PDA

Versiunea completa : Pregatirile miresicilor din Turnu Magurele

Pagini : 1 [2]

anaima
16.01.2010, 21:05:44
buna fetelor!
Am informati despre fetele de la stil mariaj,eu le-am contractat pt la vara in august,sunt foarte de treaba,au preturi bune si iti ofera cam tot ce vrei.
Eu sunt foarte incantata de ele,sunt tinere si iti aduc idei de decorare mai moderne.

Buna!

M-ar interesa foarte mult preturile aranjamentelor de flori de pe mese (era cineva din Turnu, poate aceeleasi persoane, care le pregateau din florile de la cununie). Mi le-ar putea face maica-mea, dar nu cred ca are timp...
Apoi, cat au cerut pentru decor? Asta include: scaune, mese si tavan, presupun. O arcada din baloane, poate?

Daca ti se pare mai bine, am putea vb de preturi pe privat.

Multumesc anticipat.

M.

pucutza
16.01.2010, 23:26:31
buna anaima
scaunele ma costa 3lei si cu esarfe de mese incluse,mie imi face arcada de tul si flori la intrare cu covor rosu si 6 stalpi si ma costa 350 lei,si imi pune niste pahare de martini care ma costa 30 lei pt mese
pt tot ce am(mese,scaune,inimi de flori,aranjament biserica ,arcada,lumanari,buchete(nasa,eu 2 si pt dmnisoare),,invitati,marturii,plicuri pt bani,masini)si alte cateva chesti ma ajunge la 3000 lei

anaima
17.01.2010, 19:18:53
buna anaima
scaunele ma costa 3lei si cu esarfe de mese incluse,mie imi face arcada de tul si flori la intrare cu covor rosu si 6 stalpi si ma costa 350 lei,si imi pune niste pahare de martini care ma costa 30 lei pt mese
pt tot ce am(mese,scaune,inimi de flori,aranjament biserica ,arcada,lumanari,buchete(nasa,eu 2 si pt dmnisoare),,invitati,marturii,plicuri pt bani,masini)si alte cateva chesti ma ajunge la 3000 lei

Mi se pare un pret foarte bun, mai ales ca ai lumanarile si buchetele incluse.
Cred ca e tot ce ai putea avea nevoie la decor... nu imi vine altceva in minte sa nu fi scris deja...

Esarfele de masa sunt naproanele care se pun peste fata de masa?

Multumesc pentru raspuns.

M.

mirei83
20.01.2010, 01:53:10
Buna Anaima.Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns pana acum.Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit data libera pentru Casa Armatei.Noi am primit raspuns cam la o saptamana jumate,poate chiar doua.Daca deja ti-au zis ca e libera data, acum mai trebuie sa astepti acceptul de la Primarie, dar nu iti face probleme pentru ca nu are ce sa se intample. Din cate mi-a zis administratorul de la Casa Armatei ,verifica daca se pot face nunti in data respectiva(sa nu fie post)si apoi isi dau acceptul.Apoi te suna si te trimit sa platesti un avans.In legatura cu fetele de la Stil Mariaj, da, fac si aranajamentele florale, atat in sala de mese cat si afara pe arcada si stalpisori.Ca si culori la esafe, ele aveau un verde foarte frumos,auriu si fac la comanda ce culoare vrea clientul.Sunt foate deschise si poti vorbi ce vrei cu ele.Daca nu vrei sa cumperi flori, poti folosi florile de la cununie, daca consideri ca iti ajung.Te pup

mirei83
20.01.2010, 02:13:38
Am uitat sa iti spun de pret.Am avut si eu drapajele acelea pe tavan si un glob de flori care pleaca din centru.Pe mese am avut Paharele de Martini, din sticla, cu arajament din trandafiri, si naproane(aceeasi culoare cu husele). La masa mirilor au fost doua inimi in spate si perdea de lumini(atata in spate cat si sub masa),suporti de lumanari,oglinjoare cu lumanarele si pietricele pentru decor,drapaj intre sali si in sala de dans si balon jumbo,baloane pe ring si la intrare arcada ,6 stalpisori si covor rosu. Pe langa aceste decoratiuni, mi-au facut si lumanarile si buchetele,cardurile de mese,florile de pus in piept si marturiile.Am ajuns undeva la3200lei.Mai depinde si de cati invitati ai.Nu reusesc sa pun poze,o sa mai incerc dar ai putea intra pe site-ul lor.stilmariaj .ro.sper ca ti-am fost de folos.Aaaaa, am uitat sa iti zic ca mai au si un suport de tort super frumos

anaima
20.01.2010, 02:15:52
Buna Anaima.Imi cer scuze ca nu ti-am raspuns pana acum.Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit data libera pentru Casa Armatei.Noi am primit raspuns cam la o saptamana jumate,poate chiar doua.Daca deja ti-au zis ca e libera data, acum mai trebuie sa astepti acceptul de la Primarie, dar nu iti face probleme pentru ca nu are ce sa se intample. Din cate mi-a zis administratorul de la Casa Armatei ,verifica daca se pot face nunti in data respectiva(sa nu fie post)si apoi isi dau acceptul.Apoi te suna si te trimit sa platesti un avans.In legatura cu fetele de la Stil Mariaj, da, fac si aranajamentele florale, atat in sala de mese cat si afara pe arcada si stalpisori.Ca si culori la esafe, ele aveau un verde foarte frumos,auriu si fac la comanda ce culoare vrea clientul.Sunt foate deschise si poti vorbi ce vrei cu ele.Daca nu vrei sa cumperi flori, poti folosi florile de la cununie, daca consideri ca iti ajung.Te pup

Hey,

Inca nu m-a sunat viitorul meu socru pt. a-mi spune ca s-a rezolvat, dar daca imi zici ca tu ai asteptat 1 sapt - 2, atunci nu am d c sa imi fac griji.

Multumesc mult de informatii, ma bucur sa aud ca sunt deschise fetele.

Un alt sfat: nefiind in tara, credeti ca e prea devreme sa incep din vara asta (cand sper sa am concediu) sa discut cu ele? Nu stiu cand voi ajunge in 2011, sper ca in ianuarie, dar nimic nu e sigur si ar putea fi tarzior.
Aveti un nr. de tel al lor? Pls. PM.

PS: verde e una din preferatele mele si nu am vazut pana acum la nunti, asa ca ideea mi se pare super. ;)

Chiar m-am linistit pentru moment.

Trebuie sa ne hotaram daca vrem DJ sau formatie acum... :)

anaima
20.01.2010, 08:05:28
Am uitat sa iti spun de pret.Am avut si eu drapajele acelea pe tavan si un glob de flori care pleaca din centru.Pe mese am avut Paharele de Martini, din sticla, cu arajament din trandafiri, si naproane(aceeasi culoare cu husele). La masa mirilor au fost doua inimi in spate si perdea de lumini(atata in spate cat si sub masa),suporti de lumanari,oglinjoare cu lumanarele si pietricele pentru decor,drapaj intre sali si in sala de dans si balon jumbo,baloane pe ring si la intrare arcada ,6 stalpisori si covor rosu. Pe langa aceste decoratiuni, mi-au facut si lumanarile si buchetele,cardurile de mese,florile de pus in piept si marturiile.Am ajuns undeva la3200lei.Mai depinde si de cati invitati ai.Nu reusesc sa pun poze,o sa mai incerc dar ai putea intra pe site-ul lor.stilmariaj .ro.sper ca ti-am fost de folos.Aaaaa, am uitat sa iti zic ca mai au si un suport de tort super frumos

Super! super! super!

Pretul e cam acelasi cu cel cerut Pucutzei. Acum m-am linistit de-adevaratelea! >:D<>:D<\:D/ multumesc mult fetelor.
(Sincer, nu as fi dat mai mult, dar nu ma asteptam ca in 3000 de ron sa ai si lumanari, buchete si arcada de baloane, aranjamente pe mese, tot decorul si cocarde...).

Invitati vom avea in jur de 150 (&#177;20).

Incearca sa faci mai mici pozele, poate de-asta nu le ia.
Apoi, daca ai un folder pe picasa... (eu le salvez acolo mereu pt. ca mai face al meu curat in pc din cand in cand:D).

De site nici nu m-am gandit, cand eram un pic disperata (initial aveam nunta anul asta, la Pizza Rustic, dar nu eram incantati - noi am vrut mereu la Casa Armatei - amintiri din copilarie... eh...) pt. ca nici macar hotelul nu are un site :((

Multumesc inca o data.

Cum ziceam, de poze, mi-ar placea sa vad decorul, aranjamentele si pe voi, frumuseii :).

M.

anaima
20.01.2010, 14:42:28
Vazut, vazut, placut!

Sunt foarte frumoase cele pe verde si pe bej inchis (sau ce culoare e, la asta eu sunt cam barbat - pur si simplu nu le am - dar imi plac culorile si combinatiile, nu ma intelegeti gresit). Pe lila cu alb am mai vazut la o nunta anul trecut. Daca nu ma inspira altceva, o sa merg si eu pe combinatia prietenilor nostri :)

Mi-a placut la nebunie cel cu servetele galbene.

De-abia astept sa vad poze si de la voi.

Ca si aranjamente, mi-a placut, tot la prietenii care au avut nunta anul trecut, ca au pus fructele in jurul piciorului paharului de martini.

Trebuie neaparat sa vad aranjamente de vara facute de Catalina, cea care i-a facut la botez aranajamentele florale lui @carageac. >:D<

Stiu ca nu am nunta in vara asta si ca mai e timp, in mod normal, dar, asa cum ziceam, nefiind in tara, trebuie sa ma dumiresc bine pana in iulie,cand venim in concediu...

De-asta va multumesc, sunteti niste dragute cu toate.>:D<>:D<>:D<

mirei83
20.01.2010, 23:15:37
Anaima,am incercat sa iti dau pm,dar nu reusesc pentru ca nu am scrise minim 10 mesaje pe forum. O sa incerc sa scriu aceste mesaje, dar pana fac eu asta, poti intra pe site si iei numerele fetelor de telefon de acolo. Nu cred ca e vreo problema sa suni chiar si cu un an inainte. Ma gandesc ca e mai bine daca suni din timp. pe site-ul lor au pus si poze de la nunta mea.Succes

mirei83
20.01.2010, 23:16:47
Imi place ideea cu fructele in jurul paharului

anaima
21.01.2010, 00:10:13
Imi place ideea cu fructele in jurul paharului

Da, si mie mi s-a parut super.
Mireasa vine din Suceava, deci ceva aer proaspat pentru noi, probabil ideea i-a apartinut.

Voi ati avut lila, asa-i?
Pe 20 sept. ati avut nunta? Nu scrie data la profilul tau... Care e decorul vostru? :)
Am vazut 2 decoruri cu lila (mi-am dat seama dupa servetele, care erau diferite si la una aveau 8 pers/masa, la alta 12), cum ziceam, ne-a placut foarte mult, iar al meu nici nu vrea sa auda de altceva, dar ma atrag si verde sau bej inchis cu servetele galbene. Uffa, e tare greu.:[email protected] I talk too much.

M-am uitat pe site, din cate ti-ai dat seama si am luat nr. de tel. multumesc mult de grija si de raspuns>:D<@};-. Am sa le sun cu siguranta cand ajung acasa.

M.

cezarra
26.02.2010, 10:15:12
Am vazut aproape toata nunta ta si, cum de azi e oficial ca o vom organiza si noi la Casa Armatei, ma gandeam ca poate ma ajuti cu 2 lucruri, pentru ca m-am indragostit de fotograful vostru si mi-a placut la nebunie tortul...

Apropo, erau pe-acolo cunoscuti... cred ca din liceu sau asa ceva, oricum, oameni pe care nu i-am mai vazut de 6-7 ani.
Hello,
Ma bucur ca ti-au placut pozele noastre. Tipa care ni le-a facut se numeste Roberta ENache si cand i-am contractat noi era impreuna cu cei de la MIt Continental. Si noi am fost foarte multumiti de ea... :) Daca o cauti pe net sigur vei gasi detalii. Atunci nu a fost foarte scump pachetul foto video, 21 mil foto + video + dvd-uri, filmuletul, 100 poze printate + prelucrare; am mai vrut noi in schimb copii dupa dvd-uri, un album foto cartonat foarte frumos la vreo 250 ron, acum e 270.. ne-a ajuns undeva la 3000 cu totul, dar credem ca a meritat. Sunt altii mult mai buni, dar si mult mai scumpi. INsa pentru pretul platit cred ca am iesit bine.

Cat despre tort, l-am facut la cineva acasa.. noi am adus fructele de padure si tipa l-a facut. Sta la G-uri, dar nu as sti sa iti spun cum o cheama :D Oricum, daca intrebi prin Turnu, sigur iti va da cineva detalii despre ea. Sta la G-ul de pe strada Praporgescu(cred ca se cheama), cea paralela cu strada principala.

Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai nevoie de ceva, let me know.

De formatie pot sa iti zic iarasi ca am fost ffff multumiti. ;)

anaima
26.02.2010, 11:02:09
Hello,
Ma bucur ca ti-au placut pozele noastre. Tipa care ni le-a facut se numeste Roberta ENache si cand i-am contractat noi era impreuna cu cei de la MIt Continental. Si noi am fost foarte multumiti de ea... :) Daca o cauti pe net sigur vei gasi detalii. Atunci nu a fost foarte scump pachetul foto video, 21 mil foto + video + dvd-uri, filmuletul, 100 poze printate + prelucrare; am mai vrut noi in schimb copii dupa dvd-uri, un album foto cartonat foarte frumos la vreo 250 ron, acum e 270.. ne-a ajuns undeva la 3000 cu totul, dar credem ca a meritat. Sunt altii mult mai buni, dar si mult mai scumpi. INsa pentru pretul platit cred ca am iesit bine.

Cat despre tort, l-am facut la cineva acasa.. noi am adus fructele de padure si tipa l-a facut. Sta la G-uri, dar nu as sti sa iti spun cum o cheama :D Oricum, daca intrebi prin Turnu, sigur iti va da cineva detalii despre ea. Sta la G-ul de pe strada Praporgescu(cred ca se cheama), cea paralela cu strada principala.

Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai nevoie de ceva, let me know.

De formatie pot sa iti zic iarasi ca am fost ffff multumiti. ;)

Multumesc pentru informatii. E prima data cand aud de o tipa fotograf de nunti, super!!! Memorez informatiile ca sa o caut in vara. Am mai aflat de un tip fotograf - face niste poze extraordinare, dra nu stiu nici daca e dispus sa vina in Turnu si nici daca are si o echipa cu video (nu cred).
Cat despre tort, sunt impresionata. Unde l-ati tinut, totusi pana la servire? Si cat a costat? Multumesc :*

Later edit: ce formatie ati avut? si ce pret au? noi ne gandim la DJ, dar daca gasim ceva convenail...

Copacel
26.02.2010, 11:16:10
Hello!
Liliana o cheama pe d-na care sta in G1 si face torturi la ea acasa. A fost cofetar, din ce am inteles eu! Le pastreaza in frigider iar in noaptea nuntii trebuie sa trimiti pe cineva cu masina sa-ti aduca tortul la local, ea nu are cu ce sa-l aduca.
Noi asa am facut si am fost multumiti! Anul trecut lua 25 lei/kg. Nu cred sa ia mai mult acum!
Daca vrei iti dau nr. de tel. pe privat.
Succes!

anaima
26.02.2010, 11:22:54
Hello!
Liliana o cheama pe d-na care sta in G1 si face torturi la ea acasa. A fost cofetar, din ce am inteles eu! Le pastreaza in frigider iar in noaptea nuntii trebuie sa trimiti pe cineva cu masina sa-ti aduca tortul la local, ea nu are cu ce sa-l aduca.
Noi asa am facut si am fost multumiti! Anul trecut lua 25 lei/kg. Nu cred sa ia mai mult acum!
Daca vrei iti dau nr. de tel. pe privat.
Succes!

Da, chiar te rog.
Acelasi pret e si la cofetaria din Centru, dar fac numai diplomat si cu frisca, deci am sa o caut la vara pe Liliana.

Ce formatie ati avut voi? :)

cezarra
26.02.2010, 11:36:21
buna anaima.da, te pot ajuta cu nr celor din rosiori : ### ,si seful formatiei se numeste marian.si cred ca ar fi bine sa te duci cat mai din timp la hotel sa intrebi daca mai au locuri libere(noi am intrebat in august 2009,si mai aveau decat vreo 2 sambete in vara lui 2010,si nu stiu cate duminici, ca nu ne interesa)daca o sa mai ai nevoie de alte informatii te pot ajuta.

Noi am fost in mai multe seri la Rosiori, in localul unde canta ei, Mon Jardin si i-am ascultat. Au cantat mai mult decat ok. Am pus un singur filmulet pe net, pe youtube cred ca se numeste vioara la nunta teleorman... nu vreau sa dau link sa nu fie sters.

Am avut ziua chitara si acordeon si seara 2 la orga(Marian si inca cineva), solista Dalida care are o voce foarte misto, vioara, ca am vrut noi asta, acordeon, si a mai fost un solist de muzica usoara care nu m-a incantat f tare dar mergea ;)

La vremea aia au luat 1000 eur, si si-au facut treaba f bine. Le-am adus un CD cu muzica din zona mea si au cantat si dintr-aia. A cantat Dalida o melodie de-a Sofiei de te ungea pe suflet.

Sper ca te-am ajutat, si sa nu fie prea tarziu.

Spor la miresit.

anaima
26.02.2010, 11:45:40
Noi am fost in mai multe seri la Rosiori, in localul unde canta ei, Mon Jardin si i-am ascultat. Au cantat mai mult decat ok. Am pus un singur filmulet pe net, pe youtube cred ca se numeste vioara la nunta teleorman... nu vreau sa dau link sa nu fie sters.

Am avut ziua chitara si acordeon si seara 2 la orga(Marian si inca cineva), solista Dalida care are o voce foarte misto, vioara, ca am vrut noi asta, acordeon, si a mai fost un solist de muzica usoara care nu m-a incantat f tare dar mergea ;)

La vremea aia au luat 1000 eur, si si-au facut treaba f bine. Le-am adus un CD cu muzica din zona mea si au cantat si dintr-aia. A cantat Dalida o melodie de-a Sofiei de te ungea pe suflet.

Sper ca te-am ajutat, si sa nu fie prea tarziu.

Spor la miresit.

Multumesc mult de ajutor.
Nu e prea tarziu, noi speram sa ajungem acasa 1 saptamana la vara si sa aranjam si muzica si foto/video + decor. Nu vrem sa lasam pentru mai tarziu, fiindca riscam sa nu mai gasim ce vrem noi. Pana la nunta mai avem 1 an si cateva luni, deci nu e tarziu.

O sa te mai rog sa imi dai numarul Lilianei, pentru tort. :) Multumesc inca o data.

Miana

cezarra
26.02.2010, 11:48:35
Multumesc mult de ajutor.
Nu e prea tarziu, noi speram sa ajungem acasa 1 saptamana la vara si sa aranjam si muzica si foto/video + decor. Nu vrem sa lasam pentru mai tarziu, fiindca riscam sa nu mai gasim ce vrem noi. Pana la nunta mai avem 1 an si cateva luni, deci nu e tarziu.

O sa te mai rog sa imi dai numarul Lilianei, pentru tort. :) Multumesc inca o data.

Miana

Copacel cred ca il are. Eu nu-l am :(

anaima
26.02.2010, 11:48:56
Suna bine vioara, o data cu nr. pentru tort, poti imi dai si un nr. al lor si numele formatiei, sa mai caut pe net. Nu cred ca o sa avem timp sa mergem sa-i ascultam, desi ne-am fi dorit si noi sa alegem "live" muzica. Mersi fain.

Copacel
26.02.2010, 12:12:17
Am trimis numarul de tel. pe privat!
Cat despre formatie: noi am avut Amadeus. Super buni, profesionisti! Daca atmosfera este placuta si lumea joaca/danseaza, canta non-stop.
La fel de buni si mai ieftini sunt si cei de la Alpha!
Succes!

anaima
26.02.2010, 12:26:02
Am primit ambele informatii si va multumesc amandurora.

Cat despre formatie, suntem in dubii, auzim pro si contra formatie vs. DJ. Chestia e ca noi am fost la 4 nunti si nu cred ca mai ajungem la vreuna inainte de a noastra, ca sa avem de unde invata :(.

Am vazut una cu DJ si, la fel, s-a dansat toata noaptea, mai ales ca mirii nu au stat deloc si au avut rude care rupeau podelele, sa zic asa.

Legat de dans, sunt oameni care danseaza si nu stau toata noaptea si altii care nu se ridica de pe scaun, indiferent de atmosfera.
Acum, evident, sunt si cei de mijloc, cei care danseaza daca e atmosfera, dar cred ca trebuie sa ai 2-3 de-aia care rup podeaua, ca sa ai dans mereu. :)

cezarra
26.02.2010, 12:54:44
Decizia iti apartine! Noi am vrut formatie pentru ca aveam multi tineri si ne-am dorit sa se danseze cat mai mult. Si chiar s-a dansat. Iar sotul meu e indragostit de dans.. in special populare :D

Formatia a cantat de toate, bineinteles, si s-a axat pe muzica ce a prins cel mai bine, adica populara. Dar depinde de invitati pana al urma.

Si noi am fost la nunti cu DJ, si parerile sunt impartite. Sunt nunti la care am dansat de am rupt si altele la care DJ-ul era praf, asa ca aici nu am nicio recomandare.
Oricum, o formatie face petrecerea, daca e sa ma intrebi pe mine. Sa fie vinul bun, si muzica buna. :)

cezarra
26.02.2010, 12:56:12
Cat despre formatie: noi am avut Amadeus. Super buni, profesionisti! Daca atmosfera este placuta si lumea joaca/danseaza, canta non-stop.
Succes!

Alfa intra-adevar suna bine! Au facut o petrecere faina la o nunta la care am fost la Codrea. SI muzica pe care o canta, si felul cum canta! Cred ca isi fac toti banii.

Copacel
26.02.2010, 13:37:49
Decizia iti apartine! [....]
Oricum, o formatie face petrecerea, daca e sa ma intrebi pe mine. Sa fie vinul bun, si muzica buna. :)
100% de acord! DJ-ul la nunta ...... e ca si cum ai pune bere pe masa in loc de vin! :-p

anaima
27.02.2010, 23:46:33
100% de acord! DJ-ul la nunta ...... e ca si cum ai pune bere pe masa in loc de vin! :-p

Fetelor, sunteti grozave.
Credeti ca mai avem sanse sa prindem Amadeus, Alfa sau Mon Jardin in iulie, anul asta, pt. iunie 2011 sau ar tb, sa ii contactam mai devreme.

Si noi suntem de parere ca daca vinul, mancarea si muzica sunt de calitate, atunci iese o nunta pe cinste...

bobobobo20092009
25.03.2010, 12:31:59
Buna!
As avea si eu o intrebare inca neadresata pe pagina de TR sau cel putin eu nu am gasit, desi am tot citit. Voi de unde ati cumparat vinul si ce fel de vin ati avut, varsat pus pe mese in carafe sau imbuteliat?
Am vin de tara, bun, insa nu stiu daca se va mai pastra la fel de bine pana in vara si ma gandeam eventual sa si cumpar ceva.

Va multumesc mult pt raspunsuri.

pucutza
28.03.2010, 13:44:52
buna fetelor.vreau sa va intreb si eu, daca stie cineva,daca e vreo problema ,ca eu am nasii spanioli, si catolici,si nu stiu daca o sa vrea preotul sa ni-i accepte.si m-ar mai interesa , daca poate cineva sa-mi spuna cat au costat anul trecut cununiile si ce trebuie sa mai ducem la biserica.va multumesc anticipat.

Copacel
01.04.2010, 15:42:19
@bobo: Gasesti o gramada de oferte daca stii sa cauti. Noi am avut Premiat Cupaj de la Murfatlar, alb demisec, foarte bun atat calitativ cat si ca pret! L-am luat cu un an inainte si s-a pastrat excelent, intr-un beci!

@pucutza: La problema legata de religie nu stiu sa-ti raspund, trebuie sa intrebi un preot. Cununia religioasa, oficial, e taxata cu 100 lei, parca! Neoficial lasi si tu 200 lei bacsis, desi dupa mine nu as lasa nimic in plus.

nikoleta_radu
21.04.2010, 21:08:47
Heiiiiiiiii

Ma marittttttt si eu :D, la anu' pe 4 iunie si am intrat deja in febra pregatirilor.
Pentru ca am vazut ca se discuta de formatie, noi tocmai am vb cu cei de la Amadeus si ei ne vor canta la nunta:-p.
Din cate am inteles, mai aveau liber pt iunie 2011( am vaz ca a intrebat cineva), asa ca daca va place, go for it.

cezarra
07.05.2010, 22:13:15
Buna!
As avea si eu o intrebare inca neadresata pe pagina de TR sau cel putin eu nu am gasit, desi am tot citit. Voi de unde ati cumparat vinul si ce fel de vin ati avut, varsat pus pe mese in carafe sau imbuteliat?
Am vin de tara, bun, insa nu stiu daca se va mai pastra la fel de bine pana in vara si ma gandeam eventual sa si cumpar ceva.

Va multumesc mult pt raspunsuri.

Eu am luat varsat, din Vrancea, direct de la producator, si nu am avut plangeri. DUpa nunta am mai luat vreo 50 litri sa mai avem, si se pastreaza intact :D. Si noi ne=-am pus intrebarea daca sa luam imbuteliat sau varsat, insa am luat de la sursa sigura, si aveam mai multa incredere.

crisstina1982
23.05.2010, 12:13:38
Buna.
Am avut nunta de curand la Casa Armatei si a fost totul super frumos.
Mancarea a fost buna, apreciata de invitati.
Lautari i-am avut pe Alfa, nu au facut pauza toata noaptea. Au cantat foarte bine si au facut super distractie, toate genurile de muzica. S-au axat pe populara, pentru ca asa s-a cerut.
Nici nu ne-au luat prea mult in comparatie cu alte formatii. (3000 lei).
Decoratiunile le-am facut cu fetele de la stilmariaj. Poze gasiti pe site-ul lor, sunt cele cu verde. Foarte frumos au amenajat sala, in plus au facut si buchetele, lumanarile, si trandafirii naturali de pus in piept la nas si mire. Au fost de mare ajutor in privinta aceasta, pt. ca la noi in oras nu gasesti o florarie care sa faca buchete si lumanari frumoase.
Tortul l-am facut la Proinvest, cu 23 lei/kg, diplomat. A fost bine ca au adus tortul seara direct la restaurant si nu a fost nevoie sa ne stresam noi in privinta transportului tortului.
Ca fotograf l-am avut pe Adi, din spate de la Rami. A facut poze foarte frumoase si DVD-uri pe masura.
Daca mai vreti si alte informatii referitoare la organizarea nuntii, puteti sa ma intrebati.

pucutza
25.05.2010, 23:33:26
buna cristina,
felicitarii,casa de piatra si toate cele bune!
asteptam fotografi si informati,despre meniu si cat te-a costat decoratiunile.
si mai cat ai dat la biserica?:D

bobobobo20092009
25.05.2010, 23:42:14
Multumesc Copacel si Cezara pt raspunsuri!

crisstina1982
26.05.2010, 15:13:36
buna cristina,
felicitarii,casa de piatra si toate cele bune!
asteptam fotografi si informati,despre meniu si cat te-a costat decoratiunile.
si mai cat ai dat la biserica?:D

Multumesc pt urari.
Meniul a fost compus din: aperitiv, sarmale, rulada de pui cu cartofi natur si friptura de porc cu cartofi prajiti.
Plus tortul.
Decoratiunile m-au costat 3000 lei. La Casa Armatei sunt absolut necesare decoratiunile, ca fara ele nu arata sala bine.
In schimb, la hotel nu ai nevoie de prea multe decoratiuni ca este sala deja foarte frumos decorata. Au husele lor pe portocaliu, deci de huse n-ai nevoie.
Aranjamente florale pe mese trebuie sa-ti iei, sa decorezi masa de prezidiu cu ceva ornamente si poate vreun balon Jumbo.
Stilmariaj au un aparat de facut baloane de sapun, care pe mine m-a incantat foarte mult. Este foarte misto.
Nasu a platit cununia religioasa, 500 lei, la catedrala. Au fost 3 preoti.
Pa.

ameliab
26.05.2010, 15:19:06
Stiu ca Florin Vasilica face o mica reducere pentru cei din Teleorman...buna,
am si eu nunta pe 11.06.2011 :), cine poate sa-mi dea si mie nr de tel de la formatia amadeus, ppllssss.

ameliab
26.05.2010, 15:23:17
Succes!
buna,
imi poti da si mie nr de tel de la amadeus pe mail [email protected]

pucutza
26.05.2010, 20:56:41
Multumesc,pt informati Cristina,nu stiam ca fetele de la stilmariaj au aparat de facut baloane de sapun,eu tot cu ele imi fac decoratiunile.astept foto;;),sunt curioasa pt ca noi tot pe adi il avem ca fotograf

pucutza
29.05.2010, 20:22:30
362049362048362047362046362045362044Buna fetelor.
Vroiam sa impartasesc cu voi cadourile care mi lea facut nasa
http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/pencil.png

asanana
30.05.2010, 13:25:11
Buna fetelor,
A fost cineva anul acesta la o nunta la Codrea,la restaurantul de la intrare din oras( fost Nenea Iancu)?
Am marii emotii,am vazut localul cum arata,e super,insa am auzit o gramada de barfe cum ar fi ca nu sunt seriosi,ca o sa ne taxele mai mult decat am stabilit ( mi-e frica aici ca nu au vrut un contract foarte bine pus la punct).
Va rog daca stiti ceva spune-ti-mi.
Multumesc.Va pup.

crisstina1982
30.05.2010, 14:17:38
Multumesc,pt informati Cristina,nu stiam ca fetele de la stilmariaj au aparat de facut baloane de sapun,eu tot cu ele imi fac decoratiunile.astept foto;;),sunt curioasa pt ca noi tot pe adi il avem ca fotograf

Adi a facut poze foarte frumoase. Am facut la primarie, apoi la biserica si in parc la fantana arteziana. Au iesit clare, luminoase, desi afara era un pic innorat. Pe calculator toate pozele sunt frumoase, pe hartie se vede insa diferenta.

elvirash
12.06.2010, 18:16:48
Buna fetele! Casa de piatra Crisstina si Felicitari! Te rog sa postezi cateva fotografii, daca vrei, cu poze sa vedem si noi! Vom avea si noi nunta la Casa Armatei, anul viitor, si nu stiu cu cine sa vorbim pentru fotografii si filmari. Pe tine cat te-a costat si ce a inclus pachetul foto? te pup
Pentru pucutza..iti multumim ca impartasesti cu noi cadourile primite de la nasa! Sunt foarte frumoase:) Sa te bucuri de ele!
In ceea ce priveste aranjamentele, si eu ma gandeam sa vorbesc cu fetele de la stil mariaj. Am inteles Crisstina, ca te-a costat 3000 lei. Imi poti spune ce includea pachetul, te rog? Pretul este bun, zic eu.
Copacel si Cezzara..sunteti superbe! Am citit despre nuntile voastre, si imi este de mare ajutor. Am stabilit din timp restaurantul, ca formatie noi i-am luat pe ale Pandele. I-am auzit la o nunta si au cantat bine si nu au facut mai deloc pauza..acum...vom vedea. Am vorbit si cu ale Amadeus, dar nu mi s-au parut seriosi. Au zis la inceput de an un pret, si la sfarsit de an alt pret mai mare. Sper sa fie ok.
Va multumesc mult pentru tot! Va pup!

Buna fetelor,
A fost cineva anul acesta la o nunta la Codrea,la restaurantul de la intrare din oras( fost Nenea Iancu)?
Am marii emotii,am vazut localul cum arata,e super,insa am auzit o gramada de barfe cum ar fi ca nu sunt seriosi,ca o sa ne taxele mai mult decat am stabilit ( mi-e frica aici ca nu au vrut un contract foarte bine pus la punct).
Va rog daca stiti ceva spune-ti-mi.
Multumesc.Va pup.
buna asanana! Nu am fost la nici o nunta la Codrea, fostul Neanea Iancu, dar o sa merg cred prin august si daca te va ajuta iti zic atunci cum a fost. Ce pot sa-ti zic este ca a fost verisoara lu iubi meu la Revelion acolo si a zis ca a fost ok, aranjat frumos, stalpii aceia imbracati in tull. In schimb despre Codrea am auzit lucruri bune. Ceea ce pot sa zic ca minus, din punctul meu de vedere, sunt mesele acelea foarte mari rotunde, unde nu te auzi om cu om daca este muzica data tare. am iesit o seara in oras si asa mi s-a parut, dar nu trebuie sa te ingrijorezi din pricina asta. te pup

crisstina1982
09.07.2010, 19:58:08
Buna fetele! Casa de piatra Crisstina si Felicitari! Te rog sa postezi cateva fotografii, daca vrei, cu poze sa vedem si noi! Vom avea si noi nunta la Casa Armatei, anul viitor, si nu stiu cu cine sa vorbim pentru fotografii si filmari. Pe tine cat te-a costat si ce a inclus pachetul foto?

In ceea ce priveste aranjamentele, si eu ma gandeam sa vorbesc cu fetele de la stil mariaj. Am inteles Crisstina, ca te-a costat 3000 lei. Imi poti spune ce includea pachetul, te rog? Pretul este bun, zic eu.

In primul rand vreau sa-ti cer scuze pentru intarzierea raspunsului, dar am neglijat sa mai intru pe site si abia acum ti-am vazut mesajul.
Despre cati bani am dat la fotograf nu mai stiu exact, ca sotul meu s-a ocupat si nu este acum aici sa-mi spuna.
Am dat 800 lei pe filmat si am primit un set cu 5 DVD-uri.
Pe album am platit 300 lei, parca, si cuprinde 90 fotografii.
Acest fotograf este cotat ca fiind cel mai bun din Turnu, ca sa te convingi intreaba si tu printre cunostintele tale. Pozele noastre le vezi lipite la el pe fereastra magazinului.:)
Poti sa te uiti si pe fotografiile expuse pe ferestrele studiourilor foto si se vede clar diferenta de calitate (mai clare si mai luminoase). In felul acesta poti sa faci comparatie.

Referitor la aranjamentele florale, m-am intalnit inainte de nunta cu o luna cu ele si le-am spus cam ce mi-as dori, mi-au facut o oferta si din lista aceea am putut sa mai tai ceea ce mi se parea scump si inutil.
Eu am luat:
- 21 mese decorate cu un pahar martini cu aranjament floral, esarfa pe masa, scaune cu esarfe;
- aranjament floral masa prezidiu, perdea de lumini, inimioare unite de trandafiri artificiali;
- esarfe pe tavan cu o minge de trandafiri care atarna in mijloc;
- aparat pentru baloane de sapun;
- covor rosu, stalpisori cu aranjamente florale, arcada la intrare;
- ornamente florale la arcadele din interior de la casa armatei;
- voal la oglinda;
- baloane albe pe jos, care au fost sparte destul de repede de copiii invitatilor;
- balon JUMBO;
- lumanari;
- buchet mireasa si nasa, buchet de cununie, cocarde din trandafiri naturali pentru mire si nas.
Sper ca n-am uitat nimic.
Pa!

elvirash
27.07.2010, 13:36:30
Iti multumesc pentru raspuns Cristina! Esti o draguta! :*

larisa16
03.08.2010, 19:06:43
Buna fetelor!

Am rugamintea sa imi dati si mie numarul de telefon al formatiei AMADEUS.Multumesc:*

Anchita
05.08.2010, 17:37:33
Buna ziua miresicilor sau viitoarelor miresici!
Nici nu stiti cat de mult m-a ajutat acest subiect deschis de voi sa imi fac o parere despre cam tot ce tine de Turnu Magurele in ceea ce priveste organizarea unei nunti.
Am vizitat orasul doar de 2 ori asa k nu stiu prea multe....nunta noastra va fi la Casa Grande (fostul Abator) ...si am mari emotii pt ca nu am fost niciodata acolo, am vazut doar niste poze si nu sunt incantata deloc de aranjarea meselor.."ca la pomana" (ca sa va citez). Stiti cumva daca exista posibilitatea sa le mut in vreun fel?
Totodata...stiti ceva si despre meniul de acolo?
Eu sunt in Anglia si voi veni abia in noiembrie...pana atunci viitorii mei socri se ocupa de tot dar mi-ar placea sa citesc si parerile voastre.
In ceea ce priveste ornamentarea salii..eu am niste idei in cap...acum sa vad daca fetele de la Stil Mariaj vor putea face cum imi doresc. Stiti cumva cu cat timp inainte sa le contactez?
Va multumesc anticipat !

LUIZE
18.08.2010, 18:17:37
Ce stiti despre restaurantul Dunarea? Multumesc.

crisstina1982
25.08.2010, 18:25:05
Ce stiti despre restaurantul Dunarea? Multumesc.

EVITA-L!
Niste cunostinte de-ale mele, in timp ce se aflau la un botez, au luat bataie de la golanii care joaca biliard acolo.
Poti sa te duci acolo, in situatia in care chiar nu gasesti in alta parte, dar la vreun botez sau inmormantare.
In niciun caz sa nu alegi acel local pentru nunta.

LUIZE
02.09.2010, 18:26:16
EVITA-L!
Niste cunostinte de-ale mele, in timp ce se aflau la un botez, au luat bataie de la golanii care joaca biliard acolo.
Poti sa te duci acolo, in situatia in care chiar nu gasesti in alta parte, dar la vreun botez sau inmormantare.
In niciun caz sa nu alegi acel local pentru nunta.

Multumesc pentru raspuns. Eu voi fi nasa la o nunta care se va tine acolo si eram curioasa sa stiu cate ceva despre restaurant. Din pacate nu pot face nimic pentru a-l schimba. Sa speram ca o sa ies de acolo neparuita.

crix
22.09.2010, 22:14:30
Am incercat sa obtin ceva informatii de la voi si nu prea ma regasesc in descrierile voastre,cat despre formatii sunt numai cateva si am sunat cateva din ele au cam tot anul urmator ocupat . . o sa incerc si in alta parte , despre locatie e clar ca m-ati convins Casa Armatei e cea mai potrivita . . . in prinvinta decorurilor sunt vreo 2-3 DUDUI pe aici care isi fac reclame gratis . . si anume la "stil mariaj" . . la fiecare topic e una care sa-si mai scoata in evidenta talentul . . . =)) cat despre onorariu am fost la o nunta facuta de fetele astea . . . o lumanare infipta intr-un burete ... odios !!!

crisstina1982
23.09.2010, 22:18:17
Vezi ca este cam tarziu si pentru Casa Armatei, mare noroc ai avea sa gasesti loc pentru anul viitor.
Acolo se fac rezervarile cu 2 ani inainte, daca vrei sambata.
Cateva duminici libere s-ar putea sa mai gasesti.
Eu am facut decoratiunile cu stilmariaj si am fost foarte multumita. Si chiar n-am niciun motiv sa le fac reclama gratis.

Anchita
27.09.2010, 12:02:55
Fetelor...eu voi avea nunta la Restaurant Rustic...ce stiti despre el? In alta parte nu am gasit pentru anul viitor...

elvirash
04.10.2010, 15:03:02
Fetelor...eu voi avea nunta la Restaurant Rustic...ce stiti despre el? In alta parte nu am gasit pentru anul viitor...

Buna Anchita! Vom avea nunta in aceeasi zi :) Nu stiu daca restaurant Rustic este numit popular FSN (cred ca acesta este, dar sa nu ma insel). Este langa liceul Marin Preda. La FSN am fost la o nunta vara aceasta si a fost foarte frumos, mancare buna, dar ceea ce este un minus este spatiu mic ptr dans.

carageac
10.10.2010, 15:42:09
Am incercat sa obtin ceva informatii de la voi si nu prea ma regasesc in descrierile voastre,cat despre formatii sunt numai cateva si am sunat cateva din ele au cam tot anul urmator ocupat . . o sa incerc si in alta parte , despre locatie e clar ca m-ati convins Casa Armatei e cea mai potrivita . . . in prinvinta decorurilor sunt vreo 2-3 DUDUI pe aici care isi fac reclame gratis . . si anume la "stil mariaj" . . la fiecare topic e una care sa-si mai scoata in evidenta talentul . . . =)) cat despre onorariu am fost la o nunta facuta de fetele astea . . . o lumanare infipta intr-un burete ... odios !!!

Hey,

eu am gasit o formatie in Turnu care mi-a placut tare mult si dupa ce am luat-o noi la botez, a tot avut cantari prin Bucuresti ... Sunt 3 persoane - o tipa care canta, o orga si o vioara. optional poate sa aduca si un nene cu acordeonul...daca te intereseaza, da0mi un PM.

Bye

LUIZE
14.10.2010, 16:56:30
Hey,

eu am gasit o formatie in Turnu care mi-a placut tare mult si dupa ce am luat-o noi la botez, a tot avut cantari prin Bucuresti ... Sunt 3 persoane - o tipa care canta, o orga si o vioara. optional poate sa aduca si un nene cu acordeonul...daca te intereseaza, da0mi un PM.

Bye

Si eu sant interesata de aceasta formatie (cred ca te referi la cei din Olteanca). Daca nu te superi as vrea mai multe detalii pe privat si un numar de telefon la care-i pot gasi. Multumesc mult.

carageac
14.10.2010, 21:50:19
Si eu sant interesata de aceasta formatie (cred ca te referi la cei din Olteanca). Daca nu te superi as vrea mai multe detalii pe privat si un numar de telefon la care-i pot gasi. Multumesc mult.

ti-am dat telefonul pe privat. george se numeste tipul.

multa bafta
bye

monysm
25.10.2010, 13:44:07
buna fetelor!
noi am avut nunta acum 2 luni la casa armatei si a fost f bine
ca formatie am avut pe maxy-cei de la Odaia; au cantat panba dimineata , abia au facut o pauza pt masa, au respectat si ceea ce am vrut noi=> am fost f multumiti de ei, ii recomand
in privinta meniului, a fost ok, insa nici un local din turnu nu se compara ca si meniuri cu alte orase din tara, si nu ma refer aici la bucuresti
am fost la cateva nunti in pitesti si nici nu exista termen de comparatie...
aranjamnele le-am facut cu doina si am fost f multumita pt ca a facut asa cum am vrut, inclusiv a facut suportul de tort, iar la aranjamente am iprovizat si eu putin si chiar i-a placut si ei;
torul l-am facut la doamna de la casa armatei( este f ok), a fost extrem de bun din cioco neagra la intertior si alba exterior cu trandafiri rosii;
fotograful- nu am comentarii, f bun, in schimb cameramanul nu mi-a placut cum a filmat;eventula puteti sa vb cu ei inainte de nunta sa le spuneti daca vreti ceva anume

va pup

carageac
25.10.2010, 22:19:08
Hey,

Cine pregateste mancarea pentru Casa Armatei ? Din cate stiu nu au bucatarie proprie...

buna fetelor!
ca formatie am avut pe maxy-cei de la Odaia; au cantat panba dimineata , abia au facut o pauza pt masa, au respectat si ceea ce am vrut noi=> am fost f multumiti de ei, ii recomand
in privinta meniului, a fost ok, insa nici un local din turnu nu se compara ca si meniuri cu alte orase din tara, si nu ma refer aici la bucuresti
aranjamnele le-am facut cu doina si am fost f multumita pt ca a facut asa cum am vrut, inclusiv a facut suportul de tort, iar la aranjamente am iprovizat si eu putin si chiar i-a placut si ei;
torul l-am facut la doamna de la casa armatei( este f ok), a fost extrem de bun din cioco neagra la intertior si alba exterior cu trandafiri rosii;
fotograful- nu am comentarii, f bun, in schimb cameramanul nu mi-a placut cum a filmat;eventula puteti sa vb cu ei inainte de nunta sa le spuneti daca vreti ceva anume

va pup

crisstina1982
26.10.2010, 14:54:39
Hey,

Cine pregateste mancarea pentru Casa Armatei ? Din cate stiu nu au bucatarie proprie...

Casa Armatei are bucatarie proprie incepand din anul 2008, complet utilata, cu bucatari si ospatari.

monysm
01.11.2010, 14:55:09
da, au bucatarie proprie cu bucatari si ospatari; daca vrei mai multi ospatari poti sa vb cu ei, se poate aranja

elvirash
02.11.2010, 15:54:46
buna fetelor!

va pup

Buna Monysm! Si noi avem nunta la Casa Armatei si am contractat deja formatia Maxi. Iti multumesc de pareri! stateam putin in dubii ca nu i-am auzit, dar parintii au zis ca sunt ok. In schimb am probleme in ceea ce priveste aranjamentul salii si fotograful/video. Te rog trimite-mi si mie PM cu nr de tel al d-nei Doina si daca poti cateva poze cu sala aranjata. si daca nu cer prea mult, te rog sa ne spui si noua ce fotograf ati avut. Iti multumesc mult!

geanu
04.12.2010, 19:50:41
Salutare!
Imi puteti da si mie un numar de telefon pentru Casa Armatei din Turnu Magurele?
Speram sa mai gasesc o data libera pentru 2011(nunta) dar nu cred ca o sa mai gasesc...

Ma puteti ajuta si pe mine cu aceasta informatie?
Multumesc frumos,
Geanina

geanu
06.12.2010, 20:55:19
buna fetelor!

va pup

Buna
geanina ma numesc si ma gandesc sa fac si eu nunta la casa armatei...deaceea te rog, ai cumva un numar de telefon unde as putea sa sun(la casa armatei)
mersi frumos
Geanina

marrya
11.12.2010, 13:56:01
Fetelor ajutati-ma si pe mine! am scris si pe topicul cu DJ pt ca acela e mai des vizitat... faceti inca un topic legat de botez!!! In ianuarie urmeaza sa fiu Nasa de botez in Turnu..la nunta am stiu ce sa fac, dar la botez..sper sa nu fie diferente prea mari intre ce se face la noi si pe la Turnu..in orice caz astept sfaturi, traditii, eventual ce se face la Biserica, cam cat se da la preot...etc!Multumesc!:x

crisstina1982
16.12.2010, 14:26:28
Buna
geanina ma numesc si ma gandesc sa fac si eu nunta la casa armatei...deaceea te rog, ai cumva un numar de telefon unde as putea sa sun(la casa armatei)
mersi frumos
Geanina

Suni la Primarie: 0247.416451 /0247. 416452 si ceri telefonul de la Casa Armatei.
Sau sa-ti faca legatura la Casa Armatei.

anaima
20.12.2010, 10:13:26
Buna,

Am gasit acest post si m-am lamurit cu firma de decoratiuni, insa nu ii gasesc pe net :(.

Ma intrebam daca ai putea sa imi dai un PM cu nr. lor sau adresa de mail.

Multumesc mult.

Miana

Eu am fost la ei in Rosiori de cateva ori si mi-a placut ce am vazut. Dar nu m-am luat neaparat dupa poze, pentru ca in ziua cand a venit ea la sala nu a adus cataloagele si era deja f tarziu dar i-am explicat ce vreau si a inteles, chiar a venit cu idei. Cunoaste mai toate salile si stie ce se poate. Cel putin cu CA a mai lucrat si inainte de nunta mea.

Eu am avut asa:
- covoras rosu la intrare
- 3 bulgari din gerbera rosie
- arcade interioare: tull, iedera artificiala si trandafiri naturali
- arcada exterioara si 10 stalpisori(arcada si stalpisorii au fost decorati artificiali, sau cel putin asa i-am luat de la ea, insa itnre timp m-am razgandit si am adus eu trandafiri pentru arcada si i-a aranjat ea. Stalpisorii au ramas artificiali)
- huse scaune albe( are si esarfe si alte huse, dar eu voiam esarfe de scaune grena si le-am confectionat singuri... le avem acasa)
- 20 aranjamente florale pentru mesecu crizanteme si un trandafir rosu
- buchet cununie din 9 trandafiri, buchete religioasa(nasa 9 trandafiri, eu ... fara numar. Glumesc, nu mai stiu cati am avut, cred ca 11 sau pe undeva pe acolo)
Ce vezi pe sus sunt tot ale noastre, de fapt, cred ca au ramas la sala, ca le-au vrut ei, si noi le-am pus pentru ca ea a zis ca a avut un accident de munca si nu isi mai pune oamenii sa se cocoate.

Husele le-au pus ei pe scaune dar esarfele, fetele de masa si am avut niste material grena si pentru mese, la fel ca esarfele de sus... sunt puse de noi. Ne-a costat in jur de 2700 Ron. Daca vrei preturile detaliat, ti le dau prin pm. Nu stiu daca a mai crescut sau nu preturile...

anaima
22.12.2010, 02:15:08
Buna dimineata,

Ma intrebam daca a lucrat cineva cu aceasta firma de decoratiuni pe care am gasit-o pe un alt site, intr-o lista si care figura ca fiind din Turnu Magurele: "Nunta perfecta". Au si site: http://www.nuntaperfecta.net/. Le-am scris, dar pana acum nu mi-a raspuns nimeni (de 1 saptamana). :(

In acest moment orice informatie este foarte de pret, mai e mai putin de 1 luna pana venim in tara si am vrea sa culegem toate informatiile utile, ca sa stim de unde sa alegem.
Inca nu am vazut miresici de 2011 care vor face la Casa Armatei, ar fi util sa schimbam idei...

Va multumesc mult si va urez sarbatori fericite!

Miana

carageac
24.12.2010, 15:47:15
Buna dimineata,

Ma intrebam daca a lucrat cineva cu aceasta firma de decoratiuni pe care am gasit-o pe un alt site, intr-o lista si care figura ca fiind din Turnu Magurele: "Nunta perfecta". Au si site: http://www.nuntaperfecta.net/. Le-am scris, dar pana acum nu mi-a raspuns nimeni (de 1 saptamana). :(

In acest moment orice informatie este foarte de pret, mai e mai putin de 1 luna pana venim in tara si am vrea sa culegem toate informatiile utile, ca sa stim de unde sa alegem.
Inca nu am vazut miresici de 2011 care vor face la Casa Armatei, ar fi util sa schimbam idei...

Va multumesc mult si va urez sarbatori fericite!

Miana

Hey

Sunteti gata cu pregatirile? Vad ca aveti pe 18 iunie la Casa Armatei...mai e un pic :)
Pe la noi prin Turnu sunt foarte putine agentii...insa cred ca gasesti pe aceiasi bani si o agentie din Bucuresti care sa vina sa aranjeze tot ce ai nevoie la Turnu...

Muzica ati gasit?

Pup

Bye

carageac
24.12.2010, 16:04:20
Fetelor ajutati-ma si pe mine! am scris si pe topicul cu DJ pt ca acela e mai des vizitat... faceti inca un topic legat de botez!!! In ianuarie urmeaza sa fiu Nasa de botez in Turnu..la nunta am stiu ce sa fac, dar la botez..sper sa nu fie diferente prea mari intre ce se face la noi si pe la Turnu..in orice caz astept sfaturi, traditii, eventual ce se face la Biserica, cam cat se da la preot...etc!Multumesc!:x

Tu de unde esti? In general nu cred ca sunt diferente prea mari intre zone...depinde de ce vrea mamica / nasa sa faca...cat de mult tine la "traditie" sau nu...
Ce sa iti zic...nasa trebuie sa cumpere hainute pentru bebe (tot ce trebuie de la piele) si sa comande o lumanare de botez, pe care o va tine probabil nasu' in biserica. mai trebuie cumparat pentru la biserica (dar asta e mai bine sa il intrebati pe preot): ulei, sapun, prosop, fasa, crisma, cruciulite de pus in piept la invitati.
Preotul nu iti cere o suma de bani, o sa zica sa dai cat vrei.
Ar fi bine sa stii Crezul...daca nu il stii, o sa il citesti .
Sa te antrenezi cu bebele - in caz ca nu ai avut de-a face cu vreun bebe pana acum, ar fi bine sa il tii in brate ca sa se obisuiasca cu tine ...sa nu se crizeze prea tare in timpul slujbei...

Cristelnita o puteti impodobi cu ghirlanda de flori si panglica (noi am gasit la tara iedera lunga si am facut un cerc mare din ea; apoi am inserat flori printre corzile de iedere si am atarnat-o de cristelnita cu niste S-uri care se pot face din sarma sau se gasesc la Ikea in zona pentru ustensile de bucatarie).

Ideea este ca nu se striga bebele pe nume decat dupa baita de a doua zi.
Ideal ar fi sa ajungeti cu lumanarea aprinsa innapoi acasa si sa o stinga nasul de tocul usii...noi am aprins-o la restaurant si a stins-o nasul de tocul usii de acolo
A...uitasem... pe aici de obicei exista si o moasa...care da copilul peste prag nasei si ii spune ceva de genul "ti-am dat un pagan sa imi aduci un crestin"...

A doua zi are loc baita :)
se pun in apa diverse chestii: flori, fulgi, lapte, miere, aur, bani si tot ce le mai trece celor prezenti prin cap...
Se chinuie un pic bebele in apa aia...cica nasa trebuei sa il ude peste tot...ca daca ramane vreun loc neudat acolo va aparea boala :)
Si se striga, in final, copilul pe nume...nasa ureaza toate cele bune...
Nasu si tatal pleaca cu apa din cadita sa o arunce la tulpina unui copac tanar si robust...

Sper ca nu am uitat nimic...Mai intreaba-ma daca iti mai vin idei...

anaima
25.12.2010, 00:16:05
Buna,

Multumesc pentru incurajari, o sa ajungem la jumatatea lui ianuarie acasa si o sa incercam sa rezolvam cu decorul, care e cea mai importanta problema nerezolvata.
Am dat deja avans DJ-ului Manciu pe care l-am auzit la o nunta si care ne-a placut. Era cea mai buna varianta in raportul calitate-pret.

O sa stabilim o intalnire cu Stil Mariaj, dar, cum ziceam, nu sunt multumita de pretul oferit. Mai incercam si cu cei de la Nunta Perfecta.

Daca aveti sugestii de firme de decor, v-as fi foarte recunoscatoare. Nu reusesc sa ii gasesc pe cei din Rosiori. :(

Craciun fericit!

Pup

Miana

Hey

Sunteti gata cu pregatirile? Vad ca aveti pe 18 iunie la Casa Armatei...mai e un pic :)
Pe la noi prin Turnu sunt foarte putine agentii...insa cred ca gasesti pe aceiasi bani si o agentie din Bucuresti care sa vina sa aranjeze tot ce ai nevoie la Turnu...

Muzica ati gasit?

Pup

Bye

marrya
29.12.2010, 13:29:28
[QUOTE=carageac;3853074]Tu de unde esti? In general nu cred ca sunt diferente prea mari intre zone...depinde de ce vrea mamica / nasa sa faca...cat de mult tine la "traditie" sau nu...
Ce sa iti zic...nasa trebuie sa cumpere hainute pentru bebe (tot ce trebuie de la piele) si sa comande o lumanare de botez, pe care o va tine probabil nasu' in biserica. mai trebuie cumparat pentru la biserica (dar asta e mai bine sa il intrebati pe preot): ulei, sapun, prosop, fasa, crisma, cruciulite de pus in piept la invitati.
Preotul nu iti cere o suma de bani, o sa zica sa dai cat vrei.
Ar fi bine sa stii Crezul...daca nu il stii, o sa il citesti .
Sa te antrenezi cu bebele - in caz ca nu ai avut de-a face cu vreun bebe pana acum, ar fi bine sa il tii in brate ca sa se obisuiasca cu tine ...sa nu se crizeze prea tare in timpul slujbei...

Multumesc pentru raspuns si detalii... din ce scrii tu, e cam ca pe la noi ( Constanta, ca ma intrebai de unde sunt!)... singura diferenta este ca la noi nu exista "moasa" si "mosoi"!!;;) Stiam in principiu cam tot ce mi-ai raspuns si la noi se face intocmai cum ai scris, numai ca toate se fac intre mama si nasa, nu moasa...sau probabil ca era si la noi ceva cu moasa dar acum 30-40 de ani ( imi povestea bunica-mea) Intre timp am avut mai multe discutii legate de botez cu o miresica mai activa si Rosiori! Singurul lucru care pot sa il aflu mai bine de la tine este... legat de Restaurantul Turris. Ce poti sa imi spui de local..arata bine, meniul, se poate decora cate ceva pe acolo?? si cam cat se da la preot si cum merge darul la botez ( mai ales nasii);))!!! Multumesc mult si astept raspuns!

monysm
29.12.2010, 16:12:31
Buna Monysm! Si noi avem nunta la Casa Armatei si am contractat deja formatia Maxi. Iti multumesc de pareri! stateam putin in dubii ca nu i-am auzit, dar parintii au zis ca sunt ok. In schimb am probleme in ceea ce priveste aranjamentul salii si fotograful/video. Te rog trimite-mi si mie PM cu nr de tel al d-nei Doina si daca poti cateva poze cu sala aranjata. si daca nu cer prea mult, te rog sa ne spui si noua ce fotograf ati avut. Iti multumesc mult!

fotograf l-am avut pe ADI , cel care are sediul langa RAMY, dar doar fotograful ti-l recomand, nu si cameramanul
numarul domanei doina nu il mai am, insa poti sa intrebi la casa armatei pe doamnele de la bucatarie ca o stiu sigur; si tot acolo am facut si tortul care a iesit super si doamna de acolo a fost f draguta

diana_b_20
10.02.2011, 14:09:40
Poate sa-mi recomande si mie cineva un salon de coafura si unul de machiaj in Turnu? In mai am nunta si nu am gasit pana acum..
Multumesc frumos! :)

LUIZE
12.02.2011, 17:06:49
Stiti o farmatie ANDONIS (nu stiu sigur daca asa se scrie) in Turnu Magurele sau in apropiere?

maria86r
28.02.2011, 21:17:13
Buna.

Formatia Andonis din Turnu Magurele are in componenta un fost membru al formatiei Amadeus - pe Bubu.
Formatie e cea mai ok din Turnu Magurele la acest moment - am fost la foarte multi nunti in turnu, in fiecare an 5-6 nunti si pot spune cate ceva despre fiecare formatie, restaurant etc.

Mi-au placut foarte mult - i-am ascultat la o nunta la noul restaurant Codrea ( fostul nea Iancu) si mi-au placut maxim - sunt 3 in formatie - clape, vocal si tobe - dar tipul care canta cu vocea e bestial - m-a impresionat pentru ca a cantat melodii ale lui Ion Suruceanu, romante vechi si daca nu se cere nu canta manele - ceea ce pentru mine conteaza enorm,

Daca intentionezi sa-i iei la nunta faci o alegere buna dupa parerea mea.

Eu i-as fi luat, dar viitorul sot este coleg cu cei de la taraful domnesc si probabil ii vom lua pe ei.

Stiti o farmatie ANDONIS (nu stiu sigur daca asa se scrie) in Turnu Magurele sau in apropiere?

maria86r
28.02.2011, 21:23:13
Buna.

Eu iti pot recomanda salonul unde merg mereu - nu este unul dintre cele mia bune, dar pentru Turnu este foarte ok. este vorba de salonul de la "C-uri"

Carmen tipa de la coafor este foarte inventiva si foarte de treaba - ii spui cum vrei sau te lasi pe mana ei - eu mereu am fost multumita de ea - si nu este scump -

Tot acolo gasesti si o tipa care machiaza bine - cred ca cel mai bine din Turnu - silvia.

Iti pot nr lor pe pm.

Poate sa-mi recomande si mie cineva un salon de coafura si unul de machiaj in Turnu? In mai am nunta si nu am gasit pana acum..
Multumesc frumos! :)

LUIZE
03.03.2011, 12:21:26
Buna.

Formatia Andonis din Turnu Magurele are in componenta un fost membru al formatiei Amadeus - pe Bubu.
Formatie e cea mai ok din Turnu Magurele la acest moment - am fost la foarte multi nunti in turnu, in fiecare an 5-6 nunti si pot spune cate ceva despre fiecare formatie, restaurant etc.

Mi-au placut foarte mult - i-am ascultat la o nunta la noul restaurant Codrea ( fostul nea Iancu) si mi-au placut maxim - sunt 3 in formatie - clape, vocal si tobe - dar tipul care canta cu vocea e bestial - m-a impresionat pentru ca a cantat melodii ale lui Ion Suruceanu, romante vechi si daca nu se cere nu canta manele - ceea ce pentru mine conteaza enorm,

Daca intentionezi sa-i iei la nunta faci o alegere buna dupa parerea mea.

Eu i-as fi luat, dar viitorul sot este coleg cu cei de la taraful domnesc si probabil ii vom lua pe ei.

Eu sunt nasa, finii mei deja i-au angajat. Multumesc pentru raspuns.

diana_b_20
07.03.2011, 15:19:37
Buna.

Eu iti pot recomanda salonul unde merg mereu - nu este unul dintre cele mia bune, dar pentru Turnu este foarte ok. este vorba de salonul de la "C-uri"

Carmen tipa de la coafor este foarte inventiva si foarte de treaba - ii spui cum vrei sau te lasi pe mana ei - eu mereu am fost multumita de ea - si nu este scump -

Tot acolo gasesti si o tipa care machiaza bine - cred ca cel mai bine din Turnu - silvia.

Iti pot nr lor pe pm.

Ar fi super daca mi-ai da nr lor, dar cred ca trebuie sa avem amandoua cate 10 mesaje pe forum, altfel nu se poate trimite..nici primi...
Eu nu sunt din Turnu, sunt din Corabia, dar la mine in oras nu am unde sa ma aranjez la par..de machiat nici nu se pune problema...

koko83
11.03.2011, 15:02:55
Buna.

Iti pot nr lor pe pm.
Te rog mult,imi poti trimite si mie nr de tel.,de la acest salon.

tt3o
20.03.2011, 16:07:24
De ce nu ai fost incantata de Amadeus?
Eu i-am vazut la doua nunti. Isi merita banii!
Si cei de la Maxi sunt buni, dar nu ca cei de la Amadeus.

Am descoperit niste lautari din Olteanca (cine nu cunoaste, este un sat pe langa Tr Magurele :) ). I-am vazut la un botez si apoi i-am luat la revelion, anul asta. Sunt doi barbati si o tipa. De cantat, canta unul din cei doi barbati si tipa care are o super voce. Au cantat toata noaptea, au facut pauza cred ca cel mult o ora si au stiut sa faca super atmosfera.
Si au un tarif de nimic (ne-au luat pentru toata noaptea 10 milioane). Am filmulete cu ei, daca va intereseaza....

Bye Bye

Buna poti sa imi trimiti si mie acele filmulete precum si un tel de contact de la ei si de la alte formatii din Turnu, daca ai. Multumesc mult. PM inca nu pot sa dau pentru ca sunt utilizator nou ....:(

koko83
28.03.2011, 19:47:37
Buna.

Iti pot nr lor pe pm.

Imi poti trimite si mie numarul de telefon,te rog.Mersi

LUIZE
20.04.2011, 19:51:43
Stiti cat costa slujba la catedrala? Multumesc.

anaima
15.05.2011, 19:01:23
Te rog mult,imi poti trimite si mie nr de tel.,de la acest salon.

Salut!

Eu am nunta in iunie, ma va machia Mirela din Turnu. Merg pe mana ei.
Daca vrei, iti pot da numarul prin pm.

Parul mi-l va aranja fosta mea colega de banca din liceu, care acum e la un salon pe Traian. Iti pot da si numarul ei... poti face si o proba, eu asa planuiesc, pt. ca am o idee de coafura, dar vreau sa vad cum ma simt si cum vine cu rochita...

Pe curand,

Miana

anaima
15.05.2011, 19:11:06
Buna fetelor,

Avem nunta in iunie, mai sunt de pus la punct ultimele detalii si de facut ultimele cumparaturi. Ginerica si-a gasit ieri costumul, asa ca suntem mult mai linistiti de-acum.

Mai sunt cateva intrebari pe care le avem si m-am gandit ca pot gasi raspunsul la voi. Va multumesc.

1. cat se plateste la Catedrala pt. Cununia Religioasa?
2. la primarie se plateste ceva in afara de cei ≈ 70 ron pt. taxa?
3. analizele pot fi facute oriunde sau in zona in care locuiesti? dar pt. cei care nu au medic de familie pt. ca locuiesc in strainatate? a fost cineva in aceasta situatie si daca da, cum ati procedat?
4. ce whisky ati pus la masa? am auzit diferite variante, cea mai buna in pret/calitate ar fi J&B, dar daca nu te uiti la pret, e mai bine sa iei Johnny Walker sau Chivas, caci acestea ar fi mai bune. Ce credeti? Altcineva ne-a spus ca J&B ar fi agreat de toti, si cunoscatori si necunoscatori. Asa sa fie?

Apreciez orice parere si raspuns.

Emotiile nu sunt mici si intrebarile o mie...

Va urez tuturor sa aveti o nunta asa cum va doriti si sa ne intalnim si dupa aceea, cand am sa va pot impartasi din experienta mea.

Miana

carageac
15.05.2011, 23:47:18
Salutare,

In 2008, nasul a dat 250 lei (Preotul nu a cerut o suma anume).

La Primarie nu cred ca tre sa mai dai nimic in plus, eventual le lasi o cutie de bomboane in ziua casatoriei.

Iar legat de whisky, noi am luat din Metro J&W.

Spor!

Bye

Catalina

anaima
16.05.2011, 00:24:25
Salutare,

In 2008, nasul a dat 250 lei (Preotul nu a cerut o suma anume).

La Primarie nu cred ca tre sa mai dai nimic in plus, eventual le lasi o cutie de bomboane in ziua casatoriei.

Iar legat de whisky, noi am luat din Metro J&W.

Spor!

Bye

Catalina

Multumesc, Catalina.

koko83
01.06.2011, 13:41:09
Salut!

Eu am nunta in iunie, ma va machia Mirela din Turnu. Merg pe mana ei.
Daca vrei, iti pot da numarul prin pm.

Parul mi-l va aranja fosta mea colega de banca din liceu, care acum e la un salon pe Traian. Iti pot da si numarul ei... poti face si o proba, eu asa planuiesc, pt. ca am o idee de coafura, dar vreau sa vad cum ma simt si cum vine cu rochita...

Pe curand,

Miana
buna,chiar te rog mult sa-mi trimiti numerele de telefon.multumesc mult

iahim88
02.09.2011, 21:23:47
buna copacel,mai ai stalpisori si arcada pt nunti?m-ar interesa ...ms :*

iahim88
03.09.2011, 15:00:36
Intradevar, la Codrea e destul de placut, spatiul e putin cam mic!
O nunta cu 200-220 de invitati nu prea ai cum sa faci acolo!

Buna .Copacel,inchiriezi arcada si stapisorii?ms

koko83
12.09.2011, 08:47:50
Buna.

Iti pot nr lor pe pm.

Buna,te rog multi imi poti trimite si mie nr.lor,si sa-mi spui si mie unde mai exact este acest salon,sunt din Bucuresti nu cunosc prin Turnu.

catalina_oana
13.09.2011, 15:21:26
fetelor, bine ca v-am descoperit topicul, lamuriti-ma si pe mine daca stiti cum e cu urmatoarea faza.
Noi facem nunta la Bucuresti dar socrii si nasii sunt din Turnu Magurele si mi-au spus ca pe acolo este obiceiul ca la lumanari sa se puna cate o funda de culoare diferita la lumanarea mirelui si alta la lumanarea miresei. Dar nici nasa si nici soacra nu stiu ce culori trebuie. Acum, mie mi-e clar ca la cea de mireasa ar trebui sa pun o funda de culoare alba dar la cea de "baiat" ce culoare de funda pun? Albastra? Rosie? exista vreo regula? sau pot alege eu ce culoare imi place.

Multumesc

crisstina1982
16.09.2011, 13:59:26
fetelor, bine ca v-am descoperit topicul, lamuriti-ma si pe mine daca stiti cum e cu urmatoarea faza.
Noi facem nunta la Bucuresti dar socrii si nasii sunt din Turnu Magurele si mi-au spus ca pe acolo este obiceiul ca la lumanari sa se puna cate o funda de culoare diferita la lumanarea mirelui si alta la lumanarea miresei. Dar nici nasa si nici soacra nu stiu ce culori trebuie. Acum, mie mi-e clar ca la cea de mireasa ar trebui sa pun o funda de culoare alba dar la cea de "baiat" ce culoare de funda pun? Albastra? Rosie? exista vreo regula? sau pot alege eu ce culoare imi place.

Multumesc

Eu nu am mai auzit de acest obicei...
Nici nu am vazut lumanari cu funde...
Lumanarile se fac la fel, fara nicio funda. Chiar nu vad ce semnificatie sa aiba fundele respective.
Sa se intereseze ele cu ce culori trebuie facute acele funde, daca tot au auzit de acest obicei.
Si pana la urma, daca nunta se face la Bucuresti, mi se pare normal sa respecti obiceiurile de acolo.
Imagineaza-ti situatia in care parintii tai ar fi din Turnu Magurele, socrii din Oltenia, nasii din Banat si nunta s-ar face la Bucuresti. Ce obiceiuri ai respecta in situatia asta? :)

catalina_oana
16.09.2011, 14:19:34
Eu nu am mai auzit de acest obicei...
Nici nu am vazut lumanari cu funde...
Lumanarile se fac la fel, fara nicio funda. Chiar nu vad ce semnificatie sa aiba fundele respective.
Sa se intereseze ele cu ce culori trebuie facute acele funde, daca tot au auzit de acest obicei.
Si pana la urma, daca nunta se face la Bucuresti, mi se pare normal sa respecti obiceiurile de acolo.
Imagineaza-ti situatia in care parintii tai ar fi din Turnu Magurele, socrii din Oltenia, nasii din Banat si nunta s-ar face la Bucuresti. Ce obiceiuri ai respecta in situatia asta? :)

pai parintii mei sunt din Bucuresti, socrii din Turnu Magurele, bunicii din banat si ardeal asa ca... :)) nu prea respect defapt nicio traditie, dar asta cu fundele voiam s-o fac pentru ca oricum eu nu voi pune prea multe flori la lumanari (sunt lumanari sculptate si nu merge sa pun flori in exces) asa ca vor avea funde. Ma gandeam ca daca lor le face placere puteam sa fac asa ca nu era prea mare bataia de cap.

Dar recent mi-a spus soacra ca s-ar pune funda roz si alba, ori mie nu-mi place asa. Cred ca pana le urma le pun la ambele funde albe si am terminat balciul. Le spun ca nu am avut timp sa mai umblu si dupa panglica roz si sa ma lase-n pace. N-or sa se apuce sa modifice lumanarile cand le vor observa la biserica. Ca pana atunci nu le vor vedea asa ca....

crisstina1982
18.09.2011, 17:45:54
pai parintii mei sunt din Bucuresti, socrii din Turnu Magurele, bunicii din banat si ardeal asa ca... :)) nu prea respect defapt nicio traditie, dar asta cu fundele voiam s-o fac pentru ca oricum eu nu voi pune prea multe flori la lumanari (sunt lumanari sculptate si nu merge sa pun flori in exces) asa ca vor avea funde. Ma gandeam ca daca lor le face placere puteam sa fac asa ca nu era prea mare bataia de cap.

Dar recent mi-a spus soacra ca s-ar pune funda roz si alba, ori mie nu-mi place asa. Cred ca pana le urma le pun la ambele funde albe si am terminat balciul. Le spun ca nu am avut timp sa mai umblu si dupa panglica roz si sa ma lase-n pace. N-or sa se apuce sa modifice lumanarile cand le vor observa la biserica. Ca pana atunci nu le vor vedea asa ca....

Oribil cu funda roz! Sa nu faci asa ceva...
Cred ca soacra face confuzie cu lumanarile de la botez, care sunt cu funda roz la fete si albastra la baieti. #-o
La nunta nu sunt diferite lumanarile, sub nicio forma.

LUIZE
19.09.2011, 11:56:41

Multumesc
Sunt din Bucuresti, am cununat la Turnu si nu mi-a zis nimeni de nici o funda. Lumanarile au fost amandoua la fel.

catalina_oana
19.09.2011, 11:58:08
ok, multumesc pentru sfaturi fetelor. Mie mi-au mai spus intre timp si altii de obiceiul cu fundele, deci se pare ca el chiar exista, dar cum nici mie nu-mi place prea tare, m-am decis sa le fac pe ambele albe.

catalina_oana
18.11.2011, 18:05:28

exact asa am procedat (cu exceptia faptului ca nu am mai pus funde ci fuste :), ambele lumanari au fost la fel si nu a comentat nimeni nimic :D

crisstina1982
25.12.2011, 19:52:22
Buna!
Puteti sa-mi dati si mie numarul de telefon al formatiilor Amadeus sau Maxxi?
Este adevarat ca formatia Alfa s-a destramat? Ei erau preferatii mei...:((
Sau ce alta formatie a-ti recomanda pentru o nunta la Casa Armatei? Adonys?

LUIZE
29.12.2011, 15:54:11
Buna!
Puteti sa-mi dati si mie numarul de telefon al formatiilor Amadeus sau Maxxi?
Este adevarat ca formatia Alfa s-a destramat? Ei erau preferatii mei...:((
Sau ce alta formatie a-ti recomanda pentru o nunta la Casa Armatei? Adonys?
Am fost nasa la o nunta intr-o comuna langa Turnu. A cantat formatia Adonys sau Andoni (cred ca este vorba de acelesi lucru). Daca vorbim despre aceeasi formatie, pot sa-ti spun ca am mi-au placut foarte mult. Au cantat toate genurile (manele la cerere) si pauzele nu cred ca au insumat mai mult de o ora toata noaptea. In afara de asta s-au prezentat frumos, imbracati toti la fel. Ii recomand.

kamina
12.02.2012, 09:21:17
Buna.
Sunt o viitoare nasica intr-un sat de langa Turnu.
M-ar interesa si pe mine cam la ce pret sunt lumanarile si unde imi recomandati sa le fac. Noi locuim in Bucuresti dar nu putem veni cu ele de aici. De asemenea, as mai dori sa-mi spuneti ce obiceiuri sunt pentru ca am plecat de multi ani din zona si nu stim, mai ales ca suntem nasi pentru prima data. Eventual cam cat merge si darul. Nu vrem sa ne facem de ras, dar nici nu avem foarte multi bani. Finii nostri nu vor nimic, dar noi trebuie sa ne facem datoria.
va multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsuri.

solidon
08.03.2012, 15:51:37
Si eu sunt o viitoare nasica pt o pereche din turnu, si as fi avut tot cam aceleasi intrebari pt miresicile de aici.Bunicii mei sunt din comuna de langa turnu (lita), doar ca daca o intreb pe bunica de obiceiuri si asa mai departe , nu prea mai stie saraca tot ,iar unele din obiceiuri nu si le doresc nici finii. Am tot felul de intrebari de la lumanari si buchete pana la coafor. poate pana la urma i se face mmila vre unei miresici si ne lumineaza si pe noi nestiutoarele[-o<. pup fetele. :x

monysm
13.03.2012, 13:55:00
buna fetelor!
nasa mea a fost din turnu si a fost pentru prima data cand au fost nasi;asa ca au vrut sa facem si cateva obiceiuri:invoalatul miresei( doar mi-a pus 2 agrafe:D) turta miresei, bradul,caratul apei;o parte din ele le-am facut si pentru parinti - au fost pentru prima data socri.
kamina- referitor la lumanari vorbeste cu miresica si vezi cu cine au vorbit ei pt decorare sala, daca au in oferta si lumanari si buchete si asa ii dai ocazia sa isi aleaga si ce ii place ei;iar eu chiar am avut lumanarile diferite pt ca asa a vrut nasa -ea a venit cu ele si au fost superbe din orhidee imperiala; cocarde am avut doar pt nasi, socri si frati/surori.
important este sa discutati despre aceste detalii, sa ii intrebati cum vor sa faca, daca vor ceva anume sau poate nu vor sa faca obiceiurile
inca ceva , daca sunt dintr-o comuna de langa turnu, este foarte probabil ca unele obiceiuri sa fie putin diferite- asa ca mai bine intreaba-i pe ei direct, o sa fie bine
pot sa va mai spun ca in 2010 nasul nostru a platit la biserica- catedrala 400 ron
referitor la dar, majoritatea mesenilor dau 600 ron pt 2 persoane, ca nasi depinde cat de apropiati sunteti...
va pup

LUIZE
15.03.2012, 16:43:29
Stie cineva cat costa slujba de botez la Catedrala? Multumesc.

solidon
19.03.2012, 16:59:47
are cineva fotografii mai recente cu salile de la casa armatei? am vazut cateva de acum 3-4 ani dar am inteles ca intre timp au mai renovat, au mai schimbat cate ceva pe ici pe colo si doream sa-mi fac o idee cat de cat.

crisstina1982
21.03.2012, 16:47:13
are cineva fotografii mai recente cu salile de la casa armatei? am vazut cateva de acum 3-4 ani dar am inteles ca intre timp au mai renovat, au mai schimbat cate ceva pe ici pe colo si doream sa-mi fac o idee cat de cat.

Buna!
Uite aici poze recente de la casa Armatei, pe site-ul fetelor de la Stil Mariaj.
http://www.stilmariaj.ro/22865.html

crisstina1982
21.03.2012, 16:56:46
Si eu sunt o viitoare nasica pt o pereche din turnu, si as fi avut tot cam aceleasi intrebari pt miresicile de aici.Bunicii mei sunt din comuna de langa turnu (lita), doar ca daca o intreb pe bunica de obiceiuri si asa mai departe , nu prea mai stie saraca tot ,iar unele din obiceiuri nu si le doresc nici finii. Am tot felul de intrebari de la lumanari si buchete pana la coafor. poate pana la urma i se face mmila vre unei miresici si ne lumineaza si pe noi nestiutoarele[-o<. pup fetele. :x

Si eu am avut la nunta tot cu huse de scaune pe verde si mi-a placut foarte mult.
Mai ales daca nunta este primavara merge de minune decorarea salii in verde, pentru ca este in ton cu natura de afara. :)
Lumanarile si buchetele mi le-au facut fetele de la Stil Mariaj (cele care s-au ocupat si de decorarea salii si de cocardele din trandafiri naturali pentru mire si nas). Eu am fost multumita de ele. Cum le-am dat modelul de pe net, asa mi-au facut.
Adevarul este ca in Turnu Magurele nu gasesti o florarie care sa-ti faca buchete sau lumanari, iar pentru mine ar fi fost o adevarata problema sa le fac la Bucuresti sau ALexandria, ca nu avea cine sa mi le aduca in ziua nuntii.
In privinta obiceiurilor, noi am facut doar bradul si dusul la apa.
Nu cred ca mai exista alt obicei. Oricum eu de altul nu am aflat si nici nu as fi acceptat sa fac si alte obiceiuri inutile, obositoare si care iti consuma timp.

crisstina1982
21.03.2012, 17:03:46
Buna.
Sunt o viitoare nasica intr-un sat de langa Turnu.
M-ar interesa si pe mine cam la ce pret sunt lumanarile si unde imi recomandati sa le fac. Noi locuim in Bucuresti dar nu putem veni cu ele de aici. De asemenea, as mai dori sa-mi spuneti ce obiceiuri sunt pentru ca am plecat de multi ani din zona si nu stim, mai ales ca suntem nasi pentru prima data. Eventual cam cat merge si darul. Nu vrem sa ne facem de ras, dar nici nu avem foarte multi bani. Finii nostri nu vor nimic, dar noi trebuie sa ne facem datoria.
va multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsuri.

Eu va recomand sa vorbiti cu cei care se ocupa de decorarea salii sa va faca si lumanarile. Este foarte comod ca vi le aduce direct la biserica, nu va mai stresati cu grija lor, si pretul este cel mult ca la florarie. Pe mine m-au costat lumanarile 700 lei in 2010. Florarii nu gasiti in zona care sa va faca lumarile sau buchetele. Iar fetele de la Stil mariaj sau D-na Ciupitu fac niste buchete si lumanari superbe, ca in fotografiile pe care i le prezentati.
Obiceiurile care se mai practica sunt bradul si apa. Nu cred ca la Lita sunt alte obiceiuri.
Dar mai exact aflati de la miri, ca ei stiu sigur ce obiceiuri vor dori sa faca.
Nasii trebuie sa mai cumpere colacii aia care se pun la brad, precum si o basma (esarfa, batic) pe care il vor pune miresei pe cap dupa ce-i da voalul jos.

solidon
21.03.2012, 17:39:59
Multumesc fetelor de raspunsuri. Din cate am vazut din pozele fetelor de la stil mariaj, sala parca mi se pare mai draguta aranjata asa cu galbenul acela maroniu. Parca da mai bine cu peretii si parca e mai calduroasa. Si cu verde mi-a placut , dar ....... tot galbenul vine mai bine:-p. Aveti idee daca fotografiile sunt facute in sala mica? Finii mei au inchiriat ambele sali pt ca au cam 200 de invitati.
Cat despre lumanari , buchete si aranjamente ,am inteles ca cei de la firma organizatoare au preturi cam mari (pt aranjamente florale le-au cerut finilor 47 milioane lei vechi, ceea ce mi s-a parut super scump). Dar parca nu-mi vine sa cred ca in oras la alte florarii nu se pot face lumanari si buchete. Le-am fi luat de aici din buc, dar mi-este teama cu transportul lor, si apoi , mergem acolo cu 2 zile inainte si pana in ziua nuntii sa nu se vestejeasca florile.Cu toate ca in octombrie este racoare.
Stie cineva care este cea mai buna coafeza si cu cat timp inainte tb facuta programarea? Oare vine si acasa? Pt ca vom fi destule de aranjat, machiat....Daca aveti si fotografii cu coafuri si machiaje[-o<^:)^
Ah, si inca ceva! Aveti idee daca exista in oras pirotehnisti pt artificii exterioare si cam intre ce preturi se invart? Multumesc mult de tot ca aveti rabdare cu mine :D:*:*:*

crisstina1982
21.03.2012, 18:29:12
Multumesc fetelor de raspunsuri. Din cate am vazut din pozele fetelor de la stil mariaj, sala parca mi se pare mai draguta aranjata asa cu galbenul acela maroniu. Parca da mai bine cu peretii si parca e mai calduroasa. Si cu verde mi-a placut , dar ....... tot galbenul vine mai bine:-p. Aveti idee daca fotografiile sunt facute in sala mica? Finii mei au inchiriat ambele sali pt ca au cam 200 de invitati.
Cat despre lumanari , buchete si aranjamente ,am inteles ca cei de la firma organizatoare au preturi cam mari (pt aranjamente florale le-au cerut finilor 47 milioane lei vechi, ceea ce mi s-a parut super scump). Dar parca nu-mi vine sa cred ca in oras la alte florarii nu se pot face lumanari si buchete. Le-am fi luat de aici din buc, dar mi-este teama cu transportul lor, si apoi , mergem acolo cu 2 zile inainte si pana in ziua nuntii sa nu se vestejeasca florile.Cu toate ca in octombrie este racoare.
Stie cineva care este cea mai buna coafeza si cu cat timp inainte tb facuta programarea? Oare vine si acasa? Pt ca vom fi destule de aranjat, machiat....Daca aveti si fotografii cu coafuri si machiaje[-o<^:)^
Ah, si inca ceva! Aveti idee daca exista in oras pirotehnisti pt artificii exterioare si cam intre ce preturi se invart? Multumesc mult de tot ca aveti rabdare cu mine :D:*:*:*

Avand in vedere ca nunta la care va referiti va avea loc toamna, cred ca culoarea coniac (galben - maroniul la care va referiti) se potriveste. Pozele sunt din sala mare. Intr-una din poze se vede o incapere in fundul salii, care este delimitata de sala mare prin perdele albe. Aceea este sala mica, unde incap vreo 6 mese, iar intrarea se face tot prin sala mare.
Va rog sa ma credeti ca la florariile din Turnu nu se fac lumanari si buchete. Cel mult se face ceva sub orice critica. Dar daca nu aveti pretentii, puteti incerca si acolo. Ar trebui totusi sa o rugati pe florareasa sa va arate poze cu lumanarile pe care le-a mai facut. Eu una sunt din Turnu si nu am auzit pe nimeni sa-si faca lumanarile sau buchetele de nunta la o florarie din Turnu. In ceea ce priveste coafeza, nu ma bag sa va fac o recomandare anume, pentru ca parerile sunt foarte impartite... Eu una m-am coafat la Salon de pe Cetatea Turnu, dar acelea nu vin si acasa.
Despre pirotehnisti nu am habar. Nu cred ca gasiti in Turnu Magurele.

Cu ce firma organizatoare au vorbit finii pentru aranjarea salii? Sa vorbeasca si pentru lumanari si buchete...

solidon
21.03.2012, 19:50:15
Hai ca m-ai cam desumflat in ceea ce priveste florariile in Turnu... Adevarul este ca eu nu stiu decat floraria aceea de pe centru de langa cofetarie, dar ma gandean ca o mai fi vre-o una mai acatarii. Deci sa inteleg ca de aceea spunea si fina ca cel mai bine le luam de aici. Fina este din Magurele.Acolo s-o gasi ceva? Ideea este ca in nici un caz nu vreau lumanari si buchete de mana a 3-a. Sunt pt prima oara nasa si vreau sa am amintiri frumoase.Firma despre care spunea fina este cea care lucreaza cu restaurantul (probabil ca stil mariaj, daca nu mai este inca una). Nici nu stiu cum si ce au cerut ei pt aranjamente de ii costa atat, dar cert este ca mi se pare destul de scump 47 de milioane numai aranjamentele florale de pe mese. Ma bate gandul, (si cred ca asa o sa si fac) sa stabilesc o intalnire cu cei de la firma pt data viitoare cand vin la bunici (de Paste), si sa mergem impreuna sa mai discutam o data ce si cum. Poate nu s-au inteles din cine stie ce motive. Poate rezolv macar cu lumanari si buchete. Crezi ca spatiul de la rest este destul pt 200 de pers? Si spatiul de dans?
Cat despre coafeze, am o verisoara in Turnu si poate stie ea mai bine si ma indruma cumva. S-ar putea ca si cu artificiile sa rezolv tot cu firma desi am vazut ca nu au decat artificii interioare. Mersi mult de raspunsuri si scuze de bombardamentul cu intrebari.:D

crisstina1982
22.03.2012, 15:07:08
Hai ca m-ai cam desumflat in ceea ce priveste florariile in Turnu... Adevarul este ca eu nu stiu decat floraria aceea de pe centru de langa cofetarie, dar ma gandean ca o mai fi vre-o una mai acatarii. Deci sa inteleg ca de aceea spunea si fina ca cel mai bine le luam de aici. Fina este din Magurele.Acolo s-o gasi ceva? Ideea este ca in nici un caz nu vreau lumanari si buchete de mana a 3-a. Sunt pt prima oara nasa si vreau sa am amintiri frumoase.Firma despre care spunea fina este cea care lucreaza cu restaurantul (probabil ca stil mariaj, daca nu mai este inca una). Nici nu stiu cum si ce au cerut ei pt aranjamente de ii costa atat, dar cert este ca mi se pare destul de scump 47 de milioane numai aranjamentele florale de pe mese. Ma bate gandul, (si cred ca asa o sa si fac) sa stabilesc o intalnire cu cei de la firma pt data viitoare cand vin la bunici (de Paste), si sa mergem impreuna sa mai discutam o data ce si cum. Poate nu s-au inteles din cine stie ce motive. Poate rezolv macar cu lumanari si buchete. Crezi ca spatiul de la rest este destul pt 200 de pers? Si spatiul de dans?
Cat despre coafeze, am o verisoara in Turnu si poate stie ea mai bine si ma indruma cumva. S-ar putea ca si cu artificiile sa rezolv tot cu firma desi am vazut ca nu au decat artificii interioare. Mersi mult de raspunsuri si scuze de bombardamentul cu intrebari.:D

Nicio problema cu ,,bombardamentul" de intrebari. Eu ma bucur daca pot ajuta pe cineva, pentru ca si eu am fost miresica si aveam multe nelamuriri, iar sfatul celorlalti era binevenit.
Pretul de 47 milioane pentru aranjamentul floral este exagerat. Poate ca include si alte chestii gen balon Jumbo, cocarde, stalpisori, marturii, baloane, instalatie de lumini, aparat de baloane de sapun, etc...
In anul 2010 eu am platit 3000 lei la Stilmariaj pentru urmatoarele:
- 21 mese decorate cu un pahar martini cu aranjament floral, esarfa pe masa, scaune cu esarfe;
- aranjament floral masa prezidiu, perdea de lumini, inimioare unite din trandafiri artificiali;
- esarfe pe tavan cu o minge de trandafiri care atarna in mijloc;
- aparat pentru baloane de sapun;
- covor rosu, stalpisori cu aranjamente florale, arcada la intrare;
- ornamente florale la arcadele din interior de la casa armatei;
- voal la oglinda;
- baloane albe pe jos, care au fost sparte destul de repede de copiii invitatilor;
- balon JUMBO;
- lumanari;
- buchet mireasa si nasa, buchet de cununie, cocarde din trandafiri naturali pentru mire si nas.
Sper ca n-am uitat nimic. Iar preturile nu cred ca s-au marit intre timp, avand in vedere totusi ca ne aflam intr-o perioada de criza financiara.
Din cate stiam eu, Casa Armatei nu colaboreaza cu o firma anume de decoratiuni, asa ca nu-mi pot da seama cu cine au vorbit finii tai. Ar trebui sa incerce totusi si in alta parte, poate gasesc o oferta mai buna.
Spatiul de la restaurant este suficient pentru 200 de persoane, stat lejer la masa, cam 10 persoane la masa.
Eu am avut 210-215 persoane si s-a stat lejer, nici eu nu agreez inghesuiala.
Iar ringul de dans este mare, Casa Armatei fiind restaurantul cu cel mai mare ring din Turnu Magurele. Deci nu se vor inghesui nuntasii nici pe ringul de dans, fiind spatiu suficient pentru toti.
Pe langa Stilmariaj, in Turnu Magurele se mai ocupa de decoratiuni si o doamna pe nume Ciupitu, care face si lumanari si buchete frumoase. Stiu ca are tarifele un pic mai ridicate decat la Stilmariaj. Mai exista si un serviciu din cadrul Primariei care mai face aranjamente florale la Casa Armatei, dar nu recomand.
Iar Magurele este un cartier marginas al orasului Turnu Magurele, in care nu exista nicio florarie. :)

solidon
29.03.2012, 11:30:50
Am vb cu fina si mi-a spus ca pt aranjamente nu a contactat nici o firma de decoratiuni , iar sala va fi aranjata de cei de la Casa Armatei, iar ei nu au huse de scaune decat pe rosu si lila si de aceea a ales lilaul, dar inca se mai poate razgandi. Cine stie? poate pana in toamna mai fac si alte culori.I-am spus despre lumanari si anume ca putem vb cu o firma sau cu d-na aceea si a fost incantata de idee. Acum nu mai ramane decat sa mergem la turnu impreuna si sa stabilim o intalnire cu ei, iar fina sa-si aleaga ce-si doreste. Sper sa fie de acord cei de la firma sa ne faca doar buchetele si lumanarile. Fina vrea sa-si faca singura aranjamentele florale pr mese.
Cat despre coafor ....sper sa gasim noi pe cineva pana la urma, ca doar n-om ramane necoafate.
De paste mergem la bunici si sper sa poata veni si finii pt ca vrem sa ne intalnim cu parintii lor sa stabilim detaliile mai importante si cu ocazia asta sper sa aflam si ce obiceiuri isi doresc si ce mai tb sa facem noi ca nasi.
multumesc mult pt raspunsuri si mai revin cu alte nelamuriri.... pupici:*

anaima
02.06.2012, 13:09:06

Buna,

Pretul de 47 de mil. este intr-adevar exagerat.
Noi am avut nunta acum un an, inainte am avut intarniri cu Stil Mariaj, 2 firme din Rosiori si am contactat-o pe o anume doamna din Turnu, careia nu ii mai retin numele, si care ar fi trebuit sa faca aranjamentele florale, dar care nu a mai dat niciun semn. Stiu ca lucreaza la o institutie prin Turnu...

In final am decis sa colaboram cu doamna Doina Ciupitu si suntem foarte fericiti de alegere. Am avut floarea soarelui si lavanda, sala arata minunat cand am ajuns si am primit foarte multe complimente. Eu cred ca investitia a meritat din plin. Am platit in jur de 20 de milioane, in care am avut: decor cu huse, fete de masa, naproane, vaze si aranjamente florale, balon jumbo si 1 glob de flori (artificial, dar nu se vede pt. ca e sus), drapaje si aranjament oglinda plus ceva simplu in spatele mirillor, aranj. floral pe masa mirilor si buchetul miresei. Florile le-a achizitionat cu numai 2 zile inainte din Bucuresti si s-a ocupat ea de tot. Dupa ce ne-am intalnit si am pus la punct toate detaliile, noi nu a trebuit sa ne mai gandm la nimic.

Recomand cu caldura colaborarea cu sotii Ciupitu (pe dl. Doru l-am intalnit doar in vinerea de dinainte de nunta, cand am trecut pe la Casa Armatei sa ducem bauturile) pentru ca fac o treaba minunata, sunt deschisi si flexibili si vor urma instructiunile voastre, iar daca vor dori sa schimbe ceva, va vor cere parerea si veti fi surprinsi placut. Doamna Doina face si lumanari, insa nasii au dorit sa le aduca ei, asa ca nu le-am cerut.

Coafor si machiaj: pentru ca imi este prietena, am mers la Flori pentru coafura, dar acum este in maternitate, stiu ca Irina este foarte buna. La acelasi salon cu Irina mai este Mirela, in care am avut foarte mare incredere si care a facut o treaba foarte buna la machiaj. Din pacate rujul nu a rezistat decat 5 minute. :( Ceea ce trebuie sa mentionez este ca eu am insistat sa nu imi puna prea mult fard, pentru a ma simti in largul meu si eu am avut mult mai putin machiaj decat surorile mele la care cred eu ca a exagerat putin, asa ca daca aveti aceeasi problema, spuneti-i.
Artificii: oferta din Turnu era de 5 minute pt. 25 de mil de lei. Daca va intereseaza, intrebati-l pe dl. Andrei de la Casa Armatei, are o persoana de contact.

Va doresc sa aveti nunti minunate si sa va simtiti niste printese, asa cum m-am simtit si eu!

Miana

pucutza
16.06.2012, 00:40:36
buna fetelor,am avut nunta acum 2 ani si fetele de la stil mariaj mi-au facut decoratiunile si au fost de pena,nu sunt serioase,mi-au cazut florile din buchet si sau ofilit pana seara

ankj
10.09.2013, 20:42:21
buna fetelor!

eu voi avea la Grand -Alexandria anul viitor si acum sunt in cautare de formatie / dj. Ati putea sa-mi dati cateva recomandari?

Mersi frumos!