PDA

Versiunea completa : Traditii de nunta in Buzau

natalia2007
19.07.2007, 18:40:16
cine imi poate explica si mie obiceiul cu brazii
cati sunt; de ce; ce facem cu ei?

otilix
20.07.2007, 10:58:12

e un obicei romanesc ce marcheaza un anume moment al nuntii asa cum sunt si : petitul, udatul, barbieritul mirelui, gatitul miresei, hora miresei, ruperea turtii, dansul gainii, furatul miresei, legatul miresei. noi am cam sarit peste ele , altii aleg sa tina cont doar de o parte din ele. depinde de fiecare. despre brad:
In dimineata nuntii, ginerele, impreuna cu prieteni apropiati impodobesc doi brazi cu diferite obiecte, fructe si chifle. Brazii sunt purtati de tineri necasatoriti pana la casa nasului, unde, unul este legat in fata portii. Apoi, alaiul isi continua drumul catre casa miresei, loc in care ramane cel de-al doilea brad. Bradul este simbolul vigorii si al tineretii; impodobirea lui simbolizeaza viata "imbelsugata" a viitoarei familii.

nicky_CO
31.07.2007, 13:54:55
De obicei se cumpara 6 brazi. 2 la mire,2 la mireasa,2 la nasi.Simbolizeaza bogatia.Daca vrei ii poti si impodobi....:D
Pupici

natalia2007
07.09.2007, 21:48:39
multumesc pt. raspunsuri.
noi am cumparat 6. nu am idee unde ii vom pune. am vazut la balcoane dar si la usi. cred ca ii vom tine pur si simplu pe balcon iar la usa vom pune cateva crengi

otilix
08.09.2007, 09:47:08
De obicei se cumpara 6 brazi. 2 la mire,2 la mireasa,2 la nasi.Simbolizeaza bogatia.Daca vrei ii poti si impodobi....:D
Pupici

unii pun si gaina pe care urmeaza sa o joace in brad. ;;)

ainival
08.09.2007, 10:13:46
obiceiurile legate de brad difera de la o zona la alta. Chiar si in aceeasi regiune se intalnesc diferente in ceea ce priveste numarul lor. Eu o sa raman la un singur brad, care se impodobeste seara, inaintea nuntii, acasa la mireasa, de fete impreuna cu ,,baiatul cu bradul,,.
din cate stiu, la noi in zona, bradul se pune la casa mirelui dupa nunta.
Sincera sa fiu, in domeniul simbolisticii nu am prea multe cunostinte, dar o sa respectam anumite obiceiuri pentru ca sunt de parere ca acestea dau un farmec aparte nuntii si o deosebesc de o petrecere oarecare.

ainival
08.09.2007, 10:17:16
scuze fetelor ca m-am bagat in discutie, acum am vazut ca suntem din zone geografice diferite.
din Buzau pana in Gorj e distanta mare si probabil si diferente mari de obiceiuri.
Spor la pregatirile de nunta!<:-P <:-P

ionela_oany
10.11.2007, 00:13:55
eu nu voi avea brazi la nunta ...am sa pun ,in schimb,cate doua crengute de brad la cadrul usii,Asa am decis noi....:)>-

CONT-INCHIS-006
11.01.2008, 15:28:01
Usor, usor incepem sa renuntam la vechile obiceiuri, nici eu nu o sa am brazi la nunta, doar mama are pretentii si o sa-i pun 2 brazi la usa. Cineva mi-a zis si are dreptate: aceste traditii cu purtatul brazilor, ruperea turtei, hora miresei etc.. isi au rostul intr-o locatie de munte, la tara undeva. La oras merge ceva mai simplu si cu stil.

LIVIONE
23.01.2008, 08:24:03
Usor, usor incepem sa renuntam la vechile obiceiuri, nici eu nu o sa am brazi la nunta, doar mama are pretentii si o sa-i pun 2 brazi la usa. Cineva mi-a zis si are dreptate: aceste traditii cu purtatul brazilor, ruperea turtei, hora miresei etc.. isi au rostul intr-o locatie de munte, la tara undeva. La oras merge ceva mai simplu si cu stil.
si eu as renunta la brazi pt ca am vazut cum scot ochii la invitati atunci cand ii baga in casa.la tara mai merge dar la oras nu prea.si nu le vad rostul.cate obicee atatea bordee

CONT-INCHIS-006
23.01.2008, 12:21:59
si eu as renunta la brazi pt ca am vazut cum scot ochii la invitati atunci cand ii baga in casa.la tara mai merge dar la oras nu prea.si nu le vad rostul.cate obicee atatea bordee

;)) In plus nici baieti nu mai gasesti ca sa care brazii. Ce sa mai!! pun direct la usi niste crengute de brad si gata.

martisor
29.01.2008, 10:55:49
;)) In plus nici baieti nu mai gasesti ca sa care brazii. Ce sa mai!! pun direct la usi niste crengute de brad si gata.
Asa am facut si eu, cu toate ca mi-a reprosat toti cei din familia lui, dar de-aia n-am mai putut eu.\:D/

otilix
29.01.2008, 11:14:49
eu nu am avut brazi deloc, nici macar crengute. si nici acordeonist. si tare bine a fost. nu mi-a zis nimeni nimic. daca or fi zis intre ei, nu am habar. si nici nu ma intereseaza. a fost nunta mea.<:-P <:-P <:-P <:-P

LIVIONE
30.01.2008, 18:57:53
tare as vrea si eu asa!dar o nunta o face 2 persoane asa ca aici las de la mine

bubulinuta
31.01.2008, 19:44:51
Eu am avut 6 brazi si o gramada de baieti care sa duca brazii> daca asa este obiceiul sa il respectam ( totusi nu am pus gaina in brad cu am vazut la altii;-) )

ralu_ela
31.01.2008, 22:25:21
Eu am avut 6 brazi si o gramada de baieti care sa duca brazii> daca asa este obiceiul sa il respectam ( totusi nu am pus gaina in brad cu am vazut la altii;-) )

Nu stiu daca o sa am brazi inca....da sigur o sa am lautar care sa-mi cante cand vine sotul sa ma ia de l a parinti:D

pup

Diana2000
01.02.2008, 07:52:46
Nici eu nu vreau sa am brazi si acordeonist sper ca o sa ajung la o intelegere cu ai mei:-p

otilix
01.02.2008, 09:31:03
tare as vrea si eu asa!dar o nunta o face 2 persoane asa ca aici las de la mine

sotul meu a fost de acord cu mine in tot ce am hotarat pt nunta. pe el il interesa ca se casatorea cu mine, mai putin daca aveam brazi sau nu de ex, lui ii era tot una. asa ca astea le-a lasat la latitudinea mea. iti doresc sa ai o nunta frumoasa. nu precupeti nici un efort pt ca e un moment de care iti vei aduce aminte cu bucurie toata viata. casa de piatra.<:-P <:-P <:-P

otilix
01.02.2008, 09:33:44

pai si asta cu gaina e tot un obicei, se mai tine si pe la noi prin zona uneori. dar, ca la orice nunta sau eveniment, fiecare tine cont de traditiile care ii sunt dragi si pe care le considera potrivite. casa de piatra va doresc, ca o nunta frumoasa sunt sigura ca ati avut.;;)

TMihai
08.02.2008, 13:57:59
saluare!
eu sunt noua pe aici si as dori sa stiu de unde se pot lua brazii de nunta in iulie?

tuc
08.02.2008, 18:06:28
saluare!
eu sunt noua pe aici si as dori sa stiu de unde se pot lua brazii de nunta in iulie?
Buna, sigur poti lua de la pepiniera ROMSILVA (undeva la iesire din Buzau, din Transilvaniei faci stanga spre gara Buzau Nord)...si sunt si ieftini! De acolo imi iau eu brazi de Craciun!

TMihai
09.02.2008, 11:06:20
Buna, sigur poti lua de la pepiniera ROMSILVA (undeva la iesire din Buzau, din Transilvaniei faci stanga spre gara Buzau Nord)...si sunt si ieftini! De acolo imi iau eu brazi de Craciun!
Multumesc, o sa mergem sa vedem despre ce e vorba.

georgiiana
17.06.2008, 14:15:45
buna miresici.am vazut o gramada de subiecte, dar nici unul legat de traditiile de nunta de la noi din oras.aveti idee ce fel de traditii sunt pe la noi.daca cunoasteti ceva va rog mult sa-mi spuneti si mie cateva.pupici:-?

Miraj
17.06.2008, 16:18:14
Buna..eu in afara de turta rupta la iesirea din casa/ bloc nu am respectat nimic..nu am avut lautar, nu am spalat nasul pe maini, nu am avut brazi...nici macar vals la deschiderea nuntii..deci prea tare cu parerea nu-mi pot da...sa vedem ce mai zic buzoiencele..

TzUmPi
17.06.2008, 19:04:37
Buna..eu in afara de turta rupta la iesirea din casa/ bloc nu am respectat nimic..nu am avut lautar, nu am spalat nasul pe maini, nu am avut brazi...nici macar vals la deschiderea nuntii..deci prea tare cu parerea nu-mi pot da...sa vedem ce mai zic buzoiencele..

Si eu sunt foarte curioasa de traditiile din Buzau....eu le stiu pe cele din zona mea dar de la buzau mai putin....daca stie cineva mai multe si eu as fi recunoscatoare.>:D<.

alysava
17.06.2008, 19:44:24
buna,fetele.Eu,in schimb,cu nunta mea,am fost destul de traditionalista,incepand cu lautarul de ziua,cu imbracatul mirelui de catre cavaleri,cu dansurile de rigoare;apoi,odata nunta ajunsa la mireasa,se negociaza pt ca mirele sa o poata vedea-eu,ca mireasa,m-am asezat pe 2 perne pt gatit,si am avut bani sub pantof(mi-au spus pe urma ca trebuia sa-i am in pantof).La biserica,soacra mica trebuie sa duca un covoras,sub care nasa trebuie sa puna bani;tot la biserica,in timp ce preotul canta "isaia dantuieste",am calcat suav piciorul sotului meu(care a in ceput sa rada)Apoi,la local,soacra mare trebuie sa intampine mirii cu un prosop,sa intre legati;eu tot in fata localului,am spart si 2 pahare,pt noroc
Am continuat la local,cu deschiderea nuntii de catre miri,dar nu cu un vals,ci cu un fel de blues,dupa care i-am invitat pe toti la dans.Dimineata,dupa tort,am avut dezlegatul miresei,turnatul(la nas si socru mare,carora trebuie sa le cumperi cate un prosop),si hora miresei,la care se spune ca trebuie sa inviti la dans pe toti barbatii prezenti.Anterior,am avut si aruncatul buchetului.Dupa dezlegatul miresei,am pus voal la o domnisoara,iar ginericai,i se ia floarea,si se pune unui cavaler-cei 2 au dansat un blues
Stiu ca sunt persoane care trec peste aceste traditii,dar mie una mi-au placut,si mai ales,fiind plecata de mai mult timp din tara,mi-au lasat acum amintiri foarte dragi
Aa,am uitat sa precizez acasa la mireasa de cozonacul rotund sau turta,ce nasa o rupe in capul miresei,si pe care mireasa o arunca apoi in cele 4 laturi,si de furatul miresei,care daca se efectueaza inainte de 12 noaptea plateste nasul,iar dupa 12 ,ginerele
Eu cam atatea stiu...mai astept de la voi...
pupici...;;) ;;) :*

otilix
17.06.2008, 21:43:38
chiar daca nu le-am respectat pe toate, si eu tot obiceiurile astea le stiu. in plus dupa ruperea turtei am vazut ca se si arunca peste casa sau se sparge castronul in care a fost apa cu busuioc cu care mireasa parca "sfinteste" nuntasii. tot la mireasa acasa se joaca gaina, pe care am vazut-o gaina adevarata legata intr-unul din brazi sau o gaina/pui gatit intreg si jucat cu tava. mirele e imbracat, dar si barbierit- macar simbolic de nas. la dezlegatul miresei, nasa face cadou finei/miresei o gentuta cu cateva cosmetice, oglinjoara, parfum- cu care mireasa parfumeaza invitatii. la biserica se servesc sau se arunca bomboane. inanintea laiului nuntii lumea iese cu galeata plina cu apa si nasul mai ales tre sa puna bani in ea. si recent am vazut la o cununie civila ca i se scria nu stiu ce miresei pe talpa pantofului.:-? dimineata, la sfarsitul nuntii se joaca si perinita. se continua a 2a zi cu ciorba de potroace.

alina_i_2006
18.06.2008, 10:39:31
chiar daca nu le-am respectat pe toate, si eu tot obiceiurile astea le stiu. in plus dupa ruperea turtei am vazut ca se si arunca peste casa sau se sparge castronul in care a fost apa cu busuioc cu care mireasa parca "sfinteste" nuntasii. tot la mireasa acasa se joaca gaina, pe care am vazut-o gaina adevarata legata intr-unul din brazi sau o gaina/pui gatit intreg si jucat cu tava. mirele e imbracat, dar si barbierit- macar simbolic de nas. la dezlegatul miresei, nasa face cadou finei/miresei o gentuta cu cateva cosmetice, oglinjoara, parfum- cu care mireasa parfumeaza invitatii. la biserica se servesc sau se arunca bomboane. inanintea laiului nuntii lumea iese cu galeata plina cu apa si nasul mai ales tre sa puna bani in ea. si recent am vazut la o cununie civila ca i se scria nu stiu ce miresei pe talpa pantofului.:-? dimineata, la sfarsitul nuntii se joaca si perinita. se continua a 2a zi cu ciorba de potroace.
Pe talpa pantofului miresei isi scriu numele fetele nemaritate si urmatoarea care se va casatori va fi fata al carei nume nu s-a sters de pe talpa pantofului.Eu mai stiam ca si ginerele trebuie sa aiba bani in pantofi pusi de cei care il imbraca si ca la hora miresei se prind si danseaza doar femeile/fetele,iar turta sau cozonacul este aruncat de nasa in patru parti(mai nou se da in mana,nu se mai arunca ).Si inca un lucru pe care il stiu de la nunta surorii mele:cand vine ginerele la mireasa in varful unuia dintre brazi se pune un fel de ciucure pe care mireasa trebuie sa il rupa sau sa il taie.Cam atat mai stiam plus.

mihaela_bz
18.06.2008, 13:45:01
Cine tr sa aduca covorul la biserica? Soacra mare sau soacra mica ?

coty
18.06.2008, 14:36:01
Cine tr sa aduca covorul la biserica? Soacra mare sau soacra mica ?
soacra mica

ralu_ela
18.06.2008, 19:20:37
Pe talpa pantofului miresei isi scriu numele fetele nemaritate si urmatoarea care se va casatori va fi fata al carei nume nu s-a sters de pe talpa pantofului.Eu mai stiam ca si ginerele trebuie sa aiba bani in pantofi pusi de cei care il imbraca si ca la hora miresei se prind si danseaza doar femeile/fetele,iar turta sau cozonacul este aruncat de nasa in patru parti(mai nou se da in mana,nu se mai arunca ).Si inca un lucru pe care il stiu de la nunta surorii mele:cand vine ginerele la mireasa in varful unuia dintre brazi se pune un fel de ciucure pe care mireasa trebuie sa il rupa sau sa il taie.Cam atat mai stiam plus.

eu stiam ca se va casatori prima, fata al carei nume se sterge celmai repede de pe talpa pantofului.

pup>:D<

TMihai
27.06.2008, 13:42:27
buna,fetele.Eu,in schimb,cu nunta mea,am fost destul de traditionalista,incepand cu lautarul de ziua,cu imbracatul mirelui de catre cavaleri,cu dansurile de rigoare;apoi,odata nunta ajunsa la mireasa,se negociaza pt ca mirele sa o poata vedea-eu,ca mireasa,m-am asezat pe 2 perne pt gatit,si am avut bani sub pantof(mi-au spus pe urma ca trebuia sa-i am in pantof).La biserica,soacra mica trebuie sa duca un covoras,sub care nasa trebuie sa puna bani;tot la biserica,in timp ce preotul canta "isaia dantuieste",am calcat suav piciorul sotului meu(care a in ceput sa rada)Apoi,la local,soacra mare trebuie sa intampine mirii cu un prosop,sa intre legati;eu tot in fata localului,am spart si 2 pahare,pt noroc
Am continuat la local,cu deschiderea nuntii de catre miri,dar nu cu un vals,ci cu un fel de blues,dupa care i-am invitat pe toti la dans.Dimineata,dupa tort,am avut dezlegatul miresei,turnatul(la nas si socru mare,carora trebuie sa le cumperi cate un prosop),si hora miresei,la care se spune ca trebuie sa inviti la dans pe toti barbatii prezenti.Anterior,am avut si aruncatul buchetului.Dupa dezlegatul miresei,am pus voal la o domnisoara,iar ginericai,i se ia floarea,si se pune unui cavaler-cei 2 au dansat un blues
Stiu ca sunt persoane care trec peste aceste traditii,dar mie una mi-au placut,si mai ales,fiind plecata de mai mult timp din tara,mi-au lasat acum amintiri foarte dragi
Aa,am uitat sa precizez acasa la mireasa de cozonacul rotund sau turta,ce nasa o rupe in capul miresei,si pe care mireasa o arunca apoi in cele 4 laturi,si de furatul miresei,care daca se efectueaza inainte de 12 noaptea plateste nasul,iar dupa 12 ,ginerele
Eu cam atatea stiu...mai astept de la voi...
pupici...;;) ;;) :*
Am si eu o intrebare: cati brazi ai avut la nunta? 6?

otilix
27.06.2008, 15:20:38
eu stiam ca se va casatori prima, fata al carei nume se sterge celmai repede de pe talpa pantofului.

pup>:D<

aha, ce-mi place cand nu se pupa superstitiile astea. ;)) poate ne lamurim cu ce inseamna de fapt cand ne spune una din miresici cine dupa ea s-a maritat prima.<:-P

ralu_ela
28.06.2008, 22:30:01
aha, ce-mi place cand nu se pupa superstitiile astea. ;)) poate ne lamurim cu ce inseamna de fapt cand ne spune una din miresici cine dupa ea s-a maritat prima.<:-P

eu mi-am scris numele pe pantoful surorii mele si dintre toate numele de acolo al meu s-a sters primul.....si la o sapt m-am maritat:D...se pune?

otilix
28.06.2008, 23:40:06
eu mi-am scris numele pe pantoful surorii mele si dintre toate numele de acolo al meu s-a sters primul.....si la o sapt m-am maritat:D...se pune?

pai se pune, sigur ca da. asadar deocamdata cel putin asta e varianta corecta.:)

riannoty
09.08.2008, 17:02:52
Buna fetelor. Mai avem un piculet pana la nunta si suntem intre-o maaare dilema...se mai poarta brazii...la oras? Daca da, se mai imodobesc? cu ce? si cu udatul? Mi se pare comic sa cautam fantani la oras ca sa udam bradul? De cati brazi avem nevoie? Cum se procedeaza? Sfaturi va rog, am nevoie de sfaturi ca nu stim daca sa cumparam brazi sau nu. Va multumesc.

esperance
09.08.2008, 19:47:36
Incearca mai bine aici http://www.miresici.ro/showthread.php?t=5528.:)

mikimiki
12.08.2008, 15:02:50
noi am cumparat 6. nu am idee unde ii vom pune. am vazut la balcoane dar si la usi. cred ca ii vom tine pur si simplu pe balcon iar la usa vom pune cateva crengi

natalia de unde ai cumparat tu brazii?

georgiana_urziceni
12.09.2008, 11:02:26
de exemplu la noi se folosesc 7 brazi...2 la ginere, 2 la mireasa,2 la nasi si unu care vine cavalerul cu el atunci cand vine ginerela mireasa , pe zi...iar mireasa ii pun un mileu alb in el, nu stiu mai mult sa va explic simbolurile acelui brad sau al mileului >:D<

ionela_oany
28.09.2008, 22:33:36
de exemplu la noi se folosesc 7 brazi...2 la ginere, 2 la mireasa,2 la nasi si unu care vine cavalerul cu el atunci cand vine ginerela mireasa , pe zi...iar mireasa ii pun un mileu alb in el, nu stiu mai mult sa va explic simbolurile acelui brad sau al mileului >:D<
Mileu?;)) super tareeeee...doamne ce mai scot romanii astia din ei#-o

Diana2000
29.09.2008, 08:42:53
Mileu?;)) super tareeeee...doamne ce mai scot romanii astia din ei#-o
Cand ma gandesc cat de simplu a fost la noi ..... nimeni nu s-a chimuit sa care atatia brazi, nu a fost sarcina nimanui sa agate mileu pe nu stiu unde:-p sau sa ii impodobesca ... am avut 2 brazi care au fost prinsi in poarta de catre 2 prieteni :)>-.

ralu_ela
29.09.2008, 20:00:55
Cand ma gandesc cat de simplu a fost la noi ..... nimeni nu s-a chimuit sa care atatia brazi, nu a fost sarcina nimanui sa agate mileu pe nu stiu unde:-p sau sa ii impodobesca ... am avut 2 brazi care au fost prinsi in poarta de catre 2 prieteni :)>-.

noi am avut 6...2 la nasa...2 la mine..si 2 la soacra....si nu s-a chinuit nimeni sa-i care pt ca au fost plimbati cu masina;))

laramm
26.04.2009, 23:51:29
Mie mi-a scris verisoara mea numele pe talpa pantofului, mi-a pus si voalul pe cap si ma voi marita... se fac cam 5 ani de atunci :D

Diana2000
28.04.2009, 09:53:28
Mie mi-a scris verisoara mea numele pe talpa pantofului, mi-a pus si voalul pe cap si ma voi marita... se fac cam 5 ani de atunci :D
Ce pot sa zic, ai asteptat ceva timp ;)) , sa fie intr-un ceas bun. ;-)

Alynuta87
12.06.2009, 20:30:07
soacra mica

La mine l-a luat soacra mare=)) Asa stia ea =)) si cine trebuie sa puna banii sub covor? :D

Diana2000
15.06.2009, 11:28:07
La mine l-a luat soacra mare=)) Asa stia ea =)) si cine trebuie sa puna banii sub covor? :D
La mine l-a luat mami. dar nici ca mai stiu cine a pus bani .. la cat de zapacita am fost ... :))

Alynuta87
16.06.2009, 09:04:13
La mine l-a luat mami. dar nici ca mai stiu cine a pus bani .. la cat de zapacita am fost ... :))

Nu conteaza cine pune banii, ma ofer eu sa strabg covorul dupa ce sunt pusi acolo banii :)) dar sa fie multi!

delia17
15.07.2009, 11:35:05
Nu conteaza cine pune banii, ma ofer eu sa strabg covorul dupa ce sunt pusi acolo banii :)) dar sa fie multi!
Covorul ala cui ii ramane? Ramane mirilor sau bisericii sau altcuiva?

alina_i_2006
15.07.2009, 11:35:55

Covorul ramane la miri.>:D<

TARSY
26.07.2009, 16:20:38
Am si eu o intrebare: cati brazi ai avut la nunta? 6?
EU STIU CA LA NUNTA SUNT NECESARI 7 BRAZI...2 se pun la ginerica, 2 la nasi, 2 la mireasa si unul poarta nunta...cand nunta se termina, bradul este aruncat pe casa unuia dintre miri

Alynuta87
04.09.2009, 12:22:13
EU STIU CA LA NUNTA SUNT NECESARI 7 BRAZI...2 se pun la ginerica, 2 la nasi, 2 la mireasa si unul poarta nunta...cand nunta se termina, bradul este aruncat pe casa unuia dintre miri

Noi am luat 6. 2 la nasi, 2 la socrii, 2 la parinti si atat

TARSY
07.09.2009, 21:48:15
este o vorba batraneasca..."cate case si bordeie, tot atatea obiceie"

lumy_b
08.09.2009, 15:56:36
buna! si eu sunt tot din buzau si am o intrebare de unde ai luat brazii si cat te-a costat?

TARSY
08.09.2009, 23:06:10
buna! si eu sunt tot din buzau si am o intrebare de unde ai luat brazii si cat te-a costat?
daca nu te superi o sa-ti raspund si eu la aceste intrebari. daca stii unde este piata de pasari, acolo pe colt este mereu un brad de care este prins un afis cu "vand brazi de nunta", este afisat si numarul de telefon la care se pot face comenzi iar pretul mi se pare ca este de 50 sau 55 lei bucata...

Velvet
09.09.2009, 08:42:51
daca nu te superi o sa-ti raspund si eu la aceste intrebari. daca stii unde este piata de pasari, acolo pe colt este mereu un brad de care este prins un afis cu "vand brazi de nunta", este afisat si numarul de telefon la care se pot face comenzi iar pretul mi se pare ca este de 50 sau 55 lei bucata...

Si noi tot de acolo am luat, 40 ron bradul..

alina_i_2006
09.09.2009, 17:48:51
Si noi tot de acolo am luat, 40 ron bradul..

Noi am dat 80 ron pe toti 6 dar i-am luat de la altcineva.

amazoana_clau
10.09.2009, 12:11:59
Nu ne spui si noua de unde i-ai luat?

alina_i_2006
10.09.2009, 12:32:17
Nu ne spui si noua de unde i-ai luat?

Ni i-a adus cineva.Nu stiu daca mai poate aduce.:*

Alynuta87
10.09.2009, 14:27:58
Ni i-a adus cineva.Nu stiu daca mai poate aduce.:*

Nu prea se mai poate. I-a luat prin intermediul tatalui meu, care i-a luat la randul; lui de la un coleg de serviciu. Dar nu mai aduce nenea ala. De abia a facut rost de aia pt voi.

martick
13.09.2009, 14:51:10
saptamna trecuta inca mai erau brazii in bloc de la marius,si chiar ii spuneam lui iubitelu meu ca noi nu mai luam:D :D
glumesc,dar e obligatoriu sa fie brazi la nunta???ca nu are lumea loc sa mai treaca de ei dupa aia..

alina_i_2006
14.09.2009, 09:33:22
saptamna trecuta inca mai erau brazii in bloc de la marius,si chiar ii spuneam lui iubitelu meu ca noi nu mai luam:D :D
glumesc,dar e obligatoriu sa fie brazi la nunta???ca nu are lumea loc sa mai treaca de ei dupa aia..

Nu e obligatoriu sa ai brazi,mai ales ca la tine nu ar trebui decat doi pentru ca nu iti trebuiesc decat la soacra ta.Trebuie sa o intrebi pe ea,poate vrea neaparat.Oricum nu trebuie sa ii pui pe scara cum au facut socrii mei,poti sa ii pui pe balcon sau pe perete,sus,depinde cum vrei.

Katlyn
04.10.2009, 07:20:38
Buna,fetelor!Ce spuneti despre marturii?Sunt ele obligatorii?Am vazut ca nu prea le iau invitatii de pe masa.Eu le-am luat.(ca mirii sa nu le fi pus in zadar)Dar, la nunta mea, nu stiu ce sa fac.Daca tot nu e o traditie autohtona-vine de la italieni- ar trebui luata in considerare?Voi ce spuneti?

andreea_dt
04.10.2009, 11:14:40
Buna,fetelor!Ce spuneti despre marturii?Sunt ele obligatorii?Am vazut ca nu prea le iau invitatii de pe masa.Eu le-am luat.(ca mirii sa nu le fi pus in zadar)Dar, la nunta mea, nu stiu ce sa fac.Daca tot nu e o traditie autohtona-vine de la italieni- ar trebui luata in considerare?Voi ce spuneti?

nu sunt obligatorii... daca vrei sa pui sau nu e la latitudinea ta.... e devarat ca in ultima vreme nu prea le mai ia lumea acasa, dar am auzit si de cazuri in care nu a ramas nici una, oricum cred ca daca nu pui nu o sa le simta nimeni lipsa, sau poate doar cateva persoane... eu una o sa pun doar marturii si nu o sa mai pun cocarde...

ur42ne
10.10.2009, 18:56:00
Poti sa-l iei tu sau sa-l lasi la biserica. Oricum faci e de bine!

anelle_512
21.10.2009, 18:04:02
mai bine o crenguta de brad :D;))

clauditz82
10.11.2009, 12:27:13
Buna,
Nu stiu daca se mai poarta sau nu brazi....cred ca important este daca tu simti ca ar trebui sa ii ai sau nu. Noi de exemplu am ales sa nu ii avem...desi am avut cateva critici pe tema asta. Nu am nimic cu ei doamne fereste...Dar mi se pare normal sa respecti o traditie pentru ca inseamna ceva pentru tine. Nu doar pentru ca asa spun parintii, buicii sau eu mai stiu ce rude.

valentina85
20.01.2010, 13:03:37
chiar se mai folosesc brazi la nunta?nu merge si fara?

iulia_ana
20.01.2010, 13:50:47
chiar se mai folosesc brazi la nunta?nu merge si fara?
eu nu voi pune brazi,imi confectionez o arcada...de fapt tata o confectioneaza si eu o ornez...

anelle_512
24.01.2010, 18:23:23
eu nu voi pune brazi,imi confectionez o arcada...de fapt tata o confectioneaza si eu o ornez...

si aceasta este o idee buna!

ninutza87
31.01.2010, 17:49:14
buna miresicilor!ma poate ajuta si pe mine vreuna dintre voi??am nevoie de un acordeonist si nu sunt in tara,daca aveti un numar de telefon sau o adresa de messenger va rog frumos ajutati-ma![-o<

andreya_maryan
01.02.2010, 08:42:26
mai e valabila oferta cu rochita sau ai gasit sa o vinzi deja?:D

NLC
03.02.2010, 20:57:44
Nici noi nu am avut la nunta brazi, mi se pare destul de demodat. Dar fiecare stie mai bine...

kadissa
21.02.2010, 14:23:48
Am o intrebare, e vreo miresica din Buzau care nu a tinut cont la nunta ei de traditii precum brazii la nunta, hora in fata casei/blocului, cocarde prinse in pieptul invitatilor, luat mireasa de acasa cu alai, esarfa prinsa pe capul miresei in locul voalului pe la sfarsitul petrecerii si alte traditii de care nu-mi mai aduc aminte acum? Au comentat in vreun fel invitatii renuntarea la aceste obiceiuri?

monicaalina
21.02.2010, 21:16:03
Am o intrebare, e vreo miresica din Buzau care nu a tinut cont la nunta ei de traditii precum brazii la nunta, hora in fata casei/blocului, cocarde prinse in pieptul invitatilor, luat mireasa de acasa cu alai, esarfa prinsa pe capul miresei in locul voalului pe la sfarsitul petrecerii si alte traditii de care nu-mi mai aduc aminte acum? Au comentat in vreun fel invitatii renuntarea la aceste obiceiuri?
eu nu o sa tin cont de brazi.dar o sa am un lautar care o sa vina ziua deci hora voi face,cocarde nu pun decat la cei din fam si vor fi flori nat ceva din buchetul meu si la rest marturii,o sa vina sa ma ia de acasa dar nu va veni cu multi si dimi cand imi da voalul imi pune o floare in loc de esarfa

coria_corina
24.02.2010, 15:43:43
Din cate stiu nu se mai poarta brazii...oricum depinde de nasi daca doresc

monicaalina
24.02.2010, 15:55:00
Din cate stiu nu se mai poarta brazii...oricum depinde de nasi daca doresc
eu nu voi avea brazi...nu imi plac dar depinde de fiecare cum vrea...

irina86
28.02.2010, 14:11:52
salut tuturor miresicelor!eu am nunta anul viitor in august si nu am nici cea mai mica idee despre traditiile buzoienilor la nunti(desii sunt buzoianca).nu am avut multe ocazii sa merg la nunti,nici macar nu stiu sa dansez populara...
intrebarea mea este : inca se mai poarta sa ai la nunta formatie sau este mai usor sa-ti achizitionezi un dj?:-?

Velvet
01.03.2010, 12:59:02
salut tuturor miresicelor!eu am nunta anul viitor in august si nu am nici cea mai mica idee despre traditiile buzoienilor la nunti(desii sunt buzoianca).nu am avut multe ocazii sa merg la nunti,nici macar nu stiu sa dansez populara...
intrebarea mea este : inca se mai poarta sa ai la nunta formatie sau este mai usor sa-ti achizitionezi un dj?:-?

buna,

se poarta ce iti place tie ..formatie/dj...

niko84r
08.04.2010, 23:44:53
buna,

se poarta ce iti place tie ..formatie/dj...

Exact! Bine spus!
Eu de exemplu nu vreau sa am brazi, lautar si dans in fata blocului...mai ales ca prietenul meu nu e din Buzau si cine stie unde o sa il trimit cu o seara inainte :P
Nu vreau tras cu prosopul, spalat pe maini sau mai stiu eu ce...
Probabil ca o sa arunc buchetul si o sa fie dezlegatul si hora miresei...primul dans si cam atat...:D

giselle23
13.04.2010, 17:38:27
fetelor, am o nelamurire. cineva mi-a spus ca mirele aduce in dar miresei(cand vine sa o ia de acasa) in dar lantisor(colier) sau bratara care sa il/le poarte in timpul nuntii., iar mireasa ins emn de multumire ii ofera si ea ceva cadou. stiti ceva despre asta?cam ce oferiti mirilor "la schimb"?

larryssa83
14.04.2010, 09:47:16
fetelor, am o nelamurire. cineva mi-a spus ca mirele aduce in dar miresei(cand vine sa o ia de acasa) in dar lantisor(colier) sau bratara care sa il/le poarte in timpul nuntii., iar mireasa ins emn de multumire ii ofera si ea ceva cadou. stiti ceva despre asta?cam ce oferiti mirilor "la schimb"?
Eu pana acum nu am auzit de asa ceva :) Eu stiam ca bijuteriile pe care le poarta mireasa le cumpara nasa :). Tot ce ofera mirele "cadou" miresei este buchetul:)

niko84r
16.04.2010, 20:39:48
Eu pana acum nu am auzit de asa ceva :) Eu stiam ca bijuteriile pe care le poarta mireasa le cumpara nasa :). Tot ce ofera mirele "cadou" miresei este buchetul:)
da..asa stiam si eu :)

niko84r
16.04.2010, 20:44:43
Buna,
Nu stiu daca se mai poarta sau nu brazi....cred ca important este daca tu simti ca ar trebui sa ii ai sau nu. Noi de exemplu am ales sa nu ii avem...desi am avut cateva critici pe tema asta. Nu am nimic cu ei doamne fereste...Dar mi se pare normal sa respecti o traditie pentru ca inseamna ceva pentru tine. Nu doar pentru ca asa spun parintii, buicii sau eu mai stiu ce rude.

corect...plus ca una era cand toata lumea statea la casa si se puneau brazii la poarta si una e cand stai intr-un bloc amarat in care de-abia ai loc sa te invarti cu atatia invitati, dar sa mai ai si brazi la usa...

alynna89
29.04.2010, 22:04:59
Buna,

salut,
eu provin dintr-o zona in care inca se mai poarta brazii la nunta, practic ei reprezinta tinerete si verticalitate in casnicie. acum ramane la latitudinea fiecaruia daca ii doresc sau nu. dar oricum ma gandesc ca daca treptat renuntam la aceste obiceiuri nu stiu ce farmec vor mai avea nuntile...avem mult prea multe traditii legate de nunti si ar fi pacat sa se piarda:)

Inna_
05.05.2010, 13:28:36

Se poarta ceea ce iti place tie. Desi unii spun ca o formatie face o atmosfera mai frumoasa decat un DJ, eu ii pot contrazice. Noi am avut Dj, si am fost extrem de multumiti de el. A fost o atmosfera incendiara. Toata lumea a dansat pana dimineata. Atunci cand am intrat in restaurant mi-a promis ca nu o sa stea nimeni jos, si s-a tinut de cuvant! :)

anelle_512
05.05.2010, 21:55:09
Se poarta ceea ce iti place tie. Desi unii spun ca o formatie face o atmosfera mai frumoasa decat un DJ, eu ii pot contrazice. Noi am avut Dj, si am fost extrem de multumiti de el. A fost o atmosfera incendiara. Toata lumea a dansat pana dimineata. Atunci cand am intrat in restaurant mi-a promis ca nu o sa stea nimeni jos, si s-a tinut de cuvant! :)

sunt perfect de acord cu Alina!

larryssa83
18.05.2010, 21:43:14
Daca ti-as fi raspuns la mesaj inainte de nunta finilor as fi spus ca e mai bine cu DJ dar acum iti raspund ca e mai bine cu formatie.
Noi la nunta am avut Dj si a fost frumos dar finii au avut o formatie care a facut o atmosfera de nota 10, invitatii au dansat toata noaptea. Chiar si eu si sotul meu, care nu dansam de felul nostru am dansat pana la epuizare. Ce mi-a placut la aceasta formatie a fost faptul ca nu au incepu cu tot felul de dedicatii scornite de ei sau cu cereri de bani de genul: " baga mana in buzunar de bacsis la lautar". Au facut o atmosfera superba si de bun gust :).
Acum depinde de ce preferi tu. Ambele variante se poarta :) >:D<

bubulinutza20
22.08.2010, 03:31:08
Noi nu avem nimic impotriva brazilor la nunta, iar viitori socri chiar insista cu obiceiul asta avand in vedere ca ei locuiesc la tara, insa parintii mei locuiesc la oras si mi se pare aiurea sa pun pe casa scarii 2 brazi 8-|
Vrem sa cumparam braduti in ghivezi, cate unul pentru fiecare (nasi, socri mici si socri mari), socrilor mari sa le pumnem niste crengi in poarta si apoi sa le plantam bradul in gradina (si sa il ornam in fiecare an de craciun :-p), ai mei parinti sa tina bradul in ghiveci pe casa scarii cat vor si apoi sa il ducem la tara si sa il plantam in gradina si nasi...cum vor ei :smile:
Numai sa vedem unde vom gasi la ghiveci la anu` la sfarsitul lui august! :zz:

larryssa83
23.08.2010, 10:10:08
Noi nu avem nimic impotriva brazilor la nunta, iar viitori socri chiar insista cu obiceiul asta avand in vedere ca ei locuiesc la tara, insa parintii mei locuiesc la oras si mi se pare aiurea sa pun pe casa scarii 2 brazi 8-|
Vrem sa cumparam braduti in ghivezi, cate unul pentru fiecare (nasi, socri mici si socri mari), socrilor mari sa le pumnem niste crengi in poarta si apoi sa le plantam bradul in gradina (si sa il ornam in fiecare an de craciun :-p), ai mei parinti sa tina bradul in ghiveci pe casa scarii cat vor si apoi sa il ducem la tara si sa il plantam in gradina si nasi...cum vor ei :smile:
Numai sa vedem unde vom gasi la ghiveci la anu` la sfarsitul lui august! :zz:
Foarte interesanta ideea ta...asa multumesti pe toata lumea :) Cred ca vei gasi la magazinele mari care au si produse pentru gradinarit :)

Gianinaid
29.08.2010, 14:32:19
Chiar interesanta ideea cu brazii in ghiveci.Sa le dau si eu parerea prietenelor, caci intr-adevar brazii nu se mai poarta decat pe la tara sau ma rog....fiecare cum ii place, gusturile nu se discuta.Insa la majoritatea nuntilor am vazut ca nu prea se mai pune brazi la usa ....

bubulinutza20
01.09.2010, 23:59:31
M-am mai interesat pe tema brazi in ghiveci si am aflat ca directia silvica buzau vinde copaci ornamentali in ghivece, inclusiv brazi de diferite dimensiuni ... de pret nu am alfta inca nimic, dar teoretic sunt mai ieftini decat prin bricostore, obi sau alte supermarcheturi de gen...

larryssa18
22.09.2010, 10:52:23
Buna

Ce traditii sunt prin Buzau?

oana_zuina
15.02.2011, 14:37:03
Daca ti-as fi raspuns la mesaj inainte de nunta finilor as fi spus ca e mai bine cu DJ dar acum iti raspund ca e mai bine cu formatie.
Noi la nunta am avut Dj si a fost frumos dar finii au avut o formatie care a facut o atmosfera de nota 10, invitatii au dansat toata noaptea. Chiar si eu si sotul meu, care nu dansam de felul nostru am dansat pana la epuizare. Ce mi-a placut la aceasta formatie a fost faptul ca nu au incepu cu tot felul de dedicatii scornite de ei sau cu cereri de bani de genul: " baga mana in buzunar de bacsis la lautar". Au facut o atmosfera superba si de bun gust :).
Acum depinde de ce preferi tu. Ambele variante se poarta :) >:D<
Buna Larisa,

Stii ce formatie au avut? Si eu inclin in favoarea formatiei, si as vrea sa ma duc sa ii aud putin la o nunta daca stii numele lor.
Merci frumos !

niko84r
02.03.2011, 23:31:18
M-am mai interesat pe tema brazi in ghiveci si am aflat ca directia silvica buzau vinde copaci ornamentali in ghivece, inclusiv brazi de diferite dimensiuni ... de pret nu am alfta inca nimic, dar teoretic sunt mai ieftini decat prin bricostore, obi sau alte supermarcheturi de gen...

bine ca ai gasit!
eu ma bucur ca la mine nu insista nimeni...nu ca nu as face doar cum vreau eu pana la urma :D

monicaalina
03.03.2011, 09:21:47
bine ca ai gasit!
eu ma bucur ca la mine nu insista nimeni...nu ca nu as face doar cum vreau eu pana la urma :D
nici la mine nu a insistat nimeni....dar oricum nu luam eu brazi...

niko84r
03.03.2011, 09:58:10
nici la mine nu a insistat nimeni....dar oricum nu luam eu brazi...

exactly =D>

Danet
03.03.2011, 10:45:23
eu am incurcat treaba am scris la alt topic dar ma repet;;)... da nici eu nu vreau brazi dar am aceeasi problema cu socrii care sunt de la tara... insa am vazut la cineva asa: a luat 2 brazii mari a rupt crengute de la baza si au pus la ginerica crengute si la nasi, si au lasat la mireasa ce-i 2 brazi... si au impacat pe toata lumea. Mi-e mi se par fff scumpi si trebuiesc luati 6...(:|

niko84r
03.03.2011, 11:39:00
eu am incurcat treaba am scris la alt topic dar ma repet;;)... da nici eu nu vreau brazi dar am aceeasi problema cu socrii care sunt de la tara... insa am vazut la cineva asa: a luat 2 brazii mari a rupt crengute de la baza si au pus la ginerica crengute si la nasi, si au lasat la mireasa ce-i 2 brazi... si au impacat pe toata lumea. Mi-e mi se par fff scumpi si trebuiesc luati 6...(:|

pai si e mare suparare daca nu iei? :D
la noi nu s-au bagat nici ai mei nici ai lui
mai ales ca facem singuri tot :D

Danet
04.03.2011, 21:56:49
pai si e mare suparare daca nu iei? :D
la noi nu s-au bagat nici ai mei nici ai lui
mai ales ca facem singuri tot :D

Nu stiu dar i-am batut un apropo sacrei si ia cam picat fata....>:P

niko84r
05.03.2011, 13:21:03
Nu stiu dar i-am batut un apropo sacrei si ia cam picat fata....>:P
si soacra-mii cand i-am zis ca nu vreau lautar si voal..dar e nunta noastra, noi o platim..nu a insistat si nici nu a comentat

Danet
05.03.2011, 15:31:03
si soacra-mii cand i-am zis ca nu vreau lautar si voal..dar e nunta noastra, noi o platim..nu a insistat si nici nu a comentat

Da , pana la urma e treaba noastra si nu are curajos sa comenteze prea mult ca o ia al meu la rost , dar mie mi-e rusine sa o refuz sau sa zic ceva:( Asa sunt oamenii de la tara, bine ca ea s-a mutat acum 5 ani si parca am impresia cateodata ca sta de o viata... ai mei chiar nu ii intereseaza, mama mi-a spus ca si traditiile astea ii se par cam multe si inutile...:)>-

niko84r
05.03.2011, 16:31:05
Da , pana la urma e treaba noastra si nu are curajos sa comenteze prea mult ca o ia al meu la rost , dar mie mi-e rusine sa o refuz sau sa zic ceva:( Asa sunt oamenii de la tara, bine ca ea s-a mutat acum 5 ani si parca am impresia cateodata ca sta de o viata... ai mei chiar nu ii intereseaza, mama mi-a spus ca si traditiile astea ii se par cam multe si inutile...:)>-
asa si mama...
si asa si al meu, o mai repede..dar eu ii zic ca u vreau, respectuos dar ii zic
pana la urma e nunta mea :D

Danet
08.03.2011, 11:38:30
Eu sunt mai prostuta in sensul asta cam fac ce zic alti din rusinea de ai refuza...

niko84r
08.03.2011, 11:43:20
Eu sunt mai prostuta in sensul asta cam fac ce zic alti din rusinea de ai refuza...

>:D<
fi serioasa :-p
nu cred ca se supara neaparat, daca le zici frumos si ii faci sa inteleaga...:)

Danet
09.03.2011, 21:57:12
>:D<
fi serioasa :-p
nu cred ca se supara neaparat, daca le zici frumos si ii faci sa inteleaga...:)

da o sa vad
incerc macar sa iau cate unul nu cate 2

Gianinaid
10.03.2011, 22:42:33
Eu va spun o parere personala si sincera.....
Cum va impuneti in ziua nuntii asa va fi toata viata....
Mai devreme sau mai tarziu veti intelege ce zic.Nu va lasati de "nostalgii comuniste"....parintii au rolul lor, ii respectam, dar din pacate, generatiile s-au schimbat radical si conceptiile nu mai bat...
Cel mai important e ca in ziua nuntii sa va placa voua mirilor, nu babacilor... Aceea e cea mai frumoasa nunta !

Danet
11.03.2011, 09:55:28
Mai devreme sau mai tarziu veti intelege ce zic.Nu va lasati de "nostalgii comuniste"....parintii au rolul lor, ii respectam, dar din pacate, generatiile s-au schimbat radical si conceptiile nu mai bat...
Cel mai important e ca in ziua nuntii sa va placa voua mirilor, nu babacilor... Aceea e cea mai frumoasa nunta !

Corect! ai multa dreptate

niko84r
11.03.2011, 22:52:54
subscriu :D

GeoxLoca
24.08.2011, 14:48:57
foarte tare, exact asa as vrea si eu dar sa vdm cum se inteleg partile..
turta se rupe cand? daca poti sa-mi dai detalii. mersi!

GeoxLoca
24.08.2011, 15:07:26

foarte fumoase pozele:) asa sa va iubiti toata viata!

ciobamonica
19.01.2012, 15:03:40
Eu tot nu am inteles care e treaba cu covorul ...de ce se aduce si ce bani trebuie sa se puna sub el ??? greu cu traditiile astea....noi nu vrem brazi pt ca nasii si mirele sunt din alt oras si o sa plecam cu totii de la mine. Fara turta , spalat pe maini , legat cu prosoape si alte minunatii. O sa facem o hora in fata blocului ca nu am reusit sa o conving pe maicamea nici in ruptul capului sa renunte si la sfarsit o sa imi dea nasa voalul jos. Oricum totul o sa treaca repede si pana ne o sa ne dam noi seama ce si cum o sa fie deja dimineata.....

monicaalina
19.01.2012, 22:26:16
Eu tot nu am inteles care e treaba cu covorul ...de ce se aduce si ce bani trebuie sa se puna sub el ??? greu cu traditiile astea....noi nu vrem brazi pt ca nasii si mirele sunt din alt oras si o sa plecam cu totii de la mine. Fara turta , spalat pe maini , legat cu prosoape si alte minunatii. O sa facem o hora in fata blocului ca nu am reusit sa o conving pe maicamea nici in ruptul capului sa renunte si la sfarsit o sa imi dea nasa voalul jos. Oricum totul o sa treaca repede si pana ne o sa ne dam noi seama ce si cum o sa fie deja dimineata.....
nu stiu de ce se aduce,stiu doar ca il cumpara soacra mica si soacra mare sau.si nasa tb sa puna bani sub el ca sa aveti voi noroc de bani.p.s pt ca pe el stati voi in biserica in timpul cununiei religioase

ariez
20.01.2012, 02:26:17
Noi cred ca ramanem doar cu turta si dezgatitul din obiceiuri :). Stiti cumva ce semnificatie are turta?

ciobamonica
01.02.2012, 11:29:39
Eu mai am o nelamurire si anume la cat se incepe de obicei nunta la sala ....nu am mai fost de mult la o nunta in buzau iar la in brasov nu se fac nunti de noapte incep la 14...si sunt un pic in dilema

ariez
01.02.2012, 16:28:02
Eu mai am o nelamurire si anume la cat se incepe de obicei nunta la sala ....nu am mai fost de mult la o nunta in buzau iar la in brasov nu se fac nunti de noapte incep la 14...si sunt un pic in dilema

Noi incepem la ora 8 seara.

ciobamonica
05.02.2012, 10:59:27
Noi incepem la ora 8 seara.

merci mult

oana_zuina
20.03.2012, 11:43:20
merci mult
SI noi tot la ora 8 incepem. Pana intampini toti invitatii, pana deschizi dansul... sper sa nu treaca de 9 si un pic sa li se lungeasca urechile de foame :D

vioricav
21.03.2012, 13:23:29
Noi cred ca ramanem doar cu turta si dezgatitul din obiceiuri :). Stiti cumva ce semnificatie are turta?

''RUPEREA TURTEI
==============
Nasa comanda si plateste o turta impodobita cu diverse ornamente, impletituri si alte forme. In mod simbolic, turta este rupta deasupra capului miresei si este data spre consum invitatilor.

Traditia spune ca toti ce vor gusta din turta miresei vor fi fericiti si vor avea mult noroc in anul urmator''

cam asta am gasit eu pe un site despre diversele obiceiuri de la nunta (nu stiu daca pot sa il pun aici :) )
eu as cam vrea sa renunt la ea, nu de alta dar nu vreau sa stau toata seara cu niste firimituri de turta in coafura mea minunata :D. Am vb si cu viitoarea nasa si a zis ca nici ea nu a avut la nunta si nici nu vrea sa faca la a mea (better for me !! )
In schimb as vrea sa pastrez obiceiul dansului gainii, in primul rand ca mi se pare un moment foarte amuzant si in al doilea, am o cunostinta foarte 'poetica' :D care stie cel mai tare cantec sa insoteasca gaina ! Asa ca o sa fie ca un fel de moment artistic :-p

danamarin
26.04.2012, 19:54:01
''RUPEREA TURTEI
==============
Nasa comanda si plateste o turta impodobita cu diverse ornamente, impletituri si alte forme. In mod simbolic, turta este rupta deasupra capului miresei si este data spre consum invitatilor.

Traditia spune ca toti ce vor gusta din turta miresei vor fi fericiti si vor avea mult noroc in anul urmator''

cam asta am gasit eu pe un site despre diversele obiceiuri de la nunta (nu stiu daca pot sa il pun aici :) )
eu as cam vrea sa renunt la ea, nu de alta dar nu vreau sa stau toata seara cu niste firimituri de turta in coafura mea minunata :D. Am vb si cu viitoarea nasa si a zis ca nici ea nu a avut la nunta si nici nu vrea sa faca la a mea (better for me !! )
In schimb as vrea sa pastrez obiceiul dansului gainii, in primul rand ca mi se pare un moment foarte amuzant si in al doilea, am o cunostinta foarte 'poetica' :D care stie cel mai tare cantec sa insoteasca gaina ! Asa ca o sa fie ca un fel de moment artistic :-p

Pe cine ai cu muzica , ce formatie ai luat ?

vioricav
26.04.2012, 21:54:05
Pe cine ai cu muzica , ce formatie ai luat ?
Avem o formatie din Buzau, STILL se numeste...

oana_zuina
10.07.2012, 11:13:09
La noi venise mama soacra la biserica cu un covor si cu bani de argint sa ii punem in pantofi, fara sa ne anunte, iar noi am refuzat categoric. Nu voiam sa ne impiedicam de covor la Isaia dantuieste, iar banii de argint cred ca ii simteam in creier dupa 20 min.
Daca ne comunica inainte ce are de gand, evitam un moment neplacut, pt care s-a si suparat de altfel.
Nasa voia sa rupa turta, insa a uitat spre bucuria mea: D, iar la restaurant mama soacra voia sa ne traga inauntru cu o naframa, insa, pt ca am refuzat-o la biserica, n-a mai vrut.
Pana la urma, am respectat doar obiceiul jartelei, a aruncarii buchetului si a dezgatitului :)

Danet
21.07.2012, 22:31:33
La noi venise mama soacra la biserica cu un covor si cu bani de argint sa ii punem in pantofi, fara sa ne anunte, iar noi am refuzat categoric. Nu voiam sa ne impiedicam de covor la Isaia dantuieste, iar banii de argint cred ca ii simteam in creier dupa 20 min.
Daca ne comunica inainte ce are de gand, evitam un moment neplacut, pt care s-a si suparat de altfel.
Nasa voia sa rupa turta, insa a uitat spre bucuria mea: D, iar la restaurant mama soacra voia sa ne traga inauntru cu o naframa, insa, pt ca am refuzat-o la biserica, n-a mai vrut.
Pana la urma, am respectat doar obiceiul jartelei, a aruncarii buchetului si a dezgatitului :)

in afara de dezgatit , nu e nici o traditie, ca faza cu jarteaua si cu buchetul este imprumutata de la americani...

Elizaa
17.08.2012, 23:56:07
Parca am vorbit eu, Oana ... sunt de acord cu tine in totalitate....
Doamne, cat urasc faza cu turta, s-a dus naibi coafura si mai raman si cu firimituri in cap... despre bani in pantof, corect in creier ii simti, oricum acest obicei cu banul e mult prea invechit nu prea se mai practica...
Dar cel mai urat imi e de chestia aia cu cu trasu" cu naframa in restaurant....ce naiba, doar nu suntem in camin cultural cum era candva.....la restaurantele de azi ne-am face de ras cu obiceiurile invechite, dar acum fiecare, respecta traditia cu care se identifica
Aceleasi obiceiuri le-am avut si eu Oana si doar atat, nu m-am mai complicat cu altele, de genul flori in piept, sa dau noroc cu invitatii(mult, dar mult prea fortat, fiecare se chinuie sa zambeasca, se pierd minute pretioase) mai aud la cate unii obiceiul gaina....doamne si acum imi vine sa rad

oana_zuina
05.10.2012, 14:04:32
Noi ne-am dus si am ciocnit un pahar cu fiecare dintre invitati, si ne-a facut placere, pentru ca ne sunt dragi :) A fost chiar amuzant, nu am mers doar noi cu parintii si nasii sa dam noroc, au venit si prietenii cu noi :)
Gestul a fost apreciat, pentru ca nu s-au simtit lasati de-o parte, si in plus nu am avut timp sa facem poze cu fiecare in parte, din pacate :(

Parca am vorbit eu, Oana ... sunt de acord cu tine in totalitate....
Doamne, cat urasc faza cu turta, s-a dus naibi coafura si mai raman si cu firimituri in cap... despre bani in pantof, corect in creier ii simti, oricum acest obicei cu banul e mult prea invechit nu prea se mai practica...
Dar cel mai urat imi e de chestia aia cu cu trasu" cu naframa in restaurant....ce naiba, doar nu suntem in camin cultural cum era candva.....la restaurantele de azi ne-am face de ras cu obiceiurile invechite, dar acum fiecare, respecta traditia cu care se identifica
Aceleasi obiceiuri le-am avut si eu Oana si doar atat, nu m-am mai complicat cu altele, de genul flori in piept, sa dau noroc cu invitatii(mult, dar mult prea fortat, fiecare se chinuie sa zambeasca, se pierd minute pretioase) mai aud la cate unii obiceiul gaina....doamne si acum imi vine sa rad

AlinaGabriela89
08.05.2016, 20:31:34
Stiu ca subiectul este cam vechi insa am si eu nevoie de niste raspunsuri....
Eu nu sunt din zona aceasta si pt ca se apropie nunta, am aflat cu groaza ca, vezi doamne, trebuie sa tin cont de traditiile de aici, traditii care pe mine ma ingrozesc! Eu nu vreau turte rupte, naframe la dezgatit, brazi ca la morti, hore de pe timpul regelui si a dacilor si alte minuni de genul! Chiar nu imi plac si nu le vad rostul! Insa cel mai grav este ca mi se baga fortat pe gat aceste traditii! Deci, cum scap de ele??????