PDA

Versiunea completa : Obiceiuri traditionale

loona_miau
18.04.2008, 22:04:45
care sunt obiceiurile traditionale la o nunta in focsani?

loona_miau
18.04.2008, 22:29:49
stie cineva care sunt obiceiurile traditionale in focsani?

guess_whatever
22.04.2008, 13:14:07
care sunt obiceiurile traditionale la o nunta in focsani?
pai tu intrebi sibienii de obiceiurile din Focsani? ... n-ai gasit un topic pe un oras sau judet mai "aproape" de Focsani?
no offence, dar cred ca sunt sanse destul de mici sa gasesti p-aici pe cineva care sa cunosca obiceiurile si traditiile focsanenilor ...
good luck anyway ...

Habib
05.05.2008, 16:16:02
eu am facut cununia civila in Focsani dar nu sunt traditii in mod deosebit, adica sunt cele care le stie toata lumea..............brad la poarta, ruptul turtei miresei in cap de catre nasa, etc.

picolla
05.05.2008, 17:42:46
eu am facut cununia civila in Focsani dar nu sunt traditii in mod deosebit, adica sunt cele care le stie toata lumea..............brad la poarta, ruptul turtei miresei in cap de catre nasa, etc.

traditia cu bradul e si in focsani????????
al meu nu mi-a spus nimic de acest obicei, dar oricum nu-l voi tine. in afara de cel cu ,colcul care se tine si l noi si o s-l facem , in rest nimic.

josefine
05.05.2008, 17:56:47
eu nu am vazut brad prin focsani.nici nu cred sa fie obiceiul asta in oras. in rest, fiecare respecta ce traditii i se potrivesc.

Habib
06.05.2008, 09:10:35
eu nu am vazut brad prin focsani.nici nu cred sa fie obiceiul asta in oras. in rest, fiecare respecta ce traditii i se potrivesc.

eu sunt din focsani, din oras si se pune o craca de brad in poarta/usa si atat......................nu se merge prin oras/sat cu bradul in brate cum se face in alte locuri si nici nu se impodobeste....................

iulicik
10.05.2008, 10:43:06
traditia cu bradul e si in focsani????????
al meu nu mi-a spus nimic de acest obicei, dar oricum nu-l voi tine. in afara de cel cu ,colcul care se tine si l noi si o s-l facem , in rest nimic.

chestia cu bradul e doar in comune vrancene,de exemplu la Soveja(la bunicii mei)

florence
10.06.2008, 23:17:27
Fetelor, in Focsani este obiceiul gentutei(care treb sa aiba parfum ,machiaj etc)pe care o cumpara nasa finei si care se da in dimineata dupa nunta cand se da voalul jos?

mariaioana77
04.02.2009, 14:07:47
Buna dragi viitoare si ex miresici! ce parere aveti despre trasitiile astea..........Care sunt ale noastre, care sunt de alte tinuturi. Sunteti de acord cu ele si spunetimi va rog care sunt traditiile la noi in vrancea noastra iubita. Astept raspunsurile voastre cu nerabdare!!!!!!!!1

mulderasa
24.02.2009, 23:14:44
Buna , Maria !
Sincera sa fiu , nici eu si nici iubitul meu nu tinem sa respectam traditiile ... si parintii sunt de acord cu noi .
Personal cred ca e un stres in plus sa tii cont de niste lucruri pe care nu le cunosti si in care te bagi numai de gura "babelor" care dau indicatii care mai de care mai "avizate" .Si apoi stii vorba : "Cate bordeie , atatea obiceie "...Nici odata nu vom putea fi pe placul tuturor .
Asa ca mai bine sa ne simtim bine si sa nu mai adaugam inca un factor de incordare , ca si asa vor fi destui....
Mult succes !

mariaioana77
26.02.2009, 11:56:33
eu nu inteleg de unde cu traditia asta cu florile in piept. p mine tare ma enerveaza. am fost la multe nunti si nu mai am macar o floare. ele sunt luate pentru a fi aruncate............

Lusa23
26.02.2009, 19:42:39
Buna fetelor,

Eu sunt complet de acord cu Mulderasa in privinta obiceiurilor....Cred ca as innebuni daca as mai sta in ziua aia si la ce anume TREBUIE sau SE FACE, nici nu se mai stie ce simbolizeaza multe din aceste obiceiuri si atunci chiar nu inteleg care mai e rostul sau valoarea lor... Cat mai simplu ca e mai frumos, asta e si parerea mea! Oricum avem atatea alte detalii cu care sa ne tinem mintea ocupata, atat inainte de nunta, cat si - mai ales - in ziua cea mare.

Cat despre cocarde pentru invitati, eu acum ceva timp ii intrebam pe ai mei daca s-a renuntat cumva la obiceiul asta, ca si mie mi se pare complet inutil si fara semnificatie, oricum le dai marturii invitatilor, insa fara nici o speranta, ca ei spuneau ca se practica in continuare chestia asta. Numai bine, am aflat de curand ca o prietena de-a mea a avut in vara nunta si nu a avut cocarde, tocmai in ideea de a simplifica lucrurile cat mai mult. Asa ca, eu zic ca se poate si fara, eu ma gandesc serios daca sa iau sau nu...

kinderash
04.03.2009, 13:40:55
Buna miresicilor,

Nici eu nu sunt de acord cu atatea obiceiuri practic inutile.
Viitorul miresic este din Focsani, eu sunt din alt oras, unde multe dintre acestea nu se fac...totul tine de zona in care faci nunta
Eu una nu vreau obiceiuri, dar insista viitoarea soacra...mai vedem ce se va intampla ..

O zi buna!
Irina

falcute
05.04.2009, 15:21:49
Buna Miresici,

Sincera sa fiu, dupa parerea mea traditiile dau farmec unei nunti si fac evenimentul si mai emotionant.Nici eu nu sunt de accord cu toate obiceiurile , de aceea cred ca mirii ar trebui sa fie cei care hotarasc ce se face si ce nu la nunta lor.Dar fara obiceiuri.....nashii sa se vada la biserica cu mirii...sau mai stiu eu ce...e cam fad, dupa opinia mea.:D
Pot spune ca noi am avut o nunta traditionala vranceana, in cea mai mare parte a ei.Am avut barbieritul mirelui, luat de acasa pe nashi, invoalatul miresei, flori de piept, nuneasca, turta, stergare pentru nashi(a fost dorinta lor expresa), gaina, dezvoalat si ciorba de potroace de a doua zi.:-p
Unele dintre obiceiuri ne-au placut si am vrut sa le tinem oricum, altele le am tinut pentru ca a fost dorinta nahsilor(stergarele) sau pur si simplu au fost surprize din partea restaurantului( gaina).
Anul trecut am fost si noi la randul nostru nashi.Si desi nunta a avut loc in judetul Ialomita, finutilor nostrii le-au placut dvd urile de la noi de la nunta, si au ales sa tina si ei ce obiceiuri au agreat ei mai mult.Au renuntat la unele obiceiuri specifice zonei(inchinatul betelei(finuta e din Braila),bradul) si au tinut unele asemanatoare cu cele de la nunta noastra.
Legat de jartea si aruncatul buchetului, sincera sa fiu noi am ales sa sarim peste partea cu jarteaua.Mi s-a parut un pic penibil unde mai pui ca e o practica imprumutata, iar buchetul am ales sa-l daruiesc la sfarsitul nuntii, unei persoane dragi mie, care in ciuda unor probleme personale majore a ales sa-mi fie alaturi in aceea zi atat de speciala pentru mine.;;)
Numai bine si spor la pregatiri!:bye_04:

alina512
14.04.2009, 13:29:21
Buna fetelor,

Eu sunt complet de acord cu Mulderasa in privinta obiceiurilor....Cred ca as innebuni daca as mai sta in ziua aia si la ce anume TREBUIE sau SE FACE, nici nu se mai stie ce simbolizeaza multe din aceste obiceiuri si atunci chiar nu inteleg care mai e rostul sau valoarea lor... Cat mai simplu ca e mai frumos, asta e si parerea mea! Oricum avem atatea alte detalii cu care sa ne tinem mintea ocupata, atat inainte de nunta, cat si - mai ales - in ziua cea mare.

Cat despre cocarde pentru invitati, eu acum ceva timp ii intrebam pe ai mei daca s-a renuntat cumva la obiceiul asta, ca si mie mi se pare complet inutil si fara semnificatie, oricum le dai marturii invitatilor, insa fara nici o speranta, ca ei spuneau ca se practica in continuare chestia asta. Numai bine, am aflat de curand ca o prietena de-a mea a avut in vara nunta si nu a avut cocarde, tocmai in ideea de a simplifica lucrurile cat mai mult. Asa ca, eu zic ca se poate si fara, eu ma gandesc serios daca sa iau sau nu...

Buna! Daca te intereseaza si parerea altora, eu nu iau flori pentru invitati, ci folosesc doar marturii. Practic marturiile inlocuiesc florile. Ai mei au fost de acord, fiindca mie nu mi-au placut niciodata, pe langa faptul ca sunt depasite, trebuie sa chinui pe cineva sa stea dupa fiecare invitat si daca ai o rochie finuta iti strica materialul, raman urme de bold. Asa ca am renuntat la ele si te sfatuiesc si pe tine acelasi lucru.

dmdanila
14.04.2009, 13:40:35
Buna! Daca te intereseaza si parerea altora, eu nu iau flori pentru invitati, ci folosesc doar marturii. Practic marturiile inlocuiesc florile. Ai mei au fost de acord, fiindca mie nu mi-au placut niciodata, pe langa faptul ca sunt depasite, trebuie sa chinui pe cineva sa stea dupa fiecare invitat si daca ai o rochie finuta iti strica materialul, raman urme de bold. Asa ca am renuntat la ele si te sfatuiesc si pe tine acelasi lucru.
Va citesc si eu pt ca viitorul meu sot e din vrancea si mi-a povestit o gramada de obiceiuri de la voi;)) Faza cu florile la toata lumea, mi se pare o chestie inutila, cum ziceai si tu...Am noroc ca nunta o facem la mine, asa ca...sigur va fi fara flori la toata lumea ;))

kinderash
23.04.2009, 16:44:33
Va citesc si eu pt ca viitorul meu sot e din vrancea si mi-a povestit o gramada de obiceiuri de la voi;)) Faza cu florile la toata lumea, mi se pare o chestie inutila, cum ziceai si tu...Am noroc ca nunta o facem la mine, asa ca...sigur va fi fara flori la toata lumea ;))

Buna,

Si eu am renuntat la cocarde, la fel, nu mi-au placut niciodata...
Stie cineva pentru ce se dau "colacii la nasi"?

Eu nu sunt din Focsani, doar miresicul este si la mine nu se face asa ceva...eu nu cred in obiceiuri si de aceea nici nu vrea sa le fac....

Va pup

am uitat sa va spun ca am ales marturiile in locul cocardelor :P

alina512
24.04.2009, 09:57:44
Buna,

Si eu am renuntat la cocarde, la fel, nu mi-au placut niciodata...

Eu nu sunt din Focsani, doar miresicul este si la mine nu se face asa ceva...eu nu cred in obiceiuri si de aceea nici nu vrea sa le fac....

Va pup

am uitat sa va spun ca am ales marturiile in locul cocardelor :P

"Colacii la nasi" se dau deoarece nasii va cununa si poate cheltuiesc ceva : ei platesc la biserica, lumanarile, voalul, poseta, bijuteriile, parfumul, s.a. Nici noi nu facem chiar "traditional" cum se intampla odata cand se "jucau" colacii, ci am vazut la ultimele nunti ca in timp ce aduce tortul, un chelner duce cadoul nasilor si il pune langa masa lor. E ca o atentie din partea mirilor pentru efortul pe care il fac nasii. Fiecare face cum crede de cuviinta, nasii mei chiar merita un cadou fiindca au fost si sunt foarte draguti. :*

falcute
24.04.2009, 15:59:52
Buna,

:P

Povestea cu colacii la nashi e veche si am incercat si eu sa o descopar cand am cununat/botezat si noi la randul nostru.Ce am reusit sa gasesc pe net despre "colaci", o explicatie cat de cat "filosoafa": colacii nashilor sunt din partea parintilor mirilor si sunt un soi de "rascumparare" pentru miri/fini.In momentul in care cununi/botezi devii parinte spiritual pentru cei nashiti si colacii vin din partea parintilor ca sa rascumpere copii/mirii de la nashi.Numai stiu exact unde am citit explicatia(cred ca la obiceiuri din Suceava), dar daca dati cautare pe miresici imposibil sa nu gasiti linkul.
Chiar radeam inainte de nunta cu finutza mea de obiceiul acesta, totusi am ales sa-l respectam "just in case".:))
Numai bine si mult succes!

mihaelasim
24.04.2009, 20:05:29
fiecare regiune cu traditiile ei...acum depinde de noi daca vrem sa tinem cont de ele...pe mine nu ma intereseaza ce spune mama sau viitoarea soacra ....totul trebuie sa fie cum vreau eu si iubi...aaa...am citit un mesaj cu florile in piept....noi de cand am inceput sa discutam am zis k sarim peste

kinderash
28.04.2009, 22:07:35
Povestea cu colacii la nashi e veche si am incercat si eu sa o descopar cand am cununat/botezat si noi la randul nostru.Ce am reusit sa gasesc pe net despre "colaci", o explicatie cat de cat "filosoafa": colacii nashilor sunt din partea parintilor mirilor si sunt un soi de "rascumparare" pentru miri/fini.In momentul in care cununi/botezi devii parinte spiritual pentru cei nashiti si colacii vin din partea parintilor ca sa rascumpere copii/mirii de la nashi.Numai stiu exact unde am citit explicatia(cred ca la obiceiuri din Suceava), dar daca dati cautare pe miresici imposibil sa nu gasiti linkul.
Chiar radeam inainte de nunta cu finutza mea de obiceiul acesta, totusi am ales sa-l respectam "just in case".:))
Numai bine si mult succes!

foarte iteresant ;;) dar eu nu cred in obiceiuri si nu as vrea sa fac tot felul de lucruri de care nu am habar ....

mai vedem cu colacii, sa se ocupe soacra, ea insista cu acest obicei :>

pupici

Anyshoara
05.05.2009, 11:17:49
Buna viitoare si ex miresici.
Eu fac nunta tot in Focsani. Sa stiti ca cei "varstnici" tin de traditii, e bine ca s-a mai renuntat la ele. De exemplu era cu impodobitul brazilor si baterea lor la usa. bine ca s-a renuntat.
Mai am putin pana la ziua cea mare si apoi una si mai mare, in luna iulie voi deveni mamica

moniks
10.07.2009, 23:50:30
http://picasaweb.google.com/monicaoscar09/NuntaDeOscar02?authkey=Gv1sRgCKrX8J6qovakqAE&feat=directlink
duminica iesim la biserica
stie cineva ce se intampla?
dupa biserica mergem la masa?
cine pe cine invita?

alina512
11.07.2009, 09:04:30
http://picasaweb.google.com/monicaoscar09/NuntaDeOscar02?authkey=Gv1sRgCKrX8J6qovakqAE&feat=directlink
duminica iesim la biserica
stie cineva ce se intampla?
dupa biserica mergem la masa?
cine pe cine invita?

Trebuie sa mergeti la biserica cu lumanarile de la cununie. Ar trebui sa ajungeti ori inainte de evanghelie ( la noi la biserica incepe la 09:15) ori la sfarsit, pentru a putea iesi preotul in antreu sa va zica rugaciunea. Trebuie sa stati in genunchi si va face o dezlegare, pana nu va face aceasta slujba nu aveti voie sa intrati in biserica. Dupa biserica nasii va invita la masa acasa sau in oras. ;-)

danusza
17.07.2009, 07:48:11

Este obiceiul asta si in focsani. Inca, unii pun doua crengi de brad (sau doi braduti intregi) la intrarea in bloc, nu numai la usa.
Nici pe mine nu ma incanta obiceiul asta, dar daca ai mei vor dori brad, or sa primeasca brad. Macar atata placere sa le fac si lor :)

Eu ma gandeam chiar sa impodobesc stalpii de la intrarea in bloc cu tul si crengute de brad, ca o arcada ;-)

danusza
17.07.2009, 07:49:50
Fetelor, in Focsani este obiceiul gentutei(care treb sa aiba parfum ,machiaj etc)pe care o cumpara nasa finei si care se da in dimineata dupa nunta cand se da voalul jos?

Eu stiam ca poseta o da cand vine nasa la gatitul miresei. Atunci are nevoie de toate alea din gentuta (fard, parfum, etc) sa gateasca mireasa.

Oricum, interesant topicul, o sa va urmaresc!

Inca un obicei in focsani: colacii pentru nasi

zoridezi11
06.08.2009, 23:51:04
Stiu ca mai erau ceva de genul cu aruncatul de apa in fata mirilor, folosirea unui sal de catre nu stiu care soacra pentru bagarea mirilor in casa. Stiu ca in trecut pe la tara se puneau flori in piept impreuna cu bani si un sal/fular.
Si sa nu uitam faimosul joc al gainii care nici pana azi n-am inteles ce inseamna. Mai era ceva de genu negociatu miresei, adica venea mirele cerea mireasa si i se dadea in schimb altcineva (femeie batrana) imbracat in rochie de mireasa si tot negocia cu parintii fetei.
Si binenteles hora miresei din fata blocului (:| ) acordeonistu (:| sa te cante :))
un obicei pe care ma gandesc sa-l "preiau" este vornicul (e prin ardeal parca) un nene care vine si-ti vorbeste (in loc de acordeonist :D ) despre mama, tata, etc. (un bocit mai de nunta :-p :-p :D ) dar daca nenea e meserias se merita. O sa vedem.
Si nu uitam furatu miresei. ;;)

danusza
07.08.2009, 08:52:22
Stiu ca mai erau ceva de genul cu aruncatul de apa in fata mirilor, folosirea unui sal de catre nu stiu care soacra pentru bagarea mirilor in casa. Stiu ca in trecut pe la tara se puneau flori in piept impreuna cu bani si un sal/fular.
Si sa nu uitam faimosul joc al gainii care nici pana azi n-am inteles ce inseamna. Mai era ceva de genu negociatu miresei, adica venea mirele cerea mireasa si i se dadea in schimb altcineva (femeie batrana) imbracat in rochie de mireasa si tot negocia cu parintii fetei.
Si binenteles hora miresei din fata blocului (:| ) acordeonistu (:| sa te cante :))
un obicei pe care ma gandesc sa-l "preiau" este vornicul (e prin ardeal parca) un nene care vine si-ti vorbeste (in loc de acordeonist :D ) despre mama, tata, etc. (un bocit mai de nunta :-p :-p :D ) dar daca nenea e meserias se merita. O sa vedem.
Si nu uitam furatu miresei. ;;)

Daa, ai perfecta dreptate...si toate se respecta pe la noi. Exceptie este negociatul miresei...la ultima nunta eu am negociat cu mirele si nu i-am dat nimic pana n-a scos banii $-)
Cu banii in piept...asta se facea pe la tara si se punea prosop taranesc sau un mileu crosetat.
Salul stiu ca se foloseste de soacra mare (ca cica te duci in casa ei) dar la ultima nunta la care am fost, a facut chestia asta la intrare in restaurant.
Si mai este stinsul lumanorilor de pragul de sus al usii.;;)
Iar cu udatul, mirii au noroc acum...ca nu se mai face decat la iesirea din biserica. Cand eram mica si se marita/insura cineva din sat de la bunica, saracul mire trebuia sa arunce bani in galeata aproape la fiecare poarta pe langa care trecea (va dati seama ca eu nu pierdeam ocazia\:D/)

zoridezi11
07.08.2009, 11:44:33
Aia cu lumanarile am uitat.
Da cu apa, mama mi-a zis ca pe ea in mireasa au pus-o sa care apa de la fantana, dar tot nu stiu de ce. Tot ceva cu sporu asta.
Cica daca ploua in ziua nuntii ai noroc la bani in casnicie. de-aia ne-am ales noi toamna. $-) $-) =)) =)) =))

danusza
07.08.2009, 12:15:39
Aia cu lumanarile am uitat.
Da cu apa, mama mi-a zis ca pe ea in mireasa au pus-o sa care apa de la fantana, dar tot nu stiu de ce. Tot ceva cu sporu asta.
Cica daca ploua in ziua nuntii ai noroc la bani in casnicie. de-aia ne-am ales noi toamna. $-) $-) =)) =)) =))

Cand s-a casatorit fata nanei mele de botez, la tara, eu am fost desemnata "sora miresei" si a trebuit sa merg cu ea sa luam apa de la fantana. De ce? Habar nu am. Dar a fost fun.
Am luat apa intr-un cofer impodobit si legat de toarta cu o esarfa. De un capat al esarfei am tinut eu, iar de celalalt mireasa.

zoridezi11
07.08.2009, 12:19:25
Imi caut si eu fantana. Oare daca e de-aia curgatoare, arteziana, cum e in fata la Big, fantana publica, are ceva?!=))

chirugugianina
27.08.2009, 21:00:08
Se Mai Practica Chestia Cu Bradul?habar Nu Am De Acest Obicei

danusza
27.08.2009, 21:33:30
Se Mai Practica Chestia Cu Bradul?habar Nu Am De Acest Obicei

Cand s-a maritat o vecina au pus niste crengi de brad la usa blocului. Nu-i nimic special...mai dragut mi s-a parut ca si-a facut ghirlanda de brad pe balustrada pana la usa ei :)

Nu stiu ce semnificatie are obiceiul...dar nu mai e ca pe vremuri sa se "joace" bradul sau alte chestii cu tam-tam ;;)

zoridezi11
05.09.2009, 18:22:21
Eu sper sa reusesc sa-mi conving nasii si parintii sa ne lase in pace cu lautaru. Eu nu vreu nici sa-mi cante acordeonistu, nici "scandal" in fata blocului si nici tambalau cu gaina sau jartiere. Mi se par un pic ... nelalocul lor. :-B

ElenaMR
07.09.2009, 11:07:30
Fetelor, sa va mai spun ce am mai patit la nunta... la furat...
Eu vroiam sa merg la o discoteca, sa stam 10-15 min, si sa ne intoarcem... dar vroiam la discoteca... Si am fost la vreo 2-3 discoteci (sunt plecata de cativa ani din Focsani si le stiam pe cele vechi) dar ba erau inchide, ba aveau nunti...
Am ajuns intr-un final la ExtremSummer (parca asa ii spune - cel din parcul Balcescu). Si nu am putut intra :D Adica nu ne-au lasat sa intram daca nu plateam biletul: 10RON/persoana (eram vreo 8 oameni). Am discutat personal si cu cei de la intrare si era si seful lor pe acolo... nu ne-au lasat sa intram 5 minute... (sa fi vazut miresica rugandu-se sa fie lasata sa se zbenguie 10 minute pe ring si refuzata fara niciun stres).
Pana la urma nu am mai ajuns la nicio discoteca... ne-am intors la petrecere si ne-am distrat de minune in continuare (nu am lipsit mai mult de 30min).
Si cam asta a fost patania mea cu furatul in Focsani... ...

alina512
07.09.2009, 13:38:51
Eu vroiam sa merg la o discoteca, sa stam 10-15 min, si sa ne intoarcem... dar vroiam la discoteca... Si am fost la vreo 2-3 discoteci (sunt plecata de cativa ani din Focsani si le stiam pe cele vechi) dar ba erau inchide, ba aveau nunti...
Am ajuns intr-un final la ExtremSummer (parca asa ii spune - cel din parcul Balcescu). Si nu am putut intra :D Adica nu ne-au lasat sa intram daca nu plateam biletul: 10RON/persoana (eram vreo 8 oameni). Am discutat personal si cu cei de la intrare si era si seful lor pe acolo... nu ne-au lasat sa intram 5 minute... (sa fi vazut miresica rugandu-se sa fie lasata sa se zbenguie 10 minute pe ring si refuzata fara niciun stres).
Pana la urma nu am mai ajuns la nicio discoteca... ne-am intors la petrecere si ne-am distrat de minune in continuare (nu am lipsit mai mult de 30min).

Fiindca erai plecata de mult din Focsani nu aveai de unde sa stii ca asa fac acum, adica cer bani chiar daca esti cu nunta si stai 10 min. Eu stiam asta si am fost direct la Dario in sud. Am stat 5 min acolo, dupa care m-am intalnit cu o alta miresica si am decis sa facem schimb de nunti pentru 5 min. A fost chiar haios. :D

danusza
08.09.2009, 10:38:56

Macar ai o amintire mai deosebita :))

ElenaMR
08.09.2009, 13:20:52
Macar ai o amintire mai deosebita :))

Dap, asa e... Nu ne-am suparat... Ne-am crucit si ne-am distrat in continuare :-p Sa le iasa lor banii si sa fie sanatosi.

ana_web2000
09.09.2009, 21:24:05
buna fetelor si pe mine cand m-au furat in loc sa ma duca la discoteca m-au dus la o benzinarie la iesire din focsani:)), da a venit repede ginerica si am scapat^:)^

nikole_miresica
21.09.2009, 02:43:54
Obiceiurile cam le faci si dupa gusturi apropo de florile de pus in piept sincer eu zic ca nu au nici un rol, dincontra bani aruncati la gunoi. Mai interesante acum sunt marturiile, ma incanta mai mult.

leelutza
01.10.2009, 14:31:28
Dupa cum v-am spus si in alt topic eu renunt la marturii, flori in piept. Am citit intr-o revista ca sunt de prost gust (mai ales ca poti sa strici si costumatia invitatilor, sa-i intepi sau alte minuni). Prefer sa pun doar flori naturale (sa ma interesez care sunt mai rezistente, am auzit ceva de ranunculus) la nasi, mire, d-ra onoare, parinti si cam atat. Cat despre traditii nici eu nu tin sa ma agit ce tre sa fac, cum sa fac mai ales ca la mine invitatii vor fi doar tineri, fara neamuri, iar sotul meu vrea sa facem o nunta mai din zilele noastre, daca ar fi dupa el ar vrea sa ne gasim cu totii la restaurant. Ce atata fuga :barbierit, fugi la nasi, cozonaci in cap, hora in fata blocului si altele. Cat despre prezentarea meniurilor stie careva cum se procedeaza la Oscar? Pe mine nu ma intereseaza jucatul gainii, dezgatit, urasc gandul ca voi pune vreo panarama de sal sau palarie in cap sa arat ca o parasuta. M-am gandit mai degraba sa-mi pun o floare mare intr-o parte mai ales ca am parul lung si ondulat. Cred ca pot sa demonstrez ca sunt o doamna si cu o floare gingasa.
Citesc revistele de specialitate si am cateva idei inedite despre cum sa fac o petrecere reusita si mai iesita din tipare. Sper sa reusesc. Cand ai invitati doar din randul tineretului tre sa faci o petrecere pe masura. Deja ma trec fiorii gandindu-ma prin ce voi trece atunci mai aproape de eveniment.
Cu ajutorul lui Dumnezeu si a cuiva care ma vegheaza de acolo de sus sa speram ca voi reusi sa fac fata cu brio. ;;)

alina512
01.10.2009, 14:53:20
Dupa cum v-am spus si in alt topic eu renunt la marturii, flori in piept. Am citit intr-o revista ca sunt de prost gust (mai ales ca poti sa strici si costumatia invitatilor, sa-i intepi sau alte minuni). Prefer sa pun doar flori naturale (sa ma interesez care sunt mai rezistente, am auzit ceva de ranunculus) la nasi, mire, d-ra onoare, parinti si cam atat. Cat despre traditii nici eu nu tin sa ma agit ce tre sa fac, cum sa fac mai ales ca la mine invitatii vor fi doar tineri, fara neamuri, iar sotul meu vrea sa facem o nunta mai din zilele noastre, daca ar fi dupa el ar vrea sa ne gasim cu totii la restaurant. Ce atata fuga :barbierit, fugi la nasi, cozonaci in cap, hora in fata blocului si altele. Cat despre prezentarea meniurilor stie careva cum se procedeaza la Oscar? Pe mine nu ma intereseaza jucatul gainii, dezgatit, urasc gandul ca voi pune vreo panarama de sal sau palarie in cap sa arat ca o parasuta. M-am gandit mai degraba sa-mi pun o floare mare intr-o parte mai ales ca am parul lung si ondulat. Cred ca pot sa demonstrez ca sunt o doamna si cu o floare gingasa.
Citesc revistele de specialitate si am cateva idei inedite despre cum sa fac o petrecere reusita si mai iesita din tipare. Sper sa reusesc. Cand ai invitati doar din randul tineretului tre sa faci o petrecere pe masura. Deja ma trec fiorii gandindu-ma prin ce voi trece atunci mai aproape de eveniment.
Cu ajutorul lui Dumnezeu si a cuiva care ma vegheaza de acolo de sus sa speram ca voi reusi sa fac fata cu brio. ;;)

Si eu am renuntat la flori de pus in piept (doar ca eu am ales marturii), la jucatul gainii (la nunta la care am fost la Oscar nu s-a jucat gaina), din cate stiu eu restaurantele mai merg pe acest obicei doar daca tii tu in mod expres.
In ceea ce priveste dezgatitul si mie mi se pare super cu floarea si as fi apelat la asa ceva fiindca mi se pare ceva elegant si de bun gust, doar ca eu nu am parul lung si nu ma prindea, asa ca am ales varianta cu care imi statea cel mai bine, adica palarie, dar nu clasica de mirese.
Asa ca spor la pregatiri (si eu mi-am cumparat toate revistele de profil timp de un an de zile) ;)) . Sigur va iesi ceva frumos!

danusza
01.10.2009, 14:53:21

Sa ne mai impartasesti si noua din ideile tale :).
La dezgatit, ai putea sa-ti pui fie o floare, cum spuneai tu, fie o voaleta (alba sau de alta culoare) ;;)

laura_21
01.10.2009, 18:34:53
la flori in piept o sa renunt si eu din acelasi motiv mentionat de tine(urasc ideea de a intepa hainele invitatilor#-o), insa o sa pastrez in schimb marturiile(sper sa gasesc ceva dragut), iar flori naturale pt rudele apropiate iar pt domnisoarele de onoare....ori un buchetel..ori o chestie legata la mana(nu-mi vine in minte acum cum se numeste#-o)
cu jucatul gainii..habar nu am cum sta treaba...;));))
cat despre dezgatit....e super ideea cu floarea....si eu am parul ondulat..insa acum depinde si de coafura:-s

danusza
01.10.2009, 21:16:18
la flori in piept o sa renunt si eu din acelasi motiv mentionat de tine(urasc ideea de a intepa hainele invitatilor#-o), insa o sa pastrez in schimb marturiile(sper sa gasesc ceva dragut), iar flori naturale pt rudele apropiate iar pt domnisoarele de onoare....ori un buchetel..ori o chestie legata la mana(nu-mi vine in minte acum cum se numeste#-o)
cu jucatul gainii..habar nu am cum sta treaba...;));))
cat despre dezgatit....e super ideea cu floarea....si eu am parul ondulat..insa acum depinde si de coafura:-s

Corsaje se numesc. Daca vrei doar pt d-soarele de onoare, or sa fie binevenite (atat pt tine cat si pt ele) insa daca le vrei pt toti invitatii (adica pt doamne, in loc de cocarde) la total o sa-ti iasa o suma destul de marisoara :)

Eu ca sa renunt la clasicele floricele, dar nu si la cocarde, vreau sa-mi fac ceva cu margelute de cristal. Am vazut pe un site si mi s-au parut foarte dragute :)

cristina1984
02.10.2009, 15:19:07
Buna miresici din Vrancea si din tara!:)
Eu m-am hoatarat sa pastrez anumite obiceiuri cum ar fi : plrecatul cu lautari de la nasi pana la mireasa, sa se joace hora miresei in fata blocului si sa se taie cozonacul ,iar la sfarsitul nuntii sa arunc buchetul si cine il prinde aceea va fi gatita conform traditiei fara sa-mi mai scoata jarteaua (ca oricum nu vrea:P)si fara flori in piept doar marturii pe masa.]
Pupici!:bye_03:

danusza
02.10.2009, 17:53:02
Buna miresici din Vrancea si din tara!:)
Eu m-am hoatarat sa pastrez anumite obiceiuri cum ar fi : plrecatul cu lautari de la nasi pana la mireasa, sa se joace hora miresei in fata blocului si sa se taie cozonacul ,iar la sfarsitul nuntii sa arunc buchetul si cine il prinde aceea va fi gatita conform traditiei fara sa-mi mai scoata jarteaua (ca oricum nu vrea:P)si fara flori in piept doar marturii pe masa.]
Pupici!:bye_03:

Eu cred ca as fi de acord si cu jucatul gainii numai sa nu ma puna careva sa fac faza cu jarteaua :)) Cred ca as intra in pamant sa ma vada ai mei cuy fustele in sus...si cu sotul pe sub ele :">;))

alina512
03.10.2009, 09:09:29
Eu cred ca as fi de acord si cu jucatul gainii numai sa nu ma puna careva sa fac faza cu jarteaua :)) Cred ca as intra in pamant sa ma vada ai mei cuy fustele in sus...si cu sotul pe sub ele :">;))

Eu nu am vrut gaina, dar am vrut jarteaua. Mi s-au parut niste momente amuzante: l-au legat pe al meu la ochi si prima data s-a asezat pe scaun un tip cu pantalonii ridicati, dar el nu a vrut sa se atinga pana nu a cautat mana mea si i-am dat mana peste umarul barbatului, dar a pipait-o sa vada pana unde merge. Avand in vedere ca a fost mai istet decat ei pana la urma m-am asezat eu. ;))

danusza
03.10.2009, 11:17:32
Eu nu am vrut gaina, dar am vrut jarteaua. Mi s-au parut niste momente amuzante: l-au legat pe al meu la ochi si prima data s-a asezat pe scaun un tip cu pantalonii ridicati, dar el nu a vrut sa se atinga pana nu a cautat mana mea si i-am dat mana peste umarul barbatului, dar a pipait-o sa vada pana unde merge. Avand in vedere ca a fost mai istet decat ei pana la urma m-am asezat eu. ;))

Si mie mi s-ar parea amuzant daca as vedea la alta nunta...dar eu sunt mai rusinoasa din fire...si am si un sot pe masura ;;) Cel putin in acest moment nu ma vad facand asta:-"

leelutza
09.11.2009, 17:40:33
Bravo zoridezi. Sunt de acord cu tine. Eu is de parere ca sa se respecte traditiile. Dar noi o sa facem o nunta mai pentru vremurile noastre, fara hore in fata blocului, jucatul gainii si altele. Astea sa le respecte cineva intocmai, la tara poate, eu nu fac nunta cu neamuri sa ma zapaceasca de creieri ca nu respect toate datinile. Daca ar fi dupa iubitul meu, el ar vrea sa ne gasim cu totii la restaurant si gata. Ce atata plimbat cu alai pe la nasa dupa aia la mireasa...Da parca vad ca de ce tie frica de aia nu scapi!=))

aliana_alexa
17.11.2009, 09:48:04
:) imi plac momentele astea dar.... sa le vad la alte nunti..... vreau ca nunta mea sa fie una eleganta .....si nu cred ca s-ar potrivi un asemenea moment....si in plus cum sa imi ridic poalele de fata cu toti prietenii, socrii si tatal meu...:"> nu.... cel mai bine fara.

emylia1980
17.11.2009, 14:48:35
Cum se obisnuieste pe aici cu torturile nasilor,se pot juca in locul gainii?

alina512
18.11.2009, 08:26:52
Cum se obisnuieste pe aici cu torturile nasilor,se pot juca in locul gainii?

Noi nu am jucat nici gaina, nici torturile, am ales sa renuntam la aceste obiceiuri, iar la localul unde am facut noi au spus ca la ei nu s-a mai jucat gaina pana acum de cand s-a deschis (14 feb. 2008).

danusza
19.11.2009, 00:59:53
Noi nu am jucat nici gaina, nici torturile, am ales sa renuntam la aceste obiceiuri, iar la localul unde am facut noi au spus ca la ei nu s-a mai jucat gaina pana acum de cand s-a deschis (14 feb. 2008).

Sincer si eu cred ca e un obicei la cere se poate renunta usor...am inteles ca poate iesi un moment foarte amuzant, dar cu conditia sa fie pus in aplicare de catre o tanti foarte priceputa :)
Oricum, eu trec acum printr-o perioada tare ciudata...parca nici nu-mi mai pasa daca joc sau nu gaina sau daca imi bag sau nu sotul pe sub fuste sa-mi scoata jarteaua :) Cred ca e din cauza ca am ceva griji...altele decat obiceiurile: bugetul, rochia de mireasa (daca sa o cumpar...daca sa mi-o fac...ce model vreau????) si altele.

O alta chestie la care ma mai gandesc acum e ce pantofi sa-mi iau...am fost sambata la un botez si m-am distrat cum nu m-am mai distrat de mult timp. Insa a doua zi ma simteam de parca mi-au fost amputate picioarele :((

alina512
19.11.2009, 08:51:54
O alta chestie la care ma mai gandesc acum e ce pantofi sa-mi iau...am fost sambata la un botez si m-am distrat cum nu m-am mai distrat de mult timp. Insa a doua zi ma simteam de parca mi-au fost amputate picioarele :((

Pentru nunta ta merita. Eu dupa nunta aveam numai basici in talpi peste tot si aveam picioarele umflate de nu am mai incaput decat in slapi. Ce-i drept am avut tocuri de 8cm pe care am dansat toata noaptea continuu, nu am stat 10 min jos toata noaptea, nici macar sa mananc ceva. Dar pot spune ca a meritat efortul, m-am distrat de minune la nunta mea si a iesit o filmare suuuuper. :*

danusza
19.11.2009, 09:37:53
Pentru nunta ta merita. Eu dupa nunta aveam numai basici in talpi peste tot si aveam picioarele umflate de nu am mai incaput decat in slapi. Ce-i drept am avut tocuri de 8cm pe care am dansat toata noaptea continuu, nu am stat 10 min jos toata noaptea, nici macar sa mananc ceva. Dar pot spune ca a meritat efortul, m-am distrat de minune la nunta mea si a iesit o filmare suuuuper. :*

Pai la asta ma gandeam si eu...ca la nunta mea vreau sa dansez toata noaptea si sa nu ma lase picioarele :) Pana la urma cred ca sunt in stare si sa ma descalt daca e nevoie :))
Si nasa mea mi-a spus ca e bine sa am ceva de schimb la mine...insa piciorul odata nenorocit nu-si mai revine nici daca-l tii in sosete :)

emylia1980
19.11.2009, 20:22:50
Ma bucur ca ti-a iesit super.Probabil ca cea mai mare contributie a avut-o muzica(sunt curioasa ce formatie ai avut) si gasca de prieteni.In privinta gastii stau linistita sunt k totii niste nebuni (in sensul bun).Probabil si muzica ' si va face treaba ca am auzit numai de bine despre ei dar....stii cum e,stresul de 'nainte de nunta.

danusza
20.11.2009, 02:11:37
Ma bucur ca ti-a iesit super.Probabil ca cea mai mare contributie a avut-o muzica(sunt curioasa ce formatie ai avut) si gasca de prieteni.In privinta gastii stau linistita sunt k totii niste nebuni (in sensul bun).Probabil si muzica ' si va face treaba ca am auzit numai de bine despre ei dar....stii cum e,stresul de 'nainte de nunta.

Cei pe care o sa-i am si eu :) Sentimentalii ;))

alina512
20.11.2009, 07:59:24

I-am avut pe cei de la Sentimentalii, care mie imi plac si intr-adevar inainte de nunta ai destul stres pentru orice. ;))

ginutzakiss2285
10.12.2009, 00:00:36
I-am avut pe cei de la Sentimentalii, care mie imi plac si intr-adevar inainte de nunta ai destul stres pentru orice. ;))

Si eu ii vreau! :D
Cat v-a costat? Cum pot da de ei? Pls help

alina512
10.12.2009, 07:36:33
Si eu ii vreau! :D
Cat v-a costat? Cum pot da de ei? Pls help

Pe mine m-au costat 1500 euro in 2009, iti pot trimite nr lor prin p.m., dar nu ai suficiente mesaje, cand faci 10 mesaje imi spui si iti trimit. >:D<

ingeras000
01.02.2010, 09:02:13
Neatza!
Am si eu o rugaminte
stie cineva unde se pot inchiria rochii de mireasa in Focsani, Onesti sau Bacau, oricare localitate din jud Bacau si Vrancea

va multumesc

cristina1984
10.02.2010, 17:28:30
Neatza!
Am si eu o rugaminte
stie cineva unde se pot inchiria rochii de mireasa in Focsani, Onesti sau Bacau, oricare localitate din jud Bacau si Vrancea

va multumesc
Buna miresici! va rog[-o< sa-mi spuneti si mie ce traditii sunt la noi in Vrancea incepand de la plecatul mirelui de acasa si pana cand se ajunge la local ce trebuie sa faca nasii si mirii pe tot acest drum asta daca stie cineva cu exactitate desi sunt constienta conform proverbului: cate bordee, atatea obicee:D ...pupici:*;;)

skorpiklaani
07.05.2010, 14:21:58
Daa, si eu as vrea sa stiu asa pas cu pas :))

danusza
07.05.2010, 14:59:37
Daa, si eu as vrea sa stiu asa pas cu pas :))

Pai...incerc sa raspund eu din ce stiu.
Cu o seara inainte, mirele trebuie sa mearga la mireasa si la nasi acasa cu bradut sau crengi de bbrad.
A doua zi, inainte de plecarea de acasa, mirele este "barbierit" de catre cavalerul de onoare. Incepand cu acest moment, trebuie sa fie prezenti acolo acordeonistul (dupa gustul fiecaruia) si fotograful.
Dupa asta, mirele pleaca de acasa cu parintii si restul alaiului sa-i ia pe nasi (nu trebuie sa uite buchetele de nasa, respectiv mireasa!!!!). La nasi acasa nu stiu ce se intampla sau daca se intampla ceva deosebit. Cert este ca vin impreuna acasa la miresica.
Aici, o alta traditie este ca d-soara de onoare sa nu lase mirele sa vada mireasa pana nu plateste...iar daca nu plateste bine, i se da o mireasa mai urata.
Se gateste miresica (la ultima nunta la care am fost fotograful a spus ca jarteluta trebuie pusa pe piciorul miresei de catre nas...dar mi se pare putin aiurea :|), apoi miresica pune floare in piept nasului, parintilor si apropiatilor si cand toata lumea e gatita, se iese din casa. In fata blocului sau in fata casei se face o hora si se rupe cozonacul (turta miresei) dupa care se merge la starea civila si apoi la biserica. Undeva intre starea civila si biserica sau dupa cununia religioasa se fac poze cu invitatii.
La biserica trebuie sa duceti piscoturi si vin...iar soacra mare trebuie sa aduca o carpeta pe care sa stea mirii in timpul slujbei (nu stiu semnificatia acesteia si nu a stiut nimeni sa-mi explice...dar e un obicei si asta :) ).
La local, eu stiam ca se sting lumanarile de cununie de pragul de sus al usii, dar am fost contrazisa de cateva persoane, deci nu sunt sigura pe obiceiul asta.
Un alt obicei este ca soacra mare sa traga mirii in interiorul localului cu o esarfa, ceva (inainte se facea treaba asta cu un prosop..soacra mea vrea sa-mi ia o fata de masa pentru asta...sau altceva).
Apoi, dansul miresei si restul obiceiurilor de la o petrecere de nunta.

Cam atat stiu eu :)

laura_21
07.05.2010, 22:39:07
referitor la stinsul lumanarii...eu stiam ca se procedeaza asa la botez:)>-
la nunta nu prea stiu cum se procedeaza...dar o sa aflu in curand;));))

cristina1984
10.05.2010, 16:22:43

Da.....eu l-am intrebat pe preot despre acea carpeta si mi-a spus ca el nu a invatat la scoala de asa ceva si ca este doar o pura superstitie....drept pt care eu voi renunta la carpeta ca sunt si asa f multe lucruri de facut ca sa nu mai zic de memorat. Va pup si sa aveti spor la pregatiri!:*

alina512
13.05.2010, 20:22:30

Da, la botez se procedeaza asa. ;-)

leelutza
04.06.2010, 14:23:04
Fetelor a auzit cineva de obiceiul cu, cosul pentru nasi ce tre sa contina cozonac, bla, bla care semnifica belsug. Se mai poarta asa ceva? eu nu fac nunta traditionala, pana acum n-am auzit de asa ceva si ce inseamna "colacarul"? multumesc!

marllenska
09.07.2010, 19:13:55
Rog mamicile si nasicile de botez sa-mi impartaseasca "itinerariul" botezului, de la "scaldat" pana la petrecerea de botez.

florina01vn
11.12.2010, 14:52:32
Buna Miresici,

Sincera sa fiu, dupa parerea mea traditiile dau farmec unei nunti si fac evenimentul si mai emotionant.Nici eu nu sunt de accord cu toate obiceiurile , de aceea cred ca mirii ar trebui sa fie cei care hotarasc ce se face si ce nu la nunta lor.Dar fara obiceiuri.....nashii sa se vada la biserica cu mirii...sau mai stiu eu ce...e cam fad, dupa opinia mea.:D
Pot spune ca noi am avut o nunta traditionala vranceana, in cea mai mare parte a ei.Am avut barbieritul mirelui, luat de acasa pe nashi, invoalatul miresei, flori de piept, nuneasca, turta, stergare pentru nashi(a fost dorinta lor expresa), gaina, dezvoalat si ciorba de potroace de a doua zi.:-p
Unele dintre obiceiuri ne-au placut si am vrut sa le tinem oricum, altele le am tinut pentru ca a fost dorinta nahsilor(stergarele) sau pur si simplu au fost surprize din partea restaurantului( gaina).
Anul trecut am fost si noi la randul nostru nashi.Si desi nunta a avut loc in judetul Ialomita, finutilor nostrii le-au placut dvd urile de la noi de la nunta, si au ales sa tina si ei ce obiceiuri au agreat ei mai mult.Au renuntat la unele obiceiuri specifice zonei(inchinatul betelei(finuta e din Braila),bradul) si au tinut unele asemanatoare cu cele de la nunta noastra.
Legat de jartea si aruncatul buchetului, sincera sa fiu noi am ales sa sarim peste partea cu jarteaua.Mi s-a parut un pic penibil unde mai pui ca e o practica imprumutata, iar buchetul am ales sa-l daruiesc la sfarsitul nuntii, unei persoane dragi mie, care in ciuda unor probleme personale majore a ales sa-mi fie alaturi in aceea zi atat de speciala pentru mine.;;)
Numai bine si spor la pregatiri!:bye_04:
Foarte frumos. Noi vom respecta traditiile pentreu ca asta ne dorim, o nunta specific vranceana cu traditii, doar o data ne casatorim.

florina01vn
11.12.2010, 14:53:52
Fetelor a auzit cineva de obiceiul cu, cosul pentru nasi ce tre sa contina cozonac, bla, bla care semnifica belsug. Se mai poarta asa ceva? eu nu fac nunta traditionala, pana acum n-am auzit de asa ceva si ce inseamna "colacarul"? multumesc!
eu am auzit si il voi avea la nunta, pentreu ca nasii il doresc. poate si un cos sau un lighean, am vazut ca se mai da la unele nunti, acum depinde, cosul este mai elegant, mai frumos. ii intrebi pe ei ce-si doresc

auravoicu
07.10.2011, 20:24:11
La nunta mea am plimbat nasii cu roaba... i-am descaltat de incaltaminte si sosete si i-am dat cu mustar:))) 8-} Nu cred ca e un obicei asta, dar ne-am distrat de minune. In Oltenia e un obicei aiurit sa bagi copanul de pui in buzunar la costum... asta nu as face si cred ca as muri sa i se faca sotului/:)

cristinaapostu
25.01.2012, 23:54:56
La nunta mea am plimbat nasii cu roaba... i-am descaltat de incaltaminte si sosete si i-am dat cu mustar:))) 8-} Nu cred ca e un obicei asta, dar ne-am distrat de minune. In Oltenia e un obicei aiurit sa bagi copanul de pui in buzunar la costum... asta nu as face si cred ca as muri sa i se faca sotului/:)
Foarte tare faza cu roaba

raluk_smb
15.02.2012, 22:29:12
Fetelor eu am avut nunta in 2010 si nu am facut multe obiceiuri,am facut gatitul miresei si m-au luat de la mine de acasa,colacul miresei,dezgatitul,s-au jucat colacii si gaina si cam atat,nu cred ca am uitat nimic.La noi nasii nu au venit cu pretentii de nu stiu de obiceiuri desi sunt din alta zona:)

raluk_smb
15.02.2012, 22:33:02
Pai...incerc sa raspund eu din ce stiu.
Cu o seara inainte, mirele trebuie sa mearga la mireasa si la nasi acasa cu bradut sau crengi de bbrad.
A doua zi, inainte de plecarea de acasa, mirele este "barbierit" de catre cavalerul de onoare. Incepand cu acest moment, trebuie sa fie prezenti acolo acordeonistul (dupa gustul fiecaruia) si fotograful.
Dupa asta, mirele pleaca de acasa cu parintii si restul alaiului sa-i ia pe nasi (nu trebuie sa uite buchetele de nasa, respectiv mireasa!!!!). La nasi acasa nu stiu ce se intampla sau daca se intampla ceva deosebit. Cert este ca vin impreuna acasa la miresica.
Aici, o alta traditie este ca d-soara de onoare sa nu lase mirele sa vada mireasa pana nu plateste...iar daca nu plateste bine, i se da o mireasa mai urata.
Se gateste miresica (la ultima nunta la care am fost fotograful a spus ca jarteluta trebuie pusa pe piciorul miresei de catre nas...dar mi se pare putin aiurea :|), apoi miresica pune floare in piept nasului, parintilor si apropiatilor si cand toata lumea e gatita, se iese din casa. In fata blocului sau in fata casei se face o hora si se rupe cozonacul (turta miresei) dupa care se merge la starea civila si apoi la biserica. Undeva intre starea civila si biserica sau dupa cununia religioasa se fac poze cu invitatii.
La biserica trebuie sa duceti piscoturi si vin...iar soacra mare trebuie sa aduca o carpeta pe care sa stea mirii in timpul slujbei (nu stiu semnificatia acesteia si nu a stiut nimeni sa-mi explice...dar e un obicei si asta :) ).
La local, eu stiam ca se sting lumanarile de cununie de pragul de sus al usii, dar am fost contrazisa de cateva persoane, deci nu sunt sigura pe obiceiul asta.
Un alt obicei este ca soacra mare sa traga mirii in interiorul localului cu o esarfa, ceva (inainte se facea treaba asta cu un prosop..soacra mea vrea sa-mi ia o fata de masa pentru asta...sau altceva).
Apoi, dansul miresei si restul obiceiurilor de la o petrecere de nunta.

Cam atat stiu eu :)
subscriu....mai devreme am scris doar o parte din ele dar vad ca si celelalte scrise de danusza s-au facut si la mine:D

mya83
15.02.2012, 22:44:34
subscriu....mai devreme am scris doar o parte din ele dar vad ca si celelalte scrise de danusza s-au facut si la mine:D
am si eu o nelamurire:mireasa se gateste dupa ce vine mirele de la nasi sau in timp ce e plecat sa ia nasii de acasa? La imbracat cine trebuie sa stea cu mireasa si cand o vede mirele imbracata??

Inna_
15.02.2012, 22:49:19
am si eu o nelamurire:mireasa se gateste dupa ce vine mirele de la nasi sau in timp ce e plecat sa ia nasii de acasa? La imbracat cine trebuie sa stea cu mireasa si cand o vede mirele imbracata??

Eu stiu ca mireasa se imbraca si asteapta sa vina mirele si nasii. Cand ajung, nasa se face ca o gateste, sau chiar o gateste daca vrea, ii pune bijuteriile, o da cu parfum...La imbracat pot sta domnisoarele de onoaresa ajute mireasa, pentru ca sigur va avea nevoie de putin ajutor. Mirele o vede imbracata cand ajunge la ea cu nasii. Astea sunt obiceiurile in zona noastra. Acum daca mirele si mireasa pleaca din acelasi loc altfel cred ca stau lucrurile.

mya83
15.02.2012, 23:08:15
Eu stiu ca mireasa se imbraca si asteapta sa vina mirele si nasii. Cand ajung, nasa se face ca o gateste, sau chiar o gateste daca vrea, ii pune bijuteriile, o da cu parfum...La imbracat pot sta domnisoarele de onoaresa ajute mireasa, pentru ca sigur va avea nevoie de putin ajutor. Mirele o vede imbracata cand ajunge la ea cu nasii. Astea sunt obiceiurile in zona noastra. Acum daca mirele si mireasa pleaca din acelasi loc altfel cred ca stau lucrurile.

Multumesc! Acum am inteles si eu...dar mama poate asista la acest ritual?

raluk_smb
15.02.2012, 23:47:16

Mireasa se imbraca inainte,dar gatitul cu pusul voalului si alte cele il face nasa:D si trebuie sa fie prezente doar femei,cel cu acordeonul(daca este) si fotograful+cel care filmeaza:) iar mirele o vede dupa cand intra sa ii dea buchetul si iese cu ea in brate afara:)

raluk_smb
15.02.2012, 23:48:40

poate asista orice femeie prezenta,barbatii doar dupa ce termina nasa de gatit fina:)

Inna_
16.02.2012, 08:11:41

Sigur ca da!:)>-

mya83
16.02.2012, 08:18:11
Sigur ca da!:)>-

:-*:-*:-*:-*:-*:-*multumesc!!!

raluk_smb
16.02.2012, 18:41:25
:-*:-*:-*:-*:-*:-*multumesc!!!

dar voi vreti sa feceti o nunta traditionala?:)

mya83
16.02.2012, 19:00:41
dar voi vreti sa feceti o nunta traditionala?:)
Singurele obiceiuri vor fi imbracatul(fara lautar),dansul mirilor si dezgatitul,sincer nici nu vom avea timp ptr prea multe obiceiuri,deoarece facem si civila in aceeasi zi(vom acorda multa importanta acestui moment, organizand un bufet suedez si se va celebra in curtea casei,la ora 17 religioasa,dupa sedinta foto si la 19 restaurant..

raluk_smb
16.02.2012, 22:13:32
Singurele obiceiuri vor fi imbracatul(fara lautar),dansul mirilor si dezgatitul,sincer nici nu vom avea timp ptr prea multe obiceiuri,deoarece facem si civila in aceeasi zi(vom acorda multa importanta acestui moment, organizand un bufet suedez si se va celebra in curtea casei,la ora 17 religioasa,dupa sedinta foto si la 19 restaurant..

Este foarte ok asa....spor la treaba atunci ca trece timpul imediat:-p

mya83
16.02.2012, 22:47:19
Este foarte ok asa....spor la treaba atunci ca trece timpul imediat:-p

Sa speram ca va fi totul bine...intr-adevar timpul trece f repede si emotiile se amplifica!!!

raluk_smb
16.02.2012, 23:25:29
Sa speram ca va fi totul bine...intr-adevar timpul trece f repede si emotiile se amplifica!!!

Nici nu se pot compara emotiile de acum cu cele de atunci,o sa vezi cum este,o sa uiti lucruri care le-ai calculat de n ori si le-ai scris de n ori:(