PDA

Versiunea completa : HELP!!! depuneri in banca, cont de economii etc

frederika
25.01.2008, 21:48:40
Dragele mele ,am o mare dilema la care sper sa primesc un raspuns de la voi.Am si eu cateva mii de euro si e clar ca investitia lor in ceva e cea mai buna alegere....si voi ati face la fel nu ? Pana apare acel,,ceva,, sa imi convina ,as vrea sa ii depun in banca.Cine ma poate sfatui ? Cunoaste cineva o banca din Iasi unde sa aiba o dobanda mai marisoara dar totodata de incredere pt ca ar putea ramane acolo o perioada indelungata, timp in care as putea profita de dobanda lor.
va pup ^:)^

frederika
27.01.2008, 14:03:17
chiar nimeni nu poate sa ma ajute cu un raspuns ?:-< nimeni nu si.a pus economiile in banca ?:(

finica
28.01.2008, 07:23:48
chiar nimeni nu poate sa ma ajute cu un raspuns ?:-< nimeni nu si.a pus economiile in banca ?:(
La ce dobânzi "uriașe" oferă băncile în ziua de azi la depozite ... mai că nu-ți mai vine să depui banii acolo, ci să-i investești direct în ceva (funcție de suma disponibilă). Nu se cunoaște aproape deloc creșterea sumei datorate dobânzii ... eu una, nu i-aș depune la bancă, ci i-aș investi ...

madalinabul
28.01.2008, 13:32:44
din cate stiu cea mai mare dobanda o are banca transilvania iar apoi urmeaza bcr

frederika
30.01.2008, 01:30:39
multumesc fetelor f mult ...sa ii investesc e mai greu acum fiindca nu am o suma f mare ..dar ma gandeam ca in momentul in care apare vreo ocazie de investitie (pont sa zic asa )ii voi retrage ,insa pana atunci ...habar nu am ...voi vedea...nu e f simplu ...din pacate .Simplu era daca aveam vreo 50 mii euro ...:))

sun_b3am_pink
30.01.2008, 01:38:10
:[email protected] Eu zic sa faci un act caritabil si sa ii donezi bisericii si sunt sigura ca este cea mai buna investitie stii ca este vorba aia "Dai putzin si primesti inzecit" iar zambetele oamenilor te vor satisface mai mult decat orice investitie.L-)

Green_Eyes
30.01.2008, 11:14:40
:[email protected] Eu zic sa faci un act caritabil si sa ii donezi bisericii si sunt sigura ca este cea mai buna investitie stii ca este vorba aia "Dai putzin si primesti inzecit" iar zambetele oamenilor te vor satisface mai mult decat orice investitie.L-)

:-":-":-":-":-"

nicoleta
30.01.2008, 12:57:36
Nu zice nimeni sa nu facem acte caritabile dar totusi .....!!!!!

AnaM
30.01.2008, 15:32:05
Dobanda e negociabila la toate bancile, in functie de suma pe care doresti sa o depui si de perioada de timp pe care ii lasi in banca. Foarte flexibil este BRD-ul din acest punct de vedere... Dar, din pacate, ratele de dobanzi nu le stiu, dar le-ai putea afla uitandu-te pe site-urile bancilor.

CristinaMM
30.01.2008, 15:38:53
multumesc fetelor f mult ...sa ii investesc e mai greu acum fiindca nu am o suma f mare ..dar ma gandeam ca in momentul in care apare vreo ocazie de investitie (pont sa zic asa )ii voi retrage ,insa pana atunci ...habar nu am ...voi vedea...nu e f simplu ...din pacate .Simplu era daca aveam vreo 50 mii euro ...:))

Intereseaza-te cat e un teren in zona. Poate gasesti o bucata de pamant intr-o zona pitoreasca, pe care ai putea sa-l revinzi apoi. Deocamdata in Romania investitiile imobiliare sunt cele mai profitabile.

adinac_ro
30.01.2008, 18:21:43
Eu aparte de sotul meu si de cheltuielile casei mi-am strans niste banuti. M-am zvarcolit unde si cum sa-i depun si sa am motivatie sa strang in fiecare luna, sa nu fiu tentata sa ii cheltui si nnn motive.
Am inceput sa ma interesez,dar la modul general. Dobanzile sunt mici , iar economiile mele nesemnificative oricum. Cu ce nu ma puteam adapta eu era ca trebuia sa stabilesc un termen in care sa garantez ca nu ii scot caci pierdeam dobanda si plateam si penalizari.M-am lasat pagubasa si ii tin in casa in portofelul cel vechi si urat si nefolositor.E vb de o suma miiiiiica deci nu te ajuta cu nimic "povestea" mea, dar daca te ajuta cu ceva noi ca familie lucram cu raiffeisen.

frederika
31.01.2008, 00:52:07
povestea fiecarei miresici in parte e interesanta .Eu una mai astept ..inca nu stiu ce voi sa face ..in ce voi sa investesti ...a mai crescut si euro rau de tot in ultimul timp ...iar in ceea ce prieveste donatia la o biserica ,ar fi chiar culmea la cat am muncit pt ei .Am un apartament cu o camera ,dar cum vreau sa fac si un copil e cam greu de crescut acolo ,mi.ar trebui vreo trei camere sa simt ca traiesc si eu decent si sa nu ma ma mai mut ca si cu cortul ..mereu ...:))

biutzaxx
18.04.2008, 11:43:06
Dragele mele ,am o mare dilema la care sper sa primesc un raspuns de la voi.Am si eu cateva mii de euro si e clar ca investitia lor in ceva e cea mai buna alegere....si voi ati face la fel nu ? Pana apare acel,,ceva,, sa imi convina ,as vrea sa ii depun in banca.Cine ma poate sfatui ? Cunoaste cineva o banca din Iasi unde sa aiba o dobanda mai marisoara dar totodata de incredere pt ca ar putea ramane acolo o perioada indelungata, timp in care as putea profita de dobanda lor.

Sotul meu a pus economiile lui, inainte de nunta, la Banca Transilvania, au o dobanda frumusica si si-a facut si un card ca cica daca are nevoie urgenta de bani, poate scoate din contul acela fara sa i se opreasca dobanda.. ceva de genu asta am inteles ..si poate pune banii la loc in completare sau dobanda se calculeaza in continuare cu ce a mai ramas in cont

contul lui acu nu mai este, sa "dizolvat " cand ne-am luat apartamentul, dar luna asta mergem tot acolo si ne deschidem cont pe numele nostru, sa fim amandoi beneficiari

otilix
14.05.2008, 10:29:17
eu am avut o vreme niste banuti depusi la libra bank. aveau cea mai buna dobanda, cimision 0 la prima retragere la termen si cum spunea si o alta miresica, dobanda am negociat-o. adica am primit ceva in plus. cel mai usor e sa te uiti pe website-urile bancilor pe care le iei in calcul si vei decide singura. suucces!:)

cinderella
14.05.2008, 14:20:35
povestea fiecarei miresici in parte e interesanta .Eu una mai astept ..inca nu stiu ce voi sa face ..in ce voi sa investesti ...a mai crescut si euro rau de tot in ultimul timp ...iar in ceea ce prieveste donatia la o biserica ,ar fi chiar culmea la cat am muncit pt ei .Am un apartament cu o camera ,dar cum vreau sa fac si un copil e cam greu de crescut acolo ,mi.ar trebui vreo trei camere sa simt ca traiesc si eu decent si sa nu ma ma mai mut ca si cu cortul ..mereu ...:))

In Romania nu exista ING Direct? Aici e una din bancile care ofera o dobanda destul de apetisanta...mai ales pentru sume mai maricele...
Daca nu, de ce nu mergi direct la banca ta sa le ceri o parere? Poate daca afla ca te pot pierde ca si client, iti pot oferi ceva avantaje...

geta81
15.05.2008, 19:47:43
In momentul de fata la "ceva" economii peste 1000 ron poti sa apelezi la Transilvania, recent am discutat cu o colega de scoala care lucreaza acolo si mi s-a parut ok. Nu se percep comisioane de depunere, ridicare numerar, administrare cont, intretinere ca si la Ing (ultimele 3 sunt la Ing). Se retine un impozit de 16% pe dobanda care in comparatie cu comisioanele de intretinere si administrare ale celeilalte banci pot sa zic ca este undeva la o treime din suma...

ayana2010
16.05.2008, 14:25:17
daca ai cateva mii de euro bune ti-as recomanda sa-i investesti intr-un pamant :D
daca nu, poti sa pui o parte la banca, o parte s-o investesti in fonduri mutuale...
sunt o groaza de posibilitati :D

corinuta
07.08.2009, 12:21:46
Miresici, am nevoie de un sfat, de la cele care ati trecut prin asta sau de la miresici care lucreaza in mediul bancar..Situatia e cam asa: avem o mica suma de bani, in lei, si ne gandim sa-i depunem in banca pt ca nu se stie cand ne trebuiesc...insa sunt atatea tipuri de depuneri, la termen, fara termen, capitalizare etc etc de ne-au ametit de cap#-o#-o#-osi as vrea sa-mi dati un sfat, ce ni s-ar potrivi, as vrea un cont cu capitalizare, ideea e ca nu vreau sa fie la termen, sa putem scoate cand vrem bani, eventual sa mai depunem, fara sa pierdem dobanda..deci, voi ce spuneti sa alegem??? Si daca stiti si o banca cu oferte bunicele...astept pareri pls pls[-o<[-o<[-o<

Va pup!:*

PISI_LUMI
07.08.2009, 13:08:20
Miresici, am nevoie de un sfat, de la cele care ati trecut prin asta sau de la miresici care lucreaza in mediul bancar..Situatia e cam asa: avem o mica suma de bani, in lei, si ne gandim sa-i depunem in banca pt ca nu se stie cand ne trebuiesc...insa sunt atatea tipuri de depuneri, la termen, fara termen, capitalizare etc etc de ne-au ametit de cap#-o#-o#-osi as vrea sa-mi dati un sfat, ce ni s-ar potrivi, as vrea un cont cu capitalizare, ideea e ca nu vreau sa fie la termen, sa putem scoate cand vrem bani, eventual sa mai depunem, fara sa pierdem dobanda..deci, voi ce spuneti sa alegem??? Si daca stiti si o banca cu oferte bunicele...astept pareri pls pls[-o<[-o<[-o<

Buna,

Pot sa-ti dau un sfat, fati un card la ING, au dobanda la contul curent, poti depune bani oricand, la bancomatele lor, si poti sa scoti oricand.

Daca vrei poti sa-ti faci singura depozit de la calculatorul pe care il au langa bancomat in orice office. Da o fuga si intreaba la ei, pentru mai multe detalii.

Bafta. In rest toate depozitele sant la termen, si dobanda nu difera cu mult, dar daca vrei sa umbli la ei pierzi toata dobanda.

compact
07.08.2009, 16:01:44

daca e suma mica din punctul meu de vedere nici nu merita efortul sa faci depozit. acum vreo 2 saptamani am fost la o banca cu dobanda ~4%/an la euro si fara comisioane....si daca depuneam 1500 euro dupa o luna castigam....2.9 euro =))

cel mai bine ar fi sa mergi la 2-3 banci sa vezi ce iti spun ele :)

corinuta
09.08.2009, 11:29:05
Buna,

Pot sa-ti dau un sfat, fati un card la ING, au dobanda la contul curent, poti depune bani oricand, la bancomatele lor, si poti sa scoti oricand.

Daca vrei poti sa-ti faci singura depozit de la calculatorul pe care il au langa bancomat in orice office. Da o fuga si intreaba la ei, pentru mai multe detalii.

Bafta. In rest toate depozitele sant la termen, si dobanda nu difera cu mult, dar daca vrei sa umbli la ei pierzi toata dobanda.

Mi-a mai zis o prietena de ING, mersici mult pt sfat!:*

Crissa78
10.08.2009, 11:26:06
Mi-a mai zis o prietena de ING, mersici mult pt sfat!:*

Vezi ofertele pentru conturi de economii ale diverselor banci ;-)

geta81
11.08.2009, 22:15:56

Incearca si la banca Transilvania, eu personal am avut cont la ING si acum am doar la BT. Poti sa iti deschizi un cont curent si apoi atasat un cont de economii, cu aplicatia BT-online, ai acces oricand la banii tai, singura conditie este sa pastrezi suma minima obligatorie: 1000 Ron. Compara atat dobanzile bancilor cat si comisioanele... la BT, am avut comision deschidere cont: 3 lei si ulterior pentru BT24: 1leu pe luna, atat!

simm
05.10.2009, 21:19:07
Poti opta pentru doua variante de planuri de economii, o varianta ar fi sa depui o suma de bani intr-o banca, bani la care sa ai acces cand doresti, si cealalta varianta ar fi un plan de economii care pe langa profit sa-ti ofere si o protectie, o siguranta intr-o situatie de viata.

neyse
14.01.2010, 03:41:39
socrul meu a zis k cel mai avantajos e sa depui bani la CEC k avem si noi ceva banuti stransi insa am decis k mai bine ii tinem in casa decat sa ii depun la banca sau la CEC. k ne-am hotarat k dak se poate in fiecare luna sa punem care 100lei deoparte odata sau in mai multe transe si cum ar fi sa merg la banca sa zic vreau sa pun 10lei in cont:)) asa k cea mai avantajoasa ,,banca'' e plicul din casa:)sau direct investirea lor in ceva folositor

ioanageorgiuady
29.05.2010, 11:43:30
Ing bank e sigur

lavinuta
23.06.2010, 14:51:43
Dobanda e negociabila la toate bancile, in functie de suma pe care doresti sa o depui si de perioada de timp pe care ii lasi in banca. Foarte flexibil este BRD-ul din acest punct de vedere... Dar, din pacate, ratele de dobanzi nu le stiu, dar le-ai putea afla uitandu-te pe site-urile bancilor.

Eu zic sa iei in calcul si alte instrumente financiare..uite aici un site dragutz cu informatii: ww.e-viata.ro! succes

Interzis
27.09.2012, 11:19:17
Poti merge in fiecare zi sa depui cate 10 lei si nu iti va zice nimeni nimic. Sunt destule persoane care fac asta!
Insa daca nu ii transferi ma ideparte intr-un cont de economii nu vei castiga nimic.
Oricum dupa 1970 economisitul banilor inseaman pierderea lor. Pentru ca rata dobanzilor nu acopera rata inflatiei (cea reala, nu cea declarata) si deci ce cumperi azi cu 10 lei, la anul nu vei putea cumpara cu aceiasi 10 lei plus dobanda produsa de ei.
Exista alte variante de a "conserva" valorile financiare!