PDA

Versiunea completa : Cununia civila:acte, programari , taxe

Pagini : [1] 2

AnnyyAnnyy
13.06.2008, 09:47:59
Stie cineva ce acte,analize, taxe trebuiesc depuse/platite pentru cununia civila?:-\ In Suceava e oare aceeasi "bataie" pe programarea cununiilor cum am vazut aici pe forum ca e in Bucuresti sau alte orase mari?eu sincer sper ca nu, dar astept sa-mi spuneti voi cele care deja ati trecut prin asta, sau urmeaza sa treceti in viitorul apropiat :)

crisstinna
13.06.2008, 10:58:12
Stie cineva ce acte,analize, taxe trebuiesc depuse/platite pentru cununia civila?:-\ In Suceava e oare aceeasi "bataie" pe programarea cununiilor cum am vazut aici pe forum ca e in Bucuresti sau alte orase mari?eu sincer sper ca nu, dar astept sa-mi spuneti voi cele care deja ati trecut prin asta, sau urmeaza sa treceti in viitorul apropiat :)

noi am fost la primarie si ne-am interesat...defapt ne-a dat o lista cu toate actele si tot ce trebuie sa platim pt cununia civila(acu nu stiu pe unde e,da daca o gasesc iti spun exact).si ne-a spus sa venim cu o sapt inainte de nunta ca sa ne programam...sper sa nu fie probleme :-"

AnnyyAnnyy
13.06.2008, 11:46:17
aham...o sa ma interesez si eu mai spre sfarsitul verii, pt ca nunta fiind la anul avem timp berechet...zic eu :-s
off topic:vad ca ai nunta la Conacul Domnesc,ca si mine;;) ...cum ai decis sa fie aranjata sala, pe ce culori, si ce firma se ocupa de treaba asta in cazul nuntii tale?poate-mi sugerezi ceva

crisstinna
13.06.2008, 12:39:13
aham...o sa ma interesez si eu mai spre sfarsitul verii, pt ca nunta fiind la anul avem timp berechet...zic eu :-s
off topic:vad ca ai nunta la Conacul Domnesc,ca si mine;;) ...cum ai decis sa fie aranjata sala, pe ce culori, si ce firma se ocupa de treaba asta in cazul nuntii tale?poate-mi sugerezi ceva

da...si eu am observat asta...si chiar te-am intrebat la sub miresici din suceava unde faci...in restaurant sau in sala plovalenta..:D
eu ink nu am rezolvat cu decorarea salii..si mai e asa de putinnn vaiii acu tre sa vad ce o sa fac...doar culoarea o vreau verde...am vrut mov,dra m-am razgandit..hai sa continuam discutia la miresici din suceava,ok?

pink_lady
29.06.2008, 21:09:46
noi am fost la primarie si ne-am interesat...defapt ne-a dat o lista cu toate actele si tot ce trebuie sa platim pt cununia civila(acu nu stiu pe unde e,da daca o gasesc iti spun exact).si ne-a spus sa venim cu o sapt inainte de nunta ca sa ne programam...sper sa nu fie probleme :-"
Eu stiu ca trebuie sa ne inscriem cu 10-14 zile inainte pt civila si cred ca or sa fie un pic aglomerate anumite ore...eu nu stiu cum o sa ma inscriu, voi suna maine la primarie sa intreb pt ca 14 zile inainte de nunta sunt, clar, intr-o sambata si nu vreau ca luni cand ma voi duce sa ma inscriu sa-mi zica ceva de genul "ora cutare este deja rezervata..".

Inca un aspect de care trebuie sa tinem cont...trebuie sa fie ambii soti la depunerea actelor.

Pls daca are cineva lista cu actele ...share it!

pup

lalu4you
28.07.2008, 10:18:33
Eu stiu ca trebuie sa ne inscriem cu 10-14 zile inainte pt civila si cred ca or sa fie un pic aglomerate anumite ore...eu nu stiu cum o sa ma inscriu, voi suna maine la primarie sa intreb pt ca 14 zile inainte de nunta sunt, clar, intr-o sambata si nu vreau ca luni cand ma voi duce sa ma inscriu sa-mi zica ceva de genul "ora cutare este deja rezervata..".

Inca un aspect de care trebuie sa tinem cont...trebuie sa fie ambii soti la depunerea actelor.

Pls daca are cineva lista cu actele ...share it!

pup

dragele mele,din cate stiu eu pana la ora asta trebuie sa ne prezentam la primarie cu certificatele de nastere copie si original,buletinele copie si original si cu certificatul prenuptial pe care-l obtinem de la medicul de familie dupa ce avem rezulatele analizelor.La fata locului de plateste taxa(cica taxa de sambata e 150 ron) si in cazul in care faci cununia civila la Biserica(este si cazul nostru) mai platesti o taxa de 250 ron....cam asta este ceea ce stiu eu,dar daca vreti informatii si mai sigure cred ca as putea sa va spun dupa data de 4,dupa ce depunem noi.
o casnicie frumoasa va doresc la toate si sa fiti fericite alaturi de alesii vostri!

lorena_sv
16.04.2009, 22:06:42
Stie cineva cat e taxa daca cununia civila se face la biserica???

irinaririna
17.04.2009, 08:09:32
In jur de 400-450 lei

lorena_sv
17.04.2009, 11:59:07
In jur de 400-450 lei

ooo...ce de-a bani!bine ca fac nunta numai o data!:-"

daniela_bogdan
17.04.2009, 19:43:18
Buna miresici!:">:-\Stiti cumva dak este vreo problema dak nu am certificat din asta nou,cum se face acum???Sper sa nu fie nevoie sa il schimb pe cel vechi...mersi mult

AnnyyAnnyy
17.04.2009, 20:32:46
Buna miresici!:">:-\Stiti cumva dak este vreo problema dak nu am certificat din asta nou,cum se face acum???Sper sa nu fie nevoie sa il schimb pe cel vechi...mersi mult
la care certificat te referi? la cel de nastere? pe ala n-ai cum sa-l schimbi;)) ca nu-i permis de conducere:D Ala verde cum era pe vremuri ramane valabil...chit ca acum noi-nascutii au alt tip de certificat de nastere.
Anyway, pe mine post-ul tau m-a facut sa ma uit pe buletin si sa observ cu stupoare ca-mi expira la 3 zile dupa nunta:DThat was close:D

lulia
17.04.2009, 22:14:58
la care certificat te referi? la cel de nastere? pe ala n-ai cum sa-l schimbi;)) ca nu-i permis de conducere:D Ala verde cum era pe vremuri ramane valabil...chit ca acum noi-nascutii au alt tip de certificat de nastere.
Anyway, pe mine post-ul tau m-a facut sa ma uit pe buletin si sa observ cu stupoare ca-mi expira la 3 zile dupa nunta:DThat was close:D

Da e drept ca ramane valabil si cel vechi.. dar poti sa il schimbi daca vrei. Eu l-am schimbat , deci se poate :-p

scuze de offtopic : ai inceput sa cauti rochita ? ;)) ..mai e o zi si incepe numaratoarea inversa..<:-P

leonte_alina
17.04.2009, 22:48:54
cred ca sunt un pic adormita..si poate am omis vreo informatie de pe forum..spuneti-mi ...daca vreau sa fac la primarie cununia in tp saptamanii ce taxa e..ca am vazut ca e o taxa "de sambata"care se plateste doar dak o faci la biserica?imi cer scuze daca va pun sa repetati o informatie pe care poate am omis`o

cellya25
21.04.2009, 20:37:56
Daca faci cununia civila la primarie in tp saptamanii costa 100 ron(parca) daca o faci sambata la primarie costa mai mult iar daca chemi un reprezentant al primariei la biserica costa 400 lei.Cel mai bine suni la primarie si intrebi!

AnnyyAnnyy
21.04.2009, 21:56:05
1 Da e drept ca ramane valabil si cel vechi.. dar poti sa il schimbi daca vre:-pi. Eu l-am schimbat , deci se poate

2 scuze de offtopic : ai inceput sa cauti rochita ? ;)) ..mai e o zi si incepe numaratoarea inversa..<:-P
1 Mie o sa-mi fie lene sa-mi modific CI, permisul si restul actelor pe noul nume, noua adresa...deci clar n-am mai sta sa schimb si acte care nu-s obligatorii din punctul asta de vedere:D
2 NU:))=)) You know me;))

AnnyyAnnyy
21.04.2009, 21:57:47
cred ca sunt un pic adormita..si poate am omis vreo informatie de pe forum..spuneti-mi ...daca vreau sa fac la primarie cununia in tp saptamanii ce taxa e..ca am vazut ca e o taxa "de sambata"care se plateste doar dak o faci la biserica?imi cer scuze daca va pun sa repetati o informatie pe care poate am omis`o
in timpul sapt de luni pana vineri nu se percepe nici o taxa pt cununiile civile;)stiu asta din sursa sigura:ofiterul starii civile...ma rog, ofitera;)) ca e o doamna:D

irinaririna
22.04.2009, 08:39:47
Any cartea de identitate ti-o perforeaza chiar atunci la primarie. Prietena mea trebuia sa plece in Bulgaria in luna de miere si a umblat disperata sa-si schimbe CI rapid.

lorena_sv
22.04.2009, 10:12:58
Eu fac cununia civila in aceasi zi cu cununia religioasa, ambele la biserica...Daca as face in alta zi la primarie, cred ca m-ar ajunge mai mult, ar tb sa cumparam haine, plus prajituri, sampanie si altele ajunge mai mult!!:-s

AnnyyAnnyy
22.04.2009, 14:01:22
Any cartea de identitate ti-o perforeaza chiar atunci la primarie. Prietena mea trebuia sa plece in Bulgaria in luna de miere si a umblat disperata sa-si schimbe CI rapid.
stiu, dar ma amuzam ca daca puneam nunta cu o sapt mai tarziu ma trezeam ca trebuie sa scimb buletinul de 2 ori:o data inainte de cununie pt ca deh, expira pe 21, si o data dupa...am cam avut noroc chior la faza asta, ca nici prin cap nu mi-a dat ca CI imi expira taman anul asta, fix in luna nuntii:))

scumpick21
22.04.2009, 20:16:37
stiu, dar ma amuzam ca daca puneam nunta cu o sapt mai tarziu ma trezeam ca trebuie sa scimb buletinul de 2 ori:o data inainte de cununie pt ca deh, expira pe 21, si o data dupa...am cam avut noroc chior la faza asta, ca nici prin cap nu mi-a dat ca CI imi expira taman anul asta, fix in luna nuntii:))

La mine imi expira buletinul in mai si in august am nunta. Asa ca trebuie sa-l schimb si eu de doua ori.

AnnyyAnnyy
14.05.2009, 15:53:34
Am afalat care sunt actele necesare pt cununia civila:
-actele de identitate, original si copie;
-certificat de nastere, original si copie;
-certificatele medicale prenuptiale ale viitorilor soti, eliberate de medicul de familie, cu mentiunea expresa "Se poate casatori".
Daca unul din soti este la a doua casatorie:
-sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila;
-sau certificatul de deces al fostului sot.

BBjulie
14.05.2009, 17:59:31
Am afalat care sunt actele necesare pt cununia civila:
-actele de identitate, original si copie;
-certificat de nastere, original si copie;
-certificatele medicale prenuptiale ale viitorilor soti, eliberate de medicul de familie, cu mentiunea expresa "Se poate casatori".
Daca unul din soti este la a doua casatorie:
-sentinta de divort ramasa definitiva si irevocabila;
-sau certificatul de deces al fostului sot.

Multumim Ana..
...mai trebuiesc facute analize..inainte sa elibereze medicul certificatul prenuptial..?parca auzisem ceva de genul asta...

AnnyyAnnyy
14.05.2009, 19:26:27
Multumim Ana..
...mai trebuiesc facute analize..inainte sa elibereze medicul certificatul prenuptial..?parca auzisem ceva de genul asta...
Da, pe baza analizelor medicul de familie iti elibereaza certificatul prenuptial...cel putin asa stiu eu:-p

lorena_sv
14.05.2009, 22:13:54
Da, pe baza analizelor medicul de familie iti elibereaza certificatul prenuptial...cel putin asa stiu eu:-p

Da...o analiza la sange, parca VDRL se numeste si o radiografie pulmonara cu maxim 2 saptamani inainte de ciliva.

andrada21
23.05.2009, 18:20:48
da trb analize.daca ai ceva "cunostinte"poti sa nu faci

irinaririna
23.05.2009, 19:59:11
Eu prefer sa le fac! Mi se pare o chestie importanta... Atunci se stabileste si Rh-ul???

lulia
24.05.2009, 00:13:26
Eu prefer sa le fac! Mi se pare o chestie importanta... Atunci se stabileste si Rh-ul???

Rh-ul poti sa il afli oricand daca vrei, trebuie doar sa faci o analiza la sange(eu mi-am facut calciu si magneziu si am cerut si rh-ul). In cazul in care nu afli pana la nunta, cu siguranta va trebui sa il faci atunci . >:D<

lorena_sv
28.06.2009, 11:12:05
Stiti cat dureaza pana se da rezultatul analizelor?

happydent
28.06.2009, 22:51:15
In aceeasi zi iti da rezultatul

AnnyyAnnyy
01.07.2009, 22:50:01
In aceeasi zi iti da rezultatul
pana la urma doar VDRL-ul e obligatoriu? am inteles ca radiografia pulmonara nu mai este obligatorie..../:) Sunt in ceata:))

lorena_sv
02.07.2009, 08:02:49
pana la urma doar VDRL-ul e obligatoriu? am inteles ca radiografia pulmonara nu mai este obligatorie..../:) Sunt in ceata:))

o sa merg azi la doctor sa intreb!

BBjulie
02.07.2009, 11:17:41
O miresica din sv care are nunta pe 11... a zis ca ambele trebuiesc facute..

lorena_sv
02.07.2009, 18:39:44

Am fost azi si am intrebat. se fac amandoua.

lorena_sv
02.07.2009, 18:40:32

Nu e obligatoriu sa o faci, e obligatoriu sa aduci rezultatele:)) !

AnnyyAnnyy
02.07.2009, 22:00:27
Am fost azi si am intrebat. se fac amandoua.
dr mi-a zis doar de vdrl. azi am intrebat.
si tipa care ia sange la egida la fel...cica s-a scos obligativitatea analizelor la plamani....multe mirese erau gravide si se ajungea la pb, etc etc...si nu mai e obligatorie, doar facultativa.Deci doar VDRL ttrebuie...acum sper sa fie asa cum spun dr, nu de alta, dar luni tb sa le dau si n-am cum sa mai fac niiun demers

lorena_sv
03.07.2009, 16:01:50
dr mi-a zis doar de vdrl. azi am intrebat.
si tipa care ia sange la egida la fel...cica s-a scos obligativitatea analizelor la plamani....multe mirese erau gravide si se ajungea la pb, etc etc...si nu mai e obligatorie, doar facultativa.Deci doar VDRL ttrebuie...acum sper sa fie asa cum spun dr, nu de alta, dar luni tb sa le dau si n-am cum sa mai fac niiun demers

eu intrebasem doua doctorite..si amandoua mi-au spus ca tb!probabil nu sunt la zi cu schimbarile!eu am facut vdrl si la plamani doar mi-a dat o doctorita buletinul de analize ca nu vroiam sa le fac pt ca dauneaza sanatatii:D !

AnnyyAnnyy
03.07.2009, 16:18:20
Eu azi am ridicat certificatele...fara raza la plamani. Nu mai este obligatorie, ci este facultativa...luni depunem actele

lorena_sv
04.07.2009, 21:34:16
Eu azi am ridicat certificatele...fara raza la plamani. Nu mai este obligatorie, ci este facultativa...luni depunem actele

depinde de doctotul de familie...eu i-am tot explicat, dar mi-a zis ca tb sa le fac.puteam sa nu le fac doar daca eram insarcinata.

AnnyyAnnyy
05.07.2009, 17:18:54
depinde de doctotul de familie...eu i-am tot explicat, dar mi-a zis ca tb sa le fac.puteam sa nu le fac doar daca eram insarcinata.
en fin...eu am cetificatele doar cu VDRL-ul trecut pe ele..si cu se poate casatori scris mare si clar :))...asta conteaza:)
Maine depunem actele:D

AnnyyAnnyy
06.07.2009, 20:55:24
Gata am depus actele:), deci am placerea sa va invit pe data de 18 iulie a.c. la orele 13 sa asistati la oficierea cununiei mele(civile);;)

lorena_sv
06.07.2009, 22:05:06
Gata am depus actele:), deci am placerea sa va invit pe data de 18 iulie a.c. la orele 13 sa asistati la oficierea cununiei mele(civile);;)

Si eu<:-P , la mine va astept a doua zi, pe 19 iulie, ora 16.45 la biserica Sf Cuvioasa Parascheva din cartierul Obcini.;))

lorena_sv
14.07.2009, 18:47:44
A mai avut cineva cununia civila la biserica??trebuie de servit cu sampanie sau servim doar la restaurant??

AnnyyAnnyy
15.07.2009, 11:13:44
A mai avut cineva cununia civila la biserica??trebuie de servit cu sampanie sau servim doar la restaurant??
eu civila o am la primarie maine...insa dupa cununia religioasa, la iesirea din biserica voi servi invitatii cu vin rosu demi-dulce si o felie de cozonac Bujor:D

lorena_sv
15.07.2009, 12:51:43
eu civila o am la primarie maine...insa dupa cununia religioasa, la iesirea din biserica voi servi invitatii cu vin rosu demi-dulce si o felie de cozonac Bujor:D

mmm....si eu o sa am vin rosu acasa..aduc maine de la bunica vreo 50 de kg:)) , oare sa le dau si la iesirea din biserica...nu s-or imbata???

AnnyyAnnyy
15.07.2009, 16:24:48
mmm....si eu o sa am vin rosu acasa..aduc maine de la bunica vreo 50 de kg:)) , oare sa le dau si la iesirea din biserica...nu s-or imbata???
mai eu servesc fiecare invitat cu cate un pahar de vin rosu si cozonac si prajituri.Intre cununia religioasa si inceperea petrecerii la restaurant e ceva timp...cununia e la ora 17:00, restaurantul la 20:00...au timp sa se trezeasca;))(glumesc bineinteles)

RalucaIrina
24.07.2009, 13:20:25
Salut miresici !
Imi poate spune cineva daca pentru analizele prenuptiale trebuie sa platim?
ms ms :*

Porumbita
30.07.2009, 09:40:34
[quote=RalucaIrina;2192756]Salut miresici !
Imi poate spune cineva daca pentru analizele prenuptiale trebuie sa platim?
ms ms :*[/
depinde unde le faci la particular costa 33 lei de persoana-cel putin asa e la bt- iar la sanipid-ca acolo se mai fac- osta 18 lei de persoana dar fara raza la plaman
asta e la bt in v nu stiu dar poti merge sa intrebi unde se fac si pe urma intreaba in mi multe locui noi asa am facut:-p
nu stiu cat iti este de ajutor dar.....

RalucaIrina
30.07.2009, 15:36:25
Orientativ mi`am facut o parere... am sa ma interesez .
Merci

ancutza1010
25.08.2009, 08:44:32
Pentru programare cununie civila stiti daca e obligatoriu sa mearga ambii soti?

cellya25
25.08.2009, 10:47:01
Pentru programare cununie civila stiti daca e obligatoriu sa mearga ambii soti?

Da este obligatoriu sa fiti prezenti amandoi noua asa ni s-a zis de la primarie

scumpick21
26.08.2009, 08:46:49
Nu este obligatoriu sa mergeti amandoi. La mine a fost doar sotul. Cand depui actele atunci trebuie sa mergeti impreuna.

Iuly84
26.08.2009, 14:15:57
Stie cineva cat e taxa daca cununia civila se face la biserica???

Ma intereseaza si pe mine subiectul asta...Am auzit ca se poate face cununia civila la biserica si mi se pare super! Imi spuneti si mie cat e taxa?

lorena_sv
26.08.2009, 16:36:02
Ma intereseaza si pe mine subiectul asta...Am auzit ca se poate face cununia civila la biserica si mi se pare super! Imi spuneti si mie cat e taxa?

Buna!eu am facut la biserica...am dat 180 ron ca am facut duminica+220 ron ca am facut la biserica, dar se merita!!

RalucaIrina
27.08.2009, 20:55:01

Pentru ca noi avem cununia civila sambata ni s`a spus sa platim o taxa de 150 ron plus 240 ron pentru a veni ofiterul la biserica.

andreeasmiley
27.08.2009, 22:22:51
Am o curiozitate, in cazul in care se face cununia civila in biserica, mirii se mai saruta? "poti saruta mireasa"...mai rosteste cineva chestia asta? Si pe mine ma incanta ideea unei astfel de cununii, insa nu as vrea sa renunt la sarutul acela oficial...pe de alta parte...sa ma pup in fata altarului...:D

ancutza1010
28.08.2009, 08:01:10
Fetele....am mai desprins o invatatura zilele astea deci sa nu faceti ca mine. Vroiam la SF andrei sa fac si cununia civila. Pentru ca era duminica, taxa la biserica era 420 ron. Zis si facut. Luni era prima zi de depunere a actelor insa eu m-am dus miercuri. Fusesem cu sotul acum cateva saptamani si doamna si-a notat acolo ora 16:00, orientativ, de aceea noi eram relaxati. Cand ajung acolo, SURPRIZA, toate orele erau luate, am vazut verde-albastru si m-am inrosit toata. :-w 16:15, 16 fara 15 ...pana la 15:00. La 15 era muult prea devreme....ce faceam noi de la 15 la 16?Plus ca venea si alaiul dupa noi. Iar timp sa plec de la 15 acasa si sa vin inapoi la 16 nu era delooc. M-am gandit atunci ca as putea face la primarie. Taxa duminica e 180 ron iar sambata 150 ron.Dar duminica iesea din discutie, era totul mult prea in pripa. Si uite cum am ajuns eu sa fac cununia civila separat desi eram incantata ca le fac pe amandoua la Sf Andrei, fara sa mai am alta bataie de cap. Partea buna a lucrurilor|:D:D : Mi-am luat o rochita si pt cununia civila, And I get to make extra pictures,isi fiind cununia sambata poate mergem la un lac ceva sa avem amintiri si mai mumoase. Plus, primesc flori si sambata si duminica, flori pe care eu personal le ador. Partea rea am si uitat-o. Concluzia, daca luni e prima zi, luni la prima ora sa mergeti, sa nu patiti ca mine. ;))

RalucaIrina
02.09.2009, 10:35:20
Si eu am emotii in ceea ce priveste cununia civila la biserica, dar sper sa ne ajute Dumnezeu sa rezolvam ^:)^ cu orele

irinaririna
02.09.2009, 11:24:39
Raluca si prietena mea (Cipriag) are tot in aceeasi zi si tot la Sf Andrei. Consider un avantaj pentru cei de la primarie ca nu se deplaseaza cei de la primarie in 2 locuri diferite.

AnnyyAnnyy
02.09.2009, 15:21:10
Nu este obligatoriu sa mergeti amandoi. La mine a fost doar sotul. Cand depui actele atunci trebuie sa mergeti impreuna.pai cand depui actele te si programeaza...deci trebuie sa fie ambii prezenti.

ancutza1010
02.09.2009, 15:55:13
pai cand depui actele te si programeaza...deci trebuie sa fie ambii prezenti.
Da, stiu. Insa eu am fost singura pt k sotul e mai mereu plecat. Doamna a fost draguta in privinta asta si ne-a dat posibilitatea sa programam in ziua in care am fost singura, si a fost si el abia dupa 1 saptamana.

scumpick21
02.09.2009, 16:04:57
pai cand depui actele te si programeaza...deci trebuie sa fie ambii prezenti.

Pai noi am programat ora cu o luna inainte de nunta, de asta am zis asa.

ancutza1010
02.09.2009, 22:10:57
Pai noi am programat ora cu o luna inainte de nunta, de asta am zis asa.
Asa am facut si noi insa nu inteleg cum, atunci cand am ajuns acolo, ora pe care o aleseseram era luata. [-X Ati avut noroc!

RalucaIrina
03.09.2009, 20:43:58
Raluca si prietena mea (Cipriag) are tot in aceeasi zi si tot la Sf Andrei. Consider un avantaj pentru cei de la primarie ca nu se deplaseaza cei de la primarie in 2 locuri diferite.

Buna.La ce ora are prietena ta?

RalucaIrina
07.09.2009, 09:42:52
Daca faci cununia civila la primarie in tp saptamanii costa 100 ron(parca) daca o faci sambata la primarie costa mai mult iar daca chemi un reprezentant al primariei la biserica costa 400 lei.Cel mai bine suni la primarie si intrebi!

Buna Cellya! Vreau sa te intreb daca faceti cununia civila la biserica?

cellya25
07.09.2009, 11:15:13
Buna Cellya! Vreau sa te intreb daca faceti cununia civila la biserica?
Da facem cununia civila la Biserica la Sf Andrei la Ora 17, iar dupa civila intram la religioasa...ma costa 400 lei ca sa oficieze civila la Biserica

RalucaIrina
07.09.2009, 11:38:41
Da facem cununia civila la Biserica la Sf Andrei la Ora 17, iar dupa civila intram la religioasa...ma costa 400 lei ca sa oficieze civila la Biserica

Ati fost si ati vorbit pentru ora 17?
400 ron va ajung taxele pentru starea civila?
Eu am sa trec miercuri pe la primarie sa vb cu doamna, dar parca vad ca imi spune sa vin atunci cu 2 sapt inainte.

cellya25
07.09.2009, 19:36:26
Eu am sa trec miercuri pe la primarie sa vb cu doamna, dar parca vad ca imi spune sa vin atunci cu 2 sapt inainte.

Da am vorbit de anul trecut si am mai fost odata acum vreo 2 luni si asa a ramas ora 17 civila si apoi religioasa.Eram primii la cununie :Din ziua respectiva Da 400 de ron te ajunge civila...si da degeaba mergi la primarie ca ii zice sa vii cu 2 sapt innainte impreuna cu dosarul

cellya25
07.09.2009, 19:38:50

Apropo tu la ce ora ai cununia?

RalucaIrina
07.09.2009, 22:35:54
Noi suntem urmatorii, adica la ora 18.00 (la religioasa).
Scuza`ma ca insist, deci voi ati vb acum doua luni pentru a veni cineva de la primarie la ora 17.00 la biserica?
Tot atunci ati si platit?
V`a trecut pe vreun caiet ceva?
Desi ati vb acum doua luni dosarul trebuie dus tot cu 2 sapt inainte?
Nu vreau sa te sacai, dar ma tem sa`mi spuna ca n`are pe cine sa`mi trimita la biserica si sa`mi dea (Doamne fereste) planurile peste cap :(

cellya25
08.09.2009, 09:59:19
Noi suntem urmatorii, adica la ora 18.00 (la religioasa).
Scuza`ma ca insist, deci voi ati vb acum doua luni pentru a veni cineva de la primarie la ora 17.00 la biserica?
Tot atunci ati si platit?
V`a trecut pe vreun caiet ceva?
Desi ati vb acum doua luni dosarul trebuie dus tot cu 2 sapt inainte?
Nu vreau sa te sacai, dar ma tem sa`mi spuna ca n`are pe cine sa`mi trimita la biserica si sa`mi dea (Doamne fereste) planurile peste cap :(

Nu am vorbit la primarie ...ca nu m-a bagat nimeni in seama acolo...mi-a zis sa merg cu 2 sapt innainte si sa vorbim...am vorbit la Biserica daca se poate ...la Biserica m-a trecut pe un caiet ...la primarie merg mai pe 20 si ceva sept .Si stai calma ca vin de la primarie ...totusi dai un ban nu ma gandesc eu ca nu le convine...

RalucaIrina
08.09.2009, 11:18:40
Asa e ... daca dai banu` trebuie sa vina ... si ma gandesc ca daca aveti voi inainte nu pleaca cel de la primarie dupa ce oficiaza cununia civila pentru a veni inapoi la 18 pentru mine ...

dienuka1984
30.09.2009, 19:23:39
ce liniste e pe aici..unde sunt toate miresicile?
se apropie nunta cellya, raluca..si nu mai aveti timp de miresit...asteptam pareri pro si contra despre serviciile alese...dupa luna de miere bineinteles...o nunta frumoasa va doresc!!!!!!!!:*

cellya25
01.10.2009, 10:45:28
Am fost la primarie am depus actele...normal ca s-a modificat ceva...nu mai putem sa ne cununam civil la 17 cum am dorit ci la 16.30, speram sa fie bine ...raluca ai depus actele?
Se apropie evenimentul ...dienuka si sunt emotii multe noroc cu prietena mea ca ma mai tempereaza si ma ajuta ...pe ultima suta de metri ne-am apucat de facut si cursuri de dans...foarte frumos mie imi place invat lucruri noi...

andreeasmiley
01.10.2009, 20:59:18
Aveam o nelamurire si inca nu mi-a fost edificata, deci inca mai am o:-) . Cele dintre voi care ati avut cununia civila in biserica (sau care ati asistat la un asemenea eveniment), la sfarsitul ceremoniei, ofiterul starii civile, ne invita sa ne sarutam? Sorry, dar is curioasa rau :*

dienuka1984
01.10.2009, 23:40:41
Aveam o nelamurire si inca nu mi-a fost edificata, deci inca mai am o:-) . Cele dintre voi care ati avut cununia civila in biserica (sau care ati asistat la un asemenea eveniment), la sfarsitul ceremoniei, ofiterul starii civile, ne invita sa ne sarutam? Sorry, dar is curioasa rau :*

iubita..cununia civila nu se oficiaza neaparat IN biserica.. ci la intrare, afara, si daca e inauntru nu se oficiaza exact unde veti sta si la cea religioasa adika la masa din fata altarului...si da...va ĻinvitaĻ sa va sarutati...de ce intrebi...te gandesti ca poate zice ceva preotul ca va sarutati inainte de oficierea cununiei religioase???=)) ..pup:*

andreeasmiley
02.10.2009, 09:55:35
Ma gandesc ca mi-e nu stiu cum sa ma sarut in biserica, pe de alta parte nu vreau sa sar peste aceasta etapa :-<

malina87
02.10.2009, 10:16:06
Ma gandesc ca mi-e nu stiu cum sa ma sarut in biserica, pe de alta parte nu vreau sa sar peste aceasta etapa :-<
..eu cred ca la biserica nu e o problema..la manastirea dragomirna am fost la o cununie civila oficiata in biserica si nu i-a invitat nimeni sa se sarute..ba mai mult..cand au iesit din biserica au incercat sa faca asta si i-au certat maicutele..dar poate au nimerit ei intr-o zi de-a lor mai ..nu stiu..dar cred ca la biserica o sa fie bine:*:*

ionela_mihaela
02.10.2009, 12:29:27
..eu cred ca la biserica nu e o problema..la manastirea dragomirna am fost la o cununie civila oficiata in biserica si nu i-a invitat nimeni sa se sarute..ba mai mult..cand au iesit din biserica au incercat sa faca asta si i-au certat maicutele..dar poate au nimerit ei intr-o zi de-a lor mai ..nu stiu..dar cred ca la biserica o sa fie bine:*:*

la dragomirna am fost noi si am intrebat...si ne-au zis ca dk vrem sa facem cununia civila acolo....putem sa facem inauntru sau in curte dupa cum preferam...si ca o sa ne puna iei masa la dispozitie afara si la sfarsitul cununiei se felicita asa cum se obisnuieste au mai zis ca putem sa ne aducem ce preot vrem noi, dk avem un duhovnic si vrem sa ne cunune
nu-i nici o problema...au f foarte f draguta maicuta de-a colo si ne-a vorbit frumos...acum sper sa nu avem probleme..sa nu ne lase sa ne pupacim=P~

dienuka1984
02.10.2009, 17:25:36

mamaaaaaaa..... deci mi se pare....sa nu zic cum..pai ce nici sa ma pup nu am voie??? ;)) mai bine ma abtin, ca sa nu imi fac nervi degeaba...

irinaririna
03.10.2009, 07:10:27
Fetelor eu cred ca voi nu aveti la ce sa va ganditi si va trec prin minte tot felul de ciudatenii :)) M-am amuzat la faza cu sarutul :)). Pai sigur ca veti avea voie dar un sarut mai romanesc nu de ala frantuzesc de 5 minute :))

lorena_sv
04.10.2009, 08:43:59

da.dc e in biserica, of.starii civile va invita sa va felicitati, sa va pupati, insa cum zicea cineva nu 5 min...e vb de tine ca persoana(in general ma refer), de felul in care percepi biserica...la mine a fost ceva scurt;)) si am zis ca avem timp sa ne pupam toata viata...

RalucaIrina
08.10.2009, 20:48:12
Am fost la primarie am depus actele...normal ca s-a modificat ceva...nu mai putem sa ne cununam civil la 17 cum am dorit ci la 16.30, speram sa fie bine ...raluca ai depus actele?
Se apropie evenimentul ...dienuka si sunt emotii multe noroc cu prietena mea ca ma mai tempereaza si ma ajuta ...pe ultima suta de metri ne-am apucat de facut si cursuri de dans...foarte frumos mie imi place invat lucruri noi...

Buna buna .... o zi mai avem si gata suntem maritate :) . Am depus actele dar inca nu ne`a sunat doamna de la primarie - a zis ca ne suna azi (joi) si n`a sunat #-o .... am sa dau un telefon maine ca trebuie sa stim. Bineinteles ca noi am vrut la 18.00 si nu stiu daca se va putea. A zis ca poate fi 17.15 17.30 17.45 ... [-X ma enerveaza pentru ca am platit sa vina la biserica la ora la care am nevoie de ea ....
Si am emotii si cu vremea .... s`ar putea sa fie urat :-? offffff

RalucaIrina
23.10.2009, 15:20:24
A trecut si nunta :)
Cununia civila s-a desfasurat exact cum ne-am dorit noi , desi nu am stiu pana vineri la ce ora trebuie sa fim la biserica. A zis doamna ca ne suna joi, dupa ce programeaza toate cununiile pentru sambata sa ne anunte ora si uite ca trecuse ziua de joi si nu stiam nimic.
Dar am sunat noi vineri dimineata si am aflat ca ora va fi cea care am vrut-o noi, adica 18:00 .
A fost o cununie scurta, cum sunt toate, dar frumoasa :)
A trecut.... si de acum sunt doamna Rusu ;))

Mihaela_B
24.11.2009, 14:52:56
Ajutor!!!
Eu vreau sa fac cununia civila separat ...
si cununia religioasa in aceasi zi cu nunta.. pentru mine sunt 2 evenimente separat... eu asa as vrea... dar miresoiul meu nu prea vrea... zice k nah..se mai cheltuie ceva extra..si are dreptate...
Ce ma sfatuiti?

AnnyyAnnyy
24.11.2009, 16:39:00
Ajutor!!!
Eu vreau sa fac cununia civila separat ...
si cununia religioasa in aceasi zi cu nunta.. pentru mine sunt 2 evenimente separat... eu asa as vrea... dar miresoiul meu nu prea vrea... zice k nah..se mai cheltuie ceva extra..si are dreptate...
Ce ma sfatuiti?fa ca mine.civila joi si cununia religioasa si petrecerea sambata. noi la civila am invitata prietenii apropiati, nasii si parintii, si dupa am facut o masa acasa.Nu vad unde e marea cheltuiala de care vorbeste sotul tau...desi daca faci civila cu n luni inainte si faci petrecere la restaurant:-?...da, o sa va cam coste

Mihaela_B
25.11.2009, 07:26:23
fa ca mine.civila joi si cununia religioasa si petrecerea sambata. noi la civila am invitata prietenii apropiati, nasii si parintii, si dupa am facut o masa acasa.Nu vad unde e marea cheltuiala de care vorbeste sotul tau...desi daca faci civila cu n luni inainte si faci petrecere la restaurant:-?...da, o sa va cam coste

Pai da.. cred k asa o sa fie cel mai bine.. joi cunucia civila si duminica nunta.. noi asa am vrut sa fie duminica..;-)
Multumesc :)

roxutza88
15.12.2009, 16:26:53
miresici, am si eu o intrebare.noi vrem sa facem cununia civila vineri si cununia religioasa si nunta sambata.intrebarea e pana la ce ora se fac cununiile civile?ca daca e vineri am vrea sa fie cat de tarziu posibil ca sa iasa si oamenii de la servici...am vrea cam pe la 17-18...se poate?:-SS

AnnyyAnnyy
03.01.2010, 19:44:33
miresici, am si eu o intrebare.noi vrem sa facem cununia civila vineri si cununia religioasa si nunta sambata.intrebarea e pana la ce ora se fac cununiile civile?ca daca e vineri am vrea sa fie cat de tarziu posibil ca sa iasa si oamenii de la servici...am vrea cam pe la 17-18...se poate?:-SSasta se stabileste la starea civila.Cei de acolo pot sa accepte propunerea ta, cum la fel de bine pot sa treaca peste dorinta ta si pot stabili cununia mai devreme.In general cununiile se fac pana in ora 15.Eu una n-am prins nici una nocturna:D...plus ca ofiterul starii civile grupeaza cununiile in asa fel incat sa nu stea toata ziua sa oficieze. daca are programate 5 cununii intr-o zi, le oficiaza in lant, una dupa cealalata

irina_s86
04.01.2010, 07:11:20
asta se stabileste la starea civila.Cei de acolo pot sa accepte propunerea ta, cum la fel de bine pot sa treaca peste dorinta ta si pot stabili cununia mai devreme.In general cununiile se fac pana in ora 15.Eu una n-am prins nici una nocturna:D...plus ca ofiterul starii civile grupeaza cununiile in asa fel incat sa nu stea toata ziua sa oficieze. daca are programate 5 cununii intr-o zi, le oficiaza in lant, una dupa cealalata

Eu am facut cununia civila la primarie si m-a programat fix cum vroiam...la 17.30-17.40 am avut cununia civila si la 18.00 eram programati la biserica...asa ne-am incadrat perfect in timp

iulika
04.01.2010, 22:55:47
Fetelor, sper sa nu fiu offtopic...voiam sa va inteb, mai ales pe cele care v-ati casatorit deja...in Iasi am auzit ca cica pentru cei proaspat casatoriti s-ar da, pe langa cei 200 euro(parca asa erau, nu?), inca 20 mil pentru electrocasnice. Acum vin si intreb si eu, in Suceava ati auzit de asa ceva?Intreb pentru ca mirele meu este din Iasi si inca nu ne-am decis unde si cand sa facem civila, deci...e timp de luat in calcul ambele variante.

irina_s86
05.01.2010, 14:44:50
Fetelor, sper sa nu fiu offtopic...voiam sa va inteb, mai ales pe cele care v-ati casatorit deja...in Iasi am auzit ca cica pentru cei proaspat casatoriti s-ar da, pe langa cei 200 euro(parca asa erau, nu?), inca 20 mil pentru electrocasnice. Acum vin si intreb si eu, in Suceava ati auzit de asa ceva?Intreb pentru ca mirele meu este din Iasi si inca nu ne-am decis unde si cand sa facem civila, deci...e timp de luat in calcul ambele variante.
eu una nu am auzit de asa ceva...

AnnyyAnnyy
06.01.2010, 21:07:14
nici pomeneala de asa ceva in Suceava

AnnyyAnnyy
06.01.2010, 21:08:14
Eu am facut cununia civila la primarie si m-a programat fix cum vroiam...la 17.30-17.40 am avut cununia civila si la 18.00 eram programati la biserica...asa ne-am incadrat perfect in timp
eu tot la primarie am avut-o si am vrut sa fie la ora 14:00. Initial au spus ok si apoi m-au sunat sa spuna ca ramane pt ora 13:00 ca asa le e lor mai usor ca-s mai grupate bla bla...la noi cununia a fost in timpul saptamanii si ma gandesc ca de asta nu se lungesc cei de la starea civila prea mult:)

iulika
06.01.2010, 22:07:01
nici pomeneala de asa ceva in Suceava

Pacat...o fi vreo smecherie a celor de la Iasi...ca cica e hotarare a Consiliului Local, dar, oricum, nu strica deloc banutii astia.hm, e loc de meditare :-?

guilyanakiss
20.01.2010, 08:04:52
buna fetelor, spuneti-mi si mie ce acte trebuie pentru cununia civila, stiu parca ca trebuie si niste analize facute, taxe de platit, nu?

RalucaIrina
20.01.2010, 09:02:55
buna fetelor, spuneti-mi si mie ce acte trebuie pentru cununia civila, stiu parca ca trebuie si niste analize facute, taxe de platit, nu?

Salut ...
Din cate imi amintesc am avut nevoie de buletin - original+copie, certificat nastere - original+copie, certificatele prenuptiale valabile 14 zile, cu mentiunea "se poate casatori", chitanta pentru 150 lei - taxa de sambata (pentru oficierea cununiei in alta zi e alta taxa) si alta chitanta de 240 lei - taxa pentru deplasarea ofoterului la biserica (noi am oficiat ambele cununii la biserica).
Cam asta cred ca ar fi, dar mie mi-a dat de la primarie o hartiuta cu actele necesare cand am fost sa intreb.
spor...

RalucaIrina
20.01.2010, 09:08:44

Am uitat de analize ... parca VDRL se numea analiza .... eu am facut-o cand m-am angajat, in august, si am dus la medicul de familie o copie a analizei. Nici nu mai stiu cat am mai dat si pe analiza ... parca 13-15 lei...:-?

agness
20.01.2010, 14:22:11
Salut ...
Din cate imi amintesc am avut nevoie de buletin - original+copie, certificat nastere - original+copie, certificatele prenuptiale valabile 14 zile, cu mentiunea "se poate casatori", chitanta pentru 150 lei - taxa de sambata (pentru oficierea cununiei in alta zi e alta taxa) si alta chitanta de 240 lei - taxa pentru deplasarea ofoterului la biserica (noi am oficiat ambele cununii la biserica).
Cam asta cred ca ar fi, dar mie mi-a dat de la primarie o hartiuta cu actele necesare cand am fost sa intreb.
spor...
:O atat de mult costa o cununie civila?:D auoleu..
si eu mi-as dori sa fac amandoua cununiile in biserica..si mai ales k e duminik banuiesc k e ma mare taxa de deplasare a celui care vine de la primarie..
400 de ron mi se pare destul de piperat..si dak mai luam in cont si suma p care o platesc nasii la preotzi..nu ne ajung 1000 lei..
8-|

RalucaIrina
20.01.2010, 21:06:36
:O atat de mult costa o cununie civila?:D auoleu..
si eu mi-as dori sa fac amandoua cununiile in biserica..si mai ales k e duminik banuiesc k e ma mare taxa de deplasare a celui care vine de la primarie..
400 de ron mi se pare destul de piperat..si dak mai luam in cont si suma p care o platesc nasii la preotzi..nu ne ajung 1000 lei..
8-|

:) Taxa de deplasare e aceeasi, taxa pentru ziua de duminica e alta ... dar nu stiu daca mai mare sau mai mica :-? ...
Sincer, la preoti nu stiu cat au dat nasii, dar banuiesc ca s-a dat cate 200 Ron de pereche/nas plus nu stiu cat la cel care a aprins lumanarile.
PLUS :) cate 10 Ron/pers daca vrei sa ai si corul prezent la cununie - noi am dat 120 Ron - au fost 12 pers in cor.

agness
21.01.2010, 13:34:58
:) Taxa de deplasare e aceeasi, taxa pentru ziua de duminica e alta ... dar nu stiu daca mai mare sau mai mica :-? ...
Sincer, la preoti nu stiu cat au dat nasii, dar banuiesc ca s-a dat cate 200 Ron de pereche/nas plus nu stiu cat la cel care a aprins lumanarile.
PLUS :) cate 10 Ron/pers daca vrei sa ai si corul prezent la cununie - noi am dat 120 Ron - au fost 12 pers in cor.

mc mult..o sa tzin minte;-)

roxutza88
03.02.2010, 12:42:13
fetelor,mi-a zis azi,cineva de la primarie,ca nu se mai fac de anu asta cununii civile in week-end!!!ca cica s-a dat lege sa nu se mai plateasca orele suplimentare pt cei care oficializeaza.eu oricum vreau s-o fac vineri,dar mi se pare nasol pt ca multi vor in aceeasi zi si cununia civila si cea religioasa...asta e...:-s

andreeasmiley
03.02.2010, 17:33:13
fetelor,mi-a zis azi,cineva de la primarie,ca nu se mai fac de anu asta cununii civile in week-end!!!ca cica s-a dat lege sa nu se mai plateasca orele suplimentare pt cei care oficializeaza.eu oricum vreau s-o fac vineri,dar mi se pare nasol pt ca multi vor in aceeasi zi si cununia civila si cea religioasa...asta e...:-s

Ar fi ceva...sper sa nu :)). Ca eu voiam in aceeasi zi ambele :D.

ionela_mihaela
04.02.2010, 16:22:50

cee??cum????????

pai noi voiam sa facem in aceeasi zi

cum sa nu se faca????:-w

roxutza88
04.02.2010, 20:53:27
eu v-am zis ce mi s-a zis si mie.acuma nu stiu sigur daca este adevarat.oricum pers respectiva e de la primarie.sunati si intrebati sa fiti sigure.oricum...cred ca daca ii dai ceva la doamna aia ...o sa vina si in week-end...:-?

raudia
16.02.2010, 20:40:54
Si eu am auzit la fel despre cununiile civile la Biserica. :)

Anca1711
16.02.2010, 21:49:41
dar si la tv au zis de chestia asta. :P

andreeasmiley
16.02.2010, 21:55:26
dar si la tv au zis de chestia asta. :P

Auzi, tu cu cine tii?:)) :*

stratonroxana
17.02.2010, 01:12:08
cee??cum????????

pai noi voiam sa facem in aceeasi zi

cum sa nu se faca????:-w
da si eu stiu ca nu se m-ai fac si stiu sigur .chestia asta nu e un zvon.

ionela_mihaela
17.02.2010, 16:11:02
da si eu stiu ca nu se m-ai fac si stiu sigur .chestia asta nu e un zvon.

nici macar in weekend??? nu se mai oficializeaza???

roxutza88
17.02.2010, 16:25:44
nici macar in weekend??? nu se mai oficializeaza???
pai tocmai in week-end nu se mai oficializeaza.si nici la biserici si manastiri din cate stiu eu.in timpul saptamanii si atat. :(

dienuka1984
17.02.2010, 19:30:28
pai tocmai in week-end nu se mai oficializeaza.si nici la biserici si manastiri din cate stiu eu.in timpul saptamanii si atat. :(

extraordinar de frumos...bine ca am mai vb si cu tipa care se ocupa de aranjamete sa ne amenajeze pe spatiul verde de la biserica un locusor, cu covor rosu, piloni cu flori si arcada...unde sa se oficieze cununia civila....offff.....sper sa se razgandeasca

ionela_mihaela
18.02.2010, 11:48:37

cum nici macar la biserici??????? nu imi vine sa creddd :O

raudia
18.02.2010, 13:56:15
cum nici macar la biserici??????? nu imi vine sa creddd :O
Cred ca ai inteles gresit :) Nu se mai oficiaza cununii civile la Biserica; asa cum se facea pana in acum, mai cu seama pana la inceputul lui ianuarie.

dienuka1984
18.02.2010, 14:30:21
Cred ca ai inteles gresit :) Nu se mai oficiaza cununii civile la Biserica; asa cum se facea pana in acum, mai cu seama pana la inceputul lui ianuarie.

eu sper totusi sa se razgandeasca...poate e o "chestie" de-a lor sa urce taxele.....ca doar stim ce inseamna romania!!!!!!:-&

raudia
18.02.2010, 15:21:11
eu sper totusi sa se razgandeasca...poate e o "chestie" de-a lor sa urce taxele.....ca doar stim ce inseamna romania!!!!!!:-&

Pfff.... si eu... Bine... eu am nunta in 2011, deci am ceva mai multa speranta. Oricum, eu cred ca or sa bage inapoi chestia aia, si nu cred ca vor mari taxele. Cine a scos optiunea asta, a fost un mare idiot; ca mai toti "marii" ;)
Eu cred ca lipsa de bani de la bugetele locale ii va trezi. Si-apoi... putem face o petitie; mai nou cam toate nuntile se desfasoara astfel, si sincer, mie imi pare mult mai practic pentru toata lumea.
Pupici!

ionela_mihaela
18.02.2010, 17:11:07
Pfff.... si eu... Bine... eu am nunta in 2011, deci am ceva mai multa speranta. Oricum, eu cred ca or sa bage inapoi chestia aia, si nu cred ca vor mari taxele. Cine a scos optiunea asta, a fost un mare idiot; ca mai toti "marii" ;)
Eu cred ca lipsa de bani de la bugetele locale ii va trezi. Si-apoi... putem face o petitie; mai nou cam toate nuntile se desfasoara astfel, si sincer, mie imi pare mult mai practic pentru toata lumea.
Pupici!

se discuta deocamdata....dar nu este ink nimik sigur

Anca1711
26.02.2010, 18:03:02
Auzi, tu cu cine tii?:)) :*
normal ca tin cu noi :))) cu miresicile :P

cat ziceati ca e tariful la primarie in timpul saptamanii? daca tot ne luam adio de la weekend? :)) :(

dadae
10.03.2010, 22:26:02
Asa mi-a zis si preotul ca a auzit ca nu mai vin ofiterii starii civile la biserica si sa ma interesez.
Oricum, eu am o alta intrebare referitor la primarie, taxe si acte: eu am 2 amenzi pentru viteza de platit si am inteles ca trebuie platite ca sa ma pot casatori civil.
Stiti ceva de treaba asta?Astept un raspuns. :*

roxutza88
10.03.2010, 22:51:26
Asa mi-a zis si preotul ca a auzit ca nu mai vin ofiterii starii civile la biserica si sa ma interesez.
Oricum, eu am o alta intrebare referitor la primarie, taxe si acte: eu am 2 amenzi pentru viteza de platit si am inteles ca trebuie platite ca sa ma pot casatori civil.
Stiti ceva de treaba asta?Astept un raspuns. :*
da.trebuie platite altfel nu poti sa te casatoresti.de fapt nu poti face nimic la primarie.nici macar sa scoti o chitanta.si iuby meu are si rade si zice ca acuma nu mai poate sa se insoare:-w:))

dadae
11.03.2010, 09:25:59
inseamna ca daca avem amandoi amenzi, trebuie amandoi sa platim amenzile? naspa e ca suma e cam mare si sunt amenzi luate pe radare ilegale :-s [-o< :sad:

roxutza88
11.03.2010, 10:27:59
inseamna ca daca avem amandoi amenzi, trebuie amandoi sa platim amenzile? naspa e ca suma e cam mare si sunt amenzi luate pe radare ilegale :-s [-o< :sad:
poti face contstatie daca vrei,dar nu stiu daca rezolvi ceva.al meu are de platit vreo 100 de euro.una a luat-o ca nu avea actele la el si una ca nu purta centura:-w.aia cu centura o are de muuuulti ani.nici nu stiu daca nu s-a sters.in fine.trebuie platite obligatoriu ca altfel nu te poti casatorii si ai si tu motiv:))>:D<

agness
11.03.2010, 11:51:06
imi pare rau fetelor..sper sa puteti rezolva cat mai bine cu putintza.#-o
vreau sa va intreb dak s-a mai interesat cineva..chiar nu se mai fac cununiile civile in week`end la biserici?..am tot intrebat in stanga si in dreapta dar nimeni nu stie nimic!:|

roxutza88
11.03.2010, 12:17:03
eu asa stiu:ca nici in week-end nu se mai fac si nici la biserici/manastiri nu se mai deplaseaza pt cununii civile.:[email protected]:-? poti sa suni la primarie.eu inca nu am sunat ca mai am...6 luni :D.dar o sa sun si eu mai incolo.oricum pana am eu nunta cred ca o sa se stie care e treaba >:D<

Anca1711
11.03.2010, 14:59:00
imi pare rau fetelor..sper sa puteti rezolva cat mai bine cu putintza.#-o
vreau sa va intreb dak s-a mai interesat cineva..chiar nu se mai fac cununiile civile in week`end la biserici?..am tot intrebat in stanga si in dreapta dar nimeni nu stie nimic!:|
eu am auzit ca nu se mai fac cununii la primarie in weekend deloc decat in cazuri exceptionale(nu ma intreba care`s alea ca nu stiu :P ) iar sa de deplaseze ei la biserica nici atat :|

dadae
13.03.2010, 17:28:02
fetelor, am fost la primaria si mi-a zis in felul urmator: ofiterul starii civile nu se mai deplaseaza la biserica, sambata nu se percepe taxa de oficere a casatoriei, trebuie doar cu 2 spat inainte sa depui actele si de facut cererea de oficiere a casatoriei... si am scapat de platit amenzi! nu de alta, dar erau 15 mil!#:-S

roxutza88
13.03.2010, 17:35:54
fetelor, am fost la primaria si mi-a zis in felul urmator: ofiterul starii civile nu se mai deplaseaza la biserica, sambata nu se percepe taxa de oficere a casatoriei, trebuie doar cu 2 spat inainte sa depui actele si de facut cererea de oficiere a casatoriei... si am scapat de platit amenzi! nu de alta, dar erau 15 mil!#:-S
cum ai scapat de amenda?:-\

agness
13.03.2010, 18:01:57
serios?..deci e sigura treaba k nu mai vin la biserici..
mc k ne`ai zis si noua:>:*

dadae
15.03.2010, 09:48:27
asta e dragele mele miresici. dar parerea mea e ca pe vremurile astea 4 milioane ne-ar sta bine in buzunar, in conditiile in care de la primarie mi-a zis ca sambata nu este taxa de oficiere si se fac de la 13-17, deci numai bine poate fii programata cununia civila la primarie, dupa care imediat la biserica.:)>-

dadae
15.03.2010, 09:52:47
am scapat pentru ca nu se mai percepe taxa de oficiere sambata, deci nu mai trebuie platita taxa, si implicit nici amenda.oricum, am verificat la taxe si impozite si eu nu am amenzi, in schim iubi meu da!:-$

roxutza88
15.03.2010, 13:45:22
mai fetelor eu nu inteleg ce ziceti voi aici.pana la urma se pot face in week-end sau nu??sunt eu mai blonda??:|:-?

dadae
15.03.2010, 15:05:40
se pot face. si in plus nu platesti nicio taxa.

Anca1711
15.03.2010, 16:58:15
ce faaaain :X :X :X super asa.

dadae
15.03.2010, 17:11:46
asa zic si eu. sper sa fie asa, ca daca nu, ma duc si o bat pe tanti aia de la primarie :(

agness
15.03.2010, 18:43:17
asta e dragele mele miresici. dar parerea mea e ca pe vremurile astea 4 milioane ne-ar sta bine in buzunar, in conditiile in care de la primarie mi-a zis ca sambata nu este taxa de oficiere si se fac de la 13-17, deci numai bine poate fii programata cununia civila la primarie, dupa care imediat la biserica.:)>-
e super!..sigur k ne stau bine alea 4 mil in buzunar:)
banuiesc k duminik se platesc taxe nu?..nunta mea e duminik..dar poate o sa fac cununia civila sambata..
mc>:D<

dadae
15.03.2010, 22:40:20
de nuntile de duminica nu am intrebat,pentru ca eu am nunta sambata :) .cel mai bine e sa dai un telefon sau sa tragi o fuga pana la primarie si sa intrebi,ca sa stii dupa aia ce ai de facut si cum te organizezi cu timpul si pana la urma cu banii.doamnele de acolo par a fii ok. numai ca acum cu criza asta cu sporuri mai putine si bani mai putini, nu mai sunt de acord sa vina din timpul lor liber,cica nu mai primesc sporuri.de aici si faza ca nu mai vin la biserica.

lulia
19.04.2010, 17:58:02
e super!..sigur k ne stau bine alea 4 mil in buzunar:)
banuiesc k duminik se platesc taxe nu?..nunta mea e duminik..dar poate o sa fac cununia civila sambata..
mc>:D<

Am fost azi la primarie sa ma interesez de cununia civila si am aflat ca nu se mai oficiaza duminica deloc, nici macar cu taxe . Eu vroiam sa imi fac cununia civila duminica si de asta am intrebat in mod expres.

andreeasmiley
19.04.2010, 19:04:52
Am fost azi la primarie sa ma interesez de cununia civila si am aflat ca nu se mai oficiaza duminica deloc, nici macar cu taxe . Eu vroiam sa imi fac cununia civila duminica si de asta am intrebat in mod expres.

Mi se pare firesc cumva. In strainantate nici Mall-urile nu-s deschide duminica...

dienuka1984
19.04.2010, 20:43:33
>:D< nu am mai fost de un car de ani pe aici dar v-am urmarit din umbra asa cate putin. Hai sa vorbim mai bine pe off topic ca nu prea ne incadram aici cu discutiile. Ce am facut in mare vezi ca e trecut la cheltuieli de nunta, la restul mai lucrez.

ok!
de cununia civila la biserica, sambata, stii ceva?

lulia
19.04.2010, 20:51:21
ok!
de cununia civila la biserica, sambata, stii ceva?

nu se mai oficiaza nicaieri inafara primariei cununii civile pentru ca s-au scos toate taxele, si la primarie doar in orele de program. Cand am intrebat care sunt orele de program mi s-a spus ca dupa 13:00 si pana la 15:00 in timpul saptamanii , iar sambata nu stiu exact ca nu m-a interesat.

dienuka1984
19.04.2010, 20:55:08
nu se mai oficiaza nicaieri inafara primariei cununii civile pentru ca s-au scos toate taxele, si la primarie doar in orele de program. Cand am intrebat care sunt orele de program mi s-a spus ca dupa 13:00 si pana la 15:00 in timpul saptamanii , iar sambata nu stiu exact ca nu m-a interesat.

mi-au dat astia toate planurile peste cap:((

andreeasmiley
19.04.2010, 20:55:24

Eu am intrebat prin cineva si i s-a lasat de inteles ca se poate cam orice:)). Am ajuns de unde am plecat. Fara griji ca facem riduri! :X

dienuka1984
19.04.2010, 21:00:02
Eu am intrebat prin cineva si i s-a lasat de inteles ca se poate cam orice:)). Am ajuns de unde am plecat. Fara griji ca facem riduri! :X

probabil ca asta era si scopul=P~
daca inainte plateam o taxa de n roni, probabil ca acum vom plati una de n la patratL-)

iulika
20.04.2010, 22:07:29
Off, de ce fix acum schimbarile astea?Si eu am rugat pe cineva care lucreaza la primarie sa se intereseze de cununiile oficiate inafara primariei si cica nu se mai permite deloc asa ceva...nu se poate:((Mi se pare total anapoda sa ma plimb si pe la primarie in rochie de mireasa...la fel cum nici alta tinuta pentru cununia civila n-am de gand sa-mi fac ca nici nu era prinsa in plan.Asta este..ma afisez in tot orasul in rochita de mireasa si asta este....ghinion...

agness
21.04.2010, 12:48:41
Off, de ce fix acum schimbarile astea?Si eu am rugat pe cineva care lucreaza la primarie sa se intereseze de cununiile oficiate inafara primariei si cica nu se mai permite deloc asa ceva...nu se poate:((Mi se pare total anapoda sa ma plimb si pe la primarie in rochie de mireasa...la fel cum nici alta tinuta pentru cununia civila n-am de gand sa-mi fac ca nici nu era prinsa in plan.Asta este..ma afisez in tot orasul in rochita de mireasa si asta este....ghinion...
deci pana la urma e sigur zvonul cum k nu s`ar mai permite oficializarea cununiei civile in biserici..
asa o fi doar la primaria noastra sau peste tot?..am mai vb cu persoane din alte sate si localitati si mi-au zis k la ei nu s`a auzit asa ceva..:-\
si mai am o intrebare..eu sunt din bdj si stiu k e un sediu al primariei (in fostul cinema)..oare se pot oficializa cununii acolo?..si eu vreau sa evit sa ma plimb tot orasul pana la primarieo:-)

RalucaIrina
22.04.2010, 10:22:50
deci pana la urma e sigur zvonul cum k nu s`ar mai permite oficializarea cununiei civile in biserici..
asa o fi doar la primaria noastra sau peste tot?..am mai vb cu persoane din alte sate si localitati si mi-au zis k la ei nu s`a auzit asa ceva..:-\
si mai am o intrebare..eu sunt din bdj si stiu k e un sediu al primariei (in fostul cinema)..oare se pot oficializa cununii acolo?..si eu vreau sa evit sa ma plimb tot orasul pana la primarieo:-)

Si eu am intrebat-o anul trecut pe doamna de la starea civila de primaria din Bj si mi-a dat de inteles ca nu se pot oficia cununii acolo ... trebuie la primarie.

agness
22.04.2010, 13:10:17
Si eu am intrebat-o anul trecut pe doamna de la starea civila de primaria din Bj si mi-a dat de inteles ca nu se pot oficia cununii acolo ... trebuie la primarie.
naspa..
mc raluca:*

Namarie
12.05.2010, 23:43:52
off :-w
Totdeauna mi-am imaginat cununia civila, afara, in aer liber, pe iarba, sub o arcada frumoasa cu flori..
mi-au dat toate planurile peste cap.. Cel putin e bine ca nu mai sunt atatea taxe.. ;;)

nelly_blinduta
08.07.2010, 19:44:29
Fetelor! Cine a mai avut nunta sa ne spuna care e treaba cu civila?!am inteles ca daca te duci in audienta la primar iti da voie sa o faci la Biserica. ce stiti????????

agness
09.07.2010, 10:41:55
Fetelor! Cine a mai avut nunta sa ne spuna care e treaba cu civila?!am inteles ca daca te duci in audienta la primar iti da voie sa o faci la Biserica. ce stiti????????
buna
uite chiar miercuri am fost la primarie..voiam sa ma programez pt cununia civila. ne`am hotarat sa o facem joi inainte de nunta pt k ne incurcam prea mult in ziua nunti si e un eveniment prea frumos ca sa fie trecut cu vederea asa repede;)
si mi-a zis k programarea se face tot atunci cand depunem si actele (adik cu 14 zile inainte de nunta deoarece actele tre sa stea la ei 10 zile lucratoare).
in legatura cu ce ai intrebat tu cred k se poate..dar te cam ustura la buzunar:))..un prieten de`a iubitului meu vrea sa faca la biserik si stiu k a stat o jumatate de zi la primarie sa rezolve..l`a trimis pe la 1000 de camere:))).
dak vrei mai multe detalii mergi la et 3 camera 34 si intrebi;)

Anca1711
09.07.2010, 18:21:11
imi zicea azi bunica ca a anuntat iar la stiri ca nu se mai face civila sambata. ati auzit de asa ceva? ca eu mai am putin pana depun actele ... 8-|
pt cele care merg zilele astea, intrebati va rog. (eu as vrea sa ajung dar nu prea pot din cauza serviciului).

agness
10.07.2010, 10:21:40
imi zicea azi bunica ca a anuntat iar la stiri ca nu se mai face civila sambata. ati auzit de asa ceva? ca eu mai am putin pana depun actele ... 8-|
pt cele care merg zilele astea, intrebati va rog. (eu as vrea sa ajung dar nu prea pot din cauza serviciului).

sincer nu am auzit asa ceva..din cate discutii am auzit p acolo in cele 10 min cat am stat eu nu s-a vorbit de nici o interdictie..chiar le`am auzit spunand k iti alegi ce data vrei si ce zi vrei;)
succes!

AnnyyAnnyy
16.07.2010, 15:27:53
buna
uite chiar miercuri am fost la primarie..voiam sa ma programez pt cununia civila. ne`am hotarat sa o facem joi inainte de nunta pt k ne incurcam prea mult in ziua nunti si e un eveniment prea frumos ca sa fie trecut cu vederea asa repede;)
si mi-a zis k programarea se face tot atunci cand depunem si actele (adik cu 14 zile inainte de nunta deoarece actele tre sa stea la ei 10 zile lucratoare).
in legatura cu ce ai intrebat tu cred k se poate..dar te cam ustura la buzunar:))..un prieten de`a iubitului meu vrea sa faca la biserik si stiu k a stat o jumatate de zi la primarie sa rezolve..l`a trimis pe la 1000 de camere:))).
dak vrei mai multe detalii mergi la et 3 camera 34 si intrebi;)sa stii ca ati luat o decizie f buna...si noi am ales sa facem civila intr-o zi de joi pt ca in aceeasi sapt sambata sa facem cununia religioasa si petrecerea de nunta.Eu am ales asa pt ca am vrut 2 sedine foto separate, 2 tinute separate cu coafuri si machiaj la fel:-p(superficiala mai sunt;)))...dar si din dorinta de a nu avea o zi f obositoare sambata pt a putea fi cat de cat odihnita la restaurant.
Azi am fix un an de la civila si daca ar fi sa o iau d la capat la fel as proceda pt ca atat la civila cat si in ziua nuntii am avut vreme sa fac tot ce era de facut pe tihna, fara sa stau cu ochii pe ceas si fara sa fiu presata de timp

nelly_blinduta
17.07.2010, 16:23:00
buna

Mersi pt informatii. Oricum plateai si inainte, cand sa dadea voie sa faci civila la Biserica, nush cat, vreo 2-4 mil; nah, asta era.Am sa vad si eu ce am sa fac; tot asa ma gandeam si eu, sa facem joi inainte de nunta. Dar sunt alte cheltuieli si oboseala si stres.

Anca1711
17.07.2010, 17:26:54
buna
cu 14 zile inainte?
10 zile lucratoare trebuie sa stea la ei, adica inclusiv ziua depunerii? noi vrem pe 7 august (sambata), deci trebuie sa ducem actele pe 26 iulie? ar fi 10 zile lucratoare, dar cu tot cu ziua depunerii, adica 26 (care pica luni), fara ziua oficierii. e ok?

agness
18.07.2010, 09:41:43
cu 14 zile inainte?
10 zile lucratoare trebuie sa stea la ei, adica inclusiv ziua depunerii? noi vrem pe 7 august (sambata), deci trebuie sa ducem actele pe 26 iulie? ar fi 10 zile lucratoare, dar cu tot cu ziua depunerii, adica 26 (care pica luni), fara ziua oficierii. e ok?
cred k da..
eu i-am spus ca vreau pt 16 sept si ea mi-a zis in felul urmator ''pai de la data de 16 sept numeri 14 zile in urma si atunci veniti cu actele''. trebuie neaparat sa fiti amandoi prezenti la depunerea actelor ;)
succes!

Anca1711
23.07.2010, 15:05:20
cred k da..
eu i-am spus ca vreau pt 16 sept si ea mi-a zis in felul urmator ''pai de la data de 16 sept numeri 14 zile in urma si atunci veniti cu actele''. trebuie neaparat sa fiti amandoi prezenti la depunerea actelor ;)
succes!
multumesc mult de informatii
lamuriti`ma si pe mine, cate timbre fiscale imi trebuie pt certificatele prenuptiale? doctorita mea tot ma bate la cap ca am nev de 2 timbre (1 eu, 1 sotul) in valoare de 5 bani fiecare. cum 5 bani? eu stiam de 1 leu!!!
avem nevoie de 4 timbre de 1 leu fiecare? 2 pt certificate si 2 pt primarie? help!

AnnyyAnnyy
25.07.2010, 10:16:14
lamuriti`ma si pe mine, cate timbre fiscale imi trebuie pt certificatele prenuptiale? doctorita mea tot ma bate la cap ca am nev de 2 timbre (1 eu, 1 sotul) in valoare de 5 bani fiecare. cum 5 bani? eu stiam de 1 leu!!!
avem nevoie de 4 timbre de 1 leu fiecare? 2 pt certificate si 2 pt primarie? help!
anul trecut am avut nevoie de cate un timbru pt fiecare: unul pt mine, unul pt sot...valoarea lor a fost de 2 lei. timbrul se ataseaza pe certificat matca ramane la ei
habar nu am daca s-a modificat ceva de anul trecut pana acum, insa nu cred
casa de piatra sa aveti...se apropie nunta:madlaugh::madlaugh::madlaugh:

Anca1711
25.07.2010, 10:36:22
anul trecut am avut nevoie de cate un timbru pt fiecare: unul pt mine, unul pt sot...valoarea lor a fost de 2 lei. timbrul se ataseaza pe certificat matca ramane la ei
habar nu am daca s-a modificat ceva de anul trecut pana acum, insa nu cred
casa de piatra sa aveti...se apropie nunta:madlaugh::madlaugh::madlaugh:
multumim :D :* anul acesta avem doar cununia civila, nunta e la anul. dar tot am emotii :-"
maine depunem actele. am fost, am certificatul prenuptial. vorba ta: un timbru de 1 leu e pe certificatul meu, alt timbru pe certificatul sotului si matca a ramas la doctorita. mai am inca 2 timbre de orice eventualitate, daca e nevoie la primarie. :D

dienuka1984
25.07.2010, 23:26:30

Salutare!!!!!
noi am cumparat 2 timbre de 50 de bani....

Anca1711
26.07.2010, 09:59:59
<:-Pam depus actele. gata. mi`a cerut 2 timbre de 1 leu la primarie si eu aveam 2 timbre de 2 lei si a spus ca e ok.

AnnyyAnnyy
26.07.2010, 11:11:28
<:-Pam depus actele. gata. mi`a cerut 2 timbre de 1 leu la primarie si eu aveam 2 timbre de 2 lei si a spus ca e ok.
felicitari...sa fie intr-un ceas bun>:D<

deci pana la urma lucrurile au ramas la fel ca anul trecut; trebuie 2 timbre a cate 1 leu fiecare

Anca1711
26.07.2010, 12:40:35
felicitari...sa fie intr-un ceas bun>:D<

deci pana la urma lucrurile au ramas la fel ca anul trecut; trebuie 2 timbre a cate 1 leu fiecare
da, doar ca s/a scos si sambata. azi am depus actele, vroiam saptamana viitoare pe 7 aug si pana la urma o sa fie pe 6. a zis ca e si post si ca nici nu mai exista taxa si nu fac sambata.

roxutza88
26.07.2010, 12:44:13
da, doar ca s/a scos si sambata. azi am depus actele, vroiam saptamana viitoare pe 7 aug si pana la urma o sa fie pe 6. a zis ca e si post si ca nici nu mai exista taxa si nu fac sambata.
pana la urma nici nu stiu ce sa mai cred despre chestia asta cu sambata si duminica.am fost la cununii civile sambata chiar in mai.stiam ca se fac.acum iar nu se mai fac? la ce ora ti-ai pus?ti-a zis cumva pana la ce ora se fac?:*

AnnyyAnnyy
26.07.2010, 13:41:47
probabil s-a scos taxa si de aia refuza sa mai oficieze sambata:-<...oricum mie una mi se pare mai ok sa nu ai cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa. Nu e ziua atat de incarcata, nu ajung mirii seara la restaurant extrem de obositi dupa o zi de alergatura...cel putin mireasa trebuie sa se coafeze de 2 ori, sa se machieze de 2 ori, sa schimbe 2 tinute, mie una mi se parea prea mult pt o zi dupa care toti invitatii vor sa te vada fresh, zambind in noaptea nuntii. de asta am ales eu sa fac civila joi, si sambata sa am vreme berechet pt petrecere si cununia religioasa

Roxutza, eu anul trecut am vrut civila joi la ora 17:00 si nu s-a putut...oficiau cununii numai pana la ora 15:00. Acum cu noua schimbare nu stiu.

Anca1711
26.07.2010, 18:48:04
pana la urma nici nu stiu ce sa mai cred despre chestia asta cu sambata si duminica.am fost la cununii civile sambata chiar in mai.stiam ca se fac.acum iar nu se mai fac? la ce ora ti-ai pus?ti-a zis cumva pana la ce ora se fac?:*
mi-a zis in felul urmator: oricum taxa s-a scos, sambata nu mai oficiem, e si post etc. acu nu stiu ce sa zic: au scos doar acum cat e post sau asa o sa fie mereu. :?? nu stiu pana la ce ora se fac roxutza, eu stiam ca undeva pana in orele 15. pe noi ne-a m-a programat vineri la 12.

roxutza88
26.07.2010, 20:26:47
mi-a zis in felul urmator: oricum taxa s-a scos, sambata nu mai oficiem, e si post etc. acu nu stiu ce sa zic: au scos doar acum cat e post sau asa o sa fie mereu. :?? nu stiu pana la ce ora se fac roxutza, eu stiam ca undeva pana in orele 15. pe noi ne-a m-a programat vineri la 12.
eu as fi vrut mai tarziu.pe la 17-18 ca facem vineri si sa aiba timp lumea sa iasa de la servici.nu o sa fie multi,dar si cei care sunt...au servici si multi nu se pot invoi...:-<

Anca1711
26.07.2010, 22:06:11
eu as fi vrut mai tarziu.pe la 17-18 ca facem vineri si sa aiba timp lumea sa iasa de la servici.nu o sa fie multi,dar si cei care sunt...au servici si multi nu se pot invoi...:-<
pe la orele 17, 18 nu cred ca se mai oficiaza. nu te intrista, poate e doar acum cat e post in august... poate in septembrie o sa fie altfel. :D

roxutza88
26.07.2010, 22:09:05
pe la orele 17, 18 nu cred ca se mai oficiaza. nu te intrista, poate e doar acum cat e post in august... poate in septembrie o sa fie altfel. :D
pai nu ca oricum nu vreau s-o fac in aceeasi zi cu cununia religioasa.sunt 2 evenimente la fel de importante si vreau sa aiba fiecare locul meritat.cununia civila o fac vineri inainte de nunta pt ca sunt si graviduta si cred ca o sa fie prea mult pt mine sa alerg o zi intreaga.:*

Anca1711
27.07.2010, 09:01:19
pai nu ca oricum nu vreau s-o fac in aceeasi zi cu cununia religioasa.sunt 2 evenimente la fel de importante si vreau sa aiba fiecare locul meritat.cununia civila o fac vineri inainte de nunta pt ca sunt si graviduta si cred ca o sa fie prea mult pt mine sa alerg o zi intreaga.:*
exact. tocmai de asta le si separ. :D mai putina bataie de cap, mai putina oboseala, umblatura ... si un avantaj: nu dorm cu capul pe masa la propria mea nunta!
:*

agness
27.07.2010, 16:33:05
probabil s-a scos taxa si de aia refuza sa mai oficieze sambata:-<...oricum mie una mi se pare mai ok sa nu ai cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa. Nu e ziua atat de incarcata, nu ajung mirii seara la restaurant extrem de obositi dupa o zi de alergatura...cel putin mireasa trebuie sa se coafeze de 2 ori, sa se machieze de 2 ori, sa schimbe 2 tinute, mie una mi se parea prea mult pt o zi dupa care toti invitatii vor sa te vada fresh, zambind in noaptea nuntii. de asta am ales eu sa fac civila joi, si sambata sa am vreme berechet pt petrecere si cununia religioasa

Roxutza, eu anul trecut am vrut civila joi la ora 17:00 si nu s-a putut...oficiau cununii numai pana la ora 15:00. Acum cu noua schimbare nu stiu.

ce naspa..si eu tot dupa ora 17 voiam sa fie cununia civila..
trebuie sa ma mai interesez..:(:(

andreutzaa
27.07.2010, 17:52:27
ce naspa..si eu tot dupa ora 17 voiam sa fie cununia civila..
trebuie sa ma mai interesez..:(:(

eu am sambata pe 31 la ora 17:30. nu am citit tot ce ati scris de cand nu se mai fac sambata?insa nu am intrebat nimic de taxa..

roxutza88
27.07.2010, 21:53:05
eu am sambata pe 31 la ora 17:30. nu am citit tot ce ati scris de cand nu se mai fac sambata?insa nu am intrebat nimic de taxa..
a deci se poate mai tarziu nu??#:-S pe la 17:30-18 vreau si eu.da vineri

AnnyyAnnyy
29.07.2010, 09:28:05
si eu merg sambata asta la o nunta si vor avea civila la biserica, pe la 17:00, deci se poate si sambata si dupa ora 15:00

casa de piatra andreea>:D<, multa fericire si iubire va doresc si o nunta asa cum ati visat voi sa fie, poate chiar mai frumoasa.Petrecere frumoasa si spor la pregatiri pt.ca sunteti pe ultima suta de metri>:D< :*

Roxik
09.08.2010, 12:41:49
mi-a zis si mie o colega ca a citit in "adevarul de seara" ca nu se vor mai oficia cununii civile sambata..dar nu stiu exact incepand cu ce data :(:(

AnnyyAnnyy
09.08.2010, 16:19:40
mi-a zis si mie o colega ca a citit in "adevarul de seara" ca nu se vor mai oficia cununii civile sambata..dar nu stiu exact incepand cu ce data :(:(
sambata asta am vazut niste miri pupandu-se cu invitatii in fata primariei...deci se mai oficiaza

Iulia_
10.08.2010, 15:44:13
Eu o sa ma duc la primarie sa intreb clar ce se poate si ce nu :D sa stiu cum imi pregatesc timpul

Roxik
11.08.2010, 10:59:48
Eu o sa ma duc la primarie sa intreb clar ce se poate si ce nu :D sa stiu cum imi pregatesc timpul
cel mai corect :D:D

andreutzaa
17.08.2010, 17:14:31
hello fetelor nu am intrat de ceva vreme insa sa va spun de primarie k eu am ajuns la 5 jumatate si mai erau inca 2 inaintea mea.se cam decaleaza cum de altfel se intampla si la biserica.si de taxa nu am auzit nimic noi nu am platit.va pup si spor la pregatiri!
ps: multumesc mult AnnyyAnnyy intr`adevar a fost foarte frumos!:*:*:*:*

Iulia_
19.08.2010, 16:31:08
hello fetelor nu am intrat de ceva vreme insa sa va spun de primarie k eu am ajuns la 5 jumatate si mai erau inca 2 inaintea mea.se cam decaleaza cum de altfel se intampla si la biserica.si de taxa nu am auzit nimic noi nu am platit.va pup si spor la pregatiri!
ps: multumesc mult AnnyyAnnyy intr`adevar a fost foarte frumos!:*:*:*:*
Buna Andreutza. Multumim de sfat, ma gandeam eu ca se mai intarzie...
Am vorbit azi la primarie si se face doar de luni pana vineri, in cazuri exceptionale si sambata dupa-amiaza.
N-am nicio sansa sa fac duminica, din cate se pare...

agness
19.08.2010, 18:41:29
Buna Andreutza. Multumim de sfat, ma gandeam eu ca se mai intarzie...
Am vorbit azi la primarie si se face doar de luni pana vineri, in cazuri exceptionale si sambata dupa-amiaza.
N-am nicio sansa sa fac duminica, din cate se pare...

aham..pai se pare ca ei schimba programul cum vor:))
ai intrebat poate si intre ce ore oficiaza casatorii? eu vreau joi inainte de nunta dupa 17:30;))

andreutzaa
19.08.2010, 19:06:52
aham..pai se pare ca ei schimba programul cum vor:))
ai intrebat poate si intre ce ore oficiaza casatorii? eu vreau joi inainte de nunta dupa 17:30;))

nu trebuie sa mergeti si sa intrebati la ce ora se poate.incercati cu "va rog sa incercati la ora respectiva sa ne incadram si noi sa mergem si la biserica...bla bla " k si mie mi`a zis ca pe la 1 are liber si 3 si eu i`am zis ca la 6 jumate am la biserica si ce fac orele dintre ele sa vada dak nu mai poate face loc de una cat mai tarziu..si pana la urma s`a putut:D

agness
19.08.2010, 19:25:06
nu trebuie sa mergeti si sa intrebati la ce ora se poate.incercati cu "va rog sa incercati la ora respectiva sa ne incadram si noi sa mergem si la biserica...bla bla " k si mie mi`a zis ca pe la 1 are liber si 3 si eu i`am zis ca la 6 jumate am la biserica si ce fac orele dintre ele sa vada dak nu mai poate face loc de una cat mai tarziu..si pana la urma s`a putut:D

da..dar eu vreau cununia civila joi ;)
o sa mergem sa vb..de acu cu 14 zile inainte..
am fost acu o luna si nici nu mi-au dat prea mare atentie..mi-au zis sa vin cu 14 zile sa de[unem actele si facem si programarea ;)

andreutzaa
19.08.2010, 20:00:18
da..dar eu vreau cununia civila joi ;)
o sa mergem sa vb..de acu cu 14 zile inainte..
am fost acu o luna si nici nu mi-au dat prea mare atentie..mi-au zis sa vin cu 14 zile sa de[unem actele si facem si programarea ;)

nici cu 14 zile inainte n`o sa`ti zambeasca:))) toate sunt acre da nah..ce sa`i faci noi avem nevoie de ele....

AnnyyAnnyy
20.08.2010, 08:38:18
nici cu 14 zile inainte n`o sa`ti zambeasca:))) toate sunt acre da nah..ce sa`i faci noi avem nevoie de ele....
sa stii ca si eu am observat asta...e aiurea ca nu-s mai amabile.la ele ajung tineri indragostiti si entuziasmati si ele-ti strica ziua cu acreala lor.

nyurka
26.08.2010, 21:44:33
Fetelor de unde v-ati luat certificatele prenuptiale? si cat v-au costat?, am inteles ca acum se poarta sa nu mai faci analizele :-? hellpppp

Iulia_
27.08.2010, 07:54:39
Fetelor de unde v-ati luat certificatele prenuptiale? si cat v-au costat?, am inteles ca acum se poarta sa nu mai faci analizele :-? hellpppp
De la doctorita de familie.
Fiecare doctor stie ce sa faca pentru ca mirii sa nu mai fie intepati de ac :D si a mea stie, evident :))
Costa vreo 30 de lei analizele si 70 de lei certificatele in sine.

roxutza88
27.08.2010, 12:22:05
eu i-am platit o taxa doct de fam de 50 de lei /pers.analizele le-am facut pt ca le consider importante,dar nu am facut raza.eu nu am voie si miresoiul...nu a mai facut-o nici el.:D am fost azi sa depunem actele si ne-a trimis inapoi L-).ca cica e prea devreme.sunt 16 zile domnle...si trebe 14 /:) !!si du-te iar la doct de fam si schimba data.o sa merg pe 1 sa le depun.[-(

Iulia_
27.08.2010, 19:59:21
eu i-am platit o taxa doct de fam de 50 de lei /pers.analizele le-am facut pt ca le consider importante,dar nu am facut raza.eu nu am voie si miresoiul...nu a mai facut-o nici el.:D am fost azi sa depunem actele si ne-a trimis inapoi L-).ca cica e prea devreme.sunt 16 zile domnle...si trebe 14 /:) !!si du-te iar la doct de fam si schimba data.o sa merg pe 1 sa le depun.[-(
Puteam sa jur ca asa fac daca mergi prea devreme :)) ce prostie mi se pare! Intr-adevar, cununia civila n-ar trebui sa se poata programa cu 5 ani inainte, dar cu 16 zile inainte de ce e rau? :D Macar o luna sa ne dea...

agness
28.08.2010, 08:13:45
Puteam sa jur ca asa fac daca mergi prea devreme :)) ce prostie mi se pare! Intr-adevar, cununia civila n-ar trebui sa se poata programa cu 5 ani inainte, dar cu 16 zile inainte de ce e rau? :D Macar o luna sa ne dea...
daaaa..pai asa e in romania!
dar dak te duci macar cu o zi intarziere sa vezi ce scandal iti face:)))..eram acolo cand tzipau la 2 tineri k trebuiau neaparat sa depuna actele in ziua aia si ei saracii nu le aveau gata pt k avusera niste probleme..[-(
si noi tre sa le depunem pe 3 sept:x

roxutza88
01.09.2010, 14:44:14
fetelor,sunt asa de suparata si de dezamagita =((.am fost iar sa depun actele si bineinteles ca a mai gasit ceva in neregula.ca vezi doamne a scris dr de fam.in loc de Roxana Elena cum sunt in buletin,Elena Roxana.si nu-i bun....plus ca a scris la domiciliu prima data Suceava si apoi sat sf Ilie,com. Scheia si iaaaar nu-i bun ca nu trebe scris prima data Suceava ca eu nu stau in Suceava!!!:gen_07::talk_04:ooof.miresoiul meu nu avea certificatul de nastere in original la el si iaaar...ca de ce nu-l are.bun,pana la urma ne-a primit asa cu promisiunea ca le aducem maine ce mai trebuie.si ne-a programat la ora 12:30!!!!imi venea sa mor.eu la 13 am programare la coafor...si la 14 la machiaj!!!:gen_20::gen_01: ca cica pana la 14 e programul vineri.:-Lradea cumnatamea de mine ca o sa merg dupa cununia civila sa ma fac frumoasa....eram asa de dezamagita ca parca nu mi-e dat sa ma marit...tot timpu tre sa se intample ceva.si mai primesc si veste minunata ca scumpul meu cumnatel si-a cumparat costum ALB!!!imi vine sa-l strang de gat.poate multa lume nu pune pret pe chestia asta cu imbracatul in alb la nunta,dar pt mine conteaza.nu-mi place sa vad vreo fufa ca vine mandra la nunta in alb.sau mai ales un baiat in costum alb.pai ma trezesc ca vine lumea si-l felicita pe el ca-i ginerica:gen_07::gen_07:

lulia
01.09.2010, 15:52:09
fetelor,sunt asa de suparata si de dezamagita =((.am fost iar sa depun actele si bineinteles ca a mai gasit ceva in neregula.ca vezi doamne a scris dr de fam.in loc de Roxana Elena cum sunt in buletin,Elena Roxana.si nu-i bun....plus ca a scris la domiciliu prima data Suceava si apoi sat sf Ilie,com. Scheia si iaaaar nu-i bun ca nu trebe scris prima data Suceava ca eu nu stau in Suceava!!!:gen_07::talk_04:ooof.miresoiul meu nu avea certificatul de nastere in original la el si iaaar...ca de ce nu-l are.bun,pana la urma ne-a primit asa cu promisiunea ca le aducem maine ce mai trebuie.si ne-a programat la ora 12:30!!!!imi venea sa mor.eu la 13 am programare la coafor...si la 14 la machiaj!!!:gen_20::gen_01: ca cica pana la 14 e programul vineri.:-Lradea cumnatamea de mine ca o sa merg dupa cununia civila sa ma fac frumoasa....eram asa de dezamagita ca parca nu mi-e dat sa ma marit...tot timpu tre sa se intample ceva.si mai primesc si veste minunata ca scumpul meu cumnatel si-a cumparat costum ALB!!!imi vine sa-l strang de gat.poate multa lume nu pune pret pe chestia asta cu imbracatul in alb la nunta,dar pt mine conteaza.nu-mi place sa vad vreo fufa ca vine mandra la nunta in alb.sau mai ales un baiat in costum alb.pai ma trezesc ca vine lumea si-l felicita pe el ca-i ginerica:gen_07::gen_07:

Roxana nu mai fi suparata cu actele, important e ca le-a primit. Si pe mine m-a intors de 2 ori dar pana la urma a fost ok. Nu trebuie sa te stresezi chiar de la orice mai ales ca astepti si un bebe. Fi putin mai indiferenta cu oamenii care nu conteaza , ca nu are rost sa iti strici ziua cu ei. Incearca sa iti reprogramezi coaforul si machiajul , cat mai repede ca sa mai prinzi ceva liber. Daca nu reusesti imi spui si am sa vb si eu cu coafeza mea sa vad daca are ceva timp liber ;-).

Iar in ceea ce priveste costumul alb al cumnatului tau ii spui verde in fata ca nu are ce cauta cu el la nunta ta. Eu asa as face . Fara nici o suparare ii spui sa se imbrace in alb la nunta lui. Si gata le-ai rezolvat pe toate cu calm , ca nu are sens sa te stresezi. O data in viata te casatoresti si e normal sa fie totul cum vrei tu >:D<.

Iulia_
01.09.2010, 18:30:31
O sa am grija si eu sa completez cu atentie, sa scriu fiecare virgulita, cine stie ce imi mai gaseste si mie...
Cat despre coafor si machiaj, reprogrameaza, n-ai ce face. Nu te lasa sa alegi ora, asa-i? :) Eu speram sa iti dea de ales... dar nu prea credeam ca se poate :D
Si cumnatul tau... sa vorbeasca mirele cu el, ca n-are ce cauta in alb :)) sau daca se imbraca in alb, sa ai grija sa versi niste vin rosu pe el >:)

andreeasmiley
01.09.2010, 18:40:03
O sa am grija si eu sa completez cu atentie, sa scriu fiecare virgulita, cine stie ce imi mai gaseste si mie...
Cat despre coafor si machiaj, reprogrameaza, n-ai ce face. Nu te lasa sa alegi ora, asa-i? :) Eu speram sa iti dea de ales... dar nu prea credeam ca se poate :D
Si cumnatul tau... sa vorbeasca mirele cu el, ca n-are ce cauta in alb :)) sau daca se imbraca in alb, sa ai grija sa versi niste vin rosu pe el >:)

Iulia, cand aveti voi civila si cand mergi sa depui acetele?

Iulia_
01.09.2010, 18:43:46
Iulia, cand aveti voi civila si cand mergi sa depui acetele?
Cred ca va fi sambata civila, actele le depunem luni, pe 13 sept.
Voi cum faceti?

andreeasmiley
01.09.2010, 18:46:24
Cred ca va fi sambata civila, actele le depunem luni, pe 13 sept.
Voi cum faceti?

Pai tot pe 13 mergem si noi, Daca ne intoarce, ca pe Roxana, sa avem timp sa rezolvam.

roxutza88
01.09.2010, 20:59:15
pai nu eu am completat gresit.dr mea de familie.si e a 3-a fisa care trebuie s-o completeze.la prima era prea devreme si a trebuit sa schimbe data,acum nu e bine cum a scris numele si adresa...si tre sa faca alta.si iaaar alte timbre.nu-i bai ca-s 1 leu,dar drumu pana acolo...
nu te lasa sa alegi ora.cel putin pe noi nu ne-a lasat.am zis ca vreau undeva pe la 16-17...si a zis nuuuu se poate.pai programu e pan la 14...sunteti a treia pereche..deci la 12:30...:-w am vb cu cineva de la primarie poate ma poate ajuta [-o<.o sa vad maine.
miresoiul a zis ca vb cu el,dar cumnatamea a zis ca el asa a vrut,nu negru(are 18 ani)si nu are altu.l-am pus si cavaler de onoare.va da-ti seama cum o sa aratam in poze...toti in costume negre(inclusiv mirele)si el mai cu mot...costum alb /:)L-).i-am zis sa-i spuna ca daca nu isi ia alta culoare,nu-l mai pun cavaler.da cred ca il doare in cot...:|

Iulia_
02.09.2010, 18:57:00
pai nu eu am completat gresit.dr mea de familie.si e a 3-a fisa care trebuie s-o completeze.la prima era prea devreme si a trebuit sa schimbe data,acum nu e bine cum a scris numele si adresa...si tre sa faca alta.si iaaar alte timbre.nu-i bai ca-s 1 leu,dar drumu pana acolo...
nu te lasa sa alegi ora.cel putin pe noi nu ne-a lasat.am zis ca vreau undeva pe la 16-17...si a zis nuuuu se poate.pai programu e pan la 14...sunteti a treia pereche..deci la 12:30...:-w am vb cu cineva de la primarie poate ma poate ajuta [-o<.o sa vad maine.
miresoiul a zis ca vb cu el,dar cumnatamea a zis ca el asa a vrut,nu negru(are 18 ani)si nu are altu.l-am pus si cavaler de onoare.va da-ti seama cum o sa aratam in poze...toti in costume negre(inclusiv mirele)si el mai cu mot...costum alb /:)L-).i-am zis sa-i spuna ca daca nu isi ia alta culoare,nu-l mai pun cavaler.da cred ca il doare in cot...:|
Eu vreau musai sa fie sambata civila, ca vineri nu pot nasii sa ajunga. Deci trebuie sa merg dis de dimineata la programare, sa nu fie altcineva inaintea mea.
Nu te pune rau cu soacra-ta... o sa stie lumea cine e mirele. :) >:D< Don't stress, it's bad for the baby ;;)

andreeasmiley
02.09.2010, 21:20:17
Eu vreau musai sa fie sambata civila, ca vineri nu pot nasii sa ajunga. Deci trebuie sa merg dis de dimineata la programare, sa nu fie altcineva inaintea mea.
Nu te pune rau cu soacra-ta... o sa stie lumea cine e mirele. :) >:D< Don't stress, it's bad for the baby ;;)
EU voi fi inaintea ta. Ne intrecem? :))

andreeasmiley
02.09.2010, 21:25:49

Si eu tot sambata pe 25 trebuie sa ma casatoresc civil. Ce frumos ca vom fi 2 (3 ca a venit printre noi o miresicia cu restaurantul Bucovina) cu civila in aceeasi zi! :x

Iulia_
03.09.2010, 07:48:49
Si eu tot sambata pe 25 trebuie sa ma casatoresc civil. Ce frumos ca vom fi 2 (3 ca a venit printre noi o miresicia cu restaurantul Bucovina) cu civila in aceeasi zi! :x
Andreea, iti tin loc sau imi tii loc :)) n-am vrut sa zic ca ma bag inaintea altora, doar ca atunci trebuie sa zic DA. Oricum, nu cred ca-s asa multe nunti in septembrie... comparativ cu lunile de vara. Avem si noi loc.
Apropo, mi-am luat rochita pentru civila ! Pun poze diseara.

agness
03.09.2010, 09:15:09
Andreea, iti tin loc sau imi tii loc :)) n-am vrut sa zic ca ma bag inaintea altora, doar ca atunci trebuie sa zic DA. Oricum, nu cred ca-s asa multe nunti in septembrie... comparativ cu lunile de vara. Avem si noi loc.
Apropo, mi-am luat rochita pentru civila ! Pun poze diseara.

ce frumos k veti fi amandoua :P
si eu mi-am luat rochitza pt civila dar trebuie putin scurtata..ink nu pot sa v=o arat:P
iulia astept sa o vad pe a ta ;))

agness
03.09.2010, 09:17:13
fetelor acum vin de la primarie :P..nu era coada..nu eram decat noi:)).
a fost totul ok, nu a fost nimic in neregula..ink nu stim exact ora pt k nu era doamna director acolo:-B..si tre sa sunam luni sa vedem la ce ora ne programeaza..dar in principiu pe la ora 13 :))..asta e..ne-am resemnat k nu se poate mai tarziu :-B

Iulia_
03.09.2010, 13:38:11
fetelor acum vin de la primarie :P..nu era coada..nu eram decat noi:)).
a fost totul ok, nu a fost nimic in neregula..ink nu stim exact ora pt k nu era doamna director acolo:-B..si tre sa sunam luni sa vedem la ce ora ne programeaza..dar in principiu pe la ora 13 :))..asta e..ne-am resemnat k nu se poate mai tarziu :-B
Domnisoara miresica, eu o sa vin si la civila (impreuna cu fetele de pe forum), si la nunta :D o sa le tin locul alor mei. Ne antrenam dansand pentru nunta noastra :D;;)
Si a mea rochita ar trebui putin stramtata in talie, dar pun poza mai diseara totusi ;;)

agness
03.09.2010, 13:53:17
Domnisoara miresica, eu o sa vin si la civila (impreuna cu fetele de pe forum), si la nunta :D o sa le tin locul alor mei. Ne antrenam dansand pentru nunta noastra :D;;)
Si a mea rochita ar trebui putin stramtata in talie, dar pun poza mai diseara totusi ;;)

serios?? o sa veniti voi?..ce ma bucur :P bine k mi-ai zis.. imi sparg capul incercand sa aranjez invitatii la masa si ai picat la fix..o sa va pun cu niste colege de ale mele:P..
va astept pe toate la civila :P!

roxutza88
04.09.2010, 18:54:31
serios?? o sa veniti voi?..ce ma bucur :P bine k mi-ai zis.. imi sparg capul incercand sa aranjez invitatii la masa si ai picat la fix..o sa va pun cu niste colege de ale mele:P..
va astept pe toate la civila :P!
si eu va astept la cununia civila care o sa fie vineri 10 sept la ora 16.va astept cu drag.dupa nunta mea nu stiu daca o sa mai pot ajunge la voi ca plec in luna de miere...:((.dar o sa puneti poze nu?:D

roxutza88
04.09.2010, 19:09:21
nu-i nimic..
P.S. roxutza v-ati luat biletele? unde plecati?..noi voiam in turcia si am fost in mall la eximtur si nu prea mai au locuri la hoteluri..si ne-a mai facut ala si o oferta din aia babana de 740 euro de persoana..nu e posibil sa coste atat de mult..off..ce agentii mai cunoasteti?
nu ne-am luat bilet.mai avem timp =P~ am fost si noi la eximtur si noua ne-au zic ca mai sunt locuri si ca ne trimit oferte pe mail.nu am primit nimic pana acum :^o .sapt viitoare suntem amandoi in concediu si o sa umblam mai mult sa vedem ce gasim.

Iulia_
13.09.2010, 19:36:50
Am fost azi cu actele la primarie. Suntem programati pe 25 septembrie la ora 15 :)
P.S. Nu ne-a trebuit timbre fiscale, ne-a luat doamna doar 2 lei (sa aveti la voi marunt).

andreeasmiley
13.09.2010, 20:30:05
Am fost azi cu actele la primarie. Suntem programati pe 25 septembrie la ora 15 :)
P.S. Nu ne-a trebuit timbre fiscale, ne-a luat doamna doar 2 lei (sa aveti la voi marunt).

Am fost azi cu actele la primarie ;)). Iulia stie ;)). Ne-a cerut timbre fiscale. La 2 minute dupa ce voua nu v-a cerut :)).

roxutza88
14.09.2010, 10:52:28
fetelor,va pun cateva poze de la cununia civila.sunt poze facute de prieteni si familie..nu de fotograf.ca pozele de la fotograf le primim peste vreo 2 luni...

adriben
14.09.2010, 11:30:36
fetelor,va pun cateva poze de la cununia civila.sunt poze facute de prieteni si familie..nu de fotograf.ca pozele de la fotograf le primim peste vreo 2 luni...

Foarte frumosi sunteti si imbracati asa! Eu cred ca ceea ce ne face asa de frumoase in ziua nuntii nu e nici rochia, nici machiajul ...asa cum spunea o alta miresica...ci fericirea care se vede in noi...Si bineinteles ca in cazul tau influenteaza si faptul ca o viitoare mamica e mai frumoasa decat oricand...
Felicitari inca o data!!!!

Iulia_
15.09.2010, 06:39:59
Felicitari, draga mea !
Casa de piatra si numai fericire in noua viata de familie !
Tare tare frumoasa ai fost la civila :D ma duc sa caut poze si de la nunta, sa vad daca ai pus

P.S. Am trecut cu masina pe langa voi vineri, in fata primariei si tare v-am admirat. Dar nu stiu de ce am inteles ca aveti sambata si nu m-am gandit ca sunteti voi :)

agness
15.09.2010, 07:26:52

f frumoshi si f fericiti! ai fost ca o papushica!;;)

roxutza88
15.09.2010, 14:41:22
multumesc.toata lumea imi zicea ca parca-s papusa cu rochita aia.chiar si doamna care a oficializat cand am ajuns amandoi in fata ei i-a spus mirelui"de unde ai scos domnisoara asta...din cutie?":D

Iulia_
16.09.2010, 20:51:00
Cum a fost la civila? :)
Sper sa ai timp sa vii sa ne povestesti putin ;;)

Iulia_
16.10.2010, 21:22:23
407101
La noi, dupa cununia civila, el mi-a dat un trandafir si eu am izbucnit in plans. A fost singurul moment cand am plans la nunta :)

raudia
30.11.2010, 12:32:25
Buna!
Mai stie cineva ceva in legatura cu cununiile civile oficiate in ziua de sambata la Biserica?
La inceputul anului de tot vehicula ca nu se mai fac cununii civile sambata, mai cu seama la Biserica.
Ce se mai aude? Cum a fost la nuntile din vara asta?

roxutza88
30.11.2010, 12:38:56
Buna!
Mai stie cineva ceva in legatura cu cununiile civile oficiate in ziua de sambata la Biserica?
La inceputul anului de tot vehicula ca nu se mai fac cununii civile sambata, mai cu seama la Biserica.
mie mi-a facut scandal mare ca i-am zis ca vreau vineri la ora 4 si ea urla ca la 4 s-a terminat programul.pana la urma s-a rezolvat,dar prin cunostinte.am mai vazut cununii la biserica...insa tot asa banuiesc...sa vb cu cineva care cunoaste.ca este lege ca nu se mai fac in week-end.nici la biserici.bafta

raudia
30.11.2010, 12:43:35
mie mi-a facut scandal mare ca i-am zis ca vreau vineri la ora 4 si ea urla ca la 4 s-a terminat programul.pana la urma s-a rezolvat,dar prin cunostinte.am mai vazut cununii la biserica...insa tot asa banuiesc...sa vb cu cineva care cunoaste.ca este lege ca nu se mai fac in week-end.nici la biserici.bafta
Multumesc pentru raspuns si pentru urare.
Asa ma gandeam si eu ca se procedeaza... cu PCR-ul, dar am sperat ca totusi sa nu... :(
Sper sa rezolv aspectul asta; oricum, mi se pare bataie de joc la nivel cras; mai cu seama ca si platim pt deplasarile lor de sambata (vreo 400 lei) daca vrei sa vina la biserica sa ne citeasca marile drepturi si obligatii... Dar, mai bine las asta in grija marelui PCR :)

Anca1711
30.11.2010, 13:09:06
anul asta au fost cununii civile sambata, la primarie. in luna august, nu prea au fost nici la primarie sambata... cel putin mie mi`a spus ca nu poate oficializa sambata, ci doar vineri... si ne`am cununat vineri.
la biserica mai putin se practica... doar daca cunosti pe cineva "sus".

anna84
30.11.2010, 14:06:42
Buna!
Anu asta sefu meu a avut cununia civila la biserica si a venit primaru din Scheia si o cunostinta a avut la Sf.Andrei si a venit viceprimaru.Is curioasa si eu pentru ca am auzit ca nu o sa se mai faca cununia civila nici la primarie sambata:D nu ca m-as supara,pt ca eu vroiam cununia civila in alta zi dar miresoiu meu nu vrea,asaca mai astept pana la anu sa vedem ce se mai intampla.

andreeasmiley
04.12.2010, 11:03:41
Buna!

Noi am avut cununia civila la biserica, sambata, in ziua nuntii. Voiam musai sa fie astfel, asa ca am intrebat ce trebuie sa fac. Cineva care lucreaza la primarie mi-a zis ca trebuie sa merg in audienta la primar. Asa am si facut. M-am dus intr-o dimineata la ora 8, i-am zis secretarei ce vreau, a intrat la primar si i-a comunicat iar primarul mi-a transmis sa fac o cerere in care sa specific ce vreau, cand vreau si la ce ora vreau. Zis si facut. Am iesit din birou, am sprijinit niste ziduri, am facut cererea si cand m-am dus sa o las primarul plecase, asa ca am lasat-o secretarei. A fost draguta si mi-a dat nr ei de telefon ca sa o sun peste cateva ore sa o intreb. Asa am facut si mi-a zis ca cererea a fost aprobata. Dupa cateva zile bune am depus actele asa cum trebuie si acolo la birou am specificat ca am cerere aprobata. Dna a cautat-o mult printre multe alte cereri si a gasit-o. Ne-a zis sa sunam vineri inainte de sambata nuntii sa vedem cine vine la cununie. Cand am sunat ne-a spus ca vine dnul primar. Sambata a fost ft punctul si respectuos la biserica si mai avea de mers si la altele. Deci, daca va doriti ceva ft mult, cu putin curaj se poate rezolva! Bafta!

raudia
04.12.2010, 20:43:44
Noi am avut cununia civila la biserica, sambata, in ziua nuntii. Voiam musai sa fie astfel, asa ca am intrebat ce trebuie sa fac. Cineva care lucreaza la primarie mi-a zis ca trebuie sa merg in audienta la primar. Asa am si facut. M-am dus intr-o dimineata la ora 8, i-am zis secretarei ce vreau, a intrat la primar si i-a comunicat iar primarul mi-a transmis sa fac o cerere in care sa specific ce vreau, cand vreau si la ce ora vreau. Zis si facut. Am iesit din birou, am sprijinit niste ziduri, am facut cererea si cand m-am dus sa o las primarul plecase, asa ca am lasat-o secretarei. A fost draguta si mi-a dat nr ei de telefon ca sa o sun peste cateva ore sa o intreb. Asa am facut si mi-a zis ca cererea a fost aprobata. Dupa cateva zile bune am depus actele asa cum trebuie si acolo la birou am specificat ca am cerere aprobata. Dna a cautat-o mult printre multe alte cereri si a gasit-o. Ne-a zis sa sunam vineri inainte de sambata nuntii sa vedem cine vine la cununie. Cand am sunat ne-a spus ca vine dnul primar. Sambata a fost ft punctul si respectuos la biserica si mai avea de mers si la altele. Deci, daca va doriti ceva ft mult, cu putin curaj se poate rezolva! Bafta!
In sfarsit o veste buna! >:D<
Multumesc mult pentru raspuns... Si daca tot stii cum trebuie procedat, zi-mi te rog... cam cu cata vreme trebuie mers inainte? 6 luni e exagerat? :D

andreeasmiley
05.12.2010, 12:02:17
In sfarsit o veste buna! >:D<
Multumesc mult pentru raspuns... Si daca tot stii cum trebuie procedat, zi-mi te rog... cam cu cata vreme trebuie mers inainte? 6 luni e exagerat? :D

Da, cred ca da. Risti sa se piarda cererea printre multe multe alte hartii. Cred ca am fost in ultimele zile ale lui august, iar nunta a fost pe 25 septembrie, deci am mers cu aprox 4 saptamani inainte. Succes!

alex_pis
05.02.2011, 14:55:50
e primul meu mesaj, dar nu cel din urma :)
mai stiti cumva daca anul acesta s-au oficializat cununii civile sambata?

Multumesc miresici!

Iulia_
05.02.2011, 17:09:50
e primul meu mesaj, dar nu cel din urma :)
mai stiti cumva daca anul acesta s-au oficializat cununii civile sambata?

Multumesc miresici!
In 2010 s-au oficiat si sambata :) trebuie sa mergi din timp sa prinzi loc totusi.
Eu am fost la usa oficiului de la 7 si un pic in ziua in care am depus actele :D nu voiam sa pierd data de 25.

Danillea
01.04.2011, 12:00:22
Stiti cumva daca se fac programari la primarie pentru luna august? :D

siminai
01.04.2011, 12:08:10
Stiti cumva daca se fac programari la primarie pentru luna august? :D
Nu am auzit de asa ceva.Eu am fost cu o luna inainte de cununie si mi s-a zis sa vin cu 10-15 zile inainte.Eu am fost pe 16 martie ca sa pot face cununia pe 29

Danillea
01.04.2011, 12:19:14
Nu am auzit de asa ceva.Eu am fost cu o luna inainte de cununie si mi s-a zis sa vin cu 10-15 zile inainte.Eu am fost pe 16 martie ca sa pot face cununia pe 29

Am inteles, ma gandeam ca pot sa-mi rezerv numai ora din timp, ca sa nu ma trezesc ca-i ocupata :P in unele orase se fac programari deja on-line :)

siminai
01.04.2011, 12:24:07
Am inteles, ma gandeam ca pot sa-mi rezerv numai ora din timp, ca sa nu ma trezesc ca-i ocupata :P in unele orase se fac programari deja on-line :)
Tu vrei sa faci cununia in ziua nuntii?

Danillea
01.04.2011, 13:23:17
Tu vrei sa faci cununia in ziua nuntii?

Dap :D de ce? ;))

siminai
01.04.2011, 13:29:50
Dap :D de ce? ;))
Nah,oricum e bine sa mergi la primarie sa vezi exact pana la ce ora oficiaza sambata,din cate am vazut nu se percep taxe pt cununii in weekend

raudia
01.04.2011, 13:35:10
Nah,oricum e bine sa mergi la primarie sa vezi exact pana la ce ora oficiaza sambata,din cate am vazut nu se percep taxe pt cununii in weekend
Unde ai vazut? Sau presupui? :)
Eu stiam ca e vreo 400 lei per total...8-|

siminai
01.04.2011, 13:41:51
La avizier scria program oficieri si ca in 2011 nu se percep taxe, si eu stiam la fel ca si tine- 150 lei la primarie in weekend si 400 daca vrei sa vina la biserica. E bine sa mergeti sa intrebati.
Eu am facut-o in timpul saptamanii si am platit doar 2 lei(taxa de timbru)

andreeasmiley
01.04.2011, 16:29:37

Eu nu am platiti nimic, decat timbrele fiscale si am avut-o in weekend...

raudia
01.04.2011, 19:03:07
Eu nu am platiti nimic, decat timbrele fiscale si am avut-o in weekend...
Vesti buneeeee!!! :)
Sper sa nu se schimbe iar! :)

siminai
01.04.2011, 21:28:28
Vesti buneeeee!!! :)
Sper sa nu se schimbe iar! :)
tu oricum ai nunta in 2011 deci cred ca o sa ramana la fel, stai linistita

Danillea
01.04.2011, 22:14:37
Da, o sa ma interesez, sper sa ajung cat mai repede :) si eu stiam ca nu se mai percep taxe sambata, doar in cazul in care se deplaseaza ofiterul si atunci costa 400 lei ;-)

siminai
01.04.2011, 22:19:15
Da, o sa ma interesez, sper sa ajung cat mai repede :) si eu stiam ca nu se mai percep taxe sambata, doar in cazul in care se deplaseaza ofiterul si atunci costa 400 lei ;-)
Daca vrei cununia la biserica,trebuie sa mergi sa intrebi, ca ba se faceau, ba nu se faceau,am auzit si eu de 400 de lei taxa

Anca1711
02.04.2011, 15:30:00

s-au scos taxele... eu pentru cununia civila nu am platit nimic la primarie... vorba fetelor, doar 2 lei timbrele.

andreeasmiley
02.04.2011, 17:51:22

Si la mine s-a deplasat, si tot nu am platit nimic!

Danillea
04.04.2011, 13:57:11
Si la mine s-a deplasat, si tot nu am platit nimic!

serios? cum ai reusit? ceva cunostinte? ;))

andreeasmiley
04.04.2011, 19:36:10
serios? cum ai reusit? ceva cunostinte? ;))

Uite ce ziceam cu cateva pagini in urma. Nu stiu cum sa fac trimitere cu link asa ca am facut copy paste " Noi am avut cununia civila la biserica, sambata, in ziua nuntii. Voiam musai sa fie astfel, asa ca am intrebat ce trebuie sa fac. Cineva care lucreaza la primarie mi-a zis ca trebuie sa merg in audienta la primar. Asa am si facut. M-am dus intr-o dimineata la ora 8, i-am zis secretarei ce vreau, a intrat la primar si i-a comunicat iar primarul mi-a transmis sa fac o cerere in care sa specific ce vreau, cand vreau si la ce ora vreau. Zis si facut. Am iesit din birou, am sprijinit niste ziduri, am facut cererea si cand m-am dus sa o las primarul plecase, asa ca am lasat-o secretarei. A fost draguta si mi-a dat nr ei de telefon ca sa o sun peste cateva ore sa o intreb. Asa am facut si mi-a zis ca cererea a fost aprobata. Dupa cateva zile bune am depus actele asa cum trebuie si acolo la birou am specificat ca am cerere aprobata. Dna a cautat-o mult printre multe alte cereri si a gasit-o. Ne-a zis sa sunam vineri inainte de sambata nuntii sa vedem cine vine la cununie. Cand am sunat ne-a spus ca vine dnul primar. Sambata a fost ft punctul si respectuos la biserica si mai avea de mers si la altele. Deci, daca va doriti ceva ft mult, cu putin curaj se poate rezolva! Bafta! "
Ideea de baza este urmatoarea: erau multe cereri de deplasare, deci trebuie curaj sa incercati, caci nu sunteti singurele.

Danillea
05.04.2011, 13:16:31
Uite ce ziceam cu cateva pagini in urma. Nu stiu cum sa fac trimitere cu link asa ca am facut copy paste " Noi am avut cununia civila la biserica, sambata, in ziua nuntii. Voiam musai sa fie astfel, asa ca am intrebat ce trebuie sa fac. Cineva care lucreaza la primarie mi-a zis ca trebuie sa merg in audienta la primar. Asa am si facut. M-am dus intr-o dimineata la ora 8, i-am zis secretarei ce vreau, a intrat la primar si i-a comunicat iar primarul mi-a transmis sa fac o cerere in care sa specific ce vreau, cand vreau si la ce ora vreau. Zis si facut. Am iesit din birou, am sprijinit niste ziduri, am facut cererea si cand m-am dus sa o las primarul plecase, asa ca am lasat-o secretarei. A fost draguta si mi-a dat nr ei de telefon ca sa o sun peste cateva ore sa o intreb. Asa am facut si mi-a zis ca cererea a fost aprobata. Dupa cateva zile bune am depus actele asa cum trebuie si acolo la birou am specificat ca am cerere aprobata. Dna a cautat-o mult printre multe alte cereri si a gasit-o. Ne-a zis sa sunam vineri inainte de sambata nuntii sa vedem cine vine la cununie. Cand am sunat ne-a spus ca vine dnul primar. Sambata a fost ft punctul si respectuos la biserica si mai avea de mers si la altele. Deci, daca va doriti ceva ft mult, cu putin curaj se poate rezolva! Bafta! "
Ideea de baza este urmatoarea: erau multe cereri de deplasare, deci trebuie curaj sa incercati, caci nu sunteti singurele.

Merci mult pentru indicatii :) o sa incerc sa merg si eu in audienta sa vad ce iese :)) tu cu cat timp ai fost inainte?

andreeasmiley
05.04.2011, 13:40:18
Merci mult pentru indicatii :) o sa incerc sa merg si eu in audienta sa vad ce iese :)) tu cu cat timp ai fost inainte?

Cu vrei 4 saptamani inainte de nunta. Bafta!

Mihaela87_sv
09.06.2011, 10:18:26
salut miresici! eu as vrea foarte mult sa aiba loc cununia civila la mine in curtea casei....aici am vazut ca se vb de deplasarea ofiterului doar la biserica! a mai facut cineva acasa..vine si in alt loc oare decat la biserica?
multumesc!

raudia
14.06.2011, 10:39:42
salut miresici! eu as vrea foarte mult sa aiba loc cununia civila la mine in curtea casei....aici am vazut ca se vb de deplasarea ofiterului doar la biserica! a mai facut cineva acasa..vine si in alt loc oare decat la biserica?
multumesc!
Nu stiu ce sa zic vizavi de "problema" asta, insa cel mai sigur este sa faci o deplasare la Primarie; vei umbla un picut pe-acolo, insa e cea mai sigura varianta pentru un raspuns corect si actul.

Eu voiam sa intreb, daca stie cineva despre cei 200 euro... Se mai dau? Nu se mai dau? Daca da, care ar fi birocratia necesara? Nu ca as sta in "darul" lor, Doamne fereste! Insa daca e un drept al meu, as vrea sa-l revendic :)

roxutza88
14.06.2011, 11:07:13
Nu stiu ce sa zic vizavi de "problema" asta, insa cel mai sigur este sa faci o deplasare la Primarie; vei umbla un picut pe-acolo, insa e cea mai sigura varianta pentru un raspuns corect si actul.

Eu voiam sa intreb, daca stie cineva despre cei 200 euro... Se mai dau? Nu se mai dau? Daca da, care ar fi birocratia necesara? Nu ca as sta in "darul" lor, Doamne fereste! Insa daca e un drept al meu, as vrea sa-l revendic :)
din cate stiu eu nu se mai dau.eu cel putin nu i-am luat.nici la copil.ca se dadea si la nastere.dar s-a taiat si asta /:):|

siminai
14.06.2011, 11:57:15

Sigur nu se mai dau

raudia
14.06.2011, 12:00:40
Multumesc fetelor pentru clarificare!
@};-

raudia
22.06.2011, 10:50:36
Am reusit sa-mi fac programare pentru cununia civila in aceeasi zi cu cea religioasa, la Biserica! <:-P<:-P<:-P
De fapt... mama s-a ocupat cu sprijinitul peretilor prin primarie! ;))