PDA

Versiunea completa : Solicit ajutor pentru GRAITOR

YOYOB
03.04.2008, 12:57:35
Datorita faptului ca in zona Bihorului GRAITORUL este cel care insoteste alaiul mirelui si CERE mireasa.
Partea nasoala este ca unii au o "poezie" cam lacrimogena si mi se pare stupid ca la nunta mea sa se planga. HELLO nu merg de pe paman doar imi fac familia mea.
Am vorbit cu un GRAITOR insa e ocupat cica trebuia sa ma trezesc mai repede.LOL
A fost nevoie de relatii la primarie, biserica acum si la GRAITOR CARE TINE UN SPEACH DE max 15 min :-? trebuie sa am relatii?
Nu sunt de acord cu acest obicei insa daca suntem by romania atunci sa avem obiceiuri romanesti :D .

Va rog cele care nu au nunta in 07.06.08 si stiu GRAITOR din Oradea sa-mi dea numarul de telefon.

tina19
16.04.2008, 10:18:05
Datorita faptului ca in zona Bihorului GRAITORUL este cel care insoteste alaiul mirelui si CERE mireasa.
Partea nasoala este ca unii au o "poezie" cam lacrimogena si mi se pare stupid ca la nunta mea sa se planga. HELLO nu merg de pe paman doar imi fac familia mea.
A fost nevoie de relatii la primarie, biserica acum si la GRAITOR CARE TINE UN SPEACH DE max 15 min :-? trebuie sa am relatii?
Nu sunt de acord cu acest obicei insa daca suntem by romania atunci sa avem obiceiuri romanesti :D .

Va rog cele care nu au nunta in 07.06.08 si stiu GRAITOR din Oradea sa-mi dea numarul de telefon.
eu pot doar sa-ti spun cum a fost la mine. nu am avut graitor "tocmit" ca sa zic asa, graitor a fost un prieten de-al nostru care stia cum sta treaba cu cerutul miresei si etc si le-am spus cat se poate de clar ca nu vreau nimic lacrimogen.
desi pana la urma tot au fost lacrimi dar de la prea mult ras.au dat-o pe gluma graitorul si cel de la care m-a cerut de s-au prapadit invitatii. mie mi-a placut si a fost asa mai scos din tipar.

nicky_s
16.04.2008, 23:40:27

imi pare rau dar noi nu o sa avem graitor, si cred am fost la o singura nunta cu graitor si ala era o ruda. poate apelati la cineva din familie, nu trebuie sa fie neaparat cineva "de profesie":D

cornelicab
29.04.2008, 05:50:51
noi nu avem graitor si sper ca nimeni din familie sa nu-si asume acest rol....sincer ma enerveaza o astfel de atitudine guraliva ..acuma sper sa nu supar pe nimeni dar mie nu imi place si nu vreau sa vad asa ceva la nunta mea!

nicky_s
29.04.2008, 21:39:54
noi nu avem graitor si sper ca nimeni din familie sa nu-si asume acest rol....sincer ma enerveaza o astfel de atitudine guraliva ..acuma sper sa nu supar pe nimeni dar mie nu imi place si nu vreau sa vad asa ceva la nunta mea!
nici mie nu imi place, poate ideea e buna, stilul e prost. am fost la o nunta unde a fost un moment luuuuuuuuuuuuuuuuuunnnggg de liniste, cand nimeni nu a gasit nimic de spus. deci cineva cu initiativa si care sa spuna cateva cuvinte poate salva un asemenea moment. nu trebuie sa fie "graitor". mirele e prea emotionat, deci nu poti sa ii dai rolul asta. noi o sa avem muzica pe fundal, macar sa nu se auda mustele:D:D

taia
29.04.2008, 22:06:09
nici mie nu imi place, poate ideea e buna, stilul e prost. am fost la o nunta unde a fost un moment luuuuuuuuuuuuuuuuuunnnggg de liniste, cand nimeni nu a gasit nimic de spus. deci cineva cu initiativa si care sa spuna cateva cuvinte poate salva un asemenea moment. nu trebuie sa fie "graitor". mirele e prea emotionat, deci nu poti sa ii dai rolul asta. noi o sa avem muzica pe fundal, macar sa nu se auda mustele:D:D
nici noi nu vom avea graitor, ar fi aiurea cum la noi toate trebuie sa se desfasoare in 2 limbi
nu stiu exact cum va fi dar muzica va fi si la noi in fundal...si unul dintre nasi (al lui) e destul de ok ca sa gaseasca ceva de spus...ca e descurcaret omu'

YOYOB
01.05.2008, 11:57:18
Sa stiti ca nici eu nu sunt de acord cu aparitia acestui graitor care te face sa plangi de parca ar fi ultima ta zi de trait ........... oare chiar asa de zile grele ne asteapta after that day ? :-?
Mama nu accepta sa nu existe acei oameni galagiosi care canta cu instrumente care nu-si au locul in acel moment de sensibilitate maxima, mai degraba iti creaza indispoziti. Doar pentru mama vor exista cei oameni insa daca stau sa ma gandesc sunt obiceiuri romanesti............ nu importate din USA ca si stupidele "cadouri-gen marturii" care mai degraba sunt aruncare de bani pe geam.

Astfel dupa lungi convingeri va exista acest graitor insa unul haios.....sper :-w

tina19
01.05.2008, 12:00:51
Sa stiti ca nici eu nu sunt de acord cu aparitia acestui graitor care te face sa plangi de parca ar fi ultima ta zi de trait ........... oare chiar asa de zile grele ne asteapta after that day ? :-?
Mama nu accepta sa nu existe acei oameni galagiosi care canta cu instrumente care nu-si au locul in acel moment de sensibilitate maxima, mai degraba iti creaza indispoziti. Doar pentru mama vor exista cei oameni insa daca stau sa ma gandesc sunt obiceiuri romanesti............ nu importate din USA ca si stupidele "cadouri-gen marturii" care mai degraba sunt aruncare de bani pe geam.

Astfel dupa lungi convingeri va exista acest graitor insa unul haios.....sper :-w
sper sa gasesti unul care sa destinda atmosfera si nu sa o faca mai apasatoare pt tine. mie sincer mi-a placut cum a iesit la mine. toata lumea a ras, s-a distrat pe seama celor spuse de garaitori.

YOYOB
01.05.2008, 12:02:32
eu pot doar sa-ti spun cum a fost la mine. nu am avut graitor "tocmit" ca sa zic asa, graitor a fost un prieten de-al nostru care stia cum sta treaba cu cerutul miresei si etc si le-am spus cat se poate de clar ca nu vreau nimic lacrimogen.
desi pana la urma tot au fost lacrimi dar de la prea mult ras.au dat-o pe gluma graitorul si cel de la care m-a cerut de s-au prapadit invitatii. mie mi-a placut si a fost asa mai scos din tipar.

poate il intrebi pe amicul vostru daca nu are chef ca pe data de 07.06.08 sa guste o tuica buna :D de vre-o 7 ani nu de alta insa se stie ca graitorul are sticlutza magica :-p

nicky_s
01.05.2008, 21:20:52

am omis sa spun : muzica de pe fundal va fi de la calculator (facem o lista de melodii care sa mearga cat timp invitatii sunt la noi acasa), nu de la instrumente :))

andymatei
02.05.2008, 20:08:24
am omis sa spun : muzica de pe fundal va fi de la calculator (facem o lista de melodii care sa mearga cat timp invitatii sunt la noi acasa), nu de la instrumente :))

Vaaaaaaaaaaiiiiiiiiii.....fara lautari.......fara graitor..........asa, sa nu stie lumea daca e nunta sau inmormantare.............:D :D :D

Noi asa am facut si a fost foarte bine. Fabi m-a "cautat" in tot apartamentul de 2 camere a mamei..:D, am pus flori pe toata lumea si drum bun...7 etaje pe jos :) :)) in 10 min am fost pe usa afara :))

taia
02.05.2008, 20:29:48
Vaaaaaaaaaaiiiiiiiiii.....fara lautari.......fara graitor..........asa, sa nu stie lumea daca e nunta sau inmormantare.............:D :D :D

Noi asa am facut si a fost foarte bine. Fabi m-a "cautat" in tot apartamentul de 2 camere a mamei..:D, am pus flori pe toata lumea si drum bun...7 etaje pe jos :) :)) in 10 min am fost pe usa afara :))
Cam asta e si intentia mea...normal ca deja am "auzit" ca asa nu se face dar poate ca nu-s curioasa! In fond va fi cum vrem noi si nu altii! Nu?:[email protected]

andymatei
02.05.2008, 21:16:52
Daaaaaaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!>:d<>:d<>:d<>:d<>:d<>:d<>:d<

taia
02.05.2008, 21:19:09
A! Si inca o chestie! Cum chiar n-am chef sa vad lacrimi p-acolo, si ma astept de la mama, mai bine sa nu aud "I-ati mireasa ziua buna...bla bla bla bla bla bla bla"

nicky_s
02.05.2008, 22:09:30

bineinteles dupa ce ti-ai luat ramas bun de la mama ta pe ritm de "ia-ti mireasa ziua buna" ca doar nu aveai sa o mai vezi dupa aia.=))
si ati coborat pe muzica de vioara un pic dezacordata, nu???=))
fara hora in fata blocului????????????????????? cat tupeu!!!!!!!!!!:)) >:P

andymatei
02.05.2008, 22:15:44
bineinteles dupa ce ti-ai luat ramas bun de la mama ta pe ritm de "ia-ti mireasa ziua buna" ca doar nu aveai sa o mai vezi dupa aia.=))
si ati coborat pe muzica de vioara un pic dezacordata, nu???=))
fara hora in fata blocului????????????????????? cat tupeu!!!!!!!!!!:)) >:P

Pai de ce sa imi iau ziua buna? Ca doar a venit si mama la nunta...;));));));));))...

taia
02.05.2008, 22:16:44
Pai de ce sa imi iau ziua buna? Ca doar a venit si mama la nunta...;));));));));))...
=))=))=))=))=))=))=))

nicky_s
02.05.2008, 22:19:50
asta-i buna! ;)) zi-le si altora care nu traiesc cu impresia asta:-"

taia
02.05.2008, 22:20:46
SAU CARE TRAIESC CU ALTE IMPRESII...POATE SPERAU SA NU VINA...CUNOASTEM!!!:-$

andymatei
02.05.2008, 22:23:15

Pai poate unii nu planuiesc sa duca si parintii la nunta ....:D
Si iti dai seama ca nici vecinii nu au iesit toti ciorchine pe casa scarii sa se mire de mine ca de urs :>:>:>:>...ca pe scari ne-am plimbat doar babi, eu si nasii...restu' lumii a mers cu liftul :-s:-s:-s:-s

taia
02.05.2008, 22:24:52
Si iti dai seama ca nici vecinii nu au iesit toti ciorchine pe casa scarii sa se mire de mine ca de urs :>:>:>:>...ca pe scari ne-am plimbat doar babi, eu si nasii...restu' lumii a mers cu liftul :-s:-s:-s:-s
Pe mine ca ma distreaza mai tare e ca mami chiar pregateste prajituri, bauturi, sucuri pt cei ce vor veni in fata blocului! Ca daca nu vine lumea ca la urs sa ma vada pe mine macar sa vina sa pape ceva:[email protected]:[email protected]:[email protected]

nicky_s
02.05.2008, 22:29:50
foarte tare, ati facut un pic de sport.;))

andymatei
02.05.2008, 22:30:21
Pai daca pui momeala sigur vine lumea...daca ai fi in Brasov poate ar veni si vre-un ursulet :D

taia
02.05.2008, 22:32:00
Pai daca pui momeala sigur vine lumea...daca ai fi in Brasov poate ar veni si vre-un ursulet :D
ce dragut! Fiind Padurea Neagra! Mai stii ca nu apare?
Numa sa nu fuga Pui:-\

nicky_s
02.05.2008, 22:59:47
ce dragut! Fiind Padurea Neagra! Mai stii ca nu apare?
Numa sa nu fuga Pui:-\
ok, venim si sa stam de sase, sa nu fuga pui, nu ca ar avea de gand da .........

taia
03.05.2008, 11:33:10
ok, venim si sa stam de sase, sa nu fuga pui, nu ca ar avea de gand da .........
da....cine stie
si...in loc de graitor il vom avea pe nenea ursu'

nicky_s
03.05.2008, 21:09:23
da....cine stie
si...in loc de graitor il vom avea pe nenea ursu'
n-o sa fuga.:D si el o sa fie super emotionat la nunta!

taia
03.05.2008, 21:22:53
n-o sa fuga.:D si el o sa fie super emotionat la nunta!
de asta sunt convinsa!
Imi fac probleme de mine...cred ca nici nu voi putea respira

nicky_s
03.05.2008, 21:55:10
de asta sunt convinsa!
Imi fac probleme de mine...cred ca nici nu voi putea respira
deocamdata pari destul de calma! cum e sa mai stii ca ma ai o saptamana? ti-ai luat liber sapt. asta?

taia
03.05.2008, 22:05:04
deocamdata pari destul de calma! cum e sa mai stii ca ma ai o saptamana? ti-ai luat liber sapt. asta?
da!
Trebuie sa ma relaxez, sa ma fac frumoasa, sa mai rezolv ce e de rezolvat...

nicky_s
03.05.2008, 22:13:20
da!
Trebuie sa ma relaxez, sa ma fac frumoasa, sa mai rezolv ce e de rezolvat...
sa te gandesti ce bine va fi sambata viitoare. mie mi se pare ciudat, parca nu vine nunta asta odata!

taia
03.05.2008, 22:30:09
sa te gandesti ce bine va fi sambata viitoare. mie mi se pare ciudat, parca nu vine nunta asta odata!
chiar ca nu vine
si nici macar n-o sa am graitor!

nicky_s
03.05.2008, 22:32:08
chiar ca nu vine
si nici macar n-o sa am graitor!
=)) apropo!=))

taia
03.05.2008, 22:35:02
Da poate gasim pe cineva care sa vorbeasca!
Ca doar nu si-au pierdut toti glasul!

nicky_s
03.05.2008, 22:45:48
Da poate gasim pe cineva care sa vorbeasca!
Ca doar nu si-au pierdut toti glasul!
le dati ceva de baut sa li se dezlege limba!;))

taia
03.05.2008, 22:54:05
le dati ceva de baut sa li se dezlege limba!;))
da
si daca se descurca bine iti recomand si tie persoana!=))

nicky_s
03.05.2008, 23:03:43
da
s-ar putea sa am nevoie! ai mei nu sunt vorbareti!:D

taia
03.05.2008, 23:06:35
s-ar putea sa am nevoie! ai mei nu sunt vorbareti!:D
Las ca le dezlegati voi limba

nicky_s
03.05.2008, 23:16:35
Las ca le dezlegati voi limba
sper. la nunta la sora-mea au tacut toti!:-" :-"

nicky_s
03.05.2008, 23:17:09
cred ca va fi prima nunta la care se apuca mireasa sa vb!

taia
03.05.2008, 23:27:17
cred ca va fi prima nunta la care se apuca mireasa sa vb!
conteaza sa vb cineva!
Mireasa e o alegere buna!

nicky_s
03.05.2008, 23:38:57
conteaza sa vb cineva!
Mireasa e o alegere buna!
dap, e alegerea mea=)) =)) =)) =)) =)) =))

taia
03.05.2008, 23:44:43
dap, e alegerea mea=)) =)) =)) =)) =)) =))
si nici macar n-o poate contesta nimeni
sa incerce careva sa te faca sa taci!=))

nicky_s
04.05.2008, 00:15:55
si nici macar n-o poate contesta nimeni
sa incerce careva sa te faca sa taci!=))
ma transform in bridezilla daca are cineva curajul (tupeul, nesimitirea) sa faca asta:-L =))

YOYOB
07.05.2008, 02:00:49
da

/:) dear stai relax ca presupun ca daca face cineva ceva nu te umple si nici goleste la buzunar sau ideii sa zic :D
E buna ideea de continuare a solicitarii de "ajutor" insa sa ne luam peste picior cine ce face la nunta doar ca sa fim may haioase.........please.

Sincer poate va cunosteti, poate nu.................. insa scuze deranjul daca crezi ca ti-a luat prea mult timp sa raspunzi CIVILIZAT.

redfoxxy
06.10.2009, 09:39:01
Nu va fi prea multa galagie daca mai puneti si muzica?

Andra_Alexandra
24.01.2010, 21:34:55
fatele, v-ati gasit graitor? cam ce preturi au ? cineva imi spunea de 250 ron...mult? putin?

adri2010ana
27.01.2010, 17:39:41
fatele, v-ati gasit graitor? cam ce preturi au ? cineva imi spunea de 250 ron...mult? putin?
si mie tot 250 lei imi cere graitorul si va sta toata nunta desi nu prea stiu ce atributii are el dupa ce ajungem la restaurant. dar nu stiu daca e scump sau nu ca e primul pe care l am gasit si nu am mai cautat in alta parte.

Andra_Alexandra
27.01.2010, 20:17:00
si mie tot 250 lei imi cere graitorul si va sta toata nunta desi nu prea stiu ce atributii are el dupa ce ajungem la restaurant. dar nu stiu daca e scump sau nu ca e primul pe care l am gasit si nu am mai cautat in alta parte.

Pai nu mai are nici o atributie....sta, mananca si bea :)) ca acuma nu mai e ca mai demult sa anunte mancarea, sa vina cand se dau banii....si pe langa ca ii dai 250 ron, mai si ii platesti un meniu..pt 2 ore de munca :)) aiurea, da nah...

luluka
27.01.2010, 22:18:37
Pai nu mai are nici o atributie....sta, mananca si bea :)) ca acuma nu mai e ca mai demult sa anunte mancarea, sa vina cand se dau banii....si pe langa ca ii dai 250 ron, mai si ii platesti un meniu..pt 2 ore de munca :)) aiurea, da nah...
Da' de ce? Nu poate pleca acasa dupa ce-si termina "treaba"? Daca noi ii dam liber.../:)

Andra_Alexandra
27.01.2010, 23:14:56
Da' de ce? Nu poate pleca acasa dupa ce-si termina "treaba"? Daca noi ii dam liber.../:)

Da chiar :)) numa ca eu la nuntile la care am fost, graitorul a stat pana la sfarsit, da nu stiu de ce....:-w

luluka
03.02.2010, 11:16:46
Fetelor, lautari din aia care vin dupa mireasa, dar cu alte instrumente decat vioara si toba, cunoasteti? De fapt intelegeti ce vreau sa intreb? #-o

Anne13
03.02.2010, 11:56:07
Fetelor, lautari din aia care vin dupa mireasa, dar cu alte instrumente decat vioara si toba, cunoasteti? De fapt intelegeti ce vreau sa intreb? #-o
.....acordeon si restu instrumentelor?

luluka
03.02.2010, 13:23:41
Da, sau chiar saxofon :-"

Anne13
03.02.2010, 14:13:05
Da, sau chiar saxofon :-"
Cine iti canta la nunta nu iti ofera?
sau ai dj?stiu pe cineva o sa fac rost de nr dar nu stiu pretul.....

luluka
03.02.2010, 14:42:03
Cine iti canta la nunta nu iti ofera?
sau ai dj?stiu pe cineva o sa fac rost de nr dar nu stiu pretul.....
Am dj. Eu nu tin neaparat sa vina dupa mine cu muzicuta, la iubi ii place si cum e si nunta lui...mai fac un compromis :D

Anne13
03.02.2010, 14:48:12
Am dj. Eu nu tin neaparat sa vina dupa mine cu muzicuta, la iubi ii place si cum e si nunta lui...mai fac un compromis :D
una mi-e mi se pare ceva fain sa nu fie liniste deplina nici nu iti dai seama ca e nunta.......:-se mai fain sa fie muzica cand vine dupa tine parca e alta atmosfera.......

luluka
03.02.2010, 15:13:57
una mi-e mi se pare ceva fain sa nu fie liniste deplina nici nu iti dai seama ca e nunta.......:-se mai fain sa fie muzica cand vine dupa tine parca e alta atmosfera.......
Nu neaparat cu muzica am problema, ci cu cum suna, adica hidedea aia si toba, pe mine ma zgarie pe creier. Asta e, sunt eu asa mai ciudata 8-}
Daca ar fi o banda de mariachi as fi cea mai incantata ;))

Anne13
03.02.2010, 15:16:39
Nu neaparat cu muzica am problema, ci cu cum suna, adica hidedea aia si toba, pe mine ma zgarie pe creier. Asta e, sunt eu asa mai ciudata 8-}
Daca ar fi o banda de mariachi as fi cea mai incantata ;))
Da asa e gusturile nu se discuta.....mie una imi plac forte mult......

coritz
05.04.2010, 19:50:13
si mie mi-ar trebuii ceva muzicanti sa vina acasa, cu orice instrumente. daca aveti ceva nr de telefon, v-as multumii tare mult.[-o<

Daiana2011
15.02.2011, 17:57:56
Miresici care aveti nunta in 2011, imi puteti recomnda si mie un graitor bun? Si eventual daca stiti si ce onorariu ia ar fi mai mult decat super. Eventual imi trimiteti un PM cu nr de tel. Ms frumos
:*

monika24
16.02.2011, 10:36:12
este un ansamblu la casa tineretului in iosia si tipu care ii coregraf ii si graitor la nunti, nu stiu cat de bun e dar din cate am vb cu el e ok, costa 200 lei daca vrei unu iar daca vrei doi 400, doi mi-a zis el ca ii frumos ca fac un fel de sceneta cand ajung la mireasa bla bla da io ic ca unu e suficient

monika24
16.02.2011, 10:37:31
pt muica care sa vina acasa, tot la casa tineretului sunt 2 baieti tineri care se ocupa cu asta ii gasiti acolo miercurea de la 18-20 la repetitii si nu cer mult tot cam 200 lei ceva de genu

Dee_Me
16.02.2011, 16:49:11
Eu stiu unul care se numeste M. Daraban. E foarte ok, insa nu stiu cat cere, ca noi nu facem cu graitor tam tamu. Chit ca ai mei ne-au tot batut la cap, da mai bine fara #:-S, ca altfel bocim toti si mi se duce machiajul :).

monika24
21.02.2011, 12:15:56
cere 200 lei / graitor din care 100 lei este avansul

Daiana2011
21.02.2011, 13:25:33
multumesc pentru raspuns

misses_ema
04.03.2011, 14:50:24
SI mie mi-ar trebui un graitor.. de fapt care sunt atributiile graitorului? Vine la ap. te cere si apoi? este necesar si la sala sau nu? 200lei nu e mult pt 1 h max de vorbaraie?

monika24
07.03.2011, 14:57:59
pai merge la mire in zice lui acolo, apoi merge dupa mireasa si apoi daca vrei vine si la sala sa ma zica acolo la inceput ceva

misses_ema
07.03.2011, 16:53:02
Vre-un graitor comic nu stiti.. in loc sa faca familiile sa boceasca, sa se rada in hohote.. ar fi ideal :D

Lavs
06.08.2011, 21:01:55
Cred ca si cei de la Ansamblurile folclorice ofera servicii de genul cerutul miresei. Poate nu e tocmai ce cauti, insa e o idee :) Si mai si danseaza si fac atmosfera ;)

Gabitza23
19.11.2011, 13:23:02
Cred ca si cei de la Ansamblurile folclorice ofera servicii de genul cerutul miresei. Poate nu e tocmai ce cauti, insa e o idee :) Si mai si danseaza si fac atmosfera ;)

Noi l-am avut pe Dumitru Cora si am fost ff multumiti