PDA

Versiunea completa : acte firma

mada
12.12.2008, 11:02:59
Buna fetelor! Stie cineva ce acte imi trebuiesc pt infiintarea unei firme (srl) si cam cat costa? Firma va fi neplatitoare de tva.

dalayla
12.12.2008, 11:18:04
Buna fetelor! Stie cineva ce acte imi trebuiesc pt infiintarea unei firme (srl) si cam cat costa? Firma va fi neplatitoare de tva.
pe noi ne-a costat 1500 lei plus 80 lei stampila,insa nu ne-am ocupat noi ci ni le-a facut un jurist.Lui i-am dat copie buletine,3 nume firma,semnaturile,actele pentru sediu si cam atat imi amintesc acuma.

diana31
12.12.2008, 12:18:58
ca si pret ar trebui sa fie pana in 1000 de lei cu tot cu capitalul socialL-) L-) L-)

denisa1
14.12.2008, 20:16:34
Acte necesare pt infiintare firma!
1. Copiii buletine asociati/administrator
2. copii acte prop pt sediul social
3. specimen semnatura asoc/admin
4. 3 variante denumire firma
5. capital social minim 200 lei
6. activitatile pe care doresti sa le desfasori ( le gasesti in CAEN rev 2) si eventual acte pt punct de lucru ( ctr inchiriere sau ctr comodat. copii acte de prop pt spatiu, acord vecini daca e in bloc)
7. la reg comertuli taxele ajung la 400-450 lei si in plus ar trebui sa platesti o firma sau un jurist care sati faca actele (avocatii sunt scumpi si poti avea surpriza sa te trimita pe tine cu actele la Reg Com )
8. totul ar trebui sa te ajunga la 1000 ron
Daca mai vrei sa stii si altceva trmitemi mesaj pe privat ...te pot ajuta ca asta fac zilnic :D :D :D !!!! Multa bafta !!!

alisuka
10.01.2009, 23:23:56
Buna Denisa daca tu ai intins o mana la cineva eu vin si iti iau mana tota t-as fi recunoscatoare dar mi-ai zice cam ce acte necesare as avea nevoie si cat m-ar costa sa fac o franciza ,multumesc anticipat te pupic,cred ca asa se cheama in romaneste franciza adica o firma care sa nu mai imi fure nimeni ideea ceva genul drept de autot,stiu ca tu ma intelegi ce vreau sa zic!>:D<

gratielau
04.03.2009, 12:44:39
Acte necesare pt infiintare firma!
1. Copiii buletine asociati/administrator
2. copii acte prop pt sediul social
3. specimen semnatura asoc/admin
4. 3 variante denumire firma
5. capital social minim 200 lei
6. activitatile pe care doresti sa le desfasori ( le gasesti in CAEN rev 2) si eventual acte pt punct de lucru ( ctr inchiriere sau ctr comodat. copii acte de prop pt spatiu, acord vecini daca e in bloc)
7. la reg comertuli taxele ajung la 400-450 lei si in plus ar trebui sa platesti o firma sau un jurist care sati faca actele (avocatii sunt scumpi si poti avea surpriza sa te trimita pe tine cu actele la Reg Com )
8. totul ar trebui sa te ajunga la 1000 ron
Daca mai vrei sa stii si altceva trmitemi mesaj pe privat ...te pot ajuta ca asta fac zilnic :D :D :D !!!! Multa bafta !!!

buna
sunt tare utile informatiile de la tine,dar,daca eu sunt inca studenta beneficiez de ceva reduceri?
multumesc frumos

Gremlin
10.03.2010, 12:17:17
Buna Denisa daca tu ai intins o mana la cineva eu vin si iti iau mana tota t-as fi recunoscatoare dar mi-ai zice cam ce acte necesare as avea nevoie si cat m-ar costa sa fac o franciza ,multumesc anticipat te pupic,cred ca asa se cheama in romaneste franciza adica o firma care sa nu mai imi fure nimeni ideea ceva genul drept de autot,stiu ca tu ma intelegi ce vreau sa zic!>:D<

Si eu as vrea sa aflu raspunsul la aceasta intrebare ! Voi urmarii acest subiect :)

alecsa
11.03.2010, 00:50:26

pai cred ca intai trebuie sa te duci la osim si sa inregistrezi marca sau ce vrei tu, inregistrarea dureaza intre 9 si 14 luni, timp in care se fac cercetari. si nu se numeste franciza ceea ce vrei tu sa faci. franciza consta intr-un contract prin care francizorul ii acorda francizatului (beneficiarului) dreptul de a exploata ceva ... gen mc donalds, kfc, fornetti etc

roxanny
02.07.2010, 22:53:36
buna seara tuturor
de abia m-am inregistrat pe site si sper ca voi sa ma puteti ajuta...sincer am ajuns la disperare..
am nevoie pentru serviciu, sa imi infiintez un pfa. nu cu actele am probleme, nici cu taxele ci....cu sediul social. nu am unde sa il fac. singurele variante ar fi fost sa
1 inchiriez un sediu social printr o firma ( 170 euro +tva/6luni, minim), insa ma si obliga sa imi infiinteze ei pfa ul....adica in loc sa pierd eu vreo 2 zile si vreo 200ron, pierd ei vreo 5 zile si vreo 600ron
sau...

SA MI FAC SEDIU SOCIAL LA O CASUTA POSTALA INCHIRIATA.
va dati seama ca as prefera var 2...insa nu am decat aceasta idee...de la cineva....intre 4 ochi...si nu stiu daca emrge si cum si care sunt pasii....uuuffff

nu mai stiu ce sa fac...are cineva vreun sfat......heeeeelp

(problema mea e ca am si cam intrat in criza de timp pt ca a venit si sf de luna si fostul meu sef..de la firma la care am fost angajata si care ne-a pus sa ne facem pfa ca sa se scuteasca de impozite) imi va cere factura pe pfa culmea:))) ca sa imi dea banii...pt care am muncit 1 luna:(((((:|

pixi
14.08.2010, 11:03:35
buna seara tuturor
de abia m-am inregistrat pe site si sper ca voi sa ma puteti ajuta...sincer am ajuns la disperare..
am nevoie pentru serviciu, sa imi infiintez un pfa. nu cu actele am probleme, nici cu taxele ci....cu sediul social. nu am unde sa il fac. singurele variante ar fi fost sa
1 inchiriez un sediu social printr o firma ( 170 euro +tva/6luni, minim), insa ma si obliga sa imi infiinteze ei pfa ul....adica in loc sa pierd eu vreo 2 zile si vreo 200ron, pierd ei vreo 5 zile si vreo 600ron
sau...

SA MI FAC SEDIU SOCIAL LA O CASUTA POSTALA INCHIRIATA.
va dati seama ca as prefera var 2...insa nu am decat aceasta idee...de la cineva....intre 4 ochi...si nu stiu daca emrge si cum si care sunt pasii....uuuffff

nu mai stiu ce sa fac...are cineva vreun sfat......heeeeelp

(problema mea e ca am si cam intrat in criza de timp pt ca a venit si sf de luna si fostul meu sef..de la firma la care am fost angajata si care ne-a pus sa ne facem pfa ca sa se scuteasca de impozite) imi va cere factura pe pfa culmea:))) ca sa imi dea banii...pt care am muncit 1 luna:(((((:|

Pt PFA sediul social poate fi apartamentul tau, locul in care stai. Prietenul meu are asa si nu a fost nici o problema. Dar vezi ca e problema acum cu pfa-ul fix pentru a se evita magariile facute de sefi ca sa scape de taxe si impozite. Uite aici cateva link-uri utile http://www.adevarul.ro/forbes/out_front/Forbes-dreptul-PFA_0_309569205.html si aici http://www.capital.ro/articol/pfa-si-drepturi-de-autor-specii-pe-cale-de-disparitie-136375.html