PDA

Versiunea completa : Ochelari si oftalmologi in Cluj

dia_na
06.04.2008, 18:20:25
As vrea sa va cer parerea legata de:
- un medic oftalmolog bun
- o optica unde se fac ochelarii bine si corect

Va cer parerea pt ca eu port ochelari din 99, ultima data mi-am facut in 2005 3 perechi cu diferite rame sa se asorteze la tinuta si accesorii. Vad bine cu toate 3, sunt super draguti, dar acum la un control de rutina la un medic unde ne-a trimis de la serviciu, mi s-a spus ca nici unul dintre ochelari nu este dupa reteta, adica dioptriile pt sfera si cilindru sunt corecte, doar axele la cilindri nu sunt chiar dupa reteta fiecare avind alta eroare (eu am astigmatism si miopie, adica sfera si cilindru cu minus, la cilindru fiind evident si o axa - nu e mare, -0.5 si -1). Asta nu e tot, am fost simbata in oras la 5 magazine optica si i-am rugat sa imi masoare toti cei 3 ochelari si mi-au dat un fel de bon scos din aparatul de masurat pt fiecare pereche si nici unul nu coincide cu reteta, dar nici intre ele. Nici macar nu e sistematica eroarea sa pot trage vreo concluzie. Atita de aiurea sunt distribuite masuratorile de la axe (dioptriile sunt corecte) incit nu stiu ce sa mai cred.

Tot ce pot sa deduc este ca masurarea aceea ori are probleme ori toate sunt aiurea ceea ce e greu de crezut. Nici nu imi dau seama cit e o eroare acceptabila la aceste axe. In plus, am fost si la 2 medici stomatologi buni si vestiti, unul mi-a zis ca sunt corecti ochelarii si unul ca nu. Sincer nu mai stiu ce sa cred, nu ar fi o problema sa imi fac altii, dar de unde stiu eu ca o sa fie buni?

Aveti vreu sfat pentru mine?

Multumesc.

Diana

daniela_psy
06.04.2008, 22:31:25
Buna Diana si bine ai revenit pe la noi!Nu stiu sa te sfatuiesc concret in leg. cu ochelarii buclucasi(eu i-am facut in alt oras,pe aceeasi pb,astigmatism si miopie))dar pot sa-ti recomand un medic oftalmolog excelent:Prof.Univ.Dr.Mihai Calugaru.Are cabinet pe str.Episcop Ioan Bob,nr 11,intre Napoca si Memorandumului-paralela cu ele.Avea program de luni pana vineri intre 13.30-14.30 si 17.30-20.30,sambata de la 9.00-13.00.Asta era programul lui acum un an.Desi e in varsta,e un medic f bun.Si mie mi-a fost recomandat.Bafta!

diannaa
06.04.2008, 23:49:30
eu il recomand pe dr Nicula de la Optilens,el face si operatii cu laser....a fost primul care mi-a "nimerit" dioptriile ok,la el mi-am facut si lentiele de contact....

diannaa
06.04.2008, 23:51:40
sau mai un dr ff bun,are cabinet pe str.Dragalina,dr.Vulpe,din multe parti am auzit de el......si de dr.Calugaru am auzit de bine

PUFF
07.04.2008, 09:44:30
eu il recomand pe dr Nicula de la Optilens,el face si operatii cu laser....a fost primul care mi-a "nimerit" dioptriile ok,la el mi-am facut si lentiele de contact....

nu ai idee cam cat costa o operatie?
eu as scapa de ochelari cu operatie...ii am din clasa a 2-a si pana acum nu mi-am permis sa ma operez....ma costa vreo 6-7 mii euro...si se putea numai la bucuresti

diannaa
07.04.2008, 13:00:02
nu ai idee cam cat costa o operatie?
eu as scapa de ochelari cu operatie...ii am din clasa a 2-a si pana acum nu mi-am permis sa ma operez....ma costa vreo 6-7 mii euro...si se putea numai la bucuresti
cam 1000-1500 euro pe ochi......dar e drept ca apoi ai scapat......am 3 cunostinte bune care si-au facut aici in Cj

PUFF
07.04.2008, 13:11:58
cam 1000-1500 euro pe ochi......dar e drept ca apoi ai scapat......am 3 cunostinte bune care si-au facut aici in Cj

dar din cate stiu nu iti garanteaza reusita...si sa dau 3 mii euro si sa raman cu buza umflata ...

Mulan
07.04.2008, 13:16:34
si eu am probleme cu ochii :((
mi-e si groaza sa ma duc la un control.. dar stiu ca nu vad clar.. nu am purtat ochelari niciodata, si parca nici nu asi vrea sa port, creca asi arata groaznic cu ei =((
uf.. o sa imi fac curaj cat mai curand sa ma duc :-SS

PUFF
07.04.2008, 13:43:00
si eu am probleme cu ochii :((
mi-e si groaza sa ma duc la un control.. dar stiu ca nu vad clar.. nu am purtat ochelari niciodata, si parca nici nu asi vrea sa port, creca asi arata groaznic cu ei =((
uf.. o sa imi fac curaj cat mai curand sa ma duc :-SS

asa zic toti ca arata urat cu ochelari...dar cand ii pui la ochi si o sa vezi f bine nu o sa ii mai dai jos....si acum sunt tot felul de rame smechere....
ochelari de soare porti?

diannaa
07.04.2008, 13:46:20
dar din cate stiu nu iti garanteaza reusita...si sa dau 3 mii euro si sa raman cu buza umflata ...
se fac investigatii mai intai,eu nu am auzit sa nu reuseasca mai ales daca nu sunt probleme grave cu ochii.....plus ca eu stiu 2 pers cu mari mari probleme(dioptrii - 12) si s-a rezolvat ok.....eu nu am dioprii mari si de asta nu ma duc....

PUFF
07.04.2008, 13:48:50
se fac investigatii mai intai,eu nu am auzit sa nu reuseasca mai ales daca nu sunt probleme grave cu ochii.....plus ca eu stiu 2 pers cu mari mari probleme(dioptrii - 12) si s-a rezolvat ok.....eu nu am dioprii mari si de asta nu ma duc....

nici eu nu am f mari....eu am defect de nastere, care poate fi corectat....distanta ii problema

CristinaMM
07.04.2008, 13:53:05
nici eu nu am f mari....eu am defect de nastere, care poate fi corectat....distanta ii problema
Oricum, din cate stiu eu opretaiile astea nu se fac daca urmeaza sa faci bebe.

PUFF
07.04.2008, 14:02:27
Oricum, din cate stiu eu opretaiile astea nu se fac daca urmeaza sa faci bebe.

deocamdata nu am bani pt ochi, acum ma costa 2500 euro tratamentul pt bebe asa ca mai astept....si am ochelari cu heliomate, ii folosec pe post de ochelari de soare ;))

CristinaMM
07.04.2008, 14:07:14
deocamdata nu am bani pt ochi, acum ma costa 2500 euro tratamentul pt bebe asa ca mai astept....si am ochelari cu heliomate, ii folosec pe post de ochelari de soare ;))
Am avut si eu din aia, dar acum mi-am facut din aia cu lentile de plastic ca-s mai usori, si ar fi fost prea scumpi sa fie si lentile heliomate:(. Si sufar foarte tare, ca-s foarte sensibila la lumina (is ca o cartita:)) ).

PUFF
07.04.2008, 14:10:00
Am avut si eu din aia, dar acum mi-am facut din aia cu lentile de plastic ca-s mai usori, si ar fi fost prea scumpi sa fie si lentile heliomate:(. Si sufar foarte tare, ca-s foarte sensibila la lumina (is ca o cartita:)) ).

si eu tot din plastic am...i-am facut cu toate dotarile posibile (zici ca ii masina de are dotari :-p ) ...am dat 5 mil acum 1 an

Mulan
07.04.2008, 14:11:07
asa zic toti ca arata urat cu ochelari...dar cand ii pui la ochi si o sa vezi f bine nu o sa ii mai dai jos....si acum sunt tot felul de rame smechere....
ochelari de soare porti?

da, port de soare ca ma deranjeaza tare lumina .. dar sunt dinaia mari..

PUFF
07.04.2008, 14:16:04
da, port de soare ca ma deranjeaza tare lumina .. dar sunt dinaia mari..

pai poti sa iti faci dar nu chiar f mari...am nepotele in liceu si si-au cumarat de sticla ca asa ii cica modern acum cu ochelari :[email protected] ...cate nu fac pt frumusete

dia_na
07.04.2008, 16:12:56
Multumesc mult pt sfaturi. Se pare ca de ceva timp (vreo 3 ani) port ochelari prea tari la prescriptia unui medic foarte bun care nu a avut timp sa imi faca consultatia cum trebuie cu picaturi si toate cele.

Acum am fost la Dr. Laura Hampel la Review care este deosebita, a avut atita rabdare si mi-a explicat toate. Review un centru de optica pe Motilor si mi-a facut acolo prescriptie cu picaturi si toata procedura. Am dat la facut ochelarii dupa reteta noua.

Va pup,

:-B
Diana

dia_na
07.04.2008, 18:47:04
Nu e o reclama ce am pus aici (acum imi dau seama ca asa suna :-)), mi se pare insa ca multi trateaza problema ochilor superficial si nu se gindesc la implicatii.

Oricum va multumesc de sfaturi, sunteti dragute ca de obicei.

>:D<

Diana

Multumesc mult pt sfaturi. Se pare ca de ceva timp (vreo 3 ani) port ochelari prea tari la prescriptia unui medic foarte bun care nu a avut timp sa imi faca consultatia cum trebuie cu picaturi si toate cele.

Acum am fost la Dr. Laura Hampel la Review care este deosebita, a avut atita rabdare si mi-a explicat toate. Review un centru de optica pe Motilor si mi-a facut acolo prescriptie cu picaturi si toata procedura. Am dat la facut ochelarii dupa reteta noua.

Va pup,

:-B
Diana

Mulan
08.04.2008, 14:00:05
pai poti sa iti faci dar nu chiar f mari...am nepotele in liceu si si-au cumarat de sticla ca asa ii cica modern acum cu ochelari :[email protected] ...cate nu fac pt frumusete

mda.. o sa imi fac curaj cat mai curand pt control.. sunt sigura ca voi gasi o pereche cu care sa imi stea bine si sa ma reprezinte. daca nu, si lentilele sunt o solutie, dar nu stiu daca le voi suporta in ochi. o sa vad si ce imi recomanda medicul oftalmolog.

orhidutza
18.06.2008, 13:57:25
Fetelor, cred ca in curand voi intra si eu in clubul purtatoarelor de ochelari... Aveti ceva recomandari pentru firma de lentile si la dotari? :)
PS: dioptriile nu sunt mari... doar 0.25 insa nu se mai descurca ochii singuri sa faca treaba asa ca trebuie ajutati :)

diannaa
18.06.2008, 15:36:59
Fetelor, cred ca in curand voi intra si eu in clubul purtatoarelor de ochelari... Aveti ceva recomandari pentru firma de lentile si la dotari? :)
PS: dioptriile nu sunt mari... doar 0.25 insa nu se mai descurca ochii singuri sa faca treaba asa ca trebuie ajutati :)
sunt multe marci,eu zic sa mergi pe recomandarea dr-ului

orhidutza
24.06.2008, 10:46:28
Chiar nici o posesoare de ochelari nu imi poate spune de la ce firma si-a comandat lentilele si pt ce extra-uri a optat si care sunt impresiile dupa folosirea lor? La lentile am de ales intre Essilor si Zeiss...

Cammie
24.06.2008, 11:29:09
Chiar nici o posesoare de ochelari nu imi poate spune de la ce firma si-a comandat lentilele si pt ce extra-uri a optat si care sunt impresiile dupa folosirea lor? La lentile am de ales intre Essilor si Zeiss...

Eu mi-am facut ochelarii la Opticris, in Manastur. Nici eu nu am dioptrii mari, 0,5, dar imi obosesc ochii repede daca stau mult la calculator, asa ca i-am facut cu antireflex. Lentilele mele sunt Carl Zeiss si sunt din plastic. Oricum, cele mai bune sfaturi ti le da medicul ce te consulta, in functie de problema si de activitatea ta.

orhidutza
24.06.2008, 13:22:12
Eu mi-am facut ochelarii la Opticris, in Manastur. Nici eu nu am dioptrii mari, 0,5, dar imi obosesc ochii repede daca stau mult la calculator, asa ca i-am facut cu antireflex. Lentilele mele sunt Carl Zeiss si sunt din plastic. Oricum, cele mai bune sfaturi ti le da medicul ce te consulta, in functie de problema si de activitatea ta.Multumesc mult Cammie!
Medicul la care am fost eu nu mi-a dat nici o recomandare in ceea ce priveste lentilele din pacate... iar cand am mers la optica sa imi fac ochelarii, doamnele de acolo nu pareau a sti ce vand... de asta am ajuns sa apelez la experientele ochilor vostri ;))

movulina
24.06.2008, 13:30:08
eu am lentile Carl Zeiss ... si cu antireflex pe ele ... in 6 straturi ... le recomand ... pana acum nu am avut dureri de cap de la okilari ...8-}
iar ramele sunt Oxyd ...

Cammie
24.06.2008, 13:46:31
Multumesc mult Cammie!
Medicul la care am fost eu nu mi-a dat nici o recomandare in ceea ce priveste lentilele din pacate... iar cand am mers la optica sa imi fac ochelarii, doamnele de acolo nu pareau a sti ce vand... de asta am ajuns sa apelez la experientele ochilor vostri ;))

Eu la Opticris am fost si pentru consultatie si tot acolo mi-au facut si ochelarii. Daca stai mult in fata calculatorului sau daca trebuie sa ii porti tot timpul sa ii faci cu antireflex. Intreaba-le pe doamnele de la optica, sunt mai multe feluri de antireflex, ele ar trebui sa te poata lamuri mai bine.
Oricum, la soarele puternic nu fac fata, eu tot la ochelarii de soare apelez :">
Ramele nu au foarte multa importanta, trebuie sa te tina vreo 2 ani, ca in acest interval se pot schimba multe. Trebuie doar sa iti stea bine cu ei:). Eu deja sunt la a doua pereche de ochelari.

MihaelaV_F
24.06.2008, 21:38:50
Si eu sunt din tagma purtatoarelor de ochelari. Am observat prima problema cand invatam pt bac acum 4 ani (ma durea capul cand invatam), dar am ignorat-o. Mai mult, mama este mioapa si soramea la fel (poarta ochelari de mica cu dioptrii destul de mari: -2.5 si -4, plus ca sunt si cilindrici). Eu nu am bagat de seama o diferenta de vedere, insa anul trecut am primit curent la ochi si vedeam cu stelute colorate de parca eram la circ. Am fost la opticris la medic in Marasti pe Fabricii si mi-au gasit dioptrii de -0.25 la stangul, si -1.25 la dreptul. Mostenirea bat-o vina se pare...
Ochelarii mi s-a recomandat sa-i fac cu antireflex pt ca stau mult la calculator. Am optat si pt lentile de plasstic speciale pt calculator cu 3 straturi de protectie. Cu reteta la manuta, am fost la nici 50 de m de opticris, unde mai este un magazin de ochelari. Pretul... la jumatate fata de ce mi-au calculat la opticris si aceeasi calitate. Lentilele au costat 180 lei si rama 75.
Si nu ma deranjeaza sa ii port si pe strada, insa nu am nevoie. Treaba se schimba cand intru la calculator. Acum cum am avut de scris licenta ma felicit pt ca mi i-am facut ca m-au salvat de migrene.

movulina
24.06.2008, 22:15:00
eu am dat pe ai mei anul trecut aproape 1000 :-w

roxana
15.09.2008, 09:57:30
Stiu ca nu-i topicu chiar bun, dar nu vreau sa deschid altu, si nici sa scriu sa ginecologi, sa incurc discutiile
Eu vreau sa-mi schimb medicul de familie, momentan suntem amandoi la medici din Gherla, dar acum ca ne-am mutat de tot in Cluj si ar fi bine sa fie medicul mai aproape de noi...preferabil acolo pe Ion Mester, langa biserica, am observat ca acolo sunt mai multe cabinete medicale, ca sa fie cat mai aproape de unde locuim.

Ati putea sa-mi recomandati pe cineva?

Nici nu stiu macar ce ar trebui sa stiu despre un medic de familie, pana acuma nu am prea avut probleme, si s-a ocupat mama de tot, dar ma gandesc ca de-acuma o sa fie altfel.

ps: stiti cumva si ce trebuie sa fac daca vreau sa-l schimb? prima data merg la medicul nou sa cer ceva hartie, si apoi imi scot fisa de la medicul vechi, sau invers?

Cammie
15.09.2008, 10:35:33
Stiu ca nu-i topicu chiar bun, dar nu vreau sa deschid altu, si nici sa scriu sa ginecologi, sa incurc discutiile
Eu vreau sa-mi schimb medicul de familie, momentan suntem amandoi la medici din Gherla, dar acum ca ne-am mutat de tot in Cluj si ar fi bine sa fie medicul mai aproape de noi...preferabil acolo pe Ion Mester, langa biserica, am observat ca acolo sunt mai multe cabinete medicale, ca sa fie cat mai aproape de unde locuim.

Ati putea sa-mi recomandati pe cineva?

Nici nu stiu macar ce ar trebui sa stiu despre un medic de familie, pana acuma nu am prea avut probleme, si s-a ocupat mama de tot, dar ma gandesc ca de-acuma o sa fie altfel.

ps: stiti cumva si ce trebuie sa fac daca vreau sa-l schimb? prima data merg la medicul nou sa cer ceva hartie, si apoi imi scot fisa de la medicul vechi, sau invers?

Acolo langa biserica sunt si eu inscrisa, la d-na dr. Pop Adriana, este foarte draguta. Ca sa ajungi la cabinetul ei, cum intri o iei in dreapta si este ultimul.
Procedura nu o stiu exact, dar cred ca prima data trebuie sa mergi la medicul actual sa iti dea fisa si o adeverinta. Dar sa fi mai sigura, sa nu faci drumuri aiurea, intra o data aici. Cand iese asistenta poti sa o intrebi pe ea de ce ai nevoie.

roxana
15.09.2008, 11:18:26
Acolo langa biserica sunt si eu inscrisa, la d-na dr. Pop Adriana, este foarte draguta. Ca sa ajungi la cabinetul ei, cum intri o iei in dreapta si este ultimul.
Procedura nu o stiu exact, dar cred ca prima data trebuie sa mergi la medicul actual sa iti dea fisa si o adeverinta. Dar sa fi mai sigura, sa nu faci drumuri aiurea, intra o data aici. Cand iese asistenta poti sa o intrebi pe ea de ce ai nevoie.
Multumesc, o sa trec pe-acolo cat de curand >:D<

Floare_de_colt
06.11.2008, 10:24:32
Si eu sunt din tagma purtatoarelor de ochelari. Am observat prima problema cand invatam pt bac acum 4 ani (ma durea capul cand invatam), dar am ignorat-o. Mai mult, mama este mioapa si soramea la fel (poarta ochelari de mica cu dioptrii destul de mari: -2.5 si -4, plus ca sunt si cilindrici). Eu nu am bagat de seama o diferenta de vedere, insa anul trecut am primit curent la ochi si vedeam cu stelute colorate de parca eram la circ. Am fost la opticris la medic in Marasti pe Fabricii si mi-au gasit dioptrii de -0.25 la stangul, si -1.25 la dreptul. Mostenirea bat-o vina se pare...
Ochelarii mi s-a recomandat sa-i fac cu antireflex pt ca stau mult la calculator. Am optat si pt lentile de plasstic speciale pt calculator cu 3 straturi de protectie. Cu reteta la manuta, am fost la nici 50 de m de opticris, unde mai este un magazin de ochelari. Pretul... la jumatate fata de ce mi-au calculat la opticris si aceeasi calitate. Lentilele au costat 180 lei si rama 75.
Si nu ma deranjeaza sa ii port si pe strada, insa nu am nevoie. Treaba se schimba cand intru la calculator. Acum cum am avut de scris licenta ma felicit pt ca mi i-am facut ca m-au salvat de migrene.

Pe Fabricii zici? Ar trebui sa incerc si eu.. ti i-au facut antireflex acolo la jumatate de pret? Eu merg sambata la opticris la consultatie.

Ballet
06.11.2008, 10:27:42
Multumesc, o sa trec pe-acolo cat de curand >:D<

Sper din inima ca n-o sa fie nevoie sa umbli cat am umblat eu ca sa-mi schimb medicul de familie. Incepand de la copie dupa carte de munca, pana la fisa fiscala pe ultimii 5 ani, adica din toate orasele in care ai lucrat in anii astia....
Si multe altele....La mine a durat cam o luna pana mi-am rezolvat tot. De fiecare data cand sunam la CAS se mai adaugau cateva hartii care trebe duse....Nici nu mai vreau sa-mi amintesc cat m-au purtat....L-)

roxana
06.11.2008, 11:11:48
Sper din inima ca n-o sa fie nevoie sa umbli cat am umblat eu ca sa-mi schimb medicul de familie. Incepand de la copie dupa carte de munca, pana la fisa fiscala pe ultimii 5 ani, adica din toate orasele in care ai lucrat in anii astia....
Si multe altele....La mine a durat cam o luna pana mi-am rezolvat tot. De fiecare data cand sunam la CAS se mai adaugau cateva hartii care trebe duse....Nici nu mai vreau sa-mi amintesc cat m-au purtat....L-)
of Doamne, da nu pricep de ce atata umblatura. Evident ca inca n-am ajuns sa vorbesc cu noua doctorita la care vreau sa merg, dar sper sa nu fie asa de rau. Inca sunt tot la primul loc de munca, si medicul actual e in acelasi judet, deci aceeasi casa de asigurari.
Multumesc ca mi-ai zis, sa ma inarmez cu rabdare multa:-w

Ballet
07.11.2008, 14:16:13
of Doamne, da nu pricep de ce atata umblatura. Evident ca inca n-am ajuns sa vorbesc cu noua doctorita la care vreau sa merg, dar sper sa nu fie asa de rau. Inca sunt tot la primul loc de munca, si medicul actual e in acelasi judet, deci aceeasi casa de asigurari.
Multumesc ca mi-ai zis, sa ma inarmez cu rabdare multa:-w

Poate daca e acelasi judet nu vei asa multe hartii de adunat si nu vei avea de stat la atatea cozi....Doamne da ....[-o<

danemona
27.11.2009, 11:23:09
Poate daca e acelasi judet nu vei asa multe hartii de adunat si nu vei avea de stat la atatea cozi....Doamne da ....[-o<

Alergatura e tot aceeasi. Eu mi-am schimbat med de fam in luna 7 de sarcina ca nu-mi convenea. Ambii sunt in Cluj. Eu am avut acelasi loc de munca de la inceput pana acum. Si intr-adevar a trebuit sa merg la Fisc ca nu am datorii pe ultimii 5 ani, copie dupa diploma de licenta, copie dupa cartea de munca, o adeverinta pe care ti-o da noul medic de fam si o completeaza cel vechi. Eu am mai avut o problema si anume: Eu am dat licenta in septembrie 2004 si m-am angajat in ianuarie 2005. Ca urmare a trebuit sa-mi platesc cele 3 luni in care nu am platit asigurarea de sanatate ( am platit-o in 2008). Nu a fost mult, 110 lei, parca. La casa de asigurari de sanatate, dimineata e bataie, dupa-amiaza e mai bine, dar tot aglomerat e si dureaza enorm de mult, cu fiecare in parte, ca trebuie sa verifice pe 5 ani in urma.
Intr-adevar trebuie sa ai multa rabdare.

persimoga
17.01.2010, 16:35:44
Are cineva idee cam cat se da la medic pentru o operatie de cataracta? Dar la anestezist?

Nortia
18.04.2010, 18:58:04
Buna fetelor !

Am o pereche de ochelari cu rame de plastic a caror lentila stanga da semne ca iese afara =(( stiti unde as putea sa merg cu ei sa ii repar ? As avea nevoie de ceva rapid, adica sa ii repare pe loc sau in timp relativ scurt. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat/sugestie ?

Goldmoon
18.04.2010, 19:50:57
Buna fetelor !

Am o pereche de ochelari cu rame de plastic a caror lentila stanga da semne ca iese afara =(( stiti unde as putea sa merg cu ei sa ii repar ? As avea nevoie de ceva rapid, adica sa ii repare pe loc sau in timp relativ scurt. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat/sugestie ?

Eu intram intotdeauna la Opticris sa imi stranga cate un surubel sau sa imi fixeze "pernitele" alea care vin pe nas. Intotdeauna au fost foarte amabile fetele de acolo si nefiind probleme complicate le rezolvau pe loc (si gratis).
Poti incerca ca nu ai ce pierde.

Nortia
18.04.2010, 19:55:50
Eu intram intotdeauna la Opticris sa imi stranga cate un surubel sau sa imi fixeze "pernitele" alea care vin pe nas. Intotdeauna au fost foarte amabile fetele de acolo si nefiind probleme complicate le rezolvau pe loc (si gratis).
Poti incerca ca nu ai ce pierde.

Imi poti spune pls unde este Opticris ?

Goldmoon
18.04.2010, 20:52:18
Imi poti spune pls unde este Opticris ?

Eu de obicei intram la cel de pe Eroilor - un pic mai jos de Casa casatoriilor, dar mai nou au si in Iulius.

Nortia
18.04.2010, 21:50:02
Eu de obicei intram la cel de pe Eroilor - un pic mai jos de Casa casatoriilor, dar mai nou au si in Iulius.

Ok, multumesc mult ! O sa incerc prima data in Iulius ca e mai la indemana, iar daca nu rezolv acolo, incerc pe Eroilor.

MedaT
18.04.2010, 22:27:02
Buna fetelor !

Daca rama este din plastic s-ar putea sa nu prea ai ce face. Depinde cat de veche este. Lentila poate sa iasa afara din mai multe motive: fie este dioptrie mare, fie ai scapat rama, fie pur si simplu incepe sa se usuce acetatul.

Nortia
18.04.2010, 22:57:56
Daca rama este din plastic s-ar putea sa nu prea ai ce face. Depinde cat de veche este. Lentila poate sa iasa afara din mai multe motive: fie este dioptrie mare, fie ai scapat rama, fie pur si simplu incepe sa se usuce acetatul.

Ramele sunt noi, le-am cumparat de 1 luna, dar am fost deja de 7 ori cu ele inapoi si degeaba. Vreau sa incerc sa rezolv problema in alta parte, poate poate...
Dioptria e de +0,25, deci nu cred ca e asa mare de iese lentila stanga afara si dreapta care e de +0,50, nu.
Ramele au un sant unde trebuie sa intre lentila si ma gandesc ca in momentul in care a fost incalzita rama si pusa lentila, nu s-a fixat bine, iar cand a inceput sa se raceasca si sa se stranga plasticul..logic ca iese afara lentila :((

MedaT
19.04.2010, 08:00:31
Ramele sunt noi, le-am cumparat de 1 luna, dar am fost deja de 7 ori cu ele inapoi si degeaba. Vreau sa incerc sa rezolv problema in alta parte, poate poate...
Dioptria e de +0,25, deci nu cred ca e asa mare de iese lentila stanga afara si dreapta care e de +0,50, nu.
Ramele au un sant unde trebuie sa intre lentila si ma gandesc ca in momentul in care a fost incalzita rama si pusa lentila, nu s-a fixat bine, iar cand a inceput sa se raceasca si sa se stranga plasticul..logic ca iese afara lentila :((
In cazul acesta nu stiu ce sa zic, ideal este sa mergi unde ai facut ochelarii, dar daca spui ca nu te-au putut ajuta...Sunt optici care au si atelier unde au magazinul, incearca sa mergi la o optica de genul acesta pt ca mai bine poate sa te ajute un optician.

danemona
19.04.2010, 21:21:52

Daca nu au decat o luna, nu sunt in garantie? Ar trebui sa-ti inlocuiasca rama sau sa faca ceva sa nu te mai care de drumuri.

Nortia
19.04.2010, 23:34:26
Daca nu au decat o luna, nu sunt in garantie? Ar trebui sa-ti inlocuiasca rama sau sa faca ceva sa nu te mai care de drumuri.

Am fost deja de 7 ori la ei, deja nu mai rezist sa intru in magazinul ala :gen_07::gen_07::gen_07:

bogvar
30.10.2010, 14:32:22
Stiti cumva daca dr. Dorin Nicula opereaza numai la Optilens sau mai poate fi gasit si in vreun spital de stat?
Daca imi puteti da informatii despre doctori chirurgi oftalmologi buni in Cj v-as fi recunoscatoare. Ma intereseaza pentru o operatie si am inceput sa caut informatii, insa sunt putine sau nu caut eu bine.

^:)^

diannaa
02.11.2010, 21:43:42
Stiti cumva daca dr. Dorin Nicula opereaza numai la Optilens sau mai poate fi gasit si in vreun spital de stat?
Daca imi puteti da informatii despre doctori chirurgi oftalmologi buni in Cj v-as fi recunoscatoare. Ma intereseaza pentru o operatie si am inceput sa caut informatii, insa sunt putine sau nu caut eu bine.

^:)^
eu stiu ca numai la Optilens, si eu acum ma gandesc sa scap de ochelari si clar la el m am gandit, controale tot la el le am facut de cativa ani buni

bogvar
03.11.2010, 12:38:18
eu stiu ca numai la Optilens, si eu acum ma gandesc sa scap de ochelari si clar la el m am gandit, controale tot la el le am facut de cativa ani buni

Mersi mult! Speram sa opereze si in alta parte.....operatia este pentru o cunostinta si nu-si permite tariful de la privat din pacate.

MedaT
03.11.2010, 13:18:05
faza cu scapatul de ochelari ne e garantata, desi acolo nu o sa iti spuna niciodata asta. stiu foarte multe cazuri in care dupa operatie nu s-a solutionat problema. chiar daca 1 an, 2, 3 e ok dupa poate sa reapara dioptriile sau sau chiar doar sa micsoreze dioptriile fara sa dispara de tot.

MedaT
03.11.2010, 13:19:39
Mersi mult! Speram sa opereze si in alta parte.....operatia este pentru o cunostinta si nu-si permite tariful de la privat din pacate.
depinde de tipul de operatie. daca e pt o problema medicala mai sunt si alti medici buni care lucreaza in clinica.

bogvar
03.11.2010, 13:33:10
depinde de tipul de operatie. daca e pt o problema medicala mai sunt si alti medici buni care lucreaza in clinica.

Cum ar fi???
Nu este o operatie de corectie a dioptriilor. ......nu mai tin minte cum se numeste:">.....stiu cum arata.....pielea aceea rosie din coltul ochiului de langa nas, s-a intins inspre iris....no, asta trebuie corectat prin operatie. Cunostinta mea, nu este din Cj, dar m-a rugat sa ma interesez de un oftalmolog bun la stat.

MedaT
03.11.2010, 13:34:44
Cum ar fi???
Nu este o operatie de corectie a dioptriilor. ......nu mai tin minte cum se numeste:">.....stiu cum arata.....pielea aceea rosie din coltul ochiului de langa nas, s-a intins inspre iris....no, asta trebuie corectat prin operatie. Cunostinta mea, nu este din Cj, dar m-a rugat sa ma interesez de un oftalmolog bun la stat.
dr. Catalin Caraus de la clinica de ofta, dr. Macarie Sorin tot de acolo.

bogvar
03.11.2010, 13:50:32
dr. Catalin Caraus de la clinica de ofta, dr. Macarie Sorin tot de acolo.

Sper sa-mi pot ajuta cunostinta.....multumesc mult, ai fost prompta :)

MedaT
03.11.2010, 13:57:19
Sper sa-mi pot ajuta cunostinta.....multumesc mult, ai fost prompta :)
cu pla. eventual suna la clinica pt programul lor.

diannaa
03.11.2010, 20:49:01
faza cu scapatul de ochelari ne e garantata, desi acolo nu o sa iti spuna niciodata asta. stiu foarte multe cazuri in care dupa operatie nu s-a solutionat problema. chiar daca 1 an, 2, 3 e ok dupa poate sa reapara dioptriile sau sau chiar doar sa micsoreze dioptriile fara sa dispara de tot.
pe cati stiu eu au scapat de ochelari(eu am dioptrii mici-1- si constante de 15 ani)......2 cazuri nu, dar care aveau dioptrii 10-12(deci ffffff mari), acolo s-a corectat doar scazandu-se pana pe la 2(daca mai cresc sa aiba de unde mai lua)

anamariacsiki
30.07.2011, 15:56:03
ce recomandari de oftalmolog din Cluj imi puteti da? pt fetita mea de 9 luni
am observat de la 6 luni ca ochiul stang se duce mai spre mijloc decat dreptul atunci cand se uita foarte aproape la ceva (nu mult, dar sesizabil; nu ii fuge ochiul brusc)
si uneori asa se intampla si acum la 9 luni

din ce am citit, stiu ca ochii bebelusilor se cam regleaza pana la 6 luni in privinta asta
medicul zice sa fiu atenta daca mai apare pana la 1 an si atunci ma trimite la ofta, dar m-as informa pana atunci si de alte cazuri

a mai avut cineva situatia asta?

dydo
30.07.2011, 22:59:21
am observat de la 6 luni ca ochiul stang se duce mai spre mijloc decat dreptul atunci cand se uita foarte aproape la ceva (nu mult, dar sesizabil; nu ii fuge ochiul brusc)

din ce am citit, stiu ca ochii bebelusilor se cam regleaza pana la 6 luni in privinta asta
medicul zice sa fiu atenta daca mai apare pana la 1 an si atunci ma trimite la ofta, dar m-as informa pana atunci si de alte cazuri

Pentru copii mici nu stiu sa iti recomand pe cineva , pentru ca inca n-am fost in situatia asta, dar pot sa iti spun din experienta noastra (si eu si sotul purtam ochelari).

Eu am mers de multe ori, inca de cand eram mica la dr Horge (de care am fost foarte multumita) dar de ceva timp s-a pensionat. Apoi am trecut la optilens si acolo am fost la dr Tomi Teodor, care e destul de ok. Si tot din experienta pot sa iti spun ca daca e ceva pe chirurgie la ochi e foarte bun (desi la fetita ta sunt sigura ca nu e cazul de vreo interventie la ochi).

Sper sa-ti fie de folos.

anamariacsiki
31.07.2011, 00:17:41
Pentru copii mici nu stiu sa iti recomand pe cineva , pentru ca inca n-am fost in situatia asta, dar pot sa iti spun din experienta noastra (si eu si sotul purtam ochelari).

Eu am mers de multe ori, inca de cand eram mica la dr Horge (de care am fost foarte multumita) dar de ceva timp s-a pensionat. Apoi am trecut la optilens si acolo am fost la dr Tomi Teodor, care e destul de ok. Si tot din experienta pot sa iti spun ca daca e ceva pe chirurgie la ochi e foarte bun (desi la fetita ta sunt sigura ca nu e cazul de vreo interventie la ochi).

Sper sa-ti fie de folos.

multumesc mult

MedaT
31.07.2011, 11:57:47

Pe copii ar fi recomandata dna dr Vladutiu (dansa lucreaza doar cu copii din cate stiu). Sau poti incerca la opticon la dna dr Ilinca Morariu.
Dr Tomi Teodor este bun pe partea de chirurgie dar nu are asa rabdare mare pt consulturile de rutina (asta e valabil la toti care sunt specializati pe chirurigie oftalminca, nu prea au ei chef de prescris ochelari).

anamariacsiki
31.07.2011, 12:05:09
Pe copii ar fi recomandata dna dr Vladutiu (dansa lucreaza doar cu copii din cate stiu). Sau poti incerca la opticon la dna dr Ilinca Morariu.
Dr Tomi Teodor este bun pe partea de chirurgie dar nu are asa rabdare mare pt consulturile de rutina (asta e valabil la toti care sunt specializati pe chirurigie oftalminca, nu prea au ei chef de prescris ochelari).

mersi fain
foarte utile informatii
eu n-am umblat deloc pe la oftalmolog; n-a fost nevoie

MedaT
31.07.2011, 12:10:01
mersi fain
foarte utile informatii
eu n-am umblat deloc pe la oftalmolog; n-a fost nevoie
Eu sunt "ochelarista" de cativa ani buni si am si lucrat in domeniu vreo 2;-). Daca vrei detalii trimite-mi un PM.

anamariacsiki
31.07.2011, 12:37:39
Eu sunt "ochelarista" de cativa ani buni si am si lucrat in domeniu vreo 2;-). Daca vrei detalii trimite-mi un PM.

as merge la dr Vladutiu, daca tot are experienta cu copiii
am cautat pe net si vad ca se fac programari cu 2 luni inainte (la stat banuiesc)
tu ce imi recomanzi, sa merg la particular sau la stat, avand in vedere ca e un consult simplu?
am gasit adresa cabinetului particular, dar fara nr tel

MedaT
31.07.2011, 12:44:03
am cautat pe net si vad ca se fac programari cu 2 luni inainte (la stat banuiesc)
tu ce imi recomanzi, sa merg la particular sau la stat, avand in vedere ca e un consult simplu?
La particular e mai simplu, in principiu nu trebuie sa stai asa mult la coada, in clinica cred ca stii prea bine cum e sistemul.

danemona
31.07.2011, 16:29:04

Poate te ajuta asta (http://urbo.ro/centre-medicale/cabinet-medical-oftalmologie-generala-71675). Cred ca trebuie sunat numai in timpul orelor de program. Si eu am fost la dansa cand M avea 6 luni si ei nu i s-a parut nimic anormal, desi eu tot vedeam cu ii fuge ba un ochi, ba altul. Dioptriile se masoara atunci cand coopereaza copilul, mai exact cand iti poate spune anumite desene ce i se arata.

anamariacsiki
01.08.2011, 14:56:44
Poate te ajuta asta (http://urbo.ro/centre-medicale/cabinet-medical-oftalmologie-generala-71675). Cred ca trebuie sunat numai in timpul orelor de program. Si eu am fost la dansa cand M avea 6 luni si ei nu i s-a parut nimic anormal, desi eu tot vedeam cu ii fuge ba un ochi, ba altul. Dioptriile se masoara atunci cand coopereaza copilul, mai exact cand iti poate spune anumite desene ce i se arata.

danke schon :)

danemona
01.08.2011, 16:49:54
danke schon :)

Cu placere. Scuze , dar nu stiu sa-ti raspund in aceeasi limba.

anamariacsiki
02.08.2011, 14:25:46
Cu placere. Scuze , dar nu stiu sa-ti raspund in aceeasi limba.

bitte gern :-p

Lalukina
21.04.2013, 10:38:45
Dupa 2 ani readuc in discutie acest topic...:)
Ma pregatesc si eu de un consult pt ca nu am mai facut de mult timp. In afara unor puncte pe pleoapa interioara care apar la oboseala (stau mult in fata calculatorului) si care ma jeneaza, nu am observat probleme de vedere.
Cu toate acestea sunt sigura ca in urma consultului, ma voi procopsi cu dioptrii in plus fata de 0.5 si 0.75 cat am avut ultima data.
Puteti face o recomandare pt un medic bun, pe baza experientei recente?
Multumesc

Dannny24
22.04.2013, 12:11:09
Dupa 2 ani readuc in discutie acest topic...:)
Ma pregatesc si eu de un consult pt ca nu am mai facut de mult timp. In afara unor puncte pe pleoapa interioara care apar la oboseala (stau mult in fata calculatorului) si care ma jeneaza, nu am observat probleme de vedere.
Cu toate acestea sunt sigura ca in urma consultului, ma voi procopsi cu dioptrii in plus fata de 0.5 si 0.75 cat am avut ultima data.
Puteti face o recomandare pt un medic bun, pe baza experientei recente?
Multumesc

Eu chiar acu 2 saptamani mi-am facut ochelari noi la cabinetul Optipar de pe str. Napoca si sunt foarte multumita. De 6 ani aveam -0.5 la ambii ochi, dar cum de 2 ani lucrez si stau 10-12 ore pe zi cu doua monitoare in fata, deja nu mai era ok cand conduceam sau seara, asa ca am fost la consult si mi-am facut de -1.0. Tot la ei vreau sa imi fac si lentile de contact pentru nunta (nu ar fi frumos sa ma chiorasc la invitati, si nici nu vreau sa port ochelari in ziua nuntii).