PDA

Versiunea completa : Biserici care accepta nasi necununati?

kris2007
21.09.2008, 18:20:50
buna ziua!as avea o intrebare pt.toate miresicile din cta.stiti cumva vreo biserica din constanta care accepta nasi necununati?merci mult de tot,va pup!

iulya1505
22.09.2008, 19:24:50
buna ziua!as avea o intrebare pt.toate miresicile din cta.stiti cumva vreo biserica din constanta care accepta nasi necununati?merci mult de tot,va pup!
nu cred ca ai sa gasesti vreo biserica ortodoxa care sa accepte nasi necununati doar sa nu le spui preotilor a nu sunt cununatii.:-?

zana01
16.04.2009, 19:46:57
Da, si eu am aceeasi problema, nasii pe care ii vrem noi nu sunt cucunati. Mai mult , noi vrem neaparat la Catedrala si ar fi foarte important sa stim daca ii accepta necucunati. Daca aflati cum e posibil sa ii convingem sa ne lase asa, va rog mult sa-mi spuneti, daca nu, va trebui sa ne reorientam :(

crisiftene86
17.04.2009, 13:29:21
normal nu se accepta asa ceva...dar sa minti in fata altarului mai ales la cununia ta...
este ca si atunci cand aceasta nu se valideaza...ca un act...care dc nu este stampilat nu este valabil.

CorinaD
17.04.2009, 14:04:28
Si eu stiam acelasi lucru, nu se pot accepta nasi necununati...mai ales ca ei ar trebui sa reprezinte un model de familie pentru voi si primul pas pentru intemeierea unei familii, cel putin din punctul de vedere al religiei, este casatoria...

yoplait
19.06.2009, 01:30:46
Si eu stiam acelasi lucru, nu se pot accepta nasi necununati...mai ales ca ei ar trebui sa reprezinte un model de familie pentru voi si primul pas pentru intemeierea unei familii, cel putin din punctul de vedere al religiei, este casatoria...
Cred k raspunsul meu vine cam tirziu dar am fost la o cununie la Ciresica,e o biserica aproape de sensul giratoriu,in spatele Clubului Phoenix,preotul de acolo a incheiat cununia cu nasi necununati dar a intrebat atunci pe loc daca sunt cununati nasii,cind a auzit k nu a facut o morala de 3 minute si si-a terminat treaba fara alte rezerve.Dar daca ii spui dinainte nu stiu daca o mai face.:-s

wannandreea
21.07.2009, 16:09:51
Trebuie o legare in fata preotului pentru cei doi nasi...si vorbit cu preotul care va va cununa pe voi daca este de acord...eventual sa ii lege chiar el! Nu cred ca este imposibil! Sunt in aceeasi situatie si o sa fac tot posibilul sa iasa.

catalin19sh
01.09.2009, 12:58:34
nu cred ca ai sa gasesti vreo biserica ortodoxa care sa accepte nasi necununati doar sa nu le spui preotilor a nu sunt cununatii.:-?
"Nașii trebuie să fie cununați și cu viață morală exemplară. Nu este recomandat ca nașii să fie tineri necăsătoriți, pentru că nu se poate angaja și garanta seriozitatea noului cuplu, neputând fi un exemplu de urmat. De asemenea, nu este de dorit ca nașii să fie mamă și fiu sau tată și fiică, ci cuplu căsătorit.
Cât privește viața morală exemplară a nașilor, aceasta trebuie să fie condiția esențială a vieții lor. Finii trebuie să vadă în tot ceea ce fac nașii un exemplu de urmat. În privința aceasta, Sfântul Simeon al Tesalonicului precizează că nunii care asistă la unirea celor doi tineri țin locul de părinți și învățători. De aceea trebuie să fie ortodocși și iubitori de Dumnezeu. Obiceiul practicat în Moldova și mai ales în Bucovina, ca la cununie să fie mai multe perechi de nași, nu este recomandat.
Nășia de cununie, ca și nășia de botez creează rudenia spirituală sau religioasă care este respectată ca atare în Biserica Ortodoxă Română, în Biserica Ortodoxă Sârbă și o parte din Biserica Bulgară. În Bisericile de limbă greacă și celelalte de limbă slavă, rudenia spirituală a nășiei de cununie nu este socotită la fel ca și cea de la Botez.
În legătură cu practica nășiei de cununie, aș dori să amintesc un obicei care trebuie reactualizat și anume datoria de a săruta mâna nașilor atât în momentul săvârșirii Cununiei, cât și în viața civilă. Dacă luăm în serios această instituție a nășiei și-i dăm greutatea pe care Biserica i-o dă din totdeauna, și dacă socotim pe nași ca pe părinții spirituali, atunci semnul văzut al respectului față de ei este sărutarea mâinii. Dintr-un modernism exagerat și rău înțeles s-a renunțat la un străvechi și frumos obicei românesc, care trebuie adus în actualitate."
Daca vrei mai multe intra pe

INVATATURI CORECTE SI INVATATURI GRESITE DESPRE TAINA SFINTEI CUNUNII (CĂSĂTORII)

catalin19sh
01.09.2009, 13:03:10
Pai si daca te cununa si ei nu sunt cununati....ce garantie ai ca se vor casatori si ei??sau daca se despart??crezi ca va conta parerea voastra ca fini??Se pot intampla multe, si se pot desface si relatii de ani de zile...ai mare grija cu nasii, ca Dumnezeu nu e fraier, si daca nu spunem preotului ca nasii nu sunt cununati, stai asa cu frica in san..pentru ce????Succes!!!

MimiEla
19.12.2009, 10:18:54
sa va impartasesc ce stiu si eu de la mama si sora unui absolvent de teologie dar care nu practica preotimea.
sora acestuia a cununat necasatorita, cu cateva luni inainte de nunta ei si a cununat cu logodnicul de la acel moment. am inteles ca se poate si asa dar ca trebuie ca tinerii nasi necasatoriti sa se foloseasca de cununia unei rude apropiate, in acest caz ambii nasi s-au folosit de cununiile mamelor lor, adica in biserica alaturi de nasa i-a stat mama, alaturi de nas i-a stat mama.

si mai stiu ca pot cununa necasatoriti:
mama si fiu
tata si fiica
frate si sora

sotul meu a botezat cu mama lui cu mult timp inainte sa ne casatorim noi (sau sa fie in plan asa ceva;)) ), dar sa nu amestecam cununia cu botezul,caci sunt diferite.

Selena_24
29.01.2010, 12:42:22
M-a amuzat putin ce am vazut pe forum, adica discutia referitoare la popi. Eu am tangenta cu ei zilnic aproape, oricum nu conteaza. Ce vreau sa zic este ca sunt sigura 100% ca in ziua nuntii nu o sa aud decat un cuvant sau doua(poate niciunul) din ce zice popa, din cauza oboselii, emotiei, etc. Am patit-o la cununia civila, unde , nu stiu cand a inceput si terminat toata treaba.
Revenind la subiectul cu nasii necununati: pe noi ne lasa nasii.
Ce vreau sa intreb este: noi avem colegi de apartament (frate si sora) mai mici ca varsta si ne intelegem f bine. Ei ne-au fost martori la cununie, cu ei ne ajutam mereu, ne sfatuim etc. Ce vreau sa va intreb, este daca in situatia disperata in care nu gasim un cuplu cununat, putem sa ii punem pe ei nasi?Ne sunt mai apropiati decat proprii parinti.

nikoletta
29.01.2010, 12:49:24
M-a amuzat putin ce am vazut pe forum, adica discutia referitoare la popi. Eu am tangenta cu ei zilnic aproape, oricum nu conteaza. Ce vreau sa zic este ca sunt sigura 100% ca in ziua nuntii nu o sa aud decat un cuvant sau doua(poate niciunul) din ce zice popa, din cauza oboselii, emotiei, etc. Am patit-o la cununia civila, unde , nu stiu cand a inceput si terminat toata treaba.
Ce vreau sa intreb este: noi avem colegi de apartament (frate si sora) mai mici ca varsta si ne intelegem f bine. Ei ne-au fost martori la cununie, cu ei ne ajutam mereu, ne sfatuim etc. Ce vreau sa va intreb, este daca in situatia disperata in care nu gasim un cuplu cununat, putem sa ii punem pe ei nasi?Ne sunt mai apropiati decat proprii parinti.
trebuie sa intreb preotul. la biserica unde am facut noi, nu accepta. cel putin asa ne-au raspuns cand am intrebat si noi.

Selena_24
29.01.2010, 12:59:24
Mersi muult de tot.

crisiftene86
29.01.2010, 15:39:26

dupa umila mea parerea cred ca nu este bine...in special ptr singurul motiv care s-a tot discutat si anume ca nu sunt cununati.
pana la urma este doar o parere personala, dar sincer nu cred ca ar fi bine, asa vad eu...
sper si iti doresc succes sa rezolvi problema si sa ai mult noroc>:D<

alipety
29.01.2010, 21:50:21
dupa umila mea parerea cred ca nu este bine...in special ptr singurul motiv care s-a tot discutat si anume ca nu sunt cununati.
pana la urma este doar o parere personala, dar sincer nu cred ca ar fi bine, asa vad eu...
sper si iti doresc succes sa rezolvi problema si sa ai mult noroc>:D<
pai nu a zis fata ca sunt frate si sora? sau nu am inteles eu bine:-?

Selena_24
30.01.2010, 09:20:04
Da, sunt frate si sora.

alipety
30.01.2010, 12:37:37
Da, sunt frate si sora.
pai cred ca se poate, am inteles si de la fete si de pe la oamenii mai in varsta ca s-ar putea. dar trebuie intrebat preotul care va cununa, sa nu aveti surprize
>:D<

aroma_de_portocale
30.01.2010, 16:01:27
Da, sunt frate si sora.
eu cred ca s-ar putea face cununia daca ar fi cununati la biserica( separat bineinteles, ca doar sunt frati:)) adik sa ai 2 perechi de nasi...), dar din cate am inteles nu este cazul...
De ce va lasa nasii? PAcat sincer, imi pare rau pt voi...

yoplait
15.02.2010, 02:47:49
Of,pai dk sunt frate si sora cum o sa poata sa fie parintii vostri spirituali...k pina la urma despre asta e vorba,sincer...nu merge asa...serios...Va lasa nasii balta?!Nu inteleg....Asa mic e universul vostru?!

alexx_andra
22.02.2010, 00:00:33
se accepta nasi care sunt necununati, dar a inteles ca le face preotu jumatate din slujba de cununie inainte, sau ceva de genu. cunosc pe cineva care a facut asa dar nu stiu prea multe detalii, o sa ma mai interesez

iulika69
10.09.2012, 13:15:42
Tocmai ce am fost nasica sambata aceasta, la biserica Sf Nicolae vechi, in spatele catedralei, noi avem nunta religioasa la anu`, dar preotul de acolo (pr. MArius) a fost de acord. Noi suntem cununati legal.

dianalungu
05.10.2012, 14:06:32
Nu stiu daca subiectul mai este de actualitate, dar voi raspunde oricum :P
Eu am inteles ca multi preoti accepta daca nasii au macar logodna facuta, adica jumatate din cununie practic. Dar daca e vorba de oameni mai putin religiosi si care fac cununia la biserica doar pentru a avea o ceremonie cu siguranta se gasesc preoti care (probabil contra unei sume de bani, nu vreau sa jignesc pe nimeni) ar accepta si nasi de alta religie sau necasatoriti...
Si eu imi doream enorm ca nasii mei sa fie niste prieteni care nu sunt casatoriti si sunt impreuna de 7 ani. Cu siguranta se vor casatori, dar soacra mea a fost impotriva...Acum vom avea alti nasi, pe care ii cunosc ff putin, dar sper sa fie ok...

dana_mia
14.03.2013, 08:17:26
Acum sincer, chiar nu puteti sa gasiti si voi niste oameni normali, casatoriti asa cum trebuie? Daca regula bisericeasca este ca nasii sa fie un cuplu casatorit si cununat religios, chiar vreti voi sa schimbati aceasta regula? Asta se intampla de peste 1000 de ani si ne trezim noi sa alegem nasi necununati! Maine-poimaine o sa vrem sa avem nasi de acelasi sex. Sa nu ne mai plangem atunci ca a luat-o lumea razna, pentru ca NOI suntem lumea.