PDA

Versiunea completa : Luna de miere in Egipt

Pagini : [1] 2 3 4

dumitrumarilena
29.08.2006, 10:25:32
Am nevoie de ceva sfaturi legate de luna de miere. Am gasit o oferta pentru Egipt, Hurghada, hotel 4*, demipensiune, charter, 350 eur.
A fost cineva in Egipt? Imi doresc plaja, liniste, relaxare, plimbari cu vaporul etc.

laura81
29.08.2006, 10:33:44
Am vrut sa mergem in egipt, am renuntat pt mai multe motive, dar in primul rand, sa stii ca te poti astepta la temperaturi peste 40 de grade, care numai temperatura de plaja si relaxare nu este. Ce pot sa-ti recomand pt relaxare, o insula din grecia, iti gasesti in pretul ala, si e extraordinar. in egipt merita sa mergi daca vrei sa vizitezi, din cate stiu eu -m-am interesat mult cand credeam ca mergem acolo- este tiganie, in sensul ca poti lua tepe peste tepe, si macar daca suporti caldurile si tigania sa fie pt vizitat priamidele, valea regilor etc, nu pt plaja si relaxare, care se potriveste mult mai bine cu tunisia sau grecia. sau croatia. si am auzit si de muntenegru ca ar fi dragut.

dumitrumarilena
29.08.2006, 10:58:15
Problema este ca plecarea este conditionata de data de 25.09 si intoarcele in 02.10 sau 03.10. Singura destinatie care se incadreaza este Egipt. Am incercat mai la toate agentiile de turism. Chiar nu stiu ce sa fac.
Ce ma sfatuiti?:((

ancaneacsu
29.08.2006, 11:49:23
de ce nu incerci sa-ti rezervi tu pe net?
noi asa facem in italia....asa am facut si pt franta, etc...
daca tot am spus de franta....si franta e romantica....mai ales zona rurala...
iti mai recomand si niste insule in croatia...sunt suuuuuuuper romantice....daca te intereseaza iti spun mai multe pe pm

cristinab
30.08.2006, 10:51:02
Am nevoie de ceva sfaturi legate de luna de miere. Am gasit o oferta pentru Egipt, Hurghada, hotel 4*, demipensiune, charter, 350 eur.
A fost cineva in Egipt? Imi doresc plaja, liniste, relaxare, plimbari cu vaporul etc.
Fratele meu a fost in luna de miere in Egipt dar el a avut 3 zile in Hurghada si cred ca 3 zile croaziera pe Nill si o zi la Cairo. A fost foarte frumos, dar si obositor. Pentru excursii ii trezea si la 4 dimineata ca sa aibe timp sa umble peste tot . Dar hotelul si croaziera au fost foarte frumoase.
Daca vreti sa vizitati si sa vedeti cit mai multe merita sa mergeti, dar daca vreti sa aveti o luna de miere linistita si relaxanta mai bine alege alta destinatie.

cristinab
30.08.2006, 10:56:51
Problema este ca plecarea este conditionata de data de 25.09 si intoarcele in 02.10 sau 03.10. Singura destinatie care se incadreaza este Egipt. Am incercat mai la toate agentiile de turism. Chiar nu stiu ce sa fac.
Ce ma sfatuiti?:((
Eu merg in Italia, la Lido di Jesoo. Si mi-am ales eu data plecarii. Pentru ca mi-am gasit bilete avantajoase intr-o miercuri, asa vom pleca si nu au fost probleme la agentie. Eu iti recomand sa incerci la o agentie, pentru ca am iesit mai avantajos ca pret decit daca ne-am fi rezervat noi camera la hotel.
Eu am platit deja si pot sa iti spun ca pt 7 zile la hotel de 3 stele si demipensiune in Italia am platit 420 de euro pt 2 persoane. Si transportul din Budapesta cu avionul pentru 2 persoane si toate taxele de aeroport ne-au ajuns 80 de euro.
Noi plecam in perioada 13-20.09.2006.

nina
27.03.2007, 14:47:07
Am consultat o groaza de oferte si mi-a placut foarte mult Egiptul.
Era interesanta croaziera pe Nil de 12 zile in care poti sa te si odihnesti,sa faci plaja etc.... dar si sa vizitezi tot Egiptul.

Babydeey
27.03.2007, 14:58:43
Exact asta am vrea si noi sa facem in luna de miere. Stiu sigur ca este extraordinar de frumos

lyanna
27.03.2007, 15:46:03
Noi am fost in Egipt de Rev. Din cate am vazut noi live vasele de croaziera e mult mai bine sa stai la un hotel. Vasele sunt foarte inghesuite, si cand sunt ancorate sunt aglomerate unele in altele. E sentimentul foate neplacut de convoi. Pe punte sezlongurile unu langa altu.. Noi am stat in Hurghada... in luna de miere probabil nu veti avea chef de alergatura dar de acolo se pot face excursii daca chiar aveti chef (la Cairo 8h pe drum se pleaca pe la 1 noaptea ca sa prinzi timp mult acolo si la Luxor 6h/drum). Merita safari de o zi in desert.. destul de frumos si romantic...plimbare printre dune cu AVT..apus feeric.. lumina vaga de la sfesnice in cort in timp ce iti canta "beduinii" (more or less regizati). La hotel plaja privata, la all inclussive coctailuri care de care mai colorate la piscina (pe plaja le era cam lene sa vina.. dar in total a fost o experienta misto). Hotelurile recomandabile sunt 4stele sau mai mult (arata ceva mai bine ca ale noastre de 2). Trebuie luate un soi de pastile locale deoarece europenii au probleme la stomac de la apa de acolo pe care macar in mancare si tot o bei. Not to mention ca nu e potabila apa. Nu prea se gaseste sampanie sau e foarte scumpa, luati cu voi din Romania ca noi am facut Revelionul fara sampanie decat sa dam nu-stiu-cate sute de euro pe sampanie frantuzeasca.Vinul local e cam prost..cel putin cel pe care il luasem noi sa suplineasca sampania. Pretul corect e cam 20-25% din cel la care se incepe negocierea la orice si e nasoala negocierea. Noi avem pe lista pt luna de miere Tailanda sau Tunisia ;) Cine mai are nev de sfaturi zic cu mare placere :)

nina
28.03.2007, 14:45:05
Multumesc mult Lyanna. Imi vor prinde bine cu siguranta sfaturile tale si sper sa-l pot lamurii pe sotul meu ca tot mai bine este sa stai locului :-p decat sa navigam.
Dar totusi ..ce zici, merita sa mergem in Egipt sau sa ne gandim si la alta luna de miere; oricum mai avem ceva timp....pana in oct.....

lyanna
28.03.2007, 22:04:40
Eu cred ca merita mers in Egipt, dar mai ales daca sunteti dispusi sa faceti si ceva excursii.. mai ales daca nu planuiti sa va mai duceti a doua oara merita vazute templele si piramidele. Daca vreti numai sa stati locului intr-un superpeisaj, cu plaja privata si cocteiluri colorate si eventual o zi in desert merita mai mult Tunisia in octombrie. E zdravan mai ieftin, conditiile sunt echivalente, avantajele si dezavantajele sunt la fel.
In Egipt e ceva mai cald, da' nu mult. Egiptul merita dupa mine de Rev cand in Egipt sunt ~23C si inca e de baitza de la 11 la 3 dupaamiaza iar in Tunisia 17C si nu mai e de baitza ... sau pentru piramide&stuff. Daca diferenta de bani nu e importanta atunci ambele sunt ok. Noi n-am fost inca si in Tunisia, vom merge probabil in luna de miere, dar avem prieteni care au fost si seamana bine povestile.
Daca te decizi la Hurghada iti zic 2 hoteluri ok: Sunrise Holidays Resort (e imp Resort ca sunt 3 "Sunrise Holidays nu-stiu-ce" in Hurghada, noi la asta am stat) si mai stiam unul de la niste amici - Seagull - ziceau ca e la fel de bun si ceva mai ieftin. Acum nu zic ca o noapte nu le-a mers aerul cond si am degerat un pic, ca nu au schimbat chiar zilnic prosoapele si ca nu exista apa calda decat la cada, la chiuveta nu, pentru ca astea sunt standardele pe acolo, chiar la 4-5*, dar e suficient de frumos tot cat sa treci peste.
A..si merita all inclussive. Costa destul de mult orice..chiar merita plusul de bani, si cam singura chestie care nu intra in AI era sucul natural proaspat. Si merita luate prosoape de plaja din Rom oricate stele ar avea hotelul... noi am ajuns sa luam de acolo cu 12$ (am aflat dupa ca se putea negocia la 4-5) unu' de-ala amarat de-l iei cu maxim 100k din Obor.. pentru ca prima zi n-am avut prosoape ca li se terminasera...
Iti tin pumnii sa ai o luna de miere super oriunde decideti sa mergeti si dc te mai pot ajuta zi-mi :)

Ruby
29.03.2007, 01:02:26
Eu cred ca merita mers in Egipt :)

de preturi n-ati pomenit...la cat sa ma astept??? :-SS

lyanna
29.03.2007, 06:47:12
Pretul depinde foarte mult de hotel, perioada, agentie. La noi a fost vro 2000E (hotel 4*) amandoi de Rev cand a fost si un pic mai scump, cu 3 excursii(Cairo=80E,Luxor=80E si safari in desert=40 sau 60 nu mai stiu) scoala de scuba pt prietenul meu si ceva suveniruri, dar aici nu ne-am rasfatat (1 parfum local ~5$ noi am luat cu 25$ ca nu stiam..tzeapa.., 1 statueta de calitate ~10-20$, papirus 5-10$ A4, 1 tricou 3-10 $, 1 medalion mic (~1g) scarabeu de aur 18 karate 20-25$). Acum depinde si ce vrei ca suvenir.. era un tablou pe papirus superb si cat juma' de perete 500$...
Noi am avut AI si ne-a cam ajuns... restaurantele si mancarea mai ales ce e de import e f. scump. De ex un tub de chipsuri la o benzinarie era 5$ o pitza la terasa pe plaja tot 5$. Dar cu AI nu a trb sa mancam "in oras" decat cand chair nu am ajuns la masa la orele cand mergeau cele 4 restaurante din hotel.. ca nu ne-am org noi bine.
Cred ca fara excursii si suveniruri in octombrie ar fi 1000-1200E daca n-au mai sarit cumva preturile. Sper ca din exemplele de preturi sa-ti faci o idee. E mai bine sa ai $ decat E pentru ca sunt vanzatori ambulanti care au acelasi pret E si $, dar pt cheltuieli mici e bine sa schimbi in lirele lor. Atentie: ce schimbi in lire nu mai poti schimba in $ la loc decat la aeroport unde practic nu ai timp. Si unii mai au si obiceiul urat de a da restul in lire cand tu platesti in $. Dar gasesti pe ce sa cheltui chiar si la aeroport la preturi inca ok restul ramas in lire.
;) Si cel mai imp: inca din prima zi acolo pastilutze preventiv pt stomacel..de la ei din farmacii..1/zi..nu mai stiu cum le zice pe limba lor dar cam stiu engleza toti, le ziceti pt ce sunt si stiu ei ce sa va dea. Salveaza vacante ;)

Ruby
01.04.2007, 22:14:21
Pretul depinde foarte mult de hotel...

merci tare mult...noi in septembrie vrem sa mergem, imediat dupa nunta...

lakra_c
02.04.2007, 07:13:29
si mie imi cam fac cu ochiul ofertele din egipt! sunt tentante nu am ce zice , insa imi este putin frica; acum2 ani au mers niste prieteni in luna de miere si erau peste tot soldati inarmati , chiar si in excursiile optionale care se faceau cu autocarul erau 2-3 soldati care ii insoteau , ceea ce m-a cam pus pe ganduri...oricum ofertele sunt excelente!

lyanna
02.04.2007, 08:50:50
Soldati inarmati au si acum, peste tot. Si detectoare ca la aeroport prin magazine, la intrarea in hoteluri,etc. Dar e ok.. se uita si ei ca esti turist cand tziuie ceva si te lasa in pace.. Vor sa evite atentatele. Au avut niste atentate urate rau prin anii 70-80.. au avut si granitele inchise niste ani pe faza asta si de atunci nu mai risca sa lase turisti neaparati prin desert mai ales. Dar sunt ok soldatii lor, nu creeaza o atmosfera neplacuta. Si la piramide au politie calare pe camile... dar sunt foarte frumosi si atenti cu turistii soldatii/politistii lor. Cand am fost noi chiar au rez o situatie mai urata: se cetasera doi nene care stateau cu camilele pe acolo sa-ti ia un ban daca te pozezi cu camila lui si unul din ei a lovit camila celuilalt care, speriata, s-a repezit in grupul de turisti. Si politistul pe camila cel mai apropiat s-a bagat intre camila speriata si turisti imediat.. si s-a luat si de aia. Mi s-au parut eficienti si super ok.. nu te deranjau cu nimic. N-am vazut niciodata atitudinea "singurica-singurica?" care o mai au soldatii de paza de pe la unitatile militare din Bucuresti (pana la urma si aia e o gluma de inteles la niste pusti care fac armata). Mai naspa (agresivi/obraznici) sunt unii din vanzatori cand nu vrei sa cumperi de la ei.. Dar si aici exista rezolvare pentru ca in centrul statiunilor au si magazine civilizate, cu pret afisat, unde nu esti tratat altfel decat intr-un magazin de a noi.

lakra_c
02.04.2007, 10:11:23
o prietena mi-a povestit ca a avut loc atentat la 5 minute dupa ce a parasit hotelul , anul trecut . au aratat si la stiri ,in sharm el sheik la un hotel de 5 stele. si sunt multe atentate nedeclarate , pentru ca ei traiesc din turism si nu se pot lipsi de turisti ;deci multe incidente sunt mushamalizate ca sa zic asa...

Ruby
04.04.2007, 21:34:18
si mie imi cam fac cu ochiul ofertele din egipt! sunt tentante nu am ce zice , insa imi este putin frica; acum2 ani au mers niste prieteni in luna de miere si erau peste tot soldati inarmati , chiar si in excursiile optionale care se faceau cu autocarul erau 2-3 soldati care ii insoteau , ceea ce m-a cam pus pe ganduri...oricum ofertele sunt excelente!

hmmm...n-am stiut de asta...pai eu vreau o luna de miere linistita...hmmm, nu-mi place ce mi-ai spus...:-<

lyanna
05.04.2007, 08:11:33
:)) Stiti vb aia cu "tara frumoasa..pacat ca-i locuita"... pai Egipt e dictatura cu problemele ei interne, Tunisia e dictatura si Thailanda a avut lovitura de stat militara anu trecut si n-am mai auzit noutati intre timp dar cred ca a ramas dictatura militara de atunci.. Faceau poze turistii cu tancurile in perioad aia.. am vazut poza in ziare :)) Spania nu stiu cum o mai duce cu bascii care mai faceau si ei cate-o chestie. Da' vb ceea : daca ti-e scris mori si la tine in pat. Acu ce sa-i faci daca in toate locurile paradisiace sunt ori probleme politice/religioase, ori cutremure, ori taifunuri?!
Apropo.. in Egipt am fost (totul a fost ok), luna de miere va fi in Tunisia si Revelionul in Thailanda de asta m-am informat de ele dar sigur mai sunt si altele ;) Daca supravietuiesc [joking] va fac recomandari si de celelalte 2 la intoarcere. Dar acum daca cineva se simte mai in siguranta in "lumea civilizata" mai exista si Grecia insulara, Tenerife (desi parca de ei citisem ca au ceva probleme cu mafia locala..dar nu bag mana in foc) etc, toate foarte frumoase si ele.
Mie imi pare rau ca Iranul nu da vize prea usor.. as fi vrut sa vad si vechea Persie.. cu tot razboiul care se preconizeaza.. Adventure :)
Acum serios vorbind: unde masurile de securitate sunt serioase inseamna ca daca apare o eventuala criza vor fi pregatiti. Eu cred ca e safe Egiptul.. o bomba o poate pune un nebun si in Londra sau Madrid.

Angisor
06.04.2007, 21:18:50
si noua ne fac cu ochiul ofertele din egipt....sunt superbe hotelurile lor...aqua land-uri in toata regula...si marea e minunata...dupa ce ne-am gandit la Corfu si Turcia, cred ca vom alege totusi sharm el sheyc...

Angisor
10.04.2007, 15:31:27
tocmai m-am intors de la agentia de turism...:D :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: ne-am rezervat sejurul ptr luna de miere..Egipt/Sharm el Sheyc/hotel Baron Palms Resort....abia astept

lyanna
10.04.2007, 18:16:10
tocmai m-am intors de la agentia de turism...:D :madlaugh: :madlaugh: :madlaugh: ne-am rezervat sejurul ptr luna de miere..Egipt/Sharm el Sheyc/hotel Baron Palms Resort....abia astept

Sa fie intr-un ceas bun si sa aveti o luna de miere frumoasa-frumoasa! :)

Angisor
11.04.2007, 12:50:22
multumim...asemeni si voua

hbiutza
13.04.2007, 14:05:26
si eu vreau in egiptttttttttt!!! si inca 2 sapt daca s-ar putea. am nunta in 25 aug si daca am pleca la 1 sept ar fii super. e o locatie care e buna si pt lenevit si relaxare dar si pt a-ti imbogati cultura generala. pupici^:)^ :))

hbiutza
13.04.2007, 14:06:38
si inca ceva: cat stati si cat v-a costat biletul/ pers, cazarea si biletul de avion?

Angisor
13.04.2007, 20:06:14
sejurul e de 7 nopti, hotel 5* all inclusiv, transport cu charter, asigurari storno, taxe aeroport, ghid, -practic totul a costat 4300 ron....hotelul+charter au fost 500 euro/pers

hbiutza
14.04.2007, 20:30:18
sejurul e de 7 nopti, hotel 5* all inclusiv, transport cu charter, asigurari storno, taxe aeroport, ghid, -practic totul a costat 4300 ron....hotelul+charter au fost 500 euro/pers
super si pretul, totul e super.Problema mea e ca noi avem nunta in 25 august si nu au aparut ofertele pt perioada aceea.Sper sa gasim si noi ceva la fel de rezonabil. Sa ai parte de o luna de miere superba cu multa iubire si multumesc de rapuns! pupici<:-P :*

Angisor
15.04.2007, 09:54:07
nu stiu de ce zici ca nu au aparut ofertele ptr august..eu am de la targul de turism oferte si toate au si perioada august-septembrie....la hotelul la care mergem noi in august-septembrie pretul e 509euro/pesoana...e chiar mai ieftin decat in perioada noastra...noi am dat 500/pers ptr ca am avut reducere 5%, ca altfel era 529 euro...deci mergi la agentii ca ai de unde alege....

dianablue
15.04.2007, 11:21:28
sfat: sa va duceti cat mai spre toamna (chiar in toamna dk e posibil)! altfel riscati sa dati de calduri infernale. si nu alegeti nimik sub 4*, sunt cunoscuti arabii pt hoteluri de slaba calitate!

Angisor
15.04.2007, 13:51:13
noi ne ducem in iulie, tocmai ptr caldura..ce e mai placut decat sa stai langa piscina cu suculetzul in mana....;))

hbiutza
16.04.2007, 09:15:46
nu stiu de ce zici ca nu au aparut ofertele ptr august..eu am de la targul de turism oferte si toate au si perioada august-septembrie....la hotelul la care mergem noi in august-septembrie pretul e 509euro/pesoana...e chiar mai ieftin decat in perioada noastra...noi am dat 500/pers ptr ca am avut reducere 5%, ca altfel era 529 euro...deci mergi la agentii ca ai de unde alege....
in buc a fost deja targul de turism, la noi va fii abea pe sfarsitul acestei luni si probabil ca nu scot ofertele pe piata inca.Nu stiu ce sa zic, astept targul sa vad ce oferte au. :-s

Angisor
16.04.2007, 19:51:01
scuze..nu vazusem ca nu sunteti din bucuresti...las ca o sa gasiti sigur ceva care sa va placa...

lakra_c
18.04.2007, 10:48:05
gata eu m-am decis! pentru mine a iesit Egiptul din optiunile pentru luna de miere.
am sa retin aceasta locatie pentru alta ocazie, alta vacanta!;;)

Minela
19.04.2007, 10:58:13
si noi tot in Egipt o sa mergem...la Hurgada, la un hotel de 5*, all inclusive, 7 nopti, cu plecare pe 9 mai.
astazi mergem sa incheiem contractul.

de abia astept! am un mare chef de vacanta, de plimbare, de locuri noi si diferite, de oameni deosebiti, de soare si caldura...

allinutza
19.04.2007, 13:15:54
si noi tot in Egipt o sa mergem...la Hurgada, la un hotel de 5*, all inclusive, 7 nopti, cu plecare pe 9 mai.

de abia astept! am un mare chef de vacanta, de plimbare, de locuri noi si diferite, de oameni deosebiti, de soare si caldura...

Buna,

si noi plecam in luna de miere in Egipt, tot Hurgada , tot pe 9 mai
Noi stam la "the grand Makadi" , voi?
cine stie poate luam ceva excursii impreuna....

Angisor
19.04.2007, 13:42:16
fetelor, vad ca voi plecati primele...astept vesti..cum e pe acolo, ce merita vazut si ce nu...

Minela
20.04.2007, 07:53:05
Buna,

noi am mai primit o oferta si ne hotaram zilele astea. avem de ales intre: Makadi Palace sau Le Meridien Makadi Bay. Noi cam inclinam catre ultimul pentru ca face parte dintr-un lant hotelier cunoscut si suntem mai siguri de calitate. voi cu agentie mergeti? cat costa?
imediat ce ne hotaram iti scriu si facem schimb de telefoane, mi-ar face mare placere sa ne vedem acolo.

hbiutza
20.04.2007, 15:43:16
:* :* :* :*
Buna,

neaparat sa ne scrieti impresiile voastre despre ce si cum e in egipt. si noi vrem sa mergem in egipt si cu cat auzi mai multe cu atat mai bine. in 25 aug e nunta iar noi vrem sa plecam in saptamana imediat dupa nunta. apropo de acte: cum va rezolvati cu buletinul care va fii predat spre schimbare si cu pasaportul; eu am deja, oare va mai trebui sa il schimb dupa casatorie sau e suficient sa am la mine certif de casatorie. astept impresiile voastre. pupici

allinutza
20.04.2007, 17:17:12
noi am mai primit o oferta si ne hotaram zilele astea. avem de ales intre: Makadi Palace sau Le Meridien Makadi Bay. Noi cam inclinam catre ultimul pentru ca face parte dintr-un lant hotelier cunoscut si suntem mai siguri de calitate. voi cu agentie mergeti? cat costa?
imediat ce ne hotaram iti scriu si facem schimb de telefoane, mi-ar face mare placere sa ne vedem acolo.

Buna,

noi am luat deja biletele, prin ddtravel.
cu absolut toate taxele 5* all inclusive, costa 516 euro/pers,
daca vrei, da-mi o adresa de email pe privat si iti trimit oferta lor
Le meridien nu era inclus in oferta

allinutza
20.04.2007, 17:22:45
:* :* :* :*
neaparat sa ne scrieti impresiile voastre despre ce si cum e in egipt. si noi vrem sa mergem in egipt si cu cat auzi mai multe cu atat mai bine. in 25 aug e nunta iar noi vrem sa plecam in saptamana imediat dupa nunta. apropo de acte: cum va rezolvati cu buletinul care va fii predat spre schimbare si cu pasaportul; eu am deja, oare va mai trebui sa il schimb dupa casatorie sau e suficient sa am la mine certif de casatorie. astept impresiile voastre. pupici

Buna ,

sincer, nu vreau sa te supar, dar luna august nu e o perioada buna pt Egipt.
In luna mai sunt cam 30-35 grade ,cu apa cam 24 grade. In august sigur o sa fie muuult prea cald. Toate agentiile recomanda Egiptul pentru primavara si toamna. In miezul verii nu cred ca e indicat sa te duci in Africa, mai bine o zona gen Grecia sau italia.
Referitor la acte, o sa plec cu pasaportul cu numele de fata, nu va intreaba nimeni daca sunteti casatoriti. Faceti rezervarea tot pe nume separate si o sa fie ok. Oricum statul iti da 14 zile ragaz sa schimbi actele, o sa le schimbi cand te intorci din luna de miere. Eu asa o sa fac.

Bafta

hbiutza
21.04.2007, 19:29:07
Buna ,

sincer, nu vreau sa te supar, dar luna august nu e o perioada buna pt Egipt.
In luna mai sunt cam 30-35 grade ,cu apa cam 24 grade. In august sigur o sa fie muuult prea cald. Toate agentiile recomanda Egiptul pentru primavara si toamna. In miezul verii nu cred ca e indicat sa te duci in Africa, mai bine o zona gen Grecia sau italia.
Referitor la acte, o sa plec cu pasaportul cu numele de fata, nu va intreaba nimeni daca sunteti casatoriti. Faceti rezervarea tot pe nume separate si o sa fie ok. Oricum statul iti da 14 zile ragaz sa schimbi actele, o sa le schimbi cand te intorci din luna de miere. Eu asa o sa fac.

Bafta
mersi de sfat.noi avem nunta in 25 asa ca vom pleca prin 1 sau cel tarziu pana in 5. asa ca nu e chiar luna august si am mai vb cu persoane care au fost in egipt in sept si au spus ca a fost super ok.oricum vrem sa stam 2 sapt asa ca vom avea vreme destul de buna, pt ca vor trece caldurile alea insuportabile. in legatura cu actele, pasaportul o sa il pot folosi dar buletinul nu si cred ca il voi face imediat dupa nunta cu taxa de urgenta. distractie in luna de miere si multa iubire!
;-)

cinderella
21.04.2007, 22:49:06
Sora mea si cu sotul ei au fost in luna de miere in Egipt in septembrie 2005 si au fost super super incantati!!!!

Angisor
22.04.2007, 10:36:37
hbiutza, buletinul nu-ti trebuie la nimik, nu ti-l cere nimeni, daca ai pasaport valabil e ok...eu din pacate nu am pasaport, dar oricum noi plecam in luna de miere la o luna jumate dupa nunta si am tot timpul sa-mi fac atat noul buletin cat si pasaportul...cat despre temperatura, pe malul marii nu e atat de cald...e briza marii care atenueaza caldura...noi mergem in iulie si atunci sunt cam 30 si ceva de grade....acuma in desert or fi 50+....

Minela
23.04.2007, 08:19:24
Buna,

hai ca ne-am hotarat in final...noi ne-am luat prin Kartago tot la 5* all inclusive, la hotel Le Meridien Makadi Bay dar ceva mai scump 570 EUR/ pers cu toate taxele.
Cu ce linie aeriana plecati, la ce ora si de pe ce aeroport? Poate ne vedem si pe aeroport.
pupici!

allinutza
24.04.2007, 06:39:28
Buna,

habar nu am inca cu ce avion si la ce ora. Agentia mi-a spus ca se inchide Aeroportul Baneasa si o sa mute charterele pe Otopeni, si inca nu sunt stabilite orarele de zbor.
Voua v-a zis ceva?...chiar sunt curioasa

Babydeey
24.04.2007, 08:46:47
Buna,

Te rog mult trimite-mi si mie oferta pe pm. Multumesc!

Minela
24.04.2007, 12:51:54
Buna,

habar nu am inca cu ce avion si la ce ora. Agentia mi-a spus ca se inchide Aeroportul Baneasa si o sa mute charterele pe Otopeni, si inca nu sunt stabilite orarele de zbor.

noua ne-a zis ca la 18,00 este plecarea de pe aeroportul Baneasa.
Oricum tipa de la agentie ne-a facut o faza de iti venea sa o iei la bataie:
a fost viitorul meu sot (ce imi place sa zic asa8-} ) sa ne confirme rezervarile si sa platim restul de bani. Acum, dupa ce platisem deja 50% din contravaloarea biletelor, ne spune tipa ca de fapt sunt mai multe tipuri de camere si ca noi in principiu vom primi la cele mai proaste!!! pentru celelalte trebuie platit un supliment de 50 EUR/persoana!!!
Cum adica supliment ???? De ce nu mi-a zis de la inceput asa???
Daca nu vreti sa platiti suplimentul, dati bacsis la receptie si poate va gasesc ei pe loc ceva.
Si daca nu gasesc? doar sunt in luna de miere!
Asa ca incepe al meu sa faca scandal si in final apare una mai rasarita care ii spune ca verifica ce fel de camere avem rezervate, ca ne anunta daca trebuie sa platim sau nu supliment...femeie cu capul pe umeri.

Acum asteptam telefonul lor.

deci fiti atenti cu cine vorbiti de la Kartago!!!

Angisor
24.04.2007, 12:55:35
si mie cei de la kartago mi-au zis ca nu stiu orarul de zbor ca e primul an cand au charter ptr sharm el sheyc din bucuresti si in plus se inchide baneasa ptr renovari...cat despre serviciile celor de la kartago....am indraznit sa o intreb care e orarul de zbor si mai ca s-a rastit la mine ca nu are de unde sa stie ce culoar le da aeroportul....

allinutza
24.04.2007, 13:28:30
Buna,

La mine faza e ca am platit avansul de o sapt, dar nu mai vine comfirmarea rezervarii...tot sun la agentie si ei nu stiu ce sa imi spuna.
Iar despre zboruri nici atat, oricum e clar: Baneasa se inchide, si o sa plecam de pe Otopeni....dar nu se stie cum

Minela
24.04.2007, 14:46:01
ne+au sunat...pentru camere la laguna mai trebuie un supliment de 35 EUR- persoana, dar cel putin stiu sigur ce camera am si pe ce am dat banii.

daca mergeti la Kartago cereti cat mai multe informatii si nu va lasati descurajati de agentele de turism...

Minela
24.04.2007, 14:49:54
si mie cei de la kartago mi-au zis ca nu stiu orarul de zbor ca e primul an cand au charter ptr sharm el sheyc din bucuresti si in plus se inchide baneasa ptr renovari...cat despre serviciile celor de la kartago....am indraznit sa o intreb care e orarul de zbor si mai ca s-a rastit la mine ca nu are de unde sa stie ce culoar le da aeroportul....

cam mare indrazneala ta!
ce ai cautat sa intrebi? doar ai dat o groaza de bani si este normal sa te calce in picioare si sa se rasteasca la tine...

mihu
24.04.2007, 15:27:26
Azi am decis sa mergem in Egipt...in Hughandha(nu mai stiu sigur cum se scrie) la hotelul palm beach...ce ziceti(cu best raissen)? Ne-a venit foarte spontan ideea asta...Cu 1274 euro de amandoi, cu all inclusive, 2 saptamani la hotel de 4 stele...pornim pe 9 mai...am inteles ca noi vom decola totusi de pe baneasa dar la intoarcere vom ateriza pe otopeni...faza e ca noi nu stim cum e in Bucuresti...Cum ajungem de la gara de nord pana la aeroport?Care ar fi cea mai buna solutie?stie ca am putea apela si la taxi dar nu vrem sa ne fraiereasca numai din cauza ca habar n-avem de oras....:-?
E posibil sa mergem si cu avionul de aici pana in bucuresti daca gasim ceva oferta speciala....

Angisor
24.04.2007, 19:04:55
Eu Stiu Ca De La Gara La Otopeni Poti Ajunge Cu Metrou Gara-piata Romana Si De Acolo Cu Cursa Speciala 783(autobus)...

Angisor
24.04.2007, 19:11:13
noua cei de la kartago nu ne-au zis nimik de confirmarea rezervarii...am intrebat daca exista posib sa dam avansu si sa nu ne poate rezerva si ne-au zis ca nu..sper sa nu avem surprize...la fel si despre camera, am intrebat daca poate sa-mi rezerve camera cu un pat mare nu cu double(ca au aceasta varianta la hotel) si mi-a zis ca ea poate specifica, dar sa dam bacsis la receptie.....ma rog....servicii proaste la aceasta agentie....

mihu
30.04.2007, 09:54:02

Si noi tot pe 9 mai plecam cu avionul, tot spre Hurgada...numai ca nu la acelsi hotel...Poate ne intalnim la aeroport ;))
Ar fi o chestie sa facem o intalnire de miresici in avion ;))

mihu
30.04.2007, 09:55:22
Buna,

Inca cineva care pleaca tot pe 9 mai :D Cred ca ne adunam cateva fete pe acolo de aici de pe miresici :P

mihu
30.04.2007, 09:58:10
Buna,

Noua de la agentie, ne-a zis ca vom decola din Baneasa...si cand ne vom intoarce, vom ateriza pe Otopeni...8-}...oricum urmeaza sa mai sunam, sa stabilim ultimele detalii cu agentia...
Voi prin ce agentie margeti? noi cu best raissen...

Pisik06
30.04.2007, 12:43:49
Pt ca sunt o mireasa (fosta) care a petrecut luna de miere in Egipt la Hurgada pot sa va spun parerea mea: am mers cu Kartago, nu au fost probleme cu ei deloc, am fost f multumiti. Noi am ales Hurgada, va recomand resortul Sun Rise el Palacio, este printre cele mai bune din Hurgada.
Nu ratati sub nivi o forma excursia la Piramide si la Sfinx, nici pe cea la Luxor. E obositor dar merita. Asteptati-va la mizerie si oameni naspa in afara hotelului, e mare murdarie (inclusiv umana), dar ca experienta merita, este altceva

Angisor
10.05.2007, 13:59:49
minela, mihasabou...acum sunteti in egipt<:-P ...abia astept sa-mi scrieti impresiile voastre....

tot_tot_claire
10.05.2007, 14:08:35
Pt ca sunt o mireasa (fosta) care a petrecut luna de miere in Egipt la Hurgada pot sa va spun parerea mea: am mers cu Kartago, nu au fost probleme cu ei deloc, am fost f multumiti. Noi am ales Hurgada, va recomand resortul Sun Rise el Palacio, este printre cele mai bune din Hurgada.
Nu ratati sub nivi o forma excursia la Piramide si la Sfinx, nici pe cea la Luxor. E obositor dar merita. Asteptati-va la mizerie si oameni naspa in afara hotelului, e mare murdarie (inclusiv umana), dar ca experienta merita, este altceva

eu am fost in egipt cu calibra din cluj si n-am ce sa zic decat reprosuri muuulte si mari la adresa ghidului din hurghada - ca nici cursul dolarului nu-l stia, si dupa ce-am facut toxiinfectie de la bacteria din apa (e serioasa treaba, in egipt spalati-va pe dinti cu apa minerala!!) s-a gandit sa ne avertizeze...oamenii "locali" nu mi s-au parut naspa, desigur sunt foarte insistenti si au placerea negociatului care pe mine ma omoara...dar hotelurile sunt ok, si personalul la fel...noi am fost in excursii cu un ghid local, la pret foarte bun si n-am avut nici un fel de probleme...pot sa va spun ca sunt extrem de cinstiti si se tin de cuvant (exemplu: excursie de 2 zile la cairo - muzeu, piramide (inclusiv showul de lasere), bazar, moschee, cazare la hotel de 4 stele cu vedere la piramide etc. - totul la 50$/pers)...

Minela
18.05.2007, 20:04:57
tocami am revenit si noi din egipt....ce sa zic....o experienta care nu trebuie ratata....hotelul (Le Meridien) absolut superb, plin de flori, palmieri, o plaja superba, si in apa exista si doua recifuri de corali asa ca vezi tot felul de minunatii de pesti, oamenii extraordinari de atenti...camera super mare si terasa la fel (daca mergeti la acest hotel cereti camera in cladirile lagune)...
excursiile la cairo si luxor impresionante si coplesitoare...atata istorie si cultura ca ti se zbarleste pielea pe tine...
scufundarile te lasa fara grai...mii de pesti colorati, delfini care inoata pe langa tine!!!!!!!!!

Angisor
19.05.2007, 10:42:49
ma bucur ca v-ati simtit minunat..abia astept sa plecam si noi, desi noi mergem in Sharm el Sheik, sper sa fie la fel de frumos....<:-P ..sa ne pui si niste poze

hbiutza
20.05.2007, 20:38:00
tocami am revenit si noi din egipt....ce sa zic....o experienta care nu trebuie ratata....hotelul (Le Meridien) absolut superb, plin de flori, palmieri, o plaja superba, si in apa exista si doua recifuri de corali asa ca vezi tot felul de minunatii de pesti, oamenii extraordinari de atenti...camera super mare si terasa la fel (daca mergeti la acest hotel cereti camera in cladirile lagune)...
excursiile la cairo si luxor impresionante si coplesitoare...atata istorie si cultura ca ti se zbarleste pielea pe tine...
scufundarile te lasa fara grai...mii de pesti colorati, delfini care inoata pe langa tine!!!!!!!!!
si noi vom merge in egipt, tot in hurgada dar inca nu stiu la ce hotel. In plus noi vrem sa stam 14 zile. voi cat ati stat si cat va costat? in plus cam cati bani ati cheltuit in plus fata de excursie?(sper sa nu te deranjeze intrebarea:-" ).Te rog da-ne mai multe detalii despre ce si cum e acolo, inclusiv cu banii lor, lirele egiptene. mersi mult , pupici \:D/ :*

Minela
22.05.2007, 14:49:10
si noi vom merge in egipt, tot in hurgada dar inca nu stiu la ce hotel. In plus noi vrem sa stam 14 zile. voi cat ati stat si cat va costat? in plus cam cati bani ati cheltuit in plus fata de excursie?(sper sa nu te deranjeze intrebarea:-" ).Te rog da-ne mai multe detalii despre ce si cum e acolo, inclusiv cu banii lor, lirele egiptene. mersi mult , pupici \:D/ :*

eu iti recomand hotelul Le Meridien ( 5*, cu mentiunea sa cereti camera la lagune - mai platiti un supliment). Ne-a costat aprox. 1300 EUR/ 2 pers: cazare, all inclusive, transport cu avionul, supliment camera cladire laguna, taxe aeroport, viza, asigurare medicala, taxa asistenta turistica.
Este bine sa aveti la voi dolari si puteti schimba in lire la hotel. Nu schimbati foarte multe lire ca nu puteti iesi cu ele din tara si nici preschimba in dolari. este bine sa negociati toate preturile, la tot ce cumparati.
Excursiile costa intre 40 si 80 de eur de persoana si va recomand sa mergeti tot cu cei de la agentie, este mai sigur.

hbiutza
23.05.2007, 22:31:59
eu iti recomand hotelul Le Meridien ( 5*, cu mentiunea sa cereti camera la lagune - mai platiti un supliment). Ne-a costat aprox. 1300 EUR/ 2 pers: cazare, all inclusive, transport cu avionul, supliment camera cladire laguna, taxe aeroport, viza, asigurare medicala, taxa asistenta turistica.
Este bine sa aveti la voi dolari si puteti schimba in lire la hotel. Nu schimbati foarte multe lire ca nu puteti iesi cu ele din tara si nici preschimba in dolari. este bine sa negociati toate preturile, la tot ce cumparati.
Excursiile costa intre 40 si 80 de eur de persoana si va recomand sa mergeti tot cu cei de la agentie, este mai sigur.
draga mea sejurul vostru a fost de 14 zile? si in plus cu ce agentie ati mers? arata bine hotelul de care spui tu si sunt si eu interesata cu ce agentie ati mers? eu am studiat oferta kartago si sunt destul de piperate preturile. astept raspuns. pupici[-o< :*

Minela
24.05.2007, 13:52:12
draga mea sejurul vostru a fost de 14 zile? si in plus cu ce agentie ati mers? arata bine hotelul de care spui tu si sunt si eu interesata cu ce agentie ati mers? eu am studiat oferta kartago si sunt destul de piperate preturile. astept raspuns. pupici[-o< :*

am fost 7 zile, prin Kartago. Oricum a doua saptamana de cazare este mult mai ieftina ca prima, aproape la jumatate.

mihu
24.05.2007, 17:58:05
Ma bag si eu putin :D noi am stat la palm beach...destul de izolat hotel dar ok in interior si la servicii...pe noi ne-a costat 1274 2 persoane all inclusive 4 stele...am cheltuit cam 500-600 euro...dar am facut multe excursii...am luat mici suveniruri...am luat 10 bucati de papirus(sa dam pe ici pe colo)pe care le-am negocial la 2 lire bucata(se putea chiar si 1 lira)...haine si aur n-am cumparat deci cele mai scumpe au fost excursiile...dar au meritat la maxim...1 euro=~7 lire...ar fi bine sa aveti la voi maruntisi euro sau dolari...toti asteapta cate ceva chiar de la inceput....
stiu ca benzina e super iefina acolo....1 litru e 1 lira...

mihu
24.05.2007, 18:00:44
De acord cu tine....in tot ce ai zis...eu am negociat cu ei pana si la farmacie ;)) ...excursiile cica e mai bine sa fie luate de acolo dar tot prin agentie...sunt mai ieftine....

Angisor
24.05.2007, 19:40:12
fetelor...va invidiez, abia astept sa plecam si noi...

hbiutza
24.05.2007, 21:57:14
fetelor va multumesc pt toate informatiile, imi sunt tare de ajutor. Pe mine putin ma sperie ideea ca voi merge in Egipt, nu atat ca nu ma voi descurca , o ok cu engleza, dar mi-e groaza de aeroport, lume multa, si cu bagajele am o neliniste totala.Adica de unde le iau cand ajung pe aeroportul Hurgada, cu ce ajung pana la hotel si chestii dinastea. Poate o sa radeti dar sunt nelinistita din aceste privinte8-} :-SS .va pup >:D< ^:)^

mihu
25.05.2007, 07:23:51
fetelor va multumesc pt toate informatiile, imi sunt tare de ajutor. Pe mine putin ma sperie ideea ca voi merge in Egipt, nu atat ca nu ma voi descurca , o ok cu engleza, dar mi-e groaza de aeroport, lume multa, si cu bagajele am o neliniste totala.Adica de unde le iau cand ajung pe aeroportul Hurgada, cu ce ajung pana la hotel si chestii dinastea. Poate o sa radeti dar sunt nelinistita din aceste privinte8-} :-SS .va pup >:D< ^:)^
Nu e de ras...cand mergi prima data asa e...Si acum imi amintesc primul meu zbor cu sotul meu...singuri in ungaria in aeroport(noi nu am mers pana atunci cu avionul...)dezorientati...nu stiam maghiara si ei nu prea stiu engleza....dar a fost ok...si acum cand am mers in egipt deja stiam ce e pe acolo si tot...in avion iti vor da sa complectezi un fel de viza...sa nu o lasi in avion...trebuie s-o dai cand ajungi in aeroport impreuna cu pasaportul(cand am mers in tunisia-si acolo se da-noi am lasat-o in avion8-} )...Bagajele le iei de pe o banda rulanta...vin pe rand toate...teoretic la aeroport ar trebui sa te astepte cei de la agentie cu un ghid roman si sa va explice cum sta treaba si sa va duca la hotel....Dupa ce incepi sa faci primul drum...te obisnuiesti cu toate...:)

Sylvester
25.05.2007, 07:51:46
In iulie plec la Sharm El Sheik (sper ca am scris bine). O sa va spun impresii.
Nu-mi fac eu griji de aeroport si de-alt de-astea pentru ca m-am descurcat eu cand am fost singura in Germania si nu stiu o boaba nemteste.... macar in Egipt suntem un grup, avem ghid si e si organizat.

Angisor
25.05.2007, 13:47:32
stress la ce hotel mergi? si noi tot in iulie plecam....

Sylvester
25.05.2007, 14:23:44
Hilton WaterFalls. Voi?

Angisor
25.05.2007, 16:06:12
noi vom sta la baron palms resort...

Sylvester
25.05.2007, 16:12:09
supertare. distractie placuta! am vazut pe net, e marfa hotelul!

Angisor
27.05.2007, 08:53:57
ne-a placut si noua Hilton WaterFalls dar am vazut ca nu aveau all inclusiv si am renuntat...oricum suntem tare incantati de alegerea facuta...

hbiutza
27.05.2007, 16:23:00
noi vom merge in hurgada, din 29 aug la hotelul hilton long beach. inca nu am rezervat excursia dar ne-am hotarat asupra hotelului. inca mai asteptam sa vedem daca nu apar ceva oferte mai bune. acolo ne-ar costa cam 1700 e 15 zile all inclusiv. eu zic ca nu e mult. ce parere aveti?:-?

mihu
27.05.2007, 20:00:25
Am vazut un hotel in hurghada tare frumos...melia pharaoh...are 5 stele dar e superb...

hbiutza
27.05.2007, 21:32:13
Am vazut un hotel in hurghada tare frumos...melia pharaoh...are 5 stele dar e superb...
am vazut si eu acest hotel in pliante, e superbbbbbbb, dar depaseste cu mult bugetul alocat de noi pt luna de miere$-) $-) .am vrut sa-ti spun sip pretul dar nu gasesc pliantul acum. o sa-l caut maine si promit sa-ti spun, asa de curiozitate. de hotelul ales de noi ce parere ai? l-ai vazut?:-\

mihu
28.05.2007, 13:34:31
am vazut si eu acest hotel in pliante, e superbbbbbbb, dar depaseste cu mult bugetul alocat de noi pt luna de miere$-) $-) .am vrut sa-ti spun sip pretul dar nu gasesc pliantul acum. o sa-l caut maine si promit sa-ti spun, asa de curiozitate. de hotelul ales de noi ce parere ai? l-ai vazut?:-\
Stiam ca e scump...nu imi amintesc...eu am vazut hotelul asta pt ca atunci cand am mers in excursie la luxor si la cairo...au fost turisti de acolo si am mers sa-i luam....am mai fost inca pe la vreo 3 hoteluri dar nu mi le amintesc...pe asta l-am retinut pt ca ne-am uitat la el si inainte de a pleca si ne-a placut...dar e cam scump...de banii aia mai bine mergi in turcia...MAi bine mergi in egipt la 4 stele si faci si excursii...Nici la noi n-a fost lux dar noi ne-am simtit foarte bine...
uite linkul cu poze din egipt...poti sa ma intrebi orice
http://picasaweb.google.com/mihasabou/Egipt2 vezi ca mai e un album cu poze pe langa asta

Sylvester
28.05.2007, 13:54:24
ne-a placut si noua Hilton WaterFalls dar am vazut ca nu aveau all inclusiv si am renuntat...oricum suntem tare incantati de alegerea facuta...

Noi n-am luat all inclusive pentru ca nu o sa fim la pranz la hotel pentru ca vrem sa luam excursii, sa ne plimbam, etc. Si am fi platit degeaba.
Anul trecut au fost niste prieteni de-ai nostri la all inclusive si le-a parut rau ca oricum pranzul nu l-au prins niciodata la hotel.

mihu
28.05.2007, 14:21:58
Noi n-am luat all inclusive pentru ca nu o sa fim la pranz la hotel pentru ca vrem sa luam excursii, sa ne plimbam, etc. Si am fi platit degeaba.
Anul trecut au fost niste prieteni de-ai nostri la all inclusive si le-a parut rau ca oricum pranzul nu l-au prins niciodata la hotel.
Ai mare dreptate...asa au patit si cei care au stat 7 zile...prea putin au apucat pranzul la hotel...numai ca depinde si de diferenta pe care trebuie s-o dati in plus...daca nu e mare poate merita...mai ales ca la all inclusive ai incluse bauturile si tot ce vrei...la demi cred ca numai masa...Adevaru e ca 7 zile in egipt e foarte putin daca vrei si odihna si excursii...MAi ales ca merita toate excursiile de acolo....

Sylvester
28.05.2007, 14:35:40
Nu stiu cat costa all inclusive si care era diferenta de pret..... Noi n-aveam nici macar de gand sa plecam undeva anul asta pentru ca ziceam sa facem economie pentru constructia casei dar si cu banii aia in plus si cu ei in minus... nu faceam mare lucru si, in plus, suntem foarte obositi si stresati in ultima vreme asa ca ... atunci cand am primit invitatia "haideti cu noi in egipt" de la prietenii nostri ... n-am stat foarte mult pe ganduri!:>

mihu
28.05.2007, 14:43:51
Nu stiu cat costa all inclusive si care era diferenta de pret..... Noi n-aveam nici macar de gand sa plecam undeva anul asta pentru ca ziceam sa facem economie pentru constructia casei dar si cu banii aia in plus si cu ei in minus... nu faceam mare lucru si, in plus, suntem foarte obositi si stresati in ultima vreme asa ca ... atunci cand am primit invitatia "haideti cu noi in egipt" de la prietenii nostri ... n-am stat foarte mult pe ganduri!:>
Ati procedat foarte bine...Si ni eram cam stresati inainte de concediu...acum dupa ce am revenit...suntem mult mai relaxati...un concediu trebuie musai pt incarcarea bateriilor...abia astept sa vii si tu cu pareri de egipt :)

Sylvester
28.05.2007, 14:55:34
Ati procedat foarte bine...Si ni eram cam stresati inainte de concediu...acum dupa ce am revenit...suntem mult mai relaxati...un concediu trebuie musai pt incarcarea bateriilor...abia astept sa vii si tu cu pareri de egipt :)

Merci frumos ... sunt super pozele tale... cred ca v-ati distrat la maxim.
O sa pun poze cand ma intorc ...

Angisor
28.05.2007, 16:09:42
noi am ales all inlcusiv ptr ca vrem doar sa trandavim....

lucfelice
29.05.2007, 07:43:05
fetelor, va rog din suflet sa ma ajutati
si noi vrem sa mergem in egipt, dar as avea nevoie de numele unor agentii, sa vad oferte.
noi suntem din bistrita si aici e destul de saraca oferta
astept pm cu agentii..........

hbiutza
01.06.2007, 09:51:46
Stiam ca e scump...nu imi amintesc...eu am vazut hotelul asta pt ca atunci cand am mers in excursie la luxor si la cairo...au fost turisti de acolo si am mers sa-i luam....am mai fost inca pe la vreo 3 hoteluri dar nu mi le amintesc...pe asta l-am retinut pt ca ne-am uitat la el si inainte de a pleca si ne-a placut...dar e cam scump...de banii aia mai bine mergi in turcia...MAi bine mergi in egipt la 4 stele si faci si excursii...Nici la noi n-a fost lux dar noi ne-am simtit foarte bine...
uite linkul cu poze din egipt...poti sa ma intrebi orice
http://picasaweb.google.com/mihasabou/Egipt2 vezi ca mai e un album cu poze pe langa asta
sunt super pozele. daca pana acum deja u mai aveam rabdare pana la nunta si luna de miere, acum crede-ma ca nici atat nu mai am, sunt in sesiune dar nu am chef de invatat..............:[email protected] :[email protected] . am vazut pozele alea cu masa plina de prajituri si mi-a lasat gura apa;)) si cum eu sunt o mancacioasa si o pofticioasa cred ca voi veni cu cateva kg in plus. apropo cum e mancarea pe acolo? am inteles ca salatele nu e bine sa le consumi ca sunt spalate cu apa de-a lor si iti provoaca neplaceri. eu sunt tare trista ca imi place salta de orice fel. peste gatesc? si paine? abea astept voiajul de nunta, semi luna de miere :)) (14 zile)

mihu
01.06.2007, 17:05:05
sunt super pozele. daca pana acum deja u mai aveam rabdare pana la nunta si luna de miere, acum crede-ma ca nici atat nu mai am, sunt in sesiune dar nu am chef de invatat..............:[email protected] :[email protected] . am vazut pozele alea cu masa plina de prajituri si mi-a lasat gura apa;)) si cum eu sunt o mancacioasa si o pofticioasa cred ca voi veni cu cateva kg in plus. apropo cum e mancarea pe acolo? am inteles ca salatele nu e bine sa le consumi ca sunt spalate cu apa de-a lor si iti provoaca neplaceri. eu sunt tare trista ca imi place salta de orice fel. peste gatesc? si paine? abea astept voiajul de nunta, semi luna de miere :)) (14 zile)
Crede-ma ca si eu m-am cam ingrasat acolo...mai ales ca si mie daca mi-e pofta deceva, imi place sa mananc...Daca esti in general sensibila la stomac...poate ca ar trebui sa iti iei pstilele alea de acolo(antinal)......Eu am mancat in fiecare zi salata verde si morcovi acolo...nu am mancat sosuri(in general nu ma omor eu dupa asa ceva)...Peste a fost la fiecare masa si era super delicios...era ceva mare si nu avea oase....Paine era de vreo 3-4 feluri plus chifle...Mie mi-a fost cam rau catre sfarsit...si nu tare stiu de ce...(am avut diaree)...Ma gandesc ca un motiv ar fi ca am mancat omleta...(in general nu imi pica tare bine ouale)...sotul meu a mancat in fiecare zi si el nu a avut nimic...E bine sa ai la tin o mica trusa medicala care sa includa sau immodium(cica smecta nu e bun)...sau iti cumperi antinal(am inteles ca ar fi si in ro)de la ei...Ceva de dureri de cap sau de burta(mie mi-a venit inainte de a veni acasa si in general nu iau medicamente de durere de burta...dar acolo m-a durut atat de tare...incat am fost nevoita sa iau)...si in rest ce crezi tu ca ar mai fi bun la drum...eventual plasturi ca nu se stie niciodata...si sa nu uitati cremele de soare...(noua ne-a zis cineva ca cel mai bine ar fi in primele 2 zile sa te dai cu o crema cu factor foarte mare de protectie si apoi sa te dai cu ulei de masline...cica iti face bronz frumos-eu n-am testat inca)....

hbiutza
01.06.2007, 18:31:17
Crede-ma ca si eu m-am cam ingrasat acolo...mai ales ca si mie daca mi-e pofta deceva, imi place sa mananc...Daca esti in general sensibila la stomac...poate ca ar trebui sa iti iei pstilele alea de acolo(antinal)......Eu am mancat in fiecare zi salata verde si morcovi acolo...nu am mancat sosuri(in general nu ma omor eu dupa asa ceva)...Peste a fost la fiecare masa si era super delicios...era ceva mare si nu avea oase....Paine era de vreo 3-4 feluri plus chifle...Mie mi-a fost cam rau catre sfarsit...si nu tare stiu de ce...(am avut diaree)...Ma gandesc ca un motiv ar fi ca am mancat omleta...(in general nu imi pica tare bine ouale)...sotul meu a mancat in fiecare zi si el nu a avut nimic...E bine sa ai la tin o mica trusa medicala care sa includa sau immodium(cica smecta nu e bun)...sau iti cumperi antinal(am inteles ca ar fi si in ro)de la ei...Ceva de dureri de cap sau de burta(mie mi-a venit inainte de a veni acasa si in general nu iau medicamente de durere de burta...dar acolo m-a durut atat de tare...incat am fost nevoita sa iau)...si in rest ce crezi tu ca ar mai fi bun la drum...eventual plasturi ca nu se stie niciodata...si sa nu uitati cremele de soare...(noua ne-a zis cineva ca cel mai bine ar fi in primele 2 zile sa te dai cu o crema cu factor foarte mare de protectie si apoi sa te dai cu ulei de masline...cica iti face bronz frumos-eu n-am testat inca)....
e ok at. eu in general nu sunt deloc sensibila la burta dar viitorul meu sot este tare sensibil. oricum multumesc mult de sfaturi si abea astept sa mergem si noi. chiar azi m-am apucat de inv dar tare greu imi este. astept sa treaca sesiunea asta si apoi sunt un om fericit. pupici ;-) ;))

novus
03.06.2007, 12:29:51
Pt cele care au fost deja in Egipt imi puteti spune va rog daca ati avut bar pe plaja ??
M-ar interesa in mod special la Hilton Long Beach
Stiu de anul trecut din Tunisia ca e destul de ok sa fie barul pe plaja altfel iti trece setea pana ajungi la bar !

Mersi

hbiutza
03.06.2007, 20:51:27
Pt cele care au fost deja in Egipt imi puteti spune va rog daca ati avut bar pe plaja ??
M-ar interesa in mod special la Hilton Long Beach
Stiu de anul trecut din Tunisia ca e destul de ok sa fie barul pe plaja altfel iti trece setea pana ajungi la bar !

Mersi
si noi vom merge in egipt la hilton long beach. a fost o cunostinta de-a mea anul trecut si a zis ca a fost super ok, exita si beach bar si mai multe piscine si conditiile in camere sunt super ok. voi cand vreti sa mergeti? noi din 29 aug si stam 2 sapt.\:D/ \:D/

DDna
04.06.2007, 12:23:23
Girls, n-am avut rbadare sa citesc toate paginile. A fost cineva la Sharm El Sheik ? Noi acolo am vrea sa mergem...

ancavlc
04.06.2007, 12:38:37
si noi vom merge in egipt la hilton long beach. a fost o cunostinta de-a mea anul trecut si a zis ca a fost super ok, exita si beach bar si mai multe piscine si conditiile in camere sunt super ok. voi cand vreti sa mergeti? noi din 29 aug si stam 2 sapt.\:D/ \:D/
si cat va costa sejurul. aveti all-inclusive sau nu?:D

hbiutza
04.06.2007, 20:11:52
si cat va costa sejurul. aveti all-inclusive sau nu?:D
noi mergem cu kartagotours si ne costa in jur de 1700 euro pt amandoi, cu toate taxele incluse si bineinteles all inclusiv. voi v-ati interesat? cu ce agentie ati vrea sa mergeti?si cam la ce pret?:-s

ancavlc
04.06.2007, 20:26:40
noi mergem cu kartagotours si ne costa in jur de 1700 euro pt amandoi, cu toate taxele incluse si bineinteles all inclusiv. voi v-ati interesat? cu ce agentie ati vrea sa mergeti?si cam la ce pret?:-s
Noi nu ne-am hotarat. Am avut niste discutii. Problema este ca eu vreau Egipt, el Croatia si nici unul nu cedeaza.:-<:-<

mihu
04.06.2007, 20:29:37
Girls, n-am avut rbadare sa citesc toate paginile. A fost cineva la Sharm El Sheik ? Noi acolo am vrea sa mergem...
Am auzit ca e tare frumos...am vb cu un animator din hurghada care are tata egiptean si mama spanioloaica si zicea ca nu poti sa compari hurghada cu sharm el sheik...plaja superba(ai grija sa alegi una cu nisip)...apa super super(si in hurghada e limpede dar el zicea ca e mult mai frumoasa in sharm el sheik)....ne mai zicea ca strazile sunt ca si in barcelona...iar muntele intra in mare....Dezavantajul e ca nu stiu daca de acolo se face excursie la piramide...stiu sigur ca la muntele sinai se face ca e acolo...in rest, daca ajungi pe acolo, as vrea sa vad neaparat poze...am zis si noi ca am vrea sa revedem egiptul dar in partea aia...

mihu
04.06.2007, 20:33:50
Noi nu ne-am hotarat. Am avut niste discutii. Problema este ca eu vreau Egipt, el Croatia si nici unul nu cedeaza.:-<:-<
Pai nu se compara una cu alta...vorbiti si vedeti cam ce ati vrea fiecare ...in egipt e mai cald decat in croatia...plaja e putin mai pietroasa in croatia...in schimb in croatia ai si munte si mare....scrieti pe o hartie fiecare asteptarile pe care le aveti de la luna de miere...mai ales ca nu prea poti pune un semn de egal intre astea 2 tari.... :-?

ancavlc
04.06.2007, 20:43:15
Pai nu se compara una cu alta...vorbiti si vedeti cam ce ati vrea fiecare ...in egipt e mai cald decat in croatia...plaja e putin mai pietroasa in croatia...in schimb in croatia ai si munte si mare....scrieti pe o hartie fiecare asteptarile pe care le aveti de la luna de miere...mai ales ca nu prea poti pune un semn de egal intre astea 2 tari.... :-?
imi doresc tare mult sa vad piramidele, valea regilor si tot ce tine de istoria egipteana. pe linga asta vreau sa stau mai stau si tolanita la soare.:D:D Lui ii place Croatia doar din ce a vazut niste reportaje la televizor. :-"

hbiutza
04.06.2007, 20:51:52
imi doresc tare mult sa vad piramidele, valea regilor si tot ce tine de istoria egipteana. pe linga asta vreau sa stau mai stau si tolanita la soare.:D:D Lui ii place Croatia doar din ce a vazut niste reportaje la televizor. :-"
si mie mi-ar place in sharm el sheik dar e mai scump acolo...........si nu stiu dc ne permitem
chiar zilele trecute era un reportaj pe pro tv de acolo si ziceau ca e super......dar ce sa zic?fiecare ce isi permite. si majoritatea hotelurilor de acolo sunt cu demipensiune si pretul tot mai mare e decat in hurgada. iar eu ma gandesc ca dc nu ai all inclusiv, la cat de cald e acolo, numai pe apa cati bani cheltui. voi ce parere aveti?:-s

mihu
04.06.2007, 21:26:47
si mie mi-ar place in sharm el sheik dar e mai scump acolo...........si nu stiu dc ne permitem
chiar zilele trecute era un reportaj pe pro tv de acolo si ziceau ca e super......dar ce sa zic?fiecare ce isi permite. si majoritatea hotelurilor de acolo sunt cu demipensiune si pretul tot mai mare e decat in hurgada. iar eu ma gandesc ca dc nu ai all inclusiv, la cat de cald e acolo, numai pe apa cati bani cheltui. voi ce parere aveti?:-s
intr-adevar...in sharm e mai scump...eu votez la orice ora pt all inclusive...zicea o miresica(nu mai stiu exact daca de tunisia sau egipt-dar pt mine cam tot una e)...ca ii pare rau ca si-a luat all inclusive...pt ca daca aveau demi pensiune ar fi economisit 400 de euro-parca...eu sincer nu prea imi pot inchipui cum ar fi facut economia asta...noi am fost si in tunisia si in egipt...si daca am mai merge si a doua oara tot la all inclusive am merge...ai berica la discretie(pt barbati)....coktail cat vrei si poti, sucuri, apa minerala...tot ce vrei....numai ca fiecare vede situatia in mod diferit... :-?

mihu
04.06.2007, 21:31:08
pai poate mergeti acum in luna de miere si la anul vizitati croatia...poate se teme de caldura...eu iti spun sincer ca la soare, la sol au fost 55 de grade in mai...dar eu n-am simtit cum simt aici in ro 30 de grade(mor de cald aici)...sotul meu e super super calduros...in casa nu suporta nici hainele pe el...dar acolo si el a simtit in alt fel caldura...vine briza marii...oricum la piramide e destul de cald si la luxor...dar peste tot e aer conditionat asa ca e bine...

ancavlc
04.06.2007, 22:02:39
intr-adevar...in sharm e mai scump...eu votez la orice ora pt all inclusive...zicea o miresica(nu mai stiu exact daca de tunisia sau egipt-dar pt mine cam tot una e)...ca ii pare rau ca si-a luat all inclusive...pt ca daca aveau demi pensiune ar fi economisit 400 de euro-parca...eu sincer nu prea imi pot inchipui cum ar fi facut economia asta...noi am fost si in tunisia si in egipt...si daca am mai merge si a doua oara tot la all inclusive am merge...ai berica la discretie(pt barbati)....coktail cat vrei si poti, sucuri, apa minerala...tot ce vrei....numai ca fiecare vede situatia in mod diferit... :-?
de acord cu tine. Cel mai bine pt noi all-inclusive. Din pacate si al meu parca este o soba si pe timp de iarna el tot in tricou sta.:D

ancavlc
04.06.2007, 22:12:39
pai poate mergeti acum in luna de miere si la anul vizitati croatia...poate se teme de caldura...eu iti spun sincer ca la soare, la sol au fost 55 de grade in mai...dar eu n-am simtit cum simt aici in ro 30 de grade(mor de cald aici)...sotul meu e super super calduros...in casa nu suporta nici hainele pe el...dar acolo si el a simtit in alt fel caldura...vine briza marii...oricum la piramide e destul de cald si la luxor...dar peste tot e aer conditionat asa ca e bine...
tocmai am salvat cateva poze din albumul tau , sper ca nu te deranjeaza.

mihu
04.06.2007, 22:17:11
de acord cu tine. Cel mai bine pt noi all-inclusive. Din pacate si al meu parca este o soba si pe timp de iarna el tot in tricou sta.:D
la fel e si al meu...eu infofolita si lui ii e cald....

mihu
04.06.2007, 22:18:51
tocmai am salvat cateva poze din albumul tau , sper ca nu te deranjeaza.
nu ma deranjeaza...de aia am facut atatea...sa ajut si pe alte miresici;;)

DDna
05.06.2007, 12:25:27
nu ma deranjeaza...de aia am facut atatea...sa ajut si pe alte miresici;;)
Multumesc de raspuns, noi daca vom merge in Egipt, nu va fi altceva decat Sharm EL Sheik si all inclusive... sa vedem la ce bani ne incadram.

hbiutza
05.06.2007, 12:55:13
Multumesc de raspuns, noi daca vom merge in Egipt, nu va fi altceva decat Sharm EL Sheik si all inclusive... sa vedem la ce bani ne incadram.
nu vreau sa te sperii si nici sa te descurajez dar nu srtiu dc ai vazut zilele astea la tv ca a fost un nou atentat in peninsula Sinai, nu stiu daca exact in Sharm dar oricum zona aceea e mai periculoasa. si mie mi-ar place sa mergem acolo dar mi-e si frica putin si ti-am spus ca toate ofertele pe care eu le-am vazut au fost cu regim demipensiune, poate gasesti tu altceva sau exista posibilitatea sa platesti un supliment la all inclusiv:-?

mihu
05.06.2007, 13:17:44
nu vreau sa te sperii si nici sa te descurajez dar nu srtiu dc ai vazut zilele astea la tv ca a fost un nou atentat in peninsula Sinai, nu stiu daca exact in Sharm dar oricum zona aceea e mai periculoasa. si mie mi-ar place sa mergem acolo dar mi-e si frica putin si ti-am spus ca toate ofertele pe care eu le-am vazut au fost cu regim demipensiune, poate gasesti tu altceva sau exista posibilitatea sa platesti un supliment la all inclusiv:-?
Din pacate cam asa este...si anul trecut a fost un atentat la un hotel de 5 stele...este destul de riscant...dar sincer noi ne-am simtit in siguranta(e drept ca am fost pe astalalta parte a egiptului)....dar...eu mi-as dori sa ajung si la sharm el sheik cu tot riscul...

DDna
05.06.2007, 13:40:03
Ups, n-am vazut, stiam de cel de anul trecut dar mi-a spus cineva ca nu fac atentate la hoteluri .... cineva care a fost la sharm si a zis ca s-a simtit super in siguranta.
Noi oricum ne vom lua biletele pentru saptamana urmatoare, adic anu facem rezervari de acum, dupa nunta ne vom lua bilete unde ne-o veni, sotul are ceva prob de sanatate si nu se stie cum va fi. De asta nu am vrut s afacem rezervare de acum ...
Multumesc pt grija

DDna
05.06.2007, 13:41:06
Din pacate cam asa este...si anul trecut a fost un atentat la un hotel de 5 stele...este destul de riscant...dar sincer noi ne-am simtit in siguranta(e drept ca am fost pe astalalta parte a egiptului)....dar...eu mi-as dori sa ajung si la sharm el sheik cu tot riscul...
SI eu imi doresc f mult ...

DDna
05.06.2007, 13:42:13
Imi cer scuze, am dublat mesajul.

mihu
05.06.2007, 17:24:59
Ups, n-am vazut, stiam de cel de anul trecut dar mi-a spus cineva ca nu fac atentate la hoteluri .... cineva care a fost la sharm si a zis ca s-a simtit super in siguranta.
Noi oricum ne vom lua biletele pentru saptamana urmatoare, adic anu facem rezervari de acum, dupa nunta ne vom lua bilete unde ne-o veni, sotul are ceva prob de sanatate si nu se stie cum va fi. De asta nu am vrut s afacem rezervare de acum ...
Multumesc pt grija
Asta ziceam si eu...nu m-am simtit in pericol...Eu spun ca merita...stiu pe cineva care merge in fiecare an numai in egpit in concediu cu familia...daca ar simti pericolul, nu cred ca si-ar pune familia in primejdie...

hbiutza
05.06.2007, 21:14:54
Asta ziceam si eu...nu m-am simtit in pericol...Eu spun ca merita...stiu pe cineva care merge in fiecare an numai in egpit in concediu cu familia...daca ar simti pericolul, nu cred ca si-ar pune familia in primejdie...
cat v-a costat pe voi concediul?
la palm beach resort ati fost?

mihu
06.06.2007, 06:46:14
cat v-a costat pe voi concediul?
la palm beach resort ati fost?
In primul rand vreau sa spun ca prima data cand m-am uitat la avatar si l-am vazut pe viitorul tau sotz, am crezut ca e un nas de-al nostru din constanta :D fiind poza mai mica seamana tare bine cu el...si ma gandeam ca si el se casatoreste...dar nu in arad si viitoarea mireasa e bruneta :D
1264 la palm beach all inclusive transport, viza etc...si in plus acolo am cheltuit cam 600 euro cu excursiile la cairo, luxor, aqua park, el guna, jeep safari si cu tot cu suveniruri...

hbiutza
06.06.2007, 12:20:38
In primul rand vreau sa spun ca prima data cand m-am uitat la avatar si l-am vazut pe viitorul tau sotz, am crezut ca e un nas de-al nostru din constanta :D fiind poza mai mica seamana tare bine cu el...si ma gandeam ca si el se casatoreste...dar nu in arad si viitoarea mireasa e bruneta :D
1264 la palm beach all inclusive transport, viza etc...si in plus acolo am cheltuit cam 600 euro cu excursiile la cairo, luxor, aqua park, el guna, jeep safari si cu tot cu suveniruri...
si eu sunt bruneta,poza e facuta acum 2 ani la revelion. inainte sa fiu blonda eram bruneta, apoi m-am saturat de brunet si am incercat sa scap de el si vezi ce a iesit!:D . apoi dupa ce mi-am distrus bine parul m-am facut dinnou bruneta. a fost ok concediul vostru, ma refer la pret, dar noi vrem 15 zile. asa ca ne va costa ceva mai mult. pupici :*

mihu
06.06.2007, 12:24:07
si eu sunt bruneta,poza e facuta acum 2 ani la revelion. inainte sa fiu blonda eram bruneta, apoi m-am saturat de brunet si am incercat sa scap de el si vezi ce a iesit!:D . apoi dupa ce mi-am distrus bine parul m-am facut dinnou bruneta. a fost ok concediul vostru, ma refer la pret, dar noi vrem 15 zile. asa ca ne va costa ceva mai mult. pupici :*
Cum il cheama pe viitorul tau sotz? sa vedem daca e coincidenta si de nume :P

hbiutza
07.06.2007, 14:03:45
Cum il cheama pe viitorul tau sotz? sa vedem daca e coincidenta si de nume :P
darius[-X :))

Angisor
07.06.2007, 14:39:56
denisa, noi plecam in sharm el sheik...ne costa 4300 ron 1 sapt all inlcusiv, avion, asigurari, viza...hotelul e baron palms resort 5*...agentia cu care plecam noi si cu care cred ca au fost si celelalte fete are multe oferte de all inclusiv pe sharm el sheik...

Sylvester
07.06.2007, 14:41:12
Eu deja am inceput sa fac AMR-ul. AU mai ramas 34 zile pana plec!!!![-o<

DDna
07.06.2007, 14:54:30
denisa, noi plecam in sharm el sheik...ne costa 4300 ron 1 sapt all inlcusiv, avion, asigurari, viza...hotelul e baron palms resort 5*...agentia cu care plecam noi si cu care cred ca au fost si celelalte fete are multe oferte de all inclusiv pe sharm el sheik...
Mercic de raspuns. O sa cautam si noi sa vedem ce alegem pana la urma. Sa-mi zici cum a fost :)

Andreea26
08.06.2007, 12:57:14
fetelor, va rog din suflet sa ma ajutati
si noi vrem sa mergem in egipt, dar as avea nevoie de numele unor agentii, sa vad oferte.
noi suntem din bistrita si aici e destul de saraca oferta
astept pm cu agentii..........

Buna! Si noi vom merge in Egipt prin agentia Quitt Tours din Tg. Mures. Au oferte f. bune si ne-au explicat multe chestii folositoare. Si toate ewxcursiile sunt incluse in pretul total. Eu cred ca merita.

mihu
11.06.2007, 07:56:37
Buna! Si noi vom merge in Egipt prin agentia Quitt Tours din Tg. Mures. Au oferte f. bune si ne-au explicat multe chestii folositoare. Si toate ewxcursiile sunt incluse in pretul total. Eu cred ca merita.
Nu stiu cat de tare merita sa iei excursiile de aici...sunt putin mai scumpe...cica e mai bine sa le iei de acolo...(noi asa am facut)nu stiu de ce e faza asta dar stiu ca asa este...si inca ceva...cel putin cu agentia noastra...nu a meritat cairo 2 zile...si nici nu prea au fost doritori...poate e impresia ca e mai odihniotr...pe cand colo... prima zi e identica cu a celorlati...atata ca grupul se intoarce in aceeasi zi a hotel..cine opteaza pt cairo 2 zile ramane in cairo cu un alt ghid(care cred ca e e giptean)...si se plimba prin ceva bazar mare si prin cairo...

lucfelice
12.06.2007, 10:16:41

mersi andreea si casa de piatra

hbiutza
13.06.2007, 16:36:39
Nu stiu cat de tare merita sa iei excursiile de aici...sunt putin mai scumpe...cica e mai bine sa le iei de acolo...(noi asa am facut)nu stiu de ce e faza asta dar stiu ca asa este...si inca ceva...cel putin cu agentia noastra...nu a meritat cairo 2 zile...si nici nu prea au fost doritori...poate e impresia ca e mai odihniotr...pe cand colo... prima zi e identica cu a celorlati...atata ca grupul se intoarce in aceeasi zi a hotel..cine opteaza pt cairo 2 zile ramane in cairo cu un alt ghid(care cred ca e e giptean)...si se plimba prin ceva bazar mare si prin cairo...
noi vom merge in egipt cu ghid roman si asta inseamna ca excursiile le vom face cu acel ghid si deci nu le vom putea lua de acolo? voi cum v-ati dus, cu ghid roman?

mihu
13.06.2007, 17:37:38
noi vom merge in egipt cu ghid roman si asta inseamna ca excursiile le vom face cu acel ghid si deci nu le vom putea lua de acolo? voi cum v-ati dus, cu ghid roman?
Nu m-am facut prea inteleasa cu explicatia aia...Sa iti spun cum a fost la noi...Din romania nu am avut ghid...era numai un reprezentat de la firma in aeroport...apoi in egipt ne-a asteptat ghidul roman si cu el(a fost o tipa)am facut excursiile mai importante...(cairo si luxor)...restul le-am facut cu ghid tot de la firma asta dar era egiptean...Excursiile le-am luat de acolo de la ghid roman...Sincer nici eu nu inteleg de ce daca iei excursiile tot de la firma cu care mergi din Ro sunt mai scumpe si daca iei excursiile de la aceeasi agentie din egipt sunt mai ieftine...
In concluzie...excursiile e mai bine sa le luati de acolo e la ghidul roman care e acolo....

hbiutza
19.06.2007, 09:36:52
fetelor nu mai pot de fericire!<:-P <:-P <:-P ieri am fost si am dat avansul la voiajul de nunta.:rocking: :rockon: vom sta 15 zile la hotel Hilton Long Beach- all inclusiv. sunt asa de fericita.............ziua cea mare se apropie

hbiutza
19.06.2007, 09:39:48
[quote=mihasabou;267167]Nu m-am facut prea inteleasa cu explicatia aia...Sa iti spun cum a fost la noi...Din romania nu am avut ghid...era numai un reprezentat de la firma in aeroport...apoi in egipt ne-a asteptat ghidul roman si cu el(a fost o tipa)am facut excursiile mai importante...(cairo si luxor)...restul le-am facut cu ghid tot de la firma asta dar era egiptean...Excursiile le-am luat de acolo de la ghid roman...Sincer nici eu nu inteleg de ce daca iei excursiile tot de la firma cu care mergi din Ro sunt mai scumpe si daca iei excursiile de la aceeasi agentie din egipt sunt mai ieftine...
In concluzie...excursiile e mai bine sa le luati de acolo e la ghidul roman care e acolo...
super fain, abea astept sa mergem si noi, va fii ceva de neuitat.........abea astept sa vizitez, sa lenevesc, sa................<:-P ;))

mihu
19.06.2007, 11:50:30
fetelor nu mai pot de fericire!<:-P <:-P <:-P ieri am fost si am dat avansul la voiajul de nunta.:rocking: :rockon: vom sta 15 zile la hotel Hilton Long Beach- all inclusiv. sunt asa de fericita.............ziua cea mare se apropie
Super felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!Poze poze asteptam duce ce va intoarceti si sa povestesti si u altor miresici ce ar trebui luat in considerare:>

lucfelice
19.06.2007, 12:55:50

andreea, ce chestii folositoare v-au explicat?
da-mi si mie un pm cu informatiile care le-ai primit si cat v-a costat? unde mergeti? la ce hotel? in ce perioada

Angisor
19.06.2007, 16:17:45
apropo de vremea f calda din egipt..ma uitam serile trecute pe euronews si la vreme, cand dau ei imagini live din fiecare oras, la bucuresti erau 33 grade si la cairo 35...si in plus pe malul marii nu cred ca e atat de cald...

hbiutza
20.06.2007, 17:51:49
Super felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!Poze poze asteptam duce ce va intoarceti si sa povestesti si u altor miresici ce ar trebui luat in considerare:>
multumesc!!!:)>- sigur ca imi voi expune parerile dupa ce voi veni, si voi impartasi aventura mea tuturor fetelor care vor fi curioase sa afle cate ceva.:* :-p

Angisor
20.06.2007, 19:47:40
azi m-au sunat cei de la agentie sa-mi zica ca s-a modificat data plecarii precum si orarul de zbor...plecam mai devreme cu 2 zile...la voi s-a modificat ceva?

hbiutza
21.06.2007, 13:33:12
azi m-au sunat cei de la agentie sa-mi zica ca s-a modificat data plecarii precum si orarul de zbor...plecam mai devreme cu 2 zile...la voi s-a modificat ceva?
la noi data nu s-a modificat, dar s-a modificat aeroportul de pe care plecam. trebuia sa plecam de pe timisoara si s-au anulat cursele, asa ca v-a trebui sa plecam de pe bucuresti:-L :-w ceea ce nu imi convine deloc, dar asta e.............[-X

Pus_Ingeras
21.06.2007, 22:54:34
Servus fetele !
Eu si logodnicul meu vom pleca In Sharm El Sheikh pe 2 iulie (initial data de plecare a fost 4 iulie, dar ieri ne-au anuntat ca plecam cu 2 zile mai repede....mai bine, ca abia astept!).
Noi mergem la BARON PALMS (5* all incl) si vom sta 14 zile.
Angisor, voi in ce data mergeti ?

melinda
22.06.2007, 11:15:11
Dragele mele,
Am o prietenă care se căsătorește pe 25 august și vreao ca luna de miere să o petreacă în Egipt.
Viitorul ei soț vrea să meragă în Egipt, dar nu Șharm el Sheik - îi este teamă de atentate.
S-au orientat spre Hurghada - HILTON LONG BEACH.
Mă puteți ajuta cu informații depre această stațiune?^:)^
Eventual și despre Hotel?
Vă mulțumesc mult!

mihu
22.06.2007, 15:49:12
Dragele mele,
Am o prietenă care se căsătorește pe 25 august și vreao ca luna de miere să o petreacă în Egipt.
Viitorul ei soț vrea să meragă în Egipt, dar nu Șharm el Sheik - îi este teamă de atentate.
Vă mulțumesc mult!
Noi acolo am fost si mi-a placut...am povestit in urma cu cateva pagini si cum a fost si diferite detalii legate de statiunea asta...

hbiutza
23.06.2007, 19:41:22
Dragele mele,
Vă mulțumesc mult!
si eu am nunta in 25 aug si plecam in Egipt exact la hot Hilton Long Beachpe 29 aug. e un hotel super cu referinte foarte buneL-) . prietena ta in ce data pleaca? mi-ar face placere sa mai intalnim romani in hotelul la care mergem noi. noi vom sta 15 zile. astept raspuns. de ce nu se inscrie si prietena ta pe miresici, poate mai pove cu ea, poate ne vom vedea in egipt. pupici :-p tu unde mergi in luna de miere?
:-\

Anuta
23.06.2007, 23:04:59
si eu am nunta in 25 aug si plecam in Egipt exact la hot Hilton Long Beachpe 29 aug. e un hotel super cu referinte foarte buneL-) . prietena ta in ce data pleaca? mi-ar face placere sa mai intalnim romani in hotelul la care mergem noi. noi vom sta 15 zile. astept raspuns. de ce nu se inscrie si prietena ta pe miresici, poate mai pove cu ea, poate ne vom vedea in egipt. pupici :-p tu unde mergi in luna de miere?
:-\

Eu am auzit numai de bine despre Egipt <:-P si noi vom pleca in luna de miere dar pe 26.09.2007.
Casa de piatra si numai bine .
puipci:*

DDna
24.06.2007, 13:21:03
Fetelor, cu ce agentie plecati voi in Egipt ? Dati-mi si mie idei, care sunt serioase si mai bune ca pret.

hbiutza
24.06.2007, 17:24:46
Eu am auzit numai de bine despre Egipt <:-P si noi vom pleca in luna de miere dar pe 26.09.2007.
Casa de piatra si numai bine .
puipci:*
multumesc, la fel si voua. pt mine egiptul e destinatia perfecta pt luna de miere . pupici;))

DDna
07.07.2007, 10:48:14
YES ! Am dat avansul pentru luna de miere !!!!!!!! In SHarm el Sheikh, Hotelul Regency Plaza, 5*, all inclusive, plecare pe 20 august, 7 zile
Ne-a costat in total 1402 euro impreuna, cu toate taxele. Mai trebuie doar sa ne facem asigrarea medicala.

ancavlc
07.07.2007, 11:40:34
YES ! Am dat avansul pentru luna de miere !!!!!!!! In SHarm el Sheikh, Hotelul Regency Plaza, 5*, all inclusive, plecare pe 20 august, 7 zile
Ne-a costat in total 1402 euro impreuna, cu toate taxele. Mai trebuie doar sa ne facem asigrarea medicala.
Sa aveti o luna de miere minunata si asteptam pozeeeeeeee.>:D<

DDna
07.07.2007, 12:39:26
Sa aveti o luna de miere minunata si asteptam pozeeeeeeee.>:D<
Multumiiiiiiiiiiiiiiiiim ! Speram sa ne cumparam si un aparat foto pana atunci .... :D

gigia
07.07.2007, 14:39:30
salutare fetele,
nu va sfatuiesc sa mergeti vara in Egipt este extrem de cald, se poate ajunge si la 60 de grade.
In Sharm este foarte misto, eu merg in fiecare primavara acolo (in aceea perioada sunt 30-35 de grade) cat despre atentate nu poate fi vorba pt ca hotelurile sunt foarte bine pazite,in afara de turisti nu prea intra altcineva.Atentatele sunt in bazare si acolo sunt politisti peste tot.
Noi mergem intotdeauna la Movenpick Golf (sunt doua Movenpick in Sharm) si stam in aripa Royala,perfecta daca nu vrei sa fii deranjata de copii.piscina din imediata apropiere este bestiala.
vacanta placuta!

gigia

DDna
07.07.2007, 15:24:28
salutare fetele,
nu va sfatuiesc sa mergeti vara in Egipt este extrem de cald, se poate ajunge si la 60 de grade.
In Sharm este foarte misto, eu merg in fiecare primavara acolo (in aceea perioada sunt 30-35 de grade) cat despre atentate nu poate fi vorba pt ca hotelurile sunt foarte bine pazite,in afara de turisti nu prea intra altcineva.Atentatele sunt in bazare si acolo sunt politisti peste tot.
Noi mergem intotdeauna la Movenpick Golf (sunt doua Movenpick in Sharm) si stam in aripa Royala,perfecta daca nu vrei sa fii deranjata de copii.piscina din imediata apropiere este bestiala.
vacanta placuta!

gigia
Merci frumos de info
Noi am luat bilete pentru 20 august ... om vedea cum o sa fie ...

Angisor
07.07.2007, 15:24:28
nu stiu ce sa zic...chiar acum m-am uitat pe weather.com si azi in sharm el sheik sunt 37 gr iar prognoza zilelor urmatoare e de 35-38 gr...tinand cont ca acum 2 sapt in bucuresti termometrele au aratat 45 gr eu zic ca nu e asa imposibil de cald...in plus ai piscina si marea la 2 pasi...abia astept sa plecam...vacanta placuta tuturor...

DDna
07.07.2007, 15:33:11
nu stiu ce sa zic...chiar acum m-am uitat pe weather.com si azi in sharm el sheik sunt 37 gr iar prognoza zilelor urmatoare e de 35-38 gr...tinand cont ca acum 2 sapt in bucuresti termometrele au aratat 45 gr eu zic ca nu e asa imposibil de cald...in plus ai piscina si marea la 2 pasi...abia astept sa plecam...vacanta placuta tuturor...
Cand plecati in concediu ?

hbiutza
08.07.2007, 12:43:19
as avea si eu o intrebare pt fetele care au fost in egipt si nu sunt din bucuresti: cu ce ati ajuns de pe otopeni in gara de nord? ca eu am auzit ca taximetristii sunt mari "afaceristi" cu turistii si cer sume fabuloase pe acest traseu.:-w dc ma poate ajuta cineva.............:-?
noi plecam in 29 august in egipt-hurghada>:D<

mihu
08.07.2007, 12:57:02
as avea si eu o intrebare pt fetele care au fost in egipt si nu sunt din bucuresti: cu ce ati ajuns de pe otopeni in gara de nord? ca eu am auzit ca taximetristii sunt mari "afaceristi" cu turistii si cer sume fabuloase pe acest traseu.:-w dc ma poate ajuta cineva.............:-?
noi plecam in 29 august in egipt-hurghada>:D<
Noua ne-a dat cineva un nr de tel al unui taximetrsit(lucreaza legal are firma etc)...din otopeni la gara ne-a luat 60 lei(am vb cu el la tel si l-am intrebat dinainte cat e)...si ne-a asteptat la fix in gara si cand ne-am intors ne- asteptat iar la otopeni si ne-a dus la gara...are logan din ala lung cu 7 locuri...daca te intereseaza iti dau nr lui de tel....

Angisor
08.07.2007, 13:17:07
denisa, sapt viitoare plecam....
ptr miresica care vrea sa ajunga de la gara la otopeni: poti merge cu taxi..intrebi dinainte cat e tarifu, cat face pana acolo si rogi sa puna ceasu...costa in jur de 50-60 ron...daca e ora de varf cred ca ajungi la peste 60ron...sau mai simplu poti lua metroul o statie pana la piata victoriei si de acolo autobuzul expres 783...eu zic ca asa e mai bine si mai ieftin...

hbiutza
08.07.2007, 14:06:00
eu sunt din arad, iar cand vom pleca in egipt luam avoinul de pe timisoara pana la bucuresti. asa ca la plecare nu e o problema, ideea e cand venim sa nu luam plasa cu vreun taxi sa ne ceara mai mult decat ar fi normal pt asa un drum.[-X :-w
sper sa fie bine si sa ne descurcam>:D<

hbiutza
08.07.2007, 14:08:01
Noua ne-a dat cineva un nr de tel al unui taximetrsit(lucreaza legal are firma etc)...din otopeni la gara ne-a luat 60 lei(am vb cu el la tel si l-am intrebat dinainte cat e)...si ne-a asteptat la fix in gara si cand ne-am intors ne- asteptat iar la otopeni si ne-a dus la gara...are logan din ala lung cu 7 locuri...daca te intereseaza iti dau nr lui de tel....
dc zici ca e serios omu.....trim nr lui pe privat si poate ca o sa-l sun, dc nu gasesc ceva in aeroport. a sa ii spun ca nr lui de la alti clienti .:-? >:D<

mihu
08.07.2007, 18:57:17
dc zici ca e serios omu.....trim nr lui pe privat si poate ca o sa-l sun, dc nu gasesc ceva in aeroport. a sa ii spun ca nr lui de la alti clienti .:-? >:D<
pai...in aeroport e o sg firma de taxi cu care au ei contract...altii nu au voie...asa ca daca te hotarasti cu el atunci trebuie sa-l suni dinainte sa fie liber si sa stie...tu poti sa-l suni din aeroprt sa mearga atunci dupa tine dar nu e la fel de sigur...
si da...poti sa-i spui ca ai nr de tel de la niste clienti pe care i-a dus la aeroport care tot in egipt au mers :D

DDna
08.07.2007, 18:59:55
denisa, sapt viitoare plecam....
ptr miresica care vrea sa ajunga de la gara la otopeni: poti merge cu taxi..intrebi dinainte cat e tarifu, cat face pana acolo si rogi sa puna ceasu...costa in jur de 50-60 ron...daca e ora de varf cred ca ajungi la peste 60ron...sau mai simplu poti lua metroul o statie pana la piata victoriei si de acolo autobuzul expres 783...eu zic ca asa e mai bine si mai ieftin...
Cred ca le-ar fi cam greu cu toate bagajele pe mijloacele de transport in comun ... Tot cu taxiul le-ar fi mai bine

Angisor
10.07.2007, 16:15:30
fetelor, ati vazut ce probleme au avut ieri cei de la kartago cu plecarea spre sharm el sheik? #-o #-o am un stres..sper sa nu se repete si sapt viitoare..am sunat la ei si eu zis ca au schimbat compania aeriana, da eu stiu...

mihu
11.07.2007, 13:31:20
fetelor, ati vazut ce probleme au avut ieri cei de la kartago cu plecarea spre sharm el sheik? #-o #-o am un stres..sper sa nu se repete si sapt viitoare..am sunat la ei si eu zis ca au schimbat compania aeriana, da eu stiu...
Ce s-a intamplat?N-am vazut....

DDna
11.07.2007, 13:33:18
Nici eu nu am vazut. Ce s-a intamplat ?

Angisor
11.07.2007, 16:51:11
cei care trebuiau sa plece luni au plecat abia marti dimi...se pare ca aeronava care trebuia sa vina din egipt sa-i ia a avut defectiuni tehnice...au stat oamenii pana pe la 12 noaptea in aeroport apoi i-au dus la un hotel...eu am sunat la agentie si mi-au zis ca au schimbat compania aeriana cu care lucrau....dar surpriza ca e ca am intrebat-o cum se numeste noua companie si mi-a zis ca air memphis....exact cea incriminata de mediafax....deci undeva e o minciuna....

DDna
11.07.2007, 18:12:10
cei care trebuiau sa plece luni au plecat abia marti dimi...se pare ca aeronava care trebuia sa vina din egipt sa-i ia a avut defectiuni tehnice...au stat oamenii pana pe la 12 noaptea in aeroport apoi i-au dus la un hotel...eu am sunat la agentie si mi-au zis ca au schimbat compania aeriana cu care lucrau....dar surpriza ca e ca am intrebat-o cum se numeste noua companie si mi-a zis ca air memphis....exact cea incriminata de mediafax....deci undeva e o minciuna....
Pai ... e evident .... nu au schimbat compania aeriana[-(

mihu
11.07.2007, 20:12:59
Am auzit si eu de cazul asta :-? acum imi amintesc...
si noi am asteptat o bucata buna de vreme in aeroport...si la noi a intarziat dar nu chiar atat...(vreo 2 ore si ceva)...tot n-a fost bine pt ca eram flamanzi, am stat in baneasa in picioare...vai de capul nostru...am urat aeroportul ala atunci de doamne fereste:-w si la mine a fost pt 2 ore si ceva in plus...nu pt 12L-)

DDna
12.07.2007, 09:39:49
Am inteles ca acum se pleaca de pe Otopeni,ca Baneasa ete inchisa nu '?

hbiutza
12.07.2007, 10:28:45
da baneasa e in renovare si se pleaca de pe otopeni. dar eu stiu ca, Kartago lucreaza cu Cairo Air, linia aeriana nationala a Egiptului. Sau e vorba numai de cursele spre Hurghada? ce stiti despre asta?:-w

DDna
12.07.2007, 11:04:08
da baneasa e in renovare si se pleaca de pe otopeni. dar eu stiu ca, Kartago lucreaza cu Cairo Air, linia aeriana nationala a Egiptului. Sau e vorba numai de cursele spre Hurghada? ce stiti despre asta?:-w
Nu stiu mai nimic, eu ieri am sunat la agentie pentru ca vreau sa mi se schimbe hotelul, m-am uitat pe o harta si am vazut ca hotelul pe care ni l-au dat este la 24 de km de Sharm el sheikh, eu am cerut sa fie IN Sharm dar ma rog .... inca nu stiu cu ce companie vom zbura dar sper sa rezolv totul astazi.

mihu
12.07.2007, 11:13:45
Noi am fost in ultima zi de pe baneasa...a doua zi s-a inchis....
Noi nu cu cairo air am zburat....ci cu coral blu

hbiutza
13.07.2007, 13:15:05
Noi am fost in ultima zi de pe baneasa...a doua zi s-a inchis....
Noi nu cu cairo air am zburat....ci cu coral blu
dar prin kartago ati plecat? eu nu stiam de coral blu......:-?

mihu
13.07.2007, 19:43:22
dar prin kartago ati plecat? eu nu stiam de coral blu......:-?
nuuu...prin best raisen

Angisor
14.07.2007, 14:00:01
bineinteles ca m-au sunat azi de la agentie, cu 2 zile inainte sa plecam sa-mi spuna ca s-a modificat ptr a 3-a oara orarul de zbor...chiar sunt suparata pe neseriozitatea acestei agentii...si cand am intrebat-o daca e ultima modificare mi-a zis ca "spera"....>:P...si ghici cu ce companie zburam..air memphis, fix cea care sapt trecuta a avut probleme si despre care chipurile aceasta domnisoara care m-a sunat nu stia nimik...[-(...sunt curioasa ce o sa mai fie luni...trebuia sa plecam dimineata initial, apoi ne-a mutat la 15:35 si acum la 18:35....o zi din concediu e deja compromisa...

hbiutza
14.07.2007, 15:55:34
bineinteles ca m-au sunat azi de la agentie, cu 2 zile inainte sa plecam sa-mi spuna ca s-a modificat ptr a 3-a oara orarul de zbor...chiar sunt suparata pe neseriozitatea acestei agentii...si cand am intrebat-o daca e ultima modificare mi-a zis ca "spera"....>:P...si ghici cu ce companie zburam..air memphis, fix cea care sapt trecuta a avut probleme si despre care chipurile aceasta domnisoara care m-a sunat nu stia nimik...[-(...sunt curioasa ce o sa mai fie luni...trebuia sa plecam dimineata initial, apoi ne-a mutat la 15:35 si acum la 18:35....o zi din concediu e deja compromisa...
saracuta de tine atata bataie de cap cu avioanele astea.........sincera sa fiu si eu am emotii:-s ........dar lasa ca at cand vei ajunge in egipt vei uitate de toate neplacerile create cu plecarea, e o destinatie mirifica.......Iti doresc un voiaj de nunta cat mai placut si te asteptam cu impresii. pupici si un zbor linistit;))

DDna
18.07.2007, 16:54:14
Fetelor, m-am sucit complet. Nu mai mergem in Sharm, se pare ca sunt probleme cu acest Air Memphis, in concluzie mergem in Hurghada cu Air Cairo. Sper sa fe ok.

hbiutza
21.07.2007, 13:53:15
Fetelor, m-am sucit complet. Nu mai mergem in Sharm, se pare ca sunt probleme cu acest Air Memphis, in concluzie mergem in Hurghada cu Air Cairo. Sper sa fe ok.
la ce hotel v-ati gandit sa mergeti? si cat stati? buna alegere, oricum sharmul e o statiune putin mai periculoasa decat hurghada ;-)

DDna
21.07.2007, 16:23:01
la ce hotel v-ati gandit sa mergeti? si cat stati? buna alegere, oricum sharmul e o statiune putin mai periculoasa decat hurghada ;-)
Ne-am rezervat deja la Desert Rose ... ne costa 1342 euro impreuna. Luni mergem sa platim integral. Tu unde mergi ?

hbiutza
23.07.2007, 09:18:32
Ne-am rezervat deja la Desert Rose ... ne costa 1342 euro impreuna. Luni mergem sa platim integral. Tu unde mergi ?
noi mergem la hillton long beach si stam 2 saptamani. ne costa 1860 euro cu toate taxele. voi cat stati si cand plecati?

Sylvester
23.07.2007, 09:27:33
Nu plecati cu Kartago si nici cu Calibra. E teapa!

mihu
23.07.2007, 10:02:04
de ce zici asta? Noi am invata cate ceva din ce drumuri am fost...nici macar o agentie nu e perfecta...si e posibil sa ai ghinionul sa ti se intample chiar tie ceva si normal ca nu mai ai incredere...dar poate pana la tine au fost multi care s-au simtit bine...mie de ex mi-a placut foarte mult ghidul de la calibra...(desi noi nu am fost cu ei s-a nimerita ca ghida noastra n-a putut sa vina si ne-a cuplat cu ei)....dar poate altii au nimerit alt ghid...deci depinde si de noroc...

Sylvester
23.07.2007, 10:08:48
de ce zici asta? Noi am invata cate ceva din ce drumuri am fost...nici macar o agentie nu e perfecta...si e posibil sa ai ghinionul sa ti se intample chiar tie ceva si normal ca nu mai ai incredere...dar poate pana la tine au fost multi care s-au simtit bine...mie de ex mi-a placut foarte mult ghidul de la calibra...(desi noi nu am fost cu ei s-a nimerita ca ghida noastra n-a putut sa vina si ne-a cuplat cu ei)....dar poate altii au nimerit alt ghid...deci depinde si de noroc...

Pai ti-o fi placut tie ghidul de la Calibra dar sa-i intrebi pe amaratii aia de au pierdut o zi din 7 in Egipt unde fiecare ora e pretioasa cat de mult le-a placut Calibra si cam la cati metri de spate i-a durut de faptul ca era ghidul simpatic. Si sa-i intrebi cat i-a ajutat carisma ghidului la recuperatul banilor pe ziua aia ca eu nu mi i-am recuperat si nici n-am vreo sansa. Si chiar daca ii recuperez, dupa o noapte pierduta la un hotel in Bucuresti (la 2 km de casa) sa stii ca nu mai estia sa de topit dupa cat de frumos iti vorbeste ghidul si in timp ce tu il admiri agentia iti fura 1 zi de concediu.
Una e sa ai o intarziere de cateva ore sau mici inconveniente ca nicio agentie nu e perfecta dar alta e sa pleci in Sharm El Sheik cu un avion care arata ca rata Bucuresti-Magurele cu intarziere de 1 zi si ceva.

hbiutza
23.07.2007, 10:17:35
de calibra nu stiu nimic, dar de kartago nu am auzit decat lucruri bune. nu stiu de ce spui tu ca e teapa, dar eu chiar nu am auzit pe nimeni sa se planaga de aceasta agentie. plus ca excursia am luat-o de la agentia unor prieteni de-ai nostrii si ei ne-ar fii spus dc e o firma neserioasa si cu probleme.

Sylvester
23.07.2007, 10:18:12
A! Si am uitat sa va spun! Plecarea am aflat-o cu o seara inainte ca pana atunci nu ne-a spus nimeni nimic.
Si in ca o chestie, legata de amabilitatea celor de la Kartago si Calibra. Stateam ca prostii in aeroport si nu stiam incotro sa o apucam si am sunat si noi impertinentii de noi la agentii. Sa intrebam! Ce nesimtire, auzi! Sa intrebam cand plecam?!!! Aveam pe vouchere un numar de urgente de mobil. Si ne-a raspuns una! Ca de ce o deranjam ca nu vedem ca e 10 seara??? Noi trebuia sa fim plecati spre Sharm El Sheik! Dar ea era deranjata!!!!
A doua zi am plecat la 8. Dar stiti la ce ora am aflat cand plecam? La 6!!! Imaginati-va un pic: ajungi la aeroport la 8 seara ca sa pleci, nu ti se spune decat ca nu mai pleci si ca mergem la un hotel la care vom sta cateva ore (nu se stie cate) si atat!!!! Si tu te perpelesti o noapte intreaga si abia la 6 afli ca la 8 e imbarcarea. Si pleci la 10:30. Ca de! Era avionul obosit!!!

Sylvester
23.07.2007, 10:21:09
de calibra nu stiu nimic, dar de kartago nu am auzit decat lucruri bune. nu stiu de ce spui tu ca e teapa, dar eu chiar nu am auzit pe nimeni sa se planaga de aceasta agentie. plus ca excursia am luat-o de la agentia unor prieteni de-ai nostrii si ei ne-ar fii spus dc e o firma neserioasa si cu probleme.

Du-te cu Kartago ... La urma urmei, eu mi-am luat teapa, am trecut peste, asta a fost ... Daca nu ma crezi iti trimit pe mail sa vezi voucherele de la Kartago, sa vezi datele cand trebuia sa plecam, sa vezi orele si datele la care am plecat (de pe biletele de avion). Ca pana la urma n-am vrut decat sa ajut pe altii sa nu pateasca ca mine. Ca mie daca mi-ar fi zis cineva ce bine ar fi fost :(.
Si inca n-am luat banii pe ziua aia de la Kartago si nici cei de la Calibra n-au reusit!

si cititi si ce au patit altii:
http://www.hotnews.ro/pp_articol_5112-Kartago-cosmarul-turistilor.htm

mihu
23.07.2007, 10:32:36
Pai ti-o fi placut tie ghidul de la Calibra dar sa-i intrebi pe amaratii aia de au pierdut o zi din 7 in Egipt unde fiecare ora e pretioasa cat de mult le-a placut Calibra si cam la cati metri de spate i-a durut de faptul ca era ghidul simpatic. Si sa-i intrebi cat i-a ajutat carisma ghidului la recuperatul banilor pe ziua aia ca eu nu mi i-am recuperat si nici n-am vreo sansa. Si chiar daca ii recuperez, dupa o noapte pierduta la un hotel in Bucuresti (la 2 km de casa) sa stii ca nu mai estia sa de topit dupa cat de frumos iti vorbeste ghidul si in timp ce tu il admiri agentia iti fura 1 zi de concediu.
Una e sa ai o intarziere de cateva ore sau mici inconveniente ca nicio agentie nu e perfecta dar alta e sa pleci in Sharm El Sheik cu un avion care arata ca rata Bucuresti-Magurele cu intarziere de 1 zi si ceva.
Sincer iti spun ca te inteleg perfect...cred ca si eu as fi fost un pachet de nervi...cu ghidul a fost doar un exemplu...
Si noi am patit-o si cu best raisen...si noi am asteptat ca prostii in baneasa(mizerie/tiganie si pe langa asta si super super naspa din toate puncetele de vedere)vreo 2-3 ore parca(acum nici nu imi mai amintesc bine)e adevarat ca voi ati luat o teapa de proportii acolo...Dar asta vreau sa subliniez ca orice agentie poate s-o faca lata o data...si noi ne-am cam ferit de kartago sincer...am auzit lucruri si lucruri...unii au zis ca a fost ok, altii povetseau niste chestii la care nici nu te-ai fi gandit ca s-ar putea intampla in concediul/luna mde miere pregatit(a) de atata vreme si cu banii stransi in fiecare luna...
Stiu ca tu nu vei mai merge niciodata cu ei...e clar...ca doar dupa ce ai patit-o...dar nu ar trebui generalizat chiar asa...am vazut miresici foarte incantate de agentiile astea...

hbiutza
23.07.2007, 10:35:13
adevarul e ca dupa ce am citit articolul poatat de stress m-am cam speriat. acum oricum nu mai pot face nimic, excursia e platita deja. tot ce pot spera e sa nu avem si noi probleme, sa fim mai norocosi ca altii........:-w =((

Sylvester
23.07.2007, 10:41:32
hbiutza eu iti doresc sa nu ai probleme si sa fii printre norocosii care au ramas incantati de Kartago dar am pus aceste informatii pentru ca si mie mi-ar fi placut sa fi aflat in timp util si sa fi avut timp sa-mi caut agentie.
Eu stiu ca era posibil sa iasa bine dar eu nu am asa de multi bani si nu-mi convine sa plec la "loterie". Adica: hai ca ma risc, o fi bine... n-o fi bine..... vedem! Cand te strangi un an intreg sa pleci intr-o excursie si isi bate cineva joc de ea iti doresti sa fi stiut dinainte ca ai de a face cu o agentie cu probleme.
Articolul pe care l-am pus l-am gasit cand m-am intors cu o simpla cautare pe google pe care daca as fi avut mai mult creier decat o gaina as fi facut-o inainte sa plec. Dar eu am ales Kartago la recomandarea unor prieteni care au fost anul trecut cu ei si totul a fost ok.

hbiutza
23.07.2007, 10:47:25
adevarul e ca si pe noi ne costa destul de mult voiajul de nunta, si cu atat mai mult ca e un moment asa de special. oricum acum nu mai am de ales in privinta agentiei........am facut-o deja:-s . si noua ne-a fost recomandata aceasta agentie de prieteni si cunoscuti care au fost foarte multumiti de aceasta agentie. sper sa nu avem probleme!!!!!!!![-o< [-o< [-o<
oricum multumesc de pont! si iti dai seama ca de acum pana vom pleca (29.09.07) nu voi mai avea liniste............:(

issa
23.07.2007, 10:57:10
adevarul e ca si pe noi ne costa destul de mult voiajul de nunta, si cu atat mai mult ca e un moment asa de special. oricum acum nu mai am de ales in privinta agentiei........am facut-o deja:-s . si noua ne-a fost recomandata aceasta agentie de prieteni si cunoscuti care au fost foarte multumiti de aceasta agentie. sper sa nu avem probleme!!!!!!!![-o< [-o< [-o<
oricum multumesc de pont! si iti dai seama ca de acum pana vom pleca (29.09.07) nu voi mai avea liniste............:(

Oricum pregateste-te cu multa rabdare ca in perioada asta toate charterele pleca cu intarziere....din cauza ca nu mai este functional Aeroportul Baneasa si este f multa aglomeratie pe Otopeni si intaietate la decolare au cursele regulate nu charterele.
Posibil din cauza asta si Stress sa fi patit-o....nu stiu cand a plecat ea.....chiar mai putin conteaza cu ce agentie pleci....intarzieri tot or sa fie.

Sylvester
23.07.2007, 11:03:08
Posibil din cauza asta si Stress sa fi patit-o....nu stiu cand a plecat ea.....chiar mai putin conteaza cu ce agentie pleci....intarzieri tot or sa fie.

Am plecat pe 10 iulie (trebuia pe 9) si n-a fost de la aglomeratie. Din ce am prins noi pe-acolo discutii (ca pe noi nu ne informa nimeni) s-a certat Katrago cu Air Memphis si aia n-au mai trimis avionul din Sharm El Sheik. Pana la urma a venit un avion ucraienian (arata ca un autocar obosit) cu care am avut mari emotii. Si chiar si cu ala, desi trebuia sa plece la 8 am mai stat 1 ora in aeroport (dupa chek in) si inca 1 ora in avion pentru ca Kartago nu platise nu stiu ce comision si aia nu vroiau sa decoleze pana nu se facea plata. Plus ca tipau stewardesele la noi intoate limbile sa stam jos desi avionul nu pleca si nici n-a miscat timp de 1 ora + mirosea a WC necuratat + nu au dat drumul la aer conditionat pana n-au decolat. Nici nu pot sa descriu atmosfera, a fost oribil!
Am fost tratati in avionul ala de parca eram niste delincventi si banuiesc ca a fost din pricina banilor care au intrat greu si cumva personalul se razbuna pe noi.

issa
23.07.2007, 11:09:13
Am plecat pe 10 iulie (trebuia pe 9) si n-a fost de la aglomeratie. Din ce am prins noi pe-acolo discutii (ca pe noi nu ne informa nimeni) s-a certat Katrago cu Air Memphis si aia n-au mai trimis avionul din Sharm El Sheik. Pana la urma a venit un avion ucraienian (arata ca un autocar obosit) cu care am avut mari emotii. Si chiar si cu ala, desi trebuia sa plece la 8 am mai stat 1 ora in aeroport (dupa chek in) si inca 1 ora in avion pentru ca Kartago nu platise nu stiu ce comision si aia nu vroiau sa decoleze pana nu se facea plata. Plus ca tipau stewardesele la noi intoate limbile sa stam jos desi avionul nu pleca si nici n-a miscat timp de 1 ora + mirosea a WC necuratat + nu au dat drumul la aer conditionat pana n-au decolat. Nici nu pot sa descriu atmosfera, a fost oribil!
Am fost tratati in avionul ala de parca eram niste delincventi si banuiesc ca a fost din pricina banilor care au intrat greu si cumva personalul se razbuna pe noi.

Aglomeratia a inceput din iunie.....asta cu avioanele schimbate, neplati este alta poveste care a accentuat si treaba cu decolari decalate....urat din partea lor:>

Sylvester
23.07.2007, 11:16:38
Aglomeratia a inceput din iunie.....asta cu avioanele schimbate, neplati este alta poveste care a accentuat si treaba cu decolari decalate....urat din partea lor:>

Stiam ca din iunie e cu intarzieri dar la noi a fost mai mult decat atat. Am inteles de la TV ca problema cu intarzierile se va rezolva de la 1 august cand va intra in folosinta aeroportul AUrel Vlaicu sau cam asa ceva. Nu sunt sigura.

issa
23.07.2007, 11:22:48
Stiam ca din iunie e cu intarzieri dar la noi a fost mai mult decat atat. Am inteles de la TV ca problema cu intarzierile se va rezolva de la 1 august cand va intra in folosinta aeroportul AUrel Vlaicu sau cam asa ceva. Nu sunt sigura.

Aurel Vlaicu??? Unde va fi asta?

Sylvester
23.07.2007, 11:51:09
Aurel Vlaicu??? Unde va fi asta?

Habar n-am! Dar asa zicea unu' la care ii luau interviu. Am prins oricum o bucatica din ce zicea de-aia nu sunt foarte sigura....

hbiutza
23.07.2007, 12:03:44
aici ceva nu e bine cu companiile astea. noi vom pleca in hurghada cu cairo air, nicidecum cu memphis.:-?

DDna
24.07.2007, 12:31:20
noi mergem la hillton long beach si stam 2 saptamani. ne costa 1860 euro cu toate taxele. voi cat stati si cand plecati?
Plecam pe 22 august si stam o saptamana :) La voi cand e plecarea ?

DDna
24.07.2007, 12:35:35
Aurel Vlaicu nu este Baneasa ???

alexmireasa
24.07.2007, 13:27:43
Fetele, pentru egipt in luna noiembrie aveti ceva oferte?? Eu am cautat si peste tot am gasit pana la sfarsitul lunii octombrie! Daca stie cineva poate ma ajuta si pe mine!!! Pupici!!!:* :* :*

hbiutza
25.07.2007, 12:53:46
Plecam pe 22 august si stam o saptamana :) La voi cand e plecarea ?
noi in 29 si stam 2 sapt.daca stati si voi doua sapt ne putem intalni acolo. la ce hotel te duci?

mihu
25.07.2007, 14:16:21
Fetele, pentru egipt in luna noiembrie aveti ceva oferte?? Eu am cautat si peste tot am gasit pana la sfarsitul lunii octombrie! Daca stie cineva poate ma ajuta si pe mine!!! Pupici!!!:* :* :*
In egipt gasesti tot timpul...incearca la o agentie de turism...eu m-am uitat la una singura si am si gasit...incerca aici (http://www.bestreisen.ro/)...sa-ti faci o idee...Si selectezi egipt si te uiti la sejur...sper sa iti faci o idee cat de cat...

Sylvester
25.07.2007, 14:18:23
In egipt gasesti tot timpul...incearca la o agentie de turism...eu m-am uitat la una singura si am si gasit...incerca aici (http://www.bestreisen.ro/)...sa-ti faci o idee...Si selectezi egipt si te uiti la sejur...sper sa iti faci o idee cat de cat...

NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU
Nu Best Riesen
Nu v-am zis? Kartago si Calibra prin Best Riesen au aranjat transportul. Nu va duceti cu ei ca uite ce trag eu acuma pe la OPC sa-mi recuperez banii pe ziua pierduta.

Sylvester
25.07.2007, 14:21:23
Deci!
Calibra + Kartago au adunat bani de la oameni si au organizat excursia. Best Riesen ca operator mai mare le-a adunat ca face ea rahatul praf si a organizat transportul. Rezultat: cand s-a stricat treaba din 3 agentii implicate n-a mai ramas niciuna! Si acuma incerc sa recuperez banii si ma arunca de la Kartago la Best Riesen si invers.
Plus ca daca vreti sport extrem incercati si voi un rafting ceva nu avioanele contractate de Best Riesen din Ucraina sau mai stiu eu ce.

DDna
25.07.2007, 20:23:21
Noi printr-un partener Best Reisen plecam. Ne-au asigurat ca s-au rezolvat problemele. Ce-o fi sa fie ....

DDna
25.07.2007, 20:24:05
noi in 29 si stam 2 sapt.daca stati si voi doua sapt ne putem intalni acolo. la ce hotel te duci?
Stam doar o saptamana din pacate. Mai facem o plimbare si prin tara dupa. Vom sta la Desert Rose

Angisor
28.07.2007, 10:36:34
ne-am intors luni seara din luna de miere...stiu ca e o miresica care se duce la Baron Palms resort unde am fost si noi...vreau sa zic ca totul a fost minunat...hotelul a fost extraordinar, servicii impecabile, marea rosie cu coralii si pestii ei face toti banii...temperatura nu e asa cum zic altii...au fost max 38 de grade, dar bate briza..oricum e mult mai bine ca in bucuresti...oamenii sunt minunati, glumeti si pusi pe shotii mereu....intr-un cuvant, minunat...o sa ne reintoarcem in egipt cu siguranta...
noi am mers cu kartago, care evident ne-a tot modifcat ora de plecare, dar asta e cand mergi cu charter....bineinteles ca daca dispuneti de mai multi bani puteti merge pe cont propriu...

Angisor
28.07.2007, 11:07:57
cateva poze....

Angisor
28.07.2007, 11:16:19
inca un rand....

mihu
28.07.2007, 19:20:30
Angisor foarte frumos a fost!
Pozele minunate!Hotelul la fel...Mi-a placut foarte mult...cu temp e adevarat...e mare dar nu o simti...

delmo
28.07.2007, 19:23:11
inca un rand....
superbe poze!!!=D>

christina_d
28.07.2007, 20:41:09
Din pacate nu mai mergem la baron palms resort pt ca agentia kartago a anulat toate excursiile in sharm.
am fost nevoiti sa alegem hurghada-hilton long beach pt ca nu mai aveam ce sa fac cu banii inainte de nunta cu o luna.
sper sa nu mai am si alte surprize.

Angisor
29.07.2007, 08:58:57
serios? cum de a anulat excursiile in sharm? v-a dat vreun motiv?:-\ sper ca pana la anul sa revina la excursiile in sharm ptr ca noi vrem sa ne reintoarcem acolo<:-P

christina_d
29.07.2007, 11:26:22
kartago facea charter cu best reisen pe sharm, insa din cauza problemelor au anulat colaborarea cu ei.
Best reisen insa continua cu charterele pe sharm fara nici o problema.

melinda
30.07.2007, 11:14:58
Indiferent cu cine plecați, să știți că vara aceasta s-au anulat multe sejuriri pe Sharm el Sheik!
Colegii mei de la muncă care trebuiau acum 2 săptămâni la Sharm el Sheik, au fost anunțați cu câteva zile înainte de plecare că vor merge în Hurgada, deoarece Air Cairo nu face curse pe Sharm el Sheik, dacă nu întrunesc un anumit număr de călători!
Oricum, au venit încântați de Hurghada!
Aveți grijă când vizitați Valea Regilor și piramidele, este foarte cald, mi-au povestit colegii! În mormintele de pe valea regilor e ok, e răcoros!
Și neapărat să faceți scufundări!
Oricum, toți au spus că e forte frumos și că recomandă să luați 2 săptămânI!
În 7 zile nu a veți și cum să vă odihniți și să vizitați!

Sylvester
30.07.2007, 12:21:50
Ai dreptate! In 7 zile mai mult alergi. Noi am venit chiauniti de cat am alergat (mai ales ca am pierdut 1 zi).

Angisor
30.07.2007, 12:25:46
draga melinda, air cairo nu zboara pe sharm, dar acum 2 saptamani noi am plecat in sharm cu air memphis...si am fost un avion plin ochi...deci cred ca agentia lor le-a cam tras teapa...cat depsre caldura sincer m-am saturat sa aud fraze de genul "vai, o sa muriti de cald!"...nu e nici pe departe adevarat...mori de cald in bucuresti nu in egipt...si crede-ma ca am fost in desert la ora pranuzului si nu am murit...

Indiferent cu cine plecați, să știți că vara aceasta s-au anulat multe sejuriri pe Sharm el Sheik!
Colegii mei de la muncă care trebuiau acum 2 săptămâni la Sharm el Sheik, au fost anunțați cu câteva zile înainte de plecare că vor merge în Hurgada, deoarece Air Cairo nu face curse pe Sharm el Sheik, dacă nu întrunesc un anumit număr de călători!
Oricum, au venit încântați de Hurghada!
Aveți grijă când vizitați Valea Regilor și piramidele, este foarte cald, mi-au povestit colegii! În mormintele de pe valea regilor e ok, e răcoros!
Și neapărat să faceți scufundări!
Oricum, toți au spus că e forte frumos și că recomandă să luați 2 săptămânI!
În 7 zile nu a veți și cum să vă odihniți și să vizitați!

hbiutza
30.07.2007, 12:47:48
draga melinda, air cairo nu zboara pe sharm, dar acum 2 saptamani noi am plecat in sharm cu air memphis...si am fost un avion plin ochi...deci cred ca agentia lor le-a cam tras teapa...cat depsre caldura sincer m-am saturat sa aud fraze de genul "vai, o sa muriti de cald!"...nu e nici pe departe adevarat...mori de cald in bucuresti nu in egipt...si crede-ma ca am fost in desert la ora pranuzului si nu am murit...
fetelor abea astept sa mergem si noi
mai avem putin, vom merge in hurghada si cred ca zburam cu air cairo:*

Angisor
30.07.2007, 12:50:56
hbiutza...o sa fie superb...sa faceti musai scufundari..de fapt in asta constau balacelile in mare...eventual sa va luati labe si ochelari de aici ca acolo sunt destul de scumpe...

Sylvester
30.07.2007, 12:52:15
hbiutza...o sa fie superb...sa faceti musai scufundari..de fapt in asta constau balacelile in mare...eventual sa va luati labe si ochelari de aici ca acolo sunt destul de scumpe...

Daaaa ... si aparat de-ala de facut poze sub apa, de-ala de unica folosinta ca in Egipt nu prea sunt de calitate si numerita cat cer ei pe ele. Si sigur o sa vreti poze sub apa! E magnific!

Angisor
30.07.2007, 12:53:22
mda..noi n-am avut din pacate, dar am facut poze la pesti deasupra de pe ponton, oricum prea putin...acolo era cam 100 lire un aparat, vine cam 50 ron...si vestute daca nu stii sa inotati...noi am avut un singur set de labe si ochelari si ne cam bateam pe ele...oricum nu poti sta mai mult de juma de ora-1 ora in apa ca ti se cam mureaza buzele de la apa sarata...

Sylvester
30.07.2007, 12:55:33
mda..noi n-am avut din pacate, dar am facut poze la pesti deasupra de pe ponton, oricum prea putin...acolo era cam 100 lire un aparat, vine cam 50 ron...

noi l-am scos la 60 dar tot degeaba ca sotul meu s-a scufundat la 10 m si i-a plesnit aparatul de la presiune si s-au dus naibii toate pozele care apucase sa le faca mai sus.

Angisor
30.07.2007, 12:58:24
pai probabil ca poti face poze cu ele macar la suprafata, la snorcheling, nu si la scufundari la adancimi mai mari...oricum si mie imi pare rau acuma ca n-am facut poze in apa, dar nu-i nimik, ne vom mai duce acolo, poate chiar vara viitoare...noi ne-am indragostit de marea rosie...ca sa nu mai zic de civilizatia de acolo...fara manele si oameni galagiosi....

Sylvester
30.07.2007, 13:00:45
pai probabil ca poti face poze cu ele macar la suprafata, la snorcheling, nu si la scufundari la adancimi mai mari...oricum si mie imi pare rau acuma ca n-am facut poze in apa, dar nu-i nimik, ne vom mai duce acolo, poate chiar vara viitoare...noi ne-am indragostit de marea rosie...ca sa nu mai zic de civilizatia de acolo...fara manele si oameni galagiosi....

scrie pe el la cati metri te poti baga cu el. pe asta scria 25 da la 5 a plesnit.. :(... daca e de buna calitate rezista. avea cineva din grupul cu care am fost la scufundari si ne-a promis ca ne da si noua pozele.

melinda
30.07.2007, 13:09:19

Eu am povestit ce mi-au spus colegii mei de la muncă, nu ce am trăit eu, și oricum, și nu cred că voi vorbi despre Egipt, pentru că soțul meu are ceva cu țările islamice.
Eu nu m-am plâns din proprie experiență, ci ce au spus ei, cum s-au simțit ei. Și eu am zis numai că la valea regilor le-a fost cald, nu că au murit de cald, în general.
Eu nu am vrut să deranjez pe nimeni, și am intrat pe acest topic, să vă spun că, în ultimul timp, mulți s-au plând de anularea zborurilor spre Sharm el Sheik.

Sylvester
30.07.2007, 13:13:54
melinda, fiecare informatie e pretioasa si eu cel putin sunt recunoscatoare pentru fiecare lucru pe care-l aflu.^:)^ Numai de as fi aflat si cat de "serioasa" e firma cu care am fost inainte sa plec nu pe propria-mi piele. :(

mihu
30.07.2007, 14:04:02
Asa e...bine zici...Horia si-a luat de acolo ochelari...faza e ca de pe vas ne-au dat ei...numai ca alea au fost folosite si de altii inainte...si la snorkeling e un tub care o parte ti-l bagi in gura si alta ramane la suprafata pt a respira...deci chestia care se baga in gura...a fost in gurile multora...asta a fost...eu mi-am luat de la eu din alea si multi au facut asa...horia a avut aia cumparata....
Deci mai bine va luati de aici si faceti exercitii in cada =)) fara gluma tare mare pt ca daca nu esti cat de cat obisnuit, la inceput e posibil sa nu sti cat de adanc poti sa intri sub apa si iti intra pe tub apa ;))
cu labele la fel...trebuie sa sti sa folosesti miscari mai ample...daca nu te pricepi, mai tare te incomodeaza...veste e ok si de la ei...numai ca mie mi s-a tot desfacut inchizatoare de langa sani ;)) desi nu-i am asa de mari :D
poze sub apa n-am facut...
As mai avea un sfat...nu e tare fair-play pt ei dar merita pt voi...
Cand veti merge in excursii, cineva de la ei filmeaza...si la final va intreaba daca vreti cd/dvd...noua ne-au cerut 20 euro pt el...
dar noi ne-am inteles de la inceput ca punem toti cate 5 euro(am fost 4 familii)si apoi noi le multiplicam si le trimitem prin posta...si asa am s facut...sincer dupa ce am ajuns acasa m-am bucurat mult ca n-am dat 20 euro fiecare...calitatea nu e tare buna...si nu e o filmare reusita...Atata ca aparem pe acolo...
In schimb merita dvd de la muzeul de egiptologie...ala e foarte bine realizat...noi si cu ala am facut la fel...am impartit suma la cate familii am fost si am trimis prin posta :D

hbiutza
02.08.2007, 10:17:36
buna fetelor! spuneti-mi si mie va rog de unde imi pot cumpara tot ce m-ati sfatuit voi, ca eu habar n-am. in special aparatul foto pt apa.:-\ :*

mihu
02.08.2007, 11:21:20
buna fetelor! spuneti-mi si mie va rog de unde imi pot cumpara tot ce m-ati sfatuit voi, ca eu habar n-am. in special aparatul foto pt apa.:-\ :*
Aparat foto pt apa banuiesc ca ar trebui sa fie la studiouri foto sau unde sunt chestii legate de foto...
Mai e o varianta dar e un pic mai scumpa...husa pt apa...aia o pui peste aparatul tau foto si poti intra...si noi am vrut sa ne luam din asta dar am renuntat...poate gasesti si pe ceva situri de profil>:D<

hbiutza
02.08.2007, 11:35:40
Aparat foto pt apa banuiesc ca ar trebui sa fie la studiouri foto sau unde sunt chestii legate de foto...
Mai e o varianta dar e un pic mai scumpa...husa pt apa...aia o pui peste aparatul tau foto si poti intra...si noi am vrut sa ne luam din asta dar am renuntat...poate gasesti si pe ceva situri de profil>:D<
ok, merci de info.........dar celelalte chestii pt apa? :*

hbiutza
02.08.2007, 11:36:16
as mai avea o intrebare:ce inseamna snorkeling?:">

Sylvester
02.08.2007, 11:37:51

Ai niste ochelari de-aia de vezi in apa cu ei si un tub prin care respiri si niste labe de-alea in picioare si inoti la suprafata apei si cu capul in apa astfel incat sa vezi ce se intampla in apa fara sa te scufunzi. Oricine stie sa inoate poate face snorkeling.

mihu
02.08.2007, 14:31:01
Uite-l aici pe sotul meu cu masca snorkeling pe fata stand pe uscat...
http://picasaweb.google.com/mihasabou/Egipt/photo#5069559564058499586
ca si o completare la stress, nu trebuie sa sti neaparat sa inoti...cei de pe vas iti dau niste veste daca vrei si alea te tin la suprafata...
Ochelari de snorkeling banuiesc ca ar trebui sa gasesti unde sunt articole sportive...sincer nu stiu...labe nu e musai sa ai...daca nu te pricepi, mai mult te incurca...insa, daca te pricepi, sunt de mare ajutor....

Angisor
05.08.2007, 19:08:26
acuma sincer eu nu prea stiu sa innot..dar in larg mi-am luat vesta de pe vas, iar la hotel am innotat mai mult pe langa ponton..oricum apa e destul de sarata si te tine la suprafata....poti cumpara mascuta si labe de la magazinele cu saltele de apa, colaci si alte chestii ptr plaja..cred ca prin magazinele gen Idm sau sir se gasesc...sau prin hipermarcheturi

baby_tweety
05.08.2007, 23:56:00
Fetele care ati foat in egipt...ati vizitat valea regilor? Se intra in morminte? sunt tare curioasa..urmeaza sa mergem si noi in sept , dar inca nu sunt decisa 7 sau 14 zile? Nu vrem odihna, ci doar vizitat.Ajunge oare 7 zile?Ideal ar fi 10 dar numai cu plecare din ungaria este...

mihu
06.08.2007, 09:09:49
Fetele care ati foat in egipt...ati vizitat valea regilor? Se intra in morminte? sunt tare curioasa..urmeaza sa mergem si noi in sept , dar inca nu sunt decisa 7 sau 14 zile? Nu vrem odihna, ci doar vizitat.Ajunge oare 7 zile?Ideal ar fi 10 dar numai cu plecare din ungaria este...
Daca vreti sa nu ajungeti obositi acasa, merita 14 zile...noi am vizitat tot ce se putea pe acolo in 14 zile si a fost super asa...cei care au fost 7 zile le-au parut rau pt ca nu au apucat sa stea prea mult la plaja si sa se odihneasca putin...
In valea regilor am fost....sunt cateva morminte incluse in pret...daca vrei sa intri la tutankhamon platesti separatsi la inca nu stiu care regi...Acuma depinde de tine...daca esti pasionata de asa ceva, merita sa dai banii aia...daca nu, nu tare...noi n-am dat banii si nu ne-a parut rau pt ca oricum masca originala de aur e la muzeul de egiptologie din cairo si sarcofagele....daca mergi la piramide mergi si la muzeul ala...excursia asta merita la maxim!
Acuma nu vreau sa spun ca nu merita sa intri in mormintele alea incluse in pret...numai ca daca nu esti tare pasionat...e o incapere mica, super sufocanta...cel putin un mormant din capat...sa vezi cum intra lumea entuziasmata si cat de repede iese ;)) parca e in sauna....Fotografii nu ai voie sa faci...(te pune sa lasi camerele video la intrare-aparatele le poti lua cu tine)daca reusesti sa faci o fotografie-2 fara sa te vada aia e ok...dar vezi ca s-a intamplat sa vada egipteanul pe careva cu aparatul foto la vedere, sa-l banuiasca ca a facut poza si sa-l puna sa-i arate pozele facute:-s acuma nu-i problema ca poti tu fraieri...dar daca ai grija nu te fac aia de minune pe acolo...crde ca daca le dai o lira-doua te lasa aia de buna voie sa faci poze...
Daca mai vrei si alte pareri de la mine, iti stau la dispozitie;-)

mihu
06.08.2007, 09:16:25
Daca vreti numai excursii...posibil sa reusiti sa le acoperiti...dar noi am ajuns joi seara...vineri am facut turul orasului, sambata valea regilor(luxor) duminica s-a facut satul de beduini(jeep safari)luni cairo(cu piramidele muzeul)
marti am mers cu vaporul intr-un oras...marti zi de plaja si mirecuri acasa...deci timpul a fost foarte scurt pt cei cu o saptamana...noi nu am facut duminica jeep safari...l-am amanat sa-l facem cu tura care a urmat de romani...am facut si excursii...am stat si la plaja...am participat si la jocurile de animatie de la hotel...mie mi se pare ideal 14 zile...

Sylvester
06.08.2007, 09:18:55
7 zile este foarte putin. Obosesti rau si n-ai timp sa decantezi ceea ce ai vazut. 10 zile este foarte bine. 14 zile este ideal!

hbiutza
06.08.2007, 10:49:13
si noi am ales 14 zile. vrem sa si vizitam dar sa ne si odihnim si sa profitam de luna de miere ;;) ;))

baby_tweety
06.08.2007, 12:58:04
Daca vreti numai excursii...posibil sa reusiti sa le acoperiti...dar noi am ajuns joi seara...vineri am facut turul orasului, sambata valea regilor(luxor) duminica s-a facut satul de beduini(jeep safari)luni cairo(cu piramidele muzeul)
marti am mers cu vaporul intr-un oras...marti zi de plaja si mirecuri acasa...deci timpul a fost foarte scurt pt cei cu o saptamana...noi nu am facut duminica jeep safari...l-am amanat sa-l facem cu tura care a urmat de romani...am facut si excursii...am stat si la plaja...am participat si la jocurile de animatie de la hotel...mie mi se pare ideal 14 zile...

Am inteles fetelor...Asa as vrea si eu vreo 10-12 zile ca 14 mi se pare mult.Am tras cu ochiul la excursiile ce se pot face si dupa calcule ajung 10 zile.Cum am mai spus nu vreau plaja neaparat mergem chiar numai pt vizitat.Cred ca vom alege 10-11 zile cu plecare din ungaria, acum astept ofertele last minute....Noi am fost si in tunisia si ma gandeam ca putem renunta la plimbarea cu camila ca nu-i nimic nou.
Initial am fost clar hotarat pt 14 zile dar dupa ce am calculat excursiile am ajuns la concluzia ca raman zile si ne plictisim sa stam numai la plaja...;))

Totusi daca gasesc ceva super oferta de 14 zile nu refuz :)

mihu
06.08.2007, 14:55:33
Am inteles fetelor...Asa as vrea si eu vreo 10-12 zile ca 14 mi se pare mult.Am tras cu ochiul la excursiile ce se pot face si dupa calcule ajung 10 zile.Cum am mai spus nu vreau plaja neaparat mergem chiar numai pt vizitat.Cred ca vom alege 10-11 zile cu plecare din ungaria, acum astept ofertele last minute....Noi am fost si in tunisia si ma gandeam ca putem renunta la plimbarea cu camila ca nu-i nimic nou.
Initial am fost clar hotarat pt 14 zile dar dupa ce am calculat excursiile am ajuns la concluzia ca raman zile si ne plictisim sa stam numai la plaja...;))

Totusi daca gasesc ceva super oferta de 14 zile nu refuz :)
Cu camil aici nu a fost excursie asa lunga ca si in Sahara in Tunisia...aici era acolo in satul de beduini posibilitate si te plimba putin...in Tunisia stiu ca se mergea mai mult...asta cu camila a fost inclusa in excursia jeep safari...la noi oferta cu egipt a fost asa 309 euro prima saptamana si a doua saptamana 199 euro(preturile sunt de persoana)...noua ni s-a parut super avantajos

DDna
06.08.2007, 17:00:24
Cu camil aici nu a fost excursie asa lunga ca si in Sahara in Tunisia...aici era acolo in satul de beduini posibilitate si te plimba putin...in Tunisia stiu ca se mergea mai mult...asta cu camila a fost inclusa in excursia jeep safari...la noi oferta cu egipt a fost asa 309 euro prima saptamana si a doua saptamana 199 euro(preturile sunt de persoana)...noua ni s-a parut super avantajos
In ce perioada ai fost de ai prins asemenea oferta ?

mihu
06.08.2007, 17:05:52
In ce perioada ai fost de ai prins asemenea oferta ?
in mai...si vremea a fost super super...

baby_tweety
06.08.2007, 17:13:31

Pai am zis ca daca prind o asemenea oferta clar nu stau pe ganduri...Acum in aug tre sa apara ofertele pe sept...super ofertele de fapt:)

baby_tweety
07.08.2007, 00:44:16
in mai...si vremea a fost super super...

Cu ce firma ati fost, best reisen sau kartago? Si cat v-au costat excursiile ? Ca vad ca la best sunt mai scumpe (ce apare pe site).

mihu
07.08.2007, 06:40:16
Cu ce firma ati fost, best reisen sau kartago? Si cat v-au costat excursiile ? Ca vad ca la best sunt mai scumpe (ce apare pe site).
Noi cu best am fost si atunci s-a nimerit sa aiba cea mai buna oferta...la acelasi hotel, cu aceleasi conditi, tot la fel(perioada etc), unii cu alta firma au platit mai mult cu in jur de 100 euro...nu stiu daca e asa de obicei...dar atunci asa a fost...
excursiile ...cele 2 importante luxor si cairo au fost in jur de 70 euro fiecare de persoana...(asta e aproximativ...exact nu mai tin minte)...iar celelalte...in jur de 35 euro...asta iar aproximativ...excursiile merita sa le iei de acolo de la firma lor...nu inteleg de ce...e tot aceeasi firma numai ca acolo e ai ieftin si daca iei din Ro tot de la aceeasi firma e mai scump... :-? nu cu mult dar tot e ....

DDna
07.08.2007, 12:42:49
Noi cu best am fost si atunci s-a nimerit sa aiba cea mai buna oferta...la acelasi hotel, cu aceleasi conditi, tot la fel(perioada etc), unii cu alta firma au platit mai mult cu in jur de 100 euro...nu stiu daca e asa de obicei...dar atunci asa a fost...
excursiile ...cele 2 importante luxor si cairo au fost in jur de 70 euro fiecare de persoana...(asta e aproximativ...exact nu mai tin minte)...iar celelalte...in jur de 35 euro...asta iar aproximativ...excursiile merita sa le iei de acolo de la firma lor...nu inteleg de ce...e tot aceeasi firma numai ca acolo e ai ieftin si daca iei din Ro tot de la aceeasi firma e mai scump... :-? nu cu mult dar tot e ....
Noi probabil ca doar pe astea le vom face, restul de 5 zile trandaveala ...

Nattali
08.08.2007, 12:53:37
Buna fetelor.
Ash vrea sa le intreb pe cele care deja au fost in Egipt, ce probleme de ordinj local au intimpinat acolo?
Sint minusuri serioase care le-a deternminat sa nu se mai duca acolo niciodata?

Sylvester
08.08.2007, 14:19:37
Buna fetelor.
Ash vrea sa le intreb pe cele care deja au fost in Egipt, ce probleme de ordinj local au intimpinat acolo?

Minusuri:
apa de baut: sa bei numai imbuteliata nu de la chiuveta si sa nu ceri bauturi cu gheata pentru ca aia e facuta tot cu apa de la chiuveta
localnicii: cam prea insistenti cu bacsisul si la piramide chiar era sa o patim rau de tot pentru ca nu mai scapam de un individ care tipa sa-i dam 50 $ ca ne-a facut o poza. pana la urma am inceput sa-i zic de ma-sa in romaneste si cred ca ori stia romaneste =)) ori faceam eu gesturi prea sugestive ca ne-a lasat in pace. dar m-am speriat!

Angisor
08.08.2007, 15:22:19
eu am consumat bauturi cu gheata, la fel si sotul meu si nu am patit nimik...cat depsre apa de la robinet, cica nu tre sa te speli cu ea nici pe dinti ca poate da o gingivita, dar sotul meu n-a respectat si n-a avut nimik..probabil depinde si de sistemul fiecaruia imun....localnicii sunt f insistenti sa intri in magazinele lor, dar ii poti refuza si cu asta basta...cu bacsisu ce sa zic, unii isi incearca si ei norocul..ni s-a intamplat si noua in aeroport cand sa ne urcam in autocar a venit unul sa ne ia bagajele sa le puna el in portbagaj si cerea "tips" da nu am avut bani schimbati(aveam numai bancnote de 100 dolari) si nu i-am dat si asta a fost...
dar cu siguranta ne vom reintoarce acolo...
marea rosie ne-a cucerit...la fel si calitatea serviciilor si tara in sine

mihu
08.08.2007, 17:18:24
Buna fetelor.
Chiar sa nu ma mai intorc acolo niciodata... :-? nu mi s-a parut nimic atat de grav...cu apa asa e...dar si eu m-am spalat pe dinti cu apa de-a lor si n-am nimic...m-am ingrasat acolo(sigur ca nu de rau ce mi-a fost)
si cu bacsisul cum zice si Angisor...depinde de tine...ei citesc deja oamenii...sunt experti de mici...(ne-am distrat cand o fetita mica incerca sa vanda ceva si ea la un super pret si cum incerca ea sa negocieze)...Depinde de tine cum privesti situatie...Trebuie intelesi...asa sunt arabii...negocierea face parte din viata lor

Angisor
08.08.2007, 19:25:56
nu ca negocierea face parte din viata lor, dar ei din asta traiesc...ganditi-va ca acolo nu pot cultiva legume, sau nu pot creste animale de expl cum fac taranii la noi...ei nu au decat nisip, nici macar apa nu au si traiesc doar din comert..si sa nu uitam ca salariu mediu la ei este in jur de 100 dolari..deci nu cred ca trebuie criticati aspru ptr asta..pana la urma poate fi distractiv sa negociezi, e totusi un lucru pe care in Ro nu poti sa-l faci

baby_tweety
08.08.2007, 21:07:45
Am gasit o oferta buna la best....sunrise mamlouk palace 5* la 800E/pers 14 zile...super.Abia asteptam sa plecam....Este un hotel nou construit si sper sa fie ok...
Pana la urma am ales 14 zile, decat sa ne para rau:D

hbiutza
08.08.2007, 21:17:19
si la noi mai e doar putin pana plecam in egipt si deja ma iau fiorii......
intr-un fel abea astept dar in alt fel parca nu-mi vine sa ma mai duc!#-o
poate se intampla asta si din cauza emotiilor premaritale:-s .......
desi stiu engleza binisor mi-e frica ca nu ma voi descurca........:-B #-o

mihu
08.08.2007, 21:24:54
Cum sa nu te descurci?
Stai linistita ca nici ei nu vb corect engleza...

baby_tweety
08.08.2007, 21:29:15

Stai linistita ca ei stiu mai putina engleza k tine:D :D :D O sa te descurci...in ce per mergeti? noi in 5 sept....nu mai e mult<:-P <:-P

A si o sa fii cu ghidul in excursii asa ca nu ai probleme...