PDA

Versiunea completa : Traditii de nunta in Banat

Kaela
15.11.2006, 21:01:52
fetelor unde atzi prefera sa scapatzi de la nunta pentru cateva minute???? un bar, discoteca, party, mall, la o shaworma, kebab, ceva... etc...

Kaela
15.11.2006, 21:13:59
shi unde atzi fost duse fetelor care atzi trecut deja peste marele moment...cum a fost, cine v-a furat.....daca v-atzi lasat furate, daca vretzi sa va lasatzi furate....etc, etc, tot ce tzine de subiect.

monicutza
15.11.2006, 22:20:45
dupa mine,avand in vedere faptul ca mai toate miresele se plang ca nu au timp sa manaca la nunta lor eu as vrea sa merg la o shaorma si asa nu risc sa mor de foame toata ziua:-p

carla_hermina
16.11.2006, 09:38:38
La mine a fost putin mai ciudat. Inainte de nunta, planuisem cu ai mei parinti sa punem la cale furatul miresei, cu cineva cunoscut si de incredere, sa nu ma fure eu stiu cine, si sa ceara cine stie ce:-$ Dar atunci, in ziua nuntii, cu atatea probleme pe cap, am uitat, nu ne-am mai gandit la asta. Asa ca se facuse ora 1 si nimeni nu ma mai fura; bine, ca nici eu nu tineam mortis sa fiu furata, dar, totusi, asa e traditia:-p Asa ca, pe la 1 si ceva, frate-meu, cu niste prieteni de-ai lui, au planuit, impreuna cu soacra mea (ea a fost cea care m-a scos afara) si am fost furata. Si pt ca cei care m-au furat nu stiau orasul Tg-Jiu (ei fiind din Timisoara), m-au intrebat unde sa ma duca, iar eu, care nu aveam de asemenea nici o idee, mi s-a parut mai util sa merg pana acasa, sa-mi iau niste haine de schimb (nunta am facut-o la un restaurant, unde era si hotel, si am primit cadou un apartament pt noaptea nuntii, din partea casei). Asa ca m-am intors destul de repede la sotiorul meu, care, am vazut pe dvd, se invartea ca leul in cusca>:D< Cam asta e povestea mea.

Sylvester
16.11.2006, 09:43:48
dupa mine,avand in vedere faptul ca mai toate miresele se plang ca nu au timp sa manaca la nunta lor eu as vrea sa merg la o shaorma si asa nu risc sa mor de foame toata ziua:-p

S-o crezi tu ca o sa poti sa mananci in ziua nuntii! Eu n-am putut sa inghit nimic nici cand as fi avut cateva minutzele libere! Am slabit 1 kil in ziua aia...eram complet deshidratatat ca nici apa n-am baut!!!

ramonavelcota
16.11.2006, 10:51:39
Pe mine m-au furat prietenii din Tm, pe la ora 12 noaptea, si am fost intr-o discoteca in aer liber. Eu am vrut sa fiu furata, si nestiind nici o discoteca in Sev, l-am pus pe alex sa ma duca cu cateva zile inainte de nunta sa memorez drumul.:-p
Cred ca am lipsit cam 1 ora. Am dansat, mi-au luat un pantof ca sa negocieze la restaurant si apoi negociatorii s-au intors cu alex, eu mi-am recuperat pantoful dupa care am mai ramas putin cu totii. Oricum a fost super<:-P
cand m-au furat incercam sa iesim din rest, si tot dadeam nas in nas cu alex, la care alex:
- Nu sunteti in stare nici mireasa sa o furati! =)) =))

ALEX21A
16.11.2006, 11:06:19
eu nu vreau sa lipsesc mult de la nunta.....vreau sa ma intotc repede:-p

alisor
16.11.2006, 11:49:29
Nici eu nu vreau sa lipsesc mai mult de 40 minute de la nunta...

rali
16.11.2006, 13:18:16
Eu nu voi fi furata deloc pt ca nu-mi place obiceiul si nici puiului meu. Asa ca am anuntat pretenii ca n-au voie sa fure mireasa. Probabil ca se va comenta pe tema asta dar daca noua nu ne place cred ca n-ar trebui sa ma las furta numai pt ca " asa se face".

Kaela
16.11.2006, 15:35:26
la mine va fi problema ca nu o sa stie care sa ma fure mai repede.... la cate trupe de prieteni shi cunostinte avem...

veera
16.11.2006, 16:30:17
Buna Ziulica !

Sufletelul meu pereche a reactionat la aceasta idee ceva de genul : >:/ [-X :[email protected] [-( ... Din alt punct de vedere are un farmec aparte acest obicei insa nuntile la care am participat, fara nici o exceptie, in momentul in care s-a anuntat ca mireasa a fost furata parca toata magia serii a disparut. Nu sunt nici pro nici contra...dar daca se va intampla cu siguranta am sa fac tot posibilul sa nu lipsesc mult ... Poate vor mai fi si alte miresutze care vor avea nunta in aceeasi zi si o sa ne putem vizita cu acest prilej...dar avem voie sa ne vizitam ... oricum eu nu cred in superstitii ;-) dar poate ne mai vin idei pe unde sa mergem ...

Kaela
16.11.2006, 16:38:40
ar fi ceva sa ne facem planuri cele care suntem in aceeashi zi sa ne intalnim in clubul X la ora H, ar fi bestial, sa vezi tot clubul plin de mirese care apar ca ciupercile dupa ploaie. al meu a spus ca neaparat sa ma las furata.
am fost la mai multe nuntzi shi cand e furata mireasa parca ceva se rupe shi lipseste de la petrecere, dar daca cei care raman stiu cum sa incinga atmosfera, petrecerea poate continua...
atzi fost la vreo nunta unde nu au dat nashul sau mirele cat s-a cerut pe mireasa?? shi a stat saraca pe hol pana au cazut de acord? (vreo jumate de ora)

Dory
16.11.2006, 17:20:15
Ceau la toata lumea. Eu nu mi-am pus pana acum problema daca mi-ar placea sa fiu furata sau nu. In orice caz nu mi-ar placea sa lipsesc prea mult de la propria nunta. La urma urmei in discoteci mai poti merge si pe urma, dar nunta e o singura noapte ( ipotetic :-p ).

Kaela
16.11.2006, 19:32:22
da dar shi ca mireasa mergi intr-un club o singura data. shi shtii cum e ca te admira toata lumea....mai primesti shi beutura gratis....

pandy
17.11.2006, 14:28:37
[QUOTE=Kaela]da dar shi ca mireasa mergi intr-un club o singura data. shi shtii cum e ca te admira toata lumea....mai primesti shi beutura gratis....[/QUO

faza cu beutura e tare!! =)) =))

Dory
17.11.2006, 14:43:46
Da..., cei drept, pentru bautura, pare sa merite.=))

Kaela
18.11.2006, 10:30:58
:) ar fi ceva sa te fure cin' te fura shi sa te intorci la nunta manga. cred ca s-ar razgandi mirele, sau.... socrii..... :))
faza cu beutura e asa...de....
e fain sa scapi de la nunta, poate mergi shi tu pana acasa, mai schimbi un pantof, ceva...mai ciugulesti ceva ca la nunta nu prea ai vreme..

Miru
07.01.2007, 21:06:41
Am o mare problema in familie. Soacra, mai de moda veche, tine neaparat sa dam invitatilor la plecare prajituri la pachet.Asta e cica modelul. Eu nu vreau.Nu-mi place acest model.Asa le dau si friptura care a ramas, sau?:D
Ideea e ca vreau sa aflu de la voi ce parerea aveti.E obligatorie chestia sau pot sari peste? vreau sa stiu daca ma impun sau nu. Ajutor!!!

luiza
07.01.2007, 21:17:58
In Bucuresti nu este obiceiul asta, dar am fost in Oradea si mi-a placut mult. Le-am primit intr-o caserola de plastic si au fost super gustoase... Daca nu iti place nu e obligatoriu nimic pe lumea asta.

Miru
07.01.2007, 21:34:55
In Bucuresti nu este obiceiul asta, dar am fost in Oradea si mi-a placut mult. Le-am primit intr-o caserola de plastic si au fost super gustoase... Daca nu iti place nu e obligatoriu nimic pe lumea asta.

Multumesc.Daca zici ca ti-au placut ma mai gandesc.Scopul e sa placa invitatilor.Pentru mine efortul nu e mare, ca doar le cumpar.Mai vad ce zice lumea.

Kaela
07.01.2007, 22:27:09
crede-ma ca de multe ori a doua zi dupa nunta abia asteptam sa gust din prajile pe care le-am primit de la nunta. mi se pare o chestie super ok. dar dupa cum zicea shi luiza, nu e neaparat sa faci ca asa se face, mai ales daca tzie nu-tzi place... e nunta voastra shi voi decidetzi.

rali
07.01.2007, 22:34:07
Kaela are dreptate; de multe ori la nunta invitatii nu mai pot gusta nici tortul miresei(eu am patit de multe ori faza asta) darmite prajituri. Faza asta cu prajiturile la pachet are 2 avantaje : 1 invitatii sunt multumiti ca pot gusta din praji si 2 faci economie in sensul ca nu vei arunca o gramada de praji care au stat pe masa si s-au stricat. In concluzie eu la nunta voi avea doar tortul miresei si praji la pachet cu ele.:D

c_s
08.01.2007, 08:25:20
eu vreau miniprajiturele de la Trandafirul(amandinutze,eclerutze,tartutze...si alte ...utze dulci=P~ ) eu sunt innebunita dupa ele,si sunt sigura ca vor fi apreciate niste caserole delicioase pt ca acolo in afara de tort nu prea se mai mananca praji,dar a doua zi acasa toata lumea cauta praji de la nunta......asa ca eu sunt pro!:D

anna_c
08.01.2007, 09:48:26
si noi vom da la plecare invitatilor o caserola cu prajiturele. e o chestie care de obicei e apreciata.

anuca_m
08.01.2007, 10:36:22
noi am dat invitatiilor cate un mini tort(Dobosh cred ca era).Din cate am auzit le`au placut

c_s
08.01.2007, 10:49:58
Interesanta Ideea!ti-a Iesit Mai Scum Sau Mai Ieftin Decat Cu Praji?

Miru
08.01.2007, 14:53:36
Fetelor suntetzi super dragutze.Va multzumesc mult pt.opinii.Va voi asculta si... sa fie prajiturele, sau mini tort sau ceva dulce oricum...pupici

crisstynna
08.01.2007, 15:34:34
Si aici la noi tot asa e obiceiul sa se dea un pachetel de prajituri sau mai nou un tortulet si o sticla de tuica...Asa e obiceiul...asa vom face si noi.Deci eu sunt pentru pachetelul de prajitura;-) ....

diai
11.01.2007, 21:09:01
Categoric DA pentru praji acasa,mai ales ca toata lumea se asteapta sa primeasca ceva dulce pentru a doua zi.Ca sa nu mai punem la socoteala faptul ca a devenit o traditie in Banat.

Ankh
11.01.2007, 21:24:41
Prajiturile de la plecare nu fac parte din traditia unei nunti. La fel e adevarat ca in Banat si nu numai acolo, prajiturile de la plecare au devenit un obicei.
La fel, in ultimul an, s-au dat in loc de prajituri :sticle de vin personalizate, o poza cu mirele si mireasa (gen card de multumire), Cd-uri cu poze personalizate, DVD-uri cu imagini din nunta etc.
Din punctul meu de vedere, este o problema personala, daca vrei sa dai ceva si anume ce vrei sa dai. Nu cred ca foamea de a 2-a zi a introdus prajiturile...sa fim seriosi...invitatii vin pt. prajituri sau pt. voi?...ci pur si simplu ideea de a lasa o amintitre celui care tocmai a plecat de la nunta.

rafila
11.01.2007, 21:29:57
Sincer vorbind, eu sunt mai bucuroasa de praji decat de marturiile de la inceput, carora nu le prea vad rostul.... Dar praji e oricand binevenita, sa fie muuuulta si duuulce!

Miru
11.01.2007, 21:35:28
ideea e intr-adevar de a lasa o amintire, insa parerea mea e ca prajiturile nu pot intra in categoria amintire...e evident de ce. De aceea am deschis acest subiect. am mai intrebat prieteni si toti au spus ca se bucura daca primesc

gabitza_86
11.01.2007, 22:51:08
din pacate eu nu am primit nici o prajiturik la plekre si slava domnului am fost la o multime de nunti:( :( e super ideea!

c_s
12.01.2007, 06:55:14
din pacate eu nu am primit nici o prajiturik la plekre si slava domnului am fost la o multime de nunti:( :( e super ideea!

stiu ca la voi nu se practica.....
poti fi tu originala si suprinde-ti invitatii!
e o surpriza cu siguranta placuta!

antor
12.01.2007, 10:42:09
Categoric DAAAA pt. prajiturele. Cel putin la noi in Banat asa se obisnuieste, eu am dat si la Botez cate un pachetel.
Decat sa ramai cu ea sa ti se usuce, mai bine faci o surpriza dulce invitatilor.

RianaTM
12.01.2007, 13:11:50
Eu nu-mi doresc prajituri de nici un fel pe masa, nici fursecuri nici alune nici alte "rontzaiciuri" dar cu siguranta voi avea prajiturile de la final. Acuma mai ramane sa ma hotarasc daca las acele prajituri in tavitza de la cofetarie si pun doar sub folie ceva card de multumire sau fac si ceva cutiutze speciale personalizate. Iar cu sticla de tzuica....inca nu stiu daca dam sau nu, eu as prefera sa nu , oricum categoric nu in sticlute din acele mici de plastic.

Miru
12.01.2007, 13:43:55
Eu nu-mi doresc prajituri de nici un fel pe masa, nici fursecuri nici alune nici alte "rontzaiciuri" dar cu siguranta voi avea prajiturile de la final. Acuma mai ramane sa ma hotarasc daca las acele prajituri in tavitza de la cofetarie si pun doar sub folie ceva card de multumire sau fac si ceva cutiutze speciale personalizate. Iar cu sticla de tzuica....inca nu stiu daca dam sau nu, eu as prefera sa nu , oricum categoric nu in sticlute din acele mici de plastic.

si eu m-am gandit sa modific ambalajul prajiturelelor, cred ca ar fi frumos sa fie personalizat. invitatii pot ramane astfel si cu amintirea noastra

MeliMelo
13.01.2007, 10:37:17
Pleaca un pic omu in din tara si cand se intoarce....nu mai apuca sa citeasca toate mesajele, daramite sa raspunda :))
Si totusi cum prajiturile sunt favoritele mele =P~, parerea mea este:
in noaptea nuntii, mai ales daca la meniu se serveste ceva dulce, de genu inghetata/salata de fructe + tortul miresei sau a nasilor, nu mai are rost sa pui niste prajituri pe masa, ca o sa se topeasca toate !!!
Si ce e mai minunat sa te trezesti duminica, dupa o noapte de chef si sa gusti prajiturile????
Mai tin minte cand eram prea mica sa merg la nunti, venea mama cu prajiturile si abia asteptam duminica dimineata cand ne trezim sa gustam parjiturile!!! Nu stiu daca e obicei sau nu, dar eu asa am fost crescuta :))
Pe de alta parte, referitor la sticlele imprimate, cardurile de multumire sau poza, inafara de prietenii foarte apropiati sau familia, cine o sa le aprecieze asa cum ne-am dori noi?? Apoi daca le-am vedea aruncate mai tarziu, nu cred ca i-ar pica bine cuiva.
Am prieteni care aduc marturiile de la nunta acasa ca asa fac si altii, dar care apoi le arunca ca nu au ce face cu ele. Atunci de ce sa ne chinuim cu sticle imprimate? Poate nasii si familia ar aprecia (si ar fi o idee super pentru ei), restul doar s-ar trezi cu o sticla in plus pe raft, sau in cel mai rau caz in debara :)
Da, sunt idei foarte frumoase, dar poate nu in zona de aici, unde lumea asteapta prajituri la final :))

Miru
13.01.2007, 15:16:44
Meli Melo ai analizat subiectul din toate punctele de vedere. Primesti o bulina aurie. Multzumesc :D

Kaela
13.01.2007, 20:44:37
sincer va spun eu nu fac marturii. vorba ta meli melo, unii nici macar nu se obosesc sa le ia de pe masa. mai bine dau banii aia pe altceva.

Miru
13.01.2007, 23:01:05
nici eu nu fac marturii. sicer recunosc ca la nuntile la care am fost si s-au dat le-am luat acasa (ca-s fata faina) dar dupa vreo 4 luni de tinut prin diverse locuri unde ma deranjau la curatenie, le aruncam...pt ce acest efort atunci?

ele
14.01.2007, 01:44:54
si eu sunt pt prajituricile care se dau la plecare invitatilor. si de asemenea consider aceast gest mai dragut si mai practic decat marturiile(bombonicile cu fundite) despre care am auzit prima data cand am intrat pe acest site. imi place si ideea cu o sticla de vin personalizata , chiar am vazut una acasa la fotograful nostru cand ne-a invitat sa ne arate din materialele lui pt diferite nunti dar cred ca va costa un pic cam mult deci ...ramanem sigur cu prajiturile si asa cum spune riana poate gasim o modalitate de a le da un aer mai festiv in ceea ce priveste ambalajul.

c_s
14.01.2007, 09:11:03
buna idee fetelor,deci cum facem prajiturelele sa arate mai a amintire?
impachetate in niste cutiute cam cum sunt cele de la torturi dar mai micutze , legate cu o panglicutza de care poate fi atasat un biletel ca cel de la marturii,doar putin mai marisor?
nu stiu......voi ce alte idei mai aveti?
sau poate printat direct pe cutiutze un minitext de genul celor de pe cardurile de multumire?.....
alte idei?

rali
14.01.2007, 10:03:46
Fetelor, eu la nunta unei verisoare am primit un tortulet in forma de inima , intr-o cutiuta de carton pe care scria intr-o inima numele mirilor. Mi-a placut ideea si chiar daca nu dau mini-torturi probabil ca voi avea cutia la praji.

c_s
14.01.2007, 10:07:27
faina ideea cu minitortuletze,a mai scris cineva despre ele,mai ales inimioare:x .....ma gandeam acum ce buna ar fi o inimioara din amandina.....sau poate aceeasi compozitie ca tortul miresei(cu marzipan cu tot pe deasupra-ca al meu cu marzipan va fi:D sunt moarta dupa el)

ele
14.01.2007, 11:02:53
buna idee fetelor,deci cum facem prajiturelele sa arate mai a amintire?
impachetate in niste cutiute cam cum sunt cele de la torturi dar mai micutze , legate cu o panglicutza de care poate fi atasat un biletel ca cel de la marturii,doar putin mai marisor?
nu stiu......voi ce alte idei mai aveti?
sau poate printat direct pe cutiutze un minitext de genul celor de pe cardurile de multumire?.....
alte idei?

eu ma gandeam la hartie de ambalat cadouri si la un mic card de multumire agatat de fundita pt caserolele cu prajituri. eu cutiute nu am vazut ,deci nu stiu cum arata,ce culoare au,cele mari pt torturi nu prea imi plac si sunt albe... dar poate sa fie o idee in special pt tortulete.

Kaela
14.01.2007, 11:34:49
nush daca e buna shi faza cu cutiutzele, pentru ca acasa omu desface cutiutza shi o arunca sa ajunga la ce e in interiorul ei. daca ne gandim asa doar la sa aibe un aer cat mai festiv, atunci e ok, sunt fainutze cutiile numai sa nu scriem pe ele, eventual un card, cum spuneatzi shi voi.
intrebarea e la cofetarii au cutiutze?

c_s
14.01.2007, 11:58:16
pai de vazut nici eu n-am vazut , dar nu cred sa fie vreo problema sa faca cutiute mai mici si colorate(ca nici eu n-as vrea albe)
si ideea cu hartia de impachetat e buna daca pui praji inainte in caserola....si probabil iesi mai ieftin....cred!si bineinteles cu mici etichete cu numele,multumiri,s.a.m.d...............

vivi
14.01.2007, 15:58:23
Eu am intrebat cand am dat comanda de tort si se pot face minitortuletze identice cu cel al mirilor, dar cei de la laborator au zis ca au facut pentru o nunta tortuletze de aproximativ 800 de gr bucata, ambalate individual in cutii de plastic transparent, ornate cu martzipan si floricele. Dar cu glazura de diferite culori (roz, bleu, vernil,galben) si fiecare pereche la plecare a primit cate unul. Am inteles ca invitatii au fost super incantati.

c_s
14.01.2007, 16:21:46
deci ne-am orientat bine:D

anisia
14.01.2007, 16:41:49
Noi ne-am gandit la o alta varianta .

Dupa tortul miresei ospatarii sa aduca caserolele cu prajituri la fiecare invitat iar cine doreste poate sa-si desfaca caserola si sa manance prajituri cine nu poate sa si le duca acasa asa primeste fiecare invitat .Sper sa fie ok asa:D

ALEX21A
14.01.2007, 16:43:20
Am o mare problema in familie. Soacra, mai de moda veche, tine neaparat sa dam invitatilor la plecare prajituri la pachet.Asta e cica modelul. Eu nu vreau.Nu-mi place acest model.Asa le dau si friptura care a ramas, sau?:D
Ideea e ca vreau sa aflu de la voi ce parerea aveti.E obligatorie chestia sau pot sari peste? vreau sa stiu daca ma impun sau nu. Ajutor!!!

in bucuresti sau alte zone nu exista acest obicei..insa in banat si ardeal >da...mi se pare un gest frumos si sunt asa de bine venite a doua zi...............mai ales ca multi nu apuca sa guste ...si apoi in partea aia se fac niste prajituri excelente......

ps>noi ne am trezit la o nunta din banat nu numai cu praji,ci si cu mancare:)

c_s
14.01.2007, 19:56:06
Kaela,pai tu crezi ca tine cineva cardurile?poate fi mai simplu cu carduri ca le prinzi de funditza ambalajului fie el cutiutza sau folie pt imachetat cadouri!prajitura va conta cel mai mult insa trebuie sa arate si a cadou,suvenir.... cumva
cred ca e si mai ieftin cu hartie,doar ca niste cutiute colorate frumos sunt mai de efect,mai elegante......

c_s
14.01.2007, 19:57:23
Noi ne-am gandit la o alta varianta .

Dupa tortul miresei ospatarii sa aduca caserolele cu prajituri la fiecare invitat iar cine doreste poate sa-si desfaca caserola si sa manance prajituri cine nu poate sa si le duca acasa asa primeste fiecare invitat .Sper sa fie ok asa:D

eu totusi le-as da la plecare.............parerea mea!:">

Miru
14.01.2007, 20:24:10
si eu le dau. nu stiu forma. noi ne batem capul cu ambalaje, cutii, cutiute s.a. si cand colo cui crezi ca-i va pasa. vor manca prajiturile si gata

Kaela
15.01.2007, 10:35:05
Ca bine zici Miru, poate ramanem pana la urma la clasicele ambalaje...

rafila
15.01.2007, 14:42:14
nush daca e buna shi faza cu cutiutzele, pentru ca acasa omu desface cutiutza shi o arunca sa ajunga la ce e in interiorul ei. daca ne gandim asa doar la sa aibe un aer cat mai festiv, atunci e ok, sunt fainutze cutiile numai sa nu scriem pe ele, eventual un card, cum spuneatzi shi voi.
intrebarea e la cofetarii au cutiutze?

Ideea cu cutiuta e super. Dar oare nu se unsureste de la crema de pe praji? Si atunci arata urat si neingrijit! Oare au cofetariile cutiute tapetate pe interior cu ceva folie?

eva
15.01.2007, 15:16:39
E foarte misto ideea cu datul prajiturilor la invitati, cred ca se bucura.
La mine nu sau mancat prajiturile puse pe masa, si fructele, au fost foarte multe, din pacate nu m-am gandit sa dau cutiute la invitati, dar fiecare si-a luat sigur, au avut grija parintii sa le spuna sa le ia care au vrut.

c_s
15.01.2007, 16:12:58
Ideea cu cutiuta e super. Dar oare nu se unsureste de la crema de pe praji? Si atunci arata urat si neingrijit! Oare au cofetariile cutiute tapetate pe interior cu ceva folie?
pai e ca si cand fac pt acasa,au ei experienta,stiu cum sa le ambaleze....si apoi se pun frumos undeva si ar trebui sa stea bine!

nicoleta_oana
15.01.2007, 17:13:47
si noi dam caserole micutza cu prajitura dimineata si la neamurile apropiate vrem sa dam cate o poza cu mirii,cu multumiri.pt nasi ma gandesc sa fac ceva special,o sa le facem un tort frumos si ma mai gandesc.

vivi
15.01.2007, 20:51:20
Eu am auzit ca la o nunta cu pretentii s-a pus de la inceput pe masa o caserola cu prajiturele si cu "replica" de tort, sa se serveasca lumea cu ce vrea si ce nu, sa duca acasa.
Mi s-a parut aiurea.
sa dai "replica" de tort inainte de a vedea invitatii tortu...
si daca un pofticios isi mananca tortu la aperitiv
pare aiurea
si de aceea m-am gandit sa facem un tort micutz pentru miri sa-l taie
si restul piramidei sa fie facut din torturile pentru invitati
Mirii sa-l taie pe ala micutzu si restul sa-si primeasca "replica" pe farfuriutze.
Dar totodata sa primeasca fiecare invitat o caserola cu prajituri in care sa-si "gazduiasca fiecare "replica" de tort daca vor sa o ia acasa

Miru
15.01.2007, 21:40:10
ideea e buna dar in caserola de prajituri mai incape "replica" de tort? si ce facem anuntam la microfon pt ce e cutia, daca nu se prind fiindca n-au mai intalnit?

Kaela
15.01.2007, 21:43:42
ok, deja deviaza discutia... clar dam praji buna la sfarsit...:)

Miru
15.01.2007, 21:47:20
v-am zis eu ca incepem sa batem campii de pomana :-?

c_s
16.01.2007, 06:53:57
''si de aceea m-am gandit sa facem un tort micutz pentru miri sa-l taie
si restul piramidei sa fie facut din torturile pentru invitati
Mirii sa-l taie pe ala micutzu si restul sa-si primeasca "replica" pe farfuriutze.
Dar totodata sa primeasca fiecare invitat o caserola cu prajituri in care sa-si "gazduiasca fiecare "replica" de tort daca vor sa o ia acasa''

putin cam complicat.......:-w

Miru
16.01.2007, 10:44:40
ok dar voi v-ati gandit cat costa sa faci un tortuletz replica pt fiecare invitat? si in plus mai vine si costul prajiturilor...cam scump, desi suna minunat (daca castigam la lotto)

c_s
16.01.2007, 10:59:32
Pai Eu Ma Interesez Unde Fac Si Cand Aflu Va Spun!
Eu Alte Praji Nu Mai Pun La Masa.......tortul Miresei Si In Loc De Praji Si Marturii - Minitortuletul Impachetat Gen Cadou!cred Ca Tot Acolo Ajungi Cu Pretul.....mai Vedem Noi!

Miru
16.01.2007, 11:05:58
aha, si prajituri nu mai dai atunci la plecare. tine locul prajiturilor tortul mic...si daca isi mananca tortul acolo nu mai primesc nimic acasa? of ce complicat e sa impaci si capra si varza

c_s
16.01.2007, 11:07:45
Nu Ne-am Inteles!
Acolo Toata Lumea Primeste Tort!si La Plecare,in Loc De Praji Si Marturii Dam Minitortuletze!
Capisci?
>:d<

Miru
16.01.2007, 11:15:06
pricep mai greu azi. acuma am priceput. multumesc ^:)^

c_s
16.01.2007, 11:36:08
ok,ma bucur;-) !n-ai baut cafea azi?
no problem, bem la 18.00!

bea_elvis
20.01.2007, 22:13:13
Eu am intrebat cand am dat comanda de tort si se pot face minitortuletze identice cu cel al mirilor, dar cei de la laborator au zis ca au facut pentru o nunta tortuletze de aproximativ 800 de gr bucata, ambalate individual in cutii de plastic transparent, ornate cu martzipan si floricele. Dar cu glazura de diferite culori (roz, bleu, vernil,galben) si fiecare pereche la plecare a primit cate unul. Am inteles ca invitatii au fost super incantati.

Buna miresicilor. Spune-ne te rog cam la ce suma se ridica un asemenea tortuletz frumos ambalat ? Daca nu poti pe public te rog sa imi scrii pe prv.
Mersi.
Va pupacesc.
Bea

nicoleta27
20.01.2007, 22:28:19
...noi inca ezitam la prajiturile de "dupa" nunta. In Italia se dau saculeti cu bombonele la invitati, viitorul meu sot locuieste acolo si vor fi multi invitati din strainatate, asa ca ne gandeam sa facem si noi la fel. Mai e pana atunci, dar e o idee.

RianaTM
20.01.2007, 22:33:35
Si verisoara mea s-a casatorit cu cineva care locuieste in Italia acum 2 ani si la nunta la ei am vazut prima data ceva de genul asta. Si mi-a placut tare mult.
Eu am optat pentru o inimioara din carton sidefat auriu din care iese un saculet din tull alb cu 5 bombonele.Si inimioara este legata cu o panglica aurie. Super arata. Si nici nu costa f mult.

nicoleta27
20.01.2007, 22:35:19
super dragut. Poti sa imi spui cat costa? (si de unde ai comandat, daca se poate, pe privat... )

bea_elvis
21.01.2007, 12:00:58
Si verisoara mea s-a casatorit cu cineva care locuieste in Italia acum 2 ani si la nunta la ei am vazut prima data ceva de genul asta. Si mi-a placut tare mult.
Eu am optat pentru o inimioara din carton sidefat auriu din care iese un saculet din tull alb cu 5 bombonele.Si inimioara este legata cu o panglica aurie. Super arata. Si nici nu costa f mult.

mmmmmmmm...idee foarte buna. Poti te rog sa pui si o poza ???
Tare as vrea sa vad.
Mersi.
Bea

c_s
22.01.2007, 06:47:15
...noi inca ezitam la prajiturile de "dupa" nunta. In Italia se dau saculeti cu bombonele la invitati, viitorul meu sot locuieste acolo si vor fi multi invitati din strainatate, asa ca ne gandeam sa facem si noi la fel. Mai e pana atunci, dar e o idee.

pai alea sunt marturiile....si in Ro(si nu numai) se dau de cativa ani(in saculeti sau cutiute) nu numai in Italia....
insa unele dintre noi nu vrem sa dam asa pt ca am observat pe propria piele ca nu prea au efectul scontat(daca citesti putin mai in spate vei vedea ce discutam) adica lumea nici nu le mananca,nici nu le pastreaza....cel mai probabil le arunca...din pacate efortul e in zadar si asa am ajuns noi la concluzia ca mai bine praji in diferite feluri(cum e obiceiul in banat)

nicoleta_oana
23.01.2007, 21:06:22
ma aflu intr o dilema.noi la nunta vom avea tortul miresei si atat nasii cat si verisoara mea,ma sfatuiesc sa nu mai punem alta prajitura marunta pe masa ca nu se mananca ca asa au patit si ei la nuntile lor,multa lume nu mananca nici tortul miresei si e o risipa atata prajitura.sa servim mai bine o inghetata ca incepe sezonul,tortul miresei si prajitura la pachet.voi ce ziceti?cum faceti?sau cum ati facut?:)

Kaela
23.01.2007, 21:10:05
eu una vroiam sa pun shi pe masa dar m-am razgandit pentru ca e mega risipa. n-are rost.

andreea_bunny
23.01.2007, 21:15:27
Eu am fost la cel putin 6 nunti in ultimul 1 an shi jumatate. peste tot s-a dat la masa tortul shi praji marunta la pachet. Asha voi face shi eu.

filipcarol
24.01.2007, 16:01:19
eu am fost la 2 nunti vara trecuta si s-a dat doar inghetata si tort...si noi toti asteptam prajiturile...a fost dezamagire mare..d-aia am zis tuturor prietenilor ca la nunta mea o sa fie o gramada de prajituri...ca sa se sature. parca nu e nunta fara prajituri. dupa ce ca mancarea a fost putina, nici macar prajituri..am plecat mai mult flamanzi..altii s-au dus la shaorma. prajiturile fac tot farmecul ...

MeliMelo
24.01.2007, 16:11:53
Cred ca aici totusi e vorba si de zona :D
Adica in BANAT, lumea nu mai asteapta prajituri, doar tortul miresei si prajiturile de la final! Si de obicei meniul este gandit astfel sa nu mori de foame la sfarsit, nu??:-\

Kaela
24.01.2007, 16:27:26
de obicei la noi e prea multa mancare. shi prajile de la sfarshit raman pe masa.

nicoleta_oana
26.01.2007, 13:47:33
multumesc pt raspunsuri.meniul o sa fie foarte bine gandit astfel incat sa nu moara nimeni de foame si oricum prajitura nu cred ca te ar putea salva de foame si chiar cred ca e risipa.eu aleg sa nu fac prajitura de masa.fiecare face cum vrea.va multumesc:)

bea_elvis
29.01.2007, 09:57:10
Buna dragelor.
Sa stiti ca este foarte complicata treaba cu prajiturile: pe masa sau la pachet?
Faceti cum credeti voi de cuviinta...nu va luati dupa nimeni.
Pupici.

anuca_m
29.01.2007, 10:06:19
Noi am avut si pe masa prajituri, un platou sau 2nu au fost f multe, nici nu cred ca se mancau daca erau mai multe... din cate am vazut eu nu au prea ramas, si am dat si mini torturi la placare. Da clar fiecare face cum crede(oricum nu ne`au costat mult.. mimi-torturile(una la 2 persoane)+ prajiturile(4 feluri) au fost 9 mil)

bea_elvis
30.01.2007, 22:44:27
Hmmmmm....acceptabil 9 milioane.
Ramane de vazut...mai este timp pana atunci si mai sunt altele care trebuie rezolvate inainte de prajituri.
Pupici.

corinutza79
30.01.2007, 23:16:32
Eu n-am mai vazut la nuntile la care am fost eu sa se dea minitorturi la pachet. Cum se procedeaza? Le pui pe o masa si isi ia fiecare la plecare, sau le dai personal la fiecare?

lucica_80
30.01.2007, 23:52:01
In mod normal le primesti gata ambalate de la cofetarie si le dai personal invitatilor la plecare.........la fel ca si prajiturile la pachet|-)

rafila
03.02.2007, 19:26:59
Fetelor, am auzit de ceva tavite cu praji tare faine la Real (de fapt mami mi-a zis, ca sa fiu mai exacta). Ce stiti despre asta? Ea tot ma bate la cap ca ce faine sunt, ca nu stiu ce prietena de-a ei a luat de acolo pt nunta fiicei ei. Eu prefer sa comand tot (tort+prajitura) de la aceesi cofetarie, ca e mult mai putina bataie de cap.

Kaela
03.02.2007, 21:37:05
nush nika de asa ceva. in real ma duc pt detergent, mezeluri, sincera sa fiu nu m-am uitat niciodata dupa praji.

Kaela
11.02.2007, 00:58:37
acuma mi-a picat o fisa, miru ne schimbam la nunta? io la tine tu la mine. sau sa ne dam intalnire in vreun club, ceva. normal, daca te lashi furata.

gabitza_86
11.02.2007, 10:37:28
la mine va fi problema ca nu o sa stie care sa ma fure mai repede.... la cate trupe de prieteni shi cunostinte avem...
si la mine la fel,dar care va fi mai rapid ala ma va fura.nu vreau sa fie ceva planificat..

Miru
11.02.2007, 11:38:55
acuma mi-a picat o fisa, miru ne schimbam la nunta? io la tine tu la mine. sau sa ne dam intalnire in vreun club, ceva. normal, daca te lashi furata.

al meu a zis ca pune strajeri sa nu ma fure nimeni. mie mi-ar placea sa merg intr-un club sa ma admire lumea cat sunt de mandra...10 min nu mai mult. ideea e ca mi-a ajuns pe la urechi ca sunt vreo 4 echipe care pregatesc furatul. sunt curioasa cine va reusi. ar fi misto sa ne vedem in club...

Kaela
11.02.2007, 11:51:29
numa 4 echipe????? la mine-s vreo 6-7.... glumesc...shi la mine is vreo trei echipe care deja m-au anuntat ca o sa ma fure. cred ca o sa ;le pun sa traga la sortzi care o sa ma fure pana la urma.

Miru
11.02.2007, 11:56:21
de astia am auzit eu... oricum vreau sa se descurce ei. eu nu voi fi complicele nimanui. nu vreau sa fac discriminari...cred ca cine va fi primul sau as putea sa le spun sa se dueleze...;-)

c_s
11.02.2007, 12:03:08
la mine primu s-a anuntat unul dintre nasi,vrea sa-i faca in ciuda la al meu ca a zis ca ma leaga cu catuse de el sa nu ma fure nimeni=)) si artrebui sa se miste repede ca nasu poate sa ma fure pana la 12,dupa trebuie el sa ma pazeasca.....si sigur mai sunt si altii care tanjesc.....da eu nu stiu unde mi-ar place sa merg,pana acum nu-mi surade nici un loc.......

alli_utza
11.02.2007, 17:21:31
Si la mine s-au anuntat mai multi "la furat " dar nu [-X Am sa fiu furata, dar de cine vreau eu ca daca nu.... ii zgarii pe ochii(glumesc:-p) La mine e un pic mai complicat pt ca locatia este intr-un parc din Craiova ,masinile nu au voie sa intre si este ceva de mers pe jos.Asa ca prietenele mele:grouphug: care ma v-or fura (numai fete:>) or sa vb cu portaru'(:gen_05: ii dau si lui ceva;)))sa-le lase sa intre cand vine momentu' cu masinile si io fug cu ele cat ma tin talpitele la disco !!!!Nu vreau sa lipsesc mai mult de 40 de min ,o sa-i dau tel sa-i spun unde suntem si nu mai "trambalam" pantofu' sa pierdem timp!Oricum el stie tot.

camichiu
03.03.2007, 08:13:02
Eu nu voi fi furata deloc pt ca nu-mi place obiceiul si nici puiului meu. Asa ca am anuntat pretenii ca n-au voie sa fure mireasa. Probabil ca se va comenta pe tema asta dar daca noua nu ne place cred ca n-ar trebui sa ma las furta numai pt ca " asa se face".

Asa am hotarat si noi, sa NU ma las furata. Adica prefer sa "ma fur singura" pentru 10-20 de minte cam la 3-4 ore ;)) si sa ma relaxez in camera pe care o vom primi in hotel.

c_s
03.03.2007, 08:34:51
eu iti doresc sa poti face ce ti-ai propus....sincer!

Kaela
03.03.2007, 09:47:44
itzi spun sigur ca nu vei reushi sa pleci de la nunta numai pana la toaleta, eventual, shi sincer, nici nu se pleaca asa numai sa te relaxezi si sa itzi lashi invitatii acolo.... nush, asta e parerea mea.

camichiu
03.03.2007, 09:53:53
eu iti doresc sa poti face ce ti-ai propus....sincer!

Si eu am emotii, crede-ma, si imi doresc sa iasa asa cum vreau eu ... Pentru ca am deja "promisiuni ferme" ca nu se vor uita la ce zic eu si ca ma vor fura pana la urma ... :grin: Voi vedea acolo, pe moment .

anuca_m
27.06.2007, 21:31:26
Mini torturile pt invitati la plecare;))

Alexutza2007
31.08.2007, 12:23:29
Super faine anuca!
Eu voi avea praji la pachet. Cei de la cofe imi dau caserole ca la mici, asa ca am hotarat sa cautam noi sa cumparam cutiute de carton. Ne-au zis cei de la cofetarie ca le gasim de diferite marimi si culori in Euro

sugarlips
25.09.2007, 12:27:57
ceau fetelor,
sunt si eu o viitoare miresica si ma intereseaza daca si-a facut cineva tort la ottima din timisoara? daca da cum a iesit...etc...mersi mult....:*

meghe
25.09.2007, 12:37:07
Buna fetelor!
Noi ne-am hotarat...nu o sa dam prajituri sau tortulete la plecarea invitatilor. O sa dam cutii cu bomboane de ciocolata...acum ramane sa vedem ce anume luam, cu cat, de unde..da asta abia atunci inainte de nunta.
Tortuletele mi se par prea gretoase, prajiturile iar nu as vrea...si asa iesim si mai ieftin , pe langa astea mai putem da si o sticla de vin sau coniac.
Parca as mai schimba putin obiceiul pe aici pe la noi!

Numai bine!O zi frumoasa!

prapadeala
25.09.2007, 15:40:15
Eu n-am mai vazut la nuntile la care am fost eu sa se dea minitorturi la pachet. Cum se procedeaza? Le pui pe o masa si isi ia fiecare la plecare, sau le dai personal la fiecare?

La noi in zona, ai pregatite prajiturele sau minitorturi in cutiute, una pe familie, si o sticluta de tuica :D.. Multe nunti la oras nu mai fac asa ceva, dar e un obicei care inca nu e uitat si se practica. Noi nu am facut asa la nunta, desi era cat pe ce :)
IMi place obiceiul, dar am ales sa nu facem asa. Am avut marturii micute ca amintire.

lacrist20
25.09.2007, 16:20:50
Am si eu o intrebare.. e legata tot de chestii dulci...=P~ nu stiu daca numai in Banat sau peste tot se practica "totul nasei/nasilor"???? Poate ma lamureste cineva si pe mine...Exista asa ceva? Se practica?
Sau e doar o chestie de gusturi ? Va rog... Help...ME#-o

sugarlips
26.09.2007, 10:51:14
eu din cate stiu se face tortul nasilor...cel putin la toate nuntile la care am fost a existat un tort mai mic..al nasilor..dar de unde e obiceiul habar nu am...
noi nu stim inca dar probabil o sa facem si noi unul
am fost nasi la un botez si a existat un tort al nasilor si acolo...pe care l-am luat acasa...a fost foarte bun <:-P

lacrist20
27.09.2007, 10:21:45
eu din cate stiu se face tortul nasilor...cel putin la toate nuntile la care am fost a existat un tort mai mic..al nasilor..dar de unde e obiceiul habar nu am...
noi nu stim inca dar probabil o sa facem si noi unul
am fost nasi la un botez si a existat un tort al nasilor si acolo...pe care l-am luat acasa...a fost foarte bun <:-P

mersic ptr raspuns>:D< si eu am auzit la fel, dar nu eram sigura. Acuma problema e : dc am 2 perechi de nasi, inseamna ca facem 2 torturi, nu? #-o
Si din cate am inteles tortul nasilor nu se imparte sau se taie ptr. invitati ci se da, asa intreg nasilor, nu?
Scuze dc par mai grea de cap dar vreau sa fiu sigura ca am inteles...#-o ;;)

sugarlips
27.09.2007, 10:42:48
eu zic ca daca ai 2 perechi de nasi, faci 2 torturi, fiecare pereche cu tortul ei pe care il iau acasa, invitatii primesc la nunta doar din tortul miresei...:*

camicos
05.11.2007, 12:26:56
Da, daca ai mai multe perechi de nasi, trebuie sa faci mai multe torturi, cate unul pentru fiecare pereche. ;;):smile:

sugarlips
06.11.2007, 11:24:58
Da, daca ai mai multe perechi de nasi, trebuie sa faci mai multe torturi, cate unul pentru fiecare pereche. ;;):smile:

da,da ;-)<:-P <:-P

elenoc
18.01.2008, 01:37:36
Cred ca numai in Banat este obiceiul acesta...pana sa vin aici acum 10 ani, n-am auzit de asa ceva.

moniadi
27.01.2008, 15:37:29
Spuneti-mi si mie cat costa prajitura la nunta (inclusiv tortul miresei si al nasilor), pentru 180 de persoane. Mie mi-a spus cineva ca 23 milioane. Imi pare ca este o suma exagerata.

miti
27.01.2008, 15:42:42
Spuneti-mi si mie cat costa prajitura la nunta (inclusiv tortul miresei si al nasilor), pentru 180 de persoane. Mie mi-a spus cineva ca 23 milioane. Imi pare ca este o suma exagerata.

eu am avut pt 90 de pers si a fost in jur de 11mil
chiar exact nu mai stiu

elenoc
28.01.2008, 00:49:50
Din cate am inteles trebuie calculat asa: 100gr/pers. daca e tort de frisca si 150gr./pers. daca e tort de cioco sau martipan. Deci pt. 150 de pers. ai nevoie cam de 22kg. tort. Eu la o singura cofetarie am intrebat cat costa (Krotz) si acum pretul este 26ron/kg/frisca si 30ron/kg/cioco&martipan. Deci daca facem calculul pt. 150pers. avem un cost de 375ron pt. frisca si respectiv 675ron pt. cioco. Probabil ca mai vine ceva pentru decor, dar oricum, nu ai cum sa ajungi la o suma asa exorbitanta. Am mai citit pe forum si am vazut ca sunt cofetarii care practica preturi de 50 si chiar 60ron/kg. Tot ce se poate acolo sa ajungi la scorul de care spui tu :)

elenoc
29.01.2008, 10:49:20
am uitat sa zic de prajitura: 0.500gr praji la 4 persoane iar ce se da la plecare este 0.250gr. praji de pereche...asa mi s-a spus de la cofetarie ca se calculeaza.

ginutza83
10.03.2008, 15:58:17
salut!
chiar daca am nunta in severin (de acolo e sotiorul meu, ma rog, viitorul :-p ) nu vreau numai traditii oltenesti. am si eu mandria mea de banateanca...totusi, ideea cu prajiturile la nunta, mai ales daca va avea loc vara, nu mi se pare practica. motive: mancare ar trebui sa fie multa, caldura e, putina lume mai poate sa manance si alte dulciuri in afara de tortul miresei. eu una nu am mancat si prajituri la nicio nunta. mai bine serviti inghetata (eu asa o sa fac).:*

bellutza
11.06.2008, 19:18:36
pooop miresicilor.................probabil ca ati vrea sa stiti exact sau macar sa va faceti o parere despre obiceiurile si superstitiile din banat................ar fi mai simplu pt noi toate daca am strange mai multe date intr-un loc , doar despre zona noastra.................va provoc sa dezvoltam acest subiect pt noi...............:-w:-?>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

Bea24
11.06.2008, 23:40:34
pooop miresicilor.................probabil ca ati vrea sa stiti exact sau macar sa va faceti o parere despre obiceiurile si superstitiile din banat................ar fi mai simplu pt noi toate daca am strange mai multe date intr-un loc , doar despre zona noastra.................va provoc sa dezvoltam acest subiect pt noi...............:-w:-?>:D<>:D<>:D<>:D<>:D<

ce obiceiuri si superstitii sunt in banat? ca-s curioasa sa vad daca seamana cu cele din alte zone.;))

bellutza
15.06.2008, 05:14:48
eu mam gandit k daca am sa fiu furata...................as vrea sa merg intr/o discoteca undeva sau la o alta nunta..botez.................iar dupa ce ma rascumpara sa vina dupa mine in locul in care ne-am cunoscut noi..................mi se pare f romantic..............voi ce parere aveti? nu ar fi misto?:)):)):))

Nicolle28
17.06.2008, 09:56:03
la mine este nunta de politisti..asa ca nu cred ca voi fi furata...sau cine stie...daca ma fura..vrea si miresicu sa fie dus la dicoteca...nu plecam decat impreuna....:D mi-ar place sa merg la un bar unde se danseaza latino...Stiti ceva de genul in timisoara?

zeke
17.06.2008, 10:31:01
Eu cred ca-mi voi pune prietenele sa fure mirele. Am fost la o nunta de cativa ani unde au furat mirele, a fost super faza, am ras de ne-am prapadit:)) . Nimeni nu s-a asteptat sa fie furat mirele, a fost haios.

La noi nasa e negociatoare buna, mult mai buna ca si nasul, asa ca va fi show.:))

adynutzaa
17.06.2008, 14:01:31
Eu NU vreau sa fiu furata. Sper sa reusesc cumva, daca nu vorbesc cu o prietena sa zica ca m-a furat si stau in baie 10 minute :D
Restaurantul e in padure si trebuie mers cu masina vreo 20 de min pana in oras... deci 20 de min dus, 20 intors, mai stai pe acolo... pierd 2 ore... si la mine nunta incepe la ora 22. Plus ca toata lumea o sa bea ceva deci mi-e cam aiurea sa merg cu masina cu cineva care a baut.
Deci eu ma fur singura la baie :D se poate?

Nicolle28
17.06.2008, 14:55:41
Sau poate daca nu reuseste nimeni sa ma convinga sa ma las furata...imi iau singura un time out si ma duc la camera de hotel inchiriata de noi sa imi fac un dus rece si sa-mi odihnesc picioarele umflate dupa o sarba oltenesca...=)) =))

dalayla
17.06.2008, 15:12:50
Sau poate daca nu reuseste nimeni sa ma convinga sa ma las furata...imi iau singura un time out si ma duc la camera de hotel inchiriata de noi sa imi fac un dus rece si sa-mi odihnesc picioarele umflate dupa o sarba oltenesca...=)) =))
:)))..sa stii ca si eu m-am gandit sa fiu furata si dusa la un etaj mai sus in hotel;)) ;))

mona28
17.06.2008, 23:15:10
Eu vreau sa fiu furata pana acasa la mine...Si asta pt ca restaurantul e pe aceasi strada cu casa noastra:D Deci,poate trag si-un pui de somn,cat timp voi fi "furata" :))

Nicolle28
23.06.2008, 11:23:05
Daca nunta se tine la sat...trebuie sa tina 3 zile...:D Asta in cazul in care te tine buzunarul...cred ca este si un substrat dincolo de chestia asta....ptr ca la banateni se face multa,multa,multa mancare si ramane si pt. o alta masa...
2.la mireasa se face nunta.
3. daca este la sat trebuie sa existe givar(cavaleri)-au rolul de a anunta nunta in sat...merg cu steagul pe cal in fata alaiului...si au un repertoriu specific...nu stiu sa zic exact ce spun...vestec nunta.givarite(domnisoare)care ajuta mireasa la impetelit si o insotesc la biserica la sfat si unde mai merge ea...:D
4. mireasa trebuie cumparata de la parinti...mirele sau nasu o cere si platesc bani...negociaza cred...din ce imi aduc aminte...aici semnificatia este vece si se refera la faptul ca femeia luata de acasa valoreaza avere...si parinti trebuie rasplatiti pt. ca au crescut-o...
la negociere mirelui ...prima data i se da o baba , apoi o fetita si apoi mireasa....semnificatia pe care am gasit-o eu una in acest obicei....cred ca merge tot la faptul ca mireasa trebuie pretuita si la aptul ca mirele a facut o alegere buna...a refuzt copila si baba...
5.alta chestie care am mai vazut-o la nunta dar nu stiu ca de specifica banatului este...mireasa se ascunde si mirele o cauta..semnificatia poate fi ...mireasa face un pas important din viata ei asa ca ca sa alunge temerile fata de ce o astepta ritualic se ascunde...asta ca sa nu se intample real....
6.la plecare din casa miresei se face braul banatean......parte care mie una mi se pare fascinant..
7.alaiul este insotit de instrumentisti ce canta muzica populara.
8.la nunta de banateni nu lipsesc cantareti de muzica populara...asta este o mare fala...
9.a doua zi stiu ca se merge la apa si se dantuie la rau...acest obicei l-am vazut o singura data....si nu tin minte semnificatia...eram foarte mica...vreo 12 ani...ma intelegeti fetelor...
IN FINAL va urez o nunta frumoasa tuturor...sper ca am fost clara...poate veniti si voi cu ceva nou ce mi-a scapat mie

bellutza
20.10.2008, 19:00:10
;-) acum am sa va zic si io cam ce stiu..............sper doar sa nu va plicti...................
muzik trebuie sa ajunga la mire.....unde se canta si se danseaza...apoi mirele insotit de domnisoarele de onoare se indreapta spre nasi, in fata lor este un givar care are o dulie cu tuik frumos impodobita si pe care o invarte si o flutura de...........ma mir k nu se rupe.........din acea dulie serveste lumea care ii iese in fata.............binenteles k mai sunt persoane pe margine care servesc cu praji si tuik..........ajunsi la nasi............se bea putin se danseaza nasa si se porneste spre mireasa. Odarta ajunsi la mireasa......mirele este supus unor probe....cum ar fi.......sa aleaga graul de orez dintrun bol, sau sa sparga un ou agata la un stalp...............diferite chestii de genu..apoi givarul miresei bnegociaza pretul cu givarul mirelui...................cel din urma vine cu texte k mirele nostru a trecut aseara pe drum si a vazut o fata frumoasa la fereastra si nu mai stiu ce................si i se scoate o vaza,
apoi o gaina
apoin un barbat imbracat in femeie, eventual unu cu o perina k e gravid, sau o mireasa mik...............aici depinde de preferinta si gustul fiecaruia
in final se cumpara mireasa care primeste buchetul de flori de la mire, invita mirele si restul de invitati inauntru, unde mirele e asezat pe un scaun iar mireasa ii pune floarea in piept apoi mirele trebuie sa polateask domnisoarelor de onoare k sa intoark oglinda pt a se vedea, apoi mireasa ppune flori pe rand nasilor, socrilor mari, siocrilor mici, domnisoarelor si cavalerilor de onoareiar mai apoi domnisoarele de onoare pun la restul de invitati. sev merge la cununia civila, dupa iesirea din biserik se arunk buchetul.........si din acel moment nu e bine sa te mai uiti in spate pana la intrarea in local............mai sunt multe obiceiuri dar ......................:[email protected]

timamg
20.10.2008, 19:41:02
Giverii insotesc mireasa,o conduc pana o preia mirele iar giveritele mirele.Si inainte anunta nunta, cheama invitatii si trebuie sa ii serveasca cu tuica.
La mireasa acasa sau la biserica se danseaza jocul miresei.
Mirele merge cu muzica,lautari,dupa nasi si apoi impreuna dupa mireasa.
Inainte sa iasa mireasa aparea mireasa nebuna, o batrana sau chiar barbat se imbraca in ceva alb sau chiar in cearceafuri si se dadea drept mireasa.Eu am renuntat la baba si am scos mireasa mica inaintea mea.Inaintea nuntii merge cineva cu steagu care se impodobeste cu baticuri.A doua seara se joaca leuca, adica pe muzica se formeaza un sir iar primul face diferite lucruri iar ceilalti trebuie sa-l imite.Mireasa arunca banuti si bomboane la iesirea din biserica.

carmen8810
29.10.2008, 14:27:56
bellutza

m-ar interesa mai multe informatii despre traditii..si eu am nunta anul viitor in august(as vrea),inca nu am gasit sala...m0ai putea ajuta???......

Nicolle28
01.12.2008, 11:46:30
bellutza

m-ar interesa mai multe informatii despre traditii..si eu am nunta anul viitor in august(as vrea),inca nu am gasit sala...m0ai putea ajuta???......
Daca n-ai gasit inca sala....vezi sectiunea referitoare la restaurante de pe portalul de Tm...si unele din locatii sunt prezentate in sapte seri sau zile si noptzi...daca tot nu gaseti incearca cu un modl de cautare....sunt foarte multe restaurate in tm....daca nu reusesti revino cu un mesaj...te ajut cu placere...

nicoleta_oana
18.12.2008, 18:06:39
pe mine nu m au furat ca a fost mirele foarte vigilent dar daca m ar fi furat as fi vrut sa mergem in Ramses (la fabrica de bere unde ulterior a fost CCCP ul pentru ca acolo l am cunoscut pe sotul meu<:-P)

LaRubia
18.12.2008, 21:24:05
pe mine nu m au furat ca a fost mirele foarte vigilent dar daca m ar fi furat as fi vrut sa mergem in Ramses (la fabrica de bere unde ulterior a fost CCCP ul pentru ca acolo l am cunoscut pe sotul meu<:-P)
salui nicoleta oana,

cine canta acum in ramses???merci:* :*

nicoleta_oana
19.12.2008, 13:12:11
salui nicoleta oana,

cine canta acum in ramses???merci:* :*

in momentul acesta nici nu cred ca mai este deschis acel club!a fost ramses,dupa aceea sa numit la rodi(canta rodica olaru) dupa aceea a venit CCCP ul si acum chiar nu stiu...cred ca e inchis!

ginutza83
25.01.2009, 17:54:57
fetelor, am si eu o intrebare legata de superstitii......are ceva daca mirele vede sau stie care va fi rochia inainte de nunta? :-".....ca noi tocmai am fost la targ si am vazut o rochie care are toate sansele sa fie the one=P~. si el a vazut-o.#-o
va pup

ginutza83
25.01.2009, 18:35:19
si la plecare le vom da invitatilor cate un mini tortuletz =P~

nadrah
25.01.2009, 23:21:38
fetelor, am si eu o intrebare legata de superstitii......are ceva daca mirele vede sau stie care va fi rochia inainte de nunta? :-".....ca noi tocmai am fost la targ si am vazut o rochie care are toate sansele sa fie the one=P~. si el a vazut-o.#-o
va pup
pai eu zic ca daca esti superstitioasa are .dar din pctul meu de vedere astea is prostii cu vazutul ....ca nu are voie sa te vada .E adevarat ca e mai frumos impactul daca nu te vede ,si si daca o vazuto pe manechin nu e la fel ca pe tine cand esti aranjata ,machiata si cu voalul pus
asta e parerea mea acum restul nu stiu.................

andrada_xp
05.02.2009, 23:06:27
Nadrah

Ha ha...nunta la colosseum...foarte faina locatie...si eu m-am gandit la sala asta.....si ca si firma de organizare, tot pe ei ii ai?...ca eu nu prea reusesc sa dau de ruxi....
see ya.. si bafta tutror miresicilor la organizare

Nicolle28
06.02.2009, 11:18:46
va pup
Hihihi....al meu nu m-a lasat sa merg sa imi fac rochia singura...si a venit cu mie la toate probele..ca era departe....si el m-a legat la corset in ziua nunti....eu nu cred in superstitii...cred ca rochia trebuie sa -i placa si lui...sau mai bine zis mai ales lui...

nadrah
06.02.2009, 16:39:15
Nadrah

Ha ha...nunta la colosseum...foarte faina locatie...si eu m-am gandit la sala asta.....si ca si firma de organizare, tot pe ei ii ai?...ca eu nu prea reusesc sa dau de ruxi....
see ya.. si bafta tutror miresicilor la organizare
da tot pe ei dar ciudat ca nu dai e de ca e disponibila in gen dar din cate stiu renoveaza la terra si de aia poate.dute si cato acolo ;-)

andrada_xp
18.02.2009, 21:31:58
am dat de ea, pana la urma, dar nu aveam cum sa ma duc acolo...ca aia era cea mai usoara varianta;)

vasycutza
01.03.2009, 21:25:44
Buna Simoone, chiar voiam sa vb cu tine, si nu te gaseam pe forum....de fapt ai ce cauta prin toate...sau poate nu stiu eu sa caut......
Am vrut sa pove un pic , dar nu mai pot sta acum ca sunt racita si vreau sa ma pun in pat, sa "ma tratez"....Mai lasa un mesaj pe mess cand poti sa ne intalnim pe mess sa pove. Saptamana asta lucrez de dupamasa, asa ca lasa-mi un mesaj cand poti
;-)noapte buna .....

Pentru toate miresicile va doresc o primavara frumoasa......sa plece odata iarna.....

SilviaH
05.03.2009, 15:12:56
Eu am avut nunta la Borsa, iar la noi pe langa prajitura se da si o sticla de palinca

si la plecare le vom da invitatilor cate un mini tortuletz =P~

iulian_tm12
11.05.2009, 15:01:37
am mai auzit ca la nunti au schimbat miresele intre doua nunti:) a asistat cineva la asa ceva?

Babutzu
11.05.2009, 17:10:22
noi am fost la un restaurant....sa bem ceva :)
era mai tare daca mergeam la un club :)
si cei care m`au furat au adus vorba de schimbat miresele:))) daca si reuseam asta era prea tare =))

amedeea
25.05.2009, 12:17:26
sal. si noi am dat la plecarea invitatiilor, cate o caserola de prajitura si o sticluta mica de bautura cu poza noastra pe ea. toti invitatii au fost super incantatii

Babutzu
25.05.2009, 14:31:18
si noi am dat la plecare caserole cu prajituri invitatiilor :)

radovits_mirela
28.05.2009, 23:38:02
noi nu mai dam prajituri la invitatii dupa toate cele si tort pe saturate,am vazut ca inca se mai practica dar eu nu vreau sa dau ,pe parcursul noptii vor avea mai multe "delicatese"=P~ ca sa zic asa si va fi suficient;))

simonee
29.05.2009, 11:31:55
Si-a facut cineva sticle de vin de 330ml de dat la plecare? Stie cineva un pret sau ceva?
Praji o sa dam si noi !:)

mona28
29.05.2009, 21:10:14
Si-a facut cineva sticle de vin de 330ml de dat la plecare? Stie cineva un pret sau ceva?
Praji o sa dam si noi !:)
Prietena mea a avut la nunta sticlute din alea de vin pt invitati.A costat-o 4,5 lei sticla(vin de Recas),dar asta a fost anul trecut.

nadrah
30.05.2009, 00:40:22
normal praji nu se mai dau de cand so inventat marturiile ca doar sunt pe post de cadou nu?dar eu am luat si marturii si caserole pt ca na asa e la romani trebe sa dai.si am la delicatese la nunta o gramada
1 tort
2 caserole cu praji pe masa
3 fructe scluptate
4 fantana cioco cu fructe
5.marturiile care au bomboane
6.caserole praji la plecare

simonee
01.06.2009, 11:49:52
Prietena mea a avut la nunta sticlute din alea de vin pt invitati.A costat-o 4,5 lei sticla(vin de Recas),dar asta a fost anul trecut.
Mersi mult! Spune-mi te rog cum au fost ''impachetate'' sa zic asa? Au fost puse si prajiturile si sticla de vin intr-o cutie mai mare ? Cum arata? :)

princess_d
05.06.2009, 17:51:02
Imi plac caserolele astea pt prajituri. Stiu ca e in jur de 1,5-2 lei una.

iubiana
05.06.2009, 17:53:21
Imi place cutia si nu este nici scmpa ...pe alte culori sunt ?

princess_d
05.06.2009, 17:58:36
Din cate stiu, sunt si argintii.

iubiana
05.06.2009, 18:01:17
Din cate stiu, sunt si argintii.
Mersi mult =D> =D>

simonee
11.06.2009, 11:55:52
Ceau ! Daca vreti cutii eu am vazut in Euro intr-un magazin sunt 1,5 ron buc cu tot cu tavita mica pe care se pun prajiturile.:)

mada81lina
17.06.2009, 19:43:43
normal praji nu se mai dau de cand so inventat marturiile ca doar sunt pe post de cadou nu?dar eu am luat si marturii si caserole pt ca na asa e la romani trebe sa dai.si am la delicatese la nunta o gramada
1 tort
2 caserole cu praji pe masa
3 fructe scluptate
4 fantana cioco cu fructe
5.marturiile care au bomboane
6.caserole praji la plecare

Si eu am avut de toate, sa impac pe toata lumea.
1 tort super de la Trandafirul - 900 ron pt 150 portii
2 Fantana cioco cu fructe, plus 120 cutiute marturii cu 2 praline de la Bur Chocolate din Mall - 1800 ron cu totul
3 Caserole aurii de la Trandafirul, cu 250 g de miniprajituri, 8,5 ron cutia

:-p

Princes
25.06.2009, 17:26:43
am comandat praji pt pachet de la Sava e super buna prajitura speciala nu de casa:x

miha_albinuta
25.06.2009, 19:31:55
am comandat praji pt pachet de la Sava e super buna prajitura speciala nu de casa:x

la ce pret si ce gramaj?:D

Princes
27.06.2009, 04:46:51
la ce pret si ce gramaj?:D
la 28 lei kg (200 g de pereche)

princess_d
09.07.2009, 20:01:32
Si eu am avut de toate, sa impac pe toata lumea.
1 tort super de la Trandafirul - 900 ron pt 150 portii
2 Fantana cioco cu fructe, plus 120 cutiute marturii cu 2 praline de la Bur Chocolate din Mall - 1800 ron cu totul
3 Caserole aurii de la Trandafirul, cu 250 g de miniprajituri, 8,5 ron cutia

:-p

sunt foare frumoase cutiutele, si eu o sa am. dar nu stiu.. aurii sau argintii?;))
sa ne spui daca au fost incantati invitatii ;;)

bi_ank19
11.07.2009, 08:26:31
Tot la trandafiru fac si eu.LA 200 DE PERS dau1500 ron pt tort si praji la plecare.Eu tot am cumparat torturi mici cu diferite creme pina am ales unu cu crema de nuca si deasupra decorat cu ciocolata crem sa fie in ton cu decoru sali

emILY10
14.08.2009, 15:09:16
Aveti idee la Cofetaria Codrina cat costa o cutie cu prajituri de 200-250 g ?

CoriEla
14.08.2009, 17:12:26
Aveti idee la Cofetaria Codrina cat costa o cutie cu prajituri de 200-250 g ?
7 lei caserola sau 8 lei daca e cutie de-aia gen mini tort daca sunt praji de casa si 8 lei caserola si 9,5 lei cutia de care ziceam daca sunt praji asortate.

Princes
16.08.2009, 06:31:33
va sfatuiesc sa luati prajitura de la Sava pt ca e foarte buna( prajitura speciala nu cea de casa) e foarte gustoasa eu am dat-o la pachet!

emILY10
16.08.2009, 21:18:58
va sfatuiesc sa luati prajitura de la Sava pt ca e foarte buna( prajitura speciala nu cea de casa) e foarte gustoasa eu am dat-o la pachet!

Cat costa o cutie de prajitura ?
Merci

Princes
23.08.2009, 14:20:20
Cat costa o cutie de prajitura ?
Merci
7 ron costa si e foarte frumoasa si prajitura gustoasa!

bellutza
23.08.2009, 22:25:33
de nelipsita cala din buchetul miresei stiti ? inseamna deschiderea caii spre viitorul mai bun............ceva vechi , ceva nou, ceva imprumutat ceva albastru......io am vechi niste agrafe cu pietricele pt par...........cercul de la rochita il am imprumutat, jartiera albastra, iar restul nou.....................;;)

bellutza
30.08.2009, 00:42:17
:> mai fetelor.......io am niste idei.....ink nu le-am zis la nimeni k mie sa nu stric farmecul lor..........dar fie vb intre noi.;-);-);));)) stiti io am planuit ceva.....am vb cu givarul mirelui care vine sa cumpere mireasa......prima data voi scoate catelusa mea pechineza carte are o rochita de mireasa pe masura ei........iar givarul binenteles vaspune k nu asta e mireasa k mireasa e ..... are 2 picioare sau io stiu ce o sa zik...k e mai mare........si o sa scopt mireasa mik iar atunci givarul zice k mireasa e mai mare , asa de mare k i se potriveste pantoful acesta ( gen cenusareasa ) si scoate pantoful meu adik sandala..........si normal k e prea mare pt miresik....apoi ma scoate pe mine. asta e ideea 1. acum ideea 2 ce mi se pare cea mai tare.....in momentul in care ma fura.......voi avea pitit in gentuta mea o manusa de lo o alta mireasa ( imprumutata) iar cumparatorii vor duce mirelui manusa falsa, oare isi va da seama mirele de capcana ? si daca nusi da seama nu are decat sa plateask o dsata in plus doar k ar fi super sa aduk alta mireasa iar daca nu e alta mireasa sa aduca o alta persoana..........si sai pice fata k nu sio dat seama............k nui era manusa mea...mai am asa idei dar numi vin acu.......voi ce parere aveti ?

kriszstina
13.09.2009, 19:19:19
Parerea mea este ca pacat ca ai multe idei, daca n-ai idee de limba romana... :(

CoriEla
08.10.2009, 19:56:24
7 lei caserola sau 8 lei daca e cutie de-aia gen mini tort daca sunt praji de casa si 8 lei caserola si 9,5 lei cutia de care ziceam daca sunt praji asortate.

Astea au fost caserolele noastre si au costat 7 lei bucata, floarea am pus-o noi (le-am rugat pe cele de la Codrina sa ne dea caserolele joi acasa si vineri le-am dus inapoi) pentru ca tema nuntii au fost florile gerbera ;-) :

carin1974
09.10.2009, 12:31:00
Astea au fost caserolele noastre si au costat 7 lei bucata, floarea am pus-o noi (le-am rugat pe cele de la Codrina sa ne dea caserolele joi acasa si vineri le-am dus inapoi) pentru ca tema nuntii au fost florile gerbera ;-) :
Foarte inspirata ideea :)

CoriEla
12.10.2009, 08:44:02
Foarte inspirata ideea :)
Multumesc frumos. :*

bellutza
06.11.2009, 16:11:09
Parerea mea este ca pacat ca ai multe idei, daca n-ai idee de limba romana... :(
asta e site de impartit idei fetito nu de gasit greseli de ortografie............sau poate ca nu stii ce inseamna ortografie ca tot dai raita sa faci cacofonii.............=)) daca te tine deschide un subiect de lima si literatura romana si critica acolo, poate mai inveti si tu ceva pentru ca ai tras cam scurte concluziile.........................sau poate dai si ore de romana aici.........

bellutza
23.11.2009, 23:19:39
fetelor..........mereu ma intreb si imi spun k poate era mai bine sa aman nunta........motivul ?
destul de intemeiat !
de la inceputul pregatirilor pt nunta s-au intamplat o multime de lucruri..........nu am gasit restaurantul in data pe care am vrut-o, am zis k asta se poate intampla oricui. eu sunt din timisoara iar el e de la faget............si cum am fost plecati o perioada in strainatae am venit cu un an inainte de nunta sa facem pregatiri, iar restaurant in tm nici vorba...........asa k am decis sa facem in faget la terasa de la strand.............zis si facut. am cautat decoratiuni.......am vb cu cineva si ne-a tot amanat cu contractul, in cele din urma ne-a dat banii inapoi cu 2 sapt inainte de nunta cu motivul k nu are materialul necesar pt decoarea tavanului..............pf...........acu de unde firma...........abia am gasit in tm. apoi foto video am vb cu mihai de la mas design si ala ma sucit si ma mintit k dracu...........l-am prins cu minciuna, acu vb cu el simi zicea k e in olanda , apoi a doua zi imi zicea k maine pleca, evita sa faca un contract, din cate am inteles eu nu putea facea mai mult de 3 in acceasi data.......si tapa, iara cu 0 sapt inaintea nuntii am gasit pe cineva disponibil, fffff mare noroc.
cu tortul..........am avut eu o idee k parte de sus sa fie cu un suport inclinat. si mi-a facut tipa si suportul, am f foarte bucuroasa dar la nunta am avut surpriza sa aiva cu 2 modele din 3 flori mai putine, sa ii lipsesk o esarfa de martipan din 2, iar marea durere a fost k ia gresit crema, a fost oribil............tot negru eu lam vrut cu blat de cacao si crema de vaniolie cu visine si ei miau facut blat de cacao cu DULCEATA de visine............penal...........am cerut de la depozit sampanie alba si rosir pt a putea face o inimioara din pahare pt intampinarea invitatilor.........dar surpriza...........a fost toata alba, doar ambalajul era altfel. iar cea mai tare faza a fost k seara, inaintea nuntii am cazut cu motorul, iar in ziua nunti eram julita k dracu la cot (noroc am avut k imi luasem manusi lungi) julita la picior si imi faceam griji k nu mai pot lua sandalutzele dar bretelutza nu a cazuit pe rana si am avut un genunchi vanat si umflat de toata frumusetea...........rochitza miam facut-o la comanda...........intr-o sapt a fost gata.......cand a vazut-o am inceput sa plang in hohote , am trantit-o de pamant si sari pe ea, mi-au facut alta in doar o zi...........si atunci imi era frik sa o vad dar am fost multumita iar pe tipa care mi-a luat comanda a dato afara...in ciuda acestor lucruri nu am vrut k nimeni sa-si dea sema de astea mai putin fetele ce le faceam cand vedeam ba sampania , ba tortul.............acum ce sa cred ? poate k toate au fost semne.................:-< dativa cu parerea va rog

millianca
24.11.2009, 08:19:40
apropiatii mei au o vorba pt mine: "toate ti se intampla numai tie!" :D ...se pare ca nu numai mie...:-p
putem spune ca ai avut doar o zi grea...toate trec...acum sigur nu te mai mariti a doaua oara...=))
eu nu cred ca sunt semne...sunt doar intamplari...si multe din necazuri ni le creem chiar noi...;;)
te imbratisez...si...sper ca "maine" va fi mai bine!
:*

carin1974
24.11.2009, 09:30:44
A fost o zi aglomerata si atat. Nu da mai multa importanta decat este cazul. In cele din urma totul a iesit ok. Te asigur ca invitati nu stiau ca tu ai vrut un alt tort, sau alt deco sau alt fotograf, ca rochia ta a fost facuta intr-o zi, etc. ;). A fost nunta voastra si acum sunteti impreuna. Asta e tot ce conteaza. Nu te mai gandi la lucruri rele, ca nu esti baba. Voi sa fiti fericiti.
Casa de piatra!

Babutzu
24.11.2009, 09:34:06
A fost o zi aglomerata si atat. Nu da mai multa importanta decat este cazul. In cele din urma totul a iesit ok. Te asigur ca invitati nu stiau ca tu ai vrut un alt tort, sau alt deco sau alt fotograf, ca rochia ta a fost facuta intr-o zi, etc. ;). A fost nunta voastra si acum sunteti impreuna. Asta e tot ce conteaza. Nu te mai gandi la lucruri rele, ca nu esti baba. Voi sa fiti fericiti.
Casa de piatra!

Subscriu !!
Casa de piatra si multa fericire !

mona28
25.11.2009, 14:42:22
fetelor..........mereu ma intreb si imi spun k poate era mai bine sa aman nunta........motivul ?
destul de intemeiat !
de la inceputul pregatirilor pt nunta s-au intamplat o multime de lucruri..........nu am gasit restaurantul in data pe care am vrut-o, am zis k asta se poate intampla oricui. eu sunt din timisoara iar el e de la faget............si cum am fost plecati o perioada in strainatae am venit cu un an inainte de nunta sa facem pregatiri, iar restaurant in tm nici vorba...........asa k am decis sa facem in faget la terasa de la strand.............zis si facut. am cautat decoratiuni.......am vb cu cineva si ne-a tot amanat cu contractul, in cele din urma ne-a dat banii inapoi cu 2 sapt inainte de nunta cu motivul k nu are materialul necesar pt decoarea tavanului..............pf...........acu de unde firma...........abia am gasit in tm. apoi foto video am vb cu mihai de la mas design si ala ma sucit si ma mintit k dracu...........l-am prins cu minciuna, acu vb cu el simi zicea k e in olanda , apoi a doua zi imi zicea k maine pleca, evita sa faca un contract, din cate am inteles eu nu putea facea mai mult de 3 in acceasi data.......si tapa, iara cu 0 sapt inaintea nuntii am gasit pe cineva disponibil, fffff mare noroc.
cu tortul..........am avut eu o idee k parte de sus sa fie cu un suport inclinat. si mi-a facut tipa si suportul, am f foarte bucuroasa dar la nunta am avut surpriza sa aiva cu 2 modele din 3 flori mai putine, sa ii lipsesk o esarfa de martipan din 2, iar marea durere a fost k ia gresit crema, a fost oribil............tot negru eu lam vrut cu blat de cacao si crema de vaniolie cu visine si ei miau facut blat de cacao cu DULCEATA de visine............penal...........am cerut de la depozit sampanie alba si rosir pt a putea face o inimioara din pahare pt intampinarea invitatilor.........dar surpriza...........a fost toata alba, doar ambalajul era altfel. iar cea mai tare faza a fost k seara, inaintea nuntii am cazut cu motorul, iar in ziua nunti eram julita k dracu la cot (noroc am avut k imi luasem manusi lungi) julita la picior si imi faceam griji k nu mai pot lua sandalutzele dar bretelutza nu a cazuit pe rana si am avut un genunchi vanat si umflat de toata frumusetea...........rochitza miam facut-o la comanda...........intr-o sapt a fost gata.......cand a vazut-o am inceput sa plang in hohote , am trantit-o de pamant si sari pe ea, mi-au facut alta in doar o zi...........si atunci imi era frik sa o vad dar am fost multumita iar pe tipa care mi-a luat comanda a dato afara...in ciuda acestor lucruri nu am vrut k nimeni sa-si dea sema de astea mai putin fetele ce le faceam cand vedeam ba sampania , ba tortul.............acum ce sa cred ? poate k toate au fost semne.................:-< dativa cu parerea va rog

Ai avut parte de ghinion,atata tot.Stii cum se zice,raul nu vine niciodata singur...Dar a trecut totul,nu te mai gandi la ce a fost! Toate cele bune iti doresc!

bellutza
27.11.2009, 19:16:16
^:)^^:)^^:)^ fetelor va multumesc................pt urari si mai ales pt incurajari.....deocamdata toate merg struna si va dau dreptate, nu sunt baba si nu tre sa ma gandesc la toate prostiile pt k stiti cum se spune....................ce crezi aia ti se intampla............sunteti niste scumpici si va multumesc :*:*:* acu ma simt mai bine;))

bern_and
07.12.2009, 16:29:57
fata mea casa de piatra si fericire mai departe, a fost o zi proasta si atit, si nu dispera in fiecare an iti vei aniversa casatoria si poti face ca acea zi sa fie speciala si deosebita tocmai ca sa compensezi, intimplarile nefaste din nunta ta.

maria_yzabela
12.12.2009, 02:40:10
Eu nu am mai auzit de chestia asta cu prajiturile dar nu cred ca este o idee rea ,dar inseamna o grija in plus .Doar ,sa aveti ajutor noi am facut nunta singurei si toate grijile au fost pe capul nostru

Princes
12.12.2009, 18:12:33
Eu nu am mai auzit de chestia asta cu prajiturile dar nu cred ca este o idee rea ,dar inseamna o grija in plus .Doar ,sa aveti ajutor noi am facut nunta singurei si toate grijile au fost pe capul nostru
Si noi ne-am facut nunta singurei dar asa nu ne-a oprit sa comandam niste prajituri la plecare:)>-

maria_yzabela
12.12.2009, 21:22:38
Adevarul ca la noi in zona nici nu am mai auzit .Cred ca daca ar fi fost o traditie asi fi respectat-o.:-p

adrianasimicin
17.01.2010, 23:32:28
au fost doar niste intamplari, nu te mai gandi la ele, ai trecut si gata, casa de piatra si multa, multa fericire.;-)

SBA
15.03.2010, 15:02:56
buna fetelor ... am si eu o mare rugaminte la voi eu sunt din constanta si viitorul sot e din tm asa ca o sa facem nunta la tm si nu stiu care sunt obiceiurile in banat va rog sa ma ajutati [-o< [-o< [-o<

SBA
15.03.2010, 19:38:36
Buna fetelor sunt noua pe site , doar ce am aflat de el si am ramas uimita de cate am de invatat de aici si sunt sigura ca , cu ajutorul vostru o sa reusesc sa`mi organizez nunta asa cum imi doresc :x :x Mi-am propus sa fac nunta in iulie 2010 cred k 1 an si 4 luni e sufiecient pt a face tot ce trebuie .

VA PUP si succes cu privire la pregatiri !!

SBA
15.03.2010, 19:40:57
cine alege domnisoara si cavaleru de onoare? nasa sau eu...??:-\ :-\

Ellutza22
16.03.2010, 08:42:52
cine alege domnisoara si cavaleru de onoare? nasa sau eu...??:-\ :-\

Din cate stiu eu, si asa mi se pare si normal, tu esti cea care va alege domnisoara, iar miresicul tau e cel care ar trebui sa aleaga cavalerul (nasii nu au de ce sa se dea cu parerea la capitolul asta). Puteti ajunge la o intelegere si sa puneti un cuplu sa joace acest rol. Sau pentru a impaca mai multa lume poti avea mai multe domnisoare si mai multi cavaleri de onoare.

SBA
16.03.2010, 13:40:41
multumesc mult Ellutza pt raspuns asa o sa si fac, o sa`mi aleg eu pe cine doresc k doar e nunta mea :):x

Ellutza22
17.03.2010, 22:53:21
Buna fetelor sunt noua pe site , doar ce am aflat de el si am ramas uimita de cate am de invatat de aici si sunt sigura ca , cu ajutorul vostru o sa reusesc sa`mi organizez nunta asa cum imi doresc :x :x Mi-am propus sa fac nunta in iulie 2010 cred k 1 an si 4 luni e sufiecient pt a face tot ce trebuie .

VA PUP si succes cu privire la pregatiri !!

sigur ai suficient timp sa organizezi totul ca la carte. si daca mai si "studiezi" site-ul sigur o sa ai multe de invatat si pus in practica. Mie unele informatii ale fostelor miresici mi-au fost mai mult decat utile si chiar tin sa le multumesc pentru faptul ca si-au postat aici experientele. Uneori mai invatam si din greselile altora...

SBA
18.03.2010, 22:10:59
Ce obiceiuri mai sunt in banat la fel ca in celelalte orase? :-??

mlcu7za
23.03.2010, 10:48:22
neața fetelor :*
sunt miresică de iulie 2010... vă rog să-mi dați un sfat, o părere, ceva...
eu sunt din Tm, dar m-am mutat cu miresoiul meu în Alba Iulia... iar aici sunt tradițiile altfel 8-|
probl mea este că, în Banat rochia miresei, din câte știu eu o cumpără mama mirelui... iar în Ardeal nici că au auzit de așa ceva !! /:)
mi-e jenă să aduc în discuție subiectul acesta și l-am amânat cât am putut, doar că se apropie nunta și trebuie să dau comanda la rochiță #-o
ce mă sfătuiți să fac ? cum să abordez subiectul ? :-?
mulțumiri anticipate ^:)^:)>-

carin1974
23.03.2010, 15:11:46
neața fetelor :*
sunt miresică de iulie 2010... vă rog să-mi dați un sfat, o părere, ceva...
eu sunt din Tm, dar m-am mutat cu miresoiul meu în Alba Iulia... iar aici sunt tradițiile altfel 8-|
probl mea este că, în Banat rochia miresei, din câte știu eu o cumpără mama mirelui... iar în Ardeal nici că au auzit de așa ceva !! /:)
mi-e jenă să aduc în discuție subiectul acesta și l-am amânat cât am putut, doar că se apropie nunta și trebuie să dau comanda la rochiță #-o
ce mă sfătuiți să fac ? cum să abordez subiectul ? :-?
mulțumiri anticipate ^:)^:)>-
Si eu am crescut in ardeal si acolo rochia o cumpara tatal miresei (tata a platit pentru rochia mea, chiar daca m-am maritat in Timi)... deci cel mai bine, daca parintii tai nu vor sa te ajute, e sa o cumparati voi doi. Mi se pare deplasat sa ceri unor oameni sa suporte o cheltuiala doar pentru ca in zona de unde esti tu asa se obisnuieste... risti sa-ti cumpere la propriu rochia, adica o rochie care cel mai probabil nu o sa-ti placa...

mlcu7za
23.03.2010, 23:08:02
Si eu am crescut in ardeal si acolo rochia o cumpara tatal miresei (tata a platit pentru rochia mea, chiar daca m-am maritat in Timi)... deci cel mai bine, daca parintii tai nu vor sa te ajute, e sa o cumparati voi doi. Mi se pare deplasat sa ceri unor oameni sa suporte o cheltuiala doar pentru ca in zona de unde esti tu asa se obisnuieste... risti sa-ti cumpere la propriu rochia, adica o rochie care cel mai probabil nu o sa-ti placa...
adevărul așa este... și mie mi se pare cam jenant să le cer să mi-o cumpere, însă noi suntem nevoiți să facem 2 nunți din mai multe motive ;-) ... m-am gândit ca după ce s-ar pune problema în discuție, să ne punem de comun acord să plătim jumate-jumate :-"
oricum mai aștept până după Paști... poate ne mai vin idei, poate găsim o cale de mijloc :)>-
aștept în continuare idei, fetelor :*

diana38
06.04.2010, 15:27:38
adevărul așa este... și mie mi se pare cam jenant să le cer să mi-o cumpere, însă noi suntem nevoiți să facem 2 nunți din mai multe motive ;-) ... m-am gândit ca după ce s-ar pune problema în discuție, să ne punem de comun acord să plătim jumate-jumate :-"
oricum mai aștept până după Paști... poate ne mai vin idei, poate găsim o cale de mijloc :)>-
aștept în continuare idei, fetelor :*
sa nu fie discuti cel mai bine este sa o faca el la alba ,sa se ocupe parintii lui iar la timi tu ci parinti tai

allsoul
17.04.2010, 17:36:11
Si eu ma duc cu iuby meu sa-mi aleg rochia de mireasa....mie imi plac mult cele gen sirena...lui in schimb nu-i plac...Deci e inevitabil sa nu o vada,mai ales ca una e sa o vezi pe un manechin si alta pe tine...superstitie sau adevar....asta este...

sorinadorina
28.04.2010, 13:44:54
Stie cineva, nu e bine ca doi frati sa faca nunta in acelasi an?

Adina_Vasy
28.04.2010, 15:30:19
Si eu am mai auzit asta....acum nush ce sa zic....daca e sa te iei dupa toate superstitiile, cred ca ai ajunge sa nu mai faci nunta :))
Dar la chestia asta, ma pun un pic in situatie unei rude invitate....sigur as veni la prima nunta, dar la a doua....mai ales cu criza asta....

diana38
28.04.2010, 19:31:53
Da!NU este bine,se intimpla ceva rau!Cazu meu este ca la sora mea a murit tata socru in martea din saptamana nunti in accident si nu a mai avut loc nici o nunta pana la toamna,a amanat nunta si fratele cumnatului meu pe anu viitor

sorinadorina
01.05.2010, 23:41:31
Da!NU este bine,se intimpla ceva rau!Cazu meu este ca la sora mea a murit tata socru in martea din saptamana nunti in accident si nu a mai avut loc nici o nunta pana la toamna,a amanat nunta si fratele cumnatului meu pe anu viitor

Si, daca unul dintre frati face doar cununia civila nu si cea religioasa, mai e vreo problema?

mlcu7za
04.05.2010, 00:45:02
bună seara !
ei bine, toate s-au rezolvat cu bine... rochița mi-este deja gata, trebuie doar să ajung la magazin să o ridic :madlaugh:
într-un final, rochița va fi plătită de ambele părți în mod egal fără alte discuții :suuuper:

casă de piatră, miresicilor :gen_19:

goiavela
07.01.2011, 20:26:30
Bun.Cu prajiturile si furatul miresei am inteles.Dar restul?Pana la furatul miresei si prajituri,din auzite, cred ca ar mai fi multe obiceiuri dar problema e ca nu stiu care sunt.Cine ma poate ajuta si pe mine?pupici[-o<

mariyy2tm
27.01.2011, 21:51:06
sunt de acord cu fetele care au scris inaintea mea;nu ar fii frumos si nici nu mi-as dori sa lipsesc mai mult de o ora,cand o sa fiu furata la nunta,pt.ca imi doresc sa fiu furata...mi-ar placea sa merg la disco sau intr-un club...sau intr-un restaurant,mai bine?

happy_aura
28.01.2011, 20:45:23
A devenit o traditie sa se fure mirele ?
Mi se pare o prostie lucrul asta, sa stai tu, ca mireasa fara mire :(

camyBFC
27.08.2012, 21:06:45
E destul de ciudat sa stea lumea fara mireasa, dar si fara mire.....mai ciudat. Mie nu imi plac chestiile astea cu furatul, de ce trebuie sa incepi noua viata in 2 cu furaciuni?! Adica nu vad cu ce ajuta asta, nu mi se pare mai interesant, dar, evident parerile sunt impartite si le acceptam ca atare. Asa ca la noi nu s-a furat nimeni pe nimeni. :)