PDA

Versiunea completa : Medic ginecolog in Tg Mures

Pagini : 1 2 3 4 [5]

lleicam821
17.10.2010, 21:36:27
eu o stiu, dar poate unele persoane nu o stiu..oricum discutiile astea pot continua la nesfarsit, asa ca mai bine nu.
da, si eu daca as avea posibilitatea acuma as opta cu siguranta pt recoltarea lor..dar pana la urma cum ne va ajuta Dumnezeu.
asa e....parerile sunt pro-contra...asa ca ce rost mai are...daca chiar vrea cineva in mod expres..povestesc dar nu stiu daca e cazul.....oricum si eu asa ca Lumi am petrecut vreo 3 saptamani in spital si am avut ce vedea...

Anio
18.10.2010, 08:41:18
anouck76 scuze nu am vrut sa te simti prost din cauza a ce ai spus, e dreptul tau sa spui ce vrei si mai ales sa spui ce simti, si e drepul fiecaruia sa merga spre mai bine
cat despre cel stem m-am gandit mult dc sa fac sau nu aceasta investitie, dar un articol citit ma determinat sa nu pt ca spunea ca cant recoltata este destul de mica si ajunge pt copil abia pana la varsta de aproximativ 5 ani:(

munequita
18.10.2010, 09:39:29
anouck76 scuze nu am vrut sa te simti prost din cauza a ce ai spus, e dreptul tau sa spui ce vrei si mai ales sa spui ce simti, si e drepul fiecaruia sa merga spre mai bine
cat despre cel stem m-am gandit mult dc sa fac sau nu aceasta investitie, dar un articol citit ma determinat sa nu pt ca spunea ca cant recoltata este destul de mica si ajunge pt copil abia pana la varsta de aproximativ 5 ani:(

nu e chiar asa, depinde parca si de banca unde se stocheaza celulele si cat platesti pt ele.eu stiu ca maxim pana la varsta de 20 de ani...dar poate gresesc.

lleicam821
18.10.2010, 09:45:14
nu e chiar asa, depinde parca si de banca unde se stocheaza celulele si cat platesti pt ele.eu stiu ca maxim pana la varsta de 20 de ani...dar poate gresesc.

ei bine, eu stiu ca f mult conteaza cantitatea pe care o pot recolta la nastere si in functie de asta si varsta(kilogramele) pana la care are rezultat...

munequita
18.10.2010, 10:10:36
ei bine, eu stiu ca f mult conteaza cantitatea pe care o pot recolta la nastere si in functie de asta si varsta(kilogramele) pana la care are rezultat...

da conteaza si ce cantitate se recolteaza, ieri m-am uitat putin pe acest topic de curiozitate pt ce au mai optat unele persoane http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2485&page=87, n-am avut rabdare sa citesc tot dar cred ca sunt centre medicale care au diferite pachete cu diferite costuri.banuiesc ca cu cat e mai complex, cu atat e mai scump...pai sa speram ca cine investeste in asa ceva, sa fie mai bine bani investiti degeaba..in sensul sa fie copilasii sanatosi.

Anio
18.10.2010, 10:17:35

nu ma refer la durata cat le stocheaza, ma refer la cantitatea care se recolteaza, am intelws ca are efect terapeutic pana la o anumita greutate a a copilului

munequita
18.10.2010, 10:18:56
nu ma refer la durata cat le stocheaza, ma refer la cantitatea care se recolteaza, am intelws ca are efect terapeutic pana la o anumita greutate a a copilului

m-ati facut curioase, o sa mai citesc despre asta.

anouck76
18.10.2010, 13:30:58
Asa este, cantitatea conteaza. Iata ce scrie pe hartia pe care am primit-o odata cu facturile:
"Volum sange ombilical colectat: 61,3 ml"
"Numar de celule nucleate: 56,93x10 la puterea a-7-a"
"Greutate maxima a pacientului receptor*: 33,5 kg"
"*Daca greutatea pacientului este mai mica decat cea mentionata in tabel, nr de celule e suficient de mare pt transplant. Daca greutatea pacientului este mai mare, pot aparea mai des complicatii postransplant, caz in care medicul transplantolog va decide daca va efectua transplantul cu un nr mai mic de celule. [...]
In prezent, literatura de specialitatedescrie deja metode de crestere a nr de celule hematopoetice transplantabile (de pana la 100 de ori)."
Ma rog, mai sunt si alte detalii, nu le mai scriu pe toate.
Deci da, nr conteaza...deocamdata.
Si eu sper sa nu folosim celulele alea niciodata, va dati seama. La baietel nu le-am recoltat, nu se faceau recoltari la noi atunci. Doamne fereste, daca e ceva, sunt sanse mari sa-i fie bune si lui. Acum, la sase ani are 24 kg...pana la 33,5kg mai sunt cativa ani...si pana atunci nu cred ca va mai reprezenta o problema cantitatea.
Sa de-a Dumnezeu sa fie sanatosi toti copilasii din lumea asta, ca nu e nimic mai trist decat un copilas bolnav:(

anouck76
18.10.2010, 13:43:12

Nu-ti face probleme Anio, nu m-am simtit prost, m-am gandit doar ca nu am reusit sa ma fac inteleasa. Am fost atat de incantata de NV si de diferenta NV-spitalul nou, incat am vrut sa le zic si altor viitoare mamici, atata tot.

Acum sunt nitel ingrijorata pentru cumnata mea fiindca a depasit deja termenul si bebe are aproape 4 kg si diametrul capsorului este mai mare de 10 cm. Vor sa-i faca cezariana maine fiindca asa e mai safe pentru copilas. Sa ne ajute Doamne-Doamne sa fie totul bine...

Anio
18.10.2010, 14:05:18
Nu-ti face probleme Anio, nu m-am simtit prost, m-am gandit doar ca nu am reusit sa ma fac inteleasa. Am fost atat de incantata de NV si de diferenta NV-spitalul nou, incat am vrut sa le zic si altor viitoare mamici, atata tot.

Acum sunt nitel ingrijorata pentru cumnata mea fiindca a depasit deja termenul si bebe are aproape 4 kg si diametrul capsorului este mai mare de 10 cm. Vor sa-i faca cezariana maine fiindca asa e mai safe pentru copilas. Sa ne ajute Doamne-Doamne sa fie totul bine...

da asa e, cel mai important e sa fie copii sanatosi si nu bolnaviori
felicitari pt fetita ta e fff frumoasa
sa dea DD sa fie totul bine cu cumnata ta[-o<

ingeras000
20.10.2010, 12:33:06

NV este cel mai bun loc unde sa nasti, asta in cazul in care mama si copilul nu au probleme... dar sa fim seriosi... eu am facut contract acolo pt ca e ca la hotel, dar daca te gandesti din punct de vedere medical nu e chiar asa roz situatia.. nu ma refer la personal cat ma refer la echipamentele pe care le au... terapie intensiva nu au...
cand am semnat contractul cu ei mi-au mentionat foarte clar,.. nu avem terapie intensiva, daca se intampla ceva cu d-voastra sau copilul o ambulanta, gratuita (a tinut sa mentioneze ca urgenta nu o platesc:))) o sa ma duca la spitalul nou.
cunosc cateva mamici care au nascut la NV au zis ca a fost cel mai frumos lucru care li s-a intamplat si ca au o amintire superba despre nastere...
din pacate ulterior ... datorita problemelor de sanatate aparute ... nasc la spital ... dar altfel in mod sigur mergeam la NV, pt ca e lux si nu e exagerat de scump ... avand in vedere alte clinici din Bucuresti unde am mai fost internata ...

anouck76
20.10.2010, 12:57:57
Vroiam sa va zic ca a nascut cu bine cumnata mea, ieri la amiaza prin cezariana si ca am o nepotica superba!!
Si va rog, nu aruncati cu pietre, dar NV si medicii de acolo mai primesc o steluta rosie de la mine. Azi, la 24 h de la operatie, cand am intrat in salon am ramas surprinsa sa o gasesc pe cumnata-mea in sezut, pe pat cu fetita in brate. Era calma, odihnita si nu avea dureri, desi nu luase decat un algocalmin. Am prins si vizita doctoritei Gargarea care o operase si cand i-a schimbat pansamentul si i-am vazut incizia am ramas socata. Incredibil de frumos! Sutura cu fir intradermic, resorbabil...nu cred ca o sa se vada mare lucru dupa vindecare, operatie estetica, pe cuvantul meu... Bravo lor! Nu credeam ca se poate reveni asa de usor dupa cezariana, mai ales dupa ce citisem pe forumuri...

munequita
20.10.2010, 13:07:02
eu mai am o curiozitate cu cezariana asta la N.V. am sa intreb si maine cand ma duc.
in caz ca nu-ti revii dupa operatie asa repede, ca sa recunoastem nu toata lumea ne revenim in 3 zile si trebuie sa stai mai mult, se plateste spitalizare? si daca da..cat ar venii pe zi?

munequita
20.10.2010, 13:07:50
Vroiam sa va zic ca a nascut cu bine cumnata mea, ieri la amiaza prin cezariana si ca am o nepotica superba!!
Si va rog, nu aruncati cu pietre, dar NV si medicii de acolo mai primesc o steluta rosie de la mine. Azi, la 24 h de la operatie, cand am intrat in salon am ramas surprinsa sa o gasesc pe cumnata-mea in sezut, pe pat cu fetita in brate. Era calma, odihnita si nu avea dureri, desi nu luase decat un algocalmin. Am prins si vizita doctoritei Gargarea care o operase si cand i-a schimbat pansamentul si i-am vazut incizia am ramas socata. Incredibil de frumos! Sutura cu fir intradermic, resorbabil...nu cred ca o sa se vada mare lucru dupa vindecare, operatie estetica, pe cuvantul meu... Bravo lor! Nu credeam ca se poate reveni asa de usor dupa cezariana, mai ales dupa ce citisem pe forumuri...

felicitari pt nepotica, sa creasca mare si voinica, iar mamei recuperare rapida.

lleicam821
20.10.2010, 13:07:59
eu zic ca mai ales la cezariene corpul uman se manifesta fff diferit.....felicitari pentru nepotica, cumnatica si operatie estetica!;;)

nanalia
20.10.2010, 13:17:38

nu tine neaparat de spital. Si eu mi-am revnit tare bine si repede dupa operatie. La 3-4 zile dupa aoperatie de-abia aveam ceva dureri postoperatorii si alea doar dimineata cand ma ridicam din pat. Mai rau a fost dupa , acasa la vreo 3-4 sapt cand a inceput piciul sa prinda putere si sa-mi traga niste picioare in burta in zona aia......la exterior era vindecat, dar in interior, nu ,si asta s-a simtit.
Cicatricea nici la mine nu se vede mare lucru.

Sa creasca mare neporica si sa fie sanatoasa! Recuperare usoara mamicii si mult laptic!

solange
20.10.2010, 13:36:20
nu tine neaparat de spital. Si eu mi-am revnit tare bine si repede dupa operatie. La 3-4 zile dupa aoperatie de-abia aveam ceva dureri postoperatorii si alea doar dimineata cand ma ridicam din pat. Mai rau a fost dupa , acasa la vreo 3-4 sapt cand a inceput piciul sa prinda putere si sa-mi traga niste picioare in burta in zona aia......la exterior era vindecat, dar in interior, nu ,si asta s-a simtit.
Cicatricea nici la mine nu se vede mare lucru.

Sa creasca mare neporica si sa fie sanatoasa! Recuperare usoara mamicii si mult laptic!
Asa e si la mine cu cezariana.Pe mine si acuma ma mai loveste Daria, si ma mai doare, dar n-am ce face.Ma apar cum pot.:)

anouck76
20.10.2010, 13:50:07
Ooo, multumesc de urari! Sunteti dragute:)
Si eu cred ca recuperarea tine de mai multi factori: stare de sanatate, varsta si mai cred ca si atitudinea conteaza foarte mult...Ea a fost si este o optimista, ca si mine, este tanara (are 26 de ani) si e si ea medic, asa ca intelege cam tot ce i se intampla si stie ce inseamna un pacient cu care se poate colabora usor. Si are nervi de otel, pe cuvant daca nu, a dormit dusa toata noaptea dinainte de operatie...eu una nu cred ca inchideam un ochi in locul ei :))
Are si laptic si fetica papa cu pricepere deja:))
Doamne ca pufosi mai sunt bebeii!
Sa fie sanatosi si fericiti toti copilasii!

anouck76
20.10.2010, 14:00:06
eu mai am o curiozitate cu cezariana asta la N.V. am sa intreb si maine cand ma duc.
in caz ca nu-ti revii dupa operatie asa repede, ca sa recunoastem nu toata lumea ne revenim in 3 zile si trebuie sa stai mai mult, se plateste spitalizare? si daca da..cat ar venii pe zi?

munequita, am inteles ca cele cu cezariana stau din start o zi in plus si ca aceasta zi este inclusa. Pe cumnata mea au operat-o marti la amiaza si o vor externa abia sambata. Eu, de exemplu, am nascut joi seara la 9 si m-au externat luni pe la amiaza. Mie mi-era teama ca o sa ma externeze Duminica si mi se parea prea devreme pt fetita, mi-era teama sa nu-mi faca icter acasa si ma gandeam sa mai cer sa ma tina inca o zi, asa ca am intrebat o asistenta cat costa o zi la ei si mi-a zis ca e 350 RON.Pana la urma m-au tinut ei pana luni fiindca trebuia fetita sa faca trei zile inainte de externare.

munequita
20.10.2010, 15:50:32
munequita, am inteles ca cele cu cezariana stau din start o zi in plus si ca aceasta zi este inclusa. Pe cumnata mea au operat-o marti la amiaza si o vor externa abia sambata. Eu, de exemplu, am nascut joi seara la 9 si m-au externat luni pe la amiaza. Mie mi-era teama ca o sa ma externeze Duminica si mi se parea prea devreme pt fetita, mi-era teama sa nu-mi faca icter acasa si ma gandeam sa mai cer sa ma tina inca o zi, asa ca am intrebat o asistenta cat costa o zi la ei si mi-a zis ca e 350 RON.Pana la urma m-au tinut ei pana luni fiindca trebuia fetita sa faca trei zile inainte de externare.

sunt curioasa cat o sa plateasca cumnata ta la sfarsit..sa ma anunti te rog..oricum 350 ron mi se pare extrem de mult pe zi..da-i incolo ca si la hotel e mai ieftin. eu ma asteptam la ceva pana la 100 ron...80 parca a platit soacra mea/zi cand a fost internata acum 2 ani parca acolo pt recuperare.

anouck76
20.10.2010, 16:46:04
sunt curioasa cat o sa plateasca cumnata ta la sfarsit..sa ma anunti te rog..oricum 350 ron mi se pare extrem de mult pe zi..da-i incolo ca si la hotel e mai ieftin. eu ma asteptam la ceva pana la 100 ron...80 parca a platit soacra mea/zi cand a fost internata acum 2 ani parca acolo pt recuperare.

munequita, iarta-ma dar nu sunt neaparat de acord cu tine. Vorbim de "conditii de 5 stele", nu? Ei bine, 350 de RON sunt aprox 80 de euro...la un hotel de 4 stele intr-un oras german am platit camera dubla 80 de euro odata, ca aveau aia nu stiu ce congres in orasul ala nenorocit si nu am gasit altundeva loc. Si nu ne-au inclus si micul dejun, magarii.
Si mie mi s-a parut foarte mult cand mi-a zis asistenta si nu as mai fi ramas, iti dai seama, dar gandindu-ma mai bine nu mi s-a mai parut asa de mult, avand in vedere ca ti se ofera 3 mese consistente pe zi + 2 gustari + medicatia necesara + e vorba de mama si copil, deci e nevoie de personal dublu de supraveghere si ingrijire.
Parerea mea sincera este ca in momentul de fata maternitatea NV lucreaza clar in pierdere. Eu stiu cat costa consumabilele si, crede-ma, nu se face economie la nimic.
Sunt curioasa cat vor mai putea mentine pretul asta...
Inca ceva. Nasterea prin cezariana costa 2500 RON si in pretul asta e inclusa si ziua aia extra, asta-i sigur. Probabil ca daca apar complicatii, trebuie sa te tina in plus, dar daca acele complicatii apar din cauza lor atunci corect ar fi sa nu mai platesti...acuma, asta n-o mai stiu.

P.S. Am avut anul trecut o patanie cu baietelul. Ne intorceam din Austria, de la niste prieteni si a facut o enteroviroza urata de tot, de am ajuns la spital acolo. Am stat de seara de pe la ora 9 pana a doua zi pe la 4 cand ne-au externat. A fost toata noaptea sub perfuzie fiindca era deshidratat si norocul nostru ca aveam asigurare de sanatate buna, ca altfel o incurcam. Ne-a venit nota de plata 1300 de euro, pe cuvantul meu, dar au platit asigurarile... Era spital de stat, dar conditiile erau tot de 5 stele...
Poate de-aia nu mi se mai pare mult 2500 RON pt o cezariana...
Pfui, iar am scris mult, ma scuzati va rog.

green_eyesMS
20.10.2010, 16:54:44
nici eu nu sunt neaparat de acord cu tine. 350 ron este o suma mare pentru unii oameni (nu ma refer la munequita, ma refer la mine insami).
am inteles care este parerea ta, eu una ti-o respect, dar mi se pare ca insisti prea mult sa scoti in evidenta calitatile NV.
PS:nu stiu de ce dar eu una nu pot compara un spital cu un hotel nici cum.

munequita, iarta-ma dar nu sunt neaparat de acord cu tine. Vorbim de "conditii de 5 stele", nu? Ei bine, 350 de RON sunt aprox 80 de euro...la un hotel de 4 stele intr-un oras german am platit camera dubla 80 de euro odata, ca aveau aia nu stiu ce congres in orasul ala nenorocit si nu am gasit altundeva loc. Si nu ne-au inclus si micul dejun, magarii.
Si mie mi s-a parut foarte mult cand mi-a zis asistenta si nu as mai fi ramas, iti dai seama, dar gandindu-ma mai bine nu mi s-a mai parut asa de mult, avand in vedere ca ti se ofera 3 mese consistente pe zi + 2 gustari + medicatia necesara + e vorba de mama si copil, deci e nevoie de personal dublu de supraveghere si ingrijire.
Parerea mea sincera este ca in momentul de fata maternitatea NV lucreaza clar in pierdere. Eu stiu cat costa consumabilele si, crede-ma, nu se face economie la nimic.
Inca ceva. Nasterea prin cezariana costa 2500 RON si in pretul asta e inclusa si ziua aia extra, asta-i sigur. Probabil ca daca apar complicatii, trebuie sa te tina in plus, dar daca acele complicatii apar din cauza lor atunci corect ar fi sa nu mai platesti...acuma, asta n-o mai stiu.

P.S. Am avut anul trecut o patanie cu baietelul. Ne intorceam din Austria, de la niste prieteni si a facut o enteroviroza urata de tot, de am ajuns la spital acolo. Am stat de seara de pe la ora 9 pana a doua zi pe la 4 cand ne-au externat. A fost toata noaptea sub perfuzie fiindca era deshidratat si norocul nostru ca aveam asigurare de sanatate buna, ca altfel o incurcam. Ne-a venit nota de plata 1300 de euro, pe cuvantul meu, dar au platit asigurarile... Era spital de stat, dar conditiile erau tot de 5 stele...

munequita
20.10.2010, 17:14:02

daca stam sa comparam cu preturile din Germania sau Austria ajungem la alte discutii.am si eu o cumnata care lucreaza in Austria in domeniu medical chiar in centrul Vienei si stiu ce conditii sunt, ca sa nu vorbesc de salarile lor care nu-si au rostul in discutiile astea.crede-ma soacra mea a fost internata la N.V. pt fizioterapie acum 2 ani si mergeam zilnic la ea si la fel avea si ea 3 mese pe zi + medicamente in fiecare zi + tratamentul de recuperare medicala si avea si ea televizor in camera..deci ca la hotel dar nu a platit mai mult de 80-85 ron pe zi.mie mi se pare mult 350 de ron, chiar daca e si un bebe langa mama..
nu ziceam de cezariana ca e scump, chiar daca stau si compar cu ce salarii avem noi tot mi se pare si operatia scumpa dar sunt realista si eu ca deocamdata lucreaza in pierdere.
mie sarcina mi-a mai urmarit-o si un medic din cluj, un var de-al nostru de fapt si la inceput era vorba sa nasc acolo si imi face el cezariana..cand i-am spus ce preturi avem noi aici, vorbesc de nova vita acum..a zis sa nu stau pe ganduri ca asemenea preturi nu o sa gasesc in tot clujul, si nu merita sa risc drumul pana acolo si mai bine sa nasc aici.la fel zicea si el ca sigur deocamdata lucreaza in pierdere.
oricum o sa intreb maine.

luisa72
20.10.2010, 17:50:06
nici eu nu sunt neaparat de acord cu tine. 350 ron este o suma mare pentru unii oameni (nu ma refer la munequita, ma refer la mine insami).
am inteles care este parerea ta, eu una ti-o respect, dar mi se pare ca insisti prea mult sa scoti in evidenta calitatile NV.
nici eu nu pot sa fac comparatia asta ..indiferent de conditii tot in spital esti .....fetelor eu va respect parerile la fiecare ...poate multe dintre noi ar fi preferat un spital privat ..dar nu are rost sa mai lungim povestea ..fiecare stie cat sa se intinda(financiar) , eu una zic ca e bine si la spitalele de stat ..important e sa fim sanatosi , pentru cateva zile nu are rost sa dai atatia bani parerea mea ...^:)^

anouck76
20.10.2010, 17:56:03

Gata green_eyes MS nu mai vorbesc de Nova Vita. O sa le las pe altele sa o faca ;)
Oricum nu mai am nimic de povestit ;))
Macar de-as primi ceva pentru reclama asta pe care le-am facut-o:))

green_eyesMS
20.10.2010, 18:01:05
nu ma deranjeaza sa stii. e un lucru bun ca se dicuta si mai ales ca avem din ce in ce mai multe optiuni.
doar ca mie mi se pare ca deja s-au expus parerile iar cand vine vb de bani fiecare stie ce inseamna pentru ea "mult" sau "putin".

Gata green_eyes MS nu mai vorbesc de Nova Vita. O sa le las pe altele sa o faca ;)
Oricum nu mai am nimic de povestit ;))
Macar de-as primi ceva pentru reclama asta pe care le-am facut-o:))

elaics
20.10.2010, 22:32:10
ma faceti sa rad cadn vorbiti ca NV lucreaza in pierdere. Asta e grija voastra? Este o intrebare retorica, ca stiu ca nu e grija voastra asta. Si nu lucreaza in pierdere, preturile altora sunt exagerate pt ca la noi totul e supra evaluat. Si chiar daca ai fi in pierdere, ca sa-si atraga clientele, daca stiti a cui e NV nu -mi fag griji pt banii lor.

Cat priveste comnparatia cu Austria si aia este fara sens pt ca raportat la salarul lor, costurile tratamentului au fost sa zicem un salar minim de acolo.

Ce nu inteleg eu este faptul ca de ce aceeasi persoana care mai ieri a lucrat la stat si a fost plictisita si neatenta dupa ce s-a dus la privat poate sa fie atenta si zambitoare? Ma refer la personal. Omenia e pe bani si aia? Pasiunea pt munca , pentru lucrul bine facut intra in valoarea/cuantumul salariului?

munequita
20.10.2010, 23:11:23
ma faceti sa rad cadn vorbiti ca NV lucreaza in pierdere. Asta e grija voastra? Este o intrebare retorica, ca stiu ca nu e grija voastra asta. Si nu lucreaza in pierdere, preturile altora sunt exagerate pt ca la noi totul e supra evaluat. Si chiar daca ai fi in pierdere, ca sa-si atraga clientele, daca stiti a cui e NV nu -mi fag griji pt banii lor.

Cat priveste comnparatia cu Austria si aia este fara sens pt ca raportat la salarul lor, costurile tratamentului au fost sa zicem un salar minim de acolo.

Ce nu inteleg eu este faptul ca de ce aceeasi persoana care mai ieri a lucrat la stat si a fost plictisita si neatenta dupa ce s-a dus la privat poate sa fie atenta si zambitoare? Ma refer la personal. Omenia e pe bani si aia? Pasiunea pt munca , pentru lucrul bine facut intra in valoarea/cuantumul salariului?

n-am eu nici o grija pt banii nimanui, indiferent ca detine nova vita sau nu..dar eu cred la ce investitie s-a facut in acel spital incepand de la aparate, conditii si altele nu au cum sa iasa in castig..cel putin nu inca! in orice investitie pana la urma iti trebuie o perioada buna pana sa ai un profit.mie mi-a explicat varul din cluj ca numai sterilizarea costa f mult intr-un spital..dar restul..oricum nu e treaba noastra, asta e pretul..cui ii convine bine..cui nu..sa aleaga altceva! bravo celor care au investit ca au avut banii necesari si i-au dus mintea.
cat despre atitudinea personalului..nu zic nimic dar cred ca nici acolo nu putem generaliza..sunt sigura ca in toate domeniile, stat..privat.. gasesti si oameni cu bun simt si fara.

anouck76
21.10.2010, 07:42:02

elaics, te rog eu nu te supara pe mine dar...cat e un salariu minim la noi? Iti zic eu: 650RON, ca l-au micsorat magarii. Adica ar insemna ca o noapte de internare mama+copil, care primeste doar perfuzie, ca altceva nu i-au facut, ar costa la noi (dc nu ai asigurare) 650RON...la stat. Tot e dublu fata de locul ala, stiti voi, nu-l mai pomenesc ;))
Stiu a cui e "locul ala", nu le plang de mila.
Iti pot zice ca-si platesc asa de bine oamenii incat sunt extrem de multumiti, stiu de la asistente.
Saracele, la spital ele lucreaza cel mai mult cu bolnavii, nu doctorii. Si le-au taiat tare mult din salar. Si oamenii bolnavi sunt dificili in general...cine are chef de viata cand te doare peste tot sau stii ca te duci in curand pe copca? Deci: un om sacait de boala+o asistenta prost platita, care nici nu prea are cu ce sa-si faca treaba si are si prea multi pacienti in grija e o reteta buna pt dezastru, parerea mea. Asta nu e o scuza pt nimeni, sunt unele obraznice si dure ca asa le e firea...Am scris intr-un post anterior ca puteam sa-mi dau seama "acolo" care asistenta isi face profesia cu pasiune si care pt banii-n plus.
Stiu din sursa sigura ca o fata de la receptie de la...stiti voi;))...are salariu de start de 1700 RON...si e cu posibilitati de avansare...Cumnata-mea e rezidenta si acuma, dupa micsorarea salariilor, a ramas cu 800 RON in mana :))
Na zi-i si tu...

nanalia
21.10.2010, 08:54:44

Nici vorba de asa ceva. Fiti fara grija ca nu au bagat ei atatia bani sa lucreze in pierdere.

homm
21.10.2010, 09:14:09
elaics, te rog eu nu te supara pe mine dar...cat e un salariu minim la noi? Iti zic eu: 650RON, ca l-au micsorat magarii. Adica ar insemna ca o noapte de internare mama+copil, care primeste doar perfuzie, ca altceva nu i-au facut, ar costa la noi (dc nu ai asigurare) 650RON...la stat. Tot e dublu fata de locul ala, stiti voi, nu-l mai pomenesc ;))
Stiu a cui e "locul ala", nu le plang de mila.
Iti pot zice ca-si platesc asa de bine oamenii incat sunt extrem de multumiti, stiu de la asistente.
Saracele, la spital ele lucreaza cel mai mult cu bolnavii, nu doctorii. Si le-au taiat tare mult din salar. Si oamenii bolnavi sunt dificili in general...cine are chef de viata cand te doare peste tot sau stii ca te duci in curand pe copca? Deci: un om sacait de boala+o asistenta prost platita, care nici nu prea are cu ce sa-si faca treaba si are si prea multi pacienti in grija e o reteta buna pt dezastru, parerea mea. Asta nu e o scuza pt nimeni, sunt unele obraznice si dure ca asa le e firea...Am scris intr-un post anterior ca puteam sa-mi dau seama "acolo" care asistenta isi face profesia cu pasiune si care pt banii-n plus.
Stiu din sursa sigura ca o fata de la receptie de la...stiti voi;))...are salariu de start de 1700 RON...si e cu posibilitati de avansare...Cumnata-mea e rezidenta si acuma, dupa micsorarea salariilor, a ramas cu 800 RON in mana :))
Na zi-i si tu...

pe mine chiar nu ma intereseaza cine/ce salar are ... fiecare cand isi alege meseria si calea pe care o porneste in viata stie la ce sa se astepte .. de mult sanatatea are lacune mari , asta se stie, nu a aparut de ieri .. ca astia de la stat au micsorat salariile asta e alta treaba insa munca ei nu tb sa fie afectata avand in vedere ca este vb de vieti omenesti.. sunt persoane care lucreaza la patron si trag ca boii in jug si nu carctesc ca imediat zboara si raman someri .. asa ca ptr mine nu e o scuza faptul ca iau mai putini bani .. si da , nu e bine sa generalizezi ca toate iau bani si sunt nesimtite dar sunt prea multe cazuri de genul asta incat e greu sa nu faci asta

nanalia
21.10.2010, 09:27:18
Alina, e corect ce spui tu! Cand am dat la medicina am stiut ca astea sunt salariile.Cu salarii scazute sau nu, datoria fata de pacient e una sfanta.

solange
21.10.2010, 09:34:57
Eu zic ca discutia asta poate dura un secol.:)Pot sa fie o gramada de spitale private, fiindca daca nu iti permiti tot la stat ajungi.Eu una nu mi-am permis sa nasc la spital privat si tot am nascut cu bine.
In ceea ce priveste angajatii de la stat si privat, consider ca nu ar trebui sa se faca diferente intre pacinetii.Adica ala e la privat internat il tratez asa, ala la sta, ii tratez altefl.Ca pana la urma tot bolnav e, indiferent unde e internat.
Si e aiurea ca au salarii mici, dar nu doar medicii au salarii mici, ci apropae toti de la buget, si nu numai.Asta inseamana ca toti ar trebui sa ne comportam in functie de cat castigam.Totusi eu zic ca ar fi bine sa exista putina omenie in fiecare din noi.

Anio
21.10.2010, 10:07:06
mai probleme sunt in sistemul sanitar, asta stie toata lumea, ca dc ar fi doar salariile scazute ai fi doar putin suparat si ai trece peste dar nu e numai asta ci si faptul ca nu ai cu ce trata de ex medicul zice ca vrea sa dea la pacient medicamentul x, care se poate sa nu fie la farmacie asistenta dc e descurcareata si interesata poate il are sau face rost bravo ei, dc nu si totusi e interesata spune medicului care poate in cel mai bun caz sa modifice pe condica sa aduca un inlocuitor care de obicei nu e atat de bun(:|, o chestie de genul asta nu te deprima si dc pacientul mai e si unul morocanos si desi tu te-ai ocupat frumos cu el se comporta urat cu tine fara sa stie niciodata cat te-ai zbatut tu pt el sa ii faci rost de medicamentul respectiv, macar dc ar fi in spitale tot ce ai nevoie
Asta e doar putin din spate ce nu vad pacienti si dc iti pasa la inceput nu stiu dc dar dupa un timp parca nu mai conteaza, si trebuie sa vi acasa la familie si sa zambesti chiar dc ziua de la lucru a fost de c.....t>:P

ingeras000
21.10.2010, 22:01:29
eu zic ca subiectul deja a luat o intorsatura ... zic eu ... urata...

sanatosi sa fim ca boala vine

azi a venit la mine o mamica ce a nascut la bistrita la o clinica particulara, nv se poate ascunde.. si sa nu uitam ca la nv e super....

a platit 15 mil, a stat 5 zile internata

in alta oridine de idei am vb personal cu doi medici ginecologi... A.S si dr. E. ... nu dau nume :D de la NV, discutie avuta cu amandoi... 4 zile e "minimul minimorum" pt spitalizare... acum fiecare intelege ce vrea.... dar bine nu e...

oricum sigur nu te externeaza daca nu te simti bine.. eu sper asta

o sa vad

munequita
22.10.2010, 09:17:09

azi a venit la mine o mamica ce a nascut la bistrita la o clinica particulara, nv se poate ascunde.. si sa nu uitam ca la nv e super....

in alta oridine de idei am vb personal cu doi medici ginecologi... A.S si dr. E. ... nu dau nume :D de la NV, discutie avuta cu amandoi... 4 zile e "minimul minimorum" pt spitalizare... acum fiecare intelege ce vrea.... dar bine nu e...

o sa vad

adica?
pt curiosii ca mine;;): am intreabat ieri pe dr.Gargarea cat costa o zi de spitalizare inafara celor incluse, a zis ca 100 ron, maxim 150 ron..depinde, de ce depinde nu am intrebat.

anouck76
22.10.2010, 09:31:47
adica?
pt curiosii ca mine;;): am intreabat ieri pe dr.Gargarea cat costa o zi de spitalizare inafara celor incluse, a zis ca 100 ron, maxim 150 ron..depinde, de ce depinde nu am intrebat.

Serios??
Pai ce prostii vorbea asistenta aia??
Sunt curioasa daca o externeaza pe cumnata-mea maine.
Si sunt curioasa si eu cat va costa totul la final...
Vom vedea.
150 RON e mai mult decat decent...

cicika
22.10.2010, 11:56:20

o sa vad
Carmen de clinica de la Bistrita vorbeam si eu ..Am mai multe cunostinte care au nascut acolo,am luat si eu in calcul varianta asta dar pana la urma am ramas la spitalul nou....si nu imi pare rau.Medicii si conditile de la eu sunt foarte bune...cadrele mediacale foarte atente iar preturile pe masura......ea a facut cezariana si a platit undeva la 1500 lei...a stat patru zile acolo iar langa ea permanent a stat sotul ei.....Datorita medicilor de acolo a descoperit ca analizele facute la Mures la un laborator renumit erau gresite....iar medici de acolo au descoperit asta la timp....

ladybute
29.10.2010, 14:28:48
am citit discutia despre spitale si as vrea sa scriu si eu cateva randuri chiar daca, vorba multora discutia asta poate parea infinita. eu am cerut pareri despre clinica privata din ms, si sunt sigura ca si celelalte fete care doreau sa afle info despre clinica, ar vrea mai degraba sa afle despre actul medical, experientele altor mamici care au nascut si felul in care s-au gestionat eventuale complicatii care au aparut, cum sunt medicii etc.
faptul ca sunt conditii bune o stim ca de-aia mergem acolo, iarasi cine merge isi permite fie ptr ca a strans bani toata perioada asta cum e cazul meu care am pus de-o parte luna de luna, fie are pur si simplu o situatie materiala mai buna care-i permite, sau au facut cheta in familie etc nu asta e important....importante sunt rezultatele din fiecare loc si ca fiecare dintre noi sa adune informatii care sa o ajute despre spitalul sau medicul de care se intereseaza ptr ca ne ajuta la linistea personala in toata perioada asta.
in familia mea si suntem multe femei, toate au nascut la spitalul nou si sunt extrem de multumite...dar faptul ca eu am ales sa merg la privat vine dintr-o motivatie personala ...asa m-am obisnuit de multa vreme (e adevarat am fost rar la doctori deci n-am fost nevoita sa dau bani multi) dar ptr ca timpul nu-mi permitea sa stau la cozi imense prin spitale am apelat la varianta programarii la medici particulari unde la ora n intram in cabinet si dupa un timp rezonabil ieseam cu analize, tratament explicatii etc iar la servici aveam de recuperat max o ora ptr timpul pierdut...practic obisnuinta asta m-a determinat sa ma indrept spre clinica privata si ptr nastere.
in concluzie sunt sigura ca personalul e bun, foarte bun si f prost peste tot, probleme la fel apar oriunde si de-asta le discutam aici fara sa dezbatem preferinte sau opinii personale ptr ca atunci poate cel mult daca ne-am gasi 2 cate 2 sa ne coincida ideile.
cam atata...sarcina usoara mamicilor si nastere si mai usoara celor care se pregatesc...scuzati dimensiunile mesajului da-s racita cobza si am o scuza ca poate delirez :D

homm
10.11.2010, 18:07:22
am si eu nevoie de ajutor ... de cand am venit in mures n-am fost deloc la un control gine 8-| ... vreau sa ma duc cat de curand .. pb este ca as vrea o doamna doctor daca se poate :"> am citit in paginile de inceput despre d-na Mihaela Ciocan .. mai profeseaza? ceva noutati legat de dansa?
daca ma duc cu trimitere de la medicul de familie nu mai platesc ? preciez ca vreau sa-mi fac un control de rutina, analiza secretiei si un papanicolau .. ma puteti ajuta cu niste preturi? >:D< :*

luisa72
10.11.2010, 18:29:21
am si eu nevoie de ajutor ... de cand am venit in mures n-am fost deloc la un control gine 8-| ... vreau sa ma duc cat de curand .. pb este ca as vrea o doamna doctor daca se poate :"> am citit in paginile de inceput despre d-na Mihaela Ciocan .. mai profeseaza? ceva noutati legat de dansa?
daca ma duc cu trimitere de la medicul de familie nu mai platesc ? preciez ca vreau sa-mi fac un control de rutina, analiza secretiei si un papanicolau .. ma puteti ajuta cu niste preturi? >:D< :*
nu stiu daca iti da trimitere de la med de fam pt anlizele astea, d na ciocan era la mat veche dar din cate stiu nu mai e acolo , la dansa la privat e cam scump ....o prietena a facut acum papanicolau, analiza secretiei, control si eco 120 ron

homm
10.11.2010, 18:39:09
nu stiu daca iti da trimitere de la med de fam pt anlizele astea, d na ciocan era la mat veche dar din cate stiu nu mai e acolo , la dansa la privat e cam scump ....o prietena a facut acum papanicolau, analiza secretiei, control si eco 120 ron

ms mult de info >:D<

lleicam821
10.11.2010, 18:59:58
pot spune ca e ieftin...fata de cat te-ar costa aceleasi analize si examene la Galenus sau Nova Vita...eu nu stiu daca sa o recomand neaparat pe Ciocan...cred ca a devenit putin depasita...sunt alti ginecologi mult mai buni dar daca vrei neapara o femeie atunci e ok, si mai ales pentru un control de rutina...sau poti incerca la Bereczki cu care am nascut eu, e f de treaba sau mai e Eseanu cu care a nascut Sanda....
cat despre trimitere...tu vrei sa mergi la spital de stat? ca numai acolo ti-ar folosi...in rest daca e sa mergi la cabinet preturile cam pe acolo sunt...intre 120-200 ron....

homm
10.11.2010, 19:12:21
pot spune ca e ieftin...fata de cat te-ar costa aceleasi analize si examene la Galenus sau Nova Vita...eu nu stiu daca sa o recomand neaparat pe Ciocan...cred ca a devenit putin depasita...sunt alti ginecologi mult mai buni dar daca vrei neapara o femeie atunci e ok, si mai ales pentru un control de rutina...sau poti incerca la Bereczki cu care am nascut eu, e f de treaba sau mai e Eseanu cu care a nascut Sanda....
cat despre trimitere...tu vrei sa mergi la spital de stat? ca numai acolo ti-ar folosi...in rest daca e sa mergi la cabinet preturile cam pe acolo sunt...intre 120-200 ron....

pai ma duc la particular ... nici mie nu mi se pare mult 120 ... si pe Dr. Eșanu Odeta o gasesc numai la nova vita sau oare are si cabinet particular ?

lleicam821
10.11.2010, 19:26:50
pai ma duc la particular ... nici mie nu mi se pare mult 120 ... si pe Dr. Eșanu Odeta o gasesc numai la nova vita sau oare are si cabinet particular ?
asta cred ca Sanda iti poate spune...

homm
10.11.2010, 19:31:03
asta cred ca Sanda iti poate spune...

:* ok >:D<

solange
10.11.2010, 21:11:15
Alina, eu am mai fost in sarcina si la cabinetul particular My healt, la d-na doctor Lutencu.E o femeie deosebita.Tare mult mi-a placut de ea.Analizele de secretie parca erau 45 rondin cate imi amintesc.Dar poti suna la cabinet ptr a intreba cat costa, si te primesc si cu biletul de rimitere.Eu asa mergeam.Si imi faceau eco gratis, si examele de secretie erau 45 ron.

luisa72
11.11.2010, 08:18:51
eu am fost o singura data la ciocan ..am fost cu cumnata mea ..ce sa zic in afara de faptul ca a fost ff scump ..nimic interesant ...dar fiecare cu parerea ei ..aici unde merg eu pot sa zic ca e ff ieftin fata de alte cabinete particulare .

tundealiz
11.11.2010, 09:09:48
Daca vrei la dna dr Berecky (la Marmed, nu stiu daca lucreaza si altundeva) pretul e de 100 RON consultatie, 35 ron preluare secretie ptr analiza citologica, 15 lei bacteriologica. Nu stiu daca eco e inclus sau nu in pret. Maine pot sa-ti spun exact....daca te intereseaza!

lleicam821
11.11.2010, 09:10:24
eu am fost o singura data la ciocan ..am fost cu cumnata mea ..ce sa zic in afara de faptul ca a fost ff scump ..nimic interesant ...dar fiecare cu parerea ei ..aici unde merg eu pot sa zic ca e ff ieftin fata de alte cabinete particulare .
si unde mergi? hai da-ne si noua pontul!:-p

lleicam821
11.11.2010, 09:26:36
Daca vrei la dna dr Berecky (la Marmed, nu stiu daca lucreaza si altundeva) pretul e de 100 RON consultatie, 35 ron preluare secretie ptr analiza citologica, 15 lei bacteriologica. Nu stiu daca eco e inclus sau nu in pret. Maine pot sa-ti spun exact....daca te intereseaza!
sigur e si eco inclus in pretul asta...si mai lucreaza si la Santa....

luisa72
11.11.2010, 09:32:56
si unde mergi? hai da-ne si noua pontul!:-p
eu merg la doctor garbovan ...cabinetul se numeste diasan in tudor

cicika
12.11.2010, 09:58:38
Esianu nu stiu sa aiba cabinet p[articular...dar stiu ca este foarte buna;cat despre Ciocan.....eu am fost foarte dezamagita de ea.....extrem.....acum fiecare cu parerea ei;))

painkiller
30.11.2010, 13:10:55
Buna!

M-am mutat de putin timp in Tg Mures. Am tot citit pe aici cat de buna e d-na Ciocan si m-am dus la ea. Sincera sa fiu nu am fost multumita. Am fost la Alma Medical si nu la cabinetul ei. M-a taxat de m-a uscat. Nu sunt gravida, am doar ceva probleme care necesita papanicolau la 3 luni. Imi fac programare strict pt papanicolau si ea imi face si consult ca doar mai bine incaseaza 250 ron decat 50 cat e un pap. In plus e mereu pe fuga! Niciodata nu a avut timp sa discute cu mine, am totusi o problema, nu ma duc la ea de bucurie. De multe ori mi-a lasat impresia ca ar vrea sa ma scoata pe usa. Ultima data mi-am facut tot asa programare pt pap. A zis ca daca tot sunt pe masa sa ma si consulte, dar nu aveam nevoie de consultatie, doar de analiza. Prietenul meu a ramas foarte surprins cand a vazut ca dupa 5 minute am si iesit din cabinet si am lasa la receptie 250 ron. A, si pe langa faptul ca ma taxeaza de fiecare data m-a chemat intr-o zi sa imi interpreteze rezultatul! un minut=50ron. Am lasat la ea peste 1000 ron, mult peste si nu am primit nicun tratament.
Asa ca vreau sa ma duc la alt medic, de preferinta tot femeie. Am vazut ca si Nova Vita are doua doctorite ginecolog. stiti ceva de ele? Cum sunt? Si mai ales ce tarife practica?
Multumesc

elaics
30.11.2010, 13:43:59
Buna!

M-am mutat de putin timp in Tg Mures. Am tot citit pe aici cat de buna e d-na Ciocan si m-am dus la ea. Sincera sa fiu nu am fost multumita. Am fost la Alma Medical si nu la cabinetul ei. M-a taxat de m-a uscat. Nu sunt gravida, am doar ceva probleme care necesita papanicolau la 3 luni. Imi fac programare strict pt papanicolau si ea imi face si consult ca doar mai bine incaseaza 250 ron decat 50 cat e un pap. In plus e mereu pe fuga! Niciodata nu a avut timp sa discute cu mine, am totusi o problema, nu ma duc la ea de bucurie. De multe ori mi-a lasat impresia ca ar vrea sa ma scoata pe usa. Ultima data mi-am facut tot asa programare pt pap. A zis ca daca tot sunt pe masa sa ma si consulte, dar nu aveam nevoie de consultatie, doar de analiza. Prietenul meu a ramas foarte surprins cand a vazut ca dupa 5 minute am si iesit din cabinet si am lasa la receptie 250 ron. A, si pe langa faptul ca ma taxeaza de fiecare data m-a chemat intr-o zi sa imi interpreteze rezultatul! un minut=50ron. Am lasat la ea peste 1000 ron, mult peste si nu am primit nicun tratament.
Asa ca vreau sa ma duc la alt medic, de preferinta tot femeie. Am vazut ca si Nova Vita are doua doctorite ginecolog. stiti ceva de ele? Cum sunt? Si mai ales ce tarife practica?
Multumesc
Buna!
al meu e medic-barbat si sutn f multumita, dar daca vrei femeie...
iti propun altceva, ia-ti bilet de trimitere de la medicul de fam si te duci la Spitalul Nou sau la Maternitatea veche si asa nu platesti, dar nimeeresti mediucl care e de serviciu/garda..insa au un avizier acolo cu programul lor de serviciu/garda..si te duci in ziua care-ti convine

painkiller
30.11.2010, 13:49:35
Buna!
al meu e medic-barbat si sutn f multumita, dar daca vrei femeie...
iti propun altceva, ia-ti bilet de trimitere de la medicul de fam si te duci la Spitalul Nou sau la Maternitatea veche si asa nu platesti, dar nimeeresti mediucl care e de serviciu/garda..insa au un avizier acolo cu programul lor de serviciu/garda..si te duci in ziua care-ti convine

Am fost o singura data la barbat- a fost o experienta pe care nu vreau sa o mai repet. De atunci am fost doar la femei. Daca totusi sti pe cineva.....

solange
30.11.2010, 13:58:32
Am fost o singura data la barbat- a fost o experienta pe care nu vreau sa o mai repet. De atunci am fost doar la femei. Daca totusi sti pe cineva.....
Eu am nascut la Maternitatea Veche, cu doctorita Cristina Iernutan, mie tare mult mi-a placut de ea.Sau daca vrei iti pot recoamnda pe doamna doctor Lutencu, de la clinica MY health.E o doamna deosebita, tare mult mi-a placut de ea.Chiar mi-a explicat orice chestie marunta pe care nu o intelegeam.

elaics
30.11.2010, 14:02:01
chiar nu stiu o femeie...sa ma gandesc, la Maternitatea veche e dr Radlecu- care e sefa clinicii si o gasesti ami greu si e scumpa, mai era una dr Pop sau Popa Camelia...
i

Anio
30.11.2010, 14:19:07
chiar nu stiu o femeie...sa ma gandesc, la Maternitatea veche e dr Radlecu- care e sefa clinicii si o gasesti ami greu si e scumpa, mai era una dr Pop sau Popa Camelia...
i

poate e paradoxal dar eu nu am incredere prea mare in nici o femeie ginecolog din Tg Mures, eventual dna dr Radulescu in rest dintre cele tinere care sunt mai dedicate munci si care am inteles ca lucreaza pe la nova vita, si asta din cauza ca foarte putine fac operatii si ar mai fi dr Berecky

elaics
30.11.2010, 14:50:37
poate e paradoxal dar eu nu am incredere prea mare in nici o femeie ginecolog din Tg Mures, eventual dna dr Radulescu in rest dintre cele tinere care sunt mai dedicate munci si care am inteles ca lucreaza pe la nova vita, si asta din cauza ca foarte putine fac operatii si ar mai fi dr Berecky
ici mie nu-mi dau siguranta femeile gincolog

homm
30.11.2010, 18:13:32
ici mie nu-mi dau siguranta femeile gincolog

fetelor acum intreb si eu poate e deplasata intrebarea dar : de ce?
ma gandesc ca numai o femeie care a nascut poate intelege o alta femeie care e in pragul nasterii .. barbatii habar n-au prin ce dureri treci
acum sa nu-mi veniti cu raspunsuri de gen "considera ca asa cum au trecut ele peste treci si tu" sau ceva de genul ca am mai auzit si mi se pare o prostie .. cat despre competenta, asta nu tine de gen

elaics
30.11.2010, 21:22:39
ma gandesc ca numai o femeie care a nascut poate intelege o alta femeie care e in pragul nasterii .. barbatii habar n-au prin ce dureri treci
acum sa nu-mi veniti cu raspunsuri de gen "considera ca asa cum au trecut ele peste treci si tu" sau ceva de genul ca am mai auzit si mi se pare o prostie .. cat despre competenta, asta nu tine de gen

uite, eu nu ma simt in largul meu cu un medic femeie de genul asta, nu-mi da siguranta..sau poate pt ca eu am acelasi medic din 1998 si am incredere deplina in el
si ideea ca o femeie are un sentiment de compasiune pt noi ca si ea e femeie mi-a fost demonstrat -pe alte planuri- ca e exact opusul, de regula femeile sefe ce le-am avut au fost mai crude, intolerante, neintelgatoare. si rar- au fost corecte

Anio
30.11.2010, 22:18:25

eu nu am incredere in femeile ginecolog di generatia veche pt ca de cele mai multe ori nu s-au implicat in operatii si chirurgia a fost pana mai nou un teritoriu specific masculin, si ca veni vb de nasteri inca nu am vazut nici o moasa barbat, si oricum m-am referit mai mult la ginecologie dc obstetrica
dar nu exclud ca o femeie sa fie mai buna dc un barbat, considera ca e mai mult un pitic de-al meu:D

homm
01.12.2010, 10:58:19
eu nu am incredere in femeile ginecolog di generatia veche pt ca de cele mai multe ori nu s-au implicat in operatii si chirurgia a fost pana mai nou un teritoriu specific masculin, si ca veni vb de nasteri inca nu am vazut nici o moasa barbat, si oricum m-am referit mai mult la ginecologie dc obstetrica
dar nu exclud ca o femeie sa fie mai buna dc un barbat, considera ca e mai mult un pitic de-al meu:D

nu e vb de pitic mai :P
am intrebat si eu ca am auit multa lume spunand ca un barbat gine e mai bun decat o femeie si ma gandeam ca imi scapa mie ceva :))
si Ela ai dreptate, noi femeile suntem mai "rele" :D

anouck76
07.12.2010, 16:00:09
Eu am ramas cu o impresie foarte buna despre doctorita Gargarea, care a fost de garda la Nova Vita cand am nascut. Mi s-a parut serioasa si competenta. Am fost la ea la controlul de 6 saptamani dupa nastere, care a fost inclus in pret, nu a trebuit sa mai platesc nimic. Mi-a facut ecografie si m-a consultat pe masa si a discutat cu mine cu multa rabdare despre contraceptia in timpul alaptarii. Ea i-a facut cumnatei mele si cezariana, nu au fost nici un fel de probleme si cicatricea este aproape inexistenta. Intentionez sa ma duc la ea pentru un test papanicolau dupa sarbatori. Chiar radeam cu cumnata mea ca "ne-a castigat de paciente", desi amandoua mergem de ani de zile la acelasi medic de care suntem foarte multumite. Cumva, trec mai usor peste jena consultului cand il face o femeie decat atunci cand medicul este barbat.
In ceea ce priveste costurile, poti suna la receptie la NovaVita sa intrebi exact cat costa consultatia si testul papanicolau.
Parerea mea este ca orice femeie poate egala ca si competenta un barbat. Pe vremea lui Ceausescu femeile ajungeau mult greu sa faca ginecologia sau chirurgia. Prejudecatile inca exista se pare, dar numarul femeilor care se incumeta sa aleaga specialitati "grele" creste si asta e foarte bine. Pentru a fi un medic cu adevarat bun nu conteaza nici un pic genul pe care il ai ci talentul si empatia cu care te-ai nascut. Pot sa va spun ca doctorul Garbovan ne-a predat odata un curs cand am facut ginecologie in facultate. Nu pot sa va descriu in cuvinte cat de obscen a fost si cu cata bataie de joc a vorbit despre nastere si lauzie. Daca voua vi se pare expresia "cand se naste fatul linge perineul lui ma-sa" o expresie demna de medicul vostru ginecolog... I rest my case. A se intelege aici ca nu comentez calitatile lui profesionale. Ma refer la bun simt si empatie. Eh, dar asta a fost demult. Poate ca era doar un asistent tanar care si teribilist care facea pe "simpaticul" in fata studentilor. Poate ca intre timp s-a mai maturizat.

tundealiz
07.12.2010, 17:51:59
Opinia mea (bazata pe experiente cu numerosi ginecologi) este ca nu conteaza daca respectivul este barbat sau femeie:conteaza doar cum te trateaza (omeneste!!!), cat timp iti aloca (nu 5 minute!!!!) si cat este de profesionista/priceputa. Eu am fost atat la femeie cat si la barbat medic ginecolog (la mai multi), si au fost persoane (indiferent de sex) la care nu m-am intors pentru un al doilea consult (si nu m-as intoarce niciodata), sunt la care ma duc daca nu am alta optiune, si sunt medici care mi-au placut. Dar inca nu mi-am gasit medicul "corespunzator"...poate pana la sarcina reusesc.

Dintre femeile medici ginecologi nu recomand nimanui pe dna Kovacs Agneta (parca asa o chema...avea cabinet undeva pe Budai). O recomand insa pe dna Berecky si eventual pe dna Ciocan (desi eu am hotarat sa nu ma mai duc la ea: din cauza preturilor practicate si a timpului redus pe care-l aloca/pacient). La alte femei nu am fost inca....;-)

nanalia
07.12.2010, 18:51:00
Opinia mea (bazata pe experiente cu numerosi ginecologi) este ca nu conteaza daca respectivul este barbat sau femeie:conteaza doar cum te trateaza (omeneste!!!), cat timp iti aloca (nu 5 minute!!!!) si cat este de profesionista/priceputa. Eu am fost atat la femeie cat si la barbat medic ginecolog (la mai multi), si au fost persoane (indiferent de sex) la care nu m-am intors pentru un al doilea consult (si nu m-as intoarce niciodata), sunt la care ma duc daca nu am alta optiune, si sunt medici care mi-au placut. Dar inca nu mi-am gasit medicul "corespunzator"...poate pana la sarcina reusesc.

Dintre femeile medici ginecologi nu recomand nimanui pe dna Kovacs Agneta (parca asa o chema...avea cabinet undeva pe Budai). O recomand insa pe dna Berecky si eventual pe dna Ciocan (desi eu am hotarat sa nu ma mai duc la ea: din cauza preturilor practicate si a timpului redus pe care-l aloca/pacient). La alte femei nu am fost inca....;-)
Subscriu!:)

lleicam821
28.12.2010, 14:49:47
postez aici...
nu stiti la privat un centru de fizioterepie?

green_eyesMS
28.12.2010, 15:21:13
este la novavita. in partea unde era bowlingul dar e tare scump.
altul sincer eu nu stiu.

postez aici...

Ramona_pisicuta
28.12.2010, 17:42:51
postez aici...

buna zoe iti recomand cu căldura cabinetul medical San Sylvan in tudor pe Moldovei 9 A acolo se face fizioterapie au si medic pentru consultație. daca dorești informații lasă-mi un mesaj privat si iti dau toate detaliile.

lleicam821
28.12.2010, 18:03:10
este la novavita. in partea unde era bowlingul dar e tare scump.
altul sincer eu nu stiu.
am sunat azi la Nova Vita si nu era nimeni sa-mi poata da detalii...cat de scump este? sti cumva?
Ramona...stiu de acela de pe Moldovei..ai fost tu acolo? am trimis-o pe sora mea sa se intereseze si astept detaliile....

Ramona_pisicuta
28.12.2010, 18:10:42
am sunat azi la Nova Vita si nu era nimeni sa-mi poata da detalii...cat de scump este? sti cumva?
Ramona...stiu de acela de pe Moldovei..ai fost tu acolo? am trimis-o pe sora mea sa se intereseze si astept detaliile....

Acolo lucrează tatăl meu și știu ca se face treaba foarte buna iți garantez!!!

lleicam821
29.12.2010, 07:17:02
Acolo lucrează tatăl meu și știu ca se face treaba foarte buna iți garantez!!!
am inteles...
poti sa-mi spui pe privat cam care ar fi costurile unei cure?

Ramona_pisicuta
29.12.2010, 07:34:59
am inteles...
poti sa-mi spui pe privat cam care ar fi costurile unei cure?

Buna dimineata Zoe acolo unde lucreaza tata se lucreaza cu casa de asigurări trebuie sa ai un bilet de trimitere de la medicul de familie si apoi acolo te consulta un medic specialist si iti dau un tratament pe 5 sau 10 zile depinde de afectiune si dupaia aia se calculeaza pretul! Iti spun sincer ca merita sa incerci nu il laud pe tata dar stiu ca se face tratamente de calitate.
te-am pupat:*:*:*:*:*

lleicam821
29.12.2010, 07:42:29
Buna dimineata Zoe acolo unde lucreaza tata se lucreaza cu casa de asigurări trebuie sa ai un bilet de trimitere de la medicul de familie si apoi acolo te consulta un medic specialist si iti dau un tratament pe 5 sau 10 zile depinde de afectiune si dupaia aia se calculeaza pretul! Iti spun sincer ca merita sa incerci nu il laud pe tata dar stiu ca se face tratamente de calitate.
te-am pupat:*:*:*:*:*
am inteles...merci! un nr de telefon de acolo poti sa imi dai?

Ramona_pisicuta
29.12.2010, 07:46:23
am inteles...merci! un nr de telefon de acolo poti sa imi dai?

0265/245171 asta e numărul de telefon de la cabinet
Te-am pupat și poate ne vedem pe acolo!:*:*:*:*

nanalia
29.12.2010, 13:59:18
postez aici...
la rheumcare, prin 7 nov. parca.
si din cate stiu eu, deconteaza casa de asig. nu stiu cate sedinte. dotati bine cu aparatura moderna.

Ramona_pisicuta
29.12.2010, 14:49:59
la rheumcare, prin 7 nov. parca.
si din cate stiu eu, deconteaza casa de asig. nu stiu cate sedinte. dotati bine cu aparatura moderna.

Rheum-Chare este pe strada Pavel Chinezu nr 10 este împreună cu cabinetul San Sylvan!!!

nanalia
29.12.2010, 16:17:53
Rheum-Chare este pe strada Pavel Chinezu nr 10 este împreună cu cabinetul San Sylvan!!!
no, ce chestie, nu stiam.

dida_th
12.01.2011, 11:13:15
Buna fetelor,
As dori , daca se poate sa-mi recomandati un medic ginecolog bun de la maternitatea veche.pana acum am fost la dr.Ciocan, dar tare m-a dezamagit.Am avut o sarcina oprita in evolutie in luna decembrie 2010si dansa mi-a facut chiuretajul, dar nu a curatat bine si a trebuit sa-mi faca din nou un alt chiuretaj.A fost tare greu pentru ca ne-am dorit tare mult acel bebel dar n-a fost sa fie.Si nici nu mi-a dat nici o explicatie legata de oprirea sarcinii.Cauza este o anomalie genetica dar am ineteles ca asta e explicatia tuturor cand nu stiu cauza.
ce stiti despre doctorul Grama?Imi puteti da un sfat, va rog.

nanalia
12.01.2011, 11:34:06
Buna fetelor,
As dori , daca se poate sa-mi recomandati un medic ginecolog bun de la maternitatea veche.pana acum am fost la dr.Ciocan, dar tare m-a dezamagit.Am avut o sarcina oprita in evolutie in luna decembrie 2010si dansa mi-a facut chiuretajul, dar nu a curatat bine si a trebuit sa-mi faca din nou un alt chiuretaj.A fost tare greu pentru ca ne-am dorit tare mult acel bebel dar n-a fost sa fie.Si nici nu mi-a dat nici o explicatie legata de oprirea sarcinii.Cauza este o anomalie genetica dar am ineteles ca asta e explicatia tuturor cand nu stiu cauza.
=((=((=((=((=((offf, imi pare rau pentru pierderea suferita!!!!!!!!
De Grama stiu ca e bun.Mai e Cojan, Gliga( am o prietena care merge la el si e multumita)...nu mai stiu, acum nu-mi mai vin in minte...
Poate te ajuta Ela si Maria stiu ca ele merg acolo. Si Andreea( Solange)...
din pacate majoritatea zic asa, ca e anomalie genetica...in loc sa afle cauza.....sa faca niste analize...

solange
12.01.2011, 11:43:23
Buna, eu am nascut la Maternitatea Veche, cu d-na doctor Cristina Iernutan.Mie mi-a placut mult de ea.Nu e medic specialist e drept, e in ultimul an de rezidentiat, dar eu am fost multumita de ea.Oricum la maternitatea Veche sunt cativa medici de treaba, evetual cel mai bine ar fi sa suni la spital si sa intrebi care e cel mai solicitat medic de acolo.dar eu ti-o recomand cu drag pe d-na doctor Cristina Iernutan.

green_eyesMS
12.01.2011, 11:49:02
Buna!
eu de 2 ani merg la dr. Cojan la maternitatea veche. Ti-l recomand ca specialist.
iti recomand ca cel putin la primul consult sa mergi la cabinet particular deoarece la maternitate este intotdeauna grabit pt ca are multe paciente.
depre dr Grama nu am prea auzit sincer nu pot sa imi dau cu parerea.

Buna fetelor,

nanalia
12.01.2011, 12:05:11
Buna!
eu de 2 ani merg la dr. Cojan la maternitatea veche. Ti-l recomand ca specialist.
iti recomand ca cel putin la primul consult sa mergi la cabinet particular deoarece la maternitate este intotdeauna grabit pt ca are multe paciente.
depre dr Grama nu am prea auzit sincer nu pot sa imi dau cu parerea.
Am uitat ca si mergi acolo, scuze !:">

nanalia
12.01.2011, 12:06:16
Buna, eu am nascut la Maternitatea Veche, cu d-na doctor Cristina Iernutan.Mie mi-a placut mult de ea.Nu e medic specialist e drept, e in ultimul an de rezidentiat, dar eu am fost multumita de ea.Oricum la maternitatea Veche sunt cativa medici de treaba, evetual cel mai bine ar fi sa suni la spital si sa intrebi care e cel mai solicitat medic de acolo.dar eu ti-o recomand cu drag pe d-na doctor Cristina Iernutan.
acum nu e specialist? era in ultimul an anul trecut sau e acum?

solange
12.01.2011, 12:26:51
acum nu e specialist? era in ultimul an anul trecut sau e acum?
Mai nu ma pricep la astea.A terminat ginecologia acuma ceva vreme si isi face rezidentiatul acolo.Anul asta isi incheie rezidentiatul si trebuie sa dea nush ce examen.Sorry dar nu ma pricep.Mie imi place de ea ca se vede ca ii place ce face.Vrea tare mult sa ramana la materitatea veche.Noah acuma m-am facut inteleasa?Ca nu stiu cum sa explic mai bine.

nanalia
12.01.2011, 12:54:05
Mai nu ma pricep la astea.A terminat ginecologia acuma ceva vreme si isi face rezidentiatul acolo.Anul asta isi incheie rezidentiatul si trebuie sa dea nush ce examen.Sorry dar nu ma pricep.Mie imi place de ea ca se vede ca ii place ce face.Vrea tare mult sa ramana la materitatea veche.Noah acuma m-am facut inteleasa?Ca nu stiu cum sa explic mai bine.
Esti figura, a terminat facultatea si acum face rezi pe gine. La sfarsitul rezidentiatului isi da specialitatea.
Intrebam cum stau lucrurile, daca era anul trecut in ultimul an, acum trebuie sa fie specialista, daca e anul asta in anul 5 atunci, la toamna isi da specialitatea.
Esti dulce!

elaics
12.01.2011, 12:57:09
Buna fetelor,
BUNA DIDA!
IMI PARE RAU PENTRU PIERDEREA VOASTRA.
doctorul meu e din 1998 dl dr Dutcus Tiberiu..sa nu te sperii ca din '98...eu am 41 de ani
e un tip super si iti explica tot. Eu abua de anul asta mi-am propus bebe si abia astept sa-l "PUN LA TREABA " pe doctor.
eu il recomand cu multa caldura

solange
12.01.2011, 13:22:20
Esti figura, a terminat facultatea si acum face rezi pe gine. La sfarsitul rezidentiatului isi da specialitatea.
Intrebam cum stau lucrurile, daca era anul trecut in ultimul an, acum trebuie sa fie specialista, daca e anul asta in anul 5 atunci, la toamna isi da specialitatea.
Esti dulce!
Vrei sa spui ca-s pasta/:))))i know.Ela, imi place si mie d Dutcus, colega mea de salon a nacut cu el, si in fiecare zi o vizita si o intreba de sanatate si alte cele.Mi s-a parut tare simpatic.

nanalia
12.01.2011, 13:28:30
Vrei sa spui ca-s pasta/:))))i know.Ela, imi place si mie d Dutcus, colega mea de salon a nacut cu el, si in fiecare zi o vizita si o intreba de sanatate si alte cele.Mi s-a parut tare simpatic.
nu esti dulce!:*:*:*
scuze de off!

elaics
12.01.2011, 13:29:26
si e si frumusel...o fosta colega de-a mea din asigurari pe cand era gravida am tirmis-o la Dutcus...ea a fost la cojan priam data si i se parea grabit..ca no, e mai in varsta...si a fost o data la Titi si cu toate ca i-a plauct mult a zis ca ii e jena se se mai duca la el sa o consulte ca e prea frumos...:">

dida_th
12.01.2011, 14:41:16
Si Dutcus are cabinet particular?Ca m-as duce la inceput la un cabinet particular pentru ca stiu ca la maternitate toti sunt grabiti si nu prea au timp de discutii.

solange
12.01.2011, 15:40:04
[/B]
si e si frumusel...o fosta colega de-a mea din asigurari pe cand era gravida am tirmis-o la Dutcus...ea a fost la cojan priam data si i se parea grabit..ca no, e mai in varsta...si a fost o data la Titi si cu toate ca i-a plauct mult a zis ca ii e jena se se mai duca la el sa o consulte ca e prea frumos...:">
Da e frumos rau.:)))Am observat si eu asta.:))))

luisa72
12.01.2011, 17:31:54
Si Dutcus are cabinet particular?Ca m-as duce la inceput la un cabinet particular pentru ca stiu ca la maternitate toti sunt grabiti si nu prea au timp de discutii.
consulta si la particular ..lunea si miercurea in tudor ...nu imi vine minte cum se numeste cabinetul (o sa scriu cand imi aduc aminte)

luisa72
12.01.2011, 17:33:54
=((=((=((=((=((offf, imi pare rau pentru pierderea suferita!!!!!!!!
De Grama stiu ca e bun.Mai e Cojan, Gliga( am o prietena care merge la el si e multumita)...nu mai stiu, acum nu-mi mai vin in minte...
Poate te ajuta Ela si Maria stiu ca ele merg acolo. Si Andreea( Solange)...
din pacate majoritatea zic asa, ca e anomalie genetica...in loc sa afle cauza.....sa faca niste analize...
eu merg la doctor Garbovan ..de mult timp merg la el ...dupa mine e ok

nanalia
12.01.2011, 17:40:58
important e ca tu sa fi multumita.

luisa72
12.01.2011, 17:43:19
important e ca tu sa fi multumita.
normal .....:*:*:*:*

Anio
12.01.2011, 18:30:30
despre dr Grama pot spune ca e super rabdator si nu e mistocar chiar deloc, avea rabdare cu toata lumea, il recomand
plus ca si el e tanar si frumos:>

Anio
12.01.2011, 18:31:24

da si el e super oko:-)

nanalia
12.01.2011, 18:35:49
despre dr Grama pot spune ca e super rabdator si nu e mistocar chiar deloc, avea rabdare cu toata lumea, il recomand
asa e , de dutcus nu-mi mai aduc aminte , dar va cred pe voi.;-)

luisa72
12.01.2011, 18:38:53
da si el e super oko:-)
eu m am obisnuit cu el ....de 14 ani ..am fost si la dutcus o data e ff ok .

munequita
12.01.2011, 20:17:57

consulta si la Diasan in Tudor (langa BRD) sanatate multa!

elaics
12.01.2011, 21:28:39
asa e , de dutcus nu-mi mai aduc aminte , dar va cred pe voi.;-)

pai tu esti inalta si el e mai asa..ca amo, subtire si pana in 1.75...si e total diferit de domnul tau....chiar daca si domnul tua e f frumos....din ce am vazut in poze...o:-)

nanalia
12.01.2011, 21:53:31
pai tu esti inalta si el e mai asa..ca amo, subtire si pana in 1.75...si e total diferit de domnul tau....chiar daca si domnul tua e f frumos....din ce am vazut in poze...o:-)
eh,usual guy.sti cum se zice de barbati putin mai frumos ca =:)

Anio
12.01.2011, 22:25:59

da ai dreptate asa e, desi nici eu nu l-am vazut fff des pe dr dutcus;;)

dida_th
13.01.2011, 07:55:07
Si mie mi-a placut de el cat am stat internata,pare rabdator si destul de grijuliu, ca sa spun asa.El are cabinet particular?

lleicam821
13.01.2011, 08:08:24
eh,usual guy.sti cum se zice de barbati putin mai frumos ca =:)
=))=))=))cred ca M nu vede postul asta nu?

Anio
13.01.2011, 08:43:35
Si mie mi-a placut de el cat am stat internata,pare rabdator si destul de grijuliu, ca sa spun asa.El are cabinet particular?

sincer nu stiu, dar sigur e pe undeva

nico_d
20.02.2011, 17:23:04
hello. ai putea sa imi dai si mie niste detalii despre dna doctor? din discutiile voastre am dedus ca este un medic ft bune.eu sunt din alta localitate si as vrea sa merg la un control de rutina in mureș. poti s aimi spui un nr de tel si de ce as avea nevoie? si in ca o rugaminte. despre cito lab,laboratorul de citologie ce ai putea sa spui...de bine? .P mulțu

munequita
20.02.2011, 21:58:21
hello. ai putea sa imi dai si mie niste detalii despre dna doctor? din discutiile voastre am dedus ca este un medic ft bune.eu sunt din alta localitate si as vrea sa merg la un control de rutina in mureș. poti s aimi spui un nr de tel si de ce as avea nevoie? si in ca o rugaminte. despre cito lab,laboratorul de citologie ce ai putea sa spui...de bine? .P mulțu

care dna doctor? despre cealalta rugaminte, nu prea inteleg ce vrei sa intrebi?:-\

rusoaik_13
03.01.2012, 15:18:07
maine sun sa fac programareao:-)o:-)

as dori si eu ceva deatlii despre dr.ciocan...vad ca toata lumea spune ca este foarte buna...imi caut un medic ginecolog in targu mures si nu prea stiu exact la cine sa ma duc...mar interesat pt un consult ginecologic..stiu ca anumiti dr se axeaza mai mult pe sarcini..

rusoaik_13
03.01.2012, 15:23:16
si mai vroiam sa intreb daca la cabietul dr ciocan se fac recoltari de secretii si examen citologic...cu siguranta in cazul meu etse vb despre o infectie....va multumesc mult

cicika
04.01.2012, 11:33:55
si mai vroiam sa intreb daca la cabietul dr ciocan se fac recoltari de secretii si examen citologic...cu siguranta in cazul meu etse vb despre o infectie....va multumesc mult

mie una nu mi-a placut de ea.....e tare grabita mereu
plus ca ce mi-a spus nu a fost valabil deloc

rusoaik_13
04.01.2012, 12:09:26
pai si atunci la cine imi recomanzi sa ma duc?la targu mures nu am fost la nimeni si ar trebui sa imi gasesc pe cineva nu neaparat pe termen lung ci asa pt un control de rutina plus ca in momemtul de fata chiar trebuie sa ma duc ca sigur e ceva si as vrea sa iau un tratament adecvat.sa ma duc la galenus?as vrea sa mi se recolteze secretii si sa fac o fungigrama si un papa nicolau...si poate un eco de control pt ca stiu ca aveam un ovar polichistic...daca ma poti ajuta sa imi recomanzi un medic de incredere cu care sa pot relationa ok iti raman datoare....
:*

elaics
04.01.2012, 13:25:39
pai si atunci la cine imi recomanzi sa ma duc?la targu mures nu am fost la nimeni si ar trebui sa imi gasesc pe cineva nu neaparat pe termen lung ci asa pt un control de rutina plus ca in momemtul de fata chiar trebuie sa ma duc ca sigur e ceva si as vrea sa iau un tratament adecvat.sa ma duc la galenus?as vrea sa mi se recolteze secretii si sa fac o fungigrama si un papa nicolau...si poate un eco de control pt ca stiu ca aveam un ovar polichistic...daca ma poti ajuta sa imi recomanzi un medic de incredere cu care sa pot relationa ok iti raman datoare....

eu ti-l recomand pe dr Dutcus. Lucreaza la maternitatea veche dar si la Diasan sau Diatsan, un cabinet din Tudor. E medicul meu din 1998 si-l recomand cu incredere. Daca ai probleme o sa te cheme la Maternitate si acolo iti face toate analizele necesare.
Si din cat am inteles, nu mai astepta, grabeste-te!

munequita
04.01.2012, 15:46:22

si cu ginecologul e ca si la coafor de exemplu..poate daca mie imi place de un anumit dr, tie sa nu-ti placa deloc.eu am umblat la ciocan, nu pot sa zic ca nu o recomand si nici ca nu mi-a placut, e ok..mie ea mi-a descoperit ovare polichistice dar tratamentul mi l-a dat alt medic! de exemplu in sarcina am umblat la Andrei Sorin, si deocamdata el ramane ginecologul preferat :).multe fete de aici nu au pareri bune despre el, altele au pareri f bune.trebuie sa gaseti pe cineva care sa-ti placa tie personal si sa fie compatibil cu tine.

cicika
05.01.2012, 09:47:35
Eu doar la galenus merg...am fost la dr puscasiu si am fost tare multumita insa la sfarsitul sarcinii am fost la pupaza si am fost si mai multumita:)

rusoaik_13
08.01.2012, 00:49:07
va multumesc din suflet pt toate recomandarile....probabil ma voi duce la galenus...sper sa reusesc sa fac niste analize serioasa o data pt totdeauna ca de cand ma tot invart atata....voi suna si voi face o programare...inca o data va multumesc pt parerile si indrumarile voastre:*:

Miriam83
28.03.2012, 17:45:18
Daca vreti sa va stoarga de bani atunci mergeti la Ciocan Mihaela. Anul trevut am fost prima data la ea si mi-am faut un consult gine+papanicolau+examen bacteriologic si am platit 250ron. Mi s-a parut mult,dar pt faptul ca nu m-am simtit f stanjenita in preajma ei am decis sa merg si anul acesta tot la ea si supriza anul acesta am platit numai pt consult gine+examen bacteriologic 280 ron. Daca faceam si papanicolau propabil ajungeam pe la 350-400 ron!!!!
Dar pt ce sunt eu f suparata este faptul ca in timp ce imi facea consult am intrebat-o cat ar trebui sa platesc daca as face si papanicolau si ex bacteriologic si mi-raspuns ca 200 ron,mi-a si exemplificat ca papanicolaul este 50 ron si ex bacteriologic 80 ron,din care am dedus eu ca 70 costa consultatia.:^o:^o:^o:^o:^o
Pe bonul fiscal imi apare 200 ron consultatia si 80 ron examen bacteriologic,nici nu stiu ce sa fac sa o sun si sa ii spun ca ea mi-a spus un pret si m-a pus sa platesc alt pret.
Chiar nu stateam atat de bine cu banii ca sa imi permit acum sa platesc 300 la ginecolog,cand eu m-am dus acolo numai pt un consult! :((:((:((:((

Miriam83
28.03.2012, 18:17:14
Stie cineva un pret aprox de la galenus? Si a fost cineva la dr.Florea Laura MAria si dr. Buda Amalia Gina,amandoua sunt la galenus?

Ronna
28.03.2012, 19:04:54
Daca vreti sa va stoarga de bani atunci mergeti la Ciocan Mihaela. Anul trevut am fost prima data la ea si mi-am faut un consult gine+papanicolau+examen bacteriologic si am platit 250ron. Mi s-a parut mult,dar pt faptul ca nu m-am simtit f stanjenita in preajma ei am decis sa merg si anul acesta tot la ea si supriza anul acesta am platit numai pt consult gine+examen bacteriologic 280 ron. Daca faceam si papanicolau propabil ajungeam pe la 350-400 ron!!!!
Dar pt ce sunt eu f suparata este faptul ca in timp ce imi facea consult am intrebat-o cat ar trebui sa platesc daca as face si papanicolau si ex bacteriologic si mi-raspuns ca 200 ron,mi-a si exemplificat ca papanicolaul este 50 ron si ex bacteriologic 80 ron,din care am dedus eu ca 70 costa consultatia.:^o:^o:^o:^o:^o
Pe bonul fiscal imi apare 200 ron consultatia si 80 ron examen bacteriologic,nici nu stiu ce sa fac sa o sun si sa ii spun ca ea mi-a spus un pret si m-a pus sa platesc alt pret.
Chiar nu stateam atat de bine cu banii ca sa imi permit acum sa platesc 300 la ginecolog,cand eu m-am dus acolo numai pt un consult! :((:((:((:((

Eu in locul tau ceream o lista de pret ca sa ma lamuresc.Nu stiu cat e la Galenus,dar poti suna si intreba.Gasesti pe net nr.de tel.

Miriam83
28.03.2012, 22:50:17
Dar etse lista de pret si scrie consultatie 50 ron,dar probabil ca sa umfle pretul mai tare mai pune pret si pe recoltare si pe......ce ii vine ei chef,mie mi-a fost rusine sa ma cert si in momentul acela de soc nici nu am realizat exact....mai ales ca imi spusese dr ca daca fac si papanicolau si ex bacteriologic ma cost 200, eu i-am spus ca papanicolau nu il fac acum ca nu stau asa bine cu banii acum....Acum asta e,eu am scris asta ca sa nu se mai fraiereasca si altele ca si mine.
Prima data am fost multumita,dar acum consultatia a durat 10 min pt ca era in intarziere cu programul.
Si in 10 min sa iei 280 ron totusi e cam aberant

homm
29.03.2012, 08:29:30

eu la Marginean am platit anul trecut ptr control gine + papanicolau + examen bacteriologic vreo 400 si ceva roni (nu mai tin minte exact) .. poate astea sunt preturile de acum .. oricum sigur exista o lista de preturi si eu zic ca trebuia sa intrebi ca sa inlaturi orice dubiu .. poate dr a omis sa-ti spuna ceva

eu intotdeauna, indiferent ca ma programez la coafor, cosmetica, gine etc (adica tot ce necesita o plata) intreb cat ma costa cand fac programarea .. tocmai ca sa evit momentele stanjenitoare ... daca nu sunt multumita de pret pot oricand sa zic pas si sa sun in alta parte

green_eyesMS
29.03.2012, 09:48:50
imi pare rau sa-ti spun dar este lista de preturi in cabinet. nu consultatia este 50 ron ci ecografia. consultatia este 200 de lei. nu fraiereste pe nimeni si daca intrebai asistenta iti explica (eu am intrebat si mi-a dat lista cu tot si foarte draguta mi-a si explicat). cred ca cel mai bine inainte sa mergi la orice consult, la orice medic, este sa te interesezi inainte de costuri. faptul ca nu ai intrebat nu inseamna ca te-a fraierit cineva. preturile sunt cam aceleasi peste tot, mari este adevarat, dar constante cam la toate cabinetele.

Dar etse lista de pret si scrie consultatie 50 ron,dar probabil ca sa umfle pretul mai tare mai pune pret si pe recoltare si pe......ce ii vine ei chef,mie mi-a fost rusine sa ma cert si in momentul acela de soc nici nu am realizat exact....mai ales ca imi spusese dr ca daca fac si papanicolau si ex bacteriologic ma cost 200, eu i-am spus ca papanicolau nu il fac acum ca nu stau asa bine cu banii acum....Acum asta e,eu am scris asta ca sa nu se mai fraiereasca si altele ca si mine.
Prima data am fost multumita,dar acum consultatia a durat 10 min pt ca era in intarziere cu programul.
Si in 10 min sa iei 280 ron totusi e cam aberant

homm
29.03.2012, 09:57:41
imi pare rau sa-ti spun dar este lista de preturi in cabinet. nu consultatia este 50 ron ci ecografia. consultatia este 200 de lei. nu fraiereste pe nimeni si daca intrebai asistenta iti explica (eu am intrebat si mi-a dat lista cu tot si foarte draguta mi-a si explicat). cred ca cel mai bine inainte sa mergi la orice consult, la orice medic, este sa te interesezi inainte de costuri. faptul ca nu ai intrebat nu inseamna ca te-a fraierit cineva. preturile sunt cam aceleasi peste tot, mari este adevarat, dar constante cam la toate cabinetele.

la chestii de genul isi strica imaginea ei, nici eu nu cred ca ar incerca sa pacaleasca pe nimeni .. asta e valabil pentru orice om care presteaza niste servicii
uitasem de eco .. in pretul de care ziceam la Marginean (cei 400 si ceva roni) intra si eco transvaginala
Miriam vezi totusi cand primesti analizele poate ti-a facut vreo analiza de care nu stii

app. ati vazut ca se incepe o campanie pentru testul papanicolau pentru depistarea cancerului de col uterin? ma mir ca au venit si ei cu o idee buna

muse
30.06.2012, 22:39:31
Buna,ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie?Stiti cumva un dr in Tg Mures specializat in infertilitate?

Ronna
01.07.2012, 10:29:09
Buna,ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie?Stiti cumva un dr in Tg Mures specializat in infertilitate?

Eu stiu ca dr.Puscasiu le mai are cu infertilitatea, in rest cam slabut la acest capitol.Mai e clinica de fertilizare din Sg.de Mures poate acolo primesti mai mult ajutor.Nu stiu daca trateaza infertilitatea sau se fac doar fertilizari/inseminari.
Multa bafta!!!

muse
01.07.2012, 21:34:03
Eu stiu ca dr.Puscasiu le mai are cu infertilitatea, in rest cam slabut la acest capitol.Mai e clinica de fertilizare din Sg.de Mures poate acolo primesti mai mult ajutor.Nu stiu daca trateaza infertilitatea sau se fac doar fertilizari/inseminari.
Multa bafta!!!
Multumesc de raspuns.Mai citisem pe un forum de dr Capalna,ca ar fi bun si pe infertilitate dar e foarte ocupat si cam greu poti face programare. La clinica din Sg de Mures ma gandeam si eu,numa ca nicaieri nu am gasit mai multe info despre echipa de acolo.Asa ca va rog din suflet, daca stiti pe cineva care a fost pe acolo, sa ma ajutati si pe mine cu ceva detalii.Va multumesc anticipat.Noapte buna si un inceput de saptamana super va doresc:)

Ronna
02.07.2012, 08:14:12
Multumesc de raspuns.Mai citisem pe un forum de dr Capalna,ca ar fi bun si pe infertilitate dar e foarte ocupat si cam greu poti face programare. La clinica din Sg de Mures ma gandeam si eu,numa ca nicaieri nu am gasit mai multe info despre echipa de acolo.Asa ca va rog din suflet, daca stiti pe cineva care a fost pe acolo, sa ma ajutati si pe mine cu ceva detalii.Va multumesc anticipat.Noapte buna si un inceput de saptamana super va doresc:)

Imi pare rau, dar nu stiu nimic despre personalul de la centru din Sg.Poate un search pe google iti da ceva.

muse
02.07.2012, 17:27:06
Imi pare rau, dar nu stiu nimic despre personalul de la centru din Sg.Poate un search pe google iti da ceva.
Oricum,prea curand nu cred ca voi ajunge acolo.Lucreaza luni-vineri de la 8 la 16:(Iar eu locuiesc in Reghin si lucrez de la 8:30 la 17:30.Deci nici o sansa sa ajung.Poate o zi as putea pleca mai repede de la lucru dar nici vorba sa pot merge la monitorizare si analize.Asta este,mai caut:(

naomi_amaz
05.10.2012, 19:38:41
Buna,
Sunt noua pe forum si am si eu o nelamurire.
Am primit de la medic un bilet de trimitere la ginecologie si sunt curioasa cam care ar fi cei mai buni medici in targu mures si preturile la care se invarte un consult ginecologic?

oanap99
18.10.2012, 16:05:24
Buna,
Sunt noua pe forum si am si eu o nelamurire.
Am primit de la medic un bilet de trimitere la ginecologie si sunt curioasa cam care ar fi cei mai buni medici in targu mures si preturile la care se invarte un consult ginecologic?

buna, eu ti l-as recomanda pe dr dutcud de la maternitatea veche cu bilet consulta la poli ii , mai sunt dr eu la el merg si sunt foarte multumit e amabil si il gasesti