PDA

Versiunea completa : Redare luciu pt bijuterii/obiecte din materiale nepretioase/aliaje

camy86ro
03.03.2010, 14:23:42
Fetelor am nevoie de un sfat,o idee, o banuiala, orice in legatura cu reconditionarea sau redarea stralucirii unor bijuterii din material nepretios sau aliaj. Am cump un set de bijuterii de la cineva si arata uzat, s-a cam inegrit,mai bine spus! Aveti idee daca se mai poate face ceva in acest caz? Nu as vrea sa renunt la set pt ca mi-a placut enorm, de cum l-am vazut.Astept idei,merci.;)) ;)) ;))

camy86ro
05.03.2010, 07:28:52
Nu stie nimeni nimic? :(

Gremlin
10.03.2010, 12:10:27
Nu pot raspunde exact deoarece nu stiu ce fel de aliaj, dar argintul si aurul le curat perfect in functie de gradul de murdarie asa : lasate peste noapte in detergent de vase ( diluat in apa cam 50%) sau frecate cu pasta de dinti, petele : frecate cu scrum de tigara , inelele fara luciu : frecate pe partea cea mai putin abraziva de la pila multifunctionala de unghii ( aia cu 6-8 parti ) .. acum depinde foarte mult ce "aliaj" ai .. ca sa nu il patezi , dar metodele prezentate nu ar constituii nici un pericol la nici unul .

P.S. sa NU incerci otet sau chestii asemanatoare .

alecsa
11.03.2010, 00:55:45
Fetelor am nevoie de un sfat,o idee, o banuiala, orice in legatura cu reconditionarea sau redarea stralucirii unor bijuterii din material nepretios sau aliaj. Am cump un set de bijuterii de la cineva si arata uzat, s-a cam inegrit,mai bine spus! Aveti idee daca se mai poate face ceva in acest caz? Nu as vrea sa renunt la set pt ca mi-a placut enorm, de cum l-am vazut.Astept idei,merci.;)) ;)) ;))

incearca pur si simplu sa le speli cu apa si sapun de maini, apoi clatesti bine si stergi cu un prosop. fiind bijuterii fantezie, materialele din care sunt confectionate nu tin o vesnicie, de aici si pretul lor destul de mic. nu ti-as recomanda tot felul de solutii pt ca le poti distruge definitiv. mai sunt carpele acelea imbibate cu o solutie pt curatarea argintului, ai putea incerca si cu alea, poate rezolvi ceva daca materialul de la bijuuri e cat de cat de calitate.

Nikkole
11.03.2010, 01:13:37
Eu le sterg cu oxid de zinc (uz stomatologic). ;)) Sora-mea a lucrat intr-un cabinet stomatologic, si mi-a adus acest praf. Nu-mi venea a crede, dar dupa ce l-am folosit mi-am dat seama ca este bun. Folosesc pentru aur si argint...dupa ce le sterg arata ca noi. Se pune praf pe un disc demachiant sau servetel si se freaca bijuteria bine. :)

camy86ro
11.03.2010, 07:32:51
vaai fetelor ce de idei.am sa incerc sa le las in solutie de apa cu sapun sau detergent de vase prima data sa vad ce o iesi.m-am gandit si eu la solutia asta insa mi-e cam frica sa nu se faca mai urate decat erau:-s cu solutii speciale pt argint parca nu as incerca,pt ca nu cred ca materialul este de asa o buna calitate daca s-a inegrit?!a sa incerc si va anunt ce a iesit.merci de sfaturi^:)^

alinagr
11.03.2010, 09:42:27
Sotul meu a folosit zeama de lamaie sau sare de lamaie dizolvata in apa.A lasat inelele si lantisorul acolo(printre cele de argint s-a nimerit si un inel "de tabla"-eu asa le zic) si a 2a zi le-a scos perfect curate;ziceai ca atunci le cumparasem;))

camy86ro
12.03.2010, 07:32:16
am bagat ieri bijuurile in zeama de lamaie, si vreau sa vad spun ca arata ca noi.nici nu m-as fi asteptat ca zeama de lamaie sa fac minuni!!! multumesc fetelor de sfaturi si mai ales lui alinagr pt ideea cu zeama de lamaie.:* :* :*

alecsa
12.03.2010, 18:53:31
am bagat ieri bijuurile in zeama de lamaie, si vreau sa vad spun ca arata ca noi.nici nu m-as fi asteptat ca zeama de lamaie sa fac minuni!!! multumesc fetelor de sfaturi si mai ales lui alinagr pt ideea cu zeama de lamaie.:* :* :*

super tare. nu stiam de asta, o sa caut si eu zanganelele mele sa vad ce rezultat am :) stiam ca zeama de lamaie albeste, insa nu m-am gandit si la bijuurile din aliaje/alte metale

ionut_tuo
28.04.2010, 07:27:33
Sotul meu a folosit zeama de lamaie sau sare de lamaie dizolvata in apa.A lasat inelele si lantisorul acolo(printre cele de argint s-a nimerit si un inel "de tabla"-eu asa le zic) si a 2a zi le-a scos perfect curate;ziceai ca atunci le cumparasem;))
super ideea!
si inelul de tabla s-a curatat?

p.s. bun subiect

ilinca04
05.10.2013, 19:37:51
AM auzit si eu ca zeama de lamaie face minuni, nu am incercat inca dar am incercat cu periuta si cu pasta de dinti. Rezultatul este super.