PDA

Versiunea completa : Cununia civila

Pagini : 1 2 [3] 4 5

nuttree
28.07.2010, 07:44:45
pai ii pun pe baieti atunci sa isi ia insignele si legitimatiile cu ei. intre ei politistii se mai trag in piept? k atunci o sa mi se puna mie pata

La tine e un caz mai special..dar tinand cont ca cei care va vor face proces-verbal sunt comunitarii si lor trebuie sa le explici de trei ori un lucru ca sa il inteleaga....

In orice caz, tu chiar trebuie sa te interesezi in septembrie,inceputul lui octombrie(cica se muta de la 1 sept in casa noua) unde si daca mai poti servi sampanie. Daca se muta la parterul unui bloc, imi inchipui ca nu e spatiu: intr-o camera ar fi birourile, in alta sala de oficieri, in alta arhivele...chiar nu vad unde. Afara n-are nici un haz printre tramvaie, iar inauntru n-or sa te lase ca asta presupune sa stai mult si raman ei peste program.

Ank_Delice
28.07.2010, 08:30:37
Sa inteleg ca s-au riscat toti? ca stiu nu ai voie sa consumi alcool in spatiul public... Nu as vrea sa vina vreun politist comunitar sau de care o fi, sa inceapa sa imparta amenzi in stanga si-n dreapta [-X ar fi groaznic sa se transforme momentul servirii sampaniei in cu totul altceva....am uitat sa spun o chestie! femeia de la starea civila cu care am vorbit sambata trecuta ne-a zis ca politistii au inceput sa dea amenzi la modul cel mai energic celor care sar din sala de oficieri nunti in parc pentru a servi diverse...asta din cauza ca de cateva saptamani raman gunoaie multe in urma lor.:( iti zic si eu ce mi-a spus respectiva. Probabil pana acum a fost "safe" dar de acum nu mai e....:-SS:-SS

Nu stiu daca a fost unr isc avadn in vedere ca doamna care a oficiat casatoria ne-a invitat sa fecm acest lucru afara,si chiar nu am avzut nici un politist comunitar.Eu nu cred ca spune nimeni nimic.pe noi ne-a luat radarul pe dig cand am fost furata si cand a vazut politistul ca sunt mireasa a zambit si ne-a spus sa trecem mai departe.

deea24gl
28.07.2010, 13:05:36
:)):))..............
Nu stiu daca a fost unr isc avadn in vedere ca doamna care a oficiat casatoria ne-a invitat sa fecm acest lucru afara,si chiar nu am avzut nici un politist comunitar.Eu nu cred ca spune nimeni nimic.pe noi ne-a luat radarul pe dig cand am fost furata si cand a vazut politistul ca sunt mireasa a zambit si ne-a spus sa trecem mai departe.

girlie
28.07.2010, 19:17:29
la faza cu radarul, cred ca oricine ar intelege :-p
dar partea cu sampania in spatiu public...e mai dificil aici:(

clothilde
28.07.2010, 22:18:30
Sincer, mie mi se pare ca mai economisesti timp daca nu mai servesti sampanie la starea civila. Si asa tre sa alergi de acasa la starea civila, apoi la poze, apoi la biserica, apoi la restaurant... Nu e mai bine, ai iesit din starea civila, te indrepti catre un alt obiectiv? Asa ma gandesc acum, recunosc ca nu-mi dau seama cum va fi cu adevarat. Doar cele care au trecut deja pe acolo pot exemplifica. Oricum, de baut sampanie in Parcul Eminescu este exclus, la fel ca si inchirierea terasei de alaturi, cred ca Parc se cheama, la pretul de 150 ron...

Ank_Delice
28.07.2010, 22:42:42
Nici eu nu am vrut,eu am vrut sa servesc in Gradina Botanica,dar crede-ma,cand vezi ca invitatii se uita chioras la tine,saprgi sampania,nu mai astepti.

deea24gl
28.07.2010, 23:14:03
Nici eu nu am vrut,eu am vrut sa servesc in Gradina Botanica,dar crede-ma,cand vezi ca invitatii se uita chioras la tine,saprgi sampania,nu mai astepti.
Da exact,eu cred ca am sa deschid pe acolo sampanie nush voi vedea,nu m-am gandit la asta,dar cred ca daca am putin timp la dispozitie intre cununia civila si biserica,nu cred ca ma voi intinde pe la terase si nici nu voi cara invitati dupa mine.Trebuie cautate solutii

girlie
29.07.2010, 08:31:19
Treaba cu terasa imi suna din ce in ce mai rau:-"

irene_gl
29.07.2010, 11:09:14
eu am facut asa:am cumparat fursecuri si le-am dus la terasa din fata starii civile (daily parca se cheama) si sampania am luat-o de la ei.mare cheltuiala n-a fost,am avut 3 sampanii.cand am iesit de la starea civila am intrat acolo,am ciocnit,am mai stat putin si apoi in parc pt cateva poze.bine,eu am facut in alta zi si nu m-am grabit deloc,dar eu zic ca nu poti sa nu dai nimic pt ca sunt oameni care vin doar la starea civila.iar sa stai in parc cu paharele de plastic.............:gen_02::gen_02::gen_02: te mai si dispera tiganii cu acordeonul.

nuttree
29.07.2010, 12:52:59
Treaba cu terasa imi suna din ce in ce mai rau:-"
Tu de ce iti faci probleme? Se poate ca atunci cand ai nunta sediul sa se mute deja:>

girlie
29.07.2010, 17:31:23
Pia, da, chiar am observat (cu intarziere) ca s-ar muta la sediul nou pe 1 septembrie... sper sa fie asa si sa aiba acolo o incapere pt asemenea festivitati. ramane de vazuto:-)

nicoletagheorghe1
30.07.2010, 07:38:37
Pia, da, chiar am observat (cu intarziere) ca s-ar muta la sediul nou pe 1 septembrie... sper sa fie asa si sa aiba acolo o incapere pt asemenea festivitati. ramane de vazuto:-)
din cate stiu eu nu prea vad unde sala de festivitati. dar mare e dumnezeu

nuttree
30.07.2010, 11:24:24
Da' ce, bre,oare n-or fi avand pivnita pe acolo? Se duc invitatii sa bea sampanica direct de la sursa, poate selecteaza si o recolta mai buna, un an mai bun:)Dupa aceea te duci si faci poze cu tramvaiul si o mega groapa pusa gratuit la dispoztie de cei la Vega....marfa rau.

Ank_Delice
30.07.2010, 13:33:28
eu nici nu stiu,unde se muta?

nuttree
30.07.2010, 15:11:10
Cica pe Traian, aproape de Baia Comunala.

Ank_Delice
30.07.2010, 15:56:23
:-? Unde Doamne iarta-ma,ca acolo sunt numai blocuri,iar la parter spatii Comerciale.ar fi foarte tare sa o mute in locul unde am muncit eu,care acum e de inchiriat :))

nuttree
30.07.2010, 17:44:53
Pai la bloc o sa fie, de ce crezi ca faceam atatea misto-uri:))

happygirl
30.07.2010, 23:14:26
Pai la bloc o sa fie, de ce crezi ca faceam atatea misto-uri:))

Fetelor, am fost eu astazi la starea civila si d-na de acolo mi-a spus ca se vor muta in sediul nou de la 1 ianuarie 2011. Pana atunci, casatoriile se vor oficia ca si pana acum. Cica trebuiau sa se mute deja in sediul nou, dar, din lipsa de fonduri, o vor face de la 1 ianuarie. Singura schimbare e ca nu mai dispun de sala de festivitati, pt ca acolo se oficiaza acum cununiile.

girlie
31.07.2010, 10:02:22
nuttree.....acum iar imi fac griji!;));)) glumesc! nu-mi mai fac! la cat de rapid se misca/schimba lucrurile....na-re rost sa ne consumam de fiecare data cand mai auzim cate una! ferice de cei spontani si degajati! stresul nu ajuta in organizarea unei nunti pefecte asa ca mai bine sa tratam fiecare schimbare cu lejeritate si sigur se vor gasi niste solutii de moment. ;)) AZI SUNT ZEN !;))

nicoletagheorghe1
03.08.2010, 11:57:30
da' ce, bre,oare n-or fi avand pivnita pe acolo? Se duc invitatii sa bea sampanica direct de la sursa, poate selecteaza si o recolta mai buna, un an mai bun:)dupa aceea te duci si faci poze cu tramvaiul si o mega groapa pusa gratuit la dispoztie de cei la vega....marfa rau.
:((:((<:-p<:-p<:-p<:-p<:-p=))=))=))=))=))=))=))=))

nicoletagheorghe1
03.08.2010, 11:58:35
Cica pe Traian, aproape de Baia Comunala.
zilele trecute mi s-a spus de la actuala locatie k urmatoarea va fi la bloc cristal. imi venea sa o paruiesc pe tantiii

nuttree
04.08.2010, 09:14:13
Mie mi-e frica de ce auzi tu, ca de obicei se adevereste. Unde e Blocul Cristal?

monica87
04.08.2010, 15:36:03
fetelor am sunat si eu azi la starea civila sa intreb cam cand tre sa depun dosarul eu si sa ma interesez unde platesc taxa pt deplasarea la gr botanica.mi-au zis sa vin cu dosarul pe una din datele 16-17-18-19 , si acolo o sa imi zica unde sa platesc taxa care e de 690lei.

nicoletagheorghe1
05.08.2010, 06:45:59
Mie mi-e frica de ce auzi tu, ca de obicei se adevereste. Unde e Blocul Cristal?
fata in fata cu terasa tineretului.aproape de parc e o casa verdeee. acolo

AirKat
05.08.2010, 13:54:41
fetelor am sunat si eu azi la starea civila sa intreb cam cand tre sa depun dosarul eu si sa ma interesez unde platesc taxa pt deplasarea la gr botanica.mi-au zis sa vin cu dosarul pe una din datele 16-17-18-19 , si acolo o sa imi zica unde sa platesc taxa care e de 690lei.
Super...faci civila in gradina botanica?:D...o sa iasa f frumos...mie una mi s-a parut exagerat de scump...650..mi-a zis mie /:)...deplasarea lu tanti de la starea civila pana la botanica...plus alti 600 la gradina botanica...plus ca mai platesti amenajarea locului,etc...se aduna...ei iti pun la dispozitie doar masa si scaunele eu asa stiu,nu?

nuttree
05.08.2010, 14:26:21
Deci pretul toal care ar fi? Pe mine nu ma intereseaza, dar m-a intrebat o prietena careia ii suradea ideea din cauza mutarii Starii Civile.
Deci 690 deplasarea lui tanti+.....

AirKat
05.08.2010, 18:22:00
Deci eu stiu asa...
650 deplasarea lu' tanti...adus-dus cu masina voastra/:)
600 platesti la gradina botanica...adica 400 taxa lor...si iti pun la dispozitie 1 masa sau chiar 2...si scaune bineinteles....iar restul de 200 taxa pt facut poze si filmat...8-|
In total 12mil 500:((... si unde mai pui ca si acolo mai trebuie amenajat...huse pt scaune...masa cu sampanie...masa oficieri...stalpisori,etc....

monica87
06.08.2010, 09:01:09
Super...faci civila in gradina botanica?:D...o sa iasa f frumos...mie una mi s-a parut exagerat de scump...650..mi-a zis mie /:)...deplasarea lu tanti de la starea civila pana la botanica...plus alti 600 la gradina botanica...plus ca mai platesti amenajarea locului,etc...se aduna...ei iti pun la dispozitie doar masa si scaunele eu asa stiu,nu?
da asa este.

monica87
06.08.2010, 09:02:35
Deci eu stiu asa...
600 platesti la gradina botanica...adica 400 taxa lor...si iti pun la dispozitie 1 masa sau chiar 2...si scaune bineinteles....iar restul de 200 taxa pt facut poze si filmat...8-|
In total 12mil 500:((... si unde mai pui ca si acolo mai trebuie amenajat...huse pt scaune...masa cu sampanie...masa oficieri...stalpisori,etc....
690 deplasarea.....

nuttree
06.08.2010, 10:17:21
1250=o rochie de mireasa sau vreo 7 meniuri sau servirea sau decoratiunile ....scump....scump...vremuri grele....

mortisha_20
06.08.2010, 10:32:49
scumpisor....Moni dar stii k defapt voi semnati cu o zi inainte actele nu?...la gradina botanica doar va da actul ( bine face si oficierea)

AirKat
06.08.2010, 12:31:43
690 deplasarea.....
aha cam tot pe acolo;;)....mi-as fi dorit si eu dar....e grele frate...cu banutii astia vorba lu cata...mai cumpar cate ceva

deea24gl
06.08.2010, 16:11:48
Deci eu stiu asa...
Cam scumpa doamna asta...

rukmyny_85
06.08.2010, 20:56:50
Cam scumpa doamna asta...

anul trecut, pe 26iulie parca, o vara a dat 22mil tot ce tine de cununie civila si decor si taxa lor si tot tot

AirKat
11.08.2010, 10:34:21
Am fost luni la starea civila si am depus toate actele;))...am platit 860 de mii taxa...putin in comparatie cu cat as fi platit pt Gradina Botanica:-s...

monica87
11.08.2010, 12:25:10
scumpisor....Moni dar stii k defapt voi semnati cu o zi inainte actele nu?...la gradina botanica doar va da actul ( bine face si oficierea)
da stiu stiu:D

mortisha_20
11.08.2010, 21:26:58
da stiu stiu:D
moni??? putem veni si noi la gradina botanica??? sa asistam la cununie?

monica87
11.08.2010, 21:46:34
;;)
moni??? putem veni si noi la gradina botanica??? sa asistam la cununie?
sigur k puteti....chiar va astept;;)

mortisha_20
11.08.2010, 22:01:27
;;)
sigur k puteti....chiar va astept;;)
Multumim.multumim ptr invitatie. cu toate k m-am autoinvitat :D

nicoletagheorghe1
12.08.2010, 09:33:47
Multumim.multumim ptr invitatie. cu toate k m-am autoinvitat :D
=))=))=))=))=))=))=))=))=))

deea24gl
12.08.2010, 19:15:57
Am fost luni la starea civila si am depus toate actele;))...am platit 860 de mii taxa...putin in comparatie cu cat as fi platit pt Gradina Botanica:-s...
La ce ora ai fost darling?luni? eu tot luni am fost in jur de 10 30, 11

nicole1979
13.08.2010, 15:45:38
100 de lei ambele certificate fara analize facute.
as vrea si eu un pm cu numele cabinetului sau medicului!!mersi

nicole1979
13.08.2010, 16:14:21
imi dai un PM cu numele cabinetului sau a medicului? mersi mult
i-mi trimiti si mie te rog PMcu numele cabinetului sau medicului?mersi

catayulyiii
13.08.2010, 19:24:46
Irene as dori si eu un PM cu numele medicului si a cabinetului.

AirKat
14.08.2010, 10:58:52
Eu am fost la Policlinica cu plata si am dat 800 de mii...si mi le-a dat in juma de ora:D....cine vrea info sa-mi dea pm:-p

monica87
15.08.2010, 21:09:44
Eu am fost la Policlinica cu plata si am dat 800 de mii...si mi le-a dat in juma de ora:D....cine vrea info sa-mi dea pm:-p
eu vreau info....maine tre sa merg sa fac certificatele...

AirKat
16.08.2010, 09:05:27
eu vreau info....maine tre sa merg sa fac certificatele...
Ti-am lasat mesaj pe mess:)

girlie
16.08.2010, 18:18:30
fetelor, please, sunteti dragute sa mai explicati o data cum se procedeaza cu analizele si certificatele prenuptiale, toata chinuiala aia ce are loc cu 12 zile inainte? asadar cu 12 zile calendaristice inainte de ziua nuntii (cu stare civila+cununia religioasa+party in aceeasi zi) primul drum e la un cabinet medical, policlinica, sa luam certificatul prenunptial..pe care il ducem la starea civila impreuna cu copii de pe actele de identitate si certif. de nastere, stabilim acolo ora cununiei....apoi ne intoarcem la cabinet sa facem setul de analize...asteptam rezultatele (in cat timp ni le dau?) si cu ele ne intoarcem la starea civila?! :D:D:D poate am scris o tampenie si radeti de mine dar sunt confuza rau la capitolul asta....si mai am putin si tre` sa incep sa ma ocup si de aspectul asta. [-o< ms miresiiici:)>-

monica87
16.08.2010, 21:33:18
fetelor, please, sunteti dragute sa mai explicati o data cum se procedeaza cu analizele si certificatele prenuptiale, toata chinuiala aia ce are loc cu 12 zile inainte? asadar cu 12 zile calendaristice inainte de ziua nuntii (cu stare civila+cununia religioasa+party in aceeasi zi) primul drum e la un cabinet medical, policlinica, sa luam certificatul prenunptial..pe care il ducem la starea civila impreuna cu copii de pe actele de identitate si certif. de nastere, stabilim acolo ora cununiei....apoi ne intoarcem la cabinet sa facem setul de analize...asteptam rezultatele (in cat timp ni le dau?) si cu ele ne intoarcem la starea civila?! :D:D:D poate am scris o tampenie si radeti de mine dar sunt confuza rau la capitolul asta....si mai am putin si tre` sa incep sa ma ocup si de aspectul asta. [-o< ms miresiiici:)>-
pai...hai sa iti spun....analizele astea nu sunt obligatorii de facut.eu azi am fost la spitalul cfr am zis k vreau certificate prenuptiale...m-a intrebat pt ce data i-am dat buletinele si in 10 min mi le-a dat.am platit 100 lei pt aman2 si inca 10 lei o atentie pt doamna.apoi am mers la starea civila cu certificatele, copii si originale de la acte de identitate.atata tot ...dak nu vrei analize nu le faci dak vrei sa le faci mergi le faci apoi iei certificatele si le duci la civila.

deea24gl
17.08.2010, 01:05:04
Sa zic si eu....
Am mers cu buletinele la cfr,sa facem certificatele prenuptiale...tu le poti face si policlinica cu plata,am inteles ca costa 80 lei....
Cu certificatele astea mergi la starea civila impreuna cu copiile dupa buletin,certificat nastere,fara timbru fiscal ,nu se mai poarta,eu cumparasem chiar....la starea civila completezi 2 foii cu datele voastre...intri in birou i le inmanezi doamnei,ea iti spune o ora,s-au stabiliti o ora...
Apo iti da o foaie sa te duci sa achiti suma de 86 de lei daca este in week casatoria...undeva la restaurantul continental,apoi te intorci si ii dai doamnei chitanta si ....gata..

girlie
17.08.2010, 07:28:15
moni si deea, imi e clar acum! va multumeeeesc!!>:D<>:D<>:D<>:D<

nicoletagheorghe1
17.08.2010, 07:48:39
moni si deea, imi e clar acum! va multumeeeesc!!>:D<>:D<>:D<>:D<
si eu multumesccccccc de lamuriri

monica87
17.08.2010, 08:57:30
pt putin fetelor:D

catalina19
17.08.2010, 17:15:14
fetelor si la spitalul cfr unde mai exact se elibereaza prenuptialele astea? la ce etaj si cabinet trebuie sa merg? sau cum se numeste medicul? [-o<

deea24gl
17.08.2010, 18:34:25
fetelor si la spitalul cfr unde mai exact se elibereaza prenuptialele astea? la ce etaj si cabinet trebuie sa merg? sau cum se numeste medicul? [-o<
Din cate imi amintesc cred ca am auzit ca la etajul unu,eu nu pot sa iti zic pt ca mie mi le-a facut nasa care lucreaza acolo.Parerea mea este ca daca intri in spital si intrebi la Fisier,te indica exact spre unde trebuie sa ajungi

catalina19
17.08.2010, 19:34:41
mersi deea :*

zorzonica
25.08.2010, 17:18:00
Daca am cununia civila pe 3 septembrie, vinerea viitoare adica, e in regula daca ma duc sa depun actele luni dimineata, pe 30 august? Sau e prea tarziu? Ca am pierdut notiunea timpului si nu mi-am dat seama cum au trecut zilele.

irene_gl
25.08.2010, 19:04:35
Daca am cununia civila pe 3 septembrie, vinerea viitoare adica, e in regula daca ma duc sa depun actele luni dimineata, pe 30 august? Sau e prea tarziu? Ca am pierdut notiunea timpului si nu mi-am dat seama cum au trecut zilele.

actele trebuie depuse cu 10 zile inainte,in aceste 10 zile trebuie inclusa si casatoria.adica daca tu ai pe 3 sept,trebuia sa depui azi.eu am avut pe 23 iulie si am depus pe 14.ai grija sa nu ai vreo belea cu tantele alea de pe acolo.

Aina_js
25.08.2010, 19:45:51
Va rog sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca am un cacao mental de mama focului 8-}
Actele trebuiesc depuse inainte cu 10 zile lucratoare sau se include si weekendul? :-\
Adica daca eu am nunta pe 16 Iulie 2011 pot depune actele pe 6 Iulie sau pe 1 iulie???

zorzonica
25.08.2010, 20:28:49
Chestia cu 10 zile e obligatorie sau se poate sa fie si cu 8-7 zile? Adica daca intervin cu cineva pe acolo, ca sa zic asa, nu se poate face nimic?

irene_gl
26.08.2010, 00:23:26
Va rog sa ma lamuriti si pe mine, pentru ca am un cacao mental de mama focului 8-}
Actele trebuiesc depuse inainte cu 10 zile lucratoare sau se include si weekendul? :-\
Adica daca eu am nunta pe 16 Iulie 2011 pot depune actele pe 6 Iulie sau pe 1 iulie???

cel mai bine este sa mergi acolo si sa le intrebi clar pe doamne.mai ai mult timp pana la nunta,relax,sa fie asta ultima ta grija.ti-am zis ca eu am avut pe 23 si am depus pe 14,deci fa si tu un calcul(:|:-B

irene_gl
26.08.2010, 00:26:10
Chestia cu 10 zile e obligatorie sau se poate sa fie si cu 8-7 zile? Adica daca intervin cu cineva pe acolo, ca sa zic asa, nu se poate face nimic?

eu zic sa nu mai pierzi timpul,sa fugi maine acolo si sa vb serios despre asta,nu de alta dar sa nu-ti dea planurile peste cap!daca asa e protocolul cu 10 zile..........cam e pt toata lumea,dar na poate se fac si exceptii......

Aina_js
26.08.2010, 09:09:03
cel mai bine este sa mergi acolo si sa le intrebi clar pe doamne.mai ai mult timp pana la nunta,relax,sa fie asta ultima ta grija.ti-am zis ca eu am avut pe 23 si am depus pe 14,deci fa si tu un calcul(:|:-B

Pai daca ar fi sa tinem cont de numarul de zile, evident este inclus si weekendul, iar daca ar fi asa ar fi genial!!
Esti o scumpa si mereu ma lamuresti.
:*:*

Aaaaa inca ceva super important ( pentru mine :) )
Stiti cumva daca Mireasa poate sa ramana si cu numele ei de familie inafara de al lua pe al sotului?
Noi am vrea ceva de genul... sa avem primul nume de familie al lui, iar al doilea sa fie al meu si amandoi sa avem numele la amandoi... cam complicat, nu? :)

Ank_Delice
26.08.2010, 09:44:23
actele trebuie depuse cu 10 zile inainte,in aceste 10 zile trebuie inclusa si casatoria.adica daca tu ai pe 3 sept,trebuia sa depui azi.eu am avut pe 23 iulie si am depus pe 14.ai grija sa nu ai vreo belea cu tantele alea de pe acolo.

Actele trebuie depuse cu cel putin 10 zile inainte (lucratoare) sau 14 zile calendaristice (deoarece atat sunt valabile certificatele prenuptiale).Daca nu te intereseaza ora le poti depune si in ziua dinaintea nuntii,fara probleme.

Pai daca ar fi sa tinem cont de numarul de zile, evident este inclus si weekendul, iar daca ar fi asa ar fi genial!!
Esti o scumpa si mereu ma lamuresti.
:*:*

Aaaaa inca ceva super important ( pentru mine :) )
Stiti cumva daca Mireasa poate sa ramana si cu numele ei de familie inafara de al lua pe al sotului?
Noi am vrea ceva de genul... sa avem primul nume de familie al lui, iar al doilea sa fie al meu si amandoi sa avem numele la amandoi... cam complicat, nu? :)

Nu e complicat deloc.Bineinteles ca se poate.Ai o foaie de inregistrare pe care o completezi cu numele noi si acolo treci cum vrei si le spui si doamnelor cand te inscriu ,sa inteleaga despre ce e vorba.

Aina_js
26.08.2010, 09:58:04
Actele trebuie depuse cu cel putin 10 zile inainte (lucratoare) sau 14 zile calendaristice (deoarece atat sunt valabile certificatele prenuptiale).Daca nu te intereseaza ora le poti depune si in ziua dinaintea nuntii,fara probleme.

Nu e complicat deloc.Bineinteles ca se poate.Ai o foaie de inregistrare pe care o completezi cu numele noi si acolo treci cum vrei si le spui si doamnelor cand te inscriu ,sa inteleaga despre ce e vorba.

Wow, suuuper. :D
Eu am zis ca este ciudat, deoarece toti la care le-am zis, au zis ca nu stam bine cu capul :[email protected]} si ca sa ne gandim bine ca in viitor pe copiii nostri o sa-i doara mana cand o sa se semneze cu numele complet :-p

irene_gl
26.08.2010, 14:20:33
Wow, suuuper. :D
Eu am zis ca este ciudat, deoarece toti la care le-am zis, au zis ca nu stam bine cu capul :[email protected]} si ca sa ne gandim bine ca in viitor pe copiii nostri o sa-i doara mana cand o sa se semneze cu numele complet :-p

daca si sotul e de acord cu asta,normal ca se poate.eu ma gandeam initial ca vrei doar tu sa-ti pastrezi numele tau plus al lui,si el doar numele lui.asa nu stiu daca se poate.din cate stiu eu,conform codului familiei,se poate sa-si pastreze fiecare numele lui,sau sa ia numele lor reunite, sau numele unuia din soti.sincera sa fiu,sunteti printre putinii care aleg asa:)

Aina_js
26.08.2010, 16:08:57
daca si sotul e de acord cu asta,normal ca se poate.eu ma gandeam initial ca vrei doar tu sa-ti pastrezi numele tau plus al lui,si el doar numele lui.asa nu stiu daca se poate.din cate stiu eu,conform codului familiei,se poate sa-si pastreze fiecare numele lui,sau sa ia numele lor reunite, sau numele unuia din soti.sincera sa fiu,sunteti printre putinii care aleg asa:)

Eu sper sa se poata, oricum o sa vedem ce o sa ne zica cei de la Starea Civila.
Am zis eu ca toata lumea se cruceste :-":-p

deea24gl
26.08.2010, 17:39:24
Eu de exemplu,aveam cununia pe 21,si trebuia sa depun actele pe 6 parca,cadea intro vineri...si mia zis tipa aia sa vin luni pe 9 sa le depun...

zorzonica
26.08.2010, 18:06:30
Am rezolvat cu actele, le-am depus azi cu data de ieri:D. Deci la noi au fost luate in calcul 10 zile calendaristice avand in vedere ca oficierea va avea loc pe 03.09.2010. Multumesc si pup miresica ce m-a luminat si m-a salvat:*

irene_gl
27.08.2010, 00:15:27
Am rezolvat cu actele, le-am depus azi cu data de ieri:D. Deci la noi au fost luate in calcul 10 zile calendaristice avand in vedere ca oficierea va avea loc pe 03.09.2010. Multumesc si pup miresica ce m-a luminat si m-a salvat:*

;-) ma bucur ca s-a rezolvat

irene_gl
27.08.2010, 00:18:34

stai linistita ca nu se cruceste nimeni,dar noi fiind obisnuiti cu un sg nume de familie,de asta apar intrebari.spre ex eu am si un singur prenume si asa imi doresc si pt copilul meu.iti dai seama pana scrii 2 nume+2 prenume8-}

girlie
27.08.2010, 08:57:53

stati asa! acum nu mai inteleg eu/:)
tu, zorzonica, ai nunta si cununia civila pe 18 septembrie si ti-ai depus deja actele? cum vine asta? ca analizele medicale sunt valabile pt. o perioada de 14 zile...deci pana pe 18 sunt bine expirate...nu inteleg:-?

rukmyny_85
27.08.2010, 09:01:01
stati asa! acum nu mai inteleg eu/:)
tu, zorzonica, ai nunta si cununia civila pe 18 septembrie si ti-ai depus deja actele? cum vine asta? ca analizele medicale sunt valabile pt. o perioada de 14 zile...deci pana pe 18 sunt bine expirate...nu inteleg:-?

daca am inteles eu bine....face cununia pe 3 sept...nu pe 18......(poate face cununia civila pe 3 si biserica de 18....sau nu o fi data reala la profil)

Aina_js
27.08.2010, 09:10:04
stai linistita ca nu se cruceste nimeni,dar noi fiind obisnuiti cu un sg nume de familie,de asta apar intrebari.spre ex eu am si un singur prenume si asa imi doresc si pt copilul meu.iti dai seama pana scrii 2 nume+2 prenume8-}

Pai sotul are doua prenume si daca ar fi sa putem sa avem doua nume amandoi, el o sa fie primul care o sa puna in practica "scurtul circuit" la mana :-p, dar No Problem!! ;-)

girlie
27.08.2010, 09:13:07
aaaa, ok, e clar acum!:)>-

rukmyny_85
27.08.2010, 09:18:24
:)>-
aaaa, ok, e clar acum!:)>-

:)>-........

Ank_Delice
27.08.2010, 09:23:03

Mie mi se pare ceva specoal.Noua nu ni s-au potrivit numele,nu erau compatibile ,dar ne-am gandit si la asta. :)

Aina_js
27.08.2010, 12:21:22
Mie mi se pare ceva specoal.Noua nu ni s-au potrivit numele,nu erau compatibile ,dar ne-am gandit si la asta. :)

Nici ale noastre nu suna asa grozav impreuna, dar eu cred ca cel mai important e sa placa sotilor si nu a celor din jur... ( asta e opinia mea personala ), mi se pare o prostie sa nu faci ceea ce ai vrea, doar de gura lumii. ( parere generala :) )
Noi suntem un pic mai... ciudatei :-p si ce tine de noua noasta familie ( el si eu ), facem cum credem si cum vrem, iar familiile noaste deja sunt obisnuiti sa fie surprinsi de cate-o idee trasnita. :)>-

zorzonica
27.08.2010, 12:33:17
daca am inteles eu bine....face cununia pe 3 sept...nu pe 18......(poate face cununia civila pe 3 si biserica de 18....sau nu o fi data reala la profil)
Pe 3 facem cununia civila si pe 18 cununia religioasa si petrecerea la restaurant. Am ales asa pentru ca am vrut sa fim mai liberi in ziua nuntii, mai relaxati, sa nu alergam ca nebunii de colo colo.

rukmyny_85
27.08.2010, 12:56:16
Pe 3 facem cununia civila si pe 18 cununia religioasa si petrecerea la restaurant. Am ales asa pentru ca am vrut sa fim mai liberi in ziua nuntii, mai relaxati, sa nu alergam ca nebunii de colo colo.

:)>-.......f bine

Ank_Delice
27.08.2010, 13:01:31
Nici ale noastre nu suna asa grozav impreuna, dar eu cred ca cel mai important e sa placa sotilor si nu a celor din jur... ( asta e opinia mea personala ), mi se pare o prostie sa nu faci ceea ce ai vrea, doar de gura lumii. ( parere generala :) )
Noi suntem un pic mai... ciudatei :-p si ce tine de noua noasta familie ( el si eu ), facem cum credem si cum vrem, iar familiile noaste deja sunt obisnuiti sa fie surprinsi de cate-o idee trasnita. :)>-

Nu e vorba de gura lumii,dar nu mi-a placut mie. :)

Aina_js
27.08.2010, 13:14:29
Nu e vorba de gura lumii,dar nu mi-a placut mie. :)

In cazul asta, gusturile nu se discuta :)

rukmyny_85
28.08.2010, 17:39:32
a trecut si ziua de azi,monica a fost superba si cununia a facut-o in gradina.....hmmm deosebita si o ziiiiii calduroasaaaa si niste poze minunateeee:)>-

girlie
31.08.2010, 15:54:34
Gataaa! M-am programat si eu la starea civila! Am facut analizele ieri la Policlinica cu plata iar rezultatele le-am luat o parte ieri, o parte azi dimineata si tot azi dimineata am facut acolo la o d-na doctor si certificatele prenuptiale. Am mers apoi la starea civila cu certif. si cu copii dupa buletine si certificatele de nastere si am completat la ei 2 formulare; cu toate astea am intrat intr-un birou unde am stabilit ora oficierii cununiei civile si ne-a dat o alta hartiuta cu care am mers la casieria primariei (vizavi de banca nationala) sa platim taxa de 68 lei iar cu chitanta pe care am primit-o ne-am intors la aceeasi d-na de la starea civila. Si asta a fost tot. Parea mult mai complicat pana s-o facem! ;));));))

deea24gl
31.08.2010, 19:59:07
Exact cum ti-am spus

Ank_Delice
01.09.2010, 07:52:24
Gataaa! M-am programat si eu la starea civila! Am facut analizele ieri la Policlinica cu plata iar rezultatele le-am luat o parte ieri, o parte azi dimineata si tot azi dimineata am facut acolo la o d-na doctor si certificatele prenuptiale. Am mers apoi la starea civila cu certif. si cu copii dupa buletine si certificatele de nastere si am completat la ei 2 formulare; cu toate astea am intrat intr-un birou unde am stabilit ora oficierii cununiei civile si ne-a dat o alta hartiuta cu care am mers la casieria primariei (vizavi de banca nationala) sa platim taxa de 68 lei iar cu chitanta pe care am primit-o ne-am intors la aceeasi d-na de la starea civila. Si asta a fost tot. Parea mult mai complicat pana s-o facem! ;));));))

Nu era 86? :)

nicoletagheorghe1
01.09.2010, 08:37:14
cred k a gresit cifrele

girlie
01.09.2010, 10:21:26

ba da! scuze! :">

@dea - exact! :gen_17:

rodici
01.09.2010, 14:22:30
Avand in vedere ca nu mai exista Sala de protocol (fosta sala a devenit din iunie Sala de oficieri, restul cladirii fiind retrocedata grecilor)...unde dam si noi un piscot , o sampanie etc?!?!
Mai ales ca sunt persoane care vin doar la cununia civila!
Afara, in parc, printre lautari si alte alaiuri de nuntasi? Si daca ploua?
Oricum, decat varianta la care se gandeste Primaria, de a muta Oficiul Starii Civile pe strada Traian, pe la Baia Comunala...unde ar fi sala de protocol , dar acces si decor jalnice...

irene_gl
01.09.2010, 14:32:56
Avand in vedere ca nu mai exista Sala de protocol (fosta sala a devenit din iunie Sala de oficieri, restul cladirii fiind retrocedata grecilor)...unde dam si noi un piscot , o sampanie etc?!?!
Mai ales ca sunt persoane care vin doar la cununia civila!
Afara, in parc, printre lautari si alte alaiuri de nuntasi? Si daca ploua?
Oricum, decat varianta la care se gandeste Primaria, de a muta Oficiul Starii Civile pe strada Traian, pe la Baia Comunala...unde ar fi sala de protocol , dar acces si decor jalnice...

in fata starii civile este o terasa.noi acolo am dat sampanie si prajituri.am adus noi prajiturile si sampania de la ei.maxim 1 mil a ajuns tot.

rodici
01.09.2010, 14:40:41
Unde dam piscotul si sampania ?
sala de protocol nu mai e...
in parc?

rodici
01.09.2010, 14:43:43
Multumesc!
Ati vorbit din timp cu ei?
E vorba de terasa/ restaurant de la intrare, ca spre parca nu mai e niciuna?!

irene_gl
01.09.2010, 15:47:43
Multumesc!
Ati vorbit din timp cu ei?
E vorba de terasa/ restaurant de la intrare, ca spre parca nu mai e niciuna?!

da,e vb de terasa din fata starii civile,nu cea dinspre parc.am vb cu cateva zile inainte si am lasat un avans.

deea24gl
01.09.2010, 17:34:04
Eu aveam pregatita o masa plianta piscoturi si sampanie.Dar ajunsi acolo sa dat totul peste cap,pentru ca era foarte aglomerat,infernal de aglomerat chiar,nici poze nu am putut face mare lucru,pt ca imi ieseau alte mirese in cadre,s-au alti invitati.Apoi era plin de tigani si lautari,de mia venit rau,tin minte ca inca de cand am coborat din masina ,s-au tinut 2 tiganci cu galeata de apa dupa noi,de era sa o omor pe una,tragea de noi,de mine sa le dam bani,erau disperate si am tipat odata la ea ca daca nu pleaca o calc in picioare.Deah traim in romania si asta ne mananca tot timpul.Mi-ar fi placut sa nu am parte de personajele alea la cununia civila.Dupa toate mahalagioaicele alea sa iti mai arda sa mai intinzi vreo masa sa faci ceva?cand am iesit din starea civila stateau acordeonisti aia ca scaiul de noi...ca mai apoi cand ajung la biserica si acolo era liniste si pace,dupa ce se termina slujba si intinde soacra-mea masa aia plianta afara si scoate sampaniile care le-am cumparat tot eu,pt ca de oboseala le-am dus pe toate la salon cu o zi in urma,am uitat sa pastrez si pt starea civila,si draga de soacramea avea la ea doar 5 pahare de unica folosinta cu care a servit lumea,imi venea sa intru in pamant de rusine,si ea cica a crezut ca am luat noi pahare de sampane cu picior de acasa,ca ei au luat paharele alea de unica folosinta ca sa le foloseasca ei la apa,adik sa bea apa.Doamne,am crezut ca ma infing in parul ei si nu mai ies.;))
E bine ca a trecut tot cu bine,nu am lasat-o pe soacramea sa imi stirbeacsa nunta,desi cred ca a incercat sa o faca..#-o:-"

girlie
01.09.2010, 19:58:53
Am intrebat la terasa de langa starea civila daca putem inchiria o masa pt cateva minute. Am avut ghinion pentru ca in aceeasi zi tot rest. e inchiriat pt o logodna si fireste, nu putem sa ne amestecam pe acolo. Asa ca ii dau inainte cu sorbitul din sampanie in parc, alaturi de o prajiturica si o poza cu invitatii si imi asum riscul sa dau ochii cu politistii comunitari. De acolo intra in scena miresoiul care cu "ochiul dracului" poate reuseste sa elibereze terenul ;))
La asemenea conditii din partea primariei...asemenea reactie din partea noastra!>:P

rodici
03.09.2010, 08:14:50
Am intrebat la terasa de langa starea civila daca putem inchiria o masa pt cateva minute. Am avut ghinion pentru ca in aceeasi zi tot rest. e inchiriat pt o logodna si fireste, nu putem sa ne amestecam pe acolo. Asa ca ii dau inainte cu sorbitul din sampanie in parc, alaturi de o prajiturica si o poza cu invitatii si imi asum riscul sa dau ochii cu politistii comunitari. De acolo intra in scena miresoiul care cu "ochiul dracului" poate reuseste sa elibereze terenul ;))
La asemenea conditii din partea primariei...asemenea reactie din partea noastra!>:P

adica politistii comunitari ce ar avea cu asa-zisul protocol??! ca ar fi in parc, in spatiul public sau ce?!
de ce nu alunga si lautarii aia ordinari???? pe care, apropos, nu-i intalnesti in alte orase! (cel putin nu in Bucuresti, Focsani, Buzau, Ploiesti, Braila - pe udne am mai fost la cununii civile)

irene_gl
03.09.2010, 10:55:38
adica politistii comunitari ce ar avea cu asa-zisul protocol??! ca ar fi in parc, in spatiul public sau ce?!
de ce nu alunga si lautarii aia ordinari???? pe care, apropos, nu-i intalnesti in alte orase! (cel putin nu in Bucuresti, Focsani, Buzau, Ploiesti, Braila - pe udne am mai fost la cununii civile)

asta nu mai stim.......dar parerea mea,e ca nu prea e frumos sa-i dai omului prajitura pe banca sau in picioare in parc cu zeci de tigani care cersesc si lautari dupa tine:-& mai bine dai 1 milion dar macar stii ca nu te deranjeaza nimeni.nu stiu de unde moda asta stupida cu servitul dupa cununie,ca oricum mai nimeni nu mananca si nici nu bea nimic,dar sa fie acolo dom'le....:-<

mortisha_20
03.09.2010, 12:26:45
asta nu mai stim.......dar parerea mea,e ca nu prea e frumos sa-i dai omului prajitura pe banca sau in picioare in parc cu zeci de tigani care cersesc si lautari dupa tine:-& mai bine dai 1 milion dar macar stii ca nu te deranjeaza nimeni.nu stiu de unde moda asta stupida cu servitul dupa cununie,ca oricum mai nimeni nu mananca si nici nu bea nimic,dar sa fie acolo dom'le....:-<
daca e inchiriat la daily puteti merge la olympos...riscati amenda in parc k e pe spatiu public, in plus nu prea e frumos ! acum faceti cum vreti voi...sau serviti la rest cu sampanie la primire si piscoturi, eu asha am facut ( la mine , eu facnad cununia civila cu un an inainte) scuze irege k am dat citat mesajul tau :*

girlie
03.09.2010, 15:06:11
voi fetelor aveti dreptate ca nu e prea frumos....:-< offf, nu stiu ce sa fac. adica stiu! o sa intreb si la Olympos. Si mai vedem........:-<

rodici
03.09.2010, 15:58:42
si daca la cele doua e ocupat ...ca sa nu mai spun ca se mai pierde si timp. deci din cauza nesimtitei de primarii trebuie sa ne decalam tot programul.nu cred ca mai exista vreun oras asa!

selene01
03.09.2010, 16:46:08
Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca stiti, cum sta treaba cu mutarea oficiului de stare civila. Am auzit 1000 de variante si nu mai stiu ce sa cred: ba ca trebuia sa se mute de la 1 sept (parca) la blocul "minune" de langa baia comunala, ba ca nu se mai muta acum ci din ianuarie 2011. Care e varianta corecta pana la urma ca ma roade tare chestia asta. Eu am nunta pe 2 oct si daca astia au de gand sa oficieze cununii la parterul unui bloc in mijlocul santierului de constructii ar trebui sa incep sa ma interesez pe la Gradina Botanica.

deea24gl
03.09.2010, 18:54:56
Va rog sa ma lamuriti si pe mine, daca stiti, cum sta treaba cu mutarea oficiului de stare civila. Am auzit 1000 de variante si nu mai stiu ce sa cred: ba ca trebuia sa se mute de la 1 sept (parca) la blocul "minune" de langa baia comunala, ba ca nu se mai muta acum ci din ianuarie 2011. Care e varianta corecta pana la urma ca ma roade tare chestia asta. Eu am nunta pe 2 oct si daca astia au de gand sa oficieze cununii la parterul unui bloc in mijlocul santierului de constructii ar trebui sa incep sa ma interesez pe la Gradina Botanica.
eu ultima data am auzit-o pe cea cu ianuarie...deci inseamna ca aia este finala...

irene_gl
04.09.2010, 00:01:38

cel mai bine este sa te interesezi direct la sursa.aici fiecare are o alta varianta,deci mai tare te incurci.

nicoletagheorghe1
04.09.2010, 07:39:18
cel mai bine este sa te interesezi direct la sursa.aici fiecare are o alta varianta,deci mai tare te incurci.
la sursa am fost eu si spun k in curand la fel k in ziarul adevarul de seara. acolo spun k au avut de ales intre 3 locatii. bloc A4 de pe strada traian in apropiere de baia comunala, prefectura sau parcul de soft. in ziar scrie k asteaqpta sa se faca receptia la spatiul de pe traian. nu spun data la care se vor muta ci spun k in curand. cd le-am intrebat daca se vor muta acum sau la inceputul lui ianuarie au dat din umeri.
dc auziti altceva va rog sa postati k deja mi se face lehamite de autoritati

selene01
07.09.2010, 17:28:43
Da, am fost si eu la starea civila. Mi s-a spus la fel: nu stiu exact cand se vor muta, dar cica vor anunta inainte. Depinde ce inseamna "anuntat" petru ei.. ca de multa vreme tot zic ba ca pleaca, ba nu mai pleaca.. sper doar sa nu imi dea o veste minunata cu o sapt inainte de nunta, desi femeia de acolo a zis ca deocamdata nu se muta niciunde.. mai dureaza.

nicoletagheorghe1
08.09.2010, 08:29:57
Da, am fost si eu la starea civila. Mi s-a spus la fel: nu stiu exact cand se vor muta, dar cica vor anunta inainte. Depinde ce inseamna "anuntat" petru ei.. ca de multa vreme tot zic ba ca pleaca, ba nu mai pleaca.. sper doar sa nu imi dea o veste minunata cu o sapt inainte de nunta, desi femeia de acolo a zis ca deocamdata nu se muta niciunde.. mai dureaza.
offffffffffffffffff

deea24gl
08.09.2010, 12:37:22
Eu sunt tare curioasa ,dupa ce se va revendica cladirea,nerusinatele astea ce vor face acolo?vor face macar s-au o vor lasa asa pana va ajunge o parasanie?

nuttree
08.09.2010, 16:02:54
La ce pozitie buna e acolo, fii sigura ca se vor gasi doritori(am vrut sa scriu profitori). Uite ce scriu ziarele:
http://www.adevarul.ro/locale/galati/Evacuata_de_greci-Starea_Civila_din_Galati_se_muta_in_casa_noua_0_32 8167290.html
http://galateni.net/forum/topic/7227-primaria-pierde-si-casa-casatoriilor/

nicoletagheorghe1
09.09.2010, 07:23:06
La ce pozitie buna e acolo, fii sigura ca se vor gasi doritori(am vrut sa scriu profitori). Uite ce scriu ziarele:
http://www.adevarul.ro/locale/galati/Evacuata_de_greci-Starea_Civila_din_Galati_se_muta_in_casa_noua_0_32 8167290.html
http://galateni.net/forum/topic/7227-primaria-pierde-si-casa-casatoriilor/
dupa cum se vede in nici unul dintre articole nu se stipuleaza data mutarii. dumnezeu cu mila:-L:-L:-L

elenaveronica
09.09.2010, 11:04:06
dupa cum se vede in nici unul dintre articole nu se stipuleaza data mutarii. dumnezeu cu mila:-L:-L:-L
si daca ar fi sa ne luam dupa ziare..unul scrie ceva...altul altceva...important e ca se fac oficieri...unde...nu se stie...dar SE FAC;)) asa ca fetelor nu ramaneti nemaritate...

nicoletagheorghe1
10.09.2010, 06:57:31
si daca ar fi sa ne luam dupa ziare..unul scrie ceva...altul altceva...important e ca se fac oficieri...unde...nu se stie...dar SE FAC;)) asa ca fetelor nu ramaneti nemaritate...
nu a zis nimeni k vom ramane nemaritate. dar una e sa o faci intr-un mediu curat si frumos si alta e sa o faci printre gropi si constructii.

irene_gl
11.09.2010, 00:50:33
nu a zis nimeni k vom ramane nemaritate. dar una e sa o faci intr-un mediu curat si frumos si alta e sa o faci printre gropi si constructii.

eu zic ca se gasesc variante,bani sa ai....vine si la tine acasa daca platesti$-)

bubumic
11.09.2010, 19:47:11
Ei, nu-i chiar asa, ca noi le-am oferit bani ca sa o faca la ora 11 a.m. dar n-au vrut :)

irene_gl
11.09.2010, 20:27:53
Ei, nu-i chiar asa, ca noi le-am oferit bani ca sa o faca la ora 11 a.m. dar n-au vrut :)

am vrut sa spun mai degraba faptul ca orice se poate.daca ai ori bani ori relatii,ori amandoua.=P~

nicoletagheorghe1
12.09.2010, 12:41:06
eu zic ca se gasesc variante,bani sa ai....vine si la tine acasa daca platesti$-)
fara suparare dar eu nu as da o sumedenie de bani doar k sa nu fac starea civila acolo unde se va muta

irene_gl
12.09.2010, 15:51:28
fara suparare dar eu nu as da o sumedenie de bani doar k sa nu fac starea civila acolo unde se va muta

pai nici eu:)de asta nici nu m-am agitat ca vai de mine nu mai e sala de protocol,ca e mai mica sala de oficiere etc.pt 5 min cat stai acolo nu merita sa cheltui 15 mil la gradina botanica sau in alta parte.si de gradina asta s-au cam saturat toti.

deea24gl
13.09.2010, 19:23:59
Oare in gradin apublica s-au in alte locatii mult mai frumoase nu se poate oficia starea civila?neaparat la gradina botanica?mie personal chiar nu imi place acolo...

nicoletagheorghe1
14.09.2010, 06:55:46
Oare in gradin apublica s-au in alte locatii mult mai frumoase nu se poate oficia starea civila?neaparat la gradina botanica?mie personal chiar nu imi place acolo...
se oficiaza chiar si in biserica in care te cununi , numai k e contra cost. cam 11 mil. mi se pare extraordinar de mult

deea24gl
14.09.2010, 16:55:37
lol...:-&..........

ASOFY
20.09.2010, 22:32:54
Buna,
Eu tot la Gradina Botanica as vrea sa fac nunta ca la starea civila mi se pare o mare panarama; ce vroiam sa te intreb de unde 1000 lei in plus? se plateste taxa sa aduci ofiterul starii civile 690 lei si 400 lei taxa la gradina botanica pt cununie si poze sau 200 lei pt poze si inca 400 pt cununia civila? poop

Buna fetelor.
Si eu vreau cununie tot la Gradina Botanica.Am fost sapt trecuta si ne-am interesat, asa incat va pot spune ca la primarie ne-au spus ca exista o taxa de 690 ron(pt anul asta ca s-ar putea de la anul sa nu se mai poata oficia cununii civile decat in decursul sapt) iar la Gradina 200 ron, fara cununie civila, 400 ron cu tot tacamul.Iar la starea civila in jur de 1 mil.
La o prima vedere si eu am spus ca nu merita , insa cand am ajuns la starea civila , era un afis mare cum ca nu mai pun la dispozitie sala ptr primirea invitatilor:-< ..ceea ce inseamna ca aduci toata nunta intr-o camera de 2 pe 2 zici un DA simplu si cam atat pt ca sampania si restul nu le mai poti face ..lucru care mie imi displace total!!
Sincer prefer sa dau 1000 ron in plus si sa iasa totul deosebit ca doar o data traim aceste momente!!!;;)

coco_m78
23.09.2010, 16:39:31
Salutare,am citit pe aici precum aveti o problema cu servitul la cununia civila eu am avut nunta pe 11 sept.si am facut cununia civila la biserica Sf. Spiridon in curte apoi de acolo am intrat in biserica sa amenajat o masa in care sa servit si nu au fost tigani sau alte" personalitati".Asa ca vorbiti cu preotul bisericii la care mergeti si ati terminat cu toata nebuneala .SUCCES

girlie
24.09.2010, 19:23:37
Salutare,am citit pe aici precum aveti o problema cu servitul la cununia civila eu am avut nunta pe 11 sept.si am facut cununia civila la biserica Sf. Spiridon in curte apoi de acolo am intrat in biserica sa amenajat o masa in care sa servit si nu au fost tigani sau alte" personalitati".Asa ca vorbiti cu preotul bisericii la care mergeti si ati terminat cu toata nebuneala .SUCCES

La fel si eu coco!<:-Pnunta pe 11 sept si cununia religioasa la Sf Spiridon. SCUZE DE OFF:-"

Referitor la servit una alta, pana la urma ne-am descurcat in spatiul acela pe unde se face podul de flori. Am avut pahare de plastic cu picior, speciale pt sampanie(le recomand!!!! sunt f. elegante pt conditiile date), apoi vreo 3 tavi cu diverse prajiturele si asta a fost momentul ! Nu mi s-a mai parut o idee atat de dezolanta de vreme ce cam toata lumea facea asta ... astea sunt conditiile. Nici nu stiu cum m-as fi descurcat sa duc toti invitatii la o terasa...nu vreau sa para lauda, dar am avut vreo 60 de persoane la starea civila... o:-)

deea24gl
24.09.2010, 21:36:59
La mine au uitat paharele de sampanie si fursecurile acasa...la starea civila imi venea sa ma duc sa ma arunc in apa aia din parcul eminescu...nu stiu cum s-au simtit invitati dar nu mai conteaza ca oricum nu mai am ce sa schimb..

Apropo girlie..niste poze pe unde vedem...

catalina19
25.09.2010, 20:52:31
fetelor, cate pagini are declaratia de casatorie pe care o completam la starea civila?
iar daca eu am nunta pe 16 oct, e bine sa depun actele luni, pe 4 oct?

nicoletagheorghe1
26.09.2010, 09:30:18
fetelor, cate pagini are declaratia de casatorie pe care o completam la starea civila?
DA E OK
trebuie sa socotesti 10 zile lucratoare in sens invers datei casatoriei sau 14 zile normale.
am avut zilele trecute treaba la primarie si prefectura si mi s-a pus pata sa imi bag in priza cunostintele, care au sunat la starea civila pe tanti care o conduce. raspunsul a fost k pana la sfarsitul anului nu se schimba deoarece noua resedinta e inca in constructii^:)^^:)^

catalina19
26.09.2010, 13:46:02
multumesc nico de informatii :*

deea24gl
26.09.2010, 18:59:00
o singura pagina are..

Ank_Delice
27.09.2010, 11:13:38

O foaie,2 pagini. :)

rukmyny_85
27.09.2010, 12:49:07
O foaie,2 pagini. :)

corect......
pe 4 e perfect ca sa duci actele....cel mai bine e sa te duci la 10dim ca sa ai acces la o ora mai bunicica.....

catalina19
27.09.2010, 15:31:03
eu am gasit pe net un exemplar din declaratia de casatorie si am scos-o la imprimanta, de aceea va intrebam de nr. de pagini. mersi fetele !

deea24gl
11.10.2010, 22:12:17
Eu stiu ca am completat doar 2 foi.Una A4 si una mai mica

omikscorpie
16.10.2010, 09:57:18

salutare si qm tre sa faci pt a oficia cununia civila in curtea bisericii sf . spiridon? trebuie sa platesti o alta taxa in plus la starea civila? help me pls

omikscorpie
16.10.2010, 09:58:51

wow fetelor .. se va muta starea civila? :O ... unde , cum si de ce?

omikscorpie
16.10.2010, 10:22:07

elena tu in camera aceea d la starea civila ai intrat pt a se oficia nunta?

deea24gl
16.10.2010, 16:12:51
Cam toate de anul asta am intrat in camera aia..

nicoletagheorghe1
17.10.2010, 07:30:55
wow fetelor .. se va muta starea civila? :O ... unde , cum si de ce?
se vor muta deoarece au pierdut in instanta actualul sediu. au zis k se vor muta in zona traian aproape de baia comunala la parterul unui bloc. cauta pe google si ai sa vezi unde se vor muta. era un articol si in adevarul de seara, iar dc nu il gasesti cauta in paginile acestui subiect si ai sa gasesti linkuri cu privire la mutarea lor

elenaveronica
20.10.2010, 18:45:00
cam asa ceva...dar pe mine nu m-a interesat spatiul...esteticul s.a.m.d...eu eram fericita si asta m-a ajutat sa nu ma uit la sala sau la altceva...stiu..asa e...mi-ar fi placut sala cu oglinzi...sau undeva in alta locatie...dar..e CRIZA...

clothilde
26.11.2010, 21:50:45
Pentru miresicile din toamna 2011, o sugestie rezultata din propria experienta: incercati cununia civila in foaierul Teatrului Muzical. Eu am facut acolo (de retinut ca in ziua nuntii mele a plouat afara, ce m-as fi facut daca alegeam Starea Civila si Parcul Eminescu?) Pot sa va spun ca a fost nemaipomenit, imi amintesc cu mare drag locul si momentul.

lumi2010
26.11.2010, 22:21:26
Pentru miresicile din toamna 2011, o sugestie rezultata din propria experienta: incercati cununia civila in foaierul Teatrului Muzical. Eu am facut acolo (de retinut ca in ziua nuntii mele a plouat afara, ce m-as fi facut daca alegeam Starea Civila si Parcul Eminescu?) Pot sa va spun ca a fost nemaipomenit, imi amintesc cu mare drag locul si momentul.
acolo iti pun ei la dispozitie recuzita? sa trebuie sa aduci tu arcade de flori, baloane...etc

omikscorpie
28.11.2010, 16:49:40

si acolo kt tb sa platesti sa iti dea voie la teatrul muzikl? dar ep cei d la starea civila?

clothilde
29.11.2010, 21:46:36
Te duci la teatru, se stabileste pretul, se incheie contract, se discuta despre recuzita - o pot oferi ei sau poti veni cu firma. Legat de pret, e asemanator cu cel de la Gradina Botanica zic eu, plus taxa la primarie pt deplasarea ofiterului starii civile, care a fost 690 ron.

ankylya
19.01.2011, 15:45:43
fetelor mai stiti vreo noutate despre starea civila? sa mutat de acolo eu nu stiu nimic pt ca nu sunt in tara.va pwp

C_ELLA
20.01.2011, 11:52:42
fetelor mai stiti vreo noutate despre starea civila? sa mutat de acolo eu nu stiu nimic pt ca nu sunt in tara.va pwp
Inca nu, dar cu asa edili! Cred ca nici ei nu stiu cand se va muta...

CONT_INCHIS_70536
26.01.2011, 23:13:28
E oficial, din martie se muta pe Traian.

http://www.viata-libera.ro/articol-Casatorii_civile_in_Piata_nu_la_Eminescu____2.html

nicoletagheorghe1
28.01.2011, 08:11:56
E oficial, din martie se muta pe Traian.

http://www.viata-libera.ro/articol-Casatorii_civile_in_Piata_nu_la_Eminescu____2.html
mda vad k deja se tin de cuvant cu aceasta mutare. pacat . era ff frumos actualul loc

ELEA
29.01.2011, 11:46:02
mda vad k deja se tin de cuvant cu aceasta mutare. pacat . era ff frumos actualul loc

Da era mai dragut ce-i drept , insa din pacate nu ni s-a cerut si noua parerea , asa ca suportam consecintele resemnate(:|.Dar despre faza cu oficierea doar in cursul saptamanii mai stie careva ceva?E adevarat ca nu se vor mai oficia cununii civile in weekend?:-s

nicoletagheorghe1
31.01.2011, 10:30:50
Da era mai dragut ce-i drept , insa din pacate nu ni s-a cerut si noua parerea , asa ca suportam consecintele resemnate(:|.Dar despre faza cu oficierea doar in cursul saptamanii mai stie careva ceva?E adevarat ca nu se vor mai oficia cununii civile in weekend?:-s
de asta nu stiam

CONT_INCHIS_70536
31.01.2011, 12:21:32
In alte orase (Constanta, unele sectoare din Bucuresti, Sibiu etc.) nu se mai organizeaza nunti in weekend de vreun an de zile. Pentru ca orele suplimentare la bugetari (in weekend fac ore suplimentare, nu sunt ore de lucru standard) nu prea se mai platesc. De aia se discuta ca s-ar putea sa nu se mai faca nici in Galati in weekend. Noah, presupun ca daca sunt chemati undeva si se plateste taxa atunci se poate dar la starea civila nu.
Din cate stiu nu s-a hotarat nimic inca dar cum pe mine nu ma mai intereseaza nici nu m-am mai informat exact. :)

nicoletagheorghe1
01.02.2011, 07:18:54
In alte orase (Constanta, unele sectoare din Bucuresti, Sibiu etc.) nu se mai organizeaza nunti in weekend de vreun an de zile. Pentru ca orele suplimentare la bugetari (in weekend fac ore suplimentare, nu sunt ore de lucru standard) nu prea se mai platesc. De aia se discuta ca s-ar putea sa nu se mai faca nici in Galati in weekend. Noah, presupun ca daca sunt chemati undeva si se plateste taxa atunci se poate dar la starea civila nu.
Din cate stiu nu s-a hotarat nimic inca dar cum pe mine nu ma mai intereseaza nici nu m-am mai informat exact. :)
cd am intrebat eu despre aceasta problema au spus k la noi in oras in sensul acesta nu s-a dat nici o dispozitie si k se vor oficia in continuare nunti sambata si duminica. iar daca va fi ceva au spus k vor mari taxa pt a veni si in weekend

deea24gl
01.02.2011, 21:04:58
Mi se pare normal....la galati astia mai au bani,mai ia o spaga...

geanygl21
02.02.2011, 09:41:56
eu am inteles ca taxa in weekend va fi de 6 milioane, si in cursul saptamanii va fi gratis...

de asa ceva ati auzit?

irene_gl
02.02.2011, 15:16:45
eu am inteles ca taxa in weekend va fi de 6 milioane, si in cursul saptamanii va fi gratis...

de asa ceva ati auzit?

nu am auzit nimic.........in timpul sapt stiu ca e gratis,ca eu am facut vineri.

mortisha_20
02.02.2011, 15:53:34
si eu tot vineri am facut si nu am platit nimic :D

ELEA
04.02.2011, 18:34:00
Fetelor mi-a spus viitoarea fina , care lucreaza vizavi de noua stare civila, pe traian ca zilele astea a vazut un cuplu care pareau sa fi scos actele, iesind de acolo cu flori si facand poze.Ceea ce inseamna ca deja s-a mutat.Dar pentru siguranta si mai multe detalii am rugat-o sa mearga ea sapt viitoare sa intrebe ''detalii proaspete'' pe anul asta;))
Asa ca indata ce aflu revin cu info:*

Silvester
04.02.2011, 20:04:45
S-a mutat deja starea civila:O ?????noooo !!!!:( si acum unde este mai exact??? De ce oare tocmai acum?:(( chiar sunt curioasa cum este acolo. Stiu candva ca se zvonea ca se muta la un bloc, si chiar ma gandeam cand faci poze, apare pe fundal unu in halat cu o sticla de bere in mana si o punga de seminte in alta, sau unu care duce gunoiul ,sper sa nu fie asa, ca ar fi de neuitat :))

Silvester
04.02.2011, 20:51:12
A4, aici o fi?:(439655

danah23
05.02.2011, 08:59:09
A4, aici o fi?:(439655
:)) aici e. bine acum nu mai arata chiar asa. s-a terminat si linia de tramvai si de renovat parterul
eu muncesc peste drum, deci daca vreau sa fac o pauza de 5-10 min... atat dureaza toata faza cu semnatul :))
ce poze ce invitati :))

Silvester
05.02.2011, 09:57:55
mmmm e bine daca spui ca nu mai arata asa , chiar am sa trec sapt. asta sa vad cum arata. Mi-e ciuda totusi ca nu mai e acolo :(

ELEA
05.02.2011, 11:31:32
Da din pacate acolo e.Zic din pacate pt ca nu e fir de verdeata sau floare prin imprejurimi .Pozele se fac pe dale de asfalt.URAT!!!#-o

Silvester
05.02.2011, 19:19:44
Fetelor am trecut in seara asta acolo...ce sa spun....nimik........... :| , Pe usa e program cu publicul si program decese...nu stiu unde se vor face pozele....e rasu-plansul. Am sa trec intr-o sambata ziua sa vad inauntru macar cum este. Pacat ca in orasul s-a acceptat asa ceva!Seara buna!

Lexxa
06.02.2011, 09:00:39
Buna dimineata!

Daca s-a mutat deja...e ceva dubios totusi, pentru ca o prietena a avut un deces in familie saptamana aceasta, iar certificatul de deces l-a scos de la Starea Civila...din Parcul Eminescu.
Ea a fost draguta si a intrebat daca se oficiaza si in weekend si o doamna de acolo i-a raspuns ca nu se mai oficiaza decat in timpul saptamanii #-o, insa ea m-a incurajat sa nu ma bazez pe raspunsul doamnei respective, fiind dat...asa...in graba.

Nu stiu ce sa spun despre toata povestea asta...eu as vrea tare mult sa le pot face pe amandoua in aceeasi zi...sambata... :|

nicoletagheorghe1
07.02.2011, 07:52:45
Buna dimineata!

Daca s-a mutat deja...e ceva dubios totusi, pentru ca o prietena a avut un deces in familie saptamana aceasta, iar certificatul de deces l-a scos de la Starea Civila...din Parcul Eminescu.
Ea a fost draguta si a intrebat daca se oficiaza si in weekend si o doamna de acolo i-a raspuns ca nu se mai oficiaza decat in timpul saptamanii #-o, insa ea m-a incurajat sa nu ma bazez pe raspunsul doamnei respective, fiind dat...asa...in graba.

Nu stiu ce sa spun despre toata povestea asta...eu as vrea tare mult sa le pot face pe amandoua in aceeasi zi...sambata... :|
breeeeeeeee ce ti-e si cu astia. stai linistita k si atunci cand am intrebat eu mi s-a spus k nu se mai oficiaza nunti in weekend. si uite k mi s-a oficiat in weekend.mie mi s-a spus atunci cu vreo 2 luni inainte de nunta k e posibil sa nu mai putem face nunta seara ci doar ziua. stai linistitaaaaaaaaaaa

irene_gl
07.02.2011, 14:53:46
Da din pacate acolo e.Zic din pacate pt ca nu e fir de verdeata sau floare prin imprejurimi .Pozele se fac pe dale de asfalt.URAT!!!#-o

lasa ca nu e asa tragic.si biserica la care am facut eu era in renovare cu schele pe exterior si ne-am dus la precista sa facem poze.n-a murit nimeni.pt 2-3 poze cate faci la starea civila chiar n-are rost sa te agiti.

Silvester
07.02.2011, 15:30:56
De cununia civila in aer liber stiti ceva? taxe , chestii de genul asta...se merita...sau sunt bani aruncati degeaba?

CONT_INCHIS_70536
07.02.2011, 15:38:59
Vezi ca zicea Catalina acum niste zile ceva despre asta(ori aici ori la miresici). Cica oricum trebuie sa mergi la primarie INAINTE sa semnezi actele deci practic e doar de show venitul functionarului public in alta parte. Citisem de 600 Ron parca?!

CataLinaTeodora
07.02.2011, 16:05:40
Vezi ca zicea Catalina acum niste zile ceva despre asta(ori aici ori la miresici). Cica oricum trebuie sa mergi la primarie INAINTE sa semnezi actele deci practic e doar de show venitul functionarului public in alta parte. Citisem de 600 Ron parca?!

daa, asa-i!! trebuie sa mergi oricum la starea civila... parerea mea? timp irosit aiurea si bani aruncati de pomana!! repet: PAREREA MEAAA!!!! ca iar vine vreo mireasa"binevoitoare" si se leaga de mine ca boala de om sanatos=))=))
de taxe nu stiu nimic... dar gandeste-te ca trebuie sa si "decorezi" locul respectiv, deci adauga si banii astia...

Silvester
07.02.2011, 16:37:36
am inteles...raman la dale :)) pt. 5-10 min, inchid ochii si trec peste

irene_gl
07.02.2011, 23:04:49
De cununia civila in aer liber stiti ceva? taxe , chestii de genul asta...se merita...sau sunt bani aruncati degeaba?

depinde daca ai cu ce sa arunci sau nu.arata bine o cununie in aer liber,asa de impresie artistica.dar mai rau e ca dai o gramada de bani si nici nu semnezi pe loc.probabil daca faci intr-o zi mai putin aglomerata,in timpul saptamanii,si cu ceva pile,iti aduce registrul acolo.anul trecut era 600 de ron ca am vrut eu la gradina botanica.

kryss_87
08.02.2011, 12:09:36
Fetele, dar trebuie sa mergem la starea civila sa anuntam k vom avea cununie pe data de..si ne da o ora in mare? De ex. eu am pus biserica la ora 17:00, si stiu ca cei de la starea civila iti da ora exacta cu 2 sapt inainte cand duci analizele..dar invitatiile trebuiesc date..mult mai devreme (inainte cu 2 luni zic eu).. Cum aflu ce ora trec in invitatie pt starea civila? sau se trece asa in mare? :(

irene_gl
08.02.2011, 12:22:27
Fetele, dar trebuie sa mergem la starea civila sa anuntam k vom avea cununie pe data de..si ne da o ora in mare? De ex. eu am pus biserica la ora 17:00, si stiu ca cei de la starea civila iti da ora exacta cu 2 sapt inainte cand duci analizele..dar invitatiile trebuiesc date..mult mai devreme (inainte cu 2 luni zic eu).. Cum aflu ce ora trec in invitatie pt starea civila? sau se trece asa in mare? :(

dar cununia civila nu prea se trece pe invitatie...........e cam riscant sa treci ora pe care o vrei tu,iar apoi poate deja e ocupata la starea civila.in general pe invitatie treci biserica si restaurantul,pt ca oricum la starea civila vin cei mai apropiati,pe care o sa ii anunti tu la telefon.

rukmyny_85
08.02.2011, 13:20:26

eu nu am auzit niciodata pe nimeni sa treaca starea civila pe invitatii
cand le dai invitatiile si te intreaba de starea civila le zici cu aproximatie ora 2-3 si biserica la 5(tre sa lasi 2-3 ore de poze intre starea civila si biserica....bineinteles daca vrei,ca poti sa mai faci poze si dupa biserica dar nu vor iesi ca alea facute ziua:) acum alegerea e a voastra,consultati-va si cu familia si luati o decizie potrivita.....vezi ce zice si fotograful,cand sa faci sedinta foto ,cand e mai bine....)

daca te duci la starea civila printre primii...(de ex daca deschide la ora 8 tu sa fii la 8 deja in usa lor)...atunci ai mari sanse sa nimeresti o ora care o doresti,dar daca te duci abia a 2 zi pe la 12 s adepui dosarul o sa te puna ei unde mai au liber.....chiar si dupa 4)
asa ca sfatul este sa te duci cat mai devreme cu atat mai bn

kryss_87
08.02.2011, 13:23:08
eu nu am auzit niciodata pe nimeni sa treaca starea civila pe invitatii
cand le dai invitatiile si te intreaba de starea civila le zici cu aproximatie ora 2-3 si biserica la 5(tre sa lasi 2-3 ore de poze intre starea civila si biserica....bineinteles daca vrei,ca poti sa mai faci poze si dupa biserica dar nu vor iesi ca alea facute ziua:) acum alegerea e a voastra,consultati-va si cu familia si luati o decizie potrivita.....vezi ce zice si fotograful,cand sa faci sedinta foto ,cand e mai bine....)

aaa...nu stiu de ce am ramas cu impresia ca trebuie trecuta si ora de la starea civila :))):)) M-am zapacit :D Ideea e sa nu se suprapuna cu Biserica..dar oricum..slabe sanse ca e destul de tarziu la ora Biserica.;))
Merci :*

ELEA
08.02.2011, 19:06:37
lasa ca nu e asa tragic.si biserica la care am facut eu era in renovare cu schele pe exterior si ne-am dus la precista sa facem poze.n-a murit nimeni.pt 2-3 poze cate faci la starea civila chiar n-are rost sa te agiti.

Ai dreptate oricum o sa facem poze si in curtea bisericii ca e ff frumoasa si la Gr Botanica asa ca nu mai imi fac griji pt asta...las loc celor mai importante ;))

ELEA
08.02.2011, 19:12:52

Da 700 ne-a zis noua si dureaza exact 1 minut(am participat la o astfel de cununie si am filmat fix 1 minut).Din pct meu de vedere nu merita efortul financiar=((

cora_nrg
08.02.2011, 22:35:48
Da 700 ne-a zis noua si dureaza exact 1 minut(am participat la o astfel de cununie si am filmat fix 1 minut).Din pct meu de vedere nu merita efortul financiar=((

Doar un minut?Nu spun si ei acolo ceva?

nicoletagheorghe1
09.02.2011, 07:46:47
nope. are dreptate miresica de mai sus. nici bine nu te dezmeticesti k s-a si terminat. dar pe langa acesti 700 mai platesti si locatia unde vine. de exemplu prietena mea a dat cu tot cu taxa de la gradina botanica 1100 lei anul trecut in toamna

irene_gl
09.02.2011, 11:21:52
Ai dreptate oricum o sa facem poze si in curtea bisericii ca e ff frumoasa si la Gr Botanica asa ca nu mai imi fac griji pt asta...las loc celor mai importante ;))

pai vezi:) eu acum vad lucrurile altfel fiindca sunt trecuta prin toate,atunci si eu eram crizata pt orice amanunt8-|

irene_gl
09.02.2011, 11:23:21

pai spun.......cetatene o iei,cetateana il iei si numai bine:))

ELEA
10.02.2011, 15:06:41
Fetelor a fost fina mea la noua stare civila si a a aflat ca se oficiaza cununii ca si pana acum adik in weekend 86 de ron taxa, actele cu 2 sapt inainte.
Sper sa nu se mai schimbe nimik in urm 3 luni:-?

rukmyny_85
10.02.2011, 15:09:47
Fetelor a fost fina mea la noua stare civila si a a aflat ca se oficiaza cununii ca si pana acum adik in weekend 86 de ron taxa, actele cu 2 sapt inainte.

nu cred ca o sa mai schimbe ceva asa curand.....
mai vedem ce le mai coace mintea si spunem aici:)poate lasa asa si taxa si program si nu ne mai dau planurile peste cap:)

dya_fluturash
10.02.2011, 18:47:47
Buna . Sunt o viitoare miresica si nu sunt galateanca. Am facut facultatea si acum masterul aici. De aceea nu stiu care este situatia in acest moment cu starea civila de aici. Imi poate spune cineva pe scurt? Inca ceva:daca nici unul dintre noi (eu si el) nu suntem galateni, este suficient ca unul sa si faca mutatie pe gl sau trebuie amandoi?Multumesc, pupici.

CONT_INCHIS_70536
10.02.2011, 19:12:54
Regulile sunt la fel in toata tara. Cununia civila se face in localitatea in care cel putin unul dintre miri are domiciliul/resedinta. Deci da, e suficient unul.

brynia
14.02.2011, 12:30:41
as vrea sa stiu cat este taxa la starea civila in timpul saptamanii si cat este in wekeend

ELEA
14.02.2011, 19:04:27
as vrea sa stiu cat este taxa la starea civila in timpul saptamanii si cat este in wekeend

Draguta in weekend e 86 ron iar in cursul sapt nu costa nimik.In sfarsit primim si noi ceva gratis din partea statului(dupa atata cheltuiala cu nunta);;)

brynia
15.02.2011, 08:26:23
e bine asa , cred ca o sa fac civil vineri si sambata religios(*)

nicoletagheorghe1
15.02.2011, 10:18:25
e bine asa , cred ca o sa fac civil vineri si sambata religios(*)
fiecare face cum vrea. unii se gandesc sa o faca in aceeasi zi k sa nu mai faca cheltuieli extra

CataLinaTeodora
15.02.2011, 11:49:02
Draguta in weekend e 86 ron iar in cursul sapt nu costa nimik.In sfarsit primim si noi ceva gratis din partea statului(dupa atata cheltuiala cu nunta);;)

dar pana acum se platea in cursul saptamanii?:-? eu habar n-am daca am dat vreun ban:))
din cate am citit pe-aici, pana acum nu li se plateau orele din weekend(care erau ore suplimentare, din cate am inteles...). in conditiile astea mie personal mi se pare normal,logic si firesc sa se plateasca o taxa...
si acum voi fi rea: am cunostinte care vor face starea civila in cursul saptamanii doar pt a nu plati cei 86 de lei... in schimb, au cununia religioasa la precista:-" (unde stiu ca se plateste o taxa un pic mai mare).
am sa-mi intreb sotul daca a platit ceva pt cununia civila(pe care am avut-o, spre fericirea noastra, sambata);si chiar daca ar fi asa, nu regret nimic!

fiecare face cum vrea. unii se gandesc sa o faca in aceeasi zi k sa nu mai faca cheltuieli extra

da, eu ma recunosc in spusele tale... pt ca nu-s putini banii extra pe care trebuie sa-i dai... si acum sa punem cartile pe masa: cum e mai scump?? sa faci starea civila sambata, cand e taraboiul cel mare, sau in cursul saptamanii, cand iti trebuie o rochie, un buchet de flori, coafura etc?

mortisha_20
15.02.2011, 22:55:23
Taxa de oficiere a căsătoriei în zilele nelucrătoare, sâmbătă și duminică este de 69 de lei, iar pentru căsătoriile oficiate după ora 19 sau în alte spații decât la Starea Civilă taxa este de 690 de lei, la care se adaugă taxa pentru fotografiere (7 lei) și cea de filmare (10 lei).

nicoletagheorghe1
16.02.2011, 07:56:14
dar pana acum se platea in cursul saptamanii?:-? eu habar n-am daca am dat vreun ban:))
din cate am citit pe-aici, pana acum nu li se plateau orele din weekend(care erau ore suplimentare, din cate am inteles...). in conditiile astea mie personal mi se pare normal,logic si firesc sa se plateasca o taxa...
si acum voi fi rea: am cunostinte care vor face starea civila in cursul saptamanii doar pt a nu plati cei 86 de lei... in schimb, au cununia religioasa la precista:-" (unde stiu ca se plateste o taxa un pic mai mare).
am sa-mi intreb sotul daca a platit ceva pt cununia civila(pe care am avut-o, spre fericirea noastra, sambata);si chiar daca ar fi asa, nu regret nimic!

da, eu ma recunosc in spusele tale... pt ca nu-s putini banii extra pe care trebuie sa-i dai... si acum sa punem cartile pe masa: cum e mai scump?? sa faci starea civila sambata, cand e taraboiul cel mare, sau in cursul saptamanii, cand iti trebuie o rochie, un buchet de flori, coafura etc?
iubita eu nu am vrut sa cheltui de 2 ori pe buchete, tinute si alte alea. mai e si problema k mai trebuie sa duci si oamenii care au venit cu tine la o prajitura ceva

CataLinaTeodora
16.02.2011, 11:58:18
iubita eu nu am vrut sa cheltui de 2 ori pe buchete, tinute si alte alea. mai e si problema k mai trebuie sa duci si oamenii care au venit cu tine la o prajitura ceva

daaaa, aceeasi parere o am si eu!!! plus ca e si o oboseala gratuita... ca nu poti sa le spui celor care vor sa sarbatoreasca alaturi de voi la ce ora sa plece...
stiu persoane care au facut asa doar pt a primi cadouri:-" dar eu le-am zis clar sa nu-mi aduca nimeni nimic, ca si-asa ne-au pus bani in plic.... nu m-am inteles eu chiar cu toti, dar.. in fine!:D

camylove88
20.02.2011, 18:33:15

eu am fost ieri si mi s-a spus ca taxa pentru weekend este de 69 de lei

nicoletagheorghe1
21.02.2011, 07:26:42
eu am fost ieri si mi s-a spus ca taxa pentru weekend este de 69 de lei
mare minune. deoarece stiu k primaria nu ar da inapoi preturile. daca e asa e ff bine

fortu_cristina
22.02.2011, 15:57:15
Fetelor, a fost cineva sa vada noul sediu pentru cununia civila? Pareri, impresii? E mai frumos sau mai urat decat in Parcul Eminescu?

rukmyny_85
22.02.2011, 16:47:53
Fetelor, a fost cineva sa vada noul sediu pentru cununia civila? Pareri, impresii? E mai frumos sau mai urat decat in Parcul Eminescu?

buna!
citeste in urma ca au scris fetele
mai urat parere mea...ce tiganie era in parc dar sa vezi aici....da lasa k ptr 5min nu moare nimeni:>

deea24gl
26.02.2011, 15:23:42
A dar gata s-a mutat?

Aina_js
06.03.2011, 20:23:40
Fetelor am si eu nevoie de ceva informatii ca sunt putin ingrijorata
De unde asi putea sa fac rost de acele certificate medicale?? Cunoasteti vre-un cabinet medical de unde le-asi putea cumpara... sau stiu eu...!!!
Problema e ca noi o sa ajungem in tara cu timpul limita pentru a depune actele si mama trebuie sa faca rost de acele certificate cu orice conditie ca noi apoi sa mergem personal la starea civila sa le putem depune. Ce ma sfatuiti sa fac??? Sau ce solutii pot gasi problemei mele. Certificatele astea medicale trebuiesc scoase personal, sau cum functioneaza????
Multumesc!!

rukmyny_85
06.03.2011, 21:19:59
Fetelor am si eu nevoie de ceva informatii ca sunt putin ingrijorata
De unde asi putea sa fac rost de acele certificate medicale?? Cunoasteti vre-un cabinet medical de unde le-asi putea cumpara... sau stiu eu...!!!
Problema e ca noi o sa ajungem in tara cu timpul limita pentru a depune actele si mama trebuie sa faca rost de acele certificate cu orice conditie ca noi apoi sa mergem personal la starea civila sa le putem depune. Ce ma sfatuiti sa fac??? Sau ce solutii pot gasi problemei mele. Certificatele astea medicale trebuiesc scoase personal, sau cum functioneaza????
Multumesc!!

buna!
la "orice"doctor/cabinet/circa/spital.....le poti lua....iti trb buletinul tau si al lui si in 10min is gata...eu am dat 1mil la o clinica particulara....daca mama ta se intelege bine cu dc de familie se poate duce chiar ea ...cu o copie dupa bul tau si al lui....dar gandeste-te ca acele certificate expira...tre sa te duci sa ti le faci cu 1 zi inainte de a depune actele....mai citeste pe aici ca am mai scris "noi fostele mirese"...preturile variaza intre 50 si 2mil..depinde unde le faci.....cu sau fara analize

lumi2010
06.03.2011, 21:48:07
fetelor, sunt foarte dezamagita! am fost week-end-ul asta in Galati si am vazut noua locatie a cununiei civile. e groaznic!zona e execrabila: linie de tramvai, blocuri, mizerie. nu ai unde sa faci o fotografie dupa fericitul eveniment, am inteles ca sala in care se oficiaza este foarte mica si nu e nicio sala de protocol, deci nu ai unde sa servesti o prajitura si un pahar de sampanie.
din pacate, pe cei aflati la conducerea primariei nu ii intereseaza aceste aspecte. sunt convinsa ca daca isi dadeau putin interesul ar f igasit o locatie mai potrivita, chiar specifica Galatiului!

rukmyny_85
06.03.2011, 22:56:16
fetelor, sunt foarte dezamagita! am fost week-end-ul asta in Galati si am vazut noua locatie a cununiei civile. e groaznic!zona e execrabila: linie de tramvai, blocuri, mizerie. nu ai unde sa faci o fotografie dupa fericitul eveniment, am inteles ca sala in care se oficiaza este foarte mica si nu e nicio sala de protocol, deci nu ai unde sa servesti o prajitura si un pahar de sampanie.
din pacate, pe cei aflati la conducerea primariei nu ii intereseaza aceste aspecte. sunt convinsa ca daca isi dadeau putin interesul ar f igasit o locatie mai potrivita, chiar specifica Galatiului!

buna!
unele din noi ne-am mai exprimat acesta"parere despre noua locatie"....pacat, k orasul e frumos...cu siguranta gaseau ceva mai bun...dar asta e........cu siguranta multe viitoare mirese o sa incerce incetul cu incetul sa faca starea civila ori la gradina,ori acasa,ori la biserica,ori in aer liber in alte locatii din oras......:-<

nicoletagheorghe1
07.03.2011, 07:38:24
buna!
unele din noi ne-am mai exprimat acesta"parere despre noua locatie"....pacat, k orasul e frumos...cu siguranta gaseau ceva mai bun...dar asta e........cu siguranta multe viitoare mirese o sa incerce incetul cu incetul sa faca starea civila ori la gradina,ori acasa,ori la biserica,ori in aer liber in alte locatii din oras......:-<
ceea ce le convine celor de la primarie deoarece se percepe un tarif destul de marisor pentru deplasarea ofiterului starii civile

C_ELLA
07.03.2011, 09:53:36
fetelor, sunt foarte dezamagita! am fost week-end-ul asta in Galati si am vazut noua locatie a cununiei civile. e groaznic!zona e execrabila: linie de tramvai, blocuri, mizerie. nu ai unde sa faci o fotografie dupa fericitul eveniment, am inteles ca sala in care se oficiaza este foarte mica si nu e nicio sala de protocol, deci nu ai unde sa servesti o prajitura si un pahar de sampanie
Din pacate asta e! Cred ca o sa servim mai multe dulciuri si un pahar de ceva la biserica, dupa cununia religioasa. Sau cele care vom face poze in gradina botanica, este acolo un chiosculet dragut.

rukmyny_85
07.03.2011, 10:25:42
ceea ce le convine celor de la primarie deoarece se percepe un tarif destul de marisor pentru deplasarea ofiterului starii civile

tocmai aici am si batut ideea.....
multe dintre ele incetul cu incetul....o sa incerce sa-si faca starea civila prin alte locatii(ptr acea suma de bani) deoarece locatia asta "inca"nu ne ofera nimic frumos....
anul trecut o amica a chemat ofiterul la vila la vanatori..in salon...a iesit ceva super...cand a aratat albumul de la nunta,toata lumea o intreba ca unde-s facute pozele si cica: ce stare civila frumoasa aveti voi:)))..si pana la urma i-a zis....pozele is facute acasa in salon...
deci..decat sa nu ai conditii si sa te simti si prost fata de invitati ...mai bine rupi un banisor din alte parti si platesti un ofiter si il chemi in alte locatii unde ai putea sta cu invitatii la un pahar de sampanie,felicitari,poze...etc....stiu ca e o suma maricica....si anul trecut a fost ..si totusi cine a dorit si si-a permis si-a facut in alte locatii starea civila.....:-"incetul cu inceput o sa dispara obiceiul cu servitul la starea civila....si cred ca si asta isi doresc"autoritatile"..ca altfel faceau inca o sala:)

mihaelammm
09.03.2011, 20:25:22
A mai facut cineva starea civila la biserica?
Si cum a fost?
eu inca nu am ales decat localul nimik altceva:(, dar sper ca le vom face incetul cu incetul ...dar sincer cu starea civila pe Traian e groaznic.

ELEA
10.03.2011, 16:09:33
Si cum a fost?
eu inca nu am ales decat localul nimik altceva:(, dar sper ca le vom face incetul cu incetul ...dar sincer cu starea civila pe Traian e groaznic.

Am fost la o nunta anul trecut la niste prieteni care au optat pt starea civila in curtea bisericii si a fost foarte foarte frumos!!Au gasit o locatie mare, spatioasa(si preotul sa fie de acord) si faptul ca era in natura era ceva inedit.Foarte frumos!

dya_fluturash
10.03.2011, 16:46:52
Am fost la o nunta anul trecut la niste prieteni care au optat pt starea civila in curtea bisericii si a fost foarte foarte frumos!!Au gasit o locatie mare, spatioasa(si preotul sa fie de acord) si faptul ca era in natura era ceva inedit.Foarte frumos!
Dar stii ceva de pret pentru aceasta deplasare? multam:*

danah23
10.03.2011, 19:55:11
pentru fetele care au avut sau au de gand sa faca starea civila in alta zi decat cea religioasa: cum se procedeaza:mai cumparati alte buchete?luati doar pentru voi sau si pentru nasa? inafara de faptul ca servesti o prajiturica si un pahar de sampanie dupa, mai sunt si alte obiceiuri care se respecta atunci?

nicoletagheorghe1
11.03.2011, 08:01:34
pentru fetele care au avut sau au de gand sa faca starea civila in alta zi decat cea religioasa: cum se procedeaza:mai cumparati alte buchete?luati doar pentru voi sau si pentru nasa? inafara de faptul ca servesti o prajiturica si un pahar de sampanie dupa, mai sunt si alte obiceiuri care se respecta atunci?
automat iti iei asa pt cununia in alta zi: tinuta, buchete tie + nasa, si un fursec si o sampanie servite asta numai daca vrei tu.alte traditii nu mai sunt de urmat

C_ELLA
11.03.2011, 09:58:03
Si cum a fost?
Noi am vorbit de principiu la biserica, sa servim acolo, dupa slujba, cu o prajiturica si un pahar de sampanie. Au o curte foarte frumoasa unde mi-au spus ca scot o masa pentru protocolul de dupa. Fiind destul de aproape de starea civila, cred ca o sa mearga toata lumea si la biserica.

rukmyny_85
15.03.2011, 00:36:07

salutare la gagici!
am trecut intamplator prin zona si am facut si o pozica...nu se vede mare lucru dar macar ca idee...(erau fratii de peste prut prin zona si nu aveam chef sa se uite chioras cum fac poze pe la strazi:)))))

nicoletagheorghe1
15.03.2011, 08:46:13
salutare la gagici!
am trecut intamplator prin zona si am facut si o pozica...nu se vede mare lucru dar macar ca idee...(erau fratii de peste prut prin zona si nu aveam chef sa se uite chioras cum fac poze pe la strazi:)))))
mda k la noi la romani. scuzeee

ELEA
15.03.2011, 15:20:44
Dar stii ceva de pret pentru aceasta deplasare? multam:*

Pai au platit ca si pt o deplasare la gradina botanica sau altundeva in oras..adica vreo 600 de lei..Acum poate depinde de biserica, dar in principiu este vorba despre ''deranjul'' ofiterului starii civile care se deplaseaza sa iti spuna 2 vorbe in fix 1 MINUT!!!!!!!!!:O

danah23
15.03.2011, 17:42:07
si cand te gandesti ca la un moment dat mai toate eram satule de pozele din parc eminescu. acum plangem dupa el.
eu una cred ca semnez acolo si imi pun fotograful le "aranjeze " cu vechea sala :)) din parc. cununia civila o sa fie pe repede inainte nush de ce am presimtirea asta(fara pupaturi, felicitari- lasam partea asta pt biserica)

nicoletagheorghe1
16.03.2011, 07:53:51
si cand te gandesti ca la un moment dat mai toate eram satule de pozele din parc eminescu. acum plangem dupa el.
eu una cred ca semnez acolo si imi pun fotograful le "aranjeze " cu vechea sala :)) din parc. cununia civila o sa fie pe repede inainte nush de ce am presimtirea asta(fara pupaturi, felicitari- lasam partea asta pt biserica)
nu stii ca atunci cand pierdem ceva ne e dor de acel lucru????? asa se intampla si in acest caz

irene_gl
16.03.2011, 11:04:05

eu am facut vineri si am avut buchet,pt nasa nu.in afara de sampanie si prajituri........nu cred sa mai fie altceva.se fac pozele si plecam acasa.noi am fost la un restaurant dupa.

brynia
02.04.2011, 08:16:38
Stie cineva daca e neaparat sa platesti fotograful de la starea civila? Am inteles ca au fotograful lor care face poze la cununia civila in cladire e doar el autorizat sa pozeze, in afara cladirii pui pe cine vrei sa iti faca poze

Lexxa
02.04.2011, 09:33:03
Buna dimineata, fetelor!
Am o nelamurire...in noua locatie stiti cumva daca exista vreo sala sau un loc unde se serveste sampanie si piscoturi? sau aici nu mai exista decat sala unde se oficiaza? ;;)

Multumesc anticipat!

dya_fluturash
02.04.2011, 14:11:23
Stie cineva daca e neaparat sa platesti fotograful de la starea civila? Am inteles ca au fotograful lor care face poze la cununia civila in cladire e doar el autorizat sa pozeze, in afara cladirii pui pe cine vrei sa iti faca poze
Buna, pai cum vine asta?! Nu ai voie sa faci poze inauntru, knd semnezi si altele? Pai eu pt ce mi -am angajat fotograf? sa dau bani si la altii?...Esti sigura de faza asta? Sau mai stie cineva asta?eu am ramas surprinsa, nu stiam. Sper sa nu fie asa. Pupici

rukmyny_85
02.04.2011, 15:05:27

da....anul trecut a luat 3mil......
el face poze si la sfarsit iti alegi cate poze vrei si ti le aduce seara

rukmyny_85
02.04.2011, 15:11:00
Buna, pai cum vine asta?! Nu ai voie sa faci poze inauntru, knd semnezi si altele? Pai eu pt ce mi -am angajat fotograf? sa dau bani si la altii?...Esti sigura de faza asta? Sau mai stie cineva asta?eu am ramas surprinsa, nu stiam. Sper sa nu fie asa. Pupici

asta numai stiu daca nu ai voie cu fotograful tau......
(anul trecut o colega a dat 3 mil pe circa 100poze puse intr-un plic...cu fotograful lor,acum chiar daca e sediu nou,personalul a ramas acelasi,asa ca nu m-ar mira sa fie pe acolo si foto lor ......dar sa-ti interzica sa-ti faca poze foto tau....nasol)...intreb pe cineva care a facut cununia civila sapt trecuta si va anunt
aaaa o veste buna...am trecut pe acolo si erau in fata vreo 6 pomisori(sa mai acopere din geamurile alea ,ca se vede "tot"prin ele)......

dya_fluturash
02.04.2011, 17:10:45
asta numai stiu daca nu ai voie cu fotograful tau......
(anul trecut o colega a dat 3 mil pe circa 100poze puse intr-un plic...cu fotograful lor,acum chiar daca e sediu nou,personalul a ramas acelasi,asa ca nu m-ar mira sa fie pe acolo si foto lor ......dar sa-ti interzica sa-ti faca poze foto tau....nasol)...intreb pe cineva care a facut cununia civila sapt trecuta si va anunt
aaaa o veste buna...am trecut pe acolo si erau in fata vreo 6 pomisori(sa mai acopere din geamurile alea ,ca se vede "tot"prin ele)......
Multumim mult rukmyny:*

brynia
03.04.2011, 20:14:44
asta am auzit si eu de la unii cum este exact nu stiu trebuie sa aflu

CRISTINA78
04.04.2011, 07:57:30
BUNA FETELOR

am si eu o intrebare cu cat timp inainte trebuie sa te programezi la starea civila?
am inteles ca la bucuresti de exemplu trebuie sa te programezi cu 3 luni inainte sa iti stabilesti ora si data.
cele care ati avut nunta cum a fost?

mihaela197983
04.04.2011, 09:05:14
asta am auzit si eu de la unii cum este exact nu stiu trebuie sa aflu

pana la urma unde sa mutat starea civila ,mai exact?

nicoletagheorghe1
04.04.2011, 10:22:57
nu fata. noua ne-a fotografiat fotograful nostru. si din cate stiu nu e regula. asta de unde a mai aparut?????????:O:O:O

nicoletagheorghe1
04.04.2011, 10:30:18
BUNA FETELOR

am si eu o intrebare cu cat timp inainte trebuie sa te programezi la starea civila?
am inteles ca la bucuresti de exemplu trebuie sa te programezi cu 3 luni inainte sa iti stabilesti ora si data.
cele care ati avut nunta cum a fost?
analizele si contractul prenuptial e valabil exact 14 zile. deci cu max 14 zile inainte.

rukmyny_85
04.04.2011, 18:19:06
pana la urma unde sa mutat starea civila ,mai exact?

s-a mutat in piata mare la blocurile noi ,ale turn...la A-uri...am pus si poze sa vedeti ca idee...cauta in urma

cat despre acte...maxim 14 zile.....

mihaela197983
08.04.2011, 10:36:34
s-a mutat in piata mare la blocurile noi ,ale turn...la a-uri...am pus si poze sa vedeti ca idee...cauta in urma

cat despre acte...maxim 14 zile.....

si este vreo camera acolo unde se serveste sampania si prajiturile sau nu se mai serveste deloc?#:-s

C_ELLA
08.04.2011, 12:05:31
si este vreo camera acolo unde se serveste sampania si prajiturile sau nu se mai serveste deloc?#:-s
Din cate stiu eu , NU.:(

ELEA
08.04.2011, 15:10:19

Asa este nu mai exista nici o camera pt nimic gen protocol sau ceva de genul.
E o mare mizerie pe care suntem obligati sa o inghitim!!Ieri am fost si am vb si ni s-a spus clar ca nu exista.Tipa de acolo dupa ce am intrebat eu ce ar trebui sa fac cu oamenii sa ii servesc pe linia de tramvai ca la tigani, mi-a zis ca mai bine o las balta si nu mai servesc deloc, ca asta e tre sa ne adaptam!!!SUNT FOARTE REVOLTATA!!!!Ma gandeam chiar sa scriu o petitie catre infecta primarie a orasului Gl ...poate solutionam ceva.Daca nu pentru noi ca mai e putin pana la nunta, macar pt cei care urmeaza!
Atata nesimtire nu am vazut in viata mea din partea unor autoritati!!!

lumi2010
08.04.2011, 15:49:15
E o mare mizerie pe care suntem obligati sa o inghitim!!Ieri am fost si am vb si ni s-a spus clar ca nu exista.Tipa de acolo dupa ce am intrebat eu ce ar trebui sa fac cu oamenii sa ii servesc pe linia de tramvai ca la tigani, mi-a zis ca mai bine o las balta si nu mai servesc deloc, ca asta e tre sa ne adaptam!!!SUNT FOARTE REVOLTATA!!!!Ma gandeam chiar sa scriu o petitie catre infecta primarie a orasului Gl ...poate solutionam ceva.Daca nu pentru noi ca mai e putin pana la nunta, macar pt cei care urmeaza!
nu cred ca reusesti nimic cu petitia! e vb ca sunt f nesimtiti si incompetenti! in curand o sa-i dea afara si din cladirea primariei si toto nu fac nimic! uite cum arata orasul!!!!!!
cred k e singurul oras din toata tara asta care nu are un sediu frumos pt starea civila. si sunt destule locuri frumoase in Galati. ar fi putut sa gaseasca un loc pe faleza sau un alt loc reprezentativ pentru orasul nostru.
da ce sa faci cu primarul care are 80 ani si viceprimarul pe care nu il intereseaza?...pacat
dupa cum observi, eu sunt la fel de revoltata ca si tine!
spor la pregatiri!

ELEA
08.04.2011, 16:04:16
nu cred ca reusesti nimic cu petitia! e vb ca sunt f nesimtiti si incompetenti! in curand o sa-i dea afara si din cladirea primariei si toto nu fac nimic! uite cum arata orasul!!!!!!
cred k e singurul oras din toata tara asta care nu are un sediu frumos pt starea civila. si sunt destule locuri frumoase in Galati. ar fi putut sa gaseasca un loc pe faleza sau un alt loc reprezentativ pentru orasul nostru.
da ce sa faci cu primarul care are 80 ani si viceprimarul pe care nu il intereseaza?...pacat
dupa cum observi, eu sunt la fel de revoltata ca si tine!
spor la pregatiri!

Ms draguta si tie iti urez multa rabdare si indiferenta in ceea ce ii priveste pe cei de care depindem.

Te pup:*

rukmyny_85
08.04.2011, 18:37:15

subscriu......

mihaela197983
09.04.2011, 15:45:44
pai si at unde ar tb sa servesc?nu o sa se uite neamurile cu fundul la mine?:-L

rukmyny_85
09.04.2011, 15:57:01

ori servesti cate-o bomboana si cate-un pahar de suc dupa ce iesiti de la acte (in fata acolo sau lateral)ori faci starea civila in alta parte(daca vrei ceva mai liber,mai frumos mai lejer.....dar costa si cv banuti si multi zic ca ptr 5 min nu se merita...acum na...tu stii ce banuti ai si pe ce vrei sa investesti)......poate se duce vorba si ajunge si la urechile lor si pana-n vara mai fac si ei cate ceva...conditii mai bune ptr o zi deosebita.....mai ai posibilitatea sa faci asa....pui starea civila la ora 2 mergeti(anunti cu 1 zi inainte lumea)apoi la o terasa/pub/cofetarie ceva....beti acolo un suc si mancati un fursec.....dupa care incepeti pozele......pui apoi biserica la 6-6jum.....si apoi direct la restaurant......;-)

mihaela197983
09.04.2011, 16:25:27
ori servesti cate-o bomboana si cate-un pahar de suc dupa ce iesiti de la acte (in fata acolo sau lateral)ori faci starea civila in alta parte(daca vrei ceva mai liber,mai frumos mai lejer.....dar costa si cv banuti si multi zic ca ptr 5 min nu se merita...acum na...tu stii ce banuti ai si pe ce vrei sa investesti)......poate se duce vorba si ajunge si la urechile lor si pana-n vara mai fac si ei cate ceva...conditii mai bune ptr o zi deosebita.....mai ai posibilitatea sa faci asa....pui starea civila la ora 2 mergeti(anunti cu 1 zi inainte lumea)apoi la o terasa/pub/cofetarie ceva....beti acolo un suc si mancati un fursec.....dupa care incepeti pozele......pui apoi biserica la 6-6jum.....si apoi direct la restaurant......;-)
vai vai vai de capu nostru.:-w

nicoletagheorghe1
11.04.2011, 08:14:12
si noi am servit oamenii cu sampanie si trufe deoarece nu era nici un fel de loc amenajat pentru asta. bine k macar eram la fosta stare civila in parc

ELEA
11.04.2011, 11:12:27
si noi am servit oamenii cu sampanie si trufe deoarece nu era nici un fel de loc amenajat pentru asta. bine k macar eram la fosta stare civila in parc

Voi ati fost mai norocoase ca aveati parcul si va mai slava cat de cat ..dar acum e de neconceput[-(

nicoletagheorghe1
12.04.2011, 07:46:44
Voi ati fost mai norocoase ca aveati parcul si va mai slava cat de cat ..dar acum e de neconceput[-(
da stiu. am vazut zona. nu ii inteleg dc atunci cd li s-a oferit sa se mute langa parcul de soft de pe faleza au refuzat si au ales tampenia aceea de cladire

rukmyny_85
12.04.2011, 13:29:09
da stiu. am vazut zona. nu ii inteleg dc atunci cd li s-a oferit sa se mute langa parcul de soft de pe faleza au refuzat si au ales tampenia aceea de cladire

oare dc crezi nico?
e spatiul a unuia dintre ei si mai papa si ei niste bani frumosi de pe urmele altora

mihaela197983
12.04.2011, 15:26:28
oare dc crezi nico?
e spatiul a unuia dintre ei si mai papa si ei niste bani frumosi de pe urmele altora

fetele sampania la starea civila o servesc in pahare de unica folosinta sau tb sa aduc pahare de sticla?
(:|

rukmyny_85
12.04.2011, 17:22:16
fetele sampania la starea civila o servesc in pahare de unica folosinta sau tb sa aduc pahare de sticla?
(:|

unica folosinta....ca nu ai timp sa strangi paharele de sticla sau sa ai grija lor....sau vezi k sunt pahare cu picior de sampanie(tot de plastic.....eu mai am cred ca 4 seturi sigilate de la nunta)

nicoletagheorghe1
13.04.2011, 07:43:56
oare dc crezi nico?
uite k la asta nu m-am gandit dar mare dreptate ai

irene_gl
13.04.2011, 12:47:02

de conceput,de neconceput,comentam si mergem mai departe,ca pana la urma tot la ei ajungem.parerea mea este ca se face prea mare caz pe tema asta,oricum nu se poate schimba nimic,asa ca ce rost are?nici eu nu am avut sala de protocol,chiar daca am facut la fosta stare civila.n-am facut in sala cu oglinzi ca era inchisa si n-am murit.am gasit o alternativa si anume sa duc invitatii la terasa din fata pt sampanie si prajituri.pt 5 minute cat stai inauntru nici nu mai observi decorul.

rukmyny_85
13.04.2011, 15:45:05
de conceput,de neconceput,comentam si mergem mai departe,ca pana la urma tot la ei ajungem.parerea mea este ca se face prea mare caz pe tema asta,oricum nu se poate schimba nimic,asa ca ce rost are?nici eu nu am avut sala de protocol,chiar daca am facut la fosta stare civila.n-am facut in sala cu oglinzi ca era inchisa si n-am murit.am gasit o alternativa si anume sa duc invitatii la terasa din fata pt sampanie si prajituri.pt 5 minute cat stai inauntru nici nu mai observi decorul.

subscriu......

mihaela197983
13.04.2011, 21:55:56
unica folosinta....ca nu ai timp sa strangi paharele de sticla sau sa ai grija lor....sau vezi k sunt pahare cu picior de sampanie(tot de plastic.....eu mai am cred ca 4 seturi sigilate de la nunta)

ok ms de raspuns.gasesc eu un coltisor acolo sa sevesc.:)>-

rukmyny_85
13.04.2011, 21:57:00
ok ms de raspuns.gasesc eu un coltisor acolo sa sevesc.:)>-

ptr 5 min cat stai acolo,nu are rost sa te stresezi atat

nicoletagheorghe1
14.04.2011, 07:52:14
ptr 5 min cat stai acolo,nu are rost sa te stresezi atat
offfffffffff cat stres si cu aceasta stare civila

ELEA
18.04.2011, 09:04:50

Da pt ca ai avut alternative repet.Insa pe Traian nu este nici urma de asa ceva.Si apoi asta presupune o cheltuiala in plus , ma refer la chirie pt terasa respectiva, ceea ce nu mi se pare deloc corect..Mai ales la cati bani se investesc intr-o nunta orice banut conteaza=((

irene_gl
18.04.2011, 11:29:44
Da pt ca ai avut alternative repet.Insa pe Traian nu este nici urma de asa ceva.Si apoi asta presupune o cheltuiala in plus , ma refer la chirie pt terasa respectiva, ceea ce nu mi se pare deloc corect..Mai ales la cati bani se investesc intr-o nunta orice banut conteaza=((

hai ca nu e dracul asa de negru.ne putem adapta,daca alta solutie nu e.eu ma refeream la faptul ca e tardiv si inutil sa ne plangem de mila,in loc sa incercam sa gasim o solutie.la terasa nu am platit nicio chirie.am zis ca vrem sa ne rezerve terasa in ziua aia,si luam sampania de la ei.prajiturile le-am adus noi.deci chetuiala a fost cam de 100 de lei,nu e chiar asa o avere.doar nu cred ca vin 100 de pers la starea civila.
acum daca vrei punctul meu de vedere,mie faza cu tavile cu prajituri si paharele de plastic cu sampanie servite in picioare pe holul starii civile,mi se pare o tiganeala.mai ales ca dupa urmeaza nunta si petrecerea.dar cum romanul nu concepe altfel,m-am conformat si eu.

mihaelammm
28.04.2011, 07:56:14
Buna, stiti cumva cat ajunge sa faci in alta parte starea civila?