PDA

Versiunea completa : Programarea orei cununiei civile in iasi

Pagini : [1] 2 3

activia2004
23.09.2006, 10:14:19
Eu am fost acum cateva luni si am citit ca se duc actele cu 10- 14 zile inainte si acum cateva zile am aflat ca de fapt trebuia sa fac o programare. stie cineva daca se practica asa ceva si in iasi? Ajutor!!!!!!!!!! pentru ca eu vreau tot in aceeasi zi mai de dimineata, pe la 10.
:-SS

kindaras_bia
25.09.2006, 10:09:33
Eu am fost acum cateva luni si am citit ca se duc actele cu 10- 14 zile inainte si acum cateva zile am aflat ca de fapt trebuia sa fac o programare. stie cineva daca se practica asa ceva si in iasi? Ajutor!!!!!!!!!! pentru ca eu vreau tot in aceeasi zi mai de dimineata, pe la 10.

:-SS

of... nu trebuie nici o programare, duci actele alea ( fara dosar, doar hartiile ) cum stii si tu, cu 14 - 10 zile inainte... si gata. si iti alegi ora la care vrei sa va casatoreasca... iti da gardianul de acolo vreo trei formulare de completat, le scrii si stai la rand. eu cand am fost erau vreo 5 - 6 persoane in fata mea, era luni dimineata. programul pt depus actele il gasesti pe net la primaria iasi -- directia locala de evidenta a persoanelor , si tot acolo gasesti lista cu actele necesare . spor la treaba !

activia2004
26.09.2006, 09:18:59
Multumesc frumos, mi ai luat o piatra de pe inima. Casa de piatra si sa ai o nunta frumoasa, asa cum ti ai dorit.
>:D<

biutzaxx
27.03.2007, 10:22:32
am o intrebare...eu stiu ca proogramul de oficiere a casatoriilor sambata este pana la ora 14. Dar daca eu vreau sa fie la ora 15 , as ptutea plati o taxa suplimentara? sunt dispusa sa o platesc numai sa fie cat mai tariu, 15-16..:D

madalinabul
27.03.2007, 10:46:14
am o intrebare...eu stiu ca proogramul de oficiere a casatoriilor sambata este pana la ora 14. Dar daca eu vreau sa fie la ora 15 , as ptutea plati o taxa suplimentara? sunt dispusa sa o platesc numai sa fie cat mai tariu, 15-16..:D

din cate stiu eu in sezonul de nunti este program mai lung, nu trebuie sa platesti nici o taxa.

matzuici
01.04.2007, 18:01:30
Stiti cumva cum ar treb sa fac sa imi stabilesc data si ora nuntii cu mai mult de cele 14 zile inainte.Pt ca am nunta in iulie si am inteles ca fiind luna nuntilor sunt f incarcati in acea luna iar eu daca ma duc cu 10 -14 zile inainte pt depus acte ma pot trezi cu surpriza ca nu mai au loc in ziua aia datorita faptului ca multi altii au fost din timp.Ce stiti despre asta .Va rog din suflet sa ma ajutati in aceasta dilema.Sunt disperata si toti cei din jur "dau din umeri" referitor la aceasta procedura

madalinabul
01.04.2007, 20:47:46
Stiti cumva cum ar treb sa fac sa imi stabilesc data si ora nuntii cu mai mult de cele 14 zile inainte.Pt ca am nunta in iulie si am inteles ca fiind luna nuntilor sunt f incarcati in acea luna iar eu daca ma duc cu 10 -14 zile inainte pt depus acte ma pot trezi cu surpriza ca nu mai au loc in ziua aia datorita faptului ca multi altii au fost din timp.Ce stiti despre asta .Va rog din suflet sa ma ajutati in aceasta dilema.Sunt disperata si toti cei din jur "dau din umeri" referitor la aceasta procedura

am inteles ca totusi cei de la starea civila vor prelungi programul si ca nu va ramane nimeni necununat, poti oricum sa te duci cu 14 zile inainte de nunta, adica in prima zi cand incep inscrierile pt data nuntii voaste, si sa faci programare, si sunt sigura ca vei obtine ora pe care o doresti

nicoleta
01.04.2007, 23:53:57
hai kl eu nu am inteles prea bine (scuzati poate nu am fost atenta) .:-\:-\:-\:-\ 14 zile lucratoare sau 2 sapt .scuze inca o data:-SS:-SS:-SS:-SS[-o<[-o<[-o<

ioana_taranu
02.04.2007, 11:10:53
hai kl eu nu am inteles prea bine (scuzati poate nu am fost atenta) .:-\:-\:-\:-\ 14 zile lucratoare sau 2 sapt .scuze inca o data:-SS:-SS:-SS:-SS[-o<[-o<[-o<

14 zile in total (inclusiv nelucratoare), in care sa numeri si ziua depunerii actelor si ziua cununiei. Minimul e 10 zile in aceleasi conditii. Eu stiu ca am intrebat pe mail care e ultima zi de depunere a actelor pt o cununie pe 13 sept si mi-au raspuns ca ultima zi e 4 sept (adica 10 zile inainte).

ioana_taranu
02.04.2007, 11:12:13
Revin: care sunt zilele nelucratoare la starea civila? :)

Ei lucreaza inclusiv in week-end, cand oficiaza cununiile, deci de asta se pun la socoteala si zilele alea.

nicoleta
02.04.2007, 20:53:27
Revin: care sunt zilele nelucratoare la starea civila? :)

Ei lucreaza inclusiv in week-end, cand oficiaza cununiile, deci de asta se pun la socoteala si zilele alea.
meçi mult !!!!!!am vrut sa fiu sigura k nu voi mai avea timp de umblat si la primarie!!!!!!!!!!

sste1711
16.04.2007, 16:36:37
fetelor, la mine 14 zile inainte inseamna 13 mai, adica duminica...stiti cumva daca se pot depune actele si duminica??

mitzura
16.04.2007, 17:11:02
fetelor, la mine 14 zile inainte inseamna 13 mai, adica duminica...stiti cumva daca se pot depune actele si duminica??
Nu cred ca se poate.dar nu e musai sa fie 14 zile,tre sa fie intre 10 si 14,deci in cazul tau pana joi. Ori vrei o ora anume? Intreaba sa stii sigur,daca nu,luni dimineata esti la ei.

adinac_ro
16.04.2007, 19:53:25
Eu cand am realizat ca mai am 2 saptamani si depun actele m-a bufnit plansul.Asta ma sperie cel mai tare-starea civila si biserica.Imi par asa impunatoare offff.

janine_282
16.04.2007, 20:48:07
Mai este vreo miresica cu nunta pe 12 mai si sa fie si din Iasi, pe forum?

Daphnne
17.04.2007, 14:11:43
eu sunt cea mai in tema de pe aici, probabil... in cazul tau prima zi de depunere a actelor va fi luni dimineata, daca au program de dimineata, daca nu dupa amiaza...vezi si tu :) dar parca luni e dimineata... multa bafta

adinac_ro
19.04.2007, 20:06:22
eu sunt cea mai in tema de pe aici, probabil... in cazul tau prima zi de depunere a actelor va fi luni dimineata, daca au program de dimineata, daca nu dupa amiaza...vezi si tu :) dar parca luni e dimineata... multa bafta

Si la mine pica duminica dar deja am stabilit ca ma duc luni, dar nu mai stiam ca au si progr alernativ( dimineata /seara).Am mai auzit ca acolo de fapt sunt o caruta de oameni caci inafara de cei care vor sa depuna dosare pt casatorie sunt cei care declara nasteri,decese alocatii etc.

mitzura
19.04.2007, 20:19:44
Si la mine pica duminica dar deja am stabilit ca ma duc luni, dar nu mai stiam ca au si progr alernativ( dimineata /seara).Am mai auzit ca acolo de fapt sunt o caruta de oameni caci inafara de cei care vor sa depuna dosare pt casatorie sunt cei care declara nasteri,decese alocatii etc.
Teoretic asa e,dar sunt ghisee separate,iar cand am fost noi nu era nimeni:)>-

ara81
20.07.2007, 11:51:30
Stie cineva cum se procedeaza cu programarea orei pentru cununia civila. Te programeaza cei de la starea civila sau poti alege tu? Sau ca sa alegi tu ora ce ar presupune sa faci?

mitzura
20.07.2007, 11:57:29
Stie cineva cum se procedeaza cu programarea orei pentru cununia civila. Te programeaza cei de la starea civila sau poti alege tu? Sau ca sa alegi tu ora ce ar presupune sa faci?
Tu propui o ora si daca e liber aia e! ceva de genul "primul venit,primul servit"!De aceea e bine sa mergi cat mai repede sa te programezi,adica cu 14 zile (inclusiv sambata si duminica) inainte de ziuz dorita.Noi am fi vrut mai pe la pranz, dar cum eram in post (10 martie) aveau un program mai scurt si ne-au programat la 10.30.Oricum, dureaza f putin, ca o injectie.Don't worry!Cel putin nu inca!:D

oana_maria
20.07.2007, 14:17:55
Si eu sunt stresata in privinta orei la starea civila deoarece eu vreau o ora cat mai tarzie, asta insemnand 17 sau chiar 17.30.Cununia religioasa o am programata la 19 si noi vrem sa mergem de la starea civila la biserica, deci vreau o ora apropiata. per sa reusesc.

ara81
20.07.2007, 17:41:57
Si eu sunt stresata in privinta orei la starea civila deoarece eu vreau o ora cat mai tarzie, asta insemnand 17 sau chiar 17.30.Cununia religioasa o am programata la 19 si noi vrem sa mergem de la starea civila la biserica, deci vreau o ora apropiata. per sa reusesc.

Succes! Daca e pe alese totul e ok.

oana_maria
20.07.2007, 20:29:37
Succes! Daca e pe alese totul e ok.
Merci ! Daca nu e pe alese o sa fac in asa fel sa obtin ora pe care o vreau.

cristyna05
29.08.2007, 16:42:21
Cine mai are cununia civila pe 8 septembrie in Iasi.Aaaa...am uitat sa ma prezint, ma numesc Crina si am 26 de ani.:love:

Green_Eyes
03.09.2007, 13:43:22
Yupii, ne-am programat si noi astazi <:-P
Chiar daca nu am avut placerea sa va cunosc personal (doar pe Adina am zarit-o de doua ori prin oras;))), va astept cu cel mai mare drag Sambata, 15 septembrie, la orele 15:45 la Oficiul Starii Civile, sa ciocnim un paharel de sampanie;)) :)

alibd
03.09.2007, 16:36:46
Yupii, ne-am programat si noi astazi <:-P
Chiar daca nu am avut placerea sa va cunosc personal (doar pe Adina am zarit-o de doua ori prin oras;))), va astept cu cel mai mare drag Sambata, 15 septembrie, la orele 15:45 la Oficiul Starii Civile, sa ciocnim un paharel de sampanie;)) :)

Felicitari pentru ora si multa bafta pe ultima suta! :* :* :*

Green_Eyes
03.09.2007, 16:41:16
Felicitari pentru ora si multa bafta pe ultima suta! :* :* :*

Mersik! Sa fie>:D< >:D<

Onutza
04.01.2008, 13:15:48
ia sa vedem noi: care vrea civila pe 26 iulie la iasi???/
sa nu-mi luati ora...intre 17 si 18...
dar intii sa vad eu cum obtin o ora atunci,,,este o ora limita pina la care se fac cununii?
mi-ar placea la biserica pe la 18...este in cug si apoi la sala Providenta...
dar cum programarea se face abia cu 2 saptamini inainte...sa stau linistita.

alibd
04.01.2008, 13:45:15
dar intii sa vad eu cum obtin o ora atunci,,,este o ora limita pina la care se fac cununii?

Ceva emotii? ;))

Onutza
04.01.2008, 14:23:30
mai am asa emotii de ieri, nu stiu de unde au venit!!!
eu care eram..tare tare..
toata sunt agitata...parca sunt bagata in priza, caut , caut intr-una.

gabriela_rgh
04.01.2008, 23:57:10
Sigur va mai fi civila prietenei mele!:)Dar stai linistita caci la ea va fi probabil undeva la miezul zilei!:)

___ALEXANDRA___
05.01.2008, 08:41:41
Fetelor, stiti cumva pana la ce ora se oficiaza casatorii in timpul saptamanii? Eu voi face joi si as vrea sa am o idee...

Green_Eyes
06.01.2008, 09:42:28
Fetelor, stiti cumva pana la ce ora se oficiaza casatorii in timpul saptamanii? Eu voi face joi si as vrea sa am o idee...

Nu sunt absolut sigura, dar cred ca pana la ora 4:-?
Da un telefon ca sa fii sigura sau fa-le o vizita:D
Si eu ar trebui sa le fac o vizita pentru ca nu ne-au dat livretul de familie /:)Cred ca au omis.... 8-|

___ALEXANDRA___
06.01.2008, 16:35:19
Nu sunt absolut sigura, dar cred ca pana la ora 4:-?
Da un telefon ca sa fii sigura sau fa-le o vizita:D
Si eu ar trebui sa le fac o vizita pentru ca nu ne-au dat livretul de familie /:)Cred ca au omis.... 8-|

pana la 4?!:-SS vai de mine.... eu vreau cat mai tarziu..macar 4.30...sper sa nu fiu dezamagita..

Green_Eyes
06.01.2008, 18:43:53
pana la 4?!:-SS vai de mine.... eu vreau cat mai tarziu..macar 4.30...sper sa nu fiu dezamagita..

Am o prietena care s-a casatorit vara trecuta, in iulie, intr-o zi de joi deci in timpul saptamanii, cand de obicei nu e foarte aglomerat, desi e sezon... Si respectiva doamna a refuzat sa ii programeze la ora 4 cand vroiau ei, pe motiv ca ultima cununie inainte de ei era la ora 2 si i-au doar la programat la 2:30 ....:| Mult succes. Nu e obligatoriu sa ti se intample si tie la fel;) Fiecare cu ''bafta'' lui:*

___ALEXANDRA___
06.01.2008, 19:14:18
Am o prietena care s-a casatorit vara trecuta, in iulie, intr-o zi de joi deci in timpul saptamanii, cand de obicei nu e foarte aglomerat, desi e sezon... Si respectiva doamna a refuzat sa ii programeze la ora 4 cand vroiau ei, pe motiv ca ultima cununie inainte de ei era la ora 2 si i-au doar la programat la 2:30 ....:| Mult succes. Nu e obligatoriu sa ti se inatmpla si tie la fel;) Fiecare cu ''bafta'' lui:*

ce chestie....[-X nu se poate mai.. ei nu au un program de lucru? adica dupa ultima cununie ce?...pleaca acasa?:-w tre sa ma duc neaparat ca sa am timp sa ma cert cu ei daca e cazul...:D

Green_Eyes
06.01.2008, 19:28:14
ce chestie....[-X nu se poate mai.. ei nu au un program de lucru? adica dupa ultima cununie ce?...pleaca acasa?:-w tre sa ma duc neaparat ca sa am timp sa ma cert cu ei daca e cazul...:D

Da, ar fi indicat:D>:D<

Onutza
08.01.2008, 11:59:04
raspuns de la starea civila:
Stimata Domnisoara,
Ca raspuns la mesajul dvs. va comunicam ca in general programul de oficiere a casatoriilor sambata este 9-14, in cazul in care sunt mai mult de 40 de casatorii acesta se prelungeste cat este necesar.
In conformitate cu prevederile legale in vigoare casatoria civila se incheie la sediul starii civile.
Pentru alte informatii va recomand sa consultati site-ul:
primaria-iasi.ro link: institutii subordonate link: Directia Locala de Evidenta a Persoanei Iasi

nicoleta
08.01.2008, 20:06:27
raspuns de la starea civila:
Stimata Domnisoara,
Ca raspuns la mesajul dvs. va comunicam ca in general programul de oficiere a casatoriilor sambata este 9-14, in cazul in care sunt mai mult de 40 de casatorii acesta se prelungeste cat este necesar.
In conformitate cu prevederile legale in vigoare casatoria civila se incheie la sediul starii civile.
Pentru alte informatii va recomand sa consultati site-ul:
primaria-iasi.ro link: institutii subordonate link: Directia Locala de Evidenta a Persoanei Iasi
Fii sigura ca vor fi mai mult de 40 casatorii !!!! Doar suntem in perioada casatoriilor. Eu in august am fost programata la ora 19.00 asa ca stai linistita.:*

Onutza
08.01.2008, 21:03:56
asa ma gindesc si eu, sper sa obtin o ora cit mai tirzie, la 18 as pune biserica si apoi la sala direct.
Eu voi fi luata de alai de la casa mea, la vreo 50 km de iasi...asa ca vreau dupa amiaza..cununiile.

gabriela_rgh
08.01.2008, 21:10:10
asa ma gindesc si eu, sper sa obtin o ora cit mai tirzie, la 18 as pune biserica si apoi la sala direct.
Eu voi fi luata de alai de la casa mea, la vreo 50 km de iasi...asa ca vreau dupa amiaza..cununiile.
Pai daca mergi exact cu 14 zile inainte sa depui actele,adica in prima zi in care poti depune pentru data in care ai tu nunta si mergi dimineata la prima ora iti alegi tu ora!Asa ca trebuie sa fii pe faza doar!>:D<

___ALEXANDRA___
12.01.2008, 13:55:19
miresici care faceti civila in timpul saptamanii avei mare grija...daca au program cu publicul seara atunci va vor programa pana in ora 14.00=((

sunset
12.01.2008, 14:17:56
Pai daca mergi exact cu 14 zile inainte sa depui actele,adica in prima zi in care poti depune pentru data in care ai tu nunta si mergi dimineata la prima ora iti alegi tu ora!Asa ca trebuie sa fii pe faza doar!>:D<

Eu cand am depus dosarul am fost la prima ora acolo, era prima zi legala de si.... surpriza.... agenda ei era plina de programari ...

roxy1985
04.02.2008, 14:50:44
Eu cand am depus dosarul am fost la prima ora acolo, era prima zi legala de si.... surpriza.... agenda ei era plina de programari ...si ce ai facut?nu de alta dar asa poate patesc si eu....sa ma puna ei la ce ora vreau ei..../:((

rhiana
09.02.2008, 23:25:56
eu am programat la biserica la ora 19 ,as prefera la starea civila sa programez la 17 oare se poate .....pot sa-mi aleg eu ora la care vreau sa fie cununia civila?

denisa1
25.02.2008, 08:48:22
Eu am cununia religioasa la ora 18 si as vrea civila pe la 16. Sper sa reusesc sa ma programez la ora asta altfel ma crizez.>:) :gen_07: :gen_07: :gen_07:

moonlightblue
25.02.2008, 12:48:07
Eu am cununia religioasa la ora 18 si as vrea civila pe la 16. Sper sa reusesc sa ma programez la ora asta altfel ma crizez.>:) :gen_07: :gen_07: :gen_07:

eu sunt atat de ingrozita de programarea orei aleia incat ma gandesc sa fac cununia civila in alta zi mai devreme...
in schimb o colega de-a mea mi-a atras atentia asupra urmatorului aspect: tu nu te gandesti la invitatii tai? in felul asta ar fi nevoiti sa mai faca o cheltuiala pentru civila...
voi ce spuneti?

Yonika
25.02.2008, 13:54:07
eu sunt atat de ingrozita de programarea orei aleia incat ma gandesc sa fac cununia civila in alta zi mai devreme...
in schimb o colega de-a mea mi-a atras atentia asupra urmatorului aspect: tu nu te gandesti la invitatii tai? in felul asta ar fi nevoiti sa mai faca o cheltuiala pentru civila...
voi ce spuneti?
Si eu as fi vrut sa fac civila in alta zi, de exemplu joi sau vineri, insa cum la mine o parte din invitati vin din bacau, le va fi mai greu, asa ca ramane sa le fac pe ambele sambata.

sunset
25.02.2008, 14:20:16
si ce ai facut?nu de alta dar asa poate patesc si eu....sa ma puna ei la ce ora vreau ei..../:((

Am avut marele noroc sa mai fie ceva locuri libere pt perioada cand vreau eu... dar cei care vroiau dupaamiaza era cam furiosi.
Solutia e sa vi foarte devreme... ca ai sanse mai mari :*

moonlightblue
25.02.2008, 14:24:02
Am avut marele noroc sa mai fie ceva locuri libere pt perioada cand vreau eu... dar cei care vroiau dupaamiaza era cam furiosi.
Solutia e sa vi foarte devreme... ca ai sanse mai mari :*

mai exact sunset ce inseamna f devreme? atunci cu 14 zile inainte de nunta calculat cum ati explicat aici pe forum si la ora 8?

eu oricum am biserica la ora 16:D . mi-am imaginat eu ca o sa fie ingramadeala pentru orele de mai pe seara dar totusi nu vreau sa ma programeze la 11 dimineata:(. pe scurt nu vreau fereastra:((

dya_blondie
06.03.2008, 22:08:20
Buna fetelor! Ma numesc Diana si va scriu pentru prima data chiar daca citesc de mai mult timp ce se discuta pe aici. Eu am nunta pe 1 iunie 2008 (duminica) si as avea o intrebare: stie cineva daca si duminica este deschis la starea civila? va pup

kykufukyka
06.03.2008, 22:20:21
Buna fetelor! Ma numesc Diana si va scriu pentru prima data chiar daca citesc de mai mult timp ce se discuta pe aici. Eu am nunta pe 1 iunie 2008 (duminica) si as avea o intrebare: stie cineva daca si duminica este deschis la starea civila? va pup

buna seara,programul pt duminica este de la 9 la 12 si taxa este de 195 ron. na ora poate sa fie si mai tarzie in cazut in care sunt mai multe cupluri in ziua in care doresti tu.daca mai vrei ceva informatii intreaba ca iti vor mai rasp. si alte miresici sau viitoare miresici...mult succes >:D<

durby
07.03.2008, 08:38:49
Uite ca mai este cineva care are nunta tot pe 26 iulie si tot la providenta. Din cate stiu eu vara cei de la starea civila au program pana la 19 parca, asa ca ai tot timpul din lume la programat cununia civila.
Cat despre ora stai linistita, noi vrem sa facem cununia civila pe la 15.30. Speram sa reusim sa obtinem acea ora.

Sa ne auzim de bine.

dya_blondie
08.03.2008, 22:22:57
buna seara,programul pt duminica este de la 9 la 12 si taxa este de 195 ron. na ora poate sa fie si mai tarzie in cazut in care sunt mai multe cupluri in ziua in care doresti tu.daca mai vrei ceva informatii intreaba ca iti vor mai rasp. si alte miresici sau viitoare miresici...mult succes >:D<
Merci mult pentru informatie kykufukyka ,esti tare draguta ! Taxa asta de 195 ron este indiferent de ziua nuntii sau doar pt duminica?

AnaM
08.03.2008, 22:42:30
Merci mult pentru informatie kykufukyka ,esti tare draguta ! Taxa asta de 195 ron este indiferent de ziua nuntii sau doar pt duminica?

E doar pentru duminica! Sambata e jumate din suma asta, iar de luni pana vineri e GRATIS :D $-)

Onutza
09.03.2008, 19:34:30
Uite ca mai este cineva care are nunta tot pe 26 iulie si tot la providenta. Din cate stiu eu vara cei de la starea civila au program pana la 19 parca, asa ca ai tot timpul din lume la programat cununia civila.
Cat despre ora stai linistita, noi vrem sa facem cununia civila pe la 15.30. Speram sa reusim sa obtinem acea ora.

Sa ne auzim de bine.

Ma bucur...de ora voastra!!!e bun ca au pina la 19!..trebuie sa speram...daca nu...ii caut eu...pe cei programati la ora mea...si negociez..preluarea orei!!!glumesc!

cgeorgiana1982
10.03.2008, 15:51:38

Sa ne auzim de bine.

Nu vreau sa va dezamagesc, dar mesajul primit de la Starea Civila este:
"Buna ziua

Programarea orei la care va avea loc oficierea casatoriei se face in ziua in care depuneti dosarul de casatorie.
Programul de oficiere pentru ziua de sambata este 10-12 insa in cazul in care exista mai multe cupluri care doresc oficierea casatoriei in aceeasi sambata programul se prelungeste in functie de numarul acestora.
Nu exista o taxa pentru stabilirea unei anumite ore."

Cunosc cazuri care au facut cununia civila (acum vreo 2,3 ani) dupa-amiaza, insa mi-au zis clar ca au reusit cu pile. Am incercat si eu sa ma programez pentru dupa-amiaza (cu cineva de acolo....caci oficial se fac programarile cu 2 sapt inainte) si nu am reusit, desi am zis clar ca nu astept nimic gratis de la nimeni si ma descurc cu cine trebuie. Este foarte greu sa faci dupa-amiaza: doar daca sunt foarte multe cununii in acea zi (si paradoxul este ca daca mergi dimineata, in prima zi, ca sa prinzi ora pe care o vrei tu, nu se stie ca sunt multe nunti si te programeaza mai devreme) sau pile mult mai mari decat am avut eu. Desi am ajuns la o persoana foarte importanta de la Starea Civila, nu am reusit sa fac nimic:(( :(( :(( . Succes celorlaltor fete!!!

moonlightblue
10.03.2008, 16:51:53
:(
si eu m-am hotarat s-o fac in alta zi mai devreme. asta e. in felul asta elimin o parte din oboseala din ziua nuntii.

kykufukyka
10.03.2008, 19:47:59
Nu vreau sa va dezamagesc, dar mesajul primit de la Starea Civila este:
"Buna ziua

Programarea orei la care va avea loc oficierea casatoriei se face in ziua in care depuneti dosarul de casatorie.
Programul de oficiere pentru ziua de sambata este 10-12 insa in cazul in care exista mai multe cupluri care doresc oficierea casatoriei in aceeasi sambata programul se prelungeste in functie de numarul acestora.
Nu exista o taxa pentru stabilirea unei anumite ore."

Cunosc cazuri care au facut cununia civila (acum vreo 2,3 ani) dupa-amiaza, insa mi-au zis clar ca au reusit cu pile. Am incercat si eu sa ma programez pentru dupa-amiaza (cu cineva de acolo....caci oficial se fac programarile cu 2 sapt inainte) si nu am reusit, desi am zis clar ca nu astept nimic gratis de la nimeni si ma descurc cu cine trebuie. Este foarte greu sa faci dupa-amiaza: doar daca sunt foarte multe cununii in acea zi (si paradoxul este ca daca mergi dimineata, in prima zi, ca sa prinzi ora pe care o vrei tu, nu se stie ca sunt multe nunti si te programeaza mai devreme) sau pile mult mai mari decat am avut eu. Desi am ajuns la o persoana foarte importanta de la Starea Civila, nu am reusit sa fac nimic:(( :(( :(( . Succes celorlaltor fete!!!

eu vreau doar sa ti spun ca atunci cand a fost targul la palat era un stand cu starea civila si am intrebat de program si mi au dat chiar si un pliant cu actele necesare inclusiv programul : pt sambata e de la 10-16(taxa de 74 ron) pt duminica 9-12 (taxa de 195 ron) deci nu stiu cine ti a spus acel program...nu te lasa pe mana pilelor rezolva singura ca i mai bine :) mult succes

cgeorgiana1982
11.03.2008, 09:43:02
eu vreau doar sa ti spun ca atunci cand a fost targul la palat era un stand cu starea civila si am intrebat de program si mi au dat chiar si un pliant cu actele necesare inclusiv programul : pt sambata e de la 10-16(taxa de 74 ron) pt duminica 9-12 (taxa de 195 ron) deci nu stiu cine ti a spus acel program...nu te lasa pe mana pilelor rezolva singura ca i mai bine :) mult succes

acel program mi l-au dat intr-un mail cei de la starea civila....iar cand am fost acolo, altcineva mi-a zis ca programul e de la 9 la 12 (cu posibilitate de prelungire)......fiecare zice altceva.....ar trebui sa se puna de acord toti angajatii Starii Civile....Sper sa rezolv pana la urma ce mi-am propus^:)^

oana_mi
14.03.2008, 18:31:39
salut si eu am primit acel pliant de la targ, mi l-a dat cand am intrat sa intreb daca pot face nunta dupa amiaza si mi-a zis verbal domisoara ca orarul e de la 9-12 sambata, dezamagita am zis multumesc si am iesit cand ajung acasa surpiza!!!cand am citit pliantul era 9-16.......acum nu stiu ce sa mai cred:(

ungrasmic
14.03.2008, 19:39:45
Deci, pentru 21 iunie, cand ar trebui sa merg sa ma programez? si certificatul prenuptial cand il scot?Scuze daca ati mai explicat, dar procesz greu[-o<

mitzura
14.03.2008, 20:57:39
ai citit inapoi si n-ai inteles?...ca sigur gasesti raspunsuri clare!
cand?...cu 10-14 zile inainte!
prenuptial?... cu 1 zi inainte sa depui actele!

Deci, pentru 21 iunie, cand ar trebui sa merg sa ma programez? si certificatul prenuptial cand il scot?Scuze daca ati mai explicat, dar procesz greu[-o<

lavlav
26.03.2008, 16:49:41
Dragi miresici,
am o prietena care are nunta pe 6 iulie, duminica. Pana la ce ora se pot face programari la civila duminica?

10x

Rok5ana
26.03.2008, 17:42:44
Pentru 21 iunie...prima zi in care poti merge sa te programezi e luni, 9 iunie. certificatul prenuptial e valabil 24 de ore...asa ca ar trebui sa il faci cu cel mult o zi inainte de programare. Noi am luat certificatul chiar luni dimineata si apoi am mers direct la starea civila. :)

ungrasmic
27.03.2008, 09:52:10
Pentru 21 iunie...prima zi in care poti merge sa te programezi e luni, 9 iunie. certificatul prenuptial e valabil 24 de ore...asa ca ar trebui sa il faci cu cel mult o zi inainte de programare. Noi am luat certificatul chiar luni dimineata si apoi am mers direct la starea civila. :)
Multumesc din suflet pt raspuns:*

Rok5ana
27.03.2008, 13:30:27
Multumesc din suflet pt raspuns:*
Cu placere! Oricand ai nevoie.....ai grija insa cu certificatul.....daca vrei sa il iei chiar luni dimineata sa ai analizele facute dinainte.;)

iona_g
28.03.2008, 16:06:30
mai exact ce analize trebuiesc facute si cam cat costa?

tania_tania
10.04.2008, 12:53:09
mai exact ce analize trebuiesc facute si cam cat costa?

Fac urmatoarele completari:
- taxa este 74 lei pt ziua de sambata
- taxa este de 194 lei pt ziua de duminica
Se achita la sectia Finante, et. 1, cam 3, curtea din spatele primariei (sau la oficiile postale de cartier)

Certificatul medical prenuptial eliberat de medicul de familie cu mentiunea expresa "Se poate casatori" valabil 14 zile, depus in maxim 2 zile de la data obtinerii.

Pentru prenuptial:
- 2 x BI
- 2 x RBW (analiza sange)
- 2 x timbre fiscale de 1 leu
- 2 x carnete student (pt studenti cu viza de flotant in Iasi)
- 2 x adeverinta de boli cronice
- 2 x 2 lei

Tot pentru studenti as vrea sa dau urmatoarele informatii cu privire la prenuptial:
Se merge la Centrul Medical Copou, la cabinetul de Planificare Familiala - et. 1, cam. 15
- orar luni, miercuri - 14-18, marti, joi, vineri 8-13
Adeverinta de boli cronice o poti lua de la cabinetul medical din campus, iar RBW il poti face tot la centrul medical - la cam. 12, intre orele 7:30 - 9:30, te costa 10 lei/pers.
Am scris asta si la celalalt topic despre acte ...

laara
29.04.2008, 11:36:02
buna fetelor..
eu am cununia civila pe 3 mai..cand am fost si am programat ora ni s-a spus ca se oficiaza cununii incepand cu ora 11...si cum la ora 11 ne gandisem si noi, am optat sa fim primii in ziua de sambata :p

acuma o mare problema este faptul ca parcul de langa starea civila pur si simplu nu mai exista..unde se mai ciocneste un pahar de sampanie atunci?

of..am fost tare dezamagita cand am vazut :(
voi cum faceti?
va pup

AnaM
29.04.2008, 12:03:48
Am scris asta si la celalalt topic despre acte ...

Te contrazic. Certificatul nuptial este valabil fix 24 de ore. Analizele sunt valabile mai mult. Dar foitza in sine, adeverinta aia, cum o iei, cum depui dosarul. Eu a trebuit sa merg de doua ori la medic din cauza certificatului.

In rest, e asa cum ai zis (in afara de bolile ronice, eu n-am dus asa ceva).

tania_tania
29.04.2008, 20:43:53
buna fetelor..
eu am cununia civila pe 3 mai..cand am fost si am programat ora ni s-a spus ca se oficiaza cununii incepand cu ora 11...si cum la ora 11 ne gandisem si noi, am optat sa fim primii in ziua de sambata :p

acuma o mare problema este faptul ca parcul de langa starea civila pur si simplu nu mai exista..unde se mai ciocneste un pahar de sampanie atunci?

of..am fost tare dezamagita cand am vazut :(
voi cum faceti?
va pup
heiiiiiiiii!!!!!!!!!! noi suntem la 11:30 programati!!!! O sa ne vedem sambata !!! Avem o mare mare dilema! O sa fie impreuna cu noi ~25persoane! Unde o sa ciocnim cu totii sampania ? Pahare de unica folosinta ? #-o

Daphnne
29.04.2008, 21:45:07
Dar nu s-a deschis sala care au amenajat-o cei de la starea civila special pentru sarbatorit? eu asa am auzit... interesati-va :) multa bafta in continuare la pregatiri >:D<

laara
30.04.2008, 08:48:06
Hm..habar nu aveam de vreo sala in care se poate sarbatori un pic dupa cununie...
Si la mine cred ca or sa fie tot cam 25 de persoane...si da, oricat de urat ar suna...pahare de unica folosinta...
Of..deja am emotii...spor la pregatiri :*

cgeorgiana1982
30.04.2008, 10:07:03
voua vi s-a zis ca se oficiaza casatorii de la 11, mie de la 10....astia oare nu se pot pune de acord????

aduta
30.04.2008, 10:08:48
stie cineva care este ultima ora la care se oficiaza casatoriile?
iar in legatura cu ciocnitul unui paharel eu stiu ca este unde, in parculetul de langa( acuma sper sa nu ma insel si sa mai existe:"> )
VA PUP, SPOR LA PREGATIRI:* :* :* :* :*
scuze am uitat sa precizez, ora pentru sambata

moonlightblue
30.04.2008, 10:13:42
stie cineva care este ultima ora la care se oficiaza casatoriile?
iar in legatura cu ciocnitul unui paharel eu stiu ca este unde, in parculetul de langa( acuma sper sa nu ma insel si sa mai existe:"> )
VA PUP, SPOR LA PREGATIRI:* :* :* :* :*
nu mai exista parculetul. e ingradit acolo.
nu stiu care e ultima ora imi pare rau dar eu am fost azi si am depus si am obtinut o ora din dupa-amiaza dupa cum aveam nevoie...
asa ca nu va speriati...
la o singura pereche din fata mea am mai auzit: 4 si un sfert dupa-amiaza.
eram in total vreo 20 de cupluri...noi am ajuns pe la 8 si 10 minute si am fost a 8-a pereche...
eu eram pregatita pentru 2 ore. una dupa-amiaza si una dimineata. am zis-o pe cea de dupa-amiaza si a mers. asa ca degeaba mi-am facut rochita de cununie civila ca nu ma mai imbrac cu ea. dar ma bucur oricum pentru ca nu voiam sa ma plimb prin oras de 2 ori.

laara
30.04.2008, 12:09:38
nu exista nici o sala pentru servit oaspetii dupa cununie...am intb azi...
doar 2 banci afara :-s si daca cumva ploua...
nici nu vreau sa ma gandesc...

moonlightblue
30.04.2008, 12:12:39
nu exista nici o sala pentru servit oaspetii dupa cununie...am intb azi...
doar 2 banci afara :-s si daca cumva ploua...
nici nu vreau sa ma gandesc...
eiiii...numai bine scap de un stress. nu mai servesc si gata. si asa in pahare de plastic numai bine nu dadea...

tania_tania
30.04.2008, 13:15:10
laara, ce faci dupa ? unde mergi cu invitatii ? Cat dureaza oficierea ? Max 30 min ?

moonlightblue
30.04.2008, 13:28:22
laara, ce faci dupa ? unde mergi cu invitatii ? Cat dureaza oficierea ? Max 30 min ?
5 minute:)
te primeste pe o usa, dureaza 5 minute si te scoate pe alta. nici nu-ti dai seama si esti deja afara.
acum depinde de voi...daca aveti fereastra puteti vb la o cofetarie din jur sa va pregateasca niste prajituri si suc si asta e. eu asa as face daca ar fi fereastra.
dar tot zic ca daca ar fi fost cu fereastra ma duceam numai cu nasii si nu ma chinuiam nici asa.

laara
30.04.2008, 14:22:56

din cate stiu dureaza 5-10 minute...am sa servesc afara dupa ce iesim sampanie, saleuri, prajituri, etc.

tania_tania
30.04.2008, 15:42:00
da, avem o fereastra.. de 5 luni :)) De asta e musai sa ducem lumea undeva. Pai... daca dureaza 5 minute, inseamna ca afara vor sta cel putin alte 3-4 cupluri pe langa noi... pai unde incape atata lume? si unde te mai intinzi tu cu tava si pahare de sticla si etc? din partea mea paharele de unica folosinta sunt cele mai potrivite, dar stai ca vin altii din spate si incep cu teoria... cum... ca ma fac de ras ca servesc oamenii in plastic!!! dar vai,.. cum sa se poata asa ceva!!!! :-L

moonlightblue
30.04.2008, 16:11:47
da, avem o fereastra.. de 5 luni :)) De asta e musai sa ducem lumea undeva. Pai... daca dureaza 5 minute, inseamna ca afara vor sta cel putin alte 3-4 cupluri pe langa noi... pai unde incape atata lume? si unde te mai intinzi tu cu tava si pahare de sticla si etc? din partea mea paharele de unica folosinta sunt cele mai potrivite, dar stai ca vin altii din spate si incep cu teoria... cum... ca ma fac de ras ca servesc oamenii in plastic!!! dar vai,.. cum sa se poata asa ceva!!!! :-L
sunt cele mai oportune dar sunt incomode.
incomode ar fi si daca sunt de sticla atunci cand alegi sa servesti lumea in aer liber. mult mai incomode...
de ce nu te duci undeva sa faci un bufet suedez si o prajitura?

laara
30.04.2008, 16:43:04
noi dupa cununie mergem cu parintii/nasii/bunicii la restaurant., iar a doua zi - duminica facem un gratar maaare pt prieteni :D...la noi 'fereastra' e de 1 luna si jumatate...si ne-am gandit ca 2 petreceri la interval asa scurt nu prea merg

v-am pupat

mikutza
30.04.2008, 19:33:39
heiiiiiiiii!!!!!!!!!! noi suntem la 11:30 programati!!!! O sa ne vedem sambata !!! Avem o mare mare dilema! O sa fie impreuna cu noi ~25persoane! Unde o sa ciocnim cu totii sampania ? Pahare de unica folosinta ? #-o

Nu va mai faceti atitea probleme. Si noi am avut pahare de unica folosinta si a fost ok. Casa de piatra si sa fiti fericiti. PS. In acea zi lasati grijile de-o parte si fiti veseli, zimbiti mereu ...

Onutza
30.04.2008, 20:45:18
tania tania cind ai civila?deja ai obtinut ora?

Onutza
30.04.2008, 20:46:28
m-am prins mai tirziu....undeva in mai!!!
scuzati...1 mai este de vina!

tania_tania
30.04.2008, 21:09:10
pe 3 mai e, sambata :-SSCu gratar se va lasa si la noi, dar e urata vremea, daca ploua ce ne facem ? Si noi inca nu am stabilit un loc unde sa ducem invitatii si mai sunt doar 2 zile! Aveti o prognoza pt weekend ? :)

alibd
01.05.2008, 13:36:59

Cununia civila se termina foarte repede. 30 min e mult.

Daca tot aveti mult timp intre civila si religioasa si vreti sa serviti invitatii cu o prajiturica si sampanie, puteti lua in calcul si mersul la un restaurant de prin zona, nu? Stiu ca este o terasa chiar pe langa starea civila, poate merge sa improvizati acolo ceva.

alibd
01.05.2008, 13:40:36

Eu cred ca daca veti alege sa serviti afara, lumea va intelege situatia pana la urma, chiar si cu pahare de plastic.

tania_tania
01.05.2008, 23:00:35
Inca nu ne-am decis unde vom duce invitatii, cel mai probabil la o pizza, cei de la Familly ne lasa sa aducem tortul si fructe, saleuri,,, La Ciric ne-au cerut 2 mil pt inchirierea Foisorului in zona cu plata (vis-a-vis de insula) - e frumos ce-i drept locul, dar cum vremea nu ne avantajeaza deloc, iar ei nu ne pun la dispozitie decat foisorul si mese si scaune/banci am lasat-o balta cu ei. Am mai fost intr-un loc unde ne-ar ajunge peste 500 mii de pers - cam scump.

Mi-am luat un costumas... vremea chiar nu permite cine stie ce rochie sau alte mofturi... cred ca imi voi face si un buchet mic - sugestii ? si mai trebuie sa merg sa ma tund si sambata voi fi fresh ! <:-P

fevronia
02.05.2008, 20:37:53
am o intrebare este cineva pe 7 iunie?;)) pe 26 mai ar trebui sa depunem actele pt ca sunt exact 13 zile cu tot cu 7 iunie....duminica nu au program atunci pe 25 ar fi 14 zile exact inainte de data nuntii.c-am am emotii dar sper sa scapam cu bine si de depus actele.eu as vrea pe la 12,sa am si timp de coafor si cum cununia religioasa e la 18 avem timp de toate!sper!spor si casa de piatra la miresicile care urmeaza!<:-P

Rok5ana
03.05.2008, 13:11:22
am o intrebare este cineva pe 7 iunie?;)) pe 26 mai ar trebui sa depunem actele pt ca sunt exact 13 zile cu tot cu 7 iunie....duminica nu au program atunci pe 25 ar fi 14 zile exact inainte de data nuntii.c-am am emotii dar sper sa scapam cu bine si de depus actele.eu as vrea pe la 12,sa am si timp de coafor si cum cununia religioasa e la 18 avem timp de toate!sper!spor si casa de piatra la miresicile care urmeaza!<:-P
Mereu cade duminica prima zi de depus actele. Noi am dus dosarul luni la prima ora. Tot la 12 am avut cununia civila.;-)

laara
03.05.2008, 15:24:00
buna fetelor..aveti idee ce acte tb depuse pt a primi cei 200 euro de la primarie..
va pup

alibd
04.05.2008, 09:23:06
buna fetelor..aveti idee ce acte tb depuse pt a primi cei 200 euro de la primarie..
va pup

Din cate imi amintesc eu... copie dupa certificatul de casatorie, buletinele si copii dupa ele si completati la starea civila niste hartii.
Poate mai scriu fete care isi aduc aminte mai bine.

monique18virgo
04.05.2008, 13:57:07
fevronia si eu am pe 7 iunie cred ca am sa merg pe 27 mai sa depun actele.acum sa vad ca as vrea sa programez cat mai tirziu.(poate am noroc)

tania_tania
04.05.2008, 14:25:31
hi hi hi! gata am scapat! Laara, cum ti s-a parut ?

A fost f scurt, si m-a mirat ca a inceput din prima cu "Cetatene X...." =)) In cateva minute gata, ieseam pe usa. Nici nu am mai servit acolo sampania si etc... Am plecat direct la restaurant. Toata lumea ne-a incurajat ca ploaia la cununie insemna belsug in viata ;))

Mai , dar eu am o problema. Tanti fotografa de la primarie, v-a cerut si voua bani ? Cat pe ce sa ma umple de nervi, ne-a cerut asa dintr-o data, ca sa ii dam 1 mil pe poze, si sa ne ducem peste vreo 3 zile sa le ridicam. Si o tinea sus si tare ca ne-a intrebat daca vrem poze... desi noi aveam 3 aparate foto cu noi din care unul profi... Si ce urat s-a mai uitat la noi cand am zis ca noi am crezut ca e din partea primariei =))=)) Hoataaaa....

monique18virgo
04.05.2008, 15:08:19
felicitari sa fie intr-un ceas bun.eu stiam ca nu iti da voie cu aparatul tau,ca te obliga sa le platesti pozele facute de ei.te rog poti sa imi zici cum ati procedat pina la urma.merci mult de raspuns.PS asteptam pozici

gabriela_rgh
04.05.2008, 16:31:49
felicitari sa fie intr-un ceas bun.eu stiam ca nu iti da voie cu aparatul tau,ca te obliga sa le platesti pozele facute de ei.te rog poti sa imi zici cum ati procedat pina la urma.merci mult de raspuns.PS asteptam pozici
:)) Noi aveam deja platit un fotograf....Unde ar fi logica sa mai platesti inca unul ?al primariei......?Noi nu am avut probleme si cred ca nu exagerez am avut vreo 20 de aparate foto in sala(ale prietenilor)!

laara
04.05.2008, 17:49:17
Buna fetelor..
A fost intr-adevar scurt..dar emotionant..noi am fost chiar primii :p
In ce priveste tanti cu pozele, si noi am avut o groaza de amici cu aparate de fotografiat/camere, dar am vrut sa luam si pozele facute de ea...ah..si stiam ca cere bani..am citit tot undeva pe aici pe forum..
va pup si casa de piatra :*

tania_tania
04.05.2008, 17:58:53
totusi, nu e normal sa vb inainte cu tine ? Avea un tupeu pe ea, ca ne-a intrebat pe scari si ca noi am fost de acord. Iar cand sa plecam, lumea ne astepta cu tunel de floricele la iesire si ea ne cerea socoteala ca sa ii dam milionul, ca pozele se platesc inainte!

Cum Dumneszeu sa ii dai bani:
1. - pe ceva ce nu ai stabilit dinainte
2. - pe ceva ce nu ai vazut ca iti da
3. - fara nici un act la mana, factura, chitanta de contract nu mai zic ca nu are rost.... cu alte cuvinte fara nici o dovada a platii....

Nu o pot incadra decat la categoria "escroaca". Si cat pe ce sa imi mai strice si ziua, noroc ca noi suntem mai tari asa din fire .... si ne-am pastrat calmul cand a inceput sa ne ceara bani din senin.

Tu cum ai procedat ?

fevronia
04.05.2008, 20:03:07
oooo...se platesc fotografile facute la starea civila?eu nu am stiu...noroc ca am citit aici...si cum o refuzam si acelea sunt frumoase...si la cate cheltuiala e...parca inca un milion!#:-S ;)) o sa vedem cred la fata locului dar eu le vreau si fotografiile facute de ei ca ies frumoase.
asa ca....sa vedem ce va fi!bafta la pregatiri.noi de maine incepem sa umblam dupa acte si analize dar cand depunem actele trebuie si buletinele in original ale matorilor sau doar copii?

alibd
04.05.2008, 20:38:13
hi hi hi! gata am scapat! Laara, cum ti s-a parut ?

A fost f scurt, si m-a mirat ca a inceput din prima cu "Cetatene X...." =)) In cateva minute gata, ieseam pe usa. Nici nu am mai servit acolo sampania si etc... Am plecat direct la restaurant. Toata lumea ne-a incurajat ca ploaia la cununie insemna belsug in viata ;))

Mai , dar eu am o problema. Tanti fotografa de la primarie, v-a cerut si voua bani ? Cat pe ce sa ma umple de nervi, ne-a cerut asa dintr-o data, ca sa ii dam 1 mil pe poze, si sa ne ducem peste vreo 3 zile sa le ridicam. Si o tinea sus si tare ca ne-a intrebat daca vrem poze... desi noi aveam 3 aparate foto cu noi din care unul profi... Si ce urat s-a mai uitat la noi cand am zis ca noi am crezut ca e din partea primariei =))=)) Hoataaaa....

Felicitari! Sa va fie de bine si sa aveti parte de multa fericire! >:D<

alibd
04.05.2008, 20:39:22
Buna fetelor..
A fost intr-adevar scurt..dar emotionant..noi am fost chiar primii :p
In ce priveste tanti cu pozele, si noi am avut o groaza de amici cu aparate de fotografiat/camere, dar am vrut sa luam si pozele facute de ea...ah..si stiam ca cere bani..am citit tot undeva pe aici pe forum..
va pup si casa de piatra :*

Felicitari! Casa de piatra! <:-P

cgeorgiana1982
05.05.2008, 09:57:55
oooo...se platesc fotografile facute la starea civila?eu nu am stiu...noroc ca am citit aici...si cum o refuzam si acelea sunt frumoase...si la cate cheltuiala e...parca inca un milion!#:-S ;)) o sa vedem cred la fata locului dar eu le vreau si fotografiile facute de ei ca ies frumoase.
asa ca....sa vedem ce va fi!bafta la pregatiri.noi de maine incepem sa umblam dupa acte si analize dar cand depunem actele trebuie si buletinele in original ale matorilor sau doar copii?

gata...m-am programat....pentru martori trebuie doar copii cand depuneti dosarul....la oficierea casatoriei trebuie sa aiba buletinele la ei

moonlightblue
05.05.2008, 10:05:27
gata...m-am programat....pentru martori trebuie doar copii cand depuneti dosarul....la oficierea casatoriei trebuie sa aiba buletinele la ei
bravo...sa fie cu noroc.
ai obtinut ora pe care o voiai? stiu ca erai ingrijorata.

cgeorgiana1982
05.05.2008, 10:16:14
pai m-am programat la 11.15. Initial am vrut sa fac civila spre seara, ca sa plec mireasa de acasa, sa merg la Starea Civila, apoi la Biserica si la restaurant, dar cand le-am trimis mail celor de la Starea Civila, mi-au raspuns ca programul de oficiere este de la 10 la 12 si se depaseste daca sunt multi. Am incercat sa intervin si tot mi s-a spus ca nu se poate dupa-amiaza . M-am resemnat si m-am dus sa-mi iau imbracaminte de stare civila, m-am programat la coafor dupa noile informatii si supriza: sun din nou saptaman trecuta sa vad daca am tot dosarul....PROGRAM DE OFICIERI: 10-17. Sa mor de draci......nu mai avea sens sa schimb iar tot....de aceea a ramas ora 11.15 ca sa am timp de toate. #:-S Greu cu pregatirile astea.....

cgeorgiana1982
05.05.2008, 10:16:45
[quote=moonlightblue;814362]bravo...sa fie cu noroc.quote]

uitasem....multumesc de urare;-)

Yonika
05.05.2008, 10:37:32
Laara si Tania CASA DE PIATRA si sa fiti fericiti!=D>
Parca incep si eu sa am emotii!;))

tania_tania
05.05.2008, 10:57:13
Multumesc! Incep sa ma obisnuiesc! Am avut un fior ciudat cand mi-a capsat buletinul! In rest, totul ok! :)

p.s. si noi o sa o contactam pe tanti, si o sa o negociem sa ne dea pozele pe cd ( cred ca are max 15) - dar metoda de lucru este cea care m-a scarbit!

moonlightblue
05.05.2008, 11:56:04
pai m-am programat la 11.15. Initial am vrut sa fac civila spre seara, ca sa plec mireasa de acasa, sa merg la Starea Civila, apoi la Biserica si la restaurant, dar cand le-am trimis mail celor de la Starea Civila, mi-au raspuns ca programul de oficiere este de la 10 la 12 si se depaseste daca sunt multi. Am incercat sa intervin si tot mi s-a spus ca nu se poate dupa-amiaza . M-am resemnat si m-am dus sa-mi iau imbracaminte de stare civila, m-am programat la coafor dupa noile informatii si supriza: sun din nou saptaman trecuta sa vad daca am tot dosarul....PROGRAM DE OFICIERI: 10-17. Sa mor de draci......nu mai avea sens sa schimb iar tot....de aceea a ramas ora 11.15 ca sa am timp de toate. #:-S Greu cu pregatirile astea.....
cam asa ceva am patit eu...
dar tot m-am dus si am cerut o ora din dupa-amiaza. eu am aflat acolo pe loc...am auzit pe cineva din fata mea ca a obtinut 4 si un sfert:)
si cand mi-a venit randul am cerut o ora de dupa-amiaza...
prietenul meu statea cu ochii mirati nu mai intelegea nimic. el stia ca venisem pentru o ora de dimineata.

cgeorgiana1982
05.05.2008, 13:01:44
asta ma enerveaza cel mai tare: dezordinea de la Starea Civila...daca intrebi 3 angajati care e programul de oficiere al cununiilor vei afla 3 variante de raspuns....as vrea sa zica clar "acesta este intervalul orar...cu posibilitate de ajustare in functie de situatii" (daca sunt mai multe cununii in acea zi).....plus ca eu am fost a 2 astazi, iar cei din fata mea doreau la 3. Insa cand am cerut ora 11, mi-a zis 11.15, caci 11 e luata. Si astazi era prima zi cand ne puteam programa cei de pe 17 si in agenda respectiva vazusem cam 6 programari...deci se fac "intelegeri" cu cei de acolo din timp.>:/ >:/ >:/

monique18virgo
05.05.2008, 13:48:51
da asta cam asa e.iti trebuie pile sa te programezi la ora pe care o vrei.urit din partea lor.eu vreu pe la ora 4 dar nu stiu daca o sa am bafta:(

Yonika
05.05.2008, 14:09:56
da asta cam asa e.iti trebuie pile sa te programezi la ora pe care o vrei.urit din partea lor.eu vreu pe la ora 4 dar nu stiu daca o sa am bafta:(
Pai at incearca si tu si mergi ceva mai tarziu, adica miercuri-joi, poate s-au mai adunat ceva perechi si vei avea si tu parte de ora de care vrei, cu aproximatie!

cgeorgiana1982
05.05.2008, 14:27:50
Pai at incearca si tu si mergi ceva mai tarziu, adica miercuri-joi, poate s-au mai adunat ceva perechi si vei avea si tu parte de ora de care vrei, cu aproximatie!

sa te pregatesti moral , caci exista posibilitatea ca daca mergi mai tarziu sa-ti zica ca au liber intre x si y si sa vii atunci, ca sa nu ramana cu intervale goale si sa nu stea mai mult....:-SS :-SS

cgeorgiana1982
05.05.2008, 14:29:30

iti doresc sa obtii ora pe care o vrei...ma gandesc ca daca mergi printre primii obtii ce ora vrei....eu am ajuns acolo la 7 si am fost a 2 a (primii erau de la 6.30). Daca te duci cand incepe programul, respectiv 8.30, ai de asteptat si nu stiu daca poti lua ce oar vrei...s-ar putea sa iei ce zic cei de acolo...mult m-am mai stresat si eu cu asta

laara
05.05.2008, 14:36:37
Multumesc mult pentru urari fetelor :*

moonlightblue
05.05.2008, 14:37:41
iti doresc sa obtii ora pe care o vrei...ma gandesc ca daca mergi printre primii obtii ce ora vrei....eu am ajuns acolo la 7 si am fost a 2 a (primii erau de la 6.30). Daca te duci cand incepe programul, respectiv 8.30, ai de asteptat si nu stiu daca poti lua ce oar vrei...s-ar putea sa iei ce zic cei de acolo...mult m-am mai stresat si eu cu asta
ai dreptate. eu am ajuns pe la 8 si 10 minute si am fost a 8-a pereche...
eu ma resemnasem sa accept orice ora. dar am incercat si mi-a mers.
de asteptat la rand n-am asteptat mult ca au pus 2 femei acolo la primirea actelor. dar mai erau dupa noi vreo 10 perechi care venisera pana in 8 si jumatate cred.

oany_leo
05.05.2008, 15:47:24
are cineva cununia pe 23aug?

monique18virgo
05.05.2008, 16:14:50
multumesc mult de sfaturi fetelor^:)^

monique18virgo
05.05.2008, 17:19:24
si daca nu va plictisesc prea mult:cele care ati fost recent la starea civila:ce acte trebuie mai exact? multumesc

moonlightblue
05.05.2008, 17:39:10
si daca nu va plictisesc prea mult:cele care ati fost recent la starea civila:ce acte trebuie mai exact? multumesc
copii buletin si buletinele in original
copii certificat de nastere si in original
certificate prenuptiale
copii buletine martori
chitanta ca ai platit taxa (daca e sambata sau duminica)
o declaratie pe care o completezi acolo. sa ai pix la tine:)
asta daca sunteti amandoi la prima casatorie si cetateni romani amandoi

monique18virgo
05.05.2008, 18:38:15
multumesc.taxa se plateste la starea civila?sau unde?
>:D< >:D<

moonlightblue
05.05.2008, 18:44:15
eu am platit la directia finante publice locale. asta insemnand la primarie acolo unde este si pnl sau pdl. unde e sediul pentru europarlamentarii oprea si cealalta nu-i stiu numele.

irinav
06.05.2008, 13:15:12
Cat a ajuns taxa? :D

cgeorgiana1982
06.05.2008, 13:32:16
Cat a ajuns taxa? :D

taxa este:

74 RON pentru ziua de sâmbata;
194 RON pentru ziua de duminica;

fevronia
06.05.2008, 17:24:04
sincera sa fiu nu mai inteleg poate stresul e de vina.ma duc azi la starea civila si desi stiam ca numai copiile buletinelor martorilor trebuiesc, scris afara era copiile si originalul.deci...pana la urma am sa cer si originalul sa fiu sigura ca nu ma plimb pe la starea civila incepand de pe 26 mai sa depun in fiecare zi acte!:-" ne pregatim si de analize si....incep emotiile cum vad ca mai trece o zi!;))

moonlightblue
06.05.2008, 17:29:48
sincera sa fiu nu mai inteleg poate stresul e de vina.ma duc azi la starea civila si desi stiam ca numai copiile buletinelor martorilor trebuiesc, scris afara era copiile si originalul.deci...pana la urma am sa cer si originalul sa fiu sigura ca nu ma plimb pe la starea civila incepand de pe 26 mai sa depun in fiecare zi acte!:-" ne pregatim si de analize si....incep emotiile cum vad ca mai trece o zi!;))
originalele iti trebuie la cununie. logic tu nu ai voie sa opresti buletinele martorilor tai...
nimeni n-are voie sa opreasca buletinul drept "zalog" pentru ca e un act cu care te identifici, implicit nici tu nu poti sa le ceri martorilor tai sa-ti dea buletinele cu imprumut..... martorii trebuie sa aiba la ei buletinele cand are loc cununia. tu duci doar copiile cand depui actele.

cgeorgiana1982
07.05.2008, 10:39:32

nu trebuie buletinele martorilor in original, doar copiile. pe site-ul lor scriu foarte clar:
"Dosarul de casatorie va cuprinde urmatoarele documente:

declaratia de casatorie se face personal de catre viitorii soti în scris, în fata ofiterului de stare civila ;
Actele de identitate ale viitorilor soti(original si copie);
Certificatele de nastere ale viitorilor soti(original si copie);
Certificatele prenuptiale ale viitorilor soti, eliberate de medicul de familie cu maxim 24 ore înainte de data depunerii;
Copii xerox dupa actele de identitate a doi martori(persoane cu vârsta peste 18 ani, care sa fie prezente la data încheierii casatoriei);
Taxa pentru încheierea casatoriei:

69 RON pentru ziua de sâmbata; (e 74 acum)
185 RON pentru ziua de duminica;"
eu am depus actele pe 5 mai si am fost doar cu copiile martorilor.....voua va trebuie original si copii

geany_m
10.05.2008, 21:01:36
Fetelor, va intreb si eu ceva (ma adresez acum celor care au avut civila si religioasa in aceeasi zi...dar nu numai...): Cum credeti voi ca e mai bine sa programez civila, adica la ce ora ar fi IDEAL sa fiu la starea civila, mai ales ca voi avea si biserica tot in aceeasi zi, sedinta foto, restaurantul....sunt atatea de facut in acea zi...+coaforul, etc) #-o .....voi cum ati facut....sau cum ma sfatuiti sa le programez in decursul aceleiasi zile? :-\

Daphnne
11.05.2008, 11:41:48
Fetelor, va intreb si eu ceva (ma adresez acum celor care au avut civila si religioasa in aceeasi zi...dar nu numai...): Cum credeti voi ca e mai bine sa programez civila, adica la ce ora ar fi IDEAL sa fiu la starea civila, mai ales ca voi avea si biserica tot in aceeasi zi, sedinta foto, restaurantul....sunt atatea de facut in acea zi...+coaforul, etc) #-o .....voi cum ati facut....sau cum ma sfatuiti sa le programez in decursul aceleiasi zile? :-\
eu am avut cununia civila dimineata la 10 si religioasa la 17, dar e mult mai ok si mai usor pentru tine ca mireasa sa le ai una dupa alta, pe cat posibil... altfel trebuie sa te coafezi de 2 ori, sa alergi dintr-o parte in alta si crede-ma ca obositor este foarte putin spus...eu am intarziat la coafor pentru cocul de mireasa mai bine de o ora jumatate, a trecut timpul foarte repede, pana s-a servit la starea civila, pana ajungi acasa si mai ai si musafiri pe deasupra, trebuie sa stai cat de cat si cu ei, dupa coafor, gatitul miresei, e mult prea complicat daca nu le faci consecutive... dar hotararea este a ta in final... bafta la pregatiri

alibd
11.05.2008, 12:03:37

Eu am avut cununia civila la ora 16.00 si cea religioasa la ora 19.00.
M-am imbracat in rochia de mireasa si a fost foarte bine, am scapat de multa bataie de cap, din punctul meu de vedere.
Dupa civila, am stat putin cu invitatii la un pahar de sampanie si prajiturele si, bineinteles poze cu invitatii.
Apoi, am avut sedinta foto, care a durat cam o ora. Si am avut timp suficient sa ajungem apoi la biserica.

geany_m
11.05.2008, 16:46:16
Va multumesc, Daniela si Alina :*:* si mie mi se pare asa cel mai bine.... daca fac dimineata civila imi trebuie alte haine, alta programare la coafor si machiaj... e mai comod sa-mi programez civila pe la 16.00(sa merg cu rochita de mireasa), biserica pe la 18.00 -18.30 si la restaurant sa ajung pe la ora 20.00-20.30. Poate intre civila si biserica, daca e frumos afara [-o<[-o< sa fac si cateva poze in Copou...
Multumesc fetelor de sfat! >:D<

alibd
12.05.2008, 12:15:15
Va multumesc, Daniela si Alina :*:* si mie mi se pare asa cel mai bine.... daca fac dimineata civila imi trebuie alte haine, alta programare la coafor si machiaj... e mai comod sa-mi programez civila pe la 16.00(sa merg cu rochita de mireasa), biserica pe la 18.00 -18.30 si la restaurant sa ajung pe la ora 20.00-20.30. Poate intre civila si biserica, daca e frumos afara [-o<[-o< sa fac si cateva poze in Copou...
Multumesc fetelor de sfat! >:D<

Cu multa placere!:)

Yonika
12.05.2008, 15:21:33
Eu m-am gandit ca voi face astfel: imi pun dimineata civila, la 9, la 10, cand se poate, si ma voi machia eu, si pe cap imi voi pune o palarie (ca eu si asa ma machiez singura destul de bine si imi aranjez parul, dar si cu o palarie va arat mai altfel), si apoi mai tarziu merg la coafor pt machiaj si pt aranjazarea parului, si ma gandeam ca sa fiu pe la 12 la coafor ca sa am timp si de poze pana la biserica, ca la mine la biserica religiaosa va fi la ora 18, ca fiind la catolici, va fi in timpul slujbei, si la ora 18 e slujba. Si dupa biserica daca va mai fi soare, vom mai face atunci alte poze cu restul familiei si cine mai vrea sa faca poze cu noi.

mitzura
12.05.2008, 15:27:17
Eu m-am gandit ca voi face astfel: imi pun dimineata civila, la 9, la 10, cand se poate, si ma voi machia eu, si pe cap imi voi pune o palarie (ca eu si asa ma machiez singura destul de bine si imi aranjez parul, dar si cu o palarie va arat mai altfel), si apoi mai tarziu merg la coafor pt machiaj si pt aranjazarea parului, si ma gandeam ca sa fiu pe la 12 la coafor ca sa am timp si de poze pana la biserica, ca la mine la biserica religiaosa va fi la ora 18, ca fiind la catolici, va fi in timpul slujbei, si la ora 18 e slujba. Si dupa biserica daca va mai fi soare, vom mai face atunci alte poze cu restul familiei si cine mai vrea sa faca poze cu noi.
cred ca te-ai gandit bine!

Yonika
12.05.2008, 15:36:55
cred ca te-ai gandit bine!
Da, merci! Pai la inceput ma gandeam ca sa merg de dimineata la coafor si sa imi fac parul, dar nu il vroiam starns tot la spate, ci lasat, si daca il faceam asa, pana a doua zi dimineata se lasa, nu mai statea. Plus si machiajul, stiu ca e machiaj de zi, machiaj de seara...nu stiu cat va tine daca e facut de dimineata, si ajungi seara la rest si machiajul nu mai arata asa "stralucitor", parul nu iti mai sta asa cum iti doresti.. Asa ca mai bine merg ceva mai tarziu, am sa imi strang si parul ca sa nu se lasa in timpul nuntii, poate va fi cald, transpiri pe spate de la dans...

Rok5ana
13.05.2008, 17:31:45
Da, merci! Pai la inceput ma gandeam ca sa merg de dimineata la coafor si sa imi fac parul, dar nu il vroiam starns tot la spate, ci lasat, si daca il faceam asa, pana a doua zi dimineata se lasa, nu mai statea. Plus si machiajul, stiu ca e machiaj de zi, machiaj de seara...nu stiu cat va tine daca e facut de dimineata, si ajungi seara la rest si machiajul nu mai arata asa "stralucitor", parul nu iti mai sta asa cum iti doresti.. Asa ca mai bine merg ceva mai tarziu, am sa imi strang si parul ca sa nu se lasa in timpul nuntii, poate va fi cald, transpiri pe spate de la dans...
:)Apropo de coafuri si machiaje...si eu am tinut foarte mult la detaliile astea pana in ziua nuntii...cand m-am simtit asa de bine incat nu a mai contat deloc ca fardul nu mai e asa intens..sau ca o bucla sta nu stiu cum.....credeti-ma ca nu mai conteaza.....oricum eu am avut parul lasat pe spate, bucle..si nu s-a lasat deloc (lungime medie). Dar, cum v-am spus chiar nu a mai contat...tin minte ca cu vreo sapt inainte de nunta am plans ca statea un fald "nu stiu la rochie"...ca sa vedeti cat de disperata eram.....dar incepand cu ora 12:00 am fost asade fericita..ca nu am mai tinut cont de nimic....toate detaliile astea chiar mi s-au parut nimicuri pe langa implinirea pe care am simtit-o in ziua aia..
Multa bafta tuturor!!! Si nu uitati sa va bucurati:)

Yonika
13.05.2008, 19:05:38
:)Apropo de coafuri si machiaje...si eu am tinut foarte mult la detaliile astea pana in ziua nuntii...cand m-am simtit asa de bine incat nu a mai contat deloc ca fardul nu mai e asa intens..sau ca o bucla sta nu stiu cum.....credeti-ma ca nu mai conteaza.....oricum eu am avut parul lasat pe spate, bucle..si nu s-a lasat deloc (lungime medie). Dar, cum v-am spus chiar nu a mai contat...tin minte ca cu vreo sapt inainte de nunta am plans ca statea un fald "nu stiu la rochie"...ca sa vedeti cat de disperata eram.....dar incepand cu ora 12:00 am fost asade fericita..ca nu am mai tinut cont de nimic....toate detaliile astea chiar mi s-au parut nimicuri pe langa implinirea pe care am simtit-o in ziua aia..
Multa bafta tuturor!!! Si nu uitati sa va bucurati:)
Multumim de sfaturi! Cred ca dupa ce vom avea si noi nunta vom spune si noi la fel ca tine..dar pana atunci...inca mai avem ceva emotii!o:-)

vioba
09.06.2008, 17:58:41
Fetelor ati obtinut ora pe care o doreati ptr 21.06? Noi da, dimineata :suuuper:

Yonika
09.06.2008, 18:17:16
Fetelor ati obtinut ora pe care o doreati ptr 21.06? Noi da, dimineata :suuuper:
Offf..ce bine de voi! As vrea si eu macar ora 10.30!

ungrasmic
10.06.2008, 22:25:25
Eu am cerut ora 9 jum si nu a fost nici o problema. Si nici prima pereche n-am fost, eram a 11 parca, asa ca don`t worry:)>-
Offf..ce bine de voi! As vrea si eu macar ora 10.30!

Yonika
11.06.2008, 11:51:01
Eu am cerut ora 9 jum si nu a fost nici o problema. Si nici prima pereche n-am fost, eram a 11 parca, asa ca don`t worry:)>-

Deci spui tu ca as avea sanse sa prind un 9.30 cel mult 10! Ce bine ar fi!Sa dea Domnul sa fie asa !^:)^

Rok5ana
16.06.2008, 10:09:52
Deci spui tu ca as avea sanse sa prind un 9.30 cel mult 10! Ce bine ar fi!Sa dea Domnul sa fie asa !^:)^
E foarte probabil sa prinzi o ora devreme...cum vrei tu..pentru ca sunt multe cupluri care isi pun civila inainte de biserica ca sa nu se mai schimbe. Eu cred ca mai problema o sa fie pt orele de dupa-amiaza. Si eu am prins la 12:00 fara probleme...si nu am fost prima acolo:)

irinav
17.06.2008, 12:20:39
taxa este:

74 RON pentru ziua de sâmbata;
194 RON pentru ziua de duminica;

Multumesc mult de informatie!

denisa1
17.06.2008, 21:38:24
nu sunt miresici de iulie pe aici? sunt doar eu? Eu pregatesc acum dosarul pt cununia civila si luni pe 23 iunie depunem dosarul! Am reusit sa vb cu cineva de la starea civila si mia zis ca nu sunt probleme cu programarea orei...eu totusi am emotiii...maaaaari:) ...mai am doar 2 sapt si 3 zile pana la nunta.....:D

miama7
18.06.2008, 18:02:40
nu sunt miresici de iulie pe aici? sunt doar eu? Eu pregatesc acum dosarul pt cununia civila si luni pe 23 iunie depunem dosarul! Am reusit sa vb cu cineva de la starea civila si mia zis ca nu sunt probleme cu programarea orei...eu totusi am emotiii...maaaaari:) ...mai am doar 2 sapt si 3 zile pana la nunta.....:D
nu treb sa ai emotii ..si eu ma gandeam ca o sa treb sa ne rugam de ei sa puna cununia mai devreme,dar a fost exact la ora pe care am cerut-o,fara nici un comentariu din partea lor..la orele de dimineata ma refer,dar cred ca daca mergi la prima ora luni,te programezi exact cand vrei.Succes!! ..si spor la pregatiri! si sa aveti vreme buna la nunta!!

denisa1
23.06.2008, 07:59:38
Multumesc miama. Noi vrem la ora 16 asa ca vo, vedea ce va fi!
Casa de piatra si cred ca ai avut o nunta de vis. Asteptam pozici!

Onutza
23.06.2008, 20:15:17
ai obtinut ora???
oare eu pe 26 iulie,,,,am sanse sa fie multe nunto...sa prind si eu ora...16: 16-30????
la 18 am biserik

denisa1
24.06.2008, 07:56:46
Ura am obtinut ora 16 pe care o vroiam noi! Sunt asa de bucuroasa! Ieri am stabilit meniul si e fff bun ! Yamiiii! Mai nasol e ca se drama terasa de la mall si vom ramnae fara terasa..asta e marele nostru ghinion..dar totul va fi bine...cel putin asa ma incurajez eu! Bafta!

Green_Eyes
24.06.2008, 09:40:51
Ura am obtinut ora 16 pe care o vroiam noi! Sunt asa de bucuroasa! Ieri am stabilit meniul si e fff bun ! Yamiiii! Mai nasol e ca se drama terasa de la mall si vom ramnae fara terasa..asta e marele nostru ghinion..dar totul va fi bine...cel putin asa ma incurajez eu! Bafta!

Mancarea e super delicioasa, te asigur!:">Am fost mireasa la Caraffa si voi fi si nasica tot la Caraffa!~<:-P
Sa ai o nunta de poveste!:*

Onutza
06.07.2008, 09:00:53
miresici de 26.iulie. pe 14 dimineata depunem actele?:-SS
sunteti, da?
ce ora doreste inimioara voatsra?
saptamina asta trebuie sa pregatim dosarul...
ura
mai avem un pic

durby
06.07.2008, 20:06:46
Salutare,

Dupa calculele noastre 14 zile inainte de 26 cade intr-o sambata pe 12 iulie. Cum sambata nu se pot depune actele, noi o sa incercam sa ne fortam norocul pe 11 iulie. Daca nu se va putea vom merge pe 14 la pima oara. Dar oare cum se procedeaza cu certificatele prenuptiale. Ca medicii de familie sambata si duminica nu lucreaza, iar daca vor fi eliberate vineri si actele se depun luni, apare o problema.
Onutza tu ce ora preferi la starea civila? Ca cel putin nunta o avem in aceeasi seara, la acelasi restaurant, doar salile difera, si partenerii.
O zi superba.

miresici de 26.iulie. pe 14 dimineata depunem actele?:-SS
sunteti, da?
ce ora doreste inimioara voatsra?
saptamina asta trebuie sa pregatim dosarul...
ura
mai avem un pic

durby
06.07.2008, 20:10:16
Onutza,

Nu stiu cum ti-ai facut planurile pentru 26, dar cred eu ca daca ai religioasa la 18, nu are rost sa iti programezi civila la 16-16.30. Ce faci restul de timp, ca la civila nu dureaza decat 15 minute. Eu zic ca daca programezi la 17 gestionezi timpul mult mai bine. Dar tu stii mai bine ce planuri aveti.

ai obtinut ora???
oare eu pe 26 iulie,,,,am sanse sa fie multe nunto...sa prind si eu ora...16: 16-30????
la 18 am biserik

Onutza
06.07.2008, 20:38:07
as vrea cel mai devreme 16....sint deschisa si la alte ora dupa 16 30,
dar nu depinde de mine
sper sa fie mai multe nunti,,,,casa ma duc eu cit mai tirziuuu

Onutza
06.07.2008, 20:42:13
durby, daca ma fura...zic la hoti sa ma aduca sus...sa facem cunostiinta!!!!

durby
07.07.2008, 08:26:14
da ar fi o chestie faina, ca hotii de la mine sa imi duca mireasa jos, si ai tai hoti sa te aduca sus.
oricum eu simt ca o sa ne vom bucura de toata atentia celor de la restaurant si ca nu vom avea de obiectat nimic.

Sa aveti o zi buna.

durby, daca ma fura...zic la hoti sa ma aduca sus...sa facem cunostiinta!!!!

roxana1
08.07.2008, 18:26:00
durby,scuze de off topic dar nu am mai vazut sa postezi ceva pe topicul cu providenta,decoratiunile ti le face o firma sau doar cei de la providenta sau cine?astept sa vina nunta ta ca sa vin sa mai fac niste poze la sala:D

Onutza
08.07.2008, 21:57:14
cei de la providenta la mine....de la huse scaune, pina la aranjamente florale.
balon jumbo cumpar eu din siraj!
ei il agata sus!

durby
09.07.2008, 08:49:19
o sa ma mut de acum pe topicul providenta.
Ca sa iti raspund la intrebare, decoratiunile le vom face cu doamna de la Providenta, cel mai probabil; oricum nu cred ca mai avem nevoie de altceva decat ceea ce ne ofera cei de la Providenta - husele la scaune, arcada de la intrare, prezidiu, inimioarele din spatele prezidiului, lumanarea de pe masa - si parca mai era ceva (nu stiu exact ce - ca de asta s-a ocupat mai mult viitoarea mea sotie).
Probabil ca si noi vom lua Jumbo din siraj si il vor agata cei de la Providenta.
Oricum am un cunoscut care a avut nunta la Providenta anul acesta si sala a fost aranjata minunat, asa ca aici chiar nu am nici o grija.
Problema noastra este sa acoperim cat mai mult din barele de sus. Si aici am primit asigurari ca pana la nunta noastra va mai aparea inca unul sau doua falduri deasupra.
O zi buna.

durby,scuze de off topic dar nu am mai vazut sa postezi ceva pe topicul cu providenta,decoratiunile ti le face o firma sau doar cei de la providenta sau cine?astept sa vina nunta ta ca sa vin sa mai fac niste poze la sala:D

Onutza
09.07.2008, 19:00:29
vineri iau certificatul...luni sunt prezenta la starea civila....
youuu hoooo
la la laaa

Onutza
09.07.2008, 19:00:59
youuu hoooo
la la laaa
.......lasatimi mie ora...17

durby
10.07.2008, 08:20:48
no problem din partea noastra.
Noi am vrea sa programam starea civila intre 15.30 si 16.00. Asteptam variante pentru negociere[-o<

youuu hoooo
la la laaa
.......lasatimi mie ora...17

kykufukyka
10.07.2008, 15:34:50
no problem din partea noastra.
Noi am vrea sa programam starea civila intre 15.30 si 16.00. Asteptam variante pentru negociere[-o<
hop si eu la 16 :d sa nu va programati atunci =))) poate ne vedem luni pe acolo ;))) eu la 8 is acolo oare e bine ?? :(

Onutza
10.07.2008, 17:02:34
hai hai, adunarea!!!!

Onutza
11.07.2008, 20:53:51
hai hai....luni sa fiti prezenti....care sunteti hotariti hotairti...sa va casatoriti...pe 26-27...
eu ajung la 11, ca sotul are licenta!!!!

kykufukyka
14.07.2008, 14:14:01
yupi am rez. cu starea civila \:d/ e la 17 30 :-p
restul ce a ti rez. ??? eu cand am iesit am inceput sa rad ca m a intrebat nr de tel si nu l mai stiam =))))))) desigur l am uitat de emotii :"> :"> :"> :"> :">

geany_m
14.07.2008, 16:03:30
restul ce a ti rez. ??? eu cand am iesit am inceput sa rad ca m a intrebat nr de tel si nu l mai stiam =))))))) desigur l am uitat de emotii :"> :"> :"> :"> :">
Bravo, Kyku!!!! felicitari!! \:D/\:D/ ai mai scapat de o grija....

durby
15.07.2008, 08:27:35
Pai nu vroiai la 16. Parca asa tin minte. Oricum noi am reusit sa ne programam la 15.30 exact ora la care am dorit.
Numai ca desi erau 3 doar 3 perechi in fata noastra, pe agenda doamnei de la starea civila erau trecuti mult mai multe perechi pentru data de 26. Dar ce sa-i faci doar traim in Romania.
Spor la pregatiri - am intrat in ultima 100 de metri.

Sa ne auzim de bine.

kykufukyka
15.07.2008, 10:25:34
Pai nu vroiai la 16. Parca asa tin minte. Oricum noi am reusit sa ne programam la 15.30 exact ora la care am dorit.
Numai ca desi erau 3 doar 3 perechi in fata noastra, pe agenda doamnei de la starea civila erau trecuti mult mai multe perechi pentru data de 26. Dar ce sa-i faci doar traim in Romania.
Spor la pregatiri - am intrat in ultima 100 de metri.

Sa ne auzim de bine.
ba da la 16 era vb da na pana am ajuns la starea civila ne am schimbat ora =))))) :-p

durby
15.07.2008, 14:32:11
Da stim si noi cum e cu schimbatul orei pana ajungi in fata persoanei care te programeaza. Noi initial am vrut sa facem la 16, dar ne-am gandit ca pot exista decalaje fata de ora programata si am vrut sa evitam "fuga" pana la cununia religioasa. Oricum e bine ca toata lumea a reusit sa obtine o ora apropiata de cea initiala.

Sa ne auzim de bine.

ba da la 16 era vb da na pana am ajuns la starea civila ne am schimbat ora =))))) :-p

Onutza
20.07.2008, 15:58:31
http://www.accuweather.com/world-forecast2.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=EUR|RO|RO025|IASI&metric=1

miresica_2009
11.09.2008, 14:44:51
Buna Miresici,

As dori si eu sa cer un sfat de la Miresicile care au avut deja cununia civila...daca doresti sa te programezi dupa-amiaza adica 15 sau 16, cand e mai bine sa mergi sa depui actele.....in prima zi(adica inainte cu 14 zile), sau sa mai astepti sa mergi a doua zi. Ca am inteles ca daca mergi in prima zi risti sa te puna devreme...si nu stiu exact care e programul lor oficial, din cate am citit aici de la 10 la 12, cu prelungiri in functie de cate cereri sunt. Eu o sa am nunta anul viitor in Mai, dar m-au apucat grijile de pe-acum...Spor la pregatiri!:*

Rok5ana
11.09.2008, 17:55:33
Buna Miresici,

As dori si eu sa cer un sfat de la Miresicile care au avut deja cununia civila...daca doresti sa te programezi dupa-amiaza adica 15 sau 16, cand e mai bine sa mergi sa depui actele.....in prima zi(adica inainte cu 14 zile), sau sa mai astepti sa mergi a doua zi. Ca am inteles ca daca mergi in prima zi risti sa te puna devreme...si nu stiu exact care e programul lor oficial, din cate am citit aici de la 10 la 12, cu prelungiri in functie de cate cereri sunt. Eu o sa am nunta anul viitor in Mai, dar m-au apucat grijile de pe-acum...Spor la pregatiri!:*
Poti sa te duci cand vrei......oricum tu alegi ora, nu ei.Numai sa nu fie luata de altcineva.;) *)

mih_h
15.09.2008, 10:31:06
Buna Miresici,

Buna,

Eu te sfatuiesc sa mergi in prima zi cat mai dimineata. Noi asa am fost si pot sa-ti spun ca voiam o ora, undeva dupa 16.00, dar am avut surpriza sa constatam ca in intervalul 16.00-17.30 nu mai era nimic disponibil. Am gasit liber insa la 15.45... E bine si asa, numai ca trebuie sa ne grabim cu imbracatul, plus o rezerva...trafic, blocaje, gasit loc parcare etc etc. Bafta multa!

alyya
15.09.2008, 18:30:02
Buna Miresici,

buna,cel mai bine e sa mergi in prima zi(cu 14 zile inainte),noi asa am mers si am prins ora pe care am dorit-o...multa bafta

Matzaluka
19.09.2008, 02:02:52
Subscriu
Mergi in prima zi si cat mai devreme (programul incepe la 8:30). Ideea e sa fii printre primii acolo pt a nu risca sa fie agenda lor deja pe jumatate ocupata.Ei nu te obliga sa-ti alegi ora pt a avea ei continuitate...insa daca sunt deja facute programari dupa-amiaza (cum am inteles ca vrei tu)..nu ai nici o sansa sa obtii ce vrei si iti va impune ora disponibila cea mai apropiata (chiar daca asta presupune si o diferenta de 3 ore...).
Eu am avut surpriza ca "la prima ora" sa constat ca agenda doamnei este 2/3 plina...si ca o veste proasta pt tine....bataia a fost pt orele de dupa-amiaza. Nu stiu daca e o veste proasta...pt ca mai bine stii din timp decat sa te ia prin surprindere;)) .
Spor la pregatiri!

lteodoru
11.10.2008, 20:53:56
eu stiam ca daca iti doresti o anumita ora, mergi cel putin cu 2-3 luni inainte, eventual cu o mica atentie :D

Adina22
31.10.2008, 18:37:48
eu zic mai bine sa merg cu 3 luni inainte ca sa fiu sigura nu?:))

madutza1
08.11.2008, 19:48:07
of... nu trebuie nici o programare, duci actele alea ( fara dosar, doar hartiile ) cum stii si tu, cu 14 - 10 zile inainte... si gata. si iti alegi ora la care vrei sa va casatoreasca... iti da gardianul de acolo vreo trei formulare de completat, le scrii si stai la rand. eu cand am fost erau vreo 5 - 6 persoane in fata mea, era luni dimineata. programul pt depus actele il gasesti pe net la primaria iasi -- directia locala de evidenta a persoanelor , si tot acolo gasesti lista cu actele necesare . spor la treaba !
va rog ajutati-ma si pe mine!vreau sa programez cununia civila la 16-16:30, ca sa ma duc imediat la biserica, nunta e pe 11 iulie2009, cine stie pana la ce ora se prelungeste programul in sezon?

amelie22
13.12.2008, 21:17:38
In Iasi cununia civila se face doar sambata si duminica?
Mai vrea cineva cununia pe 25 aprilie;)) ? Eu am nunta pe 6 iunie dar fac civila inainte,ca asa m-au sfatuit mai multi si pt ca mama mea nu ar prinde-o daca as face totul in aceeasi zi.
Cum e cu fotograful de la nunta? Iti face poze si te obliga sa le platesti? Si cat? mare furt mi se pare. Adica eu il aduc pe Afloarei (care stim bine cat e de scump) si sa le mai dau si alora acolo?
In concluzie se pot face din timp programare pt data sau doar atunci cand se duc actele?

siana
14.12.2008, 15:59:00
In Iasi cununia civila se face doar sambata si duminica?
Mai vrea cineva cununia pe 25 aprilie;)) ? Eu am nunta pe 6 iunie dar fac civila inainte,ca asa m-au sfatuit mai multi si pt ca mama mea nu ar prinde-o daca as face totul in aceeasi zi.
Cum e cu fotograful de la nunta? Iti face poze si te obliga sa le platesti? Si cat? mare furt mi se pare. Adica eu il aduc pe Afloarei (care stim bine cat e de scump) si sa le mai dau si alora acolo?
In concluzie se pot face din timp programare pt data sau doar atunci cand se duc actele?
?la ce anume te referi?

serena82
14.12.2008, 19:58:15
Programarea se face doar atunci cand mergi sa depui actele

lauriciul
22.12.2008, 15:17:56
Esti obligat sa cumperi pozele de la ei? Eu am sa am fotograf care o sa pozeze ... de ce as mai lua si pozele pe care le fac ei?

serena82
22.12.2008, 15:35:30
Eu n-am auzit de asa ceva...chiar ar fi absurd sa-ti ceara asta.

siana
22.12.2008, 15:38:05
Esti obligat sa cumperi pozele de la ei? Eu am sa am fotograf care o sa pozeze ... de ce as mai lua si pozele pe care le fac ei?
eu nici nu stiam ca fac poze cei de acolo:))
nu, normal ca nu trebuie sa platesti nimic...
platesti fotograful si atat:D

lauriciul
22.12.2008, 15:44:13
M-am linistit mai linitit #:-S

alyya
24.12.2008, 00:16:39

buna,ai grija k eu am patit-o. si noi am avut,fotograf,dar in nebuneala aia nu iti dai seama ce se intampla,am vazut un tip cu aparatul foto pe langa fotograful nostru,dar nu l-am bagat in seama,am crezut k e pt alta mireasa,si dupa ce am iesit s-a dus la sotul meu si ii zice,pai aveti 30 de poze si va costa 1.5mil vechi.avea deja facut chitanta cu numele cu tot ce tre si i-a zis sa plateasca un avans de 500 de mii si restul la ridicarea pozelor,asa ca aveti grija miresici.plus ca cele 30 de poze erau doar 20.aveti mare grija,daca vedeti alta persoana care face poze,in afara de fotograful vostru vorbiti cu el.altfel veti pati ca mine

siana
25.12.2008, 20:33:14
buna,ai grija k eu am patit-o. si noi am avut,fotograf,dar in nebuneala aia nu iti dai seama ce se intampla,am vazut un tip cu aparatul foto pe langa fotograful nostru,dar nu l-am bagat in seama,am crezut k e pt alta mireasa,si dupa ce am iesit s-a dus la sotul meu si ii zice,pai aveti 30 de poze si va costa 1.5mil vechi.avea deja facut chitanta cu numele cu tot ce tre si i-a zis sa plateasca un avans de 500 de mii si restul la ridicarea pozelor,asa ca aveti grija miresici.plus ca cele 30 de poze erau doar 20.aveti mare grija,daca vedeti alta persoana care face poze,in afara de fotograful vostru vorbiti cu el.altfel veti pati ca mine
chiar asa?:O nu-mi vine sa cred!
cum sa faca poze fara sa te intrebe?
la cate nunti am fost (si ma refer la starea civila), nu am vazut nici un fotograf in afara de cel angajat de miri

alyya
26.12.2008, 19:41:30
chiar asa?:O nu-mi vine sa cred!
cum sa faca poze fara sa te intrebe?
la cate nunti am fost (si ma refer la starea civila), nu am vazut nici un fotograf in afara de cel angajat de miri

uite ca eu am patit-o.chestia e ca ai atatea pe cap,incat nu bagi in seama ce se intampla,eu l-am vazut dar am zis k e si el pe acolo pt altcineva k statea mai in spate in dreapta parca.si nici nu l-am bagat in seama.si m-am trezit ca vrea bani pt poze.si am zis sa va zic si voua sa nu patiti ca mine.si eu am mai fost la nunti si nu l-am vazut,cik doar sambata apare.

serena82
26.12.2008, 20:07:43
Mersi de info, dar sa stii ca eu n-am de gand sa-i dau nici un ban. Poate sa faca si o mie de poze, daca eu nu le-am cerut si am fotograful meu nu vad de ce ar trebui sa le platesc. Nu am incheiat nici un contract cu el si daca ma enervez poate il si reclam, cu siguranta e un profitor.

alyya
26.12.2008, 20:12:14
Mersi de info, dar sa stii ca eu n-am de gand sa-i dau nici un ban. Poate sa faca si o mie de poze, daca eu nu le-am cerut si am fotograful meu nu vad de ce ar trebui sa le platesc. Nu am incheiat nici un contract cu el si daca ma enervez poate il si reclam, cu siguranta e un profitor.

f bine asa tre sa facem si noi.si sotul meu a refuzat sa plateasca insa fratele meu a zis,lasa sa nu mai pierdem vremea si cu asta ca nu mai scapam de el,si a platit avansul.insa sa stii k ar tre reclamat, e un hot,sa dai pe 20 de poze 1,5mil mi se pare enorm.

Butterfly87
27.12.2008, 09:03:36
va rog ajutati-ma si pe mine!vreau sa programez cununia civila la 16-16:30, ca sa ma duc imediat la biserica, nunta e pe 11 iulie2009, cine stie pana la ce ora se prelungeste programul in sezon?

Buna !! si eu am nunta tot pe 11 iulie si fac si civila in aceiasi zi.din pacate nu putem merge decat cu 2 saptamani inainte de nunta sa depunem actele.si eu sper sa gasesc ora dorita(13-14 ) ca sa am timp apoi de celelalte lucruri.am inteles ca daca mergi dimineatza ai sanse sa-ti gasesti ora dorita.
In ceea ce priveste pregatirile cum stai?cand te apuci de cautat rochita?noi ne-am luat sala.fotograful.muzica si verighetele.
spor la pregatiri si un an nou cat mai bun cu multe realizari!!

odorela
10.01.2009, 12:47:58
Buna, am si eu o intrebare!?Trebuie sa depui personal actele pentru cununia civila? Eu o sa am nunta intr-o duminica pe 23 august, si m-am gandit sa facem cununuia civila in saptamana dinainte, joi sau vineri, ceva simplu si sa nu fiu inebunita in ziua nunti, oricum mai e timp pana atunci....dar deja incepe stresuŽ, mai ales ca trebuie sa decidem totul de la distanta.

alyya
10.01.2009, 13:37:22
Buna, am si eu o intrebare!?Trebuie sa depui personal actele pentru cununia civila? Eu o sa am nunta intr-o duminica pe 23 august, si m-am gandit sa facem cununuia civila in saptamana dinainte, joi sau vineri, ceva simplu si sa nu fiu inebunita in ziua nunti, oricum mai e timp pana atunci....dar deja incepe stresuŽ, mai ales ca trebuie sa decidem totul de la distanta.

Da,actele trebuie depuse personal de catre voi doi,pt ca at cand le depuneti trebuie completata o cere si semnata de amandoi de fata cu cel la care depuneti dosarul

ralukaG
12.01.2009, 19:09:12
Apropo de fotograful care vine cu japca si face poze....stiu si eu de treaba asta de la nunta la fratele meu. A facut poze pe timpul cununiei civile si noi nu stiam ce treaba are si de ce face poze. La urma a venit la noi si ne-a zis ca tre sa platim pozele si n-a plecat de pe capul nostru pana nu am platit. Nesimtire nu gluma. Sunt si eu curioasa ... daca nu vrem sa platim ce ne face? Nu ne mai da certificatl de casatorie?:)) Ca eu nu am nevoie de poze de la ei ca doar vin si eu cu fotograful. Spor la pregatiri.

irina_cdoc
12.01.2009, 20:27:38
buna seara viitoare miresici si miresici
stiti cumva pana la ce ora se oficiaza cununii sambata?mai bine zis in sezon..lunile de vara...:)

alyya
13.01.2009, 10:07:42
buna seara viitoare miresici si miresici
stiti cumva pana la ce ora se oficiaza cununii sambata?mai bine zis in sezon..lunile de vara...:)

din cate stiu eu programul lor e pana la 5,dar de multe ori au stat peste program pentru a ofcia toate perechile care erau programate pentru ziua respectiva

vampirita
31.01.2009, 02:05:47
f bine asa tre sa facem si noi.si sotul meu a refuzat sa plateasca insa fratele meu a zis,lasa sa nu mai pierdem vremea si cu asta ca nu mai scapam de el,si a platit avansul.insa sa stii k ar tre reclamat, e un hot,sa dai pe 20 de poze 1,5mil mi se pare enorm.
am intels k are deja chitanta cu numele si suma 8-} =)) L-)
ce om.... oare e de acolo de la starea civila?:-L atfel de unde sa stie numele si restul si sa aiba deja chitanta p rol sa ti-o fluture in fata nu se poate asa ceva[-X

alyya
31.01.2009, 11:16:05
ce om.... oare e de acolo de la starea civila?:-L atfel de unde sa stie numele si restul si sa aiba deja chitanta p rol sa ti-o fluture in fata nu se poate asa ceva[-X

cica da,e de la starea civila.da asa ceva nu se poate,asa ar tre sa fie de fapt,dar in romania totul e posibil,nu ma mai mira nimic

Butterfly87
11.02.2009, 18:37:46
uite ca eu am patit-o.chestia e ca ai atatea pe cap,incat nu bagi in seama ce se intampla,eu l-am vazut dar am zis k e si el pe acolo pt altcineva k statea mai in spate in dreapta parca.si nici nu l-am bagat in seama.si m-am trezit ca vrea bani pt poze.si am zis sa va zic si voua sa nu patiti ca mine.si eu am mai fost la nunti si nu l-am vazut,cik doar sambata apare.

eu am nunta sambata..sper sa nu-mi faca bucuria sa apara k nu vede un leut de la mine,,,eu am fotograful meu nu am nevoie de el

lauriciul
12.02.2009, 09:38:57
Am auzit ca in alte orase se poate rezerva ora pt cununia civila, si apoi cu 12 zile inainte mergi sa depui actele. Stiti ceva de treaba asta? Ar fi tare convenabil sa poti rezerva ora cu cateva luni inainte ... asa as putea sa programez ora la coafor, machiat ... :)

iasommie
12.02.2009, 09:46:45
Am auzit ca in alte orase se poate rezerva ora pt cununia civila, si apoi cu 12 zile inainte mergi sa depui actele. Stiti ceva de treaba asta? Ar fi tare convenabil sa poti rezerva ora cu cateva luni inainte ... asa as putea sa programez ora la coafor, machiat ... :)
da...ar fi foarte convenabil, din pacate nu cred ca este posibil...insa cine stie..poate intre timp s-a mai schimbat. pana acum nu am auzit de asa ceva.

bonnye
12.02.2009, 11:43:16
eeeiii, eu in cateva zile ajung acasa,si ma duc sa discut cu dna de acolo, poate se face ceva...ca sunt f multe persoane care vor aceeasi zi...si eu poate vreau mai dimineata, k am nu stiu ce alta programare deja stabilita...trebuie sa se rezolve cumva....chiar daca e sa dam vestita shpaga...k numai cu ea rezolvam..:-B :dn :gen_20:

iasommie
12.02.2009, 11:55:00
eeeiii, eu in cateva zile ajung acasa,si ma duc sa discut cu dna de acolo, poate se face ceva...ca sunt f multe persoane care vor aceeasi zi...si eu poate vreau mai dimineata, k am nu stiu ce alta programare deja stabilita...trebuie sa se rezolve cumva....chiar daca e sa dam vestita shpaga...k numai cu ea rezolvam..:-B :dn :gen_20:
te rugam foarte frumos sa ne spui si noua ce afli...please!!!!!!!

bonnye
12.02.2009, 11:57:19
sigur ca va zic. acum sa ajung sanatoasa acasa. ;;)

lauriciul
12.02.2009, 13:46:39
sigur ca va zic. acum sa ajung sanatoasa acasa. ;;)
As putea si eu sa trec pe la starea civila sa intreb, ca e in drum spre serviciu ... stie cineva ce program este? Oare e deschis de la 8?

bonnye
12.02.2009, 14:35:19
As putea si eu sa trec pe la starea civila sa intreb, ca e in drum spre serviciu ... stie cineva ce program este? Oare e deschis de la 8?
am luat ieri programul de pe net:
luni, miercuri, vineri: 8,30-12,30
marti: 12,30-16,30
joi: 14,30-18,30
:D

lauriciul
12.02.2009, 14:54:18
am luat ieri programul de pe net:
luni, miercuri, vineri: 8,30-12,30
marti: 12,30-16,30
joi: 14,30-18,30
:D
Super, maine pot sa trec :P ...daca nu ploua :d

aniscamaia
12.02.2009, 15:02:48
Super, maine pot sa trec :P ...daca nu ploua :d
sa ne spui si noua ce ai aflat ^:)^ ^:)^ ^:)^

lauriciul
13.02.2009, 09:06:21
sa ne spui si noua ce ai aflat ^:)^ ^:)^ ^:)^
Nu am reusit sa mai ajung dar o sa trec cu prima ocazie si daca aflu ceva va anunt;))

cwhisper
14.02.2009, 21:15:51
Buna seara miresici
Eu as vrea sa fac cununia civila duminica, stiti cumva daca se organizeaza cununii si duminica?

lauriciul
14.02.2009, 21:44:46
Se organizeaza si duminica dar am impresia ca e taxa mai mare ...

Butterfly87
15.02.2009, 13:43:06
Se organizeaza si duminica dar am impresia ca e taxa mai mare ...

da se organizeaza si duminik cununii civile taxa din cate am citit eu pe net e 114 ron....

liliana_zaharia
16.02.2009, 15:44:53
Stiti cumva daca se poate face cununia civila la biserica? Ca sa nu ma mai mu cu tot calabalacul de colo colo.???#-o

lauriciul
16.02.2009, 17:05:13
Stiti cumva daca se poate face cununia civila la biserica? Ca sa nu ma mai mu cu tot calabalacul de colo colo.???#-o
Din cate stiu eu in Iasi nu se poate. As fi vrut si eu dar ... asta este :(

aniscamaia
24.02.2009, 11:56:39
nu a mai ajuns nimeni la starea civila?
nu are nimeni informatii noi?

iasommie
24.02.2009, 12:13:37
nu a mai ajuns nimeni la starea civila?
nu are nimeni informatii noi?
fetelor, eu de ajuns acolo nu am ajuns insa am primit la targ un pliant cu informatii privind incheierea casatoriei. nu stiu exact ce v-ar interesa, insa o sa trec cateva informatii :
program orientativ de oficiere a casatoriilor: luni, miercuri, vineri: 13-15; marti, joi: 10-12;sambata: 10-16; duminica: 9-12.
dosarul cuprinde:
- declaratia de casatorie - se face personal de catre viitorii soti in scris, in fata ofiterului de stare civila;
- certificatele de nastere ale viit soti, copie si orig;
actele de identitate, copie si orig;
- certific medicale prenuptiale ale viitorilor soti, eliberate de medicul de familie/policlinica nr.1, cu mentiunea expresa "se poate casatori";
copii xerox acte identitate a 2 persoane in calitate de martori (varsta peste 18 ani, indif de sex si grad rudenie, care sa fie prezente la oficiere casat);
- dupa caz, dovada desfacerii casatoriilor anetrioare (sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila);
- dupa caz certif de deces al fostului sot- sotie si certif de casatorie cu sotul defunct.
NU se percepe taxa foto/video.
NU se asigura servicii foto/video.
Si mai sunt cateva informatii privind acordarea sprijinului financiar de 200 de euro.
Imi cer scuze daca au mai fost postate aceste informatii, nu am stat sa citesc in urma :">

aniscamaia
24.02.2009, 12:30:28
stii cumva cu cate zile ar tr sa merg inainte la depus dosarul?
eu am nunta pe 2 mai, ar tr sa merg pe 17 aprilile?
eu vreau sa stiu cand ar prima zi cand imi pot depune dosarul
:* :* :* :*

iasommie
24.02.2009, 12:45:27
- scrie asa: actele pentru incheierea casatoriei trebuie depuse cu minim 10 si maxim 14 zile calendaristice inainte de oficierea casatoriei.
- alta chestie poate importanta: cel putin unul dintre soti trebuie sa aiba viza de resedinta sau domiciliul stabil in Municipiul Iasi.
- si mai scrie: Casatoria se incheie doar la sediul Starii Civile Iasi

aniscamaia
24.02.2009, 13:02:38
ms mult :* :* :* :* :*

iasommie
24.02.2009, 13:33:20
ms mult :* :* :* :* :*
cu multa placere!

madutza1
25.03.2009, 21:47:32
vai de mine...........sper sa nu imi strice ziua, vara mea a platit pe 9 poze 50 de lei, dar mi-a zis ca a platit obligatoriu, acum sincer nu stiu cine a obligat-o, ca am vazut ca unu facea poze pe acolo, eu ma interesez de cand depun actele, daca trebuie platit ceva de genu obligatoriu si daca nu ii povestesc cucoanei de acolo ca am auzit povestirea despre un domn care are obiceiul sa vina sa fac poze desi nu ai contract cu el si iti cere bani, si daca vad pe vreunu care nu cunosc ca face poze il scot in suturi afara, nu ii platesc nimic, ce , apare din senin si face poze?pt ce mai platesc fotograf? ca sa se uite la mine? asta e nesimtire..............

Petro29
29.03.2009, 17:29:06
Sora mea a facut anul trecut nunta ,era o doamna care facea fotografii si a venit la miri si a intrebat daca doresc foto de alte incidente nu stiu .Multa bafta
\:D/

kamille
07.04.2009, 20:16:53
stie cineva ce program au de sarbatori adik 19 - 20 aprilie?

miha_costy
09.04.2009, 16:17:11
stie careva din cele care au fost miresici daca duminica se oficeaza cununii si dupa-amiaza ...eu as vrea pe la 17

ada80
10.04.2009, 20:38:58
stie careva din cele care au fost miresici daca duminica se oficeaza cununii si dupa-amiaza ...eu as vrea pe la 17
O prietena de a mea avut nunta duminica si au fortat-o sa o puna undeva pe la ora 12.Sper sa ai mai mult noroc.

sumpee
10.04.2009, 21:49:28
fetelor..cu cat timp inainte de civila si unde se plateste taxa aia? timbrele fiscale de unde se iau?

serena82
04.05.2009, 22:16:06
Cand ai fost sa-ti depui dosarul, in a 14-a zi de dinaintea casatoriei? Eu am incercat sa calculez dar am nedumeriri : pentru cele care se casatoresc sambata, prima zi de depunere a dosarului e o zi de vineri, de sambata sau de luni?

geany_m
04.05.2009, 23:10:52
Cand ai fost sa-ti depui dosarul, in a 14-a zi de dinaintea casatoriei? Eu am incercat sa calculez dar am nedumeriri : pentru cele care se casatoresc sambata, prima zi de depunere a dosarului e o zi de vineri, de sambata sau de luni?
Eu știam că luni.
Să mă corecteze cineva dacă greșesc!

cori_iasi
04.05.2009, 23:31:58
Eu știam că luni.
Să mă corecteze cineva dacă greșesc!

nu, e corect luni

cori_iasi
04.05.2009, 23:34:47

dupa calculele mele, noi ar trebui sa depunem pe 13 iulie.

serena82
05.05.2009, 14:37:12
Mersi de ajutor, chiar eram nedumerita. Sper ca ziua de 13 sa fie cu noroc, nu stiu de ce dar mi-e frica sa nu cumva sa-mi respinga dosarul...probabil sunt prea prapastioasa.:-s

cori_iasi
05.05.2009, 14:54:48
Mersi de ajutor, chiar eram nedumerita. Sper ca ziua de 13 sa fie cu noroc, nu stiu de ce dar mi-e frica sa nu cumva sa-mi respinga dosarul...probabil sunt prea prapastioasa.:-s

cum sa il respinga, pai ii explicam ca nu suntem la facultate....oricum, o sa fie destul de aglomerat, mai am si eu o colega la serviciu care are tot pe 25.
:* :*

serena82
05.05.2009, 15:00:34
cum sa il respinga, pai ii explicam ca nu suntem la facultate....oricum, o sa fie destul de aglomerat, mai am si eu o colega la serviciu care are tot pe 25.
:* :*
Si eu presimt ca o sa fie o zi f aglomerata, dar sper sa avem si noi loc.

cori_iasi
05.05.2009, 15:18:30
Si eu presimt ca o sa fie o zi f aglomerata, dar sper sa avem si noi loc.

cred ca o sa facem intalnire de miresici luni dimineata acolo.
o sa avem, nu se poate, let's have faith:*

sumpee
05.05.2009, 16:14:58
voi pe la ce ora mergeti la depus dosarul?

cori_iasi
05.05.2009, 16:36:27
din cate am auzit, se merge de dimineata, ca sa prinzi ora dorita...

geany_m
05.05.2009, 22:40:32
Programul începe la 8.30 din câte am înțeles, deci voi ar trebui să fiți acolo pe la 8 fără ceva ca să prindeți ora dorită. Eu am auzit miri care s-au dus de la 7 :O

gabriela_rgh
05.05.2009, 23:31:02
Programul începe la 8.30 din câte am înțeles, deci voi ar trebui să fiți acolo pe la 8 fără ceva ca să prindeți ora dorită. Eu am auzit miri care s-au dus de la 7 :O
Noi acum 2 ani (:O :O :O doamne ce a trecut timpul) am mers pe la 7 si era deja lume acolo.Cica erau si de la 6 :))!Oameni care nu au somn!#-o

sumpee
06.05.2009, 11:37:29
hm...cred ca mergem si noi pe la 7-7:30 ca am vrea maxim ora 13 sa prindem :) dupa aia mergem la o masa cu ai nostri si ceva rude si seara tre sa mergem la el acasa, sa iesim duminica cu alte rude ale lui (asa multe are) :)

alibd
06.05.2009, 21:42:29
Noi acum 2 ani (:O :O :O doamne ce a trecut timpul) am mers pe la 7 si era deja lume acolo.Cica erau si de la 6 :))!Oameni care nu au somn!#-o

Cam asa am patit si noi! :D

Georgiana_didi
30.05.2009, 09:39:36
Fetelor.. voi stiti cand eu nunta.. ma rog se vede la avatar... intrebarea mea este.. din experienta voastra... cam cu cat timp inainte sa merg la starea civila sa stabilim ora... va fi duminica .. pt ca o vrem in aceeasi zi ... si nu vrem chiar dimineata .. pe la un 12 daca s-ar putea... dar nu stimn cam cand si cu ar trebui sa fim prezenti:(

serena82
30.05.2009, 09:54:35
Fetelor.. voi stiti cand eu nunta.. ma rog se vede la avatar... intrebarea mea este.. din experienta voastra... cam cu cat timp inainte sa merg la starea civila sa stabilim ora... va fi duminica .. pt ca o vrem in aceeasi zi ... si nu vrem chiar dimineata .. pe la un 12 daca s-ar putea... dar nu stimn cam cand si cu ar trebui sa fim prezenti:(
La starea civila trebuie sa mergi cu maxim 14 zile inainte de eveniment pentru programare si minim 10 zile. E de preferat sa mergi in a 14-a zi inainte de nunta ca sa prinzi ora pe care o vrei. Eu am pe 25 iulie si voi merge sa ma programez pe 13 iulie.

lauriciul
30.05.2009, 10:15:21
Eu am mers pe 15 mai (cu certificatul medical cu data de 15 mai) si ultima zi cand ma puteam programa pentru starea civila era 28 mai.
Deci ei calculeaza in cele 14 zile si ziua in care depui actele si ziua in care are loc evenimentul ...

Deci tu ar trebui sa mergi pe 13 iulie cu certificatul medical valabil incepand cu data de 13 iulie.

serena82
30.05.2009, 16:27:15
Eu am mers pe 15 mai (cu certificatul medical cu data de 15 mai) si ultima zi cand ma puteam programa pentru starea civila era 28 mai.
Deci ei calculeaza in cele 14 zile si ziua in care depui actele si ziua in care are loc evenimentul ...

Deci tu ar trebui sa mergi pe 13 iulie cu certificatul medical valabil incepand cu data de 13 iulie.
Hei, ce faci pe forum azi, nu e nunta ta in seara asta?

Butterfly87
30.05.2009, 17:37:34
deci eu dak vreau ora 11 .30 ar trebui sa ma duc sa prind loc de pe la 6:)) ce oameni!!!:-SS :O

sumpee
30.05.2009, 20:13:13
eu pe la 6:30 plec de acasa.sper sa am noroc sa prind pana in 12..maxim 13

al1nab
11.06.2009, 19:47:30
Pe mine ma intereseaza sa fiu ultima dak se poate :D adik pe la 16.30-17.00 asa dupa aceea merg si fac poze si apoi la biserica... dar dupa cum vad programul starii civile samabata e pana la 16.. dak asa o fi... Voi incerca sa sun maine la ei sa vad ce imi zic si va dau vesti si voua.