PDA

Versiunea completa : Biserica Adormirea Maicii Domnului - Piata Sfatului

Lioara
16.04.2008, 15:34:18
am cautat prin forum si nu am gasit, poate mi-a scapat...
a facut cineva cununia religioasa la biserica din piata sfatului? cum a fost, cum au fost preotii, ai avut cor sau numai dascalul, ai ornat biserica sau au pregatit ei ceva special?
pupici

Lioara
30.04.2008, 13:16:08
chiar nu ma poate ajuta nimeni? nu cred ca nu stiti macar pe cineva care a avut nunta acolo sa-mi puteti da si mie niste informatii...
va rog:-s

blancaady
28.05.2008, 19:48:52
chiar nu ma poate ajuta nimeni? nu cred ca nu stiti macar pe cineva care a avut nunta acolo sa-mi puteti da si mie niste informatii...
va rog:-s
eu stiu
am fost acum 2 ani la o nunta acolo
e super bine, preotul e un dragut, deci nu-ti fa probleme vei avea o nunta reusita.,.......pupici
eu acolo vreau s afac logodna................va fi super bine acolo cand te mariti, crede-ma pe cuvant
;))
a si de ornat cred ca adca vrei sa-ti ornezi tu e in ordine, in rest ce sa orneze ei? e masa pusa frumos, preotii sunt ok, de fapt preotul si nu mai stiu sigur.......dar parca e si cor:[email protected]

Lioara
29.09.2008, 14:24:27
merci mult pt raspuns.
parca mi-a citit D-zeu gandurile.... ca luna asta o sa ma duc la o nunta acolo... :)
anul trecut am fost la o nunta in buc si la biserica respectiva a fost o ornare inspirata din filmele americane: pe stanga si pe dreapta erau pe suporturi de metal niste boluri cu apa, petale de flori si lumanari pastile, iar intre ele era prins un material frumos, alb...... va imaginati voi.....; si toate astea din partea bisericii, caci a fost o surpriza chiar si pt miri

Lioara
29.09.2008, 15:30:43
o sa incerc sa revin cu poze la ce am descris mai sus, deocamdata nu prea vrea netul sa ma ajute....

Lioara
14.01.2009, 14:50:50
o sa incerc sa revin cu poze la ce am descris mai sus, deocamdata nu prea vrea netul sa ma ajute....
iaginile pe care le am sunt mult prea mari fata de limitarile saitului si trebiuesc micsorate....
o sa mai incerc dupa ce le prelucrez

lau1983
20.01.2009, 09:36:25
Eu am facut nunta la biserica Adormirea Maicii Domnului pe 6 sept 2008.Preotii sunt ok.Daca vrei au cor si cotracost iti ofera acest serviciu. Eu nu am vrut.Singurul lucru care m-a deranjat a fost ca nu m-a lasat sa ornez nimic in biserica.

Lioara
20.01.2009, 10:05:42
Eu am facut nunta la biserica Adormirea Maicii Domnului pe 6 sept 2008.Preotii sunt ok.Daca vrei au cor si cotracost iti ofera acest serviciu. Eu nu am vrut.Singurul lucru care m-a deranjat a fost ca nu m-a lasat sa ornez nimic in biserica.

de cor stiu ca au, nu stiam in ce masura pot beneficia de el, ai cumva idee cam cat ar costa, macar aproximativ? si chiar nu vor sa ornam biserica? :(( asa as fi vrut sa fac ce vrumos, nu simplu...

lau1983
20.01.2009, 10:16:40
de cor stiu ca au, nu stiam in ce masura pot beneficia de el, ai cumva idee cam cat ar costa, macar aproximativ? si chiar nu vor sa ornam biserica? :(( asa as fi vrut sa fac ce vrumos, nu simplu...
Poti intreba si mai depinde si la ce preot te cununi. Corul anul trecut stiu ca era intre 100-150 ron,

Lioara
20.01.2009, 10:25:47
si mai am o intrebare: cu ce preot ai vb? ca stiu ca sunt cate unul pe sapt, au fost toti la cununia ta?

lau1983
20.01.2009, 10:28:22
si mai am o intrebare: cu ce preot ai vb? ca stiu ca sunt cate unul pe sapt, au fost toti la cununia ta?
Eu l-am vrut pe preotul Muntean, e foarte de treaba dar el nu a fost de acord cu ornatul. Daca vrei mai multi precizezi si daca e vin mai multi.Am fost la o nunta acolo si au avut 2 preoti .

lau1983
20.01.2009, 10:29:22
Cand ai nunta ?
Ar cam trebui sa mergi sa te programezi.

Lioara
20.01.2009, 10:32:57
cam asta a avut fratele meu in buc, din partea bisericii si vreau si eu#-o
am decupat poza ca nu stiu sigur dc vor ei sa apara pe sait, asa e cel mai bine si oricum, se vede.... nu-i asa ca e frumos?

Lioara
20.01.2009, 10:50:04
Cand ai nunta ?
Ar cam trebui sa mergi sa te programezi.
nunta o sa fie la anul, in primavara, dar luna viitoare o sa ne logodim la biserica, tot la pr Munteanu, el e preotul meu, ca sa zic asa... si sa inteleg ca dc ii vrei pe toti 3 tre sa zici cand te programezi? .... chiar vroiam ornament :(( poate ca zic ei ca nu au timp sa "curete" inaintea celeilalte nunti... si corul de acolo chiar e cor adevarat, nu adunatura de voci proaste, pretul cred ca e ok, nu?

lau1983
21.01.2009, 08:10:06
nunta o sa fie la anul, in primavara, dar luna viitoare o sa ne logodim la biserica, tot la pr Munteanu, el e preotul meu, ca sa zic asa... si sa inteleg ca dc ii vrei pe toti 3 tre sa zici cand te programezi? .... chiar vroiam ornament :(( poate ca zic ei ca nu au timp sa "curete" inaintea celeilalte nunti... si corul de acolo chiar e cor adevarat, nu adunatura de voci proaste, pretul cred ca e ok, nu?
Da asa e tre sa te programezi si sa precizezi ca-i vrei pe cei 3 preoti . Mai incerca cu ornatul,incearca totusi poate iti da voie. Mie mi-a placut mult de preotul Munteanu e chiar de treaba. In ceea ce priveste corul nu stiu ce sa-ti zic ptr ca nu am auzit cum canta.

Lioara
03.03.2009, 18:48:01
Da asa e tre sa te programezi si sa precizezi ca-i vrei pe cei 3 preoti . Mai incerca cu ornatul,incearca totusi poate iti da voie. Mie mi-a placut mult de preotul Munteanu e chiar de treaba. In ceea ce priveste corul nu stiu ce sa-ti zic ptr ca nu am auzit cum canta.

iti multumesc tare mult pt informatii...
dupa cum am zis, am avut logodna acolo, pe 14 feb, a iesit fff fain, pr. Muntean a venit special pt noi la biserica in ziua aia, chiar dc nu era sapt lui si nu mai avea allta ceremonie la care sa fie chemat... a insemnat ff mult pt noi asta.

babyriciu
17.06.2009, 11:33:02
Servus!

Si eu am nunta tot la Adormirea Maicii Domnului din Piata Sfatului.
Chiar ieri am fost la biserica si am stabilit ora pentru cununie.Am vorbit cu un preot mai in varsta, dar a fost super de treaba.Nu stiu exact dar cred ca il cheama Coman.Taxa e 100. fara cor.

Acum nu stiu exact daca va fi doar el sau vor mai fi si alti preoti.
Si ne-a mai zis sa mergem in saptamana nuntii ,joi cu verghetele( banuiesc ca pentru logodna).

alinas1982
28.06.2009, 18:32:18
Buna fetelor si eu am cununia tot aici. Ne-am programat recent. Nu stim cum il cheama pe preot, este unul tanar si destul de glumet. Ma gandeam daca as putea pune scaunele pentru cei care vin la cununie, asa cum sunt in bisericile catolice. Oare va fi de acord? Ati mai auzit pe altcineva sa faca asa?
A mai avut cineva corul la nunta? Cam care e tariful?

Lioara
29.06.2009, 19:46:19
pentru babyriciu: ai programat si ora? dc da, cum o sa faci cu ora cununiei civile, sau este deja facuta, asta este marea mea problema.... sa potrivesc orele, ca la biserica pot stabili cu 2-3 luni inainte, la primarie numai cu 10 zile (le voi face pe ambele in aceeasi zi),
pt alinas: cred ca o sa te lase sa asezi scaunele, eu le-am vazut puse asa la un concert de colinde acolo, o idee insa, la o nunta la care am fost in Buc preotii au insistat ca toti invitatii sa stea in fata, in stanga si dreapta, cam pe unde stau dascalii, ca sa poata vedea fata mirilor, nu spatele, si ma gandeam sa fac si eu asa, dar tre' sa ii cheme preotii sau cineva ca nici-un invitat nu se va duce singur sa ste acolo
astept noutati
pupici

babyriciu
18.08.2009, 13:03:24
pentru babyriciu: ai programat si ora? dc da, cum o sa faci cu ora cununiei civile, sau este deja facuta, asta este marea mea problema.... sa potrivesc orele, ca la biserica pot stabili cu 2-3 luni inainte, la primarie numai cu 10 zile (le voi face pe ambele in aceeasi zi),
pt alinas: cred ca o sa te lase sa asezi scaunele, eu le-am vazut puse asa la un concert de colinde acolo, o idee insa, la o nunta la care am fost in Buc preotii au insistat ca toti invitatii sa stea in fata, in stanga si dreapta, cam pe unde stau dascalii, ca sa poata vedea fata mirilor, nu spatele, si ma gandeam sa fac si eu asa, dar tre' sa ii cheme preotii sau cineva ca nici-un invitat nu se va duce singur sa ste acolo
astept noutati
pupici

Scuze ca iti raspund asa de tarziu.Mi-am programat ora la biserica, Eu o sa am nunta de noapte asa ca mi-am programat la biserica la ora 17.Iar pentru cununia civila o sa mi-o programez in jur de 1-2 ca pe urma vreau sa fac pozele pt album si sa am timp intre civila si religioasa.

Lioara
20.08.2009, 14:27:07
Scuze ca iti raspund asa de tarziu.Mi-am programat ora la biserica, Eu o sa am nunta de noapte asa ca mi-am programat la biserica la ora 17.Iar pentru cununia civila o sa mi-o programez in jur de 1-2 ca pe urma vreau sa fac pozele pt album si sa am timp intre civila si religioasa.

sa vezi ce am patiet eu: cand am trecut pe la biserica l-am intrebat pe preot cam cu cat inainte sa vorbim sa rezervam biserica pt nunta, mi-a zis ca si cu juma' de an inainte, ulterior am fost cu logodnicul meu sa vb (la sfarsitul lui aug) si mi-a zis ca e prea devreme, ca nici nu are caiet pe anul viitor....
sa ma duc in ian... :gen_07:

babyriciu
20.08.2009, 17:19:33
sa vezi ce am patiet eu: cand am trecut pe la biserica l-am intrebat pe preot cam cu cat inainte sa vorbim sa rezervam biserica pt nunta, mi-a zis ca si cu juma' de an inainte, ulterior am fost cu logodnicul meu sa vb (la sfarsitul lui aug) si mi-a zis ca e prea devreme, ca nici nu are caiet pe anul viitor....
sa ma duc in ian... :gen_07:

Cu cine ai vb? cu cel tanar sau cel mai batran? Ca eu am vb cu cel batran si a fost super de treaba.
Te pup!

anca_82
13.09.2009, 12:37:29
am cautat prin forum si nu am gasit, poate mi-a scapat...
a facut cineva cununia religioasa la biserica din piata sfatului? cum a fost, cum au fost preotii, ai avut cor sau numai dascalul, ai ornat biserica sau au pregatit ei ceva special?
pupici
Eu am avut nunta pe 31 mai 2009 in Pitata sfatului ,si te sfatuiesc sa ai grija cine este cantorul, eu nu am vrut cor dar am regretat ,in timpul cununiei imi venea sa plang de cum a putut canta(ingrozitor),Preotul a fost foarte dragut ,dar din pacate a reusit sa strice cantorul tot.Eu am avut un invitat care este solist al Operei din Bucuresti si care a facut si facultatae de teologie si a vrut sa ne cante el in Biserica ,dar cantorul l-a lasat doar un singur cantec,dupa care i-a smuls caretea din mana si i-a intors spatele.Acest cantor este mai in varsta si cu ochelari,ocoliti-l neaparat!Sa ai o nunta frumoasa!

Pookynella
24.09.2009, 20:26:17
Si mie mi-ar place sa fac cununia tot la Adormirea Maicii Domnului. Mi se pare cea mai frumoasa biserica ortodoxa din oras.
Am totusi o mare dilema, acolo nu se poate parca. Si cand zic asta ma gandesc la bunicii mei care nu vor putea veni pe jos pana acolo, ca sa nu mai vorbim de cazul fericit in care ploua si drumul de la primarie pana in Piata Sfatului ar putea strica frumosul eveniment.
Are cineva idei?

maty15
26.10.2009, 11:30:35
Oare se poate face logodna si fara nasi? Am inteles de la niste prieteni ca ei au fost la logodna fara nasi. Ai nostri sunt din bucuresti si vin mai greu... si noi vrem sa facem logodna mai devreme. am tot zis ca merg sa vorbesc cu preotul, dar nu prea am avut timp.

babyriciu
26.10.2009, 12:23:56
Oare se poate face logodna si fara nasi? Am inteles de la niste prieteni ca ei au fost la logodna fara nasi. Ai nostri sunt din bucuresti si vin mai greu... si noi vrem sa facem logodna mai devreme. am tot zis ca merg sa vorbesc cu preotul, dar nu prea am avut timp.

Da se poate face fara nasi logodna.

Eu am avut nunta la Adormirea Maicii Domnului din Piata Sfatului si am fost singuri la logodna.De fapt asa ne-a zis si preotul , sa venim doar noi 2 si a tinut 20 minute.A trebuit sa mergem cu verighetele la noi ca ni le-a pus pe deget.

Lioara
27.10.2009, 17:02:12
Cu cine ai vb? cu cel tanar sau cel mai batran? Ca eu am vb cu cel batran si a fost super de treaba.
Te pup!
eu am vb cu pr Muntenu, cel cu ochelari, dansul este preotul nostru, e un om extraordinar si un preot f fain, numa ca atunci cand am fost avea prea multe glume in program.... nu pot sa stau pana in ian fara sa nu rezerv biserica-resp ora :((

Lioara
27.10.2009, 17:05:21
Eu am avut nunta pe 31 mai 2009 in Pitata sfatului ,si te sfatuiesc sa ai grija cine este cantorul, eu nu am vrut cor dar am regretat ,in timpul cununiei imi venea sa plang de cum a putut canta(ingrozitor),Preotul a fost foarte dragut ,dar din pacate a reusit sa strice cantorul tot.Eu am avut un invitat care este solist al Operei din Bucuresti si care a facut si facultatae de teologie si a vrut sa ne cante el in Biserica ,dar cantorul l-a lasat doar un singur cantec,dupa care i-a smuls caretea din mana si i-a intors spatele.Acest cantor este mai in varsta si cu ochelari,ocoliti-l neaparat!Sa ai o nunta frumoasa!
putem alege si dascalul? stiu de mai de mult ca cel tanar canta mai frumos, nu ii stiu numele.... la logodna am avut dascalul in varsta si iti dau dreptate...;
cand ai vb tu, te-a intrebat dc vrei cor, cati preoti vrei si chestii d-astea?...

Lioara
27.10.2009, 17:09:12
Si mie mi-ar place sa fac cununia tot la Adormirea Maicii Domnului. Mi se pare cea mai frumoasa biserica ortodoxa din oras.
Am totusi o mare dilema, acolo nu se poate parca. Si cand zic asta ma gandesc la bunicii mei care nu vor putea veni pe jos pana acolo, ca sa nu mai vorbim de cazul fericit in care ploua si drumul de la primarie pana in Piata Sfatului ar putea strica frumosul eveniment.
Are cineva idei?
este o parcare cat de cat aproape vis-a-vis de maternitate, langa Facultatea de Silvicultura, e cu taxa; mai e varianta cu opritul masinii pe avarii pe Muresenilor, pana coboara bunicii si soferul se duce sa parcheze unde vrea, mai e si parcarea de langa biblioteca judeteana, dupa ziduri, dar e un pic mai departe

Lioara
27.10.2009, 17:11:37
se poate, eu am avut nasii (am facut logodna un pic mai festiva), dar atunci nasii mei nu erau cununati nici ei, deci...
cel mai bine vb cu preotul la care vreii sa mergi

babyriciu
09.11.2009, 18:24:52
Buna miresici!

Am si eu o intrebare pt cele care au fost miresici.
Trebuia sa mergem cu nasii la biserica imediat dupa nunta intr-o duminica cu lumanarile?

Ca eu nu m-am dus inca.Am inteles ca ne face o slujba ,ceva de genul.Dar mie nu mi-a spus nimic preotul despre asta.

Lioara
18.12.2009, 15:50:42
o informatie noua: taxa pt cor este 200 lei

marikka
20.12.2009, 18:11:32
daca vrei sa faci cununia la alta biserica nu la cea de care apartii trebuie sa platesti la ambele biserici taxa?

Lioara
13.01.2010, 22:30:14
daca vrei sa faci cununia la alta biserica nu la cea de care apartii trebuie sa platesti la ambele biserici taxa?

n-as prea crede, e cam exagerata treaba asta, dar nu se stie nici-o data....

blankadina
13.01.2010, 22:39:06
n-as prea crede, e cam exagerata treaba asta, dar nu se stie nici-o data....
noi de exemplu am facut botezul la o manastire si staretul de acolo ne-a cerut adeverinta de la biserica de care apartinem precum ca cei de la biserica sunt de acord si nu au vrut sa ne dea doar daca plateam taxa ca si cum am fi facut botezul acolo

Lioara
13.01.2010, 23:00:23
noi de exemplu am facut botezul la o manastire si staretul de acolo ne-a cerut adeverinta de la biserica de care apartinem precum ca cei de la biserica sunt de acord si nu au vrut sa ne dea doar daca plateam taxa ca si cum am fi facut botezul acolo

:)) mda...

Pookynella
27.01.2010, 18:22:23
Ce aiurea mi se pare cu taxa...
La Sf Nicolae nici macar nu m-a intrebat de ce biserica apartin. Si nu am auzit ceva similar nici de la prietenele care s-au casatorit la alte biserici.
Eu cred ca depinde doar de preot.

Lioara
09.07.2010, 12:53:35
revin cu parere dupa nunta:
ne-a cununat preotul Florin, adica cel brunetel, corul a facut toti banii, a cantat dumnezeieste, nu exagerez.... cad am intrat, toat lumea a ramas uimita...., preotul la fel, f fain

mxm
04.06.2011, 06:50:52

Informatii proaspete:)
Taxa cununie: 100 Ron + 50 Ron pt dascal + "cat ii lasa inima pe nasi"
Taxa cor: 300 Ron. Am fost intr-o duminica la slujba pentru a ne face o parere. Ni s-a ridicat parul (in sens pozitiv:)) cand au inceput sa cante, deci "au trecut testul" si luam si corul.
Buna informatia cu dascalul in varsta, sa incercam sa-l eliminam:))
Noi vom avea doi preoti: pe "cel glumet"si "pe cel in varsta". Asa s-a nimerit...vorbisem cu cu cel tanar si de fapt era tura celuilalt si atunci i-am luat pe amandoi.
Nu te intreaba nimeni de ce biserica apartii.
Intr-adevar, joi inaintea nuntii ne-a chemat sa ne faca logodna + sa platim taxele si aducem actele de identitate (n-a specificat ce acte, dar presupun ca buletinele). Noi (adica eu) vrem logodna in slujba de cununie, fiindca este parte din aceasta slujba. In mod normal, verighetele sunt puse pe deget de catre nasi, la logodna. Aici ne-a spus ca nu trebuie sa venim decat noi si verighetele. Nu a fost o problema ca am vrut asa, au acceptat.
La biserica trebuie sa ducem 1 l de vin si piscoturi.

Sper sa va fie de ajutor!

simuka
25.04.2012, 18:56:02
Buna fetelor,

Noi vrem sa facem anul asta cununia civila si logodna...iar la anul cununia religioasa. Am fost la biserica si am vorbit cu dl parinte Florin, care a acceptat si aceasta varianta, cu toate ca la inceput incerca sa ne convinga sa nu separam logodna de cununie.

Aveti idee daca taxa pt logodna e la fel ca cea pt cununie? Si cum se procedeaza? Se plateste inainte sa inceapa sau cu cateva zile inainte?

Noua pt logodna ne-a spus ca trebuie musai sa avem nasi cununati.

Multumesc!

simuka
25.04.2012, 18:58:00
Ahh, si inca ceva :D Pentru cununia religioasa...daca va fi la anul, o putem programa oare de acum? Sau doar in ianuarie anul viitor?

simuka
30.07.2012, 08:31:13
Revin tot eu cu detalii...Am avut pe 30 iunie cununia civila si logodna, la Adormirea Maicii Domnului.

A fost minunat :) Nu a durat foarte mult, fiind doar logodna, insa ne-a placut mult locul, biserica, preotul...la anul vom avea tot acolo cununia religioasa, vrem sa mergem zilele astea sa o programam, speram sa se poate deja.

mihaela_toma
09.08.2012, 15:56:05
Revin tot eu cu detalii...Am avut pe 30 iunie cununia civila si logodna, la Adormirea Maicii Domnului.

A fost minunat :) Nu a durat foarte mult, fiind doar logodna, insa ne-a placut mult locul, biserica, preotul...la anul vom avea tot acolo cununia religioasa, vrem sa mergem zilele astea sa o programam, speram sa se poate deja.

Se pare ca sunt numai pareri bune despre aceasta biserica, preot, cor... o sa merg si eu sa aflu mai multe detalii.

Multumesc :) !

imhotepa
10.09.2012, 13:09:34
Buna tuturor,Eu am avut cununia religioasa pe 25 august si vreau sa va spun ca am fost foarte multumita de atmosfera,seriozitate si oamenii ce slujesc biserica.Practic au un sistem foarte bun cu oficierea logodnei cu cel putin 3 zile inainte, pentru ca se evita crearea busculadelor in ziua cununiei propriu zise.Plus ca e ceva mai deosebit,ai 2 motive de sarbatoare :) Preotii sunt tare cumsecade, eu am avut de-a face cu toti 3, au vorbe bune, nu te taxeaza mai mult decat e cazul(spre deosebire de astia din bucuresti) 150 roni m-a costat si logodna si cununia, ne-au cerut o sticla cu vin si o punga de piscoturi.Este un loc care isi implineste menirea, te apropie de divinitate din toate punctele de vedere!

EmiTra
26.09.2012, 08:18:36
Ahh, si inca ceva :D Pentru cununia religioasa...daca va fi la anul, o putem programa oare de acum? Sau doar in ianuarie anul viitor?

Buna!

Noi am fost saptamana trecuta pentru a rezerva data de 1 iunie 2013, insa ni s-a spus ca nu e inca agenda facuta pe anul viitor si sa revenim in ianuarie...

Mai asteptam putin:)

cr1nu7za
12.01.2013, 22:04:47
Buna miresici :*.Tocmai am fost ieri la biserica si m-am programat a biserica pentru data de 24 august 2013.Ar trebui sa va grabiti pentru ca se inghesuie lume pentru biserica aceasta.Bafta :*

Aimee23
06.09.2013, 10:27:31
A trecut si nunta noastra si am dori sa va spunem ca experienta noastra cu aceasta biserica a fost foarte buna.
Pretul pentru 2013 era de 150 ron taxa la biserica platita de miri in joia dinaintea nuntii(la logodna), si am platit corul 300 ron(a fost optiunea noastra). SE mai plateste ceva din partea nasilor in ziua nuntii(dar nu stiu sa va spun exact despre cat e vorba).
Corul a cantat superb, si i-l recomand tuturor. Am auzit inca vreo 2 coruri pana la nunta noastra, dar niciunul ca acesta.
Preotul care ne-a oficiat ceremonia religioasa a fost preotul Cristian Muntean, care ne-a placut mult. E un preot foarte amuzant, care strecoara cate o glumita cu fiecare ocazie pe care o are, care pe noi ne-a relaxat si ne-am simtit foarte bine in ziua nuntii.
Ceremonia nu a durat foarte mult in ziua nuntii(cred ca vreo 30 min), avand in vedere ca logodna a fost joi - care a durat vreo 15 min cred... (purtam verighetele de joi). Ceremonia de logodna mi s-a parut deosebita, si a fost oficiata de protopopul Danut Benga.