PDA

Versiunea completa : Medic ginecolog in Tg Mures

Pagini : 1 [2] 3 4 5

Ronna
20.03.2009, 11:32:06
Buna fetelor!
Va scriu pt ca eu vreau sa devin mamica(doamne ajuta!) si am decis sa merg la mai multi doctori ca sa vad mai multe pareri.Si am fost la Andrei Sorin, la Nicolau,Capalna si Marginean.Singurul care mi-a lasat un "gust amar" a fost Dr.Marginean pt ca m-a masurat din cap pana in picioare si mi-a zis ca el era ultima persoana la care trebuia sa merg.Fetelor, m-am dus cu fisa medicala de cand m-am nascut ca sa vada toate vaccinurile ce le-am primit si stiti ce mi-a zis ca asta nu el trebuie sa facaa asta ci dr de familie si mi-a zis ca sunt o stresata.Adica sunt stresata ca vreau ca totul sa fie bine?A fost prima si ultima data cand m-am dus la el.In schimb cu mama mea a fost super de treaba.Dr Nicolau e f bun dar e f aglomerat.Despre Capalna nu pot sa zic mare lucru pt ca am fost o singura data, dar a fost ok.Cel mai mult,insa, mi-a placut Andrei Sorin si in consecinta am ramas la el.Eu fiind o aspiranta la postul de mamica multa lume mi-a zis ca urmareste f bine sarcina si pe mine asta ma intereseaza.Sa stiti ca mie imi place f mult acest dr.Am auzit multa lume spunand"vai, la Andrei Sorin mergi?" dar nimeni nu a zis ceva concret rau despre el.Daca stiti voi va rog sa-mi spuneti.Va pup!

cicika
20.03.2009, 19:18:24
Buna fetelor!
Va scriu pt ca eu vreau sa devin mamica(doamne ajuta!) si am decis sa merg la mai multi doctori ca sa vad mai multe pareri.Si am fost la Andrei Sorin, la Nicolau,Capalna si Marginean.Singurul care mi-a lasat un "gust amar" a fost Dr.Marginean pt ca m-a masurat din cap pana in picioare si mi-a zis ca el era ultima persoana la care trebuia sa merg.Fetelor, m-am dus cu fisa medicala de cand m-am nascut ca sa vada toate vaccinurile ce le-am primit si stiti ce mi-a zis ca asta nu el trebuie sa facaa asta ci dr de familie si mi-a zis ca sunt o stresata.Adica sunt stresata ca vreau ca totul sa fie bine?A fost prima si ultima data cand m-am dus la el.In schimb cu mama mea a fost super de treaba.Dr Nicolau e f bun dar e f aglomerat.Despre Capalna nu pot sa zic mare lucru pt ca am fost o singura data, dar a fost ok.Cel mai mult,insa, mi-a placut Andrei Sorin si in consecinta am ramas la el.Eu fiind o aspiranta la postul de mamica multa lume mi-a zis ca urmareste f bine sarcina si pe mine asta ma intereseaza.Sa stiti ca mie imi place f mult acest dr.Am auzit multa lume spunand"vai, la Andrei Sorin mergi?" dar nimeni nu a zis ceva concret rau despre el.Daca stiti voi va rog sa-mi spuneti.Va pup!
buna
si bine ai venit!!!!!!!!!!!!!
mie personal nu imi place nici Andrei Sorinj si in nici un caz Marginean.....cel din urma este medicul mamei mele dar mie nu imi place....
eu merg la dr Puscasiu!!!!!!!!!!!este un dr foarte bun parerea mea....
sper sa ai parte de bb cat mai repede!!!!!!!!!!!:* :* :*

Farfalla
20.03.2009, 21:04:36
buna
si bine ai venit!!!!!!!!!!!!!
mie personal nu imi place nici Andrei Sorinj si in nici un caz Marginean.....cel din urma este medicul mamei mele dar mie nu imi place....
eu merg la dr Puscasiu!!!!!!!!!!!este un dr foarte bun parerea mea....
sper sa ai parte de bb cat mai repede!!!!!!!!!!!:* :* :*

Sanda draga sper ca esti mai bine,ca ti-a trecut raceala!Te pupic si pupic si burtica!:* :* :*

Ronna
21.03.2009, 18:27:00
Da il stiu pe Puscasiu, niste prietene au nascut cu el(cezariana) si e foarte ok.Dar sa va zic ceva, eu am auzit ca de fapt cea ma importanta persoana la nastere e moasa si dr intervine doar daca apar complicatii.Bine stiu ca e indicat sa fie si el prin preajma ca te mai ajuta cu o perfuzie,o vorba buna.

luminita_sanporean
21.03.2009, 19:15:24
Da il stiu pe Puscasiu, niste prietene au nascut cu el(cezariana) si e foarte ok.Dar sa va zic ceva, eu am auzit ca de fapt cea ma importanta persoana la nastere e moasa si dr intervine doar daca apar complicatii.Bine stiu ca e indicat sa fie si el prin preajma ca te mai ajuta cu o perfuzie,o vorba buna.
Da-mi voie sa te contrazic!;;)
Cel mai important la o nastere este medicul si nici decum moasa.Tu nu sti povestea nasterii mele, fetele o stiu.Eu am avut la nastere 3 medici si o moasa.Moasa in afara sa ma tina de cap altceva nu a facut!
Asa ca dr e cel care are de treaba si nu moasa!

Ronna
22.03.2009, 11:15:00
Da-mi voie sa te contrazic!;;)
Cel mai important la o nastere este medicul si nici decum moasa.Tu nu sti povestea nasterii mele, fetele o stiu.Eu am avut la nastere 3 medici si o moasa.Moasa in afara sa ma tina de cap altceva nu a facut!
Asa ca dr e cel care are de treaba si nu moasa!
Ok.Imi cer scuze.Tu sti mai bine daca ai trecut printr-o nastere deja.Eu nu vorbesc din experienta ci doar din ceea ce mi-au spus si mie altele.Atunci chiar ca e problema fetelor faptul ca doctorul personal nu mai prea vine la nasteri.Si nu pt ca dr de garda nu te-a ajuta,dar cred ca e un mare suport moral pt o femeie aflata in chinurile nasterii.

lleicam821
23.03.2009, 11:01:08
chiar nu stiu ce sa zic....si eu imi pun problema doctorului pe care sa-l aleg....pentru ca dupa nunta adica peste vreo 3 luni o sa fiu si eu aspiranta la bebe ...:x
dar eu cred ca voi merge pe mana d-nei dr. ciocan, chiar daca ea nu asista nasteri...iar acolo o sa ma descurc cu cel care e de garda pt ca oricum, m-am convins deja cu cazul surorii mele ca nu-ti mai prea vine medicul la nastere.....din pacate...decat daca chiar va cunoasteti personal. si sora-mea avea chiar referinte fff bune pt medicul ei si i-a promis de zeci de ori ca va veni la nastere si si-a inchis tel cand l-a sunat...nu mai stiu numele lui dar nu e printre cei nominalizati de tine.
sper sa-ti mearga bine si sa ai o sarcina usoaaaara!!!:D

lleicam821
23.03.2009, 11:02:35
aaaaaaaaa, ba da la Nicolau a fost sora mea...!!!

cicika
23.03.2009, 12:08:32
chiar nu stiu ce sa zic....si eu imi pun problema doctorului pe care sa-l aleg....pentru ca dupa nunta adica peste vreo 3 luni o sa fiu si eu aspiranta la bebe ...:x
dar eu cred ca voi merge pe mana d-nei dr. ciocan, chiar daca ea nu asista nasteri...iar acolo o sa ma descurc cu cel care e de garda pt ca oricum, m-am convins deja cu cazul surorii mele ca nu-ti mai prea vine medicul la nastere.....din pacate...decat daca chiar va cunoasteti personal. si sora-mea avea chiar referinte fff bune pt medicul ei si i-a promis de zeci de ori ca va veni la nastere si si-a inchis tel cand l-a sunat...nu mai stiu numele lui dar nu e printre cei nominalizati de tine.
sper sa-ti mearga bine si sa ai o sarcina usoaaaara!!!:D
TE ASTEPTAM PE LISTA DE ASPIRANTE!!!!!!!!!!!!!!!!!:D :D :D :D :D si sper sa stai cat mai putin pe ea...[-o< [-o<

lleicam821
23.03.2009, 12:54:42
merci mult esti o scumpa , ca intotdeauna!:)

cicika
23.03.2009, 13:57:13
merci mult esti o scumpa , ca intotdeauna!:)
inrosesc:"> :"> :"> :">
legat de medicul care te asista la nastere,eu cred ca cel mai bine este sa te asiste cel care este de garda.....parerea mea
am auzit multe care spuneau ca au vb cu medicul si ca vine la nastere si nu a fost asa....:(

lleicam821
23.03.2009, 14:17:05
corect, si eu am auzit mult prea multe cazuri in care li s-a promis un lucru si de fapt.....[-X

Ronna
23.03.2009, 14:40:34
corect, si eu am auzit mult prea multe cazuri in care li s-a promis un lucru si de fapt.....[-X
Cand a nascut sora ta?Ca stau si eu in cumpana sa merg la Nicolau.

Ronna
23.03.2009, 14:43:16
Momentan merg la Andrei Sorin si sunt f multumita de el,dar va rog si stiu ca v-am mai intrebat,daca cineva stie intamplari neplacute din pct de vedere profesional despre el sa-mi spuna.Mersi mult!

cicika
23.03.2009, 14:46:27
Momentan merg la Andrei Sorin si sunt f multumita de el,dar va rog si stiu ca v-am mai intrebat,daca cineva stie intamplari neplacute din pct de vedere profesional despre el sa-mi spuna.Mersi mult!
eu ti-am mai spus nu sunt fan A Sorin si C Marginean......DELOC.....
la ei nu as merge.....
am fost la Ciocan M dar este prea fugitiva si nu prea explica.....asa ca am ales sa merg la Galenus la dr Puscasiu.....
am auzit ca la Galenus exista sectie de gine si poti naste acolo.....trebuie sa sun sa vad daca este chiar asa,,,ca daca este asa poate am sa merg acolo...;-)
tu esti aspiranta la bb?:*

cicika
23.03.2009, 14:47:45
asa ca sa traiasca garda...asta daca merg la judetean>:D<

Ronna
23.03.2009, 15:40:52
eu ti-am mai spus nu sunt fan A Sorin si C Marginean......DELOC.....
la ei nu as merge.....
am fost la Ciocan M dar este prea fugitiva si nu prea explica.....asa ca am ales sa merg la Galenus la dr Puscasiu.....
am auzit ca la Galenus exista sectie de gine si poti naste acolo.....trebuie sa sun sa vad daca este chiar asa,,,ca daca este asa poate am sa merg acolo...;-)
tu esti aspiranta la bb?:*
Da sunt aspiranta la bb!!!!Si intre timp am fost la ginecolog(Andrei Sorin) si mi-a zis ca am ovulatie sa-i dau bataie urmatoarele 2 zile.Doamne ajuta!

cicika
23.03.2009, 21:49:35
Da sunt aspiranta la bb!!!!Si intre timp am fost la ginecolog(Andrei Sorin) si mi-a zis ca am ovulatie sa-i dau bataie urmatoarele 2 zile.Doamne ajuta!
Doamne Ajuta[-o< [-o< [-o< [-o<

lleicam821
24.03.2009, 06:38:07
Cand a nascut sora ta?Ca stau si eu in cumpana sa merg la Nicolau.
acum 3 luni...

Ronna
24.03.2009, 06:48:47
Pai inseamna ca merge la nasteri daca a fost acum 3 luni.Si eu stiu inca 2 persoane care au umblat la el si le-a asistat la nasteri.E adevarat ca asta a fost acum 2 ani (ultimul bb).Ma gandesc ca e in functie de relatia pe care o ai cu medicul.

lleicam821
24.03.2009, 06:57:28
pai cum? sora mea a nascut acum 3 luni si nu a venit la nastere....si crede-ma ca nu era orice relatie...

cicika
24.03.2009, 08:17:54
acum 3 luni...
iupi...ai nepotica sau nepotel mic......>:D< >:D< >:D<

Ronna
24.03.2009, 08:19:14
Aaa,scuze am inteles ca a venit la ea la nastere!Dr mea de familie(sotul ei e ginecolog) mi-a zis ca nu mai merg dr personali la nasteri pt ca dr de garda este resposabil pt tot ceea ce se intampla in garda lui.Si nici unul nu isi mai risca cica locul de munca.

cicika
24.03.2009, 08:19:37
Pai inseamna ca merge la nasteri daca a fost acum 3 luni.Si eu stiu inca 2 persoane care au umblat la el si le-a asistat la nasteri.E adevarat ca asta a fost acum 2 ani (ultimul bb).Ma gandesc ca e in functie de relatia pe care o ai cu medicul.
poate a fost de garda

cicika
24.03.2009, 08:20:35
Aaa,scuze am inteles ca a venit la ea la nastere!Dr mea de familie(sotul ei e ginecolog) mi-a zis ca nu mai merg dr personali la nasteri pt ca dr de garda este resposabil pt tot ceea ce se intampla in garda lui.Si nici unul nu isi mai risca cica locul de munca.
asa este.are mare dreptate...
eu votez pt medicul de garda;;)

lleicam821
24.03.2009, 08:32:00
nepotica mica....

cicika
24.03.2009, 08:37:15
nepotica mica....
sa iti traiasca>:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

lleicam821
24.03.2009, 08:38:01
ms ....:-p

cicika
24.03.2009, 08:51:40
abia astept sa merg din nou la gine......>:D< >:D< >:D<

Ronna
24.03.2009, 09:00:31
Sa traiasca nepotica!!!

Ronna
24.03.2009, 09:08:16
abia astept sa merg din nou la gine......>:D< >:D< >:D<
Ce momente frumoase pt tine!Abia astept si eu sa traiesc emotiile tale, dar bb-le meu se cam lasa asteptat!

cicika
24.03.2009, 09:10:59
Ce momente frumoase pt tine!Abia astept si eu sa traiesc emotiile tale, dar bb-le meu se cam lasa asteptat!
ei lasa ca si eu am asteptat cateva luni.....o sa fie bine
la noi bb a venit in luna in care chiar nu ne-am gandit...vrem bb!!!!sunt sigura ca o sa vina bb si la tine!!!!>:D<
este foarte frumos dar uneori este si greu...:D insa merita>:D< >:D<

munequita
24.03.2009, 18:08:11
eu m-am programat la dna dr Ciocan pe miercuri..am mai fost la prin decembrie si mi-a zis atunci ca am ceva infectie si m-am reprogramat iarasi ca simt ca nu sunt chiar ok....nu prea sunt multumita de ce tratament mi-a dat de data aceasta..ma duc tot la ea, pt ca ea m-a tratat si sa vad ce zice..dar va trebuii sa-mi caut si eu un medic pe cand o sa fac bebe:D
eu de andrei sorin am auzit numai de bine..in rest nu stiu ce sa zic pt ca personal nu am fost la el niciodata.

cicika
25.03.2009, 08:15:30
eu m-am programat la dna dr Ciocan pe miercuri..am mai fost la prin decembrie si mi-a zis atunci ca am ceva infectie si m-am reprogramat iarasi ca simt ca nu sunt chiar ok....nu prea sunt multumita de ce tratament mi-a dat de data aceasta..ma duc tot la ea, pt ca ea m-a tratat si sa vad ce zice..dar va trebuii sa-mi caut si eu un medic pe cand o sa fac bebe:D
eu de andrei sorin am auzit numai de bine..in rest nu stiu ce sa zic pt ca personal nu am fost la el niciodata.
pai mergi acum la ea......eu nu zic ca nu este buna dar este prea grabita si nu prea explica......iar la o femeie insarcinata mai ales la prima sarcina trebuie sa ii explice.....
eu acum sunt fffff multumita de Puscasiu.....il recomand din suflet>:D<

Ronna
25.03.2009, 09:31:57
Neata fetele!
De Puscasiu am auzit si eu lucruri bune si stiu ca face si cezariana(nu stiu daca pt oricine).M-as fi dus si eu dar am fost in concediu cu el si mi-e cam rusine:">.Ieri am discutat cu o prietena,graviduta in 3luni si mi-a zis ca merge la Cojan.Si e f multumita de el.El insa e la maternitatea veche,dar am auzit si ca s-a renovat maternitatea veche si acum si acolo nou-nascutii stau in saloane cu mamele.Ar fi o alternativa,nu credeti?Am impresia ca la spitalul mare e o concurenta prea mare intre doctori.

cicika
25.03.2009, 10:11:17
Neata fetele!
De Puscasiu am auzit si eu lucruri bune si stiu ca face si cezariana(nu stiu daca pt oricine).M-as fi dus si eu dar am fost in concediu cu el si mi-e cam rusine:">.Ieri am discutat cu o prietena,graviduta in 3luni si mi-a zis ca merge la Cojan.Si e f multumita de el.El insa e la maternitatea veche,dar am auzit si ca s-a renovat maternitatea veche si acum si acolo nou-nascutii stau in saloane cu mamele.Ar fi o alternativa,nu credeti?Am impresia ca la spitalul mare e o concurenta prea mare intre doctori.
eu nu am auzit ca s-a renovat la maternitatea veche...poate
de cojan nu am auzit niciodata
la Galenus unde merg eu este Puscasiu si Pupaza....insa la Pupaza nu am vrut sa merg pt ca este vecin cu soacra mea....si imi este rusine!!!
nu stiu ce sa iti spun......acum sa mergi si tu la cine crezi...:*
am vazut ca ai avut probleme cu prolactina.....si eu...insa dupa discutia cu Puscasiu am realizat ca nu era asa de grava ...noroc cu el...<:-P

Ronna
25.03.2009, 10:18:07
Sanduta tu cand mai mergi la gine?Ei eu pana raman insarcinata o sa incerc la mai multi.Azi oricum imi scot analizele de sange si sa vad cum stau din pct de vedere hormonal si oricum merg si la endocrinolog.De dimineata am intarziat la servici pt ca am lucrat la BB;;)

cicika
25.03.2009, 10:35:52
Sanduta tu cand mai mergi la gine?Ei eu pana raman insarcinata o sa incerc la mai multi.Azi oricum imi scot analizele de sange si sa vad cum stau din pct de vedere hormonal si oricum merg si la endocrinolog.De dimineata am intarziat la servici pt ca am lucrat la BB;;)
ce draguta esti....lasa bine ca ai ajuns la servici!!!:"> :">
eu merg in 9 aprilie.....abia astept!!!<:-P <:-P <:-P
si eu am fost la endo......
sa sti ca la noi bb a venit in luna in care am hotarat sa lasam la o parte proiectul bb(am avut ceva probleme la locul de munca)...faceti dragoste pt placere si vine bb;;) ;;)
incep galeria!!!!!!!!!!!!!:rocking: :rocking: :rocking: :rockon: :rockon: hai bb la ronna si la tati!!!!!!!!!!!!!<:-P

Ronna
25.03.2009, 10:48:45
Multu Sanduta!Esti o scumpa!Aseara(z14) mai ca imi venea si mie sa las balta totul luna asta.Nu stiu, nu prea am simtit ovulatia desi luni doctoru' a zis ca ovulez, iar scurgerea specifica perioadei fertile nu se arata.Sotul oricum era plecat la Odorhei si m-a sunat ca el trebuie sa stea pana azi acolo si am inceput sa plang ca e perioada de treaba pt noi si luasem si clostylbegit.Am zis ce puii mei...eu m-am indopat cu medicamente degeaba?.Dar frumosul meu a aparut pe la miezul noptii si surpriza dimineata a aparut si "albusul de ou"=D> .Am zis e cazul sa profit de ocazie.Oare a inceput perioada fertila mai tarziu?

cicika
25.03.2009, 10:59:25
Multu Sanduta!Esti o scumpa!Aseara(z14) mai ca imi venea si mie sa las balta totul luna asta.Nu stiu, nu prea am simtit ovulatia desi luni doctoru' a zis ca ovulez, iar scurgerea specifica perioadei fertile nu se arata.Sotul oricum era plecat la Odorhei si m-a sunat ca el trebuie sa stea pana azi acolo si am inceput sa plang ca e perioada de treaba pt noi si luasem si clostylbegit.Am zis ce puii mei...eu m-am indopat cu medicamente degeaba?.Dar frumosul meu a aparut pe la miezul noptii si surpriza dimineata a aparut si "albusul de ou"=D> .Am zis e cazul sa profit de ocazie.Oare a inceput perioada fertila mai tarziu?
ronna draga mea......eu am vrut bb dar niciodata nu am urmarit treaba asta.....stiam ca am cam 4 sau 5 zile in care tre activitate....si am prestat!!! in ian a fost prima luna in care al cumparat test de ovulatie si a iesit negativ......am prestat in mai multe seri si ......surpriza bb!!!!:D
mai multa relaxare si vine bb!!!!

Ronna
25.03.2009, 11:08:56
Cate teste de ovulatie ai facut Sanduta?

cicika
25.03.2009, 11:12:05
Cate teste de ovulatie ai facut Sanduta?
2 sau 3.......au iesit negative dar am prestat seara....in vreo 3 seri parca....
dar nu am crezut ca este bb.....
eu mi-am calculat ca am ovulatia in 24.....insa am calculat gresit cred ca am avut-o in 22....am prestat in 21 si 22 si parca 23 si 24 nu...de aceea eram sigura ca nu o sa fie bb....dar Bunul Dumnezeu a fost darnic si noi ii multumim!!![-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

Ronna
25.03.2009, 11:14:54
De aceea zic ca si eu am facut teste si nici unul nu a iesit pozitiv.
Esti o norocoasa=D> !

cicika
25.03.2009, 11:23:43
De aceea zic ca si eu am facut teste si nici unul nu a iesit pozitiv.
Esti o norocoasa=D> !
cred ca da....ii multumesc lui DD[-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<
sa sti ca inainte sa raman si acuma ma rugam fffff mult si cand vedeam o femeie gravi pe strada de fiecare data spuneam "Doamne da sa se prinda!!"...conteaza mult.......o sa vina bb si la tine!!!!![-o< [-o<

munequita
03.04.2009, 18:41:38
am fost si eu la ciocan pt o infectie si mi-a descoperit altceva:(:(, se pare ca am un nodul pe uter, din pacate...nu stiu cat e de grav, va trebuii dupa ce-mi vine cm la 5 zile sa-mi fac ceva analize si la 21 de zile alte analize..sper sa fie ceva care se ve retrage ca-mi spunea ceva de genul ,sa incerc sa fac un copil..ca au fost cazuri cand s-a putut duce si o sarcina cu astfel de nodul si dupa nastere a disparut..m-am speriat destul de tare..mai ales ca zicea ca e cam devreme la varsta mea sa apara(29 de ani fac anul asta) si ca trebuie urmarit tot timpul de acuma in colo..:(( dupa cm la 10 zile ma mai duc la un eco sa vada daca a mai crescut sau am mai scazut.

nu-i vorba ca imi doresc copil dar acuma parca mi-e si mai frica..sa nu afecteze cumva sarcina, sa fie nu stiu ce nodul care sa creasca....si vroiam sa mai aman un an sau 2, da de ne va ajuta si pe noi bunul Dumnezeu sa ne luam o casuta ...dar cred ca o sa ramanem in continuare cu socrii si de luna viitoare incercam sa facem bebe..

cicika
03.04.2009, 18:59:59
am fost si eu la ciocan pt o infectie si mi-a descoperit altceva:(:(, se pare ca am un nodul pe uter, din pacate...nu stiu cat e de grav, va trebuii dupa ce-mi vine cm la 5 zile sa-mi fac ceva analize si la 21 de zile alte analize..sper sa fie ceva care se ve retrage ca-mi spunea ceva de genul ,sa incerc sa fac un copil..ca au fost cazuri cand s-a putut duce si o sarcina cu astfel de nodul si dupa nastere a disparut..m-am speriat destul de tare..mai ales ca zicea ca e cam devreme la varsta mea sa apara(29 de ani fac anul asta) si ca trebuie urmarit tot timpul de acuma in colo..:(( dupa cm la 10 zile ma mai duc la un eco sa vada daca a mai crescut sau am mai scazut.

nu-i vorba ca imi doresc copil dar acuma parca mi-e si mai frica..sa nu afecteze cumva sarcina, sa fie nu stiu ce nodul care sa creasca....si vroiam sa mai aman un an sau 2, da de ne va ajuta si pe noi bunul Dumnezeu sa ne luam o casuta ...dar cred ca o sa ramanem in continuare cu socrii si de luna viitoare incercam sa facem bebe..
abia astept sa te vad cu burtica!!!!!!!!!!!!!
sa nu te superi.....toate o sa se rezolve!!!
intreaba si tu la aspirante pt bb daca a mai avut careva aceasta problema....acolo intra mai multe fete,cu multe probleme....
sunt sigura ca o sa fie totul bine!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P

lleicam821
06.04.2009, 10:00:59
si eu stiu femei care au nodul de ani buni si se simt bine....nici nu au incercat sa faca nimic....ei asta nu inseamna ca nu trebuie atent observat...oricum multa bafta la bebelusi!!!!!=D> =D> =D>

Stelista
06.04.2009, 10:33:10

Ai grijă de tine, k în 2007 am avut și io un nod, dar la sânul drept. În noiembrie am descoperit, când la școală au venit niște femei de la Always și au zis să facem masaj la sân. Io numai din curiozitate am încercat akasă și asta a fost rezultatul. M-am speriat tare, am fost la eco și akolo mi-a zis doctorița k poate îi o moștenire de familie, dar îs prea tânără (în vară împlinesc 20 de ani). Mi-a dat ceva creme și medicamente, k poate se retrage nodul. După 3 luni, cam în martie 2008 am fost înc-odată la eco, dar nodul s-a făcut și mai mare din cauza cremelor (poate k organismul meu n-a acceptat). Doctorița mi-a zis, k tre să fac operație, să scoată de akolo, să nu fie ceva și mai grav. Așa k în aprilie când au fost paștele românesc, am fost internată la Spitalul Județean. Mi-era tare frică, eram cu mama mea, dar așa plângeam, k nu știa ea ce să mai facă. :"> :"> :"> Am intrat în sala de operație, mi-au dat injecție să adorm (nu anestezie locală) și cam la 11 m-am trezit (dim de la 8:30 au început). La 3 după-masă eram deja akasă. După 2 săptămâni trebuia să mă duk înapoi să-mi scoată Doctorul Butiurca (nușh dak am scris bine numele) ațele. Akuși sunt bine, sănătoasă și Îi mulțumesc lui Dumnezeu, k n-am avut cancer la sân. #:-S #:-S #:-S

lleicam821
06.04.2009, 10:44:23
credca mirela vb de un fibrom uterin, care cred eu ca este diferit de un nodul.....

cicika
06.04.2009, 10:53:02
Ai grijă de tine, k în 2007 am avut și io un nod, dar la sânul drept. În noiembrie am descoperit, când la școală au venit niște femei de la Always și au zis să facem masaj la sân. Io numai din curiozitate am încercat akasă și asta a fost rezultatul. M-am speriat tare, am fost la eco și akolo mi-a zis doctorița k poate îi o moștenire de familie, dar îs prea tânără (în vară împlinesc 20 de ani). Mi-a dat ceva creme și medicamente, k poate se retrage nodul. După 3 luni, cam în martie 2008 am fost înc-odată la eco, dar nodul s-a făcut și mai mare din cauza cremelor (poate k organismul meu n-a acceptat). Doctorița mi-a zis, k tre să fac operație, să scoată de akolo, să nu fie ceva și mai grav. Așa k în aprilie când au fost paștele românesc, am fost internată la Spitalul Județean. Mi-era tare frică, eram cu mama mea, dar așa plângeam, k nu știa ea ce să mai facă. :"> :"> :"> Am intrat în sala de operație, mi-au dat injecție să adorm (nu anestezie locală) și cam la 11 m-am trezit (dim de la 8:30 au început). La 3 după-masă eram deja akasă. După 2 săptămâni trebuia să mă duk înapoi să-mi scoată Doctorul Butiurca (nușh dak am scris bine numele) ațele. Akuși sunt bine, sănătoasă și Îi mulțumesc lui Dumnezeu, k n-am avut cancer la sân. #:-S #:-S #:-S
mirela vb de nodul la uter!!!!!!!!!!!!!!

Stelista
06.04.2009, 10:57:53
mirela vb de nodul la uter!!!!!!!!!!!!!!

Stiu, am citit si io. Dar io am precizat k la san am avut!!!

cicika
06.04.2009, 11:17:36
Stiu, am citit si io. Dar io am precizat k la san am avut!!!
bine.....
dar este subiectul de medici ginecologi;nu este o problema ca ai scris..

munequita
06.04.2009, 20:29:34
dr mi-a zis sa nu intru in panica ca nu e ceva neaparat care sa afecteze o sarcina doar ca trebuie urmarit tot timpul...m-am speriat pt inceput ca nu stiam exact ce inseamna, dar pana nu-mi fac si analizele din sange am de gand sa nu mai intru in panica ca mai rau imi fac cred..sper pana la urma ca o sa fie bine..

cicika
06.04.2009, 20:43:43
dr mi-a zis sa nu intru in panica ca nu e ceva neaparat care sa afecteze o sarcina doar ca trebuie urmarit tot timpul...m-am speriat pt inceput ca nu stiam exact ce inseamna, dar pana nu-mi fac si analizele din sange am de gand sa nu mai intru in panica ca mai rau imi fac cred..sper pana la urma ca o sa fie bine..
o sa fie bine cu siguranta:">

cicika
01.07.2009, 11:48:28
aici putem discuta despre gine>:D< >:D< >:D<

Faurica
29.07.2009, 12:24:30
Hello miresici.
Intrebare intrebatoare... stie cineva ceva despre medicul Puscasiu de la clinica Galenus din Tg. Mures? Eu am ceva probleme cu dereglarile de progesteron si am tot cautat un medic bun, in sensul ca, vreau sa se rezolve problemele, dar sa si stie sa se comporte cu pacientele... eu sunt mai pudica si... pana acum am fost la ginecolog de 2 ori in viata mea, si acela, acelasi medic, un batran, de care mi-a fost sila si am zis ca nu mai merg in viata mea :)
Am programare la acest medic, joia viitoare, pe 6 august...

Habib
29.07.2009, 12:32:29
poti intreba fetele de la aspirante la bebe

poate stiu ele ceva!!!!!!!!

uite ce-am gasit eu
http://www.doctorbun.ro/doctor-lucian-puscasiu_13840.html

Faurica
29.07.2009, 13:07:11
Atat am reusit si eu sa aflu... am tot cautat dupa nume, da` nu am aflat foarte multe si ma gandeam ca aici as putea gasi mai multe persoane care ar sti cate ceva despre persoana respectiva.

cicika
30.07.2009, 12:24:56
eu la el merg.......>:D< >:D< >:D< >:D< chiar ieri am fost:D
este tare de treaba si bun>:D<

Faurica
30.07.2009, 12:29:51
De ieri de cand mi-am facut programare tot la asta ma gandesc... sunt obsedata:)). Nu sunt obisnuita cu medicii, mai ales cu medicii ginecologi :"> . Iti dai seama ca pe mine tre sa ma ia cu binele... cand am mai fost la ginecolog, am fost aici, in Medias, la un batran caruia i-am explicat ca nu am mai fost niciodata la un asemenea medic, si mi-a zis "stai linistita, ca eu sunt batran, oricum nu mai pot sa-ti fac nimic!". Iti dai seama cum m-am simtit...

cicika
30.07.2009, 12:36:32
De ieri de cand mi-am facut programare tot la asta ma gandesc... sunt obsedata:)). Nu sunt obisnuita cu medicii, mai ales cu medicii ginecologi :"> . Iti dai seama ca pe mine tre sa ma ia cu binele... cand am mai fost la ginecolog, am fost aici, in Medias, la un batran caruia i-am explicat ca nu am mai fost niciodata la un asemenea medic, si mi-a zis "stai linistita, ca eu sunt batran, oricum nu mai pot sa-ti fac nimic!". Iti dai seama cum m-am simtit...
oooooooo stai linistita ca este tare dragut>:D<
mare lucru ca ai reusit sa iti faci programare atat de devreme pt ca este un medic tare ocupat....:-p

Faurica
30.07.2009, 12:40:22
oooooooo stai linistita ca este tare dragut>:D<
mare lucru ca ai reusit sa iti faci programare atat de devreme pt ca este un medic tare ocupat....:-p

Eu am sunat ieri ca sa fac o programare la unul dintre medicii de la galenus, ca am auzit ca e o clinica tare buna, si mi s-a spus ca se poate face programare chiar pentru ziua de azi. I-am spus ca vreau pe saptamana viitoare pe la sfarsit (ca ieiri mi-a venit Mos Craciun :))) si mi-a zis sa merg joi dupa-masa la medicul Puscasiu, de-asta am intrebat de el, pentru ca habar nu am cine e...:)

cicika
30.07.2009, 12:47:21
Eu am sunat ieri ca sa fac o programare la unul dintre medicii de la galenus, ca am auzit ca e o clinica tare buna, si mi s-a spus ca se poate face programare chiar pentru ziua de azi. I-am spus ca vreau pe saptamana viitoare pe la sfarsit (ca ieiri mi-a venit Mos Craciun :))) si mi-a zis sa merg joi dupa-masa la medicul Puscasiu, de-asta am intrebat de el, pentru ca habar nu am cine e...:)
ai facut o alegere tare buna>:D< >:D<
eu la el sunt si am mai trimis o miresica......care este si ea multumita de dr>:D<

Faurica
30.07.2009, 12:50:51
ai facut o alegere tare buna>:D< >:D<
eu la el sunt si am mai trimis o miresica......care este si ea multumita de dr>:D<

Esti o draguta, iti dai seama ca o sa te tin la curent cu ce se intampla... Sper sa fie bine...:-*

cicika
30.07.2009, 12:53:37
Esti o draguta, iti dai seama ca o sa te tin la curent cu ce se intampla... Sper sa fie bine...:-*
abia astept vestile bune!!!
sti unde este clinica?>:D<

Faurica
30.07.2009, 13:12:49
habar nu am unde este clinica, nu cunosc muresul deloc...
am auzit de ea de la un prieten, care are o firma de distributie si in fiecare saptamana e in mures... acum problema e ca, el mi-a promis ca ma duce, da` tocmai joi o sa vina cumnatul lui, cu nepotica, din germania...
tare mi-e frica sa nu cumva sa nu poata veni...eu sunt soferita doar de 2 luni...deci m-as pierde prin muresul ala cat e de mare...

cicika
30.07.2009, 13:21:11
habar nu am unde este clinica, nu cunosc muresul deloc...
am auzit de ea de la un prieten, care are o firma de distributie si in fiecare saptamana e in mures... acum problema e ca, el mi-a promis ca ma duce, da` tocmai joi o sa vina cumnatul lui, cu nepotica, din germania...
tare mi-e frica sa nu cumva sa nu poata veni...eu sunt soferita doar de 2 luni...deci m-as pierde prin muresul ala cat e de mare...
pai atunci sa nu vi cu masina ca e haos la noi............
cam ce cunosti in mures?>:D<

Faurica
30.07.2009, 13:24:55
nu cunosc absolut nimic! ma gandeam sa il iau pe tata cu mine daca nu poate veni prietenul ala al meu... e cumva intr-un capat de oras? tata mai stie cat de cat muresul...

tundealiz
30.07.2009, 13:29:16
E chiar langa Clinica de Ortopedie 2 (adica veche) sau foarte aproape de Casa de Cultura a studentiilor (Eminescu) si discoteca Cuba Libre.

cicika
30.07.2009, 13:31:55
nu cunosc absolut nimic! ma gandeam sa il iau pe tata cu mine daca nu poate veni prietenul ala al meu... e cumva intr-un capat de oras? tata mai stie cat de cat muresul...
nu este chiar langa casa tineretului sau ortopedia veche......in cart cornisa!!!>:D< >:D<

Faurica
30.07.2009, 13:39:55
M-ati bagat in ceata gagici:)) M-oi descurca eu cumva...sper.... daca nu, o sa il sun pe tipu` asta si il tin la telefon pana ajung cumva acolo:))

cicika
30.07.2009, 13:43:44
M-ati bagat in ceata gagici:)) M-oi descurca eu cumva...sper.... daca nu, o sa il sun pe tipu` asta si il tin la telefon pana ajung cumva acolo:))
daca nu.....vi pana la intrarea in mures si de acolo iei un taxi>:D< >:D< >:D< >:D<

Faurica
30.07.2009, 13:47:50
Adevaru` e ca la asta chiar nu m-am gandit...:)) Ce bine e sa existe a doua parere... Mersic :*

cicika
30.07.2009, 13:57:12
Adevaru` e ca la asta chiar nu m-am gandit...:)) Ce bine e sa existe a doua parere... Mersic :*
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Faurica
30.07.2009, 14:11:06
Fetelor, v-am salutat pe azi... merg cu ai mei la copt vinete... si apoi sa-mi vad iubitul.
Pove maine, v-am pupat!

cicika
30.07.2009, 14:12:03
Fetelor, v-am salutat pe azi... merg cu ai mei la copt vinete... si apoi sa-mi vad iubitul.
Pove maine, v-am pupat!
o zi buna
spor la treaba>:D<

lleicam821
31.07.2009, 09:33:55
Hello miresici.
Intrebare intrebatoare... stie cineva ceva despre medicul Puscasiu de la clinica Galenus din Tg. Mures? Eu am ceva probleme cu dereglarile de progesteron si am tot cautat un medic bun, in sensul ca, vreau sa se rezolve problemele, dar sa si stie sa se comporte cu pacientele... eu sunt mai pudica si... pana acum am fost la ginecolog de 2 ori in viata mea, si acela, acelasi medic, un batran, de care mi-a fost sila si am zis ca nu mai merg in viata mea :)
Am programare la acest medic, joia viitoare, pe 6 august...
Salut! eu sunt cealalta miresica de care zicea Sanda, e un medic bun e foarte comunicativ si delicat, eu am mers doar o singura data pana acum la el darin data de 6 am programare ...poate ne vedem pe acolo...:-p

cicika
31.07.2009, 09:58:50
Salut! eu sunt cealalta miresica de care zicea Sanda, e un medic bun e foarte comunicativ si delicat, eu am mers doar o singura data pana acum la el darin data de 6 am programare ...poate ne vedem pe acolo...:-p
vezi ca in sept merge iar in concediu:D

Faurica
31.07.2009, 10:16:14

Cine stie?
Oricum, m-ati convins...deja sunteti doua care il laudati :P
V-am spus eu ca va tin la curent... eu ma gandesc ca-mi va da analize de facut... chestii de genu` asta...

cicika
31.07.2009, 10:22:11
Cine stie?
Oricum, m-ati convins...deja sunteti doua care il laudati :P
V-am spus eu ca va tin la curent... eu ma gandesc ca-mi va da analize de facut... chestii de genu` asta...
nu stiu ce sa iti spun>:D<
cert este ca eu de cand sunt gravi nu am facut decat ce a spus el;a si eliminat niste analize care nu trebuie facute(asa considera el):D eu l-am ascultat:D

Faurica
31.07.2009, 10:32:02
Eu am mai facut analize cu ceva timp in urma... adica vreun an si ceva... si mi s-a spus ca am probleme cu nivelul progesteronului din sange... si ca toata viata o sa ma chinuiesc cu asta. Tare mi-ar conveni sa nu ma mai trimita la tras sange si chestii de genu` asta... :-SS

cicika
31.07.2009, 10:43:23
Eu am mai facut analize cu ceva timp in urma... adica vreun an si ceva... si mi s-a spus ca am probleme cu nivelul progesteronului din sange... si ca toata viata o sa ma chinuiesc cu asta. Tare mi-ar conveni sa nu ma mai trimita la tras sange si chestii de genu` asta... :-SS
sa iti duci analizele cu tine>:D< >:D< >:D< >:D<

lleicam821
31.07.2009, 10:43:56
vezi ca in sept merge iar in concediu:D
chiar tu? mama ce plimbaret e dr asta....:D

cicika
31.07.2009, 10:46:15
chiar tu? mama ce plimbaret e dr asta....:D
merge in Africa>:D<

CONT-INCHIS-18537
31.07.2009, 10:54:43
merge in Africa>:D<

holy cow! nu ma duce si pe mine? visul meu cel mai mare in materie de calatorii (mai sunt cateva la fel de mari,cred)......este sa ajung in Africa de sud....mi-as face de cap prin Johannesburg si Cape Town cat e ziulica de lunga........intrebati-l fetelor......plizzzzzzzz...............:(( :D [-o< [-o< [-o<

Faurica
31.07.2009, 11:03:45
sa iti duci analizele cu tine>:D< >:D< >:D< >:D<

Problema cea mai mare e... ca eram in facultate pe vremea aia, si cand m-am intors acasa de la Brasov... le-am cam ratacit...tre sa cam rascolesc casa sa le gasesc.

cicika
31.07.2009, 11:13:13
Problema cea mai mare e... ca eram in facultate pe vremea aia, si cand m-am intors acasa de la Brasov... le-am cam ratacit...tre sa cam rascolesc casa sa le gasesc.
am inteles>:D<

Faurica
31.07.2009, 11:25:40

ma apuc de cautat:))

Faurica
31.07.2009, 11:28:57

Si surprinzator cat de repede le-am si gasit!!!
Yupeeee, sa speram ca scap de ac:))

cicika
31.07.2009, 13:02:47
Si surprinzator cat de repede le-am si gasit!!!
Yupeeee, sa speram ca scap de ac:))
no ai vazut>:D< >:D< >:D<

tundealiz
31.07.2009, 13:59:48
Sanda, imi spui si mie de ce esti dezamagita de Dna. dr. Ciocan M?
Sau ti-ai schimbat ginecologul doar din cauza sarcinii? Cu speranta ca dr sa te asiste la nastere?
Eu am fost de 2 ori la dr. Ciocan si pana acum mi se pare cea mai ok dintre toti ginecologii la care am fost (si am fost la cativa, femei si barbati, nu conteaza).

cicika
31.07.2009, 15:19:55
Sanda, imi spui si mie de ce esti dezamagita de Dna. dr. Ciocan M?
Sau ti-ai schimbat ginecologul doar din cauza sarcinii? Cu speranta ca dr sa te asiste la nastere?
Eu am fost de 2 ori la dr. Ciocan si pana acum mi se pare cea mai ok dintre toti ginecologii la care am fost (si am fost la cativa, femei si barbati, nu conteaza).
am scris in paginile anterioare....>:D<
nu l-am schimbat din cauza sarcinii doar pt ca mie imi place sa vb onul cu calm si rabdare cu mine....asta nu am gasit la ciocan si am gasit la puscasiu
si apoi vorbe ca daca nu faci bebe intr-un an nu este nici o problema....
sunt mai multe:)>-

tundealiz
31.07.2009, 15:56:58
Nu de alta, dar la primele postari de la acest topic erai foarte incantata si o laudai tare mult pe dna dr. Ciocan. De aceea mi se pare ciudat atitudine ta de acuma..atunci spuneai ca e tare draguta, o buna profesionista, are rabdare, iti explica, etc. si acum spui exact inversul.
Eu am inceput sa merg la ea dupa ce am citit acele postari ale voastre...si nu m-a dezamagit...(cine stie, poate si asta va urma)...:-p

Anio
31.07.2009, 20:45:20
Eu nu am fost la prea multi ginecologi ca pacienta, dar din experienta mea pot sa spun ca majoritatea vb ffff mult la misto (parca ar face parte din specialitatea lor). Oricum atitudinea si rabdarea de a explica depinde mult de starea de spirit si de nr de pacienti consultati.
Cat desdpre asistatul la nastere pot sa spun ca la spitalul nou dc medicul tau nu e de garda nu ai sanse prea mari sa nasti cu el... asta e politica sectiei, in schimb la maternitatea veche vine sigur.

cicika
01.08.2009, 09:15:44
Nu de alta, dar la primele postari de la acest topic erai foarte incantata si o laudai tare mult pe dna dr. Ciocan. De aceea mi se pare ciudat atitudine ta de acuma..atunci spuneai ca e tare draguta, o buna profesionista, are rabdare, iti explica, etc. si acum spui exact inversul.
Eu am inceput sa merg la ea dupa ce am citit acele postari ale voastre...si nu m-a dezamagit...(cine stie, poate si asta va urma)...:-p
asa este parerea mea
si tu daca ai merge la ea cu sufletul la gura si iti spune ca nu poti face copil un an si ca nu ii un stres........nu stiu cum ai reactiona:-SS
apoi cand mergi cu testul pozitiv in mana si iti spune"nu putem vb de o sarcina"........................................

cicika
01.08.2009, 09:16:19
Eu nu am fost la prea multi ginecologi ca pacienta, dar din experienta mea pot sa spun ca majoritatea vb ffff mult la misto (parca ar face parte din specialitatea lor). Oricum atitudinea si rabdarea de a explica depinde mult de starea de spirit si de nr de pacienti consultati.
Cat desdpre asistatul la nastere pot sa spun ca la spitalul nou dc medicul tau nu e de garda nu ai sanse prea mari sa nasti cu el... asta e politica sectiei, in schimb la maternitatea veche vine sigur.
cata dreptate ai!
si la nastere nu te asista>:D< decat medicul de garda

tundealiz
01.08.2009, 09:28:06
asa este parerea mea
si tu daca ai merge la ea cu sufletul la gura si iti spune ca nu poti face copil un an si ca nu ii un stres........nu stiu cum ai reactiona:-SS
apoi cand mergi cu testul pozitiv in mana si iti spune"nu putem vb de o sarcina"........................................

Bine, ca ati reusit la capitolul bb si mai repede. :D
Nu pot comenta situatia ptr ca nu stiu toate detaliile...dar totul-i bine, daca se termina cu bine. Si daca ti-ai gasit un medic cu care sa te simti confortabil in timpul consultatiilor..e si mai bine. Asta conteaza

cicika
01.08.2009, 09:32:01
Bine, ca ati reusit la capitolul bb si mai repede. :D
Nu pot comenta situatia ptr ca nu stiu toate detaliile...dar totul-i bine, daca se termina cu bine. Si daca ti-ai gasit un medic cu care sa te simti confortabil in timpul consultatiilor..e si mai bine. Asta conteaza
si multe nu sunt spuse pe forum.....am mai discutata cu fetele la intalniri si stiu care a fost "buna"la mine cu Ciocan......:">
si....Zoe mergea la ea....dar acum de cand este gravi merge la Puscasiu...:D

CONT-INCHIS-18537
01.08.2009, 09:48:43
eu tot la Dr. Ciocan merg si sunt multumita de ea in continuare! niciodata nu s-a comportat urat si intotdeauna a avut timp pt mine! si inafara de un buchet de flori (odata!!!) si plata examinarilor nu i-am dat altceva si e mereu draguta cu mine! si nu e din cauza ca sunt asistenta, va asigur. toti avem momente proaste Sanda, poate ai prins-o tu intr-o situatie din asta! oricum la o sarcina (mai ales la o nastere) trebuie ales alt medic deoarece ea nu asista la nasteri!
nu cred ca e chiar asa negru dracu precum pare! sunt altii si mai si!:)>-

cicika
01.08.2009, 09:58:43
eu tot la Dr. Ciocan merg si sunt multumita de ea in continuare! niciodata nu s-a comportat urat si intotdeauna a avut timp pt mine! si inafara de un buchet de flori (odata!!!) si plata examinarilor nu i-am dat altceva si e mereu draguta cu mine! si nu e din cauza ca sunt asistenta, va asigur. toti avem momente proaste Sanda, poate ai prins-o tu intr-o situatie din asta! oricum la o sarcina (mai ales la o nastere) trebuie ales alt medic deoarece ea nu asista la nasteri!
nu cred ca e chiar asa negru dracu precum pare! sunt altii si mai si!:)>-
noi am mai discutat despre acest subiect;mai ales la intalnire:)>-

Anio
03.08.2009, 08:19:23
cata dreptate ai!
si la nastere nu te asista>:D< decat medicul de garda
Asa e, dar cel mai important e sa nu fie pb si sa decurga totul normal;-) .

cicika
03.08.2009, 21:39:49
Asa e, dar cel mai important e sa nu fie pb si sa decurga totul normal;-) .
Doamne Ajuta>:D<

c_baias
06.08.2009, 20:42:43
Hehe! Iete si un barbat care isi da cu parerea!

Sotia mea, cat a fost gravida, tot la d-na doctor Ciocan a fost! Intotdeauna amabila, l-a lasat si pe tatic sa se bucure de privelistea ecografului! Eu tot ziceam ca va fi baietel, iar cand mi-a zis ca va fi fetita, am iesit de la consult cu un zambet pana dupa urechi!

Bonus: s-a trezit dimineata la 06:00 si a venit sa o asiste pe sotie la nastere!

Faurica
06.08.2009, 20:50:50
no ai vazut>:D< >:D< >:D<

Hello!
Am fost azi... la medic, intr-adevar un om deosebit!
Concluzia? SOPC (sindromul ovarelor polichistice), boala genetica, deci mostenita...
Nu o sa pot scapa de ea niciodata, si totodata pot trai mult si bine cu ea, doar ca inainte de a ma hotari sa am un copil, sa primesc putin tratament. O sa fei putin mai greu sa raman insarcinata si la fel de greu sa mentin o sarcina...

munequita
06.08.2009, 21:19:27

Sotia mea, cat a fost gravida, tot la d-na doctor Ciocan a fost! Intotdeauna amabila, l-a lasat si pe tatic sa se bucure de privelistea ecografului! Eu tot ziceam ca va fi baietel, iar cand mi-a zis ca va fi fetita, am iesit de la consult cu un zambet pana dupa urechi!

Bonus: s-a trezit dimineata la 06:00 si a venit sa o asiste pe sotie la nastere!

eu stiam ca dansa nu asista la nasteri deloc! probabil nu am informatia corecta!

munequita
06.08.2009, 21:31:04
Hello!
Concluzia? SOPC (sindromul ovarelor polichistice), boala genetica, deci mostenita...
Nu o sa pot scapa de ea niciodata, si totodata pot trai mult si bine cu ea, doar ca inainte de a ma hotari sa am un copil, sa primesc putin tratament. O sa fei putin mai greu sa raman insarcinata si la fel de greu sa mentin o sarcina...

Buna, si eu am problema ta..nu ai discutat nimic de tratament? sau inca nu e cazul? eu , urmeaza sa ma duc sapt viit la endocrinolog pt tratament!

Faurica
06.08.2009, 21:34:02
Buna, si eu am problema ta..nu ai discutat nimic de tratament? sau inca nu e cazul? eu , urmeaza sa ma duc sapt viit la endocrinolog pt tratament!

Eu am mai facut tratament, dat de endocrinolog, cu anticonceptionale pe baza de progesteron.
Azi medicul mi-a zis ca nu merita sa ma indop cu pastile, ci sa slabesc putin, sa ma mentin la grautatea normala, eu am cateva kg in plus... Si ca anticonceptionalele te ajuta, atat cat le folosesti, apoi... toate o iau razna din nou, si asta am vazut-o pe propria piele.
Eu nu am ciclu chiar atat de neregulat...adica, intarzieri de maxim 5-10 zile....

munequita
06.08.2009, 21:40:46
Eu am mai facut tratament, dat de endocrinolog, cu anticonceptionale pe baza de progesteron.
Azi medicul mi-a zis ca nu merita sa ma indop cu pastile, ci sa slabesc putin, sa ma mentin la grautatea normala, eu am cateva kg in plus... Si ca anticonceptionalele te ajuta, atat cat le folosesti, apoi... toate o iau razna din nou, si asta am vazut-o pe propria piele.
Eu nu am ciclu chiar atat de neregulat...adica, intarzieri de maxim 5-10 zile....

la fel am si eu ciclu, acuma ce nu inteleg eu..eu vrea sau fac bebe, incercam de vreo 3 luni si nimic, nu e chiar asa mult dar..daca fac tratament cu anticonceptionale , (dr endocrinolog mi-a zis ca trebuie sa fac tratament vreo 6 luni -sapt viit vreau sa ma duc sa-mi dea exact tratamentul), dupa aceea banuiesc ca trebuie o pauza dupa anticonceptionale cel putin o luna, si daca nu se prinde bebe chiar asa de repede poate sa revina boala, daca zici ca au efect atat cat le folosesti?

Faurica
06.08.2009, 21:43:47
la fel am si eu ciclu, acuma ce nu inteleg eu..eu vrea sau fac bebe, incercam de vreo 3 luni si nimic, nu e chiar asa mult dar..daca fac tratament cu anticonceptionale , (dr endocrinolog mi-a zis ca trebuie sa fac tratament vreo 6 luni -sapt viit vreau sa ma duc sa-mi dea exact tratamentul), dupa aceea banuiesc ca trebuie o pauza dupa anticonceptionale cel putin o luna, si daca nu se prinde bebe chiar asa de repede poate sa revina boala, daca zici ca au efect atat cat le folosesti?

Eu am facut tratament 6 luni... dupa ce nu le-am mai luat, alte 6 luni a fost totul normal... apoi, iar au revenit disfunctiile. Pe mine ma enerveaza tare pilozitatea in exces, si faptul ca am cosuri pe fata, ca adolescentii:). La mine deocamdata nu e cazul unui bebe, insa medicul mi-a spus ca inainte de bebe trebuie putin tratament.

munequita
06.08.2009, 21:50:27
Eu am facut tratament 6 luni... dupa ce nu le-am mai luat, alte 6 luni a fost totul normal... apoi, iar au revenit disfunctiile. Pe mine ma enerveaza tare pilozitatea in exces, si faptul ca am cosuri pe fata, ca adolescentii:). La mine deocamdata nu e cazul unui bebe, insa medicul mi-a spus ca inainte de bebe trebuie putin tratament.

inteleg! eu nu pot sa zic ca ma zbat cu problema pilozitatii desi mi-a iesit testosteronul f mare, cosuri am si daca nu fac tratament lunar la cosmetica incep sa-si cam faca de cap.
mersi de comunicare, deci cred ca nu scap de ac pana la urma:(

Faurica
06.08.2009, 21:52:07
inteleg! eu nu pot sa zic ca ma zbat cu problema pilozitatii desi mi-a iesit testosteronul f mare, cosuri am si daca nu fac tratament lunar la cosmetica incep sa-si cam faca de cap.
mersi de comunicare, deci cred ca nu scap de ac pana la urma:(

Ce fel de tratament faci la cosmetica, si te cam costa? Medicul mi-a zis azi ca mai bine merita tratamentul la cosmetica, decat anticonceptionalele

cicika
06.08.2009, 21:55:20
Hello!
imi pare rau sa aud asta:(
in acest caz eu te-as sfatui pt linistea ta sa mai consulti un medic:)>-

munequita
06.08.2009, 21:56:40
Ce fel de tratament faci la cosmetica, si te cam costa? Medicul mi-a zis azi ca mai bine merita tratamentul la cosmetica, decat anticonceptionalele

lunar dau 45 ron pt tratament...tratament cosmetic(nu stiu sa se numeasca altfel) dar cred ca depinde si de cosmeticiana cum lucreaza.pe mine, la cine umblu pot sa zic ca mi-a salvat fata.

Faurica
06.08.2009, 21:57:32
imi pare rau sa aud asta:(
in acest caz eu te-as sfatui pt linistea ta sa mai consulti un medic:)>-

Asta discutam si cu prietenul meu in seara asta... Oricum, m-am tot uitat pe net, iti dai seama ca nu pot fi linistita pana nu ma informez din toate partile... si din pacate exact aceleasi lucruri le-am aflat...

cicika
06.08.2009, 21:58:17
eu stiam ca dansa nu asista la nasteri deloc! probabil nu am informatia corecta!
si eu asa stiam:D

Faurica
06.08.2009, 21:58:37
lunar dau 45 ron pt tratament...tratament cosmetic(nu stiu sa se numeasca altfel) dar cred ca depinde si de cosmeticiana cum lucreaza.pe mine, la cine umblu pot sa zic ca mi-a salvat fata.

Trebuie sa vorbesc si eu cu cosmeticiana la care merg la epilat, sa vedem, sa-si dea cu parerea ce-i de facut. 45 de lei nu e mult in fiecare luna... adica e ceva acceptabil...

cicika
06.08.2009, 21:58:49

felicitari:">

lleicam821
07.08.2009, 07:47:51
Hello!
Hei, hello, imi pare rau pentru diagnostic, dar cum zicea si Sanda cel mai bine sa mai consulti un doctor.....ieri la ce ora ai fost la cabinet, eu am fost la 18.00, oare nu te-am vazut iesind?

tundealiz
07.08.2009, 08:13:48

Din cate stiu si eu, nu asista deloc. Prietena mea a nascut acum 1 an. In timpul sarcinii o consulta dna dr., dar de la prima consultatie a avertizat-o ca nu asista la nasteri...ea nelucrand nici la spitalul nou nici la maternitatea veche. Nu cred ca s-ar fi schimbat multe intr-un an, in aceasta directie.

Faurica
07.08.2009, 08:33:03
Hei, hello, imi pare rau pentru diagnostic, dar cum zicea si Sanda cel mai bine sa mai consulti un doctor.....ieri la ce ora ai fost la cabinet, eu am fost la 18.00, oare nu te-am vazut iesind?

Buna dimineata draga mea. Am intrat in cabinet pe la 5 cred... si m-a tinut vreo 25 de minute..... Deci maxim pe la 5 jumate am plecat de acolo.

lleicam821
07.08.2009, 08:35:11
Buna dimineata draga mea. Am intrat in cabinet pe la 5 cred... si m-a tinut vreo 25 de minute..... Deci maxim pe la 5 jumate am plecat de acolo.
aha..inseamna ca nu ne-am intersectat....

Faurica
07.08.2009, 08:36:05
aha..inseamna ca nu ne-am intersectat....

Bebele tau cum e, l-ai vazut?

lleicam821
07.08.2009, 08:38:20
si eu tot asta stiu....si e foarte recenta informatia...

lleicam821
07.08.2009, 08:39:35
Din cate stiu si eu, nu asista deloc. Prietena mea a nascut acum 1 an. In timpul sarcinii o consulta dna dr., dar de la prima consultatie a avertizat-o ca nu asista la nasteri...ea nelucrand nici la spitalul nou nici la maternitatea veche. Nu cred ca s-ar fi schimbat multe intr-un an, in aceasta directie.
eu din cate stiu ea lucreaza la maternitatea veche ca eu am fost la ea o data acolo...dar nu face nasteri....am impresia ca din cauza unor conflicte....nu sunt sigura....

lleicam821
07.08.2009, 08:40:55
mare lucru n-am prea vazut...era cam neclara imaginea dar e bine avem activitate cardiaca deci e ok....

munequita
07.08.2009, 08:41:26
eu din cate stiu ea lucreaza la maternitatea veche ca eu am fost la ea o data acolo...dar nu face nasteri....am impresia ca din cauza unor conflicte....nu sunt sigura....

la poli 2 lucreaza, stiu sigur ca am fost la ea acolo!;;)

Faurica
07.08.2009, 08:42:15
mare lucru n-am prea vazut...era cam neclara imaginea dar e bine avem activitate cardiaca deci e ok....

Ma bucur mult ca "sunteti" bine:)

lleicam821
07.08.2009, 09:09:18
acum da , asa e....dar in urma cu anii era la maternitatea veche....

munequita
07.08.2009, 09:12:47
acum da , asa e....dar in urma cu anii era la maternitatea veche....

asta nu o mai stiu, in urma cu cativa ani nu umblam la ginecolog:-"

cicika
07.08.2009, 11:43:20
bravoooooo<:-P <:-P <:-P

Zappata
10.08.2009, 08:49:25
Buna dimineata:)

Sunt insarcinata in 11 saptamani si in urma unor experiente linistite a ginecologie la Mures, am ales sa ma urmareasca si sa nasc la Tg Mures. Eu merg la dr Capalna si imi place ca acorda timp tuturor si raspunde la toate intrebarile.Plus ca are un dar de a linisti gandurile mele negre:)

Acuma, mie mi-a spus ca la nastere nu promite sa vina si ca ma recomanda unui coleg specializat in nasteri. Nici nu stiu daca tin neaparat sa nasc cu doctor daca totul e in regula si nu intampin nici o problema. Si oricum, va fi si medicul de garda, banuiesc ca vin cu carnetelul cu recomandari.... nici nu stiu!

Oricum, stiu ca daca Doamne fereste se intampla ceva, sunt intr-unul din cele mai bune spitale din tara, inclusic pt neonatologie:):x

lleicam821
10.08.2009, 08:59:47
asa e... sunt multi dr buni la tg mures, iti doresc multa bafta si sarcina usoara, un bebe sanatos!!!

Faurica
10.08.2009, 13:26:42

Hello draguto. Voiam sa iti spun sa nu uiti sa imi spui si mie ce tratament primesti de la endocrinolog.
Te pup, sanatate maxima!

munequita
10.08.2009, 13:54:00
Hello draguto. Voiam sa iti spun sa nu uiti sa imi spui si mie ce tratament primesti de la endocrinolog.
Te pup, sanatate maxima!

hello, miercuri am programare la dr...am sa te anunt!>:D<

munequita
10.08.2009, 13:57:03

Sunt insarcinata in 11 saptamani si in urma unor experiente linistite a ginecologie la Mures, am ales sa ma urmareasca si sa nasc la Tg Mures. Eu merg la dr Capalna si imi place ca acorda timp tuturor si raspunde la toate intrebarile.Plus ca are un dar de a linisti gandurile mele negre:)

Acuma, mie mi-a spus ca la nastere nu promite sa vina si ca ma recomanda unui coleg specializat in nasteri. Nici nu stiu daca tin neaparat sa nasc cu doctor daca totul e in regula si nu intampin nici o problema. Si oricum, va fi si medicul de garda, banuiesc ca vin cu carnetelul cu recomandari.... nici nu stiu!

Oricum, stiu ca daca Doamne fereste se intampla ceva, sunt intr-unul din cele mai bune spitale din tara, inclusic pt neonatologie:):x

felicitari! sarcina usoara, sa-ti creasca bebe mare si sa stea pana la termen in burtica.
de dr.Capalna am auzit si eu doar de bine.

Faurica
10.08.2009, 14:10:37

Dr. Capalna e un medic foarte, foarte bun. Mama a fost operata de acest medic, cu 10 ani in urma si pot sa ii multumesc pentru asta!
Sarcina usoara iti doresc si copil sanatos!

cicika
10.08.2009, 20:44:09

este bun Capalna>:D<
sarcina usoara

munequita
13.08.2009, 07:17:14
na eu ieri aveam programare la endocriniolog la galenus la 17.20 si am stat la lucru pana a venit sotul dupa mine, nu a putut pleca numai la 17.10 de la lucru, am ajuns la 17.30 la galenus si dr a vazut ca nu mai vin si fiind ultima pacienta a plecat:(, au sunat-o fetele de acolo sa se intoarca dar nu a vrut..asa m-am enervat de numa,>:) si vroiam tare mult sa incep tratamentul de luna asta, si mai ales ca zilele astea trebuie sa-mi vina cm..asta e, m-am reprogarmat si ma duc miercurea viitoare iarasi!

lleicam821
13.08.2009, 07:41:33
no si doctorii astia, dar noi daca stam cate o juma de ora sa asteptam dupa alti pacienti...nu e nici o problema....:(

tundealiz
13.08.2009, 07:53:25
na eu ieri aveam programare la endocriniolog la galenus la 17.20 si am stat la lucru pana a venit sotul dupa mine, nu a putut pleca numai la 17.10 de la lucru, am ajuns la 17.30 la galenus si dr a vazut ca nu mai vin si fiind ultima pacienta a plecat:(, au sunat-o fetele de acolo sa se intoarca dar nu a vrut..asa m-am enervat de numa,>:) si vroiam tare mult sa incep tratamentul de luna asta, si mai ales ca zilele astea trebuie sa-mi vina cm..asta e, m-am reprogarmat si ma duc miercurea viitoare iarasi!

Eu nu mai faceam programare la el. Cum asa?..nu poate astepta 10 minute? S-a intamplat foarte des ca eu sa astept 30 de min, 1 ora pentru a intra, desi aveam programare (nu la Puscasiu, asa in general).

munequita
13.08.2009, 08:03:02
Eu nu mai faceam programare la el. Cum asa?..nu poate astepta 10 minute? S-a intamplat foarte des ca eu sa astept 30 de min, 1 ora pentru a intra, desi aveam programare (nu la Puscasiu, asa in general).

nu la puscasiu am fost(am scris aici ca ma ruga o miresica care numai aici posteaza, cu aceleasi probleme ca si mine sa-i spun ce tratament mi-a dat) am fost la o doctorita endocrinolog la galenus, gliga se numeste, stiu ce zici..si eu am stat data trecuta cand am fost la ea vreo 20 de min afara si am asteptat..asistentele mi-au zis ca a stat 10 min si in momentul acela iesea din curte cu masina, ce mai puteam sa fac? m-am programat tot acolo ca nu stiu unde as mai fi gasit loc mai repede, si ea m-a consultat si prima data si acuma m-am dus numai cu analizele si sa-mi dea tratament!

Faurica
13.08.2009, 08:21:07

Asa de enervanti sunt oamenii care chiar se considera superiori!!! Cele 15 minute academice sunt luate in calcul din start! Imi pare rau ca nu ai rezolvat ieri...
Ne povestesti saptamana viitoare ce a mai zis.
Te pup si sanatate maxima pana atunci!

tundealiz
13.08.2009, 11:35:17
Fetelor, stiti ceva de dna Dr. Ciocan? Unde a disparut?
Vreau sa ma duc la consultatie ...si surpriza...nu mai lucreaza nici la Galenus, nici la Medicris, la Poli2 o vanez de 3 saptamani si nu apare, la Medgyn nu raspunde nimeni la telefon :-" Nu stiu unde s-o mai caut...
Doctorul la care mergem inainte sa fac "transferul" la dna. Ciocan, e in concediu pana in 25. Dar dupa cum evolueaza lucrurile voi fi nevoita sa il astept...

munequita
13.08.2009, 11:55:32
Fetelor, stiti ceva de dna Dr. Ciocan? Unde a disparut?
Vreau sa ma duc la consultatie ...si surpriza...nu mai lucreaza nici la Galenus, nici la Medicris, la Poli2 o vanez de 3 saptamani si nu apare, la Medgyn nu raspunde nimeni la telefon :-" Nu stiu unde s-o mai caut...
Doctorul la care mergem inainte sa fac "transferul" la dna. Ciocan, e in concediu pana in 25. Dar dupa cum evolueaza lucrurile voi fi nevoita sa il astept...

incearca la nr.acesta 0265/254011 sau 0723/605893 si s-au mutat pe str.viseului nr.10/1! :*

munequita
13.08.2009, 11:56:51
zero sapte doi trei sase zero cinci opt noua trei! nr care s-a sters..;-)

Ronna
13.08.2009, 12:49:37

Ai mai fost la dr asta?Nu de alta dar poti sa cauti un dr care are cabinet si lucreaza in fiecare zi ca sa nu pierzi luna

munequita
13.08.2009, 13:14:21
Ai mai fost la dr asta?Nu de alta dar poti sa cauti un dr care are cabinet si lucreaza in fiecare zi ca sa nu pierzi luna

m-am dus tot la ea, ca ea mi-a dat sa-mi fac analizele..mai avea loc vineri la 14 sapt asta, dar eu sunt singura in birou ca colegul meu e in concediu si nu pot sa-mi iau sapt aceasta nici o ora libera din pacate.

tundealiz
13.08.2009, 13:34:08
Mersi pentru info.
Numerele de tel le am, dar noua adresa nu o stiam.
Dar inca nu mi-a raspuns nimeni la aceste nr. de tel. :-s
Oricum insist...

munequita
13.08.2009, 14:53:38
Mersi pentru info.
Numerele de tel le am, dar noua adresa nu o stiam.
Dar inca nu mi-a raspuns nimeni la aceste nr. de tel. :-s
Oricum insist...

pai insista ca eu chiar azi am vorbit acolo pentru programare.mai lucreaza sapt viitoare (eu nu pot sa ma duc ca o sa fiu la cm) , si cealalta pleaca in concediu dna doctor.

tundealiz
14.08.2009, 07:45:04
Mersi..incerc si astazi poate mai prind un loc pe sapt viitoare :-\

Anio
14.08.2009, 10:39:52

Sunt cu totul de acord cu tine, pe mine tot dansul mi-a urmarit sarcina si e adevarat ca numai dc e de garda poate veni la nastere. A fost bine ca at cand am nascut eu a fost si de garda si a urmarit foarte atent evolutia mea postcezariana.

munequita
14.08.2009, 11:20:21
Sunt cu totul de acord cu tine, pe mine tot dansul mi-a urmarit sarcina si e adevarat ca numai dc e de garda poate veni la nastere. A fost bine ca at cand am nascut eu a fost si de garda si a urmarit foarte atent evolutia mea postcezariana.

a da fetelor, chiar acuma intr-o zi am aflat de la cineva care e medic anestezist la spitalul nou la nasteri ca dl doctor Capalna are cele mai multe cezariene, si e cel mai bun la asa ceva! asta pentru cine intereseaza pe viitor!

lleicam821
14.08.2009, 12:16:16
e foarte bine de stiut>:D<

munequita
19.08.2009, 21:47:17
Te pup, sanatate maxima!

hello, acest tratament l-am primit azi :tratament minim 2 luni cu anticonceptionale Yaz si dupa 2 luni mi-a zis medicul endocrinolog sa revin si imi va da si Androgen - ciproteran acetat :-\

Faurica
20.08.2009, 13:26:03
hello, acest tratament l-am primit azi :tratament minim 2 luni cu anticonceptionale Yaz si dupa 2 luni mi-a zis medicul endocrinolog sa revin si imi va da si Androgen - ciproteran acetat :-\

Da, deci numa` cu anticonceptionale se rezolva...
Eu nu vreau sa mai iau anticonceptionale... pe langa faptul ca iti induc in mod artificial CM, iti mai dau si senzatia de foame permanenta si o poft anebuna de mancare...

munequita
20.08.2009, 13:31:28
Da, deci numa` cu anticonceptionale se rezolva...
Eu nu vreau sa mai iau anticonceptionale... pe langa faptul ca iti induc in mod artificial CM, iti mai dau si senzatia de foame permanenta si o poft anebuna de mancare...

da, se pare ca e singurul tratamnet.nici eu nu as vrea sa mai iau, dar degeaba am zis pentru ca mi-a zis ca e singura sansa sa scap de problema, si mi-a zis ca nici nu imi recomanda sa raman insarcinata cu ovare polichistice si intai trebuie tratate.:-s

lleicam821
20.08.2009, 13:35:55
asa stiam si eu ca ovarele polichistice doar cu antibebe se trateaza...:-< dar bine ca se trateaza, nu???;;)

Faurica
20.08.2009, 13:37:07
asa stiam si eu ca ovarele polichistice doar cu antibebe se trateaza...:-< dar bine ca se trateaza, nu???;;)

E tratament doar ca sa elimine efectele, nu si cauza... deci toata viata o sa fie probleme cu ele :(

munequita
20.08.2009, 13:42:28
E tratament doar ca sa elimine efectele, nu si cauza... deci toata viata o sa fie probleme cu ele :(

da, exact...pe mine ce ma ingrijoreaza e dupa tratament, o sa raman insarcinata sau nu?:-s

ildus
20.08.2009, 15:13:23
da, exact...pe mine ce ma ingrijoreaza e dupa tratament, o sa raman insarcinata sau nu?:-s

Ai mai multe sanse sa ramai insarcinata cu tratament (mda... dupa tratament), dar nu e asa de simplu ca la cupluri fara probleme de genul asta :) .
Din pacate si eu am probleme cu hormonii (in scurt timp am pus pe mine vreo 18 kg) si si cu acest sindrom. Sunt si eu speriata un pic:)

Faurica
20.08.2009, 16:20:43

E nasol, pentru ca e un cerc vicios... Ca sa ramai insarcinata si sa nu ai probleme, trebuie tratament. Bun, singurul tratament e anticonceptionale. Dupa tratamentul cu anticonceptionale se recomanda ca macar 3 luni sa nu ramai insarcinata...in respectivele 3 luni, problemele pot aparea... Deci tot ce putem face noi e sa ne rugam la DD sa fie bine.

munequita
20.08.2009, 19:12:56
Ai mai multe sanse sa ramai insarcinata cu tratament (mda... dupa tratament), dar nu e asa de simplu ca la cupluri fara probleme de genul asta :) .
Din pacate si eu am probleme cu hormonii (in scurt timp am pus pe mine vreo 18 kg) si si cu acest sindrom. Sunt si eu speriata un pic:)

tocmai de aceea sunt ingrijorata pentru ca stiu ca nu e asa simplu. si de la ce te-ai ingrasat? de la anticonceptionale?..sper si o sa incerc sa am grija macar sa nu ma ingras, daca in rest sunt defecta:-s

munequita
20.08.2009, 19:20:34
E nasol, pentru ca e un cerc vicios... Ca sa ramai insarcinata si sa nu ai probleme, trebuie tratament. Bun, singurul tratament e anticonceptionale. Dupa tratamentul cu anticonceptionale se recomanda ca macar 3 luni sa nu ramai insarcinata...in respectivele 3 luni, problemele pot aparea... Deci tot ce putem face noi e sa ne rugam la DD sa fie bine.

si eu stiam de pauza de 3 luni, dar tocmai am citit ca in momentul in care te lasi de ac, ovulatia are loc din prima luna.oricum cel mai bine e sa intrebam doctorii despre asta.eu una abia astept sa treaca aceste 6 luni.

tundealiz
20.08.2009, 21:44:03
Nu va stresati degeaba fetelor.
SOP este un sindrom foarte comun in zilele noastre (poate era si inainte, dar nu exista tehnologia necesara depistarii ei). 1 din 10 femei sunt afectate de ea (conform unor surse de pe internet). Tratamentul cu anticonceptionale este necesara in prima faza pentru a controla boala si simptomele.
Acum, sigur ca contraceptivele doar trateaza simptomele si nu elimina cauza. Dar rezultate se pot obtine si prin terapie naturista (in timpul si dupa terapia medicamentoasa). Oricum, eu consider ca omul obtine rezultate mult mai bune cu "medicamentele" naturale, precum ceaiuri, muguri, etc. pe care organismul uman le cunoaste de la inceputuri, decat cu chemicalele timpurilor noi.
Dar daca se apropie momentul de a ramane insarcinata....va lasati de contraceptive....asteptato vreo 3-4 luni....si va apucati de incercat....eu asa m-am gandit ca voi proceda. Si eu am fost diagnosticata cu un posibil SOP, ...inca nu este sigur, sunt sub tratament si trebuie sa ma intorc la control in sept.

Faurica
20.08.2009, 21:46:43
SOP este un sindrom foarte comun in zilele noastre (poate era si inainte, dar nu exista tehnologia necesara depistarii ei). 1 din 10 femei sunt afectate de ea (conform unor surse de pe internet). Tratamentul cu anticonceptionale este necesara in prima faza pentru a controla boala si simptomele.
Acum, sigur ca contraceptivele doar trateaza simptomele si nu elimina cauza. Dar rezultate se pot obtine si prin terapie naturista (in timpul si dupa terapia medicamentoasa). Oricum, eu consider ca omul obtine rezultate mult mai bune cu "medicamentele" naturale, precum ceaiuri, muguri, etc. pe care organismul uman le cunoaste de la inceputuri, decat cu chemicalele timpurilor noi.
Dar daca se apropie momentul de a ramane insarcinata....va lasati de contraceptive....asteptato vreo 3-4 luni....si va apucati de incercat....eu asa m-am gandit ca voi proceda. Si eu am fost diagnosticata cu un posibil SOP, ...inca nu este sigur, sunt sub tratament si trebuie sa ma intorc la control in sept.
Eu am fost diagnosticata cu SOP de 2 ani de zile, da` e mai veche de 2 chestia... Am facut tratament cu anticonceptionale ceva timp si ... dupa ce le-am lasat, toate au redevenit ca inainte. Ce tratamente naturiste stii tu?

tundealiz
20.08.2009, 22:05:34
Asa este...daca nu iei anticonceptionalele regulat...atunci dupa un timp (la mine 6-7 luni au fost), simptomele reapar.
Ca tratament naturist:

ceai de coada calului sau coada soricelului: 1 l/zi (se recomanda si in cazul altor afectiuni ginecologice sau urinare, nu doar SOP). Am baut astfel de ceaiuri si in perioada respectiva nu aveam astfel de probleme asa de des...

extract de muguri de coacaze/sau zmeura: nu am incercat inca...de luna viitoare poate

dieta echilibrata: multe fructe si legume!!cat mai putina paine si carbohidrati!

exercitiu fizic regulat: lucrul cel mai greu de urmat in cazul meu. :">

Cu astea incerc eu deocamdata sa previn complicatiile si simptomele in sine (chiar daca iau anticonceptionale, de care vreau sa ma las de anul viitor).

munequita
21.08.2009, 08:13:20
Dar daca se apropie momentul de a ramane insarcinata....va lasati de contraceptive....asteptati vreo 3-4 luni....si va apucati de incercat....eu asa m-am gandit ca voi proceda. Si eu am fost diagnosticata cu un posibil SOP, ...inca nu este sigur, sunt sub tratament si trebuie sa ma intorc la control in sept.

si daca in acele 3-4 luni revin chisturile? cred ca deja nu mai tine de noi si nu avem decat sa speram ca totusi vom ramane insarcinate. am sa incerc si eu si cu ceaiuri, cel putin dupa ce trec aceste 6 luni si cand incep din nou proiectul bebe.:)

tot am vrut sa va intreb , voi ce simptome aveti? eu una nu simt sa am nimic in neregula, atata doar ca nu am reusit in lunile acestea sa raman gravi...

ildus
21.08.2009, 08:24:30
tocmai de aceea sunt ingrijorata pentru ca stiu ca nu e asa simplu. si de la ce te-ai ingrasat? de la anticonceptionale?..sper si o sa incerc sa am grija macar sa nu ma ingras, daca in rest sunt defecta:-s

Hipotiroidie din cauza tiroidei autoimune.

munequita
21.08.2009, 08:40:24
Hipotiroidie din cauza tiroidei autoimune.

inteleg, eu deocamdata nu am problema cu glanda, dar cum e genetic, si cum mama mea deja a fost operata va trebuii sa urmaresc si acest aspect!

Faurica
21.08.2009, 09:00:55
si daca in acele 3-4 luni revin chisturile? cred ca deja nu mai tine de noi si nu avem decat sa speram ca totusi vom ramane insarcinate. am sa incerc si eu si cu ceaiuri, cel putin dupa ce trec aceste 6 luni si cand incep din nou proiectul bebe.:)

tot am vrut sa va intreb , voi ce simptome aveti? eu una nu simt sa am nimic in neregula, atata doar ca nu am reusit in lunile acestea sa raman gravi...

Eu am CM neregulat, m-am ingrasat, am cosuri (ca la pubertate), mi-au aparut ceva pete in zona cefei (ca atunci cand ti se duce bronzul), pilozitate ridicata.

cicika
21.08.2009, 09:09:19
multa sanatate fetelor!!!!![-o< [-o< [-o< [-o<

munequita
21.08.2009, 09:10:01
Eu am CM neregulat, m-am ingrasat, am cosuri (ca la pubertate), mi-au aparut ceva pete in zona cefei (ca atunci cand ti se duce bronzul), pilozitate ridicata.

da, de fapt cm neregulat e si la mine..iti doresc sanatate multa in continuare! si incerca-ti sa face-ti bebe fetelor bineinteles cand considera-ti voi ca a venit timpul, da de mai scapam de probleme>:D<

tundealiz
21.08.2009, 09:25:53

Daca productia de ovare exista, atunci nu conteaza chisturile mici in a ramane insarcinata (cel putin asa am inteles eu). Chsituri pot sa exista si din alte cauze, nu numai SOP si nu conduc intotdeauna la infertilitate. Daca alte boli asociate nu apar: ca diabet, probleme tiroidale, hormonale excesive, etc., chisturile nu te impiedica sa ramai insarcinata. (asta daca nu sunt prea mari, dar in cazul SOP de obicei nu sunt)

Eu am CM neregulat si dureros, daca nu iau contraceptive. Daca le iau, chiar si ora stiu cand imi va veni.
Am cosuri, mai ales pe fata si spate. Si cu contraceptive am, dar semnificativ mai putine.
Tenul si parul mai gras...
probleme hormonale nu am avut pana acum si CM mi-a venit de obicei in fiecare luna, doar cu putina intarziere.

Pana acum nu am incercat sa raman insarcinata...asa ca la capitolul acesta nu ma pot pronunta. :D

Faurica
21.08.2009, 09:28:01
da, de fapt cm neregulat e si la mine..iti doresc sanatate multa in continuare! si incerca-ti sa face-ti bebe fetelor bineinteles cand considera-ti voi ca a venit timpul, da de mai scapam de probleme>:D<

La mine deocamdata nue vorba de bebe... Mai e ceva timp pana atunci. Doar ca ma enerveaza la culme greutatea (am 70 kg la 1.63m), si faza ca eu habar nu am cand imi vin "uratii: :P

Faurica
21.08.2009, 09:29:46
multa sanatate fetelor!!!!![-o< [-o< [-o< [-o<

Multumim Sanda, tu ce mai faci, ce mai face bebe? Te loveste tare?:*

munequita
21.08.2009, 09:35:42
mdaa, de fapt am si eu parul gras, si probleme cu cosurile(doar ca le tratez la cosmetica)..deci daca stau bine sa ma gandesc am si eu simptome:D
va doresc sanatate la toate! pup you>:D<

Faurica
21.08.2009, 09:37:01
mdaa, de fapt am si eu parul gras, si probleme cu cosurile(doar ca le tratez la cosmetica)..deci daca stau bine sa ma gandesc am si eu simptome:D
va doresc sanatate la toate! pup you>:D<

Si tie multa sanatate ! Si... spor la bebe cand va fi vremea :* >:D<

cicika
21.08.2009, 09:41:56
Multumim Sanda, tu ce mai faci, ce mai face bebe? Te loveste tare?:*
aha....creste si loveste;eu trebuie sa pap tot mai mult si sa dorm/:)

Faurica
21.08.2009, 09:43:03
aha....creste si loveste;eu trebuie sa pap tot mai mult si sa dorm/:)

E foarte bine atunci. Lasa ca mai ai putin. :*

cicika
21.08.2009, 09:51:32
E foarte bine atunci. Lasa ca mai ai putin. :*
asa este>:D< >:D< >:D<

Anio
22.08.2009, 15:58:52
Pentru CM neregulate si dureroase sugerez tincturi de traista ciobanului, salvie si cretisoara cel putin 3 luni cate 10pic din fiecare zilnic, la mine a avut efect.

tundealiz
25.08.2009, 10:43:39
pai insista ca eu chiar azi am vorbit acolo pentru programare.mai lucreaza sapt viitoare (eu nu pot sa ma duc ca o sa fiu la cm) , si cealalta pleaca in concediu dna doctor.

Intr-un final nu am reusit sa ajung la Dna. Ciocan...si am fost la Dora Medicals, la dl.dr.Szasz. Mi-a placut mult de el, e simpatic si delicat. Lucreaza si la Spitalul Judetean. Deocamdata nu pot spune decat bune despre el, dar daca ma mai duc la el, va voi impartasi impresiile viitoare.

munequita
26.08.2009, 10:52:20
fetele, am nevoie de 2 numere de telefon.cine ma poate ajuta? cabinetul d-lui Dr.Capalna si a dl Dr.Nicolau(Cosmina[-o<).
Multumesc!

aa.. si inca ceva cine imi recomanda un endocrinolog bun? si numar de telefon?

cicika
26.08.2009, 10:56:52
fetele, am nevoie de 2 numere de telefon.cine ma poate ajuta? cabinetul d-lui Dr.Capalna si a dl Dr.Nicolau(Cosmina[-o<).
Multumesc!

of eu nu pot sa te ajut:( :( :(
dar sunt probleme?:">

munequita
26.08.2009, 10:58:19
of eu nu pot sa te ajut:( :( :(
dar sunt probleme?:">

pai aceleasi care le stiti, dar vreau sa incerc si la alti medici! nu prea sunt multumita de raspunsul celor la care am fost: 6 luni anticonceptionale!

lleicam821
26.08.2009, 11:58:21
Multumesc!

incerc sa fac rost de tel dr. capalna, k?

lleicam821
26.08.2009, 11:59:05
endocrinolog nu stiu decat pe dr. gliga..:(

munequita
26.08.2009, 12:07:13
endocrinolog nu stiu decat pe dr. gliga..:(

vezi ca sunt 2 gliga..una e Gliga Florina si una Gliga Mirela.eu am fost la Florina, as avea nevoie si de nr de la cealalta daca il stii..am auzit ca e mai buna:-\

Anio
26.08.2009, 12:12:31
nr cab dr capalna 0265-261968

tundealiz
26.08.2009, 12:13:21
Din pacate eu nu te pot ajuta.
Dar sunt curioasa ce pareri vei mai auzi. Sa ne tii la curent. Mersi

munequita
26.08.2009, 12:16:53
nr cab dr capalna 0265-261968

mersi mult:*

munequita
26.08.2009, 12:19:01
Din pacate eu nu te pot ajuta.
Dar sunt curioasa ce pareri vei mai auzi. Sa ne tii la curent. Mersi

oki doki!>:D<>:D<

Anio
26.08.2009, 12:19:51
mersi mult:*
cu placere, sper sa te ajute

cicika
26.08.2009, 15:37:19
multa sanatate Mirelus[-o< [-o< [-o< [-o< [-o< [-o<

nanalia
27.08.2009, 19:50:43
Multumesc!

la endocrinolog te poti duce la Pascanu Ionela, e in Policlinica din Spitalul Nou la adulti si daca nu ma insel e si la galenus, dar nu sunt foarte sigura. dar poti incerca in poli si mai scutesti bani. se ocupa si de partea de genetica, e ok zic eu.
bafta multa.

munequita
28.08.2009, 07:18:39
la endocrinolog te poti duce la Pascanu Ionela, e in Policlinica din Spitalul Nou la adulti si daca nu ma insel e si la galenus, dar nu sunt foarte sigura. dar poti incerca in poli si mai scutesti bani. se ocupa si de partea de genetica, e ok zic eu.
bafta multa.

mersi! pana la urma m-am hotarat sa ma duc la Capalna prima data.ieri tot am sunat la cabinet pt programare si nu-mi raspunde nimeni.Am sa ma duc si la endo, dar intai sa vad ce-mi va zice si Capalna.

ildus
28.08.2009, 11:04:37
Multumesc!

Endocrinolog bun:
Dr Balazs, Diagnosticum, (aproape de spitalul nou judetean) nr cabinet: 0265 211118

nanalia
28.08.2009, 14:07:13
mersi! pana la urma m-am hotarat sa ma duc la Capalna prima data.ieri tot am sunat la cabinet pt programare si nu-mi raspunde nimeni.Am sa ma duc si la endo, dar intai sa vad ce-mi va zice si Capalna.

ah, da, capilna e in concediu...nu stiu exact cand se intoarce ,saptamana viitoare sau peste 2...

nanalia
28.08.2009, 14:08:58
Endocrinolog bun:
Dr Balazs, Diagnosticum, (aproape de spitalul nou judetean) nr cabinet: 0265 211118

asa este, eu am uitat de el :D

giacarangi
29.08.2009, 17:32:57
vezi ca sunt 2 gliga..una e Gliga Florina si una Gliga Mirela.eu am fost la Florina, as avea nevoie si de nr de la cealalta daca il stii..am auzit ca e mai buna:-\

Din cate stiu eu Gliga Florina e endocrinolog. Gliga Mirela e internist. Ambele lucreaza la Galenus. Poti suna acolo pt o programare. Inca ceva. printre endocrinologi mai e si doctorita Budan Maria care lucreaza tot la cabinet particular. Sper sa-ti fie de folos informatiile astea mirelarom. Multa sanatate.

munequita
31.08.2009, 10:17:58
Din cate stiu eu Gliga Florina e endocrinolog. Gliga Mirela e internist. Ambele lucreaza la Galenus. Poti suna acolo pt o programare. Inca ceva. printre endocrinologi mai e si doctorita Budan Maria care lucreaza tot la cabinet particular. Sper sa-ti fie de folos informatiile astea mirelarom. Multa sanatate.

mersi de info, la Gliga Florina am fost deja, probabil e medic internist cealalta, eu doar am auzit de ea.

fetele, care ati luat vreodata ac, iau si eu de luna asta ac, si am o durere de sani de 2 sapt, nu stiu oare sa fie de la ele?am tot sunat sa ma programez ba la capalna, nu raspunde nimeni, si am zis ca ma duc si la ciocan inapoi cu problema asta cu sanii, nici acolo nu mi-a raspuns nimeni.

CONT-INCHIS-18537
31.08.2009, 10:20:02
mersi de info, la Gliga Florina am fost deja, probabil e medic internist cealalta, eu doar am auzit de ea.

fetele, care ati luat vreodata ac, iau si eu de luna asta ac, si am o durere de sani de 2 sapt, nu stiu oare sa fie de la ele?am tot sunat sa ma programez ba la capalna, nu raspunde nimeni, si am zis ca ma duc si la ciocan inapoi cu problema asta cu sanii, nici acolo nu mi-a raspuns nimeni.

mie mi s-a intamplat sa ma doara dupa ac.......deci probabil e acelasi lucru si la tine! totusi ar fi bine sa vb cu un medic! Gliga Mirela e internista si lucreaza la Med. IV

Anio
31.08.2009, 10:27:33

pt asta eu iti recomand consult endocrinologic,

munequita
31.08.2009, 10:28:16
mie mi s-a intamplat sa ma doara dupa ac.......deci probabil e acelasi lucru si la tine! totusi ar fi bine sa vb cu un medic! Gliga Mirela e internista si lucreaza la Med. IV

mersi Lore, ma dispera durerea asta, eu am mai luat acm mai de mult si nu aveam astfel de problema, dar acuma ma dor ingrozitor si nu suport nici sa fiu atinsa.da, am sa ma duc la medic, numai sper sa nu fie tocmai acuma in concedii toti!

Anio
31.08.2009, 10:29:34
mersi Lore, ma dispera durerea asta, eu am mai luat acm mai de mult si nu aveam astfel de problema, dar acuma ma dor ingrozitor si nu suport nici sa fiu atinsa.da, am sa ma duc la medic, numai sper sa nu fie tocmai acuma in concedii toti!
pana acum ai mai luat ac?

Anio
31.08.2009, 10:31:08
scuze nu am citit tot inainte, ceva analize hormonale ti-au fost recomandate?

munequita
31.08.2009, 10:32:03
pana acum ai mai luat ac?

nu, de luna asta am inceput tratamentul cu ac(yaz) pt sop, adica am luat si in urma cu cativa ani(marvelon), dar m-am lasat de ele de 2 ani, dar atunci nu am avut probleme.

munequita
31.08.2009, 10:33:37
scuze nu am citit tot inainte, ceva analize hormonale ti-au fost recomandate?

pai am facut si analizele hormonale..cea mai mare problema e testosteronul la mine.

Anio
31.08.2009, 10:40:15
pai am facut si analizele hormonale..cea mai mare problema e testosteronul la mine.
eu zic sa mergi la endocrinolog in primul rand

munequita
31.08.2009, 10:45:15
eu zic sa mergi la endocrinolog in primul rand

pai am sa ma duc si la endocrinolog si la ginecolog.

Farfalla
31.08.2009, 12:47:33

Draga mea,eu iau de vreo 3 ani si la inceput si eu am avut o tensiune in sani,ma dureau ca nu suportam nici sutien,nici tricou,mi sau si marit...la inceput fff mult(sotul,la fel si eu eram tare bucurosi):)) ,dar dupa vreo 3 luni durerile sau calmat si sanii au ramas tot mariti,dar nu exagerat,cam un nr la sutien.Uneori si acuma simt tensiune dar nu doare fff tare.

dely_uca
01.09.2009, 09:12:04
si mie mi s-a intamplat la fel. mie mi-a prescris ginecologul ac timp de 3 luni pt sindrom de ovare polichistice. la inceput am simtit o tensiune mare in sani, mi-au si crescut, dar dupa ce am intrerupt tratamentul am revenit la formele initiale. e absolut normal.

munequita
01.09.2009, 09:27:42
si mie mi s-a intamplat la fel. mie mi-a prescris ginecologul ac timp de 3 luni pt sindrom de ovare polichistice. la inceput am simtit o tensiune mare in sani, mi-au si crescut, dar dupa ce am intrerupt tratamentul am revenit la formele initiale. e absolut normal.

mersi, pt mine e ciudat ca eu in urma cu cativa ani am mai luat si nu am avut astfel de probleme!

Ronna
01.09.2009, 09:29:29

Hei Mire!Durerea e de la AC.Sti ca inainte de operatie am inceput si eu sa iau dar le-am intrerupt repede si asa s-a intamplat si la mine.Dureaza putin pana se obisnuieste organismul si dupa aceea nu mai simti nimic...doar cand o sa le lasi si ti se vor micsora sanii:(

munequita
01.09.2009, 09:43:46
Hei Mire!Durerea e de la AC.Sti ca inainte de operatie am inceput si eu sa iau dar le-am intrerupt repede si asa s-a intamplat si la mine.Dureaza putin pana se obisnuieste organismul si dupa aceea nu mai simti nimic...doar cand o sa le lasi si ti se vor micsora sanii:(

mersi Cosmina, pai atunci sper sa-mi treaca..asta cu sanii ca se micsoreaza nu-i bai la mine, chiar imi doresc sa scada:-p

tundealiz
01.09.2009, 22:44:28
mersi Cosmina, pai atunci sper sa-mi treaca..asta cu sanii ca se micsoreaza nu-i bai la mine, chiar imi doresc sa scada:-p

Tensiunea in sani apare destul de des cand se incepe tratamentul cu ac, dar intensitatea difera. Si la mine a aparut, nu m-a deranjat foarte mult...doar ca simteam ca am sani ;))Oricum, ar trebui sa consulti un endocrinolog si ginecolog daca durerea este prea intensa-suparatoare. S-ar putea ca ac sa fie prea puternic ptr organismul tau...si dr va prescrie altceva.

Ronna
03.09.2009, 11:01:33
Hei fetele,am fost si eu la dr.
A zis ca totul e normal si pot sa incep sa prestez pt bebita.
Am insa o singura teama si dr a zis ca sunt predispusa:sa nu-mi apara vreun alt chist.Am si un inceput de endometrioza datorita careia ar trebui sa raman cat mai repede insarcinata.Mi-a zis ca daca nu raman in 6 luni gravi sa merg inapoi.

cicika
03.09.2009, 11:23:28
Am insa o singura teama si dr a zis ca sunt predispusa:sa nu-mi apara vreun alt chist.Am si un inceput de endometrioza datorita careia ar trebui sa raman cat mai repede insarcinata.Mi-a zis ca daca nu raman in 6 luni gravi sa merg inapoi.
Doamne Ajuta sa fie bine si sa ramai gravi cat mai repede!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202B0.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)
Eu iti doresc din duflet sa ai parte de un http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002031F.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10) cat mai repede!!!!!!>:D< >:D< >:D< >:D<

http://content.sweetim.com/tbsig/sig.asp?img=ad1 (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=12)

dely_uca
03.09.2009, 11:36:51
Doamne Ajuta!!!!

CONT-INCHIS-18537
03.09.2009, 11:37:39

II linii....II linii...............II linii........fara numar...............adica doar 2.

lleicam821
03.09.2009, 12:20:38
Bravo Cosminel, sa va dea domnul si voua un ghemotoc pe care sa-l iubiti si sa-l ingrijiti!!!!:x :x :x
eu mai nou sunt atat de emotionata cand se vb de copilashi... sau cand vb cu sotulica de bebe:x :x :x toata ma topesc! la fel va doresc si voua tuturor aspirantelor din MURES!>:D< >:D< >:D<

munequita
03.09.2009, 12:39:58

Cosminel dragutza cat mai multa iubire si iti doresc sa vina barza cat mai repede.Doamne ajuta!!!!!!!

Ronna
03.09.2009, 13:12:48
Mii de multumiri dragele mele!!!
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<

Anio
03.09.2009, 17:14:10
Mii de multumiri dragele mele!!!
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D<
iti doresc sa iti apara cat mai repede cele 2 liniute, un moment fff emotionant:-SS

munequita
04.09.2009, 09:39:03
fetele eu de o sapt tot sun la cabinetul d-lui dr capalna si nu-mi raspunde nimeni..ieri m-am dus pana acolo ca deja am intrat in disperare dar scria pe usa ca pana in 14 sept e in concediu :(
cine stie cand reusesc sa ma programez si timpul trece:-w

duplanty
04.09.2009, 09:41:46
fetele eu de o sapt tot sun la cabinetul d-lui dr capalna si nu-mi raspunde nimeni..ieri m-am dus pana acolo ca deja am intrat in disperare dar scria pe usa ca pana in 14 sept e in concediu :(
nasol...dar se sfarseste perioada de concediu si iti tin pumnii ca totul sa fie bine[-o<

cicika
04.09.2009, 09:43:05
of acum toti sunt in concediu:-L

tundealiz
04.09.2009, 09:58:18

Din pacate e sezonul concediilor de odihna. La fel am patit-o si eu: cand aveam urgent nevoie de o consultatie, toti erau in concediu. :-s Daca e urgent, incearca la alt medic. Sau vrei neaparat la Capalna?

munequita
04.09.2009, 10:09:51
Din pacate e sezonul concediilor de odihna. La fel am patit-o si eu: cand aveam urgent nevoie de o consultatie, toti erau in concediu. :-s Daca e urgent, incearca la alt medic. Sau vrei neaparat la Capalna?

pai as fi vrut neaparat la el si sincer nu as mai fi dat de doua ori bani..intelegi? dar pana la urma tot asta am sa fac...

Ronna
04.09.2009, 10:53:55
pai as fi vrut neaparat la el si sincer nu as mai fi dat de doua ori bani..intelegi? dar pana la urma tot asta am sa fac...

De ce nu incerci la Nicolau?
Edit: am vazut ca vrei neaparat la Capalna

munequita
04.09.2009, 11:00:02
De ce nu incerci la Nicolau?

nu stiu sa zic de ce...am asa o retinere..
pana la urma inca de data asta ma duc inapoi la ciocan(m-am programat acuma de 5 min, pe joi) sa-mi mai faca ea un eco si un papanicolau..
sunt curioasa daca au avut ceva efect ac de luna asta, cu toate ca nu prea cred, si intre timp poate reusesc sa dau si de doct.endocrinolog care mi le-a prescris sa-i zic de durerea de sani..ma dor prea tare ca sa mai continui sa le iau.acuma am sunat la galenus dar numai pana la 2 lucreaza azi,si eu lucrez pana la 4, deci numai miercuri cred ca resuesc sa vb cu ea..oricum pana atunci aproape termin folia.

Ronna
04.09.2009, 11:05:37
nu stiu sa zic de ce...am asa o retinere..
pana la urma inca de data asta ma duc inapoi la ciocan(m-am programat acuma de 5 min, pe joi) sa-mi mai faca ea un eco si un papanicolau..
sunt curioasa daca au avut ceva efect ac de luna asta, cu toate ca nu prea cred, si intre timp poate reusesc sa dau si de doct.endocrinolog care mi le-a prescris sa-i zic de durerea de sani..ma dor prea tare ca sa mai continui sa le iau.acuma am sunat la galenus dar numai pana la 2 lucreaza azi,si eu lucrez pana la 4, deci numai miercuri cred ca resuesc sa vb cu ea..oricum pana atunci aproape termin folia.

Pai acuma termina folia ca daca o intrerupi mai repede iti vine ciclu'.Am patit-o si eu.
In locul tau as merge la un dr care are program in fiecare zi,chiar si la un cab.particular pt ca vezi ca e atat de greu sa-i gasesti.

munequita
04.09.2009, 11:12:08
Pai acuma termina folia ca daca o intrerupi mai repede iti vine ciclu'.Am patit-o si eu.
In locul tau as merge la un dr care are program in fiecare zi,chiar si la un cab.particular pt ca vezi ca e atat de greu sa-i gasesti.

da, la cati sunt ma mir cand ai o urgenta ce greu gasesti unul..
si la alt medic nu stiu daca gaseam loc mai repede de o sapt chiar daca lucreaza in fiecare zi..stii tu pe cineva?
m-am hotarat sa ma duc tot la ciocan sa-i zic si de candida, pt ca ultima data ea m-a tratat si sa-i zic sa-mi dea ceva mai puternic ca iarasi mi-a aparut!

Ronna
04.09.2009, 11:14:36
si la alt medic nu stiu daca gaseam loc mai repede de o sapt chiar daca lucreaza in fiecare zi..stii tu pe cineva?
m-am hotarat sa ma duc tot la ciocan sa-i zic si de candida, pt ca ultima data ea m-a tratat si sa-i zic sa-mi dea ceva mai puternic ca iarasi mi-a aparut!
La gine nu ma bag ca ai zis ca-l vrei pe Capalna.
Si acum ai gasit si endocrinolog.Dar pe viitor pt tine.

Ronna
04.09.2009, 11:15:31

Mama ei de nesimtita!>:)

munequita
04.09.2009, 11:26:58
La gine nu ma bag ca ai zis ca-l vrei pe Capalna.
Si acum ai gasit si endocrinolog.Dar pe viitor pt tine.

stiu..esti o draguta:*
dar o intrebare pt mine: de curiozitate mai mult...dupa parerea ta oare avea loc N... mai repede?:-?

tundealiz
04.09.2009, 13:08:39

Ah, de Candida nu poti scapa usor...din pacate. Iti spun din experienta. Nici eu nu am reusit...imi reapar simptomele macar odata pe an:-s Indiferent de tratamentul aplicat. Acum incerc sa-l tin sub control prin dieta..

Ronna
04.09.2009, 14:20:27
stiu..esti o draguta:*
dar o intrebare pt mine: de curiozitate mai mult...dupa parerea ta oare avea loc N... mai repede?:-?

Spre surprinderea mea sa stii ca ultima pogramare mi-a facut-o de la o saptaman la alta!!!Deci puteai incerca...

munequita
10.09.2009, 21:12:24
na am fost azi la dr.Ciocan.m-am dus asa de suparata si nervoasa, ca am avut o zi foarte grea la lucru si am pornit cu gandul ca daca nu-s multumita de ce imi zice e ultima data cand ma duc la ea.Spre surprinderea mea, am iesit asa de linistita si calma de acolo ..am stat mai bine de o jumatate de ora inauntru si am povestit si am intrebat tot ce ma doare.deci rezultat: am candida, pt care am primit tratament, se pare ca in concediu am apucat iarasi, fibromul e tot acolo de aceleasi dimensiuni , 2.7 cm, nu a crescut nici nu a scazut.ovarul stang curat, zicea ca daca nu ar fi stiut ce a vazut data trecuta nici nu ar fi zis ca am avut ceva problema, pe ovarul drept 3-4 foliculi de 2-3mm, deci se pare ca ac Yaz cu toate ca o luna am rabdat numai dureri de sani si ovare au avut efect.Ieri am fost si la endo, i-am zis dr ca nu ma simt prea bine de la ac acestea si a zis sa incerc cu logest, acestea sunt mai slabe.Azi mi-a zis Ciocan ca nu-mi recomanda sa renunt la yaz acuma ca oricum dureaza pana se obisnuieste organismul si cu celelelate ac..mi-am mai luat azi un blister de yaz oricum.
mi-a explicat azi foarte clar si pe intelesul meu ca obiectivul meu sa nu fie sa nu mai am pe ovare foliculi, ci sa-mi scada testosteronul.pentru ca eu pot sa am ovare curate daca testosteronul e tot mare, luna viitoare incep din nou cu aceasi problema.deci sa continui macar 3 luni cu ac, si dupa acestea sa-mi refac analizele pt testosteron si daca a scazut am ok-ul la bebe.
am iesit chiar incantata ca mi-a tinut intr-o oarecare masura si o lectie de psihoterapie , chiar la un moment dat am ras amandoua ca parca m-as fi dus la psiholog.cred ca a vazut pe mine ca nu eram in apele mele deloc dar oricum m-a ajutat vizita la ea..cel putin moral deocamdata!
sanatate multa la toate!

p.s.stiu ca acuma cateva zile eram disperata sa ma duc la alt doctor, pana nu imi vad testosteronul in limite normale nu ma mai duc la nici unul.:)..sunt culmea stiu, dar asta simt acuma!

lleicam821
11.09.2009, 07:10:43
na am fost azi la dr.Ciocan.m-am dus asa de suparata si nervoasa, ca am avut o zi foarte grea la lucru si am pornit cu gandul ca daca nu-s multumita de ce imi zice e ultima data cand ma duc la ea.Spre surprinderea mea, am iesit asa de linistita si calma de acolo ..am stat mai bine de o jumatate de ora inauntru si am povestit si am intrebat tot ce ma doare.deci rezultat: am candida, pt care am primit tratament, se pare ca in concediu am apucat iarasi, fibromul e tot acolo de aceleasi dimensiuni , 2.7 cm, nu a crescut nici nu a scazut.ovarul stang curat, zicea ca daca nu ar fi stiut ce a vazut data trecuta nici nu ar fi zis ca am avut ceva problema, pe ovarul drept 3-4 foliculi de 2-3mm, deci se pare ca ac Yaz cu toate ca o luna am rabdat numai dureri de sani si ovare au avut efect.Ieri am fost si la endo, i-am zis dr ca nu ma simt prea bine de la ac acestea si a zis sa incerc cu logest, acestea sunt mai slabe.Azi mi-a zis Ciocan ca nu-mi recomanda sa renunt la yaz acuma ca oricum dureaza pana se obisnuieste organismul si cu celelelate ac..mi-am mai luat azi un blister de yaz oricum.
mi-a explicat azi foarte clar si pe intelesul meu ca obiectivul meu sa nu fie sa nu mai am pe ovare foliculi, ci sa-mi scada testosteronul.pentru ca eu pot sa am ovare curate daca testosteronul e tot mare, luna viitoare incep din nou cu aceasi problema.deci sa continui macar 3 luni cu ac, si dupa acestea sa-mi refac analizele pt testosteron si daca a scazut am ok-ul la bebe.
am iesit chiar incantata ca mi-a tinut intr-o oarecare masura si o lectie de psihoterapie , chiar la un moment dat am ras amandoua ca parca m-as fi dus la psiholog.cred ca a vazut pe mine ca nu eram in apele mele deloc dar oricum m-a ajutat vizita la ea..cel putin moral deocamdata!
sanatate multa la toate!

p.s.stiu ca acuma cateva zile eram disperata sa ma duc la alt doctor, pana nu imi vad testosteronul in limite normale nu ma mai duc la nici unul.:)..sunt culmea stiu, dar asta simt acuma!
no, ma bucur ca ai iesit linistita de la ea si ca ai gasit raspuns la toate intrebarile!>:D< >:D< >:D<

cicika
11.09.2009, 08:56:06
sanatate multa la toate!

multa sanatate>:D< >:D< >:D<

Anxious
20.10.2009, 10:58:57
Fetelor, spuneti-mi va rog o parere la care ginecolog sa ma duc asa din prima pentru un control de rutina dar care sa fie alaturi de mine si cand voi fi gravidutza. Stiti vre-un ginecolog maghiar bun si de recomandat?

cicika
20.10.2009, 11:31:01
Fetelor, spuneti-mi va rog o parere la care ginecolog sa ma duc asa din prima pentru un control de rutina dar care sa fie alaturi de mine si cand voi fi gravidutza. Stiti vre-un ginecolog maghiar bun si de recomandat?

eu am auzit doat lucruri bune de dr Kiss.....am avut norocul sa dau si eu peste el la urgenta in primul trimestru de sarcina,in care se trezeau cei de acolo cu mine....;));));));));))

CONT-INCHIS-18537
20.10.2009, 11:36:24
Dr.Molnar Varlam Claudiu...la judetean........e f bun, dar nu stiu daca asista la nasteri!...........cred ca e maghiar, vorbea f bine ungureste cand mi-am facut stagiul de gine. acolo

munequita
20.10.2009, 11:44:33

soacra mea cum e maghiara si mai usor se exprima ungureste tot a cautat un medic maghiar..ea umbla la dr.Beretzky.. face si nasteri din cate am inteles la maternitatea veche.ea e f multumita.

CONT-INCHIS-18537
20.10.2009, 11:46:32
soacra mea cum e maghiara si mai usor se exprima ungureste tot a cautat un medic maghiar..ea umbla la dr.Beretzky.. face si nasteri din cate am inteles la maternitatea veche.ea e f multumita.

da,da..........si el e f bun!

munequita
20.10.2009, 12:11:33
da,da..........si el e f bun!

ne e o ea? eu asa stiu;))

Anxious
20.10.2009, 12:14:49
Mersi mult fetelor, despre Dr Kiss am auzit pareri cam negative iar de Dr Molnar si Dr Bereczky nu am auzit, unde le gasesc oare si pe care recomandati mai cu caldura ^:)^ Eu unul am auzit de Dr Nagy Barna sau Dr Szabo Bela ... ceva parere despre ei?

CONT-INCHIS-18537
20.10.2009, 12:17:27
ne e o ea? eu asa stiu;))
misto.............s-ar putea sa fie o ea.........care a avut un tata doctor!
acum stau sa ma intreb de care stiu eu ca e bun:-" :-" :-"
am o matusa care merge la Beretzky.......dar niciodata nu am avut curiozitatea sa intreb daca e o ea sau un el:-" :-" :-"

Ronna
20.10.2009, 13:20:41
Mersi mult fetelor, despre Dr Kiss am auzit pareri cam negative iar de Dr Molnar si Dr Bereczky nu am auzit, unde le gasesc oare si pe care recomandati mai cu caldura ^:)^ Eu unul am auzit de Dr Nagy Barna sau Dr Szabo Bela ... ceva parere despre ei?
Szabo Bela nu prea are timp de paciente ca e sef de clinica.Cel putin asa au patit 2 tipe ce au fost internate cu mine in spital.Cica au fost internate la el dar ele nu l-au vazut nici inainte de operatie nici dupa...