PDA

Versiunea completa : Biserici in Focsani

MAMONA2008
22.04.2008, 13:56:42
Buna,ma confrunt cu o situatie mai ciudata.Sa va povestesc repejor:Pe 3 mai voi fi nasica,viitorii fini locuiesc in Franta si nici macar nu-i cunosc,sunt rude din partea sotului.Nu stiu nici un detaliu referitor la nunta,decat ca va fi (cununia religioasa)la Biserica din Focsani,in parcul acela din centru.Apropo,eu locuiesc in Bucuresti....Stie cineva cum se numeste biserica si cam cat costa preot+alte alea?Finii vin abia peste vreo 2 zile in tara......:( si ne vom vedea doar 5 ore,deeh,fiecare cu pregatirile pt Paste.Astept raspunsurile voastre..

Ahhhhhhhhhhh,am uitat!!!!!!!!!#-o Bine v-am gasit<:-P

annie_banks
22.04.2008, 14:45:57
Buna,ma confrunt cu o situatie mai ciudata.Sa va povestesc repejor:Pe 3 mai voi fi nasica,viitorii fini locuiesc in Franta si nici macar nu-i cunosc,sunt rude din partea sotului.Nu stiu nici un detaliu referitor la nunta,decat ca va fi (cununia religioasa)la Biserica din Focsani,in parcul acela din centru.Apropo,eu locuiesc in Bucuresti....Stie cineva cum se numeste biserica si cam cat costa preot+alte alea?Finii vin abia peste vreo 2 zile in tara......:( si ne vom vedea doar 5 ore,deeh,fiecare cu pregatirile pt Paste.Astept raspunsurile voastre..

Ahhhhhhhhhhh,am uitat!!!!!!!!!#-o Bine v-am gasit<:-P
Biserica se numeste "Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul" iar aici (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=2965) gasesti topicul miresicilor din Vrancea care te pot ajuta cu mai multe informatii >:D<

gabi_myx_mail
28.04.2009, 12:00:53
buna fetelor!

imi puteti recomanda si mie o biserica langa un parc?

merci

ElenaMR
28.04.2009, 13:09:13
buna fetelor!

imi puteti recomanda si mie o biserica langa un parc?

merci

Buna Gabi,
Biserici in/langa parc ar fi "Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul" (in parcul din centru, care este insa in reparatii si nu e prea ok...) si "Donie" (langa parcul central, e mai micut dar foarte dragut... si biserica e grozava).
Altele pe langa parcuri nu mai stiu...

kinderash
28.04.2009, 18:31:02
Buna Gabi,
Biserici in/langa parc ar fi "Nasterea Sfantului Ioan Botezatorul" (in parcul din centru, care este insa in reparatii si nu e prea ok...) si "Donie" (langa parcul central, e mai micut dar foarte dragut... si biserica e grozava).

Stie careva cam cat costa biserica?

pupici

gabi_myx_mail
29.04.2009, 10:42:51
Buna Gabi,

Buna!

Eu am fost la o bisericuta, Adormirea Maicii Domnului se numea, dar nu stiu langa care parc era o:-) Este renovata de vreo 2 ani din cate am inteles.

Stii cumva despre care vorbesc?

ElenaMR
29.04.2009, 11:56:03
Buna!

Eu am fost la o bisericuta, Adormirea Maicii Domnului se numea, dar nu stiu langa care parc era o:-) Este renovata de vreo 2 ani din cate am inteles.

Stii cumva despre care vorbesc?

Din cate stiu eu, biserica "Donie" a fost renovata acum 2 ani. Ma voi interesa daca mai are si alt nume...

gabi_myx_mail
30.04.2009, 09:44:04
Din cate stiu eu, biserica "Donie" a fost renovata acum 2 ani. Ma voi interesa daca mai are si alt nume...

are o gradina frumusica si are parc si in stanga si in dreapta, din cate am vazut eu :-"

atunci am intrebat care este hramul bisericii si, din ce citisem eu, parea sa fie Donie

merci (*)

danusza
26.06.2009, 21:15:39
Ar mai fi biserica de peste strada de teatru...e parculetul de la teatru aproape. Sau, tot cu acces la acelasi parc, mai e o biserica, tot in intersectie acolo am putea spune (cea de pe langa colegiul Unirea)

Tocmai am venit de la plimbare...si cu gandul la voi le-am remarcat pe amandoua ;))

danusza
26.06.2009, 21:16:52
Aaaa, si mai este biserica de langa parcul Balcescu, dar mai draguta este cea de la teatru

alina512
27.06.2009, 08:21:41
Aaaa, si mai este biserica de langa parcul Balcescu, dar mai draguta este cea de la teatru

Acum depinde de fiecare ca mama-soacra a avut pretentia sa facem cununia la biserica de care a apartinut mirele, desi preotul a fost un "japcar", scuzati-mi limbajul dar a cerut 100 ron pentru marturisire s.a.m.d. Asa ca pentru poze am mers in parc.

danusza
27.06.2009, 20:36:38
Acum depinde de fiecare ca mama-soacra a avut pretentia sa facem cununia la biserica de care a apartinut mirele, desi preotul a fost un "japcar", scuzati-mi limbajul dar a cerut 100 ron pentru marturisire s.a.m.d. Asa ca pentru poze am mers in parc.

Probabil ca ei apreciaza preotul de la parohia respectiva (sau il respecta in vreun fel..). La mine nu cred ca o sa fie cazul. Socrii mei nu merg nici la inviere la biserica de care apartin, deci nu cred ca or sa aibe pretentii de genul asta.

Concluzia: Eu aleg biserica \:D/

gabi_myx_mail
28.06.2009, 09:45:24
Bine ca mama soacra nu tine chiar atat de mult la traditii :-"

alina512
29.06.2009, 07:47:35
Probabil ca ei apreciaza preotul de la parohia respectiva (sau il respecta in vreun fel..). La mine nu cred ca o sa fie cazul. Socrii mei nu merg nici la inviere la biserica de care apartin, deci nu cred ca or sa aibe pretentii de genul asta.

Concluzia: Eu aleg biserica \:D/

Nici nu-l apreciaza si nici nu-l respecta, dar a fost vorba de "mandria" ei si dorinta de a se impune sa facem nunta la biserica de care apartine mirele, ca doar ea e "soacra mare".

danusza
29.06.2009, 08:01:49
Mda...mandria e altceva:-SS
Socrela e o dulcica, nu cred (sau cel putin sper) ca va avea prea multe de spus. Mai vedem ce o sa fie atunci...te tin la curent :))

P.S.: Biserica la care ai facut tu a iesit chiar foarte frumos in poze, sa nu-ti para rau >:D<

gabi_myx_mail
29.06.2009, 09:19:04
Intr-adevar Alina, Bisericuta chiar arata f bine in poze...>:D<

alina512
29.06.2009, 13:00:09
Multumesc fetelor. >:D<

laura_21
29.06.2009, 20:11:27
am si eu o intrebare pt voi...capela...cea de la Ceasul Rau, este terminata,sau este tot la stadiul de constructie?:-?

danusza
29.06.2009, 20:29:59
am si eu o intrebare pt voi...capela...cea de la Ceasul Rau, este terminata,sau este tot la stadiul de constructie?:-?

E inca in constructie, dar cred ca se fac slujbe inauntru...oricum, pana la o oarecare finalizare nu cred ca e potrivita de nunti :)

alina512
30.06.2009, 06:46:52
E inca in constructie, dar cred ca se fac slujbe inauntru...oricum, pana la o oarecare finalizare nu cred ca e potrivita de nunti :)

Si eu sunt de aceeasi parere, desi i-au pus turlele deja, asa ca...pana la nunta ta nu se stie, e posibil sa fie gata. Anul asta au lucrat chiar bine. Oricum biserica o rezervi cu aprox. 2 luni inainte, asa ca vezi daca iti place sau nu. ;-)

ElenaMR
30.06.2009, 12:10:22
Si eu sunt de aceeasi parere, desi i-au pus turlele deja, asa ca...pana la nunta ta nu se stie, e posibil sa fie gata. Anul asta au lucrat chiar bine. Oricum biserica o rezervi cu aprox. 2 luni inainte, asa ca vezi daca iti place sau nu. ;-)

Cu 2 luni? Nu e cam tarziu? (cel putin in focsani?) :)
Noi am fost de Paste sa discutam cu parintele (la biserica Donie) si deja era de mult programat intre orele 17:00 si 20:30. Nu stiu daca la fel o fi si la alte biserici...
Sfatul meu este sa nu asteptati asa mult pana sa faceti rezervarea, sa nu aveti surprize neplacute ;-).

laura_21
30.06.2009, 14:44:47
multumesc pentru raspuns
hmmm..ar fi frumos sa o termine pana la anul;;)
sau macar pe cea din Piata Unirii...:D
la noi e mai "complicat" sa zic asa ca al meu e din Rastoaca....eu din Focsani si ca sa ne plimbam pe drumuri intre venit luat mireasa, biserica si restaurant...nu prea mi-ar placea..de aceea incerc sa gasesc ceva in oras....

laura_21
30.06.2009, 14:47:56
Cu 2 luni? Nu e cam tarziu? (cel putin in focsani?) :)
Noi am fost de Paste sa discutam cu parintele (la biserica Donie) si deja era de mult programat intre orele 17:00 si 20:30. Nu stiu daca la fel o fi si la alte biserici...
Sfatul meu este sa nu asteptati asa mult pana sa faceti rezervarea, sa nu aveti surprize neplacute ;-).
daca e dupa mine o rezerv cu un an inainte:)):)) sa fiu sigura....
ca noi numai in august venim acasa.....si sa las pe altii sa aleaga in locul meu....nu prea imi convine

gabi_myx_mail
30.06.2009, 16:35:20
multumesc pentru raspuns
hmmm..ar fi frumos sa o termine pana la anul;;)
sau macar pe cea din Piata Unirii...:D
la noi e mai "complicat" sa zic asa ca al meu e din Rastoaca....eu din Focsani si ca sa ne plimbam pe drumuri intre venit luat mireasa, biserica si restaurant...nu prea mi-ar placea..de aceea incerc sa gasesc ceva in oras....

eu sunt din targoviste si iubitul meu din focsani...deci iti dai seama la noi de plimbareala....

laura_21
30.06.2009, 17:16:50
eu sunt din targoviste si iubitul meu din focsani...deci iti dai seama la noi de plimbareala....
:D da.....acum nu mai spun nimic.....
nu exista comparatie la distanta care este la voi.....si cea care este la noi(de 10 km) :D

danusza
30.06.2009, 17:39:00
Nu fiti deprimate miresici, va mai ajutam noi cu informatii :*

gabi_myx_mail
01.07.2009, 09:21:11
fetelor, aveti idee cam costa o nunta la biserica?

ElenaMR
01.07.2009, 10:18:46

La biserica Donie dascalul mi-a spus ca ar costa undeva pe la 150 RON/preot si cate 50 RON/dascal.
Preotul nu cere suma, insa mi-a spus ca asa se cam da... care are si vrea da mai mult.

gabi_myx_mail
01.07.2009, 10:25:45
merci! >:D<

alina512
01.07.2009, 12:17:43

La mine au dat 250 la preot si 100 dascalului. Au intrebat preotul si a spus ca nu e tarif, dar " cu cat mai mult cu atat mai bine, Domnul primeste". Am auzit ca unii cer si chiar sume mai mari. :D

danusza
01.07.2009, 15:18:40
La mine au dat 250 la preot si 100 dascalului. Au intrebat preotul si a spus ca nu e tarif, dar " cu cat mai mult cu atat mai bine, Domnul primeste". Am auzit ca unii cer si chiar sume mai mari. :D

:)) Nici nu stiu daca ar trebui sa radem sau sa plangem...atata lacomie... Daca copilul meu o sa fie baietel, il fac popa - o adevarata afacere :)

gaya24
02.07.2009, 10:09:30
:)) Nici nu stiu daca ar trebui sa radem sau sa plangem...atata lacomie... Daca copilul meu o sa fie baietel, il fac popa - o adevarata afacere :)

sa ma ierte cel de sus da is mare hoti preoti astia dupa ce au salariu mai iau si la fiecare slujba si cand vine pe acasa, am auzit si de 500lei la o cununie, e fff mult, voi ce ziceti?/:)

gabi_myx_mail
02.07.2009, 10:39:22
groaznic.. [-(
adica trebuie sa iti alegi nasi care sa isi permita sa te cunune??? mi se pare o prostie!!!

danusza
02.07.2009, 17:53:55
groaznic.. [-(
adica trebuie sa iti alegi nasi care sa isi permita sa te cunune??? mi se pare o prostie!!!

Ceva de genul...eu am noroc de preotul de la parohia de care apartin (Rebeca il cheama) care nu vrea bani nici cand vine acasa sa faca aghiasma sau cand vine cu boboteaza...iar daca ii bagi ceva in buzunar iti taie chitanta. Cred ca la el ma duc sa ma marit :) mi-e rusine doar de partea cu marturisitul inainte de nunta :-p

alina512
02.07.2009, 20:57:54
Ceva de genul...eu am noroc de preotul de la parohia de care apartin (Rebeca il cheama) care nu vrea bani nici cand vine acasa sa faca aghiasma sau cand vine cu boboteaza...iar daca ii bagi ceva in buzunar iti taie chitanta. Cred ca la el ma duc sa ma marit :) mi-e rusine doar de partea cu marturisitul inainte de nunta :-p

Dar, in ce zona locuiesti, daca nu sunt indiscreta? :-p

danusza
02.07.2009, 21:17:17
Dar, in ce zona locuiesti, daca nu sunt indiscreta? :-p

Vorbeam de biserica de pe str. Tabacari (in capat de tot). Stau la 2 blocuri de biserica (in zona garii, spre bariera Campeneanca - eu stau pe Longinescu)

E foarte aproape de coaforul unde ti-ai facut tu cocul de miresica :)

alina512
03.07.2009, 06:43:57
Vorbeam de biserica de pe str. Tabacari (in capat de tot). Stau la 2 blocuri de biserica (in zona garii, spre bariera Campeneanca - eu stau pe Longinescu)

E foarte aproape de coaforul unde ti-ai facut tu cocul de miresica :)

Stiu unde e. Eu am invatat la Economic si il aveam la religie (preotul). Mi s-a parut un preot ok, iar inainte de Bac ne-a luat la biserica si a facut o slujba pentru noi, sa ne mearga bine. Cu siguranta va iesi o slujba frumoasa! >:D<

gabi_myx_mail
03.07.2009, 09:08:56
vai, fetelor ce mic este orasul... :)
iubitul meu sta in apropiere de gara, langa o biserica in constructie (cam pe grigore ionescu, daca nu ma insel) >:D<

gaya24
05.07.2009, 16:53:40
vai, fetelor ce mic este orasul... :)
iubitul meu sta in apropiere de gara, langa o biserica in constructie (cam pe grigore ionescu, daca nu ma insel) >:D<

io as vrea sa fac la sf nicolae pe popa sapca daca stiti asa imi place cum slujeste preotul, da sper sa nu ajunga la 500 mil taxa:D

danusza
05.07.2009, 21:54:00
io as vrea sa fac la sf nicolae pe popa sapca daca stiti asa imi place cum slujeste preotul, da sper sa nu ajunga la 500 mil taxa:D

:)) preotul de acolo mi-a fost mie profesor de religie...chiar ca e mic orasul

alina512
06.07.2009, 07:30:06

Eu am facut la Sf. Nicolae cel Vechi, pe Cotesti, la 50-100 m de biserica de care spui. Nu stiu cum e preotul de acolo. ;-)

ebonyoana
16.07.2009, 10:32:46
:)) preotul de acolo mi-a fost mie profesor de religie...chiar ca e mic orasul
tufaru il cheama am facut 8 ani religia cu el la lic de arte:P

danusza
16.07.2009, 13:35:38
tufaru il cheama am facut 8 ani religia cu el la lic de arte:P

si in ce an ai terminat lic de arte?

ebonyoana
16.07.2009, 13:44:29
si in ce an ai terminat lic de arte?
eii acum de curand in 2008:)
am fost la clasa doamnei musceleanu
tu tot acolo ai invat?

danusza
16.07.2009, 13:46:47
eii acum de curand in 2008:)
am fost la clasa doamnei musceleanu
tu tot acolo ai invat?

Eu am terminat in 2004. D-na Musceleanu mi-a fost diriginta dintr-a 5-a pana intr-a 12-a :)

chirugugianina
26.08.2009, 19:45:24
cum se numeste biserica de langa scoala 2?

danusza
26.08.2009, 23:41:16

Nu as sti sa-ti spun cum se numeste, dar de fiecare data cand trec pe langa ea o admir :)

alina512
27.08.2009, 06:39:19

Parohia Profetul Samoil.

chirugugianina
27.08.2009, 07:33:21
multumesc frumos asa invat focsaniul:D

Alynutza1
01.09.2009, 11:21:22
Ce frumos ar fi fost sa fie gata Catedrala pana la nunta mea 8-> Cred ca doar daca face consiliul judetean o minune :)) Chiar nu stiti cand o s-o finalizeze?

laura_21
03.09.2009, 20:14:16
Ce frumos ar fi fost sa fie gata Catedrala pana la nunta mea 8-> Cred ca doar daca face consiliul judetean o minune :)) Chiar nu stiti cand o s-o finalizeze?
la asta ma gandeam si eu pana sa ajung in tara..insa cand am vazut stadiul la care se afla lucrarile....ma indoiesc ca o sa o termine intr-un an8-|

ingerash_mic
04.09.2009, 07:36:55
Buna fetelor!sunt o miresica noua pe forum.Chiar daca vrem sa facem nunta in 2010..pregatirile inca nu au inceput.Asa ca..eu am inceput pregatirile intrand pe forum.Am o intrebare legata de Biserica..Ce stiti despre cea din sud de langa Mausoleu?Cum se numeste...cum e preotul..cum e tariful..daca ati facut..daca v-a placut..astept raspunsurile voastre.

gaya24
04.09.2009, 09:29:17
Buna fetelor!sunt o miresica noua pe forum.Chiar daca vrem sa facem nunta in 2010..pregatirile inca nu au inceput.Asa ca..eu am inceput pregatirile intrand pe forum.Am o intrebare legata de Biserica..Ce stiti despre cea din sud de langa Mausoleu?Cum se numeste...cum e preotul..cum e tariful..daca ati facut..daca v-a placut..astept raspunsurile voastre.

miresici aveti idee cununia religioasa trebuie facuta la biserica de care apartii, asa auzisem....

alina512
04.09.2009, 10:12:32
miresici aveti idee cununia religioasa trebuie facuta la biserica de care apartii, asa auzisem....

Nu e obligatoriu. Socrii mei asa au avut pretentia sa facem la biserica de care apartinea mirele, dar poti face la ce biserica vrei, doar sa vorbesti cu preotul. Am prieteni care au facut la alte biserici prin simplul fapt ca le-a placut mai mult locatia sau preotul.

zoridezi11
05.09.2009, 17:14:49
Ar mai fi biserica de peste strada de teatru...e parculetul de la teatru aproape. Sau, tot cu acces la acelasi parc, mai e o biserica, tot in intersectie acolo am putea spune (cea de pe langa colegiul Unirea)

Tocmai am venit de la plimbare...si cu gandul la voi le-am remarcat pe amandoua ;))

Totpe langa parcul de la teatru e cea aflata pe strada cand vii de la piata spre fosta casa casatoriilor. Sper ca ati inteles:D

danusza
05.09.2009, 23:35:58
Totpe langa parcul de la teatru e cea aflata pe strada cand vii de la piata spre fosta casa casatoriilor. Sper ca ati inteles:D

Daaaa, o stiu! E foarte frumoasa biserica :)

danusza
05.09.2009, 23:39:48

Eu chestia asta am auzit-o doar la catolici. Am o prietena care s-a casatorit in iasi (catolica) si nu a avut voie sa se casatoreasca unde a vrut ea (ea ar fi vrut la catedrala mare din centru)...a trebuit neaparat sa mearga la biserica de care apartinea (undeva, intr-un colt de cartier...o biserica neterminata si rece) :(

La noi nu am auzit sa fie restrictii de genul..ba chiar sunt "la moda" bisericile de pe langa parcuri (cu tarife tot "la moda") :)

ana_web2000
19.09.2009, 20:13:33
asa stiam si eu ca trebuie sa te casatoresti unde esti enorias,:)

leelutza
30.09.2009, 18:13:50
Salutare miresici!
A facut cineva cununia religioasa la biserica de langa colegiul Unirea? De acea biserica apartin eu, chiar daca stau langa Inspectoratul Scolar. Am fost odata acolo la slujba la parintele Gatej ( sa ma ierte Domnul daca gresesco:-)), ceva cu G in orice caz si mi-a placut foarte mult canta parintele de aveam impresia ca sunt in RAI. Eu merg de obicei la biserica militara de langa unitatile militare, dar as vrea la cea de langa Unirea pentru ca toate se intampla cam pe acolo. Casa Casatoriilor sper ca tot la Teatru, biserica la Unirea si nunta la Oscar. Merg cu toate odata. Apropo la Casa Casatoriilor cand se face programarea mai aproape... cred adica la inceputul anului?
Va multumesc tuturor care sunteti prezente aici si ne ajutati cu sfaturi. :*

danusza
30.09.2009, 18:15:52
Salutare miresici!
A facut cineva cununia religioasa la biserica de langa colegiul Unirea? De acea biserica apartin eu, chiar daca stau langa Inspectoratul Scolar. Am fost odata acolo la slujba la parintele Gatej ( sa ma ierte Domnul daca gresesco:-)), ceva cu G in orice caz si mi-a placut foarte mult canta parintele de aveam impresia ca sunt in RAI. Eu merg de obicei la biserica militara de langa unitatile militare, dar as vrea la cea de langa Unirea pentru ca toate se intampla cam pe acolo. Casa Casatoriilor sper ca tot la Teatru, biserica la Unirea si nunta la Oscar. Merg cu toate odata. Apropo la Casa Casatoriilor cand se face programarea mai aproape... cred adica la inceputul anului?
Va multumesc tuturor care sunteti prezente aici si ne ajutati cu sfaturi. :*

Abia cu 2 sapamani inainte te poti programa la casa casatoriilor :)

serban_valentina
03.10.2009, 14:26:23
Buna! Cu cat timp inainte trebuie facuta programarea pentru oficierea cununiei religioase? As vrea in luna august 2010... Va multumesc anticipat!

leelutza
03.10.2009, 16:35:59
Eu am citit undeva pe un site ca inainte cu jumatate de an, dar ca sa fiu mai sigura eu mai am 9 luni pana la nunta si ma duc sa vb cu preotul sa vedem ce zice. Eventual sa ma treaca pe o lista de acum :)).

alina512
04.10.2009, 09:16:10
Buna! Cu cat timp inainte trebuie facuta programarea pentru oficierea cununiei religioase? As vrea in luna august 2010... Va multumesc anticipat!

Eu am fost cu vreo 4 luni inainte ca sa prind ora dorita, ulterior au mai vrut si altii la aceeasi biserica si ora, dar eram trecuta eu in agenda si astfel mi-au iesit calculele si am ajuns numai bine la local.;))

ebonyoana
25.10.2009, 19:06:10
stie cineva cam cat trebuie sa dai la biserica?:-\

alina512
26.10.2009, 08:00:36
stie cineva cam cat trebuie sa dai la biserica?:-\

Depinde de preot, expresia preotului meu: "cu cat mai mult cu atat mai bine, Domnul primeste", nasul i-a dat 250 lei la preot si 100 lei la dascal.

ebonyoana
26.10.2009, 09:18:45
Depinde de preot, expresia preotului meu: "cu cat mai mult cu atat mai bine, Domnul primeste", nasul i-a dat 250 lei la preot si 100 lei la dascal.
merci mult. eu am auzit de 500 lei la preot si inca ceva la dascal si mi se parea super mult.:-SS

danusza
26.10.2009, 09:29:03
merci mult. eu am auzit de 500 lei la preot si inca ceva la dascal si mi se parea super mult.:-SS

Si eu am auzit de 5 mil pe undeva...dar ce-i drept, pt bisericile astea de langa parc, cum e Donie

ElenaMR
26.10.2009, 10:12:22
Si eu am auzit de 5 mil pe undeva...dar ce-i drept, pt bisericile astea de langa parc, cum e Donie

Noi am avut la Donie si in niciun caz nasul nu a dat atat... a lasat 250-300 RON la parinte si 100 RON la dascal... (si a dat mai mult decat pregatise initial, pentru ca a fost o slujba deosebita)

danusza
26.10.2009, 10:28:27
Noi am avut la Donie si in niciun caz nasul nu a dat atat... a lasat 250-300 RON la parinte si 100 RON la dascal... (si a dat mai mult decat pregatise initial, pentru ca a fost o slujba deosebita)

Ok, atunci imi cer scuze :)
Am participat si eu la o cununie religioasa la Donie si a fost frumos. Oricum, cred ca orice biserica am alege va fi foarte emotionant :)

ElenaMR
26.10.2009, 12:41:10
Am participat si eu la o cununie religioasa la Donie si a fost frumos. Oricum, cred ca orice biserica am alege va fi foarte emotionant :)

Cu siguranta orice cununie religioasa este frumoasa, insa pe noi ne cunoaste parintele de cand eram mici si a tinut o predica foarte frumoasa (de aceea am spus ca a fost deosebita slujba)... a fost cel mai emotionant moment al evenimentului...

anamaria_balica
27.10.2009, 23:37:14

Buna,

Stiu ca mesajul meu va parea subiectiv dar pur si simplu nu ma pot abtine. Preotul care slujeste la biserica Donie este tatal meu si pot sa garantez ca niciodata nu a cerut o anumita suma pentru o cununie. Acum stiu ca e foarte usor sa spui ca doar ai repetat ce ai auzit de la nu stiu cine, dar ar fi mai bine sa fii sigur de o chestie inainte de a arunca asa o vorba.

Si ca o paranteza, sa nu ai pretentia sa ai parte de o predica care chiar sa te atinga la suflet daca preotul care te cununa nu te cunoaste, pentru ca nici el saracul nu poate scoate o predica minunata din piatra seaca.

O seara buna!

danusza
28.10.2009, 08:21:40
Buna,

Stiu ca mesajul meu va parea subiectiv dar pur si simplu nu ma pot abtine. Preotul care slujeste la biserica Donie este tatal meu si pot sa garantez ca niciodata nu a cerut o anumita suma pentru o cununie. Acum stiu ca e foarte usor sa spui ca doar ai repetat ce ai auzit de la nu stiu cine, dar ar fi mai bine sa fii sigur de o chestie inainte de a arunca asa o vorba.

Si ca o paranteza, sa nu ai pretentia sa ai parte de o predica care chiar sa te atinga la suflet daca preotul care te cununa nu te cunoaste, pentru ca nici el saracul nu poate scoate o predica minunata din piatra seaca.

O seara buna!

Anamaria, deja mi-am cerut scuze fata de useri, iar acum imi cer scuze fata de tine. Nu am avut intentii rele si nici nu am vrut sa fiu rautacioasa (in nici un caz nu am vrut sa dezinformez - mi-am asumat deja greseala) :)>-

alina_it
28.10.2009, 10:49:45
Buna,

O seara buna!

Bine ai venit anamaria! inseamna ca daca reusesc sa-mi conving iubitul sa facem cununia la Donie ma poti ajuta cu rezervarea?![-o< pentru ca nu stiu daca reusesc sa vin in tara inainte de luna august.....:*

anamaria_balica
01.11.2009, 15:47:38
Anamaria, deja mi-am cerut scuze fata de useri, iar acum imi cer scuze fata de tine. Nu am avut intentii rele si nici nu am vrut sa fiu rautacioasa (in nici un caz nu am vrut sa dezinformez - mi-am asumat deja greseala) :)>-

Intr-adevar iti cerusesi scuze dar chiar nu am putut sa nu zic nimic. Si nu era un mesaj neaparat pentru tine ci asa... pentru toti cei care au tendinta sa raspandeasca anumite zvonuri de care nu sunt siguri. Va doresc la toate spor la pregatiri.

A, si pentru Alina, inca nu am 10 mesaje asa ca nu pot sa-ti dau PM deci te rog sa-mi trimiti tu un PM cu adresa de mail ca sa-ti dau numarul tatalui meu de tel pentru ca cel mai bine ar fi sa discuti cu el. Dar tin iarasi sa repet, incearca sa te duci la o biserica ce ti-e tie aproape de suflet, la un preot pe care il cunosti si care te cunoaste, pentru ca oricat de frumoasa ar fi biserica, nu asta conteaza cel mai mult in acea zi.

O zi buna tuturor.

alina_it
01.11.2009, 17:16:15
Multumesc pt sfat anamaria ...problema e ca sunt plecata din tara de 12 ani si in cele 2-3 saptamani pe an cand vin in tara nu am o biserica de suflet, aprind lumanari in cea care imi este mai aproape in momentul respectiv...nu stiu daca ma intelegi

ingerash_mic
02.11.2009, 08:29:27
Buna dimineata!Mie una,nu-mi convine un lucru si nu-l inteleg.Care e tariful"practicat"de preoti?Si de ce trebuie sa platesti ca sa faci o cununie religioasa la o biserica de care apartii?Cununia nu e un dar divin dat de la Doamne-Doamne pentru tineri ptr a nu mai trai in pacat?De ce cer asa sume exorbitante?500 de ron?/:) :-L Ptr ce atatia bani?Eu una...nu o sa dau atatia bani.E clar.Stiu ca platesc nasii dar tot nu ramane.

danusza
02.11.2009, 14:34:58
Buna dimineata!Mie una,nu-mi convine un lucru si nu-l inteleg.Care e tariful"practicat"de preoti?Si de ce trebuie sa platesti ca sa faci o cununie religioasa la o biserica de care apartii?Cununia nu e un dar divin dat de la Doamne-Doamne pentru tineri ptr a nu mai trai in pacat?De ce cer asa sume exorbitante?500 de ron?/:) :-L Ptr ce atatia bani?Eu una...nu o sa dau atatia bani.E clar.Stiu ca platesc nasii dar tot nu ramane.

Mai, sincer nu cred ca exista un tarif prestabilit...dam cat vrem (cel putin asa cred eu ca ar trebui sa se intample).
Eu zic ca in ziua respectiva trebuie sa intram in biserica cu inima deschisa si nu cu gandul la bani. Eu o sa fac cununia la biserica de care apartin deoarece am un mare respect pentru preotul de acolo :)

danusza
02.11.2009, 14:42:27

Am uitat sa raspund la intrebarea "de ce trebuie?". Teoretic, enoriasul ar trebui sa ajute biserica cu cat poate sau ca cat il lasa inima. Ca sunt si preoti care cer, asta-i alta poveste (de exemplu, un preot din Iasi a cerut mirilor sa cumpere cununiile, ceea ce nu mi se pare normal) insa biserica are si va avea intotdeauna nevoie de cotizatii deoarece o biserica neintretinuta se naruie la fel ca o casa parasita.

Uite, la biserica de care vorbeam eu, preotul se chinuie de vreun an de zile sa faca un gard nou (cel vechi cred ca era acolo dinaintea mea :) ) si o clopotnita. Iar acum 2 ani a reusit sa termine casa mortuara cu o sala pentru prasnicuri. Ultima data cand am "cotizat" cu ceva, a fost cu mancare (ulei, orez etc) deoarece nu aveau ce sa dea la muncitori...aaa si un spray de tantari sa poata dormi oamenii linistiti :)

gabi_myx_mail
15.02.2010, 13:24:28
Fetelor, voi probabil stiti mai bine - aveti idee de vreo bisericuta cu cor sau macar cu amvon, in care sa pot aduce corul?

Si in al doilea rand, ce se duce la biserica in ziua nuntii? Alina, cred ca tu ne poti spune,

Merci :*

danusza
15.02.2010, 14:20:32
Fetelor, voi probabil stiti mai bine - aveti idee de vreo bisericuta cu cor sau macar cu amvon, in care sa pot aduce corul?

Si in al doilea rand, ce se duce la biserica in ziua nuntii? Alina, cred ca tu ne poti spune,

Cred ca in orice biserica poti aduce cor...mai ales ca nu iti trebuie tot corul...doar cateva persoane (5-6) si o sa fie superb :*
La biserica stiu sigur ca trebuie sa duci piscoturi, probabil vin (de asta nu sunt sigura) si stiu ca se obisnuieste ca soacra mica sa aduca o carpetica pe care sa stea mirii in timpul cununiei...eventual mai aduci bombonele cu care sa servesti invitatii imediat dupa slujba. Si verighetele!!!
In rest...trebuie sa va aduceti pe voi, proaspat marturisiti, cu emotii si cu dragoste >:D<
Aaaa, si neaparat sa aveti la voi certificatul de casatorie si sa nu-l uitati dupa la biserica (cel mai bine e sa pui pe cineva sa-l recupereze, pentru ca voi o sa fiti ocupati cu felicitari si pupaturi) ;;)

Eu am alta intrebare...oare la manastirea Dalhauti se fac cununii religioase? Stie cineva?

alina512
15.02.2010, 15:00:25

Stiu pe cineva care a avut cor la Biserica Donie, cea de langa parcul Schuman.
La biserica va trebuie obligatoriu:
- certificatul de casatorie;
- verighetele;
- piscoturi sau cozonac;
- vin;
- o carpeta pe care stau mirii - soacra mica o aduce si se pun bani sub ea;
- bomboane - nasa ar trebui sa aduca, se servesc invitatii in timpul "Isaiia Dantuieste", sper sa nu gresesc;
Si cum a zis Danusza voi marturisiti si gata sa deveniti sot si sotie in fata lui Dumnezeu. :*

ElenaMR
15.02.2010, 15:22:13
- verighetele;
- piscoturi sau cozonac;
- vin;
- bomboane - nasa ar trebui sa aduca, se servesc invitatii in timpul "Isaiia Dantuieste", sper sa nu gresesc;
Si cum a zis Danusza voi marturisiti si gata sa deveniti sot si sotie in fata lui Dumnezeu. :*

Noi nu am avut certificatul de casatorie (am avut cununia civila dupa cea religioasa asa ca l-am dus a doua zi - dupa cununia civila am uitat :-p) nici carpeta si nici bomboane... Soacra aduse un prosop (ne-a zis de ce, dar am uitat... oricum i-am zis sa-l lase deoparte ca nu vrem sa facem ce avea ea de gand :">). Si parca nici bomboane sa servim lumea nu am avut... avand in vedere ca imediat am mers la cununia civila.
Deci din lista la noi au mai ramas verighetele, vinul si piscoturile... Cred ca fiecare mai adauga ce crede de cuviinta pentru a pune in practica traditiile dorite...

ElenaMR
15.02.2010, 15:25:43
Eu am alta intrebare...oare la manastirea Dalhauti se fac cununii religioase? Stie cineva?

Buna!
Parintii mei au cununat acum cativa ani la Dalhauti - au mers numai ei doi si cu mirii, sora mea si atat. Din cate am inteles nu se fac cununii pentru ca fiind manastire nu se cade sa se mearga cu alai si veselia specifica evenimentului acolo.

gabi_myx_mail
15.02.2010, 15:28:11
Inca se mai tine traditia cu carpeta mirilor? :-\

danusza
15.02.2010, 15:39:49
Buna!
Parintii mei au cununat acum cativa ani la Dalhauti - au mers numai ei doi si cu mirii, sora mea si atat. Din cate am inteles nu se fac cununii pentru ca fiind manastire nu se cade sa se mearga cu alai si veselia specifica evenimentului acolo.

Si parintii mei au cununat la o manastire acum cativa ani...ce-i drept, mirii erau la a doua casatorie, deci nu au facut nunta...am fost doar noi si mirii. Insa despre veselie, nu stiu ce sa spun...a fost chiar frumos...maicutele chiar au pregatit o masa mare unde am stat cu totii :)
De mersul cu alai, e posibil sa ai dreptate...insa si la slujbele obisnuite sunt foarte multi oameni in biserica. Iar cei care ar veni cu noi ar veni tot sa asiste si sa participe la slujba :)

Chiar mi-ar placea sa fac cununia religioasa intr-un astfel de loc...iar la o saptamana dupa sa mergem tot acolo cu nasii :)

danusza
15.02.2010, 15:40:29
Inca se mai tine traditia cu carpeta mirilor? :-\

Da, se mai tine...dar eu nici acum nu sunt lamurita care e semnificatia.. :)

alina512
15.02.2010, 19:05:13
Da, se mai tine...dar eu nici acum nu sunt lamurita care e semnificatia.. :)

Din cate stiu eu e ceva de genul "mirii sa intre impreuna in fata lui Dumnezeu si sa aiba o viata plina de belsug" (vezi banii de sub carpeta).
Fiecare face cum vrea, dar noi am preferat sa respectam traditiile, pentru asta mi-am facut liste peste liste inainte:
- ce am cumparat;
- ce mai am de cumparat;
- lucruri pe care trebuie sa le avem la starea civila: buletine, sampanie, pahare, prajituri, orez, confeti;
- lucruri care trebuiesc la biserica: certificat de casatorie, verighete, vin, piscoturi, bomboane, covor, confeti;
- lucruri care trebuiesc la local: prosop, paharele ornate, confeti, papuci de schimb, palaria pentru dezgatit (eu mi-am luat-o si nasa a vrut sa o plateasca), lista cu aranjamentul in sala in cazul in care uitam ceva;
Cam astea au fost o parte din listele mele si mi-au prins bine.

chirugugianina
20.02.2010, 08:37:33
voi v-ati facut rezervarea la biserica?

alina512
20.02.2010, 09:56:11
voi v-ati facut rezervarea la biserica?

Eu da cu 3 luni inainte, ca altfel nu mai prindeam ora dorita, m-am intalnit ulterior cu cineva la biserica care a vrut aceeasi ora si se gandea cine a rezervat. ;))

raluk_smb
27.02.2010, 13:49:40
La biserica de la scoala 7 a fost cineva?

gabi_myx_mail
28.02.2010, 21:29:43
Buna fetelor!
Sunt fericitaaaa...mi-am rezervat si eu biserica <:-P <:-P <:-P

sonyta
01.03.2010, 06:10:20
Buna fetelor!

sa fie intr-un ceas bun :D:D

danusza
01.03.2010, 09:14:18
Buna fetelor!

Sa fie intr-un ceas bun gabi!! :*

gabi_myx_mail
01.03.2010, 10:47:40
Sa fie intr-un ceas bun gabi!! :*

Sa dea Dumnezeu!
Care este Biserica Sf Spiridon? :)

danusza
01.03.2010, 10:53:01
Sa dea Dumnezeu!
Care este Biserica Sf Spiridon? :)

E o biserica din zona garii...e la doua blocuri de unde stau eu :)
Nu e foarte greu de reperat...e pe straduta din dreapta BancPost-ului (cum vii dinspre centru), in capat, unde incep blocurile :)

gabi_myx_mail
01.03.2010, 13:48:48
E o biserica din zona garii...e la doua blocuri de unde stau eu :)
Nu e foarte greu de reperat...e pe straduta din dreapta BancPost-ului (cum vii dinspre centru), in capat, unde incep blocurile :)

Cred ca stiu care este, am trecut pe acolo :D

alina512
01.03.2010, 19:36:11
Buna fetelor!

Felicitari! Ti-a rezervat de pe acum? Eu vreau sa o rezerv pentru botez, dar acolo nu prea conteaza asa mult ora fiindca nu plec direct la local. Si tot la Oscar fac botezul, pe 08.05.2010. ;-)

gabi_myx_mail
02.03.2010, 12:01:52
Felicitari! Ti-a rezervat de pe acum? Eu vreau sa o rezerv pentru botez, dar acolo nu prea conteaza asa mult ora fiindca nu plec direct la local. Si tot la Oscar fac botezul, pe 08.05.2010. ;-)

Era rezervata pt ora 19, chiar si pt 18 initial, dar a renuntat cineva, asa ca am rezervat-o eu ;))

skorpiklaani
15.03.2010, 16:38:46
Buna fetelor!

Am o intrebare putin mai ciudata, caut o biserica in Focsani, dar nu stiu unde anume se afla8-}, am vazut-o din masina, intamplator, tot ce pot sa spun e ca parea mai veche si era gri, din piatra, semana asa cu un castel. Eu nu sunt din Focsani si cei pe care i-am intrebat nu stiu la care ma refer:). Stie cineva cum se numeste, sau unde se afla? Va multumesc mult!

ElenaMR
15.03.2010, 16:50:29
Buna fetelor!

Am o intrebare putin mai ciudata, caut o biserica in Focsani, dar nu stiu unde anume se afla8-}, am vazut-o din masina, intamplator, tot ce pot sa spun e ca parea mai veche si era gri, din piatra, semana asa cu un castel. Eu nu sunt din Focsani si cei pe care i-am intrebat nu stiu la care ma refer:). Stie cineva cum se numeste, sau unde se afla? Va multumesc mult!

Cred ca este vorba de cea din Sud... Nu stiu exact cum se numeste (sau daca se tin slujbe acolo...)

Merisor
07.04.2010, 23:50:38
Buna,

Noi avem nunta pe 4 Septembrie. As avea nevoie de numarul de telefon sau adresa de email a parintelui Balica, de la biserica Adormirea Maicii Domnului Donie. As fi vrut sa-i scriu direct Anei Maria, fiica parintelui...dar cum sunt inca noua, nu am posibilitatea aceasta...imi puteti raspunde pe privat va rog? Mersi,
Mariana

leelutza
08.04.2010, 13:25:56
Citat:
Postat de skorpiklaani http://www.miresici.ro/images/julia/buttons/viewpost.gif (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=3093901#post3093901)
Buna fetelor!

Daca este biserica de la Sud de la unitatile militare se numeste biserica "Sf. Ilie Tesviteanul" si preotul se numeste Ionel Vranceanu. Este biserica unde mi-am programat eu cununia religioasa pentru ca merg mereu la slujbe si m-am apropiat foarte mult de biserica si preotul ma cunoaste si s-a bucurat foarte mult ca m-am dus sa fac programare pentru cununie. A spus ca in luna iulie curtea va fi plina de flori, va fi foarte frumos si pot sa fac si poze si-mi va face o slujba frumoasa. Preotul este "aparent" bland, blajin dar am inteles de la mama mea ca e si destul de aspru cand e cazul. Mi-am dorit sa fiu degajata in timpul slujbei nu sa fiu incordata si in alta parte nu m-as simti in largul meu, chiar daca biserica este micuta si simpluta fara cor si alte cele pe mine ma inteseaza mai putin aspectul asta. Ca puteam sa-mi aleg si biserica de care apartin si e foarte frumoasa, dar ma simt incordata.
Sper ca am fost de folos, daca e biserica care te intereseaza.

(http://www.weddingcountdown.com/) (http://www.weddingcountdown.com/)

snails
14.04.2010, 16:57:41
Buna, fetelor. Am si eu o dilema: nu sunt prea sigura ca vreau sa merg la biserica de care apartin din varii motive, si as vrea sa stiu daca e neaparat nevoie/ar fi frumos/ sa faci cununia la parohia de care apartii. Am intrebat diverse rude si pana acum am auzit diverse pareri. Ma puteti ajuta cu un sfat? Pupici la toata lumea:*

danusza
14.04.2010, 17:06:22
Buna, fetelor. Am si eu o dilema: nu sunt prea sigura ca vreau sa merg la biserica de care apartin din varii motive, si as vrea sa stiu daca e neaparat nevoie/ar fi frumos/ sa faci cununia la parohia de care apartii. Am intrebat diverse rude si pana acum am auzit diverse pareri. Ma puteti ajuta cu un sfat? Pupici la toata lumea:*

Nu-i musai sa faci la parohia de care apartii...poti face la orice biserica din oras :) nu sunt restrictii din punctul asta de vedere ;)

snails
15.04.2010, 10:19:59
Nu-i musai sa faci la parohia de care apartii...poti face la orice biserica din oras :) nu sunt restrictii din punctul asta de vedere ;)

Merci mult pentru raspuns, asa stiam si eu>:D< Insa am primit si alta parere, si mai intreb si eu... banuiesc ca asa se intampla mereu, fiecare stie in felul lui#-o Eu ma gandeam fie la biserica vizavi de Teatru (pentru parculetul din spatele Teatrului) sau la biserica vizavi de Liceul Unirea (care ar fi aproape de restaurant). Ai idee - sau stie cineva - ce preoti slujesc la bisericile astea? M-ar ajuta mult, ca duminica am vrea sa venim sa vorbim cu un preot... finally. Sar'na:x

skorpiklaani
19.04.2010, 15:09:34
Daca este biserica de la Sud de la unitatile militare se numeste biserica "Sf. Ilie Tesviteanul" si preotul se numeste Ionel Vranceanu. __________________

(http://www.weddingcountdown.com/)

Multumesc pentru detalii. Habar n-am cum se numeste, dar e bine ca stiu cat de cat o locatie si ma pot duce sa vad.

cristina1984
20.04.2010, 14:29:49
Merci mult pentru raspuns, asa stiam si eu>:D< Insa am primit si alta parere, si mai intreb si eu... banuiesc ca asa se intampla mereu, fiecare stie in felul lui#-o Eu ma gandeam fie la biserica vizavi de Teatru (pentru parculetul din spatele Teatrului) sau la biserica vizavi de Liceul Unirea (care ar fi aproape de restaurant). Ai idee - sau stie cineva - ce preoti slujesc la bisericile astea? M-ar ajuta mult, ca duminica am vrea sa venim sa vorbim cu un preot... finally. Sar'na:x

Buna! eu fac cununia religioasa la biserica Sf. Mihsail si Gavril vis-a-vis de lic. Unirea la preotul Gatej mai este cineva care face acolo?
Va pup! spor la pregatiri!

snails
21.04.2010, 11:30:51
Pana la urma, dupa ce m-am gandit si m-am razgandit, fac tot la biserica vizavi de mine, adica Sf Dumitru - e langa clinica de stomatologie. Am vorbit si cu preotul si a fost foarte ok. Cred ca o sa iasa bine ceremonia pana la urma, durata este de o ora. Pupici la toate fetele!

butterfly09
26.04.2010, 14:05:35
Eu am trecut numele unei biserici cand m-am inregistrat pe acest forum dar habar nu am unde e aceasta biserica in Focsani (pentru ca nu sunt din Focsani).
Am fost sa vedem cateva biserici, nu le-am retinut numele, una e aproape de penultimul sens giratoriu la iesirea spre piscina, e undeva intre blocuri, are o gradinita din jur imprejur, flori, cateva bancute si destul de primitoare. Preotul calm, placut la vorba.
Alta ar fi cea de langa scoala 9 dar cand am fost noi era inchisa si scria monument istoric, nu am mai trecut.
Cea din fata de la Central, ne-am gandit sa fie cat mai aproape, dar are 2 stalpi pe mijloc si nu am fost tocmai incantati.
Am mai avzut una printre blocuri, de la aceasta din fata de la central, faci dreapta, e o straduta cu multe magazine si in capat, putin spre dreapta e aceasta biserica (nu stiu cat de explicita am fost), dar nu ne-a placut preotul de aici, poate era obosit sau altceva dar nu ne-a placut.
Daca aveti idee despre ce biserici vorbesc va rog sa imi spune-ti sau o alta biserica primitoare, care va place voua, habar nu am cand mai ajung in Focsani si macar asa sa mai aflu lucruri noi.

serban_valentina
27.04.2010, 08:48:58
Am rezolvat si noi cu biserica. Am incercat la Biserica profetul Samuil de langa Scoala 2, si nu a vrut preotul pt ca nunta e pe 15 august, e sarbatoare, ne-a propus sa o mutam pe alta data, lucru imposibil. Apoi am fost la Biserica Sf Nicolae, pe langa Teatru, unde preotul nu a zis nimic referitor la data. Mi s-a parut o persoana foarte de treaba, sociabila. Saptamana aceasta vom stabili exact si ora, in functie de celelalte nunti pe care trebuie sa le oficieze in aceeasi zi.

cristina1984
10.05.2010, 16:23:13
Eu am trecut numele unei biserici cand m-am inregistrat pe acest forum dar habar nu am unde e aceasta biserica in Focsani (pentru ca nu sunt din Focsani).
Am fost sa vedem cateva biserici, nu le-am retinut numele, una e aproape de penultimul sens giratoriu la iesirea spre piscina, e undeva intre blocuri, are o gradinita din jur imprejur, flori, cateva bancute si destul de primitoare. Preotul calm, placut la vorba.
Alta ar fi cea de langa scoala 9 dar cand am fost noi era inchisa si scria monument istoric, nu am mai trecut.
Cea din fata de la Central, ne-am gandit sa fie cat mai aproape, dar are 2 stalpi pe mijloc si nu am fost tocmai incantati.
Am mai avzut una printre blocuri, de la aceasta din fata de la central, faci dreapta, e o straduta cu multe magazine si in capat, putin spre dreapta e aceasta biserica (nu stiu cat de explicita am fost), dar nu ne-a placut preotul de aici, poate era obosit sau altceva dar nu ne-a placut.
Daca aveti idee despre ce biserici vorbesc va rog sa imi spune-ti sau o alta biserica primitoare, care va place voua, habar nu am cand mai ajung in Focsani si macar asa sa mai aflu lucruri noi.

De exemplu eu fac cununia religioasa la biserica SF. MIHAIL SI GAVRIL - preotul Gatej, langa liceul 2 sau vis-a-vis de lic. Unirea..este aproape de Teatru unde vei oficia cun. civila..sper sa-ti fi fost de folos:;-)>:D<

Elievi
18.05.2010, 02:56:22
De exemplu eu fac cununia religioasa la biserica SF. MIHAIL SI GAVRIL - preotul Gatej, langa liceul 2 sau vis-a-vis de lic. Unirea..este aproape de Teatru unde vei oficia cun. civila..sper sa-ti fi fost de folos:;-)>:D<

Buna, eu am facut nunta in aprilie la Biserica Donie la preotul Balica. Mi s-a parut foarte frumos, e aproape de centru, biserica e renovata, preotul a facut o slujba minunata... am avut si cor care intr-adevar a creat o atmosfera solemna... eu am fost incantata!

Nunti frumoase tuturor!

alina512
18.05.2010, 09:52:27
Buna, eu am facut nunta in aprilie la Biserica Donie la preotul Balica. Mi s-a parut foarte frumos, e aproape de centru, biserica e renovata, preotul a facut o slujba minunata... am avut si cor care intr-adevar a creat o atmosfera solemna... eu am fost incantata!

Nunti frumoase tuturor!

Si eu am facut botezul acolo fiindca mi-a placut preotul si Biserica. :)

laura_21
18.05.2010, 19:16:31

Nunti frumoase tuturor!
felicitari
eu nu sunt asa incantata
din pacate facusem rezervare acolo la biserica.....din luna decembrie si sapt trecuta cand a fost prietena mea sa confirme rezervarea ca sa pot da comanda de invitatii i s-a spus ca s-a dat la altcineva:(
asta fara macar sa anunte in situatia in care ea lasase numarul de telefon

danusza
18.05.2010, 21:33:52
felicitari
eu nu sunt asa incantata
din pacate facusem rezervare acolo la biserica.....din luna decembrie si sapt trecuta cand a fost prietena mea sa confirme rezervarea ca sa pot da comanda de invitatii i s-a spus ca s-a dat la altcineva:(

Si ce ai facut? Ai cautat alta biserica?
Eu inca nu am fost sa vorbesc cu preotul...ma bazez pe faptul ca e o bisericuta retrasa intre blocuri si nu e foarte cautata. Sper sa nu ma trezesc ca nu mai am loc [-o< Din cate mi-aduc aminte, la bisericuta unde vreau sa fac eu mai face si geanina (chirugugeanina) si cred ca o sa asist la cununia ei religioasa, daca nu se supara :D

alina_it
18.05.2010, 23:09:47
felicitari
eu nu sunt asa incantata

incep sa ma preocup...nu mai tin minte luna exacta cand am facut programarea la aceeasi biserica, ne-a facut-o mama soacra ... stiu doar ca a achitat cotizatia, sper sa nu am surprize neplacute [-(

danusza
19.05.2010, 07:15:49
incep sa ma preocup...nu mai tin minte luna exacta cand am facut programarea la aceeasi biserica, ne-a facut-o mama soacra ... stiu doar ca a achitat cotizatia, sper sa nu am surprize neplacute [-(

Nu cred ca o sa ai surprize, mai ales ca ai achitat cotizatia. Trimite-o totusi pe mama ta sa verifice, sa fii linistita :)

laura_21
19.05.2010, 17:44:08
Si ce ai facut? Ai cautat alta biserica?
Eu inca nu am fost sa vorbesc cu preotul...ma bazez pe faptul ca e o bisericuta retrasa intre blocuri si nu e foarte cautata. Sper sa nu ma trezesc ca nu mai am loc [-o< Din cate mi-aduc aminte, la bisericuta unde vreau sa fac eu mai face si geanina (chirugugeanina) si cred ca o sa asist la cununia ei religioasa, daca nu se supara :D
ce am facut?
am sunat disperata la ai mei sa caute biserica
pana la urma gasisem la o biserica la ora 15, insa mi s-a parut prea devreme, si apoi au vb la biserica Sf Dumitru pentru la ora 18:30
e o biserica mai retrasa, in zona bahne,ora e cam tarzie si nu stiu cum o sa fac cu pozele..insa e bine si asa...
ps:nu te baza pe faptul ca retrasa..ar fi bine sa vb din timp..pentru ca risti sa nu mai gasesti o ora potrivita mai apoi

ElenaMR
19.05.2010, 20:37:20
e o biserica mai retrasa, in zona bahne,ora e cam tarzie si nu stiu cum o sa fac cu pozele..insa e bine si asa...

Eu zic sa nu iti faci probleme cu pozele pentru ca ziua e lunga si aveti timp...:)>-
Mult noroc!

danusza
19.05.2010, 21:43:00
Eu zic sa nu iti faci probleme cu pozele pentru ca ziua e lunga si aveti timp...:)>-
Mult noroc!

Elena, ti-am mai admirat inca odata pozele, dar acum am o intrebare...tu ai facut mai intai cununia religioasa si apoi civila? :-\

ElenaMR
20.05.2010, 08:45:30
Elena, ti-am mai admirat inca odata pozele, dar acum am o intrebare...tu ai facut mai intai cununia religioasa si apoi civila? :-\

Buna!
Da :"> Pentru ca nu am mai gasit ora la biserica decat la 4... si nu vroiam sa stam degeaba pana seara, la restaurant... asa ca am programat starea civila la 5:30 si am mers "intins" ;;). Dupa cununia civila am trimis lumea la restaurant si noi am facut poze o ora si ceva...

danusza
20.05.2010, 10:56:55
Buna!
Da :"> Pentru ca nu am mai gasit ora la biserica decat la 4... si nu vroiam sa stam degeaba pana seara, la restaurant... asa ca am programat starea civila la 5:30 si am mers "intins" ;;). Dupa cununia civila am trimis lumea la restaurant si noi am facut poze o ora si ceva...

Nu stiam ca se poate asa :) Eu stiam ca trebuie sa prezinti preotului certificatul de casatorie ca sa te cunune..dar e bun de stiut ca se poate si invers :)

ElenaMR
20.05.2010, 12:04:18
Nu stiam ca se poate asa :) Eu stiam ca trebuie sa prezinti preotului certificatul de casatorie ca sa te cunune..dar e bun de stiut ca se poate si invers :)

Asa se face... dar parintele ne cunoaste de cand eram mici, l-am rugat frumos si a acceptat ;;) (chiar daca dascalul ne-a spus ca nu are rost sa incercam ca nu face din astea). A ramas sa duca cineva certificatul seara, dupa cununia civila, dar am uitat complet :"> L-am dus a doua zi impreuna si nu a fost nicio problema.
Oricum, programarea la starea civila am facut-o dupa ce am discutat cu parintele...

ingerash_mic
20.05.2010, 14:17:23
Buna tuturor.Vreau cor la nunta mea....Dar cum nu am la biserica unde ne cununam religios..as vrea sa imprumut;))Stiti de unde?Cat costa?

gabi_myx_mail
20.05.2010, 15:51:15
Buna,

Eu stiu ca au vorbit socrii mei cu cineva pt cor, daca nu ma insel, il cheama Anghelache, dar nu stiu mai multe detalii... stiu doar ca este mai renumit prin zona pentru ca are un cor, poate stiu fetele despre cine este vorba mai concret ;;)

leelutza
20.05.2010, 16:13:42
Buna, aveti grija daca va luati cor la nunta sa nu cumva sa-i platiti preotului si dupa aia sa vina si cei de la cor sa ceara onorariul. Asa a facut cineva o greseala, nu s-au inteles cui sa plateasca si i-au dat preotului si banii de cor:D. Preotul a luat cat i s-a dat. Bafta!:*

nuepossibil
18.06.2010, 14:21:31
ce sti despre biserica donie de langa parc???fac nunta acolo pe 23 august dar am ramas foarte delusa ptr ca mia cerut 50 de ron avans ca sa o pot prenota nu ewste pentru bani ci pentru gest obiserica este casa lui dumnezeu nu un restaurant de inchiriat

nuepossibil
18.06.2010, 14:24:48
ce sti despre biserica donie de langa parc???fac nunta acolo pe 23 august dar am ramas foarte delusa ptr ca mia cerut 50 de ron avans ca sa o pot prenota nu ewste pentru bani ci pentru gest obiserica este casa lui dumnezeu nu un restaurant de inchiriat
it multumesc!!

leelutza
18.06.2010, 15:15:25
Eu una daca eram in locul tau imi cautam alta biserica. Nu stiam ca se cere avans si la biserica, la biserica nasii platesc pentru slujba de oficiere a casatoriei. Cu toate ca si eu am intrebat preotul meu daca trebuie sa las avans, daca ar fi dupa el nu mi-ar lua nici un ban. Ti-a spus cumva si cat costa slujba? is curioasa. Multa bafta!

marllenska
18.06.2010, 18:15:38
Am o curiozitate: esti romanca?/:)

laura_21
18.06.2010, 20:18:53
Eu una daca eram in locul tau imi cautam alta biserica. Nu stiam ca se cere avans si la biserica, la biserica nasii platesc pentru slujba de oficiere a casatoriei. Cu toate ca si eu am intrebat preotul meu daca trebuie sa las avans, daca ar fi dupa el nu mi-ar lua nici un ban. Ti-a spus cumva si cat costa slujba? is curioasa. Multa bafta!
cred ca din cauza ca nu am dat avans am ramas fara loc la biserica/:)
ma rog....in ziua de azi nu stii la ce sa te astepti..din pacate

alina_it
21.06.2010, 21:11:11
Buna fetelor! Sunt suparata tare pe aceeasi biserica/preot/sistem.....tocmai a primit cumnatul meu telefon (noi nefiind in tara) si i s-a zis ca am fost mutati la ora 15.30 in loc de 16.00!!!!! Motivatia: am vorbit doar cu tanti de la lumanari si nu cu preotul. Bineinteles ca am platit si noi acea cotizatie..................fara cuvinte si fara solutii...nu stim ce sa facem....sa sunam si sa ne certam cu preotul?!?!?!??! nu se cade.............dar...................

danusza
21.06.2010, 21:13:59
Buna fetelor! Sunt suparata tare pe aceeasi biserica/preot/sistem.....tocmai a primit cumnatul meu telefon (noi nefiind in tara) si i s-a zis ca am fost mutati la ora 15.30 in loc de 16.00!!!!! Motivatia: am vorbit doar cu tanti de la lumanari si nu cu preotul. Bineinteles ca am platit si noi acea cotizatie..................fara cuvinte si fara solutii...nu stim ce sa facem....sa sunam si sa ne certam cu preotul?!?!?!??! nu se cade.............dar...................

Imi pare rau alina :(
Eu sper sa ajung la biserica saptamana asta...sa vb cu preotul si sa stabilim ora.

alina_it
21.06.2010, 21:17:33
Efectiv nu stiu ce sa fac.....am facut si impartit deja o parte din invitatii.............numai la noi se pot intampla asemenea neplaceri si doar am insitat la "tanti" ca sa fiu sigura de ora si mi s-a zis sa stau linistita.........

danusza
21.06.2010, 21:19:59
Efectiv nu stiu ce sa fac.....am facut si impartit deja o parte din invitatii.............numai la noi se pot intampla asemenea neplaceri si doar am insitat la "tanti" ca sa fiu sigura de ora si mi s-a zis sa stau linistita.........

Incearcsa sa suni si sa vb cu preotul...si ii explici ca deja ai impartit invitatiile si ca nu e vina ta ca doamna de la lumanari nu e pusa in tema cu toate cele.
Stiu ca nu se cade sa te certi cu cineva si mai ales cu un preot, dar poate iti intelege situatia si te cununa la ora stabilita.

Edit: Iar daca nu se poate...pana la urma 30 de minute nu e un capat de lume. Incearca sa nu te ingrijorezi prea tare...o sa se rezolve totul. Cand suna invitatii pentru confirmari (sau cand ii suni tu) le explici ca s-a facut o mica schimbare in program :*

alina_it
21.06.2010, 21:24:44
Imi vine sa plang.........crede-ma!!! Stiu ca nu se cade sa ma cert mai ales cu preotul ce l-am ales sa ma cunune. I s-a zis de problema cu invitatiile si ni s-a raspuns ca mai era si o a treia pereche programata la 16.00 si ei au fost mutati la 16.30......ma intreb in disperarea mea de ce ei la 16.30 si tocmai eu la 15.30...si-asa era devreme pentru gusturile mele..................

danusza
21.06.2010, 21:29:19
Imi vine sa plang.........crede-ma!!! Stiu ca nu se cade sa ma cert mai ales cu preotul ce l-am ales sa ma cunune. I s-a zis de problema cu invitatiile si ni s-a raspuns ca mai era si o a treia pereche programata la 16.00 si ei au fost mutati la 16.30......ma intreb in disperarea mea de ce ei la 16.30 si tocmai eu la 15.30...si-asa era devreme pentru gusturile mele..................

Chiar nu stiu cum sa te consolez :(
Incearca sa dormi si maine poate nu o sa mai vezi lucrurile asa intunecate.
Pana la urma, daca tot nu iti convine ora cauta alta biserica...poate mai aveti un preot care sa va fie mai apropiat (sa va cunoasca) sau poate mai stii vreo bisericuta care sa iti placa.
Acum ia si dormi si te gandesti maine, odihnita, ce o sa faci. >:D<

alina_it
21.06.2010, 21:45:21
Chiar nu stiu cum sa te consolez :(
Incearca sa dormi si maine poate nu o sa mai vezi lucrurile asa intunecate.
Pana la urma, daca tot nu iti convine ora cauta alta biserica...poate mai aveti un preot care sa va fie mai apropiat (sa va cunoasca) sau poate mai stii vreo bisericuta care sa iti placa.
Acum ia si dormi si te gandesti maine, odihnita, ce o sa faci. >:D<

:* mersi mult! am sa incerc sa dorm, sa nu mai spun ca maine am un examen..........o:-)

danusza
21.06.2010, 21:48:45
:* mersi mult! am sa incerc sa dorm, sa nu mai spun ca maine am un examen..........o:-)

Multa bafta!!!!

alina512
22.06.2010, 18:10:42

Nu stiu ce sa-ti spun ca s-a intamplat, dar noi am facut botezul la Biserica Donie. Am sunat preotul pe mobil, mi-a zis sa astept sa se uite in agenda, s-a uitat si ne-a trecut apoi la ora dorita. Botezul s-a tinut la ora dorita, fara sa ne ceara avans, asta in conditiile in care am vrut la Biserica la ora 17:00 intr-o sambata in care se faceau nunti. Mie preotul Balica mi s-a parut deosebit.

laura_21
22.06.2010, 19:04:12
pe tine macar te-a mutat mai devreme
imagineaza-ti cat de disperata puteam fi eu cand am auzit ca de fapt nu mai avem programare
ma rog...asta este, si la biserica e nevoie de o "cunostinta" in ziua de azi...din pacate:(

ps:incearca sa lasi micile neplaceri deoparte, ar fi pacat sa iti strici ziua nuntii pentru greselile altora>:D<

alina_it
22.06.2010, 22:29:49
Am revenit...dupa o noapte fara somn, dar nu pentru aceasta neplacere ci pentru examen :-"
Pana la urma am vorbit cu preotul si a ramas la 15.30 si cu 30 de minute si fara.... Eu nu vroiam nici in ruptul capului sa schimb biserica/preotul. Asta va insemna ca nunta noastra va incepe mai devreme, si-asa formatia are un program de 12 ore...ii fac sa cante de toti banii ;))

arinuta
24.06.2010, 08:23:18
Am revenit...dupa o noapte fara somn, dar nu pentru aceasta neplacere ci pentru examen :-"
Pana la urma am vorbit cu preotul si a ramas la 15.30 si cu 30 de minute si fara.... Eu nu vroiam nici in ruptul capului sa schimb biserica/preotul. Asta va insemna ca nunta noastra va incepe mai devreme, si-asa formatia are un program de 12 ore...ii fac sa cante de toti banii ;))

Buna
Eu sunt miresica de la 16.30...Ti-am dat un PM...PLS suna-ma sau trimite-mi PM.
Preotul Balica este un preot deosebit...S-a produc o incurcatura...asta e. Se intampla si la case mai mari...Bine ca am fost inspirata si l-am intrebat pe domnul de la lumanari de numele exact al bisericii pentru invitatii...si uite asa din una-n alta ne-a intrebat de ora la care suntem programati si si-au dat seama de greaseala. Bine ca am intrebat...ca altfel ne trezeam amandoua pe 21 august la ora 16.00 in fata bisericii...Atunci sa ne fi vazut...Noroc ca noi avem un prieten preot...cred ca ne cununa afara... :) Spor fetelor! Eu pana acu' numa dintr'astea am patit...Sa vedem ce ne mai asteapta si cu civila...Alta distractie...

leelutza
24.06.2010, 14:37:12
Inseamna ca ar trebui sa dau si eu o fuga sa vb cu preotu, dar eu sunt mai norocoasa, biserica pe care mi-am ales-o nu e asa de aglomerata cu nunti sau poate nu stiu eu, am vazut poze pe un site cu o nunta care a avut loc acolo. Multa bafta si doresc tuturor sa nu aiba surprize in privinta orei alese. Eu cunosc un caz care a descoperit care avea nunta la Casa Armatei si mai era o pereche programata pe aceeasi data. Noroc ca s-a descoperit din timp. Oricum nu e placut sa-ti schimb data pe care ti-ai ales-o, in cazul meu chiar nu se poate, eu mi-am ales ca data nuntii sa fie de ziua mea si astept de cativa ani.:))

alina_it
06.07.2010, 23:57:18
Buna
Eu sunt miresica de la 16.30...Ti-am dat un PM...PLS suna-ma sau trimite-mi PM.
Preotul Balica este un preot deosebit...S-a produc o incurcatura...asta e. Se intampla si la case mai mari...Bine ca am fost inspirata si l-am intrebat pe domnul de la lumanari de numele exact al bisericii pentru invitatii...si uite asa din una-n alta ne-a intrebat de ora la care suntem programati si si-au dat seama de greaseala. Bine ca am intrebat...ca altfel ne trezeam amandoua pe 21 august la ora 16.00 in fata bisericii...Atunci sa ne fi vazut...Noroc ca noi avem un prieten preot...cred ca ne cununa afara... :) Spor fetelor! Eu pana acu' numa dintr'astea am patit...Sa vedem ce ne mai asteapta si cu civila...Alta distractie...

Mersi mult, Alina!!! Oricum eu aveam invitatiile deja facute cu ora 16.00 deci trebuie sa-mi anunt invitatii de schimbare in orice caz....am inteles greseala si dupa o noapte de nesomn m-am impacat cu ideea :-p
Acum si eu sunt agitata pentru cununia civila, si asta chiar nu stiu cum o rezolv avand in vedere ca ajung in tara in ultimul moment....oricum sunt optimista :D

Alynutza1
09.07.2010, 18:14:24
Buna fetelor.
Eu am nunta pe 18 septembrie si sunt curioasa daca ati putea sa imi dati cateva informatii despre biserica de pe Marea Unire de langa Scoala nr. 2.
Cum se numeste si cum este preotul de acolo?
Si cam cu cat timp inainte de data nuntii mele sa merg sa imi programez nunta?
Apoi, avand in vedere ca petrecerea la restaurant incepe la ora 8 seara, cam care e ora optima pentru nunta religioasa, astfel incat sa nu intarziem si nici sa nu stam degeaba pana la ora 8.
Va multumesc.

marllenska
09.07.2010, 18:29:36
Buna fetelor.
Eu am nunta pe 18 septembrie si sunt curioasa daca ati putea sa imi dati cateva informatii despre biserica de pe Marea Unire de langa Scoala nr. 2.
Cum se numeste si cum este preotul de acolo?
Si cam cu cat timp inainte de data nuntii mele sa merg sa imi programez nunta?
Apoi, avand in vedere ca petrecerea la restaurant incepe la ora 8 seara, cam care e ora optima pentru nunta religioasa, astfel incat sa nu intarziem si nici sa nu stam degeaba pana la ora 8.
Va multumesc.
Te poti duce de pe acum sa-ti programezi cununia religioasa. Daca la ora 20:00 incepe petrecerea, ora 18:00,18:30 pt cununia religioasa este optima. Cununia religioasa dureaza in jur de-o ora. Poate vreti sa faceti poze dupa-amiaza... vreti sa le faceti inainte sau dupa cununia religioasa? Daca faceti pozele intre cununia civila si cea religioasa, 18:00,18:30 cred ca-i destul de bine.

Alynutza1
09.07.2010, 18:36:31
Multumesc mult, dar cred ca fotografiile le facem dupa nunta religioasa. Astfel incat cei care merg ziua cu noi la civila si religioasa, sa aibe timp sa mearga acasa sa se schimbe etc.
Deci spui ca o ora tine slujba, hmm... cum sa fac?

marllenska
09.07.2010, 18:40:25
Multumesc mult, dar cred ca fotografiile le facem dupa nunta religioasa. Astfel incat cei care merg ziua cu noi la civila si religioasa, sa aibe timp sa mearga acasa sa se schimbe etc.
Deci spui ca o ora tine slujba, hmm... cum sa fac?

Pai in cazul asta, programeaza-ti cununia civila si cea religioasa in lant; ca sa aveti timp de poze.

Alynutza1
09.07.2010, 19:14:19
Cred ca asa. Iti multumesc mult. :x Deja am niste emotii.... pfiu

gaya24
09.07.2010, 19:23:48
Cred ca asa. Iti multumesc mult. :x Deja am niste emotii.... pfiu
eu acum am vb k preotu era la mare la costinesti ce bine o mai duc unii....si eu tot p 18 sept am ma programat la 5 asta e o lungim si noi la poze dupa mergem la rest

leelutza
12.07.2010, 16:02:41
Pe mine m-a programat preotul la 19 sa fie mai racoare, dupa la 20.30 la rest, nu stiu la cat sa pun cununia civila, oare la 18 o fi bine? nu m-am gandit inca unde sa fac poze... cred ca pe unde mai apuc

chirugugianina
12.07.2010, 17:09:44
eu zic ca e bine la 18 ca dureaza 15 minute oficierea casatoriei,mai serveste lumea o cupa de sampanie etc.
eu cand am avut cununia civla a fost la 12 iar la 13 restaurant si a fost suficient timp si de poze vreo 200:D.
bafta multa sa ti gasesti ora pe care o vrei tu!si sa fie cu noroc

Alynutza1
13.07.2010, 09:24:02
Tocmai am vorbit cu preotul si m-a programat la ora 18:00 pe 18 septembrie:P
Fusesem duminica dupa slujba sa vorbim cu el, si pentru ca nu avea agenda la el, a ramas sa il sunam sa ne spuna exact.
Vreau sa va spun ca, desi mai am 2 luni, am niste emotii sufocante, si sunt stresata. (:|

gaya24
13.07.2010, 15:16:14
voi ce ziceti este prea devreme ora 17.00 pt cununia religioasa?..si la 8 la restaurant... voi ce stiti cat se da la preot:*

alina512
13.07.2010, 18:48:49
voi ce ziceti este prea devreme ora 17.00 pt cununia religioasa?..si la 8 la restaurant... voi ce stiti cat se da la preot:*

Noua ni s-a parut ideala ora 18:00 si apoi am mers direct la local, am ajuns acolo pe la 19:30.

butterfly09
19.07.2010, 10:32:55

Daca e la ora 17 la biserica, dupa poti avea sedinta foto. Iar in ceea ce priveste onorariul pentru preot e treaba nasilor.

gaya24
20.07.2010, 23:57:00
Daca e la ora 17 la biserica, dupa poti avea sedinta foto. Iar in ceea ce priveste onorariul pentru preot e treaba nasilor.

buna stiu k e treba nasilor dar aveti idee cam cat se da eu auzisem d vreo 500 lei...8-|

marllenska
22.07.2010, 11:02:54
Eu nu inteleg ce cotizatie ati platit voi pt. cununia religioasa. Mi-am programat si eu cununia religioasa la aceeasi biserica si nici vorba de asa ceva.

cammy86
22.07.2010, 11:17:48
Buna fetelor, stie careva cum se numeste Biserica de vis-a-vis de teatru?

alina512
22.07.2010, 16:00:40
Eu nu inteleg ce cotizatie ati platit voi pt. cununia religioasa. Mi-am programat si eu cununia religioasa la aceeasi biserica si nici vorba de asa ceva.

Daca apartin de Biserica respectiva, probabil au platit cotizatia anuala pe care nu au platit-o la inceputul anului. Si eu am facut botezul acolo si nu am platit nimic inainte.

CarmenBarbu
28.07.2010, 09:07:40
Daca apartin de Biserica respectiva, probabil au platit cotizatia anuala pe care nu au platit-o la inceputul anului. Si eu am facut botezul acolo si nu am platit nimic inainte.

Buna Alina. Te rog sa imi spui si mie cam care e taxa la preot ptr cucunie religioasa?

CarmenBarbu
28.07.2010, 09:42:31
[QUOTE=CarmenBarbu;3474612]Buna Alina. Te rog sa imi spui si mie cam care e taxa la preot ptr cucunie religioasa?
Din ce am citit pana acum nu am aflat nimic concret.

CarmenBarbu
28.07.2010, 09:49:25
sa ma ierte cel de sus da is mare hoti preoti astia dupa ce au salariu mai iau si la fiecare slujba si cand vine pe acasa, am auzit si de 500lei la o cununie, e fff mult, voi ce ziceti?/:)
Vorbesti serios? Cat 2 seturi de lumanari de nunta. Nu pot sa cred ca e asa mult. Cred ca incep sa intreb pe la toate bisericile. Mai am aproape o luna la dispozitie.

CarmenBarbu
28.07.2010, 09:50:31
Alina tu ai facut ceremonia la Sapunari? Langa teatru?

alina512
28.07.2010, 12:43:19
Alina tu ai facut ceremonia la Sapunari? Langa teatru?

Hai sa raspund la toate intrebarile.
Eu am facut cununia la Nicolae cel Vechi, langa Nicole's. Din cate imi amintesc nasii i-au dat 200-250 lei preotului si 100 lei dascalului. Nu a cerut preotul o anumita suma ci a spus doar " cu cat mai mult cu atat mai bine, Domnul primeste". In schimb mi-a cerut preotul 100 de lei la marturisit. #-o

danusza
28.07.2010, 16:20:21
Hai sa raspund la toate intrebarile.
Eu am facut cununia la Nicolae cel Vechi, langa Nicole's. Din cate imi amintesc nasii i-au dat 200-250 lei preotului si 100 lei dascalului. Nu a cerut preotul o anumita suma ci a spus doar " cu cat mai mult cu atat mai bine, Domnul primeste". In schimb mi-a cerut preotul 100 de lei la marturisit. #-o

Da, atat i-a cerut si varului meu la marturisit :) eu radeam de ei ca au avut prea multe pacate :-p

serban_valentina
28.07.2010, 17:27:39
Da, atat i-a cerut si varului meu la marturisit :) eu radeam de ei ca au avut prea multe pacate :-p
Sa inteleg ca atunci cand te marturisesti trebuie sa platesti? 100 lei de persoana? Habar nu aveam de aceasta practica, iti taie si chitanta ?

arinuta
28.07.2010, 21:42:43
E o taxa de 50 de RON. Nici noi nu stiam de ea...ne-au spus ca tb platita la cununie.

alina512
29.07.2010, 06:59:52
Sa inteleg ca atunci cand te marturisesti trebuie sa platesti? 100 lei de persoana? Habar nu aveam de aceasta practica, iti taie si chitanta ?

Pentru mine a fost o surpriza neplacuta fiindca am mai fost la marturisit la alt preot si nu-mi cerea nimic ci ii dadeam cat voiam eu (cam 10 lei in general). Culmea e ca in ziua cand am fost la marturisit mai facusem ceva cheltuieli pentru nunta si nici nu mai aveam atatia bani la noi, i-am dat cat am avut si a zis ca restul sa ii dam la cununie. A doua zi la cununie, culmea nesimtirii, cand am intrat in Biserica sotul a cautat un servetel in buzunar sa se stearga fiindca transpirase, iar preotul l-a intrebat in gura mare, de fata cu toata lumea "te cauti sa-mi dai datoria?". :O Si nu ne-a taiat chitanta, nici pomeneala. $-)

danusza
29.07.2010, 07:46:14

Doar la biserica unde s-a cununat alinutza. In alta parte nu am auzit de taxa asta. Eu am intrebat preotul cand am mers sa stabilesc data daca am de platit ceva si a spus ca e ceva dar e treaba nasilor.

leelutza
10.08.2010, 08:56:19
Cateva poze de la biserica

lina_24
23.08.2010, 09:26:15
nici eu nu am auzit de taxa pentru marturisit... noua nu ne-a cerut nici un ban... am dat noi cat am vrut ... iar cat despre taxa care o platesc nasii... eu am vb cu el si l-am intrebat cam cat ar trebui sa se dea... si mi-a spus ca taxa ar fi de 150 ron si plus cat mai vor nasii sa dea....

tamus
28.08.2010, 10:05:53
Leelutza si noi tot la biserica militara am avut cununia civila :x
Frumoase poze!

leelutza
28.08.2010, 16:45:04
Leelutza si noi tot la biserica militara am avut cununia civila :x
Frumoase poze!

Ma bucur, acolo mi-au si pozele cele mai frumoase si slujba a fost foarte frumoasa, aici e biserica mea de suflet. pup!

Alynutza1
11.09.2010, 09:45:37
Fetelor ma puteti ajuta cu un link de pe forumul asta la un topic unde s-au detaliat pasii parcursi in timpul slujbei de nunta? Am cautat dar nu gasesc si stiu ca citisem odata. Adica ma intereseaza exact cum se desfasoara totul, cand si cum se pune covorasul de soacra mica cu banii sub el, cand serveste nasa bombonele invitatilor, etc. Sau daca imi pot povesti miresicile care au trecut prin asta deja ar fi super. Multumesc >:D<

alina512
11.09.2010, 10:25:15
Fetelor ma puteti ajuta cu un link de pe forumul asta la un topic unde s-au detaliat pasii parcursi in timpul slujbei de nunta? Am cautat dar nu gasesc si stiu ca citisem odata. Adica ma intereseaza exact cum se desfasoara totul, cand si cum se pune covorasul de soacra mica cu banii sub el, cand serveste nasa bombonele invitatilor, etc. Sau daca imi pot povesti miresicile care au trecut prin asta deja ar fi super. Multumesc >:D<

Covorasul il pune soacra mica inainte sa inceapa slujba, pe parcursul slujbei mirii trebuie sa stea pe el. Si banii tot la inceput ii pune, pe acestia ii ia la sfersit o femeie (barbat) de la biserica cand s-a incheiat slujba si strange covorasul. Bomboanele poate sa le dea si altcineva (copiiinasilor sau altcineva fiindca nasii sunt ocupati) in tim ce se slujeste Isaiia Dantuieste (adica partea in care te invarti in jurul mesei).

Alynutza1
11.09.2010, 16:52:21
Multumesc mult Alina, imi e de ajutor ce mi-ai spus. Mai sunt si alte lucruri de care trebuie sa tin cont la biserica? De exemplu in ce ordine se intra in biserica si cine tine lumanarile la inceput?
Am inteles ca lumanarile pe drumul catre biserica nu trebuie sa fie in aceeasi masina. Eu nu stiu in care masina o sa stau eu :)) si in care mirele, a mea sau a nasilor.
Apoi la iesirea din biserica la fel cine tine lumanarile?
Am inteles ca la restaurant se intra la fel cum s-a intrat in biserica. As fi intrebat-o pe nasa toate astea dar ei abia marti vin in tara :(

alina512
12.09.2010, 10:20:35
Multumesc mult Alina, imi e de ajutor ce mi-ai spus. Mai sunt si alte lucruri de care trebuie sa tin cont la biserica? De exemplu in ce ordine se intra in biserica si cine tine lumanarile la inceput?
Am inteles ca lumanarile pe drumul catre biserica nu trebuie sa fie in aceeasi masina. Eu nu stiu in care masina o sa stau eu :)) si in care mirele, a mea sau a nasilor.
Apoi la iesirea din biserica la fel cine tine lumanarile?
Am inteles ca la restaurant se intra la fel cum s-a intrat in biserica. As fi intrebat-o pe nasa toate astea dar ei abia marti vin in tara :(

Daca nu ma insel, primii intra (ies) nasii si apoi mirii, cat despre lumanari nu stiu cum trebuie sa stea in masina, la mine cred ca au stat cavalerul si domnisoara, cu lumanarile, in masina in care am stat eu.

La intrarea in local stiu ca intra prima soacra mare si trage mirii la un loc in local cu un prosop (sau esarfa, altceva). Acest obicei e mai vechi, oricum se face pana sa vina invitatii si inainte se facea acasa, de obicei mirii faceau nunta la cort (de mult, la tara) si locuiau la socrii mari si atunci asta era ca si cum soacra mare primea in casa tanarul cuplu. Uite asa (http://picasaweb.google.com/alina.paula.musat/NuntaNoastra06062009Elegance#5345437261043275234) a fost la mine. Bafta! :)

cammy86
20.09.2010, 12:58:46
Daca nu ma insel, primii intra (ies) nasii si apoi mirii, cat despre lumanari nu stiu cum trebuie sa stea in masina, la mine cred ca au stat cavalerul si domnisoara, cu lumanarile, in masina in care am stat eu.

La intrarea in local stiu ca intra prima soacra mare si trage mirii la un loc in local cu un prosop (sau esarfa, altceva). Acest obicei e mai vechi, oricum se face pana sa vina invitatii si inainte se facea acasa, de obicei mirii faceau nunta la cort (de mult, la tara) si locuiau la socrii mari si atunci asta era ca si cum soacra mare primea in casa tanarul cuplu. Uite asa (http://picasaweb.google.com/alina.paula.musat/NuntaNoastra06062009Elegance#5345437261043275234) a fost la mine. Bafta! :)

Alina cu cat timp inainte te-ai dus sa rezervi loc la biserica pt nunta? ca sunt in dilema, stiu persoane care se duc cu un an inainte (in orasele mai mari)

alina512
20.09.2010, 15:39:16
Alina cu cat timp inainte te-ai dus sa rezervi loc la biserica pt nunta? ca sunt in dilema, stiu persoane care se duc cu un an inainte (in orasele mai mari)

Eu am fost cu vreo 3-4 luni pentru a putea prinde ora dorita si pentru a scrie (comanda) invitatiile.

cammy86
21.09.2010, 09:24:42
Eu am fost cu vreo 3-4 luni pentru a putea prinde ora dorita si pentru a scrie (comanda) invitatiile.
mersi ca m-ai lamurit:*

alina512
21.09.2010, 11:21:01
mersi ca m-ai lamurit:*

Cu multa placere. Spor la pregatiri! >:D<

ingerash_mic
24.09.2010, 07:30:44
La cununia civila...a fost frumos...am vorbit cu preotul am fixat ora...si am asteptat ziua nuntii...Am uitat piscoturile...bazandu-ma pe multe persoane ca o sa-si aminteasca(insa...am fost putin dezamagita)dar s-a rezolvat..a fost o slujba foarte frumoasa care a tinut o ora si ceva,am avut doi preoti(a fost o surpriza ca ne asteptam la unul),curgeau apele pe noi ca era foarte cald,dar in timpul slujbei religioasa,m-am linistit si numai eram stresata nici eu si nici mirele meu....A fost frumos...:-<

cristina_laura
24.09.2010, 22:53:59
Buna fetelor, stie careva cum se numeste Biserica de vis-a-vis de teatru?
buna! se numeste ”Sapunari” sau Nasterea Maicii Domnului...acolo fac si eu pe 31 iulie 2011. e parintele cel mai...nu exista un asemenea cuvant maret care sa il descrie...de biserica aia apartin de cand m-am nascut...Pr.Panaite Vasilica

cammy86
25.09.2010, 08:08:08
buna! se numeste ”Sapunari” sau Nasterea Maicii Domnului...acolo fac si eu pe 31 iulie 2011. e parintele cel mai...nu exista un asemenea cuvant maret care sa il descrie...de biserica aia apartin de cand m-am nascut...Pr.Panaite Vasilica
Ms pt informatii. De biserica asta apartine miresoiul meu, si chiar nu stiam ce fel e acolo

naspetica22
05.12.2010, 12:24:32
- verighetele;
- piscoturi sau cozonac;
- vin;

Buna,
Stii cumva daca corul a fost al bisericii sau a fost adus de miri. Pe mine m-ar interesa o biserica unde sa cante si un cor, fiindca nu am de unde sa-l aduc. Daca pana la anul ar fi gata P-ta Unirii (printr-o minune:P) stii cumva sa fi fost vreodata cor la aceasta biserica? Merci mult!

marllenska
05.12.2010, 20:40:11
Buna,
Stii cumva daca corul a fost al bisericii sau a fost adus de miri. Pe mine m-ar interesa o biserica unde sa cante si un cor, fiindca nu am de unde sa-l aduc. Daca pana la anul ar fi gata P-ta Unirii (printr-o minune:P) stii cumva sa fi fost vreodata cor la aceasta biserica? Merci mult!
Eu am avut cununia religioasa la Biserica Donie si am avut Corul Pastorala (o parte din el) al prof. Sandulache. Vine la orice biserica. Eu nu am auzit sa fie vreun cor care sa apartina de o anumita biserica.

adutza87
17.03.2011, 19:31:33
buna!
am o mica problema cu alegerea bisericii..noi vrem la biserica militara, dar nu mai stim ce preot mai slujeste acum( ne-am mutat in bucuresti de 4 ani)
Cand am fost ultima data era un preot tanar (avea cam 35-40 ani)foarte bun si am vrea sa facem acolo pt ca ne place mult preotul..stie cineva daca e acelasi preot?
si cam costa acum cununia?
plus ca ma cam ingrijoreaza pozele din biserica,mi-e teama ca e cam micuta si nu vor iesi bine:(
ce ziceti?
multumesc!

alina_stef
18.03.2011, 09:00:29
buna!
am o mica problema cu alegerea bisericii..noi vrem la biserica militara, dar nu mai stim ce preot mai slujeste acum( ne-am mutat in bucuresti de 4 ani)
Cand am fost ultima data era un preot tanar (avea cam 35-40 ani)foarte bun si am vrea sa facem acolo pt ca ne place mult preotul..stie cineva daca e acelasi preot?
si cam costa acum cununia?
plus ca ma cam ingrijoreaza pozele din biserica,mi-e teama ca e cam micuta si nu vor iesi bine:(
ce ziceti?
multumesc!

grabiti-va cu alegerea biserii, avand in vedere ca aveti nunta in august, e posibil sa nu gasiti liber la ora care o doriti...

adutza87
18.03.2011, 17:59:00
stiu..: (dar e asa de greu sa le organizam pe toate de departe..
nu stiu cum sa fac sa aflu daca la biserica militara e acelasi preot de acum 4 ani...
daca nu e, o sa facem in alta parte..poate cineva sa imi recomande un preot bun?
pentru ca am intalnit atatia preoti care te judeca...unul m-a refuzat pt ca nunta va fi pe 28 august...si pe 29 e post..:( nici nu m-am gandit ca va fi o problema...ne e foarte greu sa apelam la preoti pe care nu-i cunoastem :(

alina_stef
18.03.2011, 18:02:54
nu stiu cum sa fac sa aflu daca la biserica militara e acelasi preot de acum 4 ani...
daca nu e, o sa facem in alta parte..poate cineva sa imi recomande un preot bun?
pentru ca am intalnit atatia preoti care te judeca...unul m-a refuzat pt ca nunta va fi pe 28 august...si pe 29 e post..:( nici nu m-am gandit ca va fi o problema...ne e foarte greu sa apelam la preoti pe care nu-i cunoastem :(

voi vreti la biserica de lemn care este la sud, nu? cea din curtea armatei? eu te pot ajuta cu numele preotului. am o cunostinta care imi poate spune numele, cand dau de ea iti trasmit, si daca este cel de care spuneti voi, intreb si de nr de telefon.

adutza87
19.03.2011, 10:24:35
saru'mana mult !!! ar fi super!!
daca e acelasi preot facem acolo, daca nu, cineva ne-a recomandat Biserica din parcul Robert Schuman..cunoaste cineva preotul de acolo?
multumesc frumos pt ajutor :)

alina_stef
19.03.2011, 18:48:03
daca e acelasi preot facem acolo, daca nu, cineva ne-a recomandat Biserica din parcul Robert Schuman..cunoaste cineva preotul de acolo?

draga mea, preotul slujeste acolo din 2002, si se numeste Vranceanu Ionel, banuiesc ca e cel care il stiti voi.spune-mi daca vrei sa iti fac rost de numarul de telefon.

alina512
20.03.2011, 10:46:03

Noi apartinem de biserica asta (Donie) si acolo am facut botezul. Preotul se numeste Balica si e super.

adutza87
20.03.2011, 11:09:38
Va multumesc mult pentru informatii.am cautat poza cu preotul si este acelasi :)..acum mi se pare tentanta si ideea cu biserica din parc....ne hotaram noi...va multumesc frumos!!!
aa, in legatura cu numarul de telefon, nu va mai deranjati, ca o sa merg saptamana viitoare sa vorbesc personal.
O zi buna!

florina01vn
22.03.2011, 23:08:02
Miresici si viitoare miresici, ce parere aveti? Mai exista vreo sansa sa gasesc o biserica libera pe 20 august in Focsani?

gabi_myx_mail
23.03.2011, 08:08:55
Miresici si viitoare miresici, ce parere aveti? Mai exista vreo sansa sa gasesc o biserica libera pe 20 august in Focsani?

Eu cred ca da, cand am cautat biserica, ni se spunea sa revenim dupa Paste pentru rezervare;-)

butterfly09
23.03.2011, 09:26:02

Buna, noi am facut cununia religioasa la Biserica Sf. Andrei, e pe strada Brailei, e situata intre blocuri, adica privelistea nu e tocmai frumoasa dar preotul e un om foarte bun, calm, cu rabdare. Acum dupa nunta duminica sau in zi de sarbatoare tot acolo mergem la Biserica, cu toate ca locuim in zona garii, cam departe.

florina01vn
23.03.2011, 14:40:25
Eu cred ca da, cand am cautat biserica, ni se spunea sa revenim dupa Paste pentru rezervare;-)
ce pacat ca nu locuiesc si eu in Focsani

florina01vn
23.03.2011, 18:51:34
Va rog mult, am nevoie de niste numere de telefon de la cativa preoti din Focsani, ma puteti ajuta?

alina512
23.03.2011, 20:43:54
Va rog mult, am nevoie de niste numere de telefon de la cativa preoti din Focsani, ma puteti ajuta?

Eu il am doar pe al preotului Balica de la Biserica Donie (parcul Schuman), daca vrei iti dau p.m.

anna_sandu
23.03.2011, 21:00:20
fetelor! am si eu o problema.. am vorbit chiar astazi cu parintele de la biserica aia micuta de vis a vis de liceul unirea. dar nu stiu ce biserica e. cine imi zice si mie ce scriu pe invitatii??

daria2011
24.03.2011, 06:59:11
fetelor! am si eu o problema.. am vorbit chiar astazi cu parintele de la biserica aia micuta de vis a vis de liceul unirea. dar nu stiu ce biserica e. cine imi zice si mie ce scriu pe invitatii??

ce scrii pe invitatie despre biserica? sau in mare ce scrii pe invitatie?

alina_stef
24.03.2011, 09:13:30

parohia Stamantinesti, se numeste sigur,e cea de care apartin eu

anna_sandu
25.03.2011, 07:06:54
parohia Stamantinesti, se numeste sigur,e cea de care apartin eu
multumesc!

nepotika90
02.04.2011, 11:07:00

scz k sunt pe langa subiect....vad ca faci nunta la elegance...cati invitati ai si cat ai dat avans?

gaya24
03.04.2011, 19:52:52
se numeste biserica sf mihail sigavril preotul este gatej viorel

anna_sandu
04.05.2011, 06:59:26
scz k sunt pe langa subiect....vad ca faci nunta la elegance...cati invitati ai si cat ai dat avans?
am dat 500 de euro avans si am in jur de 160 de invitati

rita_rita
11.05.2011, 20:52:33
am dat 500 de euro avans si am in jur de 160 de invitati

cam cat va ajunge meniul anul acesta ?

monicamihaela
24.07.2011, 19:05:54
Buna. am si eu o intrebare. Cat mai costa o cununie? Cunun in august si nu stiu cat sa-i dau preotului; nu toate bisericile au tarife standard.

marllenska
24.07.2011, 19:38:17
Buna. am si eu o intrebare. Cat mai costa o cununie? Cunun in august si nu stiu cat sa-i dau preotului; nu toate bisericile au tarife standard.

Depinde de Biserica...

monicamihaela
27.07.2011, 12:24:20
Depinde de Biserica...

E in comuna Cotesti.

marllenska
27.07.2011, 12:45:12
E in comuna Cotesti.

La preotul Panaitescu?

monicamihaela
28.07.2011, 11:16:28
La preotul Panaitescu?

Da, la preotul Panaitescu. il cunosti?

gabi_myx_mail
28.07.2011, 12:58:55
A facut cineva cununia la biserica de langa casa casatoriilor? o:-)

claudiapetrea
05.07.2012, 20:30:38
Eu ma gandeam la cc 300 ron...o fi bine?

nico_leta
06.07.2012, 19:15:58
asa am auzit ca se da cam 300-350 depinde de preot

zapciu
16.02.2014, 17:46:44
Buna, fetelor,

Eu voi avea cununia la biserica Sfintii Voievozi Stamatinesti. Stiti cam care sunt preturile la aceasta biserica? Este cea de langa ING, scoala 5, BCR..

Multumesc,
Spor la miresit