PDA

Versiunea completa : Schimbare Lege Din Iunie!!!!!

Pagini : [1] 2

iunona_girl
03.07.2009, 15:09:44
IMPORTANT DIN IUNIE SA SCHIMBAT LEGEA CU CONTRACTUL DE LA NOTAR !!!!!!!!!!!
ACUM SE CERE : DECLARATIE PE PROPRIA RASPUNDERE PRECUM CA "NU CUNOSC NICI UN MOTIV DE NATURA LEGALA CARE SA IMPIEDICE INCHEIEREA CASATORIEI"
SA FIE PE O SINGURA PAGINA AMANDOUA DECLARATII!!!

AZ AM INTREBAT LA STAREA CIVILA AVETI GRIJA CA NU TOTI NOTARII STIU DE ACEASTA DECLARATIE TOTUSI SA O FACETI SAU MAI INTREBATI ODATA!!!!

Fluturas
03.07.2009, 15:15:11
ACUM SE CERE : DECLARATIE PE PROPRIA RASPUNDERE PRECUM CA "NU CUNOSC NICI UN MOTIV DE NATURA LEGALA CARE SA IMPIEDICE INCHEIEREA CASATORIEI"

AZ AM INTREBAT LA STAREA CIVILA AVETI GRIJA CA NU TOTI NOTARII STIU DE ACEASTA DECLARATIE TOTUSI SA O FACETI SAU MAI INTREBATI ODATA!!!!

De ce tipi la noi ?:-$

iunona_girl
03.07.2009, 15:23:41
era important si am zis sa nu patesca nimeni ceva neplacut in ziua aia sa nu ai ceea ce ti trebuie ca e super rau sa nu te poti casatori din cauza unui act!:P

serena82
03.07.2009, 15:26:47

Am auzit si eu de aceasta lege, dar am intrat acum pe site-ul celor de la starea civila si n-am gasit decat ca trebuie sa completam declaratia de casatorie si atat. In plus sunt miresici care s-au programat recent si nu li s-a cerut asa ceva. Poate inca nu a intrat in vigoare legea. Cine trage o fuga la starea civila sa ne spuna si noua?

Cretzofolina13
03.07.2009, 15:48:55

Nu va panicati ! Am sunat eu acum. E adevarat ca s-a schimbat legea dar acea declaratie la notar se da doar in cazul cetenilor straini. Restul, declara acest lucru in fata ofiterului de stare civila.

Deci, nu mai trebuie adusa nicio hartie !

Butterfly87
03.07.2009, 17:14:17
e cam off topic dar nu am stiut unde sa scriu..ne-a zis cineva de la starea civila k in termen de 3 luni de la nunta la nu stiu ce directie din podu ros in spate la casa sindicatelor dak depui un dosar ti se acorda 2500 ron pt achizitionarea de electrocasnicE!!

geany_m
03.07.2009, 17:18:49
e cam off topic dar nu am stiut unde sa scriu..ne-a zis cineva de la starea civila k in termen de 3 luni de la nunta la nu stiu ce directie din podu ros in spate la casa sindicatelor dak depui un dosar ti se acorda 2500 ron pt achizitionarea de electrocasnicE!!
:-?:-? e prima oară când aud așa ceva :-\:-\

laraa
03.07.2009, 17:40:54

:)) sa stii ca exact cu un ton strigat citeam si eu mesajul dar nu mi-am dat seama pana sa zici tu :))

laraa
03.07.2009, 17:42:53

mai sa fie ! i-o fi apucat darnicia p'astia :-\ ar fi bine ....

lauriciul
03.07.2009, 18:13:21

Ar fi super tare sa fie asa , daca afla cineva detalii sa ne anunte si pe noi.

Butterfly87
03.07.2009, 21:30:07
:-?:-? e prima oară când aud așa ceva :-\:-\
e bine de interesat ,,dak mi-a zis cineva de acolo inseamna ca asa este dar nu stiu exact dak trebuiesc ceva conditii

sumpee
03.07.2009, 22:24:56
declaratia aia e proprie raspundere se face la fiecare casatorie. in decalaratia aia de casatorie e anexat un exemplar la sfarsit pe care il completezi :) eu am pus actele luni si era asa ceva in foile care trebuiau completate.

olisas
04.07.2009, 14:58:31
Vrem detalii despre cei 2500 ron pentru electrocasnice..mai stie cineva ceva? sau doar un zvon?:((

iunona_girl
07.07.2009, 18:12:11
nu se mai face nimik la notar deja am depus actele
si da...se face in fata notarului chestia aia :D va pup

Butterfly87
07.07.2009, 18:54:14
Vrem detalii despre cei 2500 ron pentru electrocasnice..mai stie cineva ceva? sau doar un zvon?:((
va dau eu info dupa nunta ca ma duc sa ma interesez:*

priponroxana
08.07.2009, 00:01:49
ar fi prea fain sa se dea 25mil pt electrocasnice

fubball
08.07.2009, 09:07:27
ar fi prea fain sa se dea 25mil pt electrocasnice
ar fi super!!! sa speram ca nu e doar un zvon!:[email protected]

adnada
08.07.2009, 15:44:55
mai stie cineva ceva de cei 2500?????

serena82
09.07.2009, 17:29:16
mai stie cineva ceva de cei 2500?????
Am incercat sa gasesc ceva info pe net, dar din cate am vazut electrocasnicele s-au acordat doar pt cei din judetul Constanta, ca urmare a solicitarii primarului de acolo (campanie electorala). Luni voi intreba la starea civila, ar trebui sa stie cineva de acolo.

Butterfly87
09.07.2009, 17:30:06
Am incercat sa gasesc ceva info pe net, dar din cate am vazut electrocasnicele s-au acordat doar pt cei din judetul Constanta, ca urmare a solicitarii primarului de acolo (campanie electorala). Luni voi intreba la starea civila, ar trebui sa stie cineva de acolo.
chiar sa intrebi k sunt si eu curioasa!

Georgiana_didi
10.07.2009, 19:22:48
fetelor, help me. Luni mergem si noi sa depunem actele... Adik copii si originale dupa certificatul de nastere si buletinele noastre, copii dupa buletinele martorilor si certificatele prenuptiale.... Mai trebuie dusa vreo hartie, sau restul le completam acolo?
:-s

anycka18
10.07.2009, 23:33:30
hm...cred ca o sa se uite crucis la tine:* ...Am mai vazut o reclama la carrefour cu 10% reducere pt tinerii casatoriti care cumpara electrocasnice pana pe 30august sau sept. anul asta parca. Nici nu cred ca da cineva asa pomana...pt ca ne casatorim de dau 200 euroi simbolic ...deja suntem rasplatiti o data.;;) Ar fi deja prea mult. Unii s-ar casatori din interes=))

Bafta la gasirea orei pe care ti-o doresti !!

anycka18
10.07.2009, 23:35:48
fetelor, help me. Luni mergem si noi sa depunem actele... Adik copii si originale dupa certificatul de nastere si buletinele noastre, copii dupa buletinele martorilor si certificatele prenuptiale.... Mai trebuie dusa vreo hartie, sau restul le completam acolo?
:-s
Mergeti sa achitati la Casierie taxa pt oficierea casatoriei inainte sa stati la coada. Noi cand am fost sa depunem actele nu era deloc aglomerat si am ajuns acolo pe la 9"30 si am gasit ora;;)

geany_m
11.07.2009, 12:48:33
hm...cred ca o sa se uite crucis la tine:* ...Am mai vazut o reclama la carrefour cu 10% reducere pt tinerii casatoriti care cumpara electrocasnice pana pe 30august sau sept. anul asta parca. Nici nu cred ca da cineva asa pomana...pt ca ne casatorim de dau 200 euroi simbolic ...deja suntem rasplatiti o data.;;) Ar fi deja prea mult. Unii s-ar casatori din interes=))

Noi am primit bănuții ;)) cam la o lună și câteva zile de la depunerea actelor.

lauriciul
12.07.2009, 11:16:54
Noi am primit bănuții ;)) cam la o lună și câteva zile de la depunerea actelor.
Cam cand ai primit banii si cand? Noi ne-am casatorit cu o saptamana dupa tine si inca nu am primit nici un semn ... Vin prin posta?

serena82
13.07.2009, 09:45:07
Am fost azi la starea civila si am intrebat de electrocasnice si raspunsul a fost ca in judetul Iasi nu se da nimic, doar cei 200 de euro.

soryna23
16.07.2009, 22:55:52
Uitati ce am gasit pe net in legatura cu ajutorul pt electrocasnice...e un articol din ziarul "Ziua de Iasi" din data de 27.10.2008 :

'' Joi, in cadrul sedintei de Consiliu Local, se va discuta un proiect de hotarare ce vizeaza familiile proaspat formate. Astfel, cuplurile care isi vor uni destinele pentru prima oara au posibilitatea de a primi de la Directia de Asistenta Comunitara suma de 2000 lei.

Insa acestia trebuie sa faca obiectul unui caz social ce va fi anchetat de Directie. Si nici banii nu vor putea fi cheltuiti oricum, deoarece cu aceasta suma trebuie achizitionate doua echipamente de uz casnic. In consecinta, nu toti tinerii care se vor casatori vor putea primi aceasta suma. "Aceste ajutoare vor fi acordate exclusiv persoanelor care se incadreaza intr-un caz social. Tinerii care nu au posibilitati vor fi ajutati cu aceasta suma pentru a putea cumpara doua lucruri care sa le fie de folos. Dupa efectuarea anchetelor se va sti daca acesti bani vor fi dati", a precizat Ionel Calapod, director Directia de Asistenta Comunitara (DAC). Solicitantii trebuie sa depuna o cerere pentru acest ajutor, insotita de declaratiile pe propria raspundere ale ambilor soti conform careia fiecare dintre ei sunt la prima casatorie, precum si de actele de identitate si certificatul de casatorie, in copie. Cererile pentru acordarea ajutoarelor se vor depune la sediul DAC in cel mult 90 de zile de la data incheierii casatoriei sau de la data inscrierii sau transcrierii in registrele de stare civila a actelor de casatorie. Ajutorul de urgenta se va acorda numai in situatiile in care nu a intervenit desfacerea, desfiintarea sau incetarea casatoriei pana la data platii. Prin acest proiect de hotarare se intentioneaza marirea fondurilor ce vizeaza si alte cazuri sociale. Un exemplu concret ar fi pensionarii singuri care au o pensie pana la nivelul salariului minim brut garantat. Astfel, cu ocazia celor mai importante sarbatori, cum ar fi Lasata Secului, Pastele ortodox sau cel catolic, Sfintii Petru si Pavel, Sfanta Marie Mare, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril sau Sarbatoarea Craciunului se pot acorda ajutoare de urgenta, in natura, respectiv un pachet cu alimente de baza cum ar fi un litru de ulei, un kilogram de zahar, un kilogram de faina, un kilogram de orez si un pui.''

geany_m
17.07.2009, 20:06:06
Cam cand ai primit banii si cand? Noi ne-am casatorit cu o saptamana dupa tine si inca nu am primit nici un semn ... Vin prin posta?
Păi i-am primit după aprox. 5 săptămâni. Da, prin poștă. Te anunță să mergi că ai mandat poștal.

Butterfly87
18.07.2009, 09:36:58
Am fost azi la starea civila si am intrebat de electrocasnice si raspunsul a fost ca in judetul Iasi nu se da nimic, doar cei 200 de euro.
inseamna ca ca m-a indus in eroare tipa de acolo. nici ea nu stie pe ce criterii se dau.. asta e romania!!:(

gaballela
30.07.2009, 10:49:42
La noi a trecut o luna jumatate, si tot nimic. Nu am primit mandat. Doar daca o fi venit cat am fost noi plecati in luna de miere, si la luat vre-un binevoitor. Mai am si vecini din astia!
Este un loc anume, unde te poti interesa daca ti-au fost alocati banii?

ada80
30.07.2009, 13:54:50
Nici noi nu i-am primit si au trecut 2 luni,credeam ca sunt un caz singular/:) .

gaballela
31.07.2009, 11:00:18
Dar stii unde se poate merge, ca sa te interesezi daca au venit sau banii?

Nici noi nu i-am primit si au trecut 2 luni,credeam ca sunt un caz singular/:) .

ada80
31.07.2009, 13:19:51
Dar stii unde se poate merge, ca sa te interesezi daca au venit sau banii?
Din cite am inteles, cei care au depus actele in iunie vor primi banii in august, poti intreba la registratura primariei.

gaballela
02.08.2009, 14:05:52
Multumesc frumos!

Din cite am inteles, cei care au depus actele in iunie vor primi banii in august, poti intreba la registratura primariei.

Butterfly87
02.08.2009, 15:17:16
inseamna ca noi mai avem de asteptat!!:(

ralukaG
03.08.2009, 14:51:44

Salutare! Am tot citit faza cu cei 2000 lei care se dau pt tinerii casatoriti. Este cat se poate de adevarata si de valabila chestia asta. Am fost astazi la Directia de Asistenta Comunitara sa intreb si eu daca este ceva adevarat. Acolo ni s-a spus ca trebuie sa depunem copii de la certificatul de casatorie, certificatele noastre de nastere si de pe buletine. Banii vin in max 3 sapt, dupa care in termen de 60 de zile trebuie sa mergem cu facturi prin care sa demonstram ca am cumparat aparate electrocasnice. Am intrebat si daca se face o ancheta pt ca auzisem ca se dau acesti bani doar pt cei care nu au posibilitati financiare. Si mi s-a spus ca nu se face absolut nici o ancheta.In concluzie cine doreste poate merge sa isi depuna actele pt acesti banuti pana in 90 de zile de la data incheierii casatoriei.>:D<

Butterfly87
03.08.2009, 15:03:51
Salutare! Am tot citit faza cu cei 2000 lei care se dau pt tinerii casatoriti. Este cat se poate de adevarata si de valabila chestia asta. Am fost astazi la Directia de Asistenta Comunitara sa intreb si eu daca este ceva adevarat. Acolo ni s-a spus ca trebuie sa depunem copii de la certificatul de casatorie, certificatele noastre de nastere si de pe buletine. Banii vin in max 3 sapt, dupa care in termen de 60 de zile trebuie sa mergem cu facturi prin care sa demonstram ca am cumparat aparate electrocasnice. Am intrebat si daca se face o ancheta pt ca auzisem ca se dau acesti bani doar pt cei care nu au posibilitati financiare. Si mi s-a spus ca nu se face absolut nici o ancheta.In concluzie cine doreste poate merge sa isi depuna actele pt acesti banuti pana in 90 de zile de la data incheierii casatoriei.>:D<
deci era adevarat ce va ziceam eu!! stiam eu din surse sigure!!;-)

ralukaG
03.08.2009, 15:12:21
deci era adevarat ce va ziceam eu!! stiam eu din surse sigure!!;-)

E perfect adevarat. Nu trebuie sa ne luam dupa gurile rele. Cel mai bine este sa mergem personal sa ne interesam.

ada80
03.08.2009, 16:13:10
Eu asteptam sa vad in cit timp imi dau banii si dupa aia va spuneam si voua ca este foarte adevarat , numai ca este prea putin mediatizata chestiunea aceasta.

sumpee
03.08.2009, 16:24:54
in cazul in care am achizitionat un frigider la 1-2 sapt de la casatorie pot merge sa depun actele cu factura sa imi deconteze banii? sau se cumpara doar dupa ce vin banii de la ei?

Butterfly87
03.08.2009, 16:37:29
E perfect adevarat. Nu trebuie sa ne luam dupa gurile rele. Cel mai bine este sa mergem personal sa ne interesam.
asa e cel mai bine!! pacat k nu este ceva afisat la starea civila asa mai multa lume ar afla...din timp

serena82
03.08.2009, 21:20:02
asa e cel mai bine!! pacat k nu este ceva afisat la starea civila asa mai multa lume ar afla...din timp
Se pare ca cei de la starea civila habar nu au sau nu vor sa spuna. Eu am intrebat personal de cei 2000 de lei cand am depus actele si tipa de acolo mi-a zis ca nu se dau.:-w Probabil nu prea le convine sa dea banuti. Am sa merg si eu sa-mi depun dosarul, dar stie cineva daca trebuie buletinul nou sau e valabil si cel vechi? eu inca nu am reusit sa mi-l schimb.:D

Butterfly87
03.08.2009, 21:31:06
Se pare ca cei de la starea civila habar nu au sau nu vor sa spuna. Eu am intrebat personal de cei 2000 de lei cand am depus actele si tipa de acolo mi-a zis ca nu se dau.:-w Probabil nu prea le convine sa dea banuti. Am sa merg si eu sa-mi depun dosarul, dar stie cineva daca trebuie buletinul nou sau e valabil si cel vechi? eu inca nu am reusit sa mi-l schimb.:D
cred k nu stiu pe ce lume se afla... dak nu zic despre banuti!! eu mi-am depus dosarul dupa ce am schimbat buletinul pt cei 200 euro!!

serena82
03.08.2009, 21:37:10
cred k nu stiu pe ce lume se afla... dak nu zic despre banuti!! eu mi-am depus dosarul dupa ce am schimbat buletinul pt cei 200 euro!!
Inseamna ca maine am treaba...:D

ralukaG
03.08.2009, 21:47:24

Pentru cei 200 de euro nu trebuie neaparat schimbat buletinul, dar pentru cei 2000 ron este necesar buletinul schimbat, asa mi-a zis tipa de acolo.

Butterfly87
03.08.2009, 21:57:26
Pentru cei 200 de euro nu trebuie neaparat schimbat buletinul, dar pentru cei 2000 ron este necesar buletinul schimbat, asa mi-a zis tipa de acolo.
scuzati off topic ..foarte frumoase pozele......nu am avut ocazia sa-ti zis k nu vazusem pozele!! ff frumosi ati fost!!!>:D< >:D<

ralukaG
03.08.2009, 22:27:54
scuzati off topic ..foarte frumoase pozele......nu am avut ocazia sa-ti zis k nu vazusem pozele!! ff frumosi ati fost!!!>:D< >:D<

Multumim>:D< . Si voi ati fost frumosi..am apucat sa vad pozicile cat inca le mai aveai in picasa;)) :*

Georgiana_didi
04.08.2009, 08:57:15

si noua ne-a spus la fel. Intai schimbam buletinul si dupa ne prezentam in cel mai scurt timp pt cei 200 de euro:(.. Off...

gaballela
04.08.2009, 09:14:00
Ce bine! Multumesc de informatii! Dau si eu fuguta astazi sa ma interesez, da banutii astia.
Pupici!

geany_m
04.08.2009, 20:25:52
Am depus și noi azi dosarul pt. cei 2000 ron pt. electrocasnice :D
Sunt câteva condiții:

1. Să nu fi trecut mai mult de 90 de zile de la încheierea căsătoriei;
2. Ambii soți să fie la prima căsătorie;
3. Să fie buletinul schimbat (+domiciliu în jud. Iași);
4. În termen de 60 de zile de la primirea banilor (te sună ei și te anunță când vin) să mergi cu facturi și chitanțe (copii).

La fel ni s-a spus: putem cumpăra frigider, aragaz, cuptor cu microunde, mașină de spălat vase, robot de bucătărie, etc. Nu avem voie să ne luăm TV, plasmă, telefoane, camere foto sau video....

serena82
04.08.2009, 21:00:05
si noua ne-a spus la fel. Intai schimbam buletinul si dupa ne prezentam in cel mai scurt timp pt cei 200 de euro:(.. Off...
Eu chiar azi mi-am depus dosarul pt 200 euro si nu mi-a trebuit buletin nou...cine sa-i mai inteleaga?

gaballela
05.08.2009, 09:42:42
Ne-am interesat si noi. La noi este cam nasol pentru ca sotul meu nu are buletin pe iasi, are doar viza de flotant. Trebuie neaparat sa-si schimbe buletinul! Si nu poate face asta pana nu vin cei 200 euro de la primarie. Destul de nasol. Dar poate o sa ne incadram in cele 90 de zile.

Am depus și noi azi dosarul pt. cei 2000 ron pt. electrocasnice :D
Sunt câteva condiții:

1. Să nu fi trecut mai mult de 90 de zile de la încheierea căsătoriei;
2. Ambii soți să fie la prima căsătorie;
3. Să fie buletinul schimbat (+domiciliu în jud. Iași);
4. În termen de 60 de zile de la primirea banilor (te sună ei și te anunță când vin) să mergi cu facturi și chitanțe (copii).

La fel ni s-a spus: putem cumpăra frigider, aragaz, cuptor cu microunde, mașină de spălat vase, robot de bucătărie, etc. Nu avem voie să ne luăm TV, plasmă, telefoane, camere foto sau video....

fubball
05.08.2009, 10:32:10
Ne-am interesat si noi. La noi este cam nasol pentru ca sotul meu nu are buletin pe iasi, are doar viza de flotant. Trebuie neaparat sa-si schimbe buletinul! Si nu poate face asta pana nu vin cei 200 euro de la primarie. Destul de nasol. Dar poate o sa ne incadram in cele 90 de zile.
cand spui ca nu are buletin de iasi, te referi la judetul iasi sau la municipiu? ca eu de exemplu stau in dancu si pe buletin scrie comuna holboca, dar este judetul iasi....>:D<

geany_m
05.08.2009, 19:41:17
cand spui ca nu are buletin de iasi, te referi la judetul iasi sau la municipiu? ca eu de exemplu stau in dancu si pe buletin scrie comuna holboca, dar este judetul iasi....>:D<
E vorba de JUDEȚUL Iași! :)>-

anycka18
05.08.2009, 20:54:36
uite ce am gasit eu in legatura cu acesti banuti (sunt o gura rea?!:D oare?!) in Ziua de Iasi, parca
Electrocasnice pentru tinerii casatoriti--articol de pe 31.07.2009

vizionat (565)
Alte articole din Social

Joi, in cadrul sedintei de Consiliu Local, se va discuta un proiect de hotarare ce vizeaza familiile proaspat formate. Astfel, cuplurile care isi vor uni destinele pentru prima oara au posibilitatea de a primi de la Directia de Asistenta Comunitara suma de 2000 lei.
Insa acestia trebuie sa faca obiectul unui caz social ce va fi anchetat de Directie. Si nici banii nu vor putea fi cheltuiti oricum, deoarece cu aceasta suma trebuie achizitionate doua echipamente de uz casnic. In consecinta, nu toti tinerii care se vor casatori vor putea primi aceasta suma. "Aceste ajutoare vor fi acordate exclusiv persoanelor care se incadreaza intr-un caz social. Tinerii care nu au posibilitati vor fi ajutati cu aceasta suma pentru a putea cumpara doua lucruri care sa le fie de folos. Dupa efectuarea anchetelor se va sti daca acesti bani vor fi dati", a precizat Ionel Calapod, director Directia de Asistenta Comunitara (DAC). Solicitantii trebuie sa depuna o cerere pentru acest ajutor, insotita de declaratiile pe propria raspundere ale ambilor soti conform careia fiecare dintre ei sunt la prima casatorie, precum si de actele de identitate si certificatul de casatorie, in copie. Cererile pentru acordarea ajutoarelor se vor depune la sediul DAC in cel mult 90 de zile de la data incheierii casatoriei sau de la data inscrierii sau transcrierii in registrele de stare civila a actelor de casatorie. Ajutorul de urgenta se va acorda numai in situatiile in care nu a intervenit desfacerea, desfiintarea sau incetarea casatoriei pana la data platii. Prin acest proiect de hotarare se intentioneaza marirea fondurilor ce vizeaza si alte cazuri sociale. Un exemplu concret ar fi pensionarii singuri care au o pensie pana la nivelul salariului minim brut garantat. Astfel, cu ocazia celor mai importante sarbatori, cum ar fi Lasata Secului, Pastele ortodox sau cel catolic, Sfintii Petru si Pavel, Sfanta Marie Mare, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril sau Sarbatoarea Craciunului se pot acorda ajutoare de urgenta, in natura, respectiv un pachet cu alimente de baza cum ar fi un litru de ulei, un kilogram de zahar, un kilogram de faina, un kilogram de orez si un pui. "

poate banutii astia sunt pt cei care intr-adevar nu-si permit sa isi cumpere asa ceva, care au venituri foarte mici...
Nu stiu ce sa zic...Va dati seama ca toata lumea ar cere si toata lumea ar primi...$-) $-) $-) $-) Offff!! Gura rea ce sunt:-p !!

de depus pot sa depun si eu, dar n-am sa primesc ....Sa-mi spuna daca primeste cineva care nu este caz social...

fubball
05.08.2009, 20:56:08
E vorba de JUDEȚUL Iași! :)>-
#:-Stot timpul trebuie sa fiu sigura de chestia asta ca de multe ori m-am trezit cu probleme doar pt ca stau in dancu...merci pt raspuns!:*

ralukaG
05.08.2009, 21:20:53
uite ce am gasit eu in legatura cu acesti banuti (sunt o gura rea?!:D oare?!) in Ziua de Iasi, parca
Electrocasnice pentru tinerii casatoriti--articol de pe 31.07.2009

vizionat (565)
Alte articole din Social

Joi, in cadrul sedintei de Consiliu Local, se va discuta un proiect de hotarare ce vizeaza familiile proaspat formate. Astfel, cuplurile care isi vor uni destinele pentru prima oara au posibilitatea de a primi de la Directia de Asistenta Comunitara suma de 2000 lei.
Insa acestia trebuie sa faca obiectul unui caz social ce va fi anchetat de Directie. Si nici banii nu vor putea fi cheltuiti oricum, deoarece cu aceasta suma trebuie achizitionate doua echipamente de uz casnic. In consecinta, nu toti tinerii care se vor casatori vor putea primi aceasta suma. "Aceste ajutoare vor fi acordate exclusiv persoanelor care se incadreaza intr-un caz social. Tinerii care nu au posibilitati vor fi ajutati cu aceasta suma pentru a putea cumpara doua lucruri care sa le fie de folos. Dupa efectuarea anchetelor se va sti daca acesti bani vor fi dati", a precizat Ionel Calapod, director Directia de Asistenta Comunitara (DAC). Solicitantii trebuie sa depuna o cerere pentru acest ajutor, insotita de declaratiile pe propria raspundere ale ambilor soti conform careia fiecare dintre ei sunt la prima casatorie, precum si de actele de identitate si certificatul de casatorie, in copie. Cererile pentru acordarea ajutoarelor se vor depune la sediul DAC in cel mult 90 de zile de la data incheierii casatoriei sau de la data inscrierii sau transcrierii in registrele de stare civila a actelor de casatorie. Ajutorul de urgenta se va acorda numai in situatiile in care nu a intervenit desfacerea, desfiintarea sau incetarea casatoriei pana la data platii. Prin acest proiect de hotarare se intentioneaza marirea fondurilor ce vizeaza si alte cazuri sociale. Un exemplu concret ar fi pensionarii singuri care au o pensie pana la nivelul salariului minim brut garantat. Astfel, cu ocazia celor mai importante sarbatori, cum ar fi Lasata Secului, Pastele ortodox sau cel catolic, Sfintii Petru si Pavel, Sfanta Marie Mare, Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril sau Sarbatoarea Craciunului se pot acorda ajutoare de urgenta, in natura, respectiv un pachet cu alimente de baza cum ar fi un litru de ulei, un kilogram de zahar, un kilogram de faina, un kilogram de orez si un pui. "

poate banutii astia sunt pt cei care intr-adevar nu-si permit sa isi cumpere asa ceva, care au venituri foarte mici...
Nu stiu ce sa zic...Va dati seama ca toata lumea ar cere si toata lumea ar primi...$-) $-) $-) $-) Offff!! Gura rea ce sunt:-p !!

de depus pot sa depun si eu, dar n-am sa primesc ....Sa-mi spuna daca primeste cineva care nu este caz social...
Eu am intrebat la DAC daca se face vreo ancheta sociala, daca trebuie sa indeplinim ceva conditii si tipa de acolo a spus ca nu se face absolut nici o ancheta. Daca e sa ne luam dupa ce se scrie in ziare......Oricum eu am depus dosarul acolo pe 3. Mi-au zis ca in maxim 3 saptamani ma suna sa ma duc sa iau banutii. Mai intreb inca o data atunci si va anunt daca e sau nu adevarat ceea ce se scrie prin ziare.:-B

gaballela
06.08.2009, 09:08:55
Imi cer scuze, nu am vrut sa te alarmez.
Trebuie buletin pe judetul Iasi. Sotul meu are pe Botosani...si de aici probleme.

#:-Stot timpul trebuie sa fiu sigura de chestia asta ca de multe ori m-am trezit cu probleme doar pt ca stau in dancu...merci pt raspuns!:*

sumpee
07.08.2009, 10:38:05
deci viza de flotant nu se ia in considerare,nu?

gaballela
07.08.2009, 11:08:25
Din pacate nu! Asa a spus doamna de acolo.

deci viza de flotant nu se ia in considerare,nu?

gaballela
16.08.2009, 14:06:58
Am primit si eu in sfarsit cei 200 de euro!
Acum urmeaza sa depunem dosarul pentru cei 2000 lei.
A primit, pana acum, cineva banii pentru obiecte electrocasnice?

Butterfly87
16.08.2009, 14:19:06
Am primit si eu in sfarsit cei 200 de euro!
Acum urmeaza sa depunem dosarul pentru cei 2000 lei.
A primit, pana acum, cineva banii pentru obiecte electrocasnice?
inseamna k ar trebui sa primi si noi banutii de acuma...:D

ada80
16.08.2009, 15:14:34
Eu i-am primit pe 7, cam la 2 luni jumatate de cind am depus actele.

Butterfly87
16.08.2009, 15:16:05
Eu i-am primit pe 7, cam la 2 luni jumatate de cind am depus actele.
deci dureaza totusi mult..dar dak ea a vut nunta pe 5 iulie si i-a primit poate ii primesc si eu mai repede.k am avut pe11 nunta:D

ada80
16.08.2009, 15:19:57
deci dureaza totusi mult..dar dak ea a vut nunta pe 5 iulie si i-a primit poate ii primesc si eu mai repede.k am avut pe11 nunta:D
Sa dea Dumnezeu sa ii primiti cit mai repede , la mine a durat chiar mult.

ada80
16.08.2009, 15:21:04
Si vad ca este din BT, poate de asta dureaza mai putin.

Butterfly87
16.08.2009, 15:25:10
Si vad ca este din BT, poate de asta dureaza mai putin.
posibil!!!!:((

gaballela
17.08.2009, 16:59:53
Cununia civila a fost pe 15 iunie, deci banii i-am primit cam dupa 2 luni.
Cununia civila a fost in iasi, doar cununia religioasa in botosani (actele au fost depuse la iasi).
Sunt sigura ca o sa vina si la voi, in curand, banutii!

Grig_a
17.08.2009, 22:35:06
Fetelor unde se depun actele pentru cei 2000 ron?

ralukaG
17.08.2009, 22:55:54
Fetelor unde se depun actele pentru cei 2000 ron?

La Directia de Asistenta Comunitara, care este pe langa Casa Sindicatelor. In intersectie este indicator.

serena82
18.08.2009, 08:39:13
Nu a primit nimeni cei 2.000 de lei pana acum? Chiar sunt curioasa sa vad daca ajung sau nu. Am mai intrebat diverse miresici si multe au zis ca stiau de banii astia, dar nu au depus pt ca se dau doar pt cazuri sociale. Am intrebat si eu la DAC, la informatii si mi-au zis ca nu se dau doar pt cazuri sociale. Acum astept buletinul sa pot merge si eu sa depun, dar daca cineva i-a luat, sa ne anunte si pe noi, ca sa fim mai sigure.

Cretzofolina13
18.08.2009, 10:40:47
Nu a primit nimeni cei 2.000 de lei pana acum? Chiar sunt curioasa sa vad daca ajung sau nu. Am mai intrebat diverse miresici si multe au zis ca stiau de banii astia, dar nu au depus pt ca se dau doar pt cazuri sociale. Am intrebat si eu la DAC, la informatii si mi-au zis ca nu se dau doar pt cazuri sociale. Acum astept buletinul sa pot merge si eu sa depun, dar daca cineva i-a luat, sa ne anunte si pe noi, ca sa fim mai sigure.

Si eu as vrea sa stiu asta. Macar sa nu astept 2 luni aiurea sa-mi iau masina de spalat si sa se mai invoiasca si al meu ca sa-si faca buletin pe Iasi.:-<

geany_m
18.08.2009, 18:31:24
Eu am depus actele pe 4 august, dar nu am primit nimic încă. :-"

Pe noi ne-au vizitat acasă 2 doamne de la DAS - cam la o săptămână de la depunerea actelor)- și pt. că nu ne-au găsit ne-au lăsat un bilet ca să ne prezentăm la sediul DAS în vederea efectuării unei anchete sociale (deoarece am cerut acești bani). A doua zi am fost la ei și ne-au pus mai multe întrebări legate de venit, locul unde stăm, ocupația rudelor apropiate, etc.

Încă nu știm dacă vom primi sau nu banii. 8-|

ada80
18.08.2009, 20:18:31

Pe noi ne-au vizitat acasă 2 doamne de la DAS - cam la o săptămână de la depunerea actelor)- și pt. că nu ne-au găsit ne-au lăsat un bilet ca să ne prezentăm la sediul DAS în vederea efectuării unei anchete sociale (deoarece am cerut acești bani). A doua zi am fost la ei și ne-au pus mai multe întrebări legate de venit, locul unde stăm, ocupația rudelor apropiate, etc.

Eu am depus actele in Iulie dar nu a venit nimeni sa faca ancheta.Sunt si eu curioasa daca o sa primim acesti bani.8-|

serena82
19.08.2009, 08:32:06

Mersi mult Geany pt info. Am sa incerc si eu sa depun dosarul saptamana viitoare.

gaballela
19.08.2009, 09:03:14
Deci, pana la urma se face o ancheta sociala!
Sper sa reusim sa depunem, si noi, actele la timp.

ralukaG
19.08.2009, 14:30:00
Deci, pana la urma se face o ancheta sociala!
Sper sa reusim sa depunem, si noi, actele la timp.

Noi am depus pe 3 august si nu a venit nimeni la noi sa faca vreo ancheta. Acolo ne-au zis ca banutii vin cam in 3 saptamani. Acum ramane de vazut cand si daca vin.

madutza1
20.08.2009, 21:19:52
Noi am depus pe 3 august si nu a venit nimeni la noi sa faca vreo ancheta. Acolo ne-au zis ca banutii vin cam in 3 saptamani. Acum ramane de vazut cand si daca vin.
raspunde-mi si mie te rog la intrebare.... ai primit aia 200 de euro? ca vad ca eu una nu am primit inca nimic, in legatura cu aia 2000 de lei.....(din pacate sau fericire )eu mi-am luat electrocasnicele dupa nunta dar mi-ar prinde bine o masina de spalat, ideea e , oare am voie sa mai fac acum dosarul? ca vad ca tu l-ai depus pe 3 si deja e in 20!=P~

Butterfly87
20.08.2009, 21:27:38
raspunde-mi si mie te rog la intrebare.... ai primit aia 200 de euro? ca vad ca eu una nu am primit inca nimic, in legatura cu aia 2000 de lei.....(din pacate sau fericire )eu mi-am luat electrocasnicele dupa nunta dar mi-ar prinde bine o masina de spalat, ideea e , oare am voie sa mai fac acum dosarul? ca vad ca tu l-ai depus pe 3 si deja e in 20!=P~
nici eu nu am depus ink dosarul ai voie in termen de 3 luni de la nunta

madutza1
20.08.2009, 21:36:29
nici eu nu am depus ink dosarul ai voie in termen de 3 luni de la nunta
multumesc ptr rasp, acum am rasfoit si eu pginile si am vazut ca in 90 de zile de la casatorie

ralukaG
20.08.2009, 22:27:11

Nu am primit cei 200 de euro. Au zis ca in max. 2 luni. Cat despre cei 2000 ron si noi ne cam "stoarcem creierele" ce sa luam daca ii dau asa cum zic, noi le-am luat pe toate inainte de nunta. Dar poti sa depui dosarul pentru ca la Dac ne-au zis ca se poate depune in 90 de zile de la data casatoriei.:*

ralukaG
20.08.2009, 22:30:06
Am vb azi cu cineva de la DAC despre cei 2000 ron si mi-a zis ca deocamdata s-a sistat treaba cu banutii ptr. ca au primit nu stiu ce ordonanta, dar sa asteptam un raspuns acasa....si ca ea stie ca nu se face nici un fel de ancheta. Acum....numai ei stiu...am auzit ca la unii chiar au venit acasa, la mine nu a venit nimeni, nu m-a sunat nimeni:-B :-?

serena82
21.08.2009, 08:36:24
Am vb azi cu cineva de la DAC despre cei 2000 ron si mi-a zis ca deocamdata s-a sistat treaba cu banutii ptr. ca au primit nu stiu ce ordonanta, dar sa asteptam un raspuns acasa....si ca ea stie ca nu se face nici un fel de ancheta. Acum....numai ei stiu...am auzit ca la unii chiar au venit acasa, la mine nu a venit nimeni, nu m-a sunat nimeni:-B :-?
O fi mergand cumva prea multe miresici sa ceara banutii si acum se dau la fund....[-(. Pai daca trec cele 90 de zile si banii sunt in continuare sistati, ce facem? ii pierdem? nu e corect.
Azi sper sa-mi dea si mie buletinul ca luni sa pot merge sa depun actele si am sa le mai chestionez si eu pe madamele de acolo.

serena82
25.08.2009, 11:02:21
Am intrebat si eu la DAC de cei 2.000 de lei si mi-au spus ca deocamdata nu mai sunt fonduri. Deci nu se stie daca mai primim ceva sau nu...

gabriela_rgh
25.08.2009, 13:19:50
Am intrebat si eu la DAC de cei 2.000 de lei si mi-au spus ca deocamdata nu mai sunt fonduri. Deci nu se stie daca mai primim ceva sau nu...
si fratele meu a mers si au renuntat la idee.Au prieteni care au banii cheltuiti de cateva luni bune si nu s-a decontat nimic.......>:P >:P >:P >:P

Butterfly87
25.08.2009, 15:07:16
deci sa nu ma mai agit sa depun si eu nu?? :(

Cretzofolina13
25.08.2009, 15:33:18

Eu nu mai depun. N-am auzit pe nimeni sa primeasca vreun ban, pe siteul DAC nu a aparut nimic si nu cred ca sunt sanse.:-<

serena82
25.08.2009, 17:11:32
De depus poti sa-ti depui dosarul ca ei nu te opresc, dar nimeni nu stie nimic de bani. S-au evaporat....:-\

Butterfly87
02.09.2009, 10:13:48
FETELOR ACUSI FACEM 2 LUNI DE LA NUNTA SI NU SE AUDE NIMiC DE CEI 200 EURO... chiar asa greu ajung...unde ar trebui sa sun sa intreb de ei???

aniscamaia
02.09.2009, 11:01:48
FETELOR ACUSI FACEM 2 LUNI DE LA NUNTA SI NU SE AUDE NIMiC DE CEI 200 EURO... chiar asa greu ajung...unde ar trebui sa sun sa intreb de ei???
sa stii ca si la noi tot greu au ajuns, tot dupa 2 luni
eu zic sa mai astepti putin ca vor veni

ada80
02.09.2009, 11:13:13
De venit , vin sigur dar cam doua luni sau chiar mai bine de doua luni cum a fost la mine.

mih_h
02.09.2009, 12:12:46

Noi am primit banutii dupa 2 luni si un pic...

Butterfly87
02.09.2009, 13:30:18
De venit , vin sigur dar cam doua luni sau chiar mai bine de doua luni cum a fost la mine.
multumesc de raspunsuri

gabriela_rgh
02.09.2009, 15:39:53
Minim 45 de zile lucratoare dureaza...deci tb sa ai rabdare!|-) |-) |-) |-)
Vor ajunge sigur!>:D< >:D< >:D<

Butterfly87
02.09.2009, 20:07:49
Minim 45 de zile lucratoare dureaza...deci tb sa ai rabdare!|-) |-) |-) |-)
Vor ajunge sigur!>:D< >:D< >:D<
o sa mai astept atunci>:D<

Butterfly87
05.09.2009, 10:16:02
voi cand ati depus pt cei 200 euro v-a dat vreun bon sau vreun nr ceva de inregistrare????

geany_m
05.09.2009, 10:37:38
voi cand ati depus pt cei 200 euro v-a dat vreun bon sau vreun nr ceva de inregistrare????
Nu, nimic 8-| Chiar m-a întrebat Vlad atunci..... dacă aia pierde dosarul sau o foaie, ceva....cum mai demonstrezi că ai depus actele? :-w
Că el a pățit o fază asemănătoare (în alt domeniu) și a pierdut f. mult din cauza incompetenței unei funcționare. #-o

Butterfly87
05.09.2009, 10:48:07
Nu, nimic 8-| Chiar m-a întrebat Vlad atunci..... dacă aia pierde dosarul sau o foaie, ceva....cum mai demonstrezi că ai depus actele? :-w
Că el a pățit o fază asemănătoare (în alt domeniu) și a pierdut f. mult din cauza incompetenței unei funcționare. #-o
asta ma intreba si pe mine mama...dar nici noi nu am primit nimic
cred k sapt viitoare merg sa depun dosarul si pt electrocasnice......poate avem noroc

geany_m
05.09.2009, 11:01:00
cred k sapt viitoare merg sa depun dosarul si pt electrocasnice......poate avem noroc
Parcă zicea cineva cu câteva pagini mai în urmă că s-au sistat bănuții pt. electrocasnice :-s:-s Noi, oricum, nici acum nu i-am primit.... așa că nici nu mai visez la ei :-<

gabriela_rgh
05.09.2009, 12:08:11

In mod normal ar fi tb sa veti un numar de inregistrare.Noi am avut unul scris pe o hartiuta........Dar poate de atunci s-au mai schimbat procedurile.:-? :-? :-? :-? :-?

gabriela_rgh
05.09.2009, 12:09:04
A fost si cumnata sa depuna dosarul si i s-a zis ca s-au sistat fondurile......:-w :-w :-w :-w :-w :-w

gaballela
05.09.2009, 17:31:38
Am depus si noi dosarul pentru electrocasnice. Doamna de acolo a spus ca e posibil sa se deblocheze fondurile. Intr-adevar, acum sunt blocate, dar cum este an cu alegeri, a zis totusi sa mai speram! Cine stie, poate-poate?! Ne incercam, si noi norocul!

Butterfly87
05.09.2009, 17:41:44
Am depus si noi dosarul pentru electrocasnice. Doamna de acolo a spus ca e posibil sa se deblocheze fondurile. Intr-adevar, acum sunt blocate, dar cum este an cu alegeri, a zis totusi sa mai speram! Cine stie, poate-poate?! Ne incercam, si noi norocul!
cred k o sa trag si eu o fuga poate ne primeste dosarul:D

gaballela
05.09.2009, 19:19:14
Daca te incadrezi in cele 90 de zile de la incheierea casatoriei, il primeste fara probleme.

cred k o sa trag si eu o fuga poate ne primeste dosarul:D

Butterfly87
05.09.2009, 21:21:00
Daca te incadrezi in cele 90 de zile de la incheierea casatoriei, il primeste fara probleme.
ma incadrez.:D

ada80
08.09.2009, 21:13:23
Fetelor am o veste naspa,am primit o instiintare de la DAS cum ca nu mai sunt fonduri pentru acordarea celor 2000lei, deci putem sa ne luam adio.Acum sunt curioasa daca pentru cei care am depus actele se vor mai acorda acesti bani vreodata.

serena82
08.09.2009, 21:18:59
Fetelor am o veste naspa,am primit o instiintare de la DAS cum ca nu mai sunt fonduri pentru acordarea celor 2000lei, deci putem sa ne luam adio.Acum sunt curioasa daca pentru cei care am depus actele se vor mai acorda acesti bani vreodata.
Instiintarea ai primit-o prin posta sau ai vorbit cu cineva de la ei? E super naspa vestea...Pai de ce mai primesc dosare daca tot n-au de gand sa dea bani? Tu cand ti-ai depus dosarul?

ada80
08.09.2009, 21:20:44
Instiintarea ai primit-o prin posta sau ai vorbit cu cineva de la ei? E super naspa vestea...Pai de ce mai primesc dosare daca tot n-au de gand sa dea bani? Tu cand ti-ai depus dosarul?
Chiar nu stiu , cred ca prin posta ca eu am avut program prelungit azi la lucru si nu am primit-o eu.V-am zis si voua ca sa nu va mai face-ti sperante.

serena82
08.09.2009, 21:27:13
Chiar nu stiu , cred ca prin posta ca eu am avut program prelungit azi la lucru si nu am primit-o eu.V-am zis si voua ca sa nu va mai face-ti sperante.
Mersi ca ne-ai comunicat si noua...chiar daca nu e o veste buna. Macar nu mai asteptam.

ralukaG
08.09.2009, 22:26:25
Neseriosi....cu siguranta nu mai primim nimik...dar macar acum stim|-)

ada80
09.09.2009, 09:14:24
Neseriosi....cu siguranta nu mai primim nimik...dar macar acum stim|-)
In orice caz era prea frumos sa fie adevarat.

geany_m
09.09.2009, 16:31:52
Și eu am primit același plic :)) oricum îmi luasem gândul de la bănuții ăștia.... :D

ada80
10.09.2009, 08:23:06
Și eu am primit același plic :)) oricum îmi luasem gândul de la bănuții ăștia.... :D
Cred ca mai toti ne-am luat gindul,dar asta e traim in Romania=)) .Ar trebui sa ne obisnuim.

serena82
11.09.2009, 17:10:12
Si eu am primit acasa instiintare cum ca s-au terminat fondurile...e clara treaba. Nu stiu de ce au mai primit dosarele daca tot nu aveau de gand sa dea nimic[-(. Doar cele care s-au casatorit prin ianuarie sa fi prins vre-un banut.

Butterfly87
11.09.2009, 22:40:39
Si eu am primit acasa instiintare cum ca s-au terminat fondurile...e clara treaba. Nu stiu de ce au mai primit dosarele daca tot nu aveau de gand sa dea nimic[-(. Doar cele care s-au casatorit prin ianuarie sa fi prins vre-un banut.
asta.e.......... poate se da drumul la fonduri mai tarziu.......cine stie????

Butterfly87
15.09.2009, 11:55:23
a venit astazi postasul si ne-a adus cei 200 euro<:-P <:-P <:-P

ralukaG
15.09.2009, 12:00:46

Felicitari<:-P . Pe ce data ati depus dosarul la ei? Noi am depus pe 3 august. Cred ca mai avem de asteptat;;)

Butterfly87
15.09.2009, 12:15:23
Felicitari<:-P . Pe ce data ati depus dosarul la ei? Noi am depus pe 3 august. Cred ca mai avem de asteptat;;)
pai cred k in sapt dupa nunta imediat

ralukaG
15.09.2009, 12:18:47
pai cred k in sapt dupa nunta imediat

Ati fost harnici;;)

Kika
15.09.2009, 12:32:46

Am si eu o rugaminte, imi poti spune te rog de ce acte am nevoie pt cei 200 de euro si unde trebuie depus dosarul? Mersi:*

Butterfly87
15.09.2009, 14:34:59
Am si eu o rugaminte, imi poti spune te rog de ce acte am nevoie pt cei 200 de euro si unde trebuie depus dosarul? Mersi:*
la starea civila buletinele si certicifatul de casatori si sa fiti amandoi prezenti

gaballela
15.09.2009, 22:07:05
Am primit si noi plicul de la D.A.C.,cum ca nu mai sunt bani.
Ne-au tepuit si de data asta! Nu-i nimic, traim in Romania si ne-am obisnuit cu astfel de tepe!:D :)>-

Kika
15.09.2009, 23:11:19
la starea civila buletinele si certicifatul de casatori si sa fiti amandoi prezenti

Mersi frumos!

madutza1
19.09.2009, 20:20:13
eu inca nu i-am primit:-<

ralukaG
20.09.2009, 13:43:28
eu inca nu i-am primit:-<

Noua ne-au venit miercuri. Ma mir ca au venit atat de repede8-|

Butterfly87
20.09.2009, 15:34:47
Noua ne-au venit miercuri. Ma mir ca au venit atat de repede8-|
felicitari!!!!>:D<

sumpee
20.09.2009, 19:37:59
si noua ne-au venit saptamana trecuta.tot pe 11 iulie am facut civila

ralukaG
20.09.2009, 21:07:08
felicitari!!!!>:D<

Multumim la fel si voua>:D<

madutza1
23.09.2009, 22:17:09
Multumim la fel si voua>:D<
numai noua nu ne vin banii..... cred ca tre sa ma duc sa ma interesez ca mai stiu pe cineva care a asteptat mult si binne si s-au dus sa intrebe si li s-a raspuns ca s-au gresit actele si ei saraci au facut nunta in mai si au primit banii in noiembrie, dar macar sa ma duc sa ma interesez, mi se pare ciudat, mai toate a-ti primit de o sapt....

Butterfly87
24.09.2009, 08:18:04
numai noua nu ne vin banii..... cred ca tre sa ma duc sa ma interesez ca mai stiu pe cineva care a asteptat mult si binne si s-au dus sa intrebe si li s-a raspuns ca s-au gresit actele si ei saraci au facut nunta in mai si au primit banii in noiembrie, dar macar sa ma duc sa ma interesez, mi se pare ciudat, mai toate a-ti primit de o sapt....
e mai bine sa te duci sa te interesezi...dar pe ce data ai depus dosarul??

madutza1
25.09.2009, 20:17:28
e mai bine sa te duci sa te interesezi...dar pe ce data ai depus dosarul??
pana cand sa ma hotarasc sa ma duc sa ma interesez a venit postasul si ne-a adus banii=D>

Butterfly87
25.09.2009, 21:31:12
pana cand sa ma hotarasc sa ma duc sa ma interesez a venit postasul si ne-a adus banii=D>
felicitari\:D/

ralukaG
25.09.2009, 22:48:39

Felicitari!!<:-P

madutza1
26.09.2009, 16:23:34
Felicitari!!<:-P
multumesc<:-P

Petro29
26.09.2009, 19:29:10
felicitari:)

Butterfly87
06.10.2009, 20:46:27
astazi am depus si noi dosarul pt cei 2000 ron..ne-au zis k nu mai sunt fonduri dar cica s-ar debloca anul acesta..speram

serena82
06.10.2009, 21:22:27
astazi am depus si noi dosarul pt cei 2000 ron..ne-au zis k nu mai sunt fonduri dar cica s-ar debloca anul acesta..speram
Mersi de info Irina! Chiar sunt curioasa sa vad daca ia macar vre-una din noi acesti 2.000 de lei...DACA se mai dau.

Butterfly87
06.10.2009, 21:28:26
Mersi de info Irina! Chiar sunt curioasa sa vad daca ia macar vre-una din noi acesti 2.000 de lei...DACA se mai dau.
am o cunostinta care a facut nunta prin martie cred..nu stiu sigur si i-au venit aksa 1700 ron...banuiesc ca se impoziteaza :D

ralukaG
06.10.2009, 21:34:25
am o cunostinta care a facut nunta prin martie cred..nu stiu sigur si i-au venit aksa 1700 ron...banuiesc ca se impoziteaza :D

I-au venit acasa??
Ca mie mi-a zis acolo ca ma anunta sa merg eu la casierie sa ii ridic8-}

Butterfly87
06.10.2009, 21:37:02
I-au venit acasa??
Ca mie mi-a zis acolo ca ma anunta sa merg eu la casierie sa ii ridic8-}
asta nu mai stiu...dar cand am depus azi si am completat formularul era de bifat dak vrei prin mandat sa-ti vina...eu asa am trecut

serena82
06.10.2009, 21:37:02
Ce chestie, statul isi impoziteaza singur banii...Si i-a primit abia acum sau mai devreme?

ralukaG
06.10.2009, 21:38:40
asta nu mai stiu...dar cand am depus azi si am completat formularul era de bifat dak vrei prin mandat sa-ti vina...eu asa am trecut

Am inteles. Eu nu mai stiu ce era pe formular, dar stiu ca asa mi-a zis tipa de la ghiseu8-}

gaballela
07.10.2009, 15:23:43
Cred ca mai exista sanse sa primim cei 2000 lei.
Dupa cum zicea doamna de acolo, e posibil ca in preajma alegerilor sa apara asa numitele "pomeni electorale":| .

Butterfly87
07.10.2009, 15:41:30
Cred ca mai exista sanse sa primim cei 2000 lei.
Dupa cum zicea doamna de acolo, e posibil ca in preajma alegerilor sa apara asa numitele "pomeni electorale":| .
speram:D>:D<

ralukaG
09.10.2009, 18:20:35
Fetelor, am inteles de la cineva care lucreaza la DAC ca in curand(urmatoarele 2 sapt) se vor da drumul la banuti, ca mai primesc fonduri. Sa speram ca ii primim si noi:-B

serena82
09.10.2009, 20:02:32
Fetelor, am inteles de la cineva care lucreaza la DAC ca in curand(urmatoarele 2 sapt) se vor da drumul la banuti, ca mai primesc fonduri. Sa speram ca ii primim si noi:-B
Yupii, ce veste buna! Dar cum ai zis si tu sa speram ca ajung si la noi...banuiesc ca se vor da in ordinea depunerii dosarelor.

Butterfly87
09.10.2009, 22:07:11
ce bine ..sa speram k vor ajunge cat mai repede..k am asa nevoie de ei!!!

serena82
12.10.2009, 19:20:38
M-am uitat si eu azi pe HCL 434/2008 si am vazut ca nu scrie de nici o limita a veniturilor, dar scrie in schimb ca avem voie sa cumparam doar doua obiecte de uz casnic, iar banii se dau in limita fondurilor disonibile. Am postat hotararea aceasta pt ca si viitoarele miresici sa stie de ea, sper sa va fie de folos.

14. Situatia persoanelor aflate la prima casatorie, in vederea imbunatatirii echilibrului socio-economic al familiei legal constituite, in completarea sprijinului financiar acordat prin Legea nr.396/2006 privind acordarea unui sprijin financiar la constituirea familiei
(1) In vederea sustinerii familiei, pentru persoanele aflate la prima casatorie, ambii parteneri, cu domiciliul pe raza municipiului Iasi, se vor acorda ajutoare de urgenta in valoare de 2.000 lei, pentru achizitionarea a doua obiecte de uz casnic.
(2) Solicitantii vor depune cerere, insotita de declaratiile pe propria raspundere ale ambilor soti ca fiecare dintre ei se afla la prima casatorie, precum si de actele de identitate si certificatul de casatorie, in copie. Cererile pentru acordarea ajutoarelor se vor depun la sediul Directiei de Asistenta Comunitara Iasi - Consiliul Local Iasi, in cel mult 90 de zile de la data incheierii casatoriei sau de la data inscrierii sau transcrierii in registrele de stare civila a actelor de casatorie, dupa caz. Dreptul la ajutor de urgenta va fi stabilit prin dispozitia primarului.
(3) Ajutorul de urgenta se va acorda numai in situatiile in care nu a intervenit desfacerea, desfiintarea sau incetarea casatoriei pana la data platii.
(4) Prevederile alin.(1) - (3) se aplica persoanelor aflate la prima casatorie, incheiata sau oficiata dupa intrarea in vigoare a prezentei hotarari.

Butterfly87
12.10.2009, 20:00:40
M-am uitat si eu azi pe HCL 434/2008 si am vazut ca nu scrie de nici o limita a veniturilor, dar scrie in schimb ca avem voie sa cumparam doar doua obiecte de uz casnic, iar banii se dau in limita fondurilor disonibile. Am postat hotararea aceasta pt ca si viitoarele miresici sa stie de ea, sper sa va fie de folos.

14. Situatia persoanelor aflate la prima casatorie, in vederea imbunatatirii echilibrului socio-economic al familiei legal constituite, in completarea sprijinului financiar acordat prin Legea nr.396/2006 privind acordarea unui sprijin financiar la constituirea familiei
(1) In vederea sustinerii familiei, pentru persoanele aflate la prima casatorie, ambii parteneri, cu domiciliul pe raza municipiului Iasi, se vor acorda ajutoare de urgenta in valoare de 2.000 lei, pentru achizitionarea a doua obiecte de uz casnic.
(2) Solicitantii vor depune cerere, insotita de declaratiile pe propria raspundere ale ambilor soti ca fiecare dintre ei se afla la prima casatorie, precum si de actele de identitate si certificatul de casatorie, in copie. Cererile pentru acordarea ajutoarelor se vor depun la sediul Directiei de Asistenta Comunitara Iasi - Consiliul Local Iasi, in cel mult 90 de zile de la data incheierii casatoriei sau de la data inscrierii sau transcrierii in registrele de stare civila a actelor de casatorie, dupa caz. Dreptul la ajutor de urgenta va fi stabilit prin dispozitia primarului.
(3) Ajutorul de urgenta se va acorda numai in situatiile in care nu a intervenit desfacerea, desfiintarea sau incetarea casatoriei pana la data platii.
(4) Prevederile alin.(1) - (3) se aplica persoanelor aflate la prima casatorie, incheiata sau oficiata dupa intrarea in vigoare a prezentei hotarari.
ff interesant...bine ar fi dak ar debloca banii

ada80
15.10.2009, 14:15:09
Fetelor am o vesta super buna: am primit cei 2000 lei:> .Astept si de la voi aceeasi veste buna,oricum eram sigura ca o sa ii primim ,ca doar sunt alegeri , nu?;;)

ralukaG
15.10.2009, 14:17:00
Fetelor am o vesta super buna: am primit cei 2000 lei:> .Astept si de la voi aceeasi veste buna,oricum eram sigura ca o sa ii primim ,ca doar sunt alegeri , nu?;;)

Felicitari!!!<:-P . V-am zis eu ca vin fondurile saptamana asta:> . Sa speram ca vor ajunge si la noi. Cand ai depus la ei actele?

serena82
15.10.2009, 14:18:26
Super veste. Te-au sunat sa vii sa-i iei sau ti-au ajuns direct acasa?

ada80
15.10.2009, 14:19:11
Felicitari!!!<:-P . V-am zis eu ca vin fondurile saptamana asta:> . Sa speram ca vor ajunge si la noi. Cand ai depus la ei actele?
Ehei eu le-am depus in iulie dar abia sapt. trecuta au fost si mi-au facut ancheta , iar azi am fost si am luat banutzii, si deh trebuia sa va anunt si pe voi ,ca doar eram surori de suferinta:> .

ada80
15.10.2009, 14:20:44
Super veste. Te-au sunat sa vii sa-i iei sau ti-au ajuns direct acasa?
Eu bifasem sa merg la casierie, si am fost azi acolo.A mers foarte repede si mai erau cateva persoane in aceeasi situatie.=P~

serena82
15.10.2009, 14:21:57
Eu bifasem sa merg la casierie, si am fost azi acolo.A mers foarte repede si mai erau cateva persoane in aceeasi situatie.=P~
Aha, am inteles. Dar pt ancheta te-au sunat inainte sa vina sau au aterizat la voi acasa fara sa va anunte?

ada80
15.10.2009, 14:22:51
:>
Aha, am inteles. Dar pt ancheta te-au sunat inainte sa vina sau au aterizat la voi acasa fara sa va anunte?
M-au sunat si m-au anuntat , dar nu v-am zis nimic din superstitie, ca sa nu speram degeaba.

serena82
15.10.2009, 14:25:43
M-au sunat si m-au anuntat , dar nu v-am zis nimic din superstitie.
Important e ca ne-ai adus acum vestea cea buna. Sa speram ca vom beneficia toate de acest ajutor.

ralukaG
15.10.2009, 14:28:12
M-au sunat si m-au anuntat , dar nu v-am zis nimic din superstitie.

Se face ancheta?:O , sa-mi duc electrocasnicele la vecini sau dau banutii oricum?

ada80
15.10.2009, 14:34:36
Se face ancheta?:O , sa-mi duc electrocasnicele la vecini sau dau banutii oricum?
Nu se intampla asta.Situatia mea este urmatoarea:noi locuim momentan la parintii mei, si practic toate electrocasnicele nu sunt ale mele.Sa nu crezi ca vor incepe sa intre prin casa .Pe mine m-au intrebat ce am , le-am spus ca hai sa fim serioase oricine are frigider , masina de spalat , calc. si vreo 3 tv (cum am eu).Te mai intreaba de venituri , studii, si cam astea .Stati linistite ca nu e nimic de speriat.Te mai intreaba daca detii locuinta sau ai detinut vreodata,cam astea.Nu e nimic de speriat^:)^ .

ralukaG
15.10.2009, 14:44:57
Nu se intampla asta.Situatia mea este urmatoarea:noi locuim momentan la parintii mei, si practic toate electrocasnicele nu sunt ale mele.Sa nu crezi ca vor incepe sa intre prin casa .Pe mine m-au intrebat ce am , le-am spus ca hai sa fim serioase oricine are frigider , masina de spalat , calc. si vreo 3 tv (cum am eu).Te mai intreaba de venituri , studii, si cam astea .Stati linistite ca nu e nimic de speriat.Te mai intreaba daca detii locuinta sau ai detinut vreodata,cam astea.Nu e nimic de speriat^:)^ .

Mda, am inteles. Mersi de info, pb e ca noi nu stam cu parintii si detinem deja o locuinta, deci nu stiu cat de mult de mai incadram. Vedem cand ne vine randul:-"

Butterfly87
15.10.2009, 18:31:25
Ehei eu le-am depus in iulie dar abia sapt. trecuta au fost si mi-au facut ancheta , iar azi am fost si am luat banutzii, si deh trebuia sa va anunt si pe voi ,ca doar eram surori de suferinta:> .
deci ajung banii???se face ancheta serioasa???

ralukaG
15.10.2009, 20:43:33
deci ajung banii???se face ancheta serioasa???

Din cate a zis Ada nu se face o ancheta din aceea "la sange". Acum sa vedem daca ajung fondurile si la noi,pentru ca ea a depus actele in iulie.

Butterfly87
16.10.2009, 09:08:11
Din cate a zis Ada nu se face o ancheta din aceea "la sange". Acum sa vedem daca ajung fondurile si la noi,pentru ca ea a depus actele in iulie.
aha...eu le-am depus acum in octombrie.....:-<

geany_m
16.10.2009, 10:11:52
Ralu, parca noi am depus cam in acelasi timp actele, nu? Prin august din cate imi amintesc.... tu cu vreo saptamana inaintea mea....
Deci astept sa imi dai o veste buna;;)

Butterfly87
16.10.2009, 10:21:56
ia spuneti-mi dak stiti...eu dak imi cumpar electrocasnice..inainte de a primi banii si apoi le dau copie dupa factura e ok???chiar dak data facturii e dinaintea primirii banilor???asta dak ii primesc...pt mine ar fi super...k si asa trebuie sa ne luam:D

serena82
16.10.2009, 10:29:52
Ralu, parca noi am depus cam in acelasi timp actele, nu? Prin august din cate imi amintesc.... tu cu vreo saptamana inaintea mea....
Si eu tot in august le-am depus, la sf lunii, insa deocamdata nici un semn, nici macar n-au venit sa faca vre-o ancheta...sa speram ca nu ne uita.

serena82
16.10.2009, 10:31:04
ia spuneti-mi dak stiti...eu dak imi cumpar electrocasnice..inainte de a primi banii si apoi le dau copie dupa factura e ok???chiar dak data facturii e dinaintea primirii banilor???asta dak ii primesc...pt mine ar fi super...k si asa trebuie sa ne luam:D
Nu stiu ce sa-ti spun, dar cel mai bine e sa dai telefon la ei sa intrebi. Gasesti nr de tel pe net.

ralukaG
16.10.2009, 11:45:28

Din cate imi aduc aminte, eu am depus pe 3 si tu pe 4. Daca primesc vreo veste anunt, stai linistita.:*

sadicutza
16.10.2009, 12:01:35

ma bag si io in seama olecutza... ;) in Cta se dau aparate electrocasnice la casatorie un tv pt el si o masina de spalat sau un frigider pt ea...dar de foarte mult timp si nu doar in apropierea campaniei electorale...au contract sau ceva de genul cu cei de la DOMO...sper sa se dezvolete lucrul asta si sa fie in fiecare oras la fel :*

serena82
16.10.2009, 12:28:06
ma bag si io in seama olecutza... ;) in Cta se dau aparate electrocasnice la casatorie un tv pt el si o masina de spalat sau un frigider pt ea...dar de foarte mult timp si nu doar in apropierea campaniei electorale...au contract sau ceva de genul cu cei de la DOMO...sper sa se dezvolete lucrul asta si sa fie in fiecare oras la fel :*
La noi hotararea s-a dat in noiembrie 2008, dar banii se dau in limita fondurilor disponibile, deci...foarte usor pot sa spuna cei de la primarie ca au ramas fara fonduri. E o hatarare a Consiliului Local, nu e o lege...din pacate.

sadicutza
16.10.2009, 12:34:40
La noi hotararea s-a dat in noiembrie 2008, dar banii se dau in limita fondurilor disponibile, deci...foarte usor pot sa spuna cei de la primarie ca au ramas fara fonduri. E o hatarare a Consiliului Local, nu e o lege...din pacate.

dap...cam asa e...dar curand poate va fi peste tot asa...in zone din apropierea constantei (Navodari,Eforie) am inteles ca au adoptat "moda" ... in timp cred eu ca peste tot va fi asa...sau vor renunta cei de aici la electrocasnice si vor da doar cei 200 E .... ce ti-e si cu politica asta :D

cori_iasi
22.10.2009, 13:42:43
Am primit si noi cei 2000 ron pt electrocasnice. Noi am depus dosarul pe 20 august si nu a venit nimeni pt ancheta, doar am fost sunati azi si s-a dus sotul sa ii ia.
Sper sa ii luati si voi.
:* :* :*

Butterfly87
22.10.2009, 13:56:25
Am primit si noi cei 2000 ron pt electrocasnice. Noi am depus dosarul pe 20 august si nu a venit nimeni pt ancheta, doar am fost sunati azi si s-a dus sotul sa ii ia.
Sper sa ii luati si voi.
felicitari..poate ii luam si noi<:-P

cori_iasi
22.10.2009, 13:57:45
felicitari..poate ii luam si noi<:-P

Sa dea DD [-o< [-o<

ralukaG
22.10.2009, 14:07:05
Sper sa ii luati si voi.

Felicitari!!! Noi am depus pe 3 august si nu m-a sunat nimeni:(
Nu stiu ce sa mai cred:-<

cori_iasi
22.10.2009, 14:10:02

Eu m-am mirat ca nu a venit nimeni cu respectiva ancheta, dar poate e din cauza ca ca sotul meu nu lucreaza (tot isi cauta, dar fara noroc), iar salariul meu e mediu.
Eu zic sa dai un telefon. Eu asa am facut acum vreo 2 sapt si mi-a zis ca sa mai am un pic de rabdare (nu ca as fi putut face altceva).

serena82
22.10.2009, 14:18:48
Sper sa ii luati si voi.
Si eu tot in saptamana respectiva am depus dosarul...poate ne suna si pe noi, ce bine ar fi. Multumim pt vestea buna.

geany_m
22.10.2009, 15:05:49
Nici eu n-am primit nici o veste :-<

ralukaG
22.10.2009, 20:37:16
Nici eu n-am primit nici o veste :-<

Nici tu?:-<
Maine dau o fuguta pana acolo sa intreb care e treaba.:-B
Nu ca as astepta banii lor, dar nu mi se pare normal ca unii care au depus in aceeasi perioada dosarul sa primeasca banutii si noi nu>:P

geany_m
22.10.2009, 20:50:32
Nici tu?:-<
Maine dau o fuguta pana acolo sa intreb care e treaba.:-B
Nu ca as astepta banii lor, dar nu mi se pare normal ca unii care au depus in aceeasi perioada dosarul sa primeasca banutii si noi nu>:P
Sa-mi spui si mie ce au zis ^:)^

ralukaG
22.10.2009, 21:12:59
Sa-mi spui si mie ce au zis ^:)^

Sigur ca iti spun:*
Chiar ma enerveaza chestiile de genul asta. Azi am sunat si m-au redirectionat de vreo 3 ori si la urma am asteptat 10 min in tel fara sa mai vina nimeni sa imi zica ceva. Am stat ca3:-0 la telefon.

serena82
22.10.2009, 21:23:00
Chiar ma enerveaza chestiile de genul asta. Azi am sunat si m-au redirectionat de vreo 3 ori si la urma am asteptat 10 min in tel fara sa mai vina nimeni sa imi zica ceva. Am stat ca3:-0 la telefon.
Ma gandeam sa sun si eu maine sa vad, dar daca nu raspunde nimeni...astept sa ne dai tu vesti atunci.

Butterfly87
22.10.2009, 21:23:06
asa e in Romania noastra draga:-&

ralukaG
22.10.2009, 21:32:03
asa e in Romania noastra draga:-&

Mda...cam asa ceva>:P
Sunt pornita maine pe ei:no_04:

geany_m
22.10.2009, 22:04:31
Ce magari!>:P>:P

Butterfly87
23.10.2009, 07:44:01
poate primim vreo veste buna de la Raluka astazi\:D/

gabriela_rgh
23.10.2009, 09:46:48
Ma scuzi ca rad....:)) :)) dar ai fost atat de dulce cu vacuta aia acolo:))!
Intrebare..s-au cerut adeverinte de venit la dosare...pt ca daca se calculeaza in functie de venit......#-o #-o #-o #-o

ralukaG
23.10.2009, 09:50:16
Ma scuzi ca rad....:)) :)) dar ai fost atat de dulce cu vacuta aia acolo:))!
Intrebare..s-au cerut adeverinte de venit la dosare...pt ca daca se calculeaza in functie de venit......#-o #-o #-o #-o

Pai radeam si eu cum stateam ca prostuta la telefon....nu s-a cerut nici o adeverinta, nu ne-a intrebat nimeni daca lucram sau nu, absolut nimic legat de venit, locuinta sau alte chestii de genul asta. Doar actele de stare civila si un formular pe care l-am completat.

cori_iasi
23.10.2009, 10:12:16
Pai radeam si eu cum stateam ca prostuta la telefon....nu s-a cerut nici o adeverinta, nu ne-a intrebat nimeni daca lucram sau nu, absolut nimic legat de venit, locuinta sau alte chestii de genul asta. Doar actele de stare civila si un formular pe care l-am completat.

Foarte nasol ca te-au lasat sa astepti de aiurea, asa ceva nu se face>:P . In schimb, legat de venit, cand am depus noi, era un domn foarte grabit, care ne-a pus sa scriem o declaratie pe proprie raspundere cum ca suntem la prima casatorie, ca nu avem copii din relatiile anterioare, daca lucram si ce venit aproximativ avem.

geany_m
23.10.2009, 10:13:17
Deci ar fi o diferenta totusi intre noi:-? la mine au venit acasa la cateva zile dupa ce am depus dosarul ca sa vada in ce conditii stam, cate persoane, daca lucram, daca ne ajuta parintii, etc....

Cretzofolina13
23.10.2009, 10:20:34
Deci pana la urma se dau banii? Noi n-am mai depus dosar. Sotul e si-asa cu buletin pe Barlad...
Of..:-<

serena82
23.10.2009, 10:45:01
Pe mine m-au pus sa dau o declaratie in care sa precizez ce venit am...ma mira faptul ca la tine nu a fost la fel...doar e vorba de aceeasi HCL:O

serena82
23.10.2009, 11:40:14
Am reusit si eu sa vorbesc azi cu cei de la DAC si mare lucru nu mi-au spus, nici macar nu cred ca s-au uitat in dosarul meu sa vada cand l-am depus...Cica banii nu s-au mai dat incepand cu 4 august si acum trebuie sa ia dosarele in ordine...Cand i-am zis ca si eu am depus in luna august mi-a zis ca probabil vor veni banii, dar ca nu stie sigur, ca ea si-a facut treaba si ca ne suna ea cand vin banutii, dar nu poate garanta ca nu se opresc fondurile....

Butterfly87
23.10.2009, 13:04:28
Am reusit si eu sa vorbesc azi cu cei de la DAC si mare lucru nu mi-au spus, nici macar nu cred ca s-au uitat in dosarul meu sa vada cand l-am depus...Cica banii nu s-au mai dat incepand cu 4 august si acum trebuie sa ia dosarele in ordine...Cand i-am zis ca si eu am depus in luna august mi-a zis ca probabil vor veni banii, dar ca nu stie sigur, ca ea si-a facut treaba si ca ne suna ea cand vin banutii, dar nu poate garanta ca nu se opresc fondurile....
si ai zis k cineva a primit banutii??

serena82
23.10.2009, 13:51:53
si ai zis k cineva a primit banutii??
Da, i-am zis, dar s-a facut ca ploua, adica nu mi-a dat nici un raspuns concret. A zis ca daca sunt bani, ne suna ea...M-as duce si eu la ei la sediu, dar nu pot din cauza serviciului, asa ca tre sa astept. Acum sunt curioasa sa stiu ce-i spune Ralucai. Nu stiu cum se impart exact fondurile astea, de ce se procedeaza diferit de la persoana la persoana:-s

gabriela_rgh
23.10.2009, 14:00:37
Da, i-am zis, dar s-a facut ca ploua, adica nu mi-a dat nici un raspuns concret. A zis ca daca sunt bani, ne suna ea...M-as duce si eu la ei la sediu, dar nu pot din cauza serviciului, asa ca tre sa astept. Acum sunt curioasa sa stiu ce-i spune Ralucai. Nu stiu cum se impart exact fondurile astea, de ce se procedeaza diferit de la persoana la persoana:-s

eu auzisem ca au prioritate cazurile sociale...cei fara venituri si cu venituri mici...dar vad ca unora dintre voi nici macar nu v-au cerut situatia veniturilor..deci tot ce pot sa zic e ca traim in tara lui ......papura voda...>:P >:P >:P Nimeni nu stie nimic.....

Butterfly87
23.10.2009, 14:32:41
eu auzisem ca au prioritate cazurile sociale...cei fara venituri si cu venituri mici...dar vad ca unora dintre voi nici macar nu v-au cerut situatia veniturilor..deci tot ce pot sa zic e ca traim in tara lui ......papura voda...>:P >:P >:P Nimeni nu stie nimic.....
macar ar fi trebuit sa ne zica..sa stim...:-&

ralukaG
23.10.2009, 14:35:03
Am fost azi la DAC si n-am rezolvat nimik pentru ca azi nu au program cu publicul>:P
Incerc sa mai merg luni,sa stiu una si buna :-<

ralukaG
23.10.2009, 14:37:38
Pe mine m-au pus sa dau o declaratie in care sa precizez ce venit am...ma mira faptul ca la tine nu a fost la fel...doar e vorba de aceeasi HCL:O

Eu nu imi aduc aminte sa ma fi pus sa dau o astfel de declaratie, legata de venit. Stiu ca am facut una referitor la faptul ca suntem la prima casatorie, ....Nu stiu ce sa mai zic, la unii le cer una, la unii alta, la unii vin acasa, la altii nu.(:|

Butterfly87
24.10.2009, 08:22:52
Eu nu imi aduc aminte sa ma fi pus sa dau o astfel de declaratie, legata de venit. Stiu ca am facut una referitor la faptul ca suntem la prima casatorie, ....Nu stiu ce sa mai zic, la unii le cer una, la unii alta, la unii vin acasa, la altii nu.(:|
pe mine m-a pus sa notez venitul pe familie

dywanda
24.10.2009, 11:40:20
Salut,
Spuneti-mi va rog daca buletinul in baza caruia ati depus cererea pentru cei 2000 ron era cel vechi sau cel dupa casatorie. Pentru cei 200 EUR trebuia cel vechi, ne-au zis de la primarie sa facem cererea inainte sa imi schimb eu buletinul, ca altfel ii pierdem. E aceeasi situatie? Ca eu tocmai l-am schimbat...

cori_iasi
24.10.2009, 11:45:37
Salut,
Spuneti-mi va rog daca buletinul in baza caruia ati depus cererea pentru cei 2000 ron era cel vechi sau cel dupa casatorie. Pentru cei 200 EUR trebuia cel vechi, ne-au zis de la primarie sa facem cererea inainte sa imi schimb eu buletinul, ca altfel ii pierdem. E aceeasi situatie? Ca eu tocmai l-am schimbat...

cel nou, cu domiciliul pe Iasi

redfoxxy
24.10.2009, 12:06:41
Si doar pentru cei din Iasi se dau acesti bani?
Mi se pare o discriminare din partea statului roman, ca doar toti platim taxe si impozite.

cori_iasi
24.10.2009, 12:10:10
Si doar pentru cei din Iasi se dau acesti bani?
Mi se pare o discriminare din partea statului roman, ca doar toti platim taxe si impozite.

Tine de consiliul local, nu are legatura cu statsul, din cate stiu eu.

alexxis
24.10.2009, 12:17:46
Tine de consiliul local, nu are legatura cu statsul, din cate stiu eu.

DAr esti sigura ca numai in iasi e valabila chestia asta?

cori_iasi
24.10.2009, 13:03:22
DAr esti sigura ca numai in iasi e valabila chestia asta?

nu sunt sigura, ca nu am de unde sa stiu cum e in alte judete, dar asa e in Iasi.

Butterfly87
24.10.2009, 19:35:26
nu sunt sigura, ca nu am de unde sa stiu cum e in alte judete, dar asa e in Iasi.
am auzit k e valabil si in alte orase..nu are cum doar in iasi

serena82
24.10.2009, 20:02:48
am auzit k e valabil si in alte orase..nu are cum doar in iasi
Stiu sigur ca si cei din Constanta beneficiaza de aceasta hotarare si cred ca si cei din Bacau. Citisem ceva pe net legat de Bacau cum ca s-ar mai da acesti bani pana pe 28 octombrie...sper sa nu fie asa si la noi. Ei aveau afisat pe net cati bani s-au alocat, cate familii pot beneficia etc, nu ca la noi la Iasi unde nu am gasit nimic de genul asta si nici macar cei care lucreaza in domeniu nu stiu nimic sau nu vor sa spuna...
Pentru cele care sunt din alte localitati, intrebati la Consiliul local daca au si ei aceasta hotarare, ar trebui sa stie ceva.

dywanda
24.10.2009, 22:18:56
Unde se afla Directia la care trebuie depus dosarul?

serena82
25.10.2009, 10:00:45
Unde se afla Directia la care trebuie depus dosarul?
Se numeste Directia de Asistenta Comunitara si se afla pe strada Mitropolit Varlaam, in spatele Casei Sindicatelor. Pe site-ul lor au si o harta, acesta este site-ul : http://www.dac-iasi.ro/, sper sa nu-l stearga moderatorii.

dywanda
25.10.2009, 10:07:22
Se numeste Directia de Asistenta Comunitara si se afla pe strada Mitropolit Varlaam, in spatele Casei Sindicatelor. Pe site-ul lor au si o harta, acesta este site-ul : http://www.dac-iasi.ro/, sper sa nu-l stearga moderatorii.
Multumesc!

serena82
25.10.2009, 10:11:15
Multumesc!
Cu placere

ralukaG
26.10.2009, 13:26:44
Am fost azi la DAC. Mi s-a spus ca dosarul meu e dat la semnat si sa astept sa ma sune|-) . Referitor la declaratia privitoare la venituri mi s-a spus ca s-a dat o dispozitie referitoare la chestia asta dupa ce am depus eu dosarul.
Si la chestia cu ancheta facuta acasa au zis ca li s-a dat dispozitie sa faca ancheta acasa, dar din cauza ca sunt multe cereri nu fac fata sa vina la toti.
In concluzie....trebuie sa asteptam;))

Butterfly87
26.10.2009, 13:34:46
Am fost azi la DAC. Mi s-a spus ca dosarul meu e dat la semnat si sa astept sa ma sune|-) . Referitor la declaratia privitoare la venituri mi s-a spus ca s-a dat o dispozitie referitoare la chestia asta dupa ce am depus eu dosarul.
Si la chestia cu ancheta facuta acasa au zis ca li s-a dat dispozitie sa faca ancheta acasa, dar din cauza ca sunt multe cereri nu fac fata sa vina la toti.
In concluzie....trebuie sa asteptam;))
poate ii primim totusi

ralukaG
26.10.2009, 13:36:44
poate ii primim totusi

Poate...daca nu raman iar fara fonduri bineinteles:-"

serena82
26.10.2009, 14:40:00
Poate...daca nu raman iar fara fonduri bineinteles:-"
Multumim de info Raluca. Problema nu e neaparat cu asteptarea, ci cu fondurile. Daca iar se termina si pana la sfarsitul anului nu mai vin? Ma gandesc ca fondurile alocate pt 2010 vor trebui consumate pt mirecisile de 2010, iar cei care nu primesc banutii pana la sfarsitul anului....nu cred ca ii vor mai primi. Dar sa speram ca nu va fi asa...asteptam, oricum nu avem de ales.

ada80
26.10.2009, 20:55:54
Fetelor ,imi puteti spune si mie cite produse am voie sa cumpar, si cam ce din cei 2000lei?

geany_m
26.10.2009, 21:06:28
:D:D L-au sunat azi pe Vlad cei de la DAC, sa mearga maine la caserie dupa bani=P~ deci, Raluca, sigur te vor suna si pe tine. Sa ai telefonul la indemana, pt. ca Vlad al meu a descoperit ca l-au sunat si joi, dar nu a putut raspunde atunci (nici nu stia cine il suna) si nu au mai insistat. Si nici el nu a sunat inapoi, s-a luat cu altele.....
Bine ca s-a rezolvat#:-S

http://www.SiteVacuum.com/publisher/GoogleSearchIconShadow.gifhttp://www.SiteVacuum.com/publisher/SuperSearchIconShadow.gif

geany_m
26.10.2009, 21:07:56
Fetelor ,imi puteti spune si mie cite produse am voie sa cumpar, si cam ce din cei 2000lei?
Am inteles ca 2 produse electrocasnice (aragaz, frigider, masina de spalat, cuptor cu microunde, etc). Nu ai voie aparate foto, telefoane mobile, camere video, etc....

http://www.SiteVacuum.com/publisher/GoogleSearchIconShadow.gifhttp://www.SiteVacuum.com/publisher/SuperSearchIconShadow.gif

ada80
26.10.2009, 21:15:47
Am inteles ca 2 produse electrocasnice (aragaz, frigider, masina de spalat, cuptor cu microunde, etc). Nu ai voie aparate foto, telefoane mobile, camere video, etc....

Merci , ca eu as vrea sa mai iau un robot sau aspirator si nu stiam daca am voie sau nu:>.Stiu ca trebuie sa fie 2000 lei cheltuiti sau sa depaseasca.

geany_m
26.10.2009, 21:20:30
Merci , ca eu as vrea sa mai iau un robot sau aspirator si nu stiam daca am voie sau nu:>.Stiu ca trebuie sa fie 2000 lei cheltuiti sau sa depaseasca.
Da, ai voie robot de bucatarie sau aspirator.;))

ralukaG
26.10.2009, 21:27:31
:D:D L-au sunat azi pe Vlad cei de la DAC, sa mearga maine la caserie dupa bani=P~ deci, Raluca, sigur te vor suna si pe tine. Sa ai telefonul la indemana, pt. ca Vlad al meu a descoperit ca l-au sunat si joi, dar nu a putut raspunde atunci (nici nu stia cine il suna) si nu au mai insistat. Si nici el nu a sunat inapoi, s-a luat cu altele.....

Mi-au zis ca dosarul e dat deja la semnat. Astept:-w .
O mananc cu fulgi cu tot pe aia daca nu ma suna:gen_02:

ralukaG
26.10.2009, 21:29:27

Am uitat sa iti spun FELICITARI!! sa va fie de folos banutii, sa va luati lucruri de folos:*

geany_m
26.10.2009, 21:48:54
Am uitat sa iti spun FELICITARI!! sa va fie de folos banutii, sa va luati lucruri de folos:*
>:D<>:D< MULTUMIM MULT!:*:*

gabriela_rgh
26.10.2009, 22:46:50

Uite o veste buna!
Sa ii cheltuiti cu folos!:*:*:*:*:*

Butterfly87
27.10.2009, 08:07:21

felicitari!!!! voi cand ati depus dosarul??? sa afku dak e semnat ii pot suna?? sa nu mai merg pana la ei??? stie cineva vreun nr??am gasit un nr pe site-ul lor ..e bun???

ralukaG
27.10.2009, 10:15:09
felicitari!!!! voi cand ati depus dosarul??? sa afku dak e semnat ii pot suna?? sa nu mai merg pana la ei??? stie cineva vreun nr??am gasit un nr pe site-ul lor ..e bun???

Geany a depus pe 4 august. Nr de tel de pe site e bun, poti suna.

ada80
27.10.2009, 12:58:20

Felicitari si voua:*\:D/.

cori_iasi
27.10.2009, 13:35:02

Felicitari si spor la cautat<:-P <:-P

geany_m
27.10.2009, 16:08:06
Uite o veste buna!
Sa ii cheltuiti cu folos!:*:*:*:*:*

Felicitari si voua:*\:D/.

Felicitari si spor la cautat<:-P <:-P
Multumimi!>:D< Am luat azi banutii;))

Ti-am raspuns la pm.
Ce-ai facut, ai sunat? Ce ti-au spus?

Butterfly87
27.10.2009, 17:02:43
Multumimi!>:D< Am luat azi banutii;))

Ti-am raspuns la pm.
Ce-ai facut, ai sunat? Ce ti-au spus?

nu am mai sunat.,,....sun maine

adnada
28.10.2009, 14:00:16
nu am mai sunat.,,....sun maine

deci daca imi fac dosarul pt electrocasnice imi da si banii???
voua vo dat sa inteleg???>:D<

Butterfly87
28.10.2009, 14:41:44
deci daca imi fac dosarul pt electrocasnice imi da si banii???
voua vo dat sa inteleg???>:D<
nu se stie sigur..dar poti sa ti-l faci

Butterfly87
31.10.2009, 09:49:32
am tot sunat ieri la nr ala de fix...si mereu suna ocupat.:-L cred k voi face un drum la ei..marti

serena82
31.10.2009, 10:06:39
am tot sunat ieri la nr ala de fix...si mereu suna ocupat.:-L cred k voi face un drum la ei..marti
Eu am mai reusit intr-o zi sa vorbesc cu ei la telefon si mi-au zis ca dispozitia mea de plata este semnata si ca atunci cand se vor mai aduce bani ma vor chema....dar nu bag mana in foc ca e asa...nu stiu de unde mi-a zis tipa lucrurile astea ca sigur n-avea dosarul meu in fata ca nu stia in ce luna am depus dosarul:-w

ralukaG
31.10.2009, 10:54:39

Ieri nu au raspuns pentru ca vinerea nu au program cu publicul...si probabil nu vor sa fie deranjati:-w

Butterfly87
31.10.2009, 12:00:17
Eu am mai reusit intr-o zi sa vorbesc cu ei la telefon si mi-au zis ca dispozitia mea de plata este semnata si ca atunci cand se vor mai aduce bani ma vor chema....dar nu bag mana in foc ca e asa...nu stiu de unde mi-a zis tipa lucrurile astea ca sigur n-avea dosarul meu in fata ca nu stia in ce luna am depus dosarul:-w
cred k a zis asa sa scape de tine

serena82
31.10.2009, 12:50:42
cred k a zis asa sa scape de tine
Probabil. Mai grav e ca am auzit ca fondurile consiliului local au fost sistate pt ca acesta ar fi avand niste datorii nu stiu unde:-L . Nu suna prea bine asadar...

Butterfly87
31.10.2009, 16:00:46
Probabil. Mai grav e ca am auzit ca fondurile consiliului local au fost sistate pt ca acesta ar fi avand niste datorii nu stiu unde:-L . Nu suna prea bine asadar...
inseamna sa nu -i mai asteptam

serena82
31.10.2009, 20:55:21
inseamna sa nu -i mai asteptam
Cine stie...sa speram totusi ca o sa fie bine.

Butterfly87
05.11.2009, 14:53:00
Cine stie...sa speram totusi ca o sa fie bine.
am primit astazi cei 2000 ron si putem lua oricate produse..doar sa se incadreze in suma

serena82
05.11.2009, 15:10:45
am primit astazi cei 2000 ron si putem lua oricate produse..doar sa se incadreze in suma
Ai fost tu acolo sa intrebi sau te-au sunat ei ?

ralukaG
05.11.2009, 15:34:51

Splendid, felicitari<:-P
Inseamna ca numai pe mine nu ma suna sa mi-i dea:-B

serena82
05.11.2009, 16:13:16
Splendid, felicitari<:-P
Inseamna ca numai pe mine nu ma suna sa mi-i dea:-B
Mai bine mai da un telefon. Eu am dat mai devreme(am insistat ceva) si mi-a zis ca bine ca am sunat ca daca nu, mergeau banii in banca pt ca ea cica ar fi sunat sotul saptamana asta si nu i-a raspuns. Eu ii lasasem si nr meu de telefon, dar nu a sunat decat la nr. din cerere.
Vezi poate ai scris din greseala o cifra gresita ceva la nr de telefon, spune-i sa se uite in dosarul tau.
Sotul a luat deja banutii<:-P.

Butterfly87
05.11.2009, 16:19:12
Ai fost tu acolo sa intrebi sau te-au sunat ei ?
m-au sunat ei

ralukaG
05.11.2009, 16:23:56
Mai bine mai da un telefon. Eu am dat mai devreme(am insistat ceva) si mi-a zis ca bine ca am sunat ca daca nu, mergeau banii in banca pt ca ea cica ar fi sunat sotul saptamana asta si nu i-a raspuns. Eu ii lasasem si nr meu de telefon, dar nu a sunat decat la nr. din cerere.
Vezi poate ai scris din greseala o cifra gresita ceva la nr de telefon, spune-i sa se uite in dosarul tau.

Daaa, am sunat acum 5 min. A zis ca sa astept ca acum se fac platile pt luna august. Cand i-am zis sa se uite in dosar sa vada poate e vreo greseala a zis ca nu e nimik gresit cu siguranta. Nu stiu ce sa mai zic#-o

ralukaG
05.11.2009, 16:25:14

Tu cand ai depus dosarul?

serena82
05.11.2009, 16:30:35
Tu cand ai depus dosarul?
Pe 25 august. Dar nu le-ai spus ca cineva care a depus in septembrie a luat banutii?

Butterfly87
05.11.2009, 16:31:12
Daaa, am sunat acum 5 min. A zis ca sa astept ca acum se fac platile pt luna august. Cand i-am zis sa se uite in dosar sa vada poate e vreo greseala a zis ca nu e nimik gresit cu siguranta. Nu stiu ce sa mai zic#-o
nu stiu ce sa zic

ralukaG
05.11.2009, 16:31:44
Pe 25 august. Dar nu le-ai spus ca cineva care a depus in septembrie a luat banutii?

Ba da si a zis...."se poate..":-&