PDA

Versiunea completa : Biserici / manastiri din Vaslui

kraluca
30.09.2008, 13:54:18
buna
am observat ca mai nou, nuntile se oficiază la manastiri (gen mălinești sau moreni)... unde plănuiți să aveți cununia religioasă?

mirrella81
30.09.2008, 16:31:51
AS fi vrut la manastire, dar acolo cine oficiaza slujba?

Cat_Eyes
01.10.2008, 11:55:58
la moreni stiu ca este preot.
mi-ar placea mult acolo, numai ca .. daca ploua, ce facem? ..

BytzaGabytza
28.01.2009, 13:34:34
Buna,

Noi vrem sa ne cununam la manastirea Bujoreni (e manastire de calugari)... este foarte frumos acolo... e la vreo 5 km in padure... am fost o singura data dar am ramas foarte impresionati. Tot spatiul este foarte ingrijit, multe flori...
M-am interesat si se oficiaza casatorii acolo, asa ca daca va intereseaza.. nu trebuie decat sa mergeti sa vedeti si sa va convingeti!

Va pup si mult succes in orice alegere veti face!

corinuta
30.01.2009, 12:41:53
Buna,

Noi vrem sa ne cununam la manastirea Bujoreni (e manastire de calugari)... este foarte frumos acolo... e la vreo 5 km in padure... am fost o singura data dar am ramas foarte impresionati. Tot spatiul este foarte ingrijit, multe flori...
M-am interesat si se oficiaza casatorii acolo, asa ca daca va intereseaza.. nu trebuie decat sa mergeti sa vedeti si sa va convingeti!

Va pup si mult succes in orice alegere veti face!

Buna! La Manastirea Bujoreni o sa ne cununam si noi...eu mergeam de cand eram mica acolo, e un loc intr-adevar divin...in plus, pozele o sa le facem tot acolo, in peisajul acela superbbb

BytzaGabytza
05.02.2009, 08:43:35
Buna! La Manastirea Bujoreni o sa ne cununam si noi...eu mergeam de cand eram mica acolo, e un loc intr-adevar divin...in plus, pozele o sa le facem tot acolo, in peisajul acela superbbb

Buan Corinuta,

Stii cumva si care si cat sunt taxele pentru cununie la Bujoreni?
Eu m-am interesat doar daca se poate, nu am intrebat si cat costa... si mai merg acolo abia prin martie.

Multumesc!

corinuta
09.02.2009, 12:01:39
Buan Corinuta,

Stii cumva si care si cat sunt taxele pentru cununie la Bujoreni?
Eu m-am interesat doar daca se poate, nu am intrebat si cat costa... si mai merg acolo abia prin martie.

Multumesc!
Buna!
De taxe nu stiu nici eu, nu am intrebat...merge sotul meu saptamana asta si o sa-i zic sa intrebe si asta...Dar oricum, preotul este platit de nasi;)):)
Spor la pregatiri!

BytzaGabytza
11.02.2009, 10:22:42
Buna!
De taxe nu stiu nici eu, nu am intrebat...merge sotul meu saptamana asta si o sa-i zic sa intrebe si asta...Dar oricum, preotul este platit de nasi;)):)
Spor la pregatiri!

Eiii.. pana la nasi.. e cale lunga.. ca noi inca nu-i avem! :)) Daaa, ne pregatim cu toate cele pentru ziua cea mare.. dar fara nasi!!!
Asa ca vreau eu sa stiu care sunt absolut toate cheltuielile... ca nu stiu ce pretentii o sa aiba/n-o sa aiba nasii... care o sa fie...

Multumesc mult!

corinuta
13.02.2009, 07:49:21
Eiii.. pana la nasi.. e cale lunga.. ca noi inca nu-i avem! :)) Daaa, ne pregatim cu toate cele pentru ziua cea mare.. dar fara nasi!!!
Asa ca vreau eu sa stiu care sunt absolut toate cheltuielile... ca nu stiu ce pretentii o sa aiba/n-o sa aiba nasii... care o sa fie...

Multumesc mult!

Acum am inteles! sper sa va gasiti repede...A intrebat sotul meu la manastire dar preotul nu a vrut sa spuna, a zis ca nu se percepe o taxa fixa...noi am vb sa ne noteze cu ora ca deja am facut invitatiile...
Spor la pregatiri!

cristal_cristalin
16.02.2009, 17:11:16
Acum am inteles! sper sa va gasiti repede...A intrebat sotul meu la manastire dar preotul nu a vrut sa spuna, a zis ca nu se percepe o taxa fixa...noi am vb sa ne noteze cu ora ca deja am facut invitatiile...
Spor la pregatiri!

Buna dragi Miresici!
Sunt noua pe aici ... si caut sa citesc ce am comun ... si noi vom face cununia religioasa la Manastirea Bujoreni ... poate imi vesti spune cum a ost experienta voastra , caci aveti nunta inaintea mea!
Asa e ... peisajul e superb acolo, cel putin dupa gustul meu... am mers si eu de cateva ori ... Poate o sa prindeti noua cladire gata .... cred ca o sa fie exceptionala!

BytzaGabytza
17.02.2009, 14:20:46
Spor la pregatiri!

Multam mult... auzisem si eu ca nu au taxa.. dar voiam sa ma asigur... acum banuiesc ca ramane la latitudinea fiecaruia sa dea cat considera... bineinteles in functie de nivelul preturilor de pe piata...
O sa mergem si noi pentru stabilirea orei... dar mai tarziu... nu cred ca e asa aglomerat acolo...
Cat timp v-ati lasat intre cununie si restaurant... avand in vedere drumul dus intors, slujba si probabil si sedinta foto?

corinuta
18.02.2009, 08:16:24
[quote=BytzaGabytza;1472013]Multam mult... auzisem si eu ca nu au taxa.. dar voiam sa ma asigur... acum banuiesc ca ramane la latitudinea fiecaruia sa dea cat considera... bineinteles in functie de nivelul preturilor de pe piata...
O sa mergem si noi pentru stabilirea orei... dar mai tarziu... nu cred ca e asa aglomerat acolo...
Cat timp v-ati lasat intre cununie si restaurant... avand in vedere drumul dus intors, slujba si probabil si sedinta foto?[

Cu mare placere...pai noi vom avea cununia la ora 16, iar la 18 am zis ca sa fim la restaurant, bine..daca o sa fie 18:30 nu-i bai...faza e ca la noi cununia o sa dureze mai putin pt ca am facut jumate de cununie(logodna) anu trecut, cand ne-am cununat si civil(nu stiu daca intelegi la ce ma refer;))); in plus, noi avem la restaurantul "Fabian", chiar la intrare in Bd, cum vii de pe drumul dinspre manastire asa ca...e mai ok, dar poate cvoi tre sa aveti mai mult timp:)
Poopici si spor la pregatiri!

lylyana
23.02.2009, 14:01:42
fetelor,voi care ati facut sau veti face cununia religioasa la Manastirea Bujoreni,ajutati-ma si pe mine cu niste detalii,va rog mult de tot. si pe mine m-a incanta ideea de a-mi organiza cununia religioasa la aceasta manastire dar nu stiu cum sa fac pt ca nu-s in tara si nu ma pot deplasa eu pana acolo sa vb cu preotul sau cu cine trebuie sa vb. are vreuna din voi vreun nr de telef prin care sa-mi programez si eu cununia acolo? credeti ca as mai gasi liber,mai ales ca nunta mea are loc intr-o dumink? trebuie platit vreo ceva inainte (adik atunci cand trebuie sa vb cu preotul va fi nevoie sa dau vreun acont)? ma gandesc ca daca va trebui platit ceva inainte nu voi putea sa-mi programez cununia prin telefon ci trebuie mers personal acolo. oare trebuie semnat vreun act prin care sa rezulte ca in data de... la ora de... vom avea cununia la aceasta manastire? voi cum ati procedat? voi care sunteti din barad ati vb sa inchiriati si vreun autocar-doua pt a transporta invitatii care vor dori sa participe la cununia religioasa pana la manastire? oare cat ne va costa? mamaaaa am ff multe nelamuriri si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu niste raspunsuri. sunt super stresata si mi-e teama ca nu o sa reusesc sa organizez totul bine mai ales ca sunt departe de casa si nu pot rezolva mare lucru prin telefon. va rog inca o data sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii si,in caz de va fi nevoie sa mearga cineva personal la manastire sa semneze vreo ceva,ma gandeam sa trimit pe cineva din familie,deoarece nu stiu daca mai gasesc liber cand vin eu in tara (adik cu 3 sptamani inaintea nunti ajungem noi in romania deoarece sotul e angajat aici si nu putem veni mai devreme). va multumesc anticipat, o zi buna tuturor si spor la pregatiri in continuare.>:D<

BytzaGabytza
02.03.2009, 08:54:22
fetelor,voi care ati facut sau veti face cununia religioasa la Manastirea Bujoreni,ajutati-ma si pe mine cu niste detalii,va rog mult de tot. si pe mine m-a incanta ideea de a-mi organiza cununia religioasa la aceasta manastire dar nu stiu cum sa fac pt ca nu-s in tara si nu ma pot deplasa eu pana acolo sa vb cu preotul sau cu cine trebuie sa vb. are vreuna din voi vreun nr de telef prin care sa-mi programez si eu cununia acolo? credeti ca as mai gasi liber,mai ales ca nunta mea are loc intr-o dumink? trebuie platit vreo ceva inainte (adik atunci cand trebuie sa vb cu preotul va fi nevoie sa dau vreun acont)? ma gandesc ca daca va trebui platit ceva inainte nu voi putea sa-mi programez cununia prin telefon ci trebuie mers personal acolo. oare trebuie semnat vreun act prin care sa rezulte ca in data de... la ora de... vom avea cununia la aceasta manastire? voi cum ati procedat? voi care sunteti din barad ati vb sa inchiriati si vreun autocar-doua pt a transporta invitatii care vor dori sa participe la cununia religioasa pana la manastire? oare cat ne va costa? mamaaaa am ff multe nelamuriri si v-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu niste raspunsuri. sunt super stresata si mi-e teama ca nu o sa reusesc sa organizez totul bine mai ales ca sunt departe de casa si nu pot rezolva mare lucru prin telefon. va rog inca o data sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii si,in caz de va fi nevoie sa mearga cineva personal la manastire sa semneze vreo ceva,ma gandeam sa trimit pe cineva din familie,deoarece nu stiu daca mai gasesc liber cand vin eu in tara (adik cu 3 sptamani inaintea nunti ajungem noi in romania deoarece sotul e angajat aici si nu putem veni mai devreme). va multumesc anticipat, o zi buna tuturor si spor la pregatiri in continuare.>:D<

Ma bucur sa aud ca tot mai multe miresici cunosc manastirea Bujoreni... Mie imi place mult acolo!!! :D

Din cate stiu eu nu trebuie platit nici un avans, trebuie doar vorbit inainte ca sa fie disponibila ora care o doriti. Nu cred ca sunt foarte multe cupluri care fac acolo cununia religioasa, dar daca ai rude in zona ar fi mai bine sa mearga sa vorbeasca ca sa stati fara griji. Acte nu am auzit ca ar trebui semnate... ce-i cu atatea formalitati??? :)

Despre autocar noi nu am vorbit, ca nu credem ca o sa fie nevoie... ca o sa fie mai multe masini.. si o sa incapa toti... sper :D

Nu te pot ajuta din pacate cu un numar de telefon.. ca nu am ... si pentru noi au fost parintii mei sa se intereseze!

Mult spor la pregatiri.. si incercati sa nu va stresati! :)

Pupici!

BytzaGabytza
02.03.2009, 09:01:56
[quote=BytzaGabytza;1472013]Multam mult... auzisem si eu ca nu au taxa.. dar voiam sa ma asigur... acum banuiesc ca ramane la latitudinea fiecaruia sa dea cat considera... bineinteles in functie de nivelul preturilor de pe piata...
Cat timp v-ati lasat intre cununie si restaurant... avand in vedere drumul dus intors, slujba si probabil si sedinta foto?[

Cu mare placere...pai noi vom avea cununia la ora 16, iar la 18 am zis ca sa fim la restaurant, bine..daca o sa fie 18:30 nu-i bai...faza e ca la noi cununia o sa dureze mai putin pt ca am facut jumate de cununie(logodna) anu trecut, cand ne-am cununat si civil(nu stiu daca intelegi la ce ma refer;))); in plus, noi avem la restaurantul "Fabian", chiar la intrare in Bd, cum vii de pe drumul dinspre manastire asa ca...e mai ok, dar poate cvoi tre sa aveti mai mult timp:)
Poopici si spor la pregatiri!

Si noi ne-am calculat sa plecam de acasa cam cu 3 ore inainte de ora sosirii la restaurant. Ma gandesc ca o sa dureze vreo ora slujba, nu? Noi facem toata slujba acum, ca la cununia civila nu am facut... nu de alta, dar nu ne-am gandit ca o sa facem nunta dupa 2 ani!!!! :D

Noi avem nunta la Paloda... si o stire de ultima ora.... avem nasi!!!!!!!! Aveam un stres cu asta... ca suntem prieteni foarte buni si n-am fi vrut sa ne refuze... dar acu ma scapat #:-S.

Spor la pregatiri!

CONT-INCHIS-049
02.04.2009, 10:56:46
Olla fetele , am sa atasez o pozica cu Manastirea Schimbarea la Fata din Husi, este foarte frumoasa si construita de circa 7 ani, e din lemn , pe varful unui deal de unde poti vedea tot orasul, este superba...aaaaa si o scurta prezentare a oraselului meu, micutz dar tare drag mie:* :* ;;) http://www.stirilocale.ro/vaslui/video_Orasul_Husi_vid1880.html

Cat_Eyes
02.04.2009, 11:31:42
e frumos, ar iesi si niste poze deosebit acolo!

irinaoana
12.08.2009, 21:33:37
buna
noi o sa fim cununati la Biserica Adormirea Maicii Domnului din Vaslui
intrebarea mea este, daca a auzit cineva care ar fi preturile
m-au intrebat nasii, avand in vedere ca nu sunt din Vaslui, sa stie cat si ce trebuie sa pregateasca sa n-aiba nici o surpriza

Cat_Eyes
14.08.2009, 18:59:48
irina, daca tu esti din VS, de ce nu mergi acolo personal sa intrebi? presupun ca se schimba tarifele, ca deh.. e criza.

ciocolatika
10.09.2009, 21:40:27
Noi facem cununia religioasa la Manastirea Moreni....am vorbit cu preotul ...ne'am fixat ora dorita..si gata!<:-P <:-P <:-P

ana_elena
20.10.2009, 11:58:12
Olla fetele , am sa atasez o pozica cu Manastirea Schimbarea la Fata din Husi, este foarte frumoasa si construita de circa 7 ani, e din lemn , pe varful unui deal de unde poti vedea tot orasul, este superba...aaaaa si o scurta prezentare a oraselului meu, micutz dar tare drag mie:* :* ;;) http://www.stirilocale.ro/vaslui/vid...i_vid1880.html (http://www.stirilocale.ro/vaslui/video_Orasul_Husi_vid1880.html)02.03.2009 10:01:56
Si eu tot acolo vreau sa fac..am fost la 3 nunti acolo, dar am inteles ca nu s-ar mai oficia cununii acolo, e adevarat..si mie imi place mult manastirea schimbarea la fata..dar am inteles ca sunt f pretentiosi etc..

Cat_Eyes
20.10.2009, 15:15:21
ana, cum adica "pretentiosi"?
la urma urmei, taina casatoriei ar trebui sa se faca in orice biserica, de aia se numeste biserica/manastire etc.
parerea mea..

ana_elena
27.10.2009, 13:07:45
Pai...la nunta cumnateilor mei numai nu a iesit cu scandal...si stiu de cand s-a casatorit fratele meu tot acolo ca au inceput si preotii pe care i-au luat cu nazuri ca e la manastire si ca nu e bine sa se oficieze nunti la manastire...iar vara asta...le-a cerut taxe suplimentare de care nu stiau inainte..si vroiau ( nu stiu daca au si reusit) sa le ia mirilor tot...decoratiunile florale, covorasul pe care l-au adus etc...bine asta pentru mine nu ar fi o problema..sa ia tot, dar erau cu chestii de genul: sa nu vina inviatele in fusta scurta sau rochitele nu stiu cum pt ca nu e ok pt calugari..ca mireasa face in ciuda calugaritelor prin faptul ca se marita..I mean chestii din astea ciudate...la urma urmei fiecare cu ce destin isi alege...si manastirea e super, eu acolo vreau

Cat_Eyes
27.10.2009, 17:00:13
aoleu, Anca
eu am facut mai multe drumuri la Moreni cu diverse ocazii, dar am doar cuvinte de lauda pentru cei de acolo. maicute, preot..
nu stiu ce sa zic..[-(

ana_elena
27.10.2009, 18:02:06
curiozitate... cat e taxa, adik cat platesti pentru cununia religioasa la manastire?sau cat stii ca e pe acolo pretul?

ciocolatika
27.10.2009, 20:00:43
curiozitate... cat e taxa, adik cat platesti pentru cununia religioasa la manastire?sau cat stii ca e pe acolo pretul?

Buna Ana...eu am fost in august si am vorbit..acolo voi avea cununia religioasa..
la manastire nu este taxa....asha ne'a spus...se da cat te lasa inima:|

ana_elena
28.10.2009, 11:21:43
mda..cat te lasa inima adica cam vreo 10 mil minim in opinia lor...la Schimbarea la Fata faci cununia religioasa?>:D<

Cat_Eyes
28.10.2009, 12:11:35
10 milioane? :-s

ciocolatika
28.10.2009, 18:12:41
mda..cat te lasa inima adica cam vreo 10 mil minim in opinia lor...la Schimbarea la Fata faci cununia religioasa?>:D<

nuu...la manastirea MORENI;))

Cat_Eyes
28.10.2009, 20:16:21
Cioco, tu ai altceva trecut la biserica.. de aia a aparut nelamurirea 8-}

ciocolatika
28.10.2009, 21:44:58
Cioco, tu ai altceva trecut la biserica.. de aia a aparut nelamurirea 8-}

asha se numeste manastirea Moreni..... Manastirea Adormirea Maicii Domnului;-)

ana_elena
28.10.2009, 22:42:26
10 milioane? :-s
ti se pare mult\? la ultima nunta la care am fost acolo nasul a platit cu tot cu taxe etc aprox. 15 mil...mie una mi se pare exagerat! sincer mie mi se parea normal ca o biserica/manastire sa perceapa o taxa simbolica. Nu sa se ajunga la asemenea sume.#-o

Cat_Eyes
29.10.2009, 11:05:19
asha se numeste manastirea Moreni..... Manastirea Adormirea Maicii Domnului;-)

nu stiam. merci de infromatie,cioco :*
Ana, nu stiu cam cat se da la nunta.. am fost, dar nasul a platit.. si nu am intrebat (nici mirii nu au stiut). ne vom interesa.. cand ajung acasa merg si eu la Moreni si va spun ce aflu.

bianca24sv
30.10.2009, 19:17:02
eu optez pentru biserica si am sa fac cred ca nu in oras ci la tara ca sa nu fie aglomerat. acolo ma cunoaste si preotul si primarul iar biserica se poate orna frumos dupa slujba de duminica.....plus ca imi aleg eu programul:-B

ciocolatika
30.10.2009, 20:39:03
eu optez pentru biserica si am sa fac cred ca nu in oras ci la tara ca sa nu fie aglomerat. acolo ma cunoaste si preotul si primarul iar biserica se poate orna frumos dupa slujba de duminica.....plus ca imi aleg eu programul:-B

mda...zici bine...dar noi avem nunta sambata:> :>
oricum loc mai frumos k la Moreni.... rar mai gasesti..imi place enorm gradina plina cu trandafiri

ia uitatzi AICI (http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83n%C4%83stirea_Moreni)

Cat_Eyes
30.10.2009, 21:07:35
faine pozele, nu le stiam :)

bianca24sv
31.10.2009, 10:37:11
mda...zici bine...dar noi avem nunta sambata:> :>
oricum loc mai frumos k la Moreni.... rar mai gasesti..imi place enorm gradina plina cu trandafiri

ia uitatzi AICI (http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83n%C4%83stirea_Moreni)

da, e superb :x

ana_elena
04.11.2009, 14:59:02
cand o sa ajung acasa va pun si eu poze cu manastirea schimbarea la fata husi..sper sa am. pup

ciocolatika
04.11.2009, 17:35:04
cand o sa ajung acasa va pun si eu poze cu manastirea schimbarea la fata husi..sper sa am. pup

sunt pe net...eu am vazut'o pe viu....acolo am vrut si noi(fiind orasul unde m'am nascut eu) insa e distanta de 60 kilometri:-<

Cat_Eyes
04.11.2009, 20:07:36
60 de km se fac intr-o ora.
daca iti pui civilul cu o saptamana inainte, ai timp destul pentru cununie in orice locatie vrei :)>-

ciocolatika
04.11.2009, 20:42:02
60 de km se fac intr-o ora.
daca iti pui civilul cu o saptamana inainte, ai timp destul pentru cununie in orice locatie vrei :)>-

cununia civila am facuto pe 26 august 2009<:-P <:-P <:-P <:-P

ciocolatika
04.11.2009, 20:42:32
iar cununia religioasa o am la ora 17 la manastirea Moreni;;) ;;) <:-P

Cat_Eyes
04.11.2009, 21:15:15
ah, pai si atunci?
nu conteaza, ar putea fi si la 100 km departare.. timp este!

Cat_Eyes
08.11.2009, 20:48:54
fetelor, cat ati platit la biserica? (oricare.. )
ma intereseaza informativ

ana_elena
09.11.2009, 20:07:57
eu ce iti pot spune e ca sora mea a fost nasa si au dat cam 10 mil..cica dai cat vrei, dar se uita urat daca le dai putin..si pe langa asta i-a cerut mirelui o taxa de 3 mil ca nu era din parohie sau ceva de genul

crina1458
20.11.2009, 11:51:03
eu as vrea sa fac la manastire la moreni da tre sa il conving si pe iubitu meu mi se pare de vis acolo. Ar fi prea frumos sa fie asa cum vreau eu. Sunt o visatoare;)):-B

tcv16
20.11.2009, 12:24:48
Am auzit si eu de manastire....am auzit ca e super fain.....ai poze si de acolo?

mirela_mir
20.11.2009, 12:56:56
chiar astazi am trecut pe la Manastirea Moreni;parca ar fi facuta tocmai pentru a gazdui evenimente de genul asta :) ,arata foarte bine,este ingrijita si mereu plina de flori.Initial si noi am vrut sa ne cununam religios aici,insa,cum am avut nunta la sfarsitul lui septembrie,ne-a fost teama de ploaie...

Cat_Eyes
21.11.2009, 20:29:19
Am auzit si eu de manastire....am auzit ca e super fain.....ai poze si de acolo?

Just GOOGLE it! o:-)o:-)o:-)
vei gasi multe poze.

ancusor1410
22.01.2010, 23:56:29
buna
am observat ca mai nou, nuntile se oficiază la manastiri (gen mălinești sau moreni)... unde plănuiți să aveți cununia religioasă?
bine bine, faceti voi cununia religioasa la manastire dar nu cred ca se vor prezenta prea multi invitati, asa ca tot mai bine cred ca ar fi la o biserica...parerea mea[-X

Cat_Eyes
23.01.2010, 11:09:34
bine bine, faceti voi cununia religioasa la manastire dar nu cred ca se vor prezenta prea multi invitati, asa ca tot mai bine cred ca ar fi la o biserica...parerea mea[-X

de ce spui asta? oricum la biserica nu vin 100 de persoane. doar cei apropiati
in plus, acum are multa lume masina.. daca vor sa vina, nu cred ca e mare lucru 30 km

ciocolatika
23.01.2010, 19:59:09

inafara de masinile prietenilor parintilor nasilor si a noastra....noi am mai inchiriat un autocar:)>- :)>-

Cat_Eyes
24.01.2010, 16:15:17
ai avut atat de multe persoane?
in orice caz
cat va costa? stii?

ciocolatika
24.01.2010, 18:41:38
ai avut atat de multe persoane?
in orice caz
cat va costa? stii?

nu stiu...k e microbuzul matusii:)>-

Cat_Eyes
25.01.2010, 10:42:47
atunci nu se numeste "inchiriat"..

ciocolatika
25.01.2010, 13:44:27
atunci nu se numeste "inchiriat"..

dar cum?vorbit?:D

Cat_Eyes
28.01.2010, 11:09:01
eu am renuntat la ideea de manastire.
pierd prea mult timp pe drum si prefer sa il aloc sedintelor foto.
in plus, am vazut recent niste poze de la cineva si era un noroiiiiiiiiiiii.. Doamne fere de ploaie in ziua aia.

asa ca,
cel mai probabil vom vorbi la Sf. Ioan.
imi pare rau ca nu avem si noi o biserica de aia cu trepte. mi-ar fi placut :)

tcv16
28.01.2010, 11:11:32
Da..mare pacat daca va fi noroi...eu nu prea m-am gandit al asta:(

Cat_Eyes
28.01.2010, 11:13:33
Da..mare pacat daca va fi noroi...eu nu prea m-am gandit al asta:(

tu ai stabilit deja ca acolo vei merge?

am incercat sa ma gandesc .. daca ploua. bun. avem masini. dar nu te duc pana la intrarea in biserica.. si oricat de curat si ciemntuit ar fi, tot risti sa te atingi de pamant, de flori..
in plus, murdaresti si masinile.. (asta si daca nu ploua, le prafuiesti)
o ora pe drum.. cat mai stai o ora acolo.. 3 ore sa zic biserica.
si pentru mine e mult.. daca pun la 4 biserica, +3 -> 19 sedinta foto.. eu la 20 as vrea la resto sa fiu, cel tarziu.

tcv16
28.01.2010, 11:18:09
Nu am stabilit inca dar acolo am fi vrut.

Daca faci logodna inainte nu mai dureaza mult cred in acea zi.

Nu poti programa ami devreme de 4 la manastire?

Cat_Eyes
28.01.2010, 11:24:25
Nu am stabilit inca dar acolo am fi vrut.

Daca faci logodna inainte nu mai dureaza mult cred in acea zi.

Nu poti programa ami devreme de 4 la manastire?

nu stiu.. eu una nu vreau, pentru ca voi avea civil in aceeasi zi.
si nici de logodna n-am nevoie.
programul meu ar fi cam asa:
dimineata civil.. 10
12-13 coafor; stau o ora doua
16 biserica - sper sa nu tina mult.
17:30 sedinta foto
20 resto

tu te-ai gandit? vei avea in aceeasi zi totul?

tcv16
28.01.2010, 11:26:35
Nu m am gandit inca pt ca noi maine abia merge sa rezervam restaurantul...dar parca n as face civilul in aceeasi zi ca sa am mai mult timp pt sedinta foto

Cat_Eyes
28.01.2010, 11:35:51
Nu m am gandit inca pt ca noi maine abia merge sa rezervam restaurantul...dar parca n as face civilul in aceeasi zi ca sa am mai mult timp pt sedinta foto

civilul merge repede :) ..
si eu voiam sa fac separat, cu o zi inainte civil, dar .. cred ca e mai ok de dimineata, scap de tot odata si gata.
oricum ai timp si sa te linistesti, la sedinta foto sunteti doar voi, va relaxati etc

la ce resto te duci?
sa nu fie prea tarziu.. iti tin pumnii!

tcv16
28.01.2010, 11:39:19
Vom vedea toate restaurantele si ne vom decide ...pt ca e deja timpu.

Data o stiu sigur acum cred ca nu multi s-au dus deja sa rezerve pt 2011

Cat_Eyes
28.01.2010, 11:42:51
Vom vedea toate restaurantele si ne vom decide ...pt ca e deja timpu.

Data o stiu sigur acum cred ca nu multi s-au dus deja sa rezerve pt 2011

mai sunt, dar cu siguranta veti gasi ce va place.
du-te peste tot si alege ce ti place mai mult :)
sa ne spui si noua ce decizie ati luat, iti urez succes!

ciocolatika
28.01.2010, 16:10:08
Buna fetelooor....
tcv16...bafta maine ...sa gasesti exact ce iti doresti:)>-
eu am facut cununia civila....deci am doar cununia religiaoasa...
dar de ce o ora pana la manastire?doar nu e la husi?
dak mergetzi prin Deleni.... ajungetzi imediat...:)>-
se prafuiesc masinile?...si ce nu pot fi spalate?
in fine fiekre alege ce vrea ...eu sper si cred k va fi bine..si o sa am parte de o vreme frumoasa:D :D :D :D
programul meu va fi urmatorul:
11.00 coafor
la 2 astept nasii aksa...gatitul ...la 16 la manastire..apoi sedinta foto..la 20.30 la restaurant
a doua si am sedinta TTD:)>- :)>-

Cat_Eyes
28.01.2010, 17:50:21
fiecare face cum crede de cuviinta.
este parerea mea.. si o respect. tu de ce nu faci asta?
nu inteleg de ce fiecare argument adus de mine la nunta MEA e ceva ciudat pentru tine. si nu doar aici, pe topicul acesta. am si precizat.. mai zic o data: acestea sunt motivele pentru care EU am hotarat sa nu fac la manastire, fie ea in bucuresti, china. usa, vaslui, iasi sau pitesti. le-am enumerat pentru ca pot fi fete care nu s-au gandit la ele si poate si pe ele le-ar ajuta. unele dintre ele le-am preluat si eu.

in orice caz, pentru a incheia aceasta discutie legata de manastire - va doresc sa aveti zi buna, asta conteaza cel mai mult!

ana_elena
28.01.2010, 19:30:15
Buna fetelooor....
tcv16...bafta maine ...sa gasesti exact ce iti doresti:)>-
eu am facut cununia civila....deci am doar cununia religiaoasa...
dar de ce o ora pana la manastire?doar nu e la husi?
dak mergetzi prin Deleni.... ajungetzi imediat...:)>-
se prafuiesc masinile?...si ce nu pot fi spalate?
in fine fiekre alege ce vrea ...eu sper si cred k va fi bine..si o sa am parte de o vreme frumoasa:D :D :D :D
programul meu va fi urmatorul:
11.00 coafor
la 2 astept nasii aksa...gatitul ...la 16 la manastire..apoi sedinta foto..la 20.30 la restaurant
a doua si am sedinta TTD:)>- :)>-
la ce restaurant faci in husi?

ana_elena
28.01.2010, 19:34:00
eu am renuntat la ideea de manastire.
pierd prea mult timp pe drum si prefer sa il aloc sedintelor foto.
in plus, am vazut recent niste poze de la cineva si era un noroiiiiiiiiiiii.. Doamne fere de ploaie in ziua aia.

asa ca,
cel mai probabil vom vorbi la Sf. Ioan.
imi pare rau ca nu avem si noi o biserica de aia cu trepte. mi-ar fi placut :)

Cat eyes, dar tu unde faci nunta? sa stii ca si eu m-am gandit ca daca da o ploaie...sau daca ploua cu o zi inainte.. am pus-o! ma rog sa nu

Cat_Eyes
28.01.2010, 20:09:56
Cat eyes, dar tu unde faci nunta? sa stii ca si eu m-am gandit ca daca da o ploaie...sau daca ploua cu o zi inainte.. am pus-o! ma rog sa nu

Ana, eu fac in Vaslui la Stil
:)

ciocolatika
29.01.2010, 17:05:06
la ce restaurant faci in husi?

fac nunta in Vaslui....la AMBASADOR...

ps...Cat_eyes... imi pare rau..de ce'ai scris...dar chiar nu am nimic cu tine...:-SS [-X

Cat_Eyes
29.01.2010, 22:33:14
fac nunta in Vaslui....la AMBASADOR...

ps...Cat_eyes... imi pare rau..de ce'ai scris...dar chiar nu am nimic cu tine...:-SS [-X

ar fi bine sa fie asa.. altfel te trag de mot! [-X:))

bianca24sv
30.01.2010, 12:59:12
fetelor nu va trageti de mot ca nu o sa aiba coaforul ce face dupa....=P~ >:D<

La mine e simplu...cununiile le voi face undeva langa Vaslui, iar acolo au loc foarte rar nunti dc. toti merg in oras.....eu voi face exact pe dos;))
Biserica e foarte frumoasa, are si scari, are si curte interioara cu multi copaci si flori....e superb (e asemanatoare unei manastiri).
Cred ca de la cununia civila voi merge direct la cea religioasa si asta dupa ora 12......

ciocolatika
30.01.2010, 16:13:29
fetelor nu va trageti de mot ca nu o sa aiba coaforul ce face dupa....=P~ >:D<

La mine e simplu...cununiile le voi face undeva langa Vaslui, iar acolo au loc foarte rar nunti dc. toti merg in oras.....eu voi face exact pe dos;))
Biserica e foarte frumoasa, are si scari, are si curte interioara cu multi copaci si flori....e superb (e asemanatoare unei manastiri).
Cred ca de la cununia civila voi merge direct la cea religioasa si asta dupa ora 12......

cred k spui de biserica d la Munteni ,asha este?:-w :-w

bianca24sv
30.01.2010, 18:09:04
cred k spui de biserica d la Munteni ,asha este?:-w :-w

noup [-Xn nu e cea de la munteni

rroana
08.04.2010, 16:27:30
miresicilor....unde faceti cununia religioasa?

tcv16
10.04.2010, 18:19:32
Eu inca ma mai gandesc daca sa o fac in oras sau la Moreni

oana_myo
28.04.2010, 16:03:57
Miresici care faceti cununia religioasa la manastiri (mai ales Moreni) ati vorbit recent cu preotii? K am auzit ca iar e scandal mare cu nuntile la manastiri si cica nu mai au voie sa faca! Daca aflati ceva anuntati-ne si pe noi (eu o sa merg mai tarziu sa mai vb odata)^:)^

ciocolatika
28.04.2010, 21:02:25
Miresici care faceti cununia religioasa la manastiri (mai ales Moreni) ati vorbit recent cu preotii? K am auzit ca iar e scandal mare cu nuntile la manastiri si cica nu mai au voie sa faca! Daca aflati ceva anuntati-ne si pe noi (eu o sa merg mai tarziu sa mai vb odata)^:)^

ai mei au vorbit acum 2 saptamani...si n'au spus nimic despre asha ceva:-SS:-SS

oana_myo
29.04.2010, 16:00:28
ai mei au vorbit acum 2 saptamani...si n'au spus nimic despre asha ceva:-SS:-SS
Aha...Sa speram k nu o sa avem probleme ca eu chiar imi doresc sa fac cununia acolo.
Spor la pregatiri si de acum asteptam poze, povestiri si sfaturi ;-)

rroana
03.05.2010, 10:59:34
cine si-a facut cununia religioasa la Biserica Sfantul Niculae?:">

ciocolatika
03.05.2010, 13:18:04
cine si-a facut cununia religioasa la Biserica Sfantul Niculae?:">

e cea de pe str Florilor?....de la Nord? cum urci in Copou?
:-\

fratiorul meu a fost botezat acolo..dak despre ea vb;;)

rroana
03.05.2010, 14:49:51
e cea de pe str Florilor?....de la Nord? cum urci in Copou?
:-\

fratiorul meu a fost botezat acolo..dak despre ea vb;;)
da...aceea este....
ma gandeam k isi face cineva cununia religioasa acolo..si vroiam sa stiu cu cat timp trebuie sa vb cu preotul?:-<

ciocolatika
03.05.2010, 21:12:15
da...aceea este....
ma gandeam k isi face cineva cununia religioasa acolo..si vroiam sa stiu cu cat timp trebuie sa vb cu preotul?:-<

nu stiu.... ce sa zic.... dar poti merge si vorbi sa fii sigura:)>-

eska
04.05.2010, 21:35:55
Am si eu o intrebare, poate stie cineva cum e cu dispensa la cununia religioasa ; nasul meu e catolic, nasa ortodoxa (ca si noi de altfel), si preotul a zis ca se poate si asa, dar trebuie pt nas o dispensa pentru a ne putea cununa. Aveti idee cum se procedeaza mai exact? Ca nasii mei ajung in tara cam cu 10 zile inainte de nunta, si nu stiu acum ce sa le zic.

giuana
05.05.2010, 20:36:37
[QUOTE=rroana;3253819]da...aceea este....
ma gandeam k isi face cineva cununia religioasa acolo..si vroiam sa stiu cu cat timp trebuie sa vb cu preotul?:-<[/QUOTE

eu o sa am cununia religioasa la Sf Nicolae in august si am vb acum la inceputul lui mai cu Pr Hotoleanu.
cred ca ai timp suficient sa vb .

miss_angel
06.05.2010, 00:31:31
buna miresicilor..ma gandesc cum sa aleg biserica in care sa ma cunun....in functie de ce? iar dac pot alege voi ce ati facut?unde e mai frumos?

Cat_Eyes
10.05.2010, 23:14:41
eu voi merge la cea de care apartin.
nu m-am gandit sa o aleg dupa criterii gen: frumusete, amplasare etc

rroana
14.05.2010, 15:54:37
nu cred k exista un criteriu anume dupa care sa iti alegi biserica la care vrei sa faci cununia civila...:-?
...depinde de voi doi...=P~
eu cred k voi face cununia religioasa la Sfantul Nicolae....

Cat_Eyes
15.05.2010, 10:30:17
oana, ar cam fi timpul sa te grabesti cu biserica.. noi nu am prins ora dorita si erau vreo 5 luni inainte de nunta cand am fost. deci.. unii sunt mai grabiti :)

rroana
16.05.2010, 22:21:04
oana, ar cam fi timpul sa te grabesti cu biserica.. noi nu am prins ora dorita si erau vreo 5 luni inainte de nunta cand am fost. deci.. unii sunt mai grabiti :)
multumesc de mesaj...
:-?la asta ne gandeam si noi..k urmatoarea prioritate este sa mergem la biserica sa stabilim ora cununiei religioase...
tu la ce biserica iti faci cununia religioasa?

Cat_Eyes
17.05.2010, 09:26:05
la sf. ioan, cea situata vizavi de parcul trandafirilor.

rroana
17.05.2010, 09:51:58
la sf. ioan, cea situata vizavi de parcul trandafirilor.
si...era aglomerat?....tu pe la ce ora vrei cununia religioasa?:-sai fost cu tot cu nasi la biserica?

Cat_Eyes
17.05.2010, 13:53:13
eu am vrut la 17, insa era ocupat.. liber doar la 16. si asta a ramas..
a fost doar prietenul meu la biserica, eu nu am avut posibilitate atunci de a merge in VS.
tu la ce biserica te-ai gandit?

rroana
17.05.2010, 14:31:46
eu am vrut la 17, insa era ocupat.. liber doar la 16. si asta a ramas..
a fost doar prietenul meu la biserica, eu nu am avut posibilitate atunci de a merge in VS.
tu la ce biserica te-ai gandit?
initial am vrut la Sf. Nicolae...ptr k e mai aproape de mine...
;))ieri am stat noi si ne-am gandit...k de ce sa facem aici...mi-ar placea mai mult la Sf. Ioan...e mai frumos..parerea mea....
deci..nu suntem hotarati...nu am fost sa vorbim nicaieri...
deci..nu trebuie neaparat sa mergem cu nasii la biserica?

Cat_Eyes
17.05.2010, 14:47:33
nu e o regula; mergi cu cine vrei :)
preotul va spune exact despre ce e vorba. la noi a intrebat doar daca avem nasi, nu si unde sunt ei :)

mihaelam10
19.05.2010, 21:06:31
Buna! va rog frumos sa imi ziceti si mie daca stiti, ce taxe se percep pentru cununia religioasa la Manastirea Moreni!
Multumesc mult!!!!!!!

oana_myo
20.05.2010, 15:42:20
Buna! va rog frumos sa imi ziceti si mie daca stiti, ce taxe se percep pentru cununia religioasa la Manastirea Moreni!
Multumesc mult!!!!!!!
Nasii nostri au vb sapt trecuta si a zis preotul ca taxa e 450ron

mihaelam10
20.05.2010, 19:01:34
Nasii nostri au vb sapt trecuta si a zis preotul ca taxa e 450ron

Multumesc! sper sa nu se schimbe nimic pana anul viitor!o:-)

eska
23.05.2010, 20:00:39
hmm... noi cand ne-am programat ne-a zis maicuta ca e 350 ron

oana_myo
25.05.2010, 22:30:32
hmm... noi cand ne-am programat ne-a zis maicuta ca e 350 ron
:)) S-a marit intre timp...Asa stiam si eu (300-350)

gabriela1987
12.06.2010, 19:42:15
eu am ales biserica de care apartine mirele meu k sa mai las si eu de la mine ca tot eu am ales si localul asa ca...si nu ma intereseaza dak e mare sau frumoasa

ana_elena
02.09.2010, 11:24:07
fetelor, pe langa taxa asta de 450 ce mai platiti sau ce mai platesc nasii vostri?

mihaelam10
03.09.2010, 20:14:27
eu am fost la Manastire la Bujoreni si nu mi-au cerut taxa, au zis ca fiecare sa dea cat poate !!!!

oana_myo
05.10.2010, 15:40:34
Noi am facut cununia la Moreni asa ca vin cu impresii.
Nu stiu exact cat a dat nasul k nu ne-au lasat sa participam cu nimic la cheltuielile specifice nasilor (desi noi am fi vrut). Pot spune ca am prins vreme f buna, nici prea cald, nici frig. Oamenii au comentat cand ne-am dat jos din masini (de ce am vrut noi sa venim tocmai aici), dar dupa ce au trecut de porti toti au ramas extrem de placut impresionati. Chiar persoanele carora li se paruse departe si drumul rau au ramas extrem de uimite in special de florile si de peisajul superb.
Sfatul meu (valabil pentru toate pregatirile de nunta): daca va doriti ceva faceti cum credeti voi indiferent de ce spun ceilalti, oamenii oricum au gusturi diferite asa ca tot vor fi "discutii"

ana_elena
06.10.2010, 10:51:24
foarte frumos!!!:x:love:

o_moaka
17.11.2010, 22:33:18
Cu cat timp inainte trebuie vorbit la manastire/biserica pentru cununie?:-s

oana_myo
25.11.2010, 15:30:13
Cu cat timp inainte trebuie vorbit la manastire/biserica pentru cununie?:-s

Noi am vorbit prin primavara..inainte de pasti. dar daca faci la o biserica mai mica, mai putin aglomerata nu stiu daca e nevoie sa te grabesti (desi nu strica)
E greu cu stabilitul la biserica pt ca inseamna sa iti faci deja tot prgramul (ca sa poti stabili ora)

floricel_12
07.03.2011, 16:40:31
In 2011 nu se cununa nimeni religios? Care sparge gheata?

ana_elena
07.03.2011, 17:43:33
eu fac la manastire, schimbarea la fata din husi...vedem cum o fi...manastirea e asta
http://www.panoramio.com/photo/14498097

ana_elena
07.03.2011, 17:47:18
Noi am vorbit prin primavara..inainte de pasti. dar daca faci la o biserica mai mica, mai putin aglomerata nu stiu daca e nevoie sa te grabesti (desi nu strica)
E greu cu stabilitul la biserica pt ca inseamna sa iti faci deja tot prgramul (ca sa poti stabili ora)

eu mi-am programat la ora 18, in conditiile in care petrecerea se incepe la ora 20:00...acum nu stiu cat o fi de bine...dar eu am vrut mai mult timp pt pregatiri de dimineata...adik sa ajunga mirele la mine pe la 16....pana atunci sa ma ocup de sala, sa imi faca coafura machiajul etc....si de la manastire mergem direct la local...zic eu ca pe la 19:30 suntem la local...

tcv16
09.03.2011, 07:16:29
eu fac pana la urma la biserica din centru, sf maria cred ca e .. la ora 16.00 ca apoi pana pe la 20.00 sa am timp de foto [-o<.

de restu am timp ca nu fac cununia civila in aceeasi zi :)

floricel_12
01.04.2011, 10:50:45
eu mi-am programat la ora 18, in conditiile in care petrecerea se incepe la ora 20:00...acum nu stiu cat o fi de bine...dar eu am vrut mai mult timp pt pregatiri de dimineata...adik sa ajunga mirele la mine pe la 16....pana atunci sa ma ocup de sala, sa imi faca coafura machiajul etc....si de la manastire mergem direct la local...zic eu ca pe la 19:30 suntem la local...
Cu cat timp inainte ai vorbit la manastire? si ti-au spus cumva care ar fi taxa? eu auzisem ca nu mai vor sa faca cununii religioase dar ma bucur enorm ca nu mai e asa..eu zic ca e foarte ok ora la care ti-ai pus cununia fiindca poate ajungi mai devreme la manastire si faci poze mai multe prin jurul ei fiindca peisajele sunt foarte frumoase si o sa iasa niste poze reusite! si daca iti rezolvi treaba la restaurant de dimineata nu-i nici o problema ca ajungi la 8 fix acolo, nu prea sunt punctuali invitatii :P

Cat_Eyes
09.04.2011, 18:34:45

Ana, iti doresc sa nu se decaleze...........
eu am facut 2 coafuri - civil + seara si am avut biserica la 4. si a fost foarte ok, 2-3 ore dupa aceea sedinta foto si video.
mie mi se parea devreme la 4, dar a fost o alegere chiar inspirata.

katinutza
14.04.2011, 11:21:05
Buna miresici,
Noi vrem sa facem cununia la Manastire la Malinesti din comuna Garceni.Cu toate ca drumul este cam lung,aprox 50 de km.Este superb acolo,e un colt de rai.

irina1980
15.05.2011, 10:11:32
buna,
s-a cununat cineva la Sf. Parascheva, noi a tb sa schimbam biserica si acum am aflat ca ar costa 20 mil cununia acolo :-s

moldomoldo
27.05.2011, 11:21:06
dar la sf ioan s-a cununat cineva?....va rog frumos niste detalii :D[-o<

ana_elena
31.05.2011, 09:05:16
Ana, iti doresc sa nu se decaleze...........
eu am facut 2 coafuri - civil + seara si am avut biserica la 4. si a fost foarte ok, 2-3 ore dupa aceea sedinta foto si video.
mie mi se parea devreme la 4, dar a fost o alegere chiar inspirata.

a well..se prinde si popa ca tre sa ajung la restaurant..eu pozele le fac inainte....de la manastire plec direct la restaurant...si sper sa nu ma tina mai mult de o ora..dar de obicei dureaza cam 45 de minute...pe invitatii am mai si trecut 19:30:)) dar nu vine nimeni atunci, cei care vin devreme o sa fie cu mine la biserica...vreau sa se inceapa petrecerea mai repede!!!!!!!!!!!!!

ana_elena
31.05.2011, 09:07:16
Cu cat timp inainte ai vorbit la manastire? si ti-au spus cumva care ar fi taxa? eu auzisem ca nu mai vor sa faca cununii religioase dar ma bucur enorm ca nu mai e asa..eu zic ca e foarte ok ora la care ti-ai pus cununia fiindca poate ajungi mai devreme la manastire si faci poze mai multe prin jurul ei fiindca peisajele sunt foarte frumoase si o sa iasa niste poze reusite! si daca iti rezolvi treaba la restaurant de dimineata nu-i nici o problema ca ajungi la 8 fix acolo, nu prea sunt punctuali invitatii :P

sincera sa fiu, nu am vb eu a vb socrul meu..pe undeva prin februarie..taxa nu stiu cat e, dar stiu ca pe lg taxa trebuie sa mai platim 6 mil (3 mil de fiecare) pt ca nu suntem din parohie..si of course ce mai vor sa le dea nasii:)

alina_girigan
17.07.2011, 20:38:49
Fetelor, a facut cineva cununia religioasa sau stie cum este la Biserica Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul din Vaslui?
Eu nu sunt din Vaslui si nu cunosc mai nimic... :(

dya_fluturash
31.07.2011, 11:16:24
Fetelor, a facut cineva cununia religioasa sau stie cum este la Biserica Taierea Capului Sf. Ioan Botezatorul din Vaslui?
Eu nu sunt din Vaslui si nu cunosc mai nimic... :(
Buna, iti pot spune k am fost la multe cununii acolo deoarece sunt vasluianca si kiar apartin de acea biserik. Este f frumos. Au un cor sau 2-3 membri din cor care canta extraordinar. Parintele paroh face slujba intreaga (in general in vs se face intreaga fata de gl) si la sf va tine si o cuvantare f frumoasa kre te unge pe suflet. Tre sa va alegeti un sfant sau sfinti ocrotitori ai casei voastre. Daca as face nunta in vs sigur acolo ne am cununa;) pt alte info contacteaza ma pe pm

dya_fluturash
31.07.2011, 11:20:52
buna,
s-a cununat cineva la Sf. Parascheva, noi a tb sa schimbam biserica si acum am aflat ca ar costa 20 mil cununia acolo :-s
Hello. Ce scor este asta de 20 mil:O. Sigur ai inteles bine? O fi 2-3-5 mil.

Ralk
31.07.2011, 19:12:33
Hello. Ce scor este asta de 20 mil:O. Sigur ai inteles bine? O fi 2-3-5 mil.

Eu tot a Sf Parascheva voi avea nunta. Saptamana asta se duce viitorul socru sa vorbeasca cu preotul si i-am zis sa intrebe si de pret. Sa vedem ce zice... oricum 2000 ron mi se pare enorm.

moldomoldo
04.08.2011, 11:19:31
Eu tot a Sf Parascheva voi avea nunta. Saptamana asta se duce viitorul socru sa vorbeasca cu preotul si i-am zis sa intrebe si de pret. Sa vedem ce zice... oricum 2000 ron mi se pare enorm.

Sa ne spui si noua te rugam frumos daca va zice vreo ceva de pret..^:)^ ;))

tcv16
06.08.2011, 16:58:41
eu am avut la biserica din centru - sf maria cred ca e dar nu ne a placut deloc slujba.:(

Ralk
10.08.2011, 18:22:39
Sa ne spui si noua te rugam frumos daca va zice vreo ceva de pret..^:)^ ;))

Pretul este 150-200 ron de preot. Deobicei sunt 2. Este si cor. Nu se dau bani in plus. Pt cor se iau prajituri si suc.

stefisor
11.08.2011, 15:14:30
Pretul este 150-200 ron de preot. Deobicei sunt 2. Este si cor. Nu se dau bani in plus. Pt cor se iau prajituri si suc.

Salut ,
Poate nu ar trebui sa se dea bani la cor, dar este un nene (ingrijitor la biserica ) care vine si te toaca la cap sa dai bani: ba la clopotar, ba la cor si tot asa .Si dat fiind ca nenea a venit dupa noi dupa ce am iesit din biserica, nu cred ca preotii stiu ca se cere bani si pt. cor .

Ralk
12.08.2011, 10:06:09
Salut ,
Poate nu ar trebui sa se dea bani la cor, dar este un nene (ingrijitor la biserica ) care vine si te toaca la cap sa dai bani: ba la clopotar, ba la cor si tot asa .Si dat fiind ca nenea a venit dupa noi dupa ce am iesit din biserica, nu cred ca preotii stiu ca se cere bani si pt. cor .

Noi nu am intrebat direct preotul de bani si pe cineva care lucreaza la biserica respectiva. Nu stiu exact ce 'functie' avea pentru ca nu am vorbit eu personal. oricum Daca vine si cere nu cred sa fie prea mult. Tu cat ai dat? sau mai bine zis cat ti-a cerut?

stefisor
12.08.2011, 16:18:27
Noi nu am intrebat direct preotul de bani si pe cineva care lucreaza la biserica respectiva. Nu stiu exact ce 'functie' avea pentru ca nu am vorbit eu personal. oricum Daca vine si cere nu cred sa fie prea mult. Tu cat ai dat? sau mai bine zis cat ti-a cerut?

"Pentru sanatatea familiei ", nu mai stiu exact ca a dat nasu, oricum zic asa ca sunt si alte cheltieli la biserica decat plata la preot .

ScaiMic
16.03.2012, 16:44:03
Buna!La ce Biserica din Vaslui imi sugerati sa ma cunun? va pup !

BlackButterfly
20.09.2013, 19:57:20
Buna seara! Vin si eu cu o rugaminte la voi. Noi cand ne-am ales data pentru nunta, am consultat ca orice om, calendarul ortodox, de pe internet. Am ales data de 7 iunie 2014. Acum, dupa ce deja am dat avans pentru restaurant, muzica si foto (adica toate cele importante), am inteles ca nu se fac nunti atunci, ca este ajunul Rusaliilor. Logodnicul meu a vorbit cu preotul care am fi dorit sa ne cunune, i-a spus sa mearga la Episcopie pentru dezlegare. Doar ca dispensa costa 1000 lei (10 milioane vechi).

Rugamintea era, daca stiti vreun preot in Vaslui sau imprejurimi, mai indulgent, care ar vrea sa ne cunune atunci. Eventual, fara dispensa de 1000 lei, suma care mi se pare enorma.:|