PDA

Versiunea completa : Torturi, produse de patiserie, dulciuri in Galati

Pagini : [1] 2 3 4 5

bubuveselie
15.09.2006, 09:18:53
fetelor, de unde luam tortul din galati? ca am vazut niste preturi de imi vine rau....veniti cu idei ca altfel......^:)^

mihaela_0242000
15.09.2006, 23:07:07
fetelor, de unde luam tortul din galati? ca am vazut niste preturi de imi vine rau....veniti cu idei ca altfel......^:)^
Eu am avut nunta si am facut tortul la patiseria Restaurantului Royal si mi s-a parut convenabil ca pret , 250 000 kg, am poze cu tortul atasate in album.....si pot spune ca a fost delicios, la ora 5 dimineata toata lumea a mancat tort, mai putin mireasa si mirile, iar portia mea , vazand ca eu nu mananc a fost incet incet terminata de o invitata....si pot spune ca mi-am taiat cam un sfert de tort...:">

livia1
16.09.2006, 01:08:46
eu l-am facut la cip&dale cu martipan si ciocolata, 300mii kg.multumita maxim..:x

teodorasalceanu
29.09.2006, 09:13:52
eu l-am facut la cip&dale cu martipan si ciocolata, 300mii kg.multumita maxim..:x

spune mi si mie te rog tortul tau din martipan nu s a crapat cand ai taiat din el?

livia1
30.09.2006, 00:24:00
nu.chiar nu.e mai greu la taiat.atata tot.

raluk11
09.03.2007, 11:55:05

ai o fotografie???

printzesa_26
09.03.2007, 12:47:38
da vrem pozici, vrem pozici.......=D> ;-)

moskya22
10.03.2007, 18:00:51
nu stiu daca livia va atasa poze....nu a mai intrat de mult ...mesajul e postat in luna a9-a anul trecut(sper sa nu ma insel )

corinusha
10.03.2007, 21:43:05
Daca ideea pe care am sa o expun va pare interesanta va rog sa imi spuneti. La portia de tort din farfuria oaspetilor se poate alatura o felie de inghetata. Mai ales in sezonul cald cred ca e o idee racoroasa. Am fost serviti asa la o nunta.

LILICA
10.03.2007, 22:01:39
Daca ideea pe care am sa o expun va pare interesanta va rog sa imi spuneti. La portia de tort din farfuria oaspetilor se poate alatura o felie de inghetata. Mai ales in sezonul cald cred ca e o idee racoroasa. Am fost serviti asa la o nunta.

La noi asa o sa fie, ofera restaurantul;;) .

aditza
04.04.2007, 10:21:55
Buna, eu am facut comanda de tort cu martipan si ciocolata de la chip si dale, asa de proba, si nu mi-a placut. E prea dulce iar glayura de deasupra, adica martipanul, se taie fffff greu si se lipeste pe cutit. El ca aspect era foarte frumos... O sa fac o alta proba la dolce vita, poate acolo e mai bun. Va pup

aditza
04.04.2007, 10:28:42
Buna, eu am facut comanda de tort de la chip si dale, cu martipan si ciocolata, asa de proba, si nu mi-a placut, a fost prea dulce iar martipanul, adica glazura de deasupra, se lipea de cutit si se taia greu. O sa fac o proba si la dolce vita, sa vad poate acolo e mai bine. Imi pare rau ca nu mi-a placut de la chip si dale pt ca are fffffff multe modele, insa nu poti tu sa vii cu o idee noua. Va pup.

gitana
04.04.2007, 16:43:54
Fetelor, voi de unde luati suportul pentru tort?Il are restaurantul sau cum?
Eu nu m-am gandit la acest aspect, dar am fost la o nunta la o prietena la Cluj si a avut un super suport de tort :era ca o trasura cu 5 cai ,iar tortul era in trasura.Nu stiu daca m-am facut inteleasa dar oricul arata super!!!

allyy
04.04.2007, 17:55:37
Suportul de tort il are cofetaria unde faci comanda de tort, de obicei.
Eu voi face tortul la Dragos Rosu. Stiu ca e mai scump, dar de fiecare data cand am comandat tortuletze de la ei, am fost foarte multumita.:)>-

raluk11
05.04.2007, 08:39:20
Suportul de tort il are cofetaria unde faci comanda de tort, de obicei.
Eu voi face tortul la Dragos Rosu. Stiu ca e mai scump, dar de fiecare data cand am comandat tortuletze de la ei, am fost foarte multumita.:)>-

Stii cumva cat e kg de tort la Dragos Rosu??? La chip&Dale este 300.000, iar la Galmopan doar 240.000.

INA81
05.04.2007, 09:09:34
Stii cumva cat e kg de tort la Dragos Rosu??? La chip&Dale este 300.000, iar la Galmopan doar 240.000.
raluca tu ai adt deja coand ade tort ca eu mai am cam 3 luni jumatate dar anul trecut cand am ami intrebat fetele pe la cofetariile astea mi-au spus ca trebuie comandat cu 2 luni inainte dar eu stiu:-s voi ce mai stiti cum mai stau lucrurile anul acesta ca eu nu am mai intrebat si ma bazam pe ce stiam de anul trecut; pupici

mihaela_0242000
05.04.2007, 10:02:44
Pentru a-ti rezerva suportul pentru tort stiu sigur ca e nevoie sa te duci din timp, pentru a avea de unde alege....de tort nu stiu....

BLONDA
05.04.2007, 11:15:51
LA GALMOPAN E MAI IEFTIN ACUM AJUNGE 17 RON/KG
SAMBATA TRECUTA M-AM INTERESAT AM AVUT CEVA DE LUAT DE LA EI DE LA SECTIE
MERGETI PERSONAL SI VA INTERESATI PE COSBUC, NU LA CHIOCURI.

MinnieAllure
05.04.2007, 11:22:54
stie careva dintre voi miresici daca se poate face undeva tort cu totul??? ceva in genul acesta?

printzesa_26
05.04.2007, 13:25:26
Normal ca se pot face torturi si fara sa trebuiasca sa il pui pe suport, adica "cu totul" cum ii spui tu.;;)

Dar trebuie facut din martipan, si nu stiu cat de gustos o sa mai fie, vara pe caldura aia torida. Ca martipanul e duuulce si daca se mai si topeste putin o sa fie foarte greu de taiat cu cutitul si o sa se mai si lipesca in schimb:-" .

allyy
05.04.2007, 16:13:23

La Dragos Rosu e 450.000 cel de martipan. Daca vrei sa faci dupa modelul tau si nu e foarte complicat poate ramane tot la 450.000, daca e mai complicat mai creste pretul in functie de cata manopera ar fi acolo la decoratiuni.

allyy
05.04.2007, 16:19:53
Normal ca se pot face torturi si fara sa trebuiasca sa il pui pe suport, adica "cu totul" cum ii spui tu.;;)

Dar trebuie facut din martipan, si nu stiu cat de gustos o sa mai fie, vara pe caldura aia torida. Ca martipanul e duuulce si daca se mai si topeste putin o sa fie foarte greu de taiat cu cutitul si o sa se mai si lipesca in schimb:-" .

Aceeasi impresie o aveam si eu, ca nu iti trebuie suport la un tort de genul asta, "cu totul". Dar nu are cum sa stea fara suport, din cauza greutatii si risti sa se tufleasca tot!
Este un suport etajat, cu 3 sau 5 nivele , in functie de modelul dorit si de kg, si tortul va imbraca acel suport in asa fel incat sa nu se vada nici o bucata de tabla!
Eu am rezervat suportul intr-un fel, pt ca pana la toamna nu mai vin acasa. Doamna mi-a spus ca e devreme si ca, in general, comenzile se dau cu 2-3 luni inainte!

iulia24
08.04.2007, 18:45:09
tortul din poza e cu mai multe nivele de fapt cu mai multe blaturi suprapuse cred eu ca ai putea sa il faci dar interiorul ar trebui sa fie dintr-o crema usoara sa nu fie greu si daca vrei sa il faci din martipan gandeste-te ca cel mai bine ar fi cu crema de ciocolata ca sa se toarne martipanul sa fie uniform si fara denivelari daca ar fi din frisca in int cred ca nu ar rezista greutatii martipanului singura posibilitate zic eu ar fi sa-ti puna talere metalice intre blaturi si atunci ai putea sa-l faci din orice

flori23
10.04.2007, 12:54:20
tortul din poza e cu mai multe nivele de fapt cu mai multe blaturi suprapuse cred eu ca ai putea sa il faci dar interiorul ar trebui sa fie dintr-o crema usoara sa nu fie greu si daca vrei sa il faci din martipan gandeste-te ca cel mai bine ar fi cu crema de ciocolata ca sa se toarne martipanul sa fie uniform si fara denivelari daca ar fi din frisca in int cred ca nu ar rezista greutatii martipanului singura posibilitate zic eu ar fi sa-ti puna talere metalice intre blaturi si atunci ai putea sa-l faci din orice

Ma bucur ca vad pe cineva care isi face griji de tort de pe acum. Felicitari si cred ca ai destul timp sa iti alegi ce este mai frumos pe tine. Te invidiez ca ai atat timp si atat volum de informatii din partea colegelor de forum

iulia24
10.04.2007, 16:51:44
flori asa cum am mai spus noi ne facem nunta singurei si iti dai seama ca eu am lutat-o din timp ptr ca banutii nu-i intorc cu lopata si pun in balanta multe inainte de a lua o hotarare in privinta la orice, noi hotaram noi dam banii ceva de genul acesta si iti dai seama ca ma informez si timpul nu e chiar atat de mult as fi vrut sa am mai mult timp ca oricare din noi dar........asta e cu rabdare si perseverenta se fac multe

laura_negoi
12.04.2007, 21:49:25
Asa am facut si noi...ne-am organizat singuri pentru ca stiam ca daca va face asta altcineva nu va iesi asa cum ne doream. Tortul l-am luat de la o fabrica mica de pe strada spre Piata .. are un gard mare de tabla. A meritat din plin..acum 2 ani era 80.000 kg, ti-l aduceau acolo cu tot cu suport si nu aveai probleme. O sa intreb mai multe despre locatie pe sotul meu, daca va intereseaza. Chiar a meritat! Si l-a facut dupa poza, pe care o scosesem eu de pe net

printzesa_26
13.04.2007, 10:44:40
Asa am facut si noi...ne-am organizat singuri pentru ca stiam ca daca va face asta altcineva nu va iesi asa cum ne doream. Tortul l-am luat de la o fabrica mica de pe strada spre Piata .. are un gard mare de tabla. A meritat din plin..acum 2 ani era 80.000 kg, ti-l aduceau acolo cu tot cu suport si nu aveai probleme. O sa intreb mai multe despre locatie pe sotul meu, daca va intereseaza. Chiar a meritat! Si l-a facut dupa poza, pe care o scosesem eu de pe net

Si eu mi-am facut tortul la cununia civila tot acolo. Parca se numeste Dragos Rosu, sau asa ceva. Dar modelul pe care l-am comandat noi, nu a fost nici pe departe cel adus. Cred ca s-o fi facut vreo confuzie:-" . Dar pana la urma s-a dovedit a fi foarte fumos si gustos si acela.....;))

allyy
13.04.2007, 13:37:00
Si eu mi-am facut tortul la cununia civila tot acolo. Parca se numeste Dragos Rosu, sau asa ceva. Dar modelul pe care l-am comandat noi, nu a fost nici pe departe cel adus. Cred ca s-o fi facut vreo confuzie:-" . Dar pana la urma s-a dovedit a fi foarte fumos si gustos si acela.....;))

Nu cred ca se numeste asa. Dragos Rosu e o cofetarie in tiglina 1, cum mergi de la Politia Judeteana spre sectia 2, e pe stanga, in complex-ul alimentar. :)>-

printzesa_26
13.04.2007, 14:03:44
Acum mi-am sunat sotul si mi-a spus care este numele cofetariei aceleia de langa piata...se numeste Partener.....e si ieftin si de calitate:)>- ...

Daliana
13.04.2007, 14:22:07
Eu am optat ptr cofetaria Dragos Rosu !
Sora mea si-a facut tortul la ei,(acum 3 ani) precum si fina parintilor mei(anul trecut) !!

TOTI INVITATII AU PAPAT TOT:)

Si nu mai spun ca rudele noastre isi amintesc cu o mare pofta de torul ei:)

Ffffff bun( cu martipan au fost mandoua) si ce frumoas..... !!!!!!!!!!
Suporturile de tort le-au avut de la cofetarie...:)( le-au dus inapoi dupa nunta sau ceva de genul..)
Cine isi permite... eu cred ca e alegera cea mai buna.

Oricum in cateva zile ma duc cu poza sa imi fac comanda:)
!!!:)

allyy
13.04.2007, 15:23:28
Eu am optat ptr cofetaria Dragos Rosu !
Sora mea si-a facut tortul la ei,(acum 3 ani) precum si fina parintilor mei(anul trecut) !!

TOTI INVITATII AU PAPAT TOT:)

Si nu mai spun ca rudele noastre isi amintesc cu o mare pofta de torul ei:)

Ffffff bun( cu martipan au fost mandoua) si ce frumoas..... !!!!!!!!!!
Suporturile de tort le-au avut de la cofetarie...:)( le-au dus inapoi dupa nunta sau ceva de genul..)
Cine isi permite... eu cred ca e alegera cea mai buna.

Oricum in cateva zile ma duc cu poza sa imi fac comanda:)
!!!:)

Si noi tot la ei il facem si ma interesa, daca ai putea sa imi spui, cat va costa la kg sa il faceti dupa poza. Ca noua nu ne-a spus un pret exact, ci doar ca difera in functie de cat este de complicat. Si daca reusesti sa atasezi si o poza cu modelul vostru, pt a-mi da seama cat e de complicat si cat m-ar ajunge si pe mine!
Iti multumesc frumos!

Daliana
20.04.2007, 23:04:28
Si noi tot la ei il facem si ma interesa, daca ai putea sa imi spui, cat va costa la kg sa il faceti dupa poza. Ca noua nu ne-a spus un pret exact, ci doar ca difera in functie de cat este de complicat. Si daca reusesti sa atasezi si o poza cu modelul vostru, pt a-mi da seama cat e de complicat si cat m-ar ajunge si pe mine!
Iti multumesc frumos!

Buna Allyy

Joi, am fost la Dragos Rosu si mi-a spus asa:
pretul incepe de la 38 si ajunge pana la 45 ron /kg-daca vrem un model mai complicat.. (si mormaind a spus) mai multe flori...

si am rezervat suportul...ca sa stau fara grija..

la fel, cu ce crema/combinatie de creme o sa fie, cat si de modelul final final, ne-au spus sa ne ducem cu 2 sapt inainte de nunta, ptr ca ei oricum mai schimba si bla bla.. dar sa stau fara grija totusi ca imi fac cremele ce le vreau eu...

poza, o aveau si ei in catalog, ff aseamanatoare ce ce am atasat eu - tot pe fundal negru, e pe site.. dar nu reusesc sa o gasec acum, dar o sa revin cu poza aia cu care m-am dus eu,(nu am mai salvat-o in calc. odata ce am printat-o ..:)

mmm..cam asta e tot....
:)

LILICA
20.04.2007, 23:13:29
Am mai spus, matusa mea e cofetar acolo si totul e super ok, la nunta o sa-mi faca si mie torturile pentru nasi, dar o sa le faca la noi acasa cu ce cumpar eu si sper sa iasa ca la cofetarie, poate iti face chiar ea tortul ca sunt numai 2 cofetari.
Oricum stati fara grija!

Daliana
21.04.2007, 11:26:12
Am mai spus, matusa mea e cofetar acolo si totul e super ok, la nunta o sa-mi faca si mie torturile pentru nasi, dar o sa le faca la noi acasa cu ce cumpar eu si sper sa iasa ca la cofetarie, poate iti face chiar ea tortul ca sunt numai 2 cofetari.
Oricum stati fara grija!

Eu m-am dus la Dragos Rosu, tocmai ca sa nu stau cu grija,, ce si cum or sa faca , cum o sa fie rezultatul final ..! :D ...

Si ALLYY.....uite poza.....
Prima poza - e ce aveau si ei in catalog !!!

(si am pus si inca o poza...ptr ca ma bate un gand ,asa..ca sa fac o combinatie.. gen, modelul al doilea+ sa aiba pe lateral aplicatiile acelea cum le are 1 model..)....dar inca cuget,analizez,visez..:-"

allyy
23.04.2007, 11:53:14
Buna Allyy

Joi, am fost la Dragos Rosu si mi-a spus asa:
pretul incepe de la 38 si ajunge pana la 45 ron /kg-daca vrem un model mai complicat.. (si mormaind a spus) mai multe flori...

si am rezervat suportul...ca sa stau fara grija..

la fel, cu ce crema/combinatie de creme o sa fie, cat si de modelul final final, ne-au spus sa ne ducem cu 2 sapt inainte de nunta, ptr ca ei oricum mai schimba si bla bla.. dar sa stau fara grija totusi ca imi fac cremele ce le vreau eu...

poza, o aveau si ei in catalog, ff aseamanatoare ce ce am atasat eu - tot pe fundal negru, e pe site.. dar nu reusesc sa o gasec acum, dar o sa revin cu poza aia cu care m-am dus eu,(nu am mai salvat-o in calc. odata ce am printat-o ..:)

mmm..cam asta e tot....
:)

E super atunci!!!Ma asteptam la mult mai mult, dupa ce fetze facuse tipa aia. Si noua tot asa ne-a spus, cu 2-3 saptamani inainte sa definitivam modelul de tort, cremele etc. Multumesc frumos pt informatii si bafta multa in continuare!!!

INA81
24.04.2007, 11:36:15
fetelor help, spuneti-mi si mie daca torturile la chip & dale sunt bune , eu am fost aseara si m-am uitat la suporturile de tort si mi-a placut c eva , am fost si la dragos rosu imi venea sa o paruiesc pe tipa avea asa o scarba b-( mi-a facut o mie de nervi ; acum nu stiu unde se mai poate da comanada de torturi ?
si fetelor daca sunteti dragute vreau si eu poze cu torturi de la nunti pls
pupici

INA81
24.04.2007, 11:43:00
fetelor dati-mi si mie va rog o lista sau ce va amintiti voi despre cofetariile din galati care fac torturi de nunta ca nu mai stiu unde sa caut va roggg
pupici

Felicia
24.04.2007, 19:31:58
fetelor dati-mi si mie va rog o lista sau ce va amintiti voi despre cofetariile din galati care fac torturi de nunta ca nu mai stiu unde sa caut va roggg
pupici
Mergi la cofetaria Partener. Este situata in piata centrala, de pe strada Traian faci dreapta pe straduta dinainte de sc tractorul srl, este chiar in dreptul (vis a vis) de piata acoperita(strada care uneste piata de balcescu si iese in dreptul bisericutei de pe balcescu).daca vrei iti dau si un nr de telefon.mie doamna mi s-a parut foarte amabila si am considerat ca din moment ce n-are nevoie de reclama la radio, etc, si merge numai pe recomandari, inseamna ca face treaba buna. Si pretul e mult mai bun ca la alte cofetarii.

trinitrosan
24.04.2007, 21:32:50
pupici
Buna Ina

Eu nu sunt foarte hotarata cu privire la tort dar....am auzit ca cei de la COOKIES fac torturi delicioase.Maine ma interesez si cat e kg si revin cu mai multe informatii
Am sa fac o vizita si pe la cofetaria de care s-a vorbit(cea din piata centrala) sa ma elucidez.Sper.
Bafta cu pregatirile

trinitrosan
24.04.2007, 21:34:59
Mergi la cofetaria Partener. Este situata in piata centrala, de pe strada Traian faci dreapta pe straduta dinainte de sc tractorul srl, este chiar in dreptul (vis a vis) de piata acoperita(strada care uneste piata de balcescu si iese in dreptul bisericutei de pe balcescu).daca vrei iti dau si un nr de telefon.mie doamna mi s-a parut foarte amabila si am considerat ca din moment ce n-are nevoie de reclama la radio, etc, si merge numai pe recomandari, inseamna ca face treaba buna. Si pretul e mult mai bun ca la alte cofetarii.
Salut
Trimite-mi si mie nr. de tel al cofetariei Partener...sa mai scutesc cateva drumuri si....... poate ma si hotarasc.
Multumesc miresicilor.

INA81
25.04.2007, 09:04:57
buna multumesc mult de raspunsuri si acum sa va spun ce stiu eu
- nu m-am uitat atat de mult la cat costa un kg de tort la nici o cofetarie pentru ca intai de toate ma intereseaza sa fie caliattiv si cu toate stim ca pretmic = calitate nu exista ; intai sa-mi placa un model de tort si apoi ma uit la pret .
ce stiu eu despre cofetaria Partener este ca acolo este o doamna draguta tare pentru ca firma mea ii furnizeaza ei niste produse pe care le foloseste la prepararea torturilor si prajiturilor si am o intalnire deseara cu ea sa vad ce ofera ; trebuia s ama gasesc aseara insa doamna respectiva este si profesoara si nu poate sa stea acolo tot timpul ; deci am sa ma duk sa vad ce au si va anunt;
-in ceea ce priveste Cookies care este in micro 40 eu sincer nu v-as recomanda-o (no ofense) mai ales daca nu ati intrat niciodata in bucataria lor:-s si in plus de asta nu sunt atat de seriosi nu as avea incredere in ei si va rog sa-l luati ca pe un sfat ca stiu ce spun ;pupici

INA81
25.04.2007, 09:17:14
ce mai vreau sa va spun este despre un laborator de torturi si prajituri pe care mi l-au recomanadtat 3 perechi pana acum care au avut nunta si din lipsa de timp eu am omis sa merg dar poate reusesc azi sa ajung: deci este pe straduta de la masnita spre centura cum iesi ,exact acolo unde oglinda ;inainte de a ajunge la centura se face o straduta la dreapta si acolo se pare ca este o poarta de fier si este un domn mai invarsta dar cine mi-a povestit a spus ca face niste prajituri ,, de se topesc in gura,, exact asta este expresia acum sa vad va anunt eu deseara sau maine dimineata ; pupici

raluk11
25.04.2007, 09:33:47
ce mai vreau sa va spun este despre un laborator de torturi si prajituri pe care mi l-au recomanadtat 3 perechi pana acum care au avut nunta si din lipsa de timp eu am omis sa merg dar poate reusesc azi sa ajung: deci este pe straduta de la masnita spre centura cum iesi ,exact acolo unde oglinda ;inainte de a ajunge la centura se face o straduta la dreapta si acolo se pare ca este o poarta de fier si este un domn mai invarsta dar cine mi-a povestit a spus ca face niste prajituri ,, de se topesc in gura,, exact asta este expresia acum sa vad va anunt eu deseara sau maine dimineata ; pupici

Asteptam noutati atat despre preturi si calitate la cofetaria Partener cat si cea de pe drumul de centura. Cum se numeste???

INA81
25.04.2007, 09:53:14
Asteptam noutati atat despre preturi si calitate la cofetaria Partener cat si cea de pe drumul de centura. Cum se numeste???
nu stiu cum se numeste :-s ca nimeni nu stie dar deseara ma duk in recunoastere si va anunt cat de repede pot
pupici

Mariana_GL
25.04.2007, 13:49:54

Buna fetelor. Biroul meu este la 2 pasi de acest laborator, asa ca am dat o fuga sa vad despre ce e vorba, ca si eu auzisem de ei, dar nu stiam exact unde au sediul.
Firma se numeste "Marachino" parca, si este chiar casa de pe colt, la a doua straduta de la centura colt cu str. Tecuci.
Pretul este de 25 lei/kg, dar de la 1 mai o sa fie in jur de 27 lei (mi-a zis o doamna de acolo). Au si suporturi si le livreaza ei la local.
Laboratorul e f micut dar arata bine, e curat si miroase grozav =P~ .
Si mie mi-au recomandat mai multe perechi care au avut tortul la nunta de la ei, inclusiv viitorii mei nasi ;-) .
Sper ca v-am fost de ajutor. Pupici :* . Spor la pregatiri!

Felicia
25.04.2007, 21:59:57
Salut
Trimite-mi si mie nr. de tel al cofetariei Partener...sa mai scutesc cateva drumuri si....... poate ma si hotarasc.
Multumesc miresicilor.
Numarul este 411885

Felicia
25.04.2007, 22:04:10
Azi am fost si mi-a fost oferit un tortulet, din partea casei, exact asa cum as vrea sa fie cel de la nunta mea.Va spun ca e grozav,mie mi-a placut foarte mult,si e natural.Si eu,in general nu prea mananc tort, doar sa-mi fie foarte foame.Asta chiar a mers, pentru ca avea in compozitie si fructe si nu a fost foarte dulce.

trinitrosan
26.04.2007, 00:06:24
Numarul este 411885
Multumesc pt numar.......^:)^ .Maine dau si eu un telefon ca astazi...am stabilit detalii despre poze si video:D .
Cei de la cukys au pretul de 230 pe kg,nu am vazut bucataria despre care poveste Ina dar prajiturile sunt foarte gustoase si torturile la fel.In schimb....nu au decat suporturi dintr-alea clasice.......transportul la ora si locatia dorite costa 400 000 indiferent de valoarea facturii.
Parerea mea este ca ar trebui incercate cateva variante de torturi(gustate) si apoi comandat.Voi ce ziceti?Cum va orintati voi la compozitie?Ca doar n-o sa fie doar din frisca sau doar din ciocolata:-\
Pupici

INA81
26.04.2007, 09:14:24
Multumesc pt numar.......^:)^ .Maine dau si eu un telefon ca astazi...am stabilit detalii despre poze si video:D .
Cei de la cukys au pretul de 230 pe kg,nu am vazut bucataria despre care poveste Ina dar prajiturile sunt foarte gustoase si torturile la fel.In schimb....nu au decat suporturi dintr-alea clasice.......transportul la ora si locatia dorite costa 400 000 indiferent de valoarea facturii.
Parerea mea este ca ar trebui incercate cateva variante de torturi(gustate) si apoi comandat.Voi ce ziceti?Cum va orintati voi la compozitie?Ca doar n-o sa fie doar din frisca sau doar din ciocolata:-\
Pupici
Cand m-am referit la bucataria celor de la cofetaria respectiva m-am abtinut pentru ca atunci cand m-am inscris in acest site mi-am spus sa nu fac reclama la nimeni si nici sa critic pe nimeni si vreau sa ma tin de cuvant dar daca pot sa spun ceva este ca nu mi-as lua tortul din respectivul loc nici daca mi lar da cu 10 mii de lei kg .

INA81
26.04.2007, 10:00:37
sper ca nu am scris mesajul asta de 2 ori:
am fost aseara la partener: curat doamna draguta, dar are un singur suport cu 6 brate ceea ce eu nu am cum sa iau ptr ca am tort de 10 kg:-s iar restul de suporturi sunt clasice pretul ajunge de la 240 la 290 martipanul
la acel laborator de langa centura la fel curat mirosea de mureai=P~ dar .... numai suporturi calasice din pacate :-s pretul 250 de mii / kg
si m-am intors la chip & dale unde am dat peste o veche prietena de-a mea si vecina de scara si a fost foarte draguta mi-a explicat care este cel mai cel suport si ce tort e mai bun ; mi-am ales si compozitia tortului si exteriorul si torturile nasilor si........erau epuizata la sfarsit sper ca la noapte pot dormi si eu putin mai linistita|-) sper

Felicia
26.04.2007, 18:37:46
sper ca nu am scris mesajul asta de 2 ori:
am fost aseara la partener: curat doamna draguta, dar are un singur suport cu 6 brate ceea ce eu nu am cum sa iau ptr ca am tort de 10 kg:-s iar restul de suporturi sunt clasice pretul ajunge de la 240 la 290 martipanul
la acel laborator de langa centura la fel curat mirosea de mureai=P~ dar .... numai suporturi calasice din pacate :-s pretul 250 de mii / kg
si m-am intors la chip & dale unde am dat peste o veche prietena de-a mea si vecina de scara si a fost foarte draguta mi-a explicat care este cel mai cel suport si ce tort e mai bun ; mi-am ales si compozitia tortului si exteriorul si torturile nasilor si........erau epuizata la sfarsit sper ca la noapte pot dormi si eu putin mai linistita|-) sper
Eu mi-am ales Partener pentru ca nu tin sa am un cine stie ce suport, eu vreau unul clasic. si gustul e super, mie mi-a placut foarte mult.si tortul tot simplu il vreau, nu vreau martipan pentru ca are gust......nu mai spun, fiecare dupa gusturi.V-am pupat

INA81
26.04.2007, 19:01:48
Eu mi-am ales Partener pentru ca nu tin sa am un cine stie ce suport, eu vreau unul clasic. si gustul e super, mie mi-a placut foarte mult.si tortul tot simplu il vreau, nu vreau martipan pentru ca are gust......nu mai spun, fiecare dupa gusturi.V-am pupat
Foarte bine asa e si normal fiecare sa-si aleaga ce-i place cum am mai spus mie torturile imi plac si la partener ,dragos rosu dar si la chip& dale ; dar l-am ales pe ultimul din pricina suportului ;si nici al meu nu e martipan e super bun k l-am gustat; pupici si fiecare sa-si aleaga ce vrea ca sa fie multumit.

carmencita_82
26.04.2007, 20:11:10
Foarte bine asa e si normal fiecare sa-si aleaga ce-i place cum am mai spus mie torturile imi plac si la partener ,dragos rosu dar si la chip& dale ; dar l-am ales pe ultimul din pricina suportului ;si nici al meu nu e martipan e super bun k l-am gustat; pupici si fiecare sa-si aleaga ce vrea ca sa fie multumit.
Poti sa imi zici si mie cat e la Chip si Dale kg de tort? Si tu cum l-ai facut daca nu cu martipan? Si eu am nunta tot in iulie si nu stiu cum sa procedez...parca nu merge din frisca fiind foarte cald...sunt in dilema cu tortul asta...mi-a placut f mult un model de la chip si dale ( e din 3 torturi in forma de inima cu trandafiri albastri).

INA81
26.04.2007, 21:09:15
Poti sa imi zici si mie cat e la Chip si Dale kg de tort? Si tu cum l-ai facut daca nu cu martipan? Si eu am nunta tot in iulie si nu stiu cum sa procedez...parca nu merge din frisca fiind foarte cald...sunt in dilema cu tortul asta...mi-a placut f mult un model de la chip si dale ( e din 3 torturi in forma de inima cu trandafiri albastri).
buna kg este 300 de mii cel pe care l-am ales eu si este cu un strat de frisca si unul de ciocolata martipanul mie nu-mi palce sincer ; stiu modelul despre care spui tu cel cu inimioare si cred ca e din martipan dar acela e doar un suport ; tu cand te duci iti ALEGI suportul pe care il vrei si tipa te intreaba cum vrei tortul ?
adika eu mi-am ales un suport dar nu mi-am ales acele torturi ci altele si exteriorul tortului e altul si aplicatiile de pe suprafata torturilor sunt altele ; ceea ce vreau eu sa spun este ca nu este obligatoriu chiar delok sa iei si tortul din pozele acelea tu ii spui ce vrei ; eu am facut o combinatie
sper ca m-am facut inteleasa daca nu iti mai explik odata
ce iti recomand eu este sa intri pe site-ul lor si sa-ti scoti la imprimanta(eu asa am facut:-$ :-" pozele cu suporturi ) si apoi sa te decizi ; deci cum ti-am mai spus poti sa combini ; cum ai spus tu ca iti place acel tort cu inimioare poti sa-ti iei doar suportul acela de inioare si sa dai comanda de torturile pe care le vrei tu : frisca , ciocolata etc ; daca vrei iti dau un nume a unei tipe de acolo si vb foorte frumos si te ajuta ;
s-ar putea ca martipanul sa fie 350 de mii dar nu stiu sigur
pupici

INA81
26.04.2007, 21:10:52
ce iti recomand eu sa faci daca ai nunta in iulie sa te grabesti ca nu mai au multe suporturi ;pupici

aditza
27.04.2007, 14:07:36
Buna, eu am facut un tort, de proba, la dolce vita, din tiglina 1, si a iesit fff bine. Eu sunt multumita, pt ca i-am zis exact cum il vreau ceea ce la chip si dale nu se poate. Bine acu nu vreau sa fac reclama proasta, dar asta e adevarul. Ceea ce e cam nasol la dolce vita, e ca nu iti asigura transportul, in schimb iti dau torturile pt nasi. Eu am atasat si o poza cu tortul facut, ca sa va faceti o idee, tortul e cu ciocolata inauntru si desupra jeleu. Va pup

aditza
27.04.2007, 14:12:39
Am uitat pozele

Felicia
27.04.2007, 16:12:31
Am uitat pozele
Arata foarte bine. Imi lasa gura apa. Asa il faci pentru nunta, nu-l ornezi doar cu frisca?

aditza
27.04.2007, 17:38:51
Da, asa il las, pt ca decorul la noi va fi alb si rosu, iar tortul asta e perfect pt noi, si gustos, si aratos, se potriveste cu decorul si cu buchetul meu de mireasa, care va fi cu cale. Sa stii ca a fost gustos. O zi buna

INA81
27.04.2007, 21:48:21
Am uitat pozele
=P~ =P~ =P~ nimeni nu face reclama, fiecare isi alege ce i se potriveste asa e cel mai bine nu crezi? si ce ii place doar suntem persoane diferite si orasul este mare e normal ca fiecareia dintre noi sa-i placa altceva
pupici

printzesa_26
28.04.2007, 16:35:57
=P~ =D>
Am uitat pozele

Superb torul...unde ziceai ca l-ai facut?8-| .si la mine decorul tot cu alb si rosu va fi asa ca trebuei sa ma orientez si la tort.Inca nu m-am gandit cum va arata...dar....vad eu. Presupus ca pe deasupra este un fel de gelatina sau ce??8-| :-\

aditza
28.04.2007, 16:42:22
Buna, deasupra este jeleu, iar cofetaria este in tiglina 1, langa zapp, nu mai spun numele pt ca deja ina18 a comentat. Eu mi-am spus doar parerea asa cum face fiecare dintre noi, nu fac reclama deloc. Desigur fiecare isi face tortul unde vrea, eu doar v-am spus ce am patit eu,nimic mai mult. Experienta mea cu o anumita cofetarie din oras nu a fost stralucita si de aceea v-am spus ce am patit. Daca am suparat pe cineva imi cer scuze. O zi buna.

INA81
28.04.2007, 18:10:40
Buna, deasupra este jeleu, iar cofetaria este in tiglina 1, langa zapp, nu mai spun numele pt ca deja ina18 a comentat. Eu mi-am spus doar parerea asa cum face fiecare dintre noi, nu fac reclama deloc. Desigur fiecare isi face tortul unde vrea, eu doar v-am spus ce am patit eu,nimic mai mult. Experienta mea cu o anumita cofetarie din oras nu a fost stralucita si de aceea v-am spus ce am patit. Daca am suparat pe cineva imi cer scuze. O zi buna.
nu stiu ce ai inteles tu prin ,, comentat,, eu nu am spus nimik rau despre nimik si despre nimeni cum tu ai avut o anumita experienta cu o anumita cofetarie din oras asa am avut si eu o experienta urata cu o alta ; in ceea ce priveste torturile pe care le-ai postat tu mie chiar mi-au plakut si nu am spus nimik cred care sa supere pe cineva nici makar nu stiu despre ce cofetarie este vorba daramite sa mai vorbesc urat despre ea ;
acum fiecare intelege ce vrea dar mi se pare ca s-a inteleles greasit de catre unele dintre voi si nu stiu de ce pentru ca nu am jicnit pe nimeni.:(

printzesa_26
30.04.2007, 11:29:27
Haideti fetelor sa nu mai fim rautacioase.....ca nu rezolvam nimic.:) . Mai bine sa fim unite si sa ne spunem parerile despre acele cofetarii care pentru unele a insemnat o experienta neplacuta. Nu credeti ca ar fi mai bine asa?8-|
Eu despre cofetaria Steff am o parere foarte proasta....cei de acolo nu cred ca au auzit si de creme in prajituri:-? . Pun doar frisca aceea gretoasa si atat.:-&

allyy
30.04.2007, 11:33:26
Haideti fetelor sa nu mai fim rautacioase.....ca nu rezolvam nimic.:) . Mai bine sa fim unite si sa ne spunem parerile despre acele cofetarii care pentru unele a insemnat o experienta neplacuta. Nu credeti ca ar fi mai bine asa?8-|
Eu despre cofetaria Steff am o parere foarte proasta....cei de acolo nu cred ca au auzit si de creme in prajituri:-? . Pun doar frisca aceea gretoasa si atat.:-&

Looooooollll!!!!!Din aia cu multa bezea,nu???:-&[-X

INA81
30.04.2007, 12:31:48

tocmai ca mi-am spus o parere pentru ca de aceea cred ca exista acest site sa vorbim despre tot; ps: am mancat si eu la o nunta tot de la ei :(( oribil
dar acum nu stiu daca mai fac ?!

trinitrosan
01.05.2007, 15:54:34
Buna, eu am facut un tort, de proba, la dolce vita, din tiglina 1, si a iesit fff bine. Eu sunt multumita, pt ca i-am zis exact cum il vreau ceea ce la chip si dale nu se poate. Bine acu nu vreau sa fac reclama proasta, dar asta e adevarul. Ceea ce e cam nasol la dolce vita, e ca nu iti asigura transportul, in schimb iti dau torturile pt nasi. Eu am atasat si o poza cu tortul facut, ca sa va faceti o idee, tortul e cu ciocolata inauntru si desupra jeleu. Va pup
Buna Aditza.
Da-ne cateva detalii despre produsele de la La Dolce Vita....Cat e kg,aplicatiile de deasupra din ce sunt,au suporturi?, si mai ales...cum adica v-au dat torturile pt nasi?(gratis???????:-\ )tu cum ti-ai ales compozitia?Ca modelul exterior.zicca e mai putin complicat de ales dar compozitia.......:-?
Ajuta-ne...

aditza
02.05.2007, 10:35:41
Buna, o sa-ti spun ce mi-a spus d-na de acolo:kg de tort este 25 ron, adica 250.000 lei, suportul il dau ei, iar comanda poti sa o faci si cu doua saptamani inainte de nunta. Ce nu mi-a convenit este ca nu iti asigura transportul tortului de la ei la restaurant (dar mi-a placut asa de mult incat ne descurcam noi sa-l aducem intact la restaurant), in schimb iti dau torturile pt nasi gratis, pe care le faci cum vrei tu. Cat despre compozitie pur si simplu spui cum vrei sa fie. Spre exemplu eu am vrut sa incerc un tort cremsnit, dar am vorbit cu cofetara si mi-a zis ca nu se poate, pt ca o astfel de crema e buna doar la foietaj. Asa ca i-am spus ca vreau tortul cu ciocolata si fructe inauntru, iar deasupra sa fie rosu si cu cale. Mi s-a propus jeleul acela, chiar aveau un tort in vitrina frigorifica, asa ca am fost de acord, mai ales ca nu mancasem niciodata. Sa stii ca au cateva poze cu torturi ca sa-ti faci o idee, dar nu avea nici unul cu cale, asa ca eu le-am spus ca vreau cale si nu au comentat. Ideea este ca daca te duci si le spui ce fel de tort vrei nu o sa fie vreo problema, doar sa nu fie din ala cu o crema ciudata care nu merge la tort. Sper ca ti-am fost de ajutor, oricum e bine sa te duci sa faci o proba, indiferent de cofetarie, pt ca la noi nu exista, din pacate, firme specializate care te lasa sa degusti din mai multe feluri de torturi. O zi buna

carmencita_82
02.05.2007, 11:34:30
Eu am facut deja o proba la Chip si Dale...tortul nu a iesit super...l-am facut din martipan si crema de ciocolata si fructe din compot...numai ca la mine fructele au lipsit cu desavarsire...acum nu stiu unde sa mai merg si din ce sa-l fac?...mai mentionez ca la Chip si Dale nu am intalnit fete dragute care sa te sfatuiasca...eu am vrut un model de tort dar de cu alte culori ornat...si nu prea se poate...

allyy
02.05.2007, 12:21:58
Eu am facut deja o proba la Chip si Dale...tortul nu a iesit super...l-am facut din martipan si crema de ciocolata si fructe din compot...numai ca la mine fructele au lipsit cu desavarsire...acum nu stiu unde sa mai merg si din ce sa-l fac?...mai mentionez ca la Chip si Dale nu am intalnit fete dragute care sa te sfatuiasca...eu am vrut un model de tort dar de cu alte culori ornat...si nu prea se poate...

La dragos rosu ai incercat? Acum nu e ca am eu un fix cu ei, dar poate am;)) :-"

trinitrosan
02.05.2007, 21:17:12
Buna, o sa-ti spun ce mi-a spus d-na de acolo:kg de tort este 25 ron, adica 250.000 lei, suportul il dau ei, iar comanda poti sa o faci si cu doua saptamani inainte de nunta. Ce nu mi-a convenit este ca nu iti asigura transportul tortului de la ei la restaurant (dar mi-a placut asa de mult incat ne descurcam noi sa-l aducem intact la restaurant), in schimb iti dau torturile pt nasi gratis, pe care le faci cum vrei tu. Cat despre compozitie pur si simplu spui cum vrei sa fie. Spre exemplu eu am vrut sa incerc un tort cremsnit, dar am vorbit cu cofetara si mi-a zis ca nu se poate, pt ca o astfel de crema e buna doar la foietaj. Asa ca i-am spus ca vreau tortul cu ciocolata si fructe inauntru, iar deasupra sa fie rosu si cu cale. Mi s-a propus jeleul acela, chiar aveau un tort in vitrina frigorifica, asa ca am fost de acord, mai ales ca nu mancasem niciodata. Sa stii ca au cateva poze cu torturi ca sa-ti faci o idee, dar nu avea nici unul cu cale, asa ca eu le-am spus ca vreau cale si nu au comentat. Ideea este ca daca te duci si le spui ce fel de tort vrei nu o sa fie vreo problema, doar sa nu fie din ala cu o crema ciudata care nu merge la tort. Sper ca ti-am fost de ajutor, oricum e bine sa te duci sa faci o proba, indiferent de cofetarie, pt ca la noi nu exista, din pacate, firme specializate care te lasa sa degusti din mai multe feluri de torturi. O zi buna
MUltumesc pt informatii...eu mai am ceva timp pana la nunta dar......vreau (daca am de ales din mai multe modele) sa-mi aleg din timp suportul.
In principiu,cred ca o sa e spun fetelor de acolo ca merg mai mult pe gust (exteriorul il aleg mai simplu si mai usor) si sa vad ce ma sfatuiesc ele(eu as vrea frisca si ciocolata,eventual niste fructe )
Am sa dau o fuga acolo pe acolo........ Multumesc^:)^

carmencita_82
06.05.2007, 18:52:03
Am o dilema...ce tort e mai bun : cu martipan sau frisca? Am nunta in iulie! Astept pareri! Voi de care va faceti?

trinitrosan
07.05.2007, 00:35:29
Si niste poze...primul imi place cel mai mult.Sper sa pot confectiona(tata de fapt )un suport asemanator.

trinitrosan
07.05.2007, 00:39:22
Eu optez pt frisca,martipanul personal nu-mi place la gust.Desi se pot crea adevarate opere de arta din martipan...raman la frisca.Dar am o dilema.Cam cate persoane asteptati sa vina la nunta voastra si cam cat va fi tortul de mare(kg)?

iulia24
07.05.2007, 13:33:42
eu cred ca din frisca si int cioc va fi foarte cald atunci si martipanul e foarte dulce daca il faci din cioc int si frisca ext va fi pe gustul tuturor invitatilor care prefera frisca va avea frisca iar celor care le place cioc va avea cioc pe cand martipanul multi poate ca nici nu au gustat vreodata sincer eu nu am gustat decat o data dar mi-a fost de ajuns asta e parerea mea

printzesa_26
07.05.2007, 14:18:17
Fetelor...cunoaste careva....sau a auzit in alta parte pareri despre cofetaria-patiseria Antia Star de pe 6 Martie? Daca Da, astept cu nerabdare niste pareri^:)^ ....si mai multe detalii daca se poate. Va multumesc.

INA81
07.05.2007, 15:10:27
Am o dilema...ce tort e mai bun : cu martipan sau frisca? Am nunta in iulie! Astept pareri! Voi de care va faceti?
mie personal imi place si martipanul si frisca =P~ =P~ dar trebuie sa gusti ca sa iti faci o parere de obicei cofetariile au prajituri caresunt exact compozitia torturilor de nunta iti poti cumpara una si degusta cred ca e cea mai potrivita alegere asa ( cred ca asa am sa fac si eu ) ; o fosta miresica imi spunea ca a avut combinatia : frisca, ciocolata si fructe si ca a avut un mare succes ; succes
pupici

carmencita_82
07.05.2007, 19:42:47
Asa am facut si eu si desi initial ziceam ca vreau cu martipan dupa ce am facut comanda de un tort cu martipan mi-am cam schimbat parerea...ideea e ca era bun la gust insa martipanul respectiv se molesise si abia puteam sa il tai...asa ca tind sa il fac din frisca...

moskya22
20.05.2007, 17:42:07
Eu optez pt frisca,martipanul personal nu-mi place la gust.Desi se pot crea adevarate opere de arta din martipan...raman la frisca.Dar am o dilema.Cam cate persoane asteptati sa vina la nunta voastra si cam cat va fi tortul de mare(kg)?

din ce am mai citit si eu pe la celelalte subiecte se calculeaza 100gr tort /persoana ,deci daca ai 100 persoane il iei de 10kg. La fel si prajiturile tot 100gr /persoana,vin 1l/persoana,suc1l/persoana,apa 1.5/persoana fiind cald se consuma mai multa plus ca vinul se mai bea si sprit,tariile 70ml/persoana.Asta e ce stiu eu daca voi stiti altceva nu ma supar daca veniti cu idei:*

moskya22
21.05.2007, 13:07:43
100gr de tarie fetelor scuze

raluk11
22.05.2007, 08:54:31
Buna fetelor. Biroul meu este la 2 pasi de acest laborator, asa ca am dat o fuga sa vad despre ce e vorba, ca si eu auzisem de ei, dar nu stiam exact unde au sediul.
Firma se numeste "Marachino" parca, si este chiar casa de pe colt, la a doua straduta de la centura colt cu str. Tecuci.
Pretul este de 25 lei/kg, dar de la 1 mai o sa fie in jur de 27 lei (mi-a zis o doamna de acolo). Au si suporturi si le livreaza ei la local.
Laboratorul e f micut dar arata bine, e curat si miroase grozav =P~ .
Si mie mi-au recomandat mai multe perechi care au avut tortul la nunta de la ei, inclusiv viitorii mei nasi ;-) .
Sper ca v-am fost de ajutor. Pupici :* . Spor la pregatiri!

pt Mariana_GL si ina 81 spune-ti si mie cum ajung la "Marachino" ???
ca am fost ieri pe drumul de centura (ca asa intelesesem) si m-am plimbat degeaba
Astept colacul de salvare!! please ca nu mai am mult timp.
sunt bune torturile de acolo???[-o<

INA81
22.05.2007, 09:13:24
pt Mariana_GL si ina 81 spune-ti si mie cum ajung la "Marachino" ???
ca am fost ieri pe drumul de centura (ca asa intelesesem) si m-am plimbat degeaba
Astept colacul de salvare!! please ca nu mai am mult timp.
sunt bune torturile de acolo???[-o<
nu stiu cum sa-ti explic mai clar deci ( ca nu ma pricep delok la explicat )#-o deci ajungi la masnita la magazinul extra si o iei pe straduta care duce la centura (intersectia cu semafor) si mergi pana aproape de centura , pe partea dreapta penultima straduta ; si mai intrebi persoanele de pe acolo ca eu asa am facut : sa-ti spuna unde este laboratorul de prajituri si iti arata .
ps: nu este drumul de centura este drumul care duce la centura;
torturi acolo ca si aspect sunt din acelea clasice daca iei torturile de la ei trebuie sa iei si prajiturile altfel nu ti le da separat sau ma rog spuneau ceva de genul acesta trebuie sa mai intrebi; ei spun ca totul e natural dar ...eu lucrez in domeniu si stiu ca nu are cum ,nu exista :-" ; am mancat tort de acolo acum 2 ani la o nunta sincer nu mai stiu ce gust avea daca a fost bun dar poti sa vezi poze ;
sper sa reusesti sal gasesti daca nu te ajut eu caci am impresia ca locuim aproape .
pupici

raluk11
22.05.2007, 10:08:31
[quote=INA81;241860]nu stiu cum sa-ti explic mai clar deci ( ca nu ma pricep delok la explicat )#-o deci ajungi la masnita la magazinul extra si o iei pe straduta care duce la centura (intersectia cu semafor) si mergi pana aproape de centura , pe partea dreapta penultima straduta ; si mai intrebi persoanele de pe acolo ca eu asa am facut : sa-ti spuna unde este laboratorul de prajituri si iti arata .

multumesc frumos!! cred ca ma las pagubasa si ma duc la Chip si Dale. Mie imi face cineva prajiturile pt nunta, si daca e necesar voi mai cumpara cateva prajituri pt cununia civila. Tu ce fel de tort iti faci la Chip si dale??? cu frisca sau ciocolata?? stii daca iti da cadou torturile pt nasi?? pupici
Unde stai??
pupici >:D<

moskya22
22.05.2007, 11:53:40
raluk mama grabeste-te !acusica esti miresica :rocking: si tu nu ai tortul:-SS Mergi la chip nu mai astepta sau da-ti gaseala cu ina(frumoasa fata:-p :D:* )sa-ti arate ea laboratorul ca e aproape de locuinta ei

allyy
22.05.2007, 12:00:18
Ok, sa presupunem ca o rezolvam cu tortul. Cum procedati la faza cu prajiturile? Mai puneti prajituri pe mese? Ce fel de prajituri? Cand este momentul lor? Sunt obligatorii sau e suficient tortul??

INA81
22.05.2007, 12:15:11
[quote=INA81;241860]nu stiu cum sa-ti explic mai clar deci ( ca nu ma pricep delok la explicat )#-o deci ajungi la masnita la magazinul extra si o iei pe straduta care duce la centura (intersectia cu semafor) si mergi pana aproape de centura , pe partea dreapta penultima straduta ; si mai intrebi persoanele de pe acolo ca eu asa am facut : sa-ti spuna unde este laboratorul de prajituri si iti arata .

multumesc frumos!! cred ca ma las pagubasa si ma duc la Chip si Dale. Mie imi face cineva prajiturile pt nunta, si daca e necesar voi mai cumpara cateva prajituri pt cununia civila. Tu ce fel de tort iti faci la Chip si dale??? cu frisca sau ciocolata?? stii daca iti da cadou torturile pt nasi?? pupici
Unde stai??
pupici >:D<
eu fac tort cu ciocoolata si frisca amandoua e si o prajitura la fel ; trebuie sa mi iau neaparat sa gust ; mi-a spus o fosta miresica ca e super bun; iar torturile de nasi le-am platit ei nu au auzit de cadou :-w si dau si 500 de mii pe artifiicii:-?
stau in micro 13 poate am inteles eu gresit dar aveam impresia ca stai pe apraope m-am inselat ?
pupici

INA81
22.05.2007, 12:19:06
raluk mama grabeste-te !acusica esti miresica :rocking: si tu nu ai tortul:-SS Mergi la chip nu mai astepta sau da-ti gaseala cu ina(frumoasa fata:-p :D:* )sa-ti arate ea laboratorul ca e aproape de locuinta ei
:D :D e prietena mea ne iubim da si ea e o scumpa :x :*
da raluca grabestete ca mai ai putin :*
pupici sa ne spui ce rezolvi

carmencita_82
22.05.2007, 14:50:12
Fetelor eu tind sa fac tortul la Chip si Dale insa as vrea sa merg sa dau comanda direct la laborator ca am fost in doua magazine si m-au dezamagit vanzatoarele. Stie cineva cum pot sa ajung la acest laborator sau daca se iau comenzi direct acolo??? Sau stiti voi alt laborator in afara de Dragos Rosu si cel din 13? Am fost si eu in 13 si nu am fost impreisonata! Astept pareri ca in weekend vreau sa dau si comanda de tort!!!!!!!!!>:D<

moskya22
22.05.2007, 14:55:51
BUNA !si eu m-am lovit de problema asta si m-a indrumat prietena mea la chip din centru acolo unde intorc unele maxi taxi si tipa de acolo a fost foarte draguta ,eu am rezervat doar suportul si a ramas sa merg in iulie sa ma decid asupra modelului si a compozitiei.mergi acolo ca sigur o vei rezolva

carmencita_82
22.05.2007, 14:58:46
Am fost deja in centru...cred ca nu am gasit-o pe fata aceea draguta de care zici tu ... sa mai incerc...mersi!

moskya22
22.05.2007, 15:06:19
dar ai spus ca ai nunta in iulie?de ce zici ca nu ai gasit-o pe tipa aia draguta,ce ti-au spus/?eu am insistat sa imi rezerv suportul cu toate ca mi s-a spus ca devreme pt luna august.Am dat 1mil si mi s-a facut o chitanta cu data nuntii,restaurantul,ora la care sa fie adus tortul si gramajul ...a ramas sa ma decid asupra compozitiei si modelului.INSISTA!

carmencita_82
22.05.2007, 15:09:46
dar ai spus ca ai nunta in iulie?de ce zici ca nu ai gasit-o pe tipa aia draguta,ce ti-au spus/?eu am insistat sa imi rezerv suportul cu toate ca mi s-a spus ca devreme pt luna august.Am dat 1mil si mi s-a facut o chitanta cu data nuntii,restaurantul,ora la care sa fie adus tortul si gramajul ...a ramas sa ma decid asupra compozitiei si modelului.INSISTA!
Pai si eu am intrebat acelasi lucru daca pot rezerva suportul si sa ma hotarasc mai tarziu asupra compozitiei...mi-au zis ca nu se poate ca trebuie sa achit 50% parca ... apoi am zis ca vreau un anumit tip de tort dar cu alte culori ornamentul (initial era albastru eu voiam altceva)...a strambat din nas...si mi-a zis ca tortul il aduc la 12 nu cand vreau eu...se pare insa ca nu am gasit aceeasi persoana...mai incerc in weekend.

moskya22
22.05.2007, 15:11:15
Ok, sa presupunem ca o rezolvam cu tortul. Cum procedati la faza cu prajiturile? Mai puneti prajituri pe mese? Ce fel de prajituri? Cand este momentul lor? Sunt obligatorii sau e suficient tortul??
Pai ma gandeam sa fie pe cate un platou de la inceput pe masa. Am zis sa fie prajituri cu blat din acelea taiate in dreptunghi si care au crema la mijloc

allyy
22.05.2007, 15:20:57
Pai ma gandeam sa fie pe cate un platou de la inceput pe masa. Am zis sa fie prajituri cu blat din acelea taiate in dreptunghi si care au crema la mijloc

Stiu de care, ca si mie imi plac mult de tot alea. Dar daca e prea cald ce faci?? Oare sunt obligatorii si aceste prajituri in afara de tort?

printzesa_26
22.05.2007, 15:54:54
Eu ma gandeam sa nu pun prajituri ca e de ajuns tortul...dar la inceput pe masa sa fie asezate pe platorui niste saleuri sau ceva in genul celor de la fornetti sau de la chip si dale pentru cei care vin mai devreme si pentru miri si ceilalti care au fost la biserica si care sunt extrem de obositi si infometati ;-) si....ca sa mai rontaie lumea inainte de primul fel de mancare; ce ziceti?:-?

carmencita_82
22.05.2007, 15:58:11
Eu ma gandeam sa nu pun prajituri ca e de ajuns tortul...dar la inceput pe masa sa fie asezate pe platorui niste saleuri sau ceva in genul celor de la fornetti sau de la chip si dale pentru cei care vin mai devreme si pentru miri si ceilalti care au fost la biserica si care sunt extrem de obositi si infometati ;-) si....ca sa mai rontaie lumea inainte de primul fel de mancare; ce ziceti?:-?
Eu zic ca e o idee foarte buna...asa o sa fac si eu!

allyy
22.05.2007, 15:58:33

Da, din alea sarate pun si eu (foitaje, alune, saratele etc) si vor sta pe masa toata seara. La fel vor sta si fructele. Si ma gandeam ca poate nu e obligatoriu sa pun si ceva dulce, de genul prajiturilor cu crema.
Nici nu stiu cum sa fac....

INA81
22.05.2007, 16:11:42
Da, din alea sarate pun si eu (foitaje, alune, saratele etc) si vor sta pe masa toata seara. La fel vor sta si fructele. Si ma gandeam ca poate nu e obligatoriu sa pun si ceva dulce, de genul prajiturilor cu crema.
Nici nu stiu cum sa fac....
si eu mam gandit la fel la niste foietaje , sartele dar si niste prajiturele ceva mai dulci stiti sa merga ca desert dupa ce mananca omul , dar nu o sa iau din acelea cu crema chiar daca sunt super bune =P~ dar sunt si scumpe si plus ca sunt si fooarte dulci si provoaca sete iar daca este cald se molesesc ;
sa vedem
pupici

iulia24
22.05.2007, 17:37:56
laboratorul de la chip si dale este in m 17 langa rest Havana in ceea ce priveste prajiturile eu as spune foietaje, fursecuri si ceva saratele poate sa fie si din foietaj mai ales ca am auzit ca in aug anul acesta vor fi 45 grade

INA81
22.05.2007, 18:12:29
laboratorul de la chip si dale este in m 17 langa rest Havana in ceea ce priveste prajiturile eu as spune foietaje, fursecuri si ceva saratele poate sa fie si din foietaj mai ales ca am auzit ca in aug anul acesta vor fi 45 grade
ne vom topi de cald anul acesta cred ca indiferent in ce luna avem nunta#:-S #:-S #:-S :gen_07:
pupici

carmencita_82
23.05.2007, 06:56:53
Multumesc Iulia...merg in weekend si sper sa mai rezolv si problema asta cu tortul!

INA81
23.05.2007, 10:21:14
Multumesc Iulia...merg in weekend si sper sa mai rezolv si problema asta cu tortul!
am mai spus asta si ma repet cred : este ceea ce stiu de la o fosta miresica : comenzile de tort la chip si dale este bine sa le dai in centru langa magazinul miss . nu stiu de ce ;
pupici

elena_lorelei
13.07.2007, 20:09:22
Readuc acest subiect in actualitate si strig dupa ajutor!
Nu am nici o treaba cu dulciurile, ca atare nu am cumparat niciodata torturi din comert si nici nu prea cred ca pot face mare diferenta intre gusturile "bune" si cele "rele" ale torturilor.:(
Dar stiu ca invitatii nu sunt asa "salbatici" ca mine si probabil ca majoritatea vor aprecia un tort bun.
V arog din suflet, indrumati-ma catre o cofetarie, un laborator, o persoana....ceva care stie sa faca torturi bune, aspectuase si....acceptabile ca pret.

carmencita_82
13.07.2007, 21:16:02
Asteapta sa treaca nunta mea si daca am fost multumita de tort o sa iti spun! ;-)

INA81
20.07.2007, 09:32:01
fetelor intru sa va dau o noua veste .............. cele ce faceti tortul la chip si dale mergeti si verificativa comanda eu am fost si am avut mari surpize ; auzisem de la alte miresici ca torturile lor nu se prea potrivesc cu ceea ce prezinta ei acolo sau pe site ; ideea este ca eu am fost si noroc ca mi-a trecut prin minte sa trec peste tot (torturi, muzica, florarie) pentru ultimele retusuri ; deci dai o comanda si ei iti aduk alt tort: imi venea sa urlu sau sau sa bat pe toata lumea de acolo , ideea e ca fetele iti iau comanda insa inginera de la laborator le face cum crede ea:-L ;nici nu stiau ce fel de artifici vreau desi scria acolo mare cat capul meu,floricelele de deasupra sincera sa fiu nu stiu ce culoare o sami puna , compozitia ........ le era neclara ......... torturile de nasi era unul e 1 kg 300 altul de 1 kg 500 ; aseara au ajuns amandoua la 1, 500 (tot sunau la laborator aia aveti cealalta aveti :-L deci........ ma luase cu calduri , si credetima tortul ales este foarte simplu si ca compozitie si ca aspect exterior)
deci va spun numai si numai tampenii ; am iesit cu niste DRACI de acolo #-o imi crescuse tensiunea si plangeam ca o proasta
in concluzie..... tortul meu va fi o mare surpriza se pare pentru ca nu am mai stat sa mai discut ca nu aveam cu cine
pupici

aury
21.07.2007, 12:00:48
Despre cofetaria "Dragos rosu" imi poate spune si mie cineva.....ceva impresii?

LILICA
21.07.2007, 12:08:28
Despre cofetaria "Dragos rosu" imi poate spune si mie cineva.....ceva impresii?
Pe 18 aug. are nunta verisoara mea, mama ei e cofetar la DR, o sa pun poze cu tortul si ce dulcegarii o sa mai papam.:D
Dar stii ce preturi au8-| .

aury
21.07.2007, 16:59:00
Pe 18 aug. are nunta verisoara mea, mama ei e cofetar la DR, o sa pun poze cu tortul si ce dulcegarii o sa mai papam.:D
Dar stii ce preturi au8-| .
Chiar daca e cofetarie,am auzit ca sunt cam piperati !!!!!dar .....ca se merita .astept poze

LILICA
21.07.2007, 17:28:18
Chiar daca e cofetarie,am auzit ca sunt cam piperati !!!!!dar .....ca se merita .astept poze
Mergi acum sau alta sambata/duminica la ei si vezi torturi gata facute, ca le duc abia seara tarziu la restaurante.Au program pna la 22.00 din cate stiu,zilnic.

elenagalati
22.07.2007, 17:28:05
Am inteles ca kilogramul de tort cu frisca e de 200 000 lei.

printzesa_26
23.07.2007, 12:30:34
Am inteles ca kilogramul de tort cu frisca e de 200 000 lei.

La ce cofetarie?:-"

aury
23.07.2007, 14:18:22
La ce cofetarie?:-"
La "Dragos rosu ".Undeva prin tig 2 ,pe langa fostul "cin cin"...........daca imi amintesc bine .pupik

printzesa_26
23.07.2007, 16:09:25
La "Dragos rosu ".Undeva prin tig 2 ,pe langa fostul "cin cin"...........daca imi amintesc bine .pupik

Mersi pt raspuns.....;-)

Felicia
24.07.2007, 02:23:59
Mersi pt raspuns.....;-)
Eu am facut la Partener si a iesit un tort super delicios si frumos si la pret foarte bun.
Am avut sala cu verde si galben....deci...=D>

INA81
24.07.2007, 08:44:45
Eu am facut la Partener si a iesit un tort super delicios si frumos si la pret foarte bun.
oo ce frumos =P~ =P~ ......si am vazut si o miresica aolo :-? .....;)) (imi place cum e sala aranjata ce se vede din poza )
pupici

printzesa_26
24.07.2007, 11:36:47

Stii ce sunt tare curioasa Felicia.....ce compozitie a avut tortul...si daca el a fost gustos...ca si eu la cununia civila am comandat tortul tot de la Partener...dar mi-a adus total altceva si alta compozitie..in plus era si foarte gretos....acum astept si pararea ta...:)>-

Felicia
24.07.2007, 12:09:44
Stii ce sunt tare curioasa Felicia.....ce compozitie a avut tortul...si daca el a fost gustos...ca si eu la cununia civila am comandat tortul tot de la Partener...dar mi-a adus total altceva si alta compozitie..in plus era si foarte gretos....acum astept si pararea ta...:)>-
Eu i-am specificat cu o sapt inainte de nunta, vreo 4 zile, exact cum vreau sa fie. A fost cu blat alb, cu un strat de frisca, cu unul de cicocolata cu fructe. Mie mi-a placut, si mie personal nu-mi plac prajiturile foarte dulci, deci nu cred ca afost foarte dulce, deci gretos....Ce sa zic....lumea a fost multumita de tort. Mie mi-a placut si foarte mult aspectul, asta a contat foarte mult ptr mine. eu am luat si prajiturile ptr restaurant tot de acolo, mi le-a asezat frumos pe platouri din alea din carton cu marginea dantelata si nu mai trebuiau decat sa fie puse pe masa, cei de la restaurant nu le-au mai manevrat ca sa le strice aspectul..Eu zic ca a fost bine.Acum, sunt gusturi si gusturi, nu poti sti.:)

printzesa_26
24.07.2007, 14:42:06
Eu i-am specificat cu o sapt inainte de nunta, vreo 4 zile, exact cum vreau sa fie. A fost cu blat alb, cu un strat de frisca, cu unul de cicocolata cu fructe. Mie mi-a placut, si mie personal nu-mi plac prajiturile foarte dulci, deci nu cred ca afost foarte dulce, deci gretos....Ce sa zic....lumea a fost multumita de tort. Mie mi-a placut si foarte mult aspectul, asta a contat foarte mult ptr mine. eu am luat si prajiturile ptr restaurant tot de acolo, mi le-a asezat frumos pe platouri din alea din carton cu marginea dantelata si nu mai trebuiau decat sa fie puse pe masa, cei de la restaurant nu le-au mai manevrat ca sa le strice aspectul..Eu zic ca a fost bine.Acum, sunt gusturi si gusturi, nu poti sti.:)

Mersi mult....pentru raspuns....mai am putin timp de gandire.....apropos...cat a mai ajuns kg?8-| Ca anul trecut era 20 ron :-?

Felicia
24.07.2007, 17:15:52
Mersi mult....pentru raspuns....mai am putin timp de gandire.....apropos...cat a mai ajuns kg?8-| Ca anul trecut era 20 ron :-?
26 ron tortul si 14 ron prajiturile

raluk11
25.07.2007, 08:39:16
Ina

Stai linistita! Va iesi bine si tortul! Si daca nu iese asa cum iti doresti, daca aud ca te-ai intristat sau ai dat vreo lacrima...........ma supar rau de tot!
Totul va fi bine!
Vei fi o mireasa extraordinar de frumoasa si vei avea o nunta de vis! >:D<

INA81
25.07.2007, 10:36:02
Ina

Stai linistita! Va iesi bine si tortul! Si daca nu iese asa cum iti doresti, daca aud ca te-ai intristat sau ai dat vreo lacrima...........ma supar rau de tot!
Totul va fi bine!
Vei fi o mireasa extraordinar de frumoasa si vei avea o nunta de vis! >:D<
multumesc frumos pentru incurajari raluka esti o scumpa >:D< , insa in momentele astea nu stiu ce m-arface sa nu mai fiu stresata ; oricum m-am uscat de lacrimi pana acum din cauza diferitelor probleme care au aparut #-o asa ca nu stiu daca au mai ramas si pentru sambata ;
pupici

moskya22
25.07.2007, 11:18:16
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< :gen_17: :gen_17: :gen_17:
care sunt aia care iti fac probleme?zi mie ca ii bat pe toti :spider:

INA81
25.07.2007, 14:10:18
>:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< >:D< :gen_17: :gen_17: :gen_17:
care sunt aia care iti fac probleme?zi mie ca ii bat pe toti :spider:
:(( :(( :(( :-< :-<
:*

Felicia
26.07.2007, 12:47:25
Ma tot chinui sa atasez link-ul cu poze....nu stiu dc am reusit:-\

Felicia
26.07.2007, 12:48:04
Creca am reusit\:D/ :))

carmencita_82
26.07.2007, 16:17:41
Eu am facut tortul la Chip si Dale si a fost foarte bun. Interior crema de ciocolata si fructe din compot ornat cu frisca! Singurul incovenient a fost ca l-au adus destul de devreme pe la 23.00 Dar a rezistat bine pana dimineata si foarte frumos ornat!

aury
26.07.2007, 20:46:23
Eu azi am fost la "Dragos rosu",sa ma interesez de pret ,alea alea
Deci preturile variaza intre 400mii si 500mii pe kg.,din marzipan.Am ramas f placut surprinsa de ornamentele lor.(cand am intrat acolo imi venea sa vomit .....de pofta.era un miros imbietooooooor.....).au deja programari si pt luna octombrie.
ramane sa ne decidem ,si maine sa mergem sa facem comanda.va pupik

LILICA
26.07.2007, 20:49:33
Eu azi am fost la "Dragos rosu",sa ma interesez de pret ,alea alea
Deci preturile variaza intre 400mii si 500mii pe kg.,din marzipan.Am ramas f placut surprinsa de ornamentele lor.(cand am intrat acolo imi venea sa vomit .....de pofta.era un miros imbietooooooor.....).au deja programari si pt luna octombrie.
ramane sa ne decidem ,si maine sa mergem sa facem comanda.va pupik
Nu era matusa mea???
Poate e maine.;))

aury
27.07.2007, 00:00:54
Nu era matusa mea???
Poate e maine.;))
Nu stiam ca e matusa ta ....!ca ii spuneam ca vin din partea ta ,si poate imi facea reducere:))

aury
03.08.2007, 09:30:54
Fara gluma:imi puteti recomanda o cofetarie(laborator)unde facc torturi bune si aratoase?

elena_lorelei
03.08.2007, 18:43:49
Eu m-am hotarat in privinta tortului: la "Chip&Dale". Am mancat odata tort de nunta de la ei si mi-a placut la nebunie (tine cont ca eu nu ma omor cu dulciurile :) ). De asemeni, mai multe miresici mi-au recomandat aceasta cofetarie din tot sufletul...si ca gust si ca aspect. Deci....poti incerca :D

aury
04.08.2007, 09:01:24
Eu m-am hotarat in privinta tortului: la "Chip&Dale". Am mancat odata tort de nunta de la ei si mi-a placut la nebunie (tine cont ca eu nu ma omor cu dulciurile :) ). De asemeni, mai multe miresici mi-au recomandat aceasta cofetarie din tot sufletul...si ca gust si ca aspect. Deci....poti incerca :D
Stii cumva la ce pret este?

elena_lorelei
04.08.2007, 11:21:49
Am inteles ca pretul pe kg de tort la Chip&Dale este 30 lei.

aditza
06.08.2007, 10:48:05
Buna fetelor, noi ne-am facut tortul la cofetaria Dolce Vita, ne-a costat 250.000 lei/kg, iar colacii pt nasi au fost gratis. Singura problema este ca nu-si asigura transportul, dar noi ne-am descurcat nu a fost atat de greu. Tortul l-am facut exact cum ne-am dorit si a aut 5 etaje. Va atasez poze ca sa va faceti o idee.

elena_lorelei
06.08.2007, 19:53:53
E o idee...A mai scris una sau doua miresici despre cofetaria asta (e cea din Tiglina, de la parterul magazinului cu haine, nu?) Si se pare ca au fost foarte incantate;-)

aury
15.08.2007, 15:04:24
Azi am comandat si noi tortul.La "dragos rosu".450mii/kg.cam scumputz,dar cred ca merita.Decat ca luam la 250-300.ii/kg ,si sa fie paine insiropata ,mai degraba mai scump dar ceva bun.

elena_lorelei
15.08.2007, 23:08:42
"Decat ca luam la 250-300.ii/kg ,si sa fie paine insiropata ,mai degraba mai scump dar ceva bun."

Mi se pare cel putin urat pusa problema Aury[-X
Ce este scump nu este obligatoriu si scump...asta cam suna a snobism. E propria ta alegere ce pret esti dispusa sa dai, dar te puteai opri aici! Chiar nu era cazul sa continui cu acea comparatie de prost gust.[-(

Felicia
15.08.2007, 23:12:45
Azi am comandat si noi tortul.La "dragos rosu".450mii/kg.cam scumputz,dar cred ca merita.Decat ca luam la 250-300.ii/kg ,si sa fie paine insiropata ,mai degraba mai scump dar ceva bun.
EU am avut tort la 250mii /kg, si pot sa zic ca a fost super delicios si , cel mai important, NATURAL....Si de aspect am fost foarte multumita, asa ca...nu pretul face gustul, te asigur.

anlya_426
16.08.2007, 09:14:27
EU am avut tort la 250mii /kg, si pot sa zic ca a fost super delicios si , cel mai important, NATURAL....Si de aspect am fost foarte multumita, asa ca...nu pretul face gustul, te asigur.

subscriu......

aaaaaa..si inca ceva...depinde foarte mult de gusturi....mie nu imi prajiturile de la D. R. ...dar aste e problema mea...sigur pt altii ele sunt foarte bune.....

aditza
16.08.2007, 10:05:00
subscriu......

aaaaaa..si inca ceva...depinde foarte mult de gusturi....mie nu imi prajiturile de la D. R. ...dar aste e problema mea...sigur pt altii ele sunt foarte bune.....

Si eu sunt de aceeasi parere, tortul nostru a costat 250.000lei/kg, si daca va uitati mai sus aveti si poza cu el. Nu mi se pare prea ieftin si nu prea cred ca la C&D ar fi iesit asa de frumos. Cat despre cofetaria D. Rosu nu prea stiu nimic, nu am cumparat niciodata ceva de la ei. La urma urmei fiecare face ce vrea, eu insa nu am vrut sa dau multi bani pe tort, mai ales ca stiam ca se poate mai ieftin si la fel de bun, daca nu mai bun. Pupici.

aury
16.08.2007, 10:12:51
"Decat ca luam la 250-300.ii/kg ,si sa fie paine insiropata ,mai degraba mai scump dar ceva bun."

Mi se pare cel putin urat pusa problema Aury[-X
Ce este scump nu este obligatoriu si scump...asta cam suna a snobism. E propria ta alegere ce pret esti dispusa sa dai, dar te puteai opri aici! Chiar nu era cazul sa continui cu acea comparatie de prost gust.[-(
Imi cer scuze,nu am vrut sa jignesc pe nimeni,sau sa par eu .....cine stie cum.Sincer ,imi pare rau .Am scris ceea ce am gandit in momentul acela ,nedandu-mi seama ca as putea parea snoaba.De multe ori si eu spun acelasi lucru:"nu mereu ceea ce e scump este de calitate",dar intr-un anumit fel,vroiam sa ma incurajez,ca am facut alegerea buna,chiar daca e cam scump.
Sa stiti ca nu sunt atat de rea:((.

printzesa_26
16.08.2007, 10:56:57
Ieri mi-am comandat ei eu tortul mirilor si ale nasilor....sper sa iasa asa cum vreau eu....E cu ciocolata alba pe deasupra si cu ciocolata neagra si visine in alcool in interior....

Ale nasilor le facem din ciocolata neagra la exterior..si aceeasi compozitie;))

printzesa_26
16.08.2007, 10:59:26
Imi cer scuze,nu am vrut sa jignesc pe nimeni,sau sa par eu .....cine stie cum.Sincer ,imi pare rau .Am scris ceea ce am gandit in momentul acela ,nedandu-mi seama ca as putea parea snoaba.De multe ori si eu spun acelasi lucru:"nu mereu ceea ce e scump este de calitate",dar intr-un anumit fel,vroiam sa ma incurajez,ca am facut alegerea buna,chiar daca e cam scump.

Stai linistita...te intelegm. Stressul e de vina cu siguranta....si pe mina ma cam ia cateodata valul...dar revin repede cu picioarele pe pamant...;))

INA81
16.08.2007, 12:51:47
stim ca nu esti rea stai calma ; daca iti amintesti si euu am avut o mica neintelegere cu o miresica de pe site nu mai stiu cine ca nu am dat importanta pentru ca nu m-am suparat delok cand sustineam ca o anumita firma din galati face torturile foarte bune ptr ca mancasem si prajituri si torturi si au fost grozave si eram asa de incantata chiar daca gaseam si cu 100de mii mai ieftin la alte firme - nu a fost delok asa asa ; asa ca nu iti face griji ;si asa este cum spuneai tu mai sus te incurajai singura ca e alegerea cea mai buna si iti doresc din tot sufletul sa fie ....sincer va doresc la toate sa va bucurati de tot ce comandati pentru ca stiu ce inseamna sa vrei ceva si sa te chinui sa te certi cu toate ,,caprele,,, sa ti faca ce vrei tu
asa ca inainte <:-P la urma urmei e un tort si credema se mananca indiferent daca e dulce sau acru de ciocolata sau frisca pupici

aditza
16.08.2007, 13:47:31
Ieri mi-am comandat ei eu tortul mirilor si ale nasilor....sper sa iasa asa cum vreau eu....E cu ciocolata alba pe deasupra si cu ciocolata neagra si visine in alcool in interior....

Suna delicios=P~. Am sa incerc si eu varianta asta de tort, nu pt nunta ca a mea a fost, ci pt ziua sotului. Pupici.

elena_lorelei
16.08.2007, 19:57:43
Pt. Aury:
nici nu imi imagineam ca esti rea, sunt prea putini oameni rai cu adevarat in lumea asta:D
Si poate si eu m-am "stropsit" cam tare..vorba celor doua miresici (Ina si Printesa) e si stresul asta de vina.
Eu ma bucur mult ca s-a lamurit problema si ca a fost doar o simpla neintelegere.

elena_lorelei
16.08.2007, 20:17:57

Suna tare bine;;) La ce cofetarie le-ai comandat?

carmencita_82
16.08.2007, 20:33:10
Tortul meu a fost facut la Chip si Dale. A fost foarte bun si frumos!

LILICA
20.08.2007, 18:36:05
Tortul verisoarei de la DR:>

LILICA
20.08.2007, 18:39:05
Mai am...;;)
O sa pun si torturile pentru nasi.

LILICA
20.08.2007, 19:53:12
Torturile nasilor...<:-P <:-P <:-P

INA81
21.08.2007, 14:28:28
Tortul verisoarei de la DR:>
ma scuzi ca intreb dar pe ce au fost asezate torturile?:-?

LILICA
21.08.2007, 17:34:03
ma scuzi ca intreb dar pe ce au fost asezate torturile?:-?
#:-S Cred ca erau suporturi dar acoperite, nu stiu:-s .

INA81
21.08.2007, 19:06:45
#:-S Cred ca erau suporturi dar acoperite, nu stiu:-s .
da am vazut asta un suport acoperit cu satin :-? insa torturile au stat pe niste farfurii mai mari nu ? caci asa mi se par a fi .
pupici

adela_mc
02.09.2007, 20:47:39
BUNA MIRESICILOR,
am citit atatea despre tortul de nunta ,despre diferite cofetarii dar v-as ruga cele care ati avut nunta sa-mi spuneti concret de unde ati luat faimosul tort.
Nasii nostri zic ceva de "dolce vita",dar am citit aici ca e problema cu transportul.
Va rog ajutati-ma.

lalua99
02.09.2007, 23:40:17
torturile de la dragos rosu sunt foarte bune si aspectoase.cele de la chip si dale nu sunt asa stralucite,mai ales daca vreti cu martipan.

INA81
03.09.2007, 09:22:19
BUNA MIRESICILOR,
am citit atatea despre tortul de nunta ,despre diferite cofetarii dar v-as ruga cele care ati avut nunta sa-mi spuneti concret de unde ati luat faimosul tort.
Nasii nostri zic ceva de "dolce vita",dar am citit aici ca e problema cu transportul.
Va rog ajutati-ma.
torturile de la Chip si Dale nu sunt bune ....punct...... sunt niste neseriosi din toate punctele de vedere ....eu am avut tort de la ei si am fost socata de cat de neseriosi ; pozele tortului meu sunt mai sus :70 % diferit fata de ce am comandat noroc ca nu stia nimeni diferenta ; iar dintre torturile de nasi doar unul a fost identic cu cel comandat celalalt era cu totul si cu totul diferit .......la fel nimeni nu stia ce am ales eu ; in ceea ce priveste compozitia :-& nu ca nu ar fi fost bun se putea manca dar nici nu se compara cu prajiturile pe care ei le comercializeaza,ca sa inchei : stai depoarte de ei : isi bat joc cu aceeasi suma de abni sau cu 500 de mii in plus iti iei un tort si mai bun daca nu la aspect macar la gust ;
penru orice alta nelamurire suntem aici
pupici

adela_mc
03.09.2007, 10:02:36
Merci de sfaturi,
Eu sunt inginer in ind.alim. si cunosc f bine tehnica celor de la "chip si d." si "cukys",an avut colege care au lucrat acolo si sincer ......un dezastru.
Ma gandeam sa merg pe "dolce vita"sau "dragos r.",nasii mi-au recomandat cu toata increderea.
Oricum sunteti f amabile si saritoare,multumesc.
Stiti cumva daca fac astfel de torturi?

INA81
03.09.2007, 10:26:39
Merci de sfaturi,
Eu sunt inginer in ind.alim. si cunosc f bine tehnica celor de la "chip si d." si "cukys",an avut colege care au lucrat acolo si sincer ......un dezastru.
Ma gandeam sa merg pe "dolce vita"sau "dragos r.",nasii mi-au recomandat cu toata increderea.
Oricum sunteti f amabile si saritoare,multumesc.
Stiti cumva daca fac astfel de torturi?
si eu tot ing ind alim:> ce an ai terminat ? in galati sau la bucuresti ; si eu am lucrat la cukys:-& si ai dreptate ; modelul de tort ales de tine e super darnu am vazut expus in galati cel putin nu la cofetariile unde am fost eu ;
pupici

adela_mc
03.09.2007, 17:13:36
da am terminat in Galati,in 2003.
O sa incerc la Dragos Rosu.
Projiturele de unde ai luat?Si cam ce cantitate pt 110pers?
:) :)

INA81
03.09.2007, 21:16:40
da am terminat in Galati,in 2003.
O sa incerc la Dragos Rosu.
Projiturele de unde ai luat?Si cam ce cantitate pt 110pers?
:) :)
eu am terminat in 2005 #:-S
prajiturile le-am luat de la un laborator de fapt e un magazin mixt ( pentru ca dupa faza cu chip si dale m-am jurat ca nu imi mai iau nici macar o inghetata de la ei ) este in micro 38 in piata sunt fff bube si ieftine si am luat 7 kg 500 pentru 100 de persoane , bine dar noi am luat in luscam 10 kg si pentru acsa dar foarte bune , dai comanda in saptamana respectiva si ti le face proaspete atunci inainte de nunta cu o zi
pupici

adela_mc
04.09.2007, 21:18:35
o sa incep sa colind si eu sa observ "piata" de prajituri si dupa aceea ma hatarasc ce iau.
M-am gandit la vreo 12 kg pt 150pers.Sper sa fie ok.:)>-

elena_lorelei
04.09.2007, 21:52:15
o sa incep sa colind si eu sa observ "piata" de prajituri si dupa aceea ma hatarasc ce iau.
M-am gandit la vreo 12 kg pt 150pers.Sper sa fie ok.:)>-

Cred ca ai calculat bine. In general se calc. 100g/persoana, dar tinand cont ca dimineata la tort nu mai ai chiar 150 eu zic ca e bine.
Nici eu inca nu am facut nimic cu tortul. Am tot auzit de la cunostinte din cercuri diferite de un faimos cofetar de undeva din Filesti (face totul de casa de ani de zile si este foarte laudat si cautat). Inca nu am ajuns la el sa vad despre ce e vb. Poate ma duc pana la Filesti sapt asta si va anunt ce am gasit.

INA81
04.09.2007, 22:10:18
Cred ca ai calculat bine. In general se calc. 100g/persoana, dar tinand cont ca dimineata la tort nu mai ai chiar 150 eu zic ca e bine.
Nici eu inca nu am facut nimic cu tortul. Am tot auzit de la cunostinte din cercuri diferite de un faimos cofetar de undeva din Filesti (face totul de casa de ani de zile si este foarte laudat si cautat). Inca nu am ajuns la el sa vad despre ce e vb. Poate ma duc pana la Filesti sapt asta si va anunt ce am gasit.
eu am fost atunci k eramin cautari si sunt foarte bune eu am gustat singur inconvenient este sau poate sa schimbat intre timp este ca iti dau prajiturile daca comanzi si torturile de la ei ; in schimb sunt naturale si foarte buna
pupici

printzesa_26
04.09.2007, 22:11:14
Eu mi-am comandat torul mirilor si nasilor la Partener....A fost de 12 kg pentru 70 de persoane...ceeea ce a fost enorm;)) ...dar nu ne-a invatat nimeni...si...asta e:-" ...am ramas cu el aproape jumate dupa nunta...dar s-a mancat pana la urma...Nu mi-a placut pentru ca nu a fost compozitia pe care am cerut-o (ciocolata neagra cu visine in alcool)...in rest...pe din'afara a fost Ok. Cand ne-am dus sa predam suportul...i-am cerut explicatii doamnei de acolo...dar ea foarte nonsalant mi-a raspuns ca asa a crezut ea de cuviinta ca e mai bine.....sa imi puna numai frsca colorata (mintindu-ma pe fata ca era ciocolata alba). Eu zic sa NU mai apelati la Partener...pentru ca NU va respecta intocmai comanda[-X [-X [-X [-X

adela_mc
05.09.2007, 12:43:15
multumim pt sfaturi.
incercam sa evitam pe cat posibil locatiile care au creat probleme.
Ce bine ca existati!!!!!
Eu azi merg sa vb de tort

iulia24
17.09.2007, 19:41:55
fetelor eu zic ca pana la urma nici o cofetarie nu este perfecta cand auzi ceva bun despre una apare si o parere rea asta depinde putin si de noroc poate ca la unii s-a nimerit sa fie excelent tortul sau prajiturile iar la altii sa nu le placa bine acum depinde si de gustul fiecaruia

anlya_426
18.09.2007, 08:09:04
fetelor eu zic ca pana la urma nici o cofetarie nu este perfecta cand auzi ceva bun despre una apare si o parere rea asta depinde putin si de noroc poate ca la unii s-a nimerit sa fie excelent tortul sau prajiturile iar la altii sa nu le placa bine acum depinde si de gustul fiecaruia

si eu cred ca depinde in cea mai mare parte de gusturi..de aceea sfatul meu este sa va comandati tortul de la cofetaria de unde va luati prajiturile sau torturile de obicei..si nu din auzite..pentru ca gusturile difera foarte mult...si mai ales nu se discuta:[email protected]:))......eu spre exemplu o sa-l comand la chip si dale.....pentru ca am lucrat cu ei si mi-a placut.........

moskya22
18.09.2007, 21:01:56
Tortul meu a fost facut la Chip si Dale. A fost foarte bun si frumos!
da exact asa a aratat tortul meu!eram sigura astia de la chip nu mai stiu altfel de model....Frumos nimic de zis dar eu l-am vrut ornat pe margini cu frisca si decorat cu inimioare din martipan ....de doua ori am fost acolo si le-am zis ...la ce pusca mai intreaba ''cum il doriti la interior ?dar la exterior?'' spune simplu asta e modelul standard si exact asa il facem chiar daca tu ca mireasa vrei avioane pe tort .
deci degeaba fetelor vreti ceva mai special la un anumit model de tort ca ei vi-l aduc exact cum arata in acele imagini de pe site fara nici un avion pe ele fara inimi fara nik altceva
stati sa vad ce poze merg puse sa vedeti ca tortul meu e identic cu al carmencitei

moskya22
18.09.2007, 21:07:58
ahhh si a doua oara cand am fost acolo m-au tinut si juma de ora sa le confirme de la laborator daca pot pune inimioare pe margini:[email protected] si stai si stai si intr-un final cica ''DA'' ... si in seara nuntii a papat cupidon toate inimile ca tortul meu era chel :)) ,era saracul decorat doar din cutit :-w ...adica era intinsa frisca
PRIMA POZA TORTUL MEU SI CELELALTE TORTUL CARMENCITEI

adela_mc
18.09.2007, 21:10:43
am dat comanda de tort la cofetaria "dolce vita".
e din frisca cu multe fructe in interior si cu trandafiri rosii naturali.
bonus ne-a dat 2 torturi pt nasi de 1 kg /fiecare dar noi le-am comandat de cate 1,5.
nu stiu mare lucru despre cei de la cofetarie dar am recomandari bune
sper sa iasa ok
pupici

elena_lorelei
19.09.2007, 00:18:40
<:-P<:-P<:-P
Sunt fericita!!! M-am hotarat si eu asupra tortului, mi-am facut timp, am fost, am vazut, mi-a placut la nebunie si...am comandat.
deci, am fost la acel celebru cofetar din filesti (am vazut ca niste miresici au vorbit de bine despre el pe la inceputul topicului, dar nu ii stiam denumirea), pur si simplu auzisem de la prea multe persoane despre el si chiar eram curioasa. E adevarat ca nu are decat suporturi clasice, dar sunt foarte incantata ca poate sa-mi faca tortul sa para "intreg". Si tot de la el mi-am comandat si prajiturile, face 5 tipuri si toate cu creme. Marele lui as, este faptul ca foloseste doar produse naturale.
Aaaaa, laboratorul se cheama "Marachino".

p.S. pt. Adela: felicitari pt. alegere!

anlya_426
19.09.2007, 09:20:09
[quote=elena_lorelei;396121]<:-P<:-P<:-P
Sunt fericita!!! M-am hotarat si eu asupra tortului, mi-am facut timp, am fost, am vazut, mi-a placut la nebunie si...am comandat.
deci, am fost la acel celebru cofetar din filesti (am vazut ca niste miresici au vorbit de bine despre el pe la inceputul topicului, dar nu ii stiam denumirea), pur si simplu auzisem de la prea multe persoane despre el si chiar eram curioasa. E adevarat ca nu are decat suporturi clasice, dar sunt foarte incantata ca poate sa-mi faca tortul sa para "intreg". Si tot de la el mi-am comandat si prajiturile, face 5 tipuri si toate cu creme. Marele lui as, este faptul ca foloseste doar produse naturale.

si cam ce preturi practica ?...... foloseste si martipan la imbracarea tortului ?dar cremele din interior sunt clasice sau si mai deosebite, gen mascarpone ?

aditza
19.09.2007, 11:08:42
<:-P<:-P<:-P

p.S. pt. Adela: felicitari pt. alegere!

Buna, ai facut o alegere buna, sora mea cumpara de la acest domn prajituri si stiu ca sunt delicioase. Eu nu am facut tortul la el pt ca nu ne incadram in buget, asa ca am ales ceva mai ieftin si aproape la fel de bun. Vreau poze cu tortul tau, sunt curioasa cum va iesi. Pupici.

anlya_426
19.09.2007, 12:44:31
Buna, ai facut o alegere buna, sora mea cumpara de la acest domn prajituri si stiu ca sunt delicioase. Eu nu am facut tortul la el pt ca nu ne incadram in buget, asa ca am ales ceva mai ieftin si aproape la fel de bun. Vreau poze cu tortul tau, sunt curioasa cum va iesi. Pupici.

ce preturi practica acest laborator ?

elena_lorelei
19.09.2007, 18:44:10
ce preturi practica acest laborator ?

Scuza-ma, acum am ajuns acasa...
Kilogramul de tort este 27 lei.
Kilogramul de prajituri este 22 lei.
Mie mi s-a parut foarte bine. In privinta cremelor...stiu doar ca sunt naturale, in sensul ca foloseste lapte adevarat, oua, ciocolata (pt. creme de ciocolata), nuci adevarate pisate, nu prafuri inlocuitoare cum fac multi de exemplu pt. pricomigdale, etc... De martipan, a fost foarte transant si mi-a spus ca pe piata noastra nici nu exista martipan! Cica ceea ce se foloseste cu aceasta denumire este o copie proasta a martipanului. Mai mult nu am cerut detalii, pt. ca eu nu vroiam martipan.
Atata incredere mi-a inspirat incat i-am dat mana libera sa-l faca cum vrea el in interior, dar sa fie bun. Cred ca va fi cu creme ciocolata, frisca, fructe confiate nuci....chiar nu stiyu;))

anlya_426
20.09.2007, 08:22:42
Scuza-ma, acum am ajuns acasa...
Kilogramul de tort este 27 lei.
Kilogramul de prajituri este 22 lei.
Mie mi s-a parut foarte bine. In privinta cremelor...stiu doar ca sunt naturale, in sensul ca foloseste lapte adevarat, oua, ciocolata (pt. creme de ciocolata), nuci adevarate pisate, nu prafuri inlocuitoare cum fac multi de exemplu pt. pricomigdale, etc... De martipan, a fost foarte transant si mi-a spus ca pe piata noastra nici nu exista martipan! Cica ceea ce se foloseste cu aceasta denumire este o copie proasta a martipanului. Mai mult nu am cerut detalii, pt. ca eu nu vroiam martipan.
Atata incredere mi-a inspirat incat i-am dat mana libera sa-l faca cum vrea el in interior, dar sa fie bun. Cred ca va fi cu creme ciocolata, frisca, fructe confiate nuci....chiar nu stiyu;))

multumesc tare mult............

loryk
20.09.2007, 08:35:31
si pe mine ma bate gandu sa fac comanda de tort la dolce vita, am auzit pareri bune despre cofetarie... stie cineva cu cat timp inainte trebuie sa mergi la ei?
din prajiturile lor nu am gustat pt ca nu prea cumpar dulciuri, poate cineva sa-mi spuna daca sunt bune?
ms

loryk
24.09.2007, 19:06:34
am fost la dolce vita si surpriza... nu aveau decat un singur suport pt tort!!!!
mi se pare lipsa de profesionalism sa faci torturi pt nunti si sa ai un sigur suport... adica faci un singur tort intr-o noapte???
asa ca am ajuns la chip si dale... si cred ca stiti deja ca aveti de unde alege... daca nu, intrati pe site-ul lor sa vedeti...

prapadeala
24.09.2007, 19:39:44
am fost la dolce vita si surpriza... nu aveau decat un singur suport pt tort!!!!
mi se pare lipsa de profesionalism sa faci torturi pt nunti si sa ai un sigur suport... adica faci un singur tort intr-o noapte???
asa ca am ajuns la chip si dale... si cred ca stiti deja ca aveti de unde alege... daca nu, intrati pe site-ul lor sa vedeti...

Un singur suport?? Ma intreb cum s-au gandit sa-si gaseasca clientela:)

alina_hahuie
08.10.2007, 23:32:42
Si eu vreau sa fac acelasi lucru!

anlya_426
09.10.2007, 13:23:30
e interesanta ideea cu inghetata..si unii o practica cu succes..eu am nunta in sept asa ca nu o sa servesc asa ceva..dar pt o nunta vara cred ca merge....

china
23.10.2007, 23:09:43
Buna fetelor,

Eu am nunta in iunie si as dori sa stiu cum cu cat timp inante trebuie inchiriat suportul de tort? Se poate inchiria suportul si face tortul in doua locuri complet diferite, ce stiti?

INA81
24.10.2007, 09:18:56
Buna fetelor,

Eu am nunta in iunie si as dori sa stiu cum cu cat timp inante trebuie inchiriat suportul de tort? Se poate inchiria suportul si face tortul in doua locuri complet diferite, ce stiti?
depinde unde vrei sa ti faci tortul caci fiecare cofetarie are politica ei, insa inchirierea suportului se face cam cu 3 maxim 4 luni inainte de nunta , nu am auzit de aceasta varianta cu inchirierea suportului dintr o parte si tortul din alta nu stiu ce sa zik care cofetarie ar face concesia asta , s anu cumperi tortul de la ei si sa iti inchirieze doar suportul
pupici
ps ai mare grija de unde iti cumperi tortul

loryk
27.10.2007, 11:48:02
eu am comandat tortul la chip&dale si am apucat sa gust putin cand l-am taiat, dar am inteles de la invitati ca a fost f bun... a avut ciocolata in interior si frisca exterior.

Bia1926
28.10.2007, 20:56:34
eu am comandat tortul la chip&dale si am apucat sa gust putin cand l-am taiat, dar am inteles de la invitati ca a fost f bun... a avut ciocolata in interior si frisca exterior.
hmmmm iam iam, mi ai facut o pofta....buna alegere, la fel m am gandit si eu sa il fac, oricum mai e pana atunci, sa vad ce imi recomanda cofetaria. dar un lucru e sigur , nu va fi din martipan. am fost la o nunta, tortul arata super, dar era gretos si avea un gust ciudat. ce folos ca arata ff bine daca nu il poti manca

INA81
29.10.2007, 15:51:46
eu mi-am exprimat parerea si inainte : nu mai cumpar nimik in viata mea de la chip& dale ; au fost neseriosi mi-au adus o porcarie de tort de spuneai k e paine insiropata ........ si plus de asta mi-au gresit modelul si nu mi-au adus mirii ...deci seriozitate : 0 % nu vreau sa mai intru in detali pentru ca nu o sa fac decat sa ii pun intr-o lumina proasta . pe care si-o merita ;eu la mine la nunta nu am gustat decat foarte putin si era groaznic si daca la mine a fost o coincidenta ......si la prietena mea tortul nu a corespuns cu comanda iar ca si gust .......... la fel ca si al meu ........bun de nimik ; asa ca daca ma intrebati pe mine ..nu va bazati pe chip &dale pentru o nunta .
pupici

loryk
29.10.2007, 21:15:14
eu mi-am exprimat parerea si inainte : nu mai cumpar nimik in viata mea de la chip& dale ; au fost neseriosi mi-au adus o porcarie de tort de spuneai k e paine insiropata ........ si plus de asta mi-au gresit modelul si nu mi-au adus mirii ...deci seriozitate : 0 % nu vreau sa mai intru in detali pentru ca nu o sa fac decat sa ii pun intr-o lumina proasta . pe care si-o merita ;eu la mine la nunta nu am gustat decat foarte putin si era groaznic si daca la mine a fost o coincidenta ......si la prietena mea tortul nu a corespuns cu comanda iar ca si gust .......... la fel ca si al meu ........bun de nimik ; asa ca daca ma intrebati pe mine ..nu va bazati pe chip &dale pentru o nunta .
pupici

e posibil ca la tine sa fi fost intr-adevar cum spui, dar vreau sa iti spun ca eu nici macar nu i-am mai sunat in ziua sau in seara nuntii pt tort, pt simplul fapt ca nu am avut timp, si ei au aparut la ora stabilita la restaurant. o singura data am fost acolo, cand am dat comanda!! cu vreo 2 sapt inainte adica. iar de miri pe tort nici nu am discutat si nici nu stiam ca vor fi... i-au oferit din partea lor... in plus tortul a fost f bun... eu am plecat imediat dupa nunta si nu am apucat sa mai gust din el =P~

INA81
30.10.2007, 09:38:54
e posibil ca la tine sa fi fost intr-adevar cum spui, dar vreau sa iti spun ca eu nici macar nu i-am mai sunat in ziua sau in seara nuntii pt tort, pt simplul fapt ca nu am avut timp, si ei au aparut la ora stabilita la restaurant. o singura data am fost acolo, cand am dat comanda!! cu vreo 2 sapt inainte adica. iar de miri pe tort nici nu am discutat si nici nu stiam ca vor fi... i-au oferit din partea lor... in plus tortul a fost f bun... eu am plecat imediat dupa nunta si nu am apucat sa mai gust din el =P~
nici eu nu i-a, sunat in ziua sau in sear nuntii am fost cu doua luni inainte la ei si mi-am inchiriat suportul ; si am dat comanda de tort etc si inainte cu 2 saptamani am fost sa verifi dac stiu locatia unde sal aduka si surpriza ei nu stiau nici modelul etc, si ce ma deranjat cel mai mult a fost faptul k m-au intrebat : dar ce fel de artificii doriti ?/:) :O artificii pe care le platisem deja 50 ron ; deci mai mare nesimtire decat acolo n-am vazut ; plus k si la mine mirii au fost din partea lor ..dar s-au fakut pierduti .
nu mai vreau sa continui ca as spune pana dimineata
pupici

alina_hahuie
30.10.2007, 22:48:32
Sambata asta am fost la nunta cumnatei mele. Ea a avut tortul de la chip&dale si a fost absolut delicios. Ea a ales k si reteta exact cea folosita pt prajitura Richard (cred) cu frisca si crema de lamaie. Pt a evita problemele cu blatul neinsiropat l-a facut cu blat de rulada( mult mai subtire si care nu necesuta insiropare) Ca si aspect a fost exact asa cum l-a comandat ea si a aratat f dragut. Daca reusesc pun si poze dar deocamdata nu stiu cum.

alina_hahuie
30.10.2007, 22:53:03
Despre chip&dale e clar k parerile sunt impartite si cred ca asta se explica prin faptul k exista mai multe sedii. Probabil k depinde de oamenii de la fiecare cofetarie in parte si mai putin de ce scrie pe firma de la intrare k poti avea un tort f bun de la chip&dale din centru si unul foarte naspa de la un alt chip&dale de nu stiu unde in alta parte.

alina_hahuie
30.10.2007, 22:59:23
De exemplu la nunta unchiului meu am facut tortul si prajiturile la Dragos rosu.
Prajiturile au fost extraordinare dar tortul a fost naspa.Asa-zisul martipan era un lapte praf putin umezit si intins pe suparfata tortului-ceea ce nu era prea gustos, iar frisca nu avea nici un gust. In schimb prajiturile s-au mancat din prima clipa si au fost cu adevarat deosebite.:-SS

alina_hahuie
30.10.2007, 23:08:14
Iata pozele promise

alina_hahuie
30.10.2007, 23:10:33
Cumnatii mei cu tortul de la chip&dale

moskya22
31.10.2007, 10:32:40
La chip&dale daca mergi si iti alegi un model de tort din catalogul lor faci foarte bine ca asa ti-l si fac .Insa daca mergi si spui ca il vrei mai deosebit ai dat-o fix in bara ....incep sa vina cu motive ca nu merge aia ,ba ca nu se poate ,incep sa sune la laborator sa intrebe daca au vreo posibilitate sa ti-l faca asa cum vrei tu.PRIMA data l-am vrut cu jeleu de visine pe deasupra si ornat cu frisca pe margini .Raspuns :ca nu se poate face asa ceva pe motiv ca va curge jeleul si ca nu au cum sa faca un tort de mireasa cu jeleu.In seara cand i-au dus tortul prietenei mele la restaurant era in masina celor de la chip inca un tort de mireasa...cu jeleu pe deasupra.DECI SE POATE!

A doua oara am fost si le-am rugat sa imi puna niste inimioare rosii pe margine ....am asteptat pana au sunat la laborator si intr-un final mi-au spus ca se poate numai ca vor fi din ceva gen napolitana nu din martipan.OK macar aveam ceva pe marginea tortului. TORTUL MEU a fost exact ca modelul din catalog fara sa se tina cont de ce am ales eu .Nu a fost nici decorat pe margini cu frisca si nici inimioarele nu a avut iar trandafirii de pe tort nu au fost cum am vrut eu .
CEL MAI BINE MERGI SI ITI ALEGI UN MODEL DIN CATALOG SI NU MAI CERI NIMIC IN PLUS PT CA ORICUM NU VA FI CUM ITI DORESTI.Asa scutesti drumurile ,stresul si surpriza neplacuta cand il vei vedea in seara nuntii.<:-P

anlya_426
31.10.2007, 13:22:10
Cumnatii mei cu tortul de la chip&dale

mi se pare foarte frumos........si cred ca a fost si delicios......

elena_lorelei
31.10.2007, 16:21:29
Bine v-am regasit dragi miresici!
Despre tort si prajituri, va recomand cu toata inima, acel laborator din cartierul Filesti "Marachino". Mi s-a spus ca a fost cel mai gustos tort pe care l-au mancat invitatii mei, totul a fost proaspat si cu produse naturale...iar despre prajituri, nu mai pot spune decat ca s-au mancat absolut toate (nu mi-a mai ramas nimic :( Iar ca pret ...ce sa mai, e foarte convenabil 27 lei kg tort si 22 lei kg prajituri.

ryam
31.10.2007, 16:24:53
vreau sa va intreb si eu ceva ce spuneti de prajiturile de la galmopan daca a avut cineva la nunta si daca se pot cumpara mai ieftin da la fabrica? Astept raspuns,multumesc

SIMONA2805
31.10.2007, 16:44:09
Salutare miresici,
Ryam, sfatul meu este sa incerci prajiturile galmopan si apoi sa decizi, spun acest lucru deoarece eu am comandat un tort si nu pot spune ca am fost satisfacuta, nu vreu sa zic mai multe, dar ai si alte optiuni.

alina_hahuie
31.10.2007, 21:23:35
Bine v-am regasit dragi miresici!
Despre tort si prajituri, va recomand cu toata inima, acel laborator din cartierul Filesti "Marachino". Mi s-a spus ca a fost cel mai gustos tort pe care l-au mancat invitatii mei, totul a fost proaspat si cu produse naturale...iar despre prajituri, nu mai pot spune decat ca s-au mancat absolut toate (nu mi-a mai ramas nimic :( Iar ca pret ...ce sa mai, e foarte convenabil 27 lei kg tort si 22 lei kg prajituri.
Da, suna interesant, dar ofera si transport? In august dak e cald ca si anul asta (37 de grade) e important sa fie transportat k lumea.Zi-mi te rog mai exact unde e cofetaria asa?

alina_hahuie
31.10.2007, 21:28:00
Buna fetelor,

Pai cand iti da tortul nu ti-l da pe un suport pentru care platesti o chirie sau garantie ceva? Doar nu ti-l da in brate, nu ?

INA81
01.11.2007, 09:14:34
stiti unde am mancat eu un tort foarte bun . caci am avut foarteeee multe nunti anul acesta$-) .chiar am ramas pana dimineata de curiozitate dupa nunta mea si aprietenei mele , dupa alta nunta cu tort din spuma nu din martipan(tot opera celor de la chip &dale0) ...........cum spuneam tort foarte bun am mancat la o nunta a unor prieteni care au avut nunta la terasa tineretului ........sincer nu ma asteptam sa fie asa bun , i-am spus ospatarului sa imi lase doar o portie d etort convinsa ca nu o sa mancam amandoi si am sfarsit prin a ne bate pe ea ........... a f super delicios si bun =P~ , acum, ei nu afc torturi decat ptr cei care isi organizeaza nunta acolo dar ca si idee nu a fost o bataie de jok si la intrecut pe cel d ela chip si dale din toate privintele ;
pupici

raluca24
01.11.2007, 10:43:40
asa e fetelor...daca aveti cum, incercati sa faceti tortul in alta parte decat la chip&dale. nu sunt prea seriosi. eu am patit-o si cu prajiturile(aveau un strat in plus de....mucegai). m-am lecuit . si cica cei din centru ar trebui sa fie mai...competenti. pe naiba. era cat pe ce sa le fac reclamatie.

dorinutza
01.11.2007, 10:46:23
Pai cand iti da tortul nu ti-l da pe un suport pentru care platesti o chirie sau garantie ceva? Doar nu ti-l da in brate, nu ?
pai...suportul trebuie inchiriat din timp...cam cu o luna inainte...cel putin eu asa am procedat...am fost l;a cofetarie, mi-am ales modelul de suport in functie si de cate kg vrei sa aiba si am dat si 500 mii avans..pot sa spun k am avut un tort delicios si frumos...si numai eu stiu cat m-am chinuit cu el..pt k nu am avut nunta in oras..si m-am gandit k nu o sa reziste pana la tara...dar...a fost super...s-a pastrat f bine..am fost mandra de tortul meu...a fost si frumos si delicios..aaaaa...de la chip & dale... a fost..buna treaba!!!!...pozele sunt puti in ceata k era fum de la artificii...pt k desteptele de domnisoare mi-au pus artificiile invers,cu susul in jos si s-au umezit iar cand le-am intors si le-am dat foc au facut fum...asta e...dak ar durea prostia...

alina_hahuie
02.11.2007, 18:09:23
Bai fetelor m-ati speriat de tot cu tortul asta !! Chiar nu mai stiu unde sa-l fac!!!
La DR am mancat la nunta unchiului meu si nu mi-a placut, desi prajiturile facute tot la ei erau bestiale.
Eu ma gandeam sa-l fac la chip&dale k acolo si-a facut cumnata mea si a fost delicios si arata si bine dar dupa tot ce am auzit de la voi mi-e si frica! Ziceti-mi si voi alta cofetarie la care sa ne ducem k eu una nu mai stiu, mi se par toate niste porcarii!!

allyy
02.11.2007, 18:18:17
Bai fetelor m-ati speriat de tot cu tortul asta !! Chiar nu mai stiu unde sa-l fac!!!
La DR am mancat la nunta unchiului meu si nu mi-a placut, desi prajiturile facute tot la ei erau bestiale.
Eu ma gandeam sa-l fac la chip&dale k acolo si-a facut cumnata mea si a fost delicios si arata si bine dar dupa tot ce am auzit de la voi mi-e si frica! Ziceti-mi si voi alta cofetarie la care sa ne ducem k eu una nu mai stiu, mi se par toate niste porcarii!!

Vad ca mai ai destul de mult timp pana la nunta. Te sfatuiesc sa incerci sa faci comanda de cate o mostra de tort, la diverse cofetarii. Noi am incercat doar la DR dar ne-a placut la nebunie ce am gustat, incat nu am mai incercat in alta parte. Poti merge pe mana cofetarilor, le spui de ex. ca vrei un tort racoritor si vezi ce iti propun.

alina_hahuie
02.11.2007, 18:30:08
bai fetelor lamuriti-ma si pe mine va rog unde e Maracino asta? in localitatea Filesti sau e vreun cartier cu numele asta k eu am auzit ambele variante si nu stiu unde sa ma duc sa-l caut ?

alina_hahuie
05.11.2007, 21:07:59
pai...suportul trebuie inchiriat din timp...cam cu o luna inainte...cel putin eu asa am procedat...am fost l;a cofetarie, mi-am ales modelul de suport in functie si de cate kg vrei sa aiba si am dat si 500 mii avans..pot sa spun k am avut un tort delicios si frumos...si numai eu stiu cat m-am chinuit cu el..pt k nu am avut nunta in oras..si m-am gandit k nu o sa reziste pana la tara...dar...a fost super...s-a pastrat f bine..am fost mandra de tortul meu...a fost si frumos si delicios..aaaaa...de la chip & dale... a fost..buna treaba!!!!...pozele sunt puti in ceata k era fum de la artificii...pt k desteptele de domnisoare mi-au pus artificiile invers,cu susul in jos si s-au umezit iar cand le-am intors si le-am dat foc au facut fum...asta e...dak ar durea prostia...
Ce miresica frumoasa ai fost !!!

elena_lorelei
06.11.2007, 14:23:16
bai fetelor lamuriti-ma si pe mine va rog unde e Maracino asta? in localitatea Filesti sau e vreun cartier cu numele asta k eu am auzit ambele variante si nu stiu unde sa ma duc sa-l caut ?

Este un cartier. Imi este greu sa indic locatia, dar incerc...mergand pe strada care duce catre General (siderurgistilor cred), la un moment dat se face o straduta la stanga care duce in acest cartier. Din locul in care incepe aceasta strada, dupa 200 m este o alta strada la dreapta, iar laboratorul este la a treia casa parca, dar scrie mare "MARACHINO"

Uite, pun si niste poze cu tortul care a iesit exact cum l-am comandat (sa para intreg, sa fie cu frisca....)

elena_lorelei
06.11.2007, 14:29:32
uitasem pozele

elena_lorelei
06.11.2007, 14:40:14

Este un cartier. Imi este greu sa indic locatia, dar incerc...mergand pe strada care duce catre General (siderurgistilor cred), la un moment dat se face o straduta la stanga care duce in acest cartier. Din locul in care incepe aceasta strada, dupa 200 m este o alta strada la dreapta, iar laboratorul este la a treia casa parca, dar scrie mare "MARACHINO"

Uite, pun si niste poze cu tortul care a iesit exact cum l-am comandat (sa para intreg, sa fie cu frisca....)

elena_lorelei
06.11.2007, 14:48:26
uitasem pozele

elena_lorelei
06.11.2007, 14:50:37
Rectific, este dupa General, la masnita faci la stanga spre centura.

allyy
06.11.2007, 15:42:19
uitasem pozele

Arata foarte frumos tortul!
Si noua ne-a recomandat cineva laboratorul de care spui, dar in ultima saptamana inainte de nunta era deja prea tarziu. Am fi vrut sa comandam de acolo prajiturelele pentru restaurant. Am auzit ca sunt delicioase si deosebite ca aspect!

picolla
06.11.2007, 20:00:01
Elena felicitri, tortul a fost super frumos si cred ca a fost si fosrte bun dupa cum arata. Dar cand ne arati mai multe poze de la nunta;;) ?!. pupici.

anlya_426
07.11.2007, 09:26:45
uitasem pozele

foarte frumos...spune-mi te rog ce compozitie a avut si cate kg?..si cu transportul v-ati descurcat voi sau cum a-ti procedat?

anlya_426
07.11.2007, 10:13:17
fetelor...eu nu vroiam sa-l fac la chip si dale....pt ca mir mi-au placut prajiturile si torturile de acolo......dar in urma cam cu o luna..eram la chip si dale si doi tineri isi comandau tortul....pot sa va spun ca mi-am schimbat total parerea...acea "doamna" se comporta cu acei doi de parca le-ar fi facut vreun favor special prin faptul ca le preia comanda, le-a spus ca tortul va fi livrat la 22.00 pt sunt singura comanda din acea seara si nu sta masina doar pt tortul lor...un comportamnet care mie mi-a dat de gandit...si acum nu mai vreau tortul de la ei....in plus ca i-am intrebat si eu despre un model de tort si mi s-a raspuns extrem de rastit, si nici nu mi-a fost lamurita neclaritatea......
dupa ce am vazut tortul elenei vreau neaparat sa ajung la marachino...si sunt convinsa ca de acolo imi voi lua tortul(mai ales ca si eu vreau prajituri pe masa)....

elena_lorelei
07.11.2007, 19:21:11
foarte frumos...spune-mi te rog ce compozitie a avut si cate kg?..si cu transportul v-ati descurcat voi sau cum a-ti procedat?

ti-am trimis nr. de telefon pe privat.
Tortul a avut 12 kg, exact cat am cerut, nu mai mult. El asigura trabnsportul. Si pt. ca l-am vrut sa para intreg, nenea a venbit cu aproape doua ore mai devcreme la local ca sa mi-l ansambleze acolo (adica, tehnica e simpla ; se fac blaturile tot pe suport clasic de tort, el le aduce asa bucata cu bucata si la local le-a pus unul peste altul iar spetiul dintre blaturi l-a umplut cu frisca) El e cel care a spus ca in Gl nici nu exista martipan, cica ceea ce se cheama la noi martipan e de fapt un lapte praf care se umezeste. E renumity nenea asta pt. faptul ca lucreaza doar cu produse naturale (ex. frisca a fost facuta din smantana). Credeti-ma ca eu i-am spus doar ca-l vreau "intreg" si sa aiba ceva flori rosii pe el...despre compozitie nu am vb nimic, i-am dat mana libera pt. ca mi-a castigat increderea. iti pot spune ca era exact ca un tort de casa (ciocolata, frisca si cred ca avea si fructe confiate...eu nu am mancat deloc). Iti recomand si prajiturile lui (face 5 tipuri de prajituri)
Va multumesc fetelor!

elena_lorelei
07.11.2007, 19:23:50
Elena felicitri, tortul a fost super frumos si cred ca a fost si fosrte bun dupa cum arata. Dar cand ne arati mai multe poze de la nunta;;) ?!. pupici.

Multumesc mult!! Saptamana asta au spus ca pot sa-mi iau pozele si dvd-urile. Asa...am cateva poze facute de prieteni, voi posta cateva. Nu prea am avut timp pt ca acum ne tot chinuim eu si al meu sot cu tot felul de investigatii medicale:( chiar luni vom pleca in Bucuresti pt. a-l opera pe al meu
Scuze pt. off topic

anlya_426
08.11.2007, 09:12:50
Multumesc mult!! Saptamana asta au spus ca pot sa-mi iau pozele si dvd-urile. Asa...am cateva poze facute de prieteni, voi posta cateva. Nu prea am avut timp pt ca acum ne tot chinuim eu si al meu sot cu tot felul de investigatii medicale:( chiar luni vom pleca in Bucuresti pt. a-l opera pe al meu
Scuze pt. off topic

sper ca nu e nimik grav...si multumesc pt raspunsurile si lamuririle de mai sus.........

raluca24
08.11.2007, 09:44:04
Scuze pt. off topic
Elena stai linistita totul va fi bine la urma si noi suntem alaturi de tine. va tinem pumnii si multa sanatate si fericire. pupici si nu uita,sunt convinsa, ca iti suntem alaturi.[-o< >:D<

picolla
08.11.2007, 17:32:05
sper ca nu este nimic grav.multa sanataate si asteptam vesti de bine

alina_hahuie
08.11.2007, 22:17:03
uitasem pozele
Mersi pt lamuriri. Arata delicios tortul tau, felicitari!!!

anlya_426
12.11.2007, 18:15:17
am fost si eu la marachino...si mi-a placut foarte tare...aici o sa-mi fac tortul meu, ale nasilor plus prajiturile......

alina_hahuie
30.11.2007, 17:32:46
Fetelor am aflat ca la cofetaria dunarea se fac torturi din ingrediente naturale si ma mult de atat se fac si sub diferite forme (vioara, castel etc) Ce parere aveti? Ati luat legatura cu ei vreuna din voi? Stie cineva daca sunt intr-adevar ok?

alina_hahuie
04.12.2007, 23:48:29
Haideti ma fetelor n-aveti nici una idee despre cum lucreaza cei de la dunarea?

dorinutza
05.12.2007, 17:06:43
tortul meu a fost facut de cei de la chip & dale si pot sa spun k a fost ffffff delicios....pe cuvantul meu k nu am mancat un tort mai bun k al meu...si nu-s deloc lipsita de modestie...toata lumea a spus acelasi lucru...

krisina
07.12.2007, 12:58:54
stie cineva cum sunt torturile facute de laboratoarele regal? eu am nunta la elite si mi-au spus ca pot sa-mi faca tot ei tortul. nu stiu inca ce sa fac, dar vorba voastra decat mai ieftin si sa fie coca muiata in sirop, mai bine ,,,mai scump dar sa fie tinut minte;-).am vazut niste poze ale lor si arata fantastic, asigura si suportul, scap de ceva bataie de cap(care va fi destula cu alte probleme). Va rog , daca ma puteti ajuta cu ceva informatii,,,^:)^^:)^^:)^

anlya_426
07.12.2007, 13:38:07
stie cineva cum sunt torturile facute de laboratoarele regal? eu am nunta la elite si mi-au spus ca pot sa-mi faca tot ei tortul. nu stiu inca ce sa fac, dar vorba voastra decat mai ieftin si sa fie coca muiata in sirop, mai bine ,,,mai scump dar sa fie tinut minte;-).am vazut niste poze ale lor si arata fantastic, asigura si suportul, scap de ceva bataie de cap(care va fi destula cu alte probleme). Va rog , daca ma puteti ajuta cu ceva informatii,,,^:)^^:)^^:)^

eu am mancat acum vreo 3 ani un tort de la o nunta cre a fost comandat la regal...iar mie mi-a placut foarte tare..atat aspectul cat si gustul mi s-au parut ok...........

elena86
15.01.2008, 18:07:29
Chiar nu stiu cat sunt de bune torturile de la chip&dale dar stiu ca arata ff bine

papusha
15.01.2008, 18:13:33

http://www.torturi-chipsidale.ro/Torturi-pentru-nunta-2-0

Uita-te aici......data iti plac.....cu siguranta sunt bune =P~ =P~ =P~

picolla
30.01.2008, 18:33:21
vreau sa va spun ca nasa mea afost ieri la marchiano sa intrebe de tort si a spus ca nu mai fac torturi, dor paleuri si inca un tip de prajituri. acu nu stiu ce sa mai spun hotarasem sa facem tortu acolo.

fetita
04.02.2008, 13:16:30
vreau sa va spun ca nasa mea afost ieri la marchiano sa intrebe de tort si a spus ca nu mai fac torturi, dor paleuri si inca un tip de prajituri. acu nu stiu ce sa mai spun hotarasem sa facem tortu acolo.

Si eu tot acolo faceam ccmanda, pe bune chiar nu mai fac torturi?..chiar vroiam sa merg in week-end-ul viitor ....naspa...acum ce facem?????mai stii si alte cofetarii sau laboratoare?
A fost careva la Trandafirul? fac torturi pt nunti? stie cineva?

vali_gl
12.02.2008, 14:13:54
Buna. As vrea sa stiu daca se mai fac torturi la Marachino. Rog miresicile care stau prin zona, sa intrebe si sa ne spuna si noua. Chiar nu vreau sa apelez la chip&dale pt ca sunt foarte neseriosi. 3 ani la rand am luat torturi de la ei si in fiecare an primeam alta comanda. Erau bune la gust, dar nu era ce comandasem eu. Va multumesc.

INA81
13.02.2008, 10:39:48
Buna. As vrea sa stiu daca se mai fac torturi la Marachino. Rog miresicile care stau prin zona, sa intrebe si sa ne spuna si noua. Chiar nu vreau sa apelez la chip&dale pt ca sunt foarte neseriosi. 3 ani la rand am luat torturi de la ei si in fiecare an primeam alta comanda. Erau bune la gust, dar nu era ce comandasem eu. Va multumesc.
se pare ca cei de la marachino nu mai fac torturi intr-adevar sunt fff bune dar mai sunt si alte laboratoare care reusesc niste torturi fff bune eu recent am fost la un botez si am mancat un tort extraordinar(super si am inteles ca kg este 215 mii ) nu porcaria pe care am avut-o eu la nunta
pupici

vali_gl
13.02.2008, 13:22:30
Poti sa ne dai mai multe detalii despre acel laborator(tortul pt botez)? Tu unde ai dat comanda de tort pt nunta?
Eu am luat un tort de la dolce vita...dar nu se compara la gust cu cel de la chip si dale. La dolce vita parca este paine insiropata..nu are textura pufoasa...si nici nu e dulce blatul.

INA81
13.02.2008, 14:42:58
Poti sa ne dai mai multe detalii despre acel laborator(tortul pt botez)? Tu unde ai dat comanda de tort pt nunta?
Eu am luat un tort de la dolce vita...dar nu se compara la gust cu cel de la chip si dale. La dolce vita parca este paine insiropata..nu are textura pufoasa...si nici nu e dulce blatul.
eu am avut tort de la chip & dale ........... am mai povestit cahhhh#-o deci tortul care l-am mancat eu la acest botez a fost fff bun insiropat etc eu nu vreau sa laud pe nimeni dar spun lucrul asta ptr ca eu am ramas dezamagita de tortul meu ; se pare ca in micro 19 in spate la neacsu cum te duci spre piata este un magazin cu prajituri acolo la comandat prietena mea ; mi-a spus ca si ea la randul ei la gustat tot la un eveniment si acolo la comandat si ea ; poti sa mergi si sa cumperi ceva de proba ....ptr ca sti cum e gusturile nu se dicuta .
pupici

vali_gl
13.02.2008, 16:24:46
Ms mult pt raspuns. O sa mai astept putin pana dau comanda de un tort, vreau sa fie o ocazie ceva, iar prima ocazie e ziua mea de nastere. Abia astept =P~.

INA81
13.02.2008, 17:48:23
Ms mult pt raspuns. O sa mai astept putin pana dau comanda de un tort, vreau sa fie o ocazie ceva, iar prima ocazie e ziua mea de nastere. Abia astept =P~.
merita sa incerci tortul inainte de nunta sincer de unde vrei tu nu e nevoie sa mergi neaparat de unde ti-am zis eu ; mie pur si simplu mi-a plakut ff mult tortul insa se merita sa -l incerci inainte de nunta eu nu am facut-o si m-am ales cu ceva foarte aiurea ; asa ca e foarte bine ca te gandesti sa cumperi inainte ceva de proba;
pupici

picolla
13.02.2008, 18:24:41
Si eu tot acolo faceam ccmanda, pe bune chiar nu mai fac torturi?..chiar vroiam sa merg in week-end-ul viitor ....naspa...acum ce facem?????mai stii si alte cofetarii sau laboratoare?
A fost careva la Trandafirul? fac torturi pt nunti? stie cineva?
serios, chiar nu mai fac. nasa se dusese sa dea comnda si i-a zis ca nu mai fac decat paleuri. nu stiu eu acum ma gandeam sa fac la chipsi dale pentruca n-am cand sa umblu sa cut altcevaa, asta fiind langa mine, dar auzind ce se spune despre ei nu stiu ce sa fac.

Ellutza09
14.02.2008, 21:59:32
Stie cineva unde se fac torturi bune din martipan?

moskya22
14.02.2008, 23:59:57
Stie cineva unde se fac torturi bune din martipan?
dragos rosu facea torturi bune din martipan dar cauta si la alte laboratoare si NEAPARAT inainte de a da comanda cere sa gusti pt ca am mancat tort din martipan la o nunta si era un fel de spuma acel martipan si avea gust de faina

geany
16.02.2008, 10:27:35
buna fetelor.stie cineva ce firma asigura si transportul torturilor in afara localitatii.eu am nunta la hanu conachi si nu as vrea ca in seara nuntii sa fug dupa tort.as vrea sa-l fac la o firma care sa mi-l aduca in noaptea nuntii la restaurant la hanu.

maxx_ime
18.02.2008, 16:43:38
fetelor !!!!!!!!!
am mare nevoie de ajutor..spune-ti si mie de unde va luati tortul si daca va asigura transport!!!???
eu am intrebat la cei de la dolce vita si singurul avantaj era ca imi dau si torturile nasilor daca cel mare depaseste 10 kg....dar inchid la ora 9 si trb sa il iau pana atunci...iar noi avem nunta in iulie cand va fi fffffff cald va dati seama....si de la ora aia ce fac cu el???
astept recomandari pls
pupici

dorinutza
29.02.2008, 10:55:11
fetelor !!!!!!!!!
am mare nevoie de ajutor..spune-ti si mie de unde va luati tortul si daca va asigura transport!!!???
eu am intrebat la cei de la dolce vita si singurul avantaj era ca imi dau si torturile nasilor daca cel mare depaseste 10 kg....dar inchid la ora 9 si trb sa il iau pana atunci...iar noi avem nunta in iulie cand va fi fffffff cald va dati seama....si de la ora aia ce fac cu el???
astept recomandari pls
pupici
si eu am avut aceeasi problema la nunta...am facut nunta undeva la tara si am avut tort de la chip&dale, insa acestia nu asigura transportul in afara localitatii...pana la urma am trimis o verisoara cu un taxi si l-a adus si nu am avut probleme...mi l-au tinut in cofetarie pana a venit fata sa-l scoata...pot sa spun k am avut cel mai gustos tort...si nu glumesc...era chiar delicios..si destul de dragalas

maxx_ime
06.03.2008, 08:12:50
miresici dragi am o veste buna!
cei de la Marachino inca mai fac torturi.eu am fost ieri si am vb cu doamna de acolo si ma linistit.am inteles ca folosesc produse naturale si il si transporta la restaurant.iar pretul e fff bun zic eu-27 ron/kg -nu fac insa din martipan pt ca spun ei ca la noi nici nu exista martipan adevarat si merg pe reteta clasica.pt cine mai are nev de nr de tel-0336401114.
noi i-am cautat de am inebunit -am crezut ca s-au desfiintat -dar acum ne-am linistit.
va pup si sper sa va fi fost de ajutor

geovanela
06.03.2008, 09:43:59
cei de la Marachino inca mai fac torturi.eu am fost ieri si am vb cu doamna de acolo si ma linistit.am inteles ca folosesc produse naturale si il si transporta la restaurant.iar pretul e fff bun zic eu-27 ron/kg -nu fac insa din martipan pt ca spun ei ca la noi nici nu exista martipan adevarat si merg pe reteta clasica.pt cine mai are nev de nr de tel-0336401114.
noi i-am cautat de am inebunit -am crezut ca s-au desfiintat -dar acum ne-am linistit.
Ce veste buna ne dai, acum dupa cele aflate n-am linistit si eu pentru ca a-si vrea ca si torul meu sa fie facut acolo.
Poop.

vali_gl
06.03.2008, 18:08:17
Multumim maxx_ime pt vestea buna pe care ne-ai dat-o. Era ciudat sa nu mai faca torturi. Am inteles ca fac torturi delicioase. Am sa incerc si eu unul, cand vine ziua mea.

Ellutza09
06.03.2008, 21:23:58
Unde are sediul firma Marachino?

fetita
06.03.2008, 23:26:17

uite si o veste ffff buna...daaaa spune-mi te rog ..unde au firma ..ca am cautat intr-o zi dupa adresa data pe forum si nu am gasit deloc....pls...pupici