PDA

Versiunea completa : Traditii de nunta in Judetul Valcea

issa3
29.03.2008, 01:24:05
Buna fetelor, eu am nunta in Braila insa viitorul meu sot este din Valcea (frumos oras;-) ).La nunta vor veni, desigur, si neamurile lui si as vrea sa aflu cam ce obiceiuri sunt prin Valcea ca sa le fac o surpriza.

Larya
09.04.2008, 15:34:00
iti zic cateva care mi le aduc aminte apoi pe parcurs mai completez daca mai stiu......:)
La noi daca miri sunt nu sunt din acelasi oras(in special ginerele) floarea mirelui i se pune la nasi acasa (dar se intampla sa li se puna si in aceeasi casa),apoi tre sa se duca cu nasi acasa la mireasa sa o i'a la biserica si in locul ei pe scaunul unde i'au pus voalul pun alta fata si oglinda sa ii acopere fatza,el isi da seama k nu ea dar socrii mici tot ii zic "uite i-ati mireasa" si apoi o cauta prin casa pt k se ascunde.Altceva ari fi cand va intoarceti de la biserica daca va duceti acasa tre sa te primeasca in prag socrii mari si sa te i'a ginerica in brate sa te bage in casa iar soacra mare sa iti dea o linguritza de dulceata iar tu tre sa ii multumesti si sa o pupi..cand imi m-ai aduc aminte iti zic:)

issa3
16.04.2008, 17:22:48
iti zic cateva care mi le aduc aminte apoi pe parcurs mai completez daca mai stiu......:)
La noi daca miri sunt nu sunt din acelasi oras(in special ginerele) floarea mirelui i se pune la nasi acasa (dar se intampla sa li se puna si in aceeasi casa),apoi tre sa se duca cu nasi acasa la mireasa sa o i'a la biserica si in locul ei pe scaunul unde i'au pus voalul pun alta fata si oglinda sa ii acopere fatza,el isi da seama k nu ea dar socrii mici tot ii zic "uite i-ati mireasa" si apoi o cauta prin casa pt k se ascunde.Altceva ari fi cand va intoarceti de la biserica daca va duceti acasa tre sa te primeasca in prag socrii mari si sa te i'a ginerica in brate sa te bage in casa iar soacra mare sa iti dea o linguritza de dulceata iar tu tre sa ii multumesti si sa o pupi..cand imi m-ai aduc aminte iti zic:)

hm chestia asta cu intorsul acasa de la biserica si cu lingurita de dulceata nu am mai auzit-o...interesant. mai zi-mi>:D<

issa3
24.04.2008, 06:49:35
chiar nu mai stie nimeni nici un obicei? sau pur si simplu nu vreti sa impartasiti din traditii?

Larya
24.04.2008, 11:42:11
pai cred k sunt la fel k la valcea,de ex cand te duci la udat,te duci la a 3 fantana nu?eu ma duc la a 2 k a 3 numai exista si oricum e prea departe daca ar fi sa ajung la ea;)) ,cand va duceti tre sa tina un baiat si o fata(normal tineri) d galeata,de fapt de fularul ginerelui(pt k vine infasurat pe toarta galetii si unu tine dintr-o parte altul din cealalta) si cand ajungi la fantana tre sa scoata baiatul apa apoi tu sa dai d 3 ori cu piciorul pe galeata sa versi apa si sa moi busuiocul in apa si sa arunci peste tine tot d 3 ori,nu stiu exact ordinea dar cred k e la fel si la voi cu udatul......la noi tre sa aiba grija d fular sa nu il ude k zice k apoi bea ginerik;)) ..prostii pt k nu cred sau bradarul sa tina bradul drept iti imaginezi de ce;)) ;)) (glume).
depinde si unde faceti nunta pt k la tara se fac aproape toate traditiile(si sunt mai multe) in rest la oras unele miresici nici nu se mai duc la udat,

issa3
25.04.2008, 00:48:20
la noi in Braila nu se poarta obiceiul asta cu dusul la fantana si adusul apei, am auzit de el si aici in Bucuresti.Nunta va fi la oras, asa ca nu avem fantani;))

viitoarea mea soacra mi-a spus ca se poarta la 12 noaptea parca, ca un frate al mirelui sa vina sa-mi puna bani sa pantof:-\ sau sa imi fure un pantof, oricum ceva de genul asta.

Larya
26.04.2008, 18:17:58
da e ceva cu pantoful cand te incalta(inainte sa-ti puna voalul),tre sa incalte baiatul cu bradul si te pacaleste,iti baga ceva in pantof iar tu tre sa refuzi ma rog nu mai stiu bn cum e,inainte se facea asa k te mintea k iti baga cuie in pantof si tu trebuia sa-l refuzi si apoi sa bagi usor piciorul.....se glumea asa k la nunta,iar cu furatul stiu altceva dar asta cred k e peste tot daca te fura pana in 12 noaptea plateste nasul iar dupa 12 ginerik si cine te fura tre sa ii duca dovada pantoful tau k te-a furat si apoi ginerele sau nasul vine cu pantoful dupa tine dupa ce a negociat cu cine te-a furat

alessiaclau
16.05.2008, 15:05:57
fetelor legat de biserica...
nasii nostri sunt din sibiu si la ei le da preotul piscoturile cu miere nu cu vin, ca la noi... apoi preotul, miri si nasii se tin de o panglica alba de 7 metri si dau ocol prin altar, in timp ce la noi se tin de mana si se danseaza in jurul mesei...
pupici!

Popeasca
18.05.2008, 08:39:13
1. ginerica se duce si ia nasii, dupa care vin dupa miresica
2. iti baga in pantof diferite chestii, pana la urma iti baga bani, ideea e ca tu sa refuzi sa te incalti.
3. nasa pune trandafirul mirelui in piept
daca imi mai aduc aminte...va mai scriu

oanaradu82
28.01.2009, 10:44:38
Ciao fetelor,
Cum se procedeaza in ziua nuntii cand trebuie sa te imbraci in mireasa?Trebuie sa treci intai pe la coafor ori treci dupa aceea?
Va multumesc,
Oana

Monkysor
28.01.2009, 11:57:42
Ciao fetelor,
Cum se procedeaza in ziua nuntii cand trebuie sa te imbraci in mireasa?Trebuie sa treci intai pe la coafor ori treci dupa aceea?
Va multumesc,
Oana

Draga oanaradu82,

Din cate am citit pana acum, vad ca si tu esti o viitoare miresica "putin dezorientata" care o sa isi organizeze nunta in Rm Valcea.Din pacate miresicile din acest oras nu prea mai sunt asa active...si eu am nevoie de foarte multe informatii si sper ca cineva sa imi raspunda.

Referitor la intrebarea ta, am observat ca miresicile merg mai intai la coafor/machiaj si apoi se imbraca cu rochia de mireasa.Insa depinde de modelul rochiei.Trebuie sa te imbraci cu ceva cu nasturi astfel incat sa nu-ti strici parul atunci cand te vei imbraca si bineinteles sa ai grija sa nu ti se murdareasca rochia de farduri.

Toate bune !

danutadana81
01.04.2009, 08:58:07
face cineva brad la nunta,incaltatul miresii,mai se tine datina asta...udatul etc

emmahln
02.04.2009, 10:41:14
Am fost la muulte nunti care au facut obiceiuriile astea ,mie nu imi plac ,plus ca ajungi seara la restaurant obosit fara chef de distractie.Daca faci brad trebuie sa mergi si la udat.Asa ca nu iti recomand

emmahln
02.04.2009, 10:44:44
Eu la nunta nu o sa respect obiceiurile,pentru ca nu imi plac,voi arunca doar buchetul si voi aranja cu un prieten sa ma fure in rest nimic.

empeller2007
03.04.2009, 11:11:09
buna fetelor,
eu sunt din jud. ialomita si la noi sunt urmatoarele traditii
-barbieritul mirelui dupa care joaca bradul
-udatul
-ruperea turtei
-cand ajugi la local spalatul pe maini a nasului si socrului mare
-tragerea in local de catre soacra mare a mirelui si miresei cu un prosop
-gatitul miresei la sfarsitul petrecerii
daca mai aflu ceva va scriu

gratielau
06.04.2009, 00:14:03
face cineva brad la nunta,incaltatul miresii,mai se tine datina asta...udatul etc

eu nu fac brad si nu merg nici la udat,dar o sa ma incalte fratele de ginere<:-P si o sa imi puna voalul nasa

sandawells
13.04.2009, 05:01:58
Eu la nunta nu o sa respect obiceiurile,pentru ca nu imi plac,voi arunca doar buchetul si voi aranja cu un prieten sa ma fure in rest nimic.

Buna fetelor!La fel fac si eu,doar aruncatul buchetului si furatul.Dar am o intrebare:la biserica,in timpul ceremoniei,tb sa ai o pereche de "domnisori de onoare" de o parte si alta a nasilor?Ca ei sa tine lumanarile?Am fost vara trecuta la o nunta in Valcea si asa a fost.Voi ce stiti?Ca nasii tin lumanarile,nu?Si doar voi 4 sunteti implicati in ceremonie?merci>:D<

ileanait9
13.04.2009, 15:06:38
Buna fetelor!La fel fac si eu,doar aruncatul buchetului si furatul.Dar am o intrebare:la biserica,in timpul ceremoniei,tb sa ai o pereche de "domnisori de onoare" de o parte si alta a nasilor?Ca ei sa tine lumanarile?Am fost vara trecuta la o nunta in Valcea si asa a fost.Voi ce stiti?Ca nasii tin lumanarile,nu?Si doar voi 4 sunteti implicati in ceremonie?merci>:D<

Buna
Acuma cred ca depinde si de nasi daca vor sa le tina ei sau domnisori de onoare. Noi cand am cununat domnisori de onoare le-au adus pana la biserica si de cand am intrat in biserica le-am tinut noi. Multa bafta

sandawells
15.04.2009, 07:19:16
Buna
Acuma cred ca depinde si de nasi daca vor sa le tina ei sau domnisori de onoare. Noi cand am cununat domnisori de onoare le-au adus pana la biserica si de cand am intrat in biserica le-am tinut noi. Multa bafta

Merci de raspuns Ileana!Cred ca o sa vedem exact ce si cum in ziua respectiva...sper ca ne indruma preotul in timpul slujbei ca habar n-am ce si cand sa fac:-sSi oare cam cat dureaza slujba la Ostroveni?Si eu am de gand sa merg in Zavoi oricum sa-mi fac poze ca in fata bisericii e cam trist...

ileanait9
15.04.2009, 14:25:11
Merci de raspuns Ileana!Cred ca o sa vedem exact ce si cum in ziua respectiva...sper ca ne indruma preotul in timpul slujbei ca habar n-am ce si cand sa fac:-sSi oare cam cat dureaza slujba la Ostroveni?Si eu am de gand sa merg in Zavoi oricum sa-mi fac poze ca in fata bisericii e cam trist...

Stai linistita ca va indruma preotul de cand intrati in biserica.In jur de 1 ora dureaza, acuma depinde cat de mult tine predica de la sfarsit.Poze frumoase se mai fac si in parculetul de pe terasa (este forte multa verdeata + fantana);-)

sandawells
17.04.2009, 04:54:48
Stai linistita ca va indruma preotul de cand intrati in biserica.In jur de 1 ora dureaza, acuma depinde cat de mult tine predica de la sfarsit.Poze frumoase se mai fac si in parculetul de pe terasa (este forte multa verdeata + fantana);-)
Ai dreptate,de parcul ala am uitat.Merci de sugestii!;-)

lavy20
14.08.2009, 13:06:19
la mine se vor tine toate obiceiurile. de ex: barbieritul mirelui, mersul la udat, faza cu pantofii ca trebuie sa ii refuzi, am vazut la unele nunti ca si voalul este respins de 3 ori, cand venim de la biserica ne leaga soacra mare cu un prosop si ne baga in casa, se joaca " gaina" adica o femeie mai pusa pe glume vine la nas cu o pasare aranjata nevoie mare , cu chistoace-n cioc sau mai stiu eu ce le trece prin cap si cere bani pe ea. gaina ramane la nas. nasa trebuie sa ii puna floarea ginerelui si voalul miresei... mireasa pune florile la nasi, parinti, socri, frati, rude apropiate. restul florilor sunt puse de fete necasatorite... hmmmm, nu mai stiu
a cica inainte de nunta trebuie sa merg cu plosca sa invit vecinii :-" si in noaptea nuntii ar trebui sa pup toti nuntasii iar ei trebuie sa imi dea bani.
eu una nu as respecta traditiile astea, unele mi se par stupide dar nunta e la tara si ma conformez...:(

adelinapaun
22.09.2009, 12:21:14
Bun gasit miresici din Rm Valcea,

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii

Va spun ca sambata am fost la o nunta in Rm Valcea (eu sunt din Sibiu) si am fost un pic uimita de cum incepe nunta acolo. Sau poate ca a fost doar o exceptie; dar sa va povestesc: am ajuns la nunta doar la restaurant(ora 19.00 era trecut pe invitatie) asa ca noi ne-am conformat, am plecat din vreme de la Sibiu sa ajungem la timp. Am ajuns acolo la ora 19.00, mirii erau deja acolo, ne-au primit cu un pahar de sampanie si apoi ne-am asezat la masa. Si......am stat noi, cam vreo 2 ceasuri asa, asteptand sa vina nuntasii din localitate....si uite asa acestia au venit intr-un final cam pe la ora 21.00 cand am primit si noi aperitivul pe mese. Asta trebuie sa va spun ca a fost o mare "surpriza" pentru noi nuntasii de la Sibiu(care au fost in proportie de 70%) unde de obicei gasim aperitivul pe masa si unde majoritatea nuntasilor vine la nunta la ora trecuta pe invitatie(ok, poate cu 10-15 min sau un maxim de 30 min mai tarziu).

Ce m-a surprins iarasi a fost "chinul" mirilor(si al nasilor) de a sta la intrarea in restaurant sa astepte invitatii!!! Pai saracii miri dupa ce au umblat toata ziua sa mai stea in picioare sa astepte si nuntasii intarziati!

Asta este practica de obicei la Rm. Valcea? Va intreb pentru ca in noiembrie trebuie sa mai venim la o nunta acolo si as vrea sa stiu cum procedez(ori venim mai tarziu si noi ori mancam acasa inainte de a pleca de la Sibiu)

Mutumesc anticipat pt raspunsuri

Spor la pregatiri

LauraPopian
22.09.2009, 16:18:06
Bun gasit miresici din Rm Valcea,

As vrea sa ma ajutati si pe mine cu cateva informatii

Va spun ca sambata am fost la o nunta in Rm Valcea (eu sunt din Sibiu) si am fost un pic uimita de cum incepe nunta acolo. Sau poate ca a fost doar o exceptie; dar sa va povestesc: am ajuns la nunta doar la restaurant(ora 19.00 era trecut pe invitatie) asa ca noi ne-am conformat, am plecat din vreme de la Sibiu sa ajungem la timp. Am ajuns acolo la ora 19.00, mirii erau deja acolo, ne-au primit cu un pahar de sampanie si apoi ne-am asezat la masa. Si......am stat noi, cam vreo 2 ceasuri asa, asteptand sa vina nuntasii din localitate....si uite asa acestia au venit intr-un final cam pe la ora 21.00 cand am primit si noi aperitivul pe mese. Asta trebuie sa va spun ca a fost o mare "surpriza" pentru noi nuntasii de la Sibiu(care au fost in proportie de 70%) unde de obicei gasim aperitivul pe masa si unde majoritatea nuntasilor vine la nunta la ora trecuta pe invitatie(ok, poate cu 10-15 min sau un maxim de 30 min mai tarziu).

Ce m-a surprins iarasi a fost "chinul" mirilor(si al nasilor) de a sta la intrarea in restaurant sa astepte invitatii!!! Pai saracii miri dupa ce au umblat toata ziua sa mai stea in picioare sa astepte si nuntasii intarziati!

Asta este practica de obicei la Rm. Valcea? Va intreb pentru ca in noiembrie trebuie sa mai venim la o nunta acolo si as vrea sa stiu cum procedez(ori venim mai tarziu si noi ori mancam acasa inainte de a pleca de la Sibiu)

Mutumesc anticipat pt raspunsuri

Spor la pregatiri

La noi cam asa este. Nu are rost sa vi inainte de 20.00. Mai ales daca vi de la Sibiu. Din pacate cam asta este ora la care se vine chiar daca pe invitatie scrie altceva. Si asta pentru ca toata lumea a stat asa nemancata pe la cateva nunti si ... Si la Tg. Jiu e la fel ca am fost la 2 nunti pana acum acolo si tot asa.

adionutz
22.09.2009, 16:50:13
am incurcat-o cu oltenasii astia ai mei.
am tot fost pe la nunti anul asta si punctualitatea nu se aplica la nunta.
si eu stau in sibiu si aici e altfel la valcea insa (orasul meu natal) e rusine sa fii punctual "ce ma duc io acolo primul?".
sper ca la mine la nunta sa ii accelerez un pic.

adionutz
22.09.2009, 16:55:13
poate ma ajutati si pe mine cu obiceiurile astea ca fiecare o stie pe a lui si eu trebuie sa prelucrez un pic regulamentul de desfasurare a nuntii mele inainte de nunta catre parinti rude vecini (care au pareri clar diferite) pentru o buna desfasurare a actiunii.

deci as vrea sa vad asa o desfasurare pe ore a unei nunti+ obiceiurile aferente(toate ca sa am din ce sa tai)
de asemeni ma intereseaza ce trebuie sa faca nasii parintii cavalerii, mirii.

Va multumesc frmos

adelinapaun
23.09.2009, 10:17:07
La noi cam asa este. Nu are rost sa vi inainte de 20.00. Mai ales daca vi de la Sibiu. Din pacate cam asta este ora la care se vine chiar daca pe invitatie scrie altceva. Si asta pentru ca toata lumea a stat asa nemancata pe la cateva nunti si ... Si la Tg. Jiu e la fel ca am fost la 2 nunti pana acum acolo si tot asa.

Multumesc frumos pentru lamuriri; oricum eu daca as fi mireasa acolo as refuza sa stau in picioare la intrarea in restaurant pana se gandesc nuntasii sa-si faca apartitia! Trebuie sa fie tare obositor pentru miri (mai ales mireasa)

spor mult la pregatiri si ..parerea mea: faceti nunta cum vreti voi sa va simtiti si voi ca miri bine (doar e ziua voastra speciala)
:*

pisicutz09
26.01.2010, 22:36:06
Asa e
Si eu sunt de acord ca trebuie sa faceti cum simtiti si cum credeti.Eu cand am fost miresica, am intrat in sala dupa ce se adunasera destui invitati Si am fost intampinati cu marsul nuptila de cvartet, si cu aplauze f frumos.Apoi am cciocnit sampania cu invitatii. Daca era sa ma iau dupa ai mei, eheee stateam sa astept eu sa vina cate unul, doi din invitati. Asa am am facut cum am vrut noi si a fost ok.

denny89
25.02.2010, 03:05:28
chestia cu asteptatul invitatiilor este relativa...nu trebuie judecati la ce ora ajung..parerea mea...sa nu uitam ca lumea mai si munceste si nu vine de la munca direct la nunta...de apreciat parerea mea este ca vin si te onoreaza cu prezenta si ca au placere sa iti fie alaturi...
cat despre obiciuri sunt foarte multe....acum depinde de fiecare...
eu de ex nu cred ca o sa am timp sa le respect pe toate insa voi merge la udat si voi face bradul...faz cu incaltatul..turta ...furatul miresei...furatul pantofului...astea sunt oarecum cunoscute multora...oricum...cum a spus cineva in precedent...fiecare isi face nunta cum vrea..dupa placul mirilor...:P..va doresc sa aveti o nunta minunata!!!

cirsteairina
26.03.2010, 19:35:09
Daca aveti nevoie de restaurant in 24 iulie 2010, eu am facut rezervare la VFM in nord, insa intre timp am schimbat va rog sa imi trimiteti un pm.

roxanarlx
19.01.2011, 14:38:52
Fetelor o sa faceti si traditiile la nunta?Eu m-am gandit sa le fac...Voi ce spuneti?:*

mihaela_17
19.01.2011, 22:43:11
Fetelor o sa faceti si traditiile la nunta?Eu m-am gandit sa le fac...Voi ce spuneti?:*
eu unele din ele as vrea de asemenea sa le tin dar sa vedem, ce traditii vei tine tu?, vreau sa merg la apa dar nu mai sunt fantani in zona mea asa ca nu cred ca pot merge. :(

roxanarlx
20.01.2011, 01:52:31
eu unele din ele as vrea de asemenea sa le tin dar sa vedem, ce traditii vei tine tu?, vreau sa merg la apa dar nu mai sunt fantani in zona mea asa ca nu cred ca pot merge. :(
Pai eu am noroc ca ai mei au casa la Copacelu, langa Vl si asa ca pot sa fac acolo...As vrea sa merg la udat, bradul, si cam atat cred...Eu zic sa nu renunti la udat ca din batrani se zice ca e bine ca tinem de traditii....O sa gasesti si fantana daca cauti...pup!!!Am citit pe undeva ca vrei sa ai tema spaniola la nunta....F frumos!!!! Eu cred ca o sa optez pt alb si negru....pup

mihaela_17
20.01.2011, 13:49:11
Pai eu am noroc ca ai mei au casa la Copacelu, langa Vl si asa ca pot sa fac acolo...As vrea sa merg la udat, bradul, si cam atat cred...Eu zic sa nu renunti la udat ca din batrani se zice ca e bine ca tinem de traditii....O sa gasesti si fantana daca cauti...pup!!!Am citit pe undeva ca vrei sa ai tema spaniola la nunta....F frumos!!!! Eu cred ca o sa optez pt alb si negru....pup

stiu ca era o fantana pe matei basarab, stie cineva daca mai functioneaza? ar fi singura care eu o stiu din nord stau in zona complexului;;)

didyok_25
20.01.2011, 14:56:03
stiu ca era o fantana pe matei basarab, stie cineva daca mai functioneaza? ar fi singura care eu o stiu din nord stau in zona complexului;;)

Buna fetelor...eu sunt mai noua pe aici desi am contul creat... functioneaza si fantana de pe Basarab si cea de pe Dr.Hacman...

didyok_25
20.01.2011, 15:37:15
roxanalr eu nu pot sa iti dau msj privat ca treb sa am mai multe mesaje pe forum...zi-mi si mie te rog cum de te-ai hotarat cu biserica?si cat costa acolo slujba de cununie?sunt in cautare de biserica.......ms

roxanarlx
20.01.2011, 15:52:50
Functioneaza...am fost la o nunta si au fost acolo la udat...pup

roxanarlx
20.01.2011, 15:55:28
roxanalr eu nu pot sa iti dau msj privat ca treb sa am mai multe mesaje pe forum...zi-mi si mie te rog cum de te-ai hotarat cu biserica?si cat costa acolo slujba de cununie?sunt in cautare de biserica.......ms
Miresoiul meu apartine de biserica asta...Am inteles ca tre sa mergi la biserica de care apartii...Nu am fost inca sa vb cu preotul..sper ca sapt viitoare sa mearga miresoiul pt ca din cate am citit de aici s-au cam dus din mirese sa vb si este in jur de 500 ron ceea ce mi se pare exagerat de mult...pt o slujba de jum de ora:(Daca a mai mers cineva sa se intereseze poate ne ajuta si pe noi...pupici

didyok_25
20.01.2011, 19:07:39
Miresoiul meu apartine de biserica asta...Am inteles ca tre sa mergi la biserica de care apartii...Nu am fost inca sa vb cu preotul..sper ca sapt viitoare sa mearga miresoiul pt ca din cate am citit de aici s-au cam dus din mirese sa vb si este in jur de 500 ron ceea ce mi se pare exagerat de mult...pt o slujba de jum de ora:(Daca a mai mers cineva sa se intereseze poate ne ajuta si pe noi...pupici
Nu esti obligat sa faci la biserica de care apartii...cumnata mea a facut la sf constantin si elena in 2008 desi ei stau in traian si i-a pus popa sa dea cat vor..au dat 50 de lei, dar a facut slujba frumoasa parintele.La Sf.Paraschiva biserica de mai jos de Toti Sfintii ia decat 200 de lei.Am intrebat acolo acum 2 luni!si tot in centu esti..te poti duce sa faci poze in parc acolo la mircea cel batran sau zavoi

didyok_25
20.01.2011, 19:09:00

buna miky.te rog spune-mi cat ia preotul acum la cununia religioasa la c-tin si elena?

didyok_25
20.01.2011, 19:13:20
Eu una nu vreau sa tin nici o traditie...sper ca nu va suparati de ceea ce scriu in continuare...nu vreau brad nici cu udat.....astea se fac la mai mult tara...eu ma consider o mireasa moderna......si nu imi plac aceste traditii..

roxanarlx
20.01.2011, 21:32:22
Eu una nu vreau sa tin nici o traditie...sper ca nu va suparati de ceea ce scriu in continuare...nu vreau brad nici cu udat.....astea se fac la mai mult tara...eu ma consider o mireasa moderna......si nu imi plac aceste traditii..
Fiecare cu principiile lui...Daca fac traditii nu inseamna ca nu sunt o mireasa moderna...pup

roxanarlx
20.01.2011, 21:34:05
Nu esti obligat sa faci la biserica de care apartii...cumnata mea a facut la sf constantin si elena in 2008 desi ei stau in traian si i-a pus popa sa dea cat vor..au dat 50 de lei, dar a facut slujba frumoasa parintele.La Sf.Paraschiva biserica de mai jos de Toti Sfintii ia decat 200 de lei.Am intrebat acolo acum 2 luni!si tot in centu esti..te poti duce sa faci poze in parc acolo la mircea cel batran sau zavoi
Ce putin...50 lei...Din cate am auzit pana acum numai de ordinul milioanelor se vorbea...ar fi bine sa mai gasim si asa...Oricum mie imi place la biserica Toti Sfintii...si cea de pe terasa...Constantin si Elena care este?Mersi...pup

mihaela_17
20.01.2011, 22:16:48
buna miky.te rog spune-mi cat ia preotul acum la cununia religioasa la c-tin si elena?
sincer nu am idee cat ia o sa-l pun pe tata sa intrebe, eu as alege constantin si elena pt parintele de acolo ca-l cunosc este ruda cu noi , dar inainte vreau sa vad si alte biserici si final merg acolo, cu toate ca fiul lui mi-a spus sa merg la ei ca-mi ia mai putin:">

mihaela_17
20.01.2011, 22:18:20
Ce putin...50 lei...Din cate am auzit pana acum numai de ordinul milioanelor se vorbea...ar fi bine sa mai gasim si asa...Oricum mie imi place la biserica Toti Sfintii...si cea de pe terasa...Constantin si Elena care este?Mersi...pup

este in ostroveni pe langa sere.:*

RAMONADANI
20.01.2011, 23:32:25

Da stiu sigur ca merge pentru ca eu stau tot aproape de complex.pup

roxanarlx
20.01.2011, 23:56:22
este in ostroveni pe langa sere.:*
ms...cam departe...pup:*

roxanarlx
20.01.2011, 23:57:01
Da stiu sigur ca merge pentru ca eu stau tot aproape de complex.pup
La ce rest ai nunta?pup:*

mihaela_17
21.01.2011, 16:42:11
suntem moderne toate indiferent daca tinem traditile sau nu ;;), fiecare isi face nunta cum doreste este important sa fim fericite intr-o zi asa speciala:* aici nu suntem sa ne suparam ci sa opinam \:D/ :*

roxanarlx
21.01.2011, 20:01:17
suntem moderne toate indiferent daca tinem traditile sau nu ;;), fiecare isi face nunta cum doreste este important sa fim fericite intr-o zi asa speciala:* aici nu suntem sa ne suparam ci sa opinam \:D/ :*
Ca bine zici.......:*

RAMONADANI
21.01.2011, 22:02:49
La ce rest ai nunta?pup:*

La Millenium am nunta :*.

didyok_25
23.01.2011, 21:05:44
de taxa de cununie de la biserica din Nord sf Peru si Pavel stie cineva ceva?la cununia religioasa biserica la care te cununi iti elibereaza ceva vreau certificat de cununie????

roxanarlx
25.01.2011, 14:01:21
de taxa de cununie de la biserica din Nord sf Peru si Pavel stie cineva ceva?la cununia religioasa biserica la care te cununi iti elibereaza ceva vreau certificat de cununie????
Nu stiu nimic de taxa de acolo dar stiu ca-ti elibereaza un certificat...

grena_tulip
21.02.2011, 11:54:20
500 lei pt cununia religioasa de 30-60 min?
Nu pot sa cred asa cevaaaaaa! Sunt persoane care muncesc 1 luna pt banii astia....nu pot sa inteleg aceste tarife, nu pot!!! Si le condamn! Nu ar trebui sa le dam atatia bani ca asa ii invatam! Eu as refuza frumos sa ii dau atatia bani...i-as zice ca ies afara si ii dau unui om sarac daca doreste...

alexia14
03.04.2012, 14:30:27
Buna fetelor!

Ce traditii se mai fac in ziua de azi?
Inca nu stiu sigur daca voi face traditia cu turta sau nu.
In Valcea o turta aratoasa unde se poate comanda?

brunhilda
28.04.2012, 20:28:35
Buna fetelor!

Ce traditii se mai fac in ziua de azi?
Inca nu stiu sigur daca voi face traditia cu turta sau nu.
In Valcea o turta aratoasa unde se poate comanda?

La mine s-a rupt turta, care a fost facuta de soacra. :) Poti incerca sa o faci la Boromir.

Noi am "respectat" urmatoarele traditii:
- mirele a luat nasii - i-a oferit nasei buchetul ei
- cu totii au venit apoi dupa mireasa - mi-a oferit buchetul meu
- s-au simulat barbieritul mirelui (de catre cavalerul de onoare) si aranjarea miresei (de catre nasa)
- s-a dansat o mica hora a miresei (in casa :)))
- s-a furat mireasa - negociere si recuperare ulterior
- am aruncat buchetul
- dezgatitul miresei - am pus floarea de par (nu am avut voal!) fetei care a prins buchetul
- cocarda mirelui a fost pusa unui prieten inca neinsurat, care, coincidenta sau nu, chiar se casatoreste anul asta ;))

As zice ca respectarea traditiilor e la latitudinea fiecaruia. De exemplu, o traditie pe care am refuzat sa o respect este cea cu jartiera. Mi se pare de un prost gust desavarsit!

paulamaria85
06.11.2012, 12:43:44
Stiti ce insemnatate are turta miresei? Ce reprezinta?

vl05tgv
28.01.2013, 09:29:01
Am o intrebare... cand vine alaiul sa o ia pe mireasa de acasa... ce se face acolo mai exact? Este necesar sa fie zgomot (muzica) de la inceput cu nuntasii atunci cand se prezinta la mireasa? Ori poate fi muzica la ea? sau sa lipseasca de tot. Eu pentru restaurant am ales DJ ... asadar nici nu ma gandesc la instrumentisti (mai ales nu lautari). Cum ar trebui sa se desfasoare, in consecinta, momentul?

mya83
28.01.2013, 16:49:38
Am o intrebare... cand vine alaiul sa o ia pe mireasa de acasa... ce se face acolo mai exact? Este necesar sa fie zgomot (muzica) de la inceput cu nuntasii atunci cand se prezinta la mireasa? Ori poate fi muzica la ea? sau sa lipseasca de tot. Eu pentru restaurant am ales DJ ... asadar nici nu ma gandesc la instrumentisti (mai ales nu lautari). Cum ar trebui sa se desfasoare, in consecinta, momentul?

Parerea mea este ca intr-o zi atat de speciala,nimic nu este obligatoriu iar cel mai important este sa daceti exact asa cum simtiti si va place voua.Noi de exemplu nu am vrut absolut nicio traditie si nu am luat in considerare niciu "ca asa e bine"...desigur ca au fost si carcotasi precum:nu are turta,nu s-a barbierit,nasii nu erau cununati religios(tragedie mare!!!) dar totusi inainte de intrarea in biserica preotul le-a citit taina casatoriei,la restaurant singura traditie a fost furatul miresei,voalul l-am dat jos imediat dypa biserica.. etc...au comentat,s-au mirat si in acea zi toti au uitat,nunta s-a desfasurat oricum,ne-am distrat ,toata lumea a fost multumita,iar nimeni nu a indraznit sa ne strice cea mai frumoasa zi cu aberatiile si taditiile lor stupide..cat despre momentul cu pricina am avut muzica la PC care a rasunat un boxe pana am plecat de acasa..iar la gatit in loc de "ia-ti mireasa ziua buna",am preferat "fa-ti nasa fina frumoasa"..

musculitz
31.01.2013, 22:46:05
Sunt de acord cu Mya, faceti cum doriti.

Noi am avut ceva de mijloc. Nu am facut hora (mi se pare ridicola in oras), nu am avut lautari la "gatit" - in schimb, au inceput sa cante soacra mea si mama nasului, a fost un moment frumos, autentic. Am pastrat voalul pe parcursul petrecerii, pentru ca nu m-a deranjat si, cand l-am dat jos am rugat sa puna Guns'n'Roses - Sweet child of mine.

Am luat turta, ca ar fi pentru noroc, zice-se. Dar n-am facut mare caz. La fel, m-am trezit acasa cu un "brad" facut de matusile mele, fara galagie, doar noi (5 fete), pentru noroc si pentru ca a insistat bunica-mea. :)

Un echilibru poti gasi in toate. Faceti cum vreti voi, nu va luati dupa gurile rele, ca a doua zi uita de toate.

Daniela_gbr
08.02.2014, 00:18:57
Buna fetelor! Uite-ma si pe mine in febra pregatirilor, cu toate ca mai am 7 luni vreau ca totul sa fie ok si sa nu ma panichez ca am uitat aia sau aia. Rugamintea mea este daca puteti sa-mi spuneti si mie cam ce traditii se mai tin pe la nunti, eu fiind din judetul Mures, sunt total diferite... si as vrea sa-i multumesc pe socrii :D, nu vreau sa scot de tot traditiile dar nici n-o sa le fac pe toate, cum era pe vremuri. Sper sa ma ajutati!!! Multumesc!