PDA

Versiunea completa : fructe

adrianavalentina
12.08.2008, 17:30:40
fetelor dc vi se pare costisitoare fantana de ciocolata
eu zic sa va faceti un bufet de frute
am vazut asta la o nunta si arata bine
apropo nu stiti un depozit de fructe?

adrianavalentina
12.08.2008, 17:57:04
sper sa va placa pozele

taia
07.09.2008, 22:50:46
stiu pe cineva care face minuni din fructe!

adrianavalentina
10.09.2008, 21:52:30
stiu pe cineva care face minuni din fructe!
si cat costa?

taia
11.09.2008, 13:16:38
si cat costa?
depinde ce anume alegi sa-ti faca!
iti trimit pm cu o adresa de mail!

YOYOB
16.09.2008, 15:07:32

Singurul depozit de fructe este pe centura intre PRAKTIKER si METRO, dupa Praktiker pe partea acestuia inainte de niste linii de tren este un depozit de fructe a unui turc.

adrianavalentina
16.09.2008, 17:46:11
Singurul depozit de fructe este pe centura intre PRAKTIKER si METRO, dupa Praktiker pe partea acestuia inainte de niste linii de tren este un depozit de fructe a unui turc.
mersi mult
:*

taia
16.09.2008, 19:23:31
nU STIU DACA SE MERITA NEAPARAT SA MERGI LA UN DEPOZIT PT FRUCTELE DE CARE AI NEVOIE...ADICA VREAU SA SPUN CA NU CRED SA FIE DIFERENTE MARI INTRE DEPOZIT SI PIATA SAU APROZARE!!!

adrianavalentina
17.09.2008, 14:09:00
nU STIU DACA SE MERITA NEAPARAT SA MERGI LA UN DEPOZIT PT FRUCTELE DE CARE AI NEVOIE...ADICA VREAU SA SPUN CA NU CRED SA FIE DIFERENTE MARI INTRE DEPOZIT SI PIATA SAU APROZARE!!!
cred ca o sa merg pe la toate sa vad preturile
:-p
cine si-a mai facut bufet de fructe?
ca sa stiu cam cate kg de fructe trebuie la 200 pers.

taia
18.09.2008, 20:41:32
cred ca o sa merg pe la toate sa vad preturile
:-p
cine si-a mai facut bufet de fructe?
ca sa stiu cam cate kg de fructe trebuie la 200 pers.
Noi n-am facut bufet le-am pus in cosuri pe mezse...si am calculat cam cat din fiecare trebuie in fiecare cos..

mamuska
18.09.2008, 20:49:38
Mie nu mi se pare neaparat scumpa fantana de ciocolata,dar mi se pare un pic in plus...va spun de ce,eu alesesem sa inchiriez una,dar fetele din gasca imi spuneau ca vreau sa le fac in ciuda,ca ele nu pot manca ciocolata la orele alea si sincer multe persoane evita ciocolata...asa ca m-au convins si nu am mai luat-o...am ramas doar la fructe...am avut 300 de pers la nunta si am luat 15 kg din fiecare fel...banane,portocale,mere,struguri,kiwi.

adrianavalentina
18.09.2008, 22:30:30
Mie nu mi se pare neaparat scumpa fantana de ciocolata,dar mi se pare un pic in plus...va spun de ce,eu alesesem sa inchiriez una,dar fetele din gasca imi spuneau ca vreau sa le fac in ciuda,ca ele nu pot manca ciocolata la orele alea si sincer multe persoane evita ciocolata...asa ca m-au convins si nu am mai luat-o...am ramas doar la fructe...am avut 300 de pers la nunta si am luat 15 kg din fiecare fel...banane,portocale,mere,struguri,kiwi.
si ti-a ajuns?

taia
18.09.2008, 23:09:29
si ti-a ajuns?
de ce sa n-ajunga?
noi am calculat altfel, am luat nr de mese, cate 2 cosuri l o masa si aprox 3 banane, 3 mere, 3 nectarine. 2 portocale, 1 ciorchine de struguri...a fost chiar mai putin decat zice alina...si tot a ramas
Ca doar lumea nu prea mananca fructe la nunta!!!

adrianavalentina
23.09.2008, 15:05:54
de ce sa n-ajunga?
noi am calculat altfel, am luat nr de mese, cate 2 cosuri l o masa si aprox 3 banane, 3 mere, 3 nectarine. 2 portocale, 1 ciorchine de struguri...a fost chiar mai putin decat zice alina...si tot a ramas
multumesc pt sfat

taia
23.09.2008, 21:17:09
multumesc pt sfat
da cu mare placere...

Beatrice_S
09.10.2008, 11:01:54
de ce sa n-ajunga?

Asa am facut si noi si au ramas o gramada de fructe, dar ca sa arate bine trebuie sa fie cosul cat mai plin.

timamg
09.10.2008, 12:31:10

Daca doresti cateva idei de aranjament fructe am pus in albumul personal.<:-P

dia_smile
24.02.2009, 16:03:04
Cam cate kg trebuie de fructe pentru 170 de pers? mai exact 17 mese?

dia_smile
24.02.2009, 16:03:45
Si ce fructe puneti in fructiere in luna iunie?:D

Beatrice_S
25.02.2009, 10:10:51
Cam cate kg trebuie de fructe pentru 170 de pers? mai exact 17 mese?
Si ce fructe puneti in fructiere in luna iunie?:D
Noi de exemplu am pus 2 cosuri de fructe la o masa de 10 pers. si am incercat sa cumparam in asa fel incat sa fie vreo 3 portocale, 3 mandarine, 5 banane, 3 meri, si niste struguri mi se pare in fiecare cos.
Sincer mai bine nu le cumparam ca erau bani aruncati, foarte putini dintre invitati s-au atins de ele. Mai bine ramaneam la prima idee, un bole sau o salata de fructe ceva, decat asa.;-) Se putea si amandoua, bole pentru adulti si salata de fructe pentru cei mici.<:-P

Bafta!

redfoxxy
14.10.2009, 09:38:10
Mai exista un depozit de fructe in Iosia, in spate la Penny sau pe acolo prin zona.
Dar preturile sunt cam la fel, ca si din magazine. Mai mult sau mai putin.
Ai mai putea incerca in piata, sa iei de la o persoana si sa ii ceri reducere.

anca_eu
25.11.2009, 13:02:49
Cand ne interesam noi de restaurant, la un restaurant ni s-a spus ca in mod normal trebuie cam 100 gr/ persoana, din fiecare fel de fruct, dar mi se pare mult, pentru ca o persoana nu mananca din fiecare fel de fruct. Voi ce ziceti?

Anne13
25.11.2009, 14:12:42
Cand ne interesam noi de restaurant, la un restaurant ni s-a spus ca in mod normal trebuie cam 100 gr/ persoana, din fiecare fel de fruct, dar mi se pare mult, pentru ca o persoana nu mananca din fiecare fel de fruct. Voi ce ziceti?
Nu stiu ce sa zic dar poti face asa vezi cate mse o sa ai ca oricum fructele le cumperi vinerea si at sti cate pers o sa ai si sti aprox si cate mese si vezi cate fructe pui intr-o fructiera si calulezi pe urma cate mese ai....tu pui ce fructe vrei si cate vrei....

redfoxxy
25.11.2009, 20:01:03
Nu are sens sa cumperi fructele cu foarte mult timp inainte.
Poate ai iesi mai bine cu un bufet de fructe. daca vrei mai multe detalii da-mi un pm.

anca_eu
26.11.2009, 09:08:23
Eu cred ca nu as iesi mai bine cu un bufet, cineva mi-a spus ca face pentru 8 lei/ persoana, aranjarea unei mese cu fructe, fructele le cumpar eu, dar dintre invitatii pe care ii am nu cred ca se ridica de la masa doar ca sa isi ia un fruct, doar ca sa admire masa cu fructe. Asa ca, eu cred ca o sa ies mai bine cu cosulete de fructe puse pe fiecare masa.
Mersi oricum de idee.
O zi frumoasa tuturor.

ancamiresica
26.11.2009, 09:21:45
Eu cred ca nu as iesi mai bine cu un bufet, cineva mi-a spus ca face pentru 8 lei/ persoana, aranjarea unei mese cu fructe, fructele le cumpar eu, dar dintre invitatii pe care ii am nu cred ca se ridica de la masa doar ca sa isi ia un fruct, doar ca sa admire masa cu fructe. Asa ca, eu cred ca o sa ies mai bine cu cosulete de fructe puse pe fiecare masa.
Mersi oricum de idee.
O zi frumoasa tuturor.

Parerea mea este ca ar fi frumos bufet de fructe daca este si fantana de ciocolata, lumea merge si se serveste;)) , insa daca nu vei avea fantana de ciocolata intr-adevar e mai ok sa pui cosulete pe fiecare masa, si iesi mult mai ieftin.

anca_eu
26.11.2009, 09:46:36
Parerea mea este ca ar fi frumos bufet de fructe daca este si fantana de ciocolata, lumea merge si se serveste;)) , insa daca nu vei avea fantana de ciocolata intr-adevar e mai ok sa pui cosulete pe fiecare masa, si iesi mult mai ieftin.
Da, asa e.

redfoxxy
26.11.2009, 19:40:33
Eu am fost la o nunta unde aveau bufet de fructe fara fantana si spre surprinderea tuturor, in jumatate de ora s-a golit tot.
Abia am mai prins si eu vreo 2 struguri.
Si aveau cantitate mare de fructe.

Banuiesc ca depinde si de invitati.
Oricum casa de piatra va doresc tuturor miresicilor.

coritz
18.01.2010, 02:11:19
mie mi s-a zis ca trebuie 200g fructe/pers. e treaba mea ce fructe aleg.
in general, trebuie mai multe fructe daca se pun pe mese.
daca se pune pe o masa cu fantana, se cumpara cantitati mai mici care trec rapid in cateva ore.

dianagalis
04.05.2010, 13:51:34
mie mi s-a zis ca trebuie 200g fructe/pers. e treaba mea ce fructe aleg.
in general, trebuie mai multe fructe daca se pun pe mese.
daca se pune pe o masa cu fantana, se cumpara cantitati mai mici care trec rapid in cateva ore.

Ce fructe trec mai bine? Eu cand am fost recent la o nunta, au avut pe fiecare masa puse fructe: banane, struguri, kiwi, mere, portocale. S-au consumat doar strugurii si bananele.
Eu m-am gandit sa pun doar struguri si banane, dar in recipiente separate, strugurii fiind spalati, nu vreau sa stea peste banane, pe care sigur nu le spala nimeni, ci le curata de coaja si atat...

Ce ziceti? Ce fructe sa mai iau, avand in vedere ca am nunta in iunie?

Nu stiu daca voi gasi capsuni sau cirese, dar poate nici nu merita sa ma complic...
Am mai auzit ca se pot taia si pepeni, dar nu stiu exact cum pot face cu ei, dat fiind faptul ca nu voi avea bufet de fructe, ci voi pune si eu pe fiecare masa...

Ceva sugestii? :-\

ArianaLuvlee
04.05.2010, 14:13:29
Ce fructe trec mai bine? Eu cand am fost recent la o nunta, au avut pe fiecare masa puse fructe: banane, struguri, kiwi, mere, portocale. S-au consumat doar strugurii si bananele.
Eu m-am gandit sa pun doar struguri si banane, dar in recipiente separate, strugurii fiind spalati, nu vreau sa stea peste banane, pe care sigur nu le spala nimeni, ci le curata de coaja si atat...

Ce ziceti? Ce fructe sa mai iau, avand in vedere ca am nunta in iunie?

Nu stiu daca voi gasi capsuni sau cirese, dar poate nici nu merita sa ma complic...
Am mai auzit ca se pot taia si pepeni, dar nu stiu exact cum pot face cu ei, dat fiind faptul ca nu voi avea bufet de fructe, ci voi pune si eu pe fiecare masa...

Ceva sugestii? :-\
cred k ar trebui sa ne gandim la niste fructe pe care nu trebuie sa le decojim sau unele care se decojesc usor.kiwi de exemplu trebuie curatat cu un cutit,portocala e prea zemoasa si te murdaresti pe maini.....bananele,strugurii,merele,perele cred k sunt o alegere buna........in rest nu stiu ce sa spun...

dianagalis
04.05.2010, 14:22:38
cred k ar trebui sa ne gandim la niste fructe pe care nu trebuie sa le decojim sau unele care se decojesc usor.kiwi de exemplu trebuie curatat cu un cutit,portocala e prea zemoasa si te murdaresti pe maini.....bananele,strugurii,merele,perele cred k sunt o alegere buna........in rest nu stiu ce sa spun...

Da, sunt de acord cu tine...
Sincer, nimeni nu vine la nunta sa isi curete singur portocala sau kiwi-ul... De aceea nici nu s-au consumat de pe mese... Cred ca voi pune asa: struguri separat intr-un bol (sau depinde ce au la sala, voi intreba), banane separat si poate inca un bol cu mere + pere...
As mai vrea si capsuni, dar nu stiu daca sunt o alegere buna...
Mai vorbesc si la sala, poate imi dau ei ceva sfaturi...

anca_eu
04.05.2010, 16:19:44
Noi am avut mere, pere, banane si struguri de doua feluri. Pot sa spun ca strugurii au trecut cel mai bine, desi am luat cu vreo 3-4 ciorchini mari mai mult.

ekiss
08.06.2010, 22:01:38
si eu voi avea sculpturi din fructe si fanbtana.
pretul manoperei pt fructe este urmatorul
100 de pers ......... 1,5 Euro/pers.
101-150 de pers ............. 1,2 Euro/pers.(manopera)
151-300 de pers ............. 1,0 Euro/pers
inca nu stiu cat vor fi fructele. cred ca in august vor fi putin mai ieftine... sper...

missy_L
20.11.2010, 22:31:06
Noi am dorit sa avem bufet de fructe si prajiturele. Ca fructe am ales sa avem: struguri rosii si albi, pere, mere, nectarine, clementine, banane, kiwi, prune si ananas ca decor. Alegand atatea feluri, cred ca i-am multumit pe toti si pot sa va spun ca pana dimineata s-a papat aproape tot de pe bufet. Oricum au fost fructe la discretie pentru toata lumea.
Problema la nuntile la care se pun fructele pe masa e urmatoarea, din punctul meu de vedere: la o masa de 10-12 pers se pun 3 banane, 2 portocale si 1 ciorchine de struguri sa zicem. Socotiti si voi cati apuca sa guste din ele. Si nu va veni nimeni sa completeze cu fructe la masa, asta e clar. Asa, la bufetul de fructe fiecare a venit si s-a servit cu tot ce a dorit si din timp in timp s-a putut si completa fara a deranja pe nimeni.
Singura parerea de rau e ca n-am avut pepeni sculptati cum am dorit pentru ca la momentul cand am facut nunta nu s-au mai gasit nicaieri pe piata.
Va atasez si niste poze:

flo_d
24.11.2010, 15:20:56
Noi am dorit sa avem bufet de fructe si prajiturele. Ca fructe am ales sa avem: struguri rosii si albi, pere, mere, nectarine, clementine, banane, kiwi, prune si ananas ca decor. Alegand atatea feluri, cred ca i-am multumit pe toti si pot sa va spun ca pana dimineata s-a papat aproape tot de pe bufet. Oricum au fost fructe la discretie pentru toata lumea.
Problema la nuntile la care se pun fructele pe masa e urmatoarea, din punctul meu de vedere: la o masa de 10-12 pers se pun 3 banane, 2 portocale si 1 ciorchine de struguri sa zicem. Socotiti si voi cati apuca sa guste din ele. Si nu va veni nimeni sa completeze cu fructe la masa, asta e clar. Asa, la bufetul de fructe fiecare a venit si s-a servit cu tot ce a dorit si din timp in timp s-a putut si completa fara a deranja pe nimeni.
Singura parerea de rau e ca n-am avut pepeni sculptati cum am dorit pentru ca la momentul cand am facut nunta nu s-au mai gasit nicaieri pe piata.
Va atasez si niste poze:

cu cine ai facut bufetul de fructe? arata foarte bine

missy_L
26.11.2010, 14:21:02
cu cine ai facut bufetul de fructe? arata foarte bine
Pai noi l-am facut, cu ajutorul celor de la restaurant. Noi am cumparat fructele si prajiturelele si ei m-au ajutat cu oglinzile, suporturile, lumanarile si cu aranjatul lor (conform indicatiilor mele). Inclusiv cele 3 lebede albe le-am confectionat acasa. Banutii de ciocolata s-au potrivit perfect cu sala (care avea si auriu) si in plus au fost deliciosi si au avut mare trecere.
Poate n-ar fi o idee rea sa ma apuc de aranjamente de fructe ca se pare ca ma pricep. Flo, daca platesti bine vin si la tine la nunta :D

misses_ema
12.01.2011, 10:44:59
Foarte frumos bufetul , cred ca am sa ma iau dupa tine.. u ai avut vre-o inspiratie?

FallenAngell
18.01.2011, 19:07:17
Stiti cumva preturi sau unde ar fi cea mai avantajoasa oferta la fructe prin luna mai ?
Daca stiti cumva si cine se ocupa de sculptat fructe...nr telefon sau site...:)
Multumesc.

Dee_Me
19.01.2011, 17:10:20
Stiti cumva preturi sau unde ar fi cea mai avantajoasa oferta la fructe prin luna mai ?
Daca stiti cumva si cine se ocupa de sculptat fructe...nr telefon sau site...:)
Multumesc.

Cu cine iti decorezi sala s-ar putea sa iti dea mai multe detalii.
Dar de tipuri de cioco pt fantana de ciocolata ce stiti? ca am auzit ca nu e totuna.

moniklm
21.01.2011, 21:18:37
chiar nu e tot una, am reusit sa gust una de o calitate mai inferioara, nu m-am dus sa iau si supliment, cel mai bine ar fi sa-i ceri sa poti gusta ce fel de cioco folosesc ei
pupici

missy_L
02.02.2011, 23:25:42
Foarte frumos bufetul , cred ca am sa ma iau dupa tine.. u ai avut vre-o inspiratie?
Sa stii ca m-am uitat pe net dupa ceva aranjamente mai frumoase, dar cum n-am gasit, m-am orientat la fata locului ce si cum sa fie aranjat. In ziua nuntii eu eram la sedinta foto si nasul ma suna de la sala sa ma intrebe ce sa faca pentru ca nu incap toate fructele pe o singura masa (am luat fructe la discretie si am pus pana la urma doua mese lipite), ca unde ce si cum sa aseze pe bufet ospatarii...o nebunie. Mi-am dorit neaparat sa am lebede Origami asta asa ca sa dea un plus de rafinament. La fiecare nunta conteaza sa ai ceva aparte, un detaliu, ceva deosebit ce invitatii n-au mai vazut in alta parte. Cu putina imaginatie si tu vei fi surprinsa sa vezi ce bine poate sa iasa un bufet de fructe fara prea mult efort. Plus ca cei de la sala sunt ospatari/bucatari... trebuie sa se priceapa la asa ceva si nu mai e nevoie sa platesti pe cineva special pentru asta.

Daiana2011
20.02.2011, 02:06:20
Fetelor stiti careva de unde as putea sa inchiriez suporturi pt fructe (as vrea neaparat sa fie din fier forjat). Daca totusi nu voi gasi, ce fel de cosuri mi-ati recomanda sa cumpar? Nu vreau sa pun fructele pe niste farfurii intinse. In cazul in care cumpar cosurile ma gandeam sa le dau a doua zi nasilor, socrilor (in general familiei) evident cu fructe in ele, ca eu oricum nu as avea ce sa mai fac cu 20 de bucati. Ms

ArianaLuvlee
20.02.2011, 17:48:01
Fetelor stiti careva de unde as putea sa inchiriez suporturi pt fructe (as vrea neaparat sa fie din fier forjat). Daca totusi nu voi gasi, ce fel de cosuri mi-ati recomanda sa cumpar? Nu vreau sa pun fructele pe niste farfurii intinse. In cazul in care cumpar cosurile ma gandeam sa le dau a doua zi nasilor, socrilor (in general familiei) evident cu fructe in ele, ca eu oricum nu as avea ce sa mai fac cu 20 de bucati. Ms

Am vazut ceva la jysk zilele trecute,erau fructiere din fier forjat negru cu ceva frunzulite ca decor,mie mi-au placut enorm,nu as putea sa-ti spun pretul ca nu m-am uitat..

RALUK15
20.02.2011, 17:50:10
Asa a fost amenajata masa cu fructele si fantanile de ciocolata la noi

Daiana2011
17.06.2011, 06:23:48
Imi puteti recomanda pe cineva profesionist care sa-mi sculpteze si sa-mi aranjeze fructele pt nunta?

Ioana05
08.08.2011, 13:09:27
Asa a fost amenajata masa cu fructele si fantanile de ciocolata la noi
ceva de genul acesta mi-as dori si eu...
ati avut un furnizor special pentru fructe si fantani de ciocolata sau le-ati cumparat ?
poti sa imi trimiti si mie un numar de contact ?
multumesc mult !