PDA

Versiunea completa : cununia civila

Pagini : [1] 2

nannyna
08.07.2008, 21:25:33
Ieri am depus actele la starea civila\:D/ Am fost acolo de dinainte de a incepe programul si va sfatuiesc sa faceti la fel pentru a prinde ora pe care o doriti. Dupa noi se facuse deja rand si incepuse si cearta...
Incep sa am deja emotii...sper sa fie foarte, foarte cald ca sa facem petrecerea afara.

Buna, Sim! Si ce ora ti-ai ales la starea civila? Te intreb ca sa stiu si eu cat timp trebuie sa am intre starea civila si biserica....Ce mai zici, fetitza?:)Ai emotii??Mai ai putin... Iti doresc sa ai o zi suuuperba!!!:)>- Poop !! :*

anaxoranele
09.07.2008, 10:00:59
Ieri am depus actele la starea civila\:D/ Am fost acolo de dinainte de a incepe programul si va sfatuiesc sa faceti la fel pentru a prinde ora pe care o doriti. Dupa noi se facuse deja rand si incepuse si cearta...
Incep sa am deja emotii...sper sa fie foarte, foarte cald ca sa facem petrecerea afara.
Salut,
Sim am si eu cateva intrebari :D Ce acte trebuie depuse? La ce ora incepe programul la starea civila? Ce analize trebuie facute si unde?

Luni trebuie sa ma duc si eu sa depun actele si inca nu mi-am facut analizele :">

sim2126
09.07.2008, 17:26:29
Salut,
Sim am si eu cateva intrebari :D Ce acte trebuie depuse? La ce ora incepe programul la starea civila? Ce analize trebuie facute si unde?

Luni trebuie sa ma duc si eu sa depun actele si inca nu mi-am facut analizele :">
La starea civila programul incepe de la 8. Am facut o copie legalizata a certificatului de nastere, adeverinta cu analizele ( radiogarfie toracica, VDRL si HIV- am fost la medicul de familie si am vorbit cu el daca imi poate da hartia respectiva fara sa mai fac analizele si s-a rezolvat cu ceva bani).

sim2126
09.07.2008, 17:30:37
Buna, Sim! Si ce ora ti-ai ales la starea civila? Te intreb ca sa stiu si eu cat timp trebuie sa am intre starea civila si biserica....Ce mai zici, fetitza?:)Ai emotii??Mai ai putin... Iti doresc sa ai o zi suuuperba!!!:)>- Poop !! :*
Noi ne-am pus cununia civila la ora 15 pentru ca avem cununia religioasa la 16...mi se pare cam devreme ora 15, dar am lasat atat pentru orice intarziere neprevazuta...nu se stie ce apare atunci...poate o miresica care ajunge mai tarziu, dar este inaintea mea si atunci stau si o astept pe ea...cine stie...

onutza200
11.09.2008, 14:31:14
fetelor putem schimba locatia?mie una nu-mi place unde se face acum cununia civila!este langa strada nu ai locatie de fakut fotografii si cladirea e urata8-| oare sar putea schimba ceva?dak da dati-mi o idee[-o< [-o<

aryanna
11.09.2008, 17:10:12
eu stiu pe cineva care si-a facut acasa.... insa pers respectiva e cam cu influenta avand in vedere ca are tatal sus pus, celebru deja in bt

din cate stiam eu la vremea aia isi scosese certificat medical cum ca ar fi bolnav si nu se poate deplasa si gata a venit ofiterul starii civile la el acasa

misstery_girl
08.10.2008, 15:42:29
si pentru cununia civila tre sa-ti faci programare pentru ora care vrei tu...shi cam cu cat timp inainte...help me plz:-s

nannyna
08.10.2008, 16:30:49
si pentru cununia civila tre sa-ti faci programare pentru ora care vrei tu...shi cam cu cat timp inainte...help me plz:-s

Salut! Stai linistita!! programarea se face cu 10 zile inainte de nunta....mai intai eu am stabilit ora pentru cununia religioasa..si atunci cand trebuie sa mergi sa iti faci programare pt cea civila ti-o faci in functie de ora stabilita pt biserica...eu am avut la starea civila la 5:30 si la biserica la 6...poop !!:* mai vb!!!

alezutza25
10.10.2008, 12:15:46
Eu am vazut in Suceava la biserica si cununia civila si cea religioasa, foarte fain, rapid si fara imbulzeala cum e la Botosani ,cand se intalnesc miresele, dar am inteles ca te costa ceva in plus. Oricum eu ma interesez pt ca vreau tot la biserica si va spun.

alezutza25
23.01.2009, 14:54:24
Totusi in Suceava se poate oficia cununia civila la biserica si diferenta e de 200 de lei in plus, in Botosani chiar nu se practica dat fiind ca nici parcare nu au acolo la casa cununiilor.

aryanna
25.01.2009, 12:39:51
la botosani e cea mai urata cladire posilbila cred, asta si din cauza amplasarii langa piata unde se stranga toti gura casca. oribil

alezutza25
25.01.2009, 21:28:51
la botosani e cea mai urata cladire posilbila cred, asta si din cauza amplasarii langa piata unde se stranga toti gura casca. oribil

Asta zic i eu si de asta vreau la biserica. Poate am sa reusesc totusi.:-s

misstery_girl
26.01.2009, 08:43:43
Asta zic i eu si de asta vreau la biserica. Poate am sa reusesc totusi.:-s

cu putini banuti bagati in buzunar la of starii civile...sigur reusesti... dar in cladirea veche nu se mai tine? park am vazut o nunta iesind de acolo vara asta:-SS

alezutza25
12.02.2009, 13:50:14
Cu cat timp inainte trebuie vorbit la cununia civila? Tot am zis ca merg dar nu stau in oras si numai nu am avut timp.

alezutza25
20.02.2009, 09:24:11
Nu mai stie nimeni daca se poate face cununia civila la biserica sau nu? Eu chiar insist sa vreau totul la biserica si nu mi-a raspuns nimeni inca pozitiv.

aquarelle
20.02.2009, 09:59:30
din cate stiu este putin cam greu, trebuie motive intemeiate, de genul imposibilitatii deplasarii la locul unde se oficiaza cununiile, din motive de sanatate, etc. poate daca cunosti pe cineva acolo unde trebuie s-ar putea rezolva...eu una nu am auzit (inca) situatii similare.

actele pentru cununie parca se depun cu 2 saptamani inainte si nu mai devreme. trebuie sa ne interesam exact ce acte si analize trebuie pregatite ca si alea la randul lor trebuie sa fie de actualitate, adica nu trebuie sa fie mai vechi de nu stiu cate saptamani sau zile chiar.

Nu mai stie nimeni daca se poate face cununia civila la biserica sau nu? Eu chiar insist sa vreau totul la biserica si nu mi-a raspuns nimeni inca pozitiv.

alezutza25
21.02.2009, 20:37:22
din cate stiu este putin cam greu, trebuie motive intemeiate, de genul imposibilitatii deplasarii la locul unde se oficiaza cununiile, din motive de sanatate, etc. poate daca cunosti pe cineva acolo unde trebuie s-ar putea rezolva...eu una nu am auzit (inca) situatii similare.

actele pentru cununie parca se depun cu 2 saptamani inainte si nu mai devreme. trebuie sa ne interesam exact ce acte si analize trebuie pregatite ca si alea la randul lor trebuie sa fie de actualitate, adica nu trebuie sa fie mai vechi de nu stiu cate saptamani sau zile chiar.

Multumesc pentru informatii. Am sa mai incerc poate reuses sa rezolv cu cineva sa vina la Biserica. Si in ce privesc actele chiar habar n-am ce trebuie.Aflam noi pana la urma.

Creizilup
14.03.2009, 16:43:02
Fetelor, niciun comentariu cu privire la Noul Cod Civil ? ;)

alezutza25
15.03.2009, 12:39:58
Fetelor, niciun comentariu cu privire la Noul Cod Civil ? ;)

Cred ca nu comentam pentru ca intra in vigoare din 2010 si noi am cam scapat.:-"

Roxana_Bt
15.03.2009, 22:05:13
Atentie Miresici Care Aveti Nunta Pe 6 Sau 7 Iunie 2009!! 6 Iunie E Ajun De Praznic Imparatesc Si Biserica Zice Ca Nu Se Fac Nunti In Acea Zi, Cat Despre Data De 7 Iunie Nici Atat!
Sa Mergeti Din Timp Sa Va Interesati La Preot....:-<

alezutza25
16.03.2009, 08:49:45
Atentie Miresici Care Aveti Nunta Pe 6 Sau 7 Iunie 2009!! 6 Iunie E Ajun De Praznic Imparatesc Si Biserica Zice Ca Nu Se Fac Nunti In Acea Zi, Cat Despre Data De 7 Iunie Nici Atat!
Sa Mergeti Din Timp Sa Va Interesati La Preot....:-<

Si pe tine nu te afecteaza chestia asta?:(

Creizilup
16.03.2009, 20:30:37
Cred ca nu comentam pentru ca intra in vigoare din 2010 si noi am cam scapat.:-"
Eu nu... :D

alezutza25
17.03.2009, 09:21:09
Eu nu... :D

Lasa ca la noi in tara acum apar legi acum se razgandesc....poate asa se intampla si acum.

Creizilup
17.03.2009, 14:54:21
Ar fi minunat. Nu de alta dar noi ne casatorim pentru ca ne iubim ori ei vor sa ne gandim de pe acum la partaje, la plimbari pe la notar...sunt destule de facut pentru un cuplu care urmeaza sa se casatoreasca...Ei s-au gandit sa ne mai plimbe putin...Sa speram ca e doar :[email protected]

alezutza25
15.04.2009, 09:01:12
Acum mi-a zis cineva o chestie: se perforeaza cartea de identitate la cununia civila. Si la noi se practica? Ca eu plec imediat in luna de miere si imi trebuie buletinul intreg si nevatamat. Deci stie cineva ceva cu privire la acest lucru?:-s

aquarelle
16.04.2009, 10:54:13
din cate stiu si la noi se practica. daca nu ai timp sa-ti schimbi buletinul pana pleci, poti folosi doar pasaportul!

Acum mi-a zis cineva o chestie: se perforeaza cartea de identitate la cununia civila. Si la noi se practica? Ca eu plec imediat in luna de miere si imi trebuie buletinul intreg si nevatamat. Deci stie cineva ceva cu privire la acest lucru?:-s

aquarelle
22.04.2009, 20:51:28
are cineva o lista completa cu toate actele care trebuie depuse pentru civila? ultima data stiam ca programarea datei&orei pentru cununie se face cel mai devreme cu 2 saptamani inainte...am i right?

alezutza25
23.04.2009, 12:03:30
are cineva o lista completa cu toate actele care trebuie depuse pentru civila? ultima data stiam ca programarea datei&orei pentru cununie se face cel mai devreme cu 2 saptamani inainte...am i right?

Si eu stiu tot ca inainte cu 2 saptamani se poate programa, dar nu stiu ce acte sunt necesare.

aquarelle
24.04.2009, 21:33:59
stie cineva daca sambata exista un interval orar anume in care se oficiaza cununia civila? adica daca vreau sa o stabilesc la ora 5 dupa amiaza, e posibil sa mi se raspunda ca ne pare rau, dar programul nostru este doar pana la ora...x?

alexlux
25.04.2009, 14:15:27
stie cineva daca sambata exista un interval orar anume in care se oficiaza cununia civila? adica daca vreau sa o stabilesc la ora 5 dupa amiaza, e posibil sa mi se raspunda ca ne pare rau, dar programul nostru este doar pana la ora...x?

Eu una nu cred , mai ales ca sambata sunt cele mai multe nunti.Oricum , preventiv ar trebui sa iti "rezervi" locul din timp , sa nu ai surprize.dar...nu e cam tarziu la 5?? pana se termina cununia civila...pana faceti pozele , dupa aia la biserica inca o ora( cam asa mi-a spus mie ca va dura)... eu am programat la 2:30 la starea civila.

Roxana_Bt
25.04.2009, 14:45:27
Si pe tine nu te afecteaza chestia asta?:(
m-a afectat...dar s-a rezolvat si as vrea sa se fi rezolvat cu toate fetele in situatia mea pt ca...e cumplit ...
dar acum e totul frumos!! mi-am facut rochita si mi-a iesit exact cum mi-am dorit( mi-am facut-o la o casa de moda din bucuresti), ne-am luat verighetele, ne-a oficiat starea civila Fuego:) a fost super, insa vom merge si la ofiterul starii civile in ziua nuntii.mirele are costum si e mandru tare:)
suntem cam pe ultima suta de m...
a propos...stii ca avem acelasi text la invitatii...de fapt aprox acelasi ca noi am mai schimbat ceva cuvintele...
tu ec faci? cum stai cu emotiile?
din ce flori iti faci buchetul? pe mine nasele m-au lasat sa aleg si....oscilez intre irisi cu orhidee sau orhidee cu frezii....
spor la pregatiri!

aquarelle
25.04.2009, 16:07:17
pai cu rezervatul nu se prea poate din timp...ci abia atunci cu 2 saptamani inainte cand se depun si actele pentru civila.
eu am programat biserica la ora 18.oo, asa ca daca as pune civila pe la 17.00 ar fi ok. la restaurant se incepe numai pe la orele 20.00. o tura de sedinta foto voi avea inainte de civila si ne mai ramane un pic de timp si dupa biserica....hope so!

Eu una nu cred , mai ales ca sambata sunt cele mai multe nunti.Oricum , preventiv ar trebui sa iti "rezervi" locul din timp , sa nu ai surprize.dar...nu e cam tarziu la 5?? pana se termina cununia civila...pana faceti pozele , dupa aia la biserica inca o ora( cam asa mi-a spus mie ca va dura)... eu am programat la 2:30 la starea civila.

alezutza25
27.05.2009, 12:28:04
In final eu am cununia civila sambata la 11 dimineatza ca asa au vrut nasii, acum sper sa nu fiu eu prea solicitata si sa fac fata zilei intregi. Sa fie vreme frumoasa si sa auzim de bine dupa marele eveniment. ;-)

alezutza25
27.05.2009, 12:29:48

Iti trebuie certificat prenuptial de la medic, copie dupa cartea de identitate si copie dupa certificatul de nastere, si sa ai si cartea de id la tine cand depui actele, si...atat.

aryanna
30.05.2009, 10:22:35
desi la 11 eram postate prin imprejur sa te vedem (eu si cainele :P ) nu am vazut nimic :(

alezutza25
01.06.2009, 17:45:42
desi la 11 eram postate prin imprejur sa te vedem (eu si cainele :P ) nu am vazut nimic :(
Eram , eram dar nu in rochie de mireasa.>:D< >:D< Oricum totul a iesit cum mi-am dorit.

Creizilup
26.06.2009, 17:41:30
Fetelor vreau sa stiu daca vreuna dintre voi a avut programata cununia civila mai tarzior asa...dupa-masa. Eu as vrea o ora mai de dupa-amiaza si de aceea intreb. Am vazut ca in alte judete-Bucuresti de exemplu- au fost probleme, ca asteptau spaga...(:| Astept vesti de la voi...:*

aquarelle
30.06.2009, 22:22:50
eu am programat la ora 15.45.....dar erau cununii deja trecute pana pe la ora 6 seara...asa ca nu vad de ce ar fi probleme!

Fetelor vreau sa stiu daca vreuna dintre voi a avut programata cununia civila mai tarzior asa...dupa-masa. Eu as vrea o ora mai de dupa-amiaza si de aceea intreb. Am vazut ca in alte judete-Bucuresti de exemplu- au fost probleme, ca asteptau spaga...(:| Astept vesti de la voi...:*

Creizilup
09.07.2009, 21:27:54
eu am programat la ora 15.45.....dar erau cununii deja trecute pana pe la ora 6 seara...asa ca nu vad de ce ar fi probleme!
Mersi mult de raspuns:* M-ai facut fericita :D

Porumbita
15.07.2009, 11:30:24
fetelor am si eu o curiozitate:-? la cununia civila se percepe vreo taxa?si cat este dak este^:)^ ^:)^ ^:)^

aquarelle
15.07.2009, 11:35:49
pentru sambata se percepe o taxa (neoficiala) de 30 ron....spun neoficiala pentru ca nu primesti nici o chitanta si valoarea taxei difera de la judet la judet...de ex in Iasi am inteles ca ajunge si la 100 ron.

quote=Porumbita;2165021]fetelor am si eu o curiozitate:-? la cununia civila se percepe vreo taxa?si cat este dak este^:)^ ^:)^ ^:)^[/quote]

Porumbita
15.07.2009, 22:14:20
pentru sambata se percepe o taxa (neoficiala) de 30 ron....spun neoficiala pentru ca nu primesti nici o chitanta si valoarea taxei difera de la judet la judet...de ex in Iasi am inteles ca ajunge si la 100 ron.

quote=Porumbita;2165021]fetelor am si eu o curiozitate:-? la cununia civila se percepe vreo taxa?si cat este dak este^:)^ ^:)^ ^:)^[/quote]
ms mult:* si cred k as mai avea o intrebare cum e cu programarea si ma refer la ora cum o poti pune sa iti convina tie?:-? eu am si civila si religioasa in aceeasi zi si tre sa le pun in asa fel incat sa nu pierd timpul aiurea mai ales k petrecerea e la falticeni;))

alezutza25
27.07.2009, 16:51:39
fetelor am si eu o curiozitate:-? la cununia civila se percepe vreo taxa?si cat este dak este^:)^ ^:)^ ^:)^
Nu se percepe nici o taxa.

Porumbita
28.07.2009, 16:07:50
Nu se percepe nici o taxa.
multumesc:*

Creizilup
29.07.2009, 08:55:01
ms mult:* si cred k as mai avea o intrebare cum e cu programarea si ma refer la ora cum o poti pune sa iti convina tie?:-? eu am si civila si religioasa in aceeasi zi si tre sa le pun in asa fel incat sa nu pierd timpul aiurea mai ales k petrecerea e la falticeni;))[/quote]
Si eu aveam aceeasi nelamurire si fetele au fost dragute si m-au luminat ;)) Se poate face si sambata si am vazut eu chiar acum 2 saptamani si duminica la ora 18...Se poate deci ( probabil trebuie sa te "asiguri" achitand taxa neoficiala dar cred ca se merita sa poti face cand vrei tu ) ;-)

aquarelle
27.08.2009, 14:47:26
pai ca sa-ti asiguri rezervarea unei anumite ore trebuie sa fii la prima ora (cu exact 14 zile inainte de nunta, mai devreme nu te primeste) cu dosarul pentru a fi depus si atunci va trece si ora dorita. eu am fost la ora 9 dimineata si deja erau 6 familii care trecusera inaintea mea si isi alesesera ora. good luck!

ms mult:* si cred k as mai avea o intrebare cum e cu programarea si ma refer la ora cum o poti pune sa iti convina tie?:-? eu am si civila si religioasa in aceeasi zi si tre sa le pun in asa fel incat sa nu pierd timpul aiurea mai ales k petrecerea e la falticeni;))[/quote]

Creizilup
27.08.2009, 15:05:24
pai ca sa-ti asiguri rezervarea unei anumite ore trebuie sa fii la prima ora (cu exact 14 zile inainte de nunta, mai devreme nu te primeste) cu dosarul pentru a fi depus si atunci va trece si ora dorita. eu am fost la ora 9 dimineata si deja erau 6 familii care trecusera inaintea mea si isi alesesera ora. good luck!

Mamma mia! 6familii? Ok, de pe la 7 sunt acolo ;))Si chiar daca suna nebuneste...vorbesc serios :D

aquarelle
27.08.2009, 18:10:48
pai nu suna deloc nebuneste....asa spuneam si eu....cine vine chiar de dimineata?...dar uite ca am avut suprize! ora pe care o doream era deja luata, dar am pus cu 15 minute inainte de ora 16...dupa era deja ocupat tot!

Mamma mia! 6familii? Ok, de pe la 7 sunt acolo ;))Si chiar daca suna nebuneste...vorbesc serios :D[/quote]

Creizilup
29.08.2009, 14:12:18
pai nu suna deloc nebuneste....asa spuneam si eu....cine vine chiar de dimineata?...dar uite ca am avut suprize! ora pe care o doream era deja luata, dar am pus cu 15 minute inainte de ora 16...dupa era deja ocupat tot!

Mamma mia! 6familii? Ok, de pe la 7 sunt acolo ;))Si chiar daca suna nebuneste...vorbesc serios :D[/quote]
Brrr si noi vrem chiar dupa 17 ;)) Bun sa stiu ca inainte cu 2 saptamani de nunta, la ora 07:00 trebuie sa fie la oficiul starii civile :)) Oricum nu dureaza mult toata ceremonia cu "da-da-va declar sot si sotie" , nu? :-?

aquarelle
29.08.2009, 15:53:37
absolut...la prima ora sa fii acolo..cu 14 zile inainte!
ceremonia e expeditiva....vrei..nu vrei? :)) si gata! ei programeaza perechile la fiecare 15 min...deci iti dai seama ce harababura..mai ales daca se intarzie din cauza uneia!

Brrr si noi vrem chiar dupa 17 ;)) Bun sa stiu ca inainte cu 2 saptamani de nunta, la ora 07:00 trebuie sa fie la oficiul starii civile :)) Oricum nu dureaza mult toata ceremonia cu "da-da-va declar sot si sotie" , nu? :-?[/quote]

Creizilup
29.08.2009, 18:18:16
ceremonia e expeditiva....vrei..nu vrei? :)) si gata! ei programeaza perechile la fiecare 15 min...deci iti dai seama ce harababura..mai ales daca se intarzie din cauza uneia!

Uneia adica uneia dintre nunti? :)) Hmm...sper sa nu mi se intample asta pt ca nu reactionez prea frumos cand sunt lasata sa astept. Ma bucur ca nu dureaza mult, o sa-mi iau totusi o marja de intarziere :))

ioanacity
03.09.2009, 14:07:03
eu am facut starea civila pe 14 februarie si pot sa zic ca nu prea am avut timp sa ma intind ....dar nu conta ca am facut pe urma la Perla si am sarabatorit acolo!oricum erau f multe nunti dar din ce am inteles de la invitatii mei eu am fost cea mai frumoasa>:D< :-" :"> :"> :">

aquarelle
04.09.2009, 10:28:48
da...adica sa se intarzie din cauza unei perechi! :)) si noi am intarziat..vreo 5 min...dar din cauza mirelui:-" ..eu am fost punctuala!

Uneia adica uneia dintre nunti? :)) Hmm...sper sa nu mi se intample asta pt ca nu reactionez prea frumos cand sunt lasata sa astept. Ma bucur ca nu dureaza mult, o sa-mi iau totusi o marja de intarziere :))

Creizilup
05.09.2009, 09:26:58
da...adica sa se intarzie din cauza unei perechi! :)) si noi am intarziat..vreo 5 min...dar din cauza mirelui:-" ..eu am fost punctuala!
:)) Ce tare! A intarziat mirele si nu mireasa ;))

ioanacity
05.09.2009, 12:23:16
daca nu aveti si religioasa in aceeasi zi ( cum am avut eu ) e mai bine sa plecati amandoi spre starea civila din acelasi loc ! e mai comod si asa nu se intarzie! oricum sambata e cel mai aglomerat si nu prea ai timp sa te intinzi cu tot felu de pozici:)

Creizilup
05.09.2009, 13:46:58
daca nu aveti si religioasa in aceeasi zi ( cum am avut eu ) e mai bine sa plecati amandoi spre starea civila din acelasi loc ! e mai comod si asa nu se intarzie! oricum sambata e cel mai aglomerat si nu prea ai timp sa te intinzi cu tot felu de pozici:)
La care pozici te referi Ioana? La cele din timpul cununiei civile sau la cele de dupa?

ioanacity
08.09.2009, 09:25:50
cele de dupa " da":>

Creizilup
08.09.2009, 15:41:27
cele de dupa " da":>
Hmmm...eu ma gandeam sa-mi pun sedinta foto dupa starea civila si biserica...:-\

ioanacity
08.09.2009, 17:48:54
iti spun sincer eu ce o sa ma de facut fac la restaurant! imi place ce vad aici ce poze frumoase au unele miresici prin diferite locatii dar sincer mi se par " false" ! dc? pt ca mie imi plac pozele naturale surprinse asa din anumite unghiuri si comice! nu as vrea sedinte foto de parca as poza pt reviste...eu nu sunt genul! e destul cat voi fi si filmata! o sa imi doresc poze cu toti invitatii si cu mirele meu...dar o sa pun accent pe pozele instantaneee! multi fotografi pot face poze " de revista" ( cum le numesc eu ) dar putini au performanta sa surprinda ce e mai bun fara modificari in programe si fara trucaje! cand au multe mirese aceleasi chestii nu mai este original!:-B ....nu ma judecati dar asa gandesc eu si asa as vrea eu<:-P

Creizilup
08.09.2009, 19:34:54
iti spun sincer eu ce o sa ma de facut fac la restaurant! imi place ce vad aici ce poze frumoase au unele miresici prin diferite locatii dar sincer mi se par " false" ! dc? pt ca mie imi plac pozele naturale surprinse asa din anumite unghiuri si comice! nu as vrea sedinte foto de parca as poza pt reviste...eu nu sunt genul! e destul cat voi fi si filmata! o sa imi doresc poze cu toti invitatii si cu mirele meu...dar o sa pun accent pe pozele instantaneee! multi fotografi pot face poze " de revista" ( cum le numesc eu ) dar putini au performanta sa surprinda ce e mai bun fara modificari in programe si fara trucaje! cand au multe mirese aceleasi chestii nu mai este original!:-B ....nu ma judecati dar asa gandesc eu si asa as vrea eu<:-P
Nu te judeca nimeni, doar pentru asta suntem aici, sa adunam cat mai multe idei si sa ne formam o imagine de ansamblu a ceea ce ne-am dori sa fie nunta noastra, desi suntem cu toatele constiente ca realitatea va fi "putin" diferita ;))
Acum sa-mi dau si eu cu parerea: fiecare dintre noi va avea cu siguranta acele instantanee despre care vorbesti tu si iti plac atat. Sunt intr-adevar amuzante de privit peste ani, insa nu stiu daca niste poze la care rad atat eu cat si altii (poate aveam gura plina cu mancare sau mai stiu eu ce mai era pe acolo-pentru ca am vazut slava Domnului cate se pot intampla la o nunta :)) ) o sa vreau sa le si inramez sa ma vada si nepotii peste ani :)). Cred ca utile sunt ambele tipuri de poze, pentru ca instantaneele sunt "for fun" si clasicele -care nu mai sunt de mult clasice- sunt menite sa te faca sa te intorci la tot ce a insemnat pentru tine acea zi (am vazut poze aici pe site sau pe internet, atat de dragute sau atat de profesionist facute incat jos palaria in fata oamenilor cu asemenea idei ). Nu ma refer aici la pozele de genul celei de sub un brad sau mai stiu eu. Nu sunt genul meu, insa gusturile sunt discutabile si nu trebuiesc judecate.
La fel e si cu alegerea momentului si tipului de poze, dupa parerea mea :)

aquarelle
09.09.2009, 00:04:41
good pointed! =D>

Nu te judeca nimeni, doar pentru asta suntem aici, sa adunam cat mai multe idei si sa ne formam o imagine de ansamblu a ceea ce ne-am dori sa fie nunta noastra, desi suntem cu toatele constiente ca realitatea va fi "putin" diferita ;))
Acum sa-mi dau si eu cu parerea: fiecare dintre noi va avea cu siguranta acele instantanee despre care vorbesti tu si iti plac atat. Sunt intr-adevar amuzante de privit peste ani, insa nu stiu daca niste poze la care rad atat eu cat si altii (poate aveam gura plina cu mancare sau mai stiu eu ce mai era pe acolo-pentru ca am vazut slava Domnului cate se pot intampla la o nunta :)) ) o sa vreau sa le si inramez sa ma vada si nepotii peste ani :)). Cred ca utile sunt ambele tipuri de poze, pentru ca instantaneele sunt "for fun" si clasicele -care nu mai sunt de mult clasice- sunt menite sa te faca sa te intorci la tot ce a insemnat pentru tine acea zi (am vazut poze aici pe site sau pe internet, atat de dragute sau atat de profesionist facute incat jos palaria in fata oamenilor cu asemenea idei ). Nu ma refer aici la pozele de genul celei de sub un brad sau mai stiu eu. Nu sunt genul meu, insa gusturile sunt discutabile si nu trebuiesc judecate.
La fel e si cu alegerea momentului si tipului de poze, dupa parerea mea :)

ioanacity
09.09.2009, 07:24:38
si alea sunt ok nu renunt dar eu ma refer la acele poze care din diferite " pozitii" si cu voalul aruncat prin namol:)) ....si eu la civil am facut si asa si " asa" dar nu m-am aruncat sa fac multe poze gen reviste.....clasicul ramane clasic nu inventam miri si mirese in globuri:D

Creizilup
09.09.2009, 07:43:09
si alea sunt ok nu renunt dar eu ma refer la acele poze care din diferite " pozitii" si cu voalul aruncat prin namol:)) ....si eu la civil am facut si asa si " asa" dar nu m-am aruncat sa fac multe poze gen reviste.....clasicul ramane clasic nu inventam miri si mirese in globuri:D
Asta am spus si eu. Ca ambele tipuri de poze sunt utile.

maya_g
12.09.2009, 10:05:41
buna,
abia fac primii pasi in organizarea nuntii mele...aveti idee daca in Botosani se poate oficia si cununia civila in biserica? Am fost anul trecut la o nunta langa Iasi unde mirii au platit o taxa la primarie si au putut beneficia de facilitatea asta. Mi se pare mult mai comod avand in vedere tot stresul din ziua nuntii. Stiu ca si in Suceava se poate face asa ceva:)

biancaJO
12.09.2009, 14:23:40
buna,
abia fac primii pasi in organizarea nuntii mele...aveti idee daca in Botosani se poate oficia si cununia civila in biserica? Am fost anul trecut la o nunta langa Iasi unde mirii au platit o taxa la primarie si au putut beneficia de facilitatea asta. Mi se pare mult mai comod avand in vedere tot stresul din ziua nuntii. Stiu ca si in Suceava se poate face asa ceva:)

Salut,trebuie de incercat si intrebat,de ce nu sa se poata?banuiesc ca costa mai mult,pt ca asta ar insemna cel de la oficiul starii civile sa se deplaseze el la anumita biserica unde se oficiaza cununia,na ce sa zic aratai banu si daca i place cu siguranta se rezolva.Multa bafta;-) !

ioanacity
13.09.2009, 12:26:19
trebuie sa ai o " pila " ca sa poti face asta si apoi sa dai un ban mai " gros" dar se poate! asa a facut o vara de-a mea!

Sheena
17.02.2010, 20:40:17
buna,
La noi inca nu a ajuns conceptul asta si cred ca va mai trece ceva timp pana sa se trezeasca lumea in Botosani.

Creizilup
17.02.2010, 21:31:32
La noi inca nu a ajuns conceptul asta si cred ca va mai trece ceva timp pana sa se trezeasca lumea in Botosani.

Lumea s-a trezit, dupa cum observi sunt mirese care vin cu idei. Acum trebuie sa se trezeasca autoritatile si cei care iau decizii...

Imara
17.02.2010, 22:21:30
Eu sunt convinsa ca se poate si in Bt, dar tine de 2 factori importanti: de cei de la starea civila si de preot. Daca preotul nu vrea degeaba scoti banul la cei de la starea civila. Daca ai cununia religioasa la o biserica unde intra cuplurile ca pe banda rulanta nu ai nici o sansa ca preotul sa fie de acord pt ca el pierde timp ... deci si bani.

Creizilup
17.04.2010, 17:16:13

Brrr si noi vrem chiar dupa 17 ;)) Bun sa stiu ca inainte cu 2 saptamani de nunta, la ora 07:00 trebuie sa fie la oficiul starii civile :)) Oricum nu dureaza mult toata ceremonia cu "da-da-va declar sot si sotie" , nu? :-?

Aquarelle, dar daca ceremonia civila este samabata, inseamna ca trebuie sa fiu sambata dimineata cu 14 zile inainte la oficiul starii civile? :-\

aquarelle
17.04.2010, 18:11:44
daca vrei tu neaparat poti sa mergi si sambata..dar nu stiu daca gasesti pe cineva! asa ca va trebui sa mergi in ziua de luni imediat urmatoare! <:-P

Aquarelle, dar daca ceremonia civila este samabata, inseamna ca trebuie sa fiu sambata dimineata cu 14 zile inainte la oficiul starii civile? :-\

Creizilup
17.04.2010, 19:14:30
daca vrei tu neaparat poti sa mergi si sambata..dar nu stiu daca gasesti pe cineva! asa ca va trebui sa mergi in ziua de luni imediat urmatoare! <:-P

:)) Nu cred ca gasesc pe nimeni sambata acolo, de aceea intrebam, sa nu cumva sa ratez startul :))

miki_cochi
17.04.2010, 19:21:47
:)) Nu cred ca gasesc pe nimeni sambata acolo, de aceea intrebam, sa nu cumva sa ratez startul :))
In caz ca ajungi pe acolo si intrebi sa ne spui si noua;;)

Creizilup
17.04.2010, 20:40:57
In caz ca ajungi pe acolo si intrebi sa ne spui si noua;;)

A fost iubitul meu si a intrebat si i s-a spus ca exact cu 14 zile inainte sa fim acolo daca vrem o anumita ora, de aceea intreb si eu obsesiv de treaba asta ;)) Oricum ii mai vizitez macar o data ca sa ne lamurim cand merg acasa :D

mihaela_a_84
21.04.2010, 11:07:12
buna,
Am avut nunta in oct 2008 si cu tot cu pile solide chiar de la starea civila nu au vrut sa vina sa oficializeze la biserica. Cica domnul primar nu mai permite

anuska_dea
21.04.2010, 20:40:28
Am avut nunta in oct 2008 si cu tot cu pile solide chiar de la starea civila nu au vrut sa vina sa oficializeze la biserica. Cica domnul primar nu mai permite

Cred ca nu au timp sa se deplaseze si in alte parti. In sezon sunt programati din 15 in 15 min sa oficializeze cate o stare civila.

solmizel
06.05.2010, 07:34:24
La starea civila trebuie platita vreo taxa?

Creizilup
06.05.2010, 09:08:50

Niciuna oficiala din cate stiu eu :D

aquarelle
06.05.2010, 12:27:22
neoficial se plateste ceva taxa pentru "deranjul" ofiterului de serviciu...parca 40 ron am dat noi

Niciuna oficiala din cate stiu eu :D

Creizilup
06.05.2010, 13:04:44
neoficial se plateste ceva taxa pentru "deranjul" ofiterului de serviciu...parca 40 ron am dat noi

:)) Da, tot de la tine stiam de cea neoficiala :D

solmizel
06.05.2010, 13:56:14
Multumesc. Am auzit de cineva care a dat 60 de lei dar nu stiu daca in mod oficial sau nu:))

anuska_dea
06.05.2010, 18:29:03

Pai asta nu e treaba lui? Pe mine de exemplu daca ma cheama la serviciu nu imi plateste nimeni deranjul! Ma gandeam ca vom plati ceva oficial. Si pentru un sfert de ora e cam mult 40 ron. Dar na, ce sa facem achitam traditia.

Creizilup
08.05.2010, 21:07:57
Pai asta nu e treaba lui? Pe mine de exemplu daca ma cheama la serviciu nu imi plateste nimeni deranjul! Ma gandeam ca vom plati ceva oficial. Si pentru un sfert de ora e cam mult 40 ron. Dar na, ce sa facem achitam traditia.

:)) Da, asta e treaba lui, insa chiar ma intrebam daca intra in datoriile lor de serviciu sa oficieze nunti sambata si duminica...:-? Ca tare mi-ar placea si mie sa lucrez doar sambata si duminica :D Pe de alta parte cred ca in timpul saptamanii nu stau nici ei chiar degeaba -inregistreaza nasterile si toate cele legate de acest oficiu ( oare? ) Nu stiu, asta imi imaginez eu si chiar nu am nicio cunostinta pe care sa o pot intreba...Poate imi lamuriti voi dilema asta...:D

Renata_Pavel
09.05.2010, 09:13:47

Noi am platit 60 lei, pt care nu ne-a dat chitanta, pt ca a fost in post si eram singurii din sambata respectiva, dar prietenii nostri, care au facut nunta in sept 2009, le-a dat si chitanta pt suma respectiva. Si in plus, daca imi aduc aminte bine, i-am mai dat inca 50 lei, pt ca am fost sa ne programam cu vreo 4-5 zile inainte :D

miki_cochi
09.05.2010, 11:05:19
Noi am platit 60 lei, pt care nu ne-a dat chitanta, pt ca a fost in post si eram singurii din sambata respectiva, dar prietenii nostri, care au facut nunta in sept 2009, le-a dat si chitanta pt suma respectiva. Si in plus, daca imi aduc aminte bine, i-am mai dat inca 50 lei, pt ca am fost sa ne programam cu vreo 4-5 zile inainte :D
Dar multi bani mai vor acestia de la noi:)

anuska_dea
09.05.2010, 13:16:30
:)) Da, asta e treaba lui, insa chiar ma intrebam daca intra in datoriile lor de serviciu sa oficieze nunti sambata si duminica...:-? Ca tare mi-ar placea si mie sa lucrez doar sambata si duminica :D Pe de alta parte cred ca in timpul saptamanii nu stau nici ei chiar degeaba -inregistreaza nasterile si toate cele legate de acest oficiu ( oare? ) Nu stiu, asta imi imaginez eu si chiar nu am nicio cunostinta pe care sa o pot intreba...Poate imi lamuriti voi dilema asta...:D

Nu stiu nici eu ce fac, dar imi inchipui ca e ofiter de stare civila, nu cred ca are legatura cu nasterile. O fi avand si alte treburi, nu spun nu, dar eu nu am auzit de nunti, de stare civila luata in alte zi inafara de sambata sau duminica, rareori vinerea. In timpul saptamanii nu am auzit. Dar na, cine stie...

anuska_dea
09.05.2010, 13:18:50
Dar multi bani mai vor acestia de la noi:)

Pai unde te duci, tre sa scoti banu... Mai ales cand aud ca e vorba de nunta, sa vezi cum sar preturile. De parca faci nunta ca nu mai poti de bine... Oricum la noi sunt bune preturile in privinta asta, in comparatie cu ce am mai auzit prin tara.

miki_cochi
09.05.2010, 14:40:23
Pai unde te duci, tre sa scoti banu... Mai ales cand aud ca e vorba de nunta, sa vezi cum sar preturile. De parca faci nunta ca nu mai poti de bine... Oricum la noi sunt bune preturile in privinta asta, in comparatie cu ce am mai auzit prin tara.
Oricum depinde si de bugetul fiecaruia,daca se intinde cat ii tine plapuma sau nu.Oricum eu cred ca sant si in tara preturi mai mici.:)

anuska_dea
09.05.2010, 20:27:24
Oricum depinde si de bugetul fiecaruia,daca se intinde cat ii tine plapuma sau nu.Oricum eu cred ca sant si in tara preturi mai mici.:)

Bineinteles ca sunt.

Creizilup
24.05.2010, 19:54:40
Nu stiu nici eu ce fac, dar imi inchipui ca e ofiter de stare civila, nu cred ca are legatura cu nasterile. O fi avand si alte treburi, nu spun nu, dar eu nu am auzit de nunti, de stare civila luata in alte zi inafara de sambata sau duminica, rareori vinerea. In timpul saptamanii nu am auzit. Dar na, cine stie...

M-am informat si revin cu date certe :

Functionarul de stare civila tine evidenta nasterilor, deceselor si casatoriilor, elibereaza certificatele necesare si oficiaza ceremoniile de casatorie. Oportunitatile ocupationale sunt īn serviciile publice, la starea civila sau poate lucra la departamentul respectiv al administratiei locale si regionale de stat sau īn unitati ale autoritatilor locale.
Obligatiile includ: sa tina registrul nasterilor, deceselor, casatoriilor conform cu reglementarile īn vigoare, sa emita extrase din registre pentru a fi folosite īn tara si peste hotare (de ex., certificate de nastere, de casatorie, de deces), sa īncheie casatorii pe baza documentelor primite de la persoanele care se casatoresc, sa pregateasca efectuarea ceremoniei de casatorie, sa accepte declaratia consensuala comuna de paternitate din partea parintilor nou nascutului, sa īnregistreze īn registru nasterile, sa primeasca declaratia comuna a parintilor cu privire la alegerea cetateniei pentru un copil, īn conformitate cu īntelegerile si acordurile internationale īn vigoare, sa permita efectuarea ceremoniei de casatorie la o alta locatie decāt domiciliul permanent, sa analizeze cererile de scutire de prezentarea documentelor cerute pentru ceremonia de casatorie daca acestea sunt greu de obtinut, sa primeasca declaratia consensuala de paternitate facuta de parintii unui copil nascut īn afara casatoriei sa ia hotarāri cu privire la schimbarea de nume si prenume etc.

Deci nu e chiar atat de lipsit de ocupatie cum credeam noi ;))

anuska_dea
27.05.2010, 16:07:59
M-am informat si revin cu date certe :

Functionarul de stare civila tine evidenta nasterilor, deceselor si casatoriilor, elibereaza certificatele necesare si oficiaza ceremoniile de casatorie. Oportunitatile ocupationale sunt īn serviciile publice, la starea civila sau poate lucra la departamentul respectiv al administratiei locale si regionale de stat sau īn unitati ale autoritatilor locale.
Obligatiile includ: sa tina registrul nasterilor, deceselor, casatoriilor conform cu reglementarile īn vigoare, sa emita extrase din registre pentru a fi folosite īn tara si peste hotare (de ex., certificate de nastere, de casatorie, de deces), sa īncheie casatorii pe baza documentelor primite de la persoanele care se casatoresc, sa pregateasca efectuarea ceremoniei de casatorie, sa accepte declaratia consensuala comuna de paternitate din partea parintilor nou nascutului, sa īnregistreze īn registru nasterile, sa primeasca declaratia comuna a parintilor cu privire la alegerea cetateniei pentru un copil, īn conformitate cu īntelegerile si acordurile internationale īn vigoare, sa permita efectuarea ceremoniei de casatorie la o alta locatie decāt domiciliul permanent, sa analizeze cererile de scutire de prezentarea documentelor cerute pentru ceremonia de casatorie daca acestea sunt greu de obtinut, sa primeasca declaratia consensuala de paternitate facuta de parintii unui copil nascut īn afara casatoriei sa ia hotarāri cu privire la schimbarea de nume si prenume etc.

Deci nu e chiar atat de lipsit de ocupatie cum credeam noi ;))
Intradevar e greu tare sa tii 3 registre si sa inregistrezi in ele nasteri, decese... mai ales sa primesti declaratiile comune ale parintilor si sa permiti efectuarea ceremoniilor de casatorie. Si imi inchipui ca nu e doar un singur om pentru asta, or fi mai multi. Se merita sa mai dau 50 lei!:-L
Ce rautacioasa am fost!

catalinacucu
31.05.2010, 19:15:44
Sa nu uitati de cei 200 de euro pe care cei de acolo trebuie sa ii dea tinerilor casatoriti!!!!
Noua nu ne-au spus,asa ca i-am pierdut! ''Au crezut ca noi stiam ca trebuie sa facem cerere pt acesti bani''. Asta e tara romaneasca in care traim,sper ca nu pt mult timp!
Asa ca nu cred ca trebuie sa va faceti probleme de ce taxe ar trebui voi sa platiti atit timp cit ei ne trateaza cu indiferenta si evita sa ne informeze despre ceea ce ce ni se cuvine legal!
Sper ca voi sa stiti si sa puteti beneficia de ceea ce vi se cuvine! Multa bafta!

Creizilup
31.05.2010, 20:00:11
Sa nu uitati de cei 200 de euro pe care cei de acolo trebuie sa ii dea tinerilor casatoriti!!!!
Noua nu ne-au spus,asa ca i-am pierdut! ''Au crezut ca noi stiam ca trebuie sa facem cerere pt acesti bani''. Asta e tara romaneasca in care traim,sper ca nu pt mult timp!
Asa ca nu cred ca trebuie sa va faceti probleme de ce taxe ar trebui voi sa platiti atit timp cit ei ne trateaza cu indiferenta si evita sa ne informeze despre ceea ce ce ni se cuvine legal!
Sper ca voi sa stiti si sa puteti beneficia de ceea ce vi se cuvine! Multa bafta!

Ce urat din partea lor...tipic romanesc [-X[-X

miki_cochi
31.05.2010, 20:12:48
sa nu uitati de cei 200 de euro pe care cei de acolo trebuie sa ii dea tinerilor casatoriti!!!!
Noua nu ne-au spus,asa ca i-am pierdut! ''au crezut ca noi stiam ca trebuie sa facem cerere pt acesti bani''. Asta e tara romaneasca in care traim,sper ca nu pt mult timp!
nu se mai dai cei 200euro:d

Creizilup
31.05.2010, 20:19:47
nu se mai dai cei 200euro:d

Eu stiu ca se mai dau....:-? Poate ne lamureste Ancutzoaia...

miki_cochi
31.05.2010, 20:44:17
Eu stiu ca se mai dau....:-? Poate ne lamureste Ancutzoaia...
Au anuntat la tv.,intra in masuri de austeritate:D:D

MarKer81
31.05.2010, 20:49:38
Asa este, nu se mai dau... acum doar se iau de peste tot cu un tupeu incredibil... ce sa mai zic ca la Foscani, taxa la primarie ptr scoaterea actelor este de 500 lei...

miki_cochi
31.05.2010, 20:57:13
Asa este, nu se mai dau... acum doar se iau de peste tot cu un tupeu incredibil... ce sa mai zic ca la Foscani, taxa la primarie ptr scoaterea actelor este de 500 lei...
ce acte?:D:D:D

Creizilup
31.05.2010, 21:05:49
Au anuntat la tv.,intra in masuri de austeritate:D:D

Mda...au dat prea mult :)) Am zis eu ca toate se intampla in anul nuntii mele :))
Nu statea nimeni in baza acelor bani, insa...tot era ceva pe criza asta...

Creizilup
31.05.2010, 21:06:19

:O:O:O Ce acte?

miki_cochi
31.05.2010, 21:54:56
:O:O:O Ce acte?
Cred ca se referea la vreo taxa care trebuie platita la starea civila.

anca1102
31.05.2010, 21:55:29
aoleuuu....la noi cat o fi? :-SS

miki_cochi
31.05.2010, 21:57:09
Mda...au dat prea mult :)) Am zis eu ca toate se intampla in anul nuntii mele :))
Nu statea nimeni in baza acelor bani, insa...tot era ceva pe criza asta...
Tocmai ca e criza de asta nu ii mai dau,:D:D

miki_cochi
31.05.2010, 21:58:38
aoleuuu....la noi cat o fi? :-SS
Poate ne spune cineva care a avut recent starea civila,cel putin sa mergem pregatiti:D:D

Creizilup
01.06.2010, 09:08:51
Poate ne spune cineva care a avut recent starea civila,cel putin sa mergem pregatiti:D:D

Mi se pare exagerat 500 ron...Pana la urma statul ii plateste sa "presteze" acest serviciu...Sa ia de la fiecare cuplu 500 ron e enorm de mult! (:|[-X

aryanna
01.06.2010, 09:14:59
eu nu cred ca am dat nimic la starea civila..., poate daca or fi dat socrii dar noi sigur nu. tin minte ca la un moment dat zicea sa-i dam o sticla de sampanie dar nici pe aia n-am mai dat-o.
dar hai mai da-i la naiba, pai ce nu primesc salariu? Si daca nu le dati ce credeti sa se poate intampla?

Creizilup
01.06.2010, 09:37:32
eu nu cred ca am dat nimic la starea civila..., poate daca or fi dat socrii dar noi sigur nu. tin minte ca la un moment dat zicea sa-i dam o sticla de sampanie dar nici pe aia n-am mai dat-o.
dar hai mai da-i la naiba, pai ce nu primesc salariu? Si daca nu le dati ce credeti sa se poate intampla?

Pai depinde si cand iti cer ;))...Eu n-am de gand sa dau sume din astea fantastice pentru ceva pentru care ei sunt platiti ...

anuska_dea
01.06.2010, 20:55:59
Treaba asta este ca si cea cu ridicatul masinilor.... In nici un caz nu voi da 500 lei sau orice suma pentru acte!!!
Este treaba lor, sa si-o faca!! Daca vor face asta la noi, in mod sigur ii voi da in judecata! Incalca flagrant Constitutia!

anuska_dea
08.06.2010, 22:00:41
Anunt oficial: nu se mai efectueaza stare civila in ziua de duminica!!

madalinaeu
09.06.2010, 08:23:49
Anunt oficial: nu se mai efectueaza stare civila in ziua de duminica!!

Asa mi-au spus si mie :(

solmizel
09.06.2010, 13:12:19
Sambata e pana la ora 14.

Creizilup
09.06.2010, 13:43:23

Auuuuu!!! Eu vroiam mai dupa-masa asa...:(

solmizel
09.06.2010, 14:37:34
Si eu voiam pe la 4 jumate. Poate se razgandesc si schimba programul in iulie:D

be_happy
09.06.2010, 16:00:07
:( Si eu vroiam la 4. Imi dau astia toata organizarea peste cap.....

anca1102
09.06.2010, 18:45:09
eu nu cred ca o sa tine mult treaba asta...poate duminica o sa ramana libera dar cu sambata nu cred ca va tine mult.....

anuska_dea
09.06.2010, 21:28:34
Sa speram! Nimeni nu cred ca vrea starea civila dimineata!:-SS

solmizel
14.06.2010, 09:00:29
Veste buna! In luna iulie se schimba programul la Starea civila:D

anca1102
14.06.2010, 11:20:10

cum? in bine sau in mai bine :))

Creizilup
14.06.2010, 12:34:09

Uraaa! Sa am sperante deci ca prindem o ora mai dupa-amiaza :D<:-P:rockon:

solmizel
15.06.2010, 05:55:05
Eu intentionez sa pun pe la 4 si un sfert:D

Creizilup
15.06.2010, 07:14:38
Eu intentionez sa pun pe la 4 si un sfert:D

Eu vroiam la 17....;)) Sa vedem daca se poate :D

anuska_dea
15.06.2010, 21:56:52

Asa am auzit si eu.

Creizilup
16.06.2010, 17:11:27

Cand merg acasa ma duc sa ma interesez :D Desi....as putea sa astept si imi veti spune voi :)) Vreau totusi sa aud vestea cea buna cu urechiusele mele ;))

solmizel
16.06.2010, 18:25:33
AMC la ce ora pui cununia civila?

anuska_dea
16.06.2010, 21:18:04
AMC la ce ora pui cununia civila?

Pai se poate pune la ce ora vrei? Eu auzisem ca sambata au program pana pe la 13-14 ca nu iau bani pe ore suplimentare si nu mai stau peste program.

solmizel
17.06.2010, 06:42:38
Cica au avut programul acesta pentru ca in luna iunie nu au fost foarte multe nunti.

be_happy
19.06.2010, 07:31:35
Eu am vorbit cu cineva de la Starea Civila si mi-au zis ca nu va fi nicio problema, voi putea stabili la ce ora vrem :-??

Creizilup
19.06.2010, 08:39:39
Eu am vorbit cu cineva de la Starea Civila si mi-au zis ca nu va fi nicio problema, voi putea stabili la ce ora vrem :-??
Ce veste buna ne-ai dat dis-de dimineata :D ;;)>:D<

miki_cochi
19.06.2010, 15:01:05
Trebuie sa mearga si nasica mea sa vorbeasca cu ala care citeste,sa speram ca se rezolva pentru ora ,ca de nu ne da toate planurile peste cap:D

solmizel
19.06.2010, 15:47:44
Se mai serveste ceva la Starea civila?

be_happy
19.06.2010, 16:27:53
In afara de sampanie nu cred ca se mai serveste ceva. Stiu ca inainte puteai sa servesti cu prajituri, suc, bautura, dar la un moment dat nu au mai fost de acord.

Creizilup
19.06.2010, 17:17:49
Trebuie sa mearga si nasica mea sa vorbeasca cu ala care citeste,sa speram ca se rezolva pentru ora ,ca de nu ne da toate planurile peste cap:D

Daca te referi la starea civila, ora v-o stabiliti atunci cand mergeti voi cu dosarul ( cu minim 10 si maxim 14 zile inainte de eveniment). Dar daca aveti pe cineva "in sistem" presupun ca o sa o obtineti mai usor ;-)

Creizilup
19.06.2010, 17:18:39
In afara de sampanie nu cred ca se mai serveste ceva. Stiu ca inainte puteai sa servesti cu prajituri, suc, bautura, dar la un moment dat nu au mai fost de acord.

Deci doar sampanie, atat? Mama va fi dezamagita :))

Renata_Pavel
19.06.2010, 19:11:02
Se mai serveste ceva la Starea civila?

Depainde cat de aglomerati sunt. Cand am avut noi, ne-au lasat sa servim si sampanie, si prajituri. Dar, am fost la o nunta si se oficiau casatoriile in 3 sali diferite si pt ca erau prea multi, nici macar un pahar de sampanie nu i-au lasat sa ciocneasca. Cred ca depinde de cat de multe nunti sunt programate la ora respectiva.

miki_cochi
19.06.2010, 20:28:22
Daca te referi la starea civila, ora v-o stabiliti atunci cand mergeti voi cu dosarul ( cu minim 10 si maxim 14 zile inainte de eveniment). Dar daca aveti pe cineva "in sistem" presupun ca o sa o obtineti mai usor ;-)
Stiu draguta,merge sa intrebe pana la ce ora au program,si sa discuta si cu cineva de acolo poate ne ajuta:D

solmizel
23.06.2010, 10:31:43
Taxa la Starea civila este de 30 de lei.

anca1102
23.06.2010, 12:28:06

multumim :) v-ati ales ora?

solmizel
23.06.2010, 15:05:43
Da. Am ales ora. :D

anuska_dea
26.06.2010, 10:36:01
Am inteles ca pana la urma se mai fac stari civile si duminica, depinde de cum te intelegi cu ei atunci cand te duci si vorbesti. La altii se va putea face duminica, la altii nu.:-s

Creizilup
29.06.2010, 21:24:25

Ati primit chitanta pentru ei? :D

solmizel
30.06.2010, 07:05:04
Ati primit chitanta pentru ei? :D
Inca nu i-am platit.O sa vedem sambata

anuska_dea
09.07.2010, 19:24:33
Fetelor, deci deocamdata se pot face stari civile sambata, nu?

miki_cochi
09.07.2010, 20:18:08
Sa speram [-o<

Creizilup
09.07.2010, 20:21:43
Da, se pot face :D

miki_cochi
09.07.2010, 20:26:36
Da, se pot face :D
Pana la ce ora?

Creizilup
09.07.2010, 20:32:53
Pana la ce ora?
Asta nu stiu, sincer. Poate ne spun cele doua fete care au avut nunta pe 3 :)

A_M_C
10.07.2010, 11:00:50
Asta nu stiu, sincer. Poate ne spun cele doua fete care au avut nunta pe 3 :)

Noi am avut starea civila anul trecut, intr-o duminica, am platit o taxa de weekend si ora am ales-o noi. Trebuie sa mergi cu 2 saptamani inainte sa depui dosarul ca sa poti prinde o ora care sa-ti convina. Asa a fost la noi, cred ca nu s-au schimbat prea multe de atunci...

Creizilup
10.07.2010, 12:08:33
Noi am avut starea civila anul trecut, intr-o duminica, am platit o taxa de weekend si ora am ales-o noi. Trebuie sa mergi cu 2 saptamani inainte sa depui dosarul ca sa poti prinde o ora care sa-ti convina. Asa a fost la noi, cred ca nu s-au schimbat prea multe de atunci...
Asa cred si eu. Cred ca si solmizel a scris ca acea taxa este de 30 ron...

anuska_dea
11.07.2010, 10:46:56
M-am interesat pentru la anu, cand am eu nunta si mi s-a zis ca nu am cum sa-mi iau starea civila sambata sau duminica, doar daca m-ai schimba astia legile!:((
Asa ca, eu cred ca am sa mi-o iau joi inaintea nuntii. Mai este pana atunci!

anuska_dea
11.07.2010, 10:47:56
Au zis ca anul asta s-au facut exceptii.

anca1102
11.07.2010, 16:07:16
M-am interesat pentru la anu, cand am eu nunta si mi s-a zis ca nu am cum sa-mi iau starea civila sambata sau duminica, doar daca m-ai schimba astia legile!:((
Asa ca, eu cred ca am sa mi-o iau joi inaintea nuntii. Mai este pana atunci!
e super super nashpa faza....mor de ciuda :((:((:((
eu le-as plati si taxa cat imi cer numai sa-mi faca starea civila in sambata nuntii :-<

anuska_dea
11.07.2010, 20:39:00
e super super nashpa faza....mor de ciuda :((:((:((
eu le-as plati si taxa cat imi cer numai sa-mi faca starea civila in sambata nuntii :-<

Mie asa mi-a zis cineva, dar pana la anul mai este! E mult pana maine, dar nu pana la anul! Nu vezi, ca astia seara viseaza legi si dimineata le si pun in practica!

anca1102
12.07.2010, 09:14:14
Mie asa mi-a zis cineva, dar pana la anul mai este! E mult pana maine, dar nu pana la anul! Nu vezi, ca astia seara viseaza legi si dimineata le si pun in practica!

cred ca ti-a zis bine cine ti-a zis pt ca si maica-mea mi-a zis la fel. a vazut la tv. :( speranta moare ultima oricum :D

Renata_Pavel
13.07.2010, 17:52:23
"Incepand din aceasta sapatamana, ofiterii de stare civila din Botosani vor oficia casatorii in fiecare week-end" ... tocmai ce au anuntat la tv. V-am mai scapat de un stres, nu? ;;)

Creizilup
13.07.2010, 18:43:15
"Incepand din aceasta sapatamana, ofiterii de stare civila din Botosani vor oficia casatorii in fiecare week-end" ... tocmai ce au anuntat la tv. V-am mai scapat de un stres, nu? ;;)
Ooo si inca cum!>:D< >:D< Multumim!

anca1102
13.07.2010, 20:09:19

pana cand? :D

Renata_Pavel
14.07.2010, 09:12:46
pana cand? :D

Asta nu au mai spus. Dar nici nu au dat de inteles ca ar fi o situatie provizorie. Si am fost foarte atenta la stirea respectiva. Speram sa fie de acum incolo permanent. Sau cel putin sa fie asa in toate perioadele cand se pot face nunti. :)

anca1102
14.07.2010, 10:36:44
Asta nu au mai spus. Dar nici nu au dat de inteles ca ar fi o situatie provizorie. Si am fost foarte atenta la stirea respectiva. Speram sa fie de acum incolo permanent. Sau cel putin sa fie asa in toate perioadele cand se pot face nunti. :)

sa dea D [-o<

be_happy
15.07.2010, 08:12:43
Noi am rezolvat cu starea civila :D Am reusit sa punem de pe acum la ora la care am vrut :)

Creizilup
15.07.2010, 10:44:00
Noi am rezolvat cu starea civila :D Am reusit sa punem de pe acum la ora la care am vrut :)
Norocosilor! Vinde-mi si mie secretul :D ;;)

anuska_dea
17.07.2010, 16:33:51
Ar fi bine sa fie cum a fost si pana acum.:)>-
Poate are si be_happy o cunostinta pe acolo si a rezolvat-o! Fiecare cum se descurca!:D

be_happy
20.07.2010, 11:37:18
:)) A mers soacra si a tras sfori :)) Glumesc. Nu stiu exact cum s-a rezolvat, dar eu intelesesem de la ea ca se fac in continuare stari civile si in weekend. Noi am vrut insa neaparat o anumita ora si de asta am trimis-o sa se asigure ca suntem ok :D

Creizilup
20.07.2010, 12:56:39
:)) A mers soacra si a tras sfori :)) Glumesc. Nu stiu exact cum s-a rezolvat, dar eu intelesesem de la ea ca se fac in continuare stari civile si in weekend. Noi am vrut insa neaparat o anumita ora si de asta am trimis-o sa se asigure ca suntem ok :D
Of, of, ce soacra draguta ai ;;) Si noi vrem neaparat o anumita ora... Sper sa o si obtinem :D ;;)

deea89
24.07.2010, 18:16:51
Eram , eram dar nu in rochie de mireasa.>:D< >:D< Oricum totul a iesit cum mi-am dorit.

pls raspunde-mi si mie...vreau sa fac starea civila in alta rochita decat cea de mireasa , alta coafura...si problema este ca nu stiu daca o sa am timp pentru asta te rog frumos sa-mi spui cum a fost la u...eu am pus cununia la ora 17.00 sperand ca dupa sa am timp sa fac si foto in rochita de mireasa...as pune civilul la 10 30 sau 11 si pana la 12 maxim sa termin si cu pozici in parculetul de langa teatru...problema mea e ca ma tem fff tare ca nu voi avea timp sa ma coafez...sa vin home,...sa ma schimb sa ma machez etc pana vine mirele sa ma ia pe la ora 14...deci???? plz help me...astept sugestii ms!!!!:*:)

anuska_dea
24.07.2010, 22:51:16
Nu ar fi mai simplu sa faci starea civila cu o zi inainte?

solmizel
25.07.2010, 06:37:24
pls raspunde-mi si mie...vreau sa fac starea civila in alta rochita decat cea de mireasa , alta coafura...si problema este ca nu stiu daca o sa am timp pentru asta te rog frumos sa-mi spui cum a fost la u...eu am pus cununia la ora 17.00 sperand ca dupa sa am timp sa fac si foto in rochita de mireasa...as pune civilul la 10 30 sau 11 si pana la 12 maxim sa termin si cu pozici in parculetul de langa teatru...problema mea e ca ma tem fff tare ca nu voi avea timp sa ma coafez...sa vin home,...sa ma schimb sa ma machez etc pana vine mirele sa ma ia pe la ora 14...deci???? plz help me...astept sugestii ms!!!!:*:)

Cu rochia nu-i problema, dar daca vrei alta coafura si alt machiaj se schimba datele problemei. Sigur nu vei avea timp. Mai ales ca vrei si sedinta foto care dureaza. Bafta multa sa fie cum vrei tu:grin:

be_happy
26.07.2010, 16:54:37
Pe mine m-a bagat medicul de familie urat de tot in ceata :(
Analizele trebuie sa fie facute cu maxim 14 zile minim 10 inainte de starea civila sau inainte de depunerea actelor la starea civila?? Pls help

Creizilup
26.07.2010, 17:53:51
Pe mine m-a bagat medicul de familie urat de tot in ceata :(
Analizele trebuie sa fie facute cu maxim 14 zile minim 10 inainte de starea civila sau inainte de depunerea actelor la starea civila?? Pls help

Pai termenul asta de maxim 14-minim 10 zile coincide atat la analize cat si la depunerea dosarului...

anuska_dea
26.07.2010, 18:15:13
Pai termenul asta de maxim 14-minim 10 zile coincide atat la analize cat si la depunerea dosarului...

Pai cum e si cu analizele astea? Nu pot sa le fac de exemplu cu o luna inainte de nunta? Au si astea termen??

Renata_Pavel
26.07.2010, 19:08:53
Pai cum e si cu analizele astea? Nu pot sa le fac de exemplu cu o luna inainte de nunta? Au si astea termen??

Important e data eliberarii certifcatului prenuptial, daca tin eu minte bine. Analizele le poti face si cu mai mult timp inainte, dar problema e cu acel certificat eliberat de medicul de familie. Analizele cred ca sunt valabile 3 luni, dar mai bine intrebati medicul de familie.

be_happy
26.07.2010, 19:50:20
Pai nu...eu sunt nelamurita daca trebuie facute cu 14-10 zile inainte de depunerea dosarului sau inainte de nunta in sine....Pentru ca nu sunt tot 14 zile pana la depunere cat si pana la nunta...Intre depunerea actelor si nunta sunt 14 zile...Nu stiu daca m-am facut inteleasa

Creizilup
26.07.2010, 20:16:11
Pai nu...eu sunt nelamurita daca trebuie facute cu 14-10 zile inainte de depunerea dosarului sau inainte de nunta in sine....Pentru ca nu sunt tot 14 zile pana la depunere cat si pana la nunta...Intre depunerea actelor si nunta sunt 14 zile...Nu stiu daca m-am facut inteleasa
Importanta e, asa cum a zis si Renata, data de pe certificatul de la medicul de familie, care trebuie sa fie eliberat in aceeasi perioada de 4 zile in care trebuie facuta si depunerea dosarului. Pe noi ne-a chemat pe 16 august dna doctor :)

be_happy
27.07.2010, 06:50:48
Mie medicul mi-a zis ca certificatul prenuptial e valabil doar 24 de ore, iar analizele trebuie sa se incadreze in intervalul 10-14 zile ( ori inainte de depunerea dosarului ori inainte de cununia civila). O sa o sun azi si sper sa ma lamureasca. Da grea de cap mai sunt :(

Creizilup
27.07.2010, 08:30:10
Mie medicul mi-a zis ca certificatul prenuptial e valabil doar 24 de ore, iar analizele trebuie sa se incadreze in intervalul 10-14 zile ( ori inainte de depunerea dosarului ori inainte de cununia civila). O sa o sun azi si sper sa ma lamureasca. Da grea de cap mai sunt :(
Da, da exact. Depunerea dosarului are loc cu 10-14 zile inainte de cununia civila. Ti-a zis bine :)

be_happy
27.07.2010, 10:26:56
Hai ca sunt tare =))
Stiu ca depunerea dosarului se face cu 10-14 zile inainte de nunta....Ceea ce nu am inteles e daca analizele alea trebuie sa fie facute cu 10-14 zile inainte sa depun dosarul sau 10-14 zile inainte de nunta...Ca cele doua momente difera..
Adica daca analziele ar fi facut cu 10-14 zile inainte de depunerea dosarului, atunci ele ar fi facute cu vreo 20 si ceva de zile inainte de nunta...

Oricum, poate e asa cum zicea cineva mai sus si conteaza doar ca certificatul prenuptial sa fie emis cu 24 de ore inainte de depunerea dosarului iar analizele trebuie sa nu fie mai vechi de 3 luni..

Creizilup
27.07.2010, 10:37:30
Hai ca sunt tare =))
Stiu ca depunerea dosarului se face cu 10-14 zile inainte de nunta....Ceea ce nu am inteles e daca analizele alea trebuie sa fie facute cu 10-14 zile inainte sa depun dosarul sau 10-14 zile inainte de nunta...Ca cele doua momente difera..
Adica daca analziele ar fi facut cu 10-14 zile inainte de depunerea dosarului, atunci ele ar fi facute cu vreo 20 si ceva de zile inainte de nunta...

Oricum, poate e asa cum zicea cineva mai sus si conteaza doar ca certificatul prenuptial sa fie emis cu 24 de ore inainte de depunerea dosarului iar analizele trebuie sa nu fie mai vechi de 3 luni..

Eu cred ca analizele trebuie facute cu 10-14 zile inainte de nunta :) Daca afli ca ar fi altfel te rog sa imi spui si mie>:D<

be_happy
27.07.2010, 10:47:56
Sper sa ma lamureasca Doc astazi! Voi spune si aici ce si cum!

Renata_Pavel
27.07.2010, 20:55:39
Eu cred ca analizele trebuie facute cu 10-14 zile inainte de nunta :) Daca afli ca ar fi altfel te rog sa imi spui si mie>:D<

Noi cand ne-am facut analizele au gresit cei de la spital si au scris o alta data pe rezultat, cu cateva zile inainte de data reala, iar medicul de familie mi-a spus ca nu e nici o problema, pt ca data certificatului conteaza, asa ca ...

be_happy
28.07.2010, 15:08:35
Da, are dreptate Renata, certificatul conteaza, analizele nu neaparat, cred ca depinde de cat de strict/sever e medicul...

Creizilup
28.07.2010, 19:19:46
Da, are dreptate Renata, certificatul conteaza, analizele nu neaparat, cred ca depinde de cat de strict/sever e medicul...

Deci pana la urma conteaza data de pe certificatul eliberat de medicul de familie, da?

anuska_dea
28.07.2010, 19:24:08
Eu nu prea am inteles!(:| cand trebuie sa fac analizele. Analizele astea se cer la dosarul care se depune la starea civila? E o adeverinta tip pe care ti-o elibereaza medicul de familie?

Creizilup
28.07.2010, 19:30:59
Eu nu prea am inteles!(:| cand trebuie sa fac analizele. Analizele astea se cer la dosarul care se depune la starea civila? E o adeverinta tip pe care ti-o elibereaza medicul de familie?

Din cate am inteles eu, conteaza data de pe certificatul medical pe care vi-l elibereaza medicul de familie, dupa ce ati facut analizele. Data asta trebuie sa se incadreze in cele 10-14 zile in care se depune si dosarul la starea civila.:)>-

anuska_dea
28.07.2010, 19:33:32
Dosarul ce trebuie sa contina?:D:">

Creizilup
28.07.2010, 19:36:19
Dosarul ce trebuie sa contina?:D:">

:)) Nu stiu! O mai asteptam pe Renata sau dam un search ;;) :D

Creizilup
28.07.2010, 19:37:50
Am gasit:
-Certificatele de nastere in original si copie (nelegalizata) ;
-Certificatele medicale prenuptiale – se obtin de la medicul de familie si chiar daca sunt eliberate cu doua saptamani inainte, rugati medicul sa le dateze cu ziua in care depuneti actele la Starea Civila si sa faca mentiunea expresa &#171; apt(a) pentru casatorie &#187; ;
-Actele de identitate sau pasapoartele – pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate, original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sa aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria) ;
-Declaratia de casatorie – dactilografiata ;
-Timbre fiscale.

anuska_dea
28.07.2010, 19:40:59
Ha ha =)) cand am vazut ca ai scris pasapoarte am facut niste ochi.... dupa care am continuat sa citesc si m-am linistit. Ma gandeam ca astia ne cer pasapoarte ca sa ne casatorim.=))
MULTUMESC!!

Creizilup
28.07.2010, 19:44:49
Ha ha =)) cand am vazut ca ai scris pasapoarte am facut niste ochi.... dupa care am continuat sa citesc si m-am linistit. Ma gandeam ca astia ne cer pasapoarte ca sa ne casatorim.=))
MULTUMESC!!

Cu placere! Aveam si eu nevoie, pentru ca spre rusinea mea, de asta nu ma interesasem inca :D:">

Renata_Pavel
29.07.2010, 07:01:37
Am gasit:
-Certificatele de nastere in original si copie (nelegalizata) ;
-Certificatele medicale prenuptiale – se obtin de la medicul de familie si chiar daca sunt eliberate cu doua saptamani inainte, rugati medicul sa le dateze cu ziua in care depuneti actele la Starea Civila si sa faca mentiunea expresa &#171; apt(a) pentru casatorie &#187; ;
-Actele de identitate sau pasapoartele – pentru cetatenii straini si pentru cetatenii romani care domiciliaza in strainatate, original si copie, valabile la data depunerii actelor si la data incheierii casatoriei (cel putin unul dintre solicitanti sa aiba domiciliul sau resedinta in localitatea unde se oficiaza casatoria) ;
-Declaratia de casatorie – dactilografiata ;
-Timbre fiscale.

Noi nu am dat nici o declaratie, am semnat doar in niste registre, daca tin eu minte bine, si nici timbre fiscale nu ne-au trebuit. Doar certificatele de nastere si CI originale si copii si certificatele prenuptiale. Si normal, banuti :D

A_M_C
29.07.2010, 09:26:31
Noi nu am dat nici o declaratie, am semnat doar in niste registre, daca tin eu minte bine, si nici timbre fiscale nu ne-au trebuit. Doar certificatele de nastere si CI originale si copii si certificatele prenuptiale. Si normal, banuti :D

Noi am avut nevoie de timbre fiscale, iar declaratia...e declaratie tip pe care o completezi in fata ofiterului unde depui actele.

Creizilup
29.07.2010, 11:37:49
Noi am avut nevoie de timbre fiscale, iar declaratia...e declaratie tip pe care o completezi in fata ofiterului unde depui actele.

Da, asa m-am gandit si eu ca trebuie sa fie semnaturile de care spunea Renata. Timbre fiscale de cati lei -daca iti mai amintesti, bineinteles :">>:D<

be_happy
06.08.2010, 20:49:30
Mie medicul de familie mi-a zis sa vin cu doua timbre fiscale, cele mai ieftine..parca :D

Creizilup
09.08.2010, 12:52:13
Mie medicul de familie mi-a zis sa vin cu doua timbre fiscale, cele mai ieftine..parca :D

Deci nu e importanta valoarea lor...:-\

be_happy
09.08.2010, 14:54:44
Nu. Cel putin medicului de familie i-am dus mai multe de 50 de bani pentru ca doar asa am gasit. Si a zsi ca e pefcet asa. Acum nu stiu cum e la starea civial. Aflu maine, ca atunci depunem actele..

Creizilup
09.08.2010, 18:59:55
Nu. Cel putin medicului de familie i-am dus mai multe de 50 de bani pentru ca doar asa am gasit. Si a zsi ca e pefcet asa. Acum nu stiu cum e la starea civial. Aflu maine, ca atunci depunem actele..

Bafta! Sper sa prindeti ora pe care v-o doriti. Sa-mi spui te rog daca a fost aglomerat :)

be_happy
12.08.2010, 20:07:16
Da, noi am prins ora pe care o vroiam, dar stabiliseram cu ceva timp inainte detaliul asta. Oricum pentru data de 21 e extrem de aglomerat. Erau 33 de stari civile numai cand am fost noi, si dupa noi mai asteptau destui, prespun ca dintre ei si cativa tot pentru 21...

Creizilup
17.08.2010, 11:09:50
Gata, fetelor! Am stabilit si noi ora pentru civila...nu chiar cea pe care ne-o doream, insa e bine si asa. M-am ingrozit cand am auzit ca pentru 28 august sunt peste 45 de cununii civile :-SS

loryca
17.08.2010, 20:31:05
vedeti fetelor ce bine de mine.....:-p:-p:-p eu nu o sa mai port grija asta.......noi am facuto cu ceva ani in urma...deci,chiar sunt mai linistita ca e o chestie rezolvata in minus de pe foaie...#:-S#:-S;));));))oricum bafta...:*

loryca
17.08.2010, 20:38:07
si doua pozici cu noi.....din tineretile noastre:"> de pe 14 oct 2007;;);))http://picasaweb.google.it/104498367223792213238/STAREACIVILA2007#.......

anuska_dea
17.08.2010, 20:56:30
si doua pozici cu noi.....din tineretile noastre:"> de pe 14 oct 2007;;);))http://picasaweb.google.it/104498367223792213238/STAREACIVILA2007#.......

Sa aveti fericire si sanatate.

loryca
17.08.2010, 21:36:24
Sa aveti fericire si sanatate. mercic la fel si voua si la toate miresicile...:*

aquarelle
17.08.2010, 22:52:52
doi frumosi! se vede ca va iubiti mult!

Creizilup
18.08.2010, 07:12:18
vedeti fetelor ce bine de mine.....:-p:-p:-p eu nu o sa mai port grija asta.......noi am facuto cu ceva ani in urma...deci,chiar sunt mai linistita ca e o chestie rezolvata in minus de pe foaie...#:-S#:-S;));));))oricum bafta...:*

Pai...si noi am scutit o cheltuiala in plus pe criza asta...facem 2 petreceri in 1 ;;)

Creizilup
18.08.2010, 07:17:29

;;) De la civila sunt pozele, nu? Sa fiti fericiti pana la adanci batraneti !

loryca
18.08.2010, 21:20:04
Pai...si noi am scutit o cheltuiala in plus pe criza asta...facem 2 petreceri in 1 ;;) lasa cai bine asa....sincer si eu mi-as fi dorit asa sa fie dar circumstantele ne-au cam fortat,sa zic asa si am facut-o mai repede.....dar a fost bine,cel putin pt motivul pt care a trebuit so facem.....si ma gandesc ca acu cu nunta ne va fi mai usor,din punct de veder al stresului.....:D

loryca
18.08.2010, 21:24:11
;;) De la civila sunt pozele, nu? Sa fiti fericiti pana la adanci batraneti ! da de la starea civila....merci mult la fel si tie si tuturor miresicilor de pe aici....oricum au trecut vreo 7 ani dar parca ca ieri ne-am cunoscut....:love::love:

Creizilup
06.09.2010, 18:24:12
Fetelor voi la cat timp dupa nunta v-ati schimbat buletinele? Ma gandesc ca ar cam fi cazul sa mergem si noi de acum... ;))

Renata_Pavel
06.09.2010, 21:22:47
Fetelor voi la cat timp dupa nunta v-ati schimbat buletinele? Ma gandesc ca ar cam fi cazul sa mergem si noi de acum... ;))

Eu dupa 2 zile ... depinde cat de repede ai nevoie de el. Dar cred ca e suficient sa il schimbi tu. Are rost sa le schimbati amandoi? Tre sa tii cont ca dureaza cam o sapt pana e gata. ;)

anuska_dea
06.09.2010, 21:24:34
Trebuie sa-l schimbi in maxim 14 zile de la schimbarea numelui.

anca1102
06.09.2010, 22:38:27
Trebuie sa-l schimbi in maxim 14 zile de la schimbarea numelui.

si daca ne pastram fiecare numele lui mai trebuie schimbat?

Renata_Pavel
07.09.2010, 07:05:10

Pai care ar mai fi motivul schimbarii daca nu e alt nume. Nu scrie pe el daca esti sau nu maritata ;;)

be_happy
07.09.2010, 07:55:01
Eu am mai mult de 14 zile de la nunta si nu am schimbat buletinul. Mai rau e ca nici nu il voi putea schimba mai bine de o luna de acum inainte.Eh, sper sa nu fie amenda prea mare (:|

Creizilup
07.09.2010, 08:45:44

Da, daca unul dintre voi isi schimba domiciliul. Dar cel mai bine e sa mergeti sa intrebati sau sa sunati la ei :)

Creizilup
07.09.2010, 08:47:06
Eu am mai mult de 14 zile de la nunta si nu am schimbat buletinul. Mai rau e ca nici nu il voi putea schimba mai bine de o luna de acum inainte.Eh, sper sa nu fie amenda prea mare (:|

Nici noi nu mai avem mult pana sa ajungem la acele 14 zile ;)) Dar nu am avut timp...cred ca nu se pune, nu? :))

Renata_Pavel
07.09.2010, 11:56:59
Mi-am adus aminte acum ... o colega de a mea de serviciu s-a casatorit, dar si-a pastrat numele, iar ofiterul starii civile sau cei de la evidenta populatie, nu mai tin minte exact, i-a taiat un colt de la buletin, ca sa mearga sa il schimbe. Asa ca ... cine sa mai stie, mai bine mergeti sa intrebati.

anca1102
07.09.2010, 14:20:35
Da, daca unul dintre voi isi schimba domiciliul. Dar cel mai bine e sa mergeti sa intrebati sau sa sunati la ei :)

dap...uitasem de treaba cu adresa :D

anca1102
07.09.2010, 14:21:38
Mi-am adus aminte acum ... o colega de a mea de serviciu s-a casatorit, dar si-a pastrat numele, iar ofiterul starii civile sau cei de la evidenta populatie, nu mai tin minte exact, i-a taiat un colt de la buletin, ca sa mearga sa il schimbe. Asa ca ... cine sa mai stie, mai bine mergeti sa intrebati.

clar..au ei grija :D

loryca
07.09.2010, 18:18:56
salutare din nou fetele.......apropo de buletin,eu dupa un an de zile la-am schimbat si nu mi-a zis nimeni nimic,nici amenda nici nimic.......acu depinde si peste cine dati acolo.....va recomanda sa intrebati de doamna lili ciobanu,daca aveti ceva proleme......e o cunostinta de a mea,o femeie de milioane:-":-".....si de ex eu sunt pe buletin pe o adresa si sotiorul pe alta adresa....totul k

anuska_dea
07.09.2010, 21:22:25
Depinde peste cine dai. In lege zice clar: 14 zile. Este O.U.G. nr 97/2005. Nu are importanta daca sotii au domicilii diferite. Pot locui o zi la unul din ei, o zi la altul.

anca1102
07.09.2010, 23:27:43
Depinde peste cine dai. In lege zice clar: 14 zile. Este O.U.G. nr 97/2005. Nu are importanta daca sotii au domicilii diferite. Pot locui o zi la unul din ei, o zi la altul.

am citit si eu....in 15 zile in caz ca-ti schimbi numele sau adresa.....altceva n-am gasit....

Art. 18. - (1) Serviciile publice comunitare de evidenta a persoanelor elibereaza o noua carte de identitate in urmatoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmeaza a fi preschimbat;
b) daca s-a modificat numele sau prenumele titularului, prenumele parintilor, data ori locul nasterii;
c) in cazul schimbarii domiciliului;
d) in cazul schimbarii denumirii sau a rangului localitatilor si strazilor, al renumerotarii imobilelor sau rearondarii acestora, al infiintarii localitatilor sau strazilor;
e) in cazul atribuirii unui nou C.N.P.;
f) in cazul deteriorarii actului de identitate;
g) in cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;
h) la expirarea sau revocarea interdictiei titularului de a se afla in anumite localitati;
i) cand fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;
j) in cazul schimbarii sexului;
k) in cazul anularii;
l) pentru preschimbarea buletinelor de identitate.
(2) In termen de 15 zile de la producerea uneia dintre situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-k), titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).
(3) Cu cel putin 15 zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).

Creizilup
08.09.2010, 06:26:18
Noua nu ne-au taiat nimic, nici perforat, nici nimic. Buletinul e intact. Vom merge curand sa le schimbam, pentru ca eu mi-am schimbat numele iar el...adresa :D

Creizilup
08.09.2010, 06:30:00
am citit si eu....in 15 zile in caz ca-ti schimbi numele sau adresa.....altceva n-am gasit....

Art. 18. - (1) Serviciile publice comunitare de evidenta a persoanelor elibereaza o noua carte de identitate in urmatoarele cazuri:
a) la expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate care urmeaza a fi preschimbat;
b) daca s-a modificat numele sau prenumele titularului, prenumele parintilor, data ori locul nasterii;
c) in cazul schimbarii domiciliului;
d) in cazul schimbarii denumirii sau a rangului localitatilor si strazilor, al renumerotarii imobilelor sau rearondarii acestora, al infiintarii localitatilor sau strazilor;
e) in cazul atribuirii unui nou C.N.P.;
f) in cazul deteriorarii actului de identitate;
g) in cazul pierderii, furtului sau distrugerii actului de identitate;
h) la expirarea sau revocarea interdictiei titularului de a se afla in anumite localitati;
i) cand fotografia din cartea de identitate nu mai corespunde cu fizionomia titularului;
j) in cazul schimbarii sexului;
k) in cazul anularii;
l) pentru preschimbarea buletinelor de identitate.
(2) In termen de 15 zile de la producerea uneia dintre situatiile prevazute la alin. (1) lit. b)-k), titularul sau reprezentantul legal al acestuia este obligat sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).
(3) Cu cel putin 15 zile inainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, titularul sau reprezentantul legal al acestuia are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea unei noi carti de identitate, prezentand documentele prevazute la art. 13 alin. (3), (4) sau (5).
Foarte util! ^:)^ Partile subliniate mi s-au parut amuzante, insa e clar ca oamenii s-au intalnit cu situatiile astea de le-au mentionat...(:|

Creizilup
08.09.2010, 07:02:10
Fetelor care au nunta in perioade mai aglomerate ale anului -cum am fost eu involuntar-, va sfatuiesc ca daca vreti o anumita ora pentru starea civila, sa mergeti mai devreme, ca noi ( a se citi eu ) era sa ne batem pe acolo cu unii care incercau sa ne convinga ca ei erau inaintea noastra (:|
Apoi sa aveti grija sa ii bateti pe martorii vostri la cap sa aiba buletinele la ei si sa stabiliti clar cine sunt persoanele care vor avea acest rol. La noi au fost nasii si a fost foarte simplu, insa cei de dupa noi nu stabilisera si erau in crize ca nu avea niciunul dintre invitati buletinul la el:|
Taxa neoficiala desigur -am intrebat :D - este de 30 ron; eu una l-am simpatizat pe ofiterul starii civile, care ne astepta afara, pentru ca am ajuns la fix ;)) Nu stiu cum faceam daca intarziam putin ca erau la mirese acolo...si nimanui nu-i convine sa stea sa astepte dupa tine ca ai intarziat...
Nu se serveste nimic in interior, doar se ofera florile si se primesc felicitarile, eventual si lacrimile unora...;))
Nu am avut nevoie de timbre si nici de dosar!
Sper ca a fost complet >:D<

solmizel
26.09.2010, 18:29:25
Eu am fost una din alea care au uitat de martori si culegea buletine pe scari cu 30 de secunde inainte de a intra in sala. Bafta mea a fost ca unii oameni chiar umbla cu buletinul la ei:)). A fost oarecum amuzanta faza pt ca nasul meu a inceput sa coboare cate 3 scari odata ca sa alerge la masina unde isi lasase buletinul si-i zburau trandafirul din piept si freza in toate partile, dar as propune sa se inventeze meseria de martor pt uituci ca mine:))

glambride
26.09.2010, 21:34:19
Eu am fost una din alea care au uitat de martori si culegea buletine pe scari cu 30 de secunde inainte de a intra in sala. Bafta mea a fost ca unii oameni chiar umbla cu buletinul la ei:)). A fost oarecum amuzanta faza pt ca nasul meu a inceput sa coboare cate 3 scari odata ca sa alerge la masina unde isi lasase buletinul si-i zburau trandafirul din piept si freza in toate partile, dar as propune sa se inventeze meseria de martor pt uituci ca mine:))

eu am fost ieri la o nunta si am fost martora doar pentru k aveam buletinul la mine,,,ca normal trebuia sa fie sormea,,,dar l-a uitat acasa in alta geanta:)))))))))))

anuska_dea
12.10.2010, 21:27:43
Unde se tine acum starea civila? Nu mai e la Casa Cartii? E la primaria ce s-a deschis vis-a-vis de Teatrul M. Eminescu?

Creizilup
12.10.2010, 21:44:56
Unde se tine acum starea civila? Nu mai e la Casa Cartii? E la primaria ce s-a deschis vis-a-vis de Teatrul M. Eminescu?

Am vazut noi o cununie civila in week-end-ul ce a trecut, la Casa Cartii.

Renata_Pavel
13.10.2010, 07:17:09

Cu siguranta e la Casa Cartii, iar sala e chiar frumusica, comparativ cu alte orase ...

anuska_dea
14.10.2010, 22:16:38
Cu siguranta e la Casa Cartii, iar sala e chiar frumusica, comparativ cu alte orase ...

Da. La Casa Cartii le stiu pe amandoua sali. Sunt frumoase amandoua.

miki_cochi
14.10.2010, 22:29:06
Da. La Casa Cartii le stiu pe amandoua sali. Sunt frumoase amandoua.
La noi sala e destul de frumoasa ,sa vezi la brasov ce sala au,mica,pe o usa intri si pe alta iesi:(

alexutza_23
17.11.2010, 20:26:58
Si mie mi se pare sala de la starea civila frumoasa si este destul de incapatoare si imi mai place si bulinuta rosie, unde trebuie sa stea mirii. Tin minte ca la mine sotul meu a spus sa mergem chiar acolo in bulinuta...nu am mai vazut in alta parte asa ceva...oricum pt boston-ul nostru este foarte bn...numai ca este naspe pt miresele care au nunta vara mai ales iunie, august din cate stiu, nu va da voie sa serviti, pt ca sunt multe nunti si nu este timp, dar ma gandesc ca este timp toata seara la rest tot sa se serveasca;-). La mine eu am avut-o in ianuarie si am fost doar eu si a fost foarte bine...

anuska_dea
17.11.2010, 20:45:32
Ai avut deja starea civila? Ai scapat de o grija!

alexutza_23
17.11.2010, 21:20:14
Ai avut deja starea civila? Ai scapat de o grija!
Pai tocmai de asta mi-am facut starea civila inainte ca sa scap de o grija...si ma gandeam ca nu voi gasi la ce ora vreau eu...am avut niste cunostinte care au avut cununia religioasa la 2 ore dupa starea civila si au trebuit sa se plimbe prin parc, au facut poze...dar nu vroiam sa patesc la fel. Cu toate ca a fost o cheltuiala in plus, a meritat ne-am distrat super...am facut o mica repetitie pt nunta, daca pot spune asa.;))

be_happy
21.11.2010, 09:02:59
Noi am avut nunta in august si intr-adevar nu am putut servi nimic, dar nu m-a deranjat deloc. Oricum imediat dupa starea civila aveam cununia religioasa si nu am fi avut timp. Si ca sa ne racorim si sa ne indulcim, au servit nasii cu diverse, dupa cununia religioasa. A fost ok asa. Dar e intr-adevar, mai putin stresant daca aveti starea civila deja luata. E o grija in minus ptr ziua respectiva si timp mai mult ptr sedinta foto.

alexutza_23
21.11.2010, 15:48:11
Noi am avut nunta in august si intr-adevar nu am putut servi nimic, dar nu m-a deranjat deloc. Oricum imediat dupa starea civila aveam cununia religioasa si nu am fi avut timp. Si ca sa ne racorim si sa ne indulcim, au servit nasii cu diverse, dupa cununia religioasa. A fost ok asa. Dar e intr-adevar, mai putin stresant daca aveti starea civila deja luata. E o grija in minus ptr ziua respectiva si timp mai mult ptr sedinta foto.
Da asa e!!! Si am facut o mica repetitie sa vedem cum ne simtim, si sincer am fost foarte emotionati...nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi la nunta, cred ca vom fi coplesiti total de emotii!:-p

anuska_dea
12.12.2010, 00:11:57
Eu inca nu am priceput. Trebuie sa ma duc acolo la ei cu 14 zile inainte de data nuntii sa ma programeze? Iar eu in astea 14 zile imi fac analizele si toate celelalte si le depun la ei?

Creizilup
12.12.2010, 07:37:51
Eu inca nu am priceput. Trebuie sa ma duc acolo la ei cu 14 zile inainte de data nuntii sa ma programeze? Iar eu in astea 14 zile imi fac analizele si toate celelalte si le depun la ei?
Da, cu 10-14 zile inainte de nunta mergi pentru programare.
In ce priveste certificatul medical, el are o valabilitate mica- de 14 zile daca nu ma insel- si trebuie sa fie valabil in ziua in care se oficiaza casatoria voastra. Deci trebuie sa il scoateti cu maxim 14 zile inainte de nunta, sau sa rugati medicul de familie sa va treaca data cu maxim 14 zile inainte de data nuntii voastre. Pentru cineva care are nunta pe 28- de exemplu- data de pe certificat ar trebui sa fie 14-17.
Cel mai bine ar fi sa vi-l dateze cu data in care depuneti actele si scapati de orice grija, zic eu :) Sper ca te-am mai lamurit putin :)

anuska_dea
12.12.2010, 11:05:43
Da, cu 10-14 zile inainte de nunta mergi pentru programare.
In ce priveste certificatul medical, el are o valabilitate mica- de 14 zile daca nu ma insel- si trebuie sa fie valabil in ziua in care se oficiaza casatoria voastra. Deci trebuie sa il scoateti cu maxim 14 zile inainte de nunta, sau sa rugati medicul de familie sa va treaca data cu maxim 14 zile inainte de data nuntii voastre. Pentru cineva care are nunta pe 28- de exemplu- data de pe certificat ar trebui sa fie 14-17.
Cel mai bine ar fi sa vi-l dateze cu data in care depuneti actele si scapati de orice grija, zic eu :) Sper ca te-am mai lamurit putin :)

Aa... gata... multumesc!#-o

alexutza_23
12.12.2010, 11:16:26
Sa-ti spun cum am procedat eu in ianuarie: am fost la medicul de familie si am vb cu el despre analize, am platit ca sa nu mai fac analizele si i-am spus sa-mi puna data pe certificate mai mica sau egala cu 14 pana la ziua nuntii...de ex la mine a fost pe 30 cununia civila, iar acolo mi-a pus data de 18, pt ca atunci era luni si a 2 zi am mers sa depunem actele. Deci, si actele si cand mergeti voi sa depuneti nu trebuie sa fie mai mult de 14 zile...dar, nu stiu daca poti merge sa ,,rezervi'' data si ora dinainte...poate daca ai o cunostinta...dar oricum acolo cununiile merg ca pe banda rulanta si cred ca nu ar fi mare problema cu ora...:-p:*

Renata_Pavel
13.12.2010, 07:45:40

Ideea e ca atunci cand mergi sa te programezi, trebuie sa ai si analizele la tine si tot restul de acte :)

anuska_dea
13.12.2010, 15:45:44
Multumesc de raspunsuri!:D

alexutza_23
13.12.2010, 16:04:22
Multumesc de raspunsuri!:D
Pentru putin!!! Sper sa-ti fi fost de folos!!!:*

dianacosmina
06.01.2011, 01:02:56
Deci ma poate ajuta si pe mine cineva? Cat tre sa platesc amenda? Ca eu am de gand sa il schimb dupa un an juma :D?

anuska_dea
06.01.2011, 20:09:07
Deci ma poate ajuta si pe mine cineva? Cat tre sa platesc amenda? Ca eu am de gand sa il schimb dupa un an juma :D?

Cred ca te referi la cartea de identitate. Amenda este cuprinsa intre 40 si 80 ron, conform art. 42, lit.b) din OUG nr.97/2005.

anuska_dea
21.02.2011, 22:39:52
Fetelor, am inteles ca cei de la starea civila nu lucreaza in weekend! Stiti ceva de genul asta?

anca1102
21.02.2011, 22:55:19
Fetelor, am inteles ca cei de la starea civila nu lucreaza in weekend! Stiti ceva de genul asta?

tu vb serios????? :O

anuska_dea
21.02.2011, 23:03:05
tu vb serios????? :O

Da. Eu am crezut ca poate acum iarna, cand nu e sezon, dar pana in mai cine stie... Am sa ma duc cand voi avea timp sa vad care e treaba.

anca1102
21.02.2011, 23:06:56
Da. Eu am crezut ca poate acum iarna, cand nu e sezon, dar pana in mai cine stie... Am sa ma duc cand voi avea timp sa vad care e treaba.

daca e asa e nasol rau :D

alexutza_23
22.02.2011, 10:12:12
daca e asa e nasol rau :D
O sa-l intreb pe tatal meu...poate stie el ceva si va anunt...;;)

Renata_Pavel
22.02.2011, 12:53:47

Iar au luat-o razna? Au mai avut ei o tentativa din asta, da si-au revenit in simtiri.
Poate o fi un zvon ...

anuska_dea
22.02.2011, 19:58:13
Iar au luat-o razna? Au mai avut ei o tentativa din asta, da si-au revenit in simtiri.
Poate o fi un zvon ...

Nu e zvon. Eu m-am gandit ca inca nu e sezon.