PDA

Versiunea completa : Restaurant ”Cavalerul Medieval”

siana
01.09.2008, 10:11:45
Buna, miresici de Iasi!
Cred ca ati auzit ca s-a deschis un nou restaurant in iasi numit Cavalerul Medieval. Mi-a placut foarte mult aspectul exterior (in forma de castel medieval) si m-am interesat daca se fac nunti acolo si cand.
Pot sa va spun ca am fos atat de incantata de acest local, de oferta lor, de aspectul interior, incat am decis ca aici imi voi face nunta!
Mai sunt miresici pe aici care isi fac nunta la Cavalerul Medueval?
daca da, va astept pe toate sa vb mai in ”detaliu”:)):*

Linda
02.09.2008, 11:37:12
Buna, Siana!
Eu am nunta la "Cavalerul Medieval" pe 4 octombrie. Abia saptamana viitoare ma intalnesc cu Gigi sa discutam despre meniu si restul amanuntelor, pana atunci, nu am multe de povestit despre aceasta locatie.

siana
03.09.2008, 20:18:49
Astept vesti de la tine:-p ;;)

elara
05.09.2008, 14:56:58
Va rog sa imi spuneti si mie cum vi s-a parut la acest restaurant si daca exista si sali mai mici, de ex. pt maxim 100 de persoane pt o cumetrie.
Si daca se poate ... detalii: meniuri, servire ...stiti voi ... lucrurile care fac sau strica o petrecere ;-)
Multumesc mult!

siana
05.09.2008, 15:02:19
Va rog sa imi spuneti si mie cum vi s-a parut la acest restaurant si daca exista si sali mai mici, de ex. pt maxim 100 de persoane pt o cumetrie.
Si daca se poate ... detalii: meniuri, servire ...stiti voi ... lucrurile care fac sau strica o petrecere ;-)
Multumesc mult!
din cate am vazut eu..mai au si alte sali..dar nu stiu daca le-au terminat de construit, amenajat...
poti sa iti dau un nr de tel de la restaurant si sa intrebi exact:)
pe 11 oct merg la o nunta acolo si voi putea da apoi mai multe detalii
meniurile le am si eu..sunt destul de interesante..:)acum depinde ce vrei si tu pt ca patronul localului e bucatar..si daca tu vrei sa zicem..cu totul alt meniu din ce au ei..iti fac..:)m inteles ca la anul vor schimba un pic meniurile
faza interesanta e ca au si pachete all inclusive : meniu, ceva bauturi, plata ospatarilor.amenajarea salii...un coafat si machiat .etc etc...pretul acestor meniuri variaza in functie de cat de multe optiuni iti alegi
tu poti alege fie doar un meniu simplu (mancare si bautura)...sau unul din asta all inclusive

deniisa
06.09.2008, 21:33:55
din cate am vazut eu..mai au si alte sali..dar nu stiu daca le-au terminat de construit, amenajat...
meniurile le am si eu..sunt destul de interesante..:)acum depinde ce vrei si tu pt ca patronul localului e bucatar..si daca tu vrei sa zicem..cu totul alt meniu din ce au ei..iti fac..:)m inteles ca la anul vor schimba un pic meniurile
faza interesanta e ca au si pachete all inclusive : meniu, ceva bauturi, plata ospatarilor.amenajarea salii...un coafat si machiat .etc etc...pretul acestor meniuri variaza in functie de cat de multe optiuni iti alegi
tu poti alege fie doar un meniu simplu (mancare si bautura)...sau unul din asta all inclusive

Eu m-am interesat la acest restaurant.Intr-adevar, ofera multe servicii, insa coafatul si manichiura nu este inclusa ci doar cu o reducere. In rest e inclus cam tot, fara tortul miresei.
Apoi, vineri si duminica trebuie sa ai minim de 150 invitati, iar sambata 200. Asta-i o parte cam proasta a lucrurilor, parerea mea.

elara
07.09.2008, 14:45:31

Multumesc pt raspunsuri si daca poti sa imi trimiti un mp cu nr de telefon...as fi recunoscatoare.:*

elara
07.09.2008, 14:47:26
Apoi, vineri si duminica trebuie sa ai minim de 150 invitati, iar sambata 200. Asta-i o parte cam proasta a lucrurilor, parerea mea.

Da...e cam nasol...sper sa aiba si sali mai mici pt un nr. de invitati sub 100./:)

siana
08.09.2008, 10:32:06
Eu m-am interesat la acest restaurant.Intr-adevar, ofera multe servicii, insa coafatul si manichiura nu este inclusa ci doar cu o reducere. In rest e inclus cam tot, fara tortul miresei.
ba te contrazic!:) eu mi-am ales un pachet in care am inclus acest pachet de mireasa (manichiura, pedichiura, coafat si machiat:D) si nu-l vreau si l-am intrebat daca se poate scoate din pachetul all inclusive si mi-a spus ca da..
si inca ceva:)nici in meniurile all inclusive nu se ofera bauturile alcoolice...

siana
08.09.2008, 10:35:23
Da...e cam nasol...sper sa aiba si sali mai mici pt un nr. de invitati sub 100./:)
nu mi se pare nasol deloc:)asta e oferta lui si se adreseaza nuntilor cu un nr mai mare de invitati..asta era si intentia lui cand si-a inceput afacerea:))peste tot iti impune un anumit nr de invitati
nici eu daca as avea restaurantul asta nu as dechide saliele mari pt un nr mic de invitati pt ca nu se merita la bani, simplu!
oricum, inca se mai construieste acolo si stiu sigur ca se vor face 2 restaurante mai mici:)

deniisa
08.09.2008, 13:31:45
siana: si inca ceva:)nici in meniurile all inclusive nu se ofera bauturile alcoolice...[/quote]

Nu se ofera bauturi alcoolice?Adica nu-s incluse? Am oferta lor in fata si iti spun ca e inclusa bautura : bere la butoi, vin alb si rosu, sampania primire:) Asa scrie.

siana
08.09.2008, 14:39:05
siana: si inca ceva:)nici in meniurile all inclusive nu se ofera bauturile alcoolice...

Nu se ofera bauturi alcoolice?Adica nu-s incluse? Am oferta lor in fata si iti spun ca e inclusa bautura : bere la butoi, vin alb si rosu, sampania primire:) Asa scrie.[/quote]
poate m-am exprimat gresit:D(eu nu beau vin si am tentinta sa asociez numai wisky cu bauturile alcoolice):)) din categoria bauturilor alcoolice ofera doar vin si bere..restul (coniac, gin, tequila, whisky...etc etc) nu sunt incluse

siana
08.09.2008, 14:42:47
bine..ei iti ofera parca 2 branduri diferite de vin..si un anumit fel de sampanie..daca vrei altceva..you pay extra
e bine ca nu impun..:)
si daca nu vrei vinul lor (sa spunem ca il aduci de acasa) ti-l scoate din pret..sunt flexibili

andreea_irina
15.09.2008, 19:04:37
nu mi se pare nasol deloc:)asta e oferta lui si se adreseaza nuntilor cu un nr mai mare de invitati..asta era si intentia lui cand si-a inceput afacerea:))peste tot iti impune un anumit nr de invitati
nici eu daca as avea restaurantul asta nu as dechide saliele mari pt un nr mic de invitati pt ca nu se merita la bani, simplu!
oricum, inca se mai construieste acolo si stiu sigur ca se vor face 2 restaurante mai mici:)
Buna, stii cumva daca am in jur de 200-250 de invitati nu va fi prea inghesuit?
Poti sa-mi zici mai multe detalii referitoare la meniu si pretul acestuia?
Ai cumva niste imagini?;-)
sa ai parte de o nunta minunata

siana
15.09.2008, 23:32:26
Buna, stii cumva daca am in jur de 200-250 de invitati nu va fi prea inghesuit?
Poti sa-mi zici mai multe detalii referitoare la meniu si pretul acestuia?
Ai cumva niste imagini?;-)
sa ai parte de o nunta minunata
eu voi avea 250 de invitati..si sincer sper sa nu fie inghesuiala:)de meniu..trebuie sa le vezi tu..au mai multe variante..cu decoratiuni incluse, aranjatul salii sau fara..cu pachet de mireasa inclus..etc etc
poti alege fie un meniu simplu..fie unul all inclusive..am mai scris in mesajele anterioare
merg la o nunta in oct acolo si voi putea da mai multe detalii dupa
am doar cateva poze facute cu telefonul...nu se vede decat ringul de dans si masa mirilor din capat..nu am facut poze la etaj

ellagtza
16.09.2008, 11:28:07
buna. am inteles ca meniul e in jurul a 240,00ron???? si tre sa te programezi numai pt a vizita sala???? si ma rog, ce e inclus in pretul asta? daca mie imi trebuie numai sala , fara serviciile lor de ...coafat, machiat, manichiura, bauturi alcoolice.... ce fac???#-o

siana
16.09.2008, 11:36:14
buna. am inteles ca meniul e in jurul a 240,00ron???? si tre sa te programezi numai pt a vizita sala???? si ma rog, ce e inclus in pretul asta? daca mie imi trebuie numai sala , fara serviciile lor de ...coafat, machiat, manichiura, bauturi alcoolice.... ce fac???#-o
da, din cate vad eu, pachetul minim e de 240 si cel maxim de 290.
in contract e scris minim 240/pers..eu am vb cu ei si le-am spus: eu nu vreau pachetul de mireasa, nu vreau vinul vostru, il aduc eu si au fost de acord sa scada din pretul total..vreau decoratiuni din flori naturale, nu artificiale..vreau meniul schimbat...si au fost de acord..ei nu-ti ofera decat bere, vin si sampanie..atat..daca nu le vrei, se pot scoate din meniu din cate am inteles....bine, eu le scot pe astea dar..pun altele in schimb
trebuie sa vb exact cu ei si sa spui ce vrei...cu ce le-am cerut eu..ei au fost de acord..din cate am vazut sunt flexibili
dar repet, mai multe detalii voi putea da dupa data de 11 oct
da, trebuie sa te programezi pt a vedea sala..inca nu e deschis si in timpul saptamanii

mili_ilie
19.09.2008, 17:34:06
mda..nu stiu ce flexibilitate ti-au spus tie ca ofera..dar o prietena de-a mea are nunta acolo luna asta si nu i-au facut decat o droaie de probleme sotii fedeles ..ce scria in contract si la ce s-a ajuns pana la urma..de departe ..iar decoratiunile de 4000 de ron pe care trebuie sa le faci neaparat de la ei ... cam pun capac ... astept nunta ..sper sa nu le mai faca alta probleme ...

stefania_a
19.09.2008, 17:43:45
mda..nu stiu ce flexibilitate ti-au spus tie ca ofera..dar o prietena de-a mea are nunta acolo luna asta si nu i-au facut decat o droaie de probleme sotii fedeles ..ce scria in contract si la ce s-a ajuns pana la urma..de departe ..iar decoratiunile de 4000 de ron pe care trebuie sa le faci neaparat de la ei ... cam pun capac ... astept nunta ..sper sa nu le mai faca alta probleme ...

mai bine asteapta nunta si apoi ne zici ce si cum. nu o descuraja pe siana, poate ink nu e totul clar stabilit pt nunta prietenei tale;-)

stefania_a
19.09.2008, 17:44:40

mai bine asteapta nunta si apoi ne zici ce si cum. nu o descuraja pe siana fara sa mergi acolo la nunta prietenei tale si a vedea pe viu ce si cum;-)

Limona
20.09.2008, 16:02:53
In seara asta ne ducem la o nunta la acest restaurant <:-P . Maine revin cu impresii ;-) .

siana
20.09.2008, 19:05:12
mai bine asteapta nunta si apoi ne zici ce si cum. nu o descuraja pe siana, poate ink nu e totul clar stabilit pt nunta prietenei tale;-)
stai linistita ca nu are cum sa ma descurajeze:-p stiu de chestia cu decoratiunile..sunt incluse in pachet si trebuie sa le iei de la ei
dar firmele pt decoratiuni care ti le recomanda sunt f bune (unii zic ca sunt cele mai bune din iasi, eu nu-mi dau cu parerea..astept sa vad)
florile artificiale costa 30 mil..daca vrea cineva flori naturale, se plateste diferenta:D
si eu voi merge la o nunta pe 11 oct la acest restaurant si-mi voi face atunci o parere..
ps: la cati bani ii voi da pt nunta nici nu are cum sa iasa rau sau sa-mi faca figuri..si in plus, reclama prosta nu prea face bine nici unui local!:>
:)) mi-am amintit de vb unui prieten indignat de restaurantele din iasi...e asa de usor sa inchizi un restaurant..macar pt o vreme

siana
20.09.2008, 19:05:49
In seara asta ne ducem la o nunta la acest restaurant <:-P . Maine revin cu impresii ;-) .
asteptam sa ne spui mai multe:)distractie placuta

siana
20.09.2008, 19:15:12
fii mai explicita te rog..ca sa inteleg:)
din cate stiu eu in contract e mentionat doar valoarea minima a unui pachet..240 ron/pers..si nr minim de invitati si faptul ca trebuie sa iti alegi unul din variantele ”Festin”!
in fond trebuie sa te gandesti ca e un restaurant care ofera servicii all inclusive
ce scria in contract si la ce s-a ajuns?
daca vrei sa ne ajuti cu un sfat, macar da o informatie completa!
ps: cand am vb cu el a fost f flexibil..ca nu vreau vinul lor sau pachetul de mireasa..sau ca veau sa-mi schimb meniul si sa-l fac complet diferit!..si a fost de acord

Limona
21.09.2008, 15:39:40
Gata a trecut nunta :D .

Ce sa zic absolut superb...mi-a placut fff mult. Intr-adevar mirii au fost obligati sa colaboreze cu o singura firma de decoratiuni, si acestea le-au pus un pret destul de mare 3800 RON. Dar aranjamentele au fost superbe si si-au meritat fiecare leut(un aranjament era format din 9 trandafiri, arenjati sub forma de piramida).

Locatia f frumoasa...este altceva fata de celelalte resturante...de la imbracamintea chelnerilor, pana la soldateii din incapere, si purcelusul la protap :D . Intr-adevar o atmosfera miedievala.

Mancarea a fost f buna si diversificata, dar ffff multa. Au fost 4 feluri de mancare f bogate + purcelus la protap.

Cel mai spectaculos moment a fost momentul tortului. A fost intr-adevar un spectacol. Au intrat 6 chelneri imbracati in stil medieval, in mana dreapata aveau o faclie, iar in mana stanga o sabie. Tortul a trecut pe sub sabii. Apoi chelnerii au inceput sa bata sabiile in ritmul muzicii. Ce sa zic...am ramas impresionata de tot acest spectacol.

Felicitari miresicilor care si-au ales acest restaurant >:D< . Este o locatie deosebita, si mult spor la pregatiri.

monikut
21.09.2008, 16:41:53

Ce sa zic absolut superb...mi-a placut fff mult. Intr-adevar mirii au fost obligati sa colaboreze cu o singura firma de decoratiuni, si acestea le-au pus un pret destul de mare 3800 RON. Dar aranjamentele au fost superbe si si-au meritat fiecare leut(un aranjament era format din 9 trandafiri, arenjati sub forma de piramida).

Locatia f frumoasa...este altceva fata de celelalte resturante...de la imbracamintea chelnerilor, pana la soldateii din incapere, si purcelusul la protap :D . Intr-adevar o atmosfera miedievala.

Mancarea a fost f buna si diversificata, dar ffff multa. Au fost 4 feluri de mancare f bogate + purcelus la protap.

Cel mai spectaculos moment a fost momentul tortului. A fost intr-adevar un spectacol. Au intrat 6 chelneri imbracati in stil medieval, in mana dreapata aveau o faclie, iar in mana stanga o sabie. Tortul a trecut pe sub sabii. Apoi chelnerii au inceput sa bata sabiile in ritmul muzicii. Ce sa zic...am ramas impresionata de tot acest spectacol.

Felicitari miresicilor care si-au ales acest restaurant >:D< . Este o locatie deosebita, si mult spor la pregatiri.

Buna.
Ma bucur sa aud ca totul a fost ok. In oct voi avea si eu nunta acolo.:">

siana
21.09.2008, 16:47:49

ma bucur ca te-ai simtit bine si ti-a placut atat de mult:)
vroiam doar sa te intreb..la nunta au avut pucelsusi de lapte intregi?sau pulpa de poc la protap?
ei asta ofera in meniu..pulpe de porc la protap..dar noi vrem tot pucelusi de lapte intregi:)):">

Limona
21.09.2008, 17:06:03
ma bucur ca te-ai simtit bine si ti-a placut atat de mult:)
vroiam doar sa te intreb..la nunta au avut pucelsusi de lapte intregi?sau pulpa de poc la protap?
ei asta ofera in meniu..pulpe de porc la protap..dar noi vrem tot pucelusi de lapte intregi:)):">

Acum stau si ma gandesc...era pulpa de porc la protap....de fapt 3 bucati de pulpa care s-au rotit toata noaptea :@) :madlaugh: . Eu nu sunt inebunita dupa carnea de porc...dar spre sfarsit mirosea demential.

Limona
21.09.2008, 17:07:23
Buna.
Ma bucur sa aud ca totul a fost ok. In oct voi avea si eu nunta acolo.:">

Mult spor la pregatiri >:D< . Stai linistita caci restaurantul e super :)>- .

victorz82000
22.09.2008, 01:39:24
Am fost si eu pentru prima data acolo, vineri, la o cumetrie...
Asa cum il vedeam din afara am crezut ca trebuie sa fie kitsch, dar chiar e fain inautru si e foarte buna ideea asta cu tematica. La intrare era un pitic ce iti oferea paharele cu sampanie, apoi te prelua cineva (hostess) care te ducea la masa; au parcarea lor pazita, destul de incapatoare... Mie mi-a placut.

mili_ilie
22.09.2008, 12:16:29
Cred ca am fost la aceeasi nunta cu Limona :)) ... Da, atunci cand mirii au facut contractul..nu era cu pachetul asta de 240 ..nici contract prea clar nu era..Acum probabil pentru nuntile de anul viitor au stabilit si ei lucruri mai clare ca sa stie mirii la ce sa se astepte. De asta zic..ca nu au prea avut parte de flexibilitate ..intr-adevar florile au fost frumoase..mi-au placut si mie..dar totusi 3800 mie mi s-a parut mult ..dar asta este doar parerea mea ... depinde si de buget, ei nu au avut incotro si au trebuit sa scoata banu' :)). Nu aveau stipulat nimic in contract de decoratiuni si in nici un cas ca erau impuse de ei ... Dar daca acum se stipuleaza, atunci e f bine.

Multa bafta mireselor care o sa faca acolo, localul mi s-a parut frumos..ma rog..monstrii aia cavaleri in continuare mi se par de domeniul kitch ..dar este parerea mea proprie si personala ... in rest a fost o nunta foarte frumoasa ... mirii au fost la inaltime, m-am simtit grozav.

siana
22.09.2008, 12:34:29
Cred ca am fost la aceeasi nunta cu Limona :)) ... Da, atunci cand mirii au facut contractul..nu era cu pachetul asta de 240 ..nici contract prea clar nu era..Acum probabil pentru nuntile de anul viitor au stabilit si ei lucruri mai clare ca sa stie mirii la ce sa se astepte. De asta zic..ca nu au prea avut parte de flexibilitate ..intr-adevar florile au fost frumoase..mi-au placut si mie..dar totusi 3800 mie mi s-a parut mult ..dar asta este doar parerea mea ... depinde si de buget, ei nu au avut incotro si au trebuit sa scoata banu' :)). Nu aveau stipulat nimic in contract de decoratiuni si in nici un cas ca erau impuse de ei ... Dar daca acum se stipuleaza, atunci e f bine.

Multa bafta mireselor care o sa faca acolo, localul mi s-a parut frumos..ma rog..monstrii aia cavaleri in continuare mi se par de domeniul kitch ..dar este parerea mea proprie si personala ... in rest a fost o nunta foarte frumoasa ... mirii au fost la inaltime, m-am simtit grozav.
acum scrie clar ca trebuie sa iti alegi una din variantele festin..si in toate variantele sunt incluse si decoratiunile:)(chiar si in cel de 240ron/per)
in ceea ce priveste pretul decoratiunile florale..eu am vb cu o prietena care are nunta tot la cavalerul medieval..si la cea mai scumpa firma de decoratiuni din iasi ii cerea 30 mil pt flori (minim..parca)

Dana_26
26.09.2008, 13:06:45

Deci... in final... totul a fost ok? Si eu am semnat contractul pentru anul viitor in septembrie, pentru sambata :) ... sper sa iasa totul bine si inca ceva: Cum adica spor la pregatiri? Tocmai de aceea am ales restaurantul, sa nu mai am grija pregatirilor. Ramane doar tortul, coniacul, wisky... si formatia, care e cea mai importanta. In rest ce pregatiri? oare ma pot baza pe cele scrise in contract...sau nu?

siana
26.09.2008, 13:10:02
Deci... in final... totul a fost ok? Si eu am semnat contractul pentru anul viitor in septembrie, pentru sambata :) ... sper sa iasa totul bine.
felicitari pentru alegere;;)

Dana_26
26.09.2008, 13:39:13
felicitari pentru alegere;;)
Multumesc... dar citind toate mesajele anterioare, ma iau emotiile. Sper doar sa nu regret mai tarziu. Vreau sa am incredere in ei si incerc sa ma conving ca sunt oameni de cuvant si ca voi avea parte de absolut tot ce ne'a fost prezentat. :)

siana
26.09.2008, 13:45:00
Multumesc... dar citind toate mesajele anterioare, ma iau emotiile. Sper doar sa nu regret mai tarziu. Vreau sa am incredere in ei si incerc sa ma conving ca sunt oameni de cuvant si ca voi avea parte de absolut tot ce ne'a fost prezentat. :)
e nou restaurantul si toata lumea e sceptica:)eu stiu ce am vb acolo si vreau sa am incredere, ca si tine, ca sunt oameni de cuvant:)repet, nu cred ca au nevoie de reclama negativa cei de la restaurant
e in interesul lor sa fie cat mai buni :)plus ca sunt si la inceput..si momentan nu stie lumea prea multe
eu am o nunta acolo pe 11 oct:-p de abia astept sa merg:">
si cei care au nunta acolo sunt viitorii nostri nasi..asa ca ne va fi foarte usor sa aflam absolut toate detaliile

Dana_26
26.09.2008, 14:01:57
e nou restaurantul si toata lumea e sceptica:)eu stiu ce am vb acolo si vreau sa am incredere, ca si tine, ca sunt oameni de cuvant:)repet, nu cred ca au nevoie de reclama negativa cei de la restaurant
e in interesul lor sa fie cat mai buni :)plus ca sunt si la inceput..si momentan nu stie lumea prea multe
si cei care au nunta acolo sunt viitorii nostri nasi..asa ca ne va fi foarte usor sa aflam absolut toate detaliile

Atunci nu imi ramane de facut decat sa astept sa'mi povestesti in detaliu absolut totul. Ce meniu au ales? Au si ei oferta all inclusive? Iar avand in vedere ca 11 octombrie e sambata au 200 de invitati?

siana
26.09.2008, 14:06:50
Atunci nu imi ramane de facut decat sa astept sa'mi povestesti in detaliu absolut totul. Ce meniu au ales? Au si ei oferta all inclusive? Iar avand in vedere ca 11 octombrie e sambata au 200 de invitati?
da, au peste 200 de invitati:)cred ca isi aleg unul din variantele festin..sincer, nu stiu asupra carui meniu s-au oprit..
stiu doar ca vrea flori naturale (pt care mai plateste ceva in plus)..prajiturile le ia din alta parte desi sunt incluse in meniu..

Dana_26
26.09.2008, 14:11:57
da, au peste 200 de invitati:)cred ca isi aleg unul din variantele festin..sincer, nu stiu asupra carui meniu s-au oprit..
stiu doar ca vrea flori naturale (pt care mai plateste ceva in plus)..prajiturile le ia din alta parte desi sunt incluse in meniu..

Va urez petrecere frumoasa... Casa de piatra tinerilor casatoriti... si sa fie o nunta de neuitat! Cred ca au aceleasi oferte pe care le avem si noi... deci sa speram ca totul va iesi conform planurilor... :-p

siana
26.09.2008, 14:14:42
Va urez petrecere frumoasa... Casa de piatra tinerilor casatoriti... si sa fie o nunta de neuitat! Cred ca au aceleasi oferte pe care le avem si noi... deci sa speram ca totul va iesi conform planurilor... :-p
da, ofertele sunt la fel:)
multumim:)off, de abia astept:))si eu am nunta la anul acolo si am emotii;))
o sa iasa totul bine, de asta nu ma indoiesc:)

Dana_26
26.09.2008, 14:53:14

Si nu iti faci griji in privinta celor 200 de invitati??? :))))) Noi avem o lista de 130-150 perechi, dar pana la anu'... cine stie?! Oricum va am pe voi inaintea mea, asa ca ma simt deja mai bine... Sunt mai linistita :-p

siana
26.09.2008, 17:48:22
Si nu iti faci griji in privinta celor 200 de invitati??? :))))) Noi avem o lista de 130-150 perechi, dar pana la anu'... cine stie?! Oricum va am pe voi inaintea mea, asa ca ma simt deja mai bine... Sunt mai linistita :-p
da..si eu o lista de 400 de invitati=)) dar o sa rup foaia in 2:))glumesc:-p
ar mai fi fost o varianta la ciric..ca sa incapa toti...dar nu m-a incantat prea mult restaurantul
lasa, pana faci tu..oho.o sa ai de unde sa te inspiri:)
nu inteleg de ce iti faci griji..

Dana_26
29.09.2008, 10:13:54
da..si eu o lista de 400 de invitati=)) dar o sa rup foaia in 2:))glumesc:-p
ar mai fi fost o varianta la ciric..ca sa incapa toti...dar nu m-a incantat prea mult restaurantul
lasa, pana faci tu..oho.o sa ai de unde sa te inspiri:)
nu inteleg de ce iti faci griji..

Aoleeeeeuuu... 400??!! Bravoooo.... mult noroc sa va vina toti... :p
Grijile le'am lasat de o parte... Mai am 1 an la dispozitie... Daca ma consum de pe acum, albesc pana la nunta. :-SS

siana
29.09.2008, 12:06:00
Aoleeeeeuuu... 400??!! Bravoooo.... mult noroc sa va vina toti... :p
Grijile le'am lasat de o parte... Mai am 1 an la dispozitie... Daca ma consum de pe acum, albesc pana la nunta. :-SS
eu am o lista de 400 dar invitatii dau la 260-270 (incap si 300 dar e putin cam inghesuit)..oricum o sa fie persoane care nu vin
nasa mea a fost la restaurant si a vb in mare despre nunta..din cate am inteles nu se mai lucreaza cu flori artificiale..ci cu flori naturale (pretul difera in functie de ce flori iti alegi)
ei isi vor alege o combinatie de 3-4 meniuri...gigi a spus ca poate schimba meniul complet,in functie de preferinte, numai sa fie anuntat din timp...mie mi se pare super flexibil:)

AnaM
29.09.2008, 14:45:54

Spune-mi, te rog, cum o cheama pe mireasa?(nasa ta) :) Daca vrei, poti PM
Merci!

Dana_26
30.09.2008, 11:23:30
eu am o lista de 400 dar invitatii dau la 260-270 (incap si 300 dar e putin cam inghesuit)..oricum o sa fie persoane care nu vin
nasa mea a fost la restaurant si a vb in mare despre nunta..din cate am inteles nu se mai lucreaza cu flori artificiale..ci cu flori naturale (pretul difera in functie de ce flori iti alegi)
ei isi vor alege o combinatie de 3-4 meniuri...gigi a spus ca poate schimba meniul complet,in functie de preferinte, numai sa fie anuntat din timp...mie mi se pare super flexibil:)

Deci lasand flexibilitatea la o parte... vorbim de 200 de invitati? Sincer, tie ti se par putini? Deci tu iti faci probleme unde ii vei aseza daca sunt in plus... Alooooo!!! Vorbim de 100 de perechi!!! =))

siana
30.09.2008, 11:33:17
Deci lasand flexibilitatea la o parte... vorbim de 200 de invitati? Sincer, tie ti se par putini? Deci tu iti faci probleme unde ii vei aseza daca sunt in plus... Alooooo!!! Vorbim de 100 de perechi!!! =))
cred ca m-ai pierdut undeva pe drum:d sau poate nu am reusit sa fiu explicita...nu imi fa griji unde si cum ii voi aseza:D voi avea 260 de invitati..problema e ca trebuie sa fac triere, ma intelegi?si s-ar putea ca unele persoane sa se supere..:Dde asta imi fac griji
daca dau la 260 invitatii(icare incap in sala)..si sa zicem ca 40 nu vin, macar sa am timpul si posibilitatea sa ii invit pe ceilalti
ps: trebuie sa te gandesti ca mai sunt si persoane carora li se pare o nunta mica cu 200 de persoane:D :)>-

Dana_26
30.09.2008, 12:38:12
cred ca m-ai pierdut undeva pe drum:d sau poate nu am reusit sa fiu explicita...nu imi fa griji unde si cum ii voi aseza:D voi avea 260 de invitati..problema e ca trebuie sa fac triere, ma intelegi?si s-ar putea ca unele persoane sa se supere..:Dde asta imi fac griji
daca dau la 260 invitatii(icare incap in sala)..si sa zicem ca 40 nu vin, macar sa am timpul si posibilitatea sa ii invit pe ceilalti
ps: trebuie sa te gandesti ca mai sunt si persoane carora li se pare o nunta mica cu 200 de persoane:D :)>-

Serios vorbind acum... mie o nunta cu 200 de invitati nu mi se pare o nunta mica. Pai ce mai putem spune de nuntile cu 50-60 de perechi?!... in fine... si mie imi da de gandit asezarea... Nu stiu cat de comod va fi urcatul si coboratul scarilor... :-\

siana
30.09.2008, 12:51:59
Serios vorbind acum... mie o nunta cu 200 de invitati nu mi se pare o nunta mica. Pai ce mai putem spune de nuntile cu 50-60 de perechi?!... in fine... si mie imi da de gandit asezarea... Nu stiu cat de comod va fi urcatul si coboratul scarilor... :-\
eu am spus doar ca sus ii voi pune pe cei tineri si jos, pe cei mai in varsta:)
nu-ti fa probleme cu urcatul si coboratul scarilor=P~

bubulinagospodina
12.10.2008, 18:21:15
da, din cate vad eu, pachetul minim e de 240 si cel maxim de 290.
in contract e scris minim 240/pers..eu am vb cu ei si le-am spus: eu nu vreau pachetul de mireasa, nu vreau vinul vostru, il aduc eu si au fost de acord sa scada din pretul total..vreau decoratiuni din flori naturale, nu artificiale..vreau meniul schimbat...si au fost de acord..ei nu-ti ofera decat bere, vin si sampanie..atat..daca nu le vrei, se pot scoate din meniu din cate am inteles....bine, eu le scot pe astea dar..pun altele in schimb
trebuie sa vb exact cu ei si sa spui ce vrei...cu ce le-am cerut eu..ei au fost de acord..din cate am vazut sunt flexibili
dar repet, mai multe detalii voi putea da dupa data de 11 oct
da, trebuie sa te programezi pt a vedea sala..inca nu e deschis si in timpul saptamanii
si eu am nunta la anu la "Cavalerul Medieval"astept mai multe detalii despre restaurant, patroni, mancare ,decoratiuni,mai multe fotografii din interior,daca se respecta ce scrie in contract

Dana_26
13.10.2008, 12:57:05
si eu am nunta la anu la "Cavalerul Medieval"astept mai multe detalii despre restaurant, patroni, mancare ,decoratiuni,mai multe fotografii din interior,daca se respecta ce scrie in contract

Deci... draga noastra Siana... ne incanti cu cateva detalii??? Sunt foarte curioasa... a avut destui invitati.. ai poze?

siana
13.10.2008, 13:24:43
Deci... draga noastra Siana... ne incanti cu cateva detalii??? Sunt foarte curioasa... a avut destui invitati.. ai poze?
din pacate poze nu am, nu mi-am luat aparatul cu mine:(
dar pot sa iti spun ca a aratat extraordinar:"> sala foarte frumos aranjata
au avut in jur de 170 de invitati si era chiar foarte lejer
pe mese au fost aranjamente florale din crini si trandafiri, cate o lumanare in suport, un bol mare de fructe pe mijlocul mesei (care nu s-a consumat decat f putin)sucuri (cola, fanta), apa minerala, parca 2 carafe cu vin..etc
mancarea foarte buna, ei si-a ales un meniu de 240 ron ..dar cu ceva modificari
antreurile erau bune dar nu m-au dat pe spate (eu o sa-mi aleg altceva..sunt si mai pretentioasa:)))), felul doi, un peste extraordinar de bun (nu era somon, slava domnului), felul trei niste sarmalute absolut delicioase (toate lumea le-a laudat) cu mamaliguta si smantana..si felul 4..niste felii de friptura din muschi de porc cu inca ceva..dar nu am mai reusit sa mananc, oricum f f f multa mancare
prajiturile de la ei erau bune..alunele in schimb erau un model nu prea pe placul meu
servirea foarte buna..ah, se mai faceau bauturi din cafea si diverse preparate la bar..
sotii fedeles au facut un moment special pt miri: o piesa de teatru si un dans superb in stil medieval..si momentul tortului f frumos:)au aparut cu sabii si au trecut tortul pe dedesubt
a fost o mica problema..cei de sus nu prea coborau..pe jos era destul de mult praf (luat de pe pantofii invitatilor)..stii ca acolo e gresie
foarte misto si jocurile de lumini..ce sa zic, per total e altceva:)toata lumea a afirmat acest lucru..nu se aseamana cu nimic altceva
eu doar atat imi fac griji..cu cei de sus care nu prea au coborat..dar asta depinde de la nunta la nunta

bubulinagospodina
13.10.2008, 13:34:22
din pacate poze nu am, nu mi-am luat aparatul cu mine:(
dar pot sa iti spun ca a aratat extraordinar:"> sala foarte frumos aranjata
au avut in jur de 170 de invitati si era chiar foarte lejer
pe mese au fost aranjamente florale din crini si trandafiri, cate o lumanare in suport, un bol mare de fructe pe mijlocul mesei (care nu s-a consumat decat f putin)sucuri (cola, fanta), apa minerala, parca 2 carafe cu vin..etc
mancarea foarte buna, ei si-a ales un meniu de 240 ron ..dar cu ceva modificari
antreurile erau bune dar nu m-au dat pe spate (eu o sa-mi aleg altceva..sunt si mai pretentioasa:)))), felul doi, un peste extraordinar de bun (nu era somon, slava domnului), felul trei niste sarmalute absolut delicioase (toate lumea le-a laudat) cu mamaliguta si smantana..si felul 4..niste felii de friptura din muschi de porc cu inca ceva..dar nu am mai reusit sa mananc, oricum f f f multa mancare
prajiturile de la ei erau bune..alunele in schimb erau un model nu prea pe placul meu
servirea foarte buna..ah, se mai faceau bauturi din cafea si diverse preparate la bar..
sotii fedeles au facut un moment special pt miri: o piesa de teatru si un dans superb in stil medieval..si momentul tortului f frumos:)au aparut cu sabii si au trecut tortul pe dedesubt
a fost o mica problema..cei de sus nu prea coborau..pe jos era destul de mult praf (luat de pe pantofii invitatilor)..stii ca acolo e gresie
foarte misto si jocurile de lumini..ce sa zic, per total e altceva:)toata lumea a afirmat acest lucru..nu se aseamana cu nimic altceva
eu doar atat imi fac griji..cu cei de sus care nu prea au coborat..dar asta depinde de la nunta la nunta
na sarmalutele ca sarmalutele ele sant bagate pe undeva pe la festin 6 da ia zi te rog pentru aranjamentele florale au mai platit ceva:|

siana
13.10.2008, 13:44:20
na sarmalutele ca sarmalutele ele sant bagate pe undeva pe la festin 6 da ia zi te rog pentru aranjamentele florale au mai platit ceva:|
ei au vrut si un fel cu mancare traditionala..asa ca au combinat festinurile...si nu le-au cerut nici un ban in plus:)
pentru aranjamentele florale au mai platit parca 8 mil in plus..sper sa nu ma insel..dar sala era plina de flori! si ei au avut crini si trandafiri
uite, am o poza cu un buchet dat acasa (mireasa a dat toate aranjamentele si toate lumea a fost foarte multumita)buchetul avea un suport special din plastic cu buretel..am mai fost la nunti la care florile erau puse direct in burete si ne-am murdarit

siana
13.10.2008, 13:45:54
bubulinagospodina, tu cand ai nunta acolo?

bubulinagospodina
13.10.2008, 14:22:38
bubulinagospodina, tu cand ai nunta acolo?
in august la anu

bubulinagospodina
13.10.2008, 14:34:59
ei au vrut si un fel cu mancare traditionala..asa ca au combinat festinurile...si nu le-au cerut nici un ban in plus:)
pentru aranjamentele florale au mai platit parca 8 mil in plus..sper sa nu ma insel..dar sala era plina de flori! si ei au avut crini si trandafiri
uite, am o poza cu un buchet dat acasa (mireasa a dat toate aranjamentele si toate lumea a fost foarte multumita)buchetul avea un suport special din plastic cu buretel..am mai fost la nunti la care florile erau puse direct in burete si ne-am murdarit
eu cand am vorbit cu domnu Fedeles a zis ca a contractat cu o alta firma de decoratiuni si o sa am asa cum zici tu trandafiri cu crini da fara a mai plati in plus doar daca am pretentii la cine stie ce aranjamente din orhidee sau mai stiu eu ce flori mai scumpe

siana
13.10.2008, 14:37:45
eu cand am vorbit cu domnu Fedeles a zis ca a contractat cu o alta firma de decoratiuni si o sa am asa cum zici tu trandafiri cu crini da fara a mai plati in plus doar daca am pretentii la cine stie ce aranjamente din orhidee sau mai stiu eu ce flori mai scumpe
ei au platit in plus..dar asta nu stiu de ce:)

bubulinagospodina
13.10.2008, 14:41:30
pai daca zici ca ai fost la nunta la viitori tai nasi roagai te rog sa puna cateva poze cu mesele aranjate sa vedem si noi care nu stim cu arata restaurantul in toiul nuntii cu mesele de la etaj daca se poate

t_emilia
13.10.2008, 14:45:29
Buna tuturor. Am fost la o nunta la Cavalerul Medieval si pot spune ca am ramas profund impresionata de absolut orice. Pacat ca pe vremea cand m-am casatorit eu(acum 3 ani) acest local nu exista! Numai cuvinte de lauda am pentru acest local, este cu totul deosibit fata de celelalte restaurante ! Ce frumos se face primirea mirilor, momentul venirii tortului, jocul gainii si multe multe alte spectacole. Ospatarii sunt imbracati in costume medievale, atat baietii cat si fetele. Era si un arlechino(pitic) care pot spune ca a facut un spectacol pe cinste, dansa cu invitatii si facea atmosfera...e plin de viata baiatul ! Intr-un cuvant pot spune ca totul a fost perfect ! Emilia

bubulinagospodina
13.10.2008, 14:46:33
pai daca zici ca ai fost la nunta la viitori tai nasi roagai te rog sa puna cateva poze cu mesele aranjate sa vedem si noi care nu stim cu arata restaurantul in toiul nuntii cu mesele de la etaj daca se poate
hai ca gasiti voi cateva poze cu sala daca cumva se fereste sa puna pozele cu invitatii

bubulinagospodina
13.10.2008, 14:48:54
Buna tuturor. Am fost la o nunta la Cavalerul Medieval si pot spune ca am ramas profund impresionata de absolut orice. Pacat ca pe vremea cand m-am casatorit eu(acum 3 ani) acest local nu exista! Numai cuvinte de lauda am pentru acest local, este cu totul deosibit fata de celelalte restaurante ! Ce frumos se face primirea mirilor, momentul venirii tortului, jocul gainii si multe multe alte spectacole. Ospatarii sunt imbracati in costume medievale, atat baietii cat si fetele. Era si un arlechino(pitic) care pot spune ca a facut un spectacol pe cinste, dansa cu invitatii si facea atmosfera...e plin de viata baiatul ! Intr-un cuvant pot spune ca totul a fost perfect ! Emilia
mutumim de incurajari Emi

Limona
13.10.2008, 15:00:05
O poza cu sala : 177062

bubulinagospodina
13.10.2008, 15:17:10
mersi Limona e super poza

bubulinagospodina
13.10.2008, 15:17:43
mersi Limona e super poza
nu cer mai mult sa nu par tiganca :))

Dana_26
13.10.2008, 16:15:24
ei au platit in plus..dar asta nu stiu de ce:)

Ma bucur nespus de mult ca totul a decurs bine... si sunt fericita ca toata lumea are cuvinte de lauda in ceea ce priveste restaurantul... Acum... daca au avut doar 170 de persoane... ce se intampla cu restul meniurilor pana la 200?... sau nu au fost nevoiti sa plateasca si restul?! :-\

siana
13.10.2008, 21:28:57
nu am cum:))au plecat in luna de miere ieri seara:D
si pozele sunt la fotograf..mai dureaza vreo luna pana le primesc:)>-

siana
13.10.2008, 21:31:00
Ma bucur nespus de mult ca totul a decurs bine... si sunt fericita ca toata lumea are cuvinte de lauda in ceea ce priveste restaurantul... Acum... daca au avut doar 170 de persoane... ce se intampla cu restul meniurilor pana la 200?... sau nu au fost nevoiti sa plateasca si restul?! :-\
in ziua de sambata parca trebuie sa ai minim 150..nu stiu daca au platit ceva in plus (am inteles ca nu au venit toti invitatii...)nu am apucat sa vb cu ei ca au plecat in luna de miere:D
nici nu m-am deranjat sa-i bat acum la cap de moment ce mai am 8 luni pana la nunta
oricum, impresia despre restaurant eu mi-am facut-o;;)

siana
13.10.2008, 21:34:38
aici aveau aranjamente florale cu trandafiri:)

Dana_26
14.10.2008, 09:53:14
in ziua de sambata parca trebuie sa ai minim 150..nu stiu daca au platit ceva in plus (am inteles ca nu au venit toti invitatii...)nu am apucat sa vb cu ei ca au plecat in luna de miere:D
nici nu m-am deranjat sa-i bat acum la cap de moment ce mai am 8 luni pana la nunta
oricum, impresia despre restaurant eu mi-am facut-o;;)

Nu, scumpa... imi pare rau sa te contrazic... Cu siguranta au avut la fel impus numarul de invitati si anume 200.
De acelasi lucru imi este frica si mie... sa imi vina doar 170-180 persoane, pentru ca e groaznic... nu platesti doar antreurile ci toate felurile de mancare, chiar daca functioneaza ca si restaurant... Asta e politica lor!!!

siana
14.10.2008, 10:07:38
Nu, scumpa... imi pare rau sa te contrazic... Cu siguranta au avut la fel impus numarul de invitati si anume 200.
De acelasi lucru imi este frica si mie... sa imi vina doar 170-180 persoane, pentru ca e groaznic... nu platesti doar antreurile ci toate felurile de mancare, chiar daca functioneaza ca si restaurant... Asta e politica lor!!!
eu cand am vb cu nasii nu a fost nici o problema ca aveau 170 de invitati..problema a fost dupa..cand 7 invitati au anuntat cu 2 zile inainte ca nu mai vin
au fost si au vb cu domnul fedeles dar acesta cumparase mancarea..nu stiu cum a ramas..dar parca nu au platit..sincer, dupa 2 saptamani si ceva o sa pot sa va dau detaliile exact, v-am spus, au plecat duminica in luna de miere:x
noi am plecat la ora 6 de acolo, mirii au mai stat pana la 7 si jumatate..nu stiu exact ce si cum s-a intamplat8-| stiu ca au platit 330-340 milioane la restaurant (aproximativ)
nu vreau sa vb in necunostiinta de cauza atata timp cat ei sunt plecati...

siana
14.10.2008, 10:09:57
ah, mai stiu ceva, pachetul de mireasa nu se scade..asta in cazul in care nu vrea cineva sa se faca la Carmen Stil..
si nu se mai lucreaza cu flori artificiale:)

Dana_26
14.10.2008, 10:28:07
in august la anu

in august... vineri, sambata sau duminica? :-\

Dana_26
14.10.2008, 10:32:38
eu cand am vb cu nasii nu a fost nici o problema ca aveau 170 de invitati..problema a fost dupa..cand 7 invitati au anuntat cu 2 zile inainte ca nu mai vin
au fost si au vb cu domnul fedeles dar acesta cumparase mancarea..nu stiu cum a ramas..dar parca nu au platit..sincer, dupa 2 saptamani si ceva o sa pot sa va dau detaliile exact, v-am spus, au plecat duminica in luna de miere:x
noi am plecat la ora 6 de acolo, mirii au mai stat pana la 7 si jumatate..nu stiu exact ce si cum s-a intamplat8-| stiu ca au platit 330-340 milioane la restaurant (aproximativ)
nu vreau sa vb in necunostiinta de cauza atata timp cat ei sunt plecati...

Ceea ce imi spui... nu poate fi adevarat sub nici o forma...
As fi tare fericita sa am certitudinea ca e adevarat... dar avand in vedere ca a facut sambata... si nu a avut 100 de perechi...e problema mirilor.
Restaurantul incaseaza 480.000.000 lei vechi, in cazul in care ei au avut meniul 1 adica cel de 2.400.000 lei vechi / persoana.
Deci... eu la anul va trebui sa platesc din start 500.000.000 lei vechi, daca imi aleg meniul de 2.500.000/ persoana, iar daca mie imi vin 160-180 de invitati e problema mea.... pentru sa sunt nevoita sa platesc 200 de portii...
Asta e ingrijorarea mea cea mai mare... :-<

siana
14.10.2008, 10:35:54
in august... vineri, sambata sau duminica? :-\
nu a vrut sa spuna data exacta..

siana
14.10.2008, 10:39:02
Ceea ce imi spui... nu poate fi adevarat sub nici o forma...
As fi tare fericita sa am certitudinea ca e adevarat... dar avand in vedere ca a facut sambata... si nu a avut 100 de perechi...e problema mirilor.
Restaurantul incaseaza 480.000.000 lei vechi, in cazul in care ei au avut meniul 1 adica cel de 2.400.000 lei vechi / persoana.
Deci... eu la anul va trebui sa platesc din start 500.000.000 lei vechi, daca imi aleg meniul de 2.500.000/ persoana, iar daca mie imi vin 160-180 de invitati e problema mea.... pentru sa sunt nevoita sa platesc 200 de portii...
Asta e ingrijorarea mea cea mai mare... :-<
stai sa vb cu nasa fetei si iti spun imediat

siana
14.10.2008, 10:46:48
deci!!
conditia pt ei a fost sa aiba minim 150-160 si ei au avut 163-164..ceva de genu (nasa lor a fost de fata cand au vb de contract..poate o fi modelul vechi..cel pe care il avem noi e diferit, sa stii)
in total au platit 342 mil plus 30 mil dat de ei avans (au dat mai mult avansul)...au avut meniu de 2mil 400..au mai platit bufonul un mil (pt ca nu era inclus in acel fesin)..si alte cheltuieli
nota finala era de 372 mil (am uitat sa precizez si de avans)
daca vrei sa ma crezi, bine:))ei au fost de fata cand au achitat
si in nici un caz nu le-au cerut bani ca nu au avut 200 de persoane

siana
14.10.2008, 10:50:57
noi la anul avem alte conditii..printre care cea care stipuleaza ca trebuie sa avem minim 200 de invitati
eu nu-mi fac probleme de moment ce am o lista de 400 de persoane din care trebuie sa selectez numai 240-250

siana
14.10.2008, 10:58:03
dana, pentru anul acesta contractele au fost diferite!
cand am incheiat eu contractul..deja cateva clauze erau schimbate..
mi-am amintit acum ca ne-a chemat domnul fedeles sa vedem sala aranjata intr-o zi de sambata pentru 170 de invitati...deci au fost si alte nunti sub 200 de persoane anul acesta, nu numai nunta nasei mele, daca tot nu vrei sa ma crezi

Dana_26
14.10.2008, 11:01:08
ah, mai stiu ceva, pachetul de mireasa nu se scade..asta in cazul in care nu vrea cineva sa se faca la Carmen Stil..
si nu se mai lucreaza cu flori artificiale:)

Adica... scuza'ma... pe langa faptul ca sunt nevoita sa platesc 200 de portii... mai trebuie sa platesc si florile naturale.
Adica tot eu ma ocup si de ornatul salii??????????? :O

Dana_26
14.10.2008, 11:05:15
dana, pentru anul acesta contractele au fost diferite!
cand am incheiat eu contractul..deja cateva clauze erau schimbate..
mi-am amintit acum ca ne-a chemat domnul fedeles sa vedem sala aranjata intr-o zi de sambata pentru 170 de invitati...deci au fost si alte nunti sub 200 de persoane anul acesta, nu numai nunta nasei mele, daca tot nu vrei sa ma crezi
Eu te cred... si incep sa regret ca nu am semnat contractul mai devreme pentru anul asta... si eu am liste peste liste acasa, dar pana la anu' e timp lung.
Nu poti avea certitudinea ca vine toata lumea si va iesi totul ok... Am sa imi fac timp saptamana asta, imi iau sotul de brat si merg sa vorbesc iar cu sotii Fedeles... ca sincer nu sunt prea impacata cu situatia... :p

siana
14.10.2008, 11:06:25
Adica... scuza'ma... pe langa faptul ca sunt nevoita sa platesc 200 de portii... mai trebuie sa platesc si florile naturale.
Adica tot eu ma ocup si de ornatul salii??????????? :O
ce nu am scris clar??nu tu de ocupi de ornat! ei se ocupa!
inainte lucrau cu flori artificiale, acum cu flori naturale
ei iti dau flori naturale, dar daca tu vrei nu stiu ce crini sau orhidee sau alte flori mai scumpe,platesti diferenta! si presupun ca se plateste si la firul de floare
pt asta costa atat de mult la acest restaurant..pt ca ei se ocupa de tot si tu nu ai nici o bataie de cap!

Dana_26
14.10.2008, 11:10:14
ce nu am scris clar??nu tu de ocupi de ornat! ei se ocupa!
inainte lucrau cu flori artificiale, acum cu flori naturale
ei iti dau flori naturale, dar daca tu vrei nu stiu ce crini sau orhidee sau alte flori mai scumpe,platesti diferenta! si presupun ca se plateste si la firul de floare
pt asta costa atat de mult la acest restaurant..pt ca ei se ocupa de tot si tu nu ai nici o bataie de cap!
Asa am gandit'o si eu la incaput... dar stand si analizand la rece... sunt multe lucruri neclare... adica ai cateva avantaje dar si dezavantaje, si cu parere de rau tin sa cred ca cele din urma sunt mult mai multe...
Eh... de acum nu prea mai are rost sa imi bat capul... am intrat in hora... asa ca trebuie sa dansez!!! :-"

siana
14.10.2008, 11:12:15
Eu te cred... si incep sa regret ca nu am semnat contractul mai devreme pentru anul asta... si eu am liste peste liste acasa, dar pana la anu' e timp lung.
Nu poti avea certitudinea ca vine toata lumea si va iesi totul ok... Am sa imi fac timp saptamana asta, imi iau sotul de brat si merg sa vorbesc iar cu sotii Fedeles... ca sincer nu sunt prea impacata cu situatia... :p
nu stiu daca puteai semna fostul model de contract..pt 2009 era deja diferit..mai bine vb cu ei si te lamuresti ca sa nu intri in panica
nu vreau sa fiu inteleasa gresit, dar asta s-a intamplat la nunta la care am fost eu.
ti-am spus ca nu stiu toate detaliile la nunta si nu vreau sa vb in necunostiinta de cauza
cand se intorc pot sa iti sun exact cat au dat in plus pt flori (stiu exact ca au dat in plus..pt ca daca ei iti ofera 5 fire de trandafiri si tu vrei crini si trandafiri..platesti diferenta de bani..dar daca tu vrei numai trandafirii oferiti de ei..nu mai platesti nimic)

bubulinagospodina
14.10.2008, 16:04:39
usor fetelor ca va descalcesc eu:)
deci eu fac in august duminica minimu de persoane trebuie sa fie 150 vinerea si duminica eu la un meniu minim de 2400 pentru 150 de persoane trebuie sa platesc 360000 daca mie imi comfirma cu o saptamana inainte de nunta ca vin numai 130 cei 360 de milioane se impart la 130 de persoane si iese un meniu de 2700 aproape 2800 asta va spun sigur ca eu am vb cu domnu fedeles personal deci el musai trebuie sa incaseze duminica minim 360 de milioane si cu florile e adevarat ca nu mai pun flori artificiale pun flori naturale

siana
14.10.2008, 18:30:54
deci eu fac in august duminica minimu de persoane trebuie sa fie 150 vinerea si duminica eu la un meniu minim de 2400 pentru 150 de persoane trebuie sa platesc 360000 daca mie imi comfirma cu o saptamana inainte de nunta ca vin numai 130 cei 360 de milioane se impart la 130 de persoane si iese un meniu de 2700 aproape 2800 asta va spun sigur ca eu am vb cu domnu fedeles personal deci el musai trebuie sa incaseze duminica minim 360 de milioane si cu florile e adevarat ca nu mai pun flori artificiale pun flori naturale
da, probabil ca au un minim de bani care trebuie incasat.. cum ai spus tu de ziua duminica-360 mil
asa ca daca nu iti vin toti invitatii, ti se mareste meniul
mie mi se pare oke:D

Dana_26
15.10.2008, 14:22:52

Da... super bine gandit... inca un "avantaj" pentru noi...
Deci indiferent de cate persoane imi vin... eu trebuie sa platesc 500 de milioane, avand in vedere ca vreau meniul de 2.5 mil/ pers. 8-|

siana
15.10.2008, 21:36:03
Da... super bine gandit... inca un "avantaj" pentru noi...
Deci indiferent de cate persoane imi vin... eu trebuie sa platesc 500 de milioane, avand in vedere ca vreau meniul de 2.5 mil/ pers. 8-|
mei, gandeste-te putin daca ai fi in locul lor:-B
tie sa iti spuna mirii cu o saptamana inainte ca vin 170 de persoane..tu sa comanzi aperitivele, sa prepari carnea din timp, sa pui pupele de porc la cuptor cu 2 zile inainte etc etc..si sa iti zica mirii apoi ca nu le vin 30 de persoane:Dtu ce faci cu mancarea aia?
ei nu au dat drumul la restaurant..si mancarea aia nu se poate consuma a 2-a zi..si nici sa o pastreze o saptamana si sa ti-o dea tie la nunta

Dana_26
16.10.2008, 09:33:06
mei, gandeste-te putin daca ai fi in locul lor:-B
tie sa iti spuna mirii cu o saptamana inainte ca vin 170 de persoane..tu sa comanzi aperitivele, sa prepari carnea din timp, sa pui pupele de porc la cuptor cu 2 zile inainte etc etc..si sa iti zica mirii apoi ca nu le vin 30 de persoane:Dtu ce faci cu mancarea aia?
ei nu au dat drumul la restaurant..si mancarea aia nu se poate consuma a 2-a zi..si nici sa o pastreze o saptamana si sa ti-o dea tie la nunta
Da... aici iti dau dreptate!
Dar eu vorbesc pentru la anu'...cand va funtiona ca si restaurant...
Si eu daca ii anunt cu 1 saptamana inainte.. chiar doua, ca nu am decat 170 de invitati, de ce totusi platesc ca pentru 200? Mie sincer mi se pare putin exagerat... Deci chiar daca anunti din timp.. ca nu cumva sa ii incurci la meniuri, tot e in zadar!!! :-"

siana
16.10.2008, 12:15:30
Da... aici iti dau dreptate!
Dar eu vorbesc pentru la anu'...cand va funtiona ca si restaurant...
Si eu daca ii anunt cu 1 saptamana inainte.. chiar doua, ca nu am decat 170 de invitati, de ce totusi platesc ca pentru 200? Mie sincer mi se pare putin exagerat... Deci chiar daca anunti din timp.. ca nu cumva sa ii incurci la meniuri, tot e in zadar!!! :-"
ei au si precizat ca se adreseaza in special nuntilor mai mari, cu minim 200 de invitati:)tu trebuie sa incasezi o suma de bani in ziua de sambata ca sa iti iasa cheltuielile si sa acoperi parte din ivestitia legata de constructie si celelalte...daca tu stii ca ai clienti care au si platesc meniu pt minim 200 de invitati, de ce sa iesi tu in pierdere cu 60-70 de milioane:D?
trebuia sa te gandesti din timp la toate aceste aspecte...sa vezi daca iti convine sau nu..si apoi sa iei o decizie
fiecare restaurant cu oferta lui:)>-
sa speram ca pana la anul dau drumul si la restaurant..desi cred ca mai au de lucrat la celelalte incaperi
eu pe de o parte ii inteleg pt ca stiu ce inseamna sa faci o investitie atat de mare si sa speri in timp sa-ti recuperezi banii..sa-ti planifici ca trebuie sa incasezi nu stiu ce suma minima si sa vina cineva si sa-ti dea planurile peste cap

Dana_26
16.10.2008, 12:33:45
ei au si precizat ca se adreseaza in special nuntilor mai mari, cu minim 200 de invitati:)tu trebuie sa incasezi o suma de bani in ziua de sambata ca sa iti iasa cheltuielile si sa acoperi parte din ivestitia legata de constructie si celelalte...daca tu stii ca ai clienti care au si platesc meniu pt minim 200 de invitati, de ce sa iesi tu in pierdere cu 60-70 de milioane:D?
trebuia sa te gandesti din timp la toate aceste aspecte...sa vezi daca iti convine sau nu..si apoi sa iei o decizie
fiecare restaurant cu oferta lui:)>-
sa speram ca pana la anul dau drumul si la restaurant..desi cred ca mai au de lucrat la celelalte incaperi
eu pe de o parte ii inteleg pt ca stiu ce inseamna sa faci o investitie atat de mare si sa speri in timp sa-ti recuperezi banii..sa-ti planifici ca trebuie sa incasezi nu stiu ce suma minima si sa vina cineva si sa-ti dea planurile peste cap
Da... asa este! Eu am inteles ideea... si la urma urmei e si normal... dar iar sunt ei in avantaj...
Vom vedea ce va fi... pana la anu' mai e... :p
Te-ai gandit la vreun model de rochie? Sau lasi totul pentru la vara...?:-?

siana
16.10.2008, 12:39:35
Da... asa este! Eu am inteles ideea... si la urma urmei e si normal... dar iar sunt ei in avantaj...
Vom vedea ce va fi... pana la anu' mai e... :p
Te-ai gandit la vreun model de rochie? Sau lasi totul pentru la vara...?:-?
nu, nu vreau sa las pt la vara..eu sunt la master si inainte de nunta am sesiune:))
vreau sa ma ocup de toate de pe acum
mi-a placut f mult o rochie de la rosa clara, e si un topic cu aceste rochii de mireasa..si am postat cateva poze cu modelul pe care mi-l doresc
sper sa ajung in maxim o luna la buc sa o probez (se deschie magazinul si am inteles ca o au)...si sa vedem si verighetele..
de invitatii am vb in mare..in 2 luni poate dam comanda de ele..
si de restul tot ma interesez in fiacare zi..acum mai am timp:))ca dupa..nu stiu ce o sa fac

Dana_26
16.10.2008, 16:28:26
nu, nu vreau sa las pt la vara..eu sunt la master si inainte de nunta am sesiune:))
vreau sa ma ocup de toate de pe acum
mi-a placut f mult o rochie de la rosa clara, e si un topic cu aceste rochii de mireasa..si am postat cateva poze cu modelul pe care mi-l doresc
sper sa ajung in maxim o luna la buc sa o probez (se deschie magazinul si am inteles ca o au)...si sa vedem si verighetele..
de invitatii am vb in mare..in 2 luni poate dam comanda de ele..
si de restul tot ma interesez in fiacare zi..acum mai am timp:))ca dupa..nu stiu ce o sa fac
Da-mi si mie un site... sa intru sa vad cateva modele...
Eu am tot cautat... dar ma gandesc ca pentru la anu' apar noi modele... :-p

siana
31.10.2008, 13:08:44
am facut rost de cateva poze de la nunta nasei...aranjamente florale, masa mirilor si chelnerii imbracati in domnite si cavaleri care asteapta mirii la intrarea in restaurant

bubulinagospodina
04.11.2008, 16:38:22
am facut rost de cateva poze de la nunta nasei...aranjamente florale, masa mirilor si chelnerii imbracati in domnite si cavaleri care asteapta mirii la intrarea in restaurant
multumim siana da doar atat?am asteptat totusi 2 saptamani

siana
05.11.2008, 15:14:34
a primit 100 de poze de la fotograf:(dar mai mult poze artistice..nu cu sala
si toate pozele le primeste de abia intr-o luna..procesat, prelucrat..etc
sa vad ce mai fac rost
te rog sa ma crezi ca numai la poze nu mi-a stat capul in acea seara:))

bubulinagospodina
10.11.2008, 18:20:20
astept niste poze mai clare de la tine posteaza si ceva de la etaj daca esti draguta si ceva pareri de la nunta nasei tale daca a fost ceva in neregula daca au mai cerut cei de la restaurant bani nespecificati in contract:*

siana
10.11.2008, 23:04:39
astept niste poze mai clare de la tine posteaza si ceva de la etaj daca esti draguta si ceva pareri de la nunta nasei tale daca a fost ceva in neregula daca au mai cerut cei de la restaurant bani nespecificati in contract:*
ti-am trimis un PM:)

Dana_26
13.11.2008, 11:34:18
ti-am trimis un PM:)
Vreau si eu un PM... :x ... si multe multe detalii... :-p

Dana_26
17.11.2008, 10:20:08
Vreau si eu un PM... :x ... si multe multe detalii... :-p
Multumesc mult!!! In final trebuie sa ne consideram norocoase ca nunta noastra va fi in unul din cele mai frumoase localuri din Romania... numai cuvinte de lauda... :-p

monikut
18.11.2008, 17:46:34

uite te mai pot ajuta eu cu niste fotografii
sper sa va puteti face o idee

monikut
18.11.2008, 17:52:44

Sau mai multe fotografii puteti vedea aici
http://monicasiteo.sunphoto.ro (http://monicasiteo.sunphoto.ro)

Cred ca suficiente! ;-)

siana
19.11.2008, 15:20:57

Cred ca suficiente! ;-)
multumim pt poze:)
ps: mi-am recunoscut 2 prieteni din pozele de la nunta ta (alex si andreea)

MIHA74
20.11.2008, 17:11:22
FOARTE FRUMOASE POZE SI LOCATIA SUPER!
Dealtfel stiu ca Gigi e foarte priceput si foarte interesant si la taiatul tortului si la primire si faza cu piticul! Sta si el si Carmen la nunti?

Cred ca suficiente! ;-)

siana
20.11.2008, 17:21:00
Dealtfel stiu ca Gigi e foarte priceput si foarte interesant si la taiatul tortului si la primire si faza cu piticul! Sta si el si Carmen la nunti?
la nunta la care am fost eu au stat si au avut grija ca lucrurile sa decurga cat mai bine:)

bubulinagospodina
20.11.2008, 19:40:08

Cred ca suficiente! ;-)
MULTUMIM MULT MONIKUT FOARTE FRUMOASE POZELE (cam intunecate uneleo:-)) DAR DESTULE CA SA NE FACEM O IDEE DESPRE CE SE INTAMPLA ACOLO SA AI O CASNICIE FERICITA:A

Dana_26
21.11.2008, 12:00:10

Inca o data FELICITARI!!! Am ramas fara cuvinte...

siana
24.11.2008, 10:03:30
am reusit sa fac rost de dvd-urile de la nunta si am dat dat PrtSC pt a face niste poze..cele de la fotograf inca nu sunt gata
sper sa va placa:)

bubulinagospodina
29.11.2008, 09:27:35
am reusit sa fac rost de dvd-urile de la nunta si am dat dat PrtSC pt a face niste poze..cele de la fotograf inca nu sunt gata
sper sa va placa:)
bravo siana ... frumos restaurant<:-P

siana
29.11.2008, 09:55:16
bravo siana ... frumos restaurant<:-P
intradevar, e un restaurant deosebit:x

monikut
29.11.2008, 14:20:15
MULTUMIM MULT MONIKUT FOARTE FRUMOASE POZELE (cam intunecate uneleo:-)) DAR DESTULE CA SA NE FACEM O IDEE DESPRE CE SE INTAMPLA ACOLO SA AI O CASNICIE FERICITA:A

multumesc mult ;;) :grin: :grin:
daca va mai pot ajuta cu alte informatii.. cu placere
gigi si carmen au stat la nunta

monikut
16.12.2008, 12:31:24
nu stiu daca ai primit raspunsul meu, la mesaje private
ca nu am scris destule mesaje publice ca sa pot trimite si private

http://monicasiteo.sunphoto.ro (http://monicasiteo.sunphoto.ro/) (poze cavalerul medieval)

bubulinagospodina
04.01.2009, 11:44:26
LA MULTI ANI PE 2009 NU MAI PUNE NIMENI NIMICA NOU PE "CAVALERUL MEDIEVAL" UN FOTOGRAF BUN UN CAMERAMAN INCA NU AM GASIT PE CINEVA SA FACA POZE BUNE FARA PREA MARE GAURA IN BUGET:-p

andutzu
04.01.2009, 18:42:59
Mi-a palcut foarte mult ce am vazut! E intr-adevar un restaurant deosebit! Eu nu am stabilit inca data nuntii....as vrea anul asta....in toamna...si vrem sa mergem pe la restaurante...ne/am hotarat in decembrie sa ne casatorim si am vrea anul asta..nu stiu daca o sa gasim sala...dar am vrea sa incercam..oare mai am vreo sansa?

siana
04.01.2009, 19:09:40
Mi-a palcut foarte mult ce am vazut! E intr-adevar un restaurant deosebit! Eu nu am stabilit inca data nuntii....as vrea anul asta....in toamna...si vrem sa mergem pe la restaurante...ne/am hotarat in decembrie sa ne casatorim si am vrea anul asta..nu stiu daca o sa gasim sala...dar am vrea sa incercam..oare mai am vreo sansa?
poti sa incerci, poate mai sunt locuri pt 2009:)
dar te sfatuiesc sa dai un telefon cat mai curand:Dzilele astea..si vezi care e treaba

andutzu
05.01.2009, 15:27:58
Multumesc pentru raspuns Siana!:">

siana
05.01.2009, 16:35:20
Multumesc pentru raspuns Siana!:">
cu placere:)>-
ps: ai rezolvat ceva?

pinat
06.02.2009, 22:59:08
Buna!! Foarte frumoasa mireasa Monica! Ce noutati mai aveti?

siana
07.02.2009, 16:58:02
noutati..nu prea;)) trebuie sa mergem sa vb luna acesta sa mai stabilim cateva chestii

ancavsadi
09.02.2009, 00:59:09
buna fetelor, sunt noua pe aici si am citit ca unele dintre voi ati fost la nunti sau v-ati facut nunta la cavalerul medieval si as vrea sa va intreb daca ati fost inainte de nunta sa vedeti si sa gustati din meniurile pe care o sa le aveti la nunta.....eu am nunta anul acesta pe 16 august si am contract facut cu ei dar acest amanunt am uitat sa intreb. multumesc.:-?

siana
09.02.2009, 10:24:39
buna fetelor, sunt noua pe aici si am citit ca unele dintre voi ati fost la nunti sau v-ati facut nunta la cavalerul medieval si as vrea sa va intreb daca ati fost inainte de nunta sa vedeti si sa gustati din meniurile pe care o sa le aveti la nunta.....eu am nunta anul acesta pe 16 august si am contract facut cu ei dar acest amanunt am uitat sa intreb. multumesc.:-?
noi am fost la o nunta acolo si am vazut cum este unul dintre meniuri...
cred ca am mai scris despre asta in mesajele anterioare, de pe acest topic
oricum, trebuie sa mergem cat de curand sa mai punem la punct niste detalii;))

monikut
13.02.2009, 10:23:11

Multumesc de compliment!
:">

Pentru celelalte intrebari... nu am testat meniul dinainte, insa nu cred ca trebuie sa va faceti griji nici o secunda intrucat a fost apreciat de toata lumea!
Dar probabil ca e posibila si chestia asta!

Numai bine la toata lumea!
Si nu va stresati!!!!
:-p

bubulinagospodina
20.04.2009, 14:08:55
LA MULTI ANI PE 2009 NU MAI PUNE NIMENI NIMICA NOU PE "CAVALERUL MEDIEVAL" UN FOTOGRAF BUN UN CAMERAMAN INCA NU AM GASIT PE CINEVA SA FACA POZE BUNE FARA PREA MARE GAURA IN BUGET:-p
http://us.mc591.mail.yahoo.com/mc/showMessage?fid=Inbox&sort=date&order=down&startMid=0&.rand=255091283&da=0&midIndex=2&prevMid=1_746_AA5lxEIAAT23SWtU8QqchFyxsFg&m=1_159_AA1lxEIAAPjnSc%2FWiQGSqiTXNJQ,1_746_AA5lxE IAAT23SWtU8QqchFyxsFg,1_1278_ABBlxEIAAA2ESWNYzAtIw lJVvwo,&mid=1_1278_ABBlxEIAAA2ESWNYzAtIwlJVvwo&fn=Oferta+servicii+Luno+Studio.pdf&pid=2&vs=1&ypa=1

siana
20.04.2009, 14:35:32
http://us.mc591.mail.yahoo.com/mc/showMessage?fid=Inbox&sort=date&order=down&startMid=0&.rand=255091283&da=0&midIndex=2&prevMid=1_746_AA5lxEIAAT23SWtU8QqchFyxsFg&m=1_159_AA1lxEIAAPjnSc%2FWiQGSqiTXNJQ,1_746_AA5lxE IAAT23SWtU8QqchFyxsFg,1_1278_ABBlxEIAAA2ESWNYzAtIw lJVvwo,&mid=1_1278_ABBlxEIAAA2ESWNYzAtIwlJVvwo&fn=Oferta+servicii+Luno+Studio.pdf&pid=2&vs=1&ypa=1
ce era in link?nu merge...

bubulinagospodina
20.04.2009, 15:19:32
ce era in link?nu merge...
am gresit:))e oferta celor de la Luno:O

siana
20.04.2009, 16:05:20
am gresit:))e oferta celor de la Luno:O
Luno ce e?:-" agentie?restaurant?;))

bubulinagospodina
20.04.2009, 20:22:51
Luno ce e?:-" agentie?restaurant?;))
:))) studio foto

elpinia
23.05.2009, 21:28:40
Am fost la o nunta acolo.

daca esti mireasa cred ca sentimentul este de regina ...

este superba locatia , insa etajul ii extermina pe cei de sus, care au doua variante ori se distreaza intre ei ori stau pe scaunele.

elenastoe20
22.06.2009, 13:42:31
super locatia :)!! pacat ca este numai in Iasi :). stiti cumva daca inchiriaza sau au o agentie pentru aranjamente (huse scaune, mese, sfesnice)?

siana
22.06.2009, 14:44:05
Am fost la o nunta acolo.

daca esti mireasa cred ca sentimentul este de regina ...

este superba locatia , insa etajul ii extermina pe cei de sus, care au doua variante ori se distreaza intre ei ori stau pe scaunele.
nu este adevarat:D eu am avut nunta de curand acolo si lumea de sus fie a coborat la ringul de dans sau la bar, fie a dansat pre sus si s-au distrat copios:)nu s-a plans nimeni
eu am fost extraordinar de multumita de acest restaurant, de servirea extraordinara. de mancarea foarte buna, aranjamentele deosebite pe care mi le-a facut ana...a fost superb!!!chiar pot sustine cu toata taria ca am avut nunta de vis!
chiar daca este mai scump ca in alte parti, se merita banii:)pur si simplu e altceva:)>-

siana
22.06.2009, 14:47:29
super locatia :)!! pacat ca este numai in Iasi :). stiti cumva daca inchiriaza sau au o agentie pentru aranjamente (huse scaune, mese, sfesnice)?
nu cred ca inchiriaza husele, sfesnicele etc
daca esti din bucuresti, vezi ca e o agentie care organizeaza nunti cu specific medieval si inchiriaza absolut orice...iti aduc si costume, cavaleri, domnite, pot organiza si turnir ...si au de vanzare si pahare, farfurii, toate, toate cu specific

ada80
25.06.2009, 09:16:31
Ana primeste 10 plus intotdeauna pentru aranjamente , si mie mi le-a facut si a impresionat pe toata lumea.

siana
25.06.2009, 17:17:59
Ana primeste 10 plus intotdeauna pentru aranjamente , si mie mi le-a facut si a impresionat pe toata lumea.
asa e:x:x :x

Octaviana_Iasi
07.08.2009, 09:44:26
Sunt din Bucuresti ,viitorul meu sot este din Iasi si am ales impreuna restaurantul Castel Cavalerul Medieval ,sunt curioasa daca stiti cum sunt nuntile acolo.
Eu una sunt incantata de prezentare !dar as vrea sa stiu mai multe detalii,poate ma puteti ajuta voi!

Octaviana

siana
07.08.2009, 10:00:37
Sunt din Bucuresti ,viitorul meu sot este din Iasi si am ales impreuna restaurantul Castel Cavalerul Medieval ,sunt curioasa daca stiti cum sunt nuntile acolo.
Eu una sunt incantata de prezentare !dar as vrea sa stiu mai multe detalii,poate ma puteti ajuta voi!

Octaviana
mai este un topic despre cavalerul medieval;))

Octaviana_Iasi
07.08.2009, 11:32:22
Mai am o nelamurire -cei de la castel cavalerul medieval se ocupa de tot-ati avut nunti acolo?este chiar asa?
Am invitati foarte importanti si nu vreau sa fiu o mireasa posomorata.Si din cate am citit au pachet mireasa la Carmen Stil .Mie mi se pare ok,voi ce credeti -cu toate astea as vrea sa-mi mut nunta la anul sa ma mai documentez un pic .

siana
07.08.2009, 11:35:17
Mai am o nelamurire -cei de la castel cavalerul medieval se ocupa de tot-ati avut nunti acolo?este chiar asa?
Am invitati foarte importanti si nu vreau sa fiu o mireasa posomorata.Si din cate am citit au pachet mireasa la Carmen Stil .Mie mi se pare ok,voi ce credeti -cu toate astea as vrea sa-mi mut nunta la anul sa ma mai documentez un pic .
du-te pe topicul restaurantul cavalerul medieval si acolo iti vor raspunde fetele la toate intrebarile;))

Octaviana_Iasi
07.08.2009, 11:42:36
tu ai facut nunta acolo!
NU ai fost multumita?sunt distrusa!
Am venit din bucuresti pentru a-mi face nunta,voi rezolva eu!
Mersi!daca stii mai multe scrie-mi

siana
07.08.2009, 11:46:16
tu ai facut nunta acolo!
NU ai fost multumita?sunt distrusa!
Am venit din bucuresti pentru a-mi face nunta,voi rezolva eu!
Mersi!daca stii mai multe scrie-mi
ti-am mai scris si pe alt topic ca am avut o nunta de vis;))am fost super multumita de serviciile restaurantului
sotii fedeles si-au dat toata silinta ca sa iasa o nunta perfecta;;)
da la search restaurantul cavalerul medieval si vom vorbi acolo, deja exista un topic

Octaviana_Iasi
07.08.2009, 17:21:58
daca am mai putin de 200 de persoane platesc in plus? :-s dar daca imi vin mai multe persoane -eu astept 240-oare primesc un discaunt?;))

Octaviana_Iasi
07.08.2009, 17:24:04
asa e:x:x :x
cine e ana -e imi face aranjamentele -stiti daca ma pot intalni cu ea?are un numar de telefon?mie mi se pare un secret -am emotii!

siana
18.08.2009, 17:37:04
daca am mai putin de 200 de persoane platesc in plus? :-s dar daca imi vin mai multe persoane -eu astept 240-oare primesc un discaunt?;))
daca ai mai putini invitati decat ai anuntat platesti diferenta, iti dai seama ca ei pregatesc acele meniuri
oricum, noi am mai scazut 8 meniuri din start pt ca stiam ca mai sunt persoane care renunta pe ultima suta de metri, chiar daca si-au confirmat prezenta
si crede-ma ca am mai platit inca 5 sau 6 meniuri:D nu aveam de unde sa stiu ca nu-mi vor veni 14 persoane:D
nu-ti fa griji daca-ti vin mai multe persoane, cei de la restaurant oricum au pregatite 10 meniuri in plus, pt orice eventualitate
nu primesti nici un discount chiar daca iti vin 240 de persoane, numarul minim pt ziua de sambata e de 200 de invitati
si eu aveam o lista de 400 de persoane, oricum stiam ca multi nu vor veni, am vrut macar sa le inmanam invitatia...totusi am spus ca in jur de 250 vor veni, dar in final am avut in jur de 190

siana
18.08.2009, 17:40:27
cine e ana -e imi face aranjamentele -stiti daca ma pot intalni cu ea?are un numar de telefon?mie mi se pare un secret -am emotii!
ana e tipa care se ocupa de aranjamentele florale :)
tu cand ai nunta?
cu ana e bine sa vb cu 2-3 luni inainte de nunta, ca sa vada ce fel de flori vrei
ps: stai relax, au servicii de calitate la cavaler:)nu trebuie sa-ti faci nici o problema

munmnc
04.09.2009, 17:22:30
Buna, poate sa imi spuna cineva cat costa meniul de nunta la Medeval ? Multumesc.

anaemona
04.09.2009, 18:08:33
Varianta All Inclusive: 240-290 lei.
Daca te intereseaza doar meniul, pretul porneste de la 200 lei/pers.

ioanacity
05.09.2009, 13:29:59
am fost si eu acolo e super locatia dar toti se vor uita la pereti nu la miri ! si daca ai peste 250 de persoane sunt impanziti si pe sus si se vor uita la tv la miri!:)) dupa socoteli cel mai ieftin meniu e 250 de lei si sincer pt 200 de persoane nu se merita mai ales daca ai si alte cheltuieli! e dragutz dar e prea sf acolo! cu pitici cu tot felu de chestii care pt o nunta nu se merita! toti vor fi cu ochii in alta parte si vor uita ca totusi au venit la o nunta! si nu iti inchiriaza daca nu ai macar 180 de persoane! cat despre aranajmente trebuie sa le platesti in pretul meniului ca nu te lasa sa aduci din alta parte ! si scoru se tot umfla....pt cine isi permite sa arunce banii e super ok! pt cei calculati si cu planuri de viitor e mai bine sa gandeasca de 2 ori inainte! restaurnatul nu are doar avantaje.....L-) L-) pt cei stilati recomand Traian sau Astoria nu castele prefabricate si care pana in ora 12 ai tot obosit sa cobori si sa urci:))

anaemona
05.09.2009, 13:51:10
Te contrazic .... Am participat la o nunta la Cavalerul Medieval si nu am fost absorbita de locatie mai mult de 10 minute, nu am uitat ca eram la o nunta, iar faptul ca masa mea era sus nu a constituit deloc o problema nici pentru mine si nici pentru ceilallti tineri (numai tinerii au avut locuri sus).Am dansat si sus si jos, ne-am distrat foarte bine.

.....sincer pt 200 de persoane nu se merita mai ales daca ai si alte cheltuieli! cu pitici cu tot felu de chestii care pt o nunta nu se merita! toti vor fi cu ochii in alta parte si vor uita ca totusi au venit la o nunta! ....pt cine isi permite sa arunce banii e super ok! pt cei calculati si cu planuri de viitor e mai bine sa gandeasca de 2 ori inainte! pt cei stilati recomand Traian sau Astoria nu castele prefabricate si care pana in ora 12 ai tot obosit sa cobori si sa urci

Mai bine pastreaza aprecierile de genul asta pentru tine, decide in numele tau ce anume "se merita" si ce nu. Acelasi lucru se aplica si pentru recomandarile tale; fa-le intre prietenii tai, cu care esti pe aceeasi lungime de unda in privinta "stilului".

ioanacity
05.09.2009, 13:56:06
poate da...poate nu.....oricum daca vrei o nunta traditionala nu va functiona chestia cu " castelul":))

anaemona
05.09.2009, 14:05:01
Nicio mireasa nu a ales restaurantul asta pentru o nunta traditionala. In schimb pentru o nunta tematica, medievala, "chestia cu castelul" functioneaza perfect. ;-)

siana
05.09.2009, 20:06:46
am fost si eu acolo e super locatia dar toti se vor uita la pereti nu la miri ! si daca ai peste 250 de persoane sunt impanziti si pe sus si se vor uita la tv la miri!:)) dupa socoteli cel mai ieftin meniu e 250 de lei si sincer pt 200 de persoane nu se merita mai ales daca ai si alte cheltuieli! e dragutz dar e prea sf acolo! cu pitici cu tot felu de chestii care pt o nunta nu se merita! toti vor fi cu ochii in alta parte si vor uita ca totusi au venit la o nunta! si nu iti inchiriaza daca nu ai macar 180 de persoane! cat despre aranajmente trebuie sa le platesti in pretul meniului ca nu te lasa sa aduci din alta parte ! si scoru se tot umfla....pt cine isi permite sa arunce banii e super ok! pt cei calculati si cu planuri de viitor e mai bine sa gandeasca de 2 ori inainte! restaurnatul nu are doar avantaje.....L-) L-) pt cei stilati recomand Traian sau Astoria nu castele prefabricate si care pana in ora 12 ai tot obosit sa cobori si sa urci:))
L-)ti-as recomanda sa fii atat de sigura pe tine si de vehementa dupa ce mergi la o nunta acolo
pt cine vrea o nunta iesita din tipare, e extraordinara aceasta locatie:)
si daca esti stilat, poti sa-ti faci o nunta super indiferent de restaurant...nu trebuie decat bun gust:-B

siana
29.09.2009, 12:06:49
cateva poze pt inspiratia viitoarelor miresici;;)
http://picasaweb.google.com/lussiana13/Restaurant#slideshow/5386480980047900930

ir_inna
29.09.2009, 12:25:15
cateva poze pt inspiratia viitoarelor miresici;;)
http://picasaweb.google.com/lussiana13/Restaurant#slideshow/5386480980047900930

se pare ca ai avut o nunta foarte reusita si ca toata lumea s-a distrat de minune. felicitari!! (apropos, mi se pare mie sau ai avut o formatie de country music la nunta?)

siana
29.09.2009, 12:37:24
se pare ca ai avut o nunta foarte reusita si ca toata lumea s-a distrat de minune. felicitari!! (apropos, mi se pare mie sau ai avut o formatie de country music la nunta?)
multumesc!
intr-adevar, pot spune din toata inima ca am avut o nunta de vis;;)
cat despre formatie, nu ti s-a parut;)) i-am avut si pe desperado (dar nu au cantat foate mult country)

wella
03.10.2009, 00:23:47
Pina la urma cum se poate afla daca s-au mai cosntruit acolo cele doua restaurante mici despre care se vorbea la un moment dat?

stefania_a
07.02.2010, 11:46:56
azi noapte am fost la o nunta la acest restaurant...intr-adevar ff frumos locul....10 pt loc, 10 pentru personal, dar meniul fff slab....

geany_m
09.03.2010, 10:25:01
Eu am fost duminica la Cavalerul Medieval si am fost placut impresionata de atmosfera, muzica, comportamentul chelnerilor si mancare. Bine, a fost doar o masa intre fete, ca de 8 martie, nu o nunta. Insa mancarea a fost buna, iar formatia (nu stiu daca e a restaurantului sau nu) a cantat chiar bine.

ayssa
09.03.2010, 13:17:48
Eu am fost duminica la Cavalerul Medieval si am fost placut impresionata de atmosfera, muzica, comportamentul chelnerilor si mancare. Bine, a fost doar o masa intre fete, ca de 8 martie, nu o nunta. Insa mancarea a fost buna, iar formatia (nu stiu daca e a restaurantului sau nu) a cantat chiar bine.

Eu am fost la o nunta acolo si nu mi-a placut. Poate a fost o intamplare.

Katharsis
09.03.2010, 15:27:21

Si eu am fost duminica tot acolo, o masa intre fete ca de 8 (7) martie. Plus pentru chelneri, mancarea a fost mai buna decat de obicei, per total a fost bine. Nici nu avea cum sa fie altfel, doar era ziua noastra! Cu formatia...

mireuca
09.04.2010, 23:43:24
Fosta mea prietena de facultate va avea nunta anul acesta in iulie la Cavalerul Medieval. A fost refuzata de 8 fotografi si de catre 3 MC doar din motivul ca nunta va avea loc in acest local.
Prea multe detalii din pacate nu stiu, dar multa lume este nemultumita de ce se inampla in timpul evenimentelor organizate acolo.
Pacat, pentru ca este un restaurant cu adevarat frumos........

adnana1010
14.04.2010, 00:34:55
Buna, sunt noua pe aici si neinitiata in legatura cu nuntile:(( Am nunta peste 6 luni abia am ales locul as vrea as fie al Cavalerul Medieval!!! Simplu si fara dureri de cap!!! Ce ziceti ? Se merita??

adnana1010
11.11.2010, 16:39:00
Va recomand cu caldura ""Cavalerul Medieval" Am avut o nunta asa cum am visat,! Totul a fost pus la punct in orice moment, personalul jos palaria si momentele pe care le au sunt superbe!!! A fost o amintire ed neuitat!:x

miha2009
26.01.2011, 12:01:55
In ceea ce priveste personalul de la acest restaurant, pe unii dintre ei mai degraba i-ar da afara, pentru ca nu stiu sa se comporte cu clientii absolut deloc:(

Eowyn
05.07.2011, 19:53:36
Am fost sambata la o nunta la Cavalierul Medieval si tot ce pot sa spun e ca sunt impecabili,nu am nimic de comentat,mancarea delicioasa su muulta ,chelnerii isi fac treaba asa cum trebuie .Acum vreau si eu nunta acolo, sper sa reusesc,;;)

adnana1010
06.07.2011, 23:33:00
Am fost sambata la o nunta la Cavalierul Medieval si tot ce pot sa spun e ca sunt impecabili,nu am nimic de comentat,mancarea delicioasa su muulta ,chelnerii isi fac treaba asa cum trebuie .Acum vreau si eu nunta acolo, sper sa reusesc,;;)
Iti garantez ca o sa ai o nunta de neuitat! Bafta multa!

gyullya2003
10.07.2011, 12:25:14
In ceea ce priveste personalul de la acest restaurant, pe unii dintre ei mai degraba i-ar da afara, pentru ca nu stiu sa se comporte cu clientii absolut deloc:(
Mie personalul mi s-a parut a fi ok.Ceea ce nu mi-a placut a fost mancarea...care era putina si nu prea reusita.In rest atmosfera a fost frumoasa.

alexandrina89
27.07.2011, 13:15:52
Buna fetelor ;;)eu am nunta la Cavaler pe 22 septembrie 2012, meniul all inclusive 260 ron, stiu ca pare mult la prima vedere d(ar au inclus in pret destul de multe': foto- video, tortul, bautura(bere,vin ,ape,sucuri,cafele nelimitat), catering la starea civila cu piscoturi si sampanie, aranjamentele daca mai e ceva ce mi-a scapat revin.
PS numarul final al invitatilor se da cu o zi 2 inainte ca sa nu fie probleme, sa platim in plus.
Sper sa fie ok[-o<

alexandrina89
02.09.2011, 11:43:26
Buna fetelor, noutati ceva despre cavaler???:-\:-\

ana_mica31
23.11.2011, 03:07:01
Buna fetelor, noutati ceva despre cavaler???:-\:-\
si eu ma uitam tot dupa noutati pe anu asta :D noi o sa avem nunta acolo la anu.pe 7 iulie.

nicoletalehet
02.01.2013, 12:33:42
Salutare.
Vroiam sa aflu ceva pareri despre cum a iesit nunta la Cavalerul Medieval?
am inteles ca au inclus in pret si foto si video.Cum au iesit? am inteles ca foto le face un tip Alexandru s. dar nu am gasit nimic despre el.Face si albume foto, tot? Iar video un domn de la tvr parca.
Imi puteti spune ceva despre cum au fost serviciile lor?
Multumesc.

marge
17.08.2015, 10:54:22
Salut, miresici! Vreau sa va spun si eu ceva despre ...vestitul Cavaler(ul) Medieval. Tocmai ce am fost la o nunta acolo si, din pacate, a fost cea mai proasta experienta a mea la o nunta. Sa va spun si de ce. In primul rand dispunerea salii este oribila. Musafirii de jos sunt separati de cei de sus ceea ce face, pentru unii, ca atmosfera sa fie proasta. Apoi muzica a fost oribila: o trupa de muzicanti (de etnie) care au avut un repertoriu necunoscut in proportie de 98%. Ceilalti 2% au insemnat putin Suruceanu modificat si cantat pe ritm de manele. Dar sa zicem ca asta a fost alegerea mirilor. Ceea m-a socat a fost mancarea care, dupa renumele restaurantului, ma asteptam sa fie foarte buna. In schimb am primit un aperitiv ce nu parea tocmai proaspat, cu niste chestii banale in el (semipreparate multe) si care parea mai mult aruncat in farfurie decat aranjat. Felul urmator ne-a oferit o portie mare de piper cu sarmale (sper ca intelegeti ironia). Si, in sfarsit, ultimul fel era alcatuit dintr-o portie de cartofi presarati cu branza (astia au fost buni) cu trei felii de rulada de carne, care era inecacioasa rau si nu avea niciun gust. Cu alte cuvinte era seaca, iti venea sa bei ceva doar ca sa nu iti ramana in gat. Felul era asezonat cu o salata de varza adusa...intr-un castron mare de ... PLASTIC (?????????!!!!!!!!!!!!!!! #-o ) :dn Rusine pentru un astfel de restaurant cu pretentii. Prin urmare va sugerez sa va mai ganditi inainte de a va alege ca locatie de nunta acest restaurant. Nu-si merita banii (nu va mai spun cat a fost meniul, dar a fost mult tare).