PDA

Versiunea completa : Ce dau cadou la cununia civila?

caramella
14.09.2006, 11:55:52
Sora - mea are cununia civila cu o saptamana inaintea nuntii. Trebuie sau nu sa ii dau cadou la cununia civila? Ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!:O

dj
14.09.2006, 11:56:31
Sora - mea are cununia civila cu o saptamana inaintea nuntii. Trebuie sau nu sa ii dau cadou la cununia civila? Ajutor!!!!!!!!!!!!!!!!!:O
Nu esti obligata sa ii dai cadou!

caramella
14.09.2006, 12:20:58
Vreau sa - ti spun 2 lucruri
1. Merci
2. De unde ti - ai luat rochia?

caramella
14.09.2006, 12:38:25
PS Rochia ta a fost albastruie sau vad eu albastru?$-)

dj
14.09.2006, 12:39:17
Vreau sa - ti spun 2 lucruri
1. Merci
2. De unde ti - ai luat rochia?
La care rochie te referi: la cea de la cununia civila sau la cea de mireasa?
Ca sa stiu ce sa iti raspund...>:D<

caramella
14.09.2006, 12:43:21
La care rochie te referi: la cea de la cununia civila sau la cea de mireasa?
Ca sa stiu ce sa iti raspund...>:D<
Scuze. Rochia de mireasa.

caramella
14.09.2006, 13:09:34
Am uitat sa iti spun ceva si acum nu mai pot sa trimit MP. Eu stau in Brasov si in Bucuresti ma apuca isteriile, asa ca ar fi cam greu sa o imprumut. Asta daca reusesc sa slabesc trei tone sa intru in ea. Te pupic.

ALEX21A
21.03.2007, 00:14:07
fetele care au avut cununia...........ce cadouri ati primit??.....o listuta cu cadourile primite,va rugam...........ati primit acelasi cadou de 2 ori sau de mai multe ori??/:)

tweety82
21.03.2007, 00:20:43
fetele care au avut cununia...........ce cadouri ati primit??.....o listuta cu cadourile primite,va rugam...........ati primit acelasi cadou de 2 ori sau de mai multe ori??/:)

Vrei deja sa stii ce cadouri o sa primesti? ;))
La mine nu se pune ca saracii au venit si la nunta(adica nunta fiind in aceeasi zi), asa ca au fost putini care mi-au mai adus ceva atentii in afara de flori.

ALEX21A
21.03.2007, 00:27:43
Vrei deja sa stii ce cadouri o sa primesti? ;))
La mine nu se pune ca saracii au venit si la nunta(adica nunta fiind in aceeasi zi), asa ca au fost putini care mi-au mai adus ceva atentii in afara de flori.

nu ma astept sa primesc.......as fi surprinsa sa primesc ceva.......eu chiar am o curiozitate>> se primeste in general??........bine,in cazul unei cununii in alta zi decat nunta.......

.....in fine.............vreau musai listutza...........sursa de inspiratie pt moa.......ca sa intreeb dc are sau nu??........in fine,haidetzi cu listutza.......

tweety82
21.03.2007, 00:41:15
nu ma astept sa primesc.......as fi surprinsa sa primesc ceva.......eu chiar am o curiozitate>> se primeste in general??........bine,in cazul unei cununii in alta zi decat nunta.......

.....in fine.............vreau musai listutza...........sursa de inspiratie pt moa.......ca sa intreeb dc are sau nu??........in fine,haidetzi cu listutza.......

Am glumit si eu cu tine:-p ...dar oricum o sa primesti sa stii.
Apropo...eu stiu ca in general se dau lucruri pt casa
ex: set de oale, de farfurii, pahare, eu de ex am primit pahare de toate felurile:)) , cupe de inghetata, unii mai dau si roboti de bucatarie , vaze ..
Momentan nu-mi mai trece nimic prin cap

josefine
21.03.2007, 02:15:22
lenjerie de pat, cuvertura misto de pat, fier de calcat, set de farfurii, set de compot, veioza, ceas, album foto, patura si bani. asta cat e fresh, ca dupa aia uit.

LILICA
21.03.2007, 10:03:07

Se primeste indiferent de ziua in care ai cununia, dar cum avem tot intr-o zi, de regula cele mai apropiate rude vin si cu cadou, parintii, fratii, nasii.
Noi am primit deja de la sora lui iubi care nu o sa fie la nunta ca e peste mari si tari, un set de vase din ena pentru cuptor( 2 tavi+3 vase cu capac) si un set de vase din portelan pentru 6 persoane(30 piese), alese de soacra mea. Ne-a rugat sa nu le desfacem pana la nunta, dar curiozitatea mea e mare si le-am deschis a doua zi.
De la nasi am inteles ca primim un robot de bucatarie, mama un set pentru pat, soacra bani sa luam ce vrem, fratii 4 la numar nu stiu inca, sora mamei sigur ne ia ceva si mai sunt cateva rude care o sa ne ia dar vedem atunci ce...

kala_elena
21.03.2007, 10:09:20
Eu deocamdata stiu ca mama nasei ne va dat un set pentru desert: 6 farfurii intinse si 6 boluri, nasa o fata de masa superba si un set de farfurii de 18 piese, sora mea tot farfurii si 2 cupe de sampanie speciale, pentru nunta.
Restu urmeaza..:D

corinutza79
17.04.2007, 13:23:39
Noi deja am primit o fructiera mare , veche , din argint , care este absolut superba. Din cate stiu vom mai primi un set de pahare de cristal lucrate manual....ce pacat ca eu nu prea ma omor dupa asa ceva...dar asta e!
Prietenii foarte apropiati m-au rugat sa las mofturile la o parte si sa spun ce am nevoie ca oricum imi vor cumpara ceva, si e pacat sa imi ia ceva ce nu imi trebuie. #:-S
Asa ca am fost la un magazin de casa , deschis de curand, si am facut o mica listuta cu ce imi trebuie -am pus in special lenjerii de pat si chestii de bucatarie, nu prea scumpe, ca sa nu oblig pe nimeni.
Pentru ca omul oricum da banii si e pacat sa ma umplu de bibelouri si tablouri.

dj
17.04.2007, 14:38:24
Si noi am avut cununia civila si nunta in aceeasi zi si am primit cadouri: vreo 2 seturi de farfurii, doua seturi fete de masa cu servetele, cateva seturi de pat, de pahare, un mixer... cam atat, sper ca n-am uitat nimic.

ayana2010
17.04.2007, 16:22:27
noi n-am primit nimic deocamdata... dar stiu vreo 2 cadouri...
de la mami un set super tare cu de toate(pahare, cesti de cafea, 4 feluri de farfurii, platouri, etc...nu le mai stiu pe toate... nush exact din ce sunt facute..din ceva care nu se sparge..si sunt gri la culoare..) si jumatate (desi cred ca o sa se aleaga cu mai mult) din costurile cununiei si imbracamintea mea si a lui beib si prajiturile si bauturile =))
de la soacra....a adus din italia un set de lenjerie de pat intr-o valizuta f draguta... nu stiu daca era pt noi...dar am zis ca eu vreau valizuta =)) si jumate(sau cat o putea din costul cununiei)
costul cununiei= cat trebuie sa platim la restaurant pt 80 de persoane(pt mancare)... deci vreo 100 mil..cred

ayana2010
17.04.2007, 16:26:13
a...si la noi cred unii invitati vor da chiar bani avand in vedere ca este exact ca o nunta

ancaneacsu
17.04.2007, 16:42:13
eu la cununie am primit 2 seturi de tort, pe langa alte cadouri ...nu am primit chestii absolut necesare, pt ca toti au considerat ca avem tot ce ne trebuie=P~ , asa ca am primit 2 seturi de tort...stiti cum sunt, nu? ca eu nu stiam pana atunci ca exista asa ceva =))

annybunny
17.04.2007, 22:13:10
Pe noi neau intrebat toti ce vrem cadou ptr la cununia civila....daca noi locuim impreuna cu parintii mei iam zis clar ca nu avem nevoie de nimic, k chiar avem de toate asa ca iam zis ca noi ne dorim bani daca vor sa ne dea un cadou :>

rallu
17.04.2007, 22:14:35
noi am primit in seara asta de la matusa mea o vaza si o fructiera ... superbe, din sticla pictata, lucrata manual, unicat ... ce sa mai, sunt deosebite
in rest, noi am spus la toata lumea si mai ales prietenilor sa nu ne cumpere nimic. nu facem pe nebunii, dar chiar nu vroiam nimic. o floare mi se pare suficienta, mai ales ca nu facem petrecere ... si nu e vorba neaparat de asta, insa noi cand ne-am mutat singuri cu chirie cu vreun an in urma (chiar, acum imi dau seama ca pe 15 aprilie am facut un an de convietuire :-B) ne-am cumparat tot ce aveam nevoie ... ce e necesar, nu prea multe in plus pentru ca nu avem unde sa le punem. cand om fi la casa noastra e alta poveste ... degeaba mi-am batut gura de pomana cu toata lumea, e clar ca tot ne vor cumpara cate ceva.
parintii mei vor sa ne ia cuptor cu microunde, chiar daca eu nu-mi doresc obiectul asta (:| ... asta e, om vedea sambata ;))

Cristina_M
30.04.2007, 10:30:13
Eu stiam ca asemenea cadouri se dau la logodna, si eventual la nunta. Nu am mai auzit sa se dea cadouri la cununia civila. Cel putin la noi in Oradea nu am vazut niciodata la nimeni.
In cazul nostru, chiar sper ca nimeni sa nu ne aduca la nunta cadouri, pentru ca apoi tre' sa ma gandesc cum le mai si transport pana in America... mai bine bani, ca cu aia nu-i asa greu. :) Daca mami o sa vrea sa-mi dea ceva, normal ca ei n-o sa-i zic ca nu vreau, dar in principiu, mai bine mergem la cumparaturi acolo cand vine ea in vizita si rezolvam asa. Oricum nu stiu cum o sa-mi duc toate lucrurile mele, numai seturi de oale si altele asemenea ar lipsi! 8-|

corinutza79
30.04.2007, 10:58:17
Am primit multe cadouri frumoase, printre care icoane, seturi de lenjerie, vase de yena, mixer, pilota de puf, halate pufoase, un facalet cu funda rosie:D, o pereche de sosete pentru bebe ca sa ne poarte noroc,farfurii, pahare de vin, pahare de cristal, fructiera din argint....inca sunt toate in living ca inca nu le-am gasit un loc la fiecare. Mie insa cel mai mult mi-au placut florile pe care le-am primit , sunt asa de frumose si au parfumat intreaga casa!

rallu
30.04.2007, 15:45:13
dupa cum va spuneam, nimeni nu a ascultat rugamintea noastra de a nu ne cumpara nimic ... sau ma rog, o mare parte ... asa ca am primit vreo 3 lenjerii de pat, doua seturi de vesela Luminarc, o veioza ft draguta, un set de cescute de cafea de portelan, un set pahare de vin din cristal, o pilota cu lenjerie (deci a patra ar fi), o tava de friptura pentru cuptor si .... 2 cuptoare cu microunde 8-} unul de la parintii mei, altul de la nasi ... cei din urma s-au simtit prost ca ne-au luat la fel si pana la urma, dupa ce s-au gandit cateva zile, au zis ca-l iau inapoi sa-l dea cadou la alta nunta la care se duceau si ne-au dat contravaloarea lui, adica 3 milioane. am incercat inainte sa vedem daca ni-l schimba la domo, de unde ni l-au cumparat, dar au spus ca nu se poate. asta e ...

ALEX21A
30.04.2007, 19:29:10
eu n am primit nimic ca n am avut cununia,dar sper sa nu mi ia nimeni nimic.......

insa au primit prietenii la care am fost joi>>

>6 lenjerii de pat
>2 seturi de pahare
>2 set de cesti
>un set farfurii
>un dvd
>un televizor.............si alte chestii..........dar cam asta in mare.......

ayana2010
07.05.2007, 21:14:39
am primit un set de vesela, un set de oale - de la mami
un set de lenjerie - de la mami lui beib
un set de oale si un sandvis maker+ 5 mil de la nasi
o pilota
un set de oale suprapuse,,din alea la care gatesti la 3 in acelasi timp
pahare
un servici de cafea....
un cuptor cu microunde
si bani...... ne-au ramas dupa ce am platit tot 82 de milioane

Fluturas
07.05.2007, 21:17:01
am primit un set de vesela, un set de oale - de la mami
un set de lenjerie - de la mami lui beib
un set de oale si un sandvis maker+ 5 mil de la nasi
o pilota
un set de oale suprapuse,,din alea la care gatesti la 3 in acelasi timp
pahare
un servici de cafea....
un cuptor cu microunde
si bani...... ne-au ramas dupa ce am platit tot 82 de milioane

waw, super bine ! sa tot cheltuiti in saptamana de miere :)

ayana2010
07.05.2007, 21:28:29
waw, super bine ! sa tot cheltuiti in saptamana de miere :)

ihi...de abia astept

annybunny
16.05.2007, 21:35:38
Noi am primit cadou
1 lenjerie de pat
2 fete de masa set cu servetele
1 icoana superba mare cu argint si aur (maria si iisus)
1 camera digitala
1 camera de filmat
Orhidee in pamant cu 2 fire
Si bani 1.600 de euro

ALEX21A
17.05.2007, 01:18:29
eu am specificat sa nu se deranjeze nimeni.........am insistat chiar........si totusi am primit

>bani
>un mini barulet (pt bauturi plus pahare)
>o pusculita porcusor
>un set de farfurii
>o bratara de aur
>o pereche de cercei d eaur
>un inel de aur
>o fructiera superba din argint.......un obiect d edecor superb.......am ramas fara cuvinte

astea imi vin in minte acuma.........

CAMELLIA
21.05.2007, 00:13:53
Deci...revenim la subiect ?;-)
Nici nu stiu ce se da la cununia civila, doar flori nu e prea putin ?

simonika
24.05.2007, 23:14:33
Deci...revenim la subiect ?;-)
Nici nu stiu ce se da la cununia civila, doar flori nu e prea putin ?
pai la cununie se dau chestii pt casa seturi d farfuruii pahare lenjerii mixer fier d calcat,,,etc

ALEX21A
25.05.2007, 00:26:09

ii dai dc ai placere si posibilitate..........eu i as lua surorii mele,de ex>>un buchet de flori si probabil ceva f util si de care as stii sigur ca are nevoie..........sau,var asta ma incanta mai mult(cu riscul s apar egosita ....ca ii cumpar doar ei si nu e pt amandoi),i as lua ceva amintire si durabil.........o pereche de cercei din aur......cred ca asta;-)

issa
25.05.2007, 13:18:02
eu i-am luat fratelui meu anul trecut la nunta ( cununia civila a avut-o in aceeasi zi cu cea religioasa) un set de vase de yena, un set serviciu de masa de 12 pers, si un set de 12 pahare de sampanie. Asa mi s-a parut frumos in fara de bani la nunta sa-i dau si cadou....este singurul meu frate si tin la el enorm:">

dianablue
27.05.2007, 11:50:17
si noi am specificat ca nu vrem cadouri, dar normal ca am primit cateva :)

un set cu ceainic si cescute de ceai din ceramica - f frumos!!!!
un set pt mancare chinezeasca - cu tot felul de boluri si lingurite si nelipsitele betisoare cu care nu mai stiu sa mananc :))
un vin vechi si 2 pahare de cristal - super!
un set de pahare
o fata de masa fff mare si frumoasa
un set de prosoape moi rau de tot :d
si un cadou care mie mi-a placut in special pt ca sunt innebunita dupa poze - o cutie din lemn pe marginea careia sunt rame de poze si inauntru, cu marginea din lemn vreo 5 albume foto...
au fost foarte simpatici toti si nu pot sa nu spun si ce flori frumoase am primit... in special un buchet mare de orhidee,,,,

blanca_sam
28.05.2007, 15:39:53
Intr-adevar la civila se dau cadouri utile pentru casa (pahare, seturi de farfurii, asternuturi, etc). Acuma depinde si de relatia in care esti cu mirii. Pentru o simpla cunostinta un buchet de flori e suficient.

Pentru nunta mea, ai mei (inclusiv sora mea) au pus problema asa: o sa vedem dupa nunta ce primiti si noi o sa va luam ce mai aveti nevoie si va doriti. Si sincer ... mi se pare cel mai bine asa. Si in plus nu stiu cum m-as simti sa primesc de la ai mei ce am primit si de la x si de la y, parca ar deveni o formalitate nu o dorinta reala de a- mi face o placere.

Oricum tu trebuie sa o cunosti cel mai bine si ai sa stii ce sa ii iei ca sa o faci fericita!

anacristina
31.05.2007, 08:26:35
noi vom avea cununia civila pe 30 iunie, o parte din invitati ma intreaba ce vreau, noi persoanele care vin la cununia civila le avem invitate i la nunta si nu vrem sa ii bagam la cheltuieli, eu imi voi face datoria sa le repet ca nu trebuie sa se deranjeze si sa chetuiasca...........insa nu cred ca voi avea putere de convingere.........
de cand am lansat invitatia pentru civila am spus ca dupa aceea vom merge acasa, unde va fi o masa fara pretentii, ca nu avem pretentii la tinuta si nici la altele, dar .......... deja am primit un set de cutite si un tirbuson pentru desfundat sticle de vin(ni-l doream de mult, iar o prietena a fost extrem de draguta si ni l-a cumparat), nasii ne vor lua o masa de calcat, o matusa un fier de calcat, de la bunica voi primi un set de vase din sticla termorezistenta....... deocamdata cam atat

Matrushca
07.08.2007, 14:08:02
Desi mai avem 4 zile pana la cununia civila, am inceput sa primim deja cadouri, dupa cum urmeaza:
De la colegii mei de birou:
1. un hamac(e super si chiar ne doream f mult),
2. o cutie f frumoasa de lemn,rotativa, in care se pun fotografii spre arhivare si care are pe fiecare latura cate o rama foto.
2. un set de cutii impletite din lemn de zambila, 3 lumanari patrate mari f frumoase, o rama foto impletita - toate pentru livingul nostru, unde avem mobila japoneza din impletitura de zambila de apa.
De la socrii mici, mama mea:
4. 2 ceasuri minunate, foarte scumpe si valoroase, al meu are si ceva diamante pe el si un rubin.
5. de la fratele meu, se pare ca vom primi o super camera foto, avem una dar e de poseta si ne va lua una profesionala, iar lista e deschisa, promit ca va mai spun, poate va vom inspira!

Matrushca
10.08.2007, 10:49:49
Lista s-a marit, dupa cum urmeaza:
Fratele meu intr-adevar ne-a luat ultimul model de canon semiprofesional, e f tare!
Socrii mari:
1 set 6 pahare de vin cristal DaVinci
1 set 6 pahare de tarie cristal DaVinci
1 cutie la fel de rotativa, ca cea a colegilor
1 plic cu bani
Unchii lui:
1 Lenjerie super de pat de satin.

bubuveselie
29.08.2007, 18:45:44
fetelor eu am o alta intreabare... duminica niste prieteni au cununia civila si jumatate de cununie religioasa dupa care fac o mica petrecere... si sunt in mare ceata ce sa fac sa le iau cadou sau sa le dau bani... parca e cam neobisnuit sa dau numai cadou... voi ce ati face?? adica fara bani doar cu cadou??8-} petrecerea e la un bar din oras

Matrushca
31.08.2007, 08:25:54
fetelor eu am o alta intreabare... duminica niste prieteni au cununia civila si jumatate de cununie religioasa dupa care fac o mica petrecere... si sunt in mare ceata ce sa fac sa le iau cadou sau sa le dau bani... parca e cam neobisnuit sa dau numai cadou... voi ce ati face?? adica fara bani doar cu cadou??8-} petrecerea e la un bar din oras
In aceiasi situatie ca mirii tai am fost si noi, in sensul ca nu am facut o nunta intreaga ci numai cununia, bani nu am primit decat de la parinti si sef, daca primeam de la prietenii mei plicul cu bani ma suparam,eu am insistat ca nu e nevoie de niciun cadou si ca nu-i dorim acolo pentru asta, dar dorinta lor a fost alta! Categoric numai cadou, mai ales ca e o petrecere restransa intr-un bar!

Pupapopipa
01.09.2007, 13:40:56
Eu stiu ca numai la logodna se dau cadouri. Cel putin asa e in Moldova... doar la nunta (cununia civila, eventual, daca invitatii nu pot veni la restaurant) se dau plicuri... Atunci se spune ca ii ajuti pe cei doi sa faca impreuna "o casa buna"!
Si acum sa va povestesc: anul trecut am fost invitati la o petrecere de logodna a unui amic. Ea, logodnica, a facut in prealabil o lista de cadouri si fiecare invitat sau pereche si-a ales o varianta, probabil potrivita bugetului. Pina aici toate bune!
Problema e ca mi s-a parut cam ciudat ca a trecut pe lista de cadouri pina si cosul de rufe din baie!
Voi ce parere aveti? Pina unde merge limita bunului simt?

iuli_nicol
01.09.2007, 15:00:04
Eu stiu ca numai la logodna se dau cadouri. Cel putin asa e in Moldova... doar la nunta (cununia civila, eventual, daca invitatii nu pot veni la restaurant) se dau plicuri... Atunci se spune ca ii ajuti pe cei doi sa faca impreuna "o casa buna"!
Si acum sa va povestesc: anul trecut am fost invitati la o petrecere de logodna a unui amic. Ea, logodnica, a facut in prealabil o lista de cadouri si fiecare invitat sau pereche si-a ales o varianta, probabil potrivita bugetului. Pina aici toate bune!
Problema e ca mi s-a parut cam ciudat ca a trecut pe lista de cadouri pina si cosul de rufe din baie!
nu mi se pare ceva nasol...e chiar bine asa...e o idee ff buna cu lista de cadouri...ptr k mirii scriu ce au nevoie sa primeasca si invitati isi aleg in limita bugetului cadoul dorit de miri...
ca daca nu o faci te trezesti k primesi unlucru de doua ori>..nu??
eu zic ca au procedat bine

iuli_nicol
01.09.2007, 15:04:37
(:| cumnatul meu are cununia civila luna aceasta si botezul....ce ar trebui sa-i iau ...cand el la botez nu mi-a dat nici bani la masa nici cadou ptr bb, iar la cununie nu mi-a luat nici macar un buchet de flori:)) ce sa mai zic k la nunta i-a dat mama lui bani ....sa dea la masa/...si a uitat sa-i dea inapoi...nu zic k nu are bani...dar sunt mai bune tigarile si hainele...
frate'su, adik sotul meu a zis sa-i luam ce ne-a luat si el noua:))(:|
eu nu sunt asa ..
ce sa-i cumpar?

Pupapopipa
01.09.2007, 15:40:17
nu mi se pare ceva nasol...e chiar bine asa...e o idee ff buna cu lista de cadouri...ptr k mirii scriu ce au nevoie sa primeasca si invitati isi aleg in limita bugetului cadoul dorit de miri...
ca daca nu o faci te trezesti k primesi unlucru de doua ori>..nu??
eu zic ca au procedat bine

Perfect de acord cu tine...E buna lista de cadouri, sa nu te trezesti dupa cu dubluri...
Dar eu intrebam daca e bine sa consideri ca poate fi cadou de logodna si banalul cos de rufe din baie :-\ :-\ :-\ Mie mi s-a parut cam exagerata faza... Poate sint eu mai de moda veche...;;)

mada
03.09.2007, 13:05:18
Noi am primit asa:

- o pilota mare si pufoasa
- 3 seturi de farfurii
- o oala subpresiune
- doua seturi de pahare de cristal
- monitor de calculator
- un set de tacamuri
- 2 seturi de cratiti si oale
- un robot de bucatarie
- set de cescute de cafea
- vase de iena
- lenjerie de pat
- canute pt tuica
- .................. si alte cadouri
si flori multe, multe si frumoase!!!

Habib
03.09.2007, 14:42:45
noi am primit putine cadouri la cununia civila, chiar daca am avut destui invitati............oricum am primit lucruri care ne vor folosi in viitor

iuli_nicol
17.09.2007, 22:10:13
fetelor...sambata are cumnatul meu cununia si botezul celui de-al doilea copil...ce sa le iau...copilului ptr botez i-am luat o lenjerie de pat...k lucrusoarele creste si ii raman mici...asa lenjeria are sa o foloseasca mult pana se muta din patutul cel mic;)

Habib
18.09.2007, 10:34:58
fetelor...sambata are cumnatul meu cununia si botezul celui de-al doilea copil...ce sa le iau...copilului ptr botez i-am luat o lenjerie de pat...k lucrusoarele creste si ii raman mici...asa lenjeria are sa o foloseasca mult pana se muta din patutul cel mic;)

buna idee cu lenjeria..........iar pentru cununie, vezi si tu ce le lipseste prin casa..........sau i-ale un set de farfurii.....acum gasesti tot felul de forme culori.......si sunt chiar frumoase si elegante...........nici nu costa foarte mult..depinde ce buget ati alocat pentru cadouri........mie sora mea mi-a luat un set de vase de yena..........mi-au placut foarte mult si imi si folosesc.......orice femeie isi doreste asa ceva in casa si sunt si utile.

sugarlips
09.10.2007, 10:07:01

sa sti ca in America si nu numai, asa se procedeaza la petrecerea dupa nunta, acolo miri fac o lista cu ce au nevoie si o lasa la un magazin din oras..unde fiecare invitat la nunta merge si cumpara un cadou pt nunta, bifand si pe lista lucrul cumparat. Acolo nu da nimeni bani la nunta, doar cadouri...Asa ca eu zic ca e o idee foarte buna asta...macar nu risti sa primeste 10 prajitoare de paine si 20 de filtre de cafea...:*

sunshine1981
19.06.2008, 10:14:23
sa sti ca in America si nu numai, asa se procedeaza la petrecerea dupa nunta, acolo miri fac o lista cu ce au nevoie si o lasa la un magazin din oras..unde fiecare invitat la nunta merge si cumpara un cadou pt nunta, bifand si pe lista lucrul cumparat. Acolo nu da nimeni bani la nunta, doar cadouri...Asa ca eu zic ca e o idee foarte buna asta...macar nu risti sa primeste 10 prajitoare de paine si 20 de filtre de cafea...:*
Foarte buna ideea,nasa mea imi spunea a procedez asa,dar e aiurea aici la noi:))zice omul ca l obligi la ceva,stiti voi:))

andreeadidi
19.06.2008, 12:26:25
fetelor,imi cer scuze de off-topic,dar nu am gasit un subiect legat de asta...e adevarat ca primesti 200 euro la starea civila de la primarie?sau am auzit eu prostii?;))

mirela85
19.06.2008, 12:28:34
fetelor,imi cer scuze de off-topic,dar nu am gasit un subiect legat de asta...e adevarat ca primesti 200 euro la starea civila de la primarie?sau am auzit eu prostii?;))
da este adevarat... asta in cazul in care sunteti amandoi la prima casatorie... daca unul dintr voi este divortat, nu mai primiti :D

PS:nu-i primesti pe loc cand te cununi doar dupa ce-ti schimbi tu buletinul cu noul nume.

adynutzaa
19.06.2008, 12:42:29
Sa raspund direct la intrebarea din titlu: cadou ar tb sa fie ceva ce sa le trebuiasca mirilor.
Eu am avut starea civila anul trecut si am primit numai lucruri aiurea, sincer m-am simtit ca si cum si-au batut joc de mine. Am facut starea civila cu 2 saptamani inainte de a pleca din tara (de tot sau pt o perioada destul de mare) si am primit: pilote, farfurii, mixer, etc ... pt ca "astea se dau de obicei la starea civila" ... desi toata lumea ne cunostea, stia ca plecam, ... si deci nu ne trebuie lucrurile astea (care stau printr-o debara pe la maica-mea). Pur si simplu ei si-au facut datoria, au facut ceea ce "trebuie" si eu ar tb sa ma simt obligata ca vai, mi-au luat ceva... insa sincer m-am simtit tare aiurea ca nu le-a pasat de noi
PS - ce fain ar fi fost sa primim un card de memorie pt aparatul foto .... sau ceva util care sa imi aminteasca de prietenul X... :-?

iubitel
19.06.2008, 12:45:20
E adevarat.Trebuie intocmit un dosar,si ai de asteptat si 6 luni pana ridici banii.

alexuta
19.06.2008, 12:51:41
eu sincer nu prea sunt de acord cu cadou la cununia civila.
ok, in cazul in care nu ma duc la nunta voi cumpara ceva viitorilor miri.
dar ca sa se trezeasca ei cu 7 roboturi de bucatarie, 10 seturi de farfurii si nu stiu cate pahare nu stiu zau cat e de convenabil.
Un buchet de flori este suficient ... parerea mea. Cel putin pe mine m-au bucurat enorm bugetele imense de flori pe care le-am primit si chiar am cerut special prietenilor sa nu cheltuie banii pe nici un cadou ca nu e cazul :)>-

andreeadidi
20.06.2008, 08:38:35
E adevarat.Trebuie intocmit un dosar,si ai de asteptat si 6 luni pana ridici banii.
tinand cont de faptul ca eu voi avea invitati doar la starea civila (la cununie,vreau doar parintii si nasii) si de faptul ca suntem foarte tineri si studenti,pe deasupra,nu m-as supara sa primim seturi de oale,farfurii si chestii de genul...:D

dannas
01.07.2008, 23:51:24

ai auzit bine andreea...dar nu de la starea civila.in termen de 30 zile de la data inmanarii cerificatului de casatorie( cununia civila) trebuie depuse actele la....adresa pe care ti-o trimit daca esti interesata pe pm ( sa l intreb pe iubi adresa exacta ..si ti spun si actele daca vrei).eu trebuie sa sun maine la ei sa aflu programu...

naspha este ca imediat ce ati facut cununia, trebuie sa depui actele pt buletin, pt ca este nevoie de buletinul nou pt a depune actele pt cei 200 euro, si buletinul se ridica in termen de 14 zile, asa ca tre sa te grabesti.pupici si sa ma anunti daca vrei adresa si ce acte ai nevoie pe PM!!!<:-P;;)

dannas
01.07.2008, 23:59:15
Eu sincer m-am bucurat enorm pt florile primite...care sunt superbe dar care se duk pe zi ce trec ( mai am doar 4 vaze):)), dar sincer m-au bucurat si cadourile ( nu am primit dubluri)- de ex: o lenjerie de pat cu cuvertura absolut superba ,un storcator de fructe, vreo 3 seturi de vase, portelan,yena si unul de la luiminarc care habar nu am din ce material este,un serviciu de cafea lila cu alb 9 si culmea lila este culoarea mea preferata, o icoana superba pictata pe lemn si sfintita ,lenjerii de pat,cesti de ceai,tigai,razatoare,etc...si normal banii necesari sa ne ducem la mare....as vrea eu ..am alta treaba cu ei..dar tot ne ducem macar un week end...

Petro79
02.07.2008, 07:11:16
Noi am avut civila cu un an inaintea nuntii si pentru ca stiam ca nunta nu va fi in Bucuresti si multi dintre colegi/prieteni/rude de aici nu vor putea veni, am organizat si dupa civila o petrecere.
Asa ca, pe langa muuulte flori, am primit si cadouri de care normal ca ne-am bucurat, chiar daca am avut si unele dubluri (sau chiar tripluri :D). De la colegii mei de serviciu - un monitor cu plasma (cel mai binevenit!), de la colegii sotului - un pachet imens de la Ikea cu lenjerie de pat, prosoape, set de farfurii, pahare, o lampa de birou etc.
Iar de la restul invitatilor am mai primit asa: un set de vase Jena, un ceas de perete, lenjerii de pat, o lampa mare cu picior, un set de sushi de 6 persoane, un grill Tefal, seturi de cafea, pahare etc. Rudele in general ne-au dat bani si chiar au fost si ei bineveniti, pentru ca nu ne asteptam, noi ne gandisem ca cel mult poate o sa primim cate un cadouas.

18.07.2008, 10:42:09
sambata am fost la cununia civila a unor prieteni si trebuie sa recunosc ca m-am invartit ceva pana m-am hotarat asupra cadoului pe care sa-l cumpar.in final am ales sa le iau un album foto de nunta cu file autocolante astfel incat aveau libertatea de aranjare a pozelor in fct de preferinte nu de dimensiune;m-am gandit ca oricum lenjerii de pat si seturi de pahare, farfurii si cesti tot vor primi;
au fost f f incantati pentru ca isi doreau f mult acel album (eu nu stiam de dorinta lor) si nu se asteptau sa il primeasca cadou;

Guguluff
21.07.2008, 08:22:09
Eu cred ca prietenii ar trebui sa comunice si sa puna banii impreuna sa ia ceva valoros. Noi asa am procedat pt un prieten si sotia, care au plecat din tara. Am strans bani si s-a luat un laptop si un rucsac pt el, deci nu tu 10 filtre de cafea(:| Daca ramaneau in tara poate cumparam ceva mai voluminos dar asa ne-am gandit la ceva usor de transportat si foarte util.

helenita
11.08.2008, 16:09:29
sambata am fost la cununia civila a unor prieteni si trebuie sa recunosc ca m-am invartit ceva pana m-am hotarat asupra cadoului pe care sa-l cumpar.in final am ales sa le iau un album foto de nunta cu file autocolante astfel incat aveau libertatea de aranjare a pozelor in fct de preferinte nu de dimensiune;m-am gandit ca oricum lenjerii de pat si seturi de pahare, farfurii si cesti tot vor primi;
au fost f f incantati pentru ca isi doreau f mult acel album (eu nu stiam de dorinta lor) si nu se asteptau sa il primeasca cadou;

de unde ai cumparat acel album si cat a costat?
ms

helenita
20.08.2008, 12:09:35
sambata vom merge la o cununie civila si le-am cumparat proaspetilor insuratei un fier de calcat Tefal si o lenjerie de pat
iar in ziua cu pricina ii voi lua si un buchet de flori miresei;;)

alinah
20.08.2008, 12:13:43
Buna! Noi Am Avut Cununia Civila Sambata .....hai Sa Va Spun Ce Am Primit Poate Va Ajuta....
Am Primit Foarte Multe Lenjerii, Prosoape, Cuverturi, Sistem Home Cinema; Aer Conditionat, Statuete Din Ceramica

helenita
20.08.2008, 12:14:38
Buna! Noi Am Avut Cununia Civila Sambata .....hai Sa Va Spun Ce Am Primit Poate Va Ajuta....
Am Primit Foarte Multe Lenjerii, Prosoape, Cuverturi, Sistem Home Cinema; Aer Conditionat, Statuete Din Ceramica

sa le folositi cu placere>:D<

ps: poze unde vad si eu?

Naty_c
20.08.2008, 12:26:40
Noi am primit un cuptor cu microunde, un robot de bucatarie, o lenjerie de pat, doua seturi de farfurii, un set de pahare, unul de cani, ceainice, un album foto si o rama, o iconita de argint, flori si bani. Toti invitatii au adus cate ceva, iar 5 cupluri ne-au dat bani.

verra3
22.08.2008, 20:06:25
La noi au fost doar 30 de persoane la cununie. Am facut apoi masa la restaurant. am primit: robot de bucatarie, cateva seturi de lenjerie de pat, cateva paturi, pilota, perne, veioza, set de tacamuri, set de farfurii, pahare, o icoana frumoasa pictata pe sticla, fier de calcat, mobila de dormitor, bani(un pic mai mult decat am cheltuit la masa -700euro) si ''o tona'' de flori. Am fost multumiti, mai ales ca nu ne asteptam sa primim atatea.:D

alinah
22.08.2008, 20:43:22
sa le folositi cu placere>:D<

ps: poze unde vad si eu?

sunt cateva pe cununie la sector 3>:D< >:D<

cristinalp
24.11.2008, 10:38:40
Buna fetelor,

Eu am cununia cu un an inaintea nuntii si multe persoane m-au intrabte de fel de cadouri sa ne cumpere.... Sincer imi este cam aiurea sa le spun ce imi trebuie, pentru ca nu vreau sa se simta obligati sau constransi in vreun fel. Eu in general cand mergem la cununii civile dam mai bine bani, chiar sambata o sa merg la o cununie si am ales sa dam bani, pentru ca mirii inca nu au o casa a lor si inca locuiesc cu parintii si cadourile practic nu i-ar ajuta prea mult.
Si mai am o intrebare....cum anuntati invitatii de eveniment, stiu ca la cununie nu se fac invitatii, noi la cununie o sa avem in jur de 70 de persoane si nu imi trece prin cap decay telefonul si mail-ul pentru a face invitatiile....Sper sa nu fie lipsit de respect...un simplu telefon...

va pupic:*

ALBA_CA_ZAPADA70
24.11.2008, 10:57:50
Buna fetelor,

Eu am cununia cu un an inaintea nuntii si multe persoane m-au intrabte de fel de cadouri sa ne cumpere.... Sincer imi este cam aiurea sa le spun ce imi trebuie, pentru ca nu vreau sa se simta obligati sau constransi in vreun fel. Eu in general cand mergem la cununii civile dam mai bine bani, chiar sambata o sa merg la o cununie si am ales sa dam bani, pentru ca mirii inca nu au o casa a lor si inca locuiesc cu parintii si cadourile practic nu i-ar ajuta prea mult.
Si mai am o intrebare....cum anuntati invitatii de eveniment, stiu ca la cununie nu se fac invitatii, noi la cununie o sa avem in jur de 70 de persoane si nu imi trece prin cap decay telefonul si mail-ul pentru a face invitatiile....Sper sa nu fie lipsit de respect...un simplu telefon...

poti face si o invitatie simpla..sa nu fie scumpa..cu 1,50 cred k gasesti..oricum dai la famile..si inmulti cu 35 de fam..nu cred k iese scump..spor!

oliviutza
24.11.2008, 12:18:17
Buna fetelor,

Asa am facut si noi, cununia in decembrie si nunta in august. La civila am avut aproape 100 de invitati. Eu am facut o lista cu ce avem nevoie (ne si mutasem de aproape un an in casa noua si aveam nevoie de diverse) si am dat-o cui a intrebat ce sa ne ia (de fapt lista a fost ideea unei prietene). Lumea a fost incantata de idee, sa stii ca oamenii de obicei prefera sa ia ceva ce stie ca ti-e util si ti-l vede prin casa cand mai vine la tine, decat sa stie ca ti-a luat unul dintre cele 20 de seturi de farfurii pe care le-ai primit (sau 7 fiare de calcat cum a patit o vecina :)) )
Pe lista am fost si lucruri de sub 1 milion, si de 10 milioane (am avut grupuri de prieteni care au luat impreuna cadoul).
Pana la urma a fost o super idee, in felul asta am rezolvat tot ce aveam nevoie in casa (frigider, aragaz, masina de spalat, televizor LCD, home cinema, blender, cantar electronic, sandwich maker, prajitor paine, tigai si oale Tefal..). Bineinteles ca au fost si persoane care au luat ce au vrut ele, si asa am primit 5 seturi de farfurii (sa vedeti ce de petreceri grecesti facem :) ), 5 lenjerii, 2 pilote, cesti, icoane.. 3 blendere.. Am avut si persoane care au dat bani, ne-au prins bine si aia, dar parca mai bine ne-au prins cadourile, ca banii ii cheltuiam si nu stiu daca ne luam atatea.
In concluzie mai bine faci o lista si spui cui te intreaba ce sa ia cate ceva din ea. Nu se supara nimeni. oricum nu o sa te intrebe toata lumea. Asta daca nu vrei sa te trezesti cu o colectie de lenjerii de pat :)
Cat despre invitatii, la civila e suficient telefonul, cu un email in prealabil sa ii si ramana omului scris data si ora undeva.

yonella86
25.08.2009, 12:46:51
Am si eu nevoie de un mic sfat! Trebuie sa merg la o cununie civila. Viitoarea "mireasa" ne-a spus ca nu vrea cadouri...are tot ce isi doreste. Si i-ar prinde mai bine bani. Acum nu stiu cam cat sa dau? Face petrecerea la un restaurant micutz, nu cine stie ce... Peste pretul meniului cam cat se da?

Multumesc de ajutor,

Ioana

alecssandra
25.08.2009, 13:00:26
Am si eu nevoie de un mic sfat! Trebuie sa merg la o cununie civila. Viitoarea "mireasa" ne-a spus ca nu vrea cadouri...are tot ce isi doreste. Si i-ar prinde mai bine bani. Acum nu stiu cam cat sa dau? Face petrecerea la un restaurant micutz, nu cine stie ce... Peste pretul meniului cam cat se da?

Multumesc de ajutor,

Ioana

Nu cred ca este o suma anume care o dai peste pretul meniului,acum depinde si de zona cred,de exemplu nu stiu daca in provincie se practica aceleasi preturi ca in bucuresti.Eu una cred ca as da in jur de 2 mil peste meniu.

Catalina2009
25.08.2009, 14:34:55
In concluzie mai bine faci o lista si spui cui te intreaba ce sa ia cate ceva din ea. Nu se supara nimeni. oricum nu o sa te intrebe toata lumea. Asta daca nu vrei sa te trezesti cu o colectie de lenjerii de pat :)
Cat despre invitatii, la civila e suficient telefonul, cu un email in prealabil sa ii si ramana omului scris data si ora undeva.[/quote]

Asta pentru ca ai avut 100 invitati. Sa-ti spun ce am patit eu apropo de cadouri la cununie. Ne intreaba soacra ce vrem sa ne ia. Ii spunem ca nu e cazul. Insista. Ii spunem ca ce vrea. Ne spune sa ne mai gandim. Pana la urma ii spune sotul ca cel mai bine sa ne dea banii, mai punem si noi diferenta sa ne luam lucrul "X" (fara a cere o suma anume). Dupa care se trezeste ca nu e normal sa cerem noi...discutii inutile, nervi la greu pentru mine (de ce dracu' ne-ai mai intrebat, plus ca nu-i spusesem sa plateasca numai ea). Concluzie: set de farfurii (cred ca era singurul lucru de care nu aveam nevoie) si un set de oale (pe care cred ca le poti folosi de cateva ori). Si nu le-a luat singura, ci a mai contribuit si altcineva...:D
Asa ca faci liste daca ai pentru cine. Noi, impreuna cu alti prieteni am strans bani pentru mobilier la nunta unor prieteni, pentru ca stiam ca asta si-ar dori. Dar cum am spus, daca vrei sa-i iei omului ceva macar sa-l foloseasca, daca nu mai bine te lipsesti. O alta prietena, desi a primit cadouri de la persoane apropiate, care ar fi putut sa se consulte intre ele, s-a trezit cu 4 buc fier de calcat si 3 buc aspirator...

sumpee
25.08.2009, 17:25:12
noi am avut civila pe 11 sept si au fost invitate doar rudele si cativa prieteni. toata lumea a venit cu obisnuitele flori si in rest ne-au dat bani. o invitata a dat o lenjerie de pat, matusa mea ne-a dat un set de oale si in rest banuti. pt ca ne intrebasera ai lui ce cadouri vrem si am zis ca mai bine bani...noi voiam sa ne luam un frigider in primul rand si alte chestii gen blender, sistem audio si invitatii fiind din orase diferite...nu carau dupa ei frigiderul :) am strans 30 de mil (meniurile si tot ce mai era de platit le platiseram din banii stransi de noi) pe care i-am impartit pt frigider, blender, sistem, sandwichmaker, si ce ne-a mai trebuit. ne-am oprit cativa banuti si de ceva hainute si asta a fost tot.
cred ca e mai ok sa dai bani la civila decat cadouri..tocmai sa nu se trezeasca mirii cu x cadouri la fel
aaa..am mai primit de la o prietena care nu a putut ajunge la civila, un set de tacamuri cu model de fluturasi pe manere, is super :) si de la nu stiu cunostinta a socrilor tot un set de tacamuri :) da ala inca e la ei, ca il folosesc pe cel de la prietena mea

Nerea
25.08.2009, 18:30:03
Se dau si cadouri ? sau numai flori...

alecssandra
25.08.2009, 19:30:57
Se dau si cadouri ? sau numai flori...

si flori si cadou

Anaa
25.08.2009, 21:04:56
Majoritatea celor la care am fost la nunti au avut cununia civila in aceeasi zi, asa ca le-am dat bani seara la restaurant in afara de flori.
O singura data am fost doar la cununie + petrecere si am dus un cadou (stiam ca nu se dau bani si oricum restaurantul era al lor).

Am o prietena care are nunta in septembrie si spunea ca o sa faca civila inainte, dar nu se hotarase cand anume. Am aflat intamplator de pe o zi pe alta (doar cu parintii si nasii) si ne-am dus si noi, nu i-am luat decat un buchet de flori pt ca la terasa/restaurant nu ne-am dus si a fost si prea din scurt, nu stiam nici ce sa cumpar: ei stau de cativa ani buni impreuna si au de toate. Totusi m-am simtit prost ca as fi vrut sa cumpar ceva...:(

In concluzie tot nu stiu cum e mai bine, mai ales daca cei doi stau impreuna de mult si au de toate, in afara de asta sa nu se trezeasca cu 5 chestii la fel.

alecssandra
25.08.2009, 21:16:29
Majoritatea celor la care am fost la nunti au avut cununia civila in aceeasi zi, asa ca le-am dat bani seara la restaurant in afara de flori.
O singura data am fost doar la cununie + petrecere si am dus un cadou (stiam ca nu se dau bani si oricum restaurantul era al lor).

Am o prietena care are nunta in septembrie si spunea ca o sa faca civila inainte, dar nu se hotarase cand anume. Am aflat intamplator de pe o zi pe alta (doar cu parintii si nasii) si ne-am dus si noi, nu i-am luat decat un buchet de flori pt ca la terasa/restaurant nu ne-am dus si a fost si prea din scurt, nu stiam nici ce sa cumpar: ei stau de cativa ani buni impreuna si au de toate. Totusi m-am simtit prost ca as fi vrut sa cumpar ceva...:(

In concluzie tot nu stiu cum e mai bine, mai ales daca cei doi stau impreuna de mult si au de toate, in afara de asta sa nu se trezeasca cu 5 chestii la fel.

Eu am ajuns la concluziaca cel mai bine e sa mergi cu un buchet frumos de flori si cu bani,asa ei isi vor cumpara ce le place si astfel se evita si faza cu 5 chestii de acelasi fel.In plus de asta chiar daca i-ai intreba de ce au nevoie ,ei vor spune ca nu au nevoie de nimic si sa nu te deranjezi,dar sigur ca asta o fac din politete,pentru ca sincer si mie mi-ar fi rusine oricat de prieteni sau apropiati ar fi sa le spun ca am nevoie de nu stiu ce fier de calcat sau nu stiu ce lenjerie de pat.

CONT_INCHIS_253
26.09.2009, 08:34:21
Eu am primit un cadou foarte original de la o prietena. O cutie in care erau diverse lucruri si un mesaj aditional:
- un suport de lumanare: "A cosy home and a lot of cosy evenings together"
- un luciu de buze: "Hot kisses forever!"
- un borcanas cu condimente: "A spicy relationship!"
- un buretel pt. baie: "foam parties for 2"
- un mini puzzle: "Patience... with each other..."
- crema de corp: "Masage :)"
- un set de baterii: "Neverending energy for your next decades together!"
- o ciocolata: "Euphoria, happyness and a lot of sweet moments!"
- umbrelute de cocktail: "your dream-life in a sunny country!"
- o masinuta de jucarie: "A cool car, a cool house and everything else you two dream of for your life!"
- niste pliculete cu un sos chinezesc... inca nu mi-am dat seama ce e:"trips to interesting countries and a lot of new impressions!"
Noua ne-a placut enorm! :)

alecssandra
26.09.2009, 10:06:04
Eu am primit un cadou foarte original de la o prietena. O cutie in care erau diverse lucruri si un mesaj aditional:
- o masinuta de jucarie: "A cool car, a cool house and everything else you two dream of for your life!"
- niste pliculete cu un sos chinezesc... inca nu mi-am dat seama ce e:"trips to interesting countries and a lot of new impressions!"

foarte frumos,cadoul era cumparat din comert sau era facut de ea?Originala idea.;-)

CONT_INCHIS_253
26.09.2009, 15:39:00
Ea l-a facut!!! :)

madutza1
27.09.2009, 18:24:40
eu am primit o multime de buchete de flori printre care si un aranjamente superb , mare tare, de la colegii de sevici ai mamei,3 fiere de calcat, o lenjerie, 2 seturi de farfurii din portelan,un set de pahare, 2 seturi de oale de inox, un mixer,o vaza,bani,un set de boluri, pilota de vara, set de tacamuri.....ce trebuie prin casa

alecssandra
27.09.2009, 19:42:37
Ea l-a facut!!! :)

Da,foarte creativa prietena ta,bravo ei,si eu as fi fost incantata sa primesc asa ceva.=D>

GabiMiki
28.09.2009, 08:55:04
Cadourile se dau-se fac in f-ctie de inspiratie si buget ... eu o sa incep cu cel mai tare cadou pe care l-am primit si pe care ni-l doream de nevoie.
Sa incep:
- 4 cauciucuri noi de masina ... de la sora mea (eram inainte de cununie intr-o criza de bani, iar cauciucurile erau aproape de 0)
- un papirus vechi din China adus ... de la prietena mea
- o excursie in Bulgaria de la colegii mei de servici, care stiau ca ne dorim sa plecam undeva macar o zi, si stiau ca nu m avem banutzi asa ca s-au gandit ca e ecl mai bun cadou ... si credeti-ma ca a fost ideal
- o bratara si un inel de aur de la socrii mei
- un lampadar super de la nasi si o icoana
- apoi "n" lenjerii de pat
- 2 seturi de vase yena
- 2 seturi de farfurii de "n" marimi si forme
- un pled de pat
- oale
- seturi de cafea
- o cutie cu tot felul de desfacarete de sticle, taietor de conserve, pisator de usturoi, etc care mi-a placut la nebunie
Sper ca nu am uitat nimik, aaaaaaaaa ba da am uitat 4 brate de flori - au intrat in 3 portbagaje (si nu sunt deloc micuta, pe care nu imi venea sa le mai dau jos din maini - asta a fost cel m frumos cadou, eu sunt innebunita dupa flori ...
Si cel mai drag cadou de suflet au fost oamenii care ne-au fost alaturi ... cand am vz sala atat de plina am fost la limita sa nu izbucnesc in plans ...
;));));));));));));));));));))

Butterfly87
28.09.2009, 09:05:27
noi am primit asa...avand in vedere ca am facut in aceias zi: cuptor cu microunde.friteuza,vreo 3 seturi de vesela....2 seturi de lenjerie de pat,o pilota,si multe multe flori.....si banuti vreo 600 ron...de la cei kre nu au venit la restaurant..am fost multumita k la civila a venit multa lumea...si chiar nu ma asteptam

alecssandra
28.09.2009, 10:11:40
Cadourile se dau-se fac in f-ctie de inspiratie si buget ... eu o sa incep cu cel mai tare cadou pe care l-am primit si pe care ni-l doream de nevoie.
Sa incep:
- 4 cauciucuri noi de masina ... de la sora mea (eram inainte de cununie intr-o criza de bani, iar cauciucurile erau aproape de 0)
- un papirus vechi din China adus ... de la prietena mea
- o excursie in Bulgaria de la colegii mei de servici, care stiau ca ne dorim sa plecam undeva macar o zi, si stiau ca nu m avem banutzi asa ca s-au gandit ca e ecl mai bun cadou ... si credeti-ma ca a fost ideal
- o bratara si un inel de aur de la socrii mei
- un lampadar super de la nasi si o icoana
- apoi "n" lenjerii de pat
- 2 seturi de vase yena
- 2 seturi de farfurii de "n" marimi si forme
- un pled de pat
- oale
- seturi de cafea
- o cutie cu tot felul de desfacarete de sticle, taietor de conserve, pisator de usturoi, etc care mi-a placut la nebunie
Sper ca nu am uitat nimik, aaaaaaaaa ba da am uitat 4 brate de flori - au intrat in 3 portbagaje (si nu sunt deloc micuta, pe care nu imi venea sa le mai dau jos din maini - asta a fost cel m frumos cadou, eu sunt innebunita dupa flori ...
Si cel mai drag cadou de suflet au fost oamenii care ne-au fost alaturi ... cand am vz sala atat de plina am fost la limita sa nu izbucnesc in plans ...
;));));));));));));));));));))

Ce frumos,dar cauciucurile pentru masina chiar is un cadou mai inedit asa si foarte practic, e prima data cand aud.=D>

GabiMiki
28.09.2009, 11:37:47
Ce frumos,dar cauciucurile pentru masina chiar is un cadou mai inedit asa si foarte practic, e prima data cand aud.=D>

A fost practica <:-P<:-P<:-Psi ne-au folosit la maxim =))=))=))

liliancic2005
29.09.2009, 18:18:58
am si eu o intrebare... vreau o parere... voi avea cununia civila si am zis invitatilor ca mi-ar fi de folos bani mai mult ca si cadou... si acum apare intrebarea? ma gandeam sa fac plicuri scrise frumos cu numele lor si sa i le dam sa ne puna banii acolo, sau mai bine ca fac plicuri gen card, gen plic cu: "va uram o seara placuta" pe masa, unde sa puna banii ...=P~

pufoassa20
30.09.2009, 13:49:30
a avut o idee super tare de cadou nu toata lumea are asa imaginatie ;;)

liliancic2005
01.10.2009, 12:27:38
apropo, fetelor... cer o parere... fac doar cununia civila acum... apoi al restaurant... e nev de marturii?

cristinamar1
01.10.2009, 15:07:33
apropo, fetelor... cer o parere... fac doar cununia civila acum... apoi al restaurant... e nev de marturii?

Daca faci doar cununia civila nu se dau marturii. Dar cum depinde de preferintele voastre...

deliutza_miresica
01.10.2009, 18:47:26
eu am primit de la fetita nasei mele un fier de calcat (chiar daca aveam masina de aia speciala de calcat ,si ei stiau asta ) a cazut numai bine pentru ca in seara de dinaintea nuntii se stricase masinaria ,imi lasa dare de apa ..asa ca a nimerit la tanc ...am mai primit un goblen de la nasa mea de botez...si un tablou foarte frumos de la un foarte bun prieten de-al sotului ..in rest foarte multe buchete de flori<:-P :*

GabiMiki
07.10.2009, 13:46:27
am si eu o intrebare... vreau o parere... voi avea cununia civila si am zis invitatilor ca mi-ar fi de folos bani mai mult ca si cadou... si acum apare intrebarea? ma gandeam sa fac plicuri scrise frumos cu numele lor si sa i le dam sa ne puna banii acolo, sau mai bine ca fac plicuri gen card, gen plic cu: "va uram o seara placuta" pe masa, unde sa puna banii ...=P~

Le-ai zis sa iti dea bani????? 8-}8-}8-}
Cum???
Scuze de curiozitatea mea fara amrgini ... #-o#-o#-o#-o#-o

liliancic2005
29.10.2009, 17:23:36
Le-ai zis sa iti dea bani????? 8-}8-}8-}
Cum???
Scuze de curiozitatea mea fara amrgini ... #-o#-o#-o#-o#-o

pai... am zis ca daca doresc sa-mi dea cadouri e ok, dar daca imi dau bani e mai binevenit... o sa fac doar in familie si nu aveam de ce sa-mi fie jena... stiu foarte bine ca satm la chirie si ca ne-ar ajuta mai bine banii ca si cadou de cununie... practic, i-am zis cat costa meniul la restaurant pt cununia civila si atat...

toti au fost de acord cu mine...

GabiMiki
30.10.2009, 11:18:45
pai... am zis ca daca doresc sa-mi dea cadouri e ok, dar daca imi dau bani e mai binevenit... o sa fac doar in familie si nu aveam de ce sa-mi fie jena... stiu foarte bine ca satm la chirie si ca ne-ar ajuta mai bine banii ca si cadou de cununie... practic, i-am zis cat costa meniul la restaurant pt cununia civila si atat...

Iarta-ma si daca ai fi sora mea, si mi-ai zice asa de bani m-as simti tare prost ... :">:">:">:">:">:">

alecssandra
30.10.2009, 12:47:04

au fost de acord cu tine ca sa nu te supere,dar fara suparare mi se pare deplasat sa spui invitatilor,chiar si celor foarte apropiati,cat costa meniul[-X

GabiMiki
30.10.2009, 13:05:55
au fost de acord cu tine ca sa nu te supere,dar fara suparare mi se pare deplasat sa spui invitatilor,chiar si celor foarte apropiati,cat costa meniul[-X

Nu mi se pare aiurea sa spui familiei k la nunta costa meniul X lei ... mi se pare ciudat sa le spui ca vrei bani nu cadouri ... $-)$-)$-)$-)$-)$-)

alecssandra
30.10.2009, 13:13:01
Nu mi se pare aiurea sa spui familiei k la nunta costa meniul X lei ... mi se pare ciudat sa le spui ca vrei bani nu cadouri ... $-)$-)$-)$-)$-)$-)

Da in contextul asta am vrut sa spun,nu m-am exprimat eu cum trebuie.^:)^

GabiMiki
30.10.2009, 13:15:15
Da in contextul asta am vrut sa spun,nu m-am exprimat eu cum trebuie.^:)^

Acum s-a inteles exact ... :*:*:*

simona_ala
03.11.2009, 10:28:16
nu inteleg de ce o criticati pe liliancic2005... fiecare are situatia lui... de ce trebuie sa facem la fel... eu il locul ei as fi facut la fel... daca a preferat mai mult banii ca si cadou , pai foarte bine... de ce sa se trezeasca cu 2 mixere sau 3 buc DVD sau mai stiu eu ce ... poate fata are de toate...

GabiMiki
03.11.2009, 13:30:13
nu inteleg de ce o criticati pe liliancic2005... fiecare are situatia lui... de ce trebuie sa facem la fel... eu il locul ei as fi facut la fel... daca a preferat mai mult banii ca si cadou , pai foarte bine... de ce sa se trezeasca cu 2 mixere sau 3 buc DVD sau mai stiu eu ce ... poate fata are de toate...

A spune ca nu esti de acord cu cineva, cu parerea cuiva ... nu inseamna ca critici ... cum nu te "critic" nici pe tine ca ai aceiasi parere ... e doar o parere diferita, cu care eu personal nu sunt de acord, deh principiile mele sunt altele ... :>:>:>:>:>

kiralina
23.11.2009, 10:42:14
Fetelor sunt in impas...
Saptamana viitoare m-a invitat o prietena la cununia civila si nu stiu ce cadou sa ii iau... Trebuie sa fie putin voluminos pentru ca e cam departe si suntem 5 in masina !!

Va pup, @};-

andybride
23.11.2009, 12:17:01
Fetelor sunt in impas...
Saptamana viitoare m-a invitat o prietena la cununia civila si nu stiu ce cadou sa ii iau... Trebuie sa fie putin voluminos pentru ca e cam departe si suntem 5 in masina !!

Va pup, @};-

Ai putea incerca o rama foto digitala :)

andreya_t
04.01.2010, 17:46:52
noi am luat unor prieteni o masina se splalat vase, a fost mai mult decat binevenita

GabiMiki
08.01.2010, 14:54:48
noi am luat unor prieteni o masina se splalat vase, a fost mai mult decat binevenita

Cam costisitor cadou ... scz dar mie una mi se pare cam mult ...

poneyalma
10.01.2010, 15:01:01
Noi am luat unor prieteni o veioza foarte draguta si...flori!>:D<

zapacita666
17.01.2010, 01:48:07
Buna
Eu fac nunta pe 6 martie si lumea ma intreaba ce cadouri sa imi ia .... mie mie f rusine sa le spun ca as vrea ceva anume.... si in plus nu prea am nevoie de cadouri ca mama mi\a lasat casa ei cu toate necesitatile...chiar nu duc lipsa de nimic care mi\ar folosi in casa...eu as vrea sa le zic sa imi dea bani (ca prin iunie vine bebe pe lume si am nevoie pt nasterea lui care ma costa o gramada de bani)..dar mie rusine sa fac si chestia asta .... vreo modalitate de a bate un apropo ca vreau bani stitzi?

daphne
17.01.2010, 21:25:27
buna!
si noi vom face cununia anul asta, inca nu ne-am hotarat asuprea unei date anume, va fi prin primavara...
tinand cont ca vor veni doar rude apropiate ( bunici, unchi-matusi(fratii parintilor), nasi si prieteni) si vom face acasa, i-am rugat inca de pe acum, sa ne dea bani...le-am spus clar k avem de toate, chiar daca voi sta cu soacra:[email protected], si le-am explicat ca in loc sa-mi cumpere un set de pahare ( un exemplu) la 50 ron as prefera ca acei 50 ron sa ni-i dea noua...in nici un caz nu avem pretentii la nush cate milioane de lei ca doar nu facem nunta mare (religioasa)...consider ca la o cununie, acasa, fiecare da dupa posibilitati, daca miri au cerut lucrul asta, poate sa fie 50, 100, 200 ron, maxim 500 cred eu...la ultima civila la care am fost am dat 250 ron si au fost foarte incantati...
acum daca cineva ne va da un cadou va fi bine primit, ador sa despachetez cadouri >:D<

trebuia sa facem cununia in toamna lui 2009 dar din cazua problemelor financiare am amanat-o pt primavara asta

simona_ala
27.01.2010, 15:13:51
parerea mea este ca atat timp cat faci cununia civila in familie, poti sa spui f deschis despre faptul ca ii multumesti mult pt cadouri, dar mai binevenit ar fi bani...ca stii tu cum e... te trezesti cu 2 fierbatoare plus ca mai ai tu unul acasa, sau altele, de aceea nu trebuie sa aveti nici o jena... acum sunt alte vremuri si nu se mai pune in discutie asta... daca ai fi tu in locul lor, te-ai gandi la fel, ca i-ai ajuta mai mult cu bani decat un cadou...de aceea, nu e cazul sa va stresati cu acest subiect, cine intelege f bine, daca nu... tot e bine...

marius_panfil
10.02.2010, 08:23:23
parerea mea este ca atat timp cat faci cununia civila in familie, poti sa spui f deschis despre faptul ca ii multumesti mult pt cadouri, dar mai binevenit ar fi bani...ca stii tu cum e... te trezesti cu 2 fierbatoare plus ca mai ai tu unul acasa,
unii prieteni sau ales cu 3 cuptoare cu microunde, unde pui ca alea sunt si mari, ei depoziteaza-le in garsoniera lor micuta :) mereu facem haz si acum de faza asta. Ideeal e sa se ofere o suma de bani.

logodnica_mea
14.02.2010, 04:29:25
noi am primit numai de casa, lenjerie de pat, set de vase...clasic :))

OanaRd
14.02.2010, 20:42:22
unii prieteni sau ales cu 3 cuptoare cu microunde, unde pui ca alea sunt si mari, ei depoziteaza-le in garsoniera lor micuta :) mereu facem haz si acum de faza asta. Ideeal e sa se ofere o suma de bani.

Si mie mie se pare o idee buna. Chiar am fost de curand la cununia unor prieteni foarte buni si toti cei care am fost invitati am hotarat sa le oferim bani. Cadourile sunt frumoase, dar uneori sunt mai putin utile.

gra4ever
16.02.2010, 23:06:32
Nu esti obligata sa ii dai cadou!
un buchet de flori sau un ghiveci

tcm_tcm
16.02.2010, 23:28:25
in america viitorii miri fac lista cu ce cadouri vor sa primeasca si cu lista se duc nuntasii la magazine si achizitoneaza...f practici americanii :P

CONT-INCHIS-049
30.03.2010, 22:22:47
Acum cativa ani, cand mergeam la o cununie traditia spunea sa facem un cadou pentru casa noua ; acum lucrurile s-au mai schimbat putin, nu toti mirii isi doresc un asemenea cadou.
Am am auzit cu ceva timp in urma o idee interesanta (practicata si in Anglia, de altfel) : viitoarea familie a creat o lista cu posibile cadouri si a facut-o cunoscuta tuturor invitatilor. :-p
Atunci cand alegem cadoul, indicat ar fi sa ne consultam cu un apropiat al cuplului, cadoul potrivit fiind acela pe care si-l doresc si de care au nevoie.
Formand o viitoare familie este posibil sa nu-si aiba casa dotata cu cele necesare,:D ......... de aceea noi trebuie sa ne informam inainte de a merge la cumparaturi, atfel imbinam ultilul cu placutul, iar cadoul nostru va fi cadoul potrivit pentru cuplul potrivit.
Exista si cazuri in care viitorii miri nu-si doresc ceva anume,:-w noi cunoscandu-i ne dam seama ce si-ar dori…poate o excursie, doua invitatii la concert sau o amintire, un obiect ce-l pot pastra ca amintire multi ani inainte.
Indiferent de cadoul primit, ei isi doresc fericire, sanatate si cum se spune : belsug in toate ;.:)>- :-p

lentz
30.06.2010, 18:00:15
vreau sa va intreb cam cat sa dau la o cununie civila care are loc la restaurant dar cu bufet suedez? mi s-a precizat ca mirii prefera bani nu cadou

Cat_Eyes
30.06.2010, 23:01:46
eu am rugat pe toata lumea - cel putin pe cei mai tineri - sa nu-mi aduca niciun cadou. destul ca au venit sa ma vada si sa-mi fie alaturi! nu am nevoie nici de bani, nici de cadou. sper ca au inteles...

GabiMiki
01.07.2010, 11:47:44
vreau sa va intreb cam cat sa dau la o cununie civila care are loc la restaurant dar cu bufet suedez? mi s-a precizat ca mirii prefera bani nu cadou

Poi daca deja ti s-a precizat ca vor bani (urat zic eu, dar fiecare face cum vrea) ... ar trebui sa te interesezi sa vezi ce restaurant este, cam care sunt preturile si sa faci o medie ...

lentz
01.07.2010, 12:05:06
este un restaurant, mai mult carciuma de cartier, in bucuresti

baby180
14.07.2010, 14:13:14
daca se face cununia la restaurant sau local se da bani sau se merge cu cadou?'?am vazut ca tot mai multi prefera banii in locul cadoului...cat se da la o cununie???

Lorelayamb
04.08.2010, 10:17:03
Dupa parerea mea la cununia civila cred ca e mai indicat cadou..o mica atentie ce va ramane pe viitor o urma a fericitului eveniment.

jumbo
07.08.2010, 09:20:04
eu dc as fi invitata la o cununie civila nu as duce niciun cadou... e nasol sa te trezesti cu 2 storcatoare de fructe 3 seturi farfurii etc ... eu zic ca dc e un restaurant ok(nu de fitze) , 2-3 mil in plic sunt de ajuns :)

thesame
09.08.2010, 09:49:07
buna fetele,
am si eu o problema. seful meu are cununie civila anul acesta si nunta anul viitor. Si sunt invitata la nunta impreuna cu viitorul meu sot. problema este ca nu stiu daca sa dau bani sau sa le iau cadou. Dupa cununie fac petrecere la un restaurant micut, care nu e de fitze.
voi ce sugerati? suntem in mare dilema cu chestia asta, mai ales ca la 2 saptamani noi avem nunta, si nu as vrea sa na trezesc de la seful meu cu cadou/bani la fel cu am dat noi la cununia lor....ma gandesc ca la cununie nu trebuie ceva scump/bani multi ca la nunta

ajutati-ma cu sfaturi, va rog mult.

Cat_Eyes
09.08.2010, 15:25:44
eu am primit si bani, dar si cadouri
si sincer m-am bucurat mai mult de cadouri. ca de exemplu o masina de facut paine (nu aveam) si pe care o folosesc zilnic. clasicele lenjerii (avem pat maaaaaaare si cele duble sunt mici :">), pahare, oale.. chiar daca mai aveam!
de asemenea, am primit si un parfum - parfumul meu preferat.

nu trebuie neaparat sa le iei prajitor de paine sau fier de calcat. intreaba ce nu au, ce si-ar dori .. si cadoul va fi primit cu drag!

in cazul meu, am preferat cadourile. banii.. ii tin si acum in plicuri. MP e pe masa si-l vad zilnic!! \:D/

Valentina_R
10.08.2010, 10:58:20
ca si cadouri pt nunta/cununie am primit multe lucruri de folos, ne-au intrebat cei mai multi de ce am avea nevoie, unii au au adus ce au crezut si prin urmare am primit: cuptor cu microunde, tv pt bucatarie, set farfurii super misto (18 buc de 3 feluri), o oala magica, set de boluri sticla + fructiera, un vas jena, lenjerii de pat X 4, 2 seturi de oale... acum colegii la munca nu stiu ce sa-mi ia si tot asa, ma intrebau ce as avea nevoie... chiar nu mai stiu... k avem de toate, un mixer poate, dar cum prajituresc din an in paste...nu stiu...ce ziceti?

Valentina_R
12.08.2010, 15:31:14
ca si cadouri pt nunta/cununie am primit multe lucruri de folos, ne-au intrebat cei mai multi de ce am avea nevoie, unii au au adus ce au crezut si prin urmare am primit: cuptor cu microunde, tv pt bucatarie, set farfurii super misto (18 buc de 3 feluri), o oala magica, set de boluri sticla + fructiera, un vas jena, lenjerii de pat X 4, 2 seturi de oale... acum colegii la munca nu stiu ce sa-mi ia si tot asa, ma intrebau ce as avea nevoie... chiar nu mai stiu... k avem de toate, un mixer poate, dar cum prajituresc din an in paste...nu stiu...ce ziceti?
si un robot de bucatarie, am uitat :)

tutu2love
29.05.2011, 15:22:03
Dragelor,

Am si eu cununia civila a unei foarte bune prietene, nu stiu sincer ce sa-i iau.Tacamuri si ustensile pentru bucatarie cred ca o sa primeasca de la ceilalti invitati, ma gandeam la o rama digitala sau sa-i dau banutzi in plic sa-si cumpere ei ce vor, stau cam prost cu bani din cauza cheltuielilor de nunta.Initial ma zis sa-i dau bani, dar am citit ce ati scris voi si cred ca s-ar bucura mai mult sa aiba un cadou, o amintire .Ce ziceti?

Princes
29.05.2011, 15:32:19
Dragelor,

Am si eu cununia civila a unei foarte bune prietene, nu stiu sincer ce sa-i iau.Tacamuri si ustensile pentru bucatarie cred ca o sa primeasca de la ceilalti invitati, ma gandeam la o rama digitala sau sa-i dau banutzi in plic sa-si cumpere ei ce vor, stau cam prost cu bani din cauza cheltuielilor de nunta.Initial ma zis sa-i dau bani, dar am citit ce ati scris voi si cred ca s-ar bucura mai mult sa aiba un cadou, o amintire .Ce ziceti?
parerea mea e sa-i cumperi un cadou,anii se duc ......................

annelise
29.05.2011, 22:41:41
Dragelor,

Parerea mea e ca, daca stau asa prost cu banii, un plic e mai indicat, dar nu strica sa ii intrebi daca au nevoie de ceva anume. ;)

Arina3891
30.05.2011, 08:38:39
Dragelor,

Si eu spun ca varianta cea mai buna e plicul cu bani daca stau cam prost. Daca nu, alta varianta ar fi ceva folositor... ai putea sa ii cumperi ceva pt nunta de exemplu, ce nu a reusit sa cumpere inca. Nicidecum o rama foto sau ceva decoratiuni pentru casa... la ce sa le foloseasca?!

Jacynthe
26.09.2011, 16:30:59
Acum cativa ani, cand mergeam la o cununie traditia spunea sa facem un cadou pentru casa noua ; acum lucrurile s-au mai schimbat putin, nu toti mirii isi doresc un asemenea cadou.
Am am auzit cu ceva timp in urma o idee interesanta (practicata si in Anglia, de altfel) : viitoarea familie a creat o lista cu posibile cadouri si a facut-o cunoscuta tuturor invitatilor. :-p
Atunci cand alegem cadoul, indicat ar fi sa ne consultam cu un apropiat al cuplului, cadoul potrivit fiind acela pe care si-l doresc si de care au nevoie.
Formand o viitoare familie este posibil sa nu-si aiba casa dotata cu cele necesare,:D ......... de aceea noi trebuie sa ne informam inainte de a merge la cumparaturi, atfel imbinam ultilul cu placutul, iar cadoul nostru va fi cadoul potrivit pentru cuplul potrivit.
Exista si cazuri in care viitorii miri nu-si doresc ceva anume,:-w noi cunoscandu-i ne dam seama ce si-ar dori…poate o excursie, doua invitatii la concert sau o amintire, un obiect ce-l pot pastra ca amintire multi ani inainte.
Indiferent de cadoul primit, ei isi doresc fericire, sanatate si cum se spune : belsug in toate ;.:)>- :-p

Aceasta idee cu lista practicata in alta tari mi se pare foarte tare . Nici nu strici surpriza spunandu-le ce vrei, dar nici nu risti sa ai cadouri de acelasi fel...Acum la lenjerii nu e problema daca ai mai multe, dar ce faci cu 3 filtre de cafea? :)

martina26
16.03.2012, 18:10:44
Pe voi v-a intrebat cineva inainte de cununia civila daca vreti cadouri sau bani? Sau ce cadouri sa va ia? Ce ati prefera? In special daca o faceti la distanta mai mare de nunta.

maimumic
27.09.2012, 16:15:09
Noi von fi nasi peste o luna si finii i-si fac in aceeasi zi si cununia civila si cea religioasa. Ineea este ca nu stiu ce sa le luam, in conditiile in care nu stiu ce le-ar tb, nu cred ca au prea multe ,dar nici nu pot sa-i intreb asa direct ce sa le luam pt ca sigur vor raspunde ca nu vor nimic. ma gandeam la un cuptor cu microunde si la un aspirator. credeti ca este de ajuns sau ca le vor placea? nu stiu daca le au deja ,dar tind sa cred ca nu. sau ce altceva am putea sa le luam? suntem totusi nasii....

martina26
27.09.2012, 20:01:52
Noi von fi nasi peste o luna si finii i-si fac in aceeasi zi si cununia civila si cea religioasa. Ineea este ca nu stiu ce sa le luam, in conditiile in care nu stiu ce le-ar tb, nu cred ca au prea multe ,dar nici nu pot sa-i intreb asa direct ce sa le luam pt ca sigur vor raspunde ca nu vor nimic. ma gandeam la un cuptor cu microunde si la un aspirator. credeti ca este de ajuns sau ca le vor placea? nu stiu daca le au deja ,dar tind sa cred ca nu. sau ce altceva am putea sa le luam? suntem totusi nasii....

Mi-e greu sa cred ca niste oameni cat de cat asezati la casa lor nu au cel putin aspirator daca nu si cuptor cu microunde. Mi se par esentiale la casa omului.

Roxynutza
28.09.2012, 06:11:51
Mi-e greu sa cred ca niste oameni cat de cat asezati la casa lor nu au cel putin aspirator daca nu si cuptor cu microunde. Mi se par esentiale la casa omului.

Noi ne-am luat aspirator dupa un an dupa ce ne-am mutat si asta pt ca sotul s-a saturat sa bata covorul in fiecare sambata :))
Daca au aspirator atunci le poti lua un mop din ala cu aburi daca chiar vrei ceva din "zona asta". Este f util.

Cuptor cu microunde nu toata lumea are si sincer nici nu mi se pare esential. Unde mai pui ca nici nu e sanatos sa il folosesti!

Daca vrei sa le iei ceva pt casa, gospodarie, eu te-as sfatui sa le iei un set de vase MARE pt minim 12 persoane cu tot ce trebuie: farfurii suport, farfurii aperitiv, supa, fel principal, desert, platouri, vase supa, platou tort, cesti, castronele pt diferite salate mici/mari. Sau un set de tacamuri la fel, pt 12 persoane, cu toate tipurile de tacamuri necesare, inclusiv peste, desert, polonic, paste etc. Poate fi si un set de pahare de care vrei tu, dar tot pt multe persoane.
De asemenea m-as mai gandi la o lenjerie de calitate. Sau la niste prosoape MARI de calitate, groase, de bumbac.
M-as mai gandi la 2 halate groase, moi, calduroase.

Poate vi se pare ciudat dar sa stiti ca multi tineri care se muta la casa lor primesc de la multe persoane seturi de farfurii de 6 persoane. Si cand ai 10 invitati la masa, e aiurea sa ai 2 feluri de farfurii. Adica nah, nu-i sta nimanui mancarea in gat, dar...nu e feng shui :)
La fel e cazul cu lenjeriile, si de prosoape nu mai zic! Acestea sunt mereu binevenite pt ca sunt "consumabile". Halatele multi le considera un moft si prefera sa nu investeasca in ele, dar tare bine le prind iarna :)

Ah, si tot la capitolul bucatarie, daca gatesc, le poti lua o oala sub presiune, sau o tigaie dry cooker, sau un set tefal, sau un set de inox cu fund dublu, gros, sau un vas ceramic/roman pt cuptor.

Vad ca esti din Bucuresti, fa o vizita la IKEA si sigur vei gasi acolo multe lucruri mai utile decat un cuptor cu microunde ;;)

andrea85
28.09.2012, 08:46:53
Noi ne-am luat aspirator dupa un an dupa ce ne-am mutat si asta pt ca sotul s-a saturat sa bata covorul in fiecare sambata :))
Daca au aspirator atunci le poti lua un mop din ala cu aburi daca chiar vrei ceva din "zona asta". Este f util.

Cuptor cu microunde nu toata lumea are si sincer nici nu mi se pare esential. Unde mai pui ca nici nu e sanatos sa il folosesti!

Sunt de acord cu tine, pentru ca nu toti stau la casa lor inainte de casatorie. Noi nu am avut posibilitatea sa stam impreuna, deci e logic ca nu aveam nimic cand ne-am casatorit. La inceput ne-am cumparat doar lucrurile esentiale pentru apartament (cuptorul cu microunde nu era atunci un lucru esential) si de aceea ne-am bucurat pentru orice cadou, pentru ca familia si prietenii stiau ca nu le avem.

martina26
28.09.2012, 09:58:11
Fata a zis ca sunt nasi, eu cand ma gandesc la nasi ma gandesc la un cuplu cat de cat asezat la casa lui de aceea am presupus ca au cele de mai sus.
Iar pt mine cuptorul cu microunde e mai important decat aproape toate aparatele din casa: in el imi incalzesc laptele dimineata (nu trebuie sa mai spal un vas, nu trebuie sa-l pazesc sa nu dea in foc), in el incalzesc orice mancare facuta din ziua anterioara, ceai, sandwich cald, numai paste nu fierb in el :))

Ideile tale, Rox, imi par foarte bune dar am o obiectie la aia cu setul de vase: trebuie sa iei in considerare si daca oamenii aia au unde pune macar 6 oameni daca nu 10 la masa. Noi de ex. n-avem masa decat pt 4 persoane, mai mult de 4 prieteni nu putem chema la masa decat daca facem bufet suedez si sta fiecare pe unde poate :D Ca sa nu mai vorbesc ca nu stiu unde as depozita atata amar de farfurii.

Prosoape si halate in schimb cat de multe :D le indes eu pe undeva :)

Roxynutza
28.09.2012, 10:09:07
Fata a zis ca sunt nasi, eu cand ma gandesc la nasi ma gandesc la un cuplu cat de cat asezat la casa lui de aceea am presupus ca au cele de mai sus.
Iar pt mine cuptorul cu microunde e mai important decat aproape toate aparatele din casa: in el imi incalzesc laptele dimineata (nu trebuie sa mai spal un vas, nu trebuie sa-l pazesc sa nu dea in foc), in el incalzesc orice mancare facuta din ziua anterioara, ceai, sandwich cald, numai paste nu fierb in el :))

Ideile tale, Rox, imi par foarte bune dar am o obiectie la aia cu setul de vase: trebuie sa iei in considerare si daca oamenii aia au unde pune macar 6 oameni daca nu 10 la masa. Noi de ex. n-avem masa decat pt 4 persoane, mai mult de 4 prieteni nu putem chema la masa decat daca facem bufet suedez si sta fiecare pe unde poate :D Ca sa nu mai vorbesc ca nu stiu unde as depozita atata amar de farfurii.

Prosoape si halate in schimb cat de multe :D le indes eu pe undeva :)

Pai stai...ca miresica ce a postat e nasa si vrea o idee de cadou pt fini, nu?
Pai si atunci finii poate nu au aspirator si microunde.

Eu cuptorul cu microunde nu-l consider esential. Acum nu am si ma descurc si fara. Si e mai sanatos asa. :)
Pt mine cuptorul cu microunde e ceva optional si nicidecum vital.
Mai degraba un sandwich-maker ar fi mai necesar decat asta, dar nah, fiecare cu parerile lui.
Ideea mea era de fapt ca se poate trai fara cuptor cu microunde, dar nu fara...prosoape :D

Nah, daca nu au spatiu pt 12 persoane, atunci nu invita, dar setul ala le va fi de folos si mai tarziu.
Eu am dat ca idee, acum fiecare ia ce considera ca se potriveste cuplului :)

andrea85
28.09.2012, 10:11:50
Pai stai...ca miresica ce a postat e nasa si vrea o idee de cadou pt fini, nu?
Pai si atunci finii poate nu au aspirator si microunde.

Eu cuptorul cu microunde nu-l consider esential. Acum nu am si ma descurc si fara. Si e mai sanatos asa. :)
Pt mine cuptorul cu microunde e ceva optional si nicidecum vital.
Mai degraba un sandwich-maker ar fi mai necesar decat asta, dar nah, fiecare cu parerile lui.
Ideea mea era de fapt ca se poate trai fara cuptor cu microunde, dar nu fara...prosoape :D

Nah, daca nu au spatiu pt 12 persoane, atunci nu invita, dar setul ala le va fi de folos si mai tarziu.
Eu am dat ca idee, acum fiecare ia ce considera ca se potriveste cuplului :)

Asa e, despre fini era vorba, despre cadoul nasilor pentru fini, care poate nu sunt asezati la casa lor, ca si nasii...

maimumic
28.09.2012, 10:27:40

Daca vrei sa le iei ceva pt casa, gospodarie, eu te-as sfatui sa le iei un set de vase MARE pt minim 12 persoane cu tot ce trebuie: farfurii suport, farfurii aperitiv, supa, fel principal, desert, platouri, vase supa, platou tort, cesti, castronele pt diferite salate mici/mari. Sau un set de tacamuri la fel, pt 12 persoane, cu toate tipurile de tacamuri necesare, inclusiv peste, desert, polonic, paste etc. Poate fi si un set de pahare de care vrei tu, dar tot pt multe persoane.
De asemenea m-as mai gandi la o lenjerie de calitate. Sau la niste prosoape MARI de calitate, groase, de bumbac.
M-as mai gandi la 2 halate groase, moi, calduroase.

Poate vi se pare ciudat dar sa stiti ca multi tineri care se muta la casa lor primesc de la multe persoane seturi de farfurii de 6 persoane. Si cand ai 10 invitati la masa, e aiurea sa ai 2 feluri de farfurii. Adica nah, nu-i sta nimanui mancarea in gat, dar...nu e feng shui :)
La fel e cazul cu lenjeriile, si de prosoape nu mai zic! Acestea sunt mereu binevenite pt ca sunt "consumabile". Halatele multi le considera un moft si prefera sa nu investeasca in ele, dar tare bine le prind iarna :)

Ah, si tot la capitolul bucatarie, daca gatesc, le poti lua o oala sub presiune, sau o tigaie dry cooker, sau un set tefal, sau un set de inox cu fund dublu, gros, sau un vas ceramic/roman pt cuptor.

Vad ca esti din Bucuresti, fa o vizita la IKEA si sigur vei gasi acolo multe lucruri mai utile decat un cuptor cu microunde ;;)
multumesc mult de idei. la ikea recunosc ca nu ma gandisem.cred ca voi da o fuga.:*

Roxynutza
28.09.2012, 10:33:42
multumesc mult de idei. la ikea recunosc ca nu ma gandisem.cred ca voi da o fuga.:*

Eu m-as bucura sincer pt niste chestii de la IKEA :D

PS: au niste prosoape DEMENTIALE. Lenjeriile, in schimb, sunt cam scumpe. Poti gasi altele la fel de bune si mai ieftine si la alte magazine, cu siguranta.

loveritza2020
01.04.2013, 13:10:01
eu cand vreau sa fac un cadou ma pun in locul persoanei respective si ma gandesc ce ii place sau ce are nevoie ... merge de fiecare data :)