PDA

Versiunea completa : Piata de flori

valen
17.08.2006, 11:17:05
am o nelamurire si va rog sa ma ajutati. stiu ca piata de flori este la george cosbuc. stiu si unde este dar am fost aseara, am intrat prin spate (pe langa beker brau) si nu am gasit decat cateva tarabe acolo in spate. aveau trandafiri crini si garoafe.. fie nu am fost eu unde trebuia, fie m-am asteptat la mai mult.
ma ajutati si pe mine cu un loc de unde pot lua flori pt nunta, multe si variate, fie si alta piata de flori, daca exista.

razadesoare
17.08.2006, 12:07:48
p-ta de flori este la Cosbuc, intr-adevar si este singura. nu punem la nr tarabele din pietele agroalimentare.

insa...tb mers dimineata!

valen
17.08.2006, 15:23:06
pai stiu ca e la g cosbuc. dar unde ca eu nu am gasit decat cateva tarabe in spatele pietei propriu zise si oferta de flori nu era f bogata.

Kralizec
22.10.2006, 10:17:54
Stie cineva pe la ce ora ar trebui sa ajung dimineata in "Piata de Flori" George Cosbuc pentru a putea cumpara flori direct de la cei de la care se aprovizioneaza si toate florariile astea mici care se gasesc peste tot?

Si in plus sunt doar anumite zile cand vin in piata cei care aduc flori angro sau in fiecare dimineata?

Merci

Kralizec
22.10.2006, 10:19:52
Stie cineva pe la ce ora ar trebui sa ajung dimineata in "Piata de Flori" George Cosbuc pentru a putea cumpara flori direct de la cei de la care se aprovizioneaza si toate florariile astea mici care se gasesc peste tot?

Si in plus sunt doar anumite zile cand vin in piata cei care aduc flori angro sau in fiecare dimineata?

Merci

ancadanilov
22.10.2006, 23:08:14
pai stiu ca e la g cosbuc. dar unde ca eu nu am gasit decat cateva tarabe in spatele pietei propriu zise si oferta de flori nu era f bogata.
Buna..daca vrei sa iei flori de acolo trebuie sa mergi vineri noapte f tirziu(atunci vine transportul din Olanda) dar eu nu te-as sfatui....e o debandada totala si oricum nu stiu daca te lasa cineva sa iti alegi sau sa iei fire putine..Cel mai bine este sa mergi vineri diminata....in general gasesti cam ce vrei. Si inca ceva...intra in incinta pietei...in spatele tarabelor si o sa gasesti un fel de hala mai mica...acolo sunt. A...si ai grija ca o sa iti dea oricum la un pret mai mare....(in general ei se cunosc cu patronii de florarii si daca nu te stiu o sa incerce sa iti dea o marfa mai veche).Spor la cumparaturi

dana_g
23.10.2006, 08:25:20
Oare toate florariile se aprovizioneaza de la Piata Cosbuc.....? eu m-am interesat si de alti importatori de flori din Olanda dar nu am reusit sa aflu nimic. Poate stie cineva..... nu de alta dar am fost la Cosbuc si cred ca tig.nii abia asteapta sa vanda marfa proasta unor "incepatoare" ca noi. Si nu cred ca vrea vreo mireasa sa munceasca la cocarde cu o seara inainte de nunta si sa se trezeasca ca dimineata s-au ofilit toti trandafirii. Poate e pe forum vreo mireasa din domeniu care ne poate vinde niste ponturi in sensul asta. Adica: unde gasim un en-gros civilizat de flori, cum pastram proaspete florile de pe o zi pe alta etc.

mada
23.10.2006, 10:04:30
La Piata Cosbuc e bine sa te duci seara dupa ora 21.00. In general transporturile de marfa din Olanda, Turcia sau Italia vin in zilele de miercuri, joi, vineri si duminica. In spatele economatului din fata pietii sunt niste hale in care se vand florile. La tarabe in general este marfa mai veche si mai scumpa. Si nu este direct de la importator. Dar depinde cate fire vreti sa luati pt ca nu se vand decat la pachete, cutii. Trandafirii mari sunt cate 20 la pachet, mini rose sunt 10 sau 20 la pachet, orhideele thailandeze(mici, mov, alb...) sunt cate 10, crinii sunt 10 la pachet, gerbera 50 la cutie, garoafele 20 la pachet, crizantemele olandeze 5 la pachet, frezii 50 la pachet, lishiantus 10 la pachet. IN jurul p[ietii sunt mai multe magazine si hale cu flori, pana la intersectia cu sebastian. Oricum celor pe care nu ii cunosc si care iau cantitate mica le spun preturi mai mari. Dar mai mici ca in florarie. Si verdeata are preturi cuprinse intre 60000 si 300.000 rol.

mada
23.10.2006, 10:10:10
Mai exista un depozit de flori la iesirea din Buc. Dupa compexul Europa la intrarea in Voluntari. ESte f frumos acolo si f civilizat, este un singur patron si angajatii sunt romani. Dar nu vand decat celor pe care ii cunosc si celor care iau cantitati mari insemanad 500 de trandafiri.............etc

mada
23.10.2006, 10:25:06
Aproape toate florariile din Bucuresti si din tara se aprovizioneaza de la Piata Cosbuc. Ne convine sau nu tiganii fac legea acolo. Dar ei nu vand marfa veche niciodata. Cei din hale care sunt importatori. Cei de afara da. Pt ca ei iau ce ramane de la imp. si vand mai departe. Florile le poti pastra mai bine la rece in general. Dar depinde de perioada, cat de cald este si ce flori sunt. de exemplu garoafele le poti stropi cu apa si le acoperi cu un ziar (nu coala alba sau altceva) si tin f bine o zi. dar trandafiri nu ii poti stropi pt ca se pateaza. La fel si crinii. Florile nu pot sta nici la cald dar nici nu le bagi in frigider sa inghete.

dana_g
23.10.2006, 15:07:44
Mada iti multumesc pentru raspunsuri. As vrea sa imi fac eu cocardele la nunta si sa comand la florarie doar lumanarile, aranjamentele si buchetele. Si nu vreau sa fac niste cocarde simple ci vreau corsaje pentru doamne ( buchete mici care se prind la incheietura mainii). Cred ca toate invitatele vor fi incantate sa aiba pe mana un trandafir sau un crin si cred ca da bine si la dans.....:) Se taie floarea foarte scurt, inca 2 frunze si niste floricele de umplutura si se prind de o panglica care ulterior se leaga la incheietura.
O sa imi cumpar niste trandafiri de proba si vad cum se comporta. Totusi, cum sa ii pastrez? Ma gandeam sa ii infig in burete imbibat cu prafuri speciale pentru trandafiri si sa ii pastrez la frigider in sertarul pentru fructe ca nu e asa de racoare acolo......

mada
23.10.2006, 16:06:30
Dana daca bagi trandafirii in frigider (doar in cuva de jos) nu ii mai stropesti cu apa si nici nu ii pui in burete cu apa. Daca ii lasi afara poti sa ii tii in burete cu apa. Eu zic sa nu ii stropesti pt ca ai sansa sa se pateze si sa fie cateva petale maronii.

mada
23.10.2006, 16:12:56
Sunt f dragute corsajele dar te sfatuiesc sa nu faci din crin. Cupele de crin sunt f mari si nu o sa se vada bine. Asta e parerea mea. Cel mai bine e sa le faci din crizanteme olandeze. Sunt mai multe pe fir si sunt f rezistente. Cele albe sunt super dragute. Si cu floarea miresii. Sau din mini rose (trandafirasi micuti). Si se pastreaza si mai bine florile pt ca sunt mai mici. crinii nu rezista de pe o zi pe alta mai ales daca e cald.

dana_g
24.10.2006, 10:10:24
iti multumesc pentru sfaturi. sper sa imi reuseasca schema

Daiana26
14.02.2007, 20:54:14
O sa imi cumpar niste trandafiri de proba si vad cum se comporta. Totusi, cum sa ii pastrez? Ma gandeam sa ii infig in burete imbibat cu prafuri speciale pentru trandafiri si sa ii pastrez la frigider in sertarul pentru fructe ca nu e asa de racoare acolo......[/quote]
Ce fel de prafuri speciale folositi pentru a pastra trandafirii o perioada mai mare de timp?

alecsa
19.02.2007, 01:43:45
O sa imi cumpar niste trandafiri de proba si vad cum se comporta. Totusi, cum sa ii pastrez? Ma gandeam sa ii infig in burete imbibat cu prafuri speciale pentru trandafiri si sa ii pastrez la frigider in sertarul pentru fructe ca nu e asa de racoare acolo......
Ce fel de prafuri speciale folositi pentru a pastra trandafirii o perioada mai mare de timp?[/quote]

eu nu te-as sfatui cu prafuri luate din florarii etc.... florile sunt tinute de ei in solutii speciale......doar daca le esti f simpatica sau ii prinzi in toane bune iti dau un astfel de praf/solutie, care se amesteca cu o anumita cantitate de apa....apa niciodata nu se arunca, ci doar se completeaza cu alta (practic, tu amesteci de la inceput in apa praful/solutia si cu asta completezi). eu iau destul de des flori de acolo (inainte luam de la eroilor, dar s-au porcait) si mi-a zis o tiganca ce si cum...... trandafirii insa nu dureaza f mult, le schimbi temperatura si asta ii afecteaza (plus ca mai e faza cu apa ...de mai sus). tb sa mergi acolo si sa vb concret ce si cum!

alecsa
19.02.2007, 02:02:44
nu e un buchet care se preteaza pt o nunta....ci e buchetul pe care i l-am dat mamei de ziua ei, recent, din pta de flori si pe care am dat 60ron cu tot cu verzituri si ambalaj.....avea 21 lalele, si alte flori care nu stiu cum se numesc, in total au fost 35 de fire.... n-am alta poza, era imens buchetul si arata f bine! adica, mie mi-a placut:"> .... si mamei mele;;)

miresik
10.04.2007, 02:44:07
Cineva care a fost recent prin piata de flori...ne poate da si noua niste detalii despre preturile florilor?Pe mine m-ar interesa in mod special calele, dc se gasesc si la ce pret!Dar orice preturi, orientative , m-ar ajuta!Mersi!

mada
11.04.2007, 13:44:26
Cineva care a fost recent prin piata de flori...ne poate da si noua niste detalii despre preturile florilor?Pe mine m-ar interesa in mod special calele, dc se gasesc si la ce pret!Dar orice preturi, orientative , m-ar ajuta!Mersi!

Cale mici 70.000 lei firul.
Gerbera turceasca 12.000
GErbera olandeza 15.000
CRini 80-100.000
TRandafiri 30- 60.000
Orhidee thailandeza 25.000
CRizantema olandeza 25.000
Gipsofila (Floarea miresii) 750.000 pachetul
Lalele 15.000
FRezii 12- 20.000
Anthurium 70.000

noramadalina
13.04.2007, 19:10:49
Cale mici 70.000 lei firul.
Gipsofila (Floarea miresii) 750.000 pachetul

Pachetul? Ce inseamna asta? Eu as vrea sa-mi fac cocarde cu floarea miresii. Nu se vand si la fir?

godotte
13.04.2007, 19:27:45
Pachetul? Ce inseamna asta? Eu as vrea sa-mi fac cocarde cu floarea miresii. Nu se vand si la fir?
nu se vand la fir, ci doar la pachet cu 25 fire si astazi era 700.000 pachetul. Daca vrei la fir, gasesti doar la florarii si costa 30-40.000, depinde de zona unde se afla floraria.

noramadalina
13.04.2007, 21:40:09
nu se vand la fir, ci doar la pachet cu 25 fire si astazi era 700.000 pachetul. Daca vrei la fir, gasesti doar la florarii si costa 30-40.000, depinde de zona unde se afla floraria.

Multumesc mult!

Ruby_Tuesday
13.04.2007, 21:50:19
Eu ma gandeam sa o trimit pe mama vineri inainte de nunta sa imi ia trandafiri. Eu am nevoie de 34 buc galbeni si portocalii pt decorarea meselor (o sa pun cate un trandafir intr-un bol cu apa pe fiecare masa si inca unul va fi folosit pt petale). Ma gandesc ca daca ii ia vineri dupa ora 21 rezista oare pana duminica dimineata cand se termina nunta? Voi ati cumparat trandafiri de-acolo? Cat au rezistat pusi normal, in apa?

godotte
14.04.2007, 06:17:26
Eu ma gandeam sa o trimit pe mama vineri inainte de nunta sa imi ia trandafiri. Eu am nevoie de 34 buc galbeni si portocalii pt decorarea meselor (o sa pun cate un trandafir intr-un bol cu apa pe fiecare masa si inca unul va fi folosit pt petale). Ma gandesc ca daca ii ia vineri dupa ora 21 rezista oare pana duminica dimineata cand se termina nunta? Voi ati cumparat trandafiri de-acolo? Cat au rezistat pusi normal, in apa?
daca sunt tinuti la rece+intuneric si aici ma refer la un beci eventual si nu la frigider cum zicea o miresica pe aici, trandafirii tin si o saptamana. Daca sunt proaspeti, nu ai de ce sa iti faci probleme, vor rezista cu siguranta 2 -3 zile, restul depinde de cat de cald va fi in locul in care ii depozitezi. Bafta.

mada
16.04.2007, 10:09:47

Rezista fara probleme daca sunt proaspeti. Dar la piata de flori nu se vand decat la pachet de 20 de fire. Adica vei lua 40 de fire daca vrei 2 culori. Si eu te sfatuiesc sa nu te duci vineri seara ci joi seara dupa 21.00. Vineri s-ar putea sa nu gasesti ce culori vrei tu. Si trebuiesc lasati in pachet asa cum sunt ei ambalati.

mada
17.04.2007, 15:49:56

NU se vand la fir. Ci la pachet de 25 de fire. De ce? Pt ca este en-gross. dar gasesti la florarii sau la tarabe 40-50 de mii firul.

mada
17.04.2007, 15:52:10

Daca vrei pot merge cu tine. Daca nu iti place sa te duci singura acolo. Daca vrei vb pe P.M.

celena
17.04.2007, 22:38:05
Dragi miresici mai am o luna si 3 zile pana la nunta si din pacate ma confrunt inca cu multe probleme.una dintre ele este ca,datorita faptului ca sunt dintr-un oras mic FETESTI, nu am unde sa-i fac mult visatul buchet.da ,ati inteles bine,in orasul meu nu este nici o florarie unde sa-ti poti comanda buchetul.asa ca singura alternativa este sa cumpar flori si o persoana cu ceva experienta sa ma ajute.de aceea va intreb dc stiti un loc in bucuresti unde pot cumpara flori en gross.la noi de exemplu trandafirii sunt in jur de 100 000
va multumesc si contez pe ajutorul vostru

noramadalina
19.04.2007, 11:44:36
Imi poate spune vreuna dintre voi pret la mini-roze? Mi-ar placea sa fac cocarde cu ele; credeti ca ar rezista mai mult decat gipsofila?

godotte
20.04.2007, 07:42:34
Imi poate spune vreuna dintre voi pret la mini-roze? Mi-ar placea sa fac cocarde cu ele; credeti ca ar rezista mai mult decat gipsofila?
la florarie este 7.5lei firul, iar in piata undeva la 5-6 lei, insa la pachet de cred 10 fire. Am vazut pe aici pe forum niste cocarde super frumoase facute din acesti tradafirasi. Iti atasez una.

noramadalina
21.04.2007, 12:25:13
la florarie este 7.5lei firul, iar in piata undeva la 5-6 lei, insa la pachet de cred 10 fire. Am vazut pe aici pe forum niste cocarde super frumoase facute din acesti tradafirasi. Iti atasez una.

Superba! Multumesc mult. Voi merge astazi sa cumpar si una si alta si am sa fac cateva cocarde din fiecare sa vad cu rezista.

vivi
21.04.2007, 12:28:32
Superba! Multumesc mult. Voi merge astazi sa cumpar si una si alta si am sa fac cateva cocarde din fiecare sa vad cu rezista.
Sa-mi spui si mie, ca la noi nu aduc miniroze si singura alternativa ramane cumparatul din Bucureshti. Dar nu stiu cum rezista pana la noi.

noramadalina
21.04.2007, 12:37:02
Sa-mi spui si mie, ca la noi nu aduc miniroze si singura alternativa ramane cumparatul din Bucureshti. Dar nu stiu cum rezista pana la noi.

Binenteles. Voi posta poze si "sfaturi", dupa.

vivi
21.04.2007, 12:37:42
Binenteles. Voi posta poze si "sfaturi", dupa.
Si poze zilnice cu florile.....

alecsa
21.04.2007, 23:13:02

nu stiu cum se pastreaza mai mult timp, dar oricum rezista mult mai mult (in vaza, acasa) decat trandafirii normali...

vivi
21.04.2007, 23:14:32
nu stiu cum se pastreaza mai mult timp, dar oricum rezista mult mai mult (in vaza, acasa) decat trandafirii normali...
Sper, ca pana la noi se face 12 ore cu trenu si vreo 9 cu mashina.

noramadalina
23.04.2007, 11:29:41
Am facut aseara abia, cocarde din mini roze si gypsofila. Voi atasa poze cand voi ajunga acasa si astept sfaturi.

noramadalina
23.04.2007, 19:51:15
Prima tura de poze, de aseara:

noramadalina
23.04.2007, 19:51:51
si inca una:

noramadalina
23.04.2007, 19:53:07
tura 2, astazi...Eu zic ca au rezistat destul de bine.

noramadalina
23.04.2007, 19:54:05
si ultima... Nu se vad prea bine, fiindca-s facute cu telefonul.

vivi
23.04.2007, 19:57:06
si ultima... Nu se vad prea bine, fiindca-s facute cu telefonul.
Asha arata fara sa le fi facut tu nimic? Arata super bine.

noramadalina
23.04.2007, 20:02:33
Asha arata fara sa le fi facut tu nimic? Arata super bine.

Ce adica sa le fac? Au stat ieri in masina, fara apa cam 4 ore, pana la 9 aseara cand le-am facut, iar setul 2 de poze l-am facut pe la 5.30 astazi. Dupa parerea mea rezista foarte bine. O singura problema am: cand sa le fac? Mama mea are 2 maini stangi, eu nu cred ca am cand sa le fac, mama-soacra nici nu vrea sa auda de cocarde din flori naturale, deci nu ma pot baza pe ea. Crezi ca am timp sa le fac eu???... Ce ziceti, fetelor?

vivi
23.04.2007, 20:05:23
Ce adica sa le fac? Au stat ieri in masina, fara apa cam 4 ore, pana la 9 aseara cand le-am facut, iar setul 2 de poze l-am facut pe la 5.30 astazi. Dupa parerea mea rezista foarte bine. O singura problema am: cand sa le fac? Mama mea are 2 maini stangi, eu nu cred ca am cand sa le fac, mama-soacra nici nu vrea sa auda de cocarde din flori naturale, deci nu ma pot baza pe ea. Crezi ca am timp sa le fac eu???... Ce ziceti, fetelor?
Poate ai timp, dar deleaga, e o lectie pe care am invatzat-o si eu greu, cauta o prietena, o vecina, o verishoara.... nu incepe ziua asta importanta pentru tine cu acest pitic pe creier.

vivi
23.04.2007, 20:09:04
Dau exemplu sa intelegi, eu am vrut sa fac decorarea salii, mi-am dat seama ca fiica mea va avea mai multa nevoie de mine cu o zi inainte, asha ca m-am gandit, m-am socotit si in final o va face jumatatzelul meu cu colegele lui de servici, vineri de dimineatza. Bun intzeles cu proiect facut pe calculator in care eu hotarasc fiecare floricica. Cheia succesului in acest caz e DELEGAREA.

noramadalina
23.04.2007, 20:09:18
Poate ai timp, dar deleaga, e o lectie pe care am invatzat-o si eu greu, cauta o prietena, o vecina, o verishoara.... nu incepe ziua asta importanta pentru tine cu acest pitic pe creier.

Crezi ca merita? (la cocarde ma refer). Sunt cat de cat dragute? Mi-e teama ca nu o sa le aprecieze nimeni. Verisoare am din plin si cred ca am sa apelez la ele si la domnisoara de onoare, care pana acum nu si-a manifestat interesul in nici un fel, nu are nici macar rochie.

vivi
23.04.2007, 20:14:43
Crezi ca merita? (la cocarde ma refer). Sunt cat de cat dragute? Mi-e teama ca nu o sa le aprecieze nimeni. Verisoare am din plin si cred ca am sa apelez la ele si la domnisoara de onoare, care pana acum nu si-a manifestat interesul in nici un fel, nu are nici macar rochie.
Tana nu a impus nici o toaleta domnisoarelor de onoare, cu exceptia mea, care sunt organizator (specific a nuntii fiicei mele, asha cum si-o doreshte ea), nu cred ca cheltuieshte cineva prea multe ganduri. Dar pentru Tana e Important, ea o sa vada, asha si in cazul tau, pentru tine e important, tu o sa le vezi si intr-un capat de poza. Asha ca nu renuntza la nimic din ceea ce visezi.

noramadalina
23.04.2007, 20:22:13
Tana nu a impus nici o toaleta domnisoarelor de onoare, cu exceptia mea, care sunt organizator (specific a nuntii fiicei mele, asha cum si-o doreshte ea), nu cred ca cheltuieshte cineva prea multe ganduri. Dar pentru Tana e Important, ea o sa vada, asha si in cazul tau, pentru tine e important, tu o sa le vezi si intr-un capat de poza. Asha ca nu renuntza la nimic din ceea ce visezi.

Multumesc mult! Nici eu nu am impus nimic domnisoarei de onoare. Sunt doar dezamagita de atitudinea ei. Eu am fost domnisoara de onoare la nunta cumnatei mele si i-am aranjat cocardele (aratau jalnic), i-am imbracat cosulete in saten, i-am facut bomboanele pentru biserica, chiar m-am implicat si mi-am dorit sa-i dau o mana de ajutor, ca sa aiba o nunta asa cum si-a dorit. As fi vrut si eu una la fel... Scuze pentru devierea de la subiect.^:)^ ^:)^ ^:)^

vivi
23.04.2007, 20:31:08
Multumesc mult! Nici eu nu am impus nimic domnisoarei de onoare. Sunt doar dezamagita de atitudinea ei. Eu am fost domnisoara de onoare la nunta cumnatei mele si i-am aranjat cocardele (aratau jalnic), i-am imbracat cosulete in saten, i-am facut bomboanele pentru biserica, chiar m-am implicat si mi-am dorit sa-i dau o mana de ajutor, ca sa aiba o nunta asa cum si-a dorit. As fi vrut si eu una la fel... Scuze pentru devierea de la subiect.^:)^ ^:)^ ^:)^
E o greshala sa crezi ca toata lumea va reactiona asha. Nu te lasa.

nina84
23.04.2007, 20:59:15
eu vreau sa-ti spun ca important este ceea ce iti doresti tu. daca vrei cocarde naturale asa sa fie, daca vrei ca domnisoara de onoare sa se implice, spune-o, iar daca ceilalti nu sunt de acord, treaba lor. iti dau un exemplu, eu vreau o multime de lucruri pt. nunta, soacra nu prea, dar le-am facut, iar acum spune ce idei bune a avut. auzi ea a avut:>

noramadalina
23.04.2007, 21:05:01
eu vreau sa-ti spun ca important este ceea ce iti doresti tu. daca vrei cocarde naturale asa sa fie, daca vrei ca domnisoara de onoare sa se implice, spune-o, iar daca ceilalti nu sunt de acord, treaba lor. iti dau un exemplu, eu vreau o multime de lucruri pt. nunta, soacra nu prea, dar le-am facut, iar acum spune ce idei bune a avut. auzi ea a avut:>

=)) =)) =)) Stiu prin ce treci, si soacra mea "a avut" niste idei stralucite, pacat ca asta se numeste plagiat.

bella79
03.05.2007, 14:39:04
Am vazut ca multe din voi stiu o gramada de detalii despre piata de flori de la George Cosbuc.Ma tot bate gandul sa imi fac eu singurica aranjamentele pt local de pus pe mese dar nu prea stiu cum sa procedez.Ma gandeam sa folosesc garoafe si garofite.Stie cineva cam care este pretul lor in piata de flori?Am inteles ca se vand la pachete de 20 de fire.
Pt ca nunta este sambata seara iar cununia civila dimineata nu am cum sa le iau in aceeasi zi.Vineri dimineata credeti ca e prea devreme?Cum ar trebui sa le pastrez ca sa nu se ofileasca?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

godotte
03.05.2007, 15:56:23
Am vazut ca multe din voi stiu o gramada de detalii despre piata de flori de la George Cosbuc.Ma tot bate gandul sa imi fac eu singurica aranjamentele pt local de pus pe mese dar nu prea stiu cum sa procedez.Ma gandeam sa folosesc garoafe si garofite.Stie cineva cam care este pretul lor in piata de flori?Am inteles ca se vand la pachete de 20 de fire.
Pt ca nunta este sambata seara iar cununia civila dimineata nu am cum sa le iau in aceeasi zi.Vineri dimineata credeti ca e prea devreme?Cum ar trebui sa le pastrez ca sa nu se ofileasca?

se poate face nunta sambata iar civila duminica? n-am stiut.
garoafele rezista ff bine fara probleme daca le tii in apa intr-un mediu mai racoros, intunecos. Ele rezista in apa si 2 saptamani. Intr-adevar nu sunt la fel de proaspete 8-} -logic-, insa de rezistat rezista. Sa ne pui si noua poze cu reusitele tale, caci tare admir miresicile care vor sa-si faca ele singurele anumite aranjamente! Bravo fetelor.

mada
03.05.2007, 16:28:39

Garoafele rezista fara probleme cum a spus si abicute, chiar si doua saptamani. Pretul lor acum este de 5.000 lei firul. Sunt la pachete de 20 de fire si eu cred ca poti sa le iei si de joi numai sa te uiti sa fie proaspete. Si sa le tai la coada cand le pui in apa. Garofitele sunt mai pretentioase decat garoafele si nu se gasesc tot timpul. Pt ca nu sunt rezistente nu se importa tot timpul.

Kalini
03.05.2007, 16:33:41

Garoafele au rezistenta sporita ca flori taiate, rezistenta imbunatatita si prin tratarea lor termica ( 2 minute cu coditele in apa in fierbere)....
Nu le pune in aranjamente decat in ziua nuntii, orice alta plantuta adaugata la aranjament scade durabilitatea florii taiate...Ai putea folosii buretii aceia expandati, pentru aranjamente florale >:D<

godotte
03.05.2007, 17:16:45
Garoafele au rezistenta sporita ca flori taiate, rezistenta imbunatatita si prin tratarea lor termica ( 2 minute cu coditele in apa in fierbere)....
Nu le pune in aranjamente decat in ziua nuntii, orice alta plantuta adaugata la aranjament scade durabilitatea florii taiate...Ai putea folosii buretii aceia expandati, pentru aranjamente florale >:D<
eu stiam ca partea cu apa in fierbere este valabila pt florile de exemplu din curtea ta (liliac, crini, bujori...) pe care vrei sa le pui in apa in casa... nu pt cele din florarii care sunt gata pregatite pt vanzare, deja pregatite pt a rezista mai mult timp taiate.

:*

ladybird
03.05.2007, 17:26:23
am citit intregul topic - ce bine ca e scurt, deocamdata:D. am mai cautat pe net si am gasit ceva nostim;)) http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/45187/Vanzatorii-de-flori-castiga-lunar-20-de-salarii-minime-pe-economie
m-atzi facut tare curioasa fetelor, cred ca ma duc si eu la "bursa florilor" cum ii spun cunoscatorii:-p

bella79
03.05.2007, 17:55:14
Multumesc frumos tuturor!>:D< Ati fost foarte promte si mi-ati fost de mare ajutor.

Pt Abicutze:ai inteles gresit..:-p .Atat cununia civila cat si nunta vor fi sambata.
Multumesc frumos:* .

Incerc sa atasez o poza cam cum as vrea sa arate aranjamentele pt mese.De altfel tot de la voi le am.Daca aveti alte sfaturi legate de aceste arnjamente le astept bucuroasa.Nu prea imi dau eu seama daca mai e nevoie si de buretzi la arnjamentele de genul asta.Nu merg puse in apa pur si simplu?

mada
04.05.2007, 09:28:25
[quote=bella79;215143]Multumesc frumos tuturor!>:D< Ati fost foarte promte si mi-ati fost de mare ajutor.

Pt Abicutze:ai inteles gresit..:-p .Atat cununia civila cat si nunta vor fi sambata.

Incerc sa atasez o poza cam cum as vrea sa arate aranjamentele pt mese.De altfel tot de la voi le am.Daca aveti alte sfaturi legate de aceste arnjamente le astept bucuroasa.Nu prea imi dau eu seama daca mai e nevoie si de buretzi la arnjamentele de genul asta.Nu merg puse in apa pur si simplu?

Nu mai trebuie sa le pui in burete. Si le poti pun in aranjament si cu o zi inainte. Eu nu am auzit niciodata (si am ceva experienta in domeniu) sa oparesti garoafele la codita. Dar mai invat cate ceva!

andreea110
04.05.2007, 20:29:44
[quote=bella79;215143]Multumesc frumos tuturor!>:D< Ati fost foarte promte si mi-ati fost de mare ajutor.

Nu mai trebuie sa le pui in burete. Si le poti pun in aranjament si cu o zi inainte. Eu nu am auzit niciodata (si am ceva experienta in domeniu) sa oparesti garoafele la codita. Dar mai invat cate ceva!
Buna, am fost fetelor la Piata de flori, cam acelasi pret ca la florarie!
Cocarda orhidee 8-10 lei, am gasit si 2 gratis la lumanari si buchete
Buchete 1,5 mil/ buc
Pt cununie, as vrea trandafiri grena cu trandafirasi crem in jur de 1 mil (DACA AVETI POZE CU UN ASEMENEA MODEL DE BUCHET VA ROG SA EXPUNETI PE SITE)
Lumanari 5 mil/ perechea!
Reatasez pozele!
Bratara flori 25 - 100 lei
Microfon 5 lei
Burete 3 lei
Buchetele si lum vor fi asortate uele numai albe si unele cu orhidee verzi!
Florile vor fi pe burete - lumanari si buchete si microfon - buchete
si la cocarde cica se pun niste ace speciale care costa numai 2,5 lei!

andreea110
06.05.2007, 21:28:53
Dragi miresici mai am o luna si 3 zile pana la nunta si din pacate ma confrunt inca cu multe probleme.una dintre ele este ca,datorita faptului ca sunt dintr-un oras mic FETESTI, nu am unde sa-i fac mult visatul buchet.da ,ati inteles bine,in orasul meu nu este nici o florarie unde sa-ti poti comanda buchetul.asa ca singura alternativa este sa cumpar flori si o persoana cu ceva experienta sa ma ajute.de aceea va intreb dc stiti un loc in bucuresti unde pot cumpara flori en gross.la noi de exemplu trandafirii sunt in jur de 100 000
va multumesc si contez pe ajutorul vostru
Bucuresti - Piata de Flori - Piata george Cosbuc, cartier Rahova, oras Buusteni.
Intra pe google si cauta flori en-gross!

andreea110
06.05.2007, 21:33:27
[quote=mada;216146]
Buna, am fost fetelor la Piata de flori, cam acelasi pret ca la florarie!
Cocarda orhidee 8-10 lei, am gasit si 2 gratis la lumanari si buchete
Buchete 1,5 mil/ buc
Pt cununie, as vrea trandafiri grena cu trandafirasi crem in jur de 1 mil (DACA AVETI POZE CU UN ASEMENEA MODEL DE BUCHET VA ROG SA EXPUNETI PE SITE)
Lumanari 5 mil/ perechea!
Reatasez pozele!
Bratara flori 25 - 100 lei
Microfon 5 lei
Burete 3 lei
Buchetele si lum vor fi asortate uele numai albe si unele cu orhidee verzi!
Florile vor fi pe burete - lumanari si buchete si microfon - buchete
si la cocarde cica se pun niste ace speciale care costa numai 2,5 lei!

Revin cu noile preturi si marfa comandata, Floraria **** - lumanari poze 430/ perechea, buchete 119 lei/ buc, cocarde 12 buc - orhidee mici buchet de 3 - 42 lei/ 12 buc, bratara trandafirasi - 54/ buc si buchet cununie 3 trandafiri mari visiniu centru, crem mici pe margine - 117/ buc! Adica chiar mai ieftin ca la Piata de Flori si fara reducerile tiganilor de acolo!
Nu merita sa mergeti La Piata de Flori lumanarile erau 550 perechea cu reduceri, buchetul 150 bucata, bratara 100 lei/ buc si cocardele 10 lei/ cocarda si 2 gratis!

ancaalin
24.05.2007, 15:53:36
buna
eu voi avea nunta pe 3 iunie si nu stiu cum voi face cu florile. sunt din cluj si aici sunt foarte scumpe. as vrea sa pun ceva flori de gradina , sa le i-au din piata si sa le aranjez eu. eu voi avea in jur de 20 mese si as vrea ceva frumos dar nici nu foarte scump

katherina
25.05.2007, 08:01:37
Buna miresici,
Am trecut prin aceasta experienta si, sincer, am iesit foarte bine, cumparand flori din en-goss-ul de la Cosbuc, adica lumanarile, 3 buchete si aranjamentele pentru mese(12 buc.) cu tot cu accesorii , ne-au costat pe mine si pe nasi aprox. 350-400 ron. E drept, ca in ziua dinaintea nuntii am stat vreo cateva ore ca sa le fac pe toate si dupa buchetul din poza judecati si voi cat de "rau" am iesit.

issa
25.05.2007, 14:36:11
buna
eu voi avea nunta pe 3 iunie si nu stiu cum voi face cu florile. sunt din cluj si aici sunt foarte scumpe. as vrea sa pun ceva flori de gradina , sa le i-au din piata si sa le aranjez eu. eu voi avea in jur de 20 mese si as vrea ceva frumos dar nici nu foarte scump

Ce flori scumpe in Cluj?! Nici pomeneala....am fost la o inmormantarea matusii in decembrie si am luat coroana cu 30 lei ....in bucuresti la banii astia de-abia iei o amarata de jerba:))

manu3lla
18.06.2007, 14:43:00
Buna miresici,
Am trecut prin aceasta experienta si, sincer, am iesit foarte bine, cumparand flori din en-goss-ul de la Cosbuc, adica lumanarile, 3 buchete si aranjamentele pentru mese(12 buc.) cu tot cu accesorii , ne-au costat pe mine si pe nasi aprox. 350-400 ron. E drept, ca in ziua dinaintea nuntii am stat vreo cateva ore ca sa le fac pe toate si dupa buchetul din poza judecati si voi cat de "rau" am iesit.

Wow, super dragut. Ai vreo tehnica aparte pe care poti sa ne-o destainui si noua?

Mersi

sunset
21.06.2007, 17:45:27
buna

glumesti... engrosul din someseni e mai ieftin decat in buc

x_enya
29.06.2007, 11:37:47
acum vreo 2 seri am trecut pe langa piata cosbuc. tot eram in zona, asa ca m-am oprit sa vad ce si cum se gaseste acolo.
n-am gasit nici o florarie (asa cum ma gandeam eu....).... ci numai niste tarabe la care se vindeau flori atat en gros cat si la bucata.... erau niste afise cu lumanari nunta / buchete.... asa ca mi-am luat inima in dinti si am intrebat o "vanzatoare" ce si cum.... aveau si niste albume cu poze diverse, dar facute neprofesionist. mie nu mi-a placut nimic!
dar mi s-a spus ca putem merge noi cu poze si ca ni le fac exact la fel.... :^o
nu stiu cat de adevarat este, si parca nu m-as risca....
am intrebat si de pret: 6 mil (2 lumanari cu aranjament in spirala din trandafiri si santini + 2 buchete din santini, floarea miresei si trandafiri....)
iar ca timp, se merge cu o sapt inainte de nunta, se lasa avans 1 mil.... si gata!!!
pare simplu, dar nu-mi insipira incredere.....

totusi, sunt miresici care si-au luat buchetele si lumanarile de la tarabele din piata cosbuc???

x_enya
29.06.2007, 11:40:10
Buna miresici,

pai au iesit super! si ca bani este foarte bine...
dar eu nu cred ca voi avea timp (si nici nervi) sa fac asta in ziua nuntii, oricat de mult mi-as dori... mai ales ca dimineata vom avea civila....
desi mi-ar fi placut sa fac eu aranjamentele si buchetele, nu cred ca este ocazia potrivita.... poate la nunta altcuiva, cand nu voi fi eu atat de ocupata si stresata..... ;;)

Ritzi
29.06.2007, 11:47:58
desi mi-ar fi placut sa fac eu aranjamentele si buchetele, nu cred ca este ocazia potrivita.... poate la nunta altcuiva, cand nu voi fi eu atat de ocupata si stresata..... ;;)

ha ha...pai la cata experienta am acumulat toate cu ocazia asta, ne facem organizatori de nunti dupa ;)) ;)) ;))

Raza_de_soare
29.06.2007, 11:58:24
am intrebat si de pret: 6 mil (2 lumanari cu aranjament in spirala din trandafiri si santini + 2 buchete din santini, floarea miresei si trandafiri....)
iar ca timp, se merge cu o sapt inainte de nunta, se lasa avans 1 mil.... si gata!!!

6 mil in piata:O?Pai 5-6 mil costa la I.ris lumanarile.Se poate compara un vanzator din piata cu un florist cu experienta format special in acest domeniu?

Clar eu nu as avea incredere...

x_enya
29.06.2007, 12:01:03
ha ha...pai la cata experienta am acumulat toate cu ocazia asta, ne facem organizatori de nunti dupa ;)) ;)) ;))

pai sa stii ca da..... eu deja am nunta lu' frate-meu pt la anu'.... iar cumnata imi spune ca are stickul meu cu tot ce-i trebuie, nu mai are nevoie de altceva. deja i-am intrebat daca s-au gandit la modelul de verighete... ;))
cred ca daca ii mai innebunesc mult de pe acum, nu ne vor mai vrea ca nasi.... =))

x_enya
29.06.2007, 12:04:19
6 mil in piata:O?Pai 5-6 mil costa la I.ris lumanarile.Se poate compara un vanzator din piata cu un florist cu experienta format special in acest domeniu?

6 mil costa buchetele si lumanarile. s-ar putea sa fie si mai putin, eu n-am incercat sa negociez deloc, ca nu-mi sta in fire si nici nu era cazul.... dar acolo cred ca e loc si pt ceva tocmeala... :))
dar oricum nu-mi inspira incredere.... [-X

urzicuta
29.06.2007, 13:39:27

Scuze ca sunt off topic dar ai cumva idee cum se pregateste un florist in Ro? Adica exista cursuri speciale ,ceva de genul asta? Am tot incercat sa gasesc informatii despre asta dar n-am avut succes.

Raza_de_soare
01.07.2007, 00:20:35
Scuze ca sunt off topic dar ai cumva idee cum se pregateste un florist in Ro? Adica exista cursuri speciale ,ceva de genul asta? Am tot incercat sa gasesc informatii despre asta dar n-am avut succes.

Eu am intrebat directorul cand am comandat buketele si lumanarile si mi-a spus ca le face un training.Am intrebat in ideea in care candva imi doream sa lucrez la aceasta florarie (eu la momentul respectiv fiind economist intr-o institutie colt cu una din florariile lor:D)!Se pare ca e foate mult de munca si tot din ce am observat eu, prefera baietii (varste micutze ca sa zic asa, cu studii neterminate/fara studii) pt ca ii pune si la alte munci.Insa modelele sunt concepute de director, nu de floristi.Floristii doar executa.

mada
12.07.2007, 12:35:58
acum vreo 2 seri am trecut pe langa piata cosbuc. tot eram in zona, asa ca m-am oprit sa vad ce si cum se gaseste acolo.
n-am gasit nici o florarie (asa cum ma gandeam eu....).... ci numai niste tarabe la care se vindeau flori atat en gros cat si la bucata.... erau niste afise cu lumanari nunta / buchete.... asa ca mi-am luat inima in dinti si am intrebat o "vanzatoare" ce si cum.... aveau si niste albume cu poze diverse, dar facute neprofesionist. mie nu mi-a placut nimic!
dar mi s-a spus ca putem merge noi cu poze si ca ni le fac exact la fel.... :^o
nu stiu cat de adevarat este, si parca nu m-as risca....

totusi, sunt miresici care si-au luat buchetele si lumanarile de la tarabele din piata cosbuc???

Andreea draga, in Piata Cosbuc nu exista decat o florarie (magazin cu flori si decoratiuni. Cu casa de marcat :D). Acolo unde ai intrebat tu sunt tarabe la care se vand flori. Nici eu nu le-as face acolo desi am vazut lucrari facute de ei si erau ok (in functie de gusturi). Daca iti cumperi florile de la Piata C iesi mai ieftin asta in conditiile in care iti faci singura aranjamentele, lumanarile sau buchetele. Daca le iei de la cei de acolo gata facute e normal sa fie preturi de florarie.

mada
12.07.2007, 12:50:44
Eu am intrebat directorul cand am comandat buketele si lumanarile si mi-a spus ca le face un training.Am intrebat in ideea in care candva imi doream sa lucrez la aceasta florarie (eu la momentul respectiv fiind economist intr-o institutie colt cu una din florariile lor:D)!Se pare ca e foate mult de munca si tot din ce am observat eu, prefera baietii (varste micutze ca sa zic asa, cu studii neterminate/fara studii) pt ca ii pune si la alte munci.Insa modelele sunt concepute de director, nu de floristi.Floristii doar executa.

Raza, e f bine ca ai incredere in aceasta florarie. Cei de acolo lucreaza ok si pana la urma asta e o chestiune de gust. Daca tu ai vazut ce fac si iti place e super bine. Si mie mi-au placut cateva lucruri pe care le-am vazut la ei. Dar vreau sa iti spun ca majoritatea care lucreaza in florariile I... sau in alte florarii (ma refer numai la magazine) nu au facut nici un curs de florist sau mai stiu eu ce. Meseria asta se invata cel mai bine in timp. Intradevar e f mult de munca. Din fata tejghelei e frumos si placut sa lucrezi cu florile din spate insa ...... e destul de greu. Si inca ceva.... directorul de la I... este un fost florar de taraba. Daca el gandeste modelele asta dovedeste ca anii de experienta il ajuta f mult.

Raza_de_soare
13.07.2007, 10:58:19
Raza, e f bine ca ai incredere in aceasta florarie. Cei de acolo lucreaza ok si pana la urma asta e o chestiune de gust. Daca tu ai vazut ce fac si iti place e super bine. Si mie mi-au placut cateva lucruri pe care le-am vazut la ei. Dar vreau sa iti spun ca majoritatea care lucreaza in florariile I... sau in alte florarii (ma refer numai la magazine) nu au facut nici un curs de florist sau mai stiu eu ce. Meseria asta se invata cel mai bine in timp. Intradevar e f mult de munca. Din fata tejghelei e frumos si placut sa lucrezi cu florile din spate insa ...... e destul de greu. Si inca ceva.... directorul de la I... este un fost florar de taraba. Daca el gandeste modelele asta dovedeste ca anii de experienta il ajuta f mult.

Nu stiu ce sa zic...parintii directorului am inteles ca au avut florarie candva, sau ceva de genul asta.Restul detaliilor le stiu de la director, din vorba in vorba...Acum, sincera sa fiu, eu am fost multumita de buketul de la civila de acum 3 ani, iar buketul de la religioasa mi l-au facut aproape la fel ca cel din poza 9am trimis o poza din afara cu un buket care mi-a palcut mie).

Biketul nasei nu a iesit intocmai cum voiam eu, pt ca nasa nu a fost foarte hotarata in privinta florilor folosite.Dar ca si design si prezentare a fost inca o data multumita.

ot la ei am vazut multe cataloage cu modele deosebite.de exemplu la lumanari am ales un anumit model, dar cu florile din buketul meu.Am avut emotii ca n cumva sa nu imi placa.In skimn am fost impresionata de frumusetea si simplitatea lor.Nu puteam sa mi le imeginez asa.

O singura obiectie am avut de cand am vazut buketul meu: nu am avut saten sau organza verde la manerul buketului, ci numai frunze frumos aranjate si prinse cu niste ace elegante.Nu asa cerusem eu, dar...ma rog...imi propusesem ca in ziua nuntii nimic sa nu ma prostdispuna, orice ar fi iesit prost, sa o iau ca atare si sa merg mai departe!

ancutza_inc
04.10.2007, 12:31:51
fetelor ce sa va zic... eu lucrez langa piata de flori... si am vazut niste lumanari facute de ei si buchete superbe.
nici eu nu aveam incredere la inceput in ei..., dar atunci cd e ziua unei colege luam flori de acolo si fac niste aranjamente f. frumoase. De preturi si eu m-am mirat ca sunt cam ca la florarii, dar mi-au explicat ca au preturi mai mici doar la en-gros. Deci,cum v-am mai zis nu aveti de ce sa aveti dubii, chiar dc sunt ei mai colorati...
Mi-as face si eu buchetele acolo, dar nasa mea a zis ca are ea o florarie unde vrea sa facem totul. Sincera sa fiu ma cam sperie ideea, ca e cam pretentioasa si are gusturi cam scumpe...Dar asta e ..o data esti mireasa nu? sau cel putin asa sper:))

roxanik80
26.02.2008, 10:40:47
Buna ziua fetele am o mare rugaminte la voi ,cine stie sa ma informeze si pe mine ce pret are firul de gerbera sau pachetul si firul de edera. va multumesc mult astept urgent raspunsuri.

tony_78ton
27.02.2008, 22:20:12
buna ma ajuti si pe mine cu piata de flori? unde, cum, ce fel?preturi chestii de astea,......mersi

evenstar
28.02.2008, 08:54:11
Se pare ca nu mai e nici o "cunoscatoare" pe aici.... In caz ca apare, as vrea si eu sa stiu daca se gaseste iedera in piata de flori... si cam cat costa...

x_enya
06.03.2008, 13:08:42
Se pare ca nu mai e nici o "cunoscatoare" pe aici.... In caz ca apare, as vrea si eu sa stiu daca se gaseste iedera in piata de flori... si cam cat costa...

eu mi-am luat de la cosbuc atat florile, cat si verdeata pt buchete si pt lumanari.
nu am vazut iedera, pentru ca si eu ma gandeam ca mi-ar trebui si imi pusesem in cap sa jumulesc gardul unui vecin, in cazul in care doamna care mi-a facut lumnarile nu s-ar fi descurcat cu ce am luat eu.;))... pana la urma n-a fost cazul sa atentez la gard, in schimb am jumulit ghivecele vecinilor pentru feriga si niste frunzulite lungi si subtiri (am avut acordul lor, bineinteles)o:-)o:-)o:-)...

noangel
23.04.2008, 11:14:49
Eu ma duc destul de frecvent in piata de flori, pentru placerea proprie.
DAca nu au flori, se face comanda de ORICE floare/iarba cu 1 luna inainte si iti aduc.
TOTUL se negociaza
preturile variaza in functie ze ziua si ora la care te duci si de sezon.
Dimineata pe la 3-4 e super ieftinache. (Noi am mers intr-o sambata noapte dupa club, sa ne luam floricele pentru acasa ;-))

bridget
23.04.2008, 11:46:44
Eu ma duc destul de frecvent in piata de flori, pentru placerea proprie.
DAca nu au flori, se face comanda de ORICE floare/iarba cu 1 luna inainte si iti aduc.
TOTUL se negociaza
preturile variaza in functie ze ziua si ora la care te duci si de sezon.
Dimineata pe la 3-4 e super ieftinache. (Noi am mers intr-o sambata noapte dupa club, sa ne luam floricele pentru acasa ;-))

si cam cat sunt florile acolo? ma refer un pret mediu. pentru trandafiri, crini, frezii...

noangel
23.04.2008, 12:32:38
si cam cat sunt florile acolo? ma refer un pret mediu. pentru trandafiri, crini, frezii...

OOOOF
Pai ieftine is in spate, nu la strada, si noaptea.
Pt civila eu mi-am luat pachet de 20 de trandafiri roz verzui cu un milion cred. da pentru ca am mai luat si niste frunze si un pachet de santini, am iesit la 120 ron. Trandafirii sunt in jur de 4 ron firul, astia mai deosebiti 5.
acum 2 spt parca, am luat lalele cu 10 ron 100 buc, iar noaptea pe la 4 2 pachete de 100 cu 15 ron.
Freziile la 1 martie erau 40 ron pachetu de 100. Dar sunt sigura ca s-au ieftinit.

bridget
23.04.2008, 14:45:00
OOOOF
Pt civila eu mi-am luat pachet de 20 de trandafiri roz verzui cu un milion cred. da pentru ca am mai luat si niste frunze si un pachet de santini, am iesit la 120 ron. Trandafirii sunt in jur de 4 ron firul, astia mai deosebiti 5.
acum 2 spt parca, am luat lalele cu 10 ron 100 buc, iar noaptea pe la 4 2 pachete de 100 cu 15 ron.
Freziile la 1 martie erau 40 ron pachetu de 100. Dar sunt sigura ca s-au ieftinit.

woow! astea sunt preturi chiar ff mici! chiar merita sa cumperi de acolo.

Maryvaly
23.04.2008, 15:17:41
woow! astea sunt preturi chiar ff mici! chiar merita sa cumperi de acolo.
Sa stii ca merita! Sunt curioasa cum vor fi in august...Tare as face cocardele din flori naturale, iar daca le-as lua de acolo ar fi mai ieftine decat unele artificiale.

mada
19.05.2008, 10:24:00
OOOOF

Freziile au costat asa putin pt ca erau romanesti. Si in fiecare an in perioada 25 feb- 15 martie sunt asa . Dar dupa aceea sunt numai frezii de import si acelea sunt 12-15-20 de mii vechi firul. Si cu lalelele la fel se intampla.

noangel
19.05.2008, 10:38:49
Freziile au costat asa putin pt ca erau romanesti. Si in fiecare an in perioada 25 feb- 15 martie sunt asa . Dar dupa aceea sunt numai frezii de import si acelea sunt 12-15-20 de mii vechi firul. Si cu lalelele la fel se intampla.

Uite chiar o sa ma duc sa vad. cred ca miercuri seaara am drum pe acolo...pt ca joi ma duc la o cununie!

mada
19.05.2008, 11:16:36
Uite chiar o sa ma duc sa vad. cred ca miercuri seaara am drum pe acolo...pt ca joi ma duc la o cununie!

Ok! Vb joi sau vineri sa ne spui daca mai sunt aceleasi preturi.

lavlav
30.05.2008, 16:55:32
pai nu ne spune nimeni ce preturi mai sunt?

ant
30.05.2008, 20:01:27
pai nu ne spune nimeni ce preturi mai sunt?

Eu am fost acum o sapt, mi-am luat bureti pt flori si era 3 lei, mi-am luat un bax cu 20 buc, am dat 60 lei.
Un fir de trandafir era 4 lei..mai mult nu m-am interesat deocamdata, oricum stiu sigur ca de acolo o sa-mi iau florile pt aranjamente..

just_alinutzaa
31.05.2008, 19:06:36
dstiti cumva dak acolo se pot da comanda d buchete si lumanari pt cununia religioasa si dak costa mai putin fata decat sunt la florarie??

Mind
31.05.2008, 20:26:12
Eu am fost acum o sapt, mi-am luat bureti pt flori si era 3 lei, mi-am luat un bax cu 20 buc, am dat 60 lei.
Un fir de trandafir era 4 lei..mai mult nu m-am interesat deocamdata, oricum stiu sigur ca de acolo o sa-mi iau florile pt aranjamente..
Incercati sa pareti in domeniu, adica sa va prefaceti "florarese" si atunci o sa luati baxul de bureti cu 40 lei, trandafirii (cei mai scumpi) cu 3.5 lei, etc :)

ant
01.06.2008, 15:13:17
Incercati sa pareti in domeniu, adica sa va prefaceti "florarese" si atunci o sa luati baxul de bureti cu 40 lei, trandafirii (cei mai scumpi) cu 3.5 lei, etc :)

Aha, nu prea le am cu negociatu' dar avand in vedere ca vreau sa cumpar multeeeeeeeeeeee flori poate o sa am curaj, fiind vorba de o suma mai mare..:*

tara
02.06.2008, 17:26:04
ptr ca la noi in oras nu prea gasesti cine stie ce.....si ca sa imi vina mai usor...iar la agentiile ptr decor am gasit ce cautam eu dar era foarte scump...o sa fac in felul asta....idee mi-a venit dupa ce am intrat intr-o florarie modesta si am vazut niste ghivece mici cu violete foarte frumoase si foarte bogate la 10 lei ghiveciul......am sa dau comanda de aceste violete culoarea o voi alege eu...iar acel mic ghiveci il voi imbraca in materialul din care voi confectiona si invitatiile si marturiile..si asa va iesi exact cum vreau eu...ce ziceti am innebunit sau nu:|

laura_madalina27
10.09.2008, 12:58:22
Buna fetele

am si eu o intrebare, cumva prin perindarile voastre prin piata Cosbuc ati vazut eprubete din acelea ca la orhidee, ma intereseaza si pe mine cam cat costa.

phara
10.02.2009, 04:50:38
dragele mele,

florile in Piata Cojbuc se cumpara din spate din zona de hale. Pretul de vanzare al unei flori este de minimum 50 % mai mic decat la tarabe, daca il dau cu mai mult e teapa. Deobicei trebuie sa cumperi multiplu de 10. Trandafiri sunt 3 ron buc, lalelele acum sunt 1,2 Ron buc etc.

ce trebuie sa stiti este ca in spatele pietei, langa taraba cu bureti, cosuri si ambalaje, este o tigancusa tanara care face aranjamente. face orice de la coroane pana la cocarde, lucreaza de cele mai multe ori de pe o zi pe alta sau chiar in clipa in care ai dat comanda; lucreza cu materialul clientului ; flori, bureti, verdeata etc. mie mi-a luat ultima data pt un cos de 30 trandafiri un pret de 10 ron - manopera, am stat langa ea si a fost gata in 10 min.

simpa
24.02.2009, 10:29:01
Buna fetelor!
NU a mai fost nimeni prin piata?
As vrea sa merg si eu. Pe mine ma intereseaza pentruluna mai, la inceput sa cumpar lacramioare.
Credeti ca o sa gasesc? Si m-ar interesa daca stiti cam cat rezista lacramioarele si daca pot sa le fac ceva sa reziste mai mult.
Si daca fac aranjamentele cu o seara inainte oare o sa reziste?
Multumesc mult. :)

micamicaela
07.04.2009, 16:28:05
Buna fetelor. nu mai merge nimeni la piata de flori? Mai stiti ceva preturi? M-ar interesa si pe mine vreo 20 trandafiri...^:)^

dutza
12.04.2009, 16:34:32
Buna fetelor. nu mai merge nimeni la piata de flori? Mai stiti ceva preturi? M-ar interesa si pe mine vreo 20 trandafiri...^:)^

stiu ca este in jur de 6 lei firul de trandafir...

micamicaela
12.04.2009, 17:37:48
stiu ca este in jur de 6 lei firul de trandafir...

multumesc mult de tot >:D<

dutza
13.04.2009, 00:10:17
multumesc mult de tot >:D<

cu placere>:D<

Cat_Eyes
13.04.2009, 10:32:43
am auzit ca aici vin tirurile.. am citit pe undeva de fapt. nu putem cumpara direct de la tir?
sau nu putem da comanda direct unui tir? sofer sau cine se ocupa de cumparat?
ei doar livreaza? stiti ceva?

dutza
13.04.2009, 12:50:46
am auzit ca aici vin tirurile.. am citit pe undeva de fapt. nu putem cumpara direct de la tir?

da, vin tiruruile noaptea pe la 3-4, dar nu cred ca poti cumpara direct de la ei, pentru ca sunt numai tigani.eu nu am fost niciodata acolo, dar a trecut viitorul meu sotior pe la ora aia si a zis ca nu putea trece cu masina de ce era acolo....

zuza01
26.04.2009, 11:42:25
mai stie cineva niste preturi actualizate pt 2009 din piata de flori?

happy_magda
26.04.2009, 12:00:41
Poate dau eu o raita pe acolo azi, ca tot n-am ce face si stau aproape, te inteerseaza ceva anume?

zuza01
26.04.2009, 12:10:55
Poate dau eu o raita pe acolo azi, ca tot n-am ce face si stau aproape, te inteerseaza ceva anume?
ar fi super daca te-ai duce (insa cica tre sa te dufi f dimineata, nu?), daca diferenta e f mare intre piata si oferta decoratorului ma gandesc ca as face un efort sa imi fac singura aranjamentele...nu stiu cat de greu e, e doar un gand...
de ex la firma de decoratiuni au preturi cam asa:
-trandafiri 8 ron
-trandafiri miniroze-120 ron
-cale 15 ron
-crin asiatic-10 ron
-hortensie-24 ron
-lisianthus-7 ron
-floarea miresei 6 ron
-santini-5 ron
Cu siguranta buchetul mi-l fac singura, si pe cel al nasei la fel, tot eu o sa il fac.L-as face din cale, dar cica aduc ghinion...??!!?
Daca ai drum, fa-ti o idee despre cale, trandafiri, miniroze si uita--te te rog la ce flori dragute exista si ti se par frumoase pe lila, roz, crem, alb ...
>:D< >:D<

happy_magda
26.04.2009, 12:26:48
Oki, ma interesez. O sa ma duc mai incolo, dau o tura repede, ca sunt stresanti vanzatorii aia, mai au un pic si te pun sa cumperi cu forta :). Poate imi cumpar si o oaza si cateva flori, sa vad ce iese... Ieri am cumparat baloane si am facut o inima mare... Aproape ne-a iesit, doar ca n-am gasit aceeasi culoare si e "pestrita". M-a costat doar 10 lei!

happy_magda
26.04.2009, 12:35:49
Calele nu aduc ghinion, sunt multe fete de aici care au avut buchet din cale... Sunt niste flori frumoase si elegante. Superstitii sunt multe, dar daca le-am crede pe toate, n-am mai iesi din casa...

zuza01
26.04.2009, 12:39:21
Oki, ma interesez. O sa ma duc mai incolo, dau o tura repede, ca sunt stresanti vanzatorii aia, mai au un pic si te pun sa cumperi cu forta :). Poate imi cumpar si o oaza si cateva flori, sa vad ce iese... Ieri am cumparat baloane si am facut o inima mare... Aproape ne-a iesit, doar ca n-am gasit aceeasi culoare si e "pestrita". M-a costat doar 10 lei!
BRAAVOOO!
ai facut tu cu manutza ta? ai poza?
sa stii ca eu mi-am facut singura invitatiile, cardurile de masa, singura o sa-mi fac si voalul, incep sa ii aplic margelutze imediat ce gasesc o atza ff subtire sau o guta subtire rau.
poate unii spun ca-mi mananc de sub unghii, nici nu o sa le zic probabil ce fac eu singura, insa eu zic din experienta mea ca, daca ai un strop de inspiratie, faci ceva mult mai frumos si cu bani poate un sfert din ce ai plati altora...
eu am facut cu sora mea un buchet de mireasa anul trecut si a iesit super, incerc sa atasez poza. nu mai stiu cat costa firul de trandafir, au fost combinatii de miniroze si trandafiri, cert e ca pe buchetul de mireasa, cel de nasa, cele 2 lumanari si 2 aranjamente mici pt prezidiu am platit 2 milioane florile.
Asa ca succes!

Cat_Eyes
26.04.2009, 12:44:20
ar fi super daca te-ai duce (insa cica tre sa te dufi f dimineata, nu?), daca diferenta e f mare intre piata si oferta decoratorului ma gandesc ca as face un efort sa imi fac singura
Cu siguranta buchetul mi-l fac singura, si pe cel al nasei la fel, tot eu o sa il fac.L-as face din cale, dar cica aduc ghinion...??!!?
Daca ai drum, fa-ti o idee despre cale, trandafiri, miniroze si uita--te te rog la ce flori dragute exista si ti se par frumoase pe lila, roz, crem, alb ...
>:D< >:D<
Zuza, draga mea,
nu te mai lua dupa prostiile astea.
daca tie iti plac, de ce sa nu le folosesti pentur buchet?
ai incredere in tine si indeplineste-ti dorintele! carcotasi sunt pe toate drumurile!

happy_magda
26.04.2009, 13:00:23
Foarte frumoos buchetelul! Si eu fac invitatiile singura! Asta e inima, e cam urata ca e pestrita, si baloanele cam mari si mai trebuiau indesate si aranjate. Dar cred ca poate sa iasa pana la urma!

BRAAVOOO!
ai facut tu cu manutza ta? ai poza?
sa stii ca eu mi-am facut singura invitatiile, cardurile de masa, singura o sa-mi fac si voalul, incep sa ii aplic margelutze imediat ce gasesc o atza ff subtire sau o guta subtire rau.
poate unii spun ca-mi mananc de sub unghii, nici nu o sa le zic probabil ce fac eu singura, insa eu zic din experienta mea ca, daca ai un strop de inspiratie, faci ceva mult mai frumos si cu bani poate un sfert din ce ai plati altora...
eu am facut cu sora mea un buchet de mireasa anul trecut si a iesit super, incerc sa atasez poza. nu mai stiu cat costa firul de trandafir, au fost combinatii de miniroze si trandafiri, cert e ca pe buchetul de mireasa, cel de nasa, cele 2 lumanari si 2 aranjamente mici pt prezidiu am platit 2 milioane florile.
Asa ca succes!

zuza01
26.04.2009, 14:01:03
Foarte frumoos buchetelul! Si eu fac invitatiile singura! Asta e inima, e cam urata ca e pestrita, si baloanele cam mari si mai trebuiau indesate si aranjate. Dar cred ca poate sa iasa pana la urma!
heey, dar e suuper!
la partea de jos a inimii, daca scoti cele 2 baloane roz din dreapta, si le intorci pe cele 3 albastre, in asa fel incat inima sa se termine cu un balon albastru, cum iese?adic cele 3 baloane albastre de jos sa le pozitionezi ca un triunghi cu un unghi in jos, nu cu o latura in jos...
si daca vrei sa fie mai putin pestrit scoate-le pe cele albastre si lasa roz/alb/crem...
incearca. oricum, a iesit suuper!
bravo!

sau doar mai desumfla un pic balonul albastru din stanga. am pus pe poza un deget pe el sa nu se vada si parca inima e si mai definita jos. ori e inima pozata din alt unghi? adica eu parca asa vad in poza...

Zuza, draga mea,
nu te mai lua dupa prostiile astea.
daca tie iti plac, de ce sa nu le folosesti pentur buchet?
ai incredere in tine si indeplineste-ti dorintele! carcotasi sunt pe toate drumurile!
Ooff, ai dreptate, si tu si Magda...:-<
stii cum e..te gandesti....parca ai vrea ca nimic sa nu gresesti si sa pornesti cu stangul....
nici rokita nu e cea a visurilor mele pt ca nu am avut bani, voalul daca il fac singura va dati seama ca nu o sa fie senzational...verighetele le-am luat ieftine si simple, (insa ne plac) dar am gandit ca poate Dumnezeu ne va da o viata frumoasa impreuna, asa cum ne-am dorit, daca restul nu e kiar cum ne-am dorit...:), prefer pretul asta.
oricum, am vazut nunti si mai modeste decat a mea si oamenii erau multumiti.
cat despre buchetul cu cale, eu una nu am vazut cale nici in florarii, nicaieri, real :"> lol
am vazut doar genul ala de cala ca o frunza groasa cu ceva ca un batz galben in mijloc, ce vreau eu e un soi anume de cala, cel din poza?
am pus poze si cu cocardele mirelui si nasului, tot de noi facute...

veronica123
26.04.2009, 16:15:32
stii cum e..te gandesti....parca ai vrea ca nimic sa nu gresesti si sa pornesti cu stangul....
nici rokita nu e cea a visurilor mele pt ca nu am avut bani, voalul daca il fac singura va dati seama ca nu o sa fie senzational...verighetele le-am luat ieftine si simple, (insa ne plac) dar am gandit ca poate Dumnezeu ne va da o viata frumoasa impreuna, asa cum ne-am dorit, daca restul nu e kiar cum ne-am dorit...:), prefer pretul asta.
cat despre buchetul cu cale, eu una nu am vazut cale nici in florarii, nicaieri, real :"> lol
am vazut doar genul ala de cala ca o frunza groasa cu ceva ca un batz galben in mijloc, ce vreau eu e un soi anume de cala, cel din poza?

Foarte frumoase, te felicit! Inseamna ca te pricepi.. si eu as face, dar am doua maini stangi - abia reusesc sa cos un nasture :">
Ref la cale.. incearca, daca poti, la facultatea de agronomie - au sere in care cresc si cale si le vand. E bine sa te duci daca poti in cursul saptamanii, ca sa fii sigura ca vei gasi pe cineva acolo. Poate ai noroc si in felul asta le iei si foarte proaspete. :*

happy_magda
26.04.2009, 16:29:14

Am fost in piata, nu erau multe deschise, si erau muuuulte lalele. Ce am vazut:
trandafiri toate culorile - 4 ron
miniroze - 6-8 lei, dar nu erau multe acum
cale am vazut doar albe(modelul mov din poza ta) - 3 lei! (nu stiu ce e cu pretul asta, mi se par f ieftine)
lisianthus - 3.5 lei
gerbera - 80 de lei/bax cred ca 30 de buc
preturile sunt de la cei care vand doar engros (10-50-100 de flori), la strada sunt cei care vand la bucata si au preturi mai mari. Presupun ca mai si negociezi cu ei, daca vorbesti cu ei si apoi zici ca te mai uiti, probabil ca mai lasa la pret).

In privinta baloanelor mele, inima o fac o singura culoare si da, baloanele nu mi-au iesit toate aceeasi marime, ca nu am avut rabdare. Data viitoare o fac cum trebuie, oricum, la 10 lei... ;))

happy_magda
26.04.2009, 16:52:28
Foarte frumoase, te felicit! Inseamna ca te pricepi.. si eu as face, dar am doua maini stangi - abia reusesc sa cos un nasture :">
Ref la cale.. incearca, daca poti, la facultatea de agronomie - au sere in care cresc si cale si le vand. E bine sa te duci daca poti in cursul saptamanii, ca sa fii sigura ca vei gasi pe cineva acolo. Poate ai noroc si in felul asta le iei si foarte proaspete. :*

Nu stiam ca vand si flori acolo, Ce mai putem gasi?

veronica123
26.04.2009, 20:00:14
Nu stiam ca vand si flori acolo, Ce mai putem gasi?

Mai stiu sigur de lisianthus - lisianthus si calele sunt flori perene si au culturi si stiu ca vand. Cu siguranta mai au si alte flori, dar nu bag mana-n foc ce au acum.
Stiu de la al meu care e in domeniu, dar el nu a mai fost pe acolo de vreun an sau doi. Pentru cine e interesat, e bine sa mearga pana acolo pentru detalii.

ancapsy
26.04.2009, 21:19:41
Am fost in piata, nu erau multe deschise, si erau muuuulte lalele. Ce am vazut:
trandafiri toate culorile - 4 ron
miniroze - 6-8 lei, dar nu erau multe acum
cale am vazut doar albe(modelul mov din poza ta) - 3 lei! (nu stiu ce e cu pretul asta, mi se par f ieftine)
lisianthus - 3.5 lei
gerbera - 80 de lei/bax cred ca 30 de buc
preturile sunt de la cei care vand doar engros (10-50-100 de flori), la strada sunt cei care vand la bucata si au preturi mai mari. Presupun ca mai si negociezi cu ei, daca vorbesti cu ei si apoi zici ca te mai uiti, probabil ca mai lasa la pret).

In privinta baloanelor mele, inima o fac o singura culoare si da, baloanele nu mi-au iesit toate aceeasi marime, ca nu am avut rabdare. Data viitoare o fac cum trebuie, oricum, la 10 lei... ;))

Vroiam sa te intreb daca ai vazut garoafe...dar desfacute la floare nu boboci....As dori sa imi fac aranjamente globuri de garoafe...

happy_magda
26.04.2009, 21:35:27
Vroiam sa te intreb daca ai vazut garoafe...dar desfacute la floare nu boboci....As dori sa imi fac aranjamente globuri de garoafe...

Erau si garoafe dar nu am intrebat :(

adelina_teodora
27.04.2009, 08:35:23
Buna,te rog frumos daca poti sa-mi scrii si mie cum ai facut inima din baloane e foarte frumoasa si asa colorata.Iti multumesc, astept raspuns

ALBA_CA_ZAPADA70
27.04.2009, 10:09:51
garoafele sunt la 1 ron de obicei nu am vzt mai scumpe, dar poti sa le iei mai din timp si sa astepti sa se desfaca

primavara
27.04.2009, 10:11:40
Am fost ieri in Piata Cosbuc si am notat niste preturi:
-crizanteme(multe culori) 5 fire=12.5 lei
-santini 2.5 lei /firu
-floarea miresei 70 lei snopu
-trandafiri 6 lei/buc
-gerbera 1.5 lei/buc
-mini gerbera 1.5 lei/buc
-set frunze mixte 35 lei/pac
-set trandafirasi 4 culori /20 fire- 40 lei
-frezii 50 fire=80 lei
-verdeata 10 lei/pac

Nu erau foarte multe flori ,sa ai de unde alege.

ancapsy
27.04.2009, 10:57:07
garoafele sunt la 1 ron de obicei nu am vzt mai scumpe, dar poti sa le iei mai din timp si sa astepti sa se desfaca

Stii cumva cum se ingrijesc garoafele sa nu se ofileasca? Am mai citit ca trebuie sa stea invelite in ziar si cu lamaie in apa sa tina mai mult...e adevarat? Si daca le iau boboci....cam in cat timp se deschid? Cum cat inainte le pot lua?:*

zuza01
27.04.2009, 17:20:04
de kestia ata kiar nu stiam! bravo! multumesc >:D<

Multumesc muult miresici pentru preturi!!!
ce fete descurcarete si utile si saritoare si dragute!
va multumesc!
si pentru cele care cred ca au doua maini stangi, lol, in piata sunt si buretii aia speciali pt flori, cred ca ati fi uimite sa constatati ca aia fac toata treaba, voi doar infigeti florile cum vreti si gata!!!
:* :* :*

ancapsy
27.04.2009, 17:35:35
Stiti cumva care sunt preturile pentru buretii bila? Aia care se folosesc pentru globuri?:D

ALBA_CA_ZAPADA70
27.04.2009, 19:19:32
am mai povestit asta, dar nu mai stiu la ce topic
pe 8 martie am gasit un boboc de garoafa foarte inchis pe jos, avea tulpina de vreo 5 cm si l.am pus in apa. a inflorit si a rezistat 3 saptamini fara nicio grija speciala
cel mai bine ar fi sa intrebi la piata de flori pe tigancile alea, cu siguranta k stiu
ar mai fi varianat sa cauti pe google si sa vezi ce spune si pe acolo
eu, una, cred k untr.o saptamina infloresc, eventual le mai desfaci si tu usor cu mina
Stii cumva cum se ingrijesc garoafele sa nu se ofileasca? Am mai citit ca trebuie sa stea invelite in ziar si cu lamaie in apa sa tina mai mult...e adevarat? Si daca le iau boboci....cam in cat timp se deschid? Cum cat inainte le pot lua?:*

ALBA_CA_ZAPADA70
27.04.2009, 19:21:09
mai sunt si filmulete pe youtube care arata foarte bine cum s efac globurile de flori
am pus linkurile la topicul globuri de flori si la cum sa fac singura aranjamentele florale, nu mai stiu foarte exact
Multumesc muult miresici pentru preturi!!!
ce fete descurcarete si utile si saritoare si dragute!
va multumesc!
si pentru cele care cred ca au doua maini stangi, lol, in piata sunt si buretii aia speciali pt flori, cred ca ati fi uimite sa constatati ca aia fac toata treaba, voi doar infigeti florile cum vreti si gata!!!
:* :* :*

happy_magda
27.04.2009, 19:23:02
Stiti cumva care sunt preturile pentru buretii bila? Aia care se folosesc pentru globuri?:D

Unul cum e cel de la avatarul tau e 25 de lei.

ancapsy
27.04.2009, 22:00:34
am mai povestit asta, dar nu mai stiu la ce topic
pe 8 martie am gasit un boboc de garoafa foarte inchis pe jos, avea tulpina de vreo 5 cm si l.am pus in apa. a inflorit si a rezistat 3 saptamini fara nicio grija speciala
cel mai bine ar fi sa intrebi la piata de flori pe tigancile alea, cu siguranta k stiu
ar mai fi varianat sa cauti pe google si sa vezi ce spune si pe acolo
eu, una, cred k untr.o saptamina infloresc, eventual le mai desfaci si tu usor cu mina

Multmesc frumos! Esti o scumpa!=D> :* :* :* Am citit mai peste tot si am vazut si filmulete cum se fac globurile.....de asta m-am si hotarat sa le fac eu, pentru k nu sunt greu de facut!

ancapsy
27.04.2009, 22:01:45

Multumesc frumos!!Mi se pare totusi cam scump....:| Poate daca iau mai multe mai lasa la pret......

zuza01
16.05.2009, 00:29:53
atat de muuuult???:(

clipsy
16.05.2009, 22:17:29
heey, dar e suuper!
la partea de jos a inimii, daca scoti cele 2 baloane roz din dreapta, si le intorci pe cele 3 albastre, in asa fel incat inima sa se termine cu un balon albastru, cum iese?adic cele 3 baloane albastre de jos sa le pozitionezi ca un triunghi cu un unghi in jos, nu cu o latura in jos...
si daca vrei sa fie mai putin pestrit scoate-le pe cele albastre si lasa roz/alb/crem...
incearca. oricum, a iesit suuper!
bravo!

sau doar mai desumfla un pic balonul albastru din stanga. am pus pe poza un deget pe el sa nu se vada si parca inima e si mai definita jos. ori e inima pozata din alt unghi? adica eu parca asa vad in poza...

am vazut eu astazi in piata de flori! Nu stiu cat costa buchetul caci nu am intrebat dar te asigur ca aveau!

zuza01
17.05.2009, 00:39:03
am vazut eu astazi in piata de flori! Nu stiu cat costa buchetul caci nu am intrebat dar te asigur ca aveau!>:D<multumesc!

tibirica
19.05.2009, 12:26:33
apelati cu incredere la floraria nicoli de la piata de flori..... sunt seriosi.....iar rezultatul a fost cel dorit.

sunshine1981
25.05.2009, 12:03:56
deci,daca nunta este sambata ,cand ar trebui sa merg sa cumpar florile?

primavara
25.05.2009, 12:06:05
deci,daca nunta este sambata ,cand ar trebui sa merg sa cumpar florile?

Eu le-am cumparat de joi si am facut aranjamentele vineri. Buretii i-am tinut in apa 24h. Florile au rezistat foarte bine,dar nu a fost foarte cald nici afara

zuza01
25.05.2009, 17:16:44
Cred ca ar trebuie puse la intuneric si racoare, gen beci, frigider....si cred ca depinde f mult si ce fel de flori iei...
atat de mult tb tinuti buretii in apa?
eu am gasit pe un site ce sa faci sa tina florile mult, dar e in engleza, cine vrea....
in plincipiu:
-frunzele sa nu stea in apa si daca se poate, taiate de tot de pe tulpina, consuma din nutrientii florii.
-o aspirina si o lingura de zahar la fiecare jumatate de litru de apa
-se taie tulpina in diagonala pt a mari suprafata de absorbtie a apei-pt trandafiri
si cam atat am tinut minte..:D

micamicaela
04.06.2009, 20:03:47
buna fetelor, am sambata cununia civila. Oare daca ma dus in seara asta gasesc flori la piata de flori? sau la ce ora tre sa merg? Pleaseeee help me.:* ^:)^

x_enya
04.06.2009, 20:19:31
buna fetelor, am sambata cununia civila. Oare daca ma dus in seara asta gasesc flori la piata de flori? sau la ce ora tre sa merg? Pleaseeee help me.:* ^:)^

eu zic ca gasesti si in seara asta flori, dar nu stiu sa-ti spun pana pe la ce ora (am trecut la un moment dat prin zona, era cam 10 seara, si vanzatoarele de flori erau la datorie). iar dimineata stiu ca-si incep programul cu noaptea-n cap.;-)
spor la pregatit buchetelul si o zi minunata sambata! :)

micamicaela
05.06.2009, 18:17:28
eu zic ca gasesti si in seara asta flori, dar nu stiu sa-ti spun pana pe la ce ora (am trecut la un moment dat prin zona, era cam 10 seara, si vanzatoarele de flori erau la datorie). iar dimineata stiu ca-si incep programul cu noaptea-n cap.;-)
spor la pregatit buchetelul si o zi minunata sambata! :)

multumesc mult. am fost aseara pe la ora 22 si am gasit trandafirii pe care ii cautam...lila. ma apuc pe seara sa fac buchetul.:*

loredana_1981
10.06.2009, 22:34:49
Sa ne arati si noua buchetul, sa vedem ce a iesit...si inca ceva ,cu cat ai cumparat florile?

Tofy
11.06.2009, 17:49:05
buna,

v-as fi recunoscatoare daca mi-ati indica si mie niste preturi pt flori si locuri de unde le pot cumpara mai ieftin... am nevoie atat pt buchete cat si pt aranjamente fl mese...

Multumesc >:D<

zuza01
14.06.2009, 03:37:04
buna,

v-as fi recunoscatoare daca mi-ati indica si mie niste preturi pt flori si locuri de unde le pot cumpara mai ieftin... am nevoie atat pt buchete cat si pt aranjamente fl mese...

Multumesc >:D<
eu am fost vineri dimineata si:

2,5-4,5 ron/firul de trandafir, dar iei snop de cate 20
10 fire crini asiatici (albi)-70ron sau 80 ron , cei galbeni s mai ieftini
crizanteme - 30 ron snop cred ca tot 10
orhidee alba (mica, nu asiatica)-30 ron 10 fire, iar cea mov e 20 ron-10 fire
verdeata-frunze ca niste de palmier-25 ron/snop si -s o gramada
firele acelea verzi lungi-cam 10 ron/snop
trebuie sa te duci f dimineata sau mai degraba noaptea, e non stop piata ziceau pe acolo, sa fii atenta, intreaba in mai multe locuri, poti gasi aceeasi trandafiri si la 3 ron firul, si la 4,5 ron.identici.
succes!

sunshine1981
06.07.2009, 09:41:22

trebuie sa te duci f dimineata sau mai degraba noaptea, e non stop piata ziceau pe acolo, sa fii atenta, intreaba in mai multe locuri, poti gasi aceeasi trandafiri si la 3 ron firul, si la 4,5 ron.identici.
succes!
Buna,

Stii cumva cat costa un fir de cala?

Mersi

gogosel
10.07.2009, 13:44:44
am fost aseara la piata de flori si am luat tradafiri al-somo cu 2 lei/uc, feriga 10 lei/sop, santini 10 lei/5 fire, berrgras 5 lei snopul, lisantius(sau cum se scrie) 10 lei /snop, frezia 50 lei/ 50 fire,floarea miresei era 70 lei un uchet maaare isa u aveam ce face cu el asa ca am luat de la o florarie la fir.
am vazut cale itr-u singur loc, nu stiu cat costu, cred ca peste 10 lei/fir. erau absolut superbe- galbene, albe, portocalii, bordeaux.
gasesti tot ce iti trebuie-flori, cosulete, panglici pt lumanari, ace cu perlute, bureti de toate neamurile, dar cam scumpi, banda dubluadeziva, etc.

mada
10.07.2009, 15:25:44
dstiti cumva dak acolo se pot da comanda d buchete si lumanari pt cununia religioasa si dak costa mai putin fata decat sunt la florarie??

Nu cred ca te costa mai putin decat la o florarie. Eu una nu as risca sa comand acolo. Dar asta e doar parerea mea.

Nu se poate cumpara de la soferul de tir. El doar le livreaza. Florile sunt comandate in Olanda , in general de unul din tiganii de la piata de flori.....soseste tirul..........se descarca marfa........tiganii de acolo vin si isi aleg ce flori vor ei (flori pe care le revand la standul lor) si ce ramane se vinde clientilor mai mari sau mai mici. Cam asa se procedeaza la piata Cosbuc.

Aha, nu prea le am cu negociatu' dar avand in vedere ca vreau sa cumpar multeeeeeeeeeeee flori poate o sa am curaj, fiind vorba de o suma mai mare..:*

POti incerca sa negociezi, dar ei nu vor da mai ieftin decat daca florile nu se vand sau sunt mai vechi. Nu vreau sa te dezamagesc dar pt ei sume mari de la care se poate negocia sunt 20-30 mil. Banuiesc ca nu vrei sa te coste atat. DAr poti incerca o negociere, nu se stie nicioadata! Bafta multa! :)

Preturi flori Piata Cosbuc 2009

Trandafiri 2.5 ron -3.5 ron/ fir (pachete de 10 sau 20 fire)
Crizantema 2 ron/ fir (pachete de 5 fire)
Crin Imperiali 5- 7 ron/ fir (pachet de 10 fire)
Lishiantus (Eustoma) 2.5- 3 ron/ fir (pach de 10 fire)
Gerbera 1.2 ron- 1.5 ron/ fir (cutie de 50 fire)- nu luati din aceea legata la buchetel.......nu e proaspata si nu tine mult
Garoafe 0.5 ron/ fir (pach de 20 fire)
MInirose 4 ron- 6 ron / fir (pach de 10-20 fire)
Gladiole 0.8-1.2 ron/ fir (pachet de 25 fire)
Gypsofila 70 ron/ pachet

lilyblueyes
13.07.2009, 11:59:15

succes!

cum sunt orhideele mici? ma gandeam la buchetul de civila sa imi iau miniroze, dar cred ca si cu orhidee ar veni frumos, nu? imi ajung 11-15 fire pt un buchet?

ant
13.07.2009, 22:21:24
POti incerca sa negociezi, dar ei nu vor da mai ieftin decat daca florile nu se vand sau sunt mai vechi. Nu vreau sa te dezamagesc dar pt ei sume mari de la care se poate negocia sunt 20-30 mil. Banuiesc ca nu vrei sa te coste atat. DAr poti incerca o negociere, nu se stie nicioadata! Bafta multa! :)

Preturi flori Piata Cosbuc 2009

Trandafiri 2.5 ron -3.5 ron/ fir (pachete de 10 sau 20 fire)
Crizantema 2 ron/ fir (pachete de 5 fire)
Crin Imperiali 5- 7 ron/ fir (pachet de 10 fire)
Lishiantus (Eustoma) 2.5- 3 ron/ fir (pach de 10 fire)
Gerbera 1.2 ron- 1.5 ron/ fir (cutie de 50 fire)- nu luati din aceea legata la buchetel.......nu e proaspata si nu tine mult
Garoafe 0.5 ron/ fir (pach de 20 fire)
MInirose 4 ron- 6 ron / fir (pach de 10-20 fire)
Gladiole 0.8-1.2 ron/ fir (pachet de 25 fire)
Gypsofila 70 ron/ pachet

Nu am negociat - am zis ca nu sunt in stare, si asa mi se par f ieftine

loredana_1981
15.07.2009, 14:44:55
o rugaminte am fetelor la voi, puteti sa-mi spuneti si mie daca garoafele le gasesti inflorite sau sunt boboci?

ALBA_CA_ZAPADA70
15.07.2009, 15:05:28
o rugaminte am fetelor la voi, puteti sa-mi spuneti si mie daca garoafele le gasesti inflorite sau sunt boboci?

eu de cate ori am fost acolo le.am vazut in majoritate mai imbobocite

mada
16.07.2009, 16:14:04

Foarte rar sunt inflorite. Se intampla asta doar cand sunt vechi.

Midnight_Lady
19.07.2009, 00:40:57
eu de cate ori am fost acolo le.am vazut in majoritate mai imbobocite
si eu tot imbobocite le-am vazut mereu si sunt tare multe culori si combinatii de culori.

loredana_1981
19.07.2009, 17:22:29
Multumesc tare mult fetelor!

roxxa
29.07.2009, 12:24:24
Buna fetelor,
Eu intentionez sa imi fac singura aranjamentele florale pentru mese, dar cu lumanarile si buchetele nu prea as risca, mai ales ca imi doresc pentru cununia religioasa un buchet foarte amplu, curgator. Stiti daca in piata de flori fac si lumanari si buchete, cam care sunt preturile fata de o florarie, si cat de bine lucreaza?

Crissa78
29.07.2009, 12:33:38
Stiti daca in piata de flori fac si lumanari si buchete, cam care sunt preturile fata de o florarie, si cat de bine lucreaza?

Sunt vanzatori care fac buchete si lumanari daca cumperi florile de la ei. Pretul manoperei este foarte mic. De exemplu eu mi-am facut acolo buchetul pentru cununia civila din 19 frezii albe si m-a costat 50ron. Nu a iesit ca in reviste, insa a fost tare dragutz si a rezistat foarte bine. Nu am primit inca pozele de la fotograf ca sa ti-l arat.

sweet_november
29.07.2009, 18:58:37
salut fetelor! la fel ca si voi am auzit de piata de flori din george cosbus ca este eftina.Asa ca pentru cununia mea civila m-am gandit sa ma duc acolo sa imi fac buchetelul.Prima data am crezut ca acolo sunt florarii,stil magazin nu dughene pline de tiganii.In fine daca tot am ajuns acolo m-am hotarat si am vb cu o tipa de acolo sa imi faca un buchetel din orhideee si trandafirasii.In ziua cununiei iubitul meu a fost cel care s-a dus sa il ia.Cand a ajuns cu el acasa si l-am vazut am crezut ca innebunesc:trandafirii erau ofiliti, in loc de tull sau voal imi imbracase buchetul intr-o plasa foarte urata ca cea de tantarii.Dupa cateva minute ce m-am mai invartit eu cu el prin casa au inceput si orhideele sa cada din el.In fine totul s-a rezolvat intrucat nasa mea a dat fuga la o florarie si mi-a facut un superb buchetel.Din toate astea am tras o concluzie:niciodata sa nu lucrezi cu floraresele de etnie roma asa cum este plina piata george cosbuc.Este decizia voastra daca vreti sa faceti acolo sau nu.
P.S. buchetul facut la ei nu era deloc eftin ma costat 200 ron pe care i-am aruncat pe fereastra.

ant
02.08.2009, 19:15:35
salut fetelor! la fel ca si voi am auzit de piata de flori din george cosbus ca este eftina.Asa ca pentru cununia mea civila m-am gandit sa ma duc acolo sa imi fac buchetelul.Prima data am crezut ca acolo sunt florarii,stil magazin nu dughene pline de tiganii.In fine daca tot am ajuns acolo m-am hotarat si am vb cu o tipa de acolo sa imi faca un buchetel din orhideee si trandafirasii.In ziua cununiei iubitul meu a fost cel care s-a dus sa il ia.Cand a ajuns cu el acasa si l-am vazut am crezut ca innebunesc:trandafirii erau ofiliti, in loc de tull sau voal imi imbracase buchetul intr-o plasa foarte urata ca cea de tantarii.Dupa cateva minute ce m-am mai invartit eu cu el prin casa au inceput si orhideele sa cada din el.In fine totul s-a rezolvat intrucat nasa mea a dat fuga la o florarie si mi-a facut un superb buchetel.Din toate astea am tras o concluzie:niciodata sa nu lucrezi cu floraresele de etnie roma asa cum este plina piata george cosbuc.Este decizia voastra daca vreti sa faceti acolo sau nu.
P.S. buchetul facut la ei nu era deloc eftin ma costat 200 ron pe care i-am aruncat pe fereastra.

Mda, e bine de stiut, pacat de banutzi, dar totul e bine cand se termina cu bine..=P~

alinavalentina
07.08.2009, 15:30:21

pacat si de bani, si de nervii care ti ia facut in ziua nuntii !

parerea mea e ca cei care vor sa-si faca singuri buchetele/lumanarile/aranjamentele piata cosbuc e potrivita. deoarece acolo te duci pentru flori. cine vrea facute profesionist, sa se duca direct la o florarie deoarece acolo macar ai garantia experientei. sunt florarii la care poti duce tu florile ( parca citisem pe undeva ca o miresica a dus florile de la civila la o florarie si ei doar leau facut aranjamente pt mese) si te costa doar manopera.

Bafta multa !!

eu voi da o fuga pana la piata cosbuc peste o sapt sa-mi iau floricele pt buchetelul meu de domnisoara de onoare :) miresica face cinste, doar ca vreau eu neaparat sa mi-l fac singura, ca doar am imaginatie si indemanare :) pozici dupa :)

Van27
07.08.2009, 15:39:42
pacat si de bani, si de nervii care ti ia facut in ziua nuntii !

parerea mea e ca cei care vor sa-si faca singuri buchetele/lumanarile/aranjamentele piata cosbuc e potrivita. deoarece acolo te duci pentru flori. cine vrea facute profesionist, sa se duca direct la o florarie deoarece acolo macar ai garantia experientei. sunt florarii la care poti duce tu florile ( parca citisem pe undeva ca o miresica a dus florile de la civila la o florarie si ei doar leau facut aranjamente pt mese) si te costa doar manopera.

Bafta multa !!

eu voi da o fuga pana la piata cosbuc peste o sapt sa-mi iau floricele pt buchetelul meu de domnisoara de onoare :) miresica face cinste, doar ca vreau eu neaparat sa mi-l fac singura, ca doar am imaginatie si indemanare :) pozici dupa :)

Eu am procedat la fel. Mi-am cumparat florile de la piata de flori (m-au costat 350 lei 130 de fire de trandafiri roz, mov, albi si galbeni) din care am facut 8 buchete (al meu, al nasei, al meu de la civila si ale domnisoarelor de onoare). Per total am iesit cu mult mai ieftin decat daca era sa le comand la florarie.

alinavalentina
10.08.2009, 09:34:36
Eu am procedat la fel. Mi-am cumparat florile de la piata de flori (m-au costat 350 lei 130 de fire de trandafiri roz, mov, albi si galbeni) din care am facut 8 buchete (al meu, al nasei, al meu de la civila si ale domnisoarelor de onoare). Per total am iesit cu mult mai ieftin decat daca era sa le comand la florarie.

pai cumnatica mea la civila si-a comandat un buchet de 9 trandafiri ( atasez poza ) la florarie si a costat-o 90 lei. si asta a fost ieftin, si cat a cautat , deoarece la alte florarii mai jos de 120 nu a gasit. aranjamentul pentru nunta ( care este acum pe 15 . mai e puuuutin :)>- :)>- :)>- :)>- ) e si el parca.... 100 ( poze dupa nunta)
oricum. ma duc vineri noapte la piata cosbuc cu tati ( trebuie sa am un barbat cu mine ca nu-mi vine sa ma duc singura, si iubi e deja ocupat cu niste ultimi pregatiri vineri seara ) si-mi iau un bax ( la cate fire or veni) lisianthus, si 2-3 fire de hortensie si gata. dimineata iau panglica, si gata buchetul !! :)

si sincer nu cred ca ma va costa mai mult de 60-70 buchetul.... poate si mai putin... zic si eu atat deoarece nu am nici cea mai vaga idee cat e un fir de lisianthus la florarese :D da cat poate sa fie ?!?!?

gata am citit in urma la preturi :) deci 2,5 / 3 ron firul, si oricum iau la pachet, deci 50 ron buchetul si gata ...nu stiu cat sunt hortensiile... dar nu mai conteaza !! o sa ma suuuper buchetel :x

Van27
10.08.2009, 16:36:53
pai cumnatica mea la civila si-a comandat un buchet de 9 trandafiri ( atasez poza ) la florarie si a costat-o 90 lei. si asta a fost ieftin, si cat a cautat , deoarece la alte florarii mai jos de 120 nu a gasit. aranjamentul pentru nunta ( care este acum pe 15 . mai e puuuutin :)>- :)>- :)>- :)>- ) e si el parca.... 100 ( poze dupa nunta)
oricum. ma duc vineri noapte la piata cosbuc cu tati ( trebuie sa am un barbat cu mine ca nu-mi vine sa ma duc singura, si iubi e deja ocupat cu niste ultimi pregatiri vineri seara ) si-mi iau un bax ( la cate fire or veni) lisianthus, si 2-3 fire de hortensie si gata. dimineata iau panglica, si gata buchetul !! :)

si sincer nu cred ca ma va costa mai mult de 60-70 buchetul.... poate si mai putin... zic si eu atat deoarece nu am nici cea mai vaga idee cat e un fir de lisianthus la florarese :D da cat poate sa fie ?!?!?

gata am citit in urma la preturi :) deci 2,5 / 3 ron firul, si oricum iau la pachet, deci 50 ron buchetul si gata ...nu stiu cat sunt hortensiile... dar nu mai conteaza !! o sa ma suuuper buchetel :x

Nu trebuie sa te duci acolo cu noaptea in cap. E acelasi lucru daca te duci dimineata (eu am fost la 07.30 acolo). Tot din piata iti poti lua si panglicute si alte accesorii pentru buchete. Succes!

alinavalentina
17.08.2009, 11:22:25
a venit si ziua de luni :( am fost vineri seara la 10 la piata de flori si mi-am luat un fir de hortensie alb, si o legatura de lisianthus. din pacate inca nu venisera masinile cu flori proaspete, si oferta nu era chiar asa buna. am gasit intr-un singur loc lisianthus roz tot cum aveam eu nevoie, si era cam ofilit, dar l-am pus acasa in camera cea mai racoroasa, am pus si cateva cuburi de gheatza in vaza in care am pus florile, si un pliculetz de praf special pt flori, si tin sa va spun ca si acum, buchetelul meu este in stare perfecta, si dupa cum arata ma mai tine cateva zile. am sa pun o poza cu el diseara, sau zilele care vin :) a si ma costat asa : un fie de hortensie - 10 ron ( am gasit in tr-un singur loc, si aveau doar cateva fire) si 10 fire de lisianthus 10 ron ( dar cum le avea tipu acolo, aratau groaznic, pleostite toate, si de aceea le-am luat asa ieftin) si gata ... 20 Ron buchetul. nu am luat verdeatza deoarece frunzele hortensiei erau frumoase si viguroase.

andrau
22.08.2009, 21:01:36
Buna,

Am fost azi ,sambata, pe la ora 15 in piata de flori si am gasit urmatoarele preturi valabile acum:

Gerbere 80lei cutie de 50 fire
Lysanthus 20lei - 10fire
Santini 20lei- 10 fire
Gladiole 25fire- 25lei
Garoafe 15lei-20fire
Hortensii(a zis ca pot aduce) 20-25lei 1 bucata(a zis ca are cam 15-16flori)
Trandafiri 40lei - 20fire(toate culorile)
Palmier frunza mare 20lei- intre 5-10fire
Grass-iarba lunga- snop 15lei
Minigerbere 1.5lei/bucata

Am intrebat la un magazin si de burete din acela rotund pt globuri si mi s-a parut scump: 25lei unul!!
Ma mai duc joia viitoare si mai intreb.
O sa iau joi si cateva flori sa fac o repetitie, eu am nunta in sept .
Se poate da comanda inainte cu circa o saptamana si va duceti sa luati florile in ziua stabilita.

Cam asta am aflat.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat, de unde sa iau solutie pentru flori, sa le pun de joi pana vineri seara sa reziste si cum sa le pastrez,plssss!
Si daca stie cineva un loc de unde pot lua burete mai ieftin, va rog mult!
Spor la pregatiri!

alinavalentina
24.08.2009, 09:16:13
Buna,

Am fost azi ,sambata, pe la ora 15 in piata de flori si am gasit urmatoarele preturi valabile acum:

Gerbere 80lei cutie de 50 fire
Lysanthus 20lei - 10fire
Santini 20lei- 10 fire
Gladiole 25fire- 25lei
Garoafe 15lei-20fire
Hortensii(a zis ca pot aduce) 20-25lei 1 bucata(a zis ca are cam 15-16flori)
Trandafiri 40lei - 20fire(toate culorile)
Palmier frunza mare 20lei- intre 5-10fire
Grass-iarba lunga- snop 15lei
Minigerbere 1.5lei/bucata

Am intrebat la un magazin si de burete din acela rotund pt globuri si mi s-a parut scump: 25lei unul!!
Ma mai duc joia viitoare si mai intreb.
O sa iau joi si cateva flori sa fac o repetitie, eu am nunta in sept .
Se poate da comanda inainte cu circa o saptamana si va duceti sa luati florile in ziua stabilita.

Cam asta am aflat.
Daca ma puteti ajuta cu un sfat, de unde sa iau solutie pentru flori, sa le pun de joi pana vineri seara sa reziste si cum sa le pastrez,plssss!
Si daca stie cineva un loc de unde pot lua burete mai ieftin, va rog mult!
Spor la pregatiri!

Buna !
hortensia 20-25 firul ???? eu am fost salt trecuta pe 14 seara la 10 si am luat 1 fir cu 10 lei.....
in legatura cu patrstul florilor: am venit acasa, leam pus pe toate intr-o vaza mare cu multa apa in care am pus 4 cuburi de gheata. i nprealabil le-am ai taiat eu un pic coditele. dimineata aratau superb, mai ales ca am luat lysiantusul deja pleostit, si dimineata era ca nou :) buchetul meu de domnisoara de onoare ( cu care am uitat sa pun poze :D ) din hortensie si lysianthus a tinut pana joi acum fara nici o problema. de asemenea, la orice florarie exista niste pliculete de 0.5 lei de praf care se pune 1 plic la juma de litru de apa, si care ajuta floarea sa tina mai mult.

BAFTA !!!

andrau
25.08.2009, 16:27:52
Buna,
Inseamna ca la hortensii nu am gasit eu cel mai bun pret..ma ma duc joi si vad.
Multumesc pentru ideile legate de pliculete. O sa caut si fac un test joi.
Merci si spor la pregatiri!

adriaannaa
28.08.2009, 09:52:09
Si eu tot din piata de flori o sa iau florile pentru local. Am fost aseara si am vazut ce preturi sunt, m-am convins ca nu are rost sa platesc la o florarie de cateva ori mai mult pentru aranjamentele de masa ale invitatilor. O sa caut vaze de sticla transparenta la un pret acceptabil si in ele pun cateva fire de trandafiri cu santini si iarba subtire si gata aranjamentul. Aici trebuie calculat timpul foarte bine cand aduci florile in local si le aranjezi. Am luat din piata si pliculet cu praf pentru flori sa reziste mai mult si am pus de test acasa un trandafir cu praf si unul fara sa vedem cat rezista cel cu praf comparativ cu cel fara.
Ma gandesc tot in piata sa fac si lumanarile, la buchetul de mireasa si nasa nu stiu inca, mi-e cam teama un pic, poate tot la o florarie o sa-l platesc sa-l faca.
Asteptam si alte pareri daca ati mai cumparat din piata de flori.

onenote
01.09.2009, 17:49:41
adriana, mai ai putin:D . petrecere frumoasa si mult noroc!!!
ai luat vazele? daca da sa ne dai si noua detalii. ce faci cu ele dupa?
sa pui pozici ca abia asteptam sa te vedem:D
fetelor, dar tigancile alea din piata de flori nu fac buchete, aranjamente, nu impodobesc lumanari? nu mai tin minte cu ce ocazie am vazut eu ca aveau un album cu poze de prezentare. e cam greu sa fac toate aranjamentele florale singura, ma gandeam ca acolo e cel mai ieftin...

Si eu tot din piata de flori o sa iau florile pentru local. Am fost aseara si am vazut ce preturi sunt, m-am convins ca nu are rost sa platesc la o florarie de cateva ori mai mult pentru aranjamentele de masa ale invitatilor. O sa caut vaze de sticla transparenta la un pret acceptabil si in ele pun cateva fire de trandafiri cu santini si iarba subtire si gata aranjamentul. Aici trebuie calculat timpul foarte bine cand aduci florile in local si le aranjezi. Am luat din piata si pliculet cu praf pentru flori sa reziste mai mult si am pus de test acasa un trandafir cu praf si unul fara sa vedem cat rezista cel cu praf comparativ cu cel fara.
Ma gandesc tot in piata sa fac si lumanarile, la buchetul de mireasa si nasa nu stiu inca, mi-e cam teama un pic, poate tot la o florarie o sa-l platesc sa-l faca.
Asteptam si alte pareri daca ati mai cumparat din piata de flori.

adriaannaa
02.09.2009, 12:30:25
Mersi frumos, intre timp am gasit 20 de vaze inalte, subtiri la o prietena buna care s-a casatorit acum cateva luni. Nu stiam ca ea cumparase vaze, nici nu o intrebasem pana de curand, banuiam ca erau de la localul unde a facut nunta. Dar spre surprinderea mea am intrebat-o, sunt ale ei si o sa mi le imprumute. Mai trebuie doar florile sa le iau si cateva probe acasa.
La mine primul test cu trandafirul in apa cu praful de flori a esuat, nu am pus praf suficient cat scria pe pliculet, am pus mai putin si nu a rezistat decat 2 zile trandafirul. Mai urmeaza un test in cateva zile si incerc un aranjament simplu in vaze. O sa revin cu poze. Ma gandesc sa am de backup si de la o florarie cateva aranjamente mai simple, 6-8 in burete pentru mese in cazul in care se intampla ceva cu florile din vaze.

Daca te gandesti sa faci aranjamentele singura cu burete este bataie de cap in cazul in care nu ai mai facut pana acum. Iti trebuie timp si ca sa fii sigura ca rezista in burete trebuie inainte cateva incercari acasa.
In piata de flori sunt multi care ar putea sa faca aranjamente pentru lumanari sau mese, dar nu are nimeni nici un contact acolo sau o recomandare. Poze din catalog am vazut si eu dar sa te duci si sa ai incredere fara recomandare iti vine cam greu.
Deoarece as vrea sa am cat mai multe flori in local mai studiez alternativele cum sa ajung la un pret rezonabil.

Pupici.

adriana, mai ai putin:D . petrecere frumoasa si mult noroc!!!
ai luat vazele? daca da sa ne dai si noua detalii. ce faci cu ele dupa?
sa pui pozici ca abia asteptam sa te vedem:D
fetelor, dar tigancile alea din piata de flori nu fac buchete, aranjamente, nu impodobesc lumanari? nu mai tin minte cu ce ocazie am vazut eu ca aveau un album cu poze de prezentare. e cam greu sa fac toate aranjamentele florale singura, ma gandeam ca acolo e cel mai ieftin...

onenote
02.09.2009, 15:21:03
nu fac cu burete ca e greu in ambele sensuri: si greu de facut, si greu de tinut buchetul in mana la biserica. si eu ma gandeam sa imi asigur spatele la o florarie dar pt aranjamentele din sala nu cred ca e greu sa pui un buchet de flori in vaza. nu stiu cat vor fi trandafirii la anu' dar ma gandeam sa pun in jur de 20 + verdeata, sper sa para ceva bogat. oricum, fata de ce imi oferea restaurantul... o sa arate super, cred ca merg si mai putini, nu am idee.
astept pozicile de la tine.
uite si cateva exemple adunate de mine. bineinteles ca cele mai bogate sunt si cele mai frumoase dar vad ca merg foarte bine si cele mai mici.

andrau
25.09.2009, 18:32:38
Buna,

Eu am avut nunta pe 19 si am luat florile de pe 18 dimineata din piata de flori (ora 7.30).
Am luat flori rezistente pt ca trebuia sa ajung cu ele in Sibiu si sa si tina pana a doua zi.
Am luat asa:
-20trandafiri mari rosii cu 3.5lei/fir
-20trandafiri mari albi cu 3.5lei/fir
-20trandafiri normali galbeni cu 2.5lei/fir
-5mini roze albe cu 6lei/fir
-ferigi 7fire la 1 leu
-hypericum rosu 10fire 30lei

Preturile erau mai mari decat cu o sapt inainte pt ca era inceputul de scoala.
Este posibil sa scada preturile de acum incolo.
Sper sa va fie de ajutor! O sa revin si cu poze cu arabjamentele facute de mine, nu am inca pozele respective.
Succes!

mitze_katze
29.09.2009, 20:32:20
Buna,

Eu am avut nunta pe 19 si am luat florile de pe 18 dimineata din piata de flori (ora 7.30).
Am luat flori rezistente pt ca trebuia sa ajung cu ele in Sibiu si sa si tina pana a doua zi.
Am luat asa:
-20trandafiri mari rosii cu 3.5lei/fir
-20trandafiri mari albi cu 3.5lei/fir
-20trandafiri normali galbeni cu 2.5lei/fir
-5mini roze albe cu 6lei/fir
-ferigi 7fire la 1 leu
-hypericum rosu 10fire 30lei

Preturile erau mai mari decat cu o sapt inainte pt ca era inceputul de scoala.
Este posibil sa scada preturile de acum incolo.
Sper sa va fie de ajutor! O sa revin si cu poze cu arabjamentele facute de mine, nu am inca pozele respective.
Succes!

Casa de piatra si numai fericire sa aveti.

Inteleg ca ai luat florile din Bucuresti si le-ai transportat pana in Sibiu?
Te rog sa imi spui daca am inteles bine si cum au rezistat, daca le-ai tratat cu ceva special, in ce le-ai transportat.
Si, bineinteles, astept cu nerabdare pozele.

andrau
30.09.2009, 09:45:17
Buna,

Am luat florile din Bucuresti si le-am transportat pana in Sibiu. Am pus pe fundul unei galeti vata imbibata cu apa si solutie pentru flori, am indepartat toate frunzele de la baza florilor(dar le-am lasat legate si infasurate in celofanul in care le-am luat) si am pus florile cu cozile infipte in vata.
Le-am mai stropit pe drum cu apa cand mai opream. Cand am ajuns, le-am lasat in aceeasi vata si au rezistat f bine.(trebuia sa le mut in apa cu solutie dar am uitat si le-am lasat cu vata).
Orice intrebari aveti, va rog sa imi spuneti, poate am omis ceva.
Multumes pentru urari! Spor la organizare!

ALBA_CA_ZAPADA70
30.09.2009, 10:00:55
foarte frumoase buchetele rosi de trandafiri
Buna,

Am luat florile din Bucuresti si le-am transportat pana in Sibiu. Am pus pe fundul unei galeti vata imbibata cu apa si solutie pentru flori, am indepartat toate frunzele de la baza florilor(dar le-am lasat legate si infasurate in celofanul in care le-am luat) si am pus florile cu cozile infipte in vata.
Le-am mai stropit pe drum cu apa cand mai opream. Cand am ajuns, le-am lasat in aceeasi vata si au rezistat f bine.(trebuia sa le mut in apa cu solutie dar am uitat si le-am lasat cu vata).

andrau
30.09.2009, 12:01:27
Multumesc, e buchetul meu pozat din 2 pozitii! A rezistat f mult, au fost niste trandafiri visinii superbi!

mitze_katze
30.09.2009, 23:11:53
Buna,

Foarte frumoase au fost toate, parca ar fi de la o florarie de fite.
Preturile par fara concurenta.
Din pacate noi nu avem o masina proprie asa ca ar trebui sa rog pe cineva sa mi le transporte, evident suportand eu contravaloarea carburantului.Trebuie sa fac niste calcule sa vad daca va merita tevatura.
Oricum, ale tale au fost superbe si tu foarte draguta sa dai atatea detalii.
Pupici

andrau
01.10.2009, 14:29:19
Multumesc frumos pentru aprecieri! Am intrat imediat sa va povestesc cum am procedat pt ca si eu am studiat tot de aici si am strans f greu informatiile.
Daca reusesti sa iti transporte cineva florile , o sa reusesti sigur sa iti si faci aranjamentele. Satisfactia este foarte mare, iar costurile nu se compara. Pe mine ma costa la orice florarie in Sibiu in jur de 10mil , iar asa cu 3-3.5mil am scapat usor. Mai exact: buchetul meu,buchetul nasei,aranjament biserica, 2 lumanari, aranjamente biserica (am legat la scaune cate un fir de mini-roza alba si hypericum) si aranjamente restaurant(adica 15 aranjamente cu miniroze si hypericum).Am inclus in pret si lumanarile , adica 16lei amandoua,bureti,etc.
Si inca ceva ce am uitat: daca aveti nevoie de panglici cele mai ieftine sunt la magazinul Steluta de langa Sf Gheorghe, iar langa intrarea in pasajul care duce pe Lipscani. Eu am luat de pe Lipscani unele cu 3lei metrul si apoi la Steluta am luat cu 1leu metrul si mi-a parut rau ca m-am grabit.
Mi-am facut si cosulete pentru verighete si acolo am gasit si arici vandut la metru, pentru cine are nevoie si ace cu gamalii colorate(rosii,negre,albe,verzi,galbene).
Succes la pregatiri!

mimi201030
01.10.2009, 14:33:06
Buna,

ffff reusite

Neraida
02.10.2009, 17:32:37
se mai gaseste orhidee in noiembrie?Daca da cat costa firul?

hibiscus
12.11.2009, 14:31:09
Buna miresici!
Stie cineva niste preturile la flori de anul asta?2009?Vreau si eu sa fac niste buchete si sunt curioasa cam care sunt preturile

OanaMaria3
13.12.2009, 23:18:03
si-a realizat cineva aranjamentele la florarii din piata de flori?as vrea sa stiu cata incredere pot avea.multumesc

dany_nro
12.03.2010, 23:14:14
buna fetelor, intru si eu in grupul vostru pt ca m-am hotarat sa cumpar florile si sa le facem acasa...intrebarea mea este: cale gasesc in piata george cosbuc? cam la ce pret sa stiu daca fac drumul sau nu:-\

dany_nro
12.03.2010, 23:17:12
am uitat sa va intreb, am observat ca voi ati cumparat frezii si extrasezon am inteles ca sunt f scumpe cele venite din olanda , asa este ?

armonicus27
16.03.2010, 14:19:51
Multumesc frumos pentru aprecieri! Am intrat imediat sa va povestesc cum am procedat pt ca si eu am studiat tot de aici si am strans f greu informatiile.
Daca reusesti sa iti transporte cineva florile , o sa reusesti sigur sa iti si faci aranjamentele. Satisfactia este foarte mare, iar costurile nu se compara. Pe mine ma costa la orice florarie in Sibiu in jur de 10mil , iar asa cu 3-3.5mil am scapat usor. Mai exact: buchetul meu,buchetul nasei,aranjament biserica, 2 lumanari, aranjamente biserica (am legat la scaune cate un fir de mini-roza alba si hypericum) si aranjamente restaurant(adica 15 aranjamente cu miniroze si hypericum).Am inclus in pret si lumanarile , adica 16lei amandoua,bureti,etc.
Si inca ceva ce am uitat: daca aveti nevoie de panglici cele mai ieftine sunt la magazinul Steluta de langa Sf Gheorghe, iar langa intrarea in pasajul care duce pe Lipscani. Eu am luat de pe Lipscani unele cu 3lei metrul si apoi la Steluta am luat cu 1leu metrul si mi-a parut rau ca m-am grabit.
Mi-am facut si cosulete pentru verighete si acolo am gasit si arici vandut la metru, pentru cine are nevoie si ace cu gamalii colorate(rosii,negre,albe,verzi,galbene).
Succes la pregatiri!

daca nu te superi unde este mai exact magazinul steluta

verra3
30.04.2010, 12:12:57
Va rog imi poate spune cineva unde este piata cosbuc si cat sunt trandafirii,cate fire se pot lua minim?

cristina8112
02.05.2010, 19:33:30
as vrea sa stiu si eu, unde mai exact se afla aceasta piata de flori?!?! stiu rondul acela din piata George Cosbuc, dar nu stiu unde este piata de flori?!?! cine ma poate ajuta cu detalii, ca as vrea sa cumpar niste flori de acolo...dar nu stiu unde sa ma duc..
multumesc anticipat!

laura_22
03.05.2010, 12:56:26
as vrea sa stiu si eu, unde mai exact se afla aceasta piata de flori?!?! stiu rondul acela din piata George Cosbuc, dar nu stiu unde este piata de flori?!?! cine ma poate ajuta cu detalii, ca as vrea sa cumpar niste flori de acolo...dar nu stiu unde sa ma duc..
multumesc anticipat!
pai piata de flori este chiar in rondul ala de la george cosbuc...

zuza01
04.05.2010, 00:24:07
Va rog imi poate spune cineva unde este piata cosbuc si cat sunt trandafirii,cate fire se pot lua minim?
Trandafirii sunt intre 3,5-4ron/firul si tb sa iei snopuri de 20. adica nu poti lua 30 sau 45.....
ori iei un snop, ori 2, etc. minimul este, deci, de 20 fire.
preturile difera cam cu 5mii la fir, intreaba in mai multe locuri inainte sa cumperi...

Shugarina
05.07.2010, 23:20:55
De la Cosbuc poti lua minim 10 fire din orice floare,mai putin gerbera.
Daca aveti pe cineva care sa va faca florile,merita sa procedati asa,daca nu,din punctul meu de vedere sa stai tu ca mireasa in noaptea dinaintea nuntii sa faci la aranjamente ,lumanari,buchete mi se pare groaznic.Am o prietena care a facut asa,a fost groaznic de obosita toata nunta..
Iarasi nu mi se pare ok sa faci nunta,sa vrei si aia,si aia,lucruri pe care nu ti le permiti.Nu ai,nu faci,parerea mea!

adrian78
02.09.2010, 10:11:39
Azi am fosi in piata george cosbuc la ora 05.30 dimineata, preturile sunt convenabile, eu am cumparat doar trandafiri mari si anume:
-trandafiri aqua roz 3.5 ron buc
-trandafiri rosii rednaomi 3.5 ron buc
-trandafiri albi avalance 3.0 ron buc
Se poate cumpara minim 1 pachet de 10buc sau 20buc depinde cum il gasesti
Desi am cumparat 200 de trandafiri nu am putut negocia deloc, dar pretul este bun fata de o florarie este la jumatate.
Puteti merge si mai de dimineata pe la 4.

luluv
05.09.2010, 20:19:33
Daca ajunge cineva curand la Piata G.Cosbuc poate sa-mi spuna si mie cat costa un fir de cala alba?Multumesc mult

Divanya
14.09.2010, 15:45:23
Daca ajunge cineva curand la Piata G.Cosbuc poate sa-mi spuna si mie cat costa un fir de cala alba?Multumesc mult

In urma cu 2 saptamani era cam 7 ron firul.... Sunt destul de scumpicele si cam rarute :)

zuza01
14.09.2010, 23:38:24
6 ron era cea mov, vineri 10 sept.
presupun ca cea alba la fel...
am inteles ca pe marginea strazii le dadeau la 20 ron, deci cautati cu atentie.

mireasa0406
15.09.2010, 16:41:41
6 ron era cea mov, vineri 10 sept.
presupun ca cea alba la fel...
am inteles ca pe marginea strazii le dadeau la 20 ron, deci cautati cu atentie.

Si eu tot cala as vrea, sper ca gasesc la preturi bune.
Insa imi e si putin teama sa nu raman fara flori in ziua nuntii.
Eu o sa fac in 2011 nunta si mi-am propus ca buchetul si florile de pe mesele invitatiilor sa fie din cale. Aranjamentele le voi face eu cu o prietena, la fel si buchetul de mireasa. Insa mi-e cam frica sa nu merg vineri la Piata Cosbuc si sa nu gasesc cale......:(
Bine, varianta de rezerva ar fi sa cumpar alte flori.

Voi cum ati facut, ati mers in ziua de dinaintea nuntii la Piata si v-ati cumparat? Ati gasit ce vroiati?

Am inteles ca florarii folosesc niste prafuri care prelungesc viata florilor. Voi ati putut sa faceti rost de astfel de prafururi/solutii?

Multumesc

zuza01
19.09.2010, 21:52:49
Si eu tot cala as vrea, sper ca gasesc la preturi bune.
Insa imi e si putin teama sa nu raman fara flori in ziua nuntii.
Eu o sa fac in 2011 nunta si mi-am propus ca buchetul si florile de pe mesele invitatiilor sa fie din cale. Aranjamentele le voi face eu cu o prietena, la fel si buchetul de mireasa. Insa mi-e cam frica sa nu merg vineri la Piata Cosbuc si sa nu gasesc cale......:(
Bine, varianta de rezerva ar fi sa cumpar alte flori.

Voi cum ati facut, ati mers in ziua de dinaintea nuntii la Piata si v-ati cumparat? Ati gasit ce vroiati?

Am inteles ca florarii folosesc niste prafuri care prelungesc viata florilor. Voi ati putut sa faceti rost de astfel de prafururi/solutii?

Multumesc
eu cred ca poti vorbi dinainte cu una dintre cucoanele vanzatoare de acolo , le intrebi si , ca sa fii sigura, dai comanda...
adica le spui ca tie iti tb cale pe data de x, intrebi daca au si daca nu au, sa aduca sau intrebi urmatorul magazin, etc....

Divanya
21.09.2010, 23:56:57
Tot la Cosbuc gasesti si pliculete de care spui... Le gasesti la 1 ron sau 0.5 ron. Nu stiu cat de eficiente sunt... Eu am lucrat si cu ele si fara...si s-au comportat cam la fel.... Acum nu stiu ce sa spun...trandafirii mi s-au deschis f repede.. Nu stiu dc din cauza ca nu i-am pus in substanta sau ca i-am tinut la lumina.
Totul e sa tii florile la rece si ai o perioada de acomadare inainte sa le scoti afara, la caldura :)

jony09
06.02.2011, 19:46:04
Oare toate florariile se aprovizioneaza de la Piata Cosbuc.....? eu m-am interesat si de alti importatori de flori din Olanda dar nu am reusit sa aflu nimic. Poate stie cineva..... nu de alta dar am fost la Cosbuc si cred ca tig.nii abia asteapta sa vanda marfa proasta unor "incepatoare" ca noi. Si nu cred ca vrea vreo mireasa sa munceasca la cocarde cu o seara inainte de nunta si sa se trezeasca ca dimineata s-au ofilit toti trandafirii. Poate e pe forum vreo mireasa din domeniu care ne poate vinde niste ponturi in sensul asta. Adica: unde gasim un en-gros civilizat de flori, cum pastram proaspete florile de pe o zi pe alta etc.
Cea mai mare piata de flori este Viragpiac Szeged (Ungaria) acolo gasiti tot ce va doreste sufletelu la preturi de producator, pe langa cei din Ungaria in fiecare luni si joi vin si producatori din Olanda.
Gasiti : flori toate soiurile-culori, verdeata, vaze, arcade intrare, etc. tot ce tine de o nunta reusita
Daca sunteti din Timisoara sau din apropiere Roca-M Decor poate fi la dispozitia dumneavoastra :decor sala,biserica,intrare restauran,flori (buchet mireasa,cocarde,pt masina si restaurant,etc.)

ARRYANA
25.05.2011, 14:24:34
salutare... chiar nu a mai ajuns nimeni la piata cosbuc de atata timp?

lori84
30.06.2011, 19:24:59
Nu a mai ajuns nimeni la piata de flori sa ne ajute si pe noi cu preturi?
eu am nunta in octombrie dar de cateva zile parca am intrat in transa, numai dupa flori si lumanari ma uit:">

sidonia87
26.02.2012, 19:38:38
astept si eu noutati :)..sper sa imi fac timp sa ajung si eu pe acolo sa imi fac o parere..