PDA

Versiunea completa : Acte necesare divort

suzana
05.06.2008, 14:48:49
Am tot citit subiectul "De ce nu...divort" si m-am gandit sa creez un subiect in care sa postatam mesaje cu ce acte au fost necesare pentru divort, pasii pe care i-ati urmat, costurile si asa mai departe.
Cred ca ar putea fi de ajutor fetelor care se afla in situatia aceasta.

luiza
09.06.2008, 16:00:43
Eu stiu asa:

- certificat de casatorie (original)
- cerere de divort
- lista bunurilor comune
- acte proprietati comune (original)
- taxe de timbu si judiciare

Stiam ca trebuie sa ai un un avocat care sa se ocupe de asta.

vicky
09.06.2008, 17:08:10
in codul familiei (http://www.dsclex.ro/coduri/c_fam.htm) la capitolul IV se noteaza ca exista divortul de comun acord (cu o procedura simplificata, nu ai nevoie de avocat) in urmatoarele conditii:

Art. 38. - Instanta judecãtoreascã poate desface cãsãtoria prin divort atunci cānd, datoritã unor motive temeinice, raporturile dintre soti sunt grav vãtãmate si continuarea cãsãtoriei nu mai este posibilã.
Divortul poate fi pronuntat si numai pe baza acordului ambilor soti, dacã sunt īndeplinite urrnãtoarele conditii:
a) pānã la data cererii de divort a trecut cel putin un an de la īncheierea cãsãtoriei si
b) nu existã copii minori rezultati din cãsãtorie.

Cererea de divort va fi semnata de ambii soti. In timpul sedintei, presedintele instantei va verifica existenta consimtamantului sotilor si va fixa un termen de 2 luni pana la judecarea divortului in sedinta publica. La termenul de judecata, instanta va verifica daca sotii staruie in desfacerea casatoriei pe baza acordului lor si, in caz afirmativ, va trece la judecarea cererii fara a mai administra probe cu privire la motivele de divort.

In acesta procedura, judecatorul hotaraste desfacerea casatoriei, fara a pronunta, insa, divortul din vina unuia sau a ambilor soti. Casatoria este desfacuta din ziua in care hotararea prin care s-a pronuntat divortul a ramas irevocabila. Nu este nevoie de martori sau dovezi

mam
22.07.2008, 12:38:51
va mai dau si eu cateva informatii pentru un divort tip "de acord comun":

"Cererea de divort este de competenta instantei īn circumscriptia caruia se afla cel din urma domiciliu comun al sotilor. Daca sotii nu au avut domiciliu comun sau daca nici unul din soti nu mai locuieste īn circumscriptia instantei īn care se afla cel din urma domiciliu comun, instanta competenta este aceea īn circumscriptia careia īsi are domiciliul pārātul, iar cānd pārātul nu are domiciliu īn tara, este competenta instanta īn circumscriptia careia īsi are domiciliul reclamantul.

Cererea de divort se depune īn doua exemplare (īn cazul īn care aveti copii minori rezultati din casatorie urmeaza a depune 3 exemplare), personal, la judecatorul de serviciu (program vacanta judecatoreasca iulie-august 2008).

La cererea de chemare in judecata se va atasa certificatul de casatorie īn original si, daca este cazul, copie de pe certificatul de nastere al minorului.

Īn cazul īn care solicitati pronuntarea divortului prin acord trebuie sa īndepliniti urmatoarele conditii (art.38 alin.2 C.fam):

- sa fi trecut cel putin un an de la īncheierea casatoriei;

- sa nu existe copii minori rezultati din aceasta casatorie;

- cererea sa fie semnata de ambii soti, care o vor depune personal la judecatorul de serviciu, dupa ce le va fi verificata identitatea.

Īn temeiul art. 112 alin. 2 C. proc. civila, cānd dovada se face prin īnscrisuri, se vor alatura la cerere atātea copii cāti pārāti sunt, mai mult cāte o copie de pe fiecare īnscris, pentru instanta; copiile vor fi certificate de reclamant ca sunt la fel cu originalul. In cazul dovezii cu martori, se vor indica numele si adresa acestora.

De asemenea, cererea de chemare īn judecata va fi timbrata īn conformitate cu dispozitiile Legii 146/1997, cu modificarile aduse ulterior, respectiv taxa judiciara de timbru in cuantum de 39 lei (RON), beneficiar Bugetul statului- cod fiscal 8609468, atasānd cererii de chemare īn judecata dovada achitarii taxei judiciare de timbru (chitanta), precum si cu timbru judiciar īn valoare de 0,3 lei (RON).

mam
22.07.2008, 12:51:08
model cerere divort prin acord:

DOMNULE PRESEDINTE,

Subsemnata, _____________cu domiciliul in _________ si __________, cu acelasi domiciliu, ambii cu domiciliu ales la Cabinet Avocat _____ str. A__________i, in calitate de soti, formulam prezenta

CERERE DE DIVORT

Prin care va rugam sa dispuneti desfacerea casatoriei noastre prin acord, conform prevederilor art. 38 C.fam si art. 6131 C.pr.civ, fara motivarea hotararii, conform prevederilor art.617 al.(2) C.pr.civ si in ce priveste pe _______, revenirea/pastrarea la numele avut anterior casatoriei, acela de _____, pentru urmatoarele

MOTIVE:

In fapt, ne-am casatorit la data de ____ la Primaria Sector ___ conform certificatului de casatorie seria ____, emis la aceeasi data. Desi la inceputul casatoriei relatiile dintre noi erau foarte bune amandoi dorind sa ne intemeiem o familie bazata pe intelegere si afectiune, pe parcurs intre noi au intervenit neintelegeri, relatiile s-au racit, finalizandu-se cu despartirea noastra in fapt, despartire survenita chiar la inceputul anului 2006.

Fiind firi diferite si avand si conceptii privitoare la viata, de asemenea diferite, eforturile noastre de a relua convietuirea au fost sortite esecului.

Astfel, la peste un an si jumatate de la despartirea noastra in fapt, vazand ca relatiile de familie sunt grav si iremediabil vatamate, de comun acord am hotarat sa divortam intr-un mod civilizat, acest divort intemeindu-se pe acordul ambilor soti, casatoria noastra avand de mult timp un caracter pur formal.

Precizam ca din casatoria noastra nu au rezultat copii iar ultimul domiciliu comun a fost la adresa str ____

De aceea, va rugam sa admiteti cererea asa cum a fost formulata, sa desfaceti casatoria prin acordul ambelor parti, fara motivarea hotararii si sa dispuneti, in ce priveste pe ______, revenirea la numele avut anterior casatoriei, acela de _____.

In drept, art.38 C.fam., art 6131 , 617 C.civ.

Anexam la prezenta actiune certificatul de casatorie, taxa de timbru in cuantum de 39 lei si 0,3 lei timbru judiciar.

Cu multumiri,

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ___________

cosicel
05.08.2008, 10:38:47
model cerere divort prin acord:

A, pai folosind modelul asta de cerere nu mai ai nevoie nici macar de avocat, deci mai se scutesc niste bani!

mam
05.08.2008, 10:40:29
A, pai folosind modelul asta de cerere nu mai ai nevoie nici macar de avocat, deci mai se scutesc niste bani!

da, daca e prin acord comun nu mai ai nevoie de avocat, decat poate pentru partaj, daca nu se poate ajunge la o intelegere si pentru asta....

Swanheart
02.10.2008, 08:45:30
Eu stiu asa:

- certificat de casatorie (original)
- cerere de divort
- lista bunurilor comune
- acte proprietati comune (original)
- taxe de timbu si judiciare

Stiam ca trebuie sa ai un un avocat care sa se ocupe de asta.

Nu ai nevoie decat de:
- certificatul de casatorie,
- certificat de nastere al copiilor (daca exista)
- o adeverinta de la firma la care esti angajat, in care se specifica ce salariu ai, pe ultimele 6 luni, in vederea stabilirii taxei de timbru (39 de lei daca esti angajat, si 8 lei daca nu esti angajat), si pentru stabilirea cuantumului pensiei de intretinere
- actiunea de divort

De o lista cu bunurile comune si cu actele de proprietate ai nevoie doar la cererea de partaj, care este introdusa dupa ramanerea definitiva a sentintei de divort. Poti sa o introduci impreauna cu cererea de divort, dar va fi suspendata, pana la solutionarea acesteia. Doar pentru motive temeinice va fi judecat si partajul, impreuna cu divortul.

Pentru alte informatii, va stau la dispozitie.

Referitor la divortul prin acordul partilor (care se poate introduce DOAR daca nu exista copii proveniti din casatorie, iar sotii sunt casatoriti de peste 1 an), e adevarat ca nu aveti nevoie de avocat (desi, am clienti carora le explic asta, dar care se incapataneaza sa isi angajeze un avocat). Insa , cand e vorba de incredintarea unor copii, eu zic sa nu va jucati, si sa va angajati un avocat...

Off topic: Nici nu va vine sa credeti cate actiuni de divort sunt pe rolul instantelor! #-o Zilnic vad in instanta cel putin 10-15, intr-un oras de 10.000 de locuitori... Personal, am avut cateva zeci de cauze de divort... e dureros sa vezi cati oameni divorteaza, si mai ales care sunt motivele.

alisuka
08.10.2008, 20:17:37
Sa inteleg Swan ca tu esti doamna avocata!:">Te pot intreba ceva daca nu este deranj? Eu te intreb inainte de a-mi da tu raspunsul#:-S noi suntem casatoritzi de 2 luni ,dar impreuna avem 5 ani ,si deja trist si dureros am ajunsla concluzia ca mai bine ne-am despartzi,nu stiu poate criza ne-a afectat dzeu stie...inca mai gandesc la rece ...si suntem plecatzi din tara,poate inainta altcineva cererea de divortz?Sau cum trebuie procedat?

Swanheart
09.10.2008, 10:02:23
Sa inteleg Swan ca tu esti doamna avocata!:">Te pot intreba ceva daca nu este deranj? Eu te intreb inainte de a-mi da tu raspunsul#:-S noi suntem casatoritzi de 2 luni ,dar impreuna avem 5 ani ,si deja trist si dureros am ajunsla concluzia ca mai bine ne-am despartzi,nu stiu poate criza ne-a afectat dzeu stie...inca mai gandesc la rece ...si suntem plecatzi din tara,poate inainta altcineva cererea de divortz?Sau cum trebuie procedat?

Sincer, imi pare rau! Daca voi ati ajuns la concluzia ca nu mai e posibila continuarea casatoriei, eu te pot ajuta cu sfaturile de care ai nevoie... Nu stiu daca aici ar trebui sa dicutam despre asta, dar in caz ca nu, rog un moderator sa mute subiectul la sectiunea potrivita.

In primul rand, banuiesc ca nu aveti copii... Din pacate, avand in vedere ca aveti doar 2 luni de la incheierea casatoriei, nu puteti divorta prin acordul partilor (e nevoie de peste 1 an peste asta, situatie in care nu mai trebuiau administrate probe). In situatia voastra, trebuie dovedit prin martori care sunt motivele care au dus la destramarea relatiei dintre voi, si de ce nu mai e posibila continuarea casatoriei.

Actiunea de divort se introduce personal, iar pe langa actiunea de divort trebuie sa semnezi o declaratie, in fata Presedintelui Judecatoriei. Daca nu te poti prezenta la proces, poti imputernici pe cineva (chiar si un avocat) printr-o procura speciala (incheiata de un notar public), sa te reprezinte in instanta.

Daca ai si alte nelamuriri, o sa iti raspund.

alisuka
12.10.2008, 21:49:49
multumesc pt mult raspuns am hotarat sa ne mai dam o sansa sa vedem daca merge,esti o dulcica te pupicesc!:*

niculin
10.10.2009, 16:46:04
Sincer, imi pare rau! Daca voi ati ajuns la concluzia ca nu mai e posibila continuarea casatoriei, eu te pot ajuta cu sfaturile de care ai nevoie... Nu stiu daca aici ar trebui sa dicutam despre asta, dar in caz ca nu, rog un moderator sa mute subiectul la sectiunea potrivita.

In primul rand, banuiesc ca nu aveti copii... Din pacate, avand in vedere ca aveti doar 2 luni de la incheierea casatoriei, nu puteti divorta prin acordul partilor (e nevoie de peste 1 an peste asta, situatie in care nu mai trebuiau administrate probe). In situatia voastra, trebuie dovedit prin martori care sunt motivele care au dus la destramarea relatiei dintre voi, si de ce nu mai e posibila continuarea casatoriei.

Actiunea de divort se introduce personal, iar pe langa actiunea de divort trebuie sa semnezi o declaratie, in fata Presedintelui Judecatoriei. Daca nu te poti prezenta la proces, poti imputernici pe cineva (chiar si un avocat) printr-o procura speciala (incheiata de un notar public), sa te reprezinte in instanta.

Daca ai si alte nelamuriri, o sa iti raspund.

Buna ziua,

Am observat ca sunteti avocata!
Am nevoie de niste sfaturi va rog!Sotia a parasit domiciliul conjugal, lasandu-mi in urma un bilet, si o citatie pt divort, In care sunt invocate o multime de motive false (am gasit pe net o serie de asa zise motive pt divort, si vad ca le a inflorit pe acelea )! Suntem casatoriti de 22 de ani (avem o fata de 21ani), a avut un amant in primii ani de casatorie, cand a realizat cat de mult a gresit fata de mine a incercat sa se sinucida, dar am dus-o la spital si s-a facut bine, si am iertat-o de dragul copilului. Problema e ca, se pare ca acum are alt amant, si a intentat divort.
Vreau sa stiu:
1) Daca ea a intentat divort eu trebuie sa platesc judecata?
2)Avem un apartament impreuna, si fata va ramane cu mine, pot sa primesc mai mult decat 50% din valoarea casei?
3)Exista avocati dati in oficiu de stat?Sau mai concret eu ce pasi as putea sa urmez ca sa fie totul ok?
Va multumesc

gini_eyes
29.03.2010, 14:37:41
Ma bucur sa aud asta. Numai bine va doresc! :*
spune-mi si mie te rog ce pot face cand este un copil la mijloc?

dariutza
28.07.2010, 11:50:33
Miresici avocate...am nevoie de ajutor!
Am fost casatorita 4 ani, iar in februarie 2010 am divortat prin acordul partilor (nu am avut copii). Acum intervine partajul. Ma intelesesem cu fostul sot sa-i dau 13.000 lei...130 mil lei vechi, dar nu am facut nici un document pt asta. De unde s-a ajuns la banii astia.....exact nici eu nu stiu. Ideea e ca cei 4 ani am locuit intr-un apartament al parintilor mei. Banii de la nunta i-am investit in renovarea acestuia si achizitionarea unor bunuri....electrocasnice...mobila...nu numai banii de la nunta, ci si din veniturile ulterioare. El nu a vrut sa ia nimic din bunuri, si sa-i dau banii astia. Din cei 130 milioane, 50 ar fi justificati...mi-am facut un credit pentru masina mea..si luasem de la el inca 50 milioane.....deci acestia 50 din 130 sunt justificati. La inceput am fost de acord sa-mi fac un credit la banca si sa-i dau banii acestia ...sa incheiem totul amiabil......insa, pe parcurs, cu scaderea salariilor (sunt bugetara) am realizat ca nu-mi mai permit sa fac acest credit si sa platesc inca 10 ani pt 4 ani de casatorie. El este plin de nervi din cauza asta...si vrea sa ma dea in judecata pt partaj. Eu as fi de acord sa impartim bunurile.....mai putin varul si materialele de pe peretii...parchetul....in fine, ce nu se poate lua, dar el nu e de acord. A zis ca a vb cu un avocat si ma poate obliga sa-i dau bani....cica se calculeaza si la rata inflatiei....si o sa trebuiasca sa-i platesc mult mai mult decat suma de 130 mil la care ne-am inteles....si o sa mi se faca popriri pe salar. Se poate asa ceva, daca eu sunt de acord sa-i dau bunuri din casa...ma poate obliga vreun judecator sa platesc din salariul meu ani de zile pt ca am fost casatorita cu el?

dariutza
28.07.2010, 11:56:06
Inainte de a pleca, a luat din casa toate bonurile pe care le-a gasit de la materialele de la renovare..eu am mai gasit niste chitante de la mobila. Dupa el, ar trebui sa-i returnez si banii pe care i-am cheltuit in concedii....pt cununat, botezat...
Va rog sa-mi spuneti daca ati mai intalnit astfel de cazuri.....ca mi-e groaza sa mi se intample asa ceva....sa platesc atatia bani...ani de zile pt nimic. Ma gandesc ca-mi voi reface viata....poate voi avea un copil....si eu o sa am de platit datorii la fostul sot.

andredeia
28.07.2010, 12:00:39
buna,
eu cred ca solutia optima ar fi sa consulti cat mai urgent un avocat!
in principiu la partaj se impart bunurile comune
ca ati vb voi sa-ti ramana tie tot si sa-i dai lui bani e alta problema
nu ai niciun un act doveditor ca ii esti datoare lui cu suma asta
e normal sa fie nervos dar acum te santajeaza
parerea mea e sa nu-ti fie frica de acuzele lui probabil incearca sa te intimideze
numai bine!