PDA

Versiunea completa : Ce biserica va alegeti si de ce?

Pagini : [1] 2

macarena
19.07.2006, 18:58:44
cum este? as vrea mai mult acolo ...si nu la sf c-tin cum am scris.....m-am razgandit !:D care-s scorurile acolo.....astept pareri miresici din braila!

kala_elena
22.08.2006, 07:41:02
Bisericuta din centrul vechi, Sf. Arhangheli, este mica, ca o grota. Cobori putin cand intrii in ea. Acolo este parintele Tugui.
Dupa cum vezi, si eu am ales Biserica Sf. Constantin, dar eu nu imi schimb ideea:) Imi place aici. Nu stiu de ce te-ai razgandit tu. Sunt doi preoti: Pr. Dragan si Pr. Mazare. E biserica pe care eu o frecventez, e intima si iti da un sentiment placut. Sunt si moaste ale Sf. Haralambie acolo. Sper sa ne ajute!Pupici

kala_elena
22.08.2006, 08:28:40
Dragele mele, sunt nou nouta pe aici, iar la anul voi fi miresica, ca si voi. Va doresc o nunta de vis, sa zambiti tot timpul, sa nu lasati pe nimeni si nimic sa va intristeze, sa fiti fericiti si sa va intelegeti de minune pana la nunta de aur:)>-
Noi am ales Biserica Sf. Imparati Constantin si Elena. Asa cum am mai spus in alte discutii, a fost singura care ne-a dat un sentiment de acasa, de liniste si pace. Imi plac cei doi preoti: Pr. Dragan si Pr. Mazare iar slujba este slujba nu "idei principale". Am inteles ca pretul serviciului nu este nici piperat. Mirii platesc taxa - o sa va informez cat este, pentru ca nu am platit-o eu ci Puiul meu:), iar nasii trebuie sa achite un milion, dupa slujba. Banii se impart la 3-2 preoti si dascalul.Noua nu ni se pare mult. Avand in vedere ca are bolta si aleea din fata, nu se va suferi de cald si se poate si amenaja ceva dragut la intrare.
Voi ce spuneti?

lucig
18.09.2006, 21:43:40
buna fetelor voi fi si eu mireasa la anul in 2007 si sper ca toate viitoarele mirese sa aiba o nunta asa cum isi doresc.va rog si eu sa imi dati niste lamuriri.
cine stie ceva despre rest continental ?mai faceti vreuna din voi nunta la continental?
iar la biserica noi ne-am hotarat sa facem tot la sfintii imparati sper sa fie frumos .intr-adevar e biserica mea de suflet
va pup si ast un rasp

kala_elena
19.09.2006, 06:42:49
buna fetelor voi fi si eu mireasa la anul in 2007 si sper ca toate viitoarele mirese sa aiba o nunta asa cum isi doresc.va rog si eu sa imi dati niste lamuriri.
cine stie ceva despre rest continental ?mai faceti vreuna din voi nunta la continental?
iar la biserica noi ne-am hotarat sa facem tot la sfintii imparati sper sa fie frumos .intr-adevar e biserica mea de suflet
va pup si ast un rasp
Bine ai venit alaturi de noi! <:-PSi eu iti doresc o nunta minunata!Atunci cand am facut "studiu de piata" pentru restaurante, am fost la Continental - acolo mi-as fi dorit sa imi fac nunta, dar prima conditie a fost sa am peste 150 de persoane, conditie pe care nu am putut sa o indeplinesc - sper sa am in jur de 120.
Sora mea a facut in 2003 nunta acolo. A iesit foarte frumoasa. Trebuie sa ai mare atentie la numarul portiilor si la bautura. Noua ne-a permis sa avem persoane la bucatarie, si cu toate astea tot au furat vine si altele. Eu trec zilnic, in drum spre servici, pe langa restaurant, iar cand am asteptat o colega sa isi cumpere niste medicamente de la Iris, am avut ocazia sa vad cum unul dintre angajati a plecat acasa cu o sacosa plina cu diferite chestii, inclusiv flori\:D/ si multe alte astfel de ciudatenii. Trebuie sa iti faci o strategie in a sti numarul de persoane care iti vin.
Muzica e superba, pe toate gusturile. Daca mai ai intrebari le astept cu drag. Pupici.:*

lucig
20.09.2006, 13:08:40
iti multumesc frumos pentru sfat si am sa fiu foarte atenta.tu unde faci nunta?Ai vorbit pentru aranjamente? Cat te costa aranjatul restaurantului, cu invitatii, marturii,buchete ? Tu pui la toti invitatii flori in piept sau combini cu marturiile ? Si mai am o intrebare de unde pot gasi niste modele frumoase de verighete? iti multumesc.:* :* :*

lucig
20.09.2006, 13:27:35
tu iti aranjezi biserica ? cum si cu cine ? please[-o<

kala_elena
20.09.2006, 13:33:08
iti multumesc frumos pentru sfat si am sa fiu foarte atenta.tu unde faci nunta?Ai vorbit pentru aranjamente? Cat te costa aranjatul restaurantului, cu invitatii, marturii,buchete ? Tu pui la toti invitatii flori in piept sau combini cu marturiile ? Si mai am o intrebare de unde pot gasi niste modele frumoase de verighete? iti multumesc.:* :* :*
Hai sa le luam pe rand: nunta mea va fi la Dacia-hotel Traian. Nu am vorbit pentru aranjamente, considerand ca e prea devreme, dar "strang" relatii. Marturiile vreau sa le fac eu, sau sa vad, poate le cumpar-ma voi ocupa tot anul viitor. O sa pun flori naturale "actorilor principali", restul vor primi floricele artificiale. Marturiile le vor primi toti invitatii.
Modele frumoase? Te orientezi fie la Galati fie la Bucuresti.
Pupici.>:D<

artemys
20.11.2006, 15:06:27
Buna!

Am avut cununia religioasa la Biserica Greaca. Sa nu va alegeti acolo, daca ati ales deja, mai bine schimbati. Slujba nu se oficiaza in intregime, preotii sar pasaje si grabesc ritualul. Cameramanul nostru a spus ca in Braila la o singura biserica se face slujba asa cum trebuie ("Maica Domnului".... sau ceva de genul acesta, nu am retinut exact numele bisericii). Ca sa nu mai zic ca la spovedanie , in timp ce eram cu patrafirul pe cap si spuneam pacatele preotul vorbea cu alte persoane...

kala_elena
21.11.2006, 07:00:37
Buna!

Am avut cununia religioasa la Biserica Greaca. Sa nu va alegeti acolo, daca ati ales deja, mai bine schimbati. Slujba nu se oficiaza in intregime, preotii sar pasaje si grabesc ritualul. Cameramanul nostru a spus ca in Braila la o singura biserica se face slujba asa cum trebuie ("Maica Domnului".... sau ceva de genul acesta, nu am retinut exact numele bisericii). Ca sa nu mai zic ca la spovedanie , in timp ce eram cu patrafirul pe cap si spuneam pacatele preotul vorbea cu alte persoane...

Nu vreau sa fiu rea sa zic: "Ti-am spus eu!". Oricum era prea tarziu pentru tine! Ma bucur ca mai e cineva care sa imi confirme spusele mele de pe forum, sa nu spuna ca am ceva cu preotii de acolo\:D/
Oricum, sa fiti fericiti, sa va intelegeti si sa va iubiti ca acum o viata intreaga!<:-P

annybunny
23.11.2006, 15:59:32
Buna!

offf acum am citit ce ai scris tu!!!! si sunt disperata! nu mai stiu la ce biserica sa fac? vreau la o biserica prin centru :( :(( la care asi mai putea sa fac? sf. nicolaie nu vreau...help pls [-o<

kala_elena
24.11.2006, 07:27:49
offf acum am citit ce ai scris tu!!!! si sunt disperata! nu mai stiu la ce biserica sa fac? vreau la o biserica prin centru :( :(( la care asi mai putea sa fac? sf. nicolaie nu vreau...help pls [-o<
Asa cum ti-am mai spus, mergi la Biserica Sfintii Imparati Constantin si Elena. Este pe mijlocul strazii Scolilor, aproape de B-dul Independentei. Acum e in consolidare si se spera ca sa se termine totul pana la vara.

annybunny
27.11.2006, 13:54:52
Asa cum ti-am mai spus, mergi la Biserica Sfintii Imparati Constantin si Elena. Este pe mijlocul strazii Scolilor, aproape de B-dul Independentei. Acum e in consolidare si se spera ca sa se termine totul pana la vara.

Pana la urma mam hotarat sa fac la Greaca. Oricum socrul meu este Preot si o sa slujeasca si iel la nunta noastra...si are pile...

kala_elena
28.11.2006, 07:46:07
Pana la urma mam hotarat sa fac la Greaca. Oricum socrul meu este Preot si o sa slujeasca si iel la nunta noastra...si are pile...
E foarte bine ca ai luat o decizie! Dar de ce nu te casatoresti la biserica socrului tau?

annybunny
30.11.2006, 17:02:30
E foarte bine ca ai luat o decizie! Dar de ce nu te casatoresti la biserica socrului tau?

Pentru ca nu este in Braila :) este la tara in Cuza Voda. Si noi vrem in oras.

mihaela_2006
30.12.2006, 23:32:40
Eu mi-am ales biserica Sfantul Gheorghe, deoarece aici il cunosc pe preot

pisikutza
08.01.2007, 16:03:13
Noi am ales Biserica Sf. Petru e fosta catedrala cum am inteles e frumos acolo nu stiu cum e slujba acolo? Stiti ceva despre asta? Va rog sa-mi spuneti si mie.
Stiu ca la Sf.Constantin si Elena slujbele se fac in viteza.Am fost la o nunta in noiembrie si preotii citeau slujba parca ii alerga cineva.Iar dascalul mai canta un pic apoi ii suna telefonul si pleca mai incolo sa raspunda iar mai venea iar canta iar suna telefonul.A fost batjocura.
Sper la Sf Petru sa nu fie asa

kala_elena
09.01.2007, 07:41:07
Noi am ales Biserica Sf. Petru e fosta catedrala cum am inteles e frumos acolo nu stiu cum e slujba acolo? Stiti ceva despre asta? Va rog sa-mi spuneti si mie.
Stiu ca la Sf.Constantin si Elena slujbele se fac in viteza.Am fost la o nunta in noiembrie si preotii citeau slujba parca ii alerga cineva.Iar dascalul mai canta un pic apoi ii suna telefonul si pleca mai incolo sa raspunda iar mai venea iar canta iar suna telefonul.A fost batjocura.
Sper la Sf Petru sa nu fie asa
Din cate stiu eu luna noiembrie e aglomerata pentru ca se apropie postul, deci sunt mai multe cununii. Eu am fost la peste 10 cununii acolo si nu mi s-a parut ca ii alearga nimeni pe preoti. Toate cununiile sunt ptogramate din ora in ora, asta DACA nuntile ar respecta programul, dar cum acest lucru nu se intampla....
Nu stiu nimic despre nuntile de la Bis Sf. Apostoli, cred ca cel mai bine e sa mergi personal sa asisti la mai multe cununii, nu la una singura, pentru ati forma o parere relevanta.

mihaela_2006
15.01.2007, 19:41:58
Desi eram decisa sa ma cunun la biserica Sf Gheorghe, acum trebuie sa caut alta biserica ptr ca aceasta e in reconstructie si atunci cand o sa am nunta o sa fie o schela in mijlocul bisericii.

mihaela_2006
08.02.2007, 17:41:35
Imi poate da cineva detalii despre biserica "Sf. Nicolae?". Care-i taxa, sau alte detalii.

adelutza_braila
09.02.2007, 16:27:30
Imi poate da cineva detalii despre biserica "Sf. Nicolae?". Care-i taxa, sau alte detalii.
Eu am fost la multe nunti la Sf. Nicolae , mi-a placut tare mult, sunt 2 (preoti acum la ultima erau 3- pentru ca au si un invatacel) , corul canta super !! Eu iti sugerez , ca intr-o sambata sa treci pe acolo si sa vezi cu ochii tai , cum e .Te-as sfatui insa sa te duci de la inceput , cand intra mirii , sa vezi ce frumos e......
Taxa pe care am dat-o noi a fost de 70 ron ( 40 taxa si 30 corul) , am inteles ca dau si nasi in ziua nuntii , nu stiu exact cat , ceva in jur de 200 ron.
Daca te hotarasi , sa te duci din timp ca sunt ocupati , eu am fost saptamana asta si eram a 4 -a nunta de pe 2 iunie.

mihaela_2006
10.02.2007, 15:58:09
Multumesc frumos pentru informatie

mihaela_2006
06.07.2007, 16:29:10
Eu am schimbat biserica, deoarece mie nu prea mi-a placut slujba de cununie la Sf Nicolae, si am ales biserica de care apartin.

kala_elena
08.07.2007, 22:00:35
Eu am schimbat biserica, deoarece mie nu prea mi-a placut slujba de cununie la Sf Nicolae, si am ales biserica de care apartin.
Cred ca toate miresicile ar trebui sa mearga intr-o sambata la biserica unde ar dori sa aiba loc cununia, sa urmareasca cununiile din acea zi si apoi sa decida. Sa te duci la o biserica doar ca acolo se duce toata lumea mi se pare ceva stupid!

mihaela_2006
09.07.2007, 09:02:43
Bine zis, elena

elena_i
19.07.2007, 17:46:20
eu mi-a ales biserica sf,martiri brancoveni.este ceva retras in viziru si preotul de acolo este vecin cu socrii mei,in plus acolo a avut loc cununia socrilor de 25 de ani de la casatorie si mia placum foarte mult slujba .apoi dupa slujba preotul a tinut un discurs care ne-a facut pe toti sa lacrimam.a fost ffff frumos.si inca o idee despre biserica greaca.am vazut o caseta de la nunta unor prieteni si nu mi-a placut absolut deloc.preotul nu a tinut toata slujba.dascalul canta de parca era strans de gat si toata lumea radea ca la teatru .nu mi-a placut absolut de loc

annybunny
28.07.2007, 14:27:03
Noi pana la urma nu mai facem nunta in oras, facem in Statiune la Lacul Sarat si ne-am hotarat sa facem si la Manastirea din Lacul Sarat slujba ca este fff frumoasa si nu mai intram in stresul din oras, oricum pana la anu mai e#:-S

Giulia2201
29.07.2007, 20:06:08
Noi pana la urma nu mai facem nunta in oras, facem in Statiune la Lacul Sarat si ne-am hotarat sa facem si la Manastirea din Lacul Sarat slujba ca este fff frumoasa si nu mai intram in stresul din oras, oricum pana la anu mai e#:-S

N-o sa-ti para rau de alegerea facuta, ai sa vezi!

annybunny
08.10.2007, 18:23:02
N-o sa-ti para rau de alegerea facuta, ai sa vezi!

:x :* MS:* :x

andraelen
09.10.2007, 14:10:29
fetelor eu stau in dubii cu biserica am de ales intre 3 biserici.Sf.Imparati Constantin si Elena,cea din centru nu mai stiu exact cum ii spune parca Sf.Arhangheli Mihail si Gavril si cea de langa mine Sf Martiri Brancoveni.tre sa ma mai gandesc.datimi o idee pleasee!:*

lucig
11.10.2007, 08:47:50
buna , eu te sfatuiesc sa alegi la sfintii imparati C-tin si Elena , eu acolo am avut nunta si am avut o slujba super.Toata lumea a fost patrunsa de slujba facuta eu am avut si cor,si ambii preoti.

andraelen
11.10.2007, 11:11:54
buna , eu te sfatuiesc sa alegi la sfintii imparati C-tin si Elena , eu acolo am avut nunta si am avut o slujba super.Toata lumea a fost patrunsa de slujba facuta eu am avut si cor,si ambii preoti.

pai acolo mam gandit de prima data dar sa vad.mersik pt sfat!>:D<

kris2007
12.10.2007, 16:36:35
mie mi-ar placea la o bisericuta mica sau la o manastire!

issa3
08.11.2007, 21:28:29
fetelor stie cineva cum este slujba la Biserica Greaca?
cumnata mea mi-a spus ca in br daca faci cununia religioasa la biserica greaca se spune ca este nunta de fitze.
stiti ceva despre acest aspect?

andraelen
09.11.2007, 09:56:17
fetelor stie cineva cum este slujba la Biserica Greaca?
cumnata mea mi-a spus ca in br daca faci cununia religioasa la biserica greaca se spune ca este nunta de fitze.
stiti ceva despre acest aspect?

nu stiu cum este slujba de casatorie dar iti spun sigur ca nu este adevarat faza cu nunta de fitze!fiecare isi alege ce biserica ii place si pana la urma ce conteaza?..oriunde ai face conteaza ca te casatoresti religios!:*

Anmari
09.11.2007, 10:22:45
Eu am ales biserica Adormirea Maicii Domnului pentru ca e aproape de primarie si de unde locuiesc, apoi are o gradina mare cu flori si iarba multa, o aleea la intrare absolut superba pe care voi aseza un covor rosu ... si e imprejmuitata toata cu trandafiri .... cam asa arata ...doar ca nu am o imagine mai clara cu florile bisericii si cu ce e prin imprejur

mihaela_2006
09.11.2007, 17:49:16
issa, nu-ti face griji de ce spun unii sau altii. Daca-ti place la Greaca atunci du-te acolo. Eu am optat prima data ptr Sf Nicolae, dar cum era prea aglomerata am schimbat biserica

issa3
09.11.2007, 23:17:09
issa, nu-ti face griji de ce spun unii sau altii. Daca-ti place la Greaca atunci du-te acolo. Eu am optat prima data ptr Sf Nicolae, dar cum era prea aglomerata am schimbat biserica

Greaca i-am placut mult viitorului meu sot, pt ca el e din Valcea l-am dus intr-o zi pe la toate bisericile din Braila si lui asta i-a placut cel mai mult.
Oricum nu conteaza ce spune lumea ideea este sa fim noi multumiti, nu?

mihaela_2006
11.11.2007, 09:09:02
asa este. sa te duci la biserica si sa vezi de cand e fac programarile ca sa fii sigura ca-ti programezi cununia la ora care te avantajeaza

cristina_dumitrascu
13.11.2007, 17:40:02
cu cat timp inainte mergeti sa rezervati biserica?

eu am ales biserica Sf Petru si Pavel, preotul e foarte cald si ma simt foarte bine acolo. mai face cineva acolo?

si mi-as dori o cununie adevarata, intreaga, sa rosteasca mai rar rugaciunile ca sa inteleaga toti slujba si sa nu sara pasaje. stiu ca tine aprox. 1 h.
am inteles ca daca decorezi biserica trebuie sa ai vreo 10 -15 min distanta fata de cununia dinaintea ta, ca sa aiba timp firma de decoratiuni sa le aranjeze, plus vreo 10-15 min dupa cununie ca sa faci tu fotografii in fata bisericii. deci ar trebui sa rezerv biserica 1,5h. ma intreb daca voi plati mai mult pt atata timp. de ex, la Sf Nicolae sunt f. multe nunti intr-o zi, si in 20-30 min maxim s-a terminat cu totul.

cand faceti fotografiile, inainte sau dupa biserica?

va pup si mult spor la pregatiri

mihaela_2006
14.11.2007, 18:54:33
noi am facut pozele inainte de biserica deoarece o programasem pe la 18, iar ptr civila ne-au programat pe la 15, asa ca aveam un decalaj cam mare si am facut pozele in acest interval

annybunny
04.01.2008, 00:09:40
Fetelor voi la ce ora ati pus biserica? Eu inca nu mam hotarat definitiv:-SS
Manastirea si Restaurantul sunt aproape unul de celalt in Lac, asa ca mam gandit ca daca pun biserica la 17.00, si o sa tina slujba pana la 18.00 si dupa aia poze cu fotograful (oare e deja intuneric la ora 18 in August?) in Lac si dupa aia la Restaurant cam pe la 19.00? Voi ce ziceti? Sau sa pun biserica mai tarziu sa ajungem la 20.00 la Restaurant? Si inainte de Biserica nu vrem sa facem poze#:-S

mihaela_2006
05.01.2008, 18:50:12
anne, ar fi bine sa intrebi fotograful in legatura cu ora la care se vor face pozele.Banuiesc ca poate avea un aparat care sa faca pozele frumoase si daca nu-i soare. Nu stiu la cat apune soarele la aceea data.

myrela_18
17.01.2008, 12:32:14
buna fetelor,dupa cum va dati seama eu sunt nou nouta pe aici si de abia reusesc sa vb cu fete din braila,eu am ales biserica sf dumitru ptr ca este aproape de salonul unde voi face nunta si este biserica unde am fost toata viata mea,cea din cart...vam pupat si as vrea sa stiu daca cineva dintre voi atin ascultat formatia AMICII si cum canta :* ptr toate si sper sa mai vb

andraelen
07.02.2008, 13:06:05
buna fetelor!eu am ales manastirea din Lacu-Sarat!si va spun de ce!in braila la biserici ti se impune o taxa fixa de 2mil plus ce mai dai la preot si plus o cotizatie!am o prietena are nunta in iunie si a fost de acum sa vb cu preotul.lea cerut 600mii cotizatie si de acum pana la nunta in fiecare duminica sa vina la biserica!si in urma cu 2 saptamani niste prieteni ai nostri au avut botezul la copil si au facut in Lacu-Sarat!vreau s azic ca s-au dus sa vb cu preotul si lea zis ca nu cere o taxa fixa cat are sa dea pt biserica!a facut o slujba foarte frumoasa nu l-a deranjat copilul ca a plans toata slujba nimik si sau dus sa ii dea si lui ceva si nu a vrut,mai ca alerga dupa el prin altar sa ii dea bani!deci mie chiar mi s-a parut frumos si gestul si slujba!:)

annybunny
13.02.2008, 20:06:20
buna fetelor!eu am ales manastirea din Lacu-Sarat!si va spun de ce!in braila la biserici ti se impune o taxa fixa de 2mil plus ce mai dai la preot si plus o cotizatie!am o prietena are nunta in iunie si a fost de acum sa vb cu preotul.lea cerut 600mii cotizatie si de acum pana la nunta in fiecare duminica sa vina la biserica!si in urma cu 2 saptamani niste prieteni ai nostri au avut botezul la copil si au facut in Lacu-Sarat!vreau s azic ca s-au dus sa vb cu preotul si lea zis ca nu cere o taxa fixa cat are sa dea pt biserica!a facut o slujba foarte frumoasa nu l-a deranjat copilul ca a plans toata slujba nimik si sau dus sa ii dea si lui ceva si nu a vrut,mai ca alerga dupa el prin altar sa ii dea bani!deci mie chiar mi s-a parut frumos si gestul si slujba!:)

Eu zic ca ai facut o alegere foarte bine ;)) Si mie mi-a placut mult Manastirea din Lac, de asta am ales-o si noi:x

ameli2008
25.02.2008, 21:07:01
buna fetelor!ajutati-ma si pe mine sa aleg biserica:intre sf.imparati si sf.nicolae.si mai mi-a recomandat cineva o biserica dar nu stiu numele :-" cred ca maica domnului,nici nu mai stiu unde mi-a zis ca e#-o

mihaela_2006
26.02.2008, 19:12:07
ameli intre Sf inparati si Sf nicolae as alege Sf imparati. Si eu am auzit numai lucruri bune despre biserica "Adormirea MAicii Domnului"
Eu prima data am arvunit biserica Sf Nicolae dar cand am fost la o cununie acolo nu prea mi-a mai placut, si apoi am facut la biserica de care apartin deoarece il cunosteam si pe preot.

ameli2008
01.03.2008, 12:56:49
am ales biserica fetelor:adormirea maicii domnului

ana5maria
01.03.2008, 16:30:01
noi am facut pozele inainte de biserica deoarece o programasem pe la 18, iar ptr civila ne-au programat pe la 15, asa ca aveam un decalaj cam mare si am facut pozele in acest interval
si eu tot in septembrie am nunta, am programat biserica la 19 si vom face pozele inainte de cununia religioasa

mihaela_2006
01.03.2008, 19:21:27
Bun venit Ana

simona20
12.03.2008, 07:05:12
buna, zi-mi, te rog, unde este biserica "Adormirea Maicii Domnului"! mie mi-a placut biserica de pe garii, cea din mijlocul strazii, dar are niste schele in ea si nu poate nimeni sa-mi garanteze ca nu vor mai fi pana la vara.

am ales biserica fetelor:adormirea maicii domnului

issa3
12.03.2008, 10:21:16
Noi am vorbit weekendul trecut la Biserica Greaca si ne-a trecut pe un caiet pentru ora 18.Ne-am gandit ca intre cununia civila si biserica sa mergem la fotograf.Pentru inceput ne-au cerut 60 ron pentru cor si 60 ron pentru biserica.

andraelen
12.03.2008, 11:17:41
Noi am vorbit weekendul trecut la Biserica Greaca si ne-a trecut pe un caiet pentru ora 18.Ne-am gandit ca intre cununia civila si biserica sa mergem la fotograf.Pentru inceput ne-au cerut 60 ron pentru cor si 60 ron pentru biserica.

acum e mai mult!eu zic sa mergeti si sa intrebati daca s-a mai schimbat ceva!;-)

issa3
13.03.2008, 07:27:59
acum e mai mult!eu zic sa mergeti si sa intrebati daca s-a mai schimbat ceva!;-)

pai am vorbit acum 4 zile, pe 13.03.2008....dar oricum o sa mai mergem la biserica cu 3 luni inainte de nunta ca sa confirmam si sa platim tot ce trebuie

andraelen
13.03.2008, 11:00:34
pai am vorbit acum 4 zile, pe 13.03.2008....dar oricum o sa mai mergem la biserica cu 3 luni inainte de nunta ca sa confirmam si sa platim tot ce trebuie

scz!nu am citit cu atentie!totusi mi se pare convenabil!<:-P

issa3
13.03.2008, 16:22:45
scz!nu am citit cu atentie!totusi mi se pare convenabil!<:-P

da si noua...ma asteptam sa fie mai scump dar poate ne-a cerut 120 ron pentru inceput cine stie cat il pune pe nas sa plateasca

annybunny
12.05.2008, 13:07:10
Buna fetelor :*
Am vb acuma cu socrii si au fost la manastirea din Lac sa vb ptr nunta. Am aflat ca trebuie facut cerere de la nasu, socrul mare si socrul mic la episcop si sa aiba un motiv bine intemeiat sa faci nunta acolo. Acuma nu stiu ce sa fac :-s Socrii zicea sa facem nunta la biserica lu socrul meu la tara (Cuza Voda) intradevar este frumoasa sau sa o facem la o biserica din oras, dar nu stiu ce sa fac. Voi ce ziceti? :-<

tara
13.05.2008, 10:19:39
ufaaaaa.....nu inteleg de ce cer asa ceva in fine....daca nu gasesti in oras ceva liber mergi la socrul tau la biserica dar sa nu va fie peste mana cu drumul....cel mai bine in oras si grabiti-va ca nu prea sunt libere toate...bafta multa si pupici

annybunny
13.05.2008, 14:22:23
ufaaaaa.....nu inteleg de ce cer asa ceva in fine....daca nu gasesti in oras ceva liber mergi la socrul tau la biserica dar sa nu va fie peste mana cu drumul....cel mai bine in oras si grabiti-va ca nu prea sunt libere toate...bafta multa si pupici
Pana la urma am stat de vorba si ne-am hotarat sa facem nunta la biserica la socrul meu, o sa avem 3 preotii la slujba si o sa fie frumoasa. Eu oricum plec din casa soacrei, deci pe mine tot acolo din sat ma ia si dupa aia mergem cu totii la biserica si dupa slujba mergem in Lac ptr poze si dupa aia la restaurant :)>-

alina_220585
08.06.2008, 20:26:55
buna fetelor, urmeaza sa ma marit pe 19 septembrie 2009, nunta v-a fi in Braila si abia acum ma apuc de pregatiri, tarziu, devreme...nu stiu..:-? . Ma gandeam ca cununia religioasa sa aiba loc la biserica greaca din centru, ce spuneti...care sunteti in tema astept sfaturi. Apoi vreau sa stiu cum se procedeaza, se face programare..se dau niste bani atunci sau cand....cam atat despre subiectul asta, revin cu altele...va poop

evenstar
09.06.2008, 08:05:53
Cred ca ar trebui sa scrii la forumul de Braila... :-? Adica aici (http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=155)

andelove
09.08.2008, 22:40:14
Eu am ales biserica SF. Nicolae pt ca-mi place foarte mult si slujba dar si biserica e superba:)

andelove
09.08.2008, 22:43:23
Buns alina nu stiu chiar foarte multe dspre biserica greaca dar ce am auzit nu mi-a placut.
Si referitor la intrebarea ta dc se dau bani in avans raspunsul e DA ii dai cand mergi sa faci programararea

alina_220585
09.11.2008, 12:52:20
Buns alina nu stiu chiar foarte multe dspre biserica greaca dar ce am auzit nu mi-a placut.
Si referitor la intrebarea ta dc se dau bani in avans raspunsul e DA ii dai cand mergi sa faci programararea

Ms draga mea..ma mai gandesc:):-s

alina_220585
09.11.2008, 12:53:06
Cred ca ar trebui sa scrii la forumul de Braila... :-? Adica aici (http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=155)

Ms pt redirectionare..sunt incepatoare:)))

DanielaD
25.01.2009, 19:29:20
Fetelor va rog ajutati-ma!!!!!!!!!!!!^:)^ ^:)^ ^:)^
Eu sunt din Galati, dar nu sunt in tara!!! Asta vara am fost acasa si am zis sa imi pun la punct tot caci la vara mai revin maxim cu 2 saptamani inainte de nunta care este pe 15 august ...
Si sa va spun ce am patit am inceput turul bisericilor!!!!!!!
Am fost la Precista. Acolo mi-au zis ca dimineata e ''tantamul'' de pe faleza din fiecare an si ei sunt acolo si apoi e hramul bisericii si dau de mancare la saraci si poate dupa ora 18... dar am zis ca oricum nu vreau sa vad in poze farfurii si pahare de unica folosinta servetele si alte cele.
Apoi am fost la sf Nicolae, acolo tre sa platesti 1 milion soacra mica 1 soacra mare 1 corul si 2 milioane de ptreot dar sunt 2 sau 3...
Am continuat cautarile... am fost la Trei Ierarhi, biserica se consolida si am plecat, am zis lasa...
Am fost la sf Spiridon dar... nu am ramas impresionata si am plecat (biserica se renoveaza complet).
Am fost la Greaca, acolo au cerut vreo 3 milioane dar au zis ca sa vada se mai gandesc daca fac cununii sau nu...
Am fost la schit, au zis ca acolo nu se oficiaza nunti...
Mi-am incercat norocul si la sf Dumitru... Acolo au spus ca trebuia prima data sa ma duc sa vb preotul de biserica si apoi sa ma duc sa imi inchiriez restaurant dar sa ma rog de preot poate ma cununa... adica vino fa 3000 de plecaciuni , pupa-le mainile si poalele poate... cine stie!!!!!!!!!!
Am zis asta e........ si m-am reintors la Trei Ierarhi unde se consolida biserica dar are o curte frumoasa si un altar afara am spus daca e fac afara. Am vb cu preotul a zis ca e ok...... Ca poate oficia cununia dar dupa ora 18 sa apuna soarele sa treaca praznicul... Am platit taxa am fixat pt a oficia cununia la ora 19 am facut invitatiile pe care am scris biserica si ora....
Ei bine fetelor dupa ce m-am plimbat la biserici cat n-am fost in viata mea ce credeti????????? Aflu acum in ianuarie ca in gl episcopul nu a dat dezlegare si nu se fac cununii pe 15 august!!!!!!!!!!! (tare nu???????????)
Am si eu o intrebare... La braila se fac????? Daca da ce biserica imi recomandati??????
Va multumesc anticipat pt informatii.>:D<

annybunny
25.01.2009, 22:23:19
Eu sunt din Galati, dar nu sunt in tara!!! Asta vara am fost acasa si am zis sa imi pun la punct tot caci la vara mai revin maxim cu 2 saptamani inainte de nunta care este pe 15 august ...
Am fost la Precista. Acolo mi-au zis ca dimineata e ''tantamul'' de pe faleza din fiecare an si ei sunt acolo si apoi e hramul bisericii si dau de mancare la saraci si poate dupa ora 18... dar am zis ca oricum nu vreau sa vad in poze farfurii si pahare de unica folosinta servetele si alte cele.
Apoi am fost la sf Nicolae, acolo tre sa platesti 1 milion soacra mica 1 soacra mare 1 corul si 2 milioane de ptreot dar sunt 2 sau 3...
Am continuat cautarile... am fost la Trei Ierarhi, biserica se consolida si am plecat, am zis lasa...
Am fost la sf Spiridon dar... nu am ramas impresionata si am plecat (biserica se renoveaza complet).
Am fost la Greaca, acolo au cerut vreo 3 milioane dar au zis ca sa vada se mai gandesc daca fac cununii sau nu...
Mi-am incercat norocul si la sf Dumitru... Acolo au spus ca trebuia prima data sa ma duc sa vb preotul de biserica si apoi sa ma duc sa imi inchiriez restaurant dar sa ma rog de preot poate ma cununa... adica vino fa 3000 de plecaciuni , pupa-le mainile si poalele poate... cine stie!!!!!!!!!!
Am zis asta e........ si m-am reintors la Trei Ierarhi unde se consolida biserica dar are o curte frumoasa si un altar afara am spus daca e fac afara. Am vb cu preotul a zis ca e ok...... Ca poate oficia cununia dar dupa ora 18 sa apuna soarele sa treaca praznicul... Am platit taxa am fixat pt a oficia cununia la ora 19 am facut invitatiile pe care am scris biserica si ora....
Ei bine fetelor dupa ce m-am plimbat la biserici cat n-am fost in viata mea ce credeti????????? Aflu acum in ianuarie ca in gl episcopul nu a dat dezlegare si nu se fac cununii pe 15 august!!!!!!!!!!! (tare nu???????????)
Am si eu o intrebare... La braila se fac????? Daca da ce biserica imi recomandati??????
Daniela imi pare rau ptr ce ti sa intamplat :* Braila apartine de episcopia din GL asa ca nu cred ca sa fac nunti pe 15.08 :( Eu zic sa vorbeasca cineva cu preotul (poate totusi merge sa faci nunta atunci, normal trebuia sa stie ca nu se fac nuntii...offf) poate puteti sa schimbati biserica si restaurantul cu o zi. Mult succes :*

DanielaD
26.01.2009, 10:56:23
Daniela imi pare rau ptr ce ti sa intamplat :* Braila apartine de episcopia din GL asa ca nu cred ca sa fac nunti pe 15.08 :( Eu zic sa vorbeasca cineva cu preotul (poate totusi merge sa faci nunta atunci, normal trebuia sa stie ca nu se fac nuntii...offf) poate puteti sa schimbati biserica si restaurantul cu o zi. Mult succes
Multumesc mult pt informatii!!!:*
Nu stiu ce va fi... oricum am vazut ca in Tulcea sefac cununii, in Reghin se fac cununii si in multe alte localitati....
Data nuntii nu o schimb chit ca ma duc si ma cunun la bisrica catolica sau....:-" .
Oricum ai fost o draguta... multumesc inca o data pt tot!

dydy21
16.02.2009, 11:15:07
Multumesc mult pt informatii!!!:*
Nu stiu ce va fi... oricum am vazut ca in Tulcea sefac cununii, in Reghin se fac cununii si in multe alte localitati....
Data nuntii nu o schimb chit ca ma duc si ma cunun la bisrica catolica sau....:-" .
Oricum ai fost o draguta... multumesc inca o data pt tot!
si eu am nunta pe 15 august dar nu mia sp nimeni ca nu se fac nunti eu mam uitat pe calendarul ortodox si ai voie sa faci nunta pe 15 08 inteleg ca inainte nu poti pt ca este post da pe 15 se fac

dydy21
16.02.2009, 11:34:12
fetelor eu am mai vb si cu alte fete care au nunta in 2009 si miau sp ca la sf neculae se cere o taxa enorma dar dupa ce te intreaba preotul care este meseria ta ,a nasilor si in functie de meserie iti cere taxa de preot.eu am zis sa fac la sf petru si pavel te ca este un preot cere vb si frumos si face si slujbele frumoase si nici mai mult de un mil nu dai. eu mam gandit sa gasesc ceva mai ieftin pt ca taxa asta o plateste nasii si nu vreau sa dea banii aiurea pe toate taxele.dar inca nu mam hotarat daca fac sigur la biserica asta mai intai ma duc sa o vad si apoi va sp sigur cum este atat stiu ca are o conditie preotul sa te duci sa te spovedesti la el inainte de cununie cu o saptamana

cicoleta
23.02.2009, 20:16:50
dydy21 , eu voi avea nunta la Biserica Sf.Nicolae si sincera sa fiu nu am auzit de taxa ENORMAA,si nimeni nu ne-a intrebat de meseriile noastre.
Eu am ales aceasta Biserica,pentru ca are o semnificatie aparte pentru mine,pentru familia mea,nicidecum pentru tarifele lor.Dar stai linistita,daca mi se va intampla sa mi se ceara vreo taxa ENORMA,pot sa ii si sesizez..exista rezolvare pentru orice.
Pana acum toata lumea a fost ok,taxa pentru Biserica a fost de 1 mil.Mie una mi s-a parut ok.
Ce mai da nasul apoi,e partea a 2 a .
Pupici

bebiloi
23.02.2009, 20:19:46
Buna.
eu am ales sa afcem cununia religioasa la biserica greaca? Ati auzit ceva despre ea? Cum sunt taxele?cum sunt slujbele....va pup

Rosa
24.02.2009, 09:50:04
Buna.
eu am ales sa afcem cununia religioasa la biserica greaca? Ati auzit ceva despre ea? Cum sunt taxele?cum sunt slujbele....va pup
Si noi vom avea cununia religioasa la Biserica Greaca.Am fost acum o saptamana si am achitat taxa (50 lei taxa de biserica si 50 lei taxa pentru cor).Eu zic ca e ok ca pret, iar despre desfasurarea slujbei pot spune ca va fi super.Se fac slujbe frumoase acolo.
PS.Daca nu ai platit taxa grabeste-te pentru ca noi am gasit ultimul loc in ziua cand avem nunta.:-<

bebiloi
24.02.2009, 10:54:30
Buna,
am platit deja taxa de ceva timp....o sa avem cununia religioasa pe 12.09, la ora 17, dar imi era frica cu slujba cum va fi....si nu stiu cam cat va trebui sa plateasca nasu la sfarsitul slujbei....

AleriM
05.03.2009, 12:45:21
eu ma gandeam la Sfanta Maria.Stiu ca acolo se fac slujbe foarte frumoase si preotul este unul foarte bun.Era si Greaca in plan insa este doar impunatoare ca aspectul exterior lasa mult de dorit...cred ca nu a mai fost revovata de mult timp.

brunetik2185
18.03.2009, 09:26:31
eu o voi face la sf ioan, sora mea a avut anul trecut acolo si a fost superb, o slujba frumoasa:azn:

dbella
18.03.2009, 11:14:51
eu voi avea nunta in sept dar nu am fost inca la biserica sa vb.voi cand ziceti ca ar trebui sa merg?in ce luna?

AleriM
23.03.2009, 16:04:00
si eu tot in sept pe 5.hmmmm eu ma gandeam sa ma duc sa vb cu preotul prin iunie...

bebiloi
23.03.2009, 21:16:05
eu am nunta in septembrie 2009 si am fost si am vorbit cu preotul la biserica greaca din ianuarie....vezi sa nu fie prea tarziu....bafta multa

AleriM
27.03.2009, 00:17:41
eu am nunta in septembrie 2009 si am fost si am vorbit cu preotul la biserica greaca din ianuarie....vezi sa nu fie prea tarziu....bafta multa
oh mersi!atunci ma ocup de asta saptamana viitoare

AleriM
15.05.2009, 22:47:10
gata am rezolvat cu biserica am renuntat la Greaca pentru Sf.Nicolae deoarece ni s-a parut mai frumoasa si mai recent renovata!suntem la ora 17:30!!yey!

iulia_82br
14.06.2009, 19:03:19

A fost dragoste la prima vedere
A fost un vis implinit
Acum pornim impreuna pe acelasi drum
Buna,eu sunt din Braila si am nunta tot pe 15 august 2009 la Biserica din centru sf arhanghel mihail si gavril si dejaam prenotat deci dc preotul a fost de acord cu data aleasa de noi inseamna ca nu sunt probleme.pupici

kala_elena
17.06.2009, 19:03:20
gata am rezolvat cu biserica am renuntat la Greaca pentru Sf.Nicolae deoarece ni s-a parut mai frumoasa si mai recent renovata!suntem la ora 17:30!!yey!
Daca tu ai ales biserica doar pentru cum arata nu e nici o problema. Vreau sa va povestesc ce s-a intamplat la o ultima cununie din aceasta sambata, la biserica Sf. Nicolae.
1. Preotul Leontin a fost atat de grabit sa termine cu aceasta cununie, incat i-a cununat inainte de a-i logodi. Cred ca toata lumea stie ca mai intai "Se logodeste robul ....cu roaba", urmeaza iar rugaciuni si apoi " Se cununa robul ....cu roaba". Doar in momentul in care pr. Cretu a vrut sa le citeasca Evanghelia a dat peste verghetele asezate pe ea.
2. Preotul Leontin (cel mai tanar) a "daruit" - acum am citat, o icoana greceasca parintilor, pentru a o oferi tinerilor casatoriti, insa dupa cununie vor plati 20 ron socrii mici si 20 ron cei mari la pangar.
Am mai avut interventii la acesta sectiune, si sincer nu inteleg de ce cautati maretia unei biserici in loc sa cautati calitatea acestei mari Taine, Taina Cununiei.

cicoleta
20.06.2009, 00:55:48
Wow.."frumos"gestul..o sa il retin si voi mai intreba de acest"obicei"...
Daca mi s-ar intampla mie asa ceva i -as spune : Parinte ,multumim,dar avem casa plina!=))=))=))
Unui asemenea gest nu se poate decat sa ii raspunzi cu un gest de aceeasi factura..
Daca si preotii nu se satura de bani..offf...ma ingrozesc pe zi ce trece de ce se intampla in tara asta..
Ma asteptam ,sincer ca Braila sa fie ..mai potolita ,macar, din punctul acesta de vedere..dar nu...la restaurant sa ne "rupa"de bani..biserica se pare ca ofera daruri contra cost..tara lui Papura Voda..#-o

quote=kala_elena;2062328]Daca tu ai ales biserica doar pentru cum arata nu e nici o problema. Vreau sa va povestesc ce s-a intamplat la o ultima cununie din aceasta sambata, la biserica Sf. Nicolae.
1. Preotul Leontin a fost atat de grabit sa termine cu aceasta cununie, incat i-a cununat inainte de a-i logodi. Cred ca toata lumea stie ca mai intai "Se logodeste robul ....cu roaba", urmeaza iar rugaciuni si apoi " Se cununa robul ....cu roaba". Doar in momentul in care pr. Cretu a vrut sa le citeasca Evanghelia a dat peste verghetele asezate pe ea.
2. Preotul Leontin (cel mai tanar) a "daruit" - acum am citat, o icoana greceasca parintilor, pentru a o oferi tinerilor casatoriti, insa dupa cununie vor plati 20 ron socrii mici si 20 ron cei mari la pangar.
Am mai avut interventii la acesta sectiune, si sincer nu inteleg de ce cautati maretia unei biserici in loc sa cautati calitatea acestei mari Taine, Taina Cununiei.[/quote]

elenageorge
23.06.2009, 22:16:53
buna miresici din braila!eu sunt noua pe aici si imi pare foarte bine ca mam gandit sa ma inscriu pe acest site
noi avem nunta la anul in octombrie si initial ne gandeam la biserica greaca;dar sincer parerile voastre despre ea ma cam sperie.dar ce ziceti de catedrala?a facut cineva nunta acolo?stiu ca inca se mai lucreaza pe afara dar inauntru e terminata?
stiti ceva de scoruri de slujba cat e de bine tinuta?astept parerile voastre!

kala_elena
29.06.2009, 16:31:18
buna miresici din braila!eu sunt noua pe aici si imi pare foarte bine ca mam gandit sa ma inscriu pe acest site
noi avem nunta la anul in octombrie si initial ne gandeam la biserica greaca;dar sincer parerile voastre despre ea ma cam sperie.dar ce ziceti de catedrala?a facut cineva nunta acolo?stiu ca inca se mai lucreaza pe afara dar inauntru e terminata?
stiti ceva de scoruri de slujba cat e de bine tinuta?astept parerile voastre!
Din cate stiu eu nu este terminata in interior, nu este pictata. Mai multe detalii nu cunosc.

christynapsd
20.07.2009, 17:41:59
Din cate stiu eu nu este terminata in interior, nu este pictata. Mai multe detalii nu cunosc.

buna fetelor,

eu am nunta pe 5 septembrie si am ales biserica sf nicolae. am fost anul trecut acolo la o cununie si ne-a placut foarte mult. taxa a fost 100 ron, 60 pt biserica si 40 pt cor. m-a deranjat din prima ca mi s-a dat chitanta numai pt cei 60 ron, ceilalti 40 ii imparte corul, deci nu se pun ^:)^ . ne-a spus ca trebuie sa avem la noi o mocheta, pe care sa stam noi si nasii in timpul cununiei si pe care apoi o luam inapoi (desi ma indoiesc), vin si cozonac, verighetele si certificatul de casatorie. am intrebat si de partea nasului, asa ca sa stim si au spus ca sunt 2 preoti deci va trebui sa dea 200 ron.

acum in legatura cu alte biserici....

catedrala nu e terminata, noi am intrat in ea si nu are decat altarul, restul peretilor nu sunt decat tencuiti, nici la anu' nu va fi gata, deci a picat din start.

la biserica greaca a fost miresoiul meu, are niste schele in interior, nu imi garanteaza nimeni ca nu vor mai fi acolo pe 5 septembrie, taxa era tot 100 ron ca si la sf nicolae, erau mai putine nunti programate, dar preotii ii cer mai mult nasului, in functie de cate cununii are in acea zi =)) . daca ai bafta sa fii singura poate saracul nas sa dea si 1000 ron. o cunostinta a dat anul trecut 500 ron.

constantin si elena e in renovare...acolo nici nu am mai fost...

cam atat sper sa va fie util

ameli2008
20.07.2009, 19:22:26
eu am platit taxa 50 de lei

AleriM
28.07.2009, 10:46:08
eu cu Sf.Nicolae sunt ok...Preotul cel tanar,Edi e prieten foarte bun cu nasul nostru si am vazut ce se tin slujbe foarte frumoase acolo(am fost si de Inviere).Nu stiu dc s-a zis mai sus ce slujba de la nunta respectiva a fost aiurea tinuta de preot...Banuiec ca tot de Edi e vorba daca e "preotul cel tanar"...eu una sunt foarte incantata de cum arata biserica cred ca e singura care exceleaza in acest moment la aspect...

bebiloi
24.08.2009, 13:39:44
Buna.
eu o sa am cununia religioasa la biserica greaca....stie careva dintre voi cati banuti se da la preot dupa slujba? cati trebuie sa dea nasul? ca sa-i zic sa se pregateasca ca nu avem idee deloc..noi locuim in bucuresti si e mai greu sa aflu astfel de informatii...multumesc mult

Rosa
24.08.2009, 18:49:54
Buna.
eu o sa am cununia religioasa la biserica greaca....stie careva dintre voi cati banuti se da la preot dupa slujba? cati trebuie sa dea nasul? ca sa-i zic sa se pregateasca ca nu avem idee deloc..noi locuim in bucuresti si e mai greu sa aflu astfel de informatii...multumesc mult
Noi tot la BISERICA GREACA am avut nunta si onorariul preotilor(2 la numar) a fost de 300 ron.

bebiloi
25.08.2009, 07:31:22
Noi tot la BISERICA GREACA am avut nunta si onorariul preotilor(2 la numar) a fost de 300 ron.

Multumesc frumos. ai dat 300 ron la amandoi? sau 300 ron la fiecare? :">
pupici

Rosa
25.08.2009, 10:02:13
Multumesc frumos. ai dat 300 ron la amandoi? sau 300 ron la fiecare? :">
pupici
La amandoi.

26oana26
30.08.2009, 12:22:26
Buna. o:-)Anul viitor o sa am nunta pe 31 iulie...am si eu o intrebare: cum se obisnuieste cu alegerea bisericii? cununia religioasa ar trebui sa se faca la biserica unde apartine mireasa sau mirele? viitoarea soacra spune ca la biserica unde apartine mirele...avand in vedere faptul ca nu avem vreo preferinta in mod special, am zis sa facem cununia dupa traditie...voi ce spuneti? :-B

corydulcik
30.08.2009, 15:47:22
Buna. o:-)Anul viitor o sa am nunta pe 31 iulie...am si eu o intrebare: cum se obisnuieste cu alegerea bisericii? cununia religioasa ar trebui sa se faca la biserica unde apartine mireasa sau mirele? viitoarea soacra spune ca la biserica unde apartine mirele...avand in vedere faptul ca nu avem vreo preferinta in mod special, am zis sa facem cununia dupa traditie...voi ce spuneti? :-B

oana...noi avem slujba la sf.nicolae..si niciunul dintre noi nu apartinem de aceasta biserica..pur si simplu ne-a placut aspectul ei (interior si exterior) plus...k ne-a placut cum canta preotul Leontin...asa k...nu vad nicio piedica in a-ti alege ce biserica vrei... pupi si spor la pregatiri :*

mihaela_2006
30.08.2009, 19:45:16
buna Oana. Iti poti alege orice biserica doresti. Daca doresti sa alegi o biserica unde-s multe cununii cum ar biserica Sf Nicolae sau Greaca trebuie sa-ti faci programare cu cateva luni inainte

kala_elena
13.09.2009, 20:20:55
eu cu Sf.Nicolae sunt ok...Preotul cel tanar,Edi e prieten foarte bun cu nasul nostru si am vazut ce se tin slujbe foarte frumoase acolo(am fost si de Inviere).Nu stiu dc s-a zis mai sus ce slujba de la nunta respectiva a fost aiurea tinuta de preot...Banuiec ca tot de Edi e vorba daca e "preotul cel tanar"...eu una sunt foarte incantata de cum arata biserica cred ca e singura care exceleaza in acest moment la aspect...
Eu am spus ca slujba de cununie a fost tinuta aiurea pentru ca stiu foarte bine toti "pasii" continuti de Taina Cununiei. Cand vezi ca se sare/uita peste/de logodna, si apoi preotul cel mai in varsta, cand sa citeasca Evanghelia da din greseala peste verghete si ramane surprins si apoi ii spune parohului, iar in final doar le pune verghetele in degete si le binecuvanteaza ramai cu un gust amar. Nu stiu cine este acest Edi, probabil preotul de pe postul III, pentru ca eu stiu doar de Pr. Cretu (cel in varsta) si Pr. Leontin.
In privinta aspectului bisericii, sunt de acord cu tine!:*

Crisu_ghg
29.09.2009, 17:13:07
Eu o sa fac nunta la biserica Sf Dumitru din Bucuresti...stiti cumva cam cat trebuie sa dau la preoti?

adyt08
11.10.2009, 18:14:12
Eu o sa fac nunta la biserica Sf Dumitru din Bucuresti...stiti cumva cam cat trebuie sa dau la preoti?
Fratele meu a avut nunta pe 26 septembrie si a facut cununia religioasa la Sfintii Arhangheli in Centru.Trebuia sa le oficieze parintele Tugui insa acesta nu a venit ....in schimb le-a oficiat alt preot mai tanar....a fost foarte frumos...a durat 1 ora si 5 min insa nu am simtit cand a trecut....am fost toti foarte captivati a vorbit frumos fara glumele clasice ale preotilor....si la final le-a tinut o cuvantare din suflet...le0a dat multe sfaturi atat mirilor cat si nasilor.....a fost superb....
Eu am nunta la anul in iulie si ma bate gandul tot acolo sa fac......
Ca si onorariu cred ca i-a dat nasul 2 milioane...nu stiu sigur pt ca au mers in altar...................

anaana10
25.11.2009, 21:43:18
Fetelor dar la Catedrala ati avut vreuna? Cam la ce ora este bine sa fixezi biserica?

Corynaa
04.12.2009, 09:08:45
Buna, vreau sa va intreb daca stiti ceva de manastirea din Lacul Sarat? am vazut poze pe internet, e foarte draguta, dar nu am ajuns inca sa o vad........ Trebuie sa vorbesc inainte cu cineva de acolo, sa-mi fac o programare?

vivio
04.12.2009, 13:47:36
Buna fetelor,

Puteti sa imi spuneti daca stiti ceva despre biserica Sf Arhanghel Mihail? Este cea din centru, din parculetul din fata teatrului Maria Filoti. M-ar interesa recomandari privind slujba, preotul, daca stiti cumva cat cere pt nunta...
Multam mult!

adyt08
04.12.2009, 19:46:05
Buna fetelor,

Puteti sa imi spuneti daca stiti ceva despre biserica Sf Arhanghel Mihail? Este cea din centru, din parculetul din fata teatrului Maria Filoti. M-ar interesa recomandari privind slujba, preotul, daca stiti cumva cat cere pt nunta...
Multam mult!
Uita-te cateva pagini mai in urma am postat eu mesaj referitor la aceasta biserica....un sfat...go for it...e super acolo..fratele meu a avut cununia pe 26 septembrie.A fost prima din acea zi...a durat slujba 1 ora si 5 min dar nimeni nu a simtit cat de repede a trecut...initial ei discutasera cu parintele Tugui are har insa e mai ciudatel el asa...in schimb la oficiere a venit un alt preot unul tanar nu stiu cum il cheama si a tinut o slujba minunata....si la sfarsit cateva sfaturi de viata...a fost super.Ca si taxe platesti doar 60 de lei(atat a fost anul acesta) nu au cor ca sa-ti mai ceara si pt cor taxe....si mi se pare ca nasul i-a dat 2 mil.Parintele Tugui nu accepta nici un ban de la nas.Nu vei regreta daca faci cununia religioasa aici!
;-)

diana1284
04.12.2009, 19:59:14
Fetelor dar la Catedrala ati avut vreuna? Cam la ce ora este bine sa fixezi biserica?
;;) de preferat pe la ora 5...chiar daca ai cununia civila mai devreme ,ai timp si pentru poze si ajungi si numai bine la restaurant...sa nu stai pe acolo degeaba nu stiu cate ore pana vin invitatii...eu am avut cununia religioasa la ora 5

vivio
05.12.2009, 19:30:41
Uita-te cateva pagini mai in urma am postat eu mesaj referitor la aceasta biserica....un sfat...go for it...e super acolo..fratele meu a avut cununia pe 26 septembrie.A fost prima din acea zi...a durat slujba 1 ora si 5 min dar nimeni nu a simtit cat de repede a trecut...initial ei discutasera cu parintele Tugui are har insa e mai ciudatel el asa...in schimb la oficiere a venit un alt preot unul tanar nu stiu cum il cheama si a tinut o slujba minunata....si la sfarsit cateva sfaturi de viata...a fost super.Ca si taxe platesti doar 60 de lei(atat a fost anul acesta) nu au cor ca sa-ti mai ceara si pt cor taxe....si mi se pare ca nasul i-a dat 2 mil.Parintele Tugui nu accepta nici un ban de la nas.Nu vei regreta daca faci cununia religioasa aici!
;-)

Multam mult pentru sfat! Din auzite am primit recomandare pentru aceasta biserica. Insa ma bucur mult ca cineva care a participat acolo la o slujba imi da vesti atat de bune! Inca o data multam pentru parere!:*

andraelen
05.12.2009, 21:37:42
Buna, vreau sa va intreb daca stiti ceva de manastirea din Lacul Sarat? am vazut poze pe internet, e foarte draguta, dar nu am ajuns inca sa o vad........ Trebuie sa vorbesc inainte cu cineva de acolo, sa-mi fac o programare?

mergi si vb cu maicutele si iti vor spune ce sa faci.Eu acolo am facut cununia religioasa.

cristeo84
06.12.2009, 11:24:07
oana...noi avem slujba la sf.nicolae..si niciunul dintre noi nu apartinem de aceasta biserica..pur si simplu ne-a placut aspectul ei (interior si exterior) plus...k ne-a placut cum canta preotul Leontin...asa k...nu vad nicio piedica in a-ti alege ce biserica vrei... pupi si spor la pregatiri :*
buna,corydulcik!am vazut ca ai avut cununia religioasa la biserica Sf.Nicolae!imi poti zice ,te rog cum a fost slujba si cu cat timp inainte a fost sa vorbesti?si eu as vrea sa fac cununia tot la aceasta biserica dar nu vreau sa taie si sa se grabeasca ca dupa noi mai are alte nunti:-\...
casa de piatra!>:D<

adyt08
06.12.2009, 16:05:17
buna,corydulcik!am vazut ca ai avut cununia religioasa la biserica Sf.Nicolae!imi poti zice ,te rog cum a fost slujba si cu cat timp inainte a fost sa vorbesti?si eu as vrea sa fac cununia tot la aceasta biserica dar nu vreau sa taie si sa se grabeasca ca dupa noi mai are alte nunti:-\...
Oricum la Greaca si Sf Nicolae unde sunt cele mai solicitate biserici se taie din slujba...ca si noi tot la Sf Nicolae vrem sa facem...si cica dureaza cam 20 min max 30....pt ca sunt foarte mukte nunti pe zi....si eu sunt in dubii...mi-a placut slujba fratelui meu de la Sf Arhangheli dar ma gandesc ca in iulie va fi foarte cald si sa stau 1 ora cu lumanarile arzand in nasul meu.....chiar nu stiu ce alegere sa fac...

gabystef
07.12.2009, 20:52:16
Oricum la Greaca si Sf Nicolae unde sunt cele mai solicitate biserici se taie din slujba...ca si noi tot la Sf Nicolae vrem sa facem...si cica dureaza cam 20 min max 30....pt ca sunt foarte mukte nunti pe zi....si eu sunt in dubii...mi-a placut slujba fratelui meu de la Sf Arhangheli dar ma gandesc ca in iulie va fi foarte cald si sa stau 1 ora cu lumanarile arzand in nasul meu.....chiar nu stiu ce alegere sa fac...

Depinde cat de mult tii la partea asta a nuntii, cununia religioasa.
Daca ti-a placut slujba de la Sf Arhangheli, chiar daca tine mai mult,s-ar putea nici sa nu simti cum trece inca jumate de ora, mai ales ca momentele astea nu le traiesti in fiecare zi.
Biserica mi se pare racoroasa dar sincer nu stiu vara cum e. Poate ne ajuta miresicile care au avut acolo cununia vara... :-\
Dar daca vrei in primul rand o biserica mare si frumoasa, asta ar fi Sf Nicolae. Poti sa mergi intr-o sambata in care sunt nunti ca sa vezi cum se desfasoara cununia acolo si sa poti compara. Poate o sa-ti placa si slujba de jumate de ora.:)

O seara placuta!

Corynaa
09.12.2009, 17:38:11
mergi si vb cu maicutele si iti vor spune ce sa faci.Eu acolo am facut cununia religioasa.
multumesc mult, asa o sa fac.

zorzonica
06.01.2010, 09:19:29
Fetelor ce imi puteti spune despre biserica din centru Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril si despre preotul de acolo si despre biserica de pe bulevardul Cuza Sfanta Maria(aceea alba) si despre preotul de acolo? Multumesc.

vivio
06.01.2010, 16:28:13
Fetelor ce imi puteti spune despre biserica din centru Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril si despre preotul de acolo si despre biserica de pe bulevardul Cuza Sfanta Maria(aceea alba) si despre preotul de acolo? Multumesc.

Despre biserica din centru Sf Arhangheli, vezi ca scrie cu o pagina in urma, ca am cerut si eu detalii. Eu am primit recomandari bune pentru preotul de acolo. In plus, si bisericuta este deosebita: este singura biserica ortodoxa din europa fara turla.

ameli2008
06.01.2010, 19:04:46
EU AM AVUT CUNUNIA RELIGIOASA LA SFANTA MARIA.EU CRED CA ACEL PREOT FACE O CUNUNIE ASA CUM TREBUIE

zorzonica
07.01.2010, 07:44:51
EU AM AVUT CUNUNIA RELIGIOASA LA SFANTA MARIA.EU CRED CA ACEL PREOT FACE O CUNUNIE ASA CUM TREBUIE
Poti sa imi spui si mie cum il cheama pe preotul de la Sfanta Maria? Mersi frumos

adyt08
12.01.2010, 19:38:31
Miresicilor eu ma hotarasem initial pt Sf Nicolae...dar am auzit ca in plin sezon au avut si 17 nunti intr-o zi...se intra pe banda rulanta....si dura slujba max 10-15 min!
Oare asa sa fie?
Sunt cam in dubii!!!
Voi ce ati auzit?

Daphnne
21.01.2010, 11:41:21
fetele, am o mare rugaminte, care din voi ma poate ajuta cu o fotografie cu biserica "Adormirea Maicii Domnului", doar ca nu stiu pe ce strada este...este o biserica alba, pe langa Liceul "Mihail Sebastian", cred ca strada ar fi Cuza Voda, dar nu garantez... va rog...
multumesc anticipat...

zorzonica
21.01.2010, 12:54:19
Stie cineva cum sunt slujbele la biserica Sf. Apostoli Petru si Pavel?

anaana10
21.01.2010, 14:00:31
buna fetelor.Eu m.am hotarat sa fac la catedrala din bariera, initial preotul ne.a zis ca o sa dureze o ora slujba, asa ca am fixat.o la ora 18:00, ce parere aveti...?credeti ca este prea tarziu? este vreo miresica care a avut nunta acolo, sau o sa o aiba?;-)

adyt08
21.01.2010, 21:16:44
fetele, am o mare rugaminte, care din voi ma poate ajuta cu o fotografie cu biserica "Adormirea Maicii Domnului", doar ca nu stiu pe ce strada este...este o biserica alba, pe langa Liceul "Mihail Sebastian", cred ca strada ar fi Cuza Voda, dar nu garantez... va rog...
multumesc anticipat...

Da este pe Cuza cum mergi de la Ca lea Galati spre lic Sebastian pe partea stanga cam pe la mijlocul strazii....eu am fost acolo....nu prea m-a incantat biserica...vorbea un nene care vindea lumari ca mai au renovat..pictat etc prin interior...parintele se numeste Hurmuzache Catalin..este ginerele renumitului parinte Copae care a murit in accident de masina(mi-a fost mie profesor de religie in generala)...taxa era de 60 de lei si trebuia mers duminica pt a fixa data si ora cel tarziu ora 17:00.Deci ultima cununie ar fi inceput la ora 17:00.Eu pana la urma am mers la Sf Nicolae...erau programate cununiile din jumatate in jumatate de ora..ceea ce mi se pare suficient...m-a costat taxa 100lei-60biserica si 40 corul bisericii.In ziua cununiei treb sa ma prezint cu certif de casatorie, verighetele, un covor pe care sa ne citeasca impreuna cu nasii , piscoturi de sampanie si vin...cam atat...

Daphnne
22.01.2010, 13:20:54
Da este pe Cuza cum mergi de la Ca lea Galati spre lic Sebastian pe partea stanga cam pe la mijlocul strazii....eu am fost acolo....nu prea m-a incantat biserica...vorbea un nene care vindea lumari ca mai au renovat..pictat etc prin interior...parintele se numeste Hurmuzache Catalin..este ginerele renumitului parinte Copae care a murit in accident de masina(mi-a fost mie profesor de religie in generala)...taxa era de 60 de lei si trebuia mers duminica pt a fixa data si ora cel tarziu ora 17:00.Deci ultima cununie ar fi inceput la ora 17:00.Eu pana la urma am mers la Sf Nicolae...erau programate cununiile din jumatate in jumatate de ora..ceea ce mi se pare suficient...m-a costat taxa 100lei-60biserica si 40 corul bisericii.In ziua cununiei treb sa ma prezint cu certif de casatorie, verighetele, un covor pe care sa ne citeasca impreuna cu nasii , piscoturi de sampanie si vin...cam atat...

eu am fost aoclo si am stabilit pentru ora 18.00 si am platit taxa de 60 ron... in interior nu mai aveau nimic de pictat, doar pe afara mai erau pe laterala 2 schele,dar nu ne influenteaza cu nimic...
am vrut si noi la Sf. Nicolae, dar stim ca preotii cer anumite sume de bani nasilor, ii intreaba inclusiv pe mire pe unde lucreaza, si nu mi se pare ok...si din start am taiat aceasta biserica de pe lista... nu mi se pare normal sa ti se impuna o taxa pentru ca ti-a oficiat slujba,mai ales care sa nu fie stabilita de patriarhie...am auizt de cazuri si de 500 ron la preoti si mi se pare mult,mai ales daca nu ai de unde...

adyt08
22.01.2010, 19:23:23
eu am fost aoclo si am stabilit pentru ora 18.00 si am platit taxa de 60 ron... in interior nu mai aveau nimic de pictat, doar pe afara mai erau pe laterala 2 schele,dar nu ne influenteaza cu nimic...
am vrut si noi la Sf. Nicolae, dar stim ca preotii cer anumite sume de bani nasilor, ii intreaba inclusiv pe mire pe unde lucreaza, si nu mi se pare ok...si din start am taiat aceasta biserica de pe lista... nu mi se pare normal sa ti se impuna o taxa pentru ca ti-a oficiat slujba,mai ales care sa nu fie stabilita de patriarhie...am auizt de cazuri si de 500 ron la preoti si mi se pare mult,mai ales daca nu ai de unde...

Eu auzisem pt Sf Nicolae ceva de genu 1 mil de preot ..si vor fi 2 deci 2 mil ar fi obligatia de nas...la cealalata de care zici tu l-am intrebat pe nenea ala de la lumanari...si a ezitat sa-mi raspunda zicandu-mi.."ce n-ati auzit si voi pe la tineri?se da cat sa fie toata lumea multumita...va mai interesati voi pana la nunta cat se da".Ma refeream ca mai e de pictat in holul acela..daca ai observat era cam dezordonat...acum cine stie ...noua ne-a zis cel mai tarziu ora 17...tie ti-a stabilit-o la 18....conteaza si cum pui problema...

Daphnne
23.01.2010, 21:52:29
Eu auzisem pt Sf Nicolae ceva de genu 1 mil de preot ..si vor fi 2 deci 2 mil ar fi obligatia de nas...la cealalata de care zici tu l-am intrebat pe nenea ala de la lumanari...si a ezitat sa-mi raspunda zicandu-mi.."ce n-ati auzit si voi pe la tineri?se da cat sa fie toata lumea multumita...va mai interesati voi pana la nunta cat se da".Ma refeream ca mai e de pictat in holul acela..daca ai observat era cam dezordonat...acum cine stie ...noua ne-a zis cel mai tarziu ora 17...tie ti-a stabilit-o la 18....conteaza si cum pui problema...

eu stiu ca la Sf. Nicolae spun asa de banii pentru nasi, dar cumnatul meu a cununat acolo in toamna si atat pe el cat si pe mire i-a intrebat ce fel de patroni sunt si daca au infirmat au fost multumiti si cu 200 dar stiu si de cazuri care nu aveau habar si au spus adevarul si le-a cerut pana la 500 ron...
noi nu am intrebat la Adormirea Maicii Domnului cat se da la preot, ne vom interesa data viitoare cand vom ajunge la Braila, dar oricum nu-i problema, ca oarecum ne cunoastem si cu preotul..

annybunny
02.02.2010, 13:54:38
Lista biserici Braila:

Biserica Adormirea Maicii Domnului
Biserica Bulgară Înălțarea Domnului
Biserica Cuvioasa Paraschiva
Biserică de Rit Vechi Murgoci
Biserica Greacă
Biserica Nouă Sf. Filoftea
Biserică Ortodoxă de pe șoseaua Buzăului
Biserica Sf. Antonie
Biserica Sf. Ap. Petru și Pavel
Biserica Sf. Cruce
Biserica Sf. Dumitru
Biserica Sf. Filofteia
Biserica Sf. Gheorghe
Biserica Sf. Ilie
Biserica Sf. Împărați
Biserica Sf. Ioan
Biserica Sf. Mihail și Gavril
Biserica Sf. Mina
Biserica Sf. Nicolae
Biserica Sf. Spiridon
Biserica Sf. Treime
Catedrala Nașterea Domnului
Mânăstirea Sf Mare Mucenic Pantelimon (Lacu Sărat)

romano-catolic: Biserica Adormirea Maicii Domnului

Biserica Evanghelică Română

diana1284
02.02.2010, 19:15:07
sfintii martiri brancoveni:|

cristeo84
07.02.2010, 22:59:33
Eu miam schimbat ideea si doresc sa fac la biserica Sf.Imparati Constantin si Elena,eu inca nu am vazut-o, ma voi duce luna viiitoare cand vin in romania!tinand cont ca nu este o biserica foarte solicitata,cred ca slujba va fii asa cum trebuie!voi decide luna viitoare daca nu este tarziu:talk_03:

orangina
08.02.2010, 22:53:53
Salutare miresici !!!:* :*

Noi am vrea sa facem in principiu la Biserica Sfintii Martiri Brancoveni .Suntem in parohia bisericii, preotul ne-a facut o fffff frumoasa sfestanie la casa anul trecut , chiar si-a dat silinta , si ne-am gandit sa facem acolo cununia religioasa.
Este situata pe Calea Calarasilor (sau Vizirului cum se mai zice ), si este de curand renovata pe afara, se vede ca este proaspat varuita...sau poate nu mai tin eu minte ...si nu a fost renovata..ci deabia construita..hmm..:-\ ..cert este ca arata f bine si ne-a placut si preotul ca isi da silinta.
Ce parere aveti? Stiti de vreo cununie care s-a oficiat acolo?:)

Va pup:* si spor la miresit <:-P

diana1284
09.02.2010, 11:00:20
Salutare miresici !!!:* :*

Noi am vrea sa facem in principiu la Biserica Sfintii Martiri Brancoveni .Suntem in parohia bisericii, preotul ne-a facut o fffff frumoasa sfestanie la casa anul trecut , chiar si-a dat silinta , si ne-am gandit sa facem acolo cununia religioasa.
Este situata pe Calea Calarasilor (sau Vizirului cum se mai zice ), si este de curand renovata pe afara, se vede ca este proaspat varuita...sau poate nu mai tin eu minte ...si nu a fost renovata..ci deabia construita..hmm..:-\ ..cert este ca arata f bine si ne-a placut si preotul ca isi da silinta.
Ce parere aveti? Stiti de vreo cununie care s-a oficiat acolo?:)

Va pup:* si spor la miresit <:-P
cununia noastra;-) anul trecut in septembrie inca mai erau schelele alea inauntru dar nu ne a deranjat...slujba a fost ok...

orangina
09.02.2010, 12:27:14
Multumesc pt raspuns ;;)
pup

diana1284
09.02.2010, 18:23:11
Multumesc pt raspuns ;;)
pup
pentru putin...ah...in ziua respectiva am fost singurii care au avut slujba acolo si ne a fost foarte usor cu ora..am stabilit o cand am vrut noi in functie de ora pe care mi au stabilit o pentu civila;-) si nici nu trebuie sa dea nasii o caruta de bani ca la bisericile din centru

orangina
10.02.2010, 11:47:31
pentru putin...ah...in ziua respectiva am fost singurii care au avut slujba acolo si ne a fost foarte usor cu ora..am stabilit o cand am vrut noi in functie de ora pe care mi au stabilit o pentu civila;-) si nici nu trebuie sa dea nasii o caruta de bani ca la bisericile din centru

Ai dreptate.Pe langa motivele pe care le avem de a alege aceasta biserica, este foarte important si faptul ca nu e aglomerata, si faptul ca nu punem nasii la prea mare cheltuiala:D ....nasii tai de exemplu cat au dat ?...bineinteles daca nu te superi si daca poti sa zici :) .

Oricum eu personal sunt de parere ca nu trebuie neaparat sa te casatoresti la o biserica mare ca sa primesti binecuvantarea de la D-zeu in ziua in care te cununi;;)

Te pup.Mersi inca o data:*

diana1284
10.02.2010, 16:07:44
Ai dreptate.Pe langa motivele pe care le avem de a alege aceasta biserica, este foarte important si faptul ca nu e aglomerata, si faptul ca nu punem nasii la prea mare cheltuiala:D ....nasii tai de exemplu cat au dat ?...bineinteles daca nu te superi si daca poti sa zici :) .

Oricum eu personal sunt de parere ca nu trebuie neaparat sa te casatoresti la o biserica mare ca sa primesti binecuvantarea de la D-zeu in ziua in care te cununi;;)

Te pup.Mersi inca o data:*
nu ma supar dar nu mai tin minte exact...100 cred...chiar nu mai retin...ai dreptate ..si eu am fost prima data la cele mari din centru si mi s a parut prea mare bataie de cap...si noi apartinem tot de sfintii martiri

annybunny
11.02.2010, 10:38:23
Lista biserici Braila:

Biserica Adormirea Maicii Domnului
Biserica Bulgară Înălțarea Domnului
Biserica Cuvioasa Paraschiva
Biserică de Rit Vechi Murgoci
Biserica Greacă
Biserica Nouă Sf. Filoftea
Biserică Ortodoxă de pe șoseaua Buzăului
Biserica Sf. Antonie
Biserica Sf. Ap. Petru și Pavel
Biserica Sf. Cruce
Biserica Sf. Dumitru
Biserica Sf. Filofteia
Biserica Sf. Gheorghe
Biserica Sf. Ilie
Biserica Sf. Împărați
Biserica Sf. Ioan
Biserica Sf. Mihail și Gavril
Biserica Sf. Mina
Biserica Sf. Nicolae
Biserica Sf. Spiridon
Biserica Sf. Treime
Catedrala Nașterea Domnului
Mânăstirea Sf Mare Mucenic Pantelimon (Lacu Sărat)
Sfintii Martiri Brancoveni

romano-catolic: Biserica Adormirea Maicii Domnului

Biserica Evanghelică Română

livia0101
22.02.2010, 20:51:30
Despre biserica din centru Sf Arhangheli, vezi ca scrie cu o pagina in urma, ca am cerut si eu detalii. Eu am primit recomandari bune pentru preotul de acolo. In plus, si bisericuta este deosebita: este singura biserica ortodoxa din europa fara turla.

Intr-adevar este deosebita ca si istorie aceasta biserica.Este singura biserica fara turla deoarecea a fost moschee turceasca transformata in biserica ortodoxa (nu pt k asa ar fi fost ea constr)

corydulcik
26.02.2010, 17:13:17

buna cristeo...slujba la sf nicolae a fost superbaaaa...a durat cam 40 d min...am avut ambii preoti...si corul...care a cantat de-a dreptul angelic...in skimb..o parte destul de jenanta...a fost la sf slujbei..cand pretul tanar ne-a kemat p noi si p nasi si ne-a intrebat cu ce ne ocupam...k sa stie cati bani ne cere...am dat 4 mil preotilor...in fine..per total..a fost frum...:*

orangina
06.03.2010, 01:03:59
nu ma supar dar nu mai tin minte exact...100 cred...chiar nu mai retin...ai dreptate ..si eu am fost prima data la cele mari din centru si mi s a parut prea mare bataie de cap...si noi apartinem tot de sfintii martiri

Salut !
Off sunt asa de trista ..am fost la Biserica Sfintii Martiri Brancoveni , sa o vizitam si sa vorbim cu preotul pt cununie ...,preotul nu era acolo..dar am ramas uimiti ..biserica e superba pe afara ..in curte mi-a placut ...dar in interior..trei sferturi din ea ..era plina cu schele puse acolo pentru pictor.....nici nu ai loc sa te misti prea bine pe acolo la nunta ...si nu se vede prea frumos..de fapt nici nu se vede altarul ....numai un morman de lemne in fata..:-s
Dar asta este ,o sa incep sa caut si alte biserici in Braila, cred ca sunt o groaza ..sper sa gasesc eu una care sa ne incante ...desi ne pare tare rau ca nu putem face aici ...biserica e frumoasa, preotul de treaba si slujeste frumos...dar nu prea e pregatita pentru cununii ..
Cred ca tu cand ai fost erau mai putine schele..acum arata ca un santier in lucru...cu celofane pe jos..:(
Te pup si sper sa gasim si noi cat mai repede biserica nuntii noastre <:-P

diana1284
06.03.2010, 08:19:11
Salut !
Off sunt asa de trista ..am fost la Biserica Sfintii Martiri Brancoveni , sa o vizitam si sa vorbim cu preotul pt cununie ...,preotul nu era acolo..dar am ramas uimiti ..biserica e superba pe afara ..in curte mi-a placut ...dar in interior..trei sferturi din ea ..era plina cu schele puse acolo pentru pictor.....nici nu ai loc sa te misti prea bine pe acolo la nunta ...si nu se vede prea frumos..de fapt nici nu se vede altarul ....numai un morman de lemne in fata..:-s
Dar asta este ,o sa incep sa caut si alte biserici in Braila, cred ca sunt o groaza ..sper sa gasesc eu una care sa ne incante ...desi ne pare tare rau ca nu putem face aici ...biserica e frumoasa, preotul de treaba si slujeste frumos...dar nu prea e pregatita pentru cununii ..
Cred ca tu cand ai fost erau mai putine schele..acum arata ca un santier in lucru...cu celofane pe jos..:(
nu am mai fost de curand ca sa pot sa compar...atunci oricum am facut si poze am filmat si nu au aparut schelele alea ...mai cauta ..sigur trebuie sa gasiti o biserica care sa va placao:-) o:-)

diana1284
06.03.2010, 08:19:52
Salut !
nu ati intrebat?cat mai tin alea pe acolo?poate pana la nunta voastra termina

orangina
14.03.2010, 23:14:56
nu ati intrebat?cat mai tin alea pe acolo?poate pana la nunta voastra termina

Salut >:D<
In legatura cu schelele alea am intrebat si au zis ca nu o sa le dea jos prea curand ...dar nu e nimic , suntem bucurosi ca in cele din urma , in sfarsit , dupa multe cautari am gasit biserica in care ne vom cununa :D ...e vorba de Biserica Sf. Gheorghe :D
Initial am scos-o din calcul ca stiam ca e in renovare...dar din intamplare azi am trecut pe acolo pe exterior mai erau 2 schele mici , si era usa deschisa , si cand am intrat am ramas ca trazniti !!!..:O ..biserica arata nemaipomenit , este refacuta pictura integral , era asa de luminoasa, covoare frumoase si noi pe jos....si ne-a creeat brusc o stare de bine o:-)
Am asteptat putin preotul si am rezervat-o pentru data nuntii la ora care ne convenea :D Am fost foarte fericita , mai ales ca Sf.Gheorghe e si patronul casei noastre..pe viitorul meu sot in cheama George :D
Dzeu ne-a indemnat acolo...si a fost din intamplare ...:D
Deci recomand tuturor sa o viziteze , e superba >:D<
Multumesc pentru informatiile date .
Te pup :*

zorzonica
22.03.2010, 07:23:57
Stie cineva cum sunt slujbele la biserica Sf. Apostoli Petru si Pavel? Noi am fost si am vb cu preotul si ni s-a parut de treaba. A avut cineva nunta acolo? Multumesc anticipat.

zorzonica
26.03.2010, 15:20:53
Chiar nu stie nimeni nimic despre slujbele de la biserica Sf Apostoli Petru si Pavel?:(

donna23
05.04.2010, 13:29:58
Salut >:D<
In legatura cu schelele alea am intrebat si au zis ca nu o sa le dea jos prea curand ...dar nu e nimic , suntem bucurosi ca in cele din urma , in sfarsit , dupa multe cautari am gasit biserica in care ne vom cununa :D ...e vorba de Biserica Sf. Gheorghe :D
Initial am scos-o din calcul ca stiam ca e in renovare...dar din intamplare azi am trecut pe acolo pe exterior mai erau 2 schele mici , si era usa deschisa , si cand am intrat am ramas ca trazniti !!!..:O ..biserica arata nemaipomenit , este refacuta pictura integral , era asa de luminoasa, covoare frumoase si noi pe jos....si ne-a creeat brusc o stare de bine o:-)
Am asteptat putin preotul si am rezervat-o pentru data nuntii la ora care ne convenea :D Am fost foarte fericita , mai ales ca Sf.Gheorghe e si patronul casei noastre..pe viitorul meu sot in cheama George :D
Dzeu ne-a indemnat acolo...si a fost din intamplare ...:D
Deci recomand tuturor sa o viziteze , e superba >:D<
Multumesc pentru informatiile date .
Te pup :*

Salut!

Si noi am hotarat sa facem nunta tot la biserica Sf. Gheorghe, intrucat ne place foarte mult cum se oficiaza slujbele acolo, chiar se pune suflet in tot.
Si biserica e micuta iar acum,dupa renovare e foarte frumoasa.
As avea o intrebare,ai scris aici ca v-ati rezervat-o deja. Se poate asa de devreme? (am vazut ca nunta o aveti in august). Si nu exista riscul sa se suprapuna cu oficierea cununiei civile, care din cate stiu eu se stabileste atunci,mai aproape de nunta ?

diana_nm
06.04.2010, 12:55:29
Chiar nu stie nimeni nimic despre slujbele de la biserica Sf Apostoli Petru si Pavel?:(

Noi facem tot la biserica Sf Apostoli Petru si Pavel cununia religioasa si am fost la slujbe de duminica. Mie mi s-a parut ca e foarte de treaba preotul si slujba frumoasa. Despre Green Club ce stii?

zorzonica
06.04.2010, 19:15:21
Si noua ni s-a parut de treaba preotul de acolo. La noi Green Club a fost primul restaurant pe care l-am vazut si singurul pentru ca ne-a placut si nu am mai vrut sa vedem si altceva. Am auzit lucruri bune despre mancare, despre servire. Speram sa fie bine. Voi ce pret ati stabilit pentru meniu?

diana_nm
06.04.2010, 20:35:27
Si noua ni s-a parut de treaba preotul de acolo. La noi Green Club a fost primul restaurant pe care l-am vazut si singurul pentru ca ne-a placut si nu am mai vrut sa vedem si altceva. Am auzit lucruri bune despre mancare, despre servire. Speram sa fie bine. Voi ce pret ati stabilit pentru meniu?

Preotul este foarte de treaba si cu bun simt, iar taxa e cea mai mica din oras respectiv 50 lei, desi dupa parerea mea e cea mai frumoasa, restul mai mult de renume cred si nu prea mi-au placut preotii, erau prea comerciali.
Meniul la restaurant e 155 lei, cu trei feluri de mancare: aperitive, saramura somon si Valdostana cu cartofi taranesti, dar cred k o sa mai adaugam ceva mancare si de la ei 2 cafele un frappe si expresso si 50 ml alcool.
Voi de unde va faceti decoratiunile? Ce formatie aveti?
Ce meniu aveti si cat costa?

zorzonica
07.04.2010, 09:56:54
Preotul este foarte de treaba si cu bun simt, iar taxa e cea mai mica din oras respectiv 50 lei, desi dupa parerea mea e cea mai frumoasa, restul mai mult de renume cred si nu prea mi-au placut preotii, erau prea comerciali.
Meniul la restaurant e 155 lei, cu trei feluri de mancare: aperitive, saramura somon si Valdostana cu cartofi taranesti, dar cred k o sa mai adaugam ceva mancare si de la ei 2 cafele un frappe si expresso si 50 ml alcool.
Voi de unde va faceti decoratiunile? Ce formatie aveti?
Ce meniu aveti si cat costa?
Noi am trecut in contract 150 lei meniul cu 4 feluri de mancare si 2 cafele. Dar ma tem ca nu va ramane asa. Dar vom vedea. Decoratiunile le facem cu Galia si formatia va fi cea de la restaurant. O sa folosim husele de acolo pentru ca am decis sa folosim culori de toamna, respectiv auriu, visiniu.
In legatura cu biserica, prietenului meu i-a placut cel mai mult dintre toate si a fost incantat si de preot. Si mie mi-a placut, mi s-a parut o biserica spatioasa, aerisita, si frumos pictata. Si faptul ca are gradina aia de jur imprejur si nu asfalt cm au altele ii da un aer mai deosebit, adica mai poti face poza, poti sa stai sa astepti pe o bancuta, nu ca la Biserica Greaca unde dureaza slujba 20 min, si nici nu ai unde sa astepti.

orangina
07.04.2010, 17:18:39
Salut!

Si noi am hotarat sa facem nunta tot la biserica Sf. Gheorghe, intrucat ne place foarte mult cum se oficiaza slujbele acolo, chiar se pune suflet in tot.
Si biserica e micuta iar acum,dupa renovare e foarte frumoasa.
As avea o intrebare,ai scris aici ca v-ati rezervat-o deja. Se poate asa de devreme? (am vazut ca nunta o aveti in august). Si nu exista riscul sa se suprapuna cu oficierea cununiei civile, care din cate stiu eu se stabileste atunci,mai aproape de nunta ?

Buna ,
Bineinteles ca iti poti rezerva biserica din timp...de fapt este recomandat sa o rezervi cu 5-6 luni inainte de nunta:)Am fixat-o la ora 18.00 si de acolo direct la restaurant ne ducem \:D/
Nu ne va incurca cu cununia civila deoarece noi am hotarat sa o facem vineri, cu o zi inainte de nunta ..sa fie sambata mai lejer ...Si chiar daca o aveam in aceeasi zi tot nu ne incurca deoarece cununia civila are de obicei loc dimineata ..putin dupa pranz..,urmeaza pozele apoi biserica .
Daca stai sa programezi biserica in functie de cununia civila , s-ar putea sa nu mai gasesti biserica disponibila...avand in vedere ca ora cununiei civile o aflii cu o saptamana inainte de nunta parca ..cel mult doua ...
Sa ai spor !
Pup:*

donna23
10.04.2010, 17:38:01
Buna ,
Bineinteles ca iti poti rezerva biserica din timp...de fapt este recomandat sa o rezervi cu 5-6 luni inainte de nunta:)Am fixat-o la ora 18.00 si de acolo direct la restaurant ne ducem \:D/
Nu ne va incurca cu cununia civila deoarece noi am hotarat sa o facem vineri, cu o zi inainte de nunta ..sa fie sambata mai lejer ...Si chiar daca o aveam in aceeasi zi tot nu ne incurca deoarece cununia civila are de obicei loc dimineata ..putin dupa pranz..,urmeaza pozele apoi biserica .
Daca stai sa programezi biserica in functie de cununia civila , s-ar putea sa nu mai gasesti biserica disponibila...avand in vedere ca ora cununiei civile o aflii cu o saptamana inainte de nunta parca ..cel mult doua ...
Sa ai spor !
Pup:*
Ms mult ptr raspuns! Ai mare dreptate.
Cred ca trebuie sa ma grabesc.Adevarul este ca deja am cam intrat in panica, pentru ca mai e putin si nu mi-am dat seama cand a trecut timpul. Si sunt atatea lucruri care trebuie rezolvate! :-SS:-SS
Pup si spor si tie la pregatiri!!

cristeo84
25.04.2010, 20:01:31
Noi facem tot la biserica Sf Apostoli Petru si Pavel cununia religioasa si am fost la slujbe de duminica. Mie mi s-a parut ca e foarte de treaba preotul si slujba frumoasa. Despre Green Club ce stii?
buna!eu voi avea cununia la biserica Sf Petru si Pavel cu o saptamana inainte de voi!eu am fost acum o saptamana si am vorbit cu preotul si am rezervat pe ora 18.00.am ales aceea ora deoarece este vara si nu vreau ca lumea sa moara de cald in biserica,cu toate ca biserica este mare si spatioasa.
si mie mia placut de parintele Coroiu si a fost de acord sa ne casatoreasca tinanand cont ca alt preot nu a vrut din cauza ca sotul meu este italian si este catolic.

cristeo84
25.04.2010, 20:07:45
buna cristeo...slujba la sf nicolae a fost superbaaaa...a durat cam 40 d min...am avut ambii preoti...si corul...care a cantat de-a dreptul angelic...in skimb..o parte destul de jenanta...a fost la sf slujbei..cand pretul tanar ne-a kemat p noi si p nasi si ne-a intrebat cu ce ne ocupam...k sa stie cati bani ne cere...am dat 4 mil preotilor...in fine..per total..a fost frum...:*
wow!cat numi place mie cand preotii devin bisnitari....eu am ales pana la urma Sf Petru si Pavel este f faina biserica si f spatioasa tinand cont ca este vara este perfecta iar preotul mi se pare de treaba!:*

meddy842002
07.05.2010, 08:51:20
Buna! Sieu sunt noua pe aici... A fost careva la vreo nunta la Catedrala din Bariera? Noi acolo am decis sa facem nunta, insa suntem plecati din tara de vreo 5 ani, asa ca nu mai stiu nimic... Si poate stiti si cam cati bani se platesc acolo pentru o nunta...

bad_girl
17.05.2010, 14:08:53
Buna! Sieu sunt noua pe aici... A fost careva la vreo nunta la Catedrala din Bariera? Noi acolo am decis sa facem nunta, insa suntem plecati din tara de vreo 5 ani, asa ca nu mai stiu nimic... Si poate stiti si cam cati bani se platesc acolo pentru o nunta...

nu e foarte scump,singura problema este ca nu ies pozele bine.cam nici un fotograf nu recomanda aceasta biserica.

bad_girl
17.05.2010, 14:10:41
fetelor eu as vrea sa va intreb ceva.am auzit ca la biserica covorul trebuie sa fie neaparat rosu sau sa aibe o pata de culoare rosie pe el.este adevarat?

adyt08
17.05.2010, 21:18:51
fetelor eu as vrea sa va intreb ceva.am auzit ca la biserica covorul trebuie sa fie neaparat rosu sau sa aibe o pata de culoare rosie pe el.este adevarat?

Nu am auzit asa ceva.....al nostru va fi crem cu maro...daca stai sa asculti toate superstitiile unde ajungem...nu cred ca scrie in nici o carte bisericeasca lucrul asta...vorbele babelor....

anaana10
19.05.2010, 22:25:18
nu e foarte scump,singura problema este ca nu ies pozele bine.cam nici un fotograf nu recomanda aceasta biserica.
tre' sa te contazic,,, eu acolo am facut.o si am niste poze superbe....totul depinde de fotograf

anaana10
19.05.2010, 22:27:43
catedrala este destul de ok...tinand cont la cum canta preotii aceia si cat timp dureaza la ei o slujba...la mine a durat 1h si 30....la altele biserici..mult mai putin..
ca taxa am platit 50 lei. iar nasul partea lui lla preoti.eu am avut trei.dar stiu ca daca vrei se poate si doar unul.

anaana10
19.05.2010, 22:35:16
iata niste poze de la catedrala

ursuletza_20
19.05.2010, 23:08:25

Frumos!

Ms mult de tot anna! Mult succes!

meddy842002
20.05.2010, 18:10:23
Ms pentru poze!...

anaana10
22.05.2010, 09:28:28
cu placere! Spor la pregatiri!

Amazoana
01.07.2010, 21:20:29
Buna! Pe mine ma atrage Biserica greaca. Este de admirat cu acele cupole... constructia in sine. De asemenea si Biserica ,,Sf. Nicolae`` e de apreciat. Daca ati asistat la o nunta la Biserica greaca, imi poate impartasi cineva parerile?

bebiloi
01.07.2010, 21:31:17
Buna! Pe mine ma atrage Biserica greaca. Este de admirat cu acele cupole... constructia in sine. De asemenea si Biserica ,,Sf. Nicolae`` e de apreciat. Daca ati asistat la o nunta la Biserica greaca, imi poate impartasi cineva parerile?

Buna.
eu am avut nunta anul trecut si am facut cununia religioasa la biserica greaca....si a fost tare frumos....au in interiorukl bisericii amenajat asaun loc. sub forma de cerc,mai inalt unde stau mirii cu nasii si cu cei care tin lumanarile....si bineinteles preotii...mie mi-a placut tare mult...

Amazoana
03.07.2010, 08:31:29
Mersi frumos!

ursuletza_20
07.07.2010, 01:03:38
Buna fetelor!

Sa va zic ce am patit cu Manastirea! Dupa ce preotul de acolo ne a invitat sa facem cununia religioasa, am ales ora 8 seara k restaurantul e exact vis a vis, inainte cu 2 saptamani a trimis pe cineva sa ne anuntze k nu se mai poate!
Daca si preotii fac asa ceva ..nu stiu ce sa mai zic...
Noi am dat si invitatiile cu Manastirea si e si fff tarziu sa gasim o alta biserika! :(

annybunny
13.07.2010, 12:00:02
Buna fetelor!

Sa va zic ce am patit cu Manastirea! Dupa ce preotul de acolo ne a invitat sa facem cununia religioasa, am ales ora 8 seara k restaurantul e exact vis a vis, inainte cu 2 saptamani a trimis pe cineva sa ne anuntze k nu se mai poate!
Noi am dat si invitatiile cu Manastirea si e si fff tarziu sa gasim o alta biserika! :(
Mult succes la gasit alta Biserica, incercati la Biserici mai mici! pupici

ony_flo06
16.07.2010, 21:13:00
Buna fetelor!

salut,
sa stii k si noi suntem in aceeasi situatie, avem nunta in lacul sarat pe 28 aug si am decis sa facem cununia la manastire; Dupa multe insistente preotul a spus sa venit cu 2 sapt inainte de nunta sa ne spovedim;
OK; am dat drumul la invitatii si acum o sapt am aflat ca preotul nici nu mai este in tara pana la jumatarea lunii august si nu mai oficiaza nici o cununie;
Sunt disperata , imi doream fff mult sa ma cunun acolo; Nu stiu ce sa fac nu cred ca mai pot rez ceva si trebuie sa aleg altceva dar nu stiu ce alta locatie ar putea sa se ridice la asteptarile mele;
Spre ca tu sa ai mai mult noroc si sa gasesti ceva frumos

ruxa7
27.08.2010, 14:22:20
Buna fetelor. Eu sunt noua pe aici, si am nunta abia la anu. Ce puteti sa-mi spuneti de Biserica Sf. Nicolae? Ati fost la vreo nunta acolo?:sad:

adyt08
27.08.2010, 21:30:39
Buna fetelor. Eu sunt noua pe aici, si am nunta abia la anu. Ce puteti sa-mi spuneti de Biserica Sf. Nicolae? Ati fost la vreo nunta acolo?:sad:

Eu am avut nunta acolo ..a fost frumos...a durat cam jumatate de ora am avut si cor...singurul minus atitudinea protului care dupa nunta l-a luat pe nas si l-a intrebat cu ce se ocupa ca sa stie cat sa-l taxeze...nasul meu cunoscand povestea ...s-a dat "ranit"..ca se descdurca si el cum poate pe criza asta....la care preotul il intreaba"la cat te-ai gandit nasule",,,,nasul i-a siz ca la 2 mil..."da foarte bine da-i incoace"....deci daca te hotarasti acolo sa iti instruiesti nasul sa se dea somer sau amarat ceva de genu sa nu-l taxeze mult....altii care s-au laudat ca au firme sunt patroni etc...i-a taxat cu 5 mil.....
Am primit o iconita de la ei cu sfantul protector al casei, o carte de rugaciuni..frumos din partea lor....per total e ok

ruxa7
29.08.2010, 12:21:47
Eu am avut nunta acolo ..a fost frumos...a durat cam jumatate de ora am avut si cor...singurul minus atitudinea protului care dupa nunta l-a luat pe nas si l-a intrebat cu ce se ocupa ca sa stie cat sa-l taxeze...nasul meu cunoscand povestea ...s-a dat "ranit"..ca se descdurca si el cum poate pe criza asta....la care preotul il intreaba"la cat te-ai gandit nasule",,,,nasul i-a siz ca la 2 mil..."da foarte bine da-i incoace"....deci daca te hotarasti acolo sa iti instruiesti nasul sa se dea somer sau amarat ceva de genu sa nu-l taxeze mult....altii care s-au laudat ca au firme sunt patroni etc...i-a taxat cu 5 mil.....
Am primit o iconita de la ei cu sfantul protector al casei, o carte de rugaciuni..frumos din partea lor....per total e ok

ms mult. am sa tin cont de ceea ce mi-ai spus:P

cristeo84
30.08.2010, 10:01:35
Buna dimineata!eu am avut cununia la biserica Sf.Apostoli Petru si Pavel si a fost foarte frumos.este tot o biserica mare si in jur are si un parculet cu bancute unde poti astepta in caz ca ajungi si cealalta cununie nu s-a terminat.noi am ajuns inainte un pi, lumea a asteptat pe bancute iar noi am mai facut cateva poze in acel parculet...slujba a fost foarte frumoasa a durat cam o ora,nu este cor ca la Sf.Nicolae dar a fost o persoana care ne-a incantat oricum!preotul este o persoana cumsecade iar la sfarsit ne-a tinut o predica foarte frumoasa>:D<

ruxa7
01.09.2010, 08:04:00
Buna dimineata!eu am avut cununia la biserica Sf.Apostoli Petru si Pavel si a fost foarte frumos.este tot o biserica mare si in jur are si un parculet cu bancute unde poti astepta in caz ca ajungi si cealalta cununie nu s-a terminat.noi am ajuns inainte un pi, lumea a asteptat pe bancute iar noi am mai facut cateva poze in acel parculet...slujba a fost foarte frumoasa a durat cam o ora,nu este cor ca la Sf.Nicolae dar a fost o persoana care ne-a incantat oricum!preotul este o persoana cumsecade iar la sfarsit ne-a tinut o predica foarte frumoasa>:D<

imi poti spune te rog unde este aceasta biserica? si sa-mi atasezi cateva poze sa vad si eu interiorul?:D

ameli2008
03.09.2010, 10:01:33
finii mei au facut cununia religoasa la Catedrala,erau programati la ora19 si au intrat la20.cam mult spun eu am avut de asteptat.

zorzonica
03.09.2010, 11:07:13
imi poti spune te rog unde este aceasta biserica? si sa-mi atasezi cateva poze sa vad si eu interiorul?:D
Biserica se afla pe strada Polona colt cu Petru Maior, mai exact in apropierea caminului de batrani si a sediului unde se platesc gazele.

cristeo84
12.09.2010, 23:54:12
Buna scuza-ma ca abia acum am vazut mesajul tau deoarece de ceva timp nu intru pe miresici.ro.biserica este pe str.polona aproape de sediul de la gaze,iar poze sa atasez nu am inca decat 2 in afara biserici,deoarece astept si cele de la fotograf si cele de la prieteni.oricum poti sa mergi s-o vizitezi cel mai sigur este duminica ca este slujba.pup

cristeo84
12.09.2010, 23:57:22
finii mei au facut cununia religoasa la Catedrala,erau programati la ora19 si au intrat la20.cam mult spun eu am avut de asteptat.
noi am fost programati la ora 18:00 iar la 18:10 am intrat in biserica la cununie,ca orar preotul a fost perfect.;-)

ruxa7
16.09.2010, 12:19:31
Buna scuza-ma ca abia acum am vazut mesajul tau deoarece de ceva timp nu intru pe miresici.ro.biserica este pe str.polona aproape de sediul de la gaze,iar poze sa atasez nu am inca decat 2 in afara biserici,deoarece astept si cele de la fotograf si cele de la prieteni.oricum poti sa mergi s-o vizitezi cel mai sigur este duminica ca este slujba.pup
ms mult de informatii. mai pune te rog cateva poze cand le primesti de la fotograf, si poate ai ceva si cu interiorul....pupici:*

fatadezahar
11.10.2010, 11:02:04
Imi place tare mult biserica Sf. Nicolae. Ce impresii v-a facut?

zorzonica
11.10.2010, 12:13:56
Ca si locatie e foarte bine dar in ceea ce priveste calitatea slujbei................eu una nu am fost multumita si de aceea nu am ales acea biserica. Slujba dureaza maxim 20 de minute si la final preotii cer foarte multi bani, 3-4 milioane daca esti mai amarat si peste 6 daca afla ca o duci mai bine.

adyt08
11.10.2010, 18:43:29
Imi place tare mult biserica Sf. Nicolae. Ce impresii v-a facut?

Eu am avut cununia religioasa acolo....per total am fost multumita...acum depinde ce cauti si tu...daca esti o fire mai religioasa sigur nu te va incanta slujba de aici pt ca dureaza max 30 min (atat a durat la mine si la o prietena de a mea care a avut nunta tot acolo)...Avand nunta in iulie am preferat aceasta biserica pt ca stiam ca nu dureaza f mult ( la fratele meu la Sf Arhangheli- cea din Centru a durat slujba 1ora si 10 min....)fiind foarte cald nu doream sa stam prea mult in picioare si cu lumanarile aprinse in nas...:)Cat despre onorariu iti pot spune ca nasul meu a dat 2 mil...indr-adevar cam neortodox modul de a cere banii...il ia preotul pe nas deoparte si-l descoase cu ce se ocupa etc...noi stiind povestea am dat de inteles ca suntem oameni modesti...ceea ce si suntem si l-a intrebat pe nas la cat s-a gandit...nasul i-a zis 2 mil...si a zis ca e ok....
Spor la cautari....

sweetbride
23.10.2010, 15:47:12
Buna, fetelor! Am si eu o intrebare, a avut cineva cununia religioasa in aer liber? Pe mine ma bate gandul, dar am inteles ca e destul de greu sa obtii aprobarea Bisericii, oricum trebuie sa ma interesez mai bine, dar ma gandeam ca poate stiti voi ceva.

zorzonica
23.10.2010, 16:02:10
Buna, fetelor! Am si eu o intrebare, a avut cineva cununia religioasa in aer liber? Pe mine ma bate gandul, dar am inteles ca e destul de greu sa obtii aprobarea Bisericii, oricum trebuie sa ma interesez mai bine, dar ma gandeam ca poate stiti voi ceva.
Cunosc pe cineva care a ajuns pana la Casian incercand sa obtine o aprobare pentru oficierea in aer liber dar nu s-a putut. Dar cunosc pe cineva care a facut nunta la restaurantul Turist si au acceptat preotii de acolo sa ii oficieze casatoria in foisorul din curtea restaurantului. Dar asta pentru ca facea nunta la Turist. Ca altfel nu accepta nimeni.

sweetbride
23.10.2010, 18:44:39
Cunosc pe cineva care a ajuns pana la Casian incercand sa obtine o aprobare pentru oficierea in aer liber dar nu s-a putut. Dar cunosc pe cineva care a facut nunta la restaurantul Turist si au acceptat preotii de acolo sa ii oficieze casatoria in foisorul din curtea restaurantului. Dar asta pentru ca facea nunta la Turist. Ca altfel nu accepta nimeni.

Mersi frumos pentru lamuriri. Se pare ca tot spre o biserica o sa ma indrept, ma gandeam ca nu e chiar atat de complicat sa faci cununia in aer liber, insa se pare ca m-am inselat!

sweetbride
06.11.2010, 16:21:23
Fetelor, a facut cineva cununia religioasa la Sf Imparati Constantin si Elena? Ca nu am auzit pe nimeni pana acum... Oare e prea urata si mica biserica...?:-? Noi ne gandeam sa facem acolo pt ca pe mine ma cheama Elena si pe sotul meu Constantin, asa ca...era numai bine, insa drept sa spun nu prea ma incanta aspectul bisericii. Poate ma ajutati voi cu cateva detalii.

sweetbride
21.12.2010, 11:18:41
Buna, fetelor!
In sfarsit m-am hotarat si eu la o biserica, am ales sf. Apostoli Petru si Pavel, am fost intr-o zi sa o vad si mi s-a parut absolut superba, si am discutat si cu preotul care mi s-a parut tare de treaba. Sper sa nu regret alegerea. Ma bucur inca ca am mai scapat de o grija;;)

cristeo84
21.12.2010, 11:56:37
Buna, fetelor!
In sfarsit m-am hotarat si eu la o biserica, am ales sf. Apostoli Petru si Pavel, am fost intr-o zi sa o vad si mi s-a parut absolut superba, si am discutat si cu preotul care mi s-a parut tare de treaba. Sper sa nu regret alegerea. Ma bucur inca ca am mai scapat de o grija;;)
Nu vei regreta ca ai ales aceasta biserica,intr-adevar preotul este un om cumsecade...noi am avut acolo nunta pe 21.08...slujba a fost frumoasa si predica dupa la fel....nu vrei avea cor ca la alte biserici insa dascalul are o voce rasunatoare....si va fii frumos....:-)

sweetbride
21.12.2010, 16:49:23
Nu vei regreta ca ai ales aceasta biserica,intr-adevar preotul este un om cumsecade...noi am avut acolo nunta pe 21.08...slujba a fost frumoasa si predica dupa la fel....nu vrei avea cor ca la alte biserici insa dascalul are o voce rasunatoare....si va fii frumos....:-)

M-am intalnit si cu dascalul, e un om tare de treaba, se vede ca si el si preotul sunt oameni deosebiti, cel putin mie asa mi s-au parut, am ramas tare multumita de alegerea pe care am facut-o. Cat despre cor, nu prea am cautat sa am, pe mine m-a interesat mai mult ca slujba sa fie bine facuta. Imi pare bine ca ai ramas cu o impresie buna!

miaboghian
28.02.2011, 15:00:07
va rog sa ma ajutati cine sa cununat la biserica greaca din braila???? imi puteti da pareri si ce preturi sunt pe acolo cat cer preotii????? avans ceva?????? multumesc miresici spor la pregatiri

miaboghian
28.02.2011, 15:24:38
imi poti spune te rog cat ai platit tu la biserica greaca??? te rog!!! pup:*

bebiloi
28.02.2011, 16:04:17
Buna.
noi am facut cununia religioasa in septembrie 2009 la biserica greaca si a fost tare frumos......iar nasu a platit 2.5 mil. Atat i-au cerut preotii. Nu am dat avans, am facut o programare in prealabil (prin luna ianuarie parca).

miaboghian
15.03.2011, 15:56:31
multumesc mult de raspuns!!!!! sanatate multa si casa de piatra!!:*

laurici_alexa
03.05.2011, 17:58:10
Buna.Stie cineva cat mai costa cununia religioasa la Biserica Sf. Nicolae? Cum sunt preoti acolo si cu cat timp inainte trebuie sa ma programez?

egyptianlady79
12.08.2011, 22:11:24
Buna seara!Am citit toate parerile despre biserici si programare si costuri si am si eu o nelamurie:la biserica Sf. Ilie nu s-a cununat nimeni?Stiti ceva despre asta?:-"

innuptae
13.09.2011, 17:48:11
Buna! Eu voi face cununia religioasa pe 1 octombrie la Biserica Sf . Arhangheli Mihail si Gavriil. Mi se pare o biserica tare frumoasa, iar despre preotul paroh de acolo am numai cuvinte de lauda. Este o mica problema cu ora , adica la 14:30...cam devreme zic eu, avand in vedere ca stau in Galati. Alaiul de nunta trebuie sa vine destul de devreme la mine acasa...

zorzonica
14.09.2011, 12:01:39
Buna! Eu voi face cununia religioasa pe 1 octombrie la Biserica Sf . Arhangheli Mihail si Gavriil. Mi se pare o biserica tare frumoasa, iar despre preotul paroh de acolo am numai cuvinte de lauda. Este o mica problema cu ora , adica la 14:30...cam devreme zic eu, avand in vedere ca stau in Galati. Alaiul de nunta trebuie sa vine destul de devreme la mine acasa...

Si nu poti sa muti ora putin mai tarziu? Faceti si cununia civila in aceeasi zi?

innuptae
14.09.2011, 16:25:58
Si nu poti sa muti ora putin mai tarziu? Faceti si cununia civila in aceeasi zi?

Din pacate nu o pot muta...ne-am hotarat destul de tarziu si celelalte ore erau deja luate. Stiu ca vom fi intr-o mare fuga, dar sper sa ne descurcam

adyt08
15.09.2011, 15:35:50

La aceasta biserica a facut cununia si fratele meu si a durat o ora si un sfert....f frumoasa a fost...

innuptae
15.09.2011, 16:18:42
La aceasta biserica a facut cununia si fratele meu si a durat o ora si un sfert....f frumoasa a fost...
Ma bucur sa aud asta...chiar am emotii:-p

egyptianlady79
15.09.2011, 20:05:54
Chiar nu stie nimeni nimic de biserica Sf. Ilie?[-o<

sweetbride
16.09.2011, 08:34:44
Buna, fetelor. Eu am avut cununia religioasa la biserica Sf. Petru si Pavel si vreau sa spun ca a fost superba, preotul de nota zece, foarte bland, cald, un adevarat parinte, la fel si dascalul. O recomand cu caldura tuturor care-si doresc o cununie facuta ca la carte, slujba a tinut o ora, si, in plus constructia bisericii o ajuta foarte mult, e f frumoasa, mare, spatioasa.

zorzonica
16.09.2011, 10:01:13
Buna, fetelor. Eu am avut cununia religioasa la biserica Sf. Petru si Pavel si vreau sa spun ca a fost superba, preotul de nota zece, foarte bland, cald, un adevarat parinte, la fel si dascalul. O recomand cu caldura tuturor care-si doresc o cununie facuta ca la carte, slujba a tinut o ora, si, in plus constructia bisericii o ajuta foarte mult, e f frumoasa, mare, spatioasa.

Si eu tot acolo am avut cununia religioasa si am fost foarte multumiti de felul in care a fost oficiata slujba. Si preotul a fost foarte dragut cu noi, mai ales ca eu pierdusem cu o zi inainte certificatul de casatorie si ne temeam ca nu o sa accepte sa ne casatoreasca doar cu livretul.

laurici_alexa
16.09.2011, 10:14:01
Ce stiti despre biserica Sf. Nicolae, mie imi place cum arata, dar preotul cum e, cat cere pentru o cununie, face slujba ca lumea?

zorzonica
16.09.2011, 10:27:11
Ce stiti despre biserica Sf. Nicolae, mie imi place cum arata, dar preotul cum e, cat cere pentru o cununie, face slujba ca lumea?

Biserica e frumoasa, dar slujba lasa mult de dorit. Am fost la doua prietene acolo si nu mi-a placut cum au oficiat preotii slujba. Totul a decurs foarte repede, pe banda rulanta, nici macar nu le permite rudelor mirilor sa ii felicite dupa oficierea cununiei. Cat despre bani.....preotii de acolo la final intreaba nasii cu ce se ocupa si cer o suma de bani. Cam 300 lei. Asa le-a cerut nasilor prietenelor mele.

egyptianlady79
11.10.2011, 18:55:22
Buna seara!Eu voi avea nunta la anul pe 19 mai.Am inceput sa iau in considerare si alte biserici in afara de Sf. Ilie(vad ca nimeni de pe forum nu m-a lamurit) si am o intrebare,de fapt trei:cat e taxa la Sf. Arhangheli din centru,cine o plateste(mirii sau nasii?) si cu cat timp trebuie sa mergem sa rezervam data?Multumesc mult!;;)

adyt08
12.10.2011, 11:49:48
Buna seara!Eu voi avea nunta la anul pe 19 mai.Am inceput sa iau in considerare si alte biserici in afara de Sf. Ilie(vad ca nimeni de pe forum nu m-a lamurit) si am o intrebare,de fapt trei:cat e taxa la Sf. Arhangheli din centru,cine o plateste(mirii sau nasii?) si cu cat timp trebuie sa mergem sa rezervam data?Multumesc mult!;;)

Fratele meu a avut nunta acolo in 2009 si a platit taxa la biserica de 60 lei pt ca nu avea si cor( bisericile care au cor mai cer inca 40 lei)...nasii vor da la sfarsitul slujbei obligatia lor de nasi...iar cat despre rezervare cu cat mai devreme cu atat mai bine...cel mai bine dupa sarbatorile din ianuarie adica dupa 7 ianuarie este cel mai ok pentru ca-ti poti alege ora dorita..daca lasi pe ultima clipa risti sa nu mai ai liber in ziua nuntii tale...

innuptae
19.10.2011, 10:50:42

Eu am facut de curand cununia religioasa acolo si a fost foarte frumos. Iti recomand sa te duci din timp sa-ti rezervi ora pe care o vrei. Eu am fost cam in ultima clipa si am avut de ales intre 14:30 si 19:30:(. Am preferat sa o fac la 14:30 ca sa fie inca ziua afara. Cand rezervi ora trebuie sa platesti o mica taxa de vreo 60 lei , iar taxa pentru cununie o platesc nasii. Nasii mei nu au platit o suma prestabilita si li s-a spus sa dea cat vor. Cat au dat...nu stiu, caci nu i-am intrebat:-p. Noi am avut si un cor de la patriarhie si cununia a iesit superba;;).

dodo09
20.10.2011, 09:41:29
despre catedrala din bariera stiti ceva:D

AlinaPascalin
09.11.2011, 07:27:56
Buna dimi fetelor!
si eu as vrea sa fac la biserica din centru, mi se pare foarte fumoasa :x Dar stie cineva cam cat trebuie sa dea nasii la preot? ca nu as vrea sa-i pun la cheltuieli foarte mari, le sunt recunoscatoare ca vor sa fie langa noi si atat, nu vreau sa hotarasc numai in functie de preferintele mele....

zorzonica
09.11.2011, 07:52:28
Buna dimi fetelor!
si eu as vrea sa fac la biserica din centru, mi se pare foarte fumoasa :x Dar stie cineva cam cat trebuie sa dea nasii la preot? ca nu as vrea sa-i pun la cheltuieli foarte mari, le sunt recunoscatoare ca vor sa fie langa noi si atat, nu vreau sa hotarasc numai in functie de preferintele mele....

Putin mai sus a scris o miresica despre nunta ei de la biserica Sf Arhangheli Mihail si Gavril(sper ca la ea te referi). Ea a spus ca nasii au dat cat au vrut, ca nu li s-a cerut o anumita suma.

AlinaPascalin
09.11.2011, 13:18:33
Am citit, dar vroiam sa-mi fac asa o idee.... 2 milioane o fi putin? ca nasii mei au avut nunta anul asta in mai. Si nasii lor au dat 150 Ron. Bine, au facut la o manastire, in moldova. Si preotul nici pe aia nu a vrut sa-i primeasca...
De aia intrebam, o suma estimativa daca stie cineva... :)

zorzonica
10.11.2011, 07:41:11
Am citit, dar vroiam sa-mi fac asa o idee.... 2 milioane o fi putin? ca nasii mei au avut nunta anul asta in mai. Si nasii lor au dat 150 Ron. Bine, au facut la o manastire, in moldova. Si preotul nici pe aia nu a vrut sa-i primeasca...
De aia intrebam, o suma estimativa daca stie cineva... :)
Eu cred ca e bine, chiar prea mult dupa parerea mea. Eu oricum sunt impotriva acestor bani dati catre preot pentru ca nu le inteleg rostul. Dar nasul nostru a dat 100 lei la preot si 50 la dascal. Si din cate stiu eu, la biserica din centru preotul Tugui, daca la el va casatoriti, nu cere o suma anume, de fapt nu cere deloc bani.

AlinaPascalin
10.11.2011, 07:44:54
Eu cred ca e bine, chiar prea mult dupa parerea mea. Eu oricum sunt impotriva acestor bani dati catre preot pentru ca nu le inteleg rostul. Dar nasul nostru a dat 100 lei la preot si 50 la dascal. Si din cate stiu eu, la biserica din centru preotul Tugui, daca la el va casatoriti, nu cere o suma anume, de fapt nu cere deloc bani.

Iti multumesc... eu asa as vrea, dar o sa merg duminica la slujba sa vad cum e... si trebuie sa rezervam si ziua si ora dorita... am inteles ca unii preoti fac rezervarile dupa 1 ianuarie, eu as vrea cat mai repede... Zi frumoasa!

dodo09
10.11.2011, 09:01:05
fetili..daca aflati ceva si despre preotii de la catedrala din bariera...va rog frumos si din tot sufletelul meu...nu tine-ti doar pentru voi:d va pupicesc

dodo09
19.01.2012, 08:26:20
hi hi..am rezolvat si cu biserica...va fi cea de pe soseaua ramnicu' sarat...ce poarta hramul sf. dimitrie cel nou...cred ca va fi ceva sublim...abia astept...:X:X:X

onlyforyou
12.02.2012, 01:08:29
Noi am ales biserica Sfantul Mare Mucenic Gheorghe pt ca e numele de sfant pe care amandoi il purtam ;nu stiu cum se numesc preotii dar mi se par niste oameni foarte cumsecade.Noi inca nu am fixat ora cred ca nu e o biserica foarte aglomerata pt ca preotul ne-a spus ca o sa fixam ora cu o saptamana inainte cand ne ducem sa ne spovedim si deja o sa stim ora de la cununia civila.

laurici_alexa
13.02.2012, 09:39:50
Noi am ales biserica Sfantul Mare Mucenic Gheorghe pt ca e numele de sfant pe care amandoi il purtam ;nu stiu cum se numesc preotii dar mi se par niste oameni foarte cumsecade.Noi inca nu am fixat ora cred ca nu e o biserica foarte aglomerata pt ca preotul ne-a spus ca o sa fixam ora cu o saptamana inainte cand ne ducem sa ne spovedim si deja o sa stim ora de la cununia civila.

Preotul de acolo se numeste Damian...Eu locuiesc in zona bisericii, dar nu am ales biserica asta pentru ca nu imi place cum slujesc preotii, mai ales ca acolo merg in fiecare an la slujba de Pasti, dar sper ca tu sa fii multmita.

katypetre
25.06.2012, 16:08:44
Eu o sa fac la sf.C-tin di Elena,am auzit numai vb de lauda despre slujba pe care o tine parintele Mazare si in plus de asta mi-au recomdat si nasi mei sa merg acolo si ei tot acolo s-au casatorit. O sa tin cont de parerea lor!
Desi o aveam si eu pe lista,o parere buna, in plus,conteaza.
Imi place intrarea,ca se poate amenaja frumos acolo, o arcada cu niste stalpi din flori .................!;-)

cherry_slv
18.10.2012, 22:22:19
Are cineva cununia religioasa la Catedrala din Bariera? sau a avut? ce-mi puteti spune?

jjordan
19.10.2012, 11:12:34
Are cineva cununia religioasa la Catedrala din Bariera? sau a avut? ce-mi puteti spune?

Buna, am vazut ca o sa avem nunta in acelasi loc. :) Si am vrut si noi initial in aceeasi data, dar din anumite motive ne-am schimbat ptr iulie.
Din cate am auzit despre catedrala nu este pictata in interior si da prea bine. Plus ca este intunecata si nu ies nici pozele nici filmarea super. Poti sa faci un drum intr-o sambata,ca inca mai sunt nunti si te decizi. Noi cam asa am facut. Ne-am ales cateca biserici, la unele am mers la slujbe duminica, plus la cateva nunti sambata. :)

monalisa_sim
19.10.2012, 21:39:46

Eu am fost la un botez la Catedrala si pot spune ca nu este pictata toata, este intunecata - in poze nu da bine deloc...si in plus am auzit ca tarifele sunt foarte mari (dupa slujba nasul va scoate cam mult din buzunar - cel putin dublu fata de alte Biserici).
Spor la miresit!

deea11a
07.01.2013, 14:57:18
Hello girls !! Ce parere aveti de biserica bulgareasca, de preotul de acolo? As vrea sa-mi oficiez cununia religioasa sau daca imi puteti sugera , va rog , alte biserici...sunt din bucuresti, al meu sot e din braila si vom face nunta in orasul natal al sotului :), iar el nu ma poate ajuta prea mult in alegerea bisericii .

onlyforyou
31.01.2013, 14:39:14
Preotul de acolo se numeste Damian...Eu locuiesc in zona bisericii, dar nu am ales biserica asta pentru ca nu imi place cum slujesc preotii, mai ales ca acolo merg in fiecare an la slujba de Pasti, dar sper ca tu sa fii multmita.

.....cu regret trebuie sa recunosc ca ai avut dreptate,dar asta e a trecut ,de schimbat nu mai putem schimba nimik si chiar nu as schimba nimik cu exceptia preotilor pt ca am avut o nu ta superba.

monalisa_sim
31.01.2013, 16:15:10
Hello girls !! Ce parere aveti de biserica bulgareasca, de preotul de acolo? As vrea sa-mi oficiez cununia religioasa sau daca imi puteti sugera , va rog , alte biserici...sunt din bucuresti, al meu sot e din braila si vom face nunta in orasul natal al sotului :), iar el nu ma poate ajuta prea mult in alegerea bisericii .

Bunaaa! Despre preotul de acolo iti pot spune faptul ca tine slujbe deosebit de frumoase (noi acolo l-am tinut pe bunicul cand a decedat...bunica mea a fost f incantata atat de felul in care preotul a tinut slubele, cat si de banii pe care i-a cerut si nu in ultimul rand de amabilitatea preotului, astfel ca in fiecare an in febr merge acolo si face pomenile). Din pacate, cu mai multe informatii nu te pot ajuta, pt ca nu stiu mai mult.
Aaaaa...daca nu ma insel Biserica este pictata, insa mai are nevoie de ceva modificari.
Spor la miresit!

zorzonica
01.02.2013, 09:41:12

Despre biserica bulgareasca nu stiu sa iti spun nimic, dar pot sa iti spun ca slujbe frumoase se oficiaza si la Biserica Sf. Maria, la Sf. Apostoli Petru si Pavel (acolo am facut noi) si la Sf. Arhangheli Mihail si Gavril.

deea11a
04.02.2013, 12:42:59
Multumesc frumos ptr raspunsuri :) , cred ca vom ramane la biserica bulgareasca , am reusit intre timp sa ajungem acolo, ne-a placut , dar inca nu am vb cu preotul . Revin cu detalii pentru viitoare miresici interesate .:)

ely_elena
09.03.2013, 09:57:48
Am fost si noi zilele trecute la biserica Sf. Apostoli Petru si Pavel. Ni s-a parut impresionanta iar bunica sotului meu ne-a zis ca a fost candva catedrala.Credem ca aici o sa facem cununia religioasa.

monalisa_sim
09.03.2013, 11:54:56
Am fost si noi zilele trecute la biserica Sf. Apostoli Petru si Pavel. Ni s-a parut impresionanta iar bunica sotului meu ne-a zis ca a fost candva catedrala.Credem ca aici o sa facem cununia religioasa.

Fina mea va face la aceasta Biserica, deci din vara iti pot oferi absolut toate informatiile de care ai nevoie.

Jonesy
12.03.2013, 14:49:19
.....cu regret trebuie sa recunosc ca ai avut dreptate,dar asta e a trecut ,de schimbat nu mai putem schimba nimik si chiar nu as schimba nimik cu exceptia preotilor pt ca am avut o nu ta superba.

Sf. Gheorghe este cea de pe Garii, renovata de curand, nu? eu am facut acolo botezul fetitei mele anul trecut si a fost foarte frumos. A fost preotul paroh si un preot foarte in varsta, si 2-3 baieti la cor. Au slujit foarte frumos. Au tinut slujba integrala, au respectat ritualurile, s-au rugat impreuna cu nasii... au plimbat fetita prin toata biserica, de la intrare, la fiecare icoana in fata altarului. Eu am fost chiar impresionata.
Biserica mi s-a parut luminoasa, pozele au iesit superbe.

Nu stiu cum tine slujbele de cununie... ce anume nu v-a placut? Nu de alta, dar eu am recomandat-o deja si nu as vrea sa fi facut vreo prostie...

Lorycica
18.03.2013, 14:45:24
Buna!
Noi am ales Biserica Sf. Apostoli Petru si Pavel. Preotul mi s-a parut foarte dragut cand am fost si am vorbit cu el. A spus ca vom plati o taxa de 100 lei pentru slujba, la care vom primi chitanta si in rest cat o sa vrea nasul. Nu a cerut o suma fixa. Sper sa fie bine si sa iasa o slujba frumoasa! O sa revin cu impesii dupa nunta.

monalisa_sim
21.03.2013, 13:19:02
Buna!
Noi am ales Biserica Sf. Apostoli Petru si Pavel. Preotul mi s-a parut foarte dragut cand am fost si am vorbit cu el. A spus ca vom plati o taxa de 100 lei pentru slujba, la care vom primi chitanta si in rest cat o sa vrea nasul. Nu a cerut o suma fixa. Sper sa fie bine si sa iasa o slujba frumoasa! O sa revin cu impesii dupa nunta.

Te astept cu nerabdare cu impresii :D!

jjordan
21.03.2013, 13:29:09
Buna!

Taxa de 100 de lei nu este pentru slujba, este contributia la biserica pentru 1 an. Sau cel putin asa stiu eu.

oannaa
21.03.2013, 14:58:44
Cand am ales biserica am avut in vedere ca biserica este spatioasa, nou renovata, are o curte absolut superba, preotul este un pic mai exigent, dar ne intelegem. De asemenea, parintii mei s-au cununat la aceeasi biserica

Lorycica
21.03.2013, 15:04:22
Taxa de 100 de lei nu este pentru slujba, este contributia la biserica pentru 1 an. Sau cel putin asa stiu eu.

Da...asa e! Am uitat eu. Ei, pana la urma tot pentru biserica este! :D Nu cred ca este o suma mare, nu? Acum nu prea stiu cat trebuie sa dea nasul. Aveti vreo idee?

zorzonica
22.03.2013, 07:37:00
Da...asa e! Am uitat eu. Ei, pana la urma tot pentru biserica este! :D Nu cred ca este o suma mare, nu? Acum nu prea stiu cat trebuie sa dea nasul. Aveti vreo idee?

Nasul nostru a dat 100 lei la preot si 50 la dascal, in 2010. Am facut la aceeasi biserica.

Lorycica
22.03.2013, 07:40:17
Nasul nostru a dat 100 lei la preot si 50 la dascal, in 2010. Am facut la aceeasi biserica.

Multumesc pentru raspuns. Poti sa-mi dai mai multe detalii, daca ti-a placut slujba, cum a fost parintele? Eu nu sunt din Braila si nu il cunosc pe parinte. L-am vazut o singura data si mi-a placut de el, dar vreau sa aflu si parerea altor miresici.
Multumesc frumos! :*

zorzonica
22.03.2013, 08:53:27
Multumesc pentru raspuns. Poti sa-mi dai mai multe detalii, daca ti-a placut slujba, cum a fost parintele? Eu nu sunt din Braila si nu il cunosc pe parinte. L-am vazut o singura data si mi-a placut de el, dar vreau sa aflu si parerea altor miresici.
Multumesc frumos! :*

Slujba a fost foarte frumoasa, dascalul canta foarte frumos. Dar sa fiti pregatiti sa dureze, la noi a tinut 1 ora si 30 de minute, deabia mai stateam in picioare. Casatoria a durat 45 min si cam 45 de min a tinut apoi predica lui.

Lorycica
22.03.2013, 08:56:49
Slujba a fost foarte frumoasa, dascalul canta foarte frumos. Dar sa fiti pregatiti sa dureze, la noi a tinut 1 ora si 30 de minute, deabia mai stateam in picioare. Casatoria a durat 45 min si cam 45 de min a tinut apoi predica lui.

Ooo...dar eu nu vreau sa dureze atat! Si asa ca suntem programati pentru ora 19.00...vor ajunge invitatii inaintea noastra la restaurant :)) Multumesc ca mi-ai spus, o sa incerc sa vorbesc cu el sa fie mai scurt. Poate reuseste sa se incadreze intr-o ora :-s.
Multumesc inca o data! :*

zorzonica
22.03.2013, 09:05:48
Ooo...dar eu nu vreau sa dureze atat! Si asa ca suntem programati pentru ora 19.00...vor ajunge invitatii inaintea noastra la restaurant :)) Multumesc ca mi-ai spus, o sa incerc sa vorbesc cu el sa fie mai scurt. Poate reuseste sa se incadreze intr-o ora :-s.
Multumesc inca o data! :*

Pentru putin. Noi am inceput la 6 si la 8 am ajuns la restaurant. Si de atunci au inceput sa soseasca si invitatii, n-am avut timp nici sa merg si la toaleta :D Am inteles ca si acum tot cam asa face, si multa lume a inceput sa mearga acolo tocmai pentru ca i s-a dus vestea ca face slujbele asa cum trebuie.

Lorycica
22.03.2013, 09:11:59
Pentru putin. Noi am inceput la 6 si la 8 am ajuns la restaurant. Si de atunci au inceput sa soseasca si invitatii, n-am avut timp nici sa merg si la toaleta :D Am inteles ca si acum tot cam asa face, si multa lume a inceput sa mearga acolo tocmai pentru ca i s-a dus vestea ca face slujbele asa cum trebuie.

E bine ca voi ati putut sa va duceti mai devreme la biserica. Noi cand am fost sa ne programam ne-a spus ca mai are liber de la 4 si de la 7. Problema este ca la 6 mai are o cununie si daca pe aia ii tine pana la 7 jumatate si pe urma intram noi iti dai seama ca ajungem la 9 la restaurant. O sa trebuiasca sa mergem sa vorbim cu el mai serios, ca nu vrem sa dureze prea mult, sa ajungem si noi la timp la restaurant. Inteleg ca face slujba asa cum trebuie, dar sa mai scurteze din predica :D
Voi la ce restaurant ati avut nunta?

zorzonica
22.03.2013, 11:33:51
E bine ca voi ati putut sa va duceti mai devreme la biserica. Noi cand am fost sa ne programam ne-a spus ca mai are liber de la 4 si de la 7. Problema este ca la 6 mai are o cununie si daca pe aia ii tine pana la 7 jumatate si pe urma intram noi iti dai seama ca ajungem la 9 la restaurant. O sa trebuiasca sa mergem sa vorbim cu el mai serios, ca nu vrem sa dureze prea mult, sa ajungem si noi la timp la restaurant. Inteleg ca face slujba asa cum trebuie, dar sa mai scurteze din predica :D
Voi la ce restaurant ati avut nunta?

Am avut la Green Club, pe soseaua Focsani. Da, e o idee buna sa vorbiti cu el, sa va zica cat dureaza asa in mare ca sa aveti timp sa mergeti la restaurant.

Lorycica
22.03.2013, 11:47:41
Am avut la Green Club, pe soseaua Focsani. Da, e o idee buna sa vorbiti cu el, sa va zica cat dureaza asa in mare ca sa aveti timp sa mergeti la restaurant.

Multumesc mult de informatii! Daca nu erai tu nici nu-mi trecea prin cap sa ma duc sa vorbesc de durata slujbei. Sper sa fie ok.
Pupici

zorzonica
22.03.2013, 14:49:18
Multumesc mult de informatii! Daca nu erai tu nici nu-mi trecea prin cap sa ma duc sa vorbesc de durata slujbei. Sper sa fie ok.
Pupici

Pentru putin! Bafta multa si sa iasa totul cum va doriti!

maryas88
08.04.2013, 13:40:20
Biseric greaca! M-a impresionat f mult decorul =D>

elena112
30.08.2013, 19:15:15
eu aleg Biserica Sf Treime pentru ca imi place foarte mult si este si aproape de mine!

elena112
30.08.2013, 19:16:24
prima data am vrut Biserica Greaca dar m-am razgandit la Biserica Sf Treime

catamina
14.01.2014, 10:54:50
buna..am nunta in august si nu sunt hotarata la ce biserica sa merg.. as vrea una care are cor si care aprinde toate candelabrele..

iuliana224
28.03.2014, 12:37:58
Noi avem nunta in 2015 dar nu ne-am dus inca la biserica, sa vorbim. Viitorul sot sta pe langa biserica Sf.Maria, pe Cuza spre Gradina mare, dar eu nu prea as alege-o.
In afara de greaca si sf. Nicolae, ce imi sugerati? As vrea ceva mai luminoasa si sa aiba cor.>:/

Tofan
31.03.2014, 12:46:25
Noi avem nunta in 2015 dar nu ne-am dus inca la biserica, sa vorbim. Viitorul sot sta pe langa biserica Sf.Maria, pe Cuza spre Gradina mare, dar eu nu prea as alege-o.
In afara de greaca si sf. Nicolae, ce imi sugerati? As vrea ceva mai luminoasa si sa aiba cor.>:/

Buna! Biserica Sf Nicolae are cor si niste candelabre superbe.Eu am nunta in mai si am ales-o pt ca mi-a placut foarte mult.

iuliana224
31.03.2014, 18:02:55
Mai ai putin pana la nunta. Iti doresc ca nunta sa iasa asa cum ai visat!
Daca nu ne hotaram la biserica pana faci tu nunta, poate ne spui si noua ceva impresii.
Totusi, eu as vrea alta biserica, dar poate ma influentezi tu...:-?

andreea_lucia
10.05.2014, 20:56:33
Cunoaste cineva vreo biserica din Braila unde preotul accepta ca mireasa sa intre alaturi de tatal ei si nu de nas?

Tofan
20.05.2014, 11:19:12
Buna! Biserica Sf Nicolae are cor si niste candelabre superbe.Eu am nunta in mai si am ales-o pt ca mi-a placut foarte mult.

Buna! multumesc! deja totul este pregatit.. sper sa fie totul bine. In privinta bisericii cred k am facut alegerea potrivita.O sa-ti povestesc dupa cum a fost. Daca pot sa te ajut cu alte idei o sa fac cu cea mai mare placere, mai ales k eu m-am intors in tara de 2 luni si stiu cum e sa nu stii la ce coafor, florarie sa mergi pt ca efectiv nu aveam incredere. A trebuit sa merg din usa in usa la saloane k sa ma conving eu singura care e cel mai potrivit. Pe facebook ma gasesti asa: Valentina Lucian . O zi buna!