PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Spania / Canare / Baleare

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10

cris
18.08.2006, 16:26:17
Buna miresici,
Aveam de gand sa merg in SUA in luna de miere dar cum vizele se dau destul de greu am ales alta destinatie si anume Tenerife, am vrut un loc in care nu am mai fost. Ce parere aveti despre Tenerife si ce ponturi puteti sa-mi dati.

emilialigi
18.08.2006, 16:28:16
noi am fost in Tenerife si a fost absolut superb! mergi in sud pentru ca acolo sunt cele mai misto statiuni! alege hotel de 4*, mare pentru ca n-o sa-ti para rau! mancarea este super, serviciile la fel! nu te arunca la hoteluri prea ieftine pentru ca nu sunt de cate stele zic ei ca sunt!<:-P bafta!

cris
18.08.2006, 16:51:10
Multumesc pentru sfaturi, am ales un hotel se numeste Roca Nivaria Gran Hotel - Costa Adeje - Playa Paraiso, nu stiu in ce parte a insulei este dar din poze arata super si e de 5*, acum caut pe la agentii oferte.
www.rocanivaria.com (http://www.rocanivaria.com)
Pupici,
Cris.

dianablue
22.08.2006, 17:29:21
Superb in Tenerife! Iti recomand si eu.. :x

Corinel
24.08.2006, 16:01:13
Spuneti-mi si mie, prin ce agentie ati mers?

cecilia
01.09.2006, 04:00:10
Am uitat sa va povestesc de Tenerife.Am ales Roca Nivaria,de care povestea si Cris.Este un hotel de 5 stele,si totul a fost impecabil.Pur si simplu nu am avut ce sa le reprosez.Curatenie,promptitudine,amabilitate,pisci na mare,jacuzzi,mancare buna,multa si diversificata,spectacole,sporturi,camera imensa si mai ales,PAT imens.Am fost regi timp de 10 zile.Pt vizitat am inchiriat o masina pe tot sejurul si am facut insula din lung in lat.Am vizitat 2 gradini zoo aranjate sub forma de parcuri si am fost pe munte.Practic Tenerife e de fapt un mare munte,de natura vulcanica.Varful se numeste Teide si are 3700 m.Am urcat pana la 3500.In rest am mai mers pe la cateva atractii turistice,am hoinarit pur si simplu cu masina,si au fost si zile in care doar am lancezit la hotel pe sezlong.Pe scurt,super!Dar exista si o bila neagra.Nu au plaje.adica nu va imaginati ca insula e inconjurata de plaja.Sunt stanci si pietris la mal.Doar in anumite zone exista plaje,si presupun ca sunt artificiale.Ma rog,in statiunile mari exista,dar noi am stat langa o statiune (Las Americas).

cris
11.09.2006, 16:22:07
Am uitat sa va povestesc de Tenerife.Am ales Roca Nivaria,de care povestea si Cris.Este un hotel de 5 stele,si totul a fost impecabil.Pur si simplu nu am avut ce sa le reprosez.Curatenie,promptitudine,amabilitate,pisci na mare,jacuzzi,mancare buna,multa si diversificata,spectacole,sporturi,camera imensa si mai ales,PAT imens.Am fost regi timp de 10 zile.Pt vizitat am inchiriat o masina pe tot sejurul si am facut insula din lung in lat.Am vizitat 2 gradini zoo aranjate sub forma de parcuri si am fost pe munte.Practic Tenerife e de fapt un mare munte,de natura vulcanica.Varful se numeste Teide si are 3700 m.Am urcat pana la 3500.In rest am mai mers pe la cateva atractii turistice,am hoinarit pur si simplu cu masina,si au fost si zile in care doar am lancezit la hotel pe sezlong.Pe scurt,super!Dar exista si o bila neagra.Nu au plaje.adica nu va imaginati ca insula e inconjurata de plaja.Sunt stanci si pietris la mal.Doar in anumite zone exista plaje,si presupun ca sunt artificiale.Ma rog,in statiunile mari exista,dar noi am stat langa o statiune (Las Americas).

Salut,
Cat a costat inchirierea masinii si de unde putem inchiria.
Si eventual sa-mi dai cateva ponturi/sfaturi, maine seara plec.
Pupici si multumesc,
Cris.

cris
11.09.2006, 16:24:09

Eu am cumparat biletele de le agentia APSA TRAVEL.

cris
11.09.2006, 16:26:46

Am revenit cu detalii
Agentia de turism APSA TRAVEL
www.apsatravel.ro (http://www.apsatravel.ro)
([email protected])
http://www.apsatravel.ro/img/spacer.gif
Cristina

cecilia
12.09.2006, 00:15:08
Salut,
Cat a costat inchirierea masinii si de unde putem inchiria.
Si eventual sa-mi dai cateva ponturi/sfaturi, maine seara plec.
Pupici si multumesc,
Cris.
offf cred ca am scris prea tarziu nu stiu daca mai vezi mesajul pana pleci.acum l-am vazut.am inchiriat masina din aeroport.de la firma cicar.a costat cam 30 euro pe zi cu tot cu asigurarea full.sa mergi sa vezi loro parque in nord in statiunea puerto de la cruz.e un zoo.si tot un zoo dragutz in sud,aquilas del teide.si musai sa urci pe teide.pont:inainte sa te duci pe munte tre sa obtii o hartie din santa cruz de tenerife de la nush ce institutie ,ca sa te lase sa mergi pana pe marginea craterului.altfel urci pana la 3500 de metri (in loc de 3700).pupic.

cris
29.09.2006, 15:41:07
offf cred ca am scris prea tarziu nu stiu daca mai vezi mesajul pana pleci.acum l-am vazut.am inchiriat masina din aeroport.de la firma cicar.a costat cam 30 euro pe zi cu tot cu asigurarea full.sa mergi sa vezi loro parque in nord in statiunea puerto de la cruz.e un zoo.si tot un zoo dragutz in sud,aquilas del teide.si musai sa urci pe teide.pont:inainte sa te duci pe munte tre sa obtii o hartie din santa cruz de tenerife de la nush ce institutie ,ca sa te lase sa mergi pana pe marginea craterului.altfel urci pana la 3500 de metri (in loc de 3700).pupic.

Daaaaaaaa, ce rau imi pare ca nu am intrat pe forum de la hotel, am fost pe Teide pana la 3500m, nu am stiut de permis si normal ca nu am urcat pana la 3718m spre fericirea sotului meu, am facut o plimbare cu vaporasul, am vazut o familie de balene ucigase si normal ca nu am vrut sa fac baie in larg, a fost prea putin 1 saptamana, el a vrut sa sara cu parapanta si eu am vrut scufundari si regret ca nu am avut timp ( cu alta ocazie), am facut si o plimbare pe camile, am fost si la Loro parque, am vazut toata insula, hotelul asa cum ma asteptam de 5*adevarate, doar curtea/gradina avea 5000 mp si compensa lipsa de vegetatie de pe insula, superba, aveai impresia ca e o padure tropicala, plaja era la 50m de hotel. Am avut o saptamana de miere superba.
Pupici,
Cris.

cris
29.09.2006, 16:11:39
poze din saptamana de miere in Tenerife

cris
29.09.2006, 16:17:45
si alte poze din scurta noastra luna de miere

cris
29.09.2006, 16:22:47
am facut 350 poze in Tenerife

cris
29.09.2006, 16:24:12
o plimbare cu vaporul pe ocean

cris
29.09.2006, 16:38:54
si Jardines de nivaria, super hotel, super gradina

cris
29.09.2006, 16:46:50
amintiri, amintiri, amintiri

cris
03.10.2006, 13:26:00
Jardines de nivaria - Tenerife
Recomand acest hotel, e super .
http://www.nivaria.es

ramonavelcota
04.10.2006, 09:43:53
Ma bucur ca v-ati simtit bine. Si noi tot in Tenerife am fost si am stat la Jardines de Nivaria. Ne-am ingrasat 3 kg fiecare.
Oricum, superb.....un adevarat paradis.

miau_to_miau
04.10.2006, 21:42:31
Ce parere aveti despre o luna de miere in Palma de Mallorca? A fost cineva? Sau alte destinatii frumoase din Spania (exceptand Tenerife, despre care exista un subiect separat)? Eu una sunt indragostita de Spania (am fost intr-o excursie-circuit) si as vrea sa plec acolo in luna de miere. Dar nici nu sunt pregatita sa risc si sa-mi para rau.
Multam.

cris
05.10.2006, 17:41:28
Ma bucur ca v-ati simtit bine. Si noi tot in Tenerife am fost si am stat la Jardines de Nivaria. Ne-am ingrasat 3 kg fiecare.

Si eu am pus ceva kg, am fost sedentari, nu am mers la sala in schimb am mancat.

dianablue
06.10.2006, 09:25:08
Faci o alegere buna cu Palma de Mallorca, este foarte frumoasa. Chiar mai frumoasa decat Ibiza! Si mie imi place Spania, am fost anul asta pe Costa Brava si am ramas uimita de cat de frumos e in Barcelona, m-as intoarce oricand! Si mai pot sa iti recomand si sudul Spaniei, se fac vara chartere pe Malaga - poti sa alegi ca statiune Torremolinos. :)

dianablue
06.10.2006, 09:27:36
Superbe poze Cris!!! Ati avut o luna de miere de vis!

cris
06.10.2006, 12:17:04
Superbe poze Cris!!! Ati avut o luna de miere de vis!

Daaa, a fost de vis.

cris
07.10.2006, 16:53:56
Si eu iti recomand Costa Brava, e foarte frumos, alege un hotel de 4* sau 5*, ai ce sa vizitezi, Barcelona, Figueres, Girona, Calela, poti ajunge foarte usor in Barcelona si cu trenul care opreste in fiecare statiune (in cazul in care nu ai masina). Eu am stat in statiunea Santa Susana la hotelul AquaOnaBrava 4* , am fost foarte incantata de hotel si de servire.

cris
09.10.2006, 14:19:20

Ai stiut de permisul pt. Tejde, ai facut poze?

cata_enea
13.10.2006, 13:39:21
eu am fost in spania de citeva ori, in delegatie, si o data in concediu.
E foarte frumoasa zona din sudul spaniei, de asemenea coasta estica.

Am fost si in Tenerife, care e o statiune de 4, 5 stele. E superb, plajele sunt frumoase, e foarte cald, oceanul Atlantic e cam rece si n-am indraznit sa fac baie. Stai la plaja si privesti oceanul, iar la "citiva" metri in spatele tau se inalta cel mai inalt virf muntos din Spania, El Teide, care are virfurile acoperite de zapada. Seara e putin racoare si bate vintul. piscinele sunt superbe, hotelurile nemaipomenite, au programe artistice : discoteca, dansuri flamenco, magie, cascadorii, muzica folk, karaoke, etc.
Asta pt ca Tenerife si insulele invecinate au fost colonii englezesti (parc-asa tin minte), iar peste 80% din turisti sunt englezi. In marea majoritate destul de batrini, peste 65 ani. Dar sunt nonconformisti si de gasca.

Lucreaza multi romini acolo, in cadrul serviciilor hoteliere, care se pling ca nu umbla ciinii cu covrigi in coada in spania, dar admit ca nu s-ar mai intoarce sa traiasca in romania.

Am fost in zona de sud a insulei, dar si nordul am inteles ca e frumos. Capitala, Santa Cruz, e scutita de taxe si impozite, asa ca orice marfa e mult mai ieftina decit in alte parti. Merita sa-ti faci cumparaturile acolo. Sunt multe magazine frumoase, dar si multe bazaruri.

Ai ce face in Tenerife, nu te plictisesti deloc : safari pe muntele Teide pe niste potecute inguste de ti-e frica sa te uiti pe unde mergi (viraje foarte strinse, viteza mare, adrenalina!!!), scufundari, parcurii zoologice, gradini botanice, etc.

cata_enea
13.10.2006, 13:48:25
O alta destinatie frumoasa si romantica e Palma de Mallorca.
Nu se ridica la nivelul insulei Tenerife sau a celor invecinate cu Coasta Africii (celelalte canare), dar e frumos. In luna decembrie la noi, acolo erau 20 gr, vegetatie in floare, portocali care cresteau precum corcodusii la noi in gradinile oamenilor.

N-am vazut partea aceea de case luxoase despre care se vorbeste in reviste, ziare, n-am vazut vedete... Un pic plictisitor mi s-a parut, dar frumos.

Iti recomand, daca ai un sot bine facut si sportiv si cu o directa de dreapta rapida, sa mergi in cartierul Arenal (rau famat) la o discoteca. Pe la ora 1 noaptea se deschid discotecile la ei, dar am avut parte de o experienta nemaipomenita. Grupuri de tineri care dansau salsa, merengue, etc. la unison. Cred ca erau elevi, studenti veniti in discoteca. Dupa ce au baut citeva pahare de whisky si cola, au inceput nebunia, un tiganus simpatic le arata figurile si apoi repetau cu totii, dansau in perechi apoi iar se desparteau. Iar ritmul era ametitor. Superb!

Merita sa vezi Catedrala St. Catalina, grandioasa, cu un interior vechi de sute, mii de ani si cu altar creat de Gaudi (marele arhitect de numele caruia e legata constructiile din Barcelona).

cata_enea
13.10.2006, 14:05:01
E un subiect incitant, asa ca revin cu mesaje...

MIE IMI PLACE MADRIDUL
Nimic, parca, pe lumea asta, nu se compara cu cafeaua de dimineata bauta in cafeneaua din fata Palatului Regal. Asa o liniste te patrunde, o raza de soare iti cade pe fata, un parculet mic (cu iarba si pomii tunsi la milimetru), mimi, dansatori de tango, porumbei, copii ...
Este orasul pe care l-am strabatut cu piciorul - la propriu, N-S, E-V. M-am plimbat pe jos in primele 2 zile ca mi s-au umflat glezenele si nu prea mai puteam merge. Am fost la conferinte sprijinita de bratele colegilor mei. Dar tot nu regret. E orasul meu de suflet. Altora nu le-a placut, mie da.

Alta civilizatie, alta mentalitate..

Merita sa iei un bus cu diverse circuite si sa vezi orasul, apoi imprejurimile Madridului :El Escorial, Aranjuez, Panteonul lui Franco (de fapt, mormintul lui Franco, un muzeu imens sapat in munte), Segovia, Toledo.

Se maninca peste, fructe de mare peste tot. Vin rosu bun (dar cam sec pt gusturile mele). In taverne mici si ascunse se maninca purcel de lapte, miel... la gratar, la cuptor, etc. Foarte, foarte gustoasa bucataria spaniola.

cata_enea
13.10.2006, 14:13:27
in Ibiza n-am ajuns, dar am inteles ca e frumos, iar daca sunteti iubitori ai vietii de noapte o sa va placa. Multe, multe cluburi.

Parca exista si o statistica ce spune ca in Ibiza e densitate cea mai mare de cluburi din Europa (??!).

O alta destinatie exotica ar fi Mexicul, nasii nostri au fost acolo in luna lor de miere. S-au intors cu amintiri frumoase si... un bebe ;))

De asemenea, poti alege sudul Frantei, circuit sau doar Nisa care e un oras nemaipomenit. Mergi pina colo cu avion, autocar, etc. si acolo inchiriezi o masinuta (eu am luat un Fiat Uno - cel mai mic? si un Citroen C1 -cel mai mic) si m-am plimbat pe toata coasta, am stat la Marsilia, apoi la Nisa. N-ai unde sa faci plaja pentru ca sunt bolovani in loc de nisip fin. dar merita sa contempli Mediterana.

Drum bun!

cata_enea
13.10.2006, 14:18:56
si ar mai fi ceva...

Linga Tenerife e o insula ce s enumeste Gran Canaria, frumoasa si luxoasa. De asemenea mai e una, dar am inteles ca e foarte scumpa (n-am verificat!) si incepe cu litera L..., ii uit mereu numele ca suna tare ciudat. Aduce cu Lizianthus, Laza...

daca stie cineva sa-mi improspateze memoria

Daca aveti ceva banuti in plus mergeti in Republica Dominicana, am auzit ca e raiul pe pamint... sau in Cancun, sau in Florida, (sau in Dubai...) ori in tarile scandinave, desi nu e chiar exotic si cald..

cata_enea
18.10.2006, 14:36:42
Lanzarote...

hei, vorbesc doar eu cu mine???

miau_to_miau
26.10.2006, 22:15:14
Nu, scuza-ma dar intru pe forum cand pot. Multumesc pentru raspuns. Mi-ai dat idei vis-a-vis de destinatiile propuse. Insa am cercetat oferte orientative (astept targul de turism din aprilie sa ma hotarasc efectiv) si Palma de Mallorca este cea mai rezonabila cand e vorba de preturi. Bugetul nu-mi permite sa sar calul. Mi-ar fi placut Gran Canaria, dar uf... De Tenerife ce sa mai zic insa nici daca ar fi fost 2 lei nu cred ca as fi mers in Tenerife. Am verificat plajele de acolo si am vazut numai prundis, stanca, iar prundis, nisip negru, etc...Iar eu vreau plaja!!! =)) Nisip auriu!!!=))
Mi-ar fi placut sa vad Portugalia. Am cautat oferte de sejururi la agentii, preturi direct la hoteluri...Concluzia: cam scumpicel. Si asta deoarece pretul "excursiei" nu include biletul de avion. Deci mai punem ceva...:-w Si bineinteles ne mai aducem aminte si de taxele de aeroport...:-L Si in final decidem ca mai bine facem altceva cu banii aia???:-"

Mallorca din ce am vazut pana acum e cea mai buna optiune dpdv economic. Insa oare avem ce vizita? :gen_13: Nu as vrea sa ne inchidem in hotel si gata. Iubitelul meu nu a mai iesit din tara si barem, sa-si faca o idee despre zona in care aterizam si despre civilizatia vestica asa, in mare...
Eu m-am tot plimbat si am ajuns acum multi anisori (8) in Spania. Mi-a placut, mi-am propus sa revin. Si cam asta e povestea.<:-P :rocking:

roxana_prioteasa
26.10.2006, 22:31:12
O alta destinatie frumoasa si romantica e Palma de Mallorca.
Nu se ridica la nivelul insulei Tenerife sau a celor invecinate cu Coasta Africii (celelalte canare), dar e frumos. In luna decembrie la noi, acolo erau 20 gr, vegetatie in floare, portocali care cresteau precum corcodusii la noi in gradinile oamenilor.

N-am vazut partea aceea de case luxoase despre care se vorbeste in reviste, ziare, n-am vazut vedete... Un pic plictisitor mi s-a parut, dar frumos.

Iti recomand, daca ai un sot bine facut si sportiv si cu o directa de dreapta rapida, sa mergi in cartierul Arenal (rau famat) la o discoteca. Pe la ora 1 noaptea se deschid discotecile la ei, dar am avut parte de o experienta nemaipomenita. Grupuri de tineri care dansau salsa, merengue, etc. la unison. Cred ca erau elevi, studenti veniti in discoteca. Dupa ce au baut citeva pahare de whisky si cola, au inceput nebunia, un tiganus simpatic le arata figurile si apoi repetau cu totii, dansau in perechi apoi iar se desparteau. Iar ritmul era ametitor. Superb!

Merita sa vezi Catedrala St. Catalina, grandioasa, cu un interior vechi de sute, mii de ani si cu altar creat de Gaudi (marele arhitect de numele caruia e legata constructiile din Barcelona).
Salut! Lucrezi in turism, nu?Spune-mi parerea ta, ca femeie,care este locul cel mai romantic, potrivit pt luna de miere, care iti place tie?

cata_enea
27.10.2006, 12:04:25
Salut! Lucrezi in turism, nu?Spune-mi parerea ta, ca femeie,care este locul cel mai romantic, potrivit pt luna de miere, care iti place tie?

nu lucrez in turism, dar acum 3 ani, cind am inceput "sa descopar lumea" am vrut sa-mi fac o firma. Sa fiu ghid si sa merg cu delegatii, indragostiti, elevi de scoala, etc. prin lume. Numai ca un prieten "bun" cu care doream sa ma asociez mi-a dat o mare teapa cind si-a facut firma de turism cu prietena lui. De atunci... fara asocieri!!

Am avut norocul sa vad citeva tari, dar nu prea multe in comparatie cu ce mi-as dori cu adevarat... dar, din pacate, nu pot ajunge acolo prea curind ca sunt destinatii scumpe.

Orasul meu de suflet e Madridul, nu stiu de ce? Desi, se spune ca orasul indragostitilor e Parisul - orasul luminilor...

Apoi, ca destinatie exotica, mi-a placut foarte mult in Tenerife. Cred ca merita pt luna de miere.

Cred ca la fel de bine merita si Florida, Orlando saupartea de sud a Americii (de nord) pt ca e insorita, e supervegetatie si sunt trandafiri japonezi infloriti cind in Romania e zapada de 2m.

Probabil daca mergeam in Jamaica, Rep Dominicana, Mexic, Brazilia, Thailanda, Noua Zeelanda, Africa de Sud... le recomandam pe astea.

Cred ca merita sa faci ceva "extravagant" pt luna de miere, dar, la fel de bine te poti simti si la 2000m altitudine in Fagaras.

Giulia2201
27.10.2006, 13:23:07
[quote=miau_to_miau] De Tenerife ce sa mai zic insa nici daca ar fi fost 2 lei nu cred ca as fi mers in Tenerife. Am verificat plajele de acolo si am vazut numai prundis, stanca, iar prundis, nisip negru, etc...Iar eu vreau plaja!!! =)) Nisip auriu!!!=))

As vrea sa te contrazic in ceea ce priveste plajele din Tenerife. Incearca Playa de las Americas si sunt sigura ca o sa-ti placa! Nisipurile nu sunt peste tot asa cum zici tu.

cata_enea
01.11.2006, 22:52:56
Are dreptate Giulia... eu le-am vazut pe toate frumoase, frumoase.. si un nisip fiiiiiin de-ti mingiia talpile..

cris
02.11.2006, 12:21:25
[quote=miau_to_miau] De Tenerife ce sa mai zic insa nici daca ar fi fost 2 lei nu cred ca as fi mers in Tenerife. Am verificat plajele de acolo si am vazut numai prundis, stanca, iar prundis, nisip negru, etc...Iar eu vreau plaja!!! =)) Nisip auriu!!!=))

As vrea sa te contrazic in ceea ce priveste plajele din Tenerife. Incearca Playa de las Americas si sunt sigura ca o sa-ti placa! Nisipurile nu sunt peste tot asa cum zici tu.

Sunt de acord cu tine si eu am fost in Tenerife, am stat langa Las Americas , Playa Adeje si chiar am fost incantata de nisipul negru si foarte fin, nisip auriu gasesti peste tot.
Pentru "miau_to_miau" - Atunci sa nu mergi nici in Monte Carlo, pentru ca cea mai scumpa si renumita plaja de acolo are pietris si nu nisip.

Giulia2201
03.11.2006, 09:51:46
[quote=Giulia2201]

Sunt de acord cu tine si eu am fost in Tenerife, am stat langa Las Americas , Playa Adeje si chiar am fost incantata de nisipul negru si foarte fin, nisip auriu gasesti peste tot.
Pentru "miau_to_miau" - Atunci sa nu mergi nici in Monte Carlo, pentru ca cea mai scumpa si renumita plaja de acolo are pietris si nu nisip.

Ai dreptate, si in Playa Adeje este frumos, dar totusi Playa de las Americas este cireasa de pe tort, dupa parerea mea.

Mihaela_popa
27.11.2006, 23:04:13
Eu am fost in Mallorca Spania (Insula langa Ibiza) Va recomand ca cel mai bun loc de mers in luna de miere.. Am mai fost si in Canada, Irlanda, Grecia Elvetia Austria Bulgaria, America, Las Vegas, Dar nimiiiiic nu se compara pentru luna de miere.. E ceva mai scump de cat grecia de exemplu dar merita toti bani.. Daca vreti am si poze... numai sa imi fac timp sa le afisez,.... Mai e cineva aici care a fost in Mallorca??? In ce statiune ati fost?? Va pot recomanda aproape din toate statiunii daca mergeti acolo,, ca am stat 2 saptamini, si neam plimbat cu masina prin toata insula..

Mihaela_popa
27.11.2006, 23:11:22
Eu am fost in Mallorca Spania Va recomand ca cel mai bun loc de mers in luna de miere.. Am mai fost si in Canada, Irlanda, Grecia Elvetia Austria Bulgaria, America, Las Vegas, Dar nimiiiiic nu se compara pentru luna de miere.. .. .Iti pot recomanda aproape din toate statiunii daca mergi acolo,, ca am stat 2 saptamini, si neam plimbat cu masina prin toata insula.. Inchiriatul de masina e mai ieftin de cat Romania, sau Grecia.. Daca mai vrei sa sti ceva.. sau poze.. sa imi scri.. Acum ma grabesc sa inchid.. ciao :)

OanaJ
28.11.2006, 07:34:23
[quote=cris]

Ai dreptate, si in Playa Adeje este frumos, dar totusi Playa de las Americas este cireasa de pe tort, dupa parerea mea.
Vad ca deviem putin de la subiect.....dar ma rog....
Pai depinde ce-ti doresti de la vacanta. Daca vrei statiune super turistica, mergi in Las Americas, daca vrei mai linistita, cu hoteluri mai cochete, mergi la Adeje (http://www.sun4free.com/hotels/costa-adeje.php)(asta daca mergi in partea dinspre apa....). Las Americas e cea mai turistica, de acord, dar cireasa cu toata frisca e in Adeje:-p.

Iar despre nisip...in partea de nord e natural, negru, ca e sol vulcanic, iar in sud e adus nisip galben ca la Costinesti.

sarieri
02.12.2006, 18:38:19
Cris,
Am si eu o rugaminte: poti sa-mi spui cam cat a costat luna de miere?
Mi-a placut f. mult hotelul la care ai stat. Ce tip de camera ati avut; a fost all-inclusive?

Merci mult!

cris
06.12.2006, 10:48:24
Cris,
Am si eu o rugaminte: poti sa-mi spui cam cat a costat luna de miere?
Mi-a placut f. mult hotelul la care ai stat. Ce tip de camera ati avut; a fost all-inclusive?

Merci mult!

Am platit 1700 Euro pentru 6 nopti (in dubla), cu mic dejun inclus.
Da, e super hotelul si serviciile pe masura. A fost o saptamana de miere foarte frumoasa.
Nu pot sa atasez poze cu camera din site-ul hotelului, dar poti sa intri pe site si sa o vezi.
http://www.nivaria.es/
Pupici.

andrat
06.12.2006, 11:50:35
Gata! In Tenerife vom pleca in luna de miere! M-ati convins! De-abia astept !

Giulia2201
06.12.2006, 12:47:33
Gata! In Tenerife vom pleca in luna de miere! M-ati convins! De-abia astept !

Si noi am fost tot in Tenerife. A fost cea mai frumoasa vacanta pe care am avut-o. Iti recomand sa mergi acolo, n-ai sa regreti. Noi am stat in complexul Mare Nostrum la holtel Mediterranean Palace, poti vedea poze pe net cu el. Daca vrei sa stii mai multe, te astept cu intrebari.

andrat
07.12.2006, 13:24:14
Te rog spune-mi de unde ati luat avionul. Din Germania cumva ? Am inteles ca in Tenerife se merge doar prin TUI, si se pleaca din Munchen... Sunt cam dezamagita. Am fos in primavara in Tunisia cu plecare din Budapesta si mi s-a parut foarte obositor sa mergem pana acolo cu microbuzul...

Giulia2201
07.12.2006, 13:55:38
Te rog spune-mi de unde ati luat avionul. Din Germania cumva ? Am inteles ca in Tenerife se merge doar prin TUI, si se pleaca din Munchen... Sunt cam dezamagita. Am fos in primavara in Tunisia cu plecare din Budapesta si mi s-a parut foarte obositor sa mergem pana acolo cu microbuzul...

Daca pe mine m-ai intrebat, din pacate nu te pot ajuta cu detalii despre zbor ptr ca noi am plecat de aici, din Londra, tot de aici am si cumparat vacanta. Alte detalii despre Tenerife iti pot da cu draga inima. Bafta!

nico74
07.12.2006, 16:22:51

Buna,
I-ti raspund eu, desi n-am fost in Tenerife, inca, am acolo frati. Eu i-ti recomand sa cauti la agentie, si daca nu iei pachet complet de la ei, care au avion charter, deci este direct, i-ti pot recomanda varianta bucuresti-madrid-tenerife.
Prin Budapesta, este adevarat ca e mai ieftin biletul pentru ca au o companie low-cost care opereaza budapesta-tenerife, dar cum in ultimul timp si la noi au aparut companii low-cost sunt sanse ca la anu sa avem si noi posibilitatea de a merge din Bucuresti mai ieftin.

Nico

cezara25
25.01.2007, 11:55:21
Sunt hotarata sa merg in saptamana de miere in Barcelona. Mi se pare un oras foarte frumos in care poti imbina shoppingul, cultura, arta si plaja. poate sa ma ajute cineva cu amanunte: cazare, transport, preturi.
As vrea sa plec imediat duapa nunta dar se poate cu buletinul vechi, ca ar dura mult prea mult sa-mi fac buletin pe noul nume.

pup

gabitza_86
25.01.2007, 11:56:56
Hmmm Buna Idee,frumos,frumosb-)

Parerea Mea E Sa Te Duci La O Agentie De Turism,vezi Ce Pachete Au Si Alegi Ce-ti Place;;)

Auzi Stai Putin Ca Nu Mai Inteleg Nimik:o Acolo Scrie Ca Ai Avut Nunta Pe 31.01.2000 Tu In 7 Ani Nu Ti-ai Facut Inca Buletinul Pe Noul Nume?=)) =)) ;))

cezara25
25.01.2007, 12:05:46
asa am sa fac gabitza, dar ma gandeam ca sunt miresici care au fost deja la barcelona si pot sa-mi dea cateva sfaturi.
pot oare sa merg cu buletinul pe numele de fata?

pup

nu e setat o sa am nunta pe 07.07.2007o:-)

nunta pe 7 iulie anul acesta

ALEX21A
25.01.2007, 12:31:35
asa am sa fac gabitza, dar ma gandeam ca sunt miresici care au fost deja la barcelona si pot sa-mi dea cateva sfaturi.

pup

merita din toate pctele de vedere........e un oras f mare,sunt o groaza de lucrurir de vazut,oamenii sunt primitori........dc vrei sa vizitezi ,pregateste te pt un tur de forta de proportii..........sunt f multe de vazut........apoi>shoping la greu.........f multe lucruri frumoase la preturi ok.........eu recomand barcelona.........noua ne a intrat la suflet......am fost,dar ne am mai duce;-) ..........e un loc unde revii .......

cezara25
25.01.2007, 12:38:09
mitutza da-mi si mie detalii: cat te-a costat, prin ce agentie? ce sa vizitez? sunt tot felul de site-uri despre barcelona dar mai bine e sa afli de la cineva care a fost acolo

pup

tizabela
25.01.2007, 12:47:29
Buna Cezara sper sa iti fie de folos informatile din luna mea de miere petrecuta la Barcelona.Am stat la un hotel de 4 stele Zenit Borrelle (rezervarea am facut-o pe net booking.com si totul a fost perfect conform descrierii) am platit cu demipensiune (micul dejun si cina)800 de euro plus 400 biletele de avion (am zburat cu alpieagles) si alti 900 de euro cheltuiti pt diverse lucruri (in acesti 900 sunt incluse masa de la pranz care nu o aveam asigurata,intrarile pe la mai toata obiectivele turistice importante din Barcelona si bineinteles shoppingul) deci cam 2100 a fost saptamana in Barcelona pentru doua persoane de pe 14 august pana pe 20 fara sa ne feruzam nimic si fara sa ne gandim la cati banii chelutim!!!

ALEX21A
25.01.2007, 12:52:35
mitutza da-mi si mie detalii: cat te-a costat, prin ce agentie? ce sa vizitez? sunt tot felul de site-uri despre barcelona dar mai bine e sa afli de la cineva care a fost acolo

pup

eu am fost in vara,intr un tur al europei si am stat 3 zile la barcelona........asa ca,la faza cu agentia nu te pot ajuta..........am mers mai multi printr un prieten;-)

ce sa vizitezi??...........sunt ffff multe..........luati harta si cat aveti timp vizitati cat mai mulkte............aleatoriu imi vin in minte>parcul guell........sagrada familia........si alte atractii turistice in genu asta.........stadionul fc barcelona.......strda la rambla........nu rata fantanile seara din centru(sunt apr de strada rambla...cele din piata)>apa "danseaza"dupa muzica simfonica...e o nebunie...........multeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee..... ......aveti ce face........nu aveti cum sa va plictisiti;-)

ps>3 zile e f putin pt barcelona..........as mai fi stat;-) .........dar am zis c o sa revenim...........

cezara25
25.01.2007, 13:07:51
multumesc fetelor. m-am entuziasmat rau de tot. din cate spuneti voi e superb. mitutza abia astept sa vad fantanile. tzibela (out off topic: ai fost superba la nunta) tu ai facut rezervarile din romania sau din italia, ca parca am citit pe un topic ca locuiesti in italia!

pup

tizabela
25.01.2007, 13:15:53
multumesc fetelor. m-am entuziasmat rau de tot. din cate spuneti voi e superb. mitutza abia astept sa vad fantanile. tzibela (out off topic: ai fost superba la nunta) tu ai facut rezervarile din romania sau din italia, ca parca am citit pe un topic ca locuiesti in italia!

pup

Eu le-am facut din Italia,dar nu conteaza tara din care le faci important este sa ai o carte de credit!!!Din cate tin minte parca zboara la Barcelona si blueairul (numai ca noi pe 14 am zburat mai intai la Venezia ca vroiam sa incepem cu un tur al ei unde am stat 8 ore (de la 12 pana la 20) de acolo am luat avionul pt Barcelona si intoarcerea oricum era prevazuta pt Italia deci era inutil pt noi sa facem romania-barcelona-romania-italia in conditile in care toti vindeau biletele dus-intors (cam asta este politica lawcosturilor) deci am facut dus inainte de nunta Italia-Romania intorsul Romania-Italia pe 14 si de aici am luat Venezia-Barcelona dus-intors!!!

anne_septembrie
25.01.2007, 13:48:41
Si noi am fost in luna de miere tot in Barcelona (am stat in Santa Susana, langa Barcelona, dar se ajunge f repede cu trenul).
Asa cum au spus si fetele e un oras superb, ai f multe lucruri de vazut, noi am stat doar o saptamana si regret ca ar mai fi fost multe de vazut. Merita vazute si statiunile din jur, mie mi-a placut in mod special Blanes. Daca poti sta mai mult de o saptamana e super, sigur nu va veti plictisi. Si intr-adevar merita sa mergi la cumparaturi, spre ex. sunt cateva magazine de prin mall-urile de la noi care le gasesti in 4-5 locuri chiar in zona centrala a Barcelonei si care au produse cu 30-40% mai ieftine ca la noi, in conditiile in care atunci nu erau reduceri.
Am cateva poze din luna de miere in semnatura.
Sa aveti parte de distractie!

cezara25
25.01.2007, 14:09:41
Si noi am fost in luna de miere tot in Barcelona (am stat in Santa Susana, langa Barcelona, dar se ajunge f repede cu trenul).
Asa cum au spus si fetele e un oras superb, ai f multe lucruri de vazut, noi am stat doar o saptamana si regret ca ar mai fi fost multe de vazut. Merita vazute si statiunile din jur, mie mi-a placut in mod special Blanes. Daca poti sta mai mult de o saptamana e super, sigur nu va veti plictisi. Si intr-adevar merita sa mergi la cumparaturi, spre ex. sunt cateva magazine de prin mall-urile de la noi care le gasesti in 4-5 locuri chiar in zona centrala a Barcelonei si care au produse cu 30-40% mai ieftine ca la noi, in conditiile in care atunci nu erau reduceri.
Am cateva poze din luna de miere in semnatura.
Sa aveti parte de distractie!

am vazut ca ati fost si la club si stadion fc barcelona este intrarea libera?

anne_septembrie
25.01.2007, 16:12:30
Se plateste o taxa, dar nu mai stiu cat, 7 sau 11 euro parca, de persoana. in banii astia te plimbi pe un traseu marcat de ei - stadion, locul de unde transmit ziaristii, ceva vestiare mai vechi, muzeul. Si bineinteles trebuie sa treci prin magazinul lor. Orice traznaie iti trece prin cap o gasesti acolo brand-uita cu FC Barca. Daca vrei sa faci poze la niste panouri cu Ronaldinho (cred ca am scris corect) se plateste o taxa separat.

ALEX21A
25.01.2007, 19:56:02
am vazut ca ati fost si la club si stadion fc barcelona este intrarea libera?

noap.........nu e intrarea libera.........am uitat cat costa...parca 11 euro de pers...........dar merita...........merita!!.........eu am ramas impresionata...........mi am luat si minge,halbe,biscuiti,brelocuri,fanioane.........mu lte.........e impresionant stadionul,tribuna...ai un tur de muzeu........ai acces si in tribuna oficiala.........e superrrrrrrrr!!.........e un feeling pe care nu l poti descrie!!!..........e un cult,nu o echipa de fotbal.........e altfel,nu ca la noi.........au in sange fotbalul...

ALEX21A
25.01.2007, 19:58:08
Se plateste o taxa, dar nu mai stiu cat, 7 sau 11 euro parca, de persoana. in banii astia te plimbi pe un traseu marcat de ei - stadion, locul de unde transmit ziaristii, ceva vestiare mai vechi, muzeul. Si bineinteles trebuie sa treci prin magazinul lor. Orice traznaie iti trece prin cap o gasesti acolo brand-uita cu FC Barca. Daca vrei sa faci poze la niste panouri cu Ronaldinho (cred ca am scris corect) se plateste o taxa separat.

acum am vazut.......asa este........deci,mi am amintit bine 11 euro......;-) .........inca o data>MERITA!!

ligia
03.02.2007, 18:06:35
Eu sunt foarte interesata, noi am fost in Antalya in luna de miere si ne-a placut. Am vrea sa mergem anul asta in Mallorca. Asa ca daca ai timp sa ne arati ceva poze si sa ne mai povestesti ar fi super. Cam ce preturi sunt pe acolo si cam cat te costa o excursie de 1 sapt. pt. 2 pers.?

dianablue
03.02.2007, 21:53:46
Si eu stiu ca Mallorca este superba, mult mai frumoasa decat Ibiza care de fapt e atat de cunoscuta din cauza vietii de noapte. Si eu sunt innebunita dupa Spania, anul trecut am fost pe Costa Brava si anul asta plec in sud...

fluierici
04.02.2007, 23:07:35
am fost eu in mallorca vara 2006. nu pt luna de miere, (care urmeaza 8-} ) ci pt vacanta.
am stat o saptamana, la hotel 4* pe plaja (zona playa de las americas - daca mai tin bine minte), cu demipensiune (nu e nevoie de mai mult) si am platit 630 euro parca de persoana (charter si trasferuri incluse). Este f frumos intr-adevar, m-as intoarce oricand acolo daca n-ar fi atatea locuri in lumea asta de vazut.
acu nu stiu ce detalii sa va mai dau, mai intrebati voi si eu rapund.

pupicii

cecilia
06.02.2007, 22:48:01
Am tot povestit de Tenerife,dar nu am pus poze pana acum.Hotel Roca Nivaria,Playa Paraiso.

cecilia
06.02.2007, 22:51:25
O gradina zoologica,Loro Parque.

cecilia
06.02.2007, 22:55:02
Pe Teide (munte de natura vulcanica).

cecilia
06.02.2007, 23:10:58
Intr-o gradina-muzeu cu machete care redau cladiri din Insulele Canare.Una din ele reda o biserica unde are loc o nunta,am pozat-o special ca sa o pun aici pe site,he he.

ALEX21A
06.02.2007, 23:34:15
fetelor,ce nu tre sa ratam in tenerife??.......faceti un top al vizitelor.....noi pana in prezent suntem croiti sa mg in tenerife in luna de miere:-"

cecilia
06.02.2007, 23:39:59
Intr-un alt zoo,Aquilas del Teide.Puma era cam irascibila intrucat consortul ei avea niste ganduri nu tocmai ortodoxe.

ramonavelcota
07.02.2007, 09:06:15
fetelor,ce nu tre sa ratam in tenerife??.......faceti un top al vizitelor.....noi pana in prezent suntem croiti sa mg in tenerife in luna de miere:-"
In primul rand trebuie sa mergeti in Loro Parque.
La Teide nu am fost prea incantata, mai degraba am preferat sa lenevesc.

Giulia2201
07.02.2007, 09:06:28

Din tot ce am vazut in Tenerife, ti-as recomanda sigur Loro Parque. E unic in Europa si merita vazut. Am fost palcut impresionata de show-urile de delfini si balene ucigase. Noi am fost in Playa de las Americas, e absolut minunat, restaurante de foarte buna calitate, cazare ireprosabila, etc. Tot ce-ti poti dori. Daca te intereseaza mai multe, iti pot trimite pe privat niste poze ca sa vezi cu ochii tai despre ce vorbesc.

corinutza79
07.02.2007, 09:08:44

Si noi!!!!

corinutza79
07.02.2007, 09:13:13
Da, e super hotelul si serviciile pe masura. A fost o saptamana de miere foarte frumoasa.
Nu pot sa atasez poze cu camera din site-ul hotelului, dar poti sa intri pe site si sa o vezi.
Pupici.
Pretul a inclus si calatoria cu avionul?

ramonavelcota
07.02.2007, 09:40:24
Cateva poze cu Hotelul Jardines de Nivaria 5*. aparatul a fost cam vechi, asa ca pozele nu sunt destul de clare. Celelate le puteti vedea in album.

ramonavelcota
07.02.2007, 09:41:08
si altele......................

ALEX21A
08.02.2007, 11:46:50
o plimbare cu vaporul pe ocean

a fost inchiriat numai de voi??........cat a costat??

ALEX21A
08.02.2007, 11:50:44
Pe Teide (munte de natura vulcanica).

intreba cris de un permis pt poze pe teide??.......care e faza??

ALEX21A
08.02.2007, 11:53:43
fetelor,alte ponturi??.......ce tre sa avem in vedere??...........imprejurimi>ce putem vizita...unde putem merge??....unde mai putem trage o fuga??..........care e faza cu plajele??.........cecilia spunea ceva >de nisip fin,care de fapt nu e.........nu sunt plaje cu nisip??........sa nu aud de pietris>numai cand ma gandesc imi vine in minte monte carlo si intepaturile din talpi(:|

ramonavelcota
08.02.2007, 12:03:14
fetelor,alte ponturi??.......ce tre sa avem in vedere??...........imprejurimi>ce putem vizita...unde putem merge??....unde mai putem trage o fuga??..........care e faza cu plajele??.........cecilia spunea ceva >de nisip fin,care de fapt nu e.........nu sunt plaje cu nisip??........sa nu aud de pietris>numai cand ma gandesc imi vine in minte monte carlo si intepaturile din talpi(:|
Mie una nu mi-a placut deloc pe plaja. Nisipul aveau o culoara f. inchisa si ardea ingrozitor:madlaugh: :madlaugh:
Iar apa era sloi, nu am putut intra. Daca vrei cu vaporasul, cam in toate receptiile hotelurilor sunt agentii care organizeaza excursii.

ALEX21A
08.02.2007, 12:04:35
Mie una nu mi-a placut deloc pe plaja. Nisipul aveau o culoara f. inchisa si ardea ingrozitor:madlaugh: :madlaugh:
Iar apa era sloi, nu am putut intra. Daca vrei cu vaporasul, cam in toate receptiile hotelurilor sunt agentii care organizeaza excursii.

da,macar era fin??

ramonavelcota
08.02.2007, 12:07:42
da,macar era fin??

Da, era fin.

nico74
08.02.2007, 12:13:28
Am sa merg si eu in tenerife, dar cred ca nu o sa stau la hotel ( am fratii care stau acolo). O sa-i intreb pe ei ce trebuie vazut, unde sa faci plaja....sa stim dinainte, ca ei oricum sunt la munca nu o sa stea dupa noi.:) Si cel mai important este ca stau chiar in sudul insulei aproape de cele mai importante plaje.
Pupici

ramonavelcota
08.02.2007, 12:23:28
Cateva poze cu plaja.....o inghesuiala de parca erai la noi pe litoral#-o

ALEX21A
08.02.2007, 12:28:50
eu nu suport inghesuiala......:-s

Giulia2201
08.02.2007, 23:00:00
Plajele sunt in mare majoritate nasoale, eu una prefer Playa de las Americas si din acest punct de vedere. Acolo e nisip, nu pietris, nu e foarte aglomerat, e lume mai buna. Si preturile sunt putin mai mari, dar se merita. Noi de obicei preferam piscina hotelului in locul plajei, ai tot ce-ti trebuie acolo. Poze cu complexul in care mergem noi de obicei puteti vedea pe net. Complexul se numeste Mare Nostrum. Am sa va arat si eu pozele din luna de miere. Aici le puteti gasi.
http://new.photos.yahoo.com/diebw/album/576460762364728367#page1

alinutza81
09.02.2007, 10:28:29
Plajele sunt in mare majoritate nasoale, eu una prefer Playa de las Americas si din acest punct de vedere. Acolo e nisip, nu pietris, nu e foarte aglomerat, e lume mai buna. Si preturile sunt putin mai mari, dar se merita. Noi de obicei preferam piscina hotelului in locul plajei, ai tot ce-ti trebuie acolo. Poze cu complexul in care mergem noi de obicei puteti vedea pe net. Complexul se numeste Mare Nostrum. Am sa va arat si eu pozele din luna de miere. Aici le puteti gasi.
http://new.photos.yahoo.com/diebw/album/576460762364728367#page1

Superbe pozele din Tenerife:) Si noi ne gandeam tot acolo sa mergem ...poti sa-mi spui cam cat te-a costat ?

Giulia2201
10.02.2007, 10:43:14
Superbe pozele din Tenerife:) Si noi ne gandeam tot acolo sa mergem ...poti sa-mi spui cam cat te-a costat ?

Noi nu am plecat din tara in luna de miere ptr ca nu locuim acolo, asa ca si biletele au fost luate de aici si nu te ajuta practic cu nimic daca iti spun ca ne-a costat zborul 250 de lire sau hotelul putin sub 1000. Oricum, tot ce pot sa-ti spun este ca se merita, e frumos. Bafta la pregatiri!

larisatoma
11.02.2007, 00:15:18
am fost anul trecut in mallorca..va recomand santa ponsa..este super ..am stat la hotel jardin del sol..este putin mai piperat dar meritam;;) ;;)

SONYA
15.02.2007, 15:22:01
Sunt hotarata sa merg in saptamana de miere in Barcelona. Mi se pare un oras foarte frumos in care poti imbina shoppingul, cultura, arta si plaja. poate sa ma ajute cineva cu amanunte: cazare, transport, preturi.
As vrea sa plec imediat duapa nunta dar se poate cu buletinul vechi, ca ar dura mult prea mult sa-mi fac buletin pe noul nume.

pup
eu ti-as recomanda sa iti cauti de pe acuma biletul de avion pe www.skyeurope.com (http://www.skyeurope.com) sau pe www.vizzair.ro (http://www.vizzair.ro) . daca l eiei din timp sunt mult mai ieftine.
si eu ma gandeam sa merg la barcelona in luna de miere apoi in ibiza si in cele din urma la roma. am mai fost la barcelona si sincer merita sa mergi.am vizitat pana acuma vreo 25 de tari, dar barcelona ramane orasul meu preferat. este o impletire nemaipomenita de tarditii si modernitate. distractie placuta

dianablue
17.02.2007, 18:46:11

pup

Buna!
:) Eu am fost anul trecut in Spania, pe Costa Brava - un picut mai la nord de Barcelona si normal ca ne-am petrecut cateva zile si in oras... e incredibil de frumos si merita. Iti recomand autobuzele hop on and off pe care le iei din plaza de catalunya - autobuzele astea au o ruta bine stabilita - pe la toate obiectivele importante. si unde vrei cobori, vizitezi si te urci in urmatorul autobuz care vine, exact in statia in care ai coborat. tip: daca iei un bilet pe 2 zile merita foarte mult! e o diferenta de 3 euro parca (19 Euro/1 zi si 22-23 euro/2 zile). si dupa ce vezi ce e mai important poti sa iei orasul la picior :)
Poti sa alegi sa stai cum am stat si eu intr-o statiune pe costa brava, unde esti la plaja si avantajul este ca ai demipensiune la hotel (masa si dimineata si seara) si cu trenuletul care trece prin statiuni ajungi intr-o ora in barcelona si costa cam 3 euro... merita!
Si bilet de avion - poti sa mergi linistita cu blue air, e foarte ok si din aeroport ajungi imediat cu un autobuz chiar in plaza de catalunya.
Sper ca nu te-am zapacit :)

delmo
20.02.2007, 11:04:32
vrem pozeeeeee!!!! si eu tot aici as vrea sa merg:x

cecilia
21.02.2007, 00:56:14
intreba cris de un permis pt poze pe teide??.......care e faza??
faza e asa:teide are 3700 de metri.daca nu ai permisul asta urci doar pana la 3500 de metri.nu te lasa sa urci si ceilalti 200 ca sa ajungi pe marginea craterului.
permisul se ia de undeva din santa cruz de tenerife(un fel de capitala a insulei).nu stiu insa sa iti spun exact de unde anume pt ca noi nu stiam chestia asta si ca atare nu am fost sa il luam.dar cred ca iti pot spune cei de la hotel,sau poate se gasesc detalii pe net.
cat despre plaje,ele practic nu exista decat in statiuni,si cred ca sunt artificiale.in rest,pietris.dar noi am stat la piscina si a fost super,nu ne-a deranjat lipsa plajei.
daca vrei plaje frumoase cu nisip fin,raspunsul e gran canaria,alta insula din acelasi arhipelag.nu am fost acolo dar mi s-a spus ca sunt plaje superbe.gran canaria e la 2 ore de mers cu feribotul de tenerife(sau cam asa ceva).pupicutzi.

nico74
28.02.2007, 14:07:07
Gata, ne-am luat si noi biletele pt Barcelona si am dat avans la cazare pt 'luna' de miere". Cazarea am luat-o de aici, pare destuld e aproape de Rambla, si biletele la wizzair.
Vrem sa stam 3 nopti in Barcelona si 10 in tenerife..inca nu ne-am luat biletele Barcelona-Tenerife, sper sa mi le ia fratele meu acum in martie din Tenerife.
Pupici

cezara25
28.02.2007, 14:24:36
prin ce agentie ? vreau si eu ! e mai bine sa fac rezervare de acum, nu?

pup

monid20
05.03.2007, 12:01:44
Gata, ne-am luat si noi biletele pt Barcelona si am dat avans la cazare pt 'luna' de miere". Cazarea am luat-o de aici, pare destuld e aproape de Rambla, si biletele la wizzair.
Vrem sa stam 3 nopti in Barcelona si 10 in tenerife..inca nu ne-am luat biletele Barcelona-Tenerife, sper sa mi le ia fratele meu acum in martie din Tenerife.
Pupici

Vreau si eu info suplimentare daca se poate.

Multumesc frumos

dianablue
05.03.2007, 12:40:57
A! si inca ceva: va recomand hotel front maritim 4* in barcelona, e superrr!

iuliab
05.03.2007, 12:56:31
A! si inca ceva: va recomand hotel front maritim 4* in barcelona, e superrr!

Cam care sunt preturile la hotel?

MeliMelo
20.03.2007, 10:44:47
Fetelor, ati fost in Costa Brava in vreun concediu?
Cum e? Recomandati pentru luna de miere?
Chiar nu stiu nimic de zona asta, si orice imi spuneti, mi-ar fi de folos.
Multu
:*

nico74
21.03.2007, 10:29:52
Gata, mi-am rezervat si eu biletele Barcelona- Tenerife. Cam tarziu, si s-au si scumpit un pic fata de acum o luna, asta e, oricum ma scot mai ieftin decat direct Bucuresti-tenerife, si stam si cateva zile in Barcelona.

marilena2001
21.03.2007, 18:38:26

Poti sa ne spui si noua cu ce agentie ai mers? Si cat v-a costat?

^:)^

lakra_c
24.03.2007, 19:18:47
si eu as vrea sa merg in tenerife dar din pacate la inceputul lui octommbrie e destul de rece si ploua frecvent.trebuie sa ma reorientez...

hbiutza
25.03.2007, 18:24:13
Iti dau un pm ca nu avem voie sa scriem aici.Pupici.
tenerife e locatia de vis pe care mi-as dori-o si eu pt luna de miere.Da-mi si mie te rog pe privat mai multe informatii cu privire la preturile de acolo si cam la ce preturi ajungi cu un astfel de "rasfat".multumesc mult, pupici :*

elefantel2005
26.03.2007, 17:30:18
Trimite+mi Si Mie Te Rog Mult Cit A Costat Luna De Miere In Tenerife.

dani19_10dani
28.03.2007, 16:55:47
Buna!
:) Eu am fost anul trecut in Spania, pe Costa Brava - un picut mai la nord de Barcelona si normal ca ne-am petrecut cateva zile si in oras... e incredibil de frumos si merita. Iti recomand autobuzele hop on and off pe care le iei din plaza de catalunya - autobuzele astea au o ruta bine stabilita - pe la toate obiectivele importante. si unde vrei cobori, vizitezi si te urci in urmatorul autobuz care vine, exact in statia in care ai coborat. tip: daca iei un bilet pe 2 zile merita foarte mult! e o diferenta de 3 euro parca (19 Euro/1 zi si 22-23 euro/2 zile). si dupa ce vezi ce e mai important poti sa iei orasul la picior :)
Poti sa alegi sa stai cum am stat si eu intr-o statiune pe costa brava, unde esti la plaja si avantajul este ca ai demipensiune la hotel (masa si dimineata si seara) si cu trenuletul care trece prin statiuni ajungi intr-o ora in barcelona si costa cam 3 euro... merita!
Si bilet de avion - poti sa mergi linistita cu blue air, e foarte ok si din aeroport ajungi imediat cu un autobuz chiar in plaza de catalunya.
Sper ca nu te-am zapacit :)
buna!cat ai platit pt cazare?

tizabela
28.03.2007, 17:07:25
Eu va recomand din suflet hotelul Zenit noi acolo am stat si am luat oferta romantica pt 6 nopti/7 zile cu demipensiune deci mancare la micul dejun si cina plus posibilitatea de a face check-out la ora 17 la primire sticla de sampanie in camera si 2 bilete pt intrarea la cazinou pt un total de 750 de euro).
M-am uitat si anul asta in perioada in care am fost noi este cam tot atat uitati aici linkul http://www.booking.com/hotel/es/zenitcondeborrell.html?aid=303945;label=it-VVSbckhDLa*PlSb44z_ASQS760928781;sid=24ab847b34bc7 47439cdc25d3445f4a3;checkin=2007-08-14;checkout=2007-08-20 !!!
P.S Este cam lung imi cer scuze;-)

tizabela
28.03.2007, 18:26:55
Cam care sunt preturile la hotel?

Iulia,cred ca de asta spunea Diana http://www.booking.com/hotel/es/front-maritim.html?aid=303945;label=it-VVSbckhDLa*PlSb44z_ASQS760928781;sid=61c8b9516583d 7f4eb9bf29ccaf4d393;checkin=2007-08-14;checkout=2007-08-20 ,dar mie imi pare cam scumput pt ceea ce ofera...am pus tot datele alea in care am fost eu si imi da 650 de euro doar camera fara nimic papa nici macar micul dejun!!!
Daca cumva ma insel si Diana se refera la Grand Marina,dar ala are 5 steline DA e superb din cate am vazut eu de afara si comentarile celor care au fost sunt numai de bine http://www.booking.com/hotel/es/grandmarina.html?aid=303945;label=it-VVSbckhDLa*PlSb44z_ASQS760928781;sid=61c8b9516583d 7f4eb9bf29ccaf4d393;checkin=2007-08-14;checkout=2007-08-20 !!!

Ruby
29.03.2007, 00:56:29
fetele, sa inteleg ca mai jos de 1.500 euro nu gasesc...

nico74
29.03.2007, 08:32:27
O alternativa mai ieftina cred ca ar fi sa mergi cu low-cost pana in Spania-continent si de acolo uite ce am gasit pe www.es.lastminute.com (http://www.es.lastminute.com)
Am gasit cazare si avion ceva mai ieftin( in tenerife), asta in conditiile in care din tara de la noi gasesti avion mai ieftin.

nico74
29.03.2007, 08:45:01
Eu merg asa: Bucuresti-Barcelona, avion aprox 300euro 2 persoane, stam in Barcelona 3 nopti( 200euro cazarea cu mic dejun), apoi Barcelona- tenerife 400euro avionul, tot pt 2 persoane. Pretul la avion este pt dus-intors.
Acum mai este cazarea in Tenerife,pe care sper sa nu platesc nimic( sa stau la fratii mei), dar asa cum am gasit pe net, sunt si preturi mai mici. Am ales acest traseu ca sa vedem si Barcelona.
Gasisem bilete de avion direct Tenerife la Tarom, dar cele mai ieftine erau 430euro persoana. Si am zis ca in banii astia dam si cazarea in barcelona si vedem si orasul.

dika
29.03.2007, 12:10:11
are fost cineva in august in tenerife, cum e vremea atunci?

lakra_c
29.03.2007, 12:29:18
a fost fratele meu in august si e foarte buna vremea . nici un nor pe cer , fara ploaie sau vant puternic. se merita sa mergi pentru ca e o locatie deosebita!

cecilia
29.03.2007, 15:21:04
Eu am fost in iulie...cam tot aia.Tenerife este supranumita insula primaverii vesnice...adica nu sunt temperaturi f ridicate (cum intalnesti in Tunisia sau Turcia).Se invart in jurul a 30 de grade.

dya
29.03.2007, 21:08:59

buna. eu si viitorul meu sot speram de anul trecut ca luna de miere va fi in tenerife. am vazut site-ul hotelului la care ai stat si.....ma rog....fara cuvinte
este superb acolo. te rog mult de tot sa-mi vinzi si mie pontul....agentia cu care ati fost, cat a costat, cu ce companie ati zburat spre tenerife, ce v-a mai costat pe acolo...cam cat ati cheltuit in total
sper ca nu cer prea mult, dar avem disperata nevoie de un sfat.
multumesc. astept un mes privat.pupici^:)^

dya
29.03.2007, 21:22:03
Pupici.

1700 euro au fost doar cazarea si micul dejun? si avionul? daca poti, trimite-mi te rog si mie un mesaj privat si scrie-mi cu ce agentie ai fost si cat te-a costat transportul, ca, de altfel si cat ati mai cheltuit pe acolo. multumesc mult. astept raspuns.^:)^

dya
29.03.2007, 21:36:39

pleaseeeeeeee. da-mi si mie pe mesaj privat cateva detalii privind costurile lunii tale de miere. ^:)^ transport, cazare, mese, etc. pleaseeeeeeee. mor dupa pozele tale.... ma imbolnavesc.... ^:)^

dya
29.03.2007, 21:46:29
Fetelor, ati fost in Costa Brava in vreun concediu?
Cum e? Recomandati pentru luna de miere?
Chiar nu stiu nimic de zona asta, si orice imi spuneti, mi-ar fi de folos.
Multu
:*
am fost in concediu in iulie 2006 pe costa brava. e foarte frumos dar ai grija ca la 3 stele nu e super confort, insa asta e in functie de hotel. unele arata mult mai bine ca altele desi au tot trei stele. noi am stat in pineda de mar, dar era mult mai frumoasa atmosfera si agitatie mai mare in callela.
depinde de ce va place...liniste si plimbari romantice sau terase, magazine si discoteci. pineda de mar e o statiune mai de varsta a 2/a, adica mai linistita, cu mai multe familii pe plaja, dar f frumoasa.
callela este lipita de pineda, nu stii cand treci din una in alta, insa in centrul statiunii este mai multa agitatie. sunt magazine deschise pana mai tarziu, multa galagie pe strazi, dispoteci etc
e mai mult gen mamaia, costinesti... cam asa
in rest, inghetata este foarte mare si ieftina si berea costa 0,5 euro.. ;-)
noi am fost intr-un circuit cu sejur, in total 14 zile, aprox 1300 euro pt amandoi la 3 stele. am mers si in barcelona, care e destul de aproape pt a o vizita si merita cu siguranta.
daca mai vrei detalii contacteaza-ma.
pupici

dani19_10dani
29.03.2007, 22:36:34
am fost in concediu in iulie 2006 pe costa brava. e foarte frumos dar ai grija ca la 3 stele nu e super confort, insa asta e in functie de hotel. unele arata mult mai bine ca altele desi au tot trei stele. noi am stat in pineda de mar, dar era mult mai frumoasa atmosfera si agitatie mai mare in callela.
depinde de ce va place...liniste si plimbari romantice sau terase, magazine si discoteci. pineda de mar e o statiune mai de varsta a 2/a, adica mai linistita, cu mai multe familii pe plaja, dar f frumoasa.
callela este lipita de pineda, nu stii cand treci din una in alta, insa in centrul statiunii este mai multa agitatie. sunt magazine deschise pana mai tarziu, multa galagie pe strazi, dispoteci etc
e mai mult gen mamaia, costinesti... cam asa
in rest, inghetata este foarte mare si ieftina si berea costa 0,5 euro.. ;-)
noi am fost intr-un circuit cu sejur, in total 14 zile, aprox 1300 euro pt amandoi la 3 stele. am mers si in barcelona, care e destul de aproape pt a o vizita si merita cu siguranta.
daca mai vrei detalii contacteaza-ma.
pupici
buna!1300 doar cazarea sau cum?

ada1
01.04.2007, 22:20:00
ciao

noi avem nunta in septembrie. si ne-am gandit sa mergem tot in tenerife. daca se poate as vrea si eu pe private informatii referitor la agentie, cost.

mersi

marilena2001
02.04.2007, 07:41:05
Buna fetelor,

Eu am nunta pe 4 Noiembrie si mi-e cam teama ca nu e asa buna vremea atunci. Mi-a spus cineva ca tocmai atunci incep ploile care dureaza doar toata luna Noiembrie :-< .

Nu stiu ce sa fac :-< ....

Voi stiti ceva ?cam cum e vremea atunci acolo?

Imi doresc asa mult sa merg....:-< ...printre optiuni ar mai fi Paris, Venetia si Egipt (dar viitorul meu sot nu prea vrea in Egip).

Va pup:*

Andreea26
02.04.2007, 10:29:04
Buna fetelor!>:D< Eu am nunta in 2 Iunie dar luna de miere o vom avea in septembrie si ne gandean tot la Tenerife. Mi se pare un loc superb!!!
Iata un site pe care am gasit oferte foarte bune: lastminute . com (totul este legat) Daca mai aveti si voi informatii sau alte site-uri astept idei!
Va pup!

MIHA74
02.04.2007, 12:30:46
Cezara, am luat si noi bilete prin blueair 375 euro pt 2 persoane dus-intors dar tb.luat in aceeasi zi sau a doua zi altfel creste pretul nu e cu rezervare!!
Eu stiu lb.spaniola f.bine si caut pe net cazare ca sa fie aproape de Ramblas. Eu iti recomand pensiune sau hostal cum mai zic ei care ajunge cam 50-60Euro/noapte cu baie inclusa!
Mai vorbim

lakra_c
03.04.2007, 06:36:42
Fetelor in septembrie se cam strica vremea in Tenerife . am prieteni care au mers pe5-6 sept si au stat o saptamana. era destul de racoare, si apa era rece.a mai si plouat din cand in cand. in noiembrie nici nu mai spun!!
dar puteti cauta pe net "tenerife weather " si o sa gasiti care sunt cele mai bune luni ale anului pentru mers acolo , si temperaturile medii.

Lily_D
08.04.2007, 14:28:06
Nu-i problema,doar de asta suntem pe forum,sa ne ajutam una pe alta,sa ne dam cu parerea.Macar sa va foloseasca informatiile si sa veniti sa ne aratati pozeeee.Pupicutzi:*:*:*

Cecilia, as dori si eu informatiile referitoare la sejurul vostru in Tenerife... [-o< Pret, agentie, ponturi... evident pe PM.
Am citit tot topicul si am vazut si pozele... superb!
Ne-am hotarat... acolo vrem si noi sa mergem!!
Nunta va avea loc in septembrie, cred ca ar fi ok cu vremea atunci, nu?
Oricum astept cu nerabdare informatiile...
Multumesc anticipat.

dya
11.04.2007, 17:29:43
Fetele, cred ca plec in Tenerife!!!!!!!!!
Stie cineva cum e acolo in luna iunie? Perioada 5/12 iunie?
Astept raspuns!!!! Daca am gasit bilet avion tur/retur cu escala in Barcelona cu 450 euro cu toate taxele incluse e ok? sau stiti mai ieftin? Va pup.

andrat
13.04.2007, 12:59:45
Eu am gasit pentru sfarsitul lunii mai: Sibiu - Munchen - Tenerife si retur, cazare 7 nopti, all inclusive, toate taxele incluse, 2 persoane: 1.300 EUR in total !!!

dya
14.04.2007, 18:22:20
Eu am gasit pentru sfarsitul lunii mai: Sibiu - Munchen - Tenerife si retur, cazare 7 nopti, all inclusive, toate taxele incluse, 2 persoane: 1.300 EUR in total !!!

hello!!! pe mine m-ai uimit...mai ales ca am tot cautat oferte. ai putea sa-mi dai cateva detalii? cate stele are hotelul? cu ce companie aeriana? si la ce agentie de turism ai gasit-o sau un link ceva.... daca ti-e tema ca se considera reclama, da-mi te rog pe privat. merci mult si astept cu nerabdare.^:)^

p.s. noi am gasit 7 nopti cazare la 4 stele si demipensiune, 702 euro pt amandoi; iar avionul, Bucuresti-Barcelona-Tenerife Sud si retur cu toate taxele - 900 euro 2 pers.

ada1
14.04.2007, 18:35:44
ciao

si noi avem nunta in septembrie. si ne gandeam ca luna de miere sa o facem in tenerife, dar ce am gasit pana acum este in jur de 1000 euro/persoana. daca imi puteti da pe pm agentiile de turism care au asa oferte avantajoase 2 pers la 1000 euro

mersi

cinderella
22.04.2007, 16:07:47
Cezara, am luat si noi bilete prin blueair 375 euro pt 2 persoane dus-intors dar tb.luat in aceeasi zi sau a doua zi altfel creste pretul nu e cu rezervare!!
Eu stiu lb.spaniola f.bine si caut pe net cazare ca sa fie aproape de Ramblas. Eu iti recomand pensiune sau hostal cum mai zic ei care ajunge cam 50-60Euro/noapte cu baie inclusa!
Mai vorbim

Eu parca nu as sta la hostal in luna de miere, parca prefer un hotel macar de 3 stele...desi visez la 5 stele (sau la cel din Dubai de 6!! haha).
Oricum ce e fain la Barcelona e ca ai optiunea sa vizitezi un oras superb si in acelasi timp poti sa si stai la plaja cateva zile..deci se poate face o luna de miere "combinata".
Pana sa merg la Toledo (un oras cam la o ora de Madrid) Barcelona era orasul meu preferat...dar cred ca si noi ne vom opri cateva zile in Barcelona in drum spre casa dupa nunta...ca nu putem deocamdata sa ne facem o luna de miere adevarata, asa ca posibil sa facem o "simulatie de luna de miere" de 4-5 zile (mai mult nu putem...:-<:-<:-<:-<)ori in Romania ori Barcelona...:D

Ritzi
22.04.2007, 22:42:38
parca era deja un topic aici...sau am eu halucinatzii 8-} ...nu am reusit sa il gasesc...noi ne jucam cu ideea de a merge in Teneriffe, unde ati fost si ne recomandati sa mergem?? sau unde in Teneriffe mergeti, cu ce agentie si cam care sunt preturile?? :* :* :*

Ritzi
23.04.2007, 13:59:41
hello!!! pe mine m-ai uimit...mai ales ca am tot cautat oferte. ai putea sa-mi dai cateva detalii? cate stele are hotelul? cu ce companie aeriana? si la ce agentie de turism ai gasit-o sau un link ceva.... daca ti-e tema ca se considera reclama, da-mi te rog pe privat. merci mult si astept cu nerabdare.^:)^

p.s. noi am gasit 7 nopti cazare la 4 stele si demipensiune, 702 euro pt amandoi; iar avionul, Bucuresti-Barcelona-Tenerife Sud si retur cu toate taxele - 900 euro 2 pers.

unde ati gasit asa ieftina cazarea??? help, vreau si eu, te rooog :*

delmo
23.04.2007, 15:25:20
unde ati gasit asa ieftina cazarea??? help, vreau si eu, te rooog :*
si pe mine ma intereseaza!!!! poate este pret de pers!?! oricum asteptam informatii!!!!:-?

ddaannaa
24.04.2007, 14:50:25
Ceao fetele!
Si pe mine ma intereseaza Tenerife, chiar am primit o oferta pe mail de la o agentie dar mi se pare cam scump, aproape 2000E doua pers...
Vreau si eu sa-mi spuneti unde a-ti gasit voi mai ieftin, la ce agentie, va roooooog...

dianablue
25.04.2007, 12:21:55
Tenerife e o destinatie mai scumpa, cred ca mai scumpa decat mallorca, asa ca probabil cei 2000 euro sunt justificati, mai ales daca pleci in sezon (adk iulie-august).
Cel mai bine ca pret iesiti pe Spania pe Costa Brava, la 60km de Barcelona.
Si vedeti k din vara zboara MyAir direct pe Ibiza si are niste tarife incredibile!!!!

misa
25.04.2007, 14:05:04
Pentru fetele ca re au fost deja in Tenerife: Care sunt preturile la mancare, bauturi si la excursiile organizate de hotel/ agentii?

godotte
25.04.2007, 18:40:29
Buna fetelor,
noi ne ducem in insulele canare, nu in tenerife ci in las palmas (insula vecina). Pe noi ne costa cam 1600 euro la all inclusive 4* (riu vista mar) cu avion cu tot.
Eram curioasa daca a mai fost vreo miresica pe aceasta insula si care ar fi recomandarile. Pupici

dianablue
27.04.2007, 11:58:07
Buna fetelor,
noi ne ducem in insulele canare, nu in tenerife ci in las palmas (insula vecina). Pe noi ne costa cam 1600 euro la all inclusive 4* (riu vista mar) cu avion cu tot.
Eram curioasa daca a mai fost vreo miresica pe aceasta insula si care ar fi recomandarile. Pupici

felicitari pt hotelul ales !!! toate din lantul RIU sunt exceptionale k servicii... o sa aveti o luna de miere de vis !!!!

Alessiacorinna
02.05.2007, 13:48:20
Gata!!! ne-am hotarat si noi!!! Via Tenerife..........!!!!!!!! Sper sa fie si el liber de pe 17 iunie incolo!!!!!!!!!!!!!! macar o saptamana sa aiba liber!!! Doamne ajuta^:)^^:)^^:)^^:)^

dianablue
02.05.2007, 22:56:43
Multumesc frumos >:D< >:D< asa sa fie!!!! Abia astept!
:* :*

am stat si noi pe la RIU si sunt de o calitate... nemtzi, ce sa mai...

godotte
03.05.2007, 05:43:20
am stat si noi pe la RIU si sunt de o calitate... nemtzi, ce sa mai...
chiar in las palmas sau in alta parte? pupic

delish
03.05.2007, 17:13:12
Buna viitore miresici.In Corfu la greci a fost cineva?Eu sunt cam hotarata pentru Palma de Mallorca pentru ca vreau sa fac si o cura de shopping prin Barcelona insa nu stiu cat de repede se poate ajunge acolo!Cat de mult ma costa sa inchiriez o masina? Of , e greu sa te aventurezi asa intr-un loc strain!Helpppp

alinita
06.05.2007, 11:55:38
Nu-i problema,doar de asta suntem pe forum,sa ne ajutam una pe alta,sa ne dam cu parerea.Macar sa va foloseasca informatiile si sa veniti sa ne aratati pozeeee.Pupicutzi:*:*:*

Cecilia, au putea, te rog, sa-mi trimiti si mie datele agentiei la care ai gasit oferta asta super pt. Tenerife? Sau altcineva care a gasit, eu de ex. am gasit pt iulie la aprox. 700 eur/pers. pt 7 zile cu charter, demipensiune, si nu sunt f. multumita...

[quote=andrat;]Eu am gasit pentru sfarsitul lunii mai: Sibiu - Munchen - Tenerife si retur, cazare 7 nopti, all inclusive, toate taxele incluse, 2 persoane: 1.300 EUR in total !!!
Imi trimiti si mie agentia, te roooooooog? Mersi mult de tot!

delmo
06.05.2007, 17:39:22
cine mai are poze din palma de mallorca sau tenerife? eu nu ma pot decide la astea 2??? care e mai exotica, mai frumoasa??????:-s ^:)^

dianablue
06.05.2007, 20:20:24
cine mai are poze din palma de mallorca sau tenerife? eu nu ma pot decide la astea 2??? care e mai exotica, mai frumoasa??????:-s ^:)^

eu as alege tenerife pt k e la ocean.
dar asta e strict punctul meu de vedere pt k sunt frumoase amandoua si din mallorca puteti trage o fuga si pana in ibiza, mai ales dk va plac cluburile ;)

dianablue
06.05.2007, 20:21:30
chiar in las palmas sau in alta parte? pupic

tot lantul RIU apartine de nemti (ori sunt cumparate ori construite) si zicala lor I WANT TO GO TO RIU se aplica, o sa vezi k numai la hoteluri RIU o sa vrei sa mergi ;)

lidia_mrn
07.05.2007, 16:52:27
Eu sunt chiar in Spania si tare as vrea sa merg in tenerife dar nu stiu cat imi permite bugetul Poate sa imi raspunda cineva personal cat costa aprox?plsssssssssss$-)

delmo
07.05.2007, 17:15:47
Eu sunt chiar in Spania si tare as vrea sa merg in tenerife dar nu stiu cat imi permite bugetul Poate sa imi raspunda cineva personal cat costa aprox?plsssssssssss$-)
pai cauta pe net hoteluri din tenerife si vezi care e mai convenabil pt tine!cazarea e aceeasi trasportul e mai scump din rom dar pt tine cred ca e mult mai ieftin:*

dya
08.05.2007, 08:25:50
Buna. Noi plecam in luna de miere in Tenerife. Ce sa zicem....suntem foarte incantati....:x
Ne-a costat 702 euro/7 nopti cu demipensiune, pentru amandoi. Asta fara transport, care e cel mai scump. Hotelul se numeste Colon Guanahani si are 4 stele. Cred ca a fost mai ieftin pt ca ne ducem in perioada 5/12 iunie, mai tarziu e mai scump.
Am obtinut rezervarea printr-o agentie, dar daca dai pe google numele hotelului, o sa-i gasesti site-ul.
Poti sa dai chiar pe google si hotel tenerife si-ti dau ei atat de multe ca n-o sa stii ce sa alegi. Intri pe site-urile lor si vezi si tarife si imagini.
Cu avionul, Bucuresti/Barcelona/Tenerife Sud e 900 euro dus/intors pentru amandoi.
Sper ca ti-am fost de folos. O luna de miere minunata!!!!!:-p
A...si-ti mai recomanda sa mai citesti ce au mai scris fetele pe aici. Au mai facut o multime de recomandari. E un subiect chiar despre Tenerife.

paradise
08.05.2007, 16:23:34
iata cateva poze din tenerife facute in luna de miere a unor cunostinte....;-)

delmo
09.05.2007, 18:07:14

foarte frumoase pozele!! mai astepatm si altele poate aveti poze si cu palma de mallorca:x

dya
10.05.2007, 08:49:14

din ce statiune sunt fotografiile???
e superb. acolo mergem si noi, adica in Tenerife.:-p

delmo
10.05.2007, 12:56:39
eu m-am razgandit cu tenerife cand am auzit ca sunt "doar" 5 ore cu ovionul pana acolo si am ramas la palma de mallorca (sunt doar 2;45min) chiar acum am o gramada de oferte de la o agentie si trebuie sa ma decid la hotel!<:-P daca are cineva vreo recomandare........^:)^ 8-}

paradise
10.05.2007, 16:48:45
din ce statiune sunt fotografiile???
e superb. acolo mergem si noi, adica in Tenerife.:-p

ma interesez si-ti spun
sper sa nu uit...:D

Alessiacorinna
10.05.2007, 23:30:43
Fetelor ajutati-ma si pe mine sa ma decid: ce hotel sa aleg dintre cele doua de pe Costa Adeje, Roca de Nivaria sau Jardines de Nivaria (cel din urma are piscine si cascade, vegetatie multa si exotica iar primul are o piscuna care parca se uneste cu oceanul)
dati-mi un sfat...cele care ati fost acolo!!! Pleeeeeeeeeeeeeeaseeeeeeee!!^:)^^:)^^:)^

delmo
11.05.2007, 21:59:23
Fetelor ajutati-ma si pe mine sa ma decid: ce hotel sa aleg dintre cele doua de pe Costa Adeje, Roca de Nivaria sau Jardines de Nivaria (cel din urma are piscine si cascade, vegetatie multa si exotica iar primul are o piscuna care parca se uneste cu oceanul)
dati-mi un sfat...cele care ati fost acolo!!! Pleeeeeeeeeeeeeeaseeeeeeee!!^:)^^:)^^:)^

piscina care parca se uneste cu oceanul......wow ce bine suna:x ! si prima suna bine dar parca asta cu oceanul o intrece!!!!vreau si eu!!!!:((

delmo
12.05.2007, 15:53:51
ciao

si noi avem nunta in septembrie. si ne gandeam ca luna de miere sa o facem in tenerife, dar ce am gasit pana acum este in jur de 1000 euro/persoana. daca imi puteti da pe pm agentiile de turism care au asa oferte avantajoase 2 pers la 1000 euro

mersi

buna si eu tot pe 1 sept am nunta!daca ti se pare scump de ce nu alegi palma de mallorca si cu 1000E/pers stai 2 saptamani cu demipensiune! si este o insula superba.......eu trebuie sa ma decid la hotel!! plecarile la agentia noastra sunt pe 6 sept pe 13 si pe 28 sept!noi asa vom lua 2 sapt vrem sa inchiriem masina sa vizitam toata insula:*

delmo
19.05.2007, 09:29:49
nu mai merge nimeni in palma de mallorca????sau nu a fost nimeni care sa-si spuna parerea???:-<

adinamircea
19.05.2007, 10:47:49
nu mai merge nimeni in palma de mallorca????sau nu a fost nimeni care sa-si spuna parerea???:-<

si noi mergem in palma de mallorca. Am cumparat biletele de pe site-ul www.derniereminute.fr(momentan locuim in Paris, dar cred ca le poti cumpara si din Romania, eventual incearca si pe www.lastminute.com sau www.govoyages.fr). E mai ieftin decat daca cumperi biletul printr-o agentie.Platesti online cu card Visa sau Master Card, urmand ca ulterior sa iti trimita biletele acasa.Daca vrei, uita-te pe site si alege optiunea cazare, fara zbor(transportul trebuie sa ti-l asiguri separat, pt. ca pe acest site plecarile sunt din Paris sau alte mari orase din Europa de Vest).Pe noi ne costa cazarea doar 510 eur, pt. 2 persoane,7 nopti, in perioada 10-17 iulie, cu demipensiune, la un hotel de 3 stele(hotel Java). O sa gasesti pe site-ul recomandat si hoteluri mai scumpe, si mai ieftine, in functie de pretentiile fiecaruia.Daca ai ceva intrebari, astept sa-mi scrii.Te pup!

ALEX21A
21.05.2007, 21:16:11
fetele am nev urgenta de ajutor!!.........acest subi poate fi lipit la tenerife dupa ce ma ajuta fetele,dar deocamdata lasati l asa.mai am cateva zile si eu nush unde vom plec ain luna de miere,..........cer ajutorul miresicilor.........

hotelul siesta tenerife??stie cineva ceva de el??

eu ma uit ca vitelu pe site de cateva min bune si nu vad.........ma ajutati si pe mine,intrand pe site sua googalind ..ce preturi au astia ca eu am orbu gainilor cred

:-B

josefine
21.05.2007, 21:24:19
https://reservations.ihotelier.com/onescreen.cfm?hotelid=13107&languageid=2

aici, pui data cand sosesti, cand vrei sa pleci, si vezi ce pret iti da.

bine, daca e vorba de hotelul asta:
http://www.lasiesta-hotel.com/index.php?idioma=eng

josefine
21.05.2007, 21:29:19
pe site-ul asta
http://www.holidayhotels.com/hotel.php?HID=20020806134703146386

am pus 4 iunie, 6 nopti, camera dubla, pret 373 de lire, half board.
ca sa iti faci o idee..

ALEX21A
21.05.2007, 21:32:18
https://reservations.ihotelier.com/onescreen.cfm?hotelid=13107&languageid=2

aici, pui data cand sosesti, cand vrei sa pleci, si vezi ce pret iti da.

bine, daca e vorba de hotelul asta:
http://www.lasiesta-hotel.com/index.php?idioma=eng

cred ca am priceput ceva...ce vreau eu e cam 100 euro pe noapte....

nu inteleg chestiile astea..........pt ce atatea nebuneli8-}

Standard double for single use with private facilities (bath and shower), and half board (1 pers.)

Superior double for single use with private facilities (bath and shower), and half board (1 pers.)

Superior double with private facilities (bath and shower), and half board (2 pers.)

Standard double with handicapped utilities, private facilities (shower), and half board (2 pers.)

Standard double or twin with private facilities (bath and shower), and half board (2 pers.)

sunt camere duble pt o singura pers??ce sunt cu var astea?? chiar inteleg ce ins,dar nu pricep ce s cu categ astea??.o pers vrea s ase lafaie cat 2??.......

ALEX21A
21.05.2007, 21:33:55
pe site-ul asta
http://www.holidayhotels.com/hotel.php?HID=20020806134703146386

am pus 4 iunie, 6 nopti, camera dubla, pret 373 de lire, half board.
ca sa iti faci o idee..

am pus plecar e6 iunie......pana pe 16 iunie........camera dubla......var asta>>uperior double with private facilities (bath and shower), and half board (2 pers.)...........cica costa 800euro........sper ca e bine........

josefine
21.05.2007, 21:37:12
pare ok. si eu mi-am prins urechile incercand sa ma prind ce e cu atatea optiuni, in locul tau as alege-o pe cea care suna mai bine:)

ALEX21A
21.05.2007, 21:48:05
eu stiam de la miresica ,ca a ajuns in tenerife direct,..cu tarom.......eu nu vad pe site ul lor ,sa aiba curse catre tenerife.....cu alte cuv cum aj in tenerife??..........e cu escala??.....anu trecut era fara......parca...........ma ajuta cineva??:-s

cica o oferta speciala in jur de 160 euro pers.........buc-barcelona.orientativ ca si preturi8-}

josefine
21.05.2007, 22:09:30
nu stiu ce sa zic, e posibil sa fie si cursa charter, direct pana in tenerife. la agentii ai incercat? sa vezi si ofertele lor, ca uneori sunt mai bune.

dianablue
21.05.2007, 22:23:34
Standard double for single use with private facilities (bath and shower), and half board (1 pers.)

Superior double for single use with private facilities (bath and shower), and half board (1 pers.)

astea sunt camere single, adk pt o singura persoana.
celelalte sunt duble. vezi sa fi atenta dk tariful e de persoana sau de camera (de obicei pe site-uri din astea e pe camera).
unde e "superior room" sunt de obicei camere mai spatioase, daca nu mentioneaza k ar avea alte facilitati in plus - balcon, aer conditionat etc

josefine
21.05.2007, 22:32:47
buc-barcelona ieftin e cu wizzair, low-cost. noi gasisem 5 milioane, 2 persoane, dus intors. acum am vazut ca e un pic mai scump.

ALEX21A
21.05.2007, 22:55:48
buc-barcelona ieftin e cu wizzair, low-cost. noi gasisem 5 milioane, 2 persoane, dus intors. acum am vazut ca e un pic mai scump.

super ieftin asa...........

ps>>multumesc mult admin sau celui care a mutat subiectu.........am cerut sa fie lasat separat o per...........:-&

nico74
22.05.2007, 11:01:26
eu stiam de la miresica ,ca a ajuns in tenerife direct,..cu tarom.......eu nu vad pe site ul lor ,sa aiba curse catre tenerife.....cu alte cuv cum aj in tenerife??..........e cu escala??.....anu trecut era fara......parca...........ma ajuta cineva??:-s

cica o oferta speciala in jur de 160 euro pers.........buc-barcelona.orientativ ca si preturi8-}

Mitutza,
Eu din catre stiu Tarom nu are direct tenerife...si am cumparat bilete pentru diversi. Tarom iti gaseste cu escala, barcelona sau madrid. In iarna cand m-am interesat eu era ceva de genul 450euro de persoana la tarom pentru luna iulie. Noi ne-am luat cu wizzair pana in barcelona la aprox 150euro/persoana(daca ne gandeam mai devreme luam si mai ieftin), si de acolo, unde stam cateva zile, ne-am luat de pe net barcelona-tenerife la 200euro/persoana, binenteles dus-intors. Deci iesim ceva mai ieftin decat tarom, care atunci cand cautam noi era cea mai buna oferta. Direct de la noi nu sunt decat chartere cu pachete de cazare. Intreaba totusi la agentii, dar ma indoiesc sa dea doar bilete de avion la chartere, poate doar in ultima sapt ca vad ca nu se ocupa locurile in avion.
Pupici

nico74
22.05.2007, 11:11:07
Mitutza,
Eu din catre stiu Tarom nu are direct tenerife...si am cumparat bilete pentru diversi. Tarom iti gaseste cu escala, barcelona sau madrid. In iarna cand m-am interesat eu era ceva de genul 450euro de persoana la tarom pentru luna iulie. Noi ne-am luat cu wizzair pana in barcelona la aprox 150euro/persoana(daca ne gandeam mai devreme luam si mai ieftin), si de acolo, unde stam cateva zile, ne-am luat de pe net barcelona-tenerife la 200euro/persoana, binenteles dus-intors. Deci iesim ceva mai ieftin decat tarom, care atunci cand cautam noi era cea mai buna oferta. Direct de la noi nu sunt decat chartere cu pachete de cazare. Intreaba totusi la agentii, dar ma indoiesc sa dea doar bilete de avion la chartere, poate doar in ultima sapt ca vad ca nu se ocupa locurile in avion.
Pupici

Uite:www.rumbo.es, de aici ne-am luat biletele spre tenerife, e adevarat, mi le-a luat cineva din tenerife,dar cred ca merge si de la noi cu cardul.

ALEX21A
22.05.2007, 18:44:30
mi se pare f scump biletul........bine e si dinstanta,e destinatie d evacanta....mi se pare scump la modul,ca parca nu sunt dispusa sa dau 700 euro pe avion......sau poate mai bine.........nu acum,ca asa nu ar fi ff scump........

Alessiacorinna
25.05.2007, 17:18:51
Am ales pana la urma tenerife, Jardines de Nivaria!! Am dat deja avansul!!!! Abia asteptam sa ne rasfatam.....!!

ddaannaa
30.05.2007, 14:21:45
buna!
sunt mai noua pe site si as vrem sa mergem in luna de miere in tenerife.
ma puteti ajuta cu o idee de o agentie de turism mai ieftina?
mi s-a spus la una ca sunt plecari doar din Bucuresti si Budapesta si ca ar fi indicata plecarea din Budapesta ca e mai ieftin.Noi stam in Timisoara.Acum sa vedem.Dar nu stiu, si va rog sa-mi dati o idee, care agentie ar fi mai convenabila.
Va rog!

dianablue
30.05.2007, 21:43:36
Sa stii ca mai toate agentiile vand acelasi lucru - mai ales cand e vorba despre destinatii ca tenerife unde majoritatea merg pe charter. Sunt cateva agentii mari care organizeaza charterul si colaboreaza si cu restul agentiilor. asa ca mergi cu incredere, daca alegi un hotel bun n-ai ce sa patesti!!!

ddaannaa
04.06.2007, 13:43:20
Ce parere aveti despre Costa Adeje din Tenerife?Este mai frumos in Playa de las Americas?A fost cineva in Costa Adeje?Acolo as vrea sa mergem noi.Poate cineva sa-mi dea ceva referinte?

nico74
04.06.2007, 13:48:03
Ce parere aveti despre Costa Adeje din Tenerife?Este mai frumos in Playa de las Americas?A fost cineva in Costa Adeje?Acolo as vrea sa mergem noi.Poate cineva sa-mi dea ceva referinte?

De ce-ti faci griji ca nu-i frumos?? Oricum distantele sunt f mici intre plaje...deci daca nu-ti place in Costa Adeje, mergi si faci plaja in Las Americas..eu din cate stiu este mai vizitata Las Americas....probabil ca plaja este mai frumoasa..Oricum cred ca sunt cativa km intre ele...

carmencita_82
07.06.2007, 09:23:52
Ce ziceti de Ibiza pentru luna de miere?

ddaannaa
07.06.2007, 10:39:22
Merci pt informatie Nico. Pana la urma mergem in playa de las americas.Am gasit acolo o oferta f faina pt 22 aug cand vrem noi sa plecam.Este la hotel "Sol Tenerife", de 4*, transport, cazare, masa-demipensiune, 6 nopti, 595 euro/pers.
Mi s-a parut destl de avantajos fata de restul ofertelor care ajung in jur de 700.
Tu ce parere ai?

nico74
07.06.2007, 10:56:01
Merci pt informatie Nico. Pana la urma mergem in playa de las americas.Am gasit acolo o oferta f faina pt 22 aug cand vrem noi sa plecam.Este la hotel "Sol Tenerife", de 4*, transport, cazare, masa-demipensiune, 6 nopti, 595 euro/pers.
Mi s-a parut destl de avantajos fata de restul ofertelor care ajung in jur de 700.
Tu ce parere ai?

E super pretul....sper sa fie bine, doar biletele de avion costa 450euro cu TAROM...asa ca e f bine.
Am mai spus pe aici, eu am luat doar transport cu cateva zile in Barcelona,apoi Tenerife..si costa aproape 350euro, la low_cost. Distractie placuta. Noi mergem de pe 14iulie o saptamana. O sa stau la fratele meu in Adeje..tot pe acolo, dar stiu de la el ca se duc la plaja in Las Americas..nu stiu de ce acolo, poate ca e mai frumos.
Pupici

MaryT
07.06.2007, 11:38:42
Ce ziceti de Ibiza pentru luna de miere?

nu am fost,nu stiu cum e doar din auzite iti pot spune ca Ibiza e renumita pentru cluburile de noapte ,pentru distractie la maxim...dar in acelas timp "Ibiza este un paradis al iubitorilor de sport: tennis, golf, calarie, karting, sporturi de apa, scufundari, croaziere cu vaporasul."..in poza se poate vedea cate si nenumarate sunt plajele de acolo deci ai de unde alege...
foarte scump nu poate fi caci e in europa..
ideea e foarte buna parerea mea..

buburuza21
12.06.2007, 13:13:00
Dragele mele

Am si eu o intrebare: cine stie de Santa Sussana - Costa Brava? A fost cineva pe acolo?
Multu frumos anticipat de raspuns
Alina :*

MeliMelo
13.06.2007, 22:06:29
Noi ne-am rezervat biletele in Santa Susana...nu stim cum o sa fie...sunt pareri pro si contra...unii ca e prea linistit...altii ca e e o adevarata statiune...nu stim ce o sa fie..
In schim recomandam sa verificati daca puteti cumpara direct de pe net biletele. Noi initial am cerut oferta de la agentii, apoi de curiozitate am cautat pe net ceva despre hotelul respectiv...si am gasit ca e o diferenta de 80 de euro intre ce puteam rezerva noi pe net si ce puteam cumpara de la agentie.
Ca atare, am platit pe net rezervare, care e valida, ca am sunat apoi sa vad daca e OK...Sincer, nu stiu si agentiile astea cum pot sa aibe atata tupeu...totusi 80 de euro de persoana e imens...
Si ne-am rezervat si bilete la ClickAir, si in total per persoana, in Septembrie ne vine 320 de euro la hotel 3 stele cu demipensiune(210 euro hotelu, 110 euro avionul)...nu ma intereseaza daca e prea linistit, mai ales ca la 60 de km e Barcelona :)

Alessiacorinna
26.06.2007, 18:43:50
Ne-am intors din Luna de miere in tenerife la hoelul Jardines de Nivaria!!! Ce bine ca am ales hotelul asta...Roca de Nivaria e mai izolat si nu prea ai ce face in zona aia...asa, noi am fost aproape si de centrele comerciale...si de toata atmosfera...A FOST SUPERB...!!!!!!

mihu
26.06.2007, 20:55:59
Ne-am intors din Luna de miere in tenerife la hoelul Jardines de Nivaria!!! Ce bine ca am ales hotelul asta...Roca de Nivaria e mai izolat si nu prea ai ce face in zona aia...asa, noi am fost aproape si de centrele comerciale...si de toata atmosfera...A FOST SUPERB...!!!!!!
Foarte frumos! Si alte detalii?ce ati facut pe acolo?poze?

Alessiacorinna
29.06.2007, 01:16:56
Am reusit, GATA!!!!
Deci...intr- saptamana..ce poti face mai intai...am stat de vorba cu ghida si am aflat despre toate excursiile posibile...eu oricum venisem cu lectia invatata de-acasa..asa ca nu mi s-a parut ceva prea nou...si in felul asta ne-am orientat mai bine...stiam de pe net toate excursiile, preturi, orar...BUUUUN!
Am stat la plaja la ocean..ne-am minunat de ce nisip negru era in zona noastra de plaja...de origine vulcanica...ne-am plimbat pe faleza si foarte important: ne-am cumparat snorka si ne-am balacit cu ea pe unde apucam!! Am facut scufundari la 10 m adancime, am fost la Loro Parque, cel mai mare parc de papagali din Europa, care este ca o gradina imensa zoologica si am vazut spectacole cu balene, foci si delfini...un deliciu.., am vizitat orasul Puerto de la Cruz, am fost la un spectacol de Flamenco care m-a dat gata...toti erau lipiti de spatarele scaunelor numai eu eram in fata8-}..mai mai sa intru pe scena..(eu aplaudam prima=D>), am fost in croaziera cu barca pe ocean si inotau pe langa noi balenele si delfinii..am vazut peisaje superbe, mi-am clatiti ochii cu frumusetea peisajului de tip vulcanic..stanci iesite din apa de un turcoaz feeric...
M-a impresionat curatenia de pe faleza si din toate statiunile..luceau dalele..puteai sa aluneci cu papucii...ca pe gheata..Hotelurile foarte cohete...totul in panta..o arhitectura cu influente arabesti, o vegetatie luxurianta..palmieri, cocotieri...banane in palmierii de la piscina...flori ingrijite roz alb..o explozie de culori...astea mai mult pe faleza ca in rest erau cactusi:-s..Hotelul ? Imens..ne-au dat harta...a hotelului...la inceput m-am pierdut...foarte multe corpuri...intrai pe la piscina..si aici? ce sa vezi...cascade..3 piscine (1 jacuzzi, 1 cu apa de mare calda avea 33 de grade si 1 cu apa dulce 24 grade), vegetatie...parca era o oaza in paradis..camera MARE, baia LA FEL DE MARE...ne-au intampinat asa cum stiam cu sampanie si fructe...iar de ziua mea, am gasit o sampanie si o felicitare!! Frumos..Servicii ireprosabile...ne-am plimbat pe la magazine...am devorat cardul...sunt mult mai ieftine ca la noi ..Zara, mango, de ex. am luat de la benetton un pulovaras cu 6 euro...M-au terminat magazinele..totul mult mai ieftin ca in Romania..in santiago 3 este cel mai mare centru comercial cu toate firmele tari : armani, prada, escada, Gucci, valentino...nike, si celelalte mai accesibile...merita vizitat si golit buzunaru..
Am fost si am pescuit perle de la un centru special unde erau perle de cultura...Am gasit o scoica cu 2 perle...am vazut un colier de 12.500 de euro...heeeeee (ne gandeam ca filmam un megane;)))

In rest..ne-am iubit...am stat la plaja...suntem negri..dar un bronz putin rosiatic..ne-am balacit in piscina, am mancat (EU) creveti, si ne-am bucurat de tot ce aveam in jur..de noi doi..de multa iubire...!!!!

Fluturas
29.06.2007, 06:06:29
Am reusit, GATA!!!!
Deci...intr- saptamana..ce poti face mai intai...am stat de vorba cu ghida si am aflat despre toate excursiile posibile...eu oricum venisem cu lectia invatata de-acasa..asa ca nu mi s-a parut ceva prea nou...si in felul asta ne-am orientat mai bine...stiam de pe net toate excursiile, preturi, orar...BUUUUN!
Am stat la plaja la ocean..ne-am minunat de ce nisip negru era in zona noastra de plaja...de origine vulcanica...ne-am plimbat pe faleza si foarte important: ne-am cumparat snorka si ne-am balacit cu ea pe unde apucam!! Am facut scufundari la 10 m adancime, am fost la Loro Parque, cel mai mare parc de papagali din Europa, care este ca o gradina imensa zoologica si am vazut spectacole cu balene, foci si delfini...un deliciu.., am vizitat orasul Puerto de la Cruz, am fost la un spectacol de Flamenco care m-a dat gata...toti erau lipiti de spatarele scaunelor numai eu eram in fata8-}..mai mai sa intru pe scena..(eu aplaudam prima=D>), am fost in croaziera cu barca pe ocean si inotau pe langa noi balenele si delfinii..am vazut peisaje superbe, mi-am clatiti ochii cu frumusetea peisajului de tip vulcanic..stanci iesite din apa de un turcoaz feeric...
M-a impresionat curatenia de pe faleza si din toate statiunile..luceau dalele..puteai sa aluneci cu papucii...ca pe gheata..Hotelurile foarte cohete...totul in panta..o arhitectura cu influente arabesti, o vegetatie luxurianta..palmieri, cocotieri...banane in palmierii de la piscina...flori ingrijite roz alb..o explozie de culori...astea mai mult pe faleza ca in rest erau cactusi:-s..Hotelul ? Imens..ne-au dat harta...a hotelului...la inceput m-am pierdut...foarte multe corpuri...intrai pe la piscina..si aici? ce sa vezi...cascade..3 piscine (1 jacuzzi, 1 cu apa de mare calda avea 33 de grade si 1 cu apa dulce 24 grade), vegetatie...parca era o oaza in paradis..camera MARE, baia LA FEL DE MARE...ne-au intampinat asa cum stiam cu sampanie si fructe...iar de ziua mea, am gasit o sampanie si o felicitare!! Frumos..Servicii ireprosabile...ne-am plimbat pe la magazine...am devorat cardul...sunt mult mai ieftine ca la noi ..Zara, mango, de ex. am luat de la benetton un pulovaras cu 6 euro...M-au terminat magazinele..totul mult mai ieftin ca in Romania..in santiago 3 este cel mai mare centru comercial cu toate firmele tari : armani, prada, escada, Gucci, valentino...nike, si celelalte mai accesibile...merita vizitat si golit buzunaru..
Am fost si am pescuit perle de la un centru special unde erau perle de cultura...Am gasit o scoica cu 2 perle...am vazut un colier de 12.500 de euro...heeeeee (ne gandeam ca filmam un megane;)))

In rest..ne-am iubit...am stat la plaja...suntem negri..dar un bronz putin rosiatic..ne-am balacit in piscina, am mancat (EU) creveti, si ne-am bucurat de tot ce aveam in jur..de noi doi..de multa iubire...!!!!

am vazut pozele, ati fost in paradis ...
fooooooooooooarte frumos!!!>:D< >:D< >:D<

mihu
29.06.2007, 12:09:04
Am reusit, GATA!!!!

Ce frumooooosssssssssss!!!Am vazut si pozele...oricum se vede ca e europa...ati avut o luna de miere tare frumoasa ;;)

Alessiacorinna
29.06.2007, 12:30:46
Ce frumooooosssssssssss!!!Am vazut si pozele...oricum se vede ca e europa...ati avut o luna de miere tare frumoasa ;;)

insulele apartin de Spania...dar nu sunt in Europa...sunt la 300 km in oc Atlantic la v De Maroc, un pic mai jos de casablanca...

buburuza21
03.07.2007, 07:41:19
oricum...e mai bine sa mai stam un pic...si chiar o sa ne ferim...la anu...asteptam minunea!!!!!!!
Buna Alexandra

eu sunt Alina Galbeaza, am fost colege in facultate - SNSPA.
Lucrez la Petrom cu doamna Georgiu si chiar mi-a spus de nunta ta.
M-am bucurat cand am intrat pe forum si te-am vazut. Ai fost superba si mirele tau la fel..si luna de miere exatraordinara :)
Spune-mi unde ai fost in Spania?
Eu am nunta pe 1 septembrie si vreau sa stiu tot ce se poate sti....
Te pup si astept vesti

Alina:*

mariammary2000
03.07.2007, 08:09:23
@Alessia la ce hotel ati fost, cu ce agentie si ce preturi?

ankiss20
06.07.2007, 11:40:54
Buna fetelor! Si eu plec in luna de miere in Spania, la Palma de Mallorca. Abia astept!!:D Si sunt incantata si de oferta, a fost totul la un pret f f bun. Biletele de avion le-am gasit la oferta. Cred ca o sa ne simtim extraordinar!!!
Va pup pe toate!:*:*:*:*
cu agentie sau independent??
hotel de cate *, demipensiune sau all inclusive???
cursa charter sau avion separat??
perioada???
pretul???
numai eu nu gasesc nimik sa ma incante?????????:(( :((

irinacostea
06.07.2007, 11:44:36
cu agentie sau independent??
hotel de cate *, demipensiune sau all inclusive???
cursa charter sau avion separat??
perioada???
pretul???
numai eu nu gasesc nimik sa ma incante?????????:(( :((

Cu agentie, dc vrei iti zic pe PM, la hotel de 3 stele, ca nu am vrut noi 4 stele, ca oricum, nu vom sta prea mult la hotel, cu mic dejun si cina, ca asa am vrut, si cu avion normal, pentru ca in octombrie nu mai sunt chartere. Biletele de avion le-am luat cu 598 de euro pt amandoi, dus-intors, cu tot cu taxa de aeroport, cu escala la Barcelona.

ankiss20
06.07.2007, 14:17:29
Cu agentie, dc vrei iti zic pe PM, la hotel de 3 stele, ca nu am vrut noi 4 stele, ca oricum, nu vom sta prea mult la hotel, cu mic dejun si cina, ca asa am vrut, si cu avion normal, pentru ca in octombrie nu mai sunt chartere. Biletele de avion le-am luat cu 598 de euro pt amandoi, dus-intors, cu tot cu taxa de aeroport, cu escala la Barcelona.
mda
e normal....pe octombrie
sa vezi in august cand imi trebe mie.
cam 750 /bucata
:-SS

delmo
07.07.2007, 07:17:08
mda
e normal....pe octombrie
sa vezi in august cand imi trebe mie.
cam 750 /bucata
:-SS
si noi tot in palma! cauta pe j'info tour au preturi bune ( eu sper asta sa nu se considere reclama pt ca si la topicul cu rochii de mirese sunt toate casele de moda! deci e acelasi lucru/:) ) eu stau 2 sapt cu 750E cam asa cu avion inclus si demipensiune

felicia_cinca
10.07.2007, 10:56:12
Buna!!!
Am avut nunta pe 21.04.07.Totul a iesit minunat,mai mult decat ne-am asteptat.Luna de miere a fost ''cireasa de pe tort''.Am vrut amandoi sa mergem undeva unde sa facem plaja si unde nu mai fuseseram.
Am stat 10 zile.Pe fiecare zi vizitam cate ceva.Nu am inchiriat masina,am considerat ca e avantajul nostru sa mergem in excursii organizate pt o zi.Am vizitat Jungle Park,Loro Parque,am fost pe Oceanul Atlantic si am vazut balene si delfini,am fost la Aqualand,am viziatat muntele Teide.Am urcat cu telefericul pana la 3.555m.Eram deasupra norilor.A fost superb!
Am facut baie in ocean,plajele sunt atat de curate,cu nisip inchis la culoare.
Am profitat de fiecare zi si ne-am simtit minunat in luna de miere!

felicia_cinca
10.07.2007, 11:19:53
Poze Tenerife!!!!

ankiss20
10.07.2007, 11:43:05
Poze Tenerife!!!!
foarte frumos
pe ce plaja ati fost?
si eu strang informatii sa mergem tot in tenerife
am auzit ca in tenerife sud e mai frumos.
unde ai stat? hotel de cate stele? ai fost multumita???
pretul banuiesc ca nu a fost mare tinand cont ca e considerat extrasezon.
da detalii.^:)^

felicia_cinca
10.07.2007, 13:55:08
Buna!
Am fost in Tenerife Sud.Am stat la un hotel de 4*,Fanabe Costasur,la cca 300m de ocean.Am ajuns noaptea la h 1 si ne-a fost data o camera cu privire spre terenurile de sport.Ni s-a spus la venire ca putem schimba camera daca nu ne place.A doua zi ne-am mutat in alta camera,la etajul 2 cu privire spre piscina.Piscina hotelului e super mare,au si discoteca,...e super hotelul.
Noi am avut pachet cu demipensiune,2 mese pe zi,mic dejun si pranz/ cina.Mancarea fff buna si multa.La pranz si seara nu era inclusa bautura.
Nu numai la hotel se manca bine.La o terasa o masa copioasa ne costa intre 20-25 euro.
Personalul de nota 10.Se poate face plaja si pe hotel,au si o piscina pe hotel.De aici privelistea e minunate,mai ales seara.
In prima zi am fost in recunoastere,ne-am plimbat pe malul oceanului,am facut baie,plaja.Dupa amiaza am fost la piscina hotelului si seara am iesit la o plimbare cu titicarul,am facut un tur al orasului.A fost superb mai ales ca era semiintuneric.
A doua zi ne-am hotarat sa vb cu agentia de acolo prin care am luat noi biletele si ne-am rezervat cate o excursie pe fiecare zi.Venea autobusul si ne lua din fata hotelului si nu plateam nimic,decat intrarea.Prima data am mers la Loro Park,am mers cam 30 min cu autobusul.Aici am vazut un minunat spectacol cu vulturi si multe pasari care numai pe animal planet le-am vazut.La intrare ti se da o harta cu tot ce poti sa vizitezi.Am vizitat tot ce era de vizitat,parcul fiind imens, cred cat Herastraul. Am stat cam 6 ore aici.
In urmatoarea zi ne-am trezit la ora 6.La 6:30 aveam autobus care ne ducea in port sa mergem cu ''barca'' pe ocean sa vedem delfini si balene.N-am cuvinte,mi-a placut extraordinar de mult.Am stat 9 ore pe ocean,ne-au dat si mancare.Avem si un dvd filmat de un tip de pe vas care ne-a costat 35 euro.Se faceau poze peste tot,8 euro bucata.Desi am avut si camera si aparat foto la noi,am cumparat toate pozele care ni s-au facut.
In alta zi am plecat tot de dimineata la Jungle Parque.Am mers cam 2.5 ore cu autobusul.Super tare parcul.Am fost la spectacole cu balene,cu lei de mare,cu delfini,cu papagali,ne-am dat cu bobul.Aici am stat cel mai mult,dar a meritat.ne-am intors seara la hotel.Cred ca in urmatoarea zi am luat o pauza.
In alta zi am hotarat sa mergem la muntele Teide,de fapt e un vulcan mort.Am urcat cu telefericul pana la 3.555 m.Eram deasupra norilor.Peste tot vedeam numai lava.A fost minunat!!!!!
Am mai fost si la Aqualand in ultima zi!!!
Trebuie sa completez ca incercam sa ajungem si la ocean zilnic sa facem plaja sau macar baie.
Ne-am simtit extraordinar de bine si ne-am promis sa mai mergem cand copilul nostru va avea 5 anisori,acum este pe drum!!!!!
Sper sa nu te plictisesti citind tot ce ti-am scris.
Numai bine!

Aaaa,in total luna de miere ne-a costat 3.000 euro!!!Dar am avut si mici incidente.La intoarcere am pierdut avionul din Barcelona spre Bucuresti.Am avut la dispozitie o ora ca sa ne imbarcam,timp insuficient mai ales ca plecaseram cu intarziere din Tenerife.Am stat inca 12 ore in Barcelona iar pe bilete am mai platit 450 de euro.
Oricum a meritat totul!!!!

felicia_cinca
10.07.2007, 13:55:41
Buna!
Am fost in Tenerife Sud.Am stat la un hotel de 4*,Fanabe Costasur,la cca 300m de ocean.Am ajuns noaptea la h 1 si ne-a fost data o camera cu privire spre terenurile de sport.Ni s-a spus la venire ca putem schimba camera daca nu ne place.A doua zi ne-am mutat in alta camera,la etajul 2 cu privire spre piscina.Piscina hotelului e super mare,au si discoteca,...e super hotelul.
Noi am avut pachet cu demipensiune,2 mese pe zi,mic dejun si pranz/ cina.Mancarea fff buna si multa.La pranz si seara nu era inclusa bautura.
Nu numai la hotel se manca bine.La o terasa o masa copioasa ne costa intre 20-25 euro.
Personalul de nota 10.Se poate face plaja si pe hotel,au si o piscina pe hotel.De aici privelistea e minunate,mai ales seara.
In prima zi am fost in recunoastere,ne-am plimbat pe malul oceanului,am facut baie,plaja.Dupa amiaza am fost la piscina hotelului si seara am iesit la o plimbare cu titicarul,am facut un tur al orasului.A fost superb mai ales ca era semiintuneric.
A doua zi ne-am hotarat sa vb cu agentia de acolo prin care am luat noi biletele si ne-am rezervat cate o excursie pe fiecare zi.Venea autobusul si ne lua din fata hotelului si nu plateam nimic,decat intrarea.Prima data am mers la Loro Park,am mers cam 30 min cu autobusul.Aici am vazut un minunat spectacol cu vulturi si multe pasari care numai pe animal planet le-am vazut.La intrare ti se da o harta cu tot ce poti sa vizitezi.Am vizitat tot ce era de vizitat,parcul fiind imens, cred cat Herastraul. Am stat cam 6 ore aici.
In urmatoarea zi ne-am trezit la ora 6.La 6:30 aveam autobus care ne ducea in port sa mergem cu ''barca'' pe ocean sa vedem delfini si balene.N-am cuvinte,mi-a placut extraordinar de mult.Am stat 9 ore pe ocean,ne-au dat si mancare.Avem si un dvd filmat de un tip de pe vas care ne-a costat 35 euro.Se faceau poze peste tot,8 euro bucata.Desi am avut si camera si aparat foto la noi,am cumparat toate pozele care ni s-au facut.
In alta zi am plecat tot de dimineata la Jungle Parque.Am mers cam 2.5 ore cu autobusul.Super tare parcul.Am fost la spectacole cu balene,cu lei de mare,cu delfini,cu papagali,ne-am dat cu bobul.Aici am stat cel mai mult,dar a meritat.ne-am intors seara la hotel.Cred ca in urmatoarea zi am luat o pauza.
In alta zi am hotarat sa mergem la muntele Teide,de fapt e un vulcan mort.Am urcat cu telefericul pana la 3.555 m.Eram deasupra norilor.Peste tot vedeam numai lava.A fost minunat!!!!!
Trebuie sa completez ca incercam sa ajungem si la ocean zilnic sa facem plaja sau macar baie.
Ne-am simtit extraordinar de bine si ne-am promis sa mai mergem cand copilul nostru va avea 5 anisori,acum este pe drum!!!!!
Numai bine!

Aaaa,in total luna de miere ne-a costat 3.000 euro!!!Dar am avut si mici incidente.La intoarcere am pierdut avionul din Barcelona spre Bucuresti.Am avut la dispozitie o ora ca sa ne imbarcam,timp insuficient mai ales ca plecaseram cu intarziere din Tenerife.Am stat inca 12 ore in Barcelona iar pe bilete am mai platit 450 de euro.

felicia_cinca
10.07.2007, 14:00:39
Buna!
Numai bine!

Hanu
10.07.2007, 14:05:41

3000 euro si cu cumparaturile voastre, sau doar cazare, mancare si taxe intrari?

ankiss20
10.07.2007, 14:40:18
Buna!
Numai bine!

eu ma uit sa imi iau cu zbor din viena
poate am mai mult noroc.
dupa spui tu e super fain.
oscilez intre palma de mallorca si tenerife.
eu vreau tenerife dar daca gasesc la pret mai bun pe mallorca....ma sucesc....
sper sa fie bine pana la urma.
si mult noroc la bebelus.

felicia_cinca
10.07.2007, 18:06:48
1500 de euro ne-au costat biletele si restul am cheltuit cat am stat acolo plus nu pot sa estimez cat am cheltuit de pe carduri.Nu ne-am abtinut de la nimic.Cadourile si hainele le-am platit cu cardul.

Poti sa cheltui mai mult sau mai putin,depinde de fiecare.
Daca vrei un sfat ia-ti mai multi bani la tine.E bine sa ai rezerve.

Bobocelu
12.07.2007, 10:12:19
1500 de euro ne-au costat biletele si restul am cheltuit cat am stat acolo plus nu pot sa estimez cat am cheltuit de pe carduri.Nu ne-am abtinut de la nimic.Cadourile si hainele le-am platit cu cardul.

Poti sa cheltui mai mult sau mai putin,depinde de fiecare.
Daca vrei un sfat ia-ti mai multi bani la tine.E bine sa ai rezerve.

buna,

si noi vrem sa plecam in tenerife in luna de miere si tot cautam hotelul la care sa mergem, din pacate noi nu am gasit decat oferte de 6 nopti sau 13 nopti si 6 mi se pare putin, 13 cam mult....tu cu ce agentie ai fost plecata de ai stat 10 zile? eu ofertele pe care le-am gasit sunt intre 1200 si 1400 de persoana pentru 13 nopti sau 600-800 pt 6 nopti de persoana, plus taxe de aeroport.....te rog, da-mi si mie un pm cu numele agentiei si tipul de sejur pe care ti l-ai ales....

multumesc...

felicia_cinca
12.07.2007, 13:32:47
Buna!
Agentia se numeste Carpe Diem Travel,nr tel 021.314.24.64 si poti sa vb cu Elena Antoni,super tipa,ne-a ajutat mult pe noi.
Noi am plecat imediat dupa nunta,in aprilie,era extrasezon.Am avut zboruri cu diferente mari de ore.Ne-am luat bilete dus-intors,la dus cu escala in Madrid si am stat 9 ore,pana la urma a fost in avantajul nostru ca am vizitat Madridul si mai ales am fost pe Santiago Bernabeu (sotul meu a fost fff incantat).La intoarcere am avut bilet cu escala la Barcelona.Aici am pierdut avionul,am avut la dispozitie o ora sa ne imbarcam si tinand cont ca am plecat cu intarziere din Tenerife am pierdut avionul.Aeroportul este fffff mare!!!!!!
Pt asta am mai scos din buzunar 450 de euro.Am mai stat si aici 12 ore.La fel am vizitat orasul si Templul Sagrada Familia.Supeeer incantati am fost!!!!!!
Daca mai vrei informatii nu ezita sa-mi ceri!!!
Te pup!

cateva poze la piscina hotelului.......

felicia_cinca
12.07.2007, 13:45:10
poze....din luna noastra de miere...

roxana_prioteasa
13.07.2007, 11:05:24
Cat va va costa tot?
si exact la data v-ati gandit?
Cand plecati?

roxana_prioteasa
13.07.2007, 11:08:01
si noi tot in palma! cauta pe j'info tour au preturi bune ( eu sper asta sa nu se considere reclama pt ca si la topicul cu rochii de mirese sunt toate casele de moda! deci e acelasi lucru/:) ) eu stau 2 sapt cu 750E cam asa cu avion inclus si demipensiune
Pe amandoi o sa va coste 1500 E cu avion si demipens?
Scuze dar voiam sa inteleg si eu............

irinacostea
13.07.2007, 11:37:42
Cat va va costa tot?
si exact la data v-ati gandit?
Cand plecati?

Pai cu totul ne duce la 1200 de euro, 7 nopti, 8 zile. Avem biletele de avion luate, sejurul incepe de pe data de 10 octombrie. DAca vrei mai multe detalii imi poti da PM.
Multi pupici!!:*:*:*

delmo
13.07.2007, 19:28:45
Pe amandoi o sa va coste 1500 E cu avion si demipens?
Scuze dar voiam sa inteleg si eu............

da...atat!

Alessiacorinna
16.07.2007, 23:09:59
Luat-va mai multi bani la voi ca sa va puteti cumpara haine de la Zara, Mango, Benetton muuuuuuult mai ieftine...parfumuri la fel..ieftine...sunt magazine cu parfumuri cum sunt la noi boutiqurile pe faleza...si luati-va hotel in Santiago 3..acolo e cea mai frumoasa zona (de ex. complexul Mare Nostrum)!!

andrat
17.07.2007, 09:30:26
Noi am fost in Canare anul asta, cu all inclusive. Si ne-a fost putin greu sa recunoastem, dar am ajuns la concluzia ca in Tunisia anul trecut, cand am platit cam de 5 ori mai putin, ne-am simtit mai bine...

ankiss20
17.07.2007, 10:07:31
Noi am fost in Canare anul asta, cu all inclusive. Si ne-a fost putin greu sa recunoastem, dar am ajuns la concluzia ca in Tunisia anul trecut, cand am platit cam de 5 ori mai putin, ne-am simtit mai bine...
si mie mi-au spus multi ca la cati bani dau pe tenerife sau palma......merg altundeva cu all inclusive de ma sterg aia si in fund.....
da` am o problema
eu vreau in honeymoon in spania.....oriunde....dar in spania
daca merg altundeva ...o sa am toata viata gandul ca in luna de miere nu am fost acolo unde visam sa merg
ce ma fac?????
8-|
chiar daca o sa ma simt f bine unde vom merge......o sa ma intebe lumea unde ai fost in luna de miere.....zic...in turcia DAr as fi vrut in Spania???? o sa imi amintesc mereu :(

andrat
17.07.2007, 13:21:44
si mie mi-au spus multi ca la cati bani dau pe tenerife sau palma......merg altundeva cu all inclusive de ma sterg aia si in fund.....
da` am o problema
eu vreau in honeymoon in spania.....oriunde....dar in spania
daca merg altundeva ...o sa am toata viata gandul ca in luna de miere nu am fost acolo unde visam sa merg
ce ma fac?????
8-|
chiar daca o sa ma simt f bine unde vom merge......o sa ma intebe lumea unde ai fost in luna de miere.....zic...in turcia DAr as fi vrut in Spania???? o sa imi amintesc mereu :(

Pai la tine e clar: TREBUIE SA MERGI IN SPANIA!!

ankiss20
18.07.2007, 14:33:25
Pai la tine e clar: TREBUIE SA MERGI IN SPANIA!!
;;)i-am spus si lui iubi meu ce ma framanta.....si a zis si el CLAR trebuie sa mergem in spania...orice ar fi.
\:D/
ce frumos e cand dai ochisorii peste cap si esti suparici si iubi face poftele;))

ankiss20
18.07.2007, 14:34:16
poate mi se face pofta de o vila cu piscina :D

delmo
24.07.2007, 14:33:18
pana acum am optat pt palama de mallorca noi nu putem sa plecam decat dupa jum lui sept si in palma nu mai putem 2 sapt ci numai una in perioada aia! acum al meu vrea sa mergem in tenerife si sunt putin dezamagita din cauza zborului pt ca este f lung si imi este ffff frica de avion#-o :-s !! eu stau cam in dubii! merita atata drum??? si vroiam sa va intreb daca se face escala in spania sau este zbor direct?^:)^

delmo
24.07.2007, 14:34:52
noi nu mai putem sa mergem in palma:(( :(( :(( acum am ramas la tenerife!nu pot sa spun ca sunt f incantata imi este putin teama pt ca este f departe si ma intreb daca chiar merita sau mai bine in dubai sau alte parti:-\

nico74
25.07.2007, 13:29:00
noi nu mai putem sa mergem in palma:(( :(( :(( acum am ramas la tenerife!nu pot sa spun ca sunt f incantata imi este putin teama pt ca este f departe si ma intreb daca chiar merita sau mai bine in dubai sau alte parti:-\

Eu zic ca merita tenerife...tocmai m-am intors de acolo. Este altceva...uita-te la mine in semnatura..sunt poze din vacanta. Mie una mi-a placut mai mult Tenerife decat Barcelona unde am stat cateva zile, este mult mai curat, linistit..ai ce vedea, munte, ocean....

dya
25.07.2007, 17:51:01
Eu zic ca merita tenerife...tocmai m-am intors de acolo. Este altceva...uita-te la mine in semnatura..sunt poze din vacanta. Mie una mi-a placut mai mult Tenerife decat Barcelona unde am stat cateva zile, este mult mai curat, linistit..ai ce vedea, munte, ocean....

Daca iti doresti Tenerife,nu ezita. E superb acolo.
Am avut luna de miere in perioada 5-12 iunie 2007 si am stat la Hotel Colon Guanahani (4 stele) in Tenerife, in Costa Adeje.
Chiar e superb acolo si merita totul. Preturile nu sunt mari deloc, asa ca....e o destinatie superba pentru luna de miere.
Pentru noi a fost o saptamana atat de frumoasa ca nu mai voiam sa ne intoarcem...:-<
Dar nu o vom uita niciodata....;;)
Detalii despre ce poti face pe acolo s-a tot scris asa ca nu mai repet.

mev1321
26.07.2007, 12:50:14
pana acum am optat pt palama de mallorca noi nu putem sa plecam decat dupa jum lui sept si in palma nu mai putem 2 sapt ci numai una in perioada aia! acum al meu vrea sa mergem in tenerife si sunt putin dezamagita din cauza zborului pt ca este f lung si imi este ffff frica de avion#-o :-s !! eu stau cam in dubii! merita atata drum??? si vroiam sa va intreb daca se face escala in spania sau este zbor direct?^:)^

nu te speria. noi ne-am luat bilete chiar ieri, in Tenerife Playa de las americas, hotel Las Palmeras de 4*, cu demipensiune, 6 nopti,7zile 1626 euro ptr 2 persoane, taxe de aeroport si bilete de avion incluse. Zborul este direct pana acolo si dureaza 4 ore. asa ca nu e foarte lung. decat daca vrei sa zbori cu taromul si sa faci escale. e mai scump asa. alege zbor charter, ca e mai bine.

delmo
26.07.2007, 19:08:43
nu te speria. noi ne-am luat bilete chiar ieri, in Tenerife Playa de las americas, hotel Las Palmeras de 4*, cu demipensiune, 6 nopti,7zile 1626 euro ptr 2 persoane, taxe de aeroport si bilete de avion incluse. Zborul este direct pana acolo si dureaza 4 ore. asa ca nu e foarte lung. decat daca vrei sa zbori cu taromul si sa faci escale. e mai scump asa. alege zbor charter, ca e mai bine.
eu stiu ca zborul este de 5 ore jumate! acum aflu ca e de 4 ore?!?8-}

delmo
27.07.2007, 08:17:02
Buna!
Agentia se numeste Carpe Diem Travel,nr tel 021.314.24.64 si poti sa vb cu Elena Antoni,super tipa,ne-a ajutat mult pe noi.
Noi am plecat imediat dupa nunta,in aprilie,era extrasezon.Am avut zboruri cu diferente mari de ore.Ne-am luat bilete dus-intors,la dus cu escala in Madrid si am stat 9 ore,pana la urma a fost in avantajul nostru ca am vizitat Madridul si mai ales am fost pe Santiago Bernabeu (sotul meu a fost fff incantat).La intoarcere am avut bilet cu escala la Barcelona.Aici am pierdut avionul,am avut la dispozitie o ora sa ne imbarcam si tinand cont ca am plecat cu intarziere din Tenerife am pierdut avionul.Aeroportul este fffff mare!!!!!!
Pt asta am mai scos din buzunar 450 de euro.Am mai stat si aici 12 ore.La fel am vizitat orasul si Templul Sagrada Familia.Supeeer incantati am fost!!!!!!
Daca mai vrei informatii nu ezita sa-mi ceri!!!
Te pup!

cateva poze la piscina hotelului.......
pai cat te-a costat biletul? eu nu am gasit decat cu zbor direct! mi-as fi dorit si eu sa fac escala la madrid :-s

marilena_u
28.07.2007, 12:57:10
Buna!
Numai bine!

Buunaaa!
Si noi am fost in Tenerife Sud, tot la Fanabe :)
Am avut nunta pe 14 iulie, iar pe 17 a fost plecarea spre Tenerife, am facut 5 ore si jumate la dus si 4 ore jumate-5 la intoarcere. E foarte departe, dar merita sa vezi insulele, mai ales cu ocazia lunii de miere! \:D/
Noi am avut zbor direct, am rezervat cam cu o luna jumate prin Agentia Eximtur, n-am avut probleme decat mici intarzieri pe la aeroport, dar nimic grav.
Ne-am simtit foarte bine, ne-am plimbat cat am putut de mult, ne-am relaxat si...ne-am intors fresh la servici :D

Pupici si simtiti-va cat se poate de bine!

marilena_u
28.07.2007, 13:00:46
eu stiu ca zborul este de 5 ore jumate! acum aflu ca e de 4 ore?!?8-}
Nu dureaza 4 ore, ci maxim 5 ore jumate. Stiu ca la dus ne-au spus ca dureaza mai mult deoarece bate vantul din fata, iar la intoarcere intr-adevar a durat mai putin.

delmo
28.07.2007, 19:20:47
Buunaaa!
Si noi am fost in Tenerife Sud, tot la Fanabe :)
Am avut nunta pe 14 iulie, iar pe 17 a fost plecarea spre Tenerife, am facut 5 ore si jumate la dus si 4 ore jumate-5 la intoarcere. E foarte departe, dar merita sa vezi insulele, mai ales cu ocazia lunii de miere! \:D/
Noi am avut zbor direct, am rezervat cam cu o luna jumate prin Agentia Eximtur, n-am avut probleme decat mici intarzieri pe la aeroport, dar nimic grav.
Ne-am simtit foarte bine, ne-am plimbat cat am putut de mult, ne-am relaxat si...ne-am intors fresh la servici :D

Pupici si simtiti-va cat se poate de bine!
eu nu inteleg cu intarzierea asta......am mai vb cu cineva care tocmai s-a intors din tenerife si tot asa spunea ca a intarziat avionul! anul trecut am fost in tunisia cu plecarea din budapesta si a intarziat 8 ore avionul!! oare de c? au avioane proaste pt cursele astea?:-s

tizabela
10.08.2007, 08:46:44
Dupa ce vazusem Barcelona credeam ca nici un alt oras nu o sa imi mai intre la inimioara ca el insa ma inselam amarnic caci Madridul este superbbbbbb daca tot ajungeti in Spania si vreti plaja nu ezitati sa va opriti 2,3 zile in Madrid!!!
Acum sunt in Lisbona (nu ma certati ca e ora 7.45 aici si in curand ies la plimbare,dar nu am rezistat sa impartasesc cu voi impresii despre Madrid)
Pozele le gasiti aici http://www.flickr.com/photos/[email protected]/sets/72157601336142802/
Va pupic

mihu
10.08.2007, 10:09:48
Dupa ce vazusem Barcelona credeam ca nici un alt oras nu o sa imi mai intre la inimioara ca el insa ma inselam amarnic caci Madridul este superbbbbbb daca tot ajungeti in Spania si vreti plaja nu ezitati sa va opriti 2,3 zile in Madrid!!!
Acum sunt in Lisbona (nu ma certati ca e ora 7.45 aici si in curand ies la plimbare,dar nu am rezistat sa impartasesc cu voi impresii despre Madrid)
Pozele le gasiti aici http://www.flickr.com/photos/[email protected]/sets/72157601336142802/
Va pupic
Foarte faine pozele!
Dar sa vezi ce am retinut eu: cat de bine ai stat tu in cada cu spuma ;))

delmo
10.08.2007, 10:29:40
Va pupic
super poze!!!:>

juliejolie
11.08.2007, 10:08:31
Barcelona e pe lista destinatiilor candidate la luna de miere!!:x

Asa ca pls - daca ati fost, astept detalii concrete - unde ati stat, cat a costat, ce v-a placut, ce nu v-a placut?
Cat a costat intregul sejur si cum ati facut rezervarea?
Cu cat timp inainte? (ca eu sunt asa entuziasmata, ca as face-o deja!!):">
Pupicei! :*

mihaelamargina
11.08.2007, 10:28:52
Tenerife e super, de fapt Spania e super.
Noi mergem in Costa Brava dupa nunta, initial am vrut si noi Tenerife, dar aveam un buget si il cam depaseam cu Tenerife.
......dar e super asa ca have fun

juliejolie
13.08.2007, 08:59:44
Daaa, Barcelona! Si noi vrem!!:madlaugh:
Am descoperit ca exista subiectul asta special de discutie (la cel cu plajele din Spania se cam pierdea...)

Vroiam sa va intreb cu cat timp inainte sa fac rezervari? Cred ca agentiile de turism nu au oferte speciale de acum pt iunie, in schimb am intrat pe link-ul indicat de Tizabela (hotelul Zenit) si am inscris perioada de cazare - 22-27 iun 08 - si...sorry, nimic disponibil pt acea perioada!! :((

Si inca ceva - ce ne facem daca se nimereste vreun meci - Barca in perioada honey-moon-ului nostru? Nu e nebunie maxima?! :(
Ce alte recomandari de hoteluri/ agentii de turism aveti?

Pupicei:*

delmo
13.08.2007, 10:12:38
Eu va recomand din suflet hotelul Zenit noi acolo am stat si am luat oferta romantica pt 6 nopti/7 zile cu demipensiune deci mancare la micul dejun si cina plus posibilitatea de a face check-out la ora 17 la primire sticla de sampanie in camera si 2 bilete pt intrarea la cazinou pt un total de 750 de euro).
M-am uitat si anul asta in perioada in care am fost noi este cam tot atat uitati aici linkul http://www.booking.com/hotel/es/zenitcondeborrell.html?aid=303945;label=it-VVSbckhDLa*PlSb44z_ASQS760928781;sid=24ab847b34bc7 47439cdc25d3445f4a3;checkin=2007-08-14;checkout=2007-08-20 !!!
P.S Este cam lung imi cer scuze;-)
tizabele voi mergeti prin booking? ma bate al meu la cap sa mergem si noi dar imi e teama! cica faci rezervarea pe net iar ei iti confirma printr-un mail daca e liber sau nu in data respectiva iar tu te duci cu confirmarea la receptie si iti da camerele! asa este? iar avionul il luam noi separat! preturile pe booking sunt fara transport dar am socotit si tot e mai convenabil decat prin agentie! noi in ntenerife vrem sau daca nu in palma![-o<

tzucurica
13.08.2007, 12:01:43
Luat-va mai multi bani la voi ca sa va puteti cumpara haine de la Zara, Mango, Benetton muuuuuuult mai ieftine...parfumuri la fel..ieftine...sunt magazine cu parfumuri cum sunt la noi boutiqurile pe faleza...si luati-va hotel in Santiago 3..acolo e cea mai frumoasa zona (de ex. complexul Mare Nostrum)!!

apropo de luna voastra de miere ...... din poze am vazut ca ati cam facut exces de mancarica .... sau asta a fost inainte ? :))

kamy
13.08.2007, 13:12:45
Si noi am fost in tenerife.Este superb acolo.Noi am fost doar o saptamana si ni s-a parut foarte putin.Ar fi fost bine sa luam doua saptamani, o saptamana pentru excursii si o saptamana pentru plaja.Dar este o zona foarte frumoasa, cu multa verdeata.Am fost in parcul Loro, ne-am plimbat cu vaporasul,am vazut delfinii si balenele, am urcat la Teide,am fost la Gomera, am stat la piscina si m-am balacit putin in ocean.Nu prea am avut timp de plaja, mai mult la piscina am stat.Noi am stat la hotelul Roca Nivaria,este foarte frumos acolo,hotelul este nou, toate camerele au vedere spre ocean si piscina iar mancarea si serviciile sunt ireprosabile.Hotelul este situat intr-o zona mai retrasa, cam la 15 minute de mers cu masina fata de Costa Adeje.Asta ar fi cam singurul inconvenient, dar exista transport gratuit pus la dispozitie turistilor din hotel pana in Costa Adeje.
http://picasaweb.google.com/nunta21.07.2007/UntitledAlbum04

Andrusca
30.08.2007, 21:27:51
tizabele voi mergeti prin booking? ma bate al meu la cap sa mergem si noi dar imi e teama! cica faci rezervarea pe net iar ei iti confirma printr-un mail daca e liber sau nu in data respectiva iar tu te duci cu confirmarea la receptie si iti da camerele! asa este? iar avionul il luam noi separat! preturile pe booking sunt fara transport dar am socotit si tot e mai convenabil decat prin agentie! noi in ntenerife vrem sau daca nu in palma![-o<

Buna,
pe 21 august ne-am intors din luna de miere de la Barcelona! A fost foarte frumos si recomand orasul tuturor indragostitilor!!!
biletele de avion le-am luat de la o agentie de turism, iar hotelul (Silken Diagonal Barcelona) l-am rezervat prin booking.com: am rezervat pe net cu 4 luni inainte; am dat nr. de credit card si am primit confirmarea de la hotel printr-un simplu email; inainte de plecare cu 2 saptamani am sunat la hotel pentru a ne asigura ca totul este ok. Asa a fost! Fara probleme. Am achitat la decazare, cash. La check-in mi-a cerut credit card-ul pentru o simpla verificare. Stati linistiti ca totul este in regulaprin booking.com

Sejur cat mai frumos si asteptam impresii!

delmo
18.09.2007, 21:31:27
nu a mai fost nimeni in tenerife? sau mai pleaca cineva pe 26 sept???:D

fortuna
19.09.2007, 10:35:43
eu as vrea sa merg in tenerife de revelion, sper sa fie cald, imi recomandati o zona frumoasa ?

blanca_sam
19.09.2007, 11:45:12
Buuna,

Stiti cat de mult m-am bucurat ca am gasit acest topic?
Si eu am fost in luna de miere in Tenerife, mai exact in Costa Adeje (sud), la hotel Jardin Caleta.
A fost suuuuper, imi pare rau ca sunt la servici si nu am poze sa atasez, dar diseara cu siguranta mai intru o data.
Am fost si noi in Loro parc, la Teide, in Santa Cruz de Tenerife si in Candelaria. Din pacate nu ne-am luat si excursia pe Gomera pentru ca am vrut sa prindem si noi macar doua trei zile de plaja.

Pentru cei/cele care cititi acest topic ca sa va faceti o parere, am sa incerc sa enumar (avand in vedere doar parerea mea) plusurile si minusurile:

PLUSURI:
- clima ecelenta (este cald, dar nu simti ca lesini pe strada ca nu ai aer), apa oceanului calda
- servicii de calitate (hotel, restaurante, magazine, etc)
- personal deosebit de politicos, oamenii in general sunt foarte placuti
- Produsele nu au TVA (parfumurile, electronicele si bauturile sunt foarte ieftine)
- distanate mici
- peisaje superbe
- faleza este deosebit de frumoasa (amenajata cu bancute si locuri de joaca penru copii) - Plimbarile de seara sunt absolut superbe pe malul oceanului
- aeroport mare si modern in sud (pe insula sunt 3 aeroporturi in total) cu duty free
- .... sigur imi mai scapa ceva (o sa mai adaug daca imi mai amintesc)

MINUSURI:
- dimineata este innorat pana pe la 10 - 11 (fenomenul se numeste, asa cum a explicat ghida noastra "ploaie orizontala" - pentru ca nu ploua umiditatea norilor este singura sursa de apa pentru plante)
- Plajele, cu exceptia celor amenajate, nu sunt cu nisip ci cu pietre. Amenajarea plajelor consta in acoperirea acestor pietre cu "nisip negru" obtinut prin macinarea rocilor vulcanice de pe insula - PLAJELE SUNT NEGRE (Exista o singura plaja cu nisip auriu, adus din Sahara, in Nordul insulei)

Gata deocamdata, revin diseara cu poze

Pupici,

Bi

mariammary2000
19.09.2007, 12:17:00
Buuna,

Si eu am fost in luna de miere in Tenerife, mai exact in Costa Adeje (sud), la hotel Jardin Caleta.
A fost suuuuper, imi pare rau ca sunt la servici si nu am poze sa atasez, dar diseara cu siguranta mai intru o data.
Am fost si noi in Loro parc, la Teide, in Santa Cruz de Tenerife si in Candelaria. Din pacate nu ne-am luat si excursia pe Gomera pentru ca am vrut sa prindem si noi macar doua trei zile de plaja.

Pentru cei/cele care cititi acest topic ca sa va faceti o parere, am sa incerc sa enumar (avand in vedere doar parerea mea) plusurile si minusurile:

PLUSURI:
- clima ecelenta (este cald, dar nu simti ca lesini pe strada ca nu ai aer), apa oceanului calda
- Produsele nu au TVA (parfumurile, electronicele si bauturile sunt foarte ieftine)
- distanate mici
- peisaje superbe
- faleza este deosebit de frumoasa (amenajata cu bancute si locuri de joaca penru copii) - Plimbarile de seara sunt absolut superbe pe malul oceanului
- aeroport mare si modern in sud (pe insula sunt 3 aeroporturi in total) cu duty free

MINUSURI:
- dimineata este innorat pana pe la 10 - 11 (fenomenul se numeste, asa cum a explicat ghida noastra "ploaie orizontala" - pentru ca nu ploua umiditatea norilor este singura sursa de apa pentru plante)
- Plajele, cu exceptia celor amenajate, nu sunt cu nisip ci cu pietre. Amenajarea plajelor consta in acoperirea acestor pietre cu "nisip negru" obtinut prin macinarea rocilor vulcanice de pe insula - PLAJELE SUNT NEGRE (Exista o singura plaja cu nisip auriu, adus din Sahara, in Nordul insulei)

Pupici,

Bi
Asteptam pozici

laura2007
19.09.2007, 13:28:52
Asteptam pozici

si noi am fost to in tenerife in luna de mire.pozele noastre inca sunt pe aparat...sper sa le descaram sapt viitoare.
cand citesc povestile voastre, parca retraiesc .....a fost o adevarata luna de miere, desi am stat doar 7 zile.Am facut plaja, am vazut multe locuri superbe, am facut multe cumparaturi.....mi-am cumparat 10 perechi de pantofi...am platit 75 eur depasire de greutate la aeroport.....dar a fost extraordinar.
in total am cheltuit undeva in jur de 3500 de Eur, dar va recomand cu drag.

laura2007
19.09.2007, 13:30:34
si noi am fost to in tenerife in luna de mire.pozele noastre inca sunt pe aparat...sper sa le descaram sapt viitoare.
cand citesc povestile voastre, parca retraiesc .....a fost o adevarata luna de miere, desi am stat doar 7 zile.Am facut plaja, am vazut multe locuri superbe, am facut multe cumparaturi.....mi-am cumparat 10 perechi de pantofi...am platit 75 eur depasire de greutate la aeroport.....dar a fost extraordinar.
in total am cheltuit undeva in jur de 3500 de Eur, dar va recomand cu drag.

Am uitat sa precizez ca AM STAT la hotel de 4 stele, in Playa de Las Americas, cu regim demipensiune, dar a fost mai mult decat suficient.multa mancare, servire ireprosaila.....hotelul se numeste Gala.

delmo
19.09.2007, 15:36:42
Buuna,

PLUSURI:
- distanate mici
- peisaje superbe

MINUSURI:

Pupici,

Bi
abia astept sa vad pozele!

delmo
19.09.2007, 15:39:47
Am uitat sa precizez ca AM STAT la hotel de 4 stele, in Playa de Las Americas, cu regim demipensiune, dar a fost mai mult decat suficient.multa mancare, servire ireprosaila.....hotelul se numeste Gala.
e super hotelul am vazut siteul!;))

delmo
19.09.2007, 15:41:55
acum sincer pt cele care au fost in tenerife care zona e mai frumoasa si mai aproape de magazine misto etc ....playa de las america sau costa adeje?

Giulia2201
19.09.2007, 18:16:53
acum sincer pt cele care au fost in tenerife care zona e mai frumoasa si mai aproape de magazine misto etc ....playa de las america sau costa adeje?

Fara doar si poate Playa de las Americas este cea mai cea, adica ma refer si la hoteluri, si la restaurante, si la magazine, si la turisti, si la plaje, la tot. Aici gasesti si nisip pe plaja, in timp ce in Adeje sunt doar pietroaie. Noi am stat la Mediterranean Palace si am facut plaja mai mult la piscinahotelului ptr ca era mai intim. Daca mai vrei sa afli si alte lucruri legate de Tenrife, te astept cu drag.

delmo
19.09.2007, 19:46:06
Fara doar si poate Playa de las Americas este cea mai cea, adica ma refer si la hoteluri, si la restaurante, si la magazine, si la turisti, si la plaje, la tot. Aici gasesti si nisip pe plaja, in timp ce in Adeje sunt doar pietroaie. Noi am stat la Mediterranean Palace si am facut plaja mai mult la piscinahotelului ptr ca era mai intim. Daca mai vrei sa afli si alte lucruri legate de Tenrife, te astept cu drag.
ms pt raspuns! poze nu ai? cu zborul cum a fost???:-SS