PDA

Versiunea completa : Chirie in Bucuresti

Tigrutza
20.10.2008, 14:13:52
Buna dragele mele :*
Am (din nou) nevoie de ajutorul vostru. Intentionez sa ma mut in Bucuresti la inceputul lunii decembrie si nu stiu incotro sa o apuc. Caut chirie, apartament cu o camera/garsoniera, evident, acceptabila ca si pret, conditii cat de cat decente.
Sunt dispusa sa platesc in avans pe 6 luni, am si referinte de la proprietarul actual (platesc la timp, am intretinut foarte bine apartamentul). Ideea e ca mi-e frica de si mor de ce am auzit de chiriile de prin Bucuresti. Ca nu se prea accepta sa se semneze contracte, ca se creste pretul de la o luna la alta, ca te scoate afara cand ti-e lumea mai draga etc. Poate sunt cazuri exceptionale, dar teama mea ramane. Voi fi singurica intr-un oras mare. Aici cel putin am familia in caz de extrema urgenta. o:-)
Daca aveti voi de inchiriat, daca puteti sa imi recomandati pe cineva, daca ma puteti ajuta cu vreun sfat, va rog nu ezitati sa o faceti.
Va imbratisez cu drag >:D<

maxima
21.10.2008, 13:28:12
Cred ca esti prea speriata. Pate si din cauza situatiei.
Chestia cu proprietarii rai este discutabila .
atunci cand iti alegi locul unde ( la cine ) vei sta ,vei cunoaste si proprietarii , pe care cu siguranta ai sa-i " citesti " din prima - daca-ti plac sau nu.Eu am niste prieteni care au o gars. , dar momentan e ocupata. Daca se elibereaza pana atunci , te anunt.
Griji poti sa-ti faci doar ptr pret . Intradevar o gars buna este ca 350/luna .:-s

lavlav
21.10.2008, 13:33:39
Am (din nou) nevoie de ajutorul vostru. Intentionez sa ma mut in Bucuresti la inceputul lunii decembrie si nu stiu incotro sa o apuc. Caut chirie, apartament cu o camera/garsoniera, evident, acceptabila ca si pret, conditii cat de cat decente.
Sunt dispusa sa platesc in avans pe 6 luni, am si referinte de la proprietarul actual (platesc la timp, am intretinut foarte bine apartamentul). Ideea e ca mi-e frica de si mor de ce am auzit de chiriile de prin Bucuresti. Ca nu se prea accepta sa se semneze contracte, ca se creste pretul de la o luna la alta, ca te scoate afara cand ti-e lumea mai draga etc. Poate sunt cazuri exceptionale, dar teama mea ramane. Voi fi singurica intr-un oras mare. Aici cel putin am familia in caz de extrema urgenta. o:-)
Daca aveti voi de inchiriat, daca puteti sa imi recomandati pe cineva, daca ma puteti ajuta cu vreun sfat, va rog nu ezitati sa o faceti.

draga mea tigrutza,
nu e chiar asa in bucuresti. eu sunt bucuresteanca get beget si am stat cu chirie aproape un an si nu am patit ce ai scris tu mai sus, si stiu multi oameni care au stat cu chirie, nu mai credeti toate cate se zic despre bucuresteni ca nu totul e adevarat...ai sa vezi cu timpul ca am dreptate!
bafta sa gasesti! pana ieri am avut eu o garsoniera de inchiriat cu 200 de euro, insa am dat-o!!!

Joliutza
21.10.2008, 13:34:02

Poti intra pe www.anuntul.ro unde gasesti atat anunturi de la agentii, cat si de la particulari. Mergi, vezi, cunsoti si proprietarii, si poate ai noroc de oameni seriosi. Noi tocmai ne-am mutat in Buc din Cta si se pare ca am dat de oameni ok.

Succes!

Preturile sunt intr-adevar mari.

Lilly
21.10.2008, 13:36:15

faza cu proprietarii tine si de noroc...noi am stat 3 ani cu chirie...si am dat si peste proprieatri ok si peste unii mai putin ok...nu dispera inca...
in schimb pretul e destul de mare... #-o#-o#-oacu depinde de zona ...si de ce are in garsoniera

multa bafta...sa-ti gasesti ceva ok ...eu nu cunosc pe nimeni care sa inchirieze.

evenstar
21.10.2008, 15:07:13

Nu e chiar asa, sunt multe "legende"... ideea e ca daca faci un contract scris chiria e mai mare (pentru ca ia statul 16% sub forma de impozit), dar ai certitudinea ca va ramane la aceeasi valoare pe toata durata contractului. Tot prin contract te poti proteja de a fi data afara din casa de azi pe maine.
Insa, de regula, chiriasii sunt aceia care nu vor sa faca un contract pe suma reala, pentru a plati mai putin. Eu am un ap. de inchiriat (nu se pune problema, e mult mai scump si vreau sa il inchiriez la firma, dar am povestit asta pentru ca am ajuns asa sa cunosc piata), si am auzit de mai mult ori propunerea sa trecem alta suma in contract de la chirias... Tocmai pentru a ma "pacali" cu cei 16% impozit pe care ii voi plati...
Ma rog, important e ca acel contract facut pe suma reala protejeaza atat chiriasul cat si proprietarul, si daca nu am fi "romani" pana in maduva oaselor ne-ar fi usor sa intelegem asa ceva.
Nu ai de ce sa platesti 6 luni avans, de regula se platesc 2 luni avans si una garantie, restul nu e justificat... Iti doresc succes!

Anghelescu
21.10.2008, 15:15:55
Noi stam intr-o garsoniera mobilata vechi, dar curata si decenta si chiria este 350Euro/luna ...am dat avans o luna ...deci in bucuresti este hotie pe fata ... sunt niste preturi imense, dar nu avem deocamdata ce face si treb sa acceptam aceasta situatie!

Tigrutza
21.10.2008, 18:13:24
Multumesc pt raspunsuri. Intr-adevar, preturile sunt enorme. In aceste conditii, chiar nu imi permit, cel putin deocamdata. Nu am 350 euro numai pt chirie #-o
Si eu care credeam ca Clujul este scump. Se pare ca m-am inselat.
Am intrat si eu pe anunturi pe internet si am vazut unde se invarte piata. Am varianta de a sta in gazda, care pica din start in ceea ce ma priveste, sau de a locui cu inca cineva in apartament. Ceea ce teoretic pare acum imposibil. Am fost singura la parinti, nu am stat prin camine in studentie, in plus de mai bine de jumatate de an locuiesc singura. Probabil acomodarea va fi crunta :-"
Mai insist. Uneori ma mai paleste norocul si poate gasesc ceva frumos, convenabil ca si pret.
Va multumesc inca o data pt sfaturi, si nu ezitati sa ma anuntati daca auziti ceva.
>:D<

Lilly
23.10.2008, 10:03:50
eu zic sa intrebi miresicile daca nu au garsoniere de inchiriat.sigur gasesti ceva decent si la un pret rezonabil....

cristoiash
23.10.2008, 10:04:51
eu zic sa intrebi miresicile daca nu au garsoniere de inchiriat.sigur gasesti ceva decent si la un pret rezonabil....

Pai asta face, intreaba. Daca are cineva de oferit.

finica
23.10.2008, 10:10:27
Tigruța, ai putea încerca să dai tu un anunț în ziarele specializate pe imobiliare, în care să specifici că dorești să închiriezi pe termen lung și poate cine știe, se va găsi cineva care să îți facă vreo ofertă.
Multă baftă!

bibianca
07.08.2009, 21:26:57
fetelor am nevoie de ajutorul vostru [-o<[-o<[-o<[-o<
caut chirie in bucuresti in centru,in vitan la pretul de pana in 350 euro[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<

maxima
12.08.2009, 09:17:36
fetelor am nevoie de ajutorul vostru [-o<[-o<[-o<[-o<
caut chirie in bucuresti in centru,in vitan la pretul de pana in 350 euro[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<[-o<

Intra pe http://www.anuntul.ro/index.php?menu=anunturi&RubricaID=13&SubrubricaID=18 si cred ca ai sa gasesti.>:D<