PDA

Versiunea completa : Cununia religioasa

vivi
25.02.2007, 20:17:14
Am citit la un topic ca mirii trebuie sa aibe si ei lumanari, zicea cineva ca e obicei din ardeal. Trebuie sa cumpar 6 buc?

miti
25.02.2007, 20:22:15
Am citit la un topic ca mirii trebuie sa aibe si ei lumanari, zicea cineva ca e obicei din ardeal. Trebuie sa cumpar 6 buc?
daca sunt 2 perechi de nasi da
dar le cumparar nasii

mihu
26.02.2007, 06:12:38
Depinde de biserica...cel mai bine intrebi preotul...la noi nu a fost nevoie sa avem noi lumanari...teoretic nasii isi cumpara lumanarile...dar la noi, noi am cumparat tot la nasi...au venit din 4 mari si tari...asa ca am zis ca e bine ca vin de nasi...ce sa ii mai punem sa cumpere ei ceva...:-p

vivi
26.02.2007, 16:33:30
Depinde de biserica...cel mai bine intrebi preotul...la noi nu a fost nevoie sa avem noi lumanari...teoretic nasii isi cumpara lumanarile...dar la noi, noi am cumparat tot la nasi...au venit din 4 mari si tari...asa ca am zis ca e bine ca vin de nasi...ce sa ii mai punem sa cumpere ei ceva...:-p
Tana nu e de acord sa cumpere nasii lumanarile ca nu vrea mari si impopotonate, in plus o nashica are 1,5... m. si o lumanare din aia pe suport e cat ea.

miti
26.02.2007, 16:52:39
Tana nu e de acord sa cumpere nasii lumanarile ca nu vrea mari si impopotonate, in plus o nashica are 1,5... m. si o lumanare din aia pe suport e cat ea.

www.lumanarivmg.ro (http://www.lumanarivmg.ro)
astea le ati vazut???
nu par interesante?

vivi
26.02.2007, 18:11:27
Hai sa va povestesc eu o faza dura. Am intrebat in dreapta si in stanga cu ce preot sa vorbesc sa- cunune pe copii la cabana. Si azi de dimineatza am fost sunata de 2 persoane ca au gasit preot. In ritmul asta va participa "UN SOBOR DE PREOTI"

miti
26.02.2007, 18:14:49
Hai sa va povestesc eu o faza dura. Am intrebat in dreapta si in stanga cu ce preot sa vorbesc sa- cunune pe copii la cabana. Si azi de dimineatza am fost sunata de 2 persoane ca au gasit preot. In ritmul asta va participa "UN SOBOR DE PREOTI"

sunt convinsa ca o sa fie superba casatoria religioasa...
si cu preotii e bine ca puteti alege...

miti
26.02.2007, 18:21:51
[quote=miti;117304]www.lumanarivmg.ro (http://www.lumanarivmg.ro)mai intreb o data....
instanta de la Bucuresti a vazut lumanarelele astea...
sunt si micute...

vivi
26.02.2007, 18:33:16
www.lumanarivmg.ro (http://www.lumanarivmg.ro)
astea le ati vazut???
nu par interesante?
Eu am vazut la o miresica nishte lumanari din ceara adevarata (nu erau albe erau bej) si mult mai subtiri.

ryana
27.02.2007, 07:46:04
Fetelor, la noi este obiceiul de a impodobii lumanarile nasilor?? Am vazut aici pe forum niste lumanari foarte frumoase care aveau ditamai aranjamentul floral prinse de ele. Adevarul e ca aratau superb dar ..... nu stiu daca se obisnuieste si la noi asa ceva. Si mai am o nelamurire, lumanarile le pot face mirii? In sensul ca daca avem nasii din parti diferite de tara nu as dori sa vina o pereche de nasi cu un fel de lumanari si cealalta pereche cu alt fel.

miti
27.02.2007, 09:13:21
Fetelor, la noi este obiceiul de a impodobii lumanarile nasilor?? Am vazut aici pe forum niste lumanari foarte frumoase care aveau ditamai aranjamentul floral prinse de ele. Adevarul e ca aratau superb dar ..... nu stiu daca se obisnuieste si la noi asa ceva. Si mai am o nelamurire, lumanarile le pot face mirii? In sensul ca daca avem nasii din parti diferite de tara nu as dori sa vina o pereche de nasi cu un fel de lumanari si cealalta pereche cu alt fel.

poti sa fe faci cum vrei tu!
eu am vazut lumanari cu o singura gherbera pe ele.
sigur ca poti sa le cumperi tu....
sau o pereche de nasi pt toata lumea....
eu o sa le cumpar pt toata lumea....

miti
27.02.2007, 16:41:54
lumanarile de care vorbeam

mihu
27.02.2007, 19:34:39
Sincer iti spun ca noi am facut lumanarile nasilor(si la noi au venit din toate partile si am zis ca noi vrem sa le cumparam noi totul...nu i-am lasat sa puna bai pt nimic)...
Eu cred ca si la noi se pot pune flori mai multe....e putin mai grea lumanarea dar se poate....poti sa intrebi unde iti faci si buchetul sa vezi ce idei iti dau si de acolo...
Noi n-am vrut sa fie la lumanari hartie din aia creponata care face lumanarea sa arate ca un buchet de flori(majoritatea asa sunt-cel putin in zona noastra)am vrut sa fie 1 trandafir rosu si o chestie ca de plasa verde(facuta funditza)....

mihu
27.02.2007, 19:36:08
lumanarile de care vorbeam
Numai acum am vazut lumanarile tale...pai asa ceva am avut si noi numai ca plasa porocalie la noi a fost verde...si ca si floare am avut trandafiri....mie mi s-au parut mai elegante asa...

ryana
27.02.2007, 20:51:23
Sincer iti spun ca noi am facut lumanarile nasilor(si la noi au venit din toate partile si am zis ca noi vrem sa le cumparam noi totul...nu i-am lasat sa puna bai pt nimic)...
Eu cred ca si la noi se pot pune flori mai multe....e putin mai grea lumanarea dar se poate....poti sa intrebi unde iti faci si buchetul sa vezi ce idei iti dau si de acolo...
Noi n-am vrut sa fie la lumanari hartie din aia creponata care face lumanarea sa arate ca un buchet de flori(majoritatea asa sunt-cel putin in zona noastra)am vrut sa fie 1 trandafir rosu si o chestie ca de plasa verde(facuta funditza)....

Multumesc, si eu ma gandeam in mare la acelasi lucru. Sa nu pun foarte multe flori ca sa nu le fie prea grea lumanarea dar bineintzeles fara hartia creponata. Banuiesc ca la florarie ar trebui sa aiba cateva modele de unde sa ma inspir. Sau poate aveti voi ....

ankiss20
24.04.2007, 15:42:53
eu am o mare problema
nu reusesc sa dau de popa de la catedrala ortodoxa....sa vorbim cu el, detalii sa pot da drumu la facut invitatii.........
de vreo 2 sapt incerc la biserica si mereu il "scap"....poate e ceva semn.......semn ca ar trebui sa merg mai des la biserica si nu doar in trecere.....nu????;))

miti
24.04.2007, 17:25:30
eu am o mare problema
nu reusesc sa dau de popa de la catedrala ortodoxa....sa vorbim cu el, detalii sa pot da drumu la facut invitatii.........
de vreo 2 sapt incerc la biserica si mereu il "scap"....poate e ceva semn.......semn ca ar trebui sa merg mai des la biserica si nu doar in trecere.....nu????;))

=)) =)) =))

ankiss20
25.04.2007, 09:45:44
cred ca terbuia sa ma plang mai repede.......
ieri "l-am prins" pe popa.
am vb cu el si nu ne pune sa juram....
am dat ok la invitatii......<:-P
si incet incet incepe marele stres: ROCHITA DE MIRESICA
la mine mai e cum e...l-am zapacit pe al meu sa isi ia redingota si acum numai aia vede.....sa vad cum scoate el camasa, ca rochie mai gasesti in orasul asta dar redingote nu......;))

ryana
27.05.2007, 21:55:49
Sunt super incantata ca am reusit sa ne rezolvam si biserica desi ... nu prea aveam mari sperante tinand cont ca cei la care am fost pe 19 mai la nunta isi rezervasera biserica din februarie anul trecut (mi se parea exagerat de timpuriu). O sa avem cununia religioasa la Catedrala de pe Vasile Lucaciu, initial am pus ora 19, dar s-ar putea sa hotaram pana la urma 19:15- 19:30, ramane de vazut in functie de starea civila.

Sunt foarte incantata pentru ca o sa pot impodobi biserica exact cum imi doream si o sa pot avea cununia religioasa exact cum mi-o imaginam, adica:

- invitatii intra primii in biserica si se aseaza in banci
- intra o domnisoara sau un domnisor (baietzelul e cam la 1 an jumate iar fetita la 8 anisori, ramane sa hotaram care anume) cu pernita cu verighete
- intra mirele incadrat de nase
- intra domnisoricile mici de onoare imbracate la fel cu cosuletze de petale (artificiale) de trandafiri
- intra mireasa insotita de tata
Ramane de stabilit daca ne da voie sa imprastiem respectivele petale in biserica in rest, ne da voie.

miti
06.06.2007, 21:48:45
fetelor am avut o slujba atat de fruosa si scurta...nu mi venea sa cred ca s a terminat.
naselor li s a parut lunga ca erau grele lumanarile!:D

aitana25
07.06.2007, 17:42:55
fetelor am avut o slujba atat de fruosa si scurta...nu mi venea sa cred ca s a terminat.
naselor li s a parut lunga ca erau grele lumanarile!:D
Mishto faza cu lumanarile. La cat de mica de inaltime si subtirica e nasa mea, daca ii iau o lumanare mai mare cred ca se frange sub greutatea ei. Deja m-a avertizat, asa ca nu am sa iau lumanri din acelea mari si ma gandeam la ceva mai subtire. Nu de alta dar nu vreau sa o las cu o coloana rupta dupa nunta :-p

aitana25
03.07.2007, 19:35:13
Astazi am fost la Biserica si ne-am logodit. Preotul impodobise biserica cu flori albe si slujba a fost asa frumoasa. Si l-am tinut strans de iubi pe mana tot timpul pt ca eram asa emotionata...:x. Uite cateva poze de azi.
PS: Noi ne-am logodit inainte de nunta ca sa scurtam slujba de casatorie.

aitana25
03.07.2007, 19:40:39
Si inca o poza cu cele doua mame ;;);;) si cu papa buna pe care am mancat-o dupa logodna...

mihu
03.07.2007, 20:36:20
Astazi am fost la Biserica si ne-am logodit. Preotul impodobise biserica cu flori albe si slujba a fost asa frumoasa. Si l-am tinut strans de iubi pe mana tot timpul pt ca eram asa emotionata...:x. Uite cateva poze de azi.
In cazul asta trebuie sa te felicit!
Azi te felicit pt logodna, maine pt starea civila...uite cate motive de chef :D

ankiss20
04.07.2007, 10:45:40
CASA DE PIATRA
si copii frumosi si destepti

aitana25
04.07.2007, 20:16:07
Multumesc mult de urari. Totul a fost foarte frumos, doar ca a trecut foarte repede. Am vazut ca a pus cinezee poze proaspete (pentru care ii multumesc muuult)asa ca eu am sa astept pozele de la fotograf pentru a mai posta pe miresici. Sunt foarte foarte fericita si abia astept sa treaca seara asta si starea de surescitare ca sa bucur asa tihnit de tot ce s-a intamplat.:x:x:x

cinezee
04.07.2007, 20:39:34
Multumesc mult de urari. Totul a fost foarte frumos, doar ca a trecut foarte repede. Am vazut ca a pus cinezee poze proaspete (pentru care ii multumesc muuult)asa ca eu am sa astept pozele de la fotograf pentru a mai posta pe miresici. Sunt foarte foarte fericita si abia astept sa treaca seara asta si starea de surescitare ca sa bucur asa tihnit de tot ce s-a intamplat.:x:x:x

pai ...era si normal sa pun yo..ca tabarara fetyle pe mine ...=))=))...oricum ai fost o domnita frumoasaaa....si mie mi-a placut sa fac fotografii>:D<

reny75
04.07.2007, 21:24:07
o:-) CASA DE PIATRA SI MULTA FERICIRE si din partea noastra.

mihu
04.07.2007, 22:12:54
Ai radiat in toate pozele!Vivi a fost la nivelul asteptarilor...
Casa de piatra sa aveti!

cinezee
04.07.2007, 23:31:39
Ai radiat in toate pozele!Vivi a fost la nivelul asteptarilor...
Casa de piatra sa aveti!

pai nu trebuia sa fie asaaaaa ....8-}

ryana
05.07.2007, 09:31:17

Casa de Piatra, multa fericire si NOROC cu carul!!!

desdemone
06.07.2007, 01:29:26
FELICITARI si CASA DE PIATRA!!!!!

aitana25
06.07.2007, 08:54:51
Multumesc mult de urari....Abia astept sa vina pozele de la fotograf ca sa mai pun niste poze pe forum. In rest, imi pare rau ca nu pot ajunge la intalnirea de miresici, dar sper sa mai fie si o data viitoare la care am sa pot participa.

irinaene
29.08.2007, 08:05:28
cine stie un preot mai special din baia Mare? Ce inteleg prin asta? Pai sa aiba o tinuta morala si sa inspire incredere si sprijin real.

mihu
29.08.2007, 09:14:58
cine stie un preot mai special din baia Mare? Ce inteleg prin asta? Pai sa aiba o tinuta morala si sa inspire incredere si sprijin real.
Pe noi ne-a cununat preotul Balan si ne-a placut...poate iti dau si celelalte fete si alte sfaturi ;-)

ankiss20
29.08.2007, 11:01:22
pe noi ne-a cununat parintele Viorel...POP?de la catedrala care se constuieste acum........mi-e mi-a placut f mult, mai ales ca am vb cu el sa nu ne puna sa juram.....si a zis si el ca juratul , cu ata mai mult in biserica e un pacat f mare.......
mi-e mi-a placut f tare de el.

irinaene
30.08.2007, 14:51:33
pe noi ne-a cununat parintele Viorel...POP?de la catedrala care se constuieste acum........mi-e mi-a placut f mult, mai ales ca am vb cu el sa nu ne puna sa juram.....si a zis si el ca juratul , cu ata mai mult in biserica e un pacat f mare.......
mi-e mi-a placut f tare de el.
Ma bucur ca mi-ai spus asta pt ca si noi vroiam initial la catedrala in constructie, dar dupa ce am vazut cum arata in exterior, am fost un pic dezamagita. Si acum sunt in dilema cu biserica.
Totusi, poate nu e asa de important daca preotul este ok. Si oricum interiorul e deosebit. La voi cum a fost?

ankiss20
30.08.2007, 14:59:32
Ma bucur ca mi-ai spus asta pt ca si noi vroiam initial la catedrala in constructie, dar dupa ce am vazut cum arata in exterior, am fost un pic dezamagita. Si acum sunt in dilema cu biserica.
Totusi, poate nu e asa de important daca preotul este ok. Si oricum interiorul e deosebit. La voi cum a fost?
toata lumea a fost super incantata de interiorul bisericii
si daca te uiti s-ar putea sa am in album ceva poze...
m=am impierdicat pe trepte de mi-am rupt sandaluta fix in 2, apoi un bebe de 2 ani ne-a adus verighetele, apoi a inceput slujba si mi-a picat verigheta de pe deget, dar a fost super fain.;-)

Allyna
14.09.2007, 13:48:28
Nu stie careva cum se numeste biserica din Hotvon, chiar de langa Billa? E o biserica mare, si are in fata o curte cu doua alei si un rond de flori intre ele...:-\

ankiss20
14.09.2007, 14:30:04
Nu stie careva cum se numeste biserica din Hotvon, chiar de langa Billa? E o biserica mare, si are in fata o curte cu doua alei si un rond de flori intre ele...:-\
stiu ca e popa Parintele Gavra
fiu-so mi-a fost prof de geografie in liceu si acum cred ca s-a facut si el popa.
mai mult nu stiu

Allyna
14.09.2007, 15:07:34
stiu ca e popa Parintele Gavra
fiu-so mi-a fost prof de geografie in liceu si acum cred ca s-a facut si el popa.
mai mult nu stiu

Stiu ca e parintele Gavra, si tocmai fiu-so vreau sa ne cunune. Si el slujeste acolo si e prieten bun cu tatal meu, care e si el prof de geogra.:D
Am avut ocazia sa discut de cateva ori cu el (cu Gavra jr) si m-a impresionat mult ca fel de a fi...

ankiss20
14.09.2007, 19:58:20
Stiu ca e parintele Gavra, si tocmai fiu-so vreau sa ne cunune. Si el slujeste acolo si e prieten bun cu tatal meu, care e si el prof de geogra.:D
Am avut ocazia sa discut de cateva ori cu el (cu Gavra jr) si m-a impresionat mult ca fel de a fi...
pe mine "m-a impresionat" cand eram in liceu....:"> ma indragostisem de el.....
stiam geografia...de o aveam la degetelul mic.....;-)
poi daca iti place du-te si vb cu el...e cel mai simplu
;-)
si mie imi placea cum gandea.....dar in liceu te uiti mai mult la "ambalaje":)) :))

little_mouse
17.09.2007, 16:28:48
Buna.Si noi ne-am cununat la biserica de care intrebi.Pe noi ne-a cununat parintele Gavra cel batran, dar era si Adrian,adica Gavra cel tanar acolo;)) ,el a cantat in strana.Biserica e Sf.Mihail si Gavril si mie imi place tare mult aici la noi la biserica mai ales ca preotii de aici au fost alaturi de familia noastra in evenimente vesele si triste.Cel mai bine e sa mergi sa vb cu ei sunt foarte deschisi si sociabili.

Allyna
03.10.2007, 21:11:39
Buna.Si noi ne-am cununat la biserica de care intrebi.Pe noi ne-a cununat parintele Gavra cel batran, dar era si Adrian,adica Gavra cel tanar acolo;)) ,el a cantat in strana.Biserica e Sf.Mihail si Gavril si mie imi place tare mult aici la noi la biserica mai ales ca preotii de aici au fost alaturi de familia noastra in evenimente vesele si triste.Cel mai bine e sa mergi sa vb cu ei sunt foarte deschisi si sociabili.

Multumesc mult!>:D< >:D< >:D<

Laura_sunrise
04.10.2007, 08:06:14
Eu as fu vrut sa facem la Sfantul Iosif Marturisitorul (bisericuta de lemn de langa spital) pentru ca este acolo un preot super la care ma spovedesc de vreo 4 ani, dar pana la urma vom face la Catedrala. Dar o sa iasa bine, sunt sigura.

ryana
04.10.2007, 08:18:04
Eu as fu vrut sa facem la Sfantul Iosif Marturisitorul (bisericuta de lemn de langa spital) pentru ca este acolo un preot super la care ma spovedesc de vreo 4 ani, dar pana la urma vom face la Catedrala. Dar o sa iasa bine, sunt sigura.

Sa stii ca preotii de la Catedrala sunt foarte de treaba. Umpic cam pusi pe sotii da ..... noua ne-a placut foarte mult slujba de acolo (noi la Catedrala de pe Vasile Lucaciu ne-am cununat). Un sfat: confirma si cu preotul tanar ora stabilita pentru cununia religioasa. Noi am discutat mai mult cu preotul mai batran si .... cu cateva zile inainte ne-am trezit ca suntem 3 perechi pe aceeasi ora si .... ne-au devansat cu vreo 1 ora. Iti recomand de asemenea sa contractezi si corul (de fapt sunt vreo 4-5 baieti) pentru ca e cu totul aparte. Pentru asta stiu ca trebuie sa vorbesti cu staretzul si .... costa cam in jur de 100 - 150 ron daca bine imi aduc aminte. Insa merita banii cu varf si indesat. Eu am intrat in biserica la bratzul lui tata si cand a inceput sa cante corul (minicorul) m-au trecut fiorii.

Cat priveste biserica de lemn: si eu am umblat mult la preotul de acolo pentru ca are un suflet mare si m-a povatuit mult, insa .... in cazul nuntilor si botezurilor exista un mare dezavantaj: se lungeste foarte mult slujba religioasa in fiecare caz. Stiu asta pentru ca dupa nunta noastra am avut botezul la nepotzel si sora mea acolo l-a botezat (pentru ca acolo s-au cununat si ei) si ..... a tinut o vesnicie. Nu numai invitatzii nu mai aveau rabdare, dar bebe era epuizat nu alta.

mihu
04.10.2007, 09:14:34
Si mie imi place la catedrala...am fost nasa la cineva acolo si a fost frumos si cum am intrat in catedrala...
Daca sotul tau a terminat la seminar, asta inseamna ca are prieteni care v-ar putea canta in cor, nu?
Si noi am vorbit cu cineva de la seminar sa ne cante la cor...imi place tare mult...

Laura_sunrise
04.10.2007, 20:38:32
E angajat al Catedralei si cred ca va canta tot corul (vreo 60 de persoane):"> . De asta facem la Catedrala, pt. ca el acolo lucreaza si ar fi ciudat sa facem in alta parte;;) .

Laura_sunrise
04.10.2007, 20:42:09
Sa stii ca preotii de la Catedrala sunt foarte de treaba. Umpic cam pusi pe sotii da ..... noua ne-a placut foarte mult slujba de acolo (noi la Catedrala de pe Vasile Lucaciu ne-am cununat). Un sfat: confirma si cu preotul tanar ora stabilita pentru cununia religioasa. Noi am discutat mai mult cu preotul mai batran si .... cu cateva zile inainte ne-am trezit ca suntem 3 perechi pe aceeasi ora si .... ne-au devansat cu vreo 1 ora. Iti recomand de asemenea sa contractezi si corul (de fapt sunt vreo 4-5 baieti) pentru ca e cu totul aparte. Pentru asta stiu ca trebuie sa vorbesti cu staretzul si .... costa cam in jur de 100 - 150 ron daca bine imi aduc aminte. Insa merita banii cu varf si indesat. Eu am intrat in biserica la bratzul lui tata si cand a inceput sa cante corul (minicorul) m-au trecut fiorii.

Cat priveste biserica de lemn: si eu am umblat mult la preotul de acolo pentru ca are un suflet mare si m-a povatuit mult, insa .... in cazul nuntilor si botezurilor exista un mare dezavantaj: se lungeste foarte mult slujba religioasa in fiecare caz. Stiu asta pentru ca dupa nunta noastra am avut botezul la nepotzel si sora mea acolo l-a botezat (pentru ca acolo s-au cununat si ei) si ..... a tinut o vesnicie. Nu numai invitatzii nu mai aveau rabdare, dar bebe era epuizat nu alta.
:* Multumesc. Eu vorbeam insa despre Catedrala de pe Unirii 17 (care e de fapt adevarata Catedrala Episcopala). Intr-adevar, conteaza mult si cine canta si cum canta, la noi cred ca va canta corul de acolo.

Allyna
29.11.2007, 22:02:33
Fetelor, stiti cumva daca este vreo biserica in Baia Mare cu hramul Sf. Constantin si Elena?

ryana
30.11.2007, 08:04:02
Fetelor, stiti cumva daca este vreo biserica in Baia Mare cu hramul Sf. Constantin si Elena?

Nu stiu chiar sigur dar cred ca biserica din lemn de langa Liceul 6 sau fabrica de confectii Confstar (B-ul Republicii catre Spitalul Judetean) are hramul SF Constantin si Elena. Dar repet, nu sunt sigura.

Allyna
02.12.2007, 10:00:39
Nu stiu chiar sigur dar cred ca biserica din lemn de langa Liceul 6 sau fabrica de confectii Confstar (B-ul Republicii catre Spitalul Judetean) are hramul SF Constantin si Elena. Dar repet, nu sunt sigura.

Mersi!!! O sa fac eu cercetari in domeniu:-B ;))

ankiss20
24.03.2008, 18:05:29
din cate stiu eu...ca o fosta gagica de teolog....biserica de lemn de langa lic. 6 poarta hramul Sf Iosif MArturisitorul.
asa stiu eu

Kristyna
06.04.2008, 19:57:31
Buna fetelor...si eu sunt miresica din baia mare.cununia religioasa o facem la Biserica Sf Apostoli Peru si Pavel
v-am pupat

Kristyna
06.04.2008, 19:59:05
Sf Apostoli Petru si Pavel!!!!
sorry

Kristyna
06.04.2008, 20:00:40
Sf Apostoli Petru si Pavel

renata_cristina
11.04.2008, 12:06:19
Buna fetelor...si eu sunt miresica din baia mare.cununia religioasa o facem la Biserica Sf Apostoli Peru si Pavel
v-am pupat
bun veni printre noi Kristyna si spor la pregatiri

roxyroxana
03.09.2008, 09:51:28
la noi in Baia Mare a facut cineva nunta si sa aiba nasi care sa nu fie casatoriti?... noi n-am vorbit cu preotul inca ... dar ne-am dat seama ca ei nu is nici macar logoditi, dar ii vrem ca sunt cei mai buni prieteni ia nostri ... oare se poate?

miresicamica
03.09.2008, 10:20:32
la noi in Baia Mare a facut cineva nunta si sa aiba nasi care sa nu fie casatoriti?... noi n-am vorbit cu preotul inca ... dar ne-am dat seama ca ei nu is nici macar logoditi, dar ii vrem ca sunt cei mai buni prieteni ia nostri ... oare se poate?
Stiu preoti care nu casatoresc daca nasii nu sunt casatoriti,dar sunt si care oficiaza casatorii cu nasi necasatoriti.Cate perechi veti avea?

roxyroxana
03.09.2008, 10:36:39
doua perechi
una e castorita la catolici ... si ceilalti sunt ortodocsi ...dar necasatoriti ... aaa noi vrem sa ne casatorim la ortodocsi

miresicamica
03.09.2008, 10:53:56
doua perechi
una e castorita la catolici ... si ceilalti sunt ortodocsi ...dar necasatoriti ... aaa noi vrem sa ne casatorim la ortodocsi
Eu zic ca cel mai bine ar fi sa discuti cu preotul care va cununa,ca eu pot sa iti zic ca nu va va cununa si poate preotul nu are absolut nimic impotriva,cel mai sigur mergi la preot si discuti cu el,sau cu cei de pe la biserica,si ei ar trebui sa stie lucrul asta,daca se cununa daca nu sunt casatoriti.

Candia
04.09.2008, 10:34:29
doua perechi
Eu si Cristi am cununat de doua ori pana acuma nefiind casatoriti sau logoditi. Depinde foarte mult de preot.
Spuneai ca una din perechile de nasi e catolica, aici poate fi o problema reala pentru ca majoritatea preotilor ortodocsi nu accepta nasii catolici. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu preotul. Multa bafta!

just
04.09.2008, 12:46:10
isi oficiaza cineva cununia religioasa la catedrala de pe unirii?

miresicamica
04.09.2008, 14:41:38
isi oficiaza cineva cununia religioasa la catedrala de pe unirii?
Catedrala Episcopala Sf Treime?Daca da,atunci noi o sa facem cununia acolo?:x

just
04.09.2008, 15:31:25
spre rusinea mea, nu-i cunosc numele, cea de langa BCR;
am fost acolo de 2 ori, este raiul pe pamant, nemaipomenit de frumos, de aceea mi-as dori sa facem acolo cununia religioasa, in mod normal as apartine de vechea catedrala de pe baia sprie

miresicamica
04.09.2008, 15:52:54
spre rusinea mea, nu-i cunosc numele, cea de langa BCR;
am fost acolo de 2 ori, este raiul pe pamant, nemaipomenit de frumos, de aceea mi-as dori sa facem acolo cununia religioasa, in mod normal as apartine de vechea catedrala de pe baia sprie
Despre Catedrala Sf Treime,aceea este langa BCR,intradevar este foarte frumoasa,si sotul meu apartine de alta biserica dar acolo vom oficia cununia.

anyela17
06.09.2008, 11:56:38
Intrebare: cite luminari trebuie pentru biserica? Am inteles ca sunt obicieiuri diferite in functie de zona. Cum e in Baia Mare?

Candia
06.09.2008, 12:25:39
Intrebare: cite luminari trebuie pentru biserica? Am inteles ca sunt obicieiuri diferite in functie de zona. Cum e in Baia Mare?
Mai bine vorbeste cu preotul, el iti poate spune sigur.
Am fost la nunti unde aveau si mirii si nasii lumanari, dar si la nunti unde numai nasii aveau.

negreancuta
06.09.2008, 15:41:39
salutare fetelor eu am fost nasa anul trecut in Baia Mare si nu am fost casatorita la catedrala ortodoxa din baia mare si pretorii nu au avut nimic impotriva deci se poate... nu vad de ce ai avea probleme
va pup

negreancuta
06.09.2008, 15:42:56
la noi au avut doar nasii lumanarii ... :)

mihu
06.09.2008, 16:00:43
Depinde de biserica...Unele biserici cer sa aiba si mirii lumanare, dar cele mai multe nu cer...Intreaba cel mai bine la biserica unde faci cununia.

anyela17
08.09.2008, 22:39:04
Priceput!
Mersi de sfaturi.
O sa intreb la biserica. E cel mai bine.

Candia
18.09.2008, 11:41:46
Cum se numeste catedrala de pe Baia Sprie?

Allyna
18.09.2008, 17:48:19
Cum se numeste catedrala de pe Baia Sprie?

Adormirea Maicii Domnului.o:-)

Candia
18.09.2008, 19:55:10
Adormirea Maicii Domnului.o:-)
Mersi, Allyna, e chiar acolo unde faci tu cununia religioasa!!!
Nu stiu de ce am avut impresia ca o sa faci la cea de pe Unirii...:-?

ScoiciAzur
18.09.2008, 20:53:57
fetelor stie vreuna cat e taxa la biserica din centru, cea de langa turnul lui stefan? merci, va pup.

ScoiciAzur
25.09.2008, 20:18:57
fetelor stie vreuna cat e taxa la biserica din centru, cea de langa turnul lui stefan? merci, va pup.

... nimeni??... macar cum se numeste.... :(

Candia
25.09.2008, 20:20:45
... nimeni??... macar cum se numeste.... :(
Cred ca se numeste "Sf. Nicolae", nu sunt sigura.
Taxa este de 50 lei, aici sunt si mai putin sigura...

ScoiciAzur
25.09.2008, 20:53:00
Cred ca se numeste "Sf. Nicolae", nu sunt sigura.
Taxa este de 50 lei, aici sunt si mai putin sigura...

Multumesc Andreea >:D< . Voi face acum pe 4 octombrie cununia civila acolo, si cu toate ca stiu biserica (eu nefiind din BM) nu stiam nici cum se numeste. Si ma mai intreba lumea unde facem, si nu le puteam spune decat ca e cea de langa turn. #-o

Candia
25.09.2008, 21:00:52
Multumesc Andreea >:D< . Voi face acum pe 4 octombrie cununia civila acolo, si cu toate ca stiu biserica (eu nefiind din BM) nu stiam nici cum se numeste. Si ma mai intreba lumea unde facem, si nu le puteam spune decat ca e cea de langa turn. #-o
Deci starea civila si logodna in BM, restul in Bucuresti?

just
15.10.2008, 13:43:33
miresicamica felicitari pt ca ai ales catedrala, imi place la nebunie;
si noi vrem tot acolo dar inca nu am vb cu nimeni deci inca nu stim daca va fi sau nu posibil duminica
voi a-ti vb si cu, coristii sa vina, tre' platit extra?

casilopeea
30.01.2009, 23:23:14
Buna seara, fetelor:)

Noi nu ne-am ales inca biserica, pt ca mai avem ceva timp pana la nunta, dar stiu sigur ca imi doresc una cu bancute, ca sa o pot impodobi ca si in filmele americane ( am eu un fix de cand eram mica:D)

In schimb stiu sigur ca mi-e extraordiar de frica de slujba in sine, pt ca ultima cununie religioasa la care am participat era cand aveam vreo 5 ani....si cum eu am si darul de a face o multime de boacane...:-"...Sper sa iasa bine[-o<

Candia
31.01.2009, 18:13:26
Buna seara, fetelor:)

Noi nu ne-am ales inca biserica, pt ca mai avem ceva timp pana la nunta, dar stiu sigur ca imi doresc una cu bancute, ca sa o pot impodobi ca si in filmele americane ( am eu un fix de cand eram mica:D)

In schimb stiu sigur ca mi-e extraordiar de frica de slujba in sine, pt ca ultima cununie religioasa la care am participat era cand aveam vreo 5 ani....si cum eu am si darul de a face o multime de boacane...:-"...Sper sa iasa bine[-o<
Singura Biserica ortodoxa cu bancute e cea de pe Vasile Lucaciu, eu nu stiu sa fie si altele:-?

casilopeea
31.01.2009, 21:15:45
Da, la aceea ma gandeam si eu, mai ales ca e in zona mea:). Acolo am fost si botezata. Trebuie sa mergem sa vorbim si cu preotul sa vedem daca ne lasa sa impodobim. Daca nu, nu are nici un rost:)

Ms mult pt pont:*

Allyna
02.02.2009, 10:39:42
Da, la aceea ma gandeam si eu, mai ales ca e in zona mea:). Acolo am fost si botezata. Trebuie sa mergem sa vorbim si cu preotul sa vedem daca ne lasa sa impodobim. Daca nu, nu are nici un rost:)

Ms mult pt pont:*

Acolo o sa fac si eu cununia religioasa tot pt ca acolo am fost botezata si pentru ca e din zona mea. Oare ne cunoastem???>:D<

just
03.03.2009, 16:40:07
fetelor cu ajutorul viitorului socru, bifez biserica, ne-a programat pt orele13 a achitat de asemenea o taxa de 150ron, nu trebuia achitata doar atunci sau poate s-a gandit sa ne scape de ea o:-) :>
tot el va merge si la starea civila, mi-a spus al meu ca daca vrem ii poate chema sa oficieze casatoria la biserica, eu nu cred ca se poate cu toate ca ar fi in avantajul nostru daca ar fi posibil

dianag2008
03.03.2009, 20:12:14
fetelor cu ajutorul viitorului socru, bifez biserica, ne-a programat pt orele13 a achitat de asemenea o taxa de 150ron, nu trebuia achitata doar atunci sau poate s-a gandit sa ne scape de ea o:-) :>
tot el va merge si la starea civila, mi-a spus al meu ca daca vrem ii poate chema sa oficieze casatoria la biserica, eu nu cred ca se poate cu toate ca ar fi in avantajul nostru daca ar fi posibil

norocoasa esti cu viitorul socru:-" la ce biserica vei face cununia?

just
04.03.2009, 10:08:29
norocoasa esti cu viitorul socru:-" la ce biserica vei face cununia?
catedrala episcopala sf treime de pe republicii, eu am ramas mirata de taxa asta de 150ron, oare nu trebuia platit doar atunci cand are loc ceremonia?

dianag2008
04.03.2009, 22:49:17
catedrala episcopala sf treime de pe republicii, eu am ramas mirata de taxa asta de 150ron, oare nu trebuia platit doar atunci cand are loc ceremonia?
e frumos acolo imi place insa s-ar putea sa trebuiasca sa facem in alta parte..

cat despre taxa si eu stiam ca se plateste in ziua nunti..dar cine stie..

emafla
16.03.2009, 09:18:18
Eu fac cununia religiosa la catedrala de pe Vasile Lucaciu pt ca e foarte aproape de mine, locuiesc imediat peste pod si astfel totul se desfasoara cam in 200 de metri : si cununia civila si ce religioasa si si restaurantul e foarte aproape. Chiar cochetam cu ideea de a merge pe jos...:>

Candia
16.03.2009, 10:03:14
Eu fac cununia religiosa la catedrala de pe Vasile Lucaciu pt ca e foarte aproape de mine, locuiesc imediat peste pod si astfel totul se desfasoara cam in 200 de metri : si cununia civila si ce religioasa si si restaurantul e foarte aproape. Chiar cochetam cu ideea de a merge pe jos...:>
Bine ai venit!
Te asteptam si pe OFFTOPIC BM!
Mi se pare o idee frumoasa de a merge pe jos, daca ai ocazia cu adevarat, de ce nu te gandesti mai serios la faci asa?
La ce restaurant va fi nunta?

emafla
17.03.2009, 15:08:52
Nunta va fi la rest Stadion langa parc, ca e in familie, sa zic asa... Voi avea putin de furca cu decoratul salii pentru ca cere eforturi mai mari, dar sper sa fie bine....

litlangel
17.03.2009, 17:07:24
foarte buna ideea de a merge pe jos... si mie mi-ar placea, dar nu am cu cine, iubi meu ar merge cu masina si pana peste drum, la magazin:)) de parca lui i-ar fi greu, ca nu are rochie cu trena si nici tocuri :) am vazut pe site niste poze foarte foarte dragute facute pe strada cu mirii, unele statice, altele din mers... poate incercati si voi:) eu la stadion nu am fost niciodata, dar am vazut ca e renovat...

emafla
17.03.2009, 18:41:55
Mie imi convine acolo pentru ca restaurantul e al familiei mele si o parte din decoruri, cum ar fi husele pentru scaune, fundele in diverse nuante si naproanele au fost confectionate de ai mei pentru a le avea la nunti si asa am scapat de o cheltuiala... dar ramane mare bataie de cap cu decorarea peretilor, asezarea meselor etc etc...#-o

litlangel
17.03.2009, 18:51:28
si pe pereti ce vrei sa pui? oricum, e bine, scutesti ceva cu scaunele:)

emafla
17.03.2009, 22:07:59
Chiar nu stiu si nu mi-am batut capul...dar urmeaza! Trebuie sa ne gandim si sa ne punem pe treaba. Discutam cu mirele sa facem un proiect, ca si asa el e obisnuit cu din astea, si eu voi fi manager iar el sef de lucrari:-p. Chiar am discutat cu o prietena care stie origami sa ne ajute cu mici chestii haioase. O chestie stiu: nu prea vreau baloane ca nu am chef sa le tot aud cum se sparg din cauza caldurii si a copiilor...:D

litlangel
17.03.2009, 22:27:06
te intreb pentru ca nu cred ca peretii sunt baza... adica depinde cum e sala... cred ca aranjamentele pe mese trebuie sa fie centrul atentiei... repet, nu stiu cum e sala... la mara e super ok, deci nu vom avea treaba decat cu mesele si spatele mesei mirilor

emafla
18.03.2009, 09:24:57
Nu am fost de ceva vreme la nunta la Mara, dar tin minte ca arata foarte bine sala. Si eu m-am tot gandit la aranjamentele florale de pe mese si am vizitat multe site-uri pentru a ma inspira, imi plac mult si bolurile cu petale si lumanari si ce mi-au mai placut era aranjamentele florale in vaze finute, subtirele. Avem si 2 stalpi de imbracat, dar zicea mama mea ca va comanda ceva hainute pentru ei, pentru a-i ascunde. Nu m-am exprimat prea bine cand m-am referit la pereti, mai degraba cu peretele din spatele mesei mirilor trebuie sa ma gandesc cum fac. Si la pozitionarea mesei cu fructe, pentru ca nu vreau sa pun fructe pe fiecare masa, ma gandeam sa fac o masa interesanta, in etaje, la iesirea pe terasa. Voi colabora si eu cu o firma pentru decor, dar mai mult pentru aranjametele florale, parintii mei fiind in domeniul nuntilor de peste 30 de ani au ceva experienta si ma mai las si pe mana lor.

casilopeea
21.04.2009, 13:24:38
Salut fetelor,

V-ati gandit sau ati facut vreuna dintre voi cununia religioasa la o manastire?? Noi ne gandeam la manastirea de pe Dealul Crucii ( Sf. Ana cred ca se numeste:d). As vrea sa stiu daca sunt ceva cerinte mai speciale si daca s-a meritat fata de o cununie la o biserica obisnuita

Multumesc mult:*

Candia
21.04.2009, 15:24:10
Salut fetelor,

V-ati gandit sau ati facut vreuna dintre voi cununia religioasa la o manastire?? Noi ne gandeam la manastirea de pe Dealul Crucii ( Sf. Ana cred ca se numeste:d). As vrea sa stiu daca sunt ceva cerinte mai speciale si daca s-a meritat fata de o cununie la o biserica obisnuita

Multumesc mult:*
Manastirea se numeste "Sfanta Maria" si este greco-catolica. Daca doresti, iti pot da mai multe detalii pe PM.

casilopeea
21.04.2009, 20:27:59
Multumesc mult>:D<

Astept pm de la tine:*

Allyna
14.06.2009, 08:40:28
Legat de cununia religioasa, asa ca o sugestie, slujba, atmosfera si emotiile sunt de zeci de ori amplificate daca mai canta si corul/grup de teologi. E superb!!!o:-)

miresicamica
14.06.2009, 10:13:12
Legat de cununia religioasa, asa ca o sugestie, slujba, atmosfera si emotiile sunt de zeci de ori amplificate daca mai canta si corul/grup de teologi. E superb!!!o:-)
Exact,si la noi cand au inceput sa cante numai a rasunat catedrala,si acum mi se ridica parul pe mana.

just
14.06.2009, 10:15:46
Exact,si la noi cand au inceput sa cante numai a rasunat catedrala,si acum mi se ridica parul pe mana.
si eu imi doresc corul, oare trebuie vb pt ca ei sa stea sau e normal sa fie acolo:-? , vom intreba defapt cand venim acasa, sper sa fie posibil:D

miresicamica
14.06.2009, 10:44:14
si eu imi doresc corul, oare trebuie vb pt ca ei sa stea sau e normal sa fie acolo:-? , vom intreba defapt cand venim acasa, sper sa fie posibil:D
Ca sa ai cor trebuie sa vb cu preotul ca sa iti aduca corul cel putin la catedrala nu e inclus in slujba cum ar veni,doar daca ii chemi.
Noi nu i-am chemat dar a fost o surpriza din partea preotilor ce ne-au cununat.

just
14.06.2009, 12:27:07
Ca sa ai cor trebuie sa vb cu preotul ca sa iti aduca corul cel putin la catedrala nu e inclus in slujba cum ar veni,doar daca ii chemi.
Noi nu i-am chemat dar a fost o surpriza din partea preotilor ce ne-au cununat.
deci corul nu este prezent la fiecare slujba?
ok va trebui atunci sa vb sa fim siguri

miresicamica
14.06.2009, 12:53:05
deci corul nu este prezent la fiecare slujba?
ok va trebui atunci sa vb sa fim siguri
Nu este prezent,de aceea trebuie sa specificati preotului ca doriti.

Candia
21.08.2009, 11:41:37
Cateva imagini cu Biserica:

anchisor
21.08.2009, 14:38:20
Cateva imagini cu Biserica:
la biserica greco de la rfn ai facut?

Candia
21.08.2009, 16:35:17
la biserica greco de la rfn ai facut?
Da. Acolo ne gasesti (aproape) in fiecare duminica.>:D<

anchisor
22.08.2009, 10:02:54
Da. Acolo ne gasesti (aproape) in fiecare duminica.>:D<
ca si eu mai merg acolo,mai ales iarna

andrea_2pac
10.12.2009, 13:05:05
eu imi fac cununia religioasa la restaurant ( Secret Garden )
afara, vom avea un foisor und stam noi, nasii si preotul, si in spate, scaune pentru invitati
a mai facut careva asa?

lore_vasc
10.12.2009, 23:23:33
afara, vom avea un foisor und stam noi, nasii si preotul, si in spate, scaune pentru invitati
a mai facut careva asa?
A mai facut miresica Candia:)

mamuska
10.12.2009, 23:27:07
a mai facut careva asa?
Am participat si eu anul asta la o nunta de genul asta, in Moeciu-Bran... Cununia Religioasa a fost facuta pe terasa restaurantului, s-a facut un baldachin alb superb, aranjamente florale...totul a fost superb, cu exceptia ploii=(( care s-a pornit cu mult inainte de Cununia Religioasa si a tinut pana seara=(( dar tot a fost o nunta reusita:x

miresicamica
11.12.2009, 08:19:53
A mai facut miresica Candia:)
Candia a facut doar civila,cununia religioasa a fost la biserica.

lore_vasc
11.12.2009, 12:17:19
Candia a facut doar civila,cununia religioasa a fost la biserica.
Da asa este, nu am mai specificat.

andrea_2pac
12.12.2009, 10:55:15
Am participat si eu anul asta la o nunta de genul asta, in Moeciu-Bran... Cununia Religioasa a fost facuta pe terasa restaurantului, s-a facut un baldachin alb superb, aranjamente florale...totul a fost superb, cu exceptia ploii=(( care s-a pornit cu mult inainte de Cununia Religioasa si a tinut pana seara=(( dar tot a fost o nunta reusita:x

uff....sper sa prindem vreme buna
d-na de la restaurant a zis k e f credincioasa si o sa se roage pt noi sa fie soare[-o< [-o< [-o<

violena
20.01.2010, 18:43:33
daca tot sunt in sectiunea asta am si eu o intrebare

ca sa te cunune popa la o anume biserica trebuie sa apartii de aceea biserica, adica sa platesti cotizatia aia anuala?

ca noi vrem sa ne casatorim la biserica catolica din baia sprie ca sa nu fim nevoiti sa ne intoarcem inapoi si sa ne ramana mai mult timp pt sedinta foto.

eu ma gandesc ca daca mergem din timp si vorbim cu preotul nu ar trebui sa fie o problema

Doamne ajuta!

just
20.01.2010, 19:40:08
eu ma gandesc ca daca mergem din timp si vorbim cu preotul nu ar trebui sa fie o problema

Doamne ajuta![/quote]

exact asta cred ca trebuie sa faceti, :)>-

litlangel
21.01.2010, 06:34:32
daca tot sunt in sectiunea asta am si eu o intrebare

ca sa te cunune popa la o anume biserica trebuie sa apartii de aceea biserica, adica sa platesti cotizatia aia anuala?

ca noi vrem sa ne casatorim la biserica catolica din baia sprie ca sa nu fim nevoiti sa ne intoarcem inapoi si sa ne ramana mai mult timp pt sedinta foto.

Doamne ajuta!
nu cred ca trebuie sa apartineti de biserica aia... eu nu am facut la biserica de care apartin in mod normal.... dar tot ar fi mai bine sa mergeti sa va interesati

violena
21.01.2010, 09:00:32
mERCI DE RASPUNS... ma gandesc ca tine foarte mult de preot daca accepta sau nu... dar avand in vedere ca la biserica din baia sprie sunt preoti tineri sper sa fie pe masura de intelegatori...

miha_miha
12.02.2010, 07:50:11
A facut cineva la Sfantu Anton? unde a fost comunala de apa, aproape de parc. tot greco-catolica este. are cel mai frumos altar pe care l-am vazut vreodata.

litlangel
23.02.2010, 18:05:26
A facut cineva la Sfantu Anton? unde a fost comunala de apa, aproape de parc. tot greco-catolica este. are cel mai frumos altar pe care l-am vazut vreodata.
aaaa, acum am realizat ca e biserica de langa mine...:D:D:D e frumoasa... dar nu e cam micuta? voi la catolicii veti face cununia religioasa?

Candia
23.02.2010, 18:15:06
aaaa, acum am realizat ca e biserica de langa mine...:D:D:D e frumoasa... dar nu e cam micuta? voi la catolicii veti face cununia religioasa?
Cea de langa tine e romano-catolica, cred ca Miha se refera la cea greco-catolica care e fata in fata cu Mon Caprice.

litlangel
23.02.2010, 18:17:52
Cea de langa tine e romano-catolica, cred ca Miha se refera la cea greco-catolica care e fata in fata cu Mon Caprice.
nu cred, ca stiu ca asta de langa mine se numeste asa... si am vazut pe net ca e situata in piata pacii...
miha fii mai explicita, ne induci in eroare ..:D

Candia
23.02.2010, 18:26:13
nu cred, ca stiu ca asta de langa mine se numeste asa... si am vazut pe net ca e situata in piata pacii...
miha fii mai explicita, ne induci in eroare ..:D
Si cea de langa Mon Caprice e tot "Sfantul Anton" si e greco-catolica, asa cum a specificat si ea. Asteptam sa ne lamureasca.:D

violena
23.02.2010, 18:33:38
am intrebat eu un preot duminica... cea de vis a vis de mon caprice e sf anton si se tin slujbe in ea, atata doar ca la exterior nu e gata

litlangel
23.02.2010, 18:52:22
Si cea de langa Mon Caprice e tot "Sfantul Anton" si e greco-catolica, asa cum a specificat si ea. Asteptam sa ne lamureasca.:D
aha.... pai atunci se poate sa ai dreptate.. eu nu ma prea pricep la tema asta... ;;)

OaNNa23
04.03.2010, 12:07:37
Eu sunt la prima casatorie, sper ca sa fie si ultima. ;))
Inca nu m-am hotarat cu biserica.
Am trei optiuni:
- Catedrala Sfanta Treime de pe Unirii
- Catedrala de pe Baia Sprie
- Biserica de langa restaurant Europa
Ceva recomandari? :-s
As vrea sa stiu cateva lucruri:
- Cat tine cununia religioasa?
- Cat trebuie sa achitam?
- Cum e cu cotizatia? (eu platesc cotizatia in afara orasului)
- Ce trebuie sa ducem noi? si cat?
- Inainte de cununie trebuie sa facem noi sau nasii ceva?

Sunt putin speriata ca avand nunta de Sfanta Marie sa nu tina slujbele mai mult si automat sa se devanseze cununia mea si petrecerea. #-o

litlangel
04.03.2010, 12:39:20
noi am facut cununia religioasa la Sf Treime... am platit pentru programare 100,150 lei, nu mai stiu exact.. ceremnia a durat 30 min, am dus panglica, lumanari, miere si piscoturi
la final au mai platit nasii tot cat am dat noi pentru slujba, nu mai retin 100 sau 150 lei...

just
04.03.2010, 12:49:35
si noi am ales sf treime, mi-a placut in mod deosebit, taxele aceleasi ca si in cazul lui litlangel
ceremonia nu mai tin minte cat a tinut . a trecut repede si plina de emotii, intotydeauna mi se pareau f lungi ceremoniile insa a noastra " zburat" , poate din cauza emotiilor;))

miha_miha
04.03.2010, 17:17:03

scuze fetelor ca n-am zis nimic aici, da nu am mai intrat sa ma uita la acest forum, am crezut ca nu a mai scris nimeni :)) si voi tot ziceati pareri diferite ;))
mon caprice nu stiu unde e ....ca nu prea mai stiu ce e prin baia mare....dar biserica e pe victoriei...cred. cum mergi dinspre parcul mare de la intrarea cu statuia (zona stadion) spre spanzuratoare, pe stanga - mai aproape de parc decat de spanzuratoqare. si pe dinafara nu e gata. biserica e mare, f spatioasa, si superba inauntru. o sa va pun poze de acasa cu altarul....

miha_miha
04.03.2010, 17:19:22
PS: tatal meu e in corul bisericii, si m-am gandit ca atunci cand intru sa imi cante corul si la iesire o fata care are voce superba.....sa cante ave maria.
:)
ce ziceti?

litlangel
04.03.2010, 18:33:54
PS: tatal meu e in corul bisericii, si m-am gandit ca atunci cand intru sa imi cante corul si la iesire o fata care are voce superba.....sa cante ave maria.
:)
ce ziceti?
foarte frumoasa ideea
noi cand am fost la intalnire la Lugano chiar vorbeam de biserica aia, ca nu o observasem pana atunci... sa ne areti poze..:)

violena
05.03.2010, 09:21:07
asa voiam si eu... cor ...
am fost la o cununie religioasa la biserica catolica de pe Agriculturii... a fost cea mai frumoasa si emotionanta slujba la care am asistat

au avut cor si soprana... nici nu va puteti imagina ce simti cand auzi soprana cantant ave maria, a mai cantat un cantec religios foarte frumos si cunoscut cu niste versuri nu mai vorbesc(dar nu reusesc sa imi amintesc cum se numea) si a cantat la final 'la multi ani'

violena
05.03.2010, 09:23:00
de cand am fost la acea cununie am ramas marcata si impresionata de catolici pe urma l-am gasit pe Andrei care este si el catolic... visul meu era pe cale sa devina realitate

Andrei insa vrea sa facem cununia religioasa la el in sat... e adevarat ca este cea mai inalta biserica din europa si monument unesco... insa eu vreau slujba intr-o biserica mare, incapatoare, cu cor si toate cele

miha_miha
05.03.2010, 13:02:45
eu sunt greco-catolica.....de aia facem acolo. am uitat ieri sa va pun poze. sper sa imi amintesc in weekend.trageti-ma de urechi in weekend.
cand stateam pe serelor inainte, mergem si eu pe agriculturii la biserica, si vis-a-vis de casa tneretului, la bisercia greco catolica Sf.Maria. acumd e cand ne-am mutat (i mei de fapt) pe baia sprie, merg la Sf.Anton. e superb altarul, si este si o cruce din lemn pe care au daruit-o casa rusu bisericii. superba.

miha_miha
05.03.2010, 18:45:48
va pun poze de la Sf Anton, sa ma laud ;))

miha_miha
05.03.2010, 18:47:59
mai pun una cu crucifixul de la casa rusu donat parohiei

miha_miha
05.03.2010, 18:49:57
mai pun una cu crucifixul donat parohiei

miha_miha
05.03.2010, 18:52:47
nu reusesc sa o pun pe aceea cu crucifixul :( e prea mare

litlangel
05.03.2010, 19:25:46
wow, e foarte frumoasa biserica....

violena
06.03.2010, 14:04:37
e foarte frumoasa biserica... ieri atat de tare m-am certat cu andrei din cauza bisericilor

el vrea la el in sat pt ceea ce semnifica aceasta biserica pt el...

el vreau in una frumoasa si cocheta... poate astea sunt mofturi... insa biserica de la el din sat e o biserica foarte mica, foarte veche, foarte intunecoasa, decorata foarte incarcat... mi se pare ca nu ai spatiu deloc... si in plus de asta preotul face o slujba ortodoxo-catolica...

dupa cum am mai zis eu am ramas impresionata de slujbele stric catolice... de cor, de luminozitate... de bisericile in care sunt bancute si se poate decora frumos cu tull

aici nu se poate face nimic... offfff.... nu stiu ce sa fac

am zis ca daca eu tot renunt la religia mea macar sa fac totul asa cum ii place mie... nu o amestecatura

asta e biserica unde as vrea sa facem cununia religioasa
http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3207219261&ownerId=235899346&albumId=290379255 spre ca o sa aveti rabdare sa va uitati...

dianag2008
06.03.2010, 15:37:49
e foarte frumoasa biserica... ieri atat de tare m-am certat cu andrei din cauza bisericilor

el vrea la el in sat pt ceea ce semnifica aceasta biserica pt el...

el vreau in una frumoasa si cocheta... poate astea sunt mofturi... insa biserica de la el din sat e o biserica foarte mica, foarte veche, foarte intunecoasa, decorata foarte incarcat... mi se pare ca nu ai spatiu deloc... si in plus de asta preotul face o slujba ortodoxo-catolica...

dupa cum am mai zis eu am ramas impresionata de slujbele stric catolice... de cor, de luminozitate... de bisericile in care sunt bancute si se poate decora frumos cu tull

aici nu se poate face nimic... offfff.... nu stiu ce sa fac

am zis ca daca eu tot renunt la religia mea macar sa fac totul asa cum ii place mie... nu o amestecatura

asta e biserica unde as vrea sa facem cununia religioasa
http://www.hi5.com/friend/photos/displayPhotoUser.do?photoId=3207219261&ownerId=235899346&albumId=290379255 spre ca o sa aveti rabdare sa va uitati...
nu merge e privat profilul

violena
06.03.2010, 17:35:25
din pacate nu se pot salva poze de pe hi5... sorry

nu merge e privat profilul

miha_miha
07.03.2010, 19:46:42
wow, e foarte frumoasa biserica....

era cam intunecata cand am facut eu poze, era iarna si vreme urata afara. deci doar lumina artificiala si aparatul meu e naspa.

just
07.03.2010, 20:22:33
miha e foarte frumosa bisrica

miha_miha
07.03.2010, 20:40:35
[quote=violena;3058530]e foarte frumoasa biserica... ieri atat de tare m-am certat cu andrei din cauza bisericilor

eu zic ca mai aveti mai mult de un an pana la nunta, sa nu va certati, ca poate pana la urma isi schimba ideea. i-ai spus din ce motive vrei sa faci in alta parte? ca nu e spatiu, zi ca nu ies pozele asa fain, ca ti-e rau in spatii mici.....mie sincer mi-e rau in bisericute de astea mici cand vine popa cu tamaia. cam tot timpul mi se face rau.
dar pe cealata parte, ma gandesc si la el. pune-te si tu in locul lui. si eu am chestii care pt mine au o insemnatate deosebita...dar nu au legatura cu nunta deloc. daca ar fi avut, cred ca nu as fi renuntat la ele. :(

si sa iti zic si eu ceva.si eu m-am certat cu al meu, ca el nu vroia la catolici si eu nu vroiam la ortodocsi. diferenta era ca eu sunt mai bisericoasa...merg la slujbe (nu tot timpul, dar el niciodata), tin post cat pot..etc. el nimic. si el o tinea intr-una ca nu isi schimba religia si pace :-" . ne-am certat si noi de numa. pana la urma tot cum am vrut eu facem. ca l-am luat cu calm.....putin, nu fortam nota....si pana a urma si-a dat seama ca e improtant pt mine, pt ca e legat de ceva de ce imi era drag. mmmmmmmmmmm cam cum e cazul lui.....:D eu nu tin cu el......
oricum, m-am inarmat cu toate motivele, si i le-am zis frumos, ca si cum i-as povesti ceva, nu ca si cum i-as cere ceva ;)) si a mers

violena
07.03.2010, 20:46:15
merci pt sfaturi, stiu ca mai am timp... insa stiu ca am nevoie de mult timp sa il conving... pe el si pe familia lui... i-am zis toate argumentele cu pozele, cu spatiile mici si inchise... nu o sa mai zic nimic pana o sa am un argument foarte solid... pana acuma argumentul meu este... eu renunt la religia mea doar cu conditia asta... daca as fi si eu asa de incapatanata ca el nu am ajunge nicaieri... insa eu mai devreme sau mai tarziu cedez

[quote=violena;3058530]e foarte frumoasa biserica... ieri atat de tare m-am certat cu andrei din cauza bisericilor

eu zic ca mai aveti mai mult de un an pana la nunta, sa nu va certati, ca poate pana la urma isi schimba ideea. i-ai spus din ce motive vrei sa faci in alta parte? ca nu e spatiu, zi ca nu ies pozele asa fain, ca ti-e rau in spatii mici.....mie sincer mi-e rau in bisericute de astea mici cand vine popa cu tamaia. cam tot timpul mi se face rau.
dar pe cealata parte, ma gandesc si la el. pune-te si tu in locul lui. si eu am chestii care pt mine au o insemnatate deosebita...dar nu au legatura cu nunta deloc. daca ar fi avut, cred ca nu as fi renuntat la ele. :(

si sa iti zic si eu ceva.si eu m-am certat cu al meu, ca el nu vroia la catolici si eu nu vroiam la ortodocsi. diferenta era ca eu sunt mai bisericoasa...merg la slujbe (nu tot timpul, dar el niciodata), tin post cat pot..etc. el nimic. si el o tinea intr-una ca nu isi schimba religia si pace :-" . ne-am certat si noi de numa. pana la urma tot cum am vrut eu facem. ca l-am luat cu calm.....putin, nu fortam nota....si pana a urma si-a dat seama ca e improtant pt mine, pt ca e legat de ceva de ce imi era drag. mmmmmmmmmmm cam cum e cazul lui.....:D eu nu tin cu el......
oricum, m-am inarmat cu toate motivele, si i le-am zis frumos, ca si cum i-as povesti ceva, nu ca si cum i-as cere ceva ;)) si a mers

miha_miha
07.03.2010, 21:06:35
[quote=violena;3061923]merci pt sfaturi, stiu ca mai am timp... insa stiu ca am nevoie de mult timp sa il conving... pe el si pe familia lui... i-am zis toate argumentele cu pozele, cu spatiile mici si inchise... nu o sa mai zic nimic pana o sa am un argument foarte solid... pana acuma argumentul meu este... eu renunt la religia mea doar cu conditia asta... daca as fi si eu asa de incapatanata ca el nu am ajunge nicaieri... insa eu mai devreme sau mai tarziu cedez

o, d-apoi fam lui de ce se baga? atunci impune-ti si tu pct de vedere. nu mi-ar placea sa se bage familia /:)
mai cauta-ti argumente si daca nu, sustine-l pe asta.

violena
07.03.2010, 22:02:51
familie= traditii, botez in acea biserica, preot bun, gura lumii, biserica este momument unesco, pt ei alta biserica = figuri in cap

[quote=violena;3061923]merci pt sfaturi, stiu ca mai am timp... insa stiu ca am nevoie de mult timp sa il conving... pe el si pe familia lui... i-am zis toate argumentele cu pozele, cu spatiile mici si inchise... nu o sa mai zic nimic pana o sa am un argument foarte solid... pana acuma argumentul meu este... eu renunt la religia mea doar cu conditia asta... daca as fi si eu asa de incapatanata ca el nu am ajunge nicaieri... insa eu mai devreme sau mai tarziu cedez

o, d-apoi fam lui de ce se baga? atunci impune-ti si tu pct de vedere. nu mi-ar placea sa se bage familia /:)
mai cauta-ti argumente si daca nu, sustine-l pe asta.

miha_miha
08.03.2010, 12:46:13
familie= traditii, botez in acea biserica, preot bun, gura lumii, biserica este momument unesco, pt ei alta biserica = figuri in cap

#-o #-o #-o atunci naspa treaba. macar in ce priveste restul sa faci cum ai tu chef! incearca macar pe el sa il convingi...da poate nu se lasa batranii

violena
09.03.2010, 08:02:27
ideea este ca nu sunt chiar asa de batrani... dar tin foarte mult la traditii... in general parintii lui Andrei sunt foarte deschisi la tot ce e nou... dar uite ca acuma o sa fie altfel... doar am pomenit ca am face in alta parte si au facut niste mutre... ca se ne mai gandim, ca ce treaba e asta, ca sunt doar figuri, ca ... bla bla

#-o #-o #-o atunci naspa treaba. macar in ce priveste restul sa faci cum ai tu chef! incearca macar pe el sa il convingi...da poate nu se lasa batranii

OaNNa23
09.03.2010, 08:43:15
Buna fetelor,
Am fost busy cu gasitul unui fotograf si toate cele.... #:-S
In sfarsit am scapat.
Am staroste (unul simtit), am muzica, poze, filmat, verighete, sala si nasi.
Mai am nevoie de ................pfuai nici nu vreau sa ma gandesc.
In legatura de cununia religioasa.
M-am hotarat pt catedrala de pe Baia Sprie. Am trimis-o pe mama sa vorbeasca cu preotul.
Noi facem starea civila mai repede. Am inteles ca atunci inelele se duc la sfintit inainte de starea civila.
Ce ar mai ramane de facut pentru cununia religioasa pt noi in calitate de miri? Numai sa ne spovedim sau mai avem de facut si altceva?
Cat dureaza in general o slujba de cununie tinand cont ca inelele sunt sfintite inainte. Avem doar doua perechi de nasi in total.
Intreb pentru ca as vrea sa nu ma tina mult, deoarece intre cununia religioasa avem sedinta foto apoi petrecerea.
Fotograful a zis ca putem sa facem sedinta inainte sau dupa nunta.
Eu nu vreau ca logodnicul meu sa ma vada in rochia de mireasa decat inainte sa ma ceara asa ca faza cu sedinta foto inainte pica.
Apoi, dupa nunta...din nou coafor, machiaj, poate rochia va trebui spalata, iarasi concediul meu e redus asa ca nu as vrea sa renunt la luna de miere ca sa pot face poze. :-&
De aceea intreb cat dureaza cununia religiosa ca sa incerc sa fac sedinta foto intre cununie si petrecere.
Trebuie sa mentionez ca e si Sfanta Marie. #:-S
De asemenea mi-as dori sa ma conduca tata la altar. E dorinta mea si stiu ca l-ar face pe tata foarte mandru.
De asemenea in fata mea as vrea sa mearga verisoarele mele, au varste de la 5 la 12 ani.
Nu vor fi imbracate la fel dar le voi face cate un buchetel mic identic la ele (nu imi permit sa cheltuiesc pt haine la fel).
Problema e ca am 4 verisoare si o nasuca mica. Deci nu e prea mult sa trimit 5 fetite inaintea mea? Sau cum sa fac selectia?

Uff ...am scris un roman ;)).
Multumesc celor care au rabdare sa lectureze. :D

litlangel
09.03.2010, 08:50:46
in legatura cu durata ceremoniei, cel mai bine e sa mergi sa intrebi, ca sunt mai lungi si mai scurte, noua de ex ne-a facut scurta, a durat 30 min, dar am fost si la ceremonii de o ora si ceva...
in ceea ce priveste domnisoarele , mi se pare ok cu 5 fetite..:)

violena
09.03.2010, 09:16:25
daca vrei sa tina cununia religioasa mai putin fa logodna inainte... si astfel in mod normal se reduce la jumateate ceremonialul

din cate am citit eu nu exista o sfintire a verighetelor... simbolistica verighetelor este legata de cercul fara inceput si sfarsit- a uniunii vesnice--- slujba in sine sfinteste verighetele... nu zice popa... "sa se sfinteasca verighetele astea ca sa ii tina uniti..." ci simplul fapt ca verighetele sunt acolo cand are loc ceremonia

violena
09.03.2010, 09:17:06
o ceremonie standard dureaza 45 minute!!!

miha_miha
09.03.2010, 12:04:10
ideea este ca nu sunt chiar asa de batrani... dar tin foarte mult la traditii... in general parintii lui Andrei sunt foarte deschisi la tot ce e nou... dar uite ca acuma o sa fie altfel... doar am pomenit ca am face in alta parte si au facut niste mutre... ca se ne mai gandim, ca ce treaba e asta, ca sunt doar figuri, ca ... bla bla

scz, nu ma refeream ca sunt mosi, prin zona pe aici unii mai zic "batraniii" la parinti, la figurat.
naspa ca tin sa faca acolo, eu cred ca, cuninia religioasa la mine o sa fie cel mai frumos moment. nu mi-ar fi placut cum e la ortodocsi , roata pe acolo pe la altar....ci asa imi place si mie...lumea in banci....elegant, spatios. dar no....nu e cel mai imp lucru. mai insista.mai ai timp destul.

dianag2008
09.03.2010, 16:15:00
nici eu nu am azuit de sfintirea verighetelor.e vb poate de logodna na nu stiu daca se poate face fara miri:-" .

apropo de durata slujbei.nu se poate lungi sau scurta.sa scurtezi slujba ar insemna sa nu fie completa.ca si cum o procedura s-ar face numai pe 3 sferturi.e adevarat ca poate variata si de cat de repede citeste preotul sau cat de lung e cuvantul de la final, dar altfel ar trebui sa fie aceeasi.
desi ma repet in ziua de azi preoti fac de toate:(

ramonasuciu
30.12.2010, 00:01:04
buna fetelor!sunt o viitoare miresica,sunt ff speriata de ceea ce urmeaza,care ati putea sa ma ajutati cu marea mea framantare,ce sa aleg;cununia religioasa la biserica sau la manastire?

miresicamica
14.01.2011, 17:17:51
buna fetelor!sunt o viitoare miresica,sunt ff speriata de ceea ce urmeaza,care ati putea sa ma ajutati cu marea mea framantare,ce sa aleg;cununia religioasa la biserica sau la manastire?

Nu am fost niciodata la o cununie la manastire dar cred ca e extrem de frumos.

litlangel
15.01.2011, 17:30:26
cred ca e deosibit sa faci ceremonia la manastire.... mie mi se pare altceva...:*

wendz86
23.08.2011, 10:43:06
Buna fetelor,

as dori sa imi dati si mie niste idei pt o biserica ortodoxa frumoasa..... Stau pe republicii si ce i drept mi-ar fii aproape catedrala dar nu imi place exteriorul si faptul ca e neterminata...as vrea ceva biserica frumoasa ca si la unele sate... M-as du ce si in ceva sat din apropiere de baia mare dar nu stiu unde...si sa nu fie nici departe... :)

poate ma ajutati si voi cu ceva idei

ms

ety
23.08.2011, 12:24:51
Buna fetelor,

as dori sa imi dati si mie niste idei pt o biserica ortodoxa frumoasa..... Stau pe republicii si ce i drept mi-ar fii aproape catedrala dar nu imi place exteriorul si faptul ca e neterminata...as vrea ceva biserica frumoasa ca si la unele sate... M-as du ce si in ceva sat din apropiere de baia mare dar nu stiu unde...si sa nu fie nici departe... :)

ms

Daca vrei ceva specific maramuresean - ar fi o idee sa va cununati la o biserica de lemn.

Ar fi una pe Republicii, si inca una in Muzeul Satului - doar ca cea din urma e extrem de mica.

Destul de multi aleg aceste biserici pentru cununie, tocmai pt specificul lor maramuresean.

Noi ne-am cununat la biserica de lemn de pe Republicii, dar nu neaprat pt specificul ei ci sotul e inscris la aceasta biserica.

Daca vrei poze clik aici: https://picasaweb.google.com/114841411325468838667/5NuntaNoastraCununiaDinBaiaMare

wendz86
24.08.2011, 14:12:09
Ooo...super idee...ms...ms deasemenea si de poze....superbe..... Stiu bisericuta... Am fost de vreo cateva ori.... O sa ma gandesc si la varianta asta.

O zi faina

larah
08.01.2012, 20:37:44
Buna fetelor,

ms

Nici mie nu imi place Catedrala, din acelasi motiv
Noi am ales Biserica de peste drum de teatru, nu stiu cum se numeste, imi place interiorul si de asemenea si preotul de acolo, are o voce minunata...

andrag22
09.01.2012, 10:40:32
Nici mie nu imi place Catedrala, din acelasi motiv
Noi am ales Biserica de peste drum de teatru, nu stiu cum se numeste, imi place interiorul si de asemenea si preotul de acolo, are o voce minunata...

e biserica sfantul nicolae si e foarte frumoasa buna alegere

wendz86
11.01.2012, 10:41:23
Multe persoane imi spun ca merita la catedrala ca interiorul face totul...si nici nu conteaza exteriorul.... deja sunt confuza.....inca nu am ales...nu mai stiu ce sa fac.... :(

andrag22
11.01.2012, 17:34:46
Multe persoane imi spun ca merita la catedrala ca interiorul face totul...si nici nu conteaza exteriorul.... deja sunt confuza.....inca nu am ales...nu mai stiu ce sa fac.... :(

conteaza si exteriorul dar mai imp conteaza ce atractie simti tu pt o biserica sau alta
eu de ex am ales biserica pt preot nu pt design

wendz86
17.01.2012, 11:27:03
La catedrala sf treime pt oficierea slujbei de cununie se poate cere si cor?
Ati avut careva parte si de cor la cununie?

Roxana18Radu
30.01.2012, 07:47:00
Oare exista cineva pe forum care a facut cununia religioasa la biserica ortodoxa de la intrare in parcul mare? Nu stiu exact cum se numeste. As dori sa aflu si eu impresii. Mersi mult, fetelor!

Roxana18Radu
30.01.2012, 08:35:38
Oare exista cineva pe forum care a facut cununia religioasa la biserica ortodoxa de la intrare in parcul mare? Nu stiu exact cum se numeste. As dori sa aflu si eu impresii. Mersi mult, fetelor!
Am aflat cum se numeste: Sf. Ap. Petru si Pavel.

sammirutza
13.02.2012, 11:15:31
Buna fetelor,

As vrea sa fac cununia religioasa in aer liber, de preferat, la restaurantul unde se va desfasura apoi si nunta propriu-zisa. Insa nu stiu pe nimeni, nici un preot ortodox care ar putea face asa ceva. Ma puteti ajuta cu o informatie? A mai facut cineva asa ceva? Pentru ca stau si in Bucuresti si am cam pierdut contactul cu orasul natal, chiar mi-e greu sa ma ocup, as vrea sa vin de Paste acasa, insa nu stiu cu cine sa vorbesc pentru asa ceva :)
Voi ce parere aveti?

Va multumesc din suflet!

Roxana18Radu
18.02.2012, 09:10:23
Buna fetelor,

As vrea sa fac cununia religioasa in aer liber, de preferat, la restaurantul unde se va desfasura apoi si nunta propriu-zisa. Insa nu stiu pe nimeni, nici un preot ortodox care ar putea face asa ceva. Ma puteti ajuta cu o informatie? A mai facut cineva asa ceva? Pentru ca stau si in Bucuresti si am cam pierdut contactul cu orasul natal, chiar mi-e greu sa ma ocup, as vrea sa vin de Paste acasa, insa nu stiu cu cine sa vorbesc pentru asa ceva :)
Voi ce parere aveti?

Va multumesc din suflet!

Eu am auzit pe cineva ca si-a tinut in aer liber cununia religioasa cu un preot de la biserica greco-catolica de pe Agriculturii. Din cate stiu eu de la nasul meu preot ortodox, ei nu au voie sa tina cununia decat in biserica. Dar nu e descuraja, deoarece regulile sunt facute pentru a fi incalcate. Poate vreo miresica iti poate da si un nume.
O zi frumoasa!

happy.alexandra
22.02.2012, 09:53:37
salut...sunt si eu miresica de 2012...:) a fost cineva la o nunta la muzeul satului?

andrag22
22.02.2012, 10:53:58
salut...sunt si eu miresica de 2012...:) a fost cineva la o nunta la muzeul satului?

buna
am vazut niste poze la cineva acolo
si noi am vrut sa facem acolo dar bisericuta e foarte mica

happy.alexandra
23.02.2012, 07:16:52
ai vazut la cineva de pe forum? imi poti spune te rog la cine?

andrag22
23.02.2012, 11:20:27
ai vazut la cineva de pe forum? imi poti spune te rog la cine?

nu de pe forum, la niste cunostinte

Artemis_2012
14.03.2012, 14:18:42
Cam cat costa o cununie religioasa in Baia Mare? Mi-e jena sa intreb preotul... el mi-a spus doar ca nasii platesc.

Lumanarile voi de unde le luati? Stiu ca si alea le iau nasii, insa as vrea sa le impodobesc un pic... si nu as vrea sa-i pun pe ei la cheltuiala asa mare. Am intrebat la o florarie si mi-au spus ca pretul unei singure lumanari e ~ 65 lei (cu flori si impodobita) =; Nu e cam scump pt u lumanare si 2-3 fire de floare?

andrag22
14.03.2012, 14:51:40
Cam cat costa o cununie religioasa in Baia Mare? Mi-e jena sa intreb preotul... el mi-a spus doar ca nasii platesc.

Lumanarile voi de unde le luati? Stiu ca si alea le iau nasii, insa as vrea sa le impodobesc un pic... si nu as vrea sa-i pun pe ei la cheltuiala asa mare. Am intrebat la o florarie si mi-au spus ca pretul unei singure lumanari e ~ 65 lei (cu flori si impodobita) =; Nu e cam scump pt u lumanare si 2-3 fire de floare?

la preot dau nasii si se da cam 2 milioane in total (daca sunt 2 perechi fiecare da cate 1)

lumanarile sunt intradevar destul de scumpe eu mi le-am facut la central jos si m-au costat cam 40 ron acum nu stiu daca s-au scumpit
ale mele erau si brodate cu ceara dar poti sa vezi in mai multe locuri

ankgeorgia2584
14.03.2012, 20:49:26

Nu am vazut pana acum mesajul. Nasii mei au facut acolo cununia religioasa, e biserica lor de "suflet"a fost superb. Au si un cor, sau cel putin aveau (nunta lor a fost in 2006 :D ) un cor care canta foarte frumos.

Roxana18Radu
18.03.2012, 18:36:44
Nu am vazut pana acum mesajul. Nasii mei au facut acolo cununia religioasa, e biserica lor de "suflet"a fost superb. Au si un cor, sau cel putin aveau (nunta lor a fost in 2006 :D ) un cor care canta foarte frumos.

Iti multumesc tare frumos pentru raspuns. Nu stiu pe nimeni care a facut cununia acolo si voiam oarecum sa aud ceva, orice!

BiancaMateut
05.02.2013, 07:20:07
Buna!Sunt noua pe acest forum,as dori sa primesc si eu o recomandare in functie de ce se alege biserica??Nu suntem foarte mari fani ai biserici,nu prea frecventam biserica asa ca nu stiu care ar trebui sa o aleg

Roxynutza
06.02.2013, 07:12:00
Buna!Sunt noua pe acest forum,as dori sa primesc si eu o recomandare in functie de ce se alege biserica??Nu suntem foarte mari fani ai biserici,nu prea frecventam biserica asa ca nu stiu care ar trebui sa o aleg

O alegi in functie de ce consideri tu mai important pentru tine: slujba integrala, slujba "scurtata", pictura, corul, preotul/ii, sa fie aproape de casa/restaurant/starea civila/locatia pentru fotografii etc.

Multi miri merg la biserica de care apartin (de unde vine preotul cu Boboteaza si etc.). Dar asta nu e o regula.
Unii preotii accepta fara probleme sa iti faca cununia religioasa, chiar daca nu apartii de parohia respectiva. Altii insa cer sa aveti in scris acordul preotul paroh. Altii poate nu vor deloc.

Ca exemplu, noi am facut cununia intr-un oras in care nu locuim in prezent, deci nici nu mergem la biserica acolo. Si am auzit de la cineva ca preotul de la o anumita biserica este ok, este un preot bun (ei au botezat un copil acolo si le-a placut mult cum le-a vorbit, cum s-a comportat cu ei, predica) si am zis sa mergem acolo. Am vorbit cu el, a fost foarte deschis (era un preot tanar, cam la 30 si ceva de ani), ne-a raspuns la toate intrebarile, am si glumit :). Ce a mai fost important pentru noi a fost ca a acceptat sa vina si un alt preot, o cunostinta pe care il aveam si invitat la nunta.
Pentru mine in primul rand a contat sa fie preotul ok / comunicativ si biserica pictata (nah, nu vroiam eu sa fac cununia intr-o biserica nefinalizata din motive de design :D ).

Sunt si miri care merg la o anumita biserica pentru traditia ei, poate ca e un monument important, gen catedrala.

Altii vor o slujba cat mai scurta (o prietena care era insarcinata a vrut musai sa fie scurta slujba, pentru ca pentru ea nu conta foarte mult, au facut-o ca asa se face si nici nu vroia sa se oboseasca stand prea mult in picioare cu burtica de 7 luni :) ).

Altii poate au vrut o anumita biserica pentru ca arata bine si are cor, dar costurile erau :O, asa ca au fost nevoiti sa renunte si sa se indrepte catre alta.

Concluzie, gandeste-te ce conteaza pentru tine, mergi si vorbeste in mai multe locuri si apoi alegi.