PDA

Versiunea completa : Luna de miere in octombrie-noiembrie

loreley
11.04.2006, 23:00:00
Draga Silvia,
eu am tot in 14 oct. Nu ne-am gandit inca serios la luna de miere.
Dar variantele erau Tunisia sau Grecia, insa inca nu m-am documentat cum e clima in oct. in Grecia. De Tunisia am auzit numai lucruri bune. Clima e perfecta in oct.
Tu deja tzi-ai luat rochie?
Bye! [icon:g1/]

syyylviuta
Buna la toata lumea!
Am fost sambata la Targul de turism de la Romexpo, si pot sa zic ca a fost mai bine decat ma asteptam, in sensul ca au fost ,cred, toate agentiile de turism de pe piata! Am strans 2 sacose cu pliante, duminica le-am studiat, problema e ca nu prea suntem hotarati unde sa mergem.
Noi plecam in luna de miere in a doua jumatate a lui octombrie, si nu stim unde e soare si cald atunci, si nu ploua. Noi ne-am gandit la Creta, Tunisia sau Cipru. Voi stiti ceva de cum e vremea in aceste tari?
Va pup!

xania
In Grecia e super cald in octombrie! Cam pana in noiembrie poti face plaja lejer doar sa nu fie schimbari bruste ale vremii (ca am tot vazut in ultimul timp).

crisarh
12.04.2006, 23:00:00
Ce agentii de turism serioase cunoasteti? In care sa ai incredere? Am vazut pe la TV ca unii au luat plasa cu unele agenti. Voi ce recomandati?
Noi vrem sa mergem in luna de miere in Grecia, Creta, in iulie, din 24 iulie, speram sa nu fie sufocant de cald.
Si mai am o intrebare. Cei de la targ ne-au spus ca toate charterele spre Grecia pleaca sambata sau duminica, iar sambata noi avem nunta si vrem sa plecam imediat dupa, pe luni sau marti, dar nu gasim plecari in zilele astea. Voi cum procedati?
Spor la pregatiri.

loreley
14.04.2006, 23:00:00
Daca tu gasesti ceva interesant, spune-mi si mie, please. Daca in reta e OK, sunt curioasa... Poate ajung si eu pe la agentii de turism. Te pup.

syyylviuta
Eu continui sa ma documentez serios in legatura cu luna de miere, caci vreau sa iasa superb, si sa fie un loc de neuitat.
Agentii serioase sunt cele mai mari, care sunt cunoscute. Am vazut la targ o groaza de agentii la care nu m-as duce, pur si simplu pentru ca nu ii cunosc, iar acest moment din viata mea nu vreau sa fie cu surprize.
Eu am gasit oferte bune la Kartago tour, in Tunisia si au reduceri pana pe 9 mai, deci am timp sa gasesc si altceva in caz ca imi place mai mult. Noi vrem sa stam 2 saptamani, si de obicei a doua saptamana e mult mai ieftina, deci e mai rentabil! Cat despre chartere, cred ca depinde de agentie. Am vazut si chartere marti, miercuri sau joi. Noi asa vrem sa plecam, luni sau marti.
Toata lumea zice sa mentionezi ca pleci in luna de miere, dar eu cand am zis lucrul asta, mi-au intins niste brosuri cu preturi de peste 1000 de euro pe persoana, asa ca nu mai zic acest lucru. Eventual dupa cene hotaram destinatia, o sa le zic de luna de miere, poate o sa spuna ceva de reduceri.
Loreley, nu mi-am ales rochia inca. Chiar ieri eram prin centru, si am trecut pe la Salonul Gabriela, unde am probat niste rochii. Ce pot sa zic, imi plac multe modele, dar nu m-am hotarat inca. Tot zic ca mai am timp! Eu acum caut dj, fotograf si cameraman. Tu cum stai cu pregatirile?
Va pup!

syyylviuta
Am uitat sa zic ca m-am mai documentat, si intr-adevar dupa 15 octombrie e cald in Creta (este o insula mai jos de fata de Grecia), in restul Greciei nu prea mai e de plaja, cel putin sus, pe la Katerini, Thasos sau Corfu.. In Cipru iar e foarte cald, si la fel Tunisia.
Bine, stiti cum e, ca depinde de norocul pe care il ai, ca se tot schimba clima, si s-ar putea sa ploua si in aceste locuri!

any18
01.05.2006, 23:00:00
Buna,
Prima data pe forum. Data: 30 septembrie. Deci si eu voi pleca in luna cotombrie in luna de miere. Spera sa gasesc niste idei noi. Nu recomand Tunisia. Au fost prieteni. Murdar,d esi au stat la 4 stele. Miroase.
Iar Grecia, este superba insa nu suficient de cald pt mine.:zz:

andy1980
24.05.2006, 20:23:21
Buna,
Prima data pe forum. Data: 30 septembrie. Deci si eu voi pleca in luna cotombrie in luna de miere. Spera sa gasesc niste idei noi. Nu recomand Tunisia. Au fost prieteni. Murdar,d esi au stat la 4 stele. Miroase.
Iar Grecia, este superba insa nu suficient de cald pt mine.:zz:
Buna Any! Sunt perfect de acord cu tine in legatura cu Tunisia. Chiar daca in octombrie vremea ar fi buna ... e un mare risc tara asta, asa cum este si in Maroc sau Egipt. Pe langa faptul ca hotelurile nu isi respecta numarul de stele (si am auzit povesti destul de urate - cu inundatii in camere, pereti descuamati, usi daramate, mancare negatita, pui de culoare vanata la pranz... si asta la un hotel care se vroia cu pretentii) mai trebuie tinut cont de faptul ca Tunisia este o tara foarte saraca, si, la fel ca si in Turcia, in momentul in care ai iesit din hotel te deprima peisajul... Pentru 30 octombrie ai putea opta de exemplu pentru Cipru unde este superb sau o insula in Grecia unde temperaturile sunt mult mai mari decat pe continent si oricum... e mult mai romantic...
Iti doresc toate cele bune!

mam
25.05.2006, 09:07:12
buna,

doresc sa va contrazic, daca tunisia nu ar fi o tara asha de frumoasa, si o sa va pun poze aici sa vedeti si voi at kartago tours n-ar mai avea clienti si ar da faliment, nu credeti...?!? poate este o tara saraca( insa si grecia este la fel, o cunostiinta a fost anul trecut si mi-a pov cate ceva despre hoteluri, atat pers resp cat si multi altii au fost fffffff dezamagiti de hoteluri de 4 stele, mancare si conditii, peisajul insa este adevarat sublim....) iar hotelurile isi respecta nr de stele si calitatea, am o gramada de cunoastiinte care s-au dus la 4* si au fost extraordinar de incantate si ne-au recomandat destinatie si hotel... asha ca pupici si nu mai fiti asha pesimisti... va doresc tuturor luna de miere pe care o visati!

mam
25.05.2006, 09:27:51
mai multe poze...

andy1980
25.05.2006, 13:12:01
mai multe poze...
Pai normal ca pozele sunt frumoase fetelor... cum altfel sa isi faca reclama? Si Kartago Tours nu traieste din Tunisia vanduta romanilor, ei sunt agentie puternica din Ungaria unde vand multe altele... Romania e un moft pentru ei! Iar ce spui tu despre Grecia e absurd si depinde prin cine cumperi... daca iei prin cineva cum este agentia TUI, care sunt nemti si au cele mai bune preturi si o calitate de neintrecut (sunt si la noi cateva agentii care lucreaza cu ei)... stai in Grecia cat se poate de bine!
Va asigur... Grecia merita mai mult decat orice!
Iar despre Tunisia... mam, cum ziceam, sunt sigura ca o sa te simti bine, dar o sa vezi la fata locului k atunci cand iesi din hotel lucrurile nu sunt tocmai roz.
Tu pe unde ai mai fost pana acum? Ca asa o sa poti sa compari mai bine!

Va pup!

mam
25.05.2006, 13:30:39
nu sunt pozele de la kartago, nici macar nu am cumparat pachetul de la ei:P.... cine a fost in grecia a cumparat prin sun ... cu tui nu te contrazic, dar si tarifele sunt pe masura...asha ca....si cateva din hotelurile din grecia de care vb sunt si in tui.....

Pisik06
25.05.2006, 13:37:51
Fetele, daca stiti cumva agentii acre au oferte dupa 15 oct. please help! As vrea Tenerife, ce parere aveti? Chiar e o problema, pt ca chartere nu prea mai sunt in perioada aia, stiu ca o prietena de a mea s-a martitat anu trecut pe 15 oct si greu a gasit in tunisia si a fost f multumita

claudia23
25.05.2006, 20:58:07
Fetele, daca stiti cumva agentii acre au oferte dupa 15 oct. please help! As vrea Tenerife, ce parere aveti? Chiar e o problema, pt ca chartere nu prea mai sunt in perioada aia, stiu ca o prietena de a mea s-a martitat anu trecut pe 15 oct si greu a gasit in tunisia si a fost f multumita
Draga Pisik06, pana acum si eu ma simteam legata de chartere... dar anul asta plec de capul meu in spania... si stii cat ma costa? 350 euro... cu avion, cu cazare la 4* (prin TUI, nu printr-o agentie oarecare) si cu 3 mese tip bufet/zi. Anul trecut am mers si eu cu charterul, cu grupul... si mi-am dat seama ca nu e cea mai buna idee. Cand esti cu un grup trebuie sa faci ce zice majoritatea, nu pleaca autocarul sa te duca la hotel pana nu vine toata lumea... multe inconveniente de genul asta! Tu trebuie sa vezi partea pozitiva: pleci in octombrie, adica in extrasezon, cand preturile sunt mici la cazari si compenseaza cu biletul unui avion de linie. Iti garantez ca o sa fii mult mai multumita cand o sa pleci cum si cand vrei tu, cand o sa vezi ca poti sa stai 8-9 zile daca ai tu chef (nu 7 cum limiteaza charterul)...
Sa ma tii la curent! :)

Pisik06
26.05.2006, 00:11:39
Draga Pisik06, pana acum si eu ma simteam legata de chartere... dar anul asta plec de capul meu in spania... si stii cat ma costa? 350 euro... cu avion, cu cazare la 4* (prin TUI, nu printr-o agentie oarecare) si cu 3 mese tip bufet/zi. Anul trecut am mers si eu cu charterul, cu grupul... si mi-am dat seama ca nu e cea mai buna idee. Cand esti cu un grup trebuie sa faci ce zice majoritatea, nu pleaca autocarul sa te duca la hotel pana nu vine toata lumea... multe inconveniente de genul asta! Tu trebuie sa vezi partea pozitiva: pleci in octombrie, adica in extrasezon, cand preturile sunt mici la cazari si compenseaza cu biletul unui avion de linie. Iti garantez ca o sa fii mult mai multumita cand o sa pleci cum si cand vrei tu, cand o sa vezi ca poti sa stai 8-9 zile daca ai tu chef (nu 7 cum limiteaza charterul)...
Sa ma tii la curent! :)

Clau, crezi ca imi poti da si mie coordonatele agentiei cu care ai mers tu? [email protected] Chiar ma intereseaza f tare pt ca ma tem ca nimeni nu mai are oferte atunci. Mercic si astept detalii

lorelai77
30.05.2006, 08:56:49
Buna miresici, va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii legate de vacanta in luna noiembrie.Unde este cald si bine si nu exagerat de scump?

ancachiuaru
31.05.2006, 13:36:26
Portugalia

lorelai77
01.06.2006, 09:06:04
imi poti da mai multe detalii despre portugalia daca ai(agentii de turism)

merci:D

annabell
01.06.2006, 09:13:35
Egipt. Tunisia.

Bibi
06.06.2006, 15:38:45
Buna Lorelai!
Si eu am nunta tot in 4 noiembrie si aceeasi "problema" o avem si noi cu luna de miere.Agentiile deocamdata nu au nimic in perioada aia.Daca aflu ceva, te anunt si pe tine.Mai stii, poate facem aceeasi alegere!
In sfarsit mai e cineva care face nunta in noiembrie!!!Te pup

RLK
06.06.2006, 16:40:43
Eu va propun Dubaiul. De cand am fost acolo m-am indragostit de civilizatia aia. E absolut superb. M-as mai duce de vreo suta de ori.....

Bibi
07.06.2006, 09:52:35
Mersi mult!Poti sa-mi dai mai multe detalii:cam cat ar costa, cum e mancarea, mai e vreme de plaja in noiembrie...ai nevoie de viza?
Pupici

Adutza
07.06.2006, 18:01:24
Buna syyylviuta (http://www.miresici.ro/member.php?u=1692)
Si eu am nunta ca si voi pe 14 oct. Noi ne gandeam sa mergem in luna de miere undeva in Turcia in partea asiatica, Antalya ceva. Nu am gasit inca nimic convenabil sau ceva sa fie atractiv, dar mai caut.
Eu mi-am luat deja rochia de la Cocor de la Casa de moda Ioanin, va recomand sa treceti sa vedeti si pe acolo rochii. Mie una mi-au placut la nebunie.

lorelai77
08.06.2006, 08:22:16
noi vrem sa stam cam 2 sapt.,costa aprox. 1500eur/pers/ dar o sa ma duc la agentii sa ma interesez(ca sa vezi despre ce este vorba da o cautare in google cu vacante in maldive 2006, sper sa nu te imbolnavesti de ce vezi);daca vreti sa va relaxati undeva unde este liniste,soare,plaja etc cred ca este locul potrivit; vremea este super aprox. 28-30 grade

oana26
08.06.2006, 08:38:01
Buna fetelor,

Si eu am nunta tot pe 4 noiembrie dar nu am stabilit inca destinatia pentru luna de miere. Singurul lucru sigur este ca vrem undeva la soare.... :)
Pupici.

lorelai77
08.06.2006, 08:56:00
am luat cateva informatii de pe net despre maldive:
Weather: Maldives weather is generally warm and humid. Sun shines all year through. Average temperature around 29 - 32 degrees Celsius. The best time to go is between November and April. The rainy season is from May to August.
Climate: The Maldives have a hot tropical climate. There are two monsoons, the southwest from May to October and the northeast from November to April. Generally the southwest brings more wind and rain in June and July. The temperature rarely falls below 25°C (77°F). The best time to visit is November to April.
Ideal clothing: Lightweight cottons and linens throughout the year. Light waterproofs are advised during the rainy season.

Adutza
08.06.2006, 13:29:42
Fetelor sunt disperata! De doua zile caut un sejur pentru o saptamana in Turcia sau Tunisia incepand cu 16,17 octombrie. Am sunat cred ca la jumatate din agentiile de turism din Bucuresti si nu am gasit nimic. Au zis ca in perioada aia din octombrie nu mai exista nici macar curse charter pentru aceste destinatii. Eu ce ma fac unde plec in sapta-luna de miere?:((
Voi ati gasit ceva?Spuneti-mi si mie va rog!

loreley
08.06.2006, 16:53:16
Chiar asa? Nimic pt. octombrie? Pai Tunisia e Ok... stiu prieteni care au fost acolo in oct. in luna de miere si este bine. Probabil trebuie sa mai asteptam pt. ofertele din octombrie. Nici eu nu am gasit mare lucru. La un mment dat chiar ma gandeam sa fac luna de miere inainte, cred ca ar fi mai simplu dpdv al ofertelor.
Bye!

Adutza
09.06.2006, 10:43:42
Azi merg in oras sa mai caut niste oferte la agentii de turim. Nu doar prin telefon, sa ma vada si face to face ca sa nu zica cum ca nu sunt extraodrinar de interesata. Va scriu diseara detaliile daca gasesc ceva.
Pupici

mam
09.06.2006, 10:52:00
buna! daca te intereseaza in mod special tunisia, iti pot da un link de la o agentie in mesaj privat

Adutza
10.06.2006, 10:52:16
Te-as ruga daca poti sa imi trimiti linkul. Pe mine ma intereseaza si Turcia si Tunisia. Multumesc!

syyylviuta
12.06.2006, 17:11:34
Buna fetelor, de cand n-am mai trecut pe aici, vad ca s-au inmultit mesajele! Eu acum sunt in sesiune asa ca nu prea mai am timp pentru organizat in aceasta perioada...
In primul rand, vreau sa va zic ca eu am fost in Tunisia acum cativa ani, si a fost o vacanta de vis, iar hotelul nu avea foarte multe stele! Oamenii sunt foarte amabili si prietenosi, iar hotelul a fost curat, si mancarea foarte buna, variata si indestulatoare! Eu am fost la Hammamet, nu stiu despre alte orase. Dar din cauza ca am mai mers in Tunisia, nu vreau sa o aleg ca destinatie pentru luna de miere, vreau sa fie ceva nou pt amandoi.
Si eu tot la Tenerife m-am gandit, sau Cipru, caci am inteles ca in Turcia sau Grecia nu mai e cald in a doua jumatate a lui octombrie, sau, oricum nu de plaja.
Cat despre chartere, vreau sa va zic ca la toate agentiile la care am intrebat, se uitau la mine ca la o ciudata, cum de vreau sa plec in concediu dupa 15 octombrie!? Atunci incepe scoala, si nu mai pleaca nimeni (de parca as avea copii, si chiar daca as avea, ce ii doare pe ei???) Chiar unul a avut tupeul sa imi zica, ca cine se marita in octombrie??? In concluzie, am gasit o doamna draguta , si care mi-a gasit un charter spre Tenerife, care ar pleca pe 20 oct si se intoarce pe 4 nov, din Budapesta. Se pare ca din Budapesta pleaca mult mai multe chartere, si mai ieftine.
Acestea au fost aventurile mele. Succes!

lavi_GSM
12.07.2006, 15:43:29
am citit ca in Palma de Mallorca este vreme frumoasa tot anul.Oferte pentru Spania am gasit la paralela 45 si au preturi bune zic eu...........inca mai caut.De Grecia stiu ca e vreme prea stralucita in octombrie dar ........cine stie........oricum cele mai faine peisaje le-am vazut in ofertele cu insulele Maldive dar si pretul este pe masura.Ce sa mai zic??oriunde ati merge sper sa fie frumos

ryanaro
12.07.2006, 17:03:32
maldiiiiveeeee. aaaaaah! :-<

vivianad
08.08.2006, 09:07:33
buna! daca te intereseaza in mod special tunisia, iti pot da un link de la o agentie in mesaj privat
Te rog mult daca poti sa-mi dai informatii despre luna ta de miere, am inteles ca ai fost in Tunisia si sunt curioasa cat te-a costat, conditii....etc detalii
Mersi

mam
08.08.2006, 09:16:50
da, am fost in tunisia, am pus si cateva poze in acest topic. A fost f frumos, am fost la un hotel de 4* cu all inclusive, un hotel mai "rustic" in sensul tunisian rustic. am platit 399 E/ persoana sejur (insa acu am vazut ca e cam 6-700E la hotelul unde am fost noi). conditiile au fost f bune, mancare multa si f buna, f diversificata, nu mancai 2 zile la rand acelasi lucru, multe fructe si prajituri, sucuri la discretie, apa, cafea, orice vroiai. aveau teren de tenis, ping pong, piscina imensa (mi-e dor de piscina aia :(( ) in aer liber si una acoperita, volei pe plaja, etc f multe activitati...insa noi am preferat sa mai iesim si sa vizitam si alte orase si sa mergem in croaziera, nu am stat numa la hotel. Noi am fost in Yasmine hammamet, insa am inteles ca insula djerba e superba! cam atat pot sa iti zic, daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere! pupici, mam

vivianad
08.08.2006, 09:25:11
da, am fost in tunisia, am pus si cateva poze in acest topic. A fost f frumos, am fost la un hotel de 4* cu all inclusive, un hotel mai "rustic" in sensul tunisian rustic. am platit 399 E/ persoana sejur (insa acu am vazut ca e cam 6-700E la hotelul unde am fost noi). conditiile au fost f bune, mancare multa si f buna, f diversificata, nu mancai 2 zile la rand acelasi lucru, multe fructe si prajituri, sucuri la discretie, apa, cafea, orice vroiai. aveau teren de tenis, ping pong, piscina imensa (mi-e dor de piscina aia :(( ) in aer liber si una acoperita, volei pe plaja, etc f multe activitati...insa noi am preferat sa mai iesim si sa vizitam si alte orase si sa mergem in croaziera, nu am stat numa la hotel. Noi am fost in Yasmine hammamet, insa am inteles ca insula djerba e superba! cam atat pot sa iti zic, daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere! pupici, mam
Ati fost cu avionul?...si crezi ca la sf. lu sept sau inceputul lui oct mai e vreme de plaja?Si daca poti sa-mi spui agentia....plzzzzzzz
Mersi mult pupici

mam
08.08.2006, 09:32:43
da, cu charter. stai linistita, la ei lunile de vara sunt iunie-sept, sigur o sa fie cald si frumos si la sf lui sept, inceputul lui oct. Noi am mers cu www.kusadasi.ro, dar poti sa te uiti si la www.kartagotours.ro de oferte, kartago sunt specializati pe tunisia si au mai multe oferte. pupici si sa imi zici ce ai rezolvat! Ana

tzitzi11
24.08.2006, 22:10:42
Si noi avem nunta tot in noiembrie si ne-am hotarat sa mergem in Mexic - Cancun. Am auzit ca vremea e numai buna de plaja in noiembrie.
Ceea ce m-a convins pe mine sa merg acolo este apa de culoarea turcoazului, Cancun avand deschidere la Marea Caraibelor, si desigur o alta civilizatie.
Abia astept;)
Si e cam timpul sa vedem ofertele si sa dam avans.

Bafta la cautari:*

andya
25.08.2006, 13:07:42
Din pacate noi nu dispunem de atatia bani ca sa plecam la soare. Avem nunta pe 4 noiembrie. Am fi vrut in Tunisia, dar nu ma indur sa dau atatia bani...noi chiar vrem sa facem credit pt casa cat de repede se poate. Daca mi-as fi permis, cred ca as fi plecat in Tunisia...multe lume mi-a recomandat-o. Noi pana la urma o sa mergem cateva zile la munte si poate cand om avea bani dam o fuga pana la vecini (greci, bulgari) la plaja.

nico85
28.08.2006, 08:39:17
buna.si eu am nunta tot in noiembrie si ne-am hotarat sa ne petrecem luna de miere la munte.noua ne place mai retras asa,nu prea aglomeratsi o sa mergem la tusnad o saptamana dupa care o saptamana o s-o petrecem prin moldova pe la manastiri,sovata,vatra dornei,castelul dracula si acasa.si noi initial vroiam sa mergem in tunisia dar am renuntat pt moment(mie imi place mai mult muntele).va pup pe toate:*

andya
28.08.2006, 10:55:50
buna.si eu am nunta tot in noiembrie si ne-am hotarat sa ne petrecem luna de miere la munte.noua ne place mai retras asa,nu prea aglomeratsi o sa mergem la tusnad o saptamana dupa care o saptamana o s-o petrecem prin moldova pe la manastiri,sovata,vatra dornei,castelul dracula si acasa.si noi initial vroiam sa mergem in tunisia dar am renuntat pt moment(mie imi place mai mult muntele).va pup pe toate:*

Pai poate plecam impreuna :D... Cum e la Tusnad? N-am fost niciodata. Chiar ma gandeam ca nu stiu unde as vrea sa merg la munte. Eu nu sunt o iubitoare de munte, imi place mai mult marea...dar in noiembrie e posibil sa fie si inghetzata. :) Daca mai aveti idei de locuri "romantice" la munte, le astept cu placere.

nico85
28.08.2006, 13:35:16
Pai poate plecam impreuna :D... Cum e la Tusnad? N-am fost niciodata. Chiar ma gandeam ca nu stiu unde as vrea sa merg la munte. Eu nu sunt o iubitoare de munte, imi place mai mult marea...dar in noiembrie e posibil sa fie si inghetzata. :) Daca mai aveti idei de locuri "romantice" la munte, le astept cu placere.
nici eu nu am ami fost la tusnad dar am luat niste pliante de la agentia de turism si ne-am indragostit la prima vedere.pe langa faptul ca e super zona,hotelul "olt"are o super oferta:cazare gratuita pt mireasa(6 nopti).deci...hotelul are si piscina interioara...avem ce face si daca e urat afara(oricum aveam:)) )

ancaneacsu
29.08.2006, 08:13:21

am scris despre locuri romantice la munte la "luna de miere in romania"...
eu am fost acum vreo 2 ani la tusnad si sincer nu mai e ce era cand eram mici...in primul rand ca drumul e f prost...lacul sf ana din zona nu mai e atat de ingrijit...una peste alta pe mine nu m-a dat peste cap....
dar, mi-a placut f mult la cheile gradistei, aproape de bran,....am pus si niste poze...sunt atatea locuri romantice la munte...ca nu le poti enumera...
mie una si in apuseni mi se pare misto....:)

Bibi
29.08.2006, 10:31:34
Din pacate noi nu dispunem de atatia bani ca sa plecam la soare. Avem nunta pe 4 noiembrie. Am fi vrut in Tunisia, dar nu ma indur sa dau atatia bani...noi chiar vrem sa facem credit pt casa cat de repede se poate. Daca mi-as fi permis, cred ca as fi plecat in Tunisia...multe lume mi-a recomandat-o. Noi pana la urma o sa mergem cateva zile la munte si poate cand om avea bani dam o fuga pana la vecini (greci, bulgari) la plaja.

Si noi avem nunta tot in 4noi.si ne gandim serios sa plecam in Tunisia, dar inca nu ne-am hotarat unde anume! Ce recomandari ai primit pentru Tunisia? Mai este vreme de plaja? Am gasit o oferta buna, in Sousse, in centrul statiunii, hotel pe plaja, cu piscina, cu demipensiune, la 3***, 199E +taxele de aeroport in jur la 100E. Am vazut poze si e super fain!

lorelai77
06.09.2006, 22:06:27
in luna noiembrie nu este vreme de plaja in Tunisia,Malta,Grecia,Bulgaria;
vreme de plaja in nov. este in Dubai,Egipt,Oceanul Indian

andya
06.09.2006, 23:15:31
in luna noiembrie nu este vreme de plaja in Tunisia,Malta,Grecia,Bulgaria;
vreme de plaja in nov. este in Dubai,Egipt,Oceanul Indian

In Tunisia e vreme de plaja tot timpul...am pile la agentii de turism ...si stiu ca eu imi doresc mult la mare si la caldurica...de asta mi-au si recomandat Tunisia in noiembrie.

lorelai77
16.09.2006, 17:00:22
am avut un catalog de la bestreisen unde scria temperatura din timpul anului,undeva in jur de 20 grade in luna nov, de aceea am zis ca este c-am frig

vio
21.09.2006, 16:27:31
Si noi am vrea sa mergem in tunisia. poti sa ne zici un pret Total pt luna de miere? (adica toti bani e care ati avut nevoie inclusiv excursii,mancare , bilete,etc) Merci

agera
21.09.2006, 16:51:35
Fetelor..nu va mai speriati atat de Tunisia!! este o tara f frumoasa si mult mai curata decat multe alte tari arabe!! Oamenii sunt dragutzi si ce mi s-a parut mie fain este faptul ca te poti intelege cu localnicii in franceza. Si batranul cersetor de la coltul strazii te poate ajuta daca ai ratacit drumul....
Eu am inspectat toate hotelurile din oferta Kartago..sau majoritatea lor
Am vazut hoteluri de 4* si 5* care nu se pot compara cu suratele lor europene.... foarte mult fast si lux....dar am vazut si unele mai slabutze.
Sunt hoteluri si hoteluri...in toata lumea asta..nu numai in Tunisia, Maroc, Egipt..aceleasi tzepe le poti lua in toata Mediterana: Grecia, Turcia, Spania
Sunt hoteluri de 4* carora le dai 5* si hoteluri de 5* carora le dai 3*
In general cele mai recomandate sunt cele care apartin unui lant hotelier, pentru ca vor incerca sa-si mentina "brand"ul dar si aici pot sa apara surprize (ex in Corfu hotelurile de lant sunt foaret vechi si necesita renovari). De aceea intotdeauna este bine sa discutati cu agentul de turism care a vazut aceste hoteluri. El va va spune parerea sa obiectiva pt ca in fond nici lui nu-i convine sa se intoarca turistul si sa-i faca scandal.
In general agentiile mari de turism care se respecta, isi trimit agentii sa inspecteze hotelurile pe care le vind (in special pe cele din oferta charter).

SFAT: daca sunteti pretentiosi nu cumparati hoteluri la oferte speciale decat daca sunt hoteluri de 5* si asteptati-va la mai putin. E mai bine sa fii placut surprins. In general ofertele speciale se fac pt persoanele care urmaresc minim de confort..nu pentru luna de miere ...de multe ori insa si acele persoane au asteptari mult mai ridicate decat sustin la inceput.

Cineva sustinea ca ofertele de luna de miere pe care le-a vazut incepeau de la 1.000 EUR si de aceea miresica respectiva omite sa mai spuna agentiilor de turism ca merge in luna de miere.
Cu siguranta ca acele oferte au fost concepute pentru destinatii/hoteluri luxoase unde sa te simti ca in rai..si nu hoteluri obisnuite. Este vorba despre cele mai romantice si exclusiviste locatii dintr-o anumita destinatie. In plus se ofereau multe servicii suplimentare (cina romantica, plimbari cu barca, etc) pe care hotelurile obisnuite nu au cum sa le ofere. Deci asta nu inseamna ca daca vrei sa mergi in luna de miere intr-un hotel obisnuit, trebuie sa te ascunzi..dar sa nu te astepti la mari reduceri..ci poate la cateva servicii suplimentare din partea "casei" : un buchet de flori, o sticla de vin la sosire, o calatorie in clasa business pe cursa charter, ceva ce sta in puterea agentiei de turism..si care nu este foarte mult.

mam
21.09.2006, 19:21:21
Si noi am vrea sa mergem in tunisia. poti sa ne zici un pret Total pt luna de miere? (adica toti bani e care ati avut nevoie inclusiv excursii,mancare , bilete,etc) Merci

in total am cheltuit in jur de 1500E...460 cazare, mancare, transport, taxe, restul pe acolo excursii, etc. Acum depinde si de perioada in care pleci, noi am mers in "extrasezon" ca sa zic asha, la acelasi hotel in "sezon" era in jur de 700E de persoana fara taxe...

kara
25.09.2006, 23:14:34
buna fetelor.
eu pe 11 octombrie plec in egipt. a mai fost cineva acolo? eu am vb cu niste prieteni si au zis ca este f frumos. ce parere aveti ?
pupici

tweety82
25.09.2006, 23:21:14
buna fetelor.
eu pe 11 octombrie plec in egipt. a mai fost cineva acolo? eu am vb cu niste prieteni si au zis ca este f frumos. ce parere aveti ?
pupici

Vezi ca in link-ul de mai jos a scris o fata de egipt
Drum bun si distractie placuta ;-)

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=102&page=32

agera
26.09.2006, 12:33:57
buna fetelor.
pupici
Eu am scris despre Egipt pe topicul Luna de miere.L-)

lakra_c
14.03.2007, 10:29:18
eu voi pleca in luna de miere la inceputul lui octombrie. unde as putea merge astfel incat sa fie soare , sa fie caldura astfel incat sa lenevim muuuult timp pe plaja si sa ne balacim in mare sau piscina;-). astept recomandari!

calina
14.03.2007, 12:12:56
eu voi pleca in luna de miere la inceputul lui octombrie. unde as putea merge astfel incat sa fie soare , sa fie caldura astfel incat sa lenevim muuuult timp pe plaja si sa ne balacim in mare sau piscina;-). astept recomandari!

Republica Dominicana.
De Tunisia s-a tot vorbit, in octombrie este f bine acolo.
In principal in insule, in Turcia sau Grecia sau Italia e deja frig.

lakra_c
14.03.2007, 12:19:50
Republica Dominicana.
deci sa inteleg ca in Tenerife nu mai merge...va fi anotimp ploios

lavi_GSM
16.03.2007, 09:23:26
Vin si eu cu detalii despre luna de miere!!!Am plecat in 11 octombrie in Tunisia.Am cautat pe google care este agentia cu cele mei multe oferte si am gasit Z tour din Cluj napoca.Cu ei am si plecat charter Cluj napoca -Tunisia zbor cu avionul 2 ore jumate.Am ajuns noaptea la 1 in Tunisia si afara erau 21 de grade ff cald.si placut>Am stat in statiunea Sousse hotel Riadh Palms ne-a incantat,desi am auzit ca cea mai buna alegere ar fii statiunea Hammamet.Am prins super vreme plaja curata nisipul fin ca laptele praf apa cristalina cu sezlong si prosop pt fiecare persoana,piscina deschisa cu apa super curata si albastra iar de hotel si servicii nu am cuvinte...camera cu vedere la mare ,din pat vedeam marea camera curata ,nu super luxoasa dar curata si primitoare cu televizor si balcon baie cu cada si apa calda tot timpul prosoape schimbate zilnic ca sa nu mai vorbim ca tot hotelul camerele baile prosoapele miroseau a iasomie.De la noi de pe terasa se vedea marea palmierii piscina si de cate ori ieseam pe terasa imi parea rau ca nu sunt fumatoare deoarece ma incanta sa imi beau cafeaua pe scaun in balcon dimineata devreme si cred eu ca o tigara ar fii mers de minunehttp://www.miresici.ro/images/icons/icon7.gifMancare am avut bufet suedez cu 3 mese pe zi credeti-ma ca la fiecare masa mancam ingrozitor de mult drept dovada am venit acasa cu 3 kg in plus si eu si sotul meu:"> Erau extraordinar de multe mancaruri la o singura masa nu styiu cate feluri de carne nu stiu cate feluri de salatae crude prajituri dimineata lapte ceai budinca omleta gris cu lapte dulceata cam tot ce s-ar putea servi la un mic dejun salatele erau prezente tot timpul la amiaz multe feluri de paste fripturi sosusri branza erau ff multe.La o masa m-am decis sa merg cu farfuria sa imi pun cate putin din fiecare fel macar sa le gust dar nu am reusit sa manac .Iar prajituri si inghetata......bauturi la discretie bere votka sucuri coktailuri cafea etc.Vreme de plaja am avut din plin erau pana la 25 de grade ziua.Mie mi-a placut ff mult oameni calzi si primitori care stiu s faca turism .Biletul ne-a costat 390 de euro de persoana plus ceva taxe aproximativ 1 milion 500 si am mai cheltuit pe cadouri si suvenirurI.in fiecare seara aveam cate un spectacol organizat .
Ce mai vreau sa mentionez pt acele dintre voi care aleg ca destinatie tari africane va sfatuiesc sa intrebati la medicul de familie deoarece inainte de a calatori in astfel de tari trebuiesc facute unele vaccinuri pt prevenirea maladiilor si a altor boli specifice transmise de tantari si alte vietati care la noi nu se tarateaza.Noi nu ne-am facut nu am avut probleme pt ca nu am iesit din hotel ff mult dar am vazut reportaje infricosatoare pe Discovery daca ar fii sa mai merg mi-as face in mod sigur vaccinul.
De real ajutor ne-a fost siteul www.tripadvisor.com (http://www.tripadvisor.com) unde am gasit hotelul recomandat de agentie am gasit conditiile climatice despere tunisia plus obiective turistice pe acest site gasiti despre fiecre tara in parte.
Sper ca v-am fost de ajutor!!!!

lavi_GSM
16.03.2007, 09:28:04
destinatii exotice am gasit si noi dar biletul sarea de 1 de euro de persoana doar cu mic dejun si ni s-a parut cam scumpicel pt bugetul nostru.In plus in octombrie nu prea gasesti chartere.

lakra_c
01.04.2007, 07:52:58
fetelor stiti cumva cum este in Madeira , Estoril sau alte insule din Portugalia in luna octombrie? m-am uitat putin pe site-uri si sunt incantata , dar vreau sa stiu daca se poate face baie in mare in acea perioada. a fost cineva? ce stiti?

crys_mia
29.06.2007, 08:32:35
Buna miresicilor.

Este prima oara cand scriu pe acest forum si sunt si eu o viitoare miresica. Am inca o gramada de probleme nerezolvate pentru nunta, dar timp inca mai este pana in septembrie. Ceea ce vreau eu sa va intreb este sa imi dati o sugestie de locatie de luna de miere, avand in vedere ca noi vom merge in luna de miere la inceputul lunii octombrie. Am vrea o zona insorita, relaxanta, poate stiti si hoteluri, agentii de turism...
Multumesc frumos si casa de piatra tuturor.

Alessiacorinna
29.06.2007, 11:27:31
Pot sa iti spun ca daca vrei mare...soare...Tenerife este o insula care are tot timpul anului intre 25 si 29 de grade...i se spune insula primaverii vesnice...acolo nu ploua...e tot timpul cald...hotelurile sunt luxoase, serviciile pe masura...preturi ca pentru 4 stele...sunt multe agentii care vand bilete acolo!! te pup si sper sa ai o luna de miere asa cum iti doresti!!

crys_mia
29.06.2007, 15:53:01
Pot sa iti spun ca daca vrei mare...soare...Tenerife este o insula care are tot timpul anului intre 25 si 29 de grade...i se spune insula primaverii vesnice...acolo nu ploua...e tot timpul cald...hotelurile sunt luxoase, serviciile pe masura...preturi ca pentru 4 stele...sunt multe agentii care vand bilete acolo!! te pup si sper sa ai o luna de miere asa cum iti doresti!!

Multumesc frumos. Pana acum si agentiile de voiaj cam asta mi-au spus insa costa biletul de avion plus taxele de aeroport aproape cat tot sejurul acolo. Ai ceva experienta cu ceva agentii de turism: Placute, mai putin placute, sa stiu de cine sa ma feresc.:*

felicia_cinca
12.07.2007, 14:05:46
eu am fost in luna de miere in aprilie,tot extrasezon,in TenerifeCred ca aici gasesti cam tot ce vrei tu pt luna de miere.Eu si sotul meu am fost ffff incantati,servicii deosebite.
noi ne-am luat bilete prin agentia Carpe diem Travel,iti dau si un nr de tel:021.314.24.64.
Daca doresti mai multe informatii,nu ezita sa-mi ceri!!!
Incerc sa atasez si cateva poze din Tenerife...

crys_mia
12.07.2007, 15:36:50
eu am fost in luna de miere in aprilie,tot extrasezon,in TenerifeCred ca aici gasesti cam tot ce vrei tu pt luna de miere.Eu si sotul meu am fost ffff incantati,servicii deosebite.
noi ne-am luat bilete prin agentia Carpe diem Travel,iti dau si un nr de tel:021.314.24.64.
Daca doresti mai multe informatii,nu ezita sa-mi ceri!!!
Incerc sa atasez si cateva poze din Tenerife...

Multumesc mult de tot.

Te rog mult imi spui te rog cam la cat ati ajuns cu cheltuielile pentru amandoi, pentru ca singurul impediment ar fi ca sejurul acolo costa cam cat biletul de avion.
Merci mult.

crys_mia
12.07.2007, 15:40:19
M-am mai gandit si la Tunisia. A fost cineva in Tunisia? Merita sa mergem in octombrie in Tunisia. Cu ce agentie de turism ati fost?
Multumesc inca o data.
Pupicei :* :* :*

teutzi
12.07.2007, 16:13:12
Si eu voi pleca in luna de miere in octombrie, m-am gandit la Grecia, mai precis insula Rodos, agentia Europa Travel are zbururi charter sper Rodos si la inceputul lui octombrie... Am inteles ca e ok vremea in octombrie pe insula

crys_mia
13.07.2007, 07:19:36
Si eu voi pleca in luna de miere in octombrie, m-am gandit la Grecia, mai precis insula Rodos, agentia Europa Travel are zbururi charter sper Rodos si la inceputul lui octombrie... Am inteles ca e ok vremea in octombrie pe insula

Cam toate cursele charter pe care le-am vazut spre Grecia sunt cel mult pana in 3 octombrie, iar eu voi pleca undeva pe 8-9. Oricum merci de idee. E pretioasa informatia si cu agentia de voiaj.
Casa de piatra si o nunta frumoasa!!!

aury
18.07.2007, 09:13:31
Buna miresicilor.

Este prima oara cand scriu pe acest forum si sunt si eu o viitoare miresica. Am inca o gramada de probleme nerezolvate pentru nunta, dar timp inca mai este pana in septembrie. Ceea ce vreau eu sa va intreb este sa imi dati o sugestie de locatie de luna de miere, avand in vedere ca noi vom merge in luna de miere la inceputul lunii octombrie. Am vrea o zona insorita, relaxanta, poate stiti si hoteluri, agentii de turism...
Multumesc frumos si casa de piatra tuturor.
Data nuntii mele este aceeasi cu a ta.Pt luna de miere mi-am dorit intotdeauna Grecia,inceputul lui octombrie.insa as vrea si eu cateva recomndari,preturi...Sunt in urma mult cu pregatirile .Asta e ....ma urnesc cam greu .
te pupik,spor la pregatiri!

irinacostea
18.07.2007, 11:27:05
Eu am rezervat sejur prin Jinfo tours. Tot in octombrie plecam, pe 10 mai exact. Am achitat deja biletele de avion si mai avem sejurul pr-zis de platit. In Palma de Mallorca. Daca vrei sa iti dau detalii despre agentie sa imi dai PM.
Te pup!

otisor83
22.07.2007, 14:44:49
Eu am rezervat sejur prin Jinfo tours. Tot in octombrie plecam, pe 10 mai exact. Am achitat deja biletele de avion si mai avem sejurul pr-zis de platit. In Palma de Mallorca. Daca vrei sa iti dau detalii despre agentie sa imi dai PM.
Te pup!

Irina, pe tine cat te-a costat sejurul?

syyylviuta
22.07.2007, 21:28:20
deci sa inteleg ca in Tenerife nu mai merge...va fi anotimp ploios

Eu am inteles ca Tenerife este ok tot timpul anului... sper sa nu te induc in eroare...

irinacostea
24.07.2007, 10:21:55
Irina, pe tine cat te-a costat sejurul?

Pai m-a dus cu totul la 1200 de euro pentru luna octombrie. Dar avionul nu e cursa charter.

otisor83
24.07.2007, 12:04:43
Pai m-a dus cu totul la 1200 de euro pentru luna octombrie. Dar avionul nu e cursa charter.

Sa stii ca am luat legatura cu agentia de care mi-ai spus, insa nu prea am mai avut timp sa vorbesc cu ei pt ca ne cautam apartament!! Multumesc oricum! Cand o sa ne asezam la casa noastra o sa reiau cautarile pt luna de miere! :* <:-P

delmo
24.07.2007, 14:36:05
M-am mai gandit si la Tunisia. A fost cineva in Tunisia? Merita sa mergem in octombrie in Tunisia. Cu ce agentie de turism ati fost?
Multumesc inca o data.
Pupicei :* :* :*
j'info tour e misto in octombrie.....

delmo
24.07.2007, 14:37:08
Cam toate cursele charter pe care le-am vazut spre Grecia sunt cel mult pana in 3 octombrie, iar eu voi pleca undeva pe 8-9. Oricum merci de idee. E pretioasa informatia si cu agentia de voiaj.
Casa de piatra si o nunta frumoasa!!!
si tenerife e misto in octombrie! de fapt si de revelion poti face plaja in tenerife;))

mihaela022005
31.07.2007, 19:15:46
Salutare, miresici! Și eu merg în luna de miere în octombrie. Printre preferințe, pe primul loc se află Grecia, dar nu prea găsesc oferte. Aș vrea să plec pe 9 sau 10 octombrie, dar sunt puține oferte! Voi ați găsit ceva interesant?

lady_i
31.07.2007, 21:52:09
Salutare, miresici! Și eu merg în luna de miere în octombrie. Printre preferințe, pe primul loc se află Grecia, dar nu prea găsesc oferte. Aș vrea să plec pe 9 sau 10 octombrie, dar sunt puține oferte! Voi ați găsit ceva interesant?

Si noi vrem sa mergem in aceeasi perioada. Dar inca nu am hotarat locatia... Vrem sa fie ceva deosebit, ca doar o data mergem in luna de miere, dar nici sa golim visteria... :D Si vad ca nu sunt singura indecisa...
Astept raspunsuri si eu...
:* :* :*

atina
03.08.2007, 22:29:03
si eu am aceeasi problema ca unele dintre miresici.In afara de faptul ca sunt indecisa unde sa mergem, (grecia sau turcia) cum vom merge la sf. lunii sept. inceputul lunii octombrie , imi este teama de cum va fi clima....totusi este octombrie!!!Daca imi poate oferi cineva ceva informatii despre acest subiect...Aaaa am uitat tind mai mult spre Antalya sau Alanya!din cat m-am documentat sunt serviciile super, si asta vreau sa ma rasfat si sa fac abuz ;)) !voi ce parere aveti Grecia sau Turcia?

simonel
06.08.2007, 14:36:24
Dragele mele,

Eu am nunta pe 22 septembrie, si la fel ca voi, aveam dubii in ceea ce priveste luna de miere ca locatie.

Si eu ma orientam spre Grecia, pana cand am aflat ca in aceea perioada, mai precis de prin 24 septembrie incepe sezonul ploios in Grecia, cel putina sa reiese din cateva articole citite pe net.

De asemenea, eram intweresata sa iau o varianta de All inclusive, pana cand dupa ce am discutat cu cateva agentii de turism, mi s-a spus ca nu e de sfatuit sa aleg varianta charter in ultima plecare, pentru ca de cele mai multe ori, aceste se anuleaza nefiind suficiente persoane pentru a ocupa un charter complet. Si prin urmare te trezesti cu cateva zile inainte de nunta (pentru ca sunt smecheri cei de la agentii si te lasa pana in ultimul moment, dade dade se ocupa charterul) ca nu mai ai varianta de concediu.

Si pana la urma am ales sa plec in Tenerife, am achizitionat biletele de avion separat si cazarea separat, iar la intoarcere fac o oprire de doua zile la Madrid, si asa mi-a iesit varianta de transport mai ieftina. Transportuld e face Bucuresti-Madrid-Tenerife si retur pe aceasi ruta.

Sper ca informatiile mele v-au fostd e folos.

Simona

Karon
16.08.2007, 17:22:05
si eu am aceeasi problema ca unele dintre miresici.In afara de faptul ca sunt indecisa unde sa mergem, (grecia sau turcia) cum vom merge la sf. lunii sept. inceputul lunii octombrie , imi este teama de cum va fi clima....totusi este octombrie!!!Daca imi poate oferi cineva ceva informatii despre acest subiect...Aaaa am uitat tind mai mult spre Antalya sau Alanya!din cat m-am documentat sunt serviciile super, si asta vreau sa ma rasfat si sa fac abuz ;)) !voi ce parere aveti Grecia sau Turcia?

din punct de vedere al serviciilor as alege turcia, cel putin din informatiile adunate de la prieteni, dar presupun ca depinde si de numarul de stele la care vreti sa mergeti...ca de la un numar in sus... e de bine :)

Karon
16.08.2007, 17:32:03
din punct de vedere al climei eu v-as sugera destinatii ca
insulele canare - am fost in tenerife, e absolut superba insula, temperatura aerului si apei scade cu cateva grade fata de perioada verii, gasiti pe net chartul cu temperaturi...cam cum au zis ei acolo asa a si fost

maldivele - prindeti sfarsit de sezon ploios, dar preturile sunt putin mai mici decat in sezon ... eu tot visez la bungalow-urile alea pe apa :x

sau tailanda, malaezia....

noi mergem in tailanda :x, o sa prindem sfarsit de sezon ploios, inceput de sezon uscat, dar din cate am inteles ploaia acolo inseamna o rupere de nori puternica de cateva minute pana intr-o jumatate de ora, te uda pana la piele dupa care iese soarele si te usti rapid.....

syyylviuta
16.08.2007, 17:49:17
Si eu ma orientam spre Grecia, pana cand am aflat ca in aceea perioada, mai precis de prin 24 septembrie incepe sezonul ploios in Grecia, cel putina sa reiese din cateva articole citite pe net.

Noi am fost in Creta anul trecut, de pe 19 octombrie pana pe 2 noiembrie, si erau temperaturi de 25 de grade, a plouat doar in vreo 2 zile din 15. Nu stiu daca am avut noi noroc, dar localnicii de acolo ne-au spus ca la ei se termina sezonul turistic la 1 noiembrie, si pana atunci este foarte bine. Si asa a fost.
Singurul inconvenient: nu mai sunt curse charter asa de tarziu, dar gasesti preturi bune cu Aegean airlines, care zboara si din Bucuresti...

bambytza
16.08.2007, 19:00:57
noi am ales turcia.pe 14.10 in zona lara.preturile sunt ok,hotelul are si piscina interioara si am inteles ca la temperaturile care sunt acum in acea perioada vor fi 28 grade.abia astept!!!vrem sa plecam cu masina personala sau eventual cu autocarul:*

elena_mirela
17.08.2007, 10:01:45

salut! facem nunta in aceeasi zi, doar ca eu la Mures...si noi ne-am gandit la luna de miere in octombrie, sper sa reusim la inceputul lui octombrie 3,5,10 poate in Tunisia, am gasit ceva oferte faine!!!

roxana_prioteasa
22.08.2007, 13:32:02
Data nuntii mele este aceeasi cu a ta.Pt luna de miere mi-am dorit intotdeauna Grecia,inceputul lui octombrie.insa as vrea si eu cateva recomndari,preturi...Sunt in urma mult cu pregatirile .Asta e ....ma urnesc cam greu .
te pupik,spor la pregatiri!
eu am fost anul trecut in Grecia, este foarte frumos..............dar conteaza perioada!Anul trecut au fost niste prieteni exact i octombrie si nu s-a comparat cu august , cand era sezon si ful, atunci cand am fost noi........depinde si ce cauti......

roxana_prioteasa
22.08.2007, 13:33:45
Republica Dominicana.
In octombrie ste cald in Gran Canaria, Tenerife, Bali, Cuba....dar sunt si preturi pe masura........

MeMyself
24.08.2007, 08:20:06
Noi o sa mergem in Viena. NE-am si facut rezervari de pe 15 oct.;-)

roxyana18s
31.08.2007, 18:15:08
fetelor unde pot merge si eu in lina de miere?
eu am nunta pe 27 octombrie deci luna de miere o sa fie in noiembrie pe la inceput asa.unde mai e cald?
cum e vremea in orasul plutitor.am auzit ca ar fi si preturi mai mici in noiembrie mai peste tot pe unde e cald ce ma sfatuiti.?

syyylviuta
31.08.2007, 20:16:40
fetelor unde pot merge si eu in lina de miere?
eu am nunta pe 27 octombrie deci luna de miere o sa fie in noiembrie pe la inceput asa.unde mai e cald?
cum e vremea in orasul plutitor.am auzit ca ar fi si preturi mai mici in noiembrie mai peste tot pe unde e cald ce ma sfatuiti.?

Cred ca trebuie sa te inarmezi cu rabdare si sa citesti ce s-a scris inainte... S-au dat cam toate posibilitatile. Succes!

Anila_nsa
01.09.2007, 11:32:05
Sal fetelor... eu una recunosc ca nu am citi toate mesajele voastre de la acest subiect dar ... noi( eu si viitorul meu sot) ne-am hotarat deja ce o sa facem in saptamana noastra de miere ... vom colinda mare si muntii ... singurei fara ajutorul unei agentii de turism , vrem sa vedem locurile din tara noastra deoarece sunt niste locuri minunate... iar de Craciun vom avea a doua luna de miere cand vom pleca in Grecia:) sau Anglia:) (inca nu suntem hotarati):D

ANUK
06.09.2007, 11:44:14
Buna fetelor.Isi pertrece cineva luna de miere in tara in luna octombrie? Noi am vrea sa mergem cateva zile la Baile Herculane sau la Slanic Moldova. Dupa cum e vremea nu stiu daca e bine.Ne poate da cineva, care a fost la bai in aceasta perioada, cateva informatii ?:-SSSau poate o recomandare, tot in tara ar fi super.Nu avem mult timp sa cautam ceva asa ca s-ar putea sa renuntam si sa mergem la anul undeva. =((
Am vrut in Grecia dar dupa cate vedem (incendiu, cutremur iar acum inundatii) am renuntat. :((

lyanna
07.09.2007, 17:43:27
Mai acum sunt reduceri misto ca last minunte pentru perioada aia in Tunisia de exemplu la kartago ca si noi am asteptat sa luam last minunte ca e aproape la juma de pret... charter,soare, plaja si all inclussive...daca nu ai chef de excursii sau altceva aia sunt absolut toti banii pe care ii cheltui.. De pe la 300E/pers la un rezonabil 4* binishor cotat ( au stele mai fraiere, echivalentul unui 2*+ misto de la noi). Un amic a stat la un hotel din lantul Marhaba de 3* si tot a fost ok. Merita mai mult zic eu decat o statiune balneo de la noi, si nu e tocmai ieftin nici la noi. Noi imediat dupa nunta vrem 3 nopti la Sinaia ca sa nu stam in Bucuresti pana avem charterul si ne costa cam 1.3 mil/ zi cazare si numai mic dejun, la 2* mai acatarii (noi vom decide intre Furnica,Irish House si Caraiman ... ne decidem zilele astea.. pana acum am ales hotelul din Tunisia :D ca era mai interesant). Deci 40E/zi x7= 280E numai cazarea si mic dejun, si ala continental, insemnand destul de subtirel... tare mi-e ca tot pe la 600E se ajunge cu mancare si transport pentru 7nopti/8zile, mai ales daca vrei ceva >2 * ca rasfat de luna de miere. Parerea mea.. Daca vrei in tara neaparat mie Sinaia mi se pare o destinatie romantica si mai deosebita.. Am fost in vara la Slanic Prahova, Olimp(in trecere rau de tot) si Venus.. nu zic ca nu e ok dar e deprimant sa vezi cladiri neingrijite, multe inchise, stranduri in paragina... am prins si vreme mai nasoala in toate escapadele si peisajul era chiar de filme cu orase parasite.. Dar din nou.. eu ma prapadesc dupa culori, vegetatie luxurianta, soare, nisip plaja, galagie ,forfota, personal zambitor si bagacios.. depinde si ce iti place. Eu in Romania prefer Mamaia si Costinesti.

fortuna
07.09.2007, 22:46:47
eu merg 4 zile la Poiana Brasov si apoi 7 zile la Heviz in Ungaria

mikyduta
16.09.2007, 18:15:05
Fetelor am stat si m-am gandit daca ne strangeam toate cuplurile care vrem sa facem luna de miere de pe 8oct si mergem la o agentie ca am vazut mai multe miresici dornice sa plece in tunisia.Poate daca suntem mai multe cupluri reusim sa facem ceva ;).Astept opinii(caci se apropie si nu am prea gasit nimic plecarile sunt mult mai devreme)sau cine a gasit sa-mi dea si mie un ms privat plzzzzzzz

ionu
17.09.2007, 21:57:29
de egipt ce spuneti?pe 15 octombrie?14 zile.:)

athena1509
26.09.2007, 19:43:20
am avut un catalog de la bestreisen unde scria temperatura din timpul anului,undeva in jur de 20 grade in luna nov, de aceea am zis ca este c-am frig

si noi vrem in noiembrie in tunisia si m-am interesat si eu pe la agentii si la fel mi-au zis ...20-23 de grade in noiembrie...deci nu cred ca e potrivit pt plaja, dar macar vom vizita....ne vom relaxa......

michelle1981
26.09.2007, 19:48:08
Noi vom merge 6 zile la Paris

sugarlips
21.10.2007, 20:47:33
Noi vom merge 6 zile la Paris

sa mergeti neaparat si la Disneyland, ...e foarte usor de ajuns cu RER-ul...
am fost si noi vara asta...asa ca in luna de miere de la anul inca nu stim unde vom merge...mai caut pana atunci idei...:*

anemarie_schneider
08.11.2007, 11:45:53
Casa de piatra tuturor miresicilor.Vreau si eu un sfat,cine ma poate indruma si pe mine?Am nunta in oct si vrem sa plecam undeva afara dar nu prea stim sigur unde.Agentiile inca nu au oferte,cred ca e prea devreme dar am vrea sa ne facem o idee despre unele destinatii.Ma poate ajuta cineva cu un sfat? Merci

tot_tot_claire
08.11.2007, 23:36:48
pt luna noiembrie cred ca e placut in nordul africii. desigur sunt oferte ieftine si bune in egipt si tunisia, eu recomand maroc desi la noi nu prea se inghesuie agentiile...

anamaria1
19.11.2007, 21:22:30
Fetelor ce idei aveti pentru luna de miere la sf lui Oct?

Eu mi-as dori undeva unde e cald si bine, dar nu prea am idei.

zel_am_see
25.04.2008, 17:44:41
in egipt e ok sa mergi...sa vezi piramidele,( ca deh..ar fi pacat daca tot esti acolo)...dar egiptul e f murdar, mizerie la tot pasu...in afara de piramide mie nu mi-a placut deloc.....asta ca sfat:)...va pup si va doresc o luna de miere exceptionala>:D<

nanutza
15.05.2008, 12:54:14
eu am nunta la sfarsitul lunii octombrie si am o mare dilema...unde as putea sa merg in luna de miere atunci. imi poate da cineva vreo idee??? voi pe unde mergeti???:-\

sugarlips
16.05.2008, 10:32:38
eu am nunta la sfarsitul lunii octombrie si am o mare dilema...unde as putea sa merg in luna de miere atunci. imi poate da cineva vreo idee??? voi pe unde mergeti???:-\

depinde foarte mult de ce iti doresti de la luna de miere, leneveala, sa vizitezi una alta sau amandoua...
:*

nanutza
16.05.2008, 13:57:38
depinde foarte mult de ce iti doresti de la luna de miere, leneveala, sa vizitezi una alta sau amandoua...
:*

cred ca m-ar interesa mai mult sa vizitez ceva, dar nu am idee cam unde ar fi frumos in perioada octombrie-noiembrie....as vrea sa fie si putin mai cald, avand in vedere ca la noi incepe deja sa se raceasca vremea atunci..... daca ai vreo idee anunta-ma...:*

ynaclau
16.05.2008, 14:23:54
cred ca m-ar interesa mai mult sa vizitez ceva, dar nu am idee cam unde ar fi frumos in perioada octombrie-noiembrie....as vrea sa fie si putin mai cald, avand in vedere ca la noi incepe deja sa se raceasca vremea atunci..... daca ai vreo idee anunta-ma...:*
Daca vrei sa vizitezi iti recomand 15 zile in egipt in perioada aceea, este foarte cald atunci, eu acolo merg ;)) insa eu am vizitat acum 4 ani, acum merg in sejur de 8 zile adica sapta-luna de miere.
Va pup!

orhidutza
16.05.2008, 15:40:24
eu am nunta la sfarsitul lunii octombrie si am o mare dilema...unde as putea sa merg in luna de miere atunci. imi poate da cineva vreo idee??? voi pe unde mergeti???:-\sugestii ar fi: tailanda, maldive, caraibe, dubai...

ryanaro
17.05.2008, 17:44:28
sugestii ar fi: tailanda, maldive, caraibe, dubai...

in caraibe e sezonul uraganelor pana in noiembrie, din cate am citit ;))

sugarlips
18.05.2008, 11:15:02

cum zicea si alta miresica, egipt ar fi ok si accesibil ca si pret...
sau ai putea merge la paris, doar ca acolo vremea probabil ca e ca la noi, dar merita...eu am fost anul trecut <:-P
si eu ma gandesc la Madeira sau la Egipt sau nu stiu...inca nu sunt hotarata..#-o

ella-ling
18.05.2008, 22:23:08
Rebublica Dominicana. Eu am niste prieteni care au fost in noiembrie si a fost cald si frumos (fara uragane). Sau Thailanda ca e cald si f frumos. Sau daca vreti mai aproape insulele Canare, eu cred ca e caldut inca in octombrie. Daca aveti mult timp si bani eu as spune Australia (fiind emisfera sudica e primavara la ei) sau Noua Zeelanda (am auzit ca e f frumos acolo, sper sa ajung in curand).

laura_madalina27
04.06.2008, 12:25:56
si eu am aceeasi dilema

avem nunta pe 18 oct si nu stim unde sa ne ducem.........am dori undeva unde sa fie cald (dar nu excesiv) si sa nu fim nevoiti nici sa zburam vreo 10-12 ore cu avionul

ynaclau
04.06.2008, 15:25:41
si eu am aceeasi dilema

avem nunta pe 18 oct si nu stim unde sa ne ducem.........am dori undeva unde sa fie cald (dar nu excesiv) si sa nu fim nevoiti nici sa zburam vreo 10-12 ore cu avionul
Fetelor de ce nu intrati pe topicul "luna de miere in egipt" pe la pagina 37 a scris o miresica temperaturile din egipt pe tot anul.
Va astept si pe acolo!
P.S.: pana in egipt se zboara vreo 3 ore si ceva.

mionita23
18.06.2008, 22:26:15
Pai in romania nu prea as vrea dar daca nu se gaseste...in alta parte probabil ca in tara la munte :(

ann_nemarie
28.06.2008, 18:00:59
Si eu ma voi casatori in octombrie numai ca eu am pe 5,noi ne-am gandit sa plecam in rep dominicana,dar ne surade si jamaica.Stiti cumva dak sunt dese uraganele in jamaica?care stiti sau ati auzit,va rog raspundeti...merci mult...>:D<

toma
07.09.2008, 14:05:03
buna

stau de 2 saptamani si ma gandesc unde am putea merge.....exclud capitalele europene gen- Paris, Roma, etc......, pentru ca am fost. sotul ma bate la cap sa mergem in Boracay- Filipine. recunosc ca suna minunat, dar cand ma gandesc la costuri ma apuca plansul.
aveti idei salvatoare?
help...ptr ca daca nu vin cu o contrapropunere interesanta ma duce sotul aici la Sinaia:((

va puup

GoldStar
07.09.2008, 18:26:14
Stiu pe cineva care a fost in Boracay...cel mai scump este transportul.Acolo totul este foarte ieftin.Stiu din surse sigure.Prietenul nostru a fost de 2 ori pina acum.Mai este o chestie...faci o vesnicie pina acolo....dar odata ajunsi merita!

willy
07.09.2008, 18:56:09
buna

stau de 2 saptamani si ma gandesc unde am putea merge.....exclud capitalele europene gen- Paris, Roma, etc......, pentru ca am fost. sotul ma bate la cap sa mergem in Boracay- Filipine. recunosc ca suna minunat, dar cand ma gandesc la costuri ma apuca plansul.
aveti idei salvatoare?
help...ptr ca daca nu vin cu o contrapropunere interesanta ma duce sotul aici la Sinaia:((

va puup
Mexic, Cuba, Thailanda... cateva idei...

mihu
07.09.2008, 18:59:37
Cred ca ar merge si Egipt daca vreti ceva mai ieftin...

evenstar
07.09.2008, 20:34:54
Mai, eu am mers in Tenerife in decembrie si era ok... Adica n-am facut plaja, dar erau in jur de 20 de grade... sau Tunisia, care mi s-a parut superba...

Ritzi
07.09.2008, 21:13:15
in Maldive se pare ca e perfect in noiembrie:D depinde ce vrei exact...noi avem concediul in noiembrie-decembrie anul asta, si cred ca mergem in Iordania;-)

edit: acum am vazut ca zici de costuri....noi mergem in Iordania tocmai pt ca nu e o locatie scumpa, dimpotriva..si chiar ai ce vedea

toma
08.09.2008, 16:23:11
am scotocit ieri netul pe toate partile si in locatii " calde" imi ieseau niste preturi mari. mexic-cancun e scump....si cu banbii cu care stai acolo 10 zile stai in Boracay 2 saptamani.
Maroc mi s-a parut mai de bun simt....

am vazut poze si filmulete din Boracay si e tare frumosss.....dar nu vreau sa dau multi bani....

:)

Anghelescu
08.09.2008, 16:39:05
am scotocit ieri netul pe toate partile si in locatii " calde" imi ieseau niste preturi mari. mexic-cancun e scump....si cu banbii cu care stai acolo 10 zile stai in Boracay 2 saptamani.

am vazut poze si filmulete din Boracay si e tare frumosss.....dar nu vreau sa dau multi bani....

Si noi avem cam aceiasi probl ... tot ce e de vis e foarte scump:(( ...iar noi ne dorim sa fie si cald (plaja, apa calda etc) .... motiv pt care cred ca ne vom opri la egipt ... dupa 15 nov cand vrem noi sa mergem vor fi undeva la 27 de grade!>:D<

Arina3891
08.09.2008, 18:18:17
Incearca undeva in Romania unde este apa termala de exemplu... Felix, cred ca si la Herculane este... sau poti incerca o vacanta la schi in Austria, stiu ca se gasesc oferte ffff avantajoase, de ex o prietena de-a mea a mers la ceva hotel cu all inclusive (sauna, bazin, ski-pass) cu vreo 200 euro/7 zile.

mihu
09.09.2008, 08:16:19
Am mai gasit un loc frumos. Cred ca ar fi potrivit si pt Noiembrie. Aici (http://www.amazingrace.ro/Europa/5/Italia/103/0/365/IDEI_DE_TOAMNA:_Sicilia_+_Malta_=_Love._Doua_vacan te_intr-una_singura..html) e linkul.

toma
09.09.2008, 09:51:49
multumesc de idee- sicilia+malta
dar.....am fost in Malta anul asta in iunie....jur ca nu mai pun piciorul acolo ever:)
am trecut si in Sicila- ma rog a fost o excursie de o zi, destul de obositoare. Sicilia este o idee de studiat..
dar vad ca ceva exotic, cald, soare,peisaje....nu gasesc decat daca sunt dispusa sa scot din buzunar echivalentul unei "jumatati de masina":((

aranya
14.09.2008, 05:56:04
fetelor ce ati gasit pt sfarsitul lunii octombrie?eu am nunta pe 25 octombrie si as vrea ceva pe la sf lunii octombrie.... inceputul lunii noiembrie.mi-ar place in egipt dar la mireselul meu nu a zis ca nici sa nu auda.in spania nu vreau.in franta nici atat ca e vremea cam ca la noi.in caraibe sunt uragane si in celellte tari din apropiere.
asa ca ce ramane?in austria e zapada oare atunci?ca m-ar bate un gand;;) voi ce ziceti?la ce vati mai gandit?

bombonicaana
16.01.2009, 07:22:09

hello
am fost in luna de miere intr-un circuit de o luna prin Asia iar craciunul si revelionul l-am facut in Boracay.
Cu siguranta Boracay este cel mai frumos loc in care am fost pana acum.Plaja si apa sunt INCREDIBILE , mult mai frumos ca in Caraibe,Rio de Janeiro sau Mauritius.
Este o ieftineala grava acolo asa ca nu ezita si du-te acolo.Este paradisul de pe pamant iar viata de noapte este o nebunie....in sensul bun bineinteles.
Desi nu imi place sa ma intorc de 2 ori in acelasi loc cred ca aici o sa revin candva.Am stat 9 zile dar timpul a trecut asa de repede...

delia17
29.01.2009, 14:17:18
hello
am fost in luna de miere intr-un circuit de o luna prin Asia iar craciunul si revelionul l-am facut in Boracay.
Cu siguranta Boracay este cel mai frumos loc in care am fost pana acum.Plaja si apa sunt INCREDIBILE , mult mai frumos ca in Caraibe,Rio de Janeiro sau Mauritius.
Este o ieftineala grava acolo asa ca nu ezita si du-te acolo.Este paradisul de pe pamant iar viata de noapte este o nebunie....in sensul bun bineinteles.
Desi nu imi place sa ma intorc de 2 ori in acelasi loc cred ca aici o sa revin candva.Am stat 9 zile dar timpul a trecut asa de repede...
Cu ce agentie ai fost? De unde ti-ai luat biletele? Ceva poze nu ne pui si noua.....

manuciau
08.02.2009, 17:00:50
[quote=toma;1078654]buna
si noi avem nunta la sf lui octombrie. si pe mine ma tenteazo o destinatie gen cuba, asia...nu stiu inca. oare cam cat ar costa, are cineva vreo idee? oricum, o sa fie targ de tursim la inceputul lui martie, deci putem beneficia de reduceri. am inteles ca poti gasi cuba cu 1000/1200 de pers. euro...:-?

misimiresica
11.06.2009, 10:08:40
Buna fetelor, sper sa ne scrie una dintre voi cum a fost luna de miere anul trecut in octombrie :)
Eu caut o destinatie si incan u ma pot hotari, as vrea sa ma duc la agentiile de turism sa ii intreb daca e posibil sa ploua si in insulele in care este cald la vremea aceea, dar nu prea as avea incredere. As aprecia mult daca m-ati ajuta cu niste sfaturi va rooooog :) Multumesc !

thor27
14.06.2009, 08:53:22
si eu am aceeasi dilema

Pai noi am fost in turcia anul trecut pe la sf lui septembrie(ne-am intors pe 27) si am mers cu masina...in sud era cald si bine iar pe masura ce te apropiai de romania era frig si urat...deci nu-ti face probleme sa te duci in octombrie in tari calde...ca atunci e cel mai bine...ca nu mai sunt 45 gr cum a prins o prietena in tucia in august.

Just_a_31bride
15.06.2009, 01:22:58
Buna fetelor !

Despre o croaziera ce ziceti ?M-am uitat astazi pe niste site-uri si am vazut niste vase superbe - eu credeam ca croazierele sunt recomandate varstei a 3-a dar vazand ce este acolo sic ate posibilitati de distractie sunt - NO Way!
Pe booking.com a incercat cineva sa rezerve ?
Astept vesti de la cele care si-au luat deja bilete.
Pupici!

s0mnorici
15.06.2009, 13:21:36
Hello!

Si eu am nunta in 10 octombrie, prin urmare a trebuit sa stam sa analizam posibilitatile cu luna de miere in perioada aia. Grecia din pacate am exclus-o din start, pentru ca perioada nu prea te ajuta la statul in mare..mainly te cam limitezi la piscine si e pacat de Grecia sa stai in hotel. La Tunisia si Tenerife, s-a tot discutat. Tenerifele au fost singura varianta mai ieftina pe care ne-au oferit-o agentiile de la noi din tara, desi nu erau prea siguri de perioada (desi acolo sunt cam 25 de grade in tot anul)

Noi ne-am orientat la un buget mai maricel pentru luna de miere asa ca o sa va zic ce am descoperit dupa documentari:
- Maldivele, abia se termina sezonul putin ploios, dar este foarte ok perioada octombrie. Preturile sunt medii inspre mari, incep sa creasca prin noiembrie in mare parte
- Republica Dominicana si toata coasta aceea a Americii nu este perioada ok pentru ca sunt f multe uragane. Am stat si ne-am uitat la fenomenele de anul trecut din perioada aceea, si chiar nu e de mers
- Bali, Thainlanda..e super vremea si e tot asa..intre sezoane
- Safari in Africa + plaja la Oceanul Indian, perioada este foarte putin ploiasa, preturile sunt middle (f ieftin in iunie-iulie..mai scump dupa noiembrie)

Noi din toate astea, dupa multe analize, am ales ultima varianta. Cu safari si plaja ambele in Kenya. Preturile pentru variantele de mai sus, sunt toate cam in aceeasi gama..

Sper sa va fi ajutat cu cate ceva!

Just_a_31bride
17.06.2009, 12:32:29
Bun gasit !

Daca nu e indiscreta intrebarea: cat a fost vacanta voastra si prin ce agentie ati luat-o ?

merci !

s0mnorici
17.06.2009, 14:16:10
Bun gasit !

Daca nu e indiscreta intrebarea: cat a fost vacanta voastra si prin ce agentie ati luat-o ?

merci !

Buna,

Daca pentru mine era intrebarea...nu ai fost indiscreta :). Nu am luat vacanta prin agentie, pentru ca toate agentiile din Romania ne-au oferit numai pachete standard, la aceleasi cazari, aceleasi trasee si aceleasi agentii (80% lucreaza cu Dertour). Una singura avea oferte "personalizate", dar din pacate...erau mult mai scumpe (cam 2000 Euro peste ce am facut noi).

Prin urmare, am decis sa facem pe cont propriu. Dupa ce am citit cateva saptamani bune pe forumuri specializate in calatorii (Trip Advisor mainly), am inceput sa cerem oferte direct de la localnici. Biletele de avion le-am luat pe internet, din Londra si au fost 1300Euro pentru amandoi (la agentii am primit cam 1300 de persoana), safari l-am rezervat cu o agentie locala din Mombasa (Kenya) de care am citit numai reviewuri bune si hotelul la ocean l-am gasit noi pe internet. Am luat 5 zile de safari si 5 la hotel, peste tot sunt incluse toate costurile, mese, pana si apa minerala din masina. Noi am ales totul private, adica suntem doar noi doi si soferul in safari, agentiile de la noi prefera varianta de grup din motive evidente. Suma totala este destul de mare, putin peste 5000Eur pentru amandoi, dar am ales cam ce am gasit mai bun (si oricum este mai mica decat orice oferta de grup de la agentii).

Planuim sa ne rasfatam in luna de miere, si fiind si prima oara de mers in Africa speram ca preturile mai mari sa asigure o siguranta mai buna, dar speram sa revenim si in urmatorii ani cu un grup mai mare. Eu zic ca daca nu esti in luna de miere acolo, o suma de 3500Eur ar tb sa fie de ajuns pt amandoi, cu totul.

Sper sa te fi ajutat,

Cristina

dvdruxandra
17.06.2009, 14:22:20
Buna, eu am plecat in luna de miere marti, pe 7 oct. anul trecut, prin Romania, doar eu si sotzul meu, cu masina, fara sa avem o destinatie anume.... am reusit sa vedem Hanul Ancutzei (Roman) ca punct turistic, Vatra Dornei, Gura Humorului, Cheile Bicazului, Poiana Brasov, Brasov, Cetatea Rasnov, Busteni, si am mai fi "colindat" dar sambata trebuia sa ajungem la o nunta, asa ca n-am intors acasa.... pe langa aceste localitati am admirat toate monumentele si punctele turistice din aceste zone, mai ales manastirile ( Gura Humorului, Voronetz, Putna, Sucevitza, Moldovitza,Manastirea Rarau-in varf de munte, acolo este si o icoana facatoare de minuni, o minunatie, Bran, Peles, etc), dar ce m-a impresionat f. mult si am realizat cat de frumoasa este tara noastra a fost peisajul magnific din zona Bucovinei, unde padurile ce acopera muntii au o culoare asemanatoare unui apus de soare in aceasta perioada a anului.... chiar ne-a felicitat un localnic ca am avut inspiratia de a vizita acele locuri in octombrie, luna cea mai frumoasa si mai potrivita (dupa spusele lui) pt. a admira acel decor natural..... eu vi-l recomand din toata inima >:D<

2 poze care nu surprind nici pe jumatate realitatea

iubiana
17.06.2009, 14:32:19
Buna, eu am plecat in luna de miere marti, pe 7 oct. anul trecut, prin Romania, doar eu si sotzul meu, cu masina, fara sa avem o destinatie anume.... am reusit sa vedem Hanul Ancutzei (Roman) ca punct turistic, Vatra Dornei, Gura Humorului, Cheile Bicazului, Poiana Brasov, Brasov, Cetatea Rasnov, Busteni, si am mai fi "colindat" dar sambata trebuia sa ajungem la o nunta, asa ca n-am intors acasa.... pe langa aceste localitati am admirat toate monumentele si punctele turistice din aceste zone, mai ales manastirile ( Gura Humorului, Voronetz, Putna, Sucevitza, Moldovitza,Manastirea Rarau-in varf de munte, acolo este si o icoana facatoare de minuni, o minunatie, Bran, Peles, etc), dar ce m-a impresionat f. mult si am realizat cat de frumoasa este tara noastra a fost peisajul magnific din zona Bucovinei, unde padurile ce acopera muntii au o culoare asemanatoare unui apus de soare in aceasta perioada a anului.... chiar ne-a felicitat un localnic ca am avut inspiratia de a vizita acele locuri in octombrie, luna cea mai frumoasa si mai potrivita (dupa spusele lui) pt. a admira acel decor natural..... eu vi-l recomand din toata inima >:D<

2 poze care nu surprind nici pe jumatate realitatea
Zona care ati vizitat-o este superba eu o vad in fiecare an in drum spre bunici mei ...sa vedem cum stam cu bani pana atunci si alta varianta este vacanta in Romania ...avem o tara foarte frumoasa ...

s0mnorici
17.06.2009, 14:37:36
Felicitari ptr idee ...trebuie s-o pun si eu in aplicare ...mai intai sa vedem daca si unde mergem

A fost o vacanta pe care ne-am dorit-o noi. Dupa cum ziceam si mai sus, am analizat multe destinatii (am incercat locuri in care sigur nu mai ajungem alta data...ca am zis ca acum putem face un efort). Ajunsesem la final cu optiuni intre Maldive si Safari, si am ales Safari ca am zis ca sunt mai bine investiti banii. Daca reusim, om vedea si Maldivele mai incolo, in alta vacanta (desi la cat costa si aia..e mai greu). Majoritatea ne-au zis ca suntem inconsitienti / nebuni etc..ca e periculos si alte cele. Ce sa zic..din cate am citit...si am citit ca din ianuarie planuim luna de miere (si abia saptamana trecuta am facut platile) eu chiar cred ca o sa fie de neuitat. Momentan abia asteptam sa plecam!!!

Oricum noi preferam stilul asta pe cont propriu, cel putin in vacantele de vara din Grecia, nu am mers altfel, doar cu rezervari facute de noi, si a iesit superb de fiecare data.

iubiana
17.06.2009, 14:44:47
A fost o vacanta pe care ne-am dorit-o noi. Dupa cum ziceam si mai sus, am analizat multe destinatii (am incercat locuri in care sigur nu mai ajungem alta data...ca am zis ca acum putem face un efort). Ajunsesem la final cu optiuni intre Maldive si Safari, si am ales Safari ca am zis ca sunt mai bine investiti banii. Daca reusim, om vedea si Maldivele mai incolo, in alta vacanta (desi la cat costa si aia..e mai greu). Majoritatea ne-au zis ca suntem inconsitienti / nebuni etc..ca e periculos si alte cele. Ce sa zic..din cate am citit...si am citit ca din ianuarie planuim luna de miere (si abia saptamana trecuta am facut platile) eu chiar cred ca o sa fie de neuitat. Momentan abia asteptam sa plecam!!!

Oricum noi preferam stilul asta pe cont propriu, cel putin in vacantele de vara din Grecia, nu am mers altfel, doar cu rezervari facute de noi, si a iesit superb de fiecare data.
Noi am facut doar anul trecuty prima iesire din tara si a fost prin agentie dar din cate am cautat pe net si am vorvit cu alte peroane ...am iesit chiar bine ....

andreeadpt
18.06.2009, 09:03:55
Buna,

Daca pentru mine era intrebarea...nu ai fost indiscreta :). Nu am luat vacanta prin agentie, pentru ca toate agentiile din Romania ne-au oferit numai pachete standard, la aceleasi cazari, aceleasi trasee si aceleasi agentii (80% lucreaza cu Dertour). Una singura avea oferte "personalizate", dar din pacate...erau mult mai scumpe (cam 2000 Euro peste ce am facut noi).

Prin urmare, am decis sa facem pe cont propriu. Dupa ce am citit cateva saptamani bune pe forumuri specializate in calatorii (Trip Advisor mainly), am inceput sa cerem oferte direct de la localnici. Biletele de avion le-am luat pe internet, din Londra si au fost 1300Euro pentru amandoi (la agentii am primit cam 1300 de persoana), safari l-am rezervat cu o agentie locala din Mombasa (Kenya) de care am citit numai reviewuri bune si hotelul la ocean l-am gasit noi pe internet. Am luat 5 zile de safari si 5 la hotel, peste tot sunt incluse toate costurile, mese, pana si apa minerala din masina. Noi am ales totul private, adica suntem doar noi doi si soferul in safari, agentiile de la noi prefera varianta de grup din motive evidente. Suma totala este destul de mare, putin peste 5000Eur pentru amandoi, dar am ales cam ce am gasit mai bun (si oricum este mai mica decat orice oferta de grup de la agentii).

Planuim sa ne rasfatam in luna de miere, si fiind si prima oara de mers in Africa speram ca preturile mai mari sa asigure o siguranta mai buna, dar speram sa revenim si in urmatorii ani cu un grup mai mare. Eu zic ca daca nu esti in luna de miere acolo, o suma de 3500Eur ar tb sa fie de ajuns pt amandoi, cu totul.

Sper sa te fi ajutat,

Cristina

whau,felicitari pt curajul de a organiz voi o calatorie asa indepartata...si sa fie asa cum va doriti.
noi in oct am fost in tunisia si a fost excelent.

Just_a_31bride
18.06.2009, 23:22:35
Buna miresici de octombrie !!

Si merci sOmnorici pentru multimea de detalii. Planificarea pe cont propriu pare o idee foarte buna, vad ca void eja sunteti "experimentati"
Sa va iasa cum v-ati dorit-o !

Cat despre vacantele la noi- da, pe turism rural e foarte bine in nordul moldovei -avem o tara minunata, stiu cei de acolo sa gazduiasca si ofera tot ce au mai bun. Calatoresc mult in zona aceea cu serviciul iar peisajul si mancarea sunt de nota 10.Este zona mea preferata din toata tara.
Doar ca ..tot acolo in luna de miere nu m-as putea duce..e ca si cand as merge la serviciu :)
Ne gandeam la o Tunisia si cele citite aici imi dau curaj.
Va pup !

feliznovia
27.06.2009, 17:15:17
Ne-am decis si noi , aproximativ=P~ , la luna noastra de miere.Vom avea o luna de miere de 18 zile, compusa din 12 zile in gran canaria, fuerteventura s-au lanzarote, 5 zile in valencia si 1 zi in madrid.
Inca nu am reusit sa ma decid la insula pentru ca toate sunt superbe si diferite si toate au cate ceva frumos de vazut.Asa ca m-am gandit sa va cer si voua o parere.Care este cea mai frmoasa insula din Canare?In afara de Tenerife care este tot timpul full de turisti si toata lumea stie de ea.Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma, La Gomera s-au El Hierro?
Singurul lucru pe care-l stiu din surse absolut sigure este faptul ca in octombrie este vreme de plaja in oricare din cele 7 insule, e cald, e frumos si soare.

Va pup!:*

feliznovia
25.07.2009, 17:57:58
gata am luat luna de miere....gran canaria, madrid si valencia...am mai scapat de un hop...#:-S ..pupi

savuiona
12.08.2009, 16:26:35
gata am luat luna de miere....gran canaria, madrid si valencia...am mai scapat de un hop...#:-S ..pupi

Felicitari pentru varianata aleasa de tine. Este ok si gran canaria. Eu am fost anul trecut doua saptamani in Tenerife, 26.09-10.10. In acea perioada sa stii ca insula nu este asa de aglomerata. Totul se petrece pana atunci, sau din noiembrie, si ma refer la agitatie. Sunt turisti mai putini ca si in plin seezon, dar sunt si avantaje. Acum sa nu va ganditi ca nu sunt deloc, doar ca este mai lejer.

@s0mnorici..vroiam sa te intreb la ce hotel ai facut rezervare pana la urma, eu vreau anul acesta sa merg in Kenya la Mombasa. Mersii anticipat.

s0mnorici
12.08.2009, 16:37:49
@s0mnorici..vroiam sa te intreb la ce hotel ai facut rezervare pana la urma, eu vreau anul acesta sa merg in Kenya la Mombasa. Mersii anticipat.[/quote]

Pentru plaja am facut rezervari la Tijara Beach Hotel (gasesti daca dai search pe Google). De fapt este un complex mai exclusivist, sunt maxim 8 guests...la 9km de Mombasa. Dar nah...la noi e luna de Miere deci vroiam ceva mai deosebit.

Am citit review-uri bune si de alte hoteluri, in special de Voyager Beach Hotel si Diani Beach (dar asta e mai in sud putin) care sunt putin mai avantajoase ca pret, dar sunt si mult mai mari (gen 1-200 camere).

savuiona
12.08.2009, 18:03:27
Este dragut hotelul vostru, noi avem de ales intre Coral key Beach resort Malindi, si Mnarani Hotel..si inclinam mai mult spre cel de al doilea.

s0mnorici
12.08.2009, 22:03:30
Este dragut hotelul vostru, noi avem de ales intre Coral key Beach resort Malindi, si Mnarani Hotel..si inclinam mai mult spre cel de al doilea.

Mda...dupa review-urile pe care le au pe trip advisor...daca as fi in locul vostru clar l-as alege pe al doilea, mi se pare ca e in alt nivel totusi. La pret e diferenta mare?...nu am gasit rates decat pentru primul..care e super ok ca si pret.

savuiona
13.08.2009, 09:20:54
In cele din urma am ales cel de al dilea hotel pentru 7 zile, cazarea nu ne costa nimic, transportul l-am gasit mai ieftin din Munchen, numai bine mergem si ma zabovim inca 3-4 zile si acolo(avem mai multi prieteni stabiliti acolo) si calatorim cu turkish airlines, 1100 pentru amandoi. masa o sa o luam de acolo, de la hotel, dar asta cand ajungem, cat despre safari, la recomandarea unei prietene, il vom lua de acolo direct. Asa ca nu stiu inca costurile finale...dar sper sa nu depasim 5000.

Tu cand vei pleca?

s0mnorici
13.08.2009, 09:36:11
In cele din urma am ales cel de al dilea hotel pentru 7 zile, cazarea nu ne costa nimic, transportul l-am gasit mai ieftin din Munchen, numai bine mergem si ma zabovim inca 3-4 zile si acolo(avem mai multi prieteni stabiliti acolo) si calatorim cu turkish airlines, 1100 pentru amandoi. masa o sa o luam de acolo, de la hotel, dar asta cand ajungem, cat despre safari, la recomandarea unei prietene, il vom lua de acolo direct. Asa ca nu stiu inca costurile finale...dar sper sa nu depasim 5000.

Tu cand vei pleca?

Ahh..super ca nu platiti cazarea ca e destul de scumputa la ei. Bine...hotelul ala al nostru este o caruta de bani, dar nah..merita pt cat e de remote si privat :D:D. Super ok si cu biletele de avion...pe noi ne-au costat 1300 din londra. Si safari...da ...e super ok sa il iei direct de acolo. Noi tot cu o persoana de acolo facem, doar ca am vorbit in avans cu el ca sa putem rezerva datele si asa...dar oricum....tot cu localnici. Sper sa fie ok. Costurile nu ar trebui sa iti ajunga la 5000 pentru ca pe noi ne costa putin peste (dar este 2000 euro hotelul) deci la tine chiar nu ar trebui sa fie cazul. Safari-urile de 5-6 zile sunt cam 750-800 lire pentru Private Safari. Daca vrei ceva mai scurt....noua ne incepusera pe la 250 preturile...si cel mai mare cred ca era 1300 care era si in Kenya si in Tanzania. Depinde si ce alegi..zona de la Tsavo sau Masai Mara :). Noi avem 5 zile in Tsavo Est, Vest, Amboseli si Saltlick..pentru ca in Masai Mara era putin mai mult de mers (sau cu avionul) si nu se incadra in programul pe care il vroiam noi. Oricum...eu sunt sigura ca o sa mai mergem si altadata!!

Noi plecam pe 13 oct, adica marti dupa nunta :). Si ne intoarcem pe 24.

maria_mate
13.08.2009, 11:17:47

Buna Feliznovia,
As avea ca si obiectiv pt luna de miere aceeasi destinatie ca si tine. Te rog poti sa imi spui cu ce agentie de turism pleci si cat te costa cu totul.
Iti multumesc anticipat!
Spor la pregatiri!

feliznovia
29.08.2009, 21:38:48
Buna Feliznovia,
As avea ca si obiectiv pt luna de miere aceeasi destinatie ca si tine. Te rog poti sa imi spui cu ce agentie de turism pleci si cat te costa cu totul.
Iti multumesc anticipat!
Spor la pregatiri!

Buna,

Scuze ca-ti raspund asa tarziu. Ti-ai luat bilete?Nu plec cu nici o agentie, ci pe cont propriu.Am laut biletele de avion de pe wizz-air si de pe edreams iar rezervarile la hotel le-am facut print intermediul site-ului fiecarui hotel la care ne-am decis unde de altfel am si sunat.Este mult mai ieftin decat cu agentia.Cu totul ne-a costat 550 euro avionul(5 zboruri-2 persoane) si 1600 euro cazarea(gran canaria 3 stele all inclusive, madrid 4 stele mic dejun, valencia 3 stele mic dejun).Eu zic ca e ok si chiar merita.Daca mai ai intrebari cu cea mai mare placere.
Spor la pregatiri si tie!

gyo
11.04.2010, 18:08:34

Buna, am citit ca ai fost in gran canaria in luna de miere. imi poti spune si mie cum a fost? daca imi poti recomanda un hotel etc..si eu tot in oct voi pleca, la inceputul lunii si vreau sa mi iau biletele de pe acum. merci

Irenee
04.06.2010, 12:14:33
Buna!
Pentru luna noiembrie ...recomanda cineva care a fost acolo, Marocul?

cascada1
09.06.2010, 14:36:57
fetelor ce ati gasit pt sfarsitul lunii octombrie?eu am nunta pe 25 octombrie si as vrea ceva pe la sf lunii octombrie.... inceputul lunii noiembrie.mi-ar place in egipt dar la mireselul meu nu a zis ca nici sa nu auda.in spania nu vreau.in franta nici atat ca e vremea cam ca la noi.in caraibe sunt uragane si in celellte tari din apropiere.
asa ca ce ramane?in austria e zapada oare atunci?ca m-ar bate un gand;;) voi ce ziceti?la ce vati mai gandit?
draga mea eu am fost la sf lunii noiembrie in tunisia la 25-28 de grade-

mona83
13.06.2010, 19:49:15
Noi mergem la PARIS 10 zile ;-)

Reni0921
13.06.2010, 20:00:38
Noi mergem la PARIS 10 zile ;-)
cam cat o sa va coste aceasta excursie :) ?

mona83
13.06.2010, 20:29:40
Pai transportul 200 euro cu tot cu drumul pana la avion si inapoi si de la avion la hotel si inapoi
Cazare sper sa gasim ceva pana in 800 Euro
SI sa mai cheltuim acolo maxim 1000-1300 euro
Sper sa ne incadram in 2500 Euro cu tot cu suveniruri pentru noi si cei dragi noua.

RalucaAndreea
23.09.2010, 11:01:44
noi ne-am cam duce la Taormina, in Sicilia :D

creoly
02.04.2011, 00:30:39
Buna, v-as ruga daca puteti sa-mi recomandati locatii calduroase pentru inceputul lunii noiembrie. Vreau undeva in Europa unde sa nu fie o zona de conflict...insa sunt debusolata complet. Multumesc.

CONT_INCHIS_253
02.04.2011, 08:55:55
Buna, v-as ruga daca puteti sa-mi recomandati locatii calduroase pentru inceputul lunii noiembrie. Vreau undeva in Europa unde sa nu fie o zona de conflict...insa sunt debusolata complet. Multumesc.

Barcelona e perfecta pentru luna de miere, in opinia mea. Noi am fost in decembrie si erau 18-22 de grade, iar in Romania ningea. La fel de bine poti alege Roma, Paris, Viena. Nu stiu cum e vremea la Londra, dar cred ca ploua mult. Si Budapesta e frumoasa!

manuro
04.04.2011, 20:59:08

Buna!
Noi am fost in luna de miere dupa 10 noiembrie si am ales ca destinatie Tenerife. A fost foarte ok mai al;es ca ne-am dorit sa facem plaja , sa ne bucuram de soare si sa nu facem prea multe ore cu avionul.

edllweiss
19.07.2011, 11:19:23
Fetelor,am si eu o rugaminte: care ati fost sau stiti sigur cum e vremea in Tenerife in octombrie?eu sunt total debusolata: agentiile spun ca e extrasezon, temp nu sunt mai mari de 25 de grade si apa e cam rece, precipitatii destul de dese si sincer cam acelasi lucru il gasesc si pe site-uri de weather.help plssss

Luciana_85
19.07.2011, 14:06:31
Fetelor,am si eu o rugaminte: care ati fost sau stiti sigur cum e vremea in Tenerife in octombrie?eu sunt total debusolata: agentiile spun ca e extrasezon, temp nu sunt mai mari de 25 de grade si apa e cam rece, precipitatii destul de dese si sincer cam acelasi lucru il gasesc si pe site-uri de weather.help plssss
Eu am fost anul trecut in iulie in Tenerife, si tot mi s-a parut rece apa oceanului...comparativ cu Marea Neagra.
Am o prietena care a fost tot anul trecut, dar in noiembrie. A prins vreme extraordinar de frumoasa si s-a intors foarte bronzata.
Conteaza mult sa-ti gasesti cazare in partea de sud a insulei, aici vremea e mult mai calda: (Costa Adeje, Playa de las Americas) si nu in nord ( Puerto de la Cruz, Santa Cruz del Tenerife - Capitala), deoarece vremea e mai rece si schimbatoare.

ramy_ramoniq
31.08.2011, 16:53:05
Buna fetelor!Avem nunta in octombrie pe 15 iar pe 25 ne.am cumpart bilete pentru Republica Domninicana-Punta Cana.Am citit ca vremea este buna,cica predispusa uraganelor!Oare e adevarat?Apoi o alta nelamurire a mea desi in oferta scria,este viza care o primesc pe aeroport in Republica Dominicana(unde platesc viza de intrare si viza de iesire),in alta parte am citit ca de fapt nu iti da viza ci un card de turist!cum e de fapt?A FOST CINEVA?Trebuie procurata viza din alta parte inainte?????Si ultima problema si nelamurire este urmatoarea: TREBUIE VREUN VACCIN GEN ANTI MALARIE? Va rog cine a fost sa ma lamureasac si pe mine,sa imi dea niste sfaturi,ca tare mi-ar prinde un ajutor!!va pup fetelor!:*:*:*

alis_madalina
07.02.2013, 10:40:31
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum. Noi o sa avem nunta la sfarsitul lunii septembrie sau la sfarsitul lunii octombrie. Saptamana asta stabilim restaurantul. Dar eram curioasa unde as putea sa merg in octombrie sau noiembrie cu un buget limitat.......Noi suntem cam stramtorati dar totusi as fi vrut o locatie draguta si altceva decat Romania. Ma gandeam chiar sa mergem doar 5-6 zile ca sa nu fie prea scump dar nu stiu deloc ce sa aleg. Voi ce ziceti?

Multumiri

Roxana18Radu
09.02.2013, 08:06:20
Buna ziua,

Sunt noua pe acest forum. Noi o sa avem nunta la sfarsitul lunii septembrie sau la sfarsitul lunii octombrie. Saptamana asta stabilim restaurantul. Dar eram curioasa unde as putea sa merg in octombrie sau noiembrie cu un buget limitat.......Noi suntem cam stramtorati dar totusi as fi vrut o locatie draguta si altceva decat Romania. Ma gandeam chiar sa mergem doar 5-6 zile ca sa nu fie prea scump dar nu stiu deloc ce sa aleg. Voi ce ziceti?

Multumiri

Noi dupa nunta (evenimentul a fost in 20 oct) am plecat la Paris. Toata lumea se astepta sa plecam prin tari calde, la plaja, la soare...... Sincer la cat de obositi am fost dupa nunta, numai 10-12 ore de zbor cu avionul ne mai lipsea.
Noi ne-am simtit super bine si ne-a placut teribil.

Corinaluciana
09.02.2013, 08:15:49
Buna fetelor!Avem nunta in octombrie pe 15 iar pe 25 ne.am cumpart bilete pentru Republica Domninicana-Punta Cana.Am citit ca vremea este buna,cica predispusa uraganelor!Oare e adevarat?Apoi o alta nelamurire a mea desi in oferta scria,este viza care o primesc pe aeroport in Republica Dominicana(unde platesc viza de intrare si viza de iesire),in alta parte am citit ca de fapt nu iti da viza ci un card de turist!cum e de fapt?A FOST CINEVA?Trebuie procurata viza din alta parte inainte?????Si ultima problema si nelamurire este urmatoarea: TREBUIE VREUN VACCIN GEN ANTI MALARIE? Va rog cine a fost sa ma lamureasac si pe mine,sa imi dea niste sfaturi,ca tare mi-ar prinde un ajutor!!va pup fetelor!:*:*:*

Buna,
Noi am fost in luna de miere in Dominicana anul trecut in per 15oct-30oct.
1. Nici gand de vreun urgan, stati linistiti. In acea per tot aratau la tv de uraganul Sandy dar in Dominicana nu a fost asa ceva.
2. La intrare si la iesire pe aeroport platesti o taxa. La intrare parca 10 usd sau 15 si la iesire ( la intoarcere ma refere) din Dominicana 15 sau 20. Sa aveti neaparat la voi dolari ca e mai bine. Nu va trebuie nici o viza...platiti la intrare pe aeroport(in dominicana) si la iesire de pe aeroport( cand plecati din dominicana).
3. Nu am facut nici un vaccin si nu am auzit pe nimeni sa faca vreun vaccin.
Daca mai ai nevoie de informatii....iti ofer raspuns cu mare drag.
PS un sfat pe care l-am dat tuturor care au mai mers. Sa va luati spray pt insecte, dar nu AUTAN!!!! Nu a fost bun de nimic. Cautati ceva mai bun!!!

alis_madalina
11.02.2013, 07:07:43
Noi dupa nunta (evenimentul a fost in 20 oct) am plecat la Paris. Toata lumea se astepta sa plecam prin tari calde, la plaja, la soare...... Sincer la cat de obositi am fost dupa nunta, numai 10-12 ore de zbor cu avionul ne mai lipsea.
Noi ne-am simtit super bine si ne-a placut teribil.

Multumesc pentru informatii. Si cat v-a costat?

alis_madalina
21.02.2013, 08:23:38
Pana la urma am stabilit data nuntii 19 octombrie 2013 si cred ca ne ajunge noiembrie pana plecam in luna de miere. Eram curioasa cum o fi in Grecia atunci. Sau mai zicea cineva de Austria. Nu avem asa bani de Egipt sau Tenerife. Nu stiu ce sa zic. Eu una nu sunt amatoare de stat la plaja ca nu stiu sa inot. eu as vrea sa vizitez si sa vad peisaje frumoase. Ce ziceti?

adelat
21.02.2013, 09:14:58
Pana la urma am stabilit data nuntii 19 octombrie 2013 si cred ca ne ajunge noiembrie pana plecam in luna de miere. Eram curioasa cum o fi in Grecia atunci. Sau mai zicea cineva de Austria. Nu avem asa bani de Egipt sau Tenerife. Nu stiu ce sa zic. Eu una nu sunt amatoare de stat la plaja ca nu stiu sa inot. eu as vrea sa vizitez si sa vad peisaje frumoase. Ce ziceti?

Pai daca vreti sa vizitati de ce nu mergeti in Franta. Noiembrie este perfecta de vizitat locuri care sunt extrem de aglomerate in timpul verii.
Sau Italia.
Daca nu vrei plaja, exista posibilitati nelimitate pentru noiembrie in Europa la preturi decente.

Roxana18Radu
26.02.2013, 15:47:31
Multumesc pentru informatii. Si cat v-a costat?

Am stat la un hotel langa Arcul de Triumf, 7 zile cu mic dejun + avion + transfer aeroprt Beauvais -Paris= 1253 Euro (pentru amandoi).

alis_madalina
27.02.2013, 07:55:58
Am stat la un hotel langa Arcul de Triumf, 7 zile cu mic dejun + avion + transfer aeroprt Beauvais -Paris= 1253 Euro (pentru amandoi).

Am inteles. Multumesc. O sa mai urmaresc ofertele sa vad.

martie
17.04.2013, 10:47:29
Noi am mers la Paris in 'luna de miere' si am stat o saptamana la inceputul lui octombrie. Vremea a fost cam ca la noi in tara: frumoasa dar nu foarte cald. Am cheltuit cam 1300 euro. Singurele locuri in care a fost aglomerat au fost turnul eiffel (era coada mare la lifturi), palatul verailles si muzeul louvre. Dar lumea a fost civilizata si totul a mers foarte repede A meritat si nu regret nicio clipa ca am ales acest loc pentru luna de miere.

cor_ioana
15.05.2013, 07:51:14
Eu as recomanda Coasta Amalfi si Napoli pentru octombrie si noiembrie. De ce?
1. Sunt multe de vazut in jur(Napoli cu o multime de obiective, Pompei, Vezuviu, insula Capri si superba Coasta Amalfi cu oraselele in panta)
2. Fiind destul de sudica zona am inteles ca se poate face baie in mare pana la finalul lui octombrie
3. Avionul pana la Napoli, transportul in toata zona, cazarea si mancarea sunt ieftine
Coasta Amalfi este putin mai scumpa.

elenam0807
15.05.2013, 20:59:53
O luna de miere frumoasa se poate petrece in aceasta perioada la Venetia, romantism si relaxare = luna de miere perfecta

Jo
07.06.2013, 20:32:09
Noi am mers in luna de miere in Turcia, Bodrum, a fost de vis, turcii iti fac sederea exceptionala, te rasfata si au servicii exemplare.

adelina_elena
11.06.2013, 14:20:54
Noi am mers in luna de miere in Turcia, Bodrum, a fost de vis, turcii iti fac sederea exceptionala, te rasfata si au servicii exemplare.

Jo, in ce perioada ati mers? La finalul lui oct mai e de mers, oare?

adelat
16.09.2014, 11:08:41
[URL/[/URL]

In ultima vreme au inceput sa apara posturile publicitare ca coiupercile dupa ploaie. De bun simt ar fi macar o precizare ca e publicitate.

In alta ordine de idei eu nu as merge nici la Aqaba nici la marea Moarta pentru un sejur intreg. Mi-as iesi din minti de la plictiseala. Doua zile in fiecare loc e maximul de care dau eu dovada. In rest Iordania este o destinatie unde sa mergi, sa inchiriezi o masina si sa faci un tur de la nord la sud sau invers. Aqaba-Wadi Rum-Petra-Marea Moarta- Amman- partea de nord a tarii. E foarte usor de calatorit pe cont propriu si de condus deci nu e nevoie de nici o agentie care sa va ia de trei ori mai multi bani pentru acelasi lucru.

Tisha
23.10.2014, 17:31:50
Noi am fost in Malta, periada 14-21 Oct si a fost foarte cald. E ok si pentru cei care vor sa stea la plaja dar si pentru cei care vor sa viziteze caci sunt foarte multe cetati/Biserici/orasele dragute/temple vechi/muzee/forturi.

Ritzi
30.10.2014, 08:25:03
Noi am fost in Malta, periada 14-21 Oct si a fost foarte cald. E ok si pentru cei care vor sa stea la plaja dar si pentru cei care vor sa viziteze caci sunt foarte multe cetati/Biserici/orasele dragute/temple vechi/muzee/forturi.

Ce inseamna 'foarte cald"? Daca totul merge conform planului, ajungem acolo in noiembrie, oare o mai fi ok vremea?

Originala luna de miere ati avut, mai rar! Bravo :x