PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Maroc

valen
20.04.2006, 23:00:00
Dragele mele,
imi doresc sa merg in luna de miere in maroc. Si sunt sfatuita ca nu este cea mai buna alternativa. Nu am inteles exact de ce. A mai fost cineva chiar si intr-un concediu? Astept orice fel de informatii.
Va pup si multumesc,
Valentina

syyylviuta
26.04.2006, 23:00:00
Si pe mine ma tenta ideea cu Marocul, imi place mult tara asta. Din cate am inteles, fiind tara araba, lucrurile nu sunt foarte placute pentru o femeie mai ales. Nu trebuie sa porti bluze sau fuste din care sa ti se vada vreun strop de piele, plus ca sunt localuri in care nu au voie femeile, iar in general, femeile sunt tratae inferior, si asa mai departe. Asa ca nu stiu daca e un loc bun tocmai pentru luna de miere, unde se presupune ca totul trebuie sa fie numai zahar si miere!
Succes!

cata_enea
30.11.2006, 10:59:36
cit despre vestimentatie, am inteles doar moscheele au restrictii in sensul ca e bine sa ai fusta lunga ori pantaloni lungi si tricou cu mineca scurta (in cel mai rau caz).. nici la Vatican nu te primesc in sort si maieu si nici la noi in unele biserici, manastiri

higgs
28.03.2007, 13:59:03
Salut...Am fost si eu in Maroc. Mi-a placut tare mult. Modul in care te imbraci e alegerea ta, insa in orasele mai micute te asigur ca nu o sa simti nevoia sa fii prea descoperita :) In orasele mari este ok. casablanca este moderna insa in acelasi timp nu o recomand ca destinatie turistica. Mie personal nu mi s-a parut interesanta. Am fost si in desert, a fost tare frumos.
Eu as recomanda maroc ca destinatie turistica :)

M.

tizabela
28.03.2007, 15:10:53
Higgs in ce perioada a anului ai fost???
Noi tocmai am renuntat la un sejur in Marrakech (http://lexicorient.com/morocco/marrakech.htm) pt ca ne-au zis cei care au fost ca suntem nebuni daca mergem in luna august cand sunt peste 50 de grade si ca o sa stam numai in hotel!!! In sufletelul meu inca ma mai gandesc cum ar fi fost,dar deja ne-am vandut sejurul unui cuplu care merge in luna de miere...noi pana la urma am ales 4 zile la Madrid si 4 in Lisabona sper sa nu fiu dezamagita[-o< !

higgs
28.03.2007, 16:18:06
Higgs in ce perioada a anului ai fost???
Noi tocmai am renuntat la un sejur in Marrakech (http://lexicorient.com/morocco/marrakech.htm) pt ca ne-au zis cei care au fost ca suntem nebuni daca mergem in luna august cand sunt peste 50 de grade si ca o sa stam numai in hotel!!! In sufletelul meu inca ma mai gandesc cum ar fi fost,dar deja ne-am vandut sejurul unui cuplu care merge in luna de miere...noi pana la urma am ales 4 zile la Madrid si 4 in Lisabona sper sa nu fiu dezamagita[-o< !

Noi am fost in septembrie :) pentru trei saptamani. A fost foarte frumos! Mi-a placut Marrakech foarte mult.
Poate ca apuci sa mergi cu alta ocazie. Eu zic ca se merita.
M.

deeelorene
28.10.2007, 10:37:04
si pe mine ma tenteaza Marocul, Si Emiratele:D, mai mult emiratele.....imi spuneti si mie ceva despre ele?

corinutza79
28.10.2007, 16:59:10
si pe mine ma tenteaza Marocul, Si Emiratele:D, mai mult emiratele.....imi spuneti si mie ceva despre ele?

Am auzit ca este foarte frumos la Marrakech , si se pare ca sunt foarte multi turisti. Eu din pacate nu am ajuns inca acolo, dar cat am stat in Belgia am avut colegi care au facut excursii de studii acolo si au venit foarte incantati . Iar pozele pe care le-am vazut erau superbe. Si eu vreu sa merg acolo neaparat!

deeelorene
28.10.2007, 21:23:25
m-ai convins , acolo ma duc;) din start fara dar si poate......:Dabia astept:x

20.08.2008, 09:21:34
Nu s-a gandit nimeni sa plece in Maroc?

4499ELENUTA
20.08.2008, 13:25:12
Nu s-a gandit nimeni sa plece in Maroc?

am fost eu dar nu in luna de miere acum 2 ani in vizita la o matusa sta in orasul fes.e super mie mi-a placut foarte mult traditiile lor orasul arhitectura totul.dar pt luna de miere nu stiu poate in statiuni poate casablanca ca am auzit ca e frumos.:D

4499ELENUTA
20.08.2008, 14:19:07
aaa si apropo chiar poti sa te imbraci cum vrei nu are nimeni treaba cu tine intr-adevar daca iesi cu o fustita de-o palma ai toate sansele sa te dezbrace din priviri ceilalti si inca ceva eu sunt fumatoare si am fumat o data pe strada ca nu mai aveam rabdare pana la o cafenea si toti intorceau capul se uitau stramb:D si femeile se minunau dar mie nu-mi pasa savuram....:">

higgs
20.08.2008, 15:02:51
am fost eu dar nu in luna de miere acum 2 ani in vizita la o matusa sta in orasul fes.e super mie mi-a placut foarte mult traditiile lor orasul arhitectura totul.dar pt luna de miere nu stiu poate in statiuni poate casablanca ca am auzit ca e frumos.:D

Noua nu ne-a placut casablanca deloc :-s Era prea modern (in sens negativ), multe blocuri. Cladirile vechi erau distruse. Mizerie..
Ne-au placut mult mai mult Fes, Marrakech, Essaouira :D, Azrou, Agadir :D

higgs
20.08.2008, 15:05:07
aaa si apropo chiar poti sa te imbraci cum vrei nu are nimeni treaba cu tine intr-adevar daca iesi cu o fustita de-o palma ai toate sansele sa te dezbrace din priviri ceilalti si inca ceva eu sunt fumatoare si am fumat o data pe strada ca nu mai aveam rabdare pana la o cafenea si toti intorceau capul se uitau stramb:D si femeile se minunau dar mie nu-mi pasa savuram....:">

Depinde de oras. In orasele mai mici si nu numai conteaza cum te imbraci. Nu te simti bine daca esti singura femeie pe strada in fusta mini si maiou :D Sau poate ca am fost eu prea sensibila. Cat am stat pe acolo, am avut fuste mai lungi, rochite, pantaloni de in :D In unele locuri nu te lasa sa intri daca esti prea dezbracat.

20.08.2008, 15:47:27
imi doresc f mult un circuit in Maroc nu neaparat ca luna de miere ci pentru sufletul meu.
as dori sa aflu pareri din partea celor ce au mai fost (caci agentiile iti pot vinde o imagine frumos ambalata);imi place sa fiu cat mai informata inainte de a lua o decizie.

4499ELENUTA
20.08.2008, 15:51:11
Noua nu ne-a placut casablanca deloc :-s Era prea modern (in sens negativ), multe blocuri. Cladirile vechi erau distruse. Mizerie..

nu stiu cum este in casablanca nu am fost dar asa am auzit in fine mie mi-a zis matusa-mea care are 50 de ani deci poate e fain pt varsta a 3-a:)).İntr-adevar FES este frumos si mie mi-a placut mult:)

4499ELENUTA
20.08.2008, 15:55:04
Depinde de oras. In orasele mai mici si nu numai conteaza cum te imbraci. Nu te simti bine daca esti singura femeie pe strada in fusta mini si maiou :D Sau poate ca am fost eu prea sensibila. Cat am stat pe acolo, am avut fuste mai lungi, rochite, pantaloni de in :D In unele locuri nu te lasa sa intri daca esti prea dezbracat.

nu nu ai fost prea sensibila asa este.Dupa cum am spus si ma repet eu am fost doar in FES deci acolo nu era interzis nimic numai ca nu erai in largul tau sa mergi imbracata cu fusta mini dar eu am stat in pantaloni scurti si maieu ma deranja ca se uitau toti la mine dar imi era cald nu aveam ce face:D.

higgs
20.08.2008, 16:34:43
imi doresc f mult un circuit in Maroc nu neaparat ca luna de miere ci pentru sufletul meu.
as dori sa aflu pareri din partea celor ce au mai fost (caci agentiile iti pot vinde o imagine frumos ambalata);imi place sa fiu cat mai informata inainte de a lua o decizie.

E frumos! Pareri am multe :D Poze, cred ca am pus mai devreme, daca nu le repet aici :
morocco (http://www.hef.kun.nl/%7Edwijngaa/morocco/index.html)
Am ramas impresionati dupa vacanta in Maroc. Noi am mers neorganizati, dar ne-am facut multi prieteni pe parcurs. Pastram si acum legatura. Nu as rata Marrakech, Essaouira, dar si experienta din desert a fost de neuitat:)
Ai ce vizita, timp sa ai. Mancarea este foarte buna la un pret bun pentru turisti. In afara de Casablanca cand am ajuns, am avut parte de cazare buna :)
Daca mai ai intrebari sa nu eziti sa intrebi :D

Monicutza19
20.08.2008, 17:53:34
Fetelor, nu trebuie sa ratati Marocul. Eu am locuit 2 ani acolo...si pur si simplu mi-a placut la nebunie. Nu are cum sa nu te impresioneze cultura, locatiile, traditiile lor. Departe de ei prejudecatile legate de femeile din alta religie decat a lor. Au fost ocupati mult timp de francezi si asta le-a schimbat mult conceptia invechita a musulmanilor.Pe mine m-au acceptat, chiar erau curiosi sa afle cat mai multe. Au si litoral, munte, desert; orase pline de aerul acela misterios...arabesc.

Marussia
30.09.2008, 20:58:35
Am ramas impresionati dupa vacanta in Maroc. Noi am mers neorganizati, dar ne-am facut multi prieteni pe parcurs. Pastram si acum legatura. Nu as rata Marrakech, Essaouira, dar si experienta din desert a fost de neuitat:)
Ai ce vizita, timp sa ai. Mancarea este foarte buna la un pret bun pentru turisti. In afara de Casablanca cand am ajuns, am avut parte de cazare buna :)
Daca mai ai intrebari sa nu eziti sa intrebi :D[/quote]

Super pozele!
M-ar interesa si aspectele "tehnice'', tinand cont ca ati mers pe cont propriu- avion, transport intre statiuni, cazare...
Noi am fost in luna de miere in Tunisia, anul asta in Egipt, iar pe lista mea ar urma Marocul...(doar ca o sa fie cam greu de convins sotiorul...)

higgs
09.10.2008, 12:40:00
Super pozele!
M-ar interesa si aspectele "tehnice'', tinand cont ca ati mers pe cont propriu- avion, transport intre statiuni, cazare...
Noi am fost in luna de miere in Tunisia, anul asta in Egipt, iar pe lista mea ar urma Marocul...(doar ca o sa fie cam greu de convins sotiorul...)

In realitate e si mai frumos ;))

Avionul l-am luat din Amsterdam spre Casablanca. Cred ca a fost in jur de 600 pt doua persoane, dar acum 4 ani! Uau! Au trecut deja patru ani de atunci! Ce repede trece timpul fetelor...

Transportul intre orase e bun, sunt autobuze mereu, au autogari unde te poti interesa, lua bilete, lasa bagaj. Daca erau distante scurte am luat grand taxi. E un taxi impartit cu alte persoane ce merg in aceeasi directie. Sunt usor de gasit si impartit. Noi am impartit si cu turisti gasiti la colt de strada sau in desert, dar si cu localnici. Este o experienta.
Am avut cazare planificata doar pentru primele doua nopti in Casablanca, a fost cam nasol, dar dupa am planificat mereu cu o zi sau doua inainte. Am avut un ghid cu noi, o cartela de telefon locala si planuiam dupa cum am simtit noi sau dupa cum am fost sfatuiti.
E o tara usoara, iti gasesti usor cazare, masa etc. Daca nu iti place poti sa pleci la un alt hotel. Poti intreba turistii si iti dau si ei sfaturi. In orasele mici platesti mai putin si calitatea este mai buna. Esti hartuit mai putin, dar in orasele mari ai mai mult de vazut.
Noi am combinat vacanta, un oras mare, pauza in munti, alt oras mare, pauza in desert, oras mare, pauza in canion.
Daca te decizi sa pleci, sa imi zici, am un prieten care locuieste acolo. Ne-a ghidat si pe noi putin cand am fost.
Intre timp e ghid cu acte :)) Are si pagina web :D
E o tara tare frumoasa.

timamg
09.10.2008, 13:21:01

Nu e frumos in Casablanca:( ?Noi vom merge intr-o croaziera si una dintre opriri este aici.Chiar ma bucuram.Macar poti sa-mi recomanzi ceva frumos acolo?

higgs
09.10.2008, 13:42:28
Nu e frumos in Casablanca:( ?Noi vom merge intr-o croaziera si una dintre opriri este aici.Chiar ma bucuram.Macar poti sa-mi recomanzi ceva frumos acolo?

OK...Cate zile stai? Pe noi ne-a impresionat http://en.wikipedia.org/wiki/Hassan_II_Mosque Va recomand sa mergeti sa o vizitati
Puteti sa va plimbati prin Casablanca putin. Pe noi ne-a dezamagit rau medina veche. Era saracie, caini bolnavi pe la usi, un fel de colt din lipscani de 100 de ori mai rau. Poate au reconstruit putin.
Medina noua este ok. Va puteti pierde ceva timp pe acolo. Am fost la piata lor de curiozitate. Poti sa incerci patiseriile din Casablanca, au o gramada de bunatati.
Va mai opriti si in alt oras din Maroc?

timamg
09.10.2008, 13:49:28
OK...Cate zile stai? Pe noi ne-a impresionat http://en.wikipedia.org/wiki/Hassan_II_Mosque Va recomand sa mergeti sa o vizitati
Puteti sa va plimbati prin Casablanca putin. Pe noi ne-a dezamagit rau medina veche. Era saracie, caini bolnavi pe la usi, un fel de colt din lipscani de 100 de ori mai rau. Poate au reconstruit putin.
Medina noua este ok. Va puteti pierde ceva timp pe acolo. Am fost la piata lor de curiozitate. Poti sa incerci patiseriile din Casablanca, au o gramada de bunatati.
Va mai opriti si in alt oras din Maroc?

in Maroc stam doar de la 7 la 23 seara, uite aici, traseul,Genova,Barcellona,Casablanca,Tenerife,Func hal-Madeira,Malaga,Citavecchia,Genova, poate imi mai recomanzi ceva.Merci:D

higgs
09.10.2008, 13:59:38
in Maroc stam doar de la 7 la 23 seara, uite aici, traseul,Genova,Barcellona,Casablanca,Tenerife,Func hal-Madeira,Malaga,Citavecchia,Genova, poate imi mai recomanzi ceva.Merci:D

Ma mai gandesc. Atunci sigur as merge la moschee. Stai sa caut orele de vizitat:
Opening hours: Important: the mosque can only be visited with official guides, found inside the mosque complex. When you approach the mosque, go through the outer arches and to the left. You'll see a big flight of stairs there. Descend and you'll find yourself in the area where tickets are bought. Guides are available for major European languages: English, German, Italian and Spanish. The Hassan II mosque can be visited only between the prayers, with official guides, at 10am, 11am and 2pm. Miss any of those periods and you aren't going to be able to enter the mosque.
http://www.moroccoguide.com/destinations/north-atlantic-coast/casablanca/sightseeing-monuments.php

As planifica o vizita acolo, dupa care o oprire la o cafenea pentru ceai si ceva dulciuri. O plimbare prin oras, in medina veche daca e refacuta sau medina noua. Dupa care o cina in oras. Bucataria marocana este extrem de buna si renumita :) Am uitat numele restaurantelor sau cafenelelor unde am fost noi, insa daca imi trece ceva prin minte iti zic :) Sunt multe oricum :D

Marussia
13.10.2008, 15:13:05
[quote=higgs;1151347]In realitate e si mai frumos ;))

Avionul l-am luat din Amsterdam spre Casablanca. Cred ca a fost in jur de 600 pt doua persoane, dar acum 4 ani! Uau! Au trecut deja patru ani de atunci! Ce repede trece timpul fetelor...

M-ar tenta Maroc combinat cu Spania; as iesi bine si cu avionul, daca m-as hotari din timp; doar ca nu prea stiu cum e cu siguranta in Maroc si de aceea ezitam; noi, in Egipt, am evitat sa ne plimbam de nebuni singuri si am luat doar excursii organizate; un ghid ar fi de mare folos; ne mai gandim pana la anul, mai cautam si noi informatii si daca ne decidem o sa te mai intreb una alta:D
M-ar tenta Marrahech si Essouira...

higgs
13.10.2008, 16:26:16
M-ar tenta Maroc combinat cu Spania; as iesi bine si cu avionul, daca m-as hotari din timp; doar ca nu prea stiu cum e cu siguranta in Maroc si de aceea ezitam; noi, in Egipt, am evitat sa ne plimbam de nebuni singuri si am luat doar excursii organizate; un ghid ar fi de mare folos; ne mai gandim pana la anul, mai cautam si noi informatii si daca ne decidem o sa te mai intreb una alta:D
M-ar tenta Marrahech si Essouira...

Ambele sunt sigure, turistice, primul iti da impresia unui uras mare colorat, plin de activitati. Essaouira e mai calm, relaxant, placut. Ambele sunt interesante :D
Noi ne-am plimbat de capul nostru prin Maroc si a fost ok. Doar in Fes ne-am simtit putin hartuiti de ghizii ce bantuiau pe stradute. Daca deja alegeti un ghid nu va mai hartuiesc.
Am un prieten marocan care face pe ghidul pe acolo, il putem intreba si pe el. Dar el are mai mult locatii in afara orasului, cred :D Nu sunt sigura. Am gasit pagina lui web:
http://marocco-tours.twice.se/about-marocco.html
Nu am fost in Egipt, nu pot compara. Noi am fost singuri si a fost safe. Trebuie sa ai rabdare si timp. Timpul in Maroc este cu totul altul. Nu se grabesc :"> Dar au si ei dreptate, de ce sa te grabesti cand poti admira minunatiile de acolo :)

Marussia
14.10.2008, 19:34:42
Ambele sunt sigure, turistice, primul iti da impresia unui uras mare colorat, plin de activitati. Essaouira e mai calm, relaxant, placut. Ambele sunt interesante :D
Noi ne-am plimbat de capul nostru prin Maroc si a fost ok. Doar in Fes ne-am simtit putin hartuiti de ghizii ce bantuiau pe stradute. Daca deja alegeti un ghid nu va mai hartuiesc.
Am un prieten marocan care face pe ghidul pe acolo, il putem intreba si pe el. Dar el are mai mult locatii in afara orasului, cred :D Nu sunt sigura. Am gasit pagina lui web:
http://marocco-tours.twice.se/about-marocco.html
Nu am fost in Egipt, nu pot compara. Noi am fost singuri si a fost safe. Trebuie sa ai rabdare si timp. Timpul in Maroc este cu totul altul. Nu se grabesc :"> Dar au si ei dreptate, de ce sa te grabesti cand poti admira minunatiile de acolo :)

Interesant... Mersi pentru informatii:). Ar trebui sa mergem in Maroc, cat suntem inca obisnuiti cu hartuiala si negocierea din Egipt ;-).

Marussia
14.10.2008, 19:46:23

Suuper traseu!!! Nu stiu cat o sa puteti vedea din toate locatiile astea, dar suna foarte bine. Cat costa toata distractia ? Plecarea inteleg ca e din Genova.

ryanaro
21.09.2009, 17:43:23
vad ca n a mai scris nimeni de ceva vreme. ;))

am vrea sa mergem un weekend lung in marrakech. a fost cineva recent?

ne gandeam la februarie, a fost cineva iarna? :-?

lexi
24.09.2009, 12:52:24
Depinde foarte mult de an. Eu am fost in 15 februarie 2008 si erau 30. Am venit de la Rabat in pulovar si prima oprire a fost la Zara sa-mi cumpar bluzite subtiri pentru ca muream de cald.

Am fost la sfarsitul lui ianuarie 2009 si erau 10... iar noaptea cred ca spre 0.

E preferabil sa mergi primavara sau toamna, iarna poate fi foarte frig si o mare parte dintre hoteluri nu au incalzire sau nu functioneaza corect. Vara este infernal de cald si sunt destul de des furtuni de nisip.

Irenee
13.05.2010, 15:59:00
vad ca n a mai scris nimeni de ceva vreme. ;))

am vrea sa mergem un weekend lung in marrakech. a fost cineva recent?

ne gandeam la februarie, a fost cineva iarna? :-?

Se pare ca nu a mai fost nimeni recent.
Totusi, mai intreb, ca si eu tot in Maroc as vrea sa merg, in noiembrie.
Imi poate spune cineva ceva?

andrea85
13.05.2010, 17:53:39
Si mie imi plac mult tarile arabe, mai ales Maroc. :x Initial vroiam si noi sa plecam acolo in luna de miere, dar cum nu am gasit o oferta tentanta, am facut un mic compromis si acum mergem in Tunisia. Nu e aceeasi, dar e totusi o tara araba. ;-) Totusi sper sa ajungem cat mai curand si in Maroc.

lexi
15.05.2010, 01:57:32
In februarie sau in noiembrie vremea poate fi foarte variabila : in februarie 2008 am fost de Valentine's Day si erau 30 de grade, in februarie 2010 a fost destul de frig + ploaie...

Cel mai bine e in aprilie, mai, ca sa fiti siguri ca aveti vreme buna.

Acum scriu de la Marrakech :)

raluca01
06.11.2011, 16:44:06
Si eu as vrea in Maroc in luna de miere. in luna decembrie stie cineva care este temperatura medie in zona Marrakech?

brunhilda
06.02.2012, 22:35:10
Si eu as vrea in Maroc in luna de miere. in luna decembrie stie cineva care este temperatura medie in zona Marrakech?

Vezi aici: http://www.marrakech.world-guides.com/marrakech_weather.html

Si aici ai si un ghid complet: http://www.frommers.com/destinations/morocco/3871020006.html

fiona85
13.03.2012, 09:02:03
wooow, ce tare...si eu imi doresc sa ajung in Maroc cat de curand!! :)

In februarie sau in noiembrie vremea poate fi foarte variabila : in februarie 2008 am fost de Valentine's Day si erau 30 de grade, in februarie 2010 a fost destul de frig + ploaie...

Cel mai bine e in aprilie, mai, ca sa fiti siguri ca aveti vreme buna.

Acum scriu de la Marrakech :)

dreamcatcher
06.04.2012, 13:46:03
cum vi s-a parut marocul ca destinatie pt vacanta?
turistii sunt in siguranta pe strazi? localnicii sunt primitori?
avem voie sa ne pupam in public?:"> cum ne imbracam?
sotul meu are chef de o vacanta in maroc. eu sunt ceva mai reticenta. nu imi plac in general locurile in care sunt constransa de anumite reguli.

Sigurros
29.05.2012, 16:06:46
dragi miresici, eu m-am intors acum 2 saptamani din Maroc, unde am stat 12 zile. am vizitat 3 orase: Marrakech, Essaouira si Agadir si am fost si 2 zile intr-o excursie in desert.

cum as descrie Marocul: incitant, inedit, exotic si misterios, diferit de tot ceea ce am vazut pana acum. un loc pe care nu avem cum sa-l uitam prea curand.

prima impresie cand am ajuns in Maroc a fost una negativa: de la taximetristii care stateau ca vulturii la aeroport si cereau 150 de dirhami (aprox. 15 euro) pentru un simplu drum pana in centru, pana la strazile deloc curate, oamenii care ni se pareau ca ne urmaresc cu privirile, zgomotul si toata agitatia care caracterizeaza perfect Marrakechul.
e adevarat, am ajuns seara dupa ora 9, era intuneric, am avut nevoie de un ghid care sa ne conduca din statia de taxi pana la riadul unde am fost cazati (caci Marrakechul este magistral de labirintic si nu ne-am fi descurcat nici cu 100 de harti si GPS-uri sa ajungem la riad); ghid care a cerut mai multi bani decat ni s-a parut noua decent sa ii dam si tot asa. pe scurt, in prima seara cred ca in mintile amandurora, atat a mea, cat si a sotului meu, se nascuse o intrebare: "Ce naiba cautam noi aici...???"
din fericire, incepand cu a doua zi, sau chiar cu prima seara (dar dupa ce am ajuns la riad), impresiile noastre s-au schimbat rapid. de ce? pentru ca oamenii in sine, marocanii, nu sunt deloc asa cum i-am perceput noi in prima seara. sau, cel putin, cei care sunt mai smecheruti si vor sa fraiereasca turistii nu sunt, din fericire, reprezentativi pentru populatia marocana.

ce nu stiam despre Maroc (si am aflat):
:up desi araba, berbera si franceza sunt limbile oficiale, cei mai multi dintre comercianti si foarte multi dintre tineri se descurca surprinzator de bine cu engleza
:up negocierea este ridicata la rang de arta, reprezinta atat o caracteristica importanta care ii defineste, cat si un mijloc folosit de oameni fara nicio problema pentru a interactiona. iti ia cam o zi sa te prinzi cum stau lucrurile acolo si cam cat de mult teatru si persuasiune trebuie sa investesti pentru a ajunge la pretul dorit, dar, odata ce te adaptezi, totul devine o joaca extrem de distractiva intre tine, clientul, si vanzator, in care argumentele hiperbolizate, acuzatiile de incapatanare, complimentele si expresiile pseudo-serioase se impletesc armonios pentru a ajuta la incheierea unei afaceri, chiar daca asta inseamna vanzarea unei banale perechi de cercei.
:up nu exista preturi afisate nicaieri in medina (cetatea veche), tocmai pentru conservarea traditiei negocierii. si chiar daca exista pret afisat, asta nu inseamna ca nu te mai poti targui un pic :D
:up mancatul pe strada este un must do, mancarea lor e excelenta si freshul de portocale poate inlocui lejer bautul de apa, caci este ieftin, gustos si reconfortant
:up oamenii sunt extrem de calzi si de prietenosi, dispusi sa ajute, zambitori, te fac sa-ti fie drag de ei; din punctul de vedere al interactiunii cu oamenii, Marocul este o destinatie care ar merita detasat 5 stele.
:up ne-am luat in brate, ne-am tinut de mana si ne-am pupat pe strada fara sa avem parte de nicio privire mustratoare
:up chiar daca majoritatea femeilor poarta val, Marocul este una dintre tarile musulmane cele mai liberale, unde femeile au mai multe drepturi decat in restul tarilor musulmane. am vazut femei conducand masini si microbuze, razand impreuna cu sotii lor si distrandu-se, si chiar rastindu-se la acestia fara niciun fel de jena :D. nu te omoara nimeni cu pietre daca te uiti la ele, iar sotul meu chiar a interactionat cu cateva fara niciun fel de problema (cerandu-le indicatii pe strada, de exemplu)
:up apropo de femei, cele de conditie medie sau mai sus de medie sunt foarte asortate ;) incaltamintea e mereu de nuanta valului
:up n-am simtit nicio clipa ca portofelele, telefoanele, camera ne sunt in pericol
:up n-am vazut niciun caine vagabond. in schimb sunt miliarde de pisici vagaboande, hranite si mangaiate de catre localnici :D

sper ca v-ati format cat de cat o opinie despre ceea ce inseamna Maroc, cu bune si cu rele. daca va duceti cu ochi critici si crispati, veti vedea probabil multe parti naspa si nu va veti simti asa de bine. insa cine se duce sa se relaxeze, sa cunoasca o lume noua si diferita si sa isi imbogateasca spiritul, va aprecia Marocul la adevarata lui valoare, pentru ca este cu adevarat un loc unic.

aici aveti cateva poze din vacanta noastra, ca sa va formati o idee: http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150832367658526.400186.683008525&type=1

me_dna
30.05.2012, 16:11:00
Foarte frumose pozele voastre, chiar deosebite. Se vede ca ati avut o vacanta superba. Si eu imi doresc sa ajung in Maroc, desi sotul e cam reticient. Chiar am cautat o croaziera care sa treaca pe acolo, insa oferta era destul de limitata si am ales alt traseu pana la urma.
Este intr-adevar o alta lume acolo si merita vizitata.
Casa de piatra!

donaalba
05.04.2013, 14:24:42
N-am vrut sa incep un topic nou pentru ca Maroc-ul e aproximativ aproape de Spania. Eu acolo imi doresc sa mergem, el a spus ca i-ar placea, inca strangem bani pentru asta, e visul meu sa ajung in Maroc.

ce am gasit: http://dli.ro/madrassa-ali-ben-youssef-din-marrakech-maroc.html

:X

chivuluizageorgiana
21.11.2014, 22:49:54
N-am vrut sa incep un topic nou pentru ca Maroc-ul e aproximativ aproape de Spania. Eu acolo imi doresc sa mergem, el a spus ca i-ar placea, inca strangem bani pentru asta, e visul meu sa ajung in Maroc.

ce am gasit: http://dli.ro/madrassa-ali-ben-youssef-din-marrakech-maroc.html

:X

Buna! Ati mai fost in Maroc? :*