PDA

Versiunea completa : Cununia civila

Pagini : 1 2 3 [4] 5

CataLinaTeodora
28.04.2011, 08:25:09
hai ca nu e dracul asa de negru.ne putem adapta,daca alta solutie nu e.eu ma refeream la faptul ca e tardiv si inutil sa ne plangem de mila,in loc sa incercam sa gasim o solutie.la terasa nu am platit nicio chirie.am zis ca vrem sa ne rezerve terasa in ziua aia,si luam sampania de la ei.prajiturile le-am adus noi.deci chetuiala a fost cam de 100 de lei,nu e chiar asa o avere.doar nu cred ca vin 100 de pers la starea civila.
acum daca vrei punctul meu de vedere,mie faza cu tavile cu prajituri si paharele de plastic cu sampanie servite in picioare pe holul starii civile,mi se pare o tiganeala.mai ales ca dupa urmeaza nunta si petrecerea.dar cum romanul nu concepe altfel,m-am conformat si eu.

vaaaaiiii, eu prima data la asta m-am gandit=))) rochie de mireasa sigur gaseam, da' mie paharele imi stateau pe creier=)) pana la urma am avut pahare din sticla, asa cum mi-am dorit:D. si ce daca sunt doar 5 minute?? va zic drept ca pt mine ar fi fost un chin sa zambesc daca aveam pahare din plastic.. poate oi fi eu mai nebuna, da' asta e=)))
dupa starea civila(ca noi am avut sala de protocol), o parte din invitati s-au dus la olimpos, iar altii au ramas la terasa din fata...e drept, 100 de lei nu-i o avere, da' nici nu-ti da o sampanie buna.. parerea mea.. eu am insistat la sot sa fie toata sampania asti...

arky
28.04.2011, 08:31:38
Buna, stiti cumva cat ajunge sa faci in alta parte starea civila?
670 de lei. Oriunde in oras la orice ora.
E destul de mult dupa parerea mea, dar depinde de ceea ce-ti doresti.
Eu una am ales varinata asta, urmand sa fac cununia civila in curtea bisericii.

rukmyny_85
29.04.2011, 16:33:09
9 casatorii azi.....
vreo miresica de aici????;;)

mihaelammm
02.05.2011, 10:42:41
670 de lei. Oriunde in oras la orice ora.
E destul de mult dupa parerea mea, dar depinde de ceea ce-ti doresti.
Eu una am ales varinata asta, urmand sa fac cununia civila in curtea bisericii.
si eu tot asha as vrea in curtea bisericii ca nici nu se mai pierde vremea pe drumuri
dar acum sa vedem la ce biserica ca nu toate accepta

mihaela197983
02.05.2011, 12:05:00
Fetele ce prajituri ati dat la starea civila?

rukmyny_85
02.05.2011, 14:14:04
Fetele ce prajituri ati dat la starea civila?

eu mi-am facut de acasa vreo 10-12 farfurioare...cu fursecuri care am avut si seara la restaurant.......am zis la torturi cam ce merge pe masa;))

andahappiness
04.05.2011, 09:34:44
fetelor...eu am facut cununia civila pe 20 apr.
a fost intr-o miercuri la pranz.....din anumite motive a trebuit sa scot actele atunci....
n-am facut tam tam.....am fost doar noi si cativa prieteni apropiati, fara sampanie si piscoturi; n-am vazut sala de protocol.......
langa sala de oficieri era o sala micuta dar arata a sala de sedinte cu masa si scaune; nu cred sa fie pentru protocol;
despre foto...nu mi-a cerut nimeni nici o taxa si nu mi-a impus nici un fotograf; am venit cu foto al meu....fara probleme

rukmyny_85
04.05.2011, 11:37:39
fetelor...eu am facut cununia civila pe 20 apr.
a fost intr-o miercuri la pranz.....din anumite motive a trebuit sa scot actele atunci....
n-am facut tam tam.....am fost doar noi si cativa prieteni apropiati, fara sampanie si piscoturi; n-am vazut sala de protocol.......
langa sala de oficieri era o sala micuta dar arata a sala de sedinte cu masa si scaune; nu cred sa fie pentru protocol;
despre foto...nu mi-a cerut nimeni nici o taxa si nu mi-a impus nici un fotograf; am venit cu foto al meu....fara probleme

felicitari mai doamna:D;-)
cu emotiile cum ai stat?

ELEA
06.05.2011, 21:43:17
Buna fetele si scuuuuuuuze ca nu am mai fost demult pe aici, insa stiti cum e inainte de marele eveniment...agitatie, alergatura, no free time:-\
Noi ne-am decis sa facem cununia civila vineri doar cu parintii si nasii.Cred ca e cea mai buna decizie avand in vedere ca ar fi super obositor sa fie toate in aceeasi zi, acum ca nici sala de protocol nu mai e , etc..ni s-a parut mai convennabil asa..si nu mai dam nici un ban astora ca nu merita pt conditiile oferite.
Sper doar sa fie o vreme frumoasa peste 2 sapt:)>-

rukmyny_85
06.05.2011, 22:23:58
Buna fetele si scuuuuuuuze ca nu am mai fost demult pe aici, insa stiti cum e inainte de marele eveniment...agitatie, alergatura, no free time:-\
Noi ne-am decis sa facem cununia civila vineri doar cu parintii si nasii.Cred ca e cea mai buna decizie avand in vedere ca ar fi super obositor sa fie toate in aceeasi zi, acum ca nici sala de protocol nu mai e , etc..ni s-a parut mai convennabil asa..si nu mai dam nici un ban astora ca nu merita pt conditiile oferite.
Sper doar sa fie o vreme frumoasa peste 2 sapt:)>-

succes indif de ce alegi:)>-

elaela986
06.05.2011, 22:44:56
Am si eu o intrebare: pot adauga doar eu numele sotului, fara ca el sa il ia si pe al meu? adica eu cu 2 nume si el cu 1 ?

C_ELLA
07.05.2011, 10:09:11
Am si eu o intrebare: pot adauga doar eu numele sotului, fara ca el sa il ia si pe al meu? adica eu cu 2 nume si el cu 1 ?
Din ce stiu eu, NU... Se putea candva, dar conform legilor in vigoare, cei doi soti trebuie sa poarte acelasi nume (al ei dinainte de casatorie, al lui dinainte de casatorie, sau pe amandoua).

rukmyny_85
07.05.2011, 11:10:45

cand completezi formularul ai acolo undeva la cum vreti sa va cheme......
1.sotul...popescu ion
dupa casatorie.....popescu ion(isi pastreaza numele)
2. sotia...ionescu elena
dupa casatorie.....ionescu popescu elena(isi ia si numele sotului)
anul trecut mergea(am avut o miresica care a luat si numele sotului) si stiu k si acum merge...........nu exista nicio lege unde sa scrie k nu poti lua numai tu numele lui..........in caz de afli ceva anunta-ma k sa stiu si eu(ptr mine asa)

poti trage o fuga pana la starea civila sa intrebi sa fii f sigura......;-)
eu stiu ca merge acum faci cum vrei

littlemiss
07.05.2011, 12:46:18
cand completezi formularul ai acolo undeva la cum vreti sa va cheme......
1.sotul...popescu ion
dupa casatorie.....popescu ion(isi pastreaza numele)
2. sotia...ionescu elena
dupa casatorie.....ionescu popescu elena(isi ia si numele sotului)
anul trecut mergea(am avut o miresica care a luat si numele sotului) si stiu k si acum merge...........nu exista nicio lege unde sa scrie k nu poti lua numai tu numele lui..........in caz de afli ceva anunta-ma k sa stiu si eu(ptr mine asa)

poti trage o fuga pana la starea civila sa intrebi sa fii f sigura......;-)
eu stiu ca merge acum faci cum vrei

Este foarte sigur: nu se poate ca numai unul din soti sa ia numele reunite, si nici nu s-a putut cel putin din 1953 incoace. Motivul este unul singur: de atunci dateaza Codul Familiei, care prevede:

Art. 27 - La încheierea căsătoriei, viitorii soți vor declara, în fața delegatului de stare civilă, numele pe care s-au învoit să-l poarte în căsătorie. Soții pot să-și păstreze numele lor dinaintea căsătoriei, să ia numele unuia sau altuia dintre ei sau numele lor reunite.

Nu exista nicio alta optiune, asa ca nu se poate ca sotia sa ia si numele sotului si sa il si pastreze pe al ei, iar sotul sa il pastreze doar pe al lui. Daca cineva a completat pe cerere asa cum spui, ar fi trebuit sa i se ceara recompletarea. In tot cazul, la momentul casatoriei sotii mai sunt intrebati o data ce nume vor purta, si acea declaratie este hotaratoare.

monica_907
07.05.2011, 15:52:58
buna.

fotograful nostru ne-a recomandat sa facem cununia civila in foaierul de la teatrul muzical.
ati fost la vreo nunta acolo? cum este?

Silvester
09.05.2011, 10:00:45
buna.

fotograful nostru ne-a recomandat sa facem cununia civila in foaierul de la teatrul muzical.
ati fost la vreo nunta acolo? cum este?

si cat costa acolo? hmmm dar nu e ciudat sa schimbi mutatia cununiei civile? ma gandesc ca daca nu mentionezi pe invitatie, mai sunt persoane care apar la starea civila sa te vada pur si simplu si nu au de unde sti ca se face in alta parte.

Aina_js
09.05.2011, 10:26:05

Buna,
Hai sa iti raspund si eu la intrebarea ta, pentru ca si eu am fost una din persoanele care dupa casatorie nu a vrut sa isi piarda numele de familie si sa nu urmeze cu tipica traditie de a lua familia sotului. Eu cred ca poti avea 2 nume de familie, pentru ca si eu il am si pe al meu si pe al sotului.
Eu am facut cununia civila pe 25 Martie si noua ni s-a zis in felul urmator..
Exita 4 feluri in care sotii pot avea numele de familie dupa casatorie
1- sotia sa ii ia numele de familie sotului si sa il piarda pe al ei
2- sotul sa ii ia numele de familie al sotiei si sa il piarda pe al lui
3- amandoi sa ramana cu numele lor de familie, ca si innainte de casatorie
3- sa isi imprumute numele de familie unul celuilalt ( ceea ce am facut noi; acum suntem "Ionescu Popescu" amandoi, primul nume fiind al lui si al doile al meu )

Ti-am zis asta pentru ca am trecut recent prin episodul asta si inca am recente toate datele. ;-)

Katiush
09.05.2011, 10:35:26
si noi am optat tot pt numele reunite, si tot variantele de mai sus ne-au fost prezentate.
cununia civila am avut-o pe 30 aprilie, iar mai nou numele reunite nu se mai scriu cu cratima. (v. Monitor Oficial 2 martie 2011)

C_ELLA
09.05.2011, 10:50:13
si cat costa acolo? hmmm dar nu e ciudat sa schimbi mutatia cununiei civile? ma gandesc ca daca nu mentionezi pe invitatie, mai sunt persoane care apar la starea civila sa te vada pur si simplu si nu au de unde sti ca se face in alta parte.
Tu ai trecut pe invitatie ora la care ai starea civila?! Nu cred, pentru ca nu ai de unde sti ora la care este, atunci cand tiparesti invitatiile>:/

ELEA
09.05.2011, 17:12:04
Gata am depus actele=D>Deci s-ar putea spune ca azi dimineata ne-am semnat sentinta=))Glumesc logic.
Am avut emotii desi cand am plecat de acasa eram foarte degajata;insa o data ajunsa acolo,aia ma tot punea sa semnez in dreptul SOTIEI si m-a luat cu fluturi in stomac;))
Sper sa imi pot stapani emotiile peste 2 sapt :-"

Silvester
09.05.2011, 17:27:00
Tu ai trecut pe invitatie ora la care ai starea civila?! Nu cred, pentru ca nu ai de unde sti ora la care este, atunci cand tiparesti invitatiile>:/

dar de unde si pana unde e vb de invitatiile mele? nu cred ca era vb de invitatiile mele :), dar mi se pare normal atunci cand vrei sa faci cununia civila in parc sau la biserica sau la teatru sau in gara sa anunti oamenii nu? si da sunt persoane care isi "rezerva" cu foooarte mult timp inainte ora la starea civila si o trec in invitatie:)

Silvester
09.05.2011, 17:28:33
Gata am depus actele=D>Deci s-ar putea spune ca azi dimineata ne-am semnat sentinta=))Glumesc logic.
Am avut emotii desi cand am plecat de acasa eram foarte degajata;insa o data ajunsa acolo,aia ma tot punea sa semnez in dreptul SOTIEI si m-a luat cu fluturi in stomac;))

Bv...omg ce putin mai ai :-". Unde vei face cununia civila? acolo pe traian? stii ceva de cum arata locatia?

dya_fluturash
09.05.2011, 18:39:53
Fetelor aici in Gl nu conteaza ca este weekend sau nu? Ce stiti de programul celor de la starea civila?

rukmyny_85
09.05.2011, 18:44:54
Fetelor aici in Gl nu conteaza ca este weekend sau nu? Ce stiti de programul celor de la starea civila?

din cate stiu se fac nunti sambata....chiar au fost miresici samb trecuta;))
doar in cta nu se face in week starea civila

rukmyny_85
09.05.2011, 18:55:55

buna!
avand in vedere ca actele se depun cu 14 zile inainte,nu ai cum scrie in invitatie,ora si locul.....asta se anunta verbal din om in om in saptamana nuntii,sau in momentul cand dai invitatiile le si zici"facem starea civila in jur de ora 3 la locatia x....dar mai exact in sapt nuntii dam toate detaliile"
oricum cine vrea sa vina vine si la celalalt capat de oras
costurile sunt in jur de 7mil deplasarea ofiterului ....plus taxa de cununie,plus decoratiuni daca vreti,plus taxa foto/taxa de intrare/la 'teatru,gradina/la biserica sau acasa ...etc".........

rukmyny_85
09.05.2011, 18:57:48

eeeeeeeeeeeee ce atatea emotii bre ca nu pleci la spanzuratoare
te faci fumeie de casa si gata:D
sa vezi in ziua cea mare ca de dim pana seara fluturii sunt in activitate;))
succes

Silvester
09.05.2011, 19:47:34
buna!
avand in vedere ca actele se depun cu 14 zile inainte,nu ai cum scrie in invitatie,ora si locul.....asta se anunta verbal din om in om in saptamana nuntii,sau in momentul cand dai invitatiile le si zici"facem starea civila in jur de ora 3 la locatia x....dar mai exact in sapt nuntii dam toate detaliile"
oricum cine vrea sa vina vine si la celalalt capat de oras
costurile sunt in jur de 7mil deplasarea ofiterului ....plus taxa de cununie,plus decoratiuni daca vreti,plus taxa foto/taxa de intrare/la 'teatru,gradina/la biserica sau acasa ...etc".........

Era informativ , ca oricum invitatiile le am scrise si fac normal la starea civila, chiar daca mi-as fo dorit sa fac undeva unde e mai frumos, dar pt 5 minute nu conteaza.Abia astept primele impresii legate de locatie:-s

Pilele stiu din start la ce ora se face, de asta stiu ca se poate sa stii si sa mentionezi in invitatie;-)

rukmyny_85
09.05.2011, 22:06:55
Era informativ , ca oricum invitatiile le am scrise si fac normal la starea civila, chiar daca mi-as fo dorit sa fac undeva unde e mai frumos, dar pt 5 minute nu conteaza.Abia astept primele impresii legate de locatie:-s

Pilele stiu din start la ce ora se face, de asta stiu ca se poate sa stii si sa mentionezi in invitatie;-)

eu sincer nu mi-as scrie pe invitatie ora si locatia la starea civila.....si la zeciiiillleeee de nunti la care am fost nu am vazut nicaieri scris asa ceva
chiar daca as avea "pile"nu vad rostul acelui scris....si asa se scrie destul pe o invitatie obisnuita...mai zicem si din gura si intelege omul:)
cat de noua locatie s-a scris in urma....e pe traian la bl A,parter lateral, are vreo 6 pomisori (in ghiveci)in fata,sala de protocol nu,semnezi actele ,faci poze,iesi afara,felicitarile si gata.....nu e ceva wow dar nici jalnic....se poate si mai rau de atat......sapt trecuta fusese cateva cununii bune,simplu si linistit

irene_gl
09.05.2011, 23:56:36
Bv...omg ce putin mai ai :-". Unde vei face cununia civila? acolo pe traian? stii ceva de cum arata locatia?

arata nasol locatia.am fost eu la o nunta sambata pe 7 mai.e o camera pur si simplu,nu are pic de personalitate cum ar trebui sa aiba o institutie ca asta.sa va mai zic faptul ca erau afara niste nuntasi care serveau sampanie pe o masa plianta si cu pahare de plastic???PENIBIL.ca sa nu mai zic si de tiganii cu fuste si cu puradei ce sa perinda pe acolo......:-s multumim primariei galati!

Silvester
10.05.2011, 09:48:45
:( trec des pe acolo, si speram macar inauntru sa fie intr-un fel , ca pe afara e dezastru. mi-e ciuda de ce aud=((

nicoletagheorghe1
10.05.2011, 09:55:51
:( trec des pe acolo, si speram macar inauntru sa fie intr-un fel , ca pe afara e dezastru. mi-e ciuda de ce aud=((
degeaba va e ciuda k si asa nu se va schimba nimic. trebuie sa inghititi si acest hap amar. asta e. doar traim in romania#-o#-o#-o

irene_gl
11.05.2011, 00:07:27
degeaba va e ciuda k si asa nu se va schimba nimic. trebuie sa inghititi si acest hap amar. asta e. doar traim in romania#-o#-o#-o

si asta ne ocupa tot timpul;))

nicoletagheorghe1
11.05.2011, 07:57:28
si asta ne ocupa tot timpul;))
si ce timp !!!!!!!=))=))

arky
11.05.2011, 10:53:17

Pai eu am scris pe invitatii ceva de genul "Cununiile - civilă și religioasă - vor avea loc la Biserica ...., începând cu orele ...."
Asta pentru ca eu fac cununia civila in curtea bisericii.
Am inteles ca la deplasarea ofiterului de stare civila, tocmai pentru ca se plateste taxa aia crunta, vine la ce ora vrei tu.

Silvester
11.05.2011, 11:15:23
Pai eu am scris pe invitatii ceva de genul "Cununiile - civilă și religioasă - vor avea loc la Biserica ...., începând cu orele ...."
Am inteles ca la deplasarea ofiterului de stare civila, tocmai pentru ca se plateste taxa aia crunta, vine la ce ora vrei tu.

Foarte frumos=D>

nicoletagheorghe1
12.05.2011, 07:08:20

asa da. iti vine la ora la care il ceri. dr ai grija k stiu k dupa amiaza dupa o anumita ora nu mai vine

arky
12.05.2011, 08:32:45
asa da. iti vine la ora la care il ceri. dr ai grija k stiu k dupa amiaza dupa o anumita ora nu mai vine

Adevarul e ca m-am gandit la niste ore mai inaintate: 6 cununia civila, 7 cununia religioasa. Initial am vrut 6:30 starea civila (pentru ca oricum ofiterul nu sta mai mult de 10 minute) dar am zis sa ramana vreme intre una si alta pt un fursec, poze si pupaturi.
Faza e ca am vrut cat mai tarziu pentru ca e sfarsitul lui iulie si presupun ca va fi foarte cald si se intuneca si destul de tarziu incat sa ne ramana timp si pentru poze numai cu noi doi. Plus ca nu vreau sa ma intind toata ziua pentru ca mi se pare obositor si stresant. Asa...am socotit eu ca am destul timp si pentru mine incat sa fie stresul mai mic. Desi stiu ca nu va fi.

rukmyny_85
12.05.2011, 14:38:17
Adevarul e ca m-am gandit la niste ore mai inaintate: 6 cununia civila, 7 cununia religioasa. Initial am vrut 6:30 starea civila (pentru ca oricum ofiterul nu sta mai mult de 10 minute) dar am zis sa ramana vreme intre una si alta pt un fursec, poze si pupaturi.
Faza e ca am vrut cat mai tarziu pentru ca e sfarsitul lui iulie si presupun ca va fi foarte cald si se intuneca si destul de tarziu incat sa ne ramana timp si pentru poze numai cu noi doi. Plus ca nu vreau sa ma intind toata ziua pentru ca mi se pare obositor si stresant. Asa...am socotit eu ca am destul timp si pentru mine incat sa fie stresul mai mic. Desi stiu ca nu va fi.

parca 4jum- 5...era ult ora cand se facea.....acum poate se fac exceptii:)>-

redroseblue
12.05.2011, 17:06:42
Gata si eu......am depus actele astazi deoarece vreau sa fie in timpul saptamanii....acum sper ca nu voi avea surpriza sa vad si miercurea tigani si lautari(pe care nu ii suport :P)

Silvester
12.05.2011, 22:28:59
ce putin mai aveti:madlaugh::madlaugh: ma trec fiorii cand vad ce fel trece timpul

nicoletagheorghe1
13.05.2011, 07:26:40
Gata si eu......am depus actele astazi deoarece vreau sa fie in timpul saptamanii....acum sper ca nu voi avea surpriza sa vad si miercurea tigani si lautari(pe care nu ii suport :P)
creziiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? iti doresc noroc

nicoletagheorghe1
13.05.2011, 07:28:50
parca 4jum- 5...era ult ora cand se facea.....acum poate se fac exceptii:)>-
vezi k unei prietene de-a mea nu au vrut anul trecut in august sa ii faca la 16.30. cica terminasera programul. dute si vb cu ele ceva mai inainte de nunta k sa fii sigura. nu ar trebui sa faca mofturi deoarece tu si asa semnezi actele cu o zi inainte si in locul pregatit pentru tine te vei face numai k sejmnezi. te pup si iti doresc toate cele bune

arky
13.05.2011, 08:21:50
vezi k unei prietene de-a mea nu au vrut anul trecut in august sa ii faca la 16.30. cica terminasera programul. dute si vb cu ele ceva mai inainte de nunta k sa fii sigura. nu ar trebui sa faca mofturi deoarece tu si asa semnezi actele cu o zi inainte si in locul pregatit pentru tine te vei face numai k sejmnezi. te pup si iti doresc toate cele bune

Nu ma bagati in sperieti ca deja stresul e mare. Pai cand am vorbit mi-au zis ca intre 18 si 21 iulie sa ma duc sa depunem actele si ca tre sa am platita taxa de 670 de lei la caseria primariei. Eu tot am insistat la faza cu ora, ca doar de-asta m-am dus sa vorbesc din martie, si mi-au zis ca n-are rost, ca sa mai trec la inceputul lui iulie sa le zic exact ora ca nu vor fi probleme. Motivul pentru care totul ar fi asa de simplu e exact ce ai zis si tu: ca semnam actele vineri si atunci e numai asa de forma. Mi-au mai zis si ca vin oriunde in oras la orice ora.
Mirele, atunci cand a auzit ca sambata e doar de parada, a venit cu ideea sa punem un tricolor in gat unui prieten s-o faca ala pe ofiteru si sa nu mai dam banii aiurea.
Poate nu vor fi surprize neplacute ca numai astea nu-mi lipsesc.
Si apropos de eventualele pile: nasii mei, care au avut nunta acum 2 ani, au facut exact asa cum vom face si noi, adica cele 2 cununii la un loc. Au platit taxa, trebuia sa vina ofiterul, si in ziua nuntii au primit telefon ca o sa vina primarul. Asta fara pile, fara interventii, fara nimic. Si mai ales fara taxa suplimentara. Ca cica era taxa de 20 de mil ca sa vina primarul.
Mai mult, parerea mea proprie si personala, e ca daca ai cumva pile e si pacat sa nu le folosesti. Mai ales in ziua de azi cand tre sa vanezi oportunitatile, nu sa-ti manance cainii din traista. No offence.

C_ELLA
13.05.2011, 10:47:16
Crezi!? Cand ai fost sa depui actele nu erau pe acolo? ... ca noi i-am vazut intr-o dimineata, in cursul saptamanii...

rukmyny_85
13.05.2011, 17:23:03
Crezi!? Cand ai fost sa depui actele nu erau pe acolo? ... ca noi i-am vazut intr-o dimineata, in cursul saptamanii...
fratii de peste prut is mereu acolo...ca e "zona lor"........indif de zi si ora...
poate ai noroc sa nu fie "asa multi" cum stau ei de obicei.....

rukmyny_85
13.05.2011, 17:36:25
Nu ma bagati in sperieti ca deja stresul e mare. Pai cand am vorbit mi-au zis ca intre 18 si 21 iulie sa ma duc sa depunem actele si ca tre sa am platita taxa de 670 de lei la caseria primariei. Eu tot am insistat la faza cu ora, ca doar de-asta m-am dus sa vorbesc din martie, si mi-au zis ca n-are rost, ca sa mai trec la inceputul lui iulie sa le zic exact ora ca nu vor fi probleme. Motivul pentru care totul ar fi asa de simplu e exact ce ai zis si tu: ca semnam actele vineri si atunci e numai asa de forma. Mi-au mai zis si ca vin oriunde in oras la orice ora.
Mirele, atunci cand a auzit ca sambata e doar de parada, a venit cu ideea sa punem un tricolor in gat unui prieten s-o faca ala pe ofiteru si sa nu mai dam banii aiurea.
Poate nu vor fi surprize neplacute ca numai astea nu-mi lipsesc.
Si apropos de eventualele pile: nasii mei, care au avut nunta acum 2 ani, au facut exact asa cum vom face si noi, adica cele 2 cununii la un loc. Au platit taxa, trebuia sa vina ofiterul, si in ziua nuntii au primit telefon ca o sa vina primarul. Asta fara pile, fara interventii, fara nimic. Si mai ales fara taxa suplimentara. Ca cica era taxa de 20 de mil ca sa vina primarul.
Mai mult, parerea mea proprie si personala, e ca daca ai cumva pile e si pacat sa nu le folosesti. Mai ales in ziua de azi cand tre sa vanezi oportunitatile, nu sa-ti manance cainii din traista. No offence.
vin oriunde la orice ora deoarece oficiaza mai multi ...nu e un singur ofiter sa zici ca nu poate..is mai multi si se impart la numarul de cununii
pe 22 mai (duminica) are o prietena nunta......a programat o la 5 seara(pe motiv ca nu isi strica toata ziua ptr 2 nunti).......cand a fost sa depuna ea actele mai era la ora 11 o nunta atat deocamdata.....

cat despre faza cu primarul.......s-a nimerit sa vina si el la f multe nunti la care am fost si eu (fara pile,fara taxa)

acum doi ani am asistat si eu la o nunta " misto"....
au ridicat actele de vineri fara sa stie careva....iar sambata au facut starea civila la curte,cu un "ofiter deghizat"( un actor-prieten al mirelui)....a zis ala si de aia si de aia,i-a pus sa semneze la misto,lumea fiecare cu trb lor apoi au dat noroc cu totii si nimeni nu a observat nimic....la sf si-a dat ochelarii si "mustata "jos...si s-au amuzat cu totii...a fost f fain....si distractiv ptr toti;))
succes indif cum si unde o sa faci......

CONT_INCHIS_70536
13.05.2011, 17:44:36
si noi am optat tot pt numele reunite, si tot variantele de mai sus ne-au fost prezentate.
cununia civila am avut-o pe 30 aprilie, iar mai nou numele reunite nu se mai scriu cu cratima. (v. Monitor Oficial 2 martie 2011)

Eu sunt curioasa cum o sa ne traduca noua certificatul ca eu mi-am pus numele lui inaintea numelui meu dar pe el nu l-am lasat sa-si schimbe numele ca sa nu fie nevoit sa-si schimbe si el actele!
Parca vad... ;))

Oricum, din cate stiu se poate si in Romania sa faci nebunii cu numele doar ca nu la casatorie direct. La casatorie alegi un nume (cel mai usor e sa ti-l pastrezi ca sa nu fii nevoita sa schimbi acte) si apoi depui niste formulare de schimbare de nume unde iti alegi numele legate. Dupa care iti schimbi si actele cu noul nume. Evident e un proces complicat, puteau sa iti dea posibilitatea s-o faci din prima.

lucy_fred
17.05.2011, 17:56:36
Eu sunt curioasa cum o sa ne traduca noua certificatul ca eu mi-am pus numele lui inaintea numelui meu dar pe el nu l-am lasat sa-si schimbe numele ca sa nu fie nevoit sa-si schimbe si el actele!
Parca vad... ;))

Oricum, din cate stiu se poate si in Romania sa faci nebunii cu numele doar ca nu la casatorie direct. La casatorie alegi un nume (cel mai usor e sa ti-l pastrezi ca sa nu fii nevoita sa schimbi acte) si apoi depui niste formulare de schimbare de nume unde iti alegi numele legate. Dupa care iti schimbi si actele cu noul nume. Evident e un proces complicat, puteau sa iti dea posibilitatea s-o faci din prima.

Buna, in aceesi situatie ma aflu si eu, am ales sa imi pastrez numele meu de familie , dar sa il am si pe al sotului. tare sunt curioasa ce va iesi ;)), dar sa speram ca totul va fi ok;))

psvictor
18.05.2011, 09:37:41
Imi exprim si eu parerea legat de starea civila.

Consider ca noua locatie si modul de organizare este un total esec.

Imi place f mult sa merg la nunti(cununii civile) si comparativ cu vechiul sediu si modul de desfasurarea al evenimentului acolo, pe traian este o mare "bucurie".

Sala de oficiere nu are pic de fast...banala total, este mica(la nunta noasstra a fost neincapatoaree) si cu usi de acces prost dispuse. Din pct de vedere al accesului in sala si a ceremoniei eu as fi ales sa schimb intrarea cu iesirea.
Lipsa unei sali in care sa poti sa iti servesti invitatii cu o cupa de sampanie si unde sa te felicite prietenii ptr mare eveniment, consider ca este un mare minus in desfasurare evenimentului.

Ii sfatuii pe cei ce dispun de ceva finante mai multe, sa cheme ofiterul starii civile in alta locatie ptr o cununie civila diferita de banalul oferit de autoritatea locala.
In alta locatie scapati si de lautarii preaminunati care te asalteaza si agaseaza la starea civila.

Legat de acte, noi am depus actele cu vreo 12 zile inainte si am fost primii inscrisi, deci am putut alege ora.

Va doresc tututor cununii frumoase...

Cu respect,

nicoletagheorghe1
19.05.2011, 07:39:11
Imi exprim si eu parerea legat de starea civila.

Consider ca noua locatie si modul de organizare este un total esec.

Imi place f mult sa merg la nunti(cununii civile) si comparativ cu vechiul sediu si modul de desfasurarea al evenimentului acolo, pe traian este o mare "bucurie".

Sala de oficiere nu are pic de fast...banala total, este mica(la nunta noasstra a fost neincapatoaree) si cu usi de acces prost dispuse. Din pct de vedere al accesului in sala si a ceremoniei eu as fi ales sa schimb intrarea cu iesirea.
Lipsa unei sali in care sa poti sa iti servesti invitatii cu o cupa de sampanie si unde sa te felicite prietenii ptr mare eveniment, consider ca este un mare minus in desfasurare evenimentului.

Ii sfatuii pe cei ce dispun de ceva finante mai multe, sa cheme ofiterul starii civile in alta locatie ptr o cununie civila diferita de banalul oferit de autoritatea locala.
In alta locatie scapati si de lautarii preaminunati care te asalteaza si agaseaza la starea civila.

Legat de acte, noi am depus actele cu vreo 12 zile inainte si am fost primii inscrisi, deci am putut alege ora.

Va doresc tututor cununii frumoase...

Cu respect,
daca stai bine si analizezi eu mi-as pune intrebarea daca in orasul nostru mai merita '' ceva''. eu una deja mi-am raspuns: nimic. asta este daca oficialitatile orasului nostru nu dau 2 bani pe ceva frumos mergem inainte cu ce avem

dya_fluturash
21.05.2011, 21:44:10
Fetelor am fost si eu la o civila azi dar m am ales cu 3 prezente...:)) asta p k pe o usa intrau unii pe alta ieseau altii.La iesire te asteapta o adevarata formatie si cu prietenii lor....dea dreptul agasanti. Sunt profund dezamagita, nici nu stii kre si ai cui nuntasi sunt....dar ma resemnez, alta solutie nu am. Spor in toate:*

nicoletagheorghe1
22.05.2011, 08:29:48
Fetelor am fost si eu la o civila azi dar m am ales cu 3 prezente...:)) asta p k pe o usa intrau unii pe alta ieseau altii.La iesire te asteapta o adevarata formatie si cu prietenii lor....dea dreptul agasanti. Sunt profund dezamagita, nici nu stii kre si ai cui nuntasi sunt....dar ma resemnez, alta solutie nu am. Spor in toate:*
cam asta ne-a mai ramas resemnareaaaa

dya_fluturash
22.05.2011, 12:24:57
cam asta ne-a mai ramas resemnareaaaa
In schimb nico, am fost la restaurantul nostru:p si arata super, ne place foarte mult. nu sunt skimbari majore dar au un mare efect. Pupici

nicoletagheorghe1
23.05.2011, 07:46:44
In schimb nico, am fost la restaurantul nostru:p si arata super, ne place foarte mult. nu sunt skimbari majore dar au un mare efect. Pupici
parerea mea este k a fost si va ramane un restaurant cu prestanta in toate sensurile

rukmyny_85
23.05.2011, 13:29:19
salutare si ca revenim la subiect
am auzit ca rest faleza va fi scos la licitatie,se va ocupa vega de unele renovari si peste cativa ani se va muta starea civila acolo....poate o fi si adevarat si se va face ceva frumos ptr viitorii miri:>

nicoletagheorghe1
24.05.2011, 07:03:18
salutare si ca revenim la subiect
am auzit ca rest faleza va fi scos la licitatie,se va ocupa vega de unele renovari si peste cativa ani se va muta starea civila acolo....poate o fi si adevarat si se va face ceva frumos ptr viitorii miri:>
doamne ajuta. dar pana nu vaz nu mai cred nimic de la astia care nu au fost in stare sa faca ceva frumos pentru cei ce se casatoresc

raluca24
28.05.2011, 16:09:12
fetele va rog.....sfaturi, ponturi,.....care e treaba cu starea civila la gradina botanica? cat costa? cum ce fel?

nicoletagheorghe1
30.05.2011, 08:37:15
fetele va rog.....sfaturi, ponturi,.....care e treaba cu starea civila la gradina botanica? cat costa? cum ce fel?
deci te duci la gradina botanica si platesti taxa de 2 mil pentru foto video + inca o taxa pt k sa te poti cununa acolo (atat era anu trecut) + cei 6 mil la ofiterul starii civile. anul trecut pe prietena mea a ajuns-o 11 mil si ceva. eu spun k nu se merita dar nu eu decid

raluca24
30.05.2011, 10:30:26
deci te duci la gradina botanica si platesti taxa de 2 mil pentru foto video + inca o taxa pt k sa te poti cununa acolo (atat era anu trecut) + cei 6 mil la ofiterul starii civile. anul trecut pe prietena mea a ajuns-o 11 mil si ceva. eu spun k nu se merita dar nu eu decid
asta e...finii vor...nor ne interesam si transmitem informatiile. mersic nico. pup

Krengutza
08.06.2011, 12:09:47
Buna fetelor,
Am fost zilele trecute si am depus actele la starea civila, era o nebunie acolo, o multime de viitori miresoi si miresici. In schimb arata foarte bine sala unde se oficiaza cununia civila, ce este rau ca nu au un parc acolo, ceva frumos unde poti face niste poze reusite!

dya_fluturash
08.06.2011, 18:13:53
Buna fetelor,
Am fost zilele trecute si am depus actele la starea civila, era o nebunie acolo, o multime de viitori miresoi si miresici. In schimb arata foarte bine sala unde se oficiaza cununia civila, ce este rau ca nu au un parc acolo, ceva frumos unde poti face niste poze reusite!
Stai sa vezi sambata ce va fi. Eu am fost pe 4.06 si ce era acolo, cred k am vazut vreo 10 mirese, unele ieseau altele intrau, altii se pregateau sa intre, altora le cantau din acordeon,altii au adus o masa si au servit mai la distanta un pahar de sampanie, altele primeau flori...am avut ce admira:p. Dar toata lumea parea a fi fericita:)).

C_ELLA
09.06.2011, 08:58:28
Buna fetelor,
Buna! La ce ora va ies actele? Noi suntem la ora 15 pe acolo...

lumi2010
09.06.2011, 11:47:30

Buna! Eu am avut cununia civila in hradina botanica si crefe-ma ca aeritat toti banii! Am platit 600 ron la gradina(inchiriat foisor, intrare, taxa foto video) si 690 taxa la primarie. A fost superb. Vhiar si cei care ne vertaseta inaimte ca dam atatia bani pt cateva minute ne-su felicitat. Important e sa fie vremea frumoasa. Dak aveti posibilitatea financiara, nu ezitati!

raluca24
09.06.2011, 22:20:13
Buna! Eu am avut cununia civila in hradina botanica si crefe-ma ca aeritat toti banii! Am platit 600 ron la gradina(inchiriat foisor, intrare, taxa foto video) si 690 taxa la primarie. A fost superb. Vhiar si cei care ne vertaseta inaimte ca dam atatia bani pt cateva minute ne-su felicitat. Important e sa fie vremea frumoasa. Dak aveti posibilitatea financiara, nu ezitati!
mersic pt incurajari. am fost si am achitat taxele. speram sa fie si vremea ok la nunta.....dar mai e pana atunci

moncaprice
09.06.2011, 22:31:31
mersic pt incurajari. am fost si am achitat taxele. speram sa fie si vremea ok la nunta.....dar mai e pana atunci

Indiferent de vreme nunta este un eveniment deosebit si trebuie sa fie tratat ca atare. Nu lasati vremea sa vi-l strice si nu uitati de memoriile pe care le veti avea dupa eveniment din partea serviciilor alese. Foarte bine ca nu incercati sa faceti economie acolo unde conteaza cel mai mult.
Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de un eveniment frumos.

moncaprice
09.06.2011, 22:35:20
Buna fetelor,

Daca aveti fotograf bun, nu veti avea nevoie de locuri deosebite ... Sper sa fi facut alegerea buna, iar dupa eveniment sa fiti fericiti si multumiti de serviciile lui.
Multa sanatate si sa aveti un eveniment asa cum vi-l doriti.

raluca24
10.06.2011, 11:16:24
Indiferent de vreme nunta este un eveniment deosebit si trebuie sa fie tratat ca atare. Nu lasati vremea sa vi-l strice si nu uitati de memoriile pe care le veti avea dupa eveniment din partea serviciilor alese. Foarte bine ca nu incercati sa faceti economie acolo unde conteaza cel mai mult.
Sa fiti sanatosi si sa aveti parte de un eveniment frumos.
mersic mult pt urari. noi suntem oricum in calitate de nasi. :-p

ankylya
16.06.2011, 16:24:13
fetele care au avut starea civila nu puneti si voi niste poze sa vedem si noi cum mai este pe acolo eu una nu pot trece pe la starea civila deorece sunt plecata dun tara dar sunt foarte curioasa sa vad cum este.

C_ELLA
20.06.2011, 13:08:20
fetele care au avut starea civila nu puneti si voi niste poze sa vedem si noi cum mai este pe acolo eu una nu pot trece pe la starea civila deorece sunt plecata dun tara dar sunt foarte curioasa sa vad cum este.
Hai sa-ti raspund eu ca tot am fost pe acolo sambata ;-)...nu e nici wow, dar mi s-a parut mai curatel si mai decent decat era in ultimul timp fosta locatie... recunosc ca nu prea am vazut cine stie ce in jurul meu pentru ca am fost fooaarte emotionata. O sa revin cu poze cand o sa le am.Spor la pregatiri si incercati sa nu lasati mare lucru pentru ultima saptamana ca trece asa repede...

CRISTINA78
20.06.2011, 13:32:27
hai sa-ti raspund eu ca tot am fost pe acolo sambata ;-)...nu e nici wow, dar mi s-a parut mai curatel si mai decent decat era in ultimul timp fosta locatie... Recunosc ca nu prea am vazut cine stie ce in jurul meu pentru ca am fost fooaarte emotionata. O sa revin cu poze cand o sa le am.spor la pregatiri si incercati sa nu lasati mare lucru pentru ultima saptamana ca trece asa repede...
felicitari si casa de piatra!
Sa fiti sanatosi si fericiti!
Voiam sa te intreb care este programul la starea civila pentru depunerea actelor

C_ELLA
20.06.2011, 15:29:53
felicitari si casa de piatra!
Sa fiti sanatosi si fericiti!
Voiam sa te intreb care este programul la starea civila pentru depunerea actelor
Multumim!!! Programul este de luni pana joi 9-12 ;14-16 puteti merge cu 14 zile inainte, noi am fost luni pe la ora 9:30 si era lejer...doar ca trebuie sa platiti taxa undeva vis-a-vis de Banca Nationala, in centru...

ankylya
21.06.2011, 13:26:37
Hai sa-ti raspund eu ca tot am fost pe acolo sambata ;-)...nu e nici wow, dar mi s-a parut mai curatel si mai decent decat era in ultimul timp fosta locatie... recunosc ca nu prea am vazut cine stie ce in jurul meu pentru ca am fost fooaarte emotionata. O sa revin cu poze cand o sa le am.Spor la pregatiri si incercati sa nu lasati mare lucru pentru ultima saptamana ca trece asa repede...

in primul rad casa de piatra sa fiti sanatosi si fericiti. iti multumesc de raspuns si de sfat. pwp si succes in viata

Silvester
05.07.2011, 11:54:11
Buna ziua miresici, puteti sa-mi spuneti si mie de ce acte avem nevoie pt starea civila, cat costa si unde se fac?
Sunt putin in nedumerire daca trebuie si adeverinta de la medicul de familie, sau ceva de genul.
va pup.

radona
06.07.2011, 22:59:46
Buna ziua miresici, puteti sa-mi spuneti si mie de ce acte avem nevoie pt starea civila, cat costa si unde se fac?
Sunt putin in nedumerire daca trebuie si adeverinta de la medicul de familie, sau ceva de genul.
va pup.

mi-ar prinde si mie bine un raspuns la intrebarile astea !!!

rukmyny_85
06.07.2011, 23:37:55
va pup.

pacat k nu ai avut timp de recuperat....ceva pagini in urma s-a mai raspuns la intrb astea......

rukmyny_85
06.07.2011, 23:40:12
mi-ar prinde si mie bine un raspuns la intrebarile astea !!!

1. Actele de identitate ale viitorilor soti (original si copie)
2. Certificatele de nastere (original si copie)
3. Certificate medicale prenuptiale (valabil 14 zile de la data emiterii)
4. Timbre fiscale
5. Declaratia de casatorie, se completeaza la Oficiul starii civile
6. Cei care nu sunt la prima casatorie trebuie sa prezinte certificatul de divort

Actele se depun cu minim 10 zile inainte de oficierea casatoriei, iar la data incheierii casatoriei, viitorii soti vor fi insotiti de doi martori cu buletinele de identitate.

radona
06.07.2011, 23:40:14
o sa caut ...multumesc !

radona
06.07.2011, 23:43:45
1. Actele de identitate ale viitorilor soti (original si copie)
2. Certificatele de nastere (original si copie)
3. Certificate medicale prenuptiale (valabil 14 zile de la data emiterii)
4. Timbre fiscale
5. Declaratia de casatorie, se completeaza la Oficiul starii civile
6. Cei care nu sunt la prima casatorie trebuie sa prezinte certificatul de divort

Actele se depun cu minim 10 zile inainte de oficierea casatoriei, iar la data incheierii casatoriei, viitorii soti vor fi insotiti de doi martori cu buletinele de identitate.

stii si ce taxa se percepe ? si daca imi doresc o anumita ora pot sa ma programez sau ma programeaza ei cand vor ?

rukmyny_85
06.07.2011, 23:44:05
va pup.

Acte necesare pentru inregistrarea casatoriei la oficiul starii civile:

- certificate de nastere in original si copie (nelegalizata)
- certificate medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori)
- buletine de identitate, actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
- declaratia de casatorie, aceasta se face în baza declarației de căsătorie dată în scris în fața ofițerului de stare civilă și care trebuie să cuprindă dorința de a se căsători faptul că cei care vor să se căsătorească au luat cunoștință reciprocă de starea sănătații lor și de condițiile prevăzute în Codul familiei ce nume de familie vor purta în timpul căsătoriei
In cazul in care unul din solicitanti nu e la prima casatorie mai e nevoie de:
- sentinta de divort in 2 exemplare, ambele ramase definitive si legalizate si timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5.000 lei (in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in localitatea unde se oficiaza casatoria);
- in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in alta localitate, se va depune un singur exemplar din sentinta ramasa definitiva si legalizata.
sau
- certificatul de deces al celui decedat, in original si copie nelegalizata
- in cazul in care din casatoria anterioara au rezultat copii si acestia sunt in ingrijirea sotului/sotiei care se recasatoreste, se vor prezenta certificatele de nastere in original si copie nelegalizata;
In cazul in care unul sau ambii solicitanti sunt cetatenii straini mai e nevoie
- certificatul de nastere, original, copie si traducere legalizata
- actul care atesta ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat, original, copie si traducere legalizata
- dovada de la autoritatiile locale, in cazul in care exista conventie intre Romania si statul respectiv
- daca aceasta conventie nu exista, dovada se va elibera de Ambasada statului respectiv (dovada va cuprinde, in mod obligatoriu faptul ca, in conformitate cu legea nationala sunt indeplinite conditiile de si ca se poate casatori in Romania)
- in cazul in care ambii soti sunt cetateni straini sau cu domiciliul in strainatate va fi necesar sa se faca dovada sederii in municipiul in care se va solicita efectuarea casatoriei in intervalul cuprins intre data depunerii actelor si data oficierii casatoriei.
Si nu in ultimul rand viitori soti trebuie sa fie insotiti la oficierea casatoriei civile de doi martori, cu buletinele de identitate valabile.
Actele se depun la Starea Civila cu minimum 10 zile inainte de oficializarea casatoriei.
Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale

certif prenuptiale le poti face la orice cabinet.....te poti duce ori la medicul de familie,ori la policlinica cu plata,ori undeva particular....costa in jur de 150 lei depinde unde le faci.....eu am fost sa le fac la o clinica privata si am dat 1mil plus 50 lei o atentie k mi le-a dat pe loc...succes

radona
06.07.2011, 23:45:51
Acte necesare pentru inregistrarea casatoriei la oficiul starii civile:

- certificate de nastere in original si copie (nelegalizata)
- certificate medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori)
- buletine de identitate, actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
- declaratia de casatorie, aceasta se face în baza declarației de căsătorie dată în scris în fața ofițerului de stare civilă și care trebuie să cuprindă dorința de a se căsători faptul că cei care vor să se căsătorească au luat cunoștință reciprocă de starea sănătații lor și de condițiile prevăzute în Codul familiei ce nume de familie vor purta în timpul căsătoriei
In cazul in care unul din solicitanti nu e la prima casatorie mai e nevoie de:
- sentinta de divort in 2 exemplare, ambele ramase definitive si legalizate si timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5.000 lei (in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in localitatea unde se oficiaza casatoria);
- in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in alta localitate, se va depune un singur exemplar din sentinta ramasa definitiva si legalizata.
sau
- certificatul de deces al celui decedat, in original si copie nelegalizata
- in cazul in care din casatoria anterioara au rezultat copii si acestia sunt in ingrijirea sotului/sotiei care se recasatoreste, se vor prezenta certificatele de nastere in original si copie nelegalizata;
In cazul in care unul sau ambii solicitanti sunt cetatenii straini mai e nevoie
- certificatul de nastere, original, copie si traducere legalizata
- actul care atesta ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat, original, copie si traducere legalizata
- dovada de la autoritatiile locale, in cazul in care exista conventie intre Romania si statul respectiv
- daca aceasta conventie nu exista, dovada se va elibera de Ambasada statului respectiv (dovada va cuprinde, in mod obligatoriu faptul ca, in conformitate cu legea nationala sunt indeplinite conditiile de si ca se poate casatori in Romania)
- in cazul in care ambii soti sunt cetateni straini sau cu domiciliul in strainatate va fi necesar sa se faca dovada sederii in municipiul in care se va solicita efectuarea casatoriei in intervalul cuprins intre data depunerii actelor si data oficierii casatoriei.
Si nu in ultimul rand viitori soti trebuie sa fie insotiti la oficierea casatoriei civile de doi martori, cu buletinele de identitate valabile.
Actele se depun la Starea Civila cu minimum 10 zile inainte de oficializarea casatoriei.
Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale

certif prenuptiale le poti face la orice cabinet.....te poti duce ori la medicul de familie,ori la policlinica cu plata,ori undeva particular....costa in jur de 150 lei depinde unde le faci.....eu am fost sa le fac la o clinica privata si am dat 1mil plus 50 lei o atentie k mi le-a dat pe loc...succes

multumesc frumos!

rukmyny_85
06.07.2011, 23:46:04
stii si ce taxa se percepe ? si daca imi doresc o anumita ora pot sa ma programez sau ma programeaza ei cand vor ?

in cursul saptamanii era gratis....iar in week 89lei...daca faci cununia civila in alta parte aici sunt alte costuri de ordinul milioanelor........mai asteapta si tu raspuns de la miresicile care au facut nunta zilele astea....

rukmyny_85
06.07.2011, 23:49:33

daca te duci dimineata te pui cam la ce ora vrei tu....daca te duci la amiaza sa depui dosarul e posibil sa te puna chiar si la 4 seara...depinde cate casatorii o sa fie in ziua aia

danah23
08.07.2011, 19:31:39
daca te duci dimineata te pui cam la ce ora vrei tu....daca te duci la amiaza sa depui dosarul e posibil sa te puna chiar si la 4 seara...depinde cate casatorii o sa fie in ziua aia
actele se depun inainte cu 10 zile sau 14 inainte de eveniment? la depunerea actelor e nevoie de prezenta ambilor viitori soti?

lumi2010
08.07.2011, 20:52:07
actele se depun inainte cu 10 zile sau 14 inainte de eveniment? la depunerea actelor e nevoie de prezenta ambilor viitori soti?
incepand cu 14 zile inainte si nu mai tarziu de 10(de ex. mie mi s-a spus sa ma duc pe 23/24 sau 25 mai in conditiile in care am avut nunta pe 4 iunie).
E nevoie de prezenta ambilor soti. trebuie sa completati formulalele alea prin care va dati acordul la incheierea casatoriei si va hotarati in privinta numelui.
PS: inainte de a depune actele mi s-a parut ceva f greu a durat 10 min.
spor la pregatiri.

iulicam17
09.07.2011, 15:39:51
Deci se fac nunti si sambata? Imi spusese cineva ca nu se mai fac nunti sambata ca nu li se mai platesc orele suplimentare... Dar tocmai asta era ratiunea pt care se plateste taxa aceea de aproape 1 mil. in weekend spre deosebire de celelalte zile ale saptamanii.

dorinav
11.07.2011, 08:23:51
Eu stiu ca se fac si sambata, dar mai intereseaza-te.

lumi2010
11.07.2011, 16:24:39
In Galati se fac nunti sambata!!!!

miha_8
12.07.2011, 11:25:04
In Galati se fac nunti sambata!!!!

Multumesc pentru clarificare. Aveam nevoie sa confirme cineva acest lucru.
Noi nu am ajuns deocamdata sa ne interesam, ne-au informat parintii ( un coleg de munca al mamei isi casatoreste fiica cu o saptamana inainte , adica pe 3 sept - si a spus ca nu se mai oficiaza casatorii sambata, iar ei vor programa intr-o zi de joi). M-am panicat pe moment dar mi-a trecut.

O zi frumoasa!

C_ELLA
12.07.2011, 13:34:49
Multumesc pentru clarificare. Aveam nevoie sa confirme cineva acest lucru.
Noi nu am ajuns deocamdata sa ne interesam, ne-au informat parintii ( un coleg de munca al mamei isi casatoreste fiica cu o saptamana inainte , adica pe 3 sept - si a spus ca nu se mai oficiaza casatorii sambata, iar ei vor programa intr-o zi de joi). M-am panicat pe moment dar mi-a trecut.

O zi frumoasa!
Mai era nevoie de inca o clarificare in conditiile in care pe aici suntem destule foste mirese de 25 mai,04,18 iunie?!...

ayrkaterinne
12.07.2011, 16:32:15
se fac cununii civile sambata...stati linistite :|

crysami
16.07.2011, 12:18:16
Fetelor stie careva un numar de telefon de la Oficiul Starii Civile din Galati? Eu am cautat pe net si am gasit vreo 15 nr de tel, am sunat la toate si nu a raspuns nimeni. La unul dintre ele a raspuns un ofiter al Starii Civile care nu a fost in stare sa-mi spuna nici macar unde anume s-a mutat Starea Civila.

nicoletagheorghe1
17.07.2011, 08:38:10
Fetelor stie careva un numar de telefon de la Oficiul Starii Civile din Galati? Eu am cautat pe net si am gasit vreo 15 nr de tel, am sunat la toate si nu a raspuns nimeni. La unul dintre ele a raspuns un ofiter al Starii Civile care nu a fost in stare sa-mi spuna nici macar unde anume s-a mutat Starea Civila.
suna la informatii 118932 si afla de acolo daca nu il stie nimeni

crysami
17.07.2011, 10:50:46
Merci de raspuns!

dya_fluturash
20.07.2011, 12:57:32
Merci de raspuns!
buna fetelor. Noi avem nunta duminik pe 11 sept, inclusiv cicila....credeti k exista vreo problema? nu m am interesat in mod special pentru duminik dar am vazut k se oficiaza in weekend cu acea taxa de 89 lei. Multumesc!

Silvester
20.07.2011, 13:12:58
Hello,noi ne-am depus actele(copie si original certificat nastere si buletine, certificate prenuptiale -sa aiba data in care va duceti sa va programati la starea civila!!!! si acele cereri pe care le veti completa acolo) pt data de sambata, apoi ne-au dat o dispozitie de plata de 86 de lei pe care am platit-o vis-a-vis de BNR, apoi am dus chitanta inapoi la starea civila si gata:) daca esti printre primii iti poti alege lejer ora :)

dya_fluturash
20.07.2011, 13:38:53
Hello,noi ne-am depus actele(copie si original certificat nastere si buletine, certificate prenuptiale -sa aiba data in care va duceti sa va programati la starea civila!!!! si acele cereri pe care le veti completa acolo) pt data de sambata, apoi ne-au dat o dispozitie de plata de 86 de lei pe care am platit-o vis-a-vis de BNR, apoi am dus chitanta inapoi la starea civila si gata:) daca esti printre primii iti poti alege lejer ora :)
Deci intai mergi la civila iti da dispozitia..platesti ..si revii la civila sa depui toate actele?

nicoletagheorghe1
21.07.2011, 07:34:12
Deci intai mergi la civila iti da dispozitia..platesti ..si revii la civila sa depui toate actele?
nu. mai intai te duci la civila depui actele si completezi 2 cereri (in care se cere cum vrei sa te numesti de acum inainte) apoi dupa depunere ti se spune sa te duci sa platesti taxa de 86 lei in centru langa bnr. apoi te reintorci cu acea taxa la starea civila si gata. noua ni s-a spus k acea chitanta conforma cu plata puteam sa o aducem si in ziua cu nunta. acum nu stiu daca mai fac asa ceva. eu am preferat sa le-o duc imediat deoarece munceam in apropierea vechii stari civile

Silvester
21.07.2011, 09:23:21

dupa ce depui actele, iti da dispozitia ca sa o platesti, si apoi te intorci sa aduci chitanta. vei completa o cerere, o declaratie, si un buletin de statistica. Si in ziua nuntii sa aduceti 2 copii de buletin a martorilor - care de obicei sunt a nasilor.

C_ELLA
21.07.2011, 14:20:32
dupa ce depui actele, iti da dispozitia ca sa o platesti, si apoi te intorci sa aduci chitanta. vei completa o cerere, o declaratie, si un buletin de statistica. Si in ziua nuntii sa aduceti 2 copii de buletin a martorilor - care de obicei sunt a nasilor.
Nasii e de ajuns sa aiba buletinele la ei in ziua respectiva, nu trebuiesc copii.

danah23
21.07.2011, 18:20:40
Nasii e de ajuns sa aiba buletinele la ei in ziua respectiva, nu trebuiesc copii.
se mai perforeaza buletinele aveti idee? noi plecam din tara marti dimineatza nu as vrea sa ma trezesc cu surprize

rukmyny_85
21.07.2011, 18:46:40
se mai perforeaza buletinele aveti idee? noi plecam din tara marti dimineatza nu as vrea sa ma trezesc cu surprize

cand duce mirele buletinele(inainte cu 5 minute sa intrati in sala de cununie.....sa ataseze un biletel....nu perforati....plecam din tara.....).......noi am anuntat verbal...si nu mi-a capsat....insa la o colega,care a avut nunta cu 10 minute inaintea mea i l-a perforat k a uitat sa anunte....deci anuntati sa nu ai surprize

rukmyny_85
21.07.2011, 18:47:21

noua ne-au trb si copiile...si au ramas la ei.......asta anul trecut:)

dya_fluturash
21.07.2011, 21:09:43
multumesc de informatii!!!

nicoletagheorghe1
22.07.2011, 07:26:32
cand duce mirele buletinele(inainte cu 5 minute sa intrati in sala de cununie.....sa ataseze un biletel....nu perforati....plecam din tara.....).......noi am anuntat verbal...si nu mi-a capsat....insa la o colega,care a avut nunta cu 10 minute inaintea mea i l-a perforat k a uitat sa anunte....deci anuntati sa nu ai surprize
da neaparat sa lipesti pe fata buletinului nu pe spate a nu se capsa. si nu o vor face. eu am lipit cu banda dubla adeziva acest mesaj mai jos ceva de poza pe un colt

C_ELLA
22.07.2011, 09:33:34
Noi am dat buletinele pur si simplu, apoi de emotii nici nu am observat daca e capsat sau nu... abia la cateva zile m-a intrebat cineva daca mi l-au capsat, si ,,stai sa ma uit" - nu este capsat. Abia saptamana trecuta am depus actele pentru preschimbare :-$

Silvester
22.07.2011, 19:43:36

noua, si nu numai, ni s-au cerut copii dupa buletinele martorilor- nasilor ,poate tu ai fost o exceptie! oricum cel mai bine ce iti va spune ofiterul aia faci si gata :)

danah23
22.07.2011, 21:07:31
da neaparat sa lipesti pe fata buletinului nu pe spate a nu se capsa. si nu o vor face. eu am lipit cu banda dubla adeziva acest mesaj mai jos ceva de poza pe un colt
buna idee asa am sa fac :)

dya_fluturash
28.07.2011, 11:20:09
fetelor daca niciunul dintre noi nu are buletin de gl si vrem aici sa facem civila este suficient sa si faca doar el viza de flotant sau sa si faca buletin de gl?

CONT_INCHIS_70536
01.08.2011, 12:15:02
Da, e suficient unul.

Si ceva "de suflet", nici nu stiu ce sa comentez :(

http://www.viata-libera.ro/articol-Tiganeala_de_zile_mari_la_cununia_civila_2.html

rukmyny_85
01.08.2011, 12:21:11
Da, e suficient unul.

http://www.viata-libera.ro/articol-Tiganeala_de_zile_mari_la_cununia_civila_2.html

eu am mai zis.....asta e orasul,astea sunt conditiile ......ori induri 5min si asta e(suporti inghesuiala)...ori chemi ofiterul unde doresti(si ai liniste mai multe si timp mai liber).....succes!!!!!
am o prietena si in sept are nunta...o sa faca starea civila in gradina pe motiv ca tatal ei nu suporta fratii de peste prut si asta e......"comoditatea" costa uneori...dar poate e mai bine

CONT_INCHIS_70536
01.08.2011, 12:29:32
Da, eu m-am convins din ianuarie si am facut civila aici acum o luna desi m-a costat mult mai mult (si cand citesc din astea nu pot decat sa ma bucur ca am ales sa stau linistita). Totusi nu pot sa nu ma intristez cand stiu ca s-ar putea cu muuuuult mai bine. Dar ca nu intereseaza pe nimeni din cei in masura sa faca ceva. =((

lumi2010
01.08.2011, 16:24:09
Si eu ma bucur ca am avut posibilitatea (financiar vorbind) sa fac cununia civila in alta parte, cu toate ca la inceput nu eram dispusi sa dam atatia bani pt 5 min, dar a meritat din plin!
problema e ca cei din primarie profita de pe urma faptului ca lumea prefera sa dea un ban in plus si sa se simta bine decat sa isi faca o mie de nervi pe Str. Traian, la parterul blocului!

nicoletagheorghe1
02.08.2011, 08:47:14
Da, e suficient unul.

dar mai ai ce comenta? eu nu cred. cd ies de la munca uneori vad tinere perechi care se casatoresc in timpul saptamanii k vin in parcul eminescu sa faca poze. acum acolo e minunat

camylove88
10.08.2011, 20:34:32
Si eu ma bucur ca am avut posibilitatea (financiar vorbind) sa fac cununia civila in alta parte, cu toate ca la inceput nu eram dispusi sa dam atatia bani pt 5 min, dar a meritat din plin!
problema e ca cei din primarie profita de pe urma faptului ca lumea prefera sa dea un ban in plus si sa se simta bine decat sa isi faca o mie de nervi pe Str. Traian, la parterul blocului!

cat ajunge sa faci cununia in alta parte? cat este taxa? si in gradina botanica daca as dori c tarif au?multumesc

cora_nrg
11.08.2011, 06:49:53
cat ajunge sa faci cununia in alta parte? cat este taxa? si in gradina botanica daca as dori c tarif au?multumesc

Buna,

La gradina botanica pretul este de 600 ron si taxa la cununia civila este tot in jur de 600 ron.

kryss_87
12.08.2011, 14:10:46
Buna,

La gradina botanica pretul este de 600 ron si taxa la cununia civila este tot in jur de 600 ron.

Taxa de cununie in alta parte am auzit si eu ca este in jur de 6 mil..dar taxa sa intri in gradina botanica asa mult?!?!?! stiam de 2 mil..:-s

cora_nrg
12.08.2011, 19:28:43
Taxa de cununie in alta parte am auzit si eu ca este in jur de 6 mil..dar taxa sa intri in gradina botanica asa mult?!?!?! stiam de 2 mil..:-s

Noi cu tot cu foisor am dat 600 ron

lumi2010
13.08.2011, 11:42:28
noi am dat 690lei taxa de cununie in alta parte si 600 la gradina botanica cu tot cu foisor. e 400lei taxa de intrare pt nunta si 200 foisorul

arky
16.08.2011, 12:29:57
Da, e suficient unul.

Noi suntem una din cele 8 perechi. Desi taxa e fost cat salariul meu de bugetara pe o luna, nu regret nicio clipa alegerea facuta.
Vineri am mers sa semnam actele la starea civila, doar noi cu nasii si sora-mea pe post de cameraman. Chiar si vineri dimineata era plin de lume. Noi ne-am dus in blugi si niste tricouri "mai speciale" facute pentru ziua respectiva. A durat totul 1 minut si tare fericiti am fost ca nu am stat la ingramadeala.
Sambata cand am ajuns la biserica ofiterul starii civile deja era ajuns. La starea civila la noi au fost cam 100 de persoane. Nu vreau sa imi inchipui cam cum ar fi fost daca nu faceam in alta parte.

nicoletagheorghe1
17.08.2011, 07:14:25
Noi suntem una din cele 8 perechi. Desi taxa e fost cat salariul meu de bugetara pe o luna, nu regret nicio clipa alegerea facuta.
Vineri am mers sa semnam actele la starea civila, doar noi cu nasii si sora-mea pe post de cameraman. Chiar si vineri dimineata era plin de lume. Noi ne-am dus in blugi si niste tricouri "mai speciale" facute pentru ziua respectiva. A durat totul 1 minut si tare fericiti am fost ca nu am stat la ingramadeala.
Sambata cand am ajuns la biserica ofiterul starii civile deja era ajuns. La starea civila la noi au fost cam 100 de persoane. Nu vreau sa imi inchipui cam cum ar fi fost daca nu faceam in alta parte.
mda chiar ar fi fost o mare problema pentru cei de la primarie la atatia oameni. bine k a ieit totul bine si frumos. casa de piatra

arky
19.08.2011, 10:04:10
mda chiar ar fi fost o mare problema pentru cei de la primarie la atatia oameni. bine k a ieit totul bine si frumos. casa de piatra
Nu... pentru noi ar fi fost problema ca pe noi ne boscorodea lumea.
Multam de urari. Chiar a fost fain. Preotul ne-a facut o surpriza si, dupa ce a terminat ofiterul de zis ce avea de zis, a venit impreuna cu baietii de la cor si ne-au cantat "multi ani traiasca". In plus, pana am intrat la cununia religioasa, am avut in curtea bisericii 3 mese si lumea a putut servi celebrul piscot si un pahar de sampanie. Am avut si 2 chelneri de la restaurant, care au venit cu pahare de sticla si au servit invitatii. Lucrul asta nu se putea face in veci la starea civila. Poate doar la cea veche careia multi ii ducem dorul.

nicoletagheorghe1
21.08.2011, 18:03:25
Multam de urari. Chiar a fost fain. Preotul ne-a facut o surpriza si, dupa ce a terminat ofiterul de zis ce avea de zis, a venit impreuna cu baietii de la cor si ne-au cantat "multi ani traiasca". In plus, pana am intrat la cununia religioasa, am avut in curtea bisericii 3 mese si lumea a putut servi celebrul piscot si un pahar de sampanie. Am avut si 2 chelneri de la restaurant, care au venit cu pahare de sticla si au servit invitatii. Lucrul asta nu se putea face in veci la starea civila. Poate doar la cea veche careia multi ii ducem dorul.
nici la cea veche decat acum fff mult timp in urma

blondynutza
23.08.2011, 17:56:40
da cat ti-au luat cei de la starea civila pentru deplasare????

rukmyny_85
23.08.2011, 22:56:54
da cat ti-au luat cei de la starea civila pentru deplasare????

690lei.....
400foisorul
200 taxa de intrare foto

flori472
25.08.2011, 09:59:08

BUNA ARKY
ma intereseaza si pe mine sa stiu cat a fost taxa la biserica pentru oficierea starii civile
ms

arky
25.08.2011, 10:22:21
BUNA ARKY
ma intereseaza si pe mine sa stiu cat a fost taxa la biserica pentru oficierea starii civile
ms

Nu am platit nicio taxa la biserica pentru asta. A platit mama niste femei de-ale bisericii pentru ca au aranjat mesele pe care am servit sampania si dulciurile si pentru ca au strans dupa noi mesele, gunoiul, sticlele.

raluca24
25.08.2011, 13:33:13
intrebare ...daca starea civila are loc in gr botanica actele se semneaza la starea civila-primarie?
asa le-au zis finilor sa vina cu martorii vinerea asta iar nunta e sapt viitoare

rukmyny_85
25.08.2011, 14:25:59
intrebare ...daca starea civila are loc in gr botanica actele se semneaza la starea civila-primarie?
asa le-au zis finilor sa vina cu martorii vinerea asta iar nunta e sapt viitoare

corect.......am o prietena care face in gradina botanica nunta.....si le-a zis sa se duca vineri la primarie sa semneze...apoi sambata doar cat citeste acolo:)....iti zic sigur k asa e:)

CataLinaTeodora
25.08.2011, 14:47:00

ce se intampla in afara starii civile e "de ochii lumii". (nu in sensul negativ, normal, ca fiecare face ce vrea cu nunta lui). adica oricum te duci la primarie sa semnezi, sau cel putin asa au facut TOTI cei pe care eu ii cunosc si care au mers in diverse locatii pt starea civila. noi am vrut sa facem la teatrul muzical, dar chiar nu se merita!!! (nu pt NOI).

raluca24
26.08.2011, 11:26:16
ce se intampla in afara starii civile e "de ochii lumii". (nu in sensul negativ, normal, ca fiecare face ce vrea cu nunta lui). adica oricum te duci la primarie sa semnezi, sau cel putin asa au facut TOTI cei pe care eu ii cunosc si care au mers in diverse locatii pt starea civila. noi am vrut sa facem la teatrul muzical, dar chiar nu se merita!!! (nu pt NOI).
multumesc de raspunsuri. hmmm...ciudat si mai dai si atatea milioane pt treaba asta care e de fapt un fake, bluff...pfiu...

CataLinaTeodora
26.08.2011, 12:25:19
multumesc de raspunsuri. hmmm...ciudat si mai dai si atatea milioane pt treaba asta care e de fapt un fake, bluff...pfiu...

eee.. pana la urma daca vrei sa dea bine pe filmare, o faci si pe-asta:))) (glumesc)
ideea e ca toti avem pitici care mai de care... si asa cum toti ma indemnau pe mine(ca la sot n-aveau curaj:))) sa facem nunta la un restaurant din oras, mai ieftin(ceea ce n-as fi facut nici sa ma calci cu masina, mai bine nemaritata). auzi la ei, ca cica imi ia lumea din dar ca sa vina cu taxiul:))) de parca eu aveam la nunta boschetari:)), ca e scump maxi-taxi, ca e scump meniul, ca e departe etc etc etc. ei, iaca nu mai pot eu!!

ca asa trebuia sa fi facut si eu la nuntile lor, sa carcotesc non-stop, dar educatia primita de-acasa nu m-a lasat... le-am zis la toti ca nunta lor a fost perfecta, ca totul a fost superb(chiar daca pestele putea, chiar daca muzica n-a fost pe gustul meu, chiar daca cine stie cu cine am stat la masa, chiar daca dadeam cu friptura de podea si se spargea gresia...) , iar la nunta mea mi-am permit sa carcotesc, normal...

in concluzie.. noi am platit destul de mult la restaurant, dar zau daca n-am fost cea mai fericita ...fata(ca pe-atunci aveam 20 de ani:D) de pe fata pamantului.... n-am fost ca altii.. sa merg in cautarea unui restaurant, sa vad care-i pe masura noastra. daca nu se putea acolo, jur ca nu ma maritam!!! ca oricum ideea de a ne casatori a venit dupa ce-am vazut ce fel e acolo, ca zici ca esti in Rai!!

asa si cu finii tai(ca eu banuiesc ca despre ei e vb)... mai bine cu 600 de lei in minus, dar sa aibe nunta vietii lor, incurajeaza-i daca vezi ca isi doresc atat de mult!!!!

nu ne spui si noua datele cand va avea loc nunta, poate va facem o vizita?:D (stare civila, biserica) sa venim miresicile:)))

raluca24
27.08.2011, 20:04:30
eee.. pana la urma daca vrei sa dea bine pe filmare, o faci si pe-asta:))) (glumesc)
ideea e ca toti avem pitici care mai de care... si asa cum toti ma indemnau pe mine(ca la sot n-aveau curaj:))) sa facem nunta la un restaurant din oras, mai ieftin(ceea ce n-as fi facut nici sa ma calci cu masina, mai bine nemaritata). auzi la ei, ca cica imi ia lumea din dar ca sa vina cu taxiul:))) de parca eu aveam la nunta boschetari:)), ca e scump maxi-taxi, ca e scump meniul, ca e departe etc etc etc. ei, iaca nu mai pot eu!!

ca asa trebuia sa fi facut si eu la nuntile lor, sa carcotesc non-stop, dar educatia primita de-acasa nu m-a lasat... le-am zis la toti ca nunta lor a fost perfecta, ca totul a fost superb(chiar daca pestele putea, chiar daca muzica n-a fost pe gustul meu, chiar daca cine stie cu cine am stat la masa, chiar daca dadeam cu friptura de podea si se spargea gresia...) , iar la nunta mea mi-am permit sa carcotesc, normal...

in concluzie.. noi am platit destul de mult la restaurant, dar zau daca n-am fost cea mai fericita ...fata(ca pe-atunci aveam 20 de ani:D) de pe fata pamantului.... n-am fost ca altii.. sa merg in cautarea unui restaurant, sa vad care-i pe masura noastra. daca nu se putea acolo, jur ca nu ma maritam!!! ca oricum ideea de a ne casatori a venit dupa ce-am vazut ce fel e acolo, ca zici ca esti in Rai!!

asa si cu finii tai(ca eu banuiesc ca despre ei e vb)... mai bine cu 600 de lei in minus, dar sa aibe nunta vietii lor, incurajeaza-i daca vezi ca isi doresc atat de mult!!!!

nu ne spui si noua datele cand va avea loc nunta, poate va facem o vizita?:D (stare civila, biserica) sa venim miresicile:)))
o doamne cu mare drag. mi s-a facut pielea ca la gaina. nu m-am gandit ca a-ti vrea sa veniti, eu intru mai rar sa scriu dar va citesc cu drag. si am zis ca....dar desigur ca as fi incantata sa va vad. chiar e.....uau. starea civila la 2 in gradina botanica si la 5 cununia religioasa la sf mina. cu drag va astept daca doriti sa ne vedeti. daca nu sigur va pun pozici.
in alta ordine de idei da e super ok sa faca acolo si chiar mereu i-am incurajat sa faca cum isi doresc ei nu noi sau parintii sau.... sa fie ei multumiti si atat. numai ca eu nu ma asteptam sa facem actele oficiale cu 1 zi inainte. in rest abia asteptam...yuhuhuh. vapup cu drag:*

rukmyny_85
27.08.2011, 23:43:03
am fost la sf mina la 3 si 15min...pana pe la 5....am vazut 3 mirese dintre care 2 cunosteam:D..........una a fost cristinica noastra si una miresica la care s-au dus parintii....f frumoase miresicile si curtea bisericii si slujba si decor..totul.....si ofiterul a stat 5min cat a citit si gata:Ddar a fost frumos:D

oanamelania
10.09.2011, 10:26:53
Salutare miresici

Aveti idee cam cat dureaza sa iti elibereze certificatele prenuptiale, ma refer aici cu tot cu analize etc.Problema la noi este ca suntem plecati din tara si vrem sa stim cam cu cat timp inainte de nunta trebuie sa fie miresoiul meu aici, eu voi veni cu cateva luni bune inainte pentru a pregati tot.

Va pup:*

camylove88
10.09.2011, 19:48:33
Salutare miresici

Aveti idee cam cat dureaza sa iti elibereze certificatele prenuptiale, ma refer aici cu tot cu analize etc.Problema la noi este ca suntem plecati din tara si vrem sa stim cam cu cat timp inainte de nunta trebuie sa fie miresoiul meu aici, eu voi veni cu cateva luni bune inainte pentru a pregati tot.

Va pup:*
Pai am vazut ca nunta o ai pe 21 iulie, in cazul asta actele trebuie sa le depuneti la starea civila luni, 9 iulie 2012, iar analizele si certificatele le scoateti joi sau vineri(undeva pe 5 , 6 iulie). cel mai bine la policlinica cu plata, ca vi le da exact cu data de luni.certificatele trebuie sa aiba pe ele data in care depui actele(9 iulie in cazul tau). sunt valabile 24 de ore...dar ca sa poti fi luni la prima ora la starea civila..scoti certificatele de vineri cu data de luni neaparat. analizele se fac intr o zi si iti da rezultatele si certificatele in acceasi zi la policlinik cu plata. sper ca ti-am fost de ajutor

oanamelania
11.09.2011, 05:56:35
Multumesc frumos!!!Mi-ai fost de mare ajutor!!

nico_leta
11.09.2011, 06:48:01
Multumesc frumos!!!Mi-ai fost de mare ajutor!!

citind relatarile voastre am ajuns la concluzia ca ai nostri in Focsani au fost mai inspirati un pic cand au ramas fara locul unde se faceau cununiile civile si pentru ca norocul a fost si ca au terminat teatrul orasului(se chinuiau la el de cand ..........nici minte nu mai tin deci va dati seama ca eram fff mica) pe cei de sambata si duminica ii cununa acolo,intradevar locatia este superba dar si banii pe masura si iti lasa timp si pentru 2-3 piscoturi.in restul saptamanii inghesuiti intr-o camaruta dar este gratis:D,asa este la noi.

symonik02
12.09.2011, 17:14:17
Fetelor ce spuneti, se merita sa chem ofiterul starii civile in alta locatie? Nu-mi place deloc noua locatie a starii civile:((

alexandraroxana
12.09.2011, 23:23:06
Fetelor ce spuneti, se merita sa chem ofiterul starii civile in alta locatie? Nu-mi place deloc noua locatie a starii civile:((
Depinde care sunt costurile? sa nu fie prea mari? adica pana in 500 lei ar fi ok, dar daca depaseste nu cred ca merita.

rukmyny_85
13.09.2011, 00:23:49
Depinde care sunt costurile? sa nu fie prea mari? adica pana in 500 lei ar fi ok, dar daca depaseste nu cred ca merita.

690 lei deplasarea ofiterului....eu zic ca merita

nicoletagheorghe1
13.09.2011, 07:26:23
690 lei deplasarea ofiterului....eu zic ca merita
da atata e costul deplasarii, dar mai puneti la socoteala in cazul in care se cer bani si locatia in care vreti sa faceti cununia. k in unele locuri se cer taxa destul de ridicata dupa parerea mea si se ajunge la o suma in jur de 1200 lei doar pt cununie

CONT_INCHIS_70536
13.09.2011, 08:13:37
Eu daca ar fi sa o iau de la capat as face civila tot separat, intr-o zi linistita, doar cu martorii, parintii si cativa prieteni foarte apropiati. Mers la starea civila, in liniste, semnat, ciocnit un pahar de sampanie, papat 2 piscoturi si mers acasa. In felul asta ziua nuntii ramane oarecum libera, nu te calci pe picioare cu alti miri ca intr-o zi de sambata, te stresezi mai putin pentru ca si nr "acordeonistilor" de ocazie e mai mic in timpul saptamanii.

Avand in vedere ca oricum trebuie sa te duci la starea civila sa semnezi, pentru showul de 3 minute cu spus da pentru a n-spea oara in fata ofiterului la noua locatie eu n-as da 200 euro. Daca as scapa de mers cu totul la starea civila insa, probabil ca da, dar nu e cazul. :D

symonik02
13.09.2011, 09:18:16
Multumesc pentru raspunsuri fetelor! O sa ma gandesc bine cum sa fac cu starea civila.

irene_gl
13.09.2011, 10:29:30
da atata e costul deplasarii, dar mai puneti la socoteala in cazul in care se cer bani si locatia in care vreti sa faceti cununia. k in unele locuri se cer taxa destul de ridicata dupa parerea mea si se ajunge la o suma in jur de 1200 lei doar pt cununie

si tot la starea civila semnezi.

irene_gl
13.09.2011, 10:31:16
Eu daca ar fi sa o iau de la capat as face civila tot separat, intr-o zi linistita, doar cu martorii, parintii si cativa prieteni foarte apropiati. Mers la starea civila, in liniste, semnat, ciocnit un pahar de sampanie, papat 2 piscoturi si mers acasa. In felul asta ziua nuntii ramane oarecum libera, nu te calci pe picioare cu alti miri ca intr-o zi de sambata, te stresezi mai putin pentru ca si nr "acordeonistilor" de ocazie e mai mic in timpul saptamanii.

Avand in vedere ca oricum trebuie sa te duci la starea civila sa semnezi, pentru showul de 3 minute cu spus da pentru a n-spea oara in fata ofiterului la noua locatie eu n-as da 200 euro. Daca as scapa de mers cu totul la starea civila insa, probabil ca da, dar nu e cazul. :D

sunt de aceeasi parere cu tine.costa prea mult si iti ofera prea putin.iar cununia in alta zi este cea mai buna alegere,si eu am facut vineri si ma bucur pt asta.

kryss_87
13.09.2011, 14:58:09

eu am avut nunta sambata asta care a trecut..si mi am facut o mie de ganduri cu cea stare civila. norocul meu a fost k m am programat la ora 14:00 adica destul de devreme, si am fost a doua nunta la ora aia..nu a fost aglomerat, nu m-am privit cu nici o mireasa, am facut si poze inauntru, a fost foarte ok ofiterul acolo, de treaba..si mai mult de 5 min nu a durat..dak ar fi fost sa ma programez pe la 16..cred k ar fi fost probleme ..
e frumos sa te cunune in alta parte, sa iti aranjezi frumos de e la biserica, sau in parc..acum depinde de voi. parerea mea proprie si personala e ca nu se merita sa o mut in conditiile in care ne am cununat noi la ora 14..

dya_fluturash
13.09.2011, 17:21:36
Buna. eu am avut duminik nunta pe 11 si am facut civila acolo la sediul lor. am fost multumita pt k nu erau pretenii nostri cu acordeoanele. nu a fost aglomerat deloc, au fost doar 3 cununii atunci si puse la ore indepartate. Acum depinde si de bugetul tau, dak iti doresti fa ceea ce ti doresti si ti permiti sa nu ai dc sa ti para rau apoi. Eu asa am vrut si asa am facut. Pt mine este mai imp cununia religioasa, dar si doamna de acolo a fost f draguta.

symonik02
13.09.2011, 21:20:27
eu am avut nunta sambata asta care a trecut..si mi am facut o mie de ganduri cu cea stare civila. norocul meu a fost k m am programat la ora 14:00 adica destul de devreme, si am fost a doua nunta la ora aia..nu a fost aglomerat, nu m-am privit cu nici o mireasa, am facut si poze inauntru, a fost foarte ok ofiterul acolo, de treaba..si mai mult de 5 min nu a durat..dak ar fi fost sa ma programez pe la 16..cred k ar fi fost probleme ..
e frumos sa te cunune in alta parte, sa iti aranjezi frumos de e la biserica, sau in parc..acum depinde de voi. parerea mea proprie si personala e ca nu se merita sa o mut in conditiile in care ne am cununat noi la ora 14..

La noi e si in august atunci knd sunt cele mai multe nunti:(( si ma gandesc k orice ora ar fi este aglomerat. Nici nu stiu cum sa fac, daca fac in alta zi sunt si atunci alte cheltuieli ...offf:( . Sunt asa stresata, mi se pare ca am ghinion in toate.

symonik02
13.09.2011, 21:21:52
Buna. eu am avut duminik nunta pe 11 si am facut civila acolo la sediul lor. am fost multumita pt k nu erau pretenii nostri cu acordeoanele. nu a fost aglomerat deloc, au fost doar 3 cununii atunci si puse la ore indepartate. Acum depinde si de bugetul tau, dak iti doresti fa ceea ce ti doresti si ti permiti sa nu ai dc sa ti para rau apoi. Eu asa am vrut si asa am facut. Pt mine este mai imp cununia religioasa, dar si doamna de acolo a fost f draguta.

Foarte bine, ma bucur pentru tine!:) Daca ar fi asa si la nunta mea....:(

C_ELLA
14.09.2011, 08:35:04
La noi e si in august atunci knd sunt cele mai multe nunti:(( si ma gandesc k orice ora ar fi este aglomerat. Nici nu stiu cum sa fac, daca fac in alta zi sunt si atunci alte cheltuieli ...offf:( . Sunt asa stresata, mi se pare ca am ghinion in toate.
De ce sa fii stresata si sa consideri ca ai ghinion?! La starea civila oricum nu ai ce sa faci prea mult timp, si majoritatea bisericilor iti permit sa-ti amenajezi un locsor undeva in curte unde sa servesti invitatii cu ceva ( ca doar n-o sa va apucati sa cantati si sa dansati- oricum timpul este foarte pretios pentru voi in ziua respectiva). Noi le-am ,,sugerat" persoanelor care au vrut sa vina la starea civila ca ar fi mai bine sa ne vedem la biserica... oricum slujba religioasa e cea mai importanta si dureaza si mai mult ... si am servit ceva acolo dupa slujba...am programat cununia religioasa la scurt timp dupa cea civila, ca sa ne ramana timp, noua pentru poze(si pentru ultima repetitie la coregrafia dansului de deschidere:-$), iar celorlalti pentru un a merge acasa si a se pregati pentru petrecere...

nicoletagheorghe1
14.09.2011, 08:39:50
si tot la starea civila semnezi.
da asta e adevarat. tu la cununia din ziua cu pricina te prefaci ca semnezi

symonik02
14.09.2011, 09:17:56
De ce sa fii stresata si sa consideri ca ai ghinion?! La starea civila oricum nu ai ce sa faci prea mult timp, si majoritatea bisericilor iti permit sa-ti amenajezi un locsor undeva in curte unde sa servesti invitatii cu ceva ( ca doar n-o sa va apucati sa cantati si sa dansati- oricum timpul este foarte pretios pentru voi in ziua respectiva). Noi le-am ,,sugerat" persoanelor care au vrut sa vina la starea civila ca ar fi mai bine sa ne vedem la biserica... oricum slujba religioasa e cea mai importanta si dureaza si mai mult ... si am servit ceva acolo dupa slujba...am programat cununia religioasa la scurt timp dupa cea civila, ca sa ne ramana timp, noua pentru poze(si pentru ultima repetitie la coregrafia dansului de deschidere:-$), iar celorlalti pentru un a merge acasa si a se pregati pentru petrecere...

Pana la urma asa e, e mult mai important la biserica. Si asa nu mai cheltui si alti bani pentru starea civila, mai bine fac acolo unde este. Multumesc mult, m-am mai linistit!:*:*

micutastea14
13.10.2011, 08:50:10
La ce ora ati avut fetelor, cununia civila? Si apoi cea religioasa la ce interval de timp? Cam cat dureaza la biserica slujba? Vreau sa-mi creionez un program al zilei ca sa-mi ramana timp dupa cununia religioasa de sedinta foto fara sa ma simt fugarita.

C_ELLA
13.10.2011, 10:35:45
La ce ora ati avut fetelor, cununia civila? Si apoi cea religioasa la ce interval de timp? Cam cat dureaza la biserica slujba? Vreau sa-mi creionez un program al zilei ca sa-mi ramana timp dupa cununia religioasa de sedinta foto fara sa ma simt fugarita.
Sunt mai multe aspecte de luat in calcul... distanta dintre biserica si starea civila (ca iti mai mananca timp si deplasarea)... biserica la care faceti cununia religioasa (in functie de biserica slujba poate dura de la 20 pana la 60min), locul unde serviti cu ceva dulce( daca e la starea civila va fi ceva foarte rapid, daca e la biserica ... la noi nu se mai indurau invitatii sa plece, decorul super in curtea bisericii, chiar si preotul a iesit la o prajitura si un pahar de vorba...). Noi am avut cununia civila la ora 15 si cea religioasa la 16 dar biserica a fost relativ aproape...am avut timp si de pozele de grup, la Universitate. Tu va trebui sa tii cont si de faptul ca in septembrie soarele apune ceva mai devreme... Succes!

arky
14.10.2011, 08:24:43
da asta e adevarat. tu la cununia din ziua cu pricina te prefaci ca semnezi

Nu te prefaci. Chiar nu semnezi nimic. Dupa ce iti citeste polologhia aia, ti se inmaneaza certificatul si atat. Nu se simuleaza nimic. Cel putin la noi asa a fost. Ofiterul avea la ea doar certificatul, livretul de familie si un clipboard cu ce trebuia citit.

micutastea14
14.10.2011, 08:28:48
Eu as vrea sa termin cu biserica si sampania de dupa cam pe la ora 16- 16.30. Ca si biserica am ales Sf. Imparati. Daca punem starea civila la 13.30, biserica la 14.30 (sau 15?) sa zicem ca termin pana la 16.30? Ce parerea veti? Se intarzie la starea civila sau se intra la ora programata?
Multumesc.

C_ELLA
14.10.2011, 08:33:27
Eu as vrea sa termin cu biserica si sampania de dupa cam pe la ora 16- 16.30. Ca si biserica am ales Sf. Imparati. Daca punem starea civila la 13.30, biserica la 14.30 (sau 15?) sa zicem ca termin pana la 16.30? Ce parerea veti? Se intarzie la starea civila sau se intra la ora programata?
Multumesc.
Nu prea se intarzie la starea civila...

nicoletagheorghe1
14.10.2011, 08:35:27
Nu te prefaci. Chiar nu semnezi nimic. Dupa ce iti citeste polologhia aia, ti se inmaneaza certificatul si atat. Nu se simuleaza nimic. Cel putin la noi asa a fost. Ofiterul avea la ea doar certificatul, livretul de familie si un clipboard cu ce trebuia citit.
la prietenii mei le-a spus sa se apropie sa semneze. si s-au prefacut ca semneaza. de aia am spus asta. nu stiam ca nu e o regula

arky
14.10.2011, 09:46:18
la prietenii mei le-a spus sa se apropie sa semneze. si s-au prefacut ca semneaza. de aia am spus asta. nu stiam ca nu e o regula

Cred ca depinde de ofiter si de cat de mult vrea sa para real. Sau poate da bine la poza... ca noi nu avem poze din momentul semnarii.
Fiecare nunta cu particularitatile ei...

dya_fluturash
14.10.2011, 11:18:47
Cred ca depinde de ofiter si de cat de mult vrea sa para real. Sau poate da bine la poza... ca noi nu avem poze din momentul semnarii.
Fiecare nunta cu particularitatile ei...
Hello fetelor. Noi kiar am semnat, ma mira ce ziceti voi. Dar la kt de "in lumea nostra" eram noi....ce frumos a fost. Noi am avut civila la 15.30 si biserik la 16. Sunt app una de cealalta si a fost kiar la tanc. Am pus asa pt k kiar auzisem o miserik care avea interval de 1h intre ele si ziceau "acuma ce facem k nu avem timp nici de poze nici sa mergem sa stam la biserik sa asteptam". A durat cununia religioasa 1h si 10 min si pe la 17.30 eram la poze, iar la rest am fost la 20, o ora numai buna pt septembrie si am petrecut pana la 6 dimineata (kiar dak a fost duminik).

dya_fluturash
14.10.2011, 11:27:17
Multumesc.
Mie mi se pare km devreme sa ti spun si de ce. In noaptea dinainte nush dak ai sa dormi:)) eu una am baut vreo 2 pahare de vin si abia pe la 2-3 am adormit si dimineata la 7 trezirea. Tu tre sa te coafezi, makezi, imbraci, mirele la fel, apoi neamurile toate pe kpu vostru (criza de timp). Apoi dak alegeti sa mearga mirele la nasi si de la nasi la tine si .....se aduna si ai nevoie de timp. Pt poze un timp rezonabil ar fi 2-3h (sfatul fotografului). Tu oricum faci cum crezi...spor:*

C_ELLA
14.10.2011, 12:05:03
Hello fetelor. Noi kiar am semnat, ma mira ce ziceti voi. Dar la kt de "in lumea nostra" eram noi....ce frumos a fost. Noi am avut civila la 15.30 si biserik la 16. Sunt app una de cealalta si a fost kiar la tanc. Am pus asa pt k kiar auzisem o miserik care avea interval de 1h intre ele si ziceau "acuma ce facem k nu avem timp nici de poze nici sa mergem sa stam la biserik sa asteptam". A durat cununia religioasa 1h si 10 min si pe la 17.30 eram la poze, iar la rest am fost la 20, o ora numai buna pt septembrie si am petrecut pana la 6 dimineata (kiar dak a fost duminik).
Daca faci cununia civila la Primarie, DA, chiar semnezi...fetele vorbeau de ceremonia din alte locatii, parcuri sau curtea bisericii...

C_ELLA
14.10.2011, 12:10:32
Mie mi se pare km devreme sa ti spun si de ce. In noaptea dinainte nush dak ai sa dormi:)) eu una am baut vreo 2 pahare de vin si abia pe la 2-3 am adormit si dimineata la 7 trezirea. Tu tre sa te coafezi, makezi, imbraci, mirele la fel, apoi neamurile toate pe kpu vostru (criza de timp). Apoi dak alegeti sa mearga mirele la nasi si de la nasi la tine si .....se aduna si ai nevoie de timp. Pt poze un timp rezonabil ar fi 2-3h (sfatul fotografului). Tu oricum faci cum crezi...spor:*
Pai e chiar OK daca te-ai trezit la 7... noi ne-am ,,linistit" in pat pe la 2 si ceva si la 5:30 trezirea, ca la 7:45 trebuia sa fiu la coafor si sa-mi las si sotul in urma cu toate pregatite (liste si post-it-uri lipite peste tot)... ca si-a uitat camasa acasa :-SS a fost problema lui ...

micutastea14
14.10.2011, 13:44:40
Sper sa termin toate detaliile de pregatit, iau un somnifer si la 22 sunt in pat. Pana la 7....sa tot dorm!

micutastea14
14.10.2011, 13:50:04
Daca ma duc la 7 la coafor (sau vine coaforul la mine?) pana la ora 10 termin cu (,)coafat, machiat aranjat. Sa plece miresoiul de la el de acasa la ora 11 pe la nasi (cat poate sa dureze?) si apoi la 12 sunt la mine, nu? Neamuri prea multe n-am ,deci n-am motiv de grija lor... cred ca reusim sa ajungem pana la 13.30 la starea civila. Parerea mea. Astept si alte sfaturi.

Ce alte chestii m-ar putea intarzia?

dya_fluturash
14.10.2011, 14:26:06
Daca ma duc la 7 la coafor (sau vine coaforul la mine?) pana la ora 10 termin cu (,)coafat, machiat aranjat. Sa plece miresoiul de la el de acasa la ora 11 pe la nasi (cat poate sa dureze?) si apoi la 12 sunt la mine, nu? Neamuri prea multe n-am ,deci n-am motiv de grija lor... cred ca reusim sa ajungem pana la 13.30 la starea civila. Parerea mea. Astept si alte sfaturi.

E k. Ia un somnifer natural...nu pastile..k la kte emotii ai sa ai te da si ala peste kp. Dak la 7 esti la coafor e bine...eu abia ma trezeam:)) .

micutastea14
14.10.2011, 15:00:02
E k. Ia un somnifer natural...nu pastile..k la kte emotii ai sa ai te da si ala peste kp. Dak la 7 esti la coafor e bine...eu abia ma trezeam:)) .

Natural, natural da' sa-si faca efectul ! Ceva de struguri?

CONT_INCHIS_70536
14.10.2011, 15:45:48
Daaa, neaparat de struguri! :D

Eu am avut programare la 10:30 la coafat si la 11:30 la machiaj. Dar de fapt am intrat la machiaj pe la 12:30 pentru ca s-a intarziat f mult la coafor, nu mi se usca parul cum trebuia si a durat per total ceva mai mult decat am planuit. Deci am ajuns pe la 13:30 acasa in loc de 12:15. :P
In rest toate ar trebui sa mearga snur, nu vad ce treaba ai cu rudele si cu foiala mirelui pe la nasi, daca chiar vrea s-o faca (noi ne-am intalnit in oras cu nasii, mirele a venit doar cu 2 cavaleri care erau insarcinati sa aiba grija de fotografi ca altfel ne intalneam direct in oras si cu ei). Daca planuiesc vreo betie la nasi el poate sa plece si in timp ce te imbraci/coafezi/machiezi doar nu trebuie sa fii tu gata ca sa se miste ei.
Cred ca-i ok ce ti-ai planuit tu acolo. Nu stiu cat se intarzie la starea civila dar nu cred ca f mult, oricum dureaza 10 minute. Daca ai 1h jumate intre ora stabilita si biserica cred ca-i mai mult decat ok. Apoi la biserica in cel mai luuuung caz dureaza cam 1h, daca le e lene preotilor (sau si-au programat multe cununii) o fac si de 15-20 de minute. Si sampania de dupa dureaza relativ putin, jumate de ora sa zicem.
De ex. la mine a durat slujba fix o ora (58 de minute parca zicea cameramanul :D) si a inceput la 6. La 19:38 - ca m-am uitat la ceas - eram in fata restaurantului (am facut maxim 10 minute pana acolo). Deci la pupaturi si sampanie am stat aproximativ 30 de minute, si ne-am pupat nu gluma! Haha...

dya_fluturash
14.10.2011, 18:33:38
Natural, natural da' sa-si faca efectul ! Ceva de struguri?
corect! imi amintesc k eram ametita si eu tot nu adormeam:)) Doamne ce frumos a mai fost!

nicoletagheorghe1
17.10.2011, 08:31:54

La mine a functionat taria. dupa o gura de visinata am adormit pana la ora 4 cand m-am trezit ff fresh. m-am trezit la acea ora deoarece nu imi mai era somn. la mine au venit acasa si coafeza si cea care ma machiat. au venit la 8 si am terminat la 11

micutastea14
17.10.2011, 08:33:23
La mine a functionat taria. dupa o gura de visinata am adormit pana la ora 4 cand m-am trezit ff fresh. m-am trezit la acea ora deoarece nu imi mai era somn. la mine au venit acasa si coafeza si cea care ma machiat. au venit la 8 si am terminat la 11
La ce ora ai avut starea civila si biserica? Pozele inainte sau dupa?

alexandraroxana
17.10.2011, 16:32:06

Aoleu!
Si eu cred ca la ora 7.00 trebuie sa incep cu cuafatul. Eu la 10.30 trebuie sa fiu gata, atunci vine mirele, iar la biserica sa fim la 11.00 (cununia civila o vom face separat).
Dar oare cum rezistam o zi ntreaga, daca ne trezim de la asemenea ore?

micutastea14
17.10.2011, 16:35:52
Aoleu!
Si eu cred ca la ora 7.00 trebuie sa incep cu cuafatul. Eu la 10.30 trebuie sa fiu gata, atunci vine mirele, iar la biserica sa fim la 11.00 (cununia civila o vom face separat).
Dar oare cum rezistam o zi ntreaga, daca ne trezim de la asemenea ore?

Hmm ... si care credeam ca ma grabesc...=D> Dupa biserica ce mai faci? Ai petrecerea ziua?

De rezistat, rezist ca doar nu ma marit de mai multe ori (sper).

nicoletagheorghe1
18.10.2011, 08:05:51
La ce ora ai avut starea civila si biserica? Pozele inainte sau dupa?
pozele le-am facut inainte tinand cont ca la 6 era intuneric
la 8 a venit fata de la machiaj acasa
la 10,30 a venit coafatul
stiu ca trebuia invers dar fiecare avea altceva programat .si aveam incredere in fata de la coafat deoarece o cunosc de 6 ani
la 12,30 s-a dat plecarea de la mire
la 13,15 s-a plecat de la nasi
la 14 de la mine spre foto. am facut poze in mai multe locatii. la 16,30 am avut starea civila (ultimii din acea zi)
apoi am mai facut poze cu invitatii
iar la 18 biserica. la 19,30 eram la restaurant
le-am facut pe toate pe indelete fara graba
dimineata la 6 i-am aliniat pe toti inclusiv pe mire si le-am spus. ce a fost facut a fost facut, daca s-a uitat ceva asta e. gata cu stresul si cu emotiile. eu vreau sa simt fiecare clipa din nunta mea. si asa a fost

micutastea14
18.10.2011, 08:41:55
pozele le-am facut inainte tinand cont ca la 6 era intuneric
la 8 a venit fata de la machiaj acasa
la 10,30 a venit coafatul
stiu ca trebuia invers dar fiecare avea altceva programat .si aveam incredere in fata de la coafat deoarece o cunosc de 6 ani
la 12,30 s-a dat plecarea de la mire
la 13,15 s-a plecat de la nasi
la 14 de la mine spre foto. am facut poze in mai multe locatii. la 16,30 am avut starea civila (ultimii din acea zi)
apoi am mai facut poze cu invitatii
iar la 18 biserica. la 19,30 eram la restaurant
le-am facut pe toate pe indelete fara graba
dimineata la 6 i-am aliniat pe toti inclusiv pe mire si le-am spus. ce a fost facut a fost facut, daca s-a uitat ceva asta e. gata cu stresul si cu emotiile. eu vreau sa simt fiecare clipa din nunta mea. si asa a fost
Corect! Asa gandesc si eu

nicoletagheorghe1
19.10.2011, 07:41:27
Corect! Asa gandesc si eu
iti doresc sa ai o nunta asa cum ai visat. si fara stres. pe mine m-au motivat sa nu sufar de stres prietenii. prea la multi am auzit expresia šlas ca ai sa vezi tu k din cauza stresului nu iti vei aduce mai nimic aminte din nuntaš
si uite asa mi s-a pus pata sa ma relaxez si sa ma simt bine la nunta mea. si stii ce bine ma simt cd retraiesc in memorie momentele?

CONT_INCHIS_70536
19.10.2011, 08:29:10
Nici eu nu inteleg de ce TREBUIE sa te stresezi in ziua nuntii. Si eu am fost foarte relaxata, vesela si nestresata; tare bine m-am simtit. :D

petza
11.11.2011, 23:46:36
fetele...eu am multe nelamuriri...am sunat la starea civila si mi-au spus k pt 2012 e posibil sa nu mai faca nunti sambata si duminica((( si k o sa trebuiasca sa fac in alta zi.bine,mi-au zis sa revin cu un tel dupa 1 ian knd o sa stie si ei sigur.dak o sa fie asa,oare pot plati ofiterul de stare civila sa mearga cu noi la gr botanica spre ex sa facem acolo cununia civila?voi ce stiti?si voua v-a zis la fel?pt k nu stiu de cununia civila nu am vb nici la biserica pt k nu stiu ce ore sa dau si vad aici ca voi deja ati pus si orele pt la anul(((am ramas in urma rau...

rukmyny_85
11.11.2011, 23:55:13
fetele...eu am multe nelamuriri...am sunat la starea civila si mi-au spus k pt 2012 e posibil sa nu mai faca nunti sambata si duminica((( si k o sa trebuiasca sa fac in alta zi.bine,mi-au zis sa revin cu un tel dupa 1 ian knd o sa stie si ei sigur.dak o sa fie asa,oare pot plati ofiterul de stare civila sa mearga cu noi la gr botanica spre ex sa facem acolo cununia civila?voi ce stiti?si voua v-a zis la fel?pt k nu stiu de cununia civila nu am vb nici la biserica pt k nu stiu ce ore sa dau si vad aici ca voi deja ati pus si orele pt la anul(((am ramas in urma rau...

nu te panica,nu ramai nemaritata:D
te duci in cursul saptamanii si semnezi actele apoi in week cand vrei sa faci nunta platesti separat ofiterul
poti plati ofiterul si mergi in orice locatie vrei(curtea bisericii,gradina botanica,restaurant,acasa,etc)
de ex:daca faci in gradina botanica taxa e 690lei deplasarea ofiterului,2mil taxa foto,4mil foisorul+decorul cat o fi in fct de ce doresti).......de luni o sa mai primesti si alte raspunsuri,e week si fetele nu prea intra

symonik02
13.11.2011, 12:20:00

Are dreptate rukmyny, te va costa f mult ca sa faci starea civila in alta locatie si nici macar nu semnezi actele atunci, te cheama in alta zi la starea civila sa semnati.
Si cu asta ca nu se mai fac nunti sambata si duminica la starea civila, eu nu am auzit de asa ceva.

petza
14.11.2011, 21:25:36
Are dreptate rukmyny, te va costa f mult ca sa faci starea civila in alta locatie si nici macar nu semnezi actele atunci, te cheama in alta zi la starea civila sa semnati.
Si cu asta ca nu se mai fac nunti sambata si duminica la starea civila, eu nu am auzit de asa ceva.
oricum cred k sa ma coste dak fac cununia civila in alta zi(vestimentatii,masa la invitati etc)cam tot acolo ajung.iar faptul k e posibil sa nu se mai faca nunti mi-au zis chiar cei de la starea civila knd am sunat.tie simonyk nu ti-au zis nimic?

symonik02
15.11.2011, 19:29:00
oricum cred k sa ma coste dak fac cununia civila in alta zi(vestimentatii,masa la invitati etc)cam tot acolo ajung.iar faptul k e posibil sa nu se mai faca nunti mi-au zis chiar cei de la starea civila knd am sunat.tie simonyk nu ti-au zis nimic?

Mie nu mi-a zis nimic de asa ceva, dar ma mai interesez si cum aflu ceva mai vin cu informatii.
Eu sper sa nu fie asa k e prea multa cheltuiala. :-SS

Alinutza_MAD
31.01.2012, 22:35:50
Nu trebuie cu agitatie la starea civila.
Noi ne-am luat o pereche de prieteni, si am fost sa semnam. Nici nu am fost cu nasii, pentru ca am semnat vineri, iar ei nu ajunsesera in oras. Nu mi se pare cine stie ce, mai ales ca in hol sunt 3 birouri: NASTERI, CUNUNII si DECESE. Asa ca nu avea rost sa-mi stric ziua. Da, ne-am imbracat frumos, la rochite si costum. Dar fara alai.

Am platit in plus, si a venit ofiterul sambata la biserica. Perfect, parerea mea.

Kiss!

alexandraroxana
01.02.2012, 20:16:26
Eu de abia astept si cununia civila, o vad ca pe o petrecere separata, cu familia. Pot sa-mi iau o rochita, in plus, in culori pastelate, alta pereche de pantofi, alt buchet. Yupee! Vom fi 16 persoane, la o pensiune, unde este o curte imensa plina cu flori, numai buna pentru sedinta foto.;;)

ayrkaterinne
02.02.2012, 14:37:14
Eu de abia astept si cununia civila, o vad ca pe o petrecere separata, cu familia. Pot sa-mi iau o rochita, in plus, in culori pastelate, alta pereche de pantofi, alt buchet. Yupee! Vom fi 16 persoane, la o pensiune, unde este o curte imensa plina cu flori, numai buna pentru sedinta foto.;;)
Super alegere...curtea imensa plina cu flori....suna a poveste :">...sa fie cu noroc si asteptam frumoasele poze:)>-

ayrkaterinne
04.02.2012, 14:27:28
Da, si eu sper sa ajungem acea zi cu bine, voisi si veseli si fara probleme.
Asa va fi:)>-

C_ELLA
15.02.2012, 15:19:36
http://www.viata-libera.ro/politica-administratie/25923-taxe-impozite-primarie-fiscalitate-primarie-consiliul-local (http://http//www.viata-libera.ro/politica-administratie/25923-taxe-impozite-primarie-fiscalitate-primarie-consiliul-local)
la sectiunea ,,Cu verighetă sau fără" taxele pentru casatorie pentru anul 2012...

rukmyny_85
15.02.2012, 16:10:32
http://www.viata-libera.ro/politica-administratie/25923-taxe-impozite-primarie-fiscalitate-primarie-consiliul-local (http://http//www.viata-libera.ro/politica-administratie/25923-taxe-impozite-primarie-fiscalitate-primarie-consiliul-local)
la sectiunea ,,Cu verighetă sau fără" taxele pentru casatorie pentru anul 2012...

stiu:D k am mai discutat pe aici....si am si fost la o colega anul asta.....
orice info e binevenita:D

geanina_ptk
16.02.2012, 14:32:47
Miresici am aflat azi de la o alta miresica , ca s-a modificat legea 119 si putem alege o alta locatie pt semnarea actelor cu o simpla cerere in care sa invocam un motiv pt care nu ne dorim sa facem cununia civila la Ofiterul Starii Civile din Galati.Acum sa vedem daca e contra cost..O s-o trimit pe mama mea sa se intereseze..Oricum pt mine este o veste extraordinara deoarece noua locatie nu imi place deloc..Pupici si spor òa miresit

C_ELLA
16.02.2012, 15:19:28
Miresici am aflat azi de la o alta miresica , ca s-a modificat legea 119 si putem alege o alta locatie pt semnarea actelor cu o simpla cerere in care sa invocam un motiv pt care nu ne dorim sa facem cununia civila la Ofiterul Starii Civile din Galati.Acum sa vedem daca e contra cost..O s-o trimit pe mama mea sa se intereseze..Oricum pt mine este o veste extraordinara deoarece noua locatie nu imi place deloc..Pupici si spor òa miresit
''(2) Căsătoria se poate încheia în afara sediului serviciului public comunitar local de evidenŃă a persoanelor sau, după caz, al primăriei competente, pentru motive temeinice, cu aprobarea primarului.
(alineat modificat prin art. I pct. 7 din O.U.G. nr. 80/2011 - publicată la 30 septembrie 2011, în vigoare de la 1 octombrie 2011)"
dar asta nu inseamna ca registrul de stare civila va fi scos din Oficiul de Stare Civila intr-o zi de sambata , cand se mai oficiaza si alte casatorii...ci doar ca se poate semna in alta locatie in cazuri extreme, cand unul dintre soti nu se poate deplasa sau este privat de libertate...
Iar in ceea ce priveste costurile, daca citeai doua posturi mai sus, te lamureai....

arky
16.02.2012, 23:59:10
putem alege o alta locatie pt semnarea actelor cu o simpla cerere in care sa invocam un motiv pt care nu ne dorim sa facem cununia civila la Ofiterul Starii Civile din Galati.Acum sa vedem daca e contra cost..
Din proprie experienta iti spun ca va trebui sa faci si cererea catre primar si taxa pentru oficiere in alta locatie. Cerea si restul formularelor se completeaza la starea civila, taxa se plateste la caseria primariei. Abia cand te intorci cu chitanta si faci dovada platii iti rezervi ziua si ora si le comunici locatia.
Cam asa era anul trecut. La ce foame de bani e, nu cred sa se fi schimbat ceva.

geanina_ptk
18.02.2012, 14:13:14
Din proprie experienta iti spun ca va trebui sa faci si cererea catre primar si taxa pentru oficiere in alta locatie. Cerea si restul formularelor se completeaza la starea civila, taxa se plateste la caseria primariei. Abia cand te intorci cu chitanta si faci dovada platii iti rezervi ziua si ora si le comunici locatia.
Cam asa era anul trecut. La ce foame de bani e, nu cred sa se fi schimbat ceva.

Mie imi convine si asa..Sa ma duc sa platesc taxa chiar daca e maricica dar macar nu fac acolo la sediul Ofiterului Starii civile..Imi pare rau dar nu imi place deloc zona aia unde e impanzita de fel si fel de tigani si pe deasupra te mai asteapta si la iesire,poate le pica ceva..Mie mi se pare un motiv destul de intemeiat..Preferam de 1OOO de ori vechea locatie si sincera sa fiu nu ma mai stresam atat dar noua locatie e jale..Asta e punctul meu de vedere poate alte mirese au alta parere..Pupici

rukmyny_85
26.02.2012, 14:55:29
Mie imi convine si asa..Sa ma duc sa platesc taxa chiar daca e maricica dar macar nu fac acolo la sediul Ofiterului Starii civile..Imi pare rau dar nu imi place deloc zona aia unde e impanzita de fel si fel de tigani si pe deasupra te mai asteapta si la iesire,poate le pica ceva..Mie mi se pare un motiv destul de intemeiat..Preferam de 1OOO de ori vechea locatie si sincera sa fiu nu ma mai stresam atat dar noua locatie e jale..Asta e punctul meu de vedere poate alte mirese au alta parere..Pupici

daca ai bani da...te duci in ce loc vrei si faci cum doresti...insa la salarii de 6-7mil....nu-ti convine sa te mai falesti cu cununia in alta locatie...banii aia ii poti aloca ptr alte cheltuieli....acum na....5 min cat stai la starea civila nu mori:*,,,fiecare isi stie situatia si face dupa cum considera(trb sa pui la socoteala ora si perioada cand faci nunta si daca ploua/ninge.....asta e un factor care iti poate da peste cap anumite planuri si decat sa plangi in ziua nuntii mai bine pui si alte variante)
si mie mi-a placut mai mult sediul vechi,era si parcul acolo erau si cateva terase in jur(puteai merge dupa cununie acolo sa servesti ceva)

geanina_ptk
26.02.2012, 19:29:00
daca ai bani da...te duci in ce loc vrei si faci cum doresti...insa la salarii de 6-7mil....nu-ti convine sa te mai falesti cu cununia in alta locatie...banii aia ii poti aloca ptr alte cheltuieli....acum na....5 min cat stai la starea civila nu mori:*,,,fiecare isi stie situatia si face dupa cum considera(trb sa pui la socoteala ora si perioada cand faci nunta si daca ploua/ninge.....asta e un factor care iti poate da peste cap anumite planuri si decat sa plangi in ziua nuntii mai bine pui si alte variante)
si mie mi-a placut mai mult sediul vechi,era si parcul acolo erau si cateva terase in jur(puteai merge dupa cununie acolo sa servesti ceva)

Ai dreptate..Depinde de bugetul ficaruia,dar sa stii ca mama mea a fost vinerea trecuta sa vorbeasca cu preotl deoarece as vrea sa fac in curtea bisericii si mai erau cam 5-6 cupluri care doreau acelas lucru deci in consecinta sunt multe cupluri care prefera sa faca un efort pt a face in alta parte..Intr-adevar vechea locatie chiar era frumoasa , era si acel parc unde puteam face poze etc....Pupici

danaroxana
28.02.2012, 18:45:58
e urata noua locatie, nu ii mai pasa nimanui de eveniment, iti scriu de la intrare ca nu au sala de ceremonii.. trist

rukmyny_85
29.02.2012, 15:13:13
e urata noua locatie, nu ii mai pasa nimanui de eveniment, iti scriu de la intrare ca nu au sala de ceremonii.. trist

asta e orasul,nu trb sa ne mai mire nimic
oricum o sa mute si aceasta locatie cu timpul...k acolo nu e locul ei deloc:)))))
asteptam sa vina altul la putere:)))cu conceptii mai bune si sa se gandeasca si la miri

ayrkaterinne
29.02.2012, 15:30:51
Da asa e...asteptam sa vina altul mai breaz la putere dar pana la urma viitoarele miresici au 2 solutii la indemana si cred ca le stiu deja ..ori fac la acel sediu..ori in alta parte !(daca le permite bugetul,bineinteles) :| degeaba ne invartim in jurul cozii ca tot la aceasta concluzie ajungem;))

danah23
29.02.2012, 20:18:42
asta e orasul,nu trb sa ne mai mire nimic
oricum o sa mute si aceasta locatie cu timpul...k acolo nu e locul ei deloc:)))))
asteptam sa vina altul la putere:)))cu conceptii mai bune si sa se gandeasca si la miri
noi am facut starea civila joia (din cauza unor imprejurari care nu au tinut neaparat de noi), dar vreau sa spun ca a fost cea mai buna decizie. (in sambata nuntii noastre au fost vreo 100 de cununii din cate am inteles).
am fost impreuna cu parintii, nasii, fratii si 2-3 prieteni mai apropiati. totul s-a terminat in 5 min apoi cu banii cu care trebuia sa platim taxa de cununie in weekend am mers si am servit un pahar de sampanie. ideea nu e ca cei 100 de lei reprezinta o suma imensa dar am scapat de stat la cozi pe banii mei (si de cautat invitatii prin cateva sute de oameni).
eu va recomand si aceasta varianta. semnati in fata ofiterului de stare civila apoi mergeti si faceti poze unde doriti (scapati asfel de linia de tramvai, de tigani, etc), totul se petrece in calm si liniste.

alexandraroxana
29.02.2012, 20:27:40
noi am facut starea civila joia (din cauza unor imprejurari care nu au tinut neaparat de noi), dar vreau sa spun ca a fost cea mai buna decizie. (in sambata nuntii noastre au fost vreo 100 de cununii din cate am inteles).
am fost impreuna cu parintii, nasii, fratii si 2-3 prieteni mai apropiati. totul s-a terminat in 5 min apoi cu banii cu care trebuia sa platim taxa de cununie in weekend am mers si am servit un pahar de sampanie. ideea nu e ca cei 100 de lei reprezinta o suma imensa dar am scapat de stat la cozi pe banii mei (si de cautat invitatii prin cateva sute de oameni).
eu va recomand si aceasta varianta. semnati in fata ofiterului de stare civila apoi mergeti si faceti poze unde doriti (scapati asfel de linia de tramvai, de tigani, etc), totul se petrece in calm si liniste.
Este si asta o idee foarte buna. Noi ne-am gandit ca toata lumea lucreaza si sa nu fie nevoiti sa-si ia liber, am ales sambata.

ayrkaterinne
29.02.2012, 22:01:38
Este si asta o idee foarte buna. Noi ne-am gandit ca toata lumea lucreaza si sa nu fie nevoiti sa-si ia liber, am ales sambata.
Bine ati gandit..numai ca noi de exemplu am vrut neaparat sa facem totul deodata, si cununia civila si cea religioasa in aceasi zi..si atunci nu prea ai de ales
P.S...scuze de intrebari......dar esti din GL? sau vei face nunta in Gl?

ayrkaterinne
04.03.2012, 13:51:18
Nu, nu sunt din Galati. Scrie sus, la status, sunt din Alba Iulia, cununia civila o vom face la Alba Iulia si nunta la Blaj, de acolo este logodnicul meu.
Am vazut :-p...te intrebam doar pentru simplu fapt ca ai scris la topicul de GL..si ma gandeam ca esti de aici si ca faci nunta in Blaj...:)>-

blondynutza
05.03.2012, 09:17:17
Cred ca am incurcat eu topicurile, scuze.:D
buna miresici, ma bucur ca am nimerit si eu in topicul celor de la galati e mai bine asa cand vorbesti cu cineva din orasul tau decat din toata tara... si app stiti cumva cat mai ajunge la starea civila daca o fac in alta parte decat la sediu lor? Ca am sunat de 3 ori la ei si de fiecare data mi-au zis alte preturi!! :)

CatalinaBubulina
05.03.2012, 13:02:16
buna miresici, ma bucur ca am nimerit si eu in topicul celor de la galati e mai bine asa cand vorbesti cu cineva din orasul tau decat din toata tara... si app stiti cumva cat mai ajunge la starea civila daca o fac in alta parte decat la sediu lor? Ca am sunat de 3 ori la ei si de fiecare data mi-au zis alte preturi!! :)
Eu una habar nu am cat mai costa dar de ce nu mergi direct la ei la sediu sa intrebi?... asa poate vei afla un raspuns sigur...oricum vad ca sunt cam nesimtiti de schimba preturile la fiecare telefon primit.

rukmyny_85
05.03.2012, 16:22:28

poate te ajuta cu ceva
Cuplurile de gălățeni care vor trece pragul Stării Civile de pe str. Traian pentru a-și uni detinele în cursul zilelor de sâmbătă sau duminică vor achita anul acesta o taxă de 90,5 lei, față de suma de 86 de lei, pe care au plătit-o cetățenii în 2011. Ca și anul trecut, cei care vor spune DA în fața ofițerului stării civile în cursul săptămânii nu vor fi nevoți să scoată nicin leu din buzunar. Potrivit precizărilor făcute de reprezentanții Primăriei Galați, taxa care va fi achitată anul acesta atât în cazul căsătoriei civile cât și în cazul divorțului au fost stabilite printr-o hotărâre a Consiliului Local, care prevede cuantumul tuturor taxelor și impozitelor care vor fi achitate atât de către persoane juridice cât și de către persoanele fizice. În ceea ce privește taxa care trebuie achitată de către familiile care doresc să apeleze la serviciile ofițerului Stării Civile pentru a divorța pe cale amiabilă, aceasta va fi anul acesta de 315 lei, față de 300 de lei, cât era în cursul anului trecut.
Mai multe nașteri decât decese anul trecut
Conform datelor furnizate de reprezentanții Primăriei Galați, în cursul anului trecut la Starea Civilă au fost eliberate 3.315 certificate de naștere, în timp ce numărul certificatelor de deces eliberate a fost mai mic, și anume de 2.920. În ceea ce privește numărul perechilor care au dorit anul trecut să își unească destinele în fața ofițerilor Stării Civile, acesta a fost de 1.620.

rukmyny_85
05.03.2012, 16:24:16
si asta am mai gasit.....poate iti e de folos e din 15feb 2012
Taxa de oficiere a casatoriei in zilele nelucratoare, sambata si duminica este de 69 de lei, iar pentru casatoriile oficiate dupa ora 19 sau in alte spatii decat la Starea Civila taxa este de 690 de lei, la care se adauga taxa pentru fotografiere (7 lei) si cea de filmare (10 lei).

andreea_cleo
26.04.2012, 11:27:14
Este cineva care s-a interesant, recent, la starea civila din galati , cu privire la procedura ce trebuie urmata pentru a se oficia casatoria la o alta locatie decat cea de la sediul starii civile?
Intreb acesata deoarece legislatia a fost modificata in septembrie anul trecut.

geanina_ptk
13.05.2012, 03:37:28
Este cineva care s-a interesant, recent, la starea civila din galati , cu privire la procedura ce trebuie urmata pentru a se oficia casatoria la o alta locatie decat cea de la sediul starii civile?
Intreb acesata deoarece legislatia a fost modificata in septembrie anul trecut.

Eu faccununia civila in gradina botanica...De curand a fost mama mea la ei deoarece eu nu sunt in tara si se rezolva f simplu candva depuneti actele,in cazul in ca alegeti o alta lcatie trebuie sa platiti o taxa de 7 mil la cec am inteles ,iar cu o zi inainte de nunta va ies actele unde trebuie sa va duceti sa le semnati,iar a2a zi vine in locatia propusa de tine doar formal deoarece nu au voie sa ia cu ei acel registru..Ceva in genul sper ca am reusit sa te lamuresc..pup

andreea_cleo
14.05.2012, 09:37:33
eu faccununia civila in gradina botanica...de curand a fost mama mea la ei deoarece eu nu sunt in tara si se rezolva f simplu candva depuneti actele,in cazul in ca alegeti o alta lcatie trebuie sa platiti o taxa de 7 mil la cec am inteles ,iar cu o zi inainte de nunta va ies actele unde trebuie sa va duceti sa le semnati,iar a2a zi vine in locatia propusa de tine doar formal deoarece nu au voie sa ia cu ei acel registru..ceva in genul sper ca am reusit sa te lamuresc..pup

multumesc!
Sa ai o nunta superba!

micutastea14
14.06.2012, 10:41:57
Mai nou s-au gandit cei de la gradina botanica sa puna si ei o taxa pentru oficierea casatoriilor in foisor. Exceptand cei 700 de la starea civila se mai platesc inca 600 lei pentru inchirierea foisorului. $-)

petza
22.06.2012, 00:19:02
Mai nou s-au gandit cei de la gradina botanica sa puna si ei o taxa pentru oficierea casatoriilor in foisor. Exceptand cei 700 de la starea civila se mai platesc inca 600 lei pentru inchirierea foisorului. $-)
Plus decorul care va trebui facut acolo s-ar ajunge la o cheltuiala de 2000 lei mai mult sau mai putin...(((

MihaelaDamoc
28.06.2012, 12:02:50
Daca nu vreti sa cheltuiti prea mult faceti cununia civila la sediul lor in timpul saptamanii.

MihaelaDamoc
28.06.2012, 12:03:23
La cate taxe se baga e cea mai simpla solutie.

MihaelaDamoc
28.06.2012, 12:04:17
Ca sa nu va mai spun ca pe langa taxe trebuie sa il si aduceti si apoi sa il duceti la sediu pe ofiterul de stare civila.

incepator
09.07.2012, 07:42:54

aceasta este cea mai mare nesimtire - referitor la taxe. in alte tari nu stiu cum sa le ofere oamenilor "liniste" , iar la noi sunt in stare sa puna taxe si pe trotuar ...
cred ca ar trebui locatii fara costuri suplimentare si atunci sa ii vedem ...

incepator
09.07.2012, 07:47:51
Daca nu vreti sa cheltuiti prea mult faceti cununia civila la sediul lor in timpul saptamanii.

ati auzit ca cineva sa fi facut cununia civilia legata cu cea religioasa in biserica ?

laura_gl
29.08.2012, 18:11:45
Buna! Cine imi poate da mai multe detalii cu privire la cununia civila la Gradina Botanica?:D

symonik02
30.08.2012, 20:55:42
Buna! Cine imi poate da mai multe detalii cu privire la cununia civila la Gradina Botanica?:D

Buna! Pentru a face cununia civila la Gradina Botanica trebuie sa platesti ofiterul starii civile pentru a veni acolo 700 ron, iar la Gradina Botanica platesti o taxa cam de 600 ron pentru foisor si pentru poze. Cam asta e de stiut, daca mai vrei detalii poti sa ma intrebi si iti raspund daca stiu :)

laura_gl
03.09.2012, 18:32:36
Buna! Pentru a face cununia civila la Gradina Botanica trebuie sa platesti ofiterul starii civile pentru a veni acolo 700 ron, iar la Gradina Botanica platesti o taxa cam de 600 ron pentru foisor si pentru poze. Cam asta e de stiut, daca mai vrei detalii poti sa ma intrebi si iti raspund daca stiu :)

Buna:) merci frumos pt informatii, momentan am aflat ceea ce ma interesa.

alexia_bla
19.12.2012, 19:53:47
cu cat timp inainte trebuie mers la starea civila? se face programare pe ore sau te anunta ei cand iti urmeaza randul?:)

micutastea14
20.12.2012, 15:22:38
cu cat timp inainte trebuie mers la starea civila? se face programare pe ore sau te anunta ei cand iti urmeaza randul?:)

Actele trebuiesc depuse cu cel mult 14 zile si cel putin 10 zile inainte de data in care vrei sa te casatoresti. Doamne, cat stres am avut cu actele astea ca trebuia sa luam si certificatele prenuptiale care aveau valabilitate 14 zile (din cate imi amintesc). Cred ca a fost cel mai stresant moment din toata nunta. #:-S Referitor la ora nu stiu ce sa-ti spun pentru ca noi am facut cununia civila intr-o zi de marti si nu era aglomerat.

alexia_bla
20.12.2012, 19:42:59
Actele trebuiesc depuse cu cel mult 14 zile si cel putin 10 zile inainte de data in care vrei sa te casatoresti. Doamne, cat stres am avut cu actele astea ca trebuia sa luam si certificatele prenuptiale care aveau valabilitate 14 zile (din cate imi amintesc). Cred ca a fost cel mai stresant moment din toata nunta. #:-S Referitor la ora nu stiu ce sa-ti spun pentru ca noi am facut cununia civila intr-o zi de marti si nu era aglomerat.
ma bate si pe mine un gand sa procedez identic...

rodici
21.12.2012, 08:19:58
daca vrei o anume ora e ne sa te duci din timp, sa o ,,prinzi''. noi am fost cu 14 zile inainte, dar fiind duminica la ora 14 chiar nu erau alte solicitari. in schimb pt sambata am vazut ca era mare inghesuiala, era si octombrie, sezon plin.

aaa, vedeti ca de acum se oficiaza starea civila in foaierul Teatrului Dramatic, fara vreo taxa suplimentara, asa a a hotarat primaria. amanunte in ziarul VL de azi.

ma bate si pe mine un gand sa procedez identic...

alexia_bla
21.12.2012, 10:04:10
daca vrei o anume ora e ne sa te duci din timp, sa o ,,prinzi''. noi am fost cu 14 zile inainte, dar fiind duminica la ora 14 chiar nu erau alte solicitari. in schimb pt sambata am vazut ca era mare inghesuiala, era si octombrie, sezon plin.

aaa, vedeti ca de acum se oficiaza starea civila in foaierul Teatrului Dramatic, fara vreo taxa suplimentara, asa a a hotarat primaria. amanunte in ziarul VL de azi.
multumesc...si daca merg cu 14 zile si sunt 100 de persoane ce fac?:) accept ce mai ramane

miha2013
08.01.2013, 14:20:07
Stie cineva de la o sursa sigura daca s-a mutat starea civila sau cand se muta? Mersi.

C_ELLA
08.01.2013, 14:32:40
Stie cineva de la o sursa sigura daca s-a mutat starea civila sau cand se muta? Mersi.
Starea civila s-a mutat pe Str. Traian din anul 2011, si nu cred ca se va mai muta de acolo prea curand...

miha2013
13.01.2013, 18:56:05
Daca te uitai mai sus vedeai postul lui rodici...a scris si in Viata libera cum ca starea civila ar trebui sa se mute in foaierul Teatrului Dramatic, insa nu stiu cand sau daca se va intapla acest lucru...

C_ELLA
14.01.2013, 08:53:08
Daca te uitai mai sus vedeai postul lui rodici...a scris si in Viata libera cum ca starea civila ar trebui sa se mute in foaierul Teatrului Dramatic, insa nu stiu cand sau daca se va intapla acest lucru...
http://www.nepasadegalati.ro/actualitate/starea-civil%C4%83-se-mut%C4%83-%C3%AEn-foaierul-teatrului-dramatic
NO COMMENT!!!

ioana.ardeleanu
19.03.2013, 19:26:56

Vaai ce bine, asta era marea mea problema si ma bucur enorm ca nu mai oficiem cununia civila in cutia aia de chibrit inghesuiti ca sardinele la kg, si imbulziti in 2 m patrati afara intre bara aia si peretele cladirii unde trebuia sa ciocnim un pahar de sampanie cu 5 cersetori libidinosi in spate cu acordeoane. Traiasca Marius Stan....:)

AurelianCristian
19.03.2013, 20:35:11
Sper ca si la noi sa ramana doar cununia religioasa si semnarea in registrul starii civile sa se faca la biserica. Este cel mai bine pentru toata lumea. GRESESC ? Ce parere aveti?

gyana
20.03.2013, 14:17:33
fetelor eu am nunta pe 13 iulie...cand sa ma duc sa ma programez??atunci in apropiere ???sau?

C_ELLA
20.03.2013, 14:42:18
fetelor eu am nunta pe 13 iulie...cand sa ma duc sa ma programez??atunci in apropiere ???sau?
Vezi ca au mai fost discutii pe aici ref la asta... trebuiesc facute certificatele prenuptiale (cu analize medicale), iar la Starea Civila se merge cu exact 14 zile inainte de data casatoriei.
http://www.miresici.ro/forum/showthread.php?t=10981&p=4868562#post4868562

Ana-Lucia
27.03.2013, 20:58:09
salutare miresici!
stie cineva pana la ce ora se oficiaza casatoriile sambata la oficiul de stare civila? am o mare problema cu organizarea in timp a zilei cu pricina. din cauza asta nu prea stiu cum sa imi fac programarile pentru makeup si coafura :O

eva_lillith
09.04.2013, 15:22:44
A facut cineva cununia civila deja anul acesta (2013- primavara)? Daca da, unde? Se tin tot langa Piata Centrala? Pentru ca eu am nunta in Iulie si oscilez intre Gradina Botanica(ce a mai ramas din ea dupa grindina de anul trecut) si Sediul Starii civile(care daca este la Teatrul Dramatic, este MINUNAT^:)^ - ma scapa de mai multe cheltuieli ^:)^ )

http://img.weddingcountdown.com/ticker/wbbwhe.png
(http://www.weddingcountdown.com/)

Ana-Lucia
10.04.2013, 12:58:35
A facut cineva cununia civila deja anul acesta (2013- primavara)? Daca da, unde? Se tin tot langa Piata Centrala? Pentru ca eu am nunta in Iulie si oscilez intre Gradina Botanica(ce a mai ramas din ea dupa grindina de anul trecut) si Sediul Starii civile(care daca este la Teatrul Dramatic, este MINUNAT^:)^ - ma scapa de mai multe cheltuieli ^:)^ )

http://img.weddingcountdown.com/ticker/wbbwhe.png
(http://www.weddingcountdown.com/)

La Teatrul Dramatic se oficiaza cununia civila. ;)

eva_lillith
10.04.2013, 14:14:26
La Teatrul Dramatic se oficiaza cununia civila. ;)

Whoooaaa!!! =P~ Super! Multumesc pentru vestea minunata =D>$-)

Ana-Lucia
10.04.2013, 14:25:58
Whoooaaa!!! =P~ Super! Multumesc pentru vestea minunata =D>$-)

cu placere miresica :*

moni_maria111
11.04.2013, 09:37:21
Ne-am interesat si noi si am aflat ca la teatru se fac cununiile, insa cineva zicea ca e doar o chestiune provizorie.Asa sa fie?
In alta ordine de idei, cam cu cat timp inainte trebuie sa ne interesam de formalitatile pentru civila?

C_ELLA
11.04.2013, 10:13:51
Ne-am interesat si noi si am aflat ca la teatru se fac cununiile, insa cineva zicea ca e doar o chestiune provizorie.Asa sa fie?
In alta ordine de idei, cam cu cat timp inainte trebuie sa ne interesam de formalitatile pentru civila?
Cam cu doua-trei luni inainte, ca sa stii cum te organizezi. Totusi, cand aveti voi nunta?!

angelica_simona
12.05.2013, 10:17:25
Buna miresici, am si eu o întrebare, sper sa ma puteți lamuri înainte sa fac un drum pana la starea civila. Am aflat si eu ca se vor oficia căsătoriile la dramatic, dar întrebarea mea este daca doar sâmbăta sau si in timpul săptămânii? Eu vreau sa pun starea civila cu cateva zile înainte, dar vreau sa vina tot l dramatic. Si problema nr 2 :) am citit ca actele treb depuse de ambii soti PERSONAL, viitorul meu sot nu este in Tara, vine cu o saptamana înainte de nunta. Am cunoștință de cazuri cand a mers doar mireasa sa depună actele... Aveți idee...?

Ana-Lucia
15.05.2013, 10:18:36
Buna miresici, am si eu o întrebare, sper sa ma puteți lamuri înainte sa fac un drum pana la starea civila. Am aflat si eu ca se vor oficia căsătoriile la dramatic, dar întrebarea mea este daca doar sâmbăta sau si in timpul săptămânii? Eu vreau sa pun starea civila cu cateva zile înainte, dar vreau sa vina tot l dramatic. Si problema nr 2 :) am citit ca actele treb depuse de ambii soti PERSONAL, viitorul meu sot nu este in Tara, vine cu o saptamana înainte de nunta. Am cunoștință de cazuri cand a mers doar mireasa sa depună actele... Aveți idee...?

Oficierea casatoriilor se face la dramatic, indiferent de zi. Doar actele se depun pe Traian, din cate am inteles, cu 2 sapt. inainte. Din ce am mai auzit la unul si la altul, la depunerea actelor trebuie sa fie prezenti ambii soti, dar mai bine mergi la Starea Civila si vezi ce iti spun acolo.
Pupici.

angelica_simona
16.05.2013, 10:52:48
Oficierea casatoriilor se face la dramatic, indiferent de zi. Doar actele se depun pe Traian, din cate am inteles, cu 2 sapt. inainte. Din ce am mai auzit la unul si la altul, la depunerea actelor trebuie sa fie prezenti ambii soti, dar mai bine mergi la Starea Civila si vezi ce iti spun acolo.
Pupici.

Da o sa fac un drum... ca probabil la tel o sa imi spuna ca treb sa fim amandoi.. Dar treb sa pot sa depun singura :)

adelina_elena
17.05.2013, 07:38:00
Si eu stiam ca oficierea se face la Dramatic, dar o amica a facut cununia civila chiar vinerea trecuta, la sediul de pe Traian! Am intrebat-o daca din cauza ca a facut in cursul sapt, insa nu stia, ei nici nu-i spusese nimeni ceva de Dramatic.
Cel mai bine este sa discutam cu cei de acolo...si cum eu nu locuiesc in gl, nu stiu cand o sa ajung ...daca se duce cineva intre timp, puteti intreba si depre acest lucru?

alexia_bla
17.05.2013, 21:00:12
din intamplare am cunoscut pe cineva direct implicat si am intrebat despre oficierea la dramatic....da, mi sa raspuns se face cand doriti sambata in cursul sapt..dar cu o conditie sa platiti...aceeasi metoda ca si cu gradina botanica ceva de genul 700 lei...daca ma mintit va mint si eu...daca vrei normal se face tot la sediul din traian...deci trebuie intrebat direct acolo eu asa am inteles

angelica_simona
18.05.2013, 08:04:56
din intamplare am cunoscut pe cineva direct implicat si am intrebat despre oficierea la dramatic....da, mi sa raspuns se face cand doriti sambata in cursul sapt..dar cu o conditie sa platiti...aceeasi metoda ca si cu gradina botanica ceva de genul 700 lei...daca ma mintit va mint si eu...daca vrei normal se face tot la sediul din traian...deci trebuie intrebat direct acolo eu asa am inteles

Fetelor saptamana aceasta am avut ocazia (întâmplător) sa il am ca si client la mine la munca pe șeful stării civile. Mi.a spus de actele necesare si l.am întrebat daca cununiile se oficiaza doar sâmbăta sau si in timpul săptămânii la dramatic. Si mi.a spus ca tot timpul se oficiaza la dramatic fara nicio taxa suplimentară. In schimb se plătește la fel ca si înainte pt deplasarile la grădina Botanica sau alte părți.... Acum alta problema este daca functionarele de acolo respecta sau nu aceste reguli sau fac dupa dorința lor.

adelina_elena
20.05.2013, 22:31:22
Fetelor saptamana aceasta am avut ocazia (întâmplător) sa il am ca si client la mine la munca pe șeful stării civile. Mi.a spus de actele necesare si l.am întrebat daca cununiile se oficiaza doar sâmbăta sau si in timpul săptămânii la dramatic. Si mi.a spus ca tot timpul se oficiaza la dramatic fara nicio taxa suplimentară. In schimb se plătește la fel ca si înainte pt deplasarile la grădina Botanica sau alte părți.... Acum alta problema este daca functionarele de acolo respecta sau nu aceste reguli sau fac dupa dorința lor.

Atunci asa este, sunt convinsa ca el stie cel mai bine!
As ma avea o nelamurire. Nici eu, nici viitorul meu sot nu avem buletinul pe Galati. Stiti cumva daca o simpla viza de flotant pe unul din buletine rezolva problema? Sigur ca ma voi interesa la starea civila, dar m-am gandit ca poate stie vreuna dintre voi.

Multumesc!

sorina.mihaela33
23.05.2013, 12:40:11
Sa va spun si expreienta mea cu starea civila. Eu stiam doar atat, ca analizele sunt valabile 14 zile. Deci am zis ca nu are rost sa vin inainte. A mai fost si nebunia ca parintii mirelui tineau mortis sa facem nunta la ambele biserici, eu fiind catolica, el ortodox. Deci nu stiam inca ce s afacem cu civila. Daca sa o punem cu o saptamana inainte sau cu o zi inainte. In ultimele doua saptamani, parintii lui au zis c anu mai are rost sa facem si la ortodoxa, daca eu vreau neparat la catolica, sa ramana doar la catolica. Bn, deci puteam face civila in aceeasi zi si scapam de niste bani cheltuiti in plus.
Nu am avut cum sa mergem mai devreme la civila asa ca ne-am dus cu o saptamana inainte, vineri :-B. Acolo ne-a luat la intrebari femeia de serviciu /:) I-am zis ca avem nunta pe 15 mai si a zis ca e prea tazriu, ca actele trebuie sa stea cel putin 10 zile la ei si apoi are loc nunta :| Am inlemnit. Am mai insistat noi si a zis ca sa vada ce poate face. Ok. Ne cere certificatele prenuptiale. Noi....n-aveam...Ea contrariata. Pai de ce ati venit fara? Noi am zis c ane inscriem si apoi facem analizele si le adaugam la dosar. Ea nu, ca daca nu aducem certificatele azi, nu mai avem cum sa ne casatorim pe 15 mai ca e prea tarziu:O Ne-am dus reped ela Romar, intr-o ora au fost gata si i le-am dus. Bun, mai completam noi cate ceva pe acolo apoi intram la cine trebuia. Si zicem ca vrem la ora 11. Voiam nespus de mult sa port doua tinute, sa nu fiu in rochie de mireasa la civila. Alea ne spun ca La 3.30 ne programeaza. Pfai, ii zic eu cum la 3.30 cand la 4 noi avem religioasa. I-am zis ca vreau la 11 neaparat, ca nu se poate mai tarziu. Ea nu, ca au programate alte casatorii in jurul acelei ore si ca ele nu vin de 2 ori de acasa. Trebuie sa fie grupate toate in jurul aceleiasi ore. Degeab am insitat, ba chiar sotul a vrut sa le dea si bani dar nu au acceptat. Asa ca a ramas pana la urma la .2.45.
ma scuzati ca m-am lungit atat :D

Buna am urmarit pozele tale de la nunta, foarte frumoase, felicitari! As vrea sa stiu unde ai facut acele poze la dunare...dar unde? si cu atata verdeata, superb!

bubumic
24.05.2013, 14:07:58
Buna am urmarit pozele tale de la nunta, foarte frumoase, felicitari! As vrea sa stiu unde ai facut acele poze la dunare...dar unde? si cu atata verdeata, superb!

Multumesc! :) Pozele au fost facute la Lacul Partidului.. :)

allyfllo
24.05.2013, 15:29:53
Ati facut cununia civila in aceiasi zi cu cununia religioasa?

alexia_bla
25.05.2013, 17:29:02
Azi am mers la starea civila mi sa zis asa toate cununiile sa fac la teatru gratis...am mers acolo si asa era.

angelica_simona
26.05.2013, 08:29:15
Azi am mers la starea civila mi sa zis asa toate cununiile sa fac la teatru gratis...am mers acolo si asa era.

Super :) te.ai interesat cumva daca poate depune actele doar unul dintre soti?