PDA

Versiunea completa : Fotografi in Tulcea

octavian_star
17.08.2008, 09:51:44
Buna! Am vazut ca pe forumul pt. Tulcea nu exista o topic dedicat cameramanilor si fotografilor. Va rog sa veniti cu propuneri!<:-P

creoly
19.08.2008, 20:01:40
Pai..as avea o prima intrebare...daca voi miresicilor din Tulcea ati fost multumite de fotograful reprezentat de firma lui Dan Stanca. O sa fie la mine la nunta, si as vrea sa stiu la ce sa ma astept. :)

georgiiulia
19.08.2008, 21:53:51
eu am avut fotograf de la stanca
am fost mai mult decat multumita...sunt profesionisti
marturie stau cei 3,80 de gb cu poze...

alinanicoleta
20.08.2008, 15:49:56
eu am avut fotograf de la stanca
am fost mai mult decat multumita...sunt profesionisti
marturie stau cei 3,80 de gb cu poze...

Si eu tot la el imi asigur totul, deco etc. Am vazut multe nunti organizate de el si am fost foarte incantata.

georgiiulia
20.08.2008, 19:36:34
si eu am avut de la el...muzica(dj), foto, filmare, aranjament masa prezidiu, lautari , si mici nimicuri tot de pe la el...SUPER...eu am fost f multumita si o sa il recomand in continuare

creoly
29.08.2008, 12:13:43
Vroiam sa va intreb daca la dan stanca vine el personal sa faca pozele sau are personal angajat. Voi pe cine ati avut? Cand iti face pozele iti da indicatii de genul: tine mana asa, piciorul asa, etc?

alinanicoleta
29.08.2008, 12:24:35
Vroiam sa va intreb daca la dan stanca vine el personal sa faca pozele sau are personal angajat. Voi pe cine ati avut? Cand iti face pozele iti da indicatii de genul: tine mana asa, piciorul asa, etc?

Are personal care face asa ceva. Din cate stiu el personal vine atunci cand se ocupa de muzica...

georgiiulia
29.08.2008, 17:11:14
stanca daca vine...nu se baga decat ca dj...dar are fotografi si cameramani f buni...referitor la "tine mana si piciorul asa"...stai linistita ca totul o sa vina de la sine ai sa stii ce sa faci..la mine cel putin asa a fost...m-am maimutarit cat am putut si pozele au iesit in stilul nostru, nebunesti nu clasicele poze..cu multe neamuri..drepti la aparat..:)), dar in lipsa de inspiratie..au si ei anumite pozitii pe care le pun in aplicare la fiecare sedinta..foarte dragute...o sa iti zica sa stai asa..si-asa..si uite-asa...asta depinde si de locurile unde mergeti sa faceti poze...noi dupa acte am mers la monument, dupa biserica la papadie, la trenul de pe faleza, pe faleza pe un ponton...aveti unde...si verdeata si apa....si tot ce vreti!

alinanicoleta
30.08.2008, 13:45:49
Da, stiu, asa am facut cu dj-ul. Nu l-am luat direct de la firma, ci am vb separat cu el si e mult mai avantajos. Dar fotograf chiar nu stiu unul bun, siam dat deja avans. Multumesc fetelor pentru informatii.

Ok. Ideea este buna sa vorbesti tu cu fotograful dar mai ai si avantajul acela ca daca iei de la el mai multe servicii pretul este mai mic decat daca ai sta sa le iei separat.

MadalynaM
20.02.2009, 19:19:12
Vreu sa va zic ca am aflat intr-un final cemi afce mie fotografu de banii care mii cere,ca ma intrebase cineva la intalnire,deci:
-cameraman pe toata durata evenimentului,filmare brut 5ore ,material final 4 dvd a cate 1,10h,in dublu exemplar

-fotograf pe toata durata evenimentului,10 fotografii mari A4 20/30,60 FORO 15/21,COLAJE plu fotografiile pe cd ,dvd si restu la fel pe cd sau dvd si la final dc mai vreau sa mai scot imi da 25%discount.

ce ziceti?

alinanicoleta
20.02.2009, 19:21:13
Vreu sa va zic ca am aflat intr-un final cemi afce mie fotografu de banii care mii cere,ca ma intrebase cineva la intalnire,deci:
-cameraman pe toata durata evenimentului,filmare brut 5ore ,material final 4 dvd a cate 1,10h,in dublu exemplar

-fotograf pe toata durata evenimentului,10 fotografii mari A4 20/30,60 FORO 15/21,COLAJE plu fotografiile pe cd ,dvd si restu la fel pe cd sau dvd si la final dc mai vreau sa mai scot imi da 25%discount.

ce ziceti?

da ok... A4.. iti faci tablou?

monyk
21.02.2009, 12:26:22

ce ziceti?

Da cu cine lucrezi si cat iti ia?

MadalynaM
18.03.2009, 19:23:27
stii ca deco party are firma foto adica magazinu foto la vechea moara acolo,poti sa te duci sa vb cu ei daca vrei mai multe informatii.:*

monyk
18.03.2009, 19:27:47
buna monik
eu îi am pe one video prodution si din ce am vorbit cu ei mi sau parut ok.
am cunoscuto si pe sotie si am fost si la ei acasa isi vor deschide un studio de scos poze,au multe artifii la poze umbrele lumini etc,

o colega de-a mea i-a avut pe cei de la one video production si chiar mi-a placut ce am vazut
i-a facut si vreo 20 de poze format A4 dar fooooarte interesant facute (gen mai multe poze pe una...ma rog)
tie cat ai zis ca iti ia? (pret)

MadalynaM
19.03.2009, 08:56:45
o colega de-a mea i-a avut pe cei de la one video production si chiar mi-a placut ce am vazut
i-a facut si vreo 20 de poze format A4 dar fooooarte interesant facute (gen mai multe poze pe una...ma rog)
tie cat ai zis ca iti ia? (pret)

da cele 20 d epoze sunt colaje asa se numesc sunt mai multe poze in format mic in diferite impostaze -(decente):-p puse pe hartia A4.si mie miau placut.pai monik am scris mai sus cat imi ia si ce imi da de banii acestia.

sizinuca
31.03.2009, 10:24:37
pe cine recomandati ca fotograf si cameraman in tulcea?
cat se da avand in momentul in care ii arvuniti?

monyk
31.03.2009, 11:08:14
pe cine recomandati ca fotograf si cameraman in tulcea?
cat se da avand in momentul in care ii arvuniti?

buna, bine ai venit pe la noi.
eu inca nu sunt hotarata pe cine sa iau, in principiu imi plac cei de la one video production, le-am vazut portofoliul pe site-ul lor si sunt ok.
avans chiar nu am idee cat se da, probabil undeva la 500 ron banuiesc

sizinuca
31.03.2009, 11:49:31
eu as avea pe cineva din cta, care a fost la sora mea la nunta si la finii ei, care face treaba super ok si la poze si la filmat. Dar ma gandesc ca ar fi bine sa aleg pe cineva din tl, tinand cont ca nunta e acolo, chiar daca pe mine ma ia din cta.
Pana acum am avut 2 recomandari cei de la one video production (care au fost la o vecina de aici din cta) si cei de care de pe filmari-evenimente. Am nevoie de pareri...
Monik tu te-ai hotarat? cu cat timp inainte tb arvuniti? e prea devreme de acum?

monyk
31.03.2009, 12:27:00
eu as avea pe cineva din cta, care a fost la sora mea la nunta si la finii ei, care face treaba super ok si la poze si la filmat. Dar ma gandesc ca ar fi bine sa aleg pe cineva din tl, tinand cont ca nunta e acolo, chiar daca pe mine ma ia din cta.
Pana acum am avut 2 recomandari cei de la one video production (care au fost la o vecina de aici din cta) si cei de care de pe filmari-evenimente. Am nevoie de pareri...
Monik tu te-ai hotarat? cu cat timp inainte tb arvuniti? e prea devreme de acum?

eu nu am arvunit inca, dar cred ca dupa Paste ar cam trebui, cum a mai zis cineva de pe aici de pe forum "daca localurile s-au ocupat, se cauta si restu' -foto+video, muzica"
mie imi plac cei de la one video production, cica anul asta iau 2000 lei si eu cred ca pana la urma cu ei raman, mai am timp de gandit

alinanicoleta
31.03.2009, 12:44:42
Eu l-am avut pe Ionut Larie si am fost multumita!!! acum fiecare cu gusturile lui etc...

monyk
31.03.2009, 12:50:05
Eu l-am avut pe Ionut Larie si am fost multumita!!! acum fiecare cu gusturile lui etc...

cat ti-a luat si ce ti-a dat? prin joy &fun l-ai luat?

sizinuca
31.03.2009, 13:05:39
ionut larie...are vreun site ceva sa vedem si noi

alinanicoleta
31.03.2009, 13:17:40
cat ti-a luat si ce ti-a dat? prin joy &fun l-ai luat?

nu... l-am contractat direct pe el!!! de la joy&fun am luat deco etc... si anul trecut mi-a luat 1600 lei

alinanicoleta
31.03.2009, 13:18:23
ionut larie...are vreun site ceva sa vedem si noi

Nu cred ca are insa am numarul lui dc il vrei... asa dc vrei sa vezi gasesti pe site la joyandfun... ca sunt facute de el...

monyk
31.03.2009, 13:19:24
nu... l-am contractat direct pe el!!! de la joy&fun am luat deco etc... si anul trecut mi-a luat 1600 lei

e super pretul, cate dvd ti-a dat?

alinanicoleta
31.03.2009, 13:26:28
e super pretul, cate dvd ti-a dat?

4 dvd procesate si 4 brute

monyk
31.03.2009, 13:37:38
4 dvd procesate si 4 brute

oho, e destul, si poze cate? ti-a facut si album?

alinanicoleta
31.03.2009, 13:42:05
oho, e destul, si poze cate? ti-a facut si album?

poze am un dvd plin! da mi-a facut si album

monyk
31.03.2009, 13:55:38
poze am un dvd plin! da mi-a facut si album

toate astea intra in pretul pe care l-ai spus cu tot cu album? cate poze are albumul? e chiar foarte convenabil

alinanicoleta
31.03.2009, 13:58:57
toate astea intra in pretul pe care l-ai spus cu tot cu album? cate poze are albumul? e chiar foarte convenabil

Numai stiu... ori 60 ori 80 de poze...

monyk
31.03.2009, 14:10:33
Numai stiu... ori 60 ori 80 de poze...

e mai mult decat bine.deocamdata nu sunt hotarata, dupa Paste trebuie sa gasesc si sa dau si avans.
tu cat ai dat avans?

alinanicoleta
31.03.2009, 14:12:33
e mai mult decat bine.deocamdata nu sunt hotarata, dupa Paste trebuie sa gasesc si sa dau si avans.
tu cat ai dat avans?

un sfert din pretul initial

Dyva_a
11.06.2009, 21:35:15
E chiar foarte bun pretul .

aroma_de_portocale
10.07.2009, 16:19:40
monik ti-ai gasit fotograf? daca da pe cine si cu cat? ca eu inca mai caut...

Anca_Gurgu
13.07.2009, 00:02:21
^:)^
madalina... felicitari pentru achizitiile mireselului tau:)

lidia... super sandalutele si voalul :*

monyk... iti trimit pe privat pe cine am avut la foto... ca sa nu se considere reclama:*

fetelor... eu ieri am facut o luna de cand sunt femeie maritata <:-P<:-P

Vikisor sunt super pozele tale si sunt si eu interesata pe cine ai avut la nunta la capitolul asta^:)^ dak nu sunt indiscreta^:)^ mersic

Onny_P
20.07.2009, 14:13:26
^:)^
Vikisor sunt super pozele tale si sunt si eu interesata pe cine ai avut la nunta la capitolul asta^:)^ dak nu sunt indiscreta^:)^ mersic

Si eu si Vikisor am avut pe cei de la Studio One.

Iti trimit PM cu link-ul. Ca sa nu se considere reclama.

Anca_Gurgu
21.07.2009, 13:51:54
K tot veni vorba tu ai arvunit pe cineva Monik(foto+cam)?k sunt curioasa cam cat cer ?;;) ;;)

monyk
21.07.2009, 21:00:02
K tot veni vorba tu ai arvunit pe cineva Monik(foto+cam)?k sunt curioasa cam cat cer ?;;) ;;)

eu cred ca ii voi avea pe cei pe care i-a avut vikisor, astept un raspuns referitor la tarif si va anunt apoi. :*

Anca_Gurgu
21.07.2009, 21:48:47
eu cred ca ii voi avea pe cei pe care i-a avut vikisor, astept un raspuns referitor la tarif si va anunt apoi. :*
si eu tot cu ei am luat legatura azi dar nu mi-au zis nimik de pret,cica personal se discuta.oricum astept sa imi spui cat iti cer tie si voi vedea la ce sa ma astept si eu;))

aroma_de_portocale
22.07.2009, 14:21:58
pe cine anume? ai vorbit cu dan nastase pt video? ca si eu tot cu el am vb...:-s

sizinuca
27.07.2009, 11:34:11
pretul depinde de ce anume vrei...daca vrei o camera sau doua..de aceea e bine personal. Eu una am fost multumita. Am avut si recomandari bune.

ella_donna
29.07.2009, 18:51:51
Salutare miresici !! Dupa cum spuneam si in alta sectiune a forumului , sunt noua pe aici. Vad ca se discuta de fotografi de nunta ... sincer , in tulcea nu avem asa ceva . Ca sa va dati seama ce vreau sa zic dati o cautare pe google bysergio si vedeti acolo poze de nunta . Eu una am ramas uimita ce poate sa faca omul ala . E drept ca si tarifele sunt pe masura tocmai de aia ne multumim cu ce gasim aici , loco. Eu am nunta la anul si daca in privinta cameramanului mi-am luat o piatra de pe inima ...cu fotograful ma mai documentez. Pupici la voi.

alinanicoleta
29.07.2009, 19:23:15
Salutare miresici !! Dupa cum spuneam si in alta sectiune a forumului , sunt noua pe aici. Vad ca se discuta de fotografi de nunta ... sincer , in tulcea nu avem asa ceva . Ca sa va dati seama ce vreau sa zic dati o cautare pe google bysergio si vedeti acolo poze de nunta . Eu una am ramas uimita ce poate sa faca omul ala . E drept ca si tarifele sunt pe masura tocmai de aia ne multumim cu ce gasim aici , loco. Eu am nunta la anul si daca in privinta cameramanului mi-am luat o piatra de pe inima ...cu fotograful ma mai documentez. Pupici la voi.

si la noi gasesti... numai ca te costa! si marea majoritate se uita la bani... faza e ca nici unii fotografi nu investesc... pt a face ceva frumos... iti trebuie imaginatie... sa pui suflet pe ceea ce faci... un aparat bun... un calculator pe masura... programe... etc

aroma_de_portocale
04.08.2009, 12:57:04
nu mi-ai raspuns... pe cine ai video????

monyk
05.08.2009, 08:31:38
nu mi-ai raspuns... pe cine ai video????

sincer nici nu stiu cum ii cheama daca ma crezi :)) :)) :)) , nasa mea a vorbit cu ei si asteptam un raspuns referitor la pret. cand aflu mai multe te anunt, promit >:D<

aroma_de_portocale
05.08.2009, 08:33:49
sincer nici nu stiu cum ii cheama daca ma crezi :)) :)) :)) , nasa mea a vorbit cu ei si asteptam un raspuns referitor la pret. cand aflu mai multe te anunt, promit >:D<
Ok! ms..stii..ma gandeam sa nu "ne batem" pe acelasi cameraman:)) de aceea am insistat..>:D<

monyk
05.08.2009, 08:42:22
Ok! ms..stii..ma gandeam sa nu "ne batem" pe acelasi cameraman:)) de aceea am insistat..>:D<

tu deja ai dat avansul? pe ai tai cum ii cheama?

aroma_de_portocale
05.08.2009, 09:14:06
tu deja ai dat avansul? pe ai tai cum ii cheama?
Inca nu am dat avansul, dar am vorbit cu ei si urmeaza sa ne intalnim cand ajung in Tulcea sa semnam atunci contractul si sa le dau avansul.....pt foto am vorbit cu George Manolache iar pt video cu Dan Nastase :)

monyk
05.08.2009, 13:25:09
Inca nu am dat avansul, dar am vorbit cu ei si urmeaza sa ne intalnim cand ajung in Tulcea sa semnam atunci contractul si sa le dau avansul.....pt foto am vorbit cu George Manolache iar pt video cu Dan Nastase :)

si pretul cam care e?

aroma_de_portocale
05.08.2009, 17:01:39
si pretul cam care e?
mai, din cate am vb eu intre 800 si 1300 foto si 900 si 1300 video. tu ce oferta ai primit?

monyk
07.09.2009, 15:58:34
maine ma intalnesc cu cei de la foto+video sa vorbesc ca pana acum doar data le-am spus-o de si-au notat-o dar maine stabilim detaliile....ce-mi da si cat imi ia :)>-

monyk
08.09.2009, 14:32:28
repede fetele, vreau pareri despre Marian Stan...cu el ma intalnesc azi sa vorbesc pentru foto&video. o sa vad eu la fata locului portofoliu si o sa-mi formez o idee dar vreau si parerile voastre daca ati lucrat cu el.

alinanicoleta
08.09.2009, 19:04:28
repede fetele, vreau pareri despre Marian Stan...cu el ma intalnesc azi sa vorbesc pentru foto&video. o sa vad eu la fata locului portofoliu si o sa-mi formez o idee dar vreau si parerile voastre daca ati lucrat cu el.

Il stiu din vedere insa stiu pe cineva care a colaborat cu el... adica o clienta si a fost multumita!! Nicio plangere la adresa sa!

Anca_Gurgu
09.09.2009, 21:34:01
Se pare ca vei fi chiar tu cel care va lua parte la foto& video la nunta mea =))

Deci fetelor, vreau sa va zic ca am ramas fara cuvinte la ceea ce am vazut aseara cand m-am intalnit cu dl. Marian Stan. Am intalnit niste oamen carora intr-adevar le place ceea ce fac si pun foarte mult suflet.
Niste profesionisti in care imi pun toata baza, nu-mi voi face probleme din punctul asta de vedere.
Pretul este unul acceptabil, ma va ajunge undeva in jur de 2600 leicu fotocarte. avansul inca nu l-am dat, m-am dus doar sa "vad ", saptamana viitoare ma voi intalni iar cu ei , vom semna si un contract-lucru foarte bun, zic eu.
Ma bucur mult k ai fost si k esti multumita de ceea ce ai vazut,iar de pret acelasi k si la mine parca asa am vb si eu doar k eu am calculat in euro si cu tot cu fotocarte venea in jur de 700 de euro,deci tot pe acolo.chiar sunt profesionisti adevarati,eu una m-am convins din ceea ce am vazut;;)

Anca_Gurgu
09.09.2009, 21:35:23
Sunt si eu curios cum a fost discutia si cum ti-a placut ceea ce face.
Deci lucrezi la sau cu dl Marian Stan,sa inteleg?imi face placere atunci,mai ales k am si vizionat pe yahoo niste clipuri de-ale tale;;) felicitari=D>

sizinuca
10.09.2009, 10:53:24
eu tot pe dl Marian il am la nunta. Fotocartea am inteles ca o pot face si dupa...mai am timp de gandire.
Vecina mea de aici din Cta l-a avut la nunta si a fost foarte multumita...de aceea l-am ales si eu, mai ales ca era din tl...de unde se pleaca nunta.

morenita
30.09.2009, 22:30:58
Bine v-am gasit fetelor, atunci dati-mi si mie va rog (prin msg privat) numerele d tlf ale lui:MARIAN STAN,FLORIN LATURE si celor de la ONE VIDEO PRODUCTION [-o<
apropo,cate ne maritam in 2010??? eu sunt noua pe forum ;;)
Va pup pe toate >:D<

elena86e
07.10.2009, 20:03:23
da da, am gasit, mersi. cred ca o sa le fac o vizita si eu.
salut..eu dau 12mil pe filmat si 4 pe poze.....cum vise pare voi c-am ce ati gasit si la ce pret,pe langa astea 16 mil mai am nister optiuni dar doar daca vreau o revist asi un album foto de 60 de poze plus la fiecare invitat(fam)cate o poza cu miri si toate astea ma ajung 22 de mil8-}

monyk
09.10.2009, 09:04:23
salut..eu dau 12mil pe filmat si 4 pe poze.....cum vise pare voi c-am ce ati gasit si la ce pret,pe langa astea 16 mil mai am nister optiuni dar doar daca vreau o revist asi un album foto de 60 de poze plus la fiecare invitat(fam)cate o poza cu miri si toate astea ma ajung 22 de mil8-}

cine iti filmeaza?
pai si la mine : cu carte foto+ 60 de poze (juma' de A4)+ 10 colaje A4 aproximativ 2500 lei.

morenita
15.10.2009, 00:10:10
Fetelor,astept sa-mi dati idei despre locuri frumoase pt pozat din Tulcea,mai putin monumentul...
:*

alinanicoleta
15.10.2009, 08:40:08
Fetelor,astept sa-mi dati idei despre locuri frumoase pt pozat din Tulcea,mai putin monumentul...

Pai asa multe locatii nu ai.. faleza, monumentul, cimitirul eroilor, piata civica, sens giratoriu, la 9 mai, daca era si ciuperca poate prin parcul acela din pacate gradina botanica numai este la Bididia ca sa poti sa mergi sa faci poze... celic dere... acolo e frumos dar tu cum faci nunta intr-o biserica catolica... si necesita timp... dunare veche... etc..

sizinuca
15.10.2009, 19:30:15
eu m-am gandit sa fac sedinta foto pe faleza in cta, inainte sa ajung in tulcea....chiar daca e inainte de cununie.

morenita
15.10.2009, 23:34:56
Pai asa multe locatii nu ai.. faleza, monumentul, cimitirul eroilor, piata civica, sens giratoriu, la 9 mai, daca era si ciuperca poate prin parcul acela din pacate gradina botanica numai este la Bididia ca sa poti sa mergi sa faci poze... celic dere... acolo e frumos dar tu cum faci nunta intr-o biserica catolica... si necesita timp... dunare veche... etc..
Mercic Nicol,dar nu-mi place nimic...:-< sunt asa de pretentioasa ca...8-|

ella_donna
16.10.2009, 00:03:36
Pentru foto in genul vintage sunt potrivite cladirile vechi din Tulcea cum ar fi Muzeul Delta Dunarii( fosta cladire), MGM, Spiru Haret si altele de genul asta. Intr-adevar ... cred ca toate cuplurile merg la monument pentru foto ceea ce a devenit un pic banal. Cred. Toate cele bune !

P.S. Pana la urma mai tine si de nenea fotografu' .

aroma_de_portocale
16.10.2009, 08:05:32
Mercic Nicol,dar nu-mi place nimic...:-< sunt asa de pretentioasa ca...8-|
Incercati la acvariu...

alinanicoleta
16.10.2009, 11:07:04
Pentru foto in genul vintage sunt potrivite cladirile vechi din Tulcea cum ar fi Muzeul Delta Dunarii( fosta cladire), MGM, Spiru Haret si altele de genul asta. Intr-adevar ... cred ca toate cuplurile merg la monument pentru foto ceea ce a devenit un pic banal. Cred. Toate cele bune !

P.S. Pana la urma mai tine si de nenea fotografu' .

Sincer si ceea ce ai zis tu mi se ar locatii banale... nu ca nu ar fi bine sa le experimentati... dar pur si simplu la noi nu prea ai unde... daca faceai in Bucuresti aveai si muzeul taranului roman... unde se fac niste poze bestiale!!!
Poze frumoase se pot face la celic dere... pe malul dunarii... recunosc ca ai dreptate.. conteaza si fotograful... dar mai conteaza si mirii!!! degeaba faci poze intr-un loc supe daca pe ei nu ii caracterizeaza... depinde si de ei... cel putin asta e parerea mea... poate gresesc...

ella_donna
16.10.2009, 13:10:12
Sincer si ceea ce ai zis tu mi se ar locatii banale... nu ca nu ar fi bine sa le experimentati... dar pur si simplu la noi nu prea ai unde... daca faceai in Bucuresti aveai si muzeul taranului roman... unde se fac niste poze bestiale!!!
Poze frumoase se pot face la celic dere... pe malul dunarii... recunosc ca ai dreptate.. conteaza si fotograful... dar mai conteaza si mirii!!! degeaba faci poze intr-un loc supe daca pe ei nu ii caracterizeaza... depinde si de ei... cel putin asta e parerea mea... poate gresesc...
Nu gresesti cu nimic... fiecare cu gusturile lui. Eu una cred ca rolul fotografului de nunta este sa surprinda emotie, sentimente, trairi si nu sa se bazeze pe instantanee cu doua momai amplasate intr-un decor pitoresc. Nu contest frumusetea pozelor in natura dar de multe ori esti tentat sa admiri natura mai mult decat frumusetea mirilor.
P.S. Vad ca se dezvolta acest subiect si nu suntem in topicul destinat lui. Il mutam unde trebuie ? Va pupicesc.

SimoBobo
16.10.2009, 14:40:52
Eu zic ca ai gasit foarte bine acum sa vezi si ce calitatea vor fi toate astea...dar de obicei foto si film sunt bune majoritatea nu prea am auzit plangeri la adresa acestui sector.Eu la capitolul asta n-am facut pic de economie am luat cel mai scump pachet...2500 ron si miresoiul meu mi-a facut capu banitza:[email protected]

ella_donna
16.10.2009, 15:13:33
Eu zic ca ai gasit foarte bine acum sa vezi si ce calitatea vor fi toate astea...dar de obicei foto si film sunt bune majoritatea nu prea am auzit plangeri la adresa acestui sector.Eu la capitolul asta n-am facut pic de economie am luat cel mai scump pachet...2500 ron si miresoiul meu mi-a facut capu banitza:[email protected]
Plangeri au fost despre foto/video dar in general "victima" se resemneaza repede sau nu prea are cai de "contraatac". Din pacate.

g_raisa
16.10.2009, 21:37:57
cine iti face serviciile??? eu inca mai caut:-w majoritatea deja sunt ocupati

g_raisa
16.10.2009, 21:43:04
fetelor sunt in cautare de foto-video si intamplator am dat si de asy&go...............a auzit cineva de ei????? pls

alinanicoleta
16.10.2009, 21:58:15
fetelor sunt in cautare de foto-video si intamplator am dat si de asy&go...............a auzit cineva de ei????? pls

de cine? nu am mai auzit... o fi ceva nou...

ella_donna
16.10.2009, 22:19:38

M-am uitat acum pe site-ul lor si au niste filmulete jalnice. AMATORI. Chiar si un neinitiat in domeniu isi da seama de asta. Ideal ar fi sa apelezi la cineva cu vechime in domeniu.

g_raisa
17.10.2009, 11:22:08
M-am uitat acum pe site-ul lor si au niste filmulete jalnice. AMATORI. Chiar si un neinitiat in domeniu isi da seama de asta. Ideal ar fi sa apelezi la cineva cu vechime in domeniu.
azi am apucat si eu sa intru pe site.....sincer filmari mai bune fac eu cu aparatul foto.........:-L

ella_donna
17.10.2009, 16:04:58
azi am apucat si eu sa intru pe site.....sincer filmari mai bune fac eu cu aparatul foto.........:-L
Si astfel de tzepari sunt cu zecile, probabil. Deci ... mare atentie.

morenita
18.10.2009, 18:06:04
fetelor,ce ziceti de Marian Stan?Am auzit de el,dar nu stiu daca e profi sau amator...:-"

SimoBobo
19.10.2009, 07:44:28
Da iuibita asa e ! clar sunt de acord cu tine....asta face tot...mirii si cat de veseli,zambitori,fotogenici vor fi in ziua magica(cum imi place mie sa-i spun)si fotograful.Deja e isterie si cu locul de pozat vaaaaiii de mine fetelor..daca sunt fericita si ma bucur din suflet de ziua magica si de sotul meu si de cei dragi mie o sa fiu cea mai frumoasa mireasa si o sa iasa niste poze superbe indiferent ca le fac in fata blocului sau nu stiu in ce super,extra,nemaivazuta locatie;))

ella_donna
19.10.2009, 11:39:11
fetelor,ce ziceti de Marian Stan?Am auzit de el,dar nu stiu daca e profi sau amator...:-"
Pai incearca sa te uiti pe site-ul lui si poate iti faci o idee.

monyk
19.10.2009, 11:58:11

eu de la el iau foto&video, sunt multumita de ce am vazut ca fac dar cel mai bine intra la ei pe site sau suna-i si stabileste o intalnire si sa-ti arate un portofoliu ceva.

morenita
19.10.2009, 13:09:28
Eu in nici un caz n-am sa le fac in fata blocului ;))
Acum sunt in cautare de locuri deosebite,care din pacate ,pentru ce vreau eu(vintage), nu gasesc;inca astept sugestii
Multumesc!>:D<

sizinuca
20.10.2009, 08:57:36
preturile sunt diferite...la foto-video...ma refer la cta - tl...spun din proprie experienta

sizinuca
21.10.2009, 08:47:17
ar trebui sa ne imprietenim prin intermediul acestui site, nu sa ne facem dusmani...
o intrebare...de cat timp e nevoie in ziua respectiva pentru sedinta foto?e important pentru planificarea zilei; am vazut ca pe la 19 e deja intuneric ... si nu merge sa planifici dupa cununia religioasa...

SimoBobo
21.10.2009, 08:55:53
ar trebui sa ne imprietenim prin intermediul acestui site, nu sa ne facem dusmani...
o intrebare...de cat timp e nevoie in ziua respectiva pentru sedinta foto?e important pentru planificarea zilei; am vazut ca pe la 19 e deja intuneric ... si nu merge sa planifici dupa cununia religioasa...
Eu de exemplu iubito fac asa:cununia civila o vom face cu cateva luni inaintea nuntii...mai exact in ziua in care implinim 11 anisori impreuna(04.02.2010)si Biserica am platiti-o deja si e la ora 16:00...si daca termin cununia religioasa pe la 17:00 am timp 2,3 ore de poze(in parculetul Catedralei,monument si locomotiva de la gara)....e bine zic eu nu?....voi ce parere aveti?

alinanicoleta
21.10.2009, 09:07:13
Eu de exemplu iubito fac asa:cununia civila o vom face cu cateva luni inaintea nuntii...mai exact in ziua in care implinim 11 anisori impreuna(04.02.2010)si Biserica am platiti-o deja si e la ora 16:00...si daca termin cununia religioasa pe la 17:00 am timp 2,3 ore de poze(in parculetul Catedralei,monument si locomotiva de la gara)....e bine zic eu nu?....voi ce parere aveti?

tu ai cununia religioasa vara... asa ca... ai timp berechet!!!!

SimoBobo
21.10.2009, 09:26:47
da... aici ai dreptate! din fericire eu nu am avut parte de asa ceva.. la 5 am avut cununia religioasa la 5 am intrat...
Nu este litera de lege acum asta cu decalatul ca la majoritatea nuntilor lucrurile decurg cum trebuie,la timp...dar am preferat eu asa sa fiu sigura;;) si asa alta treaba nu am decat Biserica,poze si local.

monyk
21.10.2009, 09:40:41

locatiile astea si eu le-am ales cu toate ca adevarata sedinta foto o vom face dupa nunta ;;) ;))

sizinuca
21.10.2009, 10:12:55
eu vreau pe faleza inainte de a pleca spre Tulcea....dar nu prea imi ies orele...daca pun la socoteala si drumul tl-cta si cta-tl...eu vroiam sa fac si cununia civila si cea religioasa in aceasi zi...dar cred ca nu prea e timp suficient

alinanicoleta
21.10.2009, 10:15:40
eu vreau pe faleza inainte de a pleca spre Tulcea....dar nu prea imi ies orele...daca pun la socoteala si drumul tl-cta si cta-tl...eu vroiam sa fac si cununia civila si cea religioasa in aceasi zi...dar cred ca nu prea e timp suficient

tu poti sa faci poze si la histria.... ar iesi super... nu?

sizinuca
21.10.2009, 10:19:44
la asta nu m-am gandit...e o idee buna

alinanicoleta
21.10.2009, 10:25:43
la asta nu m-am gandit...e o idee buna

ar iesi acolo niste pozeeee si pe faleza acolo in constanta la fel... mi-a mai placut si in zona cu muzeul armatei parca... s-au pe langa lady in white e cladirea mare... parca casa de cultura...

sizinuca
21.10.2009, 10:30:54
majoritatea din cta fac poze pe faleza...ca e marea pe fundal...acum nu stiu daca o sa fie timp pentru mai multe locatii..de asta ma tem..sa nu fim pe fuga

danutl
21.10.2009, 10:43:09

Buna, pentru sedinta foto iti recomand cel putin o ora, cu tot cu imbarcat in masini plecat, coborat si iar imbarcat. :) mai ales daca se merge in mai multe locatii.

sizinuca
21.10.2009, 15:07:06
multumesc
Dl Marian mi-a spus ca dupa cununia religioasa ...asta atunci cand am vb cu el...atunci nu am pus la socoteala ora..cand e deja intuneric

aroma_de_portocale
21.10.2009, 17:49:12
tu poti sa faci poze si la histria.... ar iesi super... nu?
Eu zic ca pt Histria s-ar abate cam mult de la drum...timp pierdut... plus ca drumul este....sub orice critica...

alinanicoleta
21.10.2009, 17:50:39
Eu zic ca pt Histria s-ar abate cam mult de la drum...timp pierdut... plus ca drumul este....sub orice critica...

da.. asta daca vrea sa faca cununia civila in aceeasi zi... dar daca face cununia civila vineri si cea religioasa sambata.. merge atunci.. acum depinde de fiecare...

aroma_de_portocale
21.10.2009, 17:51:17
majoritatea din cta fac poze pe faleza...ca e marea pe fundal...acum nu stiu daca o sa fie timp pentru mai multe locatii..de asta ma tem..sa nu fim pe fuga
Ai putea face o oprire in padurea de la Babadag la popas, au si niste cerbi (sau ceva de genul) pe acolo...;;)

danutl
22.10.2009, 11:51:53
multumesc
Dl Marian mi-a spus ca dupa cununia religioasa ...asta atunci cand am vb cu el...atunci nu am pus la socoteala ora..cand e deja intuneric

Buna! In functie de ce ora ai cununia religioasa, poti face poze si dupa... Iti recomand, sa mergi la Histria... drumu nu e mai prost decat Tulcea-constanta, am mers acolo cu doua perechi de miri. E foarte frumos. Puteti iesi din coloana, mergeti, trageti poze, si vb cu cei care vor ramane in prima masina sa mearga incet spre tulcea. Faceti cateva imagini acolo, chiar se vor merita, dupa care, putin mai alert va indreptati spre coloana de masini. Aroma-de-portocale, cred, a spus bine, in alta zi sa faceti asta. Cu asta sunt si eu de acord! O jumatate de zi, numai pentru voi si pentru poze, evident cu tot cu filmare. Puteti merge in mai multe locuri, pe malul lacului razem de exemplu.
Daca mai vrei idei, anunta-ma ca iti mai dau.

monyk
22.10.2009, 15:07:33
Buna! In functie de ce ora ai cununia religioasa, poti face poze si dupa... Iti recomand, sa mergi la Histria... drumu nu e mai prost decat Tulcea-constanta, am mers acolo cu doua perechi de miri. E foarte frumos. Puteti iesi din coloana, mergeti, trageti poze, si vb cu cei care vor ramane in prima masina sa mearga incet spre tulcea. Faceti cateva imagini acolo, chiar se vor merita, dupa care, putin mai alert va indreptati spre coloana de masini. Aroma-de-portocale, cred, a spus bine, in alta zi sa faceti asta. Cu asta sunt si eu de acord! O jumatate de zi, numai pentru voi si pentru poze, evident cu tot cu filmare. Puteti merge in mai multe locuri, pe malul lacului razem de exemplu.
Daca mai vrei idei, anunta-ma ca iti mai dau.

In Tulcea pe unde am mai putea merge pentru poze??? exclus monumentul, faleza, piata civica

danutl
22.10.2009, 15:21:28
In Tulcea pe unde am mai putea merge pentru poze??? exclus monumentul, faleza, piata civica

Poze, ai mai putea sa faci, depinde de inspiratie fotografului, in spate la sala sporturilor, e o mica cladire pe acolo cu graffity... pe un perete... inspre nufaru, la iesire, e o cladire acolo numai din piatra facuta, piatra mare, merge si acolo sa iasa niste poze faine, ceva urban daca vrei da bine pe strada unirii cu fotografii de la distanta numai cu voi in timp ce mergeti... pe sub coloane, mai merge putin jucat. Si ar mai fi, dar daca mai vrei, iti trimit PM ca asa dau idei la altii. :-"

monyk
22.10.2009, 15:34:42
Poze, ai mai putea sa faci, depinde de inspiratie fotografului, in spate la sala sporturilor, e o mica cladire pe acolo cu graffity... pe un perete... inspre nufaru, la iesire, e o cladire acolo numai din piatra facuta, piatra mare, merge si acolo sa iasa niste poze faine, ceva urban daca vrei da bine pe strada unirii cu fotografii de la distanta numai cu voi in timp ce mergeti... pe sub coloane, mai merge putin jucat. Si ar mai fi, dar daca mai vrei, iti trimit PM ca asa dau idei la altii. :-"

mersi frumos, da, sunt idei de bagat la cap!! cu graffity nu ma incurc ca nu prea imi plac si mai ales cand sunt si imbracata in mireasa.......nu ma caracterizeaza ;)) ;)) ;)) ;))

danutl
22.10.2009, 15:39:49
mersi frumos, da, sunt idei de bagat la cap!! cu graffity nu ma incurc ca nu prea imi plac si mai ales cand sunt si imbracata in mireasa.......nu ma caracterizeaza ;)) ;)) ;)) ;))

Am zis sa ai de unde alege... Depinde de fiecare mireasa acum... Am intalnit o mireasa careia i-a placut la nebunie ideea. Dar a fost facuta in alt oras. :P

monyk
22.10.2009, 15:46:59
Am zis sa ai de unde alege... Depinde de fiecare mireasa acum... Am intalnit o mireasa careia i-a placut la nebunie ideea. Dar a fost facuta in alt oras. :P

In ziua nuntii nu stiu in ce masura vom face poze prea multe , sa fie vremea buna . Sedinta foto adevarata o vom face dupa nunta, vedem noi unde plecam.....daca ar fi dupa ginerica asta al meu cred ca vom merge undeva in balta ;)) ;)) ;)) , eu una as vrea la mare, chiar am vazut ieri o sedinta foto facuta pe malul marii....fara cuvinte =P~ absolut super

danutl
22.10.2009, 15:52:40
In ziua nuntii nu stiu in ce masura vom face poze prea multe , sa fie vremea buna . Sedinta foto adevarata o vom face dupa nunta, vedem noi unde plecam.....daca ar fi dupa ginerica asta al meu cred ca vom merge undeva in balta ;)) ;)) ;)) , eu una as vrea la mare, chiar am vazut ieri o sedinta foto facuta pe malul marii....fara cuvinte =P~ absolut super

oo superb! pai de ce te mai stresezi sa faci poze in ziua nuntii? alegeti doar un loc unde sa faceti cu invitatii, si un altul ca sa mergeti sa faci poze numai cu voi in ziua nuntii si nu va mai stresati in acea zi. Lasati restul pozelor artistice si pentru album in ziua cand ve-ti pleca... eu am zis ca ve-ti face totul in aceeasi zi. :D. E foarte bine cum faceti voi, si aveti nenumarate posibilitati de a face poze si de a va filma.

monyk
22.10.2009, 16:47:14
oo superb! pai de ce te mai stresezi sa faci poze in ziua nuntii? alegeti doar un loc unde sa faceti cu invitatii, si un altul ca sa mergeti sa faci poze numai cu voi in ziua nuntii si nu va mai stresati in acea zi. Lasati restul pozelor artistice si pentru album in ziua cand ve-ti pleca... eu am zis ca ve-ti face totul in aceeasi zi. :D. E foarte bine cum faceti voi, si aveti nenumarate posibilitati de a face poze si de a va filma.

Ideea mi-a fost data de D.l Marian si ma incanta de nu mai am rabdare ;))

Foarte bine ca te incanta! E ceva ce ar trebui sa intre in normal chestia asta daca ar fi dupa mine. :)

In tarile calde se practica de mult chestia asta, la noi insa mai greuti, asa suntem noi, mai inceti atat in gandire, in tehnologie si altele :-s

pe lacul razelm stiu niste locuri.... bestiale... timp sa ai sa mergi...

al meu e bolnav dupa balta,dupa pescuit si cred ca mai mult ca sigur ajungem pe acolo pentru sedinta foto de dupa nunta

Elenusi
22.10.2009, 16:55:35
Ai dreptate Monyk..ii alegem in baza unor recomandari serioase si dupa ce le-am vazut portofoliul ... dar totusi .. trebuie sa te uiti si la ce echipamente au...

monyk
22.10.2009, 17:00:06
Ai dreptate Monyk..ii alegem in baza unor recomandari serioase si dupa ce le-am vazut portofoliul ... dar totusi .. trebuie sa te uiti si la ce echipamente au...

da, cine se pricepe la asa ceva (la aparaturi foto) poate sa ceara anumite informatii despre acestea.....eu una.........nu chiar ;)) ;)) ;)) ;)) , mie sa-mi aduca poze frumoase si filmare pe masura ;)) ;)) ;)) ca doar nu m-o poza cu aparat de unica folosinta la banii pe care ii dau

Elenusi
22.10.2009, 17:08:32
Totusi monyk... ma tot gandesc ca poate e prea devreme sa caut un fotograf si cameraman.. ce spui daca as amana-o pana in primavara? oare as mai gasi unul liber?

monyk
22.10.2009, 17:15:37
Totusi monyk... ma tot gandesc ca poate e prea devreme sa caut un fotograf si cameraman.. ce spui daca as amana-o pana in primavara? oare as mai gasi unul liber?

nu stiu ce sa zic, chiar nu am idee, nu garantez, la astia ai mei putine sambete libere mai erau.

Elenusi
22.10.2009, 17:21:48
Oricum mai am cateva numere de telefon... si parca as vrea sa scap mai repede de stres... inca de pe acum... cred ca nu exista o miresica care sa nu fie agitata.. chiar si cu 11 luni inainte de nunta

danutl
22.10.2009, 17:26:44

Nu stiu daca e prea devreme sau prea tarziu, Elenusi. poti gasi cameraman/fotograf si cu o zi inaintea nuntii, ideea e de ceea ce vrei tu de la ei, ca tu ii platesti sa iti faca ceva ce ai vazut tu la ei ce ti-a placut. Evident ca poti sa le ceri si mai multe! e foarte bine daca le spui si ce vrei tu sa fie si cum sa iasa. In principiu, daca ai gasit pe cineva care ti-a placut ce si cum face, contracteaza-i. Cel putin sti ca ii ai asigurati prin contract legal, si esti si linistita. Dar imp. e sa iti placa din inima ce fac.

monyk
22.10.2009, 17:27:25
Oricum mai am cateva numere de telefon... si parca as vrea sa scap mai repede de stres... inca de pe acum... cred ca nu exista o miresica care sa nu fie agitata.. chiar si cu 11 luni inainte de nunta

sa sti ca-i stres, nu am fost asa nici la examenul de bacalaureat!! cu toate ca deja vorbisem cu cei de la foto&video, nu am stat linistita pana nu am dat avansul, tot ma gandeam, oare nu s-a ocupat data mea? ...si tot asa.
Acum.......ma gandesc la decoratiuni

Elenusi
22.10.2009, 17:34:28
Nu stiu daca e prea devreme sau prea tarziu, Elenusi. poti gasi cameraman/fotograf si cu o zi inaintea nuntii, ideea e de ceea ce vrei tu de la ei, ca tu ii platesti sa iti faca ceva ce ai vazut tu la ei ce ti-a placut. Evident ca poti sa le ceri si mai multe! e foarte bine daca le spui si ce vrei tu sa fie si cum sa iasa. In principiu, daca ai gasit pe cineva care ti-a placut ce si cum face, contracteaza-i. Cel putin sti ca ii ai asigurati prin contract legal, si esti si linistita. Dar imp. e sa iti placa din inima ce fac.

Mersi... in privinta asta ( contractul)sunt linistita.. nu a fost vreunul a carui munca care sa nu imi placa ... toate portofoliile sunt frumoase fiecare are farmecul sau.. dar e totusi un stres cand trebuie sa alegi... si cauti sa ii deosebesti

sa sti ca-i stres, nu am fost asa nici la examenul de bacalaureat!! cu toate ca deja vorbisem cu cei de la foto&video, nu am stat linistita pana nu am dat avansul, tot ma gandeam, oare nu s-a ocupat data mea? ...si tot asa.
Acum.......ma gandesc la decoratiuni

Or sa treaca toate aceste emotii.. important e sa ne tinem bine pe pozitii sa nu clacam...si sa bucuram de miresoiul nostru.. oricum tot impreuna vom ramane si fara atata fast la nunta nu? Dar... e bine cand avem si putin ajutor... sa terminam mai repede..

alinanicoleta
22.10.2009, 17:37:35

danutl
22.10.2009, 17:38:52

gen pe dealuri, la inaltime de lac... ies poze bestiale acolo

danutl
22.10.2009, 17:41:27
Mersi... in privinta asta ( contractul)sunt linistita.. nu a fost vreunul a carui munca care sa nu imi placa ... toate portofoliile sunt frumoase fiecare are farmecul sau.. dar e totusi un stres cand trebuie sa alegi... si cauti sa ii deosebesti

ii deosebesti dupa gusturile tale... fiecare are stilul lui... unii se pot schimba, altii nu! ideea e ca tu trebuie sa te hotarasti.

monyk
22.10.2009, 17:46:43
Or sa treaca toate aceste emotii.. important e sa ne tinem bine pe pozitii sa nu clacam...si sa bucuram de miresoiul nostru.. oricum tot impreuna vom ramane si fara atata fast la nunta nu? Dar... e bine cand avem si putin ajutor... sa terminam mai repede..

da, asa e ...ufff si cate mai sunt pe lista si timpul trece, si trece....ma apuca melancolia

alinanicoleta
22.10.2009, 17:52:06
gen pe dealuri, la inaltime de lac... ies poze bestiale acolo

da!!! oricum pe razelm ai si stanci si plaja... asa ca se pot face poze super!!! dupa cum am spus timp sa ai!! si cu ce sa mergi... drumul e cam nasol...

monyk
22.10.2009, 17:54:29
da!!! oricum pe razelm ai si stanci si plaja... asa ca se pot face poze super!!! dupa cum am spus timp sa ai!! si cu ce sa mergi... drumul e cam nasol...

e bine de tinut minte, chiar notat. intr-adevar un loc unde le ai pe toate. nu am fost dar am auzit multe lucruri frumoase despre acest loc

larisaaliona
23.10.2009, 20:04:25
buna la toate miresicile!va rog care imi lasati si mie nr de tel(msg privat) al lui Marian Stan?va multumesc.

Anca_Gurgu
23.10.2009, 21:58:35
Da iuibita asa e ! clar sunt de acord cu tine....asta face tot...mirii si cat de veseli,zambitori,fotogenici vor fi in ziua magica(cum imi place mie sa-i spun)si fotograful.Deja e isterie si cu locul de pozat vaaaaiii de mine fetelor..daca sunt fericita si ma bucur din suflet de ziua magica si de sotul meu si de cei dragi mie o sa fiu cea mai frumoasa mireasa si o sa iasa niste poze superbe indiferent ca le fac in fata blocului sau nu stiu in ce super,extra,nemaivazuta locatie;))
de acord cu tine iubita:* si eu cred la fel,k dak esti alaturi de sot,de cei dragi tie si intr-adevar e o nunta facuta din dragoste si din suflet nu mai are importanta locatia sedintei foto!!!pupiceii la miresicile frumoase;;)

morenita
04.11.2009, 23:58:14
Eu cred ca are importanta locatia,parerea mea,mai ales daca vrei sa ramai cu niste amintiri deosebite!Si intradevar,depinde foarte mult si de miri,de cat de deschisi sunt la idei,de cat de des zambesc,daca sunt fotogenici ,pentru ca totusi,fotograful nu face minuni,doar photoshopul!
>:D< :)>-

alinanicoleta
05.11.2009, 22:44:37
Eu cred ca are importanta locatia,parerea mea,mai ales daca vrei sa ramai cu niste amintiri deosebite!Si intradevar,depinde foarte mult si de miri,de cat de deschisi sunt la idei,de cat de des zambesc,daca sunt fotogenici ,pentru ca totusi,fotograful nu face minuni,doar photoshopul!
>:D< :)>-

mai poti si in corel...

bubulina_23
13.11.2009, 08:46:13
Fetelor, viitoare miresici, va sfatuiesc sa cautati cei mai buni cameramani si fotografi, sa va uitati in portofoliile lor inainte de a le da avansul... si sa nu fiti incantate daca au un tarif mic... Tariful lor reprezinta valoarea lor!
Eu am faut nunta anul trecut si am avut un fotograf de 4 mil... si de 4 mil au fost si pozele... adica varza! Foarte multe sunt neclare, prea luminate sau prea intunecate...
Anul asta am vazut niste poze de la doua nunti si am fost impresionata de poze. Cica sunt facute de un fotograf relativ nou in Tulcea care se axeaza in primul rand pe calitatea pozelor. Din pacate nu stiu cum il cheama...
Mult succes tuturor!!!

g_raisa
13.11.2009, 10:48:36
Fetelor, viitoare miresici, va sfatuiesc sa cautati cei mai buni cameramani si fotografi, sa va uitati in portofoliile lor inainte de a le da avansul... si sa nu fiti incantate daca au un tarif mic... Tariful lor reprezinta valoarea lor!
Eu am faut nunta anul trecut si am avut un fotograf de 4 mil... si de 4 mil au fost si pozele... adica varza! Foarte multe sunt neclare, prea luminate sau prea intunecate...
Anul asta am vazut niste poze de la doua nunti si am fost impresionata de poze. Cica sunt facute de un fotograf relativ nou in Tulcea care se axeaza in primul rand pe calitatea pozelor. Din pacate nu stiu cum il cheama...
Mult succes tuturor!!!
imi permit sa te contrazic....am fost la 2 nunti in care una din firmele vestite si care are tarife relativ mari pt posibilitatile din tulcea ,,,,,a avut prestatii la cele 2 extreme...la una toate au mers struna....la alta,.......bataie de joc....asa k.....

bubulina_23
13.11.2009, 16:09:43
imi permit sa te contrazic....am fost la 2 nunti in care una din firmele vestite si care are tarife relativ mari pt posibilitatile din tulcea ,,,,,a avut prestatii la cele 2 extreme...la una toate au mers struna....la alta,.......bataie de joc....asa k.....

Da, asta pentru ca in general firmele specializate umfla preturile chiar daca nu au profesionisti... De asta ziceam ca trebuie vazute portofoliile fotografilor, a cameramanilor si chiar playlist-ul dj-lor...

mariammocanueugenia
12.12.2009, 23:02:18

Idei sunt multe, e bine sa pornesti de la un motiv central, Vechi, Nou, Natura, Culori, Miscare, Lumina si umbre... si apoi sa lucrezi cu el
dc vrei vintage, alegi poze alb negru, si scimbarea o sa te surprinda..

Mai important ar fi locatia, dc poti fi singura cu mirele, ce momenta al zilei alegeti pentru ca influenteaza foarte mult: atitudinea voastra, lumina, calitatea fotografiilor, si conditii externe, de ex sa ai un plan de urgenta dc ploua si se amana sedinta foto. In rest inspiratie:):)>-:D

mirunaaa
04.02.2010, 22:58:28
Noi in Tulcea mai avem preturi cum mai avem si multi se plang de preturi dar in Bucuresti si in Constanta m-au speriat! un fotograf 600 euro decoratiune ieftin 2.000 euro dj de la 1.000euro....... dar de ce diferenta asta asa de mare????

bubulina_23
18.02.2010, 12:03:18
Noi in Tulcea mai avem preturi cum mai avem si multi se plang de preturi dar in Bucuresti si in Constanta m-au speriat! un fotograf 600 euro decoratiune ieftin 2.000 euro dj de la 1.000euro....... dar de ce diferenta asta asa de mare????
Miruna, 600eur un fotograf este un pret rezonabil. Ca si alte meserii in care se fac investitii, aceste costuri trebuie amortizate; tot ce tine de aparatura foto, deplasarea fotografului, taxe la stat, hardware pc pentru procesat fotografiile, etc... 99% a fotografilor din tulcea nu reinvestesc nici macar 5% in dezvoltarea afacerii, iar valoarea totala a echipamentelor nu depaseste 25mil. Eu vorbesc din punct de vedere ecomonic.
Ar mai fi si alte aspecte, si daca vrei am sa detaliez in mesajele urmatoare.

revin cu o completare.
Nunta este un moment important. Fotografiile de la nunta nu mai pot fi reproduse a doua, a 3-a zi.
Daca fotograful a dat rateuri nu mai poate face nimic. acel moment a trecut, si cu siguranta nu o sa vezi poze din acel moment, pentru ca nu ti le va arata. asta este un al doilea aspect pentru care preturile sunt mari.
Ai siguranta, ca nimic nu va merge prost in ziua nuntii. Am avut nunta anul trecut si am platit un pret derizoriu pentru fotograf. Am fost dezamagita cand am vazut pozele. Am mers pe incredere si nu am vazut un portofoliu inainte. Omul zicea ca e profesionist, dar in acele momente cand nu-ti vezi capul de treburi si nu mai stii de ce capat sa sa tragi sa termini mai repede pregatirile, uiti micile amanunte. L-ai arvunit, si esti impacata ca ai mai rezolvat o problema.
La foto, cat si la video, trebuie sa vezi portofolii de la cel putin 3-4 nunti recente.
La o firma de pe Gavrilov Corneliu "j&f" era unu acolo care mai ca ma scuipa in fata cand l-am intrebat de un album cu fotografii. Mi-a spus sa astept, si dupa ce s-a dus acasa sa-l aduca cand l-am vazut nu prea mi-a placut. mi-a spus ca nici nu are din 2009, si ca albumul avea poze din 2006. Am plecat dezamagita de acolo.

bubulina_23
18.02.2010, 12:29:51
Ai perfecta dreptate.
Din ce ai spus as putea sa trag o concluzie. Fotograful care a pozat o nunta f bine si una extrem de prost este un fotograf de care sincer m-as indoi. Daca, repet, daca la nunta ta o sa pozeze prost. Cand te intalnesti cu un fotograf/cameraman/dj/lautar/etc..pune cat mai multe intrebari. CUM fotografiaza, CU CE pozeaza,DE CAND, etc. Eu stiu ce mi s-a intamplat si de asta imi permit sa dau sfaturi. Cere sa vezi fotografii de la 4-5 evenimente recente. Acum e prea tarziu pentru mine, si nu am de gand s-o mai "fac lata alta data" :-p

mariammocanueugenia
18.02.2010, 13:31:19
Miruna, 600eur un fotograf este un pret rezonabil. Ca si alte meserii in care se fac investitii, aceste costuri trebuie amortizate; tot ce tine de aparatura foto, deplasarea fotografului, taxe la stat, hardware pc pentru procesat fotografiile, etc... 99% a fotografilor din tulcea nu reinvestesc nici macar 5% in dezvoltarea afacerii, iar valoarea totala a echipamentelor nu depaseste 25mil. Eu vorbesc din punct de vedere ecomonic.
Ar mai fi si alte aspecte, si daca vrei am sa detaliez in mesajele urmatoare.

revin cu o completare.
Nunta este un moment important. Fotografiile de la nunta nu mai pot fi reproduse a doua, a 3-a zi.
Daca fotograful a dat rateuri nu mai poate face nimic. acel moment a trecut, si cu siguranta nu o sa vezi poze din acel moment, pentru ca nu ti le va arata. asta este un al doilea aspect pentru care preturile sunt mari.
Ai siguranta, ca nimic nu va merge prost in ziua nuntii. Am avut nunta anul trecut si am platit un pret derizoriu pentru fotograf. Am fost dezamagita cand am vazut pozele. Am mers pe incredere si nu am vazut un portofoliu inainte. Omul zicea ca e profesionist, dar in acele momente cand nu-ti vezi capul de treburi si nu mai stii de ce capat sa sa tragi sa termini mai repede pregatirile, uiti micile amanunte. L-ai arvunit, si esti impacata ca ai mai rezolvat o problema.
La foto, cat si la video, trebuie sa vezi portofolii de la cel putin 3-4 nunti recente.
La o firma de pe Gavrilov Corneliu "j&f" era unu acolo care mai ca ma scuipa in fata cand l-am intrebat de un album cu fotografii. Mi-a spus sa astept, si dupa ce s-a dus acasa sa-l aduca cand l-am vazut nu prea mi-a placut. mi-a spus ca nici nu are din 2009, si ca albumul avea poze din 2006. Am plecat dezamagita de acolo.

Esti asa sigura???mai intreaba.Eu cunosc fotografi care au echipamente mult mai scumpe, investesc permanent si fac si treaba buna. Daca pana si noi avem acasa un aparat de 2o de milioane plus inca niste milioane bune accesorii, dar cei care sunt fotografi saptamana de saptamana..si crede-ma ,eu cunosc cazuri concrete.Poate ca si tu cunosti persoane care nu investesc . Imi pare rau ca nu ai fost multumita de fotograful tau, ai si tu dreptate, dar asta nu inseamna ca trb sa generalizezi:)>-

alinanicoleta
18.02.2010, 18:25:08
Esti asa sigura???mai intreaba.Eu cunosc fotografi care au echipamente mult mai scumpe, investesc permanent si fac si treaba buna. Daca pana si noi avem acasa un aparat de 2o de milioane plus inca niste milioane bune accesorii, dar cei care sunt fotografi saptamana de saptamana..si crede-ma ,eu cunosc cazuri concrete.Poate ca si tu cunosti persoane care nu investesc . Imi pare rau ca nu ai fost multumita de fotograful tau, ai si tu dreptate, dar asta nu inseamna ca trb sa generalizezi:)>-

iti dau dreptate!!! eu personal cunosc 2 fotografi care chiar au camere ffff scumpe!!!!

bubulina_23
18.02.2010, 20:25:53
iti dau dreptate!!! eu personal cunosc 2 fotografi care chiar au camere ffff scumpe!!!!
Nu vreau sa ma conrazic cu voi, toate avem dreptate intr-o masura mai mare sau mai mica. Propun sa facem un top al fotografilor din tulcea. Sper ca nu contravine cu regulile forumului.
Am o verisoara care se marita vara asta pe 21 august, a scos actele si inca nu si-a gasit nimic, de filmat sau pozat. cred ca am speriat-o si eu, zicandu-i ca in tulcea nu o sa gaseasca un profesionist.:-SS

cosmina_g
03.03.2010, 12:15:19
aici am o mare problema....localitatea unde fac eu nunta,nu prea are locuri frumoase,nici un parc,nik . unde as putea face niste poze artistice...este un studio foto,dar nu se compara cu pozele facute in natura...:-s..nu stiu,urmeaza sa ma mai consult cu fotograful.

alinanicoleta
03.03.2010, 12:36:33
aici am o mare problema....localitatea unde fac eu nunta,nu prea are locuri frumoase,nici un parc,nik . unde as putea face niste poze artistice...este un studio foto,dar nu se compara cu pozele facute in natura...:-s..nu stiu,urmeaza sa ma mai consult cu fotograful.

dar unde faci nunta?

mariammocanueugenia
03.03.2010, 18:36:45

Nici in afara orasului nu e nici un loc? fotograful daca e priceput si profesionist, trebuie sa stie sa ''exploateze'' un loc , sa gaseasca o solutie si pt asa ceva...

alinanicoleta
03.03.2010, 19:09:20
Nici in afara orasului nu e nici un loc? fotograful daca e priceput si profesionist, trebuie sa stie sa ''exploateze'' un loc , sa gaseasca o solutie si pt asa ceva...

ai dreptate.. trebuie sa existe un han.. o padure... daca e adevart ca face la braila merge si la gradina zoologica.. asta daca mai este asa cum stiam eu.... acum 19 ani... aveam 7 ani cand am mers acolo...

mariammocanueugenia
03.03.2010, 19:19:14
ai dreptate.. trebuie sa existe un han.. o padure... daca e adevart ca face la braila merge si la gradina zoologica.. asta daca mai este asa cum stiam eu.... acum 19 ani... aveam 7 ani cand am mers acolo...

Eu vad ca are setat restaurant Macin...nu stiu...poate a mai zis unde face si nu am urmarit eu...

alinanicoleta
03.03.2010, 19:24:11
Eu vad ca are setat restaurant Macin...nu stiu...poate a mai zis unde face si nu am urmarit eu...

macin... parca sunt si pe acolo locuri frumoase...

Padurea Valea Fagilor (rezervatie naturala botanica)
Popina Blasova (rezervatie naturala) in Balta Brailei
Locul numit "Piatra fetii"
Dunarea veche - Bratul Macin

Potential turistic antropic:
Castrul roman Arrubium - Macin (secolul I e. n.) - 467m (http://www.macin.ro/e-macin/oras2.html)
Cetatile romane de la Troesmis, langa Turcoaia (secolele III-IV e.n.)
Cetatea romano-bizantina Dinogetia langa Garvan (secolul IV)
Hanul vechi si Geamia din Macin (secolul al XVIII)
Casa memoriala "Panait Cerna" (din comuna Cerna)
Casele cu arhitectura specific dobrogene (la Luncavita, Vacareni, Garvan si Jijila)
Monumentul erolior din Macin

Dotariele turistice lipsesc pe munti, iar cele care exista au fost realizate in orasul Macin. Din punct de vedere turistic muntii Macinului si intregul tinut vor putea consitui in viitor o zona atractiva pentru drumetii care doresc odihna activa datorita realizarii Parcului National Muntii Macin

Popasuri turistice
"Piatra fetii" (intre Smardan si Macin) - nu mai functioneaza
Culmea Pricopanului (la 5 km de Macin spre Greci; langa Lacul Sarat - secat pe timpul verii) - nu mai functioneaza(poate e peisajul frumos)
Caprioara (intre Horia si Mircea Voda)

astea le-am luat de pe site de la macin... trebuie sa se gaseasca un loc...

cosmina_g
03.03.2010, 20:40:18
macin... parca sunt si pe acolo locuri frumoase...

Padurea Valea Fagilor (rezervatie naturala botanica)
Locul numit "Piatra fetii"
Dunarea veche - Bratul Macin

Potential turistic antropic:
Castrul roman Arrubium - Macin (secolul I e. n.) - 467m (http://www.macin.ro/e-macin/oras2.html)
Cetatile romane de la Troesmis, langa Turcoaia (secolele III-IV e.n.)
Cetatea romano-bizantina Dinogetia langa Garvan (secolul IV)
Hanul vechi si Geamia din Macin (secolul al XVIII)
Casa memoriala "Panait Cerna" (din comuna Cerna)
Casele cu arhitectura specific dobrogene (la Luncavita, Vacareni, Garvan si Jijila)
Monumentul erolior din Macin

Dotariele turistice lipsesc pe munti, iar cele care exista au fost realizate in orasul Macin. Din punct de vedere turistic muntii Macinului si intregul tinut vor putea consitui in viitor o zona atractiva pentru drumetii care doresc odihna activa datorita realizarii Parcului National Muntii Macin

Popasuri turistice
"Piatra fetii" (intre Smardan si Macin) - nu mai functioneaza
Culmea Pricopanului (la 5 km de Macin spre Greci; langa Lacul Sarat - secat pe timpul verii) - nu mai functioneaza(poate e peisajul frumos)
Caprioara (intre Horia si Mircea Voda)

astea le-am luat de pe site de la macin... trebuie sa se gaseasca un loc...

sunt muntii macinului,si sunt f.frumosi,...sa stii ca e o idee excelenta...;;).multam !

mariammocanueugenia
03.03.2010, 20:43:19
sunt muntii macinului,si sunt f.frumosi,...sa stii ca e o idee excelenta...;;).multam !

Sa stii ca e o idee f buna, nu numai prin parc se fac fotografii frumoase...eventual mai te mai poti inspira de pe net ...sa gasesti diverse ipostaze pt foto pe acesti munti etc...

alinanicoleta
04.03.2010, 07:40:32

nu ai pt ce... chiar si popasuri daca sti si daca au si curte frumoasa reusesti sa faci niste poze bestiale...

alex99_p
12.03.2010, 16:52:48

Draga mea eu am facut pozele la gradina botanica din Tulcea si au iesit absolut deosebite!!! Nu am vrut obisnuitele locatii precum faleza, monument, etc.....plictisitoare!!!

Multa lume nici nu stiu ca avem o gradina botanica in Tulcea, dar ea exista....nu iti imagina ca se compara cu cea din Iasi de exemplu, insa esta natura, sunt flori, iarba....si muuulta padure....e putin cam salbatica pentru ca saracii nu preau au bani ca sa investeasca in ea, iar gradina nu este deschisa circuitului public, insa daca vorbesti cu directoarea se rezolva.....

Atat ne-au avertizat sa nu ne speriem daca dam de vreo soparla...:)) insa nu era cazul, oricum ne-a insotit cineva din personalul de acolo tot timpul.
Exista un mic inconvenient....daca aveti tocuri...:)) eu am avut foarte mici caci sotul e mic de inaltime insa aleiile nu sunt pietruite peste tot....noi ne-am descurcat perfect....mergeti insa in recunoastere pe acolo.

Gradina se afla cumva "deasupra" taberei Bididia....a meritat tot efortul, pana si fotograful a ramas uimit de ce poze deosebite au iesit.

Va pup si o sa incerc sa postez fotografii cat mai curand.

morenita
12.03.2010, 22:48:54
Draga mea eu am facut pozele la gradina botanica din Tulcea si au iesit absolut deosebite!!! Nu am vrut obisnuitele locatii precum faleza, monument, etc.....plictisitoare!!!

Multa lume nici nu stiu ca avem o gradina botanica in Tulcea, dar ea exista....nu iti imagina ca se compara cu cea din Iasi de exemplu, insa esta natura, sunt flori, iarba....si muuulta padure....e putin cam salbatica pentru ca saracii nu preau au bani ca sa investeasca in ea, iar gradina nu este deschisa circuitului public, insa daca vorbesti cu directoarea se rezolva.....

Atat ne-au avertizat sa nu ne speriem daca dam de vreo soparla...:)) insa nu era cazul, oricum ne-a insotit cineva din personalul de acolo tot timpul.
Exista un mic inconvenient....daca aveti tocuri...:)) eu am avut foarte mici caci sotul e mic de inaltime insa aleiile nu sunt pietruite peste tot....noi ne-am descurcat perfect....mergeti insa in recunoastere pe acolo.

Gradina se afla cumva "deasupra" taberei Bididia....a meritat tot efortul, pana si fotograful a ramas uimit de ce poze deosebite au iesit.

Multumesc pentru idee,acolo mergeam cu colegii in generala, cunosc gradina,exista si un teren de fotbal langa...
Dar ma crezi ca nu mai stiu pe unde e?O sa ne descurcam noi..
Te pup!:bye_01:

alinanicoleta
13.03.2010, 13:17:25
Multumesc pentru idee,acolo mergeam cu colegii in generala, cunosc gradina,exista si un teren de fotbal langa...
Dar ma crezi ca nu mai stiu pe unde e?O sa ne descurcam noi..
Te pup!:bye_01:

la bidia daca sti... e drumul spre malcoci...

morenita
13.03.2010, 21:31:06
la bidia daca sti... e drumul spre malcoci...
A..gata stiu..;))

rebela_04
14.03.2010, 09:19:04

Intai ar trebui sa discuti cu fotograful. El ar trebui sa stie orice locusor ce poate fi "bubuit" de poze.:-p E si mai bine ca aveti sedinta foto dupa nunta. Noi am facut nunta in noiembrie si nu aveam cum sa facem dupa nunta sedinta pt ca in dimineata nuntii a inceput ploaia si seara ningea deja asa ca fotograful ne-a gasit repede si o locatie pt foto atunci cand vremea nu-ti permite sa faci poze "in natura". Acum depinde si ce vrei tu e frumos si pe malul marii dar e superb si in locuri vechi sau in padure... In semnatura mea pe langa pozele de la nunta ai si poze facute de 1 Mai in poiana la Cerna (langa Macin)....poate te ajuta...succes!

alinanicoleta
14.03.2010, 16:08:11
Intai ar trebui sa discuti cu fotograful. El ar trebui sa stie orice locusor ce poate fi "bubuit" de poze.:-p E si mai bine ca aveti sedinta foto dupa nunta. Noi am facut nunta in noiembrie si nu aveam cum sa facem dupa nunta sedinta pt ca in dimineata nuntii a inceput ploaia si seara ningea deja asa ca fotograful ne-a gasit repede si o locatie pt foto atunci cand vremea nu-ti permite sa faci poze "in natura". Acum depinde si ce vrei tu e frumos si pe malul marii dar e superb si in locuri vechi sau in padure... In semnatura mea pe langa pozele de la nunta ai si poze facute de 1 Mai in poiana la Cerna (langa Macin)....poate te ajuta...succes!

ff frumoase pozele! numai ca la noi nu stiu pe unde sa faca... doar la acvariu... ca la celelalte muzee nu prea...

morenita
14.03.2010, 21:15:57
Multumesc fetelor!>:D< >:D<

marianna_25
17.03.2010, 15:09:30
eu am fost tot la o firma pe gavrilov corneliu premiere m...si am vazut portofoliile la patru fotografi...nu vreau sa dau numele sa nu fac reclama...unul din ei mi a placut in mod special ,am vazut poze si recente si mai vechi..si mi a spus ca daca vreau dupa nunta ,la comanda imi poate face si un album foto din acela cartonat...nu stiu exact cum ii spune...dar arata tare bine, am sa ma gandesc la asta

Anca_Gurgu
18.03.2010, 21:42:18

i-auzi la fetita idei interesante:> pai si tu le tii doar pt tine??;;) te asteptam cu pozici:* :*

Daniela_Ungureanu
02.04.2010, 13:42:52
Buna fetelor, sunt noua deocamdata si doar cu asta ma laud. E cam tarziu sa imi caut acum fotograf si cameraman la nunta. Am gasit ceva pe net si cameramani si fotografi. in privinta cameramanilor inca mai astept raspun in sectiunea "video in tulcea". in ceea ce priveste fotograful... sunt cam nedumerita dupa ce am citit ceea ce am citit un ultimele postari. Ati putea sa imi recomandati ceva de calitate? adica sa nu imi fac griji in timpul nuntii ca poate nu o sa iasa bine... ma intelegeti? nu conteaza banii pe care ii cere atata timp cat o sa faca treaba buna ca pana la urma cu asta raman dupa nunta. Video si foto. Amintirile sunt pretioase pt mine, cum cred ca este si pentru voi. :* multumesc anticipat!

Theea23
15.04.2010, 16:35:56
La Leonte ai incercat(nu dau numele intreg, ca sa nu incalc regulile:D)? Eu pe el o sa il am si zic ca merita sa mergi sa ii vezi portofoliul...daca vrei detalii, da-mi pm.
Eu intre el si George am ales...Sunt super amandoi...Unul e mai tare la sedintele de dupa nunta, iar celalalt la instantanee:D(ar fi super sa vina la pachet :D)... Depinde ce iti doresti!

Daca ai ales deja,ce sa-ti zic? E buna alegerea, parerea mea;) Mie mi-a fost f greu sa aleg :D..

Theea23
16.04.2010, 10:04:24

Vrem poziiiiiciiiiii:D Eu chiar nu stiu cum e pe acolo ;)

Theea23
16.04.2010, 10:11:33

Foarte frumosi ati fost! Stii ce? poate sa ninga, poate sa ploua..la voi in poze se vede ca va iubiti:) Asta e tot ce conteaza. Am vazut la tine la poze ca sotul nu vazuse rochita inainte...Nici al meu nu stie cum va fi pt ca a tinut si tine mortis sa fie surpriza...Si am f mari emotii pt ca mi-a fost extraordinar de teama sa aleg fara el, desi sunt moarta dupa rochita :)

Si ca sa revin la topic :">:">, am auzit ca vor inaugura "Ciuperca" pe 1 mai..Nu ca m-as da in vant dupa locul respectiv, dar cine stie, poate o amenajeaza chiar frumos...Salciile acelea de pe margine ar da bine in cadru...Si, din nou, depinde de gusturi...Astept sa vad daca se tin la primarie de cuvant.

MEREGIUMADA
17.04.2010, 15:17:34
Foarte frumosi ati fost! Stii ce? poate sa ninga, poate sa ploua..la voi in poze se vede ca va iubiti:) Asta e tot ce conteaza. Am vazut la tine la poze ca sotul nu vazuse rochita inainte...Nici al meu nu stie cum va fi pt ca a tinut si tine mortis sa fie surpriza...Si am f mari emotii pt ca mi-a fost extraordinar de teama sa aleg fara el, desi sunt moarta dupa rochita :)

Si ca sa revin la topic :">:">, am auzit ca vor inaugura "Ciuperca" pe 1 mai..Nu ca m-as da in vant dupa locul respectiv, dar cine stie, poate o amenajeaza chiar frumos...Salciile acelea de pe margine ar da bine in cadru...Si, din nou, depinde de gusturi...Astept sa vad daca se tin la primarie de cuvant.

eu aproape in fiecare zi merg si fac ture de cipuerca si credema ca orice ar fi vrut iei sa faca nu au cum pana la 1 mai,inca este mizerie si salciile sunt mici ,nu este nimic care sa iasa frumos in poza ,parerea mea :*

Theea23
18.04.2010, 01:58:06
Daa...am trecut si eu azi pe acolo si am vazut in ce stadiu e...Nu cred ca va fi gata....:)

bubulina_23
04.05.2010, 11:35:04
salutare. din punctul meu de vedere, sunt 3 categorii de clienti si 3 categorii de ofertanti

1. categoria low-budget: 100 - 600ron

clientii pentru care conteaza cantitatea si nu calitatea, si ofertantii, care sunt amatori, si incearca piata, vor sa fac un ban de mare. nu sunt nici pe departe cum incearca sa arate.
2. categoria middle-budget: 600 - 900ron

clientii care se mai pricep si pentru ei conteaza calitatea dar nu au bani s-o plateasca; ofertantii care se mai pricep, au un background de vreo 4-5 nunti, dar nu sunt profesionisti;
3. categoria high budget: 900 - 4000ron

clientii care vor calitate, o apreciaza, stiu exact ce vor. pentru ei nu conteaza pretul; ofertantii cu o vasta exeprienta, colaboreaza cu diferite publicatii.
Pe langa foto de nunta iti pot arata si fotografii din alte domenii.

Aici ma refer doar strict la fotografii/filmari, fara slideshow-uri kitch, o groaza de dvd-uri care oricum sunt ieftine, sau alte servicii.
Voi in ce categorie va incadrati?

raduborzea
07.05.2010, 11:23:25
Cateva sfaturi chiar daca-mi risc un ban, dar consider necesar sa stiti cam ce sa cereti:

Exista firme care "inghit" orice nunta se iveste fara a-si face probleme daca au sau nu fotograf (colaborator) pentru evenimentul respectiv, si cu o saptamana inainte incep sa dea telefoane pe la cunoscuti sau pe la alte firme similare pentru a "imprumuta" unul.

Solicitati inca de la primele discutii sa vedeti portofoliul fotografului ce va este repartizat.

Solicitati o intalnire cu fotograful.

Stabiliti la intalnire detalii (de fapt orice fotograf care vrea sa faca treaba buna le va cere) cu privire la momentele nuntii (ore/intervale de desfasurare a momentelor principale)

Stabiliti, in functie de "filmul" evenimentelor perioada pentru sedinta foto, ca sfat si hint, un fotograf bun va va solicita ca sedinta foto sa aiba loc dupa ora 5-6PM pentru a evita lumina dura a amiezii (umbre, ochi stransi etc.)

Fotografiile "voicu" :) adica voi cu nasii, voi cu parintii, voi cu fratii etc. se vor face separat de cele de la sedinta foto, in principiu la starea civila, sau poate fi aleasa alta locatie in functie de timpul disponibil

La sedinta foto recomand sa mergeti numai voi, mirii, nasii, cavaleri domnisoare de onoare, altfel riscati proteste din partea celorlalti, ca s-au plictisit dupa 10 min

Alocati minim 30 min. pentru sedinta foto si inarmati-va cu rabdare, fiti relaxati, si ascultati indicatiile fotografului.

lyana_D
05.06.2010, 07:37:59
Daa...am trecut si eu azi pe acolo si am vazut in ce stadiu e...Nu cred ca va fi gata....:)

pana la nunta mea sigurrr e gata :) pe 15 iulie cik ii da drumul oficial , pana atunci o mai curata :P

bubulina_23
05.06.2010, 12:09:04
buna,
uite un loc bun de fotografiat este la cimitirul eroilor. mai jos este o poza de acolo, facuta de fotograful nostru. daca este frumos afara, rudele/invitatii pot sta pe bancute si nu se plictisesc. paznicul de acolo e super ok. ne-a lasat sa stam cat am vrut

http://img193.imageshack.us/img193/8933/img00144412.jpg (http://img193.imageshack.us/i/img00144412.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

daca vrei o sa mai atasez, 1-2 poze de acolo

lyana_D
05.06.2010, 13:16:51
buna,
uite un loc bun de fotografiat este la cimitirul eroilor. mai jos este o poza de acolo, facuta de fotograful nostru. daca este frumos afara, rudele/invitatii pot sta pe bancute si nu se plictisesc. paznicul de acolo e super ok. ne-a lasat sa stam cat am vrut

http://img193.imageshack.us/img193/8933/img00144412.jpg (http://img193.imageshack.us/i/img00144412.jpg/)

este superba :X

raduborzea
09.06.2010, 13:03:34
Foarte corect, n-a vorbit niimeni de impunere, au fost sfaturi si sugestii. Binenteles ca se fac fotografii si la 12 ziua in conditiile in care gasesti un loc umbros si fara multa lumina pe fundal. Si ai dreptate, echipamentul ajuta in astfel de situatii. In mod sigur nu va spune nimeni mutati biserica de la ora 6 ca atunci se fac poze nici profesionistii nici macar neprofesionistii

elenadumi
12.06.2010, 19:47:27
Fetelor nu va mai stresati foarte mult de locatie, mai bine sa gasesti un fotograf care sa stie cum sa va scoata bine pe voi. Intr-o poza buna mirii ocupa cea mai mare parte a cadrului, nu salciile sau copacii... dupa cum vedem si in poza de mai sus. Va dau aici un de miri fotografiati langa niste tevi si pe un camp. Daca stai si te gandesti: camp, tevi si miri /:) teoretic nu iese bine, insa zic eu ca omul a scos ceva foarte tare din nimic. Nunta e a unei prietene miresica pe aici. :)

lyana_D
12.06.2010, 23:44:24
Fetelor nu va mai stresati foarte mult de locatie, mai bine sa gasesti un fotograf care sa stie cum sa va scoata bine pe voi. Intr-o poza buna mirii ocupa cea mai mare parte a cadrului, nu salciile sau copacii... dupa cum vedem si in poza de mai sus. Va dau aici un (http://www.filphoto.ro/andra-florin/)de miri fotografiati langa niste tevi si pe un camp. Daca stai si te gandesti: camp, tevi si miri /:) teoretic nu iese bine, insa zic eu ca omul a scos ceva foarte tare din nimic. Nunta e a unei prietene miresica pe aici. :)

asa este ! mirii si fotograful conteaza cel mai mult :) iar dak ai parte si de o zi superba, ce iti mai poti dorii ?

alinanicoleta
13.06.2010, 15:51:20
in romania sunt doar 13 fotografi!!!! care stiu ce inseamna aia calitate!!!!!! si acest lucru o fac numai din aparat! nu le prelucreaza in photoshop sau alte programe ! insa pretul lor porneste de la 5000 euro in sus pentru 2-3 ore...

lyana_D
13.06.2010, 18:08:04
in romania sunt doar 13 fotografi!!!! care stiu ce inseamna aia calitate!!!!!! si acest lucru o fac numai din aparat! nu le prelucreaza in photoshop sau alte programe ! insa pretul lor porneste de la 5000 euro in sus pentru 2-3 ore...

o da :O nici chiar asa . cum poate sa faca pozele ?

alinanicoleta
13.06.2010, 21:31:26
o da :O nici chiar asa . cum poate sa faca pozele ?
fac pozele astfel incat cei care dau suma sa fie si foarte multumiti!

morenita
14.06.2010, 08:44:47
buna,

Mie personal nu mi se pare un loc tocmai potrivit pentru facut poze;am mai vazut poze cu miri cocotati in locul cu coloanele,dedesubt zac remasitele unor oameni(le-am vazut),dar fiecare face cum crede..

lyana_D
14.06.2010, 09:09:51
Mie personal nu mi se pare un loc tocmai potrivit pentru facut poze;am mai vazut poze cu miri cocotati in locul cu coloanele,dedesubt zac remasitele unor oameni(le-am vazut),dar fiecare face cum crede..

si eu le-am vazut , chiar am pus mana pe ele cand eram mai mik :))

alinanicoleta
14.06.2010, 09:11:40

nu e nimeni ingropat acolo! ci doar sunt niste cladiri ridicate in memoria lor !

morenita
14.06.2010, 13:41:08
nu e nimeni ingropat acolo! ci doar sunt niste cladiri ridicate in memoria lor !
Ba da,cand imi faci o vizita,mergem sa vezi si tu,daca ai sa ai curaj:))

morenita
14.06.2010, 13:47:18
si eu le-am vazut , chiar am pus mana pe ele cand eram mai mik :))
Inainte cimitirul era neprotejat,dar acum e un paznic,te lasa sa le vezi...

alinanicoleta
14.06.2010, 23:16:05
Ba da,cand imi faci o vizita,mergem sa vezi si tu,daca ai sa ai curaj:))

atunci... sa le fe tarana usoara! asta e... daca e sa stam dupa asta... ar trebui nici sa nu stam in casa... ca e posibil ca cineva sa fi murit si sa fie si ingropat... :)) recunosc... prefer sa nu vad.... Bianca cred ca ar fi incantata!!! s-ar juca cu ele=))=))=)) ce rea sunt:-?:-?

in alta ordine de ideii cred ca orice peisaj poate devenii un atu! daca stie fotograful cum sa il expuna etc! pana la urma si pe un lan de spice de grau si tot iese super!!!!! si normal depinde mult si de miri!!!! daca sunt mai inhamati in pregatiri cum am fost noi... se vede ca mai mult stai c grija ca trebuie sa fac aia... cealalta...si mai putin te gandesti la foto!!! daca te desprinzi de realitate putin si intri in joc e OKKK !

Theea23
22.06.2010, 21:52:16
atunci... sa le fe tarana usoara! asta e... daca e sa stam dupa asta... ar trebui nici sa nu stam in casa... ca e posibil ca cineva sa fi murit si sa fie si ingropat... :)) recunosc... prefer sa nu vad.... Bianca cred ca ar fi incantata!!! s-ar juca cu ele=))=))=)) ce rea sunt:-?:-?

in alta ordine de ideii cred ca orice peisaj poate devenii un atu! daca stie fotograful cum sa il expuna etc! pana la urma si pe un lan de spice de grau si tot iese super!!!!! si normal depinde mult si de miri!!!! daca sunt mai inhamati in pregatiri cum am fost noi... se vede ca mai mult stai c grija ca trebuie sa fac aia... cealalta...si mai putin te gandesti la foto!!! daca te desprinzi de realitate putin si intri in joc e OKKK !

Doamne cata dreptate poti sa ai...exact asa gandeam si eu si mi s-a dovedit adevarat.."orice loc poate deveni un atu"...Cat despre starea de spirit a mirilor, la fel...Vreau sa zic ca noi ne-am organizat singuri nunta iar bugetul in proportie de 80% a fost din banii nostri, deci griji am avut sa te tot tii...Dar in ziua respectiva nu am avut nici un stres, decat sa ne iubim si sa ne simtim bine... Asa ne-am propus amandoi, ca orice ar fi sa nu ne suparam...Si a mers...A fost momentul nostru de la inceput pana la sfarsit si se vede in poze...
Cameramanul si fotograful ne-au promis premiu :))
Cat despre cimitirul eroilor, am niste poze super acolo si nici urma de remuscare :)) Vorba ta: "Sa le fie tarana usoara" .. Mai mult de atat ce pot sa zic? Eu asa cred, ca daca au facut un culoar pe sub coloane, pe acolo se poate trece :D
Ai vbit despre lanul de grau... TTD-ul meu e facut intr-un lan de grau...sau mai bine zis "lan de maci"..:) (printre altele) si sunt super incantata...

karinakty
03.08.2010, 14:26:39
pune-ti si pozici!!

Theea23
04.08.2010, 20:48:06
Maine mi s-a promis ca e gata albumul...si sper sa postez tot maine :)

alinanicoleta
04.08.2010, 21:22:17

abia asteptam!

lyana_D
05.08.2010, 12:14:57

si eu abia astept sa-ti vad pozicile :) sper la mine sa nu dureze atat de mult ! oricum o sa-mi faca toate neamurile poze , k ma stiu cat de innebunita sunt dupa ele :)

eleny84
06.08.2010, 22:55:09
Pai tu vrei sa scanezi albumul foto? :P Glumesc, pune niste poze cand sunt gata.

alinanicoleta
07.08.2010, 06:40:00
Pai tu vrei sa scanezi albumul foto? :P Glumesc, pune niste poze cand sunt gata.

sunt unii care fac album foto digital!

Theea23
09.08.2010, 22:16:12
Gata, fetelor... Aleluia... Am reusit sa le pun... Nu e album digital. Pur si simplu trebuia sa le sortez...le aveam deja sortate dupa luna de miere dar a durat pana mi le-a pus sora mea in picasa... Si am mai avut si niste probleme personale grave si nu am reusit sa intru... Plus ca am stat 2 zile ca sa imi dau seama cum sa le pun la semnatura... :D
Scuzele de rigoare ca v-am facut sa asteptati atat... Sper sa va placa... De gasit, sigur gasiti la mine inspiratie pt un loc, doua de facut poze ;)

alinanicoleta
10.08.2010, 07:55:36
Gata, fetelor... Aleluia... Am reusit sa le pun... Nu e album digital. Pur si simplu trebuia sa le sortez...le aveam deja sortate dupa luna de miere dar a durat pana mi le-a pus sora mea in picasa... Si am mai avut si niste probleme personale grave si nu am reusit sa intru... Plus ca am stat 2 zile ca sa imi dau seama cum sa le pun la semnatura... :D
Scuzele de rigoare ca v-am facut sa asteptati atat... Sper sa va placa... De gasit, sigur gasiti la mine inspiratie pt un loc, doua de facut poze ;)

foarte frumoase!!!!! =P~=P~ inca odata Casa de Piatra !

Theea23
10.08.2010, 08:01:06
foarte frumoase!!!!! =P~=P~ inca odata Casa de Piatra !
Multumesc frumos ! :)

alinanicoleta
10.08.2010, 10:13:01
Multumesc frumos ! :)

nu ai de ce sa imi multumesti! pentru ca ai aratat foarte bine!!!! ;;)

Theea23
10.08.2010, 10:29:33
nu ai de ce sa imi multumesti! pentru ca ai aratat foarte bine!!!! ;;)

Multumesc pt urare:) Si pt compliment! Nu stiu cum am fost dar stiu cum m-am simtit: frumoasa si extrem de fericita :)

P.s Daca vezi la albumele tale comentarii de la Iulia Andreea, sa stii ca eu sunt aia =))

karinakty
11.08.2010, 01:21:56
gata, fetelor... Aleluia... Am reusit sa le pun... Nu e album digital. Pur si simplu trebuia sa le sortez...le aveam deja sortate dupa luna de miere dar a durat pana mi le-a pus sora mea in picasa... Si am mai avut si niste probleme personale grave si nu am reusit sa intru... Plus ca am stat 2 zile ca sa imi dau seama cum sa le pun la semnatura... :d
scuzele de rigoare ca v-am facut sa asteptati atat... Sper sa va placa... De gasit, sigur gasiti la mine inspiratie pt un loc, doua de facut poze ;)
la superlativ totul!!!ca intr-un basm!!!felicitari!!!:*

Theea23
11.08.2010, 13:01:28
la superlativ totul!!!ca intr-un basm!!!felicitari!!!:*

Multumesc... stii cum e....fiecare avem basmul nostru :)

liviafcs
14.08.2010, 07:32:49
La Leonte ai incercat(nu dau numele intreg, ca sa nu incalc regulile:D)? Eu pe el o sa il am si zic ca merita sa mergi sa ii vezi portofoliul...daca vrei detalii, da-mi pm.
Eu intre el si George am ales...Sunt super amandoi...Unul e mai tare la sedintele de dupa nunta, iar celalalt la instantanee:D(ar fi super sa vina la pachet :D)... Depinde ce iti doresti!

Daca ai ales deja,ce sa-ti zic? E buna alegerea, parerea mea;) Mie mi-a fost f greu sa aleg :D..

Buna,

Eu sunt noua la acest topic, am incercat sa le iau pe rand :). Am gasit pe net din intamplare pe fotografescu si mi-a placut mult. Noi mergem in principiu pe un fofograf din afara Tulcei, sunt scumpi dar merita intrutotul avand in vedere ca doar cu pozele si flmarea ramai, insa daca voi face cununia civila cu o zi inainte asa cum vreau as vrea sa iau unul din tulcea ca e costul mai mic. Imi poti trimite si mie pe private numele intreg al lui Leonte si ce crezi tu despre fiecare?

Si despre filmare...cateva sugestii aveti? Cine e cel mai ok etc

Mercic

ella_donna
16.08.2010, 12:35:51
din punctul meu de vedere,poti sa faci poze si pe bloc si nu cred ca tine de locatie cat de fotograf........un fotograf bun nu are nevoie de locatie ci de timp si de miri zambitori ,naturali si relaxati.........pentru asa ceva e nevoie de acel fotograf sa va aduca intr-o lume de poveste........la urma urmei se fotografieaza mirii si nu peisajul!!!!!!!!!

karinakty
16.08.2010, 13:14:16
>:D<
din punctul meu de vedere,poti sa faci poze si pe bloc si nu cred ca tine de locatie cat de fotograf........un fotograf bun nu are nevoie de locatie ci de timp si de miri zambitori ,naturali si relaxati.........pentru asa ceva e nevoie de acel fotograf sa va aduca intr-o lume de poveste........la urma urmei se fotografieaza mirii si nu peisajul!!!!!!!!!
bine zici!!!

lyana_D
17.08.2010, 07:15:46

eu vreau sa facem poze si la Cetatea Heracleea , dintotdeauna mi-a placut locul ala

alinanicoleta
17.08.2010, 20:01:42
eu vreau sa facem poze si la Cetatea Heracleea , dintotdeauna mi-a placut locul ala

pana acolo e ceva drum... doar sa faci TTD-UL acolo.... ca 30 min cam asa dureaza drumul... vreo 30 tot iti ia sa faci poze s-au chiar mai mult! etc

lyana_D
18.08.2010, 08:53:00
pana acolo e ceva drum... doar sa faci TTD-UL acolo.... ca 30 min cam asa dureaza drumul... vreo 30 tot iti ia sa faci poze s-au chiar mai mult! etc

pai da , acum ma gandesc pe unde sa facem TTD- ul ;;) abia astept :)

alinanicoleta
18.08.2010, 08:55:39
pai da , acum ma gandesc pe unde sa facem TTD- ul ;;) abia astept :)

pai daca mergi la heracleea... faci un mic ocol de 10 min... si faci poze si la 2 iepurasi! mai poti face si la celic... etc

lyana_D
18.08.2010, 10:29:10
pai daca mergi la heracleea... faci un mic ocol de 10 min... si faci poze si la 2 iepurasi! mai poti face si la celic... etc

da ... o sa mai vb cu fotograful sapt viitoare , pana in nunta :)

karinakty
19.08.2010, 03:43:10
da e f.frumos!!!sI MIE IMI PLACE MULT!!!AR IESI NISTE POZICI SUPER!!

Theea23
19.08.2010, 19:59:47
da ... o sa mai vb cu fotograful sapt viitoare , pana in nunta :)

Pe cine ai ales pana la urma pt TTD ? :D
Cat despre drum, eu zic ca merita... noi am plecat la 8 dimineata si ne-am intors la 18.00.. pt ca am fost pana la intrarea in Baia.. nu o sa regreti, cred ca vor iesi niste poze superbe ;) Pana la urma l-ai convins, hmm? :>Miresica rules :D ;))

lyana_D
20.08.2010, 09:05:57
Pe cine ai ales pana la urma pt TTD ? :D
Cat despre drum, eu zic ca merita... noi am plecat la 8 dimineata si ne-am intors la 18.00.. pt ca am fost pana la intrarea in Baia.. nu o sa regreti, cred ca vor iesi niste poze superbe ;) Pana la urma l-ai convins, hmm? :>Miresica rules :D ;))
he he ;)) l-am convins si nu prea :-j cu George facem TTD-ul ;;) sper sa iasa mai mult decat bine :)
tie cate poze ti-a facut la TTD ?

Theea23
20.08.2010, 14:24:02
he he ;)) l-am convins si nu prea :-j cu George facem TTD-ul ;;) sper sa iasa mai mult decat bine :)
tie cate poze ti-a facut la TTD ?

Eu am facut cu Leonte nu cu George si habar nu am cate mi-a facut...la inceput mi-a zis ca imi va face 1200 pe nunta, cu plus minus in functie de cum se va desfasura nunta...dar sunt sigura ca am depasit cu muuuuulllt 1200...
Stai ca sunt nebuna...am numarat chiar acum... deci 4 x 92 = 368... 368 poze la TTD Sper sa nu fi calculat gresit ...nu prea le am cu matematica decat cand primesc bani:))
Oricum, sa stii ca am vazut un TTD facut de George la Enisala....suuuupeeerrb...deci sunt convinsa ca nu are ce sa nu iasa bine ;)
Important e ca ti-a dat aceptul...nu cred ca o sa ai ochi scosi dupa aceea...sigur va fi incantat...Asa sunt ei, fac figuri la toate si la urma le trece...Si al meu mai comenta la una,alta....dar cand s-a terminat nunta...mi-a multumit... Mi-a zis "Nu credeam ca toate detaliile cu care m-ai stresat atat vor face un tot asa frumos " Iti zic, m-am simtit foarte bine...
Vreau sa zic ca al meu a fost asa de incantat de TTD ca abia asteapta sa am burtica si sa repetam experienta :D :">
Noi cu pozele de la ttd vrem sa facem un fel de display pe perete....ceva in genul celor de mai jos, dar treb sa ne luam mai intai un "cuibusor":)

lyana_D
20.08.2010, 14:36:29
Noi cu pozele de la ttd vrem sa facem un fel de display pe perete....ceva in genul celor de mai jos, dar treb sa ne luam mai intai un "cuibusor":)

foarte frumoase pozele tale ;;) dar pe contractul meu scrie k o sa-mi faca 100-200 de fotografii finale retusate si editate :-? astea sa fie toate ? adik imi mai da si altele mai simplutze ? ;)) am vazut k la tine ti-a facut cam 400 de poze :O cate ore ati stat ?

Theea23
20.08.2010, 16:52:36
foarte frumoase pozele tale ;;) dar pe contractul meu scrie k o sa-mi faca 100-200 de fotografii finale retusate si editate :-? astea sa fie toate ? adik imi mai da si altele mai simplutze ? ;)) am vazut k la tine ti-a facut cam 400 de poze :O cate ore ati stat ?

Ehh...si la mine era vorba de mai putine...dar Leonte a fost de treaba...Eu nu am avut contract cu el, pt ca tot nu reuseam sa ne intalnim, am mers pe cuvant si a fost k... Si pozele mele trebuiau sa fie retusate,unele... cred ca si sunt dar nu imi pot da seama care...dintre cele de ttd...
Am plecat pe la 8-9 din Tulcea si ne-am intors la 17.00 :D in conditiile in care pozele au fost prin judet,deci a mai durat si drumul... Au muncit baietii nu gluma...
Cred ca cel mai bine e sa mergi sau sa il suni si sa il intrebi ca sa stii clar cum sta treaba...sa nu te astepti la ceva si sa fii dezamagita ca "intelesesei altfel"...Sa stii la ce sa te astepti;) Si cat iti cere pe ttd, daca nu sunt indiscreta? Oricum, 200 de poze e ok...asa ne zicea si noua cand am fost sa vbim cu el, inainte sa ne hotaram...

lyana_D
20.08.2010, 17:05:35
Ehh...si la mine era vorba de mai putine...dar Leonte a fost de treaba...Eu nu am avut contract cu el, pt ca tot nu reuseam sa ne intalnim, am mers pe cuvant si a fost k... Si pozele mele trebuiau sa fie retusate,unele... cred ca si sunt dar nu imi pot da seama care...dintre cele de ttd...
Am plecat pe la 8-9 din Tulcea si ne-am intors la 17.00 :D in conditiile in care pozele au fost prin judet,deci a mai durat si drumul... Au muncit baietii nu gluma...
Cred ca cel mai bine e sa mergi sau sa il suni si sa il intrebi ca sa stii clar cum sta treaba...sa nu te astepti la ceva si sa fii dezamagita ca "intelesesei altfel"...Sa stii la ce sa te astepti;) Si cat iti cere pe ttd, daca nu sunt indiscreta? Oricum, 200 de poze e ok...asa ne zicea si noua cand am fost sa vbim cu el, inainte sa ne hotaram...
gata , am vb cu el . mi-a zis k in prealabil imi face in jur de 500 de poze dar retusate vor fi 150...200

Theea23
20.08.2010, 18:10:29
gata , am vb cu el . mi-a zis k in prealabil imi face in jur de 500 de poze dar retusate vor fi 150...200
Nu pot sa zic decat suuuupeeeer... nu imi zici cat iti cere? :D... Zi-mi daca nu vrei sa imi spui ca nu ma supar, dar asa..sa stiu sa nu te mai sacai...:))
Ce sa fac daca sunt curioasa ?:))

lyana_D
21.08.2010, 09:32:33
Nu pot sa zic decat suuuupeeeer... nu imi zici cat iti cere? :D... Zi-mi daca nu vrei sa imi spui ca nu ma supar, dar asa..sa stiu sa nu te mai sacai...:))
Ce sa fac daca sunt curioasa ?:))
eh , cum sa nu-ti spun ? :D 500 ne ia :) e bine ?

Theea23
21.08.2010, 12:13:33
eh , cum sa nu-ti spun ? :D 500 ne ia :) e bine ?
Nu as sti sa iti zic...pt ca la noi a fost "la pachet" :D si pachetul a fost 1350 :) Eu zic ca e bine, totusi...
Carte foto va face sau nu? Noua nu ne-a facut si vrem totusi sa ne facem...am inteles ca si aia costa vreo 200 lei... mai asteptam sa faca pui pusculitza :))

lyana_D
21.08.2010, 15:15:49
Nu as sti sa iti zic...pt ca la noi a fost "la pachet" :D si pachetul a fost 1350 :) Eu zic ca e bine, totusi...
Carte foto va face sau nu? Noua nu ne-a facut si vrem totusi sa ne facem...am inteles ca si aia costa vreo 200 lei... mai asteptam sa faca pui pusculitza :))

ne facem si noi dupa :)

Theea23
23.08.2010, 14:53:44
ne facem si noi dupa :)
;) Cred ca o sa iasa fain

lyana_D
23.08.2010, 17:16:48
;) Cred ca o sa iasa fain

si ink ce fain ;;) deja am vazut cateva modele :)

Theea23
23.08.2010, 17:57:11
si ink ce fain ;;) deja am vazut cateva modele :)

Daaaa? eu nu...adik am vazut o carte foto dar lacineva din Piatra Neamt...Unde ai mers sa vezi? mie mi-a fost recomandat cineva in Vest.... dar nu am avut timp sa mergem ca ne nimerim tot timpul in Tl in weekend...

Mai ai un pic... vrei sa-ncep sa-ti cant "ia-ti mireasa ziua buna?"

lyana_D
25.08.2010, 21:59:57
Daaaa? eu nu...adik am vazut o carte foto dar lacineva din Piatra Neamt...Unde ai mers sa vezi? mie mi-a fost recomandat cineva in Vest.... dar nu am avut timp sa mergem ca ne nimerim tot timpul in Tl in weekend...

Mai ai un pic... vrei sa-ncep sa-ti cant "ia-ti mireasa ziua buna?"

nu-mi canta si tuuuuu !! nu ! nu! nu! deja toate prietenele cand ma vad imi canta x(
park si mai stresata sunt :-SS :))

Theea23
01.09.2010, 00:49:40
nu-mi canta si tuuuuu !! nu ! nu! nu! deja toate prietenele cand ma vad imi canta x(
park si mai stresata sunt :-SS :))
Ai bocit sau nu? asta vreau sa stiu... :))
Ca eu am asc melodia de pe putin 20 de ori inainte de nunta si boceam de fiecare data: "sa iubesti pe soacra-ta sa urasti pe maica-ta" =)) =)) Si cand mi-au cantat pe bune...nu aveam nici un stres... Cred ca nici nu realizam, nimic in jur...aveam emotii sa vad daca ii place rochitza... Acum daca asc melodia iar plang...am avut gratiere pt ziua nuntii cred :)) Asteptam impresii... Sa nu faci ca mine...sa te chinui 2 luni sa faci un rezumat :))

lyana_D
01.09.2010, 14:38:33
fetele , dak vreti sa vedeti un pic din cum ne-am distrat noi azi la TTD ...

raluk24ral
01.09.2010, 17:26:39

fataaaaa :-" sunt super pozele :)>-
in ce casa darapanata ati fost? :)) in plac pozele cu ruine ;-)

paulamihai
01.09.2010, 17:56:59
superbe poze! superbi miri!ingeniozitate.....felicitari!

lyana_D
29.09.2010, 15:57:42
fetelor , haideti sa ne spunem parerea aici despre TTD-ul pe care l-ati facut sau care urmeaza sa-l faceti . eu una l-am facut cu George ( Fotogrfescu) si sunt foarte multumita de rezultat . Cu toate k ne-am trezit de la 5 dimineatza , stiam de dinainte k merita . Cu al meu sotz a fost mai dificil ( cred k toti barbatii sunt asa ) dar intr-un final l-am convins . Probabil a contat mult si faptul k la nunta nu am avut un fotograf profesionist .

La voi cum a fost ?

alinanicoleta
29.09.2010, 21:04:29
fetelor , haideti sa ne spunem parerea aici despre TTD-ul pe care l-ati facut sau care urmeaza sa-l faceti . eu una l-am facut cu George ( Fotogrfescu) si sunt foarte multumita de rezultat . Cu toate k ne-am trezit de la 5 dimineatza , stiam de dinainte k merita . Cu al meu sotz a fost mai dificil ( cred k toti barbatii sunt asa ) dar intr-un final l-am convins . Probabil a contat mult si faptul k la nunta nu am avut un fotograf profesionist .

La voi cum a fost ?

pai pe cine ai avut la nunta? ttd-ul se bazeaza mai mult pe sedinta foto iar la nunta mai putin sedinta foto si mai mult varianta poze cu rude etc

lyana_D
30.09.2010, 09:29:38
pai pe cine ai avut la nunta? ttd-ul se bazeaza mai mult pe sedinta foto iar la nunta mai putin sedinta foto si mai mult varianta poze cu rude etc

la nunta l-am avut pe un prieten de-al sotului ... nu prea mi-am batut capul cu asta , sincer . dar dupa ce am vazut ce aparat are (pana si o prietena care venise la nunta avea aparat mai bun ) mi-am dat seama de alegerea proasta pe care am facut-o . dar asta e ! ma bucur k am facut TTD -ul , macar cu pozele astea sa raman dupa nunta ;))

aleirgab
03.11.2010, 10:50:17
fetelor stie cineva ceva despre un anume leonte sorin fotograf si cameraman? mi l-a recomandat cineva si nu stiu cum lucreaza. pretul este atragator dar ,,,,,,,,, vreau sa stiu daca l-a mai luat cineva pt nunta ei sau daca a vazut foto / video facute de el.

aleirgab
03.11.2010, 10:53:29
faine de tot pozele:)))))))))) imi place cea in care stai in leagan in picioare si esti incaltata cu adidasi:))))))))))), cat v-a costat toata "afacerea" asta cu foto / video?

aleirgab
03.11.2010, 11:01:23

Leonte si mai cum?

alinanicoleta
03.11.2010, 17:03:46
fetelor stie cineva ceva despre un anume leonte sorin fotograf si cameraman? mi l-a recomandat cineva si nu stiu cum lucreaza. pretul este atragator dar ,,,,,,,,, vreau sa stiu daca l-a mai luat cineva pt nunta ei sau daca a vazut foto / video facute de el.

o singura persoana face foto si video???

marianna_25
03.11.2010, 19:49:15
o singura persoana face foto si video???
Leonte Sorin e foarte bun din ce am vazut,el e pe video si o alta persoana la foto.Lucreaza cu Premiere mariage de pe gavrilov.Si la pret este excelent.

marianna_25
03.11.2010, 19:50:55
Leonte Sorin e foarte bun din ce am vazut,el e pe video si o alta persoana la foto.Lucreaza cu Premiere mariage de pe gavrilov.Si la pret este excelent.
Inca ceva,dau filmarea dupa o saptamana doua si fotografiile in maxim o sapt.

Dedelush
17.11.2010, 16:12:03
la subiectul asta chiar nu ma pricep.... Am primit recomandare de la un verisor sa ii contactam pentru foto video pe cei de la Agfa. M-am uitat pe site insa mi-e teama ca rezultatul sa nu fie sub asteptari...Cine a colaborat cu ei imi poate da mai multe detalii va rog?... Am ramas placut impresionata pe realizarile lui daniel si george <love them all> in special la TTD-uri. La ei am garantia ca si rezultatul este pe masura, intrucat am vazut atat portofoliul lor cat si pozicile voastre. Sa incerc totusi si cu agfa.... si cu altii.. Sa imi fac un fel de top din care sa ii aleg pe cei care trebuie.

dorina_b
17.11.2010, 16:18:56

eu am vazut videoclip facut de sorin leonte,si mi-a placut cum lucreaza.este nou pe piata tulceana,e venit de curind din bucuresti.nu face ttd-uri.mie imi place mult cum lucreaza george,si il voi contacta.e un tip cu multa imaginatie,care scoate in evidenta esentialul.

Daniela_Ungureanu
18.11.2010, 09:53:50
eu am vazut videoclip facut de sorin leonte,si mi-a placut cum lucreaza.este nou pe piata tulceana,e venit de curind din bucuresti.nu face ttd-uri.mie imi place mult cum lucreaza george,si il voi contacta.e un tip cu multa imaginatie,care scoate in evidenta esentialul.

Fetelor, hotarati-va ce vreti de la o persona! Ori foto, ori video. sincer un om nu poate face doua lucruri odata. Nu o sa ii iasa nici o treaba buna. acestea sunt recomandarile primite... un om pe video, un om pe foto pentru a avea o imagine completa si frumoasa a nuntii mele

eleny84
15.12.2010, 13:23:33
Cu 2 in 1 e imposibil sa iasa ceva bun. E greu sa tii camera video de cateva kilograme in stanga si sa mai si incadrezi bine incat sa pozezi cu dreapta. :)
Ca exemplu atasez o poza (prima) facuta de Filip Balan (venit pentru prietenul sau la sedinta foto) si alta facuta de fotograful 2 in 1 contractat. Desi sunt poze simple pentru oricine le vede pentru prima data, varianta 2 e incadrata prost, mana fiind taiata in cadru, subiectul sta cu umerii perpendicular pe camera ca la poza de buletin, iar cel mai important ochii nu se vad deloc. Parca si atitudinea e alta, insa sa spunem ca asta tine de model. :)

dorina_b
22.12.2010, 09:26:37
Imi poate recomanda cineva si mie un fotograf bun ?

din ce se vorbeste,unu bun ar fi fotografescu.

creoly
04.01.2011, 18:09:30
Fetelor, va rog sa-mi dati o parere despre florin si dana lature, am inteles ca unul e pe video, unul e pe foto, ati lucrat cu ei, ati fost multumite?

eleny84
06.01.2011, 11:06:07
Ce nu-mi place mie la ei e ca in majoritatea pozelor au dat cu blitul in ochii mirilor. La toate pozele in care ai fundalul intunecat si oamenii luminati puternic e bliz direct in fata, si asta e semn cam de amatorism deoarece multe din pozele tale nu vor fi cu mult diferite de pozele pe care ti le vor face invitatii cu blitzul pe aparat: tu in lumina, fundalul negru.
P.S. zic si eu din ce am vazut pe net ca nu stiu pe nimeni sa nu-i fi avut la nunta.

mirunaaa
06.01.2011, 23:24:28
Fetelor, va rog sa-mi dati o parere despre florin si dana lature, am inteles ca unul e pe video, unul e pe foto, ati lucrat cu ei, ati fost multumite? Eu recomand sa te intalnesti cu iei si sa vb vezi ce fac si cum lucreaza si apoi poti alege daca merita sau nu!

bubu_mic
11.01.2011, 14:02:10
buna fetelor,

Eu sunt din Constanta si ma gandeam sa il i-au la nunta pe acest fotografescu.

Poate sa-mi spuna si mie cineva, macar cu aproximatie, care sunt preturile piperate pe care le practica???
Joi ne intalnim cu el...dar nu vreau sa fiu luata prin surprindere, nu prea stiu sa-mi ascund prima reactie:D

Multumesc.

creoly
12.01.2011, 21:50:58
buna fetelor,

Eu sunt din Constanta si ma gandeam sa il i-au la nunta pe acest fotografescu.

Poate sa-mi spuna si mie cineva, macar cu aproximatie, care sunt preturile piperate pe care le practica???
Joi ne intalnim cu el...dar nu vreau sa fiu luata prin surprindere, nu prea stiu sa-mi ascund prima reactie:D

Multumesc.
Pretul pentru nunta din cate stiu eu e in jur de 16 mil. negociabil - in functie de cate sedinte foto, etc., nu cunosc toate detaliile. Cel mai bine e sa te intalnesti cu el, pentru ca e un tip maleabil si sigur va intelegeti si la pret.

bubu_mic
13.01.2011, 10:26:28
Pretul pentru nunta din cate stiu eu e in jur de 16 mil. negociabil - in functie de cate sedinte foto, etc., nu cunosc toate detaliile. Cel mai bine e sa te intalnesti cu el, pentru ca e un tip maleabil si sigur va intelegeti si la pret.

Multumesc mult, azi ne intalnim cu el, va spun ce am aflat!!!

dalela
25.01.2011, 22:09:38
In cel mai rau caz aflii de la el care sunt preturile acelea piperate... Si eu am fost speriata de lucrul asta insa am incercat si m-am decis. :) Sfatul meu este sa ii contactezi pe toti... Si dupa ce aflii personal ofertele, si cantaresti raportul calitate-pret... te vei putea decide. Mult succes :*

buna miresici..........sau viitoare miresici mai bine..........sau foste.........eu la foto nici nu m-am gandit.....imediat dupa ce am luat restaurantul prima oprire a fost la telefon.......si l-am sunat pe fotografescu.....nu vreau sa fac reclama dar dupa parerea mea este cel mai bun.....are ochi.......stie ce trebuie si ce nu........si zic eu ca foto este singura amintire pe care o rasfoiesti tot timpul.........la video te uiti 1-2 ori si gata dar foto........chiar daca e mai mult merita decat niste foto de 2 bani,,,,,,,,,doar asa sa avem........ca mai bine ii dai lu verisoara aparatul tau foto si sa blitzaie toata ziua si toata noapte ca oi scoate u 10 poze bune

bubu_mic
06.02.2011, 11:11:38
Multumesc mult, azi ne intalnim cu el, va spun ce am aflat!!!

Buna fetelor, scuze de marea intarziere cu care va scriu..sa va spun despre fotografescu....hmm.. intalnire a decurs cam asa...vazut ..placut..luat...am fost pe aceiasi lungime de unda de la inceput pana la sfarsit...sfatul meu...incercati merita..
Cat despre pret...ce sa va spun..noua ne-a convenit...