PDA

Versiunea completa : Cununia civila

Pagini : [1] 2 3 4 5

teodorasalceanu
20.09.2006, 08:50:58
fetelor la cat timp se fac analizele ?
stiu ca acel certificat are valabilitate 48 ore

mihaela_0242000
23.09.2006, 10:01:09
fetelor la cat timp se fac analizele ?
stiu ca acel certificat are valabilitate 48 ore
Teo uite cum am facut eu....am fost vineri la Policlinica cu plata la prima ora , i-am zis doamnei respective despre ce e vb si in 2 ore era certificatul eliberat, si am platit 500 000 si am depus actele luni....m-a intrebat cand depun actele si a trecut in certificat data cand am depus actele....asa ca certificatul se poate face oricand, cu o conditie sa ii spui ziua cand depui actele...totuna era daca il faceam cu o saptamana inainte de a depune actele atat timp cat pe certificat scria data depunerii actelor...
IN FINE SPER CA AI INTELES, SUNT CAM SOMNOROASA, RECUNOSC, SI NU PREA AM COERENTA IN SCRIS...:)

teodorasalceanu
23.09.2006, 18:19:26
Teo uite cum am facut eu....am fost vineri la Policlinica cu plata la prima ora , i-am zis doamnei respective despre ce e vb si in 2 ore era certificatul eliberat, si am platit 500 000 si am depus actele luni....m-a intrebat cand depun actele si a trecut in certificat data cand am depus actele....asa ca certificatul se poate face oricand, cu o conditie sa ii spui ziua cand depui actele...totuna era daca il faceam cu o saptamana inainte de a depune actele atat timp cat pe certificat scria data depunerii actelor...
IN FINE SPER CA AI INTELES, SUNT CAM SOMNOROASA, RECUNOSC, SI NU PREA AM COERENTA IN SCRIS...:)

merci mult tre sa ma duc si eu ca mai am putin

mihaela_0242000
24.09.2006, 14:13:23
Inca ceva Teo...daca vrei o anumita ora te sfatuiesc sa te duci inainte de a deschide starea civila , caci eu am fost la 10 dimineata si era ocupat pana la ora 14:30, si nu iti mai povestesc la ce coada am stat...

mihaela_0242000
24.09.2006, 14:16:11
Scuze am vrut sa zic ca mai era liber`doar dimineata, cea mai tarzie ora fiind 14:30.....scuze dar asa ma emotionez cand stiu ca mai ai putin pana la nunta....vreau sa te ajut (caci pe mine nu m-a sfatuit nimeni) si tot incurc itele;-) ... eu de exemplu am vrut la 16:30 si nu mai era libera ora respectiva, si asta la 10 dimineata , iti dai seama cata lume se casatoreste??':))

teodorasalceanu
27.09.2006, 18:26:20
Scuze am vrut sa zic ca mai era liber`doar dimineata, cea mai tarzie ora fiind 14:30.....scuze dar asa ma emotionez cand stiu ca mai ai putin pana la nunta....vreau sa te ajut (caci pe mine nu m-a sfatuit nimeni) si tot incurc itele;-) ... eu de exemplu am vrut la 16:30 si nu mai era libera ora respectiva, si asta la 10 dimineata , iti dai seama cata lume se casatoreste??':))

am o cunostinta acolo si ma programeaza
am noroc la asta

mihaela_0242000
27.09.2006, 23:39:43
am o cunostinta acolo si ma programeaza
am noroc la asta
pai si de ce nu ai spus mai inainte??????:))
acum serios, ma bucur ca ai cunostinte pe acolo, asa cel putin o sa ai totul organizat si nu o sa iti dea planurile peste cap cum s-a intamplat la mine...

teodorasalceanu
29.09.2006, 09:10:00
pai si de ce nu ai spus mai inainte??????:))
acum serios, ma bucur ca ai cunostinte pe acolo, asa cel putin o sa ai totul organizat si nu o sa iti dea planurile peste cap cum s-a intamplat la mine...

stii ca eu nu eram prea incantata de" ziua cea mare" dar acum parca astept sa vina ziua respectiva sa vad cum iese.
am vb. cu tipa care ma coafeaza si o sa ma vopseasca a zis ca mi face alte culori
eu ma las pe mana ei ca e super tare tipa se pricepe de minune abia astept sa mi schimb look ul.
tu nu mai pui nici o poza ???!!!!!

teodorasalceanu
29.09.2006, 09:51:50
Treacand De La Un Subiect La Altul Cat Ai Dat Pe Fundele Ale Ptr Masini?
Ca Eu Am Gasit Ceva In Braila Un Set C U Mai Multe Chestii (tul, Funde, Nr. Ed Masina"tineri Casatoriti ............) La 600.000

mihaela_0242000
30.09.2006, 11:53:59
Ca Eu Am Gasit Ceva In Braila Un Set C U Mai Multe Chestii (tul, Funde, Nr. Ed Masina"tineri Casatoriti ............) La 600.000
Pai fundele 130 000 alea mari, iar alea mici 30 000...

teodorasalceanu
30.09.2006, 12:22:34
in cazul asta cred ca o sa mi cumpar un det de ala care am gasit la braila

andreeagavrilescu
03.10.2006, 18:18:09
Analizele trebuie sa fie neaparat de la dr de familie sau de la orice alt doctor?

Gazutza_83
04.10.2006, 10:43:21
din cate stiu eu trebuie sa mergi si la medicul de familie sa-ti elibereze un certificat...:-\:-\:-\

teodorasalceanu
04.10.2006, 13:14:33
depinde unde iti faci analizele . de exemplu la policlinica cu plata iti elibereaza ei certificat si la romar la fel( 500.000)

mihaela_0242000
04.10.2006, 21:42:27
depinde unde iti faci analizele . de exemplu la policlinica cu plata iti elibereaza ei certificat si la romar la fel( 500.000)
Perfect adevarat in ceea ce priveste analizele
Acum trecand la altceva, ma bucur mult ca ti-ai recapatat entuziasmul, o mireasa trebuie sa fie in culmea fericirii, asa ca lasa-te dusa de moment, ca o sa fie totul foarte bine si foarte frumos....:*

carmencita_82
08.12.2006, 13:13:50
Buna dragi miresici!!!
Eu mi-as dori cununia civila in aer liber mai ales ca nunta o sa fie vara si chiar cand sunt trandafirii din gradina botanica infloriti. Cred ca e super. Stie cineva cat costa sa faci acolo cununia civila? Sau o persoana cu care sa luam legatura?

barbiedoll
08.12.2006, 20:56:43
Buna!
Din ce am auzit si eu la alte pers care au facut acolo nu stiu daca se merita:) Trebuie sa fiti f bine organizati daca vreti sa faceti acolo. Este o taxa pentru cununie de 6 mil parca si o taxa pentru poze. Nu mai stiu exact preturile, parca in total vreo 10 mil costa.
Dar sa fiti f atenti ca trebuie sa se duca cineva sa ia primarul sau pe cine vine sa oficieze, de la primarie, trebuie sa aveti pe cineva care sa serveasca invitatii, etc.
Asta am auzit si eu, acum nu stiu. Daca mai e cineva care a facut acolo si ne poate spune, asteptam cu interes.
Si eu as fi vrut sa fac acolo dar inca ma mai gandesc.

carmencita_82
09.12.2006, 13:50:45
Buna
Am fost la Gradina Botanica si m-am interesat. Deci taxa de poze 1.800.000 taxa de cununie 2.400.000 si taxa la primarie de vreo 5.800.000. Deci in jur de 10 milioane. E cam mult dar oare se merita??? Eu inca ma mai gandesc la asta...parca e mai frumos decat la starea civila...ce ziceti????

barbiedoll
09.12.2006, 19:37:27
Este frumos la Gradina Botanica dar nu stiu daca se merita. Poti doar sa mergi si sa faci pozele acolo deci sa platesti taxa pentru poze in gradina. Eu asa ma gandesc sa fac. O colega de-a mea era sa nu mai faca cununia acolo pt ca nu voia sa o primeasca cea de la poarta. Si asta in ziua nuntii. Nu ii gasea nu stiu ce chitanta. Spunea ca nu a platit:(
Iar primarul vine doar daca poate. Cred ca in cele mai multe cazuri, nu poate:)

popa_mihaellla
09.12.2006, 19:55:25
WOOOOWWWW
Suna super misto, numai ca noi nu avem Gradina Botanica in Constanta:sad: .Dar daca mi-ar garanta cineva ca nu as avea probleme cu adusul primarului si altele, cred ca 10 mil e putin, pana la urma o singura data facem nunta, oricum va invidiez pe cele care puteti lua in calcul si varianta asta.. Suuuuuuupeeerrrrr

carmencita_82
11.12.2006, 09:30:16
WOOOOWWWW
Suna super misto, numai ca noi nu avem Gradina Botanica in Constanta:sad: .Dar daca mi-ar garanta cineva ca nu as avea probleme cu adusul primarului si altele, cred ca 10 mil e putin, pana la urma o singura data facem nunta, oricum va invidiez pe cele care puteti lua in calcul si varianta asta.. Suuuuuuupeeerrrrr
Si eu zic ca e ceva deosebit...mult mai frumos decat la starea civila...parca se termina prea repede acolo...ca tre sa intre alta familie...si la noi in iulie sunt infloriti si trandafirii in Gradina...super...speram sa ne dea detalii miresici care au facut acolo dar vad ca nu e nimeni...desi doamna care ne-a dat relatii la gradina ne-a zis ca se fac dintotdeauna cununii civile in gradina...ma mai gandesc dar daca primarul(primaria) isi ia 5800000pentru cununie in gradina cum sa nu vina? E posibil oare??

barbiedoll
11.12.2006, 14:56:59
Si eu zic ca e ceva deosebit...mult mai frumos decat la starea civila...parca se termina prea repede acolo...ca tre sa intre alta familie...si la noi in iulie sunt infloriti si trandafirii in Gradina...super...speram sa ne dea detalii miresici care au facut acolo dar vad ca nu e nimeni...desi doamna care ne-a dat relatii la gradina ne-a zis ca se fac dintotdeauna cununii civile in gradina...ma mai gandesc dar daca primarul(primaria) isi ia 5800000pentru cununie in gradina cum sa nu vina? E posibil oare??

Da, e ceva deosebit cu adevarat.
Si in legatura cu primarul, da, e foarte posibil sa nu vina la cununie fiind prins cu alte obligatii sau alte treburi. O colega a avut nunta in sept si nu a venit primarul sa oficieze in Gradina Bot, ci o reprezentanta a Primariei. Asta e viata! Se poate si fara primar, nu?

carmencita_82
11.12.2006, 17:00:29
Bine ca eu nu tin neaparat sa vina nea Dumitru :)) ...sa vina cineva macar sa ne cunune nu???

barbiedoll
11.12.2006, 20:02:37
Cineva de la Primarie vine sigur, stai linistita. Nu trebuie sa iti faci griji ca nu vine, ci de taxele astea care sunt cam marisoare si am impresia ca ne cam trag in piept cu ele, in rest e totul ok:)

carmencita_82
12.12.2006, 06:54:30
Cineva de la Primarie vine sigur, stai linistita. Nu trebuie sa iti faci griji ca nu vine, ci de taxele astea care sunt cam marisoare si am impresia ca ne cam trag in piept cu ele, in rest e totul ok:)
Asta asa e....toti profita de cei care fac nunta...din pacate suntem la mana lor...

mihaela_0242000
14.12.2006, 00:07:02
Bine ca eu nu tin neaparat sa vina nea Dumitru :)) ...sa vina cineva macar sa ne cunune nu???

Apropo de Dumitru Nicolae, primarul, ....mie una nu imi place de omul acesta, nici macar nu l-am votat, dar surpriza.....pe 26 august anul acesta cine credeti ca mi-a oficiat cununia civila?????.......primarul fetelor......sa sufar un soc nu alta.....uite si poze....:)) :)) :))

aditza
26.12.2006, 16:17:06
Buna fetelor. Vreau sa stiu si eu daca la cununia de la gradina botanica se amenajeaza ceva dragut sau trebuie sa apelezi la o firma specializata. Ca daca nu fac ceva dragut nu stiu daca se merita sa dai inca 10 mil ca sa amenajezi si ceva dragut. Nu stiu ce sa zic, e foarte romantic dar daca ploua in ziua respectiva ce ne facem? Au o sala draguta in cazul in care ploua? Oricum o sa ma interesez si eu ce ofera gradina botanica din banii astia. Eu cunosc pe cineva care a facut acolo cununia si a costat 30 de mil. va pup dulce

moskya22
26.12.2006, 22:00:09
banii pe care ii dai sunt doar pentru ati permite ei sa intri acolo sa faci cununia ,de aranjamente te ocupi tu apeland desigur la o firma.Cred ca s-a mai scris pe aici ce sume se platesc pt o cununie in gradina:600ron pt ca primarul sa-ti oficieze cununia.180ron taxa pt poze si mai erau vreo 200dar nu stiu exact pt ce...si crede-ma ca momentul dureaza foarte putin,am vazut astavara o astfel de cununie

barbiedoll
27.12.2006, 09:33:57
Buna fetelor. Vreau sa stiu si eu daca la cununia de la gradina botanica se amenajeaza ceva dragut sau trebuie sa apelezi la o firma specializata. Ca daca nu fac ceva dragut nu stiu daca se merita sa dai inca 10 mil ca sa amenajezi si ceva dragut. Nu stiu ce sa zic, e foarte romantic dar daca ploua in ziua respectiva ce ne facem? Au o sala draguta in cazul in care ploua? Oricum o sa ma interesez si eu ce ofera gradina botanica din banii astia. Eu cunosc pe cineva care a facut acolo cununia si a costat 30 de mil. va pup dulce

Buna,
Am impresia ca au ei mese si scaune pe care ti le pun la dispozitie in ziua respectiva. Dar atat. In cazul in care ploua iti pun la dispozitie o sala, inauntru, in interiorul muzeului. Cam atat.

compasbec
29.12.2006, 16:11:13
hola...eu m-am hotarat sa fac aici...e f...frumos si se merita....cheltui destul dar e ceva unik in viatA ASA CA MERITA....dar depinde si de buzunar.....daca nu e ......

carmencita_82
30.12.2006, 19:05:08
hola...eu m-am hotarat sa fac aici...e f...frumos si se merita....cheltui destul dar e ceva unik in viatA ASA CA MERITA....dar depinde si de buzunar.....daca nu e ......
Si eu la fel..ma bucur ca nu sunt singura...tu ai idee daca ofera ei scaune sau ceva aranjamente sau tot noi trebuie sa ne ocupam?

Babydeey
31.12.2006, 00:13:12
SI noi ne-am gandit tot la o cununie in "mijlocul naturii" dar cum in Constanta nu avem o gradina botanica, o vom face intr-un foisor intr-o gradina foarte draguta la hotelul unor prieteni

compasbec
02.01.2007, 23:42:40
[quote=carmencita_82;73001
pai cum nu mai sunt in Romania de mult.da stii cum facem, pe 10 ian merge mama mea sa se intereseze daca aflu ceva iti scriu....daca aflii tu inante iimi scrii tu.....eu cred ca scaunele si restul pun ei la dispozitie.....eu am angAJAT 2 OSPATARI SA VINA SI SA NE SERVEASCA....ASA CA PLATESC CA SA SE OCUPE EI DE INVITATI...DAR NU E MULT...CA II PLATESTI LA ORA.....SE MERITA DACA POTI.....

compasbec
07.01.2007, 23:50:48
salut fetelor...gata am aflat.e destul de scump dar cine isi permite ,cred eu ca n-o sa uite asa usor momentul,,,,pai taxa pt poze e de 1.800.000,taxa de cununie e de 2.400.000,iar oficierea si taxa de primarie e 5.800.000dar este ogligat sa vina primarul daca se plateste suma asta.daca se plateste doar 2.400.000 vine un ofiter al starii civile.eu am angajat o firma care se ocupa de decoratii.....e aceeasi care am luat-o si pt restaurant si nu ma ajunge mult.....renteaza....am vb cu tipa de la contabilitate din cadrul gradinii si pot sa stau 3 ore fara sa ma suprapun cu alte miresici pt ca atunci cand inchiriezi ....alegi tu zona.....exp eu am sa fac la cascada......in rest ce sa va mai zic.....am si 2 ospatari care se vor ocupa de cascada de pahare de sampanie si prajituri(care le fac acasa)::))).....o sa fie fffff frumos pt ca deja m-am gandit cum asez bancutele pt invitati....covorul rosu,ghirlandele.........numai sa fie vremea frumoasa........va pup si va tin pumnii la toate.....aaaaaa stie cineva un fotograf-cameraman profesional¿ pupici

carmencita_82
08.01.2007, 07:24:23
salut fetelor...gata am aflat.e destul de scump dar cine isi permite ,cred eu ca n-o sa uite asa usor momentul,,,,pai taxa pt poze e de 1.800.000,taxa de cununie e de 2.400.000,iar oficierea si taxa de primarie e 5.800.000dar este ogligat sa vina primarul daca se plateste suma asta.daca se plateste doar 2.400.000 vine un ofiter al starii civile.eu am angajat o firma care se ocupa de decoratii.....e aceeasi care am luat-o si pt restaurant si nu ma ajunge mult.....renteaza....am vb cu tipa de la contabilitate din cadrul gradinii si pot sa stau 3 ore fara sa ma suprapun cu alte miresici pt ca atunci cand inchiriezi ....alegi tu zona.....exp eu am sa fac la cascada......in rest ce sa va mai zic.....am si 2 ospatari care se vor ocupa de cascada de pahare de sampanie si prajituri(care le fac acasa)::))).....o sa fie fffff frumos pt ca deja m-am gandit cum asez bancutele pt invitati....covorul rosu,ghirlandele.........numai sa fie vremea frumoasa........va pup si va tin pumnii la toate.....aaaaaa stie cineva un fotograf-cameraman profesional¿ pupici
Ma bucur ca esti incantata...si eu sunt la fel...pana la urma pun ei la dispozitie scaune si mese sau tre sa vina firma de decoratiuni cu ele? Cand trebuie sa platesti avansul? Si inca o problema....dar nu stiu daca poti sa ma ajuti...eu vreau sa fac cununia civila acolo iar dupa cununia religioasa sa ma intorc in gradina pentru poze (vreau costumatii diferite). Crezi ca vor fi probleme sa intru iar la poze????

carmencita_82
08.01.2007, 07:41:01
Si inca ceva...tu platesti si taxa aia pentru primar sau nu? Toate taxele se platesc la Gradina sau mai trebuie sa mergem si la Starea Civila???

compasbec
08.01.2007, 21:46:09
nu cred .dar tre sa mergi sa vb acolo asa e cel mai bine.......in rest pupici....iti tin pumnii ....

compasbec
08.01.2007, 21:47:40
da eu platesc taxa,da.ma ajunge 12 mil ......si cu tot cu aranjamente si chelneri cu tot in jur de 22 de mil
>:/

carmencita_82
09.01.2007, 20:42:39
Buna,
Eu am fost acolo in 2006 si am intrebat de taxele care se platesc dar mi-a zis sa vin prin primavara 2007 sa mai vedem sa decidem unde imi aleg sa aiba loc cununia asa ca o sa ma mai duc o tura prin martie! Pupici si spor la pregatiri!

compasbec
11.01.2007, 00:07:40
da asa e ....dar sa stii ca am vb cu cineva de la primarie si chiar vine primarul.....de aceea e taxa aia de 5.800.000.....iti tin pumnii si tie....pupici....mai avem putin.......of

compasbec
11.01.2007, 19:14:17
salutare fetelor....sunt suparata foc......azi a fost mama mea la gradina botanik si a VENIT CU VESTI PROASTE ...S-A DESFACUT CUTIA PANDOREI.... ACUM NU SE MAI POATE FACE LA CASCADA.....CA SE STRICA FLORILE SI RESTUL......PT STAREA CIVILA AKOLO PUN LA DISPOZITIE ZONA ROSARIUM CARE NU E CHIAR ASA SUPER......TOATE TAXELE AJUNG LA 11 MIL SI CU TOT CU ARANJAMENTELE CARE SI LE ADUCE FIECARE NU MAI ZIC.......EI PUN LA DISPOZITIE DOAR 2 MESE URATE DIN PVC SI 20 DE SCAUNE ORDINARE DIN PVC NASPA TARE .......SI M-AM GANDIT CA NU SE MERITA......MUNCESC IN SPANIA DAR NU VREAU SA FAC RISIPA.....SI IN CAZUL ASTA IN CARE EI NU ISI DAU INTERESUL DELOC O CONSIDER UN MOFT.......ORICUM NU VREAU LA STAREA CIVILA ....TREE SA MA GANDESC LA O ALTA ALTERNATIVA......SA VAD DACA FIRMA DE ARANJAMENTE SI PRIMARUL POT VENI IN ALTA PARTE.......OOOOOOOOOFFFFFFFFFFFFFFF SUNT TARE DEZAMAGITA......UITE DE ASTA AM PLECAT DIN ROMANIA......UNA VB SI ALTA FACEM.......NU AU CUVANT DE LOC....PUPICI FETELOR:((

Te0d0ra
23.01.2007, 03:59:52
salutare fetelor....sunt suparata foc......azi a fost mama mea la gradina botanik si a VENIT CU VESTI PROASTE ...S-A DESFACUT CUTIA PANDOREI.... ACUM NU SE MAI POATE FACE LA CASCADA.....CA SE STRICA FLORILE SI RESTUL......PT STAREA CIVILA AKOLO PUN LA DISPOZITIE ZONA ROSARIUM CARE NU E CHIAR ASA SUPER......TOATE TAXELE AJUNG LA 11 MIL SI CU TOT CU ARANJAMENTELE CARE SI LE ADUCE FIECARE NU MAI ZIC.......EI PUN LA DISPOZITIE DOAR 2 MESE URATE DIN PVC SI 20 DE SCAUNE ORDINARE DIN PVC NASPA TARE .......SI M-AM GANDIT CA NU SE MERITA......MUNCESC IN SPANIA DAR NU VREAU SA FAC RISIPA.....SI IN CAZUL ASTA IN CARE EI NU ISI DAU INTERESUL DELOC O CONSIDER UN MOFT.......ORICUM NU VREAU LA STAREA CIVILA ....TREE SA MA GANDESC LA O ALTA ALTERNATIVA......SA VAD DACA FIRMA DE ARANJAMENTE SI PRIMARUL POT VENI IN ALTA PARTE.......OOOOOOOOOFFFFFFFFFFFFFFF SUNT TARE DEZAMAGITA......UITE DE ASTA AM PLECAT DIN ROMANIA......UNA VB SI ALTA FACEM.......NU AU CUVANT DE LOC....PUPICI FETELOR:((
:(( Si la mine exact la fel...Aceleasi vesti de la mama in weekendul asta...Noua nu ne-au spus si de scaune....oricum eu voiam sa vin cu scaunele si cu mesele mele ca sa le pot aranja cum vreau eu.....Ma intreb daca sunt mai multe nunti in gradina in acelasi timp unde le plaseaza.....E frustrant pentru mine ca nu pot vorbi personal si sa aflu exact toate detaliile, garantiile si termenii contractului de inchiriere. Personal, consider ca taxa pentru primarie este exagerata. La gradina nu mi se par asa mari taxele din moment ce gradina trebuie intretinuta si de fiecare data cand se fac nunti exista riscul sa mai fie rupta cate o ramurica sau calcata din greseala o floare pentru care s-a muncit...este hilara in schimb taxa de fotografiere:gen_19:. Daca vreau sa-mi fac poze in gradina doar pentru ca asa vreau eu intr-o zi oarecare tot 1800000 trebuie sa platesc?

Felicia
07.02.2007, 19:37:34
Fetelor, spuneti-mi si mie cu cat timp inainte trebuie mers la cununia civila ca sa ne programam? Care e procedura? Auzisem ceva de genul ca trebuie sa te duci cu 10 sau 14 zile inainte, exact, deci toti care au nunta , de ex pe 14 iulie se intalnesc cu 10 zile inainte, toti in aceiasi zi si se programeaza, si se sta la rand.....adica care ajunge primul isi fixeaza ora care vrea, adica tre sa prinzi rand, eventual pe la 4 dimineata:O

barbiedoll
07.02.2007, 20:59:29
Uite, s-a mai vorbit aici: http://www.miresici.ro/showthread.php?t=491
Poate gasesti ceva care sa te ajute.

mihaela_0242000
07.02.2007, 22:20:45
Fetelor, spuneti-mi si mie cu cat timp inainte trebuie mers la cununia civila ca sa ne programam? Care e procedura? Auzisem ceva de genul ca trebuie sa te duci cu 10 sau 14 zile inainte, exact, deci toti care au nunta , de ex pe 14 iulie se intalnesc cu 10 zile inainte, toti in aceiasi zi si se programeaza, si se sta la rand.....adica care ajunge primul isi fixeaza ora care vrea, adica tre sa prinzi rand, eventual pe la 4 dimineata:O

Chiar de la 4 nu...;)) ....dar daca vrei o anumita ora e bine sa fii acolo inainte de a deschide sau ...sa ai pile;)) si relatii....insa depinde si de luna in care faci nunta.....de exemplu eu cum am facut in august si sunt doar 2 sambete a fost jale....bineinteles ca nu am mai gasit libera ora pe care o doream...

Te0d0ra
09.02.2007, 22:42:17
Cu 10 zile inante se fac inscrierile. Aceiasi dilema cu programarea orei am avut-o si eu. Dar din moment ce fac in Gradina Botanica mi s-a spus ca nu e problema de ora...E tare ciudat ca oamenii astia nu inteleg ca trebuie sa stiu ora, sa o scriu pe invitatii...Parca nu era mai simplu sa aiba o agenda si sa treaca o ora...Vorba altora: daca intervin altii cu "pile" ma trezesc ca am o ora aiurea...si mi se strica toata regia, am sa supar, am sa fac riduri si am sa fiu o mireasa urata.

loryk
17.02.2007, 20:10:55
stie cineva ce acte ne trebuie pt cununia civila si care sunt taxele de achitat??

barbiedoll
18.02.2007, 09:44:52
stie cineva ce acte ne trebuie pt cununia civila si care sunt taxele de achitat??

Uite ce am gasit pe google:

Pe scurt aveti nevoie de :
- certificate de nastere
- certificate medicale prenuptiale (eliberate cu cel mult doua saptamani inainte de casatorie)
- buletine de identitate
- declaratia de casatorie

Actele se depun la Starea Civila cu minimum 10 zile inainte de oficializarea casatoriei.

1. Actele de identitate sau pasapoartele(pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate), original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sau aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria)
2. Certificate le de nastere in original si copie (nelegalizata);
3. Certificatele medicale prenuptiale (valabile 14 zile de la data emiterii si care trebuie sa cuprinda mentiunea expresa ca persoana in cauza se poate casatori);
4. Casatoria se poate incheia la expirarea termenului de 10 zile in care se cuprinde atat ziua in care a fost facuta declaratia de casatorie, cat si ziua in care se oficiaza casatoria. Dupa expirarea termenului de 10 zile, casatoria se poate incheia numai pana la expirarea termenului de valabilitate a certificatelor medicale.
5. Prezenta fizica a ambilor soti la depunerea actelor.
6. Un plic timbrat autoadresat.

Pentru cei care nu sunt la prima casatorie:
Pe langa actele metionate mai sus, in functie de situatie, in cazul in care casatoria anterioara a fost desfacuta prin divort sau decesul unuia dintre soti, solicitantii mai au nevoie de urmatoarele acte:

Divort
- sentinta de divort in 2 exemplare, ambele ramase definitive si legalizate si timbre fiscale sau chitanta C.E.C. in valoare de 5.000 lei ( in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in localitatea unde se oficiaza casatoria);
- in cazul in care casatoria anterioara a fost incheiata in alta localitate, se va depune un singur exemplar din sentinta ramasa definitiva si legalizata.

Deces
- certificatul de deces al celui decedat, in original si copie nelegalizata
- in cazul in care din casatoria anterioara au rezultat copii si acestia sunt in ingrijirea sotului/sotiei care se recasatoreste, se vor prezenta certificatele de nastere in oiginal si copie nelegalizata;
- la data incheierii casatoriei, conform legislatiei in vigoare viitorii soti vor fi insotiti de doi martori, cu buletinele de identitate valabile.

Casatoria cu cetatean strain sau intre cetateni straini
- certificatul de nastere, original, copie si traducere legalizata
- actul care atesta ca a fost desfacuta casatoria anterioara sau a incetat, original, copie si traducere legalizata
- dovada de la autoritatiile locale, in cazul in care exista conventie intre Romania si statul respectiv
- daca aceasta conventie nu exista, dovada se va elibera de Ambasada statului respectiv (dovada va cuprinde, in mod obligatoriu faptul ca, in conformitate cu legea nationala sunt indeplinite conditiile de fond si ca se poate casatori in Romania)
- in cazul in care ambii soti sunt cetateni straini sau cu domiciliul in strainatate va fi necesar sa se faca dovada sederii in municipiul in care se va solicita efectuarea casatoriei in intervalul cuprins intre data depunerii actelor si data oficierii casatoriei.

barbiedoll
18.02.2007, 09:50:20
Si vis-a-vis de taxe de oficiere a casatoriei, uite ce am gasit pe site-ul primariei galati: www.primaria.galati.ro:

Taxa de oficiere a casatoriei in zilele nelucratoare, sambata si duminica- 60 lei
Taxa de oficiere a casatoriei in zilele nelucratoare, sambata si duminica, realizate dupa ora 1900- 600 lei
Taxa pentru fotografiere in momentul oficierii casatoriei- 5 lei
Taxa pentru filmare in momentul oficierii casatoriei- 8 lei

Uite link-ul: http://www.primaria.galati.ro/portal/impozit.php?tip_impozit=4&an=&index=17

loryk
18.02.2007, 11:07:19
m-am lamurit, multumesc mult!
totusi, ce este declaratia de casatorie? e vreun formular ce tb completat?
sau acordul dat prin simpla prezenta?

flori23
18.02.2007, 11:52:58
Nu uita totusi ca pentru ora dorita de tine special trebuie sa mai ai si ceva ce se numesc bani in buzunar. 20 - 30 lei sunt de ajuns ;-)

barbiedoll
18.02.2007, 19:18:49

Conform Codului familiei, declaratia de casatorie reprezinta:
"Art. 12. - Cei care vor sã se cãsãtoreascã vor face, personal, declaratia de cãsãtorie la serviciul de stare civilã la care urmeazã a se īncheia cãsãtoria.
Dacã unul dintre viitorii soti nu se aflã īn localitatea unde urmeazã a se īncheia cãsãtoria, el va putea face declaratia de cãsãtorie īn localitatea unde se aflã, la serviciul de stare civilã, care o va transmite, din oficiu si fãrã īntārziere, serviciului de stare civilã competent pentru īncheierea cãsãtoriei.
Art. 13. - Īn declaratia de cãsãtorie, viitorii soti vor arãta cã nu existã nici o piedicã legalã la cãsãtorie. Odatã cu declaratia de cãsãtorie, ei vor prezenta dovezile cerute de lege.
Art. 14. - Orice persoanã poate face opunere la cãsãtorie, dacã existã o piedicã legalã ori dacã alte cerinte ale legii nu sunt īndeplinite.
Opunerea la cãsãtorie se va face numai īn scris, cu arãtarea dovezilor pe care ea se īntemeiazã."

Sau:
Formalitati premergatoare casatoriei:
Declaratia de casatorie este prima dintre formalitatile anterioare incheierii casatoriei, prin care viitorii soti isi exprima vointa in vederea incheierii casatoriei. Declaratia de casatorie se va face personal de viitorii soti si in scris, la serviciul de stare civila unde urmeaza a se incheia casatoria, mai precis la sediul primariei locului de domiciliu sau de resedinta al unuia dintre viitorii soti. Daca unul din viitorii soti nu se afla in aceasi localitate, declaratia de casatorie se va putea face la serviciul de stare civila din localitatea in care se afla viitorul sot, declaratie care va fi transmisa in termen de 48 ore prin grija serviciului de stare civila competent sa incheie casatoria. In ipoteza in care unul din viitorii soti se afla in imposibilitate de a se prezenta la serviciul de stare civila pentru efectuarea declaratiei de casatorie, aceasta va putea fi luata de catre delegatul starii civile si in afara sediului serviciului de stare civila.
Declaratia de casatorie trebuie sa exprime vointa neindoielnica a viitorilor soti de a se casatori. De asemenea, aceasta trebuie sa cuprinda declaratia viitorilor soti ca au luat la cunostinta starea de sanatate a fiecaruia precum si declaratia ca indeplinesc cerintele legale prevazute la art. 4-10 din Codul Familiei, dispozitii referitoare la indeplinirea conditiilor de fond si lipsa impedimentelor la casatorie. Tot in declaratia de casatorie, viitorii soti trebuie sa se invoiasca asupra numelui pe care-l vor purta in timpul casatoriei. O astfel de declaratie se poate face si ulterior, pana la incheierea casatoriei, in forma scrisa, urmand a se anexa declaratiei de casatorie facute. Daca declaratiile de casatorie au fost facute la servicii de stare civila diferite, declaratia de casatorie trebuie sa cuprinda si indicarea serviciului de stare civila la care se va celebra casatoria.
Declaratia de casatorie se semneaza de viitorii soti precum si de delegatul starii civile. Daca unul din viitorii soti se afla in imposibilitate de a semna, delegatul de stare civila va mentiona ca datele cuprinse in declaratia de casatorie sunt conforme cu cele exprimate verbal de viitorul sot precum si faptul ca aceasta a fost citita cuvant cu cuvant.

Kalini
18.02.2007, 19:21:05

Da, este un formular fata-versoo:-)

raluk11
22.02.2007, 10:10:12
Cu 10 zile inante se fac inscrierile. Aceiasi dilema cu programarea orei am avut-o si eu. Dar din moment ce fac in Gradina Botanica mi s-a spus ca nu e problema de ora...E tare ciudat ca oamenii astia nu inteleg ca trebuie sa stiu ora, sa o scriu pe invitatii...Parca nu era mai simplu sa aiba o agenda si sa treaca o ora...Vorba altora: daca intervin altii cu "pile" ma trezesc ca am o ora aiurea...si mi se strica toata regia, am sa supar, am sa fac riduri si am sa fiu o mireasa urata.

Stii ca esti tiza mea??? Si pe mine ma cheama Teodora ;-)
Si eu vreau tot la Gradina Botanica. Stii unde se plateste taxa de 250 Ron?? La Gradina sau la Primarie???
multumesc!!!

andreea_sweet
22.02.2007, 10:55:07
Fetelor am fost ieri la starea civila sau, ma rog cum se numeste acolo unde se fac nunti.Am vrut sa ne facem programare si uite ce am aflat: costa 6 mil taxa de oficiere,e posibil sa vina primarul sau un ofiter,depinde de cat o sa fie de ocupat primarul.In ceea ce priveste ora ni s-a spus ca trebuie sa vb cu cei de la gradina, ca de ei fac programarile, dupa aia mergem la primarie si le spunem ora si nu sunt probleme (daca platim 6 mil mi se pare normal sa nu fie! $-) ).Ne-a mai spus sa ne ducem sa vb la gradina cat mai repede ca or sa fie multe nunti vara aceasta acolo.
Cred ca o sa ma duc maine si va anunt! Sper sa-mi dea vesti bune si preturi mici!
:-< Offf...cred ca o sa dam faliment cu nunta mult visata si o s-o iau razna(numai eu ca el nu prea se omoara).Peste tot milioane,zeci de milioane si atatea chestii de facut, de cumparat pt o singura zi...
Va pup!

carmencita_82
22.02.2007, 12:26:20
Din cate mi-au zis cateva doamne de la agentii din astea de organizare nunti nu prea se mai accepta sa se faca cununii in Gradina Botanica...si cica nu se vorbeste la poarta ci la conducere. Acum sunt curioasa tu cum o sa te descurci ... daca ai aflat altceva te rog spune-mi si mie ca si eu vreau sa fac acolo cununia civila...

moskya22
22.02.2007, 12:47:55
nu stiu cine a intrebat daca te duci intr-o zi oarecare tot 180 platesti la gradina pentru poze? ei bine ...nu ,asa cum nici la coafor nu platesti in fiecare zi cate 150 pentru o coafura ,in ziua nunti se aplica pretul de mireasa....o prietena care a avut nunta a vrut sa zica ca doreste o coafura pentru o petrecere oarecare dar s-a gandit ca nu isi va da interesul coafeza ca pentru un coc de mireasa

andreea_sweet
22.02.2007, 12:53:26
Nu stiu, nu am auzit,dar nu vad de ce nu s-ar mai face pt ca nu fac nici o favoare- totul e contra cost.Maine ma duc sa vad cum sta treaba,tre' sa gasesc pe cineva din conducere care sa ma informeze.Maine seara scriu aici ce-am facut.Dar stai fara grija ca se face,sa speram ca nu maresc taxa.
Pa pa,o zi buna in continuare!

moskya22
22.02.2007, 13:27:17
si eu am auzit ca nu vor sa mai permita oficierea in gradina....ca se calca pe iarba, ca se distrug florile... cei drept multi asa si fac ,dar cand faci o treaba organizata nu vad de ce nu te-ar lasa ca doar dai niste bani si nu-ti ofera decat locul

andreea_sweet
23.02.2007, 18:23:06
Am luat azi legatura cu o persoana de la gradina(fiind f frig nu m-am deplasat pana acolo) si mi-a spus ca SE FAC CUNUNII CIVILE LA GRADINA BOTANICA.Eu mi-am rezervat pt data respectiva si la ora care-mi convine.Nu am platit, dar urmeaza sa ma duc curand, si eventual sa stabilesc unde vreau,dar sunt aproape sigura ca langa cascada.
Week-end placut tuturor :*

ceshcuta
25.02.2007, 18:28:22
este super cununia civila la Gradina Botanica iti garantez asta. Insa ai nevoie ca o firma de specialitate sati aranjeze oficierea acolo , va fi totul ca un vis dar fara aranjament o sa fie sec. Am avut 3 nunti la care am fost invitata acolo si personal miau placut 2 care au avut si aranjamente facute de diferite firme, conteaza si fundalul sonor care trebuie asigurat de cineva , ma refer aici de muzica un marsde intrare, etc. Nu in ultimul rand ai nevoie si de un bun fotograf si cameraman care sa surprinda momentul, apoi sal vedem :D :D si noi, pt recomandari tepot ajuta

printzesa_26
27.02.2007, 11:30:26
eu am auzit ca nu o sa se mai dea voie sa se faca poze acolo pentru nunti. Cica or sa interzica asta......ca s-a deteriorat vegetatia de pe acolo si nu mai stiu ce....bla bla bla
Dar eu sincera nu prea cred. Ca asta e o sursa de venit in plus, nu? :-\ Ce credeti? Voi ati mai auzit ce am auzit eu? :D

corinusha
28.02.2007, 00:34:13
Pai se deterioreaza vegetatia si daca faci poze si daca nu. Faptul ca se fac poze cum poate influenta vegetatia? Vizitatori cu scop de fotografiere sau de promenada tot acelasi efect il au. Parerea mea.

carmencita_82
29.03.2007, 12:27:49
Buna fetelor,
Nu am mai scris demult...intre timp am fost la Gradina Botanica si am platit taxele ... m-au ajuns 420 RON..mai am de platit la Starea Civila insa nu stiu cand voi mai ajunge si acolo. Ce am mai aflat la Gradina e ca se pare ca nu se vor mai face cununii la lac ci doar in zona rozarium...

madalutza
30.03.2007, 07:34:22
Buna fetelor,
Nu am mai scris demult...intre timp am fost la Gradina Botanica si am platit taxele ... m-au ajuns 420 RON..mai am de platit la Starea Civila insa nu stiu cand voi mai ajunge si acolo. Ce am mai aflat la Gradina e ca se pare ca nu se vor mai face cununii la lac ci doar in zona rozarium...

420 RON pentru oficerea casatoriei in Gradina Botanica? sau si pentru FOTO ?

carmencita_82
30.03.2007, 09:36:17
420 RON pentru cununie si foto!

barbiedoll
10.04.2007, 18:01:37
Buna,
Voiam sa va intreb cu cine trebuie sa iau legatura ca sa imi fac o rezervare pt cununia civila la Gradina Botanica? Eu am un nr. de telefon luat de pe internet dar nu stiu sigur ce trebuie sa fac.
Poate fetele care si-au facut deja rezervare ma pot ajuta sa imi spuna pasii pe care ii am de facut.
Mii de multumiri.:*

carmencita_82
11.04.2007, 07:45:05
Buna,
Cel mai bine e sa mergi la Gradina Botanica la Contabilitate. Acolo se platesc taxele si se stabileste si data si ora cununiei.Noi asa am procedat!

barbiedoll
11.04.2007, 08:32:40
Ok. Multumesc din suflet.
Asa am sa fac.
O zi buna!
Pupici:*

barbiedoll
12.04.2007, 12:48:16
Buna,
Voiam sa va intreb daca stie cineva cat e taxa la primarie pt oficierea cununiei civile la gradina botanica, dar nu pt primar ci pt un simplu ofiter al starii civile.
Mai e vreo taxa in afara de cea de 580 RON? Citeam pe forum ca e taxa de 240 de RON pt ca sa vina un ofiter de stare civila. Mai e valabil?
Multumesc din suflet.

barbiedoll
12.04.2007, 13:53:37
Am sunat la primarie si mi s-a spus ca taxa pt oficierea cununiei civile la Gradina Botanica este de 600 de RON, indiferent ca vine primarul sau un ofiter al starii civile.
Pupici!

barbiedoll
12.04.2007, 13:57:15
Taxa pt foto si filmat este de 200 de RON mi s-a spus de la Gradina. Asta in cazul in care nu vrem cununie civila acolo.

Azumi
22.04.2007, 22:10:36
Buna fetelor, stiti cumva cum se plateste taxa de 60 de lei(pt oficierea in zi de sambata)? platesc cand depun dosarul sau trebuie sa ma duc prin alte parti inainte... multumesc anticipat :* pupici

teodorasalceanu
23.04.2007, 08:40:06
taxa trebuie platita cand depui dosarul , dar la primarie .

MARY
03.05.2007, 09:21:20
Ma Intrebam Unde Se Mai Poate Oficia Cununia Civila In Afara De Starea Civila Si Gradina Botanica?
Aveti Si Alte Idei? Spre Exemplu, Ati Auzit De Cazuri In Care S-a Oficiat Si Cununia Civila La Biserica?

denisa_m2006
08.05.2007, 18:09:16
Imi Spune Si Mie Cineva In Ce Consta Analizele Medicale Ce Analize Se Fac Mai Exact?pupicei Pt Toate Miresicile

aditza
09.05.2007, 20:01:38
Buna, din cate stiu eu trebuie sa facem VDRL, raze la plamani. Mai avem nevoie de un certificat prenuptial pe care il iei de la medicul de familie unde treb sa platesti o taxa, si 2 timbre fiscale de 200.000 lei/unul. Cu toate aceste acte plus certificat de nastere si buletinul, taxa foto+video de 150.000 lei si taxa de 600.000 lei, daca vrei sa va iasa actele sambata, va duceti la starea civila. Atentie actele se depun cu 2 saptamani inainte. Sper sa fi scris totul si sa nu fi gresit. Te pup

raluk11
10.05.2007, 13:49:59
Buna, din cate stiu eu trebuie sa facem VDRL, raze la plamani. Mai avem nevoie de un certificat prenuptial pe care il iei de la medicul de familie unde treb sa platesti o taxa, si 2 timbre fiscale de 200.000 lei/unul. Cu toate aceste acte plus certificat de nastere si buletinul, taxa foto+video de 150.000 lei si taxa de 600.000 lei, daca vrei sa va iasa actele sambata, va duceti la starea civila. Atentie actele se depun cu 2 saptamani inainte. Sper sa fi scris totul si sa nu fi gresit. Te pup

timbrele fiscale de cat sa fie??? ne trebuiesc pt certificatele prenuptiale sau pt cand depunem la primarie??
pupici

raluk11
10.05.2007, 14:21:05
Ma Intrebam Unde Se Mai Poate Oficia Cununia Civila In Afara De Starea Civila Si Gradina Botanica?
Aveti Si Alte Idei? Spre Exemplu, Ati Auzit De Cazuri In Care S-a Oficiat Si Cununia Civila La Biserica?

La Biserici nu se poate ca nu mai da aprobare Prea Sfintia Sa Casian.
Am auzit de Muzeul de arta si Gradina Publica.
Sper ca te-am ajutat macar putin!
pupici

raluk11
10.05.2007, 14:34:21
Taxa pt foto si filmat este de 200 de RON mi s-a spus de la Gradina. Asta in cazul in care nu vrem cununie civila acolo.

Buna fetelor!
noi vom avea cununia civila la Gradina Botnica si sper sa fie frumos!!!
in primul rand ca nu te da nimeni afara din sala(cum se intampla la Primarie si nici nu e sala :)) )
in al doilea rand cred ca e minunat sa ai niste fotografii facute afara, cu multi trandafiri injur =P~
pupici

raluk11
10.05.2007, 14:50:14

unde la Braila?? eu vreau sa merg maine..

barbiedoll
10.05.2007, 16:52:49
Buna fetelor!
noi vom avea cununia civila la Gradina Botnica si sper sa fie frumos!!!
in primul rand ca nu te da nimeni afara din sala(cum se intampla la Primarie si nici nu e sala :)) )
in al doilea rand cred ca e minunat sa ai niste fotografii facute afara, cu multi trandafiri injur =P~
pupici

Buna,
Nu cred ca la primarie te da cineva afara. Eu una nu am auzit de asa ceva. Doar ca este f. scurta oficierea cununiei. Cred ca dureaza max 15 minute cu totul.
Si tot atat dureaza si la Gradina Botanica: tot 15 minute. Numai ca acolo diferit e doar decorul si pretul pe care il dai pt ca sa ai oficerea cununiei+decorul.

elenas
31.05.2007, 21:11:19
Mai toata lumea vb despre cununie la gradina botanica, la noi nu stiu daca se merita, ca nu stiu cat de frumos ar mai fi in gradina in octombrie....alt loc de cununie mai exista....?

raluk11
01.06.2007, 08:54:21
Mai toata lumea vb despre cununie la gradina botanica, la noi nu stiu daca se merita, ca nu stiu cat de frumos ar mai fi in gradina in octombrie....alt loc de cununie mai exista....?

Muzeul de Arta

aditza
03.06.2007, 16:34:11
Buna, va dau un pont pt miresicile care vor doar sa faca poze in gradina botanica, asa cum vreu si eu: cel mai bine e sa platiti taxa pt fotografii in ziua nuntii, pt ca in cazul in care ploua ati pierdut banii. Dar atentie banitii trebuie platiti pana in ora 17.30, daca va hotarati sa-i dati in ziua nuntii, si se pot plati si la gardieni, va dau ei chitanta, nu-i problema. Am aflat si eu zilele astea si am zis sa va anunt, chiar daca e vorba doar de 1,8 milioane lei, dar poate banutii astia ii folositi pt alteceva. O saptamana mininata.

Te0d0ra
12.06.2007, 00:28:34
Stii ca esti tiza mea??? Si pe mine ma cheama Teodora ;-)
Si eu vreau tot la Gradina Botanica. Stii unde se plateste taxa de 250 Ron?? La Gradina sau la Primarie???
multumesc!!!
La gradina se plateste taxa de 2 milioane, la contabilitate. Tot cu 10-7 zile inainte.
Sa inteleg ca e o zi anume in care trebuie sa depun dosarul si cei care fac in aceiasi zi cu mine se duc tot atunci si cei care sunt primii aleg ora?
Numai vesti bune....
Fetelor care aveti nunta pe 30 iunie?

Te0d0ra
20.06.2007, 01:34:05
Am terminat de platit taxele pentru primarie si gradina botanica:
1. Taxa la primarie: 6 milioane lei- un ofiter al starii civile pentru ca probabil primarul va fi la primarie pentru nuntile care se desfasoara la primarie(taxa e aceeasi indiferent cine vine)
2. Taxa care se plateste la contabilitate la gradina botanica:
-o taxa de 2 milioane pentru fotografiere si filmare
-o taxa de 2.5 milioane pentru inchirierea pentru o ora- timpul pentru fotografiere e nelimitat dar nu in locul respectiv- a spatiului de la rozariu(dreapta sau stanga) pentru oficierea ceremoniei civile
In acesti bani sunt incluse 15 scaune, 3 mese, si o sursa de electricitate(sper:D ).

Nu sunt permise aruncarea cu confetti,orez, calcarea pe spatiu verde.
In ziua nuntii mele vor fi cel putin alte 3 nunti(la diferente de jumate de ora deci e imposibil sa nu ne intalnim). In concluzie problema aglomeratiei se gaseste si aici nu doar la primarie depinzand de ziua in care faceti nunta.
Si ca totul sa ma umple de optimism si veselie iarba era uscata si trandafirii ofiliti. Stiu ca acum 2 saptamani era foarte frumos. Sa speram ca va trece valul de caldura si florile isi vor reveni.

Pentru cele care fac cununia civila in gradina:"Sa fie vreme frumoasa!"

Sfat: Duceti-va cu 2 saptamani inainte si platiti sau insistati pe rezervare pentru ca altfel s-ar putea sa nu fie libera ora pe care v-ati propus-o. E foarte important sa fie disponibile ambele institutii-gradina si primaria- pentru ora pe care o planuiti. Cu o zi inainte de nunta trebuie sa va duceti la primarie sa semnati actele pentru ei nu aduc registrele la gradina.

Am auzit ca la Muzeul de Arta nu se mai fac nunti pentru ca fost retrocedata cladirea. Cel putin pentru moment.
Au fost cununii civile desfasurate in curtea Bisericii Sf. Precista unde e foarte frumos.
Se intreba cineva daca se merita...probabil ca da daca n-ai fi seceta, un pic cam exagerata taxa la primarie, sau inca alte nu stiu cate nunti in acelasi timp cu a ta...Eu mi-am dorit foarte mult sa fac intr-un cadru natural ceremonia civila...

INA81
02.07.2007, 13:40:17
FETELOR iar am o problema#-o spuneti-mi si mie caci am citit paginile de la acest subiect dar...:-B eu am nuta pe 28 iulie cand trebuie sa ma duk sa depun actele la starea civila ? ce acte imi trebuiesc ?trebuie sa ajung si la primarie ? ce analize trebuie sa facem?
fetlor help caci eu nu stiu nimik
pupici

aditza
02.07.2007, 13:54:02
FETELOR iar am o problema#-o spuneti-mi si mie caci am citit paginile de la acest subiect dar...:-B eu am nuta pe 28 iulie cand trebuie sa ma duk sa depun actele la starea civila ? ce acte imi trebuiesc ?trebuie sa ajung si la primarie ? ce analize trebuie sa facem?
fetlor help caci eu nu stiu nimik
pupici

Treb sa faci vdrl si raze, astea sunt analizele, apoi cu ele te duci la medicul de familie unde ti se vor da 2 cortificate prenuptiale, unul pt tine celalalt p tiubi tau ( noi am dat 250.000 lei/certificat). La medic treb sa mai aveti buletinele si cate un timbu fiscal, cel mai ietin. Cu toate actele astea plus, copie dp ambele buletine si ambele certificate de nastere te duci la starea civila ( vezi sa-ti faci cate 2 copii de fiecare buletin ca sa poata trimite ei si pt aia 200 euro pe care-i primim). Dp ce depui acete iti vor da doamnele de acolo o chitanta cu care sa te duci sa platesti taxele, se platesc vis-a vis de banca nationala. Cred ca pe 16 iulie poti sa le depui, oricum cel mai bine faci o plimbare la starea civila , intri in birou si spui ca ia nunta pe 28 si ele iti calculeaza cand sa vii, asa am facut si eu (poate faci rost si de declaratia tipizata care treb completata la ei, poate o iei de la gardian) . Un lucru important sa fiti amandoi prezenti si sa aveti toate actele si in original. Sper ca am fost clara daca nu ai inteles sa ma mai intrebi. Pupici

INA81
02.07.2007, 15:16:24
Treb sa faci vdrl si raze, astea sunt analizele, apoi cu ele te duci la medicul de familie unde ti se vor da 2 cortificate prenuptiale, unul pt tine celalalt p tiubi tau ( noi am dat 250.000 lei/certificat). La medic treb sa mai aveti buletinele si cate un timbu fiscal, cel mai ietin. Cu toate actele astea plus, copie dp ambele buletine si ambele certificate de nastere te duci la starea civila ( vezi sa-ti faci cate 2 copii de fiecare buletin ca sa poata trimite ei si pt aia 200 euro pe care-i primim). Dp ce depui acete iti vor da doamnele de acolo o chitanta cu care sa te duci sa platesti taxele, se platesc vis-a vis de banca nationala. Cred ca pe 16 iulie poti sa le depui, oricum cel mai bine faci o plimbare la starea civila , intri in birou si spui ca ia nunta pe 28 si ele iti calculeaza cand sa vii, asa am facut si eu (poate faci rost si de declaratia tipizata care treb completata la ei, poate o iei de la gardian) . Un lucru important sa fiti amandoi prezenti si sa aveti toate actele si in original. Sper ca am fost clara daca nu ai inteles sa ma mai intrebi. Pupici
mersi mersi ^:)^ am inteles pupici

aditza
02.07.2007, 16:32:55
mersi mersi ^:)^ am inteles pupici

Cu placere. Sa vezi dp ce depui actele ce emotii o sa ai, la noi asa s-a intamplat, ai un sentiment ca ai realizat ceva si ca de acu esti pe ultima suta de metri. Ar fi bine daca ai face rost de declaratia aia ca sa o aveti completata, ca sa nu mai stati acolo sa o scrieti, mai pierdeti si randul ca nu o sa se tina cont de cine a venit primul. Pupici.

INA81
03.07.2007, 08:49:24
Cu placere. Sa vezi dp ce depui actele ce emotii o sa ai, la noi asa s-a intamplat, ai un sentiment ca ai realizat ceva si ca de acu esti pe ultima suta de metri. Ar fi bine daca ai face rost de declaratia aia ca sa o aveti completata, ca sa nu mai stati acolo sa o scrieti, mai pierdeti si randul ca nu o sa se tina cont de cine a venit primul. Pupici.
De unde pot sa fac rost de aceea declaratie ?:-\
pupici

aditza
03.07.2007, 10:04:27
De unde pot sa fac rost de aceea declaratie ?:-\
pupici

Cand te duci la starea civila sa intrebi cand depui actele, ori ceri de la doamnele de acolo, ori de la gardian. Cel mai bine de la gardian, in mod sigur vor fi si cupluri care depun acte. pe gardian de obicei il gasesti in sala un sse serveste sampanie dp oficierea casatoriei. Sa nu-ti fie rusine sa intrii in birou sa intrebi de data, pt ca doamnele de acolo sunt fff dragute, te ajuta. Pupici.

INA81
03.07.2007, 10:20:32
Cand te duci la starea civila sa intrebi cand depui actele, ori ceri de la doamnele de acolo, ori de la gardian. Cel mai bine de la gardian, in mod sigur vor fi si cupluri care depun acte. pe gardian de obicei il gasesti in sala un sse serveste sampanie dp oficierea casatoriei. Sa nu-ti fie rusine sa intrii in birou sa intrebi de data, pt ca doamnele de acolo sunt fff dragute, te ajuta. Pupici.
multumesc , pupici:*

INA81
06.07.2007, 09:46:25
fetelor, deci eu sunt cu ,, capu rau'':gen_07: :gen_07: m-am zapacit de tot: deci nu am rezolvat nimik cu actele astea ptr starea civila asa ca va rog luminati-ma ca ma arunc de la etaj :-SS deci:
trebuie sa ma duk la medicul de familie ca sa-mi dea certificatul prenuptial si apoi ma duk sa fac analize sau fac analize si apoi merg la medic ; si fiecare merge la medicul de familie separat sau ne ducem amandoi la unul din ei.:(
apoi am inteles ca aceste certificat este valabil 2 saptamani ?! se socoteste pana in data nunti mele? ah nu stiu nimik:(( :(( :((
pupici

aditza
06.07.2007, 10:02:23
fetelor, deci eu sunt cu ,, capu rau'':gen_07: :gen_07: m-am zapacit de tot: deci nu am rezolvat nimik cu actele astea ptr starea civila asa ca va rog luminati-ma ca ma arunc de la etaj :-SS deci:
trebuie sa ma duk la medicul de familie ca sa-mi dea certificatul prenuptial si apoi ma duk sa fac analize sau fac analize si apoi merg la medic ; si fiecare merge la medicul de familie separat sau ne ducem amandoi la unul din ei.:(
apoi am inteles ca aceste certificat este valabil 2 saptamani ?! se socoteste pana in data nunti mele? ah nu stiu nimik:(( :(( :((
pupici

Mai intai faceti analizele, iar certificatul prenuptial il iei ultimul, pe el treb sa treaca medicul de familie data in care voi o sa depuneti actele. Eu zic sapt viit sa te duci la starea civila sa intrebi cand depui actele, apoi incepeti sa faceti analizele, care dureaza max 2 zile. Ultima etapa e sa te duci cu analizele la medicul de fam pt acele certificate, da? Chiar daca la medicul de familie de duci cu 4 zile inainte de data depunerii actelor, treb sa-i spui medicului sa treaca data de 16 iulie ( asta daca atunci o sa depuneti actele). Uite iti spun cum am facut noi: pe 20 iunie am facut analizele, le-am luat in aceasi zi, iar cu ele ne-am dus la medicul de fam, tot in aceeasi zi ( s-a nimerit sa fie asa). Pe certificatele prenuptiale a trecut data de 25 iunie, atunci am depus noi actele, deci nu a fost nici o problema ca noi ne-am dus la medic pe 20, iar pe certificat a scris 25. Pupici

INA81
06.07.2007, 10:09:31
Mai intai faceti analizele, iar certificatul prenuptial il iei ultimul, pe el treb sa treaca medicul de familie data in care voi o sa depuneti actele. Eu zic sapt viit sa te duci la starea civila sa intrebi cand depui actele, apoi incepeti sa faceti analizele, care dureaza max 2 zile. Ultima etapa e sa te duci cu analizele la medicul de fam pt acele certificate, da? Chiar daca la medicul de familie de duci cu 4 zile inainte de data depunerii actelor, treb sa-i spui medicului sa treaca data de 16 iulie ( asta daca atunci o sa depuneti actele). Uite iti spun cum am facut noi: pe 20 iunie am facut analizele, le-am luat in aceasi zi, iar cu ele ne-am dus la medicul de fam, tot in aceeasi zi ( s-a nimerit sa fie asa). Pe certificatele prenuptiale a trecut data de 25 iunie, atunci am depus noi actele, deci nu a fost nici o problema ca noi ne-am dus la medic pe 20, iar pe certificat a scris 25. Pupici
si ce analize trebuie sa fac?
^:)^

INA81
06.07.2007, 10:16:17
aditza iti doresc o zi superba maine >:D< petrecere frumoasa si sa tocesti pantofi de dans
pupici

aditza
06.07.2007, 10:16:25
si ce analize trebuie sa fac?
^:)^

Vdrl si raze. Doar atat.

m1r3la
12.07.2007, 01:01:00
ina daca cunosti vreun meic specialist prin spital eu am cunoscut un dermatolog si m-am dus si mi le-a dat mi-a trecut niste numere la ce analize ar fi trebuit eu sa fac numere reale ale unor buletine de analize a stampilat si gata certificatele,ti le poate face orice medic nu neaparat cel de familie si data trebuie sa fie cu cel mult 14 zile inainte de ziua nuntii spre ex eu am nunta pe 21 si data a pus-o 9 desi eu m-am dus pe 5 dupa ele si plus de asta cu cat te duci mai devreme adica cu 14 zile inainte la starea civila cu atat prinzi ora pe care o vrei pt ca te trece in registru ,mai platesti vreo 74,3 ron la casieria primariei (fostul brd) ,completezi declaratia si cererea pt cei 200 euro 2 copii dupa fiecare buletin si una dupa fiecare certificat de nastere ,sotul sa le semnati si gata actele.eu am gasit ora pe care am vrut-o 6 30 pt ca dupa ora 7 seara in weekend e taxa de 600ron pt oficierea casatoriei.

INA81
12.07.2007, 09:15:20
[quote=m1r3la;299771]ina daca cunosti vreun meic specialist prin spital eu am cunoscut un dermatolog si m-am dus si mi le-a dat mi-a trecut niste numere la ce analize ar fi trebuit eu sa fac numere reale ale unor buletine de analize a stampilat si gata certificatele,ti le poate face orice medic nu neaparat cel de familie si data trebuie sa fie cu cel mult 14 zile inainte de ziua nuntii spre ex eu am nunta pe 21 si data a pus-o 9 desi eu m-am dus pe 5 dupa ele si plus de asta cu cat te duci mai devreme adica cu 14 zile inainte la starea civila cu atat prinzi ora pe care o vrei pt ca te trece in registru ,mai platesti vreo 74,3 ron la casieria primariei (fostul brd) ,completezi declaratia si cererea pt cei 200 euro 2 copii dupa fiecare buletin si una dupa fiecare certificat de nastere ,sotul sa le semnati si gata actele.eu am gasit ora pe care am vrut-o 6 30 pt ca dupa ora 7 seara in weekend e taxa de 600ron pt oficierea casatoriei.[/quote
multumesc mult de tot>:D< fetelor sunteti toate niste dragute>:D<
am rezolvat si treaba asta pana la urma ( ma ajutat o miresica:* :* :* :* ) si am rezolvat ; eu am nunta pe 28 iulie pe certificat e trecuta data de 16 iule si mi-au spus doamnele de la starea civila sa ma duk pe 16 iulie sa depun actele , asa ca deabia astept sa termin cu depunerea lor ( nu stiu de ce dar mi sa parut cel mai #-o cu bataie de cap lucru din taota nunta)
pupici>:D<

carmencita_82
23.08.2007, 10:09:53
Cateva poze de la cununia civila la Gradina. eu zic ca se merita sa faci acolo...e o alta atmosfera! Mai private!

carmencita_82
23.08.2007, 10:15:48
Alte pozici...

elena_lorelei
23.08.2007, 10:26:11
Superbe!!!:A:A:A
De unde ti-ai luat rochia?
Sa pui poze de la nunta ta si pe topicul cu poze de la nunta, mirese, etc. Te rugam mult, poate astfel dam mai mult curaj fetelor sa-si posteze pozele.
Ai fost superba!! Eleganta, finuta..o adevarata printesa. Felicitari!:*

carmencita_82
23.08.2007, 10:32:45
Multumesc mult...esti draguta. Rochia e de la Alb si Negru. Cand mai am timp o sa mai pun poze. Pupici!

aury
26.08.2007, 00:00:00
Multumesc mult...esti draguta. Rochia e de la Alb si Negru. Cand mai am timp o sa mai pun poze. Pupici!
Buchetul tau imi place f mult .Felicitari si CASA DE PIATRA!!!!!

carmencita_82
26.08.2007, 11:16:13
Multumesc! Si tie si tuturor fetelor va doresc sa aveti o nunta asa cum o visati. Si un sfat ... faceti tot ce va doriti la nunta voastra indiferent cat va costa ...noi asa am facut si nu regretam nimic. Bine cat ne-am permis nu peste! Spor la pregatiri fetelor care mai aveti timp de pregatiri iar celor care au nunta in weekendul asta va doresc Casa de Piatra si multa fericire alaturi de cel pe care l-ati ales! Pupici!

unik
03.09.2007, 15:31:20
Poze Gradina Botanica

nellyd
05.09.2007, 09:09:04
Foarte frumoase pozele Carmencita. Cat te-a costat in total sa faci cununia la Gradina? Mi-ar placea si mie ...

carmencita_82
06.09.2007, 18:17:53
Multumesc...m-a costat in jur de 10 milioane.

Te0d0ra
26.09.2007, 01:51:18
Fotografii de la Cununia Civila.
Sfat: trimite-ti pe cineva inainte si asigurati-va ca exista prelungitorul pentru muzica....Cand e vorba de Gradina nu va bazati pe celebrul"se face..este, nici o problema!". Eu mi-am selecat o muzica foarte frumoasa dar, desi aveam pocketpcul cu noi, nu aveam priza pentru boxe. Si cavalerul meu de onoare a pierdut toata ceremonia alergand pana la paznic sa ia prelungitorul. Degeaba oricum, ca nu ajungea firul pana la noi....:))

GabrielaB
26.09.2007, 08:26:03
casa de piatra totul a aratat foarte frumos
cum ai obtinut sa faci acolo ?

alina_hahuie
02.10.2007, 23:34:11
WOOOOWWWW
In constanta e foarte frumos acolo la delfinariu, planetariu etc. Nu ai putea face acolo?

myrella
04.10.2007, 10:28:22
Buna miresici!Vroiam sa va spun ca initial..am vrut si noi sa ne facem cununia in Gradin aBotanica...Dar am ajuns la concluzia ca..sunt niste bani risipiti de pomana..bine asta in cazul in care nu ai asa multi..Daca ii ai..chiar nu mai conteaza..Oricum tot acelasi lucru se intampla..Numai ca la gradina..trebuie sa-ti aduci scaune ca am inteles ca ei nu au de ajuns..AAAAA ..Si sa aveti mare grija la fotograf.Am vazut niste poze de la gradina botanica..cand se oficia cununia..si in spate se vedeau blocurile..E nashpa asa..Adica...cred ca macar pozele sa arate bine..pentru atatia bani...Tot respectul pentru cine face acolo cununia..civila..sper ca nu am suparat pe nimeni...Doar ca asta e parerea mea..Pupici:* :* :*

anlya_426
04.10.2007, 10:34:50
eu la inceput am vrut neaparat la Gradina.....dar cand am cazut preurile si mai ales cand mi-am stabilit data nunti...am renuntat...pentru ca in septembrie vremea e imprevizibila....asa ca....ramanem la starea civila.......

fetita
22.10.2007, 11:43:01
buna miresici..... eu snt Crina...am si eu o intrebare ....de fapt mai multe.
cu cat timp mergi la starea civila? pt programare.
ce acte iti trebuiesc?
rezultatele analizelor tot acolo trebuie?iah eu am o problema cu acele...banuiesc ca trebuie in primul rand la sange? nu?unde pot ca ma duc sa ma interesez ce analize se fac?
[-o< :*

cinezee
22.10.2007, 11:49:01
ce acte iti trebuiesc?
rezultatele analizelor tot acolo trebuie?iah eu am o problema cu acele...banuiesc ca trebuie in primul rand la sange? nu?unde pot ca ma duc sa ma interesez ce analize se fac?

draga mea ..este un topic plin pe aceasta tema ....am sa te rog sa il "rasfoiesti" aici

http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=2

lecturare placuta =;

moskya22
23.10.2007, 12:02:50
ce acte iti trebuiesc?
daca iei acest subiect de la prima pagina vei gasi toate raspunsurile la intrebarile tale.bun venit si spor la pregatiri!>:D<

alina_hahuie
31.10.2007, 23:16:03
Ma fetelor dar trebuie mers neaparat cu 10 zile inainte? Nu ne putem duce mai devreme k sa rezolvam si cu ora dorita?

cinezee
31.10.2007, 23:34:44
asa este legea , iar daca nu esti sigura de informatia din forum ideal este sa te duci personal sa intrebi la starea civila , sau primaria locala .

success :)>-

anlya_426
01.11.2007, 08:31:42
din pacate termenul legal acela este.....si nu se face rabat de la el pt ca unde-i lege nu-i tocmeala...eu nu sunt foarte stresata pt ca am nunta duminica si nu e asa mare aglomeratie....dar pt cele cu nunta sambata e intr-adevar o problema alegerea orei dorite......

LILICA
01.11.2007, 08:39:20
Ma fetelor dar trebuie mers neaparat cu 10 zile inainte? Nu ne putem duce mai devreme k sa rezolvam si cu ora dorita?

Daca ai putin tupeu si o ''cunostinta'' poti merge mai devreme sa-ti rezervi macar ora.:-$

INA81
01.11.2007, 09:28:32
eu am avut nunta pe 28 iulie si a fost o nebunie atunci si fffffffffff multe nunti , auzisem tot felul de zvonuri ca uni miri au fost programati si dimineta ca unii nu au mai avut cum sa faca starea civila .........:-SS va spun numai porcarii ....si ma gandeam si eu sa apelez la cinheva sa mi puna o pila dar din fericire nu am mai dat banii aiurea ...............si s ava spun de ce inainte cu 10 zile ne-am trezit frumos dimineata si ne-am dus la strea civila cam pe la 8 am f acolo (erau unii si de la 5 dimineata vreo 2 perechi ) si ce credeti am intrat a fost o zapaceala acolo inauntru caci trebuia sa completezi vreo 2 formulare si cine termina primul intra inauntru ; deci nu sa mai tinut cont de cine era de la 9 acolo sau cine venise la ora 5 asa ca in momentul k am intrat pur sis implu doamna de acolo nea intreabat : ce ora doriti ? :O bineinteles ca iam spus ora dorita si asa a si ramas ............deci nu va mai luati asa mult dupa zvonuri caci se poate intampla sa gasiti ora dorita si repet eu am fost in sezonul de nunti cum se spune si am gasit o ora convenabila si fara sa merg cu pile
pupici

raluca24
01.11.2007, 10:19:16
nu e nevoie de pile ca sa poti avea nunta la ce ora vreti voi. sotul meu s-a dus in dimineata in care trebuia pe la 6 si ceva....asta pt ca asa auzisem ca se practica si tocmai iesise gardianul si daduse acele fise care trebuiesc completate. le-a completat si cand s-a deschis am intrat le-am depus si gata. deci nu e nevoie de pile. stai relax sunt altele mai importante decat asta. pupici :*

cornelusha
06.01.2008, 12:34:23
Bun gasit miresici!
Am o mare rugaminte la voi, as vrea sa fac cununia civila in Tecuci. Eu acum locuiesc in Iasi (temporar), logodnicul meu in Bucuresti (definitiv), iar parintii nostri in Tecuci. As vrea sa stiu ce acte trebuie la Tecuci, trebuie sa fim amandoi cand depunem dosarul? Aveti vreun numar de telefon de la starea civila de la Tecuci? Orice detaliu conteaza mult pentru mine, mai ales ca sunt in Iasi si as vrea sa rezolv totul intr-o zi.
Multumesc anticipat! Pupici :*

maricella
12.01.2008, 18:49:26
buna,cornelusha!spune-le parintilor tai sa se uite in cartea de telefon si acolo vor gasi mai multe nr. de la primarie.;;)

lacryma_you
28.01.2008, 21:36:47
eu am nunta biserica programata la 19 starea civila la ce ora sa o pun?

trinitrosan
29.01.2008, 00:30:57
Salutare miresicilor.....A trecut ceva vreme de la nunta mea si citind temerile voastre,m-am gandidt sa vin sa va linistesc cu cateva sfaturi.
Sa stiti ca nu-i asa mare scofala la starea civila.Formularele alea pe care tb sa le completati le puteti lua cu cateva zile inainte.ca in ziua depunerii actelor sa fie gata completate si sa nu mai pierdeti timpul.Iar cu privire la ora aleasa pt cununie...nu tb spaga.Cel putin la mine nu a trebuit.E drept ca-n august e....mare ingramadeala intrucat sunt doar 2 sapt in care se fac nunti.Dar daca aveti toate actele in regula si sunteti prezenti sa zic cel tarziu la ora 7.30.e in regula.
Mie personal imi pare rau ca n-am lasat o diferenta mai mare de timp intre cununia civila si biserica(au vost vreo 2 ore si ceva) si n-am avut timp suficient(adica cat as fi vrut eu) pt poze
Va pupic si va doresc numai bine

Florin_Liviu
12.02.2008, 23:25:13
Pentru cei care vor sa faca cununia civila la Gradina Botanica din Galati, am sa va ofer cateva informatii reale, actuale si cat se poate de sigure. In primul rand vreau sa va spun ca incepand cu data de 14 februarie au fost modoficate tarifele pentru cununia civila de la 250 RON la 400 RON. Taxa video & foto este de 200 RON. Nu se mai permite cununia civila la Gradina Japoneza, doar la Rosarium. Masura a fost luata pentru a proteja vegetatia din jurul lacului. Am vazut pe forum cateva mesaje in care se spunea ca nu li se pare normala masura. Pot sa va spun ca era necesara datorita modului de comportare a unor nuntasi la unele cununii: calcau efectiv plantele in picioare fara sa se uite, aruncau sticle de bautura pe oriunde, rupeau florile la intamplare, lacul devenea plin de hartii au PET-uri chai daca cosuri de gunoi sunt destule. Din fericire vizitatorii obisnuiti din Gradina Botanica nu obisnuiesc sa faca asemenea gesturi. Daca va luati o firma de amenajare care se pricepe la asemenea evenimente o sa va iasa ceva foarte frumos, de neuitat. Se merita sa va faceti cununia la Botanica. E un moment, pentru multi, unic. (...). Numai bine !:)>-

cata86
10.03.2008, 16:41:38
Salutare miresicilor.....A trecut ceva vreme de la nunta mea si citind temerile voastre,m-am gandidt sa vin sa va linistesc cu cateva sfaturi.
Sa stiti ca nu-i asa mare scofala la starea civila.Formularele alea pe care tb sa le completati le puteti lua cu cateva zile inainte.ca in ziua depunerii actelor sa fie gata completate si sa nu mai pierdeti timpul.Iar cu privire la ora aleasa pt cununie...nu tb spaga.Cel putin la mine nu a trebuit.E drept ca-n august e....mare ingramadeala intrucat sunt doar 2 sapt in care se fac nunti.Dar daca aveti toate actele in regula si sunteti prezenti sa zic cel tarziu la ora 7.30.e in regula.
Mie personal imi pare rau ca n-am lasat o diferenta mai mare de timp intre cununia civila si biserica(au vost vreo 2 ore si ceva) si n-am avut timp suficient(adica cat as fi vrut eu) pt poze
Va pupic si va doresc numai bine
Buna vad ca ai facut nunta la Lic. Auto, poti sa imi dai niste info despre sala?daca ai poze ar fi si mai bine. ms

waterlily
01.04.2008, 02:00:52
eu am nunta biserica programata la 19 starea civila la ce ora sa o pun?

Trebuie sa tii cont ca la biserica ar fi bine sa ajungi putin mai devreme de ora 19,iar la foto va fi nevoie de cel putin 2 ore poate si mai mult....calculeaza aproximativ si distantele(starea civila...foto...biserica)...ora o vei alege in functie de exigentele tale.Bafta multa si spor la pregatiri!!!

waterlily
09.04.2008, 12:02:21
Am si eu o urgenta: CARE E LOCUL CEL MAI POTRIVIT SA OFICIEZI CASATORIA LA GRADINA BOTANICA? Am tot vazut:cascada,gradina japoneza e una si aceeasi?rosarium.Cine ma ajuta si pe mine ca nu stiu detalii asa de amanuntite

nico_deea2000
12.04.2008, 22:26:37
Salutare fetelor,in ceea ce priveste cununia civila la gr botanica,este f adevarat iese superb,asa si trebuiesau ar trebui,la ce bani se cer.In ceea ce ma priveste pe mine eu tot acolo am vrut sa fac cununia civila asta daca faceam nunta pe 4 oct cum am vrut initial,dar pentru ca socoteala de acadsa nu se potriveste cu cea din targ,avand in vedere ca nunta e pe 8 noembrie si atunci nu sunt chiar temperaturi de stat sub cerul liber cu orele,am mai scapat de o problema.Deci prin urmare la starea civila.Celor care fac la gr bot multa bafta si timp frumos.

Ellutza09
16.05.2008, 01:21:45
Fetelor,analizele se fac cu 2 saptamani inainte de nunta?Eu inca nici nu stiu ce analize se fac...

anlya_426
16.05.2008, 13:04:25
Fetelor,analizele se fac cu 2 saptamani inainte de nunta?Eu inca nici nu stiu ce analize se fac...

DEJA EXISTA ACEST SUBIECT PENTRU GALATI......http://www.miresici.ro/showthread.php?t=4495

cele mai multe detalii insa le poti lua de la medicul de familie si de la oficiul de stare civila.......

geovanela
14.07.2008, 22:41:30
Noi avem nunta pe 26 iulie si astazi 14 iulie am depus actele.
Am fost acolo pe la 9 fara un sfert si sa stiti ca nu e de speriat e lejer
Am ales si ora 15 asa ca s-a rezolvat tot.
De semnat se poate si mai tarziu in decursul respectivei zile sa se semneze in caz ca unul din miri nu poate ajunge de dimineata asa cum a fost in cazul nostru.
Va urez toate cele bune si spor in ale pregatirilor.

AnnyyAnnyy
20.07.2008, 17:15:51
^ ba se poate si la biserica.am fost la vreo 4 nunti in ultimele 2 luni, nunti la care cununia civila s-a oficiat in biserica...
se mai poate si-n parcuri, gradini botanice etc etc...dar trebuie sa fii vedeta sau sa ai pile bune la primarie :-"

mylunna
22.07.2008, 15:11:20
timbrele fiscale de cat sa fie??? ne trebuiesc pt certificatele prenuptiale sau pt cand depunem la primarie??
pupici
dar dc luam de pl policlinica cu plata certificarele mai tre sa facem analizele alea?
mai trebuie si acolo timbre fiscale?

mylunna
22.08.2008, 15:56:25
pupici
noiam depus actele si nu am luat nici un timbru fiscal
analizele pe care le-am facut la policlinica cu plata si 2 copii de pe certificat de nastere si cate o copie dupa buletin+taxa de 77 lei

pisicutza_elena
28.08.2008, 15:41:16
noiam depus actele si nu am luat nici un timbru fiscal
analizele pe care le-am facut la policlinica cu plata si 2 copii de pe certificat de nastere si cate o copie dupa buletin+taxa de 77 lei

unde si cand trebuie platita taxa aceea de 77 lei ?

pisicutza_elena
29.08.2008, 18:53:26
Pentru miresicile care sunt in ceata ca si mine in legatura cu analizele medicale va pot spune ca m-am interesat la Romar. Analizele sunt doar VDRL (adica testatrea pentru sifilis) si HIV, certificatul costa 76 RON/pers si e gata in 2 zile. Va mai trebuie timbre fiscale de orice valoare. Se scrie pe el data de care aveti nevoie.

DanielaD
03.09.2008, 14:22:27
Buna fetelor... si eu ca si multe dintre voi am visat sa imi fac starea civila in Gradina Botanica. Am fost acolo o doana f draguta de la contabilitate mi-a spus ca daca vrei sa dai avans ca sa-ti rezervi locatia (acestea fiind 2 una in foisor si cealalta pe o platforma libera f aproape de foisor) tre sa te duci cam in februarie (2009) pt a rezerva pt august (2009- data aceasta ma interesa pe mine), motivul fiind clar: la anul mai cresc taxele!!! anul acesta inchiriatul+taxa foto ajungea 6milioane si ceva la asta tre sa mai adaugi vreo 7 miliane taxa ofiterului starii civile (ca face efortul de a veni acolo), am mai intrebat tipa care imi amenajeaza sala si sa imi amenajeze si acolo ma mai costa inca 5,5 milioane si uite asa faceti socoteala cati bani pt 10 minute caci atat tine cununia civila. ARE ROST???

erika_costel
12.09.2008, 15:08:40
eu chiar am facut pe 24 august anul acest.. sincer sa fiu..........
DA, A MERITAT TOTI BANI!!!
chiar ca am platit 6 mil la gradina + 6 mil la starea civila + 9 mil de firma dar a fost ceva NEMAIPOMENIT!!!!

DanielaD
15.09.2008, 12:34:23
chiar ca am platit 6 mil la gradina + 6 mil la starea civila + 9 mil de firma dar a fost ceva NEMAIPOMENIT!!!!
Nu cred ca toata lumea isi permite sa arunce 21 milioane pe 20 de minute!!! Parerea mea!!!

erika_costel
15.09.2008, 18:28:13
ai dreptate, asta nu se discute. dar nu am spus ca este bine sa aruncam bani la gradina botanica, am spus ca a meritat macar sa dau 21 de milioane pentru asa ceva. te rog, nu interpreta gresit.

barbiedoll
16.09.2008, 13:30:55
ai dreptate, asta nu se discute. dar nu am spus ca este bine sa aruncam bani la gradina botanica, am spus ca a meritat macar sa dau 21 de milioane pentru asa ceva. te rog, nu interpreta gresit.

Este parerea ta daca se merita sau nu sa dam 21 de mil la Gradina Botanica pt 10 minute.
Parerea mea este ca nu se merita. Plus ca mai e si problema cu vremea. Ca daca ploua sau e frig te duce intr=o sala micuta din interiorul muzeului unde incap f putine persoane si stau toti inghesuiti ca sardelele.
Dar fiecare face ce vrea cu banii lui.

DanielaD
17.09.2008, 12:48:32
E parerea ta si ti-o respect, apoi fiecare e liber sa gandesca cum vrea dar... eu tot nu as arunca atatia bani pe 10 minute!!!!

alina_hahuie
28.09.2008, 17:33:05
E de efect chestia cu civila in grad botanik dar e cam scumpa si dureaza foooarte putin, nici nu prea apuca lumea sa se prinda ce si cum k s-a si terminat
Faza naspa este k iti asumi un mare risc : vremea
Eu una am vazut cum poate fi tot anul cald si soare si numai in ziua aia sa se starneasca furtuna de la un moment dat nu-mi puteam tine voalul pe cap, chiar cand ieseam noi de la civila incepuse sa picure :(
S-a mai linistit apoi vremea dar tot n-a fost mare lucru de capul ei.
Asa ca ganditi-va bine inainte sa luati o hotarare !

alina_hahuie
28.09.2008, 17:35:40
noi am facut analizele la policlinica cu plata si cred k e cel mai simplu asa , ti le da seara sau a doua zi si ai terminat problema , certificatul gata completat tot in regula fara sa mai pierzi vremea pe la medicul de familie si mai nustiu unde

alinanicoleta
28.09.2008, 17:47:31
Eu mi-am luat certificatele de la medicul de familie. M-am dus la el si in 15 minute mi le-a dat... dar cine vrea pentru siguranta lui sa faca analizele...

MIDA
29.09.2008, 17:41:29
Buna Erika ma bucur foarte mult ca exista o miresica care are o parere buna pt gradina botanica. Eu ma voi casatori pe 16 august si tot acolo o voi face, indiferent decat o sa coste. Sper din tot sufletul ca anul ce vine sa zic ca si tine "a fost NEMAIPOMENIT"!
Te pup.

erika_costel
29.09.2008, 22:21:23
Buna Erika ma bucur foarte mult ca exista o miresica care are o parere buna pt gradina botanica. Eu ma voi casatori pe 16 august si tot acolo o voi face, indiferent decat o sa coste. Sper din tot sufletul ca anul ce vine sa zic ca si tine "a fost NEMAIPOMENIT"!
Te pup.

si eu ma bucur ca ai inteles ce am vrut sa spun eu! >:D<
eu am hotarat sa fac la gradina botanica pentru multe motive personale: principala este ca parinti mei au venit pentru prima data in romania si am organizat nunta intr-un fel ca sa bucure si ei de tot ce aveti mai frumos in galati...!!
nu am vrut sa fac conunie la starea civila pentru ca aflasem ca in ziua respectiva (la ora care am decis eu) erau 5 casatorie!!!!! si intr-o ora!!! si la gradina botanica 2 in o ora! deci am vrut sa evit aglomeratia si DISCONFORT (stiti la ce ma refer..supertitia ca nu trebuie sa vezi alte miresei inaintea sa fii tu...ma rog...) si ingramadeala....apoi lista mai continua...
multe motive m-au facut sa aleg gradina botanica pentru nunta mea. CHIAR CA IMI A COSTAT DESTUL, DAR EU M-AM PROPUS SA MA CASATORESC NUMAI O DATA IN VIATA si am vrut sa cheltuiesc mai mult de cat ma permit pentru ca... ESTE NUNTA MEA!!!! indiferent ce spune lumea!!!
sigur in august o sa ai parte de o conunie superba pentru ca (doamne ajuta) timpul o sa fie frumos!
multi particolari pot ajuta sa fie o nunta cu stil!
si eu iti urez sa fie cea mai frumoasa ziua din viata ta! :*

erika_costel
29.09.2008, 22:27:53
E parerea ta si ti-o respect, apoi fiecare e liber sa gandesca cum vrea dar... eu tot nu as arunca atatia bani pe 10 minute!!!!

sincer...sper sa nu te superi..
daca nu ai facut acolo probabil nu stii ca nu sunt 10 minute cum ai spus tu (si cum este la starea civila) dar vorbim de jumatate de ora unde ai timp sa sarbatoresti intr-adevar cu toti invitati. nu ai stres ca trebuie sa fugi pentru ca "intra uno - iese altu"...
vorba de bani este intradevar un problema mare pentru ca stiu foarte bine ca nu toti in momentul de fata se pot permite ceva asa, asta iti dau mare dreptate!

MIDA
30.09.2008, 19:31:25
si eu ma bucur ca ai inteles ce am vrut sa spun eu! >:D<
eu am hotarat sa fac la gradina botanica pentru multe motive personale: principala este ca parinti mei au venit pentru prima data in romania si am organizat nunta intr-un fel ca sa bucure si ei de tot ce aveti mai frumos in galati...!!
nu am vrut sa fac conunie la starea civila pentru ca aflasem ca in ziua respectiva (la ora care am decis eu) erau 5 casatorie!!!!! si intr-o ora!!! si la gradina botanica 2 in o ora! deci am vrut sa evit aglomeratia si DISCONFORT (stiti la ce ma refer..supertitia ca nu trebuie sa vezi alte miresei inaintea sa fii tu...ma rog...) si ingramadeala....apoi lista mai continua...
multe motive m-au facut sa aleg gradina botanica pentru nunta mea. CHIAR CA IMI A COSTAT DESTUL, DAR EU M-AM PROPUS SA MA CASATORESC NUMAI O DATA IN VIATA si am vrut sa cheltuiesc mai mult de cat ma permit pentru ca... ESTE NUNTA MEA!!!! indiferent ce spune lumea!!!
sigur in august o sa ai parte de o conunie superba pentru ca (doamne ajuta) timpul o sa fie frumos!
multi particolari pot ajuta sa fie o nunta cu stil!
si eu iti urez sa fie cea mai frumoasa ziua din viata ta! :*
Ma bucur foarte mult sa gasesc o persoana care sa gandeasca asa... este ziua cea mai importanta din viata noastra si ca atare nu are pret, iar apoi eu cred ca toata lumea isi doreste o nunta ca-n povesti, nu?
Eu sunt din Galati, iar viitorul meu sot este din cealalta parte a Romaniei; ne-am cunoscut in Spania (si locuim in Spania), asa ca la nunta o sa avem invitati din toate colturile si bineinteles ca vreau ca invitatii sa fie incantati de ceea ce au sarbatorit alaturi de noi in acea zi. Sper din tot sufletul sa fie totul ok, mie si la toate miresicile;-)
Am citi un pic prof. tau, felicitari, ai demonstrat ca iubirea este mai sus ca orice in viata asta, sper sa te acomodezi la noi la Galati si cine stie... poate cand vin acasa ne vedem la o cafea :*

simena
30.09.2008, 20:38:15
poate sunt eu absurda, dar gradina arata a parc. mult mai bine arata scuarul de la ultimul leu.

DanielaD
30.09.2008, 20:59:55
Buna
Am fost la Gradina Botanica si m-am interesat. Deci taxa de poze 1.800.000 taxa de cununie 2.400.000 si taxa la primarie de vreo 5.800.000. Deci in jur de 10 milioane. E cam mult dar oare se merita??? Eu inca ma mai gandesc la asta...parca e mai frumos decat la starea civila...ce ziceti????
...da si eu am fost acolo si am intrebat! Din cate vad, nu stii ca taxele cresc din februarie anul viitor, apoi nu ai pus la socoteala faptul ca ei iti dau niste mese si niste scaune oribile care ar trebui amenajate daca vrei ceva frumos si uite asa mai zboara inca vreo 10 milioane. Nu vreau sa te descurajez dar gandeste-te de 2 ori si fa socoteala corct! Si eu am visat... dar gata m-am trezit e frumos dar nu cred ca se merita 20 mil pt 10 minute!!! Dar hotararea e a ta!

DanielaD
30.09.2008, 21:03:36
sincer...sper sa nu te superi..
daca nu ai facut acolo probabil nu stii ca nu sunt 10 minute cum ai spus tu (si cum este la starea civila) dar vorbim de jumatate de ora unde ai timp sa sarbatoresti intr-adevar cu toti invitati. nu ai stres ca trebuie sa fugi pentru ca "intra uno - iese altu"...
vorba de bani este intradevar un problema mare pentru ca stiu foarte bine ca nu toti in momentul de fata se pot permite ceva asa, asta iti dau mare dreptate!
Nu ma supar, dar raman la parerea mea! Platesc taxa si fac ceva poze acolo dar in rest...

erika_costel
01.10.2008, 16:39:03
Ma bucur foarte mult sa gasesc o persoana care sa gandeasca asa... este ziua cea mai importanta din viata noastra si ca atare nu are pret, iar apoi eu cred ca toata lumea isi doreste o nunta ca-n povesti, nu?
Eu sunt din Galati, iar viitorul meu sot este din cealalta parte a Romaniei; ne-am cunoscut in Spania (si locuim in Spania), asa ca la nunta o sa avem invitati din toate colturile si bineinteles ca vreau ca invitatii sa fie incantati de ceea ce au sarbatorit alaturi de noi in acea zi. Sper din tot sufletul sa fie totul ok, mie si la toate miresicile;-)
Am citi un pic prof. tau, felicitari, ai demonstrat ca iubirea este mai sus ca orice in viata asta, sper sa te acomodezi la noi la Galati si cine stie... poate cand vin acasa ne vedem la o cafea :*

;)) da sigur!
si eu iti urez sa fie nunta ta cea mai frumoasa ziua din viata, si sa ai tot ce iti doresti si da fi iubita mereu ca la prima intalnirea!!

barbiedoll
03.10.2008, 14:34:58
Sunt multe persoane care gandesc asa, stai linistita.
Contabila sefa de la Gradina Botanica, cand am fost sa platesc taxa pt poze si m-am interesat si de taxa pentru cununie mi-a spus ca nu se merita. M-a intrebat daca nu am altceva mai important de facut cu banii? Asa ca...trageti voi concluziile. Nu stiu de ce, dar am impresia ca persoanele care castiga banii in afara tarii au cam uitat valoarea banului castigat aici in Romania.

janinne
17.10.2008, 11:52:33
fetelor........am auzit un zvon! cununia civila trebuie sa fie in orasul mirelui?
io sunt din galati, el din braila!!

maryane
17.10.2008, 18:42:39
fetelor........am auzit un zvon! cununia civila trebuie sa fie in orasul mirelui?
Nu-i adevarat....sotul meu e de la tara iar eu din Galati....si cununia civila a fost in Galati. Poti sa te mariti oriunde vrei stai linistita

dulcineea
20.11.2008, 21:49:18
pt fetele care au facut nunta la gradina botanica in primul rand Felicitari si casa de piatra.
In al doilea rand am si eu o intrebare cat v-a ajuns inchiriatul scaunelor si covorul si ce ati mai avut in gradina!

liviu2004
04.01.2009, 21:29:29
Cum trebuie procedat sa poti face cununia civila la Gradina?

iubitzica152005
05.01.2009, 14:48:34
Fotografii de la Cununia Civila.
Sfat: trimite-ti pe cineva inainte si asigurati-va ca exista prelungitorul pentru muzica....Cand e vorba de Gradina nu va bazati pe celebrul"se face..este, nici o problema!". Eu mi-am selecat o muzica foarte frumoasa dar, desi aveam pocketpcul cu noi, nu aveam priza pentru boxe. Si cavalerul meu de onoare a pierdut toata ceremonia alergand pana la paznic sa ia prelungitorul. Degeaba oricum, ca nu ajungea firul pana la noi....:))

te rog frumos sami spui si mie cu aproximare cam cat tia luat cu scaune si covor si.....cum...ce firma sau ...nu stiu mai multe detalii te rog ca akolo fac si eu si chiar nu stiu....cum sa procedez sicu cine sa vorbesc ...si cu ofiterul de stare civila...habar nu am ...pls...lumineazama:(

camenele
08.01.2009, 12:27:27
Nu ma supar, dar raman la parerea mea! Platesc taxa si fac ceva poze acolo dar in rest...
Buna Daniela, si eu am nunta tot pe 15 aug 2009. Am vazut ca vrei sa faci la biserica Trei Ierari. Te-ai interesat de taxa care se percepe acolo? Si eu ma gandisem sa o fac acolo, dar ma mai gandesc. La Greaca am intrebat si anul trecut a fost de 200 lei.

DanielaD
15.01.2009, 18:22:12
Buna Daniela, si eu am nunta tot pe 15 aug 2009. Am vazut ca vrei sa faci la biserica Trei Ierari. Te-ai interesat de taxa care se percepe acolo? Si eu ma gandisem sa o fac acolo, dar ma mai gandesc. La Greaca am intrebat si anul trecut a fost de 200 lei.
Buna... eu deja mi-am programat si ora:-" (asta din august de cand am fost acasa). Am vb cu preotul si a zis ca in acea zi poate sa faca cununii dar dupa ora 18 ca sa apuna soarele sa treaca praznicul, ora 19 e rezervata pt mine....
Iar despre taxa... e 300 mii lei vechi contributia si 500 mii lei vechi nasii!!!
Daca vrei sa vb mai multe imi zici si iti las id-ul meu de mess pe privat.

lylylenutza
18.01.2009, 16:59:41
Buna... eu deja mi-am programat si ora:-" (asta din august de cand am fost acasa). Am vb cu preotul si a zis ca in acea zi poate sa faca cununii dar dupa ora 18 ca sa apuna soarele sa treaca praznicul, ora 19 e rezervata pt mine....
Iar despre taxa... e 300 mii lei vechi contributia si 500 mii lei vechi nasii!!!
Daca vrei sa vb mai multe imi zici si iti las id-ul meu de mess pe privat.
Ma bucur ca ai gasit pe 15 aug. trimite-mi si mie pe privat mai multe detalii (numele preotului, etc). noi nu am gasit pe nimemi care sa vrea sa faca pe 15 aug^:)^

DanielaD
19.01.2009, 15:41:51
Ma bucur ca ai gasit pe 15 aug. trimite-mi si mie pe privat mai multe detalii (numele preotului, etc). noi nu am gasit pe nimemi care sa vrea sa faca pe 15 aug^:)^
iubita eu am fost acolo... si aveam un nr de tel dar a ramas acasa (in tara) sincer nu mai stiu pe unde!!!

camenele
20.01.2009, 11:51:43
Am vazut ca ai vrea sa faci la Precista, dar nu se poate pt ca pe 15 aug au hramul bisericii si apoi le vin saracii si le dau de mancare. Eu stiu, poate dupa asta, dar mai stii ce mizerie ar fi? Pahare de unica folosinta si farfurii aruncate pe acolo...Nu stiu, nici eu nu am rezolvat capitolul biserica.

camenele
20.01.2009, 11:59:12
Am sunat si am intrebat care-s taxele pt a face cununie civila acolo.
- taxa cununie civila - 400 lei
- taxa pt fotografiat si filmat - 200 lei (in intervalul orar 10-20)
Iar pt a aduce ofiterul de stare civila de la primarie este o alta taxa. Trebuie sunat si intrebat la primarie. Asta-i tot.

lalua99
03.02.2009, 01:53:49
Ma intereseaza si pe mine cam cat ajung aranjamentele pentru cununie (scaune,covor, etc) sa imi pot face o idee ce cheltuieli ar presupune oficierea acolo.Ms!

CONT-INCHIS-019
03.02.2009, 07:41:42
Cred ca aranjamentele te-at costa maxim 300 Ron.

carmen93
04.02.2009, 22:38:28
Buna ..Trebuie sa ai bani nu pile..Sau si una si alta...daca nu pe strada de exemplu =))=))

nellyd
05.02.2009, 08:19:57
Se mai poate face cununia civila pe vas...noi am facut pe Vega River! Apoi a urmat o plimbare pe Dunare cu vasul, a fost foarte frumos desi cam scump!

AndraHoney
09.02.2009, 15:04:02
super interesant ...cu vasul!!!Daca poti sa-mi spui te rog...cat a costat si unde ai vb?
Ms mult!

nellyd
12.02.2009, 18:44:40
super interesant ...cu vasul!!!Daca poti sa-mi spui te rog...cat a costat si unde ai vb?
Ms mult!

In jur de 2000 euro anul trecut. Acum nu mai stiu cat este.

leusori
14.02.2009, 12:21:07
si pe mine ma intereseaza ce acte imi trebuiesc.sunt divortata,am si 2 copii,si vreau sa pot imi pastra si numele vechi de familie ca sa il am cu copiii dar sa primesc si numele nou deci sa am 2 nume de familie.ce acte imi trebuiesc.va multumesc mult pentru ajutor.

andrutap
20.02.2009, 17:33:09
Buna fetelor!

Si eu as dori sa am cununia civila la Gradina Botanica!

Totusi, am inteles ca registrele nu se pot scoate de la starea civila. Astfel, cu o zi inainte te duci la starea civila, semnezi, deci practic te casatoresti.
Apoi, a doua zi e doar o ceremonie unde iti sunt si invitatii, dar esti deja casatorit :D....

Asa e?:-\ Voi cum ati facut?

Mersi,
Andra

puffvivi
20.02.2009, 19:22:50
Buna fetelor!

Si eu as dori sa am cununia civila la Gradina Botanica!

Totusi, am inteles ca registrele nu se pot scoate de la starea civila. Astfel, cu o zi inainte te duci la starea civila, semnezi, deci practic te casatoresti.
Apoi, a doua zi e doar o ceremonie unde iti sunt si invitatii, dar esti deja casatorit :D....

Asa e?:-\ Voi cum ati facut?

Mersi,
Andra

Da am auzit si eu acest lucru ca te duci cu o zi inainte sa semnezi:"> Depinde de fiecare persoana si de buzunar logic dar e ceva mai deosebit la Gradina Botanica si chiar ai timp sa ciocnesti in voie un pahar de sampanie;;)

nellyd
21.02.2009, 08:08:47
In cazul in care doriti sa faceti cununia civila in alta parte decat starea civila intr-adevar trebuie sa semnati in vinerea dinaintea nuntii daca nunta este sambata. Si indiferent cate pile ai sau cati bani esti dispus sa platesti nu o sa aduca nimeni registrele in sambata nuntii in alte locatii dintr-un singur motiv: sunt foarte multe nunti programate sambata la starea civila si toti mirii semneaza in aceleasi registre...deci este imposibil sa amane aceste cununii doar pentru o pereche.
Situatia se schimba insa atunci cand nunta are loc duminica (asa cum s-a intamplat la o prietena) si nu sunt programate alte cununii la aceeasi ora. Atunci intr-adevar iti aduc registrele in Gradina (sau alte locatii) si semnezi pe bune!
Sper ca v-am fost de folos cu aceste informatii!

puffvivi
21.02.2009, 10:03:40
In cazul in care doriti sa faceti cununia civila in alta parte decat starea civila intr-adevar trebuie sa semnati in vinerea dinaintea nuntii daca nunta este sambata. Si indiferent cate pile ai sau cati bani esti dispus sa platesti nu o sa aduca nimeni registrele in sambata nuntii in alte locatii dintr-un singur motiv: sunt foarte multe nunti programate sambata la starea civila si toti mirii semneaza in aceleasi registre...deci este imposibil sa amane aceste cununii doar pentru o pereche.
Situatia se schimba insa atunci cand nunta are loc duminica (asa cum s-a intamplat la o prietena) si nu sunt programate alte cununii la aceeasi ora. Atunci intr-adevar iti aduc registrele in Gradina (sau alte locatii) si semnezi pe bune!
Sper ca v-am fost de folos cu aceste informatii!

Multumim,multumim:*

andrutap
23.02.2009, 09:44:11
Multumim pentru detalii! ;;)

chdana
25.02.2009, 11:47:57
Bun gasit miresici!
Am o mare rugaminte la voi, as vrea sa fac cununia civila in Tecuci. Eu acum locuiesc in Iasi (temporar), logodnicul meu in Bucuresti (definitiv), iar parintii nostri in Tecuci. As vrea sa stiu ce acte trebuie la Tecuci, trebuie sa fim amandoi cand depunem dosarul? Aveti vreun numar de telefon de la starea civila de la Tecuci? Orice detaliu conteaza mult pentru mine, mai ales ca sunt in Iasi si as vrea sa rezolv totul intr-o zi.
Multumesc anticipat! Pupici :*
Buna, draga mea. sunt fosta ta colega de generala Loredana Chilian. am incercat sa-ti trimit mesaj privat si nu pot! daca vrei sa vorbim scrie-mi pe [email protected] multi pupici

Bulina2008
08.03.2009, 21:58:13
La multi ani de 8 Martie!!!http://felicitari.rol.ro/felicitari/virtuale/pupici_de_8_martie_476/

CONT-INCHIS-049
26.03.2009, 00:24:22

Nu neaparat, poti face cununia civila oriunde vreti voi....pupi...nici eu nu sunt din galati, doar iuby este si acolo va avea loc nunta.....:)>-

DejaVu
26.03.2009, 15:32:16
Noi o sa facem cununia civila in curtea bisericii.O sa fie super fain mai ales ca eu mereu mi-am dorit sa o fac undeva in natura iar acolo am inteles ca vara , gradina bisericii e plina de flori si de verdeata. Si e foarte mare. O sa facem intai cununia civila, apoi intram repede in biserica si dupa aia direct la local. Sunt convinsa ca o sa iasa super.Ah.. si foarte important, nu am platit nimic in plus pt. asta, preotul de acolo mi s-a parut extraordinar.=D> =D> =D>

amarna
26.03.2009, 17:40:22
miresici:) cat costa in total cununia civila? ma refer la taxa foto, pozele alea pe care le face fotograful lor cu forta, taxa video, timbrul, analizele si taxa ce trebuie platita pentru casatorie(parca):) Multumesc.

danielle_crys
31.03.2009, 11:43:01
miresici:) cat costa in total cununia civila? ma refer la taxa foto, pozele alea pe care le face fotograful lor cu forta, taxa video, timbrul, analizele si taxa ce trebuie platita pentru casatorie(parca):) Multumesc.
Buna, noi anul trecut am dat cred vreo 60 sau 70 de lei la starea civila, ca e taxa pt zilele de weekend, apoi foto si video.Dar sa stii ca nu am auzit de vreun fotograf de le ei care sa faca poze cu forta.Sunt acordeonistii aia la iesire care te scot din sarite si nu prea ai cum sa-i eviti ca se baga "cu forta".Daca vrei miercuri am drum pe acolo si daca nu ai aflat deja ma pot interesa.Si de analize la fel, intreb fetele la servici si va spun si voua.Pupi

DanielaD
31.03.2009, 17:11:52
Buna, noi anul trecut am dat cred vreo 60 sau 70 de lei la starea civila, ca e taxa pt zilele de weekend, apoi foto si video.Dar sa stii ca nu am auzit de vreun fotograf de le ei care sa faca poze cu forta.Sunt acordeonistii aia la iesire care te scot din sarite si nu prea ai cum sa-i eviti ca se baga "cu forta".Daca vrei miercuri am drum pe acolo si daca nu ai aflat deja ma pot interesa.Si de analize la fel, intreb fetele la servici si va spun si voua.Pupi
iti multmumim... nici eu nici amarena nu suntem in tara si deci nu prea avem cum sa trecem sa vedem>:D<

danielle_crys
31.03.2009, 21:00:48
iti multmumim... nici eu nici amarena nu suntem in tara si deci nu prea avem cum sa trecem sa vedem>:D<
Cu cea mai mare placere, sper sa nu uit:))

danielle_crys
08.04.2009, 21:21:28
Olla, ce mai faceti???Am aflat ce m-ati rugat, taxa la starea civila in zielel de sambata si duminica e de 66 ron, taxa de fotografiat 6 ron si cea de filmat 9 ron.Sper sa va fie de folos!!!PUPI:*

DanielaD
09.04.2009, 00:07:35
Olla, ce mai faceti???Am aflat ce m-ati rugat, taxa la starea civila in zielel de sambata si duminica e de 66 ron, taxa de fotografiat 6 ron si cea de filmat 9 ron.Sper sa va fie de folos!!!PUPI:*
mie una chiar imi esti... ms mult, esti o dulce:*

danielle_crys
09.04.2009, 10:49:20
mie una chiar imi esti... ms mult, esti o dulce:*
Pentru putin>:D<.Si mi-am mai amintit, certificatul ala medical costa 35 de lei la policlinica unde lucrez eu.>:D<

DanielaD
09.04.2009, 21:50:41
Pentru putin>:D<.Si mi-am mai amintit, certificatul ala medical costa 35 de lei la policlinica unde lucrez eu.>:D<
ms mult esti o dulce? ca de obiecei:* !!!

MIDA
15.04.2009, 22:08:33
Eu am contractac la preturile astea:
-scaun 3,5 roni
-covor 80 roni
-stalpi mari 25 roni
-masa primire 40 roni
-masa "registru" 40 roni
-arcada 100 roni
-cupe sampanie superbe!!! 1,5 roni
Eu am fost foarte multumita, daca vreti mai multe detalii pe privat va mai povestesc.

CONT-INCHIS-019
15.04.2009, 22:45:30
Eu am contractac la preturile astea:
-scaun 3,5 roni
-covor 80 roni
-stalpi mari 25 roni
-masa primire 40 roni
-masa "registru" 40 roni
-arcada 100 roni
-cupe sampanie superbe!!! 1,5 roni
Eu am fost foarte multumita, daca vreti mai multe detalii pe privat va mai povestesc.

Sincer mi se par cam mari preturile...

puffvivi
16.04.2009, 10:54:54
Sincer mi se par cam mari preturile...

Preturile astea difera si de la o firma de aranjamente la alta nu?Depinde cu cine lucram zic eu...:-? Si fetelor cu cat timp inainte ati fost sau intentionati sa va duceti sa vorbiti la Gradina Botanica pt a rezerva data si ora dorita? Ma poate lamuri careva, ca eu am sunat la ei si o madam de acolo mi-a zis ca este bine cu o luna inainte sa ma duc dar nu prea cred :[email protected] Mi se pare prea tarziu[-X

MIDA
17.04.2009, 21:42:05
Preturile astea difera si de la o firma de aranjamente la alta nu?Depinde cu cine lucram zic eu...:-? Si fetelor cu cat timp inainte ati fost sau intentionati sa va duceti sa vorbiti la Gradina Botanica pt a rezerva data si ora dorita? Ma poate lamuri careva, ca eu am sunat la ei si o madam de acolo mi-a zis ca este bine cu o luna inainte sa ma duc dar nu prea cred :[email protected] Mi se pare prea tarziu[-X
Eu mi-am facut deja rezervare din martie, caci nu vroiam sa risc...

gitana
22.04.2009, 18:31:39
MIDA nu sunt deloc mari preturile.....Sunt preturi corecte...asta-i piata.

Pai costa oficiantul de la primarie care-ti citeste 3 randuri 6 mil, iar agentia care munceste torusi pentru decorarea spatiului(cara scaune, mese (le imbraca)-,covoare, arcada,stalpi ptr 3 mil. ?...Ma indoiesc!

CONT-INCHIS-019
22.04.2009, 21:43:17
MIDA nu sunt deloc mari preturile.....Sunt preturi corecte...asta-i piata.

Pai costa oficiantul de la primarie care-ti citeste 3 randuri 6 mil, iar agentia care munceste torusi pentru decorarea spatiului(cara scaune, mese (le imbraca)-,covoare, arcada,stalpi ptr 3 mil. ?...Ma indoiesc!

Ai dreptate facand comparatia asta e ok...numai ca eu vazusem preturi mai mici la alte agentii. Dar tinand cont de munca depusa nu cred ca mai conteaza un milion in plus sau in minus!
Macar de-ar reduce si cei de la primarie taxele ...

DanielaD
12.05.2009, 16:09:31
Ai dreptate facand comparatia asta e ok...numai ca eu vazusem preturi mai mici la alte agentii. Dar tinand cont de munca depusa nu cred ca mai conteaza un milion in plus sau in minus!
Macar de-ar reduce si cei de la primarie taxele ...
sabe sanse sa reducea ei taxele:-"

Irina2009
03.06.2009, 15:37:38
Eu am cununic civila pe 6 septembrie si imi doresc din tot sufletul ca locatia sa fie Gradina Botanica. Care sunt pasii care trebuie urmati? De ce acte este nevoie?

DanielaD
03.06.2009, 17:15:59
Eu am cununic civila pe 6 septembrie si imi doresc din tot sufletul ca locatia sa fie Gradina Botanica. Care sunt pasii care trebuie urmati? De ce acte este nevoie?
trebuie sa mergi la gradina botanica sa platesti o taxa pt a-ti ocupa locatia dorita, sunt 2..., restul decurg toate normal:-"

Irina2009
04.06.2009, 17:03:54
Si cu reprezentantul de la starea civila cum se procedeaza? Vine el? Il ia cineva cu masina? Cu cat timp inainte trebuie discutat la starea civila?
Invitatii care vin la botanica platesc taxa de intrare.

Va rog, mai multe detalii.>:D<

DanielaD
04.06.2009, 17:46:27
Si cu reprezentantul de la starea civila cum se procedeaza? Vine el? Il ia cineva cu masina? Cu cat timp inainte trebuie discutat la starea civila?
Invitatii care vin la botanica platesc taxa de intrare.

Va rog, mai multe detalii.>:D<
e bine sa mergi personal colo sa discui detaliile astea:-p

olgutamedintu
05.06.2009, 12:18:45
Buna fetelor...eu mi-as dori o cununie religioasa la gradina botanica...cu cine trebuie vb....unde? credeti ca se poate si cununie religioasa? cam care ar fi taxa?

multumesc frumos!!!!!!!!!

Fulguletz_
17.06.2009, 01:59:22
Olla, ce mai faceti???Am aflat ce m-ati rugat, taxa la starea civila in zielel de sambata si duminica e de 66 ron, taxa de fotografiat 6 ron si cea de filmat 9 ron.Sper sa va fie de folos!!!PUPI:*Multumesc frumos! Mi-ai fost de ajutor!>:D<

ancutzik84
20.06.2009, 09:30:43
buna miresici
am si eu o intrebare pentru ca nu m'am lamurit mai sus.
pot sa ma duc direct la Romar sau policlinica cu plata sa'mi fac analizele fara sa mai ajung la medicul de familie?

DanielaD
20.06.2009, 11:35:03
buna miresici
pot sa ma duc direct la Romar sau policlinica cu plata sa'mi fac analizele fara sa mai ajung la medicul de familie?
da, poti si asa:-"

daria_d
07.07.2009, 11:47:57
Buna fetelor...eu mi-as dori o cununie religioasa la gradina botanica...cu cine trebuie vb....unde? credeti ca se poate si cununie religioasa? cam care ar fi taxa?

multumesc frumos!!!!!!!!!
Nu cred ca o sa reusesti sa faci cununia religioasa acolo. Am niste prieteni care au avut anul trecut nunta si ar fi vrut acelasi lucru,sa organizeze acolo pt slujba religioasa. Insa nu gasesti preoti care sa accepte sa vina acolo. Ei pretind ca trebuie facuta in biserica in afata Sfantului Altar.

daria_d
07.07.2009, 11:49:21
trebuie sa mergi la gradina botanica sa platesti o taxa pt a-ti ocupa locatia dorita, sunt 2..., restul decurg toate normal:-"
Acum,sunt trei locatii: Gradina Japoneza, foisorul de la Rosarium si fantana arteziana de la Rosarium.

gabriela_R
08.07.2009, 10:38:46
salutare ...si eu m-am gandit la cununia civila la botanica sau in alta parte unde sa fie liniste fara alte nunti in jur si fara lautarii aia colorati...
as vrea o cununie simpla fara stalpisori si alte alea ...doar cununia....poate face cineva acolo sa spuna niste preturi ...eu stiu..pt oficiant...deci asta ma intereseaza...cununia civila in sine...fara brizbrizuri...:-?

puffvivi
08.07.2009, 16:05:41
salutare ...si eu m-am gandit la cununia civila la botanica sau in alta parte unde sa fie liniste fara alte nunti in jur si fara lautarii aia colorati...
as vrea o cununie simpla fara stalpisori si alte alea ...doar cununia....poate face cineva acolo sa spuna niste preturi ...eu stiu..pt oficiant...deci asta ma intereseaza...cununia civila in sine...fara brizbrizuri...:-?

Pai scriau fetele parca pe undeva de o taxa la primarie de 6 milioane, taxa de poze 2 milioane si taxa de cununie vreo 2,5 milioane...Acum nu stiu daca astea sunt preturile exacte...Cel mai bine suni acolo la Gradina Botanica sau la primaria si intrebi...;-)

AndraHoney
09.07.2009, 17:39:58
Pai scriau fetele parca pe undeva de o taxa la primarie de 6 milioane, taxa de poze 2 milioane si taxa de cununie vreo 2,5 milioane...Acum nu stiu daca astea sunt preturile exacte...Cel mai bine suni acolo la Gradina Botanica sau la primaria si intrebi...;-)

anul asta cel putin,taxele au fost asa:660 ron la starea civila,400 taxa la gradina botanica+200 taxa pt foto.In total 1260.

daria_d
12.07.2009, 10:54:30

Ieri,am fost la o prietena care si-a facut starea civila la Botanica. Am vazut ca se oficiau mai multe casatorii in acelasi timp,in cele trei locatii,Foisor,Fantana si Gradina Japoneza. Era o fierbere acolo. Cu o singura exceptie, toti au avut amenajari. Trebuiau sa stranga unii,sa intre repede ceilalti sa-si aseze arcada,tulle-uri, covor rosu,etc, ce mai avea fiecare...
Dupa cum spuneam, am avut ocazia sa vad de la distanta o nunta fara decoratiuni: simpla,simpla,doar masa de oficiere avea ceva pe ea. Sincer, aceea nu mi-a placut. Cu alte cuvinte,parca le lipsea ceva. Daca nu vrei amenajari,mai bine mergi la Starea Civila din Centru si apoi vii la Gradina Botanica sa faci poze. In privinta linistii, e adevarat ca nu mai scartaia nimeni acordeoanele insa erau f multe nunti. Trei cu oficiere si multe,multe altele doar pt foto.
Am facut si eu cateva fotografii. Sunt interesata pentru ca m-ar tenta si pe mine sa facem Starea civila acolo.

camenele
29.07.2009, 11:59:08
buna miresici
dar daca mja duc la medicul de familie am cumva o scutire de bani? si eu daca am nunta pe 15 aug cand trebuie sa ma duc sa-mi fac analizele?

vyolyna
30.07.2009, 22:05:35
multumsc frumos.mi-ai fost de ajutor:*:*:*

camenele
31.07.2009, 10:23:22
eu am fost astazi la vitalmed. Mi-am facut analizele, am vrut sa-mi ofere tot ei contractele si vom plati 154 lei. Mi s-a parut mult mai simplu decat sa alerg dupa ele prin toate colturile, asa le iau de acolo pe toate.

Catalina_80
13.08.2009, 23:01:26
da totul se face doar daca cei de la primarie vor asa ..altfel ,nu
zilele trecute am vazut o nunta in parca ...ma intreb cat a costat?
era la palatul copiilor ...parea dragut aranjamentul<:-P

aniri_liv
19.08.2009, 14:59:41
Eu am avut cununia civila sambata in Gradina Botanica. Pentru cine a zis ca nu se merita se inseala. Peisajul a foast superb, foisorul l-am avut decorat, invitatii au stat linistiti in aer liber si nu in miros de transpiratie ca la starea civila, in plus nu a trebuit sa traversez orasul de o mie de ori de acasa la starea civila, apoi la poze, dupa la biserca. E mult mai practic si mai frumos. In plus esti mireasa o data in viata asa ca merita oricat.

Cat despre costuri: 600 la Gradina Botanica + 660 Ofiterul de Stare Civila.

Multa bafta viitoarelor miresici stresate
Eu m-am mai linistit, acum ma chinui sa-mi fac actele.

puffvivi
19.08.2009, 17:34:05
Eu am avut cununia civila sambata in Gradina Botanica. Pentru cine a zis ca nu se merita se inseala. Peisajul a foast superb, foisorul l-am avut decorat, invitatii au stat linistiti in aer liber si nu in miros de transpiratie ca la starea civila, in plus nu a trebuit sa traversez orasul de o mie de ori de acasa la starea civila, apoi la poze, dupa la biserca. E mult mai practic si mai frumos. In plus esti mireasa o data in viata asa ca merita oricat.

Cat despre costuri: 600 la Gradina Botanica + 660 Ofiterul de Stare Civila.

Multa bafta viitoarelor miresici stresate
Eu m-am mai linistit, acum ma chinui sa-mi fac actele.

Felicitari pt faptul ca te-ai simtit ca o regina...
Despre costuri: sumele astea probabil le stie fiecare miresica...dar daca adaugi si costul aranjamentelor cat iti da? tie firma de decoratiuni cat ti-a luat in plus,pe langa biserica si restaurant,pt cununia civila?covorul,scaunele,stalpisorii sau ce-ai avut tu...
Sunt curioasa cat adaugi pe langa cei 1260 mentionati...

adrian1978
21.08.2009, 00:53:59
Buna ziua,

Ma poate ajuta cineva cu un certificat de casatorie scanat? Doresc sa creez un website cu modele de acte oficiale romanesti (buletin, certificat de nastere/casatorie etc.) util celor care doresc sa se stabileasca in Romania. De asemenea incerc sa fac website-ul adresabil pe judetele Romaniei. Este certificatul de casatorie din Galati identic cu cel din Bucuresti sau difera de la localitate la localitate?

Datele de pe certificatul de casatorie respectiv bineinteles ca le voi masca si nu vor fi disponibile pe website. Am insa voie de o versiune scanata a certificatului respectiv la o rezolutie cat mai mare. De prelucrarea digitala ma voi ocupa personal.

Cei care pot sa ma ajute pot sa trimita certificatul de casatorie scanat pe mesaj privat aici sau pe adresa mea de email de contact de la profil.
De asemenea, in afara de certificatul de casatorie ce se mai elibereaza in urma cununiei civile? Am inteles ca se elibereaza si un carnetel? Este adevarat?
Ce este mentionat in carnetelul respectiv diferit fata de certificatul de casatorie?

Multumesc anticipat,

Adrian

mortisha_20
21.08.2009, 11:48:51
Buna miresici! Am citit tot topicul de la inceput la sfarsit si observ cat va doriti sau nu sa faceti cununia civila la Gradina Botanica! Sa va spun cum a fost la mine. Eu am facut numai starea civila. Intr-o duminik de februarie 2009 ne-am hotarat ca ar trebui sa facem actele macar, sa fim sot si sotie. A doua zi deja am inceput sa umblu dupa analize, bla bla dupa alte 3 zile am deous actele la starea civila si in 9 zile eram casatoriti. Nu am vrut sa stie decat parintii, pentru k am considerat ca este momentul nostru, am fost imbracati in blugi, a fost intr-o vineri, nu a fost inghesuiala, nu ne-a dat nimeni afara, am facut la starea civila si nu in gradina botanica. Sincer cred k mi-ar fi parut rau daca faceam in alta parte si dadeam o groaza de bani, pentru k numai uitandu-ma la poze imi amintesc momentul. O sa aveti atatea emotii incat dupa nu va mai aduceti aminte nimic! Stiu doar k eram concentrata sa zic DA bine si nu cu nod in gat!
Acum e alegerea fiecareia cum doreste sa fie aceasta zi. Va pup si spor la pregatiri:bye_04:

aniri_liv
24.08.2009, 11:38:55
Acum am apucat sa ma uit pe desfasuratorul de costuri de la florarie:
- 1 aranjament masa
- banci imbracate
- alee saten + petale
- 2 mese imbracate
- 2 stalpi imbracati cu 5 crizanteme + funda
Total = 500 RON

aisha20blue
26.09.2009, 12:17:28
buna fetelor,

tot am citit ce ati scris voi pe aici,in ideea sa vad daca se merita sau nu sa faci cununia civila la gradina botanica.am ajuns la concluzia ca da.
ma poate ajuta cineva cu un nr de tel de la contabilitate de la gradina botanica,nefiind din galati ,as dori sa sun sa vad cum sunt tarifele pt la anul.

puffvivi
26.09.2009, 14:01:15
buna fetelor,

tot am citit ce ati scris voi pe aici,in ideea sa vad daca se merita sau nu sa faci cununia civila la gradina botanica.am ajuns la concluzia ca da.
ma poate ajuta cineva cu un nr de tel de la contabilitate de la gradina botanica,nefiind din galati ,as dori sa sun sa vad cum sunt tarifele pt la anul.

Uite un nr de acolo 0236-411 898 sper sa-ti fie de folos ;-)

ps: de ce ai ajuns la concluzia ca se merita sa faci acolo?:-"

gaby78
04.11.2009, 12:21:19
In una dintre localitatile in care are unul dintre cei doi miri domiciliul(nu chiar oriunde)

nicoletagheorghe1
14.01.2010, 10:46:23
fetelor sa inteleg k daca eu mi-am pus biserica la ora 18 la cununia civila imi pot alege eu ora 15???? sau iti impun ei ora? hellpppp. k tre sa dau raspunsul la biserica daca las la ora 18 sau mut

mortisha_20
14.01.2010, 13:09:18
fetelor sa inteleg k daca eu mi-am pus biserica la ora 18 la cununia civila imi pot alege eu ora 15???? sau iti impun ei ora? hellpppp. k tre sa dau raspunsul la biserica daca las la ora 18 sau mut
In principiu iti poti alege tu ora, dar daca a fost o miresica mai grabita s-ar putea sa fie ocupata!

elenna
14.01.2010, 14:48:07

Nu e cam devreme 15? gandeste-te ca vei avea invitati de la cununie care vor veni si la biserica, e cam peste mana sa se duca oamenii acasa si sa revina la biserica, apoi la restaurant.
Si da, la starea civila tu iti alegi ora in functie de planificarile care sunt.

nicoletagheorghe1
15.01.2010, 08:31:43
Nu e cam devreme 15? gandeste-te ca vei avea invitati de la cununie care vor veni si la biserica, e cam peste mana sa se duca oamenii acasa si sa revina la biserica, apoi la restaurant.
Si da, la starea civila tu iti alegi ora in functie de planificarile care sunt.
eu ma gandeam sa fac sedinta foto intre civila si biserica si sa iau oamenii cu mine tinand cont ca la ora 17,30 e deja foarte intuneric. crezi totusi k e devreme? atunci daca nu te deranjez cam la cat ar trebui sa imi pun civila fata de biserica. biserica la 18 civila la cat? k sincera sa fiu nu ma oricep deloc:-SS

elenna
15.01.2010, 09:11:10
eu ma gandeam sa fac sedinta foto intre civila si biserica si sa iau oamenii cu mine tinand cont ca la ora 17,30 e deja foarte intuneric. crezi totusi k e devreme? atunci daca nu te deranjez cam la cat ar trebui sa imi pun civila fata de biserica. biserica la 18 civila la cat? k sincera sa fiu nu ma oricep deloc:-SS

Eu am avut cununia civila in alta zi decat nunta, e mult mai comod asa. Bine la mine a fost o situatie mai ciudata in sensul ca am venit la Gl m-am coafat si machiat am plecat cu voalul in cap 120km, m-am gatit repede si la 18.30 am avut biserica iar la 20 restaurantul.
Daca as avea iarasi nunta as face asfel: fac sedinta foto prima pe la ora 15-15.30 (atunci esti proaspat machiata, coafata, nu esti pupata de toate persoanele care vin la civila) apoi la 17 starea civila si la 18 biserica. Majoritatea invitatilor vor veni direct la starea civila si nu te vor incurca la sedinta foto (pe care eu o vad doar pt mire si mireasa) Bafta multa.

zmeutza
15.01.2010, 14:44:14
Imi puteti spune va rog cu cat timp inainte trebuie mers la starea civila pentru programare?
Va multumesc anticipat!

daria_d
15.01.2010, 19:41:57
Imi puteti spune va rog cu cat timp inainte trebuie mers la starea civila pentru programare?
Va multumesc anticipat!
EU STIU CA TREBUIE MERS IN PRESAPTAMANA DATEI NUNTII PT COMPLETAREA FORUMULARELOR,DEPUNEREA DOSARULUI COMPLET CU ACTE SI ,IMPLICIT,PT PROGRAMARE.

nicoletagheorghe1
16.01.2010, 10:24:16
Eu am avut cununia civila in alta zi decat nunta, e mult mai comod asa. Bine la mine a fost o situatie mai ciudata in sensul ca am venit la Gl m-am coafat si machiat am plecat cu voalul in cap 120km, m-am gatit repede si la 18.30 am avut biserica iar la 20 restaurantul.
Daca as avea iarasi nunta as face asfel: fac sedinta foto prima pe la ora 15-15.30 (atunci esti proaspat machiata, coafata, nu esti pupata de toate persoanele care vin la civila) apoi la 17 starea civila si la 18 biserica. Majoritatea invitatilor vor veni direct la starea civila si nu te vor incurca la sedinta foto (pe care eu o vad doar pt mire si mireasa) Bafta multa.
sa stii k si eu ma gandeeam sa pun sedinta foto prima. multumesc pentru lamurire. oare ce m-as face eu daca voi nu ati exista. si in special tu elenna. am invatat multe de la tine. multumesc inca o data si jos palaria in fata ta si a tuturor care m-au ajutat.>:D<>:D<

elenna
17.01.2010, 13:02:11
sa stii k si eu ma gandeeam sa pun sedinta foto prima. multumesc pentru lamurire. oare ce m-as face eu daca voi nu ati exista. si in special tu elenna. am invatat multe de la tine. multumesc inca o data si jos palaria in fata ta si a tuturor care m-au ajutat.>:D<>:D<

Stai linistita, ma bucur ca pot impartasi din experienta mea si altor fete. si eu tot de aici am invatat multe lucruri nu doar in ceea ce priveste organizarea nuntii. Cel mai important este sa faci doar ceea ce vrei tu si mirele tau, este nunta voastra nu a nasilor sau a parintilor.>:D<

nicoletagheorghe1
18.01.2010, 07:54:38
Stai linistita, ma bucur ca pot impartasi din experienta mea si altor fete. si eu tot de aici am invatat multe lucruri nu doar in ceea ce priveste organizarea nuntii. Cel mai important este sa faci doar ceea ce vrei tu si mirele tau, este nunta voastra nu a nasilor sau a parintilor.>:D<
asta stiu k e doar nunta noastra. acum te mai rog inca o data sa ma ajuti. cum anume se calculeaza timpul intre sedinta foto, civila si biserica

elenna
18.01.2010, 09:22:47
asta stiu k e doar nunta noastra. acum te mai rog inca o data sa ma ajuti. cum anume se calculeaza timpul intre sedinta foto, civila si biserica

Acum depinde foarte mult de fotograf si de locatia unde faceti foto. de regula 2 ore sunt suficiente (acum daca voi vreti sa faceti in locatii mai deosebite, gen halaparasite, gara etc trebuie discutat cu foto, el va spune exact). Poti pune foto la 15, starea civila in jur de 17 sau chiar 17.30 (depinde unde e biserica) si biserica la 18. pe la ora 14.14.30 te pot lua pe tine de acasa, faceti cateva poze cu nuntasii, dupa care plecati la sedinta foto.
Depinde si de traditiile pe care le veti avea, daca o sa te gateasca nasa, daca o sa ai colac. trebuie sa iei in calcul ca si coafatul si machiatul dureaza si nu ar fi indicat sa te trezesti de la 6 sa mergi la coafor.

nicoletagheorghe1
19.01.2010, 09:21:31
Acum depinde foarte mult de fotograf si de locatia unde faceti foto. de regula 2 ore sunt suficiente (acum daca voi vreti sa faceti in locatii mai deosebite, gen halaparasite, gara etc trebuie discutat cu foto, el va spune exact). Poti pune foto la 15, starea civila in jur de 17 sau chiar 17.30 (depinde unde e biserica) si biserica la 18. pe la ora 14.14.30 te pot lua pe tine de acasa, faceti cateva poze cu nuntasii, dupa care plecati la sedinta foto.
Depinde si de traditiile pe care le veti avea, daca o sa te gateasca nasa, daca o sa ai colac. trebuie sa iei in calcul ca si coafatul si machiatul dureaza si nu ar fi indicat sa te trezesti de la 6 sa mergi la coafor.
offfffff. cred k o sa fiu treaza de cu noaptea. am probleme cu somnul. si propo cd am spus acasa k nu vreau hora si colac la inceput mi-au sarit in cap. mi-au zis k prea nu mai am nicio traditie. asa k din cate am vb cu coafeza si cu cosmeticiana ele vin acasa. biserica e peste strada de civila langa restaurantul continental. deci ce ma sfatuiesti?

elenna
19.01.2010, 09:30:37
offfffff. cred k o sa fiu treaza de cu noaptea. am probleme cu somnul. si propo cd am spus acasa k nu vreau hora si colac la inceput mi-au sarit in cap. mi-au zis k prea nu mai am nicio traditie. asa k din cate am vb cu coafeza si cu cosmeticiana ele vin acasa. biserica e peste strada de civila langa restaurantul continental. deci ce ma sfatuiesti?

Eu te sfatuiesc sa te impui si sa iti faci nunta cum vrei tu nu cum vor ai tai sau nasii.
Daca nu poti scapa de gatit, hora si colacul astea dureaza cam o ora. Pot veni sa te ia la ora 14.30, se fac toate astea la tine acasa dupa care plecati la foto, de pe la 15.15-30 pana la 17.15 poti face sedinta foto. Iti lasi 17.15 ora pentru civila, oricum posibil sa se mai intarzie 10 min, ceremonia nu dureaza decat 5 min, mai faceti poze si acolo dupa care la 18 esti la biserica.

Insa cel mai important, vorbeste si cu fotograful. El stie exact cat timp aloca fiecarei etape din nunta. Si oricum daca vine coafeza si make-up-ul la tine acasa deja poti spune ca ai mai scapat de o grija. (ca sa nu devin off topic, fa probe inainte de a te hotari la cineva, riscul de a fi dezamagita de machiaj si coafura e foarte mare daca nu stii pe mainile cui intri)

gaby78
19.01.2010, 10:35:01
Va multumesc anticipat!
Cu 10 zile inainte, maxim 14, pt ca altfel expira analizele medicale.

andrea85
19.01.2010, 14:28:47
Cu 10 zile inainte, maxim 14, pt ca altfel expira analizele medicale.

Asa e actele se depun cu 10 zile inainte de nunta, dar te poti programa si mai repede, daca vrei neaparat o anumita ora. Eu am fost deja la Primarie si mi-am rezervat o ora, m-am programat deja pentru cununia civila, doar actele trebuie sa le mai depunem.;-) Dar astea doar in august!:D

gaby78
19.01.2010, 14:32:43
Asa e actele se depun cu 10 zile inainte de nunta, dar te poti programa si mai repede, daca vrei neaparat o anumita ora. Eu am fost deja la Primarie si mi-am rezervat o ora, m-am programat deja pentru cununia civila, doar actele trebuie sa le mai depunem.;-) Dar astea doar in august!:D
Cred ca depinde si de la o localitate la alta chestia cu programatul. La Galati se sta cu 14 zile inainte la rand...k la paine:D

nicoletagheorghe1
20.01.2010, 08:30:16
Cred ca depinde si de la o localitate la alta chestia cu programatul. La Galati se sta cu 14 zile inainte la rand...k la paine:D
oauuuuuu. nu stiam k si aici se sta la coada. va trebui sa imi iau liber atunci cred

nicoletagheorghe1
20.01.2010, 08:31:17
Eu te sfatuiesc sa te impui si sa iti faci nunta cum vrei tu nu cum vor ai tai sau nasii.
Daca nu poti scapa de gatit, hora si colacul astea dureaza cam o ora. Pot veni sa te ia la ora 14.30, se fac toate astea la tine acasa dupa care plecati la foto, de pe la 15.15-30 pana la 17.15 poti face sedinta foto. Iti lasi 17.15 ora pentru civila, oricum posibil sa se mai intarzie 10 min, ceremonia nu dureaza decat 5 min, mai faceti poze si acolo dupa care la 18 esti la biserica.

Insa cel mai important, vorbeste si cu fotograful. El stie exact cat timp aloca fiecarei etape din nunta. Si oricum daca vine coafeza si make-up-ul la tine acasa deja poti spune ca ai mai scapat de o grija. (ca sa nu devin off topic, fa probe inainte de a te hotari la cineva, riscul de a fi dezamagita de machiaj si coafura e foarte mare daca nu stii pe mainile cui intri)
multumesc inca o data pentru ajutorul tau. jos palaria in fata ta. te pup>:D<>:D<>:D<

gaby78
20.01.2010, 10:23:29
oauuuuuu. nu stiam k si aici se sta la coada. va trebui sa imi iau liber atunci cred
Tte duci cu 14-12 zile inainte sa depui actele. Programul incepe pe la 9, parca, ei bn, tb sa fiti mai devreme cu o ora, daca e o zi in care se fac multe nunti,pt a va alege in ziua respectiva ora dorita. Cel putin asa au facut multi prieteni de-ai nostri.

LemonTea
20.01.2010, 16:24:10
Tte duci cu 14-12 zile inainte sa depui actele. Programul incepe pe la 9, parca, ei bn, tb sa fiti mai devreme cu o ora, daca e o zi in care se fac multe nunti,pt a va alege in ziua respectiva ora dorita. Cel putin asa au facut multi prieteni de-ai nostri.

Chiar daca te duci mai devreme, intra cel care termina primul de completat hartiile. La o anumita ora da voie tuturor sa intre intr-o sala unde se impart hartiile si se face "instructajul". Daca termini mai repede si ai venit de la 7.30, nu o sa il astepti sa termine pe cel care a venit de la 6, doar pentru ca a venit primul....Cel putin asa a fost la noi. Tin minte ca de la 8.30 aveau program.

gaby78
20.01.2010, 17:19:54
Chiar daca te duci mai devreme, intra cel care termina primul de completat hartiile. La o anumita ora da voie tuturor sa intre intr-o sala unde se impart hartiile si se face "instructajul". Daca termini mai repede si ai venit de la 7.30, nu o sa il astepti sa termine pe cel care a venit de la 6, doar pentru ca a venit primul....Cel putin asa a fost la noi. Tin minte ca de la 8.30 aveau program.
da, corect. Pe mine nu m-a preocupat programarea pt k am avut cununia civila in timpul saptamanii. :D

elenna
20.01.2010, 17:37:36
da, corect. Pe mine nu m-a preocupat programarea pt k am avut cununia civila in timpul saptamanii. :D

Asta este una dintre cele mai bune alegeri pe care o pot face viitoarele mirese. Scapa de un stres inutil si se elibereaza considerabil in ziua nuntii, care nu va fi deloc usoara cu atatia invitati, parinti, socri, nasi care mai de care cu idei si pareri personale....

Eu am avut cununia civila, miercurea la 14.30....Si tare bine am mai facut.

nicoletagheorghe1
21.01.2010, 09:58:26
multumesc pentru sfat