PDA

Versiunea completa : Restaurant Ramada

denisa1
06.08.2008, 11:24:32
Stie cinva cum arata sala de la hotelul Ramada...am inteles ca e renovata toata si ca arata bine..are cineva nunta acolo anul asta?

janinep
08.09.2008, 22:53:13
Stie cinva cum arata sala de la hotelul Ramada...am inteles ca e renovata toata si ca arata bine..are cineva nunta acolo anul asta?

restaurant ramada are 4sali;reataurantul de jos care are o capacitate de 180-200 depersoane si 3 sali mai mici sus-salaparis care ei o folosesc ptr dejun si inca 2 napoli si roma care se pot uni fiin despartite printr-un perete fals si au o capacitate de 120 de pers.ptr 2009 meniul este de 200ron de pers plus 7 lei de invitat ptr plata personalului personalului in meniu sunt incluse 4 feluri de mancare dulciuri racoritaoare fructe proaspete tortul miresei (pe care il fac in propiul laborator).salile au si terasa.
muta bafta miresici va poop

mih_h
09.09.2008, 09:09:07
Da, arata foarte bine sala de jos, rest. Cosmopolitan, adica. Meniul e delicios! si arata si ff bine... :) Legat de capacitate, pt. 180-200 de invitati ai nevoie de mese dreptunghiulare. Daca vrei sa combini si cu cateva rotunde, nr. final e mai mic (mesele rotunde sunt superbe, dar ocupa mult spatiu si nu poti pune mai mult de 5-6 persoane la fiecare masa).
Spor la pregatiri tuturor!

janinep
09.09.2008, 10:03:02
Da, arata foarte bine sala de jos, rest. Cosmopolitan, adica. Meniul e delicios! si arata si ff bine... :) Legat de capacitate, pt. 180-200 de invitati ai nevoie de mese dreptunghiulare. Daca vrei sa combini si cu cateva rotunde, nr. final e mai mic (mesele rotunde sunt superbe, dar ocupa mult spatiu si nu poti pune
mai mult de 5-6 persoane la fiecare masa).
Spor la pregatiri tuturor!

din pacate la ramada nu au mese rotunde se specifica dela inceputca mesele vor fi dreptunghiulare=((=((

mih_h
09.09.2008, 10:52:30
din pacate la ramada nu au mese rotunde se specifica dela inceputca mesele vor fi dreptunghiulare=((=((

Da, cand mergi sa vezi restaurantul, sunt cateva mese rotunde in mijloc, dar se scot la nunti, petreceri etc etc...
O masa rotunda se pune la intrare, la primirea invitatilor, daca vrei si la prezidiu, depinde cate persoane sunt... Asta ca sa fie si rotunde... :)

tuculiv
02.10.2008, 22:44:08
Cine a fost la o nunta la Ramada ?
mi se pare ceva ciudat acolo .
astept un raspuns cit mai urgent posibil
multumesc
doresc cit mai multe detalii posibile

mih_h
04.10.2008, 17:30:20
Cine a fost la o nunta la Ramada ?
mi se pare ceva ciudat acolo .
astept un raspuns cit mai urgent posibil
multumesc
doresc cit mai multe detalii posibile

Buna,

Noi am avut nunta acolo saptamana trecuta. Ce e asa ciudat acolo? Conditiile sunt ciudate sau ce anume?
Se semneaza un contract, ca mai peste tot, si apoi se respecta...Platesti nr de meniuri trecut in contract + daca mai ai invitati "surpriza".
Meniul cuprinde 4 feluri de mancare + prajituri, tort, fructe, apa minerala, cafea, suc. Aduci tu bautura alcoolica (sampanie, vin, whisky, campari, gin sau ce mai vreti...), artificii pentru vals + tort. Poti opta pentru husele de la ei (noi am preferat sa lasam asa scaunele, arata bine)
Alegi meniul, faci degustarea... Voi reveni si cu alte detalii.

mih_h
07.10.2008, 10:09:23
A fost foarte frumos, invitatii au fost incantati, am primit aprecieri... Oricum, sunt mai multi factori implicati... Gusturile difera de la o persoana la alta...
Eu m-am simtit foarte bine, pacat ca a trecut ff repede... :)
Va raspund cu placere, daca aveti intrebari (eventual, pm, vad mai repede mesajul).
Spor la pregatiri si bafta multa in luarea deciziilor!

ancutzika
09.10.2008, 16:34:29
si eu trebuia sa am nunta la ramada dar din cauza "conditiilor" am renuntat nu mi se pare normal sa-ti ceara 200 de milioane inainte cu un an ......................................

lteodoru
11.10.2008, 21:07:26
este super la Ramada. Si personalul pe masura.

bonnye
22.10.2008, 18:08:52
si eu trebuia sa am nunta la ramada dar din cauza "conditiilor" am renuntat nu mi se pare normal sa-ti ceara 200 de milioane inainte cu un an ......................................
:O:O:O 200 milioane? avans? nu pot sa cred ..e imensa suma:-s... bine ca ai renuntat..am fost si eu sa intreb, dar nu mia placut ca salile se undeau, si nu erau in continuarea fiecareia...astfel erau "izolati" unii dintre invitati...si meniul mi s-a parut cam scump in comparatie cu ce am gasit in alta parte ..:)

ioanaj
03.12.2008, 12:25:39
buna ,sunt si eu o miresica de 2009 si prietenul meu vrea sa alegem ramada desi eu asi fi preferat altceva dar care este la capatul cug-ului cum mergi inspre ezareni(hotel capitol).Ce nu imi place la ramada (sala de jos de 200 pers) sunt mesele care nu is patrate,mi se par mai de efact cele rotunde iar sala mi se pare cam intunecata probabil erau cateva becuri stinse:). Poate sa imi spuna cineva dintre miresicile care au avut la ramada daca amenajarea salii cuprinde numai fusele pentru scaune si fata de masa? sau mai pun si arcada la intrarea in restaurant sau daca si voua vi s-a parut intunecata sala? A si mai e problema cu avansul de 30% din totalul consumatiei de platit inainte de nunta , voi cum v-ati descurcat pt ca eu cind ma gandesc la cat am de cheltuit pe celelalte pregatiri........................ :-SS,se merita?

Astept raspuns .Va pup!

ancutzika
04.12.2008, 17:57:52
nu cred ca se merita fa un calcul la 210 meniul ori 200 de persoane vin cam 400 de milioane iar iar 30% din valoarea meniurilor se ridica la 130 140 de milioane cu un an inainte sa dai acest avans mi se pare enorm eu am renuntat din aceasta cauza mi-e mi-au cerut 50% avans cu un an jumate inainte cand am fost eu in mai anul asta si eu am nunta la anul in iulie ....................eu zic ca nu se merita oricat de select ar fi localul:-< :-< :-<

olly
04.12.2008, 19:02:06
:hm: Oau ce pretentii au!

ioanaj
05.12.2008, 09:47:06
nu cred ca se merita fa un calcul la 210 meniul ori 200 de persoane vin cam 400 de milioane iar iar 30% din valoarea meniurilor se ridica la 130 140 de milioane cu un an inainte sa dai acest avans mi se pare enorm eu am renuntat din aceasta cauza mi-e mi-au cerut 50% avans cu un an jumate inainte cand am fost eu in mai anul asta si eu am nunta la anul in iulie ....................eu zic ca nu se merita oricat de select ar fi localul:-< :-< :-<

eu cand am fost adica acum 2 saptamani(21/11/2008) mi-au zis sa dau 1500ron ca sa inchiriez restaurantul iar inainte de nunta sa mai dau 30% din suma totala a contractului iar banii se sacad din factura finala.
eu am 160 invitati deci ar trebui sa dau cam 100 milioane, si mie mi se pare mult dar daca servirea e ireprosabila ,mancarea buna cred ca merita. Am cam o luna de cautari pt restaurante si peste tot unde a fost mai select ori mi s-a impus formatia localului ori mi s-a cerut sa platesc sala separat ori sa dau prea mult ca avans...................:zz::gen_07::gen_01:
ma duc azi sa mai vb o data cu cei de la ramada sa vad ce informatii mai pot obtine.

heghesh
14.01.2009, 16:57:31
avansul e de 15 mil, iar daca faci nunta duminica, ai discount de 10%, adica meniul ma va costa 1 mil 800. ai incluse multe chestii in aceasta suma. platesti 1 mil pe fiecare personal (mi s`a zis doar de 1 ospatar si 1 bucatar la 20-25 persoane, ceea ce mi se pare rezonabil), apartament gratis, cazare negociabila pt invitatii din alte orase, iti alegi meniul de vba cu bucatarul sef, bauturile alcoolice le aduci tu de acasa in rest iti dau ei totul. singura chestie cam aiurea sunt stalpii aia de sustinere, dar se pot aranja mesele astfel incat sa iasa totul ok.

ancutzika
14.01.2009, 17:06:14
fara sa o iei in nume de rau ..............asa mi s-a spus si mie la inceput meniul sigur nu e 180 lei pt ca anul asta a fost 210 lei intreaba miresica mi_h pt ca ea a avut nunta acolo si nu prea a fost multumita de servicii lor .....crede-ma ca nu am schimbat sala degeaba .............oricum eu iti doresc o nunta de vis

mih_h
14.01.2009, 20:27:17
fara sa o iei in nume de rau ..............asa mi s-a spus si mie la inceput meniul sigur nu e 180 lei pt ca anul asta a fost 210 lei intreaba miresica mi_h pt ca ea a avut nunta acolo si nu prea a fost multumita de servicii lor .....crede-ma ca nu am schimbat sala degeaba .............oricum eu iti doresc o nunta de vis

Nu vreau sa dezinformez pe nimeni... Serviciile au fost OK, doar ca am avut noi parte de mici neconcordante... NU a fost nimic grav, nu va speriati! Mancarea e foarte buna la ei! Am fost si la degustare, inainte de nunta, yammmy :)
La nunta ne-au incurcat ceva la meniu (dar nu a fost nimic de speriat) si au incurcat putin asezarea meselor (dar au remediat repede problema).
In legatura cu pretul meniului e alta poveste... Cu o saptamana inainte de nunta s-au razgandit cateva persoane si, pentru ca stiam ca nu mai ajung in Iasi, ne-am gandit sa mai adaugam ceva la meniul stabilit initial (ca sa nu platim degeaba niste meniuri, dar suma totala din contract a ramas aceeasi, la final), de asta a ajuns mai mult pentru fiecare persoana.
De regula platesti cate meniuri treci in contract. Daca vin mai putini...asta e, le platesti meniurile. Daca ai invitati "surpriza" (3,4,5 persoane) mai au cei de la restaurant rezerva cateva portii si calculeaza la sfarsit ce mai ai de platit(fata de suma din contract).
Nu va faceti probleme, totul se rezolva cu mult calm si rabdare! :)
Noi ne-am simtit foarte bine, a trecut foarte repede totul, din pacate.
Invitatii au fost incantati, ne-au felicitat pentru locatie si organizare.
Daca va mai pot ajuta cu ceva, cu multa placere.
Spor la pregatiri si o nunta asa cum o visati!

sabinamaria
02.06.2009, 18:25:32
Niste prieteni au avut nunta la Ramada prin octombrie. Per ansamblu a parut ok, dar dupa nunta cand am mai vb cu mirii, au zis ca la degustat farfuriile erau pline, iar la nunta ...... si le-au facut mici modificari in meniu( fara sa ii intrebe):( Ringul destul de micut. Ei au avut husele si fetele de masa de la restaurant( daca nu eram atenti cand am dus bautura ar fi avut huse aurii cu esarfe albe in loc de esarfe grena- asa cum trebuia), iar prezidiu, masa primire si arcada de la o firma. Incerc sa atasez poze.

cipriana_bulciu
05.07.2009, 20:01:59
Buna

si eu tot la ramada fac nunta si sunt incantata de sala de meniu si de toate serviciile pe care le ofera cei de la Ramada.Intradevar este cam greu cu avansul acela de 30 % inainte cu ceva timp de data nuntii dar avand in vedere ca poate nu se poate compara cu alte restaurante se merita.

Si eu as vrea sa stiu daca ei ne dau si fetele de masa sau numai husele de scaun am uitat sa intreb acest aspect.

In rest poate mai discutam , daca nu iti doresc o nunta cat mai frumoasa si mai reusita.
Numai bine

alinarobo
20.07.2009, 00:04:31
Nu vreau sa dezinformez pe nimeni... Serviciile au fost OK, doar ca am avut noi parte de mici neconcordante... NU a fost nimic grav, nu va speriati! Mancarea e foarte buna la ei! Am fost si la degustare, inainte de nunta, yammmy :)
La nunta ne-au incurcat ceva la meniu (dar nu a fost nimic de speriat) si au incurcat putin asezarea meselor (dar au remediat repede problema).
In legatura cu pretul meniului e alta poveste... Cu o saptamana inainte de nunta s-au razgandit cateva persoane si, pentru ca stiam ca nu mai ajung in Iasi, ne-am gandit sa mai adaugam ceva la meniul stabilit initial (ca sa nu platim degeaba niste meniuri, dar suma totala din contract a ramas aceeasi, la final), de asta a ajuns mai mult pentru fiecare persoana.
De regula platesti cate meniuri treci in contract. Daca vin mai putini...asta e, le platesti meniurile. Daca ai invitati "surpriza" (3,4,5 persoane) mai au cei de la restaurant rezerva cateva portii si calculeaza la sfarsit ce mai ai de platit(fata de suma din contract).
Nu va faceti probleme, totul se rezolva cu mult calm si rabdare! :)
Noi ne-am simtit foarte bine, a trecut foarte repede totul, din pacate.
Invitatii au fost incantati, ne-au felicitat pentru locatie si organizare.
Daca va mai pot ajuta cu ceva, cu multa placere.
Spor la pregatiri si o nunta asa cum o visati!
Spune-mi te rog daca e adevarat ca in sala de la parter trebuie sa fie minim 150 pers ,adik daca ai mai putini oameni platesti tot 150 meniuri.Ai avut formatie sau dj la nunta? Mersic

mih_h
20.07.2009, 09:10:17
Spune-mi te rog daca e adevarat ca in sala de la parter trebuie sa fie minim 150 pers ,adik daca ai mai putini oameni platesti tot 150 meniuri.Ai avut formatie sau dj la nunta? Mersic

Nu stiu care sunt noile "reguli". Noi nu am avut 150 de invitati. Anul trecut abia terminasera de renovat si probabil de aceea au acceptat si mai putini. Era liber, oricum, in ziua cand voiam noi si erau putine sanse sa mai inchirieze cineva cu 2-3 saptamani inainte de eveniment... Am platit cate meniuri au fost trecute in contract (nu au venit cateva persoane care ne confirmasera, asta e...). Am avut DJ.

Parerea mea este ca 150 de persoane sunt cam multe pentru spatiul de acolo... depinde si ce-ti doresti de la o nunta. Mie imi place sa fie un pic mai "aerisit", nu-mi plac mesele luuungi, cu multe persoane etc etc...

Daca te mai pot ajuta cu ceva, cu mare placere.

Camren
21.07.2009, 19:06:54
Buna,

cei de la Ramada, asigura 1.5 l apa si 0.5 l suc/persoana .
a fost de ajuns? sau ati mai cumparat? ( cam 160 invitati).

Multumesc!

Camren
21.07.2009, 19:12:21
Buna,

si eu am nunta la Ramada anul acesta ( Cosmopolitan)...mi se par OK....pana acum, voi vedea la sfarsit $-).

Camren
21.07.2009, 19:16:11
"avansul e de 15 mil, iar daca faci nunta duminica, ai discount de 10%, adica meniul ma va costa 1 mil 800. ai incluse multe chestii in aceasta suma. platesti 1 mil pe fiecare personal (mi s`a zis doar de 1 ospatar si 1 bucatar la 20-25 persoane, ceea ce mi se pare rezonabil), apartament gratis, cazare negociabila pt invitatii din alte orase, iti alegi meniul de vba cu bucatarul sef, bauturile alcoolice le aduci tu de acasa in rest iti dau ei totul. singura chestie cam aiurea sunt stalpii aia de sustinere, dar se pot aranja mesele astfel incat sa iasa totul ok"

In legatura cu plata ospatarilor...100 lei/ospatar nu este trecut nicaieri in contract..asa ca nu stiu daca am sa accept asa ceva..din moment ce ei percep 7 lei /invitat pentru ca imi aduc bautura alcoolica ....sa-i plateasca ei , ca la 160 invitati *7 ron = 1120 ron..deciiiii.

Camren
21.07.2009, 19:21:28
Postat de alinarobo http://www.miresici.ro/images/julia/buttons/viewpost.gif (http://www.miresici.ro/showthread.php?p=2176632#post2176632)

Eu am ales restaurantul acesta ...ca era singurul la care am gasit liber sambata ( am cautat anul trecut - 2008 - in august).

ca si conditii ...sunt fff stricti.....
pentru restaurantul Cosmopolitan trebuie sa fie minim 150 persoane, in cazul in care ai intre 130-150 - platesti 50% din meniu pentru fiecare invitat lipsa.....daca ai mai putin de 130 ..platesti 100% meniul pentru fiecare invitat pana la 150....asa scrie la mine in contract.....asta e...sper sa fie bine pana la urma

PS....am vazut ca anul acesta au mai multe mese rotunde....am fost sa vad sala intr-o sambata ( prin mai 2009) si era o nunt ade 179 persoane...aveau mese rotunde <:-P....sunt mult mai elegante!!!

mih_h
22.07.2009, 09:45:35
Buna,

cei de la Ramada, asigura 1.5 l apa si 0.5 l suc/persoana .
a fost de ajuns? sau ati mai cumparat? ( cam 160 invitati).

Multumesc!

Noua ne-au spus sa nu mai cumparam in plus, se compenseaza, sunt invitati care nu beau suc, altii care nu beau 0,5 l si tot asa.. A fost OK din acest punct de vedere.

amalina
16.11.2009, 16:45:39
Buna miresici

As putea sa vad si niste poze de la voi (miresici) care ati avut nunta la hotel Ramada?
Si noi planuim nunta aici anul viitor si am vrea sa vedem cum arata sala frumos aranjata!
Va multumesc si sa stiti ca orice comentariu din partea voastra ajuta tare mult!:*

ralush
17.08.2010, 16:35:47
Buna miresici
am vazut restaurantul si mi-a placut foarte mult, sunt insa ingrijorata cu privire la meniuri, cel putin apertitvul mi s-a parut cam putintel - asta in poze. As vrea sa stiu daca in realitate e la fel.Daca este vreo miresica care a avut recent nunta la ramada abia astept sa schimbam impresii.

ilinca_2010
23.09.2010, 12:50:07
Buna...
Si eu mi-as dori sa fac nunta la Ramada...am intrebat in stanga si in dreapta si nimeni nu mi-a putut oferi un raspuns cu privire la acest restaurant...in principiu m-ar interesa cum este macarea, daca este gustoasa, daca portiile sunt ok adica sa nu fie prea micute cum am vazut ca se plang multi pe la alte restaurante...si servirea m-ar interesa, daca ospatarii se descurca bine...daca nu i-au prea repede mancarea de pe masa, pe scurt daca sunt profesioniti!
Orice comentariu este binevenit!

pufici
28.09.2010, 13:32:34
Am avut nunta la Ramada duminica, sala a fost foarte frumoasa si aranjamentele(am avut pene), mancarea destula problema a fost ca mancarea a fost diferita fata de ceea ce ne-au prezentat la degustare, iar din bautura ne-a dat numai vinul si sucurile inapoi(au facut disparute sticlele ramase de sheridan si whisky), servirea nu a fost tocmai prompta, iar meniul nu a cuprins decat mancarea, cafeaua,tortul si cateva prajiturele, toata bautura, inclusiv apa ne-am cumparat-o singuri.
Tortul de la prezentare era foarte frumos, galben, de lamaie si gustos, iar tortul de la nunta a fost oribil, avea gust de margarina, pestele trebuia sa aiba un sos de sampanie delicios la prezentare, dar a avut alt sos la nunta, iar friptura nu mai era asa de frageda si gustoasa.Am fost total dezamagita.
Initial ne-au spus ca vor fi 2 ospatari si un bucatar si un sef de sala, pentru care trebuia sa platim 600 lei(150/pers), dar la sfarsit ne-au taxat 1050, adica pentru 7.

blla
28.09.2010, 15:16:27
Buna ziua tuturor!
Sincer, nu ma gandeam ca imi voi face cont pe aici, dar m-am gandit ca asa cum mie mi-au fost de folos unele informatii de pe acest forum, ar prinde bine si altor viitoare miresici sa afle si experienta mea :)
Am avut nunta la Ramada Iasi, la etaj - salile Roma-Napoli-Paris, in data de 18/09/2010. Scriu de-abia acum pe forum pentru ca am fost plecati in Creta in saptamana de miere unde a fost minunat! :D.
Parerea noastra (scriu si in asentimentul sotului meu :) ) este foarte buna atat despre organizarea cat si despre desfasurarea evenimentului. Am fost mereu in contact cu persoanele care s-au ocupat de pregatirea si derularea nuntii si pot sa spun ca au fost foarte foarte amabili. Nu le dau numele pentru ca nu am consimtamantul lor, dar cei care vor dori sa faca nunta la ei sigur se vor intalni tot cu aceleasi persoane. Am primit mereu sfaturi utile si ne-au ascultat si indrumat la orice idee de-a noastra. Servirea a fost ireprosabila si mancarea a fost exact cum ne-au prezentat la degustare. Portiile foarte ok (noi evident ca nu am reusit sa papam tot), iar cu bautura ne-am descurcat excelent cu numarul de sticle indicat de ei. Vinul din partea casei a fost foarte bun, tortul de lamaie cu ciocolata alba minunat (am primit la sfarsit si 2 torturi din cele 4, pe langa o multime de mancare si bautura ramasa). Toata noaptea responsabilii s-au plimbat pe acolo si au supravhegheat ca totul sa decurga ok, iar ospatarii au fost foarte amabili.
Concluzia este ca, slava Domnului, totul a fost de nota 10 (e nu numai parea noastra ci si a tuturor invitatilor), iar imbinarea cu un dj foarte bun a facut ca nunta sa treaca in zbor si cu zambetul pe buze la toata lumea! Va recomandam cu caldura aceasta locatie, iar pentru alte detalii nu ezitati sa intrebati, iar noi va vom raspunde in limita posibilitatilor de timp si privacy :).
Va dorim tuturor o nunta de vis!

ralush
17.10.2010, 10:18:33
buna
eu voi avea nunta anul viitor la ramada si deja am inceput sa ma ingrijorez dupa cele citite pe forum...mi-e foarte teama ca meniul de la nunta nu va fi identic cu cel de la degustare.eu ma gandesc ca e prea riscant pt ei sa faca faze aiurea la nunti, pt ca "se duce vestea" si-si pierd clientii.Cel putin eu asa voi proceda daca imi strica nunta, la fac o "reclama" de-or sa ma tina minte, inclusiv in presa.Pana la proba contrarie, eu sper sa iasa totul ok.
va pup

ZR_ZOMBI
25.10.2010, 10:53:29
restaurant ramada are 4sali;reataurantul de jos care are o capacitate de 180-200 depersoane si 3 sali mai mici sus-salaparis care ei o folosesc ptr dejun si inca 2 napoli si roma care se pot uni fiin despartite printr-un perete fals si au o capacitate de 120 de pers.ptr 2009 meniul este de 200ron de pers plus 7 lei de invitat ptr plata personalului personalului in meniu sunt incluse 4 feluri de mancare dulciuri racoritaoare fructe proaspete tortul miresei (pe care il fac in propiul laborator).salile au si terasa.
muta bafta miresici va poop

Hello everyone..Am si eu aceeasi intrebare? Ce stiti despre Restaurantul Ramada. Eu urmeaza sa am nunta in 2011 acolo in salile Napoli-Roma-Paris si sincer nu pot sa-mi imaginez cum v-a arata sala. Mie deocamdata tot a sala de conferite mi se pare ca arata. Daca cineva a facut in aceste sali si imi poate impartasi din experienta as fi recunoscatoare. Bineinteles ca orice sugestie sau fotografie referitoare la spatiu este binevenita. Multumesc

mirela_f
07.11.2010, 14:51:48
buna, noi vom avea nunta la ramada la cosmopolitan in 2011.
din meniu nu fac parte bauturile, desi cand am mers prima data ne-au spus ca sunt incluse 2 stcle cu suc la 0.5 si una de apa. insa cand am semnat contractul nu mai erau. acum sper ca a fost o greseala cand ne-a spus, pt ca sefa de restaurant ne-a explicat aseara ca in 2009 nu au avut bauturi incluse in meniu.
Am fost si am vazut sala ornata, era draguta...
sper din tot sufletul sa iasa bine...
voi mai stiti ceva?

claraalina
08.11.2010, 17:15:30
buna mirela,

cat ajunge meniul ptr 2011?

din meniu nu fac parte bauturile, desi cand am mers prima data ne-au spus ca sunt incluse 2 stcle cu suc la 0.5 si una de apa. insa cand am semnat contractul nu mai erau. acum sper ca a fost o greseala cand ne-a spus, pt ca sefa de restaurant ne-a explicat aseara ca in 2009 nu au avut bauturi incluse in meniu.
voi mai stiti ceva?

blla
08.11.2010, 19:51:44
Ciao Z-Z!
Dupa cum am scris mai sus noi am avut nunta in salile "Roma-Napoli-Paris". A iesit totul foarte bine! Peretii plianti dintre "Roma" si "Napoli" devin aproape invizibili, iar sala "Paris" este legata de celelalte prin doua usi mari, care ramanand deschise ofera destula vizibilitate si acces. Noi am asezat mesele cu invitati in "Napoli" (aproximativ 70 de invitati grupati la mese de 8 sau 10 persoane) si "Paris" (aproximativ 30 de invitati grupati la doua mese lungi de 15 persoane, asezate in V), iar ringul de dans cu prezidiul au fost in "Roma". A fost suficient spatiu si printre mese si pe ring. Avand in vedere si accesul pe hol si pe terasa (destul de mare) am avut spatiu arhisuficient pentru invitati :). Faptul ca pe jos este mocheta a fost un avantaj dupa o anumita ora pentru invitate deoarece s-au descaltat de papucii cu toc si au dansat :) Un alt avantaj a fost ca mocheta ne-a permis sa inchiriem si masinutza de facut baloane pe ringul de dans :), care pe langa imaginile de pe videoproiector (fotografii cu noi, dar si cu invitati de la party-urile mai vechi) au fost o surpriza de efect pentru marea majoritate :).
Cam asa. Daca mai ai (sau aveti) intrebari nu ezitati sa ni le adresati, vom incerca sa raspundem cat de repede putem :)
Succes tuturor la pregatiri! :)

ZR_ZOMBI
10.11.2010, 12:50:34
Ciao Z-Z!
Dupa cum am scris mai sus noi am avut nunta in salile "Roma-Napoli-Paris". A iesit totul foarte bine! Peretii plianti dintre "Roma" si "Napoli" devin aproape invizibili, iar sala "Paris" este legata de celelalte prin doua usi mari, care ramanand deschise ofera destula vizibilitate si acces. Noi am asezat mesele cu invitati in "Napoli" (aproximativ 70 de invitati grupati la mese de 8 sau 10 persoane) si "Paris" (aproximativ 30 de invitati grupati la doua mese lungi de 15 persoane, asezate in V), iar ringul de dans cu prezidiul au fost in "Roma". A fost suficient spatiu si printre mese si pe ring. Avand in vedere si accesul pe hol si pe terasa (destul de mare) am avut spatiu arhisuficient pentru invitati :). Faptul ca pe jos este mocheta a fost un avantaj dupa o anumita ora pentru invitate deoarece s-au descaltat de papucii cu toc si au dansat :) Un alt avantaj a fost ca mocheta ne-a permis sa inchiriem si masinutza de facut baloane pe ringul de dans :), care pe langa imaginile de pe videoproiector (fotografii cu noi, dar si cu invitati de la party-urile mai vechi) au fost o surpriza de efect pentru marea majoritate :).
Cam asa. Daca mai ai (sau aveti) intrebari nu ezitati sa ni le adresati, vom incerca sa raspundem cat de repede putem :)
Succes tuturor la pregatiri! :)

Hello Blla!

Multumesc mult ca mi-ai impartasit din experienta ta. Sunt mai linistita acum. Principala mea grija e ca invitatii care vor sta in sala Paris sa nu se simta exclusi. Si nici nu stiu unde vom pune muzica. Eii zic ca incap 120 de persoane in aceste trei sali dar muzica si tortul de ciocolata inca nu stiu unde ii vom aseza. Sper ca sefa de sala sa ne fie de ajutor in momentul in care vom concepe aranjamentul salii. Vroiam sa te mai intreb cum e cu meniul, servirea, ai fost multumita?
Iti multumesc inca o data pentru informatii si orice idee este binevenita.
Iti doresc o zi frumoasa!

ZR_ZOMBI
10.11.2010, 13:03:03
voi mai stiti ceva?

Buna Mirela!

Si eu voi avea nunta in 2011 la Ramada si in momentul in care am mers sa ne interesam de meniu ni-au spus ca bautura nu este inclusa (si aici ma refer si la sucuri si la apa, la tot). Cred ca a fost o greseala in momentul in care v-au prezentat oferta. Noi cand am incheiat contractul cu ei am trecut absolut tot ce am discutat. Pentru siguranta voastra este cel mai bine asa.
Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji..noi sincer am cautat in tot Iasi-ul si am ajuns la concluzia ca la Ramada oferta este foarte buna si oamenii care lucreaza acolo sunt oameni de calitate incepand de la ospatar si pana la managerul de evenimente. Ca prin alte parti am dat numai de sefi de sala ignoranti care parca ne faceau un serviciu in momentul in care ne prezentau oferta.
So chill out! Si trece totul in contract! Just in case! Sa poti demonstra cele discutate cu ei in caz de nevoie.

blla
12.11.2010, 18:45:39
Ciao Z-Z!
In ceea ce priveste servirea a fost ireprosabila! Si asta e parerea tuturor invitatilor! Cum spuneam intr-o postare anterioara, atat sefa cat si seful de sala au fost prezenti toata noaptea, iar echipa de ospatari - baieti si fete - au fost de o promptitudine si amabilitate rar intalnite. Orice mica observatie sau cerere de-a mea sau a sotului meu era imediat rezolvata cat se putea de bine.
Meniul a fost bogat si exact cum l-am stabilit la degustare, cu preparate proaspete, calde si foarte gustoase. Ca o mica dovada e si faptul ca unii invitati au luat acasa ce nu puteau papa si au fost foarte incantati de "design-ul" din farfurii (mai ales de salaul "Poupiette") :). Sarmalutele au fost delicioase, cu mamaligutza si o bucata buna de bacon, nu "fasie" transparenta de sunca, asa cum am vazut in alte parti. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la farfuriutzele de tort, pe langa felie era si cate o inimioara desenata cu topping cred, o surpriza nemaipomenita si pentru noi! Nu stiu cand au avut timp bucatarii de asa ceva!
Relativ la numarul de invitati pot sa iti spun ca la noi au fost exact 97, cu unul mai putin decat prevazusem, in dispunerea care ti-am prezentat-o mai sus. In "Paris" noi am asezat tineretul, care nu s-au suparat, ba dimpotriva, la unii le-a placut pentru ca au putut sa mai fumeze/bea fara sa ii vada parintii :D
Dj-ul cu muzica s-a asezat exact cum intri in "Roma" pe partea stanga, langa usa. Iar prezidiul a fost pe partea dreapta, langa perete, mai aproape de usile salii "Paris", cu ringul de dans cat toata sala "Roma". Laptopul cu pozele pentru proiector a stat pe coltul mesei de prezidiu, la care am uitat sa iti spun am stat doar noi cu nasii, asa ca a fost suficient spatiu. Parintii i-am asezat la primele mese din fata noastra (intre stalpii de sustinere), iar gruparea la mese am facut-o in functie de cunostinte, varsta, afinitati. Eu iti spun cum am facut noi, binenteles ca voi veti gasi solutia cea mai buna pentru nunta voastra :).
"Secretul", daca pot sa spun asa, al dialogarii cu toti invitatii a fost ca am mers si impreuna cu sotul, nasii si parintii sa ciocnim cu toata lumea, dar si "independent" fiecare, in locul in care era nevoie :). Plus ca muzica a fost foarte buna si ringul de dans a fost mai mereu plin :D. Sincer, a trecut prea repede parca, dar probabil ca asa simt toate miresicile si mirii :D.
Ideea este ca orice propunere aveti sa o discutati cu seful/sefa de sala si sa gasiti varianta optima impreuna. Cu noi au fost extrem de binevoitori si rabdatori; sa le dea Dumnezeu sanatate! Sincer va spun ca noi nu am facut pe hartie nici un contract exagerat de genul 50 grame din aia si 70 grame din ailalta, ci doar au fost trecute chestiile mari si importante - gen bautura, fructe, mignardize, etc. Si tot ce a fost trecut s-a respectat, ba chiar s-a facut si peste ce era scris. Oricum, ca si sugestie, ar fi bine sa aveti o agendutza (de preferat sa o luati mereu cu voi cand discutati ceva planuri legate de nunta) unde sa treceti absolut tot - invitati propusi/confirmati, meniu, dispunere la mese, invitatii, rochie, costum, rubrici tip " de cumparat", "de intrebat la sala", "de luat la biserica", etc.
Sper ca nu iti dau detalii plictisitoare, doar vreau sa povestesc cat mai clar ce am facut eu, poate ajuta pe parcursul pregatirilor :).
Iti doresc week-end cat mai placut si ... binenteles, spor la planuit! :)

ZR_ZOMBI
18.11.2010, 14:49:24
Ciao Z-Z!
In ceea ce priveste servirea a fost ireprosabila! Si asta e parerea tuturor invitatilor! Cum spuneam intr-o postare anterioara, atat sefa cat si seful de sala au fost prezenti toata noaptea, iar echipa de ospatari - baieti si fete - au fost de o promptitudine si amabilitate rar intalnite. Orice mica observatie sau cerere de-a mea sau a sotului meu era imediat rezolvata cat se putea de bine.
Meniul a fost bogat si exact cum l-am stabilit la degustare, cu preparate proaspete, calde si foarte gustoase. Ca o mica dovada e si faptul ca unii invitati au luat acasa ce nu puteau papa si au fost foarte incantati de "design-ul" din farfurii (mai ales de salaul "Poupiette") :). Sarmalutele au fost delicioase, cu mamaligutza si o bucata buna de bacon, nu "fasie" transparenta de sunca, asa cum am vazut in alte parti. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca la farfuriutzele de tort, pe langa felie era si cate o inimioara desenata cu topping cred, o surpriza nemaipomenita si pentru noi! Nu stiu cand au avut timp bucatarii de asa ceva!
Relativ la numarul de invitati pot sa iti spun ca la noi au fost exact 97, cu unul mai putin decat prevazusem, in dispunerea care ti-am prezentat-o mai sus. In "Paris" noi am asezat tineretul, care nu s-au suparat, ba dimpotriva, la unii le-a placut pentru ca au putut sa mai fumeze/bea fara sa ii vada parintii :D
Dj-ul cu muzica s-a asezat exact cum intri in "Roma" pe partea stanga, langa usa. Iar prezidiul a fost pe partea dreapta, langa perete, mai aproape de usile salii "Paris", cu ringul de dans cat toata sala "Roma". Laptopul cu pozele pentru proiector a stat pe coltul mesei de prezidiu, la care am uitat sa iti spun am stat doar noi cu nasii, asa ca a fost suficient spatiu. Parintii i-am asezat la primele mese din fata noastra (intre stalpii de sustinere), iar gruparea la mese am facut-o in functie de cunostinte, varsta, afinitati. Eu iti spun cum am facut noi, binenteles ca voi veti gasi solutia cea mai buna pentru nunta voastra :).
"Secretul", daca pot sa spun asa, al dialogarii cu toti invitatii a fost ca am mers si impreuna cu sotul, nasii si parintii sa ciocnim cu toata lumea, dar si "independent" fiecare, in locul in care era nevoie :). Plus ca muzica a fost foarte buna si ringul de dans a fost mai mereu plin :D. Sincer, a trecut prea repede parca, dar probabil ca asa simt toate miresicile si mirii :D.
Ideea este ca orice propunere aveti sa o discutati cu seful/sefa de sala si sa gasiti varianta optima impreuna. Cu noi au fost extrem de binevoitori si rabdatori; sa le dea Dumnezeu sanatate! Sincer va spun ca noi nu am facut pe hartie nici un contract exagerat de genul 50 grame din aia si 70 grame din ailalta, ci doar au fost trecute chestiile mari si importante - gen bautura, fructe, mignardize, etc. Si tot ce a fost trecut s-a respectat, ba chiar s-a facut si peste ce era scris. Oricum, ca si sugestie, ar fi bine sa aveti o agendutza (de preferat sa o luati mereu cu voi cand discutati ceva planuri legate de nunta) unde sa treceti absolut tot - invitati propusi/confirmati, meniu, dispunere la mese, invitatii, rochie, costum, rubrici tip " de cumparat", "de intrebat la sala", "de luat la biserica", etc.
Sper ca nu iti dau detalii plictisitoare, doar vreau sa povestesc cat mai clar ce am facut eu, poate ajuta pe parcursul pregatirilor :).
Iti doresc week-end cat mai placut si ... binenteles, spor la planuit! :)

Multumesc pentru raspuns. M-am mai linistit :). Sper sa fie o nunta frumoasa si sa ne fie bine. Multumim inca o data pentru raspunsul prompt. Sa ai o zi frumoasa! Si Casa de Piatra bineinteles! In cazul in care ai fotografii pe facebook pls add me [email protected] Tks :)

alinutza202006
20.11.2010, 19:59:02
Buna.as dori sa-mi fac nunta in 2011 la Ramada(rest. Cosmopolitan),dar dupa unele pareri citite pe forum nu stiu daca ar fi o buna alegere.http://www.miresici.ro/images/icons/icon9.pngce ati putea sa-mi spuneti despre meniul de la ramada.este ok?
ar trebui sa ne hotaram in vreo 2 zile ,de aceea orice informatie mi-ar fi f utila.de asemenea,daca are cineva poze de la nunta sa-mi dau seama cam cum ar arata sala aranjata si cam cat spatiu de dans ramane.
astept cu nerabdare orice informatie...va pup

mirela_f
03.01.2011, 14:38:20
buna mirela,

cat ajunge meniul ptr 2011?

buna, scuze de raspunsul intarziat.
meniul ajunge la 200 ron, fara bauturi si plata personalului...

mirela_f
03.01.2011, 14:50:09
Buna Mirela!

Si eu voi avea nunta in 2011 la Ramada si in momentul in care am mers sa ne interesam de meniu ni-au spus ca bautura nu este inclusa (si aici ma refer si la sucuri si la apa, la tot). Cred ca a fost o greseala in momentul in care v-au prezentat oferta. Noi cand am incheiat contractul cu ei am trecut absolut tot ce am discutat. Pentru siguranta voastra este cel mai bine asa.
Nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji..noi sincer am cautat in tot Iasi-ul si am ajuns la concluzia ca la Ramada oferta este foarte buna si oamenii care lucreaza acolo sunt oameni de calitate incepand de la ospatar si pana la managerul de evenimente. Ca prin alte parti am dat numai de sefi de sala ignoranti care parca ne faceau un serviciu in momentul in care ne prezentau oferta.
So chill out! Si trece totul in contract! Just in case! Sa poti demonstra cele discutate cu ei in caz de nevoie.

buna, si noi am fost foarte multumiti de felul in care ne-a prezentat sala si meniul, si felul in care s-a purtat cu noi. cum ai spus si tu, in alte parti nu am gasit atata amabilitate si deschidere, ci dimpotriva, nu faceau nimic sa ne convinga ca evenimentul va iesi asa cum ne dorim. noi am semnat contractul, am dat garantia, insa nu am mai cerut alte detalii. tu stii cumva alte amanunte despre ornatul salii si alegerea meniului?
sala mi-a placut foarte mult, are o nota de eleganta...chiar m-a impresionat.
sa dea dumnezeu sa iasa bine:)

ZR_ZOMBI
04.01.2011, 10:23:45
buna, si noi am fost foarte multumiti de felul in care ne-a prezentat sala si meniul, si felul in care s-a purtat cu noi. cum ai spus si tu, in alte parti nu am gasit atata amabilitate si deschidere, ci dimpotriva, nu faceau nimic sa ne convinga ca evenimentul va iesi asa cum ne dorim. noi am semnat contractul, am dat garantia, insa nu am mai cerut alte detalii. tu stii cumva alte amanunte despre ornatul salii si alegerea meniului?
sala mi-a placut foarte mult, are o nota de eleganta...chiar m-a impresionat.
sa dea dumnezeu sa iasa bine:)

Hello! La multi ani pentru 2011!

Presupun ca sala pe care ai inchiriat-o este cea de jos cu capacitate aproximativa de 200 de persoane. Deocamdata nu stiu nici un amanunt. Si noi am dat doar garantia si am semnat contractul insa alte amanunte nu le-am pus la punct. Din cate am discutat cu managerul de evenimente al hotelului, detaliile le putem discuta incepand cu anul acesta pentru ca ei reinnoiesc contractele cu furnizorii anual prin licitatie si ar fi fost total inutil sa discut despre aranjamentul salii din moment ce nu aveam certitudinea ca firma care s-a ocupat cu amenajarea salii in 2010 va fi aceeasi.

mirela_f
04.01.2011, 22:40:11
Hello! La multi ani pentru 2011!

Presupun ca sala pe care ai inchiriat-o este cea de jos cu capacitate aproximativa de 200 de persoane. Deocamdata nu stiu nici un amanunt. Si noi am dat doar garantia si am semnat contractul insa alte amanunte nu le-am pus la punct. Din cate am discutat cu managerul de evenimente al hotelului, detaliile le putem discuta incepand cu anul acesta pentru ca ei reinnoiesc contractele cu furnizorii anual prin licitatie si ar fi fost total inutil sa discut despre aranjamentul salii din moment ce nu aveam certitudinea ca firma care s-a ocupat cu amenajarea salii in 2010 va fi aceeasi.

buna,
la multi ani si tie!
da, noi am inchiriat sala cosmopolitan...daca mai afli ceva de la sala te rog sa mai postezi...si la fel voi face si eu..
o intrebare am...noi avem nunta pe 9 iulie, insa nu am facut decat sa rezervam restaurantul, am rezolvat cu muzica si fotograful. crezi ca ar trebui sa ne grabim cu pregatirile? am mai vazut aici pe forum ca unii au nunta in 2012 si deja s-au apucat de pregatiri...noi am zis ca asteptam sa mergem la targul de nunti din febr si apoi mai punem la punct alte detalii...

madalinaandronic
21.01.2011, 14:28:02
Buna miresici si eu am nunta anul acesta pe 18 iunie la ramada ..sala cosmopolitan..din cate am mai auzit de la altii cica ar fi foarte ok ..dar eu totusi stau cu frica legat de spatiul de dans....si inca nu am inteles clar daca au mese rotunde...in schim mi s-a parut comvenabil 200 ron meniu pt ca intra si aranjatul salii plus tort si prajituri si pe langa astea se organizeaza petrecerea burlacitelor in apart vip cand doresc eu ...aeti si voi oferta asta ?daca este cineva care deja a facut nuna poate pune niste poze sa vedem si noi ca sunt f curioasa ...va pup dulce miresici:*

mirela_f
23.01.2011, 15:25:06
Buna miresici si eu am nunta anul acesta pe 18 iunie la ramada ..sala cosmopolitan..din cate am mai auzit de la altii cica ar fi foarte ok ..dar eu totusi stau cu frica legat de spatiul de dans....si inca nu am inteles clar daca au mese rotunde...in schim mi s-a parut comvenabil 200 ron meniu pt ca intra si aranjatul salii plus tort si prajituri si pe langa astea se organizeaza petrecerea burlacitelor in apart vip cand doresc eu ...aeti si voi oferta asta ?daca este cineva care deja a facut nuna poate pune niste poze sa vedem si noi ca sunt f curioasa ...va pup dulce miresici:*

buna, si eu am aceeasi oferta, mesele sunt rotunde, doar in cazul in care ai prea multe persoane ne-au zis ca se vor face combinatii de mese rotunde si fileuri.
apartamentul ni l-a dat si noua pt petrecerea burlacitelor, si in noaptea nuntii un ap pt noi, insa ma gandesc ca daca as renunta la petrecerea burlacitelor mi l-ar da in noaptea nuntii si pe celalalt, pt invitatii care vor avea copii mici...
tu ai nunta inaintea mea, poate imi povestesti cum va fi petrecerea burlacitelor in apartamentul vip, ca poate ma razgandesc:)
spor la pregatiri!

madalinaandronic
24.01.2011, 19:31:54
Da pai lor le comvine sa ti le dea in noaptea nuntii pe aman2 ca atunci cine sta in apartament ,toata lumea e la nunta ,eu chiar mi-am zis ca am sa profit de oferta lor si am sa imi fac petrecerea ...iar restu treb sa incepem sa mergem pe acolo sa vedem meniul ..nush nici eu cand si cum dar oricum va tin la curent..pup mare

mirela_f
24.01.2011, 21:48:59
Da pai lor le comvine sa ti le dea in noaptea nuntii pe aman2 ca atunci cine sta in apartament ,toata lumea e la nunta ,eu chiar mi-am zis ca am sa profit de oferta lor si am sa imi fac petrecerea ...iar restu treb sa incepem sa mergem pe acolo sa vedem meniul ..nush nici eu cand si cum dar oricum va tin la curent..pup mare
da...ai dreptate aici...prietenele mele sunt etuziasmate de petrecerea laapartamentul vip, poate am sa o fac acolo pana la urma, tu cate persoane estimezi ca vei aveala nunta?

madalinaandronic
24.01.2011, 23:26:05
Pai nu prea multe din pacate sper macar 130....asta e e greu acum de oameni....DA stii ceva se organizeaza ceva pt mirii anului 2011 ca sa ne arate mai multe mai pe indelete ...pup mare

mirela_f
25.01.2011, 18:57:27
Pai nu prea multe din pacate sper macar 130....asta e e greu acum de oameni....DA stii ceva se organizeaza ceva pt mirii anului 2011 ca sa ne arate mai multe mai pe indelete ...pup mare
nu stiu...
la unele restaurante prin martie se organizeazaa un fel de targ in care se prezinta tuturor cuplurilor care isi organizeaza nunta acolo detalii despre cum si ce va fi, dar nu stiu daca la noi este.
meniul trebuie ales cu 30 de zile inainte de nunta, poate iti explica atunci mai multe.
ti-ai gasit rochia de mireasa? sau astepti targul?

mirela_f
16.07.2011, 15:17:08
a trecut si nunta noastra si vreau sa va recomand din tot sufletul hotelul ramada ca si locatie de nunta. a fost minunat, mancarea delicioasa, servirea ireprosabila, iar d-na Vali, sefa de sala, o femeie de milioane. a fost atenta toata noaptea sa fie totul ok, si ne-a oferit tot sprijinul dumneaei. a iesit o distractie pe cinste, invitatii au plecat f multumiti, si noi la fel. va urez bafta tuturor in organizarea nuntii, si sa dea dumnezeu sa aveti o nunta cel putin la fel de frumoasa ca a noastra. pupici

ralush
22.07.2011, 10:55:48
ma bucur ca ai fost multumita de sala...si noi vom avea nunta anul acesta acolo.
imi poti da detalii despre firma de amenajari pe care ai ales-o si eventual poze cu aranjamentele.
de asemenea sunt putin ingrijoarata cu ringul de dans..este suficient spatiu?
cate persoane ai avut si cum ai procedat cu aranjatul meselor: ai combinat rotunde cu dreptunghiulare?
au fost deschisi cei de acolo la propunerile tale, de exemplu eu vreau alt tip de tort, diferit fata de cele din meniurile propuse.
Mancare suficienta si buna?
Incep sa ma stresez de acum;))

mirela_f
23.07.2011, 11:22:00
ma bucur ca ai fost multumita de sala...si noi vom avea nunta anul acesta acolo.
imi poti da detalii despre firma de amenajari pe care ai ales-o si eventual poze cu aranjamentele.
cate persoane ai avut si cum ai procedat cu aranjatul meselor: ai combinat rotunde cu dreptunghiulare?
au fost deschisi cei de acolo la propunerile tale, de exemplu eu vreau alt tip de tort, diferit fata de cele din meniurile propuse.
daca ai nunta la ramada nu ai de ce sa te stresezi. sunt foarte seriosi. noi am avut 130 de pers, nu a fost nevoie sa combinam mesele, dar se pot combina. le aranjeaza cum vrei tu. si noi am adus tortul din afara, nu a fost nici o problema, doar ca iti trebuie acte de conformitate pt a nu se ajunge la toxiinfectii alimentare, ei ne-au spus ca dulciurile sunt cele mai pretentioase si din caua aceasta ne trebuie certificat. am dus tot ce trebuie si a fost ok.
firma de decoratiuni a fost arte flowers, ne-am incadrat in bugetul ramada, mi-a placut mult cum a iesit sala. oricum restaurantul e elegant si nu da bine sa il incarci cu aranjamente pompoase.
ringul de dans a fost incapator la noi, toata zona de dupa stalpi spre iesire. am avut dj, deci nu s-a ocupat mult spatiu cu o formatie. nu am poze cu aranjamentele, noi abia ne-am intors din luna de miere, si mai avem de facut sedinta foto trash the dress, iar abia apoi or sa ne dea cd-urile cu foto-video.
daca au facut baietii poze la aranjamente, am sa postez. acum nici nu tin minte daca au facut sau nu:)
mancarea a fost buna, eu nu am apucat sa mananc, dar invitatii au fost f multumiti. ne-au oferit si fantana de ciocolata si am facut bufet de frigarui de fructe langa fantana. si asta a fost apreciat.
chelneri de asemenea au fost f atenti, sefa de sala ne-a ajutat f mult, a fost o draguta, si a stat toata noaptea ccu ochii prin sala pt a nu fi probleme.
dimineata ni s-a returnat toata bautura care a ramas, insa noi ne-am intors seara dupa ea pt ca nu aveam masina mare atunci. nu a fost nici o problema.
deci daca esti stresata din cauza restaurantului, nu ai de ce. ocupa-te de rochie, costum si celelalte chestii. la restaurant trebuie sa duci doar bautura. si tortul daca il iei din afara. iti dau ei si cufar de bani, artificii pt tort, arcada la intrare, fantana de ciocolata, huse si esarfe de scaune si fete de masa, noi suntem extrem de multumiti:)
si dupa ce alegi meniul daca nu iti place ceva la degustare, poti schimba fara probleme.
daca mai vrei sa stii ceva, iti stau la dispozitie.
mult suces in organizarea nuntii!
am pus si o poza cu tortul:)

Botic23
11.08.2011, 22:01:16
Ma bucur pentru tine! Sper si la mine sa fie cel putin la fel de frumos. A-i putea te rog sa-mi dai mai multe detalii de cum ti-ai aranjat tu mesele si unde ti-ai pus ringul de dans? Sper sa nu se simta marginalizati cei care vor sta la mesele din capatul restaurantului. Am inteles ca e o problema cu faptul ca din cand in cand mai sting luminile cu pretextul ca e mai romantic. Ai avut probleme de genul acesta?

mirela_f
13.08.2011, 19:21:21
Ma bucur pentru tine! Sper si la mine sa fie cel putin la fel de frumos. A-i putea te rog sa-mi dai mai multe detalii de cum ti-ai aranjat tu mesele si unde ti-ai pus ringul de dans? Sper sa nu se simta marginalizati cei care vor sta la mesele din capatul restaurantului. Am inteles ca e o problema cu faptul ca din cand in cand mai sting luminile cu pretextul ca e mai romantic. Ai avut probleme de genul acesta?

noi am pus masa de prezidiu dupa bar, in partea dreapta. ringul de dans a ramas intreaga parte de la intrare pana la stalpi, mie mi s-a parut destul de mare. in partea cu prezidiul au stat rudele noastre mai in varsta, iar in partea dinspre ring tineretul. noi am avut cred 5 mese de oameni trecuti de 40, si restul tineri. daca puneam prezidiul langa usa de la intrare, poate ca cei de acolo s-ar fi simtit un pic marginalizati. dar pt ca au stat langa noi s-au simtit chiar bine. si de acolo se pot vedea toate mesele, oricum am stat f putin la masa, ca am dansat f mult:)
nu ni s-au stins luminile deloc, doar la valsul mirilor, cand oricum tb sa se stinga. eu chiar nu am nimic de obiectat, au fost extrem de seriosi si serviabili.

ralush
02.10.2011, 12:54:46
Fetelor
noi am avut petrecerea de nunta la Ramada si a fost super. Si cand ma gandesc cat de ingrijorata eram...cu ringul, cu servirea, cu mancarea cu "returul"de marfa....a iesit totul foarte bine...mancarea extraordinara...am primit aprecieri de la toti invitatii... servirea ireprosabila....la finalul petrecerii ni s-a returnat tot ...inclusiv sticlele incepute, tort prajituri si mancare....
am avut o colaborare foarte buna cu seful de sala si cu directorul de restaurant.
tuturor care aveti nunta acolo...va asigur ca nu aveti de ce sa va faceti griji...mergeti pe mana lor...pentru ca nu veti da gres.
sunt foarte norocoasa ca i-am ales pentru ca am avut o nunta foarte frumoasa...si nu o zic numai eu;;)
mult succes va doresc la organizare!

mihaela233
17.10.2011, 21:01:51

pffff ... daca ati sti?!?!?!?!? noi astazi am semnat contractul pentru 15 septembrie 2012 si sunt mega stresata ca nu vom avea suficient spatiu, vom avea (sper 130 :))) invitati si ringul e cam micutz.... sper sa fie bine

ralush
24.10.2011, 14:04:11
pffff ... daca ati sti?!?!?!?!? noi astazi am semnat contractul pentru 15 septembrie 2012 si sunt mega stresata ca nu vom avea suficient spatiu, vom avea (sper 130 :))) invitati si ringul e cam micutz.... sper sa fie bine

draga mihaela
noi am avut 148 de persoane cu tot cu muzica si fotografi: Masa de prezidiu, 15 mese rotunde a cate 8-10 pers, si o masa mai mica de 6 pers unde au stat fotografii si formatia.Ma bucur ca au fost doar mese rotunde.Am asezat prezidiu in capatul salii, in partea opusa terasei, de unde este cea mai buna vizibilitate asupra invitatilor, plus ca nu am vrut sa ocupam ringul.Astfel a fost suficient spatiu de dans...serios...cred ca e asezarea optima...Toata lumea a dansat si nu au fost prb de spatiu...chiar si mie mi s-a parut muult mai mare decat la momentul incheierii contractului...si vei vedea ca de cate ori vei mai merge pe acolo, pana la nunta, o sa ti se para si mai frumos :-p

s_oana
21.10.2012, 22:47:15
Buna Mihaela!imi poti spune te rog daca cei de la ramada ti-au impus un anumit numar de persoane in contract

s_oana
23.10.2012, 23:12:04
Salut!cine a avut nunta anul acesta la ramada ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii legate de restaurant?cum a fost mancarea,servirea ,daca cei de acolo si-au respectat indatoririle?multumesc!

Caty09
25.10.2012, 11:15:12
Salut!cine a avut nunta anul acesta la ramada ma poate ajuta si pe mine cu niste informatii legate de restaurant?cum a fost mancarea,servirea ,daca cei de acolo si-au respectat indatoririle?multumesc!

Buna Oana,

Am fost eu de curand la nunta unor foarte buni prieteni la Ramada si iti pot da cateva informatii..Din punctul meu de vedere au fost si puncte bune si puncte rele..Cei de la restaurant au fost ok, ma refer aici la servire si amabilitate si au respectat contractul incheiat intocmai (lucru care mie mi se pare mai mult decat normal intr-o societate civilizata). Ce nu mi-a placut a fost mancarea..Fata de ce au adus la degustare a fost muuult sub asteptari (din ce mi-au povestit mirii). Nici unul din feluri nu a semanat la gust cu deliciile de la degustare si asta i-a cam frustrat (eu nu am fost deloc impresionata de ce am mancat, desi unii ar spune ca erau "fonfe-uri", parerea mea e ca erau cam lipsite de gust)..In rest, ce sa iti spun, lumea s-a simtit bine, am dansat toata noaptea..Daca mai ai si alte intrebari, nu ezita:)

s_oana
25.10.2012, 23:17:37
Buna Caty,
Iti multumesc pentru informatii,imi sunt de mare ajutor;sunt in cautarea unui restaurant dar nici unul nu ma multumeste indeajuns;am vazut ca vei avea nunta la unirea,stii cumva cum e mancarea la ei?noi urmam sa avem o intalnire si cu cei de acolo

Ioana.M
05.04.2013, 21:50:50
Buna tuturor miresicilor !

Fetelor m-am alaturat si eu voua pe acest portal unde sunt impartite diferite emotii si bucurii..as dori sa va intreb pe cele care ati avut nunta la Ramada..cum a fost per ansabmblu ? am citit topicurile voastre dar as avea nevoie de o parere mai actualizata - ma gandesc ca poate s-a mai schimbat ceva..eu anul viitor am si eu nunta si am toate sperantele sa iasa totul ok; daca mi-ar putea raspunde cineva cu privire la acest aspect, as aprecia..va pup :*