PDA

Versiunea completa : Obiceiuri nunta in Salaj / staroste

adina_mari
13.03.2008, 14:39:19
fetelor dar la staroste v-ati gandit?eu la toate nuntile la care am fost nu am vazut un staroste care sa nu faca ceva gafe. acum nu ma astept sa nu greseasca nimic ca e si el om dar sa nu exagereze. si are un rol destul de important tinand cont ca el cere mirele, mireasa, ureaza bun venit invitatilor,etc. si nu as vreau unul care sa zica poezii de alea de pe vremuri, vreau ceva mai elegant, mai de zilele noastre.

christina
13.03.2008, 15:18:26
fetelor dar la staroste v-ati gandit?eu la toate nuntile la care am fost nu am vazut un staroste care sa nu faca ceva gafe. acum nu ma astept sa nu greseasca nimic ca e si el om dar sa nu exagereze. si are un rol destul de important tinand cont ca el cere mirele, mireasa, ureaza bun venit invitatilor,etc. si nu as vreau unul care sa zica poezii de alea de pe vremuri, vreau ceva mai elegant, mai de zilele noastre.

noi nu am avut staroste, si nici muzicanti, pentru ca nu am vrut...bine, situatia noastra a fost mai speciala, pentru ca sotul meu nu e roman si era mai dificil cu traducerea8-}... plus ca am vrut ceva cat mai simplu.... de intretinerea atmosferei s-au ocupat cei cu muzica... dar sunt sigura ca vei gasi pe cineva care sa nu exagereze cu povesti si poezii de pe vremuri...;-)

dandelion
13.03.2008, 16:09:51
noi nu am avut staroste, si nici muzicanti, pentru ca nu am vrut...bine, situatia noastra a fost mai speciala, pentru ca sotul meu nu e roman si era mai dificil cu traducerea8-}... plus ca am vrut ceva cat mai simplu.... de intretinerea atmosferei s-au ocupat cei cu muzica... dar sunt sigura ca vei gasi pe cineva care sa nu exagereze cu povesti si poezii de pe vremuri...;-) Nici noi nu am avut staroste. Si muzicanti am avut doar pana la primarie, la insistentele soacrei, dar a fost ok, eu una nici nu i-am auzit, si ma bucur. Cateva cuvinte frumoase la mire si la mine acasa a spus fotograful ( Marius Salajean ), si la sala tot el s-a ocupat de intretinerea atmosferei. A fost f bine, a coordonat el totul, a dat indicatii daca a fost cazul...Noi am vrut sa fie ceva simplu, fara tot felul de "povesti"...

STEFANIA86
13.03.2008, 18:03:24
Buna fetele!Eu mi-am chemat tarostele din Cugir jud Alba si cu muzica si pozele si filmatul vine unchiul viitorului meu sotior care se pricepe tare bine la treburile astea si lucra destul de ieftin si fain.Nu de mult imi spunea ca vrea sa-si cumpere masinuta de facut baloane si multe alte chestii.Dc vreti sa vedeti poze sau dvd-uri pot sa fac rost de nr lui de tel si sa vi-l dau.merita sa vedeti in mai multe locuri parerea mea:D:*

genoveva_1984
13.03.2008, 18:19:33
Buna fetele!Eu mi-am chemat tarostele din Cugir jud Alba si cu muzica si pozele si filmatul vine unchiul viitorului meu sotior care se pricepe tare bine la treburile astea si lucra destul de ieftin si fain.Nu de mult imi spunea ca vrea sa-si cumpere masinuta de facut baloane si multe alte chestii.Dc vreti sa vedeti poze sau dvd-uri pot sa fac rost de nr lui de tel si sa vi-l dau.merita sa vedeti in mai multe locuri parerea mea:D:*

Din curiozitate am sunat si eu la cineva care isi oferea serviciile de staroste.. nu ca as dori neaparat asa ceva pentru ca eu as vrea ceva simplu, fara inflorituri, poezii si alte chestii, dar eram curioasa sa vad cum sunt preturile... si mi-a cerut 100 euro, plus un meniu la nunta ( desi eu i-am spus ca nu vreau sa vina la nunta, ci numai la miri acasa). Nu mi-a venit sa cred... adica nu numai ca vrea 100 de euro pentru cateva minute in care isi spune poezia, dar trebuie sa mai dau vreo 200 ron pentru mancarea lui. Ei, asta mi se pare o aberatie si nu vad rostul unei astfel de cheltuieli.

STEFANIA86
13.03.2008, 18:42:52
Eu am vb cu tarostele dar nici nu am intrebat cu cat vine da ii prieten de familie cu unchii mei de acolo si a fost la toti verisorii mei la nunta si a fost super.in legatura cu pozele dc vreti pot sa fac rost de oferta completa si explicita si puteti sa vedeti poze dvd-uri si puteti sa comparati,nu strica:*

genoveva_1984
09.04.2008, 07:43:49
Am si eu o intrebare, poate ma puteti ajuta voi: viitorii mei nasi vor avea si ei nunta in iulie anul viitor in Cluj si problema loe este ca ambele lor perechi de nasi sunt necasatorite. Inca nu au vorbit cu un preot, dar eram curioasa ar accepta preotul oare sa-i cunune in aceasta situatie? M-am gandit ca poate stiti voi mai multe despre asta. Eu am vorbit la Biserica si mi s-a spus ca daca avem 2 perechi de nasi si una este casatorita este in regula, dae nu stiu ce se intampla daca ambele prechi sunt necasatorite...:*

adina_mari
09.04.2008, 12:04:05
Am si eu o intrebare, poate ma puteti ajuta voi: viitorii mei nasi vor avea si ei nunta in iulie anul viitor in Cluj si problema loe este ca ambele lor perechi de nasi sunt necasatorite. Inca nu au vorbit cu un preot, dar eram curioasa ar accepta preotul oare sa-i cunune in aceasta situatie? M-am gandit ca poate stiti voi mai multe despre asta. Eu am vorbit la Biserica si mi s-a spus ca daca avem 2 perechi de nasi si una este casatorita este in regula, dae nu stiu ce se intampla daca ambele prechi sunt necasatorite...:*
da si eu stiu ca e suficient ca o pereche sa fie casatorita, dar daca ambele sunt necasatorite ... nu stiu daca se poate. probabil depinde si de preot. poate e dispus sa-i cunune chiar si asa.

DENISIA28
22.07.2008, 14:55:50
In privinta starostelui nu am idee ce sa fac...:-? puteti sa ma ajutati cu cateva nume? din zalau? va rog mult...>:D<

adina_mari
22.07.2008, 16:08:50
In privinta starostelui nu am idee ce sa fac...:-? puteti sa ma ajutati cu cateva nume? din zalau? va rog mult...>:D<
eu ti-l recomand pe chirila, cred ca ai auzit de el. noi am vorbit si cu dj-ul si l-am intrebat pe cine ne-ar recomanda el si a zis ca chirila e ce mai bun. daca te intereseaza iti pot tr nr de telefon. pretul lui e 500 ron

DENISIA28
23.07.2008, 08:52:14
Multumesc mult de sfaturi...:* si eu ma gandeam la tica pt ca imi place ca stie sa faca un chef la nunta...am fost la nunti unde era el si mi-a placut...cat despre staroste...inca nu m-am hotarat...

DENISIA28
23.07.2008, 11:54:25
eu ti-l recomand pe chirila, cred ca ai auzit de el. noi am vorbit si cu dj-ul si l-am intrebat pe cine ne-ar recomanda el si a zis ca chirila e ce mai bun. daca te intereseaza iti pot tr nr de telefon. pretul lui e 500 ron

cam scump starostele asta...dar daca e necesar;-) ,stiti voi..traditiile...^:)^

DENISIA28
23.07.2008, 12:20:29
BUNA MIRESICILOR DIN ZALAU...>:D< ... CE MAI FACETI? EU AM O PB CU ALEGEREA NASILOR...ADICA NU E CHIAR O PB..SA VA EXPLIC...NASII DIN PARTEA MIRELUI S-AU OFERIT EI...II VREM PE EI DAR NU STIM CUM SE FACE...SE DA CADOU? EU ASA AM AUZIT...CUM II CHEMAM? NASII DIN PARTEA MEA STIM PE CINE VREM,DAR DE ASEMENEA CUM II CHEMAM SI CE CADOURI SE FAC? NASII MIRELUI SUNT DIN CLUJ...:-s NU AM IDEE CUM SA FACEM..DACA AVETI VOI CEVA IDEI...ASTEPT CU NERABDARE...CUM ATI PROCEDAT VOI? :-?

PUPICI

genoveva_1984
24.07.2008, 07:10:30
BUNA MIRESICILOR DIN ZALAU...>:D< ... CE MAI FACETI? EU AM O PB CU ALEGEREA NASILOR...ADICA NU E CHIAR O PB..SA VA EXPLIC...NASII DIN PARTEA MIRELUI S-AU OFERIT EI...II VREM PE EI DAR NU STIM CUM SE FACE...SE DA CADOU? EU ASA AM AUZIT...CUM II CHEMAM? NASII DIN PARTEA MEA STIM PE CINE VREM,DAR DE ASEMENEA CUM II CHEMAM SI CE CADOURI SE FAC? NASII MIRELUI SUNT DIN CLUJ...:-s NU AM IDEE CUM SA FACEM..DACA AVETI VOI CEVA IDEI...ASTEPT CU NERABDARE...CUM ATI PROCEDAT VOI? :-?

PUPICI

Noi cand am vorbit cu viitorii nasi, am luat un buchet de flori si o sticla de vin, ne-am dus la ei si am discutat foarte direct, la un pahar de vin. Dar ei deja stiau despre asta pentru ca mai discutasem. Din partea lui am chemat un coleg de serviciu si prieten foarte bun, caruia el ii spunea "nasule" inca dinainte de a ne stabili noi data nuntii, iar din partea mea o fosta colega de facultate si una dintre cele mai bune prietene, cu care de asemenea discutasem dinainte ( ambele perechi se asteptau sa ii chemam). Deci, discutia a fost doar o formalitate. Eu zic ca nu trebuie sa va faceti griji, trebuie doar sa discutati deschis cu ei. Succes.

DENISIA28
24.07.2008, 08:13:07

iti multumesc mult de sfaturi >:D< imi sunt de folos.in legatura cu nasii cum ati procedat? mi s-a spus ca se cheama si se dau cadouri...chiar nu stiu cum se face.iar cu starostele o sa iau legatura sa vad ce ne poate oferi.

adina_mari
24.07.2008, 10:18:33

PUPICI
ambele perechi se gandeau ca o sa-i chemam si am vorbit cu ei neoficial. dar si noi ne-am gandit tot asa la o sticla de vin si flori cand o sa-i chemam oficial.

DENISIA28
24.07.2008, 11:43:39
ambele perechi se gandeau ca o sa-i chemam si am vorbit cu ei neoficial. dar si noi ne-am gandit tot asa la o sticla de vin si flori cand o sa-i chemam oficial.

si eu ma gandeam sa i scoatem in oras...chiar acum ma gandeam ca ar fi frumos sa mergem la restaurantul italian...sa incercam ceva specialitati italiene...;)) perechea din partea mirelui, s-au oferit ei...in privinta lor cred ca ar fi mai usor.cred si eu ca o sticla de vin, mai ales ca nasu colectioneaza vinuri:)) , ar fi potrivit si un buchet de flori pt nasa...asa cred ca ar fi cel mai bine.apoi la nunta cadouri, nu?

adina_mari
24.07.2008, 11:56:41
si eu ma gandeam sa i scoatem in oras...chiar acum ma gandeam ca ar fi frumos sa mergem la restaurantul italian...sa incercam ceva specialitati italiene...;)) perechea din partea mirelui, s-au oferit ei...in privinta lor cred ca ar fi mai usor.cred si eu ca o sticla de vin, mai ales ca nasu colectioneaza vinuri:)) , ar fi potrivit si un buchet de flori pt nasa...asa cred ca ar fi cel mai bine.apoi la nunta cadouri, nu?
normal in zona noastra nu se fac cadouri dar noi cred ca o sa le luam oricum ceva.

DENISIA28
24.07.2008, 12:03:33
normal in zona noastra nu se fac cadouri dar noi cred ca o sa le luam oricum ceva.

asa ma gandeam si eu...am 3 prietene care au nunti acum in august si septembrie...o pereche se gandea sa ia nasilor ceva pentru casa , ceva sa le fie util...nu stiu ce sa zic...e o idee buna...pana anul viitor ne putem gandi...:)) o sa gasim ceva potrivit...eu ma gandeam ceva sa i reprezinte pe nasi...inca nu mi am dat seama...:-? mai gandesc ;))

adina_mari
25.07.2008, 18:18:14
asa ma gandeam si eu...am 3 prietene care au nunti acum in august si septembrie...o pereche se gandea sa ia nasilor ceva pentru casa , ceva sa le fie util...nu stiu ce sa zic...e o idee buna...pana anul viitor ne putem gandi...:)) o sa gasim ceva potrivit...eu ma gandeam ceva sa i reprezinte pe nasi...inca nu mi am dat seama...:-? mai gandesc ;))
si noi ne gandeam tot la ceva pt casa pt nasii mei care s-au mutat de curand in casuta lor,iar la cei din partea lui ne mai gandim:D

genoveva_1984
26.07.2008, 13:39:29
si noi ne gandeam tot la ceva pt casa pt nasii mei care s-au mutat de curand in casuta lor,iar la cei din partea lui ne mai gandim:D

La mine e destul de greu pentru ca ambele perechi de nasi stau deja la casa lor si au cam tot ce le trebuie. Si eu mai am doar putin pana la nunta... si e tare greu sa ma decid.

mnc_mirela
26.07.2008, 15:47:15
La mine e destul de greu pentru ca ambele perechi de nasi stau deja la casa lor si au cam tot ce le trebuie. Si eu mai am doar putin pana la nunta... si e tare greu sa ma decid.
eu am fost la o nunta unde mirii au platit un tort separat nasilor. Credeti ca e prea putin? :-? parintii mei cand au fost nasi au primit un bibelou mare, un porumbel, dar acuma nu mai merge pentru ca asta a fost acum vreo 15 ani cred8-} . Nu se mai poarta bibelourile in ziua de azi. Voi cam ce idei aveti?:-\

adina_mari
26.07.2008, 16:51:17
eu as zice ca o rama foto mai deosebita si mai mare,poate dintr-aia din argint eventual.sau ceva cadouri personalizate. sau ceva obiecte mai deosebite de decor, ceva aranjamente de flori uscate si o vaza dintr-aia mare.

noi personal suntem innebuniti dupa rame foto. aaa chiar o rama foto digitala ar fi iar o idee buna de cadou.

genoveva_1984
28.07.2008, 06:41:17
eu as zice ca o rama foto mai deosebita si mai mare,poate dintr-aia din argint eventual.sau ceva cadouri personalizate. sau ceva obiecte mai deosebite de decor, ceva aranjamente de flori uscate si o vaza dintr-aia mare.

noi personal suntem innebuniti dupa rame foto. aaa chiar o rama foto digitala ar fi iar o idee buna de cadou.

Da, ai dreptate...in general, cam la astea ma gandeam si eu. Ideea cu rama e foarte buna, cred ca o sa o si pun in aplicare. Multumesc.

DENISIA28
28.07.2008, 08:55:10
Da, ai dreptate...in general, cam la astea ma gandeam si eu. Ideea cu rama e foarte buna, cred ca o sa o si pun in aplicare. Multumesc.

sunt multe lucruri frumoase la "alexis"...chiar superbe unele...si originale.. dati o raita pe acolo ;;) sigur veti gasi ceva...si la galeriile tara gasiti multe variante...pt ceva de calitate cam atat cred ca e in zalau...

genoveva_1984
28.07.2008, 14:57:02
sunt multe lucruri frumoase la "alexis"...chiar superbe unele...si originale.. dati o raita pe acolo ;;) sigur veti gasi ceva...si la galeriile tara gasiti multe variante...pt ceva de calitate cam atat cred ca e in zalau...

Vom merge, multumesc de informatii. Oricum, noi majoritatea cumparaturilor le-am facut din Cluj si Oradea, deci nu ne plafonam doar la Zalau.

adina_mari
29.07.2008, 09:53:43
aseara i-am chemat oficial pe nasii mei. am dus 2 sticle de vin, un buchet de flori si 2 pui pe care i-am facut pe sticla. le-am zis chiar inainte sa incepem sa mancam cand am inchinat. am sarbatorit si aniversarea noastra si faptul ca au acceptat sa ne vina de nasi<:-P

adina_mari
29.07.2008, 10:23:04
am fost duminica la o nunta, ajungem la local la ora 14.00(ora scrisa pe invitatii) si surpriza, mirii abia atunci mergeau la biserica. motivul?intarziase starostele in jur de 1 ora jumate. si am tot gandeam eu ce om poate sa faca asa ceva. si cand ajung in sfarsit mirii intra starostele si am ramas socata cand am vazut ca e chirila. cere atatia bani si nici macar nu vine la timp. bine ca se chinuie mirii un an de zile sa iasa totul bine si totul se da peste cap din cauza unui lucru care nici macar nu tine de ei.

noi ne-am decis sa-l chemam pe un fost coleg de-al lui adi. il cunoastem bine, e de treaba si avem incredere in el ca nu o sa ne faca faze de genu asta.

DENISIA28
29.07.2008, 12:35:23
am fost duminica la o nunta, ajungem la local la ora 14.00(ora scrisa pe invitatii) si surpriza, mirii abia atunci mergeau la biserica. motivul?intarziase starostele in jur de 1 ora jumate. si am tot gandeam eu ce om poate sa faca asa ceva. si cand ajung in sfarsit mirii intra starostele si am ramas socata cand am vazut ca e chirila. cere atatia bani si nici macar nu vine la timp. bine ca se chinuie mirii un an de zile sa iasa totul bine si totul se da peste cap din cauza unui lucru care nici macar nu tine de ei.

noi ne-am decis sa-l chemam pe un fost coleg de-al lui adi. il cunoastem bine, e de treaba si avem incredere in el ca nu o sa ne faca faze de genu asta.

e nasol...pacat...ca are totusi un renume...eu inca nu stiu pe cine sa chemam...:| mai vedem :-?

DENISIA28
29.07.2008, 12:43:45
aseara i-am chemat oficial pe nasii mei. am dus 2 sticle de vin, un buchet de flori si 2 pui pe care i-am facut pe sticla. le-am zis chiar inainte sa incepem sa mancam cand am inchinat. am sarbatorit si aniversarea noastra si faptul ca au acceptat sa ne vina de nasi<:-P

e foarte bine ca i-ati chemat din timp...:) si noi asteptam sa vina din concediu...viitori nasi au plecat in grecia in concediu ...si abia asteptam sa i chemam si noi =P~ ...sper ca o sa fie bine...[-o<

DENISIA28
20.08.2008, 10:52:03
am scapat si de chematul nasilor ;)) ...de o pereche...mai avem cealalta...cu nasii din partea mea nu a fost greu ca ne cunoastem ff bine...cu ceilalti e cam nasol...ca nu i prea cunoastem :-s ..avem emotii...

DENISIA28
20.10.2008, 09:24:39
fetelor cum stati cu starostele? :-s eu inca nu am..nu stiu pe cine sa aleg...nu stiu care e ok...:-< deja mi se aglomereaza problemele...nu stiu ce decizii sa iau...recomnadari? in ultimul timp sunt cam stresata...nu stiu ce sa fac, cum sa fac...^:)^ putin ajutor...

mnc_mirela
20.10.2008, 12:22:13
fetelor cum stati cu starostele? :-s eu inca nu am..nu stiu pe cine sa aleg...nu stiu care e ok...:-< deja mi se aglomereaza problemele...nu stiu ce decizii sa iau...recomnadari? in ultimul timp sunt cam stresata...nu stiu ce sa fac, cum sa fac...^:)^ putin ajutor...

Fetelor, voi ati auzit de Chirila? Eu am auzit ca e bun ca staroste. Voi ce ziceti, ca nici eu nu am gasit inca unul care sa-mi placa. Adina, abia acum am vazut ca l-ai recomandat, imi poti da un numar de telefon, te rog?

STEFANIA86
20.10.2008, 12:58:03
Pe mine m-a lasat balta tarostele din Alba si mi-am cautat pe cineva din Zalau.Am vazut mai multe dvd-uri si in sfarsit l-am gasit.E un domn mai in varsta il cheama Mihai Inceu el mi-a placut cel mai mult.L-am vazut pe unu Sandu Sav parca dar si pe Chirila care mi s-a parut mai sec.Acum depinde de ce vrei de la el.Mie imi place domnu asta pt ca le zice mai frumos si in plus ne cere doar 100 euro si bineinteles mancarea.Eu is multumita.Dc vreti va pot imprumuta dvd-urile;;)

Codrutza
20.10.2008, 14:21:00
am scapat si de chematul nasilor ;)) ...de o pereche...mai avem cealalta...cu nasii din partea mea nu a fost greu ca ne cunoastem ff bine...cu ceilalti e cam nasol...ca nu i prea cunoastem :-s ..avem emotii...

Vrei un sfat prietenesc? Alegeti nasii, sa iti fie apropiati si prieteni.Ideea e sa te simti bine cu ei la nunta ta, sa va distrati impreuna, sa iti permiti sa vorbesti cu ei.Nu va chemati nasii pentru banii, pt ca asa vor parintii sau din diverse motive.Cel putin asta e parerea mea.Eu mi-am chemat nasii prietenii foarte apropiati.Oameni cu care ma vad aproape saptamanal, cu care mergi n concedii, in weekend-uri.Oameni cu care pot sa rad, dar pot sa plang de asemenea atunci cand imi este greu.Nasii sunt foarte speciali si de aceea trebuie sa te gandesti bine cand ii alegi.

dandelion
20.10.2008, 17:19:19
Fetelor, voi ati auzit de Chirila? Eu am auzit ca e bun ca staroste. Voi ce ziceti, ca nici eu nu am gasit inca unul care sa-mi placa. Adina, abia acum am vazut ca l-ai recomandat, imi poti da un numar de telefon, te rog?Chirila e mortal :)) a fost la nunta cumnatilor, dar ne mai stim si de pe la alte nunti:)>- cand vede gasca noastra la o nunta, stie ca e salvat si ca va fi chef mare :)) Eu zic ca merita, nu ia multi bani si se descurca bine:-B

adina_mari
21.10.2008, 14:09:46
Fetelor, voi ati auzit de Chirila? Eu am auzit ca e bun ca staroste. Voi ce ziceti, ca nici eu nu am gasit inca unul care sa-mi placa. Adina, abia acum am vazut ca l-ai recomandat, imi poti da un numar de telefon, te rog?
noi deja vorbisem cu el si urma sa ne intalnim pt avans dar ne-am razgandit.am fost in iulie la o nunta de zi care trebuia sa inceapa la ora 14. ajungem la 14 la local unde era deja ceva lume adunata si se pare ca mirii abia la ora 14 au iesit de la cununia civila. de ce?pt ca starostele intarziase o ora jumate. mirii il sunau disperatii si el nu le raspundea la telefon.si ii zic atunci lui adi"vezi ce mult conteaza sa fie starostele un om k lumea" si ma bucuram ca noi l-am ales pe chirila, de care auzisem numai lucruri bune. ajung in sfarsit si mirii, pe 15 20 si cine credeti ca era starostele...chirila. nu mi-a venit sa cred. dupa vreo sapt a avut nunta fiica unei colege de-a mamei mele si a intarziat si acolo mai mult de o ora.
deci ne-am lamurit de el. am vorbit deja cu altcineva.
acum eu nu zic ca asa face de obicei dar prefer sa nu risc

DENISIA28
23.10.2008, 10:34:46
Vrei un sfat prietenesc? Alegeti nasii, sa iti fie apropiati si prieteni.Ideea e sa te simti bine cu ei la nunta ta, sa va distrati impreuna, sa iti permiti sa vorbesti cu ei.Nu va chemati nasii pentru banii, pt ca asa vor parintii sau din diverse motive.Cel putin asta e parerea mea.Eu mi-am chemat nasii prietenii foarte apropiati.Oameni cu care ma vad aproape saptamanal, cu care mergi n concedii, in weekend-uri.Oameni cu care pot sa rad, dar pot sa plang de asemenea atunci cand imi este greu.Nasii sunt foarte speciali si de aceea trebuie sa te gandesti bine cand ii alegi.

ai dreptate...dar totusi ce sa mai faci in czul in care ei s-au oferit? nu pot sa zic ca nu ne intelegem..doar ca ei stau la cj...si nu ne vedem f des..ne intelegem cu ei...sunt ff ok...nu stiu ce sa zic...in schimb cealalta pereche sunt sufletul nostru...cum ziceai si tu..mergem cu ei in concedii...ne simtim ff bine impreuna...eu totusi sper ca o sa fie ok...mersi mult de sfaturi>:D<

DENISIA28
23.10.2008, 10:36:41

nunta ta a fost ff frumoasa!!! ai avut o rochita superba...si totul a fost superb...multa fericire si noroc va doresc! o sa ma implic si eu ff mult in pregatiri...ca altfel nu o sa fiu multumita...si o sa fie nunat pe care mi-o doresc

DENISIA28
23.10.2008, 10:40:27
am fost vara aceasta la 3 nunti...si am vazut 3 starosti diferiti...numai unul mi-a placut...trebuie sa fie deschis si glumet in primul rand, ca doar nu suntem la inmormantare...inca nu m-am decis , nu am vb cu nici un staroste... si eu am auzit de chirila,ca e f bun...eu nu l-am vazut, nu il cunosc...sper sa fac alegerea potrivita

DENISIA28
17.03.2009, 08:36:16
in sfarsit am gasit un staroste #:-S e un unchi indepartat de al meu...sper sa fie ok :-< ...am mai rezolvat o si pe asta...#:-S trecfem mai departe ;;)

adina_mari
17.03.2009, 10:13:41
in sfarsit am gasit un staroste #:-S e un unchi indepartat de al meu...sper sa fie ok :-< ...am mai rezolvat o si pe asta...#:-S trecfem mai departe ;;)
felicitari!ai mai scapat de un stres.
starostele nostru e un fost coleg de-a lui iubi:*

DENISIA28
18.03.2009, 10:52:35
felicitari!ai mai scapat de un stres.
starostele nostru e un fost coleg de-a lui iubi:*

mersi mult....da am scapat...in sfarsit...simt ca deja sunt asa stresata ca iubi meu nu se mai poate intelege cu mine...:-<...atat de multe de rezolvat...si atata stres....am mai scapat din ele..pentru moment #:-S

genoveva_1984
19.03.2009, 06:39:29
mersi mult....da am scapat...in sfarsit...simt ca deja sunt asa stresata ca iubi meu nu se mai poate intelege cu mine...:-<...atat de multe de rezolvat...si atata stres....am mai scapat din ele..pentru moment #:-S

Eu nu am vazut pregatirile pentru nunta ca pe un stres. Pentru mine a fost o perioada extraordinara care mi-a placut la nebunie si v-as sfatui sa va bucurati cat mai mult de aceste momente, pentru ca dupa nunta mie mi-a ramas asa un gust amar ca a trecut si nu ma voi mai putea bucura de acest vis niciodata. Eu am facut totul cu foarte mult entuziasm si m-am bucurat pentru fiecare maruntis ca si cum ar fi fost cel mai important lucru, dar a trecut asa de repede...si credeti-ma chiar trece foarte repede...in saptamana nuntii eu ma simteam de parca as pluti...a fost minunat. Iar acum rememorez totul si ma simt asa...nostalgica si de aceea imi place sa stau pe miresici pentru ca imi da asa un sentiment de bucurie cand va "aud" pe voi povestind despre pregatirile voastre.:*

STEFANIA86
19.03.2009, 10:07:40
Si mie imi place sa ma ocup de pregatirile de nunta,chiar imi face placere.....

adina_mari
19.03.2009, 22:05:48
Eu nu am vazut pregatirile pentru nunta ca pe un stres. Pentru mine a fost o perioada extraordinara care mi-a placut la nebunie si v-as sfatui sa va bucurati cat mai mult de aceste momente, pentru ca dupa nunta mie mi-a ramas asa un gust amar ca a trecut si nu ma voi mai putea bucura de acest vis niciodata. Eu am facut totul cu foarte mult entuziasm si m-am bucurat pentru fiecare maruntis ca si cum ar fi fost cel mai important lucru, dar a trecut asa de repede...si credeti-ma chiar trece foarte repede...in saptamana nuntii eu ma simteam de parca as pluti...a fost minunat. Iar acum rememorez totul si ma simt asa...nostalgica si de aceea imi place sa stau pe miresici pentru ca imi da asa un sentiment de bucurie cand va "aud" pe voi povestind despre pregatirile voastre.:*
eu chiar nu sunt deloc stresata de pregatirile de nunta...imi place sa ma informez despre tot, sa stau ore intregi pe miresici;)) ,sa caut poze cu aranjamente si asa mai departe.
partea care sunt sigura ca ma va stresa putin va fi cea cu asezarea invitatilor la masa#-o
in rest...totul e prea frumos ca sa te stresezi:*

DENISIA28
20.03.2009, 07:02:33
eu chiar nu sunt deloc stresata de pregatirile de nunta...imi place sa ma informez despre tot, sa stau ore intregi pe miresici;)) ,sa caut poze cu aranjamente si asa mai departe.
partea care sunt sigura ca ma va stresa putin va fi cea cu asezarea invitatilor la masa#-o

da asa e...pe mine ma streseaza alergatura...in rest normal ca imi face placere sa mi fac tot felul de aranjamente...mi am facut cardurile de masa...numerele de mese...;-) ... si cam atat...si eu ma uit pe net la tot felulde aranjamente...si pe miresici am vazut fff multe idei superbe si chiar de efect...>:D<...pb e ca nu imi permite nici timpul..mai ales acasa...[-(...la serviciu mai pot sta pe net...mai ales ca toata ziua stau in fata calculatorului ;))...si mai pot arunca o privire pe miresici...^:)^

DENISIA28
20.03.2009, 07:05:12

buna... asa ar trebui sa fie pt fiecare dintre noi, o perioada extraordinara...si e pacat ca trece asa repede...nu e tocmai un stres...doar alergatura in toate partile...pentru prajituri, pt bautura...si uite asa...in rest imi face placere sa fac tot felul de chestioare pentru nunta...modele de invitatii sau carduri si multe altele...chiar ca trece repede...mai e un pic...si tre sa mi caut rochita ;)) ...

genoveva_1984
20.03.2009, 07:39:34

Cu aranjatul la mese a fost foooarte greu si pt. noi. Si oricum am avut probleme pentru ca au fost care nu au vrut sa stea la mesele la care i-am asezat noi si s-au reorientat. S-au asezat unde au vrut si un pic a fost dezorganiat "programul", dar pana la urma bine-a fost...

adina_mari
20.03.2009, 09:24:24
Cu aranjatul la mese a fost foooarte greu si pt. noi. Si oricum am avut probleme pentru ca au fost care nu au vrut sa stea la mesele la care i-am asezat noi si s-au reorientat. S-au asezat unde au vrut si un pic a fost dezorganiat "programul", dar pana la urma bine-a fost...
eu nu ii inteleg pe cei care fac asta...de aceea ii asezam noi ca sa stea la masa cu rude, prieteni de-ai lor si ca sa nu nimereasca langa niste necunoscuti[-(

genoveva_1984
20.03.2009, 09:53:33
eu nu ii inteleg pe cei care fac asta...de aceea ii asezam noi ca sa stea la masa cu rude, prieteni de-ai lor si ca sa nu nimereasca langa niste necunoscuti[-(

Da, dar se pare ca exista si rude intre care sunt anumite animozitati si noi nu stim intotdeauna ce au ei de impartit. Hai sa-ti spun ce am patit noi: am asezat la masa socrilor mei rudele cele mai apropiate de ei ( frati, surori) si i-am asezat pe finii lor. Dar noi nu am stiut ca finii respectivi sunt suparati pe una din surorile soacrei din cauza ca aceasta nu a fost la nunta fetei lor ( fina noastra), desi nu avea nici o obligatie fata de aceasta. Ei, si cand s-au vazut asezati la aceeasi masa, fina soacrei a refuzat sa stea acolo si s-a mutat la masa de langa, iar de aici o gramada de probleme...

adina_mari
20.03.2009, 23:32:32
Da, dar se pare ca exista si rude intre care sunt anumite animozitati si noi nu stim intotdeauna ce au ei de impartit. Hai sa-ti spun ce am patit noi: am asezat la masa socrilor mei rudele cele mai apropiate de ei ( frati, surori) si i-am asezat pe finii lor. Dar noi nu am stiut ca finii respectivi sunt suparati pe una din surorile soacrei din cauza ca aceasta nu a fost la nunta fetei lor ( fina noastra), desi nu avea nici o obligatie fata de aceasta. Ei, si cand s-au vazut asezati la aceeasi masa, fina soacrei a refuzat sa stea acolo si s-a mutat la masa de langa, iar de aici o gramada de probleme...
stiu...ca se formeaza lantul slabiciunilor:))
si cum s-au rezolvat problemele?

genoveva_1984
23.03.2009, 06:41:08
stiu...ca se formeaza lantul slabiciunilor:))
si cum s-au rezolvat problemele?

Din fericire, am avut si unii foarte intelegatori care au acceptat sa se mute la alta masa. Oricum, am avut noroc ca am lasat si rezerve la mese. O sa va spuna si voua de la Severus sa faceti la fel. Noi am avut mese de 12 persoane si cand am facut aranjarea la unele mese am "reusit" sa asezam doar cate 10 sau 11 persoane, astfel incat la mesele respective am lasat 1 scaun sau doua rezerva, adica a fost aranjat locul cu husa si tacamauri, dar fara meniu, iar in cazul in care se ocupa se aducea si meniu din cele de rezerva pe care nu trebuia sa le platim decat daca se foloseau. Noi am avut confirmate 286 locuri si au fost aranjate 306 scaune ( deci 20 de rezerve), iar la final s-au ocupat 297 de locuri ( deci au fost foarte bune si rezervele)

adina_mari
23.03.2009, 08:38:58
Din fericire, am avut si unii foarte intelegatori care au acceptat sa se mute la alta masa. Oricum, am avut noroc ca am lasat si rezerve la mese. O sa va spuna si voua de la Severus sa faceti la fel. Noi am avut mese de 12 persoane si cand am facut aranjarea la unele mese am "reusit" sa asezam doar cate 10 sau 11 persoane, astfel incat la mesele respective am lasat 1 scaun sau doua rezerva, adica a fost aranjat locul cu husa si tacamauri, dar fara meniu, iar in cazul in care se ocupa se aducea si meniu din cele de rezerva pe care nu trebuia sa le platim decat daca se foloseau. Noi am avut confirmate 286 locuri si au fost aranjate 306 scaune ( deci 20 de rezerve), iar la final s-au ocupat 297 de locuri ( deci au fost foarte bune si rezervele)
deci au venit mai multi decat au confirmat...
ma bucur ca a iesit totul bine pana la urma:* :* :*

genoveva_1984
23.03.2009, 14:56:49
deci au venit mai multi decat au confirmat...
ma bucur ca a iesit totul bine pana la urma:* :* :*

Da, chiar ne-am bucurat si noi ca a fost bine. Dar au fost si care au confirmat si nu au venit ...vreo 4...dar s-au acoperit de ceilalti.>:D<

adina_mari
23.03.2009, 21:41:56
Da, chiar ne-am bucurat si noi ca a fost bine. Dar au fost si care au confirmat si nu au venit ...vreo 4...dar s-au acoperit de ceilalti.>:D<
sper sa nu avem multe persoane care sa confirme si sa nu vina#-o

genoveva_1984
24.03.2009, 06:36:56
sper sa nu avem multe persoane care sa confirme si sa nu vina#-o

Sper din suflet sa nu aveti experiente neplacute pentru ca stiu cat eram noi de stresati pentru ca in ultima saptamana, cand deja facusem confirmarea locurilor la restaurant ne-au sunat vreo 3 familii sa ne spuna ca nu mai pot veni. Ne-am speriat pentru ca erau pe care ii sunasem si de 3 ori pentru confirmare...perioada cu impartirea invitatiilor si adunarea confirmarilor a fost cea mai neplacuta in ceea ce priveste organizarea nuntii.

adina_mari
24.03.2009, 08:15:09
Sper din suflet sa nu aveti experiente neplacute pentru ca stiu cat eram noi de stresati pentru ca in ultima saptamana, cand deja facusem confirmarea locurilor la restaurant ne-au sunat vreo 3 familii sa ne spuna ca nu mai pot veni. Ne-am speriat pentru ca erau pe care ii sunasem si de 3 ori pentru confirmare...perioada cu impartirea invitatiilor si adunarea confirmarilor a fost cea mai neplacuta in ceea ce priveste organizarea nuntii.
bine macar ca au avut bunul simt sa sune sa va spuna

genoveva_1984
24.03.2009, 08:26:51
bine macar ca au avut bunul simt sa sune sa va spuna

Asa e...macar atat...dar totusi nu e placut.

adina_mari
24.03.2009, 17:13:58
Asa e...macar atat...dar totusi nu e placut.
ma gandesc ca e neplacut...
vom vedea ca mai avem foarte putin:D

adina_mari
25.03.2009, 09:48:23
fetelor, cine pune cocardele?eu o sa am cocarde naturale pentru nasi,frati,parinti si domnisoare si domnisori de onoare. eu trebuie sa le pun la toti cand ajung la mine sau cum?

genoveva_1984
25.03.2009, 11:10:23
fetelor, cine pune cocardele?eu o sa am cocarde naturale pentru nasi,frati,parinti si domnisoare si domnisori de onoare. eu trebuie sa le pun la toti cand ajung la mine sau cum?

Eu am pus cocardele doar invitatilor mei ( parintii mai, nasii mei, fratele meu si domnisoarele/domnisorii de onoare) si bineinteles mirelui, desi mi s-a spus ca mireasa trebuie sa puna cocardele tuturor invitatilor; la invitatii din partea sotului s-au pus cocardele la el acasa. Eu zic ca asta depinde de preferintele fiecaruia, nu e o regula generala.

andrea85
27.11.2009, 23:14:45
Stie cineva cand se arunca buchetul de mireasa? Ma gandesc ca ai un buchet de rezerva, si acest buchet se arunca si nu buchetul "original". Sau ma insel???:-\:-\:-\
Mie mi-ar placea sa-mi pastrez buchetul meu original ca amintire:">

adina_mari
28.11.2009, 09:10:29
Stie cineva cand se arunca buchetul de mireasa? Ma gandesc ca ai un buchet de rezerva, si acest buchet se arunca si nu buchetul "original". Sau ma insel???:-\:-\:-\
pai nu e obligatoriu sa arunci buchetul...la majoritatea nuntilor la care am fost mireasa nu a aruncat buchetul.
dar daca vrei sa-l arunci si vrei sa-l pastrezi si ca amintire, atunci iti faci 2 buchete.

genoveva_1984
29.11.2009, 12:58:39

Eu am avut un buchet de rezerva pe care am vrut sa-l arunc, dar am uitat de el...:-pOricum, poti sa ai doua buchete, sau poti sa iti arunci chiar buchetul tau, sau poti sa nu arunci deloc. La noi este un obicei care nu prea se practica. Am auzit si povesti de genul ca mireasa arunca buchetul si apoi il cere inapoi persoanei care l-a prins, lucru care mi se pare de prost gust. Acum depinde de preferintele tale, dar la nuntile la care am fost eu, am vazut ca nu este un moment foarte gustat, in sensul ca fetele se aduna foarte greu...nu prea vor sa stea la prins, se mai baga si barbatii in seama, plus copiii care sar pe acolo...uneori iese un haos.

DeliDeli
18.01.2010, 17:20:39
Buna Stefania86
Am vazut mesajul postat de tine, in legatura cu tarostele. Si mie mi l-a recomandat cineva, avea numai cuvinte de lauda la adresa acestui domn Mihai Inceu. Am inteles ca detii mai multe informatii si niste dvd uri. Te rog raspunde mi daca ma poti ajuta cu mai multe detalii. Mersi!

andrea85
18.01.2010, 18:15:33
Buna Stefania86
Am vazut mesajul postat de tine, in legatura cu tarostele. Si mie mi l-a recomandat cineva, avea numai cuvinte de lauda la adresa acestui domn Mihai Inceu. Am inteles ca detii mai multe informatii si niste dvd uri. Te rog raspunde mi daca ma poti ajuta cu mai multe detalii. Mersi!

Buna DeliDeli si bine ai venit pe miresici si in clubul miresicelor de 2010>:D<, din care fac si eu parte!:)>-;-)

DeliDeli
02.02.2010, 18:35:46
Buna DeliDeli si bine ai venit pe miresici si in clubul miresicelor de 2010>:D<, din care fac si eu parte!:)>-;-)

Mersi Andrea :* Abia astept sa ne impartasim ideile ;)

andrea85
02.02.2010, 19:08:12
Mersi Andrea :* Abia astept sa ne impartasim ideile ;)

Si eu.;-) Tu cum stai cu pregatirile de nunta? Si tu nunta de zi iti faci?

DeliDeli
02.02.2010, 22:30:32
Si eu.;-) Tu cum stai cu pregatirile de nunta? Si tu nunta de zi iti faci?

Da, o sa avem nunta de zi. Dar m-am obisnuit cu ideea, si ii vad doar aspectele pozitive! In ceea ce priveste pregatirile am semnat contract cu muzica, si am vb cu tarostele! Acuma studiez ofertele fotografilor. Dar tu?

andrea85
03.02.2010, 11:01:38
Da, o sa avem nunta de zi. Dar m-am obisnuit cu ideea, si ii vad doar aspectele pozitive! In ceea ce priveste pregatirile am semnat contract cu muzica, si am vb cu tarostele! Acuma studiez ofertele fotografilor. Dar tu?

Si noi o sa avem o nunta de zi la Transilvania, dar ne-am obisnuit deja cu ideea si chiar ne place.;-) Noi avem deja verighetele, muzica, Foto/video, aranjamentele florale, fantana de ciocolata, rochita mea si costumul de mire.^:)^ Saptamana viitoare rezolvam invitatiile si prajiturile.;-)

DeliDeli
06.02.2010, 02:52:53
Si noi o sa avem o nunta de zi la Transilvania, dar ne-am obisnuit deja cu ideea si chiar ne place.;-) Noi avem deja verighetele, muzica, Foto/video, aranjamentele florale, fantana de ciocolata, rochita mea si costumul de mire.^:)^ Saptamana viitoare rezolvam invitatiile si prajiturile.;-)

Super!!! Poti sa-mi comunici numele celor de la foto/video? Ce nunante folosesti la amenajat? :) Azi mi-am adus si eu rochita acasa:) credeam ca sunt singura miresica de august care si-a achizitionat deja rochia, pt ca tuturor li se parea repede, dar mie nu, in asemenea situatii imi plac lucrurile rezolvate din timp, nu fac fata stresului cauzat de treburile care necesita rezolvare in ultimul moment, mai ales pt un asemenea moment-unic:P!

andrea85
06.02.2010, 10:56:51
Super!!! Poti sa-mi comunici numele celor de la foto/video? Ce nunante folosesti la amenajat? :) Azi mi-am adus si eu rochita acasa:) credeam ca sunt singura miresica de august care si-a achizitionat deja rochia, pt ca tuturor li se parea repede, dar mie nu, in asemenea situatii imi plac lucrurile rezolvate din timp, nu fac fata stresului cauzat de treburile care necesita rezolvare in ultimul moment, mai ales pt un asemenea moment-unic:P!

De foto/video se ocupa un prieten de-al nostru, asa ca aici nu prea te pot ajuta.:D Da, si eu mi-am cumparat rochita, inca in decembrie, inainte de sarbatori.:) Am gasit rochita mult visata si n-am vazut rostul sa mai astept. Sala noastra va fi decorata in lill/mov cu alb. Voi ce culori ati ales?:-\

CONT-INCHIS-037
06.02.2010, 12:59:21
De foto/video se ocupa un prieten de-al nostru, asa ca aici nu prea te pot ajuta.:D Da, si eu mi-am cumparat rochita, inca in decembrie, inainte de sarbatori.:) Am gasit rochita mult visata si n-am vazut rostul sa mai astept. Sala noastra va fi decorata in lill/mov cu alb. Voi ce culori ati ales?:-\

Eu as vrea sa fie ori visiniu mai inchis sau un maro pentru ca am nunta tomana si cred k se potriveste:)

DeliDeli
06.02.2010, 15:04:23
Ce frumos!!!!rochita mult visata :), imi place cum suna :) A mea nu stiu daca e "mult visata", nu aveam ceva concret in minte,stiam doar ca trebe sa-mi vina impecabil, sa ma faca sa ma simt deosebit! in ultima vreme mi s-au ordonat ideile si mi-am dat seama ca vreau sa fiu o princess:-p A fost prima rochie de mireasa pe care am probat-o si in cele din urma am cumparat-o.Tot ce am probat ulterior mi se parea nesemnificativ:-p

andrea85
06.02.2010, 15:23:43
Ce frumos!!!!rochita mult visata :), imi place cum suna :) A mea nu stiu daca e "mult visata", nu aveam ceva concret in minte,stiam doar ca trebe sa-mi vina impecabil, sa ma faca sa ma simt deosebit! in ultima vreme mi s-au ordonat ideile si mi-am dat seama ca vreau sa fiu o princess:-p A fost prima rochie de mireasa pe care am probat-o si in cele din urma am cumparat-o.Tot ce am probat ulterior mi se parea nesemnificativ:-p

La fel a fost si la mine. :) A fost prima rochita pe care am probat-o in magazin, si am si cumparat-o.:-p Inainte sa o cumpar am mai probat cateva, dar niciuna nu mi-a placut si am ramas la tip printesa.:x

DeliDeli
06.02.2010, 15:29:27
Unde ai gasit rochia? In Zalau? In ceea ce priveste amenajarea salii, mi-ar placea visiniu cu crem(un crem placut,deschis,atata cat sa nu fie alb). Nu stiu ce flori as gasi visinii...in afara de trandafiri...

andrea85
06.02.2010, 15:45:19
Unde ai gasit rochia? In Zalau? In ceea ce priveste amenajarea salii, mi-ar placea visiniu cu crem(un crem placut,deschis,atata cat sa nu fie alb). Nu stiu ce flori as gasi visinii...in afara de trandafiri...

Da, rochita am cumparat-o in Zalau dintr-un magazin. Si tu?:)
Acum legat de flori visinii...cred ca exista gerbera si crizanteme pe visiniu, dar nu sunt sigura.:D Iti atasez o poza, sa vezi, daca la asa ceva te-ai gandit. :)

DeliDeli
06.02.2010, 16:10:23
Eu as vrea sa fie ori visiniu mai inchis sau un maro pentru ca am nunta tomana si cred k se potriveste:)
Si mie mi place mult visiniul, insa nu f inchis! Ai gasit in Zalau?

DeliDeli
06.02.2010, 16:16:11
Da, rochita am cumparat-o in Zalau dintr-un magazin. Si tu?:)
Acum legat de flori visinii...cred ca exista gerbera si crizanteme pe visiniu, dar nu sunt sigura.:D Iti atasez o poza, sa vezi, daca la asa ceva te-ai gandit. :)
Nu, eu am gasit-o la tragul de nunti din Cj, iar firma e din Arad. Ieri am fost dupa ea :)
Nu prea mi plac gherberele...nu stiu, is frumoase, dar nu le-as vedea in vaza cu flori...eventual in ceva ornament,cum sunt globurie acelea de flori:-p Mi-a zis cineva de lalale, cresc in sera si o sa fie si n perioada respectiva, dar mi se par prea sensibile sa reziste.
Tu te-ai gandit ce flori vei folosi?

andrea85
06.02.2010, 16:22:53
Nu, eu am gasit-o la tragul de nunti din Cj, iar firma e din Arad. Ieri am fost dupa ea :)
Nu prea mi plac gherberele...nu stiu, is frumoase, dar nu le-as vedea in vaza cu flori...eventual in ceva ornament,cum sunt globurie acelea de flori:-p Mi-a zis cineva de lalale, cresc in sera si o sa fie si n perioada respectiva, dar mi se par prea sensibile sa reziste.
Tu te-ai gandit ce flori vei folosi?

Decorul fiind pe mov cu alb, cred ca o sa fac aranjamente din crini albi cu frezii mov.:x

CONT-INCHIS-037
06.02.2010, 16:31:48
Si mie mi place mult visiniul, insa nu f inchis! Ai gasit in Zalau?

Inca nu am cautat pt ca sunt la Cj prinsa cu examenele, dar peste 2 saptamani vin la Zalau si sper sa gasesc , dak nu o sa caut aici :)

DeliDeli
06.02.2010, 16:32:16
Poti sa-mi spui la ce pret ai gasit fantana de ciocolata? Cred ca eu am niste informatii eronate....

DeliDeli
06.02.2010, 16:36:57
Decorul fiind pe mov cu alb, cred ca o sa fac aranjamente din crini albi cu frezii mov.:x
Superb!!!!!!!!!! Chiar frumos!!!! Crinii dau un aer sofisticat ;) Si mie mi-a zis cineva de crini asiatici, cei visinii, care n-ar fi f scumpi, la fel de scumpi ca cei imperiali. Iar freziile...super!!...eu le aseman cu orhideele :P

DeliDeli
06.02.2010, 16:42:20
Inca nu am cautat pt ca sunt la Cj prinsa cu examenele, dar peste 2 saptamani vin la Zalau si sper sa gasesc , dak nu o sa caut aici :)
Pe voi va lasa sa faceti nunta de noapte la Jecan? :)
Preturile de la Cluj sunt duble fata de cele din Zalau. Ma asteptam sa fie mai scumpe, dar...
Iar daca nunta e de noapte... nu e asa mare stresul, firma respectiva o sa aibe timp sa se ocupe de sala. In schimb pt. noi, cele cu nunta de zi, va fi mai dificil, e scurt timpu.

andrea85
06.02.2010, 17:12:02
Poti sa-mi spui la ce pret ai gasit fantana de ciocolata? Cred ca eu am niste informatii eronate....

Am contract la o firma in Zalau pentru fantana de ciocolata cu 600 RON, fantana e de ca.74cm si intra 6 kg de ciocolata. Daca se termina ciocolata, pretul la ciocolata e de 40-50RON/kg.:)

CONT-INCHIS-037
06.02.2010, 18:04:08
Preturile de la Cluj sunt duble fata de cele din Zalau. Ma asteptam sa fie mai scumpe, dar...
Iar daca nunta e de noapte... nu e asa mare stresul, firma respectiva o sa aibe timp sa se ocupe de sala. In schimb pt. noi, cele cu nunta de zi, va fi mai dificil, e scurt timpu.

Da , nunta o sa fie de noapte.
Stiu ca preturile sunt cam piperate la Cluj, am vazut si la decoratiuni si la dj , foto video. Numai ca sunt si mai variate, as gasi ce culoare vreau . Sa vad daca la Zalau au ceva dintre visiniu sau maro. Daca nu ma razgandesc in privinta culorile :D

CONT-INCHIS-037
06.02.2010, 18:05:34
Am contract la o firma in Zalau pentru fantana de ciocolata cu 600 RON, fantana e de ca.74cm si intra 6 kg de ciocolata. Daca se termina ciocolata, pretul la ciocolata e de 40-50RON/kg.:)
Destul de scumpa , eu am achizitonat una :D Macar pe asta sa nu mai dau banuti:)

andrea85
06.02.2010, 18:08:16
Destul de scumpa , eu am achizitonat una :D Macar pe asta sa nu mai dau banuti:)

Si ciocolata pentru fantana de unde o iei? :-\

andrea85
06.02.2010, 18:11:27

Asa e, la nunta de zi e timpul inainte de a ajunge la restaurant mai scurt, dar nu cred ca asta ar fi un dezavantaj pentru pregatirea salei si tot ce mai tine de pregatirile de nunta.:D Daca ai rezolvat totul din timp, atunci pana ajungi la restaurant, e deja totul pregatit.:)

Andrada80
06.02.2010, 18:13:10
[quote=Adriana_ASa vad daca la Zalau au ceva dintre visiniu sau maro. Daca nu ma razgandesc in privinta culorile :D[/quote]

eu am avut nunta cu visiniu, asa ca o sa gasesti cu siguranta in Zalau.

andrea85
06.02.2010, 18:26:47

Da asa e, si eu cunosc o firma care are huse pe visiniu cu crem. V-am atasat 2 poze la topicul decoratiuni. Poate va ajuta cu ceva.>:D<

CONT-INCHIS-037
06.02.2010, 19:40:47

Imi poti spune te rog firma cu care ai facut tu decoratiunile???

CONT-INCHIS-037
06.02.2010, 19:42:58
Si ciocolata pentru fantana de unde o iei? :-\

Am o prietena care si-a luat din ceva magazin din Cluj. O sa o intreb numele magazinului.

Andrada80
06.02.2010, 20:29:12
Imi poti spune te rog firma cu care ai facut tu decoratiunile???

ti-am trimis un PM, sa nu fie probleme, sper sa nu fie nici asa.

DeliDeli
06.02.2010, 20:57:35
Eu am intrebat la Cluj...si mi s a spus ca e 2,5 euro de pers. E foarte mult! La nunta noastra de 200 de pers. erau 500 de euro. Renuntasem la idee. Si am intrebat in Zalau, tot asa mi a zis- 600 RON, insa nu am intrat in detalii.

DeliDeli
06.02.2010, 21:07:33
Asa e, la nunta de zi e timpul inainte de a ajunge la restaurant mai scurt, dar nu cred ca asta ar fi un dezavantaj pentru pregatirea salei si tot ce mai tine de pregatirile de nunta.:D Daca ai rezolvat totul din timp, atunci pana ajungi la restaurant, e deja totul pregatit.:)
Da asa e. Insa m-am referit la firmele care amenajaza salile... Mi-a zis cineva ca nu mai pot lua numai 2 nunti pe zi, pt ca e scurt timpul de dimineata pana la 14:00. In cazul asta... nu mai gasesti firmele disponibile. Mie mi se parea devreme sa decid luna asta cu care firma voi colabora.

andrea85
06.02.2010, 22:57:48
Da asa e. Insa m-am referit la firmele care amenajaza salile... Mi-a zis cineva ca nu mai pot lua numai 2 nunti pe zi, pt ca e scurt timpul de dimineata pana la 14:00. In cazul asta... nu mai gasesti firmele disponibile. Mie mi se parea devreme sa decid luna asta cu care firma voi colabora.

Nu prea cred ca ar fie prea devreme sa te decizi pentru o firma (daca ai gasit ceva, ce iti si place:)), pentru ca multi au semnat deja un contract, si daca nu semnezi din timp risti sa nu mai gasesti firme disponibile in aceea zi.:D Eu asa am patit cu fantana de ciocolata. Pentru luna august era pentru fiecare sambata si duminica inchiriata, doar pe 14 (nunta mea) a mai fost liber.^:)^

CONT-INCHIS-037
06.02.2010, 23:10:00
ti-am trimis un PM, sa nu fie probleme, sper sa nu fie nici asa.

Multumesc .

STEFANIA86
06.02.2010, 23:22:12
Fantana de ciocolata mai are si Llil de la Silvania si ii foarte faina,puteti incerca si la ea si pt decoratiuni,mie mi-a placut tare mult...ALEGEREA E A VOASTRA....

andrea85
07.02.2010, 10:54:59
Fantana de ciocolata mai are si Llil de la Silvania si ii foarte faina,puteti incerca si la ea si pt decoratiuni,mie mi-a placut tare mult...ALEGEREA E A VOASTRA....

La Lili ma refeream si eu. Tot de la ea am si eu fantana de cicocolata.:)

DeliDeli
07.02.2010, 13:48:06
Deci cu Lili de la Silvania ti-a facut amenajarea? :)

andrea85
07.02.2010, 14:22:16

Pe Lili de la Transilvania o pot si eu recomanda.:)>- Am vazut ca are huse foarte frumoase si e foarte de treaba. Ea se acupa, in afara de aranjamente florale, cam de tot ce tine de aranjament si decoratiune nunta.

STEFANIA86
07.02.2010, 21:13:36
Da cu Lili de la Silvania am facut aranjatul salii si am fost foarte multumita din toate punctele de vedere....mi-a iesit nunta cum am visat<:-P

STEFANIA86
07.02.2010, 21:15:55
Pe Lili de la Transilvania o pot si eu recomanda.:)>- Am vazut ca are huse foarte frumoase si e foarte de treaba. Ea se acupa, in afara de aranjamente florale, cam de tot ce tine de aranjament si decoratiune nunta.
Nu stiam ca este si Lili de la Transilvania ....cate doamne Lili se ocupa acum de decoratiuni in Zalau.....;))

andrea85
07.02.2010, 23:56:51
Nu stiam ca este si Lili de la Transilvania ....cate doamne Lili se ocupa acum de decoratiuni in Zalau.....;))

Scuze am gresit eu, eram grabita si am scris deja din reflex Transilvania:)) (unde facem noi nunta), dar ma gandeam la Silvania. Scuze!!!:">

DeliDeli
08.02.2010, 14:38:59
Da cu Lili de la Silvania am facut aranjatul salii si am fost foarte multumita din toate punctele de vedere....mi-a iesit nunta cum am visat<:-P
Frumos!!! Chiar e frumos cand auzi ca o mireasa se declara multumita, fericita!

andrea85
08.02.2010, 14:47:28
Frumos!!! Chiar e frumos cand auzi ca o mireasa se declara multumita, fericita!

Pai asa ar si trebui sa fie. :"> Dupa cate facem si organizam sa fie totul perfect in ziua cea MARE, eu n-as suporta sa platesc atatia bani pe aranjamente sau orice altceva si la final sa nu fiu multumita de serviciile lor. :( NO GO pentru mine!!!;;)

DeliDeli
07.03.2010, 20:18:30
Chiar daca nu este Lili de la Transilvania, doar de la Silvania ;)) mai este o d-na Lili de la Piata :)) asa am auzit! insa cand am vb cu 2 pers despre dansa au strambat din nas... aveti voi alte pareri? Am inteles ca are o gama f variata la huse.

DeliDeli
07.03.2010, 20:25:46
La Lili ma refeream si eu. Tot de la ea am si eu fantana de cicocolata.:)
Andrea, nu ziceai ca iti faci decoratiunile salii cu Simona de la Galerii?
Cum de ai fantana de ciocolata din alta parte? Eu am inteles ca la Simona primesti o reducere de 5% sau fantana de ciocolata cadou...

andrea85
07.03.2010, 21:38:57
Andrea, nu ziceai ca iti faci decoratiunile salii cu Simona de la Galerii?
Cum de ai fantana de ciocolata din alta parte? Eu am inteles ca la Simona primesti o reducere de 5% sau fantana de ciocolata cadou...

Da asa e, aranjamentele florale si neflorale le fac la Simona de la Galerii, dar ea iti da fantana de ciocolata, doar daca ai un contract de cel putin 15 milioane (noi nu cred ca ajungem la suma asta#:-S)...plus fantana ei nu are decat 3 etaje. :( Eu vroiam una mai mare, si cea de la Lili are 6 etaje. Deci asta e motivul, de ce am eu fantana de la Lili de la Silvania. ;;)

DeliDeli
07.03.2010, 23:33:16
Da asa e, aranjamentele florale si neflorale le fac la Simona de la Galerii, dar ea iti da fantana de ciocolata, doar daca ai un contract de cel putin 15 milioane (noi nu cred ca ajungem la suma asta#:-S)...plus fantana ei nu are decat 3 etaje. :( Eu vroiam una mai mare, si cea de la Lili are 6 etaje. Deci asta e motivul, de ce am eu fantana de la Lili de la Silvania. ;;)
Super!
Sa inteleg ca fantana Simonei e deaia micuta?
Eu am inteles ca la contract de peste 10 mil se aplica reducerea sau bonusul...

DeliDeli
07.03.2010, 23:34:20
E foarte tare de 6 etaje ;)! Si asta costa 200 de lei cu tot cu ciocolata?

DeliDeli
07.03.2010, 23:57:00
Eu am facut un calcul dupa ce am discutat cu ea si... am ajuns la 15 mil si ceva, asta cu tot cu aranjamentele meselor, ulterior m am gandit la florile de la starea civila. Nu mi se pare ca au intrat multe chestii...husele,masa mirilor,decorul din spate, stalpii laterali, balonul(nu-s sigura ca il vreau), arcada de la intrare (nu mi place modelul Simonei), covorul rosu si buchetul! si un buchet pt masina! Pt. 200 de pers.

Andrada80
08.03.2010, 07:46:55

Nu stiu cat costa acum, dar e undeva pe la 150 de euro, nu are cum sa fie asa ieftin.....este o vorba "si sarac si cu pretentii";)) ,fara sa te superi dar m-am mirat foarte tare cand am vazut ce pret crezi ca are o fantana, in care intra poate numai ciocolata de cateva milioane:*

Andrada80
08.03.2010, 07:59:40
Eu am facut un calcul dupa ce am discutat cu ea si... am ajuns la 15 mil si ceva, asta cu tot cu aranjamentele meselor, ulterior m am gandit la florile de la starea civila. Nu mi se pare ca au intrat multe chestii...husele,masa mirilor,decorul din spate, stalpii laterali, balonul(nu-s sigura ca il vreau), arcada de la intrare (nu mi place modelul Simonei), covorul rosu si buchetul! si un buchet pt masina! Pt. 200 de pers.

Nu cunosc foarte bine preturile de acum, dar mie mi se pare ok suma, avand in vedere ca ai tot pentru o nunta....iar referitor la arcada.... ce mi-am amintit, am fost in toamna la o nunta, unde din florile de la starea civila, Simona le-a facut aranjamente pe stalpii de intampinare, a aratat foarte bine, era intrarea animata, mai ales ca a fost si nunta de zi...este doar o idee...dar cu siguranta daca ai timp sa stai de vorba cu ea, gasesti o solutie sa iti faci o 'altfel' de nunta...bafta multa!!!!:*

andrea85
08.03.2010, 09:45:04

NUUUU, Lila are o fantana de 6 etaje, si pentru inchiriere si 6 kg de ciocolata cat intra deodata platesc 6 milioane (150 Euro). Daca mai vreau sa completez cu ciocolata, atunci 50 RON/kg. Dar Simona mi-a aratat poze cu fantana ei, si este micuta cu 3 eteja, dar cred ca are 2 din astea, dar nu sunt sigura. :-\
Noi nu am ajuns la 15 milioane la Simona, pentru ca husele de pe scaune le primim de la Transilvania (este inclus in pretul meniului#:-S), deci de la Simona luam doar aranjamentele florale si cateva decoratiuni. ;;)

DeliDeli
09.03.2010, 21:38:47
Nu stiu cat costa acum, dar e undeva pe la 150 de euro, nu are cum sa fie asa ieftin.....este o vorba "si sarac si cu pretentii";)) ,fara sa te superi dar m-am mirat foarte tare cand am vazut ce pret crezi ca are o fantana, in care intra poate numai ciocolata de cateva milioane:*

Pai asa stiam si eu, ca e de ordinul sutelor de euro. Cand am intrebat la Cluj mi s a spus ca e 400 de euro. Ulterior am auzit in Zalau ca e vorba de cateva sute de lei. Deaia am mai intrebat. Si ce m- a facut sa cred asta e oferta de la Simona... 5% reducere din contract sau fantana cadou. Deci de aici toata neintelegerea. Nu cred ca la un contract de 1500 iti da o fantana de 200 de euro cadou....

genoveva_1984
10.03.2010, 07:01:27
Pai asa stiam si eu, ca e de ordinul sutelor de euro. Cand am intrebat la Cluj mi s a spus ca e 400 de euro. Ulterior am auzit in Zalau ca e vorba de cateva sute de lei. Deaia am mai intrebat. Si ce m- a facut sa cred asta e oferta de la Simona... 5% reducere din contract sau fantana cadou. Deci de aici toata neintelegerea. Nu cred ca la un contract de 1500 iti da o fantana de 200 de euro cadou....

Noi am depasit cele 15 milioane la contractul cu Simona si am primit bonus covorul rosu si marturiile, plus ca Simona a fost foarte draguta la sfarsit si ne-a mai facut si o reducere ( dar la noi s-a depasit cu muuult suma de 15 mil.). Fantana de cioco am luat-o de la dl. Chirila, starostele, care pe vremea aceea o inchiria destul de ieftin..noi am dat 300 ron cu ciocolata cu tot. Acum nu stiu cu cat o inchiriaza.

DeliDeli
10.03.2010, 12:30:48
Uite ca mi-am amintit unde am auzit de pretul acesta:)) Si am si confirmarea ca asa e ;)) . Asa cum te-ai mirat tu foarte tare si eu m-am mirat de reactia ta pt ca stiam ca nu l-am scos eu pretul acesta, dar fiind atatea detalii nu mai stiam unde am auzit de el si am pus problema pe forum. Am cam toate preturile notate, dar pt fantana nu eram sigura ca o vreau, pt ca imi ziceau cei din jur ca lumea la nunta nu se prea atinge de fantana de ciocolata!
Simona de la Galerii mi-a oferit pretul acesta. Insa nu e 200 ci 250 cu tot cu ciocolata :)

DeliDeli
10.03.2010, 12:33:30
Noi am depasit cele 15 milioane la contractul cu Simona si am primit bonus covorul rosu si marturiile, plus ca Simona a fost foarte draguta la sfarsit si ne-a mai facut si o reducere ( dar la noi s-a depasit cu muuult suma de 15 mil.). Fantana de cioco am luat-o de la dl. Chirila, starostele, care pe vremea aceea o inchiria destul de ieftin..noi am dat 300 ron cu ciocolata cu tot. Acum nu stiu cu cat o inchiriaza.

Ce decoratiuni ai mai luat de la ea? Eu inca n-am vazut ce modele de invitatii are...

andrea85
10.03.2010, 12:44:45
Ce decoratiuni ai mai luat de la ea? Eu inca n-am vazut ce modele de invitatii are...

Simona are modele frumoasa la invitatii, dar daca te intereseaza invitatii frumoase si destul de bun la pret, iti pot recomanda pe cei de la ColorPrint de pe strada Crasnei. Ei au foarte multe modele, un pret foarte bun si nu percep comision pentru tiparire. La Simona platesti modelul ales plus ca. 60 de Bani tiparire pe fiecare invitatie. Din cate stiu eu...:-?

DeliDeli
10.03.2010, 13:09:40
Simona are modele frumoasa la invitatii, dar daca te intereseaza invitatii frumoase si destul de bun la pret, iti pot recomanda pe cei de la ColorPrint de pe strada Crasnei. Ei au foarte multe modele, un pret foarte bun si nu percep comision pentru tiparire. La Simona platesti modelul ales plus ca. 60 de Bani tiparire pe fiecare invitatie. Din cate stiu eu...:-?

Mersi mult!:* O sa ma duc sa vad modelele! Tu de acolo ai ales?
Le-as face din timp toate, dar pt invitatii inca nu stiu orele exacte.

andrea85
10.03.2010, 13:13:05

Da, eu de acolo le-am comandat. Noi am ales un model mai simplu la 2 Ron bucata, si am comndat 170 de bucati. Toate ne-au costat 340 de RON, pentru imprimare n-am platit nimic. ^:)^
Noi am stiut deja orele exacte si le-am imprimat direct pe invitatii. Dara daca voi inca nu stiti orele eaxcte, puteti imprima....... si scrieti voi ora dorita, cand aveti deja programarile. ;-)

andrea85
10.03.2010, 13:18:13
Asa arata invitatiile noastre de la Color Print. Noi avem sala decorata pe mov si ca tema avem inimoare peste tot.:x La fel sunt si invitatiile. In exterior inimoare, iar interiorul este pe mov, chiar si scrisul. ;-)

DeliDeli
10.03.2010, 13:24:31
Da, eu de acolo le-am comandat. Noi am ales un model mai simplu la 2 Ron bucata, si am comndat 170 de bucati. Toate ne-au costat 340 de RON, pentru imprimare n-am platit nimic. ^:)^
Noi am stiut deja orele exacte si le-am imprimat direct pe invitatii. Dara daca voi inca nu stiti orele eaxcte, puteti imprima....... si scrieti voi ora dorita, cand aveti deja programarile. ;-)

Asa e, ai dreptate! Dar cred ca mai astept putin, parca arata mai bine imprimat tot. Cu toate ca si a doua varianta e buna...cine stie ce intervine si notezi numai inainte de a le impartii.

DeliDeli
10.03.2010, 13:29:19
Asa arata invitatiile noastre de la Color Print. Noi avem sala decorata pe mov si ca tema avem inimoare peste tot.:x La fel sunt si invitatiile. In exterior inimoare, iar interiorul este pe mov, chiar si scrisul. ;-)

Frumos!!! Parca ma ia cu emotii ;))
Cu cat timp inainte le impartiti? :)

andrea85
10.03.2010, 13:40:07
Frumos!!! Parca ma ia cu emotii ;))
Cu cat timp inainte le impartiti? :)

Pai depinde de invitati...cei care stau mai departe de noi, in alt oras sau alta tara, ei primesc invitatiile deja in iunie, iar restul in iulie, ca sa aiba toti timp sa ne confirme prezenta lor pana in 1 august. Asa stim si noi din timp cate meniuri sa comandam si cati invitati vom avea practic. ;))

DeliDeli
10.03.2010, 14:45:49
Pai depinde de invitati...cei care stau mai departe de noi, in alt oras sau alta tara, ei primesc invitatiile deja in iunie, iar restul in iulie, ca sa aiba toti timp sa ne confirme prezenta lor pana in 1 august. Asa stim si noi din timp cate meniuri sa comandam si cati invitati vom avea practic. ;))

Asa e! Mie mi-ar placea sa stiu de pe acuma ;))

andrea85
10.03.2010, 15:00:19
Asa e! Mie mi-ar placea sa stiu de pe acuma ;))

Dar acum cati invitati aveti pe lista, faceti nunta mare? :-\

iulia_mari
10.03.2010, 19:49:57
Miresici, am auzit ca si la Tehnoprint sunt preturi avantajoase, ati fost careva acolo sa vedeti ce fel de invitatii sunt?

amalia_maria
10.03.2010, 20:09:18
nu stii daca cei de la colorprint au invitatii haioase sau unde as putea gasi asa ceva in zalau?

andrea85
10.03.2010, 21:46:31
nu stii daca cei de la colorprint au invitatii haioase sau unde as putea gasi asa ceva in zalau?

Cred ca au, din cate imi amintesc eu... dar nu mai tin minte exact, pentru ca am vazut vreo 6-7 cataloage si foarte multe modele;))...deci cel mai bine e daca treci pe acolo sa te informezi. ;;)

DeliDeli
10.03.2010, 22:53:41
Dar acum cati invitati aveti pe lista, faceti nunta mare? :-\

Nu, nu facem nunta mare. 230 avem pe lista. 180-200 sa vina si sunt multumita!;))

genoveva_1984
11.03.2010, 06:46:30

Noi am luat de la ea tot pachetul ( huse, decorarea salii, toate florile), inclusiv invitatiile...mie mi-au placut modelele pe care le avea, mai ales ca nu cautam ceva complicat, ci un model simplu si elegant.

genoveva_1984
11.03.2010, 06:50:04

Eu zic sa mai asteptati pana stiti orele exacte...invitatiile sunt gata foarte repede, in cateva zile si nu are rost sa va grabiti sa le faceti de pe acum. Noi le-am impartit cam cu o luna inainte de nunta si am lasat 3 saptamani pentru confirmare. La restaurant am anuntat numarul de pers. cu o saptamana inainte de nunta.

adina_mari
11.03.2010, 10:25:24
poti sa comanzi invitatiile si sa le printezi cand stii orele exacte.>:D<

andrea85
11.03.2010, 10:57:55
Nu, nu facem nunta mare. 230 avem pe lista. 180-200 sa vina si sunt multumita!;))

Noi avem 240 de invitati pe lista, si ne asteptam sa vina in jur de 200-220. ;))

DeliDeli
11.03.2010, 14:52:51
poti sa comanzi invitatiile si sa le printezi cand stii orele exacte.>:D<

;-) Bine zici! :*

DeliDeli
11.03.2010, 14:55:43
Noi am luat de la ea tot pachetul ( huse, decorarea salii, toate florile), inclusiv invitatiile...mie mi-au placut modelele pe care le avea, mai ales ca nu cautam ceva complicat, ci un model simplu si elegant.

Asa imi trebuie si mie ;;) . Mai bine sa impresioneze prin continut :-p

adina_mari
12.03.2010, 10:17:54
:* :* :* ;;)
;-) Bine zici! :*

DeliDeli
21.03.2010, 12:03:56
Miresici, voi luati cadou nasilor?
Foste miresici, voi ati luat?

dia_simpatyka
21.03.2010, 20:19:00
fetelor am fost la color print,si trebuie sa va dau dreptate; au modele frumoase de invitatii si preturi f bune.noi am impartit deja cateva,au fost gata rpd,in 24 de ore :) 2,4 a fost bucata dar sunt enorm de multumita si reactia celor din jur e pe masura asteptarilor,o sa va atasez si voua poze sa vedeti.
vroiam sa va intreb ceva... dar vad ca deli, mi-a luat-o inainte, si anume , trebuie cumparat cadouri pentru nasi?in ce zone se practica?...si as vrea sa mai lamuresc un aspect.voi va luati ceterasi?pentru acasa si primarie?noi ,prin intermediul starostelui am gasi la 4 mil + transport+ aperitiv la local, mi se pare foarte scump ,ajung la peste 5 milioane asa... tinand cont ca e vorba de maxim 5 minute toata treaba lor /:) voi ce parere aveti?

dia_simpatyka
21.03.2010, 20:32:43
am gasit poze pe net cu modelul nostru de invitatie,nush cat de bine se vede... invitatia a fost scrisa cu alte caractere iar texul a fost totusi unul clasic,nu puteam afisa unul haios pe o astfel de invitatie :) erau si modele 'traznite' :) dar.... am optat pentru ceva mai elegant si clasic pana la urma :)

DeliDeli
21.03.2010, 20:35:03
fetelor am fost la color print,si trebuie sa va dau dreptate; au modele frumoase de invitatii si preturi f bune.noi am impartit deja cateva,au fost gata rpd,in 24 de ore :) 2,4 a fost bucata dar sunt enorm de multumita si reactia celor din jur e pe masura asteptarilor,o sa va atasez si voua poze sa vedeti.
vroiam sa va intreb ceva... dar vad ca deli, mi-a luat-o inainte, si anume , trebuie cumparat cadouri pentru nasi?in ce zone se practica?...si as vrea sa mai lamuresc un aspect.voi va luati ceterasi?pentru acasa si primarie?noi ,prin intermediul starostelui am gasi la 4 mil + transport+ aperitiv la local, mi se pare foarte scump ,ajung la peste 5 milioane asa... tinand cont ca e vorba de maxim 5 minute toata treaba lor /:) voi ce parere aveti?

Asteptam sa vedem invitatia!;;)
Noua ne canta pe drum baietii din formatie, dar pana sa contractam formatia tot la pretul asta am gasit si eu,4 mil, insa fara aperitiv la local, ca ce chestie? pt ca treaba lor se termina cand se ajunge acolo iar pt atata timp e destul 4 mil! Mie de transport mi-a pomenit doar cameramanul, sper sa ramana asa!

dia_simpatyka
21.03.2010, 20:37:04
mai devreme am vbit cu starostele si iam spus ca renuntam la oamenii lui,mi se parea f scump tu ... si transport de aici in simleu si inpoi plus aperitiv pentru toti ,,, is 3 sau 4 persoane ... caut in simleu ceva, ... muzica trebuie sa fie cand vine dupa mireasa si la primarie ?sau .. si la el acasa?/:)

DeliDeli
21.03.2010, 21:06:26
mai devreme am vbit cu starostele si iam spus ca renuntam la oamenii lui,mi se parea f scump tu ... si transport de aici in simleu si inpoi plus aperitiv pentru toti ,,, is 3 sau 4 persoane ... caut in simleu ceva, ... muzica trebuie sa fie cand vine dupa mireasa si la primarie ?sau .. si la el acasa?/:)

Eu stiu ca trebe sa fie acasa la el, atunci cand il cere si cand vine dupa tine sa se auda muzica :)) Normal ar trebui sa va insoteasca pana la local, dar mie mi se pare cel mai important sa fie cu voi cand va cere... in rest se poate si fara ei ;)) l

andrea85
21.03.2010, 21:21:13
am gasit poze pe net cu modelul nostru de invitatie,nush cat de bine se vede... invitatia a fost scrisa cu alte caractere iar texul a fost totusi unul clasic,nu puteam afisa unul haios pe o astfel de invitatie :) erau si modele 'traznite' :) dar.... am optat pentru ceva mai elegant si clasic pana la urma :)

Foarte buna alegere. Si noi ne gandeam la inceput la invitatia asta, dar la urma am ramas la un alt model. Modelul nostru a costat 2 RON si a fost gata in 2 zile, pentru ca aveam nevoie de 170 de bucati. :)

dia_simpatyka
21.03.2010, 21:23:55
si noi tot 170 am comandat ...acuma incepe greul :) imparteala :)

andrea85
21.03.2010, 21:29:19
si noi tot 170 am comandat ...acuma incepe greul :) imparteala :)

Ati scris si confirmarea pe invitatie? Cati invitati asteptati la restaurant? O sa aveti mese rotunde la Transilvania? :-\

dia_simpatyka
21.03.2010, 21:37:49
pai am avut textul clasic ... cu binecuvantarea parintilor .. etc etc ... la biserica x ora 17 .. la restaurantul y ... ora 20, .... va asteptam cu drag.
si jos .. am scris va rugam sa confirmati .. nr tel M .. si nr telefon D ,pana la 1 mai ... sti?
am ales alte caractere pentru scris si asa a fost incapator textul,chiar potrivit

andrea85
21.03.2010, 21:44:32
pai am avut textul clasic ... cu binecuvantarea parintilor .. etc etc ... la biserica x ora 17 .. la restaurantul y ... ora 20, .... va asteptam cu drag.
si jos .. am scris va rugam sa confirmati .. nr tel M .. si nr telefon D ,pana la 1 mai ... sti?
am ales alte caractere pentru scris si asa a fost incapator textul,chiar potrivit

Si noi am modificat putin caracterele si am scris textul pe mov, fiindca asta va fi tema nuntii noastre. Totul va fi pe mov! :madlaugh: :x

dia_simpatyka
21.03.2010, 21:52:51
nebunatico =P~
tare rau te-a atins flacara violet :D:D:D:D si la nunta se face simtita ^:)^

andrea85
21.03.2010, 21:57:05
nebunatico =P~
tare rau te-a atins flacara violet :D:D:D:D si la nunta se face simtita ^:)^

E culoarea mea preferata de cand ma stiu eu. Deci era lege sa fie totul pe mov in ziua mea cea MARE! ;)) Numai eu sa nu fiu mov! =))

CONT-INCHIS-037
22.03.2010, 07:37:55
Am rezolvat cu starostele si cu formatia (adica tata:D) , o sa ne cante si pe traseu si la restaurant , sunt 3 persoane , cum unul dintre ei se intelege bine cu ai mei , ne-au cerut o suma modica, zic eu , de 1000 ron. Binenteles ca o sa le dam si meniu la fiecare:). Am mai rezolvat ceva.
Ps: O sa am si formatie si dj.

andrea85
22.03.2010, 09:53:43
Am rezolvat cu starostele si cu formatia (adica tata:D) , o sa ne cante si pe traseu si la restaurant , sunt 3 persoane , cum unul dintre ei se intelege bine cu ai mei , ne-au cerut o suma modica, zic eu , de 1000 ron. Binenteles ca o sa le dam si meniu la fiecare:). Am mai rezolvat ceva.
Ps: O sa am si formatie si dj.

Frumos! Noi am optat doar pentru DJ. ;-)

STEFANIA86
22.03.2010, 19:57:01
Buna fetelor,noi am avut muzicanti de acasa de la mire ,apoi la nasi,acasa la mine apoi la primarie ,au venit si la biserica si pe urma la restaurant unde le-au facut un aperitiv si pe urma au plecat,transport nu am platit probabil de ce a fost in zalau si cred ca in jur la 300-400 ron a fost si anu trecut.In legatura cu cadourile...da noi le-am dat la fiecare pereche de nasi cadou...parintii au zis ca asa e frumos....acum depinde de fiecare
Diana is frumoase invitatiile spor la impartit...

DeliDeli
22.03.2010, 21:20:14
Buna fetelor,noi am avut muzicanti de acasa de la mire ,apoi la nasi,acasa la mine apoi la primarie ,au venit si la biserica si pe urma la restaurant unde le-au facut un aperitiv si pe urma au plecat,transport nu am platit probabil de ce a fost in zalau si cred ca in jur la 300-400 ron a fost si anu trecut.In legatura cu cadourile...da noi le-am dat la fiecare pereche de nasi cadou...parintii au zis ca asa e frumos....acum depinde de fiecare
Diana is frumoase invitatiile spor la impartit...

Si mie mi se pare un gest dragut, mai ales ca in zona nasicai mele asa se poarta... oricum e un gest frumos!!! Insa ce? ce cadou ar fi potrivit? ce i-ar multumi?

amalia_maria
23.03.2010, 06:34:38
Si mie mi se pare un gest dragut, mai ales ca in zona nasicai mele asa se poarta... oricum e un gest frumos!!! Insa ce? ce cadou ar fi potrivit? ce i-ar multumi?

dar cand se dau cadourile nasilor?

DeliDeli
23.03.2010, 13:42:04
dar cand se dau cadourile nasilor?

Eu am vazut cazuri in care s-au dat atunci cand se aduna darurile mirilor, altii le dau inainte, altii dupa nunta...

andrea85
23.03.2010, 13:53:12
Eu am vazut cazuri in care s-au dat atunci cand se aduna darurile mirilor, altii le dau inainte, altii dupa nunta...

Eu le-as da cadourile inainte de nunta. Din simplul fapt, ca ziua nuntii e si asa destul de incarcata si plina de emotii. Mai ales la adunarea darurilor, te ocupi cu invitatii, le multumesti si etc...;-)

DeliDeli
23.03.2010, 14:00:21
Eu le-as da cadourile inainte de nunta. Din simplul fapt, ca ziua nuntii e si asa destul de incarcata si plina de emotii. Mai ales la adunarea darurilor, te ocupi cu invitatii, le multumesti si etc...;-)

Pe ideea aceasta merg si eu!
In cazul in care facem cununia civila cu 1-2 zile inainte o sa le dam atunci, pt ca vom lua masa doar noi dupa si va fi cel mai potrivit moment.

iulia_mari
23.03.2010, 20:23:36

Si noi tot inainte ne-am gandit sa dam cadoul nasilor...dar v-ati gandit ce sa luati?

DeliDeli
24.03.2010, 13:37:37
Si noi tot inainte ne-am gandit sa dam cadoul nasilor...dar v-ati gandit ce sa luati?

Nasii mei pot zice ca au tot ce le trebe, faza e ca incep constructia unei case si atunci m-am gandit la ceva pt gradina ca aia deja o folosesc.
Nasii mirelui meu sunt in constructie la casa si atunci si pt ei ar fi potrivit, le-as lua cadou identic sa nu se lase cu suparare.

Ideile voastre care sunt?

cami_rus86
24.03.2010, 17:51:47
mai fetelor... nu vi se pare ca cer tare mult ceterasii astia... eu prefer sa ma lipsesc de ei decat sa le dau 500 Ron si meniu si daca mai trebuie si transport... se cam intind avand in vedere ca nu dureaza activitatea lor mai mult de 30 de min maxiiiiiim... un pic la mire un pic la mireasa un pic pe drum la primarie si gaaaata ca la biserica nu am nevoie de ei si apoi ce sa caute ei la local?... sa mai aranjez o masa pt ei?... cer prea mult... un staroste pana la local cere 150-200 lei iar pt toata noaptea am gasit la 350-400 lei pt anul viitor... apoi sa fim seriosi... starostele bate din gura intr-o zi cat eu la 100 de nunti si mai tre sa intretina atmosfera cu glume si sa placa tuturor sa isi stapaneasca nervii si emotiile pe cand muzicantii astia si-au luat nasul la purtare pt 30 de minute de actiune din partea lor... eu nu ii vreau daca vor ei atatea si punct... ii zic mirelui sa puna un casetofon pe umar si sa vina sa ma ceara pe muzica hip-hop hop-hip si am rezolvat problema :-p facem o noua moda si devine traditie cat ai zice peste ;;)

adina_mari
24.03.2010, 20:51:41
Nasii mei pot zice ca au tot ce le trebe, faza e ca incep constructia unei case si atunci m-am gandit la ceva pt gradina ca aia deja o folosesc.
Nasii mirelui meu sunt in constructie la casa si atunci si pt ei ar fi potrivit, le-as lua cadou identic sa nu se lase cu suparare.

Ideile voastre care sunt?
super ideea voastra!sigur vor fi incantati

adina_mari
24.03.2010, 20:53:04
mai fetelor... nu vi se pare ca cer tare mult ceterasii astia... eu prefer sa ma lipsesc de ei decat sa le dau 500 Ron si meniu si daca mai trebuie si transport... se cam intind avand in vedere ca nu dureaza activitatea lor mai mult de 30 de min maxiiiiiim... un pic la mire un pic la mireasa un pic pe drum la primarie si gaaaata ca la biserica nu am nevoie de ei si apoi ce sa caute ei la local?... sa mai aranjez o masa pt ei?... cer prea mult... un staroste pana la local cere 150-200 lei iar pt toata noaptea am gasit la 350-400 lei pt anul viitor... apoi sa fim seriosi... starostele bate din gura intr-o zi cat eu la 100 de nunti si mai tre sa intretina atmosfera cu glume si sa placa tuturor sa isi stapaneasca nervii si emotiile pe cand muzicantii astia si-au luat nasul la purtare pt 30 de minute de actiune din partea lor... eu nu ii vreau daca vor ei atatea si punct... ii zic mirelui sa puna un casetofon pe umar si sa vina sa ma ceara pe muzica hip-hop hop-hip si am rezolvat problema :-p facem o noua moda si devine traditie cat ai zice peste ;;)
noi am platit 400 ron pt muzicanti. transport si-au asigurat ei. si au stat cu noi doar pana dupa cununia civila. la biserica si la local mai ales nu vad de ce sa vina.

dia_simpatyka
24.03.2010, 21:21:47
multumesc fetelor pentru raspunsurile voastre cu privire la 'ceterasi' .. am fost nedumerita,dar vazand ca impartasim aceleasi idei ma simt mai sigura pe mine,pe situatie de fapt. si eu am considerat ca e exagerata suma plus pretentiile care mi le-au expus,in fine cred ca o sa renuntam la ei sau ... daca chiar sa va considera necesara prezenta lor pentru atmosfera o sa contactam pe cineva din simleu doar pentru momentul de la mine de acasa si la primarie... eventual ....:[email protected]
va multumesc inca o data , si ma bucur ca existatti :) sunteti de mare ajutor .. >:D< .. numai bine, pa-pa :*:*

STEFANIA86
25.03.2010, 22:43:04
Fetelor eu sincer nu va spun ca nu mi-ar fi placut sa am nunta fara ceterasi,e altfel si pt inceput ei iti dau aerul de nunta si e asa de frumos cand se aude muzica pe scara....si cand te uiti la dvd ii frumos,si tre sa te gandesti ca is 2-3 pers si iti cer 300 de ron si poate ca ei intotal canta o ora dar ganditi-va ca ei nu mai pot merge la altcineva ca stau la o nunta cam 3-4 ore....acum fiecare cum gandeste...numai sa nu va para rau pe urma ca v-ati uitat la 300 de ron si nu ati fost multumiti,oricum e nunta si nu inmormantare....sper sa nu supar pe nimeni cu parerea mea...dar numai o data faci nunta.....

DeliDeli
25.03.2010, 23:01:56
Fetelor eu sincer nu va spun ca nu mi-ar fi placut sa am nunta fara ceterasi,e altfel si pt inceput ei iti dau aerul de nunta si e asa de frumos cand se aude muzica pe scara....si cand te uiti la dvd ii frumos,si tre sa te gandesti ca is 2-3 pers si iti cer 300 de ron si poate ca ei intotal canta o ora dar ganditi-va ca ei nu mai pot merge la altcineva ca stau la o nunta cam 3-4 ore....acum fiecare cum gandeste...numai sa nu va para rau pe urma ca v-ati uitat la 300 de ron si nu ati fost multumiti,oricum e nunta si nu inmormantare....sper sa nu supar pe nimeni cu parerea mea...dar numai o data faci nunta.....

Bine punctat, Stefania! Asa cum zici, atunci simti ca incepe nunta cand canta cetera:)) ! Ei creeaza atmosfera initiala!
Insa au si fetele dreptate, oamenii astia deja profita intr-o oarecare masura! Eu am scapat de bataia asta de cap, si imi pare bine pt ca nu ma simt deloc ok cand simt ca cineva profita de situatii de genu. Faptul ca oamenii astia cer atata pt cateva ore ne a ajutat in hotararea de a lua o formatie pt intreaga nunta.
In final va fi bine la toata lumea, cu ei sau fara ei, sunt acolo oameni mai importanti care fac o nunta!

dia_simpatyka
01.04.2010, 17:26:47
fetelor ne-am rezolvat problema ceterasilor.am gasit pe cineva care sa ne multumeasca din mai multe puncte de vedere.ii dam 5 mil dar vine cu masina lui unde o sa intre si starostele si fotograful,asa ca m-a scapat de grija unei masini in plus... iar alaturi de bani le oferim si un aperitiv la nunta,cica asa trebuie :) n-am vrut sa fiu nici absurda ci doar sa gasesc ceva potrivit sa-si merite pe deplin banii :)
>:D<

andrea85
01.04.2010, 17:30:03
fetelor ne-am rezolvat problema ceterasilor.am gasit pe cineva care sa ne multumeasca din mai multe puncte de vedere.ii dam 5 mil dar vine cu masina lui unde o sa intre si starostele si fotograful,asa ca m-a scapat de grija unei masini in plus... iar alaturi de bani le oferim si un aperitiv la nunta,cica asa trebuie :) n-am vrut sa fiu nici absurda ci doar sa gasesc ceva potrivit sa-si merite pe deplin banii :)
>:D<

Super, inca o grija rezolvata, Dia. =D>

CONT-INCHIS-037
01.04.2010, 17:56:09

Nu mi se pare mult cat cer , in Cluj cel mai ieftin staroste se invarte cam la 10 milioane. Deci sa nu ne plangem fetelor:D

dia_simpatyka
02.04.2010, 09:13:24
fetelor ... in ziua de azi lumea incearca sa profite si sa te jupuie de bani.noi fiind miri , lumea are impresia ca avem bani ... doar facem nunta... nu?:[email protected], aiurea.pe mine ma costa 5 mil starostele dar vine de la mire de acasa -nasi-la mine -la biserica-local.. deci organizeaza toata nunta ,plus un meniu la nunta desigur.acolo am inteles,nu am avut de comentat,dar ceterasii sunt cam exagerati.noi o sa lucram cu un domn Ilie... va veni cu masina lui personala,dar la mine stau altfel lucrurile.Ceterasii vor fi prezenti aici in zalau la mire si la nasii lui cat si in Simleu,la mine acasa,la cununia civila,in situatia noastra lucrurile sunt putin diferite,iar pentru 2 aperitive ... (desi nu agreez subiectu :D ) o sa fac o masa undeva .. o sa ma gandesc,sa le dau si lor acel aperitiv si pe urma bye bye ...
sunt multe cheltuieli,si trebuie sa fim precauti si cumpatati,ca avem bani la dispozitie ca nui avem ,aia sunt munciti si trebuie folositi serios.pe mine unii ma catalogau 'egoista,zgarcita' cand am zis nu aperitivului pt ceterasi .. dar nu e vba de a fi rau,ci doar vezi cat de inutile sunt unele lucruri in decursul nuntii , si ai vrea sa le 'anihilezi de pe lista' . in fine.
sa traim toate cu speranta ca va fi bine,cu multe optimism in fata :) cel putin la mine ticaie ceasu tot mai tare,emotiile cresc,lista scade :D :)) asta e , nui usor in viata, dar ne zbatem sa iasa bine indiferent de impedimente.
va pup, va imbratisez cu drag si va doresc un Paste fericit ,extrem de fericit alaturi de cei dragi voua.
>:D< >:D< :*

andrea85
02.04.2010, 10:15:43
fetelor ... in ziua de azi lumea incearca sa profite si sa te jupuie de bani.noi fiind miri , lumea are impresia ca avem bani ... doar facem nunta... nu?:[email protected], aiurea.pe mine ma costa 5 mil starostele dar vine de la mire de acasa -nasi-la mine -la biserica-local.. deci organizeaza toata nunta ,plus un meniu la nunta desigur.acolo am inteles,nu am avut de comentat,dar ceterasii sunt cam exagerati.noi o sa lucram cu un domn Ilie... va veni cu masina lui personala,dar la mine stau altfel lucrurile.Ceterasii vor fi prezenti aici in zalau la mire si la nasii lui cat si in Simleu,la mine acasa,la cununia civila,in situatia noastra lucrurile sunt putin diferite,iar pentru 2 aperitive ... (desi nu agreez subiectu :D ) o sa fac o masa undeva .. o sa ma gandesc,sa le dau si lor acel aperitiv si pe urma bye bye ...
sunt multe cheltuieli,si trebuie sa fim precauti si cumpatati,ca avem bani la dispozitie ca nui avem ,aia sunt munciti si trebuie folositi serios.pe mine unii ma catalogau 'egoista,zgarcita' cand am zis nu aperitivului pt ceterasi .. dar nu e vba de a fi rau,ci doar vezi cat de inutile sunt unele lucruri in decursul nuntii , si ai vrea sa le 'anihilezi de pe lista' . in fine.
sa traim toate cu speranta ca va fi bine,cu multe optimism in fata :) cel putin la mine ticaie ceasu tot mai tare,emotiile cresc,lista scade :D :)) asta e , nui usor in viata, dar ne zbatem sa iasa bine indiferent de impedimente.
va pup, va imbratisez cu drag si va doresc un Paste fericit ,extrem de fericit alaturi de cei dragi voua.
>:D< >:D< :*

Si noi abia acum realizam ca bugetul de nunta tot urca si urca. La inceput am avut o suma in gand pentru pregatirile de nunta, dar suma asta am depasit-o de mult. :D
Totusi incearca Dia, sa nu te stresezi prea mult, fii optimista si o sa vezi ca pana la urma totul va iesi super.
Si eu iti doresc un Paste fericit! >:D<

DeliDeli
02.04.2010, 11:46:24
Dupa parerea mea nu poti compara Clujul cu Zalaul...

Sustin parerea Dianei, si mie mi se par scumpi, cu toate ca nu as renunta la serviciile lor pt ca mi se pare ca fac parte din nunta, fac atmosfera de nunta... Nici mie nu mi place ideea cu aperitivul din moment ce ei nu mai contribuie cu nimic la petrecerea de la local, din banii platiti pot manca tot aperitive:)) Aici nu e vorba de zgarcenie, da nici nu poti satura intreaga lume doar pt ca e ziua nuntii tale;))

Inca o data ma bucur ca nu trebuie sa trec prin situatia asta. Sunt asa de multumita de faptul ca o sa ne insoteasca cei din formatie, nu o sa am niciun regret. Ei o sa fie eleganti, doar se pregatesc pt o nunta, si eu o sa fiu tare multumita;))

andrea85
02.04.2010, 12:18:46
Dupa parerea mea nu poti compara Clujul cu Zalaul...

Sustin parerea Dianei, si mie mi se par scumpi, cu toate ca nu as renunta la serviciile lor pt ca mi se pare ca fac parte din nunta, fac atmosfera de nunta... Nici mie nu mi place ideea cu aperitivul din moment ce ei nu mai contribuie cu nimic la petrecerea de la local, din banii platiti pot manca tot aperitive:)) Aici nu e vorba de zgarcenie, da nici nu poti satura intreaga lume doar pt ca e ziua nuntii tale;))

Inca o data ma bucur ca nu trebuie sa trec prin situatia asta. Sunt asa de multumita de faptul ca o sa ne insoteasca cei din formatie, nu o sa am niciun regret. Ei o sa fie eleganti, doar se pregatesc pt o nunta, si eu o sa fiu tare multumita;))

Pai asta e avantajul la formatie...ei iti canta si la casa si asta nu mai platesti in plus. ;-)

ondina007
07.04.2010, 19:01:01
mi s-a propus acum ceva timp sa scriu despre nunti in salajul european,dar apoi a venit minunea noastra si nu m-am mai putut ocupa,de aceea am o noastalgie cand va citesc problemele.de ex eu nu stiam ca tb sa port jartiera labastra si un banut in posetuta,dar a tb s-o fac

iulia_mari
07.04.2010, 19:17:41
mi s-a propus acum ceva timp sa scriu despre nunti in salajul european,dar apoi a venit minunea noastra si nu m-am mai putut ocupa,de aceea am o noastalgie cand va citesc problemele.de ex eu nu stiam ca tb sa port jartiera labastra si un banut in posetuta,dar a tb s-o fac

Trebuie sa avem banut in posetuta? de asta nu stiam :D

DeliDeli
07.04.2010, 19:32:47
Nici eu nu stiam;))
Si daca nu ne luam posetuta unde il tinem?;))

andrea85
07.04.2010, 19:51:13

Dar de ce banuti, aduc cumva noroc? :-\

DeliDeli
07.04.2010, 20:34:01
Probabil aduce alti banuti, mai multi!;))

DeliDeli
07.04.2010, 20:34:51
Se inmulteste banuntu:))

andrea85
07.04.2010, 20:35:26

Atunci posetuta mea va fi plina...dar conteaza si ce valuta am in posetuta? =))

DeliDeli
08.04.2010, 01:15:17
Atunci posetuta mea va fi plina...dar conteaza si ce valuta am in posetuta? =))

Da da :)) In timp se inmulteste valuta :-p

Voi ce traditii o sa respectati,fetelor?

genoveva_1984
08.04.2010, 06:42:21
Da da :)) In timp se inmulteste valuta :-p

Voi ce traditii o sa respectati,fetelor?

Eu am tinut cont de traditia aceea, care cred ca vine de la americani, cu ceva vechi, ceva nou, ceva imprumutat si ceva albastru, dar de banuti nu stiam nici eu nimic.

andrea85
08.04.2010, 10:12:54
Eu am tinut cont de traditia aceea, care cred ca vine de la americani, cu ceva vechi, ceva nou, ceva imprumutat si ceva albastru, dar de banuti nu stiam nici eu nimic.

Si eu o sa tin traditia asta. ;-) In rest nu prea mai stiu ce traditii sunt si sigur nu le voi tine pe toate, din cauza timpului scurt. :D

cami_rus86
08.04.2010, 10:48:55
fetelor legat de ceterasi eu sper sa imi gasesc ca si adina... mai ieftin si sa vina doar pana la primarie,,, nu le vad rostul la biserica si aperitivul la local... chiar daca au o sg nuntai acea zi si castiga putin din punctul lor de vedere mie mi se pare ca totusi castiga banuti frumosi pt maixm 1 ora de activitate ca doar nu stau 12 ore la nunta ca si un staroste... nu? eu sper sa imi gasesc 2 ceterasi la cel muuult 400 ron si asa mi se pare mult... unde as castiga si eu 200 ron pe zi ? plus ca sunt nunti si sambata si duminica deci 2/saptamana X 4 Weeckenduri = 1600/ceteras pai nu e destul? nici nu vreau sa aud de profitori la nunta mea ca ii scutur de nu se vad... pai doar nu fac nunta ca sa isi umple ei buzunarele si sa raman eu fara chiar daca e vb de 500-1000 ron cheltuiti in plus ma enervez rau... sper ca nu ma catalogati o egoista sau zgarcita... prefer econoama ;))
de ce sa nu economisim acolo unde se poate?[-X aveti grija de banuti ca se castiga tare greu ;-)

CONT-INCHIS-037
08.04.2010, 10:59:03
fetelor legat de ceterasi eu sper sa imi gasesc ca si adina... mai ieftin si sa vina doar pana la primarie,,, nu le vad rostul la biserica si aperitivul la local... chiar daca au o sg nuntai acea zi si castiga putin din punctul lor de vedere mie mi se pare ca totusi castiga banuti frumosi pt maixm 1 ora de activitate ca doar nu stau 12 ore la nunta ca si un staroste... nu? eu sper sa imi gasesc 2 ceterasi la cel muuult 400 ron si asa mi se pare mult... unde as castiga si eu 200 ron pe zi ? plus ca sunt nunti si sambata si duminica deci 2/saptamana X 4 Weeckenduri = 1600/ceteras pai nu e destul? nici nu vreau sa aud de profitori la nunta mea ca ii scutur de nu se vad... pai doar nu fac nunta ca sa isi umple ei buzunarele si sa raman eu fara chiar daca e vb de 500-1000 ron cheltuiti in plus ma enervez rau... sper ca nu ma catalogati o egoista sau zgarcita... prefer econoama ;))
de ce sa nu economisim acolo unde se poate?[-X aveti grija de banuti ca se castiga tare greu ;-)
Pai cauta sa vezi daca nu aveti ceva cunostinte care sa va vina numai la primarie, noua ne vin cei care vin si la restaurant :) si nu platim mult , pentru ca unul ii prieten cu tata.
De aceea am zis ca o cunostinta iti vine mai ieftin , acuma depinde daca aveti sau nu asa prieteni:D

andrea85
08.04.2010, 11:04:53

Noi am gasit 2 ceterasi care vin cu noi doar pana la primarie, deci 2 ore maxim, si le dam 400 de RON. Ei ar fi vrut sa mai ramana si la sedinta foto si sa vina cu noi la Biserica, dar imi ajunge muzica pentru 2 ore si chiar pentru 2 ore platesc destul de mult si bine. :D

DeliDeli
08.04.2010, 12:10:28

Asa e, Cami ;-). Eu cred ca 400 de lei e tariful lor in general, la pretul acesta o sa iti gasesti.

DeliDeli
08.04.2010, 12:13:07
Ca sa continuam lista traditiilor:-p.. va lasati furate fetelor? Unde v-ar placea sa va duca "hotii"?;))

andrea85
08.04.2010, 12:35:24
Ca sa continuam lista traditiilor:-p.. va lasati furate fetelor? Unde v-ar placea sa va duca "hotii"?;))

Da o sa ma las furata, dar nu prea conteaze unde. Cand ma vor duce inapoi ma gandeam sa-l imbrac pe unul in SUPERMAN, sa fie faza si mai tare ca am fost adusa inapoi de Superman sau Zorro, sau ceva mai iesit din comun. Ce ziceti? :))

DeliDeli
08.04.2010, 12:42:37
Da o sa ma las furata, dar nu prea conteaze unde. Cand ma vor duce inapoi ma gandeam sa-l imbrac pe unul in SUPERMAN, sa fie faza si mai tare ca am fost adusa inapoi de Superman sau Zorro, sau ceva mai iesit din comun. Ce ziceti? :))

Da da, merge:)) si la cat esti de "grasuta" te poate aduce linistit pe brate ;))

andrea85
08.04.2010, 12:47:23
Da da, merge:)) si la cat esti de "grasuta" te poate aduce linistit pe brate ;))

Pai exact, la kilogramele mele chiar ar putea sa zboare cu mine, daca e Superman. :))

milenap22
08.04.2010, 14:12:26
sotul meu deja a fost anuntat de ceva vreme ca o sa ma fure....cel mai bun prieten al sau.....i'a spus ca nu are ce comenta ca el oricum ma fura ca vrea ca nu vrea:)):)).....

DeliDeli
08.04.2010, 14:42:22
sotul meu deja a fost anuntat de ceva vreme ca o sa ma fure....cel mai bun prieten al sau.....i'a spus ca nu are ce comenta ca el oricum ma fura ca vrea ca nu vrea:)):)).....

Si ce are de gand sa ceara de la mire? ;))

andrea85
08.04.2010, 16:56:13
Si ce are de gand sa ceara de la mire? ;))

Dar cine plateste, cand se duce inapoi mireasa, mirele sau nasii? :-\

DeliDeli
08.04.2010, 18:46:31
Dar cine plateste, cand se duce inapoi mireasa, mirele sau nasii? :-\

Amandoi :))

Recent am aflat regula asta: daca mireasa este furata inainte de ora 00:00 platesc nasii, daca e dupa plateste mirele.
(sper sa nu ma fi incurcat, sa fie invers;))).

Dar noi nu o sa tinem cont de regula asta, o sa plateasca toti:)).
Si nasii si mirele si hotii o sa fie pedepsiti.
Probabil nasii vor fi pusi sa valseze sau sa faca un breakdance;)), mirele cred ca va fi pus sa i cante miresei o piesa potrivita evenimentului;))
iar hotii vor fi pedepsiti intr-un mod comic si ei.
Daca hotii doresc ceva bautura, cum se obisnuieste, sa le ceara nasilor:)) nu i compatimesc, la buzunar:-p, mirele insa executa numai ceea ce are legatura cu mofturile miresei, daca o vrea napoi:))

DeliDeli
08.04.2010, 18:48:33
Foste miresici:), la voi cum a fost? Ce s-a cerut? Ce s-a dat? Ce s-a executat?;))

andrea85
08.04.2010, 19:14:20
Amandoi :))

Recent am aflat regula asta: daca mireasa este furata inainte de ora 00:00 platesc nasii, daca e dupa plateste mirele.
(sper sa nu ma fi incurcat, sa fie invers;))).

Dar noi nu o sa tinem cont de regula asta, o sa plateasca toti:)).
Si nasii si mirele si hotii o sa fie pedepsiti.
Probabil nasii vor fi pusi sa valseze sau sa faca un breakdance;)), mirele cred ca va fi pus sa i cante miresei o piesa potrivita evenimentului;))
iar hotii vor fi pedepsiti intr-un mod comic si ei.
Daca hotii doresc ceva bautura, cum se obisnuieste, sa le ceara nasilor:)) nu i compatimesc, la buzunar:-p, mirele insa executa numai ceea ce are legatura cu mofturile miresei, daca o vrea napoi:))

Asa ceva stiam si eu, dar cum noi la ora 12 noaptea nu prea vom mai fi in sala, avand nunta de zi, vor plati doar nasii. :-p Si mirele executa ceva frumos si romantic, ca sa ma primeasca inapoi. ;))

DeliDeli
08.04.2010, 19:17:59
Asa ceva stiam si eu, dar cum noi la ora 12 noaptea nu prea vom mai fi in sala, avand nunta de zi, vor plati doar nasii. :-p Si mirele executa ceva frumos si romantic, ca sa ma primeasca inapoi.

Te-ai gandit ce ti-ar placea sa l vezi facand?;))

andrea85
08.04.2010, 19:27:48
Te-ai gandit ce ti-ar placea sa l vezi facand?;))

Pai ori o declaratie foarte frumoasa de dragoste ori ceva haios si iesit din comun, ce sigur nu ar face niciodata, de exemplu sa-mi cante ceva fata de toata lumea...nu prea stie sa cante. :D ;))
Si ca si declaratia de dragoste sa fie haioasa, ma gandeam ca "hotii" sa-i dea lui o lista cu 10 cuvinte haioase si neobisnuite pentru o declaratie, pe care el sa-i includa in declaratia de dragoste. ;))
Tu ce idei ai? ;-)

DeliDeli
08.04.2010, 19:32:46
Pai ori o declaratie foarte frumoasa de dragoste ori ceva haios si iesit din comun, ce sigur nu ar face niciodata, de exemplu sa-mi cante ceva fata de toata lumea...nu prea stie sa cante. :D ;))
Si ca si declaratia de dragoste sa fie haioasa, ma gandeam ca "hotii" sa-i dea lui o lista cu 10 cuvinte haioase si neobisnuite pentru o declaratie, pe care el sa-i includa in declaratia de dragoste. ;))
Tu ce idei ai? ;-)

Cum am zis si mai sus sa-mi cante o piesa potrivita evenimentului;))

Am vazut la cineva faza cu lista de cuvinte care au fost introduse in decalaratie...cred ca a fost planuit tot pt ca a fost prea tare :))

andrea85
08.04.2010, 19:35:03
Cum am zis si mai sus sa-mi cante o piesa potrivita evenimentului;))

Am vazut la cineva faza cu lista de cuvinte care au fost introduse in decalaratie...cred ca a fost planuit tot pt ca a fost prea tare :))

Pai asa vreau si eu sa fac...o sa fiu putin rea si o sa scriu EU inainte lista, si o voi da hotilor, fara sa stie sotiorul meu. :))

DeliDeli
08.04.2010, 19:43:30
Pai asa vreau si eu sa fac...o sa fiu putin rea si o sa scriu EU inainte lista, si o voi da hotilor, fara sa stie sotiorul meu. :))

La ei cred ca stia si mirele, pt ca a rostit o declaratie prea tare ca sa fie spontana!

DeliDeli
21.05.2010, 00:17:47
Obiceiuri de nunta...
Veti da cadou nasilor un tort? Sau ati dat?:) Sau poate ati primit?:)

andrea85
21.05.2010, 10:53:36
Obiceiuri de nunta...
Veti da cadou nasilor un tort? Sau ati dat?:) Sau poate ati primit?:)

Noi nu o sa dam tort nasilor, asa am decis noi si stiu ca nici ei nu asteapta asa ceva de la noi...;;)

DeliDeli
23.05.2010, 13:22:02
Noi nu o sa dam tort nasilor, asa am decis noi si stiu ca nici ei nu asteapta asa ceva de la noi...;;)
Noi ne-am gandit sa facem ceva in genu:) si sa dam fiecarei perechi:)

CONT-INCHIS-037
23.05.2010, 14:16:05
Ce bine arata:) As manca unul odata:-$ Mi se pare o idee buna.

DeliDeli
23.05.2010, 20:00:31
Ce bine arata:) As manca unul odata:-$ Mi se pare o idee buna.
Si mie imi place cum arata! Cred ca vor fi placut impresionati de idee:): mirele le va darui nasilor din partea lui tortul "de mire" iar eu nasilor din partea mea "cel de mireasa":>

Andrada80
23.05.2010, 20:50:33

Foarte bine arata, cred ca o sa fie incantati, atata ca nu poate ramane amintire.

cami_rus86
23.05.2010, 21:10:31
arata tare bine.... yami... buna ideea cu torturile, dar se mai poarta? noi cand am mers de nasi nu am primit dar nici nu avea rost pt ca le-a ramas din tortul miresei si am primit de acolo plus caserole cu tortulete si nici la alte nunti nu am vazut decat la cea de aseara care era la sat si acolo se tine traditia :D

DeliDeli
23.05.2010, 21:31:39
Foarte bine arata, cred ca o sa fie incantati, atata ca nu poate ramane amintire.
Raman pozele ca amintire, cred ca e cea mai frumoasa amintire. Oricum acesta e o atentie, cadoul e alta treaba.

DeliDeli
23.05.2010, 21:48:43
arata tare bine.... yami... buna ideea cu torturile, dar se mai poarta? noi cand am mers de nasi nu am primit dar nici nu avea rost pt ca le-a ramas din tortul miresei si am primit de acolo plus caserole cu tortulete si nici la alte nunti nu am vazut decat la cea de aseara care era la sat si acolo se tine traditia :D
Si eu stiam ca nu se mai poarta. Dar in fond cine decide daca se mai poarta sau ba?! Noi, nu?:)
Initial si eu ziceam ca nu o sa dam tort nasilor, dar in Alba, de unde sunt nasii mei se poarta, si acuma nu ca asteapta ei tort dar am gasit tortuletele astea si mi se par foarte potrivite! Tind sa cred ca si ei vor fi la fel de incantati! Modelele acestea se incadreaza perfect in decor, dar cum noi vom avea traditionalul tort etajat si mare ar fi prea mult sa le mai facem si astea pt noi... ma gandesc sa intre in sala aceste doua torturi dupa ce se termina "treaba" cu cel mare si exact din pozitia aceea "alineati" sa le inmanam nasilor... Si lista torturilor nu se incheie aici:D...cand lumea nu se va mai astepta la alt tort;))...va aparea tortul mamei mele, pt ca e ziua ei:)... nu stiu daca nu va fi destul de tarziu, pt ca ea e din 28 august, iar dupa ora 00:00 nu mai e 28...

andrea85
23.05.2010, 23:36:40

Noi am renuntat la acest obicei...:D

Lala4you
29.06.2010, 15:53:58

Eu voi stabili pedepsele la noi la nunta:D:-p.

Lala4you
29.06.2010, 15:55:45

Eu nu tare as vrea sa ma duca in ceva club/discoteca, eu vreau insa la gara,sa ne facem poze:D,prin trenuri sau situ eu pe unde...:-p:-p
Gara este aproape de localul unde va fi nunta.:D

Lala4you
29.06.2010, 15:56:45

Trebuie sa avem bani?:O

Lala4you
29.06.2010, 15:57:27

Cat te costa fantana?

andrea85
29.06.2010, 15:57:43
Eu nu tare as vrea sa ma duca in ceva club/discoteca, eu vreau insa la gara,sa ne facem poze:D,prin trenuri sau situ eu pe unde...:-p:-p
Gara este aproape de localul unde va fi nunta.:D

Buna idee, nici nu m-am gandit pana acum la asta :)>-...deci vrei sa faci o sedinta foto doar cu tine, fara mirele, in timpul in care vei fi rapita? ;;)

lauriss
07.09.2010, 12:35:46
Miresicilor pe la noi pe la Salaj se tine obiceiul cu dezgatitul miresei?
Adica, mireasa intai arunca buchetul si apoi dupa un timp are loc dezgatitul miresei, si voalul se inlocuieste cu o esarfa care semnifica trecerea din statutul de domnisoara in cel de femeie maritata! Iar voalul se pune celei care a prins buchetul si se considera ca e urmatoarea care va face nunta? http://www.trilulilu.ro/apeboi17/b6fe36b6710233
Apoi dupa astea se face hora fetelor!? http://www.youtube.com/watch?v=chNzyelVDwk
Dar obiceiul cu jarteluta? In care mirele scoate jarteluta miresei si o arunca unui grup de tineri necasatoriti? Si cel care va prinde jarteluta se va casatorii primul, similar cu prinderea buchetului? http://www.youtube.com/watch?v=fNWWAE1kAiY

Mi se pare obiceiuri frumoase si care ar merita sa le tii in cadrul nuntii, mai anima petrecerea si in plus toata lumea stie de ele..dar nu stiu daca le mai practica cineva in Salaj!

andrea85
07.09.2010, 13:15:55
Miresicilor pe la noi pe la Salaj se tine obiceiul cu dezgatitul miresei?
Adica, mireasa intai arunca buchetul si apoi dupa un timp are loc dezgatitul miresei, si voalul se inlocuieste cu o esarfa care semnifica trecerea din statutul de domnisoara in cel de femeie maritata! Iar voalul se pune celei care a prins buchetul si se considera ca e urmatoarea care va face nunta? http://www.trilulilu.ro/apeboi17/b6fe36b6710233
Apoi dupa astea se face hora fetelor!? http://www.youtube.com/watch?v=chNzyelVDwk
Dar obiceiul cu jarteluta? In care mirele scoate jarteluta miresei si o arunca unui grup de tineri necasatoriti? Si cel care va prinde jarteluta se va casatorii primul, similar cu prinderea buchetului? http://www.youtube.com/watch?v=fNWWAE1kAiY

Mi se pare obiceiuri frumoase si care ar merita sa le tii in cadrul nuntii, mai anima petrecerea si in plus toata lumea stie de ele..dar nu stiu daca le mai practica cineva in Salaj!

Eu la dezgatitul miresei am renuntat de tot, am si uitat sa-mi scot voalul, l-am avut tot timpul pe cap.
In rest am aruncat buchetul meu (adica un buchet de rezerva), mirele mi-a scos jarteluta, am avut dansul miresei cu tatal, am fost rapita, am dansat pe masa...cam de toate am facut eu la nunta mea. ;))

lauriss
07.09.2010, 13:30:11
Eu la dezgatitul miresei am renuntat de tot, am si uitat sa-mi scot voalul, l-am avut tot timpul pe cap.
In rest am aruncat buchetul meu (adica un buchet de rezerva), mirele mi-a scos jarteluta, am avut dansul miresei cu tatal, am fost rapita, am dansat pe masa...cam de toate am facut eu la nunta mea. ;))

Eu nu as vrea sa renunt la dezgatit, vreau sa arunc buchetul, sa pun voalul la cea care prinde buchetul, sa scoata mirele jarteluta si sa o arunce, sa dansam hora respectiva, nu pot sa am dansul cu tatal si mirele pentru ca tatal meu e decedat, cu toate ca mi-as fi dorit atat de mult momentul ala pentru ca mi se pare unul din cele mai emotionante, o sa fiu rapita, pantoful nu o sa fie furat..pentru ca nu inteleg sensul momentului si se pierde o gramada de vreme, de dansat pe masa nu vreau, nu stiu de ce nu imi place faza aia..:(
O sa avem destui oameni care ii stiu de "dansatori inraiti". Mai ales ca viitorul sot are o gramada de rude de la Bihor si i-am prins la o nunta si au dansat toata noaptea, ca sa nu mai zic de cei din Hunedoara de unde e el..:) Deci lume petrecareata slava Domnului..:)

andrea85
07.09.2010, 13:43:56
Eu nu as vrea sa renunt la dezgatit, vreau sa arunc buchetul, sa pun voalul la cea care prinde buchetul, sa scoata mirele jarteluta si sa o arunce, sa dansam hora respectiva, nu pot sa am dansul cu tatal si mirele pentru ca tatal meu e decedat, cu toate ca mi-as fi dorit atat de mult momentul ala pentru ca mi se pare unul din cele mai emotionante, o sa fiu rapita, pantoful nu o sa fie furat..pentru ca nu inteleg sensul momentului si se pierde o gramada de vreme, de dansat pe masa nu vreau, nu stiu de ce nu imi place faza aia..:(
O sa avem destui oameni care ii stiu de "dansatori inraiti". Mai ales ca viitorul sot are o gramada de rude de la Bihor si i-am prins la o nunta si au dansat toata noaptea, ca sa nu mai zic de cei din Hunedoara de unde e el..:) Deci lume petrecareata slava Domnului..:)

Nu trebuie sa faci nimic la nunta ta, daca tu nu te simti in largul tau...insa iti spun din experienta, ca noi am dansat toata ziua si noaptea si asa a fost distractia la maxim, deci cred ca mirii fac atmosfera, chiar daca invitatii stiu sa petreaca.

lauriss
07.09.2010, 13:49:33
Nu trebuie sa faci nimic la nunta ta, daca tu nu te simti in largul tau...insa iti spun din experienta, ca noi am dansat toata ziua si noaptea si asa a fost distractia la maxim, deci cred ca mirii fac atmosfera, chiar daca invitatii stiu sa petreaca.

Nu e contrazic, dar ma bazez putin si pe ajutorul lor, ca nu pot sa fac nunta de una singura dansand:))

andrea85
07.09.2010, 13:54:55
Nu e contrazic, dar ma bazez putin si pe ajutorul lor, ca nu pot sa fac nunta de una singura dansand:))

Sigur ca nu poti, dar conteaza enorm de mult si atitudinea mirilor, asta vroiam sa zic si desigur si cheful invitatilor. ;-)
Noi am avut dansul tata- fiica si a fost un moment foarte special...toate fiicele din sala au dansat cu tatal lor si fii cu mamele lor...un dans foarte emotionant. :">:">:">

lauriss
08.09.2010, 10:38:01
Sigur ca nu poti, dar conteaza enorm de mult si atitudinea mirilor, asta vroiam sa zic si desigur si cheful invitatilor. ;-)
Noi am avut dansul tata- fiica si a fost un moment foarte special...toate fiicele din sala au dansat cu tatal lor si fii cu mamele lor...un dans foarte emotionant. :">:">:">

Ehh acuma bineinteles ca eu nu o sa stau la masa, nu sunt genul de imbufnata sa nu ma ridic si sa nu dansez...si viitorul meu sot e petrecaret, deci daca toata lumea o sa fie ca noi o sa fie o pretrecere pe cinste..:)

andrea85
08.09.2010, 17:35:03
Ehh acuma bineinteles ca eu nu o sa stau la masa, nu sunt genul de imbufnata sa nu ma ridic si sa nu dansez...si viitorul meu sot e petrecaret, deci daca toata lumea o sa fie ca noi o sa fie o pretrecere pe cinste..:)

Asta e cel mai important lucru, sa dansati si sa petreceti alaturi de invitatii vostri...atunci cu siguranta o sa aveti o nunta reusita. ;-)

lauriss
23.09.2010, 13:00:51
Aveti idee pe cine pot sa sunt pentru muzicantii aia care vin de acasa si pana la primarie?..:P
Cele care ati avut deja nunta :"pe cine ati chemat?" :P
Cele care nu ati avut nunta:"pe cine chemati?" :P

Aaa...si sa nu uit..si cam cat costa..?:)
Dar un staroste cat costa?:D

andrea85
23.09.2010, 14:27:13
Aveti idee pe cine pot sa sunt pentru muzicantii aia care vin de acasa si pana la primarie?..:P

Pe mine ceterasii m-au costat 400 Ron pentru 2 persoane, au cantat vreo 3 ore, de la mire pana la mine, la primarie si biserica. Cam asta ar fi pretul lor. ;-)

DeliDeli
23.09.2010, 16:51:46

Ca staroste il recomand pe domnul Mihai Inceu, un domn serios care isi face treaba bine. Nu a exagerat cu vorbitul in timpul petrecerii, dar a reusit sa o faca frumoasa! Toata lumea a fost multumita de prestatia dansului!

dna_dny
04.01.2011, 16:19:23
un nr de telefon de la d-l inceu ai sa-mi lasi?....msmsmsmsms mult

ancu_14
13.01.2011, 01:45:49
Fetelor nu stiti vreun muzicant care sa stie sa cante la taragot? Sincer nu as vrea acordeo si vioara sa imi zgarie urechile si nici nu as vrea mai multi muzicanti pentru ca oricum vom avea nevoie de ei doar la mire acasa si la mine acasa. Starea civila am facut-o deja iar nasii nostrii sunt din Oradea si de undeva de langa Zalau si nu vom avea timp sa mergem dupa ei. Nasii mei o sa fie la mine acasa si nasii lui la el acasa. Sincer nici nu stim ce sa facem...Mi se pare o risipa de bani pt ca sincer nu imi place idee... incercam sa facem nunta cand mai frumoasa si eleganta si pastram obiceiurile de la tara...parca nu prea se potrivesc...dar in acelasi timp ..nu as vrea sa fie totul prea sec....:-p Voi ce parere aveti? Ati fost la nunti fara muzicanti? Cu starostele aceeasi problema...Vom avea nevoie de el chiar numai la noi acasa (mire si mireasa) pentru ca la sala se va ocupa DJ-ul de intretinerea atmosferei....:-s

andrea85
13.01.2011, 08:21:00
Fetelor nu stiti vreun muzicant care sa stie sa cante la taragot? Sincer nu as vrea acordeo si vioara sa imi zgarie urechile si nici nu as vrea mai multi muzicanti pentru ca oricum vom avea nevoie de ei doar la mire acasa si la mine acasa. Starea civila am facut-o deja iar nasii nostrii sunt din Oradea si de undeva de langa Zalau si nu vom avea timp sa mergem dupa ei. Nasii mei o sa fie la mine acasa si nasii lui la el acasa. Sincer nici nu stim ce sa facem...Mi se pare o risipa de bani pt ca sincer nu imi place idee... incercam sa facem nunta cand mai frumoasa si eleganta si pastram obiceiurile de la tara...parca nu prea se potrivesc...dar in acelasi timp ..nu as vrea sa fie totul prea sec....:-p Voi ce parere aveti? Ati fost la nunti fara muzicanti? Cu starostele aceeasi problema...Vom avea nevoie de el chiar numai la noi acasa (mire si mireasa) pentru ca la sala se va ocupa DJ-ul de intretinerea atmosferei....:-s

La inceput si eu am vrut sa renuntam la muzicantii care vin acasa, pentru ca canta cateva minute si costa mult. Dar cum am vrut sa tinem la obicei si cum zici tu sa nu fie totul prea sec, i-am luat si pentru 2 ore, de la el pana la mine si la primarie am platit 100 de euro, dar si lucrul asta a avut un farmec anume. ;;)

ancu_14
17.01.2011, 22:03:10
un nr de telefon de la d-l inceu ai sa-mi lasi?....msmsmsmsms mult
Cine e domnul Inceu, cum isi face treaba si pentru cat vine? Noi am vrea sa vina doar la noi acasa ( la mire si mireasa ) pentru ca la sala va intretine atmosfera DJ-ul. Puteti sa imi dati si mie un numar de telefon va rog?!Sau daca stiti al staroste ( fara poezii ) as vrea nr de telefon va rog!

Laura_Pasca
19.01.2011, 14:01:23

Pe cine ai la muzica?

dna_dny
31.01.2011, 14:55:07
este un domn super ok nu vb doar exact ce trebuie si cat trebuie si eu o sa il am doar pana la sala de acolo se va ocupa formatia dar ti-l recomand si nu e scump...

ancu_14
02.02.2011, 23:47:47
Pe cine ai la muzica?
Pe Tica o sa-l avem ca si DJ..Sper sa se tina de cuvant si sa vorbeasca cand trebuie...

Adryador
26.03.2011, 06:51:24
ce cadou ati luat nasilor?

summ3r_night
07.04.2011, 12:27:48
Buna.Sunt noua pe aici si chiar daca nunta este doar la anul, deja ma stresez :) . Nu stiti cumva un staroste care stie si maghiara si romaneste ? Ms anticipat :)

andrea85
07.04.2011, 12:28:59
Buna.Sunt noua pe aici si chiar daca nunta este doar la anul, deja ma stresez :) . Nu stiti cumva un staroste care stie si maghiara si romaneste ? Ms anticipat :)

Bine ai venit draga miresica! :) Stiu eu unul daca te intereseaza...adica stiu chiar 2. :D

mmaryya
11.05.2011, 17:04:26
buna fetelor am si eu o intrebare sunt din timisoara si am nunta la vara si as vrea sa dau de un staroste daca mah poate ajuta cineva cu un numar de telefon.mersi

anda_p1
15.07.2011, 00:51:08
Fetelor, stie careva cum se descurca Gabi Rus ca taroste pe drum? Adica la mire, mireasa, nasi? Noi am auzit doar laude la adresa lui inclusiv si ca taroste, am zis ca sa va intreb si pe voi, stie careva ceva? Inca nu am vb cu nimeni, dar incepem sa ne agitam :)

VioricaSalaj
13.01.2012, 14:18:37
http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=34069&p=4509465&mode=linear#post4509465