PDA

Versiunea completa : Ati calatorit cu avionul doar cu buletinul(neavand pasaport)?

Ralu__
27.01.2009, 12:09:48
Sunt un pic in ceata cu acest subiect,desi teoric nu ar ar trebui sa ma ingrijorez fiindca Romania a intrat deja in UE de 2 ani si spun ei ca nu ar mai fi nevoie de pasaport.Luna aceasta trebuie sa venim in tara si iuby meu are doar buletinul(pasaportul il are expirat),venim special ca sa scoatem actele si ma tot gandesc ca nu cumva,sa dam de un vames care are o zi proasta(avem escala in Germania) si sa ne spuna ca fara pasaport nu se poate.Nici nu vreau sa ma gandesc:(....Noi am sunat la Ambasada Romaniei la Madrid si au spus k e oki...doar cu buletinul...Dar eu as vrea sa stiu un caz concret...sau mai multe...ca sa imi iau stresul asta de pe cap...Ati calatorit cumva doar cu buletinul?Astept rasp va rog^:)^
Va pupic

cristoiash
27.01.2009, 12:20:41
Sunt un pic in ceata cu acest subiect,desi teoric nu ar ar trebui sa ma ingrijorez fiindca Romania a intrat deja in UE de 2 ani si spun ei ca nu ar mai fi nevoie de pasaport.Luna aceasta trebuie sa venim in tara si iuby meu are doar buletinul(pasaportul il are expirat),venim special ca sa scoatem actele si ma tot gandesc ca nu cumva,sa dam de un vames care are o zi proasta(avem escala in Germania) si sa ne spuna ca fara pasaport nu se poate.Nici nu vreau sa ma gandesc:(....Noi am sunat la Ambasada Romaniei la Madrid si au spus k e oki...doar cu buletinul...Dar eu as vrea sa stiu un caz concret...sau mai multe...ca sa imi iau stresul asta de pe cap...Ati calatorit cumva doar cu buletinul?Astept rasp va rog^:)^
Va pupic

Si eu stiu ca e absolut ok, dar n-am experienta proprie. Insa al meu merge mereu in Europa numai cu buletinul lui nemtesc. Intreaba si la agentia de bilete, dar chiar nu ar trebui sa ai probleme.

Am uitat sa spun, cum tu zbori din Spania cu escala in Germania, nu va fi nevoie sa arati nici-un document in Germania ca e doar tranzit. Deci doar in Spania si in Romania vei avea nevoie de buletin.

Ralu__
27.01.2009, 12:52:40
Si eu stiu ca e absolut ok, dar n-am experienta proprie. Insa al meu merge mereu in Europa numai cu buletinul lui nemtesc. Intreaba si la agentia de bilete, dar chiar nu ar trebui sa ai probleme.

Am uitat sa spun, cum tu zbori din Spania cu escala in Germania, nu va fi nevoie sa arati nici-un document in Germania ca e doar tranzit. Deci doar in Spania si in Romania vei avea nevoie de buletin.
Sper sa fie asa si in cazul nostru,sa nu intampinam probleme...ca altfel...:(( ...ni se strica tot ce am planuit,si nici nu ne mai casatorim acum:(

ione_ionela
27.01.2009, 13:02:13
Va pupic

eu am fost in grecia cu avionul si am calatorit cu buletinul.asa ca nu ai de ce sa te ingrijorezi.:*:*

willy
27.01.2009, 13:03:48
eu am calatorit cu avionul, insa mi-am luat pasaportul just in case. soacra'mea in schimb a plecat doar cu buletinul

pisoias
27.01.2009, 13:29:13
:*
Ms mult

eu am fost iarn aceasta in Italia si Franta doar cu buletinul.Nu am avut nici o problema.
Stati linistiti, eu spun ca nici voi nu veti avea:)

Cami_
27.01.2009, 15:04:19
Si eu am fost in Italia si Franta fara pasaport. il aveam si pe el la mine dar, intamplarea a facut, sa am mai la indemana buletinul si a fost ok.

ayana2010
27.01.2009, 15:07:12
Va pupic
daca buletin= carte de identitate, e ok. dar daca buletin = buletin, nu se poate.
eu am fost in spania cu c.i. si a fost ok

Ralu__
27.01.2009, 15:21:14
daca buletin= carte de identitate, e ok. dar daca buletin = buletin, nu se poate.
eu am fost in spania cu c.i. si a fost ok
Da,are noua carte de identitate,nu vechiul buletin cu pagini.Nici nu stiu daca mai exista asa ceva:-? Probabil mai sunt pers care au vechiul buletin

ella-ling
27.01.2009, 20:39:49
Ralu, eu am auzit ca nu este nici o problema sa calatoresti cu CI. De la persoane care au calatorit asa.
Eu am avut mereu pasaportul ptr ca nu mai am CI de vreo 7 ani (n-am avut timp sa mi-o fac). Iti tin pumnii sa nu aveti parte de un vames mai ciudat. Insa chiar si asa nu ar trebui sa fie vreo problema.

Ralu__
28.01.2009, 10:05:47
Ralu, eu am auzit ca nu este nici o problema sa calatoresti cu CI. De la persoane care au calatorit asa.
Eu am avut mereu pasaportul ptr ca nu mai am CI de vreo 7 ani (n-am avut timp sa mi-o fac). Iti tin pumnii sa nu aveti parte de un vames mai ciudat. Insa chiar si asa nu ar trebui sa fie vreo problema.
Multumesc frumos!Iti raspund la intoarcere!;-)

ayana2010
28.01.2009, 18:05:54
Da,are noua carte de identitate,nu vechiul buletin cu pagini.Nici nu stiu daca mai exista asa ceva:-? Probabil mai sunt pers care au vechiul buletin
mai sunt sigur, eu am mai vazut.
atunci poti sa stai linistita, ti-am spus ca nici eu nici g nu avem pasaport, calatorim doar cu ci. nici sora, nici mama lui G nu au avut probleme, au venit si au plecat din tara de cateva ori doar cu c.i. (spania si italia)

bubyluk
28.01.2009, 19:14:31
Va pupic

noi am fost anul trecut de craciun in spania si am mers cu buletinul am avut zbor de la cluj la barcelona si ne-a cerut buletinul la imbarcare in ambele parti nu ai nevoie de pasaport...sfatul meu e sa nu aratati la nimeni pasapoartele dak sunt expirate spuneti k nu le aveti si gata aratati buletinele...asa k lasa stresu si gandeste-te ce frumos va fi acasa:-p:-p :-p

Ralu__
28.01.2009, 23:59:16
noi am fost anul trecut de craciun in spania si am mers cu buletinul am avut zbor de la cluj la barcelona si ne-a cerut buletinul la imbarcare in ambele parti nu ai nevoie de pasaport...sfatul meu e sa nu aratati la nimeni pasapoartele dak sunt expirate spuneti k nu le aveti si gata aratati buletinele...asa k lasa stresu si gandeste-te ce frumos va fi acasa:-p:-p :-p
:).....Ai dreptate,las stresul,mai ales ca au fost destul de multe mesaje ca sa ma scoata din dubii.Pup

mamuska
29.01.2009, 00:05:06
:).....Ai dreptate,las stresul,mai ales ca au fost destul de multe mesaje ca sa ma scoata din dubii.Pup
Noi am fost plecati acum 1 saptamana,am aratat buletinul si mi-au cerut la Londra pasaportul,noroc ca l-am avut..dar sotului nu i l-au cerut...cred ca la mine era din cauza frezei,nu mai seman cu cea din CI,dar nici cu cea din pasaport,insa la final s-au convins si ei=P~ deci se poate doar cu buletinul>:D< >:D< >:D<

compact
29.01.2009, 10:27:15
am fost in Olanda (2007) si Germania (saptamana trecuta) cu avionul si CI
am fost in Bulgaria (2008) si Ungaria (2007-2008) cu masina si CI

sotul meu a fost de 2 ori in Olanda, 2 ori in Austria + celelalte mentionate de mine si doar cu CI

CONT-INCHIS-049
22.02.2009, 00:14:37
Va pupic

EU AM PLEVAT IN ANGLIA CU AVIONUL SI DOAR CU BULETINUL....NU MAI ESTE NICI O PROBLEMAAAAAA:D

claudiauk
28.02.2009, 11:06:04
gagici miresici pe mine ma bate gandul sa plec in luna de miere in turcia, unde astia inca iti cer pasaport. pe pasaportul meu scrie ca expira in iulie 2009. asta inseamna ca mai e valabil si in iulie 2009 sau nu?(o zi anume nu scrie). nu as avea timp sa il mai schimb pt ca oricum nu locuim in ro deci timpul in tara e limitat. va multumesc celor care ma puteti lamuri. puuup

claudiauk
28.02.2009, 13:27:25
dumnezeule cat de toanta pot fi :)) bine ca nu mi-a raspuns nimeni...evident scrie si ziua anume cand expira. duh!:-B

Yvanna
01.03.2009, 00:01:45
Chiar daca scrie ziua, verifica sa nu cumva sa trebuiasca sa mai fie valabil inca minim 6 luni de la momentul calatoriei. Cel mai bine este sa suni la ambasada ca sa nu te trezesti cu surprize.

claudiauk
02.03.2009, 15:49:53
Chiar daca scrie ziua, verifica sa nu cumva sa trebuiasca sa mai fie valabil inca minim 6 luni de la momentul calatoriei. Cel mai bine este sa suni la ambasada ca sa nu te trezesti cu surprize.
chiar asa este.am aflat intre timp de treaba asta cu 6 luni. merci oricum pt raspuns :)

hecro
03.04.2009, 21:45:30
da, nu este niciun fel de problema

AnnyyAnnyy
22.04.2009, 18:14:23
mie pasaportul imi expira in aprilie 2011, insa e pe numele de fata...dupa nunta in luna de miere daca ne decidem sa mergem in Turcia(turcii cer pasaport) eu ce fac?CI mi-o perforeaza la starea civila, deci trebuie sa mi-o schimb, sa zicem ca scap de problema asta in 2-3 zile...dar cu pasaportul?trebuie sa-l schimb?:-<sau mai merge "o tura" si asa?:D poate-l vad pe-al meu plecand in luna de miere solo si eu raman pe aeroport sau prin vama sa dau explicatii:))=))

dona
24.04.2009, 10:34:29
Pai, daca pasaportul tau e valabil si in regula, de unde o sa stie vamesii ca te-ai maritat si nu te mai cheama asa?
Dar mai bine te interesezi care e legislatia in vigoare privind preschimbarea pasaportului dupa casatorie, ca sa fii linistita.

AnnyyAnnyy
24.04.2009, 11:17:44
Pai, daca pasaportul tau e valabil si in regula, de unde o sa stie vamesii ca te-ai maritat si nu te mai cheama asa?
Dar mai bine te interesezi care e legislatia in vigoare privind preschimbarea pasaportului dupa casatorie, ca sa fii linistita.
Ma gandesc ca daca Doamne fereste imi cer sa le arat CI ce ma fac?:))Le spun stati sa vedeti ca pe CI eu am alt nume, da-s tot eu :D;))

ancaaa
24.04.2009, 11:44:10
Ma gandesc ca daca Doamne fereste imi cer sa le arat CI ce ma fac?:))Le spun stati sa vedeti ca pe CI eu am alt nume, da-s tot eu :D;))

tu apuci sa-ti schimbi buletinul inainte de luna de miere?...si sa stii ca CI-ul nu se perforeaza...si oare pe pasaport nu apare CNP-ul?..ca atunci sigur nu ai probleme ca ai nume diferite....

compact
24.04.2009, 14:50:58
tu apuci sa-ti schimbi buletinul inainte de luna de miere?...si sa stii ca CI-ul nu se perforeaza...si oare pe pasaport nu apare CNP-ul?..ca atunci sigur nu ai probleme ca ai nume diferite....

ba da. mie mi l-a perforat...

AnnyyAnnyy
24.04.2009, 17:06:35
ba da. mie mi l-a perforat...
eu am auzit pe miresici de perforat...in Sv n-am vazut pe nimeni sa aiba buletinul perfort la civila.Adica na, ieseau cu el intact:))
Luna de miere nu sunt obligata sa o fac imediat dupa nunta, adica daca vreau pot f frumos sa-mi schimb actele intai si abia apoi sa decolez...si asa la 1-2 zile de la nunta n-o sa fiu eu in stare sa fac bagaje si sa plec la drum...eu dupa nunta garantat 2 zile dorm:))...plus ca CI se schimba relativ rapid, nu stiu la urgenta cat timp ia, dar daca cunosti pe cine trebuie il ai in aceeasi zi:D;;)La pasapoarte mai greu ca mi s-a pensionat "pila" ;))de asta intreb daca e nevoie sa-mi schimb si pasaportul:D

karm3lla
12.05.2009, 23:36:45
Va pupic
buna
noi am fost in martie in anglia si pt ca lui iubi ii expirase pasaportul am ales si eu sa plec tot cu buletinul si nu am avut probleme :)

lanaflo
20.05.2009, 00:07:07
iubi meu a calatorit anul acesta fara probleme cu buletinul, in Franta

nu cred ca aveti de ce sa va faceti griji :)

Gremlin
10.03.2010, 12:14:08
Viitorul meu sot a calatorit doar cu CI in Elvetia , Italia , Bulgaria .

andrea85
10.03.2010, 12:22:25
Din cate stiu eu, in tarile EU poti calatori linistit doar cu biletinul, n-ai nevoie de pasaport. ;-)

gypsy
19.05.2010, 18:47:08
am calatorit cu avionul in germania anul trecut si in italia anul acesta si nu am avut probleme

wolfitza
28.08.2011, 17:46:06
Oriunde in U.E. se poate calatori doar cu cartea de identitate. Noi am fost in cateva tari si la aeroport am aratat doar C.I. si nimeni nu a zis nimic - nici la intoarcere, asa ca GO GO GO!

tamara0981
02.03.2012, 08:47:06
circulati fara grija in UE fara pasaport ...doar cu CI

MireasaEmotionata
12.03.2012, 18:00:59
eu am calatorit in italia, anglia, bulgaria, grecia in ultimii 2 ani si peste tot doar cu buletinul. nu am avut niciodata pasaport. :)

miha2009
16.07.2012, 10:40:37
Am calatorit cu avionul si doar cu buletinul in Germania, Elvetia , Franta, Irlanda si nu au fost probleme!!

Interzis
27.09.2012, 11:15:04
Am calatorit in .de si in .uk doar cu buletinul fara probleme. Cereau "photo ID" deci si permisul de conducere este mai mult decat suficient!

mioara84
27.01.2013, 16:46:35

este ok vei avea nevoie de buletin

eva_eva
07.11.2013, 13:41:44
La atatia ani de la aderarea la UE, nu prea mai sunt persoane care sa nu fie lamurite in legatura cu acest aspect, dar e bine de stiut ca puteti, in schimb circula cu pasaportul pana ce va faceti buletinul cu noul nume.