PDA

Versiunea completa : Verdeata din aranjamentele florale

Arina3891
22.08.2008, 15:08:43
Am vazut ca s-a discutat mult despre aranjamentele florale, dar nimic despre "verdeata" asa ca m-am gandit sa deschid un subiect. Ce fel de verdeata se potriveste fiecarui tip de flori? Mie de exemplu nu imi place cum merg trandafirii cu frunze din plante exotice, dar ador aranjamentele din iedera. Ce parere aveti?

andreea204
20.10.2008, 09:40:09
Am tot asteptat sa vad daca posteaza cineva la acest subiect:( si nimik.Rog fetele care s-au hotarat sa isi faca singure aranjamentele florale ..si pe cele care le-au facut deja...sa ne spuna si noua cum au rezolvat-o cu verdeatza. Putem cumpara din pietele de flori despre care s-a tot vorbit?
Eu m-am gandit asa: ma duc in florarii sa vad ce tip de flori ornamentale au(ferigi si altele...)cumpar cateva ghivece..am grija de ele si pana la nunta se fac bogate si frumoase. Si in loc sa mai cumpar le "jumulesc:-p :-p "pe acestea... si le folosesc la aranjamente.:-p :-p

sunset
20.10.2008, 10:25:54
verdeata e extrem de importanta si de cele mai multe ori ajunge sa fie destul de scumpa.
In general un pachet de verdeata are cam 20 de fire si pentru un aranjament mediu ai nevoie de cam de 10.
Tipul de verdeata da caracterul final unui aranjament, nu poti spune ca floarea x da bine doar cu frunza y, deoarece asta e frumusetea, poti experimenta si alege ce iti place mai mult.
Exista si retete clasice, dar care sunt concepute mai mult pentru economie, de ex diferenta de pret intre feriga si iedera e foarte mare, dar daca tie iti place iedera, varianta cea mai buna e sa mergi la un centru de gradina cu ceva timp inainte ( macar 2-3 luni), sa iei 4-5 ghivece cu iedera de care sa ai mare grija... si ai sa iesi bine asa.

DulceElena
20.10.2008, 14:15:19
Buna,

Chiar azi am vazut la piata ghivece frumoase cu edera si am vrut sa intreb cat costa pt ca in piata de flori costa 30 RON 10 fire si ca sa fie frumos iti trebuie cel putin 3 la aranjament. Asa am zis si eu la nunta mea ca le fac eu si intr-adevar asa am facut dar a fost un chin pt ca am stat pana la 3 noaptea. Daca va mai pot ajuta cu ceva va rog sa ma intrebati, stiu denumirile si chiar si preturile, imi mai ajut prietenele la organizarea nuntii. Cred ca am facut un hobby. Oricum este frumos sa te implici pt ca stii sigur ca va fi exact cum ti-ai dorit.

Olguta_uta
21.10.2008, 22:38:57
Eu nu am gasit edera la Cosbuc cand am avut nunta, toate floraresele pe care le-am intrebat mi-au spus ca trebuie sa faca comanda si sa le spun cu aproximatie cate fire am nevoie, ma apucase disperarea si ma batea gandul la un moment dat sa jumulesc copacii din parc :D

mamuska
21.10.2008, 22:42:45
Am vazut ca s-a discutat mult despre aranjamentele florale, dar nimic despre "verdeata" asa ca m-am gandit sa deschid un subiect. Ce fel de verdeata se potriveste fiecarui tip de flori? Mie de exemplu nu imi place cum merg trandafirii cu frunze din plante exotice, dar ador aranjamentele din iedera. Ce parere aveti?
Am vazut buchete minunate de trandafiri cu iedera!!!! O sa caut poza de la o prietena a mea,sa vezi cum arata!!!

Aici este buchetul prietenei mele...sper sa se vada bine...mie mi-a placut in realitate...

andreea204
22.10.2008, 17:21:13
Buna,

Chiar azi am vazut la piata ghivece frumoase cu edera si am vrut sa intreb cat costa pt ca in piata de flori costa 30 RON 10 fire si ca sa fie frumos iti trebuie cel putin 3 la aranjament. Asa am zis si eu la nunta mea ca le fac eu si intr-adevar asa am facut dar a fost un chin pt ca am stat pana la 3 noaptea. Daca va mai pot ajuta cu ceva va rog sa ma intrebati, stiu denumirile si chiar si preturile, imi mai ajut prietenele la organizarea nuntii. Cred ca am facut un hobby. Oricum este frumos sa te implici pt ca stii sigur ca va fi exact cum ti-ai dorit.
Singurul lucru rau.. la edera este ca creste ffffffffff greu..am avut si pana a crescut8-} 8-} 8-}
Daca ai putea sa ne dai cateva exemple ar fi minunat...cam cat costa un fir..sau cum se vand la Cosbuc...Cam ce anume ai folosit.....mie imi place mult Floarea miresei(stiu ca asa se numesc floricelele alea mici albe)...tot la cap. verdeatza intra?

Eu nu am gasit edera la Cosbuc cand am avut nunta, toate floraresele pe care le-am intrebat mi-au spus ca trebuie sa faca comanda si sa le spun cu aproximatie cate fire am nevoie, ma apucase disperarea si ma batea gandul la un moment dat sa jumulesc copacii din parc :D

Am vazut creatiile tale la topicul "burete aranjament floral " si mi-am permis sa salvez din poze. Te rog mult imi spui si mie cum se numesc frunzele acelea late..si restul de verdeatza folosit...si floricelele albe...iti pun pozele sa iti dai seama la ce ma refer.....te rog sa imi mai spui tot ce crezi tu ca imi va folosi....multumesc

Olguta_uta
25.10.2008, 10:55:34
Am vazut creatiile tale la topicul "burete aranjament floral " si mi-am permis sa salvez din poze. Te rog mult imi spui si mie cum se numesc frunzele acelea late..si restul de verdeatza folosit...si floricelele albe...iti pun pozele sa iti dai seama la ce ma refer.....te rog sa imi mai spui tot ce crezi tu ca imi va folosi....multumesc

Din cate stiu eu frunzele acelea late se numesc "frunze de Olanda", verdeata nu stiu cum se numeste, am luat-o pentru ca mi-am imaginat c-o sa umple golul din buchet :D, floricelele albe sunt "floarea miresei" sau "gipsofila" asa ii mai spune. Sincer, cand ajungi in piata crezi ca toate iti trebuiesc.

Arina3891
04.12.2008, 11:03:46
Fetelor, ce spuneti de iarba in aranjamentele de pe mese? Mie mi se pare ca arata diferit si ca ar putea impresiona. Si ma gandeam ca nu e asa de greu sa "cultiv" gazon cam cu 3 saptamani inainte de nunta in niste boluri din sticla.

florena1227
04.12.2008, 11:33:43
Fetelor, ce spuneti de iarba in aranjamentele de pe mese? Mie mi se pare ca arata diferit si ca ar putea impresiona. Si ma gandeam ca nu e asa de greu sa "cultiv" gazon cam cu 3 saptamani inainte de nunta in niste boluri din sticla.
sau grau incoltit!!!!

mamuska
04.12.2008, 11:40:47
Acesta este grau...si arata super...e o idee super

Arina3891
08.12.2008, 14:36:02
Daca tot v-a placut ideea mea cu graul/iarba... iata inca vreo cateva poze:-p

marincuta
23.12.2008, 13:16:11
Arina, minunate pozele...=D>=D>=D>
bravo.

ALBA_CA_ZAPADA70
23.12.2008, 14:00:27
=D> =D> =D> arina...este o idee exceptionala si ieftina..dar cum o punem in practica?
ma gandesc serios la ideea asta cu gazonul..daca afli ceva amanunte cum ne.ar putea reusi chestia asta te asteptam cu amanunte
>:D< >:D<

Arina3891
23.12.2008, 14:54:31
=D> =D> =D> arina...este o idee exceptionala si ieftina..dar cum o punem in practica?
ma gandesc serios la ideea asta cu gazonul..daca afli ceva amanunte cum ne.ar putea reusi chestia asta te asteptam cu amanunte
>:D< >:D<
Eu chiar voi pune in practica ideea :D
Voi incerca in primavara sa vad in cat timp creste graul (cred ca dureaza vreo 2 saptamani). Apoi voi pune cu 2 saptamani inainte de nunta grau in niste vase pe care le voi cumpara(probabil patrate, joase si de sticla sau farfurii de portelan patrate) si il voi lasa la incoltit. Cu o seara inainte de nunta voi "planta" trandafiri in vasele respective, printre firele de grau. Sper sa iasa ceva dragut, mai ales ca am gasit si niste globuri din iarba artificiala pe care as vrea sa le agat de tavan (se pot vedea la subiectul "Globuri din flori"):D

florena1227
24.12.2008, 08:59:35
Voi incerca in primavara sa vad in cat timp creste graul (cred ca dureaza vreo 2 saptamani). Apoi voi pune cu 2 saptamani inainte de nunta grau in niste vase pe care le voi cumpara(probabil patrate, joase si de sticla sau farfurii de portelan patrate) si il voi lasa la incoltit. Cu o seara inainte de nunta voi "planta" trandafiri in vasele respective, printre firele de grau. Sper sa iasa ceva dragut, mai ales ca am gasit si niste globuri din iarba artificiala pe care as vrea sa le agat de tavan (se pot vedea la subiectul "Globuri din flori"):D
super sunt pozele scumpica!!!! multumim mult!!!! si eu voi pune grau la incoltit!!!!:* :* :* :* :*

ALBA_CA_ZAPADA70
24.12.2008, 10:46:23

si eu as vrea sa incerc dar ma gandeam daca nu iese mai bine cu gazon. hai sa experimentam la primavara si sa vedem ce o iesi.
chiar as vrea sa merg pe ideea asta pt k este super ingenioasa si ieftina.
>:D<

moky
02.01.2009, 19:13:03
Foarte interesante si frumoase!

sweet_candy
02.01.2009, 22:33:42

Arata suuuper! Oare cu frezii ar merge sau ar arata putin cam ciudat?
Eu initial ma gandeam la aranjamente cu frezii si cale, in vaze transparente,insa ideea cu iarba e super fresh :)

hasty4you
05.01.2009, 12:35:25
super poze...super idee....voi incerca si eu sigur.eu pun de acum grau la incoltit sa vad cam in cat timp creste!!!si apot...sa inceapa distractia!!daca mai gaseste cineva poze...va rod mult sa le atasati sau idei de suport pentru iarba!!!!
imi place atat de mult!!!

ALBA_CA_ZAPADA70
05.01.2009, 14:22:44
am gasit pe un sait cum se fac aranjamente cu verdeata..uitati linkul
http://www.ehow.com/video_2274031_add-greenery-wedding-floral-arrangement.html

si am mai gasit citeva pozici cu verdeata..

wanna
05.01.2009, 17:48:35
E ff faina ideea cu gazonul k si decor..mai ales ptr nuntile din primavara!!..
poate ca ar trebui sa vorbiti cu cineva care se ocupa de amnajari exterioare..care are covorase de iarba...poate se pot taia acelea, sau sa cumparati de la ei en gros, sa iesiti mai ieftin..eu una cred ca e mare bataie de cap sa cultivati grau in boluri....#-o

hasty4you
05.01.2009, 19:23:35
am gasit pe un sait cum se fac aranjamente cu verdeata..uitati linkul
http://www.ehow.com/video_2274031_add-greenery-wedding-floral-arrangement.html

este perfect site-ul.eu vreau sa imi fac aranjamentele florale,iar asta ma ajuta f.mult!mc.:*

bliss
05.01.2009, 20:38:03
poate ca ar trebui sa vorbiti cu cineva care se ocupa de amnajari exterioare..care are covorase de iarba...poate se pot taia acelea, sau sa cumparati de la ei en gros, sa iesiti mai ieftin..eu una cred ca e mare bataie de cap sa cultivati grau in boluri....#-o

Graul se cultiva foarte usor, eu am mai pus de cateva ori si il tineam in casa de decor, nu e greu deloc:)

ALBA_CA_ZAPADA70
06.01.2009, 09:05:08

k bine zici de asta cu gazonul...=D> =D>

ALBA_CA_ZAPADA70
06.01.2009, 09:06:10
este perfect site-ul.eu vreau sa imi fac aranjamentele florale,iar asta ma ajuta f.mult!mc.:*

mai sunt aranjamente din astea video
dai cautare pe google si gasesti
spor!
daca mai gasesc si eu maipun linkuri

hasty4you
10.01.2009, 22:34:27
ma gandeam la ceva!!cum putem aseza noi florile in pamantul acela?
alta e sa le aranjam intr-un burete...dar printre grau oare stau?

hasty4you
20.01.2009, 08:36:36
buna..m-am tinut de cuvant,daca isi mai aminteste cineva de aranjametele cu grau.eu am pus graul la treaba iar dupa exact 10 zile...uitati cum arata..bine,trebuia sa pun si eu mai mult grau,dar nu am stiut cum va arata!! data viitoare poate reusesc sa il decorez si cu flori!!

florena1227
20.01.2009, 10:10:15
buna..m-am tinut de cuvant,daca isi mai aminteste cineva de aranjametele cu grau.eu am pus graul la treaba iar dupa exact 10 zile...uitati cum arata..bine,trebuia sa pun si eu mai mult grau,dar nu am stiut cum va arata!! data viitoare poate reusesc sa il decorez si cu flori!!
super imi place tare tare mult asa voi face si eu....sper....ca am asa de multe idei in cap si toate sunt frumoase si se potrivesc cu tema mea si cu restaurantul incat nu stiu nici ce sa aleg!!!!#-o

Medeea7
24.01.2009, 10:25:22
Cateva idei de aranjamente cu "wheat grass". Mie imi plac foarte mult. Daca nu mi-as fi cumparat deja vazele si lumanarile, as pune in practica ideile astea.

hasty4you
24.01.2009, 19:30:48
2 poze............

radovits_mirela
14.03.2009, 08:26:00
frumoase aranjamente;;)

lorelly
16.03.2009, 22:12:35

spune-mi te rog in ce ai pus grau ( pamant, burete..)?
merci ^:)^

hasty4you
19.03.2009, 13:33:30
spune-mi te rog in ce ai pus grau ( pamant, burete..)?
merci ^:)^

buna!!! pai graul l-am pus in pamant..as vrea eu in burete.dar nu cred ca merge, nu stiu daca rasare totusi!!

lorelly
19.03.2009, 13:51:47
buna!!! pai graul l-am pus in pamant..as vrea eu in burete.dar nu cred ca merge, nu stiu daca rasare totusi!!

hmm in burete ar fii mai ok ca si design.dar daca am pune pamant de ex , grau si apoi un fel de muschi din acela verde ca ar fii mai ok din punct de vedere extetic...:)>-

lylutza
27.03.2009, 10:50:37
kalini observ ca te pricepi tare mult la flori si de aceea indraznesc sa te rog sa-mi spui cum se cheama acea verdeata care seamana cu firul ierbii.am auzit mai multe variante:belgras,spirgras,xerophillum.care e denumirea corecta ca as vrea sa imi fac singura cocardele si aranjamentele de masa si as vrea sa stiu ce sa cumpar
mersi mult:suuuper:

amarna
29.03.2009, 12:07:31
cand eram in scoala generala puneam grau intr-un vas cu vata:) si binenteles imbibata mai mereu cu apa.

Kalini
29.03.2009, 22:57:38
kalini observ ca te pricepi tare mult la flori si de aceea indraznesc sa te rog sa-mi spui cum se cheama acea verdeata care seamana cu firul ierbii.am auzit mai multe variante:belgras,spirgras,xerophillum.care e denumirea corecta ca as vrea sa imi fac singura cocardele si aranjamentele de masa si as vrea sa stiu ce sa cumpar
mersi mult:suuuper:

Genul se numeste Xerophyllum
Specia se numeste Tenax
O gasesti cel mai frecvent sub denumirea de Beargrass, scris impreuna sau separat (Bear Grass). Putina lume cunoaste si denumirea stiintifica. Daca iti comanzi din ceva catalog sa fii atenta sa specifice Tenax sau Root, sa nu cumperi din greseala radacinile.

Se folosesc atat frunzele, cat si radacinile in decoratiuni. >:D<>:D<

evede
07.05.2009, 13:54:02
SUPER aranjamentele cu griu/iarba:) deja m-am decis ca asa vreau:)
am si eu o intrebare? ce a mai frumos, griul sau iarba?
in cit timp creste griul sau iarba? am vazut pe pagina anterioara ce frumos a crescut griul la hasty4you am si eu o intrebare, de fapt mai multe:
1. in cit timp exact creste griul?
2. ce fel de pamint punem, simpu din gradina sau de acela special pentru flori care are deja ingrasaminte?
3. trebuieste udat, tinut la soare sau cum?

Fetelor, sunt super entuziasmata de ideea cu griul!!!

hasty4you
08.05.2009, 07:44:09
SUPER aranjamentele cu griu/iarba:) deja m-am decis ca asa vreau:)
am si eu o intrebare? ce a mai frumos, griul sau iarba?
in cit timp creste griul sau iarba? am vazut pe pagina anterioara ce frumos a crescut griul la hasty4you am si eu o intrebare, de fapt mai multe:
1. in cit timp exact creste griul?
2. ce fel de pamint punem, simpu din gradina sau de acela special pentru flori care are deja ingrasaminte?
3. trebuieste udat, tinut la soare sau cum?

Fetelor, sunt super entuziasmata de ideea cu griul!!!

graul pe care il vezi in pozele mele era plantat de aprox.15 zile. era in februarie si l-am tinut in geam, dar deasupra caloriferului!! nu stiu in cat timp ar creste vara...cred ca mai repede.oricum el se face mare si merge sa fie si tuns frumos..el in timp isi deschide frunza!
cat despre pamant, cred ca a fost simplu de gradina..si trebuie udat zilnic..bine eu cam uitam sa fac asta!!

madalinuta
13.05.2009, 11:42:17
Buna
Mi s-a pus pata pe un buchet de mireasa mai altfel (adica e tare tare verde). Prietenele mele mi-au spus ca e prea verde pentru un buchet de mireasa...dar eu mi-l doresc tare mult. Ramane de vazut daca gasesc o florarie care sa mi-l poata face exact asa cum vreau eu.
App stiti cumva din ce flori plus "buruiene" (citand-o pe mama=)) ) este compus buchetul?

Hypnotized
13.05.2009, 14:37:28
Buna
App stiti cumva din ce flori plus "buruiene" (citand-o pe mama=)) ) este compus buchetul?
am identificat iedera
:-" ;)) pe forum este un user Kalini e mama omida in privinta florilor si pe deasupra e si foarte saritoare.

madalinuta
13.05.2009, 14:48:51
voi apela la mama omida a florilor pentru sfat
mc

Cristiana_82
13.05.2009, 17:45:34
Buna
Mi s-a pus pata pe un buchet de mireasa mai altfel (adica e tare tare verde). Prietenele mele mi-au spus ca e prea verde pentru un buchet de mireasa...dar eu mi-l doresc tare mult. Ramane de vazut daca gasesc o florarie care sa mi-l poata face exact asa cum vreau eu.
Am vazut ca este iedera si santini.Celelalte nu stiu cum se numesc:-?

elabridetobe
13.05.2009, 17:45:43
Buna

Eu am vazut si crizanteme de alea mici si hortensie. E f interesant buchetul, numai ca mi se pare ca are mai multe frunze decat flori.

madalinuta
13.05.2009, 20:50:32
mercic pentru identificari:-p . pe mine una nu ma deranjeaza ca are multe frunze...la urma urmei mai pot adauga floricele, nu?

Kalini
13.05.2009, 23:55:06
Buna

Gladiole, crizanteme mici (santini), Viburnum, Alchemilla robustica, phitosporum, mini salal, iedera si ceva crengute de conifere, banuiesc, nu le recunosc......

madalinuta
14.05.2009, 08:14:08
Gladiole, crizanteme mici (santini), Viburnum, Alchemilla robustica, phitosporum, mini salal, iedera si ceva crengute de conifere, banuiesc, nu le recunosc......

multumesc mult kalini.:* :* :*

Kalini
14.05.2009, 15:33:05
multumesc mult kalini.:* :* :*

cu multa placere, oricand:*

tibirica
19.05.2009, 11:24:51
eu as opta pt cat mai putina verdeata si cat mai multe flori in buchet

m1n2c3
06.07.2009, 19:46:12
eu as opta pt cat mai putina verdeata si cat mai multe flori in buchet

Recomand frunzele de eucalipt
Lasa un miros pe mana deosebit de fin

Se vede ceva in poza..sunt si aspectuoase

Kalini
24.07.2009, 19:20:39
Din cate stiu eu frunzele acelea late se numesc "frunze de Olanda", verdeata nu stiu cum se numeste, am luat-o pentru ca mi-am imaginat c-o sa umple golul din buchet :D, floricelele albe sunt "floarea miresei" sau "gipsofila" asa ii mai spune. Sincer, cand ajungi in piata crezi ca toate iti trebuiesc.

Nu exista "frunze de Olanda"....

Daca te referi la frunzele din primul atasament, acelea se numesc Aspidistra....

broscutza07
24.07.2009, 20:09:43
o idee f buna cu verdeata din aranjamente! eu ma gandesc la vaze inalte cu flori si la verdeata care sa coboare pana aproape de masa! nu stiu insa inca pe ce flori voi merge, nunta mea va fi la sf de mai si ma gandesc ca poate aleg si o floare de sezon!...ce spuneti?

simonaiacom
28.07.2009, 09:34:44
2 poze............

terasa este superba ! ...la fel si florile ..:P

loredana_1981
08.09.2009, 23:42:42
Fetelor va rog ajutati-ma si pe mine...am gasit pe aici pe forum un buchet din cale si as vrea sa stiu cum se cheama frunzele,o sa atasez poza sa vedeti despre ce este vb.

Mirei
13.10.2009, 21:18:56
Buna

chiar ca arata ca niste buruieni smulse la repezeala (sorry!)...
poate ca asta este poanta!
Sper sa o inteleaga toata lumea.. fara subtitrare^:)^

alina_emil
04.11.2009, 22:03:01

Cred ai dreptate,fiecare floare cu verdeata ei. Si eu am folosit verdeata pentru buchetul de crizanteme albe si albastre. Am folosit feriga si fire lungi de iarba.Firele de iarba le gasesti in manunchi la piata de flori, cred ca erau 5-10 RON/manunchiul. Eu le spun fire de iarba, dar poate sunt tot o planta exotica, pentru ca sunt rezistente.

albertina08
19.12.2009, 19:44:49
eu am avut santini, e un fel de crizantema verde.

denisagreta
04.01.2010, 00:14:17
ce parere avet de astfel de aranjament?
mie mi se pare foarte ... proaspat si exotic.
stie cineva ce fel de plante sunt?

al doilea atasament nu merge, mai incearca o data te rog.

nu e foarte clara poza, dar pot distinge:

chamaerops
http://www.plantoftheweek.org/image/chamaerops.jpg

roebellini
http://www.guide-to-houseplants.com/images/date-palm.jpg

chamaedorea
http://www.eplantsnoosa.com.au/pics/Cascade%20Palm.JPG

si de aici incolo nu-mi mai dau seama ce e in poza, dar mai poti folosi si gasi in florarii:

http://www.floralresourceshawaii.com/images/papyrus.jpg

monstera
http://www.emporiafarms.com/images/monstera_lg.jpg

black ti

http://alphafern.net/Ti_-_Black_Magic.jpg

cordyline
http://www.hartsnursery.com.au/plants/images/cordyline/Cordyline-Red-Star.jpg

aspidistra
http://www.recarr.com/images/Greens/aspidistra.gif

poti folosi si diferite ferigi pentru aranjamentele de pe mese

http://www.landcraftenvironment.com/mm5/graphics/00000001/FERN-BFl.jpg

asta de exemplu. are frunze lungi si inguste, si arata bine intr-un aranjement exotic, dar nu stiu cat de usor se pot gasi la noi in florarii, dar merita sa intrebi.

eu zic ca arata frumos, dar sa ai grija pentru ca e foarte usor sa depasesti limita peste care un aranjament frumos si exotic, doar din verdeata devine o simpla "adunatura de bruieni".

sfatul meu e sa folosesti nu mai mult de trei-patru feluri de frunze deodata si sa nu fie toate marunte. de ex feriga asta, frunze de monstera si daca nu vrei o floare (un crin de ex, un anthurrium (cauta pe net sa vezi ca vine intr-o multitudine de culori)) sa mai folosesti si cateva fire de cordyline rosu de genul:http://greenerimageincmd.com/images/plants/dracaenas/cordyline_red_sister_10in.jpg (nu te speria, sunt si mici, si mari, subtiri, groase, verzui, galbui).

sper sa-ti poti imagina...
uite aici un exemplu de mai multe plante cu frunze la un loc.
http://pubs.caes.uga.edu/caespubs/pubcd/B1338/B1338-b.jpg
ma rog, e tot ce am gasit mai apropiat de ceea ce vroiam sa exemplific:verde viu (feriga), verde inchis(monstera) si rosu (cordilyne).

tcv16
17.04.2011, 08:10:18
Fetelor va rog ajutati-ma si pe mine...am gasit pe aici doua buchete si as vrea sa stiu din ce sunt facut ...460908460910:">

Deiu
21.04.2011, 20:04:41
Fetelor va rog ajutati-ma si pe mine...am gasit pe aici doua buchete si as vrea sa stiu din ce sunt facut ...460908460910:">

la asta greenwhitecenterpiece9.jpg -planta verde seamana cu andiva :))

Babyball
21.04.2011, 21:43:34
:((:((:((:((

Ai postat intrebarea cu cele 2 buchete de flori in mai multe parti, vezi ca ti s-a raspuns deja la intrebare, daca nu ai vazut inca, prin alte locatii de pe forum :)

tcv16
21.04.2011, 21:52:12
abia mi s-a raspuns ..

Ai postat intrebarea cu cele 2 buchete de flori in mai multe parti, vezi ca ti s-a raspuns deja la intrebare, daca nu ai vazut inca, prin alte locatii de pe forum :)

Babyball
21.04.2011, 22:37:17
abia mi s-a raspuns ..
Eu ti-am raspuns acum 4 zile la topicul aranjamente din liliac, si Kalini, moderatorul nostru a dat in plus raspunsul la o floare ce nu stiam eu ce era exact :) (in alta parte unde a mai fost postata intrebarea)
Nu-i nimica, important e ca ai aflat, sa fie cu folos :)

tcv16
21.04.2011, 22:58:34
mie abia acum mi au venit mesajele pe mail cu raspunsul vostru.

multumesc mult tuturor !

Eu ti-am raspuns acum 4 zile la topicul aranjamente din liliac, si Kalini, moderatorul nostru a dat in plus raspunsul la o floare ce nu stiam eu ce era exact :) (in alta parte unde a mai fost postata intrebarea)
Nu-i nimica, important e ca ai aflat, sa fie cu folos :)

poneyalma
22.04.2011, 07:46:18
la asta greenwhitecenterpiece9.jpg -planta verde seamana cu andiva :))
Mie nu-mi pare ca seamana cu aniva ci cu anghinarea :-B

Kalini
22.04.2011, 07:50:14

Despre primul buchet ti-am scris la topicul cu buchete (http://www.miresici.ro/showthread.php?t=1391&p=4128091#post4128091). o:-)
In cel de-al doilea buchet este ranunculus alb si Ornithogalum arabicum.

LittleQT
03.05.2011, 14:28:16
Poate ma lamureste si pe mine cineva ce este "cico". L-am gasit in oferta de aranjamente si habar n-am cum arata. Nici pe net n-am gasit imagini.

poneyalma
03.05.2011, 15:05:36
Poate ma lamureste si pe mine cineva ce este "cico". L-am gasit in oferta de aranjamente si habar n-am cum arata. Nici pe net n-am gasit imagini.
Uite asta e cico (am gasit ca se scrie si chicco)

buturuga_sorina
04.05.2011, 23:51:35
mie imi plac buchetele care contin frunze de ruscus....

carmina75
06.06.2011, 23:49:57
verdeata da foarte bine la aranjamente....cred ca trebuie avut grija ce fel de verdeata combini cu ce fel de flori..

Rozaf
10.08.2011, 21:30:04
Salutare tuturor!
Am si eu doua intrebari: cam cate fire de verdeata sunt intr-o legatura? Ma refer la salal, aspidistra si ruscus?
Si la ce pret este legatura?
Ca vreau sa fac niste aranjamente si sa stiu cam cum ma organizez :)

dbodarneag
20.11.2011, 18:33:49
vad ca nu s-a mai scris de multisor pe acest subiect

cele care s-au aratat incantate de aranjamentele cu iarba si grau incoltit - ati pus careva in practica ideea? cum a iesit? ati fost multumite? care a fost reactia invitatilor? ati lucrat singure sau cu ajutorul specialistilor florari?

crissu83
23.11.2011, 11:09:15
eru sunt contra verfdetii in buchete!

verde tre;' sa fie numai coada in acceptiunea mea;))ia din farmecul florilor si de multe ori florarii pun verdeata ca e mai ieftina si imbuibe buchetul cu mult verde si flori abia pe ici pe colo.,..

eu am zis pass!!
nik la mine nu a fost verde printre flori! no way! am alergie!

poneyalma
23.11.2011, 13:12:06

verde tre;' sa fie numai coada in acceptiunea mea;))ia din farmecul florilor si de multe ori florarii pun verdeata ca e mai ieftina si imbuibe buchetul cu mult verde si flori abia pe ici pe colo.,..

eu am zis pass!!
Asta-i doar parerea ta! Mie de exemplu imi place verdeata din aranjamentele florale. Buchetul meu nu a avut verdeata (a avut Gypsophylla sau voalul miresei si asta e alb, nu verde). Eu cred ca majoritatea florariilor nu pun verdeata ca sa fie mai ieftin aranjamentul pt ca de multe ori verdeata costa mai mult decat florile.

Kalini
23.11.2011, 16:08:12

eu am zis pass!!

Ma intreb daca cunosti suficient notiunea de "verdeata"....si tind sa cred ca nici pe departe....

PS. Exista fire de verdeata care costa cat cupa de orhidee (nu neaparat Vanda, care e chiar ieftina, daca tot veni vorba...)

Rozaf
29.11.2011, 11:03:08
Stie cineva ceva despre muschiul decorativ...daca se gaseste...cum se vinde...la ce pret?

poneyalma
29.11.2011, 16:11:47
Stie cineva ceva despre muschiul decorativ...daca se gaseste...cum se vinde...la ce pret?
Pai am gasit eu cu 15 lei pentru 100 de grame.

dreya_Elle
28.05.2012, 21:24:36
noi am folosit verdeata adunata din fata blocului :D pentru aranjamentele pe vaze....asta pentru ca nu mi-a placut verdeata pe care o gasisem atunci la florarie...si nu m-a costat nimic ;))

Ana.MariaFilip
24.06.2012, 18:52:13
Asta-i doar parerea ta! Mie de exemplu imi place verdeata din aranjamentele florale. Buchetul meu nu a avut verdeata (a avut Gypsophylla sau voalul miresei si asta e alb, nu verde). Eu cred ca majoritatea florariilor nu pun verdeata ca sa fie mai ieftin aranjamentul pt ca de multe ori verdeata costa mai mult decat florile.[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT]

Eu credo ça merge putina verdeata, mai ales ca-mi doresc un buchet de trandafiri cu orhidee....

Ralcurcubeu
08.09.2012, 11:28:59
la buchetul sau aranjamentele mele nu doresc decat sa vad coloritul florilor, acel verde imi displace total :(

adelaida19
16.10.2012, 21:42:30
are si verdeata farmecul ei...

valentina0906
16.02.2013, 11:24:46
la buchetul sau aranjamentele mele nu doresc decat sa vad coloritul florilor, acel verde imi displace total :(
Sunt de aceeasi parere dar aranjametul va avea un pret mai mare

vioricamica
22.03.2013, 09:49:56
Mi se pare foarte buna ideea cu fructe in aranjamentele florale , de exemplu crengutele de merisor sau de afine ...tot ce e colorat poate fi folosit cu succes ! Dar depinde si de salonul de restaurant , de cum e el aranjat ...

mommytobebride
25.07.2013, 10:39:11
Mi se pare foarte buna ideea cu fructe in aranjamentele florale , de exemplu crengutele de merisor sau de afine ...tot ce e colorat poate fi folosit cu succes ! Dar depinde si de salonul de restaurant , de cum e el aranjat ...
Eu am vazut la o nunta aranjamente cu zmeura si mi s-au parut foarte interesante. Iar o alta miresica a optat pentru mere verzi in buchet.

sweetcriss
28.07.2013, 13:23:08

ca si idee mi se pare superba , arata foarte frumos dar intr-adevar trebuie sa vezi daca se potriveste nuntii

poneyalma
24.09.2013, 19:48:14
Mă poate lămuri cineva cum se numește verdeața de la aceste lumânări?

Kalini
25.09.2013, 12:24:19
Mă poate lămuri cineva cum se numește verdeața de la aceste lumânări?

Dupa forma si striatii, banuiesc ca e aspidistra elatior. Culoarea ar trebui sa fie mai intensa teoretic, dar, probabil erau vechi si decolorate. Exista diferite marimi, acestea sunt cele mici. Cu cat sunt mai "in varsta", cu atat sunt mai alungite, mai rigide si striate.

poneyalma
25.09.2013, 14:02:41
Dupa forma si striatii, banuiesc ca e aspidistra elatior. Culoarea ar trebui sa fie mai intensa teoretic, dar, probabil erau vechi si decolorate. Exista diferite marimi, acestea sunt cele mici. Cu cat sunt mai "in varsta", cu atat sunt mai alungite, mai rigide si striate.
Mulțumesc muuuult de tot, Kalini. Și eu care le bănuiam a fi frunze de lăcrămioare :-$
Să văd dacă au la depozit varianta de frunze mici de aspidistra, dacă nu au ... cu ce-mi recomanzi a le înlocui?

victoras
25.09.2013, 14:39:40
Mulțumesc muuuult de tot, Kalini. Și eu care le bănuiam a fi frunze de lăcrămioare :-$
Să văd dacă au la depozit varianta de frunze mici de aspidistra, dacă nu au ... cu ce-mi recomanzi a le înlocui?

Ruscus? De fapt asta as fi si jurat ca sunt. Dar Kalini stie mai bine.

poneyalma
25.09.2013, 15:48:23
Ruscus? De fapt asta as fi si jurat ca sunt. Dar Kalini stie mai bine.
Inițial și eu m-am gândit la ruscus dar parcă are frunzele cam înguste ... Voi vedea ce voi pune ca verdeață 8dacă nu-mi aduc exact ce e în poză)

Kalini
28.09.2013, 21:23:38

M-a derutat si pe mine culoarea, de aceea am ezitat initial :) Dar m-am hotarat in final, are toate celelalte caracteristici.
Frunzele de lacramioare sunt mai blegute, mai subtirele, nu le-as pune intr-un aranjament pe lumanare, eventual intr-un buchet bine legat. In plus, baza frunzei pare diferita. Iar ruscusul este ramificat, cu frunze mult mai mici.

Uite frunze de lacramioara in atasamente. :) Cu drag >:D<

lavi15
31.05.2014, 21:43:10
M-a derutat si pe mine culoarea, de aceea am ezitat initial :) Dar m-am hotarat in final, are toate celelalte caracteristici.
Frunzele de lacramioare sunt mai blegute, mai subtirele, nu le-as pune intr-un aranjament pe lumanare, eventual intr-un buchet bine legat. In plus, baza frunzei pare diferita. Iar ruscusul este ramificat, cu frunze mult mai mici.

Uite frunze de lacramioara in atasamente. :) Cu drag >:D<

buchetul este foarte frumos, romantic si delicat, dar sincer nu stiu daca poti folosi frunzele la ceva.

MarinaEftimie
15.07.2014, 21:22:56
Cum vi se pare ideea ca pe fiecare masa, in vaza cu flori sa se afle doar lamai scufundate in apa? Vi se pare o idee originala sau un kitsch fara noima?

anasavu
04.03.2015, 11:51:08
Cum vi se pare ideea ca pe fiecare masa, in vaza cu flori sa se afle doar lamai scufundate in apa? Vi se pare o idee originala sau un kitsch fara noima?

Adica flori deasupra si in vaza lamai? Sau doar o vaza cu lamai in apa, fara flori?

doinaeft
11.04.2015, 11:54:42
Eu am vazut un aranjament intr-o vaza cilindrica plina de lamai si desupra aveau si flori albe . Dadeau bine . Nu situ cum ar da doar o vaza cu lamai, dar cred ca ar arata cam netermiant. ;;)

VanessaVAlexandra
27.06.2015, 18:26:42
Ce parere aveti despre aranjamentele decorative ce sunt si comestibile de pe masa de prezidiu ? Pare o idee okay de amenajare !

Kalini
28.06.2015, 09:41:54
Ce parere aveti despre aranjamentele decorative ce sunt si comestibile de pe masa de prezidiu ? Pare o idee okay de amenajare !

Aranjamentele, in general, nu sunt comestibile, avand tot felul de insertii, chiar daca sunt din dulciuri / fructe. Pentru compozitiile din fructe / dulciuri comestibile se lucreaza altfel, dupa parerea mea acelea nu sunt in adevaratul sens al cuvantului aranjamente :)

mihaimi
02.07.2015, 13:00:39
Buna,

Initial ne gandisem si noi...dar la recomandarea agentiei optam pentru aranjament floral.

Mi se pare un pic riscant, luand in calcul la ceea ne ce expunem....plus ca aranjamentele noastre vor fi facute cadou !!!!