PDA

Versiunea completa : Miresici afaceriste

lavlav
22.08.2008, 15:06:29
sunt printre noi miresici care au afaceri?
sau
este cineva care are intentia sa deschida o afacere?
sau
aveti idei de afaceri?

eu personal imi doresc ca la un moment data sa am un restaurant in bucuresti si o pensiune la munte...credeti ca imi ajung 10 ani pentru asta?

MaryT
22.08.2008, 16:41:46
sau
sau
aveti idei de afaceri?

eu personal imi doresc ca la un moment data sa am un restaurant in bucuresti si o pensiune la munte...credeti ca imi ajung 10 ani pentru asta?

10 ani ptr. ce? sa strangi bani ptr. afacere ?

evenstar
22.08.2008, 17:07:18
sau
sau
aveti idei de afaceri?

Da, eu visez sa-mi deschid un "after school" pentru copii cu parinti ocupati... dar probabil ca va ramane un vis, pentru ca ar costa enorm de mult...#-o

ryanaro
22.08.2008, 17:09:39
sau
sau
aveti idei de afaceri?

am o firma- pumpkin peach ltd, dar nu fac nimic cu ea deocamdata. imi trebuie bani sa i pot pune pe picioare site ul si boutique ul. ;))

la modul ideal, mi as deschide o cafenea sau o ceainarie in australia. ;))

willy
22.08.2008, 17:12:46
Eu visez la o tipografie....

enjoythesilence
22.08.2008, 17:15:57
eu am o firma de publicitate dar nu prea merge. trebuie pile, relatii, spagi sa obtii contracte din care nu prea-ti scoti banii. ma gandesc sa ma reprofilez :)

Ritzi
22.08.2008, 17:19:28
eu mi-as deschide o florarie cocheta intr-o tara civilizata (exclus Ro):x :x :x

josefine
22.08.2008, 17:51:46
da, am, dar nu va spun ce:-)

ayana2010
22.08.2008, 18:00:40
am o firma- pumpkin peach ltd, dar nu fac nimic cu ea deocamdata. imi trebuie bani sa i pot pune pe picioare site ul si boutique ul. ;))

la modul ideal, mi as deschide o cafenea sau o ceainarie in australia. ;))
in aceeasi situatie sunt si eu :) am, dar pana acum nu am facut nimic cu ea. o sa-mi deschid un magazin in curand (sper in septembrie). in viitorul indepartat (nu ca nu le-as vrea acum, dar nu am posibilitati) vreau un club, un restaurant, un salon de infrumusetare :)>-

RoxanaD
22.08.2008, 18:08:48
am o firma paza 50/50 cu sotul.
as vrea un salon de infrumusetare sau o gradinita^:)^

willy
22.08.2008, 18:09:57
eu am o firma de publicitate dar nu prea merge. trebuie pile, relatii, spagi sa obtii contracte din care nu prea-ti scoti banii. ma gandesc sa ma reprofilez :)
Sa stii ca in multe profiluri iti trebuie pile....

miresicamica
22.08.2008, 18:14:09
Buna,noi avem o firma cu doua puncte de lucru,de unul se ocupa sotul si este un service auto si de celalalt eu si e o firma de consultanta.
Noi visam la o gradinita privata si un salon spa.:D

marinusca
22.08.2008, 18:14:28
in aceeasi situatie sunt si eu :) am, dar pana acum nu am facut nimic cu ea. o sa-mi deschid un magazin in curand (sper in septembrie). in viitorul indepartat (nu ca nu le-as vrea acum, dar nu am posibilitati) vreau un club, un restaurant, un salon de infrumusetare :)>-

Un magazin am avut si eu:D Acum ceva timp l-am inchis ca nu mai mergea:-$
Acum 2 luni am facut demersurile sa deschid un atelier de productie vestimentara si dupa ce dadusem si anunt de angajare ne-am luat o casa care in urmatoarele cateva luni ne va manca toate resursele financiare posibileo:-) Asa ca am renuntat pentru moment la afacere pentru a avea o casa pe pamant$-) $-) $-)
Oricum ceea ce am invatat eu este ca sa ai afacerea ta proprie nu este nici pe departe asa usor precum pare.

ryanaro
22.08.2008, 18:25:26
Un magazin am avut si eu:D Acum ceva timp l-am inchis ca nu mai mergea:-$ .

ce s a intamplat exact? ce vindeai? :)

cristina_stcn
22.08.2008, 19:25:44
eu ma ocup de imobiliare, o agentie mai micuta, 5 agenti, dar merge.
dar m-am plictisit, vreu altceva, prea stiu multe despre imobiliare.
deja am luat masuri, eu am terminat dreptul, in 2005, si saptamana viitoare ma inscriu la colegiul juristilor din romania, ca jurist stagiar.
asta nu imi afecteaza activitatea, nu tb sa merg zilnic la cursuri, dar dupa definitivat, imi pot deschide o societate de profil.
:-\ sau asa sper eu!!(:|

annie_banks
23.08.2008, 01:17:20
da, am, dar nu va spun ce:-)
dar eu m-am prins \:D/ :D ;))

BDiana
23.08.2008, 10:15:02
Buna,noi avem o firma cu doua puncte de lucru,de unul se ocupa sotul si este un service auto si de celalalt eu si e o firma de consultanta.
Consultanta in ce?

mido
23.08.2008, 11:02:32
eu ma ocup de imobiliare, o agentie mai micuta, 5 agenti, dar merge.
dar m-am plictisit, vreu altceva, prea stiu multe despre imobiliare.
deja am luat masuri, eu am terminat dreptul, in 2005, si saptamana viitoare ma inscriu la colegiul juristilor din romania, ca jurist stagiar.
asta nu imi afecteaza activitatea, nu tb sa merg zilnic la cursuri, dar dupa definitivat, imi pot deschide o societate de profil.
:-\ sau asa sper eu!!(:|
despre ce cursuri vorbesti? la UCCJR?

4499ELENUTA
23.08.2008, 15:04:26
eu am ;))de fapt sotul meu are un salon de infrumusetare dar nu in romania, de care ma ocup eu acum e super fain dar deocamdata ma coafez pt ca nu stiu limba#-o

Goldmoon
23.08.2008, 20:53:23

de ce "exclus Ro"? Eu stiu, de exemplu, o florarie foarte cocheta si simpatica in targu mures si mi se pare ca merge bine. De cate ori am ocazia imi bag nasol pe acolo ... si numai ca sa simt mirosul si sa vad ce au mai facut fetele.

Cred ca incet incet mai "citeste" lumea si pe la noi si nu mai merge direct in piata sa ia buchetul de crini. (eu am o problema cu crinii, ma scuzati :-p)

enjoythesilence
23.08.2008, 23:02:53
Sa stii ca in multe profiluri iti trebuie pile....

stiu asta si vreau sa intru intr-un domeniu in care sa-mi las munca si clientii multumiti sa vorbeasca despre mine. si nici eu nu va spun ce :D

ryanaro
24.08.2008, 09:52:10
de ce "exclus Ro"?

banuiesc ca este vorba de pretul enooooooorm la florile de import in Ro. da, se fac bani, dar mie nu mi se pare drept. ;))

tina19
24.08.2008, 11:31:29
banuiesc ca este vorba de pretul enooooooorm la florile de import in Ro. da, se fac bani, dar mie nu mi se pare drept. ;))
florile costa enorm la noi si pt ca vanzatorii vor sa scoata perisabilitatea de 2 3 ori. corect si cinstit nu e dar asta se practica. de asta am facut-o eu pe mama sa renunte la afacerea cu flori, sa-si mute gandul pt ca daca esti cinstit si o faci din pasiune mori de foame.

lavlav
25.08.2008, 10:32:37
sincer nici nu ma gandeam sa primesc atatea raspunsuri la acest topic.
eu m-am gandit serios cu sotul si am ajuns la cateva concluzii. visul nostru este sa avem o pensiune si un restaurant...insa suntem destul de departe de acest vis...
plus ca eu mai nou mi-as dori tare mult sa am un magazin cu rochite de mireasa...am ramas extrem de pasionata de acest subiect...ce ziceti, e o idee buna?

cristina_stcn
25.08.2008, 13:38:25
despre ce cursuri vorbesti? la UCCJR?
da, sti ceva despre? eu doar ce am citit pe net, acum ce o fi o fi, ca ma ajuta ca nu!
saptamana vreau sa termin dosarul sa-l depun!

miresicamica
26.08.2008, 15:45:52
Consultanta in ce?
ISO si HACCP in industria alimentara.

Ritzi
31.08.2008, 20:41:16
de ce "exclus Ro"? Eu stiu, de exemplu, o florarie foarte cocheta si simpatica in targu mures si mi se pare ca merge bine. De cate ori am ocazia imi bag nasol pe acolo ... si numai ca sa simt mirosul si sa vad ce au mai facut fetele.

Cred ca incet incet mai "citeste" lumea si pe la noi si nu mai merge direct in piata sa ia buchetul de crini. (eu am o problema cu crinii, ma scuzati :-p)

pai zisesem "intr-o tara civilizata", de-asta e "exclus Ro";)) >:P

bliss
01.09.2008, 16:37:46
sincer nici nu ma gandeam sa primesc atatea raspunsuri la acest topic.
eu m-am gandit serios cu sotul si am ajuns la cateva concluzii. visul nostru este sa avem o pensiune si un restaurant...insa suntem destul de departe de acest vis...
plus ca eu mai nou mi-as dori tare mult sa am un magazin cu rochite de mireasa...am ramas extrem de pasionata de acest subiect...ce ziceti, e o idee buna?

E o idee foarte buna:)

ANGELCORY
02.09.2008, 08:21:00
Noi am avut o firma de constructii . Dar am inchis-o. Acum vreau sa-mi deschid o firma de consultanta in domeniul SSM. Sper sa functioneze.[-o<

miosb
02.09.2008, 09:48:50
Noi am avut o firma de constructii . Dar am inchis-o. Acum vreau sa-mi deschid o firma de consultanta in domeniul SSM. Sper sa functioneze.[-o<
garantez ca merge....se cauta foarte mult aceste firme, mai ales ca acum legea obliga ca toate firmele care desfasoara activitate si au si cel putin un angajat tb sa aiba documentatia bine pusa la punct...iar amenzile, nu are rost sa va spun ce babane sunt....e o idee foarte buna....bafta..

ANGELCORY
03.09.2008, 12:49:49
garantez ca merge....se cauta foarte mult aceste firme, mai ales ca acum legea obliga ca toate firmele care desfasoara activitate si au si cel putin un angajat tb sa aiba documentatia bine pusa la punct...iar amenzile, nu are rost sa va spun ce babane sunt....e o idee foarte buna....bafta..

Multumesc mult.:* O sa incep demersurile sa-mi deschid firma.
Succes si tie!

lavlav
10.09.2008, 13:37:35
deci, ma apuca crizele...nu gasesc un notariat cu un program dupa ora 17.00 si liber ca sa imi dau si eu specimenul de semnatura...sa-mi trag palme! miresici, vro notarita ceva sa ma ajute si pe mine??? plizzzz!

ancaaa
10.09.2008, 14:04:09

Ai deja 5 ani exeperienta in domeniu SSM ?.... eu mai trebuie sa astept inca 3 ani ca sa pot sa-mi fac si eu firma....oricum se cere f mult acuma protectia muncii.....

movulina
10.09.2008, 14:09:06
ISO si HACCP in industria alimentara.
na ... asta suna deja interesant ...

lavlav
18.09.2008, 12:04:17
dragele mele,
again help...cine stie o contabila buna, care sa fie de incredere si sa nu fie extrem de ocupata?

pliz help!

10x

kiss_tyna
19.09.2008, 08:41:30
As vrea sa-mi fac si eu o mica ''firma'', de fapt o agentie de nunti si sa ma ocup cu decoratiuni. Acum eu va intreb pe voi: cum sa fac ca sa nu platesc prea multe taxe si sa nu investesc multi bani?Deocamdata vreau sa lcrez putin ''la negru'' sa vad cum se misca lucrurile......desi toata lumea spune ca va fi mai mult decat bine....insa daca e asa, as vrea sa-mi fac un af sau un pf , ceva de genul acesta, pt ca bani de inchiriat ceva nu am deocamdata. Si de aceea va intreb ce se merita sa fac (af sau pf) si ce acte trebuie sa fac, cam cat trebuie sa platesc, etc.

Anastacia
19.09.2008, 08:52:41
As vrea sa-mi fac si eu o mica ''firma'', de fapt o agentie de nunti si sa ma ocup cu decoratiuni. Acum eu va intreb pe voi: cum sa fac ca sa nu platesc prea multe taxe si sa nu investesc multi bani?Deocamdata vreau sa lcrez putin ''la negru'' sa vad cum se misca lucrurile......desi toata lumea spune ca va fi mai mult decat bine....insa daca e asa, as vrea sa-mi fac un af sau un pf , ceva de genul acesta, pt ca bani de inchiriat ceva nu am deocamdata. Si de aceea va intreb ce se merita sa fac (af sau pf) si ce acte trebuie sa fac, cam cat trebuie sa platesc, etc.
Buna dimineata fetelor!
Dupa nunta noastra si eu am vrut sa imi fac o firma de amenajari ,mai ales pt faptul ca in Arad nu erau asa multe.Ca sa deschid in Arad imi trebuiau cel putin 3000 de euro de inceput.In Bucuresti cred ca nu ai ce face cu banii astia.
Apoi mi-am dat seama ca cel mai bine e sa il las pe sotul sa isi deschida firma de transport ,ne-am luat un camion ,apoi mai unul pe rate si uite acum avem o afacere.
Deocamdata suntem foarte multumiti de ea si sa speram ca totul va merge spre bine.Nu ne-am lasat de servici ,eu tin contabilitatea la firma noastra si totul merge foarte bine....:)

laura2007
19.09.2008, 09:07:43
eu sunt asociata la o firma de organiat evenimente:nunti in aer liber, inaugurari si evenimente la firme.Merge foarte bine....
visul meu este sa cumparam un hotel si sa ne ocupam de aminstrarea lui...dar cred ca mai dureza .Miar placea si o pensiune micuta...

diana31
19.09.2008, 18:42:33
dragele mele,
again help...cine stie o contabila buna, care sa fie de incredere si sa nu fie extrem de ocupata?

pliz help!

10x
si sa fie si din Bucuresti?

mirrella81
19.09.2008, 18:48:05
Eu mi-as dori o gradinita sau o firma de organizare evenimente. Meseria imi permite o oarecare libertate deci as putea sa ma ocup de amandoua!
A ramas sa discutam despre astea dupa nunta!

lavlav
23.09.2008, 15:32:41
si sa fie si din Bucuresti?

da, din bucuresti!

lupusor
24.09.2008, 21:34:38
si eu visez la o firma de consultanta ISO si HACCP ...eu lucrez in acest domeniu la o fabrica de biscuiti...sunt responsabil echipa HACCP.......de profesie sunt inginer industria alimentara...imi poti spune cum ai inceput tu????

corinutza79
26.09.2008, 06:49:56
Eu am impreuna cu sotul meu o firma de proiectare de arhitectura.
Visul meu mai vechi era un restaurant undeva la munte - si sa ma mut acolo.
Visul meu acum ar fi sa am bani suficienti sa cumpar vreo 3-4 apartamente frumoase sa le amenajez si sa le inchiriez si sa imi iau adio de la munca forever.;))

diana31
29.09.2008, 08:49:49
da, din bucuresti!
ce departe e .....................atunci nu te prea pot ajuta............imi pare tare rau:( :( :(

Denisa05
29.09.2008, 11:35:33
da, din bucuresti!

Vrei expert contabil sau contabil?

AncutaElena
29.09.2008, 11:54:15
Eu si viitorul sot avem o firma de decoratiuni evenimente(nunti,cumatrii etc.). De 6 luni o avem si sincer nu ma asteptam ca in acest an sa am contractele care le-am avut.Deci fetelor daca aveti posibilitatea sa va faceti o firma faceti-o.:*

lavlav
01.10.2008, 09:53:42
Vrei expert contabil sau contabil?
pai un contabil care sa se ocupe de firma mea! nush daca expert sau nu insa din cate stiu ca sa ai drept de semnatura trebuie sa ai dat examenul de expert contabil.

so, nu avem nicio contabila printre noi?

alipety
06.10.2008, 22:38:20
Eu am impreuna cu sotul meu o firma de proiectare de arhitectura.
Visul meu mai vechi era un restaurant undeva la munte - si sa ma mut acolo.
Visul meu acum ar fi sa am bani suficienti sa cumpar vreo 3-4 apartamente frumoase sa le amenajez si sa le inchiriez si sa imi iau adio de la munca forever.;))
=)) asta visez si eu...sa imi vina banii din chiria care o iau lunar de la chiriasi...logic :)
si eu sa supravietuiesc si sa traiesc comod din asta..desi probabil in acel moment voi vrea si mai multe...nu m-as multumi numai cu banii respectivi... dar e o idee :)

bambi
07.10.2008, 10:42:46
=)) asta visez si eu...sa imi vina banii din chiria care o iau lunar de la chiriasi...logic :)
si eu sa supravietuiesc si sa traiesc comod din asta..desi probabil in acel moment voi vrea si mai multe...nu m-as multumi numai cu banii respectivi... dar e o idee :)
Apropo de businessul asta - traitul din chirie ... cred ca sunt putin off topic, dar ... avem niste prieteni care au un venit de vreo 7-8000 euro pe luna din chirie; evident ca nu fac nimic, nu lucreaza nicaieri. Eu nu zic ca e rau, e foarte bine sa-ti vina banii asa, dar ei nu mai fac nimic altceva; toate ziua si-o petrec la mall, la sala, la coafor, la Baneasa Shopping Center ... efectiv sunt plafonati; poate vi se pare urat, dar restul cercului de prieteni a inceput sa nu mai doreasca sa se vada cu ei, sa-i evite, pentru ca toate conversatiile lor se invart in jurul noilor filme de la mall, noilor reduceri de la Zara .. etc; stiu ca e in asta si o doza de invidie, mai ales ca unii muncesc multe ore pe zi si nu fac banii pe care ii fac ei stand degeaba.
Dar asta e, fiecare cu norocul lui.
Cu toate astea, nu cred ca e cineva care sa fie asa de ipocrit si sa spuna ca nu ar vrea un asemenea venit din chirie, dar cred ca e important sa iti mentii totusi dupa aia si o minima activitate care sa-ti tina creierasul in priza si sa ti-l puna nitel la treaba.
Scuze din nou de off topic.;;)

alipety
07.10.2008, 11:47:17
Cu toate astea, nu cred ca e cineva care sa fie asa de ipocrit si sa spuna ca nu ar vrea un asemenea venit din chirie, dar cred ca e important sa iti mentii totusi dupa aia si o minima activitate care sa-ti tina creierasul in priza si sa ti-l puna nitel la treaba.
ai perfecta dreptate, treb sa ai totusi ceva de facut, daca nu un job, o afacere prin care sa-ti inmultesti banii sau daca nu mai ai nev de bani :-" macar sa-i dai, sa ajuti pe cei mai napastuiti, sa faci munca voluntara, sunt atatea organizatii....dar fiecare isi alege modul de viata...ce e drept , acum nici nu prea pot trai cu banii care-i iau la salariu...se poate spune ca si amu fac munca voluntara..in loc sa ajut saracii...ajut firma (la care sunt angajata) sa prospere :-"
si apropo de subiect, ma gandesc la o afacere proprie de cativa ani. mai intai ma gandeam sa fac un cimitir, mereu mor oamenii, mereu sunt "clienti"...mama a zis ca-s morbida si nu e bine sa fac bani de pe urma nenorocirii altora...sa incerc sa ajut oamenii, in viata :)
apoi...ideea cu o gradinita mi-a venit de vreo 1 an...si de atunci ma bantuie....ar fi excelent si cred ca la afacerea asta voi avea sprijinu parintilor ;)) dar nu ma gandesc la gradinta ca la o sursa de venit, ma gandesc mai degraba la o ocupatie, la un vis...la faptu ca as fi mereu inconjurata de copii, pe care-i iubesc si mi-i doresc ;;)

bambi
07.10.2008, 11:52:34
ai perfecta dreptate, treb sa ai totusi ceva de facut, daca nu un job, o afacere prin care sa-ti inmultesti banii sau daca nu mai ai nev de bani :-" macar sa-i dai, sa ajuti pe cei mai napastuiti, sa faci munca voluntara, sunt atatea organizatii....dar fiecare isi alege modul de viata...ce e drept , acum nici nu prea pot trai cu banii care-i iau la salariu...se poate spune ca si amu fac munca voluntara..in loc sa ajut saracii...ajut firma (la care sunt angajata) sa prospere :-"
si apropo de subiect, ma gandesc la o afacere proprie de cativa ani. mai intai ma gandeam sa fac un cimitir, mereu mor oamenii, mereu sunt "clienti"...mama a zis ca-s morbida si nu e bine sa fac bani de pe urma nenorocirii altora...sa incerc sa ajut oamenii, in viata :)
apoi...ideea cu o gradinita mi-a venit de vreo 1 an...si de atunci ma bantuie....ar fi excelent si cred ca la afacerea asta voi avea sprijinu parintilor ;)) dar nu ma gandesc la gradinta ca la o sursa de venit, ma gandesc mai degraba la o ocupatie, la un vis...la faptu ca as fi mereu inconjurata de copii, pe care-i iubesc si mi-i doresc ;;)

ideea cu gradinita e super, si mie mi-ar place; <:-P chiar la un moment dat luasem in calcul chestia asta, dar am tot amanat pana sa concretizam ceva; poate in curand ...

poto_nella
07.10.2008, 12:02:42
Eu si viitorul sot avem o firma de decoratiuni evenimente(nunti,cumatrii etc.). De 6 luni o avem si sincer nu ma asteptam ca in acest an sa am contractele care le-am avut.Deci fetelor daca aveti posibilitatea sa va faceti o firma faceti-o.:*
buna ancuta!
vad ca tiai deschis firma pt organizarea nuntilor. si mie miar place dar nu stiu de unde sa incep!
imi poti da un sfat?
bugetul de inceput si cam ce trebuie facut si pe plan legal?
merci mult!:*

diannaa
07.10.2008, 12:44:41
nu e asa de simplu sa deshizi o gradinitza...este criza, multi s-au gandit la asta si daca ar fi asa de usor tare multe gradi ar fi.....

diannaa
07.10.2008, 12:46:06
cat stau cu bebe nu fac altceva,apoi vreau sa gasesc o idee buna de ceva mica afacere....

diannaa
07.10.2008, 12:54:39
Apropo de businessul asta - traitul din chirie ... cred ca sunt putin off topic, dar ... avem niste prieteni care au un venit de vreo 7-8000 euro pe luna din chirie; evident ca nu fac nimic, nu lucreaza nicaieri. Eu nu zic ca e rau, e foarte bine sa-ti vina banii asa, dar ei nu mai fac nimic altceva; toate ziua si-o petrec la mall, la sala, la coafor, la Baneasa Shopping Center ... efectiv sunt plafonati; poate vi se pare urat, dar restul cercului de prieteni a inceput sa nu mai doreasca sa se vada cu ei, sa-i evite, pentru ca toate conversatiile lor se invart in jurul noilor filme de la mall, noilor reduceri de la Zara .. etc; stiu ca e in asta si o doza de invidie, mai ales ca unii muncesc multe ore pe zi si nu fac banii pe care ii fac ei stand degeaba.
mare dreptate ai.....noi asta incercam sa facem pana la urma....chirii si in rest activitati in care sa nu fim stresati pt ziua e maine...

bambi
07.10.2008, 13:05:09
mare dreptate ai.....noi asta incercam sa facem pana la urma....chirii si in rest activitati in care sa nu fim stresati pt ziua e maine...
exact; sa ai confort financiar, dar si confort psihic (daca pot sa spun asa); nu vreau sa ma prostesc, nefacand nimic si doar gandindu-ma pe ce sa dau banii, dar nici sa ma stresez foarte mult... :-p

timamg
08.10.2008, 17:24:05
Lucreaza cineva in domeniul imobiliar?:)

evenstar
08.10.2008, 17:58:43

Bambi, nu poti generaliza... daca gramada de bani vine pe un background saracut dpdv intelectual, aspirational si ce mai vrei tu, se intampla cum povestesti... dar asta se intampla si la o afacere care merge bine, care are cativa angajati si "merge singura"
Totusi, exista multi alti oameni care au aceasta suma din diverse surse, si care aleg sa faca o gramada de lucruri bune din timpul lor. Oameni care sunt medici buni, profesori buni, pentru ca nu se mai gandesc ca au 2 copii acasa si un salariu de rahat si singura lor sansa e "plicul"... Sau care aleg sa lucreze in ONG-uri, sau se inscriu in Greenpeace... Nu o freaca toti prin mall...

bambi
08.10.2008, 18:10:43
Bambi, nu poti generaliza... daca gramada de bani vine pe un background saracut dpdv intelectual, aspirational si ce mai vrei tu, se intampla cum povestesti... dar asta se intampla si la o afacere care merge bine, care are cativa angajati si "merge singura"
Totusi, exista multi alti oameni care au aceasta suma din diverse surse, si care aleg sa faca o gramada de lucruri bune din timpul lor. Oameni care sunt medici buni, profesori buni, pentru ca nu se mai gandesc ca au 2 copii acasa si un salariu de rahat si singura lor sansa e "plicul"... Sau care aleg sa lucreze in ONG-uri, sau se inscriu in Greenpeace... Nu o freaca toti prin mall...
Ai dreptate, nu te contrazic.
Depinde de persoane. Mai depinde si de aspiratiile fiecaruia, de ceea ce-si doresc sa faca in viata, de cum vor sa traiasca. De aia iti si spuneam ca noi am inceput sa-i evitam pe oamenii astia ... Modul lor de a se comporta nu-mi mai place, ma irita. Initial, am crezut ca sunt invidioasa pe venitul lor (si sincer acum, e o suma mare, venita pe nimic, deci cine n-ar fi?!), si m-am gandit ca poate in timp se vor apuca de ceva, sa-si faca un mic business, sau macar sa faca cum ziceai tu, o activitate caritabila, neplatita, ca doar e o lista lunga de lucruri de genul asta. Dar au trecut cativa ani si ei tot acelasi lucru fac, adica nimic. Ei se bazeaza in exclusivitate pe venitul lor din chirie, si in rest, un mare nimic. Stau si ma intreb cateodata, ce-o sa faca daca isi pierd cumva proprietatile astea ... sa zicem doamne fereste ca vine vreun cutremur. Raman copii strazii ...

evenstar
08.10.2008, 18:14:27
Ai dreptate, nu te contrazic.
Depinde de persoane. Mai depinde si de aspiratiile fiecaruia, de ceea ce-si doresc sa faca in viata, de cum vor sa traiasca. De aia iti si spuneam ca noi am inceput sa-i evitam pe oamenii astia ... Modul lor de a se comporta nu-mi mai place, ma irita. Initial, am crezut ca sunt invidioasa pe venitul lor (si sincer acum, e o suma mare, venita pe nimic, deci cine n-ar fi?!), si m-am gandit ca poate in timp se vor apuca de ceva, sa-si faca un mic business, sau macar sa faca cum ziceai tu, o activitate caritabila, neplatita, ca doar e o lista lunga de lucruri de genul asta. Dar au trecut cativa ani si ei tot acelasi lucru fac, adica nimic. Ei se bazeaza in exclusivitate pe venitul lor din chirie, si in rest, un mare nimic. Stau si ma intreb cateodata, ce-o sa faca daca isi pierd cumva proprietatile astea ... sa zicem doamne fereste ca vine vreun cutremur. Raman copii strazii ...

Dar sunt convinsa ca ar fi la fel de limitati si daca ar munci 12 ore pe zi... :)>-

bambi
08.10.2008, 18:31:03
Dar sunt convinsa ca ar fi la fel de limitati si daca ar munci 12 ore pe zi... :)>-
Din pacate pentru ei, asa e ....$-)

dalayla
16.10.2008, 11:01:22
noi acuma de deschidem firma,adik grup de firme,actele is in curs de rezolvare,sotul meu vrea confectii metalice si inox ca se pricepe f bine la astea..si eu consultanta pe proiecte europene,finaintare,fonduri structurale etc
stim ca o sa fie greu la inceput dar asta e suntem hotarati sa ne zbatem=P~:)):))

lavlav
16.10.2008, 11:05:12
noi acuma de deschidem firma,adik grup de firme,actele is in curs de rezolvare,sotul meu vrea confectii metalice si inox ca se pricepe f bine la astea..si eu consultanta pe proiecte europene,finaintare,fonduri structurale etc
stim ca o sa fie greu la inceput dar asta e suntem hotarati sa ne zbatem=P~:)):))
mult succes!!!!>:D<

dalayla
16.10.2008, 12:03:45
mult succes!!!!>:D<merci:D o sa va tin la curent:)>-

cami_dxb
18.10.2008, 19:04:54
Cand ne-om intoarce in tara, sotul meu ar vrea un service auto, iar eu as vrea o firma de organizat evenimente. Am vazut ca e cineva cu o astfel de firma oe site. Poti sa dai mai multe relatii? Cum ai inceput, care a fost invsetitia initiala, ce acte / autorizatii ti-au trebuit si ce faci exact (numai decoratiuni sau toata gama de servicii, invitatii, marturii etc)?

miresicamica
20.10.2008, 12:01:42
Cum merg afacerile cu flori in Romania?Este rentabila o astfel de afacere?

dalayla
20.10.2008, 12:56:08
Cum merg afacerile cu flori in Romania?Este rentabila o astfel de afacere?
eu am niste prietene aici in timisoara care se ocupa cu flori,au o florarie si cateva tarabe intr-o piatza si vreau sa-ti zic ca le merge extrem de bine!!
ok,pentru vestul tarii e avantajul ca ele cumpara florile de la szeged,din ungaria,care e aproape de timisoara si sunt mult mult mai ieftine ca la noi!!

miresicamica
20.10.2008, 14:16:12
eu am niste prietene aici in timisoara care se ocupa cu flori,au o florarie si cateva tarabe intr-o piatza si vreau sa-ti zic ca le merge extrem de bine!!
ok,pentru vestul tarii e avantajul ca ele cumpara florile de la szeged,din ungaria,care e aproape de timisoara si sunt mult mult mai ieftine ca la noi!!
Multumesc frumos.:* :* :*

MaryT
20.10.2008, 14:25:58
eu am avut o mica afacere in domeniul antichitatilor... ma ocupam de decorarea diverslor imobile ( hoteluri, pensiuni, case particulare etc .,) si intermediam diverse obiecte de valoare !
am avut si un magazin in centrul Brasovului pe care am fost fortata sa il inchid din cauza mafiei existente pe piata ...
acum sunt mamica si ma ocup de fii`miu...<:-P
dupa ce mai creste el va veni bebe nr. 2..si dupa bebe nr. 3..si dupa..mai vedem.. o:-)

dalayla
20.10.2008, 14:37:27
Multumesc frumos.:* :* :*
cu placere:*

picolla
02.11.2008, 20:14:33
[quote=lavlav;1049343]sunt printre noi miresici care au afaceri?
sau
sau
avet idei de afaceri?

intenii si idei am destule(mai ales de idei nu duc lipsa) dar cred ca voi ramane doar cu acestea.
eu mi-s dori f mult sa am o firma de oraganizri evnimente(sper ca m-am exprimat corect) si o florarie. dar nu stiu cati ani or sa mai treaca pana sa reusesc sa fac asa ceva.:-<

siana
02.11.2008, 20:38:08
[quote=lavlav;1049343]sunt printre noi miresici care au afaceri?
sau
sau
avet idei de afaceri?

intenii si idei am destule(mai ales de idei nu duc lipsa) dar cred ca voi ramane doar cu acestea.
eu mi-s dori f mult sa am o firma de oraganizri evnimente(sper ca m-am exprimat corect) si o florarie. dar nu stiu cati ani or sa mai treaca pana sa reusesc sa fac asa ceva.:-<
de ce ani?:)partea financiara e o problema?
unii incep de jos:)cu foarte putzini bani.. au idei bune, se descurca si ajung foarte sus

picolla
03.11.2008, 14:58:43
[quote=picolla;1202316]
de ce ani?:)partea financiara e o problema?
unii incep de jos:)cu foarte putzini bani.. au idei bune, se descurca si ajung foarte sus

da, in primul rand partea finanicara, pentruca pentru ceea ce vreau eu trebuie o investitie initiala destul de consistenta. si apoi mai e si faza ca trebuie sa fim in tara ca sa facem asa ceva, iar pentru asta o sa mi dureze cel putin 5 ani. :-w>:D<>:D<

siana
03.11.2008, 22:05:46
[quote=siana;1202376]

da, in primul rand partea finanicara, pentruca pentru ceea ce vreau eu trebuie o investitie initiala destul de consistenta. si apoi mai e si faza ca trebuie sa fim in tara ca sa facem asa ceva, iar pentru asta o sa mi dureze cel putin 5 ani. :-w>:D<>:D<
cam cat de consistenta e?:))

picolla
04.11.2008, 14:36:33
[quote=picolla;1203903]
cam cat de consistenta e?:))

dupa calculele mele cel putin 5000 de euro:-<

cinezee
04.11.2008, 14:44:22
de vreo jumatate de an ma tot gandesc la idee de gradinita particulara , mai ales ca eu am locatia si zona foarte buna , dar din pacate stiu ca momentant nu pot si nu stiu de unde sa incep cu informarea , poate ma ajutati voi si imi spuneti ce si cum

miresicamica
05.11.2008, 18:10:23
Cam de ce buget ai nevoie pentru deschiderea unei cafenele?:-\ :-\ :-\ :-\
Si tot asa pentru o florarie cam de ce buget ai nevoie,in afara de locatie.:-\

dalayla
14.11.2008, 11:27:05
de vreo jumatate de an ma tot gandesc la idee de gradinita particulara , mai ales ca eu am locatia si zona foarte buna , dar din pacate stiu ca momentant nu pot si nu stiu de unde sa incep cu informarea , poate ma ajutati voi si imi spuneti ce si cum
Gradinita particulara am vrut sa deschidem si noi..insa ne-am oprit cand am aflat cate mii de aprobari ne trebuie!!cu spatiul e o gramada de lucru,bucataria trebuie perfect utilata si toata inox,bucatarul cu calificare si experienta,sala de mese la capacitate extra,spatiu pt dormit etc. etc.#-o #-o e o afacere faina dar e mult mai multa bataie de cap..cel putin la concluzia asta am ajuns noi!

dalayla
14.11.2008, 11:28:06
Intrebare: Odata ce ai facut stampila pt firma,poti sa o schimbi??
in sensul ca noi o avem facuta fara logo si vrem sa o schimbam....ce trebuie facut?

cinezee
14.11.2008, 12:26:58
dalayla....pai asa sunt toate MM la noi , merge greu si iti trebuiesc ani de zile ca sa faci ceva , bine ma gandeam asa , ca tare mult mi-ar placeam sa am ,m mai ales ca imi palc enorm copii , iar acum fiind bona , sunt plina de idei , de altfel am vazut ca unele gradinite au si after school

judie
14.11.2008, 12:44:07
O poti schimba...pe cea de la banca o lasi la fel, o schimbi doar pe a voastra..noi am schimbat-o si pe cea de la banca fiindca am schimbat banca + contul si le-am facut pe dreptunghiular...intreaba la banca ta cel mai sigur..

Intrebare: Odata ce ai facut stampila pt firma,poti sa o schimbi??
in sensul ca noi o avem facuta fara logo si vrem sa o schimbam....ce trebuie facut?

dalayla
14.11.2008, 15:25:16
dalayla....pai asa sunt toate MM la noi , merge greu si iti trebuiesc ani de zile ca sa faci ceva , bine ma gandeam asa , ca tare mult mi-ar placeam sa am ,m mai ales ca imi palc enorm copii , iar acum fiind bona , sunt plina de idei , de altfel am vazut ca unele gradinite au si after school
ai putea sa te ocupi doar de after school asta..e mai simplu zic eu. Sotia sefului meu are o fundatie si se ocupa de un program de genul,centru de zi asa ii zice ea..de fapt are vreo 20 de copii care vin dupa scoala direct aici,stau 3 ore in care mananca isi fac temele cu o profesoara si in restul timpului ramas se joaca sau invata cantece etc.Ea nu le percepe famililor bani pentru ca programul este sponsorizat si au fost selectati copii din familii sarace. Insa ar merge si ca afacere,copiii de aici sunt din clasele 2-5.

dalayla
14.11.2008, 15:26:23
O poti schimba...pe cea de la banca o lasi la fel, o schimbi doar pe a voastra..noi am schimbat-o si pe cea de la banca fiindca am schimbat banca + contul si le-am facut pe dreptunghiular...intreaba la banca ta cel mai sigur..
Multumesc de info!!o sa merg sa intreb la banca atunci:)>- ,numa ma gandeam nu trebuie sa declari si la finante?sau ceva de genul...

siana
14.11.2008, 16:50:45
[quote=siana;1205121]

ma gandeam la o suma muuult mai mare:))

judie
14.11.2008, 20:26:00
Nu trebuie sa declari niciunde. Singura chestie importanta e sa nu arunci stampila de la banca fiindca aceea va fi singura cu care poti scoate bani din cont...cea care va fi folosita de voi pt contracte, poate avea si elefanti pe ea, nu conteaza - vorba vine<:-P

Multumesc de info!!o sa merg sa intreb la banca atunci:)>- ,numa ma gandeam nu trebuie sa declari si la finante?sau ceva de genul...

prapadeala
14.11.2008, 20:33:29

:)) ce idee buna

ryanaro
03.12.2008, 16:52:04
o intrebare pentru cele care se pricep:

ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa livrez/ export mobila si/ sau accesorii in romania?

AncutaElena
09.12.2008, 08:42:24

Pt a-ti deschide o firma de organizari evenimente iti tb o suma mult mai consistenta:).

Ballet
09.12.2008, 08:51:25
o intrebare pentru cele care se pricep:

ce conditii trebuie sa indeplinesc ca sa livrez/ export mobila si/ sau accesorii in romania?
Voi afla eu in curand de la jurista pt avem azi o intalnire pe tema asta si te anunt. Numai sa ma bazai daca uit :D

siana
09.12.2008, 09:05:55
Pt a-ti deschide o firma de organizari evenimente iti tb o suma mult mai consistenta:).
cat de consistenta?;))

ryanaro
09.12.2008, 09:59:30
Voi afla eu in curand de la jurista pt avem azi o intalnire pe tema asta si te anunt. Numai sa ma bazai daca uit :D

merci mult <:-P <:-P <:-P

eu am inceput diverse demersuri, mi am comandat logo care va fi gata in ianuarie, in februarie mergem la un trade show unde vom cumpara stoc.... cred ca la 1 aprilie va fi gata =P~

ps: voi celelalte "afaceriste" cum mai stati?!

calina
09.12.2008, 10:09:42
La inceput poti sa rulezi banii. Nu iti trebuie sa faci investitii, ca nu ai in ce.

dalayla
09.12.2008, 10:15:32
merci mult <:-P <:-P <:-P

eu am inceput diverse demersuri, mi am comandat logo care va fi gata in ianuarie, in februarie mergem la un trade show unde vom cumpara stoc.... cred ca la 1 aprilie va fi gata =P~

ps: voi celelalte "afaceriste" cum mai stati?!
noi am terminat cu actele necesare,am gasit contabil,al meu si-a cumparat aproape toate masinariile necesare(mai are cateva de luat) si munca propriu-zisa o sa o incepem undeva prin februarie:-" acum vin sarbatorile si in ianuarie speram sa rezolvam publicitatea- site,bannere..oricum sunt fff multe cheltuieli#-o

ryanaro
09.12.2008, 10:30:21
:-" acum vin sarbatorile si in ianuarie speram sa rezolvam publicitatea- site,bannere..oricum sunt fff multe cheltuieli#-o

pe mine ma costa 250$ logo ul, si dupa aia vreau sa apelez la aceeasi persoana pt site, blog, newsletter etc. imi place de ea ;;)

siana
09.12.2008, 10:32:38
La inceput poti sa rulezi banii. Nu iti trebuie sa faci investitii, ca nu ai in ce.
intr-o firma de organizari evenimente?..nu ai in ce investi banii?:D

siana
09.12.2008, 10:33:42
noi am terminat cu actele necesare,am gasit contabil,al meu si-a cumparat aproape toate masinariile necesare(mai are cateva de luat) si munca propriu-zisa o sa o incepem undeva prin februarie:-" acum vin sarbatorile si in ianuarie speram sa rezolvam publicitatea- site,bannere..oricum sunt fff multe cheltuieli#-o
ce afacere va deschideti?:)

Ballet
09.12.2008, 10:38:41
intr-o firma de organizari evenimente?..nu ai in ce investi banii?:D
Firmele de organizari pe care eu le-am vizitat aveau sute de lucruri pe stoc. Bine, alea serioase, pe celelalte le-am si ignorat pt ca nu aveau diversitate. Intre vaze inalte si subtiri si vaze inalte si subtiri ce puteam alege?:-& Asta aveau unele cand era vorba de ornamente pe masa. Am dat un exemplu.
Ai nevoie de decoratiuni variate si diverse, huse pt scaune toate culorile, fete de masa, covor rosu, stative, multe tull-uri si minuni dinastea.... Ca sa nu mai zic de locatie adica chirie, mobilat, utilat, angajati, dupa aceea publicitate unde untra un site, reclame pe alte site-uri.....Si muuuulte altele care nu-mi vin acum in minte......$-)$-)$-)

siana
09.12.2008, 10:50:59
Firmele de organizari pe care eu le-am vizitat aveau sute de lucruri pe stoc. Bine, alea serioase, pe celelalte le-am si ignorat pt ca nu aveau diversitate. Intre vaze inalte si subtiri si vaze inalte si subtiri ce puteam alege?:-& Asta aveau unele cand era vorba de ornamente pe masa. Am dat un exemplu.
Ai nevoie de decoratiuni variate si diverse, huse pt scaune toate culorile, fete de masa, covor rosu, stative, multe tull-uri si minuni dinastea.... Ca sa nu mai zic de locatie adica chirie, mobilat, utilat, angajati, dupa aceea publicitate unde untra un site, reclame pe alte site-uri.....Si muuuulte altele care nu-mi vin acum in minte......$-)$-)$-)
normal...sunt o groaza de chestii in care poti investi bani
si este indicat sa ai o oferta varianta..ca sa aiba clientul de unde alege:D
tu ce te ocupi?

ryanaro
09.12.2008, 10:54:24
Firmele de organizari pe care eu le-am vizitat aveau sute de lucruri pe stoc.

sunt de acord, pentru ca trebuie sa te gandesti ca nu fac doar o nunta pe saptamana. fac "n" in weekend, mai un botez, mai o petrecere corporate. ;;)

Ballet
09.12.2008, 11:03:25
normal...sunt o groaza de chestii in care poti investi bani
si este indicat sa ai o oferta varianta..ca sa aiba clientul de unde alege:D
tu ce te ocupi?
Viitorul sot(suna bine ;)) )are o firma de productie mobilier si eu ma ocup de hartogaraie: facturi, contracte, furnizori, plati, receptii, productii.....
Dar nu-mi prea place ce fac si cercetez de multa vreme piata. Aveam cateva idei, am gasit si un spatiu perfect la un moment dat pt una din ele, dar dupa aceea ma apucam de calculat investitia si de facut un plan de afaceri....Aici ma apuca pe mine disperarea...:-& Visul meu de-o viata e sa-mi deschid un restaurant, insa avand in vedere ca avem prieteni in domeniu, dar in alt oras, am studiat atent toate detaliile. Normele europene ne gaba bete-n roate si daca nu ai ''spate'' , poti primi amenzi in fiecare saptamana pt altceva....:( E foarte dificil. Sunt niste conditii exagerate in ceea ce priveste compartimentarea camerelor, a toaletelor, a vestiarelor......
Hai ca m-am intins cam mult....:">

Ballet
09.12.2008, 11:04:58
sunt de acord, pentru ca trebuie sa te gandesti ca nu fac doar o nunta pe saptamana. fac "n" in weekend, mai un botez, mai o petrecere corporate. ;;)
Se poate cred sa ai o investitie mica si sa cresti incet-incet....Insa daca vede clientul ca nu ai diversitate si nu are de unde alege, atunci e mai greu si cu crescutul pt ca vei avea clienti putini...Si nu e sigur ca poti trai din afacerea asta in cazul asta.:-<

dalayla
09.12.2008, 11:30:42
ce afacere va deschideti?:)
in principiu grup de firme,dar deocamdata o sa inceapa al meu cu confectii metalice,indeosebi inox si eu vreau consultanta si traduceri autorizate insa o sa incep la anu mai tarziu,prin vara-toamna cred pentru ca mai am de rezolvat niste certificari!pana atunci il ajut pe el la achizitii si mai strangem bani:>

dalayla
09.12.2008, 11:31:42
pe mine ma costa 250$ logo ul, si dupa aia vreau sa apelez la aceeasi persoana pt site, blog, newsletter etc. imi place de ea ;;)
sa ni-l arati si noua cand e gata,sunt curioasa:D

siana
09.12.2008, 12:05:20
Se poate cred sa ai o investitie mica si sa cresti incet-incet....Insa daca vede clientul ca nu ai diversitate si nu are de unde alege, atunci e mai greu si cu crescutul pt ca vei avea clienti putini...Si nu e sigur ca poti trai din afacerea asta in cazul asta.:-<
se pot castiga bani frumosi din afacerea asta..te poti ocupa de tot ceea ce inseamna eveniment..petrecere..nunta, botez..conferinte..etc etc
numai sa ai bani si sa stii sa te descurci:D

ryanaro
09.12.2008, 12:26:50
sa ni-l arati si noua cand e gata,sunt curioasa:D

e gata in ianuarie, precis. :x

spor tuturor la business!!! :D

lavlav
09.12.2008, 12:32:46
fetelor si la noi e gata...adica a sotului...avem site-ul si in ianuarie e posibil sa avem si primul contract www tehnicdivision.ro sa va faceti o parere :D

pup! si bafta!

dalayla
09.12.2008, 12:39:17
fetelor si la noi e gata...adica a sotului...avem site-ul si in ianuarie e posibil sa avem si primul contract www tehnicdivision.ro sa va faceti o parere :D

pup! si bafta!
fain site-ul,bafta si voua:)>- :)>-

lavlav
09.12.2008, 12:53:33
fain site-ul,bafta si voua:)>- :)>-
multam la fel >:D<

mai are cateva scapari, insa suntem la inceput...le rezolvam pe parcurs...

Habib
09.12.2008, 13:14:44
multam la fel >:D<

mai are cateva scapari, insa suntem la inceput...le rezolvam pe parcurs...

imi place mult site-ul!
multa bafta cu buisnessul!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P

lavlav
09.12.2008, 13:47:26
imi place mult site-ul!
multa bafta cu buisnessul!!!!!!!!!!!<:-P <:-P <:-P
multu mult inca o data...avem nevoie;))

timamg
09.12.2008, 14:09:13
Eu in curand doresc sa-mi deschid o pensiune pentru care deocamdata mai trebuie sa astept dupa aprobari, intre timp am o firma de imobiliare,apropo lucreaza vreo miresica in acest domeniu?:*

AncutaElena
09.12.2008, 19:30:26
cat de consistenta?;))
Pt.inceput ideal ar fi cam 15.000-20.000 de euro.Apoi se mai investeste pe parcurs.:)

mamuska
09.12.2008, 20:05:12
Eu m-am ocupat cu organizari de evenimente si credeti-ma ca investitiile sunt enorme,...daca nu investesti nu produci si asa te duci in jos...am fost 2 colaboratori,in Sebes,apoi eu m-am mutat la Ploiesti si am lasat totul.....aici nu am avut cu cine sa ma bag in aceasta afacere...colegul meu de acolo si acum face asta si merge foarte bine,dar a investit in continuare....aveam huse de "n" culori, aranjamente florale,invitatii,marturii,muzica,filmat,poze,ospa tari,etc...toate acestea costa enorm....
Eu in domeniul asta as deschide oricand o afacere,asta daca as avea un buget,dupa calculul meu,de vreo 70.000-100.000 euro...cand spun aceasta suma,ma gandesc de la constructia unei sali speciale de evenimente,nunti/botezuri, etc....pana la parteneriat cu firme de rochii de mireasa si alte restaurante....dar este destul de mult si inca visez la ea.....

siana
09.12.2008, 20:15:44
Pt.inceput ideal ar fi cam 15.000-20.000 de euro.Apoi se mai investeste pe parcurs.:)
da, poate chiar si mai mult$-)

lavlav
10.12.2008, 10:20:20
Eu m-am ocupat cu organizari de evenimente si credeti-ma ca investitiile sunt enorme,...daca nu investesti nu produci si asa te duci in jos...am fost 2 colaboratori,in Sebes,apoi eu m-am mutat la Ploiesti si am lasat totul.....aici nu am avut cu cine sa ma bag in aceasta afacere...colegul meu de acolo si acum face asta si merge foarte bine,dar a investit in continuare....aveam huse de "n" culori, aranjamente florale,invitatii,marturii,muzica,filmat,poze,ospa tari,etc...toate acestea costa enorm....
Eu in domeniul asta as deschide oricand o afacere,asta daca as avea un buget,dupa calculul meu,de vreo 70.000-100.000 euro...cand spun aceasta suma,ma gandesc de la constructia unei sali speciale de evenimente,nunti/botezuri, etc....pana la parteneriat cu firme de rochii de mireasa si alte restaurante....dar este destul de mult si inca visez la ea.....

OMG, asa mult...nu-mi vine sa cred!!!

ralu81
17.12.2008, 09:39:02
Buna,
Am vazut anuntul tau acum, daca te mai intereseaza un contabil bun iti pot recomanda eu pe cineva. Trimite-mi mesaj,
Ralu

dragele mele,

pliz help!

10x

Juliette
27.01.2009, 22:21:29
Eu sunt asistent manager la o firma de imobiliare.
Am avut o tentativa cu firma de taxi, dar intretinerea masinilor era f costisitoare, am bagat bani mai mult decat castigam.
Parintii mei au ramas la un moment dat fara serviciu, mama s-a pensionat pe caz de boala, iar tata a ramas somer. Si am deschis pt ei un stand intr-un complex comercial. Deocamdata am metraj (tesaturi) si lenjerii, paturi, pilote... Dar in timp mi-as dori sa fac si confectii, mai ales ca stau bine la capitolul creatii, chiar daca nu am facut neaparat studii in domeniu. :">
Nu cred ca ma incadrez chiar la "afaceri", dar... e un inceput, iar eu imi doresc ca intr-o zi "sa cresc mare", ceea ce va doresc si voua pt afacerile voastre : sa se dezvolte :).

vicky
27.01.2009, 23:18:25
e gata in ianuarie, precis. :x

spor tuturor la business!!! :D

acusi intram in februarie, ramai datoare?;-)

ryanaro
28.01.2009, 14:45:54
acusi intram in februarie, ramai datoare?;-)

e gata de ceva timp. ;))

in alta ordine de idei, miresici afaceriste, voi ce carti de vizita aveti?! nu ma pot hotari asupra unui fel. :-s

dalayla
28.01.2009, 15:34:41
e gata de ceva timp. ;))

in alta ordine de idei, miresici afaceriste, voi ce carti de vizita aveti?! nu ma pot hotari asupra unui fel. :-s
pai sa vedem atunci;))

ryanaro
28.01.2009, 15:44:26
pai sa vedem atunci;))

poftim. ;))

edit: am modificat imaginea sa o pot atasa si culorile nu sunt o reprezentare fidela.

dalayla
28.01.2009, 20:03:03
poftim. ;))

edit: am modificat imaginea sa o pot atasa si culorile nu sunt o reprezentare fidela.
imi place,e super=D> =D> =D>

ps: cu ce se ocupa firma? ca nu mai tin minte daca ai scris sau nu..si din denumire nu-mi dau seama;))

vicky
09.02.2009, 15:45:49
care aveti firma de termopane?

ma intereseaza montarea plasei de tantari la usa de la balcon in bucuresti. la momentul in care am facut lucrarea nu s-a pus si acesta plasa iar acum cei care au facut lucrarea nu mai executa montaj de plase iar altii nu vin pe motiv ca "nu au facut ei lucrarea initiala".

help!

angelina88
12.02.2009, 23:08:20
visul meu de mica a fost sa am afacerea mea dar pr e ca nu stiu ce sa fac stau si analizez mi se pare ca nimic nu merge in ziua de azi cum imi vine o idee gasesc o scuza "daca se intampla" "daca nu merge" marea problema e curajul:(

ryanaro
13.02.2009, 10:04:10
visul meu de mica a fost sa am afacerea mea dar pr e ca nu stiu ce sa fac stau si analizez mi se pare ca nimic nu merge in ziua de azi cum imi vine o idee gasesc o scuza "daca se intampla" "daca nu merge" marea problema e curajul:(

daca nu merge, nu merge, ce sa facem ;))

ryanaro
21.02.2009, 13:33:36
nu a mai facut nimeni nimic pentru afacere?;))

s a interesat cineva de newslettere? asta e ultima mea "pasiune".8-}

rallu
25.02.2009, 15:39:00
acum am gasit si eu topicul asta ;)) interesant! si noi avem o afacere (de care se ocupa sotul meu, ca e domeniul lui) cu realizarea si promovarea de site-uri web .. il mai ajut si eu, mai mult pe partea de comunicare si texte pentru newslettere, dar si alte chestii mai marunte .. luna asta am observat ca a inceput sa se simta criza, desi nu la fel ca in alte domenii .. au fost multe discutii cu potentiali clienti care nu s-au cconcretizat inca pentru ca nu dispun de prea multe lichiditati .. altii intarzie la plata sau cer amanari (ceea ce ma ingrijoreaza pt ca avem de platit rata mare la casa) .. voi cum va descurcati cu chestia asta?

winnie
26.02.2009, 22:47:50
Eu am vrut acum 2 ani sa-mi deschid agentie de turism dar eram cu nunta si nu-mi statea capul la asta. Nu-mi mai trebuia decat spatiul pt. ca aveam toate actele necesare. Intre timp am mai studiat piata si ne-am razgandit. Asa ca am ramas doar angajati.
Poate la un moment dat o sa avem afacerea noastra. Mi-ar placea sa am o pensiune turistica dat pt. asta trebuie sa mai joc la loto;)).
Pupici

jadeeed
27.02.2009, 15:16:42
Mai...e greu cu afacerile anul asta. E criza :-"

Sper sa nu treaca viata pe langa mine fara sa fac si eu o afacere ceva. De fapt...sigur va fi asa. Si sper cat mai repede. Iubitul meu momentan proiecteaza si executa mobila, dar e inca la inceput. Ce pot sa spun...iese foarte bine ce face el, are mult simt artistic si practic. La noi mobila e facuta de el...si sunt foarte foarte mandra. El are specializare si pe arhitectura peisagera...asa ca cine stie...intr-o zi poate facem o firma pe bune care sa le cuprinda pe toate. Iar eu sa ma ocup de partea de marketing. Ar fi super tare!

Eu...lucrez de 8 luni si deja simt ca ma plafonez. Si ideea e ca chiar daca o sa imi dea astia un salar bunicel in urmatoarele luni, eu tot nu as ramane aici...vreau ceva pentru mine. Idei...am mai avut, insa banii au lipsit. Mai intai sa treaca nunta si apoi ma pun la punct.

valen
17.03.2009, 01:00:34
o vreme nu am iesit de la subiectele cu burtici si mamici, acum am scos capul si v-am gasit.
eu m-am avanat in a lucra pe cont propriu din dorinta de a avea mai multa flexibilitate, si timp(dar clar am mai putin) si pt ca mi-a fost la indemana sa transform hobbyul in afacere. am un magazin cu produse hand made, in special bijuterii.... e greu, mai ales in recesiune (urasc cuvantul CRIZA)... simt uneori ca muncesc doar sa platesc furnizori si facturi, imi place ce fac
daca nu o sa mearga nu o sa am nici un regret.... poate doar ca am muncit la decorul magazinului si nu il pot lua acasa:))
eu o sa continui cu bijuuri si bricolaj, si daca ma plictisesc ma reinventez

Yvanna
18.03.2009, 22:49:22
Am avut si eu o firma de organizari evenimente. Bine, firma inca mai exista, dar nu mai fac nimic pe ea. Organizam concerte, insa am renuntat, cel putin pentru un timp. Sunt tare multe cheltuieli in avans si la final nu ai nici o garantie asupra a cate bilete vinzi la respectivul concert, indiferent de cat de bine si de targetat il promovezi. Mai ales ca, stiind ca nu ma pot baza pe banii din bilete pentru a da avansurile absolut necesare ca sa poti incepe promovarea unui eveniment - in general o parte pentru contractarea locatiei de concert si apoi cam jumatate din onorariul trupei / trupelor, imi placea sa stiu ca am deja banii mei reali si disponibili pentru a fi investiti in asemenea scopuri, ca sa fiu linistita ca nu ma fac de cacao. Doar ca sumele astea se ridicau uneori la 6-7000 de euro si cand au inceput sa fie mai multe concerte pe minus decat pe plus, m-am cam gandit de doua ori si pe moment m-am si oprit si m-am angajat. Poate odata si odata am sa continui...

dalayla
20.03.2009, 10:30:31
nu a mai facut nimeni nimic pentru afacere?;))

s a interesat cineva de newslettere? asta e ultima mea "pasiune".8-}
noi am mai facut chestii minore de gen:mape,carti vizita etc..dar o tinem tot in stadiul de pregatire pt ca deocamdata nu e potrivit sa-i dam drumul..cel putin aici in Romania unde industria asta " is going down" acuma!

denisa1
20.03.2009, 12:51:18
Noi avem o firma de consultanta juridica!
Sotul lucreaza in continuare ca jurist la o companie multinationala iar eu ma acup de firma noastra! In vara imi dau licenta in drept si sper sa mi gasesc un job ca al sotului si sa angajez pe cineva in locul meu aici!
Imi place sa lucrez la noi la firma..am timp liber cat vreau...lucrez in domeniu ..dar...mi-ar placea sa invat mai multe din meseria asta..sunt atat de multe lucruri pe care le-as putea invata!
Visul meu e sa imi fac o firma care sa se ocupe de organizari evenimente! Dar deocamdata nu avem banii necesari!

nikoletta
09.04.2009, 21:10:34
fetele!! o semnatura!!!
http://www.petitieonline.ro/petitie/spuneti_nu_initiativei_guvernului_de_a_impozita_lu nar_microintreprinderile_cu_minim_540_de_lei-p48923053.html

compact
13.04.2009, 09:17:20
cat de tare va afecteaza impozitul forfetar?

ryanaro
13.04.2009, 13:10:24

ce e acest impozit? n am mai auzit de el. :-s

otilix
14.04.2009, 00:22:38
ce e acest impozit? n am mai auzit de el. :-s

parca nu s-a votat. a fost/este doar propunere. sau a si fost respins. oricum nu e inca. vor sa stabileasca o cota de impozit anual pt cei din servicii chiar si daca nu obtin/declara profit pe anul respectiv.

compact
14.04.2009, 08:21:31
parca nu s-a votat. a fost/este doar propunere. sau a si fost respins. oricum nu e inca. vor sa stabileasca o cota de impozit anual pt cei din servicii chiar si daca nu obtin/declara profit pe anul respectiv.
din cate am inteles s-a votat deja, dar pe sume mai mici

siana
14.04.2009, 11:41:54
Guvernul a votat rectificarea bugetară și impozitul forfetar

in News (http://www.sfin.ro/site/actualitate/news/) pe 11 Aprilie 2009, 14:15

http://www.sfin.ro/uploads/modules/news/15873/297x0_guvern.jpg (http://www.sfin.ro/uploads/modules/news/15873/guvern.jpg)

Guvernul a aprobat Ordonanța de Urgență prin care este pus în aplicare acordul cu FMI. Prin aceeași ordonanță se face și prima rectificare bugetară pe acest an, cu diminuarea drastică a cheltuielilo dar și a veniturilor bugetare, și se introduce impozitul forfetar pentru IMM-uri. Impozitul forfetar, între 500 de euro și 10.000 de euro anual, va fi plătit la cursul de 4,30 lei pentru euro. Proiectul de ordonanță prin care va fi modificat Codul Fiscal este și acesta gata, dar va fi prezentat săptămâna viitoare. Printre măsurile introduse de noul Cod se va număra și eliminarea deductibilității TVA la unele cheltuieli cu combustibili și achiziționarea de autovehicule.

OUG privind acordul cu FMI cuprinde si rectificarea bugetară, în același timp principalele taxe ramânând nemodificate. Premierul Emil Boc a declcara, la finalul ședinței de guvern, ca cele 20% din cheltuieli stabilite deja rămân alocate pentru investiții. În urma rectificării, cheltuielile bugetare au fost reduse cu 6,2 miliarde lei, iar veniturile au fost diminuate cu 18,8 miliarde lei.

Bir minim în funcție de cifra de afaceri

Guvernul a renunțat la varianta de impozitare cu 0,5% din cifra de afaceri, optând în schimb pentru un impozit minim fix pe categorii de contribuabili, grupați în funcție de nivelul cifrei de afaceri.
Astfel, pentru contribuabilii cu o cifră de afaceri de până la 52.000 lei, impozitul minim anual va fi de 2.200 lei. Pentru contribuabilii cu o cifră de afaceri între 52.000 lei și 215.000 lei, acesta va fi de 4.300 lei. La o cifră de afaceri cuprinsă între 215.001 și 430.000, suma datorată statului va fi de 6.500 lei, între 430.001 și 4.300.000 - se vor plăti 8.600, iar între 4.300.001 și 21.500.000, impozitul va fi de 11.000.
Intervalul următor, 21.500.001-129.000.000 va fi taxat cu minimum 22.000 lei, iar pentru o cifră de afaceri de peste 129.000.001 suma minimă de achitat va fi de 43.000. Totodată, s-a decis impozitarea rezervelor din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuate după data de 1 ianuarie 2004, pe măsura amortizării fiscale sau la momentul scăderii din gestiune a acestora. Cursul la care impozitul forfetar va fi calculat este de 4,30 lei pentru un euro.

Adio deduceri la combustibili și mașini!

Cheltuielile privind combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate utilizate de contribuabili pentru alte activități decât cele de taxi, scoli de soferi, curierat, agenți de vânzări, transport personal la și de la locul de desfăsurare al activității, intervenție, reparații, pază si protecție, agenți de recrutare forță de muncă, care de reportaj, nu vor mai fi deductibile, potrivit noului proiect de Cod Fiscal care va a fost aprobat de Guvern.
De asemenea, firmele vor putea deduce TVA, până la 31 decembrie 2010, doar pentru aceleași tipuri de mașini exceptate de la eliminarea deducerilor din impozitul pe profit. "Se propune introducerea în Codul Fiscal a unui articol nou, astfel încât să nu mai poată fi dedusă taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor de autoturisme care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, inclusiv pentru combustibilul necesar funcționării acestor autoturisme", se arată în nota de fundemare a proiectului de OUG. „La adoptarea acestei măsuri s-a avut în vedere practica europeană în domeniu, majoritatea statelor membre aplicând restricții similare privind dreptul de deducere a TVA pentru autoturismele utilizate de companii. Printre statele membre care aplică astfel de restricții menționăm: Bulgaria, Ungaria, Germania, Austria, Polonia, Portugalia, Suedia, Franța, Slovacia, Belgia”, susține MFP.
Cheltuielile de funcționare, întreținere si reparații, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcții de conducere și de administrare a unei firme vor fi deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuții

ryanaro
14.04.2009, 11:44:25
Printre statele membre care aplică astfel de restricții menționăm: Bulgaria, Ungaria, Germania, Austria, Polonia, Portugalia, Suedia, Franța, Slovacia, Belgia”, susține MFP.
Cheltuielile de funcționare, întreținere si reparații, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcții de conducere și de administrare a unei firme vor fi deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuții

aici nu este asa ceva. #:-S

siana
14.04.2009, 11:49:13
aici nu este asa ceva. #:-S
e inca la faza de propunere la noi..poate totusi nu se adopta:-<

compact
14.04.2009, 13:28:43

mi se pare singura chestie normala din toata porcaria asta de lege

siana
14.04.2009, 17:32:33
mi se pare singura chestie normala din toata porcaria asta de lege
si mie la fel:D

dramatzica
14.04.2009, 17:59:18
ce ziceti de o firma de organizat nunti?
are cineva o astfel de afacere?

dalayla
15.04.2009, 11:44:55
chiar aseara ne-am intalnit cu niste prieteni de familie care au afacerile lor: unul are firma de foraje si celalalt firma de organizare evenimente si discutau despre impozitul asta.Per ansamblu concluzia lor a fost ca merge din ce in ce mai greu,ca deja tot ce au de platit la stat devine fara numar,fara numar:)):))... si parerea lor e ca prin asta se incurajeaza oarecum munca la negru.

alecsa
16.04.2009, 23:55:09
Guvernul a votat rectificarea bugetară și impozitul forfetar

in News (http://www.sfin.ro/site/actualitate/news/) pe 11 Aprilie 2009, 14:15

http://www.sfin.ro/uploads/modules/news/15873/297x0_guvern.jpg (http://www.sfin.ro/uploads/modules/news/15873/guvern.jpg)

Guvernul a aprobat Ordonanța de Urgență prin care este pus în aplicare acordul cu FMI. Prin aceeași ordonanță se face și prima rectificare bugetară pe acest an, cu diminuarea drastică a cheltuielilo dar și a veniturilor bugetare, și se introduce impozitul forfetar pentru IMM-uri. Impozitul forfetar, între 500 de euro și 10.000 de euro anual, va fi plătit la cursul de 4,30 lei pentru euro. Proiectul de ordonanță prin care va fi modificat Codul Fiscal este și acesta gata, dar va fi prezentat săptămâna viitoare. Printre măsurile introduse de noul Cod se va număra și eliminarea deductibilității TVA la unele cheltuieli cu combustibili și achiziționarea de autovehicule.

OUG privind acordul cu FMI cuprinde si rectificarea bugetară, în același timp principalele taxe ramânând nemodificate. Premierul Emil Boc a declcara, la finalul ședinței de guvern, ca cele 20% din cheltuieli stabilite deja rămân alocate pentru investiții. În urma rectificării, cheltuielile bugetare au fost reduse cu 6,2 miliarde lei, iar veniturile au fost diminuate cu 18,8 miliarde lei.

Bir minim în funcție de cifra de afaceri

Guvernul a renunțat la varianta de impozitare cu 0,5% din cifra de afaceri, optând în schimb pentru un impozit minim fix pe categorii de contribuabili, grupați în funcție de nivelul cifrei de afaceri.
Astfel, pentru contribuabilii cu o cifră de afaceri de până la 52.000 lei, impozitul minim anual va fi de 2.200 lei. Pentru contribuabilii cu o cifră de afaceri între 52.000 lei și 215.000 lei, acesta va fi de 4.300 lei. La o cifră de afaceri cuprinsă între 215.001 și 430.000, suma datorată statului va fi de 6.500 lei, între 430.001 și 4.300.000 - se vor plăti 8.600, iar între 4.300.001 și 21.500.000, impozitul va fi de 11.000.
Intervalul următor, 21.500.001-129.000.000 va fi taxat cu minimum 22.000 lei, iar pentru o cifră de afaceri de peste 129.000.001 suma minimă de achitat va fi de 43.000. Totodată, s-a decis impozitarea rezervelor din reevaluarea mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, efectuate după data de 1 ianuarie 2004, pe măsura amortizării fiscale sau la momentul scăderii din gestiune a acestora. Cursul la care impozitul forfetar va fi calculat este de 4,30 lei pentru un euro.

Adio deduceri la combustibili și mașini!

Cheltuielile privind combustibilul, pentru vehiculele rutiere motorizate utilizate de contribuabili pentru alte activități decât cele de taxi, scoli de soferi, curierat, agenți de vânzări, transport personal la și de la locul de desfăsurare al activității, intervenție, reparații, pază si protecție, agenți de recrutare forță de muncă, care de reportaj, nu vor mai fi deductibile, potrivit noului proiect de Cod Fiscal care va a fost aprobat de Guvern.
De asemenea, firmele vor putea deduce TVA, până la 31 decembrie 2010, doar pentru aceleași tipuri de mașini exceptate de la eliminarea deducerilor din impozitul pe profit. "Se propune introducerea în Codul Fiscal a unui articol nou, astfel încât să nu mai poată fi dedusă taxa pe valoarea adăugată aferentă achizițiilor de autoturisme care sunt destinate exclusiv pentru transportul rutier de persoane, inclusiv pentru combustibilul necesar funcționării acestor autoturisme", se arată în nota de fundemare a proiectului de OUG. „La adoptarea acestei măsuri s-a avut în vedere practica europeană în domeniu, majoritatea statelor membre aplicând restricții similare privind dreptul de deducere a TVA pentru autoturismele utilizate de companii. Printre statele membre care aplică astfel de restricții menționăm: Bulgaria, Ungaria, Germania, Austria, Polonia, Portugalia, Suedia, Franța, Slovacia, Belgia”, susține MFP.

emana niste imbelicitati de legi. se strang ca niste soareci intr-o camera si emana aceste legi. si cand isi dau seama cat de idioate sunt si ca au si wi de suferit de pe urma lor, nici macar nu recunosc de lasi ce sunt, se dau afara pe capete ca vai au esuat din cauza lor. altii la putere. nu au voie sa modifice codul fiscal in timpul anului, se propune si se aplica incepand cu 01 ian anul urmator. adica eu platesc tva si sa nu mi-l deduc din nimic? sa dau bani la stat ca sa isi faca ei firme de pavele si garduri? numai unul e prost si toti ceilalti sunt destepti? o sa ajungem sa platim 150% din venituri. o sa ajungem sa nu mai taiem facturi. o sa facem 3 facultati ca sa ne gospodarim singuri afacerea. si munca la negru 99%. adica eu am rata de 30 mil pe luna, tva 19% aplicat, si nu deduc tva-ul? am inteles ca s-au revoltat atatia. nu cred ca se va face nimic cu asta, e prea aberant! asa a fost si cu taxa radio. dupa ce imi venise de plata 13 14 mil, am primit o alta hartiuta cu 3,5 mil. recalculata, pe 3 ani. nu e posibil. daca plateam banii astia, mi-i restituia cineva? ca la noi la nimenea. suntem o tara de 2 lei, cu conducatori asemenea. iar asta cu impozitul forfetar...doamne! nu stiu ce sa mai inventeze. lucrezi pt nimic. ma intreb oare ce o sa faca cu cota unica de 16%. se tot vb ca nu e corect ca unul care are 15 mil sa fie impozitat tot cu 16% cum e unul care e platit cu 300 mil. ca parca ala care are 300 mil saracu e tinut in carca, nu are pregatire pe masura, nu are responsabilitati, sta doar 2 ore pe zi la munca. o sa se ajunga ca inainte cu procente in fctie de venit, muncesti de dim pana seara si dai la stat 75 % daca ai venituri mai mari.

compact
17.04.2009, 07:38:13
chiar aseara ne-am intalnit cu niste prieteni de familie care au afacerile lor: unul are firma de foraje si celalalt firma de organizare evenimente si discutau despre impozitul asta.Per ansamblu concluzia lor a fost ca merge din ce in ce mai greu,ca deja tot ce au de platit la stat devine fara numar,fara numar:)):))... si parerea lor e ca prin asta se incurajeaza oarecum munca la negru.

la noi munca la negru e f incurajata :)

compact
17.04.2009, 07:40:28
emana niste imbelicitati de legi. se strang ca niste soareci intr-o camera si emana aceste legi. si cand isi dau seama cat de idioate sunt si ca au si wi de suferit de pe urma lor, nici macar nu recunosc de lasi ce sunt, se dau afara pe capete ca vai au esuat din cauza lor. altii la putere. nu au voie sa modifice codul fiscal in timpul anului, se propune si se aplica incepand cu 01 ian anul urmator. adica eu platesc tva si sa nu mi-l deduc din nimic? sa dau bani la stat ca sa isi faca ei firme de pavele si garduri? numai unul e prost si toti ceilalti sunt destepti? o sa ajungem sa platim 150% din venituri. o sa ajungem sa nu mai taiem facturi. o sa facem 3 facultati ca sa ne gospodarim singuri afacerea. si munca la negru 99%. adica eu am rata de 30 mil pe luna, tva 19% aplicat, si nu deduc tva-ul? am inteles ca s-au revoltat atatia. nu cred ca se va face nimic cu asta, e prea aberant! asa a fost si cu taxa radio. dupa ce imi venise de plata 13 14 mil, am primit o alta hartiuta cu 3,5 mil. recalculata, pe 3 ani. nu e posibil. daca plateam banii astia, mi-i restituia cineva? ca la noi la nimenea. suntem o tara de 2 lei, cu conducatori asemenea. iar asta cu impozitul forfetar...doamne! nu stiu ce sa mai inventeze. lucrezi pt nimic. ma intreb oare ce o sa faca cu cota unica de 16%. se tot vb ca nu e corect ca unul care are 15 mil sa fie impozitat tot cu 16% cum e unul care e platit cu 300 mil. ca parca ala care are 300 mil saracu e tinut in carca, nu are pregatire pe masura, nu are responsabilitati, sta doar 2 ore pe zi la munca. o sa se ajunga ca inainte cu procente in fctie de venit, muncesti de dim pana seara si dai la stat 75 % daca ai venituri mai mari.

era intre 16 si 25 % parca si sunt de acord cu impozitul diferentiat...

nu sunt de acord cu alte lucruri...cum ar fi marirea salariilor popilor. am luat foc ieri in metrou cand mi-a zis sotul...si era si o baba oripilata langa mine cand ma ofticam eu ca dau bani la ipocritii aia....

Ballet
17.04.2009, 08:13:17
la noi munca la negru e f incurajata :)
Chiar am avut o speranta cand in campanie au promis ca tva-ul se va colecta la incasare, nu la facturare. Ei bine, cum i-am votat, cum au uitat. In schimb ne baga pe gat stupizenia asta de impozit forfetar. Pai la ce probleme avem cu incasarile, asta din cauza crizei pe care ei o ignora, din ce naiba sa mai platim si zeci de mii de lei impozite? Probabil sa dam afara din oameni sau sa-i platim la negru, dar lor nici ca le pasa.
Si cred ca o mai si numesc pe asta solutie de criza....Solutie de adancire a crizei cu siguranta, nu de iesire din ea...:-<

Ballet
17.04.2009, 08:15:07
Cat despre marirea salariilor popilor, mi se ridica parul in cap cand aud. Imi si amintesc de unu' pe care l-am vazut ieri la stiri, de era foarte ''evlavios'' cu niste domnisoare la spovedanie...:-&

compact
17.04.2009, 08:29:05
Chiar am avut o speranta cand in campanie au promis ca tva-ul se va colecta la incasare, nu la facturare. Ei bine, cum i-am votat, cum au uitat. In schimb ne baga pe gat stupizenia asta de impozit forfetar. Pai la ce probleme avem cu incasarile, asta din cauza crizei pe care ei o ignora, din ce naiba sa mai platim si zeci de mii de lei impozite? Probabil sa dam afara din oameni sau sa-i platim la negru, dar lor nici ca le pasa.
Si cred ca o mai si numesc pe asta solutie de criza....Solutie de adancire a crizei cu siguranta, nu de iesire din ea...:-<
asta e evident. in loc sa mai scoata din taxe sau faca totul mai simplu....

Cat despre marirea salariilor popilor, mi se ridica parul in cap cand aud. Imi si amintesc de unu' pe care l-am vazut ieri la stiri, de era foarte ''evlavios'' cu niste domnisoare la spovedanie...:-&

si mie mi se ridica parul in cap.

ryanaro
17.04.2009, 16:46:45
ma apuc de marketing viral LOL no more mr nice guy. o:-) o sa fac niste flyere si niste carti de vizita fara numele meu, doar cu logo si adresa de web si o sa le las prin cafenele, la bibioteca, prin ce orase merg. de asemenea, o sa rog cunostinte sa faca asta pentru mine in orasele lor :D

ba mai mult, o sa las flyere si in magazine concurente, care vand acelasi gen de marfa :>

Ancamiha
21.04.2009, 11:34:58
Buna fetelor,

si eu tocmai mi-ai deschis o firma de consultanta(am facut un contract cu o firma din Austria care are ca obiect de activitate : ingrijitor batrani la domiciliu, asa ca eu ii gasesc personalul si el gaseste batranii:D )....asa ca daca stiti pe cineva care vrea sa lucreze in acest domeniu(ingrijitor batrani la domiciliu-in Austria), care stie cat de cat limba germana , nu ezitati sa imi scrieti un pm :D

ideea e ca la mine nu stiu sigur cat venit voi avea pe an , pentru ca asta cu consultanta e o chestie relativa , si imi este groaza cat trebuie sa platesc la sf de an ...in conditiile de fata chiar ca nu iti vine sa mai tai nici o chitanta.Sau sa ma incadrez in cei 500 Euro

compact
21.04.2009, 13:46:33
Buna fetelor,

si eu tocmai mi-ai deschis o firma de consultanta(am facut un contract cu o firma din Austria care are ca obiect de activitate : ingrijitor batrani la domiciliu, asa ca eu ii gasesc personalul si el gaseste batranii:D )....asa ca daca stiti pe cineva care vrea sa lucreze in acest domeniu(ingrijitor batrani la domiciliu-in Austria), care stie cat de cat limba germana , nu ezitati sa imi scrieti un pm :D

ideea e ca la mine nu stiu sigur cat venit voi avea pe an , pentru ca asta cu consultanta e o chestie relativa , si imi este groaza cat trebuie sa platesc la sf de an ...in conditiile de fata chiar ca nu iti vine sa mai tai nici o chitanta.Sau sa ma incadrez in cei 500 Euro

la start-up nu se aplica impozitul forfetar :)

succes =D>

alecsa
22.04.2009, 00:42:26
era intre 16 si 25 % parca si sunt de acord cu impozitul diferentiat...

nu sunt de acord cu alte lucruri...cum ar fi marirea salariilor popilor. am luat foc ieri in metrou cand mi-a zis sotul...si era si o baba oripilata langa mine cand ma ofticam eu ca dau bani la ipocritii aia....

iti spun eu ca la un venit de 550mil/an plateai la stat aprox 325mil... corect nu? in conditiile in care munceai de iti rupeai gatul, nopti nedormite, stres etc. nu stiu de ce tb inca sa gandim ca unul care castiga mai mult tb sa plateasca alte procente, pe motiv: ca lasa, ca are de unde, saracu. eu una nu sunt de acord. nu mi se pare ok ca unul cu venituri uriase sa plateasca mai mult de jumatate la stat. o sa se ajunga sa isi declare 10 mil si restul de sute de mil, la negru. si tot asa. asta o sa se incurajeze, nu corectitudinea. si sa vedem atunci ce o sa intample. o sa o luam cu totii razna. :)>-

compact
22.04.2009, 10:07:27
iti spun eu ca la un venit de 550mil/an plateai la stat aprox 325mil... corect nu? in conditiile in care munceai de iti rupeai gatul, nopti nedormite, stres etc. nu stiu de ce tb inca sa gandim ca unul care castiga mai mult tb sa plateasca alte procente, pe motiv: ca lasa, ca are de unde, saracu. eu una nu sunt de acord. nu mi se pare ok ca unul cu venituri uriase sa plateasca mai mult de jumatate la stat. o sa se ajunga sa isi declare 10 mil si restul de sute de mil, la negru. si tot asa. asta o sa se incurajeze, nu corectitudinea. si sa vedem atunci ce o sa intample. o sa o luam cu totii razna. :)>-

am spus eu ca motivul ar fi "are de unde"?
mi se pare ok ca veniturile sa fie impozabile diferentiat (vorbim doar de impozit pe venit), asa cum mi se pare ok sa se micsoreze impozitele, asa cum mi se pare ok sa beneficieze fiecare se asigurari in functie de cat contribuie la ele (sanatate, somaj...)

ryanaro
22.04.2009, 10:15:45
asa cum mi se pare ok sa beneficieze fiecare se asigurari in functie de cat contribuie la ele (sanatate, somaj...)

hallelujah sister! :D azi dimineata chiar discutam cu R de treaba asta si el spunea ca plateste o tona de taxe (jumatate din venit) si ca el nu primeste lunar din ce plateste in taxe: ambulanta n a folosit nici el, nici eu, pompieri nu, politie n am chemat, somaj nu luam etc etc I-am zis ca daca mai voteaza cu Labour nu stiu ce i fac.:^o

asta ca offtopic. ontopic: eu ma vad nevoita sa mi aman lansarea cu inca cateva zile pentru ca nu mi au venit produsele. #:-S

daniela_s
05.05.2009, 12:01:15
Am gasit si eu acest topic.. :D
Eu am un stand intr-un centru comercial.. Si ce pot sa spun momentan, e ca nu ies pe minus! Nu ma pot lauda cu castiguri fabuloase, nici pomeneala! Dar imi scot investitia, chiria, alte cheltuieli si taxe si salariul meu! Nu reusesc sa pun sus cine stie ce ..Dar momentan este f bine pt mine, adica pot merge la facultate, la examene, pot face licenta, pot sta pe miresici, nu depinde de un orar fix, ca mai pot lasa si pe altcineva in locul meu... Dar nu stiu daca as vrea sa fac asta mereu:D.. adica nici vb.. :)) Dar deocamdata..pt mine .. e bine!..
Bafta multa tuturor!!!:*

ryanaro
05.05.2009, 12:29:24
nu stiu daca ajuta pe cineva, dar imi fac datoria sa va zic:

pentru miresicile afaceriste care au afacere cu vanzare de rochii de mireasa, intre 27 si 29 iunie are loc la Paris la Porte de Versailles un bridal fashion trade fair, exclusiv pentru comercianti.

Pentru a primi ecuson de intrare gratuita, trebuie sa va inregistrati aici:

http://www.parisbridalfair.com/paris-bridal-fair-show.html

corinuta
06.06.2009, 22:24:29
Abia acum am citit acest topic..:-w :-? eu as vrea sa-mi deschid o agentie de organizare de evenimente (nunti, zile de nastere etc)...dar sa vad, dupa nunta de unde incep:d..iar la modul ideal mi-ar placea o pensiune la mare sau munte...:x

Poop si spor in ceea ce va doriti sa realizati:)>:D<

Biu
20.07.2009, 13:21:35
fetelor, help ! aveti careva gradinita? sau stie vreuna din voi cat de profitabila este o astfel de investitie? eu voi avea in spatiu de 400 mp la parterul unui bloc, si m-am gandit sa-l fructific deschizand o gradinita...;))

ancaaa
20.07.2009, 15:29:40
fetelor, help ! aveti careva gradinita? sau stie vreuna din voi cat de profitabila este o astfel de investitie? eu voi avea in spatiu de 400 mp la parterul unui bloc, si m-am gandit sa-l fructific deschizand o gradinita...;))

eu vin sa tin niste cursuri de dans daca il amenajezi pt asa ceva....;-)

Biu
22.07.2009, 12:23:16
eu vin sa tin niste cursuri de dans daca il amenajezi pt asa ceva....;-)
i'll keep that in mind

otilix
23.07.2009, 23:20:02
i'll keep that in mind

biu, ai facut o cercetare de piata? cate gradi de stat/private sunt in oras? cati copiii se nasc anual in medie, care e trendul in ultimii 5/10 ani, cum e mai avantajos sa organizezi totul cu bucatarie proprie sau masa servita in sistem catering, care sunt pasii de urmat pt autorizare si apoi acreditare, audit, mamagementul calitatii, spatiul iti ajunge pt sali de clasa/sala masa/ toalete/cabinet medical/psihologic, sala sport/sala festivitati/izolator/dormitoare? ai luat in calcul si faptul ca o gradi functioneaza de regula 9 luni pe an din 12 asadar si venitul e pe masura? si ar mai fi cateva de luat in calcul. poate chiar posibilitatea obtinerii de fonduri structurale pt asa ceva....
succes.

vicky
01.08.2009, 16:12:37
biu, ai facut o cercetare de piata? cate gradi de stat/private sunt in oras? cati copiii se nasc anual in medie, care e trendul in ultimii 5/10 ani, cum e mai avantajos sa organizezi totul cu bucatarie proprie sau masa servita in sistem catering, care sunt pasii de urmat pt autorizare si apoi acreditare, audit, mamagementul calitatii, spatiul iti ajunge pt sali de clasa/sala masa/ toalete/cabinet medical/psihologic, sala sport/sala festivitati/izolator/dormitoare? ai luat in calcul si faptul ca o gradi functioneaza de regula 9 luni pe an din 12 asadar si venitul e pe masura? si ar mai fi cateva de luat in calcul. poate chiar posibilitatea obtinerii de fonduri structurale pt asa ceva....
succes.

s-a gandit in primul rand cat este de profitabil :)
pupici pt A.

otilix
01.08.2009, 23:58:07
s-a gandit in primul rand cat este de profitabil :)
pupici pt A.

pai si cum deduci cat e de profitabila o astfel de afacere? nu tinand cont de banii investiti in x,y,z si venitul rezultat din exploatare?:-\
eu nu am gradi, dar cred ca o astfel de afacere poate deveni f profitabila pe termen lung.

cinezee
02.08.2009, 11:56:21
Cu siguranta in primii ani nu ar avea nici un profit ...mai ales daca ai fi in bucuresti trebuie sa platesti la taxe si la spagi si tot se gaseste unu daca nu i-ai uns bine buzunaru si iti inchide gradinita

Plus ca esti obligat sa ai medic pediatru zi de zi in gradinita si cel putin cativa pedagogi si mai ales supraveghetori ....iar locul de joaca trebuie asigurat ,intretinut si mai ales schimbat constant

Biu
02.08.2009, 14:48:10
Eu sunt in Cluj, dar nici aici nu e mare diferenta la spagi. La fel trebuie sa umpli buzunare. Tocmai asta vroiam sa aflu de la voi, un detaliu altu. Toata ideea este ca am la dispozitie un spatiu la parterul unui bloc, si caut o idee buna pentru a-l exploata. Si eu am mai multe semne de intrebare in legatura cu a deschide o gradi, dar spatiul respectiv nu are vad comercial. De aceea ma gandisem eu la aceasta varianta, pentru ca spatii comerciale nu cred ca ar merge, ma indoiesc si de un salon. Si spatiul este intr-un colt de cartier plin cu blocuri noi, si familii tinere.
Profitul ma astept si eu sa fie doar pe termen lung la o astfel de investitie, dar eu am alte temeri, tocmai ce ai punctat tu Cinezee....

Cu siguranta in primii ani nu ar avea nici un profit ...mai ales daca ai fi in bucuresti trebuie sa platesti la taxe si la spagi si tot se gaseste unu daca nu i-ai uns bine buzunaru si iti inchide gradinita

Plus ca esti obligat sa ai medic pediatru zi de zi in gradinita si cel putin cativa pedagogi si mai ales supraveghetori ....iar locul de joaca trebuie asigurat ,intretinut si mai ales schimbat constant

compact
02.08.2009, 15:14:24
Eu sunt in Cluj, dar nici aici nu e mare diferenta la spagi. La fel trebuie sa umpli buzunare. Tocmai asta vroiam sa aflu de la voi, un detaliu altu. Toata ideea este ca am la dispozitie un spatiu la parterul unui bloc, si caut o idee buna pentru a-l exploata. Si eu am mai multe semne de intrebare in legatura cu a deschide o gradi, dar spatiul respectiv nu are vad comercial. De aceea ma gandisem eu la aceasta varianta, pentru ca spatii comerciale nu cred ca ar merge, ma indoiesc si de un salon. Si spatiul este intr-un colt de cartier plin cu blocuri noi, si familii tinere.
Profitul ma astept si eu sa fie doar pe termen lung la o astfel de investitie, dar eu am alte temeri, tocmai ce ai punctat tu Cinezee....
incepe cu un plan de afaceri si fa un calcul simplu: cat costa vs cat "iese".

eu cred ca o astfel de investitie se armotizeaza in maxim 2 ani, mai ales ca nu ai cheltuieli cu chiria.
eu in locul tau as incepe cu o gradi program normal (pana in 12-13) si un after school pentru a evita niste costuri suplimentare (camere de dormit, supraveghetoare, bucatarese) si in timp (1 -2 ani) as extinde activitatea.

si investeste in promovare (site profi, brosuri/pliante, un banner in oras etc). trebuie sa fii cunoscuta si imaginea firmei trebuie sa fie impecabila...

edit - se pot face niste lucruri si fara spagi, daca ai ce iti trebuie: contabil cu experienta si de incredere, contracte de munca din prima zi etc.

CristinaKitty
02.08.2009, 23:29:22
incepe cu un plan de afaceri si fa un calcul simplu: cat costa vs cat "iese".

eu cred ca o astfel de investitie se armotizeaza in maxim 2 ani, mai ales ca nu ai cheltuieli cu chiria.
eu in locul tau as incepe cu o gradi program normal (pana in 12-13) si un after school pentru a evita niste costuri suplimentare (camere de dormit, supraveghetoare, bucatarese) si in timp (1 -2 ani) as extinde activitatea.

si investeste in promovare (site profi, brosuri/pliante, un banner in oras etc). trebuie sa fii cunoscuta si imaginea firmei trebuie sa fie impecabila...

edit - se pot face niste lucruri si fara spagi, daca ai ce iti trebuie: contabil cu experienta si de incredere, contracte de munca din prima zi etc.
Pe langa ce ai spus tu eu as mai adauga o chestie f importanta: cred ca trebuie sa gaseasca personal cu experienta care pt inceput sa lucreze in acelasi sistem (jumatate de norma) si apoi sa isi extinda programul.

Eu am locuit in Cluj pana anul trecut si una din colegele mele de serviciu ducea baiatul la o gradinita particulara in cartierul Gheorgheni. Platea pe luna 800RON si lua copilul la ora 16. Imi zicea ca este destul de departe, ca sunt putine educatoare si destul de in varsta si ca sistemul catering nu este tocmai potrivit pt copii (mancarea era destul de grea pt niste copii). Deci problema se poate studia la fata locului pt ca se pare ca exista o bresa!Mult succes!:D

valen
03.08.2009, 17:57:47
Cum arata parterul blocului, unde este?
Conteaza. daca nu e o zona ok, si blocul e urat nu stiu cat de potrivit e pt gradi. Unde scoti copii afara? Nu ii poti tine 8h pe zi in casa. Deranjeaza vecinii? Ai banii necesari pt o investitie? Oricare ar fi ea.
Eu am un magazin unde am cheltuit 10.000 pt amenajare, acte si alte minuni. Si sunt o gramada de lucruri care le-am facut eu, fara bani sau cu bani putini.
nu mai bine inchiriezi spatiul si strangi chiria pe care o investesti mai apoi?

Biu
03.08.2009, 20:58:33
1Cum arata parterul blocului, unde este?
Conteaza. daca nu e o zona ok, si blocul e urat nu stiu cat de potrivit e pt gradi. 2Unde scoti copii afara? Nu ii poti tine 8h pe zi in casa. Deranjeaza vecinii? Ai banii necesari pt o investitie? Oricare ar fi ea.
3Eu am un magazin unde am cheltuit 10.000 pt amenajare, acte si alte minuni. Si sunt o gramada de lucruri care le-am facut eu, fara bani sau cu bani putini.
4.nu mai bine inchiriezi spatiul si strangi chiria pe care o investesti mai apoi?

1. este constructie noua. deci bine ;-) si in plus il compartimentez cum vreau
2. am spatiu verde. nu e foarte mare, dar exista
3. ce fel de magazin?:D
4. asta-i planul B ;-)

valen
04.08.2009, 18:08:12
1. este constructie noua. deci bine ;-) si in plus il compartimentez cum vreau
2. am spatiu verde. nu e foarte mare, dar exista
3. ce fel de magazin?:D
4. asta-i planul B ;-)
daca se preteaza un magazin de haine si accesorii, cosmetice
cadouri

Biu
04.08.2009, 21:09:03
Te intrebam ce fel de magazin ai tu;;), de curioasa.
Eu am mai spus, nu consider ca are vad comercial spatiul meu.

cadouri

ionut_tuo
11.08.2009, 16:40:12
si eu m-am gandit la o gradinita sau un azil de batrani cu fonduri europene nerambursabile...dar m-am lasat pe tanjala cand am vazut cam cat ai de umblat,cam cate spagi tb sa dai,cam cata vreme tb sa astepti...etc
probabil ca n-am fost suficient de ambitioasa!
acum as vrea sa deschid,impreuna cu sotul meu o cafenea...pt care avem nevoie de 30000 eur...asa de inceput,bani care i-am putea scoate in 1 an sau maxim 2
cautam spatii,sa vedem cam cat sunt chiriile,si dupa calculele noastre nu avem nevoie de un spatiu mai mare de 50 mp...sper sa ne iasa toate planurile si chiar sa reusim sa facem ceva,in romania nu poti trai din 2 salarii decente...:|

cristinalp
14.09.2009, 16:13:27
credeti ca un magazin de acest gen ar prinde? eu doresc sa imi fac un astfel de magazin...car am un capital de inceput de 3000 eur...nu stiu dacasa ma risc sa nu...

cadouri

corinuta
15.09.2009, 12:23:28
credeti ca un magazin de acest gen ar prinde? eu doresc sa imi fac un astfel de magazin...car am un capital de inceput de 3000 eur...nu stiu dacasa ma risc sa nu...

Si eu vreau un magazin de haine (eventiual gen mini prix)...inca mai stau pe ganduri:D

cristinalp
15.09.2009, 20:14:41
mi-e foarte teama sa incep ...mi0-e frica de esec si mai ales ca nu o sa prinda ...eu sper sa reusesc sa trec peste frica.
Asta e ce imi dorescun magazin cu haine foarte dragutze si nu ff scumpe, cadouri, aromoterapia si ceva biju fantesie.

Si eu vreau un magazin de haine (eventiual gen mini prix)...inca mai stau pe ganduri:D

corinuta
16.09.2009, 10:17:29
mi-e foarte teama sa incep ...mi0-e frica de esec si mai ales ca nu o sa prinda ...eu sper sa reusesc sa trec peste frica.
Asta e ce imi dorescun magazin cu haine foarte dragutze si nu ff scumpe, cadouri, aromoterapia si ceva biju fantesie.

Wow..se pare ca avem aceleasi idei, insa si aceleasi temeri:D Ce zici de o "asociere"?:-?

cristinalp
16.09.2009, 13:31:33
eu m-am gandit foarte serios..vreau sa deschid in bucuresti..trebuie sa gasesc mai intai spatiul, undeva bine pozitionat sa fie multi tineri, persoane cu posibilitatii medii, pentru ca in general asta ar fii targetul meu.
as vrea sa fiu gata sa deschid in febuarie, numai bine de sf valentin si 1 si 8 martie, sa incep bine. problema mare in buc este chiria, pe care trebuie sa o platesti vrei nu vrei, fie ca vinzi fie ca nu.
In plus nu vreau sa cumpar stocuri mari de marfa pana nu vad ce merge si ce nu. Am spus ca nu vreau sa cheltui mai mult de 3000 euro si daca imi iese pe luna un profit cat de cat eu sunt multumita, iar ca si angajati momentan voi lucra personal...sunt pe principiul daca vrei un lucru bine facut fa-l cu mama ta.

Wow..se pare ca avem aceleasi idei, insa si aceleasi temeri:D Ce zici de o "asociere"?:-?

sad_heart
19.11.2009, 23:35:15
Nu stiu daca e potrivit forumul (cel putin asa scria ....miresici afaceriste), dar as vrea sa va intreb pe voi , miresici afaceriste sau nu... oare mai merg magazinele cu haine pe criza asta ? As dori sa imi deschid un magazin de haine ( desi dorinta mea cea mai mare nu este aceasta afacere ci o ciupercarie intensiva la standarde europene:D, dar cum finantele nu sunt atat de mari m-am gandit la o afacere mai mica care sa ma ajute sa strang incetisor, incetisor banutii necesari).
Exista vreo miresica care are astfel de magazin si care imi poate da unele sfaturi^:)^? va pup si astept raspunsuri

sad_heart
20.11.2009, 00:01:12
Nu stiu daca e potrivit forumul (cel putin asa scria ....miresici afaceriste), dar as vrea sa va intreb pe voi , miresici afaceriste sau nu... oare mai merg magazinele cu haine pe criza asta ? As dori sa imi deschid un magazin de haine ( desi dorinta mea cea mai mare nu este aceasta afacere ci o ciupercarie intensiva la standarde europene:D, dar cum finantele nu sunt atat de mari m-am gandit la o afacere mai mica care sa ma ajute sa strang incetisor, incetisor banutii necesari).
Exista vreo miresica care are astfel de magazin si care imi poate da unele sfaturi^:)^? va pup si astept raspunsuri

codrinelu
20.11.2009, 11:47:37

sincer,nici nu stii ce sa mai faci pe vremurile astea...si ce sa mai deschizi....

symynablue
23.11.2009, 19:15:42
Buna! Eu sunt studenta in ultimul an la Design, in Cluj, si am intentii serioase sa imi deschid o afacere cu invitatii evenimente (nunti, botezuri), in stil foarte diferit de ce se face la ora actuala in Romania, cu site pe care iarasi am sa-l fac eu pentru ca ma pricep la designul grafic si web. Voi cauta o tipografie cu care sa colaborez si sper sa gasesc ce caut si in materie de hartie si accesorii. Si mai am un plan, de multisor asa, sa-mi fac un site de prezentare pentru machiaje, eu fiind si make-up artist. Am vb deja cu un fotograf si am persoane care se ofera de cobai pentru un book profi cu machiaje. Voi ce ziceti, ar merge? Am tot felul de griji legate de cum sa incep...

maimuticamica
24.01.2010, 12:54:24

Buna miresici afaceriste,
Eu lucrez intr-un mediu in care cad tot felul de afaceri, unele merg, unele dau faliment.
Referitor la ciupercaria ta vezi ca-s Fondurile Structurale FEADR care te poate ajuta cu pana la 65% din investitie. Daca te apuci sa ai minim 200 mp spatiu, ca la mai putin nu e avantajos.
Iar daca chiar te bate gandul ar trebui sa te duci la ceva cursuri pe la alte ciupercarii.
Mult de munca nu e insa ies bani frumusei la 1000 saci ciuperci care costa cu tot cu transport 4000 eur iti ies cam 5000 eur/ ciclu de productie 2 luni.
Bafta.
Din ce am observat merg terenurile de fotbal, vidanjarile rup insa cina sta cu nasu in...., sau poate aveti voce pentru lautareala.
Pupicei la toate.

ionut_tuo
24.01.2010, 17:58:02
Buna miresici afaceriste,
Eu lucrez intr-un mediu in care cad tot felul de afaceri, unele merg, unele dau faliment.
Referitor la ciupercaria ta vezi ca-s Fondurile Structurale FEADR care te poate ajuta cu pana la 65% din investitie. Daca te apuci sa ai minim 200 mp spatiu, ca la mai putin nu e avantajos.
Iar daca chiar te bate gandul ar trebui sa te duci la ceva cursuri pe la alte ciupercarii.
Mult de munca nu e insa ies bani frumusei la 1000 saci ciuperci care costa cu tot cu transport 4000 eur iti ies cam 5000 eur/ ciclu de productie 2 luni.
Bafta.
Din ce am observat merg terenurile de fotbal, vidanjarile rup insa cina sta cu nasu in...., sau poate aveti voce pentru lautareala.
Pupicei la toate.

da ,voce pentru lautareala ar fi buna:)))

alecsa
25.01.2010, 01:42:50

conteaza sa vinzi ce se cere (cfm cu posibilitatile majoritatii celor care ti-ar putea trece pragul) si sa ai o locatie buna, asta daca vrei sa castigi si daca nici nu ai banuti multi de bagat. ciupercarie da, e o treaba :) si sa cresti struti;-) si terenuri de fotbal, cum a zis o miresica mai jos iar e ok, si nici investitia nu e mare :)

CONT-INCHIS-042
17.03.2010, 17:21:43
Eu as vrea sa deschid un centru de copiere (documente, carti.. etc...) si sa fac si tehnoredactare si legare documente.. si scannare.. si chestii de astea.. ce zioceti? avem pe aici miresici care au incercat? eu am lucrat intr-un centru de copiere cand aveam vreo 16 ani.. era super tare... mai ales in perioada lucrarilor de licenta si bacului.. se fac bani super ... si costa fff putin sa deschizi afacerea asta.. pana in 2000 euro.. mai mult o sa ma coste spatiul inchiriat..

gaya24
17.03.2010, 21:46:04
Eu as vrea sa deschid un centru de copiere (documente, carti.. etc...) si sa fac si tehnoredactare si legare documente.. si scannare.. si chestii de astea.. ce zioceti? avem pe aici miresici care au incercat? eu am lucrat intr-un centru de copiere cand aveam vreo 16 ani.. era super tare... mai ales in perioada lucrarilor de licenta si bacului.. se fac bani super ... si costa fff putin sa deschizi afacerea asta.. pana in 2000 euro.. mai mult o sa ma coste spatiul inchiriat..

buna miresici si eu ma gandeam la un centru de copiere cand am fost in facultate am vazut cat se scoate e fain dar trebuie spatiul...dar la taxa de protectie v-ati gandit ca vin altii si ne fac rau k asta se practica in ziua de azi..>:D<

CONT-INCHIS-042
18.03.2010, 08:46:08
buna miresici si eu ma gandeam la un centru de copiere cand am fost in facultate am vazut cat se scoate e fain dar trebuie spatiul...dar la taxa de protectie v-ati gandit ca vin altii si ne fac rau k asta se practica in ziua de azi..>:D<

ce taxa de protectie iubita? nush nimic despre asta.. hmm ne explici si noua un pic? pls.. pupicei..:*:*:

varuna_ro
18.03.2010, 21:12:23
ce taxa de protectie iubita? nush nimic despre asta.. hmm ne explici si noua un pic? pls.. pupicei..:*:*:
Taxa de protectie ?! Sper ca nu am ajns ca in filme .... :O
Stiu ca exista o taxa de copyright, care se percepe pe aparat xerox (parca asa era acum ceva vreme)

gaya24
18.03.2010, 21:39:32
Taxa de protectie ?! Sper ca nu am ajns ca in filme .... :O
Stiu ca exista o taxa de copyright, care se percepe pe aparat xerox (parca asa era acum ceva vreme)

ma de asta am auzit si eu in italia chinezii vin si cer taxa de protectie daca nu iti sparg magazinu sau se baga mereu
si in tara ma gandeam la tigani sa faca rau...nu am fost in situatie mi-am dat cu parerea...$-)

alecsa
19.03.2010, 03:03:46

nu cred ca la o astfel de afacere tb sa platesti acea taxa de protectie, sincer. "taxa de protectie" o platesti la restaurante, baruri, cluburi.

cometome
08.04.2010, 23:04:22
si eu am auzit de taxa de protectie, mai ales la cei care au afaceri in centrul vechi, oricare ar fii domeniul.

AndreeaLuiza
14.07.2010, 22:44:09
:) afacerista..eu? odata ma mai gandeam la asta.. cand eram mica "mazgaleam" toti peretii din casa, iar tati imi spunea mereu k voi deveni o artista .. :-P
Acum vre-o 6 ani, cand am terminat liceul imi facusem un plan de afacere, pt o agentie de organizat evenimente, modelling, image consulting, etc.. aveam tot scris, pas cu pas..lipseau banii..
Acum am banii dar nu mai vad lucrurile cu aceiasi ochi..pacat..
:)

minicutta
15.07.2010, 15:43:40
eu...idei de afaceri am schimbat multe pana acum.....si asta din cauza sotului care , atunci cand se loveste de "birocratie" si...imi taie elanul.
Adevarul e ca nici financiar nu ne permitem ceva exagerat, dar pe rand am optat pentru o gradinita (care mie mi se pare o idee super buna) , o ferma de melci, chincilla..oricum pan la urma incercam sa ne orientam spre cea mai sugura si profitabila (pe cat posibil) investitie...din agricultura (cu fonduri......nerambursabile)

Allyna
04.08.2010, 00:13:23
Fetelor, (Andreea Luiza si Minicuta) permiteti-mi sa va dau un sfat din proprie experienta: in momentul in care va ganditi la o afacere nu cautati caracterul ei general, ci incercati sa va apropiati cat mai mult de aspectele specifice si locale. Chiar daca anumite business-uri merg foarte bine in unele locuri, in altele pot sa dea chix total.
1. Ideea cu organizari de evenimente este una teoretic buna, daca te uiti in reviste. Faptic, piata e supra saturata si necesita pe langa o investitie mare si o disponibilitate de a tine o suma considerabila de bani blocata o vreme buna; roadele apar tarziu( raport investitie/profit) Noi am incercat un 2 in 1 organizari de evenimente + spatiu de petreceri pentru copii. Am inceput totul in Cluj unde treaba mergea binisor desi concurenta era enorma, dar am decis sa ne mutam acasa in Baia Mare unde aveam de infruntat incomparabil mai putini "adversari". Cu toate astea nu a mers...Pur si simplu nu a mers pentru ca nu am dispus de fonduri mari si nici nu ne permiteam sa ducem firma in spate la nesfarsit. Unde mai pui si criza cand mirii au inceput sa renunte la marturii, ca nu sunt necesare, miresele isi mai faceau singure din accesorii etc...
2. Inainte sa incepi o afacere gandeste-te bine daca zona in care te aflii are deschidere spre domeniul tau. Teoretic ferma de melci sau crescatoria de chinchilla suna bine, dar gasesti persoane interesate de faza 2? Nu de alta dar risti sa investesti in ceva ce nu are cautare decat in anumite locuri...
Noi am cautat mult pana sa vedem ca in Baia Mare omul investeste foarte mult in animalele de companie (cu regret spun si fara sa exagerez mai mult decat in copilasi) Asadar, mai ales fiind "mamica" a doi catelusi am optat pentru un pet shop, care creste si se dezvolta sub ochii nostri, facandu-ne foarte mandrii, mai ales ca de la varuit in interior, montat de rafturi, aranjat de marfa am facut totul singuri (eu si sotul meu). Cam asta e ideea... Trebuie sa cautati ce are trecere in zona voastra. Am vorbit spre exemplu cu o cunostinta care are un magazin de haine pentru copii in Bucuresti si mi-a zis ca vanzarile ii merg foarte bine cu tot cu criza. In Baia Mare s-au inchis 2 magazine cu hainute si jucarele pentru copii + un spatiu de joaca:D
Mult succes tuturor si mai ales...inspiratie! E greu domeniul asta al afacerilor pe cont propriu si multa lume invidiaza un patron fara sa stie cata munca si stradanie sta in spatele acestui apelativ. Dar cand apar roadele si mai si esti propriul tau stapan, permitandu-ti anumite luxuri (sa iti iei liber fara sa depinzi de aprobari si superiori sau sa faci mici gafe fara sa fi mustruluit) te poti declara un om cu adevarat fericit!

Bafta!>:D<

adelinacristea
08.09.2010, 22:02:27
Mi-am deschis o firma de web design... Miresoiu e expert in astea eu trebuie sa devin experta in vanzari...oferim servicii complete pentru meseriile liberale....dar ma gandeam sa fac si o oferta pentru site-uri de nunti...am vazut ca sunt la moda si cu siguranta imi voi face eu unul...

sabri
10.09.2010, 13:04:30
eu as vrea un birou de psihoterapie dar nu stiu daca este o alegere buna :(

adelinacristea
10.09.2010, 18:24:51

Mult curaj si fara ":("
cred ca este un domeniu cautat..poate romanii isi dau seama ca si vindecarea psihicului conteaza...

sabri
15.09.2010, 08:24:40
Mult curaj si fara ":("
cred ca este un domeniu cautat..poate romanii isi dau seama ca si vindecarea psihicului conteaza...

sa speram :)

adelinacristea
18.09.2010, 22:05:14
sa speram :)

sper ca am exclusivitate la facut site-ul

bombonel
18.12.2010, 14:51:26

de ce nu? vad ca esti din bz, daca nu sunt prea multe cabinete pe acolo,poti incerca, succes

gaya24
08.04.2011, 11:33:42
buna fetelor ma gandeam la o mica afacere un magazin gen 38 unde gasesti chestii ieftine pt casa...a incercat careva ce stiti merge din cate am auzit eu c-am da roade..ast raspunsuri..spor la munca...si in familie...:*:*

edera1981
01.05.2011, 12:23:58
buna fetelor ma gandeam la o mica afacere un magazin gen 38 unde gasesti chestii ieftine pt casa...a incercat careva ce stiti merge din cate am auzit eu c-am da roade..ast raspunsuri..spor la munca...si in familie...:*:*

Depinde foarte mult de vad. Daca ai vad afacerea o sa mearga !

ionut_tuo
01.05.2011, 18:05:31
eu...idei de afaceri am schimbat multe pana acum.....si asta din cauza sotului care , atunci cand se loveste de "birocratie" si...imi taie elanul.
Adevarul e ca nici financiar nu ne permitem ceva exagerat, dar pe rand am optat pentru o gradinita (care mie mi se pare o idee super buna) , o ferma de melci, chincilla..oricum pan la urma incercam sa ne orientam spre cea mai sugura si profitabila (pe cat posibil) investitie...din agricultura (cu fonduri......nerambursabile)
asta cu fondurile nerambursabile m-ar interesa si pe mine
ai mai multe detalii?
voi cum procedati?

Grey
07.06.2011, 13:20:45
salut miresici,

A accesat careva dintre voi bani prin acest program de finantare a tinerilor intreprinzatori...sau se gandeste sa o faca?! Oarecum in disperare cauzata de nereusita angajarii, m-am hotarat sa incep ceva pe cont propriu. Variantele sunt fie un magazin second hand, un magazin alimentar eventual covrigarie, placintarie, comert cu sandvisuri(nu de fast food insa, sandisuri sanatoase) sau un atelier de croitorie si magazin de prezentare cu hainute la moda pentru fete plinute. Cu finantarea de la stat as incerca pentru varianta cu atelierul de croitorie.
Idei alternative - papetarie, florarie, pompe funebre.

Voi v-ati gandit la variante in sensul asta?

minicutta
13.06.2011, 16:29:42
asta cu fondurile nerambursabile m-ar interesa si pe mine
ai mai multe detalii?
voi cum procedati?

pai ...pastrez legatura cu cei de la APIA din zona mea...imi ofera detalii referitoare la fonduri disponibile, ce trebuie pt un dosar etc..............eu studiez piata, planul de afaceri...pasii care tyrebuie urmati pt o reusita cat de cat sigura...............e mult de munca

aryanna
11.10.2011, 19:55:26
noi vrem sa ne deschidem o cafenea, una foarte mica, va avea numai 2 mese, un mar si ce-o mai incapea...

vreau sa va intreb, poate mai are cineva bar, trebuie sa ne punem ceva obligatoriu, ca sa nu luam amenda?

gen: ventilator de aer pentru fum, desi la cat de mic e poate fi dat drumul la usa putin...

ce e mai bun sa-mi fac: P.F.A., A.F. SAU I.I.? din punctul de vedere al cheltuielilor sau sau alte (dez)avantaje

marllenska
17.10.2011, 19:15:31
noi vrem sa ne deschidem o cafenea, una foarte mica, va avea numai 2 mese, un mar si ce-o mai incapea...

vreau sa va intreb, poate mai are cineva bar, trebuie sa ne punem ceva obligatoriu, ca sa nu luam amenda?

gen: ventilator de aer pentru fum, desi la cat de mic e poate fi dat drumul la usa putin...

ce e mai bun sa-mi fac: P.F.A., A.F. SAU I.I.? din punctul de vedere al cheltuielilor sau sau alte (dez)avantaje

Cafenea cu 2 mese?:)

aryanna
17.10.2011, 23:24:30
Cafenea cu 2 mese?:)

da, e de fapt o bodeguta undeva unde este un service auto, unul moto, itp si multe altele, deci va fi cumva sala de asteptare/ cafeneaua celor care asteapta sa li se spele/rezolve masina... nu cine stie ce.

am vrut asa ca sa nu investim multi bani, in caz ca nu merge sa nu pierdem mult ca e prima noatra afacere si am zis ca asa de inceput e ok sa investim vreo 4000 lei.

dupa aia daca vedem ca ne pricepem si ca stim cu ce se mananca poate prindem curaj si extindem cafeneaua sau mai extindem afacerea...

aryanna
17.10.2011, 23:25:14
aaa si acolo trebuia sa scrie un bar nu un mar :))), abia acum am vazut...

georgioprea
15.11.2011, 10:44:38
Eu nu ma consider ”afacerista” dar incerc sa gasesc mici oportunitati pentru un ban in plus. La nunta mea mi-am facut huse, fete de masa, suporti pentru aranjamentele florale, arcade si multe altele pe care le inchiriez la cunostinte. Usor, usor mi-am diversificat culorile fundelor. Oricum ma adresez doar unei localitati iar cand simt ca nu se mai merita o sa le vand.
Am invatat sa fac aranjamente florale si am avut multe comenzi de 1 si 8 martie iar de Craciun deja notez comenzi. Tot anul am avut comenzi de lumanari de nunta/botez si buchete.
Daca as avea suficient capital...........mi-as deschide un cabinet complex pentru copii cu ADHD, Sindrom Down si autism. As vrea sa fac logopedie si terapie cu ei.
Pana atunci ii tin contabiliatatea sotului, ma ocup de contracte si negocieri, ii fac aprovizionarea cu materiale, sunt sofer.

Retouche
16.11.2011, 14:15:45
Buna,
caut croitoreasa pentru angajare la atelier retouche in zona Bdul Decebal.
Persoana de contact Andreea Paun-0765063286
Multumesc!

alina27alina
25.03.2013, 10:55:40
Buna. Eu m-am gandit sa deschid in orasul meu o cafenea/ceainarie destinata exclusiv mamicilor. Un local micut, unde mamicile/viitoarele mamici pot veni sa serveasca ceva, sa asculte o muzica in surdina, iar un perete intreg sa fie destinat unei biblioteci frumos amenajate, cu carti destinate mamelor/femeilor. In timpul sarcinii m-am confruntat cu multe intrebari, si mi-as fi dorit sa pot merge intr-un astfel de loc, unde pe langa un ceai, servit alaturi de un fursec, sa am posibilitatea de a rasfoi o carte in domeniu. Sunt convinsa ca nu se scot bani multi, ba in primele luni e posibil sa vin cu bani de acasa, dar pe termen lung, consider ca e ok. Voi ce spuneti? astept parerile voastre, pro sau contra, cu argumente, eventual ceva idei... Va multumesc!

teodorescu.anca
25.03.2013, 11:11:05
Buna. Eu m-am gandit sa deschid in orasul meu o cafenea/ceainarie destinata exclusiv mamicilor. Un local micut, unde mamicile/viitoarele mamici pot veni sa serveasca ceva, sa asculte o muzica in surdina, iar un perete intreg sa fie destinat unei biblioteci frumos amenajate, cu carti destinate mamelor/femeilor. In timpul sarcinii m-am confruntat cu multe intrebari, si mi-as fi dorit sa pot merge intr-un astfel de loc, unde pe langa un ceai, servit alaturi de un fursec, sa am posibilitatea de a rasfoi o carte in domeniu. Sunt convinsa ca nu se scot bani multi, ba in primele luni e posibil sa vin cu bani de acasa, dar pe termen lung, consider ca e ok. Voi ce spuneti? astept parerile voastre, pro sau contra, cu argumente, eventual ceva idei... Va multumesc!

Buna,
Pentru viitoarele mamici este o idee foarte buna, ele vor veni.
Din pacate mamicile nu vor mai avea timp de iesit la cafea, decat eventual cu copii, si nici nu vor mai fi ele prioritatea, ci bebe.
De asemenea, trebuie sa fii sigura ca cunosti domeniul in care te bagi, cunosti furnizorii, ai un avantaj competitiv la locatie (amplasare, chirie).

Iti doresc succes!

alina27alina
26.03.2013, 20:50:06
Buna,
Pentru viitoarele mamici este o idee foarte buna, ele vor veni.
Din pacate mamicile nu vor mai avea timp de iesit la cafea, decat eventual cu copii, si nici nu vor mai fi ele prioritatea, ci bebe.
De asemenea, trebuie sa fii sigura ca cunosti domeniul in care te bagi, cunosti furnizorii, ai un avantaj competitiv la locatie (amplasare, chirie).

Iti doresc succes!
Despre furnizori, nu imi fac probleme, am cunostinte in domeniu. In legatura cu cartile, cel mai probabil, voi incerca sa investesc in carti bune, nu in simple reviste. Ca si amplasament, consider ca nu e musai nevoie sa fie chiar in buricul targului, dar nici la periferie, intr-un cartier rau famat. Sa fie totusi pe o strada principala, unde sa se poata ajunge usor (momentan sunt in cautare de locatii). Fiind adresat mai mult femeilor, consider ca cea mai buna reclama e cea facuta de cliente, dar totusi, inainte de asta m-am gandit sa fac reclama pe un post local de televiziune si la radio, eventual si intr-un ziar,si bineinteles o pagina de facebook, pe care sa fie aleasa lunar mamica saptamanii. Acum nu ma pot hotara daca sa fie cafenea sau ceainarie. De asemenea, nu ma pot hotara inca ce sa fac in interior, pur si simplu, nu poate arata ca o simpla bodega, cinci mese din lemn si un bar pe colt, trebuie sa fie ceva care sa atraga femeile,ceva cald si confortabil...Apoi, un alt impediment, daca pot sa-i spun asa, e faptul ca ar trebui sa fie pt nefumatori (desi sunt si mamici fumatoare). Ce ziceti, ar fi asta vreo problema? Ei bine, la noi in oras toate barurile sunt adresate fumatorilor, unele au si spatii pentru nefumatori,doar ca nu mi-as permite un spatiu foarte mare unde sa am si salon pt fumatoare si pentru nefumatoare.

Jasmin
04.10.2014, 17:56:45
De 1 an avem o mica afacere sa zic asa, al meu este fotograf profesionis si grafician pe pc si ne ocupam pentru diverse evenimente: concerte, nunti, botezuri, manifestatii si multe altele. Eu fiind in domeniul artei pe langa ca il ajut la foto ori filmare evenimente, am comenzi de pe la diverse intreprinderi ori persoane fizice in pictura, pictura iconografica, murala sau realizarea mozaicului.