PDA

Versiunea completa : Despre adoptie in cupluri homosexuale

Pagini : [1] 2

evenstar
18.08.2008, 11:48:22
In alte cazuri, spre exemplu adoptia de catre un cuplu homosexual, nu este posibila decit adoptia unor copii cu probleme.

Aici chiar nu inteleg la ce te-ai referit.

Legat de asta, eu nu sunt de acord cu adoptia unui copil de carte un cuplu de homosexuali. Si nu fac o afirmatie hazardata si discriminatoare, o pot argumenta...

higgs
18.08.2008, 12:12:51

Legat de asta, eu nu sunt de acord cu adoptia unui copil de carte un cuplu de homosexuali. Si nu fac o afirmatie hazardata si discriminatoare, o pot argumenta...

Si eu pot argumenta... ca sunt de acord cu adoptia unui copil de catre un cuplu de homosexuali :D

evenstar
18.08.2008, 12:18:45
Si eu pot argumenta... ca sunt de acord cu adoptia unui copil de catre un cuplu de homosexuali :D

Chiar sunt curioasa!:) (nu-i nici un fel de ironie, ma intereseaza parerea)

cristoiash
18.08.2008, 12:26:03

Am o prietena care vrea sa adopte impreuna cu partenera sa legala (sunt casatorite, chiar la biserica). Din cauza prejudecatilor societatilor de adoptie le este imposibil sa adopte dintr-un pool de adoptie normal. Singurul care le este deschis este cu copii cu probleme, fie bolnavi, fie din parinti alcoolici, fie prostituate, fie cu handicap fizic. La asta ma refeream.

Cit despre adoptia de catre un cuplu homosexual, mie mi-e indiferent. De ce nu, in fond si la urma urmei? te uiti la oamenii care adopta, nu la preferintele lor sexuale.

evenstar
18.08.2008, 12:48:01
Am o prietena care vrea sa adopte impreuna cu partenera sa legala (sunt casatorite, chiar la biserica). Din cauza prejudecatilor societatilor de adoptie le este imposibil sa adopte dintr-un pool de adoptie normal. Singurul care le este deschis este cu copii cu probleme, fie bolnavi, fie din parinti alcoolici, fie prostituate, fie cu handicap fizic. La asta ma refeream.

Cit despre adoptia de catre un cuplu homosexual, mie mi-e indiferent. De ce nu, in fond si la urma urmei? te uiti la oamenii care adopta, nu la preferintele lor sexuale.
:-? Geez! N-am mai auzit asa ceva... Asta chiar mi se pare o discriminare mai mare decat sa scrii "moarte poponarilor" pe zid... Daca tot le permiti sa adopte, ar trebui sa aiba drepturi egale cu ale tuturor.

In privinta adoptiilor in cuplurile homosexuale... Parerea mea (e o parere, nu dau cu parul, dar ma bazez pe ce am studiat, am citit si am observat) este ca un copil, pentru a se dezvolta armonios, are nevoie de doi parinti, de ambe sexe, care sa indeplineasca rolurile firesti ale fiecaruia dintre acestea. Absenta oricaruia dintre ei, dezvoltarea lui are de suferit, lipsindu-i modelele de comportament specifice pentru un sex-rol sau celalalt.
In privinta "mamei" gay si a "tatalui" lesbiana - fiind crescuti si educati intr-o societate traditionala (care il invata pe baietel sex-rolul de baietel si pe fetita cel de fetita) - ei preiau partial si lacunar rolul sexului opus. In aceste conditii si transmiterea lui catre copil va fi lacunara si nefireasca.
Mi se pare ca o dezvoltarea armonioasa a unui copil ii va permite acestuia la maturitate sa isi ia propriile decizii inclusiv dpdv sexual - si cresterea lui intr-un cuplu de homosexuali mi se pare ca-i limiteaza drastic orientarea spre "hetero".

cristoiash
18.08.2008, 12:55:06
:-? Geez! N-am mai auzit asa ceva... Asta chiar mi se pare o discriminare mai mare decat sa scrii "moarte poponarilor" pe zid... Daca tot le permiti sa adopte, ar trebui sa aiba drepturi egale cu ale tuturor.

In privinta adoptiilor in cuplurile homosexuale... Parerea mea (e o parere, nu dau cu parul, dar ma bazez pe ce am studiat, am citit si am observat) este ca un copil, pentru a se dezvolta armonios, are nevoie de doi parinti, de ambe sexe, care sa indeplineasca rolurile firesti ale fiecaruia dintre acestea. Absenta oricaruia dintre ei, dezvoltarea lui are de suferit, lipsindu-i modelele de comportament specifice pentru un sex-rol sau celalalt.
In privinta "mamei" gay si a "tatalui" lesbiana - fiind crescuti si educati intr-o societate traditionala (care il invata pe baietel sex-rolul de baietel si pe fetita cel de fetita) - ei preiau partial si lacunar rolul sexului opus. In aceste conditii si transmiterea lui catre copil va fi lacunara si nefireasca.
Mi se pare ca o dezvoltarea armonioasa a unui copil ii va permite acestuia la maturitate sa isi ia propriile decizii inclusiv dpdv sexual - si cresterea lui intr-un cuplu de homosexuali mi se pare ca-i limiteaza drastic orientarea spre "hetero".

Ai vazut La Cage aux Folles? :)

Depinde. Eu as putea spune ca ar putea oferi copilului o oarecare deschidere la minte si o anume sensibilitate. Ar eradica din start sentimente rasiste, xenofobe si altele de genul minte inchisa. In ceea ce priveste orientarea sexuala "hetero" - eu una cred ca in marea majoritate a cazurilor inclinatia sexuala este genetica, nu este o optiune, nu este un moft, o alegere. Asa cum noi nu suntem atrase de alte femei, asa o lesbiana nu este atrasa de un barbat. Si tot marea majoritate a homosexualilor au crescut intr-o familie standard, cu mama si tata traditionali. Se pare ca n-a contat prea mult in sensul "hetero" vs. "homo".

higgs
18.08.2008, 13:01:08

Am mai auzit astfel de teorii. Tot de la romani. Nu este o surpriza ca mereu ajung sa discut despre relatiile intre parteneri de acelasi sex, traiesc intr-o tara in care oamenii au trecut peste acest hop :) Mai sunt cateva cerculete religioase care inca cred ca homosexualii trebuie tratati sau izolati.
Daca as crede in teoria scrisa de tine, atuncii parintii singuri (mame fara sot, tati fara sotie) au de la inceput un copil problematic :)
Cred si sper ca traim intr-o societate deschisa, nu ne putem limita la roluri. Altfel ajungem la cealalta teorie in care mama trebuie sa stea acasa ca asta e rolul ei :D
In educatia copilului intra mult mai mult.
Am prieteni homosexuali cu copil, mai vor inca unul. Stiu, sunt cazuri rare, exceptionale, insa se poate :) Daca cei doi stiu de la inceput in ce se implica si sunt pregatiti psihic eu cred ca nu trebuie sa devenim fatalisti :D

evenstar
18.08.2008, 13:07:12
Am mai auzit astfel de teorii. Tot de la romani. Nu este o surpriza ca mereu ajung sa discut despre relatiile intre parteneri de acelasi sex, traiesc intr-o tara in care oamenii au trecut peste acest hop :) Mai sunt cateva cerculete religioase care inca cred ca homosexualii trebuie tratati sau izolati.
Daca as crede in teoria scrisa de tine, atuncii parintii singuri (mame fara sot, tati fara sotie) au de la inceput un copil problematic :)
Cred si sper ca traim intr-o societate deschisa, nu ne putem limita la roluri. Altfel ajungem la cealalta teorie in care mama trebuie sa stea acasa ca asta e rolul ei :D
In educatia copilului intra mult mai mult.
Am prieteni homosexuali cu copil, mai vor inca unul. Stiu, sunt cazuri rare, exceptionale, insa se poate :) Daca cei doi stiu de la inceput in ce se implica si sunt pregatiti psihic eu cred ca nu trebuie sa devenim fatalisti :D

Higgs, no offence, pana una-alta chiar sunt romanca. Si nu sufar foarte tare ca nu-s olandeza...
Inca mai astept argumentele pro-adoptie de catre cupluri homosexuale, nu explicatiile pentru care eu sunt "incuiata"... :-"

PS: Daca as putea, eu as sta acasa sa-mi cresc copiii. Ma vor trimite la munca motivele financiare, nu cele ideologice...

cristoiash
18.08.2008, 13:17:56
Higgs, no offence, pana una-alta chiar sunt romanca. Si nu sufar foarte tare ca nu-s olandeza...
Inca mai astept argumentele pro-adoptie de catre cupluri homosexuale, nu explicatiile pentru care eu sunt "incuiata"... :-"

Eu nu cred ca esti incuiata.

Eu n-am argumente pentru adoptia speciala de catre cuplurile homosexuale. Eu consider ca niste oameni care isi doresc foarte mult copii, care au resurse atit financiare cit si emotionale sa ii creasca, trebuie sa aiba dreptul de a adopta indiferent de inclinatiile sexuale.

In ceea ce priveste educatia copilului si dezvoltarea lui armonioasa, cred ca un cuplu trebuie foarte bine analizat inainte de a i se aproba o adoptie. Starea psihica a parintilor e foarte importanta, felul in care familia functioneaza, parerile altora despre ei conteaza toate. Fiindca a lasa un copil sa fie adoptat intr-o familie in care se practica violenta (si nu ma refer doar la cea fizica) poate fi mult mai in detrimentul copilului decit adoptia intr-o familie armonioasa de homosexuali.

ryanaro
18.08.2008, 13:24:02
Eu n-am argumente pentru adoptia speciala de catre cuplurile homosexuale. Eu consider ca niste oameni care isi doresc foarte mult copii, care au resurse atit financiare cit si emotionale sa ii creasca, trebuie sa aiba dreptul de a adopta indiferent de inclinatiile sexuale.

sunt de acord cu tine, si as vrea sa adaug ca argumentul suprem e pentru ca trebuie ca toata lumea sa aiba aceleasi sanse, mama singura, tata singur, oameni peste 60 de ani, cupluri gay etc. atata timp cat nu i fac rau copilului o:-)

ps: nu mi permit sa mi dau cu parerea la cresterea copilului de catre un cuplu gay, cred ca higgs are mai multa competenta pt ca cunoaste un asemenea caz. :)>-

higgs
18.08.2008, 13:30:21

PS: Daca as putea, eu as sta acasa sa-mi cresc copiii. Ma vor trimite la munca motivele financiare, nu cele ideologice...

Evenstar, polemizam aici :D Nu?!...Nu am zis sau scris ca esti incuiata. Sper sa nu umplem pagini de acest gen :)) Altfel nu mai scriu.
Primul paragraf din mesajul meu este din experienta proprie. De fiecare data cand sunt vizitata de prieteni, familie din tara ma vad in pozitia in care trebuie sa argumentez de ce tin eu cu lumea asta gay :))
Nu ma declar olandeza sau ca am gandirea lor, dar am invatat de la ei :)

Fiecare caz de adoptie cred ca trebuie tratat separat. Nu sunt mama inca si nici nu am un partener de acelasi sex, insa discut din experientele din jur. Nu am cum sa aduc argumente pentru toata comunitatea gay nu ii cunosc pe toti, insa pot aduce argumente pentru prietenii mei. Le doresc sa mai aiba un copil, isi permit financiar, s-au mutat intr-o casa mai mare, langa o scoala buna. Se documenteaza mult, intreaba alti parinti :D Sunt implicati cu adevarat in educatia copilului lor. Ce fac ei in dormitor este treaba lor. Pe mine nu ma interesa ce faceau ai mei parinti in dormitor :))

evenstar
18.08.2008, 13:31:19
In ceea ce priveste educatia copilului si dezvoltarea lui armonioasa, cred ca un cuplu trebuie foarte bine analizat inainte de a i se aproba o adoptie. Starea psihica a parintilor e foarte importanta, felul in care familia functioneaza, parerile altora despre ei conteaza toate. Fiindca a lasa un copil sa fie adoptat intr-o familie in care se practica violenta (si nu ma refer doar la cea fizica) poate fi mult mai in detrimentul copilului decit adoptia intr-o familie armonioasa de homosexuali.

Si eu cred acelasi lucru. Mai mult, cred ca un cuplu ar trebui analizat si inainte de a procrea, sunt prea multi parinti incompetenti care isi distrug fizic si psihic proprii copii. Nu despre asta era vorba.

Totusi, dincolo de dorinta de a fi cu orice chip "politically correct" si a face discriminare pozitiva, homosexualitatea nu mi se pare a fi o alternativa viabila pentru viitorul omenirii. Poate sunt eu incuiata, retrograda si romanca, dar a-mi imagina Pamantul asta ca pe un loc unde copiii se concep prin FIV mi se pare un cosmar. Nu cred ca homosexualii trebuie inchisi sau arsi pe rug, dar nici nu i-as desemna prin cuvantul "normalitate" (fara a-i da acum "normalitatii" o conotatie valorica, ci una statistica)
Obviously, nu fac eu legile in tara asta, cu atat mai putin in alte tari. Dar daca as avea un vot as vota impotriva, din mai multe motive.

evenstar
18.08.2008, 13:37:42
Evenstar, polemizam aici :D Nu?!...Nu am zis sau scris ca esti incuiata. Sper sa nu umplem pagini de acest gen :)) Altfel nu mai scriu.
Primul paragraf din mesajul meu este din experienta proprie. De fiecare data cand sunt vizitata de prieteni, familie din tara ma vad in pozitia in care trebuie sa argumentez de ce tin eu cu lumea asta gay :))
Nu ma declar olandeza sau ca am gandirea lor, dar am invatat de la ei :)

Fiecare caz de adoptie cred ca trebuie tratat separat. Nu sunt mama inca si nici nu am un partener de acelasi sex, insa discut din experientele din jur. Nu am cum sa aduc argumente pentru toata comunitatea gay nu ii cunosc pe toti, insa pot aduce argumente pentru prietenii mei. Le doresc sa mai aiba un copil, isi permit financiar, s-au mutat intr-o casa mai mare, langa o scoala buna. Se documenteaza mult, intreaba alti parinti :D Sunt implicati cu adevarat in educatia copilului lor. Ce fac ei in dormitor este treaba lor. Pe mine nu ma interesa ce faceau ai mei parinti in dormitor :))

Hello, eu nu-s suparacioasa si nici nu-s adepta filosofiei "tine-ti gura ca poate se oftica interlocutorul". Evident ca polemizam, asta faceam si eu!:)>-

Inteleg ce zici si tu. Prietenii tai pot fi niste persoane absolut remarcabile. Dar te-as intreba un singur lucru: cati ani are copilul? Singura mea obiectie legata de copiii crescuti in cupluri homosexuale se leaga de "orientarea" copilului spre homosexualitate. Care nu se face cu biciul, ci crescandu-l intr-o anume atmosfera, exprimand anume credinte etc.

PS: Nici romanca verde nu-s, stai linistita, dar ma mai "basic" si eu cand se ia cineva de romani. Avem noi si bube, dar nu suntem mai rau ca altii (nu ma face sa incep cu teoria mea despre americani :)))

ryanaro
18.08.2008, 13:38:43
Totusi, dincolo de dorinta de a fi cu orice chip "politically correct" si a face discriminare pozitiva, homosexualitatea nu mi se pare a fi o alternativa viabila pentru viitorul omenirii. Poate sunt eu incuiata, retrograda si romanca, dar a-mi imagina Pamantul asta ca pe un loc unde copiii se concep prin FIV mi se pare un cosmar. Nu cred ca homosexualii trebuie inchisi sau arsi pe rug, dar nici nu i-as desemna prin cuvantul "normalitate" (fara a-i da acum "normalitatii" o conotatie valorica, ci una statistica)
Obviously, nu fac eu legile in tara asta, cu atat mai putin in alte tari. Dar daca as avea un vot as vota impotriva, din mai multe motive.

nu cred ca a zis cineva ca e o alternativa viabila pentru viitorul omenirii ;;). este o alternativa pentru cei care sunt gay. ma indoiesc ca toata populatia pamantului va deveni gay. ;)) e o coexistenta, daca vrei sa privesti lucrurile din unghiul asta. ;;)

ps: divagam. ;;)

cristoiash
18.08.2008, 13:55:53
Singura mea obiectie legata de copiii crescuti in cupluri homosexuale se leaga de "orientarea" copilului spre homosexualitate.

Numai ca argumentul asta se bazeaza pe ideea ca un copil e influentabil dpdv sexual si ca a fi homosexual este o alegere. Insa se pare ca nimeni nu "alege" sa fie gay. Pentru ce ar face asta? Toti prietenii mei gay au spus acelasi lucru intr-un fel sau altul. Ca daca ar fi putut alege, ar fi ales sa fie hetero. Si cum spuneam au crescut in medii traditionale. Ce anume i-a influentat si dirijat in directia asta? Ei spun ca ar fi genetic. Eu ii cred.

evenstar
18.08.2008, 13:59:24
nu cred ca a zis cineva ca e o alternativa viabila pentru viitorul omenirii ;;). este o alternativa pentru cei care sunt gay. ma indoiesc ca toata populatia pamantului va deveni gay. ;)) e o coexistenta, daca vrei sa privesti lucrurile din unghiul asta. ;;)

ps: divagam. ;;)

OK, whatever...

ryanaro
18.08.2008, 14:01:32
Singura mea obiectie legata de copiii crescuti in cupluri homosexuale se leaga de "orientarea" copilului spre homosexualitate.

iar raspunsul meu este: si ce daca?! ;)) tu o faci sa sune de parca ar fi o secta ;-) descrii un viitor apocaliptic, demn de star wars in care armatele gay se lupta cu armatele hetero pentru suprematia galaxiei 115 ;))

cum suna: "iti dam voie sa ai grija de un copil, atata timp cat nu ajunge ca tine ($%£&*&@- descrierea unui/unei gay)"? :-?

evenstar
18.08.2008, 14:05:13
Nu mai raspund ca nu-i echitabil. Mi-e greu sa-mi exprim parerile contrare in fata unui om care are dreptul de a-mi taia mesajul daca nu-i convine ce spun.... N-are nici un farmec asa... Daca vrei, vorbim pe alt forum - you choose...:)>-

ryanaro
18.08.2008, 14:13:06
Nu mai raspund ca nu-i echitabil. Mi-e greu sa-mi exprim parerile contrare in fata unui om care are dreptul de a-mi taia mesajul daca nu-i convine ce spun.... N-are nici un farmec asa... Daca vrei, vorbim pe alt forum - you choose...:)>-

nu moderez aici :) . plus ca sunt corecta, nu sterg mesaje care nu mi convin. :)

Fluturas
18.08.2008, 14:22:17
iar raspunsul meu este: si ce daca?! ;)) tu o faci sa sune de parca ar fi o secta ;-) descrii un viitor apocaliptic, demn de star wars in care armatele gay se lupta cu armatele hetero pentru suprematia galaxiei 115 ;))

cum suna: "iti dam voie sa ai grija de un copil, atata timp cat nu ajunge ca tine ($%£&*&@- descrierea unui/unei gay)"? :-?

nu pot sa cred ca nu ti-ar pasa #-o

ryanaro
18.08.2008, 14:24:14
nu pot sa cred ca nu ti-ar pasa #-o

eu nu vad asta ca pe ceva rau. nu o vad ca pe un esec personal daca copilul meu ar fi gay. :)

SonicStage
18.08.2008, 14:28:47
eu nu vad asta ca pe ceva rau. nu o vad ca pe un esec personal daca copilul meu ar fi gay. :)
Aoleu, mie mi s-ar prabusi lumea sa-mi declare fi-miu/fi-mea ca e gay. :-SS Si nu din cauza gurii lumii (cu totii stim ca-i proasta), ci pentru ca mie mi s-ar parea socant sa-i vad in momente "intime". :-& :-& :-&

evenstar
18.08.2008, 14:29:39
nu moderez aici :) . plus ca sunt corecta, nu sterg mesaje care nu mi convin. :)

Ok, deci... cu rezerva ca "gay"-ii romanai pot fi mai "biased" decat cei din afara, pentru ca intampina o presiune sociala mai mare... Am cunoscut cativa reprezentanti ai comunitatii gay din Ro, care erau cel putin la fel de anti-hetero pe cat sunt membrii ligii studentilor crestin ortodocsi anti-homo. Ok, nu am auzit pe nici unul spunand "kill the straight", dar atitudinea lor este cam aceeasi- relatiile homosexuale sunt superioare celor hetero.
In aceste conditii, atata timp cat teoria genetica a homosexualitatii nu este confirmata stiintific, mi se pare ca acel copil este supus presiunilor (=asteptarilor) celor din jur pentru a se orienta cartre relatii cu persoane de acelasi sex. Si asta nu mi se pare ok.
Din nou, nu cred ca ar trebui sa-i ardem pe rug, nici sa-i otravim, dar, pana una alta, biologia "bate" politicul in privinta homosexualitatii. SF-ul de care vorbeam nu se referea la "tabere"care se bat pentru suprematie, ci la mentinerea sau extinctia unei functii biologice: reproducerea pe cale naturala. Pentru ca, extrapoland, o societate 100% gay ar fi una care s-ar inmulti exclusiv in laborator. Sigur ca se poate spune ca am evoluat ca specie inmultindu-ne pe cale naturala suficient de mult cat sa descoperim FIV, si de acum functia asta poate sa devina un atavism... Dar cred ca ar fi totusi prea mult...

Ioana85
18.08.2008, 14:31:30
Aoleu, mie mi s-ar prabusi lumea sa-mi declare fi-miu/fi-mea ca e gay. :-SS Si nu din cauza gurii lumii (cu totii stim ca-i proasta), ci pentru ca mie mi s-ar parea socant sa-i vad in momente "intime". :-& :-& :-&

Si daca ar fi heterosexual l-ai vedea in momentele respective? :)) Eu nu mi-as dori sa-mi vad copilul in astfel de momente, indiferent de orientarea lui sexuala.

miosb
18.08.2008, 14:31:48
sa stii ca si eu la fel as simti....nu sunt redusa la minte sau ingusta si cu atat mai mult nu l-as indeparta de mine sau l-as desconsidera....dar mi-ar fii tare greu sa stiu ca a ales sa fie asa.....nu am nimic cu homosexualii, lesbienele....sunt si eu oameni ca si noi...poate unii chiar mai buni ....dar nu e in legea firii sa fie asa...pur si simplu nu e ......si parerea asta nu mi-o schimba nimeni....

SonicStage
18.08.2008, 14:34:06
Si daca ar fi heterosexual l-ai vedea in momentele respective? :)) Eu nu mi-as dori sa-mi vad copilul in astfel de momente, indiferent de orientarea lui sexuala.
Eu ma gandeam la faze de genul sarutat cu consortul, mangaiat pe par, tinut de mana etc. Mi se pare bolnav sa vrei sa-ti vezi copilul in ipostazele pe care le sugerezi. :-&

evenstar
18.08.2008, 14:34:54
Aoleu, mie mi s-ar prabusi lumea sa-mi declare fi-miu/fi-mea ca e gay. :-SS Si nu din cauza gurii lumii (cu totii stim ca-i proasta),ci pentru ca mie mi s-ar parea socant sa-i vad in momente "intime". :-& :-& :-&

Nu pot spune ca mi-ar fi usor sa-mi vad fiul/fiica in momente intime straight.. :-? Totusi, si pentru mine ar fi un soc sa fie gay. Nu l-as renega, nu l-as trimite in lume, dar probabil ca as incerca sa-l "tratez". As apela la toata persuasiunea pe care o am ca sa-l conving sa mearga la terapie.... Macar atat...

miosb
18.08.2008, 14:35:27
normal ca ar fii jenant in orice situatie.....dar dumnezeu a lasat femeia si barbatul pt reprodeucere si perpetuarea speciei, asa tb sa fie.....ma ingrozeste gandul ca unui barbat i se poate face FIV si poate sa duca o sarcina......pt mine una, e terifiant.....( nu prea stiu cum ar fii posibil asta, dar stiinta a evoluat mult iar asta ma ingrozeste de-a dreptul)
si eu sunt pro evolutie, dar aici nu mai vorbim de evolutie.....

Ioana85
18.08.2008, 14:36:34
Eu ma gandeam la faze de genul sarutat cu consortul, mangaiat pe par, tinut de mana etc. Mi se pare bolnav sa vrei sa-ti vezi copilul in ipostazele pe care le sugerezi. :-&

Gizas, era o gluma! #-o

evenstar
18.08.2008, 14:37:46

Aha... acum am priceput si eu la ce te refereai...

miosb
18.08.2008, 14:38:08
Gizas, era o gluma! #-o
clar ca era o gluma....nu cred ca suntem asa de bolnave incat chiar sa ne imaginam asta...

ryanaro
18.08.2008, 14:39:32
In aceste conditii, atata timp cat teoria genetica a homosexualitatii nu este confirmata stiintific, mi se pare ca acel copil este supus presiunilor (=asteptarilor) celor din jur pentru a se orienta cartre relatii cu persoane de acelasi sex. Si asta nu mi se pare ok.

Pentru ca, extrapoland, o societate 100% gay ar fi una care s-ar inmulti exclusiv in laborator....

eu cunosc destul de bine o persoana hetero din ACCEPT ;)) despre bold, am putea spune acelasi lucru despre familiile hetero. sunt convinsa ca sunt multe persoane care ar prefera ca odrasla sa fie intr o casatorie de convenienta decat intr o relatie cu un partener gay. si revenim iar la "ce se vede" fata de "ceea ce este". ;;)

de ce sa extrapolam? o luam ca pe o minoritate si ramanem asa. ;;)

SonicStage
18.08.2008, 14:39:38
Gizas, era o gluma! #-o
O fi fost, dar am simtit nevoia sa aduc lamuriri :-$ ...daca nici eu n-am simtul umorului... ;;)

Ioana85
18.08.2008, 14:43:58
O fi fost, dar am simtit nevoia sa aduc lamuriri :-$ ...daca nici eu n-am simtul umorului... ;;)

Pai daca ai simtul umorului nu era mai simplu sa razi? Nu ma refer la tine, dar am senzatia ca de prea multe ori simtim nevoia sa ne justificam atunci cand spunem ceva... e un pic prea politically corect pentru gustul meu. Eu intelesesem de la inceput ca te refereai la gesturi tandre, nu la act sexual, dar m-a amuzat exprimarea, lasa loc de interpretari. :-p

evenstar
18.08.2008, 14:46:39
de ce sa extrapolam? o luam ca pe o minoritate si ramanem asa. ;;)

Mda... sincer, mi-e teama de ce s-ar putea intampla daca cream conditiile sa se transforme in majoritate....

In legatura cu "ceea ce este"... nu exista confirmarea stiintifica a homosexualitatii innascute. Si cand spun asta, nu ma refer la "un grup de cercetatori de la universitatea din Florida", ci la un fapt recunoscut de intreaga comunitate stiintifica. Pana atunci, pana cand o sa fim 100% siguri de asta, as vota sa nu fie expusi copiii la mesaje pro-gay. Ca sa fim echitabili am putea sa le eliminam pe cele anti, dar nu sa-i ghidam inspre acolo...

evenstar
18.08.2008, 14:48:03
Pai daca ai simtul umorului nu era mai simplu sa razi? Nu ma refer la tine, dar am senzatia ca de prea multe ori simtim nevoia sa ne justificam atunci cand spunem ceva... e un pic prea politically corect pentru gustul meu. Eu intelesesem de la inceput ca te refereai la gesturi tandre, nu la act sexual, dar m-a amuzat exprimarea, lasa loc de interpretari. :-p

Si mie mi se pare ca de teama "politically corectness-ului" se sacrifica ideile... Nu stiu daca e un castig, cu adevarat...

DDna
18.08.2008, 14:49:21
Pai e musai sa ne justificam, pentru ca altfel se intelege total altceva si uite asa apar conflictele.:)>-

SonicStage
18.08.2008, 14:53:49
Nu ma amuza sa-mi imaginez scenele de care vorbesti tu, asta am vrut sa subliniez. De aia am si insistat sa dau lamuriri, sa se vada ca nu eu am asemenea ganduri. Eu m-am referit la ceva, tu te-ai amuzat pe seama exprimarii mele si reiesea ca-s o perversa bolnava. Imi asum ambele epitete, dar luate separat 8-} Uite ca rad :))

Ioana85
18.08.2008, 14:54:12
Si mie mi se pare ca de teama "politically corectness-ului" se sacrifica ideile... Nu stiu daca e un castig, cu adevarat...

Din punctul meu de vedere nu e nici un castig. Decat daca privesti faptul ca fiecare iese nesifonat din discutie ca pe un castig... pentru ca eu nu vad progresul intr-o dezbare in care suntem permanent in alerta sa nu carecumva sa deranjam. Ok, si daca deranjam care e problema? Nu spun sa jignim, spun sa aducem argumente contrare care ar putea sa-i zdruncine altcuiva teoriile.

Pai e musai sa ne justificam, pentru ca altfel se intelege total altceva si uite asa apar conflictele.:)>-

Dar de fiecare data e musai sa ne justificam? Nu mai lasam loc de glume, loc de interpretari... discutia devine sterila. Parerea mea. :D

miosb
18.08.2008, 14:54:42
Mda... sincer, mi-e teama de ce s-ar putea intampla daca cream conditiile sa se transforme in majoritate....

In legatura cu "ceea ce este"... nu exista confirmarea stiintifica a homosexualitatii innascute. Si cand spun asta, nu ma refer la "un grup de cercetatori de la universitatea din Florida", ci la un fapt recunoscut de intreaga comunitate stiintifica. Pana atunci, pana cand o sa fim 100% siguri de asta, as vota sa nu fie expusi copiii la mesaje pro-gay. Ca sa fim echitabili am putea sa le eliminam pe cele anti, dar nu sa-i ghidam inspre acolo...
si mai e o chestie: pe masura ce evoluam ( inspre ce sau cum, nu se stie sigur) cresc si "anomaliile"...pt ca a fii homosexual sau lesbiana cu siguranta nu intra la normal...orice am spune.....hai sa fim seriosi, acum multi ani, cand nu era asa raspandit fenomenul acesta, erau asa multi??? se stia atatea??? da e bine sa ai acces la informatii, sa cunsoti cat mai multe, dar asta aduce si inconveniente.....
au existat oameni si inaintea noastra, cu siguranta, dar nu se stia despre atatea, nu se dadea atata atentie acestui fenomen (daca pot sa-l numesc asa)....pt ca eu vreau sa se ridice oamenii de stiinta, acei oameni adevarati de stiinta si sa spuna:" uite, cutare s-a nascut homosexual! este dovedit stiintific"....nu ca am vazut la televizor , sau se aude ca x este gay si ma gandesc ca poate eu nu ma simt bine fiind hetero si daca tot se vorbste despre asta, hai sa fiu si eu. sau am auzit eu ca as putea avea inclinatii sexuale pt barbati ( barbat fiind).......ca evoluam doar....

Ioana85
18.08.2008, 14:57:34
Nu ma amuza sa-mi imaginez scenele de care vorbesti tu, asta am vrut sa subliniez. De aia am si insistat sa dau lamuriri, sa se vada ca nu eu am asemenea ganduri. Eu m-am referit la ceva, tu te-ai amuzat pe seama exprimarii mele si reiesea ca-s o perversa bolnava. Imi asum ambele epitete, dar luate separat 8-} Uite ca rad :))

Asa da! =))

PS: Daca te-as fi considerat o perversa bolnava (cumulat), poti sa fii sigura ca m-as fi exprimat in consecinta, in nici un caz nu m-as fi amuzat. Eu cred ca suntem un grup de femei inteligente si normale. Sau relativ normale (vorbesc despre mine ;))).

ryanaro
18.08.2008, 14:57:53

In legatura cu "ceea ce este"... nu exista confirmarea stiintifica a homosexualitatii innascute...

nu stiu daca e innascuta, nu mi pot da cu parerea despre asta, dar pot spune ca e o preferinta, ca si heterosexualitatea. nu cred ca putem crea conditii, la fel cum nu cred ca poate fi cineva "convertit". ori esti atras de persoane de acelasi sex constant, ori nu esti. am subliniat constant, pentru ca multe persoane experimenteaza si asta nu le face gay. elton john spre exemplu a zis ca a fost atras de baieti de la varsta de 10 ani. ;))

ryanaro
18.08.2008, 15:02:32
hai sa fim seriosi, acum multi ani, cand nu era asa raspandit fenomenul acesta, erau asa multi??? se stia atatea??? da e bine sa ai acces la informatii, sa cunsoti cat mai multe, dar asta aduce si inconveniente.....

si ma gandesc ca poate eu nu ma simt bine fiind hetero si daca tot se vorbste despre asta, hai sa fiu si eu. sau am auzit eu ca as putea avea inclinatii sexuale pt barbati ( barbat fiind)....

ba era raspandit, dar era ceva rusinos. :) e foarte posibil sa avem stramosi gay, care au fost in casatorii de convenienta, nu avem de unde sa stim (si ducem mai departe gena gay, daca credem in asta, sa fiu ontopic :)) ).

daca nu te simti bine hetero, inseamna ca esti gay. si nu e o tragedie. :)) chiar credeti ca cineva devine gay privind sarutul de la mtv awards intre madonna, britney si christina?! :))

SonicStage
18.08.2008, 15:03:06
Asa da! =))

PS: Daca te-as fi considerat o perversa bolnava (cumulat), poti sa fii sigura ca m-as fi exprimat in consecinta, in nici un caz nu m-as fi amuzat. Eu cred ca suntem un grup de femei inteligente si normale. Sau relativ normale (vorbesc despre mine ;))).
Si noi tot un grup de femei inteligente suntem... dar departe de a fi normale >-) Bu-hu-huuuu
Eu nu l-as vrea pe Elton de ''cuscra" #-o

miosb
18.08.2008, 15:04:11
poate ca ati vazut la televizor cazul acelei femei care nu se simtea bine in corpul ei, a facut operatie de schimbare de sex, a ajuns un barbat " veritabil", dar si-a pastrat aparatul de reproducere feminin.....si aparea la stiri insarcinat sau insarcinata...ca nici nu stiu cum sa ma exprim corect....avem asa: un bucata barbat, ca infatisare, in trupul unei femei ( ca doar avea aparat de reproducere feminin) si insarcinat, cu burtica la vedere,.....sa ma ierte cineva daca vad ceva sensibil in asta...nu-mi provoaca decat sila si repulsie....iar pe urma o poza cu proaspatul tatic si copilul lui.....total impotriva firii......

ryanaro
18.08.2008, 15:06:52
poate ca ati vazut la televizor cazul acelei femei care nu se simtea bine in corpul ei, a facut operatie de schimbare de sex, a ajuns un barbat " veritabil", dar si-a pastrat aparatul de reproducere feminin.....si aparea la stiri insarcinat sau insarcinata...ca nici nu stiu cum sa ma exprim corect....avem asa: un bucata barbat, ca infatisare, in trupul unei femei ( ca doar avea aparat de reproducere feminin) si insarcinat, cu burtica la vedere,.....sa ma ierte cineva daca vad ceva sensibil in asta...nu-mi provoaca decat sila si repulsie....iar pe urma o poza cu proaspatul tatic si copilul lui.....total impotriva firii......

da, am vazut o si eu in ziar. ;;) si mie mi se pare ciudat. ;;)

miosb
18.08.2008, 15:09:16
ba era raspandit, dar era ceva rusinos. :) e foarte posibil sa avem stramosi gay, care au fost in casatorii de convenienta, nu avem de unde sa stim (si ducem mai departe gena gay, daca credem in asta, sa fiu ontopic :)) ).

daca nu te simti bine hetero, inseamna ca esti gay. si nu e o tragedie. :)) chiar credeti ca cineva devine gay privind sarutul de la mtv awards intre madonna, britney si christina?! :))
sunt convinsa ca existau si atunci, n-am nici o indoiala....insa in lumea de azi, avem impresia ca putem face orice, ca ne este permis orice....( si putem face multe, ca doar de aia am evoluat)....
bun, nu te simti bine hetero.....inseamna ca esti gay...ei aici intervine probl si intrebarea??? de ce nu te simti bine???? ce inseamna acel bine??? de unde stii ca nu e doar o stare trecatoare??? pt ca nu mi s-a nazarit mie pur si simplu ca gata sunt gay....mi-au trecut niste ganduri prin cap pana atunci....
nu am treaba cu nimeni, dar nu pot sa inteleg aceste minoritati.....e impotriva firii...e singurul argument pe care il am....

Ioana85
18.08.2008, 15:09:43

S-au impins limitele stiintei prea mult. Mai mult decat pot eu sa accept. Poate unora li se pare imaginea respectiva duioasa, mie imi provoaca greata... na, fiecare are gradul lui de toleranta.

miosb
18.08.2008, 15:10:04
da, am vazut o si eu in ziar. ;;) si mie mi se pare ciudat. ;;)
exact...dar tot evolutie se cheama...in opinia unora....

ryanaro
18.08.2008, 15:11:07
bun, nu te simti bine hetero.....inseamna ca esti gay...ei aici intervine probl si intrebarea??? de ce nu te simti bine???? ce inseamna acel bine??? de unde stii ca nu e doar o stare trecatoare??? pt ca nu mi s-a nazarit mie pur si simplu ca gata sunt gay....mi-au trecut niste ganduri prin cap pana atunci....

atunci inseamna ca nu esti gay, daca e o stare trecatoare :D

miosb
18.08.2008, 15:12:33
S-au impins limitele stiintei prea mult. Mai mult decat pot eu sa accept. Poate unora li se pare imaginea respectiva duioasa, mie imi provoaca greata... na, fiecare are gradul lui de toleranta.
tocmai...oare pana unde se vrea sa se ajunga??? ce mai urmeaza????

evenstar
18.08.2008, 15:14:33
nu stiu daca e innascuta, nu mi pot da cu parerea despre asta, dar pot spune ca e o preferinta, ca si heterosexualitatea. nu cred ca putem crea conditii, la fel cum nu cred ca poate fi cineva "convertit". ori esti atras de persoane de acelasi sex constant, ori nu esti. am subliniat constant, pentru ca multe persoane experimenteaza si asta nu le face gay. elton john spre exemplu a zis ca a fost atras de baieti de la varsta de 10 ani. ;))

Pe de alta parte, homosexualitatea din mediul institutional (de genul puscarii / nave) spune altceva. Adevarul e ca NU SE STIE. Poate e genetic, poate nu-i, poate e 50-50....

Pe de alta parte, mediul influenteaza preferintele. Cu riscul de e arunca discutia inspre derizoriu - un copil nascut intr-o casa de manelisti va asculta probabil manele, nu Bach. Idealul de frumusete al unui chinez va avea ochii oblici si tenul palid - chiar daca exista si casatorii interrasiale, procentual sunt putine. Si asa mai departe.

miosb
18.08.2008, 15:15:18
atunci inseamna ca nu esti gay, daca e o stare trecatoare :D
oricum, parerea mea este ca, daca ajungi la aceasta concluzie, ai nevoie de ajutor specializat.....(asta ca sa fiu finuta)...

miosb
18.08.2008, 15:17:56
Pe de alta parte, homosexualitatea din mediul institutional (de genul puscarii / nave) spune altceva. Adevarul e ca NU SE STIE. Poate e genetic, poate nu-i, poate e 50-50....

Pe de alta parte, mediul influenteaza preferintele. Cu riscul de e arunca discutia inspre derizoriu - un copil nascut intr-o casa de manelisti va asculta probabil manele, nu Bach. Idealul de frumusete al unui chinez va avea ochii oblici si tenul palid - chiar daca exista si casatorii interrasiale, procentual sunt putine. Si asa mai departe.

asa e, dar eu vreau acea explicatie cum ca e genetic.....asta ca sa pot accepta.....si ce inseamna genetic( in afara de faptul ca e transmisa de la parinti??)....
nu-ti cer tie socoteala, e mai mult o intrebare retorica...

evenstar
18.08.2008, 15:19:28

Cred ca e obligatoriu sa existe limite. Nu poti sa le desfiintezi de tot, de dragul libertatii. Sunt convinsa ca si pedofilii sau zoofilii au o afectiune sincera fata de obiectul erotic si se simt neintelesi si discriminati...

In plus, mare parte din schimbarile (nu neaparat bune) din societatea actuala au pornit de la existenta unui singur precedent. Daca e sa ma gandesc cum as vrea sa arate lumea in care vor trai copiii si nepotii mei, o prefer discriminatoare decat anarhica...

ryanaro
18.08.2008, 15:21:04
Pe de alta parte, homosexualitatea din mediul institutional (de genul puscarii / nave) spune altceva. Adevarul e ca NU SE STIE. Poate e genetic, poate nu-i, poate e 50-50..

pai aia din puscarii ti se pare homosexualitate? ;;) mie mi se pare sex cu persoane de acelasi sex. poti sa faci asta fara sa fii gay. e mult mai complicat de atat. spre exemplu, tata crede ca solistul de la status quo e gay pt ca l a sarutat pe chitarist pe scena in concert. ;)) reduce totul la ceva simplist. ;))

evenstar
18.08.2008, 15:21:24
asa e, dar eu vreau acea explicatie cum ca e genetic.....asta ca sa pot accepta.....si ce inseamna genetic( in afara de faptul ca e transmisa de la parinti??)....
nu-ti cer tie socoteala, e mai mult o intrebare retorica...
Pai tocmai asta ziceam pana acum. Ca nu se stie. Homosexualii aduc in discutie mereu faptul ca orientarea sexuala e innascuta, dar nimeni nu a putut dovedi asta stiintific. Sunt speculatii si un lobby foarte puternic...

ryanaro
18.08.2008, 15:24:54
Sunt convinsa ca si pedofilii sau zoofilii au o afectiune sincera fata de obiectul erotic si se simt neintelesi si discriminati...

m am mai lovit de comparatia asta. o pot contracara cu faptul ca pedofilii si zoofilii nu au consimtamantul exprimat si valabil al partenerei/partenerului :)>-

evenstar
18.08.2008, 15:25:36
pai aia din puscarii ti se pare homosexualitate? ;;) mie mi se pare sex cu persoane de acelasi sex. poti sa faci asta fara sa fii gay. e mult mai complicat de atat. spre exemplu, tata crede ca solistul de la status quo e gay pt ca l a sarutat pe chitarist pe scena in concert. ;)) reduce totul la ceva simplist. ;))

OK, aici m-ai "facut?", habar n-am care e diferenta intre "homosexualitate" si "sex cu persoane de acelasi sex". Ca nu exista iubire curata?
Am facut si eu sex cu persoane de sex opus pe care nu le-am iubit sincer, si tot sex e...:-?

evenstar
18.08.2008, 15:26:30
m am mai lovit de comparatia asta. o pot contracara cu faptul ca pedofilii si zoofilii nu au consimtamantul exprimat si viabil al partenerei/partenerului :)>-

Pai, poate copilul isi da acordul...

ryanaro
18.08.2008, 15:32:28
OK, aici m-ai "facut?", habar n-am care e diferenta intre "homosexualitate" si "sex cu persoane de acelasi sex". Ca nu exista iubire curata?
Am facut si eu sex cu persoane de sex opus pe care nu le-am iubit sincer, si tot sex e...:-?

spuneam doar ca nu oricine face sex cu persoane de acelasi sex e gay. sunt persoane care experimenteaza, hotarasc ca nu e pentru ele/ei si continua hetero. ;;)

in puscarie, sexul este "moneda de schimb". nici nu putem vorbi de situatia cu puscaria decat ca "power balance". ;;)

ryanaro
18.08.2008, 15:36:01
Pai, poate copilul isi da acordul...

de aia am adaugat si valabil ;)).

miosb
18.08.2008, 15:41:58
Cred ca e obligatoriu sa existe limite. Nu poti sa le desfiintezi de tot, de dragul libertatii. Sunt convinsa ca si pedofilii sau zoofilii au o afectiune sincera fata de obiectul erotic si se simt neintelesi si discriminati...

In plus, mare parte din schimbarile (nu neaparat bune) din societatea actuala au pornit de la existenta unui singur precedent. Daca e sa ma gandesc cum as vrea sa arate lumea in care vor trai copiii si nepotii mei, o prefer discriminatoare decat anarhica...
da...si eu prefer o lume discriminanta decat una fara limite

evenstar
18.08.2008, 15:42:31
spuneam doar ca nu oricine face sex cu persoane de acelasi sex e gay. sunt persoane care experimenteaza, hotarasc ca nu e pentru ele/ei si continua hetero. ;;)

Uite, aici iar nu sunt de acord cu tine. In sensul ca, sunt convinsa ca aceste "experimente" nu existau sau erau mult mai rare pe vremea cand nu se facea toata aceasta campanie pro-gay in presa. Sunt convinsa ca dupa sarutul Madonnei cu Britney au fost cateva mii de "troubled teenagers" care au incercat "sa vada cum e cu o fata"...

evenstar
18.08.2008, 15:44:15
Doamne la ce s-a ajuns;)) De la adoptie la homosexualitate ... #-o

Ei, era de fapt vorba de catre adoptia de catre cuplurile de homosexuali. Si daca e ok sau nu sa incredintezi un copil spre crestere catre un cuplu gay.

ryanaro
18.08.2008, 15:45:42
Uite, aici iar nu sunt de acord cu tine. In sensul ca, sunt convinsa ca aceste "experimente" nu existau sau erau mult mai rare pe vremea cand nu se facea toata aceasta campanie pro-gay in presa. Sunt convinsa ca dupa sarutul Madonnei cu Britney au fost cateva mii de "troubled teenagers" care au incercat "sa vada cum e cu o fata"...

pai si daca au incercat ce? o:-) asta nu le face gay. le face curioase. sau curiosi. ;;)

ps: de 2 saptamani in top aici, e nr 1 katy perry cu "i kissed a girl".

miosb
18.08.2008, 15:46:52
pt ca au vazut ca altii pot....aici sta probl....iar daca altii au incercat, hai sa incercam si noi....chiar daca nu stim ce inseamna asta, ce presupune si unde duce...NU???

evenstar
18.08.2008, 15:48:53
pai si daca au incercat ce? o:-) asta nu le face gay. le face curioase. sau curiosi. ;;)

ps: de 2 saptamani in top aici, e nr 1 katy perry cu "i kissed a girl".

Orice-ai zice, asta chiar e contra naturii. Ok, te nasti gay, e alta poveste, nu ai de ales... Dar sa ne incurajam copiii sa experimenteze sexul cu persoane de acelasi sex, just for fun, mi se pare deja promiscuitate... No offence! :)>-

ryanaro
18.08.2008, 15:51:23
Ok, te nasti gay, e alta poveste, nu ai de ales... Dar sa ne incurajam copiii sa experimenteze sexul cu persoane de acelasi sex, just for fun, mi se pare deja promiscuitate... No offence! :)>-

pai parca ai zis ca nu crezi in teoria genetica :)) eu nu incurajez nimic, dar nici nu descurajez pe frontul asta. mai pe scurt, e treaba lor. ;-)

evenstar
18.08.2008, 15:53:57
pai parca ai zis ca nu crezi in teoria genetica :)) eu nu incurajez nimic, dar nici nu descurajez pe frontul asta. mai pe scurt, e treaba lor. ;-)
Ok, reformulez, suna a promiscuitate. Nu, nu cred in teoria genetica, dar nici nu cred ca ar trebui sa le dam idei suplimentare si sa incurajam...

miosb
18.08.2008, 15:55:39
Ok, reformulez, suna a promiscuitate. Nu, nu cred in teoria genetica, dar nici nu cred ca ar trebui sa le dam idei suplimentare si sa incurajam...

=D> =D> =D> ^:)^ ^:)^ ezact....

higgs
18.08.2008, 16:25:50
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, as vrea doar sa punctez ca suntem incorecte daca comparam homosexualii cu pedofilii sau zoofilii sau cu cei care isi schimba sexul. Sa nu cadem in capcana in care aducem cazuri scrise prin ziare cu barbati care se simt femei si etc. E cu totul alta discutie.
Ori discutam despre homosexualitate cu o minte deschisa ori nu... Fara cazuri ciudate culese de prin ziare :)

DDna
18.08.2008, 16:27:29
Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, as vrea doar sa punctez ca suntem incorecte daca comparam homosexualii cu pedofilii sau zoofilii sau cu cei care isi schimba sexul. Sa nu cadem in capcana in care aducem cazuri scrise prin ziare cu barbati care se simt femei si etc. E cu totul alta discutie.
Ori discutam despre homosexualitate cu o minte deschisa ori nu... Fara cazuri ciudate culese de prin ziare :)
Pentru mine zoofilii, necrofilii, pedofilii etc deja constituie o alta categorie, cea a bolnavilor mintal.

evenstar
18.08.2008, 16:31:31
Ori discutam despre homosexualitate cu o minte deschisa ori nu... Fara cazuri ciudate culese de prin ziare :)De ce am senzatia ca in momentu in care ai scris "o minte deschisa" ai gandit de fapt "pro"? Nu vad de ce un om cum mintea deschisa nu poate discuta despre homosexualitate raportat la pedofilie... Nu vad de ce un om cu mintea deschisa nu poate disputa despre orice cu un alt om cu mintea deschisa.

higgs
18.08.2008, 16:31:46

Eu cred ca fiecare alege. Chiar daca mi se perinda prin fata 101 de femei care se saruta, care mai de care mai atractive nu ma simt tentata. Traiesc pe strada gay din Amsterdam, nu ma simt in pericol cand ies pe strada. Nu cred ca daca imi cresc copilul aici o sa aiba o sansa mai mare sa fie gay. Sper sa pot sa ii explic multe lucruri cu o minte deschisa. Pana la urma el/ea alege.
Nu cred ca este usor sa realizezi ca esti gay. Nu este ceva peste noapte. Cred ca este o descoperire destul de grea, sa iti dai seama ca o mare parte din societate te va izola. Nu esti criminal daca esti gay.
Daca descoperi ca un prieten bun este gay il elimini din lista prietenilor pentru ca reprezinta un risc, daca il vad copii tai ca tine de mana partenerul?

evenstar
18.08.2008, 16:34:08
Pentru mine zoofilii, necrofilii, pedofilii etc deja constituie o alta categorie, cea a bolnavilor mintal.
Da, dar acum cateva zeci de ani si homosexualii erau considerati ca faca nd parte din aceeasi categorie...

PS: Oameni buni, eu nu plec de la birou sa atac sediul ACCEPT cu aruncatorul de flacari. Sunt sigura ca nici Miosb si cine nu a fost 100% pro gay nu va face asta. Sunt pareri.

higgs
18.08.2008, 16:35:47
De ce am senzatia ca in momentu in care ai scris "o minte deschisa" ai gandit de fapt "pro"? Nu vad de ce un om cum mintea deschisa nu poate discuta despre homosexualitate raportat la pedofilie... Nu vad de ce un om cu mintea deschisa nu poate disputa despre orice cu un alt om cu mintea deschisa.

Pai sunt pro, dar asta nu ma face inchisa :D Sunt pro pentru alegerea celor din jur, o alegere care nu ma afecteaza pe mine sau pe un alt om. Daca cineva este gay in jur, chiar nu ma afecteaza :D E o alegere personala.
Daca cineva este pedofil este cu totul alta discutie. Si cred ca si tu iti dai seama. Nu cred ca un homosexual este in mod direct pedofil. Iar daca spui asta atunci ma supar [-(
Putem discuta, sigur. Am mai zis polemizez, insa cand vad ca se ajunge la o discriminare atat de puternica nu mai discut :) Deja concluzia este trasa de majoritate :)

evenstar
18.08.2008, 16:36:21
Daca descoperi ca un prieten bun este gay il elimini din lista prietenilor pentru ca reprezinta un risc, daca il vad copii tai ca tine de mana partenerul?

Am un amic gay. Nu se saruta cu partenerul de fata cu lumea. Nu il elimin, dar probabil ca le voi spune copiilor mei ca baietii se insoara cu fetele si fac alti copii.

evenstar
18.08.2008, 16:40:02
Pai sunt pro, dar asta nu ma face inchisa :D Sunt pro pentru alegerea celor din jur, o alegere care nu ma afecteaza pe mine sau pe un alt om. Daca cineva este gay in jur, chiar nu ma afecteaza :D E o alegere personala.
Daca cineva este pedofil este cu totul alta discutie. Si cred ca si tu iti dai seama. Nu cred ca un homosexual este in mod direct pedofil. Iar daca spui asta atunci ma supar [-(
Putem discuta, sigur. Am mai zis polemizez, insa cand vad ca se ajunge la o discriminare atat de puternica nu mai discut :) Deja concluzia este trasa de majoritate :)
Asta nu am afirmat niciodata, ar fi o tampenie. Pedofilia e cu totul altceva. Nu vad unde e discriminarea in discutia asta, insa? Am adus in discutie pedofilii pentru ca sunt o minoritate, Ok, hai sa nu mai zic de pedofile... Sa luam fetisismul. Si ei sunt o minoritate. Nici nu fac rau obiectului erotic, ca in cazul pedofililor, pentru ca e efectiv un obiect. Asta ii face ok?

ryanaro
18.08.2008, 16:42:26
Sa luam fetisismul. Si ei sunt o minoritate. Nici nu fac rau obiectului erotic, ca in cazul pedofililor, pentru ca e efectiv un obiect. Asta ii face ok?

da =)) =)) =)) de ce?! pentru ca nu ma afecteaza pe mine cu nimic. ;-)

evenstar
18.08.2008, 16:44:00
da =)) =)) =)) de ce?! pentru ca nu ma afecteaza pe mine cu nimic. ;-)
Acum sincer, daca fiu-tu iti va spune foarte serios la 18 ani ca el face sex cu un pantof, tu o sa fii ok cu chestia asta?;;)

SonicStage
18.08.2008, 16:45:54
Acum sincer, daca fiu-tu iti va spune foarte serios la 18 ani ca el face sex cu un pantof, tu o sa fii ok cu chestia asta?;;)
Si mai ales, ce te faci daca pantoful e al tau? :))

higgs
18.08.2008, 16:46:11
Asta nu am afirmat niciodata, ar fi o tampenie. Pedofilia e cu totul altceva. Nu vad unde e discriminarea in discutia asta, insa? Am adus in discutie pedofilii pentru ca sunt o minoritate, Ok, hai sa nu mai zic de pedofile... Sa luam fetisismul. Si ei sunt o minoritate. Nici nu fac rau obiectului erotic, ca in cazul pedofililor, pentru ca e efectiv un obiect. Asta ii face ok?

Da..Ii face ok :D Ce ma intereseaza cum si ce fac doi oameni in dormitor :)) Tine de intimitate. E greu de tras o linie cand vorbim de fetisism, dar asta nu inseamna ca cei care practica asa ceva sunt niste bolnavi, viitori criminali :)

BDiana
18.08.2008, 16:46:16
De ce am senzatia ca in momentu in care ai scris "o minte deschisa" ai gandit de fapt "pro"? Nu vad de ce un om cum mintea deschisa nu poate discuta despre homosexualitate raportat la pedofilie... Nu vad de ce un om cu mintea deschisa nu poate disputa despre orice cu un alt om cu mintea deschisa.
Nu poti raporta homosexualitatea la pedofilie, pt. ca in cuplurile homosexuale ambii parteneri isi dau acordul ("valid" dupa cum spunea si Ry mai devreme). Cred ca e destul de clara diferenta.

ryanaro
18.08.2008, 16:46:53

pai si daca nu sunt ok, rezolv ceva? o:-) acuma pe bune. crezi ca poti face pe cineva "nefetisist" sau "negay"? ;))

higgs
18.08.2008, 16:50:22

La 18 ani inca experimentezi :D =)) Nu vreau sa descriu aici ce fantezii aveam eu la 18 ani 8-}

evenstar
18.08.2008, 16:54:41
pai si daca nu sunt ok, rezolv ceva? o:-) acuma pe bune. crezi ca poti face pe cineva "nefetisist" sau "negay"? ;))
Sincer, eu cred ca da, chiar daca nu in 100% din cazuri, dar acum deja intram in alta discutie. Daca as crede ca e imposibil, m-as anula pe mine insami profesional

evenstar
18.08.2008, 16:56:27
La 18 ani inca experimentezi :D =)) Nu vreau sa descriu aici ce fantezii aveam eu la 18 ani 8-}
OK, nu insist... Eu la 18 ani visam sa plece bunica de acasa sa pot sa ma pup cu Razvan (mai mult nu concepeam...)

ryanaro
18.08.2008, 16:58:30
Sincer, eu cred ca da, chiar daca nu in 100% din cazuri, dar acum deja intram in alta discutie. Daca as crede ca e imposibil, m-as anula pe mine insami profesional

si eu cred ca e posibil, dar stirbind personalitatea respectivului/respectivei. prin hipnoza, amenintare, invinovatire etc. o:-) nu e un proces natural :)>-

higgs
18.08.2008, 17:00:01

Se poate face o diferenta intre un experiment si un fetish pe bune. Ca un baiat de 18 ani experimenteaza (nu pun alt cuvant ;;))) cu un pantof nu inseamna neaparat ca are un fetish si nici nu l-as cataloga bolnav :)) =))

evenstar
18.08.2008, 17:20:29
si eu cred ca e posibil, dar stirbind personalitatea respectivului/respectivei. prin hipnoza, amenintare, invinovatire etc. o:-) nu e un proces natural :)>-
Te contrazic, dar devenim off - off-off -topic. Nu ma refeream la amenintari si invinovatiri. Nici macar la hipnoza.

ryanaro
18.08.2008, 17:22:11
Te contrazic, dar devenim off - off-off -topic. Nu ma refeream la amenintari si invinovatiri. Nici macar la hipnoza.

pai sunt curioasa. spune ne si noua.^:)^

evenstar
18.08.2008, 17:22:50
Se poate face o diferenta intre un experiment si un fetish pe bune. Ca un baiat de 18 ani experimenteaza (nu pun alt cuvant ;;))) cu un pantof nu inseamna neaparat ca are un fetish si nici nu l-as cataloga bolnav :)) =))

OK, recunosc, sunt romanca pana in maduva oaselor... Daca mi-as gasi baiatul facand sex cu un pantof l-as duce la femei si/sau la terapeut...=))=))=))

tasha
18.08.2008, 17:28:04
OK, recunosc, sunt romanca pana in maduva oaselor... Daca mi-as gasi baiatul facand sex cu un pantof l-as duce la femei si/sau la terapeut...=))=))=))

Dar sincer daca mi-as gasi baiatul facind sex cu alt baiat nu l-as duce la terapeut. Nu mi-ar fi usor, si asta mai ales prin prisma ostracizarii sociale la care se supune, dar l-as sustine. Iar asta in opinia mea nu inseamna sa il duc la terapeut, pentru ca nu cred ca hmosexualitatea este o boala. Da, tu ai dreptate, nu reprezinta nici viiotrul umanitatii, dar hai sa fim seriosi, era o practica mai mult decit raspindita si in civilizatia greaca, si in cea romana, si nu ne-am transformat cu totii in homosexuali :)

evenstar
18.08.2008, 17:28:31
pai sunt curioasa. spune ne si noua.^:)^
Tocmai am spus, Rya, ma refer la psihoterapie. In cazul meu, e vb de metode total non-directive, deci departe de ugestiile hipnotice si culpabilizare. Sunt situatii in care tulburarile de sexualitate sunt solutionate in acest fel. In altele nu. Aceasta mi se pare granita intre "altfel" si "bolnav". Daca omul ala isi traieste sexualitatea in mod conflictual, ceva nu-i ok...

evenstar
18.08.2008, 17:32:03
Dar sincer daca mi-as gasi baiatul facind sex cu alt baiat nu l-as duce la terapeut. Nu mi-ar fi usor, si asta mai ales prin prisma ostracizarii sociale la care se supune, dar l-as sustine. Iar asta in opinia mea nu inseamna sa il duc la terapeut, pentru ca nu cred ca hmosexualitatea este o boala. Da, tu ai dreptate, nu reprezinta nici viiotrul umanitatii, dar hai sa fim seriosi, era o practica mai mult decit raspindita si in civilizatia greaca, si in cea romana, si nu ne-am transformat cu totii in homosexuali :)

Chiar voiam sa zic, fara cea mai mica intentie de a fi ironica... Sa zic ca sunt dispusa sa aud argumente pro. Ideea e ca nu cred ca am auzit vreodata argumentele taberei pro, cu o singura exceptie: homosexualitatea lui Socrate si a altor greci celebri. Restul discursurilor pro-gay se rezuma la societatea care-i discrimineaza, lumea rea, viata grea... Ok, de ce ar trebui sa fiu toleranta? Si asta chiar e o invitatie la dialog, nu altceva.

ryanaro
18.08.2008, 17:34:56
Tocmai am spus, Rya, ma refer la psihoterapie. In cazul meu, e vb de metode total non-directive, deci departe de ugestiile hipnotice si culpabilizare. Sunt situatii in care tulburarile de sexualitate sunt solutionate in acest fel. In altele nu. Aceasta mi se pare granita intre "altfel" si "bolnav". Daca omul ala isi traieste sexualitatea in mod conflictual, ceva nu-i ok...

ahaaaa, te am prins rumburac! \:D/ deci recunosti ca o consideri o boala ;;)

ryanaro
18.08.2008, 17:38:12
Sa zic ca sunt dispusa sa aud argumente pro. Ideea e ca nu cred ca am auzit vreodata argumentele taberei pro, cu o singura exceptie: homosexualitatea lui Socrate si a altor greci celebri. Restul discursurilor pro-gay se rezuma la societatea care-i discrimineaza, lumea rea, viata grea... Ok, de ce ar trebui sa fiu toleranta?.

eu nu sunt pro. nu sunt nici contra. nu ai sa auzi de la mine argumente "pro-gay". pt mine asta inseamna ca toata lumea sa fie gay. ei bine nu, toti suntem diferiti. ;;)

ar trebui sa fii toleranta pentru ca a fi gay nu face o persoana mai buna sau mai rea. chiar tu ai zis ca ai un prieten gay. ;;)

tasha
18.08.2008, 17:40:15
Chiar voiam sa zic, fara cea mai mica intentie de a fi ironica... Sa zic ca sunt dispusa sa aud argumente pro. Ideea e ca nu cred ca am auzit vreodata argumentele taberei pro, cu o singura exceptie: homosexualitatea lui Socrate si a altor greci celebri. Restul discursurilor pro-gay se rezuma la societatea care-i discrimineaza, lumea rea, viata grea... Ok, de ce ar trebui sa fiu toleranta? Si asta chiar e o invitatie la dialog, nu altceva.

De ce ar trebui sa te intereseze ce face cineva in dormitor atita timp cit nici o terta parte nu are de suferit? Eu nu sint pro-gay, pur si simplu nu consider ca ar trebui condamnati :) Nu zic nici "hai sa fim cu totii gay" eu spun" hai sa ii lasam sa fie cum i-a ;lasat Mama Natura" :)

Edit - Rya, am scris cam acelasi lucru in acelasi timp :)

higgs
18.08.2008, 17:43:38
Restul discursurilor pro-gay se rezuma la societatea care-i discrimineaza, lumea rea, viata grea... Ok, de ce ar trebui sa fiu toleranta? Si asta chiar e o invitatie la dialog, nu altceva.

Pai au viata grea in unele tari. Sunt discriminati. Hitler a avut si de ei grija. Iar de atunci aceasta grija continua :( Sa nu uitam ce se intampla in Iran.
Eu sunt proalegere. Am scris si mai devreme. De ce sa nu fiu toleranta cu ei? Cu ce ma deranjeaza? Nu ma intereseaza ca se tin de mana, se pupa in public si chiar mai mult ce fac acasa. Este o alegere personala si tine de cuplul lor :)
Dialog, insa ce sa scriu aici? Ca este ok sa ai sex cu cine vrei si ambii parteneri isi dau acordul VALID? Pai asta stim deja :D
daca tu intelegi prin proalegere progay atunci sunt progay ;))

Ioana85
18.08.2008, 17:43:46
De ce ar trebui sa te intereseze ce face cineva in dormitor atita timp cit nici o terta parte nu are de suferit? Eu nu sint pro-gay, pur si simplu nu consider ca ar trebui condamnati :) Nu zic nici "hai sa fim cu totii gay" eu spun" hai sa ii lasam sa fie cum i-a ;lasat Mama Natura" :)

Edit - Rya, am scris cam acelasi lucru in acelasi timp :)

Exact argumentul asta mi-l baga si barbatul meu cand dezbatem subiectul (el e mai tolerant ca mine). Ok, cat timp nu vad, nu ma intereseaza ce fac in dormitor, cu asta sunt de acord. Dar daca vad anumite gesturi? Daca vad sarutari si pipaieli in public? Daca le vede copilul meu? Eu asta nu pot accepta. Nu le neg dreptul la a fi diferiti atata timp cat ei nu ma ofenseaza vizual. Cu alte cuvinte sa nu ne incurcam reciproc.

tasha
18.08.2008, 17:45:46
Ca sa fiu totusi on-topic, Evenstar sa stii ca la un punct sint de acord cu tine. Nu sint confortabila cu ideea adoptiei de catre cupluri gay. Stiu exemplul oferit de Higgs, si e posibil sa aiba dreptate, dar mi se pare ca pune mai multe probleme copilului (aici n-am ce face si ma refer la societatea romaneasca, pe asta o cunosc :) ) - in primul rind va trebui sa explice de la virste fragede de ce are doi "tata" sau doua "mama" si asta nu cred ca este tocmai OK. Bun, eu sint gay, dar ce vi na are copilul meu sa fie supus la aceeasi marginalizare sociala?

ryanaro
18.08.2008, 17:52:01
Dar daca vad anumite gesturi? Daca vad sarutari si pipaieli in public? Daca le vede copilul meu? Eu asta nu pot accepta. Nu le neg dreptul la a fi diferiti atata timp cat ei nu ma ofenseaza vizual. Cu alte cuvinte sa nu ne incurcam reciproc.

pe mine ma ofensau vizual cuplurile de orice fel care stateau calare unul pe celalalt in metrou in bucuresti :)) mi se pare la fel de grav, dar asa sunt eu. ;-) pe unele persoane nu le deranjeaza PDA (public display of affection). legat de copil, odata si odata tot trebuie sa i explici. :)

silviush26
18.08.2008, 17:54:37
Exact argumentul asta mi-l baga si barbatul meu cand dezbatem subiectul (el e mai tolerant ca mine). Ok, cat timp nu vad, nu ma intereseaza ce fac in dormitor, cu asta sunt de acord. Dar daca vad anumite gesturi? Daca vad sarutari si pipaieli in public? Daca le vede copilul meu? Eu asta nu pot accepta. Nu le neg dreptul la a fi diferiti atata timp cat ei nu ma ofenseaza vizual. Cu alte cuvinte sa nu ne incurcam reciproc.
Asta e punctul in care o sa ti se spuna ca asa cum ei te vad pe tine tinandu-te cu sotul de mana si nu se ofenseaza nici tu n-ar trebui sa te ofensezi cand ii vezi pe ei. Si ca pe copil trebuie sa-l educi cu vederi largi, ca sa stie si sa vada de toate, ca e doar o varianta de normal.
De unde stiu astea? Pentru ca, nici o surpriza, am fix aceeasi parere (ingusta :D ) cu a ta si mi-au fost date replicile astea..

tasha
18.08.2008, 17:56:21

Cuscra, inseamna ca ne potrivim :) Adica eu cu S tu cu G :))

ryanaro
18.08.2008, 17:57:12
nici tu n-ar trebui sa te ofensezi cand ii vezi pe ei...

pai si ce daca te ofensezi?! o:-) rezolvi ceva? nu mai bine ii lasi sa mearga mai departe si daca copilul intreaba ii explici?! o:-)

Petro79
18.08.2008, 18:04:45
Eu recunosc ca mi-am schimbat destul de mult optica asupra homosexualitatii in decursul timpului, si asta dupa ce am avut o relatie cu un homosexual (de fapt bisexual, asa cum si sunt marea majoritate a homosexualilor). Daca inainte nu aveam nici cea mai mica intelegere pentru ei, catalogandu-i foarte usor la capitolul „anomalii”, dupa relatia respectiva cred ca homosexualitatea zace latent in fiecare, depinde de circumstante/anturaj daca se trezeste vreodata la viata.
Stiam ca tipul fusese straight, m-a surprins sa aflu ca „devenise” gay, insa eram foarte buni prieteni si nu am intrat in detalii. Insa dupa despartirea lui de partenerul gay, ne-am apropiat tot mai mult. Nu pot sa pledez in niciun fel pro-homosexualitate, insa eu una i-am inteles resorturile in cazul respectiv. Si la homosexuali intinctul de a fi parinte e la fel de natural ca si la cei hetero si prea putini isi doresc ca si copii lor sa fie tot gay. Eu nu sunt insa de acord cu adoptiile in cuplurile de gay tocmai pentru ca stiu ca anturajul poate juca un rol important in orientarea sexuala a unei persoane si nu cred ca e cazul ca societatea sa alimenteze de bună voie aceasta minoritate.

higgs
18.08.2008, 18:16:42
homosexual (de fapt bisexual, asa cum si sunt marea majoritate a homosexualilor).
Deci, avem homosexuali, heterosexuali si bisexualii :)) Trei categorii diferite. Cred ca este o extrapolare destul de puternica ceea ce ai scris mai sus. De unde pana unde homosexualii sunt in majoritate bisexuali?

compact
18.08.2008, 18:21:08

cand vad pipaieli si pupaturi in public : :-&:-&:-&:-& si eu sunt foarte hetero :-p

ps. nici eu nu sunt de acord cu adoptiile gay pentru ca (sper sa nu-mi mai iau o penalizare) sunt o gramada de incuiati care considera ca nu e copilul normal ca un copil sa creasca fara sa ii vada pe taticu si mamica.....
in plus din cauza mentalitatii multi gay trebuie sa se ascunda fata de familie, amici, colegi, sa intoarca capul pe strada dupa femei/barbati ca asa trebuie si asa pot fi acceptati....

daca am trai in Romania intr-o lume NORMALA as considera adoptiile gay un lucru binevenit!

compact
18.08.2008, 18:22:24
Deci, avem homosexuali, heterosexuali si bisexualii :)) Trei categorii diferite. Cred ca este o extrapolare destul de puternica ceea ce ai scris mai sus. De unde pana unde homosexualii sunt in majoritate bisexuali?

e cea mai mare absurditate. stiu ca sunt multi gay care au incercat si cu o femeie/barbat pt a vedea cum e.........dar nu s-au schimbat, pt ca nu e o alegere, asa cum nici eu nu am ales sa-mi placa barbatii ;))

compact
18.08.2008, 18:24:31
apropo de discriminare, de ce nu este topicul la Miresici.ro (http://www.miresici.ro/index.php) > Dupa nunta (http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=33) > Discutii intre mamici (http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=62) ?

evenstar
18.08.2008, 20:59:16
ahaaaa, te am prins rumburac! \:D/ deci recunosti ca o consideri o boala ;;)
O consider o boala atata timp cat persoana respectiva si-o traieste conflictual/agresiv. Daca si-o duce senin, e alteritate. Exista persoane implicate in relatii homosexuale care nu sunt impacate cu aceasta stare la nivel profund. Si nu e vorba aici de rejectia sociala, ci de conflicte inconstiente.

evenstar
18.08.2008, 21:12:05
Ca sa fiu totusi on-topic, Evenstar sa stii ca la un punct sint de acord cu tine. Nu sint confortabila cu ideea adoptiei de catre cupluri gay. Stiu exemplul oferit de Higgs, si e posibil sa aiba dreptate, dar mi se pare ca pune mai multe probleme copilului (aici n-am ce face si ma refer la societatea romaneasca, pe asta o cunosc :) ) - in primul rind va trebui sa explice de la virste fragede de ce are doi "tata" sau doua "mama" si asta nu cred ca este tocmai OK. Bun, eu sint gay, dar ce vi na are copilul meu sa fie supus la aceeasi marginalizare sociala?

Stiu ca s-a "splitat" subiectul, dar sa stii ca pornisem discutia tocmai de la "interesul superior al copilului" (asta e un cliseu de cand lucram in social). Nu am nimic cu oamenii cand fac ce fac in dormitor. E treaba lor - ca o fac cu o persoana de acelasi sex, cu un pantof, un morcov, chiar si cu biciul si botnita. Nu mi se pare firesc sa se intervina in viata privata a oamenilor. Nu am protestat nici in fata FIV la cuplurile de homosexuali - atata timp cat li se permite tuturor alcoolicilor, drogatilor si taratilor straight sa se reproduca liber si fara oprelisti, mi se pare fair enough sa nu se intervina in asta - cand un cuplu gay se duce la clinica si plateste pentru FIV, folosind material genetic de la unul dintre ei si un donor, mi se pare iar ok.
Singura chestie care nu mi se pare etica sunt adoptiile de catre cuplurile de homosexuali. Din diverse motive pe care le-am tot scris, si la subiectul acesta si la cel de la care s-a pornit, si nu le mai reiau. Si din cele mentionate de tina mai sus.

PS: Daca pot accepta homosexualitatea ca pe o stare de fapt, ale carei cauze nu se cunosc, dar duc spre atractie sexuala catre persoane de acelasi sex, nu pot accepta bisexualitatea ca normalitate (si nu ma refer aici la homosexualii care se supun presiunii sexuale si incearca sa aiba relatii hetero, ci la cei care trec intre cele doua sexe de mai multe ori in timpul vietii). Aici chiar mi se pare "something sick"...

evenstar
18.08.2008, 21:13:05
apropo de discriminare, de ce nu este topicul la Miresici.ro (http://www.miresici.ro/index.php) > Dupa nunta (http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=33) > Discutii intre mamici (http://www.miresici.ro/forumdisplay.php?f=62) ?

Acolo a fost, dar s-au suparat "zeii" si ne-au bagat aici... =))=))=))

Pupica
18.08.2008, 21:35:31
Fetelor...o parte din voi veti fi surprinse...altele dezamagite...dar oricat de open mind ma consider, si oricat as fi trait in Olanda, tara tuturor posibilitatilor 8-} ...nu imbratisez prea usor ideea adoptiilor in cuplurile de homosexuali.
Am o prietena care este lesbiana...o apreciez enorm de mult, este o fata inteligenta, sensibila, cu un enorm simt al umorului dar si al realitatii...cred ca ar fi o mama extraordinar de buna. Nu am absolut nimic impotriva homosexualitatii. Se pot vedea, se pot casatorii...fain for me.
Dar sincer, o parte din mine are o retinere cand ma gandesc la un copil cu doua mame sau doi tati...unui adolescent ii poti explica...dar cand un copil de 5-6 ani vede ca mai toti colegii au o mama si un tata...cum ii explici ca el are de ex. doi tati...poate sunt incuiata, nu stiu...dar evenstar...perfect de acord cu tine...desi tare as vrea sa ma convinga cineva de contrar cu argumente stiintifice, rationale...
Nu sunt convinsa inca ca homosexualitatea are cauze pur genetice. Motiv pentru care, atunci cand o persoana se decide asupra preferintelor sexuale...banuiesc ca o face in completa cunostinta de cauza...orice gay stie ca fara o femeie in viata lui nu are sanse la procreere...si totusi alege homosexualitatea...si in plus...sincer nu stiu cum asta ar afecta dezvoltarea unui copil...nu zic ca este mai bine cu un tata betiv si o mama inculta...deci...inca ma puteti convinge...

evenstar
18.08.2008, 21:48:51
desi tare as vrea sa ma convinga cineva de contrar cu argumente stiintifice, rationale...

Si eu astept asta de pe la pranz, dar nu s-a indurat nimeni sa mi le ofere... (nu consider argumente stiintifice fraze care contin cuvantul "discriminare", acestea sunt politice)

Pupica
18.08.2008, 21:52:42
Si eu astept asta de pe la pranz, dar nu s-a indurat nimeni sa mi le ofere... (nu consider argumente stiintifice fraze care contin cuvantul "discriminare", acestea sunt politice)

Imi pare rau ca n-am fost pe aproape sa-ti fac galerie >:D< ...am vazut ca te-am cam lasat singura de data asta :))

evenstar
18.08.2008, 21:55:13
Imi pare rau ca n-am fost pe aproape sa-ti fac galerie >:D< ...am vazut ca te-am cam lasat singura de data asta :))
:*:*:* Lasa, am luptat ca Rambo... =))=))=))
PS - n-am nimic personal cu Olanda, la o discutie pro/contra "weed" as fi vehementa pro.... ;))

BDiana
18.08.2008, 22:56:54
Ce legatura are discriminarea!?

Acolo a fost, dar s-au suparat "zeii" si ne-au bagat aici... =))=))=))
Nu inteleg... Am facut ordine, se discuta de multa vreme off-topic. Credeam ca este in interesul tuturor sa pastram o oarecare ordine pe forum. Altfel, facem un mare off-topic, si nu ne mai stresam degeaba.

Am considerat ca subiectul isi are acum locul aici, pentru ca nu se mai adreseaza exclusiv mamicilor noastre de pe forum, ci unui "public" mai larg. Nu sunteti de acord? Spuneti frumos, si poate din inaltimea zeimii noastre vom binevoi sa sa auzim.

higgs
18.08.2008, 23:56:54

Evenstar, nu are sens sa te revolti ca nu ai primit argumente. Cand am incercat sa discutam s-a ajuns la discutii despre pedofilie, zoofilie si boli :-\ In acel moment m-am oprit.

Ce fel de argumente stiintifice ai vrea? Vrei argument stiintific ca o clasa de oameni este sau nu normala?:-\:-\
Ce argumente stiintifice ai avea cand zici ca evreii sunt normali sau nu? Sau negrii? Sau heterosexualii? Sau romanii? Este ridicol cred :)

Dar de ce ignori faptul ca homosexualii sunt discriminati? Sunt omorati in multe tari, au fost omorati in trecut, iar acest lucru continua sub motivul ca sunt bolnavi si anormali. Nu este doar politica, este o realitate cruda.

higgs
19.08.2008, 00:07:25
Treaba asta cu adoptia in cupluri homosexuale este cu doua fete. Vad ca este o tendinta sa se creada ca in mod automat copilul va ajunge gay, sau are sanse mai mari sa aleaga calea gay.
Singurul lucru de care trebuie sa ne temem cu adevarat cand un cuplu de homosexuali adopta: procentul de oameni toleranti va creste ;)):*
In rest nu pot sa citesc intr-un glob viitorul :D Copilul, el sau ea, va decide singur viitorul :)

compact
19.08.2008, 06:51:02
Nu sunt convinsa inca ca homosexualitatea are cauze pur genetice. Motiv pentru care, atunci cand o persoana se decide asupra preferintelor sexuale...banuiesc ca o face in completa cunostinta de cauza...orice gay stie ca fara o femeie in viata lui nu are sanse la procreere...si totusi alege homosexualitatea...si in plus...sincer nu stiu cum asta ar afecta dezvoltarea unui copil...nu zic ca este mai bine cu un tata betiv si o mama inculta...deci...inca ma puteti convinge...

vrei sa spui ca la 15 ani te-ai gandit ca trebuie sa faci o alegere si erau urmatoarele variante:
1. femeie - te poate intelege mai bine, are si ea ciclu
2. barbat - te poate ajuta mai mult in casa, poti sa faci copil cu el?
:O:O:O:O

eu cred ca la 15 ani erai in limba dupa cativa colegi de clasa si hormorii iti zburdau liber si erai curioasa cum e sa te saruti cu un barbat/baiat.....

nici un gay nu alege sa fie gay!!!! asa cum nici un hetero nu alege sa fie hetero!!!!

compact
19.08.2008, 06:54:27
PS: Daca pot accepta homosexualitatea ca pe o stare de fapt, ale carei cauze nu se cunosc, dar duc spre atractie sexuala catre persoane de acelasi sex, nu pot accepta bisexualitatea ca normalitate (si nu ma refer aici la homosexualii care se supun presiunii sexuale si incearca sa aiba relatii hetero, ci la cei care trec intre cele doua sexe de mai multe ori in timpul vietii). Aici chiar mi se pare "something sick"...

ar fi destul cazuri (exemple) in care trecerea este normala - o femeie violata

dar pe ansamblu sunt sunt de acord cu tine - ma refer la actori sau cantareti care "au vrut sa incerce si altceva", dar oamenii de rand, normali, care "devin" gay si-au refulat dorintele pt ca e posibil sa nu fi considerat nici ei normal, ca doar asa au fost invatati de mici.

compact
19.08.2008, 06:57:48
Treaba asta cu adoptia in cupluri homosexuale este cu doua fete. Vad ca este o tendinta sa se creada ca in mod automat copilul va ajunge gay, sau are sanse mai mari sa aleaga calea gay.
Singurul lucru de care trebuie sa ne temem cu adevarat cand un cuplu de homosexuali adopta: procentul de oameni toleranti va creste ;)):*
In rest nu pot sa citesc intr-un glob viitorul :D Copilul, el sau ea, va decide singur viitorul :)

e chiar amuzanta asta cu: daca parintii sunt gay, asa o sa fie si copilul.....la fel de amuzanta ca faza cu "alegerea" (:|
pai daca copii aveau aceeasi tendinte ca parintii atunci era tot globul hetero o:-)

Tzitzi_mic
19.08.2008, 07:03:06
e chiar amuzanta asta cu: daca parintii sunt gay, asa o sa fie si copilul.....la fel de amuzanta ca faza cu "alegerea" (:|
pai daca copii aveau aceeasi tendinte ca parintii atunci era tot globul hetero o:-)
Da, si inca cu plecare de la Adam si Eva;;)

map
19.08.2008, 07:12:17
Eu traiesc (momentan) intr-o lume in care nu conteaza orientarea sexuala, ba chiar are aceeasi calitate de alegere personala si viata privata pe care o are religia, etnia, si altele, si in care trebuie sa fii “politically correct” si impartial. Intr-o lume in care bisericile (adevarat, nu cea ortodoxa sau Greco-ortodoxa, ci cea catolica, protestanta, anglicana, baptista) afiseaza banere cu mesaje care sa-i indemne in mod special pe cei de alta orientare sexuala sa participle la slujbe, o lume in care interesele copilului (si nu discutiile pe la colturi sau prin “targ”) conteaza cand se decide adoptia unui copil.

Intr-o lume care organizeaza jocuri olimpice special pentru gay, ca o modalitate de a le incuraja dezvoltarea sentimentului de apartenenta la societate si normalitate. Si unde baieti si fete nu ezita sa se plimbe de mana, sa se sarute, sau sa afiseze unul/una fata de celalalt/cealalta aceleasi tandreturi pe care cuplurile heterosexuale le afiseaza. Si fac si parada! Si-s chiar frumosi si delicati!

Si e frumos, si e calm, si cartierul e chic, linistit si curat, si plin si de biserici, si de baruri, si de restaurante, si de terase, si de dance club-uri, si baietii si fetele sunt frumosi/frumoase, aranjati si spilcuiti.

Dar pentru ca societatea sa respecte alegerile membrilor sai (ma refer la preferintele sexuale altele decat cele heterosexuale), membrii si-au tot reclamat drepturile de vreo 50 de ani (in Chicago cel putin). Probabil si-n Romania o sa se-ntample la fel in vreo 100 de ani. Eu personal nu disper.

Cat despre copii si adoptiile in familii/cupluri gay, atata timp cat interesele copilului sunt respectate, nu vad de ce un copil (sau mai multi) nu ar putea fi adoptat(i). Nu vad ce legatura exista intre orientarea sexuala a parintelui si "mai binele" copilului, alta decat (cum spuneam mai sus) "gura lumii" si lipsa de educatie (in cazul in care colegi de clasa cu copilul/copii adoptati in astfel de cupluri/uniuni sunt rautaciosi).

evenstar
19.08.2008, 07:19:40
Ce fel de argumente stiintifice ai vrea? Vrei argument stiintific ca o clasa de oameni este sau nu normala?:-\:-\

Nu, vreau argumente stiintifice ca sunt o "clasa" de oameni, cum spui tu. Eu o consider o forma de devianta, care nu li se poate reprosa, e drept - nu inteleg de unde ti-a venit ideea ca as vrea sa-i omor, asta e de la tine... Nu consider ca sunt o "rasa", "specie", whatever.
Sunt niste oameni ca mine, ca tine, carora li si-a intamplat ... ceva, nu se stie ce, la un anumit moment. De ce cred ca lor li s-a intamplat ceva si nu mie? Din motive care tin de biologie - it's not how it's meant to be... genetic si fiziologic vorbind. Combinand doi cromozomi X sau doi Y nu se intampla nimic. Asta mie imi spune ca nu asa trebuie sa fie, si cu acei oameni s-a intamplat ceva. A sustine ca sunt o "rasa" ca negrii si evreii poate fi un argument facil pentru a argumenta "politic" optiunea ta, dar nu se sustine in vreun fel - ar insemna sa-mi spui ca oamenii au evoluat pe o anumita ramura (aceasta, a homosexualilor) pana la punctul terminus.

Oricum, nu eu eram cea care se revolta... Eu am constatat pur si simplu ca am fost deschisa sa aud argumente rationale, nu emotional-furibunde, care sa-mi arate ca gresesc, dar nu mi le-a oferit nimeni... Pe principiul ca nu trebuie sa-mi demonstreze nimeni ca negrii sunt normali, dar ca sunt diferiti se vede cu ochiul liber, si oricum orice persoana cat de cat informata ar putea sa-mi explice care sunt diferentele fundamentale fata de caucazieni.

In plus, mai in gluma mai in serios, ar trebui sa te mai gandesti cand ma acuzi pe mine de discriminare si obtuzitate, ca stii si tu foarte bine ca ar fi suficient sa "fluier" si ar aparea aici 2-3 personaje care ti-ar da "in cap" cu Sodoma si Gomora si altele asemenea - argumente pe care, macar de dragul dialogului, am evitat sa le folosesc, desi deep inside ma consider credincioasa. Tot ce ti-am zis am incercat sa fie rational.

PS: DISCRIMINAREA POZITIVA E TOT DISCRIMINARE!

map
19.08.2008, 07:27:21
http://en.wikipedia.org/wiki/Biology_and_sexual_orientation

N-o fi wikipedia sursa autorizata stiintifica, dar mi se pare bun articolul.

Ioana85
19.08.2008, 07:59:26
pe mine ma ofensau vizual cuplurile de orice fel care stateau calare unul pe celalalt in metrou in bucuresti :)) mi se pare la fel de grav, dar asa sunt eu. ;-) pe unele persoane nu le deranjeaza PDA (public display of affection). legat de copil, odata si odata tot trebuie sa i explici. :)

A, pai si cuplurile heterosexuale care se pipaie in public ma deranjeaza. :)) Poate nu atat de mult, dar da, ma deranjeaza. Deci, de fapt, eu am o problema cu cu PDA. :))

Ioana85
19.08.2008, 08:01:05
Asta e punctul in care o sa ti se spuna ca asa cum ei te vad pe tine tinandu-te cu sotul de mana si nu se ofenseaza nici tu n-ar trebui sa te ofensezi cand ii vezi pe ei. Si ca pe copil trebuie sa-l educi cu vederi largi, ca sa stie si sa vada de toate, ca e doar o varianta de normal.
De unde stiu astea? Pentru ca, nici o surpriza, am fix aceeasi parere (ingusta :D ) cu a ta si mi-au fost date replicile astea..

Da, parca l-ai cita pe barbatu-meu! #-oNo, asta e, am niste limite, probabil prejudecati... eu chiar nu neg dreptul nimanui la fericire, dar sa fie la ei acasa. Stiu, limitari...

Cuscra, inseamna ca ne potrivim :) Adica eu cu S tu cu G :))

=))

Si ca sa ma dau in vileag cu totul, nici cu adoptiile homosexuale nu-s de acord. Stiu ca dragostea pentru copil e unul din cele mai importante aspecte si sunt convinsa ca asta exista, dar nu stiu cat de echilibrat ar fi copilul respectiv crescand intr-un mediu structural diferit celui traditional. Nu mai vorbim de mentalitatile din Romania care ar face ca presiunea asupra copilului respectiv sa fie imensa.

BDiana
19.08.2008, 09:06:35
Eu am o intrebare (mai mult decat un argument) de adus in aceasta discutie: daca homosexualitatea se invata / copiaza / alege, cum va explicati homosexualitatea la animale?

Exista cazuri documentate de homosexualitate in majoritatea speciilor, fie ele domestice sau salbatice, care formeaza perechi "pe viata" sau numai sezonier. Exista chiar si bisexualitate, dar nu despre asta vorbim aici. Daca va intereseaza, iata articolul dedicat din Wikipedia, aici (http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_in_animals).

Exista perechi homosexuale de animale (de exemplu pinguini) care refuza sa aleaga un partener femela chiar si cand acesta li se ofera, deci nu e o alegere ca in inchisori. Si apropo de adoptie: se pare ca exista lebede care formeaza "tripluri" :D de 2 masculi si o femela, pana cand femela depune oua, apoi o gonesc din cuib si le clocesc singuri. :)) Tare.

evenstar
19.08.2008, 09:19:21
Thanks, guys! (Pentru articole)

cristoiash
19.08.2008, 09:42:58
Eu am o intrebare (mai mult decat un argument) de adus in aceasta discutie: daca homosexualitatea se invata / copiaza / alege, cum va explicati homosexualitatea la animale?

Exista cazuri documentate de homosexualitate in majoritatea speciilor, fie ele domestice sau salbatice, care formeaza perechi "pe viata" sau numai sezonier. Exista chiar si bisexualitate, dar nu despre asta vorbim aici. Daca va intereseaza, iata articolul dedicat din Wikipedia, aici (http://en.wikipedia.org/wiki/Homosexuality_in_animals).

Exista perechi homosexuale de animale (de exemplu pinguini) care refuza sa aleaga un partener femela chiar si cand acesta li se ofera, deci nu e o alegere ca in inchisori. Si apropo de adoptie: se pare ca exista lebede care formeaza "tripluri" :D de 2 masculi si o femela, pana cand femela depune oua, apoi o gonesc din cuib si le clocesc singuri. :)) Tare.

Haha, misto asta cu lebada. Dar asta voiam si eu sa spun, de cazurile de homosexualitate la animale. Papagalul nostru e gay se pare, ca s-a imperecheat numai cu taica-meu si numai la barbati trage. La femei le trage un cioc in cap :D

Eu sunt de parere ca homosexualitatea este un lucru natural, indiferent de capacitatea noastra de intelegere. Nici eu nu pot sa inteleg cu nici-un fel de logica atractia dintre un mascul si alt mascul, sau dintre o femela si alta. Nu pot, fiindca n-am sentimentele astea, nu am instinctele astea. Sunt si am fost intotdeauna atrasa de barbati. Dar sunt femei care au fost intotdeauna atrase de femei si nu de barbati si asta din vremea pre-pubertara cind inca nu le aveau cu experimentele sexuale. Si baieti la fel. Marea majoritate a homosexualilor stiu de cind sunt copii ca ei nu sunt la fel cu ceilalti. Multi incearca sa isi puna instinctele in friu, fiindca trebuie sa fie in rindul lumii. De aceea inca multi dintre ei se casatoresc, fac copii etc. Si mult mai dureros e cred sa iti anunti familia ca tu esti gay cind ai copiii adulti - cum a facut tatal unui prieten de-al meu.

Eu poate din cauza meseriei, am cunoscut foarte multi gay de ambele genuri si multi imi sunt prieteni apropiati. Si pot sa bag mina in foc ca nici-un amount de terapie nu ii va schimba din gay in hetero. Tocmai pentru ca nu mai traiesc cu instincte refulate si in conflict cu ei insisi, ci sunt oameni maturi, care au reusit sa se analizeze suficient, sa se cunoasca pe ei insisi si sa se accepte asa cum sunt. Si sa faca pasul asta de mare curaj sa afirme in fata lumii si a familiei ca ei sunt gay. Deci eu nu cred ca au ceva stricat in creier pe care il putem corecta cu terapie, cred ca este pur si simplu natura si nu se poate lupta impotriva ei.

Si ca sa revin la topic, eu una mi-as incredinta copilul (de-ar fi sa mor si sa nu mai am nici familie) in orice clipa oricaruia din prietenii mei gay - nu oricarui gay pe care nu-l cunosc - fiindca stiu ca ar avea grija de el si i-ar oferi dragoste si suport in orice alegere ar face (nu ma refer strict la alegeri sexuale).

evenstar
19.08.2008, 09:57:03
Papagalul nostru e gay se pare, ca s-a imperecheat numai cu taica-meu si numai la barbati trage. La femei le trage un cioc in cap :D :O Te rog, spune-mi ca-i o greseala...

cristoiash
19.08.2008, 10:09:30
:O Te rog, spune-mi ca-i o greseala...

Nu, nu-i o greseala, dar bineinteles ca glumeam. Are un comportament sexual fata de taica-meu. Un intreg ritual si dans de imperechere. Ba chiar se pare ca a incercat sa i-o traga (pe laba piciorului) ... stii, cum fac si cainii ...

Nu voiam sa spun ca taica-meu face sex cu papagalul :D

cristoiash
19.08.2008, 10:11:30
Ah, si ce mi s-a parut interesant din articolul cu homosexualitatea la animale este ca bobocii masculilor homosexuali au procent mult mai mare de supravietuire. :D Deci sunt pro-adoptia de boboci de lebada de catre cuplurile homosexuale de lebadoi.

evenstar
19.08.2008, 10:11:54
Cu scuzele de rigoare, voi cita din articolul de pe Wiki citat de voi....

One explanation for these differences is the idea that differential exposure to hormone levels in the womb during fetal development may block or exaggerate masculinization of the brain in homosexual men. The concentrations of these chemicals is thought to be influenced by fetal and maternal immune systems, maternal consumption of certain drugs, maternal stress, and direct injection.

This type of theory holds that the formation of gender identity occurs in the first few years of life after birth. It argues that individuals can be predisposed to homosexual orientation by biological factors but are triggered in some cases by upbringing. Part of adopting a gender identity involves establishing the gender(s) of sexual attraction. This process is analogous to the "imprinting" process observed in animals. A baby duckling may be genetically programmed to "imprint" on a mother, but what entity it actually imprints upon depends on what objects it sees immediately after hatching.

Daryl Bem (http://en.wikipedia.org/wiki/Daryl_Bem), a social psychologist at Cornell University (http://en.wikipedia.org/wiki/Cornell_University), has theorized that the influence of biological factors on sexual orientation may be mediated by experiences in childhood.

Sexual practices that significantly reduce the frequency of heterosexual intercourse also significantly decrease the chances of successful reproduction, and for this reason, they would appear to be maladaptive (http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptation) in an evolutionary (http://en.wikipedia.org/wiki/Evolution) context following a simple Darwinian model of Natural Selection—on the assumption that homosexuality would reduce this frequency.

Avand in vedere ca discutia a pornit de la intrebarea daca exista sau nu o legatura intre cresterea copilului intr-un cuplu homosexual si potentiala lui homosexulaitate ulterioara, nu cred ca poate afirrma cineva "beyond reasonable doubt" ca nu are nici o legatura....

Ladies and gentlemen of the jury, prosecution rests...

ryanaro
19.08.2008, 10:19:17
Avand in vedere ca discutia a pornit de la intrebarea daca exista sau nu o legatura intre cresterea copilului intr-un cuplu homosexual si potentiala lui homosexulaitate ulterioara, nu cred ca poate afirrma cineva "beyond reasonable doubt" ca nu are nici o legatura....

eu n am afirmat ca n are nicio legatura, am spus doar "si ce daca ar avea?" <:-P

ps: imi pare rau daca tu percepi discutia asta ca pe un proces intentat gay ilor. ;;)

evenstar
19.08.2008, 10:27:01
eu n am afirmat ca n are nicio legatura, am spus doar "si ce daca ar avea?" <:-P

ps: imi pare rau daca tu percepi discutia asta ca pe un proces intentat gay ilor. ;;)

Nu, n-am perceput-o eu... altii percepeau asa, m-au acuzat de "discriminare" cand eu nu faceam decat sa discut la rece... Mi se pare ca intre oameni inteligenti nu ar trebui sa existe tabu-uri in discutii de genul asta, si nu ar trebui sa ne "inflamam" cand se aduc in discutie anumite teme...

PS: Pozitia ta am inteles-o, nu am ce comenta la ea...

ayana2010
19.08.2008, 10:33:17

cunosc si eu un motan homosexual. hartuieste toti motanii

cristoiash
19.08.2008, 10:38:12

Cu toate astea, nu sunt decit teorii. Nimic nu se stie beyond a reasonable doubt.

Sau se stie beyond a reasonable doubt ca si copii crescuti de cupluri hetero, ai carui parinti fac tot posibilul sa ii cultive atractia pentru sexul opus (ma gindesc la baieteii care prefera papusile masinutelor si ai caror parinti se dau de ceasul mortii sa ii masculinizeze si care in ciuda eforturilor mai tirziu ajung homosexuali).

Deci pentru mine homosexualizarea copiilor crescuti in mediu homosexual nu reprezinta un argument suficient de puternic pentru a interzice adoptia in cuplurile homosexuale. Atita vreme cit marea majoritate a homosexualilor provin din cupluri hetero si din familii absolut normale si cu vederi "traditionaliste", iar procentul de cupluri homosexuale care formeaza o unitate familiala atit de solida incit sa vrea sa adopte este atit de mic, eu cred ca macar merita sa asumam riscul pentru ca peste citeva zeci de ani sa avem si dovada empirica a evolutiei sexuale a copilului.

In momentul de fata se pare ca exista doua argumente impotriva adoptiei de catre cupluri homosexuale. 1. Ca copilul ar creste cu doua mame sau doi tati si societatea i-ar infiera pentru asta. Dar societatea se schimba si in afara Romaniei exista suficienta deschidere cit sa nu se mai puna stigmate.
2. Ca copilul ar fi influentat de mediu inspre homosexualitate. Cum toate lucrurile astea sunt doar speculatii teoretice si nu exista dovezi clare in nici-o directie beyond a reasonable doubt nu se poate spune ca procentual mediul creaza homosexuali si deci pentru mine nu este un argument suficient pentru interzicerea adoptiei de catre cuplurile homo. Cita vreme nu se poate crede beyond a reasonable doubt ca un cuplu homo va crea un copil homo, nu ii putem pune sub prezumtia de vinovatie dinainte de a comite fapta.

cristoiash
19.08.2008, 10:40:42
Nu, n-am perceput-o eu... altii percepeau asa, m-au acuzat de "discriminare" cand eu nu faceam decat sa discut la rece... Mi se pare ca intre oameni inteligenti nu ar trebui sa existe tabu-uri in discutii de genul asta, si nu ar trebui sa ne "inflamam" cand se aduc in discutie anumite teme...

PS: Pozitia ta am inteles-o, nu am ce comenta la ea...

Absolut de acord. Evenstar si cu mine ne simpatizam reciproc si se pare ca avem si opinii in dezacord. Si cu toate astea nu imi scade simpatia cu nimic. Putem sa ne certam la rece pina poimaine.

ryanaro
19.08.2008, 10:47:23
2. Ca copilul ar fi influentat de mediu inspre homosexualitate. Cum toate lucrurile astea sunt doar speculatii teoretice si nu exista dovezi clare in nici-o directie beyond a reasonable doubt nu se poate spune ca procentual mediul creaza homosexuali si deci pentru mine nu este un argument suficient pentru interzicerea adoptiei de catre cuplurile homo.

pai si daca ar fi influentat, ce?! ;)) asta este problema mea in discutia asta. am exprimat o acum cateva pagini:

"iti dam un copil sa ai grija de el, dar nu care cumva sa ajunga ca tine (termen derogatoriu), mai gay!"

nu vi se pare un pic ipocrit? adica va toleram, dar nu care cumva sa va inmultiti, mai astia :))

este o idee in constiinta generala ca gay-ii ar fi un fel de propagandisti, gata to take over the world. parca si vad un scenariu apocaliptic gandit de o asemenea persoana: "daca toti gay-ii adopta, atunci toti copiii vor deveni gay la randul lor si gay-ii ne vor extermina si apoi toti vom fi extincti natural!" cititi numai ce ridicol suna! :))

hai sa inlocuim gay cu oameni care beau suc de portocale. ;-) "daca toti oamenii care beau suc de portocale adopta, atunci toti copiii vor bea suc de portocale, si ei ne vor extermina pe cei care bem suc de ananas si toti vom fi extincti natural!" =)) =)) =))

cristoiash
19.08.2008, 10:52:02
pai si daca ar fi influentat, ce?! ;)) asta este problema mea in discutia asta. am exprimat o acum cateva pagini:

"iti dam un copil sa ai grija de el, dar nu care cumva sa ajunga ca tine (termen derogatoriu), mai gay!"

nu vi se pare un pic ipocrit? adica va toleram, dar nu care cumva sa va inmultiti, mai astia :))

este o idee in constiinta generala ca gay-ii ar fi un fel de propagandisti, gata to take over the world. parca si vad un scenariu apocaliptic gandit de o asemenea persoana: "daca toti gay-ii adopta, atunci toti copiii vor deveni gay la randul lor si gay-ii ne vor extermina si apoi toti vom fi extincti natural!" cititi numai ce ridicol suna! :))

hai sa inlocuim gay cu oameni care beau suc de portocale. ;-) "daca toti oamenii care beau suc de portocale adopta, atunci toti copiii vor bea suc de portocale, si ei ne vor extermina pe cei care bem suc de ananas si toti vom fi extincti natural!" =)) =)) =))

Rya, sa nu exageram, ca extrapolind la nivelul asta nu prea se poate discuta. Putem face misto unii de altii, dar nu vad ce cistigam.

Cind ne referim la "influenta mediului" cred ca ne referim la o schimbare a inclinarii naturale a copilului si pervertirea ei prin influenta exterioara. As fi impotriva incercarii de a "perverti" un copil cu inclinatii straight spre homosexualitate, asa cum sunt impotriva incercarii de a "perverti" inclinarea homosexuala spre heterosexualitate (si cred ca aceste cazuri sunt mult mai des intilnite, respectiv presiunea e resimtita de marea majoritate a copiilor gay si care le cauzeaza grav la psihic).

compact
19.08.2008, 10:56:20
ryanaro - sunt de acord cu tine. si daca un cuplu de gay are un copil gay? atunci copilul ala cu siguranta va fi inteles si sprijinit si iubit indiferent de orientarea sexuala......el pt parintii lui nu va fi "anormal", asa cum ar fi pt alti parinti, care l-ar duce la psiholog sau la medic sau la biserica numai sa "scoata homosexualitatea din el"

"este o idee in constiinta generala ca gay-ii ar fi un fel de propagandisti" - yep, mai ales din partea homofobilor - sunt atat de atragatori ca ii doresc si femeile si gay =))=))=))

tasha
19.08.2008, 10:57:22
Cu toate astea, nu sunt decit teorii. Nimic nu se stie beyond a reasonable doubt.

Sau se stie beyond a reasonable doubt ca si copii crescuti de cupluri hetero, ai carui parinti fac tot posibilul sa ii cultive atractia pentru sexul opus (ma gindesc la baieteii care prefera papusile masinutelor si ai caror parinti se dau de ceasul mortii sa ii masculinizeze si care in ciuda eforturilor mai tirziu ajung homosexuali).

Deci pentru mine homosexualizarea copiilor crescuti in mediu homosexual nu reprezinta un argument suficient de puternic pentru a interzice adoptia in cuplurile homosexuale. Atita vreme cit marea majoritate a homosexualilor provin din cupluri hetero si din familii absolut normale si cu vederi "traditionaliste", iar procentul de cupluri homosexuale care formeaza o unitate familiala atit de solida incit sa vrea sa adopte este atit de mic, eu cred ca macar merita sa asumam riscul pentru ca peste citeva zeci de ani sa avem si dovada empirica a evolutiei sexuale a copilului.

In momentul de fata se pare ca exista doua argumente impotriva adoptiei de catre cupluri homosexuale. 1. Ca copilul ar creste cu doua mame sau doi tati si societatea i-ar infiera pentru asta. Dar societatea se schimba si in afara Romaniei exista suficienta deschidere cit sa nu se mai puna stigmate.
2. Ca copilul ar fi influentat de mediu inspre homosexualitate. Cum toate lucrurile astea sunt doar speculatii teoretice si nu exista dovezi clare in nici-o directie beyond a reasonable doubt nu se poate spune ca procentual mediul creaza homosexuali si deci pentru mine nu este un argument suficient pentru interzicerea adoptiei de catre cuplurile homo. Cita vreme nu se poate crede beyond a reasonable doubt ca un cuplu homo va crea un copil homo, nu ii putem pune sub prezumtia de vinovatie dinainte de a comite fapta.

Daca la punctul 1 am recunoscut ca ader, si asta cu deschiderea ca intr-adevar intr-o alta societate nu mai e la fel de valabil ca in Ro, cu punctul 2 nu pot sa fiu de acord sub nici o forma. Cum nu sint de acord nici cu conceptul de homosexualitate dobindita. Si aici poate gresesc pe undeva, si incerc sa ma gindesc cum naiba ar putea sa ma convinga cineva pe mine sa devin lesbiana. Ce motive si argumente sa imi aduca sa imi dispara atractia sexuala fata de barbati si sa inceapa brusc sa mi se para extrem de incitanta o femeie?
Cit despre influenta educatiei, aici as vrea si eu niste argumente stiintifice, sau nici macar, niste exemple cu pondere suficient de mare (ador probabilitatile si statistica :D ) care sa demonstreze ca homosexualii au ajuns homosexuali din cauza educatiei :) Ca slava Domnului din ce stiu eu noi sintem cam printre primele generatii la care se pune problema ca un cuplu de homosexuali sa aiba copii (adoptati sau FIV). Deci astia de acum de unde au aparut, daca tot au fost educati si crescuti in familii mixte?

compact
19.08.2008, 10:58:22
Cind ne referim la "influenta mediului" cred ca ne referim la o schimbare a inclinarii naturale a copilului si pervertirea ei prin influenta exterioara. As fi impotriva incercarii de a "perverti" un copil cu inclinatii straight spre homosexualitate, asa cum sunt impotriva incercarii de a "perverti" inclinarea homosexuala spre heterosexualitate (si cred ca aceste cazuri sunt mult mai des intilnite, respectiv presiunea e resimtita de marea majoritate a copiilor gay si care le cauzeaza grav la psihic).

cred ca mai mult exista influenta din partea hetero, ca nu e "normal" sa fii gay, decat din partea unui cuplu gay

cristoiash
19.08.2008, 11:00:57
Daca la punctul 1 am recunoscut ca ader, si asta cu deschiderea ca intr-adevar intr-o alta societate nu mai e la fel de valabil ca in Ro, cu punctul 2 nu pot sa fiu de acord sub nici o forma. Cum nu sint de acord nici cu conceptul de homosexualitate dobindita. Si aici poate gresesc pe undeva, si incerc sa ma gindesc cum naiba ar putea sa ma convinga cineva pe mine sa devin lesbiana. Ce motive si argumente sa imi aduca sa imi dispara atractia sexuala fata de barbati si sa inceapa brusc sa mi se para extrem de incitanta o femeie?
Cit despre influenta educatiei, aici as vrea si eu niste argumente stiintifice, sau nici macar, niste exemple cu pondere suficient de mare (ador probabilitatile si statistica :D ) care sa demonstreze ca homosexualii au ajuns homosexuali din cauza educatiei :) Ca slava Domnului din ce stiu eu noi sintem cam printre primele generatii la care se pune problema ca un cuplu de homosexuali sa aiba copii (adoptati sau FIV). Deci astia de acum de unde au aparut, daca tot au fost educati si crescuti in familii mixte?

Eu n-am spus ca ader la punctul 2. Am spus ca nu il consider o argumentatie suficient valabila pentru optiunea contra. Mai ales ca nu exista nici statistici si nici probe stiintifice empiric obtinute.

evenstar
19.08.2008, 11:08:52
Ai dreptate. Dar nici eu, nici ce am citat din articol, nu se rferea la schimbarea orientarii sexuale la maturitate. Nu se poate spune cu siguranta ca sub nici o forma in dezvoltarea noastra timpurie nu ar fi putut aparea o anumita conditie favorizanta care sa ne indrepte spre femei. Si poate ne-am fi plimbat de mna in p[arc in loc sa discutam aici...=))

cristoiash
19.08.2008, 11:09:47
In a recent report reviewing the literature on gay parenting, the American Psychological Association observed that "not a single study has found children of gay or lesbian parents to be disadvantaged in any significant effect relative to children of heterosexual parents."

http://www.sexualityandu.ca/parents/talk-7.aspx

evenstar
19.08.2008, 11:15:15

Rya, eu sunt de acord ca am exagerat si lumea nu va fi preluata de gay pana la extinctie. Sunt mult mai multe sanse sa ne faca sa disparem SIDA sau bombardamentul atomic inainte de a ni se intampla asta.... Era doar o speculatie, nu inseamna ca si cred in ea 100%...

Pe de alta parte, sucul de aanas nu impiedica reproducerea speciei. Homosexualitatea da...

evenstar
19.08.2008, 11:17:44
Si, ca sa va explic mai bine pozitia mea fata de problema asta...
Daca, in alt scenariu apocliptic model "Hallmark" eu as avea un copil si as afla ca am o boala in stadiu terminal, si ar fi sa aleg familia in care va creste copilul meu, as alege o familie formata dintr-un barbat si o femeie...

cristoiash
19.08.2008, 11:18:42
Rya, eu sunt de acord ca am exagerat si lumea nu va fi preluata de gay pana la extinctie. Sunt mult mai multe sanse sa ne faca sa disparem SIDA sau bombardamentul atomic inainte de a ni se intampla asta.... Era doar o speculatie, nu inseamna ca si cred in ea 100%...

Pe de alta parte, sucul de aanas nu impiedica reproducerea speciei. Homosexualitatea da...

De fapt eu n-am nimic impotriva reducerii numarului de specimene umane. Daca continuam sa ne extindem in ritmul actual, fara natural enemies, vom ajunge la auto-extinctie oricum, din lipsa resurselor.

cristoiash
19.08.2008, 11:21:24
Si, ca sa va explic mai bine pozitia mea fata de problema asta...
Daca, in alt scenariu apocliptic model "Hallmark" eu as avea un copil si as afla ca am o boala in stadiu terminal, si ar fi sa aleg familia in care va creste copilul meu, as alege o familie formata dintr-un barbat si o femeie...

OK, de acord. Dar daca ai avea la dispozitie doar 2 optiuni.

1. o familie formata din barbat + femeie, care functioneaza dizarmonic, o relatie lipsita de iubire, eventual continind un membru cu comportament abuziv, practic alege orice exemplu de familie disfunctionala pe care il vrei.

2. o familie de homosexuali, bazata pe iubire si intelegere reciproca, care functioneaza perfect armonios.

ce ai alege?

willy
19.08.2008, 11:26:56
Am citit si eu pe diagonala ultimele pagini ale subiectului de fata, destul de dezbatut vad. Va rog sa nu aruncati cu pietre in mine, daca spun, pentru inceput, ca aceste subiect nu are ce cauta in sectiunea "Interesele miresicilor".
Referitor la topic, pot spune, fara sa ma consider discriminanta, ca nu sunt de acord cu adoptiile cuplurilor gay. Din simplul motiv ca, pana cand cercetatorii nu vor demonstra ca homosexualitatea este o boala congenitala, ramane sa cred ca homosexualitatea este o alegere. Alegere pe care nimeni nu este obligat sa o faca. Si daca tot alegi un drum in viata, trebuie sa stii si consecintele. Aceea ce nu poti procrea cu o persoana de acelasi sex. De aceea nu inteleg de ce cuplurile gay vor sa creasca impreuna un copil. Copil care, indiferent cate studii as citi, nu pot sa cred ca va avea o copilarie normala. Citeam putin mai deverem cand cineva spunea ca se ajunge la momentul in care trebuie sa-i explici copilului ca are doua mame sau doi tati. (Ma gandesc cum ii va striga: tata1/tata2 sau mama1/mama2;))). Si de aici cred ca acea copilarie nu e una normala. Faptul ca acel copil nu este predispus la homosexualitate in procente foarte mari, sunt de acord. Insa tot o copilarie anormala va avea....

SonicStage
19.08.2008, 11:29:46
Dupa mine, asta ar fi ideal : sa nu apara mai multi gay. Abia ne descurcam cu astia declarati, pentru ca sunt prea multi si prea "in our faces" ca sa-i inghitim. Daca toti gay-ii ar fi NORMALI, fara sa-si puna coronita de printesa, fara sa imbrace tu-tu, altfel ar sta treburile. Dar cand ma trezesc cu-un ciudat in fatza care imi cere sa-l accept sa are drepturi egale si mai mult, ma si acuza ca-l discriminez, e too much.
Pe mine asta ma deranjeaza la comunitatea gay: ca se exprima exagerat, frizeaza ridicolul si sunt agresivi ca aparitie. Cum ziceai si tu, rya, de cuplurile care se calaresc in transportul in comun : sunt penibili si ma deranjeaza sa-i vad schimband saliva.
Eu mi-as lasa copilul pe mana unei bone gay, unui educator gay, unui dentist gay etc., cat timp acea persoana nu frizeaza cu nimic ridicolul, cat timp are un comportament absolut normal si decent.

hai sa inlocuim gay cu oameni care beau suc de portocale.
Prefer sucul de portocale, deci sunt gay? :))

evenstar
19.08.2008, 11:31:28
OK, de acord. Dar daca ai avea la dispozitie doar 2 optiuni.

1. o familie formata din barbat + femeie, care functioneaza dizarmonic, o relatie lipsita de iubire, eventual continind un membru cu comportament abuziv, practic alege orice exemplu de familie disfunctionala pe care il vrei.

2. o familie de homosexuali, bazata pe iubire si intelegere reciproca, care functioneaza perfect armonios.

ce ai alege?

Orfelinatul... =))=))=))

willy
19.08.2008, 11:32:11
Orfelinatul... =))=))=))
=))=))=))=))=))=))

evenstar
19.08.2008, 11:33:06
Daca toti gay-ii ar fi NORMALI, fara sa-si puna coronita de printesa, fara sa imbrace tu-tu, altfel ar sta treburile. Dar cand ma trezesc cu-un ciudat in fatza care imi cere sa-l accept sa are drepturi egale si mai mult, ma si acuza ca-l discriminez, e too much.
Pe mine asta ma deranjeaza la comunitatea gay: ca se exprima exagerat, frizeaza ridicolul si sunt agresivi ca aparitie. Cum ziceai si tu, rya, de cuplurile care se calaresc in transportul in comun : sunt penibili si ma deranjeaza sa-i vad schimband saliva.

De acord cu tine. De ce trebuie sa faca "gay parade"? Simte vreuna dintre voi nevoia sa i se organizeze un "straight parade"?

willy
19.08.2008, 11:34:30
De acord cu tine. De ce trebuie sa faca "gay parade"? Simte vreuna dintre voi nevoia sa i se organizeze un "straight parade"?
Good point!:)>- :)>- :)>-

compact
19.08.2008, 11:35:05
even - sunt sigura ca ai alege familia in care se va simti iubit si in care el se va dezvolta armonios.....

Elena_calarasi - sa intelegem ca tu ai ALES sa fii hetero ca sa ai un copil? :-&

"Aceea ce nu poti procrea cu o persoana de acelasi sex. De aceea nu inteleg de ce cuplurile gay vor sa creasca impreuna un copil. Copil care, indiferent cate studii as citi, nu pot sa cred ca va avea o copilarie normala" - adica cei care nu pot procrea nu ar trb sa aibe copil? sau doar cei care sunt de acelasi sex? (:|
Totul depinde de ce reprezinta pt tine o "copilarie normala" :-". intr-o "copilarie normala" copilul ar trb sa vada ca parintii se iubesc si se respecta, fac treburile casnice impreuna (apropo de rolurile din familie), ar trb sa simta ca este iubit si acceptat si ca poate sa faca alegeri.......

(Ma gandesc cum ii va striga: tata1/tata2 sau mama1/mama2;))). - draga mea, dar cu isi striga nepotul bunicii? bunica1/bunica2? #-o

compact
19.08.2008, 11:36:55
ai vorbit cu gay despre parade?

Orfelinatul... =))=))=))
mda, sigur

cristoiash
19.08.2008, 11:37:28

Mare parte din comunitatea gay sunt absolut scirbiti de evenimentele gen gay parade si exhibitionismul de acest gen. Sunt foarte multi gay absolut normali.

si vezi ca daca alegi orfelinatul copilul tau ar avea mult mai multe sanse sa ajunga disfunctional sau prin inchisori decit daca ar fi crescut de un cuplu gay.

ryanaro
19.08.2008, 11:38:55
As fi impotriva incercarii de a "perverti" un copil cu inclinatii straight spre homosexualitate, asa cum sunt impotriva incercarii de a "perverti" inclinarea homosexuala spre heterosexualitate (si cred ca aceste cazuri sunt mult mai des intilnite, respectiv presiunea e resimtita de marea majoritate a copiilor gay si care le cauzeaza grav la psihic).

pai si eu sunt impotriva. ;)) even e cea care a zis ca psihoterapia da rezultate ;-)

cristoiash
19.08.2008, 11:40:19
even - sunt sigura ca ai alege familia in care se va simti iubit si in care el se va dezvolta armonios.....

(Ma gandesc cum ii va striga: tata1/tata2 sau mama1/mama2;))). - draga mea, dar cu isi striga nepotul bunicii? bunica1/bunica2? #-o

Exista copii adoptati care continua sa aiba o relatie cu mama naturala. Deci sunt copii cu 2 mame. Pe care le numesc Mama pe amindoua, sau le spun pe nume, ori amindurora, ori doar uneia.

Exista copii care sunt crescuti doar de un parinte. Sunt ei oare mai disfunctionali decit cei crescuti de un cuplu?

SonicStage
19.08.2008, 11:40:40
Cred ca, daca comunitatea gay ar fi lucrat putin la imagine (inclusiv sa gestioneze fobia din anii '80 legata de raspandirea virusului HIV), era alta mancare de peste. Eu nu ma bat cu pumnul in piept ca-s straight, eu nu organizez parade, eu nu sar de fund in sus (simplu joc de cuvinte :)) ) cand nu mi se aproba ceva ca sunt discriminata. Au stat ascunsi "in the closet" si pe urma au explodat ca rachetele. Abordare gresita din start. Prefer oricand sa ma pup cu-n gay cu un comportament/aspect absolut normal si comun decat cu un alcoolic. :)>-

cristoiash
19.08.2008, 11:41:32
pai si eu sunt impotriva. ;)) even e cea care a zis ca psihoterapia da rezultate ;-)

Nu a zis ca da rezultate, a zis ca ea continua sa creada ca ar putea da rezultate. Nu cred ca exista prea multe cazuri unde terapia i-a intors pe calea hetero pe niste oameni homo.

ryanaro
19.08.2008, 11:42:02

eu le vad ca pe niste petreceri, si nimic mai mult. ;;) cum sunt si paradele rave (sunt si din alea in ro) o:-)

ps: e treaba fiecaruia/fiecareia cum se imbraca sau cum arata. o:-)

cristoiash
19.08.2008, 11:43:57
Cred ca, daca comunitatea gay ar fi lucrat putin la imagine (inclusiv sa gestioneze fobia din anii '80 legata de raspandirea virusului HIV), era alta mancare de peste. Eu nu ma bat cu pumnul in piept ca-s straight, eu nu organizez parade, eu nu sar de fund in sus (simplu joc de cuvinte :)) ) cand nu mi se aproba ceva ca sunt discriminata. Au stat ascunsi "in the closet" si pe urma au explodat ca rachetele. Abordare gresita din start. Prefer oricand sa ma pup cu-n gay cu un comportament/aspect absolut normal si comun decat cu un alcoolic. :)>-

Pai au stat inchisi in the closet fiindca altfel erau omoriti cu pietre. cazuri care se mai intimpla si in ziua de azi, vezi cazul Laramie. E normal sa explodeze la un moment dat, orice minoritate refulata la un moment dat explodeaza. Nu se deosebeste cu nimic de revolta taranilor exploatati pe vremuri carora le ajungea exploatarea la os.

evenstar
19.08.2008, 11:45:28
ai vorbit cu gay despre parade?

mda, sigur

La prima chestie - da, si mi s-a bagat textul cu "discriminarea".... Pe mine nu ma convinge.

La a doua... da, as alege familia in care copilul se va dezvolta armonios, dar sunt sigura ca daca eu as avea o boala in stadiu terminal nu ar mai exista inca doua familii, una disfunctionala si una straight, in afara de a mea in lume. Sau, daca ar fi asa "apocaliptic" totul, atunci actiunea s-ar produce in ultimele zile de existenta a umanitatii, si nu ar fi cazul sa-mi mai bat capul cu planuri pe termen lung pentru copil...

ryanaro
19.08.2008, 11:47:57
mai am un topic tangent :D . in anii 60, pe la inceputul feminismului radical, s a lansat teoria ca barbatii vor fi extincti pentru ca femei singure sau gay vor apela la banci de sperma pentru a concepe (practica curenta azi). cum vi se pare asta? este pe acelasi nivel cu adoptia de catre 2 barbati gay? :D

evenstar
19.08.2008, 11:48:12
Nu a zis ca da rezultate, a zis ca ea continua sa creada ca ar putea da rezultate. Nu cred ca exista prea multe cazuri unde terapia i-a intors pe calea hetero pe niste oameni homo.

Din nou se ajunge la acele diferentieri intre gay-ii "adevarati" si "falsi" care pentru mine sunt prea subtile si nu le pricep. Eu cunosc astfel de cazuri, putine, e drept, dar exista.

PS: Nu, nu i-am "vindecat" eu. I'm not that good...

evenstar
19.08.2008, 11:52:19
mai am un topic tangent :D . in anii 60, pe la inceputul feminismului radical, s a lansat teoria ca barbatii vor fi extincti pentru ca femei singure sau gay vor apela la banci de sperma pentru a concepe (practica curenta azi). cum vi se pare asta? este pe acelasi nivel cu adoptia de catre 2 barbati gay? :D

Eu am folosit termenul "gay" pana acum pentru a desemna ambele sexe. Nu fac diferentieri intre femei si barbati din acest pdv.
In legatura cu FIV, chiar si cu mame surogat, am o parere diferita...

PS: Mie, personal, imi sunt mult mai simpatici barbatii gay decat femeile lesbiene. Ele imi provoaca repulsie (de cand m-a pipait una la 14 ani in vestiar la sport...:-&:-&:-&)

compact
19.08.2008, 11:54:45
La prima chestie - da, si mi s-a bagat textul cu "discriminarea".... Pe mine nu ma convinge.

La a doua... da, as alege familia in care copilul se va dezvolta armonios, dar sunt sigura ca daca eu as avea o boala in stadiu terminal nu ar mai exista inca doua familii, una disfunctionala si una straight, in afara de a mea in lume. Sau, daca ar fi asa "apocaliptic" totul, atunci actiunea s-ar produce in ultimele zile de existenta a umanitatii, si nu ar fi cazul sa-mi mai bat capul cu planuri pe termen lung pentru copil...

cei pe care ii stiu eu sunt total impotriva paradelor pt ca le creeaza o imagine proasta. nu participa si chiar ironizeaza participantii

even - nu e chiar atat de apocaliptic. cristina vb de oameni pe care sa ii stii si sa ai incredere in ei, oameni pe care te poti baza

ryanaro
19.08.2008, 11:55:01
Eu am folosit termenul "gay" pana acum pentru a desemna ambele sexe. Nu fac diferentieri intre femei si barbati din acest pdv.
In legatura cu FIV, chiar si cu mame surogat, am o parere diferita...

higgs nu a povestit pe larg despre prietenii ei. spun eu pe scurt pana completeaza ea:

este vorba despre un cuplu de barbati gay si un cuplu de femei gay. unul din ei a conceput un copil (in vitro) cu una din ele, deci e copilul lor natural, nu adoptat. :D

evenstar
19.08.2008, 11:58:02
even - nu e chiar atat de apocaliptic. cristina vb de oameni pe care sa ii stii si sa ai incredere in ei, oameni pe care te poti baza

Ok, voi raspunde altfel. Intre un cuplu de gay pe care ii cunosc si o familie "straight" cu care n-am stat la bere, dar este in limitel;e normalitatii, mi-as asuma riscul de a o alege pe cea de-a doua...

evenstar
19.08.2008, 11:58:49
higgs nu a povestit pe larg despre prietenii ei. spun eu pe scurt pana completeaza ea:

este vorba despre un cuplu de barbati gay si un cuplu de femei gay. unul din ei a conceput un copil (in vitro) cu una din ele, deci e copilul lor natural, nu adoptat. :D

Dupa cum ama mai zis de vreo 2 ori, nu mi se pare acelai lucru. In cazul acesta e dreptul lor. Sa fie sanatosi...

SonicStage
19.08.2008, 11:59:00

si-l cresc toti 4?

tasha
19.08.2008, 12:00:00
Eu n-am spus ca ader la punctul 2. Am spus ca nu il consider o argumentatie suficient valabila pentru optiunea contra. Mai ales ca nu exista nici statistici si nici probe stiintifice empiric obtinute.

Stiu, doar ca tu sumarizasei foarte bine opiniile vehiculate si de aceea te-am citat pe tine :)

calina
19.08.2008, 12:00:00

Adica toti 4 au facut un copil? Care e copilul....lor? Al tuturor?!:-B

cristoiash
19.08.2008, 12:00:03
In orice caz, ca sa ne intoarcem la topic, avind in vedere citi copii cresc prin orfelinate si ajung vai de mama lor, fiindca nu toti copiii sunt infiati, eu cred ca nu poate fi decit benefic pentru un copil sa creasca intr-o familie, indiferent de orientarea sexuala a partenerilor.

Astfel, daca deschiderea adoptiilor pentru cuplurile gay va micsora numarul copiilor crescuti in orfelinate cu paduchi in cap, in mod clar asta pentru mine este un argument mult mai puternic decit ca eventualii adoptati vor creste fara paduchi si cu o educatie mai buna si vor ajunge oameni dar vor fi gay.

Deci chiar daca ar fi demonstrat stiintific ca 90% din copiii adoptati de gay vor ajunge gay tot as prefera mai multi gay decenti pe lume decit mai multi criminali hetero prin inchisori.

ryanaro
19.08.2008, 12:01:13
si-l cresc toti 4?

separat. inchipuie ti ca e vorba de o familie cu parinti divortati. o:-)

compact
19.08.2008, 12:01:58
Ok, voi raspunde altfel. Intre un cuplu de gay pe care ii cunosc si o familie "straight" cu care n-am stat la bere, dar este in limitel;e normalitatii, mi-as asuma riscul de a o alege pe cea de-a doua...

sigur, normalitate sexuala, atata timp cat nu folosesc bice si catuse :-p

evenstar
19.08.2008, 12:04:38
sigur, normalitate sexuala, atata timp cat nu folosesc bice si catuse :-p

OK, reformulez, in limitele normalitatii adica nu-s alcoolici, abuzivi, ratati, murdari, bolnavi psihic. Nu ma gandeam la normalitate sexuala...

SonicStage
19.08.2008, 12:05:43
separat. inchipuie ti ca e vorba de o familie cu parinti divortati. o:-)
Hmm, adica mami si tati au fost casatoriti, au divortat si acum fiecare are familia lui cu un partener de acelasi sex? Daca e asa, atunci felicitari ca nu s-au ascuns si ca si-au vazut de fericirea lor. =D>

compact
19.08.2008, 12:07:14
In orice caz, ca sa ne intoarcem la topic, avind in vedere citi copii cresc prin orfelinate si ajung vai de mama lor, fiindca nu toti copiii sunt infiati, eu cred ca nu poate fi decit benefic pentru un copil sa creasca intr-o familie, indiferent de orientarea sexuala a partenerilor.

Astfel, daca deschiderea adoptiilor pentru cuplurile gay va micsora numarul copiilor crescuti in orfelinate cu paduchi in cap, in mod clar asta pentru mine este un argument mult mai puternic decit ca eventualii adoptati vor creste fara paduchi si cu o educatie mai buna si vor ajunge oameni dar vor fi gay.

Deci chiar daca ar fi demonstrat stiintific ca 90% din copiii adoptati de gay vor ajunge gay tot as prefera mai multi gay decenti pe lume decit mai multi criminali hetero prin inchisori.

am mers ani prin centre de plasament (nu se mai numesc orfelinate)......si sunt de acord 100% cu tine.

even - poti sa spui si tu cum e in centre, in cele in care se face practica trb sa le duci ceva ca sa iti deseneze sau sa iti faca plansele alea pt examen.....si mananca bataie la greu si nu sunt in stare sa-si faca temele pt ca sunt 10 intr-un dormitor, care are o masa rotunda in mijloc si galagie multa in timp ce scriu si ele ceva in caietul de teme.....dictare dupa educatoarele care le trag una ca sa scrie mai repede.

evenstar
19.08.2008, 12:07:18
Hmm, adica mami si tati au fost casatoriti, au divortat si acum fiecare are familia lui cu un partener de acelasi sex? Daca e asa, atunci felicitari ca nu s-au ascuns si ca si-au vazut de fericirea lor. =D>
Nu cred ca asta a vrut sa zica, ca au fost intr-adevar casatoriti, ci ca e o situatie similara...

evenstar
19.08.2008, 12:10:48
am mers ani prin centre de plasament (nu se mai numesc orfelinate)......si sunt de acord 100% cu tine.

even - poti sa spui si tu cum e in centre, in cele in care se face practica trb sa le duci ceva ca sa iti deseneze sau sa iti faca plansele alea pt examen.....si mananca bataie la greu si nu sunt in stare sa-si faca temele pt ca sunt 10 intr-un dormitor, care are o masa rotunda in mijloc si galagie multa in timp ce scriu si ele ceva in caietul de teme.....dictare dupa educatoarele care le trag una ca sa scrie mai repede.

Ce am bolduit marturisesc ca n-am inteles.
Ai dreptate, stiu cum e in centre, am facut "controale" in multe astfel de institutii, apoi am ajuns la un ONG care avea parteneriate semnate cu ele... Da, e rau...
Totusi, dupa cum spuneam in alt topic, soluti ala toate problemele astea mi se pare a fi controlul natalitatii...

higgs
19.08.2008, 12:13:55
Din nou se ajunge la acele diferentieri intre gay-ii "adevarati" si "falsi" care pentru mine sunt prea subtile si nu le pricep. Eu cunosc astfel de cazuri, putine, e drept, dar exista.

PS: Nu, nu i-am "vindecat" eu. I'm not that good...

Macar asa ca o sinteza in urma discutiilor noastre cred ca ajuta :)
http://www.religioustolerance.org/hom_fixe.htm

P.S. Nu trebuie sa repeti la fiecare postare "discriminarea" te rog :)

higgs
19.08.2008, 12:16:25
Mare parte din comunitatea gay sunt absolut scirbiti de evenimentele gen gay parade si exhibitionismul de acest gen. Sunt foarte multi gay absolut normali.

si vezi ca daca alegi orfelinatul copilul tau ar avea mult mai multe sanse sa ajunga disfunctional sau prin inchisori decit daca ar fi crescut de un cuplu gay.

E doar o petrecere. In general cei tineri merg la petreceri, de fapt procentul de straight people la gay parade e cam de jumatate. Noi mergem daca e vremea buna. Ne place parada vaporaselor pe canale. Nu mi se pare ceva rau :)
Nici paradele de dupa meciuri nu ma incanta prin oras, insa sunt sigura ca daca esti cu un grup de prieteni te poate revolta sau poti sa ciocnesti o bere cu ei :)

compact
19.08.2008, 12:16:50
OK, reformulez, in limitele normalitatii adica nu-s alcoolici, abuzivi, ratati, murdari, bolnavi psihic. Nu ma gandeam la normalitate sexuala...

pai si ceilalti sunt la fel - nu sunt alcoolici, abuzivi, ratati, murdari, bolnavi psihic........dar se inteleg bine, sunt compatibili, nu se cearta etc
dar cei hetero nu se inteleg bine, se cearta f des, au "crize", nu sunt stabili emotionali

higgs
19.08.2008, 12:17:27

Sotul meu le spune parintilor pe nume :) Si a avut o copilarie normala. Treaba cu tata1 tata2, poate sa fie o gluma =))

higgs
19.08.2008, 12:18:36
PS: Mie, personal, imi sunt mult mai simpatici barbatii gay decat femeile lesbiene. Ele imi provoaca repulsie (de cand m-a pipait una la 14 ani in vestiar la sport...:-&:-&:-&)

Am prieteni care considera ca lesbienele nu sunt gay ci sunt asa pentru bucuria barbatilor ;)) :))

evenstar
19.08.2008, 12:18:56
Macar asa ca o sinteza in urma discutiilor noastre cred ca ajuta :)
http://www.religioustolerance.org/hom_fixe.htm

P.S. Nu trebuie sa repeti la fiecare postare "discriminarea" te rog :)

OK, marturisesc ca mi se pare interesant... o sa-l citesc atent! :)>- Totusi, trebuie sa recunosc ca in viata de zi cu zi ma incadrez in partea cu "The most conservative view, typically promoted by the conservative religious groups, Christian, Jewish, Muslim, Sikh, etc."

PS: N-am mai zis nimic, de mult.... Hai, peace!

compact
19.08.2008, 12:19:03
Sotul meu le spune parintilor pe nume :) Si a avut o copilarie normala. Treaba cu tata1 tata2, poate sa fie o glume =))

vroiam sa ii arat ca e un argument aiurea (stupid)

Ai dreptate, stiu cum e in centre, am facut "controale" in multe astfel de institutii, apoi am ajuns la un ONG care avea parteneriate semnate cu ele... Da, e rau...
Totusi, dupa cum spuneam in alt topic, soluti ala toate problemele astea mi se pare a fi controlul natalitatii...

practica de specialitate pt cei de la psiho

cristoiash
19.08.2008, 12:19:14

De acord, insa controlul natalitatii nu va elimina problema copiilor existenti in centrele de plasament. Pina cind centrele de plasament vor fi eliminate prin eliminarea conceptiei nedorite, pina atunci vom avea o problema reala. Ei exista, si cresc in centre de plasamente si ajung cum ajung la final. Eu cunosc un tip care a crescut in orfelinat si a ajuns ok, mare actor. Insa nici el nu e complet "intreg" la cap. Si el mi-a povestit multe de prin orfelinat si despre ceilalti copii si sansele care li se ofera. Cred ca un cuplu gay ar oferi mult mai multe sanse unui copil decit o fac "centrele de plasament". Care tot orfelinate sunt, indiferent de denumire.

evenstar
19.08.2008, 12:20:41
pai si ceilalti sunt la fel - nu sunt alcoolici, abuzivi, ratati, murdari, bolnavi psihic........dar se inteleg bine, sunt compatibili, nu se cearta etc
dar cei hetero nu se inteleg bine, se cearta f des, au "crize", nu sunt stabili emotionali
N-ai inteles ce am vrut sa zic. Am "introdus" in discutie o a treia familie. Problema pusa la modul ala era prea restrictiva, e ca si cum m-ai intreba daca prefer violul sau bataia. Ok, prefer bataia, dar cel mai bine nici una...

evenstar
19.08.2008, 12:22:28
practica de specialitate pt cei de la psiho
Aha, n-am facut in centru de Plasament, am facut la puscarie, la balamuc si la policlinica CFR.... =))=))=))
Scuze pentru off-topic...

higgs
19.08.2008, 12:23:11
OK, marturisesc ca mi se pare interesant... o sa-l citesc atent! :)>- Totusi, trebuie sa recunosc ca in viata de zi cu zi ma incadrez in partea cu "The most conservative view, typically promoted by the conservative religious groups, Christian, Jewish, Muslim, Sikh, etc."

Treaba cu articolele de pe net este cu doua fete. Fiecare citeste cam ce vrea sau pe unde are rabdare. Nu poti mereu sa tragi o concluzie subiectiva, mai ales intr-o tema atat de fierbinte.:">

evenstar
19.08.2008, 12:23:13
]De acord, insa controlul natalitatii nu va elimina problema copiilor existenti in centrele de plasament. [/B]Pina cind centrele de plasament vor fi eliminate prin eliminarea conceptiei nedorite, pina atunci vom avea o problema reala. Ei exista, si cresc in centre de plasamente si ajung cum ajung la final. Eu cunosc un tip care a crescut in orfelinat si a ajuns ok, mare actor. Insa nici el nu e complet "intreg" la cap. Si el mi-a povestit multe de prin orfelinat si despre ceilalti copii si sansele care li se ofera. Cred ca un cuplu gay ar oferi mult mai multe sanse unui copil decit o fac "centrele de plasament". Care tot orfelinate sunt, indiferent de denumire.

Ar dura cam 18 ani, teoretic...

cristoiash
19.08.2008, 12:24:37
N-ai inteles ce am vrut sa zic. Am "introdus" in discutie o a treia familie. Problema pusa la modul ala era prea restrictiva, e ca si cum m-ai intreba daca prefer violul sau bataia. Ok, prefer bataia, dar cel mai bine nici una...

Stai putin, pai tu echivalezi adoptia intr-o familie de gay cu violul?

Eu zic sa nu mai extrapolam prin cazuri si situatii exagerate, ca uite unde ajungem. Cer scuze pentru intrebarea mea cu "exemplele", cred ca era un raspuns la un alt exemplu de-al tau, dar oricum duce la discutii sterile cred eu.

Si acum INCERC sa ies de pe forum, ca nu mai apuc sa fac nimic azi.

BDiana
19.08.2008, 12:25:34
[...]este o idee in constiinta generala ca gay-ii ar fi un fel de propagandisti, gata to take over the world. parca si vad un scenariu apocaliptic gandit de o asemenea persoana: "daca toti gay-ii adopta, atunci toti copiii vor deveni gay la randul lor si gay-ii ne vor extermina si apoi toti vom fi extincti natural!" cititi numai ce ridicol suna! :)) [...]
Pai si chiar sunt! Multi dintre ei fac propaganda puternica pro-gay. Si recunosc ca este enervant. Eu nu ies pe strada strigand in gura mare ca e bine sa fii hetero. :) Insa inteleg ca este o exagerare necesara, ca si in cazul miscarii feministe. Cand o clasa este discriminata, este necesar sa se revolte si sa intreprinda actiuni exagerate pentru a contracara discriminarea. Daca aceasta dispare, va disparea de la sine si motorul propagandei...

Mai, eu cred ca specia asta numai de lipsa de reproducere nu e amenintata. Din acest punct de vedere, poate ar trebui sa fie mai multi gay, care sa nu se reproduca, si poate vom mai avea loc pe pamant si peste 100 de ani.

evenstar
19.08.2008, 12:25:46
Treaba cu articolele de pe net este cu doua fete. Fiecare citeste cam ce vrea sau pe unde are rabdare. Nu poti mereu sa tragi o concluzie subiectiva, mai ales intr-o tema atat de fierbinte.:">

Nu, ma straduiesc sa nu o fac. Dar adevarul este ca si tu si eu suntem "biased", eu pentru ca am fost educata in spirit crestin ortodox si nu am renegat credinta (desi nu sunt o ortodoxa practicanta", tu pentru ca viata te-a dus in alte locuri si te-a expus altor realitati. Probabil ca "adevarul si dreptatea" sunt undeva la mijloc, dar fara dialog nu le putem descoperi... :)>-

cristoiash
19.08.2008, 12:26:29
Ar dura cam 18 ani, teoretic...

Plus inca vreo 200 de ani pina la implementarea si executia perfecta a sistemului de controlare a natalitatii. Uite la China, unde au bagat legi si pedepse, si degeaba.

CristinaKitty
19.08.2008, 12:27:15
:-"fetelor, eu una nu pot sa nu recunosc faptul ca mi se pare putin anormal ca un cuplu gay sa adopte un copil...dar daca ar fi sa aleg intre o familie dezorganizata si in plus cu un membru alcoolic si violent pe deasupra, clar as alege cuplul gay pentru adoptia unui copil!
poate ca sunt putin radicala dar sincer aici e vorba putin de extreme...eu intotdeauna am fost pentru calea de mijloc asa ca a fost mai greu sa imi exprim parerea.:-<

evenstar
19.08.2008, 12:27:21
Stai putin, pai tu echivalezi adoptia intr-o familie de gay cu violul?

Eu zic sa nu mai extrapolam prin cazuri si situatii exagerate, ca uite unde ajungem. Cer scuze pentru intrebarea mea cu "exemplele", cred ca era un raspuns la un alt exemplu de-al tau, dar oricum duce la discutii sterile cred eu.

Si acum INCERC sa ies de pe forum, ca nu mai apuc sa fac nimic azi.

Nu, nu comparam... Ziceam ca era putin fortata intrebarea, si ca firesc as alege o a treia familie, necunoscuta...:-p

Si eu ar trebui sa ies, ca am treaba, da' mi-e taaaare sila!

cristoiash
19.08.2008, 12:28:42
Nu, ma straduiesc sa nu o fac. Dar adevarul este ca si tu si eu suntem "biased", eu pentru ca am fost educata in spirit crestin ortodox si nu am renegat credinta (desi nu sunt o ortodoxa practicanta", tu pentru ca viata te-a dus in alte locuri si te-a expus altor realitati. Probabil ca "adevarul si dreptatea" sunt undeva la mijloc, dar fara dialog nu le putem descoperi... :)>-

Eu am momente si momente. Uneori ma loveste credinta, alteori dubiile. Azi sunt agnostica spre atee. :))

evenstar
19.08.2008, 12:29:04
Mai, eu cred ca specia asta numai de lipsa de reproducere nu e amenintata. Din acest punct de vedere, poate ar trebui sa fie mai multi gay, care sa nu se reproduca, si poate vom mai avea loc pe pamant si peste 100 de ani.

Mi-e tare greu sa te contrazic la faza asta... :-"

evenstar
19.08.2008, 12:30:44
Eu am momente si momente. Uneori ma loveste credinta, alteori dubiile. Azi sunt agnostica spre atee. :))

Vad... ;)) Eu nu am dubii, doar ca nu-s de acord cu toate ideile si practicile Bisericii. E ca si la oameni: nu trebuie sa aprobi 100% ca sa iubesti...

higgs
19.08.2008, 12:33:46

Nu..Sunt doua cupluri diferite. Un cuplu (el si el) si o ea (lesbiana, nu are partenera in acest moment). Ea locuia deja intr-un oras diferit, cei doi s-au mutat langa ea cand au inceput discutiile serioase legate de copil. Copilul are deja un an. Casele sunt foarte apropiate. La inceput a stat mai mult cu mama, iar cei doi vizitau si ajutau cand era necesar. Acum copilul nu este foarte dependent de mama (alaptat etc) si sta si zilele si noptile la cei doi. Impart responsabilitatile. De multe ori au cina impreuna, iar de cateva ori pe an inchiriaza o casa de vacanta unde locuiesc toti (el, el si mama) pentru a da un sentiment frumos copilului.
Vor continua asa, sa locuiasca aproape, pana cei doi copilasi ajung la varsta de 18 ani. Deocamdata asta este planul. I-am vizitat acum ceva vreme, sunt o familie placuta :D Amuzant este faptul ca cel mic este mult mai apropiat de partenerul biologic al tatalui :))
Cam asta este povestea. Nu intra la partea cu adoptia de la orfelinat. Nu este o situatie clasica, insa este o situatie frumoasa. Pana la urma ce inseamna normalitate :D

SonicStage
19.08.2008, 12:35:59
:-"fetelor, eu una nu pot sa nu recunosc faptul ca mi se pare putin anormal ca un cuplu gay sa adopte un copil...dar daca ar fi sa aleg intre o familie dezorganizata si in plus cu un membru alcoolic si violent pe deasupra, clar as alege cuplul gay pentru adoptia unui copil!
Hmm, cam asa am gandit-o si eu: decat un cuplu din mami-alcoolica, tati-agresiv, prefer un cuplu de gay. Dar acuma stau si ma intreb: de ce familia formata din el+ea trebuie sa fie disfunctionala pentru a avea un avantaj asupra familiei de el+el sau ea+ea ? De ce n-as considera la fel 2 familii (una straight si una gay) desi ar avea aceeasi putere financiara, aceeasi casa, aceleasi studii, joburi etc.?
Noroc cu discutiile de pe aici, mai deschid si eu un ochi. :)>-

evenstar
19.08.2008, 12:38:23
Hmm, cam asa am gandit-o si eu: decat un cuplu din mami-alcoolica, tati-agresiv, prefer un cuplu de gay. Dar acuma stau si ma intreb: de ce familia formata din el+ea trebuie sa fie disfunctionala pentru a avea un avantaj asupra familiei de el+el sau ea+ea ? De ce n-as considera la fel 2 familii (una straight si una gay) desi ar avea aceeasi putere financiara, aceeasi casa, aceleasi studii, joburi etc.?
Noroc cu discutiile de pe aici, mai deschid si eu un ochi. :)>-Asta incercam eu sa zic la faza cu violul si bataia... noruc cu discutiile de pe aici, ca se mai gasesc suflete mari sa "traduca" ce spun eu... =))

higgs
19.08.2008, 12:38:24

Si eu sunt ortodoxa si nu am renegat nimic. De unde ai ajuns la concluzia ca sunt biased din cauza ca am renegat ceva :))?

cristoiash
19.08.2008, 12:38:57
Noroc cu discutiile de pe aici, mai deschid si eu un ochi. :)>-

Ai dreptate.

Off topic: Oare nu am putea sa convenim un TIME-OUT? Adica sa luam o pauza de citeva ore si sa convenim sa ne adunam din nou la o anumita ora? Ca ma omoara sotul cind vine acasa si iar nu sunt scrise cardurile alea si zau ca nu reusesc sa ma rup de aici.

Ori poate daca imi dau moderatorii o interdictie fortata de vreo citeva ore sa nu mai pot intra pe site.

CristinaKitty
19.08.2008, 12:39:21
De ce n-as considera la fel 2 familii (una straight si una gay) desi ar avea aceeasi putere financiara, aceeasi casa, aceleasi studii, joburi etc.?
Noroc cu discutiile de pe aici, mai deschid si eu un ochi. :)>-[/quote]
:-wdespre asta nu stiu ce sa zic...cred ca as prefera totusi familia straight...desi, dupa ce am vazut in Olanda tind sa ma mai gandesc...

evenstar
19.08.2008, 12:40:30
Si eu sunt ortodoxa si nu am renegat nimic. De unde ai ajuns la concluzia ca sunt biased din cauza ca am renegat ceva :))?
Am ajuns la concluzia ca esti biased pentru ca traiesti printre gay, in alta societate, o parte iti sunt prieteni si nu poti fi "rece". Plus ca, probabil, te adaptezi la tara in care traiesti - ceea ce e firesc.

CristinaKitty
19.08.2008, 12:40:32
Ai dreptate.

Off topic: Oare nu am putea sa convenim un TIME-OUT? Adica sa luam o pauza de citeva ore si sa convenim sa ne adunam din nou la o anumita ora? Ca ma omoara sotul cind vine acasa si iar nu sunt scrise cardurile alea si zau ca nu reusesc sa ma rup de aici.

Ori poate daca imi dau moderatorii o interdictie fortata de vreo citeva ore sa nu mai pot intra pe site.
=))=))=))=))vai ca si eu stau gura casca de vreo ora....si am atatea de facut!

higgs
19.08.2008, 12:41:30
De ce n-as considera la fel 2 familii (una straight si una gay) desi ar avea aceeasi putere financiara, aceeasi casa, aceleasi studii, joburi etc.?

E destul de usor sa discuti in exemple aici. Insa chiar sa ai sansa in care gasesti doua familii cu asemanari atat de puternice la nivel social si financiar este destul de mica. Presupun ca procesul de adoptie este destul de complex, undeva trebuie sa fie o diferenta (si nu ma refer la orientarea partnerilor aici ;))). Pana la urma sper ca se alege cuplul care poate ajuta copilul cel mai mult :D

calina
19.08.2008, 12:41:47
Nu..Sunt doua cupluri diferite. Un cuplu (el si el) si o ea (lesbiana, nu are partenera in acest moment). Ea locuia deja intr-un oras diferit, cei doi s-au mutat langa ea cand au inceput discutiile serioase legate de copil. Copilul are deja un an. Casele sunt foarte apropiate. La inceput a stat mai mult cu mama, iar cei doi vizitau si ajutau cand era necesar. Acum copilul nu este foarte dependent de mama (alaptat etc) si sta si zilele si noptile la cei doi. Impart responsabilitatile. De multe ori au cina impreuna, iar de cateva ori pe an inchiriaza o casa de vacanta unde locuiesc toti (el, el si mama) pentru a da un sentiment frumos copilului.
Vor continua asa, sa locuiasca aproape, pana cei doi copilasi ajung la varsta de 18 ani. Deocamdata asta este planul. I-am vizitat acum ceva vreme, sunt o familie placuta :D Amuzant este faptul ca cel mic este mult mai apropiat de partenerul biologic al tatalui :))
Cam asta este povestea. Nu intra la partea cu adoptia de la orfelinat. Nu este o situatie clasica, insa este o situatie frumoasa. Pana la urma ce inseamna normalitate :D

Noi cred ca gresim ca plecam de la premise gresite de discutie...in primul rand comparam normalitatea din RO cu normalitatea din Olanda, si nu sunt comparabile...nu cred ca situatia de aici e mai buna sau mai proasta decat situatia din Olanda, si asta nici nu e scopul discutiei de la acest topic.
Stiu insa ca, in copilarie, aveam prieteni care aveau un singur parinte...de obicei mama, tatal lipsea....nu pot exprima in cuvinte cat au suferit, cat n-au inteles, cat mai sufera inca si cat repeta din greselile parintilor si acum, la maturitate.
In aceasta perspectiva, tare sunt curioasa cum ar intelege un copil cu o mama, un tata si un partener al tatalui, care traieste in aranjamentul pe care l-ai descris mai sus (care, oricat de idilic ar parea, in perceptia mea nu este de apreciato:-) ) ce e cu el, si cum se va dezvolta in viata. Pentru ca, indiferent daca ne convine sau nu, dar copiii sunt in mare parte produsul parintilor lor, si sunt influentati, incepand cu imitarea actiunilor zilnice, de acestia. :)>-

evenstar
19.08.2008, 12:42:22
Ai dreptate.

Pe mine ma va omori sefa... ceea ce, in proaspata mea pozitie de demisionara, nu-mi pasa prea mult...
Hai, fugi la cratita! :)):)):))>:D<

cristoiash
19.08.2008, 12:43:53
Pe mine ma va omori sefa... ceea ce, in proaspata mea pozitie de demisionara, nu-mi pasa prea mult...
Hai, fugi la cratita! :)):)):))>:D<

Pai da, mi-e greu. Ca ieri mi-a luat citeva ore bune sa va prind din urma!

higgs
19.08.2008, 12:43:57
Am ajuns la concluzia ca esti biased pentru ca traiesti printre gay, in alta societate, o parte iti sunt prieteni si nu poti fi "rece". Plus ca, probabil, te adaptezi la tara in care traiesti - ceea ce e firesc.

:)) Nu am cum sa fiu rece. In general ma implic destul de puternic in ceea ce cred. Am locuit mult mai mult in romania decat in olanda, partea cu locuitul nu este mereu un punct forte :D Sper sa nu imi schimb atitudinea dupa numarul tarilor in care am locuit, as avea probleme serioase cu personalitatea :)) Sper insa ca am invatat ceva din fiecare cultura :))

CristinaKitty
19.08.2008, 12:47:16
Noi cred ca gresim ca plecam de la premise gresite de discutie...in primul rand comparam normalitatea din RO cu normalitatea din Olanda, si nu sunt comparabile...nu cred ca situatia de aici e mai buna sau mai proasta decat situatia din Olanda, si asta nici nu e scopul discutiei de la acest topic.
Stiu insa ca, in copilarie, aveam prieteni care aveau un singur parinte...de obicei mama, tatal lipsea....nu pot exprima in cuvinte cat au suferit, cat n-au inteles, cat s-au chinuit sa inteleaga de ce eu aveam tata si mama si ei doar mama, cat mai sufera si cat repeta din greselile parintilor si acum, la maturitate.
In aceasta perspectiva, tare sunt curioasa cum ar intelege un copil cu o mama, un tata si un partener al tatalui, care traieste in aranjamentul pe care l-ai descris mai sus (care, oricat de idilic ar parea, in perceptia mea nu este de apreciato:-) ) ce e cu el, si cum se va dezvolta in viata. Pentru ca, indiferent daca ne convine sau nu, dar copiii sunt in mare parte produsul parintilor lor, si sunt influentati, incepand cu imitarea actiunilor zilnice, de acestia. :)>-
In Romania inca ne mai luptam cu multe probleme de perceptie-aici cred eu ca ar fi cel mai greu. Desi vreau sa cred despre mine ca sunt deschisa la minte, ma mai surprind uneori ca mai gandesc si eu in felul tipic romanesc. Din pacate asa sunt educata si ma comport ca atare. Dar daca educatia ar fi ca si in tari precum Olanda sau Belgia, lucrurile ar sta cu totul altfel. Dar nu este cazul!

evenstar
19.08.2008, 12:48:06
:)) Nu am cum sa fiu rece. In general ma implic destul de puternic in ceea ce cred. Am locuit mult mai mult in romania decat in olanda, partea cu locuitul nu este mereu un punct forte :D Sper sa nu imi schimb atitudinea dupa numarul tarilor in care am locuit, as avea probleme serioase cu personalitatea :)) Sper insa ca am invatat ceva din fiecare cultura :))
OK, sunt convinsa ca, de fapt, stii ce am vrut sa zic. Un bias exista, n-are cum sa nu fie... Fie si pentru ca fiecare dintre noi are tendinta naturala de a se integrain grupul din care face parte...;-)

Pe de alta parte, sper ca ai inteles si pozitia mea, si faptul ca discutia era absolut teoretica, nu sunt o homofoba fanatica... De altfel, am semnat cateva petitii Accept cane exista celebrul articol 200 in Codul Penal romanesc...

higgs
19.08.2008, 12:49:28

Deocamdata il vad fericit pe acel copil. As putea sa iti zic rezultatul final dupa multi ani :D
In acelasi timp mai am un prieten care a facut naveta intre Danemarca si Olanda toata copilaria lui. Parintii locuiau in tari diferite, divortati. Pare normal, sper sa am si eu un copil destept ca el si frumos :D
Eu cred ca parintii trebuie sa explice oricum, sa il faca sa inteleaga valorile astea si faptul ca daca se schimba ceva in sistem nu este neaparat ceva negativ. Se poate compensa pe alta parte.
Eu nu sunt de acord cu cazurile parintilor care stau impreuna doar de dragul copiilor :D Nici o familie cu certuri prelungite si cratite aruncate nu este normala, sau o familie care nu comunica sub nici o forma ;))

higgs
19.08.2008, 12:54:27
Pe de alta parte, sper ca ai inteles si pozitia mea, si faptul ca discutia era absolut teoretica, nu sunt o homofoba fanatica... De altfel, am semnat cateva petitii Accept cane exista celebrul articol 200 in Codul Penal romanesc...

Nu cunosc miscarea accept din romania, am auzit de ea. Cred ca este o tendita in romania de ambele parti, batut cu pumnul in piept din partea gay-lor si exprimari violente din partea celor care nu sunt de acord cu ei. Normal ca adevarul este la mijloc, insa nu poti caracteriza o comunitate dupa un grup de oameni care iese pe strada.
Apropo de parada gay. In general noi auzit doar de partea cu petrecerea, insa este putin mai mult decat o petrecere. Sunt conferinte in timpul saptamanii, filme, documentare, cazuri adevarate, procesiune la monumentul gay (pentru gayiiii care au murit in WWII), petrecerea este doar o zi si doua nopti pana la ora 12 am pe strada, dupa care in cluburi :D

tasha
19.08.2008, 12:58:38
Stiu insa ca, in copilarie, aveam prieteni care aveau un singur parinte...de obicei mama, tatal lipsea....nu pot exprima in cuvinte cat au suferit, cat n-au inteles, cat s-au chinuit sa inteleaga de ce eu aveam tata si mama si ei doar mama, cat mai sufera si cat repeta din greselile parintilor si acum, la maturitate.
I

Uite ca eu am crescut cu mama, parintii mei sint despartiti, si totusi am o relatie (de 8 ani) extrem de buna cu sotul meu, sint realtiv normala (zic eu :D ), dezvoltata ok din punct de vedere social si sentimental, sper si intelectual. Si chiar nu am avut de suferit din cauza despartirii parintilor mei, nici copii nu m-au aratat cu degetul, nici eu nu plingeam la colt ca ajung acasa si tata nu e :) Si acum sint convinsa ca a fost cea mai buna solutie :)

evenstar
19.08.2008, 12:59:09
Nu cunosc miscarea accept din romania, am auzit de ea.
Art. 200 era cel care ii "condamna" la inchisoare pe gay... Nu mi s-a parut fair, de aceea am semnat. Accept e un ONG activ in spatiul public romanesc. Or mai fi si altele, dar nu le stiu eu.
La noi gay parade e exact ce zicea Sonic : baieti cu diademe si tutu, care se iau la bataie cu punkerii cu lanturi...

calina
19.08.2008, 13:02:10
Uite ca eu am crescut cu mama, parintii mei sint despartiti, si totusi am o relatie (de 8 ani) extrem de buna cu sotul meu, sint realtiv normala (zic eu :D ), dezvoltata ok din punct de vedere social si sentimental, sper si intelectual. Si chiar nu am avut de suferit din cauza despartirii parintilor mei, nici copii nu m-au aratat cu degetul, nici eu nu plingeam la colt ca ajung acasa si tata nu e :) Si acum sint convinsa ca a fost cea mai buna solutie :)

Am povestit din experienta mea....am avut din copilarie 4 prieteni care au trecut prin experienta asta, cu tatal plecat inca dinainte sa se nasca...si am observat lucrurile astea la ei. Si ei sunt perfect normali (sunt prietenii mei in continuare:"> ), dar au o lacuna din partea asta.
Normal, ce am povestit eu nu se poate generaliza si nici nu reprezinta regula, ci experienta mea.
De fapt incercam sa subliniez ca nu mi se pare destul de confuz pentru un copil sa creasca intr-o familie monoparentala, darmite sa creasca intr-o familie precum cea prezentata de Miruna.

higgs
19.08.2008, 13:03:25
Art. 200 era cel care ii "condamna" la inchisoare pe gay... Nu mi s-a parut fair, de aceea am semnat. Accept e un ONG activ in spatiul public romanesc. Or mai fi si altele, dar nu le stiu eu.
La noi gay parade e exact ce zicea Sonic : baieti cu diademe si tutu, care se iau la bataie cu punkerii cu lanturi...

Trebuie sa fac o alta observatie. In general travestitii sunt straight. Comunitatea gay de aici se combina foarte rar cu comunitatile travestitilor. Mai sunt "regine" care trec pe strada gay insa asta este tot. Imi plac reginele :D Unele sunt adevarate opere de arta :)<:-P

compact
19.08.2008, 13:03:56

eu am fost crescuta doar de mama si nu pot sa zic ca nu am avut momente in care imi pare rau ca nu am un tata (nu al meu ;-)), dar asa....unul in general. Nu m-am chinuit sa inteleg de ce nu am 2 parinti, am inteles destul de repede, iar din greselile mamei nu pot sa spun ca am repetat, doar ca am suportat cam mult soacra......
este de apreciat o familie formata din mama, tata si copil, in care ei se inteleg, iubesc, respecta si sprijina.....acum revenind la realitate: copiii isi imita parintii in primii ani de viata, sunt influentati de ei si dezvoltarea personalitatii depinde in mare masura de parinti, totusi.....sunt multumita ca parintii mei au divortat decat sa fie certuri din cauza soacrei si daca de mica as fi avut un tata si o mama care sa ma doreasca si sa ma iubeasca atat de mult incat sa fie ca cei doi (trei) din cazul respectiv as fi fost cu siguranta fericita

SonicStage
19.08.2008, 13:38:02
Trebuie sa fac o alta observatie. In general travestitii sunt straight. Comunitatea gay de aici se combina foarte rar cu comunitatile travestitilor. Mai sunt "regine" care trec pe strada gay insa asta este tot. Imi plac reginele :D Unele sunt adevarate opere de arta :)<:-P
higgs, daca vedeai cea mai recenta parada gay de aici, sigur nu le asociai pe acele 'doamne' cu niste opere de arta. Mai ales cand niste barbati urati si parosi, imbracati in plastic, cu machiaj strident se certau intre "ele" pentru ca una canta in timpul paradei "mama mea e florareasa"... si Naomi o apostrofa "taci fa, fir-ai a draq" :-& :-& :-&

evenstar
19.08.2008, 13:44:02
higgs, daca vedeai cea mai recenta parada gay de aici, sigur nu le asociai pe acele 'doamne' cu niste opere de arta. Mai ales cand niste barbati urati si parosi, imbracati in plastic, cu machiaj strident se certau intre "ele" pentru ca una canta in timpul paradei "mama mea e florareasa"... si Naomi o apostrofa "taci fa, fir-ai a draq" :-& :-& :-&
Vai de capul meu, mi-a stat lunch-ul in gat...:-&:-&:-&

higgs
19.08.2008, 14:53:30

Arta apare in diferite feluri ;))
Insa din ce zici tu nu suna prea bine :))
In acelasi timp ma intreb, sa fie asta comportamentul gay? Sau e ceva gay romanesc? Sau e ceva romanesc?
Nu prea poti generaliza o comunitate doar din manifestarea unora pe strada ;)) Sau poti :D?

SonicStage
19.08.2008, 15:00:44
Arta apare in diferite feluri ;))
Insa din ce zici tu nu suna prea bine :))
In acelasi timp ma intreb, sa fie asta comportamentul gay? Sau e ceva gay romanesc? Sau e ceva romanesc?
Nu prea poti generaliza o comunitate doar din manifestarea unora pe strada ;)) Sau poti :D?
Pai de asta spun ca stau prost la capitolul imagine. Ca apar in fata natiunii pudice o sleahta de circari care "give a bad name" comunitatii. In plus, la noi, media joaca un rol extrem de important in campania anti-gay. Nu cunosc un gay roman care sa se bucure de respect sau admiratie, pentru ca cine merita asta, e inca "in the closet". Poate am un lapsus, totusi :)

evenstar
19.08.2008, 15:05:50
Nu cunosc un gay roman care sa se bucure de respect sau admiratie, pentru ca cine merita asta, e inca "in the closet". Poate am un lapsus, totusi :)

Sa zicem Razvan Ciobanu... Nu poarta tutu, nu isi pune dresuri de plasa si nu-i nici "in the closet". Asta chiar daca nu-s fan... Dar nu-mi place pentru ca e snob si fitzos, pentru faptul ca si-a recunoscut decent orientarea mi se pare de admirat...

calina
19.08.2008, 15:07:23
Sa zicem Razvan Ciobanu... Nu poarta tutu, nu isi pune dresuri de plasa si nu-i nici "in the closet". Asta chiar daca nu-s fan... Dar nu-mi place pentru ca e snob si fitzos, pentru faptul ca si-a recunoscut decent orientarea mi se pare de admirat...

Dar e efeminat in gesturi si in voce(:|

higgs
19.08.2008, 15:09:00
Pai de asta spun ca stau prost la capitolul imagine. Ca apar in fata natiunii pudice o sleahta de circari care "give a bad name" comunitatii. In plus, la noi, media joaca un rol extrem de important in campania anti-gay. Nu cunosc un gay roman care sa se bucure de respect sau admiratie, pentru ca cine merita asta, e inca "in the closet". Poate am un lapsus, totusi :)

Pai atunci si Romania sta prost la capitolul imagine :D Insa eu cred ca atat Romania cat si comunitatea gay din ro invata ;D In timp vom avea alte imagini. Sau poate ca nici nu conteaza. Nu poti judeca mai nimic dupa cateva imagini.
Eu cunosc gay romani care sa se bucure de respect, insa nu mai stau in Romania :)) Au plecat :D
De ex e gay sau nu personajul din imagine :D ?
P.S. Voi sterge poza dupa o ora :))

evenstar
19.08.2008, 15:09:12
Dar e efeminat in gesturi si in voce(:|
Asta-i alta poveste... Ma gandeam la Naomi si celelalte "fete" de care vorbea Sonic si il comparam cu ei... Si Adrian Nastase e efeminat in gesturi si voce, si cica-i straight (desi eu n-as crede...)

BDiana
19.08.2008, 15:09:49
Este oare natiunea romana una pudica?! Ma intreb...

SonicStage
19.08.2008, 15:10:56
Hmm, el intra la stereotipia aia : toti creatorii de moda sunt gay 8-} Si Botezatu idem. Si Dartza.

calina
19.08.2008, 15:10:59
Pai atunci si Romania sta prost la capitolul imagine :D Insa eu cred ca atat Romania cat si comunitatea gay din ro invata ;D In timp vom avea alte imagini. Sau poate ca nici nu conteaza. Nu poti judeca mai nimic dupa cateva imagini.
Eu cunosc gay romani care sa se bucure de respect, insa nu mai stau in Romania :)) Au plecat :D

Nu!!!
Pe deasupra il mai si cunoastem.;))

tasha
19.08.2008, 15:11:11

=))=))=)) No comment!

evenstar
19.08.2008, 15:12:07

As zice "nu neaparat"... Exista 3 variantte:

1. E travestit (nu sunt unul si acelasi lucru...)
2. Nu conteaza ce e, dar incearca sa transmita o idee
3. Chiar e gay...

ryanaro
19.08.2008, 15:12:23

cel mai gay =)) =)) =)) =)) =))

evenstar
19.08.2008, 15:12:42
Nu!!!
Pe deasupra il mai si cunoastem.;))
Da? Cine-i?

evenstar
19.08.2008, 15:13:12
Hmm, el intra la stereotipia aia : toti creatorii de moda sunt gay 8-} Si Botezatu idem. Si Dartza.
Ciobanu a declarat ca-i gay

tasha
19.08.2008, 15:13:57
cel mai gay =)) =)) =)) =)) =))

Da, da! Subscriu :)) E queen!

SonicStage
19.08.2008, 15:14:30
Este oare natiunea romana una pudica?! Ma intreb...
Hmmm, in realitate, nu prea. Dar sigur stam bine la bigotism si la falsa pudoare. :(

calina
19.08.2008, 15:14:58
As zice "nu neaparat"... Exista 3 variantte:

1. E travestit (nu sunt unul si acelasi lucru...)
2. Nu conteaza ce e, dar incearca sa transmita o idee
3. Chiar e gay...

Eu zic ca nu....conteaza pozitia bratelor (le tine barbateste), inclinatia capului (nu e inclinat), rasul/zambetul (e amuzat, 'pozeaza' intr-o ipostaza)...pozitia picioarelor (din nou barbateste). :)>-