PDA

Versiunea completa : Cofetarii in Suceava

Pagini : [1] 2

monik
20.11.2006, 21:24:55
Unde se fac torturi si frumoase, si bune, in Suceava?

irinacirstean
19.03.2007, 22:18:59
Unde se fac torturi si frumoase, si bune, in Suceava?
La ipotesti se fac torturi adevarate, cel putin stiu eu una care face torturi super faine

anck
21.03.2007, 23:31:38
>:D< Salut, fetelor! Abia acum am gasit topicul "Suceava". Eu am nunta in iulie la Gloria, in Suceava. Tot cu Design Art voi lucra si eu si fac lucruri frumoase la preturi accesibile. Tortul il am de la Belpan si am ales un tort deosebit cu martipan, caramel si fructe (m-am saturat de diplomat, toata lumea are). Mai am problema rochiei. De la Agnes Toma nu mi-a placut niciuna si sunt scumpe.La Cernauti nu ajung ca nu am pasaport si numai pt. asta nu-mi fac. Cred ca pana la urma ajung la White Lady in P. Neamt. Au preturi faine si rochii la fel. Desi sunt din Bacau, daca vreti alte sfaturi, intrebati-ma, ca de acum m-am interesat de toate. :D
buna!! si eu tot acolo mi-am dat comanda de tort;-) , a avut si fratemiu anul trecut si a fost f bun :)>- , a fost diplomat si mie asta imi place cel mai mult.. , dar parca ai dreptate... toata lumea face..[-X :) ; pe tine cat te ajunge ornarea salii? >:D<

princess2702
20.05.2008, 23:30:08
Eu am nunta la Vatra Dornei si mi-am facut comanda pentru tort si prajituri tot la Belpan.Mi-am ales un tort de ciocolata cu visine si invelit in martipan.Cat despre prajituri am optat pentru cele din foi.Nu am vrut sa pun bezele,pricomigdale si alte prajituri uscate.Vineri am fost la Suceava si am si degustat tortul si muuuuuulte prajiturele ;)) ( nu de alta dar tipa care are cofetaria e o colega de-a mea de facultate o:-) )

crisstinna
21.05.2008, 16:55:59
Eu am nunta la Vatra Dornei si mi-am facut comanda pentru tort si prajituri tot la Belpan.Mi-am ales un tort de ciocolata cu visine si invelit in martipan.Cat despre prajituri am optat pentru cele din foi.Nu am vrut sa pun bezele,pricomigdale si alte prajituri uscate.Vineri am fost la Suceava si am si degustat tortul si muuuuuulte prajiturele ;)) ( nu de alta dar tipa care are cofetaria e o colega de-a mea de facultate o:-) )

fainn...si cum is prajiturile? bune? :D
spune-mi si mie ce pret au pe kg?

iulika
23.09.2008, 20:25:28
Vad ca de ceva vreme subiectul n-a mai fost de interes, insa revin eu cu o intrebare...ce parere aveti de cofetaria-patiseria Bristena?Eu am mancat zilele trecute un tort fff bun de acolo, si uitandu-ma pe site la ei, am vazut ca pot face si niste torturi de nunta foarte frumoase. Intreb asta pentru ca eu nu stau in Suceava, prin urmare nici macar nu stiu unde este..m-am orientat din auzite, insa nu prea am posibilitatea sa testez mai multe produse de la ei.

cellya25
06.12.2008, 20:16:38
Vad ca de ceva vreme subiectul n-a mai fost de interes, insa revin eu cu o intrebare...ce parere aveti de cofetaria-patiseria Bristena?Eu am mancat zilele trecute un tort fff bun de acolo, si uitandu-ma pe site la ei, am vazut ca pot face si niste torturi de nunta foarte frumoase. Intreb asta pentru ca eu nu stau in Suceava, prin urmare nici macar nu stiu unde este..m-am orientat din auzite, insa nu prea am posibilitatea sa testez mai multe produse de la ei.

Sincer...mai bine BELPAN...am vrut un tort de la ei de Sf Andrei de martipan...mi-au zis ca nu fac ,atunci am optat pt Krantz...nu era acelasi la gust cu ceea ce mancasem cu vreo 2 saptamani in urma adica nu era la fel de bun.Am inteles ca nu prea le nimeresc....asa ca mergi la Belpan si incearca !

AnnyyAnnyy
06.12.2008, 23:13:44
Eu am testat "produsele" lor live, in cofetaria lor din centrul orasului...m-am ales cu multe in urma acestei experiente :cu-n gust amar dupa un cremsnit deloc reusit si-o bucata de ciocolata de casa cu gust de faina si-o indigestie de toata frumusetea cu varsaturi si tot tacamul aferent,de 2 zile n-am fost om si nu m-am putut tine pe picioare nici cat sa ajung pana la geam sa trag jaluzelele ca pana si lumina ma deranja.deci esti o norocoasa ca n-ai avut ocazia sa degusti pe indelete produsele lor.Eu una iti recomand cu caldura Belpan-ul

iulika
07.12.2008, 22:32:41
Multumesc pentru raspunsuri, fetelor!M-am cam lamurit...de Belpan am tot auzit..si citit peste tot, insa eram curioasa si Bristena ce stie sa faca...cred ca o sa ma bazez pe experientele voastre, mai putin placute, din pacate, si voi alege pe cei care ofera mai multa siguranta.Oricum...pana cand voi avea eu nevoie...poate mai apar si concurenti mai puternici...Toate bune!

elenamau
09.12.2008, 22:33:23
De la Bristena am mancat un tort-sah fff bun, iar o prietena si-a comandat vreo 3-4 feluri de prajituri la cumatria si erau foarte bune si proaspete. Si de la belpan am mancat doar prajituri bune. la botosani este o cofetarie foarte bune, nu stiu nume sau detalii, au niste produse absolut delicioase, doar ca mai scumpe, prajiturile in jur de 33 lei/kg.

irinaririna
17.02.2009, 12:09:25
Sunt o fana a prajiturii Krant care o gasesti numai la Bristena. Imi plac prajiturile lor. Cu torturile este adevarat... uneori o dau in bara rau de tot. La ziua fratelui meu am dat comanda de Krant si m-am trezit cu un tort cu exterior de krant si interior... o crema ciudata . Invitatilor le-a placut dar mie nu.
Tort de la Belpan a avut prietena mea la nunta si nu mi-a placut.
A mai ramas patiseria Scala care are prajituri destul de bune. Tort o singura data am comandat la ei si mi-a placut.

crisstinna
17.02.2009, 12:45:48
Sunt o fana a prajiturii Krant care o gasesti numai la Bristena. Imi plac prajiturile lor. Cu torturile este adevarat... uneori o dau in bara rau de tot. La ziua fratelui meu am dat comanda de Krant si m-am trezit cu un tort cu exterior de krant si interior... o crema ciudata . Invitatilor le-a placut dar mie nu.
A mai ramas patiseria Scala care are prajituri destul de bune. Tort o singura data am comandat la ei si mi-a placut.

de la scala am avut eu si...am ramas cu un gust amar.
Dar cred ca la noi au uitat de nunta si l-au facut in graba...pt ca soacra mea ia sunat cu cateva zile inainte sa mearga sa le mai aduca niste bani si ei au intrebat "Cum duminik asta au nunta, nu cealalta?"...deci...poate ca e asta explicatia

irinaririna
17.02.2009, 13:09:04
mama ce ghinion. Eu am patit asa cu tortul de la majorat.#-o

AnnyyAnnyy
17.02.2009, 18:13:06
Eu una recomand Belpan-ul cu cea mai mare caldura:au prajitur f bune si asta o spun eu care nu-s innebunita dupa dulciuri.majoritatea nuntilor la care am fost au avut prajituri de la ei si au fost f ok...eu una la ei apelez in vara:)
La Bristena as da comanda de prajituri si tort doar daca as face o a 2-a nunta la care sa-mi invit dusmanii:)) desi nu urasc pe nimeni in asa hal incat sa il servesc cu asa ceva;prajiturile lor sunt in mare parte nereusite: cremsnitul are o crema care numai de cremsnit nu e,ciocolata de casa are gust de faina de grau cu zahar nu tocmai bine topit...en fin, am avut o indigestie extrem de urata dupa o iesire in cofetaria lor si nu o recomand nimanui[-X

crisstinna
18.02.2009, 09:19:35
Eu una recomand Belpan-ul cu cea mai mare caldura:au prajitur f bune si asta o spun eu care nu-s innebunita dupa dulciuri.majoritatea nuntilor la care am fost au avut prajituri de la ei si au fost f ok...eu una la ei apelez in vara:)
La Bristena as da comanda de prajituri si tort doar daca as face o a 2-a nunta la care sa-mi invit dusmanii:)) desi nu urasc pe nimeni in asa hal incat sa il servesc cu asa ceva;prajiturile lor sunt in mare parte nereusite: cremsnitul are o crema care numai de cremsnit nu e,ciocolata de casa are gust de faina de grau cu zahar nu tocmai bine topit...en fin, am avut o indigestie extrem de urata dupa o iesire in cofetaria lor si nu o recomand nimanui[-X

mie nici belpanul nu prea imi place....lucrez in mall si de multe ori mie pofta de ceva bun si am tot incercat prajituri de la ei...sincer, in afara de una(padurea neagra-care nu stiu daca merge ca tort de nunta) nu mi-a placut niciodata nimic...sa nu mai spun ca ma luat prajituri de la ei pt rev si erau vechi si nashpa....Nu stiu ce sa zic...poate la nunti is mai seriosi..;))

AnnyyAnnyy
18.02.2009, 17:17:58
mie nici belpanul nu prea imi place....lucrez in mall si de multe ori mie pofta de ceva bun si am tot incercat prajituri de la ei...sincer, in afara de una(padurea neagra-care nu stiu daca merge ca tort de nunta) nu mi-a placut niciodata nimic...sa nu mai spun ca ma luat prajituri de la ei pt rev si erau vechi si nashpa....Nu stiu ce sa zic...poate la nunti is mai seriosi..;))
La nunti sunt ok...in mall sunt vechi pt ca nu prea au clientela..asa ca unele sortimente stau in vitrina si cate 2 sapt:-&Eu una cand vreau sa iau prajituri pt un eveniment merg direct la sediul lor si am garantia ca-s proaspete de fiecare data;n-am avut niciodata probleme ;;)

crisstinna
19.02.2009, 10:53:41
La nunti sunt ok...in mall sunt vechi pt ca nu prea au clientela..asa ca unele sortimente stau in vitrina si cate 2 sapt:-&Eu una cand vreau sa iau prajituri pt un eveniment merg direct la sediul lor si am garantia ca-s proaspete de fiecare data;n-am avut niciodata probleme ;;)

nah....totusi cu prajiturile vechi din mall o sa isi cam strice imaginea:^o

iulika
19.02.2009, 15:09:14

Am tot auzit si eu de Belpan, insa din cauza ca eu prin Suceava merg mai rar, nu am avut ocazia sa gust sau sa vizualizez macar prajiturile si torturile lor. Nu au nici un site pe care sa arunc si eu un ochi?Ca am tot cautat pe net si nu am gasit...:(

AnnyyAnnyy
19.02.2009, 21:01:34
Am tot auzit si eu de Belpan, insa din cauza ca eu prin Suceava merg mai rar, nu am avut ocazia sa gust sau sa vizualizez macar prajiturile si torturile lor. Nu au nici un site pe care sa arunc si eu un ochi?Ca am tot cautat pe net si nu am gasit...:(
n-au site :(...

crisstinna
20.02.2009, 00:29:01

:D oricum pe site nu le simti gustul;;)

AnnyyAnnyy
20.02.2009, 12:45:27
:D oricum pe site nu le simti gustul;;)
Nu simti gustul, da-ti starnesti pofta=P~=P~=P~

blackany
22.02.2009, 22:58:15
miresici...in ce puneti prajiturile la nunta..daca aveti..caci eu nu sunt asa de impacata cu vesnicile caserole de plastic..ma gandeam la niste cosulete ceva , simpatice, dar nu prea vad de unde as lua..caci fructiere nu as cumpara( sa vad totusi poate au la restaurant)..in cel mai rau caz pun o fundita ceva pe caserolele din plastic...voi cum faceti?..puneti prajituri pentru fiecare famile sau doar cate una pe masa?

AnnyyAnnyy
25.02.2009, 15:02:26
miresici...in ce puneti prajiturile la nunta..daca aveti..caci eu nu sunt asa de impacata cu vesnicile caserole de plastic..ma gandeam la niste cosulete ceva , simpatice, dar nu prea vad de unde as lua..caci fructiere nu as cumpara( sa vad totusi poate au la restaurant)..in cel mai rau caz pun o fundita ceva pe caserolele din plastic...voi cum faceti?..puneti prajituri pentru fiecare famile sau doar cate una pe masa?
Te referi la dispunerea lor pe masa pt consum in timpul nuntii?sau pt a fi luate la pachet de catre invitati.In a 2-a situatia , clar cea mai buna solutie este folosirea unor caserole legate c-o fundita finuta care sa fie de culoarea decorului folosit pt sala.
In primul caz, nici eu nu stiu f clar.Ma gandesc ca restaurantele au deja fructierele lor proprii...desi nu stiu sigur, ca nu m-am gandidt la asta pana acum:DCosuletele ar merge doar daca s-ar incadra perfect in decorul salii, asta ca sa nu para rupte din alt film:-s

andreea22
26.02.2009, 15:45:32
eu am avut tort de la belpan si prajiturile au fost facute la ipotesti la o doamna..tortul a fost dobos cu visine si a fost foarte apreciat la fel ca prajiturile..

AnnyyAnnyy
27.02.2009, 20:45:39
eu am avut tort de la belpan si prajiturile au fost facute la ipotesti la o doamna..tortul a fost dobos cu visine si a fost foarte apreciat la fel ca prajiturile..
Dobos vreau si eu desi toata lumea imi spune :[email protected] pt o nunta vara e mai ok ca tortul sa fie diplomat.:|Bine ca eu nu ascult ce vorbeste lumea...:))=)) si fac dupa capul meu.tot dobos cu visine cred ca o sa aleg pana la urma, c-am avut un tort de la Belpan asa primit in dar de ziua mea si desi nu-s eu mare fana a dulciurilor mi-a placut mult.Prajiturile cred ca tot de la Belpan o sa le iau, ca sa nu ma complic prea mult cu prea multe contracte si comenzi ;-)

blackany
28.02.2009, 19:12:42
am observat k toata lumea lauda Belpan...unde se gaseste mai exact in sv? plss

irinaririna
02.03.2009, 09:26:11
Calea Unirii- e strada principala a Sucevei. Mergi pe ea catre Burdujeni, ajungi la Primaria din Burdujeni (fostul cinematograf) si mai mergi cativa metri si e pe partea stanga. E la strada. (un indiciu suplimentar soseaua Suceava- Dorohoi)

alezutza25
02.03.2009, 10:44:32

Buna. Imi poti da pe PM nr de la doamna respectiva ca si eu vreau prajituri facute de casa si nu gasesc nicaeri cineva sa le faca. Multumesc.

andreea22
04.03.2009, 19:29:06
Buna. Imi poti da pe PM nr de la doamna respectiva ca si eu vreau prajituri facute de casa si nu gasesc nicaeri cineva sa le faca. Multumesc.

scuze ca nu ti-am raspuns,acum am vazut.iti trimit nr pe mp

AnnyyAnnyy
05.03.2009, 12:35:34
Eu sapt asta mi-am rezervat suportul de tort la cei de la Belpan si-am facut precontract...prajiturile nu stiu inca daca sa le iau de la ei sau sa optez pt prajituri de casa:-?Mai am timp sa ma gandesc:D

cellya25
05.03.2009, 13:13:32
Eu sapt asta mi-am rezervat suportul de tort la cei de la Belpan si-am facut precontract...prajiturile nu stiu inca daca sa le iau de la ei sau sa optez pt prajituri de casa:-?Mai am timp sa ma gandesc:D
Si eu vreau tortul de la ei ai dat ceva avans?

AnnyyAnnyy
05.03.2009, 14:20:46
Si eu vreau tortul de la ei ai dat ceva avans?
Da, ca la orice contract.Ramane ca inainte cu 2 sapt de nunta sa aleg ce fel de tort vreau si sa specific greutatea de care am nevoie.Rezervarea suportului e gratuita, insa se anexeaza mereu precontractului pt tort...

blackany
05.03.2009, 22:26:14
Calea Unirii- e strada principala a Sucevei. Mergi pe ea catre Burdujeni, ajungi la Primaria din Burdujeni (fostul cinematograf) si mai mergi cativa metri si e pe partea stanga. E la strada. (un indiciu suplimentar soseaua Suceava- Dorohoi)
mersi mult pentru info irina>:D<

roxutza88
07.03.2009, 13:34:59
cei de la bel pan au site.www.belpansv.page.tl .fac torturi f bune si este acum un targ la mall in sv si au expuse niste torturi =P~ .chiar arata f bine.

iulika
07.03.2009, 16:07:32
cei de la bel pan au site.www.belpansv.page.tl (http://www.belpansv.page.tl) .fac torturi f bune si este acum un targ la mall in sv si au expuse niste torturi =P~ .chiar arata f bine.

Ce bine ca ma descoperit si site-ul lor...eu am tot cautat si nu l-am gasit...sau o fi nou.Multumesc mult de informatie. Acum pot sa-mi formez si eu o impresie

roxutza88
07.03.2009, 16:58:44
cu placere.si eu l-am descoperit azi cand am fost la targul de nunti si am luat un pliant.e cam incurcata adresa.nu cred ca reuseam sa o nimeresc.ca am incercat si eu in toate felurile sa scriu si nu am gasit.

siana
07.03.2009, 19:08:39
mie imi place ciocolata de casa de la bristena f mult:-<
am mancat de craciun prajituri de la ei si erau extraordinare:)toata lumea le-a apreciat
eu cred ca-mi voi comanda prajiturile de la ei pt ca sunt f bune si f prosapete

AnnyyAnnyy
07.03.2009, 21:16:51
cei de la bel pan au site.www.belpansv.page.tl (http://www.belpansv.page.tl) .fac torturi f bune si este acum un targ la mall in sv si au expuse niste torturi =P~ .chiar arata f bine.
pe site au un tort cu fluturasi din martipan:x OMG, in ritmul asta imi 'trag" tema pt nunta:))=)): Fluturi ;)):D
Eu deja am contract cu Belpan-ul pt tort.Au modele frumoase si delicioase totodata;;)

irina_s86
08.03.2009, 19:32:28
daca esti draguta:Dimi trimiti si mie t rog nr de tel al d-nei de la ipotesti...as dori si eu macar un fel de prajituri de casa

elenamau
08.03.2009, 21:11:48
Eu am fost saptamana aceasta si am facut o degustare si la Bujor; sunt cei care fac cozonacul Bujor. Au 10 feluri de prajituri, sunt bune, costa 30 lei/kg.

cellya25
09.03.2009, 14:19:57
Si eu imi fac tortul la Belpan...modele frumoase...ochioase si bune si personalul foarte dragut , saptamana asta merg sa-mi rezerv suportul <:-P
Elenamau ...unde are sediul Bujor? sau un nr de tel ceva?

elenamau
09.03.2009, 19:23:12
Am fost la lalboratorul lor din Burdujeni, prima strada la drepta, dupa Adria, la o casa, scrie la poarta Bujor. nr de telefon este 0723/55.19.80.

cellya25
10.03.2009, 10:07:50
Mersi frumos elenamau pentru ajutor..spor si tie!

irina_s86
10.03.2009, 18:04:46
mie imi place ciocolata de casa de la bristena f mult:-<
am mancat de craciun prajituri de la ei si erau extraordinare:)toata lumea le-a apreciat
eu cred ca-mi voi comanda prajiturile de la ei pt ca sunt f bune si f prosapete

Unde e Bristina?

irinaririna
10.03.2009, 21:16:44
In centru vis a vis de lumiax. Era pe vremuri Banc Post.

sim_sim
13.03.2009, 14:40:02
Am fost la lalboratorul lor din Burdujeni, prima strada la drepta, dupa Adria, la o casa, scrie la poarta Bujor. nr de telefon este 0723/55.19.80.

cei de la Bujor au ceva adresa pe net sau trebuie mers direct la sediul lor

carmen80
13.03.2009, 18:50:28
buna, cei de la bujor au site. da o cautare pe google "cozonac bujor" si iti apare site-ul lor.

alezutza25
13.03.2009, 19:38:53
buna, cei de la bujor au site. da o cautare pe google "cozonac bujor" si iti apare site-ul lor.

Buna.Cei de la Bujor au si punct de desfacere langa Piata Mare in centru, in parcarea de vav de piata.Bafta.

sim_sim
14.03.2009, 11:29:48

multumesc carmen80 si alezutza25 pentru informatii

scumpick21
16.03.2009, 15:31:04
Azi mi-am rezervat suportul de tort la cei de la Belpan. Prajiturile nu stiu sigur dak sa le i-au de la ei (ma mai gandesc).
Imi pare bine ca am rezolvat, ma temeam ca nu vor sa mi-l aduca la Falticeni. Dar fac transport si in afara localitatii.\:D/

AnnyyAnnyy
16.03.2009, 23:09:24
Azi mi-am rezervat suportul de tort la cei de la Belpan. Prajiturile nu stiu sigur dak sa le i-au de la ei (ma mai gandesc).
Imi pare bine ca am rezolvat, ma temeam ca nu vor sa mi-l aduca la Falticeni. Dar fac transport si in afara localitatii.\:D/
ce suport ai ales?:)
eu tot cu ei am facut precontract pt tort:-p

scumpick21
17.03.2009, 16:14:51
ce suport ai ales?:)
eu tot cu ei am facut precontract pt tort:-p

Eu am ales bicicleta, pentru ca avem amintiri frumoase legate de o bicicleta:D . Tu ce ai ales?

AnnyyAnnyy
17.03.2009, 22:16:28
Eu am ales bicicleta, pentru ca avem amintiri frumoase legate de o bicicleta:D . Tu ce ai ales?
inima:D...cliseu, stiu:-p...dar altceva n-aveam ce alege:-sNu au prea multe modele din care sa alegi.

scumpick21
18.03.2009, 15:23:36
Ai dreptate, nu prea ai de unde alege. Initial si eu am zis de inima, dar m-am razgandit.

AnnyyAnnyy
18.03.2009, 16:20:40
Ai dreptate, nu prea ai de unde alege. Initial si eu am zis de inima, dar m-am razgandit.
o sa fie hazliu la nunta cu bicicleta ta...o sa trebuiasca sa-i lamuresti pe unii invitati care clar se vor declara nedumeriti;))

elenamau
18.03.2009, 22:03:33
Legat de subiectul tort, merg saptamana viitoare la un bucatar de la Best, din Gura Humorului, sa dau comanda de tort. Am mancat la o nunta acolo, un tort foarte bun de bezea, cu crema de ciocolata si arata ca o insula, cu palmieri, casute, etc. Eu am cateva modele, sa vad ce zice. Voi cat platiti pentru 1kg?

cellya25
19.03.2009, 08:58:48
Si eu mi-am rezervat aseara suportul de tort de la Belpan , acolo e 35le/kg, din marzipan, si 28lei din ciocolata sau frisca.

AnnyyAnnyy
19.03.2009, 12:25:35
^ f tare:)) eu aflu preturile de pe forum, ca-s asa distrata c-am uitat sa intreb cand am facut precontractul cu ei:))=))ori sunt indragostita , ori distrata...eu zic ca amandoua variantele=))
Anyway, preturile spuse de tine sunt pt partea de ornare...adica tortul poate fi acoperit cu martipan, cu frisca, cu ciocolata...dar la cantar se pune tortul per total, si el poate fi Dobos, cu blat si frisca, diplomat...am impresia ca si-n functie de asta difera preturile.Habar n-am , pt ca repet: nu mi-a dat prin cap sa intreb:)) Is "organizata" foc:D

cellya25
19.03.2009, 13:12:50
Doamna de acolo asa mi-a zis ...cel invelit cu martipan e mai scump 35 lei pe kg...innauntru il faci cum vrei ...nu conteaza , am fost acolo de 3 ori, sper sa fi inteles bine...

scumpick21
19.03.2009, 15:08:51
Ai inteles bine. Astea sunt preturile la Belpan. Eu am intrebat la targul de nunti.

blackany
19.03.2009, 21:57:20
de SCALA vad k nu a zis nimeni nimic...nu stie careva care e treaba cu torturile pe acolo? am vz k toata lumea face la Belpan...mie mi-a zis cineva ca arata bine tare dar pun multe chimicale...insa sincer dupa tot ce ati scris pe aici imi vine tare greu sa cred...

AnnyyAnnyy
20.03.2009, 08:56:38
de SCALA vad k nu a zis nimeni nimic...nu stie careva care e treaba cu torturile pe acolo? am vz k toata lumea face la Belpan...mie mi-a zis cineva ca arata bine tare dar pun multe chimicale...insa sincer dupa tot ce ati scris pe aici imi vine tare greu sa cred...
Coloranti in martipan de ex(coloranti alimentari bineinteles:-p) pune orice cofetar...acum sa nu-mi spui ca alte cofetarii obtin culorile pe cai naturale(foi de ceapa:))=)),coaja de portocala etc) ca eu personal nu cred.Frisca colorata,martipanul, decorul tortului facut pe o anumita nuanta ceruta de miri, toate au coloranti in compozitie, asa ca de ce sa ne mintim ca o cofetarie lucreaza mai ok si cu mai putine chimicale decat o alta:DToate-s la fel din punctul asta de vedere:Dparerea mea:)>-...eu am ales Belpan-ul din cu totul si cu totul alte considerente...gust bun, prospetimea produselor, seriozitatea firmei, etc
Pana la urma o cofetarie o alegi si-n functie de prajiturile pe care le au in galantar...te duci, te uiti la aspectul lor, testezi sa le vezi gustul samd...eu personal n-as da comanda de un tort la o cofetarie unde de ex cremsnitul numai a cremsnit nu arata sau are gust:-s.Asa cum nici la o cofetarie unde in trecut mi-au gresit comanda de tort n-as reveni pt contractul de nunta...Pana la urma fiecare alege dupa considerente proprii, insa eu cred ca gustul si prospetimea produselor ar trebui sa fie cheia:D

AnnyyAnnyy
20.03.2009, 08:58:10
Doamna de acolo asa mi-a zis ...cel invelit cu martipan e mai scump 35 lei pe kg...innauntru il faci cum vrei ...nu conteaza , am fost acolo de 3 ori, sper sa fi inteles bine...
bine ca macar cineva s-a informat temeinic.Multumesc de info, eu sarisem peste aspectul pret:))=))...am uitat complet sa intreb cat e kg de tort:-s

BBjulie
25.03.2009, 00:35:04
Am mai taiat ceva de pe listutza...
Zilele acestea am rezervat si noi suportul pentru tortuletz...am ales tot Belpan. Aveti idee cam cate kg [- torturi]..ar trebui pentru 150 persoane [avandu-se in vedere ca nu raman toti pana la servirea tortului]?:-?

cellya25
25.03.2009, 10:22:02
Se calculeaza cate 100gr pt fiecare invitat ...acum depinde..ar tb sa-l faci cam de 15 kg, depinde si daca doresti sa dai la nasi tort caci tb sa faci unul separat, dar fii sigura ca atunci cand vei merge la Belpan sa dai comanda de tort(sa alegi compozitia) te va ajuta doamna de acolo cu indicatii, se pricepe mai bine ...zic eu;))

BBjulie
25.03.2009, 17:05:07
Pentru suportul ales...asa ne-a zis si doamna de acolo..ca intra cam 15kg..cred ca va fi suficient. Iar pentru nasi..vom face tort separat.
Mercic>:D<

crisstinna
25.03.2009, 19:50:07

Eu am avut tortul la nunta de la scala....dar daca as mai face nunta ink o data, nu as mai alege scala...DAR nici belpan(mie una nu-mi place in mod deosebit nici o parjitura de la ei...cel putin din alea pe care le vand in mall + ca am luat de rev de la ei si era vechiiiii..ff urat din partea lor sa vanda prajituri vechi)

irinasv
25.03.2009, 22:17:01
Eu am avut tortul la nunta de la scala....dar daca as mai face nunta ink o data, nu as mai alege scala...DAR nici belpan(mie una nu-mi place in mod deosebit nici o parjitura de la ei...cel putin din alea pe care le vand in mall + ca am luat de rev de la ei si era vechiiiii..ff urat din partea lor sa vanda prajituri vechi)
Eu nu pot sa cred ca isi permit cei de la Belpan sa faca asa ceva
si eu din experieta te asigur ca nu este adevaerat
sunt un client fidel al celor de la Belpan de cel putin 4 ani
Nu nexista petrecere fara tortul de ciocolata delicios
:[email protected]

SWEET_ANNA
26.03.2009, 02:34:40
am aflat si eu ieri ca si suportul pt tort trebuie inchiriat de mine=))
si cine stie cate chltuieli neprevazute au sa mai apara de acu:D cred k am sa ies in gaura pana la urma:-?
spuneti-mi si mie va rog,cum faceti tortul,unul mare sau mai multe din alea mici:-\
a zis cineva ca afacut la scala si a fost bun
pana acu am auzit de:BELPAN,SCALA,BUJOR,BRISTIA(sau cum se numaste aia din centru).....altceva daca mai stiti,spuneti-mi si mie

[email protected]};-

roxana_amariei
26.03.2009, 06:44:04
Banuiesc ca pentru torturile tip piramida nu este necesar un suport, asa e? Inca nu m-am interesat, poate stiti ceva...

cellya25
26.03.2009, 09:04:49
Pt tort piramida trebuie suport ...astfel de tort am si eu , am mers si am rezervat suportul!

crisstinna
26.03.2009, 11:30:44
Eu nu pot sa cred ca isi permit cei de la Belpan sa faca asa ceva
si eu din experieta te asigur ca nu este adevaerat
sunt un client fidel al celor de la Belpan de cel putin 4 ani
Nu nexista petrecere fara tortul de ciocolata delicios
:[email protected]

Si eu tot din experienta iti spun...nu am nimic cu ei personal, dar sincer m-am enervat f tare cand am ajuns acasa si am vazut ce prajituri am cumparat de la ei. Probabil daca faci comanda ai tortul proaspat, dar eu am luat prajituri din magazin nu facute pe comanda..

AnnyyAnnyy
26.03.2009, 12:13:39
am aflat si eu ieri ca si suportul pt tort trebuie inchiriat de mine=))
si cine stie cate chltuieli neprevazute au sa mai apara de acu:D cred k am sa ies in gaura pana la urma:-?
spuneti-mi si mie va rog,cum faceti tortul,unul mare sau mai multe din alea mici:-\
a zis cineva ca afacut la scala si a fost bun
pana acu am auzit de:BELPAN,SCALA,BUJOR,BRISTIA(sau cum se numaste aia din centru).....altceva daca mai stiti,spuneti-mi si mie

[email protected]};-
cofetaria din centru se numeste Bristena:)
Inchirierea suportului nu te costa nimic...adica eu am decis sa fac tortul la Belpan, si-am dat avans pt comanda tortului, iar rezervarea suportului a fost gratuita...deci nu cred ca suportul e o cheltuiala neprevazuta, pt ca oricum de dat avans pt tort trebuia sa dai:)...mentionez ca nu stiu alte cofetarii cum inchiriaza suporturile:pe bani, incluse in pretul tortului, etc

SWEET_ANNA
26.03.2009, 13:05:32
Eu Am Auzit K Trebuie Inchiriat Deci Platit(suportul)
Alte Miresici Ce Zic De Suport,l-ati Platit:-\

Si Tortul Nu Mi-ati Spus De Care Faceti Voi,piramida Sau Mai Multe Tortulete?!

Aaaa...si Cu Cat Timp Tre Sa Rezerv Inainte Tortul,daca Ajung Cu O Luna Inainte De Nunta,nu Ma Descurc ?! K As Vrea Sa Fiu Eu Acolo Sa Degustez...ce Ziceti?

Mersi:*

AnnyyAnnyy
26.03.2009, 13:43:02
Eu Am Auzit K Trebuie Inchiriat Deci Platit(suportul)
Alte Miresici Ce Zic De Suport,l-ati Platit:-\

Si Tortul Nu Mi-ati Spus De Care Faceti Voi,piramida Sau Mai Multe Tortulete?!

Aaaa...si Cu Cat Timp Tre Sa Rezerv Inainte Tortul,daca Ajung Cu O Luna Inainte De Nunta,nu Ma Descurc ?! K As Vrea Sa Fiu Eu Acolo Sa Degustez...ce Ziceti?

Mersi:*pai si eu l-am inchiriat, am un contract de inchiriere separat fata decontractul pt comanda tortului...insa cel de inchiriere nu m-a costat nimic.
Eu momentan mi-am rezervat suportul si am facut un precontract pt tort, insa n-am ales inca compozitia tortului:asta se face cu cateva saptamani inainte de nunta

SWEET_ANNA
26.03.2009, 14:23:40
si in contractul care l-ai semnat acu ce scrie?
pt cate persoane sau numai k ai sa faci tortul de la ei si atat,restul vezi inaint de nunta..?!
si tu de care tort faci piramida sau normal?

cellya25
26.03.2009, 15:27:54
sweet anna...mergi la bel-pan , la bristena unde vrei tu si INTREABA asa am facut toate de pe aici! In prima faza SE REZERVA SUPORTUL GRATUIT!! DAI UN AVANS DE 50 LEI care se va scadea din pretul tortului.COMPOZITIA SI GRAMAJUL TORTULUI SE STABILESTE CU O LUNA INNAINTE !

AnnyyAnnyy
26.03.2009, 20:28:51
si in contractul care l-ai semnat acu ce scrie?
pt cate persoane sau numai k ai sa faci tortul de la ei si atat,restul vezi inaint de nunta..?!
si tu de care tort faci piramida sau normal?
contractul pt tort semnaleaza faptul ca in data de x(cand e nunta mea) belpan-ul se obliga sa-mi livreze un tort de nunta care sa aiba gramajul, compozitia si caracteristicile estetice exterioare pe care le vom stabili de comun acord cu cateva saptamani inainte de nunta.De aceea se numeste PRECONTRACT, pt ca inaintea nuntii i se anexeaza datele exacte:gramaj, compozitie, etc etc.Pt acest contract acontul minim este de 100 Roni

Contractul pt rezervarea suportului de tort specifica faptul ca Belpanul se obliga ca in ziua de x sa-mi livreze tortul mai sus mentionat postat pe suportul ales de mine, avand forma de :lebada, inima, bicicleta, ce vrei tu de acolo sa alegi.Aceasta rezervare nu te costa nimic.

Nr de persoane poate fi cat de mare vrei, pt ca in definitiv nimeni nu te obliga sa pui intrega cantitate necesara de tort pe suport...poti f frumos sa pui capacitatea maxima sustinuta de suport pe acesta, si sa mai faci un tort sau 2 sau cate vrei tu, pe langa

Forma tortului e irelevanta...de ex al meu va fi pus pe un suport in forma de inima, deci practic voi avea 5 torturi rotunde si unul dreptunghiular care nu va fi dispus pe suport.Suportul ales de mine admite circa 12 kg...
dar vb unei miresici, degeaba stai si intrebi detalii pe forum, nimic nu se compara cu discutiile avute de tine "live" cu cei de la cofetariile in cauza...

elenamau
26.03.2009, 21:25:45
Eu am ales astazi la un cofetar din Gura Humorului un tort de bezea, cu crema de alune. Voi face un tort mare de prezentare, iar restul mai mici de servit mai usor la bucatarie.

SWEET_ANNA
27.03.2009, 03:24:27
mersi de rspunsuri miresici,m-as duce personal sa ma interesez mai multe,numai k nu sunt in tara,:Dde asta ve ''stresez'' :-p atat cu intrebari pe voi
care vreti ma puteti ajuta
:)>-

care e diferenta intre tortul piramida si cel ''tortulete'' ?:) inafara de aspect
eu as face piramida mi se pare mai misto,nu am vazut la nici o nunta pe unde am fost. e mai dificil de taiat cred...dar e treaba chelnerilor
si inca o intrebare-cati bucatari aveti voi la nunta:-\

AnnyyAnnyy
27.03.2009, 11:20:48
mersi de rspunsuri miresici,m-as duce personal sa ma interesez mai multe,numai k nu sunt in tara,:Dde asta ve ''stresez'' :-p atat cu intrebari pe voi
care vreti ma puteti ajuta
:)>-

care e diferenta intre tortul piramida si cel ''tortulete'' ?:) inafara de aspect
eu as face piramida mi se pare mai misto,nu am vazut la nici o nunta pe unde am fost. e mai dificil de taiat cred...dar e treaba chelnerilor
si inca o intrebare-cati bucatari aveti voi la nunta:-\
daca prin "tortulete" te referi la torturi dispuse pe diferite parti ele unui suport...pai acele torturi se taie f usor.In cazul tortului sub forma de piramida, la fel se taie f usor, pt ca de asemenea fiecare nivel in parte este sustinut de "un etaj" al suportului.diferenta intre ele este in faptul ca cel sub forma de piramida "imbraca" suportul in tort propriu-zis.
mai exista si varianta ca prin "tortulete" tu sa fi facut referire la acele torturi de nunta formate dintr-o sumedenie de mini tortulete , cate unul pt fiecare invitat in parte.Sunt dragute, dar personal nu le agreez la nunti pt ca n-ar mai avea mirii ce taia spre dimineata:)...plus ca n-am vazut firme prin Sv care sa livreze astfel de torturi
nr de bucatari si chelneri difera de la un retaurant la altul si se calculeaza in general in functie de numarul de invitati.cauta pe la topicurile dedicate restaurantelor si garantat gasesti raspuns la intrebarea ta...desi, cel mai bine ar fi sa consulti contractul tau pt sala de nunta pt ca acolo ar trebui sa ai specificat clar nr de angajati de care ai nevoie la nunta.

SWEET_ANNA
28.03.2009, 01:10:21
uite k am gasit o imagine
la tortul asta ma refeream,cand am zis ''tortulete'',deoarece nu stiam cum sa ii spun,vad k aici scrie ''tort ramificat''

despre cel piramida...se fac la noi in sv,k nu am vazut la nici o nunta

SWEET_ANNA
28.03.2009, 01:11:55
ar mai fi si genu asta de tort

SWEET_ANNA
28.03.2009, 01:16:33
:D sunt multe modele interesante,dar nu stiu ce fac cei din sv...

scumpick21
29.03.2009, 18:42:31
La Belpan sunt suporturi de astea. Am vazut poze.

SWEET_ANNA
30.03.2009, 01:29:09
nu au site_uri de internet firmele din sv,ca sa vad si eu ce fel de torturi fac???

SWEET_ANNA
30.03.2009, 01:31:33
Pt tort piramida trebuie suport ...astfel de tort am si eu , am mers si am rezervat suportul!

unde faci tortul si cat costa cel piramida, e diferenta la pret de celalalt??

BBjulie
30.03.2009, 14:09:16
Au site cei de la Belpan..cauta pe net..si vei regasi si la ei suporturi precum cele atasate de tine..dar si altele..
:*

cellya25
30.03.2009, 14:12:07
unde faci tortul si cat costa cel piramida, e diferenta la pret de celalalt??

Tortul il fac la Belpan nu e diferenta de pret .....TORTUL DIN MARTIPAN 35 LEI PE KILOGRAM ti se va face factura pe tot tortul la final...daca vrei tort de 15 kilograme 15x35=525 lei ...(de ex)

BBjulie
30.03.2009, 14:14:51
Tot la Belpan...asa cum spunea cellya25...35 ron cu martipan...si 28 ron cu frisca sau ciocolata.

Lucyaly
31.03.2009, 08:22:54
Mi-a spus cineva ca la restaurant cand aduci prajiturile tre sa prezinti certificatul de garantie...adica cum?ma intreb eu?daca cumpar sau dau la cineva la facut prajituri de casa...poate sa mi le respinga pt ca nu au certificat de garantie?

irinaririna
31.03.2009, 08:44:39
Stai linistita. Oricum firmele mari iti fac factura, si asta reprezinta practic o garantie. Si mie mi s-a spus la Conac ca tot ce aduc eu trebuie sa aibe certificat de calitate. In shimb cand i-am zis tipei de la Bradet radea!

lulia
31.03.2009, 13:58:59
Mi-a spus cineva ca la restaurant cand aduci prajiturile tre sa prezinti certificatul de garantie...adica cum?ma intreb eu?daca cumpar sau dau la cineva la facut prajituri de casa...poate sa mi le respinga pt ca nu au certificat de garantie?

La Conac cred ca iti respinge daca nu ai certificat de garantie, am incercat si eu sa atac punctul asta cand am fost sa vorbim de sala si a fost fara succes :| . Dar tu poti sa stai linistita ca nu faci la Conac si sincer nu stiu unde se mai procedeaza asa. Intr-un fel ii inteleg dar in altul nu . Le-am spus ca voi garanta eu pentru prajituri daca se intampla ceva.. si mi-au spus ca nu se poate :[email protected], asa ca probabil voi cumpara de la o firma mare care poate sa imi ofere si certificatul de garantie.. [-(

lulia
31.03.2009, 14:12:40
Si apropo de prajituri bune, ca de casa, mi se face pofta numai cand vorbesc, este in Campulung Moldovenesc o cofetarie , nu stiu cum se numeste ca nu am fost eu sa cumpar prajiturile, dar a cumparat mama si mi-a adus acasa sa vad cum sunt , ea a descoperit-o din greseala. Sunt super bune ..parca ar fi facute acasa. Din motivul asta sunt si mai grele si nu intra foarte multe la kg. Eu probabil de acolo imi voi lua pentru nunta , dar mai e suficient timp sa ma hotarasc. Daca va intereseaza numele si pretul o intreb pe mama si va zic. >:D<

SWEET_ANNA
31.03.2009, 14:16:52
vad k majoritatea faceti la Belpan..inseamna ca sunt buni
un prieten care a facut nunta acu 2 ani a facut la Scala,pt ca el a zis ca nu ii plac prajiturile de la Belpan
ziceti va rog niste preturi si de la Scala sau Bristena[-o<
este vreo miresica pe forum care a fost personal la toate 3 cofetarii..sa ne spuna mai exact,ce ia placut,unde si dc
mersi >:D<

irinaririna
31.03.2009, 14:29:55
Swetanna mie nu imi plac cele de la Belpan. Prefer scala. La bristena sunt bune dar nu toate sortimentele.
Iulia oare vorbesti de cofetaria Magura?

SWEET_ANNA
31.03.2009, 14:57:14
probabil de Magura e vb,eu am lucrat k agent vanzari in zona si lucram si cu ei,tot timpul mancam cate o prajitura de la ei cand mergeam la Campulung=P~
bune....iar in Vatra Dornei de la Bristena

irina,poti sa imi spui si un pret,sau sunt aproape aceleasi preturi la toate cofetariile pt tort..?...(poti sa imi spui simplu Ana)
deci ati spus k pretul pt tortul piramida sau ramificat e acelasi,nu?
si care cofetarie din SV face tort piramida??
multumesc f mult la cele care imi rasp la intrebari:gen_17:

vreau k pana la jum lui iulie cand merg in tara sa stiu totate locatiile,ca sa stiu exact unde sa merg,sa ma pot misca mai rpd (nu ma refer numai la tort)
[email protected]};-

irina_s86
31.03.2009, 19:03:53
vad k majoritatea faceti la Belpan..inseamna ca sunt buni
un prieten care a facut nunta acu 2 ani a facut la Scala,pt ca el a zis ca nu ii plac prajiturile de la Belpan
ziceti va rog niste preturi si de la Scala sau Bristena[-o<
este vreo miresica pe forum care a fost personal la toate 3 cofetarii..sa ne spuna mai exact,ce ia placut,unde si dc
mersi >:D<
la Scala am fost eu si am intrebat.Mi-au zis k tortul diplomat si ala din ciocolata costa 25 lei/kg iar cel din martipan 30 lei/kg.Au niste fotografii din care poti sa-ti alegi modelul pe care il doresti. Am vazut si eu ca toata lumea ia de la Belpan.Personal inca nu am fost sa ma interesez de oferta dar urmeaza:D

irinaririna
31.03.2009, 19:25:04
Ana preturile sunt cam aceleasi peste tot. Este si in Suceava Bristena nu numai in Dorna.

lulia
31.03.2009, 20:29:06
Despre Magura era vorba, am intrebat-o si eu pe mama ca nu stiam, iar ca si pret e 22 ron kg. Oricum prajiturile sunt foarte bune ;)) si ar putea fi o optiune.

P.S. Cum le stiti voi pe toate ;)).

SWEET_ANNA
31.03.2009, 20:46:50
stiu k este Bristena si in suceava acum,pe at nu era
irina_86 dupa ce mergi si la Belpan,astept sa imi spui diferentele dintre cele 2,din punctul tau de vedere
dar de Bristena nu a zis nimeni nimic..de preturi,calitate etc.. in Suceava nu sunt asa cunoscuti k in Dorna

irinaririna
31.03.2009, 22:17:12
Ana pot spune ca prajitura mea preferata este la Bristena. Consum destul de des prajiturile e acolo si imi plac foarte mult dar nu toate! Prajitura preferata de mine este Krant si o fac si sub forma de tort. Mi-am facut de 2-3 ori tortul acolo. A treia oara mi-au dat tort cu aspect exterior de krant si inauntru cu o crema de unt aiurea (asta se intampla in septembrie)! Tortul pentru comanda obisnuita e 30 ron kg (nu am solicitat niciodata pret pt tortul cu martipan). Bristena are si site. Daca mai doresti alte informatii despre ea iti dau numarul de telefon (presupun ca este si pe site). Mai pune intrebari ca te lamurim noi pana la urma :).

SWEET_ANNA
01.04.2009, 01:00:57
nu mi-ati mai raspuns ...se fac si torturi piramida in sv??
rog miresicile care au vazut cataloage cu imagini sa-mi spuna..si unde..
>:D<

SWEET_ANNA
01.04.2009, 02:10:15
aa..am gasit siteul celor de la belpan,l-am vizitat, am vazut k fac tot felul de torturi,l-am gasit si pe cel de la bristena dar nu imi arata nimic cand intru,desi am instalat flash_ul ala...si cam atat:D

BBjulie
02.04.2009, 12:04:53
aa..am gasit siteul celor de la belpan,l-am vizitat, am vazut k fac tot felul de torturi,l-am gasit si pe cel de la bristena dar nu imi arata nimic cand intru,desi am instalat flash_ul ala...si cam atat:D

;))si din ce ai vazut te-ai hotarat la un model de tortuletz?

SWEET_ANNA
02.04.2009, 14:36:56
pai..daca am zis k as vrea piramida,deci ceva in genu asta:D
imaginile astea sunt dp site_ul lor

AnnyyAnnyy
02.04.2009, 18:07:57
al 2-lea model e chiar potrivit pt o nunta de vara.Imi place
Eu sunt tare curioasa daca martipanul are gust de martipan or smth else:-s.Cine a avut tort cu martipan de la Belpan sa ne spuna si noua daca e ok sau e "apa de ploaie" ?

SWEET_ANNA
03.04.2009, 00:39:27
eu nu am mancat niciodata tort cu martipan...sau poate am mancat si nu am stiut k e martipan;))
miresicile care au mancat...ce compozitie se face deobicei la astfel de torturi (inauntru) ??!!

irinaririna
03.04.2009, 08:48:36
Ana nu conteaza compozitia de inauntru. Martipanul imbraca tortul.

andreea22
03.04.2009, 13:43:31
al 2-lea model e chiar potrivit pt o nunta de vara.Imi place
Eu sunt tare curioasa daca martipanul are gust de martipan or smth else:-s.Cine a avut tort cu martipan de la Belpan sa ne spuna si noua daca e ok sau e "apa de ploaie" ?

pai eu am mai zis la cheltuieli de nunta ca nu are gust de martipan(dupa cum zicea irina,martipanul imbraca tortul)..mie mi s-a parut ca nu avea nici un gust..in schimb( in interior) tortul dobos a fost super..foarte bun..si pt nasi tot dobos dar cu glazura de ciocolata si au zis ca a fost foarte bun
.la belpan iti recomanda pe cel de ciocolata pt ca iese cel mai bine invelit in martipan..

AnnyyAnnyy
03.04.2009, 17:12:24
pai eu am mai zis la cheltuieli de nunta ca nu are gust de martipan(dupa cum zicea irina,martipanul imbraca tortul)..mie mi s-a parut ca nu avea nici un gust..in schimb( in interior) tortul dobos a fost super..foarte bun..si pt nasi tot dobos dar cu glazura de ciocolata si au zis ca a fost foarte bun
.la belpan iti recomanda pe cel de ciocolata pt ca iese cel mai bine invelit in martipan..
:-< da, intelesesem eu din diverse susrse ca martipanul nu are gust de martipan:( Pacat:-<Multumim de avertisment:)

AnnyyAnnyy
03.04.2009, 17:14:26
Ana nu conteaza compozitia de inauntru. Martipanul imbraca tortul.
conteza putin...pt ca martipanul este destul de greut si daca tortul e de bezea de exemplu nu cred ca ar putea fi imbracat in martipan, ca nu l-ar sustine ok...trebuie sa vorbim cu cei in domeniu ca sa ne lamurim exact cum sta treaba, insa eu parca asa stiam

sweety23
25.04.2009, 15:24:59
Salut

Si eu is o miresica.. si inca nu mi-am gasit tortul cu cine sa mi-l fac. Ma tenteaza torturile de martipan cu flori naturale. Rochia de mireasa mi-am luat de la o mireasa de anul trecut f frumoasa. Am avut noroc ca ne-am potrivit. Aranjamentele si decoratiile am sa le fac cu Lorette-Suceava ca au preturi bune, insa cu tortul sunt cam in plop. Poate-mi dati voi o idee mai buna. Cofetariile din Suceava sincer nu ma pasioneaza, poate ca sunt firme care fac treaba mai buna. Ceva recomadari??
Mi-as fi dorit sa-mi fac nunta la Hanul Domnesc dar era ocupat, asa ca are tata ceva gradina la Gura-Humorului si am sa-mi montez un cort pentru o nunta in aer liber.:x:x:x Am incercat sa-mi gasesc un cort adevarat de nunta dar costa cam scump... asa ca mi-am luat un fel de prelata si mese si umbrele de la un restaurant.. Sper sa iasa cool

BBjulie
27.04.2009, 14:19:23
Salut

Si eu is o miresica.. si inca nu mi-am gasit tortul cu cine sa mi-l fac. Ma tenteaza torturile de martipan cu flori naturale. Rochia de mireasa mi-am luat de la o mireasa de anul trecut f frumoasa. Am avut noroc ca ne-am potrivit. Aranjamentele si decoratiile am sa le fac cu Lorette-Suceava ca au preturi bune, insa cu tortul sunt cam in plop. Poate-mi dati voi o idee mai buna. Cofetariile din Suceava sincer nu ma pasioneaza, poate ca sunt firme care fac treaba mai buna. Ceva recomadari??
Mi-as fi dorit sa-mi fac nunta la Hanul Domnesc dar era ocupat, asa ca are tata ceva gradina la Gura-Humorului si am sa-mi montez un cort pentru o nunta in aer liber.:x:x:x Am incercat sa-mi gasesc un cort adevarat de nunta dar costa cam scump... asa ca mi-am luat un fel de prelata si mese si umbrele de la un restaurant.. Sper sa iasa cool

Buna! Bine ai venit!...si felicitari pentru idei....cand ai nunta?
...despre tort..ca tot suntem la acest subiect [si e bine de respectat fiecare subiect in parte]..noi tot la Belpan vom face tortuletul.. Poti merge sa gusti din prajiturile lor..si sa te convingi daca iti plac.. Mai poti incerca la Bristena.. o alta cofetarie bunutza;-)
Mult spor!

iulia28
09.05.2009, 01:01:12
La Belpan am apelat si eu, se zvoneste ca ar fi cei mai buni... in materie de dulciuri sucevene.

crina_codruta
09.05.2009, 13:40:15
Buna fetelor ,ma intereseaza si pe mine subiectul ,tocmai caut si eu o cofetarie unde sa imi faca un decor deosebit .Nu vreau flori naturale ca a patit o verisoara ca atunci cind a adus tortul in sala toti trandafirii erau vestejiti .Era ceva deprimant si trist .Va pup :*

crina_codruta
20.05.2009, 00:25:08
nu in fructiere ,dar asta e treaba restaurantului nu ei sint cu vesela?

crina_codruta
20.05.2009, 00:27:47
pe mine nu ma poate ajuta nimeni ?Vreau un tort cu un decor mai deosebit
.Stiti pot gasi in Suceava asa ceva?

cellya25
20.05.2009, 16:54:42

Iei modelul de pe net...si mergi cu el la diferite cofetarii( Belpan, Scala, Bristena) intrebi daca se poate face ...cam cat costa....te sfatuiesti cu cei de acolo....asta e solutia cea mai buna! Mie mi-au zis cei de la Belpan sa merg cu o foto si vor face ce model doresc eu! Multa bafta!

roxana_amariei
20.05.2009, 19:09:33
Iei modelul de pe net...si mergi cu el la diferite cofetarii( Belpan, Scala, Bristena) intrebi daca se poate face ...cam cat costa....te sfatuiesti cu cei de acolo....asta e solutia cea mai buna! Mie mi-au zis cei de la Belpan sa merg cu o foto si vor face ce model doresc eu! Multa bafta!

La fel am p;rocedat si noi. Am mers la Belpan sa rezerva suportul si am luat si laptop-ul cu noi. Le-am aratat poza cu modelul dorit, au spus ca pot sa faca ce vrem noi si sa cand venim cu 2 saptamani inainte sa dam comanda (cantitate, compozitie) sa le lasam si o poza cu tortul.

lorena_sv
20.05.2009, 20:08:29

Eu am vb la o cofetarie unde fac torturi fff bune, si mi-a zis ca imi comanda decorul la pret de factura. Si preturile la tort si prajituri sunt ff bune, bine si ele la fel pt ca le-am gustat si de vreo 2 ani comand de acolo torturi pt diferite ocazii.

gogoshica16
08.07.2009, 23:39:44
salut imi spui si noua unde ai gasit prajiturele si tort bun, vreu si eu sa imi dau comanda si nu stiu nici o cofetarie buna, si cam la ce pret ai gasit, ms

cellya25
10.07.2009, 09:29:27
Gogoshica16, citeste in acet topic pe paginile anterioare si o sa vezi pareri, idei cu cele mai bune cofetarii din SV..iar tu iti alegi Spor la treaba!

gogoshica16
24.07.2009, 23:25:49
fetelor voi ce parere aveti de melibeea? linga mc donalts, am fost pe acolo si am mancat ceva prajituri si au fost f bune si ear si foarte curat pe acolo ( fata de scala). martipanul e foarte aspectuos, dar e si agreat de toata lumea?

lieben
26.08.2009, 17:01:42
A avut sau va avea cineva tort de la Bristena din Vatra Dornei?

irinaririna
26.08.2009, 19:14:57
@lieben Eu sunt fan bristena dar recunosc ca mi-au facut si gafe... Imi place la nebunie Krantul de la ei dar s-a intamplat sa imi si faca tort cu exterior de krant si interior... o crema tampita de unt. Vorbeam cu o tipa din SV care lucreaza acolo ca.... chiar au emotii cand au comanda de tort pentru nunti sa nu le greseasca cofetarii de la Dorna comanda...

gogoshica16
30.08.2009, 13:35:50
pina la urma am luat prajiturile si tortul de la melibeea, au fost ff bune, ne-au facut si oferte, personalul e f dragut, mergeti cu incredere

monnica
24.11.2009, 17:54:09
buna fetelor....am si eu o intrebare....la prajiturile pentru nunta ati avut oferte de pret la kg sau la caserola?......eu am gasit ceva gata puse in caserole si pretul pe caserola respectiv 5 lei caserola....dar nu prea pot face comparatia cu pretul de la kg, prajiturile fiind diferite. voi cum procedati?

roxana_amariei
24.11.2009, 20:42:52
Dragi viitoare miresici!

Va sfatuiesc ca la prajituri sa nu va opriti doar la cofetarii, laboratoare. Exista destul de multe femei, in special in zona Humorului, care de ani buni se ocupa cu preparatul prajiturilor pt astfel de ocazii. Eu am comandat prajiturile la o tanti in Frasin, au fost toate facute in casa, prajituri bucovinene, extraordinare, cu ingrediente naturale. Pretul este comparabil cu cel din magazine, insa calitatea este net superioara. Toti invitatii au fost incantati de prajituri.
Le-am pus in cutiute de carton, special pt asa ceva, cutii pe care fetele de la agentie mi le-au imbracat in satin (maro in cazul meu), le-am legat cu fundita roz si am mai lipit si un fluturas roz pe cutiuta. A tinut loc si de marturie.

Aici: http://picasaweb.google.ro/roxanaformagiu/Sala190909?authkey=Gv1sRgCKqxyOiagdyY5gE#540774309 6760612290 gasiti poze cu sala ornata si undeva se afla si o fotografie cu o cutie cu prajituri.

Mult succes!

alina_eleni
28.11.2009, 15:06:54
buna.cine imi poate trimite si mie pe PM nr doamne din ipotesti care face prajituri de casa..............ms:*

ionela_mihaela
28.11.2009, 15:14:34
buna.cine imi poate trimite si mie pe PM nr doamne din ipotesti care face prajituri de casa..............ms:*

dar la restaurant nu v-au cerut si certificat cu term de valabilitate pt prajituri??????

iulika
28.11.2009, 16:31:17
dar la restaurant nu v-au cerut si certificat cu term de valabilitate pt prajituri??????

Ionela, cu Polaris-ul nu trebuie sa-ti faci griji din punctul asta de vedere...am intrebat eu special pe doamna patroana daca trebuie certificat la prajituri si a zis ca nu, ca doar nu ne poate obliga sa le cumparam...la mine de exemplu, mama si alte doamne si cercul alor mei, sunt foarte pricepute la prajituri si la toate nuntile care s-au facut in grupul de cunostinte, ele s-au ocupat de desert.Ar fi chiar aiurea sa trebuiasca sa cumpar prajituri, numai pentru ca trebuie acel certificat.

iasmine
29.01.2010, 18:58:37
buna eu sunt noua pe forum si am nevoie de ajutorul vostru, sunt din Falticeni si nu stiu daca ce de la Belpan aduc tortul pana acasa?
cine imi poate trimite si mie pe PM nr doamne din Ipotesti care face prajituri de casa, vreau neaparat cateva prajituri de casa. Mss

andreeasmiley
28.02.2010, 15:29:32
Fetele dragutele, voi v-ati rezervat deja forma pentru tort? E devreme, e tarziu, cum e? Din ce am citit pe la voi, as merge pe Belpan pt tort, dar am cumparat in perioada sarbatorilor de iarna 3 feluri de tortulet si nu m-a dat pe spate niciunul... Ar cam trebui sa rezerv forma dorita, dar nu stiu ce feluri de tort sa mai incerc. Ce-mi recomandati? Am incercat asa pana acum
- ciocolata si visine
- tiramisu
- dobos
- si cel cu nuci, fructe si ciocolata, avea mai multe prin el, prea multe :D

Ce sa mai incerc de la ei?

AnnyyAnnyy
28.02.2010, 20:51:47
Fetele dragutele, voi v-ati rezervat deja forma pentru tort? E devreme, e tarziu, cum e? Din ce am citit pe la voi, as merge pe Belpan pt tort, dar am cumparat in perioada sarbatorilor de iarna 3 feluri de tortulet si nu m-a dat pe spate niciunul... Ar cam trebui sa rezerv forma dorita, dar nu stiu ce feluri de tort sa mai incerc. Ce-mi recomandati? Am incercat asa pana acum
- ciocolata si visine
- tiramisu
- dobos
- si cel cu nuci, fructe si ciocolata, avea mai multe prin el, prea multe :D

Ce sa mai incerc de la ei?
cel cu crema de fructe...eu l-am luat pe negustate dar in poza de la nunta in care sotul imi da sa gust din tort se vede clar ca e delicios:))mananc c-o pofta:-j=P~ ...tortul e ca si un diplomat doar ca in loc de consistenta gelatinoasa a compozitiei este o crema tare, deloc grasa sau gretoasa,ffffffffff cremoasa, plina de fructe.Eu una de tort m-am declarat f multumita...prajiturile nu am apucat sa le gust;))

andreeasmiley
28.02.2010, 22:32:43
cel cu crema de fructe...eu l-am luat pe negustate dar in poza de la nunta in care sotul imi da sa gust din tort se vede clar ca e delicios:))mananc c-o pofta:-j=P~ ...tortul e ca si un diplomat doar ca in loc de consistenta gelatinoasa a compozitiei este o crema tare, deloc grasa sau gretoasa,ffffffffff cremoasa, plina de fructe.Eu una de tort m-am declarat f multumita...prajiturile nu am apucat sa le gust;))

Mie nu-mi plac prajiturile cu fructe :((, nici cremele cu fructe, nici inghetata...Sunt putin dezamagita pe tema aceasta, nu stiu spre ce firma sa ma indrept si ma intreb daca nu cumva este tarziu deja...

roxutza88
01.03.2010, 16:54:38
mie mi-a placut cel mai mult dobos.dar cred ca e putin cam dulce pt nunta.dupa atatea feluri de mancare nu cred ca invitatii mai vor un tort dulce.trebuie ceva mai racoritor.vreau sa gust ala de cafea...am auzit ca e bun..dar ai grija ca daca il vrei cu martipan alb,cica nu se poate face la toate.de ex la ciocolata nu poate sa puna martipan alb....:-\ asa mi-au zis odata...si eu ar trebui sa merg sa vad cu formele astea,dar nu vreau tort cu brate asa ca nu stiu ce forma as putea sa-mi aleg ,ca doar il pune pe platou...8-|

AnnyyAnnyy
02.03.2010, 11:50:44
Mie nu-mi plac prajiturile cu fructe :((, nici cremele cu fructe, nici inghetata...Sunt putin dezamagita pe tema aceasta, nu stiu spre ce firma sa ma indrept si ma intreb daca nu cumva este tarziu deja...
nu e tarziu deloc>:D< linisteste-te.
Eu am vorbit cu Belpanul cu vreo 6 luni inainte de nunta si-am platit un avans si-am rezervat suportul pe care mi-l doream...insa cantitatea de prajituri, sortimentele prajiturilor si tipul tortului le-am ales cu 2 saptamani inainte de nunta. Asa ca stai linistita:)ai vreme berechet sa te hotarasti.Ideea e sa ai contract cu ei ca sa ii ai la dispozitie in ziua nuntii tale

gusta tortul de care iti spun eu si vorbim dupa;;) ;-) promit eu c-o sa-ti placa:)

AnnyyAnnyy
02.03.2010, 11:53:56
mie mi-a placut cel mai mult dobos.dar cred ca e putin cam dulce pt nunta.dupa atatea feluri de mancare nu cred ca invitatii mai vor un tort dulce.trebuie ceva mai racoritor.vreau sa gust ala de cafea...am auzit ca e bun..dar ai grija ca daca il vrei cu martipan alb,cica nu se poate face la toate.de ex la ciocolata nu poate sa puna martipan alb....:-\ asa mi-au zis odata...si eu ar trebui sa merg sa vad cu formele astea,dar nu vreau tort cu brate asa ca nu stiu ce forma as putea sa-mi aleg ,ca doar il pune pe platou...8-|
eu n-am mai auzt pana acum asa ceva. Stiu ca martipanul fiind greu nu poate fi sustinut cu succes de orice tip de tort, pt ca cele spumoase de ex isi pot schimba forma sub greutatea martipanului...insa tort de ciocolata imbracat in martipan alb am mancat la nunti, deci combinatia este posibila.Ciocolata e destul de "tapana" ca sa-i spun asa ;)) cat sa suporte martipanul.Un strat gros de martipan ar acoperi culoare ciocolatei si nici dpdv estetic nu ar fi probleme:) Dicuta cu cei de la cofetarie daca vrei un astfel de tort

roxutza88
02.03.2010, 14:44:57
eu n-am mai auzt pana acum asa ceva. Stiu ca martipanul fiind greu nu poate fi sustinut cu succes de orice tip de tort, pt ca cele spumoase de ex isi pot schimba forma sub greutatea martipanului...insa tort de ciocolata imbracat in martipan alb am mancat la nunti, deci combinatia este posibila.Ciocolata e destul de "tapana" ca sa-i spun asa ;)) cat sa suporte martipanul.Un strat gros de martipan ar acoperi culoare ciocolatei si nici dpdv estetic nu ar fi probleme:) Dicuta cu cei de la cofetarie daca vrei un astfel de tort
nu,nu vreau de ciocolata.am vrut sa fac odata pt ziua surorii mele si trebuia sa-l duc inafara localitatii.si mi-au explicat ca nu toate felurile de tort pot fi imbracate cu martipan si nu toate rezista sa-l duci nu stiu cati km pe caldura.am dat un ex cu ciocolata...poate nu am inteles eu bine dar parca imi amintesc ca au zis ceva de ciocolata :-\.in fine...nici eu nu sunt hotarata ce tort sa i-au...imi poate spune cineva alte torturi bune..inafara de cele cu fructe...ca si eu am problema andreei si nu-mi plac ...:-s:-SSdobosul merge la nunta sau e prea dulce?

AnnyyAnnyy
02.03.2010, 16:02:43
nu,nu vreau de ciocolata.am vrut sa fac odata pt ziua surorii mele si trebuia sa-l duc inafara localitatii.si mi-au explicat ca nu toate felurile de tort pot fi imbracate cu martipan si nu toate rezista sa-l duci nu stiu cati km pe caldura.am dat un ex cu ciocolata...poate nu am inteles eu bine dar parca imi amintesc ca au zis ceva de ciocolata :-\.in fine...nici eu nu sunt hotarata ce tort sa i-au...imi poate spune cineva alte torturi bune..inafara de cele cu fructe...ca si eu am problema andreei si nu-mi plac ...:-s:-SSdobosul merge la nunta sau e prea dulce?
dobosul mie mi se pare prea dulce...tortul de nunta dupa mine trebuie sa fie mai fresh asa, racoritot...mai ales daca nunta are loc vara.
Poti opta pt tort de ciocolata cu visine,diplomat,crantz(mie una nu-mi place deloc)...sortimente sunt destule, deci ai de unde alege.Ideal insa ar fi sa te gandesti si la ceilalti, la invitati in special cand alegi tortul, nu doar la tine...daca tie nu iti plac fructele ai fi surprinsa sa vezi ca invitatii tai le adora, sau invers...pana la urma tortul e si pt ei, si ei reprezinta marea majoritate.

roxutza88
10.03.2010, 15:47:22
azi a fost ziua unui prieten si si-a cumparat un minunat tort de la belpan.cand ne gandeam cat de gustos o sa fie...ce credeti?era bineinteles inghetat!!!!:talk_04: chiar in halul asta isi bat joc de oameni??pai ei au prestigiu acum si isi fac de cap???mi-e si frica sa-mi fac tortu de nunta acolo.de prajituri nici nu mai zic.nu ma asteptam la asa ceva de la ei.chiar apreciam cofetaria aia!!cred ca nu am unde sa fac in alta parte tortu de nunta ca eu vreau o forma mai speciala...si stiu ca numai ei sunt deschisi la chestii din astea.dar mi-e tare frica sa nu ma fac de ras.:disgust::gen_20:

dienuka1984
10.03.2010, 18:52:50
azi a fost ziua unui prieten si si-a cumparat un minunat tort de la belpan.cand ne gandeam cat de gustos o sa fie...ce credeti?era bineinteles inghetat!!!!:talk_04: chiar in halul asta isi bat joc de oameni??pai ei au prestigiu acum si isi fac de cap???mi-e si frica sa-mi fac tortu de nunta acolo.de prajituri nici nu mai zic.nu ma asteptam la asa ceva de la ei.chiar apreciam cofetaria aia!!cred ca nu am unde sa fac in alta parte tortu de nunta ca eu vreau o forma mai speciala...si stiu ca numai ei sunt deschisi la chestii din astea.dar mi-e tare frica sa nu ma fac de ras.:disgust::gen_20:

deci am avut dreptate...eu am zis ca sunt inghetate.....si fetele mi-au sarit in cap.....
la sora mea la nunta tortul a fost foarte bun...in schimb prajiturile....yaxxxxx:-& ....sau macar daca tot le congeleaza, sa le scoata cu cateva ore inainte...nu sa va dea tortul asa.

roxutza88
10.03.2010, 18:58:32
deci am avut dreptate...eu am zis ca sunt inghetate.....si fetele mi-au sarit in cap.....
la sora mea la nunta tortul a fost foarte bun...in schimb prajiturile....yaxxxxx:-& ....sau macar daca tot le congeleaza, sa le scoata cu cateva ore inainte...nu sa va dea tortul asa.
da eu nu inteleg cum pot sa faca asa ceva?!:Oadica...este una din cele mai bune laboratoare din sv...si sincer nu vedeam unde in alta parte sa-mi fac tortu.daca am vreo surpriza la nunta...jur ca-i dau in judecata.ca vad ca si-au cam luat-o in cap....este un laborator fata in fata cu politia cica...pe acolo cum mergi pe straduta spre facultate.si am auzit ca se fac torturi bune...stie cineva ceva de ea??:-\

AnnyyAnnyy
10.03.2010, 20:11:14
torturile din cofetarie am vazut si eu ca sunt depozitate intr-o lada frigorifica...cand se vinde cel din vitrina frigorifica se inlocuieste cu unul din lada frigorifica; probabil voi ati luat un tort din cofetarie, din galantar...daca dadeai comanda cu ceva timp inainte iti garantez eu ca priemeai un tort care n-a fost inghetat in prealabil.Toate cofetariile ingheata marfa din stoc si doar pe comanda fac prajituri proaspete...asa proceda si cofetaria Maria care era pe Marasesti, si Scala...si la Bristena pe timp de vara toate torturile sunt aduse inghetate...chiar si cele facute la comanda,pt ca altfel n-ar rezista pana sa ajunga in vitrine sau la noi pe masa...laboratorul lor nu e in Sv

raudia
10.03.2010, 20:37:31
Sa le inghete? Pai fara suparare... stii cum arata o frisca inghetata si apoi dezghetata? :-&
Din cate stiu, sunt pe piata fel de fel de vitrine frigorifice, cu diverse optiuni de racire, si-apoi... sa fim seriosi... ca nu fac aia torturile numai din ingrediente naturale, ca mama; pun fel de fel de conservanti si minuni, da' sa'l mai si inghete, asta e prea de tot. Eu nu sunt deloc de acord.
@ roxutza88 - eu le-as fi facut un scandal de mama mama!
Pai cum se poate?! Ma duc intr-o cofetarie/ laborator sa-mi dea tort vechi?! Inadmisibil, parerea mea. Daca vreau tort vechi, ma duc intr-un hiper/supermarket si iau ce ramane la sfarsitul saptamanii, eventual aleg unu' si cu mucegai... Ca deh... Ce?! Branza cu mucegai nu-i buna?!
Ioooi!!!:O

roxutza88
10.03.2010, 21:54:47
torturile din cofetarie am vazut si eu ca sunt depozitate intr-o lada frigorifica...cand se vinde cel din vitrina frigorifica se inlocuieste cu unul din lada frigorifica; probabil voi ati luat un tort din cofetarie, din galantar...daca dadeai comanda cu ceva timp inainte iti garantez eu ca priemeai un tort care n-a fost inghetat in prealabil.Toate cofetariile ingheata marfa din stoc si doar pe comanda fac prajituri proaspete...asa proceda si cofetaria Maria care era pe Marasesti, si Scala...si la Bristena pe timp de vara toate torturile sunt aduse inghetate...chiar si cele facute la comanda,pt ca altfel n-ar rezista pana sa ajunga in vitrine sau la noi pe masa...laboratorul lor nu e in Sv
pai si atunci prajiturile comandate la nunta de ce tot inghetate le dau??ca alea is facute la comanda cu cateva zile inainte nu???si cum zicea si diana...sunt inghetate.oricum...cred ca stie toata lumea ce gust are laptele sau frisca tinuta la frigider...si mai ales la congelator:-&

roxutza88
10.03.2010, 21:55:42
Sa le inghete? Pai fara suparare... stii cum arata o frisca inghetata si apoi dezghetata? :-&
Din cate stiu, sunt pe piata fel de fel de vitrine frigorifice, cu diverse optiuni de racire, si-apoi... sa fim seriosi... ca nu fac aia torturile numai din ingrediente naturale, ca mama; pun fel de fel de conservanti si minuni, da' sa'l mai si inghete, asta e prea de tot. Eu nu sunt deloc de acord.
@ roxutza88 - eu le-as fi facut un scandal de mama mama!
Pai cum se poate?! Ma duc intr-o cofetarie/ laborator sa-mi dea tort vechi?! Inadmisibil, parerea mea. Daca vreau tort vechi, ma duc intr-un hiper/supermarket si iau ce ramane la sfarsitul saptamanii, eventual aleg unu' si cu mucegai... Ca deh... Ce?! Branza cu mucegai nu-i buna?!
Ioooi!!!:O
tu unde te-ai gandit sa iti faci tortu si prajiturile?ca sa mai stiu si eu alte variante

raudia
10.03.2010, 22:11:47
tu unde te-ai gandit sa iti faci tortu si prajiturile?ca sa mai stiu si eu alte variante
Hehee... eu pana in 2011 mai am. Sincer nu m-am gandit inca. Da' presupun ca poti discuta cu cei de la laborator/ cofetarie, oricare ar fi el/ea sa ti-l faca proaspat... ca de nu... OPC-ul ii asteapta... Bine zis intr-un mod mai dragut, dar sa fie destul de clar... Ca apoi se fac ca nu pricep :-B
Consider ca sunt compromisuri in viata pe care trebuie musai sa le faci... Dar chiar tortul sa-l punem pe lista?! Noooo! Hell no!

dienuka1984
10.03.2010, 23:52:52
Hehee... eu pana in 2011 mai am. Sincer nu m-am gandit inca. Da' presupun ca poti discuta cu cei de la laborator/ cofetarie, oricare ar fi el/ea sa ti-l faca proaspat... ca de nu... OPC-ul ii asteapta... Bine zis intr-un mod mai dragut, dar sa fie destul de clar... Ca apoi se fac ca nu pricep :-B
Consider ca sunt compromisuri in viata pe care trebuie musai sa le faci... Dar chiar tortul sa-l punem pe lista?! Noooo! Hell no!

sa va explic care e faza cu congelarea produselor....
chiar daca mergi la OPC....nu o sa rezolvi nimik(asta daca produsele nu au mai mult de 2-3 luni de cand sunt congelate...depinde de produs)
in multe carti de bucate, eu cel putin am 2, la toate retetele imi scrie de ex ca tortul x se poate conserva 3 zile in frigider si 3 luni in congelator.....in cazul in care prajitura respectiva trebuie acoperita cu frisca, gelatina nu stiu de care.....se recomanda ca prajitura sa nu fie acoperita daca ai de gand sa o congelezi....probabil ca acelasi lucru fac si cei de la patiserii....fac tortul ,pana la frisca.....si in mom in care este comandat de catre un client se scoate din congelator si se acopera cu frisca......
nu stiu daca tortul pe care l-a comandat sora mea la nunta a fost congelat sau nu, ideea e ca a fost bun.....dar cum v-am mai zis...prajiturile pe langa faptul ca aveau gustul de "NIMIC" , mai erau si putin umede, "descentrate" si abia am reusit sa le scoatem din tavitzle in care i le-au servit cei de la belpan sa le asezam pe platouri , eu cel putin mi-am dat seama ca au fost congelate.....

raudia
11.03.2010, 09:47:18
Eu nu m-am hotarat unde imi voi face comnda de tort, dar cu siguranta dupa ce-am tot citit pe-aci voi avea grija sa mentionez expres ca vreau TORT PROASPAT!!! Sa nu care cumva sa mi-l vanda altfel, ca jar mananca :D

irina_s86
11.03.2010, 16:07:41
da eu nu inteleg cum pot sa faca asa ceva?!:Oadica...este una din cele mai bune laboratoare din sv...si sincer nu vedeam unde in alta parte sa-mi fac tortu.daca am vreo surpriza la nunta...jur ca-i dau in judecata.ca vad ca si-au cam luat-o in cap....este un laborator fata in fata cu politia cica...pe acolo cum mergi pe straduta spre facultate.si am auzit ca se fac torturi bune...stie cineva ceva de ea??:-\

acolo mi-am facut si eu tortul si a fost fff bun

roxutza88
11.03.2010, 16:23:05
acolo mi-am facut si eu tortul si a fost fff bun
intr-adevar ,toata lumea isi face acolo si la toate nuntile la care am fost,torturile de la ei au fost f bune.de asta eram si eu sigura ca acolo o sa-mi fac.dar eu nu accept asa ceva.pai mai bine imi fac eu acasa si stiu ca e bun si mai ales proaspat!!nu stiu ce sa zic[-X

irina_s86
11.03.2010, 17:04:20
intr-adevar ,toata lumea isi face acolo si la toate nuntile la care am fost,torturile de la ei au fost f bune.de asta eram si eu sigura ca acolo o sa-mi fac.dar eu nu accept asa ceva.pai mai bine imi fac eu acasa si stiu ca e bun si mai ales proaspat!!nu stiu ce sa zic[-X

eu ziceam k am facut tortul la cofetaria de viz-a-viz de politie

roxutza88
11.03.2010, 18:28:59
eu ziceam k am facut tortul la cofetaria de viz-a-viz de politie
aa..scuze.a fost bun nu?din ce era?tot pt nunta sau l-ai luat pt o zi onomastica

AnnyyAnnyy
11.03.2010, 18:37:41
pai si atunci prajiturile comandate la nunta de ce tot inghetate le dau??ca alea is facute la comanda cu cateva zile inainte nu???si cum zicea si diana...sunt inghetate.oricum...cred ca stie toata lumea ce gust are laptele sau frisca tinuta la frigider...si mai ales la congelator:-&
mai eu nu stiu cu ce v-ati ales voi la nunta dar prajiturile mele nu erau nici inghetate si nici rele la gust.eu am tinut f mult ca gustul prajiturilor sa difere, sa nu fie ca cele din comert care au forme, culori si texturi diferite dar agelasi gust, si chiar am obtinut ce mi-am dorit.
si tortul la fel, a fost cu adevarat delicios...si eu nu-s genul care sa ma dau in vant dupa dulciuri, insa la nunta tortul l-am devorat pur si simplu;))
cat despre torturi ingehtate, am zis si intr-un alt post c-am vazut ca multe cofetarii pastreaza torturile asa pt cateva zile...dar nu torturile facute pe comanda, ci cele de pe stoc. probabil procedeaza asa pt a nu li se altera marfa...ca daca o cofetarie face 6 torturi intr-o zi si nu vinde decat unul...nu mi se pare ok practica lor, insa din pacate asa procedeaza.Asta e motivul pt care eu niciodata nu iau prajituri sau torturi asa, la minut, fara sa fac o comanda in prealabil...daca as primi un tort inghetat m-as prezenta cu el la OPC

irina_s86
12.03.2010, 07:53:26
aa..scuze.a fost bun nu?din ce era?tot pt nunta sau l-ai luat pt o zi onomastica

da a fost f bun...pentru nunta l-am luat, nu era ceva gen dobos, diplomat, e un tort ce poarta numele cofetariei

andreutzaa
02.04.2010, 23:07:13
mai este o cofetarie parca passa tempo nu mai retin.am luat un tort de acolo cu foto pe el si am dat mult mai putin ca la belpan si era si ff gustos.ati auzit ceva si despre cofetaria asta?astept pareri.ink nu m`am hotarat de unde o sa iau tortul..mai studiem piata:D cred ca o sa merg si o sa cer degustare peste tot si la final aleg.

roxutza88
02.04.2010, 23:11:47
eu am avut f multe zile onomastice in martie si de fiecare data tortul era de la belpan si au fost toate f bune.cred ca fetele au dreptate si doar torturile care se cumpara pe loc sunt inghetate.cele care faci comanda,sunt bune.si doamnele de acolo sunt f de treaba(o problema f importanta pt mine)si au zis ca pot face cum vreau eu.sper sa fie bine pana la urma :-?

SWEET_ANNA
04.04.2010, 21:36:21
eu l-am facut la scala,a fost f bun
am cumparat cateva prajituri inainte pt degustare si am ales interiorul din dobos ...si afara frisca
pt 120 pers..350 ron

irina_s86
05.04.2010, 17:53:53
mai este o cofetarie parca passa tempo nu mai retin.am luat un tort de acolo cu foto pe el si am dat mult mai putin ca la belpan si era si ff gustos.ati auzit ceva si despre cofetaria asta?astept pareri.ink nu m`am hotarat de unde o sa iau tortul..mai studiem piata:D cred ca o sa merg si o sa cer degustare peste tot si la final aleg.
si eu tot de cofetaria asta vorbeam...se numeste passa tiempo si are torturi f f bune...asa a fost tortul si la noi la nunta

lorena_sv
06.04.2010, 10:16:51
Eu am facut tortul si prajiturile, undeva in Obcini, langa blocul Ire, pt ca vroiam sa fie proaspete si sa semene cu cele de casa. intra-adevar prajiturile au fost ff buna, intotdeauna imi fac comanda de acolo, la fel si de tort, care ti-l face cum vrei.am am vrut diplomat, desi inclinam si spre unul cu foi si cioco si alte ingrediente.am zis ca pana la urma asta se serveste pe la nunti si nu vroiam sa ramana pe masa sa nu manance toti.l-am facut cu trandafirasi galbeni, asortat cu restaurantul si am fost ff multumita...comanda in continuare de acolo, cu diferite ocazii...puteti testa si inainte...cu o comanda de un kg de praji sau tort...si pretul s-a numerit sa fie mai mic ca in alta parte 20 lei kg.
p.s invitatii m-au intrebat de unde le-am comandat pt ca au fost ff bune:-p

aaa..si le-am facut in forma de inimioara(torturile)

NarcisaN
06.04.2010, 14:32:59
am cumparat cateva prajituri inainte pt degustare si am ales interiorul din dobos ...si afara frisca
pt 120 pers..350 ron

Buna,
Cu cat timp inainte de nunta ai dat comanda pentru tort? Ai cumparat si prajiturile (ptr masa) tot de la ei?

andreeasmiley
12.04.2010, 22:56:36
Fetelor, daca tot am iesit din post, eu am demarat mai cu avant demersul "prajituri si tort". Deocamdata am taiat de pe lista Bujor pt ca, desi au niste prajituri bestiale, sunt scumpi (31 kg de prajituri) si livreaza produsele in cutii acasa la mireasa, ori nu imi doresc sa ma distrez punandu-le in cutii cu manutele astea doua ;)). Urmatoarea oprire a fost Melibeea, prajituri bune la gust, credeti-ma, le-am dat note, iar media e cam 8.5, si daca luam si tortul de la ei avem 20% reducere ceea ce aduce kg de prajituri la cam 22 (vedeti diferenta?) si tortul la 28 (da, da, cel cu martipan), dar...ca doar trebuia sa fie si un dar, prajiturile nu-s ceea ce eu numesc bijuterii, adica lucrate fiecare in parte, ci-s mai curand blaturi cu creme, deci toate cele 10 feluri seamana la aspect si intr-o oarecare masura si la gust. Am taiat, dupa degustare, Passa Tempo de pe lista si mai am de cercetat Scala si Bristena, iar apoi oficial ma stric de cap sau ma internez la obezi ;)). Revin soon cu parerile strict personale cu privire la cofetariile mai sus mentionate. Va pup! Spor la pregatiri!

roxutza88
13.04.2010, 13:38:40
Fetelor, daca tot am iesit din post, eu am demarat mai cu avant demersul "prajituri si tort". Deocamdata am taiat de pe lista Bujor pt ca, desi au niste prajituri bestiale, sunt scumpi (31 kg de prajituri) si livreaza produsele in cutii acasa la mireasa, ori nu imi doresc sa ma distrez punandu-le in cutii cu manutele astea doua ;)). Urmatoarea oprire a fost Melibeea, prajituri bune la gust, credeti-ma, le-am dat note, iar media e cam 8.5, si daca luam si tortul de la ei avem 20% reducere ceea ce aduce kg de prajituri la cam 22 (vedeti diferenta?) si tortul la 28 (da, da, cel cu martipan), dar...ca doar trebuia sa fie si un dar, prajiturile nu-s ceea ce eu numesc bijuterii, adica lucrate fiecare in parte, ci-s mai curand blaturi cu creme, deci toate cele 10 feluri seamana la aspect si intr-o oarecare masura si la gust. Am taiat, dupa degustare, Passa Tempo de pe lista si mai am de cercetat Scala si Bristena, iar apoi oficial ma stric de cap sau ma internez la obezi ;)). Revin soon cu parerile strict personale cu privire la cofetariile mai sus mentionate. Va pup! Spor la pregatiri!
am auzit ca la melibeea nu-s tocmai bune prajiturile.adica proaspete :-?.si mai stiu ca la bristena ,s-a dat anul trecut parca, o amenda f mare pt igiena.va zic si eu ce am auzit...:)>-.oricum am luat in iarna o prajitura de la bristena(cand inca era in centru)si se vedea dupa gust ca era veche...si mi-a mai fost si rau /:)

agness
13.04.2010, 14:01:21
am auzit ca la melibeea nu-s tocmai bune prajiturile.adica proaspete :-?.si mai stiu ca la bristena ,s-a dat anul trecut parca, o amenda f mare pt igiena.va zic si eu ce am auzit...:)>-.oricum am luat in iarna o prajitura de la bristena(cand inca era in centru)si se vedea dupa gust ca era veche...si mi-a mai fost si rau /:)
sincer de bristena nici eu n`am o parere buna(deshi am avut pana anul trecut:))..am 2 cunostinte care au lucrat in laboratorul lor din vatra dornei si igiena cam lasa de dorit..plus k folosesc f multi conservanti si coloranti sintetici..si deviza lor este ''nimic nu se pierde'':)..dak intelegeti c vreu sa zic..
nici eu nush c cofetarie sa aleg..andreeasmiley ne spui si noua la c concluzii ai ajuns>:D<

andreeasmiley
13.04.2010, 15:25:49
sincer de bristena nici eu n`am o parere buna(deshi am avut pana anul trecut:))..am 2 cunostinte care au lucrat in laboratorul lor din vatra dornei si igiena cam lasa de dorit..plus k folosesc f multi conservanti si coloranti sintetici..si deviza lor este ''nimic nu se pierde'':)..dak intelegeti c vreu sa zic..
nici eu nush c cofetarie sa aleg..andreeasmiley ne spui si noua la c concluzii ai ajuns>:D<

Revin cu vesti bunute. Am probat Scala. Doar prajiturile, iar preturile sunt asa: prajituri asortate 25 de ron kg iar tortuletul cu frisca la suprafata (neteda sau creata ;)) ) cam 25 kg si cel cu martipan cam 35 kg. Zic "cam" pt ca dna de acolo mi-a spus ca daca mireasa cere cine stie ce contorsionari pe tort, va taxa nitel mai scump. Am fost primita ft bine, m-a asezat la masa, mi-a prezentat un catalog cu vreo 30 de modele de tort si o caserola cu 200 de gr de prajituri (mi s-au parut cam putine, voi cere 300 mai ales ca acelea vor fi si marturiile noastre). Mentionez ca la celelelte cofetarii nu s-a intamplat la fel. Nu incheie contract iar livrarea o fac personal la restaurant. Ideea e insa ca ei nu fac decat un drum, asta insemnand ca ar duce si tortul mai de dupa-amiaza, deci restaurantul ar trebui sa aiba frigider unde sa-l tina. Daca restaurantul vrea tortul mai noaptea atunci va trebui sa mearga cineva sa il ridice, ei lucrand mereu noptile, deci nu ar fi probleme.
Prajiturile sunt de toate felurile, cam jumatate foi umplute (mi-am cumparat doar 3 dintre care 2 au fost nemaipomenit de bune) si jumatate "bijuterii" - fondante, bezele, diverse bilute, ciocolata de casa, pricomigdale (bestiale), fursecuri ft bune, etc etc. Astept diseara sa guste si mirele, dar eu sunt ft incantata.
Fac vreo 5-6 feluri de tort, n-am gustat inca...

Kiss dulce de la prajiturele ;)) :*

agness
13.04.2010, 16:05:50
Revin cu vesti bunute. Am probat Scala. Doar prajiturile, iar preturile sunt asa: prajituri asortate 25 de ron kg iar tortuletul cu frisca la suprafata (neteda sau creata ;)) ) cam 25 kg si cel cu martipan cam 35 kg. Zic "cam" pt ca dna de acolo mi-a spus ca daca mireasa cere cine stie ce contorsionari pe tort, va taxa nitel mai scump. Am fost primita ft bine, m-a asezat la masa, mi-a prezentat un catalog cu vreo 30 de modele de tort si o caserola cu 200 de gr de prajituri (mi s-au parut cam putine, voi cere 300 mai ales ca acelea vor fi si marturiile noastre). Mentionez ca la celelelte cofetarii nu s-a intamplat la fel. Nu incheie contract iar livrarea o fac personal la restaurant. Ideea e insa ca ei nu fac decat un drum, asta insemnand ca ar duce si tortul mai de dupa-amiaza, deci restaurantul ar trebui sa aiba frigider unde sa-l tina. Daca restaurantul vrea tortul mai noaptea atunci va trebui sa mearga cineva sa il ridice, ei lucrand mereu noptile, deci nu ar fi probleme.
Prajiturile sunt de toate felurile, cam jumatate foi umplute (mi-am cumparat doar 3 dintre care 2 au fost nemaipomenit de bune) si jumatate "bijuterii" - fondante, bezele, diverse bilute, ciocolata de casa, pricomigdale (bestiale), fursecuri ft bune, etc etc. Astept diseara sa guste si mirele, dar eu sunt ft incantata.
Fac vreo 5-6 feluri de tort, n-am gustat inca...

Kiss dulce de la prajiturele ;)) :*

mc de info>:D<esti o dragutza!
si eu ma gandisem la scala pt k de fiecare data cand am pofta de dulce imi iau cate o prajiturik si intotdeauna au fost bune!
dar certificat de calitate al prajiturilor iti da?..spun asta pt k mie restaurantul imi cere.:)>-

andreeasmiley
13.04.2010, 16:08:36
si eu ma gandisem la scala pt k de fiecare data cand am pofta de dulce imi iau cate o prajiturik si intotdeauna au fost bune!
dar certificat de calitate al prajiturilor iti da?..spun asta pt k mie restaurantul imi cere.:)>-

Ups, n-am intrebat, desi trebuia pt ca si mie imi cere. Nu cred ca ar fi probleme, normal ar fi sa dea :-??. Torturi cumperi de la ei? Cum sunt?

agness
13.04.2010, 16:15:19
Ups, n-am intrebat, desi trebuia pt ca si mie imi cere. Nu cred ca ar fi probleme, normal ar fi sa dea :-??. Torturi cumperi de la ei? Cum sunt?
banuiesc k o sa dea si certificat pt k e o firma care se respecta totushi;)
torturi ink nu am cumparat..poate o sa`mi iau unul d ziua mea(prin mai).

RalucaIrina
13.04.2010, 17:20:40

Agness, noi n-am avut probleme cu certificatul de calitate ... ne-a pomenit doamna de la restaurant putin de el la inceput, apoi nu a mai fost mentionat in discutie.

NarcisaN
15.04.2010, 10:21:23
pt 120 pers..350 ron

Cu cat timp inainte de ziua nuntii ai dat comanda? Ti l-au adus ei la restaurant?

roxutza88
15.04.2010, 12:50:15
Cu cat timp inainte de ziua nuntii ai dat comanda? Ti l-au adus ei la restaurant?
eu am fost la belpan si am intrebat cand pot face comanda si sa inchiriez suportul pt septembrie si au zis sa vin in vara ca e prea repede acum.oricum trebuie sa ma duc cu o poza sa le arat ce vreau..si o sa aranjez si cu suportu sa stau eu linistita.

agness
15.04.2010, 15:11:36
eu am fost la belpan si am intrebat cand pot face comanda si sa inchiriez suportul pt septembrie si au zis sa vin in vara ca e prea repede acum.oricum trebuie sa ma duc cu o poza sa le arat ce vreau..si o sa aranjez si cu suportu sa stau eu linistita.

o prietena d a mea are nunta in iulie si si`a rezervat suportul d anu acesta din februarie..;)
oricum eu nu`l vreau pe suport

agness
15.04.2010, 15:22:27
ceva de genu acesta il vreau:x

AnnyyAnnyy
15.04.2010, 15:31:36
o prietena d a mea are nunta in iulie si si`a rezervat suportul d anu acesta din februarie..;)
eu am avut nunta anul trecut in iulie si suportul il aveam rezervat din februarie cand am platit si avansul pt prajituri si tort...cantitatile si sortimentele le-am ales cu 2 sapt inainte de nunta

roxutza88
15.04.2010, 15:41:36
pai oricum iti trebuie suport.asa mi-au zis.ca nici eu nu vreau tort cu brate...si asa ma gandeam si eu...nu-mi trebe suport :-?.dar au zis ca trebuie la toate.eu vreau ceva mai..special...cam asa :D.de fapt asa le vrea iuby meu si imi plac si mie la nebunie :x

irina_s86
17.04.2010, 10:36:11
asa tort am vrut si eu...si genul asta de torturi au suport numai k suportul nu se vede pt k este pe interior...si tb rezervat mai din timp pt k suporturi din astea au mai putine.

NarcisaN
19.04.2010, 14:42:17

Multumesc frumos fetelor :)

malinush
19.04.2010, 17:45:23

iti trebuie suport si pt modelul acesta;):*

Sunshine26
19.04.2010, 20:55:05
pai oricum iti trebuie suport.asa mi-au zis.ca nici eu nu vreau tort cu brate...si asa ma gandeam si eu...nu-mi trebe suport :-?.dar au zis ca trebuie la toate.eu vreau ceva mai..special...cam asa :D.de fapt asa le vrea iuby meu si imi plac si mie la nebunie :x
frumoase torturi, atat cel care ii place lui agness, cat si cel care ii place roxutzei! :)eu am avut in stilul celui aratat de agness, insa cu niste floarea soarelui pe el, pentru ca aveam pe rochie un motiv floral cusut:p va trimit si voua sa vedeti..nu stiu cat de frumos a fost, dar noua ne-a placut:) pentru ca nu am vrut nicicum suport... am vrut sa mearga cu tema nuntii noastre...Alba Ca Zapada si printzul ei:p

andreeasmiley
19.04.2010, 21:51:21
frumoase torturi, atat cel care ii place lui agness, cat si cel care ii place roxutzei! :)eu am avut in stilul celui aratat de agness, insa cu niste floarea soarelui pe el, pentru ca aveam pe rochie un motiv floral cusut:p va trimit si voua sa vedeti..nu stiu cat de frumos a fost, dar noua ne-a placut:) pentru ca nu am vrut nicicum suport... am vrut sa mearga cu tema nuntii noastre...Alba Ca Zapada si printzul ei:p

Asa-l vreau si eu! Doar ca floarea soarelui va fi gerbera la mine :D. Unde l-ai facut si ce fel era? Arata delicios!

dienuka1984
19.04.2010, 21:58:04
Asa-l vreau si eu! Doar ca floarea soarelui va fi gerbera la mine :D. Unde l-ai facut si ce fel era? Arata delicios!

buna Andreea!

fetelor v-ati hotarat unde va faceti tortuletzul?

Sunshine26
19.04.2010, 22:04:04
multumesc, andreea! cand l-am facut, eu nu stiam decat o strada din suceava, daramite sa ma pricep unde sa ma duc sa imi fac tortul... :p insa, alaturi de socrii si de sot, am dat o raita pe la mai multe firme, si am ales in cele din urma Belpan, sau Belpam... nu stiu exact cum ii zice:"> dar tu sigur trebuie sa stii:) ei bine, nu-mi pare rau ca am ales firma asta.. tortul poate ca nu a aratat extraordinar...sunt unii care vor cu suport mare, noi am vrut asa si am explicat de ce...ideea e ca a fost tare bun la gust... martipan deasupra, si inauntru ceva cu nuca si ...am uitat...dar nu a fost nici prea dulce, nici prea acrisor.... ci numai bun, racoritor. sincer, nu am apucat sa-l gust decat dimineata, cand lumea a plecat:)) chelnerii strangeau de pe mese, si eu ma fatzaiam de colo-colo sa gust si eu tortul..:)) tortul s-a mancat pe nerasuflate, deci a avut succes!:)imi place tare mult cu gerbera! va iesi suuuper, sunt convinsa. cam asa vroiam si eu la inceput...acum imi pare un picut rau ca nu am ales si eu gerbera, insa a mers modelul de pe tort cu rochita mea:p sa ma tii la curent unde iti dai comanda de tortuletz:)

andreeasmiley
19.04.2010, 23:06:16
buna Andreea!

fetelor v-ati hotarat unde va faceti tortuletzul?

Pr prajituri mergem pe Scala, la tort ne hotaram curand caci urmeaza niste zile de nastere si comandam de la Scala, sa vedem ce o sa iasa. Tu? Belpan?

dienuka1984
19.04.2010, 23:07:48
Pr prajituri mergem pe Scala, la tort ne hotaram curand caci urmeaza niste zile de nastere si comandam de la Scala, sa vedem ce o sa iasa. Tu? Belpan?

inca nu stim.....sa imi zici si mie cum ti-a iesit tortuletzul la scala:-SS

agness
20.04.2010, 10:59:53

asa il vreau si eu dar cu trandafirashi:))
nu stiam ca imi trebuie suport si pt genu acesta de tort..mc fetelor!;)

agness
20.04.2010, 11:02:15

arata f bine! cate kg a avut?
stiu k se pune aprox 100g/persoana iar mie mi-ar trebui de 20kg..o sa fie la fel d frumos ca si al tau?

lulia
20.04.2010, 13:24:54
stiu k se pune aprox 100g/persoana iar mie mi-ar trebui de 20kg..o sa fie la fel d frumos ca si al tau?

Cred ca tortul a avut 25 kg. Corecteaza-ma Sunshine daca gresesc. Suportul acesta l-am rezervat si eu la Belpan, rotund si cu 5 etaje si mi s-a spus ca e de 25 kg. Nu aveam nevoie sa fie asa de mare la 200 persoane, dar mi-a placut ca are mai multe etaje. ;))

agness
20.04.2010, 14:54:48
Cred ca tortul a avut 25 kg. Corecteaza-ma Sunshine daca gresesc. Suportul acesta l-am rezervat si eu la Belpan, rotund si cu 5 etaje si mi s-a spus ca e de 25 kg. Nu aveam nevoie sa fie asa de mare la 200 persoane, dar mi-a placut ca are mai multe etaje. ;))

si de cat timp l-ai rezervat?
cu cat timp inainte tre sa merg sa rezerv suportul?stiu k pt iulie deja sunt rezervate.

lulia
20.04.2010, 17:38:22
cu cat timp inainte tre sa merg sa rezerv suportul?stiu k pt iulie deja sunt rezervate.

Din februarie l-am rezervat. Eu zic ca poti merge si acum sa nu ai surpriza ca suportul pe care il vrei tu sa fie deja rezervat.

Sunshine26
20.04.2010, 18:21:46
o sa fie mai frumos... tre' sa-l intreb pe sotz, ca eu am uitat#-onici el nu mai stie exact cate kg, dar la noi au fost 270 de persoane la nunta, de la care am primit confirmare (nu chiar de la toti, dar a dat Dzeu de la majoritatea;)))....voi cam cate persoane invitati la nunta? deci noi am avut cam 3 sau 4 torturi din astea, dar sincer nu mai stiu cate kg insumau...numai daca o intreb pe soacra sau pe mama mea:p promit sa revin cu detalii cand aflu;-)

agness
20.04.2010, 20:37:11
o sa fie mai frumos... tre' sa-l intreb pe sotz, ca eu am uitat#-onici el nu mai stie exact cate kg, dar la noi au fost 270 de persoane la nunta, de la care am primit confirmare (nu chiar de la toti, dar a dat Dzeu de la majoritatea;)))....voi cam cate persoane invitati la nunta? deci noi am avut cam 3 sau 4 torturi din astea, dar sincer nu mai stiu cate kg insumau...numai daca o intreb pe soacra sau pe mama mea:p promit sa revin cu detalii cand aflu;-)
mc mult..
o sa merg sambata sa rezerv suportul;))
pai noi o sa invitam aprox 200 de persoane si d asta zic k mi-ar trebui aprox 20kg.

Sunshine26
20.04.2010, 23:00:15
nu mai stiu exact cand am mers...dar cred ca Iulia are dreptate, cam de 25 de kg a fost, daca stau bine si -mi aduc aminte. indata e mai, cred ca ar fi bine sa mergeti s avbiti cu cei de la Belpan, desi cred ca va vor spune ca inca nu e cazul...de suport e bine parca s avbiti din timp, dar comanda efectiva pentru tort o faceti cu f putin timp inainte de nunta...

iulika
20.04.2010, 23:13:49

Hm, eu cand am rezervat suportul...mi-au zis ca singurul care suporta 25 de kg este unul din acela imprastiat, cu 6 talere din acelea...e unul cu talerele dispuse in cerc iar in mijloc e loc pentru asezat unu aranjament floral sau ceva....si l-am rezervat pe acela pentru ca era mai simplut, celelalte erau prea incarcate cu lebede si alte figurine..cred ca erau din plastic alb, asta de care spun eu e din inox. Mi-ar fi placut si mie un tort din acesta supraetajat, mai mult decat cel cu torturile dispuse deparat...insa, asta este...nu m-au informat corect.

andreeasmiley
20.04.2010, 23:30:52
Hm, eu cand am rezervat suportul...mi-au zis ca singurul care suporta 25 de kg este unul din acela imprastiat, cu 6 talere din acelea...e unul cu talerele dispuse in cerc iar in mijloc e loc pentru asezat unu aranjament floral sau ceva....si l-am rezervat pe acela pentru ca era mai simplut, celelalte erau prea incarcate cu lebede si alte figurine..cred ca erau din plastic alb, asta de care spun eu e din inox. Mi-ar fi placut si mie un tort din acesta supraetajat, mai mult decat cel cu torturile dispuse deparat...insa, asta este...nu m-au informat corect.

Buna seara, tiza mea la data ;)). Unde te afli cu pregatirile? Esti prima dintre noi care decoleaza in lumea femeilor casatorite :*. De unde comanzi prajiturile?

irina_s86
21.04.2010, 18:32:08
mc mult..
o sa merg sambata sa rezerv suportul;))
pai noi o sa invitam aprox 200 de persoane si d asta zic k mi-ar trebui aprox 20kg.
eu am avut un tort de 20 kg cu 5 etaje pentru 270 pers.a fost mai mult decat sufiecient avand in vedere k multi dintre invitati erau plecati in momentul cand s-a dat tortul

lulia
21.04.2010, 19:58:50
eu am avut un tort de 20 kg cu 5 etaje pentru 270 pers.a fost mai mult decat sufiecient avand in vedere k multi dintre invitati erau plecati in momentul cand s-a dat tortul

Depinde si cand alegi sa fie momentul tortului. Poti sa il faci mai devreme si nu ar fi tocmai placut sa te trezesti ca nu e o cantitate suficienta pentru toti invitatii din sala. Daca vrei sa il oferi mai spre dimineata , e clar ca va fi mai putina lume.

roxutza88
21.04.2010, 22:28:36
fetelor am fost sa vb cu agentia de ornat si am intrebat-o daca nu stie unde pot face prajituri bune.si mi-a recomandat...tacco locco :O.cica au fost si la targ si abea si-au inceput activitatea si fac niste prajituri bestiale.ca deh..sunt la inceput si trebuie sa fie lumea multumita.am fost la carrefour la restaurantul lor si mi-au dat un nr de tel sa sun maine si sa mergem la degustat.va spun si voua cum sunt =P~

monnica
27.04.2010, 10:25:20
buna fetelor. si eu am nunta in august si am mers la belpan.....am rezervat suportul cu un mic avans.....iar detaliile le stabilim cu 2-3 sapt inainte.....si am mai vazut acolo niste lucruri interesante.....invitatii din ciocolata.....eventual asa...pt nasi ....dar mia placut ideea lor. iar despre tort am cumparat luna asta de la ei dobos cu crema de vanilie si visine, iar deasupra ciocolata alba.a fost super bun ....doar ca nu m-a incantat decoratul...leam zis intr-un fel si au facut cu totul altfel...sper sa nu fie si la nunta asa...

roxutza88
27.04.2010, 13:10:38
am fost iar sambata la o nunta si vreau sa va povestesc o chestie interesanta.in loc de caserola clasica de prajiturele,mirii au pus la fiecare fam cate o cutie de raffaello :-?.mi s-a parut faina ideea.o sa tin cont de ea,mai ales ca atata stau si ma gandesc de unde i-au prajituri si sincer peste tot mi se par la fel si la gust si la aspect,dar ma intrebam daca nu cumva costa mai mult decat 100 de g de prajituri.

MihaelaAdi
27.04.2010, 13:17:15
am fost iar sambata la o nunta si vreau sa va povestesc o chestie interesanta.in loc de caserola clasica de prajiturele,mirii au pus la fiecare fam cate o cutie de raffaello :-?.mi s-a parut faina ideea.o sa tin cont de ea,mai ales ca atata stau si ma gandesc de unde i-au prajituri si sincer peste tot mi se par la fel si la gust si la aspect,dar ma intrebam daca nu cumva costa mai mult decat 100 de g de prajituri.

Nu o consider o idee prea stralucita.Incearca sa mananci 3-4-5 raffaello sa vezi de nu te scarbesti de ele.Prajiturile la nunta trebuie sa fie diverse in acea caserola,cam asta e ideea...Sa fii curios sa tot gusti din ele...;-)

finica
27.04.2010, 14:43:35
Cu siguranță costă mai mult.
Și așa cum se spunea și mai înainte, e mult mai apetisant o combinație de mai multe tipuri de prăjiturele decât să pui doar un singur sortiment. Eu una nu aș mânca mai mult de 1-2 bucăți dacă ar fi toate la fel, dar în schimb dacă ar fi diversificate ..... atunci e altă treabă:-SS

irina_s86
28.04.2010, 09:37:07
buna fetelor. si eu am nunta in august si am mers la belpan.....am rezervat suportul cu un mic avans.....iar detaliile le stabilim cu 2-3 sapt inainte.....si am mai vazut acolo niste lucruri interesante.....invitatii din ciocolata.....eventual asa...pt nasi ....dar mia placut ideea lor. iar despre tort am cumparat luna asta de la ei dobos cu crema de vanilie si visine, iar deasupra ciocolata alba.a fost super bun ....doar ca nu m-a incantat decoratul...leam zis intr-un fel si au facut cu totul altfel...sper sa nu fie si la nunta asa...
noi de la belpan am cumparat marturiile...ciocolata mica imprimata cu fotografia noastra

irina_s86
28.04.2010, 09:39:17
cu raffaello se poate servi la intrare...asa am facut noi...am renuntat la piscoturi si am avut raffaello. chestia aia in care erau puse era cu etaj si un etaj era cu raffaello albe si un etaj cu raffaello de capuccino

roxutza88
28.04.2010, 12:24:02
noi de la belpan am cumparat marturiile...ciocolata mica imprimata cu fotografia noastra
sunt foarte frumoase.am vazut si eu si ma gandeam sa fac numai pt parinti si nasi...sau pt cei f apropiati.pt ca daca as face la 130 de perechi...as iesi cam scump :-?.

roxutza88
28.04.2010, 12:27:56
cu raffaello se poate servi la intrare...asa am facut noi...am renuntat la piscoturi si am avut raffaello. chestia aia in care erau puse era cu etaj si un etaj era cu raffaello albe si un etaj cu raffaello de capuccino
faina ideea :D eu de cate ori am fost la nunti aproape nimeni nu manaca piscoturi...numai eu m-am trezit sambata la o nunta cu piscotu in mana si nici nu stiu de ce l-am luat :-w.cred ca de emotii ca deh..toata lumea se uita cine a venit,te mai si filmeaza,poze...si cred ca nici nu mi-am dat seama cand l-am luat.daca domnisoarele m-au servit...[-(.l-am dus frumos la masa ca sa nu-l pun inapoi muscat :D,dar acolo a ramas pana la sfarsit.cred ca s-au mancat mai mult raffaello-urile decat daca ati fi pus piscoturi nu?:-?

irina_s86
28.04.2010, 12:37:47
sunt foarte frumoase.am vazut si eu si ma gandeam sa fac numai pt parinti si nasi...sau pt cei f apropiati.pt ca daca as face la 130 de perechi...as iesi cam scump :-?.

eu le-am primit cadou de la mama soacra care a luat o fotografie de-a noastra si ne-a facut o surpriza...stiu k a dat 1.5 lei/marturie

roxutza88
28.04.2010, 12:48:57
nu-i chiar asa scump.eu stiam ca-s peste 10 lei.:-? ai facut pt toti invitatii?

monnica
28.04.2010, 16:01:06
marturiile alea mici din ciocolata costa 1,5 lei, mai sunt inimioare un pic mai mari pe bat la 5 lei, si ceva patrat mai mare puse intr-o carcasa ca de cd care costa 15 lei. aaa.....si mai avea ceva.....pe la 30-35 lei ..,daca nu ma insel

irina_s86
28.04.2010, 16:01:45
nu-i chiar asa scump.eu stiam ca-s peste 10 lei.:-? ai facut pt toti invitatii?
eu vorbesc de marturii...nu de invitatii...de invitatii nu am auzit si nu am vazut nimic...si am facut pt fiecare fam in parte nu pt fiecare invitat

roxutza88
28.04.2010, 16:22:57
imi surade ideea.am sa ma duc si eu sa ma interesez si poate fac si eu astfel de marturii ca si asa eram in dubii la cap asta :-\.multumesc mult pt informatii >:D<

iulika
28.04.2010, 17:30:06
Buna seara, tiza mea la data ;)). Unde te afli cu pregatirile? Esti prima dintre noi care decoleaza in lumea femeilor casatorite :*. De unde comanzi prajiturile?

Aoleo, m-a apucat un tremurici cand am citit ce mi-ai scris...chiar asa...sunt prima dintre voi care voi avea nunta.
Eu prajiturile nu le voi comanda nicaieri, se ocupa de asta mama mea si cu prietenele ei, ca au mai facut ele prajituri pentru alte nunti si s-au descurcat minunat. Tortul il voi comanda si eu la Belpan si ma uitam acum si la figurinele de ciocolata...insa nu stiu cat de mari sunt in realitate cele pentru marturii...sa nu para prea saracacioase...
Off topic:In rest, stau destul de bine cu pregatirile..inafara de rochita, care inca nu e gata, abia a fost croita....dar mai e vreme :-p

andreeasmiley
02.05.2010, 12:06:39
Am cumparat tortulet Scala de la....Scala, dar inca nu l-am atacat. Vestea buna este ca putem face degustari fara sa cumparam tort pentru ca ei au si felii/prajituri dupa torturile ce le fac, deci nu investim chiar mult. Sper sa nu uit sa fac niste foto ca sa va lamuriti. Spor la pregatiri!

andreeasmiley
02.05.2010, 23:29:55
Am cumparat tortulet Scala de la....Scala, dar inca nu l-am atacat. Vestea buna este ca putem face degustari fara sa cumparam tort pentru ca ei au si felii/prajituri dupa torturile ce le fac, deci nu investim chiar mult. Sper sa nu uit sa fac niste foto ca sa va lamuriti. Spor la pregatiri!

N-am uitat, asa ca....sa intre pozele pozele. Am vrut sa vad cum arata cu frisca fina pe deasupra pt ca am luat in calcul varianta unui tort neimbracat in martipan. Noi l-am ales castigator pe el, dupa muuulte incercari, deci ramanem la Scala.

andreeasmiley
02.05.2010, 23:35:40
Nu le pot pune....sorry

Danillea
05.05.2010, 13:17:40
Si-a facut cineva tortul la Carrefour? am inteles ca se poate face si acolo cum vrei tu si pretul nu este mai mare de 29 lei/kg...acum nu stiu daca au ei suportul si accesoriile (ma refer la figurine) :-\ si oare la ei cum se face livrarea?

poate se ofera cineva dintre miresici in cunostinta de cauza sa-mi dea mai multe detalii :P

andreeasmiley
05.05.2010, 13:28:44
Si-a facut cineva tortul la Carrefour? am inteles ca se poate face si acolo cum vrei tu si pretul nu este mai mare de 29 lei/kg...acum nu stiu daca au ei suportul si accesoriile (ma refer la figurine) :-\ si oare la ei cum se face livrarea?

poate se ofera cineva dintre miresici in cunostinta de cauza sa-mi dea mai multe detalii :P

Eu am mancat tortulete de la ei, dar nu erau deosebite. Poate si-au imbunatatit retele de atunci...

elena_giulia
21.05.2010, 18:08:00
Eu am ales astazi la un cofetar din Gura Humorului un tort de bezea, cu crema de alune. Voi face un tort mare de prezentare, iar restul mai mici de servit mai usor la bucatarie.
buna imi poti da un nr de tel de la cei din humor?nu stii fac livrari si in sucevita?au sit cu mai multe modele?

roxutza88
21.05.2010, 20:30:44
fetelor,am fost saptamana trecuta si am degustat prajiturile in carrefour la taco loco.sunt fff bune.si la aspect,arata f bine si la gust =P~.eu daca ma hotarasc sa dau prajituri,acolo imi fac.m-au convins.mergeti si gustati si voi.nu va costa nimic.mie chiar mi-a dat si restul de prajituri care a ramas ,acasa.cam 200 de gr.;;)

nyurka
18.06.2010, 14:47:41
Cat e kg de tort la belpan?

natasa_SV
18.06.2010, 17:05:40
Eu am facut degustare la Belpan si mi-au facut o impresie f. proasta: cautam ceva cu blat de nuca si am gasit intr-adevar la ei , dar gustul era pe undeva de prajitura murata.
Au insiropat blatul nu cu sirop de zahar ci cu zeama de la compot, de aici va dati seama. Eu prajitura cu nuca acra nu am mai mancat pana la ei; desi aveau vreo 3 feluri de prajitura cu nuca toate aveau acelasi gust. Asa ca am renuntat la contract si m-am dus la Bristena. Acolo e alta viata, desi nu am gasit tort cu nuca, dar macar ce am ales are intr-adevar gust de prajitura!
Acuma de! fiecare cu gusturile ei , dar eu nu recomand belpanul!
Eu sunt de un an in SV dar serviciile sunt f proaste: niciodata nu mi-am platit prajiturile pentru degustare, dar ma rog...

Lory22
21.06.2010, 08:33:55
buna.. cu cat timp inainte ati dat comanda de tort si prajituri? km care sunt preturile?:-\

roxutza88
21.06.2010, 11:59:27
Eu am facut degustare la Belpan si mi-au facut o impresie f. proasta: cautam ceva cu blat de nuca si am gasit intr-adevar la ei , dar gustul era pe undeva de prajitura murata.
Au insiropat blatul nu cu sirop de zahar ci cu zeama de la compot, de aici va dati seama. Eu prajitura cu nuca acra nu am mai mancat pana la ei; desi aveau vreo 3 feluri de prajitura cu nuca toate aveau acelasi gust. Asa ca am renuntat la contract si m-am dus la Bristena. Acolo e alta viata, desi nu am gasit tort cu nuca, dar macar ce am ales are intr-adevar gust de prajitura!
Acuma de! fiecare cu gusturile ei , dar eu nu recomand belpanul!
Eu sunt de un an in SV dar serviciile sunt f proaste: niciodata nu mi-am platit prajiturile pentru degustare, dar ma rog...
nici eu nu recomand prajiturile de la belpan.nu sunt bune,insa tortul o sa-l fac la ei pt ca vreau o forma mai ciudata si doar ei fac.eu nu pun deloc prajituri.o sa cumpere taicamiu cutii de rafaello.am vazut la o nunta si mi-a placut ideea.oricum prajiturile sunt toate la fel..si la gust si la aspect.insa daca ar fi sa recomand ceva,as recomanda prajiturile de la taco(in carrefour).merita sa le degustati macar.mie mi-au placut dar am ramas tot la rafaello.:*

nikkinik
09.08.2010, 16:48:53
buna fetelor, in calitate de fost miresica tin si eu sa va impartasesc cateva pareri.... noi am avut nunta in iulie iar tortul si prajiturile le-am facut la bristena in suceava. Absolut delicioase si proaspete amandoua iar invitatii au fost incantati. noi am avut tort cu ciocolata si visine, invelit in ciocolata si decorat cu flori naturale. pentru viitoarele miresici eu recomand cu caldura cofetaria.

Roxik
11.08.2010, 10:19:57
fetele, ce cantitate de prajituri puneti in caserola per familie?

carmenmariaconstantinescu
11.08.2010, 10:49:03
fetele, ce cantitate de prajituri puneti in caserola per familie?
Cica ar trebui cam 300 g. Asa mi-au zis ai mei. Eu am luat cosulete, nu caserole, si cat incape atat pun.

Roxik
11.08.2010, 10:52:40
Cica ar trebui cam 300 g. Asa mi-au zis ai mei. Eu am luat cosulete, nu caserole, si cat incape atat pun.
ms..eu ma gandisem undeva la 250 grame..

11.08.2010, 11:30:10
ms..eu ma gandisem undeva la 250 grame..
Depinde si ce praji pui. Daca alegi ceva pufi ai un volum mai mare la 250 gr decat daca ai opta pt ceva din ciocolata.

roxutza88
11.08.2010, 12:11:08
eu chiar ieri am fost sa rezolv cu prajiturile.am facut comanda la taco loco si fata respectiva mi-a zis ca se pun 200-250 de gr.noi o sa punem 250.sunt sortimentate...adica si cu foi si cioco si mai multe...am facut comanda cam de 45 de kg.

andreeasmiley
11.08.2010, 12:21:59
eu chiar ieri am fost sa rezolv cu prajiturile.am facut comanda la taco loco si fata respectiva mi-a zis ca se pun 200-250 de gr.noi o sa punem 250.sunt sortimentate...adica si cu foi si cioco si mai multe...am facut comanda cam de 45 de kg.

Cat e kg si cum le vei pune pe mese? Caserole sau fructiere? Ti le pun ei in caserole?

roxutza88
11.08.2010, 12:36:03
Cat e kg si cum le vei pune pe mese? Caserole sau fructiere? Ti le pun ei in caserole?
e 27 de lei kg de prajituri asortate.si 37 kg numai de ciocolata.prajiturile asortate au si ele ciocolata inclusa...dar daca vrei un platou doar de cioco...e 37 de lei.le pun in caserole care le cumpar de la Rozita.era si posibilitatea sa mi le puna ei in caserole si sa le platesc caserolele lor cu 0,6 lei dar am zis ca poate gasesc mai ieftin la Rozita.si le dau caserolele cu o zi inainte si mi le aseaza ei.eu am nevoie si pt cununia civila care e cu o zi inainte.

andreeasmiley
11.08.2010, 12:50:47
e 27 de lei kg de prajituri asortate.si 37 kg numai de ciocolata.prajiturile asortate au si ele ciocolata inclusa...dar daca vrei un platou doar de cioco...e 37 de lei.le pun in caserole care le cumpar de la Rozita.era si posibilitatea sa mi le puna ei in caserole si sa le platesc caserolele lor cu 0,6 lei dar am zis ca poate gasesc mai ieftin la Rozita.si le dau caserolele cu o zi inainte si mi le aseaza ei.eu am nevoie si pt cununia civila care e cu o zi inainte.

Vai cat am cautat caserole :-s. La rozita nu m-am gandit sa merg ca oricum nu avea cine sa ma duca (nu am carnet) si am gasit in piata mare in spate la un magazin cu produse din plastic. Am mai gasit si in alte parti gen Metro si Carrefour dar nu mi-au placut. Daca gasesti mai ieftine de 0.6 sa anunti te rog. Eu n-am gasit ;)). Parca tot 0.6 am dat sau 0.65...nu mai stiu...

roxutza88
11.08.2010, 12:53:12
Vai cat am cautat caserole :-s. La rozita nu m-am gandit sa merg ca oricum nu avea cine sa ma duca (nu am carnet) si am gasit in piata mare in spate la un magazin cu produse din plastic. Am mai gasit si in alte parti gen Metro si Carrefour dar nu mi-au placut. Daca gasesti mai ieftine de 0.6 sa anunti te rog. Eu n-am gasit ;)). Parca tot 0.6 am dat sau 0.65...nu mai stiu...
da,da te anunt.mama a zis ca a vazut la rozita cu 0,5.nu e mare diferenta da uite ca daca le aduni...tot iesi mai bine.eu trebuie sa cumpar si fundite sa le lipesc peste ele...si niste fluturasi mai mari sa pun prin casa.deci tot o sa fac un drum pana acolo zilele astea.;;)

andreeasmiley
11.08.2010, 12:56:30
da,da te anunt.mama a zis ca a vazut la rozita cu 0,5.nu e mare diferenta da uite ca daca le aduni...tot iesi mai bine.eu trebuie sa cumpar si fundite sa le lipesc peste ele...si niste fluturasi mai mari sa pun prin casa.deci tot o sa fac un drum pana acolo zilele astea.;;)

Eu fonditele le-am cumparat din bazar. Albe cu auriu la 20 de banuti bucata. Vreau sa atasez de ele un fel de eticheta pe care sa scriu numele nostru si multumiri iar astfel sa le fac ca un fel de marturii. Eu am vrut neaparat caserole rotunde ca mesele, cu capacul neatasat de cutie si cu capac adancit nu plat ca sa nu se striveasca prajiturile. Sunt cam zurlie:-B

roxutza88
11.08.2010, 13:04:01
Eu fonditele le-am cumparat din bazar. Albe cu auriu la 20 de banuti bucata. Vreau sa atasez de ele un fel de eticheta pe care sa scriu numele nostru si multumiri iar astfel sa le fac ca un fel de marturii. Eu am vrut neaparat caserole rotunde ca mesele, cu capacul neatasat de cutie si cu capac adancit nu plat ca sa nu se striveasca prajiturile. Sunt cam zurlie:-B
de ce cu capacul neatasat de cutie?:-? la asta nu m-am gandit.rotunde le vreau si eu si cu capac adancit.mai zicea cineva de cosulete...cum le pui in cosulete??adica un cosulet nu are capac si poate omu vrea sa-si ia prajiturile acasa...merge ca scufita rosie cu cosuletul...si atent sa nu cumva sa cada prajiturele pt bunica??:-\:D

AnnyyAnnyy
11.08.2010, 13:13:27
de ce cu capacul neatasat de cutie?:-? la asta nu m-am gandit.rotunde le vreau si eu si cu capac adancit.mai zicea cineva de cosulete...cum le pui in cosulete??adica un cosulet nu are capac si poate omu vrea sa-si ia prajiturile acasa...merge ca scufita rosie cu cosuletul...si atent sa nu cumva sa cada prajiturele pt bunica??:-\:Drad ca proasta de una singura la birou si e numai vina ta...mi-am si imaginat invitatii cu basmalute(scufite) rosii pe cap parasind petrecerea cu prajiturile in cos=))

andreeasmiley
11.08.2010, 13:14:36
de ce cu capacul neatasat de cutie?:-? la asta nu m-am gandit.rotunde le vreau si eu si cu capac adancit.mai zicea cineva de cosulete...cum le pui in cosulete??adica un cosulet nu are capac si poate omu vrea sa-si ia prajiturile acasa...merge ca scufita rosie cu cosuletul...si atent sa nu cumva sa cada prajiturele pt bunica??:-\:D

Carmen a vrut cosulete, nu eu. Nu le-am vrut atasate pt ca nu imi place partea aceea unde se ataseaza, se face ca un sant. Ti-am zis ca-s zurlie :))

11.08.2010, 14:11:21
Eu sunt cu cosuletele!!!Ma cheama si Scufita Rosie!!!=))
Am vorbit cu Andreea de caserole, am mers sa cumpar ( am gasit la 0,45 parca) numai ca al meu a zis ca nu vrea in ruptul capului asa ceva...a zis ca nu e fast food sa puna plastic. Mi-am stors creierii ce sa fac cum sa fac , am gasit cosulete din paie. Le pun in interior hartie cu gaurele, ca la tort, bag prajiturile. Folosesc celofan sa le invelesc, cu mot, ca pe oul de paste (ce s-a mai amuzat Andreea cand i-am spus :* ). Leg motul cu funda manuala din satin crem, ii pun la funda in mijloc o inimioara si restul multa sanatate la neamuri =))
Nu credeam sa am asa mari probleme la asa mici chitibusuri=))

AnnyyAnnyy
11.08.2010, 15:37:36
Am vorbit cu Andreea de caserole, am mers sa cumpar ( am gasit la 0,45 parca) numai ca al meu a zis ca nu vrea in ruptul capului asa ceva...a zis ca nu e fast food sa puna plastic. Mi-am stors creierii ce sa fac cum sa fac , am gasit cosulete din paie. Le pun in interior hartie cu gaurele, ca la tort, bag prajiturile. Folosesc celofan sa le invelesc, cu mot, ca pe oul de paste (ce s-a mai amuzat Andreea cand i-am spus :* ). Leg motul cu funda manuala din satin crem, ii pun la funda in mijloc o inimioara si restul multa sanatate la neamuri =))
suna bine...cosulete unde ai gasit?cat sunt de mari?...si inca ceva; de unde atata rabdare sa le asamblezi?la mine daca nu era domnisoara de onoare cu nervii compacti ma stricam de cap asambland marturiile;))

11.08.2010, 15:51:33
suna bine...cosulete unde ai gasit?cat sunt de mari?...si inca ceva; de unde atata rabdare sa le asamblezi?la mine daca nu era domnisoara de onoare cu nervii compacti ma stricam de cap asambland marturiile;))
Cosuletele le-am luat din Bucuresti, din centrul comercial Doraly. Au fost 1 leu bucata. Nu le am acasa ca le faceam o poza, le-am dus la soacra-mea ca are spatiu de depozitare. Sunt superbe, crem cu maro inchis, semiovale, din paie. Funditele cu inimioara le fac din timp, iar seara inainte de nunta fac claca ( mama , eu si verisoara) sa bagam praji la locul lor. Poate ma ajuta si bunica...daca nu se sperie de lup;)) Mie imi place sa ma joc cu chestii din astea, de exemplu imi fac singura aranjamentele, cu tulle, trandafiri, fluturasi si inimioare. Le fac din timp iar in ziua nuntii doar il pun pa barbata-meu sa le propteasca de zidurile casei (pregatite in prealabil cu sarme, cuie etc)

roxutza88
11.08.2010, 17:48:47
aha.acum am priceput.eu ma gandeam ca le pui direct in cosulet si nu le acoperi cu nimic.in felul asta ,oamenii mergeau cu cosuletele si in urma lor,curgeau firmituri ca la Hansel si Gretel :)) (na ca am schimbat povestea) dar daca le legi frumos cu fundita,arata chiar bine.;;)

11.08.2010, 18:08:35
aha.acum am priceput.eu ma gandeam ca le pui direct in cosulet si nu le acoperi cu nimic.in felul asta ,oamenii mergeau cu cosuletele si in urma lor,curgeau firmituri ca la Hansel si Gretel :)) (na ca am schimbat povestea) dar daca le legi frumos cu fundita,arata chiar bine.;;)
Mai ce imaginatie ai =))=))=)) Esti haioasa foc!

roxutza88
11.08.2010, 18:19:00
Mai ce imaginatie ai =))=))=)) Esti haioasa foc!
cred ca de la caldura asta de afara m-am dilit 8-}:D

anuska_dea
11.08.2010, 21:17:26
Cat ajunge un kilogram de prajituri la Bristena?

anuska_dea
11.08.2010, 21:18:16
Unde este Rozita?

roxutza88
11.08.2010, 21:28:08
Unde este Rozita?
Rozita este un depozit en-gross in scheia ,la intrare in oras pe partea dreapta.

roxutza88
11.08.2010, 21:32:33
fetelor,v-am zis ca ieri am fost si am facut comanda de prajituri la taco loco.azi a venit iuby meu cu un platou de prajituri care aratau ff bine.mult mai bine decat alea de la taco.erau de la cofetaria din Radauti.si super bune la gust.sunt si fursecuri si cu foi si crema si ciocolata si colorate fain.pana la urma o sa anulam comanda la taco si o sa facem acolo(noroc ca nu am dat avans).tot 27 de lei e kg.am facut poze sa va arat si voua :D=P~

11.08.2010, 22:11:05
fetelor,v-am zis ca ieri am fost si am facut comanda de prajituri la taco loco.azi a venit iuby meu cu un platou de prajituri care aratau ff bine.mult mai bine decat alea de la taco.erau de la cofetaria din Radauti.si super bune la gust.sunt si fursecuri si cu foi si crema si ciocolata si colorate fain.pana la urma o sa anulam comanda la taco si o sa facem acolo(noroc ca nu am dat avans).tot 27 de lei e kg.am facut poze sa va arat si voua :D=P~
Mi-e o poftaaaa.....=P~ce bine arata. Sa va fie de bine;))

roxutza88
11.08.2010, 22:45:11
Mi-e o poftaaaa.....=P~ce bine arata. Sa va fie de bine;))
chiar ma gandeam dupa ce am pus poze ca daca punea altcineva ,faceam o vizita la cate pofte am eu acum....=P~