PDA

Versiunea completa : Bautura la nunta

alinutza_19
27.06.2008, 15:49:38
Haideti sa vorbim despre bauturi servite la nunta: bautura la bar sau pe masa, ce fel de bautura, in ce cantitati, de unde o achizitionam

AnnyyAnnyy
30.06.2008, 16:53:52
hmmm...bun topic.
pai eu zic ca bautura ar trebui sa fie pusa pe masa...stiu ca e mai "modern" sa o ai la bar, dar romanul in ziua de azi e greu de dat pe brazda:D ...te poti trezi ca multi invitati nu vor stii de unde sa-si ia bautura, sau vor crede ca e limitata ...etc si nu cred ca s-ar simti bine in conditiile astea:-S...eu deocamdata ma gandesc ca la nunta mea voi avea bautura pe mese , si eventual rezerve undeva in spate...just in case
despre cantitati si sortimente n-as stii sa-ti raspund acum pt ca inca nu mi-am achizitionat bautura pt nunta mea...ne gandim undeva prin toamana-iarna sa luam taria iar racoritoarele si apa minerala la anul, inainte de nunta
asa ca la sortimente si cantitati le invit pe cele care au avut sau urmeaza sa aiba nunta in viitorul apropiat sa ne lamureasca si sa ne sfatuiasca:P

alinutza_19
30.06.2008, 19:36:09
Intr-adevar, tu mai ai ceva pana la nunta, dar eu.... iar subiectul bautura e o mare dilema pt mine. Adica imi dau seama ca trebuie sa fie tarie, vin, bere, apa si sucuri dar nu stiu ce cantitati sa luam ca sa nu ramanem in pana fix in toiul petrecerii. Asa ca le rog pe cele mai documentate in privinta asta sa ne dea o mana de ajutor!!!^:)^

izza285
02.07.2008, 17:27:47
Buna!Sa stii ca si eu ma apropii cu pasi repezi spre mom fericirii ;)) si la fel ma gandeam la bauturi#-o !Nunta va fi in Clung Mold la hotel&restaurant Zimbru si am vb cu directoarea de acolo.Multumim Dlui ca are cine macar sa dea cu parerea.Ne-a sp ea ca ne va da cantitatile........in functie de nr de tacamuri declarate cu o sapt dinainte.Ca sfat pt tine........daca stii aprox cate perechi ai.....poti intreba cantitatile fara jena......ca e ceva normal.Sa aveti multa bafta si multi pupici!

roxana_amariei
02.07.2008, 18:47:50
O prietena de a mea care s-a casatorit de curand a avut pe masa in felul urmator: 1 sticla de wiskey, 1 sticla de vodka, 1 sticla de martini, vin la carafa, cate 2 sticle de suc (pepsi si timbark portocale), apa minerala. A fost super suficient, pentru ca de la restaurant li se spusesera de 250 ml tarie de persoana, iar ei au avut cate 300 ml tarie de persoana.

alinutza_19
03.07.2008, 14:37:33
cam asa ma gandisem si eu, dar vroiam sa mai aud si alte pareri....:*

alinutza_19
03.07.2008, 14:39:16
aaaa.....! si inca ceva: cam cate persoane sau perechi erau la masa?

roxana_amariei
03.07.2008, 15:12:41
Era vorba de o masa rotunda, patru perechi, opt persoane.

aquarelle
03.07.2008, 18:08:41
Buna fetelor,

Cine ma poate ajuta cu niste recomandari de formatii de prin moldova, nu formatii foarte mari...ceva tineri care sa cante nu doar populara, ci si usoara, moderna, etc. Nu am prea fost la nunti prin zona, asa ca orice feedback de la voi m-ar ajuta foarte mult! multumiri anticipate! >:D<

AnnyyAnnyy
03.07.2008, 22:14:13
^ti-am recomandat o formatie in pm.spor la auditii \:D/
eu avansez, avansez cu pregatirile:)...azi am vorbit la biserica...am stabilit ziua si ora...mai ramane sa merg sa vorbesc pt cor si gata#:-Szic eu ca pana in toamna ma pot odihni :-P...si din toamna sa incep sa ma ocup de bautura...pana atunci aflu si eu de pe ici pe colo ce cantitati trebuie si ma orientez eu...:">

aquarelle
04.07.2008, 10:54:29
^ti-am recomandat o formatie in pm.spor la auditii \:D/
eu avansez, avansez cu pregatirile:)...azi am vorbit la biserica...am stabilit ziua si ora...mai ramane sa merg sa vorbesc pt cor si gata#:-Szic eu ca pana in toamna ma pot odihni :-P...si din toamna sa incep sa ma ocup de bautura...pana atunci aflu si eu de pe ici pe colo ce cantitati trebuie si ma orientez eu...:">

Multumesc Anny. Cat de repede ajung in suceava trag o fuga sa aud cum canta. Spor in continuare la pregatiri....sa iasa totul bine....si cu putine emotii!

AnnyyAnnyy
29.07.2008, 13:50:04
cu placere.n-ai pt ce:)
pana la urma cum e fetelor cu bautura?cat?ce cum?in toaman cred ca ma ocup si eu de aspectul asta...si poate pana atunci cele care deja au fost mirese ne pot ajuta cu sfaturi si sugestii.
a, si inca ceva legat de bautura la nunti:bar sau pe mese?voi cum alegeti?...la multe nunti am observat ca daca pui totul pe mese, 1. aglomerezi excesiv masa 2. se face f multa risipa si iesi mega scump in cazul in care ai bauturi fine

aquarelle
29.07.2008, 16:14:03
cu placere.n-ai pt ce:)
pana la urma cum e fetelor cu bautura?cat?ce cum?in toaman cred ca ma ocup si eu de aspectul asta...si poate pana atunci cele care deja au fost mirese ne pot ajuta cu sfaturi si sugestii.
a, si inca ceva legat de bautura la nunti:bar sau pe mese?voi cum alegeti?...la multe nunti am observat ca daca pui totul pe mese, 1. aglomerezi excesiv masa 2. se face f multa risipa si iesi mega scump in cazul in care ai bauturi fine

mie imi place ideea cu meniu pe masa...unde treci ce se va manca si ce bauturi sunt disponibile....si fiecare invitat e intrebat ce bauturi doreste sa serveasca de la bar. insa de aici incolo totul depinde de ce chelneri ai...la ultima nunta la care am fost s-a mers pe aceeasi idee...chelnerii au avut mare grija ca paharele sa fie mereu pline...si totul a fost super!

AnnyyAnnyy
29.07.2008, 22:14:13
da...e faina si varianta asta...desi am fost la nunti la care unii invitati s-au apucat de facut excese, in sensul ca cereau bauturi care nu erau in meniu, si nu ma refer la vinuri sau alte chestii ieftine...:| acuma depinde si de invitati...la mine nu cred ca ar fi probleme din astea, dar parca nu ma pot inca decide:bautura in regim de bar sau pe mese:|

raluca4u2001
07.10.2008, 13:34:41
Buna! Am auzit k in ucraina e mai ieftina bautura, stie cineva care sunt preturile acolo? si unde anume se gaseste; Ms:*

blackany
03.12.2008, 00:13:19
Buna! Am auzit k in ucraina e mai ieftina bautura, stie cineva care sunt preturile acolo? si unde anume se gaseste; Ms:*
adevarat, eu bautura tot de acolo o iau, deja am si inceput..am luat doar wisky pana acum, stiu sigur ca e mai ieftin ca la noi si e si de calitate( proba a fost facuta de iuby si socru) insa mai dificil cu transportul k te lasa in vama doar cu o sticla de alcool de persoana...:-<

cellya25
11.12.2008, 09:42:10
Asa e la Cernauti au cea mai ieftina bautura, si de toate soiurile, eu am fost si m-am convins, sunt care iti aduc bautura direct de acolo ca sa nu mergi tu dupa ea caci e cam riscant , iti spun din experienta, daca aflu un nr de tel de-al cuiva care aduce bautura de acolo ti-l dau , si vezi de preturi, oricum pretul e mult mai mic ca aiici in oras!

odorela
13.12.2008, 00:19:27
Si incep sa ma gandesc la bauturi... de fapt la toate ca timpul trece repede si noi suntem destul de departe. In mare m-am gandit la coniac, vin Cotnari /Grasa si Busuioaca, bere, sucuri gazoase si naturale, apa gazoasa si plata, sampanie seaca pt primire si demidulce (ceva angelli)pentru tort si eventual un martini sau un lichior pentru doamne. Pare mult si sunt destul de scumpe, si cantitati...eu cred ca tre sa luam suficient...nu am kef sa imi ceara careva ceva si sa numai am. Si m-am gandit sa pun bauturile pe masa /vreau mese rotunde de 8-10 persoane la fiecare masa. Nu stiu, dar cred ca depinde si de invitati, ce consuma in general. Si cu tuica, nu stiu dar nu mi se pare adecvat, cred ca bauturile trebuie alese si in functie de felurile de mancare servite.

cellya25
15.01.2009, 10:02:22
HEEELP!!!!Ce soi de vin se pune pe masa in general? (sec, demisec, dulce, demidule?)

scumpick21
15.01.2009, 14:37:15
Am vazut ca majoritatea merge pe vin sec sau demisec. Eu una am cumparat de familie o sticla de vin demidulce si una demisec. Am fost la multe nunti care aveau la fel. De exemplu mie nu-mi place deloc vinul sec sau demisec. Asa am incercat sa "impac si capra si varza".=))

cellya25
15.01.2009, 15:59:44
:Ovaleu si demidulce si demisec...mamaaaa ajung la sapa de lemn:-&

Ioana11
30.01.2009, 13:37:36
am si eu o intrebare: cam cata sampanie ar fi necesara (la primirea invitatilor) pt aprox. 150 pers :-??? cam cate sticle cumparati voi? multumiri>:D<

elenamau
08.02.2009, 22:54:30
Vreau sa ma interesez si eu, nu stiu sigur. Dar cred ca o sticla are 750 grame si poate fi folosita la 10 pahare.

irinaririna
17.02.2009, 12:51:35
Buna. Eu m-am gandit ca bautura de la nunta sa fie : palinca, vin, bere, un lichior ceva pentru doamne (ideal ar fi sheridan's da e scuuump rau) si tequila. Bautura nu vreau sa fie pe mese. Va fi servita de chlner la cerere.

AnnyyAnnyy
17.02.2009, 18:18:17
Buna. Eu m-am gandit ca bautura de la nunta sa fie : palinca, vin, bere, un lichior ceva pentru doamne (ideal ar fi sheridan's da e scuuump rau) si tequila. Bautura nu vreau sa fie pe mese. Va fi servita de chlner la cerere.
eu zic ca in loc de lichior sa pui garone pt doamne si sa bagi si vodka in meniu pt ca prin partile noastre e destul de consumata la nunti.tequila nu stiu eu cata cautare o sa aiba...pt ca nu toata lumea bea asa ceva.
cat despre partea subliniata:Oamenii nu cer, asteapta serviti, deci chelnerii trebuie sa se miste printre mese si sa fie la dispozitia invitatilor, nu invitatii stau sa ceara chelnerilor asistenta8-}

AnnyyAnnyy
17.02.2009, 18:22:43
HEEELP!!!!Ce soi de vin se pune pe masa in general? (sec, demisec, dulce, demidule?)
eu de ex m-am gandit sa optez pt Grasa de Cotnari; e demidulce si merge atat la peste cat si la piept de pui...vinul sec si demisec pe mine una nu ma incanta;nu-s eu experta ca nu beau deloc nimic cu alcool, insa la nuntile la care am fost daca era vb de vin sec de obicei ramanea pe masa:(

irinaririna
17.02.2009, 20:08:27
eu zic ca in loc de lichior sa pui garone pt doamne si sa bagi si vodka in meniu pt ca prin partile noastre e destul de consumata la nunti.tequila nu stiu eu cata cautare o sa aiba...pt ca nu toata lumea bea asa ceva...deci chelnerii trebuie sa se miste printre mese si sa fie la dispozitia invitatilor, nu invitatii stau sa ceara chelnerilor asistenta8-}
Pai in loc de votka e palinca. Tequila bag ca suntem un grup f mare de prieteni si .... tequila consumam. Probabil va fi un chelner la 2 mese. Daca la masa X de exemplu este un grup care consuma palinca... ok. Vor primi 1,2,3, sticle de palinca. Daca la masa Y se bea... martini sa zic... ok se comanda o sticla de martini.
Chiar asa de rea e intentia mea??? Mentionez ca toti invitatii vor avea meniu cu ceea ce se va servi in seara respectiva.

BBjulie
18.02.2009, 01:04:42
Vreau sa ma interesez si eu, nu stiu sigur. Dar cred ca o sticla are 750 grame si poate fi folosita la 10 pahare.

Am uitat de sampanie!...inseamna ca e nevoie si de vreo 20 de sticle de sampanie..

irinaririna
18.02.2009, 08:27:01
se da sampanie si la intrare si la tort???

BBjulie
18.02.2009, 15:55:12
se da sampanie si la intrare si la tort???

Hmm...de ce sa se dea si la tort? Nu...Doar la intrare..

AnnyyAnnyy
18.02.2009, 17:22:28
Hmm...de ce sa se dea si la tort? Nu...Doar la intrare..
se poate da si la tort o sampanie fructata, gen Angeli.de obicei cand e momentul tortului mirii trec pe la mese sa cinsteasca cu invitatii...si sampania e ok pt treaba asta.Acum depinde de ce isi doreste fiecare.

AnnyyAnnyy
18.02.2009, 17:26:21
Pai in loc de votka e palinca. Tequila bag ca suntem un grup f mare de prieteni si .... tequila consumam. Probabil va fi un chelner la 2 mese. Daca la masa X de exemplu este un grup care consuma palinca... ok. Vor primi 1,2,3, sticle de palinca. Daca la masa Y se bea... martini sa zic... ok se comanda o sticla de martini.
Chiar asa de rea e intentia mea??? Mentionez ca toti invitatii vor avea meniu cu ceea ce se va servi in seara respectiva.
mie personal ideea de palinca la nunti imi dispalce.nu mi se pare o bautura adecvata nuntilor...dar ma rog, fiecare cu ceea ce isi doreste pt nunta lui.cat despre partea cu Tequila, eu zic sa te gandesti si la restul invitatilor nu doar la grupul tau de amici, ca pana la urma la nunta ai diferite categorii de oameni pe diferite categorii de varsta si gusturile difera mult.nu zic sa-i impaci pe toti, dar macar marea majoritate.De ex parintii mei n-ar consuma la o nunta nici palinca nici tequila,ar prefera o vodka fina,un whiskey,un vin bun, un garone doamnele...pana la urma tu si familiile voastre stiti ce invitati aveti la nunta, eu zic asta doar ca sa nu te trezesti cu comentarii dupa...

BBjulie
18.02.2009, 18:14:16
se poate da si la tort o sampanie fructata, gen Angeli.de obicei cand e momentul tortului mirii trec pe la mese sa cinsteasca cu invitatii...si sampania e ok pt treaba asta.Acum depinde de ce isi doreste fiecare.

Pai poate ca se poate..nu zic ca nu. Dar nu vad cand si cum sa se mai imparta un set de pahare cu sampanie "fructata":) .Iar cand vine momentul sa treaca mirii pe la mesele invitatilor pentru a cinsti..majoritatea cinstesc cu sampania de la intrare.

AnnyyAnnyy
18.02.2009, 21:29:43
Pai poate ca se poate..nu zic ca nu. Dar nu vad cand si cum sa se mai imparta un set de pahare cu sampanie "fructata":) .Iar cand vine momentul sa treaca mirii pe la mesele invitatilor pentru a cinsti..majoritatea cinstesc cu sampania de la intrare.
Daca se trece pe la mese la momentul tortului nu vad cum ar mai fi posibil ca cineva sa aiba paharele cu sampanie de la primire?:-spt ca e normal ca ele sa fie stranse de pe mese imediat dupa aperitivul rece...
si paharele pt sampania fructata sunt aduse de chelneri pe mese in momentul introducerii tortului in sala...cand lumea revine la mese sampania e deja in pahare :) asa se procedeaza in general
trec ore bune intre sampania de primire a invitatilor si momentul in care mirii ciocnesc cu invitatii dupa taierea tortului....

andrada21
18.02.2009, 22:39:23
noi avem cam asa:votka,vin la carafa,garone alb,suc,apa si bere.sper sa fie suficient.

alezutza25
19.02.2009, 10:54:32
noi avem cam asa:votka,vin la carafa,garone alb,suc,apa si bere.sper sa fie suficient.

Eu am numai vin imbuteliat si tuica de casa, suc si apaminerala, sampanie la primire si imi place ideea si cu sampania la tort, si whiski la furat mireasa, cam atat. Nu stiu daca sa pun Garone si bere pt ca am mai fost la nunti si nu s-a baut, poate asa unul altul rasfirati, dar in rest risipa. Acum nu stiu ce sa zic.

BBjulie
19.02.2009, 12:48:26
Daca se trece pe la mese la momentul tortului nu vad cum ar mai fi posibil ca cineva sa aiba paharele cu sampanie de la primire?:-spt ca e normal ca ele sa fie stranse de pe mese imediat dupa aperitivul rece...
si paharele pt sampania fructata sunt aduse de chelneri pe mese in momentul introducerii tortului in sala...cand lumea revine la mese sampania e deja in pahare :) asa se procedeaza in general
trec ore bune intre sampania de primire a invitatilor si momentul in care mirii ciocnesc cu invitatii dupa taierea tortului....

Poate ca e normal ca ele sa fie stranse, cum spui tu...dar eu la cate nunti am fost, nu s-au strans paharele de la sampanie si nici nu s-a servit alta sampanie...Iar cand vin mirii sa cinsteasca cu invitatii, fiecare apuca un pahar cu bautura pe care il are pe masa[ fie ca e cu sampanie, fie ca e cu vodka, fie ca e cu vin ] ..
Dar nu contest ...ca e o idee:) si cine vrea s-o puna in aplicare , e liber sa o faca!

andrada21
19.02.2009, 14:04:04
Eu am numai vin imbuteliat si tuica de casa, suc si apaminerala, sampanie la primire si imi place ideea si cu sampania la tort, si whiski la furat mireasa, cam atat. Nu stiu daca sa pun Garone si bere pt ca am mai fost la nunti si nu s-a baut, poate asa unul altul rasfirati, dar in rest risipa. Acum nu stiu ce sa zic.
pai garone am zis sa fie pt fete,doamne...ca nu toate beau votka.si bere eu cam pe la toate nuntile am vazut.

irinaririna
19.02.2009, 14:52:51
bere si eu am vazut pe la toate nuntile. In legatura cu ceva bun de doamne si eu sunt de acord. Garonele nu-mi place nici mie.

iulika
21.03.2009, 13:47:43
Fetelor, ce depozite de bauturi alcoolice mai stiti prin Suceava(unele care sa merite vizitate, eventual unele de la care ati achizitionat si voi ceva)?Stiu ca cineva a mentionat Defelcom-ul, dar e numai pentru bere si vinuri?Pe mine m-ar interesa in special daca au whiskey si vermut la preturi mai bune decat in retelele de super si hipermarket-uri.

irina_s86
21.03.2009, 14:24:13
Fetelor, ce depozite de bauturi alcoolice mai stiti prin Suceava(unele care sa merite vizitate, eventual unele de la care ati achizitionat si voi ceva)?Stiu ca cineva a mentionat Defelcom-ul, dar e numai pentru bere si vinuri?Pe mine m-ar interesa in special daca au whiskey si vermut la preturi mai bune decat in retelele de super si hipermarket-uri.
Incearca si Savcom si Harivex

scumpick21
21.03.2009, 14:56:28
Poti incerca si la Walcris Distribution. Este undeva pe langa tipografia Lidana.

maria3037
22.03.2009, 23:12:00
un sfat ptr toate miresele care vad ca se implica si in cel m mic amanuntL-).oare ce-ar face sotii nostri fara noi:)).in legatura cu bauturile alcoolice:bautura se scumpeste in cateva luni, asa ca grabitiva sa cumparati de unde puteti.daca doriti ceva m ieftin lauti legatura cu persoanele care aduc marfa din vama, eu whisk-ul l-am luat cu 20 ron m putin decat in magazine .
bafta

lulia
23.03.2009, 00:18:31
un sfat ptr toate miresele care vad ca se implica si in cel m mic amanuntL-).oare ce-ar face sotii nostri fara noi:)).in legatura cu bauturile alcoolice:bautura se scumpeste in cateva luni, asa ca grabitiva sa cumparati de unde puteti.daca doriti ceva m ieftin lauti legatura cu persoanele care aduc marfa din vama, eu whisk-ul l-am luat cu 20 ron m putin decat in magazine .
bafta

Ce fel de whisky ai luat si mai exact la ce pret ? Eu am luat deja o parte din bautura , dar vroiam sa vad daca nu am platit mai mult decat trebuia ;)) si sper ca nu .:D

scumpick21
23.03.2009, 14:22:03
Si eu am luat Finlandia, de la cineva care aduce din duty free, si am iesit foarte bine.

aancaa
23.03.2009, 19:37:12
am o mare dilema....:-\ stie careva care e diferenta dintre garone alb si martini alb?

aancaa
23.03.2009, 19:58:17
mie mi-a zis cineva care frecventeaza des nuntile si m-a sfatuit sa nu amestec wisky-ul cu berea ca e posibil sa mi se strice nunta; e ma gandesc sa pun whiski vin la carafa si o bautura pt dame(ink nu m-am hotarat) si racoritoare.

AnnyyAnnyy
23.03.2009, 21:44:46
am o mare dilema....:-\ stie careva care e diferenta dintre garone alb si martini alb?
eu personal nu beau alcool absolut deloc, insa iti pot spune ca ambele intra in categoria Vermouth.Diferenta o fi probabil la consumatori, in functie de preferinte si de gusturi:-?

AnnyyAnnyy
23.03.2009, 21:49:16
mie mi-a zis cineva care frecventeaza des nuntile si m-a sfatuit sa nu amestec wisky-ul cu berea ca e posibil sa mi se strice nunta; e ma gandesc sa pun whiski vin la carafa si o bautura pt dame(ink nu m-am hotarat) si racoritoare.
vad ca ai nunta vara, deci berea vrei nu vrei o sa fie la mare cautare...romanul e roman pana la capat, si berea il ajuta sa se racoreasca:)Dar stai calma ca cine stie ca bea bere o tine pe bere, cine e bautor de whiski stie f bine sa nu il amestece cu altceva (eventual doar cu red bull)ca iese belea...deci poti pune linistita de toate, ca omul de aia are cap sa il foloseasca si sa chibzuiasca.
eu o sa am si si, si sincer nu-mi fac griji.Nu o sa am invitati din categoria Stan si Bran sa se dea in stamba pe acolo:)) (daca la asta te refereai tu cand ai zis ca ti se strica nunta).daca te refereai la aspect pe mese:bere la doza/sticla langa sticla de whiski, poti opta la nunta sa ai bautura dispusa la bar, si problema de design e inlaturata:">

SWEET_ANNA
24.03.2009, 00:41:11

intra ambele in categoria vermuth,iar eu sincer din cate vermuthuri am baut nu am observat diferenta.

SWEET_ANNA
24.03.2009, 00:50:14
miresici hai sa vb despre cata bautura trebuie pe persoana

eu ma gandeam asa:
o st de apa(1.5) si una de suc(2) la pereche
vinul la carafa
berea la dozator
sampanie la intrare si la tort
iar la o masa de 8 pers - 2 vermuth pt femei,1 wishky (sau 2,ma mai gandesc) si 2 d votca ca, cum zicea cineva sunt si pers care nu beau wishky

ce ziceti???

apropo cat mai e Jack_ul in Romania acu?!?

pupici la miresici:* :D

Ioana11
24.03.2009, 18:33:34
bafta

buna! ne poti spune te rog si ce preturi stii ca sunt in vama.. la Jack D, JB, Chivas :D ? multumesc

BBjulie
25.03.2009, 00:02:28
miresici hai sa vb despre cata bautura trebuie pe persoana

eu ma gandeam asa:
o st de apa(1.5) si una de suc(2) la pereche
vinul la carafa
berea la dozator
sampanie la intrare si la tort
iar la o masa de 8 pers - 2 vermuth pt femei,1 wishky (sau 2,ma mai gandesc) si 2 d votca ca, cum zicea cineva sunt si pers care nu beau wishky

ce ziceti???

apropo cat mai e Jack_ul in Romania acu?!?

pupici la miresici:* :D

Parerea mea.. ar fi ca e mult 2 sticle pt femei pe masa..poti pune una..si daca se bea,mai aduci..Iar in ceea ce priveste berea...la doza ar fi mai elegant - insa voi decideti..
:* pupicei..

irinaririna
25.03.2009, 12:08:31
Si eu vroiam bere la doza dar zic unii ca e mai bine la dozator... e mereu rece... isi ia fiecare cand vrea (sau solicita chelneului)

SWEET_ANNA
26.03.2009, 02:17:51
eu am sa pun chelnerii sa mearga tot timpul pe la mese sa intrebe cine mai vrea bere,nu sa mearga lumea sa se serveasca singuri,pt ca unii sunt mai rusinosi,si oricum nu platesc chelnerii atatia bani k sa se serveasca lumea singura,nu?!

<:-P

SWEET_ANNA
26.03.2009, 02:19:10
sucul si apa,trebuie si cu acid si fara:-\

roxana_amariei
26.03.2009, 06:46:31

Eu voi pune si apa plata pt ca de ex noi bem apa plata, unii din familia mea la fel, iar cand am mai mers la nunti la care nu era apa plata a trebuit sa comandam noi la cheneri si eventual sa platim.
Sucuri vor fi de tip cola si nectar de portocale.

aancaa
26.03.2009, 08:00:09
dak ai vin alb cred ca o sa trebuiasca apa minerala pentru spritz

cellya25
26.03.2009, 09:02:41
Parerea mea este ca apa minerala nu tb sa lipseasca si logic iei si o rezerva de apa plata pt cine cere...sucul...la fel cu acid si fara acid...

irinaririna
26.03.2009, 09:14:00
si eu zic ca trebuie apa plata!

AnnyyAnnyy
26.03.2009, 12:18:52
nu TREBUIE, dar e de preferat

SWEET_ANNA
26.03.2009, 12:59:38
MERSI PT RASPUNSURI :suuuper:

VA ROG DACA IMI PUTETI SPUNE SI DESPRE JACK D.,CAM CAT E PE LA NOI,SAU CU ALA DE LA VAMA CARE E FAZA,E CU ETICHETA SAU E CONRAFACUT,SI CAM CAT COSTA SI ALA DE LA VAMA

MERSI:*

AnnyyAnnyy
26.03.2009, 13:46:06
MERSI PT RASPUNSURI :suuuper:

VA ROG DACA IMI PUTETI SPUNE SI DESPRE JACK D.,CAM CAT E PE LA NOI,SAU CU ALA DE LA VAMA CARE E FAZA,E CU ETICHETA SAU E CONRAFACUT,SI CAM CAT COSTA SI ALA DE LA VAMA

MERSI:*scoate Caps-ul te rog, ca dai impresia ca tipi la noi:))
jack-ul din vama nu e contrafacut, pt ca-n shop se vand doar bauturi originale

SWEET_ANNA
26.03.2009, 13:58:32
si un pret stie cineva?!

elenamau
26.03.2009, 21:45:42
J Daniel la 1 litru costa 15 euro. Insa e greu de procurat. Ai dreptul de shop la 1 litru de persoana, parca. Deci, trebuie sa faci ceva drumuri. In oras, gasesti sa cumperi si cu 75 lei. litru, la magazinu nu stiu cat costa

SWEET_ANNA
27.03.2009, 02:26:15
J Daniel la 1 litru costa 15 euro. Insa e greu de procurat. Ai dreptul de shop la 1 litru de persoana, parca. Deci, trebuie sa faci ceva drumuri. In oras, gasesti sa cumperi si cu 75 lei. litru, la magazinu nu stiu cat costa

mersi.esti o scumpa>:D<de cate ori am intrebat nu a rasp nimeni:-<
15 euro e si in italia,da la 700ml,numai k e cam greu cu transportu...
cel din oras la 75 ron e la 700 sau 1 lt?(iese 17,80 euro,nu e mult)

si de votka daca poate sa imi spuna cineva niste preturi,la ''finlanda'':D sau ce se mai poarta

mersi :)>-

AnnyyAnnyy
27.03.2009, 11:11:03
eu am luat Finlandia prin cineva care aduce din vama...sticla de 1 l m-a costat 37Roni.In magazine, la Real am vazut de ex, e 61 Roni /1l.
In magazin(Auchan) bauturile au urmatoarele preturi:
Garone Bianco 1l - 16,45 Roni
Jack Daniels 0,7l - 60,99Roni
Ballantines 1l - 63,56Roni
Johnny Walker 1l - 60,39Roni
Teachers 0,7l - 43,13 Roni

Ioana11
27.03.2009, 18:25:57

in sfarsit am aflat cat e Jack D in vama:D^:)^ multumim, elenamau>:D<

aryanna
27.03.2009, 22:46:46
si noi am luat JB din vama siret cu 10 euro de la cineva, atunci era si euro mai mic, deci a fost ok
noua ne-a zis ca e 10 euro JB 1 litru si 13 euro jack d 1 l

acum cineva ne-a zis ca ei au aflat de 13 euuro JB si 16 euro jack, poate e si pretul cu ce-si adauga persoana....

SWEET_ANNA
28.03.2009, 00:32:42
da...cum e cu bautura asta din vama(sau de la cei care zic k 'aduc' din vama),ziceati k nu e contrafacuta
are timbru pe sticla?
la gust,calitate..e aceeasi ca din magazin?
as lua si eu,dar ma tem k dak nu are aceeasi calitate

SWEET_ANNA
28.03.2009, 10:47:15
si noi am luat JB din vama siret cu 10 euro de la cineva, atunci era si euro mai mic, deci a fost ok
noua ne-a zis ca e 10 euro JB 1 litru si 13 euro jack d 1 l

acum cineva ne-a zis ca ei au aflat de 13 euuro JB si 16 euro jack, poate e si pretul cu ce-si adauga persoana....

mie sincer nu imi place J.B. are gust de palinca sau cum zic eu de ''cauciuc'':D
nici medoff,nici lichior_urile(ex: Angeli chery etc..)
cele care le-am baut si imi plac sunt: Jack,Vechia Romana,Finlandia, Stalinskya,Sherydans,cremele de wishky sau de alt fel iar vermuth_urile imi par toate la fel

dienuka1984
30.03.2009, 23:38:00
imi poate spune si mie cineva la cat ajunge o sticla de jack in suceava?....stam in dubii ...nu stim daca sa luam bautura de aici sau de acasa....

SWEET_ANNA
31.03.2009, 01:36:22
eu am luat Finlandia prin cineva care aduce din vama...sticla de 1 l m-a costat 37Roni.In magazine, la Real am vazut de ex, e 61 Roni /1l.
In magazin(Auchan) bauturile au urmatoarele preturi:
Garone Bianco 1l - 16,45 Roni
Jack Daniels 0,7l - 60,99Roni
Ballantines 1l - 63,56Roni
Johnny Walker 1l - 60,39Roni
Teachers 0,7l - 43,13 Roni

am uitat sa intreb...este Auchan in Suceava,sau Real??:-\

lulia
31.03.2009, 02:26:49
am uitat sa intreb...este Auchan in Suceava,sau Real??:-\

Ambele :-p

SWEET_ANNA
31.03.2009, 02:42:16
unde? :-p

lulia
31.03.2009, 04:29:46
unde? :-p

Cum iesi din Obcini spre Scheia pe stanga, undeva inainte de Vama Veche.. e magazinul Real, am fost o sigura data, daca gresesc sa ma corecteze cineva. Iar Auchan este in Iulius Mall la parter, care s-a deschis de cateva luni si se afla vis a vis de bazar. :D

irinaririna
31.03.2009, 11:27:20
Fetelor ce parere aveti de angely chery? Mie vermuturile nu imi plac, sheridanul care il vroiam e prea scump...

SWEET_ANNA
31.03.2009, 14:23:09
mersi Iulia>:D<

mie personal nu imi place angeli cherry,nu imi plac lichior_urile in general (sau cum se numesc):D
in schimb imi plac vermuthurile
dar eu zic ca nu conteaza ce iti place tie,ai putea lua de amandoua feluri,k tot atat o sa cumperi,dar o sa ai de 2 feluri pe masa...si da mai bine;-)

andreea22
31.03.2009, 14:35:50
Fetelor ce parere aveti de angely chery? Mie vermuturile nu imi plac, sheridanul care il vroiam e prea scump...

buna irina..sheridanul e mai scump,dar in vama mai sunt si alte creme de whisky la preturi mai acceptabile-parca 10 euro,si am fost la o nunta la polaris si au ramas sticlele de angely chery-cel putin la tineret-neincepute..

irinaririna
31.03.2009, 14:51:12
la 10 euro mi-asi aduce disarono. Stiti despre ce vorbesc? e un fel de amareto. Si de la 10 euro ajung la 14 cat e sheridanul si gata :D. Tinand cont ca nunta e in 2010 daca imi iau o sticla pe luna numa bine as ajunge la cate imi trebuie :).
Andreea tin cont de sfatul tau ca am vazut ca avem cam aceleasi gusturi.

lulia
31.03.2009, 14:52:01
mersi Iulia>:D<

mie personal nu imi place angeli cherry,nu imi plac lichior_urile in general (sau cum se numesc):D
in schimb imi plac vermuthurile
dar eu zic ca nu conteaza ce iti place tie,ai putea lua de amandoua feluri,k tot atat o sa cumperi,dar o sa ai de 2 feluri pe masa...si da mai bine;-)

Cu placere.. de asta suntem aici sa ne ajutam :* . Vroiam sa te intreb ce sampanie iei la 1 euro? tu esti in italia nu? si de unde, vreun supermarket mai ieftin sau cum..? Aici e mai scumpa bautura din cate am vazut eu , probabil doar energizantele am sa le iau de aici. Sau poate stiu fetele cat mai e pe acasa pe la depozit un redbull sau burn?:-p

lulia
31.03.2009, 14:56:39
la 10 euro mi-asi aduce disarono. Stiti despre ce vorbesc? e un fel de amareto. Si de la 10 euro ajung la 14 cat e sheridanul si gata :D. Tinand cont ca nunta e in 2010 daca imi iau o sticla pe luna numa bine as ajunge la cate imi trebuie :).
Andreea tin cont de sfatul tau ca am vazut ca avem cam aceleasi gusturi.

Eu nu pot sa iti zic care e mai bun sau nu, ca nu le-am gustat pe toate :-p , dar cred ca ar fi o idee buna sa iei cate un sheridan's pe luna pana la nunta , astfel nu se simte nici la bani si ai si bautura pe care ai vrut-o :*

SWEET_ANNA
31.03.2009, 15:14:57
Cu placere.. de asta suntem aici sa ne ajutam :* . Vroiam sa te intreb ce sampanie iei la 1 euro? tu esti in italia nu? si de unde, vreun supermarket mai ieftin sau cum..? Aici e mai scumpa bautura din cate am vazut eu , probabil doar energizantele am sa le iau de aici. Sau poate stiu fetele cat mai e pe acasa pe la depozit un redbull sau burn?:-p

da..asa ziceam si eu,dar uite k am pus multe intrebari..si nu prea imi raspunde nimeni :(
de disarono,nu am auzit,si amaretto din cate stiu eu e din ala amarui..nu:-\ cu gust de migdale sau sambur de cirese..:-\..care mie nu imi place
iulia tu unde esti in Anglia?!
eu sunt in Italia,si vreau sa spun k nu prea imi plac bauturile de aici,mai ales la vinuri si sampanie is varza astia,in restaurant am mai gasit sampanie si vin bun,dar in magazine..nu. am luat intro zi o sampanie la 10 euro (deoarece se numea Rotari,k noul meu nume de familie;))),si era naspa tare. dintre toate, asta care am luato pt nunta imi place cel mai mult,normal k intai am luat una de proba,ne-a placut,e dulce,arata si ambalajul bine,dar asta nu prea conteaza,k nu se vede sticla la nunta...si am dat 0,85 euro mai exact,era cea mai ieftina,dar cred k ma mai ajunge 1 euro pe sticla transportul
am luato de la LIDL,dar am vazut k este si la Conad(altfel,dar acelasi gust si pret),si cred k in mai multe supermarcheturi
>:D<

irinaririna
31.03.2009, 15:15:55
Cred ca asa am sa si fac. Nici nu tre sa stie lumea. Doar ii pun in fata faptului implinit! ;)

lulia
31.03.2009, 15:32:52
Poate nu iti raspund fetele pentru ca nu stiu ceea ce intrebi tu. Nici eu nu stiu prea multe din unele domenii, dar cand stiu spun ;)) . Cu bautura chiar nu ma pricep, ca nu beau deloc, deci nu as putea sa dau sfaturi. Da sunt in Anglia, dar si in Italia mi-am petrecut ceva vacante, deci mai stiu ce e pe acolo. Eu ma gandeam ca a fost vreo oferta pe la Panorama, Ipercoop, Emmezeta de asta te-am intrebat. LIDL este si aici.. cum se cheama sampania sa ma uit si eu dupa ea, oricum cred ca e mai scumpa. Poate ajung in mai prin Italia si am sa vad ce e si pe acolo mai exact.:D Multumesc pentru raspuns anna. :*

SWEET_ANNA
31.03.2009, 18:08:48
sampania(0.85 euro) si vermuthul(2 euro) care le am eu
si o crema de wishky de care beau deobicei,e 3,50 euro;))

dienuka1984
31.03.2009, 18:32:14
mi se pare ca bauturile sunt mai scumpe acasa....eu cred ca o sa o iau de aici si pana la nunta o trimit eu acasa....cred ca o sa raman la jack daniels, baileys, un ron(cacique sau barcelo),un vermuth,vin, sampanie.....si apa, suc.....care cu sigurane le luam de acasa

SWEET_ANNA
06.04.2009, 00:06:50
miresici mai dati-va si voi cu parerea..pt o masa de 8 persoane cata tarie trebuie?
1 wishky,1 votka ,2 vermuth si vin....e ok?
eu zic k femeile nu beau votka daca este vermuth si vin..nu?

irinaririna
06.04.2009, 08:15:12
Ana eu la o masa de 8 persoane vreau sa pun 2 sticle de votka (1l), o sticla wiskey, o sticla ceva pentru femei, probabil pana la urma sheridan, bere la dozator, vin (la carafa). Votka o sa mai am rezerva cam cate 1 de masa.

SWEET_ANNA
06.04.2009, 16:03:49
Ana eu la o masa de 8 persoane vreau sa pun 2 sticle de votka (1l), o sticla wiskey, o sticla ceva pentru femei, probabil pana la urma sheridan, bere la dozator, vin (la carafa). Votka o sa mai am rezerva cam cate 1 de masa.

cam asa ma gandeam si eu,dar cred k femeile nu o sa bea votka daca au ceva pt femei,vermuth de ex...si la 2 sticle tarie vine 500 ml de barbat...si e mult zic eu..vinul si berea cine mai bea at?!

dienuka1984
06.04.2009, 18:51:40
eu ma gandeam altceva..acuma sa vad daca vor fi de acord cei de la polaris....cum o sa fie un ospatar la 18 persoane(asa am inteles)..noi vrem sa facem mese de 6 persoane...deci fiecare ospatar o sa aiba cate 3 mese....sa facem o masa speciala-masa ospatarului-(sa vad daca dispun de mesele de care vb eu) el sa aiba la dispozitie bautura(whisky, ron, vermuth , gheatza,mai putin vin, apa , suc,etc...care o sa stea pe masa) si sa serveasca el cele 3 mese...asa eviti riscul de a ramane cu nenumarate sticle incepute...si mi se pare si mai elegant..parerea mea.
si altceva..ce vin vreti sa luati alb sau rosu?

SWEET_ANNA
06.04.2009, 19:48:47
eu sticlele oricum nu pun mai mult de una de fel pe masa..debia dupa ce se termina o sa aduca ospatarul alta,sa nu raman cu mai multe incepute cum spui tu si nici sa incarc masa prea tare. si eu am sa le spun la chelneri(daca nu stiu ei deja k tre sa faca asta) sa mai mearga ei din cand in cand pe la mese sa serveasca invitatii,in limita timpului disponibil.
cat despre vin...eu cred k iau numai alb ca sa poata face sprit cine vrea,tinand cont k e cald in august,asa mi-a recomandat si manegerul rest., alb un pic sec.

irinaririna
06.04.2009, 22:30:45
dienuka asa am vrut si eu sa fac si se cam mira lumea....Eu am fost anul trecut la verisoara mea la Bucuresti la nunta si asa a fost... In Suceava inca nu prinde chestia aceasta... cel putin la o parte din invitatii mei :)

dienuka1984
06.04.2009, 23:07:13
dienuka asa am vrut si eu sa fac si se cam mira lumea....Eu am fost anul trecut la verisoara mea la Bucuresti la nunta si asa a fost... In Suceava inca nu prinde chestia aceasta... cel putin la o parte din invitatii mei :)
sincer irina...din partea mea nu au decat sa se mire....cred ca noi romanii ...in general...ar trebui sa ne mai ¨domesticim¨...si sa mai imprumutam de la cei care sunt cu un pas inaintea noastra....>:D<

SWEET_ANNA
07.04.2009, 00:40:16
da ce bautura e ron_ul de care tot vb,k nu am auzit de ea:D

lulia
07.04.2009, 15:58:21

Arata-mi un citat mai din urma sa imi dau seama la ce te referi. :)

lulia
07.04.2009, 16:09:31
Eu la o masa de 8 persoane voi avea 2 sticle de whisky jack daniel's (1l) , 2 sticle de votca finlandia (1l), 2 sticle de sheridan's pt doamne si domnisoare ;)) (1l) . Initial voi pune una din fiecare si cum se termina o aduc pe a doua, nu le pun pe toate de la inceput.

Voi mai avea vin (1l) la 2 persoane,
apa minerala/plata,
suc cu acid/natural,
bere (inca nu stiu cum va fi servita si cate beri de persoana)
energizante 1 sau 2 de persona.
sampanie intrare iar pt tort inca nu m-am hotarat
cafea

Si cred ca atat :-? aa + cateva sticle de whisky pt cand se fura mireasa ..

dienuka1984
07.04.2009, 18:34:05
daca esti in italia trebuie sa fie si acolo..barcelo, brugal, cacique....prefer ronul in loc de vodka(il prefer ptr nunta ptr ca eu nu beau)....

SWEET_ANNA
07.04.2009, 19:54:35
adica ron_ul e un fel de votka:-\...sau cum?!
aici este grapa...votka lor
vad k tu esti in Spania...poate asa se cheama votka la ei..nu?!?!

SWEET_ANNA
07.04.2009, 20:00:02
Eu la o masa de 8 persoane voi avea 2 sticle de whisky jack daniel's (1l) , 2 sticle de votca finlandia (1l), 2 sticle de sheridan's pt doamne si domnisoare ;)) (1l) . Initial voi pune una din fiecare si cum se termina o aduc pe a doua, nu le pun pe toate de la inceput.

apa minerala/plata,
suc cu acid/natural,
cafea

nu crezi k e exagerat:-\ sa zicem k doamnele se descurca cu sheridan's si un pahar de vin poate...dar pt barbati ar fi 1l de persoana(votka+wishky) :gen_13:

siana
07.04.2009, 20:05:16

apa minerala/plata,
suc cu acid/natural,
cafea

cred ca e prea multa tarie pt o masa de 8 pers (whisky, votka si crema de whisky)
in general se calculeaza cam 100 ml/ pers

dienuka1984
07.04.2009, 20:31:46
adica ron_ul e un fel de votka:-\...sau cum?!
aici este grapa...votka lor
vad k tu esti in Spania...poate asa se cheama votka la ei..nu?!?!
nu..nu e vodka lor...e ron...daca nu ai auzit de exemplele pe care ti le-am dat ....poate stii de HAVANA...ptr ca e international...este si in romania..si e ron...pupici..si spor la cautat nasi>:D<

lulia
07.04.2009, 21:04:12
cred ca e prea multa tarie pt o masa de 8 pers (whisky, votka si crema de whisky)
in general se calculeaza cam 100 ml/ pers

din cate stiu eu trebuie sa fie minim 250 ml tarie de persoana. Si nu mi se pare prea mult avand in vedere ca voi pune doar cate o sticla din fiecare pe masa..iar apoi daca mai trebuie mai pun, dar nu e obligatoriu, iau sa am de rezerva iar daca nu se consuma probabil am sa le vand dupa :) .

siana
07.04.2009, 21:27:20
din cate stiu eu trebuie sa fie minim 250 ml tarie de persoana. Si nu mi se pare prea mult avand in vedere ca voi pune doar cate o sticla din fiecare pe masa..iar apoi daca mai trebuie mai pun, dar nu e obligatoriu, iau sa am de rezerva iar daca nu se consuma probabil am sa le vand dupa :) .
cum crezi tu:)daca pui o sticla de whisky, e oke..2 deja e mult, parerea mea
eu am intrebat in stanga si in dreapta si cam asa se calculeaza bautura:)trebuie sa iei in considerare si faptul ca unul bea vin, altul whisky, altul bere...
noi am luat pt 250 de pers 35 sticle de whisky jack(1L), 18 sticle de baylies (750 ml)...gin, votka, whisky si alte nebunii (30-40 sticle) pt cocktailuri si shoturi (ies cam 5 cocktailuri de persoana)
suc cu acid/natural
apa plata/minerala
bere
vin rosu, vin alb sec si demisec
sampanie
red bull

lulia
07.04.2009, 21:33:27
cum crezi tu:)daca pui o sticla de whisky, e oke..2 deja e mult, parerea mea
eu am intrebat in stanga si in dreapta si cam asa se calculeaza bautura:)trebuie sa iei in considerare si faptul ca unul bea vin, altul whisky, altul bere...
noi am luat pt 250 de pers 35 sticle de whisky jack(1L), 18 sticle de baylies (750 ml)...gin, votka, whisky si alte nebunii (30-40 sticle) pt cocktailuri si shoturi (ies cam 5 cocktailuri de persoana)
suc cu acid/natural
apa plata/minerala
bere
vin rosu, vin alb sec si demisec
sampanie
red bull

Probabil tu faci bar si serveste chelnerul si atunci iti permiti sa iei mai multe tipuri de bauturi.. si sa faci si cocktailuri ;)) . La mine va fi pe fiecare masa..si atunci trebuie sa fie la fel. Oricum prefer sa fie de rezerva decat sa raman fara ..desi nici eu nu cred ca o sa se bea tot. >:D<

siana
07.04.2009, 21:41:33
Probabil tu faci bar si serveste chelnerul si atunci iti permiti sa iei mai multe tipuri de bauturi.. si sa faci si cocktailuri ;)) . La mine va fi pe fiecare masa..si atunci trebuie sa fie la fel. Oricum prefer sa fie de rezerva decat sa raman fara ..desi nici eu nu cred ca o sa se bea tot. >:D<
fac si bar, dar whisky-ul si vinul vor fi pe masa:)si eu trebuie sa pun pe fiecare masa, chit ca se bea sau nu
numai shoturile, cocktailurile si energizantele vor fi la bar...vom ruga insa un chelner sa serveasca si la mese, poate mai sunt persoane care nu vor sa se deplaseze (desi sunt absolut sigura ca barul va fi atractia serii:))am optat pentru unul de gheata, cu dazatoare si tot felul de nebunii)

SWEET_ANNA
08.04.2009, 00:16:02
ti la cumpar eu daca iti raman =)) >:D<

lulia
08.04.2009, 10:06:33
ti la cumpar eu daca iti raman =)) >:D<

:)) presupun ca te pregatesti pentru cumatrie la anul >:D< :-p

Noi am luat deja 60 de finlandia si 60 de jack , iar de sheridan's am luat doar vreo 7 ...din care le-am dat cate o sticla mamelor noastre sa deguste :)) si spre surprinderea noastra nu le-a placut la nici una =)) . Probabil sunt singurele persoane carora nu le place sheridan's ..dar acum chiar ne gandim daca sa luam sheridan's sau sa mai luam si altceva, nu ca am face cum vor ele, doar ne-am gandit sa facem si un sondaj printre invitatii de la nunta..macar sa luam ceva sa le placa :-p

irinaririna
08.04.2009, 11:47:57
Iulia poate nu au pus gheata in sheridan si l-au baut la temperatura camerei (cam gretos ce-i drept:) )

SWEET_ANNA
08.04.2009, 12:05:02
:)) presupun ca te pregatesti pentru cumatrie la anul >:D< :-p

Noi am luat deja 60 de finlandia si 60 de jack , iar de sheridan's am luat doar vreo 7 ...din care le-am dat cate o sticla mamelor noastre sa deguste :)) si spre surprinderea noastra nu le-a placut la nici una =)) . Probabil sunt singurele persoane carora nu le place sheridan's ..dar acum chiar ne gandim daca sa luam sheridan's sau sa mai luam si altceva, nu ca am face cum vor ele, doar ne-am gandit sa facem si un sondaj printre invitatii de la nunta..macar sa luam ceva sa le placa :-p

am vazut k ai nunta pe 31/07...dar nu am obsv k in 2010=))...cum zici tu..poate de o cumatrie:D >:D<
i-am trimis si eu o sticla de sheridan's mamei de craciun..ei i-a placut;))

AnnyyAnnyy
09.04.2009, 14:54:03
eu ma gandeam altceva..acuma sa vad daca vor fi de acord cei de la polaris....cum o sa fie un ospatar la 18 persoane(asa am inteles)..noi vrem sa facem mese de 6 persoane...deci fiecare ospatar o sa aiba cate 3 mese....sa facem o masa speciala-masa ospatarului-(sa vad daca dispun de mesele de care vb eu) el sa aiba la dispozitie bautura(whisky, ron, vermuth , gheatza,mai putin vin, apa , suc,etc...care o sa stea pe masa) si sa serveasca el cele 3 mese...asa eviti riscul de a ramane cu nenumarate sticle incepute...si mi se pare si mai elegant..parerea mea.
si altceva..ce vin vreti sa luati alb sau rosu?
hmm, asa fac si eu.chelnerul are niste mini-baruri in care are bautura si serveste la mesele aferente lui.Pe mese va fi pus doar vinul alb(rosu nu se cade la restaurante, e o chestie de good manners and stuff:D) si bauturile racoritoare.
In rest o sa mai fie Finlandia(avem deja 50 L), Garone Bianco,JD,bere la doze, and so on

BBjulie
14.04.2009, 15:06:28
Din ce vad..observ ca majoritatea ati luat ca tarie si whisky si vodka...noi am luat doar finlandia.. Nu e suficient?pe langa vin [Cotnari-Catalina],bautura pt femei [angeli sau garone-nu ne-am decis], sampanie, bere, suc [acid/natural], apa...?

lorena_sv
14.04.2009, 15:54:03
Din ce vad..observ ca majoritatea ati luat ca tarie si whisky si vodka...noi am luat doar finlandia.. Nu e suficient?pe langa vin [Cotnari-Catalina],bautura pt femei [angeli sau garone-nu ne-am decis], sampanie, bere, suc [acid/natural], apa...?

Si eu tot Finlandia ma luat, urmeaza sa iau vin, ceva pt femei(Angeli, cred), bere, sampanie, sucuri si apa....Cred ca e de ajuns!

BBjulie
14.04.2009, 19:31:18
Si eu tot Finlandia ma luat, urmeaza sa iau vin, ceva pt femei(Angeli, cred), bere, sampanie, sucuri si apa....Cred ca e de ajuns!

..hmm..deci fara whisky?cum de?:-p>:D< Si eu zic ca e suficient..

lorena_sv
14.04.2009, 19:38:58
:)
..hmm..deci fara whisky?cum de?:-p>:D< Si eu zic ca e suficient..

Nu bea toata lumea whisky...votca bea toata lumea:suuuper:

BBjulie
14.04.2009, 19:50:41
:suuuper: mdap...

AnnyyAnnyy
14.04.2009, 20:23:25

cam ce cantitati de Finlandia ati luat voi?si pt cate pers?

Alinella
14.04.2009, 20:28:24

Noi tot numai Finlandia am luat ca tarie..70sticle (1l) pentru 90 perechi..zic ca sunt suficiente.. ;))

AnnyyAnnyy
14.04.2009, 20:49:49
Noi tot numai Finlandia am luat ca tarie..70sticle (1l) pentru 90 perechi..zic ca sunt suficiente.. ;))
180 pers ...70 L
Noi avem 50 L la 120 pers.:-s

Alinella
14.04.2009, 20:59:55
180 pers ...70 L
Noi avem 50 L la 120 pers.:-s

Oricum noi am luat cam multe ce-i drept..dar le-am luat anul trecut cu un pret bun si am zis sa luam mai multe ca nu se stie.. cam 50 cred ca o sa punem pe mese si restul de rezerva..;))

lorena_sv
14.04.2009, 21:10:44

Noi am luat sticle de Finlandia la 1L. Se pune o sticla la 4 persoane(2 familii). Asa se procedeaza. Asa am vazut si la nuntile care am fost!Iar vinul o sticla la o persoana.Insa am sa mai iau si in plus, sa am acolo...cine stie....

lorena_sv
14.04.2009, 21:11:59

Si noi tot 90 de perechi avem!:)

BBjulie
14.04.2009, 21:26:05

Noi... 75L ..si speram cam la 180 pers..Insa nu va fi pus totul odata..si sigur va mai ramane..

BBjulie
14.04.2009, 21:27:01
..iar bautura ..nu se strica;-)

lorena_sv
14.04.2009, 21:28:41
Vin ati luat? Care sunt cele mai bune(dar si convenabile, ca pret)??

lorena_sv
14.04.2009, 21:31:34
..iar bautura ..nu se strica;-)

Asa e!! Trebuie sa avem si de rezerva....cei care nu beau la restaurant iau acasa...

BBjulie
14.04.2009, 21:36:07
Asa e!! Trebuie sa avem si de rezerva....cei care nu beau la restaurant iau acasa...

Da... in ideea asta au luat ai mei taria la 0.5 l ..

ionela_mihaela
15.04.2009, 20:42:46
=; voiam sa va intreb daca a-ti luat si energizante pt whisky??:*

dienuka1984
15.04.2009, 21:35:56
=; voiam sa va intreb daca a-ti luat si energizante pt whisky??:*
inca nu am luat.(mai e pana in 2010)..dar trebuie..macar sa fie setul complet:-p

AnnyyAnnyy
15.04.2009, 22:29:48
Noi am luat sticle de Finlandia la 1L. Se pune o sticla la 4 persoane(2 familii). Asa se procedeaza. Asa am vazut si la nuntile care am fost!Iar vinul o sticla la o persoana.Insa am sa mai iau si in plus, sa am acolo...cine stie....
eu am socotit 500 ml de persoana...mai urmeaza sa iau 10 L:D
Am zis ca daca omul vrea sa-si ia sticla acasa n-are cum daca eu calculez 250ml pers:-s
ce fac invitatii?pleaca 4 cu o sticla?:-sMnah, eu asa m-am gandit, nu dati cu pietre...plus ca am vazut ca prin zona noastra Vodka e baza:D...nu vinul ca la Iasi, nu whiskey-ul,nu berea ci vodka:D.restul bauturilor alcoolice sunt asa, aditionale prin partile noastre;))

lorena_sv
15.04.2009, 22:35:05
eu am socotit 500 ml de persoana...mai urmeaza sa iau 10 L:D
Am zis ca daca omul vrea sa-si ia sticla acasa n-are cum daca eu calculez 250ml pers:-s
ce fac invitatii?pleaca 4 cu o sticla?:-s

Pleaca 4 cu o sticla si o beau ei intr-un week-end, impreuna:-p .

irinaririna
16.04.2009, 10:37:15
Am inlocuit sheridan's -ul cu carolins (diferenta de 6 ero la sticla).
Ma gandesc la wiskey ballentines dar socrului meu nu-i place. JD e prea scump pt mine!

lorena_sv
13.06.2009, 18:37:22
Miresici, ce vin ati cumparat sau aveti de gand sa luati?

BBjulie
15.06.2009, 09:05:20

Noi... Catalina - Cotnari..

Alinella
15.06.2009, 12:09:36
Noi am luat Murfatlar- Eticheta neagra..

irina_s86
15.06.2009, 20:52:32
noi am luat vin 7 pacate alb demisec

lorena_sv
15.06.2009, 22:00:56
Zilele astea trebuie sa iau si eu.am vazut oferta la Carffour. Vinul Grasa de Cotnari e 8, 4!Acesta vroiam sa il iau initial, insa am auzit ca e cam dulce..eu nu ma pricep la vinuri, insa tatal meu da si el o sa cumpere.

irina_s86
16.06.2009, 12:16:43
Zilele astea trebuie sa iau si eu.am vazut oferta la Carffour. Vinul Grasa de Cotnari e 8, 4!Acesta vroiam sa il iau initial, insa am auzit ca e cam dulce..eu nu ma pricep la vinuri, insa tatal meu da si el o sa cumpere.
Am vazut si eu oferta...e bun pretul (si stiu pt k am studiat mult pana ne-am hotarat ce sa luam) numai k nu stiu dk e bun pt nunta. eu pe toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca vinul pt nunta tb sa fie demisec pt ca asta demisec se poate combina ca sa fie dulce dar asta dulce nu se mai poate face sec

lorena_sv
16.06.2009, 17:09:26
De Muscat Ottonel ce ziceti?

livyutza26
16.06.2009, 17:52:36
Buna fetelor...v-ati hotarat in privinta bauturilor?m-ar interesa ce whisky alegeti pentru restaurant...

livyutza26
16.06.2009, 17:53:44
era sa uit..cu cat timp inainte de nunta ati luat bauturile?

irina_s86
16.06.2009, 20:33:22
depinde care bautura...noi votca am terminat-o de luat cam de prin ianuarie, iar vinul l-am luat abia sapt trecuta

lorena_sv
16.06.2009, 22:42:58

taria e bine sa o iei din timp!ca nu expira!eu vinul il iau saptamana asta!depinde si ce promotii gasesti!berea o iau peste o sapt/doua sa vad ce promotii vor mai fi!

cellya25
17.06.2009, 09:20:22
Am vazut si eu oferta...e bun pretul (si stiu pt k am studiat mult pana ne-am hotarat ce sa luam) numai k nu stiu dk e bun pt nunta. eu pe toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca vinul pt nunta tb sa fie demisec pt ca asta demisec se poate combina ca sa fie dulce dar asta dulce nu se mai poate face sec
Asa e ...deobicei se pune demisec...merge la orice tip de mancare, cel dulce sau demidulce ...nu e agreat de toata lumea...acum fiecare face cum doreste spor la cumparaturi!

ancutza1010
30.07.2009, 13:34:49
Desi avem o nunta maricica, estimam in jurul a 175 perechi, am socotit bautura de familie. Astfel vom avea pe masa la fiecare pereche 1 sticla de Finlandia, 1 sticla de vin rosu, suc, apa minerala/apa plata si separat cateva butoaie cu vin alb pe care le primim cadou. Aaa, si sa nu uit, o rezerva de bere fara alcool pentru cei care sunt cu masina sau pur si simplu nu vor sa bea. Inca mai negociem daca vinul la sticla sa fie demisec sau demidulce..... dar cei mai multi spun ca demisec merge la fripura....Consider ca e suficient de aceea nu mai iau si alte minunatii. Pentru cei care pun 1 sticla la mai multe familii e mai avantajos sa combine tipurile de bautura insa pentru cele in situatia mea deja 200 sticle de Finlandia au spart buzunarele :)) Bate vantul frunza-n dunga.
O sa alternez sucurile- acidulate/neacidulate etc. Ce parere aveti? Am vorbit la sala si neaparat vreau gheata pentru ca sper sa am o zi calduroasa ;)

andreutzaa
24.08.2009, 23:26:37
Buna ziua!
In speranta ca pot ajuta viitoarele miresici am cautat si eu tabelul cu cheltuielile de nunta si incerc sa-l detaliez aici:

Nunta 140 persoane

1.Avans sala ~~~1500 ron(din care am platit chelnerii+bucatarii)
2 Bauturi~~~~~~~vin (demisec de Murfatlar )-845 ron
Sampanie Dorato- 146 ron
Bere Tuborg +Bergenbier fara alcool- 500 ron
Whisky Ballantines- 1100 ron
Vermut Angelli- 139 ron(o sticla la 10 perechi )
Vodka Balshoy(f buna)- 700 ron
Suc(Timbark,7up,Coca Cola ,Fanta)-300 ron
Coniac pentru chemat invitatii -100 ron
Apa minerala (2 sticle la 1 de vin)-350 ron
3.Invitatii ~~~~~~Deluxe cards Mall- 300 ron
4.Rochie +accesorii~~2000 ron
5.Costum mire+accesorii~~~~~700 ron:">(Cernauti)
6.Accesorii nunta~~~~ Marturii(kit+bomboane Metro)-150 ron (80 marturii)
Plicuri invitatii (facute acasa)-80 ron-100 plicuri
Cosulet flori-60 ron
Funde masini-50 ron
caserole prajturi -100 ron
Flori nuntasi-100 ron
7. Dulciuri+fructe nunta~~~~~Piscoturi pentru sampanie-50 ron
Prajituri Belpan (90 caserole+pt servit acasa)-750 ron
Tort Dobos cu visine +invelis cioc alba-600 ron
Fructe-aprox 400 ron(banane ,mere,persici,pepene verde,pepene galben, smochine,curmale, alune de padure, stafide,struguri albi)- am luat cate putin din toate dar a fost suficient-au mai ramas dimineata:)

8.Ornat nunta+flori+buchet~~~2400 ron
9.Video+fotografiat ~~~~~~~2800 ron
10.Muzica~~~~~~~~6000 ron
11.Meniu ~~~~~~21000 ron
12.Alte cheltuieli in timpul zilei;))-400 ron
13. Machiaj +coafat+extensii unghii+gene false-500 ron

Cununie civila:
1.Rochie +pantofi~~~~~250 ron
2.Costum +accesorii~~~300 ron
3.Machiaj+coafat~~~ 100 ron
4. Analize +taxe~~~~~150 ron
5.Bautura +dulciuri~~~~250 ron
6.Masa la restaurant pentru 12 persoane- 250 ron

Pentru cele in euro am calculat la 1 e-4 ron:)

so..un total pentru nunta ar fi 45420 ron.Sper ca n-am omis ceva:*

bautura ai luat`o de la o firma anume?

leonte_alina
25.08.2009, 00:48:08
bautura ai luat`o de la o firma anume?

Sucul +sampania+berea+vinul+apa le-am luat de la Carrefour ..la vin era oferta la 3+1 gratis...iar la timbark +7 up la fel..sucurile +apa le-am luat oricum cu 2 saptamani inainte de nunta
Whiski- metro -oferta la sticlele de Ballantines de 1 l
Vodka- adusa de la Cernauti
Vermut din Auchan;)
:*

andreutzaa
25.08.2009, 14:23:32
Sucul +sampania+berea+vinul+apa le-am luat de la Carrefour ..la vin era oferta la 3+1 gratis...iar la timbark +7 up la fel..sucurile +apa le-am luat oricum cu 2 saptamani inainte de nunta
Vermut din Auchan;)

ms ms o sa mai merg si eu pe la supermarket`uri in cautare :) :*

bianca24sv
04.11.2009, 11:55:25
Vermut din Auchan;)

eu m-am gandit sa-mi aduc sucul din ucraina si poate si niste bautura rand pe rand...dc am pe cineva care merge des la cernauti;;)

malinush
06.11.2009, 23:43:43
eu m-am gandit sa-mi aduc sucul din ucraina si poate si niste bautura rand pe rand...dc am pe cineva care merge des la cernauti;;)
Buna, Bianca!
Eu sunt cea care am scris postarile anterioare cu alt nick ...in fine...ideea e ca la cernauti..ca sa aduci suc natural ..e un suc fain la 2 l..10 grivne cutia..dak iei la bax iti lasa la 58 baxu de 6 sticle(cursul e 10 grivne=3.5 ron)..la bautura nu m`am mai uitat ca sincer sunt cam stricti vamesii in ultimult timp..si la cata "traditie"am dat ultima data pt niste alimente..zau ca nu prea mi`a convenit..deci nu stiu daca se merita cu alcool`ul..la sucuri nu ai probleme..dai la vama 10 grivne la tipul care`ti verifica actele de la masina si la tipa de la pasapoarte si ai terminat cu ei..dak nu ai alcool..dak ai..se schimba foaia..si nu stiu in ce fel ca n`am incercat..eu am apelat tot la cineva care mi`a adus vodca din cernauti,dar organiza transporturi zilnice cu autocarul si mi`a adus-o in cateva ture..dak ai avea pe cineva care sa faca asta ar fi ideal..chiar dak aparent ti se pare mai scump,iti spun din proprie experienta ca la cat le impingi lor prin cernauti..cam tot acolo iesi..rochii ff frumoase sunt si acolo..e si magazinul de desfacere(daca pot sa`i spun asa)la "mariage au paris "care il avem noi in centru ,doar ca in cernauti poarta numele de "viorika"..si preturile sunt putin mai scazute..dar dak nu ai pretentii la svarovschi sau cum s-or scrie(oricum te innebunesc ele de cap la magazine ca sunt cristale veritabile,dar nu iti dau nici un certificat de calitate..so in viziunea mea..fake)..poti alege dintr`o multitudine de modele din bazarul lor..Inca un sfat,daca imi permiti, ia cu tine pe cineva care stie cat de cat ucraineana sau rusa...daca nu ai sa fii surprinsa cum cresc preturile sub ochii tai pe motiv ca esti roman..ca alta explicatie nu am gasit..:)toate cele bun si spor la pregatiri,daca te mai pot ajuta cu ceva..just ask:*

patriziasv
01.12.2009, 09:45:44
salut miresici in special cele din sv am nevoie de niste sfaturi eu am nunta in august 2010 si am vrea sa luam bautura in primavara.mam gandit la cogniac in sticle de jumatate poate stiti voi ceva preturi eu cu mirele nu suntem in tara si am sa.l trimitem pe tata sa cumpere dar prima studiem piata.as vrea sa stiu cateva preturi #:-S la cogniac sticle jumatate,vin rosu sec si afinata.multumesc

nelly_blinduta
14.05.2010, 22:11:37
Heeiii...miresici de 2010!unde sunteti? v-ati luat bautura?sunt gata pregatirile? Eu nu stiu daca sa-mi iau vodka de la rusi sau din magazin...mi-e teama ca aia de la rusi sa nu fie contrafacuta si sa fie slaba...ce pareri aveti?:-?

andreutzaa
14.05.2010, 23:50:31
Heeiii...miresici de 2010!unde sunteti? v-ati luat bautura?sunt gata pregatirile? Eu nu stiu daca sa-mi iau vodka de la rusi sau din magazin...mi-e teama ca aia de la rusi sa nu fie contrafacuta si sa fie slaba...ce pareri aveti?:-?

eu si viitorul meu sot nu am avut "fonduri" si am luat medoff.am desfacut 2 sticle si era tare.nu sunt o bautoare dar parerile alor mei a fost k e ok.acum imi pare rau k nu am luat finlandia insa nu mai avem ce face.trebuie sa ne incadram in buget.faci cum iti place si desigur in functie de buget.nu cred ca se mai complica cineva sa ti`o dea contrafacuta.

agness
15.05.2010, 12:07:36
buna
noi ne`am luat doar vinul si vodka..
finlandia ne`am luat`o de la cernauti..nu-mi pasa dak e contrafacuta sau nu..important e ca ne`am luat`o mult mai ieftina decat in magazin..
vinul e demidulce murfatlar si am prins o super oferta la el;)
succes!

bianca24sv
15.05.2010, 13:34:32

Buna. eu am vinul si bautura pt. femei ( ceva mai usor). Eu nu cred ca voi lua vodka,asa ca nu stiu ce sa zic.
Bautura/taria... veti pune pe masa cate o sticla sau o va servi chelnerul?

nicol_sav
15.05.2010, 17:50:12
buna fetelor. Si eu mi-am luat ceva usor pentru fete,mai iau si niste wischi si am inlocuit votca cu palinca.Vinul de unde l-ati luat?Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o idee despre vin si in acelasi timp sunt si eu curioasa cum puneti bautura.Cum adica sa lasam sticlele pe masa?Eu nu sunt din Suceava si nu prea stiu cum e pe aici pe la nunti, dar mi se pare aiurea sa lasi atatea sticle pe masa. In ultimii 3 ani am vazut ca se lasa pe masa doar vinul, iar tariile le servesc chelnerii.

andreeasmiley
15.05.2010, 23:19:07
buna fetelor. Si eu mi-am luat ceva usor pentru fete,mai iau si niste wischi si am inlocuit votca cu palinca.Vinul de unde l-ati luat?Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o idee despre vin si in acelasi timp sunt si eu curioasa cum puneti bautura.Cum adica sa lasam sticlele pe masa?Eu nu sunt din Suceava si nu prea stiu cum e pe aici pe la nunti, dar mi se pare aiurea sa lasi atatea sticle pe masa. In ultimii 3 ani am vazut ca se lasa pe masa doar vinul, iar tariile le servesc chelnerii.

Noi am luat inca din toamna toata taria: JB pt domni, Angelli pt dne si vin riesling demisec de la Vincon pt toata lumea. Am gasit oferte si am luat sticla de JB la 44, Angelli la 10.2 si vinul la 6.25. Legat de vin stiu ca trebuie sa fie alb si demisec, in rest nu stiu ce sa zic...decat sa te indemn sa cumperi mai multe feluri si sa va puneti pe gustat/baut. Eu nu prea am mers la nunti, dar stiu ca pe la noi e moda sa se tina bauturile pe masa, nu toate sticlele ce le ai, doar cate 1 sticla din fiecare fel (mai putin vinul, din care se tine mai mult). Chelnerii fac re-fill ul cand este nevoie. Nu prea sunt obisnuiti oamenii pe aici sa ceara taria de la chelner, ar fi catalogata ca o nunta saraca, cred. Noi am hotarat ca pe langa whisky nu merge nici votca nici palinca. Cine e bautor de whisky nu bea votca, iar cine e bautor de palinca/votca bea si whisky sigur. Nu avea sens sa cheltuim banutii pe 2 de slaba calitate si 2 scumpe nu ne permiteam... Numai bine!

anuska_dea
15.05.2010, 23:43:52

In zona noastra se practica cu sticlele pe masa. O sticla de apa plata la 1l, una de apa min la 1l, cola la 1l, nectar la cutie,1-2 sticle de vin alb demisec, 1 sticla de whisky de 700ml, o sticla de martini/cinzano/garone sau altceva pentru doamne si 500 ml de palinca la o masa de 6 persoane,,,, asa o sa am eu. Dar pana la urma fiecare face cum vrea.;-)

nicol_sav
17.05.2010, 07:58:46
Va multumesc pentru ajutor.Anuska_dea am vazut la profil ca faci nunta in Botosani si vroiam sa te intreb daca esti din Botosani, pentru ca acolo nu se lasa bautura pe masa.Eu am fost la nunta si la Rapsodia, dar la cele mai multe la Cucorani si pe masa se lasa doar palinca si vinul.Am mai fost la nunti in Iasi si in Bacau si tot asa.Din cate stiu la Vaslui e la fel.Chiar sunt bulversata de ceea ce ziceti.Mai nou in Bucuresti am vazut ca si taria se aduce invelita intr-un servet ca sa nu se vada eticheta ca cica e o chestie chicioasa.

MihaelaAdi
17.05.2010, 09:18:51

Nicoleta.Intradevar este mai eleganta o masa cu mai putine sticle pe dansa,sau si mai eleganta este o masa fara sticle deloc pe dansa.(acestea fiind puse pe baruletele alea mici dintre mese).Dar....in acest fel invitatii tai se vor simti cam aiurea.De ce? Simplu: Acea jena(rusine) de a chema intruna chelnerul sa-i toarne in pahar.Plus ca exista varianta in care tu termini cola din pahar ca vrei sa bei granini si ospatarul vine si-ti umple paharul tot cu cola.Sau daca un invitat vrea sa bea un litru de votca,acel invitat ar trebui sa aiba un ospatar intruna langa el sa-i toarne in pahar.Asa ca,pune pe masa sticlele ca e mai bine asa.Sa se serveasca fiecare cu ce vrea si cat vrea.;))

nicol_sav
17.05.2010, 11:17:22
Nu stiu ce sa zic.Aici e altfel, dar invitatii mei nu sunt din Suceava. Am doar 5 sau 6 perechi din Suceava asa ca mai bine fac cum am vazut la celelalte nunti la care am fost.Sper sa nu am probleme la restaurant.Si vreau sa va mai intreb ceva: Voi ce faceti cu bautura desfacuta care nu se consuma?Ies nuntasii cu sticlele in mana si le iau acasa, sau cum se face?Sa nu ma intelegeti gresit, dar chiar a fost o surpiza pentru mine sa aud cu sticlele pe masa, pentru ca nu am mai vazut chestia asta.Aici la Suceava a fost singurul loc unde am auzit asa ceva si de asta sunt asa mirata.Cred ca voi lasa pe masa sucul, apa, palinca si vinul, iar bauturile de aperitiv sa le serveasca chelnerii.Sa vad cum ma inteleg si cu cei de la restaurant.Eu nici fructele nu as vrea sa le pun pe masa. Mi-ar placea sa fac o corabie de fructe pentru toti.:*

lulia
17.05.2010, 13:56:16
Noi am luat o parte din bautura anul trecut si anume Jack Daniel's si Finlandia, iar anul acesta in februarie am luat Sheridan's pentru doamne.
M-am gandit si eu la varianta cu barul , de unde sa serveasca chelnerul, doar pentru ca ar arata mult mai bine sala. Pana la urma vom pune sticlele pe masa, tind sa cred ca invitatii se vor simti mai bine cand vor putea sa isi toarne singuri cat vor si ce vor fara sa apeleze mereu la chelner.
Mai avem de cumparat sampania, vinul, apa minerala/plata, suc cu acid/natural, red bull, si bere cu/fara alcool daca va fi cazul. Voi veti avea bere la nunta? eu nu vreau , desi sunt sfatuita ca ar trebui , pentru ca sunt multe persoane care beau bere si fiind vara si cald ar fi indicat sa avem.
Ca si cantitate vom avea la o masa de 8 persoane 1 sticla de 1l Jack Daniel's, 1l Finlandia, 700ml Sheridan's si inca pe atat de rezerva. La celelalte bauturi nu stiu inca pentru ca nu le-am cumparat.

roxutza88
17.05.2010, 14:31:48
si eu am fost la cateva nunti,mai ales anul asta si mai ales bautura pt doamne era la chelneri.ceea ce a facut sa nu se bea deloc!!nu-mi place nici mie asa.pai daca vreau sa beau ce vreau..imi pun singura...nu tre sa stea nimeni dupa fundu meu.si cum ajungeam si ma puneam la masa,venea chelneru si ma intreba ce beau.stiu ca asa e politicos ,dar eu ii spuneam ca deocamdata nimic si o sa ma servesc eu.ce am mai observat si ma mira f tare:nu se prea bea tarie la nunti!!!fff putina.cel mai mult se bea suc..cu acid,apa si vin.rar vezi cand se termina o sticla de vodka de ex la o masa.cei mai multi beau wisky dar isi pun 2-3 pahare si gata.le ajunge.nu stim ce o sa facem cu atatea sticle.o prietena are nunta la conac si i-a spus sefa de sala sa aduca pt femei la 40 de mese...4 STICLE DE BAUTURA!!a ramas si ea cu gura cascata.:Ocumva o sa aiba fiecare cate 100 de gr si atat./:) bineinteles ca a cumparat vreo 10 sticle.vin o sa am si eu dar la carafa cu mere taiate inauntru.de la Cotnari din Is.si chestia cu palinca nu am mai auzit-o.sinteti sigure ca e buna ideea?:-?

agness
17.05.2010, 18:16:29
buna miresici!
la nuntile la care am fost eu culmea s-a baut doar tarie..vinul nu prea s-a baut..
eu o sa am la o masa de 10 persoane cate 3 sticle de finlandia, una de angelli pt doamne si cate o sticla de murfatlar de pereche..
ink nu am luat sucurile,apa,berea..
noi asa vom face iar dak se va termina vreo sticla de ceva o s-o inlocuiasca chelnerii.
la noi in sv dak nu-i pui omului toata bautura pe masa crek lesina..or sa spuna ca nu este de ajuns..nicidecum k o sa te serveasca chelnerul:))

roxutza88
17.05.2010, 18:25:49
buna miresici!
la nuntile la care am fost eu culmea s-a baut doar tarie..vinul nu prea s-a baut..
eu o sa am la o masa de 10 persoane cate 3 sticle de finlandia, una de angelli pt doamne si cate o sticla de murfatlar de pereche..
ink nu am luat sucurile,apa,berea..
noi asa vom face iar dak se va termina vreo sticla de ceva o s-o inlocuiasca chelnerii.
la noi in sv dak nu-i pui omului toata bautura pe masa crek lesina..or sa spuna ca nu este de ajuns..nicidecum k o sa te serveasca chelnerul:))
sa stii ca majoritatea stiu faza cu chelneru...cel putin cei din oras.nu e vb de asta,ci de faptul ca nici mie nu-mi place sa stea chelneru toata noaptea langa mine sa ma intrebe ce vreau sa beau.prefer sa le am langa mine si daca nu am chef toata noaptea sa beau nimic,asa fac.si multi prefera asa.parerea mea.si intreba cineva de bere...si eu o sa am bere si cu alcool si fara(la dozator cred) pt ca si acum in mai cand nu e f cald..lumea cerea bere la nunti.deci e bine s-o avem si pe aia.de ex al meu miresic,nu prea bea alta tarie inafara de bere.:-"

irina_s86
18.05.2010, 10:13:18
sa va spun ce am avut eu la nunta si a fost mai mult decat suficient...toata lumea a spus ca am avut prea multa bautura.La o masa de 4 fam am avut 4 sticle de Finlandia la 0.5l
4 sticle de vin alb demisec 7Pacate
1 sticla de whisky J&B la 1 l
2 sticle de Cola la 2 l
2 sticle de Prigat la 1,5l
1 sticla de Garone
4 sticle de apa minerala Izv Minunilor la 2,5 l
8 doze de bere Skol la 0,5 l

nelly_blinduta
21.05.2010, 19:49:07
Gata, am rezolvat cu bautura. Vinul il aveam luat mai demult de la crama Tohani, Tamaioasa romaneasca; iar azi am luat si vodca si whisky-ul.Le-am cumparat din depozit din sv, Finlandia de 700 ml cu 40 lei si J&B tot de 700 ml cu 49 lei. Sper sa fie bine, oricum nu poti multumi pe nimeni, am facut si noi dupa posibilitati.

nicol_sav
25.05.2010, 09:41:42
Imi zici si mie de unde ai luat J&B -ul te rog?Numele depozitului daca se poate?:)>-

andreeasmiley
25.05.2010, 17:00:41
Imi zici si mie de unde ai luat J&B -ul te rog?Numele depozitului daca se poate?:)>-

Scuze ca ma bag aiurea, stiu ca nu pe mine m-ai intrebat. Pt JB urmareste ofertele Metro si Selgros. Au 12 sticle la pret de 11 si iesi la 44.88 sticla. Spor la cumparaturi!

bianca24sv
25.05.2010, 20:25:31
Buna...eu am vinul, crema de whisky Wild Africa, tuica si mi-a mai ramas de cumparat whisky-ul .
Voi puneti si bere?

agness
26.05.2010, 13:44:54
Buna...eu am vinul, crema de whisky Wild Africa, tuica si mi-a mai ramas de cumparat whisky-ul .
Voi puneti si bere?
da..oricum dozele de bere nu sunt scumpe..maxim 2 lei una..
insa nush cata bere fara alcool sa iau..:-??

andreutzaa
28.05.2010, 21:39:39
da..oricum dozele de bere nu sunt scumpe..maxim 2 lei una..
insa nush cata bere fara alcool sa iau..:-??

eu una m`am gandit la 140 de persoane sa iau cam 36 doze fara alcool.eu zic ca e suficient,nu cred ca o sa vina chiar toata lumea cu masina si n`o sa bea.dar poate ne spune mai bine una din miresicile cu experienta cum au facut ele.

elenamau
29.05.2010, 07:43:27
Noi am avut berea la dozator, afara , iar fara alcool s-a cerut de la bar. Nu s-a consumat multa, la 400 persoane, vreo 30 buc.

nelly_blinduta
01.06.2010, 19:03:03
De la SAVCOM am luat JB-ul

Danillea
08.07.2010, 13:41:45
Apropo a cumparat si degustat cineva vinul Feteasca Alba de la Prahova Valley Reserve (producator Cramele Holewood)?
Astept pareri...merci :*

Roxik
18.08.2010, 16:01:21
fetelor, ce fel de sucuri luati? si cu acid si fara?si cam cate sticle per familie?8-|

roxutza88
18.08.2010, 18:49:00
fetelor, ce fel de sucuri luati? si cu acid si fara?si cam cate sticle per familie?8-|
eu o sa i-au cola la 2 litri si granini de portocale la 1 l.o sa pun 1 sticla sau 2 pe masa.

agness
18.08.2010, 18:54:41

noi am luat deja cola si ne-a mai ramas sucul natural..ink nush de care o sa fie..
cola am luat cate 3 sticle de masa iar sucul natural o sa am cate 2 sticle de masa ;)

Roxik
18.08.2010, 19:48:14
ms mult, roxutza si agness :*

carmenmariaconstantinescu
19.08.2010, 14:33:44
Sucurile trebuie sa le alegi si functie de tarie, de exemplu la votca merge sucul de portocale, la whiskey merge cola. Pentru vin neaparat trebuie sa ai apa minerala, pentru sprit. Noua asa ne-a zis sefa de restaurant, cand am fost ieri sa stabilim meniul. In plus, ne-a recomandat sa nu punem prea multe feluri de bautura ca se incurca lucrurile.
Revenind la suc, noi avem 1 l cola/2 pers, 1 l granini portocale/2pers. O sa mai luam bineinteles si rezerve, ne gandim cam tot pe atata, ca noaptea e lunga.

Iulia_
19.08.2010, 18:16:50
Noi o sa avem asa

Vodka Mirnaia, ruseasca (are un spic de grau inauntru, e tare frumoasa ;)) si buna! zice tata...)
Whiskey Ballantine's
Cola, Fanta si suc natural (daca am masa de 8 persoane, cred ca o sa pun cate 2 din fiecare... o fi bine?)

oanacraiova
18.02.2011, 16:44:49
Miresici, am citit si eu p ici pe colo despre bautura de la nunta ce si cum se pune, dar eu am o intrebare in legatura cu bautura ne-alcoolica, gen: cola, suc natural, apa plata si minerala...
Pt aprox 2000 pers mie imi vor trebui cantitati f mari din aceste bauturi si ma gandeam dak nu exista vre-un furnizor care poate sa iti dea cat ai nevoie si dupa nunta sa duci ce aramas nedesfacut si sa iti iei banuti sau sa platesti diferenta in cazul in care mai ai nevoie de ceva..

Voi ati auzit de asa ceva si in Suceava? Cred ca am citit pe un forum pt Bucuresti, dar nu mai sunt sigura. Voi cum veti proceda sau ati procedat cu sucurile si apa? ati luat baxurile de la un supermarket si le-ati dus la restaurant? sau exista si alta posibilitate?
pupici!!!

kristalina4u
02.09.2011, 15:30:25
Mmm...vad ca nu s-a mai scris de mult la acest subiect...fetelor vroiam sa va intreb unde gasim in suceava votca finlandia mai ieftina, ma refer la un depozit ceva...ca in magazine ma gandesc desi or mai baga oferte tot mai ieftin ar trebui sa fie in depozite pt ca in magazine treb sa bage si ei comisionul lor sa le iasa ceva nu?...imi puteti spune niste preturi ceva si locatii...finlandia de 500ml ma intereseaza...;))

siminai
02.09.2011, 15:58:29
Mmm...vad ca nu s-a mai scris de mult la acest subiect...fetelor vroiam sa va intreb unde gasim in suceava votca finlandia mai ieftina, ma refer la un depozit ceva...ca in magazine ma gandesc desi or mai baga oferte tot mai ieftin ar trebui sa fie in depozite pt ca in magazine treb sa bage si ei comisionul lor sa le iasa ceva nu?...imi puteti spune niste preturi ceva si locatii...finlandia de 500ml ma intereseaza...;))
Eu am luat bautura mai ieftina de la sav-com, cel putin la whisky era diferenta de 6 lei intre ei si real, dar cea mai ieftina e daca o aduci de la rusi

kristalina4u
15.11.2011, 23:34:26
Eu am luat bautura mai ieftina de la sav-com, cel putin la whisky era diferenta de 6 lei intre ei si real, dar cea mai ieftina e daca o aduci de la rusi
mersi mult...dar stie cineva cat ar mai ajunge acum o sticla de finlandia la 0.5l,,,ca am auzit ca in oct s-au scumpit bauturile si inka se mai scumpesc din ian....s-a interesat cineva pt nunti?

dylayla19
20.11.2011, 18:37:47
mersi mult...dar stie cineva cat ar mai ajunge acum o sticla de finlandia la 0.5l,,,ca am auzit ca in oct s-au scumpit bauturile si inka se mai scumpesc din ian....s-a interesat cineva pt nunti?

Buna! Din pacate ai dreptate ...m-am interesat si intr-adevar s-au scumpit si la rusi (Finlandia la 1L e 48-50 ron) si cica din ianuarie pretul creste.

Catalina88
23.11.2011, 12:11:10
Buna! Din pacate ai dreptate ...m-am interesat si intr-adevar s-au scumpit si la rusi (Finlandia la 1L e 48-50 ron) si cica din ianuarie pretul creste.

Buna fetelor si eu am ajuns la bautura am luat Votcka de a rusi se numeste Balsoj si este foarte buna, toti mi.au zis ca se aseamana cu Finlandia ma ajuns o sticla de 1L 10 euro, whisky Jb la sav-com ajunge 73 lei de 1L.

AnaKarenina86
24.11.2011, 21:42:37
Nu mai este o afacere sa aduci bautura de la rusi. Preturile sunt foarte apropiate de cele de la noi deoarece s-au scumpit in octombrie. In plus, nu trebuie sa uitam de costurile legate de drum si de spaga de la vama. Dupa controalele facute la vama Siret si in urma disponibilizarilor masive - mai bine de o treime din angajati au fost concediati - e cam greu, daca nu imposibil sa-i convingeti pe cei de acolo sa va lase sa treceti cu o cantitate mare de bauturi alcoolice. Eu o sa urmaresc promotiile de sarbatori din hipermarketuri sau din depozitele en-gross.

Jacynthe
24.11.2011, 21:45:44
Bere va avea cineva la nunta? Ar trebui sa luam...sau nu prea se obisnuieste? :-\

AnaKarenina86
24.11.2011, 21:48:26
Catalina88, pe langa faptul ca intre timp votca Balsoi s-a scumpit, ai luat-o la suprapret. In vara, cand sondam preturile din duty-free, era 5,5, euro atat cea clasica cat si cea cu arome. Oricum, este o alegere foarte buna avand in vedere ca multa lume o considera mai buna decat Finlandia. Cand compar preturile de acum din duty-free cu cele din vara ma ia durerea de cap. Atunci mi se parea prematur sa cumpar bauturile alcoolice dar poate nu ar fi fost o idee rea.

AnaKarenina86
24.11.2011, 21:52:53
La putine nunti la care am fost am vazut sa aiba bere. Parca ar merge mai degaraba la un gratar decat la o nunta, avand in vedere ca meniurile de acolo sunt mai sofisticate iar ambientul mai pretentios. Pentru o nunta consider mai potrivite vinul, whisky-ul, ginul sau votca.

siminai
25.11.2011, 09:39:26
Bere va avea cineva la nunta? Ar trebui sa luam...sau nu prea se obisnuieste? :-\
Berea e optionala, daca tu si cu sotul vreti puteti lua, daca nu vrei nu iei.Eu am avut bere si s-a consumat destula pt ca tineretul stingea vodca cu bere.
PS. Nu sunt de parere ca berea e strict pt gratar, depinde mult de ce vreti voi

Arina3891
25.11.2011, 10:00:07
In Ardeal toate nuntile au bere si e cea mai consumata mai ales daca e cald afara.

Jacynthe
25.11.2011, 10:53:41
De acord , ambientul este mai pretentios...oricum va fi whisky si vodka, vin si garrone sau martini ceva...dar stiu ca sunt si unele persoane care nu prea beau tarie sau vin...chiar am prieteni e care nu i-am vazut sa bea altceva decat bere indiferent de ocazie :))

La putine nunti la care am fost am vazut sa aiba bere. Parca ar merge mai degaraba la un gratar decat la o nunta, avand in vedere ca meniurile de acolo sunt mai sofisticate iar ambientul mai pretentios. Pentru o nunta consider mai potrivite vinul, whisky-ul, ginul sau votca.

AnaKarenina86
25.11.2011, 12:10:05
In fond, ramane o chestiune de optiune. Desi pe acest forum ne exprimam pareri, ele sunt strict personale si nu general valabile. Ce am scris legat de bere este valabil pentru nunta mea.
P.S. Arina3891, sunt multe diferente intre nuntile din Ardeal si cele de la noi. Cea mai mare este faptul ca acolo petrecerea de nunta incepe la local la ora 14:00.

AnaKarenina86
29.11.2011, 19:44:57
Pentru o nunta de 200 de persoane la capitolul tarie sunt suficiente 35 sticle la 1 litru vodca Finlandia si 35 sticle la 700 ml whisky J&B?
Pentru bauturile racoritoare as vrea suc natural Santal sau Granini, Cola, Fanta, apa minerala si apa plata. In ce cantitati se iau bauturile racoritoare?

Anca1711
30.11.2011, 08:26:12
depinde cate mese ai si cate persoane incap la masa. de exemplu eu la vodka am pus 2 pe masa care se tot schimbau, am vrut sa pun una la familie dar am obs ca nu se mai poarta, dar oricum am avut destul. whisky am pus doar una singura la masa. Iar sucul am pus 2 de cola la inceput si o sticla de natural si s`au tot schimbat cand se goleau. la sucul natural am luat cate 2 randuri pt fiecare masa si am mai avut ceva rezerva... iar cola nu imi aduc aminte exact dar am avut suficient... de abia luna trecuta am terminat cola :)))

kristalina4u
30.11.2011, 20:29:16
Nu mai este o afacere sa aduci bautura de la rusi. Preturile sunt foarte apropiate de cele de la noi deoarece s-au scumpit in octombrie. In plus, nu trebuie sa uitam de costurile legate de drum si de spaga de la vama. Dupa controalele facute la vama Siret si in urma disponibilizarilor masive - mai bine de o treime din angajati au fost concediati - e cam greu, daca nu imposibil sa-i convingeti pe cei de acolo sa va lase sa treceti cu o cantitate mare de bauturi alcoolice. Eu o sa urmaresc promotiile de sarbatori din hipermarketuri sau din depozitele en-gross.
Asta asa este...mai pui benzina pana acolo...ca treb sa fc cateva drumuri ca nu stiu dc se poate lua in cantitati mari deodata...eu am gasit acuma in oferta finlandia la jumate 28,19 ron de 0,5ml...o sa pun pt fiecare familie in parte,nu ma complic cu buchete pe mese...o sa o fac cat mai simpla,si sa nu aud discutii ca unul a baut mai mult din sticla ,altul deloc si tot asa...asa ca fiecare va avea sticla lui de votka,pe langa vin....Acuma o intrebare am ...nu stiu ce vin se mai poarta acum pe la nunti,,,stiti ceva care ati mai fost pe la nunti ??si ce fel...demisec sau demidulce e mai bine???

AnaKarenina86
03.12.2011, 21:26:48
La cele mai multe nunti am vazut demi-sec, dar nu cred ca e gresit sa pui nici demi-dulce. Cred ca ideea e sa nu fie extremele: sec sau dulce.

Roxynutza
16.12.2011, 23:56:35
fetelor, am luat si eu bautura...nu sunt cifre definitive...s-ar putea sa mai luam, dar in mare astea sunt...
am luat asa:
alexandrion 0.7 - 30 sticle - 30lei/sticla
ballentines 0.7 - 12 sticle - 40lei/sticla
angelli cherry 0.7 - 30 sticle - 17lei/sticla
angeli chocolate 0.7 - 6 sticle - 24.5lei/sticla
sampanie 0.75 - 36 sticle - 6.5lei/sticla

mentionez ca:
sampania o vom da doar la intampinarea invitatilor, nu si la tort
pe masa vor fi de la inceput alexandrion si angelli cherry, iar la cerere chelnerii vor aduce la mese ballentines si angelli chocolate...

noi am luat decizia asta o data pt a nu aglomera mesele (si pt ca nu puteam lasa toata bautura sa fie servita de chelneri, intru-cat oamenii nu sunt obisnuiti cu modul asta de servire si s-ar fi simtit rusinati sa spuna ce doresc...cel putin in zona in care noi facem nunta)...apoi pt ca din invitatii nostri majoritatea prefera cognac in locul whisky-ului...deci whisky am luat mai putin...iar angelli choco am luat mai putine sticle pt ca la fel, nu va fi pe mese de la inceput si pt ca ma gandesc ca doar femeile beau un lichior dulce de ciocolata...
pe langa astea vom mai avea la cerere si palinca...iar berea si vinul vor fi pe masa...

mentionez ca estimam sa avem intre 200 si 250 de invitati...deci 20-25 de mese...si vor fi cam jumate barbati, jumate femei...

ce parere aveti, trebuia sa luam mai mult? :-?

PS: am precizat si preturile pt ca m-am gandit ca poate mai sunt si alte miresici care vor sa isi cumpere bautura in perioada asta a sarbatorilor si sa isi faca o idee...eu am luat din sel***ros sampania si alexandrionul si restul din me***ro...

Jacynthe
19.12.2011, 18:30:06
fetelor, am luat si eu bautura...nu sunt cifre definitive...s-ar putea sa mai luam, dar in mare astea sunt...
am luat asa:
alexandrion 0.7 - 30 sticle - 30lei/sticla
ballentines 0.7 - 12 sticle - 40lei/sticla
angelli cherry 0.7 - 30 sticle - 17lei/sticla
angeli chocolate 0.7 - 6 sticle - 24.5lei/sticla
sampanie 0.75 - 36 sticle - 6.5lei/sticla

mentionez ca:
sampania o vom da doar la intampinarea invitatilor, nu si la tort
pe masa vor fi de la inceput alexandrion si angelli cherry, iar la cerere chelnerii vor aduce la mese ballentines si angelli chocolate...

noi am luat decizia asta o data pt a nu aglomera mesele (si pt ca nu puteam lasa toata bautura sa fie servita de chelneri, intru-cat oamenii nu sunt obisnuiti cu modul asta de servire si s-ar fi simtit rusinati sa spuna ce doresc...cel putin in zona in care noi facem nunta)...apoi pt ca din invitatii nostri majoritatea prefera cognac in locul whisky-ului...deci whisky am luat mai putin...iar angelli choco am luat mai putine sticle pt ca la fel, nu va fi pe mese de la inceput si pt ca ma gandesc ca doar femeile beau un lichior dulce de ciocolata...
pe langa astea vom mai avea la cerere si palinca...iar berea si vinul vor fi pe masa...

mentionez ca estimam sa avem intre 200 si 250 de invitati...deci 20-25 de mese...si vor fi cam jumate barbati, jumate femei...

ce parere aveti, trebuia sa luam mai mult? :-?

PS: am precizat si preturile pt ca m-am gandit ca poate mai sunt si alte miresici care vor sa isi cumpere bautura in perioada asta a sarbatorilor si sa isi faca o idee...eu am luat din sel***ros sampania si alexandrionul si restul din me***ro...

Eu as fi luat mai mult whisky...dar acum depinde ce invitati ai si ce crezi ca o sa consume, vad ca ai si Alexandrion...Eu o sa am cam 100 de invitati si o sa iau cel putin 10-12 sticle de 0.70 , poate chiar 15 pt ca ii stiu pe unii din ei...pot termina o sticla singuri toata noaptea ;))

Roxynutza
20.12.2011, 00:00:04
Eu as fi luat mai mult whisky...dar acum depinde ce invitati ai si ce crezi ca o sa consume, vad ca ai si Alexandrion...Eu o sa am cam 100 de invitati si o sa iau cel putin 10-12 sticle de 0.70 , poate chiar 15 pt ca ii stiu pe unii din ei...pot termina o sticla singuri toata noaptea ;))

la mine sunt putini bautori de whisky...
oricum vom face o analiza mai exacta a lor si poate de paste vom mai lua...

si in plus, noi sticlele de whisky nu le vom avea pe masa...se va servi doar la cerere tocmai din motivul ca nu multi beau si nu avea rost sa facem risipa, mai ales ca preturile sunt cum sunt...

Jacynthe
20.12.2011, 10:00:14
la mine sunt putini bautori de whisky...
oricum vom face o analiza mai exacta a lor si poate de paste vom mai lua...

si in plus, noi sticlele de whisky nu le vom avea pe masa...se va servi doar la cerere tocmai din motivul ca nu multi beau si nu avea rost sa facem risipa, mai ales ca preturile sunt cum sunt...

Da asa este! Eu am citit pe aici ca sunt centre en-gros de unde poti cumpara si ti le primesc inapoi dupa daca nu se consuma si sunt ne-desfacute, dar nu am inteles exact unde / care sunt...

BubuBlonda
06.04.2012, 01:43:22
saptamana trecuta am luat si noi whiskeyul pt nunta...noi aproximam sa avem o nunta de aproximativ 120 de persoane...plus minus....vom facem in mare mese de 6....=> 20 de mese...noi am cumparat 35 de sticle...sa fie si in cazul in care vor fi mai mult de 120 invitati dar si pt "plati" furat venit la mireasa etc..sau in cazul in care la o masa sunt petrecareti si se termina sticla sa poata fi inlocuita :)

Mihaela87_sv
06.04.2012, 14:58:19
saptamana trecuta am luat si noi whiskeyul pt nunta...noi aproximam sa avem o nunta de aproximativ 120 de persoane...plus minus....vom facem in mare mese de 6....=> 20 de mese...noi am cumparat 35 de sticle...sa fie si in cazul in care vor fi mai mult de 120 invitati dar si pt "plati" furat venit la mireasa etc..sau in cazul in care la o masa sunt petrecareti si se termina sticla sa poata fi inlocuita :)

sticle de 0,75 sau de 1 l?

BubuBlonda
06.04.2012, 17:44:39
sticle de 0,75 sau de 1 l?

0.7 parca zicea tata...cum nu sunt in tara recunosc ca nu stiu exact si nici nu am intrebat dar asa retin ca de 0.7

anka23ioana
17.05.2012, 20:31:27
Eu inca nu stiu cantitatile dar am sa le fac cand am lista de invitati gata,dar avand apr 300 de pers o sa imi trebuiasca destul de multa bautura,dar am noroc ca de vin si tescovina am scapat,o aduc de la cineva de langa Focsani,restul o sa o i-au inainte de nunta cu 1 zi max 2 de la un depozit en-gross,Rozita,sper sa nu se schimbe planurile,ca am vb cu cineva care are magazin sa ne-o aduca pe factura.

BubuBlonda
17.05.2012, 20:33:13
Eu inca nu stiu cantitatile dar am sa le fac cand am lista de invitati gata,dar avand apr 300 de pers o sa imi trebuiasca destul de multa bautura,dar am noroc ca de vin si tescovina am scapat,o aduc de la cineva de langa Focsani,restul o sa o i-au inainte de nunta cu 1 zi max 2 de la un depozit en-gross,Rozita,sper sa nu se schimbe planurile,ca am vb cu cineva care are magazin sa ne-o aduca pe factura.

pai pt racoritoare sunt destule variante in sv rozita, metro, selgros, adria :)