PDA

Versiunea completa : Coafura - poze si discutii

Pagini : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

anonymous
25.05.2005, 23:00:00
Fetelor, ce va puneti in par? Eu am o problema, mai am par de-o baie si
nici ala nu ajunge la umeri. Habar n-am pe ce o sa-ti agat voalul.
Cineva imi recomanda ceva lejer, o floare, de exemplu, pentru ca o
coronita ar fi prea grea. Am tot cautat eu pe net modele, dar vad ca
peste tot numai de coronite dau. Astept idei, cum se poate
pieptana/coafa o mireasa care n-are par de coc!

iulia1
28.05.2005, 23:00:00
Cred ca trebuie sa te duci la un salon bun si sa intrebi un stilist,
pentru ca ei fac tot timpul coafuri si se pricep la orice fel de par.
Eu am vazut o verisoara de-a mea care nu avea nici 3 fire de par in cap
si care la nunta avea un coc super frumos.

anonymous
30.05.2005, 23:00:00
Nici eu nu stiu cum sa imi aranjez parul, insa pana la nunta mai merg
la altele doua si voi avea posibilitatea sa vad cam ce imi sta bine.
Sfatul meu este sa mergi la un salon si sa iti faca mai multe coafuri.
Am vazut ca anul acesta se poarta florile naturale in par si nu mai
sunt la moda cocurile inalte.
Bafta multa.
Moni
:)

anonymous
13.06.2005, 23:00:00
nu este nevoie sa ai prea mult par este de ajuns sa ai o coafeza buna. iti poate pune o mesa si voalul ti-l prinzi de coronota

anonymous
20.06.2005, 23:00:00
Stai linistita in privinta cocului. Si eu stiu ca nu se mai poarta.
Ideal ar fi sa-ti faci ceva lejer, putin ondulat (ca sa-ti mai dea
volum). Eu am parul lung, dar nu vreau sa-mi fac coc. Nu se mai poarta.
Florentina

florentina
Cocul oricum nu se mai poarta. Asa ca stai linistita. Ti-l poti ondula putin si o sa arati foarte bine !

Florentina

eliza
Eu am parul lung si m-am gandit sa-l prind in parti si restul sa-l las pe spate.
E si ondulat o sa stea super
Aveti dreptate,cocul nu se mai poarta.

anonymous
23.06.2005, 23:00:00
Buna eu am cununia in august si nu stiu pana atunci la ce salon sa ma duc....numai esecuri am avut...
Stii vreun stilist bun prin sectorul 6,5, ma rog nici nu mai conteaza asta...dar sa fie ok.
Merci fetele...e super aici pe forum

gabi1
26.06.2005, 23:00:00
Eu vreau ceva foarte lejer, sa nu par acum iesita de la coafor. Si
niste floricele mici dar nu stiu de unde sa le iau; peste tot sunt cam
mari pentru ce vreau eu. Pe unde ati mai vazut floricele mici?

popaioana
06.09.2005, 23:00:00
sunt si eu disperata, am nunta in noiembrie si am probleme cu parul!
e prea putin sunt disperata!
am gasit, cred eu o solutie sa-mi pun mesa, dar pentru asta trebuie sa ma duc pana in budapesta!si acum stau si ma gandesc daca merita?cine stie cat o sa ma coste?voi nu aveti idee?coafeza mea a spus neaparat sa fie par natural!astept raspunsuri de la voi!
va pupicesc!!!!:(

andreeaghe
23.10.2005, 23:00:00
Buna Ralu!
Eu sunt noua pe aici si o sa am nunta la anul in septembrie pe 16, si m-ar interesa foarte mult sa stiu cat te-a costat pe tine cocul la nunta.Eu stau la o statie de Budapesta si ar fi aproape de mine coaforul.In Tineretului unde stau sunt putine saloane de coafura si nu prea sunt incatata de cum lucreaza,
pup
Andreea inca Ghe.:)

monaoana1
18.11.2005, 23:00:00
Sincer este o mare problema si pt mine care voi avea nunta la anul...Am
parul lung si urasc cocul...da-ti o solutie...eventual niste poze cu
recomadari. Mersi

cristina08
21.11.2005, 23:00:00
ciao fetelor...
eu eram foarte convinsa ca imi voi face coc...pana cand sufletelul
meu mi-a zis ca daca indraznesc sa imi prind parul...mi-l va smulge cu
mana lui :)). Am urechile putin clapauge, si lui nu ii place sa imi
prind parul. La inceput am fost cam reticenta la aceasta idee...cine a
mai vazut mireasa cu parul desfacut...dar in aceasta toamna am fost la
o nunta unde mireasa avea parul desfacut si aranjat foarte frumos.Iar
dupa ce am mai citi si aici pe forum...m-am convins ca asa vreau. Dar
totusi mai trebuie sa ma gandesc la accesorii, ce sa ii mai pun pe
langa voal? coronita, floricele...cred ca asta voi stii doar dupa xce
voi incepe sa bat magazinele...
va pup pe toate

eva
03.02.2006, 23:00:00
Buna Lucia, si eu cred ca cel mai bine e sa vina coafeza acasa, sau cel putin sa ai programarea cat mai devreme. Si neaparat o proba inainte :)

livia
03.02.2006, 23:00:00
Buna Lucia!
Sa stii ca si eu mi-am pus de nenumarate ori aceasta problema! Adica cum ar fi...sa iesi pe strada asa doar cu voalul in coc si imbracata intr-o rochita care nici macar nu seamana cu aceea de mireasa! Sigur vei darama oamenii pe strada! Cred ca cel mai bine ar fi sa vina coafeza acasa, asta in cazul in care coafura aleasa de tine nu necesita o casca sau alte operatii care nu se pot face decat la salon. Eu optez pentru coafeza acasa!
Sper ca te-am ajutat cu sfatul meu!
Te pup, sa fie intr-un ceas bun si spor la pregatiri!

tweety82
15.02.2006, 23:00:00
Buna miresici...o sa fiu si eu mireasa pe 14 octombire 2006.Marea mea problema este coafura.Nu vreau coc ...de cate ori imi prind parul ma doare capul. Stie cineva vreo coafeza buna? eu pana in prezent nu am gasit.La nunta fratelui meu m-am aranjat singura cu un coculet dragut care ar fi mers si pt mireasa.Dar totusi vreau ceva mai mult :D

tweety82
16.02.2006, 23:00:00
Buna ..mersic pentru poza ..am cautat pe google de mi-a venit rau..in mai multe limbi.Cred ca sunt si un pic cam pretentioasa :( daca stiti vreo coafeza buna as aprecia foarte mult ajutorul vostru

xania
Tweety! Cauta cu google ~ hair style sau brides hair style (sau orice chestie de genul asta)
Te va trimite la niste super site-uri din America. Eu am pierdut vreo 3 nopti tot uitandu-ma pe poze. Poti gasi coafuri si in functie de tipul de par (lung, mediu, scut, cret, drept ....).
Eu mi-am gasit cateva coafuri faine si le-am salvat in computer!
Bafta!

xania
Cum adica sa iti pui voalul la coafor????? Pai voalul nu trebuie sa ti-l puna nasa????????????????
Am fost la o nunta la care coafeza a venit acasa si pe lanaga mireasa i s-a spus sa aranjeze pe oricine vrea si vreau sa spun ca era coada la usa baii (caci acolo isi facuse "salon" pt ca baia respectivilor avea o oglinda imensa!!!). Intrebarea mea ar fi cati bani or fi scos din buzunar bietii oameni?????
Are cineva idee cat costa sa iti vina coafeza acasa?!

dana
20.02.2006, 23:00:00
Aam gasit aseara, cautand coafuri, 2 site-uri unde va puteti pune poza si sunt diferite coafuri pe care le puteti 'lipi' ca sa vedeti cum v-ar sta.
Primul site se numeste www.thehairstyler.com dar trebuie sa platiti ceva ca sa va puneti poza, daca nu, vedeti numai pe modelul lor ce coafuri au si al doilea site, cu mai putine optiuni se numeste www.lookfantastic.com dar este gratuit sa va puneti poza. Eu m-am amuzat aseara vro 2 ore uitanduma la coafuri diferite :) 8)

anonymous
05.03.2006, 23:00:00
suunt geany din iasi si asbia astept sa intru pe cele 2 site-uri cu coafiuri.am nunta pe 29 iulie si nu stiu cum as putea sa ma coafez.bafta tuturor

anonymous
15.03.2006, 23:00:00
Salutare! uite ca mai are cineva probleme ca si mine. Nici eu nu-mi pot prinde parul pentru ca astfel o sa-mi stric ziua din cauza migrenelor. Eu am gasit o solutie mai buna. Am vazut ca se poarta stilul "rebel". Niste bucle salbatice, de efect cu o chetie simpatica la spate, unda sa iti adune parul din fata decare evident se prinde si voalul. E o chestie tare misto. As putea sa iti trimit o poza daca esti interesata. PUPICI!8)8)

ancastancu
16.03.2006, 23:00:00
Buna tweety82! Stiu eu o coafeza buna, daca vii pana in Oradea. Am auzit ca anul acesta nu se mai poarta cocurile. Noutatea e ca apar buclele peste tot, cu parul lasat peste spate, jumatate prins, jumatate lasat, depinde de cat de lung ai parul, de fizionomie si bineiteles de ceea ce iti doresti. Incearca mai multe variante pana la nunta, ca sa nu ai surprize tocmai atunci. Succes!

ralukyon
vai...in privinta asta sunt norocoasa....am o matusa coafeza...si ...toti pe ea,in principal eu.Dar oricum..trebuie sa ma duc la coafor sa ma puna la casca...si vom vedea dupa aia...dar acasa imi va pune voalul...nasa.Dar oricum,stiu ca am mai fost si eu la nunti si a venit coafeza acasa...cine si-am permis sa o aduca,si dc a putut si ea,ca sunt foarte ocupate vara...iti dai seama ca nu numai tu esti mireasa.De pret nu stiu...ti-am zis...nu am platit niciodata o coafeza,noroc cu matusa.pupi all.

tweety82
Cam departe :) oricum ceva de genu as vrea si eu dar totusi as vrea ceva mai rebel.... nu prea vreau bucle....imi sta bine cu bucle dar totusi vreau altceva ...mercic oricum ...tot ce pot face este sa mai caut pana gasesc ceva care-mi place...va pup pe toate

ryanaro
20.04.2006, 23:00:00
Bai, eu zic fii cat mai extravaganta. Eu am par lung si drept (atat de drept incat 2 permanenturi nu l au invins LOL). Mama cica sa port cat mai simplu, dar i-am zis ca o data in viata sunt elementul principal, deci vreau si eu ceva special. Eu vreau coc, cat mai nebunesc si extravagant posibil. Ceva iesit din comun pt mine, pt ca zi de zi fie port bentita, fie il port in coada.Bring it ooon!8)

lusha
16.05.2006, 13:09:23
Daca vreti sa va faceti parul frumos tare eu va recomand cu caldura
stilista mea, e o tipa super si are salon intr-un bloc la Budapesta
(unde a fost restaurantul Budapesta) si o recomand tutur ca tipa
lucreaza super... pt cine vrea ii pot da nr de tel asa ca va astept sa
ziceti...
pupici
Ralu

spune-mi stilista ta vine acasa?Eu am o mare pboblema pentru ca stau la 30 de km de Bucuresti si am cununia civila acolo la ora 10 si la ora 16 cununia religioasa la Bucuresti si nu am timp sa vin pana la coafor si sa ajung in timp util acasa sa ma aranjez .Spune-mi te rog nr. ei de tel.

aandrada
16.05.2006, 23:18:53
De la 10 până la 4 am stat azi la coafor la probe! cu o pauză de 1 oră doar...era să ajung la nebuni, da' până la urmă am stabilit coafura! #:-SMă mai duc înainte cu o săptâmână să mă vopesc și e ultima oarp pe anu' ăsta când o să mai calc pe la coafor, că m-a tocat psihic!

mam
23.05.2006, 13:15:08
am gasit o coafura superrrrrrrrba, cu parul lasat desfacut(vedeti avatarul meu) si ma gandeam sa nu imi mai prind voalul in par ci sa il pun deasupra pur si simplu, in Bis sa il tin pe umeri si la rest la fel sau sa il dau pur si simplu jos... cine isi mai lasa parul desfacut...cum faceti ca sa prindeti voalul...?

crisarh
23.05.2006, 14:16:24
O prietena de a mea a avut voalul cum zici tu. L-a purtat pe umeri ca un sal, apoi la restaurant l-a dat jos. Deci merge si asa.
Depinde cum iti doresti, sa ai voalul prins in par sau pe umeri.
Si pe mine ma batea gandul sa-l port pe umeri, dar am renuntat. Ma intreb cum face nasa cand da voalul jos din par sa puna basmaua. Il da de pe umeri. E mai modern cu volalu purtat pe umeri. Dar se poate.
mult noroc la nunta <:-P

emilialigi
23.05.2006, 14:32:59
eu am voalul prins cu un pieptane si sta foarte frumos, e asa infoiat!
oricum daca coafura nu permite cred ca merge si fara!

mam
23.05.2006, 15:14:35
si eu am cumparat o diadema, dar cu pieptene...dar cred ca mi-ar sta mai bine cu parul desfacut decat in coc...iar coafura din poza e de printzesa:love:

mam
23.05.2006, 15:16:51
O prietena de a mea a avut voalul cum zici tu. L-a purtat pe umeri ca un sal, apoi la restaurant l-a dat jos. Deci merge si asa.
Depinde cum iti doresti, sa ai voalul prins in par sau pe umeri.
Si pe mine ma batea gandul sa-l port pe umeri, dar am renuntat. Ma intreb cum face nasa cand da voalul jos din par sa puna basmaua. Il da de pe umeri. E mai modern cu volalu purtat pe umeri. Dar se poate.
mult noroc la nunta <:-P

mrsic crisah, le fel si tie;)

sunt curioasa cum o sa reactioneze socrii si maica-mea...

oricum, tot ca mine fac:P

pupici, mam

dj
23.05.2006, 15:35:10
mrsic crisah, le fel si tie;)

sunt curioasa cum o sa reactioneze socrii si maica-mea...

oricum, tot ca mine fac:P

pupici, mam
Eu voi avea o coafura similara si o sa imi prinda voalul (care va fi foarte mic) in spatele florilor (eu voi avea flori in par, nu diademe. Asa se vede si coafura si am si voal pe care nu trebuie sa il tin pe umeri.

mam
24.05.2006, 08:31:54
:) f frumos, eu vreau sa imi fac coafura identica cu cea din poza, am si parul cam la fel de lung, poate putin mai lung:P

mam
24.05.2006, 14:14:55
DJ, ceva de genul acesta?!?

39

dj
24.05.2006, 14:22:26
DJ, ceva de genul acesta?!?
In poza aceea o parte din par e totusi prins intr-un fel de coc; eu nu vreau coc iar suvitele care vor fi prinse (ca sa se poata pune florile) vreau sa cada apoi libere pe spate. Iar voalul il vreau cat mai mic, cel mult cat lungimea parului...
Noroc ca imi face coafura si machiajul o ruda care are pregatirea necesara si nervi buni!

admin
30.05.2006, 10:09:44
Daca aveti poze cu machiaje si coafuri dragute si vreti sa le "impartiti" cu alte mirese le puteti pune in acest topic.

Instructiuni pentru a adauga poze:
Click pe "Raspunde"/"Citat".
Click pe "Mod Avansat" la editor
Click pe agrafa si atasati max 5 poze per mesaj.

roxx
12.06.2006, 21:59:25
incercati si http://www.haircomesthebride.com

schorrych
21.06.2006, 15:39:52
apropo ce parere ai daca nu imi fac coc?ca nu vreau...vreau sa imi fac niste bucle mari si sa strang partea din fata ca sa pot prinde voalul si in fata eventual sa imi las cateva suvite coafate cumva intr-o parte...am niste modele sunt super...dar trebuie sa gasesc si o coafeza buna.cunosti cumva vreuna?sa nu fie nici scump

schorrych
21.06.2006, 15:56:26
k draga viky.am incurcat subiectele.ce ?te-ai suparat asa tare?

admin
21.06.2006, 16:01:57
k draga viky.am incurcat subiectele.ce ?te-ai suparat asa tare?

Buna,

Nu se supara nimeni, dar cu cat e mai ordonat forumul cu atat e mai util si usor de folosit. :D

ryanaro
21.06.2006, 16:29:38
S-au pus niste poze la topicul coafuri de nunti. Am pus si eu cateva cocuri. Si eu vreau sa port coc, pentru ca mi-ar fi cald cu parul lasat. Si in plus, nu de multe ori am ocazia sa am o coafura foarte frumoasa.

demonizza
28.06.2006, 11:12:20
am sa atasez shi io preferatele mele, poate fac vreo viitoare mireasa fericita :)

911
29.06.2006, 23:09:36
De la 10 până la 4 am stat azi la coafor la probe! cu o pauză de 1 oră doar...era să ajung la nebuni, da' până la urmă am stabilit coafura! #:-SMă mai duc înainte cu o săptâmână să mă vopesc și e ultima oarp pe anu' ăsta când o să mai calc pe la coafor, că m-a tocat psihic!

Eu nu voi face PROBA... 2 motive am:

1.) nu suport sa fiu "maltratata" de mai multe ori !!! :D
2.) mi-e ca pana la nunta sa nu ma razgandesc si proba sa fi fost degeaba :))

jaina
01.07.2006, 03:08:24
Eu nu voi face PROBA... 2 motive am:

1.) nu suport sa fiu "maltratata" de mai multe ori !!! :D
2.) mi-e ca pana la nunta sa nu ma razgandesc si proba sa fi fost degeaba :))

andradap, eu am facut pana astazi 2 probe de coafat si 3 probe de machiaj.
Am crezut ca inebunesc!!!:(( La toate am iesit groaznic, ca sa nu va mai spun cati bani am cheltuit.:-L Eu nu merg de obicei la coafor, reusesc sa ma coafez si sa ma machiez singura. Dar nunta este altceva... La un moment dat, chiar ma hotarasem sa ma machiez si ma coafez de una singura.
Pana astazi, cand am fost la un salon recomandat de fotograful meu, care m-a vazut cat eram de stresata. Si am fost multumita...nu foarte mult...dar si pretentiile mi-au scazut intre timp.:(

Si sa nu uit, la a doua proba de coafat m-am si vopsit si am iesit ingrozitor, marti ma duc sa ma vopsesc din nou sa ma repare.

Asa ca, miresicilor, daca nu aveti o coafeza cu care ati mai colaborat, mergeti neaparat la o proba inainte.

tweety82
01.07.2006, 10:26:34
Am crezut ca inebunesc!!!:(( La toate am iesit groaznic, ca sa nu va mai spun cati bani am cheltuit.:-L Eu nu merg de obicei la coafor, reusesc sa ma coafez si sa ma machiez singura. Dar nunta este altceva... La un moment dat, chiar ma hotarasem sa ma machiez si ma coafez de una singura.
Pana astazi, cand am fost la un salon recomandat de fotograful meu, care m-a vazut cat eram de stresata. Si am fost multumita...nu foarte mult...dar si pretentiile mi-au scazut intre timp.:(

Si sa nu uit, la a doua proba de coafat m-am si vopsit si am iesit ingrozitor, marti ma duc sa ma vopsesc din nou sa ma repare.

Asa ca, miresicilor, daca nu aveti o coafeza cu care ati mai colaborat, mergeti neaparat la o proba inainte.

Eu zic ca si cu cele cu care am mai colaborat ar trebui sa facem o proba
De zi cu zi sau pt o nunta poate ne face bine ...dar ca mirease avem mai multe asteptari asa ca nu se stie niciodata cum o sa iasa
Eu una asa zic

911
01.07.2006, 12:11:45

Eu le cunosc pe toate 3 si stiu de ce sunt in stare... ca sunt in stare... Dar... nu mi-ar prinde rau sa-mi zici si mie la ce salon te-a trimis FOTOGRAFUL tau!!! Mersi!

fleur
01.07.2006, 12:21:49
cum ma coafez, ca imi plac atat de multe coafuri, ca nu stiu sigur pe care sa o aleg...nu mai zic ca inca nu am coafeza

tweety82
01.07.2006, 12:38:03
Mie mi-a promis cineva ca o sa ma duca la mariot ..o sa plateasca ea si nu stiu cum sa fac sa-i zic ca vreau si proba ..imi este un picut cam rusine pt ca stiu ca este scump si nu o sa accepte sa platesc eu proba

ce ma sfatuiti sa fac?

fleur
01.07.2006, 13:11:02
Mie mi-a promis cineva ca o sa ma duca la mariot ..o sa plateasca ea si nu stiu cum sa fac sa-i zic ca vreau si proba ..imi este un picut cam rusine pt ca stiu ca este scump si nu o sa accepte sa platesc eu proba

ce ma sfatuiti sa fac?
cu siguranta trebuie sa faci o coafura de proba si lasa rusinea de-o parte si mergi la proba, cat o sa coste, si doar odata te mariti...bafta

911
01.07.2006, 13:12:52

ce ma sfatuiti sa fac?

Sa-i spui ca vrei si proba (daca tu consideri necesar!!! eu una vreau sa am o surpriza :P ca stiu sigur ca va fi una placuta!! :D)

tweety82
01.07.2006, 13:36:52
Sa-i spui ca vrei si proba (daca tu consideri necesar!!! eu una vreau sa am o surpriza :P ca stiu sigur ca va fi una placuta!! :D)

e bine ca esti sigura dar ea acolo de obicei doar isi indreapta parul si prefer sa stiu ce pot face fetele pe acolo chiar daca este coaforul in mariot tot nu am incredere lol

jaina
01.07.2006, 13:49:56
Eu le cunosc pe toate 3 si stiu de ce sunt in stare... ca sunt in stare... Dar... nu mi-ar prinde rau sa-mi zici si mie la ce salon te-a trimis FOTOGRAFUL tau!!! Mersi!

Salonul Ioana pe Polona 62 A, mama si fiica, fiica e si macheuza, a castigat 2 concursuri nationale... iar preturile mi s-au parut destul de rezonabile.

Iar unde sa NU va duceti [-X in Piata Alba Iulia vis-a-vis de Trafic Pub, mi se pare ca Life se numeste, au la parter o sala de aerobic. Sunt foarte scumpi iar coafeza e paralela cu meseria si foarte obraznica!!! Incerca din rasputeri sa ma convinga ca ce mi-a facut ea este...SAUVAGE, iar eu aratam de parca m-am sculat dimineata din somn si mi-am prins parul din fata cu o agrafa ca sa pot sa ma spal pe fata.:((

aandrada
05.07.2006, 16:15:36
Depinde de coc...pe căldurile-astea se poatră, da'...ales cu grijă...

P.S. cred că am răspuns la un post din păginile precedente. :) era vorba de coc, că nu se mai poartă...

fleur
08.07.2006, 12:44:18
cat de lung trebuie sa fie parul pentru coc?

eu m-am vopsit, mi-am taiat varfurile, iar m-am vopsit si iar mi-am taiat varfurile si mi-e teama, ca nu-mi va ajunge pentru coc..

miruna
09.07.2006, 09:43:22
Pai nu trebuie sa fie foarte lung. La mine la nunta cumnata mea care are parul mediu a avut un super coc! Asa ca nu-ti fa griji!

fleur
09.07.2006, 09:44:08
Pai nu trebuie sa fie foarte lung. La mine la nunta cumnata mea care are parul mediu a avut un super coc! Asa ca nu-ti fa griji!

mersi frumos..........

ALEX21A
09.07.2006, 18:14:14
eu pentru balul de absolvire al facultatii[a fost pe 27.05.06]m am inspirat din din pozele cu coafuri atasate;nu de alta da atmosfera de la casa armatei impunea o rochie de seara si o coafura pe masura
am optat pentru un coc[care a iesit super],da am avut capul amortit de atatea agrafe /40 la nr.am parul lung si ff dificil......dar zic eu ca a meritat.as mai suferi o data.....ca de, baba la frumusete........

ALEX21A
09.07.2006, 18:22:20
andradap,tu ai fost la bal.au fost coafuri frumoase,aveai de unde sa te inspiri.....eu am fost atenta si mi s au parut chiar interesante.
eu am o coafeza de 4 ani si sunt ff multumita.ea m a facut si la bal.pacat ca nu pot atasa poze.au rezolutie ffffff mare.de 2 ani lucreaza ca stilista la o televiziune si preturi acceptabile...ti ai gasit coafeza?dc te pot ajuta,o fac cu drag.

911
09.07.2006, 18:49:45
andradap,tu ai fost la bal.au fost coafuri frumoase,aveai de unde sa te inspiri.....eu am fost atenta si mi s au parut chiar interesante.
eu am o coafeza de 4 ani si sunt ff multumita.ea m a facut si la bal.pacat ca nu pot atasa poze.au rezolutie ffffff mare.de 2 ani lucreaza ca stilista la o televiziune si preturi acceptabile...ti ai gasit coafeza?dc te pot ajuta,o fac cu drag.

eu am mai multe coafeze pe care ma bazez...si din care sa aleg!!! :D

Si... degeaba retineam eu de la bal... ca nu stiu daca reuseam sa-i explic foarte bine coafezei ce vreau exact

asa ca o sa iau o poza si i-o voi duce :D

sau mai bine ma las pe mana ei...

lavinyasm
11.07.2006, 18:21:38
buna miresicilor!!sunt foarte emotionata ca si voi de altfel si tot am impresia ca nu imi ajunge timpul si mai am unele lucruri de facut.#-o este cineva din ploiesti?care ma poate sfatui in legatura cu un salon?apropo credeti ca daca ma coafez de dimineata tine pana seara sau ma cuafez si inainte de cununia religioasa?

jaina
18.07.2006, 02:43:56
draga miresici,

stresul meu nr.1 a fost coafura si machiajul... dupa ce a trecut nunta, pot sa va spun ca elementul cel mai important este voalul.

eu n-am vrut niciodata sa-mi fac coc, dar am realizat ca voalul se prinde cel mai frumos pe un par prins in coc... mai ales ca eu mi-am dorit un voal lung cu trena imbinat cu unul scurt pe care sa-l port la restautant.

petruta
27.07.2006, 22:05:28
Nu stiu ce coafura sa-mi fac de nunta si nici de cununie. Am vazut pozele voastre si mi-au placut tare mult unele dintre ele dar problema e ca nu stiu daca o sa-mi stea bine. Coafeza mea nu-mi face proba inainte. Si mai am o problema. #:-SO sa punem la fiecare invitat o chestie din aia cu bombonele de care se leaga cartonasul cu <Va multumim ca sunteti alaturi de noi........bla, bla, bla> si nu stiu ce sa pun in ea. Poate ma ajutati voi. [-o<

mam
28.07.2006, 09:05:25
buna:)!

pai daca nu vrea sa iti faca proba plateste sa iti faci coafurile sa stai linistita! cat poate costa ? pe mine m-au costat 700.000 ambele coafuri, dar eu nu am facut proba ptr ca am avut incredere in fetele de la abbate care stiu ca ies minuni din mainile lor! iar in marturii, presupun ca la ele te referi noi am pus bobo mon cheri ptr adulti ptr ca au alcool si roche ptr copii ca au multa ciucalata:P! pupici si ai grija ce faci, mam

rocsi6666
02.08.2006, 17:36:37
cum ma coafez, ca imi plac atat de multe coafuri, ca nu stiu sigur pe care sa o aleg...nu mai zic ca inca nu am coafeza
iti alegi un salon bun de la tine din oras....si acolo ar trebui sa existe un hairstylist...care sa te ajute...iti arata cataloage, etc.....sau poti cauta pe net ceva ce iti place si stii ca-ti vine bine....depinde si cum te vei hotari sa prinzi voalul...hehehe...vad ca sunt buna la sfaturi..dar eu habar n-am cum va arata coafura mea...azi am fost sa ma vopsesc....si i-am zis ca vreau un coc super neglijent...la care a zis ca se rezolva...

rocsi6666
04.08.2006, 11:59:44
mersi frumos..........
si eu am parul mediu si e super filat, dar m-au asigurat ca mi se poate face coc....mai ales ce vreau eu, un coc neglijent merge sigur....stai linistita, sigur se rezolva cumva...am vazut in unele reviste de specialitate ca se folosesc un fel de buretei ptr. a se da volum...am incercat si singura acasa....si a iesit ceva...

azzaleya
18.08.2006, 10:56:32
http://hairstyles.virtual-hairstyles.com/virtual_hairstyles.asp ;-)

marylin
19.09.2006, 16:36:34
Alegerea mea a fost: PALARIE. Chiar daca eu am parul blond, lung si frumos, palaria mare pe care am ales-o a dat nuntii un aer "ca-n povesti"...

nikol
25.09.2006, 14:41:54
la cununia religioasa voi avea coc pe care o mi l faca coaeza pe care o am de aprox 6 ani, iar la cununia cvila voi avea parul desfacut, inca nu stiu sigur daca bucle sau drept, voi vedea atunci.

Corinel
27.09.2006, 13:53:13
Mie foarte mult imi place parul pe spate, poate putin prins dupa urechi, fara diademe, tiare, dar cu flori in par... Imi pare mai romantic, mai feminin...

Taja
12.10.2006, 09:59:42
Mie foarte mult imi place parul pe spate, poate putin prins dupa urechi, fara diademe, tiare, dar cu flori in par... Imi pare mai romantic, mai feminin...
Asa ma imaginez si eu la nunta noastra cu parul pe spate, cu bucle mari si niste flori prinse in par....nu vreau voal sau coronita, nu ca nu ar arata bine dar consider ca nu mi se potrivesc. Am emotii in privinta coafurii dar sper ca un stilist bun si o proba inainte le vor atenua:*

axara_me
16.10.2006, 08:56:58
buna miresici!
ideea este ca oricum ati vrea sa va coafati, sa faceti o proba inainte cu cateva zile!!!!
sa nu va treziti ca ori nu stie coafeza sa faca ce aveti voi in cap, ori nu va place cum va sta coafura respectiva!!!

lavcris
26.10.2006, 11:33:40
Pt Ammyy

pEntru coafura care am avut-o la nunta, nu m-am dus la nicic o rpoba..nicic macar nu saim cum ma va arnja coafeza..aveam niste emotii groaznice..si pana al urma s-a dovedit a fi opera de arta..( nu prea se vede din cauza voalului, dar crede-ma ca am ramasa si eu cu gura cascata). Mi-a prins mai intai coronitain par cu clame, apoi coalul a fost prins tot cu clame in par , iar in parti l-a prins si de coronita. Nu stiu cums a itti descriu coafura si nicic nu prea am poze ca sa itit arat foarte clar. Stiu doar ca , avand in vedere ca voalul a fost deasupra coafurii si nu avea cum sa imi faca o coafura complicata, am avut ceva simplu in fata, dar ca sa nu fie prea simplu, in lateral a suprapus niste suvite de par 2 pe vertical, 2 pe orizontal si au iesit niste "patratele " sa zic asa..ceva deosebit..dar eu nu stiu sa descriu bine..iar restul parului l-a impartit la fel in suvite, care au fost prinse ca niste bucle in jurul cozii..arata ca o floare si cu o codita mica impletita la spate...offf...sper sa gasesc o fotografie mai elocventa ca sa iti dai seama..oricum, o coafeza de nota 20..numai s-a uitat un pic la mine si mi-a si facut coafura si i-a iesit din prima. Eu am fost incantata la maxim de coafura mea si mai ales ca a reusit sa imi puna voalul exact cum vroiam eu.

Giulia2201
26.10.2006, 16:22:53
Asta este coafura pe care am ales-o eu. Nu ma vedeam cu coc sub nici o forma, am incercat, dar nu mi-a placut mai ales ca parul meu este foarte lung. Mie mi-a placut coafura asta si sunt multumita si de felul cum mi-a reusit si de faptul ca a tinut toata noaptea, desi parul meu nu sta coafat nici sa-l bati.

Gazutza_83
26.10.2006, 17:05:39
Pt Ammyy

pEntru coafura care am avut-o la nunta, nu m-am dus la nicic o rpoba..nicic macar nu saim cum ma va arnja coafeza..aveam niste emotii groaznice..si pana al urma s-a dovedit a fi opera de arta..( nu prea se vede din cauza voalului, dar crede-ma ca am ramasa si eu cu gura cascata). Mi-a prins mai intai coronitain par cu clame, apoi coalul a fost prins tot cu clame in par , iar in parti l-a prins si de coronita. Nu stiu cums a itti descriu coafura si nicic nu prea am poze ca sa itit arat foarte clar. Stiu doar ca , avand in vedere ca voalul a fost deasupra coafurii si nu avea cum sa imi faca o coafura complicata, am avut ceva simplu in fata, dar ca sa nu fie prea simplu, in lateral a suprapus niste suvite de par 2 pe vertical, 2 pe orizontal si au iesit niste "patratele " sa zic asa..ceva deosebit..dar eu nu stiu sa descriu bine..iar restul parului l-a impartit la fel in suvite, care au fost prinse ca niste bucle in jurul cozii..arata ca o floare si cu o codita mica impletita la spate...offf...sper sa gasesc o fotografie mai elocventa ca sa iti dai seama..oricum, o coafeza de nota 20..numai s-a uitat un pic la mine si mi-a si facut coafura si i-a iesit din prima. Eu am fost incantata la maxim de coafura mea si mai ales ca a reusit sa imi puna voalul exact cum vroiam eu. si nu ne spui si noua la ce coafor te-ai aranjat?eventual si pret..plssss^:)^^:)^

lavcris
27.10.2006, 10:06:18
si nu ne spui si noua la ce coafor te-ai aranjat?eventual si pret..plssss^:)^^:)^

Cum sa nu va spun?! Nu m-am dus la coafor, ci a venit coafeza la mine acasa. O cheama Doina , lucreaza la Selina, langa Spitalul de Copii "Sf. Ioan" si are niste maini de aur. Ea mi-a fost recomandata de nasa ( mereu se coafeaza la ea). Pretul a fost o nimica toata in comparatie cu ce a facut ea ( ea ne-a coafat si pe mine si pe mama si pe nasa...pretul pt coafura mea SI pt coafura mamei a fost 600.000). Cosmeticiana tot acolo lucreaza si la fel a facut minuni cu noi. Mie mi-a luat 250.000 pt machiajul de mireasa.

ramyy
03.11.2006, 09:51:25
Sunt De Acord Cu Voi In Ceea Ce Priveste Cocul Dar Daca Parul Meu Este Greu Si Drept Si Nu Sta De Nici O Culoare Ondulat In Sensul Ca Nici La 2 Ore Mi Se Intinde Si Seman Cu Un Catel Lins Ce Alta Alternativa As Avea
Heeeelppppp

Giulia2201
04.11.2006, 09:44:20
Sunt De Acord Cu Voi In Ceea Ce Priveste Cocul Dar Daca Parul Meu Este Greu Si Drept Si Nu Sta De Nici O Culoare Ondulat In Sensul Ca Nici La 2 Ore Mi Se Intinde Si Seman Cu Un Catel Lins Ce Alta Alternativa As Avea
Heeeelppppp

Aceeasi problema cu parul o am si eu, mai ales ca al meu e lung cam pana la mijloc, dar la nunta am gasit pe cineva care mi l-a facut sa stea ondulat si au mai fost si 40 de grade in ziua nuntii. Parerea mea este ca se poate daca ai un specialist bun si produse de calitate. Eu n-am crezut niciodata ca pot avea parul ondulat ptr mai mult de 1-2 ore, si uite ca a stat atunci o zi si o noapte si poate r fi mai stat daca nu-l spalam. Asa ca, daca vrei neaparat, trebuie sa gasesti pe cineva care sa stie meserie, sa vrea sa te ajute si sa aiba si rodue buna. Bafta!

dandelion
12.11.2006, 15:42:48
Saptamana trecuta mi-am schimbat si eu look-ul: m-am tuns mai scurt cu asa zisul "must have-ul" sezonului breton:)) si am scapat de suvite printr-o vopsire partiala a parului intr-o nuanta naturala..din pacate nu pot sa va pun poze:(..ok..nu asta am vrut sa spun..:D..chestia e ca tipa, de fapt e o doamna:) care are un adevarat dar in domeniul ei, a stiut ce vreau inainte sa deschid gura si sa apuc sa-i zic:)).A ajuns vorba si la coafura pt nunta ( nu stiu daca o sa mi-o poata face ea pt ca e din Rep Moldova), dar tot inainte sa-i zic ce mi-as dori eu - a zis ea ca nici nu ma vede altfel decat cu parul lasat liber, probabil ceva cu bucle usoare dar bine definite..ca cica oricum nu se mai poarta cocurile - care imi plac in poze si la alte persoane dar pe mine nu ma reprezinta:D..si cica nu am voie sa ma mai tund pana la nunta ca tre' sa-mi creasca "pletele"..si cresc asa de repede incat cu greu o sa rezist sa nu fac nimic cu ele:[email protected]

nippsache
13.11.2006, 12:51:55
Puteti vedea in pozele mele ce a iesit dint-un par relativ scurt. Nu am vrut coc, pentru ca mi se pare demodat si nici nu ii sta bine oricui.

Daca parul e frumos si ingrijit, mi se pare deosebit de dragut si lejer sa fie lasat desfacut la spate. In fata trebuie prins cumva, ca altfel nu sta coronita.

Piticutz
17.11.2006, 09:15:51
Eu am parul lung si nu imi sta bine cu el decat prins. De fapt si desfacut dar e fffffffff moale si prost (nu seamana nu mine =)) ) si se lasa repede. De bucle nu poate fi vorba pt ca nu ar sta sigur sigur. Am incercat de 2 ori la 2 persoane diferite si dupa 2 ore s-au lasat =(( . Eu cred ca o sa imi prind parul dar sa vad ca nu as vrea coc d'ala k pe vremea lu' bunica super impopotonat. O sa fac mai multe probe sa vedem ce aleg pana la urma. :-s

ramyy
17.11.2006, 10:04:58
aceeasi problema o am si eu cu buclele dar m-am gandit sa optez pentru un coc prins la spate stil spaniol avand in vedere ca si voalul il vreau la fel stil spaniol dar eu stiu daca nu m-oi mai razgandi pana la evenimentul multa asteptat ca mai este ceva timp
om vedea noi ,om trece noi si peste asta
:>

MIA2005
17.11.2006, 13:56:58
Stiu Ca Nu Se Poarta Cocul Dar Parerea Mea E Ca Se Poarta Ce Itzi Place ,cum Te Simtzi Bine Si Cum Itzi Sta Mai Bine.eu Am Facut Nunta Anul Trecut.inainte Cu 2 Luni M-am Tuns Nestiind Ca Vom Face Nunta.ne-am Trezit Pur Si Simplu Intr-o Dim Ca Vrem Nunta,asa Ca M-a Apucat Panica,dar Mie Mi-a Placut Enorm Cocul Care Mi L-au Facut La Coafor
( Nevasta Varului Meu-are Salon),mi-a Aplicat Niste Mese Scurte Si A Iesit Traznet.daca Nu Imi Faceam Coc Sunt Sigur Ca Dupa Max 2 Ore Parul Mi-ar Fi Sta Oribil Si In Ziua Nuntzii Mireasa E In Centrul Atentzie Si Trebuie Sa Arata Ca Scoasa Din Cutie.asa Ca Am Ales Cocul Fiind Mai Comod.bafta Fetelor.oricare Mireasa Arata Superb In Felul Ei Ca-si Face Coc Ca E Cu Parul Scurt Ori Desfacut.

monis
17.11.2006, 13:58:42
eu vreau coc-categoric,:D ...se poarta..nu se poarta, nu stiu dar mie imi sta f bine cu parul prins

oanatm
17.11.2006, 14:26:24
eu am auzit de o tipa INGE de la salonul b fashion care face freze faine,stiti ceva de ea?
am parul cret si nu stiu cum il fac la nunta.:-SS [-(

Lexy
17.11.2006, 14:38:55
Si eu vreau tot coc... dar unul din care sa iasa o groaza de bucle (ca doar "materie prima" e destula!)

dandelion
17.11.2006, 16:16:58
Heeeelppppp
Eu zic sa nu disperi.Sunt atatea freze frumoase cu parul drept!
Parul meu e ondulat natural, si imi ia cam o ora jumate sa-l usc drept cu peria si tot nu sta k lumea:).Sunt sigura ca o sa gasesti o freza care nu necesita bucle,si mai bine ceva natural-sa te simti si tu mai bine, sa nu fii stresata la gandul ca daca se desfac buclele sau ceva..

oanatm
21.11.2006, 16:00:07
fetelor care aveti parul cret,cum va coafati?eu inca nu am nici o idee!!!!

map
21.11.2006, 16:16:45
Eu am par putin si moale de la balsam, ca daca nu folosesc mi se incalceste paru si sta ca matura. Ma gandeam ca una din frezele de mai jos m-ar ajuta, simpla, cu bucle mari lejere si vreo 3 tuburi de fixativ:D:D:D

Ancuta_Weiser
21.11.2006, 16:46:26
Eu am par putin si moale de la balsam, ca daca nu folosesc mi se incalceste paru si sta ca matura. Ma gandeam ca una din frezele de mai jos m-ar ajuta, simpla, cu bucle mari lejere si vreo 3 tuburi de fixativ:D:D:D

Mie imi place prima versiune...cred ca m-ar avantaja si pe bine.;;) (plus ca sotul meu vrea sa imi las parul liber)
Am o claie de par lung si greu....cel care m-a coafat la cununie a zis sa ma mai duc la el decat daca vreau sa ma tunda! =)) saracul de el.

Dar, am o problema daca imi las parul liber: cum prind voalul???? aveti ceva idei?

map
21.11.2006, 23:14:20
Mie imi place prima versiune...cred ca m-ar avantaja si pe bine.;;) (plus ca sotul meu vrea sa imi las parul liber)
Am o claie de par lung si greu....cel care m-a coafat la cununie a zis sa ma mai duc la el decat daca vreau sa ma tunda! =)) saracul de el.

Dar, am o problema daca imi las parul liber: cum prind voalul???? aveti ceva idei?

La 3 tuburi de fixativ si ceva tapaj o sa fie parul atat de tseapan incat pieptanul de la voal o sa stea infipt bine:D desi sincer imi doresc sa-mi prind o tiara in par, legata cu panglica de satin alba, sa fiu sigura ca nu-mi pica, plus ca as putea sa-mi dau jos voalul REPEDE:D

Ancuta_Weiser
22.11.2006, 11:18:14
La 3 tuburi de fixativ si ceva tapaj o sa fie parul atat de tseapan incat pieptanul de la voal o sa stea infipt bine:D desi sincer imi doresc sa-mi prind o tiara in par, legata cu panglica de satin alba, sa fiu sigura ca nu-mi pica, plus ca as putea sa-mi dau jos voalul REPEDE:D

Aoleu, si sa trec iar prin chinurile de la cununie? trebuie sa va spun ca am avut parul prins sus (va atasez o poza) si m-a durut capul de la atatea agrafe. Spre sfarsitul petrecerii nu imi doream decat sa imi desfac parul, ma durea pana si pielea capului! :((
Zau! de aia ma gandeam la o versiune ma putin....sado-maso:D

oanatm
22.11.2006, 14:43:42
eu am parul f cret! dar se poate intinde,nu?ce ziceti de coafura din imagine?mie mi-a placut.si mi-ar place f mult si mie sa am flori naturale in par!!!dar oare credeti ca rezista o zi intreaga?nu mi-ar place ca seara sa am florile din par ofilite:-s :*

Lexy
22.11.2006, 14:52:20
eu am parul f cret! dar se poate intinde,nu?ce ziceti de coafura din imagine?mie mi-a placut.si mi-ar place f mult si mie sa am flori naturale in par!!!dar oare credeti ca rezista o zi intreaga?nu mi-ar place ca seara sa am florile din par ofilite:-s :*
Parul de intins sigur se intinde fara nici o problema; coafura e frumoasa, intr-adevar; nu stiu ce sa zic in legatura cu florile naturale; chiar nu stiu daca rezista atata timp.
Si apropo, norocoaso cu par cret, eu il am intins si-l vreau numai bucle la nunta si tu...:((
Sper sa poti realiza coafura pe care o vrei si sa afli vreun truc pt. a mentine florile proaspete in par toata ziua! Pupici!

oanatm
22.11.2006, 14:59:10
Parul de intins sigur se intinde fara nici o problema; coafura e frumoasa, intr-adevar; nu stiu ce sa zic in legatura cu florile naturale; chiar nu stiu daca rezista atata timp.
Si apropo, norocoaso cu par cret, eu il am intins si-l vreau numai bucle la nunta si tu...:((
Sper sa poti realiza coafura pe care o vrei si sa afli vreun truc pt. a mentine florile proaspete in par toata ziua! Pupici!tu vrei bucle,o sa le ai,ca sunt f mult coafuri frumoase cu bucle!asta nu e o problema.dar eu s satula de par cret,ca asta am avut toata viata!stii cum e,toate vrem ce nu avem!mersi de incurajari.>:D<

dandelion
22.11.2006, 15:44:07
Si eu sunt cretzulina...acuma port parul intins..stau in baie cate o ora jumate ca sa-l usc cu peria..rezista cam 2-3 zile..oricum tot la atatea zile si spal parul...nu cred ca o sa optez pt par intins la nunta, il vreau lasat liber,ondulat.. prins cumva cu o floare-doua naturale...am mai intrebat si eu miresici..nu mai stiu la ce subiect sau daca pe pm..si ziceau ca rezista..buclele mele nu sunt perfecte, asa ca probabil la nunta o sa mi le puna pe bigudiuri sau ce stiu eu, ca vreau fiecare bucla definitivata f bine:-w

cristina17
22.11.2006, 16:05:06

Parul cret se intinde, cu siguranta! Eu am parul odulat si mult, si nu prea imi place, dar acum traiasca placa!!! Asa ca mi-l intind de cate ori am chef, si-mi sta drept pana imi spal parul din nou.
Si eu vreau tot flori naturale in par! Am auzit ca daca le dai cu fixativ ar tine mai mult, dar nu am incercat! In mod normal o floare proaspat culeasa ar trebui sa tina. Eu am rupt un bobocel de trandafir cum mi-as dori eu si a tinut pana a doua zi, dar problema e ca cei care ii luam noi de la florarie cine stie cat timp au de cand sunt culesi!!!
Pupici!!!

dandelion
22.11.2006, 16:41:56
Parul cret se intinde, cu siguranta! Eu am parul odulat si mult, si nu prea imi place, dar acum traiasca placa!!! Asa ca mi-l intind de cate ori am chef, si-mi sta drept pana imi spal parul din nou.
Si eu vreau tot flori naturale in par! Am auzit ca daca le dai cu fixativ ar tine mai mult, dar nu am incercat! In mod normal o floare proaspat culeasa ar trebui sa tina. Eu am rupt un bobocel de trandafir cum mi-as dori eu si a tinut pana a doua zi, dar problema e ca cei care ii luam noi de la florarie cine stie cat timp au de cand sunt culesi!!!
Pupici!!!
Ai grija sa nu exegarezi cu placa.Distruge firul de par foarte tare.

cristina17
22.11.2006, 16:51:31
Ai grija sa nu exegarezi cu placa.Distruge firul de par foarte tare.

Asa este, distruge parul oricat de performanta ar fii placa. Oricum eu ma bucur ca atunci cand am chef sa pot sa imi indrept parul. In perioada asta, pana la nunta o sa o folosesc cat mai putin, pentru ca nu vreau sa-mi mai tund parul decat foarte putin si trebuie sa am grija de el!
>:D< :*

map
23.11.2006, 21:03:37
Cateva modele

map
23.11.2006, 21:06:10
Si continui

map
23.11.2006, 21:12:05
Si o multime de alte modele:
Par scurt: http://www.weddinghair.com/html04/shorthair.html
De lungime medie: http://www.weddinghair.com/html04/mediumhair.html
Lung: http://www.weddinghair.com/html04/longhair.html
Lung carliontat: http://www.weddinghair.com/html04/longcurly.html

Si sunt convinsa ca fiecare din voi ati dat cu browse in pagini de web:D asa ca ma abtin sa mai pun linkuri:D

dandelion
23.11.2006, 21:21:13
Asa este, distruge parul oricat de performanta ar fii placa. Oricum eu ma bucur ca atunci cand am chef sa pot sa imi indrept parul. In perioada asta, pana la nunta o sa o folosesc cat mai putin, pentru ca nu vreau sa-mi mai tund parul decat foarte putin si trebuie sa am grija de el!
>:D< :*
Si eu incerc sa fac la fel.Eu mi-l usc cu peria ca sa stea intins, si la mine efectul e mai de durata decat cu placa.De curand m-am tuns, un pic mai scurt ca de obicei, ca-mi creste ff repede parul, iar cea care se ocupa de parul meu a zis ca nu ma mai tunde pana la nunta:D ca tre sa am parul mai lung:D, asa ca incerc sa am grija de el, sa fie cat mai sanatos si frumos.

claudia25
27.11.2006, 11:12:42
buna fetelor!sunt claudia si am nunta anul viitor in septembrie.
problema mea este ca am parul scurt si nu stiu ce freza o sa+mi poata face cineva.
plus daca stie cineva in caransebes o coafeza buna va rog sa ma anunte si pe mine.

MIA2005
28.11.2006, 10:27:56
eu am parul f cret! dar se poate intinde,nu?ce ziceti de coafura din imagine?mie mi-a placut.si mi-ar place f mult si mie sa am flori naturale in par!!!dar oare credeti ca rezista o zi intreaga?nu mi-ar place ca seara sa am florile din par ofilite:-s :* SI EU SUNT CREATZA?DAR MEREU IL INTIND.:D .LA COAFOR AU SOLUTZII SPECIALA PT CA PARUL SA NU TZI SE INCRETZEASCA:COAFURA E SUPERBA.IN LEGATURA CU FLORILE NATURALE:ITZI MAI DUCI CU TINE 2 RANDURI DE FLORI,PE CARE LE TZI IN APA,SI LE SCHIMBI.:-p .FLORILE DIN PAR LE DAI CU FIXATIV SI POATE STAU.O VOI INTREBA SI PE VERISOARA MEA CARE ARE SALON DE COAFURA.POATE ARE IDEI.SUCCES SI CASA DE PIATRA.:*

oanatm
28.11.2006, 10:47:49
:*
SI EU SUNT CREATZA?DAR MEREU IL INTIND.:D .LA COAFOR AU SOLUTZII SPECIALA PT CA PARUL SA NU TZI SE INCRETZEASCA:COAFURA E SUPERBA.IN LEGATURA CU FLORILE NATURALE:ITZI MAI DUCI CU TINE 2 RANDURI DE FLORI,PE CARE LE TZI IN APA,SI LE SCHIMBI.:-p .FLORILE DIN PAR LE DAI CU FIXATIV SI POATE STAU.O VOI INTREBA SI PE VERISOARA MEA CARE ARE SALON DE COAFURA.POATE ARE IDEI.SUCCES SI CASA DE PIATRA.:*vai,te rog intreab-o pe verisoara ta daca stie ceva de flori naturale in par!!!!ca mi-ar place f mult sa am un coc lejer,simplu si cuflori.ce e mai elegant decat asta?:">
mersi mult:*

simonike13
28.11.2006, 13:48:58
Eu de mica m-am visat sa am parul lungiar la nunta vreau neaparat coc.
Nu sunt adepta ca daca nu se poarta sa nu-mi fac....ci daca imi sta bine si ma avantajeaza de ce nu?
Eu am fost model pentru stilistio de la wella si am avut noroc ca am incercat f multe cocuri si de mireasa si retro si clasice....
si sunt pot spune una dimntre norocoase ca-mi sta bine cu orice fel de coc...
Asa ca daca e, eu zic ca si voi sa va faceti coc (doar daca va sta bine) pentru ca nu mereu ai ocazia sa-ti faci asa ceva.
Parul ondulat intins sau pe umeri il ai mereu, coc mai rar!
;))

anacristina
28.11.2006, 13:51:43
eu am parul drept, deocamdata de lungime medie si am decis pana in august viitor sa nu ma tund, iar atunci doar vreau varfurile taiate ca sa nu se vada urat. se decoloreaza spre varfuri, mai ales vara de la soare. are o personalitate foarte puternica, sta doar cum vrea el, si anume in jos, nu prea accepta sa i se puna conditii=)) . As vrea sa il prind in coc, pentru ca altfel nu stiu cum l-as putea convinge sa stea frumos, cand eram mica visam sa fiu mireasa cu carliontzi ;;)

skittles
06.12.2006, 16:40:37
Buna miresici, si eu sunt noua pe subiectul asta. Stie cineva unde ma pot machia si coafa pentru nunta (25.08.2007) in Slatina???^:)^ Eu sunt din Bucuresti si viitorul meu sot e din Slatina, iar eu trebuie sa ma incred in viitoarea mea soacra pentru a alege coaforul si toate cele...m-ar ajuta tare mult un sfat cu un salon in Slatina, totusi ;-) .

Kalini
20.01.2007, 19:39:46
Poate fi si lungime medie, exista la saloane buretei care dau forma cocurilor, arata perfecto:-) , forma ramane constanta:>

cezara25
29.01.2007, 13:32:15
ajutati-ma si pe mine sa gasesc o coafura potrivita pentru rochita pe care vreau sa o cumpar. nu imi sta bine numai cu coc, dar nici cu parul lasat. vreau o coafura half down half up. ce fel de diadema credeti ca se potriveste?
Va atasez o poza cu mine, una cu rochita si vreo doua coafuri care ma inspira.

help
pup

alecsa
29.01.2007, 14:00:28
pai depinde de cat de bogat ai parul......daca il ai bogat, merge cum ai zis tu, daca nu-l ai.....nu cred ca ar da bine! adica mie nu mi-ar placea ca partea care e lasata libera, sa fie f rara....pt ca nu arata bine....acum depinde de cum te coafeaza, ce metode foloseste.....

dani19_10dani
29.01.2007, 17:32:59
prima e rochita pe care vreau sa o cumpar, urmatoarele trei sunt modele de coafuri

va rog, dati-va cu parerea
pup=((
rochita e superba,poti sa-mi spui cat costa te rog?iar la coafiuri mie imi place ultima..pup

dj
29.01.2007, 17:48:27
prima e rochita pe care vreau sa o cumpar, urmatoarele trei sunt modele de coafuri

va rog, dati-va cu parerea
pup=((
Mie mi se pare ca a doua coafura s-ar potrivi foarte bine cu rochita.
Pentru ca rochita pe care ai ales-o e foarte eleganta si fina si la fel este si a doua coafura.

fifiri
29.01.2007, 18:43:58
si mie mi se pare ca a doua coafura e cea mai sofisticata. si daca esti atenta, se vede ca are o mini-diadema, asa, numai cat sa straluceasca putintel. rochita arata super!

mihaela_2006
29.01.2007, 22:31:01
Mie imi place mult prima coafura. Dar cred ca mai indicat ar fi sa vb cu cea care te va coafa, si sa iti dea un sfat profesionist.Poate faci si o proba.Cred ca depinde si de voalul si coronita pe care o sa le ai. Dar orice coafura ai alege, sigur iti va sta bine

cezara25
30.01.2007, 09:13:00
multumesc mult fetelor! mie chiar imi plac toate cele trei coafuri, dar nu stiu ce accesorii (voal, tiara) se potrivesc cel mai bine.

pup

alecsa
30.01.2007, 11:53:03
multumesc mult fetelor! mie chiar imi plac toate cele trei coafuri, dar nu stiu ce accesorii (voal, tiara) se potrivesc cel mai bine.

pup

cred ca cel mai bine ar fi sa probezi. nu cred ca cineva isi poate da seama ce s-ar potrivi cel mai bine. conteaza parerea ta, cum te simti tu atunci. daca iti place pe mom le cumperi si gata.

cezara25
30.01.2007, 11:56:47
credeti ca daca merg cu pozele cu coafuri la targ pot sa ma indrume vanzatoarele? as vrea sa-mi iau tiara si bijuterii de camelia coaf sau carla brillianti

pup

florinrox
30.01.2007, 12:28:27
Buna si pe mine m-ar interesa sa stiu ce coafura sa-mi fac pentru nunta cumnatei mele :O vreau sa fie ceva deosebit
Va pupic si astept raspunsurile voastre
Roxy>:D<

Jasmine
31.01.2007, 11:54:49
Coafura de printesa mi se pare adecvata pentru cea mai importanta zi din viata noastra,nu credeti?

ralukyon
31.01.2007, 12:07:34
Coafura de printesa mi se pare adecvata pentru cea mai importanta zi din viata noastra,nu credeti?
ultima e bestiala...si machiaj si coafura, si tipa,...tot

Piticutz
31.01.2007, 12:12:16
Mie imi place ff mult prima si ultima. Mi-as dori si eu sa am asa bucle frumoase dar :(( mie nu imi sta parul bucle. Am incercat de 2 ori sa il fac cu 2 coafeze diferite dar nu mi-a stat mai mult de 10 min. E ffffffff PROOOOOOOOOST parul (adik moale). Nu imi ramane decat varianta coc. Ceva simplu si dragutz nu cu zulufi :-& :-& . Oricum imi sta muuult mai bine cu parul strans. :>

Raza_de_soare
31.01.2007, 14:13:02
Sa stii ca nu se mai poarta coronitele cu strasuri sau diademe ...se poarta flori naturale si eu voi fi mireasa anul asta si tot trandafirasi imi pun in par .

Inebunesc cand le aud pe unele cu"nu se mai poarta cocul", " nu se mai poarta diademele sau coronitele">:)!E ca si cand ai spune: nu se mai poarta kilotzi sau pantofi;;)!

Cocul s-a purtat si se va purta mereu, asa cum intotdeauna se vor purta diademele, coronitele si tiarele!

Nu este important ce se poarta, daca nu stii ce te avantajeaza.Daca ai ureki clapauge, oricat s-ar purta cocurile, normal ca nu iti vei prinde parul in stil coc, sa arati precum Dumbo:">, iar daca ai 3 fire in cap, iarasi nu le vei lasa rebele, sa se vada pielea capului pe langa strasurile misto din parul tau lipsa:-p!Se poarta ce ne avantajeaza, nu ce vedem pe pelicula sau pe podium.

Eu imi voi prinde parul doar trei sferturi in coc, iar restul va veni pe langa, ca am un par extrem de bogat si greu si imi este teama ca daca il prind tot, sa nu imi cada coafura, iar daca il las desfacut mi-e teama ca nu mai incap in poze de rebel ce e:-p!

georgy
31.01.2007, 14:43:18

perfect de acord :)
exact asa ceva imi doresc si eu
am vorbit deja cu coafeza mea si pt a mai lungi un pic parul si totodata buclele voi apela la cateva mese. le-am vazut la o tipa si aratau f f f bine
am avut parul facut bucle anul trecut la o nunta (unde am fost dra de onoare), dar cu ondulatorul nu au tinut f mult. s-au lasat destul de repede, maxim o ora, dar aratau binisor si dupa
pun si o poza :)

rallu
01.02.2007, 23:12:46
si eu tot acasa le vreau pe amandoua, coafeza si make-up artistul. tipa care o sa ma coafeze ma tunde de cand eram mica, deci suntem bune prietene. nu am vorbit cu ea de pret, eu sper sa mi-o faca cadou =))
cat despre machiaj, ma costa in jur de 600.000.

vreau sa stau cat mai linistita in ziua aia, pana plec de acasa. sper sa si reusesc si sa ma fac frumoasa.

gabriela84
06.02.2007, 15:13:46
buna fetelor! sambata ma duc la o nunta si nu stiu cum sa-mi aranjez parul. eu vroiam un coc dar am auzit ca s-a cam demodat. sfatuiti-ma si pe mine ce coafura sa-mi aleg.rochita e negra cu decolteu in "v". va multumesc.^:)^

ryanaro
06.02.2007, 15:31:07
nu cred ca s-a demodat cocul- depinde de cum ii sta bine fiecareia. la 60 de ani nu mai poti sta cu plete fluturande LOOOL :-p

nico85
07.02.2007, 10:06:46
si eu eram adepta cocului....la toate nuntile la care am fost anul trecut,am avut coc...intr-adevar nu prea mai vedeam pe acolo tipe cu coc dar daca mie imi statea bine,de ce nu?am observat ca gagicile nu prea mai merg la coafor....si la revelion,pe care l-am facut la un restaurant select din oras,toate fetele aveau parul lasat pe spate,simplu,pieptanat,nici macar nu era aranjat din perie...asa aiurea...deci....se poarta nicicum....sau mai bine zis cum iti place tie...daca iti place cocul,fa-ti domnule coc!;-) <:-P

nico85
07.02.2007, 10:09:48
aaa,am uitat sa mentionez ca si eu aveam rochie neagra cu decolteu in "V" f adanc....asa ca parul prins in coc o sa-ti scoata in evidenta .......totul....este fffff sexy....parerea mea....

dandelion
07.02.2007, 12:05:24
aaa,am uitat sa mentionez ca si eu aveam rochie neagra cu decolteu in "V" f adanc....asa ca parul prins in coc o sa-ti scoata in evidenta .......totul....este fffff sexy....parerea mea....
Iar mie mi se pare prea mult:D
Se poarta simplitatea si eleganta. Daca ai o rochie ceva mai "graitoare", nu trebuie sa o "accesorizezi". Asa lasi sa se vada doar rochia. Frumusetea ei. Poti lasa parul liber, prins doar in partea din fata. Poti sa te vopsesti intr-o nuanta foarte apropiata culorii tale naturale, parul va avea un aspect proaspat si sanatos.

dandelion
07.02.2007, 12:15:33
Se mai poarta si parul prins simplu la spate in coada.
Daca nu ai breton, si ai curajul - go for it! Se poarta. Schimba ceva in look-ul tau, ceva la care ceilalti poate nu s-ar astepta de la tine. Si cu siguranta privirile vor fi pe tine!:D
Trebuie sa ai incredere in tine, si totul va fi super!
daca tie iti place cum arati - le va placea si celorlalti.!

dandelion
07.02.2007, 12:23:54
Sper sa te inspire!

dandelion
07.02.2007, 12:26:16
Sa ne arati pozici sau sa ne spui pt ce ai optat pana la urma!

antzuca20
08.02.2007, 13:21:45
Fetelor ce fel de coafura credeti ca se potriveste pentru un voal spaniol?

dandelion
08.02.2007, 15:47:11
Fetelor ce fel de coafura credeti ca se potriveste pentru un voal spaniol?
Antzuca, este un topic dedicat coafurii si machiajului.
Poti sa rogi adminul sau unul dintre moderatori sa mute subiectul tau acolo.

Raza_de_soare
11.02.2007, 15:59:59
Eu cred ca cel mai bine s-ar preta un coc facut mai jos, nu in varful capului, astfel incat voalul s astea pe cap, sa nu alunece, s anu faca cap de "oblio"...

De asemenea poti opta pt o coafura lejera, cu parul neprins sau prins doar cu o clama intr-o parte...

antzuca20
14.02.2007, 15:04:17
Da ar fi si asta o idee, intre timp am vorbit cu creatoare care mi-a facut rochita si am renuntat la idee, nu voi mai purta voal spaniol, ci unul simplu care sa se potriveasca cu modelul rochitei mele.

Kalini
15.02.2007, 22:09:00
Coafuri care pot fi efectuate cu orhidee8-|

tucafamily
26.02.2007, 17:33:36
Miresici v-ati gandit la cum va coafati? Eu ma gandeam la ceva lejer, adika nu vreau coc. Voi opta ori pt. intins cu placa , ori bucle . Mai mult as vrea intins, tinand cont ca parul meu este ondulat
Ca exemplu atasez cele doua fotografii.
Oricum ma gandeam ca la restaurant sa las doar tiara si volalul sa-l dau jos.
voi cum vreti sa va aranjati?

Simona06
26.02.2007, 18:05:59
Eu una inca nu stiu..dar as opta tot la ceva lejer..niste bucle cred.Doar ca la cele ce aveti nunta in plina vara,e cam incomod.Adica eu una asa cred.O sa fie cald,transpirati,parul e plin de fixativ,se lipeste de spate..isi da drumul(buclele)..eu asa cred,acuma nu stiu...e o parere.La mine nu va fi nici o problema,avand nunta in noiembrie..chiar e o idee buna,imi va tine cald parul:D ,nu?Dar cald va fi si la mine si la fiecare,cred ...ca dansand si zbenguindu-ne prin sala toata noaptea tot vom transpira si apare aceeasi problema,nu?:(

alibd
26.02.2007, 21:05:33
Miresici v-ati gandit la cum va coafati? Eu ma gandeam la ceva lejer, adika nu vreau coc. Voi opta ori pt. intins cu placa , ori bucle . Mai mult as vrea intins, tinand cont ca parul meu este ondulat
Ca exemplu atasez cele doua fotografii.
Oricum ma gandeam ca la restaurant sa las doar tiara si volalul sa-l dau jos.
voi cum vreti sa va aranjati?

Nici eu nu vreau sa imi strang parul in totaliate! Nu imi place deloc cum imi sta cu parul strans in coc.
Apropo, imi place modelul de coafura din ultima poza.:*

madalinabul
26.02.2007, 22:27:52
eu imi voi face coc ca nu vreau sa fiu stresata din cauza parului, e greu si se lasa imediat

nadiai
27.02.2007, 08:25:44
N-am hotarit nimic in aceasta prinvinta ...:P

a_rox04
27.02.2007, 09:54:10
Buna.
Miresici are vreo una dintre voi parul scurt?eu am parul scurt, il port de obicei cam "ciufulit" la spate.....si am mari dileme la cum imi voi face parul la nunta , prietenele mele spun ca tot ciufulit ca ma caracterizeaza pe mine dar cum domane o sa imi prinda voalul?Offfff......

nadiai
27.02.2007, 11:23:37
Buna.
Miresici are vreo una dintre voi parul scurt?eu am parul scurt, il port de obicei cam "ciufulit" la spate.....si am mari dileme la cum imi voi face parul la nunta , prietenele mele spun ca tot ciufulit ca ma caracterizeaza pe mine dar cum domane o sa imi prinda voalul?Offfff......
Eu il port scurt de obicei insa de cind am stabili nunta nu l-am mai tuns decit cit este necesar.
Te sfatuiesc sa faci acelasi lucru.. pina te hotarasti ce faci cu parul nu te mai tunde si pina in august s-ar putea sa ai chiar ce prinde..
Daca e scurt scurt si ciufulit poti sa prinzi voalul de o coronita (tiara).. sunt pe net o multime de modele..

gabitza_86
27.02.2007, 11:45:42
eu una nu o sa-l intind ca asa fac de obicei si nu ar mai fi nici o schimbare,o sa-mi fac ceva mai special ink nu stiu ce

fancy27
27.02.2007, 11:53:59
Asa zic si eu , ca nu ar fi nici o schimbare daca as lasa parul lejer , sau apropiat de cum il port toata ziua .... trebuie sa aratam deosebit in ziua cea mai importanta din viata noastra , nu ? Deci cu siguranta nu asa cum ne stie toata lumea , de zi cu zi , nu ca nu am fi frumoase ......:D dar trebuie sa fim cele mai frumoase , iar daca ne lasam coafura lejer , o sa ne confunde cu domnisoarele de onoare .....:-p

BDiana
27.02.2007, 12:13:50
Buna.
Daca ma primiti sa-mi dau cu parerea...
Si eu am de obicei parul scurt - maxim mediu, si ma gandeam ce sa fac la nunta... Am tot incercat diverse combinatii mai sofisticate, l-am lasat sa creasca putin mai mult, dar nimic nu mi s-a parut potrivit... Toate aratau dragutz, dar nu ma simteam "eu". Pana la urma am hotarat sa-l tund frumos, sa mi-l usuce cu peria si sa-l dea cu fixativ, si mi-am prins voalul... Cred ca nu m-a confundat nimeni cu vreo domnisoara de onoare :).
E important sa te simti confortabil in pielea ta, si daca nu esti genul "impopotonat" (nu ca asta ar fi ceva rau!), o sa te simti ciudat cu o coafura fistichie! Prietenele tale au dreptate...

nerromiha
27.02.2007, 12:14:00
nici eu nu am nici cea ma vaga idee....dar...gasesc eu ceva:)

fancy27
27.02.2007, 13:02:39
E si normal ca la un par scurt - maxim mediu , sa nu prea ai cum sa-i faci mari aranjamente. In cazul asta , un uscat la perie e cam tot ce-i poti face . Dar la un par mediu spre lung sau chiar lung, e pacat sa nu-l aranjezi chiar daca nu in coc , dar macar sa se lucreze pe el , sa iasa ceva deosebit .... Oricum fiecare e frumoasa in felul sau si poate sa-si lase parul asa cum crede ca o sa-i fie mai bine , dar nu va luati niciodata dupa pozele altcuiva , sau dupa cum ii sta parul si tiara unei alte miresici , probati intai voi , cum v-ar sta cu parul intr-un anumit mod si cu tiara si cu voalul aplicate , faceti o proba ...... si dupa asta , hotarati :*

nadiai
27.02.2007, 13:10:12
probabil ca daca nu o sa-i placa cum arat sau cum ma simt.. tundem tot frumos..si gasim alta solutie..
Stiu ca trebuie sa fim frumoase , deosebite insa nu trebuie sa fim tot noi?
sa ne simtim bine in pielea noastra

roxyalubeu
27.02.2007, 14:18:39
Buna fetelor.
As vrea sa stiu si care ar fi cea mai potrivita coafura un coc sau parul desfacut putin buclat?

:-p

alibd
27.02.2007, 14:41:45
probabil ca daca nu o sa-i placa cum arat sau cum ma simt.. tundem tot frumos..si gasim alta solutie..
Stiu ca trebuie sa fim frumoase , deosebite insa nu trebuie sa fim tot noi?
sa ne simtim bine in pielea noastra

Asat e cel mai important pana la urma, indiferent de ce stil alegem! Sa ne simtim naturale, bine in pielea noastra, pt ca pana la urma tot ce simtim in interior se vede in exterior chiar daca noi incercam sa ascundem!
Asa ca... multa bafta!:)>-

kamy
27.02.2007, 14:55:06
Eu zic ca trebuie sa iti aranjezi parul in functie de cum iti sta bine si in functie de modelul rochitei.

nico74
27.02.2007, 14:58:37
Buna,
Cel mai bine ar fi sa citesti mesajele postate la "Coafura si machiaj". :)
Acolo au fost deja postate multe idei si poze.

Jasmine
27.02.2007, 15:57:23
Buna!
Daca esti tu cea din poza,cred ca iti sta bine oricum.Eu am vorbit cu mai multe prietene care s-au casatorit si mi-au spus ca cele care au avut parul pe spate au gresit pentru sa au transpirat si coafura nu a tinut pana dimineata.Dar trebuie sa-ti faci coafura pe care ti-o doresti...

dellycess
27.02.2007, 18:40:54
buna
trebuie sa-ti faci parul in functie de voal in primul rand apoi in functie de rochita
de exemplu eu am voal din acela umflat care acopera tot parul si coafeza mi-a zis ca nu are rost sa-mi faca coc pt ca nu se vede si o sa-mi faca niste bucle si este exact ce doream ,nu vroiam coc
du-te si discuta cu o coafeza si vezi ce zice

CataAna
27.02.2007, 18:51:17
Subscriu la ce a scris Alibd.
Am o vecina care la nunta ei s-a vopsit blonda, ea toata viata fiind bruneta. Cand am vazut-o nu-mi venea sa cred ca e ea. Schimbarea a fost atat de drastica incat nici nu ma puteam gandi daca ii sta bine sau nu. Pur si simplu arata ca altcineva... Stiu ca voi nu veti face asa ceva, dar eu sincer am ramas marcata.

Cateva sugestii pentru par scurt... Daca vreti intr-adevar ceva sofisticat, cred ca la saloanele din Iasi pot pune mese sau extensii de par. Dar nu stiu cat se merita, mai ales ca veti avea voalul deasupra oricum.
16955 16956

tucafamily
28.02.2007, 07:32:19
Cred ca ideea cu proba ar fi cea mai buna! Eu am o nunta in Iulie la cineva si cred ca am sa merg atunci si am sa fac o proba, daca tot ma duk la nunta.
As incerca si ideea de coc dar parca mi se pare o mireasa mai divina cu parul pe spate, oricum vreau fata libera ca nu suport sa stau infipta doar ca sa imi protejez coafura...trebuie sa dansam nu? Deci cu siguranta trebuie o coafura care sa reziste si dupa ce ne invarte nus care unchi, la nus ce populara;)) Si varianta de un semicoc ma incanta.

fancy27
28.02.2007, 09:26:49
Cred ca ideea cu proba ar fi cea mai buna! Eu am o nunta in Iulie la cineva si cred ca am sa merg atunci si am sa fac o proba, daca tot ma duk la nunta.
As incerca si ideea de coc dar parca mi se pare o mireasa mai divina cu parul pe spate, oricum vreau fata libera ca nu suport sa stau infipta doar ca sa imi protejez coafura...trebuie sa dansam nu? Deci cu siguranta trebuie o coafura care sa reziste si dupa ce ne invarte nus care unchi, la nus ce populara;)) Si varianta de un semicoc ma incanta.
Asa e , o proba inainte e sfanta...., macar iti faci o idee despre cum ti-ar sta , eventual niste poze cu mai multe stiluri de coafuri executate pe tine personal , pe care sa le compari dupa asta si sa poti lua o decizie.... si pe langa faptul ca tre' sa ne stea bine, tre' sa reziste macar jumatate de zi si o noapte .......noaptea cea mai lunga......:* :* :*

Simona06
28.02.2007, 10:20:48
Da..asa ca trebuie sa avem grija la ce saloane mergem,sau ce produse folosesc acele saloane.Ca sa reziste coafura,treb si niste produse de calitate,nu?Ca daca ne tuflesc niste fixativ din ala de la toneta si mousse din aceeasi gama...:O

nadiai
28.02.2007, 10:45:53
Da..asa ca trebuie sa avem grija la ce saloane mergem,sau ce produse folosesc acele saloane.Ca sa reziste coafura,treb si niste produse de calitate,nu?Ca daca ne tuflesc niste fixativ din ala de la toneta si mousse din aceeasi gama...:O
nici nu vreau sa ma gindesc la asta .. brr:-& .

fancy27
28.02.2007, 10:53:20
Normal ca trebuie sa avem grija la ce saloane mergem... eu una am patit-o cu produsele de la saloane si de atunci am mare grija. Si majoritatea saloanelor lucreaza cu produse cat mai ieftine si mai proaste, ca sa iasa ei in castig cat mai mare......nu se gandesc si la bietul client, se gandesc doar la profitul lor .....$-)

nerromiha
28.02.2007, 12:24:54
Normal ca trebuie sa avem grija la ce saloane mergem... eu una am patit-o cu produsele de la saloane si de atunci am mare grija. Si majoritatea saloanelor lucreaza cu produse cat mai ieftine si mai proaste, ca sa iasa ei in castig cat mai mare......nu se gandesc si la bietul client, se gandesc doar la profitul lor .....$-)

eu nu am mai fost la un coafor de un secol...la mine vine o tipa acasa.....si daca e so fol produse ori le ia ea sau imi zice mie unde sa merg:)

fancy27
28.02.2007, 12:32:36
eu nu am mai fost la un coafor de un secol...la mine vine o tipa acasa.....si daca e so fol produse ori le ia ea sau imi zice mie unde sa merg:)
Bine ca vine acasa, dar cam cat iti cere ? Ma intereseaza si pe mine...Eu mai stiu o tipa care face la ea acasa , in bucatarie , serviciul de coafeza, dar are niste scoruri.....mai ceva ca la saloane.....:O Intr-adevar, lucreaza cu Joico , sau cel putin asa zice ea, dar cine stie ce mai are prin sticlele alea.....

alibd
28.02.2007, 17:59:37
nici nu vreau sa ma gindesc la asta .. brr:-& .

Ei, uite, vezi? De asta este uneori important sa mai cunosti pe cate cineva; sa mai ai asa o mica 'pila" :)) :D
Oricum ar fi, cu pila sau fara, eu cred ca este important sa mergem la o persoana cu suficient timp inainte de nunta, ca sa nu avem surprize atunci cand ni le dorim cel mai putin.

madalinabul
28.02.2007, 19:51:54
eu nu fac proba pt nunta la coafura dar la nunta nasilor ma voi coafa acolo unde ma duc si pt nunta, si oricum tipa lucreaza bine ca nu e prima data cand ma duc la ea

Simona06
28.02.2007, 20:19:28
Atunci e bine asa...si nu are sens sa-ti schimbi coafeza.Eu cel mai des am fost pe la Carmen Stil si cred ca tot acolo ma voi coafa,pt ca ma cunosc fetele si nu neaparat ca sunt ei cineva..sau ca-s mai cunoscuti..doar pt ca ma cunosc coafezele,imi cunosc parul..si stiu si eu ce le poate capul.

madalinabul
28.02.2007, 20:24:02
pai asta e important sa iti cunoasca coafezele parul, ca doar la toate saloanele sunt coafeze care se pricep dar si coafeze care sunt la pamant

alibd
28.02.2007, 22:19:05
pai asta e important sa iti cunoasca coafezele parul, ca doar la toate saloanele sunt coafeze care se pricep dar si coafeze care sunt la pamant

Asta asa este1 Iti dau dreptate intr-u totul!:)

Simona06
28.02.2007, 22:29:43
Asta asa este1 Iti dau dreptate intr-u totul!:)
Si eu sunt mai mult decat de acord cu aceste pareri!Va pup.

gabitza_86
10.03.2007, 22:49:37
fetelor vreau sa-mi schimb tunsoarea,de fapt vreau sa-mi fac breton si nu gasesc poze pe net,va rog din suflet daca aveti sau gasiti poze cu tunsori cu breton postati-le si voi aici[-o<

gabitza_86
10.03.2007, 23:03:24
eu am gasit decat poza asta si nu e exact ce caut,e dragut,dar nu cred ca mi se potriveste

gabitza_86
10.03.2007, 23:07:37
si asta imi place la nebunie,dar e prea scurt iar eu tin la podoaba mea capilara ca la ochii din cap:D

c_s
11.03.2007, 14:04:13
Eu Te-as Saftui Sa Mergi Sa Discuti Cu Coafeza!daca Nu Ai Una,cauta Una Cu Recomandari Bune Si Roag-o Sa-ti Propuna Ceva La Moda Si Care Sa Te Prinda,asta-i Cea Mai Buna Solutie!
Si Mie Mi S-a Pus Pata Acum Sa Ma Tund,numai Ca Ziceam Ca Pana La Nunta Imi Las Parul Sa Mai Creasca Sa-l Pot Aranja Cum Vreau....acum Sunt Si Eu In Dilema,ca As Vrea Sa Ma Tund "bob" Si Asta Mi-ar Limita Posibilitatile.....nu Stiu Ce Sa Fac!

mihu
11.03.2007, 19:27:16
Si eu stiam ca se poarta coafurile naturale...parul lejer si cat mai natural...
Referitor la schimbari de stil...si eu urmeaza sa fac asa ceva...Niciodata nu mi-a placut sa am aceeasi freza...momentan am breton(asimetric)...si imi place...dar vreau sa imi las parul putin mai lung si apoi sa ma duc la un stilist(stiu ca vi da multi bani)dar macar o data in viata merita :D ...asta ar fi sfatul meu...daca vrei o schimbare sa mergi la un stilist...in functie de par, de fata, de ochi, de frunte si de altele va hotara el cu ce ti-ar sta mai bine...Mie imi placea parul scurt si tuns asimetric...Pana am constat ca ma face prea baietoasa freza asta...asa ca las parul putin mai lung...si o sa vedem ce iese :P ..
SA ne zici si noua ce a iesit dupa ce o sa iti faci schimbarea;;)

bride777
13.03.2007, 04:39:53
Please, spuneti si pretz pt coafat si machiaj pt ziua nuntii. Eu nu am fost niciodata la coafor in Ro! Please, nu radeti de mine!
Am un par plictisitor si subtire si mi-e cam groaza sa ma gandesc ce-o sa iasa de el.
mersic :)

esperance
13.03.2007, 07:03:30
Please, spuneti si pretz pt coafat si machiaj pt ziua nuntii. Eu nu am fost niciodata la coafor in Ro! Please, nu radeti de mine!
Am un par plictisitor si subtire si mi-e cam groaza sa ma gandesc ce-o sa iasa de el.
mersic :)

Nu-ti face griji in privinta parului ! O coafeza priceputa poate sa faca minuni din orice tip de par.Daca te incalzeste cu ceva, eu am fost o singura data la coafor,cand am avut banchetul intr-a 12a. Parul meu nu are nevoie de coafeza decat la ocazii fffffff speciale.>:D<

dianagrk
20.03.2007, 17:47:28
am si eu o intrebare ...sunt din arad ..da nu prea merg la coafur ..bine de fapt am fost si nu imi place unde am fost...nu aveti o idee unde ash putea gasi in arad pe cineva care sa faca fain pentru o nunta...si sa aiba un pret bun

mihu
20.03.2007, 18:00:29
o sa va zic, pana la urma ma duc la egoist e un slon pe langa spitalul de urgenta cica sunt super stilisti de acolo;-)
Ei ai fost? ti-ai schimbat lookul?Poze?

Kalini
25.03.2007, 01:20:00
Stilistul Laurent Tourette, despre tendintele cele mai recente in coafura

Se spune ca o femeie, cand vrea sa schimbe ceva esential la ea, se gandeste mai intai la coafura. Teoretic, zis si facut, practic... de unde sa incepi? Ce se poarta anul acesta? Ne-am gandit sa-ti oferim un mic ghid al celor mai recente tendinte si l-am intrebat pe stilistul Laurent Tourette.

Tourette, membru creator al Haute Coiffure, ne spune ca anul acesta parul lung este "regele" absolut, mentionand ca, in ceea ce priveste stilul, onduleurile sunt foarte moderne. "Sunt de preferat buclele largi, cat mai naturale, inclusiv pentru parul scurt, in cazul caruia se vor folosi bigudiuri mari, care sa confere volum coafurii", spune stilistul francez.

Daca iti place sa porti breton si consideri ca ti se potriveste, te vei bucura sa afli ca se poarta si anul acesta, dar mai lung decat pana acum si foarte filat. De asemenea, Laurent recomanda un breton "rasfirat", pentru a putea fi aranjat cu usurinta. Indiferent de tipul tau de par - fie ca este gras sau uscat - bretonul ramane o optiune valabila si interesanta, urmand sa fie adaptat in functie de specificul firului.

In cazul in care te-ai gandit la o schimbare a nuantei, Tourette iti sugereaza sa alegi suvitele. "Suvitele sunt la moda de cinci ani in Europa si anul acesta se poarta parca mai mult ca oricand. Nu are importanta culoarea lor, dar e de preferat sa nu se creeze un contrast prea mare cu nuanta naturala a parului. Recomand suvite subtiri si discrete, care sunt cele mai solicitate", mai spune Laurent.

alecsa
27.03.2007, 16:48:48
offf doamne...cati stilisti tot atatea pareri! eu tot pe instinctul si pe estetica ochiului merg...;;)

Kalini
01.04.2007, 11:49:36
offf doamne...cati stilisti tot atatea pareri! eu tot pe instinctul si pe estetica ochiului merg...;;)

Asa si trebuie............:)

Ritzi
11.04.2007, 09:31:22
buna fetelor

care dintre voi ma poate ajuta si pe mine cu sugestii de coafuri pentru fetze rotunde?? nu prea stiu ce m-ar avantaja mai mult, am fata rotunda de copil si tb sa fie ceva care sa nu ma faca si mai copil, dar nici sa nu ma imbatraneasca pentru ca nu mi s-ar potrivi...deci? ce parere aveti?

Sylvester
11.04.2007, 09:45:34
Par lung tuns in scari si intins cu placa sau cu peria (mai bine) daca nu-l ai deja drept de la natura.

delmo
11.04.2007, 10:35:20
par intins cu placa la nunta ta? hmmm mai greu as crede!:-"

Sylvester
11.04.2007, 10:36:45
par intins cu placa la nunta ta? hmmm mai greu as crede!:-"

De ce? La nunta trebe musai sa ai bucle sau par prins?

Sylvester
11.04.2007, 10:44:31
Eu am fata rotunda si la nunta mea am avut parul prins cumva intr-un coc jos si voal scurt.
In traducere libera = ca 99% dintre miresele pe care am avut ocazia sa le vad in realitate sau la televizor.
Daca as putea schimba ceva, coafura as schimba-o. Mi-as lasa parul liber si mi-as alege un voal lung.... Dar de! M-am aranjat si eu la uniforma!!!! Cu voal scurt si coc!!!!

alecsa
11.04.2007, 23:44:03
Fata rotunda este la fel de lata cat si de lunga, are forme mai rotunjite. Figura aceasta necesita tunsori scurte coafate spre fata nu spre spate.

Nu uita si de felul cum arata gatul tau! Daca acesta este scurt atunci orienteaza-te pe un stil scurt; iar pentru un gat lung opteaza pentru o tunsoare mai lunga la spate si in general tunsorile scurte.

Fata rotunda are nevoie de o tunsoare care sa acopere latimea obrajilor cat si de o coafura bazata pe volum .
Parul des se poate aranja pe o parte pentru efect de volum.
Daca ai bucle lasa-l liber sa cada pe spate.
Parul drept va avea o tunsoare scurta pentru a lasa fata libera...puteti avea un breton filat sau carre-uri in trepte.

Tuns scurt:
http://www.avantaje.ro/images/content/articles/2005/9/1517/scurt-126063073084589aff8bb_200_272_.jpg

pentru fata rotunda, parul trebuie sa fie mai lung, iar pentru cea prelunga, este nevoie de un breton bine definit.

Ce sa ceri.

Un asemenea stil se obtine taind mult din par, in special in zona gatului.

Parul a fost tuns franjurat, taindu-se si din volum, si au fost lasate cateva suvite pe frunte pentru a se forma un mini-breton.
Pe parul umed, s-a aplicat un spray pentru fortificarea parului si volum. Este vorba de Lifetex Nutri Care Volume Up, de la Wella.
Dupa aceea, parul a fost uscat cu foehnul, folosind miscari de rasucire a palmei la radacini.
La final, se foloseste putina ceara pentru a finisa varfurile si a da stralucire parului.

Acasa: Incearca sa usuci parul folosind si degetul mare, si pe cel aratator pe suvitele de lungime medie. Apoi rasuceste in timp ce usuci.

Pentru a avea textura, este important ca tunsoarea sa fie impecabila. Deci, inainte de toate, ai grija la ce coafor mergi!
Dupa ce ai uscat parul, aplica putina ceara pe degete, apoi rasuceste si trage fiecare suvita in parte. Astfel, vei defini bine suvitele si vei obtine o coafura naturala, cu multa textura.

Stil carre:
http://www.avantaje.ro/images/content/articles/2005/9/1517/carre-12606313545ead1983e74_200_272_.jpg

Intrucat carré-ul se potriveste aproape tuturor formelor de fata, este, de departe, cel mai cautat dintre coafurile clasice. Dar ceea ce face ca acest stil sa fie deosebit este modul in care poate fi purtat - gratie suvitelor mai lungi, care ii dau versatilitate.

Ce sa ceri.
Un carré, cu parul tuns in scari.

Parul a fost dat intr-o parte, fara a avea o carare bine definita si a fost tuns foarte putin, pentru a i se da textura.
A fost uscat cu o perie rotunda, pentru volum. Ca sa arate ingrijit, fara fire rebele, s-a folosit un produs pentru netezire. Am ales laptele pentru netezire din gama Nutri Sculpt, de la L'Oréal Kérastase, un produs disponibil in saloanele Kérastase.
Pentru textura, s-a folosit putin serum, iar la final - fixativ.Acasa: Atunci cand usuci parul cu foehnul, trage de perie in sus. Astfel, vei accentua suvitele si vei conferi volum la radacini.

Coafura cu franjuri:
http://www.avantaje.ro/images/content/articles/2005/9/1517/finala-126148352680426645219_200_272_.jpg

Acest gen de coafura se potriveste la toate tipurile de par, indiferent de textura - un hair stylist bun va fi capabil sa-l adapteze oricarei forme de fata, fie aceasta in forma de inima sau rotunda, patrata, prelunga. Conferind textura sau reducand din volumul parului (acolo unde este cazul), va adapta acest stil fara sa taie din lungimea parului. Iar cu produsele performante de astazi, coafura se preteaza chiar si la un par cu firul subtire.

Ce sa ceri.
Este o tunsoare cu suvite si multa textura, care nu este foarte greu de realizat.

Mai intai, parul a fost tuns, pentru a i se da textura. Suvitele mai lungi au fost aduse catre fata, ca sa formeze un breton.
Dupa aceea s-a aplicat un produs pentru volum si textura.
Cel mai important produs pentru reusita acestei coafuri este ceara. Am folosit Design Gel-ceara pentru stralucire, de la Wella, care se aplica pe parul uscat.
Parul se usuca dinspre interior spre exterior, folosind degetele.
Acasa: Inainte de a trece la fapte, aplica spuma pentru coafat si apoi finiseaza cu ceara, pentru a separa varfurile care dau acest aspect ciufulit. Folosind drotul, indreapta suvitele spre exterior, ca in imaginea din stanga.

Daca nu esti sigura de tipul fetei tale, cel mau usor mod de a afla este sa iti prinzi tot parul la spate. Stai dreapata in fata unei oglinzi si foloseste un ruj pentru a-ti contura forma in oglinda.

alecsa
11.04.2007, 23:49:24
http://www.eva.ro/frumusete/86-2.jpg

tunsori in trepte pe lateral

alecsa
11.04.2007, 23:52:46
Pentru fata rotunda (obraji plini si fruntea ingusta) coafura potrivita este asimetrica, in linii lungi si fara breton. Pentru un look excentric se pot folosi insertii viu colorate sau chiar suvite dezordonate.

http://www.enunta.ro/envogue1.jpg

alecsa
11.04.2007, 23:54:01
FATA ROTUNDA Se recomanda parul scurt, aparent nearanjat si cu volum. Utilizati spuma sau gelul pentru un aspect mai rebel si mai modern al parului. Daca totusi sunteti adepta parului de lungime medie sau lunga, evitati cararea pe mijloc si pieptanati parul pe o parte.

alecsa
11.04.2007, 23:55:01
Fata rotunda
Desi multe femei considera ca au fete rotunde, aceasta este, de fapt, cea mai rara forma a fetei. Deseori, coafura lor face ca fata sa para ca are aceasta forma. Cheia pentru a reduce impresia de rotund este sa iti indepartezi parul din jurul fetei. Astfel, iti vor fi descoperiti pometii si gura. Lungimea parului poate sa fie aleasa in functie de preferintele tale, lung sau scurt, cu conditia sa poti crea impresia de volum. Asta va face ca fata ta sa para mai lunga si mai slaba. Foloseste o perie si usuca-ti parul la o viteza mica, pentru volumul pe care ti-l doresti. Asigura-te ca frizura ta nu e prea umflata in partile laterale. Aceasta nu va face decat sa-ti accentueze forma rotunda a fetei.

alecsa
11.04.2007, 23:59:16
aplicarea pudrei pt fata rotunda: sub ochi, pe pometi, aproape de nas

cerceii pt o fata rotunda: mai discreti, mai mici, asemeni unor nasturi

alecsa
11.04.2007, 23:59:49
hai ca ai de unde alege ...\:D/

Ritzi
12.04.2007, 12:26:52
multumesc mult, fetelor....

Ritzi
12.04.2007, 12:32:37
hai ca ai de unde alege ...\:D/

saru'mana, alecsa...din pacate am uitat sa mentionez ca am parul lung si ca as prefera sa il prind la nunta pt. ca altfel, neavand volum, se va pleosti de tot din cauza agitatiei si a dansului...sunt cam disperata...TREBUIE sa existe si niste variante de prins mai lejere, pt. fata rotunda....

asa am mai citit si eu ca ideal e sa il tunzi si sa il orientezi mai inspre fata...dar din pacate in cazul meu nu am fost avantajata tot timpul de o astfel de tunsoare...pana acum ceva vreme am fost tunsa in scari (pe par lung) si sincer nu mi-a stat niciodata asa bine cum se aseaza acum singur, dupa ce l-am egalat...nici macar dupa ce mi l-au aranjat la coafor (si te asigur ca merg la un coafor renumit :-(

ba mai mult, am purtat si breton, total neindicat in mod normal pt. fetze rotunde...doar ca era un breton french, adica scurtutz si nu drept....

so.....nu stiu ce sa ma fac:((

Ritzi
12.04.2007, 12:36:29
daca gasiti totusi pe undeva pe net sau in alta parte poze cu coafuri pt. miresici cu fatza rotunda, va rog mult ajutati-ma si postati-le si aici, sigur mai sunt si alte miresici care v-ar ramane recunoascatoare....

multumesc mult

anuca_m
12.04.2007, 12:51:22
Am cautat pe net si cica asa ar arata o fata rotunda...mie nu mi se pare deloc rotunda...cred ca ar trebui sa faci proba sa vezi cam ce iti sta bine...nu neaparat sa cauti caofuri pt fete rotunde

Ritzi
12.04.2007, 12:58:37
merci frumos

nici mie nu mi se pare chiar exemplul perfect de fata rotunda cel pe care l-ai gasit tu...probabil l-au incadrat la fata rotunda pt. ca ea are obrajorii mai proeminenti (ca si mine de altfel)...cred ca o sa selectez cateva coafuri care imi plac mie si merg cu ele la coafor sa vad ce si cum se poate face ..offff

anuca_m
12.04.2007, 13:04:18
asta ii ce am gasit si mie se pare ca au fata rotunda;-)

alecsa
12.04.2007, 13:17:10
asta ii ce am gasit si mie se pare ca au fata rotunda;-)

a doua are fata patratoasa, in colturi

prima ar fi ovala:-\

alecsa
12.04.2007, 13:19:15
Cum determini forma fetei?
Atunci cand e vorba de un par minunat, nu privi mai departe de oglinda. Nu conteaza ca vezi “o inima”, “un rotund” sau “un oval”: cea mai buna tunsoare este data de fata. Fiecare femeie este diferita si este important sa intelegem ca un anumit stil nu se potriveste tuturora. Pentru a accetua echilibrul si frumusetea, opteaza pentru o coafura care se potriveste in special formei fetei. Aceasta strategie nu numai ca iti va oferi cel mai bun look; ea iti va scoate in evidenta cele mai frumoase trasaturi. Discuta cu stilistul tau si pregateste-te pentru schimbare!

Raspunsurile sunt in oglinda!
Da-ti seama de forma fetei stand in fata unei oglinzi. Strange parul intr-o coada de cal si urmareste liniile fetei, marimea si forma fruntii si compara-le cu barbia si obrajii. Cu un sapun uscat deseneaza pe oglinda aceste linii. Gata! Fa un pas inapoi si uite-te la “creatia” ta pentru a stabili forma fetei.
Forma fetei
Iata cele cinci forme de baza:
- fata in forma de rotund;
- fata in forma de oval;
- fata prelunga;
- fata in forma de patrat;
- fata in forma de inima.
Nu conteaza forma si tipul pe care le au fata si corpul tau : vei gasi multe coafuri care sa te prinda! Chiar daca ai parul cret, drept sau putin ondulat, tunsoarea corecta si tehnicile prin care se adauga volum unei coafuri vor scoate in evidenta ce ai tu mai frumos.

alecsa
12.04.2007, 13:20:21
http://www.elady.ro/articole/Photos/coafuriparlung.jpg

alecsa
12.04.2007, 13:22:16
Desi multe femei spun ca au fata rotunda, acest tip este de fapt cel mai rar. Deseori, stilistul face ca fata sa para rotunda. Cum poti “scapa” de acest tip de fata? Simplu: strange-ti parul. Asa iti vei scoate in evidenta ochii, obrajii. Poti purta parul lung sau scurt, insa asigura-te ca ai cateva scari la care le poti adauga volum. Asa fata ta va parea mai lunga si mai slaba. Incearca o perie rotunda si foloseste foehnul la treapta cea mai mica. Daca dirijezi aerul de sus in jos vei obtine si mai mult volum. Ai grija insa ca volumul sa nu fie prea accentuat in partile laterale si prea putin in crestet.

alecsa
12.04.2007, 13:24:46
Toate coafurile care au contururi si intrerupt o fata rotunda sunt binevenite. Nu sunt adecvate cele cu par zburlit sau tras insprespate.
1) Frumos si feminin: un par lung, ondulat natural, sau chimic, dat cu gel ca sa nu stea prea infoiat si zburlit.
2) Este foarte buna tunsoarea scurta asimetrica, cu contururi ce acopera obrajii.
3) O tunsoare pana la umeri "in scari”, care da impresia unui joc al suvitelor in jurul obrajilor, este de asemenea, foarte reusita.
4) Un par bogat se tunde asimetric; nu prea lung si pieptanat in sus.
5) La un par lung si drept tunsoarea va fi tot asimetrica. Cu ajutorul gelului si al foenului, o parte a parului va fi adusa in fata, acoperind obrazul prea lat.
6) La un obraz rotund, o tunsoare reusita este cea paj, iar colturile vor fi la inaltimea gurii

http://www.beauty-laura.ro/poze/articole/articol_08_1156365765.jpg

Ritzi
12.04.2007, 13:28:35
multumesc muuult:*

alecsa
12.04.2007, 13:58:43
http://www.ejoy.ro/images/content/articles/2006/4/691/vedeta6-144112000a04b4bc5fde2_250_302_.jpg
http://www.ejoy.ro/images/content/articles/2006/4/691/vedeta2-1441116487f04dc9e187f_218_370_.jpg

coafura fata rotunda

Ritzi
12.04.2007, 14:01:44
http://www.ejoy.ro/images/content/articles/2006/4/691/vedeta6-144112000a04b4bc5fde2_250_302_.jpg
http://www.ejoy.ro/images/content/articles/2006/4/691/vedeta2-1441116487f04dc9e187f_218_370_.jpg

coafura fata rotunda

mda, foarte frumos...dar nu vreau sa ma gandesc cat mi-ar lua sa ma coafez asa..chiar si daca m-as pricepe, ceea ce nu e cazul:-<

alecsa
12.04.2007, 14:02:05
http://img.kudika.ro/images/article_pictures/back/02k_coafuraptformaint.jpg

alecsa
12.04.2007, 14:07:57
drew barrymore si kate winslet au o fata rotunda ....

Ritzi
12.04.2007, 14:37:11
drew barrymore si kate winslet au o fata rotunda ....

da, dar macar ele au barbia putin mai proeminenta...la mine barbia e cuprinsa in rotundul fetzei, daca intelegi ce vreau sa zic..:(

cookyy
14.04.2007, 17:54:58
uite eu am fata rotunda si ma incanta urmatoarea freza ce am gasit-o pe net...mi se pare ca e facuta exact pe fata mea ..incerc sa atasez pozele..

cookyy
14.04.2007, 17:56:47
si uite inca ceva ce mi-a mai placut numai ca nu se vede prea bine....sau un coculetz simplu cu spic pornit din fata spre spate doar pe o parte sau chiar lasat liber la spate ca in poza...ziceai ca ai parul lung nu de alta

Ritzi
14.04.2007, 18:30:55
uite eu am fata rotunda si ma incanta urmatoarea freza ce am gasit-o pe net...mi se pare ca e facuta exact pe fata mea ..incerc sa atasez pozele..

la asta cred ca mi-ar iesi prea mult obrajii in evidenta...:">

Ritzi
14.04.2007, 18:33:26
si uite inca ceva ce mi-a mai placut numai ca nu se vede prea bine....sau un coculetz simplu cu spic pornit din fata spre spate doar pe o parte sau chiar lasat liber la spate ca in poza...ziceai ca ai parul lung nu de alta

asta chiar imi place si cred ca mi-ar sta bine....da un pic de volum si inaltime...:* :* :* multumesc muuult

alecsa
14.04.2007, 22:53:07

dar fara agrafele alea ....bleah, sunt urate si dau o nota de gospodina .... unele mai finutze, cu pietricele;-)

mirele_perfect
20.04.2007, 11:34:51

intradevar ! ai foarte mare dreptate, dar stilistii de top propun un trend din care se aleg anumite elemente in raport cu fizionomia fiecarui persoane
anul acesta se cam renunta la placa, se merge pe ideea unei tunsori f simplu de intretinut, foarte naturala care sa ofere volum,buclele si volumul sunt cele mai hot anul acesta... despre culoare pot spune acelasi lucru, se merge pe naturalete, culori calde : blond miere, castaniu si mesele ton pe ton, care ofera si acestea senzatia de volum a parului .
Un Sfat :
Puteti incerca LOREAL CASTING fara amoniac, ofera super stralucire, nu ataca parul si are cam aceeasi compozitie a luocolor-ului de la loreal professionnel ( cunoscatorii stiu ) .
iata mai jos un exemplu...

Raza_de_soare
09.05.2007, 07:51:01
Parerea mea este ca machiajul este mai important decat coafura (eu nu sunt foarte obiectiva pentru ca am parul mediu-scurt asa ca prea mult nu am ce face eu el). Ideea mea e ca in poze apare fata miresei, si nu cocul sau coafura.

Eu as zice ca daca esti makiata si nepieptanata, neglijentza se va vedea la par clar.In skimb daca esti nemakiata si coafata poti arata impecabil (mai ales daca ai un ten lipsit de probleme).

Eu una tind sa cred ca coafura joaca un rol foarte important in special in ziua nuntii cand se presupune ca trebuie sa arati precum o printesa.Si banuiesc ca nimeni nu isi face o coafura de printesa zi de zi, la serviciu sau la faculta.Pe cand un makiaj frumos, impecabil iti faci si la serviciu, si la restaurant si la un kef...

La mine consider ca coafura va fi cea definitorie pt un look de printzesa (si sper sa im si iasa respectivul look:">).Mie la una din probe mi-a facut coafeza o minunatie in par si, nemakiata, in poze am senzatia ca iese in evidenta coafura, nicidecum faptul ca nu sunt makiata.Dar poate ca asta depinde si de parul fiecareia (eu am un par foarte lung si foarte bogat si cretz), si de tipul de ten al fiecareia (nu am ten impecabil deloc, dar nici imprefectiuni care sa ma complexeze atat de tare).

ryanaro
09.05.2007, 08:57:46
Eu as zice ca daca esti makiata si nepieptanata, neglijentza se va vedea la par clar.In skimb daca esti nemakiata si coafata poti arata impecabil (mai ales daca ai un ten lipsit de probleme)

sunt de acord cu tine, raza. o coafura elaborata atrage atentia de la ten... dar depinde de efectul dorit. daca vrei sa pui in evidenta tenul, atunci coafura trebuie sa fie cat mai simpla.

higgs
09.05.2007, 09:06:04
Eu as zice ca daca esti makiata si nepieptanata, neglijentza se va vedea la par clar.In skimb daca esti nemakiata si coafata poti arata impecabil (mai ales daca ai un ten lipsit de probleme).

Eu zic ca ambele sunt importante..Insa nu cred ca se referea la faptul ca merge nepieptanata..De ex. mie imi displac foarte foarte tare coafurile si cocurile care sunt de femei batrane. Prefer sa am ceva care arata natural si nu ceva care arata ca o peruca :)

Raza_de_soare
09.05.2007, 10:03:18
Eu zic ca ambele sunt importante..Insa nu cred ca se referea la faptul ca merge nepieptanata..De ex. mie imi displac foarte foarte tare coafurile si cocurile care sunt de femei batrane. Prefer sa am ceva care arata natural si nu ceva care arata ca o peruca :)

Hei, cand am spus "nepieptanata", am dat un exemplu, nu a fost o referire exacta la mesajul citat, doar am vrut sa fac o comparatie intre ceea ce poate iesi mai repede in evidenta.Dar cred ca si asta depinde de fiecare.Eu, care am un par bogat si un ten mai putin placut admir, culmea, tot parul frumos la alte persoane, si nu tenul in primul rand.Poate si pt ca se spune ca parul si unghiile sunt prima carte de vizita a femeii.Naturalelea poate fi slavita printr-un ten lasat de la mama-natura (daca ti l-as lasat mama-natura frumos), dar parul sau unghiile trebuie intretinute de noi insine ca sa arate frumos.

Mie imi plac coafurile elaborate, dar in poze.Pana acum o saptamana eram ferm convinsa ca parul meu la nunta va fi exact ca intr-o zi obisnuita, pt ca el iese in evidenta orice i-as face si oricum l-as prinde sau neprins, insa mergand totusi la o coafeza am ramas uimita sa observ cat de mult m-a skimbat o coafura relativ simplu de facut dar cu un look elaborat si totusi natural.

Si mai cred ca nu exista coafuri "invekite" sau de babe (de femei batrane), ci exista coafuri care ni se potrivesc sau nu.Uite, kiar acum ma gandesc cum se coafeaza o baba si sincera sa fiu, nu imi pot imagina.Pt ca si babele au personalitati diferite si se coafeaza diferit, dar OMENESC.Coafura nu are varsta, tenul da.

In skimb coafurile veki mi le pot imagina, si kiar au postat fetele cateva poze foarte sugestive.Prin coafuri veki, nu invekite ,inteleg acele coafuri care se purtau prin anii '20-'30 care mie personal mi se par fabulos de frumoase, dar care merg mana in mana cu niste trasaturi de diva.Si daca mai esti si blonda, ai pus cireasa pe tort!Ei bine, acele cofuri le vad ca fiind veki, dar de neegalat in frumuste, feminitate si gratie.Si asta poate si pt ca acum zeci de ani in urma feminitatea nu numai ca era la moda, era ceva firesc, statea in natura femeii sa fie feminina, caci asa a lasat-o Dumnezeu, nu cum am fost eu ieri in situatia de a pune cricul si de a skimba roata la masina:-"!

Cam asa arata coafura testata de mine, nici noua, nici veke...

Raza_de_soare
09.05.2007, 10:14:32
sunt de acord cu tine, raza. o coafura elaborata atrage atentia de la ten... dar depinde de efectul dorit. daca vrei sa pui in evidenta tenul, atunci coafura trebuie sa fie cat mai simpla.

Well, si eu sunt de acord cu tine:daca vrei sa pui in evidenta makiajul, coafura va fi foarte simpla, dar la mine ar fi si pacat sa nu pun in evidenta parul care, kiar si nepieptanat arata ok:D!Oh yah, ce modesta sunt:D!

ALEX21A
09.05.2007, 10:21:55
Hei, cand am spus "nepieptanata", am dat un exemplu, nu a fost o referire exacta la mesajul citat, doar am vrut sa fac o comparatie intre ceea ce poate iesi mai repede in evidenta.Dar cred ca si asta depinde de fiecare.Eu, care am un par bogat si un ten mai putin placut admir, culmea, tot parul frumos la alte persoane, si nu tenul in primul rand.Poate si pt ca se spune ca parul si unghiile sunt prima carte de vizita a femeii.Naturalelea poate fi slavita printr-un ten lasat de la mama-natura (daca ti l-as lasat mama-natura frumos), dar parul sau unghiile trebuie intretinute de noi insine ca sa arate frumos.

Mie imi plac coafurile elaborate, dar in poze.Pana acum o saptamana eram ferm convinsa ca parul meu la nunta va fi exact ca intr-o zi obisnuita, pt ca el iese in evidenta orice i-as face si oricum l-as prinde sau neprins, insa mergand totusi la o coafeza am ramas uimita sa observ cat de mult m-a skimbat o coafura relativ simplu de facut dar cu un look elaborat si totusi natural.

Si mai cred ca nu exista coafuri "invekite" sau de babe (de femei batrane), ci exista coafuri care ni se potrivesc sau nu.Uite, kiar acum ma gandesc cum se coafeaza o baba si sincera sa fiu, nu imi pot imagina.Pt ca si babele au personalitati diferite si se coafeaza diferit, dar OMENESC.Coafura nu are varsta, tenul da.

In skimb coafurile veki mi le pot imagina, si kiar au postat fetele cateva poze foarte sugestive.Prin coafuri veki, nu invekite ,inteleg acele coafuri care se purtau prin anii '20-'30 care mie personal mi se par fabulos de frumoase, dar care merg mana in mana cu niste trasaturi de diva.Si daca mai esti si blonda, ai pus cireasa pe tort!Ei bine, acele cofuri le vad ca fiind veki, dar de neegalat in frumuste, feminitate si gratie.Si asta poate si pt ca acum zeci de ani in urma feminitatea nu numai ca era la moda, era ceva firesc, statea in natura femeii sa fie feminina, caci asa a lasat-o Dumnezeu, nu cum am fost eu ieri in situatia de a pune cricul si de a skimba roata la masina:-"!

hai ca imi dau eu cu parerea,ca mi permit:-p :*

bun>>tu ai un par dificil,din ce am vazut live.......eu zic ca buclele te ar avantaja...par intins si apoi facut bucle........

in proba pusa de tine>>tiara e pusa gresit si se vede aiurea..e pusa ca o bentita........

Raza_de_soare
09.05.2007, 10:27:48
hai ca imi dau eu cu parerea,ca mi permit:-p :*

bun>>tu ai un par dificil,din ce am vazut live.......eu zic ca buclele te ar avantaja...par intins si apoi facut bucle........

Nu este par intins, ci este par "remodelat":D cu spuma si fixativ.Parul meu nu poate fi intins ca nu sta intins, poate doar cu placa, dar nu sunt de acord cu folosirea ei.

in proba pusa de tine>>tiara e pusa gresit si se vede aiurea..e pusa ca o bentita........

E posibil sa fie pusa gresit, dar eu asa am dorit sa o pun, exact ca o bentita, pt ca nu se preteaza pusa altfel.Se poate pune si in diagonala daca tie iti place, cred ca nimeni nu te va trage de maneca sa iti spuna ca e pusa cash...Ca se vede aiurea, s-o fi vazand aiurea din punctul tau de vedere spus cu atata delicatete:D, dar mie imi place si daca mie imi place, inseamna ca arata magnific:x!

Completare: exista doua tipuri de tiara: cel tip bentita care se pune fie ca o bentita, fie in jurul cocului, altfel nu are cum sa fie pusa/prinsa, si cea tip coronita, care se pune ca si o coronitza, uite-asa:

ryanaro
09.05.2007, 11:28:07
E posibil sa fie pusa gresit, dar eu asa am dorit sa o pun, exact ca o bentita, pt ca nu se preteaza pusa altfel.Se poate pune si in diagonala daca tie iti place, cred ca nimeni nu te va trage de maneca sa iti spuna ca e pusa cash...Ca se vede aiurea, s-o fi vazand aiurea din punctul tau de vedere spus cu atata delicatete:D, dar mie imi place si daca mie imi place, inseamna ca arata magnific:x!

Completare: exista doua tipuri de tiara: cel tip bentita care se pune fie ca o bentita, fie in jurul cocului, altfel nu are cum sa fie pusa/prinsa, si cea tip coronita, care se pune ca si o coronitza, uite-asa:

nu mi se pare pusa tip bentita. sta asa pt ca tu ai parul f bogat si ondulat. daca mi ai pune o mie pe cap ar sta cum isi inchipuie mitutza (eu am parul f drept). ;))

Fluturas
09.05.2007, 11:35:20

waw ! ce par superb ai ! mie-mi place cum iti vine coronita !

cami_dxb
09.05.2007, 11:55:40
Raza, ai un par superb. Mie imi place cum iti sta coronitza. In parul tau arata foarte bine=D> =D>

ALEX21A
09.05.2007, 13:23:35
raza,pai dc tie iti place si asa vrei s o pui:D (coronita),atunci e ff bine;-)

Alessiacorinna
09.05.2007, 13:39:49
Tiara nu trebuie neaprat sa fie pusa dreapta!!! Subscriu...pot sa o pui si intr-o parte...depinde de coafura...Si poti sa o pui si ca o bentinta si coronitza...eu de ex o sa am ceva atipic...in spate..si nu va arata ca o coroana...asta inseamna ca e gresit???:)>-:)>-

higgs
09.05.2007, 14:23:24

Ai un par foarte foarte frumos...Insa chiar si coafat pare natural. Cred ca asta era si intentia. La cocuri invechite ma refer la cele care sunt puse cu mult mult mult fixativ incat parca parul nu mai e par ci o caricatura:) Sunt sigura ca intelegi ce vreau sa zici.

Eu in general sunt fan par scurt :) Imi place mie asa. Cand eram mica imi placea lung acum imi place mai scurt. Insa parul tau este foarte frumos. Este de admirat.
Si parul are o varsta. Se ma subtiaza, se mai distruge de la coafat. Se observa cand stai la soare mai mult. Parul ca si pielea reflecta cat de sanatoasa este viata pe care o duci.
Pentru mine parul este foarte important. Din cauza asta ma duc la stilisti care imi iau o gramada de bani insa se merita fiecare cent :) Parul si pielea nu le poti lasa acasa ;) cam asta zic eu :) O tunsoare buna se vede si cand creste parul si nu mai este exact ca in primele zile ale stilizarii :)
Sunt foarte multumita de studioul la care merg :) Insa din pacate nu pot sa ii am la cununia religioasa pentru ca sunt aici in Amsterdam :)
Vineri am proba de machiaj la ei..Abia astept. Sunt curioasa ce o sa iasa :)

mainile..... alta poveste...:) Nu ma mai intind aici :)

Raza_de_soare
09.05.2007, 20:33:23
Fetele, multumesc tare mult pt aprecieri:*!Eu pusesem o poza cu coafura nu ca sa ma laud, ci doar ca si idee ca un par poate fi "cumintit" astfel incat nici sa nu fie imbacsit si nici sa nu para artifical.Acum inteleg mai bine ce voia Higgs sa spuna: parul umplut cu mult fixativ si spuma, tapat in exces poate crea senzatia de ...prea mult, de exagerare.

Eu initial tocmai din cauza acestei imbacsiri nu doream sa imi fac o coafura anume la coafor.Ultima data cand am incercat o coafura a fost o proba pt cununia civila, proba care in final s-a dovedit a fi spectaculoasa pt 3 ore, ca mai apoi totul sa "cada" si sa fie soios.Aratam in final urat de tot, drept pt care am optat pt parul natural, lasat lejer pe spate si prins numai cu niste clips-uri invizibile.

Insa de data asta am vazut ce mi-a facut la par si m-am asigurat ca oricat as tzopai coafura nu "cade", nu se lasa, nu imi zboara nimic din par si in plus, desi produsele de styling le-am ales eu cam dupa ureke, se pare ca le-am ales bine, astfel incat si la 4 zile dupa coafat parul arata neimbacsit, lucru care m-a bucurat tare mult.Eu am ales Nivea pt par cret/ondulat spuma si fixativ cu fixare unul medie altul forte.Nu stiu cat de forte a fost, dar buclele si-au pastrat naturaletea, nu erau aspre la pipait (lucru pe care il detest), in frunte daca bagai mana nu se facea parul precum matreatza...

Dar, cum pledez eu pt multumirea de sine, cred ca asta este cea mai importanta: daca viitoarea mireasa se simte bine in propria-i piele si este multumita de alegerile facute, restul nu mai conteaza.

Sa fiti multumite de voi va doresc la toate:*!

miti
18.05.2007, 17:55:23
asa am avut parul eu....
inspiratie de moment fara probe fara nimic!

Matzoi
18.05.2007, 19:58:11

Mie una sincer nu prea mi se pare a fi potrivita pentru o miresuca. Dar e doar parerea mea. Pupici!

valentina27
03.06.2007, 15:49:36
asa am avut parul eu....
inspiratie de moment fara probe fara nimic!

felicitari si casa de piatra! sa va dea adumnezeu numai impliniri, sanatate, belsuc si copii frumosi!
mie ii place coafura ta, mai ales lacramioarele din par.

adamaria
04.06.2007, 17:44:19
ce stiti despre salonul Helot??
s-a coafat cineva acolo, daca te duci cu poza reusesc sa te coafeze exact ca in poza?

ileana_dor
09.06.2007, 11:06:38
Buna, fetele!
Eu sunt mai noua pe aici, dar sunt cu ochii pevoi de multa vreme, v-am citit sfaturile, parerile....
Si am si eu nevoie de o parere si un sfat dc se poate.Eu mi-am luat pt voal si o coronita pentru ca nu am vrut sa-l prind asa de unu singur, dar mi-am luat si o diadema pt ca imi plac foarte mult....Are ceva dc le folosesc pe amundoua?:)

delmo
09.06.2007, 13:53:58
Buna, fetele!
Eu sunt mai noua pe aici, dar sunt cu ochii pevoi de multa vreme, v-am citit sfaturile, parerile....
Si am si eu nevoie de o parere si un sfat dc se poate.Eu mi-am luat pt voal si o coronita pentru ca nu am vrut sa-l prind asa de unu singur, dar mi-am luat si o diadema pt ca imi plac foarte mult....Are ceva dc le folosesc pe amundoua?:)
amandoua ce? si coronita si diadema?

ileana_dor
09.06.2007, 15:51:22
da...si coronita si diadema...dar coronita ve veni putin sub coc...

delmo
09.06.2007, 17:45:10
da...si coronita si diadema...dar coronita ve veni putin sub coc...
mie sincer mi se pare prea mult! sa nu dea urat .......eu te sfatuiesc sa alegi una din 2...care iti place mai mult....

ileana_dor
09.06.2007, 23:08:30
Problema e alta.....ca nasa mi le-a cumparat pe amundoua...si daca imi aleg mi-e sa nu se supere...
Eu am mai vazut la alte mirese ca aveau si coronita si diadema si dadea bine....dar acum ca sunt eu mireasa, nu stiu ce sa mai zic

Fluturas
10.06.2007, 07:37:50
Problema e alta.....ca nasa mi le-a cumparat pe amundoua...si daca imi aleg mi-e sa nu se supere...
Eu am mai vazut la alte mirese ca aveau si coronita si diadema si dadea bine....dar acum ca sunt eu mireasa, nu stiu ce sa mai zic

eu nu vad cum ar putea sa mearga si coronita si diadema...8-|
parerea mea este sa te decizi la una din doua..>:D<

ileana_dor
10.06.2007, 09:45:44
Cred ca o sa ma decid la proba si atunci o sa trec si de pretentiile nasei,pentru ca eu am tinut foarte mult sa port si tiara. Oricum mersi mult pentru sfaturi...:*

Fluturas
10.06.2007, 10:13:07
Cred ca o sa ma decid la proba si atunci o sa trec si de pretentiile nasei,pentru ca eu am tinut foarte mult sa port si tiara. Oricum mersi mult pentru sfaturi...:*

nu ai pentru ce! tiara e super ok !:*

delmo
10.06.2007, 11:06:54
eee pai ce daca ti le-a cumparat pe amnadoua! daca iti mai cumpara inca ceva de pus pe cap puneai si pe aia??? pai ca sa te scoti si sa fi diplomata ii spui ca tipa care te-a aranjat ti-a spus ca nu da bine si cu una si cu alta si ca nu are cum sa-ti puna! cred ca intelege si en=ventual te oferi sa ii dai banii inapoi pe coronita sau pe ce renunti tu......o:-)

ileana_dor
10.06.2007, 12:58:14
Mersi mult pentru parerile voastre.Eram tare agitata ca nu voiam sa o supar, dar daca stau sa ma gandesc mai bine...eu sunt mireasa si eu tre sa fiu cea mai frumoasa si cea mai fericita..si multumita.Am dreptate?\:D/

anca_27
18.06.2007, 13:40:15
Eu eram fixata pe ideea ca vreau coc spaniol ... am mers la proba si aratam ca naiba cu coc spaniol, oricum mi l-ar fi facut! Coafeza mi-a zis din start ca nu ma avantajeaza, insa mi-l face sa vad si eu! Sa mor de ciuda! Si-ntr-un final, am ales tot un fel de coc, dar mai ridicat, si pe-o parte pun trandafiri naturali.
Deci mi-am mai demonstrat inca o data eu mie, ca socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ!

susi
22.06.2007, 17:23:06
eu nu am facut nici o proba inainte...dar am fost tare multumita de freza de la cununia religioasa din stau mare....in schimb sa va povestesc ce am patit inainte de cununia civilain timisoara:
mi-am facut cu o sapt. inainte de cununie suvite...si i-am zis coafezei sa imi faca programare pt sambata urmatoare pt freza...sai ca as vrea sa imi puna parul pe bigudiuri si sa imi lasa desfacut parul....la care ea mi-a zis ca daca nu vreau coc ar putea sa ma faca colega ei...ca ea e libera sambata urmatoare...am zis ca e ok....gandindu-ma ca oricine poate sa puna niste bigudiuri....
....sambata in ziua in care am avut cununia ma duc la coafor si surpriza....colega coafezei mele se pregatea de plecare ca cica ii era tare rau....si ma lasa pe mana unei fete de pe acolo care era o habarnista...mai aveam putin si o bateam...asa ma tragea de par ....si cand am plecat de acolo aratam ca o oaie...dar asta e....acum a trecut...dar pe moment mai aveam putin si plangeam de nervi...