PDA

Versiunea completa : Ce colectionati?

Raelle
02.09.2008, 22:26:27
M-am gandit ca e interesant sa vedem ce (mai) colectioneaza lumea. Asadar, ce adunati?
Eu colectionez in primul rand servetele de masa, fluturi din tot felul de materiale, figurine de pus pe frigider.

MaryT
03.09.2008, 09:25:02
eu colectionez scrumiere...am peste 100 \:D/ \:D/ \:D/ \:D/ \:D/

dianastoica
03.09.2008, 09:34:37
buna,

si eu animale din plus, mai mari mai mici....nu ma pot abtine. nu stiu ce o sa fac cand nu o sa mai aibe loc prin casa:D

mariuca
03.09.2008, 09:40:37
Eu colectionez pixuri, nu stiu exact cate am, ar trebui sa le numar ;;)

Si mai am colectie de orice fel de obiecte care au figura lui Tweety :-"

cristina_stcn
03.09.2008, 10:36:03
de-a lungul timpului am colectionat o gramada de nimicuri: sticlute de parfum, brichete, maimutoaie de plus, etc.
acum am aruncat tot si m-am "reprofilat" pe magnetii de frigider.;-)

evenstar
03.09.2008, 10:40:05
de-a lungul timpului am colectionat o gramada de nimicuri: sticlute de parfum, brichete, maimutoaie de plus, etc.
acum am aruncat tot si m-am "reprofilat" pe magnetii de frigider.;-)
Eu "colectionez" brichete, dar fara voie. Pur si simplu uit bricheta acasa de obicei si imi cumpar alta. Asa ca am ajunt sa am vreo suta...

De colectionat in adevaratul sens... colectionez porci :D (pusculite, bibelouri, magneti, porci de plus). Dar nu la modul organizat. Cand vad cate un purcel funny il iau.

miresicamica
03.09.2008, 10:42:03
Eu colectionez animalute de plus,lumanari decorative si am o gramada de poze,pe unde merg nu lipseste aparatul foto.<:-P

oana
03.09.2008, 10:45:34
pixuri cu medicamente ;)) ;)) ;))

siana
03.09.2008, 10:49:00
cand eram mica aveam o colectie extraordinara de timbre.totodata colectionam papusi barby (ken, mireasa,trasura si calul, sirena, dalmatienii, arheologul..etc etc:))) si suprizele de la ouale kinder (si acum le mai am):))
acum m-am reprofilat pe magnetii de pus pe frigider...ne-am hotarat ca in fiecar locatie in care mergem in strainatate sa luam in magnet ca sa ne aducem aminte...chiar si perietenii s-au obisnuit sa ne faca astfel de cadouri:)) cele de la prieteni au o pozitionare diferita de celelalte (pe frigider) si sunt la categoria ”de vizitat”:))

cinezee
03.09.2008, 10:56:18
intrun timp aveam o colectie impresionanta a surpizelor de la oualele kinder , dar cum a venit nepotica la mine acum cativa ani in vizita s-a ''stricat'' colectia

acum colectionez , suporturile de pahare , din orice material , mai aparte si figurine haioasa cu prediclectie caluti , delfini sau tweety si am 2 aparate vechi foto [ sper in viitor sa imi maresc colectia ]

crisstynna
03.09.2008, 11:04:27
Eu colectionez pietre....din fiecare loc pe unde am fost imi iau cate o pietricica amintire si scriu pe ea data si locul de unde am luat-o......Si mai am o multime de scoici...is inebunita dupa ele....

redhot
03.09.2008, 11:05:22
Eu colectionez magneti de frigider de prin diverse calatorii. Mai nou am inceput sa "cersesc" magneti de la prieteni care merg in locuri pe care eu nu le-am viziat (inca). Imi plac foarte mult, mai ales cei "diferiti" gen halba de bere, pantof, dar si cei cu peisaje din locul respectiv. De fiecare data incerc sa aleg magneti cat mai specifici locului vizitat.

arekichan
03.09.2008, 11:21:55
Intr-o vreme colectionam ochelari de soare (cei pe care ii am acum incep sa fie zgariati, deci la anu' reincep colectia), animale de plus (din pacate acum nu prea am spatiu ptr asa ceva:(). De curand am inceput o alta colectie:tricouri cu mesaje/desene amuzante/bizare:D

ANGELCORY
03.09.2008, 11:43:09
Eu colectionez pietre....din fiecare loc pe unde am fost imi iau cate o pietricica amintire si scriu pe ea data si locul de unde am luat-o......Si mai am o multime de scoici...is inebunita dupa ele....

Buna Crisstynna!
Am crezut ca sunt singura persoana din lume care poate colectiona pietre din locurile vizitate. =)) Ma bucur sa aflu ca nu sunt singura.
In plus mai am o colectie mareeeeeeee de cani funny, diverse modele, culori, care canta, miauna, cu ceas, cu ochi si nas si mullteee altele.:*

Alisori
03.09.2008, 13:01:52
vad ca e bataie mare pe magnetii de frigider ;))

evenstar
03.09.2008, 13:10:54
Buna Crisstynna!
Am crezut ca sunt singura persoana din lume care poate colectiona pietre din locurile vizitate. =)) Ma bucur sa aflu ca nu sunt singura.

Nu esti singura... al meu mi-a umplut casa de bolovani...=))=))=))

esperance
03.09.2008, 14:37:34
Eu colectionez invitatii de nunta si pixuri.
Pe viitor,as vrea sa ma apuc de colectionat papusi de portelan. Deocamdata, am putine.

Bea24
03.09.2008, 14:57:52
Eu colectionez servetele ;))

cinezee
03.09.2008, 15:05:28
aia mi-ar placea si mie sa colectionez 8-} dar nu am spatiu deocamdata ptr asa ceva
Pe viitor,as vrea sa ma apuc de colectionat papusi de portelan. Deocamdata, am putine.

Ritzi
03.09.2008, 15:06:54
haha, asta e subiectul perfect pentru mine :)) :)) :))

eu colectionez de toate, cred ca am o mica problema la bibi :)) 8-} colectionez reviste si carti de gagix (ca sa nu zic "de pipitze", chick lit) magneti pt frigider, reviste de stiinta (National Geographic si Geo), benzi desenate nemtesti si mai ales haine :)) pantofi si bluzite babydoll in special :x :D

crisstynna
03.09.2008, 15:07:18
Buna Crisstynna!
In plus mai am o colectie mareeeeeeee de cani funny, diverse modele, culori, care canta, miauna, cu ceas, cu ochi si nas si mullteee altele.:*
Deci nu suntem singurele;)) .....dar eu zic ca e frumos ca luam o mica particica din locurile pe unde am fost.....<:-P

alexuta
03.09.2008, 15:08:43
eu colectionez magneti de frigider. ii cumparam din fiecare loc pe care il vizitam si nu numai: am primit si de la prieteni care au fost prin locuri mai indepartate

Ritzi
03.09.2008, 15:17:33
eu colectionez magneti de frigider. ii cumparam din fiecare loc pe care il vizitam si nu numai: am primit si de la prieteni care au fost prin locuri mai indepartate

da, exact asa si eu:D

Habib
03.09.2008, 15:40:15
eu colectionam retete culinare..........dar nu mai am timpul necesar pentru acest hobby

meliaro
05.09.2008, 10:05:37
Buna Crisstynna!

:*
Si sora mea colectioneaza pietre!! are pietre din toata lumea

meliaro
05.09.2008, 10:10:41
Eu colectionez tot ce inseamna Coca-cola, incepand de la pahare, sticle, borcane, pahare de plastic, deschizatoare de sticle, paie, panouri publicitare, postere....am o ''lume Coca-Cola''8-}

Si mai nou, colectionez sticle de bere de tot felul (sticlele goale, ca berea dinauntru este de mult bauta;)) )

Bea24
05.09.2008, 10:36:42
Da' servetele nu mai colectioneaza nimeni in afara de mine? :(:((

evenstar
05.09.2008, 10:53:51
Am avut o colega de serviciu care colectiona... ne invatase sa-i aducem servetele din toate carciumile pe unde treceam... dar n-am mai vb cu ea de vreo 2 ani, nu stiu daca mai are colectia

Ritzi
05.09.2008, 10:57:53

mama mea are o colectie de servetele superbe, de toate marimile, formele si grosimile:x chiar, sper ca le mai are :-SS o sa o intreb...

Bea24
05.09.2008, 11:05:22
mama mea are o colectie de servetele superbe, de toate marimile, formele si grosimile:x chiar, sper ca le mai are :-SS o sa o intreb...

\:D/ Uraaaa <:-P Uite ca mai colectioneaza cineva si servetele \:D/

Raelle
05.09.2008, 20:22:29

cand am deschis topicul, ziceam ca si eu colectionez servetele, printre altele. m-a apucat mania la sfarsitul clasei a 11-a. am avut ff multe, dar le-am aruncat acum pe cele indoite, vechi, fara desene, sterse. dar mi-au ramas vreo 400, destul de putine, zic eu ;)) la inceput mergeam la librarie si cumparam ce-mi placea, dar de mult nu mai dau banii pe ele. imi aduceau colegele de facultate, imi aduce sotul cand merge pe undeva, parintii, cer de la vecini si cunostinte cand merg in vizita (si de la dentist am cerut :-p). le-am aranjat pe categorii: flori, de craciun, de paste, modele abstracte, fructe, animale, clovni etc. acum colectionez doar servetele cu desene frumoase, nu ma intereseaza numarul, doar frumoase sa fie, nu mai adun orice seamana macar vag cu un servetel :D am mai facut schimb cand aveam dubluri si tot fetite am gasit, ma gandeam ca bine am ajuns, eu la facultate sa fac schimb cu ele :-$

spuneam ca adun si figurine de pus pe frigider, magneti, cum vreti sa le ziceti. aduna cineva litere de la danonino? in primii 3 ani de facultate mi-am tot luat danonino si acum frigiderul arata ca un brad de craciun ;)) daca m-ar fi intrebat vanzatoarea de la magazin de ce tot iau, i-as fi zis ca am copil mic, nu ca am dat eu in mintea copiilor ;-)

CRYSSI
05.09.2008, 20:38:04
Eu colectionez servetele de masa,bancnote din tari cat mai exotice dar,colectia mea de suflet,este una de elefanti,pana acum am doar 3,dar sunt f deosebiti si f frumosi ornamentati.Si mai am o colectie mica pe care am intrerupt-o,nu stiu de ce,de animalute mici din plus.

enjoythesilence
06.09.2008, 00:48:19
eu colectionez aparate foto vechi, obiective si alte accesorii, le si folosesc din cand in cand :">

cinezee
06.09.2008, 01:25:49
eheee , uite cine mai colectioneaza aparate vechi , de pe unde m-ai achizitonezi aparate ?!

poate le faci poze intro zi la colectia ta de aparate :-" macar sa imi clatesc si eu ochii
eu colectionez aparate foto vechi, obiective si alte accesorii, le si folosesc din cand in cand :">

Ritzi
06.09.2008, 19:19:22
a, da, mi-am adus aminte si de colectia mea de animalute de plus...am de toate, de la iepuri, foci, ursuleti, catelusi si elefanti zburatori:D pana la paianjeni, papagali, marmote, pesti, lilieci si veverite din Ice Age:D :D :D :x

issy
11.09.2008, 16:26:34
Colectionez de cand ma stiu animalutze de plus.

dianastoica
11.09.2008, 22:41:32
si eu tot cu animalele de plus....la cate am si tot mai vreau:)

paradise
11.09.2008, 23:04:20
si eu colectionez magneti de frigider (in special fluturi :D )
de prin locurile pe care le vizitez imi cumpar vederi...8-}

miresicamica
12.09.2008, 17:24:33
Sa nu radeti dar eu mai colectionez jucarii din oul Kinder,toata lumea cand vine la mine stie ca trebuie sa vina cu oul:-p ,cand facem cumparaturi lumea crede ca avem copii,dar de fapt eu sunt copilul.;;)

diana31
12.09.2008, 18:45:20
Sa nu radeti dar eu mai colectionez jucarii din oul Kinder,toata lumea cand vine la mine stie ca trebuie sa vina cu oul:-p ,cand facem cumparaturi lumea crede ca avem copii,dar de fapt eu sunt copilul.;;)
nu stiu daca e chear o colectie dar vre-o 70 de jucarioare de la oule de ciocolata si noi avem, dar am adunat aici si dublurile:-$ vreo 5 la numar.

Pysycuta
12.09.2008, 19:12:23
Eu colectionez oje ;)) Am toate culorile si bineinteles le si folosesc ;))

aaylyna
12.09.2008, 19:37:35
eu colectionez de mult invitatii de nunta, botez, cocarde, marturii.

sotul meu colectioneaza magneti de frigider.
frigiderul nostru are magneti din locurile unde am fost impreuna, al socrilor -magneti din locurile unde a fost doar el si al mamei magneti de la prieteni.

luiza
12.09.2008, 19:41:04
Hi, hi, ce subiect dragut. Mie mi-au placut dintotdeaua pixurile, am o groaza acasa. Dar de vreun an am inceput sa colectionez din locurile in care m-am plimbat.

josefine
12.09.2008, 20:02:49
Am inceput sa colectionam magneti de frigider de prin locurile de unde am fost.
Mai am vederi postale, si astea imi plac:-)

ANGELCORY
19.09.2008, 09:53:42
Deci nu suntem singurele;)) .....dar eu zic ca e frumos ca luam o mica particica din locurile pe unde am fost.....<:-P
da . ai dreptate. Nu ma pot rabda sa nu iau o piatra cu mine. acum ne-am intors de la mare. Am luat nisip cat pentru o plaja =))

raula
01.10.2008, 12:38:10
...diverse chestii colectionam cand eram mica de la timbre la sticlute de parfum, insa de 9 ani am toate numerele revistei Cosmo si mai nou colectionez evantaie :)

corinutza79
02.12.2008, 22:06:28
Eu colectionez magneti de frigider de prin locurile vizitate (de noi sau de prieteni) si sapunuri personalizate de la hoteluri la care adaug si o mica colectie de sapunuri haioase, cu animalutze, etc. Mai demult colectionam si pliculete de ceai, dar nu am rezistat si mi-am baut o parte din colectie :D

annie_banks
03.12.2008, 01:12:45
Eu colectionez magneti de frigider de prin locurile vizitate (de noi sau de prieteni) si sapunuri personalizate de la hoteluri la care adaug si o mica colectie de sapunuri haioase, cu animalutze, etc. Mai demult colectionam si pliculete de ceai, dar nu am rezistat si mi-am baut o parte din colectie :D
si eu am frigiderul plin cu magneti :D si cativa pe usa de la intrare :)) si unul pe masina de spalat ;)) s-au adunat :x

GeoStefan
03.12.2008, 02:08:10
a, da, mi-am adus aminte si de colectia mea de animalute de plus...am de toate, de la iepuri, foci, ursuleti, catelusi si elefanti zburatori:D pana la paianjeni, papagali, marmote, pesti, lilieci si veverite din Ice Age:D :D :D :x

Si eu tot animale de plus colectionez :x mai ales tigri albi.. ii ador!!! am vreo 6 :D
cand o sa ma mut revin cu poze cu camera lor :D

map
03.12.2008, 05:19:53
Fise. De 25 de centi si de $1.

Fiecare stat are o imagine proprie si un slogan propriu pe spatele fisei. Am 42 de fise de 25 de centi (din 50) si 2 fise de cate un dolar. Am auzit ca exista bancnote de $2. N-am vazut niciuna inca, dar mi-as dori una:D

alla76
03.12.2008, 07:18:50
magneti si cani din locurile vizitate si asa si asa sapun personalizat tot din locurile vizitate!

ella-ling
17.12.2008, 17:03:36
kitschuri turistice (a se intelege diverse obiecte din tarile pe care le vizitam, inclusiv magneti, monede, carti postale), am colectionat reviste ptr mirese (aveam de pe aproape toate continentele, acum am dat majoritatea din ele prietenelor care vin la rand), colectionez haine (le numesc colectie ptr ca am unele care chiar nu le mai imbrac de un an, doi si inca nu le-am dat), si o anumita revista.

Fluturas
17.12.2008, 17:12:29
Eu colectionez ...... http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002024A.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)Am sute, sub diferite forme,materiale,culori,intrebuintari ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

Cred ca nu ati fi banuit ce colectionez :=))

ella-ling
17.12.2008, 17:18:09
Eu colectionez ...... http://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002024A.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)Am sute, sub diferite forme,materiale,culori,intrebuintari ;)) ;)) ;)) ;)) ;))

de cand te-ai apucat sa colectionezi? de cand erai mica? Iti plac si ca animale (adica te intereseaza speciile, le stii numele, etc) sau iti plac ca decoratiuni si dpdv artistic?

Fluturas
17.12.2008, 17:22:41
de cand te-ai apucat sa colectionezi? de cand erai mica? Iti plac si ca animale (adica te intereseaza speciile, le stii numele, etc) sau iti plac ca decoratiuni si dpdv artistic?

Colectionez de vreo 6 ani,da, cunosc si specii...Imi plac foarte mult ce sa mai :=))

p.s cand eram eu mica nu se gaseau fluturi (decoratiuni, pe haine,etc)#-o :-"

willy
17.12.2008, 17:34:43

chiar nici prin cap nu-mi trecea :-" >:D<>:D<>:D<

CONT-INCHIS-049
29.03.2009, 04:36:38
Buna fetele...eu de mica colectionam cercei (cumparati sau handmade) si acum fac acelasi lucru:)) ...am cercei incepand de la aur, argint, din plastic, metalice, din pietre, puf, pene, lemn etc ....si alta colectii ar fi posetele si lumanarile

sad_heart
29.03.2009, 16:20:31
Eu sunt pasionata de numismatica:D .De prin clasa generala tot colectionez monede vechi si iubitul meu la fel...acum ne-am impreunat colectia ca sa fie mai mare$-) Cea mai veche moneda pe care o detin este o lira din anul 1850

Ritzi
29.03.2009, 16:25:44
Eu sunt pasionata de numismatica:D .De prin clasa generala tot colectionez monede vechi si iubitul meu la fel...acum ne-am impreunat colectia ca sa fie mai mare$-)

;)) ;)) ;)) ;)) perechea ideala

danielle_crys
07.04.2009, 18:28:56
Mie imi place sa adun tot felul de sacosi, pungulite care mai de care mai interesante pe care apoi le si folosesc.Asa toata lumea imi admira sacoselele si nici nu stau sa se umple de praf.Prietena mea colectioneaza servetele de cand e mica si are cutii intregi.Incepuse sa imi aduca si mie dar la un moment dat i-am zis sa se opreasca, deja stransesem prea multe si nu mai aveam unde le depozita.;;)

bimmer4now
07.04.2009, 22:44:36
parfumuri. si nu doar colectionez.. le si folosesc. De cand am facut poza, am mai achizitionat. :)

annybunny
07.04.2009, 23:22:50
Fluturasi dar mai ales Delfinii (pozici pe picasa la altele) :x:x:x

Si animale din plus, dar deocamdata nu am loc unde sa le pun ;))

CONT-INCHIS-049
10.04.2009, 11:35:21
Fluturasi dar mai ales Delfinii (pozici pe picasa la altele) :x:x:x

Si animale din plus, dar deocamdata nu am loc unde sa le pun ;))

Si eu am o super mare colectie de animale de plus la mama acasa de nu mai are saraca unde sa le mai puna;)) si ma tot intreaba daca mai am de gand sa mai aduc =)) :))

esperance
03.05.2009, 11:19:03

Mi-am marit colectia de papusi!<:-P

cinezee
03.05.2009, 11:29:38
Aia cu invitatiile mi se pare interesanta , mi-ar placea sa iti vad colectia

Iar cea cu papusile de portelan este si in dorinta mea , dar deocamdata duc lipsa de spatiu :-<

Magneti am auzit colectioneza multe gagici ;))

buburuza
03.05.2009, 11:33:21
magneti si cani din locurile vizitate si asa si asa sapun personalizat tot din locurile vizitate!
Si eu am aceeasi pasiune, magneti si cani de prin tarile vizitate:>

esperance
03.05.2009, 20:04:20

Iar cea cu papusile de portelan este si in dorinta mea , dar deocamdata duc lipsa de spatiu :-<

Semn ca trebuie neaparat sa ne vedem!:*

esperance
03.05.2009, 20:05:57
Colectia de papusi...Sper sa devina muuuuult mai mare.:)

anaderol10
14.05.2009, 13:06:28
Colectionam servetele de toate felurile

danielle_crys
14.05.2009, 23:06:28
Colectia de papusi...Sper sa devina muuuuult mai mare.:)
Sunt foarte frumoase si la cat mai multe.Am si eu doua, una mai mare si una micuta cum am vazut ca ai si tu, de la o revista, doar ce a mea e alt model.Pupi:*

dianaruxi
18.05.2009, 15:22:57
eu colectionez monede din alte tari, pantofi si cercei. Pantofi am vreo 50 de perechi, cercei cred ca ajung la 60, iar la monede stau cel mai prost vreo 15 din tari diferite.:D

esperance
20.05.2009, 10:04:29
Sunt foarte frumoase si la cat mai multe.Am si eu doua, una mai mare si una micuta cum am vazut ca ai si tu, de la o revista, doar ce a mea e alt model.Pupi:*

Multumesc! Mi-am mai luat cateva. Cele de la revista sunt mai accesibile ca pret. Am vazut intr-un mall unele care depaseau un milion...:-< Toate sunt frumoase!:*

laurabs22
20.05.2009, 11:33:02

eu am magneti din toate tarile pe care le-am vizitat. nu pot sa spun ca sunt o colectionara, pur si simplu imi place sa-i adun din cat mai multe colturi ale lumii... sper in schimb sa strang cat mai multi (asta inseamna de fapt sa ma plimb cat mai mult... ;)))

Cami_
20.05.2009, 11:44:00
eu am magneti din toate tarile pe care le-am vizitat. nu pot sa spun ca sunt o colectionara, pur si simplu imi place sa-i adun din cat mai multe colturi ale lumii... sper in schimb sa strang cat mai multi (asta inseamna de fapt sa ma plimb cat mai mult... ;)))
La fel si-a inceput si Cip colectia de magneti. Numai ca intre timp a primit (inclusiv de la mine) si alti magneti, cu diverse alte ocazii. Cred ca are deja vreo 70... Le voi face poza daca nu uit.

Petro79
20.05.2009, 12:04:36
Si eu imi iau magneti din fiecare tara/oras pe unde trec. Iar sotul meu brelocuri. In plus, mai am si o colectie bogata de chestii din alea de la hotelurile in care am stat cu „Do not disturb”.

Babutzu
20.05.2009, 12:05:18
scrumiere si animale de plus:)

dianaruxi
20.05.2009, 12:32:54
Am uitat complet de magneti, si eu am o gramada din toate tarile pe unde am fost si pe unde au fost prietenii mei.

andreea_dt
04.01.2010, 02:17:44
eu colectionez calendare micute.... si vaci :)) am bibelouri, magneti, cani, farfurii, rama foto, tablou, toate cu vacute :) si cel mai tare bibelou e o vaca in forma de turnul Eiffel 3:-0

luiza
04.01.2010, 12:47:12
Pisici mici de peste tot, pixuri din tarile pe care le-am vizitat si magneti. Pun si poze imediat.

luiza
04.01.2010, 12:57:39
Pisicile si pixurile:

luiza
04.01.2010, 12:58:35
O parte din magneti:

melinda21
04.01.2010, 13:06:55
Eu colectionez pixuri si carti postale

melinda21
04.01.2010, 13:07:34
ah si am uitat de animalele de plus din care am peste 70

Pysycuta
11.01.2010, 12:16:28
Eu colectionez magneti,fluturasi,agrafe si elastice de par cat mai simpatice

Pysycuta
11.01.2010, 12:31:36
Pisicile si pixurile:

Am si eu un pix in forma de pisicuta primit de la sora mea.Cand scrii lumineaza si pe burtica pisoiului scrie "lunch time".

luiza
11.01.2010, 18:01:44
Am si eu un pix in forma de pisicuta primit de la sora mea.Cand scrii lumineaza si pe burtica pisoiului scrie "lunch time".

Este foarte haios :)

alecsa
20.01.2010, 23:58:52
eu colectionez aparate foto vechi, obiective, blitzuri, si alte obiecte care tin de foto vechi :)

mikabubu
21.01.2010, 00:22:35
..eu colectionez pixuri si cutii de chibrituri:)

michelle_N
21.01.2010, 10:55:07
Eu colectionez animale de plus (care sunt momentan acasa la ai mei si mama mereu ma intreaba cand am de gand sa le iau ;)) ), magneti pt frigider (primiti si de la prieteni), invitatii si felicitari. In liceu si facultate strangeam si scoici si pietre, inca le mai am, dar n-am mai adaugat nimic colectiei.

ioanapenes
31.01.2010, 14:46:12
Eu colectionez magneti de frigider din toata lumea!
Imi place foarte mult sa calatoresc si sa-mi iau magneti cu destinatiile in care am fost!
Acum, am peste 400 de magneti de frigider ! :)
Tinand cont de faptul ca in Romania nu exista nicio comunitate formata pentru noi, am infiintat acest site, dedicat noua :)

http://www.fridgemagnetscommunity.eu

Sper sa nu fie interpretat ca reclama [-o< aceasta postare deoarece mie personal nu imi aduce niciun beneficiu material :)>-

Va astept cu drag!

lacrimi9
03.02.2010, 13:16:51
Eu colectionez cani si elastice de par.

dannas
03.02.2010, 20:23:18
eu colectionez cercei- 86 de perechi si 21 cercei ( doar 1 bucata- restu s-a pierdut dar mi-a fost mult prea drag de ei ca sa-i arunc), am inceput si eu sa colectionez magneti de frigider- am doar 11 ( promit sa cresc numarul), colectionez vederi...am doar 64 bucati...si intr-un timp colectionam cartele telefonice ( am si acum colectia acasa dar nu mai colectionez asa ca daca vrea cineva care colectioneaza asa ceva i le dau cu cea mai mare placere. Sunt peste 50 buc.)...cam atat....

MireasaEmotionata
17.05.2011, 17:00:05
eu colectionez magneti de frigider si cani - in fiecare excursie/concediu in care merg, trebuie sa ma intorc neaparat cu o cana si/sau macar un magnet :D
cand eram in clasa intai si invatam sa scriu, colectionam creioane :D ... pt ca trebuia sa invat sa scriu in limba germana, mama ma punea sa copiez pagini intregi dn carti scrise in lb germana, ca sa tin minte cum se scriu cuviintele, ce articole au, etc ... la fiecare 3 pag de caiet, imi dadea cate un creion chinezesc (din alea de aveau guma in capat, cred ca va amintiti de ele).
mai colectionam cercei, coliere din margele, bratari din margele sau strassuri etc.

sotzul meu colectioneaza monede si bancnote. :) ... btw, daca stie cineva de unde as putea cumpara un asemenea clasor sa ma anunte si pe mine prin PM. ^:)^^:)^^:)^ mersic.

b_ralu_83
17.05.2011, 17:51:39
Eu colectionez produse cosmetice: de ingrijire a pielii, parului si make-up pe care bineinteles le si folosesc cu placere :) Imi cumpar saptamanal cate ceva nou, cand ajung la sectorul cosmetice nu pot pleca fara sa imi iau ceva.
Mai rau e cand plec in concedii si imi pregatesc trusa :)) stau mult timp sa imi aleg doar strictul necesar... ca nu pot pleca cu toate dupa mine (mai ales cand zbor cu avionul si am doar bagaj de mana).

MireasaEmotionata
17.05.2011, 18:17:19
Eu colectionez produse cosmetice: de ingrijire a pielii, parului si make-up pe care bineinteles le si folosesc cu placere :) Imi cumpar saptamanal cate ceva nou, cand ajung la sectorul cosmetice nu pot pleca fara sa imi iau ceva.
Mai rau e cand plec in concedii si imi pregatesc trusa :)) stau mult timp sa imi aleg doar strictul necesar... ca nu pot pleca cu toate dupa mine (mai ales cand zbor cu avionul si am doar bagaj de mana).

cred ca la produse cosmetice, cam toate dintre noi suntem "colectionare". si eu am ff multe, chiar mai multe decat folosesc ... asa ca intre timp m-am mai lasat de "sportul" asta, am zis sa termin intai cremele si cosmeticele pe care le am si apoi mai imi iau altele :P ... plus ca trecem si printr-o perioada f grea cu banii, am renovat aptul, acum il mobilam .... ne-am luat multe hainutze amandoi weekendul acesta, asa ca .... s-au cam dus banutzii :D ;))

andrea85
17.05.2011, 21:15:53

Nu stiam ca si produsele cosmtice se pot colectiona, inseamna ca si eu le colectionez. ;))

Eu colectionez flori, plante si multe carti, pe care le si citesc. ;-)

b_ralu_83
17.05.2011, 22:12:02
Nu stiam ca si produsele cosmtice se pot colectiona, inseamna ca si eu le colectionez. ;))

Eu colectionez flori, plante si multe carti, pe care le si citesc. ;-)

Pai eu consider ca daca am mai multe de cat am nevoie si daca sunt tentata mereu sa imi iau chiar daca nu sunt o necesitate (de fiecare data) se poate numi colectie ;))

Iar cu cartile bravo tie ca le colectionezi, e un lucru bun sa citim cat ne permite timpul... uneori mai mult, alteori mai putin. Se pune daca am si eu colectia de la adevarul (cea cu cele 100 de carti)? ...din care am citit deocamdata doar vreo 40 %

andrea85
18.05.2011, 10:10:10
Pai eu consider ca daca am mai multe de cat am nevoie si daca sunt tentata mereu sa imi iau chiar daca nu sunt o necesitate (de fiecare data) se poate numi colectie ;))

Iar cu cartile bravo tie ca le colectionezi, e un lucru bun sa citim cat ne permite timpul... uneori mai mult, alteori mai putin. Se pune daca am si eu colectia de la adevarul (cea cu cele 100 de carti)? ...din care am citit deocamdata doar vreo 40 %

Da, se pune si colectia ta de carti ;-)...din pacate eu inca nu le am pe toate 100. :-"

MireasaEmotionata
18.05.2011, 13:33:59

oare de ce ma regasesc asa de bine in descrierea ta? :-"
si eu sunt obsedata de cartile acestea care se vad impreuna cu ziarele ... chiar daca nu sunt toate asa de reusite, eu tot le iau :D

bubyluk
04.09.2011, 21:51:49
hmmmm ce colectionez eu?!?! pai am cam asa
- pixuri
- agrafe si accesorii de par
- fardurile nu le consider o colectie insa daca ati pus le voi pun si eu
- parfumuri
- lacuri de unghii
- reviste
- cercei
- carti chiar si de copii
doar atat imi vin in minte in momentul de fata. o sa revin cu poze indata ce imi vine cheful sa le pozez:D

purple_light
05.09.2011, 00:50:33
eu colectionez globuri de stica, din alea cu tot felul de chestii inauntru, am globuri din alea luate de peste tot, pana acum am 14 dar mereu cand merg undeva asta imi iau ca suvenir si toti prietenii mei stiu ca daca vor sa-mi aduca ceva cadou de prin vacantele lor trebuie sa-mi aduca globuri :)
cand eram mica colectionam ambalaje de ciocolata, aveam foarte multe, o valiza intreaga cu ambalaje de la tot felul de ciocolati, nu aveam doua la fel, doar unicate ;)) din pacate le-a aruncat mama mea cand am mai crescut.
colectionam in gimnaziu revista Bravo :)) avem toate numerele, de la primul numar aparut... le-am colectionat vreo 4 sau 5 ani, se adunase un teanc maaaare si tot asa, le-a aruncat mama >:P

annybunny
05.09.2011, 12:19:31
Eu colectionez:

- Orhidee (https://picasaweb.google.com/113074504745534443815/MYORCHIDS#)
- Delfini (https://picasaweb.google.com/113074504745534443815/DELFINI)
- magneti
- oje

andrea85
05.09.2011, 12:41:29
Eu coletionez carti (le si citesc) si mai nou vaze. ;;)

alinut07
17.10.2011, 16:17:48
Eu colectionez
- lumanari de toate felurile, culorile si dimensiunile
- rame foto(in care pun si poze bineinteles si le am prin casa asezate)
- carti cu retete (in special de dulciuri)
- reviste cu retete
- magneti
- orhidee
- scoici
- lucruri care sunt bleu si imi plac ;))
- suveniruri de peste tot unde merg in vacanta
- animale de plus (majoritatea cadou de la iubitu)

dreamcatcher
17.10.2011, 18:12:54
sotul meu este obsedat de monezile de colectie...si mi-a insuflat si mie aceasta pasiune:)
avem 480 de monezi, din aproape toate tarile, din perioade diferite, din materiale diferite.
cel mai mult imi plac cele cateva monezi de aur si argint, carora intre timp le-a crescut mult valoarea.$-)

iar eu personal si evident colectionez ...dreamcatchers:)

alinut07
17.10.2011, 18:14:46
sotul meu este obsedat de monezile de colectie...si mi-a insuflat si mie aceasta pasiune:)
avem 480 de monezi, din aproape toate tarile, din perioade diferite, din materiale diferite.
cel mai mult imi plac cele cateva monezi de aur si argint, carora intre timp le-a crescut mult valoarea.$-)

iar eu personal si evident colectionez ...dreamcatchers:)

Am si eu cateva monezi adunate de pe ici pe colo si bancnote :D

ana2012
26.02.2012, 14:20:23
Eu am o boala pe pungile de firma, nu-mi place sa ma deplasez la cumparaturi cu punga in mana daca nu e de firma, in cazul in care nu am la indemana nici una imi duc produsele in mana, in felul acesta am colectionat 3 sertare cu pungi de firma si ma doare sufletul cand cineve vine la mine si imi cere sa o ajut cu o pungulita,
Asa ca eu caut si incerc sa fac mici stocuri de pungi simple :-$ ca sa nu fiu nevoita sa-mi stric colectia:D
Si mai am surprizele Turbo cu masini - 500 la numar

andrea85
26.02.2012, 14:25:03
Mai nou colectionez accesorii cu floarea soarelui. ;;)

eva_nagy
26.02.2012, 14:53:49
Eu am preluat colectia de servetele de la tata...am seretele si din '68... :D Acum adaug servetele colorate sau cu modele inedite!

rukmyny_85
26.02.2012, 15:00:23
nu stiu daca o pot numi colectie..dar o pasiune da:))))
cea mai mare pasiune si colectie de neclintit a fost o vitrina fullll cu spray-uri si parfumele(goale)....plus glosare/ albume intregi cu postere si articole a trupei favorite 3se.....asta sa zic asa a tinut cam pana pe la 18 ani....
apoi am ramas doar cu.....esarfe,dresuri,curele,
apoi vinuri, lumanarele,rame foto,albume foto,marturii,invitatii:)))))

rukmyny_85
26.02.2012, 15:03:44
nu stiu daca o pot numi colectie..dar o pasiune da:))))
cea mai mare pasiune si colectie de neclintit a fost o vitrina fullll cu spray-uri si parfumele(goale)....plus glosare/ albume intregi cu postere si articole a trupei favorite 3se.....asta sa zic asa a tinut cam pana pe la 18 ani....
apoi am ramas doar cu.....esarfe,dresuri,curele,
apoi vinuri, lumanarele,rame foto,albume foto,marturii,invitatii:)))))

plus desigur colectiile de pe piata...100pers,anim planetei,inter corp uman,colectii de carti copii....

MireasaEmotionata
09.03.2012, 14:10:13
eu colectionez cani si magneti din calatoriile in care merg: din fiecare oras imi iau cate un magnet. iar colectia este afisata pe frigider, in holul de la intrare. :))

andrea85
09.03.2012, 17:49:07
eu colectionez cani si magneti din calatoriile in care merg: din fiecare oras imi iau cate un magnet. iar colectia este afisata pe frigider, in holul de la intrare. :))

Si eu colectionez cani, adica imi plac cele mari si colorate. :D

sumo1234
25.03.2013, 07:11:30
Colectioneaza cineva "cartonase de supermarket"? Daca sunt amatoare, am o multime de dubluri din etapele anterioare, dar si cateva... lipsuri ;-)

melinda21
25.03.2013, 13:22:38
eu colectionez magneti de frigider si carti postale

xamrita
30.04.2013, 20:27:26
Eu colectionez servetele. :D Pe plan secundar colectionez bani, dar nu m-am implicat asa tare ca la servetele. :)