PDA

Versiunea completa : Casa de lux Botosani

blondysan
19.06.2008, 21:19:14
Salutare am nunta in august anul asta si am rezervare la rest casa de lux .Problema mea e ca sunt plecata din tara si eu nu am vazut rest mama mea a facut rezervarea de aceea as dori sa aflu mai multe pareri

sim2126
21.06.2008, 21:48:35
Salutare am nunta in august anul asta si am rezervare la rest casa de lux .Problema mea e ca sunt plecata din tara si eu nu am vazut rest mama mea a facut rezervarea de aceea as dori sa aflu mai multe pareri
Prima data cand am auzit de acest restaurant este acum, cand am citit mesajul tau. Am fost foarte curioasa si am cautat pe google. Are site, iar pozele arata foarte bine. Din poze restaurantul arata foarte bine. Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji. Daca nu l-ai vazut inca, poti intra si tu. Nu stiu daca am voie sa pun adresa, dar daca nu gasesti, spune-mi si iti dau adresa pe privat.

aquarelle
26.06.2008, 13:12:57
eu am fost sa vad restaurantul...dar mi s-a parut foarte mic pentru organizarea unei nunti...nu stiu daca incap 50-60 persoane

andreeadidi
30.07.2008, 13:12:10
tot ce am auzit e ca au niste super feluri de papa =P~ si ca arata fain

dariutza
30.07.2008, 15:26:53
tot ce am auzit e ca au niste super feluri de papa =P~ si ca arata fain

si preturile sunt pe masura:-B

onutza200
12.08.2008, 20:58:00
casa lux?=)) e o prostie de restaurant:[email protected] :[email protected] :[email protected]

blondysan
07.09.2008, 02:58:01
Am avut nunta pe 16 august la rest Casa Lux si a fost super fain .Mancarea a fost minunata servirea ireprosabila totul a fost perfect cine are de facut o nunta mica se merita .

onutza200
09.09.2008, 08:24:15
subliniaza nunta mica:-"

aryanna
08.10.2008, 18:14:43
am fost si eu acolo si am mancat si serios ca au niste feluri inedite de mancare si foarte gustoase, pretul e putin mai mare fata de altele poate insa cred ca e de inteles

onutza200
09.10.2008, 18:44:45
ai mancat la nunta sau asa....

aryanna
12.10.2008, 21:24:20
nu, am mancat asa jos in crama si am ramas chiar impresionata de felul in care arata mancarea in farfurie si de gust , din ce auzisem eu au un bucatar care e platit bine de tot acolo si face treaba buna. stiu ca pensiunea asta e a celor de la pita, nu?

onutza200
13.10.2008, 21:16:02
neinteresant a cui este stiu ce stiu despre local si prefer sa ma abtin:-w :-wdar arata bine in farfurie ...bucatar bun ok dar va-ti intrebat ce face bucatarul in bucatarie?:)) :)) :))

aryanna
13.10.2008, 22:05:56
ce fac toti presupun si important e ca acolo se vede rezultatul, eu zic ca face o treaba buna...

onutza200
14.10.2008, 20:34:00
da da ce fac ceilalti ar trebui sa faca si elo:-) ...dar prefer sa ma abtin:-"

gabi000
06.11.2008, 18:58:11
eu am fost sa vad restaurantul...dar mi s-a parut foarte mic pentru organizarea unei nunti...nu stiu daca incap 50-60 persoane
foarte mic

gabi000
06.11.2008, 18:59:27
si preturile sunt pe masura:-B au preturi mari

onutza200
14.11.2008, 18:41:36
prea mari pt asa casa de lux=P~

ali_ovi
25.11.2008, 21:52:26
Parerea mea ca Onutza este cam negativista.

Vis-a-vis acest restaurant tin sa va anunt ca s-a deschis sala mare de nunti ce poate gazdui 500 de locuri intr-o sala frumos amenajata si foarte aerisita.

Acolo voi avea eu nunta la anul si sper sa fie un reusita.

onutza200
27.11.2008, 09:04:49
nu sunt negativista dar dupa cativa ani de experiente cred ca stiu mai bine ca tine ce e prin bt!cat despre sala noua care spui tu nu am reusit sa o vad (momentan nu sunt in bt)dar o sa ma informez de ea de la cineva care sunt sigura ca va avea nunti si acolo:-B

alexsweetness
27.11.2008, 12:21:43

Vis-a-vis acest restaurant tin sa va anunt ca s-a deschis sala mare de nunti ce poate gazdui 500 de locuri intr-o sala frumos amenajata si foarte aerisita.

am fost si eu acolo la o cumetrie , si chiar mi-a placut! mancarea deosebita , servirea ireprosabila si ambiatza mai mult decat placuta! nota 10! recomand tuturor miresicilor pentru nunti mai restranse.

ali_ovi
27.11.2008, 21:05:00
am fost si eu acolo la o cumetrie , si chiar mi-a placut! mancarea deosebita , servirea ireprosabila si ambiatza mai mult decat placuta! nota 10! recomand tuturor miresicilor pentru nunti mai restranse.

Sala mare a fost lansata recent, este una deosebita si foarte aerisita. M-am saturat de sali de nunti inghesuite si pline de fum.

Se pare ca asta o sa ma satisfaca. Chiar acolo mi-am facut rezervare pentru nunta de peste 6 luni.

onutza200
30.11.2008, 11:05:48
e aerisita ca e noua$-) plus de asta nu toate salile sunt asa!iar bunul simt al invitatilor e sa fumeze afara nu inauntru!eu asa am vazut la multe nunti!si sa aiba si aer conditinat

gaballela
05.05.2009, 21:32:15
Draga alexsweetness, in primul rand felicitari pentru nunta! <:-P
Am vazut ca ai avut nunta la rest. Botosani si as vrea sa te intreb cum a fost, daca a iesit bine, cum s-a comportat personalul? Si poate pui si cateva poze de la nunta cu localul. ^:)^ ^:)^
Am si eu nunta anul acesta tot la rest. Botosani si nu am auzit lucruri prea bune despre el. Multumesc mult, anticipat. ^:)^

Roxana_Bt
20.05.2009, 10:22:32

Va fi o nunta reusita, cu siguranta! cum trece timpul pt tine? eu mai am doar 2 sapt si am impresia ca trece f greu:(

ancutzoaia
18.06.2009, 19:46:26
Salut!

Avem nunta la anul (in 2010) in mai la ballroom la Casa Lux.
Mi-ar fi util sa vorbesc cu cineva care a avut nunta acolo sau a fost la vreo nunta.

Noi stam in Iasi si deocamdata doar parintii au fost si au contractat.

Multumesc!

aryanna
18.06.2009, 20:51:34
eu vin cu ceva impresii despre casa lux, de curand a fost nunta unui tip care e sef la garda de mediu (deci cunoscuta nunta, pe unde ajungeam ba stia cineva mireasa, ba mirele... au avut vreo 400 de invitati totusi)

au fost si balurile la laurean si eminescu acolo....

iti zic de la fiecare:
-la nunta cica a fost frumos, sala a fost decorata superb numai cu orhidee albe si mov cica a costat aranjamentul vreo 100 mil., cine mi-a zis de nunta asta a fost super dezamagit de mancare (de faza cu mancarea stiu de la 2 pers), a zis ca ea a ajuns pe la 10 si dupa vreo ora abia a venit aperitivul si apoi abia dupa vreo alte 2 ore primul fel...cu alte cuvinte s-a cam suferit de foame

-la banchet nu am intrebat de sala sau de servire insa ce retin este ca la eminescu aia nu au decorat sala si cica arata chiar naspa, ca o cantina ea fiind foarte mare

in rest nu stiu, eu ti-am zis ce stiam legat exclusiv de sala si nu de petrecere, muzica sau altceva

ancutzoaia
19.06.2009, 15:42:55
eu vin cu ceva impresii despre casa lux, de curand a fost nunta unui tip care e sef la garda de mediu (deci cunoscuta nunta, pe unde ajungeam ba stia cineva mireasa, ba mirele... au avut vreo 400 de invitati totusi)

au fost si balurile la laurean si eminescu acolo....

iti zic de la fiecare:
-la nunta cica a fost frumos, sala a fost decorata superb numai cu orhidee albe si mov cica a costat aranjamentul vreo 100 mil., cine mi-a zis de nunta asta a fost super dezamagit de mancare (de faza cu mancarea stiu de la 2 pers), a zis ca ea a ajuns pe la 10 si dupa vreo ora abia a venit aperitivul si apoi abia dupa vreo alte 2 ore primul fel...cu alte cuvinte s-a cam suferit de foame

-la banchet nu am intrebat de sala sau de servire insa ce retin este ca la eminescu aia nu au decorat sala si cica arata chiar naspa, ca o cantina ea fiind foarte mare

in rest nu stiu, eu ti-am zis ce stiam legat exclusiv de sala si nu de petrecere, muzica sau altceva

Merci mult Aryanna!

Din poze am observat si eu ca e cam mare sala si trebuie decorata sa para mai festiva.

Nu cred ca voi apela la orhidee ;;) pentru toata sala, insa o vreau si eu cu flori. Apropos, stii firma de decoratiuni care a facut aranjamentele?

De mancare am inteles totusi ca e foarte buna, noi vom vorbi cu ei sa o dea mai devreme, eu una sunt deranjata cand stau cu stomacul gol cu gandul la aperitiv.

Orice informatie mai aveti, va rog sa o scrieti.:*

ancutzoaia
05.07.2009, 09:42:39
Salut!

Gata postul :), din nou nunti.

Astept pareri de la cine a mai fost la nunta la Casa Lux, sau va avea nunta.

Am vazut poze cu sala aranjata cu orhidee, intr-adevar eleganta, culoarea pastelata (movul deschis) nu este printre preferatele mele, insa e foarte frumos aranjata. Daca vreti si sunteti curioase va atasez poze. Aveti idee ce firma de decoratiuni a fost?

:x Anca

aryanna
05.07.2009, 12:46:26
Salut!

Gata postul :), din nou nunti.

Astept pareri de la cine a mai fost la nunta la Casa Lux, sau va avea nunta.

Am vazut poze cu sala aranjata cu orhidee, intr-adevar eleganta, culoarea pastelata (movul deschis) nu este printre preferatele mele, insa e foarte frumos aranjata. Daca vreti si sunteti curioase va atasez poze. Aveti idee ce firma de decoratiuni a fost?

:x Anca

da as vrea eu poze ca inca nu am vazut pozele alea

daca e nunta despre care ziceam eu (a sefului de la garda de mediu) iti spun ca aranjamentele au fost facute la iza parca , astea cu pretul si firma de decor e din auzite nu din surse sigure

ancutzoaia
08.07.2009, 09:36:46
Salut!

Ati vazut pozele, ce parere aveti? Eu totusi nu cred ca a costat 100 milioane... hai vreo 60-70 poate.

In fine, daca stie cineva exact firma si pretul sa scrie un mesaj.

Alte persoane cu impresii despre Casa Lux?

Va urez o zi buna:x

Anca

rebecadim
08.07.2009, 12:06:01
Salut!

Ati vazut pozele, ce parere aveti? Eu totusi nu cred ca a costat 100 milioane... hai vreo 60-70 poate.

In fine, daca stie cineva exact firma si pretul sa scrie un mesaj.

Alte persoane cu impresii despre Casa Lux?

Va urez o zi buna:x

Anca

WOOW , suuuper! foarte frumos! dar a fie chiar asa mult? 100 milioane? hmm , nu prea cred. Eu am vazut niste poze de la o nunta si cred ca asa va arata sala mea! M-am hotarat la verde crud! Ce parere aveti? Pare mai aerisit , si deloc incarcat! astept parerile voastre! aaaa.... si stiu ca nunta asta a costat 1800 , adica 18 milioane cu tot cu flori , nu e mult , nu??? atasez pozici

biancaJO
07.09.2009, 00:51:51
salutare miresici;-) si eu am nunta la anul acolo as dori si eu cateva detalii cine stie despre restaurant,menu,chelneri,decorat etc.,ceva impresii despre local daca stiti, a fost careva la vreo nunta acolo de cand s-a facut sala mare?

ancutzoaia
04.10.2009, 19:43:09
Ceva nou despre Casa Lux? Ati mai fost pe la vreo nunta pe acolo, ati mai auzit sau stiti ceva?

Mi-a venit acum o intrebare: cei de la Casa Lux au huse pentru scaune, le inchiriaza separat, intra in pretul salii sau cumva le dau gratuit/:)? ma intereseaza pentru ca sunt fix pe scaun, iar pe mine ma enerveaza husele lucitoare si alunecoase care stau ca niste cearceafuri...

Intreb, pentru ca am auzit ca cei de la Rapsodia au husele lor si le ofera gratuit.

[email protected]};-

Anca

aryanna
04.10.2009, 23:07:31
da, cei de la rapsodia au niste huse super faine pe care anul asta le lasa gratuit (nu stiu la anul) insa la casa lux nu cred, eu una nu am auzit de asta, si in plus stiu ca cel mai ieftin meniu e 160 de lei, cam mult pt bt zic eu

ancutzoaia
05.10.2009, 11:00:32
Sigur 160 de lei? Noi cand am vb era in jur de 120 (fara praji, tort, bautura) pentru 2009, noi la anul stabilim pretul final si s-ar putea sa difere.

Oricum, mancarea este extraordinar de buna. Noi am avut petrecerea de logodna la Casa Lux si am fost extrem de multumiti, de tot: personal, infrastructura-curat, aerisit, mirosea frumos, mancare.

Eu sper sa nu ma dezamageasca cei de la restaurant in niciun fel:-p

Anca

carmen_daniela
05.10.2009, 11:04:34
da, cei de la rapsodia au niste huse super faine pe care anul asta le lasa gratuit (nu stiu la anul) insa la casa lux nu cred, eu una nu am auzit de asta, si in plus stiu ca cel mai ieftin meniu e 160 de lei, cam mult pt bt zic eu

Da cei de la Casa Lux colaboreaza cu o firma pentru ornat, deci se platesc inclusiv husele. Dar poti orna cu cine vrei tu. Sambata a fost o nunta si sala a fost ornata cu o firma de la Iasi. Foarte frumos, dar si destul de scump din cate am inteles. Oricum si cei cu care colaboreaza Casa Lux fac aranjamentele tot cu Iza, deci oricum cred ca sunt destul de scumpi. Cat despre meniu mie mi s-a spus ca unul mediu anul asta e 120-130. Dar cine stie ce o fi la anu.

aryanna
05.10.2009, 13:02:23
eu nu zic decat din auzite, stiu pe cineva care are nunta acusi acolo si am auzit ca e meniul 160 dar poate ea a bagat si altele in pretul asta si de aia a zis asa

carmen_daniela
05.10.2009, 13:37:35
eu nu zic decat din auzite, stiu pe cineva care are nunta acusi acolo si am auzit ca e meniul 160 dar poate ea a bagat si altele in pretul asta si de aia a zis asa

sigur aryana, pai poti face meniul si de 250...sau de fapt il faci de cat vrei, depinde si de bugetul mirilor, sau al familiilor mirilor:D .Sau depinde si daca iti pun ei si bautura...atunci sa vezi preturi. Oricum eu zic ca intr-adevar trebuie ales un meniu bogat, dar nici exagerat...pentru ca multe devin inutile...si parca e pacat sa se arunce. Pe tine cat te-a ajuns pentru sambata?

carmen_daniela
05.10.2009, 14:40:52

si mai spune-mi te rog ornatul salii cat te ajunge, ca ma ingrijoreaza preturile ce mi se spun:-s

aryanna
05.10.2009, 23:27:20
sigur aryana, pai poti face meniul si de 250...sau de fapt il faci de cat vrei, depinde si de bugetul mirilor, sau al familiilor mirilor:D .Sau depinde si daca iti pun ei si bautura...atunci sa vezi preturi. Oricum eu zic ca intr-adevar trebuie ales un meniu bogat, dar nici exagerat...pentru ca multe devin inutile...si parca e pacat sa se arunce. Pe tine cat te-a ajuns pentru sambata?

in jur de 120 e la mine cu 4 feluri de mancare, cafeaua, inghetata, si sucuri+apa incluse

aryanna
05.10.2009, 23:30:49
si mai spune-mi te rog ornatul salii cat te ajunge, ca ma ingrijoreaza preturile ce mi se spun:-s

sincer nu stiu inca, la noi e mai complicat ca lucram cu cineva care e cumva
''dator'' moral mai mult si a zis ca o sa platim in speta florile, cred ca-si pun ele si un capacel totusi, sper sa nu treaca de 20, ele au zis 10 mil dar nici nu pot sa-mi pun cele mai urate flori sau cele mai saracaciose aranjamente
ma astept la max 15 mil (da doamne!)
o sa va zic mai multe sapt aviatoare si va arat si poze de la sala

carmen_daniela
06.10.2009, 09:20:30
''dator'' moral mai mult si a zis ca o sa platim in speta florile, cred ca-si pun ele si un capacel totusi, sper sa nu treaca de 20, ele au zis 10 mil dar nici nu pot sa-mi pun cele mai urate flori sau cele mai saracaciose aranjamente

Abia te astept cu noul statut de doamna. Ar fi ok si 20 mil..ca mie sub 60 nu mi s-a spus.Dar oricum daca e o cunostinta e cu totul altceva. Sigur va fi frumoasa....pt ca si sala e...si ornata va fi super. Spor la ultimile pregatiri!:)

alyna8
06.10.2009, 10:05:41
Cate aranjamente ai Aryanna?de te ajunge 20 mil numai florile???

Creizilup
06.10.2009, 10:45:14
Abia te astept cu noul statut de doamna. Ar fi ok si 20 mil..ca mie sub 60 nu mi s-a spus.Dar oricum daca e o cunostinta e cu totul altceva. Sigur va fi frumoasa....pt ca si sala e...si ornata va fi super. Spor la ultimile pregatiri!:)
60 milioane aranjamentele?:O:O:O Mi se pare groaznic de mult...

carmen_daniela
06.10.2009, 11:16:45

cam asa mi-au spus mie sambata cei care ornau la Casa Lux.Bine aici era vb si de scaune, mese, pahare, flori de pus in piept, florile din sala, arcada, ornat biserica, si paharele parca.
Am uitat sa precizez ca pe cei care aveau sambata i-a costat si mai mult, dar aveau si mult mai multi invitati...ceea ce insemna mai multe mese, scaune, flori, etc.

alyna8
06.10.2009, 11:29:42
cam asa mi-au spus mie sambata cei care ornau la Casa Lux.Bine aici era vb si de scaune, mese, pahare, flori de pus in piept, florile din sala, arcada, ornat biserica, si paharele parca.
Am uitat sa precizez ca pe cei care aveau sambata i-a costat si mai mult, dar aveau si mult mai multi invitati...ceea ce insemna mai multe mese, scaune, flori, etc.
Asa mi s-a parut si mie:Ofoarte mult,sunt la noi in oras decoratori care iau mult mai putin si crede-ma ca m-am interesat am consultat vreo 4 pana acum.Parerea mea e sa mai consulti piata,uite iti pot recomanda eu 1-2 firme,care mi s-au parut rentabili si profesionisti.

Creizilup
06.10.2009, 11:33:45
Asa mi s-a parut si mie:Ofoarte mult,sunt la noi in oras decoratori care iau mult mai putin si crede-ma ca m-am interesat am consultat vreo 4 pana acum.Parerea mea e sa mai consulti piata,uite iti pot recomanda eu 1-2 firme,care mi s-au parut rentabili si profesionisti.
Pai si fetele care au avut pana acum parca nu vorbeau chiar de un pret atat de mare... Te rog trimite-mi si mie un pm cu ofertele pe care le consideri tu avantajoase>:D<

aquarelle
06.10.2009, 11:40:24
pare mult...dar cand le iei pe toate la rand si le calculezi cam aici se ajunge. si noi am ajuns la suma asta, dar aici au fost incluse urmatoarele: aranjamente florale mese restaurant si masa oficiala, boluri cu pietricele si lumanari mese si scari intrare, servetele mese, 2 coloane intrare, 6 stalpisori si covoras rosu biserica, lumanari, buchete mireasa si nasa, cocarde orhidee mire, parinti, frati si nepoti, orhidee par, aranjamente masini (8), porumbei biserica (cam 10-12), fantana ciocolata si masa fructe (pt 100 persoane).

Creizilup
06.10.2009, 11:46:44
Multumesc mult de tot >:D< Te rog sa-mi spui si cum se numesc sa nu sun si sa spun...." aaa mi-ati fost recomandati de o miresica insa nu stiu cum va numiti" ;))

Creizilup
06.10.2009, 11:50:58
pare mult...dar cand le iei pe toate la rand si le calculezi cam aici se ajunge. si noi am ajuns la suma asta, dar aici au fost incluse urmatoarele: aranjamente florale mese restaurant si masa oficiala, boluri cu pietricele si lumanari mese si scari intrare, servetele mese, 2 coloane intrare, 6 stalpisori si covoras rosu biserica, lumanari, buchete mireasa si nasa, cocarde orhidee mire, parinti, frati si nepoti, orhidee par, aranjamente masini (8), porumbei biserica (cam 10-12), fantana ciocolata si masa fructe (pt 100 persoane).
Chiar suna...:O Noi am hotarat sa nu avem fantana de ciocolata, buchetul nasei, porumbei si aranjamente pentru toate masinile. Cred ca vom mai economisi niste bani astfel...:|

alyna8
06.10.2009, 11:54:49
Multumesc mult de tot >:D< Te rog sa-mi spui si cum se numesc sa nu sun si sa spun...." aaa mi-ati fost recomandati de o miresica insa nu stiu cum va numiti" ;))
ma scuzi iti trimit imediat numele

alyna8
06.10.2009, 11:59:33
Da ,depinde si de ce vrei sa ai, ca intr-adevar cand le vrei pe toate costa#-o

alyna8
06.10.2009, 12:21:54
imi dai si mie o recomandare,te rog ca vreau sa mai studiez piata,inca nu-s decisa.

aquarelle
06.10.2009, 12:29:15
eu am facut cu iza...se pricep, au "materie prima" de calitate, dar mie mi s-a parut ca patroana, cu care am discutat inainte toate detaliile, este un pic depasita de situatie atunci and are multe nunti in aceeasi saptamana...si mai "pierde" din detalii. eu desi am fost de cateva ori sa clarificam anumite aspecte, m-am trezit cu ceva facut pe langa, deci nu in totalitate cu ceea ce imi doream. dar in proportie de 90% am fost multumita %%-

imi dai si mie o recomandare,te rog ca vreau sa mai studiez piata,inca nu-s decisa.

alyna8
06.10.2009, 12:34:37
eu am facut cu iza...se pricep, au "materie prima" de calitate, dar mie mi s-a parut ca patroana, cu care am discutat inainte toate detaliile, este un pic depasita de situatie atunci and are multe nunti in aceeasi saptamana...si mai "pierde" din detalii. eu desi am fost de cateva ori sa clarificam anumite aspecte, m-am trezit cu ceva facut pe langa, deci nu in totalitate cu ceea ce imi doream. dar in proportie de 90% am fost multumita %%-
Ms;-),chiar la ei nu am fost din cauza preturilor,a facut o prietena de a mea si mi-a zis cat a ajuns-o si am zis ca nu are rost sa ma duc ca e prea mult.

aryanna
06.10.2009, 12:44:58
pai am peste 30 pentru mese, plus masa mirilor, plus cele de pe stalpisori, plus ce mai pun pe masa cu pahare de sampanie ca cica e cam goala....

eu nu zic ca in pretul asta intra doar florile, cred ca totusi isi pun si ele ceva acolo ca se munceste cel putin o zi la asta

a si-mi orneaza balustrada si apoi ringul de dans (dar am cumparat noi tulle, lumari plutiroare, pahare, oglinzi) o sa vad arat, sper sa fie frumos

oricum nu avem ceva spectaculos, vreau hortensie albastra si ceva galben pentru contrast

aaa si era sa uit de buchetul meu care cred ca va fi cam scump (e cu orhidee) si lumanarile, si floarea mirelui

eu am fost sa vad saala decorata in sept , era frumoasa la partea de flori insa super incarcata si a costat vreo 75 de milioane, da-o naibii, nici chiar asa...

aryanna
06.10.2009, 12:50:58
noi nu avem porumbei, limuzina si alte din astea, avem fantana de ciocolata insa nu de la iza ca cica e vreo 300 euro, noi am gasit cu 150 euro cu tot cu tip care sta acolo, plus ca sculpteaza fain si fructele

nu avem arcada, 5 mil mi se par arucati daca tot avem stalpisori
husele nu le platim... deci economisim ceva, servetelele le-am cumparat noi,
multe materii prime de decor tot noi, fetele numai ne ajuta la decorat ca au mai mult simt estetic decat noi sigur...macar din experienta

Creizilup
06.10.2009, 12:54:47
noi nu avem porumbei, limuzina si alte din astea, avem fantana de ciocolata insa nu de la iza ca cica e vreo 300 euro, noi am gasit cu 150 euro cu tot cu tip care sta acolo, plus ca sculpteaza fain si fructele

multe materii prime de decor tot noi, fetele numai ne ajuta la decorat ca au mai mult simt estetic decat noi sigur...macar din experienta
De unde ati cumparat materiile prime? V-a scutit mult la cheltuiala?

aryanna
06.10.2009, 13:00:32
nu stiu cat ne-a scutit la cheltuiala ca nu pot face comparatia cu cat ne-ar fi costat sa fi cerut toate astea unui agent oarecare....

am luat tulle din europa din buc. si am dat 90 de lei pe 50 m alb si 25 m albastru (cel albastru il pun la ringul de dans), si cel alb e pentru balustrada si pentru masini

apoi am luat 12 lumari plutitoare din auchan albastre si paharele le aveam noi acasa, sunt mai iesite din comun putin si merg pentru ce vrem noi, apoi am cumparat 4 oglinzi 50*50 cred sa punem aranjamentele pe ele iar ele vin pe tulle si apoi niste petale pe toata treaba asta (nu am explicat bine cred, veti vedea dupa) pe oglinzi si lumanari cred ca am dat cam 60 de lei, nu mai retin

alyna8
06.10.2009, 13:24:32
pai am peste 30 pentru mese, plus masa mirilor, plus cele de pe stalpisori, plus ce mai pun pe masa cu pahare de sampanie ca cica e cam goala....

eu nu zic ca in pretul asta intra doar florile, cred ca totusi isi pun si ele ceva acolo ca se munceste cel putin o zi la asta

a si-mi orneaza balustrada si apoi ringul de dans (dar am cumparat noi tulle, lumari plutiroare, pahare, oglinzi) o sa vad arat, sper sa fie frumos

oricum nu avem ceva spectaculos, vreau hortensie albastra si ceva galben pentru contrast

aaa si era sa uit de buchetul meu care cred ca va fi cam scump (e cu orhidee) si lumanarile, si floarea mirelui

eu am fost sa vad saala decorata in sept , era frumoasa la partea de flori insa super incarcata si a costat vreo 75 de milioane, da-o naibii, nici chiar asa...
asa zic si eu,nu as da atat;))

aryanna
06.10.2009, 13:34:12
Ok. Abia asteptam sa vedem rezultatul ;-) Deci poze cu aranjamentele o sa pui ? :D

da voi pune pozele cu aranjamente indiferent daca-mi plac sau nu, pun sa aveti o idee

in plus o sa pun pozele facute in sept cu aranjamentele de 75 mil,
am fost si sambata asta acolo sa vedem sala, era frumoasa cu irisi insa am uitat sa iau aparatul

alyna8
06.10.2009, 14:42:38

imi dai si mie nr tipului care sculpteaza in fructe m-ar interesa si pe mine masa de fructe;-)

carmen_daniela
06.10.2009, 15:31:05
asa zic si eu,nu as da atat;))

Pai 75 au dat si cei care aveau nunta sambata la Casa Lux unei firme din Iasi..si mie mi s-a parut enorm.....era frumos, dar nu pot sa zic ca era incarcat, sau ca aveau nu stiu ce flori exotice....dar probabil unii sunt scumpi din start....Iar la Iza ajunge cam tot atat pentru ca am vb si cu cel care colaboreaza cu restaurantul pentru ornat...dar astept o minune(e o cunostinta de-a tatalui meu si a zis ca ne va face o oferta f buna...vor merge impreuna la iza sa vada cu partea de flori). Daca nu e convenabil...mai caut...nu as arunca chiar atat de multi bani...pana la urma din ele raman doar cu amintirea.

carmen_daniela
06.10.2009, 15:35:04
imi dai si mie nr tipului care sculpteaza in fructe m-ar interesa si pe mine masa de fructe;-)

da-mi si mie te rog frumos numarul de tel al celui cu fantana de ciocolata. Nu sunt inca f sigura daca mai includ si asta ca deja ma cam ametesc cate cheltuieli preconizez...dar poate...:)

alyna8
06.10.2009, 19:13:50
Pai 75 au dat si cei care aveau nunta sambata la Casa Lux unei firme din Iasi..si mie mi s-a parut enorm.....era frumos, dar nu pot sa zic ca era incarcat, sau ca aveau nu stiu ce flori exotice....dar probabil unii sunt scumpi din start....Iar la Iza ajunge cam tot atat pentru ca am vb si cu cel care colaboreaza cu restaurantul pentru ornat...dar astept o minune(e o cunostinta de-a tatalui meu si a zis ca ne va face o oferta f buna...vor merge impreuna la iza sa vada cu partea de flori). Daca nu e convenabil...mai caut...nu as arunca chiar atat de multi bani...pana la urma din ele raman doar cu amintirea.
Da ai dreptate si eu fac la fel;-)

ancutzoaia
08.10.2009, 10:55:41
Oau, cate am aflat...

Ma doare inima sa dau atatia bani pe decorare, eu am in jur de 30-35 mese de cate 6 pers. - astea majoritatea, vor fi si de 8 pers., deci 33 de aranjamente + prezidiu + 3 masini (2 masini ale nasilor, 1 a noastra), cocarde... o arcada la intrare, nu fantana, nu masa cu fructe, nu decorare la biserica, nu porumbei... dar oricum...

Eu ma gandeam la o varianta... acum nu stiu cat de realizabila, sunt deschisa la sugestii si propuneri. >:D<

Nunta o voi avea in mai, si ca flori as vrea bujori grena, rozalii si albi pe care sa le pun in niste vase inalte de sticla, cum erau orhideele dintr-un aranjament discutat mai demult + niste crengute mai inalte decat bujorii, sa nu pun huse la scaune (aici nu stiu daca se poate...), care sunt foarte frumoase, sunt din catifea grena, sa le pun o funda din tul, si sa am servetele grena si roz pal, care sa se asorteze cu bujorii.

"Problemele" mele ar fi:

ar accepta o firma de dec. sa-mi faca asa ceva, avand in vedere ca mi-as putea aduce eu bujorii, crengutele, servetelele si tulul?
Casa Lux ar accepta nunta fara huse? ...hmmm
as scoate fluturii aia odiosi de pe perdele din sala, nu-i suport, si mai sunt si niste decoratiuni uitate, niste globuri, sfere din flori deasupra ringului, iarasi nu-mi plac... cred ca o sa ma urasca personalul :-"Merci!

Anca

aryanna
08.10.2009, 11:01:39
cred ca depinde la cine mergi sa decoreze, in mod normal n-ar trebui sa faca figuri daca nu vrei si huse pe scaune

daca nu sunt de acord cu faza ca vii tu cu tulleul de acasa il ppoti pune chiar tu, nu cred ca e greu sa faci treaba asta, rogi pe cei de la sala sa te ocupi de vineri si gata

la servetele tine de restaurant, si noi am adus servetelele si nu a fost problema

nu cred eu ca cei de la casa lux iti vor impune sa pui huse pe scaun, nu vad de ce, daca vor nunti numai cu huse pe scaun sa le puna ei gratis cum fac cei de la rapsodia

aryanna
08.10.2009, 11:04:29
stiu ca sunt prin targul nostru niste doamne care se ocupa de aranjamente florale, dar nu lucreaza in florarii, din pacate nu le stiu datele de contact ca eu mi-am rezolvat problema asta (una din ele cred ca lucreaza si la lic. sportiv) si ai putea discuta cu ele le zici ca tu procuri tot si lor le platesti manopera

cipdana
08.10.2009, 11:08:25
Oau, cate am aflat...

Ma doare inima sa dau atatia bani pe decorare, eu am in jur de 30-35 mese de cate 6 pers. - astea majoritatea, vor fi si de 8 pers., deci 33 de aranjamente + prezidiu + 3 masini (2 masini ale nasilor, 1 a noastra), cocarde... o arcada la intrare, nu fantana, nu masa cu fructe, nu decorare la biserica, nu porumbei... dar oricum...

Eu ma gandeam la o varianta... acum nu stiu cat de realizabila, sunt deschisa la sugestii si propuneri. >:D<

Nunta o voi avea in mai, si ca flori as vrea bujori grena, rozalii si albi pe care sa le pun in niste vase inalte de sticla, cum erau orhideele dintr-un aranjament discutat mai demult + niste crengute mai inalte decat bujorii, sa nu pun huse la scaune (aici nu stiu daca se poate...), care sunt foarte frumoase, sunt din catifea grena, sa le pun o funda din tul, si sa am servetele grena si roz pal, care sa se asorteze cu bujorii.

"Problemele" mele ar fi:

ar accepta o firma de dec. sa-mi faca asa ceva, avand in vedere ca mi-as putea aduce eu bujorii, crengutele, servetelele si tulul?
Casa Lux ar accepta nunta fara huse? ...hmmm
as scoate fluturii aia odiosi de pe perdele din sala, nu-i suport, si mai sunt si niste decoratiuni uitate, niste globuri, sfere din flori deasupra ringului, iarasi nu-mi plac... cred ca o sa ma urasca personalul :-"Merci!

Anca
De ce nu?ar insemna sa le platesti doar manopera.Eu am fost la magazinul din spatele parcului mare si am vazut ca au o doamna super ok care se ocupa de decoratiuni si lucreaza binisor.poti sa incerci sa vezi ce spun;-) .eu cred ca ar trebui sa accepte cei de la casalux pentru ca e nunta ta si platesti pentru tot,nu?

ancutzoaia
08.10.2009, 12:36:16
Merci pentru raspunsuri, vom vorbi despre aspectul asta cu cei de la rest. poate inteleg.

Va rog sa-mi dat si mie datele de contact ale doamnelor care se ocupa de decoratiuni.

Anca

aryanna
08.10.2009, 13:57:16
Merci pentru raspunsuri, vom vorbi despre aspectul asta cu cei de la rest. poate inteleg.

Va rog sa-mi dat si mie datele de contact ale doamnelor care se ocupa de decoratiuni.

Anca

eu tocmai ti-am zis ca nu stiu datele lor, am o prietena care trebuia sa lucreze cu cea de la sportiv insa pana la urma s-a trezit cu sala decorata de patroana si nu a mai chemat-o deci nu stiu cum lucreaza
dar daca mai are numarul ei o sa-l cer, asta mai tarziu ca acum numai grija asta n-o mai am :D

ancutzoaia
08.10.2009, 14:10:46
Ok, merci, te cred, nu citisem cu atentie ;-)

cipdana
08.10.2009, 14:22:56
Ok, merci, te cred, nu citisem cu atentie ;-)
te intereseaza sa ti dau nr de tel de la magazin?eu il am pe un pliant de al lor;)) .de cei de langa liceul sprtiv ar trebuie sa cauti pe net ca eu m am uitat pe site si nu mi place deloc cum lucreaza in plus stiu pe cineva care a facut acolo acum ceva timp si nu a fost deloc multumita.dak te intereseaza am sa caut pliantul sa ti dau nr.;-)

alyna8
08.10.2009, 15:27:27
cred ca depinde la cine mergi sa decoreze, in mod normal n-ar trebui sa faca figuri daca nu vrei si huse pe scaune

daca nu sunt de acord cu faza ca vii tu cu tulleul de acasa il ppoti pune chiar tu, nu cred ca e greu sa faci treaba asta, rogi pe cei de la sala sa te ocupi de vineri si gata

la servetele tine de restaurant, si noi am adus servetelele si nu a fost problema

nu cred eu ca cei de la casa lux iti vor impune sa pui huse pe scaun, nu vad de ce, daca vor nunti numai cu huse pe scaun sa le puna ei gratis cum fac cei de la rapsodia
Am inteles ca cei de la rapsodia doar anul asta dau huse gratis pt a inaugura sala, de la anul se platesc.

aryanna
08.10.2009, 16:16:56
asta nu stiu, se poate, am auzit si eu treaba asta

eu zic mersi ca am mai scapat de o cheltuiala, dar poate ca daca se platesc de la anu' ma gandesc ca nu o fi pretul chiar asa mare ca le convine mai mult sa le dea ei decat sa vina cineva cu huse din afara

FBMIRELA
14.02.2010, 01:33:27
Hello miresici,

nunta mea va fi in iunie 2011 deci posibil sa ma cam grabesc cu informarea.. dar abia astept sa aflu cat mai multe detalii despre nuntile pe care le-ati avut sau le veti avea anul acesta la Casa Lux.
deci sa treaca postul, sa inceapa nuntile si sa curga feedbackurile ..pls :))

nunti cat mai frumoase !!

cucush
22.02.2010, 18:23:24
eu am fost la casa lux....cautam sala. dar sincer mi se pare o hala mare / parca e Metro. e foarte frumoasa inauntru....dar sincer, 400 de locuri e cam mult pentru nunta noastra. ni ne.am ales Sala Europa (de la Complex Europa - unde era doar Miorita) ;-) .

anca1102
03.05.2010, 21:48:03
Hello miresici,

nunta mea va fi in iunie 2011 deci posibil sa ma cam grabesc cu informarea.. dar abia astept sa aflu cat mai multe detalii despre nuntile pe care le-ati avut sau le veti avea anul acesta la Casa Lux.
deci sa treaca postul, sa inceapa nuntile si sa curga feedbackurile ..pls :))

nunti cat mai frumoase !!

si eu tot acolo m-am hotarat sa fac nunta....in iunie stiu ca mai aveau pe 25 liber dar eu vreu in mai si doar pe 7 mai aveau....
zilele astea vom plati si avansul...
sunt putin nelinistita pt ca am auzit niste zvonuri nasoale si speram sa aflu aici mai multe impresii.....

anuska_dea
03.05.2010, 22:06:34
si eu tot acolo m-am hotarat sa fac nunta....in iunie stiu ca mai aveau pe 25 liber dar eu vreu in mai si doar pe 7 mai aveau....
sunt putin nelinistita pt ca am auzit niste zvonuri nasoale si speram sa aflu aici mai multe impresii.....

Trebuie sa vorbiti si sa stabiliti cu ei de la inceput care e treaba. De exemplu mie la rapsodia imi ia pt la anu 500 lei pentru spalat fete de masa, in caz ca se sparg pahare si pentru huse. Trebuie sa stiti de la inceput. Ma bucur ca am gasit si miresici de 2011 din Botosani!>:D<

Creizilup
04.05.2010, 12:13:28
Trebuie sa vorbiti si sa stabiliti cu ei de la inceput care e treaba. De exemplu mie la rapsodia imi ia pt la anu 500 lei pentru spalat fete de masa, in caz ca se sparg pahare si pentru huse. Trebuie sa stiti de la inceput. Ma bucur ca am gasit si miresici de 2011 din Botosani!>:D<

Cum adica sa platiti sa spele fetele de mese? :O Asta este prima oara cand am auzit...:|

anca1102
04.05.2010, 15:33:09

in ce sala faci nunta?

miki_cochi
04.05.2010, 16:10:39
De pahare am auzit si eu trebuie sa le platesti pe cele care se sparg,e normal,dar de ce sa platesti ca trebuie sa spele fetele de mese:-\,e datoria lor.

anuska_dea
04.05.2010, 16:56:14
in ce sala faci nunta?

In sala mare, care s-a deschis anul trecut.

anuska_dea
04.05.2010, 16:57:13
De pahare am auzit si eu trebuie sa le platesti pe cele care se sparg,e normal,dar de ce sa platesti ca trebuie sa spele fetele de mese:-\,e datoria lor.

Cam asa ceva mi-a zis sefa de sala.

miki_cochi
04.05.2010, 17:02:15
Cam asa ceva mi-a zis sefa de sala.
nu ai intrebat de ce trebuie sa dai tu bani sa spele fetele de mese?mi se pare exagerat:(

anuska_dea
04.05.2010, 17:06:35
nu ai intrebat de ce trebuie sa dai tu bani sa spele fetele de mese?mi se pare exagerat:(

Ma gandesc ca a vrut sa spuna ca spartul paharelor, husele si aranjatul scaunelor costa 500 lei si ca sa mi se para ca in pretul asta intra mai multe servicii, a enumerat si chestia asta.

miki_cochi
04.05.2010, 17:12:04
Ma gandesc ca a vrut sa spuna ca spartul paharelor, husele si aranjatul scaunelor costa 500 lei si ca sa mi se para ca in pretul asta intra mai multe servicii, a enumerat si chestia asta.
Eu stiu in felul urmator ce spargi platesti la urma,pentru huse platesti in functie de cate ai,dar se vede ca uni ma adauga si alte lucruri ce tin in special de ei:*

anuska_dea
04.05.2010, 17:18:58
Eu stiu in felul urmator ce spargi platesti la urma,pentru huse platesti in functie de cate ai,dar se vede ca uni ma adauga si alte lucruri ce tin in special de ei:*

In fine... si mie mi s-a parut un pic ciudat, dar na... pai ei stiu dinainte cate pahare se vor sparge? Daca asa sta treaba atunci o sa fac ca la greci. La urma vom sparge cu totii paharele ca si asa cioburile aduc noroc. Am sa mai intreb odata de doamna aia sa-mi fie clar.

miki_cochi
04.05.2010, 17:22:16
In fine... si mie mi s-a parut un pic ciudat, dar na... pai ei stiu dinainte cate pahare se vor sparge? Daca asa sta treaba atunci o sa fac ca la greci.a La urma vom sparge cu totii paharele c si asa cioburile aduc noroc. Am sa mai intreb odata de doamna aia sa-mi fie clar.
Cred ca e mai bine asa ,cel putin sti la ce sa te astepti:* sau faci cum ai spui asa nu platesti degeaba<:-P

anca1102
04.05.2010, 23:14:59
In sala mare, care s-a deschis anul trecut.

ti-au impus cumva un nr minim de invitati?

Creizilup
04.05.2010, 23:19:12
In fine... si mie mi s-a parut un pic ciudat, dar na... pai ei stiu dinainte cate pahare se vor sparge? Daca asa sta treaba atunci o sa fac ca la greci. La urma vom sparge cu totii paharele ca si asa cioburile aduc noroc. Am sa mai intreb odata de doamna aia sa-mi fie clar.

=)) Ce mi-a placut! Cred ca face sefa de sala niste ochi si un puseu de tensiune de toata frumusetea:)) Si mie mi se pare cumva logic sa platesti ce ai stricat, dar chestia cu fata de masa cred ca a fost doar asa de dragul enumerarii :[email protected]

anca1102
11.05.2010, 23:29:58
nu mai zice nimeni nimic de casa lux? e totul roz acolo? :D

ancutzoaia
13.05.2010, 12:22:01
nu mai zice nimeni nimic de casa lux? e totul roz acolo? :D

Eu am nunta sambata, revin cu impresii. Pana acum e foarte bine. Anca

anca1102
13.05.2010, 22:59:02
felicitari....astept impresiile de dupa >:D<

Creizilup
13.05.2010, 23:14:22
Eu am nunta sambata, revin cu impresii. Pana acum e foarte bine. Anca

Bafta multa si petrecere frumoasa! Sa va iasa totul asa cum va doriti si sa fie inceputul unei vieti frumoase si linistite! Nu ne uita, asteptam vesti si pozeee :D >:D<

ancutzoaia
17.05.2010, 11:47:43
Salutare!

Va multumesc pentru urari. M-am decis sa scriu impresii pentru ca le vor fi de ajutor viitorilor miri.

Noi am avut o nunta de aprox. 300 persoane. Restaurantul a fost destul de plin, cred ca maxim 320 oameni se simt bine si minim 270 - pentru ca apoi e prea gol.

Va spicuiesc din impresii:
-mancarea a fost delicioasa, nu am cuvinte, exact cum am stabilit, prezentarea in farfurie foarte frumoasa;
-chelnerii s-au comportat ireprosabil, am avut 1 chelner la 2 mese de 10-8 persoane, noi am avut 32 de mese si prezidiul;
- am primit tot ce ne-a ramas inapoi, bautura, prajituri, fructe, flori etc.;
- sonorizarea este excelenta - acum nu stiu cat se datoreaza restaurantului sau formatiei;
- restaurantul are climatizare, adica se incearca mentinerea unei temperaturi constante, nu e un aer conditionat violent;
- am apreciat curatenia la toaleta care s-a mentinut toata seara, toaleta are multe cabine si sunt spatioase;
- ne-au aranjat prajiturile de la cofetarie si fructele intr-un fel de "pom";
- nu mi-a placut ca unele mese erau prea departe de ring dar asta este;
- ringul e mare, e dreptunghiular si se faceau hore in unghi drept :));
- sala e coplesitoare cand o vezi, si da, pare o hala cand e neimbracata, dar eu m-am simtit ca o printesa in sala de bal :-p;
- intrarea e un pic mai complicata, e asa pe o parte, iar bunicilor le-a fost greu cu scarile, de la strada se coboara spre gradina de vara si sala de nunti;
- noi am pregatit bere la dozator, din pacate nu s-a putut iesi pe terasa decat intre reprize de ploaie (toata lumea a tinut sa ne zica ca ploaia inseamna bogatie asa ca nu m-am suparat foarte tare).

Cam atat imi trece acum prin cap, daca vreti sa stiti ceva, orice, va rog sa ma intrebati, pentru mine au contat mult si m-au ajutat sfaturile celor care au avut nunta inainte.

Va pup!

Anca

ancutzoaia
17.05.2010, 23:38:08
Mi-am mai adus aminte de ceva... la primire lumea nu indraznea sa inainteze, eu muream de frig apropiindu-ma de usa, oricum intrarea e mai altfel ca e garderoba in hol si este si un stalp si trebuie sa-ti arate cineva calea. Asa ca trebuie sa va organizati unde veti sta si cum veti primi lumea.

anca1102
18.05.2010, 19:51:05
Mi-am mai adus aminte de ceva... la primire lumea nu indraznea sa inainteze, eu muream de frig apropiindu-ma de usa, oricum intrarea e mai altfel ca e garderoba in hol si este si un stalp si trebuie sa-ti arate cineva calea. Asa ca trebuie sa va organizati unde veti sta si cum veti primi lumea.

asta am observat si noi ca intrarea in sala nu iese in evidenta, si ca lumea e tentata sa o ia pe holul spre wc :D

ancutzoaia
19.05.2010, 09:46:51
Imi imaginez pe unde e...Spune-ne daca v-au venit toti cei care au confirmat ca vin si daca v-ati scos cheltuiala te rugaaaaaaaam ;;)

Noua ne-au venit si in plus. Unii care au confirmat nu au mai venit si au venit altii in loc in plus. Da, ne-am scos cheltuiala cu varf si indesat ceea ce va urez si voua. Pana la 22:00 cand am deschis petrecerea era aproape toata lumea venita. Apoi au mai venit altii de la alte petreceri. Noi am avut 300 de oameni. Nu va temeti de criza, lumea care are sa vina o sa vina.

ancutzoaia
19.05.2010, 09:58:35
asta am observat si noi ca intrarea in sala nu iese in evidenta, si ca lumea e tentata sa o ia pe holul spre wc :D

Noi am avut niste balustri cu flori, plasati la usa de la restaurant. Trebuiau sa stea afara, dar se fleoscaiau... Ma gandeam ca ar fi o idee buna sa va puneti un covor rosu, flancat de ceva... suport lumanari, suport flori care sa-i directioneze pe invitati. Alta idee ar fi sa-i instruiti pe ospatari sa stea cu paharele de sampanie chiar la intrare si sa le arate calea.

Noi am avut 2 tipi, un cuplu de la firma cu decoratiunile care ne-au ajutat cu liste sa plasam la mese invitatii. Mesele le-am numerotat si am facut lista alfabetica cu masa in dreptul numelui. De asemenea ne-a fost de mare ajutor schema salii - o sa va dea de la restaurant, aceasta ne-a ajutat si la aranjat, si i-a ajutat si pe cei de la firma sa plaseze cardurile de masa. Organizati-va in asa fel incat in ziua nuntii sa aveti toate, dar absolut toate responsabilitatile delegate catre firma de organizare, mame, tati, surori, frati cumnate... pisici, catei... dar nu voi.

Hai va pup!

Anca

anuska_dea
19.05.2010, 19:51:54
Noua ne-au venit si in plus. Unii care au confirmat nu au mai venit si au venit altii in loc in plus. Da, ne-am scos cheltuiala cu varf si indesat ceea ce va urez si voua. Pana la 22:00 cand am deschis petrecerea era aproape toata lumea venita. Apoi au mai venit altii de la alte petreceri. Noi am avut 300 de oameni. Nu va temeti de criza, lumea care are sa vina o sa vina.

300 de oameni?? Enorm!

ancutzoaia
19.05.2010, 21:30:20
300 de oameni?? Enorm!

Mie-mi spui... eu am vb, am ciocnit si m-am pupat cu toti (:|. Acum cand vad pe cineva pe strada mi se pare ca a fost la nunta...:madlaugh:

anuska_dea
19.05.2010, 22:20:59
Cate persoane incap acolo in sala?

miki_cochi
19.05.2010, 22:46:06
Daca nu ma insel vreo400- 500:(,sper sa imi amintesc bine

anca1102
20.05.2010, 01:28:43
Noi am avut niste balustri cu flori, plasati la usa de la restaurant. Trebuiau sa stea afara, dar se fleoscaiau... Ma gandeam ca ar fi o idee buna sa va puneti un covor rosu, flancat de ceva... suport lumanari, suport flori care sa-i directioneze pe invitati. Alta idee ar fi sa-i instruiti pe ospatari sa stea cu paharele de sampanie chiar la intrare si sa le arate calea.

Noi am avut 2 tipi, un cuplu de la firma cu decoratiunile care ne-au ajutat cu liste sa plasam la mese invitatii. Mesele le-am numerotat si am facut lista alfabetica cu masa in dreptul numelui. De asemenea ne-a fost de mare ajutor schema salii - o sa va dea de la restaurant, aceasta ne-a ajutat si la aranjat, si i-a ajutat si pe cei de la firma sa plaseze cardurile de masa. Organizati-va in asa fel incat in ziua nuntii sa aveti toate, dar absolut toate responsabilitatile delegate catre firma de organizare, mame, tati, surori, frati cumnate... pisici, catei... dar nu voi.

Hai va pup!

Anca

multumim pt tips :*

anca1102
20.05.2010, 01:30:06
Daca nu ma insel vreo400- 500:(,sper sa imi amintesc bine

noua ne-au zis de 450...

Creizilup
20.05.2010, 07:22:08
Fetelor ce discutie savuroasa ati avut :D M-am amuzat si totodata informat. Mai aflu si eu cateva detalii care ar trebui puse la punct inainte de nunta. A fost ancutzoaia, apoi mai este solmizel inaintea mea, pe care o astept si pe ea cu sfaturi si...eu :-SS
La 300 de invitati :O cred si eu ca atunci cand vezi pe cineva pe strada ti se pare ca a fost la nunta :)) Abia astept pozele ;;)

be_happy
20.05.2010, 08:25:47
Si eu sunt inaintea ta :D

ancutzoaia
20.05.2010, 08:48:34

Cica incap 450-500 maxim.

500 persoane sunt mult prea multe, parerea mea, am sa va caut schema sa vedeti ca lejer pot sta in sala 35 de mese, la care daca se schimba blatul in unul mai mare pot sta 12 persoane in loc de 10 maxim la blatul obisnuit, ganditi-va ca sunt mese rotunde, f aspectuase dar lumea nu prea are loc pentru... coate sa zic asa.

8 persoane e optim la masa, 10 noi i-am inghesuit ca erau rude, prieteni de nedespartit. Inmultiti si voi 35 de mese (totusi cred ca se mai pot inghesui) cu 12 persoane- blatul cel mai mare e de 12 persoane, aveti un total de 420 persoane + prezidiul, la noi la prezidiu au stat 11 persoane si a fost de 8 metri, aproape cat ringul. Mai ganditi-va ca va fi o masa pentru muzica si cei cu foto video, plus alti furnizori - de ex. organizatori daca aveti.

Am inteles ca a fost si o nunta de 200 de persoane, si au inchis cu un paravan jumatate de sala... nu stiu cum a aratat.

Sambata e o nunta de 400-450 persoane, puteti merge sa vedeti. Vb cu dl. Corneliu, seful de sala o sa va arate el cum stau treburile. Parintii nostri cu un an in urma au fost peste tot: bucatarie, sala unde se pregatesc portiile, depozit, camera frigorifica, crama, bai... si au vazut fiecare coltisor. Mergeti si cotrobaiti!

ancutzoaia
20.05.2010, 09:13:31
359439359438359434359435359436359437http://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/pencil.pnghttp://www.miresici.ro/themes/miresici/images/misc/pencil.png

anca1102
20.05.2010, 21:06:40
Am inteles ca a fost si o nunta de 200 de persoane, si au inchis cu un paravan jumatate de sala... nu stiu cum a aratat.

noua ne-au zis ca pun o perdea la fel cum sunt cele de pe pereti.....

ancutzoaia
20.05.2010, 21:41:12
noua ne-au zis ca pun o perdea la fel cum sunt cele de pe pereti.....

A, pai si arata bine cred, alea de pe pereti arata bine.

anca1102
20.05.2010, 22:59:44
A, pai si arata bine cred, alea de pe pereti arata bine.

asa cred si eu ca o sa arate bine...noi nu avem asa multi invitati cam 150 si ar arata cam goala sala fara perdeaua aia.

miki_cochi
20.05.2010, 23:04:09
asa cred si eu ca o sa arate bine...noi nu avem asa multi invitati cam 150 si ar arata cam goala sala fara perdeaua aia.
Si iti inchiriaza sala daca ai asa putini invitati?

anca1102
20.05.2010, 23:06:18
Si iti inchiriaza sala daca ai asa putini invitati?

da. de ce nu?

miki_cochi
20.05.2010, 23:08:05
da. de ce nu?
Ma gandeam ca la sala mare iti impune un minim de persoane:*

anca1102
20.05.2010, 23:09:27
nu ne-au impus nimic de genul si chiar am intrebat. e sala pe care mi-am dorito si am luat'o oricum.

anca1102
20.05.2010, 23:15:12
asa e....eu am ales sala si a fost singura din oras care mi-a cazut cu tronc :D

ancutzoaia
20.05.2010, 23:18:18

O astfel de impartire a salii se practica si la Providenta in Iasi.

anca1102
20.05.2010, 23:20:57
O astfel de impartire a salii se practica si la Providenta in Iasi.

nu am intrat nicioata acolo....ideea mi se pare buna oricum ....

ancutzoaia
20.05.2010, 23:21:27
asa e....eu am ales sala si a fost singura din oras care mi-a cazut cu tronc :D

Si bine ai facut! Sala ca sala dar sa vezi mancarea cat e de buna, delicioasa, nicaieri in BT nu am mancat asa - eu pot fi subiectiva ca a fost nunta mea, dar asa au zis toti invitatii cu care am vb. si unii imi spun verde in fata ce nu le convine.

anca1102
20.05.2010, 23:25:49
nu cred ca esti subiectiva pt ca am mai auzit ca mancarea nu are egal in bt. plus ca ai mei au fost la o nunta acolo acum 3 sapt si la fel mi-au zis si ei :A

carmen_daniela
24.05.2010, 20:03:21
Si bine ai facut! Sala ca sala dar sa vezi mancarea cat e de buna, delicioasa, nicaieri in BT nu am mancat asa - eu pot fi subiectiva ca a fost nunta mea, dar asa au zis toti invitatii cu care am vb. si unii imi spun verde in fata ce nu le convine.

Imi poti spune te rog cat a fost meniul la tine, si ce a cuprins?Multumesc!

ancutzoaia
27.05.2010, 22:40:55
Imi poti spune te rog cat a fost meniul la tine, si ce a cuprins?Multumesc!

Meniul nostru a fost 155 lei, nu a cuprins bauturile alcoolice, sampania de la intrare, fructele, prajiturile, tortul pe care le-am cumparat separat.
Am avut:

aperitiv: branzeturi, mezeluri, legume... nu-mi mai amintesc exact ce a mai fost;
o cafea in 3 culori la primire;
piept de curcan gratinat cu mozzarella;
file de salau cu pesto si bacon;
desert intre feluri - intre curcan si salau, am avut negresa cu inghetata de menta;
muschiulet de porc impletit, cu cartofi in cuptor si salata;
am mai avut cafele cate si-au dorit invitatii;
japoneze (chifle);
suc granini, fanta si coca-cola;
apa plata si apa carbogazoasa;
am avut si bere la dozator pe hol.

Cam atat :)

FBMIRELA
14.06.2010, 15:40:39
Meniul nostru a fost 155 lei, nu a cuprins bauturile alcoolice, sampania de la intrare, fructele, prajiturile, tortul pe care le-am cumparat separat.
Am avut:

aperitiv: branzeturi, mezeluri, legume... nu-mi mai amintesc exact ce a mai fost;
o cafea in 3 culori la primire;
piept de curcan gratinat cu mozzarella;
file de salau cu pesto si bacon;
desert intre feluri - intre curcan si salau, am avut negresa cu inghetata de menta;
muschiulet de porc impletit, cu cartofi in cuptor si salata;
am mai avut cafele cate si-au dorit invitatii;
japoneze (chifle);
suc granini, fanta si coca-cola;
apa plata si apa carbogazoasa;
am avut si bere la dozator pe hol.
Cam atat :)

multumesc si eu .. ne esti de un real ajutor. Foarte interesant desertul intre felurile principale de mancare .. si eu ma gandeam la ceva de genul acesta pentru ca unii nu asteapta pana la tort..

anca1102
07.07.2010, 00:42:58
n-a mai avut nimeni nunta la casa lux intre timp? au poate ati fost la vreo nunta acolo....
noi am mai tras cu ochiul sambetele :D

anuska_dea
07.07.2010, 22:49:28
n-a mai avut nimeni nunta la casa lux intre timp? au poate ati fost la vreo nunta acolo....
noi am mai tras cu ochiul sambetele :D

Sambata asta am eu o nunta acolo. Voi povesti cum a fost.

solmizel
10.07.2010, 20:17:41
Sambata asta am eu o nunta acolo. Voi povesti cum a fost.
Si eu merg duminica la o nunta la Casa Lux:D Dar am mai fost acolo si mancarea e foarte buna.

anuska_dea
11.07.2010, 11:28:07
Gata. Am revenit. Incep prin a spune ce mi-a placut. Mi-a placut ca sala este mare, se vad toate mesele, nu sunt stalpi, ringul de dans este mare, nu se aluneca, mancarea a fost buna. In pretul meniului au avut incluse si prajiturile care aratau foarte bine si erau si gustoase. Servirea a fost foarte buna.
Ce nu mi-a placut a fost faptul ca la intervale de timp dadeau drumul la aerul conditionat si am racit putin din cauza asta (probabil era o tactică pentru că mi se făcea frig si trebuia sa merg să dansez sau să iau o gură de tărie să mă incălzesc =)) )
Muzica a fost asa si asa, faceau pauze destul de lungi (cantau un sfert de oră, un sfert de oră pauză).

anuska_dea
11.07.2010, 11:35:07
Meniul a fost asa:
- aperitivul rece - bun
- aperitivul cald - piept de pui umplut cu masline, cu garnitură de ciupercute in sos alb - bun
- sarmale
- friptua - erau 2 bucati de cotlet de porc la gratar, puse asa tip sandwich in mijloc era sunca presată si cascaval, garnitură de cartofi fierti si prăjiți cu un fel de branză pe ei - nu prea mi-a placut deoarece carnea era in sange si cartofii nu erau fierti bine
- inghețată - foarte buna
- tortul - asa si asa.

anuska_dea
11.07.2010, 11:36:39
Si concluzia finala: mi-a placut (ca ne-am distrat.)

anca1102
11.07.2010, 16:59:08
Meniul a fost asa:
- aperitivul rece - bun
- aperitivul cald - piept de pui umplut cu masline, cu garnitură de ciupercute in sos alb - bun
- sarmale
- friptua - erau 2 bucati de cotlet de porc la gratar, puse asa tip sandwich in mijloc era sunca presată si cascaval, garnitură de cartofi fierti si prăjiți cu un fel de branză pe ei - nu prea mi-a placut deoarece carnea era in sange si cartofii nu erau fierti bine
- inghețată - foarte buna
- tortul - asa si asa.

banuiesc ca tortul nu era de la ei....toti care au fost la nunti la casa lux au spus ca mancarea e buna, daca si tu spui ca ti-a placut (inafara fripturii in sange) ma simt usurata ;))
noi am fost recent la o nunta la Lebada si pot spune ca mancarea a fost de proasta calitate si cam "xeroxata" ca sa spun asa, doar sarmalele au fost faine (pacat ca erau numai 3) :D

anca1102
11.07.2010, 17:04:25
Gata. Am revenit. Incep prin a spune ce mi-a placut. Mi-a placut ca sala este mare, se vad toate mesele, nu sunt stalpi, ringul de dans este mare, nu se aluneca, mancarea a fost buna. In pretul meniului au avut incluse si prajiturile care aratau foarte bine si erau si gustoase. Servirea a fost foarte buna.
Ce nu mi-a placut a fost faptul ca la intervale de timp dadeau drumul la aerul conditionat si am racit putin din cauza asta (probabil era o tactică pentru că mi se făcea frig si trebuia sa merg să dansez sau să iau o gură de tărie să mă incălzesc =)) )
Muzica a fost asa si asa, faceau pauze destul de lungi (cantau un sfert de oră, un sfert de oră pauză).

asta mi-a placut si mie ca nu sunt stalpi in sala, faza cu alunecatul am patit'o la Lebada ca n-am dansat decat 2 blues-uri din cauza ca alunecam f tare pe gresia lor 8-|
o sa tin minte de aerul conditionat ;-) mersic pt feedbeck :*

anuska_dea
11.07.2010, 21:42:05
banuiesc ca tortul nu era de la ei....toti care au fost la nunti la casa lux au spus ca mancarea e buna, daca si tu spui ca ti-a placut (inafara fripturii in sange) ma simt usurata ;))
noi am fost recent la o nunta la Lebada si pot spune ca mancarea a fost de proasta calitate si cam "xeroxata" ca sa spun asa, doar sarmalele au fost faine (pacat ca erau numai 3) :D

Nu ai vazut ca la Lebada e bataie de joc! Ai citit ce a patit miresica ce a avut nunta acolo.

anca1102
12.07.2010, 10:18:49
Nu ai vazut ca la Lebada e bataie de joc! Ai citit ce a patit miresica ce a avut nunta acolo.

la cate am citit nu mai stiu despre ce era vb :"> la nunta la care am fost noi meniul a fost 130 ron. pret exagerat de mare zic eu pt mancarea servita.
alta faza nasoala: le-au spus mirilor sa calculeze tortul la 100gr/persoana. dimineata s-au trezit ca nu le-a ajuns tortul pt toata lumea pt ca aia n-au avut cum sa taie asa cum s-au laudat L-)

Creizilup
12.07.2010, 11:41:14
la cate am citit nu mai stiu despre ce era vb :"> la nunta la care am fost noi meniul a fost 130 ron. pret exagerat de mare zic eu pt mancarea servita.
alta faza nasoala: le-au spus mirilor sa calculeze tortul la 100gr/persoana. dimineata s-au trezit ca nu le-a ajuns tortul pt toata lumea pt ca aia n-au avut cum sa taie asa cum s-au laudat L-)
Noi la tort o sa calculam o portie de aprox. 200 gr de persoana, si ca o masura de siguranta, dar si pentru ca mereu la nunti mi se pare ca e foarte putin ;)) :">

anca1102
12.07.2010, 11:54:06
Noi la tort o sa calculam o portie de aprox. 200 gr de persoana, si ca o masura de siguranta, dar si pentru ca mereu la nunti mi se pare ca e foarte putin ;)) :">

asa am zis si noi si daca e mai mult poate ne mai ramane si noua ;))

solmizel
12.07.2010, 12:22:48
Am fost si eu aseara la Casa Lux. Mancarea a fost buna exceptand cartofii taranesti din final.Meniul a inclus aperitiv cu diverse, pui cu ciuperci si sos alb, peste cu legume si cotlet cu cartofi taranesti si salata. La tort n-am mai stat, dar sper sa primesc o bucatica:D Servirea buna. Singurul lucru care m-a deranjat a fost formatia care a cantat dupa principiul pauzele mici si dese=cheia marilor succese. Plus ca solistul a mai si servit votculita de si-a incalzit vocea foarte bine si repeta versurile la melodii pt ca...hac... cine sa le mai tina minte. :-$ In rest, numai de bine!:D

Creizilup
12.07.2010, 13:28:41
Am fost si eu aseara la Casa Lux. Mancarea a fost buna exceptand cartofii taranesti din final.Meniul a inclus aperitiv cu diverse, pui cu ciuperci si sos alb, peste cu legume si cotlet cu cartofi taranesti si salata. La tort n-am mai stat, dar sper sa primesc o bucatica:D Servirea buna. Singurul lucru care m-a deranjat a fost formatia care a cantat dupa principiul pauzele mici si dese=cheia marilor succese. Plus ca solistul a mai si servit votculita de si-a incalzit vocea foarte bine si repeta versurile la melodii pt ca...hac... cine sa le mai tina minte. :-$ In rest, numai de bine!:D
=))=)) Tare solistul ! Ce formatie au avut?

solmizel
12.07.2010, 14:08:15
Dan Dobos. Cred ca erau de la Rapsozi.

Creizilup
12.07.2010, 14:52:56
De la Rapsozii Botosanilor? Eu auzisem lucruri bune despre ei...:|

solmizel
12.07.2010, 19:18:33
Muzica a fost buna, dar daca nu i-a tinut nimeni din scurt s-au distrat si ei putin:D

anuska_dea
12.07.2010, 21:15:25

Ooooo.... Pe Dan Dobos l-am auzit si eu anul asta la o nunta. Numai ca la mine situatia a fost alta: el canta si muzica usoara si muzica populara. L-a un moment dat si-a pierdut vocea. Daca era ca la nunta la care ai fost tu sa fie pe principiul pauzele lungi si dese...... era foarte bine! Dar el nu se oprea din cantat!! Si cu vocea pierduta va cam dati seama ce a iesit!! Abia rezistam!

dianacosmina
22.07.2010, 18:09:38
Numai de bine am auzit pana acuma...ma rog pana sa vad ce scrie pe acest site. Eu tot acolo o sa fac. Eu am fost intr-o sambata seara acolo inainte de nunta. Eram in cautarea unei sali. Si am ramas uluita de cat de frumos, curat si elegant este. Incepand de la terasa pe care in mod sigur lumea va iesi sa stea la o bere, toaletele nuantate in mov-visiniu, multe la numar si stralucitor de curate, masa de la intrare cu un aranjament deosebit care nu l-am mai vazut pana acum, iar sala.... simpla si eleganta. Sonoricarea ce sa mai zic. Mie imi va canta Dan Dobos si credetima k nu e prima data cand il aud. Este foarte apreciat de cei de varsta a doua si are si solista de muzica usoara iar preturile sunt acceptabile. Avansul e de 3000 de ron. Meniul e intre 120-150 dar la 150 deja e cu icre germanice si caviar....Bautura o iei de la ei cu pret de depozit. Adik sucurile si apa pt k la bauturile alcoolice o sa merg doar pe natural. In rest dak aveti nelamuriri cu sala, muzica, filmat, aranjamente va pot detaila. pupici miresici

dianacosmina
22.07.2010, 18:11:34
Ooooo.... Pe Dan Dobos l-am auzit si eu anul asta la o nunta. Numai ca la mine situatia a fost alta: el canta si muzica usoara si muzica populara. L-a un moment dat si-a pierdut vocea. Daca era ca la nunta la care ai fost tu sa fie pe principiul pauzele lungi si dese...... era foarte bine! Dar el nu se oprea din cantat!! Si cu vocea pierduta va cam dati seama ce a iesit!! Abia rezistam!

Nu vreau sa te contrazic insa cred k principala cauza era aerul foarte bine pus la punct al salii. Eu am vb cu el si ma rugat de la inceput sa nu exagerez cu recele pt k exista riscul sa se intample exact ce ai spus tu. pupici

FBMIRELA
01.08.2010, 15:26:21
am revenit .. miresicile care au avut diverse nunti la casa lux nu aveti fotografii sa vedem aranjamentele? intrarea avand nuante de mov , negru si grena bordo eu m-am gandit tot la aceste nuante pentru decoratiuni? Voi ce idei mai aveti ?

katifeel
28.09.2010, 11:40:48
Buna ....Am fost sambata (25.09.2010) la nunta la Casa Lux. A fost ceva special......o nunta alb negru. Ce mi-a placut:
- mancare foarte buna si arata foarte bine in farfurie
- ospatarii foarte atenti si toti frumusei si imbracati la fel
- servirea a fost una foarte buna
- au dat tortul la ora 12 si momentul prezentarii a fost diferit de ce am vazut pana acum....ospatarii au tinut artificii in mana ( toti au stat de-o parte si de alta a tortului)
Ce nu mi-a placut:
- nu au avut formatie
- luminile au fost stinse toata noaptea ( a fost ca la club)

In rest......m-am distrat....8-}

anuska_dea
28.09.2010, 21:58:45
Buna ....Am fost sambata (25.09.2010) la nunta la Casa Lux. A fost ceva special......o nunta alb negru. Ce mi-a placut:
- au dat tortul la ora 12 si momentul prezentarii a fost diferit de ce am vazut pana acum....ospatarii au tinut artificii in mana ( toti au stat de-o parte si de alta a tortului)
Ce nu mi-a placut:
- nu au avut formatie
Asta asa este... mancarea si servirea foarte bune la Casa Lux. Ma bucur ca ai reusit sa vezi totusi cum arata mancarea (ca aveau luminile stinse)=)) Este o smecherie si asta... sa nu se vada greselile....=))
Dar cu bautura cum au stat? Cam cate persoane au fost?

anca1102
29.09.2010, 00:28:07
Ce nu mi-a placut:
- nu au avut formatie

toti care au fost la nunti la casa lux au spus ca mancarea nu are cusur si nici n-au mai vazut in alte parti la fel ;-) asa ca dpadv sunt linistita.....

katifeel
29.09.2010, 10:40:44
Asta asa este... mancarea si servirea foarte bune la Casa Lux. Ma bucur ca ai reusit sa vezi totusi cum arata mancarea (ca aveau luminile stinse)=)) Este o smecherie si asta... sa nu se vada greselile....=))
Dar cu bautura cum au stat? Cam cate persoane au fost?
=))...se poate sa fie smecherie asta cu luminile. Doar ca mirele era cel care voia sa fie atmosfera de club. Au fost cam 190 persoane ( aproximativ) si bauturile au fost pe gheridoane, iar noi am comandat din meniul pe care-l aveam pe masa. Oricum au fost foarte multe tipuri de bauturi. Alt lucru care mi-a placut a fost bufetul de branzeturi.....foarte bun..si prajiturile.........bun, bun....=P~

anca1102
20.10.2010, 12:34:57
fetelor nimic nou aici? vreo barfa, zvon, ceva? :D

katifeel
25.10.2010, 16:34:53
Buna fetele................
Stie cineva ceva despre Revelion 2011 in Botosani? Organizeaza cineva, cat costa, ce ofera?8-|

katifeel
03.11.2010, 16:49:04

Buna............uite ce am gasit.......oferta de Revelion 2011
http://www.pensiuneacasalux.com/

Mai stie cineva ceva de Revelion????????????????

Ramo_na
05.01.2011, 01:44:20

Mi-ai putea lasa o adresa de yahoo sa pot vb cu tine despre casa lux, pt o nunta

Ramo_na
05.01.2011, 01:50:20
Numai de bine am auzit pana acuma...ma rog pana sa vad ce scrie pe acest site. Eu tot acolo o sa fac. Eu am fost intr-o sambata seara acolo inainte de nunta. Eram in cautarea unei sali. Si am ramas uluita de cat de frumos, curat si elegant este. Incepand de la terasa pe care in mod sigur lumea va iesi sa stea la o bere, toaletele nuantate in mov-visiniu, multe la numar si stralucitor de curate, masa de la intrare cu un aranjament deosebit care nu l-am mai vazut pana acum, iar sala.... simpla si eleganta. Sonoricarea ce sa mai zic. Mie imi va canta Dan Dobos si credetima k nu e prima data cand il aud. Este foarte apreciat de cei de varsta a doua si are si solista de muzica usoara iar preturile sunt acceptabile. Avansul e de 3000 de ron. Meniul e intre 120-150 dar la 150 deja e cu icre germanice si caviar....Bautura o iei de la ei cu pret de depozit. Adik sucurile si apa pt k la bauturile alcoolice o sa merg doar pe natural. In rest dak aveti nelamuriri cu sala, muzica, filmat, aranjamente va pot detaila. pupici miresici

te rog mult mi-ai putea lasa o adresa de mess sa te mai intreb cate ceva dak ai avut nunta la Casa Lux Botosani..........

Ramo_na
05.01.2011, 01:55:56

Am nevoie de niste detalii despre o nunta pt sala Casa Lux Botosani
cum tu ai avut nunta mi-ai putea dezvalui punctele tari si cele slabe, sa iau aminte.
Daca mi-ai putea da adresa de mess sa mai pot vb cu tine ar fi bine.
a mea este: [email protected]
mersi anticipat

solmizel
05.01.2011, 14:05:48
Am fost si eu la o nunta la Casa Lux unde a cantat Dan Dobos si o alta solista. Cantau unul dupa altul si dupa aceea faceau pauza jumatate de ora , timp in care scumpul solist se intretinea pe terasa cu invitatii la un paharel. Asa ca la sfarsit cam improviza versurile.Multe pauze dupa parerea mea.Cand se ridicau invitatii la dans atunci se oprea muzica. Iar d.p.d.v. al bauturilor, ospatarii aduceau sticle la masa chiar daca celelalte nici nu erau consumate pe jumatate.Bineinteles, erau tot la pret de depozit:D In rest, toate bune si frumoase\:D/

anuska_dea
06.01.2011, 21:12:42
Am nevoie de niste detalii despre o nunta pt sala Casa Lux Botosani
cum tu ai avut nunta mi-ai putea dezvalui punctele tari si cele slabe, sa iau aminte.
Daca mi-ai putea da adresa de mess sa mai pot vb cu tine ar fi bine.
a mea este: EMAIL STERS
mersi anticipat

Ti-am scris pe mail...

IoanaEcaterina
06.01.2011, 21:51:03
Care sunt acele zvonuri pe care le-ai auzit?

anuska_dea
06.01.2011, 21:54:54

OOooo... fete noi!! Bine ati venit fetelor!!!

IoanaEcaterina
06.01.2011, 22:34:43
OOooo... fete noi!! Bine ati venit fetelor!!!
Multumim, multumim!;;)

LOLLYPOOP
19.01.2011, 16:02:21
Buna ........
Si eu sant curioasa sa aflu aceste zvonuri....Am fost sa ma interesez de o nunta si mi-a placut la Casa Lux, dar nu vreau sa ma pripesc... Ce nu e in regula acolo???:(

anca1102
19.01.2011, 22:20:18

niste prieteni de-ai mirelui au vrut sa faca nunta acolo, au platit avans si pe urma dupa un timp au schimbat restaurantul.....motivele ar fi fost ca le impuneau in meniu 2 cafele de la ei la 7 ron bucata si mai erau cateva dar din pacate nu-mi amintesc acum ca a trecut ceva timp de atunci......

LOLLYPOOP
20.01.2011, 14:05:14
niste prieteni de-ai mirelui au vrut sa faca nunta acolo, au platit avans si pe urma dupa un timp au schimbat restaurantul.....motivele ar fi fost ca le impuneau in meniu 2 cafele de la ei la 7 ron bucata si mai erau cateva dar din pacate nu-mi amintesc acum ca a trecut ceva timp de atunci......
M-am linistit........eu am variantele de meniu din 2010 si cafeaua este 3.9 lei.....cred ca a fost mult inainte...Oricum ........m-am hotarat....fac nunta la Casa Lux.......

medeadeea
20.01.2011, 14:43:37
Bai si verisoarul meu a avut nunta la Casa Lux iar meniul pentru 2009 i-a ajuns parca la 130-140 de lei si nu cred k a avut cafeaua asa scumpa, adica atunci s-au servit si 3-4 cafele de persoana (bn pt cine a mai cerut) k veneau si intrebau cine mai doreste cafea. Pe mine nu ma speriat pretul la cafea ci pretul la decorarea salii k au decorat-o tot cei de la Casa Lux iar pt huse la scaune, masa prezidiu si niste ghivece cu flori (crizanteme mai exact k era toamna), arcada la intrare cu stapisori, si masa de la intrare cu sampanie a dat 35 de milioane mie mi se pare scump.

anca1102
20.01.2011, 18:00:16
M-am linistit........eu am variantele de meniu din 2010 si cafeaua este 3.9 lei.....cred ca a fost mult inainte...Oricum ........m-am hotarat....fac nunta la Casa Lux.......

felicitari!!!! iti spun mai multe dupa 7 mai :)))))

si daca ai cumva variantele de meniu in pc le-as vrea si eu pe mail :)

anca1102
20.01.2011, 18:02:13
Bai si verisoarul meu a avut nunta la Casa Lux iar meniul pentru 2009 i-a ajuns parca la 130-140 de lei si nu cred k a avut cafeaua asa scumpa, adica atunci s-au servit si 3-4 cafele de persoana (bn pt cine a mai cerut) k veneau si intrebau cine mai doreste cafea. Pe mine nu ma speriat pretul la cafea ci pretul la decorarea salii k au decorat-o tot cei de la Casa Lux iar pt huse la scaune, masa prezidiu si niste ghivece cu flori (crizanteme mai exact k era toamna), arcada la intrare cu stapisori, si masa de la intrare cu sampanie a dat 35 de milioane mie mi se pare scump.

mie mi-au zis ca fetele de masa sunt gratis. iar pt husele de scaun 3 lei sau 3.5 lei...nu mai stiu exact.....despre flori n-am discutat si nici n-am stiut ca fac si ei :)))

medeadeea
20.01.2011, 18:51:26
mie mi-au zis ca fetele de masa sunt gratis. iar pt husele de scaun 3 lei sau 3.5 lei...nu mai stiu exact.....despre flori n-am discutat si nici n-am stiut ca fac si ei :)))
Nu stiu daca fac ei k la verisorul meu erau flori cu radacina puse in ghiveci normal nu era nici un aranjament special. Iti pun in picasa 2 poze cu sala
http://picasaweb.google.com/108788117152378779629/PozeCasaLux#

anca1102
20.01.2011, 21:54:55
Nu stiu daca fac ei k la verisorul meu erau flori cu radacina puse in ghiveci normal nu era nici un aranjament special. Iti pun in picasa 2 poze cu sala

arata bine arcada si stalpii....dar nu de 35 de mil :))) macar daca calcau putin husele alea sa para mai altfel :D ce material o fi ca pare ca un fas :D

anuska_dea
20.01.2011, 22:17:24
arata bine arcada si stalpii....dar nu de 35 de mil :))) macar daca calcau putin husele alea sa para mai altfel :D ce material o fi ca pare ca un fas :D

Cred ca e organza. Eu nu vad florile de pe masa...

anca1102
20.01.2011, 22:24:51
Cred ca e organza. Eu nu vad florile de pe masa...

am crezut ca nu vad eu :D poate n-au avut deloc.....

anuska_dea
20.01.2011, 22:35:34
am crezut ca nu vad eu :D poate n-au avut deloc.....

Pai am inteles ca au avut dar erau in ghiveci, asa ca nu se vedeau de dupa sticle. Eu stiu ca ghivecele astea merg pe masa doar daca nu ai sticlele pe ea, ca asa...

anca1102
20.01.2011, 22:39:11
Pai am inteles ca au avut dar erau in ghiveci, asa ca nu se vedeau de dupa sticle. Eu stiu ca ghivecele astea merg pe masa doar daca nu ai sticlele pe ea, ca asa...

eu m-am gandit ca poate erau in alta parte...nu pe mese.....pe la intrari pe undeva :D

LOLLYPOOP
21.01.2011, 11:32:13

Si mie imi vine sa rad si nu mai stiu ce sa cred........Mie mi-au spus ca nu se ocupa de flori, deoarece acest aspect trebuie sa fie exact cum vrea mireasa si ca cel mai bine e sa se ocupe o florarie ......Doar daca nu ma pot ocupa eu.....ei pot sa cheme pe cineva de la o florarie si sa se ocupe de sala ( tot dupa cum vreau eu)
Ei nu fac aranjamente de flori.....au doar huse pentru scaune. Asa mi-au zis si cei de acolo si am vb si cu o alta miresica. A avut nunta in septembrie si si-a facut singura toata sala ( alb negru)
:O sant in ceata

LOLLYPOOP
21.01.2011, 11:40:21
In fotografiile astea se vede clar ca sala nu era terminata ( fundite lipsa la scaune). Poate au pus florile mai tarziu.........

medeadeea
21.01.2011, 12:09:19
In fotografiile astea se vede clar ca sala nu era terminata ( fundite lipsa la scaune). Poate au pus florile mai tarziu.........
Dragutelor, nunta a fost facuta in septembrie 2009 flori pe mese erau dar IN GHIVECI ca alea de geam, in iulie am alta nunta acolo si o sa va detaliez mai multe pt cele care urmeaza sa aiba nunta acolo.
Sper k am fost destul de explicita:>

medeadeea
21.01.2011, 12:10:28
Asa arata sala knd au sosit invitatii(:|

anca1102
21.01.2011, 17:40:18
Dragutelor, nunta a fost facuta in septembrie 2009 flori pe mese erau dar IN GHIVECI ca alea de geam, in iulie am alta nunta acolo si o sa va detaliez mai multe pt cele care urmeaza sa aiba nunta acolo.

va detaliez eu in mai :))))

anuska_dea
21.01.2011, 20:41:51

Am inteles de la inceput.:*

cucush
05.06.2011, 10:49:44
/:) aproape nimeni nu spune nimic de Miorita - salon Europa :(. oare chiar asa rau este acolo? au am nunta peste 3 luni, si tare am impresia ca am gresit alegand acest restaurant... Dar nah, nu am ce sa mai fac acum

alexutza_23
05.06.2011, 17:17:03
/:) aproape nimeni nu spune nimic de Miorita - salon Europa :(. oare chiar asa rau este acolo? au am nunta peste 3 luni, si tare am impresia ca am gresit alegand acest restaurant... Dar nah, nu am ce sa mai fac acum
Ce te face sa crezi acest lucru?...Pt ca nu se vb pe site despre acest rest te face sa gandesti acest lucru?!
Aici pe site mai este o singura miresica care are nunta unde o voi avea si eu...si crede-ma ca nu-mi pare rau deloc ca am ales acest rest...chiar din contra, cand ma gandesc ce canicula o sa fie ma bucur ca am facut aceasta alegere...si mi-am ales un rest langa padure, ca sa fie un pic de racoare...:>
O nunta este frumoasa oriunde ar fi facuta...chiar si la cort la sat...importanta este distractia si atmosfera...
Sfatul meu este sa stai linistita si sa te gandesti la acea zi care va fi una de neuitat pentru voi...Spor la pregatiri in continuare!!!:*

dianacosmina
17.06.2011, 20:59:24
Nu iti fa probleme ca este vreun restaurant mai bun sau mai rau. Gandeste-te doar ca ala care l-ai ales e cel mai frumos si sigur te vei simti bine. eu am auzit numai de bine de Europa. Chiar aveam de ales intre Casa Lux si Europa. Eu am ales Casa Lux si nu regret deloc. Insa sunt sigura ca si tu vei avea parte de ceea ce iti doresti!

cucush
21.06.2011, 22:40:11
pfiu...sper sa fie ok pana la urma...si sa avem unde dansa. seful de sala m.a pacalit la inceput spunand ca o sa sparga acel perete de lemn ce da inspre brutarie, dar se pare ca a mai amanat un an. orice as vrea acum, nu mai este vreme sa schimb sala. asa ca doar sper ;-)

Lyv25
27.06.2011, 20:50:31
si eu o sa am nunta la casa lux, nu e mic din contra sala de nunti e fff mare..incam maxim 400 de persoane..dar as avea si eu o intrebare in leg cu asta....mi s-a spus ca minim-ul de persoane trebuie sa fie 200 ca sa ti poti face nunta acolo....asa e_????

alexutza_23
27.06.2011, 22:08:04
si eu o sa am nunta la casa lux, nu e mic din contra sala de nunti e fff mare..incam maxim 400 de persoane..dar as avea si eu o intrebare in leg cu asta....mi s-a spus ca minim-ul de persoane trebuie sa fie 200 ca sa ti poti face nunta acolo....asa e_????
Nu cred ca este chiar asa...cand imi cautam eu restaurant si am mers sa vb la ei mi-au zis sa am minim 150 de pers...totusi eu stiu nunti la care au fost si mai putin invitati...eu asta stiu, asta iti spun...:>

anca1102
28.06.2011, 10:14:23

cine ti-a spus asta? din moment ce ai semnat contractul cu ei si ai dat si avansul nu vad sa mai fie probleme....pe contract nu apare nr de invitati asa ca nu vad problema...
noi am avut 120 -130 de persoane...

Lyv25
28.06.2011, 10:51:02
aha..inca nu am semnat contractul caci nu ma aflu in tara....ideea e ca sunt putin stresata caci nu stiu cum functioneaza lucrurile pe la noi...apropo...cine ti-a facut fotografiile de nunta???sunt foarte reusite....si rochia ti-ai cumparat-o sau ti-ai facut-o????pe mine m-ar interesa sa mi fac rochia dar nu stiu pe cineva din bt sau apropiere care sa fie bun si sa mi-o faca exact cum vreau eu...

anca1102
28.06.2011, 19:43:44
aha..inca nu am semnat contractul caci nu ma aflu in tara....ideea e ca sunt putin stresata caci nu stiu cum functioneaza lucrurile pe la noi...apropo...cine ti-a facut fotografiile de nunta???sunt foarte reusite....si rochia ti-ai cumparat-o sau ti-ai facut-o????pe mine m-ar interesa sa mi fac rochia dar nu stiu pe cineva din bt sau apropiere care sa fie bun si sa mi-o faca exact cum vreau eu...

Ion Diaconu cu echipa StudioDin...
rochia e cumparata...

Lyv25
04.07.2011, 16:42:23
n-au vreun site cei ce ti au facut fotografiile????

alexutza_23
04.07.2011, 19:18:08
n-au vreun site cei ce ti au facut fotografiile????
Stiu ca site-ul lor este in constructie de mult timp...cu toate ca in oras am vazut reclama cu site-ul lor, cand l-am accesat imi spune ca este in constructie...sincer am uitat care estesite-ul...cand mai merg prin oras si vad...o sa-ti trim un mesaj privat...:)>-

Lyv25
05.07.2011, 14:00:40
m-ar interesa vreun nr de tel al lui Ion Diaconu daca cineva poate sa-mi dea...sau sa-mi spuna ce preturi are...sa inteleg ca el se ocupa numai de foto si echipa mpstudio se ocupa de filmare?????

anca1102
05.07.2011, 22:34:26
m-ar interesa vreun nr de tel al lui Ion Diaconu daca cineva poate sa-mi dea...sau sa-mi spuna ce preturi are...sa inteleg ca el se ocupa numai de foto si echipa mpstudio se ocupa de filmare?????

iti dau nr pe privat....el are echipa pt foto si pt video....

FBMIRELA
10.08.2011, 20:33:42
Foste miresici CASA LUX ati uitat de noi celelalte ? ... asteptam noi impresii ...
Promit ca eu voi scrie cu lux de amanunte :))

anca1102
11.08.2011, 10:02:10
Foste miresici CASA LUX ati uitat de noi celelalte ? ... asteptam noi impresii ...
Promit ca eu voi scrie cu lux de amanunte :))

pai intrebati daca vreti sa stiti ceva anume :))

FBMIRELA
23.08.2011, 20:47:49
pai intrebati daca vreti sa stiti ceva anume :))

as fi dorit sa mai aflu impresii generale.. diverse meniuri testate , ce nu a placut si ce a fost bun, ...ceea ce ne-ai spus tu dupa nunta mi-a fost de mare ajutor ..chiar si ca meniu ma gandeam sa ma inspir putin..:)
am fost la o nunta la Casa Lux cu un meniu prea sec.. foarte multe rulade la aperitiv, doua tipuri de gratar la ultimul fel - niste portii imense de fleici de porc si o pulpa dezosata..
as vrea ceva mai fin .. nu neaparat mult cat bun..

off am ajuns sa simt sresul...:((

anca1102
23.08.2011, 21:48:20
as fi dorit sa mai aflu impresii generale.. diverse meniuri testate , ce nu a placut si ce a fost bun, ...ceea ce ne-ai spus tu dupa nunta mi-a fost de mare ajutor ..chiar si ca meniu ma gandeam sa ma inspir putin..:)
am fost la o nunta la Casa Lux cu un meniu prea sec.. foarte multe rulade la aperitiv, doua tipuri de gratar la ultimul fel - niste portii imense de fleici de porc si o pulpa dezosata..
as vrea ceva mai fin .. nu neaparat mult cat bun..

off am ajuns sa simt sresul...:((

sincera sa fiu nici nu mai stiu exact ce-am avut la aperitiv :))))) noi am conbinat 2 meniuri car eni s-au parut mai interesante....sa stii ca ei au si poze cu diferite meniuri daca vrei sa-ti faci o idee...noua ne-a aratat Tatiana niste poze pe laptop si ne-am facut o idee inainte sa alegem....

gratarul acela de care ziceai se numeste mix grill...pe noi nu ne-a incantat deloc :D noi am avut peste, sarmale si friptura...pestele a fost demential cu sos de sampanie, sarmalele fffff bune...friptura n-am gustat ca nu mai puteam manca deloc :)))

FBMIRELA
24.08.2011, 23:02:33
sincera sa fiu nici nu mai stiu exact ce-am avut la aperitiv :))))) noi am conbinat 2 meniuri car eni s-au parut mai interesante....sa stii ca ei au si poze cu diferite meniuri daca vrei sa-ti faci o idee...noua ne-a aratat Tatiana niste poze pe laptop si ne-am facut o idee inainte sa alegem....

gratarul acela de care ziceai se numeste mix grill...pe noi nu ne-a incantat deloc :D noi am avut peste, sarmale si friptura...pestele a fost demential cu sos de sampanie, sarmalele fffff bune...friptura n-am gustat ca nu mai puteam manca deloc :)))

Uite vezi ..asa da detaliere :)..Chiar nu stiam ca au si poze cu felurile de mancare.. poate saptamana viitoare merg si eu pe la ei..oricum ca si imbinare si feluri mai deosebite mi se pare ca ati ales super bine meniul..cum spuneam majoritatea nu ies din rulade, piept cu sos alb si ciuperci si gratarul cu cartofi
merci mult din nou

anca1102
25.08.2011, 09:43:14
Uite vezi ..asa da detaliere :)..Chiar nu stiam ca au si poze cu felurile de mancare.. poate saptamana viitoare merg si eu pe la ei..oricum ca si imbinare si feluri mai deosebite mi se pare ca ati ales super bine meniul..cum spuneam majoritatea nu ies din rulade, piept cu sos alb si ciuperci si gratarul cu cartofi
merci mult din nou

ai ce sa alegi daca iti doresti ceva mai deosebit....noi am avut sarmale ca la rugamintea unor rude din Canada :)))))

FBMIRELA
13.10.2011, 20:10:18
am revenit de pe taramuri mult mai calde si ma inscriu si eu feiricitelor sotii ce au " scapat "de stresul organizarii unei nunti. am promis sa povestesc cum am colaborat eu cu cei de la Casa Lux .

1. in primul rand am simtit dorinta lor ca totul sa iasa foarte bine...am avut mai multe momente cum ar fi dansatori profesionisti, lumini ambientale, modificari prin sala, vinul mi l-au depozitat direct de la RECAS in crama lor etc iar cei de la restaurant fost foarte cooperanti ..

2 Meniul .. mancarea la acest restaurant este foarte buna dar atentie unele feluri sunt ceva mai pretentioase si nu vor fi apreciate la o nunta.. in prima faza, lasand aperitivul deoparte, am ales mozaic de pui, peste la cuptor cu sos capere pe pat de cartofi si muschiulet de porc impletit. Norocul nostru ca am avut inspiratia sa facem si o degustare astfel incat am avut timp sa schimbam meniul. Pestele atat in sos de sampanie cat si cel la cuptor, desi foarte bun, sunt sigura cu nu ar fi apreciat in randurile botosanenilor nostri..sunt feluri pretentioase, cu condimente si sosuri neobisnuite pt noi astfel incat am considerat ca trebuie sa mergem pe ceva simplu si bun si am ales salau parisienne..altfel spus peste panne . La friptura desi bun si muschiul impletit, va sfatuiesc sa incercati ce am ales noi: duo de piept de pui si muschi de porc acoperit cu bacon la cuptor pe pat de legume sote... fff bun..ah si neaparat sa degustati si mozaicul de pui cu mamaliguta - super bun.

Deci la inceput am avut Campari la doamne, cafea in 3 culori , bauturi de toate felurile pe masa , aperitiv, mozaic de pui cu mamaliguta, salau panne cu cartofi la cuptor, duo de piept de pui cu muschi de porc si bacon pe legume sote, tort mousse de chocolate de la rida, prajituri de la Belpan din Suceava-33 ron kg foarte bune, diversificate si mai putin obisnuite pt BT. - meniul acesta a costat 140 ron(fara prajituri, tort si bauturi).

3. Foarte dragut din partea lor este si faptul ca se ofera sa conduca invitatii la mese. Va sfatuiesc insa sa va faceti listele din timp. La noi au aparut in ultimul moment cateva modificari importante, am refacut listele in ziua nuntii si am omis vreo 5 persoane ..evitati momentele de haos ...:)

4 chelnerii sunt super activi si atenti ..mai ales ca noi am avut vinul la sticle imbuteliate si trebuiau sa fie geana pe fiecare masa pt a desface sticlele .. nu am avut ce sa le reprosez.

Singurul moment care nu mi-a placut este cel in care au taiat tortul si l-au pus pe farfurii direct in sala ...mi s-a parut urat sa vad cum se impart farfuriile intre ei - nu am inteles de ce nu au mers tot in bucatarie dar cu prima ocazie intreb.

De asemeni un alt sfat ar fi ca in cazul in care aveti un angajat de baza sau o persoana care este dispusa sa stea in bucatarie si sa mai verifice din cand in cand ce se intampla pe acolo sa faceti acest lucru..desi poate la inceput nu as fi dat importanta acestor lucruri este deranjant cand ai impresia ca ceva nu e in regula la unele aspecte. Nu stiu ce s-a intamplat la noi, poate toti au fost corecti dar na ar fi ok sa puteti sa aveti mai mult control.

si cam atat: per total sunt foarte multumita de restaurant

alexutza_23
13.10.2011, 20:23:04
am revenit de pe taramuri mult mai calde si ma inscriu si eu feiricitelor sotii ce au " scapat "de stresul organizarii unei nunti. am promis sa povestesc cum am colaborat eu cu cei de la Casa Lux .

1. in primul rand am simtit dorinta lor ca totul sa iasa foarte bine...am avut mai multe momente cum ar fi dansatori profesionisti, lumini ambientale, modificari prin sala, vinul mi l-au depozitat direct de la RECAS in crama lor etc iar cei de la restaurant fost foarte cooperanti ..

2 Meniul .. mancarea la acest restaurant este foarte buna dar atentie unele feluri sunt ceva mai pretentioase si nu vor fi apreciate la o nunta.. in prima faza, lasand aperitivul deoparte, am ales mozaic de pui, peste la cuptor cu sos capere pe pat de cartofi si muschiulet de porc impletit. Norocul nostru ca am avut inspiratia sa facem si o degustare astfel incat am avut timp sa schimbam meniul. Pestele atat in sos de sampanie cat si cel la cuptor, desi foarte bun, sunt sigura cu nu ar fi apreciat in randurile botosanenilor nostri..sunt feluri pretentioase, cu condimente si sosuri neobisnuite pt noi astfel incat am considerat ca trebuie sa mergem pe ceva simplu si bun si am ales salau parisienne..altfel spus peste panne . La friptura desi bun si muschiul impletit, va sfatuiesc sa incercati ce am ales noi: duo de piept de pui si muschi de porc acoperit cu bacon la cuptor pe pat de legume sote... fff bun..ah si neaparat sa degustati si mozaicul de pui cu mamaliguta - super bun.

Deci la inceput am avut Campari la doamne, cafea in 3 culori , bauturi de toate felurile pe masa , aperitiv, mozaic de pui cu mamaliguta, salau panne cu cartofi la cuptor, duo de piept de pui cu muschi de porc si bacon pe legume sote, tort mousse de chocolate de la rida, prajituri de la Belpan din Suceava-33 ron kg foarte bune, diversificate si mai putin obisnuite pt BT. - meniul acesta a costat 140 ron(fara prajituri, tort si bauturi).

3. Foarte dragut din partea lor este si faptul ca se ofera sa conduca invitatii la mese. Va sfatuiesc insa sa va faceti listele din timp. La noi au aparut in ultimul moment cateva modificari importante, am refacut listele in ziua nuntii si am omis vreo 5 persoane ..evitati momentele de haos ...:)

4 chelnerii sunt super activi si atenti ..mai ales ca noi am avut vinul la sticle imbuteliate si trebuiau sa fie geana pe fiecare masa pt a desface sticlele .. nu am avut ce sa le reprosez.

Singurul moment care nu mi-a placut este cel in care au taiat tortul si l-au pus pe farfurii direct in sala ...mi s-a parut urat sa vad cum se impart farfuriile intre ei - nu am inteles de ce nu au mers tot in bucatarie dar cu prima ocazie intreb.

De asemeni un alt sfat ar fi ca in cazul in care aveti un angajat de baza sau o persoana care este dispusa sa stea in bucatarie si sa mai verifice din cand in cand ce se intampla pe acolo sa faceti acest lucru..desi poate la inceput nu as fi dat importanta acestor lucruri este deranjant cand ai impresia ca ceva nu e in regula la unele aspecte. Nu stiu ce s-a intamplat la noi, poate toti au fost corecti dar na ar fi ok sa puteti sa aveti mai mult control.

Casa de piatra!!! Si ma bucur ca per total ai fost multumita...
Faza cu tortul am vazut si eu...dar sincer sa-ti spun multe resturante fac asa ceva...deci, nu este nimic iesit din comun si chiar urat!!!;))

anca1102
13.10.2011, 20:30:20

sincera sa fiu la nunta mea nu-mi amintesc unde au taiat tortul :):)):)) dar cred ca stie Alexandra ca ea a fost atenta la detalii ;));))

app mi-am amintit ceva....seful de sala (un profesionist de altfel) a bagat spaima in mine, omul ala nu zambeste niciodata...de cate ori am fost la ei aveam impresia ca o sara la mine peste masa ::))));))

FBMIRELA
13.10.2011, 20:37:49
;)) sunt mici detalii pana la urma ..poate altii nici nu au vazut asta sau au remarcat altceva dar eu cam atat am retinut ..intradevar e o seara minunata care trece prea repede.

anca1102
14.10.2011, 10:49:22
;)) sunt mici detalii pana la urma ..poate altii nici nu au vazut asta sau au remarcat altceva dar eu cam atat am retinut ..intradevar e o seara minunata care trece prea repede.

prea repede :D mai vreau :))

alexutza_23
14.10.2011, 13:29:05
prea repede :D mai vreau :))
Cred ca toate miresicile mai vor o data nunta...si eu mai vreau...nu am avut timp sa ma bucur la maxim de nunta mea....:((

anca1102
14.10.2011, 13:54:02
Cred ca toate miresicile mai vor o data nunta...si eu mai vreau...nu am avut timp sa ma bucur la maxim de nunta mea....:((

sotul ce zice? ca al meu a zis ca nu mai vrea sa treaca prin stresul acela niciodata =)))))

Lyv25
21.10.2011, 20:03:00
buna..am si eu o intrebare pt toate miresicile, ce n are leg neaparat cu casa lux ci mai degraba cu meniul in general..mai exact: ce bauturi ati avut pe masa???? ati optat pt traditionala palinca sau chestii mai moderne????

anca1102
21.10.2011, 20:08:51
buna..am si eu o intrebare pt toate miresicile, ce n are leg neaparat cu casa lux ci mai degraba cu meniul in general..mai exact: ce bauturi ati avut pe masa???? ati optat pt traditionala palinca sau chestii mai moderne????

noi am avut vin, visinata, vodka si wiskey...

alexutza_23
22.10.2011, 21:38:25
sotul ce zice? ca al meu a zis ca nu mai vrea sa treaca prin stresul acela niciodata =)))))
Al meu nu zice nimic..doar ca a trecut si gata...[-(...de acu nu ne ramane decat sa asteptam botezul...:))...alt lucru cu care il voi innebuni...:-p

Lyv25
25.10.2011, 10:51:46
din toate cate o sticla la pereche sau cum????

anca1102
25.10.2011, 23:47:38
din toate cate o sticla la pereche sau cum????

la o masa de 8 pers au fost 1 sticla wiskey; 2 st vodka; vinul si visinata in cani de sticla pt ca erau de casa...nu am masura la ele pt ca s-au completat permanent...

Lyv25
26.10.2011, 17:42:54
aaha deci whiskey a fost numa cate o sticla la masa??....bun ..,ca si noi vrem sa punem whiskey, mai exact Jack Daniels numa ca ne gandeam ca ne costa prea mult..deci se poate pune si numa cate o sticla la masa, nu neaparat la cuplu, nu????? daca se obisnuieste si asa e super..ca socru face palinca si vin de casa si n as vrea sa fie numa din astea ca mai sunt si tineri carora nu le place bautura de casa...bine plus ceva pt doamne...apropo eu ma gandeam sa iau pt femei crema de whiskey, dar cum se pune , tot asa una la masa???' ms fain anca, imi esti de mare ajutor!!:)

anca1102
26.10.2011, 18:35:06
aaha deci whiskey a fost numa cate o sticla la masa??....bun ..,ca si noi vrem sa punem whiskey, mai exact Jack Daniels numa ca ne gandeam ca ne costa prea mult..deci se poate pune si numa cate o sticla la masa, nu neaparat la cuplu, nu????? daca se obisnuieste si asa e super..ca socru face palinca si vin de casa si n as vrea sa fie numa din astea ca mai sunt si tineri carora nu le place bautura de casa...bine plus ceva pt doamne...apropo eu ma gandeam sa iau pt femei crema de whiskey, dar cum se pune , tot asa una la masa???' ms fain anca, imi esti de mare ajutor!!:)

whisky am avut 1 st la masa plus 5 st in plus in caz ca se mai cere pe undeva..la noi doar la o singura masa s-a baut toata sticla si putin din cea de a 2-a, pt femei am avut visinata...in cazul vostru crema de whisky e destul o sticla la masa...o st la cuplu e prea mult in conditiile in care mai este si vin si tuica si sucuri, mai ales ca nu toata lumea bea....
noua ne-au ramas din toate dupa nunta...din 200 de l vin s-au consumat cel mult 70, din 70 l visinata ne-au mai ramas vreo 50, din vodka ne-au ramas 18 sticle pline (nu mai stiu exact cate au fost), am avut si un butoi de bere din care s-a baut cam 1 treime....toate astea la 120 de persoane...

app am vrut sa-ti vad albumul in picassa dar spune ca nu exista pagina :D

aryanna
15.11.2011, 23:23:11
am fost si eu in sfarsit la o nunta la casa lux, a fost nunta de zi (minunata idee, mi-as dori ca toate nuntile la care merg sa fie asa) mi-a placut sala, seamana cu cea mare de la rapsodia, in sensul ca ringul e cam la fel dispus. e frumusica!
mancarea fooooarte buna, aperitivul exact pe gustul meu, nu 3 felii de sunca si alte 3 felii de salam, ceva cascaval, 4 masline si o rosie si gata!
nu frate, am avut barnzeturi fel de fel, creveti, pepene galben cu prosciutto crudo si multe altele, mie-mi place cand merg undeva sa mananc altceva decat as putea foarte bine manca acasa...
au cantat veveritele de la happy hour si laura lavric--- muuuuuulte pauze au mai facut, au fost si cateva momente artistice insa la un moment dat simteam nevoia sa mai dansez putin si nu aveam unde. poate noi suntem obisnuiti sa dansam non stop... nu stiu

oricum , dupa cum ziceam, in sfarsit nu mi-au picat ochii in gura la nunta asta, nu mi-a fost rau de la mancarea mancata in toiul noptii (apropo am avut si ciorba---foarte tare !!!) si cred ca a fost printre singurele nunti unde era multa lume la tort inca... de obicei mai toti sunt plecati cand vine tortul.

anca1102
16.11.2011, 12:21:16
am fost si eu in sfarsit la o nunta la casa lux, a fost nunta de zi (minunata idee, mi-as dori ca toate nuntile la care merg sa fie asa) mi-a placut sala, seamana cu cea mare de la rapsodia, in sensul ca ringul e cam la fel dispus. e frumusica!
mancarea fooooarte buna, aperitivul exact pe gustul meu, nu 3 felii de sunca si alte 3 felii de salam, ceva cascaval, 4 masline si o rosie si gata!
nu frate, am avut barnzeturi fel de fel, creveti, pepene galben cu prosciutto crudo si multe altele, mie-mi place cand merg undeva sa mananc altceva decat as putea foarte bine manca acasa...

daca nu ma inseala memoria noi am avut la aperitiv 5-6 feluri de branza printre care si cea cu mucegai....majoritatea invitatilor au fost incantati, dar au fost si voci inainte de nunta care ne-au "recomandat" sa fim atenti la meniu ca aia fac combinatii "ciudate" carne-fructe sau dulce-cu nu stiu ce fel :)) saracii au avut o surpriza de proportii la nunta :)))) dar n-au mai zis nimic :D

aryanna
17.11.2011, 01:13:38
daca nu ma inseala memoria noi am avut la aperitiv 5-6 feluri de branza printre care si cea cu mucegai....majoritatea invitatilor au fost incantati, dar au fost si voci inainte de nunta care ne-au "recomandat" sa fim atenti la meniu ca aia fac combinatii "ciudate" carne-fructe sau dulce-cu nu stiu ce fel :)) saracii au avut o surpriza de proportii la nunta :)))) dar n-au mai zis nimic :D

daaaa, buna branzica, ma gandeam sa-mi iau si eu sa mananc acasa insa m-am cam crucit de preturi si mi-am zis eu asa ca sigur nu o sa fie la fel de buna ca acolo :)))

sunt unii care prefera sa mearga la sigur si nu apreciaza fliu-fliurile astea, insa mie-mi place tot ce e nou cand vine vorba de mancare, tot timpul cand ma intreaba cineva (gen mama sau socrela) ce vreau bun zic ca vreau ceva ce n-am mai mancat niciodata :D

anca1102
07.12.2011, 16:26:30
daaaa, buna branzica, ma gandeam sa-mi iau si eu sa mananc acasa insa m-am cam crucit de preturi si mi-am zis eu asa ca sigur nu o sa fie la fel de buna ca acolo :)))

sunt unii care prefera sa mearga la sigur si nu apreciaza fliu-fliurile astea, insa mie-mi place tot ce e nou cand vine vorba de mancare, tot timpul cand ma intreaba cineva (gen mama sau socrela) ce vreau bun zic ca vreau ceva ce n-am mai mancat niciodata :D

si eu raspund foarte bine la "provocarile" culinare :))) sotul e mai sceptic dar cedeaza repede ;))

ClaudiaVF
03.05.2012, 17:04:26
au cantat veveritele de la happy hour si laura lavric--- muuuuuulte pauze au mai facut, au fost si cateva momente artistice insa la un moment dat simteam nevoia sa mai dansez putin si nu aveam unde. poate noi suntem obisnuiti sa dansam non stop... nu stiu

oricum , dupa cum ziceam, in sfarsit nu mi-au picat ochii in gura la nunta asta, nu mi-a fost rau de la mancarea mancata in toiul noptii (apropo am avut si ciorba---foarte tare !!!) si cred ca a fost printre singurele nunti unde era multa lume la tort inca... de obicei mai toti sunt plecati cand vine tortul.

mi se pare si mie foarte buna ideea cu nunta de zi. mai ales pentru nuntile programate duminica. din pacate, cred ca e cv relativ nou pt bt si ma gandesc sa nu fie si persoane mai "reticente" :-<voi ce ziceti?

RitaRitescu
10.07.2012, 21:36:10
Buna fetelor!

Ajutati o mireasa disperata.
Are cineva rezervare dubla pentru 2013 si la Casa Lux (Ballroom), si la Rapsodia (Eminescu) pentru ca sunt in cautare de sala mare (250 pers) si toate datele sunt ocupate.
Sau daca cineva ar fi de acord sa faca schimb de sala (Rapsodia- Eminescu/Casa Lux-Ballroom cu Casa Lux sala noua- 200 pers, va fi inaugurata in 10.2012) sunt dispusa sa platesc si diferenta.

Multumesc in avans pentru ajutor si intelegere!

Lyv25
11.07.2012, 19:31:52
buna..despre ce sala noua vb????la casa lux o alta sala???????cum..unde....de ce????...

RitaRitescu
11.07.2012, 20:31:27
Stii ca acolo dispunerea constructiei e pe o panta. Sala e cumva la baza pantei, in continuarea ei un nivel mai sus fiind sala mare (Ballroom). Sala e in constructie si va fi foarte frumoasa, ca design si dotari cred ca cea mai frumoasa din Botosani.
Acum se pun finisajele, insa nu cred ca va fi gata pana in sep daca te gandesti sa-ti schimbi locatia ;-). In plus e micuta-200 pers.
De ce intrebi, stii cumva pe cineva interesat de schimb :P?

Lyv25
12.07.2012, 19:20:11
nu...pur si simplu...eu am nunta la casa lux (ballroom)..insa o sa am putini invitati..maxim 150......si nu as vrea deloc sa despart sala aia in jumatate cu sistemul ala de pereti mobili.....cand am auzit ca se face o sala noua de 200 de pers.......ar fi perfect pt mine.........o sa ma interesez....esti sigura ca nu o termina pana pe 2 sept...?????

IoanaEcaterina
16.08.2012, 22:09:19
salutare,

Cele dintre voi care ati avut nunta in vara asta sau veti avea in septembrie va rog mult sa-mi trimiteti un meniu de la Casa Lux cu preturile aferente. Am obtinut o lista de la Tatiana, dar as vrea una si de la voi. Am mare nevoie de ea pentru a face o comparatie. Multumesc mult.

Lyv25
08.09.2012, 10:20:06
pai ce comparatie sa faci??? meniurile ce ti le a dat tie...le-a dat tuturor...de ce crezi ca ar fi diferite?

elym
20.03.2013, 18:09:15
as vrea sa stiu pt. cele care au avut nunta la casa lux,mai recent,ce ati avut inclus in meniu,si ma refer de ex. la sucuri,mie mi.au spus ca sunt incluse in meniu(oarecum trebuie sa le iau de la ei),o cunostinta mi.a zis ca au putut aduce ei sucurile naturale,acum cei de la sala m.au bagat in ceata!

Lyv25
21.03.2013, 09:22:23
as vrea sa stiu pt. cele care au avut nunta la casa lux,mai recent,ce ati avut inclus in meniu,si ma refer de ex. la sucuri,mie mi.au spus ca sunt incluse in meniu(oarecum trebuie sa le iau de la ei),o cunostinta mi.a zis ca au putut aduce ei sucurile naturale,acum cei de la sala m.au bagat in ceata!

Pai in pretul meniului sunt incluse si sucurile (nu platesti separat pt ele), ceea ce e foarte bine...De ce ti se pare ciudat? Mai naspa e cand trebuie sa te ocupi tu sa aduci si sucurile, si asa bauturile alcoolice le aduci tu..

Simona89_sweet
30.03.2013, 21:42:54
I-ati notite si vezi ca este foarte important si acest lucru legat de sucuri, bauturi etc .Totul inseamna bani si cand e vorba de 200 ,250 de persoane cam cunoaste , diferenta de pret este de ordinul zecilor de milioane . Succes la pregatiri ...

Avirvarei
16.05.2013, 13:07:59
Buna miresici!!
Ce stiti despre sala noua de la Casa Lux..Soul Mate? a avut cineva sau va avea anul asta nunta acolo? este singura care am gasit-o libera pentru anul viitor si am ceva emotii nemergand niciodata la o nunta acolo nu stiu cum se va prezenta..

Lyv25
16.05.2013, 15:51:55
Buna miresici!!
Ce stiti despre sala noua de la Casa Lux..Soul Mate? a avut cineva sau va avea anul asta nunta acolo? este singura care am gasit-o libera pentru anul viitor si am ceva emotii nemergand niciodata la o nunta acolo nu stiu cum se va prezenta..

Eu am vazut sala doar in poze si ceea ce pot sa spun este ca nu mi se pare o sala potrivita pentru un eveniment precum nunta.... Aduce mai degraba a club si oricat ai decora-o tot nepotrivita mi se pare.. Am vazut ca s-a facut un botez daca nu ma insel acolo si scaunele imbracate atat de frumos si elegant nu aveau nici o treaba cu peretii aia...
Dar tu ai vazut sala in realitate???? Chiar si pe youtube am gasit o gramada de filmulete cu sala respectiva intitulata "Soul Mate Club", deci e club nu sala de nunti....

Avirvarei
16.05.2013, 16:10:11
Eu am vazut sala doar in poze si ceea ce pot sa spun este ca nu mi se pare o sala potrivita pentru un eveniment precum nunta.... Aduce mai degraba a club si oricat ai decora-o tot nepotrivita mi se pare.. Am vazut ca s-a facut un botez daca nu ma insel acolo si scaunele imbracate atat de frumos si elegant nu aveau nici o treaba cu peretii aia...
Dar tu ai vazut sala in realitate???? Chiar si pe youtube am gasit o gramada de filmulete cu sala respectiva intitulata "Soul Mate Club", deci e club nu sala de nunti....

Da am vazut-o nu arata asa rau..e spatioasa..si am vaut si poze cand era aranjata pentru un eveniment arata ffff bine era luminata si ornata cu f mult bun gust..cei de la Casa Lux au niste ornamente f deosebite..ehh va fi bine:)

Like_a_butterfly
16.05.2013, 21:21:25
Eu am fost acolo dar nu la nunta. In primul rand, acolo nu mai e club ci restaurant. Nu era decorat cand am fost eu, dar am vazut pozele de pe internet. Parerea mea e ca e o sala frumoasa dar doar pentru o nunta cu mult tineret. Scaunele impodobite nu mi se par din aceeasi poveste. Daca as face o nunta acolo n-as pune nimic pe scaune. Pe lateral au mai ramas si cateva canapele si lumina nu e puternica (sau nu erau aprinse toate luminile). O nunta cum se fac cele de la noi, cu populara, sarmale si lume multa si de toate varstele nu prea merge acolo sau trebuie alese asa de bine decoratiunile incat sa nu se vada diferenta asa de mare..

Lyv25
17.05.2013, 10:20:37
Da am vazut-o nu arata asa rau..e spatioasa..si am vaut si poze cand era aranjata pentru un eveniment arata ffff bine era luminata si ornata cu f mult bun gust..cei de la Casa Lux au niste ornamente f deosebite..ehh va fi bine:)

Pai si atunci ce nelamuriri mai ai??? Daca tie iti place si esti hotarata in acel sens, mergi inainte!! Sunt sigura ca cei de la Casa Lux sunt foarte ok si foarte disponibili, ca doar si eu am avut nunta acolo (in sala Ballroom). Criticile mele erau spre sala noua ce nu mi se pare mie potrivita pt o nunta cum se face la noi, exact asa cum a zis si "Like a butterfly"... :)

Avirvarei
17.05.2013, 13:30:00
Pai si atunci ce nelamuriri mai ai??? Daca tie iti place si esti hotarata in acel sens, mergi inainte!! Sunt sigura ca cei de la Casa Lux sunt foarte ok si foarte disponibili, ca doar si eu am avut nunta acolo (in sala Ballroom). Criticile mele erau spre sala noua ce nu mi se pare mie potrivita pt o nunta cum se face la noi, exact asa cum a zis si "Like a butterfly"... :)

Am emotii:) oricum multumesc pentru pareri:*

Like_a_butterfly
18.05.2013, 17:12:52
Cred ca poti adapta sa iti iasa asa cum trebuie. La urma urmei oamenii fac atmosfera si daca ei sunt ok va iesi bine oricum ar fi. Mancarea oricum e buna la Casa Lux, iti urez succes! Ce formatie ai?

Avirvarei
18.05.2013, 20:34:14
Cred ca poti adapta sa iti iasa asa cum trebuie. La urma urmei oamenii fac atmosfera si daca ei sunt ok va iesi bine oricum ar fi. Mancarea oricum e buna la Casa Lux, iti urez succes! Ce formatie ai?

Asa este! multumesc mult! pai nu am semnat inca niciun contract si nici nu ne-am hotarat la o formatie...o recomandare?:)

Like_a_butterfly
20.05.2013, 21:43:25
Depinde de ce buget dispuneti pentru muzica..

ana3083
13.09.2013, 10:51:11
Buna,

Daca este vreo miresica ce si-a rezervat nunta la Casa Lux pentru vara lui 2014 si renunta la rezervare, as aprecia daca ma poate anunta. Ne-am hotarat destul de tarziu sa organizam nunta la anul si din pacate nu gasim o sala mare si pe gustul nostru. La Casa Lux am mai fost si ne-a placut.

Multumesc anticipat!