PDA

Versiunea completa : Starea civila Ploiesti

Pagini : [1] 2

Paideea
17.08.2007, 13:03:38
De vreo trei ani nu mai stau in Ploiesti, si recent am citit despre faptul ca Primaria Ploiesti a retrocedat Casa Casatoriilor mostenitorilor lui Radu Stanian, si acestia o vor vinde. Am intzeles ca acesti moshtenitori cer o chirie lunara de 4000 de EURO pentru Casa Casatoriilor... Voi ati mai auzit asha ceva?
In conditiile astea, daca e adevarat, cred ca ar trebui sa ma consider norocoasa ca ma voi mai casatori in acea casa...<:-P Daca mai apuc... pana la 1 septembrie, data cununie noastre. :-?

VERA
17.08.2007, 13:29:58
De vreo trei ani nu mai stau in Ploiesti, si recent am citit despre faptul ca Primaria Ploiesti a retrocedat Casa Casatoriilor mostenitorilor lui Radu Stanian, si acestia o vor vinde. Am intzeles ca acesti moshtenitori cer o chirie lunara de 4000 de EURO pentru Casa Casatoriilor... Voi ati mai auzit asha ceva?
In conditiile astea, daca e adevarat, cred ca ar trebui sa ma consider norocoasa ca ma voi mai casatori in acea casa...<:-P Daca mai apuc... pana la 1 septembrie, data cununie noastre. :-?

Si eu am auzit ca se va muta Casa Casatoriilor din sediul pe care il au in prezent in sediul pe care il au gardienii publici pe Bulevard.Am fost acum vreo 3-4 luni sa ma interesez si atunci mi-au zis ca mai sta in fostul sediu pana in iunie insa vad ca si in prezent tot acolo este.Asa ca poate o sa avem si noi onoarea si placerea sa ne cununam tot acolo..

cookyy
17.08.2007, 21:51:58
deci noi nu o sa mai prindem sa facem acolooo!!!!!:(( :((

Paideea
20.08.2007, 14:54:34
deci noi nu o sa mai prindem sa facem acolooo!!!!!:(( :((
Noi sigur acolo ne casatorim, asa ca nu dispera, cat de eficienta e primaria Ploiesti, nu e exclus sa se treaca la actiune "la anul si la multi ani"...:D

cookyy
20.08.2007, 21:26:49
Noi sigur acolo ne casatorim, asa ca nu dispera, cat de eficienta e primaria Ploiesti, nu e exclus sa se treaca la actiune "la anul si la multi ani"...:D

mmmm...da aici cam ai dreptate!!!:-"

andreear
23.08.2007, 15:41:02
Noi inseamna ca suntem printrre fericitii care am apucat sa ne cununam acolo....

M_Alexa
07.09.2007, 11:09:55
Auzisem o poveste cum ca dupa ce sa va vinde Casa Casatoriilor, Oficiul Starii Civile se va muta, provizoriu, la Casa Sindicatelor........ Nu-mi place acolo!!!!!!!!!!!! :(( Eu vreau sa ma casatoresc acolo unde s-au casatorit si parintii mei. Voi? Ce ziceti?

Paideea
07.09.2007, 12:43:49
Eu am auzit ca se muta tot pe Bulevard, intr-o cladire a Ministerului Internelor si Administratiei Publice... Cred ca e cladirea de vis-a-vis de Prestij, daca nu ma inshel... Nu arata rau, sa shtiti... Dar eu ma simt oarecum impacata ca am reusit sa ne casatorim in aceeasi veche si "uzata" Casa a Casatoriilor... <:-P Nu e frumoasa, dar e "originala"...

CONT-INCHIS-047
07.09.2007, 12:50:17
Eu am auzit ca se muta tot pe Bulevard, intr-o cladire a Ministerului Internelor si Administratiei Publice... Cred ca e cladirea de vis-a-vis de Prestij, daca nu ma inshel... Nu arata rau, sa shtiti... Dar eu ma simt oarecum impacata ca am reusit sa ne casatorim in aceeasi veche si "uzata" Casa a Casatoriilor... <:-P Nu e frumoasa, dar e "originala"...

Esti o fericita ca ai avut ocazia sa te cununi tot in vechea cladire.Pana la anul cine stie ce-o mai fi...insa...daca nu ma insel...parca se aude de cel putin un an ca se vinde casa casatoriilor.Poate e doar un zvon...Eu cred ca oricum nu e important locul in care te cununi, sau persoana care oficiaza cununia ca nu te muti la casa casatoriilor.Important e ca acele cupluri care urmeaza sa se casatoreasca o fac din dragoste.

maxine
07.09.2007, 13:41:18
Fetelor dar acum se mai oficiaza casatoriile la Casa Casatoriilor? Mai apuc sa ma marit acolo?

CONT-INCHIS-047
07.09.2007, 14:00:10
Fetelor dar acum se mai oficiaza casatoriile la Casa Casatoriilor? Mai apuc sa ma marit acolo?

Eu nu stiu ce sa iti spun,dar te pot incuraja daca iti doresti sa te casatoresti acolo!!!trebuie sa fii optimista!!Dar pentru lunistea ta mergi pana acolo si intreaba.

andreear
07.09.2007, 14:13:19
Eu stiu ca se va muta in cladirea unde este acum Politia Comunitara....dar sper sa nu se intimple asa curand evenimentul asta!

maxine
20.09.2007, 12:33:53
Eu stiu ca se va muta in cladirea unde este acum Politia Comunitara....dar sper sa nu se intimple asa curand evenimentul asta!

Din fericire pentru mine, voi apuca sa ma marit tot la Casa Casatoriilor si nu la Politia Comunitara. Si am prins si ora pe care o vroiam , 11 #:-S

CONT-INCHIS-047
20.09.2007, 12:42:07
Din fericire pentru mine, voi apuca sa ma marit tot la Casa Casatoriilor si nu la Politia Comunitara. Si am prins si ora pe care o vroiam , 11 #:-S

Felicitari si casa de piatra!!!

andreear
20.09.2007, 18:05:32

Super! Sa aveti o nunta de vis!!!

CONT-INCHIS-047
16.12.2007, 22:48:29
Ce vesti mai aveti despre casa casatoriilor?Va mai fi oare si la anul acolo?Adica ma voi casatori si eu in ea?Parca este asa o chestie...e totusi un simbol...nu ar mai avea farmec daca s-ar muta...hmmmmm facem protest toate miresicile daca se muta...ca slava Domnului suntem suficient de multe,ca sa nu mai zic cat de puternice suntem :D

laurela
17.12.2007, 00:48:09
care este acest sediu al politiei comunitare?

maxine
17.12.2007, 13:54:39
care este acest sediu al politiei comunitare?

E o cladire tot pe bulevard, aproape de casa casatoriilor, dar n-are acea personalitate.....

CONT-INCHIS-047
21.12.2007, 22:02:51
E o cladire tot pe bulevard, aproape de casa casatoriilor, dar n-are acea personalitate.....

Sunt intru totul de acord cu tine monicela.Chiar citeam mesaje mai vechi...mai ieri intrebai si tu de soarta casei casatoriilor si eu te incurajam...acum se pare ca s-au inversat rolurile.

auraszablau
01.02.2008, 14:07:05
Fetelor, chiar acum am auzit la radio, cica gata de luna asta se vor oficia casatoriile la "vechea trezorerie". Stie cineva unde e asta, pe ce starda, cum arata :-? . Gata s-a terminat cu Casa Casatoriilor.......

auraszablau
01.02.2008, 15:37:28
Am auzit din nou stirea
Casa Casatoriilor se muta din toamna asta, ce luna exact n-a zis.
Deci cine face in vara mai prinde, cine nu.....
Se va muta pe Democratiei unde a functionat pana nu demult Trezoreria.

andreear
01.02.2008, 16:01:25
Am auzit din nou stirea

Pacat....era mult mai frumos pe Bulevard...dar asta e!

laurela
02.02.2008, 03:33:40
Am auzit din nou stirea
deci s-ar putea sa ne vedem acolo,pe 19 iulie>:D< daca faci cununia civila in aceeasi zi

analazarescu
03.02.2008, 16:44:29
Am auzit din nou stirea

Superrrrrrrr! Inseamna ca eu tot acolo o sa fac cununia.......

auraszablau
04.02.2008, 13:10:51
deci s-ar putea sa ne vedem acolo,pe 19 iulie>:D< daca faci cununia civila in aceeasi zi
Da, fac cununia in aceeasi zi, tot ce se poate sa ne vedem ;-)

danutzaxcata
04.02.2008, 15:48:56
Din cate stiu eu, din octombrie casatoriile nu vor mai fi oficiate acolo. Se pare ca vor avea loc in sediul Politiei Comunitare. E tot pe Bulevard, cateva sure de metri mai spre Sud, dar nici pe departe la fel de frumos ca la Casa Casatoriilor. Asta este...=((

auraszablau
05.03.2008, 15:43:23
Buna fetelor
Sunt si eu curioasa, stie cineva care e taxa la primarie, pt cununia civila? La analizele medicale se plateste vreo taxa? M-am apucat sa fac o lista cu costurile si aici nu am idee...
Stie cineva, va rog...>:D<

andreear
05.03.2008, 16:28:59
Buna fetelor
Sunt si eu curioasa, stie cineva care e taxa la primarie, pt cununia civila? La analizele medicale se plateste vreo taxa? M-am apucat sa fac o lista cu costurile si aici nu am idee...
Stie cineva, va rog...>:D<

Din cate imi amintesc eu analizele ne-au costat undeva la 50 ron dar la Casa casatoriilor nu m-ai stiu cat am platit, imi amintesc doar taxa de filmat ca era 10 ron....

CONT-INCHIS-047
05.03.2008, 20:46:01
La asa ceva nici nu ma gandisem.Noroc ca i-a venit cuiva ideea *:-)

mikimiki
20.04.2008, 19:02:16
fetelor,

am si eu o mareeeee intrebare: oare se oficiaza casatorii la starea civila si la ora 16?

as vrea sa am cununia la ora 16 si biserica la ora 17
este vreo miresica care a facut cununia la ora asta?

luci_ana
21.04.2008, 08:59:32
fetelor,

am si eu o mareeeee intrebare: oare se oficiaza casatorii la starea civila si la ora 16?

Nu cunosc. Am insa o prietena care , la fel ca si tine, vrea sa plece de l civila direct la Biserica. Si aceeasi intrebare isi pune si ea. Oare se mai fac cununii la ora aia. Eu ma gandesc ca , in cazul in care ai noroc sa fie multe nunti atunci, ai noroc, daca nu, am auzit , nu stiu sigur, ca trebuie sa platesti acolo sa itit stea sau sa iti vina la ora la care doresti tu. Intereseaza-te si sper sa reusesti.

mikimiki
21.04.2008, 09:36:13
Nu cunosc. Am insa o prietena care , la fel ca si tine, vrea sa plece de l civila direct la Biserica. Si aceeasi intrebare isi pune si ea. Oare se mai fac cununii la ora aia. Eu ma gandesc ca , in cazul in care ai noroc sa fie multe nunti atunci, ai noroc, daca nu, am auzit , nu stiu sigur, ca trebuie sa platesti acolo sa itit stea sau sa iti vina la ora la care doresti tu. Intereseaza-te si sper sa reusesti.

as plati dar macar sa stea pana la ora 16
o sa ma interesez

madutza23
23.04.2008, 12:41:35
fetelor,

Buna,
Din cate stiu eu este pana la ora 14 dar nu vreau sa te informez eronat.

oana189
24.04.2008, 13:55:29
buna!!am si eu o intrebare legata de cununia civila...nu stiu cum se procedeaza...se merge inainte si se face programare..cam cu cat timp inainte sa merg?:-SS o sa am nunta anul acesta in august

andreear
24.04.2008, 14:41:48
buna!!am si eu o intrebare legata de cununia civila...nu stiu cum se procedeaza...se merge inainte si se face programare..cam cu cat timp inainte sa merg?:-SS o sa am nunta anul acesta in august

Programarea se face in ziua in care epui dosarul, dar ora se stabileste cu vreo 3 zile inainte...depinde acum in ce zi veti face cununia civila!

mikimiki
30.04.2008, 07:43:44
Ca sa stiu sigur daca ma pot cununa la ora 16, le-am trismis un email celor de la starea civila si au fost foarte promti cu raspunsul lor:

programul de lucru cu publicul, cat si de oficiere a casatoriilor in zilele de sambata este intre orele 9.00-12.00.
In functie de numarul casatoriilor din ziua respectiva, 20 septembrie 2008, ofiterul de stare civila care oficiaza ( d-na Director ) poate decide planificarea oficierilor si in afara acestui program. De aceea, va recomandam sa va adresati ofiterului de stare civila in vederea stabilirii orei de oficiere :
- Serviciul Stare Civila - Mun. Ploiesti B-dul Independentei, Nr.15, Camera 1 parter
- telefon 0244 516699 interior 271, tel/fax. 0244 546145 ( Director Executiv).

In concluzie , va trebui sa ma cunun dimineata ( sa-i chem pe parintii mei de la Buzau cu noaptea in cap) - :(( deci trebuie sa-mi caut tinuta pt cununie

Paideea
06.05.2008, 09:52:05
Ca sa stiu sigur daca ma pot cununa la ora 16, le-am trismis un email celor de la starea civila si au fost foarte promti cu raspunsul lor:

programul de lucru cu publicul, cat si de oficiere a casatoriilor in zilele de sambata este intre orele 9.00-12.00.
In functie de numarul casatoriilor din ziua respectiva, 20 septembrie 2008, ofiterul de stare civila care oficiaza ( d-na Director ) poate decide planificarea oficierilor si in afara acestui program. De aceea, va recomandam sa va adresati ofiterului de stare civila in vederea stabilirii orei de oficiere :
- Serviciul Stare Civila - Mun. Ploiesti B-dul Independentei, Nr.15, Camera 1 parter
- telefon 0244 516699 interior 271, tel/fax. 0244 546145 ( Director Executiv).

In concluzie , va trebui sa ma cunun dimineata ( sa-i chem pe parintii mei de la Buzau cu noaptea in cap) - :(( deci trebuie sa-mi caut tinuta pt cununie

Eu zic sa te mai gandesti un pic... nunta ta va fi in septembrie... cand am avut eu nunta, adica pe 15 septembrie, la ora 17,00 inca mai ieseau mirese de la Casa Casatoriilor! Septembrie e in plin sezon de nunti, deci cred ca sunt slabe shanse sa nu te poti programa la ora dorita pentru a ajunge direct la biserica. In afara de faptul ca si la biserica poti programa mai devreme, pentru a devansa si ora la cununia civila. Plus, se poate plati o taxa, care iti permite sa faci cununia civila si duminica, nu numai sambata mai tarziu, iar acea taxa sigur e mai mica decat tot deranjul si cheltuiala prilejuite de alta planificare, cu cununia civila dimineatza si cea religioasa seara.
Eu cred ca se va putea sa iti organizezi asa cum iti doresti ziua respectiva, trebuie doar sa fii optimista si sa te "zbati" putin!
Bafta! Si o nunta ca in povesti!

mikimiki
06.05.2008, 15:15:28
multumesc mult Paideea pentru sfat
cred ca cel mai bine este sa vorbesc cu persoana care oficiaza cununia

Paideea
06.05.2008, 15:52:11
Vorbeste si acolo, direct, dar iti spun sigur ca se oficiaza cununii si duminica, nu doar sambata, dupa ora 14,00, iar daca in ziua respectiva nu sunt cununii pana asa tarziu, poti plati o taxa (nu stiu cat este), si vine Doamna imediat sa te cunune! ;))

mikimiki
15.05.2008, 21:20:26
Vorbeste si acolo, direct, dar iti spun sigur ca se oficiaza cununii si duminica, nu doar sambata, dupa ora 14,00, iar daca in ziua respectiva nu sunt cununii pana asa tarziu, poti plati o taxa (nu stiu cat este), si vine Doamna imediat sa te cunune! ;))

am gasit pe cineva care o cunoaste pe doamna care oficiaza casatoriile

era chiar unchiul mirelui meu:D , asa ca o sa vb cu ea

Paideea
16.05.2008, 11:07:29
am gasit pe cineva care o cunoaste pe doamna care oficiaza casatoriile

era chiar unchiul mirelui meu:D , asa ca o sa vb cu ea
Vezi ca se rezolva? Ma bucur mult pentru tine, si iti urez o nunta de vis!

mikimiki
03.06.2008, 10:38:38
m-am indragostit de o rochitza

ce parere aveti fetelor, ar merge pt cununia civila nu?

ingerashu
03.06.2008, 10:52:31

super faina...

madutza23
03.06.2008, 16:20:04

Am vazut ceva de genul asta si cu bolero din acelasi material in magazinul Unirea in Bucuresti sambata. Era in jurul la 500 ron. Destul de multicel zic eu pt o rochita de zi. Arata super ce-i drept.

andreear
03.06.2008, 18:03:09

E super rochita!!!! Merge cu siguranta pt cununia civila!

mikimiki
04.06.2008, 07:58:04
Am vazut ceva de genul asta si cu bolero din acelasi material in magazinul Unirea in Bucuresti sambata. Era in jurul la 500 ron. Destul de multicel zic eu pt o rochita de zi. Arata super ce-i drept.

500 ron :-B ????!!!!!!!!!!!
scump dom'le

madutza23
04.06.2008, 08:48:03
500 ron :-B ????!!!!!!!!!!!
scump dom'le
Am vazut aseara la Balif ceva de genul asta dar in bretelute mai subtiri si cu o fundita intr-o parte sub bust. Era 70 ron mie chiar mi-i s-a parut super ieftina si era alba cu niste chestii argintii prin ea, niste fire argintii. Mi-a placut, chiar draguta. Avea pe alb si pe negru. Din pacate nu stiu sa-ti explic standul pentru ca ametesc mereu in Baliful ala :wacko:

mikimiki
04.06.2008, 10:14:23
Am vazut aseara la Balif ceva de genul asta dar in bretelute mai subtiri si cu o fundita intr-o parte sub bust. Era 70 ron mie chiar mi-i s-a parut super ieftina si era alba cu niste chestii argintii prin ea, niste fire argintii. Mi-a placut, chiar draguta. Avea pe alb si pe negru. Din pacate nu stiu sa-ti explic standul pentru ca ametesc mereu in Baliful ala :wacko:

mercy... o sa ma duc sambata sa ma uit, oricum trebuie sa-si cumpere surioara rochitza

Liv
28.06.2008, 14:29:59

Superrrrrrr....elegantza, rafinament si bun gust

Liv
28.06.2008, 14:35:37
super faina...
Scuze..cum este biserica sf. Andrei (este cea de la Cina?); si preotii..

ingerashu
28.06.2008, 15:11:34
Scuze..cum este biserica sf. Andrei (este cea de la Cina?); si preotii..

vom fi off topic....
mda este biserica de la capatul traseului 30...
eu am un mare respect pt preotii de aici...parerea mea putini ca ei in ziua de azi...si ma refeream la preotul ionica si fiul sau...mi-au placut slujbele de cununie tinute de ei...
biserica e frumoasa, desi inca in constructie...

luci_ana
28.06.2008, 15:54:45

E superba. Daca ai o croitoreasa buna e pacat sa nu o faci

georgi_m
28.06.2008, 22:06:45

Rochita este de la calin events si costa 500 ron. Am remaracat-o si eu, le-am trimis mail si asa mi-au spus cat costa! Poop:*

auraszablau
02.07.2008, 21:39:50
Fetelor, saptamana viitoare trebuie sa depunem si noi actele.
La casa casatorilor scrie ca trebuie depuse cu minim 10 zile inainte. Deci sa inteleg ca pot merge si cu 14 zile inainte, atat cat sa fie inca valabil certificatul prenuptial, nu? Poate daca merg mai din timp reusesc sa obtin o ora rezonabila. Stie careva daca se poate?

mikimiki
03.07.2008, 07:49:21
Fetelor, saptamana viitoare trebuie sa depunem si noi actele.
La casa casatorilor scrie ca trebuie depuse cu minim 10 zile inainte. Deci sa inteleg ca pot merge si cu 14 zile inainte, atat cat sa fie inca valabil certificatul prenuptial, nu? Poate daca merg mai din timp reusesc sa obtin o ora rezonabila. Stie careva daca se poate?

sa le dai o ciocolata/ un pachet de cafea si cred ca se rezolva si eu tot asa vreau sa-mi incerc norocul.

sa ne tii la curent:*

andreear
03.07.2008, 08:01:22
sa le dai o ciocolata/ un pachet de cafea si cred ca se rezolva si eu tot asa vreau sa-mi incerc norocul.

sa ne tii la curent:*

Sa stii ca nu e chiar asa usor, noi ne-am du s anul trecut cu o prietena buna a lui tanti de acolo i de abia am reusit sa stabilim ora la care am vrut, dar actele le-am depus FIX cu 10 zile iniante de nunta.....

madutza23
03.07.2008, 08:36:09
Sa stii ca nu e chiar asa usor, noi ne-am du s anul trecut cu o prietena buna a lui tanti de acolo i de abia am reusit sa stabilim ora la care am vrut, dar actele le-am depus FIX cu 10 zile iniante de nunta.....
Asa este nu poti sa vorbesti nimic inainte. Actele se depun fix la data la care trebuie. Am mai auzit eu variante ca nu stiu cine s-a dus sa stabileasca nu stiu ce data, sa rezerve si alte aberatii. Nu exista asa ceva cum poate sa-ti faca cineva rezervare in momentul in care nu ai nici actele depuse? Stati linistite cu orele de programare. Programarile se fac la intervale de 10-15 min si chiar daca nu e exact la ora care vreti nu e o mare problema sa te decaleze cu o ora inainte sau inapoi.

mikimiki
03.07.2008, 09:39:32

am si eu o intrebare: dosarul trebuie bagat cu 10 zile - saptamanale sau muncitoare?

auraszablau
03.07.2008, 10:12:25
am si eu o intrebare: dosarul trebuie bagat cu 10 zile - saptamanale sau muncitoare?
Trebuie depus cu minim 10 zile calendaristice, nu lucratoare. Trebuie sa avem grija sa nu ratam startul:D

auraszablau
03.07.2008, 10:30:32
Tare mi-e teama ca nu reusesc sa obtin ora dorita:-s pt cununie. Eu la maxim 11:30 trebuie sa fiu cununata. Nasii nu sunt din oras, vor pleca ei dupa cununie si la max 13:00 trebuie sa plece ginerica dupa ei, ca sa aiba timp sa se si intoarca. Aveti idee cam intre ce ore sunt programate de obicei cununiile?Oare se intind si dupa ora 14:00.

madutza23
03.07.2008, 10:39:07
Tare mi-e teama ca nu reusesc sa obtin ora dorita:-s pt cununie. Eu la maxim 11:30 trebuie sa fiu cununata. Nasii nu sunt din oras, vor pleca ei dupa cununie si la max 13:00 trebuie sa plece ginerica dupa ei, ca sa aiba timp sa se si intoarca. Aveti idee cam intre ce ore sunt programate de obicei cununiile?Oare se intind si dupa ora 14:00.
Dupa ora 14 mai rar toata lumea cred ca vrea la 11-11.30. Eu personal vreau pe la 9.30-10 ca sa scap repede ;))

andreear
03.07.2008, 10:39:28
Trebuie depus cu minim 10 zile calendaristice, nu lucratoare. Trebuie sa avem grija sa nu ratam startul:D

Exact, sunt 10 zile calendaristice!

madutza23
03.07.2008, 10:43:03
Va trimit mai jos mail-ul care l-am primit de la starea civila ieri referitor la procedura de depunerea actelor si cu niste informatii utile pt voi sper.
Va pup

Catre,
D-na/D-ra Madalina Pana

Stimata d-na./d-ra, conform prevederilor legii nr.119/1996 privind actele de stare civila, depunerea actelor in vederea incheierii casatoriei se face cu 10 zile calendaristice inainte de data oficiereii casatoriei.
In ceea ce priveste stabilirea orei de oficiere pentru data de 23.08.2008, aceasta programare se stabileste ulterior depunerii actelor de comun acord cu ofiterul starii civile care va oficia ( D-na Director Georgescu Magdalena-Laura, telefon 0 2 4 4 5 1 6 6 9 9 interior 271). Veti fi informata asupra acestor aspecte ulterior depunerii dosarului de casatorie. In functie de numarul casatoriilor incheiate, programarile pe ore se fac cu 2-3 zile inainte de data oficierii casatoriei.
Pentru relatii suplimentare Serviciul Starii Civile Ploiesti va sta la dispozitie la telefon 0 2 4 4 5 1 6 6 9 9 interior 512 si 509.
Cu stima,
Comp.Relatii cu Publicul

mikimiki
03.07.2008, 12:06:49
acum m-am lamurit.>:D<
in concluzie trebuie sa-mi depun dosarul pe 10 sept.

luci_ana
03.07.2008, 13:02:22
Va trimit mai jos mail-ul care l-am primit de la starea civila ieri referitor la procedura de depunerea actelor si cu niste informatii utile pt voi sper.
Va pup

Catre,
D-na/D-ra Madalina Pana

Stimata d-na./d-ra, conform prevederilor legii nr.119/1996 privind actele de stare civila, depunerea actelor in vederea incheierii casatoriei se face cu 10 zile calendaristice inainte de data oficiereii casatoriei.
In ceea ce priveste stabilirea orei de oficiere pentru data de 23.08.2008, aceasta programare se stabileste ulterior depunerii actelor de comun acord cu ofiterul starii civile care va oficia ( D-na Director Georgescu Magdalena-Laura, telefon 0 2 4 4 5 1 6 6 9 9 interior 271). Veti fi informata asupra acestor aspecte ulterior depunerii dosarului de casatorie. In functie de numarul casatoriilor incheiate, programarile pe ore se fac cu 2-3 zile inainte de data oficierii casatoriei.
Pentru relatii suplimentare Serviciul Starii Civile Ploiesti va sta la dispozitie la telefon 0 2 4 4 5 1 6 6 9 9 interior 512 si 509.
Cu stima,
Comp.Relatii cu Publicul
In concluzie trebuie sa ne depunem dosarul pe 13 august(zi cu ghinion). Mie mi-a purtat noroc de fiecare data . Sa vedem daca merge si acum si sa fiu programata la o ora rezonabila. Mada tu la ce ora vrei?

madutza23
03.07.2008, 14:28:54
In concluzie trebuie sa ne depunem dosarul pe 13 august(zi cu ghinion). Mie mi-a purtat noroc de fiecare data . Sa vedem daca merge si acum si sa fiu programata la o ora rezonabila. Mada tu la ce ora vrei?
Buna
O sa ne poarte noroc acea zi o sa vezi. Eu as vrea cat mai dimineata 9, 9.15, 9.30, 9.45 etc pana pe la 10.30

luci_ana
03.07.2008, 15:49:24
Buna
O sa ne poarte noroc acea zi o sa vezi. Eu as vrea cat mai dimineata 9, 9.15, 9.30, 9.45 etc pana pe la 10.30
La mine e ok si mai tarzior, dar nu as vrea mai tarziu de 11.30. Ca eu am biserica la 7.15, dara colo sa ajung cu 1 ora mai devreme sa facem poze in curtea bisericii ca dupa nu mai avem timp ca trebuie sa fim la local.

madutza23
03.07.2008, 16:01:42
Inca o chestie super importanta. Trebuie sa fie si miresica si ginerica in momentul in care depuneti actele, altfel nu aveti ce cauta acolo.:-<

mikimiki
04.07.2008, 07:37:39
fetelor mie imi convine.... alegeti-va toate ore de dimineata pt cununia civila , caci eu vreau ora 16:D

alex77
04.07.2008, 07:58:54
Noi le depunem pe 14; dar daca aveti ceva cu 13.....Doamna de la Casa Casatoriilor imi spunea ca daca am nunta pe 24....pot depune actele intre 10-14.

madutza23
11.07.2008, 08:28:51
Buna fetelor,
Stie cineva sa ma lamureasca cat e taxa la Trezorerie pentru foto- video. Fara aceasta taxa nu putem sa facem poze si sa filmam in interiorul Casei Casatoriilor.:-?

mikimiki
11.07.2008, 09:16:59
Buna fetelor,
Stie cineva sa ma lamureasca cat e taxa la Trezorerie pentru foto- video. Fara aceasta taxa nu putem sa facem poze si sa filmam in interiorul Casei Casatoriilor.:-?

eu stiam ca taxa foto - video este de 10 lei dar nu stiu daca se plateste la starea civila sau la trezo

Liv
11.07.2008, 09:55:25
MAI INTERESEAZA-TE NU CUMVA TREBUIE PE 14?:-\ :-\
EU CRED CA A 10-A ZI DE LA DATA DE CAND DEPUI...
SI PT. A FACE SAMBATA EU CRED CA TREBUIE SA DEPUI JOI (INAINTE CU O SAPTAM.)

madutza23
11.07.2008, 10:43:27
MAI INTERESEAZA-TE NU CUMVA TREBUIE PE 14?:-\ :-\
EU CRED CA A 10-A ZI DE LA DATA DE CAND DEPUI...
SI PT. A FACE SAMBATA EU CRED CA TREBUIE SA DEPUI JOI (INAINTE CU O SAPTAM.)
Da pe 14. De fapt cine face cununia sambata depune actele joia in penultima saptamana. In cazul meu fac pe 23 deci ma duc joi pe 14 :-SS

andreear
11.07.2008, 12:54:59
Buna fetelor,

Anul treut taxa era 10 ron si se platea la caserie acolo, poti poza si/ sau filma fara taxa dar iti opreste buletinul si ti-l da cand aduci chitanta care dovedeste plataL-) .Noi am uitat acasa chitanta si mi-au oprit buletinul si de abia l-am recuperat ca era dna directoare in concediu si incuiase biroul. Asa ca atentie fetelor!

mikimiki
12.07.2008, 18:41:50
Anul treut taxa era 10 ron si se platea la caserie acolo, poti poza si/ sau filma fara taxa dar iti opreste buletinul si ti-l da cand aduci chitanta care dovedeste plataL-) .Noi am uitat acasa chitanta si mi-au oprit buletinul si de abia l-am recuperat ca era dna directoare in concediu si incuiase biroul. Asa ca atentie fetelor!

multumim pt sfat si multumim madutza ca ai amintit lucrul asta^:)^

CONT-INCHIS-047
13.07.2008, 09:11:50
Daca ma va programa la cununie undeva in jur de ora 12 si salonul la care ma coafez are rogram pana la 13...ce fac?Ar exista posibilitatea sa ne puna la o ora mai accesibila?

mikimiki
13.07.2008, 09:15:04
Daca ma va programa la cununie undeva in jur de ora 12 si salonul la care ma coafez are rogram pana la 13...ce fac?Ar exista posibilitatea sa ne puna la o ora mai accesibila?

te duci si vb cu cei de la salon, trebuie sa se gaseasca o solutie

Naomi
14.07.2008, 09:29:23
Ma bucur ca am gasit topicul acesta:) E chiar interesant ce ati discutat pana acum. Trebuie sa depun si eu actele... vrem sa facem cununia pe 1 august(vineri) si am auzit ca se poate depune cu taxa de urgenta si cu 2 zile inainte... stiti ceva? :-\

mikimiki
14.07.2008, 11:03:16
Ma bucur ca am gasit topicul acesta:) E chiar interesant ce ati discutat pana acum. Trebuie sa depun si eu actele... vrem sa facem cununia pe 1 august(vineri) si am auzit ca se poate depune cu taxa de urgenta si cu 2 zile inainte... stiti ceva? :-\

sper ca nu sunt indiscreta.... dar de ce vreti sa depuneti actele asa tarziu?:-?

madutza23
14.07.2008, 12:06:36
Buna!
eu nu stiu de vreo taxa de urgenta, de fapt nici pe site-ul lor nu scrie nicaieri de asa ceva si stiu de la 2 prieteni buni ca nu se poate, deoarece ei erau plecati si nu a fost chip sa depuna actele nici mai tarziu, nici mai devreme. Au reusit pana la urma printr-o pila f mare si s-a dus unul din parinti dar fix cu 10 zile inainte.
Ai grija!

andreear
14.07.2008, 13:20:17
Buna!
eu nu stiu de vreo taxa de urgenta, de fapt nici pe site-ul lor nu scrie nicaieri de asa ceva si stiu de la 2 prieteni buni ca nu se poate, deoarece ei erau plecati si nu a fost chip sa depuna actele nici mai tarziu, nici mai devreme. Au reusit pana la urma printr-o pila f mare si s-a dus unul din parinti dar fix cu 10 zile inainte.
Ai grija!

Asa stiu si eu!!!

mikimiki
16.07.2008, 09:39:22
Asa stiu si eu!!!

in aceasta sambata se casatoreste o colega de servici... azi m-a sunat si mi-a zis ca vor mai fi inca 60 de nunti pe 19 iulie !!!!!!!!!!!!!!!!

daca vor fi atatea nunti si pe 20 septembrie, am mari sanse sa fac cununia dupa amiaza<:-P
Ce de nunti anul asta!!!!!!!!!!!!!

oxigen333
28.07.2008, 16:59:36
BUNA!

am si eu o intrebare pentru fetele cu experienta? cum ati facut cu analizele medicale ca sa va incadrati in cele 14 zile? le-ati ridicat in ziua in care ati depus actele? eu, de exemplu am cununia civila pe 23.08.08 si actele le voi depune pe 11.08.08, dimineatza...dc as avea certificatul datat cu vineri 08.08.08, nu merg depuse actele?

va multumesc

CONT-INCHIS-047
28.07.2008, 17:57:29
Buna!
Ai grija!

Nu este adevarat.Noi am fost miercuri si sambata in aceeasi saptamana am avut cununia.Taxa este de 30 Ron.

andreear
28.07.2008, 20:42:11
Nu este adevarat.Noi am fost miercuri si sambata in aceeasi saptamana am avut cununia.Taxa este de 30 Ron.

Vrem poze!!!!!!

luci_ana
28.07.2008, 22:12:46
Da Anca trimite-ne poze.

mgh83
29.07.2008, 07:50:38
BUNA!

am si eu o intrebare pentru fetele cu experienta? cum ati facut cu analizele medicale ca sa va incadrati in cele 14 zile? le-ati ridicat in ziua in care ati depus actele? eu, de exemplu am cununia civila pe 23.08.08 si actele le voi depune pe 11.08.08, dimineatza...dc as avea certificatul datat cu vineri 08.08.08, nu merg depuse actele?

va multumesc

Poti vb cu medicul sa-ti treaca pe certificat data de care ai nevoie...la fratele meu asa s-a intamplat.

oxigen333
04.08.2008, 08:49:30
Buna dimineatza! Mai am o intrebare in legatura cu starea civila. Cand se hotaraste ora la care va avea loc ceremonia? In ziua depunerii actelor sau ulterior?

mikimiki
04.08.2008, 09:25:47
Buna dimineatza! Mai am o intrebare in legatura cu starea civila. Cand se hotaraste ora la care va avea loc ceremonia? In ziua depunerii actelor sau ulterior?

ora se stabileste cu 2-3 zile inainte de data casatoriei

madutza23
04.08.2008, 10:30:07
Poti vb cu medicul sa-ti treaca pe certificat data de care ai nevoie...la fratele meu asa s-a intamplat.

Actele la cununia civila se depun pe 14.08.2008 dak ai cununia pe 23.08.2008 (cu 10 zile inainte) iar certificate prenuptiale sa fie datate cu 12.08.2008. Cel putin asa fac eu :D

luci_ana
04.08.2008, 13:34:36
Actele la cununia civila se depun pe 14.08.2008 dak ai cununia pe 23.08.2008 (cu 10 zile inainte) iar certificate prenuptiale sa fie datate cu 12.08.2008. Cel putin asa fac eu :D
Aha deci eu sa mai astept . nu este cazul sa merg de acum la mediul de familie. Ms

madutza23
04.08.2008, 13:58:08
Aha deci eu sa mai astept . nu este cazul sa merg de acum la mediul de familie. Ms
Buna,
Eu ma duc maine chiar dar imi pune data de 12 pe ele :D Poti vorbi cu medicul de familie si aranjezi asa cu el.

deeag
11.08.2008, 09:45:14
miki , tu cand iti depui actele la starea civila?

mikimiki
11.08.2008, 09:54:13
miki , tu cand iti depui actele la starea civila?

pe 10 septembrie .

pe 15 septembrie intru in concediu si vreau sa vb dinainte cu doctoritza de la servici sa imi aranjeze si mie cu analizele si certificatul prenuptial cam pe 8 , 9 septembrie

deeag
11.08.2008, 10:05:40
cam asa ma gandisem si eu sa fac dar mai vroiam o parere.
te pup

Cristian13
11.08.2008, 17:12:20
si noi ne am luat vineri analizele, azi a fost a mea viitoare sotie la medicul de familie, depunem acte maine (probabil nu ca este marti ;)) ) sau joi

mikimiki
12.08.2008, 07:39:28
si noi ne am luat vineri analizele, azi a fost a mea viitoare sotie la medicul de familie, depunem acte maine (probabil nu ca este marti ;)) ) sau joi

Mai ai cateva zile si intrii in randul celor casatoriti Cristian!!!!:)>- :D
ai emotii?

Cristian13
12.08.2008, 18:10:18
azi am depus actele....ce sa mai asteptam.?....pe 20 trebuie sa ma duk sa aflu ora la care avem cununia...; emotii...nu dorm noaptea de vreo saptamana....asta din cauza probabil ca dorm ziua ...;;) ...nu s emotii; doar ca m-am saturat...ne stresam prea mult pentru o noapte de <:-P )petrecere) care va trece foarte repede ...parerea mea.....azi m-am intalnit si cu o amica ...are nunta pe 23.....nici rochie nu si luase...uite astia oameni fara griji...mi-am zis...

madutza23
13.08.2008, 09:03:45
si eu am depus actele <:-P <:-P azi dimineata. Am aflat si ora;;) ;)) am scapat de o grija si am si ora care mi-am dorit-o <:-P

mikimiki
13.08.2008, 09:18:18
si eu am depus actele <:-P <:-P azi dimineata. Am aflat si ora;;) ;)) am scapat de o grija si am si ora care mi-am dorit-o <:-P

la ce ora v-ati programat madutza?

oxigen333
13.08.2008, 09:20:08
Cum ai aflat ora? ca mie mi-au zis ca nu imi pot zice nimic inainte de joia viitoare

mikimiki
13.08.2008, 09:54:01
Cum ai aflat ora? ca mie mi-au zis ca nu imi pot zice nimic inainte de joia viitoare

iti trebuie o mica pila si se rezolva:D

oxigen333
13.08.2008, 09:56:42
am inteles... eu intre timp stau [-o< si :-SS

madutza23
13.08.2008, 10:37:06
am inteles... eu intre timp stau [-o< si :-SS

Buna
La ce ora te-ar interesa? Tipa la care am fost mi-a spus ca o sa fie cea mai aglomerata zi din an (23 August). Programarea este de dimineatza intre 10-11 nu pot sa zic ora ca nu as vrea sa-i fac problemutze nu se stie cine mai citeste acest site :-$ Normal asa este pe miercuri- joi trebuie sa duci buletinul tau si atunci iti spune si ora:) Bafta multa!!

oxigen333
13.08.2008, 11:45:09
si eu as vrea tot cam asa ...intre 10:30 si 11:30 ...pe mine nu m-a intrebat nimeni nimic si asta m-a socat oarecum...eu credeam ca joi se va hotara de acord comun, nu ca eu ma duc si ei imi zic ora

Liv
13.08.2008, 11:58:47
si eu as vrea tot cam asa ...intre 10:30 si 11:30 ...pe mine nu m-a intrebat nimeni nimic si asta m-a socat oarecum...eu credeam ca joi se va hotara de acord comun, nu ca eu ma duc si ei imi zic ora
Pai nu trebuie sa picam la un acord cand punem cununia civila cu cei de la casa casatoriilor? am citit aici ca toata lumea se duce cu "cunostinte" care mai de care sa ii bage la anumite ore (pe care si le doresc)...nici o problema....dar ceilalti?:-? :-? :-? macar sa aiba posibilitatea (din ce a mai ramas) sa se aleaga...Voi ce stiti? Ca eu mai am putin si ma ingrozesc cand citesc....Bine, eu vreau cununia civila la 14.00.. acum sa vedem...:-\ :-\ :-\ :-\

madutza23
13.08.2008, 12:15:34
Ba da doamne fereste cum sa-ti spuna ei, m-am exprimat gresit, si imi cer scuze, impreuna cu ei gasiti o ora rezonabila. Scuze de neintelegerea provocata^:)^

mikimiki
13.08.2008, 13:17:49
Ba da doamne fereste cum sa-ti spuna ei, m-am exprimat gresit, si imi cer scuze, impreuna cu ei gasiti o ora rezonabila. Scuze de neintelegerea provocata^:)^

si eu stiu la fel ca madutza

Cristian13
13.08.2008, 15:35:02
mie mi s-a spus sa ma duk pe 20 sa mi zika ora : prefer 10:30-11,

8-}

Danutza2007
13.08.2008, 20:23:22
Pai nu trebuie sa picam la un acord cand punem cununia civila cu cei de la casa casatoriilor? am citit aici ca toata lumea se duce cu "cunostinte" care mai de care sa ii bage la anumite ore (pe care si le doresc)...nici o problema....dar ceilalti?:-? :-? :-? macar sa aiba posibilitatea (din ce a mai ramas) sa se aleaga...Voi ce stiti? Ca eu mai am putin si ma ingrozesc cand citesc....Bine, eu vreau cununia civila la 14.00.. acum sa vedem...:-\ :-\ :-\ :-\
fetelor noi ne-am dus fara pile, si in joia dinainte-a nuntii ne-am dus la ora 8 acolo si oricum erau ceva ore date, dar in rest ne-a intrebat cam la ce ore vrem din cele disponibile evident. e destul de detreaba doamna de acolo.

atentie insa, intrarea se face pe usa pe care se iese la cununie, nu prin spate ca altfel asteptati................

luci_ana
14.08.2008, 07:58:10
Am depus si noi actele ieri, ptr 23 august. Si mi-au spsu sa mergem pt 21 sa stabilim ora. Acum vad ca tyu Cristian mergi pe 20 chiar daca ai cununia pe 24. Asa ca voi merge si eu pe 20. Incercarea moarte n-are. Daca ma da afara si ma intoarce penrtu a doua zi , o sa revin . :)

mikimiki
14.08.2008, 08:26:18
anul acesta ca au fost si vor mai fi cele mai multe nunti.

in fiecare sambata ( in perioada in care se fac nunti) se oficiaza peste 50 de cununii.:-?

CONT-INCHIS-047
14.08.2008, 09:34:31
Noi cand am fost...am fost miercurea, am depus actele la urgente, ne-a aprobat pe loc si ne-a spus si ora.Am avut noroc.Miercurea este acolo si doamna directoare (cea care oficializeaza casatoriile).Noua dansa ne-a propus ora.Ne-a aratat foaia cu ce mai avea liber si am ales.Nu am avut pile deloc.

mikimiki
14.08.2008, 11:09:26
Noi cand am fost...am fost miercurea, am depus actele la urgente, ne-a aprobat pe loc si ne-a spus si ora.Am avut noroc.Miercurea este acolo si doamna directoare (cea care oficializeaza casatoriile).Noua dansa ne-a propus ora.Ne-a aratat foaia cu ce mai avea liber si am ales.Nu am avut pile deloc.

eu vreau la ora 16 sa fie cununia civila, si este cam dificil, nu stiu cate nunti vor fi pe 20 sept si nu stiu daca sta Georgeasca pana la ora 16

Liv
19.08.2008, 09:35:30
A fost nevoie si de copiile de buletin al martorilor (nasilor)????????????
Cumva actele se depun la camera 4?????????? (asa am citit)

Liv
19.08.2008, 09:38:19
Atunci sunteti norocosi....aaaaaaaaaa parca am citit undeva ca sotul tau este politist..a avut legitimatia la vedere ;)) ;)) ;)) ;)) .....???????

luci_ana
19.08.2008, 11:58:39
A fost nevoie si de copiile de buletin al martorilor (nasilor)????????????
Cumva actele se depun la camera 4?????????? (asa am citit)
Da si copiile de pw buletinele nasilor. Si o taxa de cate 1 leu atat pt mire cat si pt mireasa(o platesti la caserie la casa casatoriilor,)Da la camera 4. Sa nu deschizi usa prea larg ca se va lovi de un dulap. :)

mikimiki
19.08.2008, 12:43:28
Da si copiile de pw buletinele nasilor. Si o taxa de cate 1 leu atat pt mire cat si pt mireasa(o platesti la caserie la casa casatoriilor,)Da la camera 4. Sa nu deschizi usa prea larg ca se va lovi de un dulap. :)

CE SCUMPICA ESTI LUCIANA:-p :-p :* :*

" nu deschide usa prea larg ......"

Cristian13
19.08.2008, 13:23:59
taxa ceremonie= 2 lei.a nu se crede ca nunta este de doi lei
taxa filmat + foto= 10 lei
DACA nunta este duminica taxa =100 lei

Liv
19.08.2008, 14:33:12
=)) =)) =)) =)) superrrrr tareeee>:D< >:D< >:D< >:D< multumeeeeeesssssssssccccccccc!!!!!!!!!!!!!!

Cristian13
20.08.2008, 16:16:58
avem cununia la ora 10:00<:-P

CONT-INCHIS-047
20.08.2008, 21:29:53
Atunci sunteti norocosi....aaaaaaaaaa parca am citit undeva ca sotul tau este politist..a avut legitimatia la vedere ;)) ;)) ;)) ;)) .....???????

Nu, asa e pentru toata lumea.Daca vrei, poti face nunta la urgente.Trebuie doar sa scrii motivul pt care vrei sa urgentezi.Poate fi si o chestie minora...nu neaparat ceva extraordinar.Mai platesti taxa de 30 Ron in plus.

luci_ana
21.08.2008, 07:28:04
Noi avem la 10.30. Am avut un noroc.....

lavy3008
21.08.2008, 10:03:03
Am si eu o intrebare si anume daca printre actele care trebuie depuse la starea civila se numara si copiile dupa buletinele nasilor, pentru ca nasii mei sunt din italia si nu sunt inca in tara cand eu depun actele.As putea sa trec ca martori alte persoane?

luci_ana
21.08.2008, 13:34:13
Am si eu o intrebare si anume daca printre actele care trebuie depuse la starea civila se numara si copiile dupa buletinele nasilor, pentru ca nasii mei sunt din italia si nu sunt inca in tara cand eu depun actele.As putea sa trec ca martori alte persoane?
cred ca da. Acolo scrie copie dupa actul de identitate a doi martori, nu scrie al nasilor.

Cristian13
21.08.2008, 14:04:32
scrie: copiile dupa BI /CI a doi martori care or sa fie prezenti la nunta" -nu se specifica neaparat NASI

Liv
22.08.2008, 07:59:20
joia viitoare ma duc sa vad ora sper sa fie 14.00 ca daca nuuuuu.... :gen_02: :gen_02: :gen_02: :gen_02: :talk_04: :talk_04: :talk_04: :talk_04: :talk_04: =))=))

lavy3008
22.08.2008, 22:08:36
Multumesc mult pentru raspunsuri, o sa vad ce pot face, o sa intreb daca pot depune copii dupa actele altor persoane care vor fi prezente.pupici!

Deea2
15.09.2008, 10:05:19
S-a gandit cineva sa faca cununia civila cu o zi inainte de nunta??

Azi mi-a venit ideea in sensul de a mai reduce din stresul si alergatura din ziua nuntii

madalinaP24
17.10.2008, 17:33:13
fetelor......m-am gandit k ar fi interesant a vb si despre cununia civila.....eu una habar nu am ce am de facut,daca se face din timp programre,ce acte trebuiesc....sunt paralela........daca stie cineva sa imi spuna si mie k sa nu ma trezesc prea tarziu

madii113
17.10.2008, 19:52:06
Buna, si bine ai venit printre noi.
La casa casatoriilor te duci cu 10 zile inainte si iti trebuie bi sot, sotie, certificate nastere, analize care tre facute la doctor, spital (eu la cina), sau poate ai pe cineva, cu ele la doctorul de familie pt cetificate prenuptiale( aici iti tre ceva bani si 2timbre fiscale de 1 ron), si vreo 2 taxe mici care le platesti acolo.
Daca mai ai ceva intrebari te ajut cu cea mai mare placere ca sunt proaspata absolventa a casatoriei.
Nu-ti fa griji, va trece repede minunata zi.
O astepti un an si trece cat ai zice peste.#:-S

crisulika
02.12.2008, 17:51:55
Fetele,

Ati auzit ca s-a mutat Casa Casatoriilor? La primarie!! Din cate am auzit, se pare ca este in renovare cladirea, acum nu stiu daca va fi tot acolo.

Voi stiti ceva de asta?

olgutza26
02.12.2008, 19:10:39
eu nu stiu nimic. fetele care sunteti in ploiesti, dati o raita pe acolo sa ne spuneti si noua, plsssssss. :* :* :*

Paideea
03.12.2008, 11:41:55
Fetele,

Ati auzit ca s-a mutat Casa Casatoriilor? La primarie!! Din cate am auzit, se pare ca este in renovare cladirea, acum nu stiu daca va fi tot acolo.

Voi stiti ceva de asta?

In mod sigur nu va mai reveni Casa Casatoriilor acolo unde a fost, pentru ca am inteles ca a fost retrocedata mostenitorilor de drept. Erau mai multe pareri cu privire la unde va fi relocata... Eu una ma consider norocoasa ca am reusit sa ma mai casatoresc acolo, insa poate si noul sediu e cel putin la fel de OK, nu?
Are cineva informatii cu privire la noua locatie?

vlarox
04.01.2009, 10:02:14
In mod sigur nu va mai reveni Casa Casatoriilor acolo unde a fost, pentru ca am inteles ca a fost retrocedata mostenitorilor de drept. Erau mai multe pareri cu privire la unde va fi relocata... Eu una ma consider norocoasa ca am reusit sa ma mai casatoresc acolo, insa poate si noul sediu e cel putin la fel de OK, nu?
Are cineva informatii cu privire la noua locatie?

Asa este. Noua locatie pentru cununia civila este la Primarie. Pacat =((

danutzaxcata
29.01.2009, 09:45:27
Si asta numai pana in primavara, ca apoi se muta iar. Am inteles ca Primaria inca are in vedere cumpararea Casei Casatoriilor, dar sansele sunt mici, din cauza pretului. Cert este ca din primavara incolo nu se stie unde vor avea loc casatoriile.:-s

olgutza26
29.01.2009, 12:34:56
am inteles oricum ca la primarie e destul de aiurea, ca e pe o intrare in lateralul cladirii. oare pana in iunie vor rascumpara Casa Casatoriilor? /:)

danutzaxcata
02.02.2009, 17:23:14
Daca o vor rascumpara... asta e marea problema. Abia astept sa vad bugetul primariei pe 2009, sa vad daca au bani pt asta. Daca nu... ADIO! La Casa Alba clar e infiorator. Pe-o parte duci actele, pe alta intri, pe alta iesi. Prin spate, oricum. Unde sa-ti faci pozele cand treci pe sub podul de flori? In parcare? Ce mizerie! Toata viata am visat ca o sa ma casatoresc la Casa Casatoriilor, unde s-au casatorit si parintii mei, si parca vad ca va trebui sa ma multumesc cu unul din holurile inghesuite, prafuite si comuniste din Casa Alba, printre niste dulapuri d-alea de fier pline cu regitre si mai stiu eu ce hartii. Sunt tare suparata!:-w

crisulika
04.02.2009, 20:56:52
Daca o vor rascumpara... asta e marea problema. Abia astept sa vad bugetul primariei pe 2009, sa vad daca au bani pt asta. Daca nu... ADIO! La Casa Alba clar e infiorator. Pe-o parte duci actele, pe alta intri, pe alta iesi. Prin spate, oricum. Unde sa-ti faci pozele cand treci pe sub podul de flori? In parcare? Ce mizerie! Toata viata am visat ca o sa ma casatoresc la Casa Casatoriilor, unde s-au casatorit si parintii mei, si parca vad ca va trebui sa ma multumesc cu unul din holurile inghesuite, prafuite si comuniste din Casa Alba, printre niste dulapuri d-alea de fier pline cu regitre si mai stiu eu ce hartii. Sunt tare suparata!:-w

Si eu sunt tare dezamagita, sa speram ca vor gasi o locatie mai frumoasa decat Primaria, asta in cazul in care nu reusesc sa rascump Casa Casatoriilor.
Dragutz , avem aceeasi data a casatoriei si la aceeasi biserica. La ce ora v-ati programat la biserica?;;)

danutzaxcata
10.02.2009, 06:53:17
:D Deci ne vom intalni, in ciuda babelor oripilate:)) . Ce bine imi pare ca ne-am gasit! Inca nu am programat, am vrea 17.30, ca sa se termine slujba cand este inca lumina si sa putem sa facem cateva poze in parcul de Sala Sporturilor. Dar daca ati fost mai harnicuti si ne-ati luat-o inainte cu programarea, refacem noi programul cumva.;;)
Si ca sa nu fiu complet off-topic: Fetelor, avem mare ghinion. Si anul acesta, de fapt pana in primavara lui 2010, cand se incheie lucrarile la Palatul Culturii, cununiile civile vor fi oficiate in Casa Alba.
Ce-ar fi totusi sa ne adunam mai multe cupluri din Ploiesti care au cununia civila in aceeasi zi si sa solicitam alta locatie, eventual una in aer liber, ca sa scapam de holurile alea mizerabile din Palatul Administrativ? #-o

ingerashu
10.02.2009, 16:51:26
:D Deci ne vom intalni, in ciuda babelor oripilate:)) . Ce bine imi pare ca ne-am gasit! Inca nu am programat, am vrea 17.30, ca sa se termine slujba cand este inca lumina si sa putem sa facem cateva poze in parcul de Sala Sporturilor. Dar daca ati fost mai harnicuti si ne-ati luat-o inainte cu programarea, refacem noi programul cumva.;;)
Si ca sa nu fiu complet off-topic: Fetelor, avem mare ghinion. Si anul acesta, de fapt pana in primavara lui 2010, cand se incheie lucrarile la Palatul Culturii, cununiile civile vor fi oficiate in Casa Alba.
Ce-ar fi totusi sa ne adunam mai multe cupluri din Ploiesti care au cununia civila in aceeasi zi si sa solicitam alta locatie, eventual una in aer liber, ca sa scapam de holurile alea mizerabile din Palatul Administrativ? #-o

eu am inteles ca vor muta casa casatoriilor vis a vis de bcr....e tot o casa veche, pe care au inceput deja sa o renoveze.mi se pare ca era adppul inainte acolo

olgutza26
10.02.2009, 21:30:46
eu am inteles ca vor muta casa casatoriilor vis a vis de bcr....e tot o casa veche, pe care au inceput deja sa o renoveze.mi se pare ca era adppul inainte acolo
eu nu stiu nimic de asta. fetele, voi ati auzit ceva pe tema data? ;)

danutzaxcata
11.02.2009, 07:15:21
ADPP-ul este in continuare acolo. Era vorba sa se mute in cladirea din spate, tot o directie a Primariei, dar pana la urma au decis ca locatia nu se preteaza pentru asa ceva, din cauza lipsei de spatiu si a aspectului. Deci varianta a picat.

Rianna80
20.02.2009, 17:08:14
buna

eu am avut nunta sambata trecuta si nu a fost chiar asa de rau. cununiile se tin sambata la intrarea H si in interior spatiul este chiar mare. este loc si de servit un pahar de sampanie si o prajitura, iar bolta de flori poate fi facuta afara pe trepte.

sper sa reusesc sa atasez niste poze sa vedeti cum arata, in linkul de mai jos o avanpremiera:
http://www.telegrafuldeprahova.ro/index.php?act=show&idart=12813&p=l

pupici

anita20052005
20.02.2009, 19:46:34
fetelor aveti ideie cum fac ca eu imi doresc ora 11 trebuie sa dam ceva sau o rugam pls sa imi spuneti daca va mai uitati pe sait pupiciiii:*

olgutza26
22.02.2009, 11:31:00
la ce ora te-ai gandit pentru biserica, daca vrei civila la 11? eu ma gandeam sa punem la 10, ca sa am timp cu machiajul, coafatul si imbracatul pana la 17.30 cand plecam spre biserica? :*

danutzaxcata
22.02.2009, 14:37:53
Cred ca singura sansa sa prindem ora dorita este sa fim primii in ziua in care se depun dosarele pentru data cand vrem noi cununia. La ora 11 ma gandeam si eu, sa am timp sa dau fuga la coafat si machiat, termin cu civila pe la 12, fug repede la restaurant sa vad ce se intampla acolo, ca sa stau eu calma ca n-am surprize seara cand ajung, apoi acasa-facut baie repede -, fugit la coafor, machiaj, unghii pt seara, si venit acasa la imbracat. Toate astea cred ca trebuie sa fie gata pana pe la 16.30-17.00, pt ca la 17.30 trebuie sa fim la biserica.:D
Deja, cand le vad scrise, mi se pare ca n-am nicio sansa sa ma incadrez in timp. Decat daca merg toate struna, ceea ce cu siguranta nu se va intampla.:(

anita20052005
23.02.2009, 14:37:18
eu m-am gandit la 18 biserica si daia am zis 11 cuninia ca sa am timp sa fug acasa pt imbrcat si ce mai trebuie fetelor din 2009 daca reusit sa imi spuneti cum ati facut sa obtineti ora 11 va pup dulci si spor la miresit voi mai aveti unpic eu mai am ceva de stat si adunat sfaturi va pupic:* o:-)

olgutza26
07.03.2009, 08:00:12
fetele, am citit la un alt topic ca pe 5 si 6 iunie nu se fac cununi civile la primarii ca pe 7 sunt europarlamentarele. voi stiti ceva? eu stau in bucuresti si mi-e greu sa ajung sa vad daca e pus vreun afis la primarie. am cautat pe site-ul lor, dar nu apare nimic. ma puteti ajuta?>:D< >:D<

bozi
09.03.2009, 15:07:57
Nu exista nimic afisat in sensul acesta ca nu s-ar face cununii pe 6 sau 7 iunie.Nu cred ca alegerile pt europarlamentare influenteaza in vreun fel desfasurarea cununiilor civile....asa ca viitoare miresici de 6 sau 7 iunie stati linistite.pupici

olgutza26
10.03.2009, 12:30:15
multumesc mult :* am mai scapat de o grija. yupii <:-P <:-P

anita20052005
12.03.2009, 16:02:11
multumesc mult :* am mai scapat de o grija. yupii <:-P <:-P
sa imi spui si mie ce ora o sa obti pt cununie pls

olgutza26
12.03.2009, 18:05:19
cu siguranta va tin la curent cu toate noutatile. dar mai e ceva vreme pana la depunerea actelor

marius_rg
11.05.2009, 08:32:54
Cum credeti ca ar fi mai bine sa ma prezint cu actele pentru cununie, avand in vedere ca as dori o programare cat mai tarzie (15-16)? Tre sa vin tot asa de dimineata, cum vin multi pentru a prinde programari matinale, sau e ok sa vin si mai tarziu, fara stres?

Georgy_A
11.05.2009, 08:38:05
Fetelor, am si eu o nelamurire in legatura cu certificatul medical pentru cununie, cum se procedeaza, trebuie eliberat numai de medicul de familie, in urma unor analize, sau se poate elibera de orice medic? si ce analize tb facute?

monik_peltik
11.05.2009, 10:04:18
Salut, viitoare miresici! Sunt Monica si am si eu nunta in august anul acesta; as vrea sa stiu mai multe despre cum se procedeaza cu analizele
, certificatele medicale si depunerea actelor ptr cununia civila, va rog mult!
Noi suntem plecati din tara de 2 ani si ne este foarte greu sa organizam totul de departe(ne am si incapatanat sa facem totul singuri, fara sprijin de la parinti sau din alte parti);)) , iar acum am auzit ca 'ceremonia' civila se tine la primarie si ca este groaznic: nu ai unde face fotografii, nu ai timp si spatiu ptr a ciocni o cupa de sampanie, esti expediat in 3 minute,etc...asa sa fie?:-s
Va rog mult sa ma ajutati daca stiti raspunsuri!
Va pup si va urez o viata minutata in doi!;;) :*

olgutza26
24.05.2009, 18:48:45
fetelor, sunt tare incantata de vestile pe care le-am aflat. pentru ca pe 7 iunie sunt europarlamentarele, in ploiesti se vor face in week-end-ul ala cununiile la Teatru Toma Caragiu, nu la primarie. asa nu imi placea locatia acolo la primarie.... #-o asa, o sa fie loc de facut si poze cu cei care vin la cununie <:-P <:-P

strumf08
25.05.2009, 11:15:58
fetelor, sunt tare incantata de vestile pe care le-am aflat. pentru ca pe 7 iunie sunt europarlamentarele, in ploiesti se vor face in week-end-ul ala cununiile la Teatru Toma Caragiu, nu la primarie. asa nu imi placea locatia acolo la primarie.... #-o asa, o sa fie loc de facut si poze cu cei care vin la cununie <:-P <:-P

SUPER!ma bucur ca s-au aranjat in asa fel incat sa-ti fie bine...

Georgy_A
26.05.2009, 12:45:32

Bravo, e bine acolo! <:-P
Si noua ne-a placut ideea, dar din pacate or sa o mute la loc pana la cununia noastra, adica la o saptamana dupa tine!:(

mitze
26.05.2009, 15:28:34

super!!!! <:-P
noi avem cununia civila pe 07 iunie 2009 si eram tare indoita de cum va fi la starea civila.
o veste buna.

olgutza26
26.05.2009, 17:59:36
nu stiu nimic pentru 7. esti sigura ca se tin cununii civile atunci? pe 6 sigur e la teatru.

mitze
26.05.2009, 19:47:22
se fac si pe 7. am vorbit. sper ca nu s-a schimbat nimic.
daca nu.......:(( am rezervat restaurant, am chemat oamenii...
dar nu, nici nu pot sa ma gandesc!

olgutza26
26.05.2009, 20:11:10
se fac si pe 7. am vorbit. sper ca nu s-a schimbat nimic.
daca nu.......:(( am rezervat restaurant, am chemat oamenii...
dar nu, nici nu pot sa ma gandesc!
bine, daca e vreo problema, faci cununia civila pe 6 (atunci sigur se fac) si cea religioasa pe 7 (cu petrecerea aferenta).

mitze
27.05.2009, 07:10:23
eu fac doar cununia civila pe 7 iunie, iar cea religioasa anul viitor pe 4 septembrie.
dar am vorbit acum o saptamana sau doua si mi s-a zis ca nu sunt angrenati in alegeri si ca nu ar fi probleme. iar la restaurant nu mai am cum sa schimb.
o sa vorbesc din nou azi.

marius_rg
27.05.2009, 19:12:35
Noi vrem sa facem cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa+rest, dar am vrea sa fie cat mai tarziu, ca sa mergem direct de la civila la biserica (cu pauza de 1h pt poze)...credeti ca e posibil? Azi am auzit ca cei de la starea civila programeaza lumea in functie de cate cupluri sunt, deci daca sunt 10 cupluri, atunci ultimii vor intra pe la 10-11..ceea ce e fffff prost pt noi :( Cum vom putea fi siguri ca putem progra cununia dupa 2-3?

mitze
27.05.2009, 20:42:41
Noi vrem sa facem cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa+rest, dar am vrea sa fie cat mai tarziu, ca sa mergem direct de la civila la biserica (cu pauza de 1h pt poze)...credeti ca e posibil? Azi am auzit ca cei de la starea civila programeaza lumea in functie de cate cupluri sunt, deci daca sunt 10 cupluri, atunci ultimii vor intra pe la 10-11..ceea ce e fffff prost pt noi :( Cum vom putea fi siguri ca putem progra cununia dupa 2-3?

din cate am inteles eu programul pt sambata este pana la 18.00 (nu sunt sigura totusi). dar cred cel mai sigur ar fi sa mergeti cat mai devreme la starea civila pentru a depune actele.

vorbit! se fac si pe 7 iunie, doar ca nu la teatrul Toma Caragiu, ci la intrarea A. o sa aflu exact vineri, cand depun actele.

marius_rg
28.05.2009, 12:37:27
Nu stiu nici eu exact pana la cat e programul, dar poate trec sambata asta pe acolo sa vad cu ochii mei si poate reusesc si sa intreb pe cineva cum sta treaba.
E cam lipsit de sens, daca ei au program pana la 2-3 sa zicem, sa nu poti alege o ora in acest interval, fara sa te suprapui cu alta programare.
Inscrierile am inteles ca se fac cu 10 zile inainte de data nuntii si programarile cu 2 zile, deci....o sa stam cu ghimpii in coaste pana la nunta :(

olgutza26
29.05.2009, 08:45:53
am depus ieri actele <:-P programarea pe ore se face joia viitoare. functie de cate dosare primesc pentru ziua respectiva se face programarea pe ore. daca au 10 cununii, cu siguranta nu vor sta pana la 4-5 sa astepte dupa cineva care isi doreste mai tarziu.

vlarox
29.05.2009, 09:57:32
am depus ieri actele <:-P programarea pe ore se face joia viitoare. functie de cate dosare primesc pentru ziua respectiva se face programarea pe ore. daca au 10 cununii, cu siguranta nu vor sta pana la 4-5 sa astepte dupa cineva care isi doreste mai tarziu.

Bine ca ai depus dosarul... dar asa de tarziu se depune? Ma asteptam sa fie cu cel putin 2 saptamani inainte... si nu inteleg de ce nu te programeaza atunci cand duci dosarul...:-s In fine, bafta mullta sa fie ora care ti-o doresti. Sa ne dai de veste ;-) :*

strumf08
29.05.2009, 11:11:42
Bine ca ai depus dosarul... dar asa de tarziu se depune? Ma asteptam sa fie cu cel putin 2 saptamani inainte... si nu inteleg de ce nu te programeaza atunci cand duci dosarul...:-s In fine, bafta mullta sa fie ora care ti-o doresti. Sa ne dai de veste ;-) :*

tu tot pe 19 faci si civila? si la ce ora vrei???;;)

mitze
29.05.2009, 13:13:24
am depus actele azi. nu stiu inca ora, dar probabil intre 10 si 11. o sa aflu miercuri sigur. iar cununia se va oficia la intrarea A pe 7 iunie. partea nasoala este ca nu stiu daca vom putea ciocni un pahar.
emotii! emotii! emotii!:-SS :-SS :-SS

vlarox
29.05.2009, 18:41:20
tu tot pe 19 faci si civila? si la ce ora vrei???;;)

Da tot atunci fac si civila.... ma gandeam sa fie cat mai devreme, pe la 11.00

olgutza26
29.05.2009, 20:24:32
dosarul se depune cu 10 zile inainte de oficierea cununiei. nu poate sa te programeze pentru ca nu stie cate dosare se depun (plus ca sunt si dosare care se depun cu taxa de urgenta cu 3 zile inainte). de asta ne cheama joia viitoare sa ne programeze. ideea e sa nu ramane cu timpi morti intre cununii (unul vrea la 10, altul la 2 si inca 3 la 4). in plus programarea o face doamna directoare, nu alea care iau dosarul, cu care am si reusit sa ma cert ieri.#-o

anita20052005
31.05.2009, 15:29:53
sa imi spui si mie ce ora ti-a dat pls pup si sa ai o nunta ca in povesti

anita20052005
31.05.2009, 15:30:33
olgutza:-p pup

olgutza26
01.06.2009, 11:48:37
olgutza:-p pup
pups si de la mine. o sa comunic tuturor ora cununiei civile.

:*

LadyR
02.06.2009, 19:45:06
din cate am inteles eu programul pt sambata este pana la 18.00 (nu sunt sigura totusi). dar cred cel mai sigur ar fi sa mergeti cat mai devreme la starea civila pentru a depune actele.

vorbit! se fac si pe 7 iunie, doar ca nu la teatrul Toma Caragiu, ci la intrarea A. o sa aflu exact vineri, cand depun actele.

Buna fetelor,
Ati aflat cumva pana la ce ora se face cununia civila sambata? si cu cat timp inainte se face programare? Si eu tot asa as vrea sa fie imediat inainte de cununia religioasa si direct la restaurant
Multumesc

mitze
02.06.2009, 22:36:09
Buna fetelor,
Ati aflat cumva pana la ce ora se face cununia civila sambata? si cu cat timp inainte se face programare? Si eu tot asa as vrea sa fie imediat inainte de cununia religioasa si direct la restaurant
Multumesc

actele se depun cu 10 zile inainte. programarea se face cam cu 2 - 3 zile inainte. atunci cand se depun actele o sa va zica si ziua in care sa reveniti pt programare. nu pot face programarile in aceeasi zi in care se depun actele pt ca nu stiu cate cupluri vor fi in ziua respectiva. s-ar putea ca programul sa varieze si in functie de numarul de cupluri.
eu am inteles ca ar fi pana la 18.00, dar trebuie sa recunosc ca nu am fost prea atanta pt ca pe mine ma interesa duminica. poate e ceva afisat. ma uit maine cand fac programarea.:)

marius_rg
03.06.2009, 10:33:27
Azi am depus si noi actele pentru 13iunie. Pentru programarea orei, spre surprinderea noastra ne-a zis tipa sa venim miercuri, nu joi, adica exact cu 2 zile inainte de cununie. Ora nu se stie care o sa fie, vom vedea atunci. Oricum, sperantele noastre de a avea cununia pe la ora 3-4 s-au cam spulberat :(

mitze
03.06.2009, 11:54:21
am fost astazi la starea civla pt programarea cununiei noastre si am intrebat si de programul pe care il au sambata.
pentru cei interesati acesta este de la 09.00 la 12.00, dar mi-a zis tipa de la intrare ca se poate depasi ora daca sunt mai multe cupluri. asa ca eu am inteles total aiurea pana la 18.00. scuze!

marius_rg
03.06.2009, 14:25:54
am fost astazi la starea civla pt programarea cununiei noastre si am intrebat si de programul pe care il au sambata.
pentru cei interesati acesta este de la 09.00 la 12.00, dar mi-a zis tipa de la intrare ca se poate depasi ora daca sunt mai multe cupluri. asa ca eu am inteles total aiurea pana la 18.00. scuze!

Ne poti spune cum a fost la programare? Cam pe la ce ora te-ai prezentat, cate lume era acolo...pana la ce ora s-au facu programarile...etc?

Mersi

mitze
03.06.2009, 16:14:38
Ne poti spune cum a fost la programare? Cam pe la ce ora te-ai prezentat, cate lume era acolo...pana la ce ora s-au facu programarile...etc?

Mersi

m-am dus pe la 9.30 si nu era nimeni. este suficient sa mearga unul din voi. am cerut direct sa intru in birou la doamna Georgescu (cea care oficiaza casatoriile si care face programarile). am intrebat si de programul de sambata si acesta este intre 9 si 12, dar se pare ca nu se respecta. daca sunt mai multe dosare depuse se depaseste ora 12. programarile se fac aproximativ din jumate in jumate de ora.

daca insistati s-ar putea sa obtineti o ora mai tarzie. sau puteti sa cereti sa fiti ultmii din lista de programari. mai e si varianta sa te duci mai tarziu, dupa ce si-au facut altii programarea si asa ii baga pe ei mai devreme.

sau o intrebati pe doamna cate dosare sunt depuse si o rugati sa va programeze ultimii in functie de numarul acestora si cat de tarziu se poate.

ahh, si foarte important! sa aveti la voi buletinul viitoarei sotii pt ca il pastreaza acolo ca sa-l anuleze (ii face o gaura cu perforatorul si il restituie dupa incheierea casatoriei).

noi avem cununia dumnica aceasta si ne-a programat la 10.30 cu insitente din partea mea. suntem ultimii programati pt ca la 11.00 trebuie sa elibereze sala pe care le-o da din cauza alegerilor.

marius_rg
04.06.2009, 10:30:24
Mersi mult pentru info.
Cred ca pana la urma o sa merg eu acolo, chiar daca asta inseamna mai multa fatzaiala pt mine (Buc-PL-Buc). Sper sa fie multe dosare, ca sa putem alege varianta cat mai tarzie, adica in jurul orei 3 :P
De buletin ne-a zis si noua directoarea,sper sa nu uitam de asta :P

mitze
04.06.2009, 14:12:07
Mersi mult pentru info.
Cred ca pana la urma o sa merg eu acolo, chiar daca asta inseamna mai multa fatzaiala pt mine (Buc-PL-Buc). Sper sa fie multe dosare, ca sa putem alege varianta cat mai tarzie, adica in jurul orei 3 :P
De buletin ne-a zis si noua directoarea,sper sa nu uitam de asta :P

sper sa va fie de ajutor. :) si sa rezolvati.
casa de piatra.

anndreutza
15.06.2009, 13:35:00
m-am dus pe la 9.30 si nu era nimeni. este suficient sa mearga unul din voi. am cerut direct sa intru in birou la doamna Georgescu (cea care oficiaza casatoriile si care face programarile). am intrebat si de programul de sambata si acesta este intre 9 si 12, dar se pare ca nu se respecta. daca sunt mai multe dosare depuse se depaseste ora 12. programarile se fac aproximativ din jumate in jumate de ora.

daca insistati s-ar putea sa obtineti o ora mai tarzie. sau puteti sa cereti sa fiti ultmii din lista de programari. mai e si varianta sa te duci mai tarziu, dupa ce si-au facut altii programarea si asa ii baga pe ei mai devreme.

sau o intrebati pe doamna cate dosare sunt depuse si o rugati sa va programeze ultimii in functie de numarul acestora si cat de tarziu se poate.

ahh, si foarte important! sa aveti la voi buletinul viitoarei sotii pt ca il pastreaza acolo ca sa-l anuleze (ii face o gaura cu perforatorul si il restituie dupa incheierea casatoriei).

noi avem cununia dumnica aceasta si ne-a programat la 10.30 cu insitente din partea mea. suntem ultimii programati pt ca la 11.00 trebuie sa elibereze sala pe care le-o da din cauza alegerilor.

Buna! Vad ca ai cununia civila duminica. Imi spui te rog si mie cum ai rezolvat, pentru ca mie mi-au spus ca nu se mai fac cununii civile duminica. Ai platit vreo taxa suplimentara?

mitze
15.06.2009, 14:33:52
Buna! Vad ca ai cununia civila duminica. Imi spui te rog si mie cum ai rezolvat, pentru ca mie mi-au spus ca nu se mai fac cununii civile duminica. Ai platit vreo taxa suplimentara?

cununia noastra a fost duminica trecuta. dar nu este nicio problema sa faci duminica. se plateste in plus o taxa de 100 lei.
la noi nu au fost probleme si au mai fost si alegerile duminica trecuta. asa ca insista. nu se poate sa te refuze in conditiile in care exista un tarif special pt asa ceva. si mai ales ca nu esti singura.

anndreutza
15.06.2009, 14:57:07
mersi frumos ptr raspuns. O sa insist pana se satura aia de mine :)

mitze
15.06.2009, 15:23:31
mersi frumos ptr raspuns. O sa insist pana se satura aia de mine :)

mi se pare ciudat :-? ce i-a apucat???
si noi am facut duminica si alti prieteni de-ai nostri la fel. am platit taxa si asta a fost.

anndreutza
15.06.2009, 18:17:54
mi se pare ciudat :-? ce i-a apucat???
si noi am facut duminica si alti prieteni de-ai nostri la fel. am platit taxa si asta a fost.
si mie mi s-a parut foarte ciudat ptr ca stiam si eu ca trebuie sa platesc si nu e nici o problema. ideea este ca noi initial am facut o cerere la primarie ca sa ne aprobe sa facem cununia civila la biserica ( nu ma asteptam sa se intample desi auzisem ca daca ai cunostinte bune...). in fine. si cand ne-au sunat de la primarie au zis ca cererea nu a fost aprobata ptr ca nu se mai fac cununii civile duminica. maine mergem direct la doamna georgescu si intrebam

m1adutza
15.06.2009, 19:45:58
daca intrebi te rog sa revii cu un raspuns!si eu vreau sa fac cununia civila duminica -as fi curioasa ce ti-au spus .multumesc mult

rococris
16.06.2009, 08:36:52

Buna,

Imi poti sp te rog daca acea taxa pe care o achitam la caseria unitatii ( 1 leu) sau nush exact cat este o achitam in ziua depunerii dosarului, sau trb sa avem deja chitantele atunci?? :-\ :-SS Luni mergem sa depunem si noi actele si sunt ingrijorata sa nu uit ceva..Multumesc[-o<

anndreutza
16.06.2009, 11:22:52
daca intrebi te rog sa revii cu un raspuns!si eu vreau sa fac cununia civila duminica -as fi curioasa ce ti-au spus .multumesc mult

Buna! S-a rezolvat. Se fac si duminica. Nu stiu ce a patit doamna de la primarie care a zis ca nu pot face dar a fost viitorul sot direct la starea civila si a intrebat acolo. Platim taxa si se rezolva

mitze
16.06.2009, 14:42:30
Buna,

Imi poti sp te rog daca acea taxa pe care o achitam la caseria unitatii ( 1 leu) sau nush exact cat este o achitam in ziua depunerii dosarului, sau trb sa avem deja chitantele atunci?? :-\ :-SS Luni mergem sa depunem si noi actele si sunt ingrijorata sa nu uit ceva..Multumesc[-o<

taxa se achita in ziua depunerii dosarului la caseria din incinta. si taxa este de 1 leu pt fiecare sot. noi atunci am achitat si nu a fost nicio problema.
casa de piatra!!!

mitze
16.06.2009, 14:43:41
Buna! S-a rezolvat. Se fac si duminica. Nu stiu ce a patit doamna de la primarie care a zis ca nu pot face dar a fost viitorul sot direct la starea civila si a intrebat acolo. Platim taxa si se rezolva

chiar mi se parea dubios sa nu faca.

imi pare bine ca s-a rezolvat. :)

m1adutza
17.06.2009, 10:48:10

sar-na mult!

m1adutza
17.06.2009, 11:06:01
va rog sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza 10 zile lucratoare sau calendaristice?^:)^

ipup
17.06.2009, 11:47:35
Dupa primavara lui 2010, cununiile civile se vor tine la Palatul Culturii? Te rog revino cu amanunte. Pup

mitze
17.06.2009, 16:09:27
va rog sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza 10 zile lucratoare sau calendaristice?^:)^

calendaristice. :)>-

m1adutza
18.06.2009, 08:03:14
sar-na mult:D

rococris
18.06.2009, 08:21:42
taxa se achita in ziua depunerii dosarului la caseria din incinta. si taxa este de 1 leu pt fiecare sot. noi atunci am achitat si nu a fost nicio problema.
casa de piatra!!!

:x Multumesccccccccc...Si noi va dorim acelasi lucru!!!>:D<

rococris
18.06.2009, 09:16:59
Fetele,

Va rog imi puteti sp daca se cer la depunerea actelor pt cununia civila si copiile dupa buletine a 2 martori?? eu asa am gasit pe adresa starii cilevile ploiesti :(( si nu stiu sigur daca este asa...

Va rog ajutati-ma!!![-o<

Multumesc

olgutza26
18.06.2009, 09:24:18
intr-adevar. ai nevoie si de copiile dupa buletin a doua persoane care vor fi prezente la cununia civila.

rococris
18.06.2009, 09:35:56
intr-adevar. ai nevoie si de copiile dupa buletin a doua persoane care vor fi prezente la cununia civila.

Merci mult:* :* :*

strumf08
18.06.2009, 12:39:11

nu e vorba de nasi?ca ei sigur tre sa fie acolo..:D ce faci olgutza???

m1adutza
18.06.2009, 14:05:29
pai nu era nasica MIHAELAAAA?:De musai sa fie nasii? noi avem martori pe cumnat si prietena lui!

andreear
18.06.2009, 14:49:09
pai nu era nasica MIHAELAAAA?:De musai sa fie nasii? noi avem martori pe cumnat si prietena lui!

Nu e obligatoriu ca martorii sa fie nasii. Noi am avut martor parintii pt ca nasii erau plecati din tara la cununia civila si a fost ok! Succes!

sudden
18.06.2009, 16:37:02

nu e obligatoriu sa fie nasii martori... eu si iubi am fost martori la fratele lui la nunta, fara sa fim nasii!!
din cate imi aduc aminte stiu ca ne-au luat si buletinele in original, ca le trebuia la Casa Casatoriilor cand au depus actele sau cand s-au dus sa vada la ce ora sunt programati, nu imi mai aduc aminte bine....

strumf08
19.06.2009, 06:56:10
am zis si eu n-am dat cu parul....:D :D :D :D :D

rococris
19.06.2009, 08:39:49

:D Eu sunt nasica Mihaeleeei... si ma refeream daca am nevoie de copiile dupa c.i. in momentul depunerii actelor la starea civila...:* :* :*

mitze
19.06.2009, 09:16:11
:D Eu sunt nasica Mihaeleeei... si ma refeream daca am nevoie de copiile dupa c.i. in momentul depunerii actelor la starea civila...:* :* :*

trebuie sa le ai cand depui actele.
multumesc si sa fie pt urare! :*

olgutza26
19.06.2009, 09:58:59
pentru ca nu am reusit sa ne intalnim cu nasii sa ne dea copii dupa buletine, am luat copii de la mama mea si mama lui. nu conteaza ce copii depui la dosar. trebuie doar ca cele 2 persoane sa fie prezente la cununia civila cu buletinele la ele.

rococris
24.06.2009, 08:42:49
Buna dimi fetele!!!>:D<

Luni am fost sa depunem si noi actele pt cununia civila. Vreau sa va spun ca nu am putut dormi toata noaptea de emotii....Ne-am dus de la 8 de dimi...dar..surpriza programul era de la 8.30... Dupa ce ca eram eu si asa emotionata.....am ast....si oricum am depus primii actele pt 4 iulie....Dar la cat de emotionata eram..nu mai vedeam deloc unde scria Caserie pt a putea plati taxa de 1 leu :)) :)) :)) Bine ca am reusit pana la urma...acum ast cu nerabdare nuntaaaaaaaaaaaa :)

strumf08
24.06.2009, 09:21:43

Luni am fost sa depunem si noi actele pt cununia civila. Vreau sa va spun ca nu am putut dormi toata noaptea de emotii....Ne-am dus de la 8 de dimi...dar..surpriza programul era de la 8.30... Dupa ce ca eram eu si asa emotionata.....am ast....si oricum am depus primii actele pt 4 iulie....Dar la cat de emotionata eram..nu mai vedeam deloc unde scria Caserie pt a putea plati taxa de 1 leu :)) :)) :)) Bine ca am reusit pana la urma...acum ast cu nerabdare nuntaaaaaaaaaaaa :)

=)) =)) =)) =)) =)) <:-P <:-P

m1adutza
24.06.2009, 09:33:06

si eu vreau tot pt. 4 iulie ,daca le depun maine pe 25 nu ma-n cadrez?sunt 10 zile lucratoare sau calendaristice?

m1adutza
24.06.2009, 09:40:52
am dat telefon la primarie si m-am lamurit .CALENDARISTICE8-} ( am si eu o problema sa nu incurc datele sa pice cununia in cursul saptamanii)

alisa_o
24.06.2009, 10:45:47
Buna fetele, am si eu o intrebare :-? , unde se fac acum cununiile civile?

m1adutza
24.06.2009, 11:46:07
la Casa Alba , intrarea G, (exact coltul care da spre fostul Aroma, sau mai nou este un mag. de jucarii)
sper ca nu te-am ametit

rococris
24.06.2009, 14:01:18
si eu vreau tot pt. 4 iulie ,daca le depun maine pe 25 nu ma-n cadrez?sunt 10 zile lucratoare sau calendaristice?

Buna,

te incadrezi ...si noua tot cu data de 25 ne-a trecut...dar..a sp ca daca toti se duceau pe 25 ar fi fost o nebunie acolo ..#-o

Pupici!

monik_peltik
24.06.2009, 23:09:42
Buna, fetelor!
Am o mare rugaminte la voi[-o< !
Eu nu sunt in tara si os avin cu 2 saptamani inainte de nunta, adica pe 6 august(joi), ca nu am cum mai devreme...vroiam sa va intreb daca stiti cum se procedeaza in cazul in care viitorul sot- care-si aminteste aproape in ultimul moment- nu mai are certificat de nastere in original? unde trebuie sa mearga? la primarie sau la politie? si in cat timp se elibereaza? ce ma ingrijoreaza e ca neavand decat 2 saptamani inainte de cununie, sa nu cumva sa nu ne putem depune actele in timp ptr ca are si buletinul expirat si nici certificatul nu-i de gasit :(( :(( :(( ...Chiar am intrat un pic in panica ptr. ca timpul e scurt si vrem sa fie totul ok...a, si inca ceva...cu cate zile inainte EXACT trebuie sa depui actele la starea civila? Va multumesc mulllttttt! >:D<

monik_peltik
25.06.2009, 20:31:05
:(( chiar nu ma poate ajuta nimeni?!? chiar nu stie nimeni ce e de facut exact?...[-o< :-SS

strumf08
25.06.2009, 20:53:10
Buna, fetelor!
Eu nu sunt in tara si os avin cu 2 saptamani inainte de nunta, adica pe 6 august(joi), ca nu am cum mai devreme...vroiam sa va intreb daca stiti cum se procedeaza in cazul in care viitorul sot- care-si aminteste aproape in ultimul moment- nu mai are certificat de nastere in original? unde trebuie sa mearga? la primarie sau la politie? si in cat timp se elibereaza? ce ma ingrijoreaza e ca neavand decat 2 saptamani inainte de cununie, sa nu cumva sa nu ne putem depune actele in timp ptr ca are si buletinul expirat si nici certificatul nu-i de gasit :(( :(( :(( ...Chiar am intrat un pic in panica ptr. ca timpul e scurt si vrem sa fie totul ok...a, si inca ceva...cu cate zile inainte EXACT trebuie sa depui actele la starea civila? Va multumesc mulllttttt! >:D<

si eu am crezut ca mi-am pierdut certificatul de nastere, dupa inscrierea la liceul nu l-am mai gasit....eu mi-aduc aminte ca tot acolo de la starea civila l-am luat....cred ca erau mai multe servicii acolo...dupa l-am gasit si pe cel vechi..=))=))=))=))=))=))=))=)) problema e ca ce-ti povestesc eu s-a intamplat acum 10 ani...parerea mea e ca tot de acolo unde, depui actele pt casatorie ridici si cerficatul de nastre...nu tine de politie..ci de primarie....si acum toate sunt la un loc...incerc sa caut eu pe net un nr de telefon sa sun maine sa intreb....daca sunt libera la serviciu...azi nu am fost...dar nu e nimeni in tara care va poate ajuta?

monik_peltik
25.06.2009, 21:03:12
Multumesc mult ptr raspuns! Ma gandeam si eu ca de la Primarie ar trebui ridicat si am mai vorbit cu o prietena avocat astazi care m-a speriat si mai rau si mi-a zis ca din cate stie ea,dureaza vreo 2 saptamani sa intri in posesia lui:-SS :(( .NIci nu stiu ce sa mai cred...De ajutat...familia lui inca mai cauta certificatul, iar pe mine ma streseaza cel mai atre ca el e foarte linistit desi stie ca timpul nostru va fi extrem de limitat ptr depunerea actelor,iar daca ii arat ca ma strofoc sa gasesc o solutie, rade de mine si spune ca ma agit degeaba :-\ . Cu buletinul se pare ca o sa o rezolvam, ma ajuta o prietena a parintilor mei, dar nu reusesc sa gasesc info excate despre recuperarea certificatului.Si el tot dupa ce s-a inscris la liceu l-a pierdut (sau asa crede:-L ). Ma rog, multumesc mult inca o data ptr raspuns...o sa mai caut si eu, poate am noroc sa gasesc info. Pup>:D<

mamuska
25.06.2009, 21:05:10
Buna, fetelor!
Certificatul de nastere se elibereaza numai de la Starea civila. Dar dureaza ceva...Incearca sa vorbesti cu cineva de aici(familia) sa mearga si sa se intereseze si sa faca sotul tau o declaratie plus 1 procura prin care sa delege pe cineva sa faca asta in numele lui:)>-.
Actele pentru civila,se depun cu 10 zile lucratoare inainte. Ai grija sa iei certificatul prenuptial cu maxim 48 ore inainte de depunerea actelor:)>-

strumf08
25.06.2009, 21:06:47
Certificatul de nastere se elibereaza numai de la Starea civila. Dar dureaza ceva...Incearca sa vorbesti cu cineva de aici(familia) sa mearga si sa se intereseze si sa faca sotul tau o declaratie plus 1 procura prin care sa delege pe cineva sa faca asta in numele lui:)>-.
Actele pentru civila,se depun cu 10 zile lucratoare inainte. Ai grija sa iei certificatul prenuptial cu maxim 48 ore inainte de depunerea actelor:)>-

salut!!! ce faci? nu intru pe guralive ca nu mai ies...:-p:D

mamuska
25.06.2009, 21:08:27
salut!!! ce faci? nu intru pe guralive ca nu mai ies...:-p:D
Ma tot uitam pe aici sa vad ce noutati mai sunt>:D<>:D<>:D<
Ce-i cu tine la ora asta aici???:D

strumf08
25.06.2009, 21:10:40
Ma tot uitam pe aici sa vad ce noutati mai sunt>:D<>:D<>:D<
Ce-i cu tine la ora asta aici???:D

corect, ca e cam tarziu pt mine...pai am venit de la aerobic...si gospodina ce sunt am bagat o masina..astept sa termine..:D

monik_peltik
25.06.2009, 21:13:37
Multumesc mult fetelor ptr ajutor:x . M-am cam lamurit acum, insa o singura intrebare mai am: Mamushka, procura nu are cum sa o faca decat aici, in UK si in afara faptului ca nu cunoastem avocati sau notari pe aici, mai si costa o avere :(( . Credeti ca dc ar merge un membru al familiei lui-mama, sora...- sa incerce sa il ceara doar cu o copie a buletinului si certificatului lui, merge?:-\ Mi se pare aberant ce spun, dar....
Pupici amandorura ptr ajutor!>:D<

mamuska
25.06.2009, 21:14:54
corect, ca e cam tarziu pt mine...pai am venit de la aerobic...si gospodina ce sunt am bagat o masina..astept sa termine..:D
Asa mai pierzi cateva calorii:D Unde mergi la aerobic???
Hai pe off-topic,ca aici suntem off:D>:D<

strumf08
25.06.2009, 21:15:09
Multumesc mult fetelor ptr ajutor:x . M-am cam lamurit acum, insa o singura intrebare mai am: Mamushka, procura nu are cum sa o faca decat aici, in UK si in afara faptului ca nu cunoastem avocati sau notari pe aici, mai si costa o avere :(( . Credeti ca dc ar merge un membru al familiei lui-mama, sora...- sa incerce sa il ceara doar cu o copie a buletinului si certificatului lui, merge?:-\ Mi se pare aberant ce spun, dar....

daca ma gandesc bine pentru mine a fost mama...eu nu-mi aduc aminte sa ma fi dus...pot oricum incerca...sa dea Domnul sa fie bine[-o<[-o<[-o<[-o<

mamuska
25.06.2009, 21:17:56
Ar putea incerca mama lui,dar cu CI in original, dar nu stiu cat va reusi sa faca ceva:-SS Sa incerce totusi..>:D<

strumf08
25.06.2009, 21:22:02
Ar putea incerca mama lui,dar cu CI in original, dar nu stiu cat va reusi sa faca ceva:-SS Sa incerce totusi..>:D<

te pup, ies ca mi-a terminat masina rufele...noapte buna, somn usor...si week-end placut...pe unde umbli sf. asta de saptamana...ce nunti mai ai?:-p

monik_peltik
25.06.2009, 21:22:40
Cea de-a doua problema este ca CI-ul lui este la el si mai este si expirat de anul trecut:(( :(( :(( , deci nici asa nu ar merge...Cred ca o sa stau serios de vorba cu el si poate il trimit acasa mai devreme sa rezolve problema8-| sa nu imi mai iasa mie par alb mai mult decat am, din cauza asta:)) . Mersi mult ptr raspuns!

strumf08
25.06.2009, 21:24:01
Cea de-a doua problema este ca CI-ul lui este la el si mai este si expirat de anul trecut:(( :(( :(( , deci nici asa nu ar merge...Cred ca o sa stau serios de vorba cu el si poate il trimit acasa mai devreme sa rezolve problema8-| sa nu imi mai iasa mie par alb mai mult decat am, din cauza asta:)) . Mersi mult ptr raspuns!

e cam complicata treaba...:-SS:-SS:-SS:-SS:-SS:-SS:-SS

monik_peltik
25.06.2009, 21:26:54
e cam complicata treaba...:-SS:-SS:-SS:-SS:-SS:-SS:-SS
nu-i asa? si el rade si-mi zice sa nu ma mai stresez ca apoi iar ma plang ca imi ies fire albe in cap :(( . Trebuie sa gasim noi o solutie[-o< .pup fetelor si noapte buna!

mamuska
25.06.2009, 21:28:20
te pup, ies ca mi-a terminat masina rufele...noapte buna, somn usor...si week-end placut...pe unde umbli sf. asta de saptamana...ce nunti mai ai?:-p
Noapte buna,Dana>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
Maine plecam la Sibiu, ATV-uri si plimbari:D:x:x

mamuska
25.06.2009, 21:29:58
Aoleu, chiar ca e grav:-SS CI-ul se elibereaza in 14 zile si nu poate sa-l faca decat el:)>- Trebuie sa gasiti o solutie pentru asta,altfel o sa aveti de furca>:D<

mamuska
25.06.2009, 21:30:45
nu-i asa? si el rade si-mi zice sa nu ma mai stresez ca apoi iar ma plang ca imi ies fire albe in cap :(( . Trebuie sa gasim noi o solutie[-o< .pup fetelor si noapte buna!
Nu te mai stresa:D lasa-l sa vada cum e sa aiba si el fire albe:D
Iti doresc o noapte frumoasa!!>:D<

monik_peltik
25.06.2009, 21:34:38
Da stiu. Cu ci sa zicem ca o rezolvam...ne a promis cineva ca o sa ne ajute sa il elibereze in 2-3 zile, astfel incat, imediat ce l-a luat sa depunem si actele ptr ca nu avem suficient timp al dispozitie ( venim pe 6 august-joi, nunta pe 23 si deci nu sunt decat vreo 5 zile, fara week-end in care trebuie sa rezolvam treaba). Problema ramane certificatul...:-SS Si vai ce bataie isi va lua dimineata dupa nunta ptr cat m-a lasat el pe mine sa ma stresez:D :D b-(. mersi mult.pup

strumf08
26.06.2009, 07:15:49
Noapte buna,Dana>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<
Maine plecam la Sibiu, ATV-uri si plimbari:D:x:x

drum bun, plimbare placuta...:)>- :)>-
de mult zic sa ajung si eu in sibiu, dar din pacate pana acum nu am reusit...

m1adutza
04.07.2009, 08:19:19
azi la 13.00 suntem la primarie!:-SS :-SS
Hai ca-m facut-o si pe asta!:"> :">

strumf08
04.07.2009, 19:56:03

sa fie intr-un ceas bun!!!!

andreear
05.07.2009, 19:18:43

Casa de Piatra!!!

m1adutza
06.07.2009, 10:18:47
sa fie intr-un ceas bun!!!!

multumim mult!!!:*

m1adutza
06.07.2009, 10:19:31
Casa de Piatra!!!

multumesc mult8-}

andr33a82
19.07.2009, 18:28:10
Am si eu o intrebare.....stie cineva dak la cununia civila se pomeneste ceva in timpul ceremoniei dak unul din soti a mai fost casatorit? Stie cineva ceva de una ca asta????

andreear
19.07.2009, 18:31:38
Am si eu o intrebare.....stie cineva dak la cununia civila se pomeneste ceva in timpul ceremoniei dak unul din soti a mai fost casatorit? Stie cineva ceva de una ca asta????

Din cate imi amintesc eu nu se spune nimic de asta; cu siguranta trebuie sa aveti hotararea de divort cand depuneti actele; ceremonia este atat de scurta...

ionitacatalinaelena
21.07.2009, 13:56:35
Buna tuturor,

As dori sa ma lamuriti si pe mine: am inteles ca actele la primarie se depun cu 10 zile inainte, intrebarea mea este se ia in calcul si ziua casatoriei? adik: daca am nunta pe 29 , cand trebuiesc depuse actele pe 20? sau pe 19?

Multumesc.;-)

sudden
21.07.2009, 15:24:49

eu sambat am fost la nunta verisoarei mele, al carei sot a mai fost casatorit o data..si nu s-a spus absolut nimic despre asta in timpul cununiei civile...a fost absolut o cununie normala..deci nu cred sa se spuna la alte cupluri...

andr33a82
21.07.2009, 20:09:22
eu sambat am fost la nunta verisoarei mele, al carei sot a mai fost casatorit o data..si nu s-a spus absolut nimic despre asta in timpul cununiei civile...a fost absolut o cununie normala..deci nu cred sa se spuna la alte cupluri...

Mersi mult mult mult! Aveam si eu un mic stres pentru ca nu toata familia mea stie ca viitorul sot a mai fost casatorit:-$ Mersi inca o data!