PDA

Versiunea completa : Curatatorii pentru rochia de mireasa in Brasov

teea
05.04.2008, 19:04:40
fetelor...servus..
mi-am cumparat astazi rochita de mireasa...noua...dar ultima bucata...avand in vedere ca e adusa de la new york nu am mai vrut sa astept inca 20 si ceva de zile pentru alta.a fost probata..si la bretelute mi se pare ca e murdarica....vreau sa fie curataaaaaaaa....deci ddaca stiti vreo curatatorie..va rog spuneti-mi si mie.
poate e o inf buna si pt fetele care vor sa-si curete rochitele dupa nunta.
mersi mult.pupici tuturor

sinzi
05.04.2008, 19:16:02
singurele curatatorii din Bv pe care eu le stiu sunt cea din Carrefoure si curatatoria de la etajul 1 al magazinului Star,care are intrare si din magazin si din parcarea de la etaj.
in carrefoure lucreaza mai repede,am vazut acolo intr-o zi o tipa care isi ducea rochia de mireasa si careia i s-a spus ca la curatare o sa-i casa din paiete si din florile de pe rochie..dar fiind vb numai de bretele,ma gandesc k nu ar fi cazul;cele din mag star iti tin hainele mai mult la curatatorie,este mai scump,dar mi se pare ca lucreaza mult mai bine;
eu mi-am dus costume,haine si rochii la aceste curatatorii,dar la carrefoure le duceam cand aveam nevoie de ele de pe o zi pe alta si la mag star le duc atunci cand sunt lucruri mai speciale :)
sper sa-ti fie de folos

georgia_jojo
05.04.2008, 19:53:04
singurele curatatorii din Bv pe care eu le stiu sunt cea din Carrefoure si curatatoria de la etajul 1 al magazinului Star,care are intrare si din magazin si din parcarea de la etaj.
in carrefoure lucreaza mai repede,am vazut acolo intr-o zi o tipa care isi ducea rochia de mireasa si careia i s-a spus ca la curatare o sa-i casa din paiete si din florile de pe rochie..dar fiind vb numai de bretele,ma gandesc k nu ar fi cazul;cele din mag star iti tin hainele mai mult la curatatorie,este mai scump,dar mi se pare ca lucreaza mult mai bine;
eu mi-am dus costume,haine si rochii la aceste curatatorii,dar la carrefoure le duceam cand aveam nevoie de ele de pe o zi pe alta si la mag star le duc atunci cand sunt lucruri mai speciale :)
sper sa-ti fie de folos

daca avea broderie sau paiete lipite atunci se dezlipeau...la cea de la star daca nu sunt cusute nu ti-o primesc...:)

CONT_INCHIS_11991
06.04.2008, 20:21:51
apropo' de cele doua curatatorii, stiu de la fiecare exemple concrete, cu doua rochii de mireasa duse acolo (una intr-o parte, una in cealalta). in urma cu 2 ani, o fosta colega de liceu de-a mea a dus rochia de mireasa in carrefour, avea niste floricele mici aplicate, cu tot cu frunzulite. i-au distrus-o. nu s-a mai putut face nimic dupa ce-a luat-o de acolo. eu mi-am dus costume la curatat acolo, de cateva ori si totul a fost ok. asa ca nu stiu ce sa zic...

anul trecut, in septembrie, o colega de-a mea de munca si-a dus rochia de mireasa la curatatoria din magazinul star. si rochia cu pricina avea o broderie, din loc in loc, cu aplicatii de mici floricele. a fost intacta cand a luat-o, arata foarte bine. am fost cu ea acolo si am vazut-o.

in ambele cazuri, la curatari obisnuite de costume si alte haine, am auzit numai de bine despre ambele. in concluzie, depinde de la caz la caz, cred eu..

teea
10.04.2008, 17:56:57
OMG...m-am speriat...ok...cred ca in ultima instanta o voi duce la star..poate se pricep mai bine doamnele de acolo..ca am auzit de bine de ele...hm..pe bretelute nu are margele....dar are pe partea de sus..ce-i drept sunt cusute...sper sa fie ok..daca nu...o alta varianta e s-o duca mama la ea la buc si sa o curete acolo...la nu stiu ce curatatorie renumita...
hm....voi vedea...ma gandesc sa fac lucrul ats al ainceputul lunii iunie.
multumesc tuturor.
pupici

georgia_jojo
12.07.2008, 08:26:41
eu as vrea sa-mi calc rochita, evident nu EU, ca risc sa ma imbrac in blugi la nunta, aveti idee unde o pot duce?

Okydoky
21.10.2008, 11:41:57
Nu a auzit nimeni de curatatoriile Teorema? Daca nu ma insel e cate una in fiecare cartier mare. Eu acolo am dus rochia la curatat si desi are o dantela pretentioasa cu margelute mici a iesit foarte bine. A costat 55 Ron si a fost gata in 3 zile.

roserose15
15.01.2009, 12:25:07
Buna!
AM auzit atatea despre curatatorii speciale pt asemenea rochii si de bune si de rele si iti spun si ei ca nu-si asuma responsabilitatea in caz ca se deterioreaza asa ca o sa incerc singurica acasa asa cum au facut mai multe cunostinte de-ale mele si le-a reusit de minune.
O pun in cada doar cu apa si ariel; o las 2-3 ore dupa care ma duc si o mai spal la poale si putin la corset unde era putin patata de fondul de ten. Rochia mea nici nu s-a murdarit asa tare ca alte rochii de mireasa; trebuie mai mult improspatata. A mai incercat cineva asa? Ca parca tot am o anumita retinere.:D
Chiar cat costa la o curatatorie pt o rochie de mireasa? :-\

sinzi
15.01.2009, 12:50:17
Buna!
AM auzit atatea despre curatatorii speciale pt asemenea rochii si de bune si de rele si iti spun si ei ca nu-si asuma responsabilitatea in caz ca se deterioreaza asa ca o sa incerc singurica acasa asa cum au facut mai multe cunostinte de-ale mele si le-a reusit de minune.
O pun in cada doar cu apa si ariel; o las 2-3 ore dupa care ma duc si o mai spal la poale si putin la corset unde era putin patata de fondul de ten. Rochia mea nici nu s-a murdarit asa tare ca alte rochii de mireasa; trebuie mai mult improspatata. A mai incercat cineva asa? Ca parca tot am o anumita retinere.:D
Chiar cat costa la o curatatorie pt o rochie de mireasa? :-\
NU este deloc scump.....intre 45- 70 ron.

Nico_gherman
04.02.2009, 12:38:47
NU este deloc scump.....intre 45- 70 ron.
S-a deschis o curatatorie noua in incinta carpatex.. sunt tare de treaba si rochia de mireasa costa 55 ron curatat si calcat, ai si optiune doar ptr calcat, dar nu stiu exact cat costa..

roserose15
04.02.2009, 12:49:53
Chiar ca nu e asa scump; cum rochia mea nu era prea murdara am zis sa nu risc. Am lasat-o cu ariel in cada cateva ore si apoi am mai frecat usor la poale si putin la corset unde a fost de fond de ten. A iesit foarte bine. Are foarte multa broderie in fata si mi-era teama sa incerc la curatatorie mai ales ca nu era foarte murdara.

pisicut_mic
20.07.2009, 17:20:41
well, am intrat si eu in randul celor care si-au curatat singure rochia, eu m-am gandit sa fac intai un test, si pe o bucata mica pe trena am dat cu un buretel cu spuma de detergent, pt ca era mai murdar am insistat putin si s-a scamosit ptin materialu, nu mult, dar cum ma uitam cu mare atentie, am observat, si am decis ca nu duc la curatat, asa ca am bagat in cada poalele si trena, lasat la inmuiat 1h, smotocit putin, si limpezit si gata, ca noua, si s-a uscat pana a doua zi, daca imi iese s-o calc putin cu abur, va fi perfecta
(rochia e Rima de la Novias)

ellena082
16.03.2010, 21:33:45
Buna fetelor,

Unde pot sa-mi curat si eu o rochie ieftin si bine in Bv?

bebea2010
27.10.2010, 13:45:12
si eu vreau un loc bun ca mi-e frica sa o duc oriunde...

ruxyyyy
07.11.2012, 17:37:44
La Universal a incercat cineva?

irina34
07.11.2012, 22:38:18
Da, eu!
Si am fost foarte multumita. Sa nu ma intrebi cat m-a costat , ca nu reusesc sa-mi amintesc. :-? Facusem mai multe plati in ziua respectiva si am mai multe cifre in cap. Ideea este ca atunci cand mi-am dus rochita, era un domn cu un costum de 2000 euroi si era foarte stresat sa nu cumva sa il strice. Cand m-am dus sa-mi iau rochia de la curatat ne-am nimerit in acelasi timp (el tocmai isi ridicase costumul) si l-am intrebat daca este multumit...si a zis ca foarte multumit. Iar eu am fost la fel. Eu am avut niste margelute mici, discrete pe trena si in partea de sus si tare imi era frica sa nu care cumva sa raman fara ele, ca ar fi aratat tare urat...dar a fost totul o.k
Sper ca ti-am fost de ajutor.

malinappscu
19.06.2013, 19:42:15
Dragelor,

Mai poate cineva sa-mi dea o recomandare pentru o spalatorie pentru rochia de mireasa? Sau mai are cineva pereri despre universal sau carrefour?

Mersi si v-am pupat